Loading

Angina herpetica

Herpetik anjina (vesiküler farenjit, aftöz farenjit, ülserli boğaz ağrısı) -, viral bir doğa akut enfeksiyon hastalığı, önemli bir ateşle, faranjitle yutma güçlüğü ile birlikte meydana gelen. Karakteristik bir özelliği yumuşak damak ve sıvı (veziküller) ile doldurulmuş ince kabarcıkların yutağın arka çeperine mukozasına varlığı erozyonlar oluşumu ile ülserasyona eğilimlidir.

Dikkat lütfen! Şok edici içeriğin bir fotoğrafı.
Görüntülemek için linke tıklayın.

Nedenleri ve risk faktörleri

Herpetik boğaz ağrısının etken maddeleri Coxsackie virüsleri veya ECHO'dur. Enfeksiyon, hava kaynaklı veya fekal-oral yolla insandan insana bulaşır. Literatürde, hasta hayvanlardan insan enfeksiyonu vakaları (örneğin, domuzlar) tarif edilmiştir. Hastalık oldukça bulaşıcıdır.

Herpetik anjin, morbiditenin mevsimselliği ile karakterize edilir (yaz-sonbahar döneminde pik şelalesi); Sıklıkla akut solunum yolu enfeksiyonlarının arka planına karşı gelişir. Aktarılan anjinadan sonra, kararlı bağışıklık oluşur, ancak sadece buna neden olan virüsün spesifik bir suşuna neden olur. Başka bir suş herpes boğaz ağrısı ile enfekte ise, tekrar hasta alabilirsiniz.

Aşamaları

Herpetik bademcik iltihabı sırasında, birkaç aşama (dönem) ayırt edilir:

 1. Latent (inkübasyon) dönemi. Enfeksiyondan 7-14 gün sonra devam eder. Bu dönemde, virüs vücutta çoğalır, ancak enfeksiyonun klinik belirtileri not edilmez.
 2. Prodromal dönem. Karakteristik grip benzeri sendromun klinik görüntüsünün gelişmesidir.
 3. Salıncak dönemi. Hastanın genel durumu kötüleşir, farenksin arka duvarında karakteristik herpetik patlamalar vardır.
 4. Iyileşme dönemi (iyileşme). Faringeal mukozada ülserlerin kademeli olarak epitelleşmesi vardır, durum iyileşir.

semptomlar

Herpetik anjina keskin bir şekilde ortaya çıkar. İlk belirtiler şunlardır:

 • belirgin genel zayıflık;
 • iştahsızlık;
 • baş ağrısı, kas ağrısı;
 • sinirlilik;
 • artan vücut ısısı;
 • salya akışı;
 • boğaz ağrısı;
 • burun akıntısı.

Karakteristik bir özelliği yumuşak damak ve sıvı (veziküller) ile doldurulmuş ince kabarcıkların yutağın arka çeperine mukozasında herpetik boğaz varlığı erozyonlar oluşumu ile ülserasyona eğilimlidir.

Yerel değişiklikler hızla büyüyor. Zaten dil üzerindeki hiperemik mukoza başlangıcından itibaren ilk saatlerinde, yumuşak damak ve bademciklerin palatin kemerler biraz küçük yoğun papüller (nodüller) yükselen görünür. Yavaş yavaş çapta artar, seröz sıvı ile dolu bir boşluk oluşur - veziküller oluşur. 24-48 saat sonra veziküller, kırmızı bir taç ile çevrelenmiş, grimsi-beyaz renkli küçük yaraların oluşumuyla açılır. Bireysel yaralar, önemli bir yüzey hatası oluşturarak birleşebilir. Açılan vesiküllerin bulunduğu yerdeki eroziv yüzey çok ağrılıdır - bu nedenle hastalar sadece yiyecekleri değil, aynı zamanda içmeyi de reddederler.

Submandibular, servikal ve parotis lenf nodlarında (lenfadenopati) bir artış vardır. Hastalar genellikle, karındaki ağrıdan şikayet ederler, bunun sonucu diyaframın kas ağrısı (miyalji) ile ilişkilidir.

Hastalığın komplike olmayan seyrinde ateş ve zehirlenme 3 ila 5 gün sürmektedir. Oral mukozanın erozyonlarının epitelizasyon süreçleri 6-7 gün sonra başlar.

Zayıf bağışıklığı olan hastalarda, hastalık dalgalı bir seyir izleyebilir. Her 2-3 günde bir tekrarlanan tekrarlanan herpetik patlamalar ile karakterizedir.

Şiddetli herpetik boğaz ağrısında, gövdede, ellerde ve ayaklarda vesiküler döküntü görülür.

tanılama

Herpetik boğaz ağrısı ön tanısı, karakteristik bir klinik tabloya göre yapılır. Doğru teşhis için laboratuvar testleri gereklidir:

 • serolojik. Kan serumundaki antikor titresindeki bir artış tespitine dayanır. Bunu yapmak için hasta, hastalığın ilk günlerinde ve 2-3 hafta sonra kan alınır;
 • virolojik. Amacı, hastalığın ilk 5 günü içinde alınması gereken faringeal kızarmadır.
 • immünofloresan yöntemi. Bu, bu durumda en bilgilendirici çalışmadır.

Herpetik boğaz ağrısının etken maddeleri Coxsackie virüsleri veya ECHO'dur. Enfeksiyon, hava kaynaklı veya fekal-oral yolla insandan insana bulaşır.

tedavi

Tedavi semptomatiktir. Antipiretik ve antihistaminikler reçete edilir. Gerekli topikal tedavi: etki koruyucu antiseptik, keratoplastik, analjezik, anti-virütik, proteolitik, mukozal preparatlar oral sulama.

Aşındırıcı yüzeylerin epitelizasyon sürecini hızlandırmak için, helyum neon lazer veya ultraviyole ile ışınlama gösterilir. Sekonder bakteriyel enfeksiyonun önlenmesi için bakterisidal ajanların lokal kullanımı doğrulanmaktadır. Vücudun genel direncini artırmak ve komplikasyonların gelişmesini önlemek için, immünomodülatörler reçete edilebilir.

Herpetik boğaz ağrısı tedavisinde önemli bir rol düzgün düzenlenmiş bir diyete sahiptir. Dietoterapinin amacı hasarlı mukoza zarının termal, mekanik ve kimyasal korumasını tam ve dengeli bir diyetle sağlamaktır. Doğru düzenlenmiş beslenme, enflamasyonu azaltmak ve ülseratif lezyonların epitelleşmesini hızlandırmak için koşullar yaratmalıdır.

Herpetik bademcik iltihabı prognozu olumludur, hastalık iyileşme ile sonuçlanır. Ancak komplikasyonlar mümkündür.

Olası sonuçlar ve komplikasyonlar

Herpetik bademcik iltihabına karşı bağışıklığı azalmış olan hastalarda, viremi gelişebilir, bu da enfeksiyonun genelleşmesine yol açar ve aşağıdaki komplikasyonlara neden olabilir:

 • hemorajik konjonktivit;
 • miyokardit;
 • piyelonefrit;
 • menenjit;
 • ensefalit.

görünüm

Herpetik bademcik iltihabı prognozu olumludur, hastalık iyileşme ile sonuçlanır. Komplikasyonlara katılırken prognoz kötüleşir.

önleme

Herpetik boğaz ağrısının spesifik aşı önlenmesi, hastalığa neden olan ECHO ve Coxsackie virüslerinin çok sayıda serotipine bağlı olarak gerçekleştirilmez.

Önleyici tedbirler, hastalığın merkezinde yer alan her tür solunum yolu enfeksiyonları için standarttır: dezenfektanlarla sık sık yapılan ıslak temizlik, sık sık havalandırma ve odanın periyodik olarak kesilmesi.

