Loading

Çocuklarda Larenjit

Larenjit çocuklarda bir solunum bozukluğu ve ses tellerinin bir lezyonu ile birlikte larenksin enflamatuar bir hastalığıdır.

Hastalığın, yaşamın ilk yıllarındaki ve okul öncesi çağındaki çocukları etkilemesi daha olasıdır. İstatistiklere göre, akut solunum yolu enfeksiyonu olan iki yaşın altındaki çocukların yaklaşık% 34'ünde larenjit kaydedilmektedir. Larenjit mevsimsellik ile karakterize edilir, en yüksek insidans sonbahar-kış ve kış-bahar döneminde düşer. Çocuklarda larenjit nadiren izolasyonda ortaya çıkar, çoğu durumda buna tracheitis ve bronşit eşlik eder.

Çocuklarda larenjit nedenleri ve risk faktörleri

Çocuklarda Laryngitis genellikle akut solunum yolu hastalıkları ve çocuk hastalıklarına (kızamık, boğmaca, kızıl) arka planında gelişir. En sık bulaşıcı ajanlar virüslerdir - influenza virüsü, parainfluenza, herpes simpleks, adenovirüs. Laryngitis bakteriyel etyoloji patojenler Staphylococcus, Streptococcus (özellikle Streptococcus grup hemolitik), Haemophilus influenzae olup, burada çocuk çok daha az sıklıkla ortaya çıkar, var. Daha nadir vakalarda larenjit, klamidyal enfeksiyon ve mikroskobik mantarlardan kaynaklanır. Çocuklarda diphtheria larenjit günümüzde difteri karşıtı kitle aşısı nedeniyle nadiren teşhis edilmektedir.

Çocuklarda larenjit, acil tıbbi bakım gerektiren bir zagriyo apse, üst solunum yollarının akut tıkanması ile komplike olabilir

Ayrıca, çocuklarda larenjit de vücutta alerjik süreçlere karşı ortaya çıkabilir. Daha fazla çocuk lenfatik-hipoplastik diyatezi ile buna yatkındır. Daha büyük çocuklarda larenjit nedeni, ses tellerinin aşırı derecede zorlanması olabilir.

Risk faktörleri şunları içerir:

 • metabolik bozukluklar (diabetes mellitus, gastrointestinal sistem hastalıkları, hipotiroidizm);
 • immün yetmezlik durumları;
 • psiko-duygusal bozukluklar;
 • bazı ilaçları bir aerosol biçiminde almak;
 • larinksin travması;
 • Yabancı cisimlerin aspirasyonu;
 • hipotermi;
 • burun solunumunun ihlali;
 • irrasyonel beslenme;
 • boya, vernik, ev kimyasalları, ev tozu buharlarının solunması;
 • Mide içeriğinin gastroözofageal reflü hastalığı ile solunum yoluna atılması.

pek çok kez ya da nazofarenks akut larinjit arka uzun ateşli işlemler üzerindeki etkileri, paranazal sinüslerin tekrar Çocuklarda larenjitin kronik formu genellikle oluşur.

Hastalığın formları

Larenjit akut ve kronik olabilir, komplike ve komplike olmaz.

Çocuklarda akut larenjit, sırasıyla, ayrılır:

Kronik larenjit aşağıdaki tiplerden biridir:

 • kataral;
 • atrofik;
 • hipertrofik (sınırlı ve yaygın).

Enflamatuar sürecin lokalizasyonuna bağlı olarak larenjit subglottik, diffüz, laringoteobronşit olarak ayrılır.

Çocuklarda larenjit belirtileri

Çocuklarda larenjitin klinik belirtileri genellikle akut solunum yolu viral enfeksiyonunun başlamasından 2-3 gün sonra ortaya çıkar. Larengitin ilk semptomları ARVI'dakilerle benzerdir: burundan taburculuk, genel halsizlik ve hızlı yorgunluk, vücut ısısında hafif bir artış.

Larenjitli hastalara koruyucu diyet uygulanmaktadır. Diyet, kızarmış, baharatlı, baharatlı, ekşi, soğuk ve sıcak yemekler, gazlı içecekler hariç tutulmalıdır.

Daha sonra larinks iltihabı özgü işaretler katıldı: Kuru ( "havlayan"), öksürük, ses değişiklikleri (o kısık hale gelir ve sağır bir uçurumdur yapabilirsiniz). Hızlı nefes alma, akut larenjit biraz zor olabilir, havanın periyodik inhalasyon genellikle sabaha karşı geceleri meydana karakteristik düdük duyulabilir. Solunum güçlüğü, glottisin spazm veya ödem zemininde daralması nedeniyle ortaya çıkar. Hastalar boğazda terleme ve kuruluktan, baş ağrısından şikayet ediyorlar. Epiglotis ve / veya larinksin arka duvarındaki patolojik sürecin lokalizasyonu ile birlikte yutulduğunda ağrı görülür.

Hastalığın başlamasından birkaç gün sonra, mukus balgam ayrılmaya başlar. Çocuklarda komplikasyonsuz akut larenjit 5-10 gün sürer.

larinks spazmodik daralma, hastalığın hızlı ilerlemesi ile ortaya (6 yıl 6 ay ila çocuklarda daha sık) akut sıkıştırıcı laringotrakeit gelişebilir. Bu hastalar, solunum dispne, anksiyete, ajitasyon, ağır öksürük, nefes darlığı, taşikardi, aşırı terleme nedeniyle gece uyanma. Ağır vakalarda, kardiyovasküler yetmezlik ve asfiksi oluşabilir.

Ateşli basamak artan vücut ısısı genellikle, alt solunum yolunun patolojik olayına katkıda bulunur, aynı zamanda burun dudak üçgenin siyanoz görünüşü ile tespit edilir gösterir.

akut kataral inflamasyon larenjitin olarak abse enflamatuar bir işlem söz submukozal form, kas tabakası ve bağlayıcı ve perikondriyumda ile, gırtlak mukoza yakalar. keskin mukoza hiperemi etkilenen çocuklarda akut larenjitin ödemli bir şekilde, ödem vestibüler kat daha belirgindir. Genişlemiş kan damarlarından gelen kan infiltre olabilir, bunun sonucunda mukoza zarında mor-kırmızı noktalar bulunur.

Larenjit tedavisi sırasında, çocukların ses cihazındaki yükü en aza indirmeleri, ağız ile nefes almamaları önlenir.

Kronik larenjit daha büyük çocuklarda daha yaygındır. Bu durumda, çocuklarda larenjit semptomları, geçici veya kalıcı ses bozuklukları, ses yükü ile yorgunluk, refleks öksürüğü içerir. Atrofik larenjit genellikle balgamda sıklıkla balgamda bulunan ağrılı öksürük ile birlikte görülür. hipertrofik gırtlak, aksine, aşırı çoğalma (hiperplazi) gırtlak mukoza vuku bulan mukosanın incelmesi ile karakterize olan bir hastalık atrofik şekli için, ses telleri nodülleri 2-3 mm'ye kadar meydana gelebilir. Kronik larenjit süresi 2 haftadan fazladır.

Tüberkülozun arka planındaki larenjit, larenks dokularında tüberküloz nodüler contalarda kendini gösterir, epiglotis yıkımı ve laringeal kıkırdak oluşabilir.

nedeniyle anatomik ve bu yaş grubunda solunum yolu fizyolojik özelliklerinin (larenks, ufalanabilirlik mukozal ve bağ dokuları, şişme eğilimleri, solunum kas zayıflığının, larenks, özellikle innervasyon dar lümen) çocuklarda Spesifiklik klinik larinjit. Bu nedenle, çocuklarda gırtlağın iltihaplanması genellikle akut üst solunum yolu tıkanıklığı ve akut solunum yetmezliğine neden olur. larinks ve solunum bozukluklarının lümenin daraltma nedeniyle uyku sırasında frekans ve solunum hareketlerinin derinliğinin azaltılması, hem de kan ve lenf larinks değişikliklere gece boyunca meydana gelme eğilimindedir.

tanılama

Çocuklarda larenjit tanısı açıklamasıyla ilgili oldukça hastanın objektif muayene ve şikayetleri ve anamnez koleksiyonundan elde edilen veri olabilir. Çocuklarda şüphesi larenjit için KBB muayenesi oto, rhino-, pharyngoscope, dolaylı larengoskopi, ve lenf düğümlerinin palpasyon uygulanır. Bu fonasyon sırasında ses telleri hiperemi, ödem, peteşiyal kanamalar ve / veya artmış vasküler desen laringeal mukoza, eksik kapatılması ve kalınlaşma tespit edildiğinde.

