Loading

Kronik tonsillit ve alevlenmesi

Kronik bademcik iltihabı Etkileyen kronik bir inflamatuar süreçtir palatine bademcikler, insan farinksinde bulunur. Enflamasyon bir takım olumsuz faktörlerin etkisiyle gelişir - ciddi hipotermi, vücudun savunma ve direncinde azalma, alerjik reaksiyonlar. Bu etki kronik bademcik iltihabı olan bir kişide bademcikler üzerinde sürekli olarak bulunan mikroorganizmaları harekete geçirir. Sonuç olarak, hasta gelişir boğaz ağrısı ve hem yerel hem de genel olabilen bir dizi başka komplikasyon.

Lenfofaringeal halka yedi bademciklerden oluşur: eşleştirilmemiş lingual, farengeal ve laringeal bademciklerin yanı sıra palatine ve tubal eşleştirilmiş bademcikler. Tüm bademcikler arasında, en yaygın olarak iltihaplanan palatine bademcikler vardır.

Bademcikler lenfoid organ, immünobiyolojik koruma sağlayan mekanizmaların oluşumunda rol oynar. En aktif amygdala, çocuklarda bu gibi işlevleri yerine getirir. Bu nedenle, palatine bademcikler içinde inflamatuar süreçlerin sonucu oluşumu dokunulmazlık. Ancak aynı zamanda uzmanlar, palatine bademciklerin çıkarılmasıyla, bir insanın bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyebileceğini reddediyorlar.

Kronik tonsillit nedenleri

Bakteriyel enfeksiyonların etkilerinden kaynaklanan bademciklerin sıklıkla iltihaplanması sürecinde, insan bağışıklığı zayıflar ve kronik bademcik iltihabı gelişir. Çoğu zaman, maruz kalmanın bir sonucu olarak kronik bademcik iltihabı oluşur. adenovirüsler, grup A streptococcus, staphylococcus aureus. Dahası, eğer kronik bademcik iltihabı tedavisi doğru yapılmazsa, o zaman bağışıklık sistemi de hastalığın seyrinin ağırlaştığı bir durumdan muzdarip olabilir. Ayrıca, kronik bademcik iltihabının gelişmesi sık görülen belirtilerden kaynaklanmaktadır. akut solunum hastalıkları, kızıl ateş, raşitizm, kızamık.

Kronik bademcik iltihabı, uzun bir süredir bozulmuş burun solunumu olan hastalarda gelişir. Sonuç olarak, bu hastalığın gelişim nedeni olabilir lenf bezleri, Nazal septumun belirgin eğriliği, inferior nazal konka yapısının anatomik özellikleri, varlığı polipler burun ve diğer nedenlerle.

Tonsillit gelişmesine katkıda bulunan faktörler olarak, yakın bulunan organlarda bulaşıcı odakların varlığı dikkat edilmelidir. Böylelikle, bademcik iltihabının lokal nedenleri dişleri etkileyebilir. diş çürümesi, pürülan sinüzit, Adenoidit, kronik olan

Kronik bir bademcik iltihabının gelişiminden önce, insan bağışıklık sisteminin, alerjik belirtilerin işleyişinde bir bozukluk olabilir.

Kronik bademcik iltihabının daha da gelişmesinin nedeni bazen bir KBB uzmanının atanması olmadan tedavisi yapılan anjinadır. Anjina tedavisi sırasında hastanın özel bir şeye bağlı olması gerekir. diyet, Mukoza zarını tahriş eden bulaşıkları yememek. Ayrıca, sigarayı tamamen bırakmalı ve alkol kullanmamalısınız.

Kronik tonsillit belirtileri

İnsanlarda görülen bademcik iltihabı belirtileri hemen teşhis edemez, ancak hastalığın gelişim sürecinde zaten.

Kronik bademcik iltihabı semptomları ilk başta boğazda ciddi bir rahatsızlık hissi ile ifade edilir - kişi bir topak varlığını sürekli olarak hissedebilir. Bir üzüntü hissi veya boğaz ağrısı olabilir.

Ağzından hoş olmayan bir koku hissedilebilir, çünkü lakuna içeriği yavaş yavaş ayrışır ve bademciklerden gelen irin açığa çıkar. Ayrıca, bademcik iltihabı belirtileri öksürük, halsizlik, şiddetli yorgunluk hissidir. Güçlük çeken bir kişi, zayıflık saldırılarına uğrayan olağan çalışmaları yapar. Bazen sıcaklık yükselebilir, vücut ısısı göstergelerindeki artış süresi uzun bir süre devam eder ve akşam saatine daha yakınlaşır.

objektif bir belirti doktorlar palatina kemerler şişme, bademcik boşlukları sık hasta anjin, irinli peynir fişleri öyküsü ayırt tonsillit. Kemerlerdeki hipertermi de şu andan itibaren ifade edilmektedir. kan ve lenf iltihap odağının yanında. Hasta bademciklerdeki acı verici hisleri işaretleyerek hassasiyetlerini artırır. Bu tür belirtiler uzun bir süre için bir kişiyi rahatsız edebilir. Ayrıca, hasta bölgesel artıyor lenf düğümleri. Eğer palpasyonlarını tutarsanız, hasta hafif ağrı tezahürünü gösterir.

Kronik bademcik iltihabına baş ağrısı, kulakta küçük bir ağrı veya kulakta rahatsızlık hissi eşlik edebilir.

Kronik tonsillit formları

Tıpta, iki farklı formda tonsillit tanımlanmıştır. en komprensirovannoy bademcik iltihabının münhasıran lokal semptomlarının varlığında formu. Bu durumda bademciklerin bariyer fonksiyonu ve vücudun reaktivitesi sayesinde, lokal inflamasyonun bir dengesi vardır ve bunun sonucunda insanda genel bir reaksiyon görülmez. Böylelikle bademciklerin koruyucu işlevi çalışır ve bakteriler daha fazla yayılmaz. Sonuç olarak, hastalık özellikle belirgin değildir.

Aynı zamanda dekompanse Ayrıca bademcik iltihabı yerel belirtileri vardır ve aynı anda gelişebilir paratonsillar apse, boğaz ağrısı, tonsilolojik patolojik reaksiyonlar, bir dizi sistem ve organın diğer rahatsızlıklarının yanı sıra.

Kronik tonsillitin herhangi bir formunda, tüm organizmanın enfeksiyonunun meydana gelebileceğini ve geniş bir alerjik reaksiyonun gelişebileceğini düşünmek önemlidir.

Kronik tonsillit komplikasyonları

Kronik bademcik iltihabı semptomları hastada uzun süre ortaya çıkarsa ve yeterli tedavi yoksa, o zaman bademcik iltihabının ciddi komplikasyonları gelişebilir. Toplamda, yaklaşık 55 farklı hastalık bademcik iltihabı komplikasyonu olarak ortaya çıkabilir.

Kronik bademcik iltihabı hastalarında genellikle nazal mukozanın ve boşluğunun sürekli ödemi sonucu kendini gösteren burun nefeslerinde güçlükler söz konusudur.

İltihaplı bademciklerin enfeksiyona tam olarak direnç gösterememesi nedeniyle, amigdalayı çevreleyen dokulara uzanır. Sonuç olarak, paratonsiller apseler. Çoğunlukla paratonsillar apsenin aşırı büyümesi vardır. Flegmonu boynu. Bu tehlikeli hastalık ölümcül bir sonuca yol açabilir.

Enfeksiyon kademeli olarak tezahür eden alt solunum yolunu etkileyebilir. bronşit ve farenjit. Hastanın dekompanse edilmiş bir kronik tonsillit formu varsa, iç organlardaki değişiklikler en belirgin olanıdır.

Kronik tonsillitin bir sonucu olarak ortaya çıkan iç organların çok çeşitli komplikasyonları teşhis edilir. Bu nedenle, kronik bademcik iltihabının tezahürü ve kollajen hastalıklarının ilerlemesi üzerine etkisi romatizmal ateş, sistemik lupus eritematoz, dermatomiyozit, hemorajik vaskülit, skleroderma, nodüler periartrit, poliartrit.

Bir süre sonra hastada sık bir anginanın ortaya çıkması nedeniyle kalp hastalığı gelişebilir. Bu durumda, ortaya çıkması edinsel kalp defektleri, endokardit, kâlp kası iltihabı.

