Loading

Pürülan boğaz ağrısı önlenmesi

Sadece üst solunum yolunu değil, tüm vücudu etkileyen yaygın bir enfeksiyon anjinadır. Ebeveynler genellikle evde pürülan anjina ile ilgilenir. Bu, genellikle evde tedavi edilmeleri gerektiği için çocuklarla ilgili kaygılardan kaynaklanmaktadır. Kendi kendine tedavi için nedenleri, hastalığın belirtilerini anlamak ve tedavi yöntemlerini bilmeli. Bir doktora danışmak zorunludur.

Semptomlar ve hastalığın nedenleri

Angina kelimesi Latince kökenlidir ve "ruhunu sıkar" anlamına gelir, ancak boğulma her zaman hastalığa eşlik etmez. Daha kesin olarak hastalığın özünü ikinci adı - akut tonsillit taşır.

Hastalığın etken maddeleri mikroorganizmalar, özellikle streptokok ve stafilokokların yanı sıra virüsler ve mantarlardır. Vücuda girdiklerinde palatine bademcikler bir filtre gibi davranırlar: virüsler ve bakteriler içerirler. Bademcikler enfeksiyondan etkilendiğinde, anjin başlar. Daha sonra hastalık larinksin mukoza zarına yayılır.

Temel olarak pürülan anjin, havadaki damlacıklar tarafından yayılır, ancak enfeksiyon, enfekte olmuş, hijyenik eşyalar, kişisel eşyalar ile bulaşabilir. Hastalık doğada mevsimseldir. En yüksek zirve, havanın yüksek nemi olduğunda sonbahar ve ilkbahar dönemlerine düşer. Akut tonsillitli, 5 yaşından büyük ve çalışma yaşındaki yetişkinler hasta. Çocuklar çabucak iyileşirler ve ebeveynler bazen tedaviyi yapmaları gerekenden daha erken durdururlar. Hastalık sonuna kadar tedavi edilmezse, kronik tonsillit ortaya çıkabilir.

Akut tonsillit aşağıdaki faktörleri provoke edebilir:

 • ağız boşluğunda stomatit, çürük ve diğer enfeksiyon odaklarının varlığı;
 • Çok fazla dumanın olduğu bir odada kalmak;
 • hipotermi;
 • zayıflamış bağışıklık;
 • bademcik yaralanmaları;
 • kötü alışkanlıklar: sigara içme, alkol bağımlılığı;
 • kirli hava: Yüksek derecede toz, gaz ve zararlı madde konsantrasyonu.

Pürülan anjina hızla gelişir, kuluçka dönemi bir ila iki gündür. Hastalık aşağıdaki semptomlara sahiptir:

 • baş ağrısı;
 • belirgin zayıflık;
 • boğazda kızarıklık;
 • terleme;
 • eklemlerde ağrı;
 • uyuşukluk;
 • yutulduğunda acı veren duygular;
 • iştah kaybı;
 • olası kusma, kabızlık;
 • 38-40 dereceye ulaşan yüksek sıcaklık;
 • titreme ateşle değiştirilir;
 • bademcikler üzerinde beyaz-sarı kaplama.

Boğazdaki hafif ağrı, hastalığın en başında ortaya çıkar. Ardından, daha güçlü hale gelirler ve hastalığın 4. gününde maksimuma ulaşırlar. Acılar kalıcı ve çok güçlü hale gelirler, hasta yutup yemekten vazgeçemez. Akut tonsillitte, lenf düğümleri iltihaplanabilir. Boyutları artar, yutulurken ve dokunulduğunda ağrı görülür.

Hastalığın ana formları

Akut tonsillit tanısı konduğunda, hastanın şikayetleri ve larinks ve bademcik durumu göz önünde bulundurulur. Muayeneden sonra, doktor hastanın hangi boğaz ağrısı boğazının olduğunu belirler:

 1. Foliküler. Hastalığın bu formu, foliküllerde irin oluşması ile karakterizedir. Bademcikler üzerinde epitelyumda ortaya çıkan bir çok püstül vardır. Kendiliğinden açılır, bademcikleri beyaz bir kaplama ile kaplar. Bademciklerde çok fazla kan damarı vardır, bu yüzden enfeksiyonu kana sokma riski çok yüksektir. Foliküler anjinadan sonra komplikasyonlar sıklıkla görülür. Hastalık belirgin bir ağrı sendromu, zehirlenme ve şiddetli şişlik ile şiddetlidir. Ağrı bazen kulağa verilir. Çocuklar kusma, ishal yaşayabilir. Hastalık 5 ila 7 günlük bir süreye sahiptir.
 2. Laküner. Bu şekerli irin lacunas ile - bademcikler üzerinde yer alan, epitel ile kaplı ve boğaz yönünde yerleştirilmiş kanallar. Bademcikler artar, şişer. Hastalık foliküler formdan daha kolay ilerler, ancak sıklıkla kronik bademcik iltihabına akar. Hastalık 5 günden haftaya kadar sürer.
 3. Apse. Bu form, çoğu zaman, yukarıdaki formlardan birinin yanlış tedavi edilmesinden dolayı, komplikasyonlara neden olan nadirdir. Hastalık genellikle bademciklerden birini etkiler. İltihaplı amigdala gerilim altındadır, amigdalanın etrafındaki dokuların şişmesi ve yakındaki lenf düğümleri görülür. Baş sağlıklı amygdala doğru döndü. Hastalığın gelişimi sırasında epitel zayıflaşır, püstüller olgunlaşır ve kendiliğinden açılır. Sonuç olarak, hoş olmayan bir koku ile irin sarı-yeşil renk tahsis edilir.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi yöntemleri

Tedaviye zamanında başlanması gerekir, böylece komplikasyonlar daha sonra ortaya çıkmaz.

Bu nedenle, pürülan boğaz ağrısının hızlı bir şekilde nasıl iyileştirileceğini bilmek önemlidir. Bu durumda, tedavi bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Tedavi planı şu şekildedir:

 1. Hastalığa bir zehirlenme sendromu eşlik ettiği için, akut dönemde, iletişim çevresini sınırlamak için yatak istirahatini gözlemlemek gerekir.
 2. Patojenler tarafından üretilen vücuttan toksinleri çıkarmak için, hastalara cömert bir içecek içmeleri tavsiye edilir. Sıvı sarhoş hacmi günde yaklaşık 2-3 litre olmalıdır. Yutulduğunda ağrıları azaltmak için yiyecekler ılık ve ezilmelidir.
 3. Pürülan anjina, antibiyotiklerle zorunlu tedavi olduğunda. Penisilin grubunun ilaçları en etkilidir. Eh kendilerini sefalosporinler ortaya koydu. Sefadroksiller ve makrolidler de etkilidir. Antibiyotik tedavisi gereklidir, çünkü enfeksiyon böbreklere ve kalbe gidebilir. Vücut ısısını normale düşürdükten sonra, antibiyotikler en az üç gün daha alınmalıdır.
 4. Dahili antibiyotik kullanımına ek olarak, yerel antibiyotik tedavisi de yapılmalıdır. Doğrudan iltihap kaynağında bulunan bakteriler üzerinde etkili olması bakımından etkilidir. Topikal kullanım için en popüler araç Bioparox'dur.
 5. Topikal kullanılan emmeye ihtiyaç tabletler şeklinde ilaçlar ve şeker :. Falimint, Septolete, Trachisan, neo-Angın, Faringosept, Grammidin neo Strepsils, Stopangin vb Bunlar antibiyotik aynı zamanda anestetikler sadece içeren ağrıyı azaltmak için duygu.
 6. Pürülan boğaz ağrısını durulama ile çeşitli antiseptiklerin solüsyonları, dönüşten veya papatyadan gelen solüsyonlarla tedavi ederler. Maksimum etki için, boğazı her saatte ve tercihen yarım saat sonra durulayın. Birkaç çözüm kullanılıyorsa, bunlar değiştirilebilir. Örneğin Geksoral, Ingalipt, Hexaspree gibi antiseptik spreyleri kullanabilirsiniz.
 7. İlaçların yanı sıra bağışıklık sistemini arttıran vitamin kompleksleri ve ilaçları da almalı: Immustat, Arbidol ve bunların benzerleri. Ayrıca komplekste, etkili homeopatik ilaçlar alabilirsiniz: Engistol veya Angin-Heel.