Akut bir larenjitte yatak istirahati ve bol miktarda içecek gösterilir.

Genel bir kan testi sırasında, lökosit sayısında bir artış, ESR'de bir artış belirlenir. Çocuklarda larenjitde etken maddenin tanımlanması, üst solunum yollarından gelen kızarıklıkların bakteriyolojik, virolojik incelenmesi, polimeraz zincir reaksiyonu yoluyla gerçekleştirilebilir.

Uzamış ses anormallikleri ile hasta fonopede ve konuşma terapisti ile bir konsültasyona gider ve bir ses fonksiyonu çalışılır.

Ayırıcı tanı yabancı cisimler laringeal difteri, retrofarengeal apse, doğuştan stridor, laringeal papillomatozisi, epiglottit olan yürütülür, laringospazmom spazmofiliey yanı sıra tüberküloz, gırtlak kanseri, ektopik tiroid bezi neden oldu.

Çocuklarda larenjit tedavisi

Larenjit tedavisi sırasında, çocukların ses cihazındaki yükü en aza indirmeleri, ağız ile nefes almamaları önlenir. Hastanın bulunduğu odada hava yeterince nemlendirilmelidir. Akut larenjitde, yatak istirahati ve bol miktarda içecek (gazsız maden suyu, ballı süt, meyve içecekleri, bitkisel çaylar) gösterilir. 38 ° C'nin üzerindeki vücut sıcaklığında bir artışla, antipiretik bir grup steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlardan (ibuprofen veya parasetamole dayalı preparatlar) reçete edilir. Antihistaminik ilaçlar endikasyonlara göre, viskoz durumunda, balgam - mukolitikler balgam söktürücü zor.

Üç yaşından büyük çocuklara (çocuk boğazını durulayın ve sıvıyı dışarı tükürmek yapabiliyor ne zaman bir çağda yapılabilir), yapılamaz anti-inflamatuar etkileri (çok sıcak çözüme sahip inhalasyon buhar yağları ve şifalı otlar, alt yandı olmadığından emin olmalısınız gargara gösterilmektedir feribot), nebulizatör tedavisi.

Larenjit mevsimsellik ile karakterize edilir, en yüksek insidans sonbahar-kış ve kış-bahar döneminde düşer.

Larenjit ile bakteriyel etiyoloji antibakteriyel ilaçlar reçete edilir.

Kronik larenjit tedavisi daha uzundur. (Larenks, fonoforez, mikrodalga tedavisi, ultraviyole ışınımı alan üzerinde çok yüksek frekanslı terapisi, elektroforez) restoratif tedavi, fizik tedavi gösteren hastalar. disfoni düzeltilmesi için Logopedist uygun seans olabilir.

Larenjitli hastalara koruyucu diyet uygulanmaktadır. Diyet, kızarmış, baharatlı, baharatlı, ekşi, soğuk ve sıcak yemekler, gazlı içecekler hariç tutulmalıdır.

Sahte krupin gelişmesiyle, bir çocuğun hastaneye yatması gerekir. Hastanede oksijen tedavisi yapılır, hormonal antienflamatuar ilaçlar ve spazmolitik ilaçlar reçete edilir. Larenks stenozu ciddi vakalarda entübasyon veya trakeostomi, yapay havalandırma.

Olası komplikasyonlar ve sonuçları

Zamanında uygun şekilde seçilmiş tedavinin yokluğunda, hastalık kronik bir forma girebilir. Ayrıca, çocuklarda larenjit, acil tıbbi bakımın sağlanmasını gerektiren, üst solunum yollarının akut tıkanıklığı olan zagriyo absesi ile komplike hale gelebilir.

görünüm

Çocuklarda komplikasyonsuz akut larenjitin zamanında başlaması ve yeterli tedavisi ile, prognoz genellikle olumludur. Hastalığın kronik bir forma geçişi durumunda, prognoz kötüleşir. Yanlış tahıl gelişimi ile ölümcül bir sonuç mümkündür.

önleme

Çocuklarda larenjit gelişimini önlemeye yönelik önleyici tedbirler şunları içerir:

 • larenjit gelişmesiyle komplike olabilen hastalıkların zamanında tedavisi;
 • rutin aşılama;
 • laringeal yaralanmalardan kaçınmak;
 • zihinsel aşırılıktan kaçınma;
 • vücuttaki toksik maddelerin önlenmesi;
 • hipotermiden kaçınma;
 • rasyonel beslenme;
 • Potansiyel alerjenlerle temastan kaçının.

Çocuklarda larenjit nedenleri

Çocuklarda larenjit, gırtlak mukozasının iltihabı ile karakterize, boğucu, paroksismal havlama öksürüğü ile sonuçlanan oldukça yaygın bir hastalıktır. Tedavi olmadığında larenjit larinksin stenozu (daralma) ve yalancı krup gelişimi ile komplike hale gelebilir.

Daha sıklıkla okul öncesi çağdaki çocuklarda zayıf bağışıklık yanıtı ve organ yapısının anatomik özellikleri nedeniyle larenjit tespit edilir. Larinksin iltihaplanması, bağımsız bir hastalık olarak gelişebilir ve enfeksiyon yayılır ve patolojik süreçte solunum yolunun üst ve alt bölümlerini içerdiğinde ihmal edilen ARVI'nın bir komplikasyonu olarak hareket edebilir. Nadiren, çocuklarda larenjit izolasyon halinde ilerler, bir kural olarak, trakea ve bronşlar hala enflamatuar sürece dahil olur ve laringotraheobronşit ile sonuçlanır.

Çocuklarda larenjit nedenleri

Çocuklarda gırtlak iltihabının nedenine bağlı olarak şunlar olabilir:

 • Enfeksiyöz (virüs veya bakterilerin neden olduğu);
 • alerjik - potansiyel alerjenlerin (boya, toz, küf) solunmasının bir sonucu olarak gelişir;
 • psiko-duygusal - stres, deneyim, uzun ağlama ya da çığlık bir arka plana karşı geliştirir.

Çoğu zaman viral larenjit, gelişimi kışkırtmak grip virüsleri, parainfluenza, kızamık, Herpes, sitomegalovirüs, adenovirüs çocuklarda görülür. Bakteriyel larenjit daha az görülür ve şiddetli seyrinde farklılık gösterir, çoğu durumda nazofarenksin enflamatuar süreçlerinin bir komplikasyonu olarak gelişir.

Enflamatuar sürecin gelişimi, predispozan faktörlerle kolaylaştırılır:

 • hipotermi;
 • rinit ve SARS;
 • adenoidlerin enflamasyonu;
 • zayıf bağışıklık ve sık soğuk algınlığı;
 • hipovitaminozis ve dengesiz beslenme.

hayvan, çiçekler, kalıplar ile temas yanı sıra, cila, boya, benzin, tütün dumanının dumanı solunduğunda alerjik larinjit çocuklarda ortaya çıkar. Vokal aparatın uzun süreli kullanımı ile larenjit de gelişebilir ve stres veya zihinsel stresin bir arka planına karşı, hastalık laringospazm ile genellikle komplike hale gelir.

Ek olarak, larinksin enflamatuar süreci, midenin içeriğinin özofagusa ve daha sonra farinkse, dokularda tahrişe yol açtığı sindirim kanalı hastalıklarından kaynaklanabilir.