Gastrointestinal sistem ayrıca iltihaplı bademciklerden enfeksiyonların yayılmasına bağlı komplikasyonlardan muzdariptir. Bu gelişme ile doludur gastrit, peptik ülser hastalığı, duodenitis, kolit.

ekran dermatozlar Ayrıca sıklıkla daha önce hastada ortaya çıkan kronik bademcik iltihabından kaynaklanır. Bu tez, özellikle kronik bademcik iltihabının sık görülen kişilerde sıklıkla teşhis edilmesiyle doğrulanmaktadır. sedef hastalığı. Bu durumda, bademcik iltihabı ve sedef hastalığının aktivitesi arasında açık bir ilişki vardır. Sedef hastalığının tedavisinin mutlaka tonsillektomi yapılmasını gerektirdiği düşüncesine varılmıştır.

Bademciklerdeki patolojik değişiklikler sıklıkla nonspesifik akciğer hastalıkları ile birleştirilir. Bazı vakalarda kronik bademcik iltihabı ilerlemesi alevlenmeyi artırır. zatürree kronik form ve bu hastalığın seyrini önemli ölçüde artırır. Buna göre, uzmanlar-pulmonologlara göre, kronik akciğer hastalıklarında komplikasyon sayısını azaltmak için hızla gökyüzünün bademciklerinin enfeksiyon odağını ortadan kaldırmalıdır.

Kronik tonsillit komplikasyonları da bazı göz hastalıkları olabilir. Kronik bademcik iltihabının gelişmesiyle açığa çıkan toksinlerle insan vücudunun zehirlenmesi, gözün uyum sağlayan aparatını büyük ölçüde zayıflatabilir. Bu nedenle, önlemek için miyopi, Zamanla enfeksiyonun odağını ortadan kaldırmak gereklidir. Kronik tonsillitte streptokok enfeksiyonu gelişime neden olabilir Behçet hastalığı, Gözlerin lezyonları olan belirtiler.

Ek olarak, uzun süreli bademcik iltihabı ile birlikte kronik form karaciğer ve aynı zamanda safra boşaltım sistemini etkileyebilir. Bazen de not böbrek hastalığı, Uzun süreli kronik bademcik iltihabı.

Bazı vakalarda, kronik tonsilliti olan hastalar çeşitli nöro-endokrin bozuklukları gözlemlemiştir. Bir kişi ağır bir şekilde kilo verebilir veya kazanabilir fazla ağırlık, iştahı belirgin bir şekilde rahatsız, bir sabit var susuzluk. Kadınlar adet döngüsünün ihlalinden muzdarip, erkekler azaltabilir kuvvet.

Bademciklerde fokal enfeksiyonun gelişmesiyle, bazen pankreas fonksiyonunun zayıflaması, nihayetinde yıkım sürecine yol açar. ensülin. Bu gelişmeye yol açabilir diyabet mellitus. Ek olarak, tiroid bezinde yüksek düzeyde bir hormon eğitimini provoke eden bir başarısızlık vardır.

Ayrıca, kronik tonsillitin ilerlemesi, immün yetmezlik durumlarının ortaya çıkmasını etkileyebilir.

Genç kadınlarda kronik tonsillit gelişirse, üreme organlarının gelişimini etkileyebilir. Çoğunlukla çocuklarda kronik bademcik iltihabı ergenlik döneminde ağırlaşır ve kompanse edilerek dekompanse edilmiş formdan gider. Bu dönemde çocuk endokrin ve üreme sistemini harekete geçirir. Sonuç olarak, bu süreçte çeşitli ihlaller vardır.

Bu nedenle, kronik bademcik iltihabı durumunda, bir kişide çeşitli komplikasyonların gelişebileceği akılda tutulmalıdır. Bundan sonra, çocuklarda ve yetişkinlerde kronik bademcik iltihabının tedavisinin zamanında ve sadece doğru teşhis ve doktorun atanmasından sonra yapılması gerektiği ortaya çıkmaktadır.

Kronik tonsillit tanısı

Tanı koyma süreci, hastanın öyküsünü ve hastalığın belirtileri ile ilgili şikayetleri inceleyerek yapılır. Doktor, palatine bademcikleri dikkatlice inceler, ayrıca lenf bezlerinin muayenesini ve palpasyonunu yapar. Bademcik iltihabının insanda çok ciddi komplikasyonların gelişmesine neden olabileceği göz önüne alındığında, doktor yerel muayene ile sınırlı kalmamakta, aynı zamanda lakenin içeriğini de analiz etmektedir. Bu analiz için bir malzeme almak için, dil bir spatula ile geri itilir ve amigdalaya basınç uygulanır. Aynı zamanda, baskın olarak mukus kıvamını yayan ve hoş olmayan bir kokusu olan irin ortaya çıkarsa, bu durumda, bu durumda kronik bademcik iltihabı hakkında konuştuğumuz varsayılabilir. Bununla birlikte, bu materyalin bir analizi bile hastanın kronik bademcik iltihabına sahip olduğunu doğru bir şekilde ispatlayamaz.

Teşhisi doğru şekilde saptamak için, doktor hastanın belirli anormalliklerinin varlığıyla yönlendirilir. Her şeyden önce, bunlar palatin kemerinin kalınlaşmış kenarları ve hiperterminin varlığının yanı sıra amigdala ve palatine kemer arasındaki skatrisyel adezyonların tanımıdır. Kronik bademcik iltihaplarında, bademcikler gevşemiş veya yaralanmış görünmektedir. Bademciklerin lakunalarında pus veya kaslı-pürülan tıkaçlar bulunur.

Kronik tonsillit tedavisi

Halen, kronik bademcik iltihabını tedavi etmek için nispeten az sayıda yöntem vardır. Gökyüzünün bademciklerinde dejeneratif değişikliklerin gelişmesi sürecinde, normal sağlıklı bademciklerin bulunduğu lenfoid doku, yerini bağlanan skarla değiştirir. Sonuç olarak, inflamatuar süreç ağırlaşır ve tüm organizma sarhoş olur. Sonuç olarak, mikroplar üst solunum yolunun mukoza zarının tüm alanına düşer. Bu nedenle, çocuklarda ve yetişkin hastalarda kronik bademcik iltihabı tedavisi, bir bütün olarak üst solunum yolunu etkilemeyi amaçlamalıdır.

Sıklıkla kronik tonsillit ile paralel olarak gelişir ve farenjitin kronik formu, Reçete yazma sürecinde de dikkate alınmalıdır. Hastalığın alevlenmesi durumunda, öncelikle anjinin belirtilerini kaldırmak gerekir ve bundan sonra bademcik iltihabı doğrudan tedavi etmek mümkündür. Bu durumda, üst solunum yolunun mukoza zarının tam bir sanitasyonunun gerçekleştirilmesi önemlidir, bunun ardından bademciklerin yapısını restore etmek ve bağışıklık sistemini stabilize etmek için tedavi uygulanır.

Hastalığın kronik formu kötüleştiğinde, bademcik iltihabının nasıl tedavi edileceğine dair karar, sadece doktor tarafından alınmalıdır. Tedavinin ilk günlerinde yatak istirahatine uyulması arzu edilir. Karmaşık tedavi resepsiyonu içerir antibiyotikler, Kendilerine duyarlılığı dikkate alınarak seçilenler. Bademciklerin lacunaların özel cihazlar ile yıkanması, bir çözelti kullanılarak gerçekleştirilir. furatsilina, % 0,1 çözelti iyodür klorür. Bundan sonra, lacunas% 30 alkol dikişli propolis özü.

Ek olarak, fiziksel terapi yöntemleri yaygın olarak kullanılmaktadır: mikrodalga terapisinin ultraviyole ışınlaması, vitaminlerin fonoforezi, lidaz. Bugüne kadar, bademcik iltihabının diğer yeni ilerleyici yöntemleri sıklıkla kullanılmaktadır.

Bazen ilgilenen doktor palatine bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması hakkında karar verebilir - bademcik ameliyatı. Bununla birlikte, bademcikler kaldırılması için, başlangıçta net bir gösterge almalısınız. Bu nedenle, tekrarlayan paratonsillar apseler ve bazı eşlik eden hastalıkların varlığında cerrahi müdahale endikedir. Bu nedenle, eğer kronik bademcik iltihabı komplikasyon olmadan ortaya çıkarsa, o zaman konservatif bir kompleks terapinin reçete edilmesi tavsiye edilir.

Tonsillektomi yapmak için bir dizi kontrendikasyon vardır: hastalar tarafından ameliyat yapılamaz. lösemi, hemofili, aktif form tüberküloz, kalp hastalığı, yeşim taşı ve diğer rahatsızlıklar. Eğer operasyon gerçekleştirilemiyorsa, kriyojenik tedavi yöntemi bazen hastaya önerilmektedir.

Kronik tonsillit profilaksisi

Bu hastalığı önlemek için, tüm enfeksiyöz rahatsızlıkları zamanında tedavi etmek için nazal solunumun her zaman normal olmasını sağlamak gereklidir. Boğazdan sonra, önleyici lakün yıkamanın ve bademciklerin, doktor tarafından önerilecek preparatlarla bulaşması gerekmektedir. Bu durumda% 1 kullanabilirsiniz iyot gliserol, % 0.16 Gramicidin-Gliserol ve diğerleri.

