Loading

Ilk doktor

Bugün, bu hastalıktan muzdarip olanların sayısı her yıl artmaktadır. Bu gerçeği açıklamak bir yandan basit gibi gözükse de öte yandan o kadar da kolay değildir - hastalığa etki eden yaşam tarzı, çevre, kötü kaliteli yiyecek ve benzeri olabilir. Bu insanların çoğunun bademcik yıkama olasılığı hakkında bilgi yoktur. Bu makalede tedavi yöntemleri açıklanmaktadır. Plak birikmeye başlayan kişiler için bademciklerin düzenli olarak temizlenmesi önemlidir, bu da ağızdan ve diğer hastalıklardan kokuya neden olur.

Evde bademcikler yıkama ve temizlik yolları

Bugün bademcik iltihabı gibi bir hastalıktan muzdarip insanların sayısı çok yüksektir. En doğru tedavi yöntemi bademciklerin yıkanması olarak kabul edilir. Prosedürün kendisi basittir, doktor antiseptik solüsyon ve özel bir nozul ile doldurulmuş özel bir şırınga kullanır.

Ne yazık ki, çoğu insan zaman eksikliğinden muzdariptir ve bu nedenle tedavi ile ertelenir ve buna bağlı olarak durumu daha da şiddetlendirir. Neyse ki, lacuna durulamak için, doktora bir yolculuk yapmak gerekli değildir, ancak bu olmadan. Yine de hastalık kontrol edilmeli.

Bademcikleri yıkamak için ilk sinyal kötü nefes, yutulduğunda ağrı, boğazda koma varlığını hissetmek. Emin olmak için, aynadaki boğazına bakmalısın. Püy veya plak varlığı zaten bir inflamatuar süreci gösterir.

Ama palatine bademciklerin lakunalarını yıkamak için boğazın durulanması etkisi nedir? Prosedür sırasında, farenks, yeme süreci sırasında ve hayati aktivitenin diğer aktiviteleri sırasında ortaya çıkan sekresyonların birikmesinden temizlenir ve ayrıca ek nemlendirmeyi de geçirir. Aynı zamanda, durulama sıvısı lakuna üzerinde terapötik bir etkiye sahiptir. Bu daha sonra balgam söktürmeyi arttırır, ağızda kuruluğu azaltır ve hoş olmayan bir koku giderir.

Özel bir durumda, hastanın ülseratif lezyonları olduğunda, bademciklerin lakazını yıkarken, bademciklerin etkilenen bölgesi üzerinde de terapötik bir etki yapan zayıf madde çözeltileri uygulanır.

Evde bademciklerin lacunalarını yıkamak ve temizlemek için etkili yollar

Yani, prosedürü çeşitli yollarla gerçekleştiriyoruz:

Yöntem No. 1 Yıkama işleminin gerçekleştirilebileceği yöntem furakilin çözeltisi ile durulanır. Çözelti aşağıdaki gibi hazırlanmalıdır: bir bardak ılık su ve iki tablet Furacilin. Bir iğnesiz bir şırınga içinde tüm bu sulama ve boşlukları yürütmek, ancak şunu unutmayın - Onunla tükürmek gerekir bakterileri yıkanmış çünkü her durumda, çözüm yutma. Böyle bir prosedür plak geliştikçe yer almalıdır.

Yöntem numarası 2 Bu bademcikler yıkama yöntemi daha kolaydır, çünkü ek bileşenler satın almanıza gerek yoktur - salin solüsyonu yapın. Bir bardak ılık su ve bir kaşık tuz - tüm bu karışım tamamen eriyene kadar karıştırılır. Bundan sonra, durulamaya başlayabilirsiniz: bir iğneyi iğne olmadan yazın ve lakunayı yıkayarak yıkayın. Bunu yapamazsanız, akrabalardan yardım isteyin. Bu prosedür mümkün olduğunca sık yapılmalıdır.

Bir şırıngadan korkarsanız, pamuklu ped veya çubukla değiştirebilirsiniz. Kullanım şekli: Bir parmağınızın etrafına pamuk ya da disk sarın, bir solüsyonda nemlendirin ve hafif basınç altında bademcikler üzerinde aşağı doğru hareket ettirin gibi durulayın. Pamuk yünü üzerinde lakunlardan çıkardığınız baskınları görebiliriz. Pamuk yünü değiştirin ve tamamen temizlenene kadar tekrarlayın.

