Loading

Erişkinlerde kronik tonsillit profilaksisi

Boğazdaki ağrı, en yaygın soğuk algınlığı belirtisi olarak adlandırılabilir. Enfeksiyonun, bir virüsün, parazitin vücuduna girmesi üzerine darbeyi alan boğazdır.

Acı sendromu bademciklerdeki iltihaplı bir süreçle ilişkili olduğunda, bu hastalığa bademcik iltihabı veya anjina denir. Hastalık akut veya kronik olabilir.

Bu rahatsızlık sıklıkla teşhis edilirken ülkemizdeki yetişkinlerin yaklaşık yüzde 10'u tekrar tekrar bezler ile ilgili sorunlar yaşadı.

Yüksek bir insidans oranı, insanların tüm tonsillit mekanizmaları, kronik forma geçişi, sonuçları ve önleyici tedbirleri hakkında yeterince bilgi sahibi olmamaları ile ilişkilidir. Durum şu durumlarda kişi daha da kötüleşebilir:

 1. kendi kendine ilaç;
 2. Doktor reçetelerini seçici olarak yerine getirir.

Bademcikler ne için kullanılır?

Bezler, nazofarenks ve farinkste bulunan lenfoid bir dokudur. Vücudun korunması için gerekli olan, hematopoez süreçlerinde yer almak, vücudun bağışıklık savunma oluşumu ile ilgilidir.

Bademcikler, solunum organları yoluyla insan vücuduna girmeye çalışan, kendilerine bir darbe alarak patojenler için güvenilir bir bariyer haline gelir. Bununla birlikte, bugüne kadar bademciklerin tüm fonksiyonları sonuna kadar incelenmemiştir.

Birkaç bez türü vardır, ancak vücuttaki yapıları ve rolü aynıdır. Bademcik dokuları patojenleri etkileyen mikrofajlardan oluşur:

Bir başka deyişle, bademciklerin korunması için makrofajlar gereklidir, bunlar, düşman antikorlara yapışan lenfositler oluşturur ve bu maddelerin vücuttan tahliyesini de kolaylaştırır.

Yetişkinlerin bademciklerinde, herhangi bir tahrişe karşı hassas tepki veren birçok sinir lifleri vardır. Kirlenmiş havaya, sıcaklık dalgalanmalarına, virüslere ve bakterilere maruz kalmaya karşı çok hassastırlar. Olumsuz koşullar ortaya çıktığında, bezlerin koruyucu rolü keskin bir şekilde azalır, iltihaplanmış lacuna enfeksiyonun odak noktası olur ve sürekli kaynağı.

Görsel bir inceleme sırasında, çıplak göz bile boğaz ve bademciklerdeki patolojik değişiklikleri gösterir:

 1. mor-siyanotik olurlar;
 2. pürülan içerikle doldurulmuş;
 3. Lakenin kıvrımları tıkanmıştır.

Bazen hastalar bademciklerin durumunun büyüklükleri, daha fazla oldukları, sağlık için daha kötü olduğu belirlenebilir. Aksine, mukoza zarının katlarının arkasına gizlenmiş küçük bademcikler, normal olarak kendi kendini temizleyememektedirler ki bu da daha büyük bir sızmaya yol açmaktadır.

Enfeksiyon, lacunae işgal, vücudun her yerinde, tüm iç organları olumsuz yönde etkileyen kan ile birlikte, hayati aktivitesinin zehirli ürünlerini atar.

Palatine bademcikler bir yenilgi varsa, bu bir tonsillit olgusudur.

Hastalığın önlenmesi

İdeal bir tedavi yöntemi, patolojik bir sürecin gelişmesini engellemeye yardımcı olduğu için önlemedir. Özellikle önemli olan kronik bademcik iltihabının önlenmesidir.

Nezle ile hasta olmak çok basittir çünkü nedeni birçok insanda bulunan mikroorganizmalardır. Enfeksiyon vücut için uygun koşulların başlangıcından hemen sonra vücuda saldırmaya başlar. Hastalığın kendiliğinden kalmaması için bademcik iltihabı tehlikesinin bilinmesi önemlidir.

Akut ve kronik bademcik iltihabının tedavisi her zaman karmaşık ve oldukça tatsızdır, özellikle de zaman ve malzeme maliyetleri kaybıyla ilişkili olduğu için. Profilaksi, rahatsız edici duygular yaratmaz ve genel olarak bazı önlemler tamamen ücretsizdir.

Önlemenin ana görevi vücudun bağışıklık direncinin azalmasını önlemektir. Özellikle şunlara dikkat edilmelidir:

 1. yerel bağışıklık;
 2. palatine bezlerinin durumu;
 3. hasar olasılığının maksimum dışlanması.

Bademciklerin yırtılması aşırı kurutulmuş, soğuk hava, katı, kuru veya çok kaba yiyeceklerin etkilerinden dolayı meydana gelebilir. Hasta soğuk algınlığı varsa, boğaz ağrısı olasılığı artar.

Bezlerin iltihaplanmasının önlenmesindeki son rol sertleşmeye verilir. Bu amaçla, zaman zaman az miktarda soğuk içecek veya dondurma tüketmek yararlıdır. Yetişkinlerde boğazın temperlenmesinin sadece tam sağlık şartlarında gerçekleştirildiği unutulmamalıdır. Boğaz ve bademciklerin mukoza zarları üzerindeki doğru sıcaklık etkisinin temeli, soğuk yiyeceklerin küçük bir yudumda değil, küçük bir yulafta kullanılmasıdır.

Akut ve kronik bademcik iltihabının önlenmesi, ağız boşluğunun düzelmesiyle, patojenlerin ortadan kaldırılmasıyla başlamalıdır. Rahatsız edildiyse, normal burun solunumunun restorasyonuna dikkat edilir.

Lacunları temizlemek için doktorlar, tedavi ve korunma için özel olarak tasarlanmış antiseptiklerle sistematik yıkama kullanmanızı önerir. Eğer labirentlerin lavajı için kulak burun boğazına yönelme olasılığı yoksa, basitçe ev koşullarında mümkün olur.

Tedaviyi hazırlamak için Furacil'i uygulayabilirsiniz. Özel bir antibakteriyel bileşim sayesinde, ilaç yaşamsal aktiviteye zarar verir:

Belki doktor başka tıbbi bileşiklerin tedavisi konusunda hastaya tavsiyede bulunacaktır.

Maksimum sonucu elde etmek için, ilaçlarla ve tıbbi bitkilerin şifrelerini kullanarak durulama işlemini değiştirmelisiniz, örneğin, calendula veya adaçayı kullanabilirsiniz, boğazınızı papatya ile yıkamak son derece popülerdir.

Ağız ve boğazın profilaktik tedavi sıklığı herhangi bir olabilir, ancak genellikle sabah ve akşamları durulama önerilmektedir. Ayrıca, her yemekten sonra gargara yapmaz. Bu prosedürler bir ay boyunca gerçekleştirilir ve daha sonra birkaç ay ara verebilirsiniz.

Yetişkinlerde farklı hastalık önleme tedbirleri masajdır. Gerektirecektir:

 • çenenizi hafifçe kaldırın;
 • Hafif vuruş hareketleri gerçekleştirir.

Çene boyunca boğazı masaj yapın, çeneden göğse doğru hareket edin. Böyle bir masaj, caddeye her çıkıştan önce, özellikle kötü ve soğuk havalarda faydalı olacaktır. Bir kişi soğuk bir şey yerse iyi sağlık böyle bir masajı etkileyecektir. Soğuk havalarda yürüyüşten sonra hastalanmaya korkmadan zaman zaman boğazını soğuk ve düzenli bir şekilde alıştırmak gerekir.

Yetişkinlerde boğaz ağrısını önlemenin bir başka önemli yönü dengeli ve dengeli bir diyet olacaktır. Menüden yarı mamul ürünlerden, fast food'lardan hariç tutmak daha iyidir. Her gün, yeterli sebze, meyve, vitamin, mikroelement ve lif açısından zengin yemelisiniz.

