Loading

Larenjit: Evde semptomlar ve tedavi

Larenjit, larinksin akut veya kronik bir enflamasyonudur. Patolojik süreçte, larinksin (diffin şeklindeki larenjit) ve tek tek parçalarının (epiglotis mukozası, vokal kıvrımları veya podogolosovoy kavitesinin duvarları) tüm mukozası olarak yer alabilir.

Çoğu zaman, larenjit çocuklarda ve ergenlerde teşhis edilir, ancak bir yetişkin de iltihap oluşturabilir. boğazın yenilgi hastayı neden şişme ve ses tellerinin iltihabı eşlik edecek ses kısıklığı veya ses tam kaybı gibi belirtiler vardır.

belirtileri ve tedavisi de farklı olabilir, böylece Böylece gırtlak, akut veya kronik bir biçimde gerçekleşebilir. zamanında tıbbi tedavi çocuğun ölümüne yol açabilir olmadan larinks küçük boyutta sayesinde beri çocuklarda Özellikle tehlikeli akut sıkıştırıcı laringotrakeit (yanlış krup),, glottiste ve nefes durdurma tehdidi güçlü bir daralma tehlikesi var.

Çocuklarda Larenjit

Ebeveynlerin çocuklarda larenjit olduğunu anlaması gerekir. Bebeğin gırtlak ve ses tellerinin larenksinin iltihaplanmasıdır. Böyle bir hastalık çocuklar için oldukça tipiktir. Görünüşü kırılgan bir organizmanın viral hastalıklara tepkisini gösterir.

Influenza, ARVI, adenovirüs enfeksiyonunun belirtileri, sıklıkla vokal kordların ve larinksin iltihaplanmasına yol açar. Çocuk ne kadar küçükse, hastalığın seyri de o kadar ciddidir. 3 yaşın altındaki çocukların larenkste lümeni daraltma olasılığı vardır. Böyle bir durum, bir kırıntının yaşamı için ciddi bir tehdittir.

Yanlış kabuğu

yaş 6-8 yaş çocuklar akut larenjit özel bir formu, sahte krup yani oluşumunu geliştirebilir. Onun tezahürleri larinksin difteri tezahürlerine benzer - gerçek krup.

nedeniyle sırayla, genellikle glottisin spazmı ile ilişkilidir, inflamasyon (şişme), için larinks lümeninin daralması sonucu nefes dramatik zorluk yol açabilir, çünkü bu komplikasyon tehlikelidir. Akut larenjitli yalancı kabuklu hayvanlar en sık eksüdatif diyatezi olan çocuklarda görülür.

Yanlış Krup hastalığı atak genellikle uyku sırasında geceleyin aniden ortaya çıktığında: Bir çocuk aniden, huzursuz, onun nefes dudakları maviye döner, daha yorucu ve gürültülü olma, "havlayan" öksürük Ter içinde uyanıyor. Bir süre sonra (20-30 dakika) çocuk sakinleşir ve uykuya dalar. Saldırı sırasında vücut ısısı normal veya biraz artar. Nöbetler bu veya sonraki gece tekrarlanabilir. Sahte krup belirtileri ortaya çıkarsa, hemen bir ambulans çağırmalı veya çocuğu yakındaki bir hastaneye götürmelisiniz.

Çocuklarda larenjit tedavisi: Dr. Komarovsky

Çocuklarda larenjit tedavisini teşhis etmek ve reçetelemek, sadece uzman bir uzman tarafından kalifiye olur. Bu nedenle, eğer çocuk öksürüğe boğulmaya başlamışsa, sıcaklık artmıştır ya da hastalığın gelişimine en ufak bir kuşku var ise, bebeği hastaneye götürmek acildir. Doktor çocuğu inceleyecek, genel kan testi yapacak, hastalığın şiddetini belirleyecek ve buna dayanarak etkili bir tedavi önerecektir.

Hastalık hakkında daha detaylı bilgi edinmek için ünlü çocuk doktoru Komarovsky ile bir video izlemeyi öneriyoruz.

nedenleri

Larenjit neden oluşur ve nedir? Larenjit nedenleri tamamen farklı olabilir. Bir kural olarak, doğrudan bir virüs saldırısı ile birlikte vücudun hipotermi veya genel bağışıklık ile ilgilidir. Hastalığın mekanik bir nedeni olabilir - örneğin yanık veya yaralanma.

Hastalığın ortaya çıkmasıyla doğrudan ilişkili olan faktörler vardır, bunlar en yaygın olanı - odanın tozluluğunu, vücudun içindeki çeşitli iltihaplı süreçleri, sesin aşırı tınısını ve elbette, hava yollarındaki ihlalleri atfedilebilir.

Larinksin enflamasyonu aşağıdaki formlarda sınıflandırır:

 1. Catarrhal formu larenjitin en zararsız çeşitliliğine işaret eder ve çocuklarda en yaygın olanıdır - çoğu solunum yolu enfeksiyonunun semptomları ile oluşur:
 2. Difteri formu - bu çeşit, enfeksiyöz sürecin bademciklerden gırtlağa geçişi ile eşlik eder.
 3. Hemorajik form - bunun için karakteristik bir özellik, larenks ligament ve mukoz membranında kanamadır. Bu form sadece predispozan faktörlerin varlığında gelişir.
 4. Hipertrofik form - genellikle çocuklarda, hiperplazisi ve laringeal mukozanın proliferasyonu ile.
 5. Laringotrakeitis veya lumbar astar, trakeanın başlangıç ​​bölümlerinin enflamatuar sürece dahil olduğu bir hastalık şeklidir.
 6. Flegmonöz larenjit son derece nadirdir, travma sonrası veya ağır bulaşıcı hastalıkların transferinden sonra, azaltılmış bağışıklığın bir arka planına karşı gelişir.
 7. Atrofik form - kural olarak, çocuklar meydana gelmez, bu formda laringeal mukozanın incelmesi söz konusudur.

Hastalığın kronik seyrine gelince, diğer tüm vakalarda olduğu gibi, ARVI veya sık görülen bir hastalık gibi hastalıkların eksikliğiyle de ilişkili olabilir. Ayrıca, vücudun alerjik reaksiyonları unutmamalı. Risk bölgesinde kimyasal tesislerde atfedilebilir ve zararlı çalışmalar yapılabilir.

Larenjit belirtileri

Larenjit meydana geldiğinde, erişkinlerdeki semptomlar büyük oranda hastalığın biçimine bağlıdır (bkz. Fotoğraf). Akut aşamada, semptomatoloji bir akut solunum yolu hastalığı belirtileri içerebilir, görünür:

 • boğazda kuruluk ve terleme;
 • yutulduğunda ağrı;
 • ses kısıklığı veya ses eksikliği;
 • öksürük (önce kuru, sonra balgam ayrımı ile);
 • sıcaklıkta artış (kural olarak, 37.5-38.0 ° 'den yüksek değil);
 • zayıflık, baş ağrısı.

Yetişkinlerde belli bir tehlike atrofik larenjittir: bu hastalığın semptomları, onkolojik sürecin başlangıç ​​aşamasının özelliği olan larenksin primer lökoplamasından ayırt etmek oldukça zordur.

Tanı açısından daha da zor olan difteri larenjitidir, bu da yoğun kabuk oluşumu nedeniyle solunum yoluna hava girişinin tamamen tıkanmasından dolayı hastanın ölümüne yol açabilir.

