Loading

Bademcikler nasıl yıkanır: Bademciklerin temizlenmesi için 3 yöntem

Kronik tonsillit tedavisinde antibiyotik reçete etme ihtiyacının bilinmesi, uzmanların bu patolojiyi tedavi etmenin başka yöntemlerini reddetmemektedir. Bademciklerin iltihaplanması, bakteriyel floraya neden olur ve korunur. Bu nedenle, bakteri tahliyesini, üzerinde yetiştirildikleri besin maddesi ile birlikte çözdükten sonra, iyileşme sürecini hızlandırmak mümkündür.

Bu amaçla KBB doktorları bademciklerin yıkanmasını kullanırlar. birden çok girinti (boşluklar) ve tümsekler (kript) içeren bu şekilde lenfoid doku bu kümelerin anatomik yapı için, stafilokoklar ve streptokoklar çarpma gıda ölü epitel ve lökositlerin gecikme için mükemmel koşullar yaratır. Bıldırcınları iyice ve iyice yıkamak önemlidir. Bakteriler uzak köşelerde gelişmek için bir şans bırakmaz.

Yöntemin avantajları

 • Verimlilik. Bu tür tedavinin klinik olarak doğrulanmış sonuçları vardır. Uzun süreli remisyonda kronik bademcik iltihabı çekilmesine izin verir.
 • Güvenlik. Yıkamanın kendisi mukus boğaz yaralanmasına veya bademciklere zarar verebilecek kapasitede değildir.
 • Sigara alerjik. Antibiyotiklerin sistemik kullanımında olduğu gibi, alerjik reaksiyon riski yoktur.
 • Bu tedaviden sonra mantar enfeksiyonunun artmış büyümesi için dysbiosis veya koşul yoktur.
 • Tedavi fiyatı mevcuttur. Ayrıca, bademcik kızarma kullanımı ile toplam tedavi maliyeti azalır.
 • Zamanında bir prosedür, hem belirli bir zamanda hem de gelecekte cerrahi müdahale ihtiyacının riskini azaltmaya izin verir.
 • Yöntemde yaş veya cinsiyet kısıtlaması yoktur. Hamilelik sadece ultrason prosedürü için bir kontrendikedir.

Cihaz yıkamada kontrendikasyonlar

 • Akut bulaşıcı hastalıklar.
 • Sık sık krizler ile hipertansif hastalık 2B ve 3 aşama.
 • Aktif akciğer tüberkülozu.
 • Kanser patoloji.
 • Otonom sinir sisteminin şiddetli disfonksiyonu.
 • Koroner ve serebral damarların ilerleyici aterosklerozu.
 • Kronik kardiyovasküler ve pulmoner patolojilerin dekompanse edilmesi.
 • Hamilelik üç ve yedi aydan fazladır.
 • Retina ayrılması.

Iletkenlik yöntemleri

Fotoğrafta, özel bir nozul ile bademciklerin bir vakum kızarması

1. Bir şırınga kullanarak. Antiseptik çözelti, yirmi gramlık bir şırıngada durulama için toplanır ve bademciklere verilir.

 • ucuz, fizyoterapi için cihaz kullanmanıza gerek yok,
 • Tek kullanımlık bir şırınga kullanırken, antiseptik problemi otomatik olarak çözülür.
 • bademcikleri evde kendi başına durulamaya çalışmak için bir fırsat var,
 • hamile kadınlar için kullanılabilir.
 • ulaşılması zor yerlerin zararsız kalması nedeniyle, baskınları tüm lacunalardan uzaklaştırma imkanı yoktur.
 • Patolojik deşarj için ayrı bir emme gereklidir.
 • bademciklerin evde yıkanması, normal durulamadan çok daha iyi değildir, çünkü bu prosedürün yeterliliğini tek başına yeterli bir beceriye sahip olmadan yürütmek mümkün değildir.

2. "Tonzillor" aparatında bademciklerin vakumla yıkanması. Bu cihaz çok işlevli. Bir nozül yardımıyla, antiseptik bir çözelti enjekte edilir ve emilir. Lakinin içeriği basınç gradyanı ile uzaklaştırılır.

 • bademciklerin sadece yüzeyden değil, aynı zamanda lakunun derinliklerinde de tamamen temizlenmesi
 • ek bir alet (emme) gerekli değildir,
 • prosedürler bittikten sonra, tonsillit uzun bir süre geri çekilir,
 • Gebeliğin üçüncü ayından yedinci ayına kadar yapılabilir.
 • Tedavi poliklinikte gerçekleştirilir,
 • Gebelik ilk trimesterde kontrendikedir.

3. Ultrason ve fonoforez ile birlikte bademcikler derin donanım yıkama Bir vakum ultrason metodudur. 26.5 kHz frekansı ile birimi "Tonsillor" ultrason Bakterilerin yok edilmesi ve patolojik içerik Lacunae sıvılaştırılması neden olan kavitasyon (gaz kabarcıklarının oluşumu ve bunların daha sonraki çökme) sebep olur. Yöntem, yani ultrason ile bademcikler, ilaçların giriş, fonoforez desteklenmiştir.

 • Derin arınma, iltihaplı odakların iyileştirilmesi ve iyileştirilmesini sağlayan ilaçların kullanımı ile birleştirilir,
 • Bezler tamamen temizlenir ve bakteriler yiyecek ve barınak görevi görecek şekilde öldürülür ve çıkarılır.
 • Prosedürün tüm aşamaları aynı cihaz tarafından gerçekleştirilir.
 • Ultrason prosedürleri gebelikte kontrendikedir.

Tıbbi ürünler

Fotoğraf yıkamak için top

Bademciklerin yıkanması, mukozaya uygun herhangi bir antiseptik çözelti ile gerçekleştirilebilir. Çözüm için gerekenler:

 • toksik olmamalı
 • faringeal mukozanın kimyasal yanmasına neden olmamalıdır,
 • antiteptik bir etki spektrumuna sahip olmalıdır, yani, kronik bademcik iltihabının ana nedenleri için bakterisit veya bakteriyostatik olmalıdır: streptokok ve stafilokok. Buna ek olarak, ideal olarak virüsleri ve mantarları etkilemelidir, böylece bakterilerin yok edilmesinden sonra farinksin normal biyosenosunun bozulmaması,
 • Çözeltinin sıcaklığı, termal yanığın çok sıcak bir çözülmesine neden olmayacak ve lokal bağışıklık savunmasının aşırı soğukluğunun düşmesine neden olmayacak şekilde rahat olmalıdır.
 • Çözelti, alerjiye neden olmamak için vücuda bilinen bir alerjen olmamalıdır.

En çok kullanılan furatsilina çözeltisi. Bu amaçla miramistin, stafilokok bakteriyofaj veya piyobakteriyofajı kullanabilirsiniz. Ayrıca bademciklerin klorheksidin ile yıkanması da mümkündür. Fonoforez için hidrokortizon merhem kullanın.

Prosedür sıklığı

boşluklar hasta açısından rahatsızlığa yol açabilmesidir irin, bakteri ve ölü hücrelerin akut ya da kronik bademcik birikimi (ağız kokusu, yeme zorluk) sıklıkta oluşabilir bademcik yıkamak gerekir. Lavmaya başlamadan önce, bir doktora gitmeye değer. Deneyimli ve yetkin KBB doktoru her zaman herhangi bir zamanda prosedürün alaka, bu mantıklı olmadığını sistemik antibiyotik tedavisi ile birleştirmek nasıl söyleyebilir.

