Loading

Kronik bademcik iltihabı

Kronik bademcik iltihabı - Sık görülen anjinaların sonucu olarak, alevlenmelerle akan kronik, palatine bademcikler (bezler) iltihabı. Hastalık ile birlikte yutma, boğaz ağrısı, ağız kokusu, submaksiller lenf nodlarında artış ve ağrı vardır. Vücutta enfeksiyon kronik odak olarak bağışıklığı azaltan ve piyelonefrit, enfektif endokardit, romatizma, artrit, Adneksit, prostatit, kısırlık ve başkalarının gelişimine yol açabilmektedir.

Kronik bademcik iltihabı

Kronik bademcik iltihabı, sık anjinanın bir sonucu olarak alevlenmelerle ortaya çıkan palatine bademciklerin (bezler) kronik bir enflamasyonudur. Hastalık ile birlikte yutma, boğaz ağrısı, ağız kokusu, submaksiller lenf nodlarında artış ve ağrı vardır. Vücutta enfeksiyon kronik odak olarak bağışıklığı azaltan ve piyelonefrit, enfektif endokardit, romatizma, artrit, Adneksit, prostatit, kısırlık ve başkalarının gelişimine yol açabilmektedir.

nedenleri

Farenks halkasının diğer lenfoid formasyonları ile birlikte palatine bademcikler vücudu hava, su ve gıda ile birlikte nüfuz eden patojenlerden korurlar. Belli koşullar altında, bakteriler bademcikler akut inflamasyona neden olur - anjin. Rekürren anjinin bir sonucu olarak kronik tonsillit gelişebilir. Bazı vakalarda (toplam hasta sayısının yaklaşık% 3'ü) kronik bademcik iltihabı primer bir kronik hastalıktır, yani, önceden anjina olmaksızın ortaya çıkar.

Kronik tonsillit gelişme riski bağışıklık bozuklukları ile artmaktadır. Vücudun genel ve lokal direnci, bulaşan bulaşıcı hastalıklar (kızıl ateş, kızamık, vb.) Ve hipotermi altında azalır. Ek olarak, vücudun genel bağışıklık durumu, anjin ve diğer bulaşıcı hastalıklarda uygunsuz antibiyotik tedavisi veya haksızlığa uğramış antipiretik madde alımından etkilenebilir.

bademcik kronik enflamasyon gelişmesi küçük kıvrımlar, sapmış septum ve adenoidleri artan zaman burun nefes ihlali polipozisi teşvik etmektedir. Kronik tonsillit gelişimi için lokal risk faktörleri komşu organlarda (adenoidit, sinüzit, çürük dişler) enfeksiyon odaklarıdır. Kronik bademcik iltihabı hastalarının bademcik Bununla birlikte, boşluk derinliği, bir kural olarak, patojenik monoflora (stafilokok veya streptokok) tespit, yaklaşık 30 farklı patojenlerin tespit edilebilir.

sınıflandırma

Kronik tonsillit basit (kompanse) ve toksik-alerjik (dekompanse) formları izole edin. Toksik-alerjik form (TAF), iki alt formda ayrılır: TAF 1 ve TAF 2.

 • Basit bir form kronik bademcik iltihabı. Basit bir form olan kronik bademcik iltihabı ile iltihaplanmanın lokal belirtileri baskındır (yayların kenarları ve şişlik, kalınlaşma ya da lakumadaki pürülan tıkaçlar). Bölgesel lenf düğümlerinde artış olabilir.
 • Toksik-alerjik form 1. Enflamasyonun ortak belirtilerine göre, yaygın toksik-alerjik belirtiler kombine edilir: yorgunluk, periyodik bozukluklar ve önemsiz sıcaklık artışları. Zaman zaman eklemlerde ağrı görülür, kronik bademcik iltihabı artar - EKG'nin normal resmini rahatsız etmeden kalp bölgesinde ağrı. Solunum hastalıklarının iyileşme dönemleri uzar, uzar.
 • Toksik-alerjik form 2. Kronik bademcik iltihabının yukarıdaki tezahürlerine EKG resmindeki değişiklikle kalbin aktivitesindeki fonksiyonel bozukluklar eklenmiştir. Kalp ritmi olası ihlalleri, uzun bir subfebril durumu. Eklemlerde, vasküler sistemde, böbreklerde ve karaciğerde fonksiyonel bozukluklar ortaya çıkar. Genel (edinilmiş kalp hastalıkları, enfeksiyöz artrit, romatizmal ateş, tonzillogennaya sepsis, üriner sistem, tiroid ve prostat hastalıklarının bir dizi) ve lokal (farenjit, parafaringit peritonsiller yetmezlik) bağlantılı hastalıkların hizalayın.

semptomlar

Basit bir form için kronik bademcik iltihabı belirtileri ile karakterizedir. Yutma, karıncalanma, kuruluk, kötü nefes almada hastalar yabancı bir cisim hissi veya utançtan rahatsız olurlar. Bademcikler iltihaplıdır ve büyümüştür. Alevlenme olmadan, genel semptomlar yoktur. sık anjina ile karakterize yorgunluk, halsizlik, genel zayıflık ve sıcaklıktaki hafif bir artış eşlik eder iyileşme Daha uzun bir süre ile (3 kez, yılda kadar).

kronik bademcik angina toksik-allerjik bir şekilde en fazla 3 kez, yılda geliştirirken, sık sık komşu organ ve dokuların enflamasyonu (peritonsiller apse, farenjit, vs.) ile komplike. Hasta sürekli olarak halsizlik, halsizlik ve halsizlik hisseder. Vücut ısısı uzun bir süredir subfebril kalmaktadır. Diğer organlardan gelen semptomlar, bazı konjuge hastalıkların varlığına bağlıdır.

komplikasyonlar

Kronik bademcik iltihabında, enfeksiyon yolundaki bariyerden gelen bademcikler, çok sayıda mikrop ve hayati aktivitelerinin ürünlerini içeren bir rezervuara yayılmıştır. Etkilenen bademciklerin enfeksiyonu vücuttan geçerek kalbe, böbreğe, karaciğere ve eklemlere (ilgili hastalıklar) zarar verebilir.

Hastalık vücudun bağışıklık sisteminin durumunu değiştirir. Kronik bademcik iltihabı, doğrudan ya da dolaylı olarak, belirli otoimün hastalıklarda (dermatomiyosit, skleroderma, periartrit nodosa, sistemik lupus eritematoz), cilt hastalıkları (egzama, sedef hastalığı) ve periferik sinir lezyonu (siyatik, pleksitis) gelişimini etkiler. Kronik tonsillit ile uzun süreli zehirlenme hemorajik vaskülit ve trombositopenik purpura gelişimi için bir risk faktörüdür.

tanılama

Kronik tonsillit tanısı, karakteristik anamnez (tekrarlayan anjina), kulak burun boğaz uzmanının objektif muayenesi ve ek çalışmalar temelinde yapılır.

Faringoskopide hiperemi, kenar kalınlaşması ve palatine kemiğin şişlikleri ortaya çıkar. Belki de üçgen kat ve bademcikler ile palatine kemer füzyonu. Çoğu zaman bademciklerin gevşemesi söz konusudur (özellikle çocuklarda). Bademciklerin lacunaları, bazen hoş olmayan bir kokuyla birlikte, irin içerir. Sıklıkla bölgesel lenf düğümlerinde bir artış tespit edilir.

Kronik tonsillitin toksik-alerjik formu durumunda, konjuge hastalıkların tanımlanması ve patolojinin şiddetinin değerlendirilmesini amaçlayan kapsamlı bir muayene yapılır.

tedavi

Kronik tonsillit tedavisinin taktikleri, hastalığın formuna ve evresine (alevlenme, latent seyir) bağlı olarak seçilir. Konservatif tedavi, etkilenen bademcikler üzerindeki yerel etkileri ve vücudu güçlendirmeye ve bağışıklık durumunu artırma amaçlı genel önlemleri içerir.

