Loading

Bademcik iltihabı ile kızarma

Kronik bademcik iltihabı sürekli izleme gerektirir. Ayrıca, sık görülen alevlenmeleri önlemek için böyle bir rahatsızlık periyodik olarak tedavi edilmelidir. Bademcik iltihabı içinde tüylü bademcikler, hem otolarynologistin ofisinde hem de evde yıkanır. Bu prosedürün amacı, bakteriyel floranın yeniden üretim aktivitesini azaltmak ve bezlerin lakunlarını tıkaçlardan temizlemektir.

Bildiğiniz gibi, lenfoid doku bakteri besler, bu nedenle stafilokok ve streptokok etkisi altında bademcikler hızla büyür ve gevşer. Bu süreç, kronik tonsillite yol açan sık bademcik iltihabı ile kolaylaştırılmaktadır.

Düzensiz bir yüzeyde ve gevşek bademciklerin lakunalarında, yiyecek parçaları birikmekte ve bu da trafik sıkışıklarının oluşmasına ve patojen floranın yayılmasına katkıda bulunmaktadır. Bu işlemi önlemek için bademciklerin durulayarak periyodik olarak temizlenmesi gerekir.

Bademcikler yıkama yöntemi Artıları

Bezleri yıkayarak boğazın bakterilerden arıtılması bir dizi avantaj sağlar:

 • etkili ve kalıcı sonuç. Bir bademcik yıkama kursundan sonra, kronik bademcik iltihabı uzun bir süre için kendini hatırlatmaz ve bu da anjin gelişmesi riskini azaltır;
 • İşlem sırasında, antibiyotiklerin, damlalıkların ve enjeksiyonların oral uygulamasının aksine, bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz bir etkisi olmayan lokal antibiyotik tedavisi uygulanır;
 • güvenliği. Bu yöntem, mukus yaralanmasına veya bezlere zarar veremez. Yıkama sırasında bademciklerin kanaması olabilir, ancak bu tür işlemlerden sonra lenfoid doku iyileşir ve iyileşir;
 • Antibiyotiklerin topikal olarak kullanılması nedeniyle, prosedür yılda birkaç kez yapılabilir. Aynı zamanda, ağız boşluğu, bağırsak veya dişi üreme organlarında disbakteryoz riski yoktur;
 • antibakteriyel ilaçların iç kullanımında olduğu gibi alerjik reaksiyon riski yoktur;
 • tedavinin düşük fiyatı. Devlet polikliniklerinde hasta sadece ilaç maliyetini öder. Özel tıp merkezlerine gelince, her hizmet için bir oran sistemi vardır;
 • Hem çocuklar hem de hamile kadınlar için böyle bir prosedür izin verilir;
 • Boğazın lor yakınında yıkanması tonsillektomiden kaçınmanıza izin verir.

Modern kulak burun boğaz uzmanları bademciklerin korunmasını destekler ve en aşırı durumlarda çıkarılmaları için kanıt verirler. Bademciklerin kronik bademcik iltihabında düzenli olarak yıkanması, hastalığın uzamış bir gerileme durumuna geçişini teşvik eder. Bu ameliyattan kaçınmanıza ve bademcik tutmanıza izin verir.

Kontrendikasyonlar

Bu prosedürün bu kadar büyük avantajlarına rağmen, yıkama herkese gösterilmiyor. Aşağıdaki kontrendikasyonlar, bademcik kızarma cihazının aparat versiyonu ile daha ilgilidir:

 • açık form tüberküloz;
 • Sık kalp krizi ile hipertansiyon;
 • malign oluşumlar;
 • akut bulaşıcı hastalıklar;
 • aterosklerozun şiddetli formları;
 • solunum yolu hastalıklarının akut fazı;
 • gebeliğin ilk ve son üç aylık dönemi.

Evde bademcikler lacunae yıkamak nasıl

Zaman eksikliği nedeniyle, herkes bezleri yıkamak için polikliniği ziyaret edemez. Neyse ki, bu prosedür evde yapılabilir. Boğazın evdeki sanitasyonu şu yollarla gerçekleştirilir:

 • furacilin çözeltisi. Bir bardak ılık su için 2 tablet antiseptik oranında hazırlanır;
 • tuzlu çözelti. Bir kaşık sofra tuzu veya birkaç deniz tuzu kristali bir bardak ılık suda çözülür;
 • gargara için hazır çözümler - Givalex, Chlorophyllipt, Tantum Verde, Stomatidin. Yıkamadan önce, bu müstahzarlar çok konsantre oldukları için su ile seyreltilmelidir;
 • bitkisel soğurmalar. Bu amaçla, bir eczanede alınabilen boğaz ağrısının tedavisi için şifalı otlar topluluğu mükemmeldir. Papatya, adaçayı, nane, meşe kabuğu, nergis vb.

Bademcikler evde yıkamak aşağıdaki gibi olabilir:

 • Prosedür bağımsız olarak gerçekleştirilirse, büyük bir aynaya ve iyi bir aydınlatmaya ihtiyacınız olacaktır;
 • Çözelti tek kullanımlık bir şırıngaya (iğne olmadan!) çekilir, daha sonra ağzın iyi açılması ve amigdalaya getirilmesi gerekir;
 • Yıkama, şırınganın ucu bademciklerin lakunalarına gelecek şekilde yapılmalıdır - o zaman pozitif ve kalıcı bir etki verecektir;
 • Prosedür sırasında sık sık kusma olacaktır, bu nedenle şırınganın içeriği hızla salgı bezi kanallarına sıkılmalıdır;
 • Çözümü yutmak imkansızdır - sulamadan sonra hemen tükürmek gerekir;
 • bir şırınga ile durulamadan rahatsızlık duyuyorsanız, iki parmağınız üzerinde steril bir bandaj yaratabilir, bir solüsyonda ıslanabilir ve bademciklerin aşağıdan yukarıya doğru silinmesi için basınç kullanabilirsiniz.

Çok daha rahat ve daha dikkatli bademcikler ENT ofisinde yıkanır. Bunun için üç yöntem var:

 • Özel bir nozul ile büyük bir şırınga kullanarak. Prosedür, ev yıkamasına benzer, ancak nozül sayesinde, palatine bademciklerin kanalları daha iyi temizlenir;
 • Bademcikler aletle doldurma Tonsillor. Salmastra üzerinde, içine basınç uygulanmış bir vakum kabı konur, antiseptik bir çözelti dağıtılır ve hemen emilir. Bu yöntem kronik tonsillite karşı mücadelede en etkili olarak kabul edilir;
 • ultrason ile kombinasyon halinde saflaştırma ve lakunanın iyileşmesini hızlandıran ilaçların uygulanması. Bu prosedür aynı zamanda Tonsillor aparatının yardımıyla gerçekleştirilir. Ultrason patolojik mikroflorayı öldürür ve bademciklerin kanallarındaki mantarı seyreltir, sonra iyileşme çözeltisi enjekte edilir.

Bademciklerin sterilize edilmesinin poliklinik yöntemleri, uzun süre kronik bademcik iltihabının unutulmasına yardımcı olur. Yılda 5-10 prosedürden 1-2 ders yeterlidir, böylece hastalık uzun süreli remisyon aşamasına geçmiştir.

Bademcikler daha yıkanır

Bademcik iltihabı ile boğaz ağrısı, antiseptik bir çözelti ile saf veya bir antibiyotik ilavesi ile gerçekleştirilir. Hipoalerjenik, toksik olmamalı ve mukoza zarının yanmasına neden olmamalıdır. Ayrıca antiseptik, bademcikler üzerinde çoğalan ve fungal floranın büyümesini engelleyen streptokok ve stafilokokları etkili bir şekilde yok etmelidir.

Genellikle, kulak burun boğaz uzmanları Furacilin, Miramistin, Klorheksidin ve bakteriyofajları tercih eder. Bademciklerin iyileşmesi için hormonal hidrokortizon merhem kullanılır. Hastanın güçlü bir gag refleksi varsa, larenks, lidokain ile anestezik bir sprey ile püskürtülür.