Kursun süresi

Tedavinin temel amacı enfeksiyondan kurtulmak ve kronik bademcik iltihabının giderilmesi olduğundan bademciklerin bir kez yıkanması yeterli değildir. Dikkatli bir donanım prosedürüne rağmen, lakunanın içeriği çıkarılsa da, mikropların çoğalma sürecinin sürekli olduğunu unutmamalıyız. Ayrıca, mukoza zarının epitelyumu sürekli olarak sarkar ve enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücreleri ölür. Ayrıca bademciklerdeki yiyecek artıkları da gıda reçellerini oluşturur. Bu arada, kronik bademcik iltihabı olmayanlar için tıpaların yıkanması da yapılabilir.

Bezlerin yıkanması beş ila on işlemden oluşan bir tedavidir. Hastanın yönetiminden ve tedavinin sonucundan doktor sorumlu olduğu için, bu tedavi süresince ve kullanılacak ilaçların süresini ve sorumluluğunu seçme hakkı saklıdır. Hastanın güvenebileceği bir doktor bulması ve görevleri çözmek için gerekli tüm gerekli araç ve gereçlerle donatılmış bir klinik bulunması önemlidir.

Ilk doktor

Bademciklerden mantar çıkarılması için set

Bademcik ya da sanation yırtılma - boğaz hastalıkları için kullanılan tıbbi manipülasyon,.

Günümüzde iltihaplı bademcik, lacunae tedavisi için birçok yöntem var olmasına rağmen, ancak yıkama ile temizlik hala insanlar arasında popüler.

Bu prosedürün avantajı, evde yapılabilmesidir..

Sadece evde bademciklerin nasıl yıkanacağını bilmeden önce, kan görünümü, boğaz yaralanması, vücudun enfeksiyonu gibi sonuçları önlemek için.

Neden bademciklerin lacunalarını temizlerim?

Palatine bademciklerin kızarma lakesi, bu tür hastalıklar için gerekli bir prosedürdür:

akut veya kronik tonsillit; boğaz ağrısı; rinit; farenjit ve diğerleri.

Lakunanın yaptırımı, cildin enfeksiyonunu önlemek, iltihaplı odakların dezenfeksiyonu için, pürülan tıkayıcıların patolojik birikimini gidermektir.

Bıldırcınların düzgün bir şekilde yıkanması, iyileşme sürecinin önemli bir ivmelenmesi, bezlerin büyüklüğünün azaltılması ve iltihaplanmanın giderilmesi ile mümkün olur.

Lacunas bademciklerin içinde yer alan kanallardır.

Iltihaplı bademcikler sanitleme yolları

Evde, lakunayı birkaç yöntemle yıkayabilirsiniz:

Bir pamuk topu kullanma. Bir şırınga kullanma. Bir Irrigator Kullanmak.

Bu tedavi ve temizleme prosedürlerinin her birine daha yakından bakalım.

Pamuklu ped ile bademciklerin temizlenmesi

Bir şırınga kullanmadan evde bezleri nasıl yıkacağınızı ve korktuğunuzu bilmiyorsanız, bu yöntem mümkün olduğunca size uyacaktır.

Temiz pamuklu pedlerin hazırlanması gereklidir.. Lakana'yı yıkamak için, bir tuz çözeltisi veya bir furacilin çözeltisi hazırlamanız gerekir.

Ortaya çıkan tıbbi sıvıda, işaret parmağının etrafına sarılmış bir pamuklu ped daldırın. Disk kalınsa, o zaman hafifçe yarılmış olabilir.

Bundan sonra ağzınızı açmanız ve parmağınızla iltihaplı bademcik üzerinde aşağı doğru bastırmanız gerekir. Diskte irin varsa, temizlemek için swabı değiştirmeniz gerekir. Pamuk diski temiz olana kadar bir yıkama prosedürü uygulayın..

Pamuklu ped ile bademcikler yıkarken, tırnakların kısa kesildiğinden emin olun. Aksi halde tamponda kırılabilirler, bademciklere zarar verebilirler.

Bir şırınga kullanma

Çoğunlukla kronik bademcik iltihabı olan kişiler, bir şırınga ile boşlukları temizlerler.

Bunun bir avantajı vardır: Bir prosedür için poliklinike gitmenize gerek yoktur, sıraya oturun, bir uzmanı yıkamak için bekleyin.

Sanatorium lacunae larynx adı verilen özel bir şırınga ile yapılmalıdır.. Düzenli bir şırıngadan daha büyüktür, ucunda iğne yoktur, bu nedenle prosedür düzgün bir şekilde gerçekleştirilirse, larinkse zarar vermek imkansızdır.

İltihaplı bademciklerin bu şekilde temizlenmesi aşağıdaki gibi gerçekleştirilir:

Tıbbi bir çözelti yazmak için gerekli olduğu hazır şırıngaya, kıvrık formun özel bir kanülü bağlanır, böylece yıkama işlemi uygun ve etkili olur. Amigdalanın lakuna kısmında, kanülün ucuna basılarak, bir kanül ile bir şırınga yerleştirilir, bir durulama yapılır. Lütfen unutmayın bademcikler sıhhi temizlik sırasında, ilaç çözeltisini yutmayın. Bir kapta tükürmek gerekir. İlaç içeriye girmemeli, beraberinde kişi yutulacak ve bademcik temizlendikten sonra çıkacak tüm irin.

Bir Irrigator Kullanmak

Bademcikleri evde başka nasıl yıkayabilirim? Irrigator denen özel bir cihaz satın alabilirsiniz.

Bıldırcınları pürülanlardan etkili bir şekilde temizler, boğazın iltihaplanmasını önler.

Cihazı aşağıdaki gibi kullanın:

Cihazı prize takın. Tankın kapağını açınız, tıbbi sıvıya dökünüz. Jetin başlığını ayarlayın (eğer cihaz ilk kez kullanılıyorsa, o zaman prosedür için kullanılan boğazı almak için minimum bir kafa koymalısınız). Cihazın sapını boğazına girin, güç düğmesine basın. Cihazı yavaşça hareket ettirin, cihazı her kapattığınızda cihazı kapatın. İrrigatör tarafından oluşturulan basıncın etkisi altında, pürülan tıkaçlar lakunadan mükemmel bir şekilde çıkacaktır.

Genel olarak, irrigator farklı bir amaç için yaratılmıştır - diş boşluklarını temizlemek ve diş etlerine masaj yapmak. Ancak bu cihaz, lakuna kızarma için de kullanılabilir.

Onları temizlemek için eczane ürünleri kullanmanız gerekir, bitkisel soğumaları işe yaramaz - tortu cihazı tıkayabilir.

İltihaplı bademciklerin temizlenmesi için çözümler

Lacunları temizlemek için özel tıbbi çözümler için eczaneye gitmek gerekli değildir, hazırlanan bisküvili sıvılar ile bademciklerinizi kendiniz yıkayabilirsiniz:

Tuzlu çözüm

Tuz, ağız boşluğundaki bakterileri ve mikropları etkili bir şekilde öldüren mükemmel bir antibakteriyel maddedir.

İlaç böyle bir oranda - 1 çay kaşığı içinde hazırlanmalıdır. 200 ml sıcak kaynamış su için tuz.

Yıkamak için deniz tuzu kullanmak en iyisidir.

Soda çözeltisi

Soda - büyük bir antiseptik, hızla, enflamatuar süreç kaldırır bademcikler, patojenlerle beyaz lekeler kaldırır pürülan deşarj miktarını azaltır, bakteri büyümesini engeller, boğazda ağrı azaltır.

Bir çözüm yapmak için 1 çay kaşığı karıştırın. Bir bardak ılık suda soda.

Tuz, soda ve iyot çözeltisi

Bu bileşenlerin tıbbi sıvısı üçlü bir etkiye sahiptir.

Tuz, zararlı mikroorganizmalara karşı boğaz mukozası, gazoz iltihaplı bademcik rahatlatır temizler ağrıyı azaltır ve iyot patojenik hücreleri yok etmek, vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardım eder.

