Loading

Ilk doktor

Propolis, hoş bir aroması olan, arı kolonisinde inşaat faaliyetinin ürünü olan reçineli bir maddedir. Farklı tonları vardır - yeşil-sarıdan koyu-kahverengiye (yaşa ve kökenine bağlı olarak). Yunancadan tercüme edilen propolis kelimesi "şehri korumak" anlamına geliyor. Maddenin özellikleri eski Mısırlılar tarafından hem tedavi hem de mumyalama için kullanılıyordu. Vücuttaki tüm inflamatuar süreçleri inhibe etmek için kullanılabilir. Propolis, bugün anjina ve boğazın diğer bulaşıcı hastalıklarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

özellik

Arı, bezlerinin salgılanmasıyla zenginleştiren ve onu yararlı bir maddeye dönüştüren reçineyle ilgilidir. Kovanın tavanından sıyrılarak ve arıların sonbaharında zengin bir şekilde kapladığı çerçevelerden elde edilir. Maddenin kalıcı kimyasal bileşimi yoktur. Suda zayıf çözünür ve organik çözücülerde iyidir. 36 ° C'de, propolis yumuşak ve sünek, soğutulduğunda kırılgan, kırılgan hale gelir. Reçine bal, balmumu içinde de bulunur. "Propolis" uluslararası bir terimdir.

Tıpta rol

Propolis yaklaşık% 55 oranında reçineli ve balsamik madde, yaklaşık% 30 oranında balmumu,% 5-10 oranında esansiyel yağlar, yaklaşık% 2-5 oranında polen, vitamin, mikroelement içerir. Kapalı bir kapta karanlık, serin koşullarda saklandığında, 5 yıla kadar özellikleri korur.

Ilıman zonundan (bizim durumumuzda ortaya çıkan) reçine yaklaşık% 90-95'i flavonoidlerle temsil edilen yaklaşık 40 farklı fenolik bileşen içerir. Flavonoidler, ürünün immüno-uyarıcı özelliklerini önceden belirler. Yüksek yüzdeleri, günümüzün antibiyotikleriyle karşılaştırıldığında bakteri, virüs ve mantarlara karşı geniş bir aktivite yelpazesi sağlar. Ferulik asit içeren bir antibakteriyel etkiye sahiptir.

Uygulamadan sonra yan etkiler, modern antibiyotiklerin doğasında olmayan nadirdir.

Propolisin tentürü, saf ürüne benzer şekilde, hayati öneme sahip mikroelementler açısından zengindir. Içerir:

Anginada propolisin tentürü 15-20 dakika boyunca çeşitli mikroorganizma türlerini yok edebilir (bazıları - 5 saat boyunca). İmha oranı, mikroorganizmaların, kökeninin, ürünün konsantrasyonunun duyarlılığına bağlıdır.

Önemli! Küçük belirtilerle birlikte, propolisli bademcik iltihabı tedavisi doktora başvurmadan yapılabilir. Ancak bir uzmanın tavsiyesi olmadan ürünü başka ilaçlarla birleştirmeyin!

Uzman araştırmalar sonunda arıların antibakteriyel, antibiyotik, immünolojik, antiseptik etkisini doğruladı. Bu, tek başına veya yardımcı olarak bademcik iltihabı olup olmadığına bakılmaksızın, hedefe yönelik tedavi için önemlidir.

Propolis bir antibiyotiktir, ancak ilaçlarla (Penisilin ve diğerleri) karşılaştırıldığında insan bağışıklık sistemini önemli ölçüde güçlendirir, destekler ve uyarır. Bu nedenle, madde sadece anjinden kurtulmak için değil aynı zamanda soğuk dönemde hastalığın önlenmesi için de uygundur.

Faydalı özellikler

Arı ürünü antiseptik, rejeneratif, bakterisidal özelliklere sahiptir. Hem viral hem de pürülan anjinada, aşağıdaki biyolojik ve farmakolojik etkileri yardımcı olacaktır:

 • anestezi - duyarlılığı, ağrıyı zayıflatır;
 • anti-inflamatuar - inflamatuar sürecin inhibisyonu;
 • antivirüs - bazı virüslere karşı koyar;
 • bakterisidal - bakterileri detoksifiye eder;
 • bakteriyostatik - bakteri büyümesini durdurur;
 • mantar ilacı - mantarları, mayayı yok eder;
 • Mantartatik - mantar, maya büyümesini durdurur;
 • Immunostimulating - vücudun kendi savunmalarını korur.
 • anti-radyasyon - zararlı radyasyonun vücut üzerindeki etkisini hafifletmek;
 • antitoksik - bazı zehirlerin, bakteriyel toksinlerin etkisinin bastırılması;
 • dermatoplastik - yaraların iyileşmesini teşvik eder.

Modern çalışmalar çocuklarda ve yetişkinlerde anjinada propolis kullanımının bazı antibiyotiklerin etkisini artırdığını göstermektedir.

tentür

Tentür, maksimum terapötik etkiye sahip, preparatta kolay, en yaygın preparattır. Tentürden daha zayıf bir öz ve diğer ilaçlar yapabilirsiniz. Etkisini arttırmak için propolis alkol solüsyonu mentol ve okaliptüs ile kombine edilebilir. Anjina ile, ağız boşluğunu dezenfekte etmek, hastalığa neden olan patojenleri yok etmek için kullanılır.