Akut tonsillitin halk ilaçları ile tedavisi

Pürülan boğaz ağrısı nasıl kurtulmak için, birçok halk tarifleri vardır:

 1. Günde 5 kez bir tuz ve soda çözeltisi ile boğaz yıkayın.
 2. Boğazları aşağıdaki bitkilerin toplanmasından bir kaynatma ile durulayın: papatya çiçekleri, okaliptüs yaprakları, kadife çiçeği. Et suyu hazırlamak için bir çorba kaşığı alın ve bir bardak su dökün. Karışım 2 dakika kaynatılmalı ve daha sonra yarım saat ısrar edilmelidir. Et suyu 27-28 derecelik bir sıcaklığa soğutulur ve boğazı durulanır. Kurs 30 gün sürer.
 3. Kırmızı pancar suyu ile gargara yapmak iyidir. Bunu yapmak için sebze soyulur ve rendelenir. Bir bardak meyve suyunda bir çorba kaşığı sirke ekleyin. Durulama tamamen iyileşene kadar yapılmalıdır.
 4. Doğal propolis etkili bir ilaçtır. İlacın küçük bir parçası durulama ve yemekten sonra çiğnemek veya rasasivat olmalıdır. Propolis eritmek için 20-30 dakika içinde gereklidir. Dilin yanma ve uyuşukluk şeklindeki nahoş hislere rağmen, çare çok etkili bir şekilde davranır.
 5. Başlangıçtaki hastalıklar, limon parçalarını çiğnemek suretiyle önlenebilir. Çiğnemeden sonra bir saat kadar yemeyin, böylece limon suyu ve esansiyel yağlar larinksin enfekte olmuş mukoza zarını etkili bir şekilde etkileyecektir.
 6. En keyifli çare baldır. Süt, çay veya ayrı olarak tüketilebilir.
 7. Ahududu ve limon ile çay içmek, günde 6 defa gül kalçalarından;
 8. Komplikasyonların önlenmesi olarak, kızılcıkların kaynatılması kullanılır. Yaprakların ve meyvelerin bir kısmına, üç parça su ekleyip kaynatın. Ortaya çıkan et suyu kapatılmalı ve bir saat bekletilmelidir. Sonra süzün ve günde bir litreye kadar içebilirsiniz.

Herhangi bir hastalığın en iyi önlenmesi temel hijyen ve hijyen önlemlerine uygundur. Akut tonsillitin yayılımının özgüllüğü göz önüne alındığında, aşağıdaki tavsiyelere uyulmalıdır:

 • sertleşir: soğuk su ve genel olarak içilerek yerel sertleştirme - kontrast duşlar şeklinde, serin su ile ayak dökerek;
 • spor için gitmek;
 • odaları çok sayıda insanla düzenli olarak havalandırın;
 • bağışıklığı güçlendirmek için fon almak;
 • sık sık ellerini yıkamak;
 • düzenli olarak ıslak temizlik yapmak;
 • çeşitli yemek;
 • aktif bir yaşam tarzına öncülük etmek;
 • Hasta insanlarla temastan kaçının.

Eğer zamanında boğaz ağrısını tedavi etmezseniz, hastalığın ciddi sonuçları olabilir: eklemler, böbrekler, kalpler etkilenir. İlk belirtiler bulunursa, derhal ilaç ve fizyoterapi yazacak olan bir KBB doktoruna başvurmalısınız.

Anjina (aksi halde akut tonsillit) palatine bademcikleri etkileyen enfeksiyöz bir inflamasyondur. Çocuklar özellikle sonbahar-ilkbahar döneminde hastalıktan (vakaların% 75'ine kadar) etkilenirler. Yüksek komplikasyon riski nedeniyle, hastalığı zamanında tespit etmek ve çocuklarda pürülan anjinin nasıl tedavi edileceğini bilmek önemlidir.

Anjinin ana nedensel ajanı, A grubunun beta-hemolitik streptokokları, daha az sıklıkla C, G ve diğerleridir. Bakteriler, virüsler, mikoplazmalar, maya benzeri mantarlar, klamidya ile birlikte hastalığı kışkırtabilir.

İletim yolu hava kaynaklı. Nadiren, inflamasyon nedenleri, oral kavite ve nazofarenks kronik enfeksiyon enfeksiyonlarının varlığına bağlıdır: periodontal hastalık ve çürük, kronik tonsillit, pürülan sinüzit.

Provoke edici faktörler:

 • soğuk yiyecek ve içeceklerin kullanımı;
 • genel hipotermi;
 • bağışıklığın zayıflaması;
 • palatine bademciklere (nadiren) mekanik hasar.

Akut tonsillit tipleri ve çeşitleri

Köken olarak, aşağıdaki anjina türleri ayırt edilir:

 • birincil (banal) - bağımsız olarak gelişen akut iltihap;
 • sekonder (semptomatik) - hematopoetik sistemin (agranülositoz, akut lösemi, enfeksiyöz mononükleoz) hastalıklarında kızamık, difteri ve diğer enfeksiyonların arka planı gelişir;
 • Spesifik - spesifik infeksiyöz inflamasyon ile ortaya çıkar (ülserli-membranöz anjina, mantar anjina).

Bademciklerin lezyonlarının doğası gereği anjinleri ayırt eder:

Catarrhal formu takviye olmadan ilerler. Kalan anjina formları, pürülan inflamasyona işaret eder.

Belirtiler ve belirtiler

Pürülan iltihaplanma ile, genel zehirlenme belirtileri (zehirlenme) kuvvetle telaffuz edilir, vücut tarafından serttir.

Purulent boğaz ağrısı ana belirtileri:

 • yoğun boğaz ağrısı;
 • sıcaklık artışı (inflamasyonun şekline ve şiddetine bağlı olarak 37.5 ila 40 ° C);
 • titreme;
 • zayıflığı;
 • baş ağrısı;
 • alt sırt, eklemler, kas ağrıları ağrı;
 • iştah kaybı;
 • artan terleme;
 • yakın (alt çene) lenf düğümlerinin artışı ve keskin ağrıları;
 • bademcikler üzerinde sarımsı lekeler veya sürekli sarımsı-yeşil bir kaplama (pus).

Sıcaklığın keskin bir şekilde artması, bir çocuğun vazospazm ve ateşli kasılmalara neden olabilir.

Çocuklarda pürülan anjina, öngörülemeyen, yaşamı tehdit eden sonuçlara neden olur. Özellikle tehlikeli 10 yaşın altındaki çocuklar için bir hastalıktır.

Erken komplikasyonlara (hastalık sırasında ya da iyileşmeden hemen sonra) aşağıdakileri içerir:

 • akut pürülan otitis media;
 • pürülan sinüzit;
 • servikal lenfadenit;
 • bronşit.

En tehlikeli erken komplikasyonlar şunlardır:

 • paratonazil apsesi;
 • okidofarengeal apsesi.

Gelişimleri ile acil yatış gerekli. Apsenin cerrahi açılması, konservatif tedavi.

Daha sonraki dönemlerde, angina böbreklere, kalbe ve eklemlere zarar verir.

