Loading

Angina: yetişkinler ve çocuklar için önleme

Angina (bademcik iltihabı) - çok hızlı gelişen bulaşıcı ENT hastalığı. Streptokok, pnömokok, maya benzeri mantarlara neden olur ve bunun sonucunda bademcik iltihabı ve mukus orofarenks başlar. Etkin olmayan tedavi kullanımı çok ciddi komplikasyonlara yol açacaktır: eklemlerin, kalp, idrar ve vasküler sistemlerin bozulması. Genellikle 21-28 gün sonra, otitis, sinüzit, bademcik iltihabı sepsis formunda komplikasyonlar görülür. Bu nedenle yetişkinlerde ve çocuklarda anjinin zamanında ve doğru profilaksisi çok önemlidir.

Ana kurallar

Mevsimsel hastalıkların alevlenmesi sırasında bademcik iltihabının önlenmesi, KBB organlarında patolojik bakterilerin çoğalmasını engellemeyi mümkün kılmaktadır. Bu nedenle, farklı yapı ve dayanıklılık patojenlerinin aktivitesini yok etmek veya azaltmak için önleme yapılmalıdır.

Önleyici tedavi planlarken, teorik olarak enfeksiyona neden olabilecek etiyolojik faktörleri belirlemek önemlidir. Genel olarak, önleme tedbirlerinin önemli bir kısmı, yerel bağışıklığın güçlendirilmesi, vücudun hastalıklara neden olabilecek patojen mikrofloranın etkisine karşı genel direncini hedeflemelidir.

Önleyici tedbirler sadece hasta olma olasılığının yüzdesini azaltmakla kalmayıp, aynı zamanda hastalıktan sonra durumun kötüleşmesini önlemede de amaçlanmıştır. Sonuçta, ağız boşluğunda yararlı bakteriler, patojenlerle barışçıl bir şekilde bir arada bulunurlar ve sadece patojenlerin sayısında bir artış anjinaya yol açabilir. Önleyici tedbirler, vücudun direncini azaltmayı mümkün kılmakta ve bu da hastalık riskini azaltmaktadır.

Birey için (her insanın kendi sağlığına önem vermesi) ve halkın (okulların, anaokullarının, ofislerin vb.) Kalabalık olması için önleyici tedbirlerin şartlı bir sınırlaması vardır.

Ne yapılabilir?

Akut anjin formlarının ortaya çıkmasını önlemek sadece bulaşıcı bir kişi ile iletişim eksikliği ile sınırlanamaz. Ayrıca, hasta ile temas halinde, ağız boşluğu ve nazofarenksin mukoza zarlarını zararlı mikroorganizmalardan koruyan özel bir tıbbi maske takmaya yetecek kadar. Bir maske ile emprenye edilen ilaç, 2 saat içinde patojenleri içerebilir. Bundan sonra değiştirilmelidir. Göz önünde bulundurulması gereken tek şey - hastanın maskesinin viral bademcik iltihabı olması durumunda, tüm maskeler sağlıklı bir kişiyi koruyamaz.

Ayrıca, boğaz ağrısını önlemek için aşağıdaki önlemlere dikkat etmelidir:

 1. Kişisel hijyen gözetimi. Birçok diş hastalığı (çürükleri, stomatit) Ağız boşluğunda mikroflora dengesini, azaltılmış yerel bağışıklık ve "zafer aksatma olasılığının - sürekli üzerlerinde minesinin durumunu izlemek, diş fırçalama, günde 2 kez Need, diş eti kanaması ile ilgili sorunlar olsaydı diş hekiminize danışın »Patojen ve patojen mikroplar.
 2. İstihkam. İnsan beslenmesi dengeli olmalı, yeterli sayıda protein, yağ, karbonhidrat ile doymuş olmalı, vücudun yaş gereksinimlerini karşılamalıdır. Gıdaların ısıl işlemden geçirilmesi tavsiye edilir, mukozaları (sıcak, sıcak yemekler, kahve, gazlı içecekler) tahriş eden diyet ürünlerinden çıkarın.
 3. Binaların ıslak temizliği ve havalandırması. Ağızda ve orofarenksin mukoza zarında yaşayan patojenik mikroplar aktif olarak çoğalırlar, kuru ve sıcak bir ortamda agresif olurlar. Bu önleyici tedbirler çok etkili olacaktır - patojenik bakterilerin önemli bir kısmı basitçe ölecektir.
 4. Aşılama. Bu sorun tek tek ele alınmalıdır. Göz önünde bulundurulması gereken ayrıntılı bir nokta, aşılama yapılması ya da yapılmamasıdır, sadece KBB doktoru tarafından yapılabilir. Gerçek şu ki, anjin, farklı bakteriler tarafından kışkırtır ve aşılama genellikle olası patojenlerden birinin direncini hedefler. Bu nedenle, sadece doktor bu manipulasyonu yazma hakkına sahiptir, tüm riskleri ağırlaştırmıştır: Hastalıktan sakınma şansı% 100 çok büyük değildir, ama ordadır. Öte yandan, bademcik iltihabı mevsimi sırasında çok güçlü olmayan insan bağışıklık sistemi üzerinde ciddi bir yük. Bununla birlikte, aşı patojenik mikropları, virüsleri, mantarları inhibe edebilen antikorların üretimini kışkırtır. Bu nedenle, artılarını ve eksilerini tartarsak, o zaman aşı, yararların zarardan daha büyük olduğu önleyici yöntemdir.
 5. Aşırı ısınma. Angina, yaz aylarında bile, bir insanı soluyabilir, ancak, sadece içilmesi gerekir, mesela, mukoza orofarenksini irritatif olarak etkileyen bir buz minerali.
 6. Kötü alışkanlıkların reddedilmesi. Her şeyden önce, yerel bağışıklığı azaltan ve böylece bademcik iltihabı riskini arttıran sigara içilmesi ile ilgilidir.

Nüksün kronik rahatsızlıkların tedavisinin bir sonucu olmadığını hatırlamak önemlidir, bu yüzden sağlığınızı izlemeniz, uzman doktorlara ziyaretler için zaman ayırmanız gerekir.

Anjin önlenmesi

Erken çocukluktan başlaması gereken temperleme (ancak çocuk doktorunun sıkı denetimi altında), genel bağışıklık sistemini güçlendirerek olumlu bir sonuç verecektir. Söndürme prosedürleri şunlardır:

 • Sistematik sokakta yürür.
 • Duş altında su ile zıtlık.
 • Yüzme.

Genel tonu arttırmak amacı olan adaptojen ve tonik ilaçları kullanmak gereksiz olmayacaktır. Fiziksel (orta) yükleri ihmal etmeyin. Daha hızlı dolaşım nedeniyle metabolik süreçleri hızlandırırlar. Bu, KBB sisteminin doku yüzeyini patojenik mikroflora karşı koyabiliyor.

Yeniden boğaz ağrısının önlenmesi öncelikle bir durum kontrolüdür. Bunun için, idrar ve kan testlerinin periyodik olarak 15-20 gün boyunca geçmesi önerilmektedir, bu da doktorun ikinci bir hastalık formunda komplikasyon tehdidi olup olmadığını belirlemesini sağlayacaktır.