Alkol tentürü için reçete

30 g propolis küçük parçalar halinde kesilir, bottle litre saf alkol veya karanlık bir şişede votka ve saf farmasötik alkol (¼) karışımı dökülür. İyice çalkalayın, 9 gün bekletin. Her gün şişeyi salla. 10. günde, solüsyonu plastik olması gereken bir filtreden geçirin (sıvı metal ile temas etmemelidir!). Tentür hazırdır.

Propolis kalıntıları atmaz, aktif maddeler içerir. Kalan kütle 1: 10 oranında saf alkol ile yeniden karıştırılabilir. Bu karışımı 2-3 ay boyunca bırakın. Bu süreden sonra filtrelemeyi tekrarlayın. İkinci süzme işleminden sonra, tentürün kalitesi azalır.

Tentürün terapötik etkileri

Pürülan, boğaz ağrısı, hastalığın diğer belirtileri de dahil olmak üzere angina ile, aşağıdaki tedavi yöntemini uygulayın. 1 çay kaşığı ekleyin. olis fincan ılık su içinde propolis tentürleri ve sık sık boğazını durulayın. Angina ile birlikte bir propolis tentürü ile karıştırmak, bazı farmasötik preparatlar kadar (örneğin, popüler Stopangin) mukoza zarını etkilemez. Antibiyotiklerle eşzamanlı kullanımıyla, hızlandırılmış tedavi elde etmek mümkündür. Ancak, bu kombinasyon sadece bir doktora danıştıktan sonra mümkündür!

Angina'nın propolis ile tedavisi farklı bir şekilde yapılabilir. Sıcak çay için 20-40 damla propolis tentürü ekleyin. Yemeklerden 1 saat önce günde 3 kez içilir.

Propolis ile gargaraya ek olarak, aşağıdaki terapötik yöntemler iyi bir etki gösterir.

 1. 2 yemek kaşığı ekleyerek inhalasyonlar gerçekleştirin. l. 1 litre sıcak su ile bir tencerede tentür. Kafanızı bir havluyla kaplayarak bulaşıkların üzerine süzün, sıvı soğuyana kadar buharı soluyun. Prosedür günde 3 kez yapılır. Kontrendikasyonlar yüksek sıcaklık, 7 yaşın altındaki çocukları içerir.
 2. 1 çay kaşığı için 10-15 damla damla. şeker. 8-10 gün boyunca günde 2 kez yiyin. Bu tedavi, sıcaklıkta bir düşüşün ardından durdurulabilir. Tedaviden sonra, bir ara (14 gün) ve patojenlerin tamamen tahrip edilmesi için prosedürün tekrarı gereklidir.
 3. Semptomları hafifletmenin iyi bir yolu anjina ile birlikte propolistir. Ürün topunu alın ve 20 dakika boyunca çiğneyin. Tükürük tükürmesi veya çiğnemeden hemen sonra su içilmesi tavsiye edilmez.
 4. Bir sonraki yöntem bademciklerin yağlanmasıdır. Suyla (1: 1) tenteyi seyreltin ve amigdalayı günde iki kez pamuklu çubukla silin. Dikkatli olun - kusma refleksini indüklemeyin!
 5. Boyun sararları da anjin tedavisinde iyi sonuçlar vermektedir. ½ litre sıcak suda 1 yemek kaşığı ekleyin. l. tentürler. Sıvıya temiz bir bez koyun ve boynunuza sarın. Sarmadan önce sargıyı bırakın. Koşul ortadan kalkana kadar günde 2 kez tekrarlayın.

Dikkat lütfen! Propolis kullanmadan önce alerjileri kontrol edin. Allerji ürünü ulnar katın küçük bir bölgesine uygulayarak belirlenebilir. Cilt kızarıklıktan 24 saat sonra veya diğer aşırı duyarlılık belirtilerinde ortaya çıkarsa, propolis kullanımı pratik değildir.

Sonuç olarak

Alkollü tentür çocuklar, hamile ve emziren kadınlar için tavsiye edilmediğinden, su infüzyonu ile değiştirilmelidir. Ilacın harici uygulaması ile, eş zamanlı olarak eş zamanlı tedavi için tavsiye edilir. Doğal tedavinin etkinliğine rağmen, hastalığın ağır formları ile, olumlu etkisi minimal olacaktır. Bu nedenle, tedavi süreci bir doktora danışılmalı ve gerekirse farmakolojik ajanlarla birleştirilmelidir.

Bademcik iltihaplarında propolis tentürü

Anginaya propolis nasıl uygulanır?

Arı tutkalı olarak da bilinen Propolis, kovanın duvarlarındaki derzleri yağlamak ve delikleri kapatmak için bir tür yapı malzemesi ile arı kovanı sağlamak için çalışan arıların ürettiği viskoz reçineli kütleye benzer. Propolis halk analjezi ve antibakteriyel ajan olarak bilinir. Taze formdaki arı hamurunun koyu kahverengi veya koyu yeşil rengi vardır. Ajan genellikle anjina tedavisinde kullanılır.