Muhtemel enfeksiyonu önlemek amacıyla hastalarla temas halinde olan çocuklar gama globulin kullanımını gösterdi. Çocuk takımlarında karantina atandı ve bu da enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önlemeye yardımcı oldu.

Herpetik bademcik iltihabı: semptomlar, nedenleri ve tedavisi

Herpetik tonsillit veya herpes anjina (veziküler, aftöz farenjit) - anjin bir tür akut bulaşıcı hastalık genç nüfusu arasında oldukça yaygın olmasıdır.

Herpangina, A virüsleri 10, 8, 2-6 serovar çocuk veya yetişkin Coxsackie virüsü grubunun vücuda nüfuz etmesine bağlı nadiren ENDF-virüs ve Coxsackie virüsü, grup B

Okul öncesi, genç ve ortaokul çağındaki çocuklar daha sık hastalanır. Birçok durumda yetişkinler çocuklardan ailede enfekte olurlar. Herpangin kirli eller, oyuncaklar, biberonlar ve meme uçları, gıda yoluyla havadaki damlacıklar yoluyla bulaşır.

Hastalık üç yaşın altındaki çocuklar için en şiddetlidir. Emzirilen bebekler, yaşamın ilk aylarında, herpes formundaki bademcik iltihabını nadiren ortaya çıkarırlar.

nedenleri

Herpetik angina neden ortaya çıkıyor ve nedir? Patojen Coxsackie virüsü - havadaki damlacıklar yoluyla bulaşmış gıdalar (meyve, sebze, süt), fekal-oral yolla bulaşır. Çoğu zaman, yaz aylarında insidansı artar.

Mukoza nazofarenksine girerken, Coxsackie virüsü, yoğun olarak çoğaldığı bağırsaklara ve lenf düğümlerine nüfuz eder. Hastalığın üçüncü gününde, kanda kritik sayıda virüs bulunur. Bu, hastanın genel şiddetli durumunu belirleyen sinir ve kas dokusuna erişmelerini büyük ölçüde kolaylaştırır.

Herpetik boğaz ağrısı belirtileri

Kuluçka süresi 2 ila 10 gündür (genellikle 3 ila 4 gündür). Hastalık her zaman aşağıdaki semptomlarla akut ve şiddetli bir şekilde başlar:

 • vücut ısısında artış (bazen 40 - 41 ° C'ye kadar);
 • titreme;
 • baş ağrısı;
 • orofarinksin mukoza zarında değişiklikler;
 • yutulduğunda ağrı.

Yetişkinlerde ayırt edici belirti boğaz, bademcikler, yumuşak damak, dil, seröz kırmızımsı (ışık, değil bulutlu) herpetik lezyonlar benzeyen içeriği ile küçük veziküllerin ağzının önünde arkasında anjina herpetik ortaya çıkmasıdır.

Zamanla, lekeler hastaya büyük rahatsızlık veren ülserler oluşturur, çünkü bunlar çok ağrılıdır. Sonra, yaralar seröz bir dolguya sahip olan veziküllere dönüşür. Patlar ve ülserler oluştururlar. Kural olarak, 5 ila 20 parça arasında numaralar. Bazı durumlarda veziküller birleşebilir, bu da mukus boğazında ve ağız boşluğunda oldukça büyük lezyonlara yol açar.

Çocuklarda herpetik tonsillit belirtileri

Çocuğun bir uzman tarafından muayene edilmesi çok önemlidir, çünkü hastalığın ilk gününde semptomlar griple çok benzerdir. Bunlar şunları içerir:

 • titreme;
 • burun akıntısı;
 • halsizlik, ciddi halsizlik;
 • baş ağrısı;
 • iştah kaybı;
 • çok yüksek sıcaklık.

Herpes boğaz ağrısı lokal tezahürü aşağıdaki belirtilerle karakterizedir:

 1. Gün boyunca ağız boşluğunun anatomik oluşumlarının mukoz membranlarının kızarması (bademcikler, palatinler, yumuşak damak ve dil).
 2. Ağrılı mukozada papüllerin görünümü, kızarıklıktan 24 saat sonra.
 3. Gelecekte, diseksiyon sonrası aftöz ülser bırakan veziküllerin (48 saat içinde) oluşumu.
 4. Ani eroziv lezyonlarda, kıtanın izdüşümünden sonra oluşumu.
 5. Lenfadenopatinin tezahürü (parotis, submandibular ve servikal bölgede).
 6. Uzun süreli akışla, ellerde ve ayaklarda karakteristik döküntüler görülür.

Hastalığın silinmiş bir şekliyle, sadece orofarinks etkilenebilir. Zayıf bağışıklık durumunda, herpangina dalgalı akar. Şiddetli semptomatoloji 2-3 gün bir dizi ile gözlenir. Tipik bir kursta, çocuklarda herpes boğaz ağrısı bir hafta içinde durgunluk devam ediyor.

Herpes boğaz ağrısı: fotoğraflar

Bu hastalık çocuklarda ve yetişkinlerde nasıl görünür, detaylı fotoğrafları görmek için sunar:

tanılama

Herpetik bir boğaz ağrısını nasıl tedavi edeceğinizi anlamaya başlamadan önce, doğru bir şekilde teşhis etmeniz gerekir. Bu amaçla virolojik ve serolojik incelemeler teslim edilir:

 • Serolojik araştırmalar özel sera kullanımını içerir. Hastalığın başlangıcında toplanırlar ve daha sonra 2 hafta sonra. Bu analizin amacı, antikor titresinin büyüme seviyesini düzeltmektir.
 • Virolojik araştırma, farengeal sürüntülerin teslim edilmesini içerir. Bu materyal hastalığın seyrinden en geç 3-5 gün sonra verilir.

En güvenilir ve kanıtlanmış teşhis yöntemi, florokrom antikorlarının saptanmasına dayanan immünofloresandır.

komplikasyonlar

Hastalığın patojenleri, kanın içine girerek, vücudun her tarafına hızla yayılabilir ve bu da bazı ciddi sonuçlara neden olabilir:

 • Menenjit - beyin ve omurilik zarlarında inflamatuar bir süreç;
 • ensefalit - beynin belirli bölgelerinde iltihap;
 • miyokardit - kalp kasının güçlü bir inflamasyonu.

Bu nedenle, herpetik boğaz ağrısının ilk belirtilerinde bir doktora danışmak ve tedavi faaliyetlerine başlamaktan çekinmemelidir.

Herpetik boğaz ağrısı tedavisi

Bir yetişkin herpes boğaz ağrısı ile teşhis edilirse, karmaşık tedavi, hastanın genel, yerel tedavi izolasyonunu içerir. Hastanın oral mukozanın tahrişini dışlayan sıvı veya yarı sıvı yiyecekler alarak çok fazla içmeye ihtiyacı vardır.

Genel olarak, yetişkinlerde herpetik boğaz ağrısı tedavisi semptomatiktir:

 1. Yüksek sıcaklıkta, antipiretik ajanlar reçete edilir (Parasetamol veya Ibuprofen).
 2. şişlik ve mukoza kızarıklık kaldırmak ve nefes kolaylaştırmak için antihistaminik kullanımını gösterir ( "Claritin", "Fenkarol", "Suprastin", "Diazolin").
 3. Ağrı hissi azaltmak için ağızda emilmesi için çeşitli pastiller ve pastilleri almak ( "Faringosept", "Strepsils", "teras") Antiseptik ve bakterisit etkiye sahiptirler.
 4. Ayrıca ağız boşluğunun veya burnunun, interferon bazlı lokal preparatlarla sulanması, boğazın Asiklovir ve İnterferon merhemleriyle yağlanması durumunda iyi bir etki gözlenir.
 5. Akılcı bir diyetin düzenlenmesi ve immünomodülatörlerin (imudon, immün, vb.) Tedavisine genel ve lokal tedaviden sonra sağlanmalıdır.
 6. İnhalasyonlar ve kompresler kullanmak kabul edilemez, çünkü ısı etkisi, viremi (virüsün yayılması) yoğunlaşmasına yol açan kan dolaşımını arttırır.
 7. Herpanginlerin tedavisinde antibiyotikler faydasızdır, çünkü aktif bileşenleri bakterilere karşı etkilidir, ancak virüslere karşı güçsüzdür. Bu nedenle, enfeksiyonun neden olan etkenini belirlemek çok önemlidir. Coxsackie ve ECHO virüsleri spesifik morfolojiye, antijenik yapıya, biyokimyasal özelliklere sahiptir.