Çocuklarda larenjit gelişim mekanizması

Çocuklarda larenjit seyrinin özellikleri, solunum yolunun anatomik yapısı, yani glottisin dar lümeni ve gırtlakın kum saati şekli ile ilişkilidir. Organı saran mukoza zarlarının gevşek olması, çok sayıda kan damarları ile sağlanır, bunun sonucu olarak boğazda bir kan akımı ile ödem yapmak için çok fillerdir. Yetersiz oksijen ve boğaz spazmlarının arka planında, çocuklar genellikle hava yolu tıkanıklığını geliştirir ve solunum yetmezliği geliştirir.

Klinik nedeniyle boynunda kan akışı ve lenfatik drenajı değişikliklere genellikle geceleri gelişmekte hastalığın belirtilerinin yanı sıra üzerinde uyku sırasında solunum hareketlerinin sıklığında azalma arka plan.

Taburun şiddetine ve hastalığın süresine bağlı olarak, çocuklarda larenjit akut veya kronik formda ortaya çıkabilir.

Çocuklarda larenjit tipleri

Çocuklarda larenksin iltihaplanması, komplikasyonlarla veya onlarsız olarak, patolojik sürecin kriterlerine ve derinliğine bağlı olarak oluşur, larenjit oluşur:

 • catarrhal - inflamatuar süreç larinksin mukoza zarını ele geçirir;
 • flegmonous - inflamatuar süreç submukozal, kas katmanları, vokal kordlara uzanır;
 • hipertrofik - inflamatuar sürecin arka planına karşı, laringeal mukoza büyür;
 • atrofik - enflamatuar sürecin arka planına karşı ve yeterli zamanında tedavi görmemesi, mukoza zarını inceltmek veya inceltmek için mukoza zarını inceler.

Enflamatuar sürecin prevalansına bağlı olarak larenjit subglottik, diffüz ve laringoteobronşit için ayrılır.

Çocuklarda larenjit klinik belirtileri

Patojenin organ enflamasyonunun klinik semptomlarının ortaya çıkmasına kadar larinks dokusuna girdiği andan itibaren kuluçka dönemi yaklaşık 2-3 gündür. Kural olarak, genç ve okul öncesi çağındaki çocuklar gecenin ortasında larenjitin spontan klinik semptomlarını geliştirirler, yani, akşamları çocuk uykuda sağlıklı kalır ve geceleri hastalık belirtileriyle uyanır:

 • ses kısıklığı, ses kısıklığı;
 • havlayan öksürük kuru;
 • bozulmuş solunum;
 • sıcaklıkta 37.5-38.0 dereceye çıkar;
 • hızlı darbe;
 • cildin solgunluğu.

Çocuk, öksürük ile şiddetlenen boğazda ve göğüsteki bir ağrıdan şikayet edebilir. Tek başına, bir öksürük saldırısı verimsizdir, hastaya rahatlama getirmez ve balgam ayrılığı eşlik etmez.

alerjik reaksiyonlar ya da çocuklar erken genellikle larenjit laringeal stenoz karmaşık yaş, yatkındır Çocuklarda - derhal acil tıbbi bakım gerektiren bir durumdur, aksi hızla hasta ilerleyici solunum yetmezliği ve asfiksi (boğulma). Gırtlak stenozu ile çocuk korkusuyla gözlerin geniş olduğu gece yarısı uyanır, bir söz söyleyemez, sessizce ağlayarak, ağzını geniş açarak havayı yutturur. Hasta acele eder, huzursuz, nefes alıp verir ve nabız hızlanır, inhalasyon sırasında ıslık sesi duyulur, nazolabial üçgen siyanotik bir gölge elde edebilir.

kronik forma hastalık geçişte ses bozuklukları güçlü akımı, ses, ses kısıklığı ve ses kısıklığı, boğaz ve boğaz şikayetler için yorgunluk yük vardır. En hafif süper soğutma veya soğukta, kronik larenjit belirtileri daha akut hale gelir ve daha canlı akar.

Hastalığın teşhis yöntemleri

Teşhisi doğrulamak için doktorun fazla çalışmasına gerek yoktur - yeterli anamnez ve muayene verileri. Larenjitin şeklini ve tipini tanımlamak için hastaya ek araştırma yöntemleri gösterilmektedir:

 • laringoskopide;
 • rinoskopi;
 • otoskopi;
 • lenf düğümlerinin palpasyonu.

Enfeksiyonun etken maddesini ve larenjit kökeninin doğasını tanımlamak için, çocuk larinofarenksin mukoza zarından alınan akıntıların PCR analizi ve bakteriyel kültürüne maruz bırakılır.

Ne zaman larenjit veya soğuk kanamasının ardından çocuklarda sesle uzun süreli devam eden ihlalleri, akışın kronik forma hastalığın geçişi önlemek için gerekli emin istişare kulak burun boğaz uzmanı olmak. solunum yolları, retrofarengeal apse içine yabancı bir nesne ile difteri (doğru krup) komplikasyonu ayırt etmek önemlidir larinks stenozu gelişiminde, anafilaktik şok, temas ile.

Çocuklarda larenjit tedavisi

Çocuklarda larenjit tedavisi karmaşık bir şekilde gerçekleştirilir:

 • ilaç tedavisi;
 • ses dinlenmesi;
 • fizyoterapötik prosedürler;
 • diyet.

Larenjit İlaçları

Hastalığın doğasına bağlı olarak, bebek patojen duyarlı olduğu antiviral ilaçlar veya antibiyotik reçete edilir.

Mukoza zarının şişmesini azaltmak ve laringospazmın gelişmesini önlemek için hastanın yaşa bağlı doza göre antihistaminikler yazması gerekir:

Kuru, verimsiz öksürük saldırılarını durdurmak için, antitüsif ilaçlar reçete edilir:

Havlayan öksürük atakları azalır ve öksürük sıçramaya başlar başlamaz, öksürük ilaçları iptal edilir ve balgam söktürücü çocuğa reçete edilir:

Önemli! Solunum yollarının içinde durgunluk gelişmesine yol açar ve bronş tıkanıklığı ve laringospazma riskini artırır, çünkü aynı anda öksürük kesici ve balgam söktürücü ilaçlar birleştirmek yasaktır.

Vücut sıcaklığı 38 derecenin üzerinde hastada yükseldiğinde, hastaya antipiretik ajan verilmelidir. Okul öncesi genç yaştaki çocuklar için Parasetamol'a dayalı preparatları kullanmak en iyisidir:

Topikal preparatlar

Larenjit ile, aerosoller ve spreyler şeklindeki topikal preparatlar iyidir. Bileşiminde, bu ilaçlar antiseptikler, yumuşatıcılar, anti-enflamatuar ilaçlara sahiptir. Küçük çocuklar için:

İlacın püskürtülmesi sırasında, dağıtıcı, yanağa bebeğin yan yüzeyine doğru yönlendirilmelidir, çünkü eğer boğazına çarpar ve aynı anda ilacı solursa, laringospazm ve hava yolu tıkanıklığı ortaya çıkabilir.

soluk alma

Çocuklarda larenjit tedavisi için, nebülizör yoluyla inhalasyon iyi bir terapötik etkiye sahiptir. Bu cihazın yardımı ile, ilacı doğrudan enflamatuar odağa vermek mümkündür. İlaçların eczane solüsyonlarının inhalasyonu için ampüllerde, önceden sodyum klorür fizyolojik solüsyonu ile ikiye katlanır.

 • Dekasan;
 • Miramistin;
 • Lasolvan;
 • Pulmicort - laringospazmın giderilmesi ve laringeal ödemlerin önlenmesi için;
 • Berodual - solunum yollarının kaslarını gevşetmek ve laringospazm çıkarmak için bir çözüm.

Çocuklarda akut larenjitin termal inhalasyonu önerilmez çünkü boyundaki ısıya maruz kalmak larinkse kan akışını artırabilir, bu da laringostenosis ve ödem gelişme riskini artırır.