Bir kişinin boğaz hastalıklarına yatkınlığı varsa, o bademcik zarar verebilir ve kronik bademcik iltihabı akut veya alevlenme kışkırtmak, kaba, kuru, baharatlı yiyecek hariç olduğu gösterilmiştir.

Yukarıdaki tavsiyelere bağlı olarak, bademcik iltihabı ve boğazın diğer patolojilerini geliştirme riskini en aza indirmek mümkündür.

tedavi

Bugün için, tıp uygulamaları bademcik iltihabı tedavisinde 2 yöntem:

Hastalığın kronik seyrinde, operasyon için endikasyonlar vardır. Bununla birlikte, son yıllarda, doktorlar bu tedaviyi giderek reddediyor ve sadece en uç durumda uygularlar. Bademcikler enfeksiyona karşı doğal bir engel olduğundan, onu çıkarmak için acele etmeyin.

Ameliyattan sonra, birçok hasta çeşitli enfeksiyonlara daha duyarlı hale gelir, daha çok bronşit, larenjit ve soğuk algınlığı gelişir. Boğazın birçok hastalığının bir kroniğe dönüşmesi mümkündür.

Radikal bir tedavi yönteminin aşırı bir ölçü olduğu sonucuna varılmalıdır. Bir hasta bademcik iltihabı ile çok sık acı çekerse, komplikasyonlar geliştirir:

 • romatizma;
 • karaciğer ve böbrek hasarı;
 • kalp yetmezliği ve kan damarlarının tıkanması.

Konservatif yöntemler göz önünde bulundurulduğunda, böyle bir tedavinin birçok anlamı olduğu söylenmelidir. Öncelikle antimikrobiyaller ve antiseptikler önlenemez.

Belli bir grup antibiyotiğin atanması için, doktor, boğazdan gelen bir mikrop testinin laboratuar testinin sonuçlarını almalıdır, bu da hangi mikropun hastalığa neden olduğunu gösterecektir.

Ek olarak, tedavi, yukarıda daha önce zikredilen düzenli durulamalara ihtiyaç duyar, bunlar boğazın mukoza zarlarını ve bademciklerin lakazlarını enfeksiyondan temizler. Ancak, prosedür sadece bezlerin yüzeyini etkileyebilir. Doğru çözüm kliniğindeki farinksin yıkanmasıdır, burada kulak burun boğaz uzmanı mukoza zarlarını enstrümanlarla ve özel bir kompozisyonla tedavi edecektir.

Bazı hastalar irin ve tıpaların bir kaşıkla çıkarılmasına karar verirler. Bu sadece kabul edilemez bir hatadır, çünkü bademcikler ciddi şekilde yaralanabilir, bu da sadece durumu ve hastalığın seyrini kötüleştirecektir.

Gerçekten de, bu yöntem doktorlar tarafından kullanılır, ancak bunu kendiniz yapmaya değmez.

Diğer tedaviler

Maruz kalma bademcik iltihabı fizyoterapi yöntemlerinin tedavisi tamamlayıcı:

 1. iltihabı durdurmaya yardımcı olurlar;
 2. Bezlere, koruyucu, hematopoietik fonksiyonlarına geri dönerler.

Lazer, ultrason, ultraviyole genellikle böyle prosedürler olarak adlandırılır. Tedavinin etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için bağışıklığın uyarılması, vitamin stoklarının doldurulması, mikro elementler sağlar.

Düşük frekanslı ultrason ve vakum ile bademcikleri etkilerseniz, kronik bir inflamatuar süreçten bile kurtulmayı bekleyebilirsiniz. Bu tedavinin etkinliği% 90'a ulaşmaktadır, bu da etkilenen bezleri çıkarmak için ameliyatın etkinliğinden önemli ölçüde daha yüksektir.

Metodun özü, vakum yardımıyla lakunadan pus birikmesini emmeye dayanır. Bundan sonra, tedavi edilen alanlar antimikrobiyal içeren antiseptik solüsyonlarla yıkanmalıdır.

Bir sonraki aşamada, hasta düşük frekanslı fonoforezin bir seyrini göstermektedir. Tedavi kesinlikle ağrısızdır ve kurs genellikle 7-15 prosedürden oluşur. Güvenle, fonoforezin cerrahi müdahaleye mükemmel bir alternatif olacağını söyleyebiliriz. Birkaç prosedürden sonra hasta, bademcik iltihabının pozitif dinamiklerini not ederse, ihmal edilen hastalık vakalarında bile ameliyatsız olarak yapmanın mümkün olması ihtimali vardır.

Fonoforezden sonra, bademcikler sadece kalmaz, aynı zamanda işlevlerini tamamen restore ederler ve hastayı zararlı mikroorganizmaların zararlı etkilerinden korurlar. Bu makaledeki etkileşimli video, bilmeniz gereken birçok bademcik iltihabı açığa çıkaracaktır.

Kronik tonsillit profilaksisi

Kronik tonsillitin profilaksisi bu hastalığı önlemek için en etkili yoldur.

Kronik bademcik iltihabı üst solunum yolunun en sık görülen hastalığıdır.

Ve aynı zamanda, birçok ciddi hastalığın ortaya çıkmasına ve gelişmesine katkıda bulunan çok sinsi bir hastalıktır.

Kronik bademcik iltihabında palatine bademcikler (bademcikler) iltihaplı durumdadır. Bezlerin ana işlevi, patojenlerin ve bakterilerin insan vücuduna girmesine karşı koruyucu bir bariyer oluşturmaktır.

Bademcikler tarafından üretilen gama globulin, lenfositler ve interferon, "davetsiz misafirleri" zararsız hale getirebilir ve bunları kaldırabilir.

Uzun süreli iltihaplı durumla, bademcikler bunu yapma yeteneklerini kaybeder ve bazı durumlarda enfeksiyonun kendisinin odağı haline gelebilir.

Bu durumda, organizmaya patojenik mikroflora saldırılır ve bağışıklık onlara dayanamaz. Sonuç olarak, çeşitli hastalıkların gelişimi başlıyor.

Kronik bademcik iltihabı ile nasıl başa çıkılacağını anlamak için, ortaya çıkmasının nedenlerini araştırmalısınız.

Kronik tonsillit nasıl gelişir?

Kronik bademcik iltihabı birtakım sebeplerden dolayı gelişir.

Ana nedenleri

Kronik bademcik iltihabının en yaygın nedeni, stafilokok, streptokok ve enterokokların neden olduğu anjinin sık görülen belirtileridir.

Hastalık kısa aralıklarla ortaya çıkmışsa ya da tedavisi yanlış yapılmışsa, kronik bademcik iltihabı gelişmiştir. Bu nedenle, anjin tedavisi çok ciddiye alınmalıdır.

Ağız boşluğunun enfeksiyonları

Bu ağız yaraları, ülser, kanama dişeti huzurunda, diş eti iltihabı, periodontal hastalık ve benzeri. D. stomatit ve diğer belirtiler patojenik mikrofloranın büyümesi için uygun bir ortam oluşturur.

Burun solunum fonksiyonlarının bozulması

Deforme olmuş septum, genişlemiş adenoidler, nazal pasajlarda polipler, pürülan sinüzit, sinüzit neden olabilir.

Diş çürüğü

Çürükler, çürümüş bakterilere bağlı dişin sert dokularının tahripidir. Diş çürüğü çürümenin sonucudur. Sert dokulara derinleşen boşluklar oluşur.

Bu boşluklarda patojen mikrofloranın büyümesi ve çoğaltılması için koşullar yaratılır.

kalıtım

Yakın aile içinde kronik bademcik iltihabı varlığında, gelecekteki nesillerdeki gelişimi oldukça olasıdır.

Etiyolojinin etkileri

Kronik tonsillitin başlangıcı için tüm bu nedenler bir dizi etiyolojik faktörle güçlendirilmiştir.

