Loading

Boğaz tedavisinde propolis nasıl kullanılır

Sonbahar, parlak renkler, berrak, tart havası ve... solunum yolu enfeksiyonlarının zamanıdır. Soğuk algınlığına her zaman boğazda burun tıkanıklığı ve ağrı eşlik eder. Boğazın propolis ile tedavisi, hızlı ve ilaçsız bir hastalıktan kurtulmanın en iyi yoludur. Özellikle tüm doğal destekçileri için bu terapi yöntemi gibi.

Propolis'in tıbbi özellikleri

Arı kovanlarındaki delikleri engellemek, petekleri dezenfekte etmek ve yabancı maddeleri izole etmek için kullanılan propolis, belirgin bir bakterisit ve antiseptik etkiye sahiptir. Dekontaminasyon nitelikleri ile ürün, zengin bir kimyasal bileşime sahiptir.

Arı yapıştırıcısı şunları içerir:

 • reçineli bileşenler;
 • mumlar ve yağlı asitler;
 • uçucu yağlar;
 • bitkilerin poleni;
 • vitaminler;
 • mikro besinler.

Propolis'teki çalışmalar sırasında, organizmanın normal yaşamsal aktivitesi için gerekli olan 200'den fazla bileşik tespit edilmiştir. Bunlar arasında polifenoller, esansiyel amino asitler, proteinler, şekerler, alkoller, kinonlar ve steroidler bulunmaktadır.

Bu ilginç. Balmumu bileşimi, toplanma yerine ve zamana bağlı olarak değişir, ancak ana bileşenlerin varlığı sabit kalır.

Kompleks ve benzersiz bir içerik seti, terapötik etkiyi belirleyen propolisin biyolojik ve farmakolojik özelliklerini etkiler. Bu madde solunum organları da dahil olmak üzere tüm sistemler üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir.

 • patojen florayı baskılamak;
 • inflamasyon odaklarını öldürmek;
 • kılcal damarları güçlendirmek;
 • mukoza zarlarını restore eder;
 • yerel ve genel bağışıklığı arttırmak;
 • Anestezi, boğazda hoş olmayan duyumları azaltmak, etkilenen dokuların hassasiyetini azaltmak.

Son nokta, farenjitli hastalar için önemlidir. Boğazda tahrişi ortadan kaldıran propolis, hastaların acı çektiği yorucu bir öksürüğü tedavi eder. Buna ek olarak, ürün diğer geleneksel tıp ve ilaçlarla mükemmel bir şekilde birleştirilmiştir, bağımlılık yapmaz ve en az bir kontraendikasyona sahiptir.

ENT organlarının patolojilerinde arı tutkalı nasıl kullanılır?

Boğazdan gelen propolis çeşitli dozaj formlarında ve kombinasyonlarında kullanılır. En popüler alkol tentürü, eczanelerde propolisnoe yağı ve kendinden hazırlanan su özü içeren saf bir üründür.

Konsey. Balmumu uzman merkezlerde veya farmakolojik departmanlarda satın almak daha güvenlidir. Elden satın alınabilir standart altı olabilir.

Propolis en çok aşağıdaki şartlarda etkilidir:

 • akut ve kronik tonsillit;
 • boğaz ağrısı;
 • larenjit.

Farenks travmalarında, yanıklarda, mukus allerjenik doğanın iltihaplanmalarında bir tıbbi madde kullanmak mümkündür. Ürünün uygun kullanımı 3-5 gün içinde hastalığın semptomlarını hafifletir, komplikasyon riskini azaltır ve sağlığa iyi gelir.

Dozaj formları

Boğazda ağrı ile birlikte propolis topikal olarak kullanılır ve dahili olarak alınır. Farenksin durulanması ve yağlanması için çözeltiler, bir alkol tentürü veya bir sulu ekstrakt bazında hazırlanır. Yağ karışımı, dilin üzerine damlar veya bademcikleri ovalar.

Alkol tentürü

Bu balmumu tabanlı en popüler ilaçtır. Yutulduğunda, bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudun tonunu artırır, tonik bir etkiye sahiptir ve hastalıkla savaşmak için güç verir.

Alkol ekstresi eczaneden alınabilir, ancak kendiniz pişirmek daha iyidir. Bunu yapmak zor değil. Önemli olan kaliteli hammadde elde etmektir.