250 ml su içinde 1 çay kaşığı ile karıştırın. tuz ve soda, 3 damla iyot ekleyin.

furatsilin

Lokal immün savunmasını artıran antimikrobiyal bir ilaçtır.

Bir bardak su içinde, 2 tablet Furacilin çözün, bir şırınga çevirmeli ve lacunae su.

Chlorophyllipt

Bir çözüm yapın: 1 çorba kaşığı karıştırın. l. 150 ml sudaki ilaçlar. Klorofilkil, bakterisidal, antiseptik, antimikrobiyal etkiye sahiptir. Ayrıca boğazda ağrıyı mükemmel bir şekilde giderir. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda tonsillit tedavisi için uygundur.

Ya bademcik yıkandıktan sonra boğaz ağrıyorsa?

Bademciklerin sanitasyonundan sonra birçok insan, acı verici duygular var.

Bundan korkmak için gerekli değildir, bu normal fenomen, lakanjlar üzerinde, tıbbi sıvının büyük bir basıncının mekanik etkisi ile bağlantılıdır.

Genellikle, ikinci yıkamadan sonra, boğaz ağrısı geçer.

Ama eğer 3 gün sonra durmazsa, o zaman doktora gitmelisiniz. Belki bu durumda, kişi bademcikler yaraladı, boğazda iltihaplanma neden oldu.

Bademcikleri ne sıklıkla yıkarlar?

Temizleme lakesinin sıklığı ve sıklığı hastalığın türüne (kronik veya akut) ve ayrıca insan bağışıklık savunmasının derecesine bağlıdır.

Sonuçta, eğer vücut kuvvetli ise, o zaman kişi festerleme tıkanıklıklarından kurtulacaktır.

Birisi altı ayda bir dezenfekte edilmeli ve bir yıl boyunca bademcik iltihabını unutmak için yılda bir kez bademcik yıkamalı.

Önemli ipuçları

Bademcik iltihabı ile bademciklerin lacunae yıkaması - başarılı bir şekilde iyileşme için gerekli bir koşul. Ancak, boşlukların sanitasyonuna ek olarak, bu tavsiyelere uyulmalıdır:

Her yemekten sonra ağzınızı durulayın, böylece yiyeceklerin geri kalanı ağzında kalmayın, bademcikler ek bakterilerle kaplanmaz. Tedavi sırasında katı yiyecekleri almayı reddetmelisiniz. Bu tür yiyecekler bademciklere zarar verebilir, inflamatuar bir sürece yol açabilir. Vücudun savunmasını geliştirin: vitaminleri alın, doğru yiyin, egzersiz yapın, sertleşin. Sadece bu durumda uzun süreli remisyon mümkündür. Hipotermiden kaçının. Soğuk içecekleri, dondurmayı kötüye kullanmayın.

tıkanıklık ve hangi yollarla irinli bademcikleri yıkamak için bilerek yapılacak en iyi şey, şimdi bir doktor ziyaret etmek zorunda kalmadan plak ve beyaz fişler kurtulmak mümkün olacaktır.

Sanatorium lacunae - kronik bademcik iltihabı muzdarip insanlar için zorunlu manipülasyon. Eğer boğazınız her zaman temiz ise, tıkaç tıkanmazsa, bulaşıcı hastalıklar sizin için korkutucu olmaz.

Sonuçta bademcikler filtre, vücudumuzun bariyeri ve bağışıklık sisteminin işleyişi, sağlıklarının durumuna bağlıdır. Sağlığınıza iyi bakın, bademciklerin zamanında yıkanmasını sizin için kabul edilebilir bir şekilde yapın.

Bu materyaller ilginizi çekecektir:

İlgili makaleler:

Ev koşullarında bir stoperden bir kulak yıkamaktan mı? Kulağın yıkanması, kurtulmak için oldukça ciddi bir prosedür olarak kabul edilir... Evde zehirlenme ile mide durulama nasıl? Zehirlenme oldukça sık görülür ve çok tehlikeli bir şekilde yol açabilir... Evde bir kişinin gözlerini yıkamak için ne gerekir? Göz kapağı yıkama kaldırmak için kullanılan oldukça yaygın bir yöntemdir...

Bademcikler kızarma: çeşitli yollarla artıları ve eksileri

Bademciklerin anatomik özelliklerinden biri lacunas'tır - bir tür doğal depresyon. Bunlar, yoğunlaştırılmış epitelyum, "ölü" nötrofilik lökositler (irin) ve kalsiyum tuzlarının birikintilerinden oluşan, pürjörlerin yoğun bir yoğunluğa sahip olduğu, pürülan tıkanıklık bölgesidir.

Pürülan tıkaçlar, bakterilerin gelişimi ve yeniden üretimi için uygun bir ortamdır. Bu nedenle lacunas yıkamak kronik bademcik iltihabı tedavisini hızlandırır.

Donanım yıkama yöntemleri

Kronik tonsillitte pürülan konjesyon varlığı bademciklerin (bezler) yıkanması için doğrudan bir göstergedir.

Bazen, hiç bir zaman bademcik iltihabına sahip olmayan sağlıklı kişilerde tıkanıklık oluşabilir. Bu, bademciklerle temsil edilen lenfoid dokunun anatomik ve fizyolojik özelliklerinden kaynaklanır. Bu durumda, yıkama gerekli değildir - iltihapsız bademcikler kendi kendini arındırma özelliğine sahiptir.

KBB doktorlarının cephaneliğinde bu prosedürü uygulamak için çeşitli yollar vardır.

Bir şırınga kullanma

Bu yöntem basit ve evrenseldir. Prosedür pahalı ve karmaşık ekipman gerektirmez. Doktorun ihtiyaç duyacağı kit, bir şırınga, kavisli bir kanül ve sıkıcı bir atravmatik iğne içerir. Bir şırınga antiseptik solüsyonuna sahip olan otorinolarengolog, lakunaya bir iğne sokar ve basınç altında pistona bastırarak bademciklerin içeriğini temizler:

Vakumlu temizleme ile fişleri çıkarma

Bir şırınga ile antiseptik bir çözelti ile lacunae yıkamaktan daha etkili bir yöntem. Vakumlu temizlik, lakunanın patolojik içeriğinin aspirasyonuna dayanır. Özel bir nozul, antiseptik solüsyonu iter ve sonra tıpalar ile emer.

Doğal boşlukları temizleyen doktor, daha başarılı bir tedavi için yerel olarak ilaçları kullanabilir:

Fonoforez ile birlikte ultrasonik lavaj yıkama

Bu teknik, Tonsillor aparatının, ultrason vasıtasıyla gaz kabarcıkları oluşumu ve daha sonraki çöküşü ile kavitasyona neden olma kabiliyetine dayanmaktadır. Aynı zamanda, pürülan tıpa, seyreltilir ve ultrasonik dalgaların hareket ettiği bakteriler ölür. Fonoforez, bu tedavi yöntemini tamamlayarak, doğrudan lakunaya ilaç enjekte etmenizi sağlar:

Lakenin evde yıkanması

Bademciklerin patolojik içeriğini çıkarmanın mekanik yolu evde yapılabilir, ancak etkinliğinin çok daha düşük olacağına dikkat edilmelidir, çünkü oral mukozayı kolayca yaralayabilir.

Lavunayı evde bir şırınga ve antiseptik bir solüsyonla (% 0.05'lik sulu bir klorheksidin biglukonat çözeltisi) yıkayabilirsiniz. Yöntem, bir KBB doktoru tarafından bir ayakta klinikte yapılana benzerdir.