Bademciklerin yıkanması kronik tonsillite karşı mücadelede etkili bir araçtır. Bu prosedür, bakteriyel floranın, gıda artıkları ve pürülan tıkaçların boğazını temizlemenizi sağlar. Bir klinikte veya hastanede bademcikler temizliği için en etkili üç yöntem vardır. Vakumlama en olumlu geri bildirimi kullanır ve en etkili yöntem olarak konumlandırılır. Ayrıca bademciklerin evde yıkanması da mümkündür - bu aynı zamanda boğazdaki ağrıyı uzun süre unutmaya da yardımcı olacaktır.

Ilk doktor

Bademcikler evde durulama

Bugün, bu hastalıktan muzdarip olanların sayısı her yıl artmaktadır. Bu gerçeği açıklamak bir yandan basit gibi gözükse de öte yandan o kadar da kolay değildir - hastalığa etki eden yaşam tarzı, çevre, kötü kaliteli yiyecek ve benzeri olabilir. Bu insanların çoğunun bademcik yıkama olasılığı hakkında bilgi yoktur. Bu makalede tedavi yöntemleri açıklanmaktadır. Plak birikmeye başlayan kişiler için bademciklerin düzenli olarak temizlenmesi önemlidir, bu da ağızdan ve diğer hastalıklardan kokuya neden olur.

Evde bademcikler yıkama ve temizlik yolları

Bugün bademcik iltihabı gibi bir hastalıktan muzdarip insanların sayısı çok yüksektir. En doğru tedavi yöntemi bademciklerin yıkanması olarak kabul edilir. Prosedürün kendisi basittir, doktor antiseptik solüsyon ve özel bir nozul ile doldurulmuş özel bir şırınga kullanır.

Ne yazık ki, çoğu insan zaman eksikliğinden muzdariptir ve bu nedenle tedavi ile ertelenir ve buna bağlı olarak durumu daha da şiddetlendirir. Neyse ki, lacuna durulamak için, doktora bir yolculuk yapmak gerekli değildir, ancak bu olmadan. Yine de hastalık kontrol edilmeli.

Bademcikleri yıkamak için ilk sinyal kötü nefes, yutulduğunda ağrı, boğazda koma varlığını hissetmek. Emin olmak için, aynadaki boğazına bakmalısın. Püy veya plak varlığı zaten bir inflamatuar süreci gösterir.

Ama palatine bademciklerin lakunalarını yıkamak için boğazın durulanması etkisi nedir? Prosedür sırasında, farenks, yeme süreci sırasında ve hayati aktivitenin diğer aktiviteleri sırasında ortaya çıkan sekresyonların birikmesinden temizlenir ve ayrıca ek nemlendirmeyi de geçirir. Aynı zamanda, durulama sıvısı lakuna üzerinde terapötik bir etkiye sahiptir. Bu daha sonra balgam söktürmeyi arttırır, ağızda kuruluğu azaltır ve hoş olmayan bir koku giderir.

Özel bir durumda, hastanın ülseratif lezyonları olduğunda, bademciklerin lakazını yıkarken, bademciklerin etkilenen bölgesi üzerinde de terapötik bir etki yapan zayıf madde çözeltileri uygulanır.

Evde bademciklerin lacunalarını yıkamak ve temizlemek için etkili yollar

Yani, prosedürü çeşitli yollarla gerçekleştiriyoruz:

Yöntem No. 1 Yıkama işleminin gerçekleştirilebileceği yöntem furakilin çözeltisi ile durulanır. Çözelti aşağıdaki gibi hazırlanmalıdır: bir bardak ılık su ve iki tablet Furacilin. Bir iğnesiz bir şırınga içinde tüm bu sulama ve boşlukları yürütmek, ancak şunu unutmayın - Onunla tükürmek gerekir bakterileri yıkanmış çünkü her durumda, çözüm yutma. Böyle bir prosedür plak geliştikçe yer almalıdır.

Yöntem numarası 2 Bu bademcikler yıkama yöntemi daha kolaydır, çünkü ek bileşenler satın almanıza gerek yoktur - salin solüsyonu yapın. Bir bardak ılık su ve bir kaşık tuz - tüm bu karışım tamamen eriyene kadar karıştırılır. Bundan sonra, durulamaya başlayabilirsiniz: bir iğneyi iğne olmadan yazın ve lakunayı yıkayarak yıkayın. Bunu yapamazsanız, akrabalardan yardım isteyin. Bu prosedür mümkün olduğunca sık yapılmalıdır.

Bir şırıngadan korkarsanız, pamuklu ped veya çubukla değiştirebilirsiniz. Kullanım şekli: Bir parmağınızın etrafına pamuk ya da disk sarın, bir solüsyonda nemlendirin ve hafif basınç altında bademcikler üzerinde aşağı doğru hareket ettirin gibi durulayın. Pamuk yünü üzerinde lakunlardan çıkardığınız baskınları görebiliriz. Pamuk yünü değiştirin ve tamamen temizlenene kadar tekrarlayın.

Yöntem numarası 3 Evde bir alkol çözeltisinde Klorofil yapabilirsiniz. Bu ilaç, doğal savunmayı öldürmediği için, zarar görmüş dokuların iyileşmesini ve iyileşmesini çok iyi desteklemektedir. Bunun için ilacı ve ılık suyu alın - 1: 5 oranında karıştırın. Çokluk vesilesiyle doktora açıklık getirmek gerekir, çünkü bu bireysel bir gösterge olabilir. Böyle bir çözümde günde üç defa "kendinizi şımartabilirsiniz". Ama gerekli konsantrasyonda zaten tüm yararlı özelliklere sahip hazır bir ilaç "Tonzil" satın almak için en kolay yolu.

Alkol solüsyonunda klorofililpt (% 1) de tedaviye yardımcı olacaktır. Bu ilaç ağız boşluğunu dezenfekte eder, analjezik ve anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Çözeltiyi 1 çorba kaşığı Chlorophyllipt oranında 10 yemek kaşığı suya karıştırın. Tabii ki, kendi kendine ilaçlama bir seçenek değildir, bu yüzden bir çözüm ve kullanım sıklığı seçerken, bir doktora danışın.

Şifalı otlar arasında da bizim durumumuzda yararlı olacak olanlar da vardır. Et suyu nane, papatya, nergis, okaliptüs, meşe kabuğu ve adaçayıdan hazırlanabilir. Suyu şu şekilde hazırlanır: Otları öğütün, kaynar su dökün, soğutun, ardından oda sıcaklığına kadar ısıtın.

Bademciklerin lacunalarını evde yıkamanın avantajları

Bademciklerin yıkanmasının, kronik bademcik iltihabı ile mücadele etmenin en etkili yöntemlerinden biri olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca, uzun vadeli bir etki elde etmek için, yılda bir kez olmak üzere benzer bir tedaviye tabi tutulması tavsiye edilir. durumda çalışmıyorsa Sıklıkla, bu tür yıkama uygulanması önemli bir etki verir: amigdala önemli ölçüde sıkıştırılmış, hacmi düşürülmüş boşluklar olan bunlar, anjin durdurma bölgesel lenf düğümlerinde iltihabı azalır, patolojik içeriğinden muaftır, düşük dereceli ateş, ağrı yok, hastanın genel durumu geliştirir eklemlerde ve diğer zehirlenme fenomenlerinde.

Bademciklerin yıkanması, bademcik iltihabı, bademcik iltihabı, burun iltihabı, farenjit ve diğer KBB hastalıkları için terapötik bir prosedürden başka bir şey değildir. Bu prosedür, t, böyle bir teşhis konulmuştur kimse üzerinde değildir. Bu lenf sıvısı ile enfekte patolojik birikiminin (irin pürülan fişler) çıkarılması amaçlanmaktadır için., Etkilenen bölgelerde epitel, yanı sıra inflamasyon odağında dezenfeksiyonunu dökülmüş.