Ilaç profilaksisi

Listelenen önlemlere ek olarak, ilaçlar reçete edilebilir:

 1. İnterferon. Bağışıklığı iyileştirmek için doktorlar, organik asitler, mikro elementler ve vitaminler içeren bir depo olan Interferon'u tavsiye ediyorlar. Önleyici amaçlar için, sebzelerin, tahılların, etlerin, meyvelerin sistematik olarak tüketilmesi de istenir.
 2. Bitsillin. Antibiyotik penisilin serilerinde profilaksi, geçişli anjin sonrası rekürrens ve komplikasyon riskini azaltmayı amaçlamaktadır. Böyle bir tedavi, örneğin, tonsilogenik sepsis gibi bir tehdidin saptanmasından sonra reçete edilir. Bu ilaç, patojenik bakterileri yok etmek için tasarlanmıştır, böylelikle enfeksiyonun KBB organlarına yayılmasına izin vermez. Doktorun, bu ilacı sadece olası veya önceden başlatılmış komplikasyon süreçleri şüphesi durumunda reçete ettiğini hatırlamak önemlidir. Böylesi bir önleme çok etkilidir, çünkü tek bir Bicillin enjeksiyonu otitis media, ensefalit, menenjit ve diğer komplikasyonlara karşı yeterince uzun bir süre (1 aya kadar) karşı koruma sağlayabilir.

Bisikilin Önlenmesi Bicillin-5'in kullanımını içerir. Bu antibiyotik nükslerin oluşmasını önlemek için herhangi bir mevsimde uygulanan kısa sürede insan vücudundan çıkarılır.

Bicillin, intramüsküler yolla enjekte edilen ancak sadece alerjik testlerden sonra güçlü bir alerjendir.

Bademcik iltihabının önlenmesi ile iyi başa çıkmak:

 • Granül veya tabletlerde ribomunil.
 • Kapsül içinde bronkosmün.
 • Fito çay, damla veya tentür şeklinde ekinezya.

Listelenen immünomodülatörler, bir organizmanın koruyucu işlevlerinin artmasıyla çalışır.

Çocuğun boğazından nasıl kurtuluruz?

Çocuk bademcik iltihabı (boğaz ağrısı) önlenmesi basit bir süreçtir. Sadece uzmanların genel önerilerini takip etmek gerekir:

 1. Hava şartlarında bir çocuk giydirmek. Bu, anjin dahil, herhangi bir bulaşıcı hastalığı önlemek için en önemli kurallardan biridir. Ebeveynler genellikle sıcaktır, bu yanlıştır, çünkü çocuk terler. Sonra soyuldu - taslak altında kaldı ve üşüttü. Çocuğun rahat hissetmesi için giyinmesi gerekiyor.
 2. Egzersizleri yapın. Fiziksel egzersiz, çocukların vücudunu güçlendirir. Egzersizler çocuğun yaşına uygun olmalı, zorlamadan yapılmamalıdır. Sabah egzersizi, önleyici tedbirlerin bir kompleksinde çok önemli bir unsurdur.
 3. Havalandırma. Hastalık, havadaki damlacıklar ile bulaşır. Patojenler temiz havanın olmadığı bir odada kolayca birikebilir. Bebeklerin havalandirmasi sirasinda, sicak bir sicaklik damlasinin sogutulmasini saglayabileceginden, odadan çikarilmasi daha iyi olur. Sistematik temiz havada yürür - ilk ve tekrarlanan tonsillitin mükemmel şekilde önlenmesi.
 4. Hijyen. Çocuklar, yetişkinler gibi, dişlerini, dillerini ve yanaklarını her gün, sabah ve akşam fırçalamaya ihtiyaç duyarlar. Bu, çürük ağrısının ortaya çıkma olasılığını azaltmaya yardımcı olur; Kişisel hijyen neredeyse bir yetişkinden farklı değildir. Tek ve en önemli fark bireysel (çocuk) diş fırçası, havlu vb.
 5. Boğazını çalkala. Boğaz ağrısını önlemek için pahalı ilaçlar almanıza gerek yoktur. Önleme, seyreltilmiş infüzyonlarla (alkol değil!) Yapılabilir Papatya, calendula. Bu otlar, bileşim maddelerinde oldukça hafif bir aseptik etkiye sahiptir. Doktorlar, boğaz gargaralarını hastalığın akut fazında sıklıkla kullanılan tuzlu çözeltilerle önlemeyi önermezler.

Halk yöntemleri

Geleneksel olmayan tıp bademcik iltihabı da dahil olmak üzere soğuk algınlığının önlenmesine yardımcı olacak çeşitli tariflerle doludur. Ama evde dikkatli bir şekilde hazırlanmış kullanın. Her şeyden önce, bir kişinin ilacın bileşenlerinden birine alerjisi olmadığından emin olmanız gerekir.

Aşağıdaki tarifler antiseptik etkileri sayesinde işe yarar:

 1. Aziz John'un meyvesi ve propolisi. Pişirmek için, bir bardak kaynar su dökün 1 çorba kaşığı kıyılmış otu St John's wort, 30 dakika demleyelim. Gerinme, propolis (% 10 alkol) 15-20 damla alkol tentür dökün.
 2. Propolis ve otlar topluluğu. Okaliptüs, papatya ve kadife çiçeği karışık, 1 çorba kaşığı alarak. Bu karışımın üçte biri bir bardak su dökün, 15-20 dakika kaynatın, soğumaya bırakın. 15-20 damla propolis tentürü (% 10 alkol) ekleyin. Günde üç kez durulayın.
 3. Kalina ve bal. Patates püresi 2-3 çay kaşığı alın, bir bardak sıcak bal ile dökün. Soğumaya bırakın. Karışımın 2 çay kaşığı için günde üç kez yiyin. Önemli: Hamile kadınlar bu tarifi kullanmamalıdır.

Yoga uygulaması, insan vücudunun savunmasının genel olarak güçlendirilmesine katkıda bulunur. Anjin dahil olmak üzere KBB hastalıklarının önlenmesi için "Aslan Pose" egzersiz uygundur. Bir yoga seansından sonra, bir kişi bir kas rahatlatır, boyun bölgesindeki kan akışı artar. Pratik olarak kontrendikasyon yoktur.

Bir kişinin daha önce yoga yapmamış olması durumunda, deneyimli bir eğitmenin yakınlarda olduğuna dikkat edilmelidir.

 1. Dizlerinin üstüne git, avuçlarını onlara koy. Parmaklarınızı gerginlik ve yayın.
 2. Servikal bölgenin kaslarını zorlayarak çenenizi göğsünüze doğru bastırın. Kaşlarınızın altına baktığınız görünümü yaratın. Derin bir nefes al. Ekshalasyonda ağzınızı açın, dilinizi maksimum şekilde tutun ve tüm kas gruplarını zorlayın.
 3. Soluk verdikten sonra, nefesinizi 3-5 saniye tutun. Egzersiz 4-5 kez tekrarlayın.

Bu önleyici tedbirlerin yanı sıra, ev sahibi eczane vitaminler (askorbik asit) bağışıklık sisteminin genel güçlendirilmesi için, stresten kaçınmak, bitkisel çay (melisa, kuşburnu, nane) içmek vücut uyku sırasında (8-9 saat) kurtarmak edelim.

Tüm bu öneriler kolayca uygulanır, büyük finansal maliyetler gerektirmez, günün en yoğun programına bile sığabilir. Unutmayın, KBB organlarının hastalığını tedavi etmekten çok daha kolaydır.

Anjinin profilaksisi

Angina bademciğe, ağız boşluğuna, farenksine yayılan enflamatuar bir süreç olan hoş olmayan ve tehlikeli bir hastalıktır. Sunulan patolojinin yanlış veya yanlış tedavisi ciddi komplikasyonlara yol açmaktadır. Sağlığa zararlılar.

Çocuklarda anjinin önlenmesi, solunum patolojilerinin mevsimsel alevlenmeleri sırasında yapılmalıdır. Bu, inflamatuar süreçlerin gelişmesini engelleyecektir. Sadece hasta bir kişiyle temastan kaçınmak değil, aynı zamanda vücudu güçlendirmek, vitamin preparatları almak, doğru yemek yapmak da önemlidir.

