Loading

Erişkinlerde anjin - semptomlar ve tedavi, fotoğraf

Angina bulaşıcı bir hastalıktır, ana belirtisi bademcik iltihabıdır. Hastalık çeşitli mikroplar, özellikle streptokoklar tarafından kışkırtır, onlar boğaz ağrısı kullanılan ev eşyaları ile daha sık farinkse düşer.

"Anjin" terimi, antik tıbbın zamanından beri bilinmektedir, günümüze kadar orofarenksin birçok patolojik değişmesi, ortak semptomları vardır, fakat etiyolojide ve seyrinde farklılaşır, onunla ilişkilidir. Çoğu zaman, boğazdaki herhangi bir ağrı ile, hastalar kendi teşhisini yaparlar ve çoğu zaman gerçek teşhisi anlamaya çalışmak için anjina denir.

Geleneksel sınıflandırmaya göre, hastalık üç tipe ayrılır: birincil, ikincil ve spesifik anjina. Belirgin mevsimlik bir karaktere sahiptirler: soğuk mevsimde sıklık tepe noktaları ve havanın neminin arttığı dönemler görülür.

Hastalık tehlikelidir, çünkü kalp, böbrek ve diğer organlarda ciddi patolojik süreçlere yol açabilir, bu yüzden zamanında tedavi edilmesi çok önemlidir. Anjina için risk grubu, çocuk ve ağız boşluğu ve burun çürüğü, periodontitis, sinüzit, adenoidler çeşitli hastalıkları olan kişiler içerir.

Boğaz ağrısı nedenleri

Anjina'nın en sık neden olan ajanı beta-hemolitik streptokoktur (tüm vakaların% 90'ına kadar). Daha az sıklıkla (% 8'e kadar), boğaz ağrısının nedeni altın stafilokok aureustur. Enfeksiyonun kaynağı bir hasta veya bir taşıyıcı olabilir. Enfeksiyon, genellikle havadaki damlacıklar ile oluşur.

Enfeksiyondan sonra, kişi kendini iyi hissetmez, zayıftır, vücut ısısı yükselir, boğazda karakteristik bir ağrı vardır, bu da yutma ile artar. Bademcikler kızardı, şişti. Bölgesel lenf düğümleri artar ve ağrılı hale gelir.

Çoğu zaman, organizmanın duyarlılığı ve reaktivitesi olan kişiler anjina ile düşürülür veya fizyolojik sistemlerin konjenital olgunlaşması not edilir veya KBB organlarında kronik patolojik süreçler vardır.

Angina belirtileri

Genellikle ilk acı verici duygular enfeksiyon anından iki gün sonra ortaya çıkar. Bu hastalığın başlangıcı ARI veya ARVI ile karıştırılabilir.

Erişkinlerde anjina aniden ortaya çıkar, karakteristik semptomlarla birlikte - üşüme, baş ağrısı, genel halsizlik, eklemlerdeki ağrılar ve yutmadaki güçlükler. Bütün bunlar, bölgesel lenf düğümlerindeki artışla birlikte, anjinin ana semptomlarını oluşturur.

Vücut ısısı 38-40 C'ye yükselir, febril ateşi denir. Yeterli tedavi uygulanırsa, ateş 2-6 gün sürer. Doktor boğazı incelediğinde, bademciklerin sık sık birleştiklerini ve sık sık eklemleri kırarak bir dokunuşla örtüldüğünü belirtiyor. Primer angina yutma sırasında bilateral ağrı belirtisi ile karakterizedir.

Erişkinlerde boğaz ağrısının ana belirtileri, hastalığın varlığından şüphe edilebilir:

 • 38-39 ° C'ye kadar sıcaklık artışı;
 • boğazda keskin ve şiddetli ağrı, yutulduğunda daha kötü;
 • genel halsizlik, halsizlik;
 • eklemlerde ağrı;
 • boyunda bulunan lenf düğümlerinde bir artış;
 • parlak kırmızı rengin ilk günlerinde palatine kemer, dil, bademcikler ve bazen yumuşak damak;
 • bademcikler üzerinde püstüller veya irin birikmesi alanları olabilir.

Paratonzillit ve paratonzil apsesi anjinin bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Uygunsuz tedavi ile veya genel olarak böyle bir rahatsızlığın yokluğunda kronik bir form kazanır. Evde anjina tedavisinde birçok insan hastalığın popüler tedavisini kullanmayı tercih eder, ancak bu doğru değildir, çünkü benzer belirtilerin çok daha ciddi hastalıkları vardır.

sınıflandırma

Ateş, zehirlenme ve faringoskopik resmin şiddeti hastalığın biçimine bağlıdır.

 1. Mavi dil. Tipik olarak, bademcikler genellikle yüzey hasarı. Sarhoş belirtileri orta derecede ifade edilir. Vücut ısısı subfebrildir. Kan değişiklikleri yoktur veya önemsizdir. Faringoskopi ile, yumuşak ve sert damak, farinksin arka duvarını içine alan bir parlak dağınık hiperemi görülür. Daha az sıklıkla, hiperemi bademcikler ve palatine kemer ile sınırlıdır. Bademcikler esas olarak infiltrasyon ve şişlik nedeniyle artmaktadır. Hastalık 1-2 gün sürer, bundan sonra farenksdeki iltihaplanma olayları ya da hastalığın başka bir formunu (lacunar ya da foliküler) geliştirir.
 2. Laküner. Hastalığın başlangıcı ve yaygın semptomları foliküler anjinadaki ile aynıdır. Daha sıklıkla lacunar anjin, folikülerden daha ağır ilerler. Bu tür Faringoskopicheskaya resim sıkışık büyütülmüş bademcik adalar sarımsı-beyaz çiçek, ilk boşluklar ağızlarında sınırlı ve daha sonra daha geniş bir amigdala kaplama yüzeyi üzerinde bulunması tarafından karakterize edilmektedir. Bazen, ayrı plak lekeleri birleşir ve onu terk etmeden amigdala'nın daha büyük veya daha az bir kısmını örter.
 3. Foliküler. Genel belirtiler yaklaşık olarak lacunardaki gibidir. Sarımsı-beyaz noktalar şeklinde hipersemik (kızarık) ve şişmiş bademcikler yüzeyinde çıkıntı yapan foliküllerin eklenmesiyle kendini gösterir. Submandibular lenf düğümleri büyümüş ve ağrılıdır. Hastalığın süresi, lacunar anjinada olduğu gibi, 4-5 gün.

Belli bir boğaz ağrısının nasıl ve nasıl tedavi edileceği ilçe doktoruna teşhis ve hasta muayenesinden sonra bahsedecektir.

Erişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi

Hızlı bir iyileşme için, anjinin karmaşık tedavisi önerilmekte, enfeksiyonun ortadan kaldırılması, hastalığın semptomlarının hafifletilmesi, daha fazla gelişiminin önlenmesi amaçlanmaktadır.

Anjina tedavisinde ana kurallardan biri - yatak istirahati. Bu hastalık bacaklar üzerinde taşınamaz. En az beş gün sürmeli ve ciddi durumlarda - on güne kadar. Standart diyet, iltihaplı bademciklere zarar vermeyen yiyecekleri içerir - et suyu, patates püresi, porselen. İçeceğin bol olması önemlidir. Süt, meyve suları (taze hazırlanmış), alkali maden suyu içebilirsiniz.

Yetişkinlerde tedavinin temeli antibakteriyel tedavidir. Antibiyotikler, muayene ve ayrıntılı sorgulamadan sonra doktor tarafından reçete edilir. Etiyotropik tedavi olarak, hastaya, sülfonamid, antibakteriyel ve anti-inflamatuar ilaçlar, lokal ve sistemik eylemler reçete edilir. Tedavinin süresi 5-7 gündür. Antibiyotiklerle tedaviden sonra, yetişkinlere bağırsak mikroflorasını normalleştiren ilaçlar reçete edilir.

Lenf düğümlerinin şiddetli inflamasyonu ile ısınma prosedürleri kullanılabilir: kuru ısı, fizyoterapi. Evde anjini hızlı bir şekilde tedavi etmek için hafifçe tedavi etmeyin - bir uzmanın önerilerine güvenin.