Günde az miktarda tüketilen sıvı

Bol miktarda su içilmesi, aktif terleme ve idrara çıkmaya katkıda bulunur ve tuzlarla birlikte, enfeksiyon için aktif ortamı destekleyen zararlı maddeler vücuttan ayrılır.

Vücudu alt soğutma

Hipoterminin bir sonucu olarak, kan dolaşımı bozulur ve vasküler geçirgenlik azalır, sadece üşümenin etkilendiği yerde değil, aynı zamanda başka yerlerde de: ayaklar ıslanır - boğaz ağrır. Kan dolaşımı bozulursa, dokuların beslenmesi kötüleşir ve bağışıklık azalır.

gerilmeler

Yüksek psiko-duygusal stres, stres, depresyon, uygun uyku eksikliği, yorgunluk da kronik bademcik iltihabının gelişimine katkıda bulunur.

Profesyonel Etkinlikler

Eğer bir kişi çalışmasının doğası, boya kokusu, çeşitli gazlar, duman, vb. Kokusunu teneffüs etmesi gerekiyorsa, bu durumun hava yolları ve özellikle de boğazda olumsuz etkisi vardır.

Olumsuz ekolojik durum

Megakitlerin sakinlerinin, kırsal sakinlerden daha fazla kronik bademcik iltihabı çekmesi daha olasıdır.

Artan gaz verilerek endüstriyel şehirde, egzoz gazı, günlük yaşamda sentetik malzemelerin büyük sayıda büyük bir konsantrasyon, düşük kaliteli ev ürünleri - bu arada üst solunum yolu hastalığı için mükemmel bir sıçrama tahtası yapar (anjin, bademcik iltihabı, farenjit, vs..).

Kötü alışkanlıklar

Alkolizm ve sigara içme de hastalığın gelişimine katkıda bulunur.

Uygun olmayan diyet

Kronik tonsillit tedavisi bir dizi önlemi içerir. Konservatif ve cerrahi olabilir.

Konservatif tedavi ile ilaçlar, tonsil yıkama, fizyoterapi reçete edilir. Cerrahi tedavi, bezlerin tamamen veya kısmen çıkarılmasını içerir.

Ancak, önleyici tedbirlerin yardımıyla kronik bademcik iltihabının gelişmesine izin verilmemelidir.

Önleyici tedbirler

Herhangi bir hastalığın önlenmesi, gelişmesine katkıda bulunan nedenleri ve faktörleri öngörmeyi amaçlamaktadır. Kronik bademcik iltihabı bir istisna değildir.

Anjinin profilaksisi
İlk neden sıklıkla tekrarlayan anjina olarak adlandırıldı.

Bu nedenle her şeyden önce, bir tonsillitin miktarının veya miktarının azaltılmasının veya genel olarak ortadan kalkmasının gerekli olduğunu dikkate almak gerekir. Anjina için bile en iyi tedavi bile bu problemi çözemez. Çoğu zaman, hasta olan insanlar, doktorlar "zayıf" boğazını sertleştirmeyi önerirler.

Başlangıç ​​olarak kalın yün atkı yerine ince kaşmir kullanabilirsiniz. Aynı zamanda, boğaz soğuk veya aşırı sıcağa maruz kalmayacaktır.

Yaz aylarında anjinin profilaksisi için dondurma yemek önerilir ve sabahları soğuk su ile gargara ve nemli bir havlu ile boyun silin.

Boğaz da dahil olmak üzere tüm vücudu sersemletir, birbirini izleyen ayak banyoları (sıcak bir banyo serin bir hava ile değişir).

Ağız hijyeni
Ağız hijyenine kronik bademcik iltihabı ve anjinin önlenmesinde büyük dikkat gösterilmelidir.

Yukarıda açıklandığı gibi, ağız boşluğunda çeşitli enfeksiyonlar gelişebilir.

Bunu önlemek için dişetinin, dilin, dişlerin sağlığını, iltihaplanmasını önleyen ve hastalıkların gelişimini izlemek gereklidir.

İlk olumsuz belirtilerde, gerekli tedaviyi reçete edecek bir doktora danışmak gerekir.

Normal solunumun restorasyonu
Gerekirse, nazal septumu eşitlemek veya adenoidleri tedavi etmek veya kaldırmak için polipleri çıkarmak için bir işlem yapılması önerilir.

Nazal pasajları sık rinit ve sinüzitli tuzlu solüsyonlarla yıkamak ve nemlendirmek gerekir. Pürülan sinüzit tedavisine mutlaka ihtiyaç vardır.

Içme rejimi
Uzmanların önerdiği gibi, bir kişi günde yaklaşık 2 litre sıvı içmelidir.

Bu önleyici tedbir sadece kronik bademcik iltihabı olan hastalar için değil, aynı zamanda sağlıklı kişiler için de iyidir.

Suyun yardımıyla, vücut, olduğu gibi, içeriden "yıkanır" ve toksinler, toksinler ve zararlı maddelerden arındırılır.

Süper soğutmayı önle
Sonbahar ve kış aylarında kendi gardırop daha dikkatli olmalı ve benzeri boğaz ağrısı, bademcik iltihabı ve gelişimini tetikleyebilir hipotermi, önlenmesi, mevsim ve hava dışarı elbise.

Tam dinlenme ve olumlu bir tutum
Boğazın çeşitli hastalıklara maruz kalmaması, bağışıklığın korunması için gereklidir, yani bir organizmaya dinlenme ve uyuma sahip olmak, stresli durumlardan kaçınmaya çalışmak ve hepsinde pozitif bir anı aramak gerekir.

İş sağlığı
profesyonel etkinliği olumsuz boğaz etkileyen zararlı bileşenlerin, solunması ile ilişkili ise, gerekli tüm tedbirlerin (solunum) uymalıdır ya da kronik tonsillit tedavisi için ödeme devam etmek, meslek değiştirmeyi düşünün.

Güç modu
Kronik bademcik iltihabına sahip olan hastalara, hali hazırda boğazını tahriş edebilecek sert, baharatlı, tütsülenmiş, tuzlu, sıcak yiyecekler almamaları önerilir.

Gazlı içecekler ve alkol de dahil edilmemelidir. Aynı şey sigara içmek için de geçerlidir.

durulama
Kronik bademcik iltihabının önlenmesi ve tedavisi, boğazın adaçayı, papatya veya alkollü içecek çözeltisinin kaynatılması ile boğulmasını içerir.

çare
Kronik bademcik iltihabı tanısı olan bir hastanın yılda en az bir kez sahil beldelerini ziyaret etmesi arzu edilir.

Islak deniz suyu, güneş banyosu, deniz suyuna kazara yakalanan deniz suyu, kronik bademcik iltihabının tedavisini olumlu yönde etkiler ve mükemmel koruyucu önlemlerdir.

Bu nedenle, kronik bademcik iltihabının temel nedeni olarak, uzun ve yorucu bir anjina tedavisi yapmak zorunda kalmamak için, bu hastalıkların önlenmesi konusundaki tavsiyelere uymalısınız. Ve sonra boğazınız her zaman iyi olacak!

Yetişkinlerde kronik tonsillit: nedenleri, semptomları, konservatif ve cerrahi tedavi yöntemleri

Akut bademcik iltihabı belirli bir lenf dokusunun (bademcikler) enflamatuar bir prosesidir, zamanla çoğu zaman kronik bir formda geçer. Bu hastalık, bademcikler ve çevre dokulardaki tahribatlı değişimler, gelişimin ve alevlenmenin süreleriyle yerleşen, vücudun alerjik ve genel reaksiyonu ile enfeksiyöz bir doğadır.

Boğazda bulunan bademcikler, burun veya ağız yoluyla bir kişiye giren enfeksiyöz hastalıkların patojenlerini ilk kez karşılar. İçinde zararlı mikropların nötralize edilmesinin ve zehirlerinin ortaya çıkması söz konusudur. Faringeal ek olarak, vücutta aynı işlevler palatine, lingual ve tubal bademcikler emanet edilir.