Tentürün uygulanması

Boğazın özellikle akut hastalıkları için, doğal bileşenler, örneğin, bademcik iltihabı veya farenjit ile propolis kullanılır. Propolisin tentürü etkili bir tedavi yöntemi olarak kabul edilir. Enfeksiyon tıbbi veya şarap alkolüne dayalı% 30 tentür hazırlayarak aşılabilir. Yemek pişirmek için, alkolün bir üçte bir önceden hazırlanmış propolisini ısrar etmelisiniz.

Her bir hasta, hastalığın şiddetine, yaşına, fiziksel parametrelerine ve komplikasyonların aşamasına göre, çözeltinin optimal dozunu seçer. Eğer bademcik iltihabının başlangıcı ise, bademcik iltihabı propolisinin oda sıcaklığında 1: 1 oranında su ile çözülmelidir. Hastalığın daha karmaşık bir formunu, örneğin farenjit ile, günde üç ila dört kez bir tentür çorba kaşığı alarak tedavi edebilirsiniz.

Çocuklar ile ilgili olarak nazik bir prosedür seçin. Çocuklarda anjin tedavisi şu şekildedir: alkol solüsyonu su ile değiştirilir, tentür bol miktarda süt veya ılık su ile seyreltilir ve günde bir çay kaşığı verilir. Kursun süresi genellikle ılımlı formda bir hafta ve başladığı iki aydır.

Propolis ve otlar ile durulayın

Durulama için bitki infüzyonlarına bir propolis çözeltisi eklenir.

Boğaz hastalıkları genellikle doğal otlar ve soğumalara dayanan durulamalarla tedavi edilir. Durulama karışımını basitçe evde hazırlayın. Bunu yapmak için, sıcak kaynamış suda bir çorba kaşığı okaliptüs, papatya, keten ve ıhlamur, eczanelerde satılan kaynatın gerekir. Yaklaşık 5-7 dakika boyunca yavaş ateşte pişirildikten sonra, kütle bir patiska veya gazlı bezden süzülür ve ısrar edilir. Daha sonra alkol için yaklaşık 40 damla propolis çözeltisi ekleyin. Yemekler arasında günde üç ila beş kez gargara.

Ayrıca bir propolis çorbası ile et suyu yapın. Muzun saf yaprakları bir bardak kaynar su dökün ve 15 dakika kısık ateşte koyun. Bir kaç saat demlenmesine izin verin, propolis ekleyin, alkolle birlikte.

Buhar inhalasyonunda, 1: 3 oranında kaynar su ile seyreltilmiş merhem veya tentür kullanın. Büyük bir tencereye alın ve içine sıcak sıvı dökün. Kafanızı geniş bir battaniyeyle örtün ve soğumaya başlayana kadar sıcak sıvı üzerinde kalın. İstenirse, inhalasyon için özel bir cihaz satın alabilirsiniz. İnhalasyonları günde üç defa tekrarlamanız tavsiye edilir.

Arıların ürettiği ürünlere karşı alerjiler, propolis ve balın güçlü alerjenler olduğu için aşırı dikkatle tedavi edilmelidir. Bununla birlikte, inhalasyon ile hastalık birkaç haftada iyileşir.

Uygulama prensipleri

Propolis, bakteri öldürürken, mineral tuzları, vitaminler, yararlı amino asitler ve yağların yanı sıra larinksin dokularını yumuşatan elementler içerir.

Boğaz iltihabı ile propolis yağ, tentür veya saf formunda kullanılır. Angina ile mücadele, günde birkaç saat için yaklaşık 5 gram saf propolis çiğnemek suretiyle yapılır. Çiğneme sırasında yanma hissi olduğunda, propolis çok yüksek kalitede ise belirtiler birkaç gün içinde gider. Angina yağını tedavi etmek, vücudun koruyucu özelliklerinin güçlendirilmesine, bağışıklığın arttırılmasına bağlı olarak bile faydalıdır. Yağ sütle öğütülür ve bir çorba kaşığı yemeden önce tüketilir.

Tüm yöntemler eş zamanlı olarak kullanıldığında, birbirini tamamlayan Angina daha iyi tedavi edilebilir. Örneğin, sabahları alkollü tentür içmek için, gün boyunca inhalasyon ve durulama yapmak. Larinksin ve burun deliklerinin iç kısmının su ile seyreltilmiş bir propolis tentesi ile sürülmesi ve balın eklenmesi tavsiye edilir.

Eğer boğaz içindeki iltihaplanma süreci sadece orijin aşamasındaysa, uyumadan önce gece bir parça propolis çiğnemelisiniz ve sabah ağrının gittiğini fark edeceksiniz.

Propolis boğazında ağrı için ilaçların ana reçeteleri

Tedavi için birçok yemek tarifleri var.

Arı ürünlerine dayalı ev yapımı ilaçlar için birçok yemek tarifi icat etti.

Önceden ısıtılmış su banyosu hazırlayın. 1: 1 oranında propolis ve petrolatum karıştırın. Elde edilen kütle, bir banyoda, kaynamanın altında bir sıcaklıkta tutulmalıdır. Başka bir ısıtılmış kütle filtre edilmeli ve karanlık bir yerde cam eşya üzerine yayılmalıdır. Soğuduktan sonra buzdolabına koyun. Karışım günde 2-3 kez solunur.