Enflamasyon odakları sürekli travmatize olduğundan, en az iki hafta boyunca iyileşme gerçekleşir. Oral ilaçların etkinliğini arttırmak ve epitelizasyon sürecini hızlandırmak için nazofarenksin ultrasonu, helyum-neon lazeri gibi işlemler önerilmektedir.

Gargara mı?

Boğazdaki ağrı, bu yöntemlerle iyi bir şekilde giderilir:

 • meşe kabuğu, adaçayı soğanı ile boğaz gargarası;
 • Geksoral, Joks, Tantum Verde, Cameton tarafından boğazın sulanması;
 • Pharynx Lugol, propolis tentür bir çözüm, Chlorfilliptom tedavisi;
 • calendula tentürü, okaliptüs bir çözüm ile gargara;
 • pastillerin emilimi, rahatsız edici ve sarsıcı bir etki ile tabletler;
 • farinksin sodyum tetraborat çözeltisi ile gliserin, Castellani sıvı, lidokain çözeltisi% 2 üzerinde işlenmesi.

İnhalasyon yapmak kesinlikle yasaktır, herpes boğaz ağrısı gibi bir enfeksiyonla sıkışır. Tüm bu ilaçlar antiseptik, zarflama ve analjezik etkiye sahiptir.

Çocuklarda angina tedavisi: Dr. Komarovsky

Çocuklarda herpetik anjina evde tedavi edilir. Hasta bir çocuk sağlıklı aile üyelerinden izole edilmelidir. Doktor ağzın antiseptik durulama, bol bir sıcak içecek reçete. Sıcaklığı azaltmak için ateş düşürücü maddeler kullanılır ve boğazda ağrıyı hafifletmek için ağrı kesiciler kullanılır. Hastalığa bir virüs neden olduğundan, tedavide antiviral tedavi kullanmak mümkündür.

Anjina tedavisi hakkında daha fazla bilgi popüler çocuk doktoru Dr. Komarovsky ile bir video izleyerek bulunabilir:

Hasta çocuğa yatak istirahati tahsis edilirken, odanın nemlendirilmesi ve havalandırılması gerekli ve aynı zamanda bol miktarda içme rejimi de gözlemlenmelidir. Ayrıca, boğaz ağrısına karşı savaşmaya yardımcı olan önemli bir çözüm düzenli gargaralıktır. Bu pürülan oluşumları ve mikropları temizlemeye yardımcı olur, bademciklerin şişmesini giderir, enfeksiyonu "nötralize eder" ve hızlı bir iyileşmeye yol açar.

Prognoz ve önleme

Herpetik boğaz ağrısı olan hastalara ve temas eden kişilere, 14 gün boyunca karantina kurulmuştur. Epidotik bölgede, mevcut ve son dezenfeksiyon gerçekleştirilir. Çoğu durumda, çocuklarda herpetik anjina iyileşme ile biter. Viral bir enfeksiyonu yaygınlaştırırken, çoklu organ yetmezliği mümkündür. Ölümcül sonuçlar genellikle yaşamın ilk yıllarındaki çocuklarda menenjit gelişmesiyle gözlenir.

Çocuklarda herpetik anjin

Çocuklarda herpetik anjin - Coxsackie ve ECHO virüslerinin neden olduğu farengeal lenfoid dokuda akut, viral kaynaklı hasar. Çocuklarda Herpangina bir sıcaklık yükselişi, boğaz ağrısı, lenfadenopati, hiperemi boğaz, bademcikler üzerinde veziküler patlamalar ve erozyonlar ve boğazın arka ile oluşur. Herpangina çocuklar muayene veri boğazda, nazofarengeal bezlerden virolojik ve serolojik testler temelinde pediatrik kulak burun boğaz uzmanı teşhis. Çocuklarda herpetik boğaz ağrısı tedavisi, antiviral, antipiretik, duyarsızlaştırıcı ilaçlar; ağız mukozasının lokal tedavisi, UFO.

Çocuklarda herpetik anjin

Herpangina çocuklar (gerpangina, herpetik bademcik, vezikül veya aftöz farenjit) - enterovirusler Coxsackie veya ECHO neden bademcikler seröz iltihabı. Çocuklarda herpetik anjina, sporadik hastalıklar veya salgın salgınlarla karakterize olabilir. Pediatri ve pediatrik otorinolaringolojide, okul öncesi ve ilkokul çocuklarında (3-10 yaş) herpetik anjina baskındır; En şiddetli herpagina 3 yaşın altındaki çocuklarda görülür. Yaşamın ilk aylarındaki çocuklarda, herpetik angina daha az sıklıkta görülür, bu anne sütüyle (pasif bağışıklık) birlikte anneden gelen antikorların üretilmesine bağlıdır.

Herpangina çocuk izole edilmiş formda ya da aynı zamanda bu virüslerin neden olduğu seröz enteroviral menenjit, ensefalit, epidemik miyalji, miyelit, ile kombinasyon halinde ortaya çıkabilir.

Çocuklarda herpetik boğaz ağrısı nedenleri

Çocuklarda Herpangina Pikornaviridae ailesi ile ilgili enterovirüs neden olduğu viral hastalıkların sayısını ifade eder - (çoğu virüs 2-6, 8 ve 10 serovar) koksakivirüs grup A, koksaki B grubu (serotipami1-5) veya ECHO-virüs (3, 6, 9 25).

patojenlerin bulaşma mekanizması - hava (hapşırma, öksürme veya konuşarak), en azından dışkı-ağız ya da (nazofaringeal salgılarını) iletişim yolları (gıda, meme, oyuncak, kirli eller ve benzeri ile).. Ana doğal rezervuar bir virüs taşıyıcısı veya hasta bir kişidir, daha az sıklıkla enfeksiyon evcil hayvanlardan meydana gelir. Reconvalvescents ayrıca enfeksiyon kaynağı olarak da kullanılabilir, çünkü 3-4 hafta içinde virüsü salgılarlar. Çocuklarda herpes boğaz ağrısı görülme sıklığı Haziran-Eylül ayları arasındadır. Yaz ve sonbahar genellikle aile ya da organize gruplar (kampları, çocuk yuvaları, okul sınıfları) içinde çocuklarda herpes boğaz ağrısı salgından işaretlenmiştir yüzden hastalık son derece bulaşıcıdır.

burun ve boğaz mukoza zarı tarafından vücuda nüfuz eden, çocuklarda herpes bademcik etkeni cins aktif bağırsak lenf düğümlerine, düşmek ve sonra viremi gelişimini neden kana nüfuz. Viral patojenlerin sonraki yayılımı, özellikleri ve çocuğun organizmasının koruyucu mekanizmalarının durumu ile belirlenir. Kan dolaşımı ile birlikte, virüsler vücutta taşınır, belirli dokularda kendilerini sabitler, bu da onların içinde inflamatuar, distrofik ve nekrotik süreçlere neden olur. Coxsackie ve ECHO enterovirüsleri mukoz membranlar, kaslar (miyokardiyum dahil) ve nöral doku için yüksek bir tropizme sahiptir.