Larenksin akut enflamatuar sürecinden sonra hastalığın yaklaşık 4-5inci gününde, hasta fizyoterapiye tabi tutulabilir:

 • larinks bölgesinde elektroforez;
 • UHF;
 • Boynun UFO ön yüzeyi;
 • fonoforezinin.

Larenjitin evde tedavisi

Evde prosedürler için çeşitli seçenekler var:

 • Sıcak inhalasyonlar (yaklaşık 10-15 dakika boyunca günde 8 defaya kadar). Bu prosedür balgam akıntısı sürecini hızlandırır ve iltihaplanma sürecini ortadan kaldırır. Bunun için çeşitli bitkilerin decoctions kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca kabartma tozu veya şifalı maden suyunu da kullanabilirsiniz.
 • Çok miktarda ılık sıvı kullanılması (günde yaklaşık 10 bardak). Bunu yapmak için, çeşitli otların, meyve içeceklerinin, maden suyunun, ılık tereyağı ve ballı sütlerin süslemelerini de kullanın.
 • Larinksi durulayın. En yaygın tarif, bir soda çözeltisi ile durulanır. Deniz tuzu ile çözelti de uygundur.
 • Servikal bölge ve torasik bölgeye sıkıştırır. Bu gibi kompresler, bir ısınma etkisine sahiptir. Etil alkol dahil olmak üzere çeşitli ilaçlar ile uygulayın. Sadece votka, ılık bitkisel yağ, porsuk yağı kullanın. Isıtılmış kompresörler, vücut ısısının artması durumunda kullanılmamalıdır.
 • Isınma etkisi olan banyolar. Bu tür banyolar deniz suyunun yanı sıra suda çeşitli bitkilerin (papatya vb.) Eklenmesiyle alınır. Banyo yapmak çok iyi ısıtır ve buharlaşma inhalasyon etkisine sahiptir.

Larenjit tedavisi sırasında, günlük menünüzde keskin baharat ve baharatlardan kaçınmalı, ayrıca sigara içmemelidir. Bütün bunlar laringeal mukozayı tahriş edebilir. Hasta kişinin ağırlıklı olarak bulunduğu odadaki bağıl nem en az% 40 olmalıdır.

Çocukta larinkste stenoz gelişimi için ilk yardım

Bir çocukta darlık larenjitinin gelişmesiyle, bir ambulans ekibinin gelmesinden önce ona acil bakım vermek önemlidir. Eh, eve her zaman ampul ve Pulmicort nebulizatör, ama böyle bir cihaz yoksa temiz hava yapmak için güven verilmelidir laringostenoza çocuk ilk belirtiler, bir battaniye sarılı zaman, giyim zorlayıcı geri. Dikkatsizce, çocuğun yaşı izin verirse bebeğin bacakları sıcak suyla havzaya indirilebilir.

Önemli! Bebeğin dikkatini dağıtmaya çalışın ve ağlamasına izin vermeyin, bu da boğazdaki kan akışını arttıracak ve darlık seyrini artıracaktır.

Hastalığın komplikasyonsuz bir larenjit formu ile prognozu ve doktorun tüm önerilerinin uygulanması olumludur. İyileşme 2-3 hafta içinde gerçekleşir. Bir çocukta sık tekrarlanan larenjitle birlikte, patolojinin hastalığın kronik formuna geçişini önlemek için hastalığın önlenmesi hakkında düşünmek önemlidir.

Çocuklarda larenjit önlenmesi

Çocuklarda larenjit gelişiminin önlenmesi, çocuğun tavrını, dengeli beslenmeyi, ailede elverişli koşulları, ebeveynlerin kötü alışkanlıklarını (özellikle sigara içmeyi) reddederek, açık havada uzun yürüyüşler yaparak çocuğun bağışıklığını arttırmaktır.

Kataral hastalıkların zamanında tedavi edilmesi önemlidir, böylelikle patolojik süreç larinkse yayılmaz. Larenjit bulgularının ortaya çıkmasıyla birlikte yaşamın ilk yılı olan çocuklar, darlığı ve ödem şeklinde komplikasyonların gelişmesine en hassas oldukları için zorunlu olarak hastaneye yatırıldılar.

Çocuklarda akut ve kronik larenjit belirtileri, evde tedavi ve önleme

Larenjit, çocuklarda sıklıkla gelişen inflamatuar bir süreçtir. Hastalık neden oluşur? Bebeğin larenjit ile hasta olduğunu gösteren belirtiler nelerdir? Bir çocuğa ilk yardım nasıl verilir ve bir ambulans çağırmanız gerekip gerekmediği? Bu hastalığın tedavisi ve önlenmesi için komplikasyon riski var mıdır? Birlikte çözeceğiz.

Çocuklarda larenjit nedenleri

Çocuklarda Laryngitis kronik veya akut oluşabilir. her bir neden karakteristik grubu için. Kronik hastalık gelişimi tozlu ortamlarda uzun süreli ve düzenli ikamet neden tarafından hastalığın akut bir şekilde, bir viral veya bakteriyel kökenli ise, sabit, ses telleri aşırı yorgunluk.

Uzmanlar çocukta patolojiyi tetikleyen aşağıdaki faktörleri tanımlar:

 • güçlü bir psikotansiyel şok nedeniyle larinksin spazmı;
 • ilaçların sprey veya aerosol biçiminde sıkça kullanılması - larinksin sinir uçlarını tahriş ederek ligamentlerin redüksiyonunu azaltabilir;
 • lenfatik-hipoplastik diyatezi (konjenital);
 • alerjik bir reaksiyon;
 • ses cihazının aşırı yüklenmesi (bağırarak veya şarkı söylerken);
 • çok soğuk veya çok sıcak içecekler içmek;
 • tozlu, sıcak veya soğuk havanın bir boğazıyla solunması;
 • hipotermi;
 • fiziksel aşırı çalışma;
 • Önceki bir kızıl ateş veya kızamık sonrası komplikasyonlar;
 • bakteriyel enfeksiyon;
 • viral enfeksiyon.

Belirtileri ve larenjit tipleri

Larenjitin klasik klinik tablosu burundan akıntı, kuru öksürük, seste ses kısıklığı (bazen tamamen kaybolur) şeklindedir. Larenjitin aşağıdaki karakteristik semptomları çocuklarda görülür:

 • yutulduğunda ağrı;
 • yanma hissi, larinkste yabancı madde hissi;
 • "Havlayan" kuru öksürük;
 • ses veya hırıltı kaybı;
 • hışıltılı (ses, teneffüs sırasında duyulur), yüzeysel ve ağır hale gelir;
 • 39 dereceye kadar ısıtın;
 • Boğulma (ağız çevresindeki mavi deri ile).

Hastalığın akut ve kronik seyri

Çocuklarda akut larenjit genellikle sadece boğaz ağrısı ve ateşle birlikte görülür. Hastalığın bu formunun gelişimi, aynı zamanda, laringeal mukozanın şişmesi ve hiperemi (bazen koyu kırmızı renkte noktalar) ile de belirtilmektedir. Ses telleri kalınlaşır ve kırmızı olur, girintinin kıvrımları şişer. Fotoğrafta bu belirtileri açıkça görebilirsiniz.

Çocuklarda, bu hastalık formu çok hızlı bir şekilde gelişir - sadece birkaç gün içinde, ancak uzun sürmez. Larenjit ne kadar sürer? Çocuğun uygun tedavisi ile 7-10 gün boyunca tedavi edilebilir.

Enflamatuar süreç kronik bir formda geçerse, karakteristik klinik tablo değişime uğrar. Kronik larenjitin ana semptomu açıkça belirgin sesdir. Hastalığa öksürük, ses kısıklığı, periyodik boğaz şişmesi eşlik eder. Akut formda olduğu gibi solunum problemleri ortaya çıkmaz. Hastalık belirsiz bir süre için ertelenir.

Gırtlak iltihabı formları

Komplikasyonların varlığı komplikasyonsuz ve komplike larenjitleri ayırt eder. İkincisi, hastanın tedaviyi ihmal etmesi veya terapötik stratejinin yanlış seçilmesi durumunda gelişir. Ayrıca, doktorlar larinkste gelişen inflamatuar sürecin dört ana şeklini ayırır. Her birinin kendine özgü karakteristik özellikleri ve özellikleri vardır.

