Loading

Boğazdan propolis

Yaşam boyunca, insanlar genellikle boğaz ağrısı gibi bir semptomla karşılaşırlar. Tedavi için birçok yol vardır ve antibiyotik tedavisi her zaman gerekli değildir. Bu nedenle hastalık patojenik bakterilerden kaynaklanmıyorsa, boğaz ağrısıyla halk ilaçları oldukça etkilidir. Çeşitli şifalı bitkilerin tentürlerini uygulayın, inhalasyon, durulama, farinksin özel formülasyonları ile sulanması. Ayrıca, propolis kullanımı boğaz hastalıklarının tedavisinde yüksek bir etki göstermiştir. Bu madde iyi iltihap giderir, terleme, mükemmel bir antiseptiktir.

Makalenin içeriği

Tedavi özellikleri

Boğaz ağrısı olan propolis, hoş olmayan hislerden kurtulmak ve patojenik mikroorganizmaların etkisini zayıflatmak için zararsız ve etkili bir yoldur. Arı yapıştırıcısı olarak da adlandırılır - bu, arıların üretildiği doğal bir maddedir. Doğada, bu ilaç aynı zamanda bir antiseptik olarak işlev görür ve bu da patojenlerin arı kovanına girmemesi için elimine edilmesini sağlar.

Propolis, tıbbi özelliklerini, bileşimini oluşturan esas ve diğer yağlardan oluşan bir komplekse borçludur. Bu bileşenler bir anti-enflamatuar etki sağlar ve nazofarenksin bulaşıcı hastalıkları sırasında tüm organları olumlu şekilde etkiler.

 • Farklı kökenli patojen mikroorganizmaları bastırmak;
 • inflamasyonu azaltmak;
 • kılcalların durumunu olumlu yönde etkiler;
 • iyileşmeyi teşvik etmek;
 • bağışıklık sistemini güçlendirmek;
 • ağrıyı azaltmak, nefesi yumuşatmak, hedefte terleme ve öksürük ortadan kaldırmak.

Boğazın propolis ile tedavisi, çeşitli KBB hastalıklarıyla mücadele etmenin yaygın bir yolu olup, etkinliği çeşitli klinik onayları vardır. Bu nedenle, bu madde sadece geleneksel tıpta değil, aynı zamanda geleneksel terapi çerçevesinde kullanılmaktadır.

Propolis tentürü çeşitli kökenli boğazda acı verici duyular için kullanılır: bakteriler, enfeksiyonlar, alerji, ses tellerinin aşırı yüklenmesi neden olur. Propolisin diğer ilaçlara göre en büyük avantajı, uzun süreli tedaviden sonra bile bağımlılık etkisinin olmamasının yanı sıra asgari kontrendikasyon sayısıdır.

Önemli! Dikkatle, diğer arı ürünlerine alerjiniz varsa propolis kullanın.

Uygulama yöntemleri

Propolis ile tedavi için, hazır bir tentür satın alabilir veya bunun için doğal malzemeler kullanarak bir ilaç hazırlayabilirsiniz. Propolis'i içeren çok çeşitli hazırlıklar hazırlanmakta. Boğazın propolis ile nasıl tedavi edileceğini öğrenelim.

 1. Bitmiş bir ürünü satın almak ve durulama için kullanmak daha kolaydır. Bunu yapmak için, 200 ml sıcak kaynamış su için ürünün 5-10 g hızında bir çözelti hazırlayın. Prosedürün süresi yaklaşık iki dakikadır, tekrar sayısı günde altı defaya kadardır.
 2. Popüler tedavi seçeneklerinden biri, sakızla benzer şekilde kullanılan küçük bir doğal propolis parçasının kullanılmasıdır. Propolis'i çiğneymek yaklaşık beş ila on dakikaya ihtiyaç duyar. Maksimum terapötik sonuca ulaşmak için, tedavi her üç saatte bir tekrarlanmalıdır. Kullanışlı çiğneme propolisi, stomatit ve dişeti hastalığından muzdarip olanlar için de olacaktır.
 3. Propolis tentürü kullanan başka bir tarif var. Bir kaç damla ilaç bir parça şeker üzerine damlar ve elde edilen şekeri eritir. Bu prosedür, semptomlar tamamen ortadan kalkana kadar günde iki kez tekrarlanır.
 4. Boğaz hastalıklarını tedavi etmek için etkili bir ilaç, propolis ve şeftali yağının tentürünün bir karışımıdır, bu da nazofarenksin terlemesini ve kurumasını giderir, tahrişi azaltır. Ürünü hazırlamak için, propolisin eczane tentürünün bir bölümünü ve şeftali yağının iki parçasını alın. Elde edilen çözelti, on gün boyunca günlük olarak nazofaringeal mukoza ile tedavi edilir. Sadece şeftali yağı değil, aynı zamanda gliserin, deniz topalak yağı veya kuşburnu kullanabilirsiniz.
 5. Propolis tentürü, salin ve baldan oluşan müstahzar için bir karışımla durulayabilirsiniz. Yarım bardak tuzlu su çözeltisinde 10 ml bal ve propolis yetiştirilir. Boğaz on gün boyunca günde dört kez durulanır.

Önemli! Durulama prosedürü sadece yeni hazırlanmış ılık bir çözelti ile gerçekleştirilir.

 1. Nazofarenksin erken evrelerindeki durulara ek olarak, özellikle de hastalığa öksürük eşlik ettiği zaman, propolis tentürü içeride kullanılır. Bunu yapmak için, yarım fincan su için 5 ml ürün hızında bir çözelti hazırlayın. Camın dördüncü bölümünü beş gün boyunca günde üç kez alın.
 2. Propolisin etkili tentürü inhalasyonlarla olacaktır. Sonuçta, prosedür nazofarenks hastalıklarında çok yararlıdır, uzak bölgelerinde bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Buharla yapılan inhalasyonlar için aşağıdaki oranlar kullanılır: bir litre kaynar su için üç yemek kaşığı tentür alın. Prosedür süresi günde üç kez on ila on beş dakikadır.
 3. Eczanede satılanlara benzer bir tentür hazırlayın, evde ve evde yapabilirsiniz. Bunun için propolis alın, ezin ve suya ekleyin. Maddenin bir kısmı toplanır ve kurutulur. Daha sonra 100 ml alkol başına 30 g ürün hızında etil alkol ekleyin. Bundan sonra, karışım bir hafta boyunca karanlık ve serin bir yerde tutulur, bazen çalkalanarak karıştırılır. Durulama ve durulama için kullanım eczane tentürüne benzer.
 4. Durulama için, özellikle akut bademcik iltihabının neden olduğu acı verici duygular ile St. John's wort ve propolis karışımı etkilidir. 30 damla tentür alın ve 100 ml St John's wort ekleyin. İki hafta boyunca ilacı günde dört kez uygulayın.
 5. Bal ve Kalanchoe'li bir propolis karışımı, anjina semptomlarının tedavisinde ve hafifletilmesinde etkilidir. Çok basit bir şekilde hazırlanır - 80 g bal eritilir, sonra bir çorba kaşığı Kalanchoe ve bir çorba kaşığı tentür eklenir. Elde edilen karışım bademciklerin yüzeyine günde üç kez uygulanır.

Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısını azaltan bir ilaç, süt veya kakao yağı ile propolisin bir çözeltisidir.

Karışımı bir litre kaynatılmış sütte hazırlamak için, 70 g maddeyi çözün, on dakika kaynatın ve süzün. Bitmiş ürün buzdolabında saklanmalı ve günde üç kez bir yemek kaşığı almalıdır. Eğer kakaolu tereyağı ile propolis hazırlamak istiyorsanız, su banyosunda 100 gr tereyağı eritin ve üzerine bir yemek kaşığı toprak maddesi ekleyin. Beş dakika pişirin, sakin ol. Semptomlar ortadan kalkana kadar günde üç kez bir çay kaşığı kullanın.

Pediatri ve hamile kadınlarda Propolis

Doğal kökenli olması nedeniyle, propolis bazlı ürünler çocuklar için de kullanılabilir. Tek kısıtlama, çocukların propolisin gargaralarını ya da çiğnemelerini ve aynı zamanda maddenin bireysel hoşgörüsüzlüğünü sağlama kabiliyetidir.