Alkol çözeltisi

Arı yapıştırıcı önceden kesilmiş ve öğütülmüş, bir kaşıkla 8-10 gram ölçülmüş ve 100-120 gram alkol ile karıştırılmıştır. Oda sıcaklığında bir hafta ısrar edin.

Pişirme Yağı

Tarif% 5 oranında yağ almak için tasarlanmıştır. % 95 tereyağı,% 5 propolis almak gerekir, iyice karıştırın, böylece topaklar yok. Karışım bir su banyosuna yerleştirilir ve kapağın altında 40 dakika bekletilir. Kitleyi opak bir kapta soğutun ve soğuk bir yere koyun.

Kontrendikasyonlar

10 yaşın altındaki çocuklar ve alkol bileşenlerine tahammül etmeyenler için alkollü tentür önermeyin. Küçük çocuklar için alkol su ile değiştirilir. Alerji hastaları bu güçlü alerjeni kullanmamalıdır. Bademcik iltihabı ile, ciddi yanıklara neden olabileceğinden, sadece uzun süreli saf propolis çiğnemesine izin verilir.

Tonsillit tedavisinde doğal propolis kullanımı

Arı tutkalı olarak da adlandırılan Propolis, genellikle koyu kahverengiden zengin yeşile kadar reçineli bir yapıya ve renge sahiptir.

Propolis, bal arılarının ağaçların bahar tomurcuklarından toplandığı ve enzimlerinin yardımıyla modifiye edildiği yapışkan maddelere dayanmaktadır.

Arılar, arı kovanı hücreleri kaplamak ve duvarlarındaki çatlakları doldurmak için propolis kullanırlar.

Propolis aktif bir antibakteriyel ve anestezik etkiye sahiptir, bu nedenle propolis aktif olarak bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı tedavisinde kullanılır.

Propolisin iyileştirici özelliklerinde uzun zamandan beri bilinir hale geldi ve Uzun yıllardır bu eşsiz arıcılık ürünü halk hekimliğinde kullanılmıştır. :

 • Sinüzit ve KBB organlarının diğer hastalıklarının tedavisi (En sık propolis, örneğin sinüzit, akut sinüzit ve etmoidit olarak paranazal sinüslerin enflamasyonu ile lokal formları tedavisinde kullanılabilir. Ayrıca bademcikler, yani anjin ve bademcik iltihabı, akut ve kronik iltihaplanmalarda,. Tedavi yapılır propolis inhalasyon ile durulanarak propolis çözeltisi ile iltihaplı alanların tedavisi.
 • Ağız, diş ve dişeti hastalıkları (propolis ile plakaları uygulayarak ve durulayarak).
 • Mide mukozasına hasarın tedavisi, gastrit (bu gibi durumlarda propolis sözel olarak alınır).
 • Otit tedavisi (kulak iltihabı ile, bir kural olarak, propolis bir su çözeltisi, yanı sıra bitkisel yağda bir propolis çözüm).
 • Yanık, donma ve sert yaraların tedavisi (Propolis solüsyonuna batırılmış bandajlar hasarlı bölgelere uygulanır).
 • Görme organlarına hasarın tedavisi (gözlere bir propolis çözümü gömülür).

Bu yazıda daha detaylı olarak tonsillit tedavisinde propolis kullanımını bakacağız. Birçok uzman propolis tedavisi saf doğal propolis ve alkolat, sulu veya yağlı propolis sindirilmesi genellikle göre çok etkili bir antibiyotik tedavisi olduğunu düşündürmektedir. Saf doğal arı yapıştırıcı bir parça çiğneme sırasında bademcik iltihabı en etkili tedavi propolis olduğuna inanılmaktadır. bademcik sadece çiğnendiğinde ağız ve dil hafif uyuşma yanma hissi neden olan bir yüksek kaliteli propolis, yardım ettiğinde Ama burada bu kadar çabuk dikkat edilmelidir.

Tonsillit doğal propolis ile tedavi son derece basit bir şemaya sahip, birkaç öneri hatırlamak önemlidir:

 • Propolis (aynı zamanda kabul edilebilir bir durulama olağan kaynamış su gıda parçalarını uzaklaştırmak için) tuz çözeltisi ya da bir çözelti furatsilina gargara gerekir ve daha önce tedavi yedikten sonra.
 • Çiğnemeden önce propolis hafifçe ısınmalıdır, çünkü sıcaklıkta bir azalma ile genellikle katı bir forma sahiptir.
 • Küçük bir parça doğal propolis ağzına konur ve 10-20 dakika boyunca iyice çiğnenir.
 • Çiğneme propolisi sırasında bademcik iltihabı tükürük salyası tavsiye edilmez, aynı zamanda bir propolis parçasını aktif olarak ağız boşluğuna hareket ettirmek de arzu edilir.
 • Bademcik iltihabında daha uzun bir propolis çiğnemesi, mukoza zarının yanmasını tetikleyebilir, bu yüzden burada dikkatli olunmalıdır.
 • Bademcik iltihabı propolis günde en az 2-3 kez olmalıdır. Kural olarak, hastalık halen aktif tedavinin üçüncü gününde sona ermektedir ve komplikasyon olasılığı önemli ölçüde azalmaktadır.