Yöntem numarası 3 Evde bir alkol çözeltisinde Klorofil yapabilirsiniz. Bu ilaç, doğal savunmayı öldürmediği için, zarar görmüş dokuların iyileşmesini ve iyileşmesini çok iyi desteklemektedir. Bunun için ilacı ve ılık suyu alın - 1: 5 oranında karıştırın. Çokluk vesilesiyle doktora açıklık getirmek gerekir, çünkü bu bireysel bir gösterge olabilir. Böyle bir çözümde günde üç defa "kendinizi şımartabilirsiniz". Ama gerekli konsantrasyonda zaten tüm yararlı özelliklere sahip hazır bir ilaç "Tonzil" satın almak için en kolay yolu.

Alkol solüsyonunda klorofililpt (% 1) de tedaviye yardımcı olacaktır. Bu ilaç ağız boşluğunu dezenfekte eder, analjezik ve anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Çözeltiyi 1 çorba kaşığı Chlorophyllipt oranında 10 yemek kaşığı suya karıştırın. Tabii ki, kendi kendine ilaçlama bir seçenek değildir, bu yüzden bir çözüm ve kullanım sıklığı seçerken, bir doktora danışın.

Şifalı otlar arasında da bizim durumumuzda yararlı olacak olanlar da vardır. Et suyu nane, papatya, nergis, okaliptüs, meşe kabuğu ve adaçayıdan hazırlanabilir. Suyu şu şekilde hazırlanır: Otları öğütün, kaynar su dökün, soğutun, ardından oda sıcaklığına kadar ısıtın.

Bademciklerin lacunalarını evde yıkamanın avantajları

Bademciklerin yıkanmasının, kronik bademcik iltihabı ile mücadele etmenin en etkili yöntemlerinden biri olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca, uzun vadeli bir etki elde etmek için, yılda bir kez olmak üzere benzer bir tedaviye tabi tutulması tavsiye edilir. durumda çalışmıyorsa Sıklıkla, bu tür yıkama uygulanması önemli bir etki verir: amigdala önemli ölçüde sıkıştırılmış, hacmi düşürülmüş boşluklar olan bunlar, anjin durdurma bölgesel lenf düğümlerinde iltihabı azalır, patolojik içeriğinden muaftır, düşük dereceli ateş, ağrı yok, hastanın genel durumu geliştirir eklemlerde ve diğer zehirlenme fenomenlerinde.

Bademciklerin yıkanması, bademcik iltihabı, bademcik iltihabı, burun iltihabı, farenjit ve diğer KBB hastalıkları için terapötik bir prosedürden başka bir şey değildir. Bu prosedür, t, böyle bir teşhis konulmuştur kimse üzerinde değildir. Bu lenf sıvısı ile enfekte patolojik birikiminin (irin pürülan fişler) çıkarılması amaçlanmaktadır için., Etkilenen bölgelerde epitel, yanı sıra inflamasyon odağında dezenfeksiyonunu dökülmüş.

Ayrıca, yıkama prosedürü en az beş kez yapılmalıdır. Antiseptik ve nozullar içeren özel bir şırınga ile taşıyın. Böyle bir çözeltinin bileşimi, teşhis edilen hastaya göre doktor tarafından kesin olarak belirlenir. Özellikle antibiyotiklerin kullanımında etkilidir ve bu da patojen floranın yeniden üretimini geciktirmeye yardımcı olur. Prosedür gerçekleştirildikten ve patolojik içerikler çıkarıldıktan sonra, özel ilaçlar lakuna boşluğuna, örneğin propolis'e sokulur.

Ayrıca tedavi sırasında, ağız hijyeni hakkında unutma, normal su yedikten sonra her defasında boşluğu durulamaya değer. Herhangi bir yiyecek kalıntısı mikroorganizmaların gelişimi için bir ortam olarak hizmet edebilir. Tedavi süresince bademciklere zarar verebileceğinden katı yiyecek almamak daha iyidir. Eğer bir şey bademciklere zarar verirse, o zaman püy hemen kan alır.

Eğer bademcikler palatine yaylar arasında derinde bulunur ve bunlarla kaynaşırsa, durulama etkisizdir. hastalıklar zihinsel hazırlayıp alımı öncesinde iki saat boyunca yemek yemeli bademcikler lacunae yıkama işlemlerinden önce - Böyle KBB muzdarip insanlar için tavsiye gelince.

Palatine bademcikler yıkamak geleneksel yollar

Bugün, lenfatik sistemin hastalıklarını tedavi etmenin birçok yolu vardır. Bunlardan biri bademciklerin yıkanmasıdır. Şu anda, prosedürü yürütmek için üç etkili yol vardır:

 • şırınga,
 • derin ultrasonik
 • ve vakumlu kızarma.