Yerel tedavi bademciklerin yıkanmasını ve antiseptik çözeltileri ile durulamayı içerir. Bademcikler antiseptik ve antibakteriyel ilaçlar enjekte edilir. Emme hapları - oroseptikler uygulayın, yerel immünomodülatörleri kullanın. Çay ağacı, sedir, lavanta ve okaliptüsün (soluma ve durulama) tavsiye edilen aromaterapi esansiyel yağları. Ağız boşluğu, burun boşluğu ve paranazal sinüsleri sterilize etmek gereklidir.

Antibiyotikler sadece süreç kötüleştiğinde kullanılır. Bağışıklığı baskıladığı için, kronik bademcik iltihabı antibiyotiklerin gizli akışı gösterilmemektedir, ağız boşluğunun ve gastrointestinal sistemin florasının bileşimini bozmaktadır. İmmünostimülanlar ve immünokortreler hem alevlenmede hem de hastalığın latent fazında kullanılır. Modern ilaçlar ve doğal kaynaklı müstahzarlar (pantokrin, propolis, papatya, ginseng) kullanılır.

Bademciklerin (tonsillektomi) cerrahi olarak çıkarılması, TAF 2 ile ve lenf dokusunun uzun süreli inflamasyonun sonucu olarak bir bağ dokusu ile yer değiştirmesi durumunda endikedir. Lazer lacunotomi yapmak mümkündür. Kronik tonsillit komplikasyonlarının paratonsillar apsesi şeklinde gelişmesi ile otopsi yapılır.

Kronik tonsillit: belirtiler ve tedavi

Kronik tonsillit ana semptomlardır:

 • Eklemlerde ağrı
 • Lenf düğümlerinin büyütülmesi
 • Artan sıcaklık
 • Kalbinde ağrı
 • Ağız kuru
 • Hızlı yorgunluk
 • Boğaz ağrısı
 • Ağızdan hoş olmayan koku
 • Düşük dereceli ateş
 • Boğazda Pus
 • ilgisizlik
 • Artan bademcikler
 • Kalbin çalışmasında kesintiler
 • Boğazda yabancı cisim hissi
 • Yiyeceklerin reddi
 • Karaciğerin disfonksiyonu
 • Böbreklerin disfonksiyonu
 • gelgeçlik
 • Yutulduğunda rahatsızlık

Kronik bademcik iltihabı, palatine bademciklerin periyodik iltihaplanmasının meydana geldiği patolojik bir durumdur. Bu nedenle bademcikler, kronik zehirlenme ve vücudun alerjisine yol açan, sürekli bir enfeksiyon odağı haline gelir.

Bir yetişkin veya çocukta patolojinin belirtileri, bir alevlenme döneminde en belirgindir. Vücut ısısı keskin bir şekilde yükselir, bölgesel lenf düğümleri artar, boğaz ağrım başlar. Kronik bademcik iltihabı olan hastalarda, vücudun azalmış reaktivitesi ve bu tür kronik enfeksiyon enfeksiyonlarının varlığı ile aşağıdaki patolojilerin gelişebileceği belirtilmelidir:

Kronik tonsillit, kulak burun boğaz pratiğinde en sık rastlanan patolojilerden biridir. Tıbbi istatistiklere göre, hastalık, olguların% 4-37'sinde ve çocuklarda -% 15-63'ünde yetişkin hastalarda görülür. Çocuklarda kronik bademcik iltihabı daha şiddetli ilerler ve eş zamanlı patolojiler gelişir.

nedenleri

Kronik bademcik iltihabı, mikroorganizmaların patojenik aktivitesine bağlı olarak gelişen bir enfeksiyöz bağımlı enflamatuar süreçtir. Normalde, vücuttaki bademcikler, enfeksiyöz ajanları tutuklamak ve solunum yollarına daha derin girmelerini önlemek için vardır. lokal ya da sistemik savunmasını bir azalma varsa, bademcikler üzerinde oyalandı patojenler, kronik tonsillit ilerlemesini neden büyümek ve çoğalmaya başlıyor.

Yetişkinlerde ve çocuklarda kronik tonsillit gelişmesine katkıda bulunan faktörler:

 • alerjik rinit;
 • burun septumunun eğriliği;
 • yerel ve genel bağışıklığın azaltılması;
 • sık rinit;
 • diğer KBB organlarında gelişen inflamatuar rahatsızlıklar;
 • çürük;
 • kronik enfeksiyon odaklarının insan vücudunda varlığı;
 • vücudun alerjik ruh hali.

sınıflandırma:

Kronik tonsillit üç tipe ayrılır (semptomatolojiye bağlı olarak):

 • basit biçim;
 • toksik ve alerjik form 1 derece;
 • toksik ve alerjik formu 2 derece.

Çocuklarda ve yetişkinlerde kronik tonsillit belirtileri aynıdır. Sadece çocuğun genel durumunun bir yetişkinden daha hızlı kötüleştiğine dikkat etmek gerekir. Ayrıca, komplikasyon riski bir yetişkinden daha yüksektir. Bunun nedeni, çocuğun bağışıklık sisteminin yeterince oluşmaması ve enfeksiyonla daha fazla mücadele edememesidir.

Basit formu

 • komplikasyonlar ortaya çıkmaz;
 • patolojinin alevlenmeleri yılda 1-2 kez meydana gelir;
 • Vücudun zehirlenme belirtileri gözlenmez;
 • remisyon dönemi semptomsuz devam eder. Hastanın durumu tatmin edicidir;
 • tedavi evde yapılabilir.
 • lakuna üzerinde irin;
 • görsel olarak işaretli pürülan tıkaçlar;
 • kemerin kenarları ödematidir;
 • bölgesel lenf düğümleri büyüklüğünde artar;
 • bir çocuk ya da bir yetişkin, boğazında yabancı bir nesneye sahip olduğu hissine sahiptir;
 • yutmada rahatsızlık;
 • ağız kuruluğu;
 • ağızdan hoş olmayan bir koku var;
 • Bazı durumlarda sıcaklıkta artış olur, ancak çok nadiren görülür. Bu, çocuklarda daha yaygındır.

Toksik-alerjik form

 • patolojinin alevlenmeleri sıklıkla görülür;
 • remisyon döneminde, hastanın genel durumu bozulur. İmmünolojik değişiklikler ve benzeri mümkündür;
 • evde tedavi hariç tutulur. Hastanede zorunlu yatış.

Toksik-alerjik form 1 derece belirtileri:

 • lokal inflamatuar reaksiyonlar;
 • vücut ısısı yükselir;
 • kalbinde ağrı. Bu anda EKG yapmak için, o zaman normdan sapmalar sabit olmayacaktır;
 • eklemlerde ağrı;
 • hızlı yorgunluk;
 • eğer bu form bir çocukta gelişirse, o zaman kaprisli olur, yemeyi reddeder;
 • Hastanın SARS ve influenza'yı taşıması daha zordur.