Aşağıdaki önerilere yardımcı olacak gerçekten yararlı ürünü edinin:

 1. Tek bir propolis parçası toz haline getirilmelidir. Bunun için, ürün dondurulur ve daha sonra bir kahve değirmeni içinde ezilir.
 2. Elde edilen toz, 1:10 veya 1: 5 oranında (1 gram 10 gram madde içerir) alkol veya vodka ile karıştırılır.
 3. Karışım sıkıca kapatılır ve 8-10 gün boyunca karanlık bir yere yerleştirilir. Formülasyon, malzemelerin daha iyi çözünmesi için her gün çalkalanır veya karıştırılır.

Propolis gargarası nasıl renklendirilir? Boğaz ağrısı, bademcik iltihabı ve farenjit ağrısı olan apiterapistler, su ile karıştırılmış% 5'lik bir çözelti kullanılmasını önermektedir. Günde 4-5 prosedüre izin verilmektedir. Akut anjinada, durulamaya ek olarak iltihaplı bezler temiz bir preparatla tedavi edilir.

Konsey. Farinksin sulanması için bir bardak suya bir yemek kaşığı alkol ekstresi eklenir. İşlemler 4-5 gün yemeklerden sonra yapılır.

İnhalasyon yapmak için 1 kısım propolis 15 kısım mineral su veya furacilin ile alınır. Tedavi bir hafta boyunca günde bir kez yapılır. Bağışıklığı arttırmak ve sağlığı iyileştirmek için, cam sıvı başına 25-30 damlalık bir miktarda trident alınır. Semptomlar ortadan kalkıncaya kadar ilacı kullanın.

Su ekstresi

Çocuklar ve hamile kadınlar için, boğazın alkollü bir propolis tentürüyle tedavisi kontrendikedir. Bu durumda, bir sulu konsantre kullanılır. Ürün, mukoza iltihabını etkin bir şekilde temizler, ağrıyı azaltır ve tahriş olmuş dokuları yatıştırır.

Özü hazırlamak için, bir kahve değirmeni veya blender öğütülmüş propolis kullanın. Ürün ılık su ile dökülür ve hammadde tamamen çözünene kadar opak kaplarda ısrar edilir. İşlemi hızlandırmak için, karışım yavaş ateşte düzgün bir kıvama getirilir. Bitmiş ürün buzdolabında saklanır.

İyileştirme durulama çözeltisi 3 tsp. konsantre ve bir bardak sıvı. Pürülan boğaz ağrısı tedavisi daha güçlü bir ilaçla yapılır - su tentürü 1: 1 oranında seyreltilir. Hızlı bir iyileşme için, boğazın sulanması bademciklerin temiz bir preparasyonla yağlanmasıyla tamamlanır.

Bu önemlidir. Terapötik etki, maddenin doğru dozajı ve optimal uygulama sıklığı ile elde edilir. Durulama için aşırı tutku doğrudan karşıt etkiye yol açacaktır.

Doğal propolis

Boğazdan gelen propolis saf haliyle kullanılabilir. Apitherapistlere bir parça büyüklüğünü 3-5 dakika boyunca bir tırnak parçasının çiğnemesi tavsiye edilir. Bu süre zarfında, balmumu tüm yararlı maddeleri verecek ve boğazda iltihapları giderecek, etkilenen dokuları dezenfekte edecek ve düzeltebilecektir.

Bu yöntemi sadece tedavi için değil, aynı zamanda solunum yolu hastalıklarının önlenmesi için de uygulayın. Terapi sürecinde dilin bir karıncalanması ve uyuşukluk hissi mümkündür. Bu duyular, yüksek kaliteli propolisten bahseder.

Propolis yağı

Çocukların tedavisi için, daha hoş bir tada sahip bir ilaç hazırlamak için tavsiye edilir - 1 parça arı tutkalı 2 parça bitkisel yağ (zeytin, şeftali, deniz topalak veya jojoba) ile alınır. Ortaya çıkan karışım, tam iyileşme sağlanana kadar günde 3-4 kez bir boğaz ağrısı ile tedavi edilir.

Daha iyi bir terapötik etki için, propolis ilaçlarla birlikte kullanılır, bu nedenle apiterapi başlamadan önce bir doktora danışmanız tavsiye edilir.