Angina evde nasıl tedavi edilir

Boğaz ağrısının evde tedavi edilmesinin ana koşulu, ilk semptomların ortaya çıktığı andan ve vücut ısısı normale dönene kadar, hasta kişi yatak istirahatine uymak zorundadır. Bol miktarda sıcak içecek (ballı süt, limonlu çay), hafif et suyu, sıvı lapası, jöle öneririz.

Halk ilaçları ana tedaviye iyi bir katkı olabilir:

 1. Calendula'nın çiçeksi, muz yaprakları, pelin otu - hepsi eşit olarak. Karışımın 1 çorba kaşığı, 1 su bardağı kaynar su dökün, 10-15 dakika kısık ateşte kaynatın, süzün. Her 2 saatte bir sıcak çözelti ile gargara.
 2. Soğanların başını temizleyin, bir kıyma makinesinden geçirin ve hemen meyve suyunu sıkın. Günde 3-4 kez 1 tatlı kaşığı taze meyve suyu alın.
 3. Bir bardak kaynamış ve ılık su üzerine bir çay kaşığı tuz, bir çay kaşığı soda ve üç damla iyot ekledim. Boğazımı sıcak bir solüsyonla yıkarım.
 4. Bir bardak sade su üzerine, 2 tatlı kaşığı elma sirkesi dökün (elma sirkesi miktarını azaltabilir veya azaltabilirsiniz). Ve bu bileşimin her 1-2 saatte olabildiğince sık gargara yapması gerekiyor.
 5. Patatesleri "tekdüze bir şekilde" kaynatın ve 5-10 dakika boyunca soluyun ve daha sonra patatesleri kaynadıktan sonra süzülen sudan boğazda sıcak bir kompres yapın.

Tek bağımsız tedavi yöntemi olarak, halk yöntemleri uygun değildir. Antibakteriyel ilaçlar kullanılmadan, anjin iyileştirilemez.

Gargara mı?

Ağrıyı gidermek ve bademcik iltihabını hafifletmek çeşitli çözümlerle boğuşarak kolaylaştırılır. Bunu yapmak için eczane ürünlerini kullanabilirsiniz:

Durulamalardan uygun etkinliğe sahip olmak için, seanslar alternatif olarak ilacı bir kez, ikinci kez de ilaçsız olarak yıkayabilir.

Erişkinlerde sık boğaz ağrısı nedenleri

Yetişkinlerde sürekli bademcik iltihabı giderek artmaktadır. Patoloji oldukça kolay bir şekilde kişiyi etkiler ve sürekli relapslarla ağrılıdır. Herkes, sık anjinanın ana nedenlerinin farkındadır, ancak görünüşlerini azaltmanın etkili bir yolu yoktur.

Antibakteriyel ve immünmodülatör ajanlarla konservatif tedavi kullanılır. Anjinal inflamasyonun provoke ajanını ortadan kaldırmak için bir ameliyat tekniği vardır. Yine de çoğu uzman, öncelikli görevin, vücudun spesifik olmayan koruyucu güçlerini arttırmaya devam ettiği konusunda hemfikir.

Makalenin içeriği

Sık boğaz ağrısı nedenleri

Sık görülen anjinanın ana ve önceden saptanan nedeni, bir kişinin bağışıklık durumundaki azalma ve vücutta streptokok enfeksiyonunun gelişmesidir.

Vücudun yüksek direnci ile lokal savunma mekanizmaları ve genel direnç, bakterilerin agresif etkisiyle başarılı bir şekilde baş eder. Patojenik etki, bağışıklık üzerine baskın olduğunda, iltihaplanma süreci organizmanın yeterli bir reaktivitesi olarak gelişir.

Önemli bir nedeni lenfoid doku hiperplazisi (damak ve farenks bademcik) ve daha sonra geri olasılığını azaltır önceki medikal tedavi verimsizlik sık bademcik eğilimidir.

Enfeksiyon kaynağı, sağlıklı bir insanla temas ettiğinde bakteri taşıyıcıları ve hasta insanlardır. Patojenik bakteriler ve bunların toksinleri nazofarenks bölgesinde lokalize olmakta, özellikle de sıklıkla anjina iltihapları olmak üzere tüm vücudu egzoz ve zehirlemektedir. Sonuç olarak, sinüzit, orta kulak iltihabı, bronşit gelişir, bu da şartlı patojenik mikrofloranın solunum yollarında dolaşım ile desteklenir.

Bazı faktörlerle enfeksiyon süreci artar:

 1. eksojen
  1. Kamusal alanlara sık ziyaretler ve uzun süreli temaslar, uzun süreli temaslara katkıda bulunur ve potansiyel olarak enfeksiyona katkıda bulunur.
  2. Temiz hava, hareketsizlik nadir kal.
  3. Kötü alışkanlıklar - sigara içme, alkol kötüye kullanımı, narkotik ve yatıştırıcılar.
  4. Yetersiz beslenme ve zorlu yaşam koşulları (stres, yetersiz beslenme, kuru-kuyudaki yiyecekler).
 2. endojen
  1. Azaltılmış direnç.
  2. Vücudun hassaslaşması (farklı genlerin alerjenlerine karşı aşırı duyarlılık).
  3. Kalıtsal yatkınlık.
  4. Ana kronik hastalıklar.

Zayıf bağışıklık, yetişkinlerde sık sık anjina vardır - kalıcı bademcik iltihabı nedenleri hastalığı ortadan kaldırmak için ne yapılacağını gösterir.

Sık boğaz ağrısı hastalıklar ile ilişkili olabilir:

 • viral solunum yolu enfeksiyonu;
 • grip;
 • Adenoidit;
 • sinüzit ve sinüzit;
 • çürük, periodontitis.

faktörler arasında ikinci sırada duygusal durumu ve sabit stres (- coccal enfeksiyon ilk etapta) önemi üzerinde yetişkin popülasyonda anjin hastalıklarının sık görülmesine neden - Bazı uzmanlar yoğun psiko savunuyorlar. dokunulmazlık gerginliği iç fizyolojik durumunu, aynı zamanda erkek (duygusal denge veya karamsarlık, kendine yeterlilik veya memnuniyetsizlik duygusu) duygusal durumunu sadece ayarlanır sonra.

Ana belirtiler

Anjinin klinik belirtisi, patojenik ajanın yapısına ve hastalığın başlangıcında organizmanın durumuna bağlıdır. Önceki tedaviyi, başarısını, remisyon süresini analiz etmek ve hastalığın başlangıcındaki etiyolojiyi açık bir şekilde belirtmek gerekir. Bu, yeni tedavinin seyrinin ve yönünün daha hızlı ve daha doğru belirlenmesini sağlayacaktır.

Enflamasyon, bademciklerin boşaltılmasında zorluklara yol açan lacunar lümenindeki skarların gelişimini tetikler. Patolojik sürecin kısırlığı anjina-enflamasyon-anjina gelişir.

 • boğazda rahatsızlık (pershenie, kuruluk);
 • boğazda ağrı (yutma ve hastalığın gelişimi sırasında artar);
 • disfaji;
 • ateşli sıcaklık artışı (38-39 ° C);
 • genel halsizlik ve zehirlenme belirtileri (baş ağrısı, titreme, miyalji).

Boğazı incelerken, tonsil mukozasının şişmesi, hiperemi var. Palpasyonda submandibular, arka arka lenf düğümlerinde artış, yoğunlaşma ve ağrı bulunur.

Nüks ile mücadele için önlemler

Bir yetişkinde sık boğaz ağrısı, tedaviye entegre bir yaklaşım gerektirir. Danışma gerekli:

 • kulak burun boğaz;
 • allergist;
 • terapist;
 • kardiyoloji;
 • immunologist.

Uzmanlar, kan ve idrarla ilgili bir çalışma olan patojen mikroflora (smear testi) varlığı için bir farenks muayenesi yapmasını önerebilir. Kronik viral enfeksiyonlara karşı antikorların varlığı için bir kan testi yapılması arzu edilir. PCR yöntemi (polimeraz zincir reaksiyonu) bu konuda yeterli bir tanı değildir.

Sık görülen hastalıklarla birlikte, tonsillit dışlanmalıdır:

 • sitomegalovirüs;
 • Epstein-Bar virüsü.

Teşhis edildiğinde, uzman bir klinikte bir immünolog, virolog ve tedaviye nitelikli bir destek verilmesini gerektirir.