Ayrıca, yıkama prosedürü en az beş kez yapılmalıdır. Antiseptik ve nozullar içeren özel bir şırınga ile taşıyın. Böyle bir çözeltinin bileşimi, teşhis edilen hastaya göre doktor tarafından kesin olarak belirlenir. Özellikle antibiyotiklerin kullanımında etkilidir ve bu da patojen floranın yeniden üretimini geciktirmeye yardımcı olur. Prosedür gerçekleştirildikten ve patolojik içerikler çıkarıldıktan sonra, özel ilaçlar lakuna boşluğuna, örneğin propolis'e sokulur.

Ayrıca tedavi sırasında, ağız hijyeni hakkında unutma, normal su yedikten sonra her defasında boşluğu durulamaya değer. Herhangi bir yiyecek kalıntısı mikroorganizmaların gelişimi için bir ortam olarak hizmet edebilir. Tedavi süresince bademciklere zarar verebileceğinden katı yiyecek almamak daha iyidir. Eğer bir şey bademciklere zarar verirse, o zaman püy hemen kan alır.

Eğer bademcikler palatine yaylar arasında derinde bulunur ve bunlarla kaynaşırsa, durulama etkisizdir. Benzer KBB hastalıklarından muzdarip insanlar için tavsiye için, o zaman palatine bademciklerin lacunae yıkama işleminden önce psikolojik olarak hazırlanmalı ve resepsiyondan iki saat önce yememelisiniz.

Palatine bademcikler yıkamak geleneksel yollar

Bugün, lenfatik sistemin hastalıklarını tedavi etmenin birçok yolu vardır. Bunlardan biri bademciklerin yıkanmasıdır. Şu anda, prosedürü yürütmek için üç etkili yol vardır:

şırınga, derin ultrasonik ve vakumlu durulama.

Prosedürün kendisi oldukça hızlı: Sekiz ila on saniye. Bunu yapmak için bir sandalyeye oturun, ağzınızı geniş açın, dilinizi dışarı çekin ve başınızı öne doğru hafifçe eğin. Şu anda nefes alamıyorsun. Bir antibiyotik solüsyonu ile yıkarken, lacunas ilk önce tuz çözeltisi ile yıkanmalı ve daha sonra bir ilaç içine dökülmelidir.

Nasıl bademcikler bir şırınga lacunae ile yıkamak için?

Yıkama, her şeyden önce, durulama yapmaya müsait özel bir şekle sahip olan "guttural" adı verilen özel bir şırınga yardımıyla gerçekleştirilir. Bu şırınganın ucu, lacuna içine enjekte edilir ve sıvının yaratılan basıncında, tıkaçlar, lakuna oluşturan, yıkanır.

Durulandıktan sonra ağzına giren sıvı, hasta tepsiye tükürmelidir. Bademciklerin lakunası her gün zayıf bir potasyum permanganat çözeltisi, furacilin, rivanol,% 1 iyot çözeltisi ile yıkanmalıdır. Prosedür geçtikten sonra hasar gören lakuna bölgesi% 1 iyot veya lapis ile temizlenmelidir.

Bir şırınga ile yıkama yönteminin, teknik tekniği ile ilgili bir takım dezavantajlara sahip olduğuna dikkat edilmelidir:

Şırınga, özel kavisli kanülü birleştirir ve doktorun görüşüne dayanır, lakunaya yol açar ve ilacın bir solüsyonu ile durulanır.

Bu yöntem tüm lakunların drenajını sağlamaz. Bunun nedeni, kanülün küçük boşluklara girmesine izin vermeyen çapıdır.

Yıkanmış lacuna tamamen temizlenmez ve bazen solüsyon akışlarının enfeksiyonu daha derindir.

Prosedür sırasında bademciklerin laklanı yaralanır, bu da yaralanmaya ve doğal tahliyenin azalmasına ve ayrıca kronik hastalıkların dekompansasyonunun yoğunlaşmasına neden olur.

Kronik hastalıklarda, 15 prosedürün yıkama süreci her iki üç ayda bir tekrarlanır. Ayrıca bu tür hastalıkların tedavisinde vakum yöntemi (özellikle kronik bademcik iltihabı tedavisinde) kullanın.

Bademcikler lacunae yıkamak nasıl?

Vakum metodu, yıkanmış tortu ve tıkaçların emildiği bir antiseptik solüsyon ile yıkanmaktadır. Tedavinin seyri on ila onbeş yıkamadan oluşur. Uzun süreli bir etki elde etmek için, doktorlar 1 yıllık aralıklarla birkaç ders almanızı önerir.

Daha karmaşık ve etkili bir yöntem, derin vakum ultrasonik durulamadır. işlem yüksek amplitüdlü düşük frekanslı bir ultrason etkisi altında, sıvı tıbbi çözelti içinde yer alır. bademcik yüzeyine yönlendirilir nedeniyle kavitasyon değişen ses basıncı, akustik taşma ve yüksek hızlı sıvı jeti, zararlı içerik yüzey uzantısı ve kript ve boşlukların açılması ve elüsyon protein kaplamaların yıkanması imha tarafından sağlanır. Sonuç olarak, süreç bademcikleri temizlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olur.

Bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı tedavisinde, yıkama prosedürü zorunludur. Bu prosedür sayesinde oluşan pürülan birikintilerden ve tıkaçlardan kurtulabilirsiniz. Çamaşırları evde yapabilirsin. Bu prosedür nasıl doğru yapılır?

Bademcikler temizlemek gerektiğinde

Bademcikler kızarma - anjin için zorunlu ve etkili bir prosedür

Bezler lenfoid doku ile temsil edilir ve burun veya ağız yoluyla giren patojenleri geciktirir. Yüzeyleri lakuna ile kaplıdır. Mikroplar içeri girerse, lenfositler tarafından yok edilirler.

Eğer bademcikler koruyucu işlevle baş ederse, boyutları ve şekli aynı kalır. Olumsuz faktörler ile vücudun savunmaları azalır ve bezlerde patojen mikroorganizmalar tamamen yok olmaz. Mikroplar birikir ve sıkıştırıldığı zaman tıpalar oluşturan pus oluşur. Sonuç olarak, zehirlenme semptomları, kanın parçalanması ürünlerinin sokulmasından dolayı gelişir.

Hastada boğaz ağrısı, vücut ısısı yükselir, lenf düğümleri artar, sürekli zayıflık görülür. Böyle bir semptom sıklıkla kronik tonsilliti gösterir.

Bu durumda, palatine bademciklerin lavajını yapmak gerekir - eğer prosedür zamanında gerçekleştirilirse, bademciklerin çıkarılmasını engelleyebilirsiniz.

Bademciklerin yıkanması prosedürü, patolojik sekresyonun dokularını temizler ve dokuların yenilenmesini destekler. Ek olarak, sadece patojen mikroflora zarar vermez, aynı zamanda lokal bağışıklık da artar. Bu fizyoterapi yönteminin avantajı sadeliği ve erişilebilirliğidir. Bu, bademcik ve mukus orofarenksin zarar görmediği güvenli bir prosedürdür. Her yaştan insanı ve hatta hamilelik sırasında bile yıkayabilirsiniz. Bu tedavi yöntemi hipoalerjeniktir ve alerjik reaksiyonlara yol açmaz.

Tonsillit kronik formda tamamen ilaçlarla tedavi edilemez. Düzenli yıkama larenks ödemini hafifletmeye, iri yıkamayı ve nüksetmeyi önlemeye yardımcı olur.

Bademcik kızarması için ilaçlar

Furacilin boğaz için etkili bir antiseptik

Furatsilinom, alkolik çözelti Chlorophillipt, Klorheksidin Geksoral, Rotokan, Yodditserin, Iodinol et al işlemler için antiseptikler kullanılır.

