Loading

Boğaz şişmesi

Laringeal ödem çeşitli nedenlerle ortaya çıkan bir sendromdur, ancak bağımsız bir patoloji değildir. Mukoza zar şişdiğinde, vücut herhangi bir düzensizlik olduğu konusunda uyarmaya çalışır. Larenksin fritabl submukozal epitelyumunun dokusu çoğunlukla tehdit altındadır, vestibüler kat, cherpalonadgortal ve bazen boşluk alan epiglottun yüzeyidir.

Laringeal ödem semptomları küçük olabilir, bu gibi durumlarda, boğazın lümeninde kuvvetli bir daralma nedeniyle hastanın nefes alması zor olduğunda patolojinin sınırlı veya yaygın olduğu düşünülür. Bu gibi durumlar sadece sağlığı değil, aynı zamanda hastanın hayatını da tehdit etmekte ve acil bakım sağlanmasını gerektirmektedir.

Patolojinin doğası

İnflamatuar süreç, faringeal boşluğun yumuşak dokularında geliştiğinde boğazın şişmesi oluşur. sendromu, tüberküloz, laringotrakeit, farenjit, grip, ya da boyunda neoplastik süreçlerle hastalarda yapılan radyografik anket sonra mukoza yanık gibi birçok hastalık belirtisi olabilir.

Bir çocukta laringeal ödem akut dönemde ortaya çıkan bulaşıcı hastalıklar ile gelişebilir - örneğin, bademcik iltihabı. Sendrom iltihaplanma dışında ortaya çıkarsa, böbrek, karaciğer ve kalbin patolojileri hakkında konuşabilir.

Ayrıca, şişme alerjik olabilir. Bu tezahür, şişkinlik belirtilerini göz ardı etmeden her zaman ciddiye alınmalıdır. Eğer hastaya zamanında ilk yardımı vermezseniz, boğulup boğulmadan öldürebilir.

Enflamatuar süreç birkaç çeşit olabilir - ödematöz, kataral, fibröz-nekrotik ve infiltratif. Merhem ve kataral stenoz sıklıkla viral bir enfeksiyonun veya alerjinin arka planında görülür. Tedaviye zamanında başlanırsa, larenksin alerjik ödemi belirtileri ortadan kaldırılabilir ve hayat hastaları tehdit etmez.

Fibröz-nekrotik ve infiltratif ödem ile birlikte, sıklıkla bakteriyel enfeksiyon görülür. Mukoza zarları, durumu daha da kötüleştiren bol miktarda kalın ve viskoz salgı üretmeye başlar. Bu tür darlık, mukus dokusu üzerinde hemorajik kortikal tabaka oluşumu, irin ve nekrotik kaplamaların görünümü ile komplike olabilir.

Şişlik nedenleri

Enflamatuar doğanın şişmesi aşağıdaki hastalıklarla ortaya çıkabilir:

 • ağız boşluğu hastalıkları;
 • gutus anjina;
 • takviye arka plana karşı oluşan larenjit;
 • epiglotisde apse;
 • dilin eklenmesi.

Enflamatuar geçişler kesinlikle fark edilmezken, inflamatuar ödem ciddi semptomlarla ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda tek gösterge, ağır soluk alma zeminine karşı, gıda ve tükürük yutulması sırasında ciddi rahatsızlık vermesidir.

İnflamatuar olmayan ödem aşağıdaki provoke edici faktörlerle ortaya çıkar:

 • kardiyovasküler sistem hastalıkları;
 • böbrek hastalığı;
 • siroz dahil olmak üzere karaciğer patolojisi;
 • irritanlara alerjik reaksiyonlar - gıda, hayvan kılı, bitki poleni, tıbbi preparatlar;
 • bozulmuş kan dolaşımına yol açan lenfatik damarların sıkışması.

Ayrıca, sendromun gelişmesi için tetik mekanizması, örneğin yabancı bir cismi yutmak gibi mekanik bir hasar olarak boğazın şişmesine neden olabilir. Bir kişi çok sıcak yiyecek tüketirse, mukoza zarının yanmasına ve yaygın iltihaplanmaya ve sonuç olarak şişmeye neden olabilir.

Guttural bölüme veya periferik alana ait herhangi bir organın takviyesi de güçlü bir ödem gelişimini tetikleyebilir. Burada bademciklerin ve dilin kökünün pürülan iltihabi süreçlerini taşımak mümkündür. Çoğu durumda, larenks ödemi, kızıl ateş, kızamık, tifo, difteri, epiglottit gibi bulaşıcı hastalıklar eşlik eder.

Alerjik ödem

Larinksin alerjik ödemi, insan vücudunun olumsuz tepki verdiği bazı faktörlerden kaynaklanır. Bazı gıda ürünleri, ev kimyasalları, sokak veya ev tozu, ilaçlar ve diğerleri olabilir.

Larinksin alerjik ödeminin gelişmesine neden olan provoke edici faktör, hastanın muayenesi sırasında tespit edilebilir. Tahriş edici solunum organları yoluyla vücuda girerse, o zaman stenoz larinks ve epiglottis kıkırdağı etkileyecektir. Özofagus iletim yolu haline gelmişse, şişlik aritenoid kıkırdaklar arasında lokalize olur.

Stenozun tehlikeli belirtileri, solunum yollarının lümeninin ciddi şekilde daraltılmış olmasına bağlı olacaktır. alerjik ödem fark semptomları başlayan ilk aşamada - bu fazlar arasında, nefes ve nefes zor hastaya büyük ölçüde süre azalır, solunum azaltılır elemanları apne, nabız hızı ve kalp atış hızı ile, derin hale gelir. Muayenede bademcikler, dil ve yumuşak damak bölgelerinin şişmesi sabittir.

Alerjik stenozun başlangıç ​​aşamasında ilk yardım önlemlerini almazsanız, aşağıdaki belirtiler daha yoğun bir şekilde kendini gösterir:

 • tükürük yuturken ağrı;
 • ses kısıklığı;
 • oksijen eksikliği;
 • boğulma;
 • Bir boğazda olduğu gibi duyum, yabancı cisim sıkışmıştı;
 • havlama, kaba öksürük;
 • Darlık ilerlemesi ile mavimsi hale gelen cildin solgunluğu;
 • terleme ve üşüme, belki sıcaklıkta hafif bir artış;
 • endişe.

Böyle bir stenoz için ilk yardım, intravenöz ilaçların Atropin ve magnezyum sülfat uygulamasını içermelidir. Stenoz semptomları ortaya çıktığında hemen çağrılması gereken, gelen sağlık ekibi tarafından daha kaliteli bakım sağlanacaktır. Bununla birlikte, bir ambulans gelmeden önce, hastanın temasını tahriş edici ile sınırlamak ve solunum fonksiyonunu yeniden kurmaya çalışmak gereklidir.

Alerjik darlık için ilk yardım

Alerjik reaksiyonları ve akrabalarını göstermeye eğilimli olan herkes, darlık durumunda alınması gereken acil önlemlerin farkında olmalıdır. Larinksin şişmesinde ilk yardım, öncelikle bir ambulans ekibinin derhal çağrılmasını içerir.

İkinci olarak, eğer rahatsız edici yiyecekler yedikten sonra boğazın şiştiğine dair bir şüphe varsa hastanın mideyi yıkaması gerekir. Bundan sonra, hasta Smect, aktif kömür veya benzeri benzer bir preparasyon vermek için tavsiye edilir.

Eğer darlık bir böcek ısırması sonucu ortaya çıkarsa, stinger'ı deriden çıkarmanız veya zehiri emmeniz gerekir. Hastanın sağlam bir yüzeye, kafa seviyesinin üzerinde bacaklara koyulması gerekir. Kurbanın baş ve boynuna buz uygulanır, kıyafetler açılır ve odaya soğuk hava girer.