Sık bademcik iltihabının konservatif ve radikal (operatif) tedavisi genellikle kabul edilir. Konservatif tedavi, olağan streptokok anjini ortadan kaldırmak için kullanılan ilaçların ve tedavi rejimlerinin kullanılmasını içerir.

 • antipiretikler;
 • analjezikler;
 • penisilin serisinin antibiyotikleri, makrolidler;
 • immunoprotector;
 • vitamin ve mineral kompleks ürünler.

Önemli! Antimikrobiyal ilaçlar kullanın ve semptomatik tedavi doktorla muayene edildikten ve profesyonel tavsiyelerde bulunulduğunda istenir.

Antibiyotiklerin ilgisiz kullanımı genellikle patojen mikrofloranın adaptasyonuna neden olur. Daha sonra, ilaç dozunda bir artış ve tedavi süreci gereklidir.

Antimikrobiyal kullanım süresi bir grup penisilin ve 5 tanesi makrolid için 10 gündür. İstatistikler, hastaların% 50'den fazlasının bağımsız olarak ilk iyileşme belirtilerinde antibiyotikleri ortadan kaldırdığını belirtmektedir.

Evde anjina tedavisi şunları içermelidir:

 1. Katılan hekimin tüm önerileri ve reçetelerinin gözlemlenmesi.
 2. Normal sıcaklığa kadar yatak istirahatı. Kategorik olarak, boğaz ağrısını "bacaklara" aktarma önerilmemektedir. Bu, kardiyovasküler bozukluklara ve komplikasyonların gelişmesine neden olur.
 3. Tam yiyecek ve bol içecek. Gıda, sıvı değil, boğaz ağrısı, sıcak değil (çorbalar, patates püresi, süt köftesi) yaramaz, ışık olmalıdır. İçme - sıcak (veya oda sıcaklığı) ve sık (bitkisel ve limonlu çaylar, kurutulmuş meyvelerden gelen meyveler, meyve içecekleri, meyve suları).

Yemekten sonra ve her iki saatte bir yemek gevreği çıkarmak ve boğazınızı korumak için boğazınızı yıkamalısınız.

Ameliyat tedavisi

Kriyotonzillotomi - angina tedavisi için bir yöntem. Tedavinin özü, kriyo-sakatlayıcıda sıvı nitrojen (t -180 ° C) kullanılarak bademciklerin daralmış lakunasının etkilenen alanlarının kısmi olarak çıkarılmasını içerir. Prosedürün açıklanması 40-50 saniyedir.

Donmuş etkilenen bölgeler hafta boyunca kabukla kaplanır ve 5-10 gün sonra tedricen yenilenir. Bu tedaviyi 6 yaşından itibaren uygulamak kabul edilebilir. İlk tedaviden sonra terapötik ve profilaktik etki gözlendiğinden, tekrar ameliyat gerekmez.

Dorokhov'a göre (kriyodestrit ile karıştırılmaması gereken) rejeneratif kriyoterapinin bilinen ve başarılı bir yöntemi önerilmektedir. Terapötik teknik, derin soğuk algınlığının lenfadenoid tonsil faringeal halkasının dokuları üzerindeki etkisinden dolayı etkilenen dokunun fonksiyonel kapasitesinin geri kazanılmasına izin verir. Lymphofollicules, koruyucu işlevlerini geri kazanır ve yeniden kazanır. Bağışıklık süreçleri aktive edilir, angina konservatif tedavi etmek daha kolaydır. Yöntem, hastayı prosedür için özel olarak hazırlamaya zorlamaz. Yarım saat sonra içebilir ve yiyebilirsiniz.

Modern tıpta adenoidlerin veya bademciklerin önleyici operasyon olarak kaldırılmasını istemiyoruz. Bademciklerin yokluğu, patojenik ajanların vücuda daha hızlı sokulmasına ve anjinal sonuçların gelişmesine neden olacaktır.

Sık angina önlenmesi

Boğazdaki ilk rahatsız edici duyularda, evde değil, bademciklerin önleyici akıl sağaltımını gerçekleştirmeye değer. Sık görülen hastalığa sahip erişkinlerde, bademcik iltihabı koşullarında yılda iki kez önleyici laküner akla getirilir. İşlemden sonra boğaz ısısı kullanılır. Bu teknik, yalnızca remisyon döneminde böyle bir sekans gerçekleştirilirken etkilidir.

Ana önleyici yön, vücudun bağışıklık güçlerini güçlendirmeyi ve düzenlemeyi amaçlayan faaliyetlerdir. Bu çok söylenir, ama tekrar etmeye değer.

Bağışıklık -, sertleşme olan (yüzme havuzu imkanı ile egzersiz, yeterli egzersiz,) kötü alışkanlıkları, aktif bir yaşam tarzı, temiz havaya sık maruz kurtulmak, kronik hastalıkların tedavisi, optimum mikroklima evin kurulması (nem ile 18-20 ° C % 60-65).

Önemli! Duygusal ve psikolojik sağlığın düzeltilmesini yapmaya çalışmak tavsiye edilir.

Belki de kendilerine ve dış dünyanın fenomenlerine karşı tutumlarını değiştirerek, sık sık anjina stresi ve aşırı çalışmanın önemli bir bileşeni ile başa çıkmak mümkün olacaktır. Bundan sonra, bağışıklık sistemi gelişir ve vücudun savunmaları aktif hale gelir.

Boğaz ağrısı nedenleri

Angina, bademcik iltihabı adı verilen hastalığın iki tezahüründen biri olan ve bademciklerin mukus dokularını etkileyen akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Hastalığın tüm yaş grupları için eşit derecede tehlikeli olması gerçeği, bu durumda, anjin adı verilen hastalığın nedenleri sorulmalıdır.

Anjina'nın farklı nedenleri, hastalığın farklı semptomlarının ortaya çıkışı, tedaviye farklı yaklaşımlar ve hastalığın ortadan kaldırılması için temel oluşturur. Ayrıca, kısmen, hastalığın nedenlerinin hastanın yaşına bağlı olabileceğini de belirtmek gerekir. Bu nedenle, örneğin, çocuklarda anjinin nedenleri, yetişkin hastalarda hastalığın tezahürünü tetikleyen faktörlerden biraz farklı olacaktır.

Tüm nedenlerin ayrıntılı bir şekilde ele alınması için, bu makale, anjina gibi her tür patojenlerin karakteristik semptomlarını tanımlayacaktır. Ayrıca, hastalığa neden olan etkenlere bağlı olarak, hastalığın tedavisindeki bir farklılık meselesi olacaktır.

Angina nedenleri

Bu gibi bir hastalığın anjina gibi büyük ve ek nedenleri olduğunu belirtmek gerekir. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde, anjinin ne olduğunu açıklayan ana faktör, bir mikroorganizma-patojenin insan vücudundaki penetrasyon ve çoğalmadır.

"Angina'nın nedensel ajanı" durumunu alan mikroorganizmalar arasında şunlar vardır: virüs, bakteri ve mantar. Bir veya daha fazlasının palatine bademciklerinin dokularına olan etkisine bağlı olarak, belirli bir hastalık türü gelişir.

Tıpta, üç ana hastalık türü vardır: mantar, virüs ve bakteri. Başlıklardan açıkça anlaşıldığı üzere, yazım, anjin gibi bir hastalık nedeni ile yapıldı. Daha derine inerseniz, o zaman zaten gelişmesine yol açan virüs veya bakterinin türüne bağlı olan daha küçük tipte hastalıkların büyük bir listesi vardır.

Ulaşmanın özellikleri ile ilgili olarak, tüm mikroorganizmalar-patojenler, genellikle, hasta bir kişi ile temas halinde hava yoluyla veya gıda ile vücuda girer. Dahası, sağlıklı bir insan vücuda, virüslere, bakterilere veya mantarlara girdiğinde, her zaman tehlikeli bir hastalığa dönüşmezler. Çoğu zaman, bağışıklık sisteminin normal işleyişinde, tüm zararlı mikroorganizmalar yok edilir.

Bu anjinin ek nedenleri sorusuna yol açar. tonsil dokusundan ve üst solunum yolu, zararlı mikroorganizmalar sıkışıp için aktif olarak çoğalır ve uygun bir ortam gereklidir bademcik iltihabı akut formuna yol açmıştır.