Gargara için en iyi ilaçların gözden geçirilmesi:

Furatsilin. Tabletlerde Furatsilin varsa, bir tablet 100 ml su içinde çözülür. Furatsilina ek olarak tuzlu çözüm kullanabilirsiniz. Klorofiltilat sıklıkla bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı tedavisinde kullanılır. Bu ilaç antibakteriyel etki ile karakterize bitki kökenlidir. Yıkama için, 1/2 bardak su içinde bir alkol çözeltisi olan Klorofililptumun bir çay kaşığının seyreltilmesi gereklidir. Klorheksidin, harici kullanım için tasarlanmış güçlü bir antiseptiktir. Bademcikleri yıkamak için su ile seyreltilir. Heksoral antiseptik ajanlara işaret eder ve analjezik, deodorant etkisi vardır. Aktif madde, heksaetidin'dir. İyodinol ve Yoddicerin moleküler iyot içerir. Bunlar çoğu patojen mikroorganizmaya karşı aktif olan bakterisidal ve antimikrobiyal maddelerdir. Ayrıca mikrobiyel florayı yok eder ve yaraların iyileşmesini sağlarlar.

Prosedür öncesi tüm ilaçlar, alerjik reaksiyonları önlemek için su ile seyreltilmelidir. Sterilizasyon prosedüründe pratik olarak hiçbir kontrendikasyon yoktur, ancak bazı preparatların kullanım sınırlamaları olduğu unutulmamalıdır. Bademcikleri yıkamak için bir ürün seçerken doktora danışmanız gerekir.

Halk tarifleri

Soda-tuz çözeltisi - bademcikler yıkamak için en iyi halk ilaç

Lenfadenoid oluşumlarda kataral süreçleri ortadan kaldırmak için halk metotları kullanılabilir. Evde hazırlanabilen mükemmel antibakteriyel madde, - soda-tuz çözeltisi.

Bunu yapmak için, bir çay kaşığı tuz ve soda almanız, bir bardak su ile seyreltmeniz ve birkaç damla iyot eklemeniz gerekir. Bu malzemeler her evde mevcut olduğundan, ortak tariflerden biridir.

Bademcik kızarma için diğer eşit popüler tarifler:

Elma sirkesi. Sıcak, karbonatlı suda, bir çay kaşığı sirke ekleyin ve iyice karıştırın. Yönlendirilmiş olarak kullanın. Daha yüksek konsantrasyon almaya eğer kullanılabilir olarak Elma sirkesi sadece zayıf, konsantre edilir, tahriş edici etkisi görülmektedir. Elma sirkesi ile pancar suyu. Pancar suyu sıkın ve bir çay kaşığı sirke ile 200 ml su karıştırın. Çözeltiye, 2 damla esansiyel ardıç yağı ekleyebilirsiniz. Yeşil çayın tuz ile kaynatılması. Yeşil yaprak çay bir çorba kaşığı demleyin ve barda bir çay kaşığı tuz ekleyin. Sarımsak çözeltisi. 2-3 diş sarımsak doğrayın ve bir bardak ılık su dökün. 40 dakika demlenmeye bırakın. Böyle bir çözüm fişleri bademciklerden temizler. Limona dayalı bir çözüm. Bazı loblar sıcak su ile doldurur ve soğumaya bırakın. Soğutmadan sonra, durulayın ya da durulayın. bezlerini edinilen otlar decoctions durulama için yaygın popülerlik: papatya, Psyllium, adaçayı, nergis, ebegümeci ve diğer bitkisel çaylar.. Eşit miktarda almak adaçayı, ot wormwood, muz yaprakları. Sıcak suda demlemek için tatlı kaşığı koleksiyonu. Bitkiler ayrı ayrı kullanılabilir ve bir koleksiyon hazırlanabilir. Kalanchoe suyu bir çözüm. Bitkinin yaprakları alın, su ile durulayın ve bir mantar kütlesi elde edilene kadar öğütün. Sonra, bu kütleyi gazlı bez üzerine koyun ve suyu sıkın.

Çeşitli bademcik yıkama yöntemleri kullanabilir ve prosedürü düzenli olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Yararlı ipuçları: bademcikler düzgün yıkamak nasıl

Bademcikler yıkamak için kanül

Bademciklerin yıkanması sırasında bademciklere zarar verebileceğinden katı yiyeceklerden vazgeçmelisiniz. İşlemden önce ellerinizi sabun ve su ile yıkamanız gerekir.

Prosedür için iğnesi olmayan bir şırıngaya ve bir çözüme ihtiyacınız vardır. Kanül nozulu özel bir şırınga eczaneden satın alınabilir. Kanül, ulaşılması zor yerlerde bile bademciklerin durulanması mümkün olduğu için bükülmüş bir uca sahiptir. Düzenli bir şırınga kullanabilirsiniz, ancak fişleri lakünlerden kendileri çıkarmak daha zor olacaktır.

Bir şırıngayla bir çözüm yazın ve bademciklerinizi hafifçe yıkayın. Tedavi sırasında, solüsyonu yutması yasaktır. Sulama sırasında bakteri plağının yıkanması nedeniyle tükürmesi zorunludur.

İşlemden önce gag refleksini azaltmak için, bir buz küpü emmeniz veya dondurma yemelisiniz. Ardından, dilinizi çıkarın ve baskı altında yavaşça bir çözelti uygulayın.

İşlemden sonra, ilacın boğazını durulamak ve daha sonra bezleri antiseptik ile tedavi etmek gerekir: bir Collargol veya Lugol çözeltisi.

Bir şırınga ile lacunas yıkamazsanız, bir pamuk disk kullanabilirsiniz. Önceden elinizi iyi yıkamalısınız. Parmağın etrafında pamuk yünü sarın ve solüsyonda nemlendirin. Sonra, bademcikler üzerine hafifçe basarak durulayın. Yıkama sırasında pamuk yünü beyaz bir kaplama ile periyodik olarak değiştirin. Pamuk yünü değiştirmek iyice temizlenmelidir. Yorucu semptomlar tamamen ortadan kalkana kadar prosedür sıklıkla yapılmalıdır.

Bademcik yıkama hakkında daha fazla bilgi videodan öğrenilebilir:

Ağız boşluğunun sanitasyonu yemekten sonra yapılmalıdır. İşlemden sonra yemek yemek istenmez. 1-1,5 saat geçmelidir. Sadece durulama yaparken bademcik iltihabından kurtulmanın işe yaramayacağını bilmek önemlidir. Tedavi kapsamlı olmalıdır.

Evde, bademcikler için özel bir cihaz - ilham ile durulayabilirsiniz. Cihaz, solüsyonu bademcikler üzerindeki pürülan birikintileri etkin bir şekilde kaldıran yüksek basınç altında tedarik eder. Bu cihazın maliyeti çok yüksek, bu yüzden çok popüler değil. Bununla birlikte, kronik bademcik iltihabına sahip kişilerin, bunu kolay ve basit bir şekilde yapacağı için satın almaları önerilir.

Arkadaşlarınla ​​paylaş! Sağlıklı ol!

Bademciklerin kızarması, uzun bir süre boyunca kullanılan bademcik iltihabı (foliküler boğaz ağrısı) tedavisi için bir prosedürdür. İlaç ve eczacılık alanındaki ileri düzey başarılara rağmen, prosedür, ilişkisini kaybetmemiştir. Büyük palatine bademcikler veya bademcikler korunacak şekilde tasarlanır ve bağışıklık oluşumundan sorumludur. Çok sayıda cep ve kanaldan (lacunae) oluşurlar ve içlerindeki iltihapların gelişmesi sırasında, bezler bakterilerin sıcak yatağı haline gelirler ve çalışmalarını durdururlar.

Bademciklerin lacunalarını evde bağımsız olarak yıkamak

Soğuk algınlığına sıklıkla bademciklerdeki plak oluşumu ve iltihap eşlik eder. Plak, bir kural olarak, gri-beyaz bir renk kazanır. Virüsün vücuda yayılmasını önlemek için bademciklerin evde yıkanması gerekir.

Evde bademciklerin lacunalarını yıkamak kronik veya pürülan formlar için kullanılır bademcikler iltihabı. Bu yöntem çok etkilidir, çünkü bu yöntemle enfeksiyon ve irin, sıradan durulamada gerçekleşmeyen lakunadan çıkarılır.