Prosedürün kendisi oldukça hızlı: Sekiz ila on saniye. Bunu yapmak için bir sandalyeye oturun, ağzınızı geniş açın, dilinizi dışarı çekin ve başınızı öne doğru hafifçe eğin. Şu anda nefes alamıyorsun. Bir antibiyotik solüsyonu ile yıkarken, lacunas ilk önce tuz çözeltisi ile yıkanmalı ve daha sonra bir ilaç içine dökülmelidir.

Nasıl bademcikler bir şırınga lacunae ile yıkamak için?

Yıkama, her şeyden önce, durulama yapmaya müsait özel bir şekle sahip olan "guttural" adı verilen özel bir şırınga yardımıyla gerçekleştirilir. Bu şırınganın ucu, lacuna içine enjekte edilir ve sıvının yaratılan basıncında, tıkaçlar, lakuna oluşturan, yıkanır.

Durulandıktan sonra ağzına giren sıvı, hasta tepsiye tükürmelidir. Bademciklerin lakunası her gün zayıf bir potasyum permanganat çözeltisi, furacilin, rivanol,% 1 iyot çözeltisi ile yıkanmalıdır. Prosedür geçtikten sonra hasar gören lakuna bölgesi% 1 iyot veya lapis ile temizlenmelidir.

Bir şırınga ile yıkama yönteminin, teknik tekniği ile ilgili bir takım dezavantajlara sahip olduğuna dikkat edilmelidir:

Şırınga, özel kavisli kanülü birleştirir ve doktorun görüşüne dayanır, lakunaya yol açar ve ilacın bir solüsyonu ile durulanır.

Bu yöntem tüm lakunların drenajını sağlamaz. Bunun nedeni, kanülün küçük boşluklara girmesine izin vermeyen çapıdır.

Yıkanmış lacuna tamamen temizlenmez ve bazen solüsyon akışlarının enfeksiyonu daha derindir.

Prosedür sırasında bademciklerin laklanı yaralanır, bu da yaralanmaya ve doğal tahliyenin azalmasına ve ayrıca kronik hastalıkların dekompansasyonunun yoğunlaşmasına neden olur.

Kronik hastalıklarda, 15 prosedürün yıkama süreci her iki üç ayda bir tekrarlanır. Ayrıca bu tür hastalıkların tedavisinde vakum yöntemi (özellikle kronik bademcik iltihabı tedavisinde) kullanın.

Bademcikler lacunae yıkamak nasıl?

Vakum metodu, yıkanmış tortu ve tıkaçların emildiği bir antiseptik solüsyon ile yıkanmaktadır. Tedavinin seyri on ila onbeş yıkamadan oluşur. Uzun süreli bir etki elde etmek için, doktorlar 1 yıllık aralıklarla birkaç ders almanızı önerir.

Daha karmaşık ve etkili bir yöntem, derin vakum ultrasonik durulamadır. işlem yüksek amplitüdlü düşük frekanslı bir ultrason etkisi altında, sıvı tıbbi çözelti içinde yer alır. bademcik yüzeyine yönlendirilir nedeniyle kavitasyon değişen ses basıncı, akustik taşma ve yüksek hızlı sıvı jeti, zararlı içerik yüzey uzantısı ve kript ve boşlukların açılması ve elüsyon protein kaplamaların yıkanması imha tarafından sağlanır. Sonuç olarak, süreç bademcikleri temizlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olur.

Bezlerin evde yıkanması

Bademciklerin yıkanması, fizyoterapötik bir prosedür olup, bu sırada patolojik sekresyon, lenfoid dokulardan çıkarılır - pürülan eksüda, detritus, mukus. KBB organlarının sistematik sanitasyonu, inflamasyon odaklarında doğrudan doğruya catarral süreçlerin gerilemesini hızlandırır ve bu da iyileşmeye katkıda bulunur. Bademciklerin evde yıkanması, özel tıbbi cihazlar veya enjeksiyon için şırınga yardımıyla gerçekleştirilebilir.

Makalenin içeriği

Bezlerin pürülan çökellerden ve patojenlerden saflaştırılması, doku reaktivitesinde ve buna bağlı olarak lokal immünitede bir artışı destekler. İnflamasyondan etkilenen dokuların antiinflamatuar solüsyonları dezenfekte ederek tedavi edilmesi, infiltratların emilimini hızlandırır. Fizyoterapötik ölçümler sıklıkla orofarenksin mukozada akut ve kronik enflamasyonu tedavi etmek için kullanılır: bademcik iltihabı, larenjit, trakeit, farenjit, vb.

