Loading

Boğazını ve öksürüğünü kurut

Ana Sayfa »Öksürük» Boğazınızı ve öksürüğünüzü kurutun

Soğuk olarak, boğaz kuruluğunu ortadan kaldırır

Bir kişi çok uzun zaman konuştuğunda, istemsiz bir şekilde kısaca söz etmeye başlar. Bunun nedeni, mukoza zarını büyük ölçüde kurutmaya başlamasıdır. Ve soğuk algınlığı olan bir hasta, sıklıkla boğazdaki acıdan kaşlarını çattı.

Boğazda kuruluk nedenleri

Kuru boğazın oluşumu için tamamen farklı önkoşullar vardır. Boğazın kuruması için aşağıdaki sebepler vardır:

Viral hastalıklar veya soğuk algınlığı. Çoğu zaman bir öksürük ve burun akıntısı yanı sıra sıcaklık eşlik eder.

Özel hastalıklar Örneğin, farenjit veya angina farenjit, boğazın karakteristik bir şekilde kızarmasıyla mukozada bir iltihaptır. Angina bademcikler iltihaplı ve irin oluşan bir enfeksiyöz hastalıktır.

Boğazda terleme nedeniyle kuruluk. Uzun bir süre için tıkalı veya dumanlı bir yerdeyken oluşur.

Mukoza kuruması. Bu sıcak ve kuru hava ile olur. Bu hoş olmayan belirtileri önlemek için, nemlendirme önerilir.

Egzersiz sırasında hava yoluyla ağız solunumu. Ayrıca, soğuk algınlığı olan ya da bir yetişkin uykusunda küçük çocuklarda da bu solunum yolu görülebilir.

Boğazın soğuk algınlığı olmaması durumunda boğazın gerektiği gibi nemlendirilmesi, odanın havalandırılması veya nefesi doğru bir şekilde yerleştirilmesi - burun boyunca mümkündür.

Soğuk olarak, boğaz kuruluğunu ortadan kaldırır

Eğer güçlü bir öksürük veya boğaz ağrısı varsa, boğaz ağrısı varsa, o zaman soğuk bir hastalığı yargılayabilirsiniz. Burada kuruluk ne ortadan kaldırılır yardımı ile:

Lolipoplar. "Rondo" ya da "Mentos" gibi her zamanki gibi, ve her şey dahil fenol içeren şifalı ilaçlar vardır. Emme refleksi gerçekleştirildiğinde, gerekli tüm bileşenler şekerden ekstrakte edilir ve tüm etkilenen alanlara yayılır.

Aerosol. Kuruluktan kısa süreli rahatlama için kullanılır. Çocuklar için ideal. Her eczacı doğru aerosolü seçmek için size borçludur. Bu karışımdaki tüm bileşenler eş zamanlı olarak yardımcı olur: yumurta - zarflar, süt - ısı, bal - yumuşatır, yağ - mukozayı nemlendirir. Bir sıcaklıkta ve güçlü bir öksürükte bile yardımcı olur.

Çinko içeren tabletler. Bu eleman boğazın kuruluğunu hafifletmede çok yardımcıdır. Tek olumsuz - bir hap sadece bir hafta alınır, daha uzun süre tüketemezsiniz.

El ile hazırlanan bir karışım. Tüm hamile kadınlar ve çocuklar için harikadır. Çok basit bir şekilde hazırlanır. Alternatif olarak bir bardak ılık sütte: herhangi bir çeşit bal, çiğ yumurta, bir çay kaşığı tereyağı şeklinde bir çay kaşığı. Bütün bunlar yatağa gitmeden önce karıştırılır ve içeri alınır.

Boğaz ağrısı ve kuru öksürük: nedenleri ve tedavisi

Birçok kişi boğazda terleme ve kuru öksürüğü ARVI veya ARI'nın ana belirtileri olarak görür, ancak bu her zaman böyle değildir. Vücuttaki bu tür bir işlem sadece bazı irritanlara - toz, polen, kuru hava, kimyasallar, hayvan kılı - alerjik reaksiyon olabilir. Bir insanın boğazda ve öksürükte terlemesi olduğu, bilmiyorsa, ilaçların bağımsız kullanımını terk etmeye değer.

İnflamatuar sürecin nedeni nedir?

Boğazda ve kuru öksürükte birçok terleme vardır, sadece bir uzman tarafından belirlenebilir. Bu hoş olmayan semptomlara neden olan tüm hastalıklar, enflamatuar ve inflamatuar olmayan iki gruba aittir. Hastanın boğazındaki hastalığın ilk formunda, kuru öksürüğe ve boğaz ağrısına neden olan iltihap oluşur. Genellikle bir boğaz ve öksürük eşlik eden ilk hastalık grubu, bu gibi patolojik süreçleri içerir:

Bazen, zulme ek olarak, hasta boğazda ve kasheşinde bir koma hissinden şikayet edebilir. Bu durumda, iltihaplanma süreci ihmal edilmiş bir gelişme şekli alır.

Bu hastalıklar insanlar için çok tehlikelidir, çünkü enfeksiyon solunum sisteminin alt kısımlarına gidebilir - bronş, trakea, akciğerler. Tehlike, ciddi komplikasyonları olan ve tedavi edilmesi zor olan şeydir.

Başka bir grup da sıklıkla boğaz ağrısı ve kuru öksürüğe neden olan bulaşıcı olmayan hastalıklardan oluşur. Bu grup bu patolojilerden oluşur:

 1. Farinksin nörozu. Farenksin sinir düzeneğinin böyle bir rahatsızlığı, bu organın sinirlerinin yenilgisinin arka planına karşı ortaya çıkar. Zulme ek olarak, boğazda, kulaklarda ve dilde bir ihlal-karıncalanma, uyuşma, acıyı gösteren başka belirtiler vardır.
 2. Alerji. Bazı uyaranların etkisi altında oluşabilir. Genellikle burun akıntısı ve boğaz ağrısı, kuru öksürük şeklinde kendini gösterir.
 3. Profesyonel boğaz hastalıkları. Şarkıcıların, aktörlerin, konuşmacıların, öğretmenlerin mesleki faaliyetleri sırasında gözlenen ses tellerinin uzun süreli ve düzenli gerginliğinin bir sonucu olarak, vokal aparatın aşırı kullanımı, kuru öksürük ve boğaz şişmesi ile kendini gösterir.
 4. Tiroid bezi hastalıkları. Tiroid bezi bölgesinde oluşan düğüm ve büyüme süreçlerine ağır boğaz şişmesi ve öksürme eşlik eder.

Bazı durumlarda, bu durum diabetes mellitus gelişiminin başlangıcını gösterebilir. Vücuttaki artan şeker, mukoza zarının kurumasına yol açar, bu da boğazda terleme nedeniyle öksürüğün ortaya çıkmasına neden olur. Bu endokrin hastalığının gelişimi hala bir yudum suyundan sonra rahatlama gösterebilir.

Boğazdaki bir terlemeden ötürü, öksürük doğal olarak nefesin burun içinden yapılması gerektiğinden kaynaklanır. Burun pasajlarında, koruyucu bir işlev yapan özel kirpikler vardır - insan vücudunu olumsuz yönde etkileyen toz ve diğer mikro partikülleri göz ardı ederler. Burunda da hava nemlendirilir ve vücut sıcaklığına ısıtılır, böylece mukoza zarını tahriş etmez. Nazal solunumun bozulması durumunda, kişi ağızdan nefes almaya zorlanır, mukoza zarı kurur ve bir refleks olarak, boğazda kuru öksürük ve terleme not edilir.

Bu belirtilerin tedavisi nasıldır?

Uzman, boğaz persistanının ve öksürüğün hastayı neden endişelendirdiğini belirledikten sonra etkili bir tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır. Enflamatuar süreçlerde, yerel antiseptik ajanlar kullanılır - Falimint, Geksoral, Ingalipt. Patolojinin gelişmesi, bakterilerin solunum yolu içine girmesiyle tetiklenirse, antibiyotikler reçete edilir. Çocuklarda ve yetişkinlerde öksürük ve boğaz ağrısı tedavisi için popüler bir ilaç Bioparox'dur.