Genel olarak düzenli sertleşme ve aynı zamanda farengeal mukozanın sertleşmesi de önemlidir. Bunun için, farinksin sabah ve akşam gargaraları, oda sıcaklığına sahip suyla gösterilmiştir. Diyette gıdalar ve vitaminler yüksek yiyecekler mevcut olmalıdır.

Kronik bademcik iltihabı

Kronik bademcik iltihabı - Sık görülen anjinaların sonucu olarak, alevlenmelerle akan kronik, palatine bademcikler (bezler) iltihabı. Hastalık ile birlikte yutma, boğaz ağrısı, ağız kokusu, submaksiller lenf nodlarında artış ve ağrı vardır. Vücutta enfeksiyon kronik odak olarak bağışıklığı azaltan ve piyelonefrit, enfektif endokardit, romatizma, artrit, Adneksit, prostatit, kısırlık ve başkalarının gelişimine yol açabilmektedir.

Kronik bademcik iltihabı

Kronik bademcik iltihabı, sık anjinanın bir sonucu olarak alevlenmelerle ortaya çıkan palatine bademciklerin (bezler) kronik bir enflamasyonudur. Hastalık ile birlikte yutma, boğaz ağrısı, ağız kokusu, submaksiller lenf nodlarında artış ve ağrı vardır. Vücutta enfeksiyon kronik odak olarak bağışıklığı azaltan ve piyelonefrit, enfektif endokardit, romatizma, artrit, Adneksit, prostatit, kısırlık ve başkalarının gelişimine yol açabilmektedir.

nedenleri

Farenks halkasının diğer lenfoid formasyonları ile birlikte palatine bademcikler vücudu hava, su ve gıda ile birlikte nüfuz eden patojenlerden korurlar. Belli koşullar altında, bakteriler bademcikler akut inflamasyona neden olur - anjin. Rekürren anjinin bir sonucu olarak kronik tonsillit gelişebilir. Bazı vakalarda (toplam hasta sayısının yaklaşık% 3'ü) kronik bademcik iltihabı primer bir kronik hastalıktır, yani, önceden anjina olmaksızın ortaya çıkar.

Kronik tonsillit gelişme riski bağışıklık bozuklukları ile artmaktadır. Vücudun genel ve lokal direnci, bulaşan bulaşıcı hastalıklar (kızıl ateş, kızamık, vb.) Ve hipotermi altında azalır. Ek olarak, vücudun genel bağışıklık durumu, anjin ve diğer bulaşıcı hastalıklarda uygunsuz antibiyotik tedavisi veya haksızlığa uğramış antipiretik madde alımından etkilenebilir.

bademcik kronik enflamasyon gelişmesi küçük kıvrımlar, sapmış septum ve adenoidleri artan zaman burun nefes ihlali polipozisi teşvik etmektedir. Kronik tonsillit gelişimi için lokal risk faktörleri komşu organlarda (adenoidit, sinüzit, çürük dişler) enfeksiyon odaklarıdır. Kronik bademcik iltihabı hastalarının bademcik Bununla birlikte, boşluk derinliği, bir kural olarak, patojenik monoflora (stafilokok veya streptokok) tespit, yaklaşık 30 farklı patojenlerin tespit edilebilir.

sınıflandırma

Kronik tonsillit basit (kompanse) ve toksik-alerjik (dekompanse) formları izole edin. Toksik-alerjik form (TAF), iki alt formda ayrılır: TAF 1 ve TAF 2.

 • Basit bir form kronik bademcik iltihabı. Basit bir form olan kronik bademcik iltihabı ile iltihaplanmanın lokal belirtileri baskındır (yayların kenarları ve şişlik, kalınlaşma ya da lakumadaki pürülan tıkaçlar). Bölgesel lenf düğümlerinde artış olabilir.
 • Toksik-alerjik form 1. Enflamasyonun ortak belirtilerine göre, yaygın toksik-alerjik belirtiler kombine edilir: yorgunluk, periyodik bozukluklar ve önemsiz sıcaklık artışları. Zaman zaman eklemlerde ağrı görülür, kronik bademcik iltihabı artar - EKG'nin normal resmini rahatsız etmeden kalp bölgesinde ağrı. Solunum hastalıklarının iyileşme dönemleri uzar, uzar.
 • Toksik-alerjik form 2. Kronik bademcik iltihabının yukarıdaki tezahürlerine EKG resmindeki değişiklikle kalbin aktivitesindeki fonksiyonel bozukluklar eklenmiştir. Kalp ritmi olası ihlalleri, uzun bir subfebril durumu. Eklemlerde, vasküler sistemde, böbreklerde ve karaciğerde fonksiyonel bozukluklar ortaya çıkar. Genel (edinilmiş kalp hastalıkları, enfeksiyöz artrit, romatizmal ateş, tonzillogennaya sepsis, üriner sistem, tiroid ve prostat hastalıklarının bir dizi) ve lokal (farenjit, parafaringit peritonsiller yetmezlik) bağlantılı hastalıkların hizalayın.

semptomlar

Basit bir form için kronik bademcik iltihabı belirtileri ile karakterizedir. Yutma, karıncalanma, kuruluk, kötü nefes almada hastalar yabancı bir cisim hissi veya utançtan rahatsız olurlar. Bademcikler iltihaplıdır ve büyümüştür. Alevlenme olmadan, genel semptomlar yoktur. sık anjina ile karakterize yorgunluk, halsizlik, genel zayıflık ve sıcaklıktaki hafif bir artış eşlik eder iyileşme Daha uzun bir süre ile (3 kez, yılda kadar).

kronik bademcik angina toksik-allerjik bir şekilde en fazla 3 kez, yılda geliştirirken, sık sık komşu organ ve dokuların enflamasyonu (peritonsiller apse, farenjit, vs.) ile komplike. Hasta sürekli olarak halsizlik, halsizlik ve halsizlik hisseder. Vücut ısısı uzun bir süredir subfebril kalmaktadır. Diğer organlardan gelen semptomlar, bazı konjuge hastalıkların varlığına bağlıdır.

komplikasyonlar

Kronik bademcik iltihabında, enfeksiyon yolundaki bariyerden gelen bademcikler, çok sayıda mikrop ve hayati aktivitelerinin ürünlerini içeren bir rezervuara yayılmıştır. Etkilenen bademciklerin enfeksiyonu vücuttan geçerek kalbe, böbreğe, karaciğere ve eklemlere (ilgili hastalıklar) zarar verebilir.

Hastalık vücudun bağışıklık sisteminin durumunu değiştirir. Kronik bademcik iltihabı, doğrudan ya da dolaylı olarak, belirli otoimün hastalıklarda (dermatomiyosit, skleroderma, periartrit nodosa, sistemik lupus eritematoz), cilt hastalıkları (egzama, sedef hastalığı) ve periferik sinir lezyonu (siyatik, pleksitis) gelişimini etkiler. Kronik tonsillit ile uzun süreli zehirlenme hemorajik vaskülit ve trombositopenik purpura gelişimi için bir risk faktörüdür.

tanılama

Kronik tonsillit tanısı, karakteristik anamnez (tekrarlayan anjina), kulak burun boğaz uzmanının objektif muayenesi ve ek çalışmalar temelinde yapılır.

Faringoskopide hiperemi, kenar kalınlaşması ve palatine kemiğin şişlikleri ortaya çıkar. Belki de üçgen kat ve bademcikler ile palatine kemer füzyonu. Çoğu zaman bademciklerin gevşemesi söz konusudur (özellikle çocuklarda). Bademciklerin lacunaları, bazen hoş olmayan bir kokuyla birlikte, irin içerir. Sıklıkla bölgesel lenf düğümlerinde bir artış tespit edilir.

Kronik tonsillitin toksik-alerjik formu durumunda, konjuge hastalıkların tanımlanması ve patolojinin şiddetinin değerlendirilmesini amaçlayan kapsamlı bir muayene yapılır.

tedavi

Kronik tonsillit tedavisinin taktikleri, hastalığın formuna ve evresine (alevlenme, latent seyir) bağlı olarak seçilir. Konservatif tedavi, etkilenen bademcikler üzerindeki yerel etkileri ve vücudu güçlendirmeye ve bağışıklık durumunu artırma amaçlı genel önlemleri içerir.