Fizyoterapinin amacı

Lokal tedavi palatine bademciklerin yapısının anatomik özelliklerinden dolayı KBB organlarının mukoz membranlarında patolojik süreçlerin gerilemesini hızlandırır. Eşleştirilmiş organlar, yarık benzeri kurslar ve oyuklar ile delinmiş lenfadenoid dokudan oluşur - foliküller ve lakunlar. Patolojik süreçlerin yokluğunda, makrofajlar, plazositler ve T-lenfositler, immüno-kompetitif hücreler sentezlenir ve bunlar, vücuda giren patojenleri yok eder.

Vücudun direncini azaltmak lenfadenoid dokularda (bezler) koruyucu hücrelerin konsantrasyonunda bir azalmaya yol açar. Eşleştirilmiş organlarda çok sayıda patojen birikimi enfeksiyöz ve alerjik reaksiyona yol açarak inflamasyona neden olur. Mukoza zarının ödemi, bademciklerin kendi kendini temizlemesini önler, bu da pürülan kitlelerin, yiyecek ve detritus parçacıklarının birikmesine yol açar.

Bezlerin tıbbi solüsyonlarla yıkanması sadece dokuların patolojik sırrından arındırılmasına değil, rejenerasyon işlemlerinin hızlandırılmasına da katkıda bulunur.

Orofarenksin antiseptikler ile düzenli olarak sulanması, patojenik floranın tahribatına ve yerel bağışıklığın artmasına yol açar. Sanitasyon prosedürleri, iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olan mukoza zarının akut iltihaplanması aşamasında kullanılabilir.

araçları

Özel cihazların yardımıyla pürülan tıkaçlardan ve detrituslardan bezlerin temizlenmesini içeren tedavi prosedürleri gerçekleştirilir. Geleneksel sulamadan farklı olarak, yıkama, basınç altında yapılmalıdır. Sadece bu durumda, pürülan eksüdadan boşlukları mekanik olarak temizlemek mümkündür. Evde dezenfektan önlemleri uygulamak için aşağıdaki türde cihazlar kullanılabilir:

 • İrrigator - plastik bir hazneye ve sıvının basınç altında beslendiği bir tüpe sahip küçük bir cihaz;
 • enjeksiyon için şırınga - pistonlu basınç altında tıbbi çözümleri kaldırmak için tıbbi bir araç;
 • inspiratörü - antiseptik preparatlarla orofarenks mukoza zarının sulanması için cihaz.

Yumuşak dokulara mekanik hasar vermemek için metal iğneler olmadan kullanılan şırıngaları yıkamak için.

Maksimum terapötik etkiyi elde etmek için, ayarlanabilir bir kafa ile irrigator kullanmak daha uygundur. Ayrıca, özel kavisli nozullara sahip şırıngalar, hemen hemen her eczanede satılan pürülan tıkaçlardan boşlukları temizlemek için kullanılabilir. Uzmanların bademciklerin ayaktan tedaviye alındığı bu şırıngalardır.

Prosedür için hazırlanıyor

KBB hastalıklarının lokal tedavisi boğazda bir rahatsızlık olduğunda başlamalıdır. Bademcikler üzerindeki beyaz bir kaplama, lenfadenoid dokularda bakteriyel veya fungal floranın gelişimini işaret eder ve bu da çözelti antiseptiklerinin yardımıyla ortadan kaldırılabilir. Bir iyileştirme prosedürü için hazırlık aşağıdakileri içerir:

 1. Antibakteriyel sabun kullanarak hijyenik el tedavisi;
 2. Orofarenksin tuzlu su veya tuzlu su çözeltisi ile ön durulanması;
 3. Oda sıcaklığının tıbbi solüsyonunun hazırlanması.

Bademciklerin saflaştırılması işleminde, sıvı akışı doğrudan pürülan tıkaçlar tarafından bloke edilen lakunaya yönlendirilmelidir.

Boğazın tuzlu su ile durulanması, mukozanın viskoz sekresyondan temizlenmesini sağlar. Bu, dokuların geçirgenliğini ve buna bağlı olarak antiseptiklerin aktif bileşenlerinin lezyon bölgelerine nüfuz etme olasılığını arttırır.