Eğer bir boğaz ağrısından şüphelenirseniz, çocuk bir çocuk doktoruna veya KBB doktoruna başvurmalıdır. Dar bir uzman (nefrolog, kardiyolog, romatolog) ortaya çıkan komplikasyonlarla ilgilenmelidir.

Pürülan boğaz ağrısı tanısı

Tanı için farenjektomi yapılır (pharynx'in görsel muayenesi). Not edilir:

 • belirgin hiperemi (kızarıklık) ve bademciklerin şişmesi, yumuşak damak, palatine arkın yakın bölgeleri;
 • yakın lenf düğümlerinin artmış ve şiddetli ağrıları;
 • bademcik, apse (flegmonöz anjina ile) üzerinde pürülan foliküller veya pürülan çökeller.

Tedavi bir hastanede ve ayakta tedavi ortamında yapılabilir. Hastaneye yatma zorunlu ise:

 1. çocuğun bağışıklık sistemi bozulur;
 2. hastanın yaşı 3 yıldan azdır;
 3. Enflamasyon şiddetli formda ortaya çıkar, komplikasyonlar gelişir.

Diğer durumlarda, evde de dahil olmak üzere tedavi yapılır:

 • antibiyotik almak;
 • lokal tedavi (durulama, aerosol kullanımı, emilim için tabletler);
 • semptomatik tedavi;
 • Romatizmal komplikasyonları önlemek için salisilat kullanımı.

Penisilin grubu (Amoksisilin, Fenoksimetilpenisilin) ​​antibakteriyel ilaçlar reçete edilir. Penisiline alerjisi ve anjinin sık tekrarlaması durumunda, makrolid grubunun (Azitromisin, Sumamed) antibiyotikleri tavsiye edilir.

Penisilinler ve makrolidler etkili değilse sefalosporinler (sefazolin, seftriakson) tercih edilen ilaçlardır. Bir hastane koşullarında enjekte edilirler, şiddetli inflamasyon formları veya komplikasyonların gelişmesi için reçete edilirler.

Yerel tedavi şunları içerir:

 • boğazın antibakteriyel ve antiseptik aerosollerle (Hexoral, Tantum Verde, Givalex, Bioparox) sulanması;
 • antiseptiklerle boğaz tıkanması (Miramistin, Klorheksidin, Sangviritrin);
 • tabletlerin antibakteriyel ve antiseptik, analjezik, anti-enflamatuar ve zarflama etkisiyle (Strepsils, Faringosept, Falimint, Grammidine) emilmesi.

Emzirmeyi ve tabletleri kızartmayı ve çözmeyi bilmeyen küçük çocuklar, sadece farinksin spreylerle sulanması önerilir.

 1. sıcaklığın düşürülmesi - parasetamol (Panadol) ve ibuprofen (Nurofen) bazlı antipiretik maddeler;
 2. vazospazmın rahatlatılması için (yüksek sıcaklık ve eller ve ayaklar soğuk) - no nohut veya drotaverina hapı;
 3. zehirlenme belirtileri ortadan kaldırmak için - antialerjik ilaçlar (Zodak, Erius, Suprastin).
 4. Antibungal ajanlar (Nystatin, ketokonazole) - antibiyotik tedavisi arka plana karşı mantar enfeksiyonu gelişiminin önlenmesi için;
 5. bağırsak florasının normalleşmesi için - prebiyotikler ve probiyotikler (Linex, Bifi-Form).

Halk ilaçları yardımcı tedavi için kullanılır. Angina ile savaşmanın en yaygın ev yöntemleri gargaralık yapıyor:

 • soda / tuzlu su çözeltisi (bir bardak su içinde bir çay kaşığı çözülür / su içinde çözülür, durulamalar günde 4 kez yapılır);
 • bitkisel infüzyonlar (papatya, okaliptüs, nergis, adaçayı);
 • propolis tentürü (100 ml ılık suda seyreltilmiş tentürün 5 damlası).

Küçük çocuk suları ya da sıcak çay gargara nasıl 30-60 dakikada bir verilmelidir bilmiyorum.

Pürülan boğaz ağrısı reçete edildiğinde:

 • Bademcikler üzerinde UHF (lenf düğümlerinde önemli bir artış ile);
 • elektroforez ve mikrodalga tedavisi;
 • oksijen prosedürleri;
 • iğne yapraklı banyolar.

Pürülan boğaz ağrısı sonrası rehabilitasyon

Pürülan boğaz ağrısı sonrası rehabilitasyon aşağıdaki durumlarda reçete edilir:

 • hastalığın karmaşık seyri;
 • çocuğun pürülan inflamasyonun sık relapslarına olan eğilimi.

Özel olarak seçilmiş fizik tedavi (uzun), derin nefes alan solunum egzersizleri önerilir.

Pürülan boğaz ağrısı önlenmesi içerir:

 • süper soğutmaların bastırılması;
 • yerel ve genel sertleştirme;
 • bağışıklığı güçlendirmek;
 • ağız boşluğunun ve nazofarenksin (çürük, periodontal hastalık, sinüzit, larenjit) kronik hastalıklarının tedavisi.

Purulent boğaz ağrısı, öngörülemeyen sonuçlara sahip tehlikeli bir hastalıktır. Cerrahi müdahaleye duyulan ihtiyaç, iç organların ciddi kronik hastalıklarına yol açabilir. Pürülan tonsillitin kendi kendine tedavisi kabul edilemez.

Uzman görüşlerimiz

 1. Pürülan boğaz ağrısının tedavisi, antibiyotik kullanılmadan imkansızdır. Bu durumda, ilacın dozları çocuğun yaşı ve ağırlığına bağlı olarak doğru bir şekilde hesaplanmalıdır. Ve kandaki antibiyotik konsantrasyonu kesin olarak belli bir süre korunmalıdır (rölyef olsa bile, öngörülen kursun kesilmesi yasaktır).
 2. Hastalığın tedavisi sırasında, kardiyovasküler ve boşaltım sisteminin durumu izlenmelidir.
 3. Kesinlikle yasaktır herhangi bir termal prosedürler (inhalasyon, kompresler). Sıcaklık patojenik flora yoğun olarak çoğalır, iltihap kötüleşir.
 4. Aktarılan pürülan boğaz ağrısından sonra, çocuk 30 gün boyunca dispensif gözlemdedir. Bu sürenin sonunda testler yapılır. Tüm göstergeler doğruysa, o zaman bir de-kayıt işlemi gerçekleştirilir. Bir sapma tespit edildiğinde, çocuk uygun uzmana gönderilir.

Komarovsky, boğaz ağrısını web sitemizde görebileceğiniz ayrı bir programa ayırdı.

Purulent boğaz ağrısı akut bir bademcik iltihabıdır. Bu bademcikler üzerinde pürülan çökellerin başlangıcı ile karakterizedir ve sıklıkla karşılaşılır. Genel olarak, bu tür anjin, 10 yaşından küçük çocuklar, adolesanlar ve genç yetişkinlerden etkilenir. Dahası, hastalığın (veya ebeveynlerinin) çoğu hasta pürülan anjinin nasıl tedavi edileceği sorusuna ciddi olarak yaklaşmaz, ancak hastalık oldukça ciddi sonuçlara yol açabilir. Komplikasyonlar arasında en ciddi olanlar, anjinin kendisinden daha uzun bir süre içinde bertaraf edilmesi gereken larenjit ve otitin yanı sıra böbrek ve boyun hastalıklarıdır.

Hastalığın ana patojenleri bakteri - streptokok ve pnömokoklardır. Bademcik iltihaplanmasını tetikler ve havadaki damlacıklar tarafından yayılırlar. Özellikle, sık sık, boğaz ağrısı olan hastalarla temas halinde enfeksiyon oluşur.