Öksürük ve boğaz ağrısı tedavisinde etkili yöntemlere sahip olan halk ilacını unutmayınız. Inflamasyonu rahatlatmak için, calendula, adaçayı, papatya infüzyon ile gargara yararlıdır. İyi bir tedavi edici etki bol miktarda içecektir - ballı çay, zayıf bitkisel karışımlar ve soğumalar, ılık süt. Çocukların ve yetişkinlerin tedavisi için nane infüzyonu kullanabilirsiniz. Bir bardak kaynar su için ilaç hazırlamak için 20 gr nane yaprağı, bir termos şişeye dökün, yarım saat bekletin, günde üç kez gargara yapın. Boğazda öksürük ve tedirginlik varsa, ahududu yaprakları ve kireç renginde bir infüzyon hazırlayabilirsiniz. Bitkilerden 20 g alın ve ilacı önceki şekilde hazırlayın.

Burun akıntısı ve boğaz ağrısı ile hastanın durumu inhalasyon ile iyileştirilebilir. Semptom ortaya çıkmaya başlar başlamaz, tıbbi bir prosedürün uygulanması gerekir: bir bardak kaynar suya, bir kaşık tuza, birkaç damla lavanta veya okaliptüs yağına ihtiyacınız vardır. Tüm bileşenler bir kaseye dökülür, bir havlu ile örtülür ve terapötik çiftlerin üzerinde nefes alınır. Birkaç prosedür gerçekleştirirseniz, bu hoş olmayan semptomlardan hızlıca kurtulabilirsiniz. Tıbbi yardım için zamanında itiraz, tehlikeli komplikasyonların gelişmesini önlemek için yardımcı olacaktır.

Boğazda kuruluk nasıl tedavi edilir

Boğazda kuruluk, nazofarenks hastalıklarında ortaya çıkan acı verici duyumların çeşitlerinden biridir. Tam kuruluk nedeni sadece bir klinik muayenenin ve klinik semptomların incelenmesinin bir sonucu olarak bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından belirlenebilir. Ama genellikle "kuru boğaz" belirtisi ARVI, akut solunum yolu hastalığı, anjina, soğuk algınlığı acı sonra ortaya çıkar. O zaman kendine ve halk ilacına yardım edebilirsin.

Ihtiyacın olacak

 1. - nemlendirici veya hava iyonlaştırıcı;
 2. - su, tuzlu su, bitkisel yağ;
 3. - tıbbi terebentin, mentol yağı;
 4. - rafine edilmemiş bitkisel yağ, soğan;
 5. - mısır ya da zeytinyağı, havuç.

talimat

 1. Soğuk mevsimde, genellikle kuruluk ve terleme görülür boğaz kuru havanın banal inhalasyonu sonucu. Çocuklar ve yaşlılar bu soruna özellikle açıktır. Mukoza aşırı yüklenmesinin sonucu, bulaşıcı hastalıklara duyarlılığı artırır. En kolay seçenek, her zaman yatakhanede bir nemlendirici veya hava iyonlaştırıcı takmaktır.
 2. kuruluk içinde boğaz Özellikle sonbahar-kış döneminde mikro travmalar ve enfeksiyöz inflamasyon oluşumuna yol açar. Farinksin iltihabının gelişmesini önlemek için, kurumaya karşı koruma sağlayacak ve ağrıda ağrıyı hafifletecek çeşitli farenksin nemlendirme yöntemleri kullanılmalıdır. boğaz.
 3. Her şeyden önce, daha sık su içmek için tavsiye edilir. Faringeal mukozayı, günde birkaç kez ve geceleri burun içine gömülü salin solüsyonu ile nemlendirir. Bitkisel yağın nazal geçişlere enjeksiyonu birkaç saat kurumaya karşı korur.
 4. Geleneksel tıp tavsiyesi alın. Kuruluk için mükemmel bir çare boğaz Terebentin çiftlerinde inhalasyon vardır. Kupa bir litre kaynar su dökün, 5-7 ml eczane terebentin ekleyin. Bir havlu ya da bir örtü ile örtülü olarak, aromatik buharları dönüşümlü olarak soluyun: ağızla solunarak - burnunuzla nefes alarak, burnunuzu soluyarak - ağzınızla nefes verin. İşlemler 10-14 gün boyunca gece boyunca yapılmalıdır. Gündüz, bir damla mentol yağının burun pasajlarında günde 1-2 kez kazabilirsiniz.
 5. 150 ml rafine edilmemiş ayçiçek yağı alın, bir tavaya dökün ve bir tısyona ısıtın. 100 gram soğan ezin ve sıcak yağ koyun. Soğan aşırı piştiğinde, soğutun ve yağı bir kavanozun içine boşaltın. Ağız boşluğunda bir yudum alarak, günde 2 kez soğan yağı ile boğazını durulayın. Tedavinin seyri 5-7 gündür.
 6. Orta boy havuç rendeleyin. Bir tavada 50 ml zeytin veya mısır yağı ısıtın ve havuçları yağa koyun. Düşük sıcaklıkta havuç kızartın, daha parlak yağ, daha iyi. Hafif bir şekilde soğuduktan sonra yağı boşaltın ve iki katmanlı bir gazlı bezle sebze artıklarını sıkın ve ifade edilen yağla karıştırın. 5-7 gün boyunca günde 2-3 kez hazırlanan ürünün 2-3 damla burun pasajları gömün.

Boğaz ağrısı

Boğazdaki zulüm, ilk bakışta, özel bir rahatsızlık veremeyen küçük bir problem gibi görünüyor. Fakat uzun bir süre durmadığı ve herhangi bir doğaçlama araçtan kurtulamayacağınız zaman, problemi göz önünde bulundurmaya değer. Belki de boğazda terleme o kadar güvenli değildir. Sonuçta, ana sebep sadece farinksin üst dokularındaki iltihaplanma süreçleri değil, daha ciddi hastalıklar olabilir. Terlemeye ek olarak başka belirtiler varsa, bir uzman yardımı ile sorunla başa çıkmak daha iyidir.

Boğaz ağrısı ve öksürük

Sıradan akut solunum yolu hastalığı, normal bir boğaz ağrısı ve nadir bir öksürük ile aniden başlamaz. Soruna zamanında dikkat ederek, hastalığın aktif gelişimini önlemek mümkündür. Her şeyi olduğu gibi bırakmak sadece semptomları güçlendirmekle kalmayıp, aynı zamanda diğer hastalıkların gelişimine de katkıda bulunacaktır. Boğazda ve öksürükte zulüm, sadece basit durulama ve ılık içme ile iz bırakmadan ortadan kalkabilir. Öksürük üretken ise, çok geçmeden farenksdeki tahriş geçer ve hoş olmayan bir semptom işkenceyi durduracaktır. Boğazda ve öksürükte terleme kuru olduğunda, üretken hale getirilmelidir. Sadece patojenler tahriş edici bakterilerle balgam görünümünden sonra, semptomların yeniden başlaması konusunda endişelenemezsiniz.

Nadir durumlarda, öksürüğün eşlik ettiği boğazda terleme, diyabetin ilk belirtileri hakkında konuşabilir. Kanda çok miktarda şeker vardır, bunun sonucu olarak mukus boğazı kuru şekilde kurulur ve terlemeye neden olur. Boğazdaki sadece büyük bir kan akışı bu semptomu hafifletebilir.

Ter ile kuru ve uzun süreli öksürük, bir alerjinin varlığını gösterebilir. Doğru antihistaminikler kullanarak problemden kurtulabilirsiniz. İlaç aldıktan sonra, alerjinin neden kaynaklandığını öğrenmek ve gelecekte ortaya çıkmasını önlemek için alerjenlerden geçmek daha iyidir.

Boğazda ve öksürükte zulüm, papatya, okaliptüs çalkalanarak ve bademciklerin şeftali ve badem yağları ile kayganlaştırılmasıyla kolayca çıkarılabilir.