Palatine bademciklerdeki konsantrasyonları gidermek için, irrigatorlar vasıtasıyla - ağız boşluğunun sanitasyonu için kullanılan özel cihazlar - mümkün olmaktadır. Ana kullanımları, özel bir nozul ile su veya antiseptik solüsyonların yardımı ile plak ve gıda kalıntılarının uzaklaştırılmasıdır.

Tapaları çıkarmak için bir irrigator kullanabilirsiniz, ancak bu tür bir verimlilik prosedürünün, bir şırınganın kullanımı ile karşılaştırılabileceği anlaşılmalıdır, çünkü taşların yıkanması, manipülatörün pratik körüdür.

Sıkça Sorulan Sorular

Yıkama prosedürünü gerçekleştirmek için kaç kez:

Bademciklerin yıkanması ihtiyacı kronik bademcik iltihabının yerini atakla değiştirdiğinde ortaya çıkar. Oluşan pürülan tıkaçlar hasta rahatsızlığına neden olur.

Konsantrasyonların giderilmesi 7-10 prosedürden oluşan tedavinin bir parçasıdır.

Prosedür ne kadar acı verici?

Kural olarak, ağrısız olduğu ve sadece küçük rahatsızlıklara neden olabileceği için operasyon anestezi gerektirmez.

Kusma refleksinin ortaya çıkması veya şiddetli ağrı durumunda, lidokain solüsyonu ile anestezi kullanılır.

İşlemden önce ve sonra ne yapmalı?

Hastaneye gitmeden önce yemek yememeniz tavsiye edilir. Yedikten sonra, ağzınızı iyice durulayın. Lavun yıkandıktan sonra 1-2 saat yemekten kaçının. Mukoza zarının kaba gıda ürünleriyle (kraker vb.) Zarar görmemesi tavsiye edilir.

Kronik tonsillit tedavisi sırasında ağız hijyeni nasıl yapılır

Enflamatuar sürecin doğası gereği ağız hijyeni gözlenmelidir. Eğer boğaz ağrıyorsa (anjinayla), her yemekten sonra, antiseptik solüsyonları veya soğuk papatya çözeltileri ile durulayın.

Donanım tekniklerinin olumlu yönleri:

 • yüksek verim - istatistiksel verilere göre, donanım tekniklerinin kullanımı kronik bademcik iltihabı süresini önemli ölçüde artırabilir;
 • Göreceli atravmatiklik - uygun çalışma ve tüm güvenlik standartlarına uygun olarak, oral mukozada yaralanma riski en azdır;
 • alerjik reaksiyonların yokluğu;
 • mikroflorada sistemik etkinin yokluğu - sistemik antibakteriyel tedavide olduğu gibi disbiyoz yoktur;
 • manipülasyonun nispi kolaylığı;
 • KBB doktorunun tavsiyelerini uygularken ve tedavinin başlatılmasında cerrahi tedaviye gerek yoktur;
 • Mutlak kontrendikasyonların yokluğu.

Donanım tekniklerinin uygulanmasına yönelik mutlak kontrendikasyonlar mevcut değildir, ancak bunların ortadan kaldırılması durumunda (ya da hastanın durumunun iyileştirilmesiyle) manipülasyonlar hala mümkündür:

 • bulaşıcı hastalıkların akut evreleri;
 • sık görülen krizler ile hipertansif hastalık II ve III evresi;
 • aktif formda akciğer tüberkülozu;
 • akıl hastalığı;
 • HIV enfeksiyonu;
 • bulaşıcı hepatit;
 • Diabetes mellitus (tedavi endokrinolog ile tartışılmalıdır);
 • koroner ve serebral damarların ilerleyici aterosklerozu;
 • dekompanzasyon aşamasında kronik kardiyovasküler ve solunum sistemi patolojisi;
 • Hamilelik (uzmanlık danışmanlığı gereklidir).

Tıbbi yöntemler

Bademcik konsantrasyonların bademciklerden uzaklaştırılması, fonoforez kullanarak durulama veya donanım yöntemleri ile birlikte yapılabilir. Bu durumda kullanılan ilaçlara, bir dizi gereksinim sunulmaktadır:

 • mukoza üzerinde toksik etki olmaması;
 • ilaç hastada alerjik reaksiyona neden olmamalıdır, bu amaçla doktor anamnezi dikkatlice toplamak zorundadır;
 • Bir antibakteriyel ilaç kullanıldığında, tipik bir tonsillit (streptokok ve stafilokok) patojenleri içerecek bir etki spektrumuna sahip olmalıdır;
 • Solüsyonun sıcaklığı, mukoz membranın termal yanmasına neden olmamak için oda sıcaklığının üzerinde olmamalıdır.

Çoğu zaman bu amaçlar için klorheksidin, furacilin ve miramistin solüsyonları kullanılır.

Fizyoterapik tedavinin diğer çeşitleri

Fizyoterapi, bademciklerin koruyucu işlevini yeniden sağlamaya, mikrodolaşımını ve kan kaynağını iyileştirmeye yardımcı olurken palatine kemerin ödemini azaltır. Kronik bademcik iltihabı, diğer birçok patoloji gibi, her birinin pozitif yönlerini birleştirerek karmaşık bir şekilde tedavi edilir. Fizyoterapi tekniklerinin seyri, yıkama ve ilaç tedavisine paralel olarak reçete edilir. Terapi süresi ve sıklığı doktor tarafından belirlenir.

En popüler ve etkili tedavi yöntemleri

Ultrafrequency tedavisi (UHF) - ödem azaltmak için kullanılır. Bu yöntemi bademciklerin ısınması için doğrudan kullanmaya izin vermeyen az sayıda kontrendikasyon vardır.

Ultrasonik tedavi - ultrason iltihaplı lenfoid doku üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir. Büyük eksi göreceli ağrıdır (anaplastik anestezi yardımıyla çözülür) ve bazı kontrendikasyonlar (kalp pili, hamilelik varlığı).

Ultraviyole ışınlama, bakterisidal bir etkiye sahiptir ve ek bir yöntem olarak kullanılır.

Bir lazerin kullanımı ödemi azaltabilir ve inflamasyonu azaltabilir.

Kanıt tabanı ve dolayısıyla klinik etkinliği olan çok sayıda tedavi yöntemi vardır. Her türlü tedavi, doktorun takdirine kesinlikle uyulur.

tavsiyeler

Bademciklerin lakazlarının kızarması semptomatik bir tedavidir, her derde deva değildir. Bu yüzden tüm doktor tavsiyelerini açıkça takip etmelisiniz. Çoğu durumda, mekanik kaldırılması haricinde (NSAID grubu, vb lokal anestezi ve.) antibakteriyel sipmtomaticheskie ilaçlar atandı.

Bademciklerin lacunae yıkanması

Palatine bademciklerin iltihaplı patolojilerinin gelişmesine, sıklıkla lenfoid doku kümelerinin girintilerinde pürülan-kasık stopper oluşumu eşlik eder. Hastalığın seyri sırasında, kıvrık çökeller yoğunlaşır, artar ve rahatsızlığa neden olur. Bademciklerin lakünlerinin yıkanması, tıkanıklıkların giderilmesi için en uygun konservatif tedavi yöntemidir..

Terapinin amaçları ve özellikleri hakkında

Ele alınan tedavi prosedürü, sadece bezlerin pürülan oluşumlar birikiminden temizlenmesi için değil. Palatine bademcikler lacunae yıkamak amaçları şunlardır:

 • Enfeksiyöz patojenlerin kolonilerinin gelişimini durdurmak;
 • bez damarlarının spazmının çıkarılması;
 • inflamatuar sürecin azaltılması;
 • ağrılı duyuların ortadan kaldırılması;
 • iyileşmenin hızlanması.