Bu prosedürü yerine getirmek için, rivanol, furacilin, borik asit, streptocide ve antibiyotik çözeltisi gereklidir. Yıkama prosedürünün kullanılmasının hastanın iyileşme şansını önemli ölçüde artırdığı, bezlerin miktarını azalttığı ve bir dizi lenf nodunda iltihabı giderdiği kanıtlanmıştır.

Yıkama prosedürünü yürütmek bir şırıngaya ihtiyacım var. Unutmayın: tedavi ederken, iltihaplı bademcikler ve bademcikleri travmatize ettiği için katı yiyecekler alamazsınız. Hazırlanmış bir furailin solüsyonu alın ve şırınganın içine koyun. Evde bir çözüm bağımsız olarak hazırlanabilir. 100 mililitre su al ve furakilinin ezilmiş bir tabletini ekle. Tuzlu veya tuzlu kaynamış su kullanabilirsiniz. Boğazın şırıngadan sulanması gerekir.

Tuzun antibakteriyel etkiye sahip olması nedeniyle tuz çözeltisi de kullanabilirsiniz. Elbette, yıkanmak için deniz tuzu kullanmak, 1 bardak su, bir çay kaşığı tuz oranı daha iyidir. Swallow tuzlanmış solüsyonu yasaktır, çünkü sulamadan sonra bademciklerdeki yıkanmış bakterileri içerir. Prosedür çok sık yapılmalıdır.

Alkol içeriğiyle çözelti içinde bir çözüm sulama için - klorofiltol. Bu ilacın özelliği, ağız boşluğunun mikroflorasını yok etmemesidir, ancak sadece patolojik mikroorganizmalara etki eder. İlacın yardımı ile analjezi ve iltihap giderilir ve ağız boşluğu dezenfekte edilir. Bademciği bademciklerden temizlemek için, klorofililptiyi su ile bir ila on veya bir ila beş oranında seyreltmeniz gerekir. Gündüzleri bademciklerin üç kez yıkanması gerekmektedir.

Nişasta, meşe kabuğu, adaçayı, papatya, okaliptüs, calendula: otların et suyu kullanabilirsiniz. Ancak en etkili yıkama, her bitkiden bir çay kaşığı karıştırılarak ve karışım iki litre sıcak su ile karıştırılarak elde edilir. Ağız boşluğunu günde 6 kez durulayın.

Bademcikler yıkama vakum yöntemi

Bu modern bir yoldur, vakumun mükemmel kullanılmasına izin verir püslerden temiz cepler ve kanallar. Bademcikler giyinmiş emiş, basınç etkisi altında lacunae serbest bırakılır ve daha sonra bir ilaç maddesi ile doldurulur. Bu prosedür, mekanik olağan yıkamaya kıyasla en iyi sonucu verir. Tabii 5 ila 15 yıkama arasında hesaplanır. Günde iki kez iki kez durulayın. Kronik hastalıkta bile, tedavinin etkisi altı aydır mevcut.

Yıkamak yanı sıra, unutma ağız hijyenive. Yemekten sonra, ağız boşluğunun kaynamış su ile durulanması tavsiye edilir. Bu prosedür bademcikler üzerinde ek bakterilerin yutulmasını önlemek ve ayrıca tüm gıda kalıntılarını gidermek için gereklidir. Yıkama sizin için hoş olmayan bir işlem olacaktır. Unutmayın, bu rahatsızlığın tedavisi değil, sonuçlarının ortadan kaldırılmasıdır. Ve bir rahatsızlığı önlemek için daha sonra tedavi etmekten daha iyi olduğu unutulmamalıdır.

Cihazla Yıkama - Tonsillor

Ultrason aparatı Tonzillore bademcik iltihabının tedavisinde en üst sırada yer alır. Ultrason dalgaları İlaca çözünebilir bileşenlerin dokuya çok daha iyi nüfuz etmesine katkıda bulunur. Pürülan ve protein oluşumlarını yok ederler, iltihabı bastırırlar, rezorpsiyonu ve anesteziyi desteklerler, damarlardaki spazmı rahatlatırlar. Vakum yardımı ile, lakunanın zayıf içeriğinin mükemmel bir emişi vardır ve işlem sırasında dokuların kendileri tarafından travmatize edilmesi sağlanır.

Yöntemin inkar edilemez avantajları vardır:

Antibakteriyel ilaçların aksine, bakterilerde ultrasona direnç yoktur ve üretilmez. Bademcikler belirli nozullarla yıkanabilir. Ultrason, bakteriyel bileşeni mekanik bir yöntemle ortadan kaldırır ve ilacın salgı bezlerinin boşaltılmış boşluklarına ilacın kalitatif penetrasyonunu destekler. Bu düet sayesinde, tedavinin etkisi çoğalır. Prosedür biraz zaman alır ve yaralanmalara sebep olmaz. Ekler kan dolaşımında enfeksiyon riskini ortadan kaldırırken, oral mukozaya zarar veremez. Cihazın çocukların ve yetişkinlerin tedavisi için ekleri vardır. İlaç, hem remisyon döneminde hem de hastalığın alevlenmesi sırasında kullanılır. İlaç, alerjik reaksiyonlara ve dysbiosise neden olmazken, antibiyotik dozunu azaltmayı mümkün kılar. Tedavi süresini azaltır ve komşu organlara komplikasyon ve enfeksiyon riskini azaltır. Tek olumsuz, ilacın hamileliğin ilk 3 ayında kullanılması yasaktır.

Sonuç

Hastanın bademcik iltihabı kronik olması durumunda, hastanın tüm oral mukozasını incelemek gerekir. Bu gereklidir bağışıklığı stabilize etmek, bademciklerin yapısını normal bir şekilde geri yükler. İyi bir etki elde etmek için sadece bir kızarma kullanmak gerçekçi değildir. Bu yüzden tedaviye kapsamlı bir şekilde yaklaşmanız gerekiyor. Sana sağlık diliyorum.

Bademciklerin lacunae yıkanması

Palatine bademciklerin iltihaplı patolojilerinin gelişmesine, sıklıkla lenfoid doku kümelerinin girintilerinde pürülan-kasık stopper oluşumu eşlik eder. Hastalığın seyri sırasında, kıvrık çökeller yoğunlaşır, artar ve rahatsızlığa neden olur. Bademciklerin lakünlerinin yıkanması, tıkanıklıkların giderilmesi için en uygun konservatif tedavi yöntemidir..

Terapinin amaçları ve özellikleri hakkında

Ele alınan tedavi prosedürü, sadece bezlerin pürülan oluşumlar birikiminden temizlenmesi için değil. Palatine bademcikler lacunae yıkamak amaçları şunlardır:

 • Enfeksiyöz patojenlerin kolonilerinin gelişimini durdurmak;
 • bez damarlarının spazmının çıkarılması;
 • inflamatuar sürecin azaltılması;
 • ağrılı duyuların ortadan kaldırılması;
 • iyileşmenin hızlanması.

Lenfoid doku kümelerindeki depresyonların yıkanması sadece yetişkinlere değil aynı zamanda küçük hastalara da gösterilir. Yöntem, bastırmak için çok etkili bir araç olarak kabul edilir:

 1. Kronik farenjit. Plaka, bitkisel soğuma yardımı ile uzaklaştırılır.
 2. Paratonziller apsesi. Bademcikler antiseptikler (Furacilin, Klorheksidin) ile yıkanır.
 3. boğaz ağrısı (akut, kronik formlar). Arıtma için, tuzlu su, soda çözeltileri, Rotokan kullanılır.
Yıkama prosedürleri hem tıbbi kliniklerde hem de evde gerçekleştirilmektedir. İkinci durumda, hasta önceden bir hekime danışmalıdır. Uzman, hastanın bireysel durumunu ve hastalığın seyrini göz önünde bulundurarak durulama çözümünü seçmenize yardımcı olacak ve evde bademciklerin yıkanmasıyla ilgili özellikleri anlatacaktır.

Evde bademcikler nasıl yıkanır?