Bezleri yıkamak için talimatlar

Lenfoid dokuların patolojik bir sırtan temizlenmesi, bir aynanın önünde gerçekleştirilmesi daha uygundur. Teslim edilen sıvının başının kontrolü ve bademciklerin muamele alanı, prosedürün etkinliğini birçok kez değiştirir. Hasta tarafından hangi temizlik yöntemi kullanılırsa, sanitasyon faaliyetlerini yaparken aşağıdaki tavsiyelere uyulmalıdır:

 1. Bezleri yıkadan önce, ilaç çözeltisi ve pürülan kitlelerin emilimini önlemek için nefesini tutmanız gerekir;
 2. Terapi sırasında biri başını geriye eğmemelidir, çünkü bu sadece sıvının solunum yoluna girmesine katkıda bulunur;
 3. 20 ml kapasiteli bir şırıngada 37-38 dereceye ısıtılmış antiseptik toplanır;
 4. Şırınganın nozulu, iltihaplı bademciğe yönlendirilir ve daha sonra, pistona keskin bir şekilde basılır;
 5. Ağızdaki birikmiş sıvı tükürür ve her amigdala için prosedürü en az 4-5 kez tekrar eder.

Basınç altındaki bezleri lenfadenoid doku yüzeyinde mekanik hasarla yıkamayın.

Enflamatuar süreçleri şiddetlendirirken, sanitasyon prosedürleri günde en az 4-5 kez yapılır. Seanstan sonra, pus temizlenmiş dokuları yağlı antiseptiklerle - "Yoks", "Lugs", vb.

Yıkama müstahzarları

Fizyoterapötik tedavinin etkinliği, büyük ölçüde kullanılan ilaçların etkinliğine bağlıdır. Geleneksel tıp, anti-enflamatuar, antimikrobiyal, dezenfekte edici ve analjezik özelliklere sahip çeşitli ilaçlar sunabilmektedir. En güvenli ilaçlar arasında, bileşimlerinde sentetik bileşenler içermeyen ilaçlar bulunur.

Mukus boğazında lokalize olan enfeksiyonların tedavisinde en sık kullanılan ilaç tipleri kullanılır:

 • "Tantum Verde" - bir anti-enflamatuar ilaç analjezik etkisi, bileşenleri prostaglandinler ve inflamatuar mediatörlerin sentezini inhibe;
 • "Iodinol" - antiseptik dezenfektan, antiflojistik ve dekongestleme araçları;
 • "Povidon", bakteriyostatik, antimikotik ve antiviral etkinin iyot içeren bir çözeltisidir;
 • "Eludril", bademcik iltihabı, farenjit, diş eti iltihabı, vb. Tedavisi için durulama çözeltisi olarak kullanılan analjezik ve anti-ödematöz etkinin bir antiseptikidir;
 • "Etakridin" - anti-enflamatuar ve anti-ödemli, antispastik ve dezenfekte edici özelliklere sahip antibakteriyel madde;
 • "Furatsilin" - antimikrobiyal etkinin hazırlanması, lenfadenoid dokularda pürülan iltihaplı süreçlerin gerilemesini hızlandırır;
 • "Elekasol", anti-enflamatuar ve antitrombotik özelliklere sahip olan dezenfeksiyon etkisinin bir fitokimyasal ürünüdür.

Yukarıdaki ilaçların bazıları, çocuk terapisinde kullanımlarının olasılığını dışlayan alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Okul öncesi çocukların tedavisi için adaçayı, şifalı papatya, meşe kabuğu, propolis, ıhlamur vb. Bunlar, lenfadenoid dokuların epitelleşmesini hızlandıran ancak belirgin alerjik reaksiyonlara neden olmayan fitonidleri, tanenleri ve organik asitleri içerir.

Bademciklerin vakum temizlemesi

Bıldırcınların vakum yöntemiyle yıkanması - lenfoid dokuların vakum aspirasyonu sırasında, pürülan kitleler kriptlerden uzaklaştırılır. Ev terapisinin etkisiz olması durumunda donanım tedavisi kullanılır. Vakumlu yıkama, ultrasonik titreşimler üreten "Tonsillor" aparatının yardımıyla gerçekleştirilir. Düşük frekanslı dalgalar, infiltratların emilimini ve palatine bademciklerin lakunalarından gelen patolojik sırrın tahliyesini uyarır.

Lenfoid dokuların ultrasonik temizliği iltihaplı bezlere sabitlenen özel ataşmanlar yardımıyla gerçekleştirilir. Pürülan içerikleri emdikten sonra, lezyonlar, bezlerdeki patojenik florayı yok eden antiseptik ilaçlar ile tedavi edilir. Tonsillor tarafından yaratılan kavitasyon nedeniyle, preparatların aktif bileşenlerinin emilimi iyileşir ve bu da iyileşme hızını etkiler.

