Loading

Boğazda streptokoklar için en etkili tedavi

Yaşamı boyunca insan vücudunda bulunan en yaygın bakterilerden biri, streptococcus'dur. Solunum sistemine olduğu kadar gastrointestinal kanalın deri ve mukoza üzerinde bulunur.

Streptococcus bir kişinin boğazında bulunur ve bağışıklık sisteminin normal çalışmasıyla patolojilerin gelişmesine neden olmaz. İnsanlarda streptokok enfeksiyonu etkisi altında vücudun koruyucu işlevlerinde bir azalma ile birlikte, en yaygın olanları kızıl ateş ve bademcik iltihabı olmak üzere çeşitli patolojiler teşhis edilebilir. Streptokokların boğazda tedavisi hem ilaç tedavisi hem de halk yöntemleri ile gerçekleştirilir.

Tehlikeli streptokok nedir?

Streptokoklar, boğaz dahil bir dizi hastalığın nedenleri olan bakterilerdir.

Streptokok gibi bakteriler herhangi bir kişinin deri ve mukoza yüzeyinde bulunur. En tehlikeli bakteri türleri A grubuna aittir ve diğerlerinin hepsi de patojen olabilir, ancak etkileri altında ortaya çıkan hastalıklar herhangi bir komplikasyon olmaksızın hızlı ve kolay bir şekilde tedavi edilebilir.

A grubunun tehlikeli bir bakteri, boğazda iltihaplanma sürecinin gelişimini provokasyona uğratan patojenik streptokoklardır ve bu da büyük miktarda irin birikmesine eşlik eder. Böyle bir durumda, pürülan anjina gibi hastalıklar gelişebilir.

Sıklıkla hastalar A grubuna da ait olan boğaz ve hemolitik streptokoklara sahiptir. Boğazda bu tür bir mikroorganizmanın aktif ömrü kızıl ya da bademcik iltihabı gibi bir hastalığın gelişimine yol açar. Genellikle, etkili tedavi olduğunda, böyle bir hastalık hızla geçer ve hasta iyileşir, ancak bazen burun ve kulakların sinüslerini etkileyen çeşitli komplikasyonların gelişimini provoke edebilirler.

İnsan boğazının bir başka yaygın sakinliği, çoğu durumda herhangi bir hastalığın gelişmesine neden olmayan yeşil bir streptokoktur. Buna rağmen, kalp dokularına nüfuz edebilir ve endokardit gibi bir patolojinin gelişmesine neden olabilir. Bu nedenle boğazda yeşil bir Streptococcus tanısı konduğunda, rahatsız edici sonuçların gelişmesine izin verecek hemen tıbbi tedaviye başlamak gerekir.

Bakteri bir kişiden diğerine aktarmanın ana yolu, doğrudan birbiriyle, yani hava damlasıyla temas etmektir.

Nadir durumlarda, streptococcus insan vücuduna kirli yiyecek veya bulaşıklar yoluyla girer. Bu tür bulaş yolları çoğu durumda üst solunum yollarının, yani boğazın hastalıklarının gelişmesine yol açar.

Boğaz hastalıklarının gelişimini provoke eden bazı faktörler vardır:

 • şiddetli hipotermi
 • Vücudun koruyucu fonksiyonlarının azalması
 • bademcikler veya boğaz bölgesinde mekanik travma

Patolojinin gelişimi, patojenik mikroorganizmanın, mukozal hücrelerin üst katmanına nüfuz ettiği an ile başlar. Bu, streptokokların bağışıklık sisteminin hücreleri üzerinde baskılayıcı bir etkiye sahip olan özel bir proteini uyandırmasına izin verir.

Patolojinin semptomatolojisi

Streptokok enfeksiyonunun karakteristik bir belirtisi, 40 dereceye ulaşabilen çok yüksek vücut ısısı olarak kabul edilir.

Genellikle bakterilerin kuluçka süresi 1 ila 4 gün sürer. Klinik resmin şiddeti genellikle hastanın yaşına bağlıdır.

Çocukların hasta olması durumunda hastalık oldukça hızlı gelişir. Hafif titreme ve halsizlik, belirgin bir semptomatolojinin ortaya çıkmasıyla sonuçlanır. 1 yaşın altındaki çocuklarda, aşağıdaki belirtiler görünebilir:

 • çocuk çok huysuz olur ve genellikle ağlar
 • herhangi bir yiyeceği reddeder ve memeyi emer
 • vücut ısısı yükselişi
 • Burun boşluğundan sarı ve yeşil bir mukus salgılanmaya başlar.
 • bulantı ve kusma nöbetleri var

Daha büyük çocuklar zaten endişelerini anlatabilir. Genellikle çocuk halsizleşir, uyku bozuktur, iştah azalır ve boyundaki lenf düğümleri artar. Ayrıca, aşağıdaki belirtiler daha büyük çocuklarda görülür:

 • boğaz ağrısı
 • mukozada kuruluğu artmış
 • sık baş ağrısı
 • Zulüm ve öksürük

Boğazın yakından incelenmesiyle, bademciklerin renklerini parlak kırmızı renkte ve püstüllerin oluşumunda görebilirsiniz. Pürülan süreçlerin yoğun gelişimi ile hastanın iyiliği daha da kötüleşir ve vücudun genel zehirlenme belirtileri büyür.

Hastanın streptokokal farenjit tanısı konulduğunda kuru bir öksürük görülür. Yavaş yavaş, ıslak olana dönüşür, ancak etkili bir tedavinin yokluğunda, tracheit gibi bir hastalık hızla gelişir. Çocuklar deride kızarıklıklara neden olduğunda, kızıl ateş gibi bir hastalığın gelişimi hakkında konuşabilirsiniz. Yetişkinlerde streptokok enfeksiyonu çok daha şiddetlidir ve listelenen semptomların tümü eşlik eder.

Patoloji için ilaç

Streptococcus'un boğazda aktive olması durumunda, tedaviye hemen devam etmelidir.

Farmakjit ve kızıl ateş gibi patolojileri olan çocuklar ve yetişkinler için antibakteriyel ilaçlar ile tedavi reçete edilir. Ek olarak, vücutta böyle bir bakterinin varlığının teşhisi konulduğu hastalar için antibiyotik tedavisinin geçişi endikedir.

Hastalığın keşfinden hemen sonra, çeşitli komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olacak antibiyotikler alın. Ek olarak, bu tür ilaç terapisi, bir çok yer ve dokuya enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yardımcı olur.

Hastanın komplike olmayan bir enfeksiyonu varsa, genellikle bir hafta içinde ondan kurtulur. Streptokok enfeksiyonunun tedavisi, zor durumlar dışında, hastanın sabit bir ortama yerleştirilmesini gerektirmez.

Streptokokların boğazda tedavisi, belirli patojen türlerinin ve antibakteriyel ilaçlara duyarlılığın araştırılması ile başlar.

Tüm çeşit çeşit antibiyotiklerden daha güvenli ve etkili olanı seçerler. Antibiyotik tedavisinin ana amacı patojenin tamamen yok olmasıdır. Bu, hoş olmayan semptomlardan kurtulmanızı, vücudun her tarafındaki bakterilerin yayılmasını önlemenizi ve komplikasyonların oluşmasını önlemenizi sağlar.

Streptokok enfeksiyonu için ilaç tedavisi aşağıdaki yöntemleri içerir:

 • Antibakteriyel tedavi
 • immüno düzeltmenin uygulanması
 • fizyoterapi yürüten

Streptokok enfeksiyonuna karşı mücadele şu şekilde gerçekleştirilir:

 • penisilinler
 • makrolidler
 • aminopenisilinler
 • sefalosporinler
 • linkozamitler

Antibakteriyel ilaçlarla tedavi, çeşitli komplikasyonların gelişme riskini azaltmak için birkaç kez izin verir. Genel antibiyotik tedavisine ek olarak, yerel ilaçlar reçete edilir. Çoğu zaman streptokok enfeksiyonu ortadan kaldırmak için, boğazı antiseptik etkiye sahip özel solüsyonlarla durulayın.