Toksik-alerjik form 2 derece belirtileri:

 • bademcikler bir enfeksiyon kaynağı haline gelir ve enfeksiyonun diğer organlara yayılması riski yüksektir (daha sıklıkla bu, çocuklarda vücudun reaktivitesinde bir azalma olarak görülür);
 • Yukarıdaki semptomların hepsi daha şiddetlenir;
 • Enfeksiyöz ajanların yayılmasından dolayı böbrek, karaciğer, kalp işlerinde başarısızlık vardır. Şiddetli vakalarda edinsel kalp defektleri, romatizma gelişebilir. Gebelikte kronik tonsillit teşhisi özellikle tehlikelidir. Bu formun gelişimi düşükle sonuçlanabilir.

tanılama

Yetişkinlerde ve çocuklarda kronik bademcik iltihabından şüphelenilmesi teşhisi bu tür çalışmaları içerir:

 • pharyngoscope. Doktor, patolojinin karakteristik semptomlarını tanımlamak için yanlarında bulunan bademcikleri ve alanları inceler;
 • kan testi. Enflamatuvar reaksiyonun şiddetini değerlendirmek için bir fırsat verir;
 • kan biyokimyası;
 • bademciklerin deşarjının bakteriyel muayenesi. Analiz sırasında, mikroorganizmaların belirli grup antibiyotiklere duyarlılığı belirlenir.

komplikasyonlar

Yetişkinlerde ve çocuklarda kronik tonsillitin tanı ve tedavisinin zamanında yapılmaması durumunda, komplikasyonlar gelişmeye başlar:

 • glomerulonefrit;
 • paratonazil apsesi;
 • romatizma;
 • Sürekli alerjiye bağlı olarak bağışıklık sisteminin çalışması bozulur.

Kronik bademcik iltihabı organ ve sistemlerin birçok patolojik sürecinin gelişimi için belirli bir "temel" haline gelebileceğini belirtmekte fayda var. Bu nedenle, onu tanımlamak ve zaman içinde yetkili tedaviyi gerçekleştirmek çok önemlidir. Bu hastalığın teşhisi, KBB ile ilgilidir. Çocuğun rahatsızlığı ile ilgili bir kuşku varsa, o zaman hemen çocuk doktoruna başvurmalıdır.

tedavi

Erişkinlerde ve çocuklarda kronik tonsillit tedavisi, operasyonel ve konservatif olmak üzere iki yöntemle gerçekleştirilir. Kural olarak, tedavi süreci aşağıdakileri içeren konservatif tedavi ile başlar:

 • etkilenen bademciklerin lakunaya nüfuz eden antiseptik solüsyonlarla yıkanması. Bu manipülasyon, patolojinin gelişimini tetikleyen mikroorganizmaların yok edilmesi hedefi ile gerçekleştirilir;
 • fizyoterapötik prosedürler. ABD, UHF tedavisi yanı sıra ultraviyole ışınlama uygulayın. Bu prosedürler gerçekleştirilebilir ve çocuklar, ancak ilgili doktorun sıkı gözetimi altında yapılabilir.

Kronik tonsillit için tedavi planında antibiyotikler, patolojik sürecin alevlenmesi varsa içerir. Makrolidler, yarı sentetik penisilinler, sefalosporinler tercih edilir. Ayrıca, tedavi anti-enflamatuar ilaçlar ile desteklenmektedir. Doktorlar, sıcaklıkta yüksek rakamlara, eklemlerdeki ağrıya ve zehirlenme sendromunun diğer tezahürlerine maruz kaldıklarında atarlar. Çocuk genellikle şurup, yetişkin - fenilefrin olarak nurofen veya parasetamol reçete edilir.

Kronik tonsillitin cerrahi tedavisi bu gibi durumlarda başvurdu:

 • Yukarıdaki terapinin iki dersi uygun etkiyi vermedi;
 • Bu patolojinin arka planına karşı bir parathonsillar apse geliştirir;
 • romatizma gelişti;
 • bademcik iltihabı zemininde glomerülonefrit belirtileri vardı;
 • tonsilloid kökenli sepsis;
 • Doktor, patolojik sürecin malign olduğuna dair bir şüpheye sahiptir.

Palatine bademcikler kaldırılması için kontrendikasyonlar:

 • kanamanın gelişimini provoke eden kan hastalıkları;
 • kardiyovasküler sistemin patolojisi;
 • kompanse diabetes mellitus;
 • böbrek yetmezliği;
 • arteriyel hipertansiyon.

Tonsillektomi sonrası komplikasyonlar:

 • farinksin hematomu;
 • bir yaradan kanama;
 • inflamatuar komplikasyonlar;
 • Mukoza zarının altında hava girmesi.

Kronik tonsillit tedavisi evde yapılabilir. Ancak bundan önce, hastanede yatışa ihtiyaç olup olmadığını tam olarak söyleyebilecek uzman bir uzmanı ziyaret etmelisiniz. Basit bir rahatsızlık durumunda, evde tedavi kabul edilebilir, ancak periyodik olarak doktorunuza göstermek için gereklidir. İlaç tedavileri halk ilaçları ile desteklenebilir. Ama aynı zamanda bir doktorla daha iyi koordine edilirler.

Hastalığı evde tedavi etmek için çeşitli infüzyonları kullanın. Şifalı bitkilerden yapılırlar. En etkili olanları:

 • althaea, kekik ve meşe kabuğu kökünden infüzyon;
 • papatya çiçekleri ve kirecin infüzyonu;
 • adaçayı bir kaynatma, altea'nın kökeni ve mürver çiçekleri.

Çocuğu evde tedavi etmek için inhalasyona başvurabilirsiniz. Bu yöntem güvenli ve çok etkilidir. Aktif maddeler bademcikler üzerinde doğrudan solunduğunda. Soluma için aloe yaprakları ve St. John's wort çiçeklerini kullanın.

Evde çocuğun tedavisinin sadece basit bir kronik bademcik iltihabı ile yapılabileceğini belirtmek gerekir. Toksik-alerjik form geliştiyse, mümkün olan en kısa zamanda patolojiyi ortadan kaldırmak ve eşlik eden patolojileri geliştirme riskini önlemek için tedavi sadece bir hastanede yapılmalıdır. Ayrıca, evde tedaviden, vücut ısısında bir artış olursa, pes etmeye değer.

Eğer sahip olduğunu düşünüyorsan Kronik bademcik iltihabı ve bu hastalık için tipik semptomlar, o zaman doktorlara yardımcı olabilirsiniz: otorhinolaryngologist, pediatrician.

Ayrıca, semptomlara dayanarak olası hastalıkları seçen çevrimiçi tanı servisimizi kullanmanızı öneririz.

Angina enfeksiyöz bir hastalıktır, bunun bir sonucu olarak ilerleyen kısımda, bademcikler ve farinksin diğer lenfoid oluşumlarının akut inflamasyonu vardır. Aşağıdaki patojenler patolojinin gelişmesine neden olabilir: virüsler, bakteriler ve mantarlar. Tıp literatüründe bu duruma akut tonsillit denir. Bunun hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ilerlemeye başlayabilecek oldukça yaygın bir hastalık olduğu unutulmamalıdır.

Lacunar angina, farenks lenfadenoid halkasının bir veya birkaç elementinin lokal inflamasyonu ile karakterize akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Genellikle inflamasyon palatine bademcikleri kapsar, fakat aynı zamanda larinks ve farinks de dahil değildir. Böyle bir hastalık meningokok, streptokok, hemophilus influenza ve diğerleri dahil olmak üzere patojenik mikroorganizmalar tarafından provoke edilebilir. Hastalığın cinsiyet ve yaş ile ilgili hiçbir kısıtlaması yoktur.

Angina, streptococci tarafından kışkırtılan, çocuklarda en sık görülen bulaşıcı hastalıklardan biridir. Virüs, farinksin lenfoid dokusunu etkiler. Hastalık ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Sonbahar-kış döneminde hastalığın bir sıçrama görülür. Hastalığın gelişimi etiyolojiye, çocuğun yaşına ve genel sağlık durumuna bağlıdır.

Tonsillofarenjit, üst solunum yollarında en sık rastlanılan farinks ve palatine bademciklerin akut enfeksiyöz bir hastalığıdır. En sık rastlanan 5 ila 15 yaş arası çocuklarda tonsillofarenjit. Küçük okul öncesi çağındaki çocuklarda (3 yıla kadar), hastalık üst solunum yolunun viral hasarından kaynaklanır ve beş yıl sonra çoğu kez provokatör farklı bir bakteri türüdür. Yetişkinlerde, hastalık da oluşur, ancak çocuklardan daha az yaygındır.