Alkol tentürlerinin kullanımı da çocuklukta kontrendikasyonlara sahiptir, ancak, akut ihtiyaç durumunda, bir bardak su üzerinde ilacın birkaç damlasını kullanarak bir durulama çözeltisi hazırlamak için izin verilir. Çocukların elle hazırlanan sulu bir propolis çözeltisi kullanması daha çok tercih edilir. Bunu yapmak için, bir bardak ılık suda 20 g öğütülmüş malzemeyi alın. Ortaya çıkan çözelti, bir su banyosunda onbeş dakika kaynatılmalı ya da gece için bir termos içinde bırakılmalıdır.

Hamilelik sırasında, propolis dahil olmak üzere herhangi bir araç kullanmak gereklidir, bu nedenle tedaviye başlamadan önce bir doktora danışmak daha iyidir. Bununla birlikte, vakaların büyük çoğunluğunda, bu maddeye dayanan boğazların tedavisi için çözümlerin kullanılması hamilelikte bile gösterilmiştir. Çocuklarda olduğu gibi, bu durumda, su bazlı analogları tercih ederek, alkollü tentürlerin kullanımını terk etmek daha iyidir.

Bu nedenle, boğazda ağrıdan propolis geniş bir uygulamaya sahiptir, çünkü bademcikler, durulama yardımcıları ve hem yetişkinleri hem de çocukları içmeye yönelik bir çözüm olarak kullanılabilir.

Boğaz ağrısı gelen propolis

Sonbahar-kış döneminin başlangıcı ile, her insan boğaz ağrısı ile karakterize ARVI, karşı karşıya. Bu semptomu ortadan kaldırmak için, birçok kişi propolis gibi doğal boğaz ilaçlarını kullanmayı tercih etmektedir. Sadece etkinliği için değil, aynı zamanda güvenliği için de bilinir.

Şifa özellikleri

Propolis güçlü bir doğal antiseptiktir, çünkü bileşimde esansiyel yağlar, flavonoidler, reçineler ve diğer yararlı maddeler vardır. Ayrıca bu arıcılık ürünü güçlü bir immünmodülatör olarak bilinir. Ayrıca, propolis terleme ve boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olur, çünkü propolis doku rejenerasyon sürecini hızlandırır ve doğal bir ağrı kesici ilaç olarak işlev görür.

Tedavi, bu ürünün doğal haliyle kullanımını veya boğazın yıkanması için bir çözüm olarak seyreltilmiş propolis tentürünün kullanılmasını ve yağ emülsiyonunun dilin içine damlatılmasını içerir.

Bu tedavi aşağıdaki rahatsızlıklarla gerçekleştirilir:

 • boğaz ağrısı;
 • şiddetli bademcik iltihabı;
 • boğaz ağrısı;
 • larenjit vb.

Propolisin viral enfeksiyonlarda kullanımı, bu ürünün yüksek etkinliği ile kanıtlanmıştır.

kullanımı

Çoğu zaman, boğaz tedavisi eczane satın alınabilir propolis tentür yardımı ile gerçekleştirilir. Böyle bir aracın maliyeti herkes tarafından kullanılabilir. Propolisin acıya karşı alkolde tentürlenmesi de evde kendi elleriyle hazırlanır. Aşağıdaki bileşenlere ihtiyaç duyulacaktır:

 • 100 mililitre medikal alkol;
 • propolis 20 gram;
 • koyu camın kapasitesi.

Propolis topları bir buzdolabında soğutulur ve bir rende kullanılarak iyice ezilir. Daha sonra ezilmiş ürünü bir cam kaba koyun ve alkolle doldurun. Tentür 2 hafta boyunca karanlık bir yerde saklanır, ancak her gün çalkalanmalıdır. Hazırlık süresi bittiğinde filtrelenmelidir. Hazır tentür buzdolabında saklanır.

Ajan yıl boyunca kullanılabilir.

Bu tentürün kullanımına herkesin girmesine izin verilmez. Örneğin, alkol ile tedavi, hamile kadınlar, çocuklar ve yaşlılar için uygun değildir. O zaman bu tarifi ile boğaz propolis ile nasıl tedavi edilir? Bununla birlikte, tentürün alkol bazı başarıyla su ile değiştirilir. Böyle basit bir ilaç hazırlayın: 20 gram yer propolis alın, bir termos içine koyun ve bir bardak kaynar su dökün. Ilacı bir güne kadar saklayın, ardından filtreden geçirin ve buzdolabına koyun. Çare, bir haftadan daha uzun bir süre kullanılmaya uygundur.

Alkol tentürü gargara için idealdir, ancak bu durumda kullanımı sıvı ile seyreltmeyi içerir. Yani, 100 mililitre su için bir çay kaşığı ilaç almalıdır. Boğaz günde üç kez böyle bir sıvı ile durulanır. Bu arada, tentür boğaz tedavi etmek için bitkisel decoctions etkinliğini artırabilir. Ajan, yarım fincan broth başına 20 damla hesaplanır.

Bal ile tentür

Acı ile boğuşmak için başka bir tarif var. 100 mililitre tuzlu su, bir tatlı kaşığı bal ve aynı miktarda propolis almalısınız. Böyle bir terapötik madde, boğaz ağrısını, tercihen günde 2-4 kez durulayın.

Propolis tentürü de içsel olarak alınır. Bunu yapmak için bir çay kaşığı şeker veya bir rafine şeker küpü alın ve üzerine 5 damla tentür damlatın. Böylece, boğaz soğuk algınlığı semptomları tamamen ortadan kalkana kadar günde iki kez tedavi edilir. Bu çare boğazda terleme ve kuru öksürük ile başa çıkmaya yardımcı olur.

Tedavi yöntemleri

Boğazda ağrıyı ortadan kaldırmak için propolis kullanımı için başka tarifler vardır:

 1. Yarım santimetre bir propolis parçası her 3 saatte bir kaç dakika çiğneniyor. Böyle bir tedavi sadece boğaz hastalıklarına değil, aynı zamanda diş etlerinin iltihaplanmasına da yardımcı olur.
 2. Bir yemek kaşığı infüzyon bir litre kaynar su içine enjekte edilir ve daha sonra elde edilen et suyu inhalasyonu yardımıyla yapılır. Prosedür 10 dakika, tercihen günde birkaç kez gerçekleştirilir.
 3. Bir litre sütte 70 gram propolis ekleyin. Kütük kısık ateşte bastırılır ve birkaç dakika kaynamaya bırakılır. Süt soğuduktan sonra filtrelenmeli ve buzdolabına konulmalıdır. Her yemekten sonra ilaç bir çorba kaşığı içilir.
 4. 80 gram bal alın ve su banyosunda ısıtın. Daha sonra, taze sıkılmış Kalanchoe suyu ve bir yemek kaşığı propolis bir çay kaşığı enjekte edilir. İlacı bademcik ve boğaz ile anjin ile yağlarsanız, iyileşme süresi önemli ölçüde azalır.
 5. Yumuşak tereyağı bir çay kaşığı almak ve birkaç damla propolis tentürü eklemek gerekir. Alınan çözüm anjin ile bademcikler tedavi.

Propolis terapisinin sonuçlara ulaşması için, ürünün seçimine karşı sorumlu bir yaklaşım benimsemek gerekir. Propolis kahverengi-yeşil veya sarımsı bir renge sahiptir, karakteristik reçineli bir kokuya sahiptir. Doğal ürün% 30'a kadar balmumu içerir ve tadı biraz acıdır.

Propolisi soğuk algınlığı tedavisinde kullanmadan önce, özellikle arıcılık ürünlerine karşı alerjisi varsa doktorunuza danışmalısınız.

Angina ile propolis

Şiddetli boğaz ağrısı, ateş, halsizlik - tüm bunlar anjinaya eşlik eder. Bu hastalık ciddi tedavi gerektirir, ancak ek bir terapi olarak, arı ürünlerine dayalı halk tarifleri kullanmak kabul edilebilir. Bu arı "tutkal" güçlü bir antibakteriyel ve analjezik özelliği vardır, çünkü angina Propolis en etkili tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul edilir.

Faydalı özellikler

Angina ya da bademcik iltihabı hem yetişkinlerde hem de çocuklarda eşit olarak teşhis edilir, bu nedenle bu rahatsızlığı tedavi etmenin tüm etkili yöntemlerini bilmek önemlidir. Geleneksel tıbbın savunucuları sıklıkla bademcik iltihabı propolis tedavisinde kullanılır. Bu arı ürünü böceklerin kendileri tarafından üretilmektedir. Propolis "yapıştırıcı" olarak adlandırılır, çünkü onun yardım arılarıyla kovandaki olası tüm çatlakları ve çatlakları kapatır.