Yetişkinlerde larenjitin zamanında ve yeterli tedavisi ile iyileşme 7-10 gün sonra ortaya çıkar. Uygun olmayan tedavi ya da eksikliği nedeniyle, komplikasyonlar ortaya çıkabilir, patolojik süreç, boğazda sürekli ağrılı, kaşıma hissi, vokal kordların hızlı yorgunluğu ve periyodik alevlenmeler ile karakterize kronik bir formda devam edebilir.

Kronik formu

Yetişkinlerde, kronik larenjit aşağıdaki semptomlarla belirlenir:

 • ses kısıklığı;
 • hasta konuşurken hızla boğazdan yorulur;
 • Boğazda zulüm periyodiktir;
 • kısa, kuru öksürük.

Sürekli yinelenen akut süreç, sistemik bir doğanın alerjik reaksiyonlarının yanı sıra, larinjit kronik hale getirebilir. Semptomların yoğunluğu boğazdaki inflamatuar sürecin süresine bağlıdır, ancak kronik larenjitin ana semptomu hala seste belirgin bir değişiklik, ses kısıklığı ve ses kısıklığıdır.

Larenjit: fotoğraf

Larenjitin yetişkinlerde neye benzediğini öğrenmek için detaylı fotoğrafları görmeyi teklif ediyoruz.

tanılama

Hasta muayene edilir ve hasta muayene edilir. Hastanın subjektif şikayetleri ve servikal lenf nodları ve boğaz muayenesi verileri temelinde, doktor bir tanı koyar. Bazı durumlarda laringoskopi yapmak gereklidir (larinksin esnek bir endoskop tüpü kullanılarak incelenmesi). Bu yöntem aynı zamanda, biyopsi için bir doku numunesi almayı mümkün kılar, bu da tümör işlemlerinin varlığını hariç tutmayı mümkün kılar.

Doktor vokal kıvrımların hızlı titreşimlerini gördüğü bir video laringostikroskop da yapılabilir. Gerekirse genel bir klinik kan testi ve diğer çalışmalar yapılır.

önleme

Larenjitin nasıl tedavi edileceğini düşünmemek için basit önleme kurallarına uyulmalıdır. Bu yardımcı olacaktır:

 1. Çocukluktan başlayarak vücudun temperlenmesi.
 2. Soğuk enfeksiyonların ve kronik bakteriyel odakların zamanında tedavisi.
 3. akut solunum hastalığı veya SARS bağlılık durumunda (ev modu, sıcak, tutumlu sesle bol içmeye - usulca veya fısıldadı konuşmak, sinir olmayacak, fiziksel stres ortadan kaldırmak için, yürümek değildir).
 4. Kötü alışkanlıklarla mücadele (sigara, alkol).
 5. Spor yapmak.

Erişkinlerde larenjit tedavisi

Larenjit semptomları tespit edildiğinde, akut tedavi öncelikle hastalığa neden olan nedenlerin (çoğunlukla influenza veya soğuk algınlığı) ortadan kaldırılmasını içerir. Larinksin 5 gün içinde tam olarak dinlenmesi için, hastaya gerekirse konuşmak, düşük bir fısıltıyla konuşmak tavsiye edilmez.

Genel tedavi şeması şöyledir:

 • Olası nedenlerin ortadan kaldırılması - gırtlak ve ses tellerinde azaltılmış yükler (sessizlik);
 • Gıda tahriş edici mukus - karbonatlı içecekler, tuzlu, baharatlı yemekler hariç;
 • sigara, alkollü içecekler, alkollü içecekler, alkollü içecekler resepsiyonundan tam ret;
 • bol sıcak içecek - çaylar, infüzyonlar, decoctions, süt, jöle, meyve suları.

Akut larenjit muzdarip yetişkinler bazı ilaçlar reçete edilebilir:

 1. Antimikrobiyal ve anti-inflamatuar maddeler içeren lokal ilaçlar (Kampomene, Ingalipt, Tera-flu).
 2. Mükaltin veya karbosiste dayalı ekspektoranlar.
 3. Canlandırıcı kuru öksürük - kodein (Cofex) veya butamirate (Sinekod) ile antitussifler.
 4. Larenks - antihistaminiklerin (Cetirizin, Loratadin) belirgin bir ödemi ile.
 5. Hastalığın bakteriyel yapısı şüpheli ise, antibiyotik içeren bir ilaç kullanılabilir.
 6. Larenjitin subakut aşamasında fizyoterapi (novokain ile elektroforez, UHF) kullanılır.

Kronik larenjit alevlenmelerini tedavi ederken, bu alevlenmeye katkıda bulunan kronik enfeksiyonların tedavisine özel dikkat gösterilmelidir.

Evde larinjit tedavisi nasıl

Evde, larinjit tedavisi şunları içerir:

 • ses modu (hasta sessiz kalmak ya da 1 hafta için düşük bir fısıltı konuşmak tavsiye edilir);
 • spazm, olumlu izlenim, film ve müzik olasılığını azaltan sakin bir devlet;
 • sıcak içecek - bol değil, ama sık (Borjomi, ballı süt);
 • nefes almak için temiz hava (hastanın kendiliğinden kapanması önerilir);
 • havanın nemlendirilmesi (ıslak havlular, su içeren kaplar);
 • Soğuk, sıcak, baharatlı ve tuzlu gıdalar hariç diyet;
 • iyot, okaliptüs yaprakları, mentol veya anason yağı ilavesi ile bir tava üzerinde buhar inhalasyonları;
 • boyunda sıcak kompresler, adaçayı ve papatya ile gargara;
 • sıcak ayak banyoları;
 • antihistaminler;
 • yetişkinler - sigara içilmelerini ve alkollü içeceklerin alınmasını engellemek için.

Bazen bu önlemlerin bir kısmı bile durumu iyileştirebilir ve hatta ödemi baskılayabilir. Ancak bazı durumlarda, bir hastanede ilaç tedavisi gereklidir.

Larenjit ile gargara yapmaktan daha fazlası

En basit ve en popüler yöntem bir soda çözeltisi ile durulanır: 1 bardak ılık suda seyreltilmiş 1 tatlı kaşığı soda içme, soda çözeltisi ile durulama günde 5-7 kez gösterilir. Soda, deniz tuzu ile değiştirilebilir.

Ayrıca durulama için havuç sütü kullanabilirsiniz: 100 gr havuç, 0.5 litre sütte kaynatın, süzün ve bu sıvı boğazla düzenli olarak durulayın. Bu amaçla, aynı zamanda sıcak su ile seyreltilmiş pancar suyu ve patates kullanılır. Bitkisel kaynatma (ayrılma, ısırgan otu, adaçayı, papatya) da yararlı olacaktır.

Larenjit nebulizer ile inhalasyon

Larenjit ile inhalasyon son derece etkili ve kesinlikle zararsızdır. Larenjit ile boğucu öksürük salgını hafifletebilen vazgeçilmez bir araç, nebülizör inhalasyonlarıdır. Nebülizör inhaler prensibi ilaç çözeltisinin çok ince bir ezilmesi ve püskürtülmesidir.

Soluma için özel ilaçlar içeren nebülizatöre bir çözelti konur. Cihaz, solüsyonu küçük parçacıklara püskürtür, hızla tahrişe ve spazm oluşturmadan solunum sisteminin derinliklerine nüfuz eder.