Angina kompleks yaklaşımının önlenmesi

Sık sık meydana gelen bademcik iltihabı aşılanmalıdır. Özel bağışıklığın geliştirilmesine izin verecektir. Ayrıca, bakteri ve virüslerin karmaşık bir şekilde çoğalmasını önlemek gereklidir. Bunun için doktorların bu tavsiyelerine uymak gerekir:

 1. Enfeksiyonun kronik odaklarından kurtulun: çürük, iltihaplı adenoidler ve diş etleri, burun iltihabı, sinüzit.
 2. Burundan nefes almayı geri yükleyin. Burun pasajları polip veya kist ile örtüşüyorsa, bu neoplazmlar atılmalıdır. Kavisli bir nazal septumun düzeltilmesi gereklidir.
 3. Hasta bir kişi tarafından kullanılan ev eşyalarını kullanmayın.
 4. Burun halk ilaçları veya ilaçları, salin solüsyonu ile düzenli olarak yıkayın. Bu prosedür kan dolaşımını artırır, patojen mikroflorayı yok etmeye yardımcı olur, boğazdaki enfeksiyonu ortadan kaldırır.
 5. Vücudu sertleştirerek koruyucu kuvvetleri güçlendirin.
 6. Tabletlerde vitamin kullanın ve doğru yer.
 7. Fiziksel eforu ihmal etmeyin. Günlük egzersiz vücudu güçlendirir, patojenlerin etkisine karşı direncini arttırır.
 8. Tatil ve sanatoryum ziyaret etmek. Bu, düzenli olarak ciddi bir bademcik iltihabına sahip olan insanlar için özellikle önemlidir. Böyle bir olay, bir kişiyi nazofarenks hastalığından kurtarmak için uzun sürebilir.

Böyle kapsamlı bir önleme ile, anjina alma riski birçok kez azaltılır.

Bipilin profilaksisi

Angina akut bir enfeksiyöz hastalıktır, hangi komplikasyonlara neden olur: kalp ve kan damarlarının işlevselliğinin ihlali. Önleyici bakım bunlardan kaçınmaya izin verir. Angina biliilin sadece hastalığın alevlenmesi sırasında değil, aynı zamanda komplikasyonları önlemek için remisyon sırasında da kullanılabilir.

İlaçları bikillin içeriği ile kullanırken, patojenik mikroorganizmaların etkisine karşı organizma reaktivitesi artar. Bu pürülan lacunar boğaz ağrısı komplikasyonlarını önlemek için yardımcı olan özel bir önleme yöntemidir.

Patolojinin önlenmesi bireysel veya sosyaldir. İlk vakada boğaz ağrısı sonrası bikilin kullanılır. Komplikasyonları önlemeye yardımcı olur. Bu tür antimikrobiyal ilaçları kullanmanın yanı sıra, bir kişi diğer yerel önlemleri önlemlerine uymak zorundadır:

 • diyet ayarlamak;
 • interferon uygulamak;
 • fiziksel aktiviteyi düzenler;
 • spesifik olmayan bağışıklığı arttıran adaptojenler almak;
 • boğaz ağrısına karşı aşılanmak (kamu koruyucu önlemler).

Boğaz bicillinin önlenmesi ve tedavisi sadece hastalığın kendisinden kaçınmakla kalmaz, aynı zamanda sağlık ve yaşam için tehlike oluşturan komplikasyonlarını da önler. Sunulan ilaç antibakteriyel etkiye sahiptir. Sepsis veya kardiyak romatizma gelişim tehdidi olduğunda reçete edilir.

Önleyici bir önlem olarak bikilin, patojen mikroflorayı tahrip edebilir.

Bicillins - anjina komplikasyonlarının etkili bir şekilde önlenmesini sağlayan özel bir antimikrobiyal ajan grubu. Uzun süreli etki ile karakterize edilirler. Kan plazmasındaki bir enjeksiyondan sonra ilacın aktif maddesi birkaç hafta devam eder. Bununla birlikte, anjina komplikasyonları durumunda, bikarbonların atanması gereklidir.

Hangi ilaçlar kullanılıyor?

Klasik şemada, önleme için kullanılan bicilline dayalı birkaç preparat vardır:

 1. "Bisiklin -1". Uzun süreli bir etkiye sahiptir ve romatizmayı önlemek için kullanılır, sepsis.
 2. "Bitsillin-3." Bu 3 bileşen içeren karmaşık bir preparattır. Erizipel, kırmızı ateş ve romatizmal ateşi önlemek için kullanılır.
 3. "Bitsillin-5". Tüm yıl boyunca kullanılabilir. Bu özellik, hareketin kısa süresidir, çünkü vücuttan hızla atılır.

Önleme için bicilline dayalı ilaçlar kullanıldığında, komplikasyonların meydana gelmesi sıfıra indirilir.

Boğazın önlenmesi için bir yöntem olarak durulayın

Anjin önlenmesi, özellikle hoş olmayan hastalıklara neden olan bakterileri ve virüsleri yok etmek için halk ve ilaçların kullanımını içerir. Hafiftirler, ancak ilaçlardan daha az etkili değildirler. Boğazın önlenmesi için boğazı durulayın, bu tür ilaçların kullanımını içerir:

 1. Propolis'in ruhani tentürü ve St. John's wort'un infüzyonu. Bu karışım, kronik formda bademcik iltihabı ile mükemmel bir şekilde baş eder. 1 çorba kaşığı alacaktır. bir bardak kaynar su dökülür çimen. Yarım saat sonra, çözelti süzülür ve 20 damla tentür ile karıştırılır. Durulama günde üç kez yapılmalıdır.
 2. Kalina ve bal. Anjin tedavisinin bu yöntemi ve önlenmesi çok etkilidir, çünkü her iki bileşen de çok sayıda yararlı madde içerir, mükemmel antiseptiklerdir. Karışımın hazırlanması için 200 ml sıcak bal ve 2 çay kaşığı gereklidir. Viburnum. Ürün soğutulduktan sonra, 1 çorba kaşığı günde 3 kez alınmalıdır. Bununla birlikte, gebe kadınlarda anjinin önlenmesi için böyle bir ilaç kullanılmamaktadır.
 3. Okaliptüs infüzyonu. Bu durulama, bir kişi kronik bademcik iltihabı teşhis edilirse yapılabilir. Bu yetişkinlerde ve çocuklarda mükemmel bir anjina profilaksisidir. Infüzyon hazırlamak için 2 yemek kaşığı gerekir. Bir bardak kaynar su ile hammadde. Israr etmek yarım saat sürecek. Yetişkin hastalar okaliptüsün alkollü tentürünü kullanabilir. Aynı zamanda su ile seyreltilir: bir sıvı madde üzerine 15 damla madde.
 4. Şifalı otlar karışımı: okaliptüs, papatya ve calendula. Bütün parçalar 1 çorba kaşığı alınır. Aynı miktarda toplama bir bardak kaynar suya dökülür ve ayrıca 15 dakika kaynatılır. Ortaya çıkan et suyunda, 20 damla alkollü tentür propolisi dökebilirsiniz.

Bilmek yararlı - bademcik iltihabı ile karanfil: tıbbi özellikleri, endikasyonları ve kullanmak için kontrendikasyonlar.

Önleyici bir önlem olarak, boğaz ağrısına karşı bir aşı uygulanmaktadır. Viral ve bakteriyel hastalıklarla ilişkili olarak bağışıklığı güçlendirir. Anjin hastalığına yakalanma o kadar kolay olmadığı için doktor tavsiyelerini dikkatli bir şekilde dinleyin ve bunları gerçekleştirin.