Yerel tedavi bademciklerin yıkanmasını ve antiseptik çözeltileri ile durulamayı içerir. Bademcikler antiseptik ve antibakteriyel ilaçlar enjekte edilir. Emme hapları - oroseptikler uygulayın, yerel immünomodülatörleri kullanın. Çay ağacı, sedir, lavanta ve okaliptüsün (soluma ve durulama) tavsiye edilen aromaterapi esansiyel yağları. Ağız boşluğu, burun boşluğu ve paranazal sinüsleri sterilize etmek gereklidir.

Antibiyotikler sadece süreç kötüleştiğinde kullanılır. Bağışıklığı baskıladığı için, kronik bademcik iltihabı antibiyotiklerin gizli akışı gösterilmemektedir, ağız boşluğunun ve gastrointestinal sistemin florasının bileşimini bozmaktadır. İmmünostimülanlar ve immünokortreler hem alevlenmede hem de hastalığın latent fazında kullanılır. Modern ilaçlar ve doğal kaynaklı müstahzarlar (pantokrin, propolis, papatya, ginseng) kullanılır.

Bademciklerin (tonsillektomi) cerrahi olarak çıkarılması, TAF 2 ile ve lenf dokusunun uzun süreli inflamasyonun sonucu olarak bir bağ dokusu ile yer değiştirmesi durumunda endikedir. Lazer lacunotomi yapmak mümkündür. Kronik tonsillit komplikasyonlarının paratonsillar apsesi şeklinde gelişmesi ile otopsi yapılır.

Kronik tonsillit: yetişkinlerde fotoğraflar, semptomlar ve tedavi

Tonsillit, inflamatuar sürecin palatine bademciklerde lokalize olduğu enfeksiyöz bir alerjik hastalıktır. Ayrıca, farinksin yakın lenfoid dokuları da dahil - larinks, nazofarengeal ve lingual bademcikler.

Kronik bademcik oldukça yaygın bir hastalıktır, hangi belki, birçok kişi sadece o ciddi hastalık düşünmüyoruz ve kolayca ignoriruyut.Takaya vücutta enfeksiyon sürekli bir kaynak periyodik akut anjin şeklinde olacaktır çünkü taktik, çok tehlikelidir, azaltabileceğini nedenidir olduğunu çalışma kapasitesi, genel sağlığı kötüleştiriyor.

Bu hastalık, tehlikeli komplikasyonların gelişmesi için bir itici güç olabileceğinden, kronik bademcik iltihabının semptomlarının yanı sıra, yetişkinlerde tedaviye dayanan temeli de herkes tarafından bilinmelidir (bkz. Fotoğraf).

nedenleri

Bu nedir? Yetişkinlerde ve çocuklarda tonsil iltihabı bademcik iltihabına yakalanırken ortaya çıkar. Çoğu zaman, bakteriler bu hastalığın ortaya çıkması için "suçlanır": streptokoklar, stafilokoklar, enterokoklar, pnömokoklar.

Ancak bazı virüsler, bezlerin iltihaplanmasına da neden olabilir, örneğin adenovirüsler, herpes virüsü. Bazen bademcik iltihabının nedeni mantar veya klamidyadır.

Kronik tonsillit gelişimini desteklemek için bir dizi faktör olabilir:

 • sık anjina (bademciklerin akut iltihabı);
 • burun septumunun eğriliği, burun boşluğunda polip oluşumu, adenoid vejetasyonlar ve diğer hastalıkların hipertrofisi ile burun solunumunun ihlali;
 • En yakın organlarda enfeksiyon odaklarının ortaya çıkması (çürük, pürülan sinüzit, adenoidit, vb.);
 • azalmış bağışıklık;
 • Hem neden, hem de hastalığın sonucu olabilir, daha sık alerjik reaksiyonlar, vb.

Çoğu zaman, kronik bademcik iltihabı boğaz ağrısı sonrası başlar. Bademcik dokularındaki bu akut iltihapta tam tersine bir gelişme olmaz, iltihaplanma süreci devam eder ve kronik bir hal alır.

İki ana bademcik iltihabı vardır:

 1. Telafi formu - bademciklerin sadece iltihaplanma belirtileri olduğunda.
 2. Dekompanse edilmiş form - palatine bademciklerin hem lokal hem de yaygın kronik enflamasyon belirtileri olduğunda: apse, paratonzillitler.

Kronik bademcik iltihabı kendini sık sık soğuk algınlığı ve özellikle de anjina şeklinde gösterir. Bu formun bir dekompanse haline gelmemesi için, enfeksiyon salgınının zamanında söndürülmesi, yani soğuk algınlığının yakalanmasına değil, karmaşık tedaviye girmesine izin verilmesi gerekmektedir.

Yetişkinlerde işaretler

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabının ana belirtileri şunlardır:

 • kalıcı boğaz ağrısı (orta ila çok şiddetli);
 • bezlerde ağrı;
 • nazofarenkste şişme;
 • boğazda mantar;
 • gıda ve soğuk sıvı için boğazda enflamatuar reaksiyonlar;
 • vücut ısısı uzun süre azalmaz;
 • ağızdan gelen koku;
 • halsizlik ve yorgunluk.

Ayrıca hastalığın belirtisi, diz ve el bileği ekleminde ağrı ve ağrıların ortaya çıkması olabilir, bazı durumlarda nefes darlığı olabilir.

Kronik tonsillit belirtileri

Basit bir form için kronik bademcik iltihabı semptomların yetersiz bir varlığı ile karakterizedir. Yetişkin, yabancı bir cisim hissi veya yutkunma, karıncalanma, kuruluk, ağız kokusu ve sıcaklığın subfebrile rakamlara yükselmesi nedeniyle rahatsız edilir. Bademcikler iltihaplıdır ve büyümüştür. Alevlenme olmadan, genel semptomlar yoktur.

sık anjina ile karakterize yorgunluk, halsizlik, genel zayıflık ve sıcaklıktaki hafif bir artış eşlik eder iyileşme Daha uzun bir süre ile (3 kez, yılda kadar).

kronik bademcik angina toksik-allerjik bir şekilde en fazla 3 kez, yılda geliştirirken, sık sık komşu organ ve dokuların enflamasyonu (peritonsiller apse, farenjit, vs.) ile komplike. Hasta sürekli olarak halsizlik, halsizlik ve halsizlik hisseder. Vücut ısısı uzun bir süredir subfebril kalmaktadır. Diğer organlardan gelen semptomlar, bazı konjuge hastalıkların varlığına bağlıdır.

etkileri

Uzun süreli seyir ve kronik bademcik iltihabı için spesifik bir tedavinin yokluğu ile, bir yetişkinin vücudunda sonuçları vardır. bademcik enfeksiyona karşı yeteneğinin kaybı farenjit ve bronşit ortaya çıkmasına katkıda bulunan solunum yollarında peritonsiller apse ve enfeksiyon oluşumuna yol açar.

Kronik bademcik iltihabı romatizma, periartrit nodosa, poliartrit, dermatomiyozit, sistemik lupus eritematozus, skleroderma, hemorajik vaskülit gibi kollajen hastalıkların gelişiminde önemli bir rol oynar. Ayrıca, kalıcı boğaz ağrısı endokardit, miyokardit ve edinsel kalp defektleri gibi kalp hastalıklarına yol açar.

İnsanın üriner sistemi enfeksiyöz hastalıklarda komplikasyonlara en çok duyarlıdır, bu nedenle piyelonefrit kronik tonsillitin ciddi bir sonucudur. Ayrıca kolesistit ve poliartrit oluşur, kas-iskelet sistemi bozulur. Kronik enfeksiyon enfeksiyonları ile glomerülonefrit gelişir, küçük kore, parathonsillar apse, endokardit septik ve sepsis gelişir.

Kronik tonsillitin alevlenmesi

Kronik tonsillit için önleyici tedbirlerin ve zamanında tedavinin olmaması erişkinlerde hastalığın çeşitli alevlenmelerine yol açar. Bademcik iltihabının en yaygın alevlenmeleri anjina (akut tonsillit) ve paratonlar (okolomindalikovy) apsesidir.

Anjina, ateş (38-40˚ ve üzeri), boğazda şiddetli veya orta derecede ağrı, baş ağrıları, genel halsizlik ile karakterizedir. Sıklıkla eklemlerde ve sırtta ağrılar ve şiddetli ağrı vardır. Alt çene altında bulunan genişlemiş lenf nodları ile karakterize olan anjina tiplerinin çoğu için. Lenf düğümleri palpasyonda ağrılıdır. Hastalığa genellikle üşüme ve ateş eşlik eder.

Uygun tedavi ile akut dönem iki ila yedi gün sürer. Tam bir rehabilitasyon uzun süre ve sürekli tıbbi gözetim gerektirir.