Faydalı video - Bir viral enfeksiyonun bakteriyelden nasıl ayırt edileceği:

En basit ve etkili ilaç furacilinin bir çözümüdür. Yardımı ile farinks ve bademciklerin yüzeyinde patojenik mikroorganizmalardan kurtulmak mümkündür ve birkaç saat çalışır. Hastalığın akut döneminde, furacilin ile durulama her yarım saatte bir mümkün olduğunca sık yapılmalıdır. 3-4 gün sonra, 5-6 saatlik periyodik bir antiseptik solüsyon ile gargara yapılması önerilir. Bu tedavi yöntemi, mukus boğazının yüzeyindeki bakteri miktarını azaltabilir ve bu da kanın içine nüfuz etmesini ve vücudun her tarafına yayılmasını önler.

Streptokok enfeksiyonunun tedavisi, vücudun koruyucu işlevlerini arttırmayı içerir. Bu amaçla vitaminler, mikro elementler ve immünomodülatörlerin alımı reçete edilir. Fizyoterapötik prosedürlerin uygulanması, lokal kan dolaşımını geliştirmeye ve hastanın iyileşme sürecini hızlandırmaya izin verir.

Geleneksel tedavi yöntemleri

Streptokok enfeksiyonu tedavisinde halk hekimliğinin en iyi tarifleri

Streptokok enfeksiyonu ile mücadelede ana yöntem antibakteriyel tedavidir. Bununla birlikte, bu tür özellikler, her zamanki gıda ürünleri ve aynı zamanda şifalı otlar temelinde infüzyonlar ve et suları tarafından ele geçirilmektedir.

Yerli tıp streptokok enfeksiyonu için aşağıdaki tedaviyi sunar:

 1. Boğaz hastalıklarına karşı mücadelede etkili bir çare, C vitamini kaynağı olarak görülen siyah frenk üzümüdür. Patates püresini bir defada yiyinceye kadar meyveleri öğütebilirsiniz. Bu tür bir tedaviye üç gün devam edilmeli, bundan sonra iki kez berry püresi miktarını azaltmalı ve bir hafta daha kullanmalısınız.
 2. Soğan ve sarımsak günlük taze yemek tavsiye edilir. Bu tedavi yöntemi çok hoş değildir, bununla birlikte, sadece boğazdaki streptokok sayısını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda tüm vücudu iyileştirir.
 3. Sırasıyla aşağıdaki şemaya göre bir tıbbi kaynatma hazırlayabilirsiniz: 2 yemek kaşığı kuru ot iyice ezilmeli ve 400 ml kaynar su dökülmelidir. Oluşan kütle infüzyon için bırakılmalı ve soğuduktan sonra filtrelenmelidir. Pişirilmiş infüzyon günde birkaç kez 1/2 fincan tüketilmelidir.
 4. Boğazınızı yıkamak için, popüler bir tarife göre hazırlanmış bir tıbbi çözelti kullanabilirsiniz. 10 gramlık söğüt ve kabuk korteksleri için küçük bir kapta karıştırın ve 300 ml su dökün. Elde edilen karışım 2 saat süreyle infüze edilmeli, sonra gerilmeli ve boğazda durulamak için kullanılmalıdır.

Streptokok enfeksiyonunu mümkün olan en kısa zamanda ortadan kaldırmak için geleneksel tedavi yöntemlerini ilaç tedavisi ile kombine etmeniz önerilir.

Olası komplikasyonlar

Çoğu komplikasyon streptokokal farenjitin yanı sıra bağışıklığı zayıflamış olan hastalarda da gelişir.

Hastalığın başlangıcından 4-7 gün sonra, erken komplikasyonlar şu şekilde gelişebilir:

Görünen iyileşmeden 2-4 hafta sonra, antibiyotik tedavisinin olmaması veya reçete edilen tedaviye uyulmaması nedeniyle geç komplikasyonlar gelişebilir. Çoğu zaman, hastalara teşhis edilir:

 • kemik iliği iltihabı
 • menenjit
 • endokardit
 • akut romatizma

Çocuk streptokokal bronkopnömoni geliştirdiğinde, inflamasyon odakları yoğun bir şekilde gelişir ve yavaş yavaş gelişir. Bu patolojiler plörezi ve nekrotik akciğer hastalıklarına geçebilir. Böyle bir patolojik durumun gelişmesiyle, preterm bebekler genellikle ölümcül bir sonuca sahiptir.

Ne yazık ki, bugün streptococcus'a karşı bir aşı yoktur. Bu bakımdan, konut ve bedenlerinin hijyenini izlemek, egzersiz yapmak, tam olarak yemek yapmak ve hasta insanlarla temastan kaçınmak önleyici amaçlarla önerilir. Bir insanın hala hasta olması durumunda, bir uzmana başvurmak ve kendi kendine ilaç kullanmamak gerekir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Boğazda streptokok enfeksiyonu tedavisi, görünümünün nedenleri

Doğumdan insanlar çevre ile etkileşime girmeye başlar. Birçok farklı bakteri içerir. Onlar olmadan, varoluşumuz boşuna olurdu. Bakteriler her zaman insanlar için tehlike taşımamaktadır. Ancak bağışıklık fonksiyonunun zayıflamasıyla çeşitli hastalıklar gelişmeye başlar. Bakteri enfeksiyonu tiplerinden biri streptokoktur. Bu nedir ve başkaları için ne kadar tehlikeli?

Streptococcus kavramı

Streptokokal boğaz enfeksiyonu en sık görülen hastalık grubudur. Bakteriler ev eşyaları, deri, mukoza zarları ve sindirim sisteminde yer alabilir.

Uygulamada, birçok streptokok enfeksiyonu izole edilir. Bu yeşillendirme türü, piyojenler, viridans, mitis, hemolitik ve hemolitik olmayan tip içerir.
Solunum yolunda yer alan en yaygın enfeksiyonlar hemolitik veya piyojenik streptokok ve pnömokoktur.

Boğazdaki Streptococcus pyogenes, kan hücrelerinin yok olmasına neden olabilir. Sonuç olarak, hasta şeklinde rahatsızlıklar gelişir:

 • solunum sistemi hastalıkları;
 • apse ve fraktürler;
 • iç organlarda iltihaplanma;
 • sepsis.

Pnömokok, kendi başına pnömoni, otitis, bronşit ve sinüzit şeklinde hastalıkların ana nedenidir.
Streptokok enfeksiyonu, stafilokokların aksine, sıcaklık ve dezenfeksiyon etkilerine daha az dayanıklıdır, bu nedenle antibakteriyel tedavi vermek daha iyidir.

Ayrıca nonhemolitik tipte streptokoklar da vardır. Mesela, yeşil bir mitis ağız boşluğunda yaşar ve diş çürüklerine yol açar. Ancak yeşil viridanslar mukoza zarlarında bulunur. Ancak bu patojen flora için geçerli değildir.

Boğazda streptokok nedenleri


Boğazdaki Streptococcus daima ağızdadır. O hiçbir yerde görünmüyor. Vücutta solunan havanın, kötü işlenmiş sebzelerin ve meyvelerin, yıkanmamış ellerin, evcil hayvanların ve öpücüklerin temaslarının sonucu olarak nüfuz edebilirler.

Streptokok enfeksiyonundan kendinizi korumak sadece imkansızdır. Sadece bazen sayıları normaldir, o zaman kişi tamamen normal hisseder.
Bağışıklık fonksiyonu zayıflar ve vücutta olumlu bir ortam ortaya çıkar çıkmaz aktif olarak çoğalmaya başlarlar. Bu yüzden şartlı patojen bir floraya yönlendirilirler.