Boğazda Zulüm Nedenleri

Boğazdaki zulüm her zaman temelsiz değildir. Her semptom için iyi sebepler olmalı. Çoğu durumda, semptom farinkste yer alan aktif bir inflamatuar süreç ile ilişkilidir. Eğer eşlik eden belirtiler varsa, o zaman sorun çok daha ciddi olabilir. Boğazda terleme nedenleri enflamatuar ve enflamatuar olmayanlara ayrılır.

İlk grupta farenjit, SARS, nazafaringit bulunur. Onlarla boğazda iltihaplı süreçler vardır. Ek belirtiler ateş, boğaz ağrısı, genel halsizlik içerebilir. Doktor zamanında doktora başvurmazsa, alt solunum yolu hastalığa maruz kaldığından ve iltihap kötüleştiğinden durum kötüleşir.

İkinci grup, semptomun başlangıcında bulaşıcı olmayan nedenleri içerir:

* Farinksin nörosis, farinksin sinirlerine veya beynin merkezlerine belirli bir hasarın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Ek semptomlar arasında uyuşukluk, kalıcı boğaz ağrısı, depresyon hissi ve boğazda koma hissi sayılabilir. Yutma çok zordur ve sıvı içerdiğinde, her zaman bir boğulma vardır. Bu durumda, boğaz ağrısı, merkezi sinir sistemi, sifiliz veya beyin tümörlerinin bir bozukluğunu gösterir.

* Meslek hastalıkları. Ses tellerinin uzun süreli gerginliğinin ve yüksek sıcaklık ve toz irritanlarının etkisi altında olmanın bir sonucu olarak perforasyonla birlikte ses kısıklığı da gözlenir. Çoğu zaman, öğretmenler, şarkıcılar, metalurji ve madencilik sektörlerindeki işçiler için benzer problemler.

* Alerjik reaksiyonlar, uyarımın elimine edildiğinde aktivasyonunun sonucu olarak, terleme geçecektir.

* Tiroid problemleri boğazda terleme, neoplazmların gelişmesi ve bez hacminde artışa neden olur.

* Reflü-özofajit, nedeni, midenin asit içeriğidir, yedikten sonra bazen üst kısımlara atılır.

Boğaz ağrısı tedavisi

Boğazın neden olduğuna bağlı olarak, tedavi oldukça çeşitlidir. Her durumda, tedaviye başlamadan önce, yetkili bir ENT'ye danışmalı ve daha sonra önemli aktivitelere başlamalısınız.

ARVI ile, günlük papatya, calendula ve okaliptüs ilavesi ile 3-5 kez durulama yeterli olacaktır. Zaten hassas bir boğazı tahriş edebileceğinden, tuz sodası ve iyottan alışılmış bir konuşma tavsiye edilmez. Lugol ve bir klorofilit çözeltisi ile etkili yağlama.

Hastalığın temel nedeni olan kronik tanzilit tamamen farklı şekillerde tedavi edilir. Bademciklerde, pürülan tıkaçlar oluşmuştur, bu nedenle durulamadan önce iyice temizlenmelidir ve sadece bu tuz ve kalendula, alkol klorofilit, elma sirkesi gibi okşamak çözeltilerinden sonra. Ne kadar sıklıkla okursanız, daha önce boğazınızda terlemeyi kaldırabilirsiniz. Her durulamadan sonra, "Sebedin" almalısınız, bazı durumlarda sprey "Bioparox" yardımcı olacaktır. En iyi etki, bir doktor tarafından reçete edilen antibiyotiklerle karmaşık tedavi ile sağlanabilir.

Lugingitis kulak kaybına yol açabilir. Bu nedenle, ilk önlemler, soğuk ve asidik yemeklerin diyetinden dışlanmasıdır. Sigara içenler için bağımlılıklarını terk etmeleri tavsiye edilir, aksi halde sesle ilgili sorunlar geçmez. Gümüş nitratların etkili koterizasyonu, sonrasında önemli ölçüde rahatlama vardır.

Boğaz ağrısı tedavisi oldukça basittir. Sık sık gözetilmesi gereken yıkılmaz kurallar: sık durulama, bal ile ılık içme, uygun antiseptikler ve ayak banyoları.

Kuru Pershing

Bazı durumlarda, tracheitis ile kuru terleme oluşur. Durulama yardımı ile kurtulmak oldukça gerçektir. Sonuçları hızlandırmak için boğaz yumuşatıcı şurupları ve ilaçları almak gerekir. Boğazınızı alkollü infüzyonlarla yakmayın. Kuru bir pershing, farinkste birikmiş olan bakterilerden kurtulmanız gerektiği anlamına gelir. Çok miktarda içki ve para çekme anlamına gelir, kuru persheniya ile başa çıkmaya yardımcı olur. Her zamanki önleyici tedbirler yardımcı olmazsa, sorunu anlamak için ENT ile bir istişareye ihtiyaç vardır.

Çocuğun boğaz ağrısı

Bebek boğazda terleme şikayet ederse, o zaman birkaç sebep olabilir. Bir çocuğun boğazındaki zulüm şunlarla ilgili olabilir:

- özellikle yaz aylarında aşırı fiziksel aktivite, bebek sürekli hareket halinde olduğundan, boğaz boşluğu kurur ve semptom daha güçlüdür;

- sıcaklığın arttığı ve iştahın kötüleştiği iltihaplı bademcikler;

- gastrointestinal sistemin problemleri;

- solucanlar veya ascaridler.

Sadece çocuk doktoru doğru bir sonuç veremez. Entegre bir yaklaşıma ihtiyaç vardır, bu nedenle KBB, gastroenterolog ve karpogram ziyareti zorunludur.

Zulüm karşıtı halk ilaçları

Geleneksel tıp, boğazda hoş olmayan bir his uyandırabilen birçok ilginç tarif içerir.

Zulme karşı en etkili halk ilaçları:

 1. Bir çay kaşığı bal ilave edilerek 200 gram pancar ve havuç suyu (eşit parçalarda). Suyu balda eritin ve yatmadan önce içirin.
 2. Kiraz, frenk üzümü suyu ve bal karıştırın. Günde 3-5 kez içmek için içecek aldım. 3 gün içinde bir rahatlama gelir.
 3. Isıtılmamış bir kızartma tavası üzerine bir bardak rafine edilmemiş ayçiçek yağı dökülmeli ve üzerine bir kıyma makinesi, ampuller üzerinde bükülmüş 2 orta ekleyin. Altına gelene kadar soğanı karıştırın. Kızartma soğuduktan sonra yağı süzün ve soğanı yatırın. Aşırı yağlanmış yağ, durulamada mükemmeldir ve 3 öğünden sonra tahrişi hafifletir.

Boğazdaki zulüm, kazanmak için yeterince kolaydır. Sağlığınıza zamanında bakmak ve ortaya çıkan problemi şiddetlendirmemek önemlidir.

Boğaz boğaz

Pershing kuru öksürüğün belirtisidir. Mukoza güçlü bir şekilde tahriş olduğunda, boğazda akut solunum yolu hastalıkları ile birlikte.

Boğaz ağrısı boğaz ağrısı

Eğer boğaz ağrınız varsa ve terlemeniz varsa, bir bekçi kursuna başlamak zorunda değilsiniz. Sonuçta, bu fonlar mikropların ölümüne bağlı olarak ortaya çıkan nemli bir öksürük için kullanılıyor.

Öksürük boğazı durulama ile tedavi edilir. Genellikle bir soda ve deniz tuzu çözeltisi veya bitkilerin bir kaynatma kullanılır. Erken iyileşme için çok içmek önemlidir. Bir içecek olarak, doktorlar bal, maden suyu, şifalı otlar ve koyu kırmızı madenleri ile ılık süt önerirler. Birkaç damla okaliptüs yağı ilavesi ile buhar inhalasyonu da yapabilirsiniz.