Bezlerdeki depresyonları bağımsız olarak temizlemenin birkaç yolu vardır. Bunlar şunları içerir:

 • durulama;
 • pamuk tomurcukları ve diskleri yardımıyla pürülan tıkaçların ortadan kaldırılması;
 • bir şırınga ile tedavi (iğne olmadan);
 • irrigator kullanımı.

Yukarıdaki prosedürleri uygulamadan önce temel gereklilik, hastayı tedavinin nüansları hakkında bilgilendirecek bir KBB doktoru ziyaretidir. Evde yetersiz tedavi, iyilik halinin bozulmasına, yumuşak dokuların travmatize olmasına, patojenlerin yayılmasının hızlanmasına yol açacaktır.

Herhangi bir terapötik manipülasyon yapacağınız zaman, ellerinizi sabunla iyice yıkayın!

Tedaviden önce bademciklerin yıkanması hakkında bir video izlemeniz önerilir:

durulama

Bu tip temizlik, hastalığın ilk aşamasında oluşan plağın elimine edilmesi için uygundur. Tekniği basit: sadece ilacı ağzına çevir ve başını geriye at, müköz membranları yıka.

Tedavi için kullanılan bitkisel preparatlar ılık olmalı; antiseptikler - oda sıcaklığı.

Yıkama süresi en az 3 dakikadır. Frekans - günde en az 8 defa.

Evde bademciklerin durulama yoluyla durulamaya çalışılması pratik değildir: tıbbi çözümler sadece bezlerin dış kısmını etkilerken, tıpalar lenfoid dokuda derinlerde bulunur.

Pamuklu yün, sopalarla evde bademciklerin yıkanması

Bu yıkama yöntemleri iki aşamadan oluşmaktadır:

 1. pamuklu tekerlekler / fitiller dezenfektan çözeltisiyle ıslatılır;
 2. Sorun alanları yumuşak hareketlerle silinir.

Pamuk çubuk, evde gevşek tortuları çıkarmak için yeterince uygun: bezlerin girintilerinden tıkaçlardan çıkmak için, pürülan oluşumun altındaki bademciklere hafifçe basmanız gerekir.

Bir şırınga kullanma

Bir şırınga kullanarak evde bezleri yıkadan önce, bir furacilin çözeltisi hazırlamanız gerekir (dezenfektan hazırlama prensibi aşağıda tartışılmıştır). Boğaz tıbbi araçtan hafifçe sulanır.

Lavunayı aynanın önündeki bir şırınga ile durulayın.

Tedavinin sonunda sıvı yutulması yasaktır - palatine bademciklerin yüzeyinden yıkanmış patojenler içerir.

Bezleri günde 5 kez bu şekilde yıkamanız tavsiye edilir.

Irrigator aktivasyonu

Tedavi için kullanılan aparat "laringeal" bir şırınga denir. Genel medikal aletin ana farkı, uzun bir kavisli uçtur. Bir bademcinin yardımıyla evde bademciklerin nasıl yıkanacağı sorusuna detaylı bir cevap sadece bir doktor tarafından verilecektir. Kısaca tedavi sürecini şöyle tanımlayabiliriz:

 1. Şırınga bir ilaç maddesi ile doldurulur.
 2. Meme, bezlerin lakuna içine dikkatle yerleştirilir.
 3. Depresyonlar, cihazın pistonuna basılarak yıkanır.

Temizlik günde 1 kez yapılır.

İrrigatörün kullanılmasının dezavantajları arasında, lakunaya zarar verme tehlikesi ve muhtemelen fişleri dokuya daha derine itmek de bulunmaktadır.

Antiseptik çözeltiler için hazırlık şemaları

Furatsilin'i bağımsız olarak, tıbbi ücretlerin, salin solüsyonunun ve diğer dezenfekte edici sıvıların bir karışımı haline getirilmesine izin verilir. Hazırlama yöntemleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Bademciklerin lacuna evde nasıl yıkar

Lacunas - bademcikler içinde yer alan kanallar (lümenler, "cepler"). Üst solunum yolu hastalıkları sırasında, lökositler, gıda partikülleri ve patojenik bakteriler lakunada birikir. Tedavi zamanında başlanmazsa ve tıkanıklık ortadan kaldırılmazsa, bademcikler iltihaplanır, bademcik iltihabı gelişir. Doktor ofisini ziyaret etmeden lacunas nasıl yıkılır? Bunun için ne anlama geliyor? Evde bademcikleri yıkamakla ilgili her şey bu yazıda öğreneceksiniz.

Ağız boşluğunun kendi kendine tedavisi (durulama, durulama, sulama) sadece kulak burun boğaz uzmanı ile görüştükten sonra gerçekleştirilir. Bademcik iltihabının ilk semptomlarında (boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, ateş) hemen doktora başvurmalısınız.

Bademciklerin lakunlarını tıbbi bir kurumun duvarları dışında yıkamaktan mı? Sadece pürülan enfeksiyonu ortadan kaldırmakla kalmayıp aynı zamanda iltihaplanmayı da ortadan kaldıran antiseptik ve antibakteriyel ilaçlar.

Evde lacunae yıkamak için en uygun fiyatlı araçlar:

 • tuzlu çözelti;
 • iyot;
 • soda;
 • alkol içeren çözümler;
 • furatsilin;
 • tuzlu çözelti;
 • bitkisel soğurmalar.

Bademciklerin lacunae evde nasıl yıkanır? Bunu yapmak için, iğneli veya yumuşak uzun uçlu küçük bir şırınga olmadan bir şırıngaya (10 ml) ihtiyacınız vardır. Yıkama prosedürü aynanın önünde yapılmalı ve bademcikler lakunaya yakın sulamaya çalışılmalıdır.

Ağız boşluğunun tedavisinden önceki ilk aşama, bitkisel kaynatma veya kaynamış su ile durulanır. 2 damla iyot ya da tuzlu su çözeltisi eklenerek bir furakilin, soda-tuz çözeltisi çözeltisi, şırıngalanır (şırınga).

Bu bademcikler mümkün olduğunca yakın getirilir, lacuna bir ilaç spreyi ile tedavi edilir. Kanalların içinde, bir şırınga veya şırınganın ucu yerleştirilemez, amigdalanın yüzeyi hasar görebilir ve irin kan akışına girebilir.

Sıvı basıncından dolayı, pürülan tıkaçlar bezlerden dışarı yıkanır, boğazdaki ağrı azalır, hastanın durumu iyileşir.

Boğaz, her yemekten sonra günde en az 5 kez tedavi edilmelidir. Prosedür sırasında, çok sayıda patojen içerdiğinden, sızan sıvının sürekli tükenmesi gerekir. Bu yapılmazsa enfeksiyon içeriye girebilir ve larinks, akciğerler, bronşlarda iltihaba neden olabilir.

Bağımsız olarak lakonu yıkamak, su rejimini gözlemlemek ve ek ilaçlar almaksızın çalışmaz. Bir hastanede, özel şırıngalar ve iğneler, vakum, ultrason cihazları kullanılarak yıkama yapılır. Bademcik iltihabı tedavisi için tıbbi yöntemler, ev prosedürlerinden çok daha etkilidir.

Laklanın bağımsız tedavisinin, hastalığın seyrini arttırabileceğini, ağız mukus zarını ve farenksini yaratabileceğini unutmayın. Hastalığın ilk belirtilerinde kendi kendine ilaç verme, doktordan yardım isteyin.

Ayrıca okumak ilginç: iştahı azaltmaktan

Bademciklerin evde yıkanması tekniği

Kronik bademcik iltihabı çocuklarda ve yetişkinlerde yaygın bir hastalıktır. Bu patolojide fizyoterapötik tedavi yöntemlerinden biri, yağlama, durulama, durulama ile antiseptik solüsyonların bademciklerinin lokal etkisi. Evde bademciklerin nasıl doğru şekilde yıkanacağını, bu prosedürün endikasyonlarını ve kontrendikasyonlarını daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Ne zaman yıkar kullanılır

Bademcikler veya bademcikler - vücudun immünobiyolojik korumasını gerçekleştiren bağışıklık sisteminin gövdesidir. Bademcikler, lenfoid halka formunda orofarenksin girişinde bulunur. Bezler arasında lenfositler olan bağ doku lifleri bulunur. Bağışıklık tepkisine katılan başka hücreler de vardır. Bademciklerin yeri, onları patojenik bakterilere ilk engel haline getirir. Lenfoid halkasına giren mikroplar, hücresel bağışıklığın aktivasyonu ile zararsız hale getirilir.