Hemolitik Streptococcus, spesifik bir forma sahip gram-pozitif bir bakteridir. Laktobasil ailesini ifade eder. Çoğu zaman aynı anda altın stafilokok aureus ile birlikte bulunur. Bakteriler herhangi bir kişinin vücudunu etkileyebilir - hem yetişkin hem de küçük bir çocuk.

Fiziksel egzersizler ve kendi kendine kontrol sayesinde, çoğu insan ilaçsız yapabilir.

Kronik tonsillit: belirtiler, tedavi

Kronik bademcik iltihabı, bademcik bademciklerinin bir durumudur, lokal bağışıklıktaki azalmanın bir arka planına karşı, bu yapıların periyodik bir iltihabı vardır. Böylece, bademcikler kronik zehirlenme ve alerjik organizma ile, sürekli bir enfeksiyon odağı haline dönüştürülür. Bu patolojinin semptomları, özellikle vücut ısısının yükseldiği, lenf düğümlerinin boyutunun artması, kötü nefes, yutma ağrısı, boğaz ağrısı, ağrı gibi nüks sırasında belirgindir.

Koruyucu fonksiyonlardaki azalmaya ve kronik enfeksiyon odaklarının varlığına karşı, kronik bademcik iltihabı olan hastalar daha sonra şu tür hastalıklardan muzdarip olabilirler: andeksit, prostatit, piyelonefrit, romatizma.

Kronik sinüzit, sinüzit, bademcik - mega kentlerin çağdaş sakinlerinin sosyal patoloji, negatif ve agresif bilgi, fazla çalışma, stres, monoton himizirovannoe yemek zenginliği olarak, elverişsiz ekolojik durum olumsuz insan bağışıklık sisteminin durumunu etkiler.

Bademcik iltihabı nedenleri

boğaz koruma olarak bademcik ve diğer lenfoid dokunun ana fonksiyonu, su, hava, gıda ile nazofarenks nüfuz patojenik mikroorganizmalara karşı insan organizmadır. Bu dokular böyle koruyucu maddeler üretirler - gamma globulinler, lenfositler, interferon. kript ve boşlukları bademcik mukoza bağışıklık sisteminin normal çalışması durumunda, her zaman, normal konsantrasyonlarda, mümkün değildir enflamatuar sürecin gelişimine neden olduğu, bu koşullu patojen ve patojen olmayan mikroorganizma vardır.

süreç insanlara kesinlikle algılanamaz olduğu Bununla birlikte, kısa sürede vücut, dışarıdan gelen veya kontrolsüz palatin bademcikler ortadan kaldırmak ve enfeksiyon normaliziruya durumunu salgılamak şartlı patojenik mikroorganizmaları paylaşmak başlamadan bakteri, aktif büyümesini başlar başlamaz. Akut inflamasyon, foliküler veya laküner anjin şeklinde akabilir - mikroflora büyüme keskin aşağıda gösterilen nedenlerden dolayı kesintiye uğrarsa, bir boğaz ağrısı olabilir.

Böyle inflamasyon uzun süren başlarsa, durum oldukça sık tekrarlanmasını başlatmak veya kötü tedavi edilebilir, bademcikler koruyucu işlemler zayıflatmaya başlar ve enfeksiyon ölçeği ile baş kendini temizlemek için yeteneklerini kaybederler edemez ve yavaş yavaş enfeksiyon kaynağı haline dönüştü. Bu süreç, kronik bir formda bademcik iltihabının gelişmesine yol açar. Nadiren, vakaların yaklaşık% 3'ü, kronik bademcik iltihabı sürecin akut bir aşaması olmadan gelişebilir, basit bir şekilde gelişmesi, anjinin varlığını önleyemez.

Kronik tonsilliti olan hastaların bademciklerinde bakteriyel analizde, yaklaşık otuz patojenik bakteri izole edilirken, en çok lakunada stafilokok ve streptokoklar sayılabilir.

Mikroorganizmaların bolluğu verilen, her biri belli bir antibiyotik akla bir dirence sahip olabilir, çünkü tedavi başlayarak antibiyotik duyarlılık tanımına bakteri florası için test edilecek önce çok önemlidir. geçiş için iyileşme döneminde bir artış gerektirir ve angina, kronik bademcik iltihabı neden olur bu da etkili veya etkisiz olmaz tedavi, rasgele antimikrobik maddeler ve bakteri direncinin atarken.

Kronik bir bademcik iltihabının gelişimini provoke eden hastalıklar:

Kalıtsal yatkınlık - yakın akrabaların kronik tonsillit öyküsü varsa.

Enfeksiyöz hastalıkların varlığında genel ve lokal bağışıklığın azaltılması - kızıl ateş, kızamık, tüberküloz, özellikle de patolojinin ağır seyrettiği durumlarda, tedavi için yanlış ilaç seçimi ile yetersiz tedavi uygulanır.

Burun solunumu - sinüzit, pürülan sinüzit, adenoidler, polipler ihlali de diş çürüklerini içerir, çünkü bademcik iltihabının gelişimini provoke edebilir.

Kronik bademcik iltihabının alevlenmesini provoke edebilen olumsuz faktörler:

sınırlı miktarda meyve, sebze, hububat ve bol miktarda protein ve karbonhidrat içeren malnütrisyon;

sigara ve alkol bağımlılığı;

ikamet yerinde toplam olumsuz çevre koşulları - artan bir arka plan radyasyon, kimyasal üretim, araç bolluğu, sanayi tesisleri, zararlı maddelerin hava üretilir düşük dereceli tüketim malları bir yerleşim bölgesinde bolluk - Ev kimyasal aktif kullanımı (yüksek konsantrasyon içerikli bulaşık deterjanı yüzey aktif maddeler, deterjanlar, klorlanmış madde), toksik maddelerden yapılmış mobilyalar, düşük kalitede halı ürünleri;

Gaz kirlenmesi, çalışma alanlarının tozlanması, zararlı endüstrilerde çalışmak;

kronik yorgunluk sendromu, persistan depresyon, uygun dinlenme ve uyku eksikliği, psiko-duygusal stres, şiddetli stresli durumlar;

Vücudun uzamış ve şiddetli hipotermisi;

Günde tüketilen yetersiz sıvı miktarı. Normalde, kişi günde en az 2 litre su içmelidir, düşük kalitede su da etkilenebilir (yemek pişirmek ve içmek için sadece saf su kullanılmalıdır).

Süreç kronik bir forma dönüştüğü zaman, bademcikteki ihale sonucu oluşan lenfoid doku, kondansatörün yerini yavaş yavaş değiştirerek, bu şekilde lakunayı kaplayan izler oluşturur. Bu işlem, fişler laküner oluşumunun bir nedeni - ölü ve canlı, ölü hücreler, mukoza eksiklikleri gibi bir gıda parçacıkları, irin ve tütün reçine, mikrop birikir septik odaklar kapalı.

Kapalı eksiklik ya da daha basitçe, irin birikir cepler, kan dolaşımı, onları etkileyen ve kronik zehirlenme gelişimini kışkırtan tüm organlara icra edildiği çürüme, damızlık ve patojenik mikroorganizmalar, toksinler korunması ve atıklar için mükemmel bir yere dönüşür. Benzer bir işlem, oldukça yavaş streptokok kendisi ciddi komplikasyonlar gelişmesine yol açarken, bağışıklık mekanizmaları bozar ve yeterli alerji gelişimini neden olan bir enfeksiyon sabit mevcudiyetine cevap verecek şekilde vücut neden olur.