Çoğunlukla, çocuklarda herpetik anjin, influenza veya adenovirüs enfeksiyonunun bir arka planına karşı gelişir. Transfer edilen herpetik boğaz ağrısından sonra, çocuklar virüsün bu türüne karşı kalıcı bir bağışıklık geliştirir, ancak başka bir virüs türü enfekte olursa yine bir herpangina olabilir.

Çocuklarda herpetik tonsillit belirtileri

Enfeksiyonun latent dönemi 7 ila 14 gündür. Çocuklarda herpetik anjin, grip benzeri bir sendromla başlar: halsizlik, halsizlik, iştah kaybı. Yüksek ateş (39-40 ° C'ye kadar), ekstremite kasları, sırt, karın ağrıları ile karakterize edilir; baş ağrısı, kusma, ishal. Ortak semptomların ardından, boğazda ağrı, tükürük, yutmada ağrı, akut rinit, öksürük vardır.

Çocuklarda herpesetik anjina ile lokal değişiklikler hızla artmaktadır. Zaten ağızda hiperemik bademcikler mukoza, palatin kemerler, dil, damak arka plan üzerinde ilk iki gün içinde seröz içerikleri ile dolu hızla 5 mm çapında veziküllerin dönüşür küçük papüller tespit edilir. 1-2 gün sonra, veziküller açılır ve onların yerinde beyaz-gri yaralar oluşur, bir hiperemi corolla ile çevrili. Bazen yaralar birleştirilerek yüzeysel drenaj defektlerine dönüşür. Ortaya çıkan mukoza aşınması keskin bir acı verir ve bu bağlamda çocuklar yemek yemeyi ve içmeyi reddeder. Çocuklarda herpetik anjinada bilateral submaksiller, servikal ve parotis lenfadenopati vardır.

Çocuklarda tipik herpetik angina formları ile birlikte, sadece orofarinkste, mukozal defektler olmaksızın, kataral değişiklikler ile karakterize edilen silinmiş belirtileri görebiliyorum. Zayıflamış bağışıklığı olan çocuklarda, döküntüler 2-3 günde bir dalga boylu olabilir, bu da ateşin tekrar başlaması ve zehirlenme belirtileri ile birlikte olur. Bazı durumlarda, herpetik anjina ile çocuk, bacaklarda ve gövdenin distal kısımlarında papüler ve vesiküler döküntü vardır.

Tipik vakalarda, çocuklarda herpetik anjinadaki ateş 3-5 gün içinde düşer ve ağız ve boğazdaki mukoza zarındaki defektler 6-7 gün sonra epitelize edilir. menenjit, ensefalit, miyokardit, piyelonefrit, hemorajik konjonktivit düşük reaktivite veya yüksek viremi olası genelleme enetrovirusnoy enfeksiyonu anda.

Çocuklarda herpetik boğaz ağrısı teşhisi

Çocuklarda tipik bir herpesiyal boğaz ağrısı kliniğinde, çocuk doktoru veya çocuk kulak burun boğaz uzmanı, ek laboratuvar muayenesi olmadan bile doğru tanı koyabilir. boğazdan inceledi ve pharyngoscope tipik herpetik anjina lokalizasyonu (yutak arka duvarı, bademcikler, yumuşak damak) ve lezyon görünümünü (papüller veziküller, ülserler) bulguladığında. Genel kan testinde küçük bir lökositoz ortaya çıkar.

Çocuklarda herpetik anjinin nedensel ajanlarını tanımlamak için virolojik ve serolojik araştırma yöntemleri kullanılır. Nazofarenksdeki floş ve swablar PCR metodu ile incelenir; ELISA yardımıyla, 4 ve daha fazla kez enterovirüslere karşı antikor titresinde bir artış tespit edilir.

Seröz menenjiti dışlamak için, bir çocuğun nöroloğu incelenmelidir; Kalpten şikayetler ile bir pediyatrik kardiyolog danışılır; Çocuk nefrolog - idrar genel analizi değişiklikleri tespit edilmesi durumunda.

Çocuklarda herpetik anjin ağız boşluğu (herpetik stomatit, orofarenks, pamukçuk, kimyasal irritasyon), tavuk çiçeği diğer aftöz hastalıklarından ayırt edilmelidir.

Çocuklarda herpetik boğaz ağrısı tedavisi

Herpetik boğaz ağrısının kompleks tedavisi hasta çocukların, genel ve lokal tedavinin izolasyonunu içerir. Çocuğun, ağız mukozasının tahrişini dışlayan sıvı veya yarı sıvı yiyecekler alarak çok fazla içmeye ihtiyacı vardır.

Herpangina çocuk Hipo-hassaslaştırma (loratadin, mebhidrolin, hifenadina), antipiretik ilaçlar (ibuprofen, nimesulid), immünomodülatörler reçete edildiğinde. saatlik antiseptikler (furacilin, miramistinom) ve arka yutak duvar işleme maddeleri ve bademcik ve ardından bitkiler (calendula, adaçayı, okaliptüs, meşe kabuğu) decoctions gargara, tavsiye edilen oral antiseptikler katman ikincil bakteriyel enfeksiyonu önlemek için. Herpetik boğazda, çocuklara analjezik, antiseptik, zarflama etkileri olan topikal aerosoller verilir.

İyi terapötik etki endonasal / endofaringealnoy instilasyon lökosit interferon tedavi oral mukoza, antiviral merhem elde edilir (asiklovir ve diğ.). aşındırıcı mukozal kusurların epitelizasyonu teşvik etmek amacıyla UVR'nin nazofarenks önerilir.

Çocuklarda inhalasyon ve kompres yapmak için herpetik boğazda kategorik olarak kabul edilemez, çünkü ısı kan dolaşımını artırır ve virüslerin vücuda yayılmasını teşvik eder.

Çocuklarda herpesus boğazının prognozu ve önlenmesi

Herpetik boğaz ağrısı olan hastalara ve temas eden kişilere, 14 gün boyunca karantina kurulmuştur. Epidotik bölgede, mevcut ve son dezenfeksiyon gerçekleştirilir. Çoğu durumda, çocuklarda herpetik anjina iyileşme ile biter. Viral bir enfeksiyonu yaygınlaştırırken, çoklu organ yetmezliği mümkündür. Ölümcül sonuçlar genellikle yaşamın ilk yıllarındaki çocuklarda menenjit gelişmesiyle gözlenir.

Özel aşı önleme sağlanmamıştır; Hasta herpetik boğaz ağrısı ile temas halinde olan çocuklara spesifik bir gama globulin verilir. Spesifik olmayan ölçümler, hastalıklı çocukların zamanında tespiti ve izolasyonunu hedefleyerek çocuğun vücudunun reaktivitesini arttırmayı amaçlamaktadır.

Çocuklarda herpetik anjin

Herpetik angina (herpetik bademcik iltihabı, farenjit, herpangina) enterovirüsler Coxsackie ve ECHO'dan kaynaklanır. Herpaginumun tıbbi tedavisi, yetişkinlerde olduğu gibi, herpetik angina yumuşak bir şekilde ilerler ve genellikle tedavi olmaksızın çözülür.

Herpetik bademcik iltihabı nedir?

Enterovirüs enfeksiyonu bağırsak enfeksiyonuna işaret eder, ancak Coxsackie virüsü sadece sindirim sisteminin organlarını değil, aynı zamanda solunum yollarını, sinir sistemini ve kas dokusunu da etkiler.

Herpetik boğaz ağrısı mı?

Hastalık kişiden kişiye bulaşır:

 • Hava yolu, enterovirüsün hastadan sağlıklı birisine aktarılmasıdır;
 • Fekal-oral enfeksiyon yolu virüs taşıyıcıları iletir.

Enfekte Gerpangina, enfekte çocukların elinde olan oyuncaklarla, ev eşyalarıyla.

Gerpangina'yı kim alabilir?