Bir hastaya verilebilecek antialerjik tabletler - Tavegil, Suprastin, Zirtek. Ayrıca, hastaya bol miktarda içecek verilir, tatmin edici bir durumla birlikte, herhangi bir katkı maddesi olmadan sıcak ayak banyosu yapılabilir. Eğer durum kritikse, hastaya Deksametazon veya Prednizolon - glukokortikosteroid enjeksiyonu yapabilirsiniz.

Doktorların gelişinden önce yapılacaklar - anlaşılabilir. Alerjik stenozun ciddi belirtilerini tedavi etmek için, aşağıdaki ilaçların hastaya gösterileceği bir hastanede gereklidir:

 • infüzyon için bir çözelti şeklinde kalsiyum glukonat;
 • askorbik asit ve glukoz intravenöz olarak;
 • veroshpiron;
 • furosemid;
 • Bumetanide.

Anjina ile darlık

Boğazın anjina ile şişmesi hastalığın en tehlikeli komplikasyonudur. Anginanın semptomlarını görmezden gelmek, inferior tedavi ve medikal tavsiyelere uymamakla birlikte yatak istirahatini ihmal eden bir sendrom vardır. Bu şişmenin ana belirtisi, daha fazla yayılmayan larinksin şişmesidir. Daha ciddi durumlarda, ligamentlere ve altındaki alanlara şiddetli hasar verilir.

Boğazın mukoza zarının kıvrımlarındaki enfeksiyon, nefes almayı zorlaştırır ve bu da yeterince hızlı gelişir. Hastanın artan kalp hızı var, yutması zor. Boğazdaki ağrı kulaklara uzanır ve yüz siyanotik bir gölge alır. Kuru, ama ılımlı öksürüğün arka planında sesin ses kısıklığı var. Hasta, heyecan ve motor aktivite ile kendini gösteren yaşamı için panik korkusu yaşar.

İlk yardım

Panik haldeki hasta kendini kontrol edemez, bu nedenle yatakta oturması gerekir, sonra antihistaminikler, anti-inflamatuar ve diüretik ilaçlar verir.

Yararlı antiseptik boğaz çalkalama solüsyonu ve daha sonra preparatlar antigipoksantov kullanarak oksijen dolaşımını artırmak - C vitamini, sitokrom C Hastaların çoğu buz küçük porsiyonlarda yutma getirir - boğaz soğutma şişlik ve ağrı ile baş. Darlık düzeldi ve hasta rahatlamışsa, yatağa konulmalı ve ertesi sabah doktora götürülmelidir.

Anjina ile laringeal ödem gelişimi paratonsillar apsenin oluşumuna yol açabilir, bu nedenle komplikasyonları önlemek için hastaya muayenesi önerilir. Bakteriyel enfeksiyonun odaklandığı ve pürülan nekrotik kitlelerin biriktiği bu dokularda bir apse ortaya çıkar.

Catarrhal ödemi

Larenksin stenozu sıklıkla soğuk algınlığı ve viral yapının diğer hastalıklarında, özellikle de larenjitle gelişir. Bu hastalığa her zaman şişlik eşlik etmez, ancak bu sendrom alerjik yatkınlığı olan hastalara eğilimlidir.

Catarrhal ödem belirtileri tipiktir:

 • gürültülü, ağır solunum;
 • havlayan öksürük;
 • inspirasyon sırasında sternum ve interkostal boşlukların retraksiyonu;
 • yüzeysel, düzensiz solunum;
 • konvulsif sendrom - ciddi vakalarda.

Bir çocukta larenks ödemi tedavisi bir hastanede yapılmalıdır, çünkü bu durum hayatını tehdit etmektedir. Ambulans ekibinin gelişinden önce bebeğe sıcak bir içecek vermeniz ve ayrıca sıcak ayak banyosu yapmanız gerekir. Alerjik atağı şiddetlendireceğinden, suya herhangi bir aroma ekleyin.

Onu uyumasına izin vermemesi tavsiye edilir, ancak yatakta sessizce oturmasını isteyin. Herhangi bir ilaç tavsiye edilmez, çünkü çocuklar ilaca karşı çok hassastır. Boğazın larenjit ile şişmesi nasıl kaldırılır - anlaşılabilir bir durumdur, farengeal ödemin sonraki tedavisi semptomatik olacaktır ve tehlikeli sendroma neden olan viral veya bakteriyel enfeksiyonu ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.

Quincke'in ödemi nedir?

Larenksin anjioödemi, vücudun çoğu zaman alerjik bir doğada irritan bir reaksiyonudur. Quincke'nin ödemi olarak da adlandırılan böyle bir sendromun ana ve en tehlikeli belirtisi, deri, deri ve mukoza zarlarının deri altı tabakasının ödemidür.

Saldırının tamamlanması öngörülemez, daha sonra nüksleri vardır. Yüz, boyun, omuz ve gövdenin üst kısmı şişmiş. Nadir durumlarda, meninks, eklem ve iç organlar sürece dahil olur. Çocuklar ve kadınlar, Quincke'nin ödeminin yetişkin erkeklerden daha fazla tezahürüne daha yatkındır.

Anjiyo ödemi aşağıdaki şiddetli semptomlara sahiptir:

 • Kabarık bölgelerde cilt kapakları soluklaşır;
 • hasta boğazının şiştiğini hisseder, palatine kemerin şişmesi ve yutak lümeninin daralmasıyla;
 • vücutta güçlü kaşıntılı büyük boyutta mor lekeler görünür;
 • şiddetli zor nefes alma ile hastanın yüzü maviye döner;
 • Şiddetli vakalarda kusma, ishal ve şiddetli baş ağrısı oluşur.

Ödem Quincke'nin akut bir formda tedavisi tek başına yapılmaz, bu gibi durumlarda acil tıbbi ekip çağırmak gerekir. Doktorlar en tehlikeli semptomları ortadan kaldıran bir dizi ilaç yazmaktadır:

 • adrenalin çözeltisi - kan basıncında belirgin bir azalma ile atanır;
 • Vücudun Enterosorbasyonu - zehirlenmeden kurtulmak için;
 • 'H1- ve H2 - blokerler ve glukokortikosteroidler;
 • antihistaminikler.

Doktoru beklerken, hastanın burnuna bir vazokonstrüktörün içine daldırılabilir, birkaç tablet aktif kömür (10 kilogram vücut ağırlığı başına 1 tabletin hesabında) verebilir ve etkilenen bölgeye buz uygulayabilirsiniz.

Larinksin stenozunun sonraki belirtilerini önlemek için, buna neden olabilecek provoke edici faktörleri bilmeniz gerekir:

 • iyodin preparatları;
 • aspirin;
 • penisilin serisinin antibiyotikleri;
 • emülgatörler ve renklendirici maddeler içeren gıda ürünleri;
 • kozmetik ve ev tipi deterjanlara eklenen kimyasal maddeler;
 • B vitaminine dayalı ilaçlar;
 • bitkilerin poleni.

İzole edilmiş vakalarda, alkol tüketildiğinde histamin salınımı meydana gelir ve bir kişi de Quincke'in ödemine kalıtsal bir yatkınlığa sahip olabilir. Larinksin stenozunun ortaya çıkmasına neden olan sebeplerden bağımsız olarak, mümkün olan en kısa zamanda teşhis edilmeli ve gerekli tüm tedavi önlemlerini almalıdır.

Boğazın şişmesi genellikle yaşam ve ölümle sınırlıdır, alerjik yatkınlığı olan hastalar irritanlarla temasını en aza indirmeli ve her zaman onlarla birlikte antihistaminik taşırlar. Larinksin stenozunu geliştiren çocukların ebeveynleri, bu sendromun ortaya çıkmasıyla ortaya çıkan viral ve enfeksiyöz hastalıkları tamamen iyileştirmelidir.

Boğazın ödemi

İçindekiler:

Ödemin lokalizasyonunun yeri çoğunlukla larinksin submukozal gevşek lifidir. Şunları içerir:
• vestibüler veya skapular katlanmış kıvrımlar;
• kıvrımların altındaki alan;
• dilin tarafında epiglotisin yüzeyi.

