Loading

Erişkinlerde anjin - semptomlar ve tedavi, fotoğraf

Angina bulaşıcı bir hastalıktır, ana belirtisi bademcik iltihabıdır. Hastalık çeşitli mikroplar, özellikle streptokoklar tarafından kışkırtır, onlar boğaz ağrısı kullanılan ev eşyaları ile daha sık farinkse düşer.

"Anjin" terimi, antik tıbbın zamanından beri bilinmektedir, günümüze kadar orofarenksin birçok patolojik değişmesi, ortak semptomları vardır, fakat etiyolojide ve seyrinde farklılaşır, onunla ilişkilidir. Çoğu zaman, boğazdaki herhangi bir ağrı ile, hastalar kendi teşhisini yaparlar ve çoğu zaman gerçek teşhisi anlamaya çalışmak için anjina denir.

Geleneksel sınıflandırmaya göre, hastalık üç tipe ayrılır: birincil, ikincil ve spesifik anjina. Belirgin mevsimlik bir karaktere sahiptirler: soğuk mevsimde sıklık tepe noktaları ve havanın neminin arttığı dönemler görülür.

Hastalık tehlikelidir, çünkü kalp, böbrek ve diğer organlarda ciddi patolojik süreçlere yol açabilir, bu yüzden zamanında tedavi edilmesi çok önemlidir. Anjina için risk grubu, çocuk ve ağız boşluğu ve burun çürüğü, periodontitis, sinüzit, adenoidler çeşitli hastalıkları olan kişiler içerir.

Boğaz ağrısı nedenleri

Anjina'nın en sık neden olan ajanı beta-hemolitik streptokoktur (tüm vakaların% 90'ına kadar). Daha az sıklıkla (% 8'e kadar), boğaz ağrısının nedeni altın stafilokok aureustur. Enfeksiyonun kaynağı bir hasta veya bir taşıyıcı olabilir. Enfeksiyon, genellikle havadaki damlacıklar ile oluşur.

Enfeksiyondan sonra, kişi kendini iyi hissetmez, zayıftır, vücut ısısı yükselir, boğazda karakteristik bir ağrı vardır, bu da yutma ile artar. Bademcikler kızardı, şişti. Bölgesel lenf düğümleri artar ve ağrılı hale gelir.

Çoğu zaman, organizmanın duyarlılığı ve reaktivitesi olan kişiler anjina ile düşürülür veya fizyolojik sistemlerin konjenital olgunlaşması not edilir veya KBB organlarında kronik patolojik süreçler vardır.

Angina belirtileri

Genellikle ilk acı verici duygular enfeksiyon anından iki gün sonra ortaya çıkar. Bu hastalığın başlangıcı ARI veya ARVI ile karıştırılabilir.

Erişkinlerde anjina aniden ortaya çıkar, karakteristik semptomlarla birlikte - üşüme, baş ağrısı, genel halsizlik, eklemlerdeki ağrılar ve yutmadaki güçlükler. Bütün bunlar, bölgesel lenf düğümlerindeki artışla birlikte, anjinin ana semptomlarını oluşturur.

Vücut ısısı 38-40 C'ye yükselir, febril ateşi denir. Yeterli tedavi uygulanırsa, ateş 2-6 gün sürer. Doktor boğazı incelediğinde, bademciklerin sık sık birleştiklerini ve sık sık eklemleri kırarak bir dokunuşla örtüldüğünü belirtiyor. Primer angina yutma sırasında bilateral ağrı belirtisi ile karakterizedir.

Erişkinlerde boğaz ağrısının ana belirtileri, hastalığın varlığından şüphe edilebilir:

 • 38-39 ° C'ye kadar sıcaklık artışı;
 • boğazda keskin ve şiddetli ağrı, yutulduğunda daha kötü;
 • genel halsizlik, halsizlik;
 • eklemlerde ağrı;
 • boyunda bulunan lenf düğümlerinde bir artış;
 • parlak kırmızı rengin ilk günlerinde palatine kemer, dil, bademcikler ve bazen yumuşak damak;
 • bademcikler üzerinde püstüller veya irin birikmesi alanları olabilir.

Paratonzillit ve paratonzil apsesi anjinin bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Uygunsuz tedavi ile veya genel olarak böyle bir rahatsızlığın yokluğunda kronik bir form kazanır. Evde anjina tedavisinde birçok insan hastalığın popüler tedavisini kullanmayı tercih eder, ancak bu doğru değildir, çünkü benzer belirtilerin çok daha ciddi hastalıkları vardır.

sınıflandırma

Ateş, zehirlenme ve faringoskopik resmin şiddeti hastalığın biçimine bağlıdır.

 1. Mavi dil. Tipik olarak, bademcikler genellikle yüzey hasarı. Sarhoş belirtileri orta derecede ifade edilir. Vücut ısısı subfebrildir. Kan değişiklikleri yoktur veya önemsizdir. Faringoskopi ile, yumuşak ve sert damak, farinksin arka duvarını içine alan bir parlak dağınık hiperemi görülür. Daha az sıklıkla, hiperemi bademcikler ve palatine kemer ile sınırlıdır. Bademcikler esas olarak infiltrasyon ve şişlik nedeniyle artmaktadır. Hastalık 1-2 gün sürer, bundan sonra farenksdeki iltihaplanma olayları ya da hastalığın başka bir formunu (lacunar ya da foliküler) geliştirir.
 2. Laküner. Hastalığın başlangıcı ve yaygın semptomları foliküler anjinadaki ile aynıdır. Daha sıklıkla lacunar anjin, folikülerden daha ağır ilerler. Bu tür Faringoskopicheskaya resim sıkışık büyütülmüş bademcik adalar sarımsı-beyaz çiçek, ilk boşluklar ağızlarında sınırlı ve daha sonra daha geniş bir amigdala kaplama yüzeyi üzerinde bulunması tarafından karakterize edilmektedir. Bazen, ayrı plak lekeleri birleşir ve onu terk etmeden amigdala'nın daha büyük veya daha az bir kısmını örter.
 3. Foliküler. Genel belirtiler yaklaşık olarak lacunardaki gibidir. Sarımsı-beyaz noktalar şeklinde hipersemik (kızarık) ve şişmiş bademcikler yüzeyinde çıkıntı yapan foliküllerin eklenmesiyle kendini gösterir. Submandibular lenf düğümleri büyümüş ve ağrılıdır. Hastalığın süresi, lacunar anjinada olduğu gibi, 4-5 gün.

Belli bir boğaz ağrısının nasıl ve nasıl tedavi edileceği ilçe doktoruna teşhis ve hasta muayenesinden sonra bahsedecektir.

Erişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi

Hızlı bir iyileşme için, anjinin karmaşık tedavisi önerilmekte, enfeksiyonun ortadan kaldırılması, hastalığın semptomlarının hafifletilmesi, daha fazla gelişiminin önlenmesi amaçlanmaktadır.

Anjina tedavisinde ana kurallardan biri - yatak istirahati. Bu hastalık bacaklar üzerinde taşınamaz. En az beş gün sürmeli ve ciddi durumlarda - on güne kadar. Standart diyet, iltihaplı bademciklere zarar vermeyen yiyecekleri içerir - et suyu, patates püresi, porselen. İçeceğin bol olması önemlidir. Süt, meyve suları (taze hazırlanmış), alkali maden suyu içebilirsiniz.

Yetişkinlerde tedavinin temeli antibakteriyel tedavidir. Antibiyotikler, muayene ve ayrıntılı sorgulamadan sonra doktor tarafından reçete edilir. Etiyotropik tedavi olarak, hastaya, sülfonamid, antibakteriyel ve anti-inflamatuar ilaçlar, lokal ve sistemik eylemler reçete edilir. Tedavinin süresi 5-7 gündür. Antibiyotiklerle tedaviden sonra, yetişkinlere bağırsak mikroflorasını normalleştiren ilaçlar reçete edilir.

Lenf düğümlerinin şiddetli inflamasyonu ile ısınma prosedürleri kullanılabilir: kuru ısı, fizyoterapi. Evde anjini hızlı bir şekilde tedavi etmek için hafifçe tedavi etmeyin - bir uzmanın önerilerine güvenin.

Angina evde nasıl tedavi edilir

Boğaz ağrısının evde tedavi edilmesinin ana koşulu, ilk semptomların ortaya çıktığı andan ve vücut ısısı normale dönene kadar, hasta kişi yatak istirahatine uymak zorundadır. Bol miktarda sıcak içecek (ballı süt, limonlu çay), hafif et suyu, sıvı lapası, jöle öneririz.