Coxsackie enterovirus için çok hassastır. Çocuk gruplarında hastalık salgın olur. Hastalık, hasta bir çocukla temastan sonraki 8 gün sonra ortaya çıkabilir.

Göğüsler, enterovirus ve anne sütü ile diğer bağışıklık savunması faktörlerine yetecek kadar antikor alana kadar, yarım yıl kadar hastalanmıyorlar.

Başka bir herpetik boğaz ağrısı alabilir miyim?

Hastalıktan sonra, enfeksiyona neden olan çeşitli virüslere karşı dirençli bağışıklık gelişir. Enterovirüs Coxsack'in aynı serotipi ile tekrar hastalanamazsınız ve bu yüzden yetişkinler nadiren hastalanırlar.

Ancak, herpangina, Coxsackie A virüsünün ve Coxsackie B-3'ün 6 serotipinin (çeşitlerinin) neden olduğu için, yetişkinlikte bile tekrar hastalanmak mümkündür.

Ne zaman boğaz ağrısı olur?

Bağırsak enterovirüsleri için tipik olan, sonbaharda ve yaz aylarında daha sık olarak herpaginadan muzdariptirler. Haziran - Eylül aylarında enfeksiyon sıklığı artmaktadır.

Enterovirüs grubunun özellikleri, bağırsak virüslerini enfekte ederken ortaya çıkan hastalıklar ile ilgili detaylar, başka bir makalede anlatılmıştır.

Herpetik boğaz ağrısı belirtileri

Herpengina sicak bir baslamasiyla, sicaklikta sivri bir artisla 39 - 40 0 ​​C'ye çikmaktadir. Soguk su, genel bir tatminkar sağlık durumunun arka planına karşı 3 saat içinde artar. Isı ortalama 5 gündür.

Erişkinlerde ve çocuklarda hepatik anjinada karakteristik semptomlar:

 • boğaz ağrısı;
 • yumuşak damak, faringeal ark, dilin kökü, yumuşak dil, farinksin arka duvarı, faringeal bademcikler içeren boğaz farenksinin kızarması;
 • iltihaplı submaksiller, servikal, parotis lenf nodları;
 • açık bir şekilde ayrılmış papüller (iç boşluk olmadan mukoza üzerinde yükselme), daha sonra veziküller - sıvı ile dolu baloncuklar, farinks alanında bulunan;
 • coryza, öksürük;
 • zehirlenme belirtileri - iştahsızlık, mavimsi çiviler, titreme, uyku bozukluğu, mide bulantısı, kas zayıflığı.

Çocuklarda herpes boğaz ağrısı ile boğaz

Boğazın boğazındaki ilk gün, 2 mm'ye kadar çapa sahip 1 ila 20 papül parlak kırmızı renkten dökülür. Daha sonra sıvı, papüllerde birikir ve keseciklere dönüşürler. Yavaş yavaş, kabarcık boyutu 5 mm'ye çıkar. Vezikül, parlak bir kenarlı gri bir kaplama ile kaplı bir yara bırakarak patlar.

Yaralar, birbirleriyle birleşir, ülser oluştururlar, ancak hastalığın 4.-7. Gününde iyileşmeye başlarlar. Yara tam olarak sıkılır ve hastalığın hiçbir izini bırakmaz.

Lenf düğümleri palpasyonda iltihaplıdır ve ağrılıdır. Lenf düğümlerinin iltihaplanması iyileşmeden 5 ila 7 gün sonra geçer.

Küçük çocuklarda, bağırsak ihlalleri vardır. Ve çocuk ne kadar küçükse, bağırsak semptomları ishal, karın ağrısıdır.

İnflamasyon semptomları, hastalığın başlangıcından itibaren 10. gün tamamen ortadan kalkar. Ancak kan analizinde, transfer edilen hastalığın sonuçları 2 hafta içinde tespit edilebilir.

Atipik belirtiler

Tanı bazen atipik semptomlarla komplike hale gelir. Hastaların yaklaşık% 30'unda viral boğaz ağrısı diğer belirtileri vardır. Zayıf antiviral bağışıklık ile:

 • papüllerin püskürmesi dalgalı bir karakter kazanır ve 3 gün sonra tekrarlanır;
 • zehirlenme belirtileri kötüleşir - baş ağrısı gelişir, kas zayıflığı, iyilik halinin bozulması;
 • Kızarıklık eller, ayaklar ve bacaklar, gövde üzerinde görünür.

Atipik hastalık güçlü antiviral bağışıklığı olan kişilerde ortaya çıkabilir. Bu tür olgularda keseciklerin erüpsiyonu gözlenmez ve sıcaklığın artmasına boğazın kızarması eşlik eder.

Her zaman virüslere karşı güçlü bir bağışıklık ile boğaz ağrısı vardır. Bu teşhisi zorlaştırır. Herpangin, doğru tedaviyi seçmeyi zorlaştıran, bakteriyel boğaz ağrısının akıntılı formunun belirtilerini anımsatan, silinmiş bir formda akabilir.

Herpetik boğaz ağrısı ve pürülan boğaz ağrısı arasındaki fark nedir?

Vesiküllerdeki herpetik bademcik iltihabı ile birlikte, pürülan bakteriyel boğaz ağrısında olduğu gibi bir irin yoktur. Bakteriyel enfeksiyonda, inflamasyon palatine bademciklerde lokalizedir ve enterovirüs daha geniş bir alanda mukozaya etki eder.

Herpaginitis ile iltihaplanma, faringeal halka, palatin kemerleri ve gökyüzüne yayılır. Yutulduğunda hastanın ağrı ile ilgili şikayetleri farklı görünüyor:

 • herpagina yutulduğunda yanarken göründüğünde;
 • bademciklerin bakteriyel yenilgisinde - komada hissi, boğazda sıkma.

Herpes stomatitinden farklı herpetik anjin nedir?

Herpagin ve herpes stomatiti, farklı patojenlerden kaynaklanır:

 • Herpetik anjina - Coxsackie enterovirüsü;
 • Herpes stomatit, insan herpes virüsüdür.

Herpangina ve vesicular stomatitindeki farklılıklar

Vesiküler stomatit gibi herpetik bademcik iltihabı çocuklarda enterovirüs enfeksiyonu nedeniyle ortaya çıkar, ancak semptom ve tedavide farklılık gösterir. Vesiküler stomatit, oral mukozada erüpsiyonlar, daha sonra vesiküllere dönüşen papüllerin görünümü, ayakların avuç içi ve ayak tabanlarında görülür.

Bu döküntü dağılımı el-ayak ağzı sendromu olarak adlandırılır. Viral stomatitte el-ayak ağzı tipiyle meydana gelen erüpsiyonlar hastalığın ilk gününden itibaren görülür ve ilk günlerde herpetik bademcik iltihabı durumunda, döküntüler sadece farinksin boğazında görülebilir.

tanılama

Herpetik bademcik iltihabı yardımı ile teşhis edilir:

 • genel bir kan testi;
 • virüs tipini belirlemek için floresan tanı;
 • kandaki virüse karşı antikorları tespit etmek için serolojik testler;
 • patojenin RNA'sını belirlemek için polimeraz zincir reaksiyonları.

Kanda lökositlerde hafif bir artış, lökosit formülü solda bir değişim, ESR'de hafif bir artış olur.

Herpetik bademcik iltihabı tedavisi

Erişkinlerde güçlü bağışıklığa sahip olan enterovirüs enfeksiyonu, özel tedavi gerektirmez ve bağımsız olarak çözülür. Herpaginlerin semptomları hem çocuklarda hem de yetişkinlerde 7-8 gün sürmektedir ve tedaviyi hızlandırmak imkansızdır. Çevredeki virüs sadece virüsün eyleminin belirtilerini zayıflatabilir:

 • sıcaklığı düşürmek;
 • ağrı ve boğaz ağrısı yatıştırır;
 • boğaz farenksinde kızarıklık ve yangıyı azaltır.