Tonsillit gelen propolis tentür kullanma yöntemleri

Tonsillit tedavisi için bir antibakteriyel tedavi olarak başarıyla propolis alkol veya su tentür kullandı.

Kural olarak, hoş olmayan ağrı semptomları eşlik eden pürülan tonsillit ile kullanılır.

Genellikle, bademcik iltihabından çeşitli propolis tentelerinin kullanımı antibiyotiklerin uygulanması ile paralel olarak gerçekleştirilir, çünkü şiddetli hastalık durumunda sadece geleneksel tıbbı kullanamaz.

Hasta ayrıca barış ve bolca içki içiyor. Zaten bademcik iltihabının başlangıcında, az miktarda propolis tentürlü bir çözelti ile boğazını durulamak mümkündür. Boğaz bademcik iltihabı ile durulamak için, hem propolis hem de alkol suyu tentürlerini kullanabilirsiniz. Uzmanlar, bu durulama sıvılarının kullanımının propolisin dahili kullanımı için hesaplanan normları aşamaz. Kural olarak, propolis tentürünün seyreltilmesi için temel olarak saf su veya süt kullanılır.

Boğazın propolis tentürüyle durulanması prosedürü için gereklidir:

 • Propolisin ruhani tentürü 1:10 oranında sıcak kaynamış suyla karıştırıldı.
 • Elde edilen çözeltiyi durulayın.
 • Günde 5-6 kez propolis ile durulayın tekrarlayın.

Çocukların tedavisi için boğaz için alkolsüz ve su propolislerinin kullanılması tercih edilir.

zamanında başlayan durulanması aşamalarını, o zaman kabartma tonsilliti propolis tentür kullanılarak, tedavinin ilk günün anlamıyla sonunu beklemek uzun değil, hasta sağlığının önemli bir iyileştirme hissedeceksiniz. Propolis tentürünü buhar inhalasyonlarıyla da kullanabilirsiniz. Alkol solunum sistemi üzerinde zararlı etkileri olabilir gibi, propolis su tentür daha iyi kullanmak amacıyla dikkati çekiyor.

Propolis ile buhar inhalasyonu gerçekleştirmek için gerekli olan:

 • Propolisnom merhem veya sulu propolis tentürü 1: 3 oranında kaynar su ile karıştırılır.
 • Elde edilen sıvıyı geniş bir tencereye dökün.
 • Kafayı bir havluyla örtün ve kapları tıbbi bileşime paralel tutun.
 • Buharın solunması yaklaşık 10-15 dakika süreyle önerilir.
 • Prosedürü günde 2 kez tekrarlayın.

Eğir ile buhar inhalasyon anjin kullanarak aktif tedavi ile başarılı bir hafta ya da on beş için hastalığın kurtulabilirsiniz. O arı ürünleri güçlü alerjenler ve arı tutkal istisna olduğu bir sır olduğundan tonsilliti propolis, çok dikkatli kullanılması gerektiğini dikkat etmek önemlidir.

Tonsillit gelen Propolis çok yaygın ve oldukça başarılı bir şekilde kullanılır. Angina ve bademcik iltihabı tedavisi için propolisli tentür ve yağların kendi kendine hazırlanması için birçok reçete vardır. Biz sadece en yaygınlarını veriyoruz.

Tonsillit gelen propolis Tarifler:

 • Bademcik iltihabından bir propolis alkol çözeltisinin hazırlanması. Yaklaşık 100 gram şarap veya tıbbi alkolle karıştırmak için yaklaşık 10 gram ince öğütülmüş propolis (öğütme için bir karıştırıcı kullanabilirsiniz) ve yaklaşık bir buçuk hafta boyunca oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın.
 • Bademcik iltihabı ile propolis ile yağ hazırlanması. Oranlar: Yüzde 100 gram anlamına gelir - 95 gram tereyağı ve 5 gram propolis, yüzde on bir gram anlamına gelir - 90 gram tereyağı ve 10 gram propolis. Yağ ve yer propolisi karıştırılmalı ve yarım saat boyunca su banyosunda pişirilmelidir (su sıcaklığı 75-80 dereceyi geçmemelidir). Ürünün bulunduğu kap, pişirme sırasında uçucu bileşenlerin buharlaşmaması için bir kapakla sıkıca kapatılmalıdır. Daha sonra, karışımın soğumasını beklemeden, filtrelenmesi gerekir (bu gazlı bezle yapılabilir) ve koyu cam şişelere dökülür. Propolis yağını buzdolabında saklayın.
 • Tonsillit gelen propolis ile merhem hazırlanması. Ezilmiş propolis ve petrolatumun 1: 1 oranında karıştırılması ve elde edilen karışımın su banyosunda yaklaşık 80 saatten fazla olmayan bir su sıcaklığında yaklaşık yarım saat tutulması gereklidir. Daha sonra, bileşim filtrelenmeli ve koyu cam şişelerde paketlenmelidir. Propolisnuju merhem saklamak için bir soğutma dolabında gereklidir.