Lenfoid doku kümelerindeki depresyonların yıkanması sadece yetişkinlere değil aynı zamanda küçük hastalara da gösterilir. Yöntem, bastırmak için çok etkili bir araç olarak kabul edilir:

 1. Kronik farenjit. Plaka, bitkisel soğuma yardımı ile uzaklaştırılır.
 2. Paratonziller apsesi. Bademcikler antiseptikler (Furacilin, Klorheksidin) ile yıkanır.
 3. boğaz ağrısı (akut, kronik formlar). Arıtma için, tuzlu su, soda çözeltileri, Rotokan kullanılır.
Yıkama prosedürleri hem tıbbi kliniklerde hem de evde gerçekleştirilmektedir. İkinci durumda, hasta önceden bir hekime danışmalıdır. Uzman, hastanın bireysel durumunu ve hastalığın seyrini göz önünde bulundurarak durulama çözümünü seçmenize yardımcı olacak ve evde bademciklerin yıkanmasıyla ilgili özellikleri anlatacaktır.

Evde bademcikler nasıl yıkanır?

Bezlerdeki depresyonları bağımsız olarak temizlemenin birkaç yolu vardır. Bunlar şunları içerir:

 • durulama;
 • pamuk tomurcukları ve diskleri yardımıyla pürülan tıkaçların ortadan kaldırılması;
 • bir şırınga ile tedavi (iğne olmadan);
 • irrigator kullanımı.

Yukarıdaki prosedürleri uygulamadan önce temel gereklilik, hastayı tedavinin nüansları hakkında bilgilendirecek bir KBB doktoru ziyaretidir. Evde yetersiz tedavi, iyilik halinin bozulmasına, yumuşak dokuların travmatize olmasına, patojenlerin yayılmasının hızlanmasına yol açacaktır.

Herhangi bir terapötik manipülasyon yapacağınız zaman, ellerinizi sabunla iyice yıkayın!

Tedaviden önce bademciklerin yıkanması hakkında bir video izlemeniz önerilir:

durulama

Bu tip temizlik, hastalığın ilk aşamasında oluşan plağın elimine edilmesi için uygundur. Tekniği basit: sadece ilacı ağzına çevir ve başını geriye at, müköz membranları yıka.

Tedavi için kullanılan bitkisel preparatlar ılık olmalı; antiseptikler - oda sıcaklığı.

Yıkama süresi en az 3 dakikadır. Frekans - günde en az 8 defa.

Evde bademciklerin durulama yoluyla durulamaya çalışılması pratik değildir: tıbbi çözümler sadece bezlerin dış kısmını etkilerken, tıpalar lenfoid dokuda derinlerde bulunur.

Pamuklu yün, sopalarla evde bademciklerin yıkanması

Bu yıkama yöntemleri iki aşamadan oluşmaktadır:

 1. pamuklu tekerlekler / fitiller dezenfektan çözeltisiyle ıslatılır;
 2. Sorun alanları yumuşak hareketlerle silinir.

Pamuk çubuk, evde gevşek tortuları çıkarmak için yeterince uygun: bezlerin girintilerinden tıkaçlardan çıkmak için, pürülan oluşumun altındaki bademciklere hafifçe basmanız gerekir.

Bir şırınga kullanma

Bir şırınga kullanarak evde bezleri yıkadan önce, bir furacilin çözeltisi hazırlamanız gerekir (dezenfektan hazırlama prensibi aşağıda tartışılmıştır). Boğaz tıbbi araçtan hafifçe sulanır.

Lavunayı aynanın önündeki bir şırınga ile durulayın.

Tedavinin sonunda sıvı yutulması yasaktır - palatine bademciklerin yüzeyinden yıkanmış patojenler içerir.

Bezleri günde 5 kez bu şekilde yıkamanız tavsiye edilir.

Irrigator aktivasyonu

Tedavi için kullanılan aparat "laringeal" bir şırınga denir. Genel medikal aletin ana farkı, uzun bir kavisli uçtur. Bir bademcinin yardımıyla evde bademciklerin nasıl yıkanacağı sorusuna detaylı bir cevap sadece bir doktor tarafından verilecektir. Kısaca tedavi sürecini şöyle tanımlayabiliriz:

 1. Şırınga bir ilaç maddesi ile doldurulur.
 2. Meme, bezlerin lakuna içine dikkatle yerleştirilir.
 3. Depresyonlar, cihazın pistonuna basılarak yıkanır.

Temizlik günde 1 kez yapılır.

İrrigatörün kullanılmasının dezavantajları arasında, lakunaya zarar verme tehlikesi ve muhtemelen fişleri dokuya daha derine itmek de bulunmaktadır.

Antiseptik çözeltiler için hazırlık şemaları

Furatsilin'i bağımsız olarak, tıbbi ücretlerin, salin solüsyonunun ve diğer dezenfekte edici sıvıların bir karışımı haline getirilmesine izin verilir. Hazırlama yöntemleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Tandem yıkama: prosedürün yararları ve özellikleri, endikasyonlar, öneriler

Şüphesiz, anjinayı antibiyotiklerle tedavi etmek çok etkili bir yöntemdir. Hekimler tarafından atanan antibiyotikler, mikropları öldürme ve yaşam alanlarının besin maddesiyle birlikte vücuttan uzaklaştırabilme özelliğine sahiptir. Ancak ilaç, bademciklerin durulanması için çok basit ve iyi bilinen bir yöntemle bu süreci hızlandırmanın mümkün olduğunu iddia ediyor.

Bademciklerin kızarması

Bezleri durulama görevi bademcik iltihabının oluşmasında bir önceliktir. Bademcikler lenfoid doku birikintileridir. Homojen bir yapıya sahip değiller, çok fazla depresyona sahipler (tıpta - lakunada) ve eşitsizlikler (kriptler).

Bu kriptlerde ve boşluklar patojenik mikroflora, gıda parçacıkları, mukus, nekrotik epitel ve lökositleri birikebilir. Bütün bu stafilokok ve streptokok enfeksiyonu oluşumu ve yeniden üretimi için bir ön koşuldur. Boğazın özel solüsyonlarla durulanması, bakterilerin çoğalmasını durdurmaya yardımcı olur.

Bu yöntem, özellikle kronik bademcik iltihabı olanlara aşinadır.

Prosedür için endikasyonlar

Yıkama çeşitli durumlarda yapılır:

 1. Akut tonsillit veya bademcik iltihabı. Durulama sadece donanım değil, aynı zamanda bağımsız olarak gösterilir. Evde yapılabilir. Çözümlerden soda, rotokan, kuvvetli çay, potasyum permanganat ile tuz tavsiye edilir. Yöntemin değeri, enfeksiyonu durulama ve iyileşmeyi hızlandırma yeteneğinde yatmaktadır.
 2. Paratonziller apsesi. Bu hastalık ile bezler de durulanır. Bunu yapmak için antiseptiklerle çözümler kullanın. Bunlar arasında klorheksidin, furatsilin ve zayıf bir manganez çözeltisi vardır.
 3. Kronik farenjit. Bu hastalık için antibiyotikler reçete edilmez. Alkali çözeltiler ve anti-inflamatuar bitkiler ile karıştırın. Bunlar arasında rotokan veya elekasol vardır.

Bezlerin durulanması bir hastanede daha iyi geçirilir. Ev yapımı kendi kendine durulama özel tıbbi ekipman yardımı ile elde edilen sonuçları üretemez.

Bademcikler yıkamak için endikasyonlar

Donanım Yöntemleri

Donanım boğazında durulama yöntemleri çok iyi sonuç verir. Evde durulamadan farklı olarak, donanım prosedürü daha hızlı bir etki bırakabilir. Bezlerin kendi kendine yıkanması, onları patojenik mikroorganizmalardan tamamen temizleyemez.