Halk ilaçları ana tedaviye iyi bir katkı olabilir:

 1. Calendula'nın çiçeksi, muz yaprakları, pelin otu - hepsi eşit olarak. Karışımın 1 çorba kaşığı, 1 su bardağı kaynar su dökün, 10-15 dakika kısık ateşte kaynatın, süzün. Her 2 saatte bir sıcak çözelti ile gargara.
 2. Soğanların başını temizleyin, bir kıyma makinesinden geçirin ve hemen meyve suyunu sıkın. Günde 3-4 kez 1 tatlı kaşığı taze meyve suyu alın.
 3. Bir bardak kaynamış ve ılık su üzerine bir çay kaşığı tuz, bir çay kaşığı soda ve üç damla iyot ekledim. Boğazımı sıcak bir solüsyonla yıkarım.
 4. Bir bardak sade su üzerine, 2 tatlı kaşığı elma sirkesi dökün (elma sirkesi miktarını azaltabilir veya azaltabilirsiniz). Ve bu bileşimin her 1-2 saatte olabildiğince sık gargara yapması gerekiyor.
 5. Patatesleri "tekdüze bir şekilde" kaynatın ve 5-10 dakika boyunca soluyun ve daha sonra patatesleri kaynadıktan sonra süzülen sudan boğazda sıcak bir kompres yapın.

Tek bağımsız tedavi yöntemi olarak, halk yöntemleri uygun değildir. Antibakteriyel ilaçlar kullanılmadan, anjin iyileştirilemez.

Gargara mı?

Ağrıyı gidermek ve bademcik iltihabını hafifletmek çeşitli çözümlerle boğuşarak kolaylaştırılır. Bunu yapmak için eczane ürünlerini kullanabilirsiniz:

Durulamalardan uygun etkinliğe sahip olmak için, seanslar alternatif olarak ilacı bir kez, ikinci kez de ilaçsız olarak yıkayabilir.

Erişkinlerde sık boğaz ağrısı nedenleri

Yetişkinlerde sürekli bademcik iltihabı giderek artmaktadır. Patoloji oldukça kolay bir şekilde kişiyi etkiler ve sürekli relapslarla ağrılıdır. Herkes, sık anjinanın ana nedenlerinin farkındadır, ancak görünüşlerini azaltmanın etkili bir yolu yoktur.

Antibakteriyel ve immünmodülatör ajanlarla konservatif tedavi kullanılır. Anjinal inflamasyonun provoke ajanını ortadan kaldırmak için bir ameliyat tekniği vardır. Yine de çoğu uzman, öncelikli görevin, vücudun spesifik olmayan koruyucu güçlerini arttırmaya devam ettiği konusunda hemfikir.

Makalenin içeriği

Sık boğaz ağrısı nedenleri

Sık görülen anjinanın ana ve önceden saptanan nedeni, bir kişinin bağışıklık durumundaki azalma ve vücutta streptokok enfeksiyonunun gelişmesidir.

Vücudun yüksek direnci ile lokal savunma mekanizmaları ve genel direnç, bakterilerin agresif etkisiyle başarılı bir şekilde baş eder. Patojenik etki, bağışıklık üzerine baskın olduğunda, iltihaplanma süreci organizmanın yeterli bir reaktivitesi olarak gelişir.

Önemli bir nedeni lenfoid doku hiperplazisi (damak ve farenks bademcik) ve daha sonra geri olasılığını azaltır önceki medikal tedavi verimsizlik sık bademcik eğilimidir.

Enfeksiyon kaynağı, sağlıklı bir insanla temas ettiğinde bakteri taşıyıcıları ve hasta insanlardır. Patojenik bakteriler ve bunların toksinleri nazofarenks bölgesinde lokalize olmakta, özellikle de sıklıkla anjina iltihapları olmak üzere tüm vücudu egzoz ve zehirlemektedir. Sonuç olarak, sinüzit, orta kulak iltihabı, bronşit gelişir, bu da şartlı patojenik mikrofloranın solunum yollarında dolaşım ile desteklenir.

Bazı faktörlerle enfeksiyon süreci artar:

 1. eksojen
  1. Kamusal alanlara sık ziyaretler ve uzun süreli temaslar, uzun süreli temaslara katkıda bulunur ve potansiyel olarak enfeksiyona katkıda bulunur.
  2. Temiz hava, hareketsizlik nadir kal.
  3. Kötü alışkanlıklar - sigara içme, alkol kötüye kullanımı, narkotik ve yatıştırıcılar.
  4. Yetersiz beslenme ve zorlu yaşam koşulları (stres, yetersiz beslenme, kuru-kuyudaki yiyecekler).
 2. endojen
  1. Azaltılmış direnç.
  2. Vücudun hassaslaşması (farklı genlerin alerjenlerine karşı aşırı duyarlılık).
  3. Kalıtsal yatkınlık.
  4. Ana kronik hastalıklar.

Zayıf bağışıklık, yetişkinlerde sık sık anjina vardır - kalıcı bademcik iltihabı nedenleri hastalığı ortadan kaldırmak için ne yapılacağını gösterir.

Sık boğaz ağrısı hastalıklar ile ilişkili olabilir:

 • viral solunum yolu enfeksiyonu;
 • grip;
 • Adenoidit;
 • sinüzit ve sinüzit;
 • çürük, periodontitis.

faktörler arasında ikinci sırada duygusal durumu ve sabit stres (- coccal enfeksiyon ilk etapta) önemi üzerinde yetişkin popülasyonda anjin hastalıklarının sık görülmesine neden - Bazı uzmanlar yoğun psiko savunuyorlar. dokunulmazlık gerginliği iç fizyolojik durumunu, aynı zamanda erkek (duygusal denge veya karamsarlık, kendine yeterlilik veya memnuniyetsizlik duygusu) duygusal durumunu sadece ayarlanır sonra.

Ana belirtiler

Anjinin klinik belirtisi, patojenik ajanın yapısına ve hastalığın başlangıcında organizmanın durumuna bağlıdır. Önceki tedaviyi, başarısını, remisyon süresini analiz etmek ve hastalığın başlangıcındaki etiyolojiyi açık bir şekilde belirtmek gerekir. Bu, yeni tedavinin seyrinin ve yönünün daha hızlı ve daha doğru belirlenmesini sağlayacaktır.

Enflamasyon, bademciklerin boşaltılmasında zorluklara yol açan lacunar lümenindeki skarların gelişimini tetikler. Patolojik sürecin kısırlığı anjina-enflamasyon-anjina gelişir.

 • boğazda rahatsızlık (pershenie, kuruluk);
 • boğazda ağrı (yutma ve hastalığın gelişimi sırasında artar);
 • disfaji;
 • ateşli sıcaklık artışı (38-39 ° C);
 • genel halsizlik ve zehirlenme belirtileri (baş ağrısı, titreme, miyalji).

Boğazı incelerken, tonsil mukozasının şişmesi, hiperemi var. Palpasyonda submandibular, arka arka lenf düğümlerinde artış, yoğunlaşma ve ağrı bulunur.

Nüks ile mücadele için önlemler

Bir yetişkinde sık boğaz ağrısı, tedaviye entegre bir yaklaşım gerektirir. Danışma gerekli:

 • kulak burun boğaz;
 • allergist;
 • terapist;
 • kardiyoloji;
 • immunologist.

Uzmanlar, kan ve idrarla ilgili bir çalışma olan patojen mikroflora (smear testi) varlığı için bir farenks muayenesi yapmasını önerebilir. Kronik viral enfeksiyonlara karşı antikorların varlığı için bir kan testi yapılması arzu edilir. PCR yöntemi (polimeraz zincir reaksiyonu) bu konuda yeterli bir tanı değildir.

Sık görülen hastalıklarla birlikte, tonsillit dışlanmalıdır:

 • sitomegalovirüs;
 • Epstein-Bar virüsü.

Teşhis edildiğinde, uzman bir klinikte bir immünolog, virolog ve tedaviye nitelikli bir destek verilmesini gerektirir.

Sık bademcik iltihabının konservatif ve radikal (operatif) tedavisi genellikle kabul edilir. Konservatif tedavi, olağan streptokok anjini ortadan kaldırmak için kullanılan ilaçların ve tedavi rejimlerinin kullanılmasını içerir.

 • antipiretikler;
 • analjezikler;
 • penisilin serisinin antibiyotikleri, makrolidler;
 • immunoprotector;
 • vitamin ve mineral kompleks ürünler.

Önemli! Antimikrobiyal ilaçlar kullanın ve semptomatik tedavi doktorla muayene edildikten ve profesyonel tavsiyelerde bulunulduğunda istenir.