Ödem, inflamatuar veya inflamatuar olmayan kökenlidir.
enflamatuvar olmayan, toksigenik neden olduğu ödem İnflamatuar enfeksiyon - olan baz, vb alerjik işlemleri, metabolik bozukluklar, olan) İlk durumda.. çeşitli hastalıkların, eksüda kan elemanlarının büyük bir miktarda (eritrositler) içerir. iltihap kaynaklı olmayan doku ödemi ve seröz içeriği ile emprenye edilmiş elyaflar durumunda, bu kesilmiş kümeler sıvı transudattan vardır.

Ödemin özellikleri farklı olabilir:
• sınırlı ödem - dokuda hafif bir artış;
• Dökülen (dağınık) ödem - Larinks, hastanın nefes alması zorlaşacak şekilde daralmaktadır.

Yaygın ödem durumunda, sağlığa ve hatta bir kişinin hayatına ani bir tehdit vardır, bu nedenle tıbbi yardım hemen tedavi edilmelidir!

Çoğu zaman, larinks 18 ila 35 yaşlarındaki erkeklerde şişer.
Daha az sıklıkla laringeal şişlik yaşlılarda veya çocuklarda görülür.

Boğazın akut şişmesinin başlıca nedenleri

yutak • pürülan (enflamatuar) prosesleri, farinks etrafında yer alan, dil kökü, gökyüzünde bademcikler, ağız Kat dokuları, servikal bölgesi (hondroperihondrit, podskladochny gırtlak, akut laringotrakeobronşit);
• larenksin perikondriyum veya kıkırdak iltihabı;
• bulaşıcı hastalıklar akut (kızamık, kızıl, tifo, grip, vb);
• bakteriyel enfeksiyonlar (difteri, epiglottit, peritonlar ve oksipital apse);
• kronik bulaşıcı hastalıklar (tüberküloz, sifiliz);
• laringeal tümörler (benign veya malign);
• travma (mekanik - yabancı bir cisim girdiğinde, bir nesneyi yutarsa ​​veya cerrahi müdahale sonucu, kimyasalsa);
• yabancı cisim;
• alerjiler;
• Komşu organ ve sistemlerde patolojik süreçler (özofagus tümörleri, mediasten, tiroid bezi, boyun flegmonu, farengafefal apsesi);
• Aşırı sıcak yiyecek alımı (özellikle çocuklarda) - yanık oluşur ve dokular iltihaplanır;
• Alkol içeren içeceklerin tüketimi;
• Sigara içmek;
• boyun bölgesinde organların röntgen muayenesi veya radyoterapisinin sonucu.

Boğazın şişkin olmayan iltihap nedenleri

• kardiyovasküler hastalıklar;
• damarlar, lenfatik damarların sıkışmasından kaynaklanan yerel düzeyde dolaşım bozuklukları;
• böbrek hastalığı;
• Karaciğerin sirozu;
• flegmonöz larenjit;
• alerji - bazı ürünlere, ilaçlara, dış etkenlere (bitki poleni, hayvan yünü, toz, diğer irritanlar) karşı güçlü bir duyarlılık.

Otorinal larenjit (inflamatuar laringeal ödem)

Böyle bir patoloji, çoğunlukla çocuklarda, alt boşlukta, larinksin eşiğinde bulunur. Böyle bir ödemin ortaya çıkması temel olarak streptokok üreten toksinler ile ilişkilidir.
Otechny larenjit genellikle sistemik hastalıklar (diyabet, vitamin eksikliği, üremi, kaşeksi) ile düşkün hastalarda veya bulaşıcı hastalıklar (grip, kızıl) muzdarip hastalarda ortaya çıkar.

Enflamatuar süreç birçok şekil alabilir:
• ödemli;
• catarrhal;
• fibrin-nekrotik;
• infiltratif.

İlk iki tür, bir kural olarak, viral veya alerjik bir doğaya sahiptir. Hızlı bir şekilde yeterli terapi ile geçerler. Diğer iki form, bakteriyel bir enfeksiyonun eklenmesi ile karakterize edilir.

Laringeal lümen, dokuların şişmesi ve kalın ve yapışkan mukus birikmesi nedeniyle daralabilir.

Bu stenoz da hemorajik kabuklar, irin, nekrotik ve fibrotik bindirmelerin varlığı ile komplike olabilir.

Boğaz şişmesi klinik belirtileri

Larinks veya trakeanın lümeni çeşitli şekillerde azaltılabilir:
• yıldırım hızlı (yabancı cisim, spazm almak);
• Akut (alerjik süreçler, bulaşıcı hastalıklar);
• Kronik olarak (bir tümörün arka planına karşı gelişir).
Klinik, gırtlak lümeninin ne kadar daraltıldığına ve stenozun ne kadar hızlı geliştiğine bağlıdır: bu ne kadar hızlı olursa, stenoz daha tehlikelidir.

Inflamatuar kökenli ödem belirtileri:
• boğaz ağrısı;
Yutma ile artırır;
• Boğazda yabancı bir beden bulma duygusu;
• seste değişiklik (ses kısıklığı);
• "havlayan" öksürük;
• solunum zor;
• dispne ilk inspiratuar tip (solunum zor), o zaman - inspiratuar-ekspiratuar tip (teneffüs edilmesi ve ekshalasyon zorluğu);
• gürültülü solunum (ıslık ile);
• cyanotic (cyanotic) ten rengi, daha sonra yüz pales;
• hasta huzursuz, acele eder;
• Kabarıklıkların aritenoid kıkırdakların mukoza zarına geçişi ile, cherpalodnagortan kıvrımları, alt boşluk, larinksin akut stenozu gelişebilir. Stenoz ciddi bir boğulma resmini gösterir, bu durum hayatı tehdit eder.

Laringoskopik muayene ile mukoza larenks ödemi ortaya çıkar (bölümler: yumuşak damak, dil, palatine bademcikler). Ödem, sulu veya jelatinimsi bir şişme biçimindedir. Epiglottis keskin bir şekilde kalınlaşmış; kızarıklığın olası unsurları. Patolojik süreç aritenoid kıkırdaklara geçer.

Ödem ile, vokal kavite keskin bir şekilde daraltılır, podgolosovom boşluğundaki ödem bir yastık şeklinde bilateral çıkıntıya benzer.

Ödemin inflamatuar orijininde, değişen ciddiyet reaksiyonları gözlenir, mukozal damarlar enjekte edilir, mukozanın kendisi hiperemiktir. İnflamatuar olmayan kaynaklı olarak, kural olarak hiperemi ödemi gözlenmez.

Ciddi durumlarda, normal bakım yoksa, hasta asfiksi olabilir.
Hafif veya orta şiddette şişlik, bir saatten bir güne kadar sürebilir. Akut dönem azaldığında, bir süre için larinkste hala bir ağrı, ses kısıklığı, nefes darlığı var.

Alerjik ödem

Alerjilerde ödem, çeşitli faktörlerden kaynaklanır. Vücut gıda, ilaç, sıradan ev tozu, hayvan kılı kümelerine tepki verebilir.
Tahriş edici solunum yolu içine nüfuz ederse, epiglottis ve laringeal dokular bölgesinde darlık bulunur. Eğer alerjen özofagustan vücuda girerse, o zaman reaksiyon aritenoid kıkırdak bölgesinde görünecektir.
Boğaz bölgesinde alerjik ödem çoğunlukla yıldırım hızlı olduğu için tehlikelidir. Bu durum, yaşamak için bir tehdittir çünkü boğulma ile doludur.

Edema Quincke

Anjioedema, alerjik reaksiyonun neden olduğu mukoza zarının, deri ve deri altı dokusunun şişmesi, akut, alerjik reaksiyonudur.