önleme

Bu hastalığı önlemek için, tüm enfeksiyöz rahatsızlıkları zamanında tedavi etmek için nazal solunumun her zaman normal olmasını sağlamak gereklidir. Boğazdan sonra, önleyici lakün yıkamanın ve bademciklerin, doktor tarafından önerilecek preparatlarla bulaşması gerekmektedir. Bu durumda,% 1 iyot gliserol,% 0.16 Gramisidin-Gliserin, vs. kullanılabilir.

Genel olarak düzenli sertleşme ve aynı zamanda farengeal mukozanın sertleşmesi de önemlidir. Bunun için, farinksin sabah ve akşam gargaraları, oda sıcaklığına sahip suyla gösterilmiştir. Diyette gıdalar ve vitaminler yüksek yiyecekler mevcut olmalıdır.

Kronik tonsillit tedavisi

Bugüne kadar, tıbbi uygulamada yetişkinlerde kronik tonsillit tedavisi için pek çok yöntem yoktur. Medikal tedavi, cerrahi tedavi ve fizyoterapi kullanılmaktadır. Kural olarak, yöntemler farklı sürümlerde birleştirilir veya dönüşümlü olarak birbirinin yerine geçer.

Kronik bademcik iltihabında tedavi uygulanır, sürecin safhasına bakılmaksızın bu tür bileşenleri içerir:

 1. irin çıkarılması ve antiseptik ile takviye edilmiş, ağız boşluğu ve yutak bakır gümüş ya da salin (miramistin, hlorgesksidin, furatsilin) ​​yıkama için yıkama boşluklar bademcik. Tedavinin seyri en az 10-15 seanstır.
 2. Antibiyotik alımı;
 3. Probiyotikler: Hilak forte, Lineks, Bifidumbacterin, antibiyotik almanın arka planına karşı gelişen dysbacteriosis'i önlemek için.
 4. Yumuşatma etkisi olan ve kuruluk, pershenia, boğaz ağrısı gibi semptomları ortadan kaldıran ilaçlar. En etkili araç, günde 1-2 kez çalkalanması gereken% 3'lük bir hidrojen peroksit çözeltisidir. Ek olarak, bir sprey (Proposol) formunda propolis bazlı bir preparat kullanılabilir.
 5. Genel bağışıklığın düzeltilmesi amacıyla Irs-19, Bronhomunal, Ribomunil bir immünolog tarafından yönlendirildiği şekilde kullanılabilir.
 6. İletken fizyoterapi (UHF, tubos);
 7. Ağız, burun ve paranazal sinüslerin sanitasyonu.

Vücudun savunmasını artırmak için vitaminler, aloe, vitreus, FIBS preparatları kullanın. Kronik bademcik iltihabını bir kez ve herkes için tedavi etmek, entegre bir yaklaşıma uymalı ve doktor tavsiyelerini dinlemelidir.

fizyoterapi

Fizyoterapötik prosedürler her zaman konservatif tedaviye ve ameliyattan birkaç gün sonra atar. Birkaç yıl önce, bu yöntemler üzerinde duruldu: kronik tonsillit ultrason veya ultraviyole ile denendi.

Fizyoterapi iyi sonuç verir, ancak temel bir tedavi olamaz. Yardımcı bir tedavi olarak etkisi inkar edilemez, bu nedenle kronik tonsillitte fizyoterapötik tedavi yöntemleri tüm dünyada kullanılmaktadır ve aktif olarak kullanılmaktadır.

En etkili olan üç yöntem: ultrason, UHF ve UFO. Aslında, bunlar kullanılır. Bu prosedürler, hastanın hastaneden taburcu edildiği ve ayakta tedaviye gittiği hemen hemen her zaman ameliyat sonrası dönemde atanır.

Kronik bademcik iltihabı bademcikler çıkarılması: yorumlar

Bazen doktorlar ameliyat yapar ve bademcik ameliyatı denilen bir hasta bademciği çıkarırlar. Fakat böyle bir prosedür için, okumalara sahip olmak gerekir. Böylelikle, bademciklerin uzaklaştırılması, paratonsillar apsenin relapsı ve bazı eşlik eden hastalıklar ile gerçekleştirilir. Yine de, kronik bademcik iltihabını tedavi etmek her zaman mümkün olmamaktadır, bu gibi durumlarda ameliyat hakkında düşünmeye değer.

Lokal anestezi altında 10-15 dakika içinde bademcikler özel bir döngü ile uzaklaştırılır. Ameliyattan sonra hasta birkaç gün yatak istirahati yapmalı, sadece soğuk sıvı veya rahatsız edici rahatsız edici yiyecekler almalıdır. 1-2 hafta sonra, ameliyat sonrası yara iyileşir.

İnternette kullanıcıları bırakan kronik bademcik iltihabı bademciklerinin kaldırılmasından bazı gözden geçirmeler aldık.

 1. Bana 3 yıl önce bademcikler kaldırıldı bir damlacık pişman değilim! Boğaz acıyor (farenjit), ama çok nadiren ve hiç olmadığı gibi! Bronşit genellikle soğuk bir komplikasyonu olarak gelir (ama bana bademcikleri ne getirecek işkence kıyasla hiç değildir! Anjin! Kere kalbin komplikasyonlar boğaz, çok uzun boylu sıcaklık, gözyaşı bir ay, sonsuz ağrı, iltihap ve böbrek idi. Bu kadar ihmal edilen herşeye sahip değilseniz, hiç mantıklı gelmeyebilir, sadece birkaç kez yılda bir kez loru ve tüm...
 2. Kaldır ve düşün. Çocukken her gün hasta oldum, yüksek ateş, kalp sorunları başladı, bağışıklık zayıfladı. 4 yıl sonra kaldırıldı. Acı durdurmak için, bazen sadece sıcaklık olmadan, ancak kalp zayıf. Ayrıca sürekli bademcik iltihabı hastası olan ve ameliyatı hiç yapmayan kız, romatizmaya başladı. Şimdi 23 yaşında, koltuk değnekleriyle hareket ediyor. Büyükbabam 45 yaşından beri çocukluğundan daha ağırdı, ama iltihaplı bademcikler ciddi komplikasyonlar veriyor, bu yüzden iyi bir doktor bulup sil.
 3. Aralık ayında yaptığım operasyonda hiç pişman olmadım. Sabit bir sıcaklığın, boğazda sabit tıkaçların ve daha fazlasının ne olduğunu unuttum. Tabii ki bademcikler için en son savaşmak gerekiyor, ama eğer zaten bir enfeksiyon kaynağı haline gelmişlerse, o zaman kesin olarak onlara katılmalıyız.
 4. Bana 16 yaşından beri kaldırıldı. Lokal anestezi altında, sandalyeye eski moda bir şekilde yazdılar, gözlerini kapattılar, böylece hiçbir şey göremediler ve kestiler. Acı korkunç. Boğazım daha sonra acımasızca ağladı, konuşamadım, ayrıca yapamadım, kanama da açığa çıktı. Şimdi muhtemelen çok acı verici ve daha profesyonel değil. Ama aniayı unuttum, sadece kısa bir süre önce bir başlangıç. Ama bu kendi hatası. Kendimizi izlemeliyiz.
 5. Yıllar süren kesintisiz ağrılı anjin, durulama ve antibiyotiklerden sonra bezlerim 35 yaşında kesilmişti. Ben noktaya ulaştım, kendimi bir kulak burun boğaz uzmanından ameliyat istedim. Acı vericiydi, ama uzun ve değil - voila! Boğazda ne angina ne de ağrı, sadece operasyondan sonraki ilk yıl içinde soğuk algınlığı ve immunostimulanları içmemeye çalışmaktadır. Ben mutluyum

İnsanlar bademciklerin uzaklaştırılmasının bağışıklık sistemini zayıflatabileceğinden endişe ediyorlar. Sonuçta, bademcikler vücuda girerken ana koruyucu kapılardan biridir. Bu korkular haklı ve haklı. Bununla birlikte, kronik bir iltihap durumunda bademciklerin çalışmalarını gerçekleştiremediklerini ve vücutta enfeksiyon ile birlikte sadece bir sıcak yatak haline gelebildikleri anlaşılmalıdır.

Evde kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Evde bademcik iltihabı tedavi edilirken, bağışıklığı ilk alan kişi olmak önemlidir. Enfeksiyon için daha hızlı bir olasılık olmayacak, nerede geliştirilecek, sağlığınızı normale döndürecek daha hızlı olacaksınız.