Antibiyotiklerin ilgisiz kullanımı genellikle patojen mikrofloranın adaptasyonuna neden olur. Daha sonra, ilaç dozunda bir artış ve tedavi süreci gereklidir.

Antimikrobiyal kullanım süresi bir grup penisilin ve 5 tanesi makrolid için 10 gündür. İstatistikler, hastaların% 50'den fazlasının bağımsız olarak ilk iyileşme belirtilerinde antibiyotikleri ortadan kaldırdığını belirtmektedir.

Evde anjina tedavisi şunları içermelidir:

 1. Katılan hekimin tüm önerileri ve reçetelerinin gözlemlenmesi.
 2. Normal sıcaklığa kadar yatak istirahatı. Kategorik olarak, boğaz ağrısını "bacaklara" aktarma önerilmemektedir. Bu, kardiyovasküler bozukluklara ve komplikasyonların gelişmesine neden olur.
 3. Tam yiyecek ve bol içecek. Gıda, sıvı değil, boğaz ağrısı, sıcak değil (çorbalar, patates püresi, süt köftesi) yaramaz, ışık olmalıdır. İçme - sıcak (veya oda sıcaklığı) ve sık (bitkisel ve limonlu çaylar, kurutulmuş meyvelerden gelen meyveler, meyve içecekleri, meyve suları).

Yemekten sonra ve her iki saatte bir yemek gevreği çıkarmak ve boğazınızı korumak için boğazınızı yıkamalısınız.

Ameliyat tedavisi

Kriyotonzillotomi - angina tedavisi için bir yöntem. Tedavinin özü, kriyo-sakatlayıcıda sıvı nitrojen (t -180 ° C) kullanılarak bademciklerin daralmış lakunasının etkilenen alanlarının kısmi olarak çıkarılmasını içerir. Prosedürün açıklanması 40-50 saniyedir.

Donmuş etkilenen bölgeler hafta boyunca kabukla kaplanır ve 5-10 gün sonra tedricen yenilenir. Bu tedaviyi 6 yaşından itibaren uygulamak kabul edilebilir. İlk tedaviden sonra terapötik ve profilaktik etki gözlendiğinden, tekrar ameliyat gerekmez.

Dorokhov'a göre (kriyodestrit ile karıştırılmaması gereken) rejeneratif kriyoterapinin bilinen ve başarılı bir yöntemi önerilmektedir. Terapötik teknik, derin soğuk algınlığının lenfadenoid tonsil faringeal halkasının dokuları üzerindeki etkisinden dolayı etkilenen dokunun fonksiyonel kapasitesinin geri kazanılmasına izin verir. Lymphofollicules, koruyucu işlevlerini geri kazanır ve yeniden kazanır. Bağışıklık süreçleri aktive edilir, angina konservatif tedavi etmek daha kolaydır. Yöntem, hastayı prosedür için özel olarak hazırlamaya zorlamaz. Yarım saat sonra içebilir ve yiyebilirsiniz.

Modern tıpta adenoidlerin veya bademciklerin önleyici operasyon olarak kaldırılmasını istemiyoruz. Bademciklerin yokluğu, patojenik ajanların vücuda daha hızlı sokulmasına ve anjinal sonuçların gelişmesine neden olacaktır.

Sık angina önlenmesi

Boğazdaki ilk rahatsız edici duyularda, evde değil, bademciklerin önleyici akıl sağaltımını gerçekleştirmeye değer. Sık görülen hastalığa sahip erişkinlerde, bademcik iltihabı koşullarında yılda iki kez önleyici laküner akla getirilir. İşlemden sonra boğaz ısısı kullanılır. Bu teknik, yalnızca remisyon döneminde böyle bir sekans gerçekleştirilirken etkilidir.

Ana önleyici yön, vücudun bağışıklık güçlerini güçlendirmeyi ve düzenlemeyi amaçlayan faaliyetlerdir. Bu çok söylenir, ama tekrar etmeye değer.

Bağışıklık -, sertleşme olan (yüzme havuzu imkanı ile egzersiz, yeterli egzersiz,) kötü alışkanlıkları, aktif bir yaşam tarzı, temiz havaya sık maruz kurtulmak, kronik hastalıkların tedavisi, optimum mikroklima evin kurulması (nem ile 18-20 ° C % 60-65).

Önemli! Duygusal ve psikolojik sağlığın düzeltilmesini yapmaya çalışmak tavsiye edilir.

Belki de kendilerine ve dış dünyanın fenomenlerine karşı tutumlarını değiştirerek, sık sık anjina stresi ve aşırı çalışmanın önemli bir bileşeni ile başa çıkmak mümkün olacaktır. Bundan sonra, bağışıklık sistemi gelişir ve vücudun savunmaları aktif hale gelir.

Doktora kayıt: +7 (499) 519-32-84

Yetişkinlerde Angina her zaman gerçek formunda görünmez. Çoğu zaman, boğazdaki herhangi bir ağrı ile, hastalar kendi teşhisini yaparlar ve çoğu zaman gerçek teşhisi anlamaya çalışmak için anjina denir. Anginayı çoğunlukla larenjit, farenjit, soğuk algınlığı ile karıştırırlar. Bu yanlış anlamalardan kaçınmak için, yetişkinlerde anjina belirtilerinin neler olduğunu ve nasıl ilerlediğini bilmek gereklidir. Zaten bu belirtilerin varlığında, yeterli tedaviyi almak için doktora gitmelisiniz.

Erişkinlerde boğaz ağrısı nedenleri

Anjinin nedeni stafilokok veya streptokokların ve bazen her iki mikroorganizmanın vücuduna girmesidir. Genellikle yetişkinler, enfeksiyonun taşıyıcısı olan bir kişi ile temasa geçtiğinde enfekte olurlar. Virülan streptokoklar vücudunda neredeyse iki hafta daha kaldığı için boğaz ağrısından kurtulmuş bir hastadan da enfekte olabilirsiniz. Mukoza zarı patolojik mikroorganizmaları karşılayan ilk bariyerdir.

Bademciklere yerleştikleri zaman, aktif olarak patojene karşı antikorları salmaya başlayan eserde lenfoid doku yer alır. Sonbahar-kış döneminde hasta anjin çoğu (hipotermi artı hastayla temas yoluyla tetiklenen) olduğundan, vitamin eksikliği olduğunu, hastaların bağışıklık sistemi zayıflamış olduğu açıktır. lenfatik sistem, patojenik bakterilerin ile baş bir zayıflatılmış organizmada, bu nedenle anjin, olumsuz diğer organ sistemlerinin çalışmasını etkileyebilecek (bazı durumlarda, iltihaplı olarak) bademcik iltihabı kışkırtır.

Yetişkinlerde boğaz ağrısı belirtileri

Genellikle ilk acı verici duygular enfeksiyon anından iki gün sonra ortaya çıkar. anjin Parlak işaretleri - kırmızı, şişmiş boğaz, yutma ağrısı, önemli performans ateş kadar, baş ağrısı, eklem ağrıları, bazen karın ağrısı, ateş, genel güçsüzlük, kusma, iştah azalması. Yutma, hem bir tarafa hem de her ikisine de yayılabildiğinde acı verici duygular - hangi bademciklerin enfeksiyondan daha fazla etkilendiğine bağlı olarak. Dıştan, boğazda, odaklar tarafından yayılan beyazımsı plaklar görülebilir.

Lenfatik sistem patojenle mücadelede aktif olarak yer aldığından, boyun, larinks ve kulaktaki lenf nodlarının hipertrofisi ve palpasyonla ilgili acıları da yukarıdaki bulguları birleştirir. Çalışmadaki bir kan testi, eritrosit sedimentasyonunun ve lökositlerin sayısındaki artışa işaret etmektedir. Bu tür belirtiler bulunursa, kendi kendine teşhis ve kendi kendine ilaç verme. Benzer belirtiler sadece angina değil, aynı zamanda difteri ve enfeksiyöz mononükleoz da verebilir - tedavisi özel durumlar gerektiren daha ciddi hastalıklar.

Anjina hastalarının tedavisi

Boğazın uzun süreli olumsuz etkilerini önlemek için, hastanın sağlığının daha da bozulmasını önlemek için mümkün olan en kısa zamanda. Her şeyden önce, hasta boğaz ağrısı çok bulaşıcı olduğundan izole edilmelidir. Hasta evde kalırsa, ayrı bir havlu, ayrı bir tabak, bulunduğu odaya verilir, genellikle günde bir kez iki kez ıslak bir temizlik yapmak için havalandırmanız gerekir. Tüm bu önlemler hem hastaya hem de başkalarına yardımcı olacaktır.