Virüsler, mikroplar ve irin dokular çok derin katmanlarda bulunabilir. Bu durumda, onlardan kurtulmak sadece imkansızdır. Özellikle bu amaçlar için özel bir şırınga ve bir vakumlu yıkama yöntemi kullanılır.

şırınga

Yıkama, hastanenin duvarları içinde gerçekleştirilir. Prosedürde, kavisli bir kanül ve ucunda bir kör iğne bulunan özel bir şırınga kullanılır. Bu arada, bezleri sulamak için tıbbi bir çözüm sağlanır.

ENT cihazı doğrudan lakunaya (bezlerdeki oluklar) girer ve çözeltiyi basınç altında besler. Çoğu zaman bezleri yıkamak için bu yöntem hızlı ve istikrarlı bir etki sağlar. Bu yöntemin mutlak avantajıdır.

Ancak bir şırınga ile yıkamanın dezavantajları vardır. Lakuna çok küçük çapta sahip olabileceğinden, yıkama sonuna kadar gidemez. Ayrıca sıklıkla, iğnenin boyutu, lakunanın çapı nedeniyle, lenfoid doku travması oluşur.

Vakum yöntemi

Vakum yöntemi, önceki prosedürün sonuç vermemesi durumunda doktor tarafından kullanılır. Temel olarak vakumlu yıkama, ultrason ve fonoforez ile birleştirilir. Bu yöntem en modern olanıdır. Avantajları aşağıdaki gibidir:

 • ultrason nedeniyle bademciklerin boyutunda azalma;
 • iltihap ve ses dokularını temizler;
 • bezlerde kan dolaşımını artırır;
 • herhangi bir pürülan tıkacı koparır ve bunları vakum yöntemiyle çizer;
 • olası yaralanma yok.

Hamile kadınlarda bademcikleri etkileyen anjin ve diğer viral ve bulaşıcı hastalıklar ile mücadele bu yöntem kontrendikedir. Bu, fonoforez ve ultrasonun bir kadının vücudunu ve çocuğunu olumsuz etkileyebileceğinden kaynaklanmaktadır.

Bademcikler vakum yıkama nasıl, bizim videoda görmek:

Evde nasıl yapılır

Bezleri evde yıkamak yasak değildir. Bu prosedürü doktorun izni ile ve üçüncü parti cihazlar olmadan yapmak için ana şey. Ağzınızda çözeltinin bir yudumunu almak ve bademciklerinizi durulamak için başınızı geriye atmanız yeterlidir. Genel olarak aşağıdaki kuralları takip edin:

 • Günde 6-8 yıkama yapılması gereklidir;
 • bademciklerin sıcak bir çözeltiye ihtiyacı vardır, her halükarda sıcak ve serin değildir;
 • Yıkama için, bitkisel ve antiseptik preparatlar uygundur;
 • Durulama sırasında çözeltinin daha iyi nüfuz etmesi için dilinizi mümkün olduğunca uzağa yapıştırmanız gerekir;
 • durulama en az 3 dakika sürmelidir.

Evde durulamanın bir doktor tarafından gerçekleştirilen işlem kadar etkili olmadığını hatırlamaya değer.

Komarovsky: evde bademciklerin lavajı nasıl yapılır, diyor

Bilmen gerekenler

Durulama sıklığı, insan bezlerinin ne tür bir rahatsızlığa maruz kaldığına bağlıdır. Eğer anjina pürülansa, durulamalar mümkün olduğunca sık olmalıdır - günde 10 durulamaya kadar. Bademciklerdeki olağan inflamatuar süreçle, hastanın günde en az 6-8 durulama yapması gerekir.

Fotoğrafta, bademciklerin donanım yöntemini kullanarak yıkanması prosedürü

çözeltiler

Boğazın yıkanması için bir çözüm bağımsız olarak satın alınabilir veya üretilebilir. Gargara yapmak için yaklaşık elli farklı çözüm var. Belli bir durumda tam olarak ne kullanılması gerektiği, sadece doktora söyleyebilir.

ilaçlar

Uyuşturucudan çok etkili birkaç ilaca verilebilir:

 1. Klorheksidin. İlaç tedavisi, mikropları ve virüsleri yok etmeyi amaçlayan mükemmel bir araçtır. Hazırlık bir çözelti, tabletler ve aerosol formunda üretilir.
 2. Chlorophyllipt. Bu ilaç, bezlerden iltihaplanmayı aktif olarak ortadan kaldıran ve patojenik mikroflorayı öldüren bir alkol çözeltisidir.
 3. Furatsilin. Toz açık sarı bir renge ve biraz özel bir tada sahiptir. Bu sentetik bir ilaç olduğu gerçeğine rağmen, bu durulama etkinliği kanıtlanmıştır. Toz haline getirilmesi gereken ve ılık suda karıştırılması gereken tabletlerden salin hazırlayın.

Nasıl pişirilir

Bademcikleri durulamak için her bileşime en yaygın ve aşina olan aşağıdaki çözümlerdir:

 1. Tuz ve soda. Ürün dezenfekte edici bir etkiye sahiptir. Yemek pişirmek için, bir bardak sıcak ve kaynamış suya bir kadeh üzerinde bir çay kaşığı tuz ve bir çay kaşığı soya sürünüz.
 2. Bal. Böyle bir çözüm sadece bir anti-enflamatuar ve şifa değil, aynı zamanda sakinleştirici bir etkiye de sahiptir. Çözüm çok basit bir şekilde hazırlanır: 1 bardak ılık su için 1 çorba kaşığı bal ekleyin ve karıştırın.
 3. Manganez çözümü. Bu çözüm, bezleri patojen mikroorganizmalardan mükemmel şekilde dezenfekte eder. Çözüm bademciklerin dokularına zarar vermemek için çok zayıf yapılmalıdır.

Otlar, decoctions, doğaçlama araçlar

Yıkama için mükemmel bir yöntem papatyadır. Böyle bir durulama bademciklerin dokularını iyi bir şekilde yatıştırır. Yemek pişirmek için 2 yemek kaşığı kuru otu bir bardak kaynamış suyla doldurun ve yarım saat ısrar edin. İnfüzyon soğuduktan sonra durulamaya başlayabilirsiniz. Ayrıca calendula veya adaçayı bir kaynatma hazırlayabilirsiniz.

Doğaçlama pus çıkarma yollarından bahsetmişken, bu tür prosedürlerin sonuçlarının çok tehlikeli olabileceğini anlamak önemlidir. Hiçbir durumda bezlerden bandaj veya pamuk yünü ile irin almayın. Bezleri bir şırınga veya hidrojen peroksit ile durulamak da önerilmez.

Bademciklerin yıkanması için deniz tuzu çözeltisi nasıl hazırlanır, videomuza bakın:

Kontrendikasyonlar

Her ne kadar bademciklerin yıkanması prosedürü oldukça basit olsa da, güvenli görünmektedir ki, uygulanmasında bir takım kontrendikasyonlar vardır.

Hastanın alerjik olması durumunda, doktor hastanın dikkatini ve hastanın vücudunun tüm bireysel özelliklerini göz önünde bulundurarak durulama solüsyonu seçmelidir.

Tanı değeri

Bademciklerin anjin ile yıkanmasının tanı değeri çok yüksektir. Çözümler iyileşme sürecini önemli ölçüde hızlandırabilir ve kişiyi bademciklerin yüzeyinde bulunan virüsler, bakteriler ve mantarların oluşturduğu tehlikeden kurtarabilir.

Bademciklerin yıkanması: Prosedürün özü, tanıklığı, yolları, evde mümkün olup olmadığı

Bademciklerin yıkanması - kronik bademcik iltihabında pürülan tıkanıklıktan kurtulmanızı sağlayan profesyonel bir prosedür. Hassas dokuya zarar verme riski nedeniyle kendiniz yapmanız önerilmez, tüm işlemler yüksek doğruluk gerektirir. Usulün özü, bir su jeti veya vakum emişi vasıtasıyla bademciklerin lakunlarından pürülan içerikleri uzaklaştırmaktır.