Buhar inhalasyonları için çözümler söz konusu olduğunda, bu çözeltilerin bileşenlerine sadece alerji olmadığında kullanılabilirler:

 • otlar infüzyon - marigold, nane, anne ve üvey anne, çam tomurcukları, papatya, adaçayı.
 • Birkaç damla 2-3 uçucu yağ ekleyerek inhalasyon yapabilirsiniz - ardıç, çay ağacı, okaliptüs, sedir, mazı (adenoidlerle) yağı.
 • tuzlu su çözeltisi - 3 yemek kaşığı deniz tuzu + 3 tatlı kaşığı kabartma tozu 1 litre, 5-6 damla iyot.

Doktor inhalasyon için birkaç ilaç reçete ettiyse, bir kural vardır: ilk go bronkodilatörler, 15 dakika sonra. söktürücüler.

Yetişkinler için larenjit antibiyotik

Antibakteriyel ilaçlar sadece gerekli ise gereklidir. Modern antibiyotikler, larenjit dahil olmak üzere çeşitli hastalıklara neden olan bakterilerin çoğunluğu ile kolaylıkla baş edebilir. Bununla birlikte, bakteri larenjitin tek nedeni değildir.

sorusu bir antibiyotik almak ister eğer, ilk hastalığın nedenleri başlamalıdır. Bunların nedenleri, antibiyotik tedavisinin hiçbir etkisi olmayacak olan larenjitlere neden olabilir. Örneğin alerjik larinjit, ses gırtlak aşırı gerilim sonucunda yanıklar mesleki tehlikeler (duman, toz, vb) mide suyu, gırtlak durumunda gırtlak, (çığlık, şarkı ve diğ.), Otoimmün gırtlak, mantar gırtlak ve diğ.

Larenjit tedavisinde en sık kullanılan antibiyotikler:

 1. Penisilin serisi (Amoksiklav, Flemoclav Solutab, Ecoclave süspansiyonu, Augmentin ve diğerleri).
 2. Şurup şeklinde Sefalosporinler (Cefix, Cefadox, Suprax), enjeksiyon şeklinde (Ceftriaxone, Fortum).
 3. Özellikle şiddetli larenjit atanan makrolidleri, azitromisin - Macropen, Klaritomitsin (Sumamed, Hemomitsin, Azitroks, Ecomed geciktirecek Zetamaks).

Kendinize ve özellikle çocuğunuza zarar vermek istemiyorsanız, antibiyotiklerin atanması sadece ilgili hekim tarafından ve bir dizi ek çalışmadan sonra yapılmalıdır.

Erişkinlerde larenjit tedavisi

Larenjit, larinksin akut veya kronik bir enflamasyonudur. Patolojik süreçte, larinksin (diffin şeklindeki larenjit) ve tek tek parçalarının (epiglotis mukozası, vokal kıvrımları veya podogolosovoy kavitesinin duvarları) tüm mukozası olarak yer alabilir.

Larenjit nedenleri

Çoğu durumda, akut larenjit bağımsız bir hastalık olarak gelişmemiş ve diğer solunum yolu (burun, boğaz, soluk borusu, bronşlar ve akciğerler) ile paralel iltihabı - Bu akut viral solunum yolu enfeksiyonları (grip, nezle benzeri durumlar, adenovirüs enfeksiyonu) sebebidir. larinks kızamık, difteri, boğmaca gibi patolojik süreçte yer almakta, frengi ve tüberküloz bir komplikasyonu olabilmektedir.

Özellikle streptokok ve stafilokok bir bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu daha az akut gırtlak, - bunun nedeni SARS veya kronik enfeksiyonlara karşı bağışıklık sisteminin zayıflaması ile ikincil enfeksiyon farenkse genellikle.

Enfeksiyöz ajanlara ek olarak, akut larenjit nedenleri şunlardır:

 • havada bulunan buhar, gaz ve toz partikülleri;
 • harici alerjenler (sebze, gıda, kimyasal);
 • laringeal mukoza (sıcak veya soğuk yiyecek ve içecek) üzerindeki termal etki;
 • ses cihazında artan yük;
 • sigara.

Daha az akut gırtlak midenin asidik içeriği özellikle larinkste, üst solunum sistemine ait mukoz zarlarına ulaşmasını ve onları tahriş edici etkiye hale gastroözofageal reflü hastalığı (GERD), bir arka plan üzerinde görüntülenebilir.

 • özellikle yeterli tedavi olmaksızın sık akut larenjit;
 • solunum yollarında kronik inflamatuar süreçler;
 • hipotermi;
 • ses aygıtında düzenli olarak artan yük (daha çok öğretmenlerde bulunur - sözde ders anlatımı laringit);
 • sigara içimi aktif (sigara içenlerin neredeyse% 100'ünde meydana gelir - "sigara tiryakisi larenjit") ve pasif;
 • alkol içmek;
 • kimyasallar ve tozla kirlenmiş havanın solunması.

Larenjit ile ne olur?

Arıza şişme meydana gelir ve ağrı (kızarıklık) ve kanama, yoğun tahsis mukus yıkama kısımlarda (bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan şekilde), devre dışı bırakır larinks, neden olan bir faktör mukozasına alma.

Erişkinlerde larenjit belirtileri

Hastalığın başlangıcından 7-10 gün sonra, larenjit akut olarak kabul edilir, ancak belirtiler daha uzun bir süre devam ederse, süreç kroniktir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit ana belirtileri şunlardır:

 • kuruluk, terleme, gıdıklama, yanma, boğazda yabancı cisim hissi;
 • yutulduğunda ağrı;
 • daha sonra yüzeysel ilk kuru, sonra kuru - balgam öksürüğü ile;
 • hızlı yorgunluk, ses kısıklığı, ses bozukluğuna kadar ses kısıklığı (sesin sonlanmaması);
 • sıcaklıkta subfebril (38 ° C'ye kadar) rakamlarında artış;
 • baş ağrısı, genel halsizlik, yorgunluk.

durum hayati organların içinde boğulma ve oksijen yoksunluğu, özellikle beyin var olduğu larinks mukozası ve düz kas spazmı, şişmesi nedeniyle - Küçük çocuklarda akut stenozan laringotrakeit veya yanlış krup bir riski vardır.

Faringeal mukozadaki nedenlere ve morfolojik değişikliklere bağlı olarak, larenjitin çeşitli formları ayrılır:

 • catarrhal (boğaz ağrısı, ses kısıklığı ve periyodik kuru, daha sonra ıslak öksürük ile kendini gösteren en yaygın ve en kolay şekli);
 • hipertrofik (ses telleri üzerinde bir iğne ucunun boyutunda nodüller şeklinde filizlenme vardır, hastalığın belirtileri açıkça telaffuz edilir: güçlü bir ses kısıklığı, yoğun bir öksürük);
 • atrofik (larenks mukozası inceltilir, hastalar kuru ağız, kuru, kan damarları ile kabuğunun çıkarılması, acımasız ses kısıklığı ile heyecanlı öksürük hakkında endişe);
 • hemorajik (farinks mukozasındaki kanamalar, özellikleri olmayan semptomatoloji vardır);
 • profesyonel (ligamentler üzerinde kalınlaşmalar vardır - şarkıcının nodülleri denir, ses zamanla kısırlaşır);
 • difteri (larinksin mukus zarı, hava yolunu tıkayabilen ve boğulmaya neden olan beyaz bir filmle kaplıdır);
 • tüberküloz (tüberküloz prosesi akciğerlerden üst solunum yollarına yayıldığı zaman ortaya çıkar, larinkste tüberküloz tüberkülleri oluşturur, ciddi vakalarda epiglotis ve laringeal kıkırdaklar tahrip olur);
 • sifilitik (sifilizin bir komplikasyonu olup, larinks mukozasında ülserler ve spesifik plaklar oluşur, daha sonra larenks deforme yaralar).

tanılama

Doktor hasta şikayetleri, tarih ve üst solunum yollarının objektif muayenesinin sonuçları temelinde hastalıktan şüphelenir.