Propolisin görünüşünde, karakteristik bir kokuya sahip olan viskoz ve gergin bir kütleye benzemektedir. Dokunma için, propolis, böceklerin yüzeyleri kalitatif bir şekilde mühürlemesine izin veren, tekrarlanma ile karakterize edilir.

Geleneksel ilaçlara erişilemediğinde, bu arıcılık ürününün yararları antik çağlarda da belirtilmiştir. Boğaz ağrısı propolis ve şimdi özellikleri gibi aşağıdaki gibi birçok halk ilaçları, geliyor:

 • Vücudun koruyucu fonksiyonlarını arttırır;
 • Bademcik iltihabına neden olan patojen mikroorganizmalara karşı savaşır;
 • Vücudu bir vitamin, amino asit ve eser element kompleksi ile zenginleştirir;
 • Hasarlı boğaz dokularında rejeneratif süreçleri hızlandırır;
 • Mukoza iltihabı kaldırır;
 • Şişliği azaltır;
 • Hastalık döneminde biriken zehirli maddeleri gösterir;
 • Enzimlerin aktivasyonu yoluyla ilaçların terapötik etkisini hızlandırır;
 • Hücresel düzeyde metabolizmayı etkileyen hasarlı dokularda kan akışını hızlandırır;
 • Güçlü bir antiseptik etkiye sahiptir.

Bademcik iltihabında tedavi hemen yapılmalıdır, çünkü antibakteriyel bileşikler kullanılmadan, mikroorganizmalar aktif çoğalmaya başlayabilir. Enflamasyonu zamanında durdurmak önemlidir. Anjina ek olarak, arı "yapıştırıcı" farenjit, rinit, stomatit, larenjit ile mücadele edebiliyor. Boğazın propolis ile durulanması streptokok, stafilokok, virüs ve hatta mantarları olumsuz etkilemektedir.

Propolis'i uygularken, bu ürünün, sülfonamid grubunun antibiyotik ve preparatları hakkında söylenemeyen hiçbir yan etkisi olmadığını hatırlamamız gerekir. Bu ürüne alerjik reaksiyondan kaçınmak için, önceden bir alerji testi yapılması önemlidir. Bu özellikle bal alerjisi olan kişiler için önemlidir. Pillillitin propolis ile tedavisi, reçete edilen tedavinin genel kompleksine dahil edilmelidir.

Anjina kullanım endikasyonları

Anjinadan propolis, hastalığın ilk aşamasında önemlidir. Daha fazla iltihap tetiklenir, durması daha zordur. Bu bademcikler yaralarla kaplı olduğunda, pürülan anjina özellikle önemlidir. Eğer bademcik gelen propolis kullanabilirsiniz:

 • Vücut ısısında keskin bir artış meydana gelir;
 • Yutulduğunda şiddetli ağrı vardır;
 • Servikal lenf düğümleri artar;
 • Tüm vücutta baş ağrısı ve zayıflık var.

Eğer angina bir bakteri formuna sahipse, boğazdan propolisin topikal kullanımı. Bakteriyel angina ve viral arasında ayrım yapmayı öğrenmek gerekir. İlk durumda, aşağıdaki semptomatoloji gözlenecektir:

 1. Palatal dil boyut olarak büyütülecektir;
 2. Bademcikler kırmızıya dönecek ve biraz şişecek;
 3. Dil gri bir çiçekle kaplıdır;
 4. Bademcikler üzerinde beyazımsı lekeler görünür;
 5. Boğaz uzun bir süre için kırmızı bir renge sahiptir.

Viral anjina ile boğazın kızarması ve bademciklerin büyüklükleri genişler. Bu formu tedavi etmek daha kolaydır, ancak zamanında teşhis etmek önemlidir. Her iki durumda da boğazın yıkanması için propolis tentürü yardımcı olacaktır. Çocuklar için, bir su bileşimi seçmek daha iyidir, çünkü etkisi alkoldeki tentürden çok daha yumuşaktır.

Genellikle reçete edilen ilaçlar sadece alkolle birleşmediği için, angina'nın propolis tarafından tedavisi hala kulak burun boğaz uzmanı ile koordine edilmelidir. Tedavi yönteminizi seçerken, önce bu kararı doktorunuzla tartışmalısınız. Kronik bademcik iltihabında, propolis tentürü ek tedaviye dahil edilir, çünkü böyle bir durumda patojenik mikroorganizmaların etkisi tamamen nötralize değildir.

Anjinada kullanım yöntemleri

Propolis bir tentür ile Gargara, popüler bir tedavi yöntemidir, ancak aslında buzdağının sadece ucu. Arı "tutkal" yardımı ile tedavi yöntemlerinin Arsenal bir düzine prosedürlere kadar kapsar. Her hasta kendini çalıştıran ve iyileşmeye yardımcı olan tek yöntemi seçebilir.

Tedavi için, arı tutkalının tentürünü aşağıdaki gibi kullanmak uygundur:

 • gargara;
 • Buhar inhalasyonu;
 • Bademciklerin dış yağlanması;
 • çay;
 • Boğazın Sulanması;
 • merhemler;
 • Sadece propolis topunu çiğnemek.

Angina'da propolisin tentürü gerçekten evrensel bir ilaçtır, çünkü hem çocuklara hem de yetişkinlere uygulanmasına izin verilir. Ana şey, aktif maddenin doğru konsantrasyonuna bağlı kalmaktır. Boğazın durulanması yönteminden bahsedersek, tentürün ilk önce su ile 10: 1 oranında sulandırılması önemlidir. Paranın 1 kısmı için 10 kısım su hesabı. Bu konsantrasyon hem su hem de alkol bileşimi için hesaplanır. Çocuklar sadece su tentürü kullanılır. Yetişkinler, izin verilen alkol konsantrasyonunu arttırmamalıdır, çünkü mukoza zarını büyük ölçüde kurutabilir ve daha fazla iltihaplanmaya neden olabilirsiniz.

Çocuklarda angina propolis en iyi buhar inhalasyonları şeklinde kullanılır, ancak bu yöntem vücut sıcaklığının yüksek olduğu bir zamanda kullanılamaz. Bu tavsiyeyi dinlemezseniz, belki de boğaz ve bademciklerin mukoza zarında daha fazla iltihaplanma. İnhalasyonu gerçekleştirmek için 5 litre sıcak suya 2-3 yemek kaşığı sulu propolis solüsyonu dökün. Su kaynar su olmamalıdır. 15-20 dakika boyunca çift olarak nefes alın, başınız ile bir havluya sıkıca sarın.

Bademciklerin harici yağlanması için, birkaç bileşimi bir kerede uygundur:

 • Propolisin yağ ve ruh tentürü. Her iki bileşeni de eşit miktarlarda karıştırın. Homojen bir kıvam için, yağ ve propolis insan vücudunun sıcaklığına ısıtılmalıdır. Karışım bittikten sonra bademcikler pamuklu çubukla yağlanır.
 • Deniz topalak yağı ve tentür alkolde. Eşit miktarlarda karıştırın. Günde 3 kez bademcik uygula.

Bu ilaca sahip çay ayrıca şişlik ve iltihapları hafifletmeye yardımcı olur. Kullanımı için, 1 çay kaşığı su propolis tentürünü sıcak fakat sıcak olmayan bir çayı ilave etmek yeterlidir. Günde 3-4 kez iç. Böyle bir içki sadece anjinle savaşmaya değil, aynı zamanda vücudun savunmasını güçlendirmeye de yardımcı olacaktır. Ana şey - daha fazla iltihaplanma sürecine neden olmamak için çay ılık kullanmak.

Gargara yapamazsanız, sulama uygulayabilirsiniz. Bunu yapmak için, 10 çay kaşığı ılık su ile 1 çay kaşığı su veya alkolle karıştırılmış propolisi sulandırınız. Günde 2-3 kez boğazını sulamak için hazır bir kompozisyon. Kolaylık sağlamak için, kalan şişeyi bir sprey biçiminde uygulayabilirsiniz.

