Loading

Foliküler boğaz ağrısı - fotoğraflar, belirtiler ve tedavi

Foliküler anjin, palatine bademciklerin iltihaplanması şeklinde kendini gösteren bulaşıcı bir hastalıktır. Yetişkinlerde anjin, farklı mikrop türlerinden kaynaklanabilir ve havadaki damlacıklar veya kirli bulaşıklar veya yıkanmamış ürünler ile temas ettirilebilir.

Bu angina formunun etken maddesi çoğunlukla streptokok ve stafilokoktur. Hastalık, zayıflamış bağışıklık, vücudun genel veya kısmi hipotermisi ile ortaya çıkar.

En sık görülen çeşitlerden biri, günümüzde düşüneceğimiz tedavi ve semptomların, anjina foliküler şeklidir.

nedenleri

Neden bir foliküler boğaz ağrısı, ve nedir? Bademciklerin vücuda eksojen olarak (dışarıdan) veya endojen olarak giren (oportünistik floranın dejenerasyonu) bakterilerle enfekte olmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu hastalığın ortaya çıkmasının ana sebebi stafilokokus adı verilen bir enfeksiyondur.

Foliküler anjina oluşumu aşağıdaki durumlarda ortaya çıkar:

 • streptokok ve stafilokokların bademciklerine girme;
 • Soğuk mevsimde gelişen mikropların varlığı;
 • Boğazın önemli hipotermisi, vücudun bağışıklık savunmalarında genel bir azalmaya neden oldu;
 • bademcikler içinde iltihaplı süreçlere yol açan difteri, sifiliz, zatürree ve diğerleri virüsleri.

Zayıflamış bir bağışıklık sistemi artık fırsatçı mikroorganizmaları kısıtlayamaz ve ağız boşluğuna yoğun bir şekilde çoğalmaya başlar ve bademcik iltihabına neden olur.

Foliküler anjinanın oldukça bulaşıcı olduğunu unutmayın, hastanın ağır seyri hastanede kalır. Evde, hasta ayrı bir odada olmalı, sadece kişisel eşyaları kullanmalı, kişileri sınırlandırmalıdır.

Bademciklere ne olur?

Foliküler anjinada, iltihap, bademciklerin bademciklerinde, sarı-beyaz renk odakları ile mukozadan translüsent olarak yerleşir. Tanınmış doktor Simanovski'nin dediği gibi, foliküler anjinli bademciklerin resmi, yıldızlı gökyüzüne çok benzer.

Zamanla, bu pürülan odaklar bademcikler üzerinde bir sürekli pürülan sarı-beyaz renk plakı oluşturarak birbiriyle birleşebilir. Apse, dokuları eritebilir ve farinkse girebilir.

Foliküler boğaz ağrısı belirtileri

Pürülan foliküler anjin, kuluçka döneminden sonra ortaya çıkan belirli semptomlara sahiptir - genellikle, bir günden fazla sürmez. Catarrhal anjinadan farklı olarak, pürülan süreçler hastalığın daha şiddetli seyrini sağlar.

Angina semptomları akut başlar:

 • bir ürperti belirir;
 • sıcaklık 39-40 dereceye çıkar;
 • güçlü zayıflık, alt sırt ve eklemlerde ağrı hissi;
 • iştah kaybı hissedilir;
 • lenf düğümleri genişlemiş ve palpasyonda ağrılıdır;
 • Palatine bademcikler ve etraflarındaki kader şişer, alevlenir ve kızarır;
 • bademcikler üzerinde beyaz veya sarı plaklar - gözlenen takviyeli foliküller;
 • Çok güçlü ve akut ağrı nedeniyle, hastanın yutması zordur;
 • Güçlü bir rinit ile ağız ve burun ile nefes almak zordur.

Boğazı incelerken açıkça şişlik, şişlik ve bezlerin şiddetli kızarıklık (daha sık - palatine) görünür. Yumuşak damak ve bademciklerin yüzeyi, foliküllerin iltihaplanması olan beyaz ve sarı renkli yuvarlak şekilli (darı tanelerini andıran) bir saçak ile kaplıdır.

Bu boğaz ağrısı genellikle lacunar ile kombine edildiğinden, bademciklerin yüzeyi beyaz kaplama ile kaplanabilir ve lakunanın ağzında apseler oluşabilir.

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısı

Hastalık ciddi bir rahatsızlık hissi ile başlar. Bir çocuk öncelikle boğaz ağrısı ve iyilik halinin kötüleşmesinden şikayet edebilir. En çok hoş olmayan duyumları da beraberinde getiren en yaygın semptomlar arasında baş ağrısı, eklemlerde ağrı, bulantı kusma, yiyeceği yutma yetersizliği vardır. Tüm bunlar, yaklaşık 2 saat süren bolca ateş ve titremenin bir arka planında gerçekleşir ve daha sonra bir iyileştirme durumuyla değiştirilir. Vücut ısısı keskin bir şekilde yüksek rakamlara yükselir.

Hasta bir çocukta böyle bir durum, hastalık sırasında zirveye ulaşıldığında yaklaşık 2 gündür. Bu semptomatolojiye farinks ve boyun ödemi, kızarıklık, öksürük ve burun iltihabı, konjunktivit, mide bölgesinde ağrı, genişlemiş lenf nodları eşlik eder. Çocuk için büyük bir zorluk nefes alıp yutmadır.

Foliküler boğaz ağrısı: fotoğraflar

Bu rahatsızlık nasıl görünür, incelemek için detaylı fotoğraflar sunarız

komplikasyonlar

Fotoğraftaki Angina folikülü çirkin görünüyor, ama bu özelliklerinin en tatsız değil. Bir bütün olarak kardiyovasküler sistem, böbrek ve idrar sisteminin ciddi komplikasyonları, eklemlerin tahribi ile doludur. Kronik bir forma girebilir ve bağışıklık sistemini zayıflatabilir.

o, erken dönemlerinde foliküler tonsillit tanımak hastalıkların diğer benzer semptomlar ayırt etmek, tedaviye başlamak ve yatak istirahati ve gerekli hijyen tavsiyelerinin uygulanması uygun olarak onu görmek kadar önemli olmasının nedeni budur.

Erişkinlerde foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Etkili tedavi amacıyla, bademciklerden bir yayma alınır ve daha sonra anjinin patojenini ve antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemek için laboratuar yöntemleri ile incelenir.

Çoğu durumda, akut pürülan bademcik serisi antibiyotikler karbapenemler sefalosporin, esas olarak beta hemolitik grup penisiline hassas bir streptokoklar, sebep oldu.

Evde, foliküler boğaz ağrısı durumunda daha hızlı iyileşmeye yardımcı olacak bazı kurallara uymalısınız.