Ikincil koruma

Özel ilaçların kullanımını sağlar. Bir kişinin sıklıkla anjina olması durumunda, önleme aşağıdaki ilaçların kullanımını içerir:

Yetişkinlerde tonsillit profilaksisi

Yetişkinlerde Tonsillit

Tonsillit bulaşıcı (bazen bulaşıcı-alerjik) hastalıklar olarak adlandırılır, bunların nedenleri, virüsler, bakterilerdir. Tonsillit bulaşıcıdır, hastadan sağlığa kolayca bulaşır. Enfeksiyon yolu hava kaynaklı. Özellikle soğuk algınlığı veya nemli mevsimde, ARVI, ARI ile birlikte, patojenler olarak aynı şekilde teşhis edilir.

Patojenik virüslerin vücudu üzerindeki etkilere ek olarak, bademcik iltihabının azalması ile bademcik iltihabı gelişir. Bu sıklıkla hipotermi, vitamin eksikliği. Aşırı yorgunluk da vücudun savunmasını etkiler. Virüslerin vücuda girmesi ile bu faktörlerin bir kombinasyonu varsa, hastalanma riski büyük ölçüde artar.

Bademcillit belirtileri hemen görülmez, ancak büyük bir hızla gelişir. İlk belirtiler 2-3 gün sonra ortaya çıkabilir.

Ana olanlar:

Şiddetli boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü

İltihaplı kızıl boğaz. Bazen pürülan oluşumlar ile

Önemli göstergelere sıcaklık artışı

Genel halsizlik, kemiklerde ve eklemlerde ağrı

İştah azalması veya eksikliği

Lenf düğümleri ve bademciklerin genişlemesi

Karın ağrısı ile birlikte kusma

Burun akıntısı veya burun tıkanıklığı

Bir kişi ilk dört belirtiyi gösterirse, hemen bir doktora görünmeli ve tedaviye başlamalısınız. Onlara ilk tanı kondu ve bakterileri belirlemek için ek testler yapıldı. Bunun için, boğazdan alınan bir çubuk alınır ve sonuçları doğrudan doktorun ofisinde belirlenir.

Ya da mukuslu bir tampon laboratuvara gönderilir ve ertesi gün bakterilerin doğasıyla ilgili sonuç hazır olacaktır. Böyle bir analiz en doğru olarak kabul edilir.

Eğer bademcik iltihabı tedavi etmezseniz veya tedaviyi tedavi etmezseniz, bu ciddi bir komplikasyona yol açabilir. Kronik tonsillit ve farenjit gibi daha karmaşık hastalıklara dönüşebilir. Enfeksiyonun boğazda yayılması, ağrılı bir şekilde ve işitme kaybına yol açan ortalama bir otitin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Streptococcus, diğer insan organlarına nüfuz etme ve onları etkileme yeteneğine sahiptir, bu da böbrek ve kalp hastalığına yol açar. Bazen bu antibiyotikleri bile kurtarmaz.

Viral tonsillit belirtileri referans ile.

Tonsillit çoğu durumda bakteri ve virüslere neden olur - streptococci. Hastalığın başlangıcında önemli bir rol, bağışıklığı azaltması, yetersiz beslenme, hipotermi ve strestir. Akut ve kronik olmak üzere iki tür tonsillit vardır. Akut formu anjina denir. Angina, sırayla, çeşitli formlara ayrılır - catarrhal, foliküler, lacunar, fibröz, flegmonöz, herpetik (tipik olarak çocuklar için daha sık) ve ülseratif-membranöz.

Tedavi, sıklıkla, ağır vakalarda, bir hastanede yapılır. ciddi genel durum (yüksek ateş, enfeksiyon, toksik şok) tavsiye edilen enfeksiyöz dalında yetişkin tedavisi, 3-5 gün dekompansasyon bağlantılı hastalıkların içinde antibiyotik tedavisi (örneğin, diyabet) verimsizliği.

Evde bademcik iltihabını etkin bir şekilde tedavi etmek için mutlaka doktor reçetesini takip etmelisiniz. Tüm ateş süresi boyunca bir yatak istirahati reçete edilir, daha sonra yavaş yavaş genişler. Bununla birlikte, tam iyileşmeden sonra en az iki hafta sonra yükün sınırlandırılması tavsiye edilir.

Zehirlenme semptomlarını hafifletmeye ve böbrek fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olmak için bol miktarda içecek gerekir.

Ağız ve durulama için ilaç verildi. Hemen mikroflora ve antibiyotiklere duyarlılığı üzerinde bademcikler yüzeyine sürtülür sonra antibiyotik alarak başlamak gerekir. Çoğu zaman bu yarı-sentetik penisilinler (amoksisilin, flemoksin) inhibitörü korunan penisilinler (amoksiklav, flemoklav, Augmentin) ya da makrolidler (azitromisin, sumamed) 'dir. Üç gün içinde bu fonların tedavisi üzerinde hiçbir etkiye sahip bir antibiyotik atanması için bir doktora danışmak gereklidir. doksisiklin - Aynı zamanda fluorokinolonlara (siprofloksasin, aveloks), enjektabl sefalosporin (seftriakson, sefazolin), en az atanabilir.

Viral ve fungal anjinada antibakteriyel ilaçlar kullanılmaz.

Bademcik iltihabını karmaşık bir şekilde tedavi etmek için, ibuprofen gibi non-steroidal anti-enflamatuar ilaçlar kullanılır. Sadece vücut sıcaklığını azaltmaz, aynı zamanda anti-inflamatuar ve analjezik etkilere sahiptirler. Bazı durumlarda antihistaminikler de önerilmektedir.

Durulama olmadan bir anjini etkili bir şekilde tedavi etmek imkansızdır. Bu nedenle mulistin, klorheksidin, dioksidin, furakilin ve diğer birçok antiseptik etkisi olan bademciklerin yıkanması için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Ayrıca bademciklerin bioparoks, sakız ve inhalipt gibi aerosol ve spreylerle sulanması tavsiye edilir. İyot içeriği olan aerosoller, mukoza zarına zarar vermemek için dikkatli bir şekilde kullanılabilir. Pürülan filmleri bademciklerden kendi başınıza çıkarmak tavsiye edilmez, kanın içine giren mikroplara yol açabilir.

Ayrıca, geleneksel tıp kullanılabilir - şifalı bitkiler, fitokosit etkisi ile meyve suları, bal, propolis ve diğer araçlar.

antibiyotikler

İlk serilerin ilaçları penisilindir. Sadece kronik tonsillitin alevlenme tedavi değil, romatizmal ateş ve hemolitik streptokokların neden olduğu glomerulonefrit gibi profilaktiruet hastalıklar. doğal penisilinler, çünkü uygunsuz bir dozaj rejiminin, yarı tablet ilaçlar (amoksisilin, flemoksin, oksasilin, ampisilin, tikarsilin, karbenisilin) ​​kaybolması durumunda, konumlarını korurlar. Bununla birlikte, günümüzde tanınan lideri klavulanik asit eklenmesi ile mikrobiyal enzimlerle karşı dirençli penisilin ingibitorozaschischennye olarak (amoksisilin klavulonat: flemoklav, panklav, amoksiklav, augmentin, ampisilin sulbaktam: ampiksid, sultamisilin, unazin) ve bir araya getirilen preparatlar (ampioks).