Propolis merhem

Propolise dayalı merhem, aşırı ısıtmamaya gerek olmadığı için belirli bir pişirme teknolojisine ihtiyaç duyar. Bileşimin ısıtma sıcaklığı 80 dereceden fazlaysa, tüm yararlı bileşenler buharlaşır. Hazırlanmanız gerekiyor, ev yapımı merhem ilk kez çıkamaz. Su sıcaklığını sıkı bir şekilde kontrol etmek önemlidir. Merhem elde etmek için, saf propolis ve petrolatum 1: 1 oranında karıştırın. Bitmiş kütle 30 dakika su banyosuna yerleştirilir. Kütlenin içinde kompozisyonun tam sıcaklığını gösteren bir termometre bulunmalıdır. Yarım saat sonra, kütleyi plakadan ve filtreden çıkarın. Bitmiş bileşimi bir kavanoza koyun. Buzdolabında saklayınız. Merhem bademcikleri ve boğazı günde 2-3 kez, sadece steril pamuklu çubukla yağlayın.

Angina ile propolis çiğneme hem saf formda hem de bir parça şeker ilavesi ile izin verilebilir. Çiğnemek için küçük bir parça propolis almak yeterlidir. Boyutu karabiber bezinden daha fazla olmamalıdır. Tükürük ile bağlantı sürecinde, hasta dilin ucunda hafif bir hissizlik hissedebilir. 30 dakika çiğneyin. Propolisin tadı hissedilmeye son verildiğinde, ürünün kalıntıları tükenebilir.

Oldukça yoğun bir arı "tutkal" çiğnemeyen insanlar, bir parça şeker rafine şeker ile su tentürüne batırılabilir. Ön-tentür su ile seyreltilmiş. Hazır bir parça "şeker" 5-10 dakika içinde çözülür. Prosedürü günde 2-3 kez tekrarlayın. Aynı zamanda öksürük ataklarını azaltmaya yardımcı olur.

Boğaz propolis tarifleri tedavisi

Arıcılık ürünlerinin uygulanması hem birtakım avantajlara hem de önemli bir dezavantaja sahiptir. Bu bileşikler alerjisi olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Propolis ile herhangi bir tıbbi ilaç ürününün uygulanmasından önce alerjisi yapılması gerekmektedir.

Bunu yapmak için, el bileğinin cildine 3-4 damla propolis tentürü uygulayın. 30 dakika boyunca rahatsızlık yoksa, uygulama tamamen güvenlidir. Bu zaman aralığında cilt, kızarıklık veya döküntü kaşıntısı varsa, herhangi bir şekilde bu tür bir ilaç kullanmak kontrendikedir. Hasta, propolisin nasıl saf biçimde uygulanacağını bilmediğinde, denemeyin. Eğer izin verilen doz aşılırsa, bir mikro enfarktüs mümkün olsa bile, doğanın gücünü küçümsemeyin.

Ballı Propolis ve Kalanchoe

Propolisin özellikleri açıksa, anjina tedavisinde Kalanchoe ve balın rolü çok değerlidir. Kalanchoe ayrıca bal hakkında da söylenebilen aktif bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Arılar nektarı ayrıca boğaz ağrısını da hafifletir.

Bu bileşenlerden emülsiyon hazırlamak için, bir su banyosunda 3 çorba kaşığı bal eritmeniz gerekir. İçinde Kalanchoe suyu ve 20 ml su tentür bir çorba kaşığı ekleyin. Her şeyi karıştırın ve serinletin. Bir emülsiyon olarak uygulayın, günde 3 kez bademciklere uygulayın. Böyle bir bileşimi sürekli olarak demlemek için buzdolabında saklanır.

Tentür hazırlanması

Tedavi için ya doğal propolis ya da alkol ya da su üzerinde tentür almak yeterlidir. Satın almak için tentür sorunlu ise, o zaman kendiniz yapabilirsiniz. Çoğu zaman alkol bileşimi kullanılır. İhtiyacınız olan hazırlık için:

 1. Doğal propolisin 30 gramını öğütün.
 2. Soğuk su dökmek için hazır kütle, böylece balmumu ve olası tüm yabancı maddeler yükselir.
 3. Safsız su, propolis bırakarak yavaşça süzülür.
 4. Saf ürün kurutulur.
 5. Elde edilen arı "tutkal", 100 ml votka içine dökülür.
 6. Çözelti karanlık bir yerde 7 gün boyunca infüze edilir, her gün karıştırılmalıdır.

Boğazın propolis ile alkol tedavisine sadece yetişkinler için izin verilir. Bu tür tentür çocuklar, hamile ve emziren kadınlarda tedavi edilemez. Alkol bağımlılığı olan bireyleri tedavi etmek de kabul edilemez.

Nüfusun bu gibi grupları için, birçok bilim adamına göre, daha yararlı maddeler depolayan su tentürünün kullanımını kabul ediyoruz. Ev su propolis tentür algoritması:

 1. Shred propolis, 10 g arı ürününün yarım bardak su içerdiğini hesaba kattı.
 2. Su ile doldurmak ve 24 saat ısrar etmek için hazır "yapıştırıcı" arılar. Görünüşte açık yeşilimsi bir renk ile net bir çözüm elde edersiniz.
 3. İnfüzyondan sonra, çözelti tülbentten süzülür ve çökelti atılmamalıdır. Tekrar tekrar uygulanır.
 4. Çözeltiyi bir cam kavanozda doldurun, serin bir yerde saklayın.

Su banyosu yöntemi ile propolisin su tentürünü hazırlama arzusu varsa, aşağıdaki kurallara uymak gerekir:

 • 200 ml su içine 20 g propolis yerleştirin;
 • Karışımı bir su banyosu üzerinde ayarlayın;
 • Su kaynatmamalıdır, böyle bir durumda, 60 dakika boyunca kütleyi tutun;
 • Zamanın sonunda, her şeyi plakadan çıkarın;
 • Çözeltiyi soğumaya bırakın ve boşaltın.

Bu yönteme göre tentürü yapıyorum, sıvının rengi hafif sarımsı bir renk tonuyla elde edilmelidir. Bir cam kapta ve serin, karanlık bir yerde saklayın.

Sulu bir propolis çözeltisi

1:10 oranında seyreltilmiş sulu bir propolis çözeltisi çeşitli bileşenlere ve emülsiyonların ve durulamaların hazırlanmasına eklenebilir. Durulama için ek bileşenler olarak şunları kullanabilirsiniz:

 • Papatyaların kaynatılması;
 • Bitkiler Üzerindeki Bitkiler;
 • Bir bardak sıvı üzerinde 2-3 damla Lugol ile sıcak su;
 • Sıcak süt.

Aynı zamanda, sulu çözelti, ılık çayı limonla ilave edilir. Böyle bir içecek çabuk bir şekilde gücü tekrar kazanır ve boğazın acısını azaltır.

Boğaz kullanımını yağlamak için:

 • Bir su banyosunda erimiş bal;
 • Aloe suyu;
 • Calancho suyu;
 • Soğan suyu;
 • Bitkisel yağlar;
 • Uçucu yağlar.

Geleneksel tıp için herhangi bir reçete bir doktor ile bir ön tartışma gerektirir, çünkü birçok yöntem kontrendikasyonları vardır.

Tuz çözeltisi ile propolis

Hazırlamak için, yarım fincan tuzlu su, bir tatlı kaşığı bal ve 10 ml su propolis tentür karıştırmak gerekir. Hepsi iyice karıştırılır, böylece bal tamamen çözülür. Bitmiş ürünü sprey içeren bir kaba dökün. Günde 4 kez boğazını sulayın. Tedavi süresi 10 gündür.

Propolis ve kakao yağı

Bu tedavi yöntemi, hastalığın gelişiminin ilk aşamasında etkilidir. Yemek pişirmek için, bir bardak sütü ısıtmanız gerekir, böylece sıcak, ancak sıcak değildir. İçinde, propolis bir su kaşığı ve bir çay kaşığı kakao yağı bir çay kaşığı ekleyin. Hepsi küçük yudumda karıştırın ve iç. Bu prosedürü günde 2-3 kez tekrarlayın. Tedavinin seyri en az 5 gündür.

Propolis yağı

Propolis yağı herhangi bir bitkisel yağ temelinde yapılabilir. Yemek pişirmek için şeftali, okaliptüs, zeytinyağı alın. Bademcik ve boğazı yağlayabilen bir yağ elde etmek için, 30 ml su propolis tentürünü 60 ml herhangi bir yağ ile karıştırmak önemlidir. Her şeyi pürüzsüz olana kadar karıştırın. Pamuklu çubukla mukozaya uygulayın.