Angina - yatak istirahati tedavisinde ana kurallardan biri. Bu hastalık bacaklar üzerinde taşınamaz. Yatak istirahati en az beş gün ve ciddi durumlarda - en fazla on gün sürmelidir. Diyete devam etmesi için hastaya (su kaybını önlemek için) sıcak bir içecek (vitamin) verilmelidir.

Anjina hastası olan bir hastanın tedavisi her şeyden önce antibiyotik alımına dayanır. Aldıktan sonraki ertesi gün iyileşen en etkili ilaçlar arasında, Eritromisin, Bicillin, Tetrasiklin, Ampisilin, Cefaleksin'e dikkat etmelisiniz. Oral uygulamaya ek olarak, boğazın Orosept, Hexoral, Pharyngosept, Hexaspree gibi spreylerle sulanması da gereklidir. papatya, kadife çiçeği, ateş çiçeği - sık ile dönüşümlü olarak gereken bu spreyler kullanılarak çözeltiler furatsillina, kabartma tozu, hidrojen peroksit, iyot, şifalı otlar infüzyonu ile ağız boşluğu durulama. Analjezik bir etki elde etmek için Aspirin, İbuprofen, Ketonal, Panadol, Parasetamol kullanabilirsiniz.

İlaçların alımı artmış bağışıklığın arka planına karşı yürütülmelidir. Gerekli yetişkinler alerjik belirtileri azaltan askorbik asit, B vitamini, antihistaminikler reçete edilir.

Hasta yediden fazla, normal sıcaklık muhafaza günlerde ve ağız boşluğu hiçbir patolojik olayların normal kan ve idrar döndü diğer sistemlerden ve organlardan hiçbir yan etkisi varken tedavi başarılı kabul edilebilir.

+7 (499) 519-32-84 numaralı telefondan bir doktor randevusu için tek merkez.

Erişkinlerde anjina belirtileri ve olası komplikasyonlar

Anjinin nedeni, bakteriyel veya viral bir enfeksiyonun yutulmasıdır.

Inflamatuar süreç palatine bademcikler bölgesinde lokalize edilir.

Ana tehlike, hastalığın kendisi değil, olası sonuçlarıdır.

Oldukça fazla sayıda bademcik iltihabı vardır.

Fakat bir yetişkinde genel anjin belirtileri benzerdir. Hastalığın ilk aşamasında boğazda hoş olmayan duyumlar vardır, sıcaklık artar, genel bir zayıflık vardır.

Hangi nedenler hastalığın başlangıcını tetikleyebilir?

Enfeksiyonun bakteriyel yapısıyla, sıklıkla bademcik iltihabı stafilokok veya streptokoklardan kaynaklanır.

Patojenlerin iletilmesi, doğrudan hasta kişiden, hava yoluyla gerçekleştirilebilir.

Ayrıca ev eşyaları ve yiyeceklerle enfekte olabilirsiniz. Mikropların aktivasyonu için provoke edici faktörler şunlar olabilir:

 • Düşük bağışıklık;
 • Keskin soğutma;
 • Vücutta ek bir enfeksiyon varlığı;
 • Daha önce bulaşan hastalıklar;
 • Yetersiz ekoloji;
 • Zararlı alışkanlıklar - alkollü içecekler ve sigara kullanımı.

Kuluçka süresinin süresi büyük ölçüde değişebilir.

Hastalığın ilk belirtileri enfeksiyondan birkaç saat sonra ortaya çıkabilir.

Ancak bazı durumlarda bu süre önemli ölçüde uzatılabilir ve 10 güne kadar ulaşabilir.

Bu süre zarfında enfeksiyöz ajan lenf dokusuna nüfuz eder ve aktif olarak çoğalır.

Enflamatuar süreç gelişmeye başlar.

Bademcik iltihabı belirtileri

Enfekte olduğunda hastanın durumu ciddi şekilde kötüleşir. Hastalığın ilk aşamasında, vardır:

 • Boğazda nahoş hisseler. Yutulduğunda ağrı;
 • Artan vücut ısısı;
 • Genel halsizlik;
 • Iştah kaybı;
 • Palatine bademciklerin büyüklüğünde artış;
 • Büyümüş lenf düğümleri. Onlara tıkladığınızda, ağrı görünür.

En açık şekilde, enfeksiyon belirtileri üçüncü günde ortaya çıkar. Sıcaklık sınır değerlere ulaşabilir.

Hasta ateşlidir, yiyeceği yutmaz. Tedavi tipi, hastalığın biçimine bağlı olacaktır.

Doğru teşhis sadece bir doktor tarafından yapılabilir. Bademcik iltihabı bulaşıcı hastalıklara işaret ettiği için buna ev denir.

Bir yetişkinde anjina belirtileri göz önüne alındığında, azaltılmış bağışıklığı olan bir kişide hastalığın normal sıcaklıkta meydana gelebileceği akılda tutulmalıdır.

Aynı zamanda, hastalığın kronik formunda da benzer bir durum gözlemlenebilir. Ancak bu, kendi kendine tedavi için bir bahane değildir.

Tehlikeli komplikasyonların meydana gelme olasılığını hatırlamak gerekir ve enfeksiyonun ilk belirtileri ortaya çıktığında acilen doktora başvurunuz.

Anjina türleri

Farklı bademcik iltihabı bademciklere verilen hasarın doğasında ve iltihap yayılmasında farklılık gösterebilir.

Catarrhal formu ile bademciklerin yüzeysel bir lezyonu vardır. Orta derecede zehirlenme var.

Genellikle sıcaklık 38 dereceyi geçmez. Palatine kemer, boğaz ve bademciklerin yüzeyi parlak kırmızı olur.

Hastalığın süresi 3 günü geçmez. Bundan sonra hasta iyileşir veya hastalık daha şiddetli bir forma geçer.

Lacunar bademcik iltihabı ile bademciklerin lakazı etkilenir. Onlar pürülan enfeksiyona gidiyorlar. Zamanla, yüzeye geliyor.

Pürülan fibröz plak oluşumu vardır. Bir spatula ile çıkarmak kolaydır.

Foliküler anjina ile tonsil folikülleri iltihaplanır. Yüzeylerinde beyazımsı sarı noktaların oluşumu vardır - folikül. Onlar küçük boyutludur.

Phlegmonous tonsillitis genellikle boğazın bir tarafında bulunur. İltihaplı bademciğin boyutu büyük ölçüde artmıştır. Pürülan bir enfeksiyon içerir.

Çoğu zaman hasta kafasını çeviremez. Hareket ağrıya sebep olur. Sıcaklık 40 dereceye kadar yükselebilir.

Nekrotik tonsillit için belirgin lokal ve genel semptomlarla karakterizedir. Zehirlenme açıkça belirgindir.

İltihaplı bademciklerde bir plak oluşur. Bademciklerin iç yapısını etkiler. Tedavi durağan koşullar altında yapılmalıdır.

Tıbbi eylemlerin yürütülmesi

Tedaviye başlamadan önce, bir yetişkinde anjina semptomlarının, tanı ile tutarlı ve diğer benzer hastalıkları dışladığından emin olmalısınız.

Bir difteri olduğundan şüphelenirken özellikle dikkatli olmalısınız. Bu enfeksiyon ölümle sonuçlanabilir.

İlk olarak, doktor görsel bir muayene yapar. Gerekirse, boğaz yüzeyinden bir çubuk alınır. Bunun yardımıyla spesifik bir patojen tipi tanımlanır.

Bu verilere dayanarak, tıp uzmanı optimal tedavi şeklini seçer. Terapötik terapinin bileşimi karmaşık önlemleri içerir.

Hasta yatak istirahatine uymalıdır. Herhangi bir fiziksel aktivite göz ardı edilmelidir. Hastalık sıcak olmadan çalışırsa, bu aynı şartlara uyulmalıdır.

Tedavi sürecinde sık durulama prosedürleri kullanılır. Furacilin veya Rotokan kullanarak gargara hazırlayabilirsiniz.

Ayrıca şifalı bitkilerin infüzyonlarını da kullanabilirsiniz. Gargaralama prosedürleri yardımıyla, zararlı mikroorganizmaların ve bunların hayati aktivitelerinin ürünlerinin ağız boşluğundan uzaklaştırılması.

Bakteriyel enfeksiyonun tedavisi için antibiyotikler zorunludur.

Sadece onların yardımıyla mikroplardan güvenle kurtulabilir ve tehlikeli komplikasyon riskini azaltabiliriz.

Videodaki ayrıntılı talimatlara bakın:

Lokal tedavi için spreyler ve emici tabletler kullanılır. Antiseptik ve antibakteriyel özellikleri vardır.