Hastalığa yatkınlığa neden olan sebepler de vardır, buna mutlaka neden olmasa da. Şunları içerir:

 • sağlıksız yaşam koşulları;
 • zayıflamış (yetersiz beslenme veya diğer hastalıkların bir sonucu olarak) bağışıklık;
 • Enfekte gıdalar ve gıda hijyenine uymayan gıdalar. Yani, örneğin, hasta bir ineğin sütü ile anjinaya neden olan bakterilerle enfekte olabilirsiniz;
 • ağız boşluğunda inflamasyon varlığı (rinit, sinüzit, kötü dişler);
 • Ağzın solunmasına yol açan tıkalı bir burun;
 • eksize bademcik kalıntıları enfeksiyonla enfekte.

Nedenleri ortadan kaldırarak bademcik iltihabının bu çeşitlerini tam olarak önlemek mümkündür. Yani, iltihaptan kurtulmak, dişleri tedavi etmek ve kontrol edilmeyen süt ürünlerini elden almamaktır.

Vücudun uygun olmayan süreçlerine çoğu zaman refah rahatsızlığı eşlik eder. Bu nedenle, her şeyden önce hastalığın sağlığıyla ilgili kişiye söyleyecektir. Sadece vücut tarafından verilen sinyallere zamanında cevap vermek ve tedaviye başlamak için yeterlidir.

Pürülan anjina gibi bir hastalık için semptomlar şöyledir:

 • titreme, ateş (40 dereceye kadar) ve vücutta, boyunda ve ekstremitelerde ağrının görünümü. Bu belirtiler genellikle hastalığın başlangıcını gösterir;
 • hastanın normal olarak yutmasına veya konuşmasına izin vermeyen genişletilmiş bademcikler;
 • Artan ve lenf düğümleri ile bunlara dokunmaktan ağrıya neden olan;
 • Beyaz pürülan kaplama dilinin görünüşü ve hoş olmayan bir işlenmemiş ağzın ağzında bir his.

Bazen pürülan anjina iştah, kusma ve hatta kabızlık kaybına yol açar. Her ne kadar aynı belirtiler başka hastalıklara sahip olsa da. Özellikle bir hastadan tek seferde ortaya çıkabildikleri için. Ve, pürülan anjina gibi bir hastalık 5-10 günlük bir süre, en akut belirtileri olan aşama ne kadar sürer, cevap vermek zordur. Çoğu zaman, hastalığın 4. günü, semptomlar daha az karakteristir.

Boğaz ağrısı şüphesi olmakla birlikte, hala şüpheleri olsa da, bir doktora danışmak gerekir. Uzman, kırmızı göz ve yanaklar, kuru dudaklar ve ağız kokusu ile anjina tanısı koyma, teşhis edebilecektir. Ve ayrıca - beyaz lekeler, kıpkırmızı dil ve yüksek sıcaklıkta artan nabız ile artan kırmızı bademcikler üzerinde. Neredeyse% 100 oranında hastanın pürülan bademcik iltihabına sahip olduğundan emin olmak için, testler alın - idrarda albümin izleri veya boğazdan bulaşan bir streptokok enfeksiyonu izini doğrulamak için yeterli nedendir.

Hastalığın tedavisi yerel ve genel olabilir. İlk durumda, boğaz durulama ve spreyleri (antiseptik ve antibiyotik) kastediyoruz. Genel tedavi, yatak istirahatine uyumu, daha düşük sıcaklıklara, antibiyotiklere ve kortikosteroidlere ilaç almaktan oluşur.

Genel olarak, anjina pürülan, nasıl tedavi edileceği sorusu çözme, antibiyotik reçete. Tabletler şeklinde kullanılabilir veya kas içi enjeksiyonlar yapabilirler. En sık irinli bademcik antibiyotik tedavisinde kullanılan Listesi amoksisilin, eritromisin, penisilin ve klaritromisin vardır.

Hastalığın lokal tedavisi, sprey formunda antibiyotik ilaçların kullanımını içerir. Bu tür ilaçların en etkili tiplerinden biri, 2-3 enjeksiyon için günde 4 defaya kadar anjinli hastalar tarafından kullanılan Bioporox'dur. Sıklıkla, bu ilaç hamile kadınlar için reçete edilir, çünkü onlar için tablet şeklinde antibiyotik almak istenmeyen bir durumdur.
Bir pürülan boğaz ağrısı tedavisi hakkında bir doktora danışırken, kronik hastalıklar dikkate alınmalıdır. Sonuçta, bazı antibiyotikler, hastalıklı karaciğer, böbrek veya kalp hastaları için uygun değildir. Ayrıca, bu ilaçların bir kısmı doğum kontrol hapları ile uyumsuz olduğundan, ilacı veya doğum kontrol yöntemini değiştirmelisiniz.

Anjina tedavisinde kullanılan en etkili ilaçlardan biri kortikosteroidlerdir. Bileşiminde bulunan steroidler, şişlikleri azaltır, boğazda ağrıyı azaltır ve yutmayı kolaylaştırır. Aynı zamanda vücut için kortikosteroidler antibiyotiklere göre daha güvenlidir, ancak bunlar yerine geçemezler.

Pürülan anjina için anestetik olarak ibuprofen ve parasetamol içeren ilaçlar kullanılır. Buna ek olarak, boğazdaki ağrıyı azaltmak için Imudon, Travisila gibi emici tabletlere yardımcı olacaktır. Doktorlar Anne ve Lizobakt.

Boğaz ağrısını tamamen tedavi etmeden önce, ağız boşluğunu yerleştirmek gerekir. Ağzı tedavi etmek için plakayı çıkarın ve bademciklerin (pamuk tomurcuğu) hastalık kullanımıyla yağlayın:

 • peroksit (günde iki kez);
 • Diş (günde üç kez);
 • Antibakteriyel aktiviteye sahip ve knocking'de 3 kata kadar uygulanan klorofillit;
 • Lugol, antiseptik etkisi olan ve gebelik için önerilmeyen, moleküler iyot olan aktif madde.

Enflamasyonu gidermek ve ağızdaki ağrıyı azaltmak için, sprey şeklinde üretilen topikal preparatlar yardımcı olacaktır:

 • Faringosept;
 • Ingalip;
 • Angal C;
 • Stopangin;
 • Miramistin;
 • Tantum Verde;
 • Orasept;
 • Chlorophyllin.

Onunla hasta düşmüş bir kişinin iyileşmesi için pürülan anjinin, durulama yardımıyla hastalığın nasıl tedavi edileceğini gerektiren bir teknikler listesi vardır. Prosedürler yaklaşık 1-2 saat sonra, bazen daha az sıklıkla gerçekleştirilir. Tüm ilaçlar arasında durulama en etkili olanıdır:

 • Bu maddenin bir tutamını bir bardak ılık suda eriterek elde edilen% 0.1 potasyum permanganat;
 • % 1 borik asit çözeltisi olmasına rağmen, bu yöntem diğerlerine göre çok daha az sıklıkta kullanılır;
 • kabartma tozu, tuz ve iyot bir çözüm. Soğuk algınlığında kullanıldığında, bardağa 1 çay kaşığı ılık su ilave edilerek hazırlanır. tuz ve soda yanı sıra 3 damla iyot;
 • bir tablet, bir bardak su içinde öğütüldüğü ve çözündüğü furatsilinom;
 • Stopanginom (durulama seçeneği). Spreyden farklı olarak, bu tip antiseptik sıvı formda mevcuttur. Durulama, günde yaklaşık 30 saniye ila 5 defa olmalıdır;
 • Boğazlara karşı en çok kullanılan ilaçlardan biri olan Stomatodin. Mukoza zarını yağlayabilir ve ağızları durdurabilir ve ana aktif maddeyi (heksetidin) enjekte edebilirler;
 • miramistin, sadece bu kullanımla en iyi şekilde davranır. Durulama için dozaj - 1 çorba kaşığı. her 3-5 saatte bir;
 • Klorheksidin, hangi kullanmadan önce boğaz ve ağızla kaynamış su ile durulama gerekir. Bir prosedür 1 çorba kaşığı kullanımını içerir. l. ilacın çözeltisi, kullanım süresi yaklaşık 30 saniyedir. Yemeklerden 3 saat önce alınır - bu süre boyunca durulamadan sonra hastanın yemek yememesi tavsiye edilir. Ayrıca, iyot ve içeren ilaçlarla birlikte klorheksidin kullanılması önerilmez.