Larenjit: Çocuklarda tedavi ve semptomlar

Larenjit kelimesi, bize "larinks" anlamına gelen antik Yunan dilinden geldi. Aynı hastalık aşağıdaki nedenlerden biriyle provoke edilen bu organın mukoza zarının iltihaplanmasıdır:

 • enfeksiyon
 • aşırı soğutma veya aşırı ısınma,
 • Larinksin aşırı zorlanması.

Larenjit öncelikle bir çocuk hastalığıdır. Bu, çocukların ve yetişkinlerin hava yollarındaki boyut farklılıklarından kaynaklanmaktadır. Çocuklarda, laringeal lümen çok daha küçüktür ve hatta hafif bir iltihaplanma, larenksin daralması ile birlikte, belirgin laringit - larenjit oluşumu - belirgin daralmasını uyarır. Erişkinlerde larinks mukozasının laringeal lümeninde ciddi bir daralmaya neden olduğu inflamasyon çok nadir görülür ve bu nedenle larenjit ilerlemesi daha kolaydır.

Larenjitin sınıflandırılması

Modern tıpta, larenjitin iki sınıflandırması vardır: akış formunda ve yoğunluğunda.

Larenjitin süzme şeklinde sınıflandırılması

Larinjitin debi ile sınıflandırılması

Fotoğraf: TY Lim / Shutterstock.com

Larenjit belirtileri

Çocuklarda larenjitin ilk ve en çarpıcı tezahürü ses kısıklığıdır. Buna ek olarak, hastalığın gelişiminin ilk aşamasına, yutma ve zor nefes alma sırasında kuru öksürük, ağrılı duyular eşlik eder.

Aşağıdaki belirtiler aynı zamanda larenjit gelişimini de göstermektedir:

 • kırmızı boğaz ve şişme;
 • bir köpek havlamasıyla akustik olarak benzer öksürük;
 • sıcaklıkta 37.5-38 dereceye çıkar;
 • ağızda kuruluğu ve terleme hissi;
 • larinks kaslarının spazmları.

Prensip olarak, larenjit belirtileri diğer bulaşıcı hastalıkların gelişimine oldukça benzemektedir. Ancak ses ve havlayan öksürük ile ilgili problemler, larenjitin gelişimini neredeyse kesin bir şekilde belirlemeye yardımcı olan ayırt edici özelliklerdir.

Yenidoğanlarda ve bebeklerde larenjit belirtileri

Eğer daha büyük çocuklar boğazdaki rahatsızlık hissinden, ağrı semptomlarından ve hastalığın diğer nedenlerinden şikayet ederse, o zaman en küçük şeyler daha karmaşıktır. Sorunlarını sözlü olarak ifade edemezler. Bu nedenle, bebeklerde, larenjit belirtileri görsel olarak aranmalıdır. Ebeveynler ıslık ve gürültü yanı sıra öksürük ve bol burun akıntısı eşliğinde nefes onun ağlama ve darlığı, hırıltı sırasında, aksilik, anksiyete ve genel bebek letarji uyarmalıdır. Bütün bunlar - komplikasyonların gelişimini doğru bir şekilde teşhis etmek ve önlemek için bir doktora danışmak için bir fırsat.

Larenjit ile krup gelişimi belirtileri

Larenjitten bahsetmişken, krup gibi komplikasyonlarından bahsetmeyi başaramadık. Bu terim, larinks lümeninde belirgin bir daralmaya bağlı olarak gelişen çocuklarda solunum patolojisine değinmektedir. Çoğu durumda, tahıl geceleri oluşur ve saldırı oldukça göz korkutucu görünüyor. Çocuğun sesi olağandışı seslerin eşlik ettiği nefes darlığı şikayet ediyor. Bazı durumlarda, vücut kanın oksijen doygunluğunun olmadığını gösteren siyanotik görünebilir.

Bunun nedeni larinksin iltihaplanmasıdır. Bu organın en dar kısmında - subglottik alan, lümen o kadar küçük olur ki, nefes alma sürecini engellemeye başlar. Geceleyin, bunun nedeni, biriken balçıkların bu yere akması, odanın içinde yeterince nemli hava bulunması ve yeterince yüksek bir sıcaklık olması nedeniyle oralarda kurutulmasıdır. İstatistiklere göre, larenjitin bir sonucu olarak krup, her ikinci çocukta ortaya çıkar. Bu nedenle, çocuk hekiminden tanı - bir larenjit duyulduğunda, çocukta solunum patolojisinin gelişmeye başlayacağı bir sonraki geceye hazır olmak gerekir.

Larenjitin bu gelişimindeki ilk ve en doğru adım, hemen bir ambulans çağrısı ve çocuğun hastaneye yatırılması olacaktır. Kendi başına, bol hava nemlendirme ve hastanın bulunduğu odada 18 dereceye kadar soğutma ile krupayı aşmak mümkündür. İdeal olarak, çocuk banyoya alınmalı ve musluğu soğuk suyla açılmalıdır. Bundan sonra, krup belirtileri hızla azalmaya başlar.

Doktorlar, kabuğun, görsel karmaşıklığına ve sorunlarına rağmen, ciddi bir tehlike oluşturmadığını söylüyor. Ebeveynler arasında panik olmaması ve çoğu durumda basit, doğru eylemler, doktorların gelişinden önce bile bu komplikasyonun üstesinden gelmeye izin verir.

Çocuklarda larenjitin klinik tanısı

Larenjitin teşhisi ve tedavisi gerekirse bir kulak burun boğaz uzmanına danışan bir çocuk doktoru tarafından gerçekleştirilir. Bu hastalığın klinik teşhisi kompleksi bu tür çalışmalardan oluşur:

 • 1. Anamnez ve hasta şikayetleri analizi.
 • 2. Çocuğun genel muayenesi, lenf düğümlerinin büyüklüğündeki değişiklikleri ve larinkste ağrı önkoşullarının varlığını tespit etmek için tasarlanmıştır.
 • 3. Larinksin, laringeal lümen daralması, kızarıklık ve ödem varlığı, ayrıca larinkste pürülan ve mukus baskınlarının ortaya çıktığı bir endoskop ile görsel olarak incelenmesi.
 • 4. Enfeksiyöz bir hastalığın nedensel ajanını tanımlamanıza olanak tanıyan larinksin mukoza zarından bir leke alınması.
 • 5. Larenjit kökenini tanımlamayı amaçlayan genel bir kan testi: viral veya bakteriyel.

Tüm bu verilere dayanarak, çocuk doktoru kesin tanıyı yapar, tedavinin taktiklerini belirler ve çocuğun hastaneye yatışına karar verir. Larenjit ile yatarak tedavi aşağıdaki durumlarda gereklidir:

 • Solunum patolojilerinin varlığı, yakın gelecekte klinoya neden olabilen larinksin daralması;
 • kompleks formlarda larenjit;
 • Hastada alerjilerin varlığı, CNS hastalıkları ve larenjit gelişimini zorlaştıran diğer önkoşullar.

Çocuklarda larenjit tedavisi

Larenjit için tedavi rejimi üç ana alana dayanmaktadır:

 • çocuk bakımı modu
 • ilaç tedavisi
 • fizyoterapötik prosedürler.

Larenjit ile bakım şekli

Larenks iltihaplandığında, çocuğun belirli bir yaşam tarzını gözlemlemesi gerekir. Ana şey - yatak istirahati ve ses aktivitesinin maksimum sınırlama. Çocuğu bir hafta boyunca sessiz kalmaya zorlamak işe yaramıyor, ama gerekirse bir fısıltıyla konuşmaya çalışmanız gerekiyor. Gırtlak yeterince hızlı bir şekilde restore edilir ve çocuğun içinde oluşan ses tellerinin tamir edilemeyen kusurlarının oluşma olasılığı sıfıra iner.