Prosedür için endikasyonlar

Bademcikler küçük oval organlardır. Bir bağ dokusu ile ayrılmış foliküller (veziküller) oluşur. Açık havada, bademcikler mukoza zarına sahiptir. Birçok çöküntüye sahiptir (lacunae). Sıvı, gıda, hava - ağzına giren her şeyi "filtrelemeye" hizmet ettikleri varsayılır. Foliküllerde, lenfositler, bağışıklık sisteminin hücreleri olgunlaşır. Onlar lacuna yüzeyine geliyorlar ve oraya gelen mikropları etkisiz hale getiriyorlar.

Bazen bağışıklık yetersiz olduğunda lenfositler "başarısız" olur. Sonra bademciklerin lakunalarında iltihaplanma süreci başlar. Pürülan içerikler birikir. Palatine bademciklerdeki bu duruma angina veya bademcik iltihabı denir. Akut veya kronik olabilir. İlk durumda, antibiyotikler, lokal terapi ve yatak istirahati etkilidir.

Kronik bademcik iltihabında bademciklerin lakesi çıkarılması için operasyona bir alternatif haline gelmiştir. Terapötik etkiyi elde etmek için doktorlara yılda birkaç kez uygulama yapmaları önerilir.

Ayrıca, adenoidler için durulama önerilebilir. Bu patolojik olarak artmış faringeal tonsildir. Büyümesinin derecesine bağlı olarak, çıkarılma veya konservatif tedavi (durulama dahil) belirtilebilir.

Kontrendikasyonlar

Yöntem aşağıdaki durumlarda kullanılmaz:

 • Aktif fazda enfeksiyon varlığı. Bu sadece bademciklerin iltihaplanmasıyla değil, orofarenksin boşluğunda herhangi bir pürülan işlemi de ilgilendirir. Diş çürümesi bile yıkamanın sebebi olabilir.. Prosedür sırasında patojenlerin komşu doku ve organlara yayılma riski yüksektir.
 • Onkolojik süreçler.
 • Göz retina patolojileri. Dekolman ile, herhangi bir yük, lakunanın yıkanması dahil olmak üzere işlemi ağırlaştırabilir.
 • Gebeliğin I ve III trimesterleri.
 • Kalp hastalığı, kan damarlarına ciddi hasar.
 • Hipertansiyon. Mutlak kontrendikasyon değildir, doktor bir kriz olasılığını tahmin eder ve prosedürü gerçekleştirme olasılığını belirler.
 • Çocuk yaşı (3 yıla kadar).
 • Kullanılan ilaçlara alerjisi.

Vakum metodu, akut bademcik iltihabında hala izinlidir, ancak sadece hastanın durumu yerine getirilmesine izin veriyorsa.

Bademcikleri yıkamak için teknik

Prosedür sırasında, doktor doğrudan lakuna ile temas eder. Onlara bir vakum aspiratörü veya bir su jeti gönderir. Sonuç olarak, pürülan içerikler (mantar) amigdaladan ekstrakte edilir.

Bazı uzmanlar lacunae yıkamanın yalnızca bir süreliğine semptomları ortadan kaldırarak iyileşmeye yol açmayacağına inanırlar. Sağlıklı bir durumda bulunan bademcikler kendilerini temizleyebilirler. ancak KBB doktorları, bir dizi yıkamanın ardından vücudun işlevinin kademeli olarak restorasyonu hakkında konuşurlar.

İşlemden önce, hastalar burun boşluğu ve boğazdan bakteriyolojik kültüre bir yayma geçirmelidir. Birçoğu, prosedür, özellikle bir vakum aspiratörü kullanıldığında güçlü bir gag refleksine neden olur. İki saat içinde böyle bir etkiyi önlemek için, içmeyin ya da yemeyin. Çoğu klinikte lokal anestezi (novokain veya lidokain ile spreyler, duyarlılığı azaltır) kullanın.

Bazı hastalar durulama sırasında ve sonrasında şiddetli ağrı bildirmektedir. Bu durumda, tekrarlanan işlemler sırasında donma konusunda ısrar etmeniz gerekir. Yaralanma derecesine bağlı olarak, bir yıkama toplam süresi 30 saniyeden birkaç dakikaya kadar. Çoğu zaman, hem amigdalanın tıpalardan temizlenmesi gerekir.

Yıkama işlemi sırasında, gevşeme ve burun içinden yüzeysel olarak nefes almayı denemelisiniz. İpotekli ise, vazokonstriktörleri önceden almak daha iyidir. Yıkama işlemi bir doktor tarafından reçete edilir. Genellikle günde tekrarlanan 5-10 prosedürlere düşer.

Bir şırınga ile bademciklerin yıkanması

Bir hasta dışı bölümün koşullarında prosedürün yürütülmesi

Bu yöntem en basit ve en yaygın olanıdır. Şu anda o OMC programı kapsamında ücretsiz hizmetler listesinde yer almaktadır.. Şırınga ile yıkamak düzenli bir klinikte yapılabilir.

Prosedür için, doktor iğnesi olmayan bir iğneyi ona bağlı bir kanül (metal kavisli tüp) ile kullanır. Gerekirse fişleri kırmak için nozulları doğrudan lacunaya sokar.

Şırıngada antiseptik ilacın bir çözümü vardır - furacilin, potasyum permanganat, vb. Sıvı lacuna içine enjekte edilir, daha sonra pürülan içeriğin hastanın ağzına dökülür. Hastadan bir küvete tükürmesi istenir. Böylelikle, farenjeden önce bademcik kızarması gerçekleştirilir, hatta kavisli bir kanülü bile almak oldukça zordur.

İşlemden sonra bademcikler Lugol çözeltisi ve collargol (gümüş bazlı bir ilaç) ile yağlanır. Hastaya, tüm tedavi periyodu boyunca sert, çizik yiyeceklerden kaçınması tavsiye edilir. Prosedürün etkinliği büyük ölçüde doktorların profesyonelliğine bağlıdır. Deneyimsiz bir uzman, en sonunda enfeksiyonun yayılmasına veya bademciklerin durumunu ve çalışmasını daha da kötüleştirecek yaraların oluşmasına yol açan lacuna duvarlarına zarar verebilir.

Prosedürü kendiniz yürütmek

Kronik tonsilliti olan bazı hastalar, prosedürü evde tekrarlamaya çalışır. Bademcikleri yıkamak için bir şırınga eczaneden satın alınabilir. ancak Görünür basitliğe rağmen, bir doktora görünmek daha iyidir. Evde, gerekli steriliteyi gözlemlemek imkansızdır ve layman ciddi yaralanmalara ve hastalığın yayılmasına neden olabilir.

Bağımsız yönetim maliyetlerine karar vermek için, ancak başka bir çıkış yoksa, sonuçların olumsuz olabileceğini unutmayın. Bunu yapmak için ihtiyacınız olan:

 1. Gag refleksini azaltmak için hastanın dondurma yediğini veya buz parçasını emmesini öneriyoruz.
 2. Bademcikleri bir dezenfektan çözeltisiyle silin.
 3. Hasta ağzını maksimum açmalı ve dilini çıkarmalıdır.
 4. Bir terapötik çözelti akışı, beyaz noktalar bölgesinde amigdala yönlendirilir. Bileşiminde tuz, furatsilin, otların et suyu içerebilmektedir. Çözelti 37 ° -38 ° C sıcaklığa sahip olmalıdır.
 5. İşlem sırasında hasta yüzeysel, burun ya da ağız nefes almalıdır.
 6. Bir kusma meydana geldiğinde, durulama kesintiye uğrar.
 7. Her birkaç saniyede tıbbi çözümü tükürmelisiniz.
 8. İşlemden sonra hastanın ağzını yıkaması gerekir.