Enfeksiyöz hastalığı ortadan kaldırmak için, sadece kompleksin uygulanması durumunda mümkündür, örn. lokal ve sistemik tedavi. Bezleri yıkamanın yanı sıra, etiyolojik etkinin antibiyotiğini almayı unutmamalısınız ki bu da inflamasyonun nedenini ortadan kaldıran bir patojenik floradır.

Bademciklerin lacuna evde nasıl yıkar

Lacunas - bademcikler içinde yer alan kanallar (lümenler, "cepler"). Üst solunum yolu hastalıkları sırasında, lökositler, gıda partikülleri ve patojenik bakteriler lakunada birikir. Tedavi zamanında başlanmazsa ve tıkanıklık ortadan kaldırılmazsa, bademcikler iltihaplanır, bademcik iltihabı gelişir. Doktor ofisini ziyaret etmeden lacunas nasıl yıkılır? Bunun için ne anlama geliyor? Evde bademcikleri yıkamakla ilgili her şey bu yazıda öğreneceksiniz.

Ağız boşluğunun kendi kendine tedavisi (durulama, durulama, sulama) sadece kulak burun boğaz uzmanı ile görüştükten sonra gerçekleştirilir. Bademcik iltihabının ilk semptomlarında (boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, ateş) hemen doktora başvurmalısınız.

Bademciklerin lakunlarını tıbbi bir kurumun duvarları dışında yıkamaktan mı? Sadece pürülan enfeksiyonu ortadan kaldırmakla kalmayıp aynı zamanda iltihaplanmayı da ortadan kaldıran antiseptik ve antibakteriyel ilaçlar.

Evde lacunae yıkamak için en uygun fiyatlı araçlar:

 • tuzlu çözelti;
 • iyot;
 • soda;
 • alkol içeren çözümler;
 • furatsilin;
 • tuzlu çözelti;
 • bitkisel soğurmalar.

Bademciklerin lacunae evde nasıl yıkanır? Bunu yapmak için, iğneli veya yumuşak uzun uçlu küçük bir şırınga olmadan bir şırıngaya (10 ml) ihtiyacınız vardır. Yıkama prosedürü aynanın önünde yapılmalı ve bademcikler lakunaya yakın sulamaya çalışılmalıdır.

Ağız boşluğunun tedavisinden önceki ilk aşama, bitkisel kaynatma veya kaynamış su ile durulanır. 2 damla iyot ya da tuzlu su çözeltisi eklenerek bir furakilin, soda-tuz çözeltisi çözeltisi, şırıngalanır (şırınga).

Bu bademcikler mümkün olduğunca yakın getirilir, lacuna bir ilaç spreyi ile tedavi edilir. Kanalların içinde, bir şırınga veya şırınganın ucu yerleştirilemez, amigdalanın yüzeyi hasar görebilir ve irin kan akışına girebilir.

Sıvı basıncından dolayı, pürülan tıkaçlar bezlerden dışarı yıkanır, boğazdaki ağrı azalır, hastanın durumu iyileşir.

Boğaz, her yemekten sonra günde en az 5 kez tedavi edilmelidir. Prosedür sırasında, çok sayıda patojen içerdiğinden, sızan sıvının sürekli tükenmesi gerekir. Bu yapılmazsa enfeksiyon içeriye girebilir ve larinks, akciğerler, bronşlarda iltihaba neden olabilir.

Bağımsız olarak lakonu yıkamak, su rejimini gözlemlemek ve ek ilaçlar almaksızın çalışmaz. Bir hastanede, özel şırıngalar ve iğneler, vakum, ultrason cihazları kullanılarak yıkama yapılır. Bademcik iltihabı tedavisi için tıbbi yöntemler, ev prosedürlerinden çok daha etkilidir.

Laklanın bağımsız tedavisinin, hastalığın seyrini arttırabileceğini, ağız mukus zarını ve farenksini yaratabileceğini unutmayın. Hastalığın ilk belirtilerinde kendi kendine ilaç verme, doktordan yardım isteyin.

Ayrıca okumak ilginç: iştahı azaltmaktan

Bademcik iltihabı ile kızarma

Kronik bademcik iltihabı sürekli izleme gerektirir. Ayrıca, sık görülen alevlenmeleri önlemek için böyle bir rahatsızlık periyodik olarak tedavi edilmelidir. Bademcik iltihabı içinde tüylü bademcikler, hem otolarynologistin ofisinde hem de evde yıkanır. Bu prosedürün amacı, bakteriyel floranın yeniden üretim aktivitesini azaltmak ve bezlerin lakunlarını tıkaçlardan temizlemektir.