XIX yüzyılında Dr. Valdeier, bademciklerin koruyucu bir halka olduğu fikrini dile getirdi. Bademcikler, çok sayıda koruyucu hücre (makrofajlar, lökositler, vb.) Içerme kabiliyetine sahiptir ve bu da enfeksiyonun vücuduna nüfuz etmeye çalışan ilk “darbeye” neden olur. Kronik tonsillit nedenleri hakkında kısaca:

Kronik tonsillit neden oluşur?

Patojenik mikropların sürekli penetrasyonu, savunma kuvvetlerini sabit bir "aşırı yük" modunda çalışmaya zorlar. Özellikle tehlikeli olan, güçlü alerjik organizma yeteneğine sahip olan beta-hemolitik streptokoklar, mikroplardır. Bağışıklık genellikle bu problemle baş eder, ancak çeşitli nedenlerden dolayı bazen başarısız olabilir. Sorunların nedeni:

 • stres;
 • sabit hipotermi;
 • yanlış beslenme;
 • zehirli maddelere maruz kalma;
 • sigara.

Sonuç olarak, koruyucu reaksiyonlar mikroorganizmaların sürekli "saldırılarına" karşı koymayı durdurabilir ve bademciklere karşı özel dirençle karşılaşmayanlar ile çoğalmaya başlayabilirler. Gövde yedek kuvvetler içerir. Bademcikler içinde bize görünmez bir savaş başlar. Ama biz zaten hissediyoruz: boğaz ağrısı, öksürük, bademcik ve boğazın şişmesi, sıcaklık yükselir, halsizlik gelişir. Çoğu durumda, insan vücudu kazanır. Akut tonsillit dönemi geçmektedir. Ardından iyileşme ya da... tekrar alevlenme geliyor. Ve her şey tekrar kendini tekrar eder.

Dikkat et: Bir kişinin koruyucu güçler zaten çok zor olacak doğru tedaviyi ve yönetim modu, daha sonra er ya da geç bağışıklık sistemi büyük ölçüde zayıflar ve sonra bademcik, kronik hale gelir, çare yardım etmezse.

Kronik tonsillit gelişimi, hastalık şekilleri

Daha önce belirttiğimiz gibi, insan bağışıklığı zayıflar ve bademciklerin dokularındaki patojenik mikroorganizmaların varlığı, "sapma" ya yol açar. Koruyucu hücreler sadece mikropları değil, aynı zamanda kendi dokularını "sindirmeye" başlarlar, yabancı oldukları gibi tepki verirler. Sözde duyarlılaşma - aşırı duyarlılık, alerjik süreçler vardır.

oksijen, vitaminler, enzimler - - Bademcikler, normal metabolik ürünlerin yoksun yıkmak başlar, daha sonra, irin görünür lenfoid doku artık güvenlik işlevi yerine getirebilen, bağ ile değiştirilir ölmektedir. Hastalık sırasında iki form ayrılır:

 • telafi - bademciklerin kronik iltihaplanma yerel belirtileri ile kendini göstermektedir;
 • decompemsated - abse şeklinde (keseli irin odak) pürülan komplikasyonlar yerel özellikleri ile otyagchonnymi, özelliği, apseler (irin odaklar dökülen), komplikasyonlar uzak organlar (böbrek, kalp).

Bazı doktorlar hastalığın basit ve toksik (toksik-alerjik) formlarını ayırırlar.

Kronik tonsillit şikayetleri nelerdir?

Yetişkinlerde kronik telafisi bademcik iltihabı neden olur:

 • değişen yoğunlukta boğaz ağrısı;
 • periyodik sıcaklık artışı;
 • kalıcı kızarıklık (hiperemi) ve palatine kemerin kenarlarının falciform kalınlaşması;
 • bademciklerin lacunalarında pürülan tıkaçlar;
 • maksiller lenf düğümlerinin (bölgesel lenfadenit) artışı ve ağrıları;
 • tat ve kötü nefeste değişiklik.

Dekompanse edilen aşamaya gittiğinizde:

 • vestibüler bozukluklar (kulak çınlaması, baş dönmesi, baş ağrısı);
 • Betta-hemolitik streptokok - romatizma, romatoid artrit, vb. Tarafından kışkırtılmış kollajen hastalıkları;
 • cilt hastalıkları - sedef hastalığı, egzama;
 • böbrek problemleri - nefrit;
 • kan hastalıkları;

Kronik tonsillitin varlığı nasıl belirlenir, tanı yöntemleri

Bir kural olarak, "kronik bademcik iltihabı" tanısı, zorluklar mevcut değildir. Genellikle, doktor-kulak burun boğaz uzmanı hastanın şikayetleri doğrultusunda hastalığın varlığını belirler. Anket tarafından desteklenmektedir:

 • faringoskopik yöntem - iltihaplı bademciklerin incelenmesi. Hekim, lacunae içeriğini görsel olarak belirler ve patojen flora için bakteriyolojik inceleme için bademciklerin baskılarını yapar;
 • monositler miktarının azaltılması nötrofilik lökositlerin yüksek düzeyde mevcut iltihap işaretleri, ortaya kan, bir klinik analiz, ESR (sedimantasyon), vs. artmıştır.;
 • bağışıklık faktörleri çalışması ile kanın biyokimyasal çalışması, streptococcus için antijenlerin tanımı.

Kronik tonsillit tedavisi

Kronik bademcik iltihabı için terapötik önlemler, öncelikle bir kişinin bağışıklığını güçlendirmeye yöneliktir. Kronik tonsillitin akut akut semptomları tedavi edildiğinde:

 • antiseptik bileşimler - boğazın terapötik çözeltiler, aerosoller, durulama maddeleri, inhalasyonlarla sulanması;
 • bademciklerin mekanik temizliği;
 • gerekirse, analjezik ve anti-inflamatuar etkisi olan ilaçlar;
 • sıcak yünlü şeylerle boyun bölgesini ısıtmak;
 • Şiddetli vakalarda - antibiyotik tedavisi.

Hastalığın zayıflama aşamasında tedavi durmamalıdır. Vurgu, etki yöntemlerini güçlendirmek üzerinedir.

Kronik tonsillitin konservatif tedavisi

Kronik bademcik iltihabında bademciklerin cerrahi olarak çıkarılmasının kontrendikasyonlarının yanı sıra, tüm vakalarda ve hastalık aşamalarında reçete edilir. Ana etkinin doğasına göre tedavi verilir:

 • vücudun direncini geliştirmeye yönelik önlemler: günün rasyonel modu, vitaminli beslenme, orta derecede egzersiz, temiz havada koşma, iklimsel etkiler. Doku tedavisinin kullanımı, serumlar, kan plazması, gama globulin preparatlarının sokulması, demir içeren ilaçların alınması;
 • alerjileri azaltan ilaçlar (hipo-duyarlaştırıcılar). Bunlar kalsiyum, C vitamini (askorbik asit) preparatlarını içerir. Şiddetli vakalarda, hormonlara (kortikosteroidler) başvurma;
 • immunocorrectors - autoserum tedavi, immünostimülatörler (levamisol prodigiozan vs.) bademcik helyum-neon lazer dokuları etkiler. Aloe, vitreus, FIBS özütünün faydalı enjeksiyonları;
 • bademcikler üzerinde arındırma eylemi anlamına gelir: pürülan içeriğin emilmesiyle antiseptiklerle lacunae yıkanması. Tıbbi macunların (terapötik dolum), ultraviyole ışınlamanın, ultrason terapisinin, elektromanyetik alan etkisinin, interferon interferon fonoforezinin tanıtılması;
 • refleks eylem yöntemleri: Novocaine ile tıkanıklıklar, akupunktur.

Kurslar yılda iki kez, genellikle olası alevlenmeler dönemlerinde, yani sonbaharda ve ilkbaharda yapılır. Doğru organize tedavi, vakaların% 85'inde etkinlik sağlar. Eğer bademcik iltihabının konservatif tedavisi başarısız olursa, şunları yapabilirsiniz:

 • galvanokaustiku;
 • tonsil dokunun diathermocoagülasyonu;
 • kriyoterapi (donma);
 • Lazer lacunotomi ve bademciklerin yok edilmesi.