Bebeğin bulunduğu odada hava serin ve önemli olmalıdır. Optimum sıcaklık -18 derecedir, nem oranı yüzde 70'tir. Bu göstergeleri sağlamak için odayı havalandırırız, gerekirse ısıtma cihazlarının çalışma yoğunluğunu azaltır ve nemlendiriciyi kullanırız.

Larenjit sırasında beslenme, boğazı tahriş etmeyecek şekilde olmalıdır. Ekşi değil, sıcak değil, soğuk değil. Boğazın tamamen dinlenmesi gerekiyor. Aynı şeyi içmeyen, aynı zamanda tahriş edici olmayan, en fazla bol olmalıdır. Kuru öksürük aşamasından hızlıca geçmenize ve vücuttaki toksinlerin etkisini azaltmanıza olanak tanır.

Fotoğraf: Dmytro Zinkevych / Shutterstock.com

Larenjit ile ilaç tedavisi

Çocuklarda larenjit ile, çoğu durumda, hastalığın semptomlarını gidermeyi amaçlayan bir dizi ilaçtır. Şartlı olarak, yok ettikleri semptomatolojiye göre dört gruba ayrılırlar:

Larenjitli çocuklarda antibiyotik kullanımı

Çocuklarda larenjit tedavisinde antibiyotikler nadiren kullanılır. Randevularının ana nedenleri, enflamatuar sürecin bakteriyel doğası ve çocuğun vücudunun yüksek düzeyde zehirlenmesidir. Bu durumda, bakteriyel larenjit, bu hastalıkta antibiyotik kullanımı gibi nadir bir olgudur.

Ayrıca bilinen ön maddeler, gerekli önkoşullar olmadan bile larenjit ile antibiyotik reçete edildiğinde. Bu, komplikasyonların gelişmesine karşı yeniden sigorta için yapılır. Ancak tıpta, böyle bir adımın gereksiz olduğu düşünülür ve bundan yararlanma, olası zararları telafi etmez.

penisilinler, sefalosporinler, makrolidler ve: larenjitin için antibiyotiklerin kullanımı için koşullar Çocukta mevcut ise, çoğu durumda, karakteristik olan ilaçlar ve diğer enfeksiyonlu hastalıklar için kullanılmaktadır. Son iki grup, penisilin ilaçlarına karşı bireysel hoşgörüsüzlük için veya bunun için başka nedenler olduğunda kullanılır.

Larenjit için fizyoterapi prosedürleri

Yukarıda bahsedilen larenjit ile en önemli geri kazanım faktörünün nemli hava olduğu belirtilmiştir. Bu nedenle bu hastalıklar için inhalasyonlar önerilmektedir. Bir hastanede ya da bir ev inhalasyon cihazında özel ekipman üzerinde yapılmalıdır. Buharı, özellikle çocuğu solumak zorunda değilsiniz, çünkü bu, mukoza zarının yanmasına neden olabilir.

Larenjit ile inhalasyon için ilaç, soda (bir bardak su başına bir çay kaşığı), Borjomi ve Essentuki maden suları, papatya ve nane ile bitkisel çaylar önerilmektedir. Enhalasyon, Lazolvan ve Sinupret için ilaçların en sık önerilir.

Larenjitli çocukların inhalasyonu günde iki kez reçete edilir. Prosedür yemekler arasında yapılmalıdır. Etkiyi en üst düzeye çıkarmak için inhalasyon sırasında ve hiç konuşmadıktan yarım saat sonra yapılması önerilir.

Yatarak tedavi koşulları altında çocuklarda larenjit için diğer fizyoterapi prosedürleri atanır: UHF tedavisi, larinks, elektroviyole ışınlama ve mikrodalgaya maruz kalma ile elektroforez. Tüm bu prosedürler, hastalığın ana semptomlarını etkin bir şekilde gidererek larenjit seyri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Halk hekimliğinde larenjit tedavisi yöntemleri

Böyle bir enfeksiyon ile geleneksel tıp da semptomlarının üstesinden gelmeyi amaçlamaktadır. En etkili yöntem gargara. Bunun için doğal bir balgam söktürücü etkisi olan bitkilerin deşifre edilmesi ve ayrıca antiseptik ve anti-enflamatuar etkileri vardır. Özellikle, boğazın durulanması için, haşlanmış pancarın suyu etkilidir. Buna ek olarak, kaynar suda (bir bardak suya bir çay kaşığı) çözülmüş larenjit balla gargaralamak faydalıdır. Ürünü soğutduktan sonra günde üç kez kullanın.

Akut larenjitin ısınmaya yönelik diğer yöntemleri uygulaması yararlıdır. Özellikle, çocuklar genellikle hardal ayak banyoları yaparlar ve sırtlarında hardal sıvalar yaparlar ve ısınma için sıkıştırırlar gece için boyun bölgesine konur. Bu prosedürleri kullanarak vücudun iyileşmesi çok daha hızlıdır ve larenjit semptomları daha az rahatsızlığa sahiptir.

Ancak, hastalığın tıbbi tedavisinin gerekli olduğunu ve insanların araçlarının sadece bir ek olarak kullanıldığını unutmamalıyız.

Larenjit ile olası komplikasyonlar

Larenjit ya da onun yokluğu ile yapılan tedavi, yanı sıra larenjit ile uygun şekilde seçilmemiş tedavi taktikleri ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Akut larenjit sıklıkla kronik formunu geliştirdiğinde ve zaten ondan sonra aşağıdaki sonuçlar ortaya çıkabilir:

 • larinksin daralması ve solunum patolojilerinin gelişimi;
 • tam ses kaybına yol açabilecek ses telleri ile ilgili sorunlar;
 • vokal kordlarda neoplazmalar: granülomlar, polipler;
 • larinkste iyi huylu tümörler;
 • gırtlak kanseri.

Kronik larenjitli larinksin stenozu hastaların neredeyse yüzde 90'ında gelişirse, diğer olası sonuçlar oldukça nadirdir. Sadece yeterli terapi yokluğu ve zamanla çakışan bazı ağırlaştırıcı faktörler onlara yol açabilir.
Ek olarak, larenjit komplikasyonları da pürülan formlarda gelişimini içerir. Ve genellikle aşağıdaki komplikasyonlarla karakterizedir:

 • Göğüs boşluğunda iltihaplanma (mediastinit),
 • Akciğerin apsesi (akciğerde irin ile dolu bir boşluk oluşur),
 • sepsis (kan akışının enfeksiyonu),
 • boyun dokusunun pürülan enflamasyonu (flegmon).

Çukurluğu en rahatsız edici ve karmaşık olarak kabul edilen larenjitin pürülan formlarıdır ve bunların gelişimini önlemek için herşeyi yapması gerekir.

Larenjitin profilaksisi

Bu nedenle, özellikle bu bulaşıcı hastalığın ortaya çıkmasına karşı önleyici prosedürler mevcut değildir. Enfeksiyon kesinlikle her şeyden etkilenir. Ancak, ebeveynlerin görevi çocuğun bedeninin koruyucu işlevlerini olabildiğince güçlü kılmaktır. Her şeyden önce, sertleşme hakkında konuşuyoruz. Serin suyu yıkayın, hava şartlarından bağımsız olarak çok yürüyün, çocuklara spor sevgisini aşılayın. Bu, vücudun birçok hastalığa bağımsız olarak direnmesine izin verecektir.

Ayrıca, sağlıklı ve sağlıklı bir diyet özellikle önemlidir. Çocuklar için ve yetişkinler için gıdalarda yararlı, doğal ürünler tercih edilmelidir: sebzeler, et, deniz ürünleri, süt ürünleri. Aynı zamanda, çocuklara çok düşkün, soda, şekerleme ve diğer çeşitlerle yongaların kullanımını sınırlamak gerekir.

Enfeksiyöz hastalıklarla karşılaşmada önemli bir faktör de çocuğun yaşadığı odada doğru mikro iklimdir. Oda temiz olmalı: havayı 22-25 dereceye kadar ısıtmayın. Konforlu bir konaklama için 18 derece yeterli. Bunu yaparken, çocuklarınızın uyuşukluğunu unutacaksınız. Daha aktif olacaklar.