Genel kan testinde spesifik ölçümler mevcut değildir:

 • larenjit enfeksiyöz doğası ile, ESR ve lökosit sayıları artırılabilir;
 • alerjik larenjit ile - eozinofillerin sayısını artırdı.

Şüpheli durumlarda, ek hasta çalışmaları (- daha kapsamlı çalışmalar için biyopsi (anormal doku dilimleri) endoskop, gerekirse kullanılarak gırtlak inceleme), özellikle, laringoskopide olarak, tahsis edilebilir.

Erişkinlerde larenjit nasıl tedavi edilir

Akut larenjit tedavisi bir terapist veya bir KBB doktoru tarafından gerçekleştirilir - çoğunlukla ayaktan - hastalığın bazı vakaları (örneğin, difteri larenjitleri) bir hastanede bir hastanın hastaneye yatırılmasını gerektirir. Larenjit enfeksiyöz doğası durumunda, hasta geçici olarak yetersiz kalmaktadır, çünkü enfeksiyonla baş edebilmek için vücudun dinlenmesi gerekir - ev ya da yatak istirahati önerilir.

İyileşme oranını etkileyen en önemli faktör, ses dinlenmesinin gözlenmesidir - hastalığın tüm akut döneminde, hastanın fısıldayarak bile konuşması tavsiye edilmez ve başkalarıyla iletişim kurmak için notlar kullanılmalıdır.

Solunum sisteminin mukoza zarının iyileşmesini hızlandırmak için, bir diyet uygulamanız tavsiye edilir: sadece koruyucu yiyecekler yiyin - çok sıcak veya soğuk olmamalıdır; karbonatlı ve alkollü içecekler tamamen diyet dışıdır. Özellikle bal ile ılık süt kullanmayı tercih ederseniz (tabii ki, ikincisine alerjisi yoksa) ve alkali maden sularını (Borjomi, Polyana Kvasova) tercih etmeniz önerilir.

İlaç dışı tedavi önerilerinden de not edilmelidir:

 • Hastalık döneminde sigara içmeyi reddetme artı sonrası iyileşme döneminde (7-10 gün);
 • tütün dumanına bile pasif maruziyetin önlenmesi;
 • Soğuk, yağmurlu ve sisli havalarda açık havada olmayın;
 • Odada yeterli mikro klima sağlamak (hava sıcaklığı yaklaşık 20 ºº, nem - en az% 55), odanın sık sık havalandırılması;
 • lokal termal prosedürler (boyun bölgesinde yarı-alkol sıkıştırması, buharın solunması);
 • göğüs bölgesinde veya baldır kaslarında hardal sıvaları şeklinde rahatsız edici prosedürler, sıcak ayak banyoları.

Yetişkinlerde larenjit tedavisi ilaçlarla veya ilaç tedavisi ile

Akut larenjit hastaları reçete edilebilir:

 • spreyler (Kamfomen, Ingalipt Tera Grip) ve pastil veya pastiller (Isla, Strepsils, neo-anjina) şeklinde, antimikrobik ve anti-iltihabik maddeler içeren topikal preparatlar;
 • altaltına göre balgam söktürücü ilaçlar Mukaltin, Alteika), sarmaşık (Prospan, Gedelix), muz (Eucabal, Herbion);
 • mukolitik hareket karbosistein temelinde (Flyuditek) asetilsistein (NAC Fluimucil), bromheksin (SOLVIN), ambroksol (Ambrobene, Mucosolvan®) ile (viskoz mukus inceltme) ilaçlar;
 • şiddetli kuru öksürük ile - kodein (Cofex) veya butamirate (Sinekod) ile antitüsifler;
 • larinks - antihistaminiklerin (Cetirizin, Loratadin) belirgin ödemi ile;
 • Hastalığın bakteriyel doğasından şüphelenildiğinde, lokal etki gösteren bir antibiyotiği içeren bir aerosol biçiminde bir preparat kullanılabilir - Bioparox;
 • Bir antibiyotik ve anti-enflamatuar ilaç çözeltilerinin bir hastane instilasyonları (larenks içine larenks içine tıbbi maddelerin infüzyonu) şartlarında kullanılabilir;
 • larenjitin subakut aşamasında, fizyoterapi (novokain ile elektroforez, UHF) kullanılır;
 • larenjit GERD'den kaynaklanıyorsa, ana hastalık olarak kabul edilir (diyete bağlılık, mide suyunun asitliğini azaltan ilaçlar);
 • Erişkinlerde larenjit ile antibiyotikler, istisnai durumlarda reçete edilir - patojenin bakteriyel yapısı biliniyorsa veya önceki tedaviden etkilenmezse.

Kronik larenjit alevlenmelerini tedavi ederken, bu alevlenmeye katkıda bulunan kronik enfeksiyonların tedavisine özel dikkat gösterilmelidir. Aksi halde kronik tedavi, hastalığın akut formunun tedavisine benzerdir - kronik larinjit ve semptomlarının formuna bağlıdır.

Akut larenjit tedavisinin sonucu olumludur - iyileşme hastalığın başlangıcından 7-10 gün sonra gerçekleşir. Kronik bir tam iyileşme durumunda maalesef elde etmek mümkün değildir - hekimin çabaları hastaya uygunsuz semptomları en aza indirmeyi amaçlamalıdır.

Larenjitin profilaksisi

Önleyici tedbirler, bu hastalığa neden olabilecek faktörlerin vücut üzerindeki etkisinin tamamen ortadan kaldırılması veya keskin sınırlandırılmasını hedeflemelidir.

Erişkinlerde larenjit seyrinin özellikleri

Bugüne kadar, birçok yetişkin farklı semptomlara ve sonuçlara sahip çeşitli hastalıklara sahiptir. Bunlardan biri larenjittir.

kızıl hastalığı, kızamık, boğmaca: Laryngitis çoğu durumda soğuk algınlığı veya enfeksiyon hastalıklarıyla ilişkili olan larinks, iltihabı denir. Hastalık sabit ağız solunumu, çok tozlu hava, sigara ve alkol tüketimi, hem de larinks dalgalanma neticesinde, soğuk algınlığı gelişebilir.

Hastalığın ana nedenleri

Tamamen farklı nedenlerle ortaya çıkıyor. Sıklıkla, hastalık doğrudan bağışıklık sisteminin korunmasında bir bozulma ve herhangi bir virüsün eş zamanlı saldırısı veya tüm organizmanın güçlü bir hipotermisi ile ilişkilidir. Ayrıca, mekanik nedenler de vardır, örneğin, ciddi yaralanmalar veya yanıklar.

Doğrudan bağlantılı hastalık ve en yaygın fenomeni diğer faktörler: tozlu oda insan vücudunda farklı enflamatuar süreçler, solunum yolu ihlal ve ses aşırı yüksek ton.