Anjioödem nedenleri:
• mantar alerjenleri (mantarlar kendilerini ve sporlarını);
• çiçek alerjenleri (bitkilerin poleni, çiçekli bitkiler);
• gıda ürünleri (çikolata, yumurta);
• alerjenler ev;
• ilaçlar;
• Böcekler, parazitler (ısırıklar);
• alkollü içecekler;
• Ultraviyole ışınlama;
• Süper soğutma.

Daha sıklıkla yüzünde anjioödem görülür. Kollarına gidebilir, göğüs. Ve yayılma daha sık asimetriktir. Şişlik, örneğin, sadece vücudun sadece yarısında ortaya çıkabilir. Ödem ayrıca yüzün yarısını ve boynun yarısını da yakalayabilir, ancak aynı zamanda tüm bölgeleri de işgal edebilir. Şişlik, mide, özofagus ve bağırsakları etkileyebilir.

En tehlikeli olan larinksin anjiyoödemidir.

Şişlik cildinin üstünde genellikle normal doğal bir görünüm vardır, ancak şişlik veya kesecik döküntüleri vardır. Palpasyonda zayıf ağrılı duyular var. Şişlik, birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilir.

ana Quincke'nin ödeminin belirtileri:
• ödem bölgesinde gerginlik;
• Yutulan yiyecekler zor;
• solunum zor;
• dil şişmiş;
• kısmi ses kaybı;
• şişlik göz bölgesine yayıldığında - görme bozukluğu.

Larinksin anjiyoödemi hızla gelişir. Tam anlamıyla bir saat içinde ödem tüm yüze, boyuna, göğsüne, ellere yayılabilir.

Bu nedenle, ilk en ufak semptomlar veya şüphe ile, bir ambulans çağırmanız gerekir.
Birkaç saat içinde, aşağıdaki belirtiler gelişebilir:
Servikal damarların şişmesi;
• bilinç kaybı;
• konvülsiyonlar;
• asfiksi;
Şiddetli dispne (boğulma).
Hayatı tehdit eden bir durum trakeotomi gösterdiğinde.

Bademcik iltihabı ile boğazın şişmesi

Boğaz ağrısı zamanla tedavi edilmezse veya ayakları üzerinde hareket etmezse, komplikasyonlar oluşabilir - larinksin şişmesi. Ödem, foliküler boğaz ağrısı veya nekrotik boğaz ağrısının bir sonucu olabilir. Kural olarak, ödem larenksin girişinin ötesindeki bölgeye geçmez, ancak ses tellerini ve bunların altındaki siteyi yakalayabilir. Ödem hızla gelişir, asfiksi neden olabilir.

Anginanın komplikasyonlarını önlemek için, yutulduğunda ilk ağrı durumunda gereklidir, hava yokluğunda, ses değiştiğinde, doktora gider.

Boğazda dilin şişmesi

Yumuşak gökyüzünde ağızda bir dil olarak adlandırılan koni şeklinde bir süreç vardır.
Dilin şişmesi aşağıdaki faktörlerden kaynaklanır:
• bulaşıcı hastalıklar;
• alerjik reaksiyonlar;
• yaralanma.

Ekte şişmenin nedenini belirlemek için, insanın genel durumunu düşünmeliyiz. Nedeni alerji ise, o zaman sadece dil şişmiş olamaz - o zaman diğer reaksiyonlar olacaktır: boğaz genel şişlik, ekstremite ödemi, döküntü, vb.

Dilin şişmesi enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, vücut ısısı yükselir ve yemek sırasında boğazda hoş olmayan duyumlar gözlenir.

Ek bir kemik veya başka bir keskin cisimle yaralanma nedeniyle şiştiğinde, derhal bir doktora görünmek gerekir.

Şişme ile ne yapman gerekiyor?

Birincisi, dokuların böyle bir reaksiyonuna neyin sebep olduğunu açık bir şekilde belirle.
Eğer stenoz bir alerjinin bir sonucu ise, önce alerjeni çıkarmanız, antialerjik bir ilaç almanız ve bir tıbbi kurumda yardım almanız gerekir.

Eğer boğazın şişmesi anjinadan kaynaklanırsa, bu durum patolojik sürecin ihmal edilmiş aşamaya geçtiğini gösterir. Antibakteriyel tedavi gerektirir. Kendi kendine ilaç verme.
Eğer boğazın şişmesi bir travmadan kaynaklanıyorsa, bu durumda da uzmanlık muayenesi gereklidir, çünkü yara iyileşmesi ve septisemi nedeniyle yaralanma tehlikelidir.

Sonuç şudur: boğazın şişmesi durumunda, her durumda, tıbbi bakım sağlamak ve daha erken ne kadar iyi olursa olsun.

Kural olarak, larenksin stenozu çok hızlı bir şekilde gelişir, bu nedenle herhangi bir gecikme veya kendi kendine tedavi, sağlık ve hatta hastanın hayatı için çok ciddi sonuçlarla doludur. Solunumla ilgili ciddi zorluklarla, sadece sağlık çalışanları yardımcı olabilir.

tanılama

Ödemin teşhisi genellikle karmaşık değildir. Karakteristik laringoskopik patern ve çeşitli derecelerde solunum yetmezliği hastalığı doğru bir şekilde belirleyebilir. Patolojinin nedenlerini anlamak çok daha zordur. Bazen şişmiş, hiperemik mukoza, larinks veya yabancı cisimdeki tümörü kaplar.
Dolaylı laringoskopiye ek olarak, bazı durumlarda bronkoskopi, larinks, toraks ve muhtemelen başka çalışmaların radyografisini yapmak gerekir.

tedavi

Öncelikle, dış solunum sistemini düzeltin. Tedavi bir hastanede sağlanmalıdır. Klinik bulguların şiddeti derecesi, tedavi yöntemlerinin seçimine bağlıdır - konservatif veya cerrahi.
Hastaya yarı oturma veya oturma pozisyonu verilmelidir.

Konservatif tedavi

Solunum yollarının darlığı kompanse ve subcompensated aşamalarında kullanılır.

Konservatif tedavi:
• antibiyotikler (penisilin, streptomisin, vb.);
• antihistaminikler (pifolen, suprastin, dimedrol, tavegil);
• kortikosteroidler (hidrokortizon, prednizolon);
• inhalasyon (epinefrin + efedrin hidroklorür + hidrokortizon çözeltisi çözeltisi);
• Kalsiyum glukonat, glukoz, askorbik asit - intravenöz olarak;
• hızlı etkili diüretikler (furosemid, bumetanide, hypothiazide, veroshpiron);
• antihipoksanlar ve antioksidanlar;
• yatıştırıcılar ve sakinleştiriciler (sibazone);
• oksijen;
• ayak banyoları (sıcak);
• Hardal kaslarına hardallı buzağılar.

İlaç tedavisi (akut stenoz semptomlarının ortadan kaldırılması, solunumun iyileştirilmesi) tam olarak antihistaminikler, kortikosteroidler, dehidratasyon ajanlarının aynı anda uygulanmasıdır.

Cerrahi tedavi

Konservatif tedavi bir etkiye yol açmazsa, dekompanse stenoz ortaya çıkarsa, hemen trakeotomi gereklidir - bu, ağzın oluşturulduğu boğazın kesilmesi için bir işlemdir. Bu ağızda, nefes almak için bir kanül yerleştirilir.

Asfikside, dış solunum (konikotomi), ardından trakeotomi yapılır.

Genel aktiviteler:
• Diyet: Bitkisel kökenli sıvı ve yarı sıvı gıdalar, baharatsız, sirkesiz, diğer baharatsız oda sıcaklığı;
• sıvı kısıtlaması;
• yumuşak ses modu;
• Fiziksel aktivitenin kısıtlanması.

Yaygın hastalıkların ve zehirlenmelerin neden olduğu laringeal ödem ile birlikte solunum rehabilitasyon önlemleri olan ve medikal tedavi ile birlikte şişmeye neden olan altta yatan hastalık için gerekli tedaviyi yapar.