Angina ile propolis: tedavi için propolis tentür ile gargara

Akut, kronik bademcik iltihabı pek hoş olmayan semptomlar verebilir. Hastalık sırasında vücut ısısı yükselir, boğaz ağrıyor, yemek zor. Hasta güçte bir düşüş ve işe alışma kabiliyeti kaybına dikkat çeker.

Angina sağlığa çok fazla gizli tehdit taşır. Yani, rahatsızlık, kalp, karaciğer, böbrek hastalıkları geliştirme riski vardır. Bu yüzden hastalığın tedavisi ilk belirtilerle başlamalıdır.

İlaçlara ek olarak, doktorlar halk yöntemlerinin kullanımına izin verir. Propolis, anjin için en etkili ilaç olacaktır.

Bu maddenin yararlı etkisi aşırı tahmin etmek çok zordur. Arıtma için çeşitli formlarda arı tutkalı kullanılabilir. Bu ürün tamamen:

Bununla birlikte, bazen hatırlanması gereken alerjilerin nedeni olabilir.

Eğer boğaz ağrısı yeni başlamışsa veya komplikasyonsuz gerçekleşiyorsa, propolis ile tedaviyi gerçekleştirmek iyidir. Bu amaçlar için, yemeklerden sonra günde üç kez arı tutkalı çiğnemek yeterlidir. Maddenin 2 gramını çiğnemek 5-7 dakika sürecektir.

Sadece doğal bir ürünün tedavisi için kullanışlıdır. Kullanmadan önce ısıtılır. Propolis bir acı reçineli tadı ile karakterizedir. Çiğneme sırasında dil ve gökyüzü biraz uyuşabilir. Propolisin rengi, arıların nektarı topladığı çiçeklerin tipine bağlıdır.

Hastanın önerileri net bir şekilde izlemesi şartıyla, boğaz birkaç gün sonra ağrımayı durduracaktır. Önerilen tarifler sadece bademcik iltihabı ile değil, aynı zamanda:

 • boğaz ağrısı;
 • Boğazdaki diğer enflamatuar süreçler.

Pürülan anjina, güçlü bir ağrı sendromu eşlik eder. Bu durumdan kurtulmak çok daha zor. Propolis bu durumda antibiyotik, yatak istirahati ile ana tedaviyi tamamlar. Tamamen sadece halk tedavisi yöntemleri ile iyileşmeye güvenmek çok umursamaz.

Propolis tentürü kullanılabilir:

Boğaz ağrısı, bol miktarda içmeyi yumuşatır. Bakterileri bademciklerden bademcik iltihabı ile durulayın. Günde en az iki kez yapılmalıdır. İlk işlemden sonra bile, pozitif bir değişim zaten fark edilir. Tedavinin etkinliğini artırmak angina ile solunabilir.

Boğaz boşluğundaki patojenik çökeltilerin miktarını azaltırlar, burun içinden nefes almayı sağlarlar.

Propolis tentürü

Ürün, halihazırda hazır veya evde pişirilmiş eczaneden satın alınabilir. Bu gerektirecektir:

 • 10 g kaliteli propolis;
 • 100 g tıbbi alkol.

Bileşenler birlikte karıştırılır ve oda sıcaklığında tutulur. 7 gün sonra tentür hazırdır.

Arı tutkalı tentürünü çeşitli şekillerde uygulayabilirsiniz. Boğazın anjina ve farenjit ile tedavi edilmesi için en basit ve en yaygın yöntem içerideki uygulamadır. Öksürük propolisinin tentürü de kullanılır. Yani, ilaç tüm problemleri kapsamaktadır.

Hastalıktan başarıyla kurtulmak için bir bardakta su ile seyreltilmesi gerekir. İnfüzyon mililitre miktarı tam yıl hastaya kadar alınır.

Propolisin eşit verimle özü ılık sütte yetiştirilir. Günde bir bardak karışım alırsanız, boğazda enflamatuar süreci hızlıca durdurabilirsiniz.

Tentür ile durulayın

Angina'daki propolis, inflamatuar sürecin daha da gelişmesine izin vermeyen, patojenik mikroorganizmaları yok etmeye yardımcı olur. Anjina ile durulayın, farenjit aşağıdaki gibidir:

 • çocuklar için su tentürü kullanın (propolis 3 ila 1);
 • Yetişkinler için, alkol için ilaç kullanın (10 ila 1 oranında).

Bu gibi çözümler günde en az 5 kez tedavi edilmelidir.

Arı yapıştırıcı özü seyreltmek için, sıcak su alın. Bazı doktorlar sıcak inek sütünü kullanmasını tavsiye ediyor.

Sadece düzenli durulamalarla iyileşir. Ek olarak şifalı bitkilerin infüzyonlarını uygularsanız, iyileşmeyi hızlandırabilirsiniz. Anti-inflamatuar etkisini artırın:

Otların her 100 ml kaynatılması için ilacın 10-20 damlası alınır. Her 3 saatte bir propolis ile durulayın.

Prosedür için, çözümün su tentürünü seçmek daha iyidir. 1 ila 3 oranında damıtılmış su eklenir.

Bir arı ürününün alkol tentürü kullanıyorsanız, akciğerlere hava yoluyla nüfuz etme riski vardır. Bu, vücudun olumsuz tepkileriyle doludur.