İkinci Sıra İlaçlar bugün (jozamisin klaritromisin,) makrolidler, hangi azitromisinin en popüler (azitral, sumamed, Hemomitsin) bulunmaktadır. Bu (tsefurokvsim) üçüncü (seftriakson, seftazidim, seftibuten, sefiksim, tsefazidim) ve dördüncü (sefepim) üretimi ikinci sefalosporinler içerir

durumlarda, Staphylococcus aureus, antibiyotik kronik bademcik iltihabı geldiğinde - aminoglikositler, böbrekler (amikasin) ya da florokinolon daha az yan etkileri olan, tercihen, üçüncü nesil; ofloksasin (zanotsin, glaufos, kiroll), norfloksasin (kvinoloks, lokson, negafloks), lomefloksasin (ksenakvin, lomatsin) lefloksatsin, siprofloksasin (ifitsipro, kvintor), moksifloksasin, sparfloksasin (Sparflo), levofloksasin, gatifloksasin.

önleme

1 İlaç. Bir hasta hastanede altı ayda bir tedavi görürse, diğer şeylerin yanı sıra Tonzilotren'i (yılda 3 kez, her 3 ayda bir) almak tavsiye edilir. Kursun süresi: 15 gün.

Buna ek olarak, sık sık instillasyon% 0.01 çözüm Miramistina 4 14 gün boyunca günde 4 kez basın. Yılda dört ders.

2 Tatil terapisi ve klimaterapi. Kronik tonsillitin profilaksisi, hasta sahil beldeleri ziyaretleriyle yakından ilişkilidir. Islak deniz suyu, güneş banyosu, yüzme ve deniz suyunun ağız içine kazara girmesi, hastalığın önlenmesi üzerinde yararlı bir etkiye sahip olacaktır.

3 Çalışma şekli ve dinlenme. Kronik bademcik iltihabı ile maksimum remisyon sürelerini sağlamak için, hayatınızdaki stresi ortadan kaldırmanız ve tamamen dinlenmeniz gerekir. Kronik bademcik iltihabı ve sinüzit formunun, hastalığın alevlenme olasılığının işyerindeki stres ve iş yükü miktarıyla arttığı sosyal hastalıkları ifade ettiği tesadüf değildir.

4 Gıda Diyet. Kronik bademcik iltihabında, doğru yemek için son derece önemlidir. Çok fazla tuzlu, kızarmış, acı, ekşi, biberli yiyecekler yiyemezsiniz, yani. palatine bademciklerin ve arka faringeal duvarın mukoza zarını tahriş edebilen yiyecekler. Turunçgiller tavsiye edilmez. Ayrıca alkollü içeceklerin kullanımı yasaktır. Çok soğuk ve çok sıcak bir banyo yapmayın ve katı yiyecekler yemeyin.

Kronik tonsillit için profilaksi

Kronik tonsillit bademcik iltihabı ile karakterize patolojik bir süreçtir. Patolojinin, bademcikler üzerinde yıkıcı değişimlerin meydana geldiği bir enfeksiyöz tür vardır. Hastalığın kronik formu, remisyon ve komplikasyon dönemleri ile ortaya çıkar. Bu nedenle, tüm önleme kurallarına uyulması önemlidir. Onlar basit ama çok etkili.

Genel anlar

Kronik bademcik iltihabının profilaksisi zorunlu olarak kalabalık bölgelerde kalırken solunum sisteminin korunmasını da içerir. Bu, akut solunum yolu hastalığı sırasında insanlarla iletişim kurmak zorunda kalan hastalar için daha doğrudur. Kendinizi korumak için her zaman bir yüz maskesi kullanın. Sevdiğin biriyle ve boğaz ağrısı olan sevilen biriyle iletişim kurduğunda bile bunu yapmalısın.

Mümkünse, çok insanın olduğu yerleri ziyaret etmeyin. Kişisel olarak anjinadan muzdarip olsanız bile maske takılmalıdır. Böylece, kurtarma işlemini hızlandırmanın yanı sıra başka insanları da güven altına alabileceksiniz.

Hastanın çok fazla zaman harcadığı yerde, patojenik organizmaların en aza indirgenmesi için tüm koşullar yaratılmalıdır.

Odayı oksijen ile doyurmayı, taslaklardan sakınmayı, odadaki havanın rahat olmasını sağlamayı ihmal etmeyin.

İlaçlama Yöntemleri

Hastalığın profilaksisi mutlaka ilaçları içermelidir. Hasta terapötik kursları her 6 ayda bir hastaneye geçirirse mutlaka Tonsilotren'i almalıdır. Kabul süresi 15 gündür. Hala% 0.01 Miramistin çözüm kullanarak damlatma gerçekleştirin. Kursun süresi 14 gündür.

Tatil köyleri

Kronik anjin formunun önlenmesi, sahil beldelerini ziyaret etmekle yakından ilgilidir. Nemli hava, güneş banyosu, yüzme, deniz suyu gibi faktörler hastalığın seyrini olumlu yönde etkiler ve hastanın durumunu kolaylaştırır.

Çalışma ve dinlenme modu

Mümkün olan azami remisyon sürelerini sağlamak için, kendinizi stres ve sinir gerginliğine maruz bırakmak zorunda değilsiniz. İş rejimini gözden geçirin ve dinlenin. Çok fazla çalışmanıza gerek yok, çünkü kronik bademcik iltihabının önlenmesi son şey değildir. Bilindiği gibi, kronik bademcik iltihabı halk rahatsızlıklarına işaret etmektedir. Patolojinin relaps olasılığı, işyerindeki stresli durumların ve iş yükünün sayısı ile artar.

Eşzamanlı rahatsızlıkların hijyen ve zamanında tedavisi

Vücudu bademcik iltihabına karşı uyarabilecek bazı önlemler vardır. Bu içerir:

 • hijyen kurallarına bağlılık;
 • kronik rahatsızlıkların zamanında tedavisi;
 • vitamin bakımından zengin gıdalara dayalı gıda;
 • tavlama.

Yapılacak ilk şey hijyene dikkat etmektir. Hastalığa neden olan organizmalar ağız boşluğuna yayılarak bademciklere zarar verir. Bu nedenle, diş etlerinin veya dişlerin iltihaplanması sonrasında, bir erkeğin anjin gelişmesi şaşırtıcı değildir.

Dış çevre tarafından çok önemli bir rol oynar. Hava kuru olmamalıdır, odadaki nem seviyesini izleyin. Aksi halde, boğaz ve burun mukozası kuruyacaktır.

Bir kişinin kronik sinüzit ve rinit formları varsa, o zaman burun pasajlarını başarısız olmadan tuz çözeltileri ile temizlemek gerekir. Bu patojenlerin gelişmesini engeller ve bademciklere çarpmalarına izin vermez. Genellikle burun damlaları, spreyler kullanılması tavsiye edilmez. Kimyasal bileşenlerin sürekli etkisi ile nazal mukoza kuru olur ve bakterisidal özellikleri azalır.

Boğaz hastalıklarına yol açabilecek tedavi edilmemiş diğer kronik rahatsızlıkları bırakmayın. Cildin, böbreklerin veya disbiyozun bulaşıcı hasarı, bağışıklığı azaltır, böylece virüsler diğer organlara serbestçe girebilir. Kronik ve akut hastalıkların zamanında tedavisi anjinayı önlemenin başlıca yollarından biridir.

Beslenme ve sertleştirme

Kronik anjinin önlenmesi, doğru beslenme ve sertleştirme olmadan imkansızdır. İkincisi sayesinde, vücudu her zaman iyi ruhlarda muhafaza etmek mümkündür.

Avitaminosis problemi, farmasötik preparatların yardımıyla çözülebilir. Onların eylemi bağışıklık sistemini güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Vitamin komplekslerini kabul etmek 1-2 ay boyunca gereklidir. Ancak diyette taze sebze, et ve süt ürünleri bulunmalıdır.