Geleneksel tıp bal ve limon suyu ile doğal yağ karışımı kullanmanızı önerir. Tıbbı hazırlamak için, bir parça ayı ya da porsuk yağı, bir kısım limon suyu ve balın iki parçasını almanız gerekir. Karışımın her üç saatte bir, tercihen boş bir midede bir çay kaşığı alması önerilir. İlaç larenjit, farenjit, bronşit ve zatürre ile yardımcı olur.

Herkes siyah turp mucizevî özelliklerini bilir. İlacı hazırlamak için bir turp almanız, yıkamanız ve ucu ve kuyruğu kesmeniz gerekir. Sebze bir cam at kuyruğuna konulmalı, turpta derinleşmeli ve orada bal dökülmelidir. Bal turp suyu ile karıştığında, iyi bir ilaç ortaya çıkar.

Boğazdaki üzüntü, odanın içindeki kuru havaya bağlı olabilir. Bu hoş olmayan olaydan kurtulmak için, artık her elektronik cihazda ve ev eşyası deposunda satılan bir hava nemlendiricisi satın almanız gerekir.

Kuru öksürük ile boğaz ağrısı

Boğazdaki zulüm, sıklıkla viral enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkar, öksürük, ağrı, burun akıntısı ve genel durumun bozulması ile birlikte olabilir.

Farinksin mukoza zarı, içindeki kuru hava ve toz nedeniyle kurur. Öksürük ve terlemenin nedeni sigara dumanı, boya ve verniklerin neden olduğu tahriş olabilir.

İlkbaharda birçok alerji hastaları çiçek poleninin neden olduğu bir terlemeye başlar. Terlemeye ek olarak, hapşırma, lakrimasyon, nazofarenksin şişmesi ve kızarıklık veya döküntü ortaya çıkar.

Osiplost ve pershenie, ses cihazının yoğun ve uzun süreli gerilimi nedeniyle ortaya çıkabilir, bu çağrı merkezleri, radyo hostları ve öğretmenlerin operatörlerinde gerçekleşir. Sesi yeniden canlandırmak ve zulmü ortadan kaldırmak için sıcak çay içmek ve bir süre sessiz kalmak gerekir.

Boğazda terleme, tiroid bezi, mide problemleri ve nörolojik hastalıkların patolojisine bağlı olabilir.

Kuru öksürüğü olan boğaz ağrınız varsa, durulama yapmanız gerekir. Papatya, muz veya adaçayı bir kaynatma boğazını temizler ve nemlendirir. Ayrıca bir soda veya deniz tuzu çözeltisi de kullanabilirsiniz. Prosedür üç saatte bir yapılır. Durulama miktarı kendi hislerine bağlı olabilir. Eğer inandırsan, durulama yapmalısın.

Doktorlar koruyucu bir diyet önerir. Gıdalar sıcak, tuzlu, sert veya baharatlı olmamalıdır. Diyet çorba ve tahıl içermelidir.

Odanın düzenli havalandırmasını ve nemlendirmesini unutmayınız. Islak temizlik yapabilir ve özel bir nemlendirici kullanabilirsiniz.

Ağrıyı azaltmak için hava şartlarına uygun giyinmek gerekir. Soğuk olduğunda hemen bir soğuk görünür.

Kalıcı allerjenin sebebi ortaya çıktığında, tahriş edici maddeyi ortadan kaldırmak ve antihistaminik alma seyrini başlatmak gerekir.

Boğaz ağrısı nedeni, faringeal nevroz olabilir. Bu durumda, iyi bir nöroloğun yardımı olmadan, yönetmek mümkün olmayacaktır. Muhtemelen, bir psikoterapi kursunun geçmesi veya gerçekleşmesi gerekmektedir.

Boğaz berbat, ne yapmalıyım?

Tedavide, tedavi iltihaplanmanın giderilmesi ve mukoza zarının yumuşatılmasına yöneliktir. Boğaz soğuk algınlığı veya hava şartlarındaki değişiklikler nedeniyle kurur. Soğuk, kuru ve rüzgarlı hava, boğazda kuruluğun ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca, mukoza zarının durumu, sokağa daha soğuk geldiğinde, evin içinde bulunan ısıtma cihazlarından etkilenir.

Boğaz, kahve ya da alkollü içecekler yüzünden ve ayrıca bazı ilaçlardan dolayı yırtılabilir. Toz ve duman, farinksin mukoza zarından sıvı kaybına katkıda bulunur, bu da hızla kurur ve bir şeyin yanlış olduğunu gösterir.

Bademcikler, tümörler ve apselerin enfeksiyonları, mukoza zarının şişmesine neden olur, bunun sonucu olarak tükürük, boğaza girmez ve kuruluk oluşur.

Boğaz berbat, ne yapmalıyım? Ciddi hastalıkların varlığını dışlamak için, terapist ve kulak burun boğaz uzmanını ziyaret etmek gerekir.

Boğazda kuruluk için mükemmel bir çare elma sirkesidir. Sadece bir durulama çözeltisi hazırlayın, bir bardak ılık suya bir elma sirkesi bir çorba kaşığı eklemeniz gerekir. Bu araç sadece tahrişleri ortadan kaldırmaz, aynı zamanda boğaza yerleşmiş bakterileri de yok eder.

Taze sulu meyvelerin ve şekerlerin tahrişini azaltır ve eczanede özel şekerler satın almak gerekli değildir. Bu durumda basit şekerler "Barbaris" veya "Düşes" yardımcı olacaktır.

Bazen antibiyotiklere ve antiseptiklere ve ayrıca dokuların yenilenmesine ve kan akışının iyileştirilmesine yardımcı olan fizyoterapik prosedürlere başvurmanız gerekir.

Boğaz tedaviden daha incedir?

Çoğu zaman bir öksürük boğazda bir gıdıklama ile başlar. Öksürük, solunum sistemini tahriş edici ve bakteriyel maddelerden arındırmaya yardımcı olduğu için vücuda ihtiyacı vardır. Tedavinin ana görevi kuru öksürüğü ıslak yapmaktır. Sonuçta, sadece verimli bir öksürük, vücut virüslerinden ve bakterilerden çevreden kurtulabilir.

Boğaz tedaviden daha incedir? Öksürükten kurtulmak için öksürük merkezi üzerinde çalışmak yeterli değildir, ayrıca bronşiyal mukozayı da tedavi etmeniz gerekir. Bu nedenle, karmaşık terapi, özel koşulların yaratılmasını gerektirir: odanın temiz, nemli ve serin olması, ayrıca büyük bir öneme sahip olması, bolca içilmesi gerekmemektedir. Doktorlar, "Oracept" ve "Ingalipt" gibi aerosollerin saklanmasını ve kullanılmasını önerir.

Öksürük, bebeğin boğazını karıştırıyor

Çocuklar her zaman onları tam olarak neyin rahatsız ettiğini söyleyemez ve rahatsızlığı geciktirir. Kendilerini huzursuzca sürdürebilirler, kaprisli olabilirler, fakat rahatsızlığın sebebini göstermezler, çünkü onlar kendilerine neler olduğunu anlamazlar. Bu nedenle çocuğu hemen bir çocuk doktoruna göstermek daha iyidir. Bir yetişkin iyi hissederse ve vücudunu anlarsa, çocuk bunu yapamaz. Bu durumda kendi kendine tedavi tehlikeli olabilir.

Öksürük çocuğun boğazını yaralar. Ebeveynler bir doktora gitmeden önce neler yapabilir? Annelerin ve babaların görevi, mukoza zarı için uygun koşulları sağlamaktır. Çocuğun bulunduğu odayı sürekli olarak havalandırmak, ıslak bir temizlik yapmak ve odaya bir nemlendirici koymak gerekir. Ayrıca çocuğunuza sürekli olarak sıcak, fit meyve, çay, bitkisel çay ve süt gibi şeyler vermeniz gerekir. Çok miktarda yağ, antioksidan, E ve A vitaminleri içeren yiyecekler tüketmek yararlıdır. Bu tür ürünler boğaz ağrısını sarar, mukoza zarını onarır ve nefes almayı kolaylaştırır.