Laringeal ödem, semptomları ve tedavisi

Larenks ödemi, farinks veya larinkste inflamasyona bağlı olarak ortaya çıkar. Böyle bir semptomun varlığı, insanlarda larengofarenit, tüberküloz, grip ve diğerleri gibi birtakım hastalıkların varlığını gösterir. Çoğu zaman, bu sendrom, boyun tümörleri olan hastalara reçete edilen bir X-ışını sonrası larenksin yanmasına bağlı olarak ortaya çıkar.

Ödem enflamatuvar olmayan seriler, iç organların, özellikle karaciğer ve böbrek hastalıklarının yanı sıra bazı kardiyak rahatsızlıklarla ortaya çıkabilir. Ayrıca, alerjilerin bir sonucu olabilirler.

Hastanın gırtlağı nasıl görünür, ekli fotoğrafta görebilirsiniz.

Bir semptomun inflamatuar olmayan semptomlarından inflamasyondaki farklılıklar

Laringeal ödem bağımsız bir hastalık değildir ve her zaman bunun sonucu olarak daha ciddi bir rahatsızlığın varlığını gösterir. Ancak, bu tezahürü hafifçe tedavi edemez, çünkü eğer kişiye zamanında yardım etmezseniz, boğulup ölebilir.

İltihaplı şişlik, bu tür hastalıklara ve rahatsızlıklara eşlik edebilir:

 • ağız boşluğu hastalıkları;
 • gutus anjina;
 • flegmonöz larenjit;
 • epiglotis apsesi;
 • dilin kökünün takviyesi.

Ağrı, enflamatuar olmayan eşlik eden inflamatuar ödemin aksine kesinlikle semptomsuz geçebilir, ve sadece çok kuvvetli ise, o zaman hasta yutulduğunda rahatsızlık hissedebilir ve aynı zamanda ağır nefes alır.

İnflamatuar olmayan bir türün larenksinin ödemi, bu tür rahatsızlıkların belirtileri olabilir:

 • kalp hastalığı;
 • böbrek hastalıkları;
 • siroz dahil olmak üzere karaciğer hastalığı;
 • tıbbi ürün veya gıda alerjisi;
 • Lenf damarları sıkıştığında larinks bölgesinde kan dolaşım bozukluğu.

Bu belirtinin ortaya çıkması için diğer sebeplerin yanı sıra çağrılabilir Yabancı nesneler tarafından larinkse mekanik hasar, Çocuklarda postoperatif durum veya sıcak yiyecek alımı.

Larinksin şişmesi nedir?

Ödem ve görünümünün diğer nedenleri ile birlikte hastalığa bağlı olarak, bunlar aşağıdakilere ayrılır:

 • bulaşıcı - en yaygın türler. Enfeksiyon primer veya sekonder olabilir. Şişlik nedeni hipotermi, “yırtılmış” bir ses veya kronik larenjittir;
 • Ödem, yabancı bir cismin gırtlağa verdiği hasarın arka planında görülür. Mukozaya mekanik, termal veya kimyasal hasarlar nedeniyle sebep olabilirler, yaralanmalara, sıcak buhar veya zehirli gazların solunmasına bağlı olarak ortaya çıkarlar;
 • toksik;
 • semptomatik - böbrek hastalıkları, tümörler ve diğer hastalıkların bir arka plana karşı gelişen;
 • vazomotor.

Quincke'in ödemi nedir?

Quincke'in ödemi ya da başka bir deyişle anjiyoödem, vücudun diğer bölümlerinin şişmeye başladığı bir durumdur. Hemen gelişir ve aşağıdaki fenomenlere ve ürünlere karşı alerjik bir reaksiyon gösterir:

 • iyot içeren preparatlar;
 • B vitaminine dayalı ilaçlar;
 • aspirin;
 • penisilin;
 • böceklerin poleni;
 • emülgatör veya boya ilavesi ile ürünler;
 • histamin salınımı;
 • kozmetik, boya veya ev kimyasallarında bulunan kimyasal maddeler.

Ayrıca böyle bir sendrom giardiasis veya hepatit veya endokrin hastalıkları gibi bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanabilir.

Alkol kullanımına katkıda bulunan histamin salınımı olduğunda ortaya çıkabilir. Ayrıca, bir kişi Quincke'ye kalıtsal bir yatkınlığa sahip olabilir.

Laringeal ödem: semptomlar

Bu rahatsızlık aşağıdaki belirtilerle belirlenebilir:

 • kısık ses;
 • kabuklu bir kabuk şeklinde öksürük;
 • artan formu olan boğulma;
 • yüzünde siyanozun görünümü.

Larinksin şişkinliği olan hastanın nefes alması son derece zordur ve daha sonra nefes verin. Yumuşak damak, göksel bademcikler ve dilin şişmesi not edilir. Ayrıca, sendrom solunum sırasında göğüs ıslığı ile belirlenebilir.

Tüm listelenen edema Quincke'nin varlığında belirtiler şişlik ile desteklenir yüzünde ve ellerde, dudaklar, parmaklar ve vücudun diğer kısımları şişebilir.

İlk yardım nasıl sağlanır?

Doğal olarak, eğer laringeal ödemde herhangi bir semptom varsa ambulans çağırmalı En kısa sürede, hastanın boğulmasını önlemek için zamanında. Bir ambulansa varmadan önce aşağıdaki eylemler yapılmalıdır;

 • Hastanın nefes almasını kolaylaştırmak, örneğin, firketeyi gevşetmek, bağı kaldırmak, vb.
 • alerjenin etkisi ile, daha fazla kullanım veya maruz kalmasına izin vermeyin;
 • hastayı sıcak bir banyoya daldırın ya da en azından ellerini veya ayaklarını sıcak su havuzuna indirin;
 • adrenalin hidroklorür ile ağız boşluğunu durulayın;
 • güçlü bir burun spreyi ile burun spreyi;
 • mümkünse - kas içi antihistamin uygulamak (örneğin, suprastin veya difenhidramin).

Şişliğin, kol veya bacak bölgesinde bir böcek ısırığı veya alerjinin geçtiği ilacın uygulanmasıyla şişmesi durumunda, hemen bir turnike takın yaranın hemen üstünde bir yer.

Tedavi yöntemleri

Bu rahatsızlığın tedavisi, karşısına ortaya çıktığı anahtar bir hastalık için alerjenin ya da tedavinin ortadan kaldırılmasını içerir. Şişlik iltihapsa, o zaman apse açılır ve terapötik eylemler gerçekleştirilmelidir.

Boğulma şişme en tehlikeli olanıdır ve bu durumda her şey çok çabuk yapılmalıdır, Tek başına ciddi önlemler almak., ama doktorun gelişini hızlandırmanız gerekiyor.

Bu semptomu olan hastanın tıbbi muayenesi öncelikle olayın nedeninin belirlenmesini amaçlamaktadır, bu nedenle doktor, başka bir şeyle hasta olup olmadığını, kronik hastalığı olup olmadığını, alerjisi olup olmadığını öğrenmek zorundadır.

Palatine dilin ödemi, nefes darlığı veya ses bağının kaybı ile hasta hemen hastaneye kaldırılır.

Evde veya hastanede tedavi aşağıdakileri içerir:

 • penisilin enjeksiyonları ve inhalasyonlar;
 • boyunda ısı;
 • sıcak ayak banyoları;
 • bankalar ve hardal sıvaları;
 • sıvı halde gıda alımı;
 • buz yutma;
 • Cildin altında ve burnun içinde yer alan Novocaine abluka;
 • intravenöz olarak glukoz çözeltisi.

Şişmeye neden olan şey ne olursa olsun, mümkün olan en kısa zamanda belirlenmeli ve hastayı olası sonuçlardan kurtarmak için gerekli tüm önlemleri almalıdır.

Boğaz şişmesi

Boğazın ödemi - larinks dokularının şişmesiyle karakterize bir semptom, hem dışsal negatif etki faktörlerinin hem de her zaman bir kulak burun boğaz doğası olmayan belirli bir hastalığın bir sonucu olabilir. Boğazın şişmesi oldukça hızlı geliştiği için, tıbbi önlemler hemen başlatılmalı, bu da larenksin stenozuna ve ardından boğulmaya neden olur.