Yöntemlerin bolluğu, bademciklerin yapısını, bunların yerini ve boyutlarını anatomik özelliklerin tedavisinde hesaba katma ihtiyacından kaynaklanır.

Erişkinlerde kronik tonsillit tedavisinde cerrahi yöntemler

Bademciklerin (veya kısmi çıkarmanın) giderilmesi için endikasyon, analiz ettiğimiz konservatif önlemlerin, akut pürülan komplikasyonların başarısızlığıdır. Operasyonun tipi ve hacmi her defasında ayrı ayrı kararlaştırılır. Operasyon lokal anestezi altında bir hastanede yetişkinler tarafından gerçekleştirilir.

Cerrahi tedaviye hazırlık, hastanın tam bir muayenesiyle klinikte başlar: bir göğüs röntgeni, kan ve idrar testleri. Ameliyat için kontrendikasyonlar aşağıdaki problemlerdir:

 • şiddetli dolaşım yetmezliği derecesi;
 • üçüncü dereceden hipertansif hastalık;
 • ciddi şekerli diyabet mellitus;
 • dekompansasyonda böbrek hastalığı;
 • Kanama riski yüksek kan hastalıkları.

Bademcikleri çıkarmak için iki ana yöntem vardır:

 • tonsillotomi - bademciklerin kısmi çıkarılması;
 • tonsilektomi - bademcikler tamamen kaldırılması.

Operasyonlar bazen her iki yöntemin ortak uygulaması ile bir neşter veya lazer tekniği ile gerçekleştirilir.

Bu önemlidir: Daha modern, nazik ve güvenli tonsillektomi yöntemi lazer tonzillektomidir. Lazer ışını kanı katlama kabiliyetine sahiptir, bu nedenle bademciklerin alınması tamamen kansız olurken, sıradan tonsillektomi kanaması vakaları nadir değildir. Ek olarak, hoş olmayan duyumlar en aza indirgenir, çünkü lazerin dokular ile teması bir saniyenin bir kesiridir.

Ameliyattan sonra hasta yatak istirahati gösterir. Baş için yükseltilmiş bir pozisyona sahip yatak. İlk güne izin verilmez. Sadece birkaç yudum su yapabilirsiniz. Daha sonra sıvı ve ısıtılmamış yiyecekler alınır. Video klipte bademciklerin çıkarılması işlemiyle ilgili daha fazla ayrıntı anlatılmaktadır:

Evde kronik bademcik iltihabı tedavisi

Kronik bademcik iltihabı için bir çok halk ilaçları var. Bunların hepsinin ana tedavi yöntemlerine ek olarak kullanılması gerektiğini, ancak bunların yerini almaması gerektiğini hatırlamak önemlidir. Bal ve türevlerini içeren en ilginç tariflerden bazılarını düşünelim:

 • Bademciklerin yağlanması için, aloe yapraklarının taze sıkılmış meyve suyunun 1 / 3'ünden ve doğal balın 2 / 3'ünden oluşan bir karışım hazırlanır. Karışım yavaşça karıştırılır ve buzdolabında saklanır. Kullanmadan önce, tıbbi kompozisyon 38-40 santigrat dereceye kadar ısıtılmalıdır. Ahşap veya plastik bir spatula, öğünlerden en az 2 saat önce hasta bademciklerine günde 1-2 kez dikkatlice uygulanır. Tedavi iki hafta boyunca günlük olarak tekrarlanmalıdır. Daha sonra prosedür her gün yapılır;
 • Yutulması için, soğan ve balın suyunun yarısına kadar hazırlayın. İyice karıştırın ve günde 3 kez 1 tatlı kaşığı içecek;
 • Papatya ve meşe kabuğu çiçeklerini 3: 2 oranlarında karıştırın. Karışımın dört çorba kaşığı 1 litre sıcak su dökülür ve küçük bir ateşte 10 dakika kaynatılır. Kapatmadan önce ıhlamur çiçekleri bir çorba kaşığı ekleyin. Serin soğumaya bırakın, çözeltiye bir çay kaşığı bal ekleyin. İyice karıştırın ve sıcak bir biçimde gargara yapın.

Kronik tonsillit profilaksisi

Genel hijyen ve sanitasyon (temizlik) önlemlerini içerir. En önemli sonuç sertleşiyor. Sıcak, soğuk sıcak yemekleri dışarıda bırakan bir diyet ile büyük bir rol oynamaktadır.

Ev hijyeni kurallarına uyulması, alerjik ve bakteriyel faktörleri azaltır. Bademcikler Sanitasyon yılda iki kez ziyaret edilmesi gereken bir doktor tarafından yapılır. Gerekirse, doktor, kronik bademcik iltihabının alevlenmesinin önlenmesinde çok etkili bir sonuca sahip olan immünomodülatörleri atayacak, terapötik prosedürler uygulayacaktır.

Önleyici tedbirlerle birlikte zamanında ve niteliksel tedavi, hastalığın prognozunu olumlu olarak vermektedir.

Stepanenko Vladimir Alexandrovich, Cerrah

Toplam 17.548 görüntüleme, 2 görüntülenme bugün

Tonsillit profilaksisi

Bademcikler vücuda koruyucu bir bariyerdir. Bir kişinin düzenli olarak bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı varsa, bu bağışıklık sistemi ile ilgili problemleri gösterir. Zamanla hastalık kronikleşir ve bademciklerin bir sonucu olarak patolojik değişiklikler olur. Bu hastalık birçok yetişkin ve çocuğu etkilemektedir, bu nedenle kronik bademcik iltihabının önlenmesinin bu rakamı önemli ölçüde azaltabileceğini anlamanız gerekir.

Bademciklerdeki kronik inflamasyonun gelişimi

İnflamasyon süreci kronik bir forma nasıl geçer? Bilim adamları bademciğin tüm işlevlerini tam olarak araştırmamışlardı. Bir şey açıktır: havaya boğaz giren mantarlar, alerjenler ve bakterilere karşı koruma. Birkaç çeşit bez vardır. Hepsi lenfoid doku. Ayrıca lenfositler oluştururlar. Ağırlıklı olarak, yetişkinlerde kronik bademcik iltihabı sık bademcik iltihabından kaynaklanır. Fakat başka provokatif faktörler de var:

 • Nazal septum yapısında patoloji;
 • burunta polipler ve enfeksiyonlar.
 • bademcikler çok derin lacunae.

Lacunas, bademciklerin kabuğunda çukurlardır. Bademcikler içinde bir enfeksiyon olursa, iltihap kaynağına dönüşen lacuna. Azalan bağışıklık, anjinin ana sebebidir ve kronik bir forma geçişidir. Vücudun koruyucu işlevini hangi faktörler zayıflatır:

 • sağlıksız beslenme;
 • vitaminlerin yokluğu;
 • Diş hastalıkları;
 • kirli hava;
 • hipotermi;
 • stres ve duygusal stres;
 • yetersiz bir hastalık.

Kronik bademcik iltihabı tehlikelidir zira bademciklerin lakunalarında zararlı virüsler ve bakteriler süreklidir, yani amigdala'nın kendisi iltihaplanma kaynağıdır. Zararlı mikroorganizmalar için mükemmel bir ortam, lakunaya düşen besin ve ölü hücrelerin kalıntılarıdır. Bazı olumsuz faktörlerde, hastalığın akut evresi başlar, ki bu da, tonsillit tedavisinden sonra bir süre durur. Kronik bademcik iltihabı sadece alevlenme döneminde bulaşıcıdır. Bu dönemde, virüsler ve bakteriler aktive olur ve hastayla yakın temas, enfeksiyonu tehdit eder. Diğer dönemlerde hasta başkaları için tamamen güvenlidir. Çocuklarda bademcik iltihabının önlenmesi özellikle önemlidir çünkü hastalığa düşük bağışıklık neden olur ve semptomlar çok hoş ve uzun sürelidir.