Pürülan anjin ihtiyacı olan ilaçların kullanılmasına ek olarak evde tedavi ve folklorik yollar da yapılmaktadır. Taze lahana kullanımı dahil tedbirler içeren dizi var uzun zamandır Bunu yapmak için mükemmel bir antibakteriyel ajan ve çeşitli poultices hazırlanması gibi petek bal çiğneme, (onun yaprakları boğaz uygulanan ve bir eşarp bağlanır). Etkili bir kompresör, 1: 2: 3 oranında karıştırılmış aloe, bal ve votkadan elde edilebilir.

Angina kedi ve diğer hastalıkların bir dizi, haşlanmış patates gibi basit bir çare tedavi etmek daha uzun, soruya cevap yardımcı olur. Kullanımı ile solunum, şişliği ve öksürüğü azaltır. Aynı etki, kaynamış süt ve mızrak propolisinin solunması ile elde edilebilir. Ayrıca, çeşitli şifalı bitkilerden yapılan içecek içecekleri olarak da içmek iyi bir yoldur.

Yine de, tıbbi tedavi gibi en etkili ilaç, durulamadır. Onun için gerekli:

 • gül yaprakları ve calendula çiçeklerinin bir karışımının bir kaynatılması (daha sonra kaynatılıp süzülmüş olan 1 çorba kaşığı su bardağı);
 • okaliptüs, kireç ve papatya bitkisel topluluğu, kaynar su ile dökülür ve yarım saat beklemeye bırakılır;
 • papatya çiçekleri, adaçayı ve çay mantarının infüzyonu;
 • pancar suyu, bir pancar üzerinde ham pancar sürtünme ve sıkma veya bir meyve sıkacağı bir sebze döşeme tarafından elde edilir. Suyu hazırlandıktan sonra, 1 çorba kaşığı. l. elma sirkesi
 • Elma şarabı sirkesi, bazen 1-2 gün sonra hastalıktan kurtulur. Bir çay kaşığı seyreltmek için bir bardak su gereklidir;
 • elecampane, calamus ve calamus (orantı 1: 2: 2) kökleri, kaynar su ile doldurulur. Ortaya çıkan çözüm, sadece durulama için (günde üç kez) değil, aynı zamanda içmek için de kullanılabilir;
 • Bu bitkinin yaprağını öğütüp sıvıyı sıkarak hazırlayan Kalanchoe suyu, su ile iki kez seyreltilir. 6 p'ye kadar kullanın. günde;
 • Bununla birlikte,% 3 sitrik asit, bir limon ile değiştirilebilir (ilk önce meyve suyundan emilir, sonra yenir);
 • bir kaynatma hazırladıkları yaban mersini meyveleri (100 gr kuru meyve başına yarım litre su, günde 4-5 ruble);
 • söğüt kabuğu, 1 çorba kaşığı. 200 ml kaynar su ile doldurulur;
 • çay yaprakları gül (1 çorba kaşığı süt daha sonra filtre edilir ve günde elde edilen çözelti, 4 p durulama kaynama noktasına getirilir cam döküldü ve 15 dakika ısrar.);
 • soğan. Küçük bir rende üzerine ovuşturulur ve meyve suyu elde edilene kadar preslenir. Sıvı taze sarhoş, prosedür tekrar 3 r. günlük

Çocuğun tedavisi için yetişkinler için aynı ilaçları kullanın, sadece dozajı değiştirin (genellikle farklı yaşlarda talimatlarda belirtilir). Aynı zamanda, geleneksel tıbbın yöntemlerini kullanmak mümkündür, ana olanlar et suyu ve tuzla durulanır. Asit olmayan meyveler ve meyvelerden yapılmış hasta çocuk ve jöle verebilirsiniz. Viskoz bir içecek boğazı sarar ve ağrıyı azaltabilir. Ve çocuğun boğaz ağrısı sürekli içmeyi gerektirir. Bu kebap ve broş suyu ve limonlu çay ve ısıtılmış şekersiz kompostolar için kullanın.

Purulent boğaz ağrısı: belirtileri, tedavisi, önleme

Purulent boğaz ağrısı akut bir bademcik iltihabıdır. Bu bademcikler üzerinde pürülan çökellerin başlangıcı ile karakterizedir ve sıklıkla karşılaşılır. Genel olarak, bu tür anjin, 10 yaşından küçük çocuklar, adolesanlar ve genç yetişkinlerden etkilenir. Dahası, hastalığın (veya ebeveynlerinin) çoğu hasta pürülan anjinin nasıl tedavi edileceği sorusuna ciddi olarak yaklaşmaz, ancak hastalık oldukça ciddi sonuçlara yol açabilir. Komplikasyonlar arasında en ciddi olanlar, anjinin kendisinden daha uzun bir süre içinde bertaraf edilmesi gereken larenjit ve otitin yanı sıra böbrek ve boyun hastalıklarıdır.

nedenleri

Hastalığın ana patojenleri bakteri - streptokok ve pnömokoklardır. Bademcik iltihaplanmasını tetikler ve havadaki damlacıklar tarafından yayılırlar. Özellikle, sık sık, boğaz ağrısı olan hastalarla temas halinde enfeksiyon oluşur.

Hastalığa yatkınlığa neden olan sebepler de vardır, buna mutlaka neden olmasa da. Şunları içerir:

 • sağlıksız yaşam koşulları;
 • zayıflamış (yetersiz beslenme veya diğer hastalıkların bir sonucu olarak) bağışıklık;
 • Enfekte gıdalar ve gıda hijyenine uymayan gıdalar. Yani, örneğin, hasta bir ineğin sütü ile anjinaya neden olan bakterilerle enfekte olabilirsiniz;
 • ağız boşluğunda inflamasyon varlığı (rinit, sinüzit, kötü dişler);
 • Ağzın solunmasına yol açan tıkalı bir burun;
 • eksize bademcik kalıntıları enfeksiyonla enfekte.

Nedenleri ortadan kaldırarak bademcik iltihabının bu çeşitlerini tam olarak önlemek mümkündür. Yani, iltihaptan kurtulmak, dişleri tedavi etmek ve kontrol edilmeyen süt ürünlerini elden almamaktır.

Semptomlar ve tanı

Vücudun uygun olmayan süreçlerine çoğu zaman refah rahatsızlığı eşlik eder. Bu nedenle, her şeyden önce hastalığın sağlığıyla ilgili kişiye söyleyecektir. Sadece vücut tarafından verilen sinyallere zamanında cevap vermek ve tedaviye başlamak için yeterlidir.

Pürülan anjina gibi bir hastalık için semptomlar şöyledir:

 • titreme, ateş (40 dereceye kadar) ve vücutta, boyunda ve ekstremitelerde ağrının görünümü. Bu belirtiler genellikle hastalığın başlangıcını gösterir;
 • hastanın normal olarak yutmasına veya konuşmasına izin vermeyen genişletilmiş bademcikler;
 • Artan ve lenf düğümleri ile bunlara dokunmaktan ağrıya neden olan;
 • Beyaz pürülan kaplama dilinin görünüşü ve hoş olmayan bir işlenmemiş ağzın ağzında bir his.