Hastalık döneminde bol içme, huzur ve başkalarından izolasyon önerilmektedir.

Herpesvirüsün çocuklarda tedavisi

Çocuğun tedaviye ihtiyacı vardır, ancak bakteriyel boğazda olduğu gibi antibiyotiklere ihtiyaç yoktur. Viral farenjit tedavisi için herpetik bademcik iltihabının semptomlarını ortadan kaldıran bağışıklık ve ilaçların güçlendirilmesi için gerekli olan araçlardır.

Herpes boğaz ağrısı olan çocuklarda neler tedavi edilebilir?

Çocuklarda herbisilerin tedavisi için kullanın:

 • antiviral ajanlar - tsitovir, tsikloferon;
 • antihistaminler - Loratadin, Fenkarol, Diazolin;
 • analjezik ve antiseptik etkisi olan aerosoller - Geksoral, Ingalipt, Tantum Verde;
 • antipiretikler - Parasetamol, Nimesulide;
 • durulama için antiseptikler - Miramistin, Furacillin;
 • boğaz farenks tedavisi için ev ilaçları - bir iyot damla, bir potasyum permanganat pembe bir çözüm ile zayıf bir tuzlu çözelti.

Boğaz ağrısı, bebekler çiğneme pastilleri, şekerlemeler Dr Anne, Trachsen, Strepsils vererek tedavi edilebilir.

Çocuğa sıcaklığı düşürmek için?

3 yaşın altındaki bir bebek, tabletleri veya şurubu değil, rektal fitilleri Cefekon, Viburkol kullanarak sıcaklığı düşürmek için daha iyidir. Termometre üzerindeki işaret 38,5 ° C'ye yükseldikten sonra sıcaklık düşürülmelidir.

Herpagin ile inhalasyon mümkün mü?

Herpengine ısı ve inhalasyon ve boyundaki kan dolaşımını artıran diğer prosedürler kontrendikedir. Isınma kompreslerini koyamazsınız, omuzlarınızı ve göğsünüzü, ısınan merhemler ve kauçuklar ile ovun.

Isıtma nedeniyle artan kan akışı enterovirüs yayılmasını hızlandıracak ve diğer organlara zarar verme riskini artıracaktır.

Hangi fizyoterapi prosedürlerini yapabilirim?

Herpetik boğaz ağrısından, bir boğaz tedavisi reçete edilir:

 • UV radyasyonu;
 • helyum-neon lazer.

Bir lazer ve ultraviyole ile parlamak virüsün yayılmasını engeller ve eroziv mukozanın restorasyonunu hızlandırır.

Herpes antibiyotiklerle tedavi edilebilir mi?

Herbisetik boğaz ağrısı bakteriyel enfeksiyonunun komplikasyonunda antibiyotik reçete edilir. Tracheitis semptomları ortaya çıktığında, herpangina arka planında bronşit, Augmentin, Azitromisin, Sefazolinum ile tedavi reçete edilir.

Herpaginlerin komplikasyonlarını tedavi etmek için birkaç antibiyotiğin tabletler veya enjeksiyonlar şeklinde uygulanması gerekli olabilir.

Ağızdaki yaraları yağlamak faydalı mıdır?

Ağızdaki yaraların tedavi edilmesi önerilmektedir. Lugol, lidokain, propolis tentürü, Klorofililpt. Çözelti parmak üzerinde temiz bir gazlı bezle emprenye edilir ve çocuğun ağzındaki yaralara hafifçe dokunulur.

Bu şekilde, bir çocuğun tedavi edilmesi güvenli değildir, çünkü evde gazlı bez ve ellerin tamamen steril olmasını sağlamak imkansızdır. Böyle bir prosedür diğer bakteri ve virüs türleri ile ek enfeksiyon riski nedeniyle tehlikelidir.

Herpetik anjinda boğaz atmaktan mı?

3 yaşından itibaren, boğazın püskürtülmesi için bakterisidal aerosoller tedavi için kullanılır. Herpaginumu bir spreyle tedavi etmek, yaraları antiseptik solüsyonlarıyla yağlamaktan daha güvenlidir.

Yox sprey preparatları ile tedavi, Orasept, Ingalipt mukoza dezenfekte eder, ağrıları giderir, tahriş, iltihap belirtilerini ortadan kaldırır ve bakteriyel veya viral bir enfeksiyonla tekrarlanan enfeksiyonları önler.

önleme

Önlemler, 10 yaşın altındaki çocuklar ve hamile kadınlar için özellikle önemlidir. Nadiren, ancak herpagina fetüste komplikasyonlara neden olabilir.

Ve gebeliğin geç dönemlerinde virüs ile enfeksiyon erken doğumu tetikleyebilir. Hamileliği hamile kadınlar için önlemenin en iyi yolu, kitlesel etkinliklere, diyete bağlılık, iş ve dinlenme süreçlerine katılmayı reddetmektir.

Herpes boğaz ağrısı için bir aşı var mı?

Herpetik bademcik iltihabının önlenmesi için aşılar mevcut değildir. Önleyici bir önlem olarak, gama globulin, Coxsackie virüsünün taşıyıcısı ile temas halinde olan tüm çocuklara uygulanır.

Bağışıklık sisteminin antiviral aktivitesi nasıl artırılır?

Antiviral immüniteyi arttırmak için doktor immünomodülatör tedavisini reçete edebilir:

 • Immuno, Imudo;
 • Mumlarda - bebekler rektal Viferon ile tedavi edilebilir.

Herpetik boğaz ağrısı olan bir çocuğu beslemek için ne gerekir?

Gerpangin Pevzner'deki 13 numaralı tabloya bakıldığında. Gıda baharatlı, çok tuzlu veya ekşi olmamalıdır. Çok sıcak ve soğuk yemekler vermeyin. Biraz haşlanmış ya da haşlanmış yiyecekler beslemeniz gerekir.

Yağ yiyecekleri, gazlı içecekler, kızarmış yiyecekler hastaya verilmez. Bebeği zorla beslemeye çalışamazsın. Zorla besleme, kusmaya ve dehidrasyonun artmasına yol açabilir.

Ancak genellikle sıcak bir içecekle bir çocuğun içilmesi gerekir. Papatya, ıhlamur çiçekleri, kuşburnu suyu, infüzyonunun tahriş etmesine, iltihap önleyici etkiye neden olmaz.

Herpetik boğaz ağrısı komplikasyonları

Nadiren, ama enterovirüs komplikasyonları verir. Herpetik bademcik iltihabı hastalıklar tarafından komplike olabilir:

 • kalp kası - miyokardit;
 • sinir dokusu - ensefalit, menenjit;
 • hemorajik konjonktivit;
 • böbrek iltihabı - pyelonephritis.

Herpaginlerin çocuklarda komplikasyon belirtileri nelerdir?

Çocuklarda herpangina tedavisinde komplikasyonlar birçok organın yenilgisiyle kendini gösterir. Bu gibi durumlarda, belki de ciddi bir durum, nöbetlerin görünümü.

Yüksek sıcaklığın arka planına karşı konvülsiyonların yaklaşımının bir işareti:

 • yüz kızarıklık;
 • dudakların siyanozu;
 • dudakların seğirmesi;
 • konuşma bozukluğu;
 • çocuk solma;
 • zorlanmış uzatma postürü;
 • başını eğerek.

Çocuğun viral bademcik iltihabı durumunda bozulma belirtileri varsa, bebek aniden düşmeyecek şekilde oturtulmalı ve derhal tıbbi yardım çağırılmalıdır.

Herpetik boğaz ağrısından ölmek mümkün mü?