İnhalasyonlar bu tarife göre gerçekleştirilebilir:

Bileşenler bir kaba yerleştirilir, su banyosuna konur. Hasta bu yapı üzerinde eğilmeli, kendini bir havluyla örtmeli ve iyileşme çiftlerini 15 dakika içinde teneffüs etmelidir. Tedavi sabahları ve akşamları yapılır. Tedavinin tam seyri, rahatsızlığın ciddiyetine ve organizmanın özelliklerine bağlıdır. Ortalama olarak, 7 ila 14 gün gereklidir.

Evde manuel inhaler varsa, onunla başarılı bir şekilde nefes alabilirsin. 3 ml sulu bir propolis çözeltisi veya 1 ml alkol (2 ml su ile seyreltilir) alınır. İnhalasyonlar günde 3-5 kez tekrarlanır. Anjina önlenmesi için soğuk algınlığı ile günde 1 kez inhalasyon yeterlidir.

Boğazdaki ağrıları angina ve farenjit ile tedavi etmek için sadece propolis kırıntıları içeren buhar inhalasyonları etkisizdir. Sorun, ürünün sıvı ve su dahilinde çok zayıf derecede çözünür olmasıdır.

Tedavi ayrıca propolis yağının kullanımını içerir:

 • 100 gr tereyağı;
 • 5 g propolis.

Malzemeler karıştırılır, 30 dakika su banyosuna konur. Uçucuların buharlaşmasını önlemek için, kap bir kapak ile kaplıdır. Bitmiş karışımın soğumasına izin verilmemesi, koyu cam bir kap içinde paketlenir. Onları buzdolabında saklayın.

Bu yağ, boğazdaki ağrıyı tedavi etmeye, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, patojenik mikroorganizmaları yok etmeye yardımcı olur.

Anjin kaynaklı propolis her yaşta kullanılabilir, ancak alerji yoksa. Tentür cilt döküntüleri, kaşıntı veya yanık neden olduğunda, tedavi kesilmelidir. Bu durumda, bir antihistaminik ilaç almak ve tavsiye için bir doktora danışmak gerekir. Boğazda iltihaptan kurtulmanın daha uygun yöntemlerini önerecektir.

Propolis kullanmanın yararları ve kullanımı yöntemleri - bu makaledeki videoda.

Tonsillit, bademcik iltihabı ve bademciklerin propolis tedavisi

Günün vakti zamanı! Benim adım Khalisat Suleymanova - Ben bir fitoterapistim. 28 yıl içinde benimle birlikte uterus kanserini tedavi ettim (iyileşme deneyimim ve neden burada okunduğum bitkisel bir ilaç olduğum hakkında: Hikayem). İnternette açıklanan halk yöntemlerine göre tedavi edilmeden önce lütfen bir uzmana ve doktorunuza danışın! Bu, zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır, çünkü hastalıklar farklıdır, otlar ve tedavi yöntemleri farklıdır, ancak beraberindeki hastalıklar, kontrendikasyonlar, komplikasyonlar ve benzerleri de vardır. Eklenecek bir şey olmasa da, otlar ve tedavi yöntemlerini seçerken yardıma ihtiyacınız varsa, beni buradaki irtibatlarda bulabilirsiniz:

Tetefon: 8 918 843 47 72

posta: [email protected]

angina ilk belirtileri, bademcik iltihabı, hastalığın daha fazla gelişmesini önlemek için gerekli farenjit zaman, boğaz tuz ve soda veya bademcik durulama için iyodin vospolzovatsya propolis çözeltisi ile yıkanabilir. Yara izleri, bademcik kıvrımlar bakteriler için uygun bir ortam yaratmaktadır. Kronik tonsillit - boğaz ağrısı tedavi edilmez ve burun akıntısı, ateş hastalığı önce gelir.

Angina tedavisinde propolisin yararlı özellikleri

Arı yapıştırıcısının değeri patolojik virüsler ve mikroorganizmalarla savaşması ve yararlı mikroflorayı etkilememesidir. Bu nedenle çare, iyileştirici ve önleyici olarak kabul edilir.

 • mukozayı yeniler ve geri yükler;
 • bağışıklığı artırır;
 • vitaminler ve mikro elementlerle zenginleştirir;
 • doğal bir antibiyotik olarak hizmet eder;
 • aktif olarak hastalığın nedeni üzerinde hareket eder;
 • Toksik maddeleri boşaltır.

Arı yapıştırıcı, antibakteriyel, anti-inflamatuar, rejenerasyon, anestezik özelliklere sahiptir. Anjinada aktif olan bakteri, mantar ve virüslerin, streptokokların çoğalmasını önler. Özellikle yararlı olan, zararlı mikroorganizmalara zararlı bir atmosfer oluşturan asitlerdir.

Propolisli bademciklerin tedavisi

Tentür hazırlamak için bir cam kap, 100 g tıbbi alkol% 70, 15-20 g propolis gerektirecektir. 2 hafta boyunca ilaca dayanır.