Enflamasyona neden olabileceğinden, baharatlı ve baharatlı yiyecekler diyetten çıkarılmalıdır. Ancak, sarımsak ve soğandan kaçınmak için hiçbir şey yoktur, çünkü bunlar, aktif olarak enfeksiyonla mücadele eden çok miktarda uçucu yağ ve fitoktit içerir. Çocuklar nadiren soğan ve sarımsak yemeyi kabul ederler, bu nedenle bu sebzeler bir kasede serpilir ve tüm odalara yerleştirilebilir.

Bal bir immunostimulan ve doğal bir antiseptiktir. Çocuğun alerjisi yoksa, boğazın tedavisinde kullanabilirsiniz.

Acıyı azaltmak için, doğru beslenmeniz, spor yapmanız ve vücudu kızdırmanız gerekir. Birçok doktor, denize yıllık seferler önermektedir. Böyle geziler herkes için uygun değil, bu yüzden sertleşme bizim her şeyimizdir.

Boğazda kuruluk ve tedavisi

Boğazın mukoza zarının aşırı kuruluk hissi sadece soğuk algınlığı sırasında meydana gelmez. Nedenleri odadaki aşırı ve tozlu hava gibi basit ve önemsiz şeylerde saklanabilir.

Boğazda kuruluk için en iyi tedaviyi bulmak için, rahatsızlığın gerçek nedenlerini öğrenmek için tıbbi tavsiye almanız gerekir. Hoş olmayan hislerden kurtulmak için yapılan bağımsız girişimler, boğazda kuruluğa, örneğin endokrin sisteminin veya bakteriyel enfeksiyonun sorunlarına neden olursa, kronik bir sürece yol açabilir.

Rahatsızlık ana nedenleri

Boğazda kuruluk nedenleri tamamen farklı olabilir ve hem dış etkenlerde hem de çeşitli organ ve sistem hastalıklarında saklanabilir. En yaygın nedenler:

 • Viral, bakteriyel veya fungal yapının iltihaplanmasına karşı oluşan enfeksiyonlar ve kataral hastalıklar;
 • akut formda farenjit;
 • larenksin eşlik ettiği larenks spazmı;
 • Vücudun dış uyaranlara duyarlılığı artmıştır - toz, duman, keskin kokular, ev kimyasalları ve hastanın alerjik reaksiyon geliştirebileceği diğer şeyler;
 • fizyolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan mukus epitelyumunun incelmesi, yani yaşlılarda ve çocuklarda larinks daha kuru ve hassastır;
 • konut ve iş yerlerinde yetersiz hava nemlendirmesi;
 • Nazofarenks patolojileri (sinüzit, sinüzit, polipoz filizlenmesi ve osseus septumun konjenital eğriliği) nedeniyle ağızdan sürekli solunum;
 • Tükürük bezlerinin yetersiz çalışması, bunun sonucu olarak hastanın boğazda kuruluk hissi ile sürekli rahatsızlığı vardır;
 • endokrin sisteminin patolojisi.

Boğazda kuruluk oluşumu periyodik olabilir, belirli olaylardan sonra ortaya çıkabilir (uygun olmayan koşullara uzun süreli maruz kalma, tozlu, kuru, guzel bir odada) ve ayrıca infeksiyöz patolojileri olan hastalarda kalıcı ve gelişir.

Eşzamanlı semptomlar

Boğazda kuruluk belirtileri, bu olgunun neden olduğu dışsal veya iç faktörlere bağlı olarak tüm hastalarda farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Çoğu zaman, boğazda kuruluğa, eğer mevcutsa ve hastaya yatkın olduğunda alerjik bir reaksiyon varsa, hastalığın diğer belirtileri eşlik eder.

Aşağıdaki belirtilerle birlikte kuruluk belirtileri aynı anda ifade edilir:

 • terleme, mide bulantısı, ses kısıklığı eşlik eden öksürük atakları, - boğaz öksürüğü;
 • burun akıntısı, sinüzit, burundan bol miktarda mukus akıntısı görünümü, baş ağrısı, tamamen nefes alamama;
 • gözyaşı, gözlerin enfeksiyonu (konjonktivit);
 • kas ve eklem ağrısı;
 • ateş, vücut ağrıları;
 • ses kısıklığı;
 • ateş, halsizlik, halsizlik, iştah kaybı;
 • yiyecek, su ve tükürük, bademcikler kızarıklık sırasında acı.

Kuru boğazdan rahatsızlık belirtilerini daha ayrıntılı olarak tanımlamak için, bazı semptomları provoke eden hastalıkları ve faktörleri anlatmak gerekir. Kuruluk hissi havada nem eksikliği ile provoke değilse, o zaman aşağıdaki patolojiler rahatsızlığa neden olabilir:

 • Mukoza dokusunun yıkımı - yaşlılıkta daha sık gelişir. Patolojik süreçte, boğazın tüm mukozaları yer alır. Yıkımın gelişmesiyle, bir kulak burun boğaz uzmanının zorunlu konsültasyonu belirtilir.
 • Farenjit, kızarıklık, ağrı ve terleme ile birlikte ağızda iltihaplı bir süreçtir. Çoğu zaman boğaz, viral bir formdan etkilenir, hastanın sıcaklığı yükselir.
 • Stres ve sinirsel deneyimler yaygın bir sorundur, neden boğazda kurur. Sık sık stresli ve çatışmalı durumlarda, kişi yabancı bir cismin varlığını boğaz, kompresyon, terleme ve rahatsızlık hissedebilir. Solunum ve yutma işlevi bu sendromu etkilemez.
 • ORZ - sadece farinksin kurutulmasıyla değil aynı zamanda kontrol edilemeyen öksürükle de eşlik eder. Ayrıca, solunum yolu enfeksiyonunun açık belirtileri ateş, kas ağrıları ve ateştir.
 • Larenjit - Bu hastalık güçlü bir kuru öksürük, yanı sıra boğaz ağrısı ve ses kısıklığı eşlik eder. Alerjik yatkınlık ile larenks spazmı zeminine karşı larenjit oluşabilir ve tehlikeli olabilir.
 • Endokrin sistemin patolojisi - bir ağız kuruluğu hissi genellikle tiroid bezi olan hastalarda görülür. Yanlış çalışması (daha doğrusu, üretilen fazla veya yetersiz miktarda hormonal madde), deri ve mukoza zarının durumunu doğrudan etkiler.
 • Tonsillit - rahatsızlık, kuruluk ve boğaz ağrısına ek olarak, hasta bademcikler üzerinde beyaz bir kaplamanın ortaya çıktığını fark edebilir. Ayrıca angina sıcaklıkta keskin bir artış kritik seviyelere eşlik etti.

nedeniyle adenoid büyümeleri, polip veya nazal septum eğriliğine ağız solunumu mukoza incelmesine yol açar ve hasta sürekli geceleri kuru boğaz, yani bu konular zamanında ele alınması gerekmektedir.

Genel öneriler

Boğazda kuruluğu ve teneffüs hissini gidermek için, fizyolojik nedenlerden dolayı hastanın gerekli algoritmayı yapması önerilir. İlk olarak, odadaki nem seviyesini sürekli olarak izlemelisiniz.

Kışın kuruluk hissi ortaya çıkarsa, çanakları ısıtma cihazlarının yanına suyla yerleştirmek gerekir, bu odayı nemlendirir. Yaz aylarında özel bir nemlendirici satın almanız tavsiye edilir. Paralel olarak, kuru bir boğazı olan bir hastanın doğal dengeyi korumak için mümkün olduğunca fazla sıvı kullanması gerekir.

İkincisi, özellikle hassas insanların bir konutu havalandırması ve ıslak temizlik yapması daha olasıdır - bu, boğazın mukus dokusunu tahriş eden toz ve alerjenlerden kurtulacaktır. Temizlerken, keskin bir kokusu olan deterjanları kullanamazsınız - bu, vücudun öngörülemeyen reaksiyonunu şiddetlendirebilir.