Çoğu zaman anjinin kronik formu yetişkinleri ziyaret eder, çünkü en önemsiz uyaranlar bile gelişimini etkileyebilir.

Bazen bir bardak soda içmek ve boğazda korkunç bir acı hissetmek için yeterlidir. Bu nedenle, kronik bir bademcik iltihabı muzdarip insanlar, fındık, soda, bal, çikolata yiyemez. Bu besinler boğaz için tahriş edicidir. Vücudu rekürrensden korumak için, papatya veya soda bir kaynatma durulama için bir gargara kullanmak gereklidir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde bademcik iltihabının en yaygın nedeni şiddetli hipotermi veya aşırı ısınmadır. Vücuda bu fenomen direnebilir, güçlendirilmelidir. Bunun için yüzmek harikadır. Ama burada bazı nüanslar var. Eğer periyodik olarak soğuk suda yıkanırsanız, boğaz ağrısına yol açabilir, bu yüzden temperlemenin kademeli olduğu kadar sistematik olduğundan emin olun.

Sertleştirme her zaman yapılamaz. Bu durumda, sadece boyun bölgesini soğuk suyla tedavi etmek yeterlidir. Ayrıca, sertleştirme biraz farklı olabilir: her sabah boğazınızı yıkamak için soğuk su kullanın ve boynunuzu soğuk bir havluyla silin. Boğazı hipotermiden korumak için ince kaşmir eşarp kullanabilirsiniz.

Kronik boğaz ağrısının önlenmesi mutlaka uygun beslenmeyi içerir. Kızartılmış, acı, ekşi ve baharatlı yiyecekleri bol miktarda yemek yasaktır. Aksi halde, boğaz, palatine bademciklerin mukoza zarında tahrişe yol açacaktır. Ayrıca narenciye ve alkollü içeceklerden vazgeçmek zorunda kalacaksınız. Çok soğuk veya sıcak yemek yemeyin.

Egzersiz için zaman verirseniz vücudun savunmasını güçlendirin ve bademcik iltihabının tekrarlanmasını önleyin. Zayıflamış bir organizma için kabul edilemez olduğu için zayıflatıcı olmamalıdırlar. Dışarıda soğuk olmadığı sürece sabahları açık havada egzersiz yapmak en iyisidir.

Durulama ve Vitaminler

Bazı önleyici tedbirler hakkında konuşursak, o zaman boğazda durulama ve özel vitaminler içerir. Bu eylemler kesinlikle her şeyi yapabilir, ancak bunların çoğu, soğuk mevsimlerde viral hastalıklara eğilimli hastalar için geçerlidir.

Şiddetli soğuk algınlığı sırasında, boğazınızı yıkamak için papatya, kadife çiçeği veya sodadan bitkisel süslemelerin kullanılması gerekir. Sabah ve akşam önleyici tedbirler uygulayın ve salgın sırasında, eve dönüşte hemen durulama yapılır.

Boğaz için durulama ek olarak bitkisel çaylar içmek için yararlıdır. Vücut üzerinde olumlu etkileri vardır, koruyucu kuvvetlerini arttırırlar. Ek olarak, boğaz ve vücuttaki enfeksiyonları iyileştirmede mükemmeldirler. Tıbbi içecekler hazırlamak için, gül kalçaları, nane ve melissa kullanmak daha iyidir. Sıradan yeşil çay hazırlayabilir ve tarçın, zencefil ve limon koyabilirsiniz. Hazırlanan ilaç, gelişiminin ilk aşamalarında bademcik iltihabı için mükemmel bir önleme ve tedavi olacaktır.

Kronik tonsillitin önlenmesi için ön koşul, vitaminlerin alınmasıdır. Eczanede vitamin kompleksleri veya normal askorbik asit satın alabilirsiniz. Günde 2 tablet al. Bu, vücudun patojenlere ve virüslere karşı direncini artıracaktır. Bademcik iltihabı için yararlı olan balık yağı tüketimidir. Ama burada bir doktora danışmalısın.

Tonsillit, hem yetişkinleri hem de çocukları vücudu etkileyebilir. Başlangıçta, bu akut, ama zaman tedaviye başlamazsa, kalıcı bir karakter alır.

Bu durumda önleyici tedbirlere uymak çok önemlidir. Onlar sayesinde bağışıklığı güçlendirmek ve aynı zamanda nüks gelişmesini önlemek mümkündür. Tüm eylemler evde yapılabilir, ancak sadece doktorla koordine edildikten sonra.

Yazar: Kuznetsova Marina

© 2016-2017, OOO "Stadi Grupp"

Sitenin materyallerinin herhangi bir şekilde kullanımı sadece editör portalının izni ve kaynağa etkin bir bağlantının kurulması ile mümkündür.

Sitede yayınlanan bilgiler sadece referans amaçlıdır ve hiçbir durumda bağımsız bir teşhis ve tedavi çağrısı yapılmaz. İlaç tedavisi ve tedavisi konusunda bilinçli kararlar vermek için, nitelikli bir doktora danışmak gerekir. Sitede yayınlanan bilgiler açık kaynaklardan elde edildi. Güvenilirliği için portalın yayın ofisi sorumluluk taşımamaktadır.

Daha yüksek tıp eğitimi, anestezi uzmanı.

En yüksek kategorili doktor, çocuk doktoru.

Kronik tonsillit, tedavi ve korunma.

Kronik bademcik iltihabı, bulaşıcı bir doğanın boğazındaki lenfoid dokunun bir lezyondur. Daha sıklıkla, bağışıklıktaki bir azalmanın ve vücudun enfeksiyonlara karşı direnme yeteneğinin azalmasının bir sonucu olarak gelişir. Lenfoid doku enfeksiyonu vücut için maksimum koruma sağlamak için bir girişimde artırılacak, fakat böyle bir koruyucu genellikle boşlukları virüsler ve bakteriler için iyi bir üreme zemini oluşturduğu gerçeğine yol açar. Vücudun alerjik bileşenlere olan artan hassasiyeti, tedavisi daha uzun ve çoğu zaman uygun olmayan etkili olan kronik bademcik iltihabına neden olabilir.

Kronik tonsillit belirtileri

bademcik alevlenmesi genellikle ağız kokusu, seçim peynir fişleri doğar bazen bademcikler bir yabancı cisim hissi ile, yutma üzerinde boğaz ağrısı ve ağrı ile başlar. Hastalığa genellikle subfebril vücut ısısı, baş ağrısı, azalmış performans ve bazı durumlarda öksürük atakları eşlik eder.

Kronik tonsillitin başlangıcı ve gelişim nedenleri

Kronik bademcik iltihabının ortaya çıkması ve gelişmesinin nedeni çoğu zaman boğaz ağrısına neden olur, ancak her zaman tek sebep değildir. Nazofarenksin (farenjit, stomatit, adenoidit, paradontoz) bulaşıcı hastalıkları da kronik bademcik iltihabı başlangıcı için tetikleyici bir mekanizma haline gelebilir.

Kronik bademcik iltihabı. Tedavisi. Komplikasyonlar.

anjina ve kronik bademcik değil boğaz ağrısı, ateş eşlik ederse, hastalar sıklıkla doktora için acele yoktur ve hastalıkları gerekli önemin arada komplikasyonlar oldukça şiddetli olabilir. Kronik bademcik iltihabı tedavi etmezseniz, ciddi komplikasyonlara yol açabilir: kalpte hasar, eklemler, yeşim gelişimi, romatizma.

Kronik bademcik iltihabı. Tedavisi.