Kronik larenjit, Diğer birçok hastalığın yanı sıra, ARVI ya da çok sık soğuk algınlığı gibi hastalıkların uygunsuz tedavisi ile ilişkilidir. Ayrıca, nedenler çeşitli bileşenlere alerjik reaksiyonlar olabilir, uzun süre kimyasal bitki üzerinde çalışabilir.

Oluşum faktörleri:

 • soğuk algınlığı;
 • grip;
 • Bakteriyel enfeksiyonlar;
 • pnömoni;
 • bronşit;
 • Alerjik reaksiyonlar;
 • Gaz, buhar, kirli hava;
 • Larinkse mekanik hasar.

Burundan nazofarenks ve solunum bozukluğu kuru ve sıcak hava, güçlü aşırı gerilim ses telleri, kronik inflamasyon odakları ile odada ek ilgili nedenler, uzun kalış listede belirleyin.

Erişkinlerde larenjit belirtileri

Konuşmanın telaffuz sırasında, bir kişinin ses telleri bir titreşim yayar, böylece sesler ortaya çıkar. Bununla birlikte, larenjit hastalığı ile, güçlü bir şekilde şişer. Aynı zamanda solunum yolu dar bir şekilde daralır, bunun sonucunda nefes almak zorlaşır, havlayan öksürük ortaya çıkar. Larenks, edemiktir ve ses telleri tamamen bağlı değildir. Boğazda kuruluk, su ve yiyecek yuttuklarında biraz ağrı, balgamlı öksürük var. Belki de sesin kaybolması. Ayrıca larenjit baş ağrıları ve ateş eşlik etti.

Yukarıdakilerden, larenjitin aşağıdaki belirtilerini ayırt edebiliriz:

 • Genel halsizlik, baş ağrısı;
 • larinksin mukoza zarının hiperemi, ağır vakalarda, kan salgılanabilir;
 • sesin değişmesi - sessiz, kısık, bazen sessiz;
 • Boğazda terleme hissi, yutma sırasında ağrı görünümü;
 • vokal kordların şişmesi nedeniyle solunum zorluğu;
 • başlangıçta öksürük kuru, "havlayan", balgam ayırma ile daha ileri;
 • vücut ısısında artış, genellikle 37.5C'ye kadar.

Larenjit Türleri

Her biri kendi semptomları olan ve hastalık formundaki başka türlerden farklı olan larenjitin birkaç çeşidi vardır.

Catarrhal larenjit - Hastalığın basit formu. Semptomları boğazda ve ses kısıklığında terlemenin yanı sıra sistematik bir havlama öksürüğünü içerir.

hipertrofik - Sesin güçlü ses kısıklığı, sürekli terleme ve öksürük ile kendini gösterir. Bu durumda ligamentlerde küçük çaplı büyümeler vardır, çünkü ses kısıklığı vardır.

atrofik - larinksin mukoza zarının incelmesi tezahürüdür. Buna ek olarak, ağızda şiddetli öksürük ve sürekli kuruluk şikayetleri ve bir boğuk ses vardır. Bazı durumlarda, küçük kan damarları olan öksürük öksürüğü bırakır. Çoğu durumda, farklı baharatlarla baharatlı yemeklerin kullanımı sonucu ortaya çıkar. Bir kural olarak, sadece larinksi değil, aynı zamanda farinksin arka duvarını da etkiler.

profesyonel - Özel bir hastalık türü. Ses tellerinin sık sık gerilmesiyle oluşur.

difteri - difteri olarak bu tür bir bulaşıcı hastalığın bademciklerden gırtlağa yayıldığı gerçeğiyle ilgilidir. Mukoza zarının beyaz bir dokunuşla kaplanmasıyla karakterizedir. Bazen ayrılır, bu da vokal kordların yakınındaki hava yollarında arızalara neden olur.

Tüberküloz tipi larenjit - ikincildir ve tüberkülozun akciğerlerden yayılmaya başlaması durumunda görülür. Larenks dokularında tüberkülleri andıran nodüler kalınlaşma oluşur, ayrıca larinks ve epiglotis kıkırdağı da imha edilebilir.

frengili - sifilisin çeşitli komplikasyonlarından birini temsil eder. İlk olarak, mukozal plakalar ve küçük ülserler, yara izleri daha sonra ses telleri, gırtlak ile deforme, ve geri dönüşü olmayan bir ses kısıklığı nedenidir olan gözlenebilir olabilir.

Tanı Yöntemleri

Larenjitin tanımlanması için muayeneye tabi tutulması gerekir: doktor ses tellerini inceler ve sesin sesini kontrol eder.

Kural olarak, birkaç gün sonra larenjit belirtileri geçmektedir. Ancak, keskin bir şekilde ilerlemeye başlarlarsa, her zaman bir doktordan yardım almalısınız. Doktor daha sonra anamnezi inceler, iltihaplı lenf düğümlerinin varlığını belirlemek için boyunu araştırır. Ayrıca burun, ağız ve boğazını inceler.

Ne zaman bir doktora görünmeliyim?

Aşağıdaki durumlarda bir uzmana başvurmanız gerekir:

 • Semptomlar iki hafta sonra ortadan kalkmaz;
 • Yutulduğunda keskin ve şiddetli bir ağrı vardı;
 • kanın balgam çıkarılması;
 • başka bir hastalığın varlığı şüphesi;
 • Hastalık kronik bir forma dönüşmeye başlar.

Bazı durumlarda ek testler gerekebilir: laringoskopi veya video stroboskopi.

Ayırıcı tanı

Her şeyden önce, larenjitin kronik ve akut formunu belirlemek için harcayın. Benzer şekilde, bu tür semptomların laringeal bir abse veya difteri olarak ortaya çıkmasıyla. Ayırıcı tanının ve viral hastalıkların varlığında karakteristik uygulama.

Hastalığın tedavisi için yöntemler

Genel olarak kabul edilen kurallara zorunlu bağlılık gerektirir:

 • Yatak istirahati sağlamak ve fiziksel efor sarfiyatını sınırlamak gerekir. Az miktardaki önemli faktör, odanın düzenli olarak havalandırılması ve bol miktarda içilmesinin yanı sıra vitaminlerin alınmasıdır;
 • Alkollü içecekler içmek ve içmek yasaktır;
 • Hastanın nemlendiriciyi kullandığı odayı nemlendirmek gerekir;
 • Hafta boyunca hastanın mümkün olduğunca az konuşması gerekir, böylece ses telleri tam olarak dinlenir;
 • Faydalı tedavi prosedürleri düzenli gargara, sıcak içecekler, inhalasyonlardır;
 • Günlük baharatlardan keskin baharatlar içeren çeşitli yemekler hariç tutunuz.

Akut kurs tedavisi

Çoğu durumda, larinksin tüm mukoza zarının iltihaplandığı zaman yaygın bir form görülür. Bazı kişilerde, enflamatuar süreç trakeadaki mukozaya yayılabilir, tedavi larenjitlere neden olan faktörleri yok etmektir.