Boğazlarını sadece geceleri kuruyan hastalar, keten, deniz topalak ya da zeytin temelli herhangi bir yağ kaşığı yatmadan önce içmeye çalışmaktadır.

Sabah kuruluğu görülürse, eczanede serum fizyolojik (Sodyum Klorür) solüsyonu ve birkaç damla damla burun içine enjekte edebilirsiniz - etki tüm gün için yeterli olmalıdır.

Boğaz (bu belirti tehlikeli sanayi birçok çalışan mevcut olan) bağlı gazlanmış bir de uzun süre kalması için kuru ise, işlem modunu gözden geçirmek için ya da değiştirmek için gerekli olduğu için gırtlak kronik hastalıklara mukoza kurşun sürekli tahriş.

Tedavi yöntemleri

Mukoza dokusunu nemlendirmek için, ağrı sendromundan kurtulun ve iltihaplar çeşitli ilaçları, kendi kendine tedavi için prosedürleri ve bir klinikte mevcut olan yöntemleri kullanır. Onlar hakkında daha detaylı konuşmalıyız.

Fizyoterapötik prosedürler

Bugüne kadar, larinkste hem sonuçların hem de kuruluk nedenlerini ortadan kaldırabilecek çeşitli teknikler vardır:

 • Lazer tedavisi - hasarlı mukoza dokusunu geri yüklemenize, kan dolaşımını ve trofik süreçleri iyileştirmenize olanak tanır. Elektromanyetik radyasyonun etkisi hücresel seviyede meydana gelir, bu nedenle yararlı etki sadece nazofaringeal boşluğun yanı sıra bir bütün olarak vücut üzerinde de olur.
 • Mineral tedavisi boğazın mukozal epitelinin ultrason kullanılarak mineral tuzlarla işlenmesidir.
 • Organoterapi, hastanın çeşitli hayvan organlarından yapılan ilaç kullanımını temel alan bir tedavi şeklidir.
 • Ozonoterapi, kan ve vücut dokularını (mukoza zarlarını da içeren) oksijen ile zenginleştiren bir fizyoterapi yöntemidir. Bu etkinin yanı sıra, ozon kullanımı bağışıklığı iyileştirmeye yardımcı olur, hastalığın süresini kısaltır, tekrarını önler.
 • Fotodinamik - etkilenen alan üzerinde hareket eden görünür ışık ışını, dokuların hızlı bir şekilde geri kazanıldığı ve vücudun güçlü bir iyileştirici etki yaşadığı için dokuların atomik oksijen üretmesine neden olur.
 • Vakum terapisi ve ozonoterapi ile kombine edilen ultrason - bademcikler üzerindeki karmaşık bir prosedürün etkisi nazofaringeal dokuların hızlı bir şekilde iyileşmesine ve bezlerin bakteriyel plaktan temizlenmesine yol açar.

Belli bir hasta için hangi prosedür gereklidir, ve listelenen yöntemlere ek olarak tahriş olmuş bir boğazın tedavisinden daha fazla - doktor, ilk belirtilere ve patolojinin nedenlerine dayanarak size söyleyecektir.

soluk alma

Kataral hastalığa sadece boğaz ağrısı değil, burun akıntısı ve kuru öksürük eşlik ediyorsa ne olur? Sorunlardan kurtulmak inhalasyona yardımcı olur, günde 1-2 kez yapılabilir ve aşağıdaki maddeleri kullanabilirler.

Fizrastvor, mukoza zarını nemlendirmeye, boğazı plaktan arındırmaya, hasarlı dokuyu onarmaya yardımcı olur. Uçucu yağlar - sadece boğazı yatıştırmakla kalmaz, aynı zamanda pek çok mukoza salgısının burnunu temizlemeye de yardımcı olurlar, bu da geceleri tam soluma için anahtardır.

Şifalı bitkilerin kaynatılması, nane, lavanta, papatya, okaliptüs ve diğerlerine dayanan inhalasyon çözeltisi ile hazırlanabilir. Gerekli miktardaki madde sıcak suda eritilir, bu arada buhar yanmaz ve yanmaz. Hasta su ile kap üzerine eğilir, havlu ile örtülür ve 10-15 dakika nefes alır.

Boğaz durulama

Boğazın sürekli kuruluğu ile birlikte, tahriş ve mukozanın kızarması ile birlikte, durulanması tavsiye edilir. Nemlendirici, antiseptik, yatıştırıcı ve iyileştirici bir etkisi olan çeşitli ürünler kullanabilirsiniz.

İyi etki durulaması tuzlu su verir - bunun hazırlanması için, Cı 35-38 soğumaya litre kaşığı (herhangi bir slaytlar) veya sodyum deniz tuzu başına su ilave bırakıldı, su, kaynamaya gereklidir. Ortaya çıkan kompozisyon günde en az 3 kez çalkalanmalıdır - epitelyumu nemlendirir, iltihap seviyesini azaltır ve bademcik bakteriyel plaktan arındırır.

Buna ek olarak, tuz güçlü rejenerasyon özelliklerine sahiptir. Bademcik iltihabında, birçok hasta, çözeltiye biraz soda ve birkaç damla iyot eklenir. yatıştırmaya ve şifalı uygun özelliklere sahip bitkilerin tahriş olmuş mukoza dokusu kullanılabilir decoctions iyileşmek için - bir nergis, papatya, nane, muz, anne-ve-üvey annesi okaliptüs ve diğerleri.

Kuru bir öksürük ile eş zamanlı olarak meyan kökü kaynatmak için yararlıdır. Bakteriyel bir enfeksiyondan şüpheleniliyorsa, mukus boğazının Ingalipt ile irrigasyonu iyi bir etkidir. Nane ve esansiyel yağların yanı sıra sülfonamidler grubundan bir madde içerir. Sprey düzenli kullanımı ağrı, kızarıklık, şişlik ve terlemenin hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır.

ilaç

Farinkste iltihap tedavisi için kullanılan tüm ilaçlar, sadece belirli bir hastanın klinik gereksinimlerine göre reçete yazan bir doktor tarafından seçilmelidir. Bu tür çareler boğazda kuruluk ve rahatsızlıktan kurtulmak için tavsiye edilebilir:

 • antibiyotikler - bakteriyel doğa iltihabı ile (kullanımından önce, doktor analiz ve patojen türünün belirlenmesi için farenksinden bir yayma almalıdır);
 • antiviral - solunum yolu enfeksiyonunun neden olduğu boğazda kuruluğu ve tahrişi hızlı bir şekilde ortadan kaldırmaya yardımcı olur;
 • antihistamin - patolojinin alerjik yapısında kullanılır, deri testleri, duyarlılık testleri ve tanıyı doğrulamak için diğer tanı yöntemleri uygulanır;
 • antiseptik - tercih edilen ilaç formları, gırtlaktaki mikrobiyal florayı ortadan kaldıran, hasarlı dokuyu yumuşatıp onaran lolipoplar ve pastillerdir;
 • İyot preparatları - tiroid bezinin patolojisinde, farinkste daralma, topaklanma ve kuruluk hissine neden olur.

Tedavinin tam seyri, tanıya dayanarak bireysel olarak seçilir, bu nedenle terapi için ilaç listesi çok daha geniş olabilir - her şey vücudun bireysel özelliklerine ve klinik tabloya bağlıdır.

Halk tedavisi

Eğer boğaz ağrırsa ve mukus dokusu kuru ve inceyse - bu problemlerden kurtulmak için, geleneksel tıbbın yöntemlerinden biri kullanılabilir:

 • Taze sıkılmış havuç suyuna az miktarda bal eklenir ve içecek 3 kez günde 3 kez tüketilir;
 • Bir havuç meyvesi süt ve yerde kaynatılır. Kompozisyonu içmeniz için her yemekten sonra sadece 2 çay kaşığı en az 2 kez ısınmanız gerekir;
 • Soğan suyu bal ile eşit miktarlarda karıştırılır ve kompozisyon günde üç kez çay kaşığı şeklinde kullanılır;
 • bir meyveden bir meyveyi bir kabuktan temizlemek, ondan bir boğaz gargarası için et suyu hazırlamak ve bir et yemeye;
 • Mümkün olduğunca çok taze meyveleri, özellikle ekşi - kiraz, kızılcık, kızılcık, ahududu (şekerle öğütebilir, kompostoları pişirebilir veya çileğe çileği ekleyebilir).