Sıcaklık 38.5 derecenin üzerine çıkarsa, antipiretik ilaçlar - Paracetamol veya Nurofen yardımıyla yıkılır.

Hasta mümkün olduğunca çok ılık sıvı içmelidir. Sarhoşluğu azaltmaya yardımcı olacaktır.

Tonsillit komplikasyonlarının nedeni

Tonsillit sonrası komplikasyonlar insan vücudunun bir otoimmün reaksiyonudur.

Yabancı hücreler girdikten sonra, bağışıklık sistemi antikor üretmeye başlar. Zararlı mikroorganizmaların antijenlerini yok etmeliler.

Streptococcus hücrelerinin yapısı, kalbin bağ dokularının, böbrek ve eklem sisteminin antijenlerine benzer bir dizi antijeni içerir.

İnsan bağışıklık sistemi, kendi ve diğer insanların hücreleri arasında ayrım yapmaz ve onu yok ederek kendi dokusuyla savaşmaya başlar. Yani komplikasyonlar var.

Yerel ve ortak olabilirler. Lokal komplikasyonların ortaya çıkması sonucunda bademciklerin yanındaki bölgelerde lokal değişiklikler meydana gelir.

Genellikle insan yaşamına gerçek bir tehdit oluşturmazlar. Eklem komplikasyonları, eklemler, kalp sistemi ve böbrekler etkilenebilir.

Kalp sistemini etkileyen komplikasyonlar

Bademcik iltihabından sonra, bu özellikle hastalığın kronik formu için doğrudur, kardiyak sistemin romatizması gelişebilir.

Genellikle vücudun tüm bağ dokuları etkilenir. Ancak ana süreç kalp bölgesinde lokalize edilir.

Hastalık çok tehlikeli bir patolojidir. Kalp hastalığına ve sakatlığa yol açabilir.

Bu hastalık meydana geldiğinde:

 • Bir kişinin genel durumu kötüleşir;
 • Ayak eklemlerini incitmeye başlayın;
 • Sıcaklıkta bir artış var;
 • Taşikardi oluşabilir;
 • Hasta sürekli olarak halsizlik ve halsizlik hisseder;
 • Kalbinde acı var.

Miyokardit ile kalp kasları iltihaplanır. Bazen hastalık sıcaklıksız çalışır.

Bu, zamanında tanıyı önler. Kan damarları pıhtı oluşturabilir. Aşağıdaki belirtiler bu hastalık için tipiktir:

 • Ellerde eklemlerin kalınlaşması vardır;
 • Genel bir şişme var;
 • Kanama sıklıkla oluşabilir;
 • Kalbinde ağrı.

Böbreklerin komplikasyonları

Angina, piyelonefrit veya glomerülonefritin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu hastalıklar ile böbrek sistemi etkilenir.

İşte video formatına bir başka ilginç ek:

Genellikle enflamatuar süreç bir böbrek bölgesinde lokalize olur. Hastalık olduğunda:

 • Vücut ısısı yükselir;
 • Ateşli bir durum var;
 • Alt sırtında ağrı var;
 • Sık idrara çıkma sıklığı vardır.

Glomerülonefrit ile kan basıncı yükselir. İdrarda kan olabilir.

Her iki hastalık da karmaşık terapötik önlemler kullanılarak bir hastanede tedavi edilir.

Bir yetişkin neden sıklıkla angina, hastalığın nedenleri ve semptomları geliştirir?

Sıklıkla görülen tonsillit, bir kural olarak, zayıf bağışıklıkla ortaya çıkar. Hastalık vücudu kolayca etkiler ve kalıcı nükslere neden olur. Bu tür durumları önlemek için antibiyotik ve immünmodülatör ilaçların kullanımı ile konservatif tedavi gerçekleştirilmektedir. Lezyon ajanının ortadan kaldırıldığı özel bir cerrahi tedavi yöntemi de vardır. Ancak çoğu doktor, vücudun bağışıklık güçlerini düzeltmeye ve işlevlerini normale döndürmeye öncelik verilmesi gerektiği görüşündedir.

Sık anjinanın özellikleri ve nedenleri

Solunduktan sonra hava nazofarenksine girer. Zayıf bağışıklık, mukoza üzerinde hava ile birlikte nüfuz eden bakteriler ve virüsler, bunların üremesi ve dağıtımı gerçekleşir. Boğaz ağrısı, bir kişiden diğerine havadaki damlacıklar ile kolayca bulaşan, çok bulaşıcı bir hastalıktır.

İlk veya tekrarlanan enfeksiyonun başlangıcı her zaman beklenmedik ve akuttur. Kişi sıcaklığı 39 dereceye çıkarır, boğazda bir karıncalanma hissi oluşur, bu nedenle yutma rahatsız olur. Bazen şişmiş lenf düğümleri.

Sık görülen nüksler kronik bademcik iltihabı ile karıştırılmaktadır. Ancak bu iki patolojinin tedavisi tamamen farklıdır. Bademcik iltihabı ile çok fazla içmeye ihtiyacınız var ve anjin ile birlikte bir bakteri streptococcus uyandırdığı için antibiyotik tedavisi zorunludur.

Bazen sadece hasta için değil, aynı zamanda doktorun da hastalığı hemen ayırt etmesi zordur, çünkü bazı ARVI aynı şekilde başlar.

Bir yetişkinde sık boğaz ağrısının ana nedenleri şunlardır:

 • zayıf bağışıklık;
 • enfekte kişilerle sürekli temas;
 • genetik yatkınlık;
 • kronik formda bademcik iltihabı;
 • ARVI için uygun olmayan tedavi;
 • sık hipotermi;
 • çok soğuk içecekler içmek;
 • burun septumunun eğriliği;
 • İklim koşullarında keskin bir değişim;
 • sinüzit veya rinite bağlı kalıcı burun tıkanıklığı;
 • kan patolojisi;
 • çürük;
 • mantarlar.

Risk Faktörleri

Tonsillit ve anjina birbiriyle ilişkili iki patolojidir. Sık görülen bademcik iltihabı kronik bademcik iltihabının gelişimini ve tersini tetikler. "Sık" terimi, lezyonlar yılda 2-3 kez ortaya çıktığında kullanılır. Tek bir hastalıktan sonra iyi bir bağışıklığa sahip olan vücut, yeniden enfeksiyon riskini azaltan koruyucu mekanizmalar geliştirir. Bu bağlamda, sık sık anjin, bağışıklık çalışmalarındaki problemler için tipiktir.

Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdüren sertleştirilmiş kişilerde sık sık görülen tonsillit nadiren görülür. Tüm bulaşıcı odaklar enfeksiyon için risk oluştururlar - bunlar stomatit, çürük, sinüzit, rinit, orta kulak iltihabıdır.

Ayrıca, hastalığın tekrarlanması için risk faktörleri şunlardır:

 • vitamin eksikliği;
 • diyet kısıtlamaları;
 • motor aktivite eksikliği.

Angina'nın çevredeki insanlardan enfekte edilmesi kolaydır, özellikle de aynı evde bir taşıyıcıyla veya aktif formları olan bir hastayla yaşamakta.

Hastalığın semptomatolojisi

Hastalığın tezahürü, çeşitli patojenik bakterilere ve genel sağlık durumuna karşılık gelir. Bademciklerin lacunar lümeninde iltihaplanma ile, içinde drenaj ihlalini kışkırtan yara izleri oluşur. Bu nedenle bir kısır döngü vardır: anjin, bademciklerin iltihaplanmasıyla ve daha sonra iltihaplanma süreciyle - tekrar anjinle yer değiştirir.

Sık görülen gelişimi ile hastalık belirtileri:

 • Boğazda rahatsızlık hissi - terleme ve kuruluk;
 • yutma sırasında boğaz ağrısı daha yoğun hale gelir;
 • disfaji;
 • ateşte 38-39 dereceye yükselir;
 • Vücutta genel zehirlenme ve halsizlik - kas, baş ağrısı ve titreme.

Muayene sırasında doktor tonsil mukozasının kızarıklığını ve şişmesini görür. Etkilenen bölgenin palpasyonu olduğunda, genişlemiş lenf düğümleri bulunur. Daha yoğun ve ağrılı hale gelirler.

tanılama

Kronik angina semptomları kapsamlı bir tanı ile belirlenir. Doktor sık ​​sık anjinin nedenini belirler ve bağışıklık fonksiyonlarını değerlendirir.

Bu amaç için:

 • bademcikler yüzeyinden alınan bir numunenin bakteriyolojik çalışması;
 • antikorların varlığı için analiz;
 • pharyngoscope;
 • kan ve idrarın genel analizi;
 • virolojik muayene;
 • polimer zincir reaksiyonu.