Kronik tonsillit belirtileri ve komplikasyonları

Akışın doğası ve şiddeti ile kronik bademcik iltihabı türlere ayrılır:

toksik-alerjik form, 2 tipe ayrılır;

anjina atakları ve bademcik iltihabı nüksleri nadiren meydana geldiğinde basit bir kompanse formu;

basit kalıcı form - gökyüzünün bademciklerinin uzun süreli yavaş inflamasyonu;

Genellikle anjin gelişir basit tekrarlayan formu.

Kronik bademcik basit bir formu varlığında az klinik ve sadece lokal özellikler ile sınırlı - yutma nefes, ağız rahatsızlık, boşlukları yabancı cisim hissi, lenf nodu büyümesi, şişme kenarları kemerler, pürülan mantar, iltihap oluşumu. remisyon döneminde patoloji hiçbir belirti, akut alevlenmeler (genellikle yılda üç kere) bademcik eşlik zayıflık, keyifsizlik, baş ağrısı, ateş, uzun bir toparlanma dönemine ortaya çıkar.

yorgunluk, eklem ağrısı, normal bir elektrokardiyogram de kalp ağrısı, vücut sıcaklığında artış - ilk toksik-allerjik bir şekilde, lokal iltihabik reaksiyonlara, ilave olarak, aynı zamanda bademcik sensitizasyon ve zehirlenme yaygın semptomları semptomlarına katkıda bulunur. Hasta daha ağır SARS, grip, kurtarma işlemi patolojilerin sonra gecikir taşımak başlar.

İkinci zehirli-allerjik bir şekilde - bademcikler, bu enfeksiyonun kalıcı kaynak, önemli ölçüde artar organizmanın yayılması riski haline halinde olması ile karakterize edilir. yukarıdaki belirtilerin ek olarak, böbrek, karaciğer, eklem, özellikle bozuk kalp ritmi bozuklukları edinilmiş kalp bozuklukları olabilir bir elektrokardiyogram kaydedilir kalbin fonksiyonel bozuklukları, ürogenital alan, artrit, romatizma patoloji doğmaktadır meydana bulunmaktadır. Bir kişi sürekli olarak artan yorgunluk, halsizlik, subfebril sıcaklığı mevcuttur.

Kronik tonsillitin konservatif lokal tedavisi

Kronik tonsillit tedavisi hem konservatif hem de cerrahi olarak yapılabilir. Açıkçası, bir operasyonun gerçekleştirilmesi, vücudun üzerinde telafisi mümkün olmayan zarara yol açabilecek, koruyucu kabiliyetleri ve bağışıklığı azaltabilecek aşırı bir önlemdir. Palatine bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması, ancak uzun bir patoloji seyrinin ardından lenfoid dokunun bir bağ dokusu ile değiştirildiği durumlarda gerçekleştirilir. Toksik-alerjik formda 2 tip paratonsillar apsenin gelişmesi durumunda otopsi gösterilir.

Bademcikler rezeksiyonu için endikasyonlar:

Bir yıldan uzun süredir konservatif tedavinin etkisinin yokluğunda;

yılda 4'ten fazla anjina;

artan bademcikler yutma ve burun nefeslerinde güçlüğe yol açar;

Akut romatizmal ateş atağı ya da böbrek komplikasyonları veya kronik romatizmal ateş vardı.

Palatine bademcikler insan vücudunda önemli bir rol oynarlar, bariyer oluştururlar ve inflamatuar sürecin gelişmesini engellerler, lokal ve genel bağışıklık kompleksi içindeki unsurlardan biridir. Bu nedenle, kulak burun boğaz uzmanları için, öncelikli olarak, bademcik ameliyat yapmadan tutmak, bu yüzden konservatif tedavi seçeneğidir.

Kronik patolojinin alevlenmelerinin konservatif tedavisi, kronik tonsillitin formundan ve evresinden başlayarak en uygun tedaviyi seçecek olan bir uzmanın ENT merkezinde gerçekleştirilmelidir. Zamanımızda bademcik iltihabı tedavisi birkaç aşamada gerçekleştirilmektedir:

Yıkama yıkaması yapmanın iki yolu vardır: ilki bir şırınga ve ikincisi Tonzilor adı verilen özel bir cihaz kullanarak. Birincisi eskimiş kabul edilir, çünkü yeterince iyi bir durulamayı garanti etmez, çünkü şırınganın yarattığı basınç yeterli değildir ve böyle bir prosedür temas ve travmatiktir ve sıklıkla hastalarda bir gag refleksine neden olur. "Tonzilor" nozulu kullanıldığında maksimum etki elde edilir. Hem yıkamada hem de çözeltilerin uygulanması için kullanılır. Birincisi, doktor antiseptik bir çözelti ile yıkama lacunae yürütüyor, bu yüzden bademcikler dışarı yıkanır ne mükemmel görür.

Lugol ile tedavi, ultrasonik tıbbi sulama.

Bademciklerin yüzeyini patolojik plaktan temizledikten sonra, ucun ultrasonik bir uca değiştirilmesi gerekir ve bırakmanın etkisine bağlı olarak, yaratılan ilaç süspansiyonunu bademciklerin submukozaya kuvvetle gönderir. İlaçlar olarak,% 0.01 oranında Mucistin çözeltisi sıklıkla kullanılır, ultrasona maruz kaldığında özelliklerini kaybetmeyen bir antiseptiktir. Bu prosedürü uyguladıktan sonra bademcikleri "Lugol" çözeltisiyle yağlayabilirsiniz.

Lazer tedavisi yapmak da iyi bir etkiye sahiptir, bademcik ve mukoza dokularının iltihaplanmasını ve ödemlerini azaltır. En iyi sonucu elde etmek için, lazer radyasyonu kaynağı, farinks ve bademciklerin arka duvarına daha yakın olan ağız boşluğuna yerleştirilmiştir.

Titreşimsel darbe seansları, UFO.

Kan mikrodolaşımını normale döndürmek ve bademciklerin trofik dokusunu geliştirmek için benzer seanslar yapılır. Ultraviyole ışınımı (UFO) bademciklerin florası için yapılır - bu, günümüzde geçerliliğini yitirmeyen ve oldukça etkili olduğu düşünülen, zamana göre test edilmiş bir yöntemdir.

Yukarıdaki tüm oturumlar dersler tarafından yürütülür, bunların çokluğu ve sayısı her bir hasta için ayrı ayrı belirlenir. Maksimum etkiyi elde etmek için, 5 ila 10 yıkama prosedürü gereklidir, temiz yıkama suyu ortaya çıkana kadar bırakılmamalıdır. Bu tedavi süreci bademciklerin kendi kendini arındırma kabiliyetini tamamen geri kazanmasına ve remisyon periyodunun önemli bir uzamasına yol açmasına izin verir, relaps sayısı azalır.

Ameliyattan kaçınmak ve tedaviden kalıcı bir sonuç almak için, yılda 2-4 kez ve evde, gargarada koruyucu bakım yapmak için benzer bir tedavi yöntemi tercih edilir.

Son çalışmalara göre, bu kronik tonsillit, sinüzit, rinosinüzit fırsatçı patojenlerin bir çarpma yol açan önemli bir rol dengesizlik mikroflorasını nazofarenks mukozası oynadığını tespit edildi.