Bazen pürülan anjina iştah, kusma ve hatta kabızlık kaybına yol açar. Her ne kadar aynı belirtiler başka hastalıklara sahip olsa da. Özellikle bir hastadan tek seferde ortaya çıkabildikleri için. Ve, pürülan anjina gibi bir hastalık 5-10 günlük bir süre, en akut belirtileri olan aşama ne kadar sürer, cevap vermek zordur. Çoğu zaman, hastalığın 4. günü, semptomlar daha az karakteristir.

Boğaz ağrısı şüphesi olmakla birlikte, hala şüpheleri olsa da, bir doktora danışmak gerekir. Uzman, kırmızı göz ve yanaklar, kuru dudaklar ve ağız kokusu ile anjina tanısı koyma, teşhis edebilecektir. Ve ayrıca - beyaz lekeler, kıpkırmızı dil ve yüksek sıcaklıkta artan nabız ile artan kırmızı bademcikler üzerinde. Neredeyse% 100 oranında hastanın pürülan bademcik iltihabına sahip olduğundan emin olmak için, testler alın - idrarda albümin izleri veya boğazdan bulaşan bir streptokok enfeksiyonu izini doğrulamak için yeterli nedendir.

Boğaz ağrısı tedavisinde ana ilaçlar

Hastalığın tedavisi yerel ve genel olabilir. İlk durumda, boğaz durulama ve spreyleri (antiseptik ve antibiyotik) kastediyoruz. Genel tedavi, yatak istirahatine uyumu, daha düşük sıcaklıklara, antibiyotiklere ve kortikosteroidlere ilaç almaktan oluşur.

Genel olarak, anjina pürülan, nasıl tedavi edileceği sorusu çözme, antibiyotik reçete. Tabletler şeklinde kullanılabilir veya kas içi enjeksiyonlar yapabilirler. En sık irinli bademcik antibiyotik tedavisinde kullanılan Listesi amoksisilin, eritromisin, penisilin ve klaritromisin vardır.

Hastalığın lokal tedavisi, sprey formunda antibiyotik ilaçların kullanımını içerir. Bu tür ilaçların en etkili tiplerinden biri, 2-3 enjeksiyon için günde 4 defaya kadar anjinli hastalar tarafından kullanılan Bioporox'dur. Sıklıkla, bu ilaç hamile kadınlar için reçete edilir, çünkü onlar için tablet şeklinde antibiyotik almak istenmeyen bir durumdur.
Bir pürülan boğaz ağrısı tedavisi hakkında bir doktora danışırken, kronik hastalıklar dikkate alınmalıdır. Sonuçta, bazı antibiyotikler, hastalıklı karaciğer, böbrek veya kalp hastaları için uygun değildir. Ayrıca, bu ilaçların bir kısmı doğum kontrol hapları ile uyumsuz olduğundan, ilacı veya doğum kontrol yöntemini değiştirmelisiniz.

Anjina tedavisinde kullanılan en etkili ilaçlardan biri kortikosteroidlerdir. Bileşiminde bulunan steroidler, şişlikleri azaltır, boğazda ağrıyı azaltır ve yutmayı kolaylaştırır. Aynı zamanda vücut için kortikosteroidler antibiyotiklere göre daha güvenlidir, ancak bunlar yerine geçemezler.

Pürülan anjina için anestetik olarak ibuprofen ve parasetamol içeren ilaçlar kullanılır. Buna ek olarak, boğazdaki ağrıyı azaltmak için Imudon, Travisila gibi emici tabletlere yardımcı olacaktır. Doktorlar Anne ve Lizobakt.

Taşıma ve gargara

Boğaz ağrısını tamamen tedavi etmeden önce, ağız boşluğunu yerleştirmek gerekir. Ağzı tedavi etmek için plakayı çıkarın ve bademciklerin (pamuk tomurcuğu) hastalık kullanımıyla yağlayın:

 • peroksit (günde iki kez);
 • Diş (günde üç kez);
 • Antibakteriyel aktiviteye sahip ve knocking'de 3 kata kadar uygulanan klorofillit;
 • Lugol, antiseptik etkisi olan ve gebelik için önerilmeyen, moleküler iyot olan aktif madde.

Enflamasyonu gidermek ve ağızdaki ağrıyı azaltmak için, sprey şeklinde üretilen topikal preparatlar yardımcı olacaktır:

 • Faringosept;
 • Ingalip;
 • Angal C;
 • Stopangin;
 • Miramistin;
 • Tantum Verde;
 • Orasept;
 • Chlorophyllin.

Onunla hasta düşmüş bir kişinin iyileşmesi için pürülan anjinin, durulama yardımıyla hastalığın nasıl tedavi edileceğini gerektiren bir teknikler listesi vardır. Prosedürler yaklaşık 1-2 saat sonra, bazen daha az sıklıkla gerçekleştirilir. Tüm ilaçlar arasında durulama en etkili olanıdır:

 • Bu maddenin bir tutamını bir bardak ılık suda eriterek elde edilen% 0.1 potasyum permanganat;
 • % 1 borik asit çözeltisi olmasına rağmen, bu yöntem diğerlerine göre çok daha az sıklıkta kullanılır;
 • kabartma tozu, tuz ve iyot bir çözüm. Soğuk algınlığında kullanıldığında, bardağa 1 çay kaşığı ılık su ilave edilerek hazırlanır. tuz ve soda yanı sıra 3 damla iyot;
 • bir tablet, bir bardak su içinde öğütüldüğü ve çözündüğü furatsilinom;
 • Stopanginom (durulama seçeneği). Spreyden farklı olarak, bu tip antiseptik sıvı formda mevcuttur. Durulama, günde yaklaşık 30 saniye ila 5 defa olmalıdır;
 • Boğazlara karşı en çok kullanılan ilaçlardan biri olan Stomatodin. Mukoza zarını yağlayabilir ve ağızları durdurabilir ve ana aktif maddeyi (heksetidin) enjekte edebilirler;
 • miramistin, sadece bu kullanımla en iyi şekilde davranır. Durulama için dozaj - 1 çorba kaşığı. her 3-5 saatte bir;
 • Klorheksidin, hangi kullanmadan önce boğaz ve ağızla kaynamış su ile durulama gerekir. Bir prosedür 1 çorba kaşığı kullanımını içerir. l. ilacın çözeltisi, kullanım süresi yaklaşık 30 saniyedir. Yemeklerden 3 saat önce alınır - bu süre boyunca durulamadan sonra hastanın yemek yememesi tavsiye edilir. Ayrıca, iyot ve içeren ilaçlarla birlikte klorheksidin kullanılması önerilmez.

Halk ilaçları

Pürülan anjin ihtiyacı olan ilaçların kullanılmasına ek olarak evde tedavi ve folklorik yollar da yapılmaktadır. Taze lahana kullanımı dahil tedbirler içeren dizi var uzun zamandır Bunu yapmak için mükemmel bir antibakteriyel ajan ve çeşitli poultices hazırlanması gibi petek bal çiğneme, (onun yaprakları boğaz uygulanan ve bir eşarp bağlanır). Etkili bir kompresör, 1: 2: 3 oranında karıştırılmış aloe, bal ve votkadan elde edilebilir.

Angina kedi ve diğer hastalıkların bir dizi, haşlanmış patates gibi basit bir çare tedavi etmek daha uzun, soruya cevap yardımcı olur. Kullanımı ile solunum, şişliği ve öksürüğü azaltır. Aynı etki, kaynamış süt ve mızrak propolisinin solunması ile elde edilebilir. Ayrıca, çeşitli şifalı bitkilerden yapılan içecek içecekleri olarak da içmek iyi bir yoldur.