Komplikasyonları teşhis etmek için, X-ışınları, elektrokardiyografi ve böbreklerin ultrasonu gereklidir. Patoloji, kızıl ateş, stomatit, grip ile zorunlu olarak farklılaşır.

Tedavinin yapılması

Bir yetişkinde sık boğaz ağrısı, karmaşık tedavi gerektirir. Bunu yapmak için önce farklı profillerin uzmanlarına danışın:

 • allergist;
 • kulak burun boğaz;
 • terapist;
 • immunologist;
 • kardiyolog.

Doktorlar ek olarak patojen mikroflora, idrar ve kan testlerini saptamak için boğaz araştırması da yazabilirler. Bir kişi genellikle anginadan muzdaripse, o zaman kan kronik enfeksiyöz lezyonlara karşı antikorların varlığı için test edilir.

İki tedavi yöntemi yaygındır: konservatif ve operatif. Konservatif ilaç almakta:

 • ateş düşürücü;
 • anestetikler;
 • immünomodülatörler;
 • bir grup penisilin veya makrolidden oluşan antibiyotikler;
 • vitamin ve minerallerin kompleksleri.

Tedavi için antibakteriyel ajanların bağımsız olarak kullanılması, patojenik bakterilerin adaptasyonuna neden olur ve bu da dozajda veya ajan değişikliğinde daha fazla artış gerektirmektedir. Kabul süreci, penisilinler için 10 gün ve makrolidler için 5 gün sürmektedir. Bir doktor tarafından reçete edilen antibiyotikleri durdurmak için ilk geliştirmelerde yasaklanmıştır.

Sık görülen anjinada bağışıklığın stabilizasyonu

Erişkinlerde bağışıklığın yetersiz etkinliği sık görülen lezyonların ana nedenidir. Bu bağlamda, tedavi mutlaka bağışıklık fonksiyonlarının normalleştirilmesi için gerekli araçları içermelidir - ilaçlar veya tıbbi olmayan yöntemler.

Tıbbi olmayan yöntemler şunlardır:

 • sertleştirme;
 • uygun sporlar;
 • günlük menüde, yiyeceklerin doğru organizasyonu yeterli vitamin ve diğer yaşamsal eser elementler olmalıdır.

Evde tedavi için öneriler

Evde tedavi sırasında hasta başarılı iyileşme için temel kurallara uymalıdır:

 • Doktorun tüm talimatlarına ve reçetelerine bağlılığı temizleyin.
 • Sıcaklık normale dönene kadar yatak istirahatına uygunluk. Hastalığın bacaklarda taşınması yasaktır, aksi takdirde kalp ve kan damarlarının çalışmasında ve diğer tehlikeli sonuçlarda rahatsızlıklara neden olabilir.
 • Doğru beslenme ve içme rejiminin organizasyonu. Diyet, tercihen bir sıvı formda, boğazı tahriş etmeyecek hafif yiyecekler gerektirir. Ayrıca yiyecekler sıcak olmamalıdır. Çok fazla ılık sıvı içmeniz gerekiyor.

Yemekten sonra ve her saat sonra, garnitürden yiyecek kalıntılarını uzaklaştırmak ve sterilize etmek için gargara çalkalanmalıdır.

Cerrahi müdahale

Konservatif tedaviden gözle görülür etkilerin yokluğunda, doktor bir ameliyatı reçete edebilir. Bademciklerin hasar görmüş lakunlarının kısmi olarak çıkarılmasını içerir. Modern tıp bu amaç için sıvı azot kullanır. Prosedür 1 dakikadan uzun sürmez.

Donma sonrası, hasarlı alanlar bir hafta boyunca ezilir, daha sonra 5-10 gün sonra yavaş yavaş yenilenir ve tamamen restore edilir. Operasyonu 6 yaşından itibaren sık sık tekrarlayan anjina ile yapmak mümkündür, ek cerrahi gerekmeyecektir.

Doktorlar bademciklerin hastalıkların profilaksisi olarak kaldırılmasını önermezler. Bu organın yokluğu, patojenlerin vücuda daha hızlı girişine neden olabilir. Böylece, anjinal komplikasyonların ilerlemesi artmaktadır.

Önleyici tedbirler

Sıklıkla enfeksiyonu önlemek için, önleme gereklidir. Temel kuralları şunlardır:

 • günlük temiz havada yürür;
 • Odaların dikkatli bir şekilde havalandırılması ve nemlendirilmesi;
 • hijyen kurallarına bağlılık;
 • hastalarla olası temasların azaltılması;
 • Salgın sırasında kalabalık yerleri ziyaret etmek tavsiye edilmez;
 • vitamin komplekslerinin alınması.

Bu basit yöntemler bağışıklık performansını önemli ölçüde artıracak ve yeniden enfeksiyon riskini azaltacaktır.

Angina, gelişimin en başında ARVI ile karıştırılan, değerli zamanı tedavi eden ve kaybeden tehlikeli bir patolojidir. Anjin belirtilerini ortadan kaldırmak için, antiseptiklerle takviye edilen antibiyotikler gereklidir. Durulama da önemlidir. Asıl önemli olan, zamanında doktoru ziyaret etmek ve uygun ve etkili tedavi önerilerini almaktır.

Angina bir yetişkinde ve onunla ne yapmalı?

Angina faringeal halkanın lenfoid dokusunu, yani bademcikleri etkileyen enfeksiyöz bir hastalıktır. Bademcikler, lenfositler açısından zengin ve bağışıklık yanıtlarından sorumlu olan özel bir doku kümelerini temsil eder. Çoğunlukla mikroorganizmalar boğaza girer ve vücudun reaksiyonuna neden oldukları bu oluşumlara yerleşirler - iltihap.

Çoğu zaman bademcik iltihabı ile bademcikler etkilenir. Sağlıklı bir insanda, palatine kemerin arkasına gizlenirler ve anjina kabarıklığı ile birlikte görülürlerse artar ve görünür hale gelirler.

Angina tam sağlığın bir arka planında oluşur, diğer adı akut tonsillittir.

Erişkinlerde anjin genellikle genç yaşta görülür. Yaşlılarda bu hastalık nadirdir.

Hastalığın gelişim nedenleri ve mekanizmaları

boğaz ağrısı nedenleri, dışarıdan bir hastalığın patojeni penetrasyon ile ilişkili olan doğası, bulaşıcı bulunmaktadır. Bakteriler, virüsler, mantarlar boğaz ağrısına neden olabilir. ağrılı boğazların en yaygın bakteriyel nedenidir beta hemolitik grubu (her durumda% 50-80 farklı veri), bir streptokok bulunmaktadır. Ayrıca, bakteriyel tonsilit olası nedeni - stafilokoklar, gonokok, difteri, spiroketler, ve anaerobik mikroorganizmalar olduğunu. Mikoplazmalar ve klamidya çok nadiren bu hastalığa neden olurlar.

Viral anjinalı çocuklarda erişkinlerden daha yaygındır. Bu nedenleri - virüslerin, çeşitli - akut solunum yolu enfeksiyonları (adenovirüs, rinovirüs, grip virüsleri ve parainfluenza) ve coxsackie virüsleri, Epstein-Barr virüsü, yankı-virüslerin neden olan maddedir.

Fungal angina nadirdir, mukozal kandidiyazın bir belirtisidir.

Boğaz ağrısı ile enfeksiyon yolları havada ve temas vardır. hastalığın gelişmesinde Özel bir rol kıvrımlar (boşluklar) bademcikler bir kronik bademcik iltihabı veya patojenik streptokokların taşıyıcıyı oynar.

Anjina hipovitaminozu, gıdada protein eksikliği, hipotermi ve diğer olumsuz dış faktörlerin riskini artırın. Yetişkinlerde, bademcik veya yanıklara sık sık yaralanmalar, boğaz ağrısının gelişmesine katkıda bulunabilir. Erişkinlerde sıkça görülen anginaslarla birlikte paranazal sinüslerin, kulakların ve dişlerin kronik enfeksiyonları dışlanmalıdır.

Hastalığın mekanizması enfeksiyöz-alerjiktir. Bademciklerin bademcik dokusunda elde edilmesinin ilk reaksiyonu iltihaptır. Enflamasyonun lokal belirtileri - şişlik, ağrı, kızarıklık, disfonksiyon - iyi telaffuz edilir. Hızlı ve genel semptomlar ortaya çıkıyor - ateş, zehirlenme.