 • Antibiyotikler - genellikle aerosol formunda bir bakteri akımında. (Tantoum Verde sprey, bioparox, lysobact;
 • antiviral ilaçlar - viral hastalık durumunda;
 • beklentileri olanları - mucaltin, bromhexine, ACS, lazolvan;
 • antihistaminikler - larinksin belirgin ödemi ile;

Halk ilaçları

 • Sıcak süt ve maden suyunun düzenli olarak içilmesi.
 • zencefil ve bal ile çay - kök ince bir rende üzerinde ovuşturdu ve çay eklenir, yaklaşık 2 çay kaşığı taze zencefil suda, bal yemek kaynayan 200 ml rendelenmiş ama sadece vprikusku kaynar su ilave edilmez.
 • Adaçayı yapraklarının et suyunu düzenli olarak gargarala doldurun - bitki kaynaklı yerel bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir;
 • Uzamış öksürük ile bir kaynatma veya Ipecacuanas tozu tayin;
 • Çok sıcak değil, yaklaşık otuz dakika boyunca yapılan ayak banyoları.
 • Hardal sarar ve alkol göğüste ve sırtta sıkıştırır.

fizyoterapi

Fizyoterapötik yöntemler arasında boyun bölgesinin ön kısmında solungaç, UFO ve larinkste elektroforez bulunur. Bu hastalık ile hem mikrodalga terapi hem de UHF yapılır. Şiddetli bir akut larenjit şekli tespit edilirse, hidrokortizon süspansiyonu larinks içine döküldüğünde düzenli damlatmalar yapılmalıdır. Tüm prosedürler, hastalığın biçimi ne olursa olsun sistematik olarak yapılmalıdır.

Larenjit ile inhalasyon

En az istenmeyen etki ile hızlı bir terapötik etki elde etmek için, birçok ilaç, soluma cihazlarıyla doğrudan solunum sistemine enjekte edilir.

Solunum yollarında ilaçların 3 yöntemini kullanın:

 • Doz aerosol inhalatörleri;
 • ölçülü toz inhalatörleri;
 • Nebülizörleri.

Tüm yöntemler larenks hastalığı için etkilidir, bu inhalerleri kullanmadan önce bir doktora danışmalısınız.

önleme

Önleme, vücutta bıçaklama ve sağlıklı bir yaşam tarzından oluşur. Başlamak için, soğuk algınlığı önleyici tedavi yapmalısınız, burnunuza kirli ellerinizle burnunuza dokunmayınız ve akut solunum yolu enfeksiyonlarından mustarip kişilerle temasa geçiniz. Buna ek olarak, temiz havada daha fazla zamana ihtiyacınız vardır, ancak vücudun alt-soğumadığından ve ses tellerinin daima sıcak olduğundan emin olmanız gerekir. Tozu ve ayrıca nemlendirilmiş ve sıcak hava solumak tavsiye edilmez.

Uzmanlar, düzenli olarak bir dispensif gözlem geçirdiklerini, ilaçlı bitkilerin kullanıldığı ilaç dışı tedaviyi gerçekleştirmelerini tavsiye eder.

Bu durumda, en küçük semptomları bile göz ardı etmeyin, çünkü insan sağlığına çok tehlikeli olabilecek daha ağır bir forma girebilirler. Bu nedenle, bir terapiste veya kulak burun boğazına hemen başvurmak, muayene ve tedavi sürecine girmek daha iyidir.

Erişkinlerde larenjitin başlıca belirtileri ve nedenleri

Larenjit patolojik süreci, gırtlak ve insan ses aparatının bulunduğu alanda mukus boğazının önemli bir kısmının yenilgisinden oluşur. Farenjit ile larenjitin genel benzerliğine rağmen, bunlar iki farklı hastalıktır ve bunlar arasında tanı ve tedavi önlemlerinin akışı farklıdır.

Hastalığın neredeyse her zaman kendi kendine tedavisi memnuniyetle karşılanmamıştır, ancak, operatif önlemlerin benimsenmesi için yetişkinlerde larenjit semptomlarını, tedavi yöntemlerini ve doğrudan patolojiye ilişkin diğer bilgileri bilmek önemlidir.

Erişkinlerde larenjit belirtileri

Larenjit larinks ve ses tellerinin iltihaplanmasıdır

Larenjit, larinks, ses telleri ve kişinin boğazının yakın bölgesinde kronik veya akut bir iltihap olarak kendini gösteren bir hastalıktır. Olumsuz mikrofloranın yenilgisinin derecesine bağlı olarak, patoloji, hem nazofarenksin ayrı kısımlarında hem de gırtlakın mukoza zarında yayılabilir.

Çocuklarda larenjitlere karşı yüksek duyarlılığa rağmen, erişkinler de nadiren larenks iltihabı en uygunsuz anda alırlar. Zamanında patolojiyi açığa çıkarıp tedavi etmeye başlaması, birkaç hafta boyunca boğazın şişmesi ve iltihapından tamamen kurtulmak için oldukça gerçektir.

Zamanında tanı, herhangi bir komplikasyon gelişme riskini azaltmak için önemlidir, bu nedenle aşağıdaki gibi belirtileri göz ardı etmeyin:

 • sesle ilgili sorunlar, ses kısıklığının ortaya çıkması veya tamamen kaybolmasıyla kendini gösterir.
 • tedavi sırasında nemlendirilen patolojinin gelişiminin erken aşamalarında öksürük havlaması
 • Boğaz ağrısı, şişmesi ve kızarması
 • Nazofaringeal mukozanın iyi kuruması
 • Larinks, ses telleri ve yakın organlarda plak oluşumu
 • laringeal bölgenin organlarının pürülan lezyonları
 • mukoza boğazının hiperemi
 • sır içinde katı maddelerin varlığı ile karakterize edilen coryza
 • Muhtemel mukozanın aşırı büyümesi ve polip oluşumu
 • sıcaklık artışı (38 santigrat derece fazla değil)
 • Vücudun genel halsizlik, artan uyuşukluk ve baş ağrıları

Yukarıdaki tüm semptomlar eşit olarak larenjitin tüm formlarında (kronik, akut, profesyonel, alerjik, vb.) Görülür. Patolojinin gelişiminin belirtilerini görmezden gelmek imkansızdır, çünkü hava yolu bölgelerinin aşırı aşırı büyümesi nadirdir, ancak solunum, yutma ve hatta asfiksi (boğulma) zorluklarına neden olabilir.

nedenleri

Larenjit gelişimini tetikleyebilecek birçok faktör vardır.

Larinksin iltihaplanması çok sayıda nedene bağlı olabilir, ancak her durumda patolojinin ortaya çıkmasında iki ayrılmaz bileşen vardır: predispozan faktörler ve hastalığın başlangıcındaki provokerler.

Akut ve kronik larenjit gelişimi çeşitli nedenlerle kolaylaşır, ancak sıklıkla vücudun güçlü bir hipotermisi veya bağışıklık seviyesinde bir düşüş elde etme ile ilişkilidir. Çoğu zaman, patoloji her türlü enfeksiyon, ARVI, bronşit, bademcik iltihabı, tracheitis ve diğer KBB hastalıkları tarafından provoke edildiğinde.

Akut larenjitin en yaygın nedenleri şunlardır:

 • adenovirüs veya influenza enfeksiyonu
 • Mukoza boğazında uzun süre irritasyon, örneğin bronşitin neden olduğu sık kuru öksürük ile
 • Kızamık, kızamıkçık veya kızıl ateş sonucu görülen komplikasyon
 • bağışıklığın zayıflaması, bunun sonucu olarak enflamasyonun olumsuz mikroflora (mantar, bakteri, enfeksiyon, vb.) neden olduğu provoke edilir.
 • Streptococci veya staphylococci, ağız boşluğundan larinksin mukozasına yakalandı
 • uzun süreli bir yük tarafından kışkırtılmış ses tellerinin yorulması
 • alerjenlere maruz kalma
 • Bazı ağır metallerin (reaktif larenjit) çiftlerinde zehirlenme

Larenjit gelişiminin gerçek nedeninin belirlenmesi, tedaviye yönelik ilaçların esas alındığı için tedavinin etkinliğini büyük ölçüde belirlemektedir.