Çoğu zaman, boğaz ağrısı ve bademcik iltihabı penisilinler ile bir aminopenisilin etkilerine duyarlı streptokok, neden. Bu grupların preparatları, bu tür hastalıkların tedavisinde ana konulardır. Kronik tonsilit tedavisinde yeni bir alan Makrolid antibiyotiklerin bir dizi (azitromisin, Hemomitsin, eritromisin, Sumamed), genellikle kronik bademcik iltihabı gelişimine neden olur bakteri florası karşı etki gösterir. Makrolidler lenfoid dokuda birikme kabiliyetine sahiptir, bu gerçek küçük dozların tedavisinde oldukça yüksek bir etkiyi belirler. Makrolidlerin alımı olumsuz reaksiyonlara neden olmaz, bu nedenle kronik bademcik iltihabını onların yardımıyla iyileştirmek mümkündür.

Kronik bademcik iltihabı tedavisi, bir kural olarak, bağışıklığı arttırmak, enflamatuar süreçleri ortadan kaldırmak, antibakteriyel tedaviden oluşur. Lokal tedavi (fizyoterapi, bademcikler) genellikle tedavinin etkisini güçlendirir. Komplike olmayan formlarda bademcik iltihabı tedavisi gösterilmektedir, eğer etki göstermiyorsa bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması kullanılır.

Kronik bademcik iltihabı. Önleme ve tedavi.

Kendinize şu soruyu sorarsanız: “Sonsuza kadar bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir?”, O zaman uzmanların tavsiyelerine özel dikkat göstermelisiniz. Bu hastalığı tedavi etmek daha kolaydır, tedavi etmek - Hipokrat tarafından söylenmiştir. Bu yüzden uzmanlar, her şeyden önce, hastalığın önlenmesinde yardımcı olmayı tavsiye eder. kronik bademcik iltihabı önlemek için temel olarak farenks ve nazofarenks, çalışma ve dinlenme, temperleme normalleştirme kronik hastalıkların ağız boşluğu tedavi zamanında sanitasyon önerilmektedir. Yaşamın doğru yolu, kronik bademcik iltihabının sizi sonsuza kadar terk etmesi için neredeyse ana durumdur.

Top-10 yıkık yıldızlar Bazen en yüksek şöhret bile, bu ünlülerle olduğu gibi başarısızlık içinde biter.

Bugün oldukça farklı Zaman sineklerine benzeyen 10 çekici yıldız çocuk, ve bir zamanlar küçük ünlüler artık tanınmayan yetişkinler oluyor. Güzel kızlar ve kızlar s'ye dönüşür.

Vücudun 7 kısmı eller tarafından dokunulmaması gereken bir bedendir: Vücudunuzu bir tapınak olarak düşünün: Onu kullanabilirsiniz, ancak elinize dokunamadığınız bazı kutsal yerler vardır. Araştırma gösterir.

Asla kilisede yapmayın! Kilisede doğru şekilde davranıp davranmadığınızdan emin değilseniz, belki de, yanlış bir şekilde yapın. İşte korkunç bir liste.

Daha genç görünmek için: 30, 40, 50, 60 yaşlarındaki kızlar için en iyi saç kesimi 20 yaşında, saçın şekli ve uzunluğu konusunda endişelenmeyin. Görünüşe göre gençlerin görünüşü ve cüretkâr zillerin deneyleri için yaratıldı. Ancak zaten.

Doğru zamanda yapılan kedilerin 20 fotoğrafı Kediler inanılmaz yaratıklardır ve belki de herkes bilir. Ve inanılmaz derecede fotojeniktirler ve her zaman kurallarda doğru zamanda nasıl bulunacaklarını bilirler.

Anjin. Tedavi, komplikasyonlar ve önleme

Çocuklarda ve yetişkinlerde anjinin tıbbi tedavisi

Çocuklarda ve yetişkinlerde anjinanın antibiyotiklerle tedavisi

Anjina için reçete edilen ilk ilaçtır. Etki mekanizması, hasar ve ölüme yol açan bakterilerin hücre duvarlarının bileşenlerinin sentezinin inhibisyonuna bağlıdır.

 • 500 mg içeride - günde 3 defa, yemeklerden en az 60 dakika önce. Tedavi süresi 10 - 14 gündür.
 • yemeklerden önce 0,5 ila 1 saat arasında;
 • 1 yıldan 6 yıla kadar - 0.015-0.03 g / kg;
 • 6 ila 12 yıl - 0,01 - 0,02 g / kg;
 • 12 yıldan fazla - 0.5 - 1g;
 • günlük doz 4 ila 6 resepsiyona ayrılmıştır;
 • tedavi süresi 10-14 gündür.

İlaç da penisilin grubuna aittir, ancak ek bir bileşen içerir (klavulanik asit). Bu asit, antibiyotiği penisilinazların etkisinden korur (penisilin yok eden enzimlerBazı bakteri türleri tarafından üretilmiştir.

 • 250 - 500 mg arasında günde 3 kez.
 • 3 aydan 12 yıla kadar - 40 mg / kg / gün 2 ila 3 kabul;
 • 12 yıldan fazla - günde 3 kez 250 - 500 mg.

Bakteriye nüfuz eden bu ilaç, hücre bölünmesi ve yaşam sürecini bozan belirli hücre içi bileşenleri engeller.

 • 10-14 gün boyunca her 12 saatte 250-500 mg.
 • Bir yetişkin olarak 12 yıl sonra atandı.
 • İçe, günde 500 mg, 3 ila 5 gün.
 • yemeklerden bir saat önce;
 • 3 ila 5 gün boyunca günde 5 ila 10 mg / kg / gün 1 kez.

Bakteri hücre duvarlarının bileşenlerinin sentezini inhibe eder.

 • 8 saatte bir 750-1000 mg intravenöz veya intramüsküler olarak.
 • intravenöz veya intramüsküler olarak;
 • Yenidoğan ve 3 aylıktan küçük çocuklar - 30 g / kg / gün;
 • 3 aydan 12 yıla kadar - 30 - 100 mg / kg / gün;
 • Günlük dozu 2 ila 3 enjeksiyona böl.

Anjina önlenmesi: temel prensipler

Uygun beslenme

Aşağıdaki önerileri gözlemlemek önemlidir:

 • Yeterli ısıl işlem görmüş (gerekliyse) gıdaların kullanılması.
 • Ağız ve faringeal mukozayı (kahve, gazlı içecekler, sıcak ve baharatlı yemekler) tahriş eden diyet ürünlerindeki azalma.
 • Proteinler, yağlar, karbonhidratlar için dengeli beslenme desteği.
 • Yeterli miktarda vitamin, makro ve mikroelement kullanımı.

Ebeveynleri bebeği boğaz ağrısından korumak için ne yapmalı?

Basit kuralları gözlemlemek yeterlidir.

Hava giyim

Küçük çocuklarda herhangi bir bulaşıcı hastalığın (örneğin boğaz ağrısı, farenjit, bronşit) önlenmesi en basitiyle başlar: uygun şekilde giyilmelidir. Ebeveynlerin ana hatası, sıcaklığı ne olursa olsun, çocuğu olabildiğince sıcak bir şekilde sarma girişimidir. Bu, terlediği gerçeğini ortaya çıkarır, ve sonra, kıyafetleri çıkarırken, bir tasarıma girer ve soğuyor. Çocuğun çevre iklimine uygun olarak giyinmesi gerekir.