Süt ile propolis

Arı tutkalı ve sütünden yapılmış bir içecek, sadece bağışıklığı arttırmakla kalmaz, aynı zamanda boğaz ağrısını da hafifletir. 1 litre sütte 60-70 gr ağırlığındaki bir propolis topu göndermeniz gerekir, süt 10 dakika su banyosuna gönderilir. Sıvı süzüldükten sonra serin ve karanlık bir yerde saklayın. Yemeklerden sonra günde sadece 3 kez 20 ml alın. Tedavinin seyri 2-4 haftadır.

Kullanım için kontrendikasyonlar

Arı "tutkal" oldukça güçlü bir alerjik ürün olarak kabul edilir. Propolis bazlı herhangi bir bileşimin uygulanmasından sonra cildin kaşınması, kızarıklık, yırtılma, vücut ısısının artması durumunda, resepsiyon hemen durdurulmalıdır. Hemen bir antihistamin almak ve bir doktordan yardım almak için önemlidir.

Ayrıca, bu ürünü aşağıdaki hastalıklara sahip olanlar için kendi kendine ilaç olarak kullanmayın:

 • tümörleri;
 • Atrofik farenjit;
 • Pankreas patolojileri;
 • Karaciğer hastalıkları;
 • Mide ve duodenum ülseri;
 • gastrit;
 • egzama;
 • Kontakt dermatit;
 • Kan hastalıkları;
 • İlacın bileşenlerine yüksek hassasiyet.

Hamile ve emziren kadınlara, çocuklara alkol tentürü uygulamayın. Alkol temeli, alkol bağımlılığı varsa veya tedaviye tabi tutulursa, su ile yer değiştirmek daha iyidir.

Çocuklar için tentür kullanımının özellikleri

Çocukların tedavisi için genellikle su tentürü kullanın. Çocuğa çiğnemek için saf bir propolis vermek, sadece bunun sadece bir sakız olmadığını anladığında mümkündür. Çocuğun böyle bir ürüne karşı alerjisi olup olmadığını kontrol etmek de önemlidir. Bunu yapmak için, cildinizde bir kaç ilaç bileşimi damlayabilir ya da bir alçıyla saf bir propolis parçası yapıştırabilirsiniz. Ayrıca, propolis 30 dakikadan fazla çiğnenebilir. Propolisin bir topunun çiğnemesi daha kolay olduğundan su banyosunda önceden ısıtmak daha iyidir.

5 yaşın altındaki çocuklar için, tentürü çözmek için süt yerine su kullanmak daha iyidir, çünkü tahriş edilen boğazı daha da yumuşatır.

Propolis ile tedavi yöntemini seçerken, bunun sadece yardımcı bir tedavi olduğunu hatırlamanız gerekir. Geleneksel ilaçlardan vazgeçmeyin, kapsamlı ve doktor gözetiminde tedavi edilmek daha iyidir.

Bir propolis tentür ile düzgün gargara nasıl

Boğaz ağrısı çocuklar ve yetişkinler arasında yaygın bir sorundur. Çoğu zaman, rahatsızlık aniden ortaya çıkar. Fakat böyle bir durum için, hastalığın hızla üstesinden gelecek bir araç olmalıdır. Bunlardan biri, bir propolis tentürüyle garipleşiyor.

Propolis tentür Faydalı özellikleri

Propolis dıştan acı bir tada ve bal kokusuna sahip olan sarımsı bir rengin bir maddesini andırıyor. Anlamına gelir Arıcılık ürünleri anlamına gelir ve bu nedenle iyi iyileştirici özelliklere sahiptir.

Propolis zengin bir bileşime sahiptir, çünkü formdaki maddeleri içerir:

 • flavonoidler;
 • aromatik asitler;
 • alkoller ve bunların ester bileşikleri;
 • yağlı asitler;
 • proteinler;
 • A, B, B2, B6, C, e, H ve PP vitaminleri;
 • amino asitler;
 • aromatik esansiyel yağlar;
 • ketonlar, kinonlar, laktonlar;
 • şekerler;
 • kalsiyum, magnezyum, çinko, sodyum, kalay, sülfür, krom, flor ve potasyum formundaki mineral bileşikleri ve mikro elementleri içerir.

Bu kompozisyon nedeniyle propolis durulama sağlar:

 • bakteriyel enfeksiyonun ortadan kaldırılması;
 • Mantar ve virüslerin ortadan kaldırılması;
 • Etkilenen bölgede enflamatuar sürecin yoğunluğunda azalma;
 • kişinin kendi bağışıklık fonksiyonunun uyarılması;
 • kılcal duvarların güçlendirilmesi;
 • yaraların ve çatlakların iyileşmesi;
 • rejeneratif süreçlerin hızlanması;
 • solunum yollarında kanserin önlenmesi;
 • Soğuk algınlığı veya grip enfeksiyonu geçirme riskini azaltmak;
 • Ağrılı duyuların giderilmesi, boğazda terleme ve öksürük.

KBB hastalıklarının propolisi ile tedavinin etkinliği, birçok doktor tarafından klinik olarak doğrulanmıştır. Bu nedenle, ilaç sadece halk yöntemlerinde değil, aynı zamanda geleneksel tıbbı da içerir.

Boğazın propolis ile tedavisi şu şekilde yapılabilir:

 1. boğaz ağrısı;
 2. kronik tipte bademcik iltihabı;
 3. boğaz ağrısı;
 4. larenjitin;
 5. nazofarenjit;
 6. alerjik belirtiler ve boğazda tahriş;
 7. ses tellerinin aşılması.

Terapötik önlemler başka yöntemlerle destekleniyorsa, iyileşme süreci üç veya dört gün içinde gerçekleşecektir. Boğazdan gelen propolis, rinofarenjit ve farenjit formunda hastalığın viral formu için tek tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.

Propolis tentürü kullanımı

Gargara için propolis tentürü, eczane büfelerinde su ve alkol solüsyonu şeklinde satılmaktadır. Aynı zamanda, ilacın fiyatı elli ruble içerisindedir ve bu da herhangi bir hasta kategorisi için uygun maliyetli ve ucuzdur. Su tentürü çoğunlukla çocukları, kadınları gebelik ve emzirme döneminde tedavi etmek için kullanılır. Ancak alkol için araç yetişkinlere reçete edilir.

 1. İlk yol.
  Durulama için propolis tentürü satın alınan varyasyonda kullanılabilir. Bunu yapmak için, kaynamış su bardağı bir kaşık alkol ilave edilmelidir. Prosedür günde en az iki dakika ila beş defa olmalıdır.
 2. Ikinci yol.
  Bu tedavi yöntemi biraz standart dışıdır. Boğaz tedavisi için farenjit ile propolis lump şeker içine damlatılmalıdır. Yetişkinler için on damla yeterli olacak ve çocuklar iki ila beş yedi damla arasında yaş olarak eklenecektir.

Bundan sonra, dilim durulanır ve on ila on beş dakika boyunca herhangi bir içecek içmemelidir. Bu prosedürler günde iki defaya kadar tekrarlanmalıdır.

 • Üçüncü yol.
  Boğazda ağrı ile propolis tentürü evde yapılabilir. Bunu yapmak için, on gram propolis alın ve küçük bir rende ile öğütün. Daha sonra, yüz mililitrede yüzde yetmiş bir konsantrasyonda alkol ile doldurun.

  Sıkıca kapanan kapağı kapatın ve on dört gün boyunca karanlık bir yere koyun. Bitmiş ürün, on damlalık bir bardak kaynamış suya eklenir. Propolis ile gargara, günde beş kez gerekir.

 • Dördüncü yol.
  Tentür diğer bileşenlerle de birleştirilebilir. Bu durumda ilaç nasıl büyütülür? Bir çare yapmak için, yaklaşık on gram seyreltilmiş bal ve on mililitre propolis tentürü almanız gerekir. Elde edilen karışım iyice karıştırıldı ve yüz mililitrelik bir hacimde bir fizyolojik çözelti ile seyreltildi.

  Günde dört kez sulandırılmış bir tentür ile boğazını durulayın. Tedavi süresi on gün olmalıdır.

 • Beşinci yol.
  Tentürü bir bitki özü ile seyreltebilir miyim? Güçlü bir anti-enflamatuar özelliğe sahip olacakken, böyle bir infüzyon yapmak mümkündür. Bu propolis tentürü bademcik iltihabı ve kronik tipte bademcik iltihabı durumunda kullanılabilir.