Tonsillor-MM aparatı ile yıkama vakum yöntemi

Bu yöntem daha etkili kabul edilir. Bunun birkaç nedeni var:

İğnenin çıkarılması ultrason eşliğinde. Radyasyon, ilaçların derin doku katmanlarına nüfuz etmesine yardımcı olur.

 • Vakumla yıkama, lakunanın daha eksiksiz bir şekilde temizlenmesini sağlar.
 • Cihaz Tonsillor kullanımı kolay ve doktorun becerilerine daha az bağlıdır.
 • Mukus ya da cildin hassas yüzeyinde irin girişini ve iltihaplanmanın yayılmasını dışladı.
 • İşlemden önce, hastadan sandalyeye çıkması ve ağzını açması istenir. Anestezi sonrası, vakum emici amigdala bağlanır. İğnenin kaldırılması var. Lacunazlarda, seçilen ilaç ultrasonun etkisi altında pompalanır.

  Pürülan içerikler, hastanın ağız boşluğu ile temas halinde olmayan özel bir tüp tarafından tahliye edilir. Bundan sonra, amigdala 1 dakika boyunca ozonlanmış bir çözelti ile muamele edilir. Bu, lakunanın genişlemesini ve ek drenajını sağlar. Ek olarak, ultrason patojenik florayı inaktive eder.

  Harcanan çözüm özel bir koleksiyona akar. Aşama yaklaşık 10 saniye sürer, bu sırada hasta nefes almamasını ister. Bir sonraki aşamaya emprenye denir. Bir tedavi çözeltisi ile bademcik dokusunun emdirilmesidir. Kullanılan madde antihistaminikler, antiviral veya immünmodülatör ajanlar olabilir.

  Üretici bilgilendirir "Bazen, bazı hastalarda, 2 ila 3 prosedürden sonra... hafif boğaz ağrısı, terleme ve subfebril sıcaklığı ile kendini gösteren kronik sürecin hafif alevlenme semptomları olabilir.". Bu gibi durumlarda, kurs, hastanın durumunun acı çekmemesi koşuluyla, birkaç gün boyunca kesintiye uğrar.

  Adenoidlerde farengeal tonsil yıkamanın bazı özellikleri vardır:

  1. Bütün prosedür genel olarak daha kısadır.
  2. Amigdalaya erişim yıkamak için zor olduğundan, özel bir tasarıma sahip kavisli bir prob kullanılır.
  3. Prosedürlerin sayısı sınırlıdır. Sözleşme, günlük olarak 5'den fazla yıkama yapılmamalıdır.

  UZOL ünitesi ile durulama

  Bu buluş, adenoidlerin ve kronik tonsillitin konservatif tedavisi için yeni fırsatlar sunmaktadır. Ultrason etkisiyle birlikte kavitasyon olgusuna dayanır. Ultra-akustik salınımlar bir sıvıdan geçtiğinde, hava kabarcıkları oluşturur. Çarpıldıklarında, bakteri hücrelerinin zarlarına (kabuklarına) zarar veren bir şok dalgası oluşur. Bu yöntemin hiç bir benzini yoktur, etkinliği diğer terapötik yöntemlerin iki katıdır.

  UZOL, Çelyabinsk şehrinde toplanır, bu nedenle bu tür uygulamaların ana yeri Urallardır. Rusya'nın diğer bölgelerinde, geleneksel bir poliklinikte bir UZOL cihazının varlığı nadirdir. Ancak, özel tıp merkezleri bu tür ekipmanları satın alır ve müşterilerine bu hizmetleri sunabilir.

  Cihazın görünüşü bir tabancaya benzemektedir, "varil" den bir terapötik çözelti jeti üretilmektedir. Baz sıvı deposuna bağlanır. Hasta mümkünse başını düz tutmalı ve mümkün olduğu kadar ileri itmeli. Doktor, köküne dokunmadan dili bir mala ile tutar. Cihaz hastanın ağzından birkaç santimetre uzağa yerleştirilmiştir.

  Akış bademciklere yönlendirilir. İşlem süresi yaklaşık 5 dakikadır. Sıvı ağız içine akar, hasta küvetine tükürür. Her enjeksiyon ekshalasyon üzerinde yapılmalıdır. Gag refleksini azaltmak için, hasta sesi "a" yapmak daha iyidir.

  Yıkamanın yan etkileri

  Hastaların karşılaştığı en yaygın sonuç, bademciklerin epitelyumuna zarar vermesi, yüzeylerindeki çizikler ve tahrişlerdir. İşlemlerin ilerlemesinden sonra yutulmaktan yakınıyorlar, katı gıdalar hoş olmayan duyumlara neden oluyor. Bu durum, doktorun deneyimsiz olması ya da yıkama sırasında hastanın kazara hareket etmesi nedeniyle mümkündür.

  İkinci olası tepki alerji tedavi çözeltisinin bileşenleri üzerinde. İlk prosedürlerden sonra fark edilebilir veya belirli bileşiklerin birikimi (birikimi) sonucunda ortaya çıkabilir. Uyuşturucu bazen yutulduğundan, alerjiler hem yerel düzeyde (ağzın şişmesi ve kızarması) hem de genel olarak (kurdeşen, rinit) oluşabilir.

  Bir başka olası sorun ise enfeksiyonun yayılması. Alevlenme döneminde tam olarak bu risklerden dolayı yıkama yapılmamaktadır. Lakama içeriği ile hastalık bakterileri, ağız mukus zarı, farenks, solunum yolu ve inflamasyonu provoke edebilir. Yıkamadan sonra, bronşit ve sinüzit yaygındır. Prosedür bağımsız olarak yürütüldüğünde olasılık yükselir. Tonsillor kullanırken minimize risk. Aynı zamanda, eğer yutulursa, mikroorganizmalar gastrointestinal sisteme zarar vermezler, midenin asidik ortamında hayatta kalamazlar.

  Bademcikleri yıkadıktan sonra, kronik bir hastalığın alevlenmesi olabilir.. Muhtemelen, organların tedavisinde lokal bağışıklıktaki hafif bir azalmadan kaynaklandığını söylemek zor. Hastalar şunları yapabilirler: Sıcaklığı 40 °, şişmiş lenf düğümleri, şiddetli zayıflık. Bu gibi durumlarda, hastanın durumu stabil olana kadar kurs kesintiye uğrar.

  Bademciklerin yıkanması hoş olmayan bir işlemdir, ancak birçok hasta etkisini olumlu olarak değerlendirmektedir. Hijyenik bir önlem olarak paha biçilmezdir. Durulama tam bir iyileşmeye yol açmasa bile, geçici rahatlama hastaya daha fazla tedavi için güç verir ve bademcikler gibi bağışıklık sisteminin önemli bir organını erken çıkarmadan korur.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Nazal mukozanın şişmesini giderme yöntemleri

  Burun iç kısmının ağızlığı, vücudu çok sayıda enfeksiyondan korur, böylece önemli organlara ulaşmazlar. İltihap bir yerde meydana gelirse, “koruyucu ordu” ile yardıma muhtaç olan kişiye çok miktarda kan gelecektir.

  Boğazdan mukus nasıl kaldırılır

  Boğazdaki balgam, nazofarenks ve trakeobronşiyal ağacın mukoza zarları tarafından üretilen viskoz bir maddedir.Makalenin içeriğisiliyer epitelde bulunan enflamasyon KBB goblet hücrelerinin durumunda, patojenik ajanların geliştirilmesi için ideal bir alt-tabaka olup salgılaması, fazla miktarda, vücuttan başlar.