Ve bu tür koşulları yaratmak için, bir yetişkinin bedeninde, çocuğa - bir başka faktöre ihtiyaç duyarsınız. Erişkinlerde anjina gelişimi için ek nedenler şöyledir:

 • hastalıklar ya da özel tedaviler sonucu zayıflamış, bağışıklık;
 • yüksek stres seviyesi;
 • fiziksel ve ahlaki yorgunluk;
 • son zamanlarda bulaşan bulaşıcı hastalıklar;
 • Sigara, alkol kötüye kullanımı, narkotik maddelerin kullanımı;
 • Vücudun tam veya kısmi hipotermisi.

Çocuklarda anjinin ek nedenleri nadiren birden fazla maddeyi içerir. Mesele şu ki, bebekle birlikte, henüz tam olarak bağışıklık sağlamamış ve vücudun zayıf bir koruyucu reaksiyonu olan anjina, enfeksiyondan hemen hemen sonra her zaman ilerler. Bu nedenler ayrıca bir çocukta sık görülen anjinayı açıklar.

Bu arada, yetişkin bir hastada sık boğaz ağrısı, çocuklarda hastalığın nüksü ile benzer nedenlere sahiptir. Zayıf bağışıklık ve sağlığa zarar veren diğer faktörlerin varlığı ile birlikte, akut bademcik iltihabı sık görülen bir konuk haline gelecektir.

Daha az önemli olan, aynı zamanda tedaviyle ilişkili sık anjinanın nedenleridir. Daha doğrusu, hastalığın yanlış tedavisi ile. Hastalıkla bağımsız olarak baş etmeye çalışırken, sadece halk ilaçları veya profesyonel olmayan uzmanların önerdiği ilaçlar, bazı semptomları geçici olarak ortadan kaldırmayı başarabilir.

Yani, anjina'nın ne olduğunun listesi geniş ve çeşitlidir. Belirtilen semptomlar ve önerilen tedavi için aşağıda ele alın.

Hastalığın gelişim belirtileri

Hastalığın semptomlarına rehberlik ederek, bir sonraki dalgalarıyla hızlı bir şekilde reaksiyona girebilir ve uygun önlemleri alabilirsiniz. Hastalığın ana belirtileri şunlardır:

 • submandibular lenf düğümlerinde artış ve palpasyonlarında ağrı;
 • bademcikler yüzeyinin iltihaplanması ve kızarması;
 • boğazda yutulduğunda akut ağrı;
 • vücut ısısında önemli artış;
 • baş ağrısı;
 • titreme, ateş;
 • uyuşukluk, hızlı yorgunluk.

tedavi

Boğaz ağrısı tedavisi, nitelikli bir uzmana çağrıda bulunur. Sadece deneyimli bir doktor, muayene ve analiz verisine dayanarak, hastalığın türünü, evresini ve nedenlerini belirleyebilir. Bundan sonra, daha önce değil, tedavi reçete edilir.

Kurtarma süreci genellikle evde gerçekleşir. Olayların bu gelişmesiyle, aslanın sonucun payı hastanın elinde. Doktorun tüm reçetelerine sıkı sıkıya uymak zorundadır, bunlar arasında yatak istirahati, başkalarından tecrit, bol miktarda içki ve dengeli beslenme, ilaç, prosedürler.

Bir tıbbi kurumda zamanında tedavi ile, anjina ile mücadele en fazla 5-7 gün sürecektir. Bu aynı zamanda hastalığı tamamen ortadan kaldıracaktır.

Dikkat lütfen! Sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirici. Bir uzmandan profesyonel yardım almanızı ve randevu almanızı öneririz.

Erişkinlerde anjina belirtileri ve olası komplikasyonlar

Anjinin nedeni, bakteriyel veya viral bir enfeksiyonun yutulmasıdır.

Inflamatuar süreç palatine bademcikler bölgesinde lokalize edilir.

Ana tehlike, hastalığın kendisi değil, olası sonuçlarıdır.

Oldukça fazla sayıda bademcik iltihabı vardır.

Fakat bir yetişkinde genel anjin belirtileri benzerdir. Hastalığın ilk aşamasında boğazda hoş olmayan duyumlar vardır, sıcaklık artar, genel bir zayıflık vardır.

Hangi nedenler hastalığın başlangıcını tetikleyebilir?

Enfeksiyonun bakteriyel yapısıyla, sıklıkla bademcik iltihabı stafilokok veya streptokoklardan kaynaklanır.

Patojenlerin iletilmesi, doğrudan hasta kişiden, hava yoluyla gerçekleştirilebilir.

Ayrıca ev eşyaları ve yiyeceklerle enfekte olabilirsiniz. Mikropların aktivasyonu için provoke edici faktörler şunlar olabilir:

 • Düşük bağışıklık;
 • Keskin soğutma;
 • Vücutta ek bir enfeksiyon varlığı;
 • Daha önce bulaşan hastalıklar;
 • Yetersiz ekoloji;
 • Zararlı alışkanlıklar - alkollü içecekler ve sigara kullanımı.

Kuluçka süresinin süresi büyük ölçüde değişebilir.

Hastalığın ilk belirtileri enfeksiyondan birkaç saat sonra ortaya çıkabilir.

Ancak bazı durumlarda bu süre önemli ölçüde uzatılabilir ve 10 güne kadar ulaşabilir.

Bu süre zarfında enfeksiyöz ajan lenf dokusuna nüfuz eder ve aktif olarak çoğalır.

Enflamatuar süreç gelişmeye başlar.

Bademcik iltihabı belirtileri

Enfekte olduğunda hastanın durumu ciddi şekilde kötüleşir. Hastalığın ilk aşamasında, vardır:

 • Boğazda nahoş hisseler. Yutulduğunda ağrı;
 • Artan vücut ısısı;
 • Genel halsizlik;
 • Iştah kaybı;
 • Palatine bademciklerin büyüklüğünde artış;
 • Büyümüş lenf düğümleri. Onlara tıkladığınızda, ağrı görünür.

En açık şekilde, enfeksiyon belirtileri üçüncü günde ortaya çıkar. Sıcaklık sınır değerlere ulaşabilir.

Hasta ateşlidir, yiyeceği yutmaz. Tedavi tipi, hastalığın biçimine bağlı olacaktır.

Doğru teşhis sadece bir doktor tarafından yapılabilir. Bademcik iltihabı bulaşıcı hastalıklara işaret ettiği için buna ev denir.

Bir yetişkinde anjina belirtileri göz önüne alındığında, azaltılmış bağışıklığı olan bir kişide hastalığın normal sıcaklıkta meydana gelebileceği akılda tutulmalıdır.

Aynı zamanda, hastalığın kronik formunda da benzer bir durum gözlemlenebilir. Ancak bu, kendi kendine tedavi için bir bahane değildir.

Tehlikeli komplikasyonların meydana gelme olasılığını hatırlamak gerekir ve enfeksiyonun ilk belirtileri ortaya çıktığında acilen doktora başvurunuz.

Anjina türleri

Farklı bademcik iltihabı bademciklere verilen hasarın doğasında ve iltihap yayılmasında farklılık gösterebilir.

Catarrhal formu ile bademciklerin yüzeysel bir lezyonu vardır. Orta derecede zehirlenme var.

Genellikle sıcaklık 38 dereceyi geçmez. Palatine kemer, boğaz ve bademciklerin yüzeyi parlak kırmızı olur.

Hastalığın süresi 3 günü geçmez. Bundan sonra hasta iyileşir veya hastalık daha şiddetli bir forma geçer.

Lacunar bademcik iltihabı ile bademciklerin lakazı etkilenir. Onlar pürülan enfeksiyona gidiyorlar. Zamanla, yüzeye geliyor.

Pürülan fibröz plak oluşumu vardır. Bir spatula ile çıkarmak kolaydır.

Foliküler anjina ile tonsil folikülleri iltihaplanır. Yüzeylerinde beyazımsı sarı noktaların oluşumu vardır - folikül. Onlar küçük boyutludur.

Phlegmonous tonsillitis genellikle boğazın bir tarafında bulunur. İltihaplı bademciğin boyutu büyük ölçüde artmıştır. Pürülan bir enfeksiyon içerir.

Çoğu zaman hasta kafasını çeviremez. Hareket ağrıya sebep olur. Sıcaklık 40 dereceye kadar yükselebilir.

Nekrotik tonsillit için belirgin lokal ve genel semptomlarla karakterizedir. Zehirlenme açıkça belirgindir.