  İlacın hazırlanması için bir kaşık dolusu Aziz Yahya wortu alınır ve bir bardak kaynamış su ile doldurulur. Sonra soba yaklaşık on dakika sürdü. Bundan sonra, çorba yaklaşık bir saat kadar demlenmeli ve sonra süzülmelidir.

  Hazır infüzyonda, yaklaşık otuz damla propolis tentürü eklenir. Boğazınızı seyreltilmiş bir kaynatma ile günde üç ila dört kez yıkayın. Tedavi kursunun süresi onbeş gündür.

 • Altıncı yol.
  Boğazı suyla çözebilirsiniz. Ilaç hazırlamak için, yirmi gram propolis alın, iyice küçük bir rende ile ezin ve bir bardak kaynamış su dökün. Daha sonra yaklaşık on ila on beş dakika boyunca bir su banyosu yapın.

  Çözelti hazır olduğunda, soğutulmalı ve filtrelenmelidir. İşlemi gerçekleştirmek için, günde bir defaya kadar, seyreltilmiş tentürün bir fincan ılık suya ilave edilmesi gerekir.

 • Yedinci tarif.
  Boğazdan gelen propolis, kronik farenjit ile yardımcı olacaktır. Boğazda ağrı, terleme, kuruluk ve tahrişi giderir. Birincisi, boğazdaki kabuğun deniz tuzu bazlı sulama solüsyonu ile temizlenmesi gerekir.

  Sonra bir propolis maddesi kullanılır. Bunu yapmak için, otuz mililitre alkol tentürü ve altmış mililitre şeftali yağını almanız gerekir. Ortaya çıkan çözüm, günde on ila üç ila dört kez kullanılmalıdır. Şeftali yağı gliserin, deniz topalak, köpek-gül ile değiştirilebilir.

 • Sekizinci yol.
  Bir hastada larenjit varsa, bir inhalasyon tedavi yöntemi kullanmak en iyisidir. Manipülasyon yapmak için bir litre kaynamış sıvı almak ve orada üç tane propolis tentürü eklemek gerekir.

  Buhar on ila on beş dakika boyunca nefes almalıdır. Manipülasyonları günde üç defaya kadar yapmak gereklidir. Tedavi kursun süresi on gündür.

 • Dokuzuncu yol.
  Boğaz ağrısı olan boğaz için bademciklerin yağlanması uygundur. İlacı yapmak için seksen gram bal alır ve su banyosunda eritirsiniz. Sonra on beş mililitre Kalanchoe suyu ve bir kaşık propolis ruhu ekleyin.

  Alınan ilaçları bademcikleri günde üç kez yağlamanız gerekir. Ve emülsiyonu buzdolabında yedi gün boyunca saklayın.

 • Onuncu yol.
  Güçlü bir ağrı eşlik eden soğuk algınlığı ile süt ve propolis bazlı bir ilacın alınması tavsiye edilir. Bunu yapmak için, bir litre almak ve yetmiş gram propolis içinde sulandırmak gerekir. Daha sonra bir su banyosuna koyun ve düzgün bir kütle elde edilene kadar kaynatın.

  Hazırlıktan sonra, karışım filtrelenir ve oda sıcaklığına soğutulur. Yedikten sonra günde üç kez ilacı almalısın. Gerisi buzdolabında saklanmalıdır.

 • Onbirinci yol.
  Yirmi gram propolis almak ve rendeleyin üzerine rendelemek gerekiyor. Sonra bir tencereye koyun ve yüz gram kakao yağı ekleyin. Kitle tekdüze bir kıvama gelene kadar on ila on beş dakika boyunca bir su banyosuna koyun.

  Ürettikten sonra, serin ve günde üç kez bir kaşık dolusu al. Tedavi süresi yedi ila on gündür.

 • Propolis sınırlamaları ve yan etkileri

  Yukarıdaki yöntemler, solunum yollarının herhangi bir hastalığını iyileştirecektir. Ancak, diğer araçlarda olduğu gibi, bir dizi sınırlama vardır.
  Ana kontrendikasyon, bal ürünlerinin bileşenlerine daha fazla duyarlılıktır. Hastanın balla reaksiyonu varsa, o zaman ortaya çıkacak ve propolis olacaktır. Bu nedenle risk sağlığı buna değmez.

  Ayrıca tiroid bezinin hipertrofisi olan kişiler için bal ilacı kullanmak yasaktır.
  Aşırı dikkatle, propolis gestasyon aşamasında tüketilmelidir. Bu bir sınırlama değildir, ancak alerjik belirtileri önlemek için gereklidir. Bir kadın daha önce alerjiden şikayet etmemiş olsa bile, hormonal arka planda değişiklikler her şeyi değiştirebilir.

  Bazı durumlarda, hastalar yan etkiler geliştirir:

  • ciltte döküntülerin görünümü;
  • kaşıntı;
  • burun ucunda kızarıklık ve kaşıntı;
  • nefes alma zorluğu;
  • uyku hali;
  • kan basıncının düşürülmesi.

  Ters belirtilerin ortaya çıkması ile tedavi kesilmeli veya daha güvenli yöntemlerle değiştirilmelidir. Olumsuz sonuçlardan kaçınmak için, bir doktora danışmak en iyisidir.

  Boğaz tedavisi için propolis

  Propolis - ilk yardım boğaz ağrısının tedavisi için, antibiyotik ilaçlara politazitesi olan suşlar dahil olmak üzere Gram-pozitif, aerobik ve anaerobik mikroorganizmalara karşı çok çeşitli antimikrobiyal etkilerle karakterizedir.

  Boğaz Boğazından Propolisli Tarifler

  Boğaz için oral tedavi yöntemi, larinks ve inhalasyon prosedürlerinin yağlanması kullanılır. Dahili kullanım için bir propolis-bal karışımı hazırlanabilir.

  Boğaz için propolis-bal karışımı için Reçete

  En kolay ve hızlı yol, bal ve propolisi karıştırmaktır. Bunu yapmak için 10 g propolis edin:

  1. Propolis dondurulur, ince bir renge ezilir, su kirleticilerden süzülür ve kurutulur.
  2. Bitmiş propolis tozu 100 g balya eklenir, buhar banyosunda 60-70 dereceye ısıtılır, iyice karıştırılır ve soğutulur.

  Bal-propolis karışımı, günde 1 çorba kaşığı günde 1 yemek kaşığı ve 1 çorba kaşığı sıcak sütle birlikte kullanılabilir. 200 ml süt ile karıştırılır.

  Tedavi semptomatiktir, alerjik reaksiyon olmadığında günde 5-6 kez alınabilir. Tedavinin seyri, hastalığın ciddiyetine bağlıdır, hafif semptomlar günde 3 kez yeterli miktarda alınır.

  Yöntem lokal vasküler spazmların durdurulması, enfeksiyon gelişiminin önlenmesi ve etkilenen boğaz dokusunun yenilenmesi için etkilidir.

  Boğaz ağrısı için şeftali yağı ile propolis

  Şeftali yağı, anti-inflamatuar, yumuşatıcı ve rejeneratif özelliklere sahiptir. Propolis ile kombinasyon halinde, bileşenlerin biyoaktif özellikleri geliştirilmiştir.

  30 ml şeftali yağı ile 10 ml alkol tentürlü propolis karıştırın, karışım karanlık bir odada 24 saat beklemeye ve yönlendirildiği gibi almaya hazırdır.

  Boğaz ağrısı tedavisinde etkili bir yöntem iltihaplı bademciklerin yağlanmasıdır. İşlemden önce ve sonra 2 saat su ve yiyecek yemeyin.

  İkinci yol: bir propolis ve yağ karışımı 1 yemek kaşığı oranında ılık süt ile alınır. 200 ml süt ile karıştırılır. Tedavinin seyri, hastalığın etiyolojisine bakılmaksızın 2 hafta sürer.

  Boğaz ağrısı gelen otlar ile propolis

  Eşit miktarda, adaçayı, kalendula ve papatya karıştırın, 200 ml kaynar su dökün ve mühürlü bir kapta 30 dakika ısrar edin. Hazırlanan infüzyonda 2 yemek kaşığı bal ve 20 ml alkol çözeltisi propolis ekleyin. Bir öğünden sonra ilaç günde üç kez 50 ml alınır. Tedavinin seyri iki haftadır.