Mikrobiyal "tehdide" yanıt olarak, vücut yabancı proteinleri, yani antikorları bağlayan koruyucu kimyasallar geliştirmeye başlar. Bu antikorlar, sadece mikrobiyal antijenleri değil, aynı zamanda vücudun kendi dokularını da bağlayan ve yok eden bir yapıya sahiptir. Esas olarak kalbin ve böbreklerin dokularına yönlendirilen bir otoimmün reaksiyon vardır. Bu nedenle anjinin komplikasyonlarından dolayı en tehlikeli olduğuna inanılmaktadır.

Hastalığın klinik belirtileri

Bir yetişkinin anjina semptomları, enfeksiyondan 1-3 gün sonra, bazen bir rahatsızlığın arka planında görülür. Hızla vücut ısısı yükselir, baş ağrısı, halsizlik var. Hastalığın ilk saatlerinde boğazda gıdıklama, hafif bir kuru öksürük olabilir, sonra yutulduğunda ağrı olur. Hastalığın gelişimi, artan ağrı eşlik ediyor. Konuşurken, kafayı çevirirken endişelenirse, “tıkalı boğaz” hissi eşlik eder. Bazen bademcikler bu kadar şiştiler ve normal nefes almayı engelliyorlar.

Boyun tarafındaki lenf düğümleri büyütüldü. Palpasyonda (presleme), yumuşak, elastik, yer değiştirmişlerse ağrılıdırlar.

Bir yetişkinde boğaz ağrısı belirtileri eklemlerde, kalpte, kaslarda ağrı içerebilir. Bazen atılan idrar (oligüri), karın ağrısı, bulantı (dispepsi) miktarında belirgin bir azalma vardır.

Boğazı incelerken, bir yetişkinde anjin belirtileri oldukça belirgindir. Genişletilmiş, kırmızı tonlu bademcikler vardır. Genellikle palatine ark, posterior faringeal duvar, dil, yumuşak damak ile ilgiliydi. Yüzeyde küçük kabarcıklar (foliküller) veya film biçimindeki pürülan çökelti alanları görülebilir. Bu filmler kolayca çıkarılabilir, bunların altındaki mukoza zararı zarar görmez.

Faringeal halkanın diğer bademcikleri de bademcik iltihabına dahil olabilir (örneğin, lingual, pharyngeal). Bununla birlikte, yetişkinlerde bu nadir bir fenomendir.

Yetişkinlerde bademcik iltihabının en sık görülen komplikasyonları paratonzil apsesi ve periton iltihabıdır. Daha nadiren metatonsiller komplikasyonlar vardır - miyokardit, glomerülonefrit, romatizma.

tedavi

Tedavi, sıklıkla, ağır vakalarda, bir hastanede yapılır. ciddi genel durum (yüksek ateş, enfeksiyon, toksik şok) tavsiye edilen enfeksiyöz dalında yetişkin tedavisi, 3-5 gün dekompansasyon bağlantılı hastalıkların içinde antibiyotik tedavisi (örneğin, diyabet) verimsizliği.

Evde bademcik iltihabını etkin bir şekilde tedavi etmek için mutlaka doktor reçetesini takip etmelisiniz. Tüm ateş süresi boyunca bir yatak istirahati reçete edilir, daha sonra yavaş yavaş genişler. Bununla birlikte, tam iyileşmeden sonra en az iki hafta sonra yükün sınırlandırılması tavsiye edilir.

Zehirlenme semptomlarını hafifletmeye ve böbrek fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olmak için bol miktarda içecek gerekir.

Ağız ve durulama için ilaç verildi. Hemen mikroflora ve antibiyotiklere duyarlılığı üzerinde bademcikler yüzeyine sürtülür sonra antibiyotik alarak başlamak gerekir. Çoğu zaman bu yarı-sentetik penisilinler (amoksisilin, flemoksin) inhibitörü korunan penisilinler (amoksiklav, flemoklav, Augmentin) ya da makrolidler (azitromisin, sumamed) 'dir. Üç gün içinde bu fonların tedavisi üzerinde hiçbir etkiye sahip bir antibiyotik atanması için bir doktora danışmak gereklidir. doksisiklin - Aynı zamanda fluorokinolonlara (siprofloksasin, aveloks), enjektabl sefalosporin (seftriakson, sefazolin), en az atanabilir.

Viral ve fungal anjinada antibakteriyel ilaçlar kullanılmaz.

Bademcik iltihabını karmaşık bir şekilde tedavi etmek için, ibuprofen gibi non-steroidal anti-enflamatuar ilaçlar kullanılır. Sadece vücut sıcaklığını azaltmaz, aynı zamanda anti-inflamatuar ve analjezik etkilere sahiptirler. Bazı durumlarda antihistaminikler de önerilmektedir.

Durulama olmadan bir anjini etkili bir şekilde tedavi etmek imkansızdır. Bu nedenle mulistin, klorheksidin, dioksidin, furakilin ve diğer birçok antiseptik etkisi olan bademciklerin yıkanması için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Ayrıca bademciklerin bioparoks, sakız ve inhalipt gibi aerosol ve spreylerle sulanması tavsiye edilir. İyot içeriği olan aerosoller, mukoza zarına zarar vermemek için dikkatli bir şekilde kullanılabilir. Pürülan filmleri bademciklerden kendi başınıza çıkarmak tavsiye edilmez, kanın içine giren mikroplara yol açabilir.

Ayrıca, geleneksel tıp kullanılabilir - şifalı bitkiler, fitokosit etkisi ile meyve suları, bal, propolis ve diğer araçlar.

Erişkinlerde boğaz ağrısının ana belirtileri

Angina, dikkatli dikkat ve ciddi tedavi gerektiren karmaşık ve ciddi bir hastalıktır. Her insan yaşamında bir kez bu hastalığa sahipti. Akut tonsillitte sağlığınızın kendi kendine ilaç tedavisi ve dikkatsizce tedavisi ciddi komplikasyonlara neden olur.

Boğaz ağrısı: ne hakkında düşünmek

Angina ortak bir boğaz hastalığıdır

Angina veya akut tonsillit, streptokok ve stafilokokların neden olduğu enflamatuar bir hastalıktır, nadir durumlarda başka bir patojenik faktör mümkündür.

Hastalık sırasında lenfoid doku ve palatine bademcikler etkilenir. Hastalığın spesifik belirtileri - bademciklerde kalıcı ve şiddetli ağrı, zehirlenme belirtileri.

Angina hastalığın ve patojenin nedenine göre sınıflandırılır:

 1. Banal veya tipik anjina: catarrhal, foliküler, lacunar, karışık ve flegmonöz.
 2. Spesifik: ülseratif-nekrotik, viral ve fungal.
 3. Enfeksiyöz bir hastalığın arka planına karşı Tonsillit: difteri, kızıl ateş, kızamık, HIV, tifo ve tularemi.
 4. Hemolenf hastalığı olan angina: monositik, lösemi başlangıcı.

Tipik boğaz ağrısı

Akut bademcik iltihabında tedavi yapılmazsa komplikasyon riski yüksektir: paratonziller ve gulet apsesi. Erişkinlerde hiperofarengeal infiltrat, immünosüpresyonun arka planında ortaya çıkar: HIV enfeksiyonu veya glukokortikoidlerle tedavi.

Boğaz ağrısı ana formları:

 • Catarrhal formu akışla en elverişlidir. Genellikle insanlar onu sıradan bir soğuk algınlığı için alırlar ve bir doktordan yardım istemezler. Ancak hatırlamak gerekir: hafif bademcik iltihabı bile kalp ve böbreklerden komplikasyonlara yol açabilir. Kataral akışının ana işareti, sadece mukoza zarının söz konusu olmasıdır. Hasta kuruluk ve boğaz ağrısı, kaşıntı, terleme notları. 37.2-38.0C aralığındaki sıcaklık, çocukların sıcaklıkta 39.0C'ye yükseldiğini görüyoruz. Kişi kayıtsız, kırık, uykulu.

Catarrhal angina bademcik iltihabı en kolay şeklidir

Belirli bademcik iltihabı

Ülseratif nekrotik anjina (Simanovsky-Plaut-Vincent'ın anjina) - yenilgi daha sıklıkla tek taraflıdır. Enflamasyonun başlangıcında, ağrı küçük veya varolmayandır. Boyunda ve alt çenenin altında genişlemiş, yoğun lenf düğümlerini palpe etmek kolaydır. Hastalar ağızdan şekerli-şekerli bir koku ile rahatsız edilir. Tedavi hemen başlamazsa, hastalığın ilerlemesi durumun kötüleşmesine yol açar. Bademcikler ülsere başlar, ülserler kemiğe, farinksin arka duvarına geçer. Aşınmış yüzeyden kanama, gökyüzündeki deliklerin görünümü, diş etlerinin tahribi riski vardır.

Viral bademcik iltihabı influenza, ARVI veya herpetik enfeksiyonun arka planına karşı gelişir.