Yine de, tıbbi tedavi gibi en etkili ilaç, durulamadır. Onun için gerekli:

 • gül yaprakları ve calendula çiçeklerinin bir karışımının bir kaynatılması (daha sonra kaynatılıp süzülmüş olan 1 çorba kaşığı su bardağı);
 • okaliptüs, kireç ve papatya bitkisel topluluğu, kaynar su ile dökülür ve yarım saat beklemeye bırakılır;
 • papatya çiçekleri, adaçayı ve çay mantarının infüzyonu;
 • pancar suyu, bir pancar üzerinde ham pancar sürtünme ve sıkma veya bir meyve sıkacağı bir sebze döşeme tarafından elde edilir. Suyu hazırlandıktan sonra, 1 çorba kaşığı. l. elma sirkesi
 • Elma şarabı sirkesi, bazen 1-2 gün sonra hastalıktan kurtulur. Bir çay kaşığı seyreltmek için bir bardak su gereklidir;
 • elecampane, calamus ve calamus (orantı 1: 2: 2) kökleri, kaynar su ile doldurulur. Ortaya çıkan çözüm, sadece durulama için (günde üç kez) değil, aynı zamanda içmek için de kullanılabilir;
 • Bu bitkinin yaprağını öğütüp sıvıyı sıkarak hazırlayan Kalanchoe suyu, su ile iki kez seyreltilir. 6 p'ye kadar kullanın. günde;
 • Bununla birlikte,% 3 sitrik asit, bir limon ile değiştirilebilir (ilk önce meyve suyundan emilir, sonra yenir);
 • bir kaynatma hazırladıkları yaban mersini meyveleri (100 gr kuru meyve başına yarım litre su, günde 4-5 ruble);
 • söğüt kabuğu, 1 çorba kaşığı. 200 ml kaynar su ile doldurulur;
 • çay yaprakları gül (1 çorba kaşığı süt daha sonra filtre edilir ve günde elde edilen çözelti, 4 p durulama kaynama noktasına getirilir cam döküldü ve 15 dakika ısrar.);
 • soğan. Küçük bir rende üzerine ovuşturulur ve meyve suyu elde edilene kadar preslenir. Sıvı taze sarhoş, prosedür tekrar 3 r. günlük

Çocukların tedavisi özellikleri

Çocuğun tedavisi için yetişkinler için aynı ilaçları kullanın, sadece dozajı değiştirin (genellikle farklı yaşlarda talimatlarda belirtilir). Aynı zamanda, geleneksel tıbbın yöntemlerini kullanmak mümkündür, ana olanlar et suyu ve tuzla durulanır. Asit olmayan meyveler ve meyvelerden yapılmış hasta çocuk ve jöle verebilirsiniz. Viskoz bir içecek boğazı sarar ve ağrıyı azaltabilir. Ve çocuğun boğaz ağrısı sürekli içmeyi gerektirir. Bu kebap ve broş suyu ve limonlu çay ve ısıtılmış şekersiz kompostolar için kullanın.

Hastalığın önlenmesi

Bazen bu tür bir hastalığı pürülan anjin gibi önlemek, daha sonra tedavi etmek ve komplikasyonları önlemek daha iyidir. Bu durumda teknikler, soğuk algınlığıyla mücadele seçeneklerine yaklaşık olarak benzemektedir. Ve neredeyse hiç anjinası olmayan bir insan için en önemli koşullardan biri iyi bir fiziksel formdur. Ardından en fazla miktarda vitamin (özellikle turunçgiller) ve tersine, daha az kızartılmış ve yağlı olan ve bağışıklığı olumsuz yönde etkileyen bir diyet uygulanır.
Bir öksürük veya hatta ilk belirtileri görüldüğünde, sıvı alımını arttırmak (yetişkinler için - 1.5 ila 2 litre, çocuklar için - 2 ila 2,5 litre), vitamin alımını arttırmak ve halihazırda insanlarla iletişimi kısıtlamak önemlidir. hasta.

Çocuklarda akut tonsillit nasıl ve nasıl tedavi edilir?

Anjina (aksi halde akut tonsillit) palatine bademcikleri etkileyen enfeksiyöz bir inflamasyondur. Çocuklar özellikle sonbahar-ilkbahar döneminde hastalıktan (vakaların% 75'ine kadar) etkilenirler. Yüksek komplikasyon riski nedeniyle, hastalığı zamanında tespit etmek ve çocuklarda pürülan anjinin nasıl tedavi edileceğini bilmek önemlidir.

Hastalığın nedenleri

Anjinin ana nedensel ajanı, A grubunun beta-hemolitik streptokokları, daha az sıklıkla C, G ve diğerleridir. Bakteriler, virüsler, mikoplazmalar, maya benzeri mantarlar, klamidya ile birlikte hastalığı kışkırtabilir.

İletim yolu hava kaynaklı. Nadiren, inflamasyon nedenleri, oral kavite ve nazofarenks kronik enfeksiyon enfeksiyonlarının varlığına bağlıdır: periodontal hastalık ve çürük, kronik tonsillit, pürülan sinüzit.

Provoke edici faktörler:

 • soğuk yiyecek ve içeceklerin kullanımı;
 • genel hipotermi;
 • bağışıklığın zayıflaması;
 • palatine bademciklere (nadiren) mekanik hasar.

Akut tonsillit tipleri ve çeşitleri

Köken olarak, aşağıdaki anjina türleri ayırt edilir:

 • birincil (banal) - bağımsız olarak gelişen akut iltihap;
 • sekonder (semptomatik) - hematopoetik sistemin (agranülositoz, akut lösemi, enfeksiyöz mononükleoz) hastalıklarında kızamık, difteri ve diğer enfeksiyonların arka planı gelişir;
 • Spesifik - spesifik infeksiyöz inflamasyon ile ortaya çıkar (ülserli-membranöz anjina, mantar anjina).

Bademciklerin lezyonlarının doğası gereği anjinleri ayırt eder:

 • mavi dil;
 • laküner;
 • foliküler;
 • fibrinli;
 • apse.

Catarrhal formu takviye olmadan ilerler. Kalan anjina formları, pürülan inflamasyona işaret eder.

Belirtiler ve belirtiler

Pürülan iltihaplanma ile, genel zehirlenme belirtileri (zehirlenme) kuvvetle telaffuz edilir, vücut tarafından serttir.

Purulent boğaz ağrısı ana belirtileri:

 • yoğun boğaz ağrısı;
 • sıcaklık artışı (inflamasyonun şekline ve şiddetine bağlı olarak 37.5 ila 40 ° C);
 • titreme;
 • zayıflığı;
 • baş ağrısı;
 • alt sırt, eklemler, kas ağrıları ağrı;
 • iştah kaybı;
 • artan terleme;
 • yakın (alt çene) lenf düğümlerinin artışı ve keskin ağrıları;
 • bademcikler üzerinde sarımsı lekeler veya sürekli sarımsı-yeşil bir kaplama (pus).

Sıcaklığın keskin bir şekilde artması, bir çocuğun vazospazm ve ateşli kasılmalara neden olabilir.

Olası komplikasyonlar

Çocuklarda pürülan anjina, öngörülemeyen, yaşamı tehdit eden sonuçlara neden olur. Özellikle tehlikeli 10 yaşın altındaki çocuklar için bir hastalıktır.

Erken komplikasyonlara (hastalık sırasında ya da iyileşmeden hemen sonra) aşağıdakileri içerir:

 • akut pürülan otitis media;
 • pürülan sinüzit;
 • servikal lenfadenit;
 • bronşit.