  Gargara için bitkilerle birlikte propolisin infüzyonu:

  Bitki koleksiyonunun bir kısmı 2 parça kaynar su ile karıştırılır, 30 ml propolis tentür eklenir ve her iki saatte bir 15 dakika boğazda durulanır. Durulamadan sonra bir saat kadar yemeyin.

  Boğaz tedavisi için propolis ile inhalasyon

  5 g propolis ezin, 200 ml su ekleyin, bir kaynamaya getirin, optimum konforlu sıcaklığa soğutun. Prosedür başına 10 kez solunum yapın.

  Ruhsal infüzyon propolisnogo tutkal kaynar su 200 ml başına bir çorba kaşığı oranında seyreltin. İnfüzyon larenksi tahriş eder ve mukoza zarını yakar, artmış kurulukta uygulanması önerilmez. Uygulama süresi prosedür başına 5-6 defadır.

  Arı sütü ile propolisny tutkal.

  20 ml propolisnogo su infüzyonu 10 gr emdirilmiş arı sütü özü ve 200 ml kaynar su ile karıştırılır. Soluma, günde üç ila dört kez 30 dakika süreyle gerçekleştirilir.

  Balgam sıvılaşması için otlar ile propolis.

  10 gram çimen 300 ml su oranında bitkisel toplama 20 ml propolis infüzyonu ile seyreltilir.

  Sıvı, inhalasyon, boğazın yıkanması ve burun geçişlerinin durulanması için uygundur.

  Otlar bir eczaneden satın alınabilir veya endüstriyel alanlardan uzak yerlerde bağımsız olarak toplanabilir.

  Boğaz için bir nebulizer ile inhalasyon prosedürleri

  Nebülizer kullanan inhalasyon prosedürleri, acil terapötik etki ile karakterizedir. Nebülizer, mikroskopik dağılım parçacıklarını bronkopulmoner ağaca derinden nüfuz ederek dolaşır.

  Inhalasyon kuralları:

  1. Solunumun oturması gereklidir.
  2. Solunduğunda, özel bir maske kullanılır.
  3. Cihazdan çıkan buhar solunur ve sadece ağızdan dışarı çıkar.
  4. İşlem sırasında ve sonrasında 2 saat konuşma.

  Fosfor% 0.9 sodyum klorür, 1 ml alkol propolis infüzyonu oranında 20 ml tuzlu suya seyreltilir. Bir inhalasyon için, bitmiş ürünün 3 ml'sini, ilaçlar için özel bir kapta doldurun. Solüsyon, solüsyon tamamen buharlaşana kadar gerçekleştirilir.

  Propolis ile inhalasyon, antibiyotik ilaçlarla birlikte kullanılan boğazı tedavi etmenin en iyi yoludur. Propolis, ilaçların etkisini yoğunlaştırır ve insan vücudundaki olumsuz etkilerini azaltır.

  Mantar kolonileri üzerinde mantar öldürücü bir etki ile karakterizedir. Etkilenen bölgenin daha fazla enfeksiyonunu önler, rejeneratif süreci aktive eder, fagositlerin çok işlevliliğini aktive ederek bağışıklık sistemini uyarır. Monositik ve makrofaj sisteminin aktivasyonunu güçlendirir. Propolis hipersmolar aktiviteye sahiptir, perifokal inflamatuar sendromu yavaşlatır, granülasyonu ve yaşamı destekleyen hücreleri deforme etmeden pürülan eksudayı emer.

  Propolis bileşiminin temeli

  Flavonoidler - yara iyileşmesi ve antibakteriyel özellikleri vardır.

  Organik asitler: benzoik ve tarçın - ağrılı semptomları azaltır, güçlü bir anestetik etki.

  Balmumu, reçineli maddeler, polyester yağlar - antimikrobiyal, antiviral etkiler.

  Karbohidratlar - uçucu yağlardaki terpenler, koruyucu bir bariyer olarak çalışırlar, bakteriyel mikrofloranın çoğalmasını önlerler.

  Tanenler, tanenler - anti-inflamatuar özellikler, rejeneratif yetenekler.

  Aminokarboksilik asitler: metioninler; triptofan; sistin; lösin; arginin; alanin; liliziny; tirosin; Histidin - proteinlerin hücresel yapısının yapı bileşenleri.

  Metabolik süreçlerin normalleşmesi ve organizmanın rejeneratif yeteneklerinin restorasyonu için vitaminler.

  Mineraller ve mikro elementler: Mg; K; na; G; Zn; p; Fe; Cu; kr; fr; Pz.

  Boğaz hastalıkları - belirtileri

  Boğaz hastalıkları, bademcikler, trakea tahrişleri veya iltihaplanması ile eşlik eder. Ağrının en yaygın nedeni farenjit, larenjit, travma ve tümörlerdir. Ayrıca, boğaz ağrısı gastroözofageal reflü hastalığı ve mide suyu ile larenksin sürekli tahrişinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Ağrı nedenini bulmak için, tıbbi tavsiye almak daha iyidir, ancak herhangi bir boğaz hastalığı ile, enfeksiyöz uyaranın biyoaktivitesini durdurmak için propolis almak etkilidir.

  Hastalıkların en sık nedeni bakteriyel veya viral enfeksiyon, mantar enfeksiyonu veya neoplazmın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Lokal nedenler, sindirim sistemi hastalıkları, aşırı iç hava, larenksin yanması, alerjik reaksiyon veya vokal kordların aşırı aşınması şeklinde ifade edilebilir.

  ARVI, boğaz hastalığının yaygın bir nedenidir. Semptomlar larinksin kuruluğu ile ifade edilir; gidiklama; ses kısıklığı; burun akıntısı; öksürük; hapşırma. Sıcaklık 37.6-38 dereceye çıkar. ARVI'daki antibiyotik ilaçlar etkisizdir.

  • Bademciklerdeki ağrı hissi;
  • Sıcaklık 39-40 dereceye çıkarılır;
  • Farenks parlak kırmızı, iltihaplı;
  • Dil üzerinde beyazımsı plak;
  • Eklem ve önden ağrı duyumları.

  Farenjit ağız mukozasının kuruluğunu farklılaştırır; öksürük; kesme ağrıları; konuşma tedavisinin karmaşıklığı; Boğazda bir his. Mukus zarı, bademciklerde beyazımsı bir kaplama ve pürülan eksüda ile iltihaplı, parlak pembe renklidir.

  Larenjit - boğaz ve bağ liflerinin iltihaplanması, ana semptom ağrılı bir paroksismal öksürük, bir sesin veya bir yudumun kaybolması ile ifade edilir. Bu şişmiş bademcikler ve daraltılmış geçiş ile karakterize zor bir iç çekişe yol açar. Hastalığa sıklıkla ağrı kesilmesi eşlik eder.

  Tonsillit, akut ağrı hissi veren palatin loblarında inflamatuar bir süreçtir; bademciklerin çoğalması; pürülan scurf; sıcaklık artışı; ağızdan fetid kokusu.

  Gastroözofageal reflü ve alerjik bir reaksiyona eşlik eden bağların kuruluğu, sıcaklığın artması ile birlikte olmamakla birlikte, ağrıda sürekli ağrım, ağrılı ağrı ve ekşi bir tat vardır.

  Propolis ile gargara

  Her kişi boğazına nahoş gıdıklanma veya ağrılı heyecan yaşamaya vardı. Solunum sisteminde viral hastalıkların gelişiminde ortaya çıkar, aynı zamanda aldığı yaralardan sonucunda alerjik reaksiyonlar, aşırı gerilim veya bağlar arka planı gerçekleşebilir. Ayrıca, boğazda ağrı, kaşıntı ve boğaz vücut patojenler grip veya soğuk algınlığı, ultraviyole ışınlarının eksikliği veya diyette vitamin eksikliği zayıflar, özellikle kış aylarında ortaya çıkabilir.

  yaşı ne olursa olsun gırtlak nedeni rahatsızlık Hastalıkları, ve hastalık zor bir aşamada olduğunu ve önemli ölçüde sıvı alımını ve beslenme, durumu ve hastanın ruh halini çok daha kötü ihlal ediyorsa. Bir hastalık ve bir iltihaplı dönüşebilir veya kronik hale gelir ve soğuk mevsimlerde her yıl dönecektir bunu yapabilir, çünkü tedaviye başlamak için en uygun zamanı çalıştırmak için gerekli değildir.