Evde bir rahatsızlığı nasıl ve nasıl tedavi edersiniz? Ortak tarifleri düşünün:

 1. bademcik kronik enflamasyon ise, pirzola yıkanması için üç kez taze yapraklar anne ve üvey anne almak suyu sıkmak, su (1 çorba kaşığı 0.5-1 cam ile seyreltildi ve konyak) soğan suyu ve kırmızı şarap eşit miktarda ekleyin. Karışımı buzdolabına karıştırın, kullanmadan önce çalkalayın. 3 çorba kaşığı su ile seyreltilmiş 1 yemek kaşığı için günde 3 kez alın.
 2. Henüz hiç filizlemeyen iki büyük diş sarımsak, ez, bir bardak süt kaynatın ve sarımsak karanfil ile dökün. İnfüzyon bir süre bekledikten sonra filtrelenmeli ve ortaya çıkan sıcak çözelti ile gargaralanmalıdır.
 3. Alkol propolisin tentürü. Aşağıdaki gibi hazırlanır: 20 gram ürün öğütülür ve 100 ml saf tıbbi alkol dökülür. Bir ilacı ısrar etmek için karanlık bir yerde gereklidir. 20 damla için günde 3 damla alın. Tentür, ılık süt veya su ile karıştırılabilir.
 4. Tek ihtiyacın olan şey, her gün 10 tane deniz topalakıdır. Boğazınızı iyice durulamadan önce her seferinde 3-4 kez almanız gerekecektir. Yavaşça sıkın ve meyveyi yiyin - ve bademcik iltihabı geçmeye başlar. 3 ay içinde tedavi edilmeli ve yöntem hem çocuklara hem de yetişkinlere uygulanabilir.
 5. 250 g pancar kesin, 1 yemek kaşığı ekleyin. sirke, tarihleri ​​yaklaşık 1-2 gün demlendi. Tortu çıkarılabilir. Elde edilen tentür ile ağız ve boğazını durulayın. Bir veya iki yemek kaşığı. bir içki tavsiye ederim.
 6. Civanperçemi. 2 yemek kaşığı bitkisel hammaddeyi bir bardak kaynar suya batırmalısınız. Örtün ve bir saat bekletin. Filtreledikten sonra. Alevlenme döneminde kronik bademcik iltihabı tedavisi yaparken kullandığınız infüzyon. Günde 4-6 kez boğazınızı yıkayınız.
 7. Bir çorba kaşığı limon suyu bir çorba kaşığı şekerle karıştırılır ve günde üç kez alınır. Bu araç sağlığın güçlendirilmesine yardımcı olur ve ayrıca bademcik iltihabından kurtulmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, tonsillitli gargara için kızılcık bal ile suyu, havuç sıcak suyu, çay mantar, sarı kantaron bir kaynatma 7-9 günde bir infüzyon kullanılması önerilir.

Kronik tonsillit nasıl tedavi edilir? koşullar izin verirse bademcikleri kesmek için acele etmeyin, değil üstelik, antibiyotiklerle acele ve, boğaz durulayın ve yağlamak için bol su içmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek doğru yemek. Senin için kullanışlı olabilirler.

Kronik tonsillit: belirtiler ve tedavi

Kronik bademcik iltihabı, bademciklerin uzun süreli iltihaplanma süreci ile karakterize olan üst solunum yollarının bir hastalığıdır. Kronik bademcik iltihabının geliştirilmesinin nedeni çoğunlukla akut bademcik iltihabı için etkisiz veya eksik bir tedavidir. Lokal immünitenin uzun süreli azaltılması, patojenik organizmaların hastalığın alevlenmesinin başlangıcında daha aktif hale geldiği enflamatuar odakların oluşmasına yol açar.

Kronik tonsillit prevalansı oldukça fazladır: Bazı, Avrupa ülkeleri ve Rusya nüfusunun% 10'una duyarlı hastalığa göre. Yanı sıra, böylece romatizma, piyelonefrit, romatizmal kalp hastalığı, artrit, otoimmün hastalıklar ve komplikasyonlara karşı, bademcik iltihabı neden vücut kronik bademcik iltihabı, kalıcı fokal enfeksiyonun hastalık tehlikeli varlığı ve enflamasyon ile hastanın yaşadığı rahatsızlık.

Kronik tonsillit nedenleri

Lenfoid dokudan oluşan palatine bademcikler, vücudun genel bağışıklık sistemine dahil edilir. Temel amaçları, bir kişinin boğazına nüfuz eden enfeksiyöz ajanlarla savaşmaktır. Normal insan bitki, bağışıklık sisteminin tüm organların kombine çalışma doğal bir denge durumunda, bir patojenik olmayan ve fırsatçı patojen mikroorganizmaların oluşur. dengesi, patojenik organizmaların penetrasyon yerel gerilim zaman bağışıklık virüs, mantar ve bakterilerin yok olmasına neden olmaktadır. Uzun süreli bağışıklık gerilimi için, toplam vücut direnci lenfoid dokulara düşürücü patojenlerin sayıda bulaşıcı maddeler karşı yeterli interferonlar, lenfositler, gama globülin üretmek mümkün değildir.

palatin bademcikler farenks sık ve / veya uzun süreli enflamasyon ile kendilerini kronik bademcik iltihabı yol açan enfeksiyon odağı haline mendilleri, ifade edilen patojen organizmaların direnç gösterme yeteneğini kaybeder. Bu palatin bademcik nedeniyle bu boşlukların varlığı kronik iltihap karşı çok duyarlı olan - tanklar Epitelyal hücre kümeleri ve çeşitli mikroorganizmalar. izole mikroflora analiz sonuçları hasta bademcik iltihabı bademciklerinden yüzeyinde yaklaşık 30 farklı patojenler, bakteriyel boşluklara içerik analizi genellikle streptokok ve stafilokok yüksek bir konsantrasyon ortaya koymaktadır.

Fotoğraf: Aleksandra Suzi / Shutterstock.com

Çoğunlukla, hastalığın kronik formu kesin bir akut enflamatuar süreç, bademcik iltihabı sonra gelişir. Bazen, 100'den fazla 3 vakada, doğrudan retrospektif olarak akut form olmaksızın kronik inflamasyonun odak noktası oluşturulmaktadır. Hastalığın kronik formunun gelişimi, aşağıdaki patolojiler ve bakteriyel ve viral etiyoloji hastalıkları tarafından kolaylaştırılır:

 • pürülan sinüzit, sinüzit, adenoidit, yanı sıra burun solunum tipini ihlal eden burun yolunun iltihaplı süreçleri ve patolojileri;
 • çürük, diş eti iltihabı ve ağız boşluğunda patojenik mikroflora konsantrasyonunun diğer odakları;
 • Kızamık en yakın anamnezde varlığı, kızıl ateş, mevcut tüberküloz süreci ve özellikle gizli, şiddetli formlarla veya hastalıkların yanlış tedavisi ile genel bağışıklığı azaltan diğer enfeksiyonlar.

Kronik tonsillite kalıtsal yatkınlığın ve nazofarinkste lokal bağışıklığın azaltılmasına katkıda bulunan bir dizi faktörün rolü de vardır:

 • Yetersiz, düzgün beslenmede tekdüze, vitamin eksikliği, mineraller;
 • yetersiz sıvı alımı, düşük su kalitesi;
 • Vücudun güçlü ve / veya uzamış süper soğutması, ortam sıcaklıklarında sık keskin değişiklikler;
 • ifade edilen ve / veya uzamış psiko-duygusal aşırılık, zihinsel tükenme, depresif durumlar;
 • olumsuz yaşam koşulları, işçilik, gaz kirliliği, izin verilen zararlı madde konsantrasyonları fazlası;
 • kötü alışkanlıklar: sigara içmek, alkol bağımlılığı.

kronik enflamatuar odak varlığında, durgun pürülan toplam organı iltihabı arttırıcı odak mantar laküner oluşumuna neden olan dış açma boşlukları, daralma, birleştirici, yara üzerine lenfoid doku değiştirilir. Laküner küme patojenler, gıda parçacıkları pürülan salgıları kronik zehirlenmeye neden olan, vücut içinde kan akışı ve bakteri ve toksinler ve imha ürünlerin emisyonu yayılmış içine nüfuz etmesine neden olur. tahriş edici ve yabancı proteinlere doku ve organların artan duyarlılığı, alerjik, oto bağışıklık süreçleri, bademcik iltihabı ve ciddi komplikasyonlar vardır.

Tipler, kronik tonsillit semptomları ve hastalığın komplikasyonları

Tanı farklılaşması, lokal ve sistemik semptomları, öyküsüne hastanın şikayetlerine analizi ve genel olarak klinik tablo tonsil sendromu dayanır. Tanı için önemli olan lokal semptomlara bademcik dokularındaki herhangi bir enflamatuar sürecin tezahürleri dahildir. Sistemik semptomlar, kan dolaşımında inflamasyon kaynağından yayılan sitokinler ve ince kağıt ürünler, çürüme etkisi altında oluşturulabilir ve bağlı mikrop istilasına karşı serbest toksik maddeler bademcik lemfoid dokusunda ifade edildi. alevlenme sıklığı ve organizmanın genel reaksiyon bağlı kronik tonsillitin çeşitli izole edilmiştir:

 • Sık akut anjina ile basit tekrarlayan kronik bademcik iltihabı.
 • Sürekli sukggish inflamatuar süreç belirtileri ile basit, kalıcı bademcik iltihabı.
 • Uzun süreli remisyon ve nadir relapslar ile basit bir şekilde kompanse edilir.
 • Toksik alerjik tonsillit.