Bildiğiniz gibi, lenfoid doku bakteri besler, bu nedenle stafilokok ve streptokok etkisi altında bademcikler hızla büyür ve gevşer. Bu süreç, kronik tonsillite yol açan sık bademcik iltihabı ile kolaylaştırılmaktadır.

Düzensiz bir yüzeyde ve gevşek bademciklerin lakunalarında, yiyecek parçaları birikmekte ve bu da trafik sıkışıklarının oluşmasına ve patojen floranın yayılmasına katkıda bulunmaktadır. Bu işlemi önlemek için bademciklerin durulayarak periyodik olarak temizlenmesi gerekir.

Bademcikler yıkama yöntemi Artıları

Bezleri yıkayarak boğazın bakterilerden arıtılması bir dizi avantaj sağlar:

 • etkili ve kalıcı sonuç. Bir bademcik yıkama kursundan sonra, kronik bademcik iltihabı uzun bir süre için kendini hatırlatmaz ve bu da anjin gelişmesi riskini azaltır;
 • İşlem sırasında, antibiyotiklerin, damlalıkların ve enjeksiyonların oral uygulamasının aksine, bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz bir etkisi olmayan lokal antibiyotik tedavisi uygulanır;
 • güvenliği. Bu yöntem, mukus yaralanmasına veya bezlere zarar veremez. Yıkama sırasında bademciklerin kanaması olabilir, ancak bu tür işlemlerden sonra lenfoid doku iyileşir ve iyileşir;
 • Antibiyotiklerin topikal olarak kullanılması nedeniyle, prosedür yılda birkaç kez yapılabilir. Aynı zamanda, ağız boşluğu, bağırsak veya dişi üreme organlarında disbakteryoz riski yoktur;
 • antibakteriyel ilaçların iç kullanımında olduğu gibi alerjik reaksiyon riski yoktur;
 • tedavinin düşük fiyatı. Devlet polikliniklerinde hasta sadece ilaç maliyetini öder. Özel tıp merkezlerine gelince, her hizmet için bir oran sistemi vardır;
 • Hem çocuklar hem de hamile kadınlar için böyle bir prosedür izin verilir;
 • Boğazın lor yakınında yıkanması tonsillektomiden kaçınmanıza izin verir.

Modern kulak burun boğaz uzmanları bademciklerin korunmasını destekler ve en aşırı durumlarda çıkarılmaları için kanıt verirler. Bademciklerin kronik bademcik iltihabında düzenli olarak yıkanması, hastalığın uzamış bir gerileme durumuna geçişini teşvik eder. Bu ameliyattan kaçınmanıza ve bademcik tutmanıza izin verir.

Kontrendikasyonlar

Bu prosedürün bu kadar büyük avantajlarına rağmen, yıkama herkese gösterilmiyor. Aşağıdaki kontrendikasyonlar, bademcik kızarma cihazının aparat versiyonu ile daha ilgilidir:

 • açık form tüberküloz;
 • Sık kalp krizi ile hipertansiyon;
 • malign oluşumlar;
 • akut bulaşıcı hastalıklar;
 • aterosklerozun şiddetli formları;
 • solunum yolu hastalıklarının akut fazı;
 • gebeliğin ilk ve son üç aylık dönemi.

Evde bademcikler lacunae yıkamak nasıl

Zaman eksikliği nedeniyle, herkes bezleri yıkamak için polikliniği ziyaret edemez. Neyse ki, bu prosedür evde yapılabilir. Boğazın evdeki sanitasyonu şu yollarla gerçekleştirilir:

 • furacilin çözeltisi. Bir bardak ılık su için 2 tablet antiseptik oranında hazırlanır;
 • tuzlu çözelti. Bir kaşık sofra tuzu veya birkaç deniz tuzu kristali bir bardak ılık suda çözülür;
 • gargara için hazır çözümler - Givalex, Chlorophyllipt, Tantum Verde, Stomatidin. Yıkamadan önce, bu müstahzarlar çok konsantre oldukları için su ile seyreltilmelidir;
 • bitkisel soğurmalar. Bu amaçla, bir eczanede alınabilen boğaz ağrısının tedavisi için şifalı otlar topluluğu mükemmeldir. Papatya, adaçayı, nane, meşe kabuğu, nergis vb.