Boğazda şişme hissinin etyolojisini belirlemek için, sadece uzman bir doktor kişisel muayene ve gerekli tüm tanı ölçütlerini gerçekleştirebilir. Bu durumda kendi kendine tedavi son derece tehlikelidir, çünkü artık komplikasyonlarla ilgili değildir, ancak yüksek ölüm riski hakkında.

etiyoloji

Mukus boğazında ödem, bazı etkenlerin yanı sıra dış etiyolojik faktörlerin bir sonucu olabilir. Bu özelliğe sahip olan klinikteki hastalıklar için, aşağıdakileri ayırt etmek yararlıdır:

 • kızamık;
 • kızıl ateş;
 • çiçeği;
 • ateş;
 • grip;
 • oksipital apse;
 • tüberküloz;
 • frengi;
 • larinks kıkırdağının iltihabı;
 • kardiyovasküler hastalıklar;
 • larinkste malign veya benign neoplazmlar;
 • flegmonöz larenjit;
 • lenfatik damarların sıkışması;
 • alerjik reaksiyon.

Boğazın şişmesine neden olan dış etiyolojik faktörlerle ilgili olarak şu hususlara dikkat edilmelidir:

 • larinkse mekanik hasar;
 • şiddetli stres, şiddetli sinir suşu veya korkusu;
 • çok sıcak, sıcak, ekşi kullanın;
 • bazı ilaçları almak;
 • gebelik.

Şişmiş boğazı tetikleyen şeyden bağımsız olarak, derhal tıbbi yardım almalı ve kendi takdirinize göre tıbbi önlemler almamalısınız. Hamilelik sırasında boğazın şişmesinin, basit SARS ile bile provoke edilebileceğine dikkat edilmelidir, çünkü bu sırada vücudun koruyucu fonksiyonları önemli ölçüde zayıflamaktadır.

semptomataloji

Genel belirtilere göre, bu tür klinik tabloları aşağıdaki gibi sınıflandırmak tavsiye edilir:

 • yutulduğunda ağrının ilk aşamalarında;
 • sıvının yutulması zorluğu;
 • sesin değişmesi - ses kısıklığı, tını değişikliği;
 • balgam olmadan öksürük;
 • artan vücut ısısı;
 • baş ağrısı, baş dönmesi;
 • ateş, titreme;
 • Zor nefes alma - sığ, ıslıklı;
 • boğazda yabancı cisim hissi.

Provoke patolojik sürece bağlı olarak, genel klinik resim belirli özellikler ile desteklenecektir. Yani, boğazın alerjik ödemi böyle bir klinik eşlik edecek:

 • hastanın iyi olma halindeki hızlı bozulma;
 • ses kaybı;
 • güçlü öksürük;
 • lakrimasyon, ışık uyarımına artan reaksiyon;
 • bilinç kaybı.

Üst solunum yollarının enflamatuar hastalıklarında, aşağıdaki semptomatik komplekslerin varlığı mümkündür:

 • Boğazda yabancı bir beden bulma hissi;
 • yutma sırasında persenji ve ağrı;
 • larinksin kızarıklığı;
 • yüksek vücut ısısı;
 • sürekli yorgunluk;
 • aşırı terleme;
 • öksürük, bir kural olarak, yoktur.

Boğazda bir dış gövdenin varlığı hissi, bu tür bir klinik tablo ile karakterize edilecek, iyi huylu veya habis bir tümörün oluşumunun bir işareti olabilir:

 • yüzeysel, emekli solunum;
 • nefes darlığı;
 • cilt solgunluğu;
 • zayıflık, sinirlilik;
 • vücut ısısı 37-39 santigrat derece;
 • submandibular, servikal lenf düğümlerinin inflamasyonu.

Boğazda şişlik suçiçeği tarafından kaynaklanabilir, ancak sadece mukus boğazında veziküller varsa. Bu durumda, aşağıdaki klinik tablo mevcut olabilir:

 • Yutulduğunda daha kötü olan şiddetli boğaz ağrısı;
 • yüksek vücut ısısı;
 • özellikle geceleri, terleme arttı, bu yüzden aşırı ısınma tavsiye edilmez;
 • kaşıntı;
 • zayıflığı;
 • ses kısıklığı;
 • tükürme olmadan öksürük.

Klinik resimden bağımsız olarak, yardım için bir doktora danışmanız ve kendinizi tedavi etmemeniz gerekir.

tanılama

Boğazın ödeminin nasıl giderileceği ve bu semptomun hangi hastalık olduğunun tezahürü, sadece gerekli tüm tanı ölçütlerini uyguladıktan sonra doktora söylenebilir. Temel bir fizik muayene ve genel anamnez topluluğudur, daha sonra bu tür laboratuar-teşhis faaliyetlerini yürütebilirler:

 • genel klinik ve biyokimyasal kan testi;
 • Boğazdan bir çubukla;
 • alerjik testler;
 • bronkoskopi;
 • direkt veya indirekt laringoskopi;
 • X-ışını incelemesi;
 • Endoskopi.

Çalışmanın sonuçlarına dayanarak, doktor tetikleyici faktörü belirleyebilir ve etkili bir tedavi önerebilir.

tedavi

Terapötik önlemlerin taktikleri, tahrik edici rahatsızlığa bağlı olacaktır. İlaç tedavisi, bu tür ilaçların kullanımını içerecektir:

 • alerji;
 • antibiyotikler;
 • NSVP;
 • ateş;
 • ekspektoranlar;
 • mukolitikler;
 • antispazmodikler.

Hamilelik sırasında boğaz ödeminin tedavisi, asgari miktarda tıbbi preparat, ve mümkünse tamamen dışlanmaları anlamına gelir.

İlaç tedavisi kursuna ek olarak, hasta özel bir diyete uymalıdır:

 • mukus lapası;
 • çorba;
 • yumuşak sebze veya lor güveç;
 • Akut, yağlı ve kaba gıdaların dışlanması.

Genel olarak, hastanın diyetine sıvı ve püre besin dayanmalıdır, gıda sadece sıcak olmalıdır.

Tedaviye zamanında başlanırsa, provoke hastalığa bakılmaksızın önemli komplikasyonlardan kaçınılabilir.

önleme

Bu durumda, özel bir önleyici tedbiri, bu bir semptom olduğundan ve ayrı bir hastalık olarak ayırmak mümkün değildir. Bu nedenle, etiyolojik listede yer alan hastalıkların önlenmesi tavsiye edilir.

"Boğazın şişmesi" hastalıklarda görülür:

Hemolitik Streptococcus, spesifik bir forma sahip gram-pozitif bir bakteridir. Laktobasil ailesini ifade eder. Çoğu zaman aynı anda altın stafilokok aureus ile birlikte bulunur. Bakteriler herhangi bir kişinin vücudunu etkileyebilir - hem yetişkin hem de küçük bir çocuk.

Kadınlarda gonore, cinsel veya transplasen olarak bulaşan bir hastalıktır. Nedensel ajan, gonokokların patojenik organizmasıdır. Vajinal seksten, enfeksiyon riski oral seks ile biraz daha az, ancak sadece tükürük sıvısının antibakteriyel özelliklerinden dolayıdır.

Gerçek bir krup, solunum yollarının enfeksiyöz ve inflamatuar bir lezyonuna eşlik eden ciddi bir sendromdur. Nedeni laringeal lümeni daraltan şişliktir. Gerçek krup, güçlü stenozu provoke eden larinksin inflamatuar bir lezyonunun sonucudur. Bu nedenle patolojiye sıklıkla stenoza larenjit denir.

Çocuklarda Larenjit - hemen hemen ödeminin meydana geldiği, larenksin enflamatuar süreci. En tehlikeli olanı yenidoğan bebekler ve üç yaşına kadar olan çocuklar için larenjittir, çünkü hastalığın seyri solunum sistemine yetersiz hava girişi ile eşlik eder. Ebeveynler hastaneye yatış istemezse boğulmaya neden olabilir.