Hastalığın toksik alerjik formu iki çeşit içerir:

 • İlk çeşitlilikle, artan allerjikleşme ve zehirlenme düzeylerinin semptomları, hipertermi, kalpte ağrı, artan yorgunluk, eklem ağrısı ile kendini gösterir. Belirtilere organ ve sistemlerin fonksiyonel bozuklukları eşlik etmez;
 • ikinci aşamada zehirlenme belirtileri muayene sırasında doğrulanır: kalp aktivitesi ihlalleri ortaya çıkar, testlerin sonuçları eklemlerde, genitoüriner sistem organları, böbrekler, karaciğerde inflamatuar süreçleri teyit eder.

Kronik formda bademcik iltihabı genel belirtileri şunlardır:

 • hipotermi, aşırı şişkinlik, açlık, viral veya bakteriyel enfeksiyonun bir arka planına karşı anjina şeklinde (basit şekli - yılda 3-5 kez) bademcik iltihabı sık alevlenmeleri;
  mukoza farenks kuruluğu, ağrı, yutma sırasında yabancı cisim hissi;
 • periyodik (ikinci tip toksik-alerjik formu ile - sabit) subfebrile göstergelere sıcaklık artışı;
  kötü nefesin varlığı;
 • mandibular lenf düğümlerinin artışı, acılığı;
 • genel yorgunluk, baş ağrısı, vücut direncini azalttı;
 • farenks incelendiğinde, hiperemi, kalınlaşma, palatine kemiğin şişlikleri ve bademcikler tespit edilir ve laküner tıkaçlar mümkündür.

kronik lokal semptomlar (boğaz ağrısı, şiddetli ödem eritema bademcik ve damak kemerli) eşliğinde anjin bademcik iltihabı ilerledikçe, ani sıcaklık derecesi yükselişi, bir organizmanın zehirlenme (ateş, baş ağrısı belirtileri, kas ağrıları ve eklemler, mide bulantısı, zayıflık ve t alevlenme d.)..
Kronik tonsillitin alevlenmesi ile semptomlar ve tedavi, hastanın bireysel özelliklerine, hastalığın etiyolojisine, teşhisin farklılaşması ve bir tedavi sürecinin tayin edilmesi için doktora danışılmasını gerektiren hastalıklar nedeniyle değişebilir.

Bir hastalık olarak tonsillit, bir çocuğun yaşı için daha tipik olup, sıklıkla erişkinlerde gözlense de, hastalığın ortak belirtileri üzerinde lokal semptomların prevalansı farklıdır. Erişkinlik dönemindeki kronik tonsil semptomu, sıklıkla akut hastalık, anjina, adenovirüs enfeksiyonunun öz-yönetiminin sonucudur. Nedeni aynı zamanda ağız boşluğuna bulaşıcı bir odaklanma da olabilir: diş eti iltihabı, çürük, vb.

Yaşlı kişiler silinir semptomlarla ortaya lenf dokusunun miktarı ve bağışıklık hücrelerinin konsantrasyonunda bir azalmaya ve bu nedenle, akut ve kronik bademcik iltihabı azaltmak için bir doğal süreç, klinik nadiren düşük dereceli aralığında uzun süreli hipertermi yol verme, ateşli vücut sıcaklığı göstergeleri ve şiddetli ağrı görülmektedir ve vücudun genel zehirlenme belirtileri.

Kronik bademcik iltihabı, organ ve sistemlerin çalışmasında ciddi bozuklukların gelişimine katkıda bulunan, vücutta sürekli bir enfeksiyon odaklarının varlığı nedeniyle tehlikelidir. Romatizmal tipte en sık görülen etkiler, örneğin:

 • romatizmal kalp hastalığı;
 • romatizmal poliartrit (eklemin sinovyal zarının lezyonu ile);
 • Vücudun sinir sistemini etkileyen romatizma kolera;
 • romatizmal deride enflamatuar lezyonlar.

Romatizma, iki faktörün etkisi altında gelişir: patojenik mikroorganizmalar tarafından salınan toksinlerin kardiyak doku üzerindeki etkisi ve streptococcus'un belirli suşlarının antijenlerinin içsel insan vücudu ile benzerliği. İkinci faktör, immün hücrelerin kendi hücrelerini etkilemeye başladıkları, yabancı olarak algıladıkları bir patolojik sistemik otoimmün tepkiye neden olur. Sağlık üzerine genel etkisine ek olarak, inflamatuar süreç lokal olarak gelişebilir, bu da paratonzillite, retrofaringual ve parapharyngeal apselerin oluşumuna neden olabilir.

Kronik form bademcik iltihabı için ilaç

İlaçların doğru seçilmesi, yetişkinlerde ve çocuklarda bademcik iltihabının etkili konservatif tedavisine yardımcı olur. Hastalıkta kullanılan ilaçlar, tarihe, inflamasyonun klinik tablosuna, komplikasyonların varlığına ve test sonuçlarına bağlı olarak sistemik ve lokal etkilere yönlendirilir.

Kronik formları alevlendiren ilk seçenek ilaçlardan oluşan bir grup antibakteriyel ajanlardır. Antibiyotiklerin kesin seçimi palatine bademciklerin lakunalarının içeriğindeki patojenik mikroorganizmaların konsantrasyonunun ve çeşitli antibiyotik gruplarına olan duyarlılıklarının değerlendirilmesinin sonuçlarına dayanılarak gerçekleştirilir. Bademcik iltihabının% 70'inde hemolitik streptokoklu bademcik dokusunun yenilmesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır, bunlarla bağlantılı olarak, penisilinler ve bunların yarı sentetik türevleri genellikle terapisi için reçete edilmektedir. Penisilin grubu ilaçların bireysel intoleransı ile geniş bir etki spektrumunun antibiyotikleri seçilir. Enflamatuar bir hastalığın başka bir ajanını belirlerken, hedeflenen etkinin antibakteriyel etkisini seçmek gerekir.

Antibakteriyel ilaçlarla kendi kendine tedavi sadece düşük verim açısından değil, aynı zamanda patojenik mikroorganizmalarda antibiyotiğin aktif maddesine toleransın ortaya çıkması için de tehlikelidir, bu da hastalığın sonraki tedavisini önemli ölçüde zorlaştırır.

Gizli hastalık ve remisyon sırasında antibiyotik tedavisi kullanılmaz. Antibiyotik tedavisinin süresi bir uzman tarafından belirlenir. gastrointestinal sistem hastalıkları mevcudiyetinde antibakteriyel maddeler, geniş spektrumlu ilaçların, ilaç yüksek doz, uzun süreli terapi, sindirim problemleri bağırsak mikroflora restorasyonu için probiyotik preparatları ile antibiyotik kullanımı tavsiye olduğunda.
Ayrıca hafif alevlenmelerde sperma şeklinde lokal aksiyon antibiyotiklerin kullanılması da mümkündür, ancak aktif maddenin seçimi bakteri kültürü analizinin sonuçlarına dayanmalıdır. Bu tip bir ilacın kullanımı temel bir tedavi yöntemi değildir, çünkü bademciklerin antibakteriyel bileşim ile yüzeyde sulanması geçici bir etkiye sahiptir ve lenf dokusundaki aktif maddenin birikmesine katkıda bulunmaz. Hastalığın kronik formu için antibakteriyel durulama solüsyonlarının kullanımı şu anda haksız bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir: lokal etkiler etkili değildir, fakat antibiyotiğe dirençli floranın oluşumuna katkıda bulunabilir.

Fotoğraf: Afrika Stüdyosu / Shutterstock.com

Bir boğazda ifade edilen acı verici duyularda, lokal ve genel eylemin anestezi hazırlıkları reçete edilir. Steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçların tabletleri (nimesulid, ibuprofen, parasetamol, ibuklin), hastalığın kronik formunun alevlenmesinde kullanılır.

Etkili terapi antiseptik ilaçlar yardımıyla gerçekleştirilir: spreyler, boğazı yağlamak için çözümler, durulama. Palatine kemiğin ve bademciklerin şişmesinin azaltılması ve aynı zamanda vücudun genel alerjisinin azaltılması, antihistaminlerin sistemik olarak kullanılmasına yardımcı olur.