 1. Yetişkin veya çocuk, aktiviteyle sınırlı olmalı ve tercihen yatakta mümkün olduğunca fazla zaman harcamalıdır. Yatak istirahati ihlali ve daha da fazlası, sıkıcı görevlerin yerine getirilmesi hastanın durumunu kötüleştirebilir ve hastalığın seyrinin şiddetini ağırlaştırabilir.
 2. İkinci zorunlu koşul, sıcak içmenin bol kullanılmasıdır. Hastalık zamanı ve birkaçının hasta menüsünü değiştirmek için tavsiye edilir. Gıda püresi yumuşak olmalıdır. Bu sayede iltihaplı larenks tahriş edilmeyecek ve bu yiyeceği yutmak çok daha kolay olacaktır. Tavsiye edilen diyet tablosu numarası 13.
 3. Acı çeken kişinin, genellikle hava almak ve ıslak temizlik yapmak için ayrı bir oda tahsis etmesi daha iyidir. Yemekler, çarşaflar ve havlular da ayrı olmalı ve kullandıktan sonra kaynatılmış su ile kaynatılıp serpilmelidir. Özellikle çocuklara izin vermemek için hastayla teması sınırlandırın - özellikle hassaslar.
 4. Ayrıca, boğazın sık sık durulanması, foliküler boğaz ağrısının doğru tedavisi için en önemli koşul olarak kabul edilir. Prosedür kullanılabilmektedir bu tür Iodinol, Dolphin, Lugol, Chlorophillipt, Miramistin, furatsilin (Tablo su 2. Cam), bitkisel infüzyon, soda ve tuzlu su gibi özel antiseptik ajanlar.
 5. Antibakteriyel tedavi. Streptococcus'u ortadan kaldırmak için en yaygın neden korunmuş penisilinler (augmentin, amoksiklav) olarak reçete edilir. Penisilin grubunun intoleransı ile - diğer antibiyotik grupları: makrolitler (azitromisin), sefalosporinler 1-2 kuşak (sefotaksim, sefuraksim). Doz, ilgili hekim tarafından dersin yaşına ve ciddiyetine göre ayrı ayrı reçete edilir.
 6. Anti-inflamatuar ve analjezik spreyler, tahrişi azaltmaya, ağrıyı hafifletmeye ve yutmayı kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bu ilaçlar Ingalipt, Cameton, Tantum Verde'yi içerir. Rezorpsiyon için çeşitli pastilleri kullanabilirsiniz.

Foliküler bir boğaz ağrınız varsa, tedavisi zamanında başlanmamışsa ve boğazdaki antibiyotik yanlış seçilmişse ve hastanın bağışıklığı ciddi şekilde zayıflarsa, ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.

antibiyotikler

Foliküler anjinanın antibiyotiklerle tedavisi, hastalığın ciddiyetine ve hastanın yaşına uygun olarak, bireysel dozlara sıkı sıkıya bağlı olarak yapılmalıdır.

örneğin "Bitsillin" "Amoksisillin", "Penisilin" olarak en sık yazılan antibiyotikler penisilin grubu. Hasta penisilin alerjik ise olabilir makrolid ( "Klaritromisin", "Eritromisin" "Sumamed", "Azitromisin") ya da sefalosporin ( "Cefazolin'in", "Sefaleksin") ile ilgili antibiyotikler.

Durumunuz geliştirilmiş olsa bile, hiçbir durumda patojen antimikrobiyal ilacın eksik kursları ile, yani. A. antibiyotik kullanımını atamaz unutmayın bu antibiyotik akla direncini geliştirir ve hastalık yeniden başlar, ancak daha şiddetli biçimde ve önceki ilaç yardımcı olmayacaktır.

Ayrıca, antibiyotiklerin dysbiosis gelişmesini engelleyen ilaçları kullanması için de zorunludur. Lineks, Bifidumbacterin vb. Içerir.

Foliküler boğaz ağrısı

Foliküler boğaz ağrısı - bakteri kaynaklı akut enfeksiyon hastalığı, genellikle bölgesel lenf düğümlerine ve zehirlenme belirtileri (ateş, titreme, baş ağrısı, kas ağrıları, halsizlik) bir artış (genellikle palatinal) bademcikler cihazın foliküler lezyonlar gösterdi. Tanı kalp, böbrek ve eklemlerde, laboratuar analizlerinde komplikasyonları önlemek amacıyla farenks (pharyngoscope), iç organlar ve kas-iskelet sisteminin fonksiyonunun çalışmanın incelenmesini kapsar. tedavi prensipleri: etken üzerindeki etkisi (antibiyotikler, antiviraller), anti-inflamatuar tedavi, gargara, fizyoterapi.

Foliküler boğaz ağrısı

Tonsilit - en azından, bademcik dokusu ise, bakteriyel patojenlere penetrasyona geliştirir lenfoid faringeal cihazında lokalize akut iltihaplanma - yenmek için viral doğası, özellikle foliküler parenkim. Çoğu zaman, iltihap bademcikleri etkiler. Hastaların yaklaşık% 75-85 hastalığın nedeni klinik tablo faringeal lenfoid halkasının genel zehirlenme ve yenilmesi beta-hemolitik streptokok grubu A'dır. zamansız etiotrop anda erken tedavi komplikasyonları paratonzillita, miyokardit, nefrit, artrit geliştirmek çok muhtemeldir.

Foliküler boğaz ağrısı nedenleri

Anjina görünümüne neden olan ana etiyolojik faktör bakteriyel, daha az sıklıkla viral ve fungal enfeksiyondur.

 • streptokoklar. Okul çağı ve yetişkinlerin çocuklarında, foliküler anjinin ana etiyotropik faktörleri grup A'nın streptokoklarıdır (daha az sıklıkla C ve G grupları). En geç komplikasyonlar da bu patojenlerle ilişkilidir.
 • Diğer bakteri ajanları. Staphylococcus (Staph anjina genellikle peritonsiller abse komplike hale gelir), Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis, Streptococcus pneumoniae, Neisseria, fuziform bacillus ve spiroketler (anjin Simanovskiy Vincent neden olur).
 • virüsler. Adenovirüs (daha sıklıkla beş yaşın altındaki çocuklarda), herpes simpleks virüsleri, Coxsackie, Epstein-Barr, sitomegalovirüs. Sekonder anjina enfeksiyöz kökenli - virüsler kızıl saç, kızamık.
 • Diğer mikroorganizmalar. Mikoplazmalar, klamidya, mantarlar. Nadiren yeterli nedensel faktör (hastalığın% 1-2'sinden fazla değildir).

Enfeksiyon genellikle hasta anjina veya asemptomatik taşıyıcı ile temas sırasında ortaya çıkar. Gıda alımı sırasında ve patojenlerdir nesneler ile temas - bir enfeksiyöz ajan, en az, üst solunum yolu ile vücuda girer. Hastalık, olumsuz dış faktörler (hipotermi, nemli hava, hava emisyon), kötü beslenme, aşırı alımı aşırı soğutulmuş gıda ve içeceklerin etkisine organizmanın direnç yalnızca bir azalma meydana gelir, böylece eşlik eden hastalık (kronik farenjit, rinosinüzit, streptokok impetigo ve varlığı. D.) kalıtsal yatkınlık.

patogenez

lenfoid faringeal halka oluşumu patolojik Enfeksiyöz alerjik doğaya geliştirilmesi, potansiyel patojenler foliküler bademcik - vücut bariyer özelliklerini ve mikroorganizmaların büyük bir infiltrasyonu azaltarak. En patojenik etkinliği, insan bağışıklık sisteminin fagositler karşı dirençli olan hemolitik streptokok gözlenmiştir, enfeksiyondan sonra 2-4 hafta komplikasyonlara gelişimine yol açar, kalp kası ve böbrek doku etkileyen ekzotoksin çok üretmek.