Angina ile propolis ile boğaz, oranlar:

 1. 1 çay kaşığı seyreltin. Sıcak sıvı 100 ml tentür ve ağız ve boğaz 5 dakika durulayın, iki hafta boyunca günde 5 kez kadar prosedürleri yapın.
 2. Su üzerinde tentür varsa, o zaman 1: 1 oranında seyreltin.
 3. Propolis ile durulama için şifalı bitkileri birleştirmek iyidir. Papatya, okaliptüs, ıhlamur ve keten infüzyonu hazırlayın: su bitkilerinin üzerine dökün ve 5 dakika pişirin. Daha sonra demleyin ve süzün, 40-50 damla propolis tentürü ve gargara ekleyin.

Merhem hazırlanması

Merhem bademcik iltihabı sorunu çözmek için mükemmel bir ilaçtır, iyi bir antimikrobiyal, anti-inflamatuar, anestezik etkiye sahiptir. Oral mukozanın atrofisi sırasında rejenerasyon sürecini aktive eder.

Propolis doğrayın ve kaynamış sıvı dökün, yavaş yavaş balmumu yukarı doğru yükselecek ve arı tutkalı dibe batacaktır. Daha sonra suyu süzün ve propolisi kurutun, alkolü 100 g medikal alkol başına% 30 oranında seyreltin,% 96. 7 gün kompozisyona dayanmak için. Filtrelemeden sonra ve iki porsiyon gliserin veya bitkisel yağ ile tentürün bir porsiyonunu karıştırın.

Bıldırcınlar propolis ile nasıl yağlanır: Elde edilen merhem tek bir işlemde üç kez kadar burun ve ağız boşluğunu yağlar.

Bir emülsiyon hazırlayabilirsiniz. 100 g ürün elde etmek için 78 g bal, 15 g Kalanchoe suyu ve 7 ml% 10 propolis tentür ile karıştırın. Emülsiyon, ağız boşluğunu, bademcikleri ve boğazın arka duvarını sulandırır. Tedavi süresi 25 işleme kadar.

Bademcik iltihabı propolis tentür nasıl uygulanır:

 1. Anjinadan kurtulmak için basit ve etkili bir yöntem uygulayabilirsiniz. Boğaz zaperhit olduğunda, 1 çorba kaşığı kullanın. propolisin tentürü alkollü ve içilmemelidir.
 2. Boğaz iltihabı, arı tutkalı çiğnemek için iyidir. Mukoza zarını tahriş etmemek için çiğnemeden sonra 2 saat ara verin.
 3. Bıldırcınları pürülan birikimlerden bağımsız olarak temizleyebilirsiniz: Okaliptüs, Dioksidiyum, Klorofilliptom, Propolis, Novoimmaninom.
 4. Boğazın, 1: 4 oranında marigolds veya sophora alkol tentürüyle yıkanmasıyla iyi sonuçlar elde edilir.
 5. Betadine, Yodditserina, kolloid gümüş, chlorophyllipt çözeltileri ile: 2 oranında yıkandıktan sonra 1 boğaz propolis tentür yağlamak.

soluk alma

Çok sıcak su ile küçük bir kapta, 2 yemek kaşığı çözülür. Arı yapıştırın, üzerine oturun, bir battaniye veya sıcak bir şey ile kendinizi kaplayın. Günde 10 dakika, günde üç kez nefes al.

Süt ile propolis

0,5 litre süt kaynatın, 2 yemek kaşığı. bir kaba dökün ve iyice karıştırın, bir saatin çeyreği boyunca kısık ateşte tutun ve karıştırın. Soğutulduktan sonra, çıkarılması gereken maddenin yüzeyinde bir mumsu tabaka oluşur. 1 des ye. günde üç kez.

Alkol tentürünün tedavisi için kurallar

Tentür uygulanması sırasında, etkili maruz kalma için, aşağıdaki önerilere dikkat edilmelidir:

 1. Ağız kuru ekstresi 20 dakikadan fazla tutmayın, hoş olmayan duyumlar olabilir.
 2. Ağızda kuruluğu alkol tentüründen göründüğünde, bunu bir su ekstraktına veya yağlı bir bileşime değiştirin. Nazikçe ve etkili davranırlar.
 3. Günlük ödeneği geçmeyin, arı tutkalı kötüye alerjik reaksiyona yol açabilir.
 4. Su ya da sütte demlemek tentür, saf formda kullanmak arzu edilmez.

Propolisin angina tentürünün alkol üzerinde uygulanmasında, hastaların alerji şişmesi ve mukoza zarının kızarıklığının olabileceğini dikkate almak önemlidir. Tedaviye başlamadan önce, kolun küçük bir parçası üzerinde bir test yapın.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Erken gebelikte Angina

Hamilelik sırasında Angina: pürülan, foliküler, lacunerAngina bademcik iltihabı ile karakterize ciddi bir bulaşıcı hastalıktır. Gebelik döneminde kadın bağışıklık sistemi zayıflar, virüsler ve bakteriler vücuda kolayca girer ve orada aktif hale gelirler.

Larenjit ile nebülizer ile inhalasyon için hazırlıklar

İnhalasyonlar, kronik bronşit, farenjit gibi enfeksiyöz solunum hastalıklarının tedavisinin önemli bir bölümünü oluşturur. Larenjit, bir istisna değildir.