İltihaplı bademciklerde bir plak oluşur. Bademciklerin iç yapısını etkiler. Tedavi durağan koşullar altında yapılmalıdır.

Tıbbi eylemlerin yürütülmesi

Tedaviye başlamadan önce, bir yetişkinde anjina semptomlarının, tanı ile tutarlı ve diğer benzer hastalıkları dışladığından emin olmalısınız.

Bir difteri olduğundan şüphelenirken özellikle dikkatli olmalısınız. Bu enfeksiyon ölümle sonuçlanabilir.

İlk olarak, doktor görsel bir muayene yapar. Gerekirse, boğaz yüzeyinden bir çubuk alınır. Bunun yardımıyla spesifik bir patojen tipi tanımlanır.

Bu verilere dayanarak, tıp uzmanı optimal tedavi şeklini seçer. Terapötik terapinin bileşimi karmaşık önlemleri içerir.

Hasta yatak istirahatine uymalıdır. Herhangi bir fiziksel aktivite göz ardı edilmelidir. Hastalık sıcak olmadan çalışırsa, bu aynı şartlara uyulmalıdır.

Tedavi sürecinde sık durulama prosedürleri kullanılır. Furacilin veya Rotokan kullanarak gargara hazırlayabilirsiniz.

Ayrıca şifalı bitkilerin infüzyonlarını da kullanabilirsiniz. Gargaralama prosedürleri yardımıyla, zararlı mikroorganizmaların ve bunların hayati aktivitelerinin ürünlerinin ağız boşluğundan uzaklaştırılması.

Bakteriyel enfeksiyonun tedavisi için antibiyotikler zorunludur.

Sadece onların yardımıyla mikroplardan güvenle kurtulabilir ve tehlikeli komplikasyon riskini azaltabiliriz.

Videodaki ayrıntılı talimatlara bakın:

Lokal tedavi için spreyler ve emici tabletler kullanılır. Antiseptik ve antibakteriyel özellikleri vardır.

Sıcaklık 38.5 derecenin üzerine çıkarsa, antipiretik ilaçlar - Paracetamol veya Nurofen yardımıyla yıkılır.

Hasta mümkün olduğunca çok ılık sıvı içmelidir. Sarhoşluğu azaltmaya yardımcı olacaktır.

Tonsillit komplikasyonlarının nedeni

Tonsillit sonrası komplikasyonlar insan vücudunun bir otoimmün reaksiyonudur.

Yabancı hücreler girdikten sonra, bağışıklık sistemi antikor üretmeye başlar. Zararlı mikroorganizmaların antijenlerini yok etmeliler.

Streptococcus hücrelerinin yapısı, kalbin bağ dokularının, böbrek ve eklem sisteminin antijenlerine benzer bir dizi antijeni içerir.

İnsan bağışıklık sistemi, kendi ve diğer insanların hücreleri arasında ayrım yapmaz ve onu yok ederek kendi dokusuyla savaşmaya başlar. Yani komplikasyonlar var.

Yerel ve ortak olabilirler. Lokal komplikasyonların ortaya çıkması sonucunda bademciklerin yanındaki bölgelerde lokal değişiklikler meydana gelir.

Genellikle insan yaşamına gerçek bir tehdit oluşturmazlar. Eklem komplikasyonları, eklemler, kalp sistemi ve böbrekler etkilenebilir.

Kalp sistemini etkileyen komplikasyonlar

Bademcik iltihabından sonra, bu özellikle hastalığın kronik formu için doğrudur, kardiyak sistemin romatizması gelişebilir.

Genellikle vücudun tüm bağ dokuları etkilenir. Ancak ana süreç kalp bölgesinde lokalize edilir.

Hastalık çok tehlikeli bir patolojidir. Kalp hastalığına ve sakatlığa yol açabilir.

Bu hastalık meydana geldiğinde:

 • Bir kişinin genel durumu kötüleşir;
 • Ayak eklemlerini incitmeye başlayın;
 • Sıcaklıkta bir artış var;
 • Taşikardi oluşabilir;
 • Hasta sürekli olarak halsizlik ve halsizlik hisseder;
 • Kalbinde acı var.

Miyokardit ile kalp kasları iltihaplanır. Bazen hastalık sıcaklıksız çalışır.

Bu, zamanında tanıyı önler. Kan damarları pıhtı oluşturabilir. Aşağıdaki belirtiler bu hastalık için tipiktir:

 • Ellerde eklemlerin kalınlaşması vardır;
 • Genel bir şişme var;
 • Kanama sıklıkla oluşabilir;
 • Kalbinde ağrı.

Böbreklerin komplikasyonları

Angina, piyelonefrit veya glomerülonefritin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu hastalıklar ile böbrek sistemi etkilenir.

İşte video formatına bir başka ilginç ek:

Genellikle enflamatuar süreç bir böbrek bölgesinde lokalize olur. Hastalık olduğunda:

 • Vücut ısısı yükselir;
 • Ateşli bir durum var;
 • Alt sırtında ağrı var;
 • Sık idrara çıkma sıklığı vardır.

Glomerülonefrit ile kan basıncı yükselir. İdrarda kan olabilir.

Her iki hastalık da karmaşık terapötik önlemler kullanılarak bir hastanede tedavi edilir.

Bir yetişkin neden sıklıkla angina, hastalığın nedenleri ve semptomları geliştirir?

Sıklıkla görülen tonsillit, bir kural olarak, zayıf bağışıklıkla ortaya çıkar. Hastalık vücudu kolayca etkiler ve kalıcı nükslere neden olur. Bu tür durumları önlemek için antibiyotik ve immünmodülatör ilaçların kullanımı ile konservatif tedavi gerçekleştirilmektedir. Lezyon ajanının ortadan kaldırıldığı özel bir cerrahi tedavi yöntemi de vardır. Ancak çoğu doktor, vücudun bağışıklık güçlerini düzeltmeye ve işlevlerini normale döndürmeye öncelik verilmesi gerektiği görüşündedir.

Sık anjinanın özellikleri ve nedenleri

Solunduktan sonra hava nazofarenksine girer. Zayıf bağışıklık, mukoza üzerinde hava ile birlikte nüfuz eden bakteriler ve virüsler, bunların üremesi ve dağıtımı gerçekleşir. Boğaz ağrısı, bir kişiden diğerine havadaki damlacıklar ile kolayca bulaşan, çok bulaşıcı bir hastalıktır.

İlk veya tekrarlanan enfeksiyonun başlangıcı her zaman beklenmedik ve akuttur. Kişi sıcaklığı 39 dereceye çıkarır, boğazda bir karıncalanma hissi oluşur, bu nedenle yutma rahatsız olur. Bazen şişmiş lenf düğümleri.

Sık görülen nüksler kronik bademcik iltihabı ile karıştırılmaktadır. Ancak bu iki patolojinin tedavisi tamamen farklıdır. Bademcik iltihabı ile çok fazla içmeye ihtiyacınız var ve anjin ile birlikte bir bakteri streptococcus uyandırdığı için antibiyotik tedavisi zorunludur.

Bazen sadece hasta için değil, aynı zamanda doktorun da hastalığı hemen ayırt etmesi zordur, çünkü bazı ARVI aynı şekilde başlar.

Bir yetişkinde sık boğaz ağrısının ana nedenleri şunlardır:

 • zayıf bağışıklık;
 • enfekte kişilerle sürekli temas;
 • genetik yatkınlık;
 • kronik formda bademcik iltihabı;
 • ARVI için uygun olmayan tedavi;
 • sık hipotermi;
 • çok soğuk içecekler içmek;
 • burun septumunun eğriliği;
 • İklim koşullarında keskin bir değişim;
 • sinüzit veya rinite bağlı kalıcı burun tıkanıklığı;
 • kan patolojisi;
 • çürük;
 • mantarlar.

Risk Faktörleri

Tonsillit ve anjina birbiriyle ilişkili iki patolojidir. Sık görülen bademcik iltihabı kronik bademcik iltihabının gelişimini ve tersini tetikler. "Sık" terimi, lezyonlar yılda 2-3 kez ortaya çıktığında kullanılır. Tek bir hastalıktan sonra iyi bir bağışıklığa sahip olan vücut, yeniden enfeksiyon riskini azaltan koruyucu mekanizmalar geliştirir. Bu bağlamda, sık sık anjin, bağışıklık çalışmalarındaki problemler için tipiktir.

Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdüren sertleştirilmiş kişilerde sık sık görülen tonsillit nadiren görülür. Tüm bulaşıcı odaklar enfeksiyon için risk oluştururlar - bunlar stomatit, çürük, sinüzit, rinit, orta kulak iltihabıdır.

Ayrıca, hastalığın tekrarlanması için risk faktörleri şunlardır:

 • vitamin eksikliği;
 • diyet kısıtlamaları;
 • motor aktivite eksikliği.

Angina'nın çevredeki insanlardan enfekte edilmesi kolaydır, özellikle de aynı evde bir taşıyıcıyla veya aktif formları olan bir hastayla yaşamakta.

Hastalığın semptomatolojisi

Hastalığın tezahürü, çeşitli patojenik bakterilere ve genel sağlık durumuna karşılık gelir. Bademciklerin lacunar lümeninde iltihaplanma ile, içinde drenaj ihlalini kışkırtan yara izleri oluşur. Bu nedenle bir kısır döngü vardır: anjin, bademciklerin iltihaplanmasıyla ve daha sonra iltihaplanma süreciyle - tekrar anjinle yer değiştirir.

Sık görülen gelişimi ile hastalık belirtileri:

 • Boğazda rahatsızlık hissi - terleme ve kuruluk;
 • yutma sırasında boğaz ağrısı daha yoğun hale gelir;
 • disfaji;
 • ateşte 38-39 dereceye yükselir;
 • Vücutta genel zehirlenme ve halsizlik - kas, baş ağrısı ve titreme.

Muayene sırasında doktor tonsil mukozasının kızarıklığını ve şişmesini görür. Etkilenen bölgenin palpasyonu olduğunda, genişlemiş lenf düğümleri bulunur. Daha yoğun ve ağrılı hale gelirler.

tanılama

Kronik angina semptomları kapsamlı bir tanı ile belirlenir. Doktor sık ​​sık anjinin nedenini belirler ve bağışıklık fonksiyonlarını değerlendirir.

Bu amaç için:

 • bademcikler yüzeyinden alınan bir numunenin bakteriyolojik çalışması;
 • antikorların varlığı için analiz;
 • pharyngoscope;
 • kan ve idrarın genel analizi;
 • virolojik muayene;
 • polimer zincir reaksiyonu.

Komplikasyonları teşhis etmek için, X-ışınları, elektrokardiyografi ve böbreklerin ultrasonu gereklidir. Patoloji, kızıl ateş, stomatit, grip ile zorunlu olarak farklılaşır.

Tedavinin yapılması

Bir yetişkinde sık boğaz ağrısı, karmaşık tedavi gerektirir. Bunu yapmak için önce farklı profillerin uzmanlarına danışın:

 • allergist;
 • kulak burun boğaz;
 • terapist;
 • immunologist;
 • kardiyolog.

Doktorlar ek olarak patojen mikroflora, idrar ve kan testlerini saptamak için boğaz araştırması da yazabilirler. Bir kişi genellikle anginadan muzdaripse, o zaman kan kronik enfeksiyöz lezyonlara karşı antikorların varlığı için test edilir.

İki tedavi yöntemi yaygındır: konservatif ve operatif. Konservatif ilaç almakta:

 • ateş düşürücü;
 • anestetikler;
 • immünomodülatörler;
 • bir grup penisilin veya makrolidden oluşan antibiyotikler;
 • vitamin ve minerallerin kompleksleri.

Tedavi için antibakteriyel ajanların bağımsız olarak kullanılması, patojenik bakterilerin adaptasyonuna neden olur ve bu da dozajda veya ajan değişikliğinde daha fazla artış gerektirmektedir. Kabul süreci, penisilinler için 10 gün ve makrolidler için 5 gün sürmektedir. Bir doktor tarafından reçete edilen antibiyotikleri durdurmak için ilk geliştirmelerde yasaklanmıştır.

Sık görülen anjinada bağışıklığın stabilizasyonu

Erişkinlerde bağışıklığın yetersiz etkinliği sık görülen lezyonların ana nedenidir. Bu bağlamda, tedavi mutlaka bağışıklık fonksiyonlarının normalleştirilmesi için gerekli araçları içermelidir - ilaçlar veya tıbbi olmayan yöntemler.

Tıbbi olmayan yöntemler şunlardır:

 • sertleştirme;
 • uygun sporlar;
 • günlük menüde, yiyeceklerin doğru organizasyonu yeterli vitamin ve diğer yaşamsal eser elementler olmalıdır.

Evde tedavi için öneriler

Evde tedavi sırasında hasta başarılı iyileşme için temel kurallara uymalıdır:

 • Doktorun tüm talimatlarına ve reçetelerine bağlılığı temizleyin.
 • Sıcaklık normale dönene kadar yatak istirahatına uygunluk. Hastalığın bacaklarda taşınması yasaktır, aksi takdirde kalp ve kan damarlarının çalışmasında ve diğer tehlikeli sonuçlarda rahatsızlıklara neden olabilir.
 • Doğru beslenme ve içme rejiminin organizasyonu. Diyet, tercihen bir sıvı formda, boğazı tahriş etmeyecek hafif yiyecekler gerektirir. Ayrıca yiyecekler sıcak olmamalıdır. Çok fazla ılık sıvı içmeniz gerekiyor.

Yemekten sonra ve her saat sonra, garnitürden yiyecek kalıntılarını uzaklaştırmak ve sterilize etmek için gargara çalkalanmalıdır.

Cerrahi müdahale

Konservatif tedaviden gözle görülür etkilerin yokluğunda, doktor bir ameliyatı reçete edebilir. Bademciklerin hasar görmüş lakunlarının kısmi olarak çıkarılmasını içerir. Modern tıp bu amaç için sıvı azot kullanır. Prosedür 1 dakikadan uzun sürmez.

Donma sonrası, hasarlı alanlar bir hafta boyunca ezilir, daha sonra 5-10 gün sonra yavaş yavaş yenilenir ve tamamen restore edilir. Operasyonu 6 yaşından itibaren sık sık tekrarlayan anjina ile yapmak mümkündür, ek cerrahi gerekmeyecektir.

Doktorlar bademciklerin hastalıkların profilaksisi olarak kaldırılmasını önermezler. Bu organın yokluğu, patojenlerin vücuda daha hızlı girişine neden olabilir. Böylece, anjinal komplikasyonların ilerlemesi artmaktadır.

Önleyici tedbirler

Sıklıkla enfeksiyonu önlemek için, önleme gereklidir. Temel kuralları şunlardır:

 • günlük temiz havada yürür;
 • Odaların dikkatli bir şekilde havalandırılması ve nemlendirilmesi;
 • hijyen kurallarına bağlılık;
 • hastalarla olası temasların azaltılması;
 • Salgın sırasında kalabalık yerleri ziyaret etmek tavsiye edilmez;
 • vitamin komplekslerinin alınması.

Bu basit yöntemler bağışıklık performansını önemli ölçüde artıracak ve yeniden enfeksiyon riskini azaltacaktır.

Angina, gelişimin en başında ARVI ile karıştırılan, değerli zamanı tedavi eden ve kaybeden tehlikeli bir patolojidir. Anjin belirtilerini ortadan kaldırmak için, antiseptiklerle takviye edilen antibiyotikler gereklidir. Durulama da önemlidir. Asıl önemli olan, zamanında doktoru ziyaret etmek ve uygun ve etkili tedavi önerilerini almaktır.

Bir yetişkinde Angina

Angina, boğazda lenfoid dokudaki değişikliklerin eşlik ettiği en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biridir. Basit bir ifadeyle, bu, palatine bademciklerin akut bir iltihabıdır ve tıbbi terminolojide bu hastalığa bademcik iltihabı denir.

Bu KBB patolojisi çok yaygındır ve hem çocukları hem de yaşlıları etkiler. Tüm anjinaların% 70'inden fazlası, 30 yaşın altındaki, çoğu 15 yaşın altındaki çocuklardır. Bir yetişkinde anjin, patojeninin yapısına ve bağışıklık sisteminin durumuna bağlı olarak farklı şekillerde değişebilir.