Aynı zamanda, nemi kontrol etmeniz gerekiyor. Bu küçük nüansa çok önem verilmez, ancak nemi ölçmek ve havayı nemlendirmek için kullanılan cihaz, her çocuğun odasında ve sadece kreşte olmamalıdır. Yukarıda belirtilen sıcaklıkla birlikte yüzde 60-7 seviyesinde nem, birçok çocukluk hastalığının başarılı bir şekilde önlenmesinin anahtarıdır.

Evet, larenjitlere karşı herhangi bir koruma almayacaksınız, ancak tüm bu hareketler çocuklarınızın genel sağlığını iyileştirecek ve onları birçok sorundan koruyacaktır.

Çocuklarda Larenjit: belirtileri ve tedavisi

Çocuklarda Larenjit - ana belirtiler:

 • baş ağrısı
 • zayıflık
 • Artan sıcaklık
 • Kalp çarpıntısı
 • Iştah kaybı
 • Boğaz ağrısı
 • Ağız kuru
 • Havlayan öksürük
 • Burun akıntısı
 • Yutulduğunda ağrı
 • İlham ile ıslık
 • İlham veren Chryps
 • Ses kısıklığı
 • Boğazda kuruluk
 • Boğaz şişmesi
 • Hızlı nefes
 • Solunum Zorluğu
 • Boğaz kızarıklık
 • Ses değişikliği

Çocuklarda Larenjit - hemen hemen ödeminin meydana geldiği, larenksin enflamatuar süreci. En tehlikeli olanı yenidoğan bebekler ve üç yaşına kadar olan çocuklar için larenjittir, çünkü hastalığın seyri solunum sistemine yetersiz hava girişi ile eşlik eder. Ebeveynler hastaneye yatış istemezse boğulmaya neden olabilir.

Çocukların larinksin erişkinlere göre biraz daha farklı bir yapıya sahip olmasından dolayı, hastalığın semptomları, seyri ve tedavisi oldukça farklıdır. Çocuk ne kadar küçükse, sağlığa zarar verme riski o kadar yüksektir. Çocuğun sıklıkla soğuk algınlığına maruz kalması durumunda hastalığın tekrar tekrar ortaya çıkma olasılığı vardır. Sekonder alevlenme dört ila sekiz yaşında olabilir. Ancak, çocuk büyüdükçe, sağlık tehlikesi yavaş yavaş azalacaktır.

Çocuklarda larenjit nadiren kendi kendine meydana gelir. Daha sıklıkla bronşit veya tracheit gibi hastalıklar eşlik edebilir. Doktorlar genellikle hastalığın ilk belirtilerini geceleri dile getirdiklerini söylüyor, bu nedenle ebeveynler, özellikle de hayatının ilk dönemlerinde, çocuğun uykularındaki durumunu yakından izlemelidir. Bu hastalığın teşhis edilmesi kolaydır, çünkü üç yıla kadar, larenjit neredeyse tek solunum hastalığıdır.

etiyoloji

Bebeklerde ve küçük çocuklarda larenjitin nedenleri artık tam olarak bilinmemektedir, çünkü her organizma bireyseldir ve çeşitli patojenik süreçlere tabidir. Larenjitin ortaya çıkması çoğu kez, çeşitli nedenlerin bir araya gelmesinden kaynaklanır:

 • genetik yatkınlık;
 • sık soğuk algınlığı;
 • zayıf bağışıklık;
 • Çocuğun soluduğu veya maruz kaldığı maddelere veya materyallere karşı alerjisi;
 • olgunlaşmamış organizmanın soğukta uzun süreli maruz kalmaya maruz kalması;
 • larinks ve nazofarenks anormal yapısı;
 • şiddetli çığlık veya şarkı söylemeye bağlı olarak larinksin uzun süreli gerginliği;
 • hava bileşimi. Gaz, toz, tütün dumanı ve aynı zamanda nem içermeyen her şeyden oluşan geniş bir birikimden oluşuyorsa, bu, hastalığın ortaya çıkması için olumlu bir zemin oluşturur;
 • yabancı cisimlerin hava yollarına nüfuz etmesi;
 • ilaçların etkileri. Tıbbi spreylerin uygulanması sırasında, ebeveynlerin özellikle dikkatli ve dikkatli olmaları gerekmektedir. Ses tellerine zarar verebilecek güçlü bir jet uygulamayın, çünkü küçük bir organizma, yabancı nesnelerin vücuda girmesini düşünerek, kendini savunma ile böyle bir tedaviye cevap verebilir;
 • Duygusal bir patlamanın güçlü olması da spazmların bağlanmasına neden olabilir;
 • virüs mikroorganizmaları.

tür

Çoğu hastalık gibi, bir çocukta larenjit çeşitli şekillerde bulunur:

 • akut - yukarıdaki nedenlerin etkisinden doğan;
 • Kronik - hastalığın akut formunun yanlış veya eksik tedavisi nedeniyle ortaya çıkar.

Organizma için sonuçların varlığıyla:

 • komplikasyon olmadan devam etmek (hızlı ve zamanında erken aşamada tedaviye başlanması halinde);
 • karmaşık - yetersiz tedavi veya ihmal edilmiş formdan dolayı gelişebilir.

Bebeklerde ve çocuklarda larenjit de olur:

 • catarrhal - boğazda hafif rahatsızlık hissi, nadir bir öksürük, hafif bir ses kısıklığı ile ifade edilir. Larenksin enflamatuar sürecinin en kolay şeklidir;
 • hipertrofik - çıkarılması gereken ses telleri üzerindeki tümörlerin ortaya çıkması ile karakterize edilir ve ayrıca larinksin büyüklüğünde önemli ölçüde artar;
 • atrofik - larengeal mukozanın daha zayıf hale geldiği;
 • hemorajik - larinksin mukoza zarında bir kanama meydana geldiğinde, ligamentlerine dokunuyor. Çocuklar bu süreci boğazda yabancı bir nesne olarak algılar;
 • difteri - larinks ve bademcikler üzerinde iltihap;
 • stenosing - hastalık trakeaya yayılır;
 • phlegmonous - lenf düğümlerinde ağrılı duyular hissedilir.

semptomlar

Enfeksiyöz hastalıktan birkaç gün sonra larenjit progresyonu gözlenir. Çoğu zaman hastalık belirtileri beklenmedik bir şekilde ortaya çıkar. Çocuk aşağıdaki belirtilerle karşılaşabilir:

 • burun akıntısı;
 • ses yüksekliğinde değişim;
 • hafif ses kısıklığı;
 • tükürme olmadan öksürük. Sabah veya gece sıklığında bir artış var;
 • yuturken şiddetli ağrıya bağlı iştah kaybı;
 • sık, ya da tersine, zor nefes alma;
 • boğazın ödem ve kızarıklığı;
 • ağız kuruluğu;
 • baş ağrısı;
 • kalp çarpıntısı;
 • Vücudun zayıflığı;
 • havada nefes alırken ıslık ve hırıltılı solunum;
 • vücut sıcaklığında artış.

komplikasyonlar

Hastalığın seyrinin sonuçları çocuğun sağlığına ciddi zararlar verebilir (özellikle de larenjit bebekte gelişirse). Hastalığın en sık karşılaşılan komplikasyonlarından biri, hastalığın kronik bir forma geçişidir.

Diğer komplikasyonlar şunlardır:

 • Larinksin daralması, hava solumasını zorlaştırır, bu da boğulmaya neden olabilir. Bu durumda, bebek derhal hastaneye yatırılmalıdır;
 • alerjik bir larinjit;
 • boyun ve göğüs dokusunun iltihaplanmasına neden olabilen bu hastalığın süpüratif tezahürü;
 • Virüsün vücuda kan akışıyla yayıldığı sepsis;
 • akciğerlerde irin depolanması, apse yol açabilir.

tanılama

Bir çocuğun kulak burun boğazına tanı koymak zor değildir - ebeveynin kendisine söyleyeceği yeterli bilgi ve doktorun yaptığı küçük bir hastanın muayenesi:

 • Farinksin özel bir ışıkta incelenmesi;
 • kulak kanallarının incelenmesi;
 • burun boşluğunun incelenmesi;
 • lenf düğümlerinin palpasyonu.