En büyük - palatine bademcikler - şekildeki badem çekirdeklerine benzemektedir. Onlarda, tüm kalınlık için amygdala delinerek dallanma kriptlerine geçen oluklar - lacunalar vardır. Sağlıklı bademcikler kendi kendini temizleyebilirler. Enflamasyondan sonra, tükürük ile birlikte ölü mikroorganizmalar, mide suyunun etkisiyle yok oldukları mideye girerler.

Bazen yetersiz tedavi ya da azalmış bağışıklık nedeniyle akut anjinadan sonra bademcikler tamamen sterilize edilmez. İçlerindeki iltihaplar gizli bir formda devam eder, patolojik süreç uzar, kronik formda geçer.

Kronik bademcik iltihabının karakteristik bir işareti, fıtık tıkaçlarının varlığıdır. Onlar büyük bir patojenik bakteri saldırısı ile baş etmek için bademcikler yetersizliği ile oluşur. Bu durumda lenfositler ve diğer lokal immünite hücreleri iltihap bölgesinde birikmekte, mukus bademciklerinin şişmesi, detritusun lakunadan tahliyesini zorlaştırmaktadır. Prizler, ölü bakterilerden, lökositlerden, gıda kalıntılarından oluşan pürülan-kaslı kitleler içerir. Bu, patojenlerin yaşamı ve yeniden üretimi için elverişli bir ortamdır.

Kronik bademcik iltihabı, bezlerin kendilerinin vücuttaki uzun süreli mikroorganizma varlığı nedeniyle enfeksiyonun bir karışımı olarak hizmet ettikleri bir hastalıktır. Bu zehirlenme, boğaz ağrısı sık tekrarları yol açar.

Ev yıkama

Hızla temizleyin bademcikler donanım teknolojisi yardımı ile olabilir: vakum ve ultrason. Ancak çeşitli nedenlerle, bu yöntemler yaygın kullanım için her zaman mevcut değildir.

Ev bezlerinin yıkanmasının avantajları şunlardır:

 • basitlik ve manipülasyonun erişilebilirliği;
 • bademciklerin lakunalarının patolojik bir sırtan saflaştırılması;
 • lenfoid dokunun hızlı rejenerasyonu;
 • yerel bağışıklığın restorasyonu;
 • Ödemin azaltılması ve bezlerin sıkışması;
 • inflamasyonun çıkarılması;
 • anjinin tekrarlama sıklığında azalma;
 • Kötü nefesin ortadan kaldırılması.

Manipülasyonun basit görünmesine rağmen bademciklerin yıkanması kontrendikasyonlara sahiptir:

 • boğaz ağrısı;
 • ağız boşluğu ve farinksin akut enfeksiyöz hastalıkları;
 • 3 yaşından küçük çocuklar;
 • ağız mukozasına hasar;
 • güçlü gag refleksi;
 • Çözeltinin bileşenlerine aşırı duyarlılık;
 • KBB organlarının onkolojisi.

Prosedür Prosedürü

Evde bademciklerin yıkanması hasta veya asistan tarafından yapılır.

 1. Manipülasyon yemekten sonra gerçekleştirilir.
 2. Ağız boşluğu, su ile durulanmış, gıda kalıntılarından temizlenir.
 3. Ellerinizi sabun ve su ile yıkayınız.
 4. Çözüm hazırlayın, iğnesi olmayan bir şırınga, solüsyonu tükürmek için bir kap, peçete.
 5. Hasta rahat bir pozisyonda oturuyor. Daha önce palatine bademciklerin iyi bir görüntüsü için ayna koydu. Başını biraz aşağı indirir, ağzını açar, dilini çıkarır. Derin bir nefes ve ekshalasyondan sonra, nefesini 10 saniye tutar.
 6. Bir çözelti ile doldurulmuş şırınga, amigdalaya getirilir, pistona kuvvetlice bastırılır ve akım, etkilenen bölgeye ulaşmaya çalışır.
 7. Hasta solüsyonu kabın içine tükürür.
 8. Prosedür bir tarafta 3 kez gerçekleştirilir, ardından aynı başka bir amigdala ile tekrarlanır.
 9. Yıkama, bir Lugol veya İyodinol çözeltisi içinde nemlendirilmiş bir pamuklu disk ile bezlerin yüzeyinin yağlanmasıyla sona erdirilir.
 10. Prosedürden 2 saat sonra sıvı ve yiyecek almanız önerilmez.

10 veya 20 ml'lik bir şırınga kullanın. Plastik kavisli bir tüp şeklinde bademcikler yıkamak için bir şırınga için özel bir meme vardır. Evde, işleme için mevcut bademciklerin alanını arttırmak için nozul gereklidir.

Kullanılan ilaçlar

 1. Miramistin geniş spektrumlu bir antiseptiktir. Mantarları, virüsleri, bakterileri, protozoaları etkiler. Bezleri ılık bir biçimde yıkayın, 1: 1 oranında kaynamış suyla seyreltin.
 2. Klorheksidin, çoğu patojeni aktif olarak etkileyen bir antiseptiktir.. ENT uygulamasında% 0,05 sulu çözelti şeklinde kullanılır. Bademciklerin sulanması için alkol solüsyonu uygulanmaz. Ürün yanlışlıkla yutulursa, gastrik lavaj gereklidir.
 3. Geksoral. Antimikrobiyal etki, dirençli suşlarda bile antibakteriyel ve antimikotik etki ile sağlanır. Mukoza zarları ile temas edildiğinde absorbe edilmez, ancak yüzey üzerinde ince bir film ile dağıtılır.
 4. Klorofililtil - klorofil okaliptüs dayalı bitkisel kökenli bir preparat. Özellikle stafilokoklara karşı güçlü bir antimikrobiyal etkiye sahiptir. Doku rejenerasyonu süreçlerini aktive eder. Tapalardan bademcik temizlemek için,% 1 alkol solüsyonu kullanın - kaynatılmış su fincan başına 1 çorba kaşığı.
 5. Furacilin, nitrofuranların grubuna aittir, en etkili antiseptiklerden biridir. Bu, bu ajana karşı mikropların direncinin yavaş gelişmesinden kaynaklanmaktadır. Furacilin, suya dirençli değildir, bu nedenle durulama çözeltisi, işlemden hemen önce, 100 ml kaynamış su başına 1 Furacilin tableti (20 mg) oranında hazırlanır.
 6. Lugol'ün gliserin üzerindeki çözeltisi İyot, iyot bazlı bir ilaçtır. Olası aşırı dozda iyot ve burun akıntısı, öksürük, tükürük, bulantı ve bronkospazm şeklinde iyot semptomlarının ortaya çıkması nedeniyle durulama ve durulama için bunları kullanmayın. Preparasyonlar, yıkandıktan bir gün sonra bademciklerin yüzeyini yağlamak için kullanılır.

Ev ilaçları

 1. Eczane ilaçlarına ek olarak, bademcikleri tuzlu su çözeltisi (bir bardak suya bir çay kaşığı), bir soda çözeltisi (yarım fincan su için bir çay kaşığı) ile durulayabilirsiniz..
 2. Papatya, calendula, okaliptüs yaprakları, muz, nane, kekik infüzyonları her bir bitkiden ayrı olarak hazırlanır veya birkaç çeşit bitkiden oluşan bir kompozisyon oluşturur. Hammaddelerin hesaplanması: 2 çorba kaşığı bir litre kaynar su dökülür. Yerleştikten ve dikkatli suştan sonra, bezleri yıkamak için ılık bir formda infüzyonlar kullanılır.
 3. Bezler propolis tentürüyle temizlenirse iyi sonuç alınır. Seyreltilen alkol çözeltisi: 1 su bardağı su başına 1 çay kaşığı, sulu çözelti 1: 3 oranında seyreltilir.