Angina, foliküler de dahil olmak üzere sürekli olarak birçok evreden geçen tek bir patolojik süreçtir, ancak yeterli tedaviye zamanında başlanması ile aşamalardan birinde durabilir. Bu durumda, foliküler anjin, lenfoid dokunun parankiminin baskın bir lezyonu ve bazen nekroza kadar, lökosit infiltrasyonunun gelişimi ile folikülleri ile karakterizedir.

Foliküler boğaz ağrısı belirtileri

Karakteristik en belirgin genel semptomlar ilk günlerinde, hastalığın akut başlangıçlı: 38-40 ° C vücut sıcaklığı, ateş, terleme, vücut ağrıları, uykusuzluk ve iştah, halsizlik yükselmiştir. Yakında hasta, tükürük ve yiyecek yutulduğunda daha yoğun hale gelen boğaz ağrısı için endişelenmeye başlar, genellikle kulağa yayılır. Bölgesel lenf bezlerinin (açısal ve servikal) morbiditesi artmaktadır. boğaz incelenmesi pürülan içerikle doldurulur, folikül epitelyal dokusu yoluyla, artan hacim olarak saydam eritemli bademcik görülebilir.

5-10 yaş arası çocuklar ise bademcik özellikle sert oluşur - (baş, mide bulantısı ve kusma, nöbet şiddetli ağrı, bayılma) şiddetli zehirlenme, lezyonun menenjlerin ile. Dispepsi (epigastrik bölgede ve bağırsaklarda ağrı, şişkinlik, gevşek dışkılar) olabilir. Çocuğun yemek yemeyi reddetmesi, sinirlilik, kaprissizlik, uyku kalitesinin ihlali, atılan idrar hacminde azalma olur. Bu durumda, yutulduğunda boğazdaki ağrı, hastalığın başlamasından 2-3 gün sonra ortaya çıkabilir. Anjina akışının süresi 1 ila 3 hafta arasındadır.

komplikasyonlar

Bir doktora zamansız olarak sevk edilmesi ve yetersiz bir etiyopropik tedavi söz konusu olduğunda, genellikle komplikasyonlar gelişir. 1. ve 2. haftada paratonzillit ve abse oluşabilir, sıcaklık ateşlenir, boğazda ağrı artar, ağzın açılması ve yutulması daha zorlaşır ve yemekte zorluklar yaşanır. Acil bakım sağlamak için gerekli, bir apse açmak için gerekli olabilir.

Hastalığın başlamasından 2-4 hafta sonra, iç organ ve eklemlerde enfeksiyöz ve alerjik hasar ile ilişkili geç komplikasyonlar gelişebilir. Bunlar arasında - kalp kasının yenilgisi (romatizmal kalp hastalığı dahil olmak üzere çeşitli etiyolojilerdeki miyokardit), sıcaklıkta tekrarlanan bir artış, kalpteki ağrı, ritim bozuklukları, dispne ile kendini gösterir. Sıklıkla romatizma ile birlikte, büyük eklemler (romatizmal poliartrit), ağrı, sertlik ve hareket güçlüğü ile birlikte sürece dahil olur. Foliküler boğaz ağrısının diğer bir geç komplikasyonu günlük idrar hacminin kısıtlanması, ödem görünümü, artmış kan basıncı, böbrek yetmezliği belirtileri ile karakterize renal hasardır (glomerülonefrit).

Tekrarlayan bademcik iltihabı ile birlikte, uzun subfebril sıcaklığı, boğazda hoş olmayan duyumlar, çalışma kapasitesinde genel bir azalma ile hastalığın silinmiş bir seyri ile ortaya çıkan kronik bademcik iltihabı vardır. Hastalık kötüleştiğinde, bakteriyel etyolojide anjina klasik bir klinik tablo gözlenir.

tanılama

gerekirse doğru tanı diğer uzmanlara yardımı (bulaşıcı hastalık, kardiyoloji, nefroloji, romatoloji) ve laboratuvar testleri atanmasıyla, anamnestik veriler, hastanın otolaringolojist kapsamlı bir klinik muayene analizini yardımcı olur oluşturun. Beyaz-sarı bir içerikle doldurulur hacim ve eritematöz bademcikler bir artış, folikül epitel üzerinden birden fazla saydam varlığı: pharyngoscope foliküler bademcik iltihabı tipik bir model özelliği bakıldığında. Bölgesel lenf düğümleri palpasyon olduğunda, hipertrofisi, ağrı belirtilir.

enflamatuar sürecin aktivitesini değerlendirmek üzere CBC gerçekleştirilir: dolayı nötrofil lökositlerin sayısının artırılması ile elde viral tonsilit bakteriyel etyolojisi foliküler anjin ve küçük lökopeni ile ESR artış. tanımlamak için belirli patojenler serolojik yöntemler kullanılarak, boğaz ve bademcik mukoza zarı gelen smear bakteriyolojik ve virolojik çalışmalar yapılmaktadır. Ayırıcı tanı kulak, burun ve boğaz diğer hastalıklar, enfeksiyöz mononükleoz, kızıl ve kızamık, Herpes, kan hastalıkları, tümörler ile gerçekleştirilmektedir.

Foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Foliküler boğaz ağrısının başlıca amacı bademcikler ve çevre dokulardaki enflamatuar sürecin ortadan kaldırılması, patojene maruz kalma, erken ve geç komplikasyonların önlenmesidir.

 • Rejim, diyet. İlk günlerde, bir yatak istirahatine, ardından maksimum fiziksel aktiviteye sahip bir eve ihtiyaç vardır. Diyette kolayca sindirilebilen gıdaların yaygınlığı çok fazla sıvı (çay, mayın vb.) Almanız önerilir.
 • Etiyotropik tedavi. Bakteriyel (çoğunlukla Streptococcus) Nature anjina antimikrobik tedavi (asitle birlikte klavunalovoy de dahil olmak üzere, penisilin ve amoksisilin) ​​antibiyotikler penisilin, makrolidler (eritromisin, azitromisin), sefalosporinler, karbapenemler kullanıldığında. flukonazol, itrakonazol ve diğer yollarla - mantar etiolojisindeki tanımlanması geniş spektrumlu antibiyotikler ve anti-fungal ajanların kaldırılmasını kapsar. Herpetik bademcik iltihabı asiklovir, tylorone kullanımını gösterir.
 • Semptomatik araçlar. Genellikle foliküler anjina lokal ve sistemik belirtileri ile ilişkili bulaşıcı alerjik süreci ortadan kaldırmak için, endikasyonlar antihistaminikler ve non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar reçete edilir. Vitaminler, immünomodülatörler ile genel restoratif tedavi gösterilmiştir. Kardiyovasküler sistem ve böbreklerdeki komplikasyonların gelişimi, özel tedavinin atanmasını gerektirmektedir.
 • Yerel Terapi. Farinksin antiseptik araçlarla (furakilin ve hidrojen peroksidin çözeltileri, şifalı bitkilerin dekompresyonu) yaygın bir şekilde durulanması, reconvalesans sırasında fizyoterapötik prosedürlerin kullanılması.