Yetişkinlerde streptokokların nedensel aktivasyonu, bağımlılıkların varlığıdır. Bu süreç, çeşitli hastalıklara daha duyarlı hale getiren ağız mukozasına zarar verir. Streptococci'nin reprodüksiyonu da yol açabilir:

 1. sürekli mide ekşimesi, yani yemek borusu ve farinkse gastrik sıvı atmak;
 2. immün yetmezlik durumu;
 3. uzun süreli kortikosteroid kullanımı;
 4. Kemoterapi.

Bir hastanede vücuda giren streptokoklardan kurtulmak zordur. Bu bakteriler, antibakteriyel ajanlara karşı güçlü bir dirence sahiptir ve bu nedenle bunların karıştırılması çok daha zordur.

Yenidoğanda Streptococcus, doğum sırasında anneden kaynaklanan enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkar. Hemolitik grup B Streptococcus, kadınlarda cinsel alanın bir bileşenidir. Sayıları genellikle gebelik döneminde artar. Enfeksiyon olasılığı uzamış doğum, erken membran rüptürü ile artar.

Streptococcus'un neden olduğu hastalıklar

Boğazdaki streptokok belirtileri değişebilir. Her şey solunum sisteminin hangi bölümünün etkilendiğine bağlıdır.
Sonuç olarak, streptococcus'un çoğalmasından kaynaklanan bir dizi hastalığı tanımlamak alışılmış bir durumdur.

Akut doğanın veya anjina'nın iltihabı

İnflamatuar süreç bademciklerde görülür. Zayıflamış bir bağışıklık fonksiyonu ile bakteriler aktif olarak çoğalmaya başlayarak, pürülan içerikle sonuçlanır. Zehirli maddeler kanın içine girer, çünkü vücuttaki sıcaklık yükselir, zayıflık ve ağrıya neden olur.

Boğazda streptokok enfeksiyonu ile enflamatuar süreç komşu organlara yayılır. Daha sonra otitis, paratonsillar apse, glomerülonefrit, artiküler romatizma şeklinde komplikasyonların gelişmesi hakkında konuşmak alışılmış bir durumdur.

farenjit

Palasin kemiği, dil ve lenfatik folikülleri etkileyen faringeal bölgede inflamatuar süreç. Hastalık patojenik streptokokların penetrasyonu veya zayıflamış immün fonksiyonu nedeniyle kendini gösterir. Bu durumda iltihabın inen bir karakteri vardır, yani, bakteriyel enfeksiyon trakea ve bronşiye iner.

Farenjit belirtileri:

 • boğaz şişmesi;
 • yutma sırasında acı veren bir his;
 • öksürme;
 • sıcaklıkta hafif bir artış.

Farenjit, hastanın genel durumunu büyük ölçüde etkilemez. Ancak tedavinin yokluğunda paratonsillar apse, larenjit ve tracheitis gelişmesine yol açabilir.

Kızılhaç ateşi

Beta-hemolitik streptokokların penetrasyonuna bağlı akut enfeksiyöz bir hastalıktır. Bu tür bakteriler, farengeal bölgenin mukoza zarından geçer. Birçok durumda, bakterilerin aktif olarak çoğaldığı bir odak oluşturulur. Sonuç olarak, kanın içine eritrojenik bir toksin salgılarlar.
Yetişkinlerde, semptomlar çok bulanık. Vücudun hafif bir zehirlenmesi ve ciltte soluk döküntüler vardır.

Çocuklukta her şey çok daha zor. Ana belirtiler şunlardır:

 • sıcaklık göstergelerindeki artış;
 • güçlü zayıflık ve genel halsizlik;
 • vücudun her yerinde döküntüler.

Hastalığın zamansız tedavisinde de lenf düğümleri, otit, otoimmün hastalıklar, endokardit, miyokardit, nefrit ve artrit enflamatuar süreç şeklinde komplikasyonlara yol açabilir.

periodontit

Etkilenen dişin etrafında yer alan periodontiyumda inflamatuar süreç gözlenir. Streptokok enfeksiyonu genellikle dişeti cebinde yaşıyor. Bağışıklık fonksiyonunda azalma ile bakteriler aktif olarak çoğalmaya başlar. Böyle bir süreç, kötü hijyen, çürümüş oluşumların varlığına, stomatite yol açabilir.

Hastalığın hafif formları ile, hasta şişlik ve diş eti kanaması vardır. Şiddetli lezyonlarla, pürülan bir doğanın inflamatuar bir süreci gözlenir.
Tedavinin yokluğunda, diş kaybı, atrofi ve kemik dokusunun tahribatı, periodontal apse şeklinde advers etkiler ortaya çıkabilir.

zatürree

Streptococcus aktif olarak çoğalırsa, boğazdaki pnömoni akciğer dokusuna, bronş tüplerine, kan ve lenf hasarına yol açar. Enflamatuar süreç hızla akciğerlere iner, bu da gaz değişimi ve oksijen eksikliğine neden olur.

Hastalığın ana belirtileri şunlardır:

 • nefes darlığı;
 • ateşli devletin gelişimi;
 • zayıflaması;
 • güçlü bir öksürük ile.

Bebeklerde streptokokal pnömoniyi tolere etmek çok zordur. Şiddetli zayıflatılmış bağışıklık fonksiyonu olan veya antibiyotiklere duyarlılık bulunmayan hastalarda pnömoninin şiddetli formları ortaya çıkar.

Sonuç olarak, komplikasyonlar bağ akciğer doku, akciğer doku atrofisi, plörezi, apse, sepsis pnevmoskleroznogo proliferasyonu olarak gelişebilir.
Yukarıdaki hastalıkların hepsine hemolitik streptokoklar neden olur.

Hemolitik olmayan veya yeşil streptokok, ağız boşluğunda bulunur ve tüm mikrofloranın yaklaşık yüzde altmışını kaplar. Boğaz bölgesine ek olarak, yeşil bakteri türü bağırsak boşluğuna yerleşebilir ve aynı zamanda çürük oluşumlara ve endokardite yol açabilir.

Streptococcus tarafından kışkırtılan hastalıkların teşhisi

Bir tedavi sürecini başlatmadan önce, doktor analiz için boğazından bir çubukla almalıdır. Streptococcus'u Staphylococcus aureus'tan ayırmak için bu gereklidir. Ortaya çıkan ortam, bir smear kullanılarak bir laboratuar ekimine tabi tutulur. Bundan sonra uzmanlar kolonileri inceler ve sayılarını sayar. Enfeksiyonun antibiyotiklere duyarlılığı için de bir test yapılır. Analiz sonuçları sadece beş gün sonra bilinecektir.

Ama keskin süreç sizi her zaman beklemez. Streptokok enfeksiyonu, tüm antibiyotiklere karşı artan duyarlılığa sahip olduğundan, tedavi hemen reçete edilir.

Boğazda streptokok enfeksiyonu tedavisi

Streptococcus'dan çocuklar ve yetişkinler nasıl tedavi edilir? İlk adım, hastalığın etken maddesini belirlemek için ekspres teşhis gerçekleştirecek bir uzmanla temasa geçmek. Bir hasta zelenyaschy strep boğaz tedavi bulunursa endokardit gibi kötü tedavi dişleri ya da komplikasyonları hareket edebilir temel nedenleri ortadan kaldırmaktır.

Ayrıca, boğazda streptokok enfeksiyonu tedavisi, Aioksiklava, Augmentin veya Flemoxin formunda penisilin grubundan antibiyotik kullanımını içerir. Terapi süresi ortalama on gündür.