Farinks mukozasındaki rahatsızlığı azaltmak için lokal, yerel yumuşatıcılar kullanılır. Tonsillit için kullanılan hazır ilaçların çoğu formları antiseptik, yumuşatıcı, anti-inflamatuar etkileri birleştirir. Kendinden yapılmış tuz çözeltileri, durulama için antiseptik etki ile bitkisel soğuma, alternatif ilaç yöntemleri (fito-maya, bitkisel koleksiyonlar) uzman ve hiçbir kontrendikasyon önerisi ile kullanmak mümkündür.
Kronik inflamatuar hastalıkların tedavisinde önemli genel ve yerel dokunulmazlık kurtarma seviyesini, ajanlar, ile bağışıklık atanması olasılığı vardır ve uzun vadeli remisyonla, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek için mutlaka beri - bir organizmanın iyileşme sertleştirme, egzersiz, yeterli beslenme, zamanında geri kalanı, dışlama yöntemleriyle zararlı faktörler.

Bademcik iltihabı ve operatif tedavi

Konservatif tedavi yöntemleri, hastalığın kronik formunun tedavisinin genel kompleksine dahil edilen geniş bir prosedür yelpazesi sunar. Çoğu durumda, konservatif tedavi yöntemleri, tedavi kurallarını gözlemlerken hastanın iyileşmesi için yeterlidir.

Palatine bademciklerin lakunalarının aseptik solüsyonlarla yıkanması, bademcik iltihabında en yaygın ve genel olarak kullanılan konservatif tedavi yöntemidir. Amaç, bademciklerin kendi kendine saflaşmasını önleyen dokulardaki sklerotik değişikliklerden dolayı lacunar tıkaçlarını, ölü epitelyumları, lökositleri ve diğer dokuları ve lakuna içinde akan partikülleri biriktirmektir. Prosedür çeşitli araçlar kullanılarak gerçekleştirilir: sıklıkla kullanılan, daha az etkili olmasına rağmen, kavisli bir kanül ile tıbbi bir şırınga kullanılmasıdır. Daha modern özel nozullar, artan basınç altında aseptik bir çözelti sağlamanıza ve lakunanın tamamen temizlenmesine yardımcı olur. Yıkama ile birlikte, bir şırınga, bir enjektör, bir yıkama nozülü veya bir antiseptik solüsyon süspansiyonu oluşturan bir ultrasonik cihaz aracılığıyla bir çözelti formunda ilaçların birleştirilmesi mümkündür. Gerekli terapötik etkiyi elde etmek için, Lugol çözeltisi ile bademcik yüzeyinin muamelesi ile kombinasyon halinde ortalama 10-12 prosedürler üzerinde bir yıkama yöntemi önerilmektedir.

Bademcik iltihabının tedavisinde fizyoterapi, hastalığın karmaşık terapisinde iyi bilinen ve etkili yöntemlere işaret eder. Çoğu zaman bademciklerin ultraviyole ışınlanmasına, fiziksel yöntemlerle yüzey sanitasyonu için farenksin yanı sıra boğazı ısıtır. yöntem bademcik dokularda gelişmiş mikro dolaşımı ve kan akışını sağlayan, ödem ve mukoza iltihabı, ve titreşim-akustik etkilerin ciddiyetinin azaltılması için lazer terapisinin fiziksel etkilerden kullanımını içerir.

Daha önce kullanılan ekstrüzyon ve lakuna içeriklerinin emilme teknikleri, hem düşük hem de inflamasyonun yayılmasına ve skar dokusunun oluşumunun hızlanmasına neden olan travmatizasyon riskini artırmıştır. Şu anda, bu yöntemler sadece araştırma için içeriği ele geçirmek amacıyla kullanılmaktadır.

Enflamatuar sürecin şiddetini, dokuların rejenerasyonunu ve bademciklerin mikroflorasının restorasyonunu azaltmaya yönelik kompleks tedavi kurslarla gerçekleştirilir. İlaç ve konservatif tedavinin kombinasyonu, alevlenme belirtileri olmadan, remisyon periyodu sırasında yapılmalıdır. Klinik iyileşmeyi sağlamak için, terapinin, hastanın bireysel reaksiyonuna bağlı olarak yılda 2 ila 4 kez gerçekleştirilir.

Kronik bademcik iltihabı da operasyonel yöntemlerle tedaviye tabidir. Radikal cerrahi tedavi palatine bademciklerin çıkarılması yöntemiyle gerçekleştirilir. Bu durumda vücut bağışıklık sisteminin organlarından birini kaybettiğinden, bademcik iltihabının ilerlediği ve koruyucu tekniklerin uygun etki göstermediği durumlarda kullanılır.

Cerrahi tedavi endikasyonları şunlardır:

 • uykuda solunum yolu tıkanıklığı, burun solunumu ile girişim, kalıcı ödemden dolayı yutma, tedaviye uygun olmayan veya bademcik iltihabı dokusunun proliferasyonu;
  organın lenfoid dokusunun daha büyük bir kısmının, bir bağlantı ile değiştirilmesi; bu, işlevselliğinde önemli bir azalmaya yol açar;
 • Bir yıl veya daha uzun süren düzenli konservatif tedaviye yönelik patolojinin ilerlemesi;
 • hastalığın şiddetli toksik-alerjik formları;
 • şiddetli komplikasyonların eşlik ettiği bademcik iltihabı: akut romatizmal ateş, romatizmal kardit, glomerülonefrit ve diğerleri;
 • Konservatif tedavinin arka planında hastalığın sık alevlenmeleri (yılda 5'ten fazla);
 • bademcik dokularında apseler.

Palatine bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması, enflamatuar süreçlerin odakları ile dokuları ortadan kaldırır, hastalığın substratını giderir ve kronik tonsilliti radikal bir şekilde iyileştirir. Ancak, yenilenme ve iyileşme yeteneğine lenfoid doku kaldırdığınızda, vücut solunum yolları girişinde enfeksiyona karşı "bariyer" cesetlerden birinin yoksun, dolayısıyla cerrahi müdahale için endikasyonların varlığı kesinlikle uzmanlar tarafından değerlendirilmelidir. Mümkünse, kaydetmek ve bademcik konservatif tedavi araçlarını ihmal ve derhal akut formlarının ilk belirtilerinin de doktorunuza danışın yok iyileşir.

Kronik bademcik iltihabının teşhisinde kontraendikasyonlar bazı kronik hastalıklar ve yüksek dekompansasyon riski taşıyan organ ve sistem bozukluklarıdır.

 • hipertansif hastalık;
 • hemofili;
 • Böbrek fonksiyonunun fonksiyonel bozulması, vb.

Ameliyat için geçici kontrendikasyonlar tüm hastaların bazı hastalıkları ve kadınların fizyolojik koşulları olarak kabul edilir:

 • nazofarenks ve üst solunum yolları ve kronik hastalık alevlenme hastalıkların akut bir formları (sinüzit, sinüzit, faranjit, bronşit, vs...);
 • çürük;
 • diş eti iltihabı, stomatit, ağız boşluğunda bakteriyel etiyolojinin iltihaplı süreçleri;
 • adet dönemi;
 • gebelik.

Klinikte lokal anestezik etkisi altında operatif müdahale gerçekleştirilmektedir. Bademciklerin çıkarılmasına yönelik prosedürün toplam süresi, hastanın yaşına, hazırlık aşamasının süresine, doku çoğalmasının aşamasına bağlı olarak, birkaç dakikadan yarım saate kadar sürer. Ameliyat sonrası iyileşme dönemi iyileşme süresi yeme ve sıcaklık aralığı 25-30 ° C içiyorlar enstrümantal müdahale ana öneriler için kullanılan 7. Modern yöntemlere 3-4 gün arasında sürer, ameliyat mukozal hububat sonraki ilk günlerde Diyetin bileşimi yumuşak, püre çorba, baharatlı, tuzlu, asitli gıdalar hariç patates püresi, ses telleri üzerinde boğazını yanı sıra artan stres, sigara, yara poverhnos üzerinde herhangi tahriş edici etkiye tahriş onun tam iyileşmeye kadar s yutak.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Hamilelik ve farenjit: Tedavi ve tedavi özellikleri

Farenjit, faringeal mukozanın iltihaplanmasıdır. Hamilelik sırasında hasta olduklarında, komplikasyon riski ve bazı ilaçların fetus üzerindeki etkisi göz önüne alındığında tedavi ile bazı zorluklara neden olabilir.

Boğazda hangi spreyler anginada en iyisidir

Akut tonsillit veya angina, faringeal lenfatik halkanın iltihabı ile ortaya çıkan enfeksiyöz bir hastalıktır. Çoğu zaman palatine bademcikler etkilenir ve strepto- veya staphylococcus nedensel bir ajan olarak davranır.