Prognoz ve önleme

Foliküler boğaz ağrısının erken teşhisi ve tamamen uygulanan terapi ile, iyileşme 10-15 gün içinde gerçekleşir. Prognoz komplikasyonların gelişmesiyle artar (romatizmal miyokardit, endokardit, glomerülonefrit). anjina gerekli tedbirlerin önlenmesi havadaki damlacıkları ile bulaşan enfeksiyonları önlemek için, uygun çalışma ve geri kalanı ile prosedürleri, egzersiz sınıfları, uyumu temperleme vücudun yolunu güçlendirilmesi olumsuz meteorolojik faktörlerin ortadan kaldırılması.

Foliküler boğaz ağrısı

Foliküler boğaz ağrısı Bıldırcınların foliküllerinde lokalize, pürülan odakların görünümü ile birlikte pürülan bir doğanın akut enflamatuar bir prosesidir. Foliküler anjina ile, "lenf glotofaringeal halka" olarak adlandırılan çeşitli bademcik grupları etkilenir.

Foliküler pürülan anjin, genellikle bölgesel lenfadenit eşlik artmış enflamasyon ve, işlevi enflamatuar odak lenf çıkış sağlamaktır servikal lenf nodülleri, gösterdi.

Erişkinlerde foliküler boğaz ağrısı çoğu durumda spesifik patojenlerin (streptococcus veya staphylococcus) vücudunda aktivasyon ile provoke edilir. Ayrıca, insan bağışıklık sistemi ve lokal hipoterminin çalışmasında bir azalma ile gözlenen kendi florasının aktivasyonunun arka planına karşı foliküler anjin gelişmesi de mümkündür. Olguların% 90'ında enfeksiyöz hastalık ve epidemiyologlara göre akut folliküler anjina streptokokiktir. Bir kişinin alerjik ekzantema değil, bir tanı "bademcik" derisinde ile kombine Streptokok Bademciklerin birincil yenilgiyi, tutan ve "kızıl" sonuca tarafından tanımlanan bir durumda. Foliküler anjina ve lacunar arasındaki temel fark, pürülan inflamasyon odaklarının daha yüzeysel bir yeridir.

"Foliküler anjina" nın tam teşhisi, hastalığın oluşumunun bir belirtisini içermelidir. Bu nedenle, akut folliküler anjina öncelikle gelişebilir, ancak çoğu durumda hastalık ikincildir ve difteri, agranülositoz gibi diğer enfeksiyöz patolojilerin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bademciklerin primer akut inflamasyonundan sonra hastaların bir kısmı, kompanse ve dekompanse edilmiş varyantta ortaya çıkan kronik foliküler pürülan anjina gelişebilir.

Bu patolojinin gelişmesi için ana risk grubu çocuklar ve genç insanlar iken, kırk yaşından sonra erişkinlerde foliküler boğaz ağrısı nadir görülen bir hastalık olarak sınıflandırılmaktadır.

Foliküler boğaz ağrısı nedenleri

Foliküler tonsilit meydana ana etyolojik bir faktör olmasına rağmen, bir hastalığın ve Staphylococcus aureus ve Streptococcus pneumoniae olarak enfeksiyon hastalıkları patojen ve hatta karışık flora, p-hemolitik streptokok kategori A çıkıntı yapar. Çoğu durumda, bu patoloji, mevsimsel olarak ilkbahar ve sonbaharda en yüksek insidans oranına sahiptir. Foliküler anjinin maksimum insidansı yaş kategorisine 35 yıla düşmektedir.

Klinik belirtiler sürekli enfekte tükürük damlacıkları ile patojenlerin Çevre büyük konsantrasyonları içine salgılayan aktif hastalığı gibi streptokok asemptomatik taşıyıcılar gözlenir sadece erkek olarak foliküler bademcik iltihabı uzman bir enfeksiyon kaynağı olarak. Bu tür özelliklerle bağlantılı olarak, bir kişinin enfeksiyonunun ana yolu havadadır, ancak pediatrik uygulamada, bulaşıcı hastalıklar genellikle bir beslenme ve temas-ev enfeksiyon mekanizmasıyla karşı karşıyadır. Çocuklar, nedensel ajana en duyarlı olanlardır. Yaşlı yaş grubunda, foliküler boğaz ağrısı, bir kişinin diş ve diş eti patolojisi şeklinde kronik iltihaplanma odakları olduğunda ortaya çıkan, endojen enfeksiyon sonucu provoke edilebilir.

Patojen anjina foliküler lenfoid doku için denilen geçidi enflamasyon odak noktası oluşturulmaktadır orofarenks, yüzeyidir. Foliküler angina meydana dolaylı hazırlayıcı faktörleri lokal hipotermi, uygun olmayan çevre koşulları, nem azalması, nazal, insanlarda solunum, vitamin eksiklikleri rahatsızlık gibi faktörleri dikkate almak zorundadır, immün fonksiyon cihazı azalmıştır.

Enfeksiyon hastalıkları uzun bademcik iltihabı çoğu zaman epitel ve streptokok daha istila koruma fonksiyonları dolaylı bir azalma, akut solunum enfeksiyonun bir sonucu olarak geliştiği görülmüştür. Lenfojen halkanın epitelyositleri antijenik kompozisyonda ß-hemolitik streptococcus ile benzerdir, bu da nedensel ajanın bademciklerin yüzeyine sabitlenmesini belirler. Streptococcus tarafından üretilen M-Protein, giriş kapısının projeksiyonunda lökositlerin fagositik kapasitesini azaltabilir, bu da insan vücudunun hastalığın gelişimine karşı artan duyarlılığına neden olur.

Streptokokun olumsuz etkisi maalesef sadece bademciklere zarar verecek şekilde değil, foliküler anjin gelişmesine yol açmaktadır. Patojenin hayati aktivitesinin toplam kan akışına büyük miktarda tedarik edilmesi sonucu, insan vücudunun tüm yapılarına toksik hasar meydana gelir. Akut foliküler anjin akımının klasik varyantı her zaman evreleme ile karakterize edilir.

Belirtileri ve foliküler boğaz ağrısı belirtileri

Foliküler anjinada klinik belirtilerin ortaya çıkması genellikle akuttur ve zehirlenme sendromunun semptomlarında hızlı bir artış ile karakterizedir. Yani, foliküler anjin ile sıcaklık, kural olarak uzun ve telaşlı bir karaktere sahiptir. Ampirik ilaç tedavisinin başlangıcından önce, foliküler anjinadaki ateş standart antipiretik ilaçların kullanımıyla durdurulmaz.

Sıcaklık olmadan foliküler boğaz ağrısı, hastalığın atipik seyri kategorisine aittir ve insan bağışıklık sisteminin işlevinin kalıcı bir inhibisyonunu gösterir.

Klinik resmin başlangıcında foliküler anjina için ağızda kuruluk şeklinde belirtiler, farinks arka duvarında persheniya, kuru öksürük ve boğazda ilerleyici ağrı ile karakterizedir. Hastalığın başlangıcından sonraki ilk günün sonunda, bir insan bademciklerin şişmesine, kemiğin sınırlı hiperemisine ve foliküllerin yüzeyindeki küçük püstüllere sahiptir.