Listeriyozis, listeria L. Monocytogenes patojenik türlerinin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Bu mikroorganizma çok stabildir ve olumsuz çevre koşullarında bile hayatta kalabilir, böylece herkes onun tarafından enfekte edilebilir, hijyen konusuna yeterince cevap vermez.

Larinksin ödemi bağımsız bir patoloji değildir, ancak vücuttaki çeşitli enfeksiyöz ve enfeksiyöz olmayan süreçlerin belirleyici bir özelliğidir. Bu patolojik durum, solunum yetmezliği semptomlarında bir artış ile laringeal lümenin keskin veya kademeli olarak daralması ile karakterizedir. Çoğu zaman bu patolojik durum çocuklarda ve ayrıca 19 ila 35 yaşlarında erkeklerde görülür. Kadınlar bu semptomlara daha az sıklıkla eğilimlidir. Patolojik durumun tedavisi zamanında yapılmalıdır, çünkü müdahale olmadan semptom boğulma ve hastanın ölümüne neden olabilir.

Çocuklarda farenjit, boğazın arka duvarındaki mukoza zarını ve lenfoid yapılarını etkileyen inflamatuar bir hastalıktır. Böyle bir halsizlik tezahürünün hem çocuklar hem de yetişkinler için karakteristik olduğu dikkate alınmalıdır, ancak çocuklarda zayıf bir bağışıklık sistemi nedeniyle daha sık görülür.

Fiziksel egzersizler ve kendi kendine kontrol sayesinde, çoğu insan ilaçsız yapabilir.

Boğazın şişmesi: nedenleri, şekilleri ve tezahürleri, nasıl tedavi edilir

Boğazın şişmesi bağımsız bir nosolojik birim değil, vücuttaki bazı patolojilerin bir tezahürüdür.

Boğaz ödeminin yerleri:

 • Larinksin buzlu submukozal dokusu,
 • Vestibular veya cherpalodnagortannye kıvrımları,
 • Aritmoid kıkırdak,
 • Larinksin dil yüzeyi.

Yetişkinlerde, larinksin boğazı şişer ve çocuklarda bir astar alanı vardır. Genellikle, boğazın şişmesi, genellikle larenksin apselerini taklit eden tek taraflı bir patolojidir.

İnflamatuar olmayan patolojik süreçte yumuşak dokular lifleri ayıran seröz transüda ile emprenye edilir ve akut inflamasyonda çok sayıda eritrosit içeren bir eksüda oluşur. Soğuk algınlığı, travma veya akut bulaşıcı bir hastalık ile boğazın şişmesi hızla gırtlaktaki tüm katmanlara yayılır.

Boğazın şişmesi olur:

 1. Sınırlı - dokuda hafif bir artış,
 2. Diffüz veya diffüz, solukluğu zorlaştıran larinksin ifade edilen daralmasıdır.

etiyoloji

Boğazın şişmesi, streptokok toksinlerinin vücuda maruz kalması sonucu zayıflamış bireylerde görülür. Risk grubu genellikle influenza, kızıl ateş, diyabet ve üremi ve beriberi semptomları olan hastaları içerir.

Boğaz şişmesi gelişimine katkıda bulunan faktörler:

 • yaralanmalar
 • Yabancı cisimlerin yutulması,
 • Yumuşak dokuların yanmasına neden olan sıcak yiyecek,
 • Boyun organlarında röntgen ve radyolojik etki,
 • Soğuk havayı teneffüs ederek veya soğuk bira veya süt içerek alt soğutma,
 • Akut viral enfeksiyonlar - kızamık, grip, tifüs,
 • Akut bakteriyel enfeksiyonlar - kızıl ateş, difteri,
 • Larinks, bademcikler, okolohlotochnogo uzay, epiglotis - epiglotit, flegmon ve abseler iltihabı,
 • Kronik böbrek ve kardiyovasküler patoloji
 • Boyun damarlarının sıkıştırılmasından kaynaklanan kan dolaşımının ihlali,
 • Larinksin benign ve malign tümörleri,
 • Dış uyaranlara karşı alerji - toz, ev ve gıda alerjenleri,
 • Larinksin balgamik inflamasyonu.

Patolojik anatomi

Hızlı akım grip ile larinks Akut iltihap, yılancık, kızıl hızla gelişir ve uzay podskladochnogo için larinks vestibülününü submukozal tabakasının tamamı üzerinde uzanan boğaz ait belirgin ödem eşlik eder.

Ödematöz larenjitin patolojik bulguları şunlardır:

 1. Mukozada kızarma,
 2. Mukoza lökositlerinin ve lenfositlerin infiltrasyonu,
 3. Submukozal tabakanın seröz transudat ile emprenye edilmesi,
 4. Larinksin mukus bezlerinin aktivasyonu.

semptomataloji

Mümkün olduğu herhangi bir patoloji İlk aşamada, boğazda ödem gelişimi, boğazda hafif bir rahatsızlık ve yutma sırasında hafif ağrı ile kendini gösterir.. Gelecekte, hastalığın klinik belirtilerinin şiddeti, boynun yumuşak dokularında enflamatuar sıvının birikme oranına bağlıdır. Gırtlağın daha hızlı kısalması, boğazdaki ağrı, ses kısıklığı, kuru öksürük. Sonuç olarak, insan yaşamı için tehlikeli bir astım krizi olabilir. Bu semptomlar, soğuk algınlığı veya alerjinin neden olduğu boğazın şişmesi için tipiktir.

Şişmiş boğaz hastaları yutulduğunda ağrı, baş ağrısı, ateş, şiddetli titreme, nefes almada zorluk çeker. Boğazın mukoza zarı hiperemiktir, enjekte edilir, vokal kordonlar silindirik çıkıntılar şeklini alır, vokal kriko daraltılır. Kuru öksürük nöbeti sırasında ağrı artar ve enfeksiyon hızla komşu bölgelere yayılır, bu da pürülan komplikasyonların gelişmesine yol açar. Tedavi olmadığında, ağrı kulağa yayılır, ses tonu değişir, inspiratuar dispne ortaya çıkar ve ses fonksiyonları önemli ölçüde etkilenir - aphonia gelişir. Aşırı vakalarda solunum yetmezliği belirtileri, trakeotomi gerektirir.

Boğazın alerjik şişmesi

Bu patoloji, belirli alerjenlerin vücuda maruz kaldığı zaman gelişir - gıda, toz, ilaç, hayvan yünü.

Havadaki damlacıklar tarafından vücuda giren alerjen, epiglotis bölgesinde yumuşak dokuların şişmesine neden olur. Alerjenler yemek borusu içinden nüfuz ederse, o zaman aritenoid kıkırdaklar akar.

Boğazın alerjik ödeminin karakteristik özellikleri:

 • Hızla gelişir,
 • Ses kaybı eşliğinde
 • İnsan hayatı için tehlikeli,
 • Boğulmaya neden olur.

Laringofarenksin mukoza zarı açık pembe, yarı saydam, jelatinlidir.

Boğazın bulaşıcı şişmesi

Angina, zamanında ve yeterli tedavi olmadığında, larenks ödemi ile sıklıkla komplike hale gelir. Bu özellikle hastalığın foliküler ve nekrotik formlarının karakteristiğidir. Gırtlak duvarları iltihaplanır, boğaz kanalı daralır, ağrı ortaya çıkar.

Akut enfeksiyonda boğaz ödemi belirtileri:

 1. Boğaz ağrısı,
 2. Zorlukla nefes alma,
 3. Ses kısıklığı,
 4. Yeme zorluğu.

Doğru teşhis etmek için şişliğin yerini, ödem oranını ve solunum zorluğunu belirlemek gerekir.