Kronik tonsillit belirtileri

Akut tonsillitin (tonsillit) aksine, kronik tonsillitin belirgin semptomları yoktur. İki tür hastalık vardır. İlk tipte bademciklerde sürekli bir enfeksiyon kaynağı vardır, ancak organ koruyucu işlevi yerine getirir. İlk tip belirtileri:

 • Kuruluk, Persenia ve boğaz ağrısı
 • yutulduğunda rahatsız edici duygular;
 • bademciklerin ödem ve kızarıklığı;
 • genişlemiş lenf düğümleri.

İkinci durumda bademcikler sadece vücudu korumazlar, aynı zamanda kendileri de iltihap kaynağıdırlar. Bu durumda, enfeksiyon komşu sağlıklı dokulara yayılır. İlk hastalık tipinin tüm belirtilerine ek olarak, şunlar olabilir:

 • sıcaklıkta hafif bir artış;
 • genel halsizlik,
 • kalp ve eklemlerde ağrı;
 • sarhoşluk

Çocuklarda, hastalık yetişkinlere göre daha akuttur. Bir alevlenmenin başlamasından önce:

 • vücuttaki zayıflık ve ağrı;
 • nefes darlığı.

Hastalık aniden başlar. Alevlenme için, soğuk yiyecekleri veya içecekleri aşırı soğutma veya tüketmek için yeterince basit olabilir. Bademcik iltihabının zamanında önlenmesi ve tedavisi, aşağıdaki gibi istenmeyen komplikasyonlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir:

Hastalığın bademcik iltihabı tedavisi ve önlenmesi özel ilaçlar, düzenli yıkama, fizyoterapi prosedürleri ile gerçekleştirilir. İyi bir sonuç yılda 2-3 ders verilecektir. Bademcikleri sadece hastanın sağlığını ve ömrünü doğrudan tehdit ettiğinde çıkarın.

Nasıl bademcik iltihabı alabilirsiniz?

Bademcik iltihabı ile enfeksiyon çeşitli yollarla oluşur:

 • Enfeksiyon taşıyıcısı ile temas halinde olan hava;
 • gıda;
 • ev eşyaları: oyuncaklar, tabaklar, havlular.

Bir kişi kişisel hijyeni, özellikle el hijyenini gözlemlemezse enfeksiyon garanti edilir. Kronik bademcik iltihabı da kendiliğinden geçer. Yani, vücudun zaten bir enfeksiyonu vardır - özellikle bademcikler. Ve bakteriler, bir enfeksiyon kaynağından diğerine geçebilirler. Diğer kaynaklar: hasta dişler, sinüzit, burun iltihabı.

Streptokoklar çoğunlukla bademcik iltihabından kaynaklanır. Diğer patojenler:

Yani, eğer bakteriyel veya viral ırkın bademcik iltihabı ise - bulaşıcıdır. Sadece alerjik anjin başkaları için tehlikeli değildir.

Enfekte olmak için, kişiyle yakından iletişim kurmak gerekli değildir. Streptococcus'un kuluçka dönemi maksimum 5 gündür. İlk belirtiler göründüğünde, bir kişi bulaşıcı hale gelir. Bu nedenle, iletişimini mümkün olduğunca başkalarıyla sınırlamak gerekir. Doğru ve zamanında tedavi ile, virüs ve bakteri birkaç gün içinde ölür. Antibiyotik 2-3 gün içinde streptococcus'u öldürür. Virüs biraz daha uzun yaşıyor - 5 güne kadar. Hasta halk yöntemleriyle tedavi edilirse, zararlı mikroorganizmanın hala vücutta kalması riski vardır. Ve bu da kronik bademcik iltihabı riskini arttırır. Ancak kronik form sadece bir alevlenme sırasında tehlikelidir. Bu nedenle, bademcik iltihabının önlenmesi, hastaya özel bakım ve evdeki temaslarının en aza indirilmesini de içerir.

Önleyici tedbirler - gargara

Kronik bademcik iltihabı yavaş yavaş insan vücudunu zayıflatır, bu nedenle bağışıklığı güçlendirmek için koruyucu önlemler gereklidir. Bu, ağız temizliği ile başlayan önleme ana görevidir. Prosedürleri sistematik olarak yürütmek gerekir. Profilaksi için gargara daha:

 • Eczaneler: Furacilin; Manganez, borik asit, hidrojen peroksit, Klorofilkil; Miramistin, Geksoral.
 • Şifalı otlar: calendula, okaliptüs, papatya, adaçayı, köpek gülü, nane, limon balsamı.

Bir doktor-kulak burun boğaz uzmanına danışmak daha iyidir, böylece lacunaları yıkadı. Bu mümkün değilse, evde düzenli durulama da uygundur. Şifalı otları ve ilaçları değiştirebilirsiniz. Durulama etkisi nedir:

 • bademciklerden irin, mantar ve bakterilerin çekilmesi;
 • bağışıklık üzerindeki yükün azaltılması;
 • yumuşatma ve nemlendirme etkisi.

Hastalığın alevlenmesi sırasında gargara 5-6 kez olmalıdır. Remisyon sırasında prosedür daha seyrek görülür. Durulama için en erişilebilir ve yaygın tarifler soda veya tuz çözeltileridir. Bir bardak su (200 ml) üzerine bir çay kaşığı tuz veya soda alın. Çözeltinin sıcaklığı 35-37 ° C'dir. Karışım eklenebilir:

Bitkisel preparatlar bademcik iltihabının önlenmesinde faydalı olacaktır. Küçük çocuklar ve hamile kadınlar için kesinlikle güvenlidir. Bitkilerin karışımları eczaneden satın alınabilir veya kendiniz hazırlanabilir. Bir bardak su için - 1 çorba kaşığı otlar.

Çocuklarda kronik tonsillit profilaksisi

Çocuklarda bademcik iltihabının önlenmesinde en önemli şey hijyentir. Bu sadece bedene değil, aynı zamanda çocuğun yaşadığı odaya da uygulanır. Temel hijyen kuralları:

 1. Tuvalete gitmeden önce ve sonra ellerinizi yıkayın (özellikle umumi tuvaletler için).
 2. Yemeden önce, sebze ve meyveleri iyice karıştırın. Bunları kaynayan suyla durulamak tercih edilir.
 3. Diş ve ağız boşluğunun durumunu izlemek. Dişlerinizi fırçalamaya ek olarak, dilin temizlenmesine de dikkat edin.
 4. Diş fırçası her 2-3 ayda bir değiştirilmelidir.
 5. Diş hekimini ziyaret etmek için yılda bir kez ve derhal diş hastalığını tedavi edin.

Önlemede ikinci nokta uygun ve dengeli beslenmedir. Yarı mamul ve fast-food'ı diyetten hariç tutmak gereklidir. Bebeğin beslenmesinde hangi yiyecekler bulunmalıdır?

 • meyve suları;
 • ekşi süt ve süt ürünleri;
 • et ve balık;
 • yumurta;
 • tahıllar;
 • sebzeler.

Hariç tutmanız gerekenler:

 • gazlı içecekler;
 • sert kabuklu yemişler;
 • kızarmış, baharatlı yemekler;
 • yongaları.

Kışın, vücudu vitamin kompleksleriyle güçlendirebilirsiniz, ancak sadece bir doktora danışabilirsiniz.

Çocuğun vücudunun sertleşmesi erken yaşlarda başlar. Yaz aylarında, prosedürler açık havada, kışın - evde banyoda yapılabilir. Başlamak için kontrast duşu. Daha sonra, dousing işlemini yapabilirsiniz. Vücut için rahatça suyla başlayın, sıcaklığı bir derece yavaş yavaş azaltın. Bazı doktorlar boğazını bıçaklamanızı tavsiye ediyor. Nasıl yapılır:

 • soğuk su içmek ve kışın dondurma yemek;
 • çok sıcak eşarp giymeyin;
 • soğuk su ile gargara;
 • boğazını nemli bir havluyla silin.