Streptococcus'un bir çocuğun boğazında tedavi edilmesi çok daha zordur. Ancak çoğu durumda, bebek, antibiyotik enjekte edildiği hastaneye yerleştirilir. Koşul tatmin edici ise, müstahzarlar bir süspansiyon şeklinde verilir. Tedavi süresi on ila on dört gündür. İç organlarda komplikasyonları önlemek için bu gereklidir.

Hastanın penisiline karşı alerjik reaksiyonu varsa, streptococcus, sefalosporin grubundan Eritromisin formunda bir supraks veya makrolit grubu şeklinde antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Strep boğazda çocuklarda kızıl ateş şeklinde, aminoglikozidler enfeksiyondan kurtulmaya yardımcı olur. Böyle bir tedavi genelleme sürecini engeller.

Streptokok enfeksiyonunu başka ne tedavi edebilirsin?

Streptococcus'un boğazda tedavisi, ek önlemlerin uygulanmasını içerir:

 1. antipiretik ilaçların alınması. 38,5 derecenin üzerinde bir sıcaklıkta tayin edilirler;
 2. büyük miktarlarda sıvı tüketir. Hasta ılık su, yeşil çay, komposto ve meyve içecekleri içebilir. Ancak, miktarın günde iki litreden az olmaması gerektiğini hatırlamakta fayda var;
 3. çeşitli antiseptik çözümler ile gargara. Bu amaçla tuzlu su veya soda çözeltisi, bitkisel infüzyonlar mükemmeldir. Prosedürü takip etmek günde on kereye kadar olmalı;
 4. Pastil ve tabletlerin antibakteriyel ve analjezik etki ile emilimi. Mükemmel etki Gramdin, Strepsils, Faringosept, Lizobakt;
 5. Miramistin, Hexoral, Lugol formunda çeşitli ajanlarla boğazın sulanması;
 6. streptocide formunda antiseptik ajanların boğazında uyuyarak;
 7. ağrı ve öksürük hafifletmek için tuzlu çözüm ile inhalasyonlar.

Burun akıntısı ve tıkalı burun tıkanıklıkları varsa, burun pasajları tuz veya furakilin solüsyonu ile yıkanır. Ayrıca, vazokonstriktörler ve lokal antibiyotikler Polydex veya Isophra formunda damlar.

Ek bir tedavi olarak, halkla tedavi yöntemlerini kullanabilirsiniz. İşte birkaç tarif var.

 • Demlemek, gül kalçaları veya ahududu yaprakları. Bir içki al, günde beş kez olmalı. Mükemmel bir antipiretik ve güçlendirici etkiye sahiptir.
 • Ihlamur ile demlemek papatya demlemek. Içeceğin etkisi anti-inflamatuar, ateş düşürücü ve sıkılaştırıcı etki sağlamaktır. Günde üç kere almalısın.

Daha hızlı iyileşmek için sigara, tatlı ve undan, sauna ve hamam ziyaretinden vazgeçmelisiniz. Streptokok enfeksiyonu ciddi komplikasyonlara yol açtığı için tıbbi işlemle gecikmek imkansızdır. Bu özellikle küçük çocuklar için geçerlidir. Doktor çocuğun hastaneye yatırılmasını önerirse, reddedilmemelidir.

Strep boğaz enfeksiyonunun tedavisi

Streptokokal boğaz enfeksiyonu, hemolitik streptokokların çoğalmasından kaynaklanan hastalıkların bir listesidir.

Streptokoklar, lactobacilli ailesine ait bakterilerdir. Mikroskop altında, streptococcus'un küresel olduğu görülebilir.

Üç bakteri türü vardır, ancak KBB organlarının enfeksiyonu, kesin olarak hemolitik tiplerin yeniden üretilmesinden kaynaklanır.

Streptococcus normal bir insanın boğazında bulunur, ancak bulaşıcı bir hastalığın başlangıcı, enflamasyonun başlangıcı ile dolup taşan güçlü bir üremesini tetikler.

Streptococcus ile enfeksiyon nedenleri

Çocuklarda, streptokokal doğanın anjina ve farenjit nedenleri şunlardır:

 • Birincil enfeksiyon;
 • Zayıf bağışıklık.
 • sigara;
 • mide ekşimesi;
 • Azaltılmış bağışıklık;
 • Glukokortikoid preparatların kabulü;
 • Kemoterapinin seyri.

Patogenez (insan maruziyetinin mekanizması) streptococcus

Streptokokların insan vücudu üzerindeki olumsuz etkisi, yaşamsal aktivite sürecinde toksik maddeler üretme yeteneklerinden kaynaklanmaktadır. Bu toksinler insan hücreleri için bir zehirdir ve çeşitli biçimlerde gelir:

 • Streptolysin - kan hücrelerini ve kalp dokularını yok eder;
 • Eritrojenenin - kan damarlarını genişletir;
 • Lökositin - lökositleri olumsuz etkiler, böylece bağışıklık sistemine zarar verir;
 • Bakterilerin vücutta yayılmasına yardımcı olan enzimler.

Olası patolojilerin çeşitleri

Boğazdaki Streptococcus, aşağıdaki patolojilere neden olabilir:

 • Farenjit, boğaz mukozasını etkileyen enflamatuar bir süreçtir;
 • Tonsillit - bademcik iltihabı;
 • Tracheitis, trakeada enflamatuar bir süreçtir;
 • Scarlet ateşi, boğaz ağrısı ve döküntü belirtileri ile birlikte bulaşıcı bir hastalıktır;
 • Angina, farinksin iltihaplanmasıdır.

Gecikmiş veya yetersiz tedaviyle birlikte strep boğaz enfeksiyonuna eşlik eden rahatsızlıklar sıklıkla görülür:

 • Rinit - burun mukozasının iltihabı;
 • Otitis - kulak iltihabı veya her iki kulakta;
 • Sinüzit nazal geçişlerin paranazal sinüslerinde inflamatuar bir süreçtir;
 • Bronşit bronşların iltihaplanmasıdır.

Hastalığın belirtileri

Çocuklarda ve yetişkinlerde enfeksiyon gelişiminin semptomatolojisi farklıdır.

Erişkinlerde hastalığın seyrinin özellikleri

Hastalığın kuluçka süresi ortalama 2-3 gündür.

Yetişkinlerde, semptomlar sıcaklıkta nispeten küçük bir artış ile, bulanık görünür.

 • Genel halsizlik;
 • Iştah kaybı;
 • Vücut ısısında artış (38.5-39 ° C);
 • Karakteristik sarı-yeşil renkteki burun sinüslerinden mukus izolasyonu;
 • Bulantı, bazen kusma (bu belirtiler yetişkinlerde çok nadirdir);
 • Artan servikal lenf düğümleri;
 • Ağrılı eklemler;
 • Yutulduğunda ve hatta dinlendiğinde boğazda ağrı;
 • Ağız kuru;
 • Öksürük kuru, terlemedir;
 • Baş ağrısı;
 • Pürülan bir kaplama veya ayrı ülserler ile kırmızı pancar.

Zamanında tedavi ve antibiyotik tedavisinin başlaması olmadan, tracheitis gelişebilir.

Çocuklarda dersin özellikleri

Çocuklarda boğazın streptokok enfeksiyonu yıldırım hızında gelişir: Birincisi hafif bir titreme ve zayıflıktır ve bir saat sonra bile en parlak semptomların eşlik ettiği yüksek bir sıcaklık vardır.

Bebeklerde aşağıdaki belirtiler mümkündür:

 • moodiness;
 • İştah kaybı, memenin veya şişenin tamamen reddedilmesi;
 • sıcaklık;
 • kusma;
 • Nazal sinüslerden sarımsı veya yeşilimsi mukus akıntısı;
 • uyuşukluk;
 • Artan servikal lenf düğümleri.

Çocuklarda, strep boğaz enfeksiyonu, bazen yukarıda tarif edilen semptomlara ek olarak, deri dökülme ve vücudun her yerinde bir döküntü olduğu gözlenen, kızıl ateşine dönüşür.