Doğal bal içeren reçeteler, alerjik yatkınlığı olan hastaları tedavi etmek için uygun olmayabilir. Bu nedenle, herhangi bir ek aracı kullanmadan önce bir uzmana danışmanız tavsiye edilir.

Boğazda rahatsızlıkların önlenmesi

Laringeal mukozanın, enflamatuar süreçlerin aşırı tahrişini ve sonuç olarak boğazda kuruluğu önlemek için birkaç önleyici tavsiyeye uyulmalıdır. Sadece epitelin nemlendirilmesini değil, aynı zamanda düzenli hijyen ve yaşam tarzı düzenlemelerini de göz önünde bulundururlar.

İlk olarak, ağız boşluğunu düzenli olarak bakteri plağının temizlenmesi gerekir - dişlerinizi günde iki kez fırçalayarak, yalnızca kaliteli fırçalar ve macunlar kullanarak. Yemekten sonra diş etleri için bir diş ipi veya yumuşatıcı kullanılması önerilir. Bu önlem, ağız boşluğunun enfeksiyonu ve larinksin bakteriyel patolojilerinin gelişmesi riskini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

İkincisi, kötü alışkanlıklardan kurtulmanız gerekir - sigara içmeyi ve alkollü içecekleri içmeyi bırakın. Birçok insan tütün dumanının larinks mukozasını kuvvetli bir şekilde tahriş ederek, kuru ve zayıf hale getirdiğini ve sağlıksız bir yaşam tarzının bağışıklığında ve sık bulaşıcı hastalıklarda azalmaya yol açtığını bilir. Paralel olarak, diyetin gözden geçirilmesi gerekir - eğer diyet birçok tuzlu, asidik, akut ve tahriş edici yiyecek içeriyorsa, menünün ayarlanması gerekir.

Üçüncüsü, faringeal epitelyumun kuruluk ve incelmesini önlemek için, odadaki hava nemlendirmesinin optimal dengesini korumak istenir - seviye en az% 40-60 olmalıdır. Eş zamanlı nemlendirme ile birlikte, ev veya ofis düzenli olarak temizlenmeli ve temizlenmelidir.

Kışın nazofarenksin dokusu en hassas hale gelir. Bu nedenle, bu noktada burnu tuzlu suyla yıkamak ve durulamak yararlıdır. Kendiniz pişirmek istemiyorsanız, Aqua Maris, Humer, Marimer veya Dolphin dizilerinden eczane fonlarından satın alabilirsiniz.

Ayrı ayrı, sertleşme hakkında söylenmelidir. Profilaktik amaçlı olarak, kontrast duşu almak, spor yapmak veya en azından günlük olarak açık havada yürümek çok faydalıdır. Bu tür önlemler bağışıklığı artırmaya, sık solunum yolu enfeksiyonlarını ve nazofarenks ile ilgili problemleri önlemeye yardımcı olacaktır.

Boğazda kuruluğa, açıklığa kavuştuğu için, nitelikli bir doktor tarafından belirlenebilen çeşitli nedenlerle sebep olunabilir. Başlangıçta, benzer bir sorun bir audiologist irtibat kurmaları tavsiye, ancak uzmanlara hastaları başvurabilirsiniz burun boğaz doktorunun patoloji olmadan edilir - kanıtlar ve hastalığı şüphesi bağlı bir nörolog, endokrinolog, bulaşıcı hastalıklar ve diğer doktorların.

Her iki durumda da, boğazdaki problem farklıdır, ancak daha önce hasta yardım için döndü, hoş olmayan semptomlardan hızla kurtulma ve komplikasyonları önleme şansı artar.

Boğazda kuruluk: ilaç ve halk tedavisi

Ağrı ve boğaz ağrısı ile birlikte, içinde kuruluk genellikle sağlıklı insanlarda görülür. Bir kural olarak, bu, nazofarenksin herhangi bir rahatsızlık gelişiminin başlangıcı ile kışkırtır, bu nedenle böyle bir fenomeni göz ardı etmek kesinlikle buna değmez.

Tabii ki, erken bir aşamada, KBB karakterinin herhangi bir hastalığı çok daha kolay tedavi edilir, bu nedenle boğazda kuruluk istisna değildir.

Nedenleri ve Belirtileri

Boğazda kuruluk, birçok hastalığın bir belirtisi olabilir

Kuru boğaz - Kural olarak, onun cızırtılı gibi bu duygusu değil, aynı zamanda nazofarenks mukozası belirgin kızarıklığa sadece birleştirir ve bir kavram. Bu olgunun nedenleri bağımsız olarak tükürük artık hoş olmayan bir duygu neden uygun miktarda üretilir gerçeği ile provoke bunların kuruluk Ancak ayarlanabilir.

Bu patoloji genellikle doğal olarak tuzludur dikkati çekiyor, bu geçici ve tamamen insanlar için güvenlidir, ancak tetiklenebilir patolojisi ve elverişsiz mikroflora olarak korumak için de gerekli görünmektedir.

Çoğu zaman, boğazda kuruluk aşağıdaki nedenlerden biri için görünür:

 1. Kronik burun tıkanıklığı, boğazda "kuru" olan ağız yoluyla sık sık nefes alma, provoke
 2. kurutma
 3. sigara içmek gibi kötü bir alışkanlığın varlığı
 4. tiroid bezi hastalıkları
 5. Bakteriyel veya bulaşıcı bir hastalığın (boğaz ağrısı, kabakulak, soğuk, vb.) gelişimi
 6. Tükürük bezlerini (lokal lezyonlar, travma, hipotermi, kanser vb.) etkileyen nazofarenksin daha ciddi patolojileri
 7. önceki kemoterapi
 8. alerjik reaksiyon
 9. Belirli bir kişinin fizyolojisinin özellikleri
 10. ilaç, alkol veya yiyecek üzerinde yan etkinin ortaya çıkması

Doğru tedavinin organizasyonu için boğazda gerçek kuruluğun nedenini belirlemek önemlidir. Buna bağlı olarak, nazofarenkste hoş olmayan bir his kalıcı, geçici veya periyodik olabilir. Çoğu durumda, boğazda kuruluk da aşağıdaki gibi belirtilerle eşlik eder:

 • cızırtılı
 • ağrı
 • kırmızılık
 • daha az sıklıkla - öksürük, ateş, burun akıntısı

Yukarıdaki belirtilerden en az birkaçının görünce, sen tetikte olmalıyız ve onu başarılı olmaz tatsız duygulardan kurtulmak için olmadan, çünkü hastalığın nedenini tespit etmek başlar.

Tehlikeli işaretler - doktora ihtiyacınız olduğunda

Boğazda kuruluğa, endişeli semptomlar eşlik eder - tehlikeli bir işaret!

Tabii ki, eğer boğazda kuruluk geçici ise, o zaman endişelenmeye değmez ve eğer mümkünse, hoş olmayan bir fenomenle başa çıkmak için onu beklemek önemlidir. Bununla birlikte, böyle bir hisin sürekli veya periyodik bir varlığında, en azından gerçek sebebini ortaya çıkarmaya başlamak gerekir.

Bazı durumlarda, teşhis ve sonraki tedavi, elbette, bazı beceri ve bilgi ile bağımsız olarak yapılabilir. Ancak, bir çok durumda kendi kendini tedavi etmenin ve kendini teşhis etmenin yalnızca durumları daha da kötüleştirdiğini anlamak önemlidir.