Tüm doktorlar bu tavsiyeleri desteklemez, fakat aynı zamanda var olma hakları da vardır.

Vücudu formda desteklemek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek sporlara yardımcı olacaktır. Sağlığınızı güçlendirmek için profesyonel olarak çalışmak gerekli değildir. Yeterli 30-60 dakika, haftada 4-5 gün.

Diğer önleme yöntemleri

 1. Salgın hastalık döneminde kronik bademcik iltihabı olan kişiler kalabalık yerlerden kaçınmalı veya böyle bir durumda maske takmalıdır. Maske, sevdiklerinizi korumak için bir alevlenme sırasında da giyilmelidir.
 2. İyileşme sürecinin devam etmesi için, hastanın bulunduğu odada rahat şartların sağlanması gerekmektedir. Her şeyden önce, hava nemlendirilmelidir. Bunu yapmak için özel bir cihaz kullanabilir veya ıslak havluyla bir odaya asabilirsiniz. Müdahale etmeyin ve ev bitkileri.
 3. Oda genellikle havalandırılmalıdır. Odadaki sıcaklık 20-22 ° C'yi geçmemelidir.

Hastalığın nüksetmesini önlemek için, hasta altı ayda bir tedaviye tabi tutulmalıdır. İlaç sadece bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından reçete edilir. Kronik bir forma geçişi önlemek için, hasta aşağıdaki kurallara uymalıdır:

 • Doktor tarafından reçete edilen ilaçları doğru dozda ve talimatlara göre alın;
 • İlaçları sadece temiz, durgun su ile içirin. Meyve suları, süt ve diğer içecekler ilacın etkisini etkileyebilir;

Antibiyotiklere ek olarak, düzenli olarak boğazınızı yıkayın, bol sıvı tüketin ve yatak istirahatine uyun.

Anjina ve diğer KBB hastalıklarının zamanında tedavisi kronik tonsillitin% 100 önlenmesidir. Bağışıklığı güçlendiren ilaçlar almanız önerilir:

Kronik bademcik iltihabı olan hastalar için yararlı olan sağlık tatilleri veya tatil yerlerine yıllık bir ziyarettir. Güneş, deniz suyu ve su hastanın durumu üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Psiko-duygusal durumunuzu izlemek önemlidir. Stres ve işyerinde aşırı artış, nüks riskini artırır.

Tedavi ve önleme konusunda tavsiye

Fizyoterapiye gitmek için tonsillit önlenmesi ve tedavisi için tavsiye edilir. Enflamasyonu durdurur ve bademciklerin koruyucu işlevini geri getirirler. Ne kullanılır:

 • Cihazın Tonsillator MM ile lacunae kızarma.
 • UFO - bademciklerin kuru ısı yardımıyla ısıtılması.

Evde, aynı zamanda önleme etkili bir ölçü olan, boynun önü masaj yapabilirsiniz. Hareketler çeneden göğse doğrudur. Süre - 3-5 dakika.

Bir kişinin kronik riniti veya sinüziti varsa, nazal sinüsleri tuzlu solüsyonla düzenli olarak yıkamak gerekir. Böyle bir önlem, enfeksiyonu bademciklere taşıma şansını azaltacaktır. Diğer organlardaki inflamatuar süreçler de kronik bademcik iltihabına neden olur, bu nedenle semptomları görmezden gelmeyin. Hastalığın nüks etmesi genellikle hipotermiden dolayı ortaya çıktığı için sertleşme mükemmel bir koruyucu önlemdir. Dökme hariç, hangi prosedürler gerçekleştirilebilir:

 • ayak ve ellerin ıslak silinmesi;
 • ağız ve boğaz yıkama;
 • ayak dökmek;
 • genel vücut silme;
 • suda yüzmek.

Önleyici tedbirler ve vücudun güçlendirilmesi, semptomların hastalık belirtilerinin nüks riskini azaltır. Zamanında tedavi bademcikler ve diğer komplikasyonların cerrahi olarak çıkarılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Bademcik iltihabının önlenmesi özellikleri

Bademcik iltihabı profilaksisi streptokoklara, stafilokoklara ve virüslere saldıran, tamamen sağlıklı bir organizma gibi görünmeyecek bir önlemler kompleksidir. Akut tonsillitin önlenmesini içeren ana yaklaşımlar öncelikle bağışıklık sistemini güçlendirir.

Relapsları olan ve cerrahi endikasyonları olmayan bademciklerin kronik inflamasyonu varlığında, ayakta tedavi gören fizyoterapinin önemli olduğu kronik bademcik iltihabının önlenmesi gözlenir.

Akut tonsillitin önlenmesi

Güçlendirilmesi bağışıklık

Bağışıklık sisteminin, vücuda hava ile karışan zararlı bir virüse veya bakterinin üstesinden gelebilmesi için uzun, sistematik ama son derece etkili bir çalışma sürecektir.

 • sertleştirme. Vücuda sıcaklık değişimlerine karşı dirençli hale gelir ve mevsimlere göre daha az acı verir, bu da temperleme için gereklidir. Yaz aylarında, mümkünse, açık havada, kışın - banyoda yeterince. Temperleme ve bebeklik ile başlayan çocuklar tanıtılabilir.

Rahat bir vücut ısısıyla başlayın ve yavaş yavaş su seviyesini haftada 1 bölme ile azaltın. Çocuklar, hijyenik prosedürler, temiz su, daha önce kullanılandan daha 1 derece soğutucu gerçekleştirdikten sonra dökülür.

Bazı doktorlar ayrıca boğaz çağırır. Küçük parçalarla, büyük parçalarda değil, yıl boyunca ve hatta kışın dahi, soğuk algınlığı ve soğuk su içmek, sanki soğuktan boğaza alışmış gibi. Bu konsey evrensel kabul ve onay bulamaz, ancak yapılacak bir yer vardır.

 • rasyonelgıda. Aşağıdakileri içeren çeşitli bir menü:
 1. tahıllar (her türlü su ve et suyu köftesi),
 2. et (düşük yağlı, besleyici tavşan eti, sığır eti için tercih),
 3. balık (hem deniz hem de nehir),
 4. sebzeler (mevsimlik ve dondurulmuş),
 5. meyve,
 6. meyve suları (taze ve doğal konserve),
 7. süt ve ekşi süt ürünleri (günde 2 ürün).

Diyet takviyesi için diyette eksik beslenme elemanlarını tamamlayan olası vitamin kompleksleridir. Katkı maddelerinin ve bileşenlerinin uygunluğu, aslında bir doktor terapist tarafından söylenebilir ve en uygun kompleksi seçebilir.

  Sigara ve alkollü içeceklerin zararı bir milyondan fazla kez tartışılmıştır, ancak, alkol ve sıcak sigara dumanından kaynaklanan bademciklerin, bu etkileri bilmeyenlere göre inflamasyona daha eğilimli olduğunu hatırlamakta fayda vardır.
 • Evet, spor.
  Spor, elbette, profesyonel değil, sadece vücudu değil, aynı zamanda sağlığı da formda tutmaya yardımcı olur. Taşınmayan düzenli fiziksel aktiviteyle bağışıklığı güçlendirebilir ve eğer yılın herhangi bir zamanında caddeden geçerlerse, o zaman, aynı anda ve öfkeyi yumuşatırsınız.
 • ARVI zamanında ve doğru tedavi.
  Bu, paketlerde antibiyotik ve antiviral ilaçlar kullanmanız gerektiği anlamına gelmez, tam tersine, vücudun kendisini ARI'nın üstesinden gelmesi için daha güçlü hale getirmek için vermeniz gerekir. Viral enfeksiyonlar için antibiyotik kullanımı en iyi ihtimalle yararsızdır ve en kötüsü de zararlıdır. Antiviral ilaçlar bir doktor tarafından reçetesiz olarak yapamadıkları durumda reçete edilir ve hastanın durumu iyileşmeye gitmez, ancak sadece kötüleşir. Ancak, bu ilaçların sadece bir doktor tarafından reçetelenmesi, bağışıklık sistemi düzenleyicilerine müdahale etmemeniz ve bağışıklık sistemine kendinizi uyarmamaları daha önemlidir.
 • Salgın sırasında güvenlik önlemlerini gözlemleyin. Çoğunlukla, sonbahar-kış-bahar döneminde, birçok virüsler uyanır, birçok hoş olmayan hastalığa neden olur, bağışıklığı zayıflatır. Bu nedenle, bir şişe Oxolin Merhem almak ve her 3 saatte burun geçişlerini yağlamak gereksiz olmayacaktır. Çocuk merhemi onunla bahçede veya okulda koydu. İnsan kalabalığını ziyaret etmemek ve maskeli rejimi gözlemlemek, maskeyi saatlik olarak değiştirmek gereksiz olmayacaktır.