Menenjit komplikasyonu olan çocuklarda herpetik angina tedavisinde ölümler mümkündür. Herpetik bademcik iltihabının neden olduğu menenjit ölüm olasılığı 5 yaşın altındaki çocuklarda daha yüksektir.

Karantina herpagin için ne kadar sürer?

Herpetik bademcik iltihabının yayılması için salgının doğasını almadı, etkilenen çocuk 2 hafta boyunca karantinayı gözlemledi. Çevre, hastayla temas halinde, kişisel hijyen kurallarına dikkatle uymalı, genellikle ellerini yıkamalıdır.

Herpetik bademcik iltihabı prognozu olumludur. Herpengina menenjitinin komplikasyonuna bağlı olarak, tahminlerin bozulmaması kaydedilmiştir.

Herpetik bademcik iltihabı: semptomlar ve tedavi

Herpetik bademcik iltihabı özellikle sonbahar ve ilkbaharda insanları etkileyen viral enfeksiyon türlerinden biridir. Bu tip boğaz ağrısı hem yetişkinlerde hem de çocuklarda gelişebilir, ancak bu kategorilerdeki semptomlar ve tedavi farklı olacaktır.

Yetişkinlerde herpetik boğaz ağrısı

Erişkinlerde göz önüne alınan hastalığın inkübasyon süresi 14 gündür - bu süre sonunda hasta herpetik boğaz ağrısının karakteristik semptomlarını deneyimlemeye başlar.

Boğaz ağrısı gelişimi belirtileri

İlk olarak, hasta boğazda oldukça güçlü bir ağrı hisseder - bu, söz konusu hastalığın ana belirtisi olarak kabul edilir. Ağrı hemen şiddetli olabilir, ancak bazı durumlarda, herpetik angina boğazda küçük bir terleme ve koma hissi ile başlar ve sadece daha sonra ağrı sendromu ortaya çıkar.

Birçok grip belirtisi olarak bu belirti alıp büyük bir hatadır belirli ilaçları düzenli başlar - İkinci hastalar hemen tüm vücutta ortaya ağrıları dikkat edin.

Üçüncü olarak, hasta baş ağrısı ve uykusuzluktan şikayetçidir ve zaten bu semptomlar sinirlilik ve aşırı sinirlilik yaratır. Bu arada, baş ağrısı her zamanki ağrı kesiciler tarafından yok edilmez ve uykusuzluk, kısa süreli bir etki olsa da, hipnotik ilaçları aldıktan sonra bile rahatsız olmaya devam eder.

Lütfen not: Yukarıdaki tüm belirtiler grip gelişmesi ile karıştırılabilir, ancak birkaç gün içinde (en fazla 3) herpetik boğaz ağrısının karakteristik belirtileri de vardır.

Yetişkinlerde Herpes boğaz ağrısı Karakteristik belirtiler:

 • vücut ısısında kritik seviyelere keskin bir artış;
 • Boğazda artan ağrı, hasta sıvı gıdaları bile yutmaz;
 • farinksin arkasında, bir gün içinde keseciklere ve küçük yaralara dönüşmeye başlayan küçük kırmızı noktalı küçük döküntüler olacaktır.

Erişkinlerde herpetik boğaz ağrısı tedavisi

Tek başına, anjina hastaya çok az sorun verir, ancak semptomları hayatın alışkanlık ritmini bozar, dolayısıyla söz konusu hastalığın tedavi rejimini seçer, önce semptomları kaldırmalısınız. Genellikle, ödevler şöyledir:

 1. Antihistaminikler ve duyarsızlaştırıcı ilaçlar - Suprastin, Diazolin. Bu ilaçlar, farenksin şişmesini hızla ortadan kaldırır, genel sağlığı kolaylaştırır ve farinkste ağrının şiddetini azaltır.
 2. Antiülser ilaçlar - Asiklovir, Viferon. Farinksin arka duvarında oluşan kızarıklık ve yaralarla yağlanır ve bu da iyileşmelerini hızlı hale getirir.
 3. Vitamin - vitamin B ve C Hastalarının karmaşık hazırlıklar son derece kullanışlı ve vitaminler açısından zengin olduğunu anlamalısınız, gıdalar çalışmıyor vücutta bu maddelerin arzı telafi etmek, böylece tayin doktor vitamini kompleksi desteklemek emin olun.

Herpes boğaz ağrısı olan bir hastaya bolca bir içecek vermek ve doğru beslenmeyi seçmek çok önemlidir, bunun içinde sadece orta dereceli hafif yiyecekler bulunacaktır.

Lütfen not: Söz konusu hastalık viral bir etiyolojiye sahip olduğundan, doktorlar antibiyotikleri reçete etmeyi uygun bulmamaktadır. Bu ilaçlar, sadece herpetik boğaz ağrısının (4 günden fazla) uzun süreli seyrinde etkili olacaktır - bu, ciddi komplikasyonların gelişmesini engelleyecektir.

Yetişkinlerde herpetik tonsillit Halk tedavi

Tabii ki, halk tıbbında, herpetik boğaz ağrısı karşı tıbbi ilaçlar hazırlamak yardımcı olacak birçok yemek tarifleri vardır. İşte sadece en yaygın ve etkili olanları:

 1. Propolis tentürü. Kendi başına hazırlanabilir (100 ml alkol için 10-30 g propolis koymak ve yaklaşık 10 gün ısrar etmek) veya eczaneden satın alabilirsiniz. Posterior farryngeal duvarın etkilenen kısımlarını tedavi etmek için bu aracı kullanın - yaralar çabuk iyileşir, yutulduğunda ağrı kaybolur, ancak işlem sırasında hasta birkaç dakika hisseder ve yanma hissi verir.
 2. Pancar infüzyonu. Kırmızı pancarın küçük bir rende üzerine rendelenmesi ve 1: 1 oranında kaynayan su ile püre dökülmesi gereklidir. 6 saat boyunca infüze edilir ve 2-3 saat boyunca her 2 saatte bir boğazınızı yıkardı. Pancar infüzyonu, enflamatuar süreçten hızlı bir şekilde kurtulmaya ve yutulduğunda ağrıyı azaltmaya yardımcı olacaktır.
 3. Sarımsak ile sıkıştırın. Boğaz ağrısı olduğunda Herpangina basit wrap kaldırın: Onlara temizlenmeli ve ezilmiş sarımsak baş eklemek ve ağırlık tamamen böylece tüm kaynar su dökmek için, sıradan bisküvi bir avuç almak "boğuldu." Bisküviler su ile ıslatıldıktan sonra, çabucak süzülmeli ve elde edilen maddeyi pamuklu çoraplara koyup boğaza tutturmalısınız. Kompres tamamen soğuyana kadar sürer, ancak aşırı yanmaya izin vermemelisiniz.
 4. Lahanadan sıkıştır. Boğazına basitçe tatbik edilen ve bir fularla sabitlenen bir beyaz lahana yaprağı alacaktır. Lahana yaprağı sadece lahana yaprağı doğrayın ve boğaz uygulanan bulamaç şeklinde, ısıyı almaya ve yutma sırasında ağrı kurtulmak ve böyle bir kompres etkisini artırmak için yapabiliyor.

Herpetik boğaz ağrısı olası komplikasyonları

Birçok hasta anjinayı bağımsız olarak tedavi etmeyi tercih eder, ancak bu hastalığın birçok türü vardır ve her biri için bireysel tedavi vardır. Herpetik boğaz ağrısı yanlış veya hatta tamamen ihmal edilirse, ciddi komplikasyonlar beklenebilir. Bunlar şunları içerir:

Çocuklarda herpetik anjin

Genel olarak, göz önüne alınan hastalık, çocuklukta tam olarak ortaya çıkmaktadır - istatistiklere göre, 3-10 yaş arası çocuklarda herpetik anjina teşhisi konmuştur. Böyle bir hastalığın gelişiminin nedeni, hasta bir kişiden ya da bir virüs taşıyıcısından yayılan Coxsackie virüsü ile enfeksiyondur. Enfeksiyon hava yolu ile, temas eden kişi ya da beslenme yolu ile gerçekleşir. Herpetik boğaz ağrısının gelişimine katkıda bulunmak, çocuğun hipotermisi, bağışıklığın azaltılması, soğuk içecek ve bulaşıkların kullanılması olabilir.