Gebelikte Streptokok

Streptococcus'un hemolitik çeşitleri fetüse nüfuz edebilir, erken dönemlerde sıklıkla düşükleri provoke eder. Hamileler reçete edilen antibiyotiklerdir. Bunu ihmal ederseniz - bir bebek doğumdan sonraki ilk günlerde menenjit, sepsis veya zatürre tespit edebilir.

Doğumdan önce ekim için vajinadan bir test verilir. Laboratuar çalışmalarında, gelecekteki bir annenin streptokoklara sahip olması durumunda, doğal doğum sırasında çocuğun enfeksiyonu riski vardır.

Enfeksiyonun komplikasyonları

Streptokok enfeksiyonu sonrası komplikasyonlar şunlardır:

 • Abscess peritonsillar;
 • Sinüzit, orta kulak iltihabı;
 • romatizma;
 • pnömoni;
 • endokardit;
 • lenfadenit;
 • sepsis;
 • yılancık;
 • menenjit;
 • glomerulonefrit;
 • osteomiyelit;
 • Merkezi sinir sistemi patolojisi.

Tanı, tanı yöntemleri

Stafilokok enfeksiyonu tanısı, karakteristik semptomlarını tanımlamak için bir hastanın araştırması temelinde yapılır. Doktor ayrıca aşağıdaki muayeneleri de yazıyor:

 • elektrokardiyogram;
 • İdrar tahlili;
 • Kan testi;
 • Balgam analizi;
 • Boğazdan bir çubukla.

En çok kim karşılar ve ne zaman?

Bağışıklıkta büyük bir düşüş olduğunda, soğuk mevsimde (sonbahar-kış) daha sık görülür.

Hastalıklar hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından eşit olarak etkilenir, ancak bu hastalar anjin ve farenjitleri daha kolay tolere eder.

Tortil giderme riski var mı?

Bademciklerin giderilmesi artık çok nadirdir, çünkü antibakteriyel maddeler enfeksiyonla mükemmel bir şekilde baş ederler.

Yine de hangi durumlarda bademciklerin temizlenmesi gerekir:

 • Kırıntı genellikle streptokok enfeksiyonlarından muzdarip ise (yılda 5 kez);
 • Eğer bademciklerin boyutu büyürse, bebeği boğulmakla tehdit eder.

Hastalığın tedavisi

Hastalığı, halk yöntemleri ile birleştirilebilen ilaç yardımı ile tedavi ederler.

Ilaç, uyuşturucu

Streptokokların boğazda tedavi edilmesi zorunlu olarak karmaşık olmalıdır:

 1. Antibiyotik tedavisi: penisilin, aminopenisilin, sefalosporinler (Amoksisilin, Flemoksin Solütab, Sefotaksim, Seftriakson). Penisilin serisinin antibiyotiklerine karşı alerjisi varsa - linkoamidleri veya makrolidleri (Azitromisin, Spiramisin, Eritromisin, Rititromisin) kullanın. Antibiyotikler, intramüsküler veya intravenöz enjeksiyonlar olarak oral yoldan alınır. Fonların tam dozu sadece bir doktor tarafından verilmelidir. Normalde, antibiyotik tedavisinin seyri en az 10 gün sürmelidir;
 2. Streptococcus bakteriyofajı streptokokları seçici olarak öldürmek için kullanılır. Çoğunlukla normal mikroflorayı korumak ve patojenik bakterileri yok etmek için larenjit, tracheitis, sinüzit, bademcik iltihabı ve nazofarenksin diğer hastalıkları olan bebeklere verilir. Bakteriyofaj antibiyotik yerine reçete edilir ve onlarla birlikte değil, tedavi sırasında hastalığın ana semptomlarını giderir;
 3. Lokal antibakteriyel ajanların tedavisi:
  • Bioparox antimikrobiyal ve anti-inflamatuar etkileri olan bir inhalerdir;
  • Tolsigon N - otlar ve bitkiler özü ile yutulması için düşer. İnflamasyonu, şişlikleri, virüslere karşı savaşır;
  • Hexoral - boğazı durulamak için sprey veya sıvı;
  • Octenisept - geniş bir etki spektrumu olan antibakteriyel sprey;
  • Aqua Maris -% 98 deniz suyundan oluşan burun sinüslerini ve boğazlarını yıkamak için bir sprey;
  • Strepsils lolipoplar analjezik, antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkilere sahiptir;
  • Streptocide güçlü bir antiseptiktir, anjinin tedavisinde bir toz şeklinde boğazda uykuya dalar ya da sadece bir tablet tarafından çiğnenir;
 4. Antipiretik ve anti-inflamatuar ilaçlar:
  • Parasetamol etkili bir şekilde ısıyı uzaklaştırır. Çocukları alırken, ilaca ilişkin talimatlara aşina olabilecek bir dizi kontrendikasyon vardır;
  • Analitik ve Aspirin özellikle çocuklar için alınmamalıdır, çünkü bu ilaçların bazı ülkelerde kabul edilmesi yasaklanmıştır ve ciddi hastalıklara (Reye sendromu, agranülositoz) neden olabilirler;
  • İbuprofen (çocuk seçeneği - Nurofen) steroidal olmayan anti-inflamatuar bir ilaçtır. Isı ve acıdan kurtulmayı sağlar, iltihabı hafifletir. Bebeklerin tedavisi için bu en iyi çözümdür;
 5. Durulama ile streptokok boğaz enfeksiyonu durulama:
  • Klorheksidin çözeltisi;
  • Bir kabartma tozu çözeltisi (kaynatılmış su bardağı başına 1 çay kaşığı);
  • Zayıf bir manganez çözeltisiyle durulayın;
  • Et suyu, papatya ile durulayın;
 6. Bademcikler yıkayarak bademcik iltihabı tedavisi (nitelikli sağlık personeli tarafından gerçekleştirilen);
 7. Solunum ile boğaz enfeksiyonlarını tedavi edin:
  • Pişirilmiş patateslerin buharının üstünde;
  • Bitkisel kaynatma çiftleri;
  • Özel bir aparatta (inhaler "nebülizer") tuzlu çözelti ile;
 8. Hastanın iyi hidrasyon göstermesi durumunda streptococci tedavisi çok daha kolay olacaktır;
 9. Tedavi burunda vazokonstrüktif damlalarla desteklenebilir (Nazivin - çocuklar için, yetişkinler için - Sanorin, Naftizin);

Halk tedavisi

 1. 10 tane dogrose toplayın, bir harçla ezin, bir tavaya koyun, 10 g kıpkırmızı yaprak ekleyin, 0.5 litre kaynar su ekleyin, bir saat bekletin. O zaman irade iç. Et suyu mükemmel bir bağışıklık uyarıcı ve terleme etkisine sahiptir, hastalardan birçok olumlu yanıt topladı;
 2. 10 g kuru ham maddeyle karıştırılmış 10 gram kuru hammadde ile sıradan, 0.5 litre kaynar su dökün, soğumaya bırakın. Ortaya çıkan infüzyon ile karıştırın;
 3. Propolis parçaları çiğnemek;
 4. 2-3 meyvelerden oluşan pancar suyu 10 g elma sirkesi ile karıştırılmış, su ile 1:10 oranında seyreltilmiş, sonuçta her 3 saatte bir solüsyonla gargara;
 5. Elma sirkesi (0.5 litre kaynatılmış soğuk suya 1 çay kaşığı) bir çözüm, iyi değerlendirmeleri ile yargılamak, ayrıca streptococci de tedavi edebilirsiniz.

aşılama

Zamanımızda, streptokoklara karşı kalp, böbrek ve diğer hayati organları komplike etmeyen bir aşı henüz icat edilmemiştir.