Foliküler anjina, vakaların% 99'unda, genel zayıflık, titreme, baş ağrısı, iştahsızlık ve hatta dispeptik bozukluklarla kendini gösteren belirgin zehirlenme sendromu ile kendini gösterir. Erişkin popülasyonda, zehirlenme sendromu da kabızlık ve belirgin miyalji ile desteklenmektedir. Toksinlerin olumsuz etkisi sinüs taşikardisi ile ortaya çıkan kalbin ihlali ile kendini gösterir. Foliküler anjina klinik semptomu için patojenik, hem katı hem de sıvı gıdaları yuttuğunda artan parotis bölgesine yayılan ve bölgesel lenfadenit ile birlikte görülen belirgin bir boğaz ağrısıdır.

Akut Angina foliküler süre tipik laboratuvar belirteçleri artan levha lökositlerin, eozinofili, sedimantasyon hızının şeklinde fazla 9 g / L-kaydırma lökosit hasta hemogram yükseltilmiş lökosit konsantrasyonda tespit edilmesidir.

Ayrı olarak, mononükleozun arka planında ortaya çıkan ikincil foliküler anjinanın klinik seyrinin özelliklerinden bahsedilmelidir. Karakteristik bir özellik, klinik tablonun dalgalı akışı ve çeşitli lenf düğümleri gruplarını etkileyen bölgesel lenfatik rezervuarlardan belirgin bir reaksiyon olmasıdır. Klasik versiyonun aksine, mononükleozlu foliküler anjinaya hepatosplenomegali ve belirgin lenfositozun kan testindeki görünümü, yüksek konsantrasyonlu mononükleer lökositler eşlik eder. Bu durumda güvenilir bir tanı koymak için temel bağ, kanın immünolojik ve serolojik bir çalışmasının yürütülmesidir. İkincil doğanın foliküler anjinası için antibiyotikler sadece kullanılmaz, aynı zamanda kesinlikle kontrendikedir.

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısı

Pediyatrik pratiğinde foliküler anjin, özellikle de genç yaş grubunda ortaya çıkan tüm nosolojik formlar arasında lider konumdadır. Çoğu durumda, çocuklarda foliküler anjina sekonderdir ve viral enfeksiyonun seyrinin bir komplikasyonu olarak görülür. Birincil bakteriyel doğa, sadece vakaların% 25'inde bulunur.

Çocuklarda foliküler tonsillit olası ajanlar arasında, akut nazofarenjit bu yaş grubunda hakim foliküler tonsillit geliştirmek için olası değildir β-hemolitik streptokok grubu A. Çocuk yenidoğan yaş lider pozisyon alır.

Çocuklarda sıcaklık olmayan foliküler anjina kuralın bir istisnasıdır, çünkü çoğu durumda çocuk vücudun belirgin bir zehirlenmesini geliştirir. Yeni doğan veya bebeklerde foliküler boğaz ağrısının klinik belirtilerinin ortaya çıkması, bu hasta grubunun tedavisinin tıbbi çalışanların sürekli gözetimi altında yapılması gerektiğinden, bulaşıcı bir hastanede acil yatış nedenidir.

Çocuklarda folliküler anjinanın streptokokal genezi, patojenin yıldırım yayılımı ve komplikasyon gelişme eğilimi nedeniyle tehlikeli bir patolojidir. Çocukların kategorisi arasında apse ve pürülan lenfadenit formunda lokal komplike foliküler anjina formları hakimdir, bu da derhal cerrahi düzeltmeye tabi tutulmalıdır. Çocuklarda bu hastalığın genel sonuçlarıyla ilgili olarak, akut romatizmal ateş, ilk olarak hastalığın ikinci haftasında, glomerülonefrit ve bakteriyel endokarditte ortaya çıkmaktadır.

Foliküler anjina streptokokal genesisinden muzdarip bir hastayı yönetirken, hastalığın ilk gününden itibaren çevre insanlara epidemiyolojik bir tehlike oluşturduğu akılda tutulmalıdır. Foliküler anjina streptokokal genezi için antibiyotikler klinik tablonun başlangıcından itibaren atanmalıdır, bu da semptomların süresini kısaltmanıza ve komplikasyon olasılığını önler.

Çocuklarda bademcik iltihabı tüm etyopatogenetik formları boğaz ve boğazın arka telaşlı ateş, belirgin titreme, ağrı klinik belirtilerin akut başlangıçlı ile karakterizedir için, bademcikler ve bademcikler üzerinde baskınlar ortaya çıkması şişmesi, baş hareketleri ve yutma tarafından ağırlaştırılmış.

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısına neden olan etkenleri saptamak için temel tanı tekniği boğaz smearinin ekimidir. Ve aynı zamanda, çocuğun klinik bulgularının net bir analizi, deneyimli bir uzmanın hastalığın viral veya bakteriyel formunu belirlemesine izin verir. Foliküler anjinanın viral yapısında, öksürük, burun nefeslerinin tıkanması gibi belirtiler, konjunktivit hakimdir. Foliküler anjina kataral semptomlarının streptokokal genezi genellikle yoktur.

Bir çocukta foliküler anjinanın bakteriyel yapısını oluşturduktan sonra, mümkün olan en kısa zamanda etiyotropik antibakteriyel tedavinin uygulanması gereklidir. Bu durumda tercih edilen ilaçlar, penisilin grubunun, sefalosporinlerin veya makrolidlerin antibiyotikleridir. Foliküler anjina için antibakteriyel ilaçların kullanılmasının temel amacı, patojenin antibiyotiğe dirençli suşlarının ortaya çıkmasını engelleyerek hastalığın olası bir nüksetmesini önlemek için streptokokun vücuttan tamamen yok edilmesidir. Viral kökenli bir çocukta foliküler anjinada, ilaç semptomatik ilaçlardan ve beslenme ve rejim önerilerine uyulmasından oluşur. Bir streptococcus virüsü bir çocuk taşıdığında, foliküler boğaz ağrısı gelişmez ve bu durum herhangi bir tıbbi önlem gerektirmez.

Foliküler boğaz ağrısı tedavisi

Foliküler anjinada bir ilacın atanması etiyolojik olarak doğrulanmalı ve patojenetik olarak yönlendirilmelidir. Tüm infeksiyöz hastalıkların zorunlu kuralı, pediatrik pratiğinde oldukça yaygın olan foliküler boğaz ağrısının çözülmemiş bakteriyel yapısında antibakteriyel ilaçların kullanılmasının dışlanmasıdır. Antibakteriyel ilaçların haksız bir şekilde reçetesi kaçınılmaz olarak, hastaların daha fazla tedavisini önemli ölçüde zorlaştıran antibiyotiğe dirençli patojenlerin oluşumuna yol açar.