Birçoğu anjinaya viral orijin enfeksiyonunun bir komplikasyonu olduğunu düşünmektedir. Aslında, bu korkunç sonuçlara sahip bağımsız bir hastalıktır. Görmezden gelmek veya kendi kendine ilaç vermek ölüme yol açabilir. Gerçek anjin, sadece antibiyotik yardımı ile tedavi edilir. Hastalığın nedenleri farklı olduğu için ilaçlar ayrı ayrı seçilmektedir.

Hastalığa neden olan nedir?

İnflamatuar lezyonu anjinaya neden olan tonsiller lenfoid dokunun bir parçasıdır. Önemli bir işlevi yerine getirirler - lokal bağışıklık oluştururlar ve lenfositlerin oluşumunu sağlarlar.

Palatine bademcikler, insan vücudunu, çevreden gelen çeşitli bakteri ve virüsler gibi davranan patojenlerin etkilerinden korumak için tasarlanmıştır. İçlerinde bu patojenik ajanların oluşturduğu antikorlar oluşur. Angina, havadaki damlacıklar ile enfekte olabilir. Bu hastalık, yüksek derecede bulaşıcılık, yani çok bulaşıcılık ile karakterize edilir.

Bademciklerin iltihaplanması, patojenik mikroorganizmaların çevreden nüfuz etmesiyle meydana gelebilir ve kaynak, kronik enfeksiyonun iç odakları olabilir. Anjinin en sık neden olan ajanı beta-hemolitik streptokok grubu A'dır. Bu nedenle anjinin% 80'inden fazlasının ortaya çıkmasıdır.

Ek olarak, bu hastalığın nedensel ajanları olabileceği gibi:

 • chlamydia;
 • korinabakterii;
 • mikoplazma;
 • adeno ve rinovirüsler;
 • influenza ve herpes virüsleri.

İnsan bağışıklık sistemi düzenlenir, bu nedenle bu patojenik hastalık provokatörlerinin çoğuna karşı savaşabilir ve bu nedenle kesinlikle enfeksiyöz kişiler için bu enfeksiyöz ajanlar büyük bir tehlike oluşturmayacaktır.

Fakat vücudun savunmaları zayıflarsa ve işlevlerini tam olarak yerine getiremezse, o zaman organizma enfeksiyon riskine maruz kalır. Sık anjinanın ana sebebi olan bağışıklık durumundaki azalmadır.

Bağışıklığı azaltabilecek olumsuz faktörler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • şiddetli hipotermi;
 • vücutta vitamin ve besin eksikliği;
 • dengesiz beslenme ve proteinli gıdaların baskınlığı;
 • diğer kronik organların enflamatuar hastalıkları;
 • burun boşluğunun inflamatuar hastalıkları;
 • bademcik yapısının anatomik anormallikleri ve lenfoid dokunun azgelişimi.

semptomataloji

Anjina semptomlarının ortaya çıkışı, yaklaşık 1-2 gün süren kuluçka döneminin bitiminden sonra başlar. Yetişkinlerde aşağıdaki anjina semptomlarının ana belirtileri olarak:

 • normal sağlık durumunun arka planında akut;
 • vücut ısısında ve titremelerinde önemli bir artış;
 • baş ağrısı ve eklem ağrısı;
 • genel zayıflık;
 • şiddetli boğaz ağrısı, yutma yemi ile daha kötü;
 • iştahın bozulması;
 • uyku bozukluğu.

Değişiklikler submandibular lenf düğümleriyle ilgilidir, yani artar ve ağrılı hale gelir. Angina bademcik iltihabi bir hastalık olduğundan, bu hastalık ile artar ve şişer.

Yüzeyde, patolojinin türüne bağlı olarak sarı veya pürülan çökeller oluşur. Ağır vakalarda tonsil doku kısmen nekrotik olabilir. Bu bademciklerin etkilenen bölgelerinin gri-koyu rengi ile tespit edilebilir.

Anjina tehlikeli bir hastalıktır ve bir çok komplikasyona neden olabilir, yani paratonsillar apse. Bu, çevreleyen bademcik dokularının iltihaplanması ve bunların irin etkisi altında irin erimesiyle kanıtlanacaktır. Bu komplikasyon anjinin ortaya çıkmasından birkaç gün sonra ortaya çıkabilir.

Başlangıç ​​paratonsillit aşağıdaki tezahürlerle tanınabilir:

 • şiddetli boğaz ağrısı tek taraflı;
 • vücut ısısında keskin bir artış;
 • Enflamatuar komplikasyonun oluştuğu yerde bir başın eğiminde ağrılı duyuların zayıflaması;
 • bademciklerin asimetrisi;
 • artan tükürük.

Yukarıdaki yetişkinlerde boğaz ağrısı belirtileri dikkatsiz bırakılmamalıdır. Bazen bir yetişkinin anjinadaki semptomlarının başlangıçta soğuk algınlığı ile karıştığı görülür, ancak aslında ilk olanı çok daha zordur. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey boğazda sabit, geçmeyen ve artan ağrıdır ve 39 dereceye kadar ulaşan yüksek bir sıcaklıktır.

Bunlar yetişkinlerde boğaz ağrısının ilk belirtileridir. Bir kişinin sadece yemi değil, tükürüğü ve hatta konuşmasını da zorlaştırır. Daha sonra hasta şiddetli yorgunluk ve halsizlik belirtileri çekmeye başlar, eklem ağrısı görünmeye başlar. Bu durumda, bir doktora görünmeniz gerekir.

Yetişkinlerde tonsillit tipleri

Söz konusu hastalığa neden olan sebeplere bağlı olarak, birincil ve ikincil anjinaya bölünür. Birinci durumda, anjina birincil ve bağımsız bir hastalık olarak kabul edilir, ikinci durumda akut tonsillit diğer bazı hastalıkların bir belirtisi olarak kabul edilir. İkincil angina kızamık, sifiliz, grip, kızıl ateş, ARVI, monokulozis ile gelişebilir.

Primer anjinin çeşitli formlarını ayırt etmek kabul edilir:

Hastalığın catarrhal formu hafif bir seyir ile karakterizedir ve diğerlerine göre daha sık görülür. Enflamatuar süreç bademciklerin mukoza zarını etkiler ve yutulduğunda hafif ağrıya neden olur. Bu angina formu ile, sıcaklık subfebril kalıyor, hasta hafif rahatsızlıktan şikayet ediyor.

Ağız boşluğunu incelerseniz genişlemiş lenf düğümlerini ve palatine bademcikleri tespit edebilirsiniz. Catarrhal sinitin süresi yaklaşık 2-3 gündür. Hastanın bu tür bir hastalığı olan durumunun önemli ölçüde rahatsız edilmemesi nedeniyle, doktora başvurulmamaktadır. Bu olası geçiş ile bu hastalığın daha karmaşık bir formuna bağlanır.

Foliküler anjina ile bademciklerin dokularında büyük bir hasar vardır. Hastalığın keskin bir başlangıcı vardır ve hastanın durumunda belirgin bir bozulmaya yol açar. Sıcaklık 39-40 dereceye kadar çıkabilir.

Boğazda yalnızca yutkunma sırasında değil, belirgin bir zehirlenme ve sürekli bir ağrı vardır. Palatine bademciklerin yüzeyi pürülan foliküller ile kaplıdır. Submandibular düğümler ve bademcikler belirgin ödemi farklıdır. Bu anjin uzun, yaklaşık 8-10 gün sürer.

Lacunar anjin, şiddetli seyir ile karakterizedir. Aynı zamanda 39 derece sıcaklık artışı ve güçlü bir boğaz ağrısına sahip akut bir başlangıç ​​vardır. Mukoza zarı pürülan şeritler ile kaplıdır ve bademciklerin kendileri de boyut olarak artmaktadır.

Bademciklerin yüzeyinin çoğunu kaplayan ayrı pürülan odakları birleştirerek, lacunlar oluşturabilir. Böylece lacunar anjina ortaya çıktı. 8 gün boyunca olası komplikasyonları dikkate almadan hastalığın süresi.

Hastalığın seyri özellikleri

Hastalığın tüm şiddetini deneyimleyen bir kişi, yetişkinlerde veya çocuklarda angina'nın ne kadar sürdüğünü merak ediyor olabilir. Hastalık birkaç aşamada ilerler, bu toplam süresini belirler. Birincisi kuluçka dönemi. Bu tam olarak enfeksiyon anını içeren süredir ve hastalığın ilk belirtileri ortaya çıkana kadar sürer.