Bademcik iltihabı tedavisi ve önleyici tedavi seçeneklerinden biri de asidofilik süt bakterilerinin canlı kültürlerini içeren ilaçlarla boğuşmaktır - "Normoflorin", "Narine". Bu, nazofarenksin mikroflorasının dengesini normalleştirmemizi ve daha stabil bir remisyon elde etmemizi sağlar.

ilaç

Sadece doğru tanı, klinik tablo, form ve kronik tonsillit derecesi belirlendikten sonra, doktor tedavi taktiklerini belirler ve ilaç tedavisi ve yerel prosedürlerin seyrini belirler. İlaç tedavisi şunları içerir:

Bu ilaç grubu sadece kronik formdaki bademcik iltihabının varlığında reçete edilir, antibiyotik tedavisi verilere dayanan bir tank kullanılması önerilir. ekim. İlaçların körü körüne reçetelenmesi gerekli değildir, zira bu durum yan etkilerden ve durumun kötüleşmesinden söz etmemek üzere etki ve zaman kaybına yol açabilir. Anjina ile enflamatuar sürecin şiddet derecesine bağlı olarak, doktor, uzun süreli güçlü ilaçlarla birlikte tedaviyi bir probiyotikle tamamlamak için gerekli olduğu için en güvenli ve en kolay yoldan kısa bir yol tarif edebilir. Kronik tonsillitin gizli seyri ile, antimikrobiyal ilaçlarla tedavi endike değildir, çünkü ağız boşluğunun ve gastrointestinal kanalın mikroflorasını bozar ve aynı zamanda bağışıklığın bastırılmasını da tetikler.

Geniş spektrumlu antibiyotikler ve antibiyotik birinci etkimesine dirençli olan probiyotik almak almadan önce gerekli olan mide-bağırsak sisteminin eşlik eden patolojilerin (geri akış, kolit, gastrit) varlığında, agresif formları atarken - "Normoflorin", "gastrofarm", "Primadofilus", "Narine" Relay Hayat, Acipol.

Şiddetli ağrı sendromu varlığında, en uygun olanı "Nurofen" veya "Ibuprofen" in kullanımıdır, semptomatik tedavi olarak kullanılırlar, minör ağrıların varlığında, bu ilaçları kullanmak uygun değildir.

Mukoza, bademcikler, posterior farryngeal duvarın ödemini azaltmak için desensibilize preparatlar almak ve diğer ilaçların daha iyi emilimine katkıda bulunacaklardır. Bu ilaç grubundan, uzun süreli bir etkiye sahip olduklarından ve yatıştırıcı bir etkiye sahip olmadıklarından, daha güvenli ve daha güçlü olduklarından, en son jenerasyon ürünlerini kullanmak daha iyidir. Antihistaminikler arasında en iyisi "Fexofast", "Fexadin", "Telfast", "Zodak", "Letizen", "Zirtek", "Parlazin", "Cetrin" dir.

Antiseptik yerel tedavi.

Etkili terapi için önemli bir durum boğazın durulanmasıdır. Bu amaçlar için, hazır spreyi ve kendi hazırladığınız çözümleri kullanabilirsiniz. Ilık su ile seyreltilmiş% 0.01'lik Miramistin çözeltisini "Octenisept", "Dioxylin" uygulamak en uygun yöntemdir. Aromaterapi, uçucu yağlar - sedir, okaliptüs, çay ağacı, lavanta ile gargara yapar ve yaparsanız, olumlu bir etkiye de sahiptir.

Oral kavitede lokal immüniteyi uyarmalarına izin verilen ilaçlar arasında sadece "Imudon" kullanımı endikedir, tedavi süresi 10 gündür. Bağışıklığı arttırmak için doğal ürünler arasında papatya, ginseng, Pantocrine, Propolis kullanabilirsiniz.

Homeopati ve halk ilaçları.

kaldırma inflamasyon geleneksel tedavi sonrası remisyona uzatabilir maksimum önerilerine uygun homeopatik tedaviyi seçebileceksiniz homoeopathist ve konuyu Deneyimli. zencefil, elecampane, çayır, kavak, kavak, İzlanda yosunu, söğüt tomurcukları, okaliptüs yaprakları, papatya, adaçayı, çizgili kabuğu: gargara için, bu otlar kullanabilirsiniz.

boğaz ve bazı ilaçların enflamasyonu etkili bir şekilde tek tek intolerans yokluğunda, topalak, şeftali, kayısı yağı uygulamak için bu tür durumlarda cızırtılı ağız kuruluğu, boğaz ağrı, oluşabilir. İyi bir yumuşatmak nazofarenks almak için, sabah ve bir kaç damla prosedür sırasında başını eğme gerektiğini akşam burundaki yağından birini gömmek mümkündür. boğaz hafifletici diğer bir yöntem, daha sonra ılık su ile ağız durulanır, mümkün olduğu kadar uzun boğaz durulama% 3 hidrojen peroksit, bir.

Diyet tedavisi başarılı tedavinin bileşenlerinden biridir. alkol ürünleri, doymuş yapay katkı maddeleri ve aroma arttırıcılar, sıcak, soğuk, füme, tuzlanmış, asidik, kızarmış, keskin, sert, bükülmez gıda İçme hastanın sağlığına önemli bir bozulmaya yol açar.

Kronik tonsillit ve alevlenmesi

Kronik bademcik iltihabı Etkileyen kronik bir inflamatuar süreçtir palatine bademcikler, insan farinksinde bulunur. Enflamasyon bir takım olumsuz faktörlerin etkisiyle gelişir - ciddi hipotermi, vücudun savunma ve direncinde azalma, alerjik reaksiyonlar. Bu etki kronik bademcik iltihabı olan bir kişide bademcikler üzerinde sürekli olarak bulunan mikroorganizmaları harekete geçirir. Sonuç olarak, hasta gelişir boğaz ağrısı ve hem yerel hem de genel olabilen bir dizi başka komplikasyon.

Lenfofaringeal halka yedi bademciklerden oluşur: eşleştirilmemiş lingual, farengeal ve laringeal bademciklerin yanı sıra palatine ve tubal eşleştirilmiş bademcikler. Tüm bademcikler arasında, en yaygın olarak iltihaplanan palatine bademcikler vardır.

Bademcikler lenfoid organ, immünobiyolojik koruma sağlayan mekanizmaların oluşumunda rol oynar. En aktif amygdala, çocuklarda bu gibi işlevleri yerine getirir. Bu nedenle, palatine bademcikler içinde inflamatuar süreçlerin sonucu oluşumu dokunulmazlık. Ancak aynı zamanda uzmanlar, palatine bademciklerin çıkarılmasıyla, bir insanın bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyebileceğini reddediyorlar.

Kronik tonsillit nedenleri

Bakteriyel enfeksiyonların etkilerinden kaynaklanan bademciklerin sıklıkla iltihaplanması sürecinde, insan bağışıklığı zayıflar ve kronik bademcik iltihabı gelişir. Çoğu zaman, maruz kalmanın bir sonucu olarak kronik bademcik iltihabı oluşur. adenovirüsler, grup A streptococcus, staphylococcus aureus. Dahası, eğer kronik bademcik iltihabı tedavisi doğru yapılmazsa, o zaman bağışıklık sistemi de hastalığın seyrinin ağırlaştığı bir durumdan muzdarip olabilir. Ayrıca, kronik bademcik iltihabının gelişmesi sık görülen belirtilerden kaynaklanmaktadır. akut solunum hastalıkları, kızıl ateş, raşitizm, kızamık.

Kronik bademcik iltihabı, uzun bir süredir bozulmuş burun solunumu olan hastalarda gelişir. Sonuç olarak, bu hastalığın gelişim nedeni olabilir lenf bezleri, Nazal septumun belirgin eğriliği, inferior nazal konka yapısının anatomik özellikleri, varlığı polipler burun ve diğer nedenlerle.

Tonsillit gelişmesine katkıda bulunan faktörler olarak, yakın bulunan organlarda bulaşıcı odakların varlığı dikkat edilmelidir. Böylelikle, bademcik iltihabının lokal nedenleri dişleri etkileyebilir. diş çürümesi, pürülan sinüzit, Adenoidit, kronik olan

Kronik bir bademcik iltihabının gelişiminden önce, insan bağışıklık sisteminin, alerjik belirtilerin işleyişinde bir bozukluk olabilir.