Çocuklarda herpetik tonsillit belirtileri

Çocuklukta hastalığın başlangıcı her zaman ani, serttir. Herpetik anjinin en başında grip belirtilerine benzer belirtiler vardır:

 • vücut sıcaklığını kritik seviyelere çıkarır;
 • Çocuk kas ve ağrılarda ağrıdan şikayetçidir;
 • baş ağrısı ve hafif baş dönmesi şikayetleri;
 • Hastanın iştahı azalır, bazı çocuklar hiç yemeyi reddeder;
 • Genellikle herpetik boğaz ağrısı gelişen bir çocuk karın ağrısı, bulantı ve kusma ile sorunludur;
 • hızlı bir şekilde boğaz ağrısı, burun akıntısı ve öksürük var.

Tam anlamıyla Hastalığın ilk günü kırmızı döküntü görünür ve hızlı bir şekilde küçük knot içine dejenere ve sıvı içeriği ile kabarcıklar boğaz, üst damak ve posterior faringeal duvarda bademcikler, şişmesi. Birkaç gün sonra bu aynı kabarcıklar çocuk şiddetli ağrıya neden aşındırıcı ülser, dönüşür - Hastalar yiyecek ve içecek tamamen reddetme, onu aşırı tükürük salgılanması görünebilir bu yüzden, hatta kendi tükürük yutmak zordur.

Mukus boğazında ve ağız boşluğunda gözle görülür değişikliklere ek olarak, submandibular ve servikal lenf düğümlerinde de bir artış vardır - bu, herpes boğaz ağrısının karakteristik bir işareti olarak kabul edilir.

Lütfen not: eğer herpetik anjin normal formda meydana gelirse, hasta çocuğun vücudunun sıcaklığı hastalığın 4.-5. gününde normalleştirilir ve yaralar bir hafta içinde geçer. Ancak bir çocuğun bağışıklığı zayıflarsa, söz konusu hastalığın karakteristik semptomları, görünüşte tam iyileşmeden 2-3 gün sonra geri dönebilir.

Çocuklarda herpetik boğaz ağrısı tedavisi

Kural olarak, herpetik bir boğaz ağrısıyla, çocuk bir sağlık kurumuna yerleştirilmez ve terapi ayaktan hastaya uygulanır. Küçük bir hastanın tam muayenesinden sonra doktor bireysel randevuları yapar. Çoğu zaman, herpetik boğaz ağrısı tedavisinde, aşağıdaki ilaç gruplarına reçete edilir:

Herpetik anjin için antibakteriyel ajanlar reçete edilmemiştir, çünkü bu hastalık viral bir etiyolojiye sahiptir ve antibiyotikler bu patojenler üzerinde etkili değildir. Oral kavitenin ve farenksin lökosit interferon ile düzenli olarak irrigasyonuyla çok iyi bir etki verilir ve hala mukus pharynx'i merhem Acyclovir veya Viferon ile tedavi etmek mümkündür.

Çocuğun 38. 5 dereceyi aşan vücut sıcaklığı varsa, antipiretik ilaçlar vermesi önerilir - örneğin İbuprofen veya Parasetamol. Vücut ısısı belirtilen rakamlardan daha düşükse, yapılacak hiçbir şey yoktur - yüksek sıcaklık herpes boğaz virüsü ile mücadele etmektedir.

Lütfen not: Furacilin, Miramistin veya Biocide gibi spesifik antiseptik yollarla gargara yapmak gereklidir. Bu, ikincil bir enfeksiyonun bağlanmasını önleyecektir. Çocuk bağımsız olarak nasıl gargara yapılacağını bilmiyorsa, o zaman bu ilaçlar boğazını sulayabilir.

Pediatrik pratiğinde herpetik anjina ile topikal preparatlar da kullanılır - örneğin, Ingalipt, Angina ve Gevalax aerosolleri antiseptik, analjezik ve zarflayıcı etkilere sahiptir. Ve farinksin ultraviyole ışınlaması, mukozada erozyon ve ülserlerin hızlı iyileşmesini sağlar.

Lütfen not: Bir çocukta herpetik boğaz ağrısı tedavisinde inhalasyon ve kompresler kullanılmamalıdır. İlk olarak, bu prosedürler vücut sıcaklığındaki bir artışı tetikleyebilir. İkincisi, virüsün daha geniş yayılmasına bir "itme" veren bu termal prosedürlerdir.

Hasta bir çocuğun bakımı için genel öneriler

Herpetik yara olan bir çocuk, yutması zor olduğu için genellikle yiyecekleri reddeder. Ama sonuçta, ilaçları alır ve vücudun güçlü olması gerekir, böylece bağışıklık tamamen zayıflamaz ve hastalıkla savaşmaya devam eder! Bu nedenle, ebeveynler, aşağıdaki dönemleri içeren hastalık dönemi için bir diyet geliştirmek için çocuk doktoruyla birlikte çalışmalıdır:

 • Gıda ya sıvı ya da püre olmalıdır;
 • Yiyecek, yiyecek ve içeceklerin sıcaklığı ortalama - sıcak veya soğuk yiyeceklere izin vermemelisiniz;
 • Hastalığın akut seyri sırasında yiyecek hafif olmalı, ancak aynı zamanda besleyici olmalıdır - zayıflamış organizmayı aşırı yüklemeyin;
 • Herpetik boğaz ağrısı için ideal yemek tavuk suyu olacak - sıvı, vücut için ağır değil, besleyici; Süt ürünleri hasta bir çocuğun diyetine eklenebilir, ancak sadece kusma ve ishal yoksa;
 • Hasta bir çocuğa turşu, tuzlanmış ve tütsülenmiş ürünler vermek kesinlikle yasaktır.

arka planı Herpangina çocuk ishal ve kusmayı eziyet edebilir Yani, bol içme sağlamak için gereklidir - kalça meyve içecekleri, meyve içecekleri, jöle, et suyu yapmaya izin verdi.

, Herpes anjin ile hasta çocuğun izole eşyaları ayrı bir set ile onu sağlayacak ve tamamen sağlıklı aile üyeleri ile herhangi bir temas dışlamak için emin olun - Hastalığın viral etiyolojiye hakkında unutma.

Tıbbi bitkilerin bir kaynatılmasında bebek gargarası yapmak her 2 saatte bir önemlidir. Bunun için okaliptüs, papatya, adaçayı, calendula kullanabilirsiniz. Tek nokta, çocuğun söz konusu bitkilerden herhangi birine karşı alerjisi olup olmadığını önceden tespit etmektir, böylece sağlığının durumunu daha da kötüleştirmemek.

Herpetik anjin, iyi tedavi edilebilen oldukça yaygın bir viral hastalık türüdür. Asıl önemli olan, bir doktorun reçetelerini ve önerilerini kesinlikle uygulamaktır - bu, komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Tsygankova Yana Aleksandrovna, tıbbi yorumcu, en yüksek yeterlilik kategorisinin terapisti

Toplam 17,183 görüntüleme, 8 görüntülenme bugün

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.

Evde anjina hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir. Çocuklarda ve yetişkinlerde anjinadan halk ilaçları ve antibiyotikler

Yutkunma, konuşma ve şiddetli vakalarda zaman kişiye büyük bir rahatsızlık ve acı veriyor bu hastalık iltihaplı bademcikler - hatta nefes zaman.