Streptokok boğaz enfeksiyonu

Streptokok boğaz enfeksiyonu

Streptokokal enfeksiyonun - beta neden olduğu hastalıkların bir grup - kan, beyin, solunum yolu, genitoüriner sistem, veya ENT organları nüfuz eder ve bir çok anjin dahil olmak üzere hastalıkların (bademcik iltihabı, farenjit neden olduğu kan hücrelerinin tahrip etme yeteneğine sahip hemolitik streptokok, kızıl ateşi). Orada streptokoklar çeşitli türleri vardır, ancak vakaların% 70'inde, boğazda iltihaplanma nedeni ve boğaz beta olur - hemolitik streptokok grubu A.

Streptokok enfeksiyonu nedir?

Streptokokal boğaz enfeksiyonu, bademcik ve üst solunum yollarının tahribatı ile boğazda ve farenkste inflamasyona neden olan akut veya kronik seyirli bir hastalıktır. Hastalığın nedensel ajanı, hemen hemen her insanın vücudunda mevcut olan A grubu streptokok olarak kabul edilir, ancak aktivasyonunu sadece belirli koşullar altında aktive eder.

Gamma-hemolitik streptokok, ağız boşluğunda, bağırsakta, solunum sisteminde bulunan bakterileri ifade eder, ancak vücudumuza zarar vermez. İnsan vücudu için tehlikeli olan, beta-streptokok olarak kabul edilir, bu hücrelerin içine nüfuz ettikten sonra, daha büyük bir komplikasyon riski ile enflamatuar süreçlerin gelişimini uyarır. Patojenik streptococcus, kan dolaşımına giren, lenf ve vücuda yayılan, iç organları ve sistemleri etkileyen toksik enzimleri salgılar. Streptococcus'un, anjin ya da kızıl ateşin gelişiminde mevcut olan şiddetli semptomlara ve zehirlenme semptomlarına neden olan toksinleridir.

Beta - A grubunun hemolitik streptokokları

Streptokok enfeksiyonunun uygulanmasından sonra bağışıklık sistemi kararsızdır, bu da tekrarlayan inflamatuar süreçlere veya komplikasyonların gelişmesine neden olabilir.

Streptokok boğaz enfeksiyonu nasıl gelişir?

Vakaların% 70'inde boğaz ve gırtlak enfeksiyon kaynaklı hastalıklar, oral mukoza güvenli miktarda altındadır Streptococcus, kaynaklanır. Bununla birlikte, bazı durumlarda, orada bağışıklık sisteminde bir kayma ya da kişi nihai anjina geliştirme (bademcik iltihabı), farenjit, kızıl yol açar, patojenik bakteriler, aktive hasta ya da taşıyıcı streptokok ile doğrudan temas eder.

Streptokokal boğaz enfeksiyonu ile enfeksiyon çeşitli yollarla meydana gelebilir: havadan, temaslı veya hasta bir kişi ile yakın temas halinde. Ancak, tüm insanlar boğazın bulaşıcı hastalıklarından muzdarip değildir. Gerçek şu ki, morbidite olasılığı doğrudan bademciklerin yerel bağışıklık durumuna bağlıdır. Yerel bağışıklık zayıf, boğaz ağrısı enfeksiyonu elde etme şansı daha fazla. Genel immünitenin azaldığı durumlarda, strep boğaz enfeksiyonu, predispozan faktörlerin bir arka planına karşı ortaya çıkabilir: hipotermi, alerjik reaksiyonlar veya olumsuz çevresel koşullar.

Boğazda Streptococcus

boğaz streptokok, mukozada delici sonra, aktif bakteri üstesinden yerel bağışıklık bademcikler yetersizlik yol açan çoğalmaya başlar. strep yerel bağışıklık engelleri üstesinden, bu, kan akışına giren toksinler serbest bırakır ve birlikte kan, enflamasyon ve genel zehirlenmeye neden olan, bir gövde üzerine dağıtılır. doğası ve akışında streptokok enfeksiyonu ile boğaz iltihabı, anjin, şekil ve şiddeti görünümünü açıklar kataral, foliküler, laküner ve nekrotik inflamasyona neden olur. kataral, laküner veya pürülan nekrotik ve foliküler, akut ya da kronik bir şekilde oluşabilir: anjin olduğu bilinmektedir. boğaz ağrısı Streptokok enfeksiyonu türlerinden biri gelişmesiyle birlikte sadece kan akışına değil nüfuz, ancak akut inflamasyona neden lenf düğümleri,.

Streptokok boğaz enfeksiyonu: nedenleri

Streptokokal boğaz enfeksiyonunun ana nedeni, patojenik mikroplara dayanamayan lokal veya genel bağışıklığın azalmasıdır. Boğazın streptokok enfeksiyonu gelişimine neden olan faktörler:

 • Vücudun alt soğutulması;
 • Diğer iç hastalıklara karşı azalan bağışıklık;
 • Ağız, boğaz, larinks mekanik yaralanmalar;
 • Diş hastalıkları;
 • Nazal mukoza hastalıkları: sinüzit, sinüzit, kronik rinit.

Boğazda iltihaba neden olabilen başka nedenler vardır, ancak her durumda streptokokal boğaz enfeksiyonu bir doktorun gözetiminde derhal tedavi edilmesini gerektirir.

Streptokok Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri

Streptokok enfeksiyonunun (streptococcus) etken maddesi, insan vücudunu zehirleyen toksinleri salgılar; bu da zehirlenme ve şiddetli semptomlara neden olur. Strep boğaz enfeksiyonunun ana klinik belirtileri şunlardır:

 • 38 C ve üzeri sıcaklıklarda artış;
 • baş ağrısı, kas zayıflığı, vücut ağrıları;
 • dil ve bademcikler üzerinde plak;
 • boğaz ağrısı;
 • kuru öksürük;
 • kızarıklık, bademcikler ve arka damak hiperemi;
 • pürülan tıkanıklık görünümü - foliküler veya nekrotik anjina karakteristiği;
 • küçük dişli, kaşıntılı döküntü - kızıl ateşin karakteristiği;
 • kan basıncını düşürmek;
 • submandibular lenf düğümlerinin genişlemesi;
 • Vücudun genel zehirlenmesi.

Boğazda Streptokok Enfeksiyonu Belirtileri

Streptokokal boğaz enfeksiyonu (anjina veya kızıl ateş) hemen tedavi gerektirir. boğazında streptokok enfeksiyonu zamansız veya düşük kaliteli tedavi genellikle komplikasyonlar, glomerulonefrit, miyokardit, romatizmal ateş, beyin hasarı, zatürre ve servis edilir tedavi etmek ve sıklıkla sakatlık ya da ölüme yol açabilir zor olan diğer ciddi hastalıklara yol açar.

Streptokok enfeksiyonu tanısı

Hastalığın nedensel ajanını tanımlayın ve hastalığın nedeni sadece araştırmanın sonuçlarından sonra olabilir. katılan doktor diğer streptokok enfeksiyonu benzer belirtiler hastalıkları ekarte edilmelidir: difteri, kızamık, kızamıkçık, bulaşıcı munokleoz ve ancak o zaman bir tanı koymak ve tedavi reçete. Aşağıdaki incelemelere yardımcı olacak patojenin tipini ve damgasını belirleyin:

 1. biyokimyasal kan testi;
 2. idrar analizi;
 3. bakteriyolojik kültür;
 4. elektrokardiyografi.

Boğazda streptokok enfeksiyonu teşhisi

laboratuvar testleri, toplanan hasta öyküsü ve nazofarenks İncelemenin sonuçları doktorunuz hastalığı, doğru tanı ve streptokok enfeksiyonu uygun tedavi tam bir resmini yardımcı olacaktır.