Bıldırcınların bağımsız olarak yıkanması, hastanın bir doktorla antiseptik solüsyonların türü, tedavi sürecinin süresi ve yıl boyunca tekrarlama sıklığı hakkında önceden konsültasyon yaptırması halinde, maddi faydalar sağlayacaktır.

Bademciklerin evde yıkanması

Bademciklerin kızarması, uzun bir süre boyunca kullanılan bademcik iltihabı (foliküler boğaz ağrısı) tedavisi için bir prosedürdür. İlaç ve eczacılık alanındaki ileri düzey başarılara rağmen, prosedür, ilişkisini kaybetmemiştir. Büyük palatine bademcikler veya bademcikler korunacak şekilde tasarlanır ve bağışıklık oluşumundan sorumludur. Çok sayıda cep ve kanaldan (lacunae) oluşurlar ve içlerindeki iltihapların gelişmesi sırasında, bezler bakterilerin sıcak yatağı haline gelirler ve çalışmalarını durdururlar.

Bademciklerin lacunalarını evde bağımsız olarak yıkamak

Soğuk algınlığına sıklıkla bademciklerdeki plak oluşumu ve iltihap eşlik eder. Plak, bir kural olarak, gri-beyaz bir renk kazanır. Virüsün vücuda yayılmasını önlemek için bademciklerin evde yıkanması gerekir.

Evde bademciklerin lacunalarını yıkamak kronik veya pürülan formlar için kullanılır bademcikler iltihabı. Bu yöntem çok etkilidir, çünkü bu yöntemle enfeksiyon ve irin, sıradan durulamada gerçekleşmeyen lakunadan çıkarılır.

Bu prosedürü yerine getirmek için, rivanol, furacilin, borik asit, streptocide ve antibiyotik çözeltisi gereklidir. Yıkama prosedürünün kullanılmasının hastanın iyileşme şansını önemli ölçüde artırdığı, bezlerin miktarını azalttığı ve bir dizi lenf nodunda iltihabı giderdiği kanıtlanmıştır.

Yıkama prosedürünü yürütmek bir şırıngaya ihtiyacım var. Unutmayın: tedavi ederken, iltihaplı bademcikler ve bademcikleri travmatize ettiği için katı yiyecekler alamazsınız. Hazırlanmış bir furailin solüsyonu alın ve şırınganın içine koyun. Evde bir çözüm bağımsız olarak hazırlanabilir. 100 mililitre su al ve furakilinin ezilmiş bir tabletini ekle. Tuzlu veya tuzlu kaynamış su kullanabilirsiniz. Boğazın şırıngadan sulanması gerekir.

Tuzun antibakteriyel etkiye sahip olması nedeniyle tuz çözeltisi de kullanabilirsiniz. Elbette, yıkanmak için deniz tuzu kullanmak, 1 bardak su, bir çay kaşığı tuz oranı daha iyidir. Swallow tuzlanmış solüsyonu yasaktır, çünkü sulamadan sonra bademciklerdeki yıkanmış bakterileri içerir. Prosedür çok sık yapılmalıdır.

Alkol içeriğiyle çözelti içinde bir çözüm sulama için - klorofiltol. Bu ilacın özelliği, ağız boşluğunun mikroflorasını yok etmemesidir, ancak sadece patolojik mikroorganizmalara etki eder. İlacın yardımı ile analjezi ve iltihap giderilir ve ağız boşluğu dezenfekte edilir. Bademciği bademciklerden temizlemek için, klorofililptiyi su ile bir ila on veya bir ila beş oranında seyreltmeniz gerekir. Gündüzleri bademciklerin üç kez yıkanması gerekmektedir.

Nişasta, meşe kabuğu, adaçayı, papatya, okaliptüs, calendula: otların et suyu kullanabilirsiniz. Ancak en etkili yıkama, her bitkiden bir çay kaşığı karıştırılarak ve karışım iki litre sıcak su ile karıştırılarak elde edilir. Ağız boşluğunu günde 6 kez durulayın.

Bademcikler yıkama vakum yöntemi

Bu modern bir yoldur, vakumun mükemmel kullanılmasına izin verir püslerden temiz cepler ve kanallar. Bademcikler giyinmiş emiş, basınç etkisi altında lacunae serbest bırakılır ve daha sonra bir ilaç maddesi ile doldurulur. Bu prosedür, mekanik olağan yıkamaya kıyasla en iyi sonucu verir. Tabii 5 ila 15 yıkama arasında hesaplanır. Günde iki kez iki kez durulayın. Kronik hastalıkta bile, tedavinin etkisi altı aydır mevcut.

Yıkamak yanı sıra, unutma ağız hijyenive. Yemekten sonra, ağız boşluğunun kaynamış su ile durulanması tavsiye edilir. Bu prosedür bademcikler üzerinde ek bakterilerin yutulmasını önlemek ve ayrıca tüm gıda kalıntılarını gidermek için gereklidir. Yıkama sizin için hoş olmayan bir işlem olacaktır. Unutmayın, bu rahatsızlığın tedavisi değil, sonuçlarının ortadan kaldırılmasıdır. Ve bir rahatsızlığı önlemek için daha sonra tedavi etmekten daha iyi olduğu unutulmamalıdır.

Cihazla Yıkama - Tonsillor

Ultrason aparatı Tonzillore bademcik iltihabının tedavisinde en üst sırada yer alır. Ultrason dalgaları İlaca çözünebilir bileşenlerin dokuya çok daha iyi nüfuz etmesine katkıda bulunur. Pürülan ve protein oluşumlarını yok ederler, iltihabı bastırırlar, rezorpsiyonu ve anesteziyi desteklerler, damarlardaki spazmı rahatlatırlar. Vakum yardımı ile, lakunanın zayıf içeriğinin mükemmel bir emişi vardır ve işlem sırasında dokuların kendileri tarafından travmatize edilmesi sağlanır.

Yöntemin inkar edilemez avantajları vardır:

 • Antibakteriyel ilaçların aksine, bakterilerde ultrasona direnç yoktur ve üretilmez.
 • Bademcikler belirli nozullarla yıkanabilir. Ultrason, bakteriyel bileşeni mekanik bir yöntemle ortadan kaldırır ve ilacın salgı bezlerinin boşaltılmış boşluklarına ilacın kalitatif penetrasyonunu destekler. Bu düet sayesinde, tedavinin etkisi çoğalır.
 • Prosedür biraz zaman alır ve yaralanmalara sebep olmaz. Ekler kan dolaşımında enfeksiyon riskini ortadan kaldırırken, oral mukozaya zarar veremez. Cihazın çocukların ve yetişkinlerin tedavisi için ekleri vardır.
 • İlaç, hem remisyon döneminde hem de hastalığın alevlenmesi sırasında kullanılır. İlaç, alerjik reaksiyonlara ve dysbiosise neden olmazken, antibiyotik dozunu azaltmayı mümkün kılar. Tedavi süresini azaltır ve komşu organlara komplikasyon ve enfeksiyon riskini azaltır.
 • Tek olumsuz, ilacın hamileliğin ilk 3 ayında kullanılması yasaktır.

Sonuç

Hastanın bademcik iltihabı kronik olması durumunda, hastanın tüm oral mukozasını incelemek gerekir. Bu gereklidir bağışıklığı stabilize etmek, bademciklerin yapısını normal bir şekilde geri yükler. İyi bir etki elde etmek için sadece bir kızarma kullanmak gerçekçi değildir. Bu yüzden tedaviye kapsamlı bir şekilde yaklaşmanız gerekiyor. Sana sağlık diliyorum.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

, . , ., ., ,...

Erişkinlerde kronik farenjit - semptomlar ve tedavi

Kronik farenjit, mukoza zarında ve farenksin lenfoid aparatında kronik bir inflamatuar sürecin yer aldığı bir hastalıktır.Hastalığın ana nedenleri: kontamine hava, sigara ve alkol kötüye uzun süreli inhalasyon.