Kronik bademcik iltihabının daha da gelişmesinin nedeni bazen bir KBB uzmanının atanması olmadan tedavisi yapılan anjinadır. Anjina tedavisi sırasında hastanın özel bir şeye bağlı olması gerekir. diyet, Mukoza zarını tahriş eden bulaşıkları yememek. Ayrıca, sigarayı tamamen bırakmalı ve alkol kullanmamalısınız.

Kronik tonsillit belirtileri

İnsanlarda görülen bademcik iltihabı belirtileri hemen teşhis edemez, ancak hastalığın gelişim sürecinde zaten.

Kronik bademcik iltihabı semptomları ilk başta boğazda ciddi bir rahatsızlık hissi ile ifade edilir - kişi bir topak varlığını sürekli olarak hissedebilir. Bir üzüntü hissi veya boğaz ağrısı olabilir.

Ağzından hoş olmayan bir koku hissedilebilir, çünkü lakuna içeriği yavaş yavaş ayrışır ve bademciklerden gelen irin açığa çıkar. Ayrıca, bademcik iltihabı belirtileri öksürük, halsizlik, şiddetli yorgunluk hissidir. Güçlük çeken bir kişi, zayıflık saldırılarına uğrayan olağan çalışmaları yapar. Bazen sıcaklık yükselebilir, vücut ısısı göstergelerindeki artış süresi uzun bir süre devam eder ve akşam saatine daha yakınlaşır.

objektif bir belirti doktorlar palatina kemerler şişme, bademcik boşlukları sık hasta anjin, irinli peynir fişleri öyküsü ayırt tonsillit. Kemerlerdeki hipertermi de şu andan itibaren ifade edilmektedir. kan ve lenf iltihap odağının yanında. Hasta bademciklerdeki acı verici hisleri işaretleyerek hassasiyetlerini artırır. Bu tür belirtiler uzun bir süre için bir kişiyi rahatsız edebilir. Ayrıca, hasta bölgesel artıyor lenf düğümleri. Eğer palpasyonlarını tutarsanız, hasta hafif ağrı tezahürünü gösterir.

Kronik bademcik iltihabına baş ağrısı, kulakta küçük bir ağrı veya kulakta rahatsızlık hissi eşlik edebilir.

Kronik tonsillit formları

Tıpta, iki farklı formda tonsillit tanımlanmıştır. en komprensirovannoy bademcik iltihabının münhasıran lokal semptomlarının varlığında formu. Bu durumda bademciklerin bariyer fonksiyonu ve vücudun reaktivitesi sayesinde, lokal inflamasyonun bir dengesi vardır ve bunun sonucunda insanda genel bir reaksiyon görülmez. Böylelikle bademciklerin koruyucu işlevi çalışır ve bakteriler daha fazla yayılmaz. Sonuç olarak, hastalık özellikle belirgin değildir.

Aynı zamanda dekompanse Ayrıca bademcik iltihabı yerel belirtileri vardır ve aynı anda gelişebilir paratonsillar apse, boğaz ağrısı, tonsilolojik patolojik reaksiyonlar, bir dizi sistem ve organın diğer rahatsızlıklarının yanı sıra.

Kronik tonsillitin herhangi bir formunda, tüm organizmanın enfeksiyonunun meydana gelebileceğini ve geniş bir alerjik reaksiyonun gelişebileceğini düşünmek önemlidir.

Kronik tonsillit komplikasyonları

Kronik bademcik iltihabı semptomları hastada uzun süre ortaya çıkarsa ve yeterli tedavi yoksa, o zaman bademcik iltihabının ciddi komplikasyonları gelişebilir. Toplamda, yaklaşık 55 farklı hastalık bademcik iltihabı komplikasyonu olarak ortaya çıkabilir.

Kronik bademcik iltihabı hastalarında genellikle nazal mukozanın ve boşluğunun sürekli ödemi sonucu kendini gösteren burun nefeslerinde güçlükler söz konusudur.

İltihaplı bademciklerin enfeksiyona tam olarak direnç gösterememesi nedeniyle, amigdalayı çevreleyen dokulara uzanır. Sonuç olarak, paratonsiller apseler. Çoğunlukla paratonsillar apsenin aşırı büyümesi vardır. Flegmonu boynu. Bu tehlikeli hastalık ölümcül bir sonuca yol açabilir.

Enfeksiyon kademeli olarak tezahür eden alt solunum yolunu etkileyebilir. bronşit ve farenjit. Hastanın dekompanse edilmiş bir kronik tonsillit formu varsa, iç organlardaki değişiklikler en belirgin olanıdır.

Kronik tonsillitin bir sonucu olarak ortaya çıkan iç organların çok çeşitli komplikasyonları teşhis edilir. Bu nedenle, kronik bademcik iltihabının tezahürü ve kollajen hastalıklarının ilerlemesi üzerine etkisi romatizmal ateş, sistemik lupus eritematoz, dermatomiyozit, hemorajik vaskülit, skleroderma, nodüler periartrit, poliartrit.

Bir süre sonra hastada sık bir anginanın ortaya çıkması nedeniyle kalp hastalığı gelişebilir. Bu durumda, ortaya çıkması edinsel kalp defektleri, endokardit, kâlp kası iltihabı.

Gastrointestinal sistem ayrıca iltihaplı bademciklerden enfeksiyonların yayılmasına bağlı komplikasyonlardan muzdariptir. Bu gelişme ile doludur gastrit, peptik ülser hastalığı, duodenitis, kolit.

ekran dermatozlar Ayrıca sıklıkla daha önce hastada ortaya çıkan kronik bademcik iltihabından kaynaklanır. Bu tez, özellikle kronik bademcik iltihabının sık görülen kişilerde sıklıkla teşhis edilmesiyle doğrulanmaktadır. sedef hastalığı. Bu durumda, bademcik iltihabı ve sedef hastalığının aktivitesi arasında açık bir ilişki vardır. Sedef hastalığının tedavisinin mutlaka tonsillektomi yapılmasını gerektirdiği düşüncesine varılmıştır.

Bademciklerdeki patolojik değişiklikler sıklıkla nonspesifik akciğer hastalıkları ile birleştirilir. Bazı vakalarda kronik bademcik iltihabı ilerlemesi alevlenmeyi artırır. zatürree kronik form ve bu hastalığın seyrini önemli ölçüde artırır. Buna göre, uzmanlar-pulmonologlara göre, kronik akciğer hastalıklarında komplikasyon sayısını azaltmak için hızla gökyüzünün bademciklerinin enfeksiyon odağını ortadan kaldırmalıdır.

Kronik tonsillit komplikasyonları da bazı göz hastalıkları olabilir. Kronik bademcik iltihabının gelişmesiyle açığa çıkan toksinlerle insan vücudunun zehirlenmesi, gözün uyum sağlayan aparatını büyük ölçüde zayıflatabilir. Bu nedenle, önlemek için miyopi, Zamanla enfeksiyonun odağını ortadan kaldırmak gereklidir. Kronik tonsillitte streptokok enfeksiyonu gelişime neden olabilir Behçet hastalığı, Gözlerin lezyonları olan belirtiler.

Ek olarak, uzun süreli bademcik iltihabı ile birlikte kronik form karaciğer ve aynı zamanda safra boşaltım sistemini etkileyebilir. Bazen de not böbrek hastalığı, Uzun süreli kronik bademcik iltihabı.

Bazı vakalarda, kronik tonsilliti olan hastalar çeşitli nöro-endokrin bozuklukları gözlemlemiştir. Bir kişi ağır bir şekilde kilo verebilir veya kazanabilir fazla ağırlık, iştahı belirgin bir şekilde rahatsız, bir sabit var susuzluk. Kadınlar adet döngüsünün ihlalinden muzdarip, erkekler azaltabilir kuvvet.