Streptokok enfeksiyonu tedavisi

ayaktan streptokok enfeksiyonu tedavisi veya kalıcı, hastalık, teşhis, hastanın yaşı, komplikasyon ve insan vücudunun diğer özellikleri riski kapsamına bağlı. Ana tedavi, patojenik ajanın yıkımını, enflamatuar sürecin ortadan kaldırılmasını amaçlayan antibakteriyel tedavidir. eritromisin, ilaçlar, eritromisin, sefalosporin, penisilin grubu: antibakteriyel ilaçların, doktorlar genellikle geniş spektrumlu antibiyotik reçete. Bu ilaçlar şunlardır: Augmentin, Ampisilin, Penisilin, Sumamed, Fromilid, Macroben. Bu tür ilaçlar farklı farmakolojik formlarda üretilir: tabletler, kapsüller, çocuklar veya ampuller için süspansiyon. benzilpenisilin, kas içi ya da damar içi uygulama için ampuller formunda bicillin 3 Bitsilli-5: şüpheli komplikasyonlar için ya da ciddi vakalarda, doktor antibiyotikler penisilinler reçete edebilir. Antibiyotikler streptokok enfeksiyonu ile tedaviden 3-4 gün sonra alınmakta, boğazda penisilin preparatları yapılmaktadır. Tedavinin seyri 5 - 7 gündür. Hastanın yaşına, vücut ağırlığına ve vücudun diğer özelliklerine bağlı olarak reçete edilen ilaç dozu. Boğazda streptokok enfeksiyonu için antibiyotikler

Antibiyotiklerle birlikte, bağırsak mikroflorasını dysbiosis gelişiminden koruyacak probiyotikler almalısınız: Lineks, Laktovit, Bifi - formları ve diğerleri.

Antibakteriyel tedaviye ek olarak, hasta başka ilaçlar reçete edilir:

 • Antipiretik ve anti-inflamatuar: Parasetamol, Ibuprofen;
 • Antihistaminikler: Suprastin, Tavegil, Loratadin.
 • Boğaz için sprey - iltihabı giderir, anti-inflamatuar, antiseptik, analjezik özellikleri vardır: Oracept, Ingalipt, Cameton, Proposol.
 • emme için - boğaz için sprey ile aynı etkiye sahip: Pharyngept, Decathilen, Trachis, Strepsils, Lisobakt.
 • Vitaminoterapi, immünoterapi - vücuda gerekli besinleri sağlayabilir, bağışıklığı artırır, iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Mukolitik, öksürük kesici ilaçlar - genellikle boğaz ağrısı ve kızıl hastalığı arkadaşıdır kuru öksürük, için öngörülen: Ambroksol, Lasolvan, Sinekod ve diğerleri.

Tüm ilaçlar, ilgilenen hekim tarafından ve sadece muayene ve teşhis sonuçları alındıktan sonra reçete edilmelidir. İlaç tedavisine ek olarak, hastalara yatak istirahati, bol miktarda içki, fiziksel zorlama verilmez. papatya, nergis, meşe kabuğundan: streptokok enfeksiyonlarının tedavisinde etkinliği antiseptik çözeltiler (Furatsilinom, Dekasan) ya da bitkisel decoctions anti-enflamatuar etkiye sahip ile gargara olarak kabul edilir. uygulama bir doktora danışmalısınız önce bunu boğaz enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan bazı bitkisel bitkiler, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Konservatif tedavinin olumlu sonuçlar vermediği ve alevlenmelerin daha sık görüldüğü durumlarda, bizi enfeksiyondan koruyan bademcikler kaynağına dönüşür. Bu gibi durumlarda, doktor bademcik kaldırmak için bir işlem önerir.

Strep boğaz enfeksiyonu komplikasyonları

Streptokokal boğaz enfeksiyonunun antibiyotiksiz tedavi edilmediğine dikkat etmek önemlidir. Streptokokların tedavisinde% 90 oranında antibakteriyel tedavinin olmaması komplikasyonlara neden olacaktır. Patojenik streptokokların neden olduğu enfeksiyöz hastalıkların tedavisi, hastalığın ilk semptomlarında ve sadece bir doktorun gözetiminde yapılmalıdır. Kendi kendine ilaçlama sadece istenen sonuçları getiremez, aynı zamanda komplikasyonların gelişimini de tetikler. Tedavi ne kadar erken yapılırsa, başarılı bir iyileşme şansı o kadar iyi olur.

Streptokok Boğaz Enfeksiyonunun Önlenmesi

Belli kurallara uyulması durumunda strep boğaz enfeksiyonu kasılma riskini azaltın:

 1. Artan bağışıklık.
 2. Hasta bir boğaz ağrısı ile temas eksikliği.
 3. Vücudun aşırı soğutmasından kaçının.
 4. Doğru ve dengeli beslenme.
 5. Enfeksiyöz veya enfeksiyöz olmayan diğer hastalıkların tedavisi.

Temel koruyucu önlemlerin gözlenmesi hastalığa karşı tam olarak korunamaz, ancak enfeksiyon riskini azaltabilir.

Streptokok boğaz enfeksiyonu

Streptokokal boğaz enfeksiyonları, patolojik mikroorganizma streptokokların neden olduğu bir grup hastalıktır. Bakteri enfeksiyonu hava yoluyla, temasla ve hane yolu ile gerçekleşir. Solunum yolunun birçok hastalığının nedeni boğazda streptokoktur.

Boğazın streptokok enfeksiyonu, streptococcus bakterisinin vücuduna girdikten sonra ortaya çıkar.

Boğazda Streptococcus Çeşitleri

Streptokok mikroorganizmalarının 3 ana grubu vardır:

 • alfa-hemolitik streptokok;
 • beta-hemolitik streptokok;
 • gamma-hemolitik streptokoklar.

Bu bölüm, eritrositlerin hemoliz tipine dayanır: tam, eksik veya yok.

Alfa hemolitik grup

Alfa hemolitik streptokoklar, kırmızı kan hücrelerinin kısmi hemolizini üreten bir bakteri grubudur. Bu grubun patojenik mikroorganizmaları, yeşil ortamdaki kan çevresini renklendirme yetenekleri için "yeşil" olarak adlandırılır.

Alfa hemolitik streptokoklar "yeşil" etki ile ayırt edilir.

Alfa-hemolitik streptokoklara neden olan boğaz hastalıkları şunlardır:

 • streptococcus viridans ("yeşil" olarak da bilinir);
 • streptococcus mitis (streptococcus mitis);
 • Streptococcus oralis (streptococcus oralis);
 • pnömokok (streptococcus pneumoniae);

Alfa hemolitik grubun streptokokları, bademcik iltihabı, farenjit, pnömoni ve üst solunum yollarının viral hastalıklarının komplikasyonlarını provoke edebilmektedir.

Beta hemolitik grup

Streptococcus beta-hemolitik grup insan vücudu ve sağlığı için en tehlikelidir. Alfa hemolitik bakterilerin aksine, kandaki kırmızı kan hücrelerini tamamen yok ederler. Beta-hemolitik patojen mikroorganizmaların yaşamsal aktivitesine, toksinlerin kan içerisine bırakılması eşlik eder.

Beta-hemolitik streptokoklar tamamen kırmızı kan hücrelerini yok edebilir

Beta-hemolitik grubun aşağıdaki bakteri türleri boğaz enfeksiyonlarını tetikler:

 • piyojenik streptokok (streptococcus pyogenes, önceden streptococcus haemolyticus);
 • Streptococcus anginosus (streptococcus anginosus, ayrıca s. Milleri olarak da bilinir);
 • Streptococcus disgalactia (streptococcus dysgalactiae);
 • Streptococcus equisimilis (streptococcus equisimilis).

Streptokokal boğaz enfeksiyonu ile enfekte vakaların% 90'ında, nedensel ajanı A grubu ya da piyojenik streptokokların beta hemolitik streptokokudur.