İlk nesil sefalosporinler (Medakson 1 gr kas içinden günde iki defa - (Amoksiklav 500 mg günde iki kez, Augmentin 750 mg 12 saatte bir p.o) ve bunların intoleransı nedensel tedavi foliküler bademcik streptokok kökenli tercih edilmelidir antibiyotik penisilin kategorisini gerçekleştirmek için ) ve makrolidler (Azivok, en fazla üç gün boyunca günde Sumamed 1 kapsül). Yeterli doz seçildiğinde, çoğu durumda antibiyotik kullanım süresi on günü geçemez. Belirli bir antimikrobiyal maddenin farmakolojik etkinliği zehirlenmesi ve laboratuar değerleri klinik belirtileri normalize kabartması dikkate alınmalıdır uygulamasının başlangıcından itibaren 48 saat içinde değerlendirilmelidir.

Vücudun şiddetli zehirlenme ile kendini gösteren asemptomatik foliküler bademcik iltihabı, açılış ve salıncak, soğuk, keskin ve güçlü sıcak yemek ve içecek kullanımının kısıtlanmasına şeklinde yeme bozukluklarının düzeltilmesi için başarılı kesin yatak istirahati olan bir hasta uyumunun tedavisini, hem de öneriler garanti etmelidir. Yarı-sıvı yemeklerin kullanımında akut dönemde klinik semptomlar tercih edilmelidir.

Foliküler bademcik iltihabı olan hasta izin verildi ve ateş düşürücü olarak ilaçların semptomatik etkilere (38 ° C'nin üzerinde vücut sıcaklığında bir artış ile asetaminofen 1 tablet), analjezikler aerosoller boğaz geniş bir yelpazede kullanılması tavsiye edilir kolaylaştırmak için (Orasept 1 enjeksiyon her dört saat) 100 ml su için Vokadin 1 damlası kullanarak durulayın. Pediatrik Uygulamada kesinlikle Reye sendromu gelişmesini önlemek için ilaç aspirinsoderzhaschih kullanımını kontrendikedir. Boğazın yıkanması için çözümler olarak, basit bir tuzlu su çözeltisi veya çeşitli bitkisel soğurmayı kullanabilirsiniz.

Son zamanlarda, bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması pediatride yaygın olarak kullanılmaktadır ve şu anda bu tip tedavi sadece KBB doktoru tarafından belirlenen endikasyonlara göre kullanılmaktadır. Bu nedenle, bir çocuğun yılda altı kereden fazla foliküler bademcik iltihabı olduğu bir durumda bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması önerilmelidir. Ek olarak, foliküler boğaz ağrısının kronik ve karmaşık bir seyrinin gelişmesiyle birlikte, sıklıkla adenoid bitki örtüsünün çıkarılması ile bir araya getirilen bir ameliyat tedavisi seçeneği düşünülmektedir.

Foliküler boğaz ağrısının cerrahi tedavisi, streptokok enfeksiyonunun nüksünü önlemede oldukça etkilidir.

Foliküler boğaz ağrısı için ortalama ilaç tedavisi süresi bir hafta olmasına rağmen, insan bağışıklık sisteminin azalmış bir fonksiyonu ile uzun süreli bir tedavi programı gerekebilir. Doğru seçilmiş ilaç düzeltmesi hastanın tam iyileşmesini sağlar ve hastalığın karmaşık seyrini geliştirme olasılığını en aza indirir.

Foliküler anjina patojeni tarafından üretilen toksinlerin alerjen olduğu gerçeği göz önüne alındığında, desensitize edici maddelerin mutlaka ilaç tedavisinin genel şemasına dahil edilmesi gerekir (günde Cetrin 1 tablet). Ek olarak, foliküler anjinada zehirlenme sendromu belirtilerini azaltmak için, hastanın ağırlıklı olarak hafifçe hafif alkali ve vitaminli solüsyonlarla içme rejimini genişletmesi gerekmektedir. Hiçbir durumda boğazın hasarlı mukoza zarının daha fazla travmatizasyonunu önlemek için hastalığın akut döneminde sıcak içecek kullanımına izin vermemelisiniz.

Foliküler anjina tedavisinde önemli rol, bademciklerin foliküler aparatında patomorfolojik değişikliklerin oluşumunu dikkate alarak, yerel prosedürlerin uygulanmasına sahiptir. Bu nedenle, foliküler anjine, foliküllerde sürekli olarak pürülan akıntı birikimi eşlik eder; bu, düzenli olarak, günde en az on kez aralıklarla durulama ile mekanik olarak uzaklaştırılması gereken bir şeydir. Durulama için arıtılmış su veya Iodinol, Dolphin, Lugol, Chlorophyllipt, Miramistine, Furacilin gibi özel antiseptik solüsyonlar kullanabilirsiniz. Halen, aerosoller (Hexadine, Angilex) formunda lokal tedavi için geniş bir yelpazede ilaçlar, analjezik, antiseptik maddeler ve hatta antibakteriyel ilaçlar olan serbest erişime sahiptir.

Foliküler boğaz ağrısı komplikasyonları

Enfeksiyöz profilin uzmanları tarafından foliküler anjinin karmaşık seyrinin tüm varyantları "lokal komplikasyonlar" ve "sistemik sonuçlar" olarak ikiye ayrılır. Bu nedenle, foliküler anjinin lokal komplikasyonlarının en yaygın varyantı, morfolojik substratı iltihaplanmış ön-farengeal doku olan bir paratonsillar apse gelişmesidir. Paratonisylar apse tehlikelidir çünkü sıklıkla sepsisin temel sebebidir, bu bağlamda tedavinin temel kısmı masif antibakteriyel tedavi ile desteklenen cerrahi bir düzeltmedir.

Foliküler anginanın lokal komplikasyonlarının gelişimi, klinik resimde kısa bir "ışık boşluğu" sonrasında görülür ve süresi üç günü geçmez. Vücudun septik hasarının bir sonucu olarak, valfin tahribatı ve kazanılmış kalp defektlerinin oluşumu ile birlikte, kalbin kapakçı aparatına bulaşan hasar gelişir. Enfeksiyöz endokarditte foliküler anjinanın bir komplikasyonu olarak aort kapakçıklarının kapakçıkları çoğunlukla etkilenir.

Ayrı olarak, uzun süreli sonuçların ve foliküler anjinanın poliartrit, miyokardit, glomerülonefrit ve romatizma formundaki komplikasyonlarından bahsedilmelidir. Bu patolojik durumların gelişimi, streptococcus tarafından üretilen toksinlerin bulaşıcı alerjik aracılı etkisinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, uzun süreli foliküler anjina komplikasyonlarının gelişmesi için iki haftadan uzun süren prodromal periyodun varlığı her zaman karakteristiktir.

Foliküler anjinadaki eklemlerdeki toksik hasar belirtileri, çeşitli eklem gruplarında simetrik, uçucu ağrıların ortaya çıkması, ödem ve işlevlerinde belirgin bozulmadır. Foliküler anjinadan sonra ortaya çıkan insan ve kalbin kas-iskelet sistemi yenilgisini birleştirdiğinde, hastanın, laboratuvar ve enstrümantal olarak teyit edilmesi gereken romatizma olduğu varsayılmalıdır.