Bu sürenin süresi, hastalığa neden olan patojene ve enfekte kişinin hangi durumda olduğuna bağlıdır. Eğer tonsillite adenovirüs neden olsaydı, kuluçka süresinin süresi 10 güne kadar olabilir.

Buna karşılık, herpes virüsleri uzun bir süre vücutta kalabilirler, ancak çoğu kez, çoğunlukla bağışıklık sistemini düşürme döneminde, kendileri için elverişli koşullar altında kendilerini gösterirler.

Bakteriyel tonsillit için inkübasyon süresi 1 ila 14 gün arasında sürebilir.

Enfeksiyondan sonra, ilk aşama vardır, genellikle 4 saate kadar kısa bir kursa sahiptir. Şu anda, bir yetişkinde boğaz ağrısı tüm belirtileri amplifiye edilir. Her şey boğazda rahatsızlık hissi ile başlar ve bu da hızla akut ağrıya dönüşür. Sadece birkaç saat, sıcaklık 39 dereceye kadar yükselebilir.

Bir sonraki dönem boğaz veya plato yüksekliği. Klinik resim telaffuz edilmesine rağmen kişi hala hasta, ancak hastalığın belirtileri ilerlemiyor. Semptomatik tedavi ile, hastalığa neden olan enfeksiyon henüz yok olmadığından ana belirtiler kısa bir süre için zayıflar.

Son aşama iyileşme. Semptomların yoğunluğunda bir azalma vardır ve normal yaşam geri yüklenir. Ancak iyileşmenin yanlış olabileceği, uyuşturucu eylemlerinden kaynaklandığı unutulmamalıdır.

Dolayısıyla, hastanın durumunda önemli bir gelişme antibiyotiklerin başlamasından 2-3 gün sonra gerçekleşir. Ancak bu süre zarfında vücuttaki enfeksiyon kaynağı yenilemez. Bu yaklaşık 10 gün sürecek. Bundan sonra, gerçek ve tam iyileşme hakkında konuşabilirsiniz.

Bu nedenle, kaç yetişkinin anjinadan muzdarip olduğu sorusunu yanıtlamak için, yukarıdakilerden devam etmek, bunu yapmak mümkündür:

 • bulaşıcı süreç 5 ila 14 gün sürer;
 • semptomlar 3 ila 10 gün arasında sürer;
 • Viral angina 3-7 gün sürer;
 • 14 güne kadar bakteriyel angina.

Viral anjinin nispeten kısa süresi, antibakteriyel ilaçlar almanın gerekmemesi ile ilişkilidir. Genel olarak, herhangi bir tonsillitin seyrinin süresi, sadece bağışıklık durumu, biri ve tedavi yöntemleri, yani spesifik ilaçlar tarafından etkilenmez.

Tanı Yöntemleri

Bir yetişkinde angina nasıl belirlenir? Bu amaçla klinik muayene ve laboratuar teşhislerini içeren çeşitli teşhis etkinlikleri gerçekleştirilmektedir. Birincisi hastanın dış muayenesi ve faringoskopiyi içerir. Dış ankette doktor bir boyun, oksipital ve okolovno alanı palpasyonu yapar.

Faringoskopi, ağız ve boğazın tıbbi bir spatula ile muayene edileceği anlamına gelir. Bu durumda, yumuşak damağın ağız boşluğu ve mukus duvarlarının yanı sıra palatine bademcik ve diş etlerini dikkatle incelemek gerekir. Faringoskopi yardımıyla hastanın hangi anjina formunda ve aşamasında olduğu belirlenir.

Aşağıdaki değişiklikler tespit edilirse, doktor anjina teşhisi için gerekçeye sahiptir:

 • bademcik iltihabı;
 • miktarında artış;
 • belirli bir tonun bademcikler yüzeyinde pürülan kaplama;
 • bademciklerin kıvrımları bastırıldığında çıkan pus ile doldurulur.

Laboratuvarda muayene yöntemleri arasında genel bir kan testi, burun boşluğu ve boğaz mukozası olan bir tohum tankı sayılabilir. Bu tür teşhis tedbirleri, anjinin gelişimini tetikleyen patojeni belirleyecektir. Bu bilgilere dayanarak, doktor uygun ilaçları reçete edecektir.

Agresif agri seyri, hastaligin kronik bir forma ve komplikasyonlarin gelismesine katkida bulunur. Bu durumda, ek tanılamaya ihtiyaç vardır:

 • vücutta inflamatuar sürecin şiddetini belirlemek için serolojik çalışmalar;
 • kalbin ekokardiyogramı - kardiyak disfonksiyonu saptamak için yapılır;
 • Kemiklerin ve eklemlerin X ışınları - eklemlerin otoimmün lezyonlarının gelişimini dışlamak veya doğrulamak için.

Boğaz ağrısı nasıl yenilir?

Yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısının tedavisi için, bu hastalık komplikasyonların gelişmesiyle tehlikeye girdiğinden, tüm sorumluluğu tedavi etmek gerekir. Eklemlerde hasar ve kalbin bozulması olabilir. Anjinadan başarılı bir şekilde kurtulmak için, tedaviye ilişkin bir takım ilkelerin gözlenmesi gerekmektedir.

Her şeyden önce, bu, özel bir sıcaklık artışı periyodunun yatak istirahatı rejimi. Çevresindeki insanların kirlenmesini önlemek için hasta izole edilmelidir. Sistemik ve sürekli tedaviyi gözlemleyen hasta, terapötik önlemlerin başarısından emin olabilir.

Laboratuvar testleri ve semptomları temelinde, bir yetişkinde anjinanın bakteriyel orijinli olduğu, antibakteriyel ilaçlar kullanmadan yapamadığı tespit edildi. Fakat ilk yardımdan sonra bunları kullanamazsınız.

Antibakteriyel tedavinin eksiksiz bir yolunu tamamlamak gerekir, aksi takdirde patojenik mikroorganizmalar kullanılan ilaçlara karşı direnç geliştirir. Ayrıca, vücut enfeksiyonun odağını koruyacak ve çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkabilecektir.

Anjinda beslenmeye özellikle dikkat edilmeli, karbonhidrat ve yağların kısıtlanması ile nazik olmalıdır. Hastalığın süresi boyunca, kızartılmış, konserve, tütsülenmiş ve tuzlu yiyecekleri diyetten hariç tutmak gerekir, çünkü bunlar enflamatuar mukus boğazını olumsuz etkileyecektir.

Sebze ve süt ürünleri, sıvı gıda tercih edilmelidir. Yetişkin bir hastanın sıvı alımını arttırması gerekir, bu da vücudun sarhoşluğunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Anjina'nın konservatif tıbbi tedavisi, hastalık tipine ve semptomatolojiye bağlı olarak aşağıdaki ilaç gruplarının kullanımını içerir:

 • antibiyotikler;
 • ağrı kesiciler;
 • ateş;
 • anti-enflamatuar ilaçlar;
 • vitaminler.

Spesifik ilaçlar, tanı, sağlık durumu, yaş, hastalığın klinik belirtileri, kontraendikasyonlar ve eşlik eden patolojiler temelinde sadece ilgilenen hekim tarafından seçilmelidir.

Angina ile, boğazınızı durulaması şiddetle tavsiye edilir. Bunun için hem eczaneden satın alınan hazır müstahzarlar hem de kendi kendine hazırlanan çözümler kullanılabilir. Bir adaçayı, papatya, calendula ya da St. John's wort kaynağını, bir okaliptüs tentürü kullanabilirsiniz. Bu amaçlar için tuz çözeltilerinin kullanılması tavsiye edilmez, çünkü boğazın mukoza zarını kurutabilirler.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazda bir staphilococcus öldürmek için

Boğazdaki Staphylococcus aureus (aureus) çoğu insanda kesinlikle normaldir.Bu bakteri hakkında konuştuğumuzda, standart bir Staphylococcus aureus normu olduğunu anlamalıyız.

Bir yetişkin dikmek nasıl boğaz garnet için calendula Tentür

Calendula ile GargaraBoğaz ağrısı çoğu viral enfeksiyonun ilk belirtisidir ve aynı zamanda mantar ve bakteriler tarafından mukoza zarı hasarı nedeniyle de ortaya çıkabilir.