Gamma-hemolitik grup

Gama-hemolitik grubun streptokokları da hemolitik olmayan olarak bilinir. Kandaki kırmızı kan hücrelerinin hemolizine neden olmazlar. Bu koşullu patojenik mikroorganizmalar grubuna, laktobasil sınıfından enterokoklar: gram-pozitif koklar girer.

Gama-hemolitik grubun streptokokları kandaki elektrokitleri etkilemez.

Enterokoklar boğazın bulaşıcı hastalıklarına neden olmaz.

Bakteriyel enfeksiyon nedenleri

Streptococcus vücutta neredeyse sürekli bulunur: ağız, burun, bağırsaklarda.

Onları birçok şekilde enfekte edebilirsiniz:

 • solunan hava ile birlikte;
 • yetersiz el hijyeni ile;
 • yıkanmamış meyve ve sebzeleri kullanırken;
 • çiğ et ve balık yerken;
 • öpüşme sırasında;
 • evcil hayvanlarla oynarken.

Bir öpücükle bile streptococcus bakterisi ile enfekte olabilirsiniz.

Normalde bakteriler, vücuda zararlı olmayan, koşullu olarak patojen bir durumdadır. Sağlıklı bir taşıyıcı, bağışıklıktaki azalmanın neden olduğu mikroorganizmaların çoğalması nedeniyle bir hastalık haline gelir.

Bu aşağıdaki faktörler etkilendiğinde ortaya çıkabilir:

 1. Kişisel hijyen önlemlerine uyulmaması: yıkama ellerinin ihmal edilmesi, diğer insanların havlularının, diş fırçalarının, mutfak eşyalarının kullanılması.
 2. Yıkanmamış ürünlerin, baharatlı ve ekşi yiyeceklerin, et ve balıkların ham haliyle kullanımı.
 3. Stres koşulları, uyku bozuklukları, egzersiz eksikliği.
 4. Vücutta vitamin eksikliği, dengesiz beslenme.
 5. Viral enfeksiyonlar: grip, herpes, akut solunum yolu enfeksiyonları.
 6. İmmün yetmezlik durumları: HIV, onkoloji, tüberküloz, lösemi ve anemi, böbrek ve karaciğer yetmezliği, üremi.
 7. Bağırsak patolojileri: dysbacteriosis, solucanlar ve parazitler, emilim bozukluğu, ishal.
 8. Uzun süreli ilaç alımı, hormonal ilaçlar, kemoterapi.
 9. Vücudun zehirlenmesi, zayıf ekoloji, yüksek düzeyde radyasyon.
 10. Aşırı ısınma, aşırı ısınma, kuru hava ile odada kalır.
 11. Zararlı alışkanlıklar: sigara, uyuşturucu bağımlılığı, alkol içme.
 12. Enfekte bir kişi ile yakın temas: sarılmalar, öpücükler, eklem uykusu.

Kişisel hijyen ile uyumsuzluk bağışıklığı azaltabilir ve striptococcus ile enfeksiyona yol açabilir

Sözleşmeli enfeksiyon hava kaynaklı, ev ve cinsel yollarla bulaşır. Ayrıca tıbbi manipülasyonlar ve doğum sırasında enfekte olabilirsiniz.

Streptokok Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri

Streptokokal boğaz enfeksiyonları yetişkinlerde ve çocuklarda aşağıdaki semptomlara neden olabilir:

 • boğaz iltihabı ve kızarıklık;
 • Boğaz ağrısı, ağrı;
 • kuru ve ıslak öksürük;
 • artan bademcikler;
 • boğazda plak görünümü;
 • nefes darlığı, göğüs ağrısı;
 • genel sağlık bozulumu;
 • bademcikler içinde püstül;
 • ateş, titreme, ateş.

Artan bademcikler - streptococcus tarafından bir organizmanın yenilgisinin bir belirtisi

Kırmızı ateşte, çocuk böyle bir hastalık belirtisi sergiler:

 • submandibular lenf düğümlerinin genişlemesi;
 • güçlü sıcaklık artışı;
 • halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi;
 • nadir durumlarda mide bulantısı ve kusma - ishal;
 • artan nabız, basıncın düşürülmesi;
 • yüzünde, kasıkta, vücudun yanlarında döküntü;
 • koyu kırmızı renkte bir dil edinimi, "tanelerin" görünüşü

Bir çocuğun dilinde "taneler" görünümü kızıl ateş belirtisidir

Boğazda tehlikeli streptokok nedir?

Tedavi edilmeyen streptokokal boğaz hastalığı, vücutta komplikasyonlara ve patolojik durumlara yol açar.

Hastalığın başlangıcından 5-6. Gün sonra ortaya çıkan erken komplikasyonlar arasında şunlar vardır:

 • sinüzit;
 • pürülan otitis media;
 • lenfadenit;
 • akut bronşit;
 • paratonzillit;
 • retrofaringit;
 • akciğerlerin enflamasyonu.

Akciğerlerin iltihaplanması, enfeksiyondan sonraki 5.-6.

Enfeksiyondan birkaç hafta sonra ortaya çıkan komplikasyonlar arasında şunlar vardır:

 • eklemlerin kronik iltihabı;
 • akut romatizmal ateş;
 • böbreklerdeki komplikasyonlar;
 • kalbin patolojisi: miyokardit, endokardit, perikardit, romatizma;
 • menenjit;
 • osteomiyelit;
 • kanın kirlenmesi.

Tedavinin yokluğunda, eklemlerin kronik enflamasyonu birkaç hafta içinde kendini gösterir.

Hangi doktora hitap edecek?

Streptokok dahil olmak üzere boğazın bakteriyel enfeksiyonları bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından tedavi edilir.

Aşağıdaki uzmanlarla da iletişime geçebilirsiniz:

 • terapiste;
 • çocuk doktoruna;
 • aile doktoruna.

Hastalığın ilk belirtileri için bir doktor-kulak burun boğaz uzmanına danışın.

Cerrahi müdahale gerektiren komplikasyonlar durumunda, bir cerrah tedaviye bağlanır.

tanılama

Streptokok enfeksiyonlarının teşhisi aşağıdaki önlemleri alarak gerçekleştirilir:

 1. Hastanın sorgulanması, tıbbi kart çalışması, boğaz muayenesi.
 2. Bakteriyolojik aşılama için bir boğaz sürüntüsü.
 3. Genel ve biyokimyasal kan örneklemesi.
 4. İdrarın genel ve biyokimyasal analizleri.
 5. ELISA'nın iletimi ve serolojik kan testi yöntemi.
 6. Faringoskopi ve laringoskopi.

Faringoskopi, boğazın durumunu belirlemeye ve doğru tedaviyi reçetelemeye yardımcı olacaktır.

Toplanan materyaller bazında laboratuvar çalışmaları 3-7 gün içinde gerçekleştirilmektedir. Boğazdan ve kandan bir yaymada patojenik mikroorganizmaların artan içeriği ile, tedavi reçete edilir.

Boğazda Streptococcus Tedavisi

Boğazın streptokok enflamasyonundan kurtulmak için, aşağıdaki ilaç gruplarını kullanabilirsiniz:

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Evde anjin tedavisi nasıl - en iyi ve en etkili öneriler

Angina, gökyüzünde, nazofarengeal ve lingual bademciklerde akut inflamatuar bir süreçtir. Çoğu zaman, bu hastalık çocuklukta teşhis edilir ve çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir.

Bademcikleri evde ve geleneksel şekilde yıkamak | Bademcikler lacunae nasıl yıkar

Bugün, bu hastalıktan muzdarip olanların sayısı her yıl artmaktadır. Bu gerçeği açıklamak bir yandan basit gibi gözükse de öte yandan o kadar da kolay değildir - hastalığa etki eden yaşam tarzı, çevre, kötü kaliteli yiyecek ve benzeri olabilir.