İlk iki durumda, boğaz ağrısı, öksürük, ses kısıklığı, burun akıntısı ve tıkalı burun eşlik eder. Herpes ile, bademciklerin mukozasında, dudakların derisinde kabarcık döküntüleri vardır, hastalar güçlü bir ağrı ve titreme olduğunu not eder, sıcaklık 39-40C'dir. Hastalarda dayanılmaz baş ağrısı, kusma ve ishal meydana gelir.

Enfeksiyöz bir hastalık belirtisi olarak angina

Farinksin difteri - difteri basilinin neden olduğu akut bir enfeksiyöz hastalık

Akut tonsillit, bulaşıcı bir hastalığı işaret edebilir. Belirli bir hastalık için endikedir, boğazdaki değişiklikler olağandışı olacaktır:

 • Farinksin difteri, difteri vakalarının% 75-95'inde görülür. Rusya'da aşılanan sayının azalmasından dolayı, yetişkinler arasında difteri kaydedilmektedir. Enfeksiyondan sonraki latent süre enfekte olanların bağışıklık durumuna bağlı olarak yaklaşık bir hafta kadar sürer. Hafif formlar boğazda ağrı, terleme, kaşıntı ile kendini gösterir ve genellikle tipik bir boğaz ağrısı ile karıştırılır. Ciddi durumlarda, vücudun en güçlü zehirlenmesi, kan dolaşımına ve lenf içine giren Corynebacterium difhtheria'nın toksinleri ile ilişkilidir.
 • Catarrhal formları bir anjin gibi ilerler ve tanınmaz halde kalabilir. İyileşmeden 2-3 hafta sonra, yumuşak damak parezisi ve kalbin bozulması görülür.
 • Ostrovataya angina gri-beyaz filmlerin adacıkları tarafından görülür. Baskın 5-6 gün içinde ortadan kayboldu. Lenfoid doku reaksiyona girer - lenf düğümleri şişer. Hastalar halsizlik ve baş ağrısından muzdariptir.
 • Bademciklerin daha derin bir yenilgisinden dolayı filizlenen bir formda, boğazdaki ağrı dayanılmazdır. Bunlar büyük, ödemli, yüzey tamamen bir dokunuşla kaplıdır, çevre boyunca parlak bir kırmızı bant vardır. İlk günlerdeki baskını soluk pembe, sonra kirli gri ve parlak hale gelir. Filmi çıkarmaya çalışırken aşındırıcı bir kanama yüzeyi kalır.
 • Zehirli anjin. Durum her dakika kötüleşir. Hastalar halsiz, baş ağrısı ve güçsüzlük çekiyor. Acı sendromu nedeniyle yiyemez. Daha sonra farengeal ödem eklenir, lenf düğümleri artar, dispne oluşur. Sınav sonrası

Toksik anjin nadir görülen ve en tehlikeli bir hastalıktır.

Kan ve boğaz ağrısı hastalıkları

Enfeksiyöz mononükleoz, dünya nüfusunun yaklaşık% 70'inin silinmiş bir formda hastalandığı bir hastalıktır. Çocuklar ve 30 yaşın altındaki kişiler genellikle hastadır. Hastalık oldukça agresif bir şekilde gelişir: boğazda zayıflık, rahatsızlık ve ağrı vardır, tüm lenf bezleri grupları hızla artar: servikal kasıktan kasıktan. Bademcikler tırtıklı, kıpkırmızı, siyanotik, büyük boyuttadır, neredeyse boğazın girişiyle örtüşen palatal diline ulaşabilir.

Mononükleozis dokunulmazlık üzerinde grevler - yıl boyunca toparlanan insanlar zayıflık, uyuşukluk, sık soğuk algınlığı.

Lösemi, filmlerin ve duygusal kitapların çoğunda bilinen korkunç bir kelimedir. Hayatta, hala daha trajik. Çoğunlukla genç üreme çağındaki insanlar ve çocuklar hastalanır. Hastalık, sıradan bir soğuk algınlığı maskesi altında toplanır ve hastalar hastaneye son derece ciddi bir şekilde girer.

Başlangıçta cor anjina var, daha sonra iltihap artar, bademcikler üzerinde gri ve siyah nekrotik kitleler görülür. Hızlı tanı koymaya yardımcı olan tek şey deri döküntüsünün bir göstergesidir.

Doğru teşhis nasıl yapılır?

Boğazdan bir leke veriyoruz ve hastalığın sebebini araştırıyoruz.

Hastalığın büyük çoğunluğunda hastalığın teşhisi için, bir doktor ağız boşluğu ve nazofarenksin görsel muayenesi için yeterlidir.

Ancak, bir kişinin zorunlu asgari bir muayenesi vardır, şunları içerir:

 1. Boğazdan ve burnundan Lefler bacillusuna doğru bir leke - o Corynebacterium diphtheria - difteri hariç tutmak için. Muayene daima anjin şüphesiyle yapılır. Bir hastadaki difteri atlamak, hayatını saldırıya sokmak demektir - bir kişinin hastalığından 2-3 hafta sonra ani bir kalp krizi meydana gelebilir.
 2. Genel olarak bir kan testi yapılır, ancak kan hastalıkları için en bilgilendirici olur. Mononükleoz ile kandaki nötrofil, lenfosit ve monosit sayısı artar ve özel hücreler - atipik mononükleer bulunur. Analizlerde löseminin başlangıcı, lökositlerdeki artış ve farklılaşma zamanı olmayan blast hücrelerinin ortaya çıkmasıyla kendini gösterir. Hemoglobin ve eritrosit miktarı giderek azalır.
 3. Genel idrar analizi, böbrek hasarının olmadığını kontrol etmenizi sağlar.

Ek olarak, elektrokardiyografi, dar uzmanların (KBB, bulaşıcı hastalık uzmanı, nefroloji uzmanı, nöropatolog, diş hekimi), akciğer radyografisi konsültasyonu gerçekleştirilmiştir.

Erişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi

Boğaz durulayın - etkili ve hızlı bir şekilde boğaz ağrısı

Hastaya iyi bakıma ihtiyaç duyulmaktadır: yatak istirahati, her 2 saatte bir havalandırılan, dürtülen diyet. Yiyeceklerden kahve, soda, tohum, baharatlı yemekleri hariç tutuyoruz. Yiyecekler sıcak veya oda sıcaklığında olmalıdır.

Antiseptiklerle boğazları durulama:

Etkili soda, tuz ve iyot ile bir sohbet. Her 1-2 saatte bir durulayın.

Antibakteriyel tedavi: seçim büyük ölçekli bir antibiyotik verilir.

 • 7 gün boyunca 8 ppm'de amoksiklav 875/125 mg.
 • Klaritromisin, 7 gün süre ile tb 2 ppm'de 0.5 g veya 5-7 gün boyunca tb 1 r / gün içinde 0,5 g'den gelen, 0,5 g'de 0,5 g'de.
 • Ciddi ve komplike formlarda parenteral uygulama önerilmektedir: Seftriakson 2.0 g IV 1 p / gün 7-10 gün veya / m 2 p / gün.

Yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi hakkında daha fazla bilgi videodan öğrenilebilir:

Antihistaminikler reçete etmek gerekir - antialerjik ajanlar, yabancı bir maddeye duyarlılığı azaltır, inflamasyonu ve mukozal ödemi azaltır:

 • TB 3p / d 5 gün için Diazolin (suprastin) - bu ilaçlar, kalp miyokart dokusunu olumsuz olarak etkiledikleri için dikkatli ve kesinlikle endikasyonlara göre kullanılmalıdır.
 • Zirtek (Zodak, Tsetrin, Loratadin) 5-7 gün boyunca gece TB için.

Mantar anjinada 7-10 gün boyunca günde bir kez Flukonazol 150 mg uygulanır. Enfeksiyöz bir hastalık bir bulaşıcı hastalık uzmanı tarafından tedavi edilir ve kan hastalığına bir hematolog neden olur.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz için calendula Tentürü: çözüm ve gargara nasıl hazırlanır

Çeşitli hastalıkları tedavi etmek için, phytopreparations sıklıkla kullanılır. Boğazın enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıkları için bu etkili ilaçlardan biri, kalendula tentürüdür.

Tuz, soda, iyot, gargara için bir çözüm. oranlar

Bugün size boğazınızı yıkamak için bir tuz, soda ve iyot çözeltisinin nasıl hazırlanacağını söylemek istiyorum. Annem böyle bir çözüm önerdiğinde, doktor bu çözümün herhangi bir ilaç kullanmadan boğaz ağrısı için iyi çalıştığını söyledi.