Kalp kasındaki enfeksiyöz hasarın belirtileri artmış yorgunluk, halsizlik, beklenmedik subfebril ateş, olağan fiziksel aktivitenin gerçekleştirilememesidir. Foliküler boğaz ağrısının komplike seyrinin bir seçeneği olarak hastada kardiyak defekt gelişimi, kardiyologlar tarafından, hastanın derhal medikal ve cerrahi düzeltme gerektiren, yaşamı tehdit eden bir durum olarak kabul edilir. Herhangi bir komplikasyonun gelişmesini önlemek için, dünyadaki uzmanlar, bu hasta kategorisinin tedavisinde antibakteriyel ajanların erken ampirik kullanımını önermektedir.

Foliküler anjina - hangi doktor yardımcı olacaktır? Bu patolojinin gelişiminden şüpheleniliyorsa veya şüpheleniliyorsa, bu tür doktorlardan bir enfeksiyon hastalıkları uzmanı, bir kulak burun boğaz uzmanı olarak tavsiyede bulunmalısınız.

Foliküler boğaz ağrısı - çocuklarda ve yetişkinlerde fotoğraflar, belirtiler ve tedavi, ilaçlar

Bu nedir? foliküler bademcik iltihabı adı foliküler bademcik dokusu (tonsillae), lenf düğümleri akut pürülan enflamasyon, bu kronik enflamatuar süreçleri veya inflamatuar reaksiyonların devam kataral tipi angina akışına bağlı olabilir.

Foliküler boğaz fotoğrafı

Hastalık yedi ila kırk yaş arası hastalara en hassastır. Yaşlılık hastaları pratik olarak bu tür bademcik iltihabı ile hastalanmazlar. Bazı vakalarda pürülan işlemlerin lokalizasyonu, nazofarenkste, nazofaringeal tonsilin lenfoid dokusunu veya laringeal lenfoid dokuyu etkileyebilir.

Hızlı sayfa gezinme

Hastalığın patogenezini ne belirler?

Hastalığın yaygınlığında büyük bir rol bademciklerin yüzeysel lokalizasyonu ile oynanır. Mukozal lenf dokusu yüzeyinde kaplama konumu korunur ve dolaşım veya lenf sistemi yoluyla değil, çeşitli patojenik etkenlere karşı savunmasız ve viral ve mikrobiyal maddeler, sindirim ya da inhalasyon ile doğrudan temas etmez.

lenfoid doku kript (kırışıklıkların) oluşur Tonsil aralıkları da lenfositlerin yüzeyinde serbest dolaşımını sağlamak için boşlukları ve lenfoid nodül formasyonların (folikül) şeklinde bir çok girintiye yerleştirilmiştir ve virüslerin, mikroplardan ve anormal hücrelere karşı fagositik savunma katılan.

Belirli koşullar - immünolojik reaktivite ve masif mikrobik saldırılara zayıflaması, koruyucu fonksiyonlarda bir azalma ve folikülleri akut cerahatli süreçlerinin gelişimine neden ve laküner foliküler laküner anjin bir tezahürü olarak teşhis edilir lenfoid bademcik dokusu girintiler.

enfeksiyonun başlıca kaynaklarıdır - grup, "A" (beta-hemolitik) piyojenik streptokoklar, Staphylococcus grup «g» ve "C", enzimler (streptokinaz ve proteaz) ailesinin ilk şekillerde foliküler bademcik iltihabı, hem de virionlar virüs ve mantar gelişimi katılmaktadırlar «Candida».

Hastalığın gelişimine doğrudan katılım kabul edilir:

 • Negatif dış faktörler;
 • Asemptomatik olarak, vücutta dolaşan etken madde, bağışıklık faktöründe bir azalma ile kendini gösterir;
 • Boğaz ağrısı için bireysel genetik yatkınlık.

Faringeal ve palatin lenfoid formasyonları patolojik sürece ilk girenlerdir. Aynı zamanda, etkilenen lenfoid doku ana enfeksiyon kaynağı ve vücutta çeşitli patolojilerin gelişmesine neden olur, çürüme ürünleri lenfojen olarak yayılır.

Tedavi edilmezse, yetişkinlerde ve çocuklarda foliküler bademcik iltihabı, periferik dolaşım, merkezi sinir sistemi ve gastrointestinal fonksiyonları vücut termoregülasyon işlemlerinde rahatsızlığa neden olan, kan içinde streptokok patojenlerin içeri girişini teşvik etmektedir.

Erişkinlerde foliküler boğaz ağrısı belirtileri, fotoğraf

Hastalığın habercisi, damağa ve bademciklerine geçen, damakın mukoza kaplamasına iltihabik bir tepkidir. Dikkat edilir ki:

 • şiddetli hiperemi ve ağız dokularının balçık kaplaması;
 • boğazda küçük ağrı;
 • düşük dereceli ateş;
 • mukoza örtüsünün şişmesi ve hafif şişlik;
 • submandibular ve servikal lenf düğümlerinin ağrı ve genişlemesi.

Erişkinlerde foliküler boğaz ağrısı belirtileri

boğaz foliküler boğaz fotoğrafı

Tedavinin yetersiz veya tam olmaması durumunda, foliküler anjinin ilk semptomatolojisi, hastalığın üçüncü gününde ortaya çıkar. Işığında:

 1. Bıldırcınların mukus dokusu boyunca küçük foliküler nodülleri dolduran pürülan bir substratın aydınlatılmasıyla;
 2. Boğazda genel halsizlik ve keskin ağrılar;
 3. Artan doku asiditesi (lokal asidoz);
 4. Boğaz ve genişlemiş bölgesel lenf düğümleri.

Foliküler boğaz ağrısı karakteristik bir semptomu - Bu, lakunanın yakınındaki pürülan nekrotik alanların oluşumudur. Genel olarak, anjinanın tamamen geleneksel olarak lacunar ve foliküler formlara bölünmesi genellikle pus ve lacuna ve foliküller ile doldurulur. Lacunar patolojisi, bademcikler üzerinde bulunan pürülan şeritler şeklindedir.

Son yıllarda, yetişkinlerde, foliküler anjinada birçok sıcaklık eksikliği vakası olmuştur. Hastaların birçoğunun vücutta ciddi rahatsızlıklardan etkilenen akut bademcik iltihabı belirtileri ile dışarı çıkmaya zorlayan bir hasta izin belgesi (tamamen yasadışı olan) reddedildi.

Sıcaklık indeksi gibi bir işaretin klinik tablosundan çıkması, aşağıdakilerin neden olduğu çeşitli patolojilerden önce gelebilir:

 • Parkinson hastalığı;
 • hormonal dengesizlik - hipofiz hormonlarının sentezinin inhibisyonu;
 • serotonin ve histamin sentezinin ihlali (iltihap aracıları);
 • homeostazın temel işlevlerini değiştiren süreçler (bağışıklık fonksiyonlarında azalma, kalp kasındaki çeşitli bozukluklar, farmakolojik vazodilatatörlerin ve antibiyotiklerin etkisi, enfeksiyonlar, zehirlenme, vb.);
 • uzun süreli inflamatuar süreçler;
 • kadınlarda aylık kanamalar.

Çocuklarda foliküler boğaz ağrısı belirtileri, özellikleri

Çocuklarda foliküler anjina pek çok vakada, dış belirtiler olmaksızın hastalığın ortaya çıkabileceği akranları veya ebeveynlerinden kaynaklanan enfeksiyonlara bağlı olarak gelişir.