Bademcikler evde yıkamak aşağıdaki gibi olabilir:

 • Prosedür bağımsız olarak gerçekleştirilirse, büyük bir aynaya ve iyi bir aydınlatmaya ihtiyacınız olacaktır;
 • Çözelti tek kullanımlık bir şırıngaya (iğne olmadan!) çekilir, daha sonra ağzın iyi açılması ve amigdalaya getirilmesi gerekir;
 • Yıkama, şırınganın ucu bademciklerin lakunalarına gelecek şekilde yapılmalıdır - o zaman pozitif ve kalıcı bir etki verecektir;
 • Prosedür sırasında sık sık kusma olacaktır, bu nedenle şırınganın içeriği hızla salgı bezi kanallarına sıkılmalıdır;
 • Çözümü yutmak imkansızdır - sulamadan sonra hemen tükürmek gerekir;
 • bir şırınga ile durulamadan rahatsızlık duyuyorsanız, iki parmağınız üzerinde steril bir bandaj yaratabilir, bir solüsyonda ıslanabilir ve bademciklerin aşağıdan yukarıya doğru silinmesi için basınç kullanabilirsiniz.

Çok daha rahat ve daha dikkatli bademcikler ENT ofisinde yıkanır. Bunun için üç yöntem var:

 • Özel bir nozul ile büyük bir şırınga kullanarak. Prosedür, ev yıkamasına benzer, ancak nozül sayesinde, palatine bademciklerin kanalları daha iyi temizlenir;
 • Bademcikler aletle doldurma Tonsillor. Salmastra üzerinde, içine basınç uygulanmış bir vakum kabı konur, antiseptik bir çözelti dağıtılır ve hemen emilir. Bu yöntem kronik tonsillite karşı mücadelede en etkili olarak kabul edilir;
 • ultrason ile kombinasyon halinde saflaştırma ve lakunanın iyileşmesini hızlandıran ilaçların uygulanması. Bu prosedür aynı zamanda Tonsillor aparatının yardımıyla gerçekleştirilir. Ultrason patolojik mikroflorayı öldürür ve bademciklerin kanallarındaki mantarı seyreltir, sonra iyileşme çözeltisi enjekte edilir.

Bademciklerin sterilize edilmesinin poliklinik yöntemleri, uzun süre kronik bademcik iltihabının unutulmasına yardımcı olur. Yılda 5-10 prosedürden 1-2 ders yeterlidir, böylece hastalık uzun süreli remisyon aşamasına geçmiştir.

Bademcikler daha yıkanır

Bademcik iltihabı ile boğaz ağrısı, antiseptik bir çözelti ile saf veya bir antibiyotik ilavesi ile gerçekleştirilir. Hipoalerjenik, toksik olmamalı ve mukoza zarının yanmasına neden olmamalıdır. Ayrıca antiseptik, bademcikler üzerinde çoğalan ve fungal floranın büyümesini engelleyen streptokok ve stafilokokları etkili bir şekilde yok etmelidir.

Genellikle, kulak burun boğaz uzmanları Furacilin, Miramistin, Klorheksidin ve bakteriyofajları tercih eder. Bademciklerin iyileşmesi için hormonal hidrokortizon merhem kullanılır. Hastanın güçlü bir gag refleksi varsa, larenks, lidokain ile anestezik bir sprey ile püskürtülür.

Bademciklerin yıkanması kronik tonsillite karşı mücadelede etkili bir araçtır. Bu prosedür, bakteriyel floranın, gıda artıkları ve pürülan tıkaçların boğazını temizlemenizi sağlar. Bir klinikte veya hastanede bademcikler temizliği için en etkili üç yöntem vardır. Vakumlama en olumlu geri bildirimi kullanır ve en etkili yöntem olarak konumlandırılır. Ayrıca bademciklerin evde yıkanması da mümkündür - bu aynı zamanda boğazdaki ağrıyı uzun süre unutmaya da yardımcı olacaktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bademcik iltihabından bademcik iltihabını ve hastalığı teşhis ve tedavi etmeyi ayırt eden şey nedir?

Tonsillit ve angina arasındaki fark nedir? Böyle bir soru genellikle bir kulak burun boğazının ofisinde duyulabilir.

Bir yetişkinde larenjit nasıl tedavi edilir

Larenjit, larinkste akut veya kronik bir enflamatuar süreçtir. Enflamasyon sınırlı veya yaygın olabilir, izolasyonda ilerler ya da yenidoğanın semptomları ve solunum yolunun diğer kısımları eşlik eder.