Larinksin şişmesi hızla gelişir ve sıklıkla asfiksi ile biter. Bunun olmasını önlemek için, boğaz ağrısını uzmanlarca reçete edilen ilaçlarla zamanında tedavi etmek gerekir. Kendi kendine ilaç tedavisi ve anjin için tam bir ihmal kesinlikle yasaktır.

Boğazda dilin şişmesi

Dil akut enfeksiyonlar, alerjiler veya travma ile şişer.

 • Dilin kalıtsal anjioödemi, kalıtım yoluyla bulaşan ve acil tıbbi müdahale gerektiren oldukça nadir bir fenomendir.
 • Dilin alerjik ödemi, lokal reaksiyonlar ile birlikte - boğazın ödemi, deride bir döküntü olduğunda -.
 • Akut bir enfeksiyonda, vücut ısısı yükselir, boğazda hiperemi ve ağrı görülür. Dilin ödeminin ana nedeni anjinadır.

Dilin şişmesi, acil tıbbi müdahale gerektiren çeşitli patolojilerin belirtilerinden biridir. Ödemin çevre dokulara geçişi ile birlikte hastalığın semptomları artar ve hastanın durumu kötüleşir.

İnflamatuar olmayan boğaz şişmesi

Boğazın enflamatuar olmayan şişmesi, bağ dokusu liflerinin kan hücrelerini içermeyen bir transüdat-seröz sıvı tarafından emdirilmesi ve ayrıştırılmasıdır. Kalp ve böbrek patolojisi, onkoloji, alerji, tiroid bezinin hipotiroidisi ve tükenmiş bireylerde gelişir.

Boğazın enflamatuar olmayan şişmesi genellikle tüm larenksi kaplar, tamamen konturlarını yumuşatır, hafifçe şişirilmiş bir şişlik görünümündedir.

Hastalar boğazda yabancı bir cisim hissi, sesin ses kısıklığı, tını değişikliği. Sık sık yiyecekleri tıkarlar ve nefes almakta zorlanırlar. Mukoza zarı saydam, sarımsı veya grimsi hale gelir, yüzeyi şişer.

Çocuklarda boğazın şişmesi

Çocukta boğazın şişmesi - çocukluk çağı hastalıklarının belirtileri: tahıl, larinks, alerji, laringospazm, zaglugal apsesi, epiglottitis difteri.

 1. Çocuklarda krup - Acil teşhis ve tedavi gerektiren bir acil durum. Krup'un gelişimi, bir çocuk organizmasının yapısının bazı özellikleri tarafından desteklenir. Çocuklarda, hava yolları oldukça dardır, mukoza zar ödemlidir ve solunum kasları zayıftır. Patoloji stridor, ses kısıklığı ve "havlayan" öksürük ile kendini gösterir. Çocuğun şişmiş bir boğaz varsa, spazm ortadan kaldırmak ve rahatsız solunumunu geri yüklemek için gereklidir.
 2. Larenks disfonksiyonu - kademeli bir başlangıç, stabil bir seyir ve semptomlarda bir artış ile karakterize enfeksiyöz patoloji. Hasta bir çocuğun sesi kısılır, aphonia gelişir. Hastalığın tedavisi, hastaya antidiftheria serumunun uygulanmasını içerir.
 3. Boğazın alerjik şişmesi herhangi bir alerjenin etkisi altında oluşur - gıda, tıbbi, ev. Genellikle, patoloji atopik dermatit, kurdeşen veya Quincke'nin ödem öyküsü olan çocuklarda görülür. Boğazın şişmesini önlemek için antihistaminik ve glukokortikoidler yardımcı olacaktır.
 4. laryngism - Gliksitin kapanmasına yol açan larinksin kaslarının istemsiz kasılması. Hastalık, cildin inspiratuar dispne, gürültülü, hırıltılı solunum, solukluk ve siyanoz, soğuk terleme, kısa süreli solunum durması olarak kendini gösterir. Vücutta biriken karbondioksit, ritmik solunumun restorasyonuna yol açan solunum sistemini tahriş eder.
 5. epiglottiditis - Hemofilik bir rodun neden olduğu ve solunum yollarının açıklığını bozan enflamatuar epiglotis hastalığı. Yüksek ateş, hırıltı, yutma zorluğu, yorgunluk, sinirlilik, şiddetli boğaz ağrısı patolojisi vardır.

Enfeksiyöz epiglottitin arka planına karşı boğazda kuvvetli bir şişme ile çocuk zorla pozisyon alır: hafifçe öne doğru eğilerek uzanmış bir boyun ve açık ağız ile oturmak.

 • Hyopharyngeal apse - Faringeal dokunun sınırlı bir iltihaplanması olan solunum organlarının transfer edilen bakteriyel patolojisinin komplikasyonu. Hastalık sıcağın keskin yükselmesi, boğaz ağrısı, sesin ses kısıklığı, boğulma saldırıları, sallanma ile kendini gösterir. Peroretik apsesi olan hastalar apseyi açmak ve boşaltmak için cerrahi departmanında ve ayrıca güçlü antibiyotik tedavisi için hastaneye yatırılmalıdır.
 • tanılama

  Tanı, hastanın şikayetleri, hastalık öyküsü, bu palpasyon ve laringoskopiye dayanarak bir doktor-otorinolarynolog tarafından gerçekleştirilir. Yardımcı araştırma yöntemleri, bronkoskopi ve akciğer röntgeni.

  Boğazın laringoskopik belirti bulguları: Tümör benzeri bir kıvamlı kıvam oluşumu, ödem bölgesinde yer alan parçaların konturlarının olmaması. Direkt laringoskopi hastanın durumunu kötüleştirebilir, gırtlak spazmı, boğulma ve ölümle sonuçlanabilir.

  Laboratuvar tanısı, enflamatuvar değişikliklerin tespit edildiği genel bir kan testinin yapılmasını içerir - formülü sola kaydırmakla birlikte nötrofilik lökositoz.

  tedavi

  Boğazın şişmesiyle birlikte hızlı hareket eden önlemler:

  • Diüretik ilaçlar - Furosemide, Hypothiazide, Indapamide,
  • Yatıştırıcılar ve sakinleştiriciler - Sibazon,
  • Antihipoksanlar ve antioksidanlar - "Actovegin", "Panangin", "
  • Vitaminler - Vitrum,
  • Antihistaminikler - Diazolin, Tavegil,
  • Anti-inflamatuar, antialerjik ajan - "Prednisolone"
  • Dehidrasyon, intravenöz bir glukoz, kalsiyum klorür, askorbik asit çözeltisidir.
  • Hastanın oturma pozisyonu,
  • Sıcak ayak banyoları
  • Gorcini buzağı kaslarında,
  • oksijen tedavisi,
  • Buz parçalarının yutulması,
  • İçmenin kısıtlanması,
  • Sıvı ve yarı sıvı gıdalar.

  Boğazın ödeminin nedeni enfeksiyöz patoloji ise, hastalara antibiyotik veya sülfonamidler reçete edilir. Semptomatik tedavi antipiretik ilaçlar, antihistaminler ve restoratif ürünler - vitaminlerden oluşur.

  Yıldırım yoluyla, boğazın şişmesi, trakeotomi gerektiren akut asfiksi gelişimine yol açabilir.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Gebe kadınlarda anjin: fetus için risk olmadan hastalığı nasıl tedavi edilir

  Hamilelik sırasında kadının bağışıklığı zayıflar, bu nedenle çeşitli enfeksiyonlara yakalanma riski birçok kez artar. Aralarında en tehlikeli olanlardan biri anjinadır: annede ciddi komplikasyonlara ve fetüste gelişimsel bozukluklara yol açabilir, bu nedenle bu yaygın hastalığı ciddiye almak önemlidir.

  Angina ile boğazda ağrıyı rahatlatmak için nasıl

  Bademciklerin (bademcikler) akut inflamasyonu veya angina streptokok enfeksiyonu sonrası daha az sıklıkla diğer enfeksiyon türlerinde ortaya çıkar ve hastada ciddi semptomlara neden olur.