En tehlikeli erken komplikasyonlar şunlardır:

 • paratonazil apsesi;
 • okidofarengeal apsesi.

Gelişimleri ile acil yatış gerekli. Apsenin cerrahi açılması, konservatif tedavi.

Daha sonraki dönemlerde, angina böbreklere, kalbe ve eklemlere zarar verir.

Eğer bir boğaz ağrısından şüphelenirseniz, çocuk bir çocuk doktoruna veya KBB doktoruna başvurmalıdır. Dar bir uzman (nefrolog, kardiyolog, romatolog) ortaya çıkan komplikasyonlarla ilgilenmelidir.

Pürülan boğaz ağrısı tanısı

Tanı için farenjektomi yapılır (pharynx'in görsel muayenesi). Not edilir:

 • belirgin hiperemi (kızarıklık) ve bademciklerin şişmesi, yumuşak damak, palatine arkın yakın bölgeleri;
 • yakın lenf düğümlerinin artmış ve şiddetli ağrıları;
 • bademcik, apse (flegmonöz anjina ile) üzerinde pürülan foliküller veya pürülan çökeller.

Tedavi yöntemleri

Tedavi bir hastanede ve ayakta tedavi ortamında yapılabilir. Hastaneye yatma zorunlu ise:

 1. çocuğun bağışıklık sistemi bozulur;
 2. hastanın yaşı 3 yıldan azdır;
 3. Enflamasyon şiddetli formda ortaya çıkar, komplikasyonlar gelişir.

Diğer durumlarda, evde de dahil olmak üzere tedavi yapılır:

 • antibiyotik almak;
 • lokal tedavi (durulama, aerosol kullanımı, emilim için tabletler);
 • semptomatik tedavi;
 • Romatizmal komplikasyonları önlemek için salisilat kullanımı.

Antibiyotik tedavisi

Penisilin grubu (Amoksisilin, Fenoksimetilpenisilin) ​​antibakteriyel ilaçlar reçete edilir. Penisiline alerjisi ve anjinin sık tekrarlaması durumunda, makrolid grubunun (Azitromisin, Sumamed) antibiyotikleri tavsiye edilir.

Penisilinler ve makrolidler etkili değilse sefalosporinler (sefazolin, seftriakson) tercih edilen ilaçlardır. Bir hastane koşullarında enjekte edilirler, şiddetli inflamasyon formları veya komplikasyonların gelişmesi için reçete edilirler.

Yerel tedavi

Yerel tedavi şunları içerir:

 • boğazın antibakteriyel ve antiseptik aerosollerle (Hexoral, Tantum Verde, Givalex, Bioparox) sulanması;
 • antiseptiklerle boğaz tıkanması (Miramistin, Klorheksidin, Sangviritrin);
 • tabletlerin antibakteriyel ve antiseptik, analjezik, anti-enflamatuar ve zarflama etkisiyle (Strepsils, Faringosept, Falimint, Grammidine) emilmesi.

Emzirmeyi ve tabletleri kızartmayı ve çözmeyi bilmeyen küçük çocuklar, sadece farinksin spreylerle sulanması önerilir.

Semptomatik tedavi

 1. sıcaklığın düşürülmesi - parasetamol (Panadol) ve ibuprofen (Nurofen) bazlı antipiretik maddeler;
 2. vazospazmın rahatlatılması için (yüksek sıcaklık ve eller ve ayaklar soğuk) - no nohut veya drotaverina hapı;
 3. zehirlenme belirtileri ortadan kaldırmak için - antialerjik ilaçlar (Zodak, Erius, Suprastin).
 4. Antibungal ajanlar (Nystatin, ketokonazole) - antibiyotik tedavisi arka plana karşı mantar enfeksiyonu gelişiminin önlenmesi için;
 5. bağırsak florasının normalleşmesi için - prebiyotikler ve probiyotikler (Linex, Bifi-Form).

Halk tedavisi

Halk ilaçları yardımcı tedavi için kullanılır. Angina ile savaşmanın en yaygın ev yöntemleri gargaralık yapıyor:

 • soda / tuzlu su çözeltisi (bir bardak su içinde bir çay kaşığı çözülür / su içinde çözülür, durulamalar günde 4 kez yapılır);
 • bitkisel infüzyonlar (papatya, okaliptüs, nergis, adaçayı);
 • propolis tentürü (100 ml ılık suda seyreltilmiş tentürün 5 damlası).

Küçük çocuk suları ya da sıcak çay gargara nasıl 30-60 dakikada bir verilmelidir bilmiyorum.

Fizyoterapötik prosedürler

Pürülan boğaz ağrısı reçete edildiğinde:

 • Bademcikler üzerinde UHF (lenf düğümlerinde önemli bir artış ile);
 • elektroforez ve mikrodalga tedavisi;
 • oksijen prosedürleri;
 • iğne yapraklı banyolar.

Pürülan boğaz ağrısı sonrası rehabilitasyon

Pürülan boğaz ağrısı sonrası rehabilitasyon aşağıdaki durumlarda reçete edilir:

 • hastalığın karmaşık seyri;
 • çocuğun pürülan inflamasyonun sık relapslarına olan eğilimi.

Özel olarak seçilmiş fizik tedavi (uzun), derin nefes alan solunum egzersizleri önerilir.

Önleyici tedbirler

Pürülan boğaz ağrısı önlenmesi içerir:

 • süper soğutmaların bastırılması;
 • yerel ve genel sertleştirme;
 • bağışıklığı güçlendirmek;
 • ağız boşluğunun ve nazofarenksin (çürük, periodontal hastalık, sinüzit, larenjit) kronik hastalıklarının tedavisi.

Purulent boğaz ağrısı, öngörülemeyen sonuçlara sahip tehlikeli bir hastalıktır. Cerrahi müdahaleye duyulan ihtiyaç, iç organların ciddi kronik hastalıklarına yol açabilir. Pürülan tonsillitin kendi kendine tedavisi kabul edilemez.

 1. Pürülan boğaz ağrısının tedavisi, antibiyotik kullanılmadan imkansızdır. Bu durumda, ilacın dozları çocuğun yaşı ve ağırlığına bağlı olarak doğru bir şekilde hesaplanmalıdır. Ve kandaki antibiyotik konsantrasyonu kesin olarak belli bir süre korunmalıdır (rölyef olsa bile, öngörülen kursun kesilmesi yasaktır).
 2. Hastalığın tedavisi sırasında, kardiyovasküler ve boşaltım sisteminin durumu izlenmelidir.
 3. Kesinlikle yasaktır herhangi bir termal prosedürler (inhalasyon, kompresler). Sıcaklık patojenik flora yoğun olarak çoğalır, iltihap kötüleşir.
 4. Aktarılan pürülan boğaz ağrısından sonra, çocuk 30 gün boyunca dispensif gözlemdedir. Bu sürenin sonunda testler yapılır. Tüm göstergeler doğruysa, o zaman bir de-kayıt işlemi gerçekleştirilir. Bir sapma tespit edildiğinde, çocuk uygun uzmana gönderilir.

Komarovsky, boğaz ağrısını web sitemizde görebileceğiniz ayrı bir programa ayırdı.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazda mukus toplanması ve tedavisi

KBB gibi bir doktor, tıp pratiğinde yaptığı gibi, her gün çeşitli boğaz rahatsızlıkları ile karşı karşıyadır. Boğazda biriken balçık görünümünün bilimsel tanımı vardır.

Terlemenin boğazda sürekli olmasının nedenleri ve soğuk algınlığı olmadan sık öksürme ile ne yapması gerektiği?

Boğazda rahatsızlık, ısrarlı terleme, boğaz temizleme isteği, çoğu hasta soğuk algınlığı olarak algılanır.