Boğazda kuruluğun en dikkatli tutumu, bazı tehlikeli işaretlerin eşlik etmesi durumunda gerektirir. Bunların listesi şöyledir:

 1. güçlü öksürük
 2. yükseltilmiş sıcaklık
 3. astım atakları
 4. Nazofarenksin bağımsız olarak nemlenememesi
 5. doğru solunum instabilitesi

Bu tür belirtiler ortaya çıkarsa, ciddi hastalıkların gelişimini işaret ettiği için, ziyaretinizi kliniğe erteleyemezsiniz. Unutmayın ki, gerekli ekipman ve bilgiye sahip sadece uzman bir uzman, rahatsızlığın gerçek nedenini belirleyebilir ve doğru tedavi sürecini belirleyebilir.

Ne yapmalıyım? Ne için doktora başvurmalıyım?

İlk önce muayene, sonra tedavi!

Boğazda kuruluk, kural olarak, en beklenmedik yerlerde insanları bulur ve ciddiye alınmaz. Buna rağmen, zamanla, hoş olmayan semptomlar artmaya başlar, bu da potansiyel hastaların dikkatini çeker.

Muhtemel bir hastalığın uzun süreli tedavisinden kaçınmak veya hoş olmayan bir semptomu durdurmak için, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı karmaşık önlemleri almak yeterlidir:

 • Bol miktarda içme, vitamin ve doğal immunostimulantların alımı (ballı çay, limon vb.)
 • Gıda diyetinden çıkarılma, mukus boğazını tahriş etme (keskin, sıcak yemekler)
 • hastayı normal çevre koşulları ile sağlama: rahat nem, sıcaklık ve benzeri
 • gerekirse - nazofarenksin nemlendirilmesine veya şişlik / ağrı / kızarıklığın giderilmesine yönelik ilaçlar almak

Sorunun kendiliğinden ortadan kalkması mümkün değilse ve semptomatoloji makul olmayan bir şekilde kötüleşirse, doktor önlenemez. Her şeyden önce, sizi dikkatli bir şekilde inceleyecek ve yüzeysel sonuçlar çıkaracak olan terapisti ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Boğazda boğazın neden ortaya çıktığı hakkında daha fazla bilgi videodan görülebilir:

Bundan sonra çeşitli olası sonuçlar mümkündür:

 • İlk olarak, bir sonraki tedaviyi belirlemeye yardımcı olacak bazı testlerin yapılmasına yönlendirileceksiniz.
 • İkincisi - benzer sorunlar üzerinde çalışan başka bir uzmana yönlendirileceksiniz.
 • Üçüncüsü, terapist gözlem yoluyla patolojinin nedenini tespit edebilecek ve takip etmeniz gereken doğru tedavi yolunu belirleyecektir.

Sadece bir poliklinikte tedavi konusunda doğru tavsiyelerde bulunabileceğini anlamak önemlidir, bu nedenle bir uzmanı ziyaret etmek için makul gerekçeler varsa, bu olayı göz ardı etmeyin. Unutma - sağlığınla ilgili.

ilaç

Doğru teşhis etkili bir tedavidir!

Boğazda kuruluk için özel bir ilaç, görünümünün nedenine göre belirlenir. Çok semptom oldukça basit bir şekilde durdu. Bu amaçla, aşağıdaki gibi ilaçları kullanın:

 1. Burun damlaları. Deniz tuzları veya saline dayalı herhangi bir ürün için uygundur. Damlalar, yatmadan önce ve günde birkaç kez damlatılmalıdır. Doz - her burun deliğine en fazla 1-2 damla.
 2. Boğaz için pastil ve haplar. Bu ilaçlar, her bir özel durumun özelliklerini dikkate alarak seçilir. Bu tür ilaçların seçilmesinin ilkeye dayanması gerektiğine dikkat çekmek gerekir: En zayıftan etkilere ve daha ciddi olana. Dozaj ve kullanım şekli, ilaca giden talimatlarla belirlenir.
 3. Hava nemlendiricileri. Daha önce sözü edilen ürünlere ek olarak, özel nemlendiriciler boğazda kuruluğa karşı mücadelede yardımcı olacaktır, bu da mukus boğazının normal şekilde çalışmaya başlamasına yardımcı olacaktır. Bu tür fonların seçimi, bileşimde farklı aromatik katkı maddelerine sahip olabileceğinden, hastanın bireysel tercihlerine dayanmaktadır.

Boğazda kuruluğu tedavi etmek için daha doğru bir ilaç listesi, ancak semptomun gerçek sebebi biliniyorsa belirlenebilir. Tiroid veya tükürük bezlerinde ve KBB hastalıkları sadece eşsiz tıbbi Elbette şikayetinin yüzden eczaneden ilaçların yardımıyla boğazında kuruluk kurtulmak daha erken bilgilerle sınırlı olduğu anlaşılmaktadır.

Halk tarifleri

Kuruduyu boğazda havuç suyu ve balla tedavi ediyoruz!

Bugünün materyalinin sonunda, boğazda kuruluktan kurtulmak için en etkili halk ilaçlarını sunacağız. Bunların tedavi olarak seçilmesi, hastanın ilacın bileşenlerine karşı alerjisi olmadığını göz önünde bulundurmak açısından önemlidir. Diğerlerinde halk tariflerinin kontrendikasyonları yoktur.

Yani, boğazda kuruluk için en iyi halk ilaçları aşağıdaki listede yer almaktadır:

 • Bitkisel çaylar ve diğer sıcak, vitaminli içecekler. Onların hazırlanması için şifalı otlar, meyveler, bal ve benzeri ürünlerin koleksiyonlarını kullanabilirsiniz. İçecekleri daha sık, günde en az 3-5 kez almak istenir. Mukoza zarını mükemmel şekilde nemlendirir ve hoş olmayan semptomları giderir.
 • Asetik su. Bu aracı hazırlamak da basittir. Bunu yapmak için, bir elma suyu sirkesi bir çorba kaşığı bir bardak ılık su ile karıştırın. Elde edilen karışım boğazı durulayın. Böyle garip bir çözüm, boğazı nemlendirmeye ve hoş olmayan semptomları durdurmaya yardımcı olur. Sirke suyu ile durulayın, günde iki saatte bir tekrarlamak ve her zaman - yemekten sonra.
 • Ballı havuç suyu. Bu ürün 1 kısım havuç suyu ve 1 kısım eritilmiş baldan hazırlanmıştır. Yarım bardak için günde yaklaşık 2-4 kez kullanılır. İlaç sadece boğazdaki rahatsızlığı yumuşatmakla kalmaz, aynı zamanda vücudun bağışıklık sistemini de harekete geçirir.
 • Lahana suyu veya kızılcık suyu. Geleneksel tıptan çok etkili "ilaçlar". Uygulama yöntemi, dozaj ve etki önceki ajana benzer.
 • Siyah frenk üzümü. Nazofaringeal rahatsızlıklarda herhangi bir biçimde ve miktarda kullanılır. Boğazda kuruluğu ve KBB karakterinin nedenlerini, nedenlerini tedavi etmek için son derece etkilidir.

Geleneksel tıbbın kullanılmasının sadece anlamsız bir hastalık ile mümkün olduğunu unutma. Diğer durumlarda, ilaç önlenemez.

Genelde, bu patolojinin tedavisinin temel prensiplerini biliyorsanız, kartalda kuruluğu tedavi etmek o kadar kolay değildir.

Tedavi sürecindeki ana şey, daha önce sunulan materyali kullanmak ve yalnızca sağlığınıza fayda sağlamaktır. Umarız makalenin sorularını cevaplandırır. Terapi ve sağlık organizasyonunda iyi şanslar!

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Lacunar angina: gerekli tedavi, semptomlar, + 3 fotoğraf

Laküner anjina hangi bademcikler kızarıklığa telaffuz, bulaşıcı nitelikteki üst solunum yollarında akut bir hastalık olarak adlandırılır, damak kemer sıklıkla bademcik boşlukları içinde şişirilir (aslında, laküner tonsillit ne ve onun adı var itibaren) irinli plaket görülebilir.

Boğazda streptokoklar için en etkili tedavi

Yaşamı boyunca insan vücudunda bulunan en yaygın bakterilerden biri, streptococcus'dur. Solunum sistemine olduğu kadar gastrointestinal kanalın deri ve mukoza üzerinde bulunur.