Hijyen ile uyumluluk

 • Sebze ve meyvelerin yanı sıra ellerinizi yıkayın - kalıcı ve zorunlu bir durum çünkü. Bunu gözlemlemek zor bir kural değildir, streptococcus'un bulaşma yollarından birini hariç tutabilirsiniz.
  Ellerinizi yıkamamanız halinde antibakteriyel sabun kullanılması arzu edilir - özel bir antiseptik sıvı ile tedavi edilir.

  Fırçanın optimum süresi 3 ay olup, kullanımdan önce ve sonra kaynayan su ile muamele edilir ve kapalı, kapalı bir kutuda saklanır. Eğer fırça bir ayna önünde, bir lavabonun üstünde, standart bir yerde, yani konuşulduğunda, bir yerde saklanırsa, yararlı ömrü 2 aya indirilir.
 • Ağız hijyeni tutun, dişlerinize dikkat edin, düzenli olarak dişlerinizi diş macunu ile fırçalayın, ihtiyaçlarınızı karşılayan şeker miktarını sınırlayın, böylece çürükleri ve diğer hastalıkları önleyin.
  Temizledikten sonra özel bir durulama maddesi kullanın.

Bu arada, beyazlatıcı diş macununun sürekli kullanımı, aynı zamanda çürüklerin gelişmesine neden olan emayenin tahribatına da yol açmaktadır.

Kronik tonsillit profilaksisi

Kronik bademcik iltihabını önlemek için, anjinayı zamanında ve uygun önlemlerle tedavi etmek gerekir. Sadece doktora zamanında dönebilmek, talimatlarını ve tavsiyelerini kesinlikle gözlemlemek yeterlidir.

Boğazın antibiyotiklerle doğru ve zamanında tedavisi

 1. Doktor tarafından reçetelenen dozajda, daha küçük veya daha büyük bir tarafa değiştirmeden antibiyotik alın.
 2. Yemekle ilgili önerilen aralıklara dikkat edin. Örneğin, Azitromisin yemeklerden 2 saat önce ve yemekten bir saat sonra alınmalıdır.
 3. Sadece temiz, durgun su ile antibiyotik içirin. Hiçbir şekilde meyve suyu değil, sütlü ve gazlı içecekler değil.
 4. Antibiyotiklere paralel olarak, bağırsakta antibiyotik tarafından yaratılan dengesizliği bile ortadan kaldıran probiyotik ilaçlar kullanın.
 5. En iyi sonuç için, sadece sistemik değil, aynı zamanda yerel antibiyotikler ve antiseptikler kullanın. Üç serbest bırakma formunda mevcut olan antiseptikler (tabletler, spreyler ve durulama sıvıları) hastanın yaşı, kabiliyetleri ve hastalığın biçimine bağlı olarak doktor tarafından seçilir.
 6. Sıcaklığı sadece 38.6 ° C'ye ulaştıktan sonra, bağışıklık sisteminin gevşemesine ve enfeksiyonla mücadelede antibiyotiklere yardım etmemesine izin verin. Ancak, şiddetli ağrı ve titreme ile birlikte sıcaklık yükselirse, 37.7 ° C ile antipiretikler almaya başlayabilirsiniz. Sıcaklığın azaltılması için İbuprofen ve Parasetamol kullanın 3 gün boyunca izin verilir. Sıcaklık 3 günden fazla 38 ° C'nin üzerine çıkarsa, doktora bildirmek gerekir, muhtemelen, istenen etkiye sahip olmayan antibiyotiğin değiştirilmesi gerekli olabilir.

Angina uygun tedavi kronik tonsillit karşı% 100 koruma, daha güvenilir olamaz.

temizlik

 • Bir başka nüksden sonra, bir sonraki alevlenmenin başlangıcından kaçınmak için, önleyici muayeneler için zaman zaman kulak burun boğaz doktorunu ziyaret etmek gerekir.
 • Özellikle yemek yedikten sonra ağzınızı antiseptik solüsyonlarla düzenli olarak durulayın.
 • Dişlerin temizliğini izleyin, prosedürü günde iki kez yapın: sabah ve akşam.
 • Ve tekrar, ellerini yıka.

Ayrıca, kronik bademcik iltihabının önlenmesi için, diş hekimlerinin, kulak burun boğazının dişhekimine, ağız ve burun boşluğunun yanı sıra hastalıkların önlenmesi ve tedavi edilmesi için uygulanması önemsiz değildir. Sonuçta, bu alanlarda yaşayan enfeksiyonlar, bademciklere kolayca gidebilir ve nüksü için kronik farenjit indükleyebilir.

fizyoterapi

Kronik bademcik iltihabını durdurabilen etkili tedavi ve önleme, ayakta tedavi gören fizyoterapi prosedürleridir. Doğrudan tedavi veya sözde gerileme periyodu sırasında, ancak daha düşük bir sıklıkta gerçekleştirilirler.

 • Durulama lacunae. Yeni olanların ortaya çıkmasını önlemek için bademcik iltihabı ile başa çıkmak ve bunları tedavi etmek özellikle önemlidir. En etkili, bu durumda, cihaz Tonsillor MM. İşlem, aşağıdaki şemaya göre kulak burun boğaz uzmanının odasında yapılır:
 1. Vakum yardımıyla özel bir nozul ile lakunadan pus veya iri tortuları emdirin.
 2. Daha sonra, bademcik ve ağız boşluğu, bir bütün olarak antiseptik bir spreyle tedavi edilir.
 3. Cihaz ultrason moduna geçer, fonoforez prosedürü başlar, ilaç amigdalaya pompalanır.

Kronik bademcik iltihabının önlenmesi, sadece ikinci paragrafta, yani antiseptik ile bademciklerin donanım tedavisi.

 • UFO, bademciklerin ısınması gibi, kuru bir ısı olarak, enfeksiyonu hızla yok etmeye yardımcı olacaktır, ancak koruyucu önlem olarak, ultraviyole ışınları yardımıyla ağız boşluğunun ve bademciklerin kalitatif sanitasyonunu gerçekleştirir.

Evde, bademciklerinizi kronik bademcik iltihabı gibi bir sorundan korumak için, boynunuza, daha doğrusu ön kısmına masaj yaparak, çenenizi kaldırarak yapabilirsiniz. Bu prosedür soğuk havada caddeye çıkmadan önce acildir. Masaj, 3 dakika boyunca çeneden göğsüne doğru hareket eden ileri hareketlerle yapılmalıdır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

İltihaplı bezler

Bezlerin iltihabı Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kendini çok sık gösteren bir semptomdur ve bir dizi gelişmeyle ilişkili olabilir. viral, bakteri, mantar enfeksiyonları, bir sonuç gibi alerjik reaksiyonlar.

Soda ile gargara nasıl

Boğaz ağrısı çeşitli nedenlerle ortaya çıkar, bu da hem enfeksiyöz iltihaplanma hem de mukozanın mekanik tahrişiyle ilişkili olabilir. Her durumda, acı verici duygular rahatsızlığa neden olur, yiyecek ve içecek yemeyi zorlaştırır ve normal konuşmalara müdahale eder.