Hastalığın kronik formu, bir kural olarak, eğer akut patoloji formu aktarılmışsa ve aşağıdaki olumsuz faktörler varsa gelişir:

 • uzun süreli sigara
 • Profesyonel bir faktör tarafından belirlenen ses telleri ve gırtlak sık sık yük
 • aşırı alkol tüketimi
 • sıcak ve keskin yiyeceklerin kötüye kullanılması
 • akut larenjit kötü tedavisi

Larenks iltihabının etkili tedavisi için patolojinin gelişmesine veya güçlenmesine yol açan tüm olumsuz faktörleri ve nedenleri nötralize etmek çok önemlidir.

Tehlikeli belirtiler ve olası komplikasyonlar

Ateşli larenjit formu çok ciddi komplikasyonlara neden olabilir

Larenjit tedavisini göz ardı etmeden önce, seyrinin ağırlığı ne olursa olsun, bazı komplikasyonların riskini göz önünde bulundurmaya değer. Çoğu tedaviye uygundur, ancak larinksin iltihabından çok daha kötüdür.

Larenjitin yokluğunda veya kalitesiz tedavide ana komplikasyonları şunlardır:

 • kronik bronşit veya bademcik iltihabı (anjina) yanı sıra bu rahatsızlıkların ciddi formları
 • Laringeal ödem gelişimi
 • yanlış kasık oluşumu
 • vokal kordların geri dönüşümsüz lezyonlarından kaynaklanan ses fonksiyonu ihlali veya kaybı
 • olumsuz mikrofloranın vücudun diğer bölgelerine yayılması
 • bağışıklık seviyesine düşmek
 • Onkoloji veya solunum yolu tümörü gelişimi
 • boğulma

Yukarıdaki komplikasyonların ortaya çıkma riski ve akan larenjitin sadece yüksek şiddeti, bu gibi fenomenler tarafından sunulan tehlikeli işaretlerle gösterilebilir:

 • Solunum veya yemek emmede zorluk
 • cilt solgunluğu
 • mavi nazolabial üçgen
 • yüksek sıcaklık

Bu semptomları olan hasta, acil tıbbi bakım sağlamalıdır. Aksi halde ölüm riski vardır.

ilaç

Larenjit ilaçları, ortaya çıkma nedenine ve hastalığın biçimine bağlı olarak doktor tarafından reçete edilir.

Larenjit tanısı konulduğunda, hemen patolojiye başlanması gerekir. Hastalığın ciddiyetine rağmen, kendi kendine ilaç kabul edilebilir, ancak hastalığın şekli nispeten zararsız ise ve terapi yetkin ve akıllıca organize edilmişse. Diğer durumlarda, doktora gitmek acil bir uygulamadır.

Akut ve kronik larenjitin genel tedavisi şu şekildedir:

 • ilaçlar ve halk ilaçları alarak larinksin nedenini veya etkenini ortadan kaldırmak için
 • Larinks ve ses telleri üzerindeki yükün en aza indirilmesi, yani tedavinin ilk döneminde (5 günden az olmamak üzere) hastanın çok az konuşmaya ihtiyacı vardır.
 • Boğazın mukoza zarını tahriş eden yiyeceklerin (gazlı içecekler, baharatlı ve tuzlu yiyecekler) alınmasını hariç tutun.
 • Kötü alışkanlıklardan vazgeçmek, en azından tedavi süresi ve iyileşme sonrası kısa bir süre için
 • hasta için yatak istirahati düzenleyin: rahat ortam koşulları, bol içecek, fiziksel / ahlaki yükler ve benzeri

Larenjit hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

İlaç tedavisi ile ilgili olarak, büyük ölçüde patolojinin ortaya çıkış nedenine bağlıdır. Bu nedenle terapötik sürecin organizasyonunda herhangi bir hatadan kaçınmak için bir doktora danışmak önemlidir. Aşağıda en sık yetişkinlerde larenjit tedavisi için reçete edilen tıbbi preparatlar sunulmaktadır:

 • elverişsiz yerel boğaz bölgesinde mikroflora, hem de mikrobiyal ve anti-enflamatuar ajanlar göre (Ingalipt veya Thera-Grip) kontrol etme yolları
 • Hızlandırılmış sıvılaşma ve balgam üretimini teşvik eden balgam söktürücü ilaçlar (Mukaltin veya Herbion)
 • Antitussif ilaçlar şiddetli ve ağrılı kuru öksürüğü hafifletir (Coffex veya Sinekod)
 • antihistaminik ilaçlar larenks ödemini ortadan kaldırır (Cetirizine veya Loratadine)
 • antibiyotik ilaçlar, olumsuz bakteriyolojik mikrofloranın vücuduna maruz kalmanın neden olduğu larenjit tedavisinde kullanılır
 • Lokal semptomları (boğazda ağrı, baş, vb.) Ortadan kaldırmak için dar-özel ilaçlar uygulanabilir: pastiller, spreyler, ağrı kesiciler vb.

İlaç alımları yerinde olmalı ve talimatlara göre kesinlikle yapılmalıdır. Aksi halde, yanlış organize edilmiş kendi kendine ilaçlama, yalnızca bazı komplikasyonları kışkırtarak durumu daha da kötüleştirebilir.

Antibiyotiklere mi ihtiyacınız var?

Larenjit bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa antibiyotik gereklidir.

Tıptan uzak bir insanda, herhangi bir hastalığın tedavisi çoğu durumda sadece işe yaramaz değil, aynı zamanda insan vücuduna da zararlı olan antibiyotik kullanımı ile ilişkilidir. Ancak, bir yetişkinde larenjit ile antibakteriyel tedavi ne kadar etkilidir?

Daha önce de belirtildiği gibi, terapi ve seçilen ilaçlar büyük ölçüde patolojinin ortaya çıkışının sebebi ile belirlenir. Bu nedenle, larenjitin antibiyotiklerle tedavi edilmesi, yalnızca hastalığın bir bakteri kökenli olması durumunda doğrudur. Tıbbi istatistiklere göre, larenjit hastalıklarının sadece% 18'i bu nedene sahiptir.

Sadece bir kurumda olabilir hastalığın bakteriyel etyoloji belirleyin ve her zaman bir sağlık çalışanı bu varlığı için yeterli değildir, genellikle hastanın boğazına bir çubukla almak zorundadır.

Laboratuardaki ikinciyi kontrol ettikten sonra, tabii ki, bakterinin tabiatın doğası onaylanmışsa, tedavi için ve tedavi süresi için antibiyotik tipini seçebilirsiniz.

Diğer durumlarda, larenjit provokeri bakteriler olmadığında, antibiyotiklerin tedavisi kesinlikle yasaktır. En iyi durumda bu uygulama hiç vücuda komplikasyonların gelişmesini ve onarılamaz zarar provoke edebilir yararsız ve en kötü ihtimalle, ve olacaktır.

Halk tarifleri

Bir yetişkinte larinjitin iyileşmesini hızlandırmak geleneksel tıbbı kullanabilir. Bu ilaçların tedavinin temeli olamayacağını anlamak yararlıdır, ancak bunun için etkili bir yardım kolaydır.