Bademciklerde fokal enfeksiyonun gelişmesiyle, bazen pankreas fonksiyonunun zayıflaması, nihayetinde yıkım sürecine yol açar. ensülin. Bu gelişmeye yol açabilir diyabet mellitus. Ek olarak, tiroid bezinde yüksek düzeyde bir hormon eğitimini provoke eden bir başarısızlık vardır.

Ayrıca, kronik tonsillitin ilerlemesi, immün yetmezlik durumlarının ortaya çıkmasını etkileyebilir.

Genç kadınlarda kronik tonsillit gelişirse, üreme organlarının gelişimini etkileyebilir. Çoğunlukla çocuklarda kronik bademcik iltihabı ergenlik döneminde ağırlaşır ve kompanse edilerek dekompanse edilmiş formdan gider. Bu dönemde çocuk endokrin ve üreme sistemini harekete geçirir. Sonuç olarak, bu süreçte çeşitli ihlaller vardır.

Bu nedenle, kronik bademcik iltihabı durumunda, bir kişide çeşitli komplikasyonların gelişebileceği akılda tutulmalıdır. Bundan sonra, çocuklarda ve yetişkinlerde kronik bademcik iltihabının tedavisinin zamanında ve sadece doğru teşhis ve doktorun atanmasından sonra yapılması gerektiği ortaya çıkmaktadır.

Kronik tonsillit tanısı

Tanı koyma süreci, hastanın öyküsünü ve hastalığın belirtileri ile ilgili şikayetleri inceleyerek yapılır. Doktor, palatine bademcikleri dikkatlice inceler, ayrıca lenf bezlerinin muayenesini ve palpasyonunu yapar. Bademcik iltihabının insanda çok ciddi komplikasyonların gelişmesine neden olabileceği göz önüne alındığında, doktor yerel muayene ile sınırlı kalmamakta, aynı zamanda lakenin içeriğini de analiz etmektedir. Bu analiz için bir malzeme almak için, dil bir spatula ile geri itilir ve amigdalaya basınç uygulanır. Aynı zamanda, baskın olarak mukus kıvamını yayan ve hoş olmayan bir kokusu olan irin ortaya çıkarsa, bu durumda, bu durumda kronik bademcik iltihabı hakkında konuştuğumuz varsayılabilir. Bununla birlikte, bu materyalin bir analizi bile hastanın kronik bademcik iltihabına sahip olduğunu doğru bir şekilde ispatlayamaz.

Teşhisi doğru şekilde saptamak için, doktor hastanın belirli anormalliklerinin varlığıyla yönlendirilir. Her şeyden önce, bunlar palatin kemerinin kalınlaşmış kenarları ve hiperterminin varlığının yanı sıra amigdala ve palatine kemer arasındaki skatrisyel adezyonların tanımıdır. Kronik bademcik iltihaplarında, bademcikler gevşemiş veya yaralanmış görünmektedir. Bademciklerin lakunalarında pus veya kaslı-pürülan tıkaçlar bulunur.

Kronik tonsillit tedavisi

Halen, kronik bademcik iltihabını tedavi etmek için nispeten az sayıda yöntem vardır. Gökyüzünün bademciklerinde dejeneratif değişikliklerin gelişmesi sürecinde, normal sağlıklı bademciklerin bulunduğu lenfoid doku, yerini bağlanan skarla değiştirir. Sonuç olarak, inflamatuar süreç ağırlaşır ve tüm organizma sarhoş olur. Sonuç olarak, mikroplar üst solunum yolunun mukoza zarının tüm alanına düşer. Bu nedenle, çocuklarda ve yetişkin hastalarda kronik bademcik iltihabı tedavisi, bir bütün olarak üst solunum yolunu etkilemeyi amaçlamalıdır.

Sıklıkla kronik tonsillit ile paralel olarak gelişir ve farenjitin kronik formu, Reçete yazma sürecinde de dikkate alınmalıdır. Hastalığın alevlenmesi durumunda, öncelikle anjinin belirtilerini kaldırmak gerekir ve bundan sonra bademcik iltihabı doğrudan tedavi etmek mümkündür. Bu durumda, üst solunum yolunun mukoza zarının tam bir sanitasyonunun gerçekleştirilmesi önemlidir, bunun ardından bademciklerin yapısını restore etmek ve bağışıklık sistemini stabilize etmek için tedavi uygulanır.

Hastalığın kronik formu kötüleştiğinde, bademcik iltihabının nasıl tedavi edileceğine dair karar, sadece doktor tarafından alınmalıdır. Tedavinin ilk günlerinde yatak istirahatine uyulması arzu edilir. Karmaşık tedavi resepsiyonu içerir antibiyotikler, Kendilerine duyarlılığı dikkate alınarak seçilenler. Bademciklerin lacunaların özel cihazlar ile yıkanması, bir çözelti kullanılarak gerçekleştirilir. furatsilina, % 0,1 çözelti iyodür klorür. Bundan sonra, lacunas% 30 alkol dikişli propolis özü.

Ek olarak, fiziksel terapi yöntemleri yaygın olarak kullanılmaktadır: mikrodalga terapisinin ultraviyole ışınlaması, vitaminlerin fonoforezi, lidaz. Bugüne kadar, bademcik iltihabının diğer yeni ilerleyici yöntemleri sıklıkla kullanılmaktadır.

Bazen ilgilenen doktor palatine bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması hakkında karar verebilir - bademcik ameliyatı. Bununla birlikte, bademcikler kaldırılması için, başlangıçta net bir gösterge almalısınız. Bu nedenle, tekrarlayan paratonsillar apseler ve bazı eşlik eden hastalıkların varlığında cerrahi müdahale endikedir. Bu nedenle, eğer kronik bademcik iltihabı komplikasyon olmadan ortaya çıkarsa, o zaman konservatif bir kompleks terapinin reçete edilmesi tavsiye edilir.

Tonsillektomi yapmak için bir dizi kontrendikasyon vardır: hastalar tarafından ameliyat yapılamaz. lösemi, hemofili, aktif form tüberküloz, kalp hastalığı, yeşim taşı ve diğer rahatsızlıklar. Eğer operasyon gerçekleştirilemiyorsa, kriyojenik tedavi yöntemi bazen hastaya önerilmektedir.

Kronik tonsillit profilaksisi

Bu hastalığı önlemek için, tüm enfeksiyöz rahatsızlıkları zamanında tedavi etmek için nazal solunumun her zaman normal olmasını sağlamak gereklidir. Boğazdan sonra, önleyici lakün yıkamanın ve bademciklerin, doktor tarafından önerilecek preparatlarla bulaşması gerekmektedir. Bu durumda% 1 kullanabilirsiniz iyot gliserol, % 0.16 Gramicidin-Gliserol ve diğerleri.

Genel olarak düzenli sertleşme ve aynı zamanda farengeal mukozanın sertleşmesi de önemlidir. Bunun için, farinksin sabah ve akşam gargaraları, oda sıcaklığına sahip suyla gösterilmiştir. Diyette gıdalar ve vitaminler yüksek yiyecekler mevcut olmalıdır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazdan mukus salımı: semptomatoloji ve tedavi yolları

Boğazda mukus ortaya çıktığında, insan vücudundaki belirli organ ve sistemlerin performansının ihlali anlamına geldiği için önlem almak gerekir. Çamur, boğazını kurumasından ve çevreye çeşitli zararlardan korur.

İyot ile gargara nasıl yapılır: kurallar ve oranlar

Durulama boğazı anjin ve çeşitli soğuk algınlığı ağrı ve rahatsızlık azaltmak için en etkili yöntemlerden biridir.Çözeltinin hazırlanması için en yaygın bileşenler tuz, kabartma tozu ve iyodindir: iyot ile gargara yapmanın nasıl bittiğini bilerek, herhangi bir ilaç kullanmadan mükemmel bir etki elde edebilirsiniz ve çözeltinin hazırlanması için gerekli her şey herhangi bir evde bulunur.