Hastalığın nedenlerini belirlemek için, çocuk burundan bir sıvı örneği alınır ve bazen bir kan testi gerekebilir. Hastalık sırasında, seste değişiklikler varsa, ek olarak bir fonopedik ve konuşma terapistine danışınız.

Ayrıca, tanı sırasında çocuğun yabancı cisimlerin larenksindeki varlığı, organ üzerindeki alerjik etkiyi ve aynı zamanda difteri dışlamayı da kontrol etmeniz gerekir.

tedavi

İki yaşın altındaki çocuklarda larenjit tedavisi, bir hastane ortamında bir doktorun tam gözetiminde olmalıdır. Ana tedavi, hastalığa neden olan hastalığı ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, çocuk anti-enflamatuar ve anti-spazm ilaçların yanı sıra antibiyotik reçete edilir.

Hastalığın ilk belirtilerinde, ebeveynler çocuğa bağımsız olarak yardımcı olabilir. Bunu yapmak için, odadaki havayı bir şekilde nemlendirmeye çalışın ve bu mümkün değilse, ayaklar için hardal sıvaların veya sıcak banyoların yardımına başvurunuz. İyi bir araç, çocuğun boğazını ve ses tellerini ısıtan özel bir çocuk ev inhaleri kullanacaktır.

Yanlış olan, herhangi bir boğaz hastalığının sıcak süt ve balla tedavi edilebileceği inancıdır. Ancak bu hiçbir durumda yapamaz, çünkü bu yiyecekler semptomların tezahürünü arttırabilir. Ayrıca, çocukları bir yıl öncesine kadar çeşitli bitkisel süslemelerle veya tentürlerle tedavi etmeyin. Ebeveynlerin her zaman orada olması önemlidir, bu nedenle bebek sakinleşecek ve kendini koruyacaktır.

Hastalığın seyrinin daha şiddetli aşamalarında, vücut ısısı yükseldiğinde, boğulma atakları ortaya çıkar, tedavi sadece bir doktor tarafından, sabit bir ortamda yapılır. Çocuğa antipiretik ilaçlar, inhalasyon ve damlalık ilaçları reçete edilir.

Eğer hastalık bir alerjiden kaynaklanıyorsa, o zaman hastane koşullarında çocuğun rahatsızlığı önemli ölçüde artar, çünkü rahatsız edici bir kaynak yoktur. Ama ev koşullarına döndüğünde - çocuk yine kötüleşir. Ebeveynler, çocukları tamamen iyileştirmediklerini savunarak doktorları suçlama eğilimindedir. Sorun şu ki, patojen oturma odasında. Alerjinin nedeni belirlenene kadar larenjit belirtileri geri dönecektir.

Bazen bebeğin solunumunu durdurma riski varsa cerrahi müdahale gerekebilir. Bunu yapmak için, trakeostomidir - boğazın içine yerleştirilen özel bir tüp ile, solunumun devam etmesi ile. Hastanın durumu normale döndükten sonra tüp çıkarılır ve bebek burun içinden rahatça nefes alabilir.

önleme

Çocuklarda larenjitin profilaktik ölçümleri ebeveynler tarafından yapılmalıdır. Bu tür kurallara uymak gereklidir:

 • çocuğun vücudunda herhangi bir enfeksiyöz veya enflamatuar sürecin zamanında tedavisi;
 • Çocuğun uyuduğu ve oynadığı odadaki nemi gözlemleyin;
 • konutu sürekli havalandırmak;
 • sertleşerek bağışıklığı güçlendirmek;
 • Bebeğin alerjik olduğunu öğrenmek ve bu patojenlerden sınırlamak için önceden;
 • Ses tellerinin aşırı zorlanmadığını gözlemlemek için;
 • düzenli olarak çocuklara, özellikle de bebeklere muayene için doktorlar;
 • Çocuğun huzurunda ve yaşadığı dairede sigara içmeyin.

Eğer sahip olduğunu düşünüyorsan Çocuklarda Larenjit ve bu hastalık için semptomlar karakteristik, otorinolaryngologist size yardımcı olabilir.

Ayrıca, semptomlara dayanarak olası hastalıkları seçen çevrimiçi tanı servisimizi kullanmanızı öneririz.

Çocuklarda farenjit, boğazın arka duvarındaki mukoza zarını ve lenfoid yapılarını etkileyen inflamatuar bir hastalıktır. Böyle bir halsizlik tezahürünün hem çocuklar hem de yetişkinler için karakteristik olduğu dikkate alınmalıdır, ancak çocuklarda zayıf bir bağışıklık sistemi nedeniyle daha sık görülür.

Foliküler anjin, bademciklerin bademciklerinin iltihaplanması ile karakterize bir hastalıktır. Böyle bir hastalığın ilerlemesi durumunda, püy, farinksin lenfoid formasyonlarının yüzeyinde ayrı nokta odakları şeklinde bulunur. Patolojik süreç, faringeal, palatal, tubal ve lingual bademcikleri etkileyebilir. Foliküler anjina ilerlemesi bölgesel lenfadenit ve ciddi hipertermi ile eşlik eder.

Plevranın akut, kronik ve tekrarlayan inflamasyonu ile karakterize olan hastalığa tüberküloz plörezi denir. Bu hastalık, vücudun tüberküloz virüsü ile enfeksiyonu ile ortaya çıkmaktadır. Genellikle bir kişinin akciğer tüberkülozu eğilimi varsa, plörezi oluşur.

ARI (akut solunum yolu hastalığı), viral veya bakteriyel kökenli bir hastalık grubudur, bunun karakteristik özelliği, üst solunum yollarının yenilmesi, vücudun genel zehirlenmesi belirtileridir. Solunum yolu enfeksiyonları, her yaştan insanı etkiler - küçük çocuklardan yaşlılara. Bu hastalık grubu mevsimsel olarak kendini gösterir - daha sık mevsim değişimi sırasında meydana gelen patolojiler (sonbahar-kış döneminde). Bir salgının ortasında enfekte olmasın diye ARI'nın zamanında önlenmesi önemlidir.

Katarreli anjina (akut tonsillofarenjit) patojenik mikrofloranın neden olduğu patolojik bir süreçtir ve boğazın mukoza zarının üst tabakalarını etkiler. Bu form, tıbbi terminolojiye göre, aynı zamanda eritematöz olarak da adlandırılmaktadır. Tüm anjina formlarından, bu en kolay olarak kabul edilir, ancak bu tedavi edilmek zorunda olmadığı anlamına gelmez. Kataral anjinin doğru bir şekilde nasıl tedavi edileceği, kapsamlı bir tanıdan sonra sadece uzman bir doktora söylenebilir. Ayrıca, antibakteriyel ilaçların her zaman bir rahatsızlığı tedavi etmek için gerekli olmadığını belirtmek gerekir.

Fiziksel egzersizler ve kendi kendine kontrol sayesinde, çoğu insan ilaçsız yapabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kronik tonsillit: yetişkinlerde fotoğraflar, semptomlar ve tedavi

Tonsillit, inflamatuar sürecin palatine bademciklerde lokalize olduğu enfeksiyöz bir alerjik hastalıktır. Ayrıca, farinksin yakın lenfoid dokuları da dahil - larinks, nazofarengeal ve lingual bademcikler.

Evde farenjit nasıl tedavi edilir

Farenjit tedavisi, kişinin kendi bağışıklığını güçlendirmek, geleneksel ilaç ve halk ilaçları yöntemleriyle iltihap belirtilerini ortadan kaldırmaktır.Farenjit belirtileriFarenjitin ana belirtileri, sürekli rahatsızlık, ağrı, boğazda kaşınmalardır.