Ayrıca hastanın bir ya da bir başka halk reçetesinin bileşenlerine karşı alerjisi olduğu an dikkate alınmalıdır, bu nedenle bir tane varsa, ev yapımı ilacı ertelemeye değer.

Yani, yetişkinlerde larenjit tedavisi için en iyi halk ilaçları şunlardır:

 • Çözeltiyi su, tuz ve sodadan durulayın. Bunu yapmak için oldukça basit bir şekilde hazırlayın, bir bardak ılık su ile bir çay kaşığı deniz tuzu ve yarım çay kaşığı soda karıştırın. Bu çözüm ile Gargara günde en az 5 kez olmalı, yemekten sonra olayı tutun emin olun. Tuzun bolluğu tahriş olmuş mukozayı kuvvetli bir şekilde etkilerse, solüsyondaki konsantrasyonunu azaltmak için izin verilir.
 • Sarımsaklı şeker Son derece ilkel, ama çok etkili bir halk ilacı, sarımsak dişlerinin emilimi. Etkinlik, birkaç dakika için günde üç kez harcamak için yeterlidir. Sarımsak suyu herhangi bir olumsuz mikroflora ile mükemmel bir savaşçıdır.
 • Zencefil kökünden kaynatma. Elde edilen sıvı suşu ve soğuduktan sonra 250 ml su (cam) içinde yaklaşık 10 dakika zencefilin ince doğranmış kökünü pişirin. Sonra et suyu içilmeli. Enflamasyonu ve boğaz ağrısını mükemmel şekilde yumuşatır. Günde 1-2 kez benzer bir ilaç almak için arzu edilir.
 • Herhangi bir formda bal. Bununla birlikte, tedavi, balın vücut üzerindeki olumlu etkisinin inkar edilemez. çok basit olabilir larenjit tedavisinde etkisini arttıracak - herhangi bir şekilde (çay, kurabiye, vb) yapılabilir günde bal kaşığı, bir çift yemek.
 • Uçucu yağlarla buhar inhalasyonu. Önceden bir miktar uçucu yağ damlası ilave ederek 2-5 litre su kaynatın. Daha sonra, 10-20 dakika boyunca, büyük bir havlu ile örterek ve başın 20-30 cm'lik kısmını tavadan sıvı ile tutarak çıkan solüsyonu soluyun. Bu popüler tarif, öksürük yumuşatma amaçlıdır.

Tüm halk ilaçları yeterince etkilidir, ancak her durumda terapinin temelini tam olarak oluşturmuş gibi davranamaz.

Larenjit ile nebülizer ile inhalasyon: kurallar ve preparatlar

Bir nebülizör ile inhalasyon larenjit tedavisinde etkili bir yöntemdir, ancak bir sıcaklıkta bir prosedür uygulamak yasaktır

BDT boyunca çok sayıda ailede nebulizatör gibi bir tıbbi cihaz vardır. Genel olarak iltihaplı larenks, ses telleri ve solunum yolları için çok yararlı olan bazı kimyacı ilaçları kullanarak buhar inhalasyonları gerçekleştirmek için tasarlanmıştır.

Larenjit sırasında nebulizer tedavisi için ana kurallar şunlardır:

 • sıcaklık artışı ya da hasta için bir kontrendikasyon (zayıf burun kan damarları, kalp hastalığı, solunum bozuklukları, ciddi hastalıklar, ilaca alerji gibi) varsa işlemi atın.
 • İnhalasyonları günde en az 2 kez gerçekleştirin, bunlardan biri yatmadan önce zorunludur.
 • İlaçların oranı sadece talimatlarında belirtildiği gibi kullanılmalıdır.

Larenjitli nebülizer için en etkili çözümler aşağıda sunulmuştur:

 • Lazolvan veya Ambrobene, fizyolojik tuzlu su ile 1: 1 oranında.
 • Epinefrin veya Euphyllinum, fizyolojik salin 1: 6 ile orantılıdır.
 • kendi saf formunda kendisi tuzlu ya da maden suyu.
 • Fluimucil, larenjitin bakteriyel formu için saf formda da yararlıdır.
 • İnterferon - bir ampul 3 ml fizyolojik çözelti ile karıştırılır.

İnhalasyonları gerçekleştirin ve tercihen hekim ile görüştükten sonra ilaçların dozajını belirleyin.

Hamilelikte larenjit nasıl ve ne tedavi edilir

Gebe kadınlarda larenjitin tedavi edilmesinin sadece bir doktorun gözetimi altında gerekli olduğunu anlamak önemlidir.

Hastalıktan kurtulmanın gerekli olduğu açıktır, ama nasıl ve ne yapmalı? Hamile bir kadının ilginç durumuna rağmen, terapi süreci başka bir yetişkine çok benzer.

Bu durumda larenjit tedavisi için genel prosedür şu şekildedir:

 • Çok sayıda sıcak içeceğin ve uygun çevre koşullarının bulunduğu yatak istirahatının organizasyonu.
 • En az 5 gün boyunca, bağlar için yumuşak bir ses modunun tanıtılması, yani sadece ihtiyaç üzerine konuşulur, sessizliğin yaygınlığı.
 • Pürüzlü, baharatlı, tuzlu, sıcak ve diğer tahriş edici yiyeceklerin alınmasını engelleyen uygun beslenme kurallarına uygunluk.

İlaçların tedavisi için uygulanabilir, ancak sadece hamile kadınlar tarafından tüketilebilenler. Aşağıdaki gibi temel bir listesi: sıcaklık azaltma - Parasetamol, immunostabilizatsiya - Viferon, antibiyotik veya antiviral maddeler - Sadece reçete ile, öksürük - gırtlak enflamasyondan Sinekod ve Mukaltin - Erespal boğazda ağrı hafifletmek için sprey - Geksoral ve standart inhalasyon ve gargara yapar.

Gerekirse, zararsız halk ilaçları kullanabilirsiniz.

Genel olarak, bir yetişkinde larenjitin tedavisi çok zor değildir, bu durumda ana şey hastalığın zamanında teşhisidir. Ortaya çıkan patoloji semptomlarını göz ardı etmemek ve onunla baş etmeye çalışmak son derece önemlidir.

Larenjit tedavisi, tercihen bir doktorun katılımıyla tedavi edilir, çünkü komplikasyon riski az değildir. Ancak, yukarıdaki bilgileri doğru bir şekilde uygulayarak, 4-6 gün sonra sonuç alınmaması durumunda durdurulması ve kliniğe gitmesi gereken bağımsız tedaviyi gerçekleştirmeye çalışabilirsiniz. Sağlık sana!

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Tabletlerde bir yetişkinde anjin için antibiyotikler

Angina bademcikleri etkileyen akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Hastalık genellikle çocuklarda ve yetişkinlerde bulunur. Hastalık ile hızlı bir şekilde başa çıkmak için, doktor hasta antibakteriyel tedaviyi reçete edebilir.

Erişkinlerde pürülan anjina - semptomlar ve tedavi, fotoğraf

Angina oldukça haklı bir şekilde yetişkinleri etkileyen en yaygın hastalıklardan biridir. bulaşıcı hastalık patojenler stafilokoklar, streptokoklar, pnömokoklar ve adenovirüsler, ana daima bademcikler üzerinde denk geldiği "hit" dir.