  Bu tür sonuçlara izin vermemek ve boğazda akut ağrıdan kurtulmak için en kısa sürede durulama yapılmalıdır. Propolis, daha doğrusu propolis ile boğazın durulanması, güçlü bir etkiye sahip bir araç olarak hizmet eder. Kalite terapötik bileşeninde bu benzersiz bir çok yararlı tıbbi tıbbi özellikleri vardır, buna da denir - arı uterus tutkal.

  Propolis'in eylemi nedir?

  propolis tentürü ile boğaz çalkalama Tedavi etkisi, bu iyileştirici besin, özellikle uçucu yağlar, fenolik asitler, tıbbi reçinesi, flavonoidler ve doğal antibiyotik içinde mevcudiyeti neden olmaktadır. Bu maddelerin olağanüstü bir etkisi vardır:

  • negatif mikroorganizmaları yok eder;
  • virüsleri öldürmek;
  • mantar enfeksiyonlarını rahatlatır;
  • en basit mikroorganizmaları yok et;
  • laringeal damarların ve laringeal mukozanın duvarlarını güçlendirmek;
  • bağışıklığı etkinleştirmek;
  • inflamasyon sürecini ortadan kaldırır;
  • iltihaplı dokular yenilenir;
  • analjezik gibi davranır.

  Propolis tentürün tıbbi özellikleri sadece eski nesillerin geniş tecrübesi ile değil, aynı zamanda tıbbi bilimsel uzun vadeli çalışmalar ile de onaylanmıştır, bu yüzden ilaçlara başvurur ve yaygın olarak kullanılır. Boğazın durulanması için propolisin teneke tedavisi, tedavide ana ilaç olabilir, ancak sadece alerjik reaksiyonlar olmadığında.

  Kullanım endikasyonları

  Boğazın propolis ile tedavi edilmesi son derece etkilidir, çünkü etkisi iyi sonuçlar verir ve neredeyse tüm iltihap problemleriyle baş eder. Aşağıdaki inflamasyon türlerinin meydana geldiği durumlarda propolis ile gargara yapılması önerilir:

  • boğaz ağrısı;
  • farenjit kronik veya akut;
  • bademcik iltihabı kronik veya akut;
  • larenjit kronik veya akut;
  • nazofarenjit;
  • boğaz bağlarının kuvvetli gerginliği;
  • alerjilerin neden olduğu tahriş;
  • larinks fiziksel veya termal hasar.

  Boğazdan gelen propolis durulamada çok etkilidir ve hastalığın ilk semptomlarında başlanmalıdır. Bu durumda, birkaç gün içinde herhangi bir ilaç kullanmadan hastalıkla kolayca baş edebilirsiniz.

  Propolis ile gargara

  Propolis bir tentür ile gargara nasıl

  Bu tentür, sulu bir çözelti veya alkol şeklinde yapılır, bu nedenle boğazı durulamak için önce sulandırmanız gerekir ve ardından işlemi gerçekleştirin. Uygulaması için, seyreltilmiş sıvıyı doğrudan ağzınıza çevirmeniz gerekir. İyileşmenin tamamlanmasına kadar en az 1-2 dakika, 24 saatte 5 kez durulanması önemlidir.

  Bu prosedürün başarılı olması için, boğazdan propolis uygun şekilde seyreltilmelidir. Aşırı miktarda tentenin eklenmesi gerekli değildir, fazla konsantrasyon sadece iltihaplanmayı şiddetlendirir ve arı benzeri uterus tutkalının olmaması beklenen etkiyi yaratmaz.

  Propolis tentürü nasıl yetiştirilir

  Her eczanede reçetesiz alkollü tıbbi çözüm satın alınabilir. Durulama yardımcısı hazırlamak için, ılık su ile (tercihen önceden kaynatılmış) bir kupa içinde 2 çay kaşığı tentürün dökülmesi gerekir, daha sonra iyice karıştırın. Bunu her gün yapın.

  Hamilelik sırasında çocuklar ve kadınlar için alkol tentür uygun değildir, bu yüzden kendinizi doğal propolis veya su infüzyonu bir kaynatma hazırlamak gerekir. Her yaş için dozaj aynıdır, bu nedenle yetişkinler ve küçük çocuklar için et suyu aynıdır.

  Durulama için en yaygın reçete bir kaynatmadır. o 2 kaşık iyi öğütülmüş veya propolis ezilmiş alıp 1 bardak (200ml) soğuk kaynamış suda bunları çözmek ve su banyosu içine yerleştirilerek gereklidir almak için. Daha sonra kaynama noktasına getirmeniz gerekir, daha sonra ısıyı önemli ölçüde azalttıktan ve yavaşça karıştıktan sonra, çorba 15 dakika ısınır. Ayrıca filtrelenmeli ve oda sıcaklığına soğumaya bırakılmalıdır.

  Sudaki tentürü yapmak çok daha fazla zaman alacaktır. İlk önce yaklaşık 20 gram yer propolisi almanız, bir bardak kaynar su ile dökmeniz ve yaklaşık bir gün boyunca bir termosta ısrar etmeniz gerekir. Bu süreden sonra tentür süzülür ve birkaç saat buzdolabına konulmalıdır.

  Günde 4-5 kez durulayın. Yetişkinler için, çocuklar için 1 cam (200 ml) kullanılır - yaklaşık 120 mililitre elde edilen infüzyon. Prosedürden önce, çözeltiyi insan vücudunun ortalama sıcaklığına kadar ısıtmak gerekir.

  Angina'da propolis tentürü

  Angina tedavisi sırasında Propolis farklı şekillerde uygulanabilir. Kullanımı mümkün ve saf formda. Birkaç saat boyunca çiğneyecekseniz, iki gün sonra büyük bir rahatlama hissedersiniz, ana belirtiler ortadan kalkacak ve sağlığınız iyileşecektir.

  Angina'nın propolis ile tedavisi çeşitli yollarla yapılabilir. Çiğneme sırasında, boğazda yanmaya neden olur, bu nedenle bu yöntem oldukça tatsız ve az miktarda kullanır. Bazı terapötik amaçlar için propolis yağı veya tentürü kullanılır.

  Yağ süt ile seyreltilmelidir: 1-bir bardak ılık süt için bir yemek kaşığı yağ, günde 3 kez alın.

  Çocuklar için tentür kullanımının özellikleri

  Bu tavsiyeyi göz ardı ederseniz, çözüm solunum yoluna nüfuz edebilir, hala gynin hala şekillendirilmemiş kasları nedeniyle 3 yaşından küçük çocuklar için propolis ile durulamak yasaktır. Basitçe söylemek gerekirse, bir sel olabilir. On yaşına kadar olan çocuklar yetişkinlerin huzurunda en iyi şekilde servis edilirler, bunu doğru yaptığından emin olmak önemlidir.

  Sonuç

  Propolis, herhangi bir kişiye 2-4 gün içinde boğaz ağrısını normal sağlıklı bir duruma döndüren eşsiz ve etkili bir ilaçtır. Ancak bu ilaç, diğer arıcılık ürünleri gibi, birtakım olumsuz sonuçlara yol açabilecek yeterince güçlü bir alerjendir.

  Bir alerjik reaksiyonun ilk belirtileri farklı şekillerde kendini gösterir: şiddetli kaşıntı, yanma, ateş, migren ve halsizlik şeklinde halsizlik. Bu durumda, bu tedavi yöntemi durdurulmalıdır. Propolis tentürünün su veya sütle seyreltilmemesi halinde yutulması kesinlikle yasaktır. Her zaman sağlıklı ol!

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Farenjit - yetişkinlerde fotoğraflar, belirtiler ve tedavi

  Farenjit, göksel bir iltihaptır, boğazın bir kısmı gökyüzünün hemen arkasındadır ve Adem'in elmasıyla (larinks) uzanır. Enflamasyon genellikle virüsler (veya bazen bakteriler) soğuk algınlığı, grip veya sinüs enfeksiyonu boğazına girdiğinde ortaya çıkar.

  0P3.RU

  soğuk algınlığı tedavisi Solunum hastalıkları soğuk ARVI ve ARI grip öksürük zatürree bronşit KBB hastalıkları Burun akıntısı antritis bademcik iltihabı Boğaz ağrısı kulak iltihabıBoğunduğunda boğazımı ısıtabilir miyimBoğaz ağrısı olan bir boğazını ısıtmak mümkün müAngina, acı verici duyulardan oluşan bir kompleksin eşlik ettiği hoş olmayan bir hastalıktır.