Zayıf bağışıklık sistemi ve düşük koruyucu bir sistemle, yoğun büyüme ve patojenik mikrofloranın gelişimi bademciklerin foliküler nodüllerinde pürülan inflamasyonun gelişmesine neden olur.

Pürülan süreci hızlandırmak Çocuğun bademciklerinde neden olduğu birçok provokatif faktör olabilir:

 • çocuğun ciddi hipotermisi;
 • stres durumu;
 • ikinci el duman;
 • beriberi ve malnütrisyon;
 • kataral hastalıklar.

Çocukta anjinin foliküler formunun belirtileri, çok yüksek bir sıcaklıkta ortaya çıkar ve kritik belirteçlere ulaşır. Birkaç gün sürer ve antipiretiklerin etkisi ile zayıf bir şekilde azalır.

Okul ve okul öncesi çağındaki çocuklar kendilerini gösterebilir:

 • ateşli koşullar;
 • Kulakta radyasyon ile şiddetli baş ağrıları;
 • boğazda hoş olmayan duyular ve yutulduğunda ağrı;
 • sesin nazal ve monotonluğu;
 • mide bulantısı ve iştah azalması.

Çok küçük hastalar Anksiyete gösterirler, yemeyi reddederler, tükürük salgılanırlar, kusma ve ishal dikkati çekebilir, karakteristik belirtileri gösterirler:

 • genişlemiş servikal ve submandibuler lenf düğümleri nedeniyle başın döndürülmesinde zorluklar;
 • mukozanın kızarıklığı;
 • bademciklerin dokuları ve sarı-gri ülserlerin arka faringeal duvarındaki görünüm;
 • dilin arkasında gri plak.

Çocuk uykudan rahatsız olur ve terleme artar. Kalp ve eklem ağrısı olabilir. Şiddetli hastalıkta, çocuk halsiz ve uyuşuktur, bayılma ve nöbetler meydana gelebilir. Belirtilerin hastalık başlangıcında en belirgin olduğu belirtilmelidir.

Çocuklarda foliküler anjinin bağımsız tedavi yöntemleri kabul edilemez çünkü ciddi komplikasyonlarla doludurlar.

Foliküler boğaz ağrısı, ilaç tedavisi

Foliküler anjinanın ana tedavi yöntemi, mikrobiyal büyümeyi durdurarak ve çoğaltarak vücudun korunmasını sağlayan antibiyotiktir. Tabletler, süspansiyonlar, spreyler ve enjeksiyonlar şeklinde reçete ilaçlar.

Çocuklarda ve yetişkinlerde foliküler anjinin tedavisi her zaman karmaşıktır ve antienflamatuar, antipiretik ve antihistaminikler, vitamin kompleksleri ve immünomodülatörlerin atanmasını içerir.

1) Antibiyotik tedavisi makrolid grubundan antibiyotikler içerir, örneğin Suminged, Augmentin adı verilen modern bir ilaç olan Amoxiclav gibi birleşik bir ilaçtır.

2), Ateş belirtileri kaldırmak inflamatuar reaksiyonlar ve geniz ağrı semptomlarını, İlaç yazan ateş düşürücü özellikleri azaltmak için - "Panadol", "Parasetamol" veya "Nurofen".

3) örneğin "fenistil", "Suprastinum", "Zirteka" ya da "Zodaka" olarak antihistaminler boğazda şişme ve antibiyotiklere bir organizmanın alerjik tepki şiddetini azaltır rahatlatmak.

4) "Miramistin", "hlorofilliptom" ve "furatsilina" - boğazda enflamatuar reaksiyonların çıkarılması, plak lemfoid doku, patojenik organizmaların imha temizleyici lokal antiseptik atanması ile elde edilir.

5) bir yardımcı araç olarak - ve viral soğuk algınlığı önlenmesi, antibakteriyel tedavisinin geliştirilmesi ve uyuşturucu immüno kullanılan bağışıklık işlevini güçlendirerek - bir baz ile birlikte "İnterferon", "Viferon", "immunala", "Ribomunil" veya Echinacea preparatları.

6) bağışıklık fonksiyonunu desteklemek için vitamin ve soğuk ilgili patolojiler vücudu korumak minerallerin vücutta doldurmak "Sulama" farklı vitamin kompleksleri atanır, çocuklar için "Kraliçe", - "Multi-tabs" veya "Alfovit".

7) Antibiyotik aldıktan sonra, probiyotik reçete etmek, bağırsak florasını düzeltmek için tavsiye edilir - bu "Linex", "Bifiform" veya "Bifidumbacterin" preparatları olabilir.

Çocuklarda tedavi özellikleri

Çocuklarda foliküler anjina tedavisinde farmakolojik tedavi, yetişkin tedavisinden çok farklı değildir. Antiviral tedavi olarak, genellikle "Arbidol", "Anaferon" ve rektal fitiller "Viferon" gibi ilaçlar önerilir.

Boğaz ağrısı durdurmak için, ilaç "Tantum Verde" bademcikler bir aerosol uygulaması şeklinde günde 4 kez çok etkilidir.

Durulama için, bitkisel infüzyonları ve zayıf tuz ve soda çözeltilerini kullanın. Çocuklar tarafından mükemmel bir şekilde kabul edilen emilebilir pastiller ve tabletler "Streptocide", "Septepryl" ve "Tharyngept" dir.

Lenf düğümlerinde inflamatuar süreç süresi ile fizyoterapi tedavisi yöntemlerini uygulayın:

 • servikal ve submandibular düğümlerde ultra yüksek frekanslı tedavi;
 • ultrason, ultrason ve manyetoterapi;
 • Lenf dokularının ultrason ve fonoforez kombinasyonunda özel preparatlarla sulanması.

Terapötik tedavi etkili değilse veya hastalık karmaşıktır - doktor çeşitli tonsillektomi yöntemlerini önerir:

 • tel döngü ve makas yöntemi;
 • elektrokoagülasyon veya ultrasonik neşter;
 • radyofrekans ablasyonu;
 • bademciklerin hesap makinesi ile kesilmesi;
 • karbondioksit veya kızılötesi lazer.

Kurtarma işlemi genellikle cerrahi tekniğe bağlı olarak bir ila iki hafta sürer.

Foliküler boğaz ağrısı prognozu olumludur. Doktorun tüm reçeteleri ve önerileri ile, tam bir iyileşme, kural olarak, iki hafta sonra ortaya çıkar. Ancak sıklıkla tekrarlayan pürülan süreçler, yeşim ve romatizmanın gelişmesine yol açabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Evde anjin tedavisi nasıl - en iyi ve en etkili öneriler

Angina, gökyüzünde, nazofarengeal ve lingual bademciklerde akut inflamatuar bir süreçtir. Çoğu zaman, bu hastalık çocuklukta teşhis edilir ve çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir.

Foliküler boğaz ağrısı

Foliküler tonsillit esas olarak lenfoid dokudan oluşan palatine bademcikleri etkiler. Çocuklar ve gençler hastalanmaya daha yatkındır.Lenfoid dokunun kısmen atrofi ettiği ve aktivitesinin azaldığı 40 yaşına gelince, boğaz ağrısı kesilir.