Temiz hava

Havadaki damlacıklar tarafından bulaşan bulaşıcı bir hastalığın olasılığını azaltmak, odayı düzenli olarak havalandırmaya yardımcı olur. Pencerelerin açılması sırasında küçük çocukların odadan çıkarılması önerilir: keskin bir sıcaklık düşüşü onları sertleştirmez, aksine, vücut için ek stresi tetikler. Temiz havada düzenli yürüyüşler - etkili önleme ve birincil inflamasyon ve tekrarlayan anjina.

doldurma

Fiziksel egzersizler çocuğun vücudunun genel olarak güçlendirilmesine katkıda bulunur. Ancak, çocuk için ağır olan yükü vermeyin. Hareketlerin "zorla" yürütülmesi, aksine, bir hastalığın gelişiminde bir faktör olabilir.

Kişisel hijyen gözetimi

Bademcik iltihabının önlenmesinde önemli bir rol dişlerin, yanakların ve dilin düzenli olarak temizlenmesidir. Yetişkinlerde ve çocuklarda anjinin hijyenik profilaksisi pratikte aynıdır: sadece kişisel havlu ve diğer aksesuarları kullanır.

Profilaktik gargara

Çocukta anjinin etkili bir şekilde önlenmesi için kullanılan ilaçların mutlaka pahalı olması gerekmez. Uygun sıcak infüzyonlar papatya ve kalendula (alkol tentürleriyle karıştırılmamalıdır). Bu bitkilerin aktif maddeleri durulama sırasında hafif antiseptik etkiye sahiptir. Soda ile bir tuz çözeltisi, hastalığın akut fazında daha fazla endikedir.

Boğaz ağrısı halk yöntemlerinin önlenmesi

Geleneksel tıbbın kullanımı dikkatli bir şekilde tedavi edilmelidir. Boğazın boğazının önlenmesi için bir ev çözeltisi ile boğazını çalkalamadan önce, aktif bileşenlere karşı alerjisi olmadığından emin olmalısınız. Söz konusu olan tariflerin etki mekanizması, antiseptik etkiye dayanmaktadır.

John's wort infüzyonunun propolis alkollü tentür ile infüzyonu

Ürün, kronik tonsillitin anjina yeniden ortaya çıkmasının önlenmesi ve tedavisi için uygundur. Cam bir çözeltinin hazırlanması için Şema 1: daha sonra tahliye yarım saat için bırakılmıştır 1 çorba kaşığı hipericum kaynar su (250 mi) dökün. Propolis% 10 tentür 20 damla ekleyin. Gargara günde 3 kez tavsiye edilir.

Boğazınızı durularken otlar ve propolis toplama

En etkili kombinasyonlardan biri 1: 1: 1 oranında papatya, calendula ve okaliptüs karışımıdır. Koleksiyonun bir çorba kaşığı bir bardak su dökülmeli, kaynatılmalıdır (yeterli 15 dakika). 40 dakika bekletin. Et suyu içinde 20 damla% 10 alkol çözeltisi propolis ekleyin. Durulamaların periyodu, önceki tarif ile aynıdır.

Ballı kartopu infüzyonu

Hazırlama şeması: 2 çay kaşığı calendula meyveleri pound, dökün 200 ml sıcak bal. Soğutun. Günde 3 kez 1 çorba kaşığı alın. Bu araç yardımı ile gebe kadınlarda boğaz ağrısının oluşmasının önlenmesi tavsiye edilmez.

Bez hastalığı durumunda okaliptüs infüzyonu

Reçete, kronik bademcik iltihabındaki ikinci bir inflamasyon döneminin önlenmesine yardımcı olacaktır. Gargara için önceki infüzyonlara benzer: Bitkinin 2 çorba kaşığı bir bardak kaynar suyla dökülmeli, yarım saat bekletilmelidir. Kuru yapraklar yerine, bir alkollü okaliptüs solüsyonu (250 ml ılık su için 15 damla) kullanabilirsiniz.

Önleme için yoga

Yoga, vücudun genel güçlendirilmesi için bir yol olarak düşünülebilir. KBB hastalıklarının önlenmesine yardımcı olan spesifik bir egzersiz "aslan pozu" olarak adlandırılır. Kan akışının servikal bölgeye gelişmesine yardımcı olur ve ayrıca kas gevşemesine de neden olur. Bu duruş anjina sonrası bademcik iltihabının iyi bir önlenmesidir. Daha önce yoga yapmamış olanların, deneyimli bir eğitmen eşliğinde egzersiz yapmaları önerilir.

Uygulama şeması:

 • dizlerinin üzerine otur, avuçlarını onlara koy;
 • parmaklarınızı süzün, onları çözmek için rahatlamayın;
 • Çenenizi göğsünüze itin, boyun kaslarınızı gerdirin;
 • gözlerini yukarı kaldırır, gözlerini kaşlarının altından taklit eder;
 • nefes al;
 • Bir ekshalasyon sırasında, vücudunuzu germek için ağzınızı mümkün olduğunca açın, dilinizi öne ve aşağı doğru tutun;
 • Bundan sonra, ekshalasyon bittiğinde, nefesini 5 saniye boyunca tutun, rahatlayın;
 • tekrarlama frekansı - 3-4 ardışık yaklaşımlar.

Komplikasyonların önlenmesi

Akut tonsillit birçok ciddi sonuca yol açabilir. Bazen bu hastalık, edinsel kalp defektlerinin, böbrek hasarının, küçük ve büyük eklemlerin iltihabının sebebi olur. Hastanın gelecekteki sağlığı, anjinin komplikasyonlarının profilaksisinin doğru bir şekilde yapıldığına bağlıdır.

Kontrol önlemleri ve uyarılar:

 1. Zamanında denetim. EKG, ekokardiyografi (kalbin ultrason), kan sayımı: anjin transfer doktor şüphelilerin bir kardiyak patolojiye yol açan Örneğin, aşağıdaki tanı yöntemleri atar.
 2. Bademciklerin antiseptik bir solüsyonla yıkanması. Bu manipülasyon, pürülan boğaz ağrısının etkili bir şekilde önlenmesidir. Prosedür KBB doktoru tarafından yapılır.
 3. Önerilen tüm talimatları izleyin. İnternette akut bademcik iltihabı tedavisi ve önlenmesi hakkında birçok bilgi olmasına rağmen, gerçek bir doktorun önerileriyle karşılaştırılamaz. Çocuklarda anjina sonrası komplikasyonların önlenmesi - Bir çocuk doktorunun çalışması.
 4. İlaç tedavisinin endikasyonlara göre kullanımı. Örneğin, transfer edilen anjinadan sonra Bicilin profilaksisi, romatizmal komplikasyonların önlenmesini amaçlamaktadır. Bu ilacın güçlü bir antibakteriyel etkisi vardır.

Akut tonsillit, hastaların her zaman dikkatle tedavi etmediği bir patolojidir. Bunun nedeni, bademcik iltihabının sıklıkla meydana gelmesi ve iyi bir şekilde tedavi edilebilmesidir. Hayali Ancak zararsız: bazen hastalığın etkileri cerrahinin vasıtasıyla sadece önlenebilir. Örneğin, hasta sık pürülan (foliküler, laküner) anjin, nüks ve komplikasyon sadece önlenmesi varsa - tonsillektomi. Sürekli akut tonsillit gelişen - bir KBB doktoru ziyaret etmek için iyi bir neden.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Tubootitis - nedir, belirtiler ve tanı, tedavi ve önleme

Kulak burun boğaz hastalıkları arasında bir ya da iki taraflı tubo-otit sıklıkla bulunur - bu nasıl bir rahatsızlıktır ve evde nasıl tedavi edilir?

Erişkinlerde anjin - semptomlar ve tedavi, fotoğraf

Angina bulaşıcı bir hastalıktır, ana belirtisi bademcik iltihabıdır. Hastalık çeşitli mikroplar, özellikle streptokoklar tarafından kışkırtır, onlar boğaz ağrısı kullanılan ev eşyaları ile daha sık farinkse düşer.