Boğaz tedavisi için en iyi tarifler

Alternatif tıp propolis bazlı ilaçların hazırlanması için birçok seçenek sunmaktadır. Arı ezmesi genellikle otlar, bal, antiseptikler ile karıştırılır. Bu maddeler iksirlerin etkinliğini arttırır ve antimikrobiyal etkisini güçlendirir.

Basit ve popüler tarifler:

 • propolisin alkol veya su tentürü bir parça şeker üzerine damlatılır ve yavaşça emilir. Tedavi, yemeklerden sonra günde 2 kez tekrarlanır;
 • Durulama için 200 ml tuzlu su, 1 çay kaşığı bir çözelti hazırlanır. bal ve arı tutkalı bir özü. İşlemler, semptomlar tamamen ortadan kalkana kadar günde 3-4 kez gerçekleştirilir;
 • Boğazda şiddetli acı çeken Profesör AF Sinyakov, St John's wort ve propolis bitkisinin bir karışımının hazırlanmasını önerir. Bir bardak tıbbi et suyu 50-60 damla tentür alır, ılık bir biçimde kullanın. Çözelti belirgin bir anti-enflamatuar ve bakterisidal etkiye sahiptir;
 • Boğaz ağrısı olan bir kişi de, propolisin bal ve özlü alkol ile karıştırılmasına yardımcı olur. İlaç 100 gram çiçek nektarı, 1 çorba kaşığı. l. aloe ve arı tutkalı özü. Elde edilen ilaç günde 2-3 kez bademcikler ile yağlanır.

Oral uygulama için, apit terapistlere bir arı ürünüyle birlikte bir süt karışımı hazırlanması tavsiye edilir. Bunu yapmak için, bir litre sıvı içinde, 100 gram maddeyi çözün ve 10-12 dakika boyunca bir su banyosunda kaynatın. Bileşim soğutulur ve bir buzdolabında saklanır. Günde üç kez al.

Dikkat lütfen. Ruhlu tentür sadece su veya sütle seyreltilir. Bu amaçla başka hiçbir sıvı kullanılamaz.

Çocuklar için propolis ve kakao yağından lezzetli bir ilaç hazırlayın. Yüz gram tatlı yağ yumuşatılır ve bir kaşık su ekstresi ile karıştırılır. 1 çay kaşığı al. tam iyileşme kadar.

Bir mandıra ya da yağ tıbbının hazırlanmasına yönelik bir arzu ya da süre yoksa, bunu daha kolay yapabilirsiniz - herhangi bir tentürden bir kaşık alın ve sütle içirin. Tedavinin etkisi daha kötü olmayacaktır.

Hamileler için propolis

Bir çocuğun taşınması sırasında alkolde propolisin bir tentürü ile karıştırılması istenmeyen bir durumdur. Özellikle bu ilacı içeride almanız önerilmez. Hamilelikte arı tutkalı için ideal tedavi seçeneği, su infüzyonunun kullanılması veya bir ürünün çiğnenmesidir.

Propolisin, herhangi bir ilaç gibi, kontrendikasyonları olduğuna ve istenmeyen reaksiyonlara neden olabileceğine dikkat edilmelidir, bu nedenle sadece doktor onayından sonra kullanılmalıdır. Çoğu durumda, ürün gelecekteki bir anne tarafından mükemmel bir şekilde tolere edilir ve güçlü ilaçlar kullanmadan hastalıktan kurtulmaya yardımcı olur.

Kontrendikasyonlar

Boğazın bir propolis tentürü ile tedavisi bir dizi sınırlamaya sahiptir. Arı ürünlerine alerjisi olan hastalara madde girişi yasaktır. Dikkatli ve sadece bir doktoru ziyaret ettikten sonra, karaciğer ve pankreatik patolojileri olan hastalar, kanserli tümörler çare kullanırlar.

Diğer tüm durumlarda, arı ürünü yalnızca hastanın durumunu yararlı ve önemli ölçüde hafifletir. Alerji belirtileri göründüğünde tedavi durdurulmalıdır.

Boğazdan gelen propolis etkili ve zararsız bir ilaçtır, ancak dikkatli bir şekilde ve tercihen bir doktora danışıldıktan sonra kullanılmalıdır. Aşırı veya okuma yazma bilmeyen uygulama zıt sonuçlara yol açacaktır.

Dikkat lütfen. Makale sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bir uzmana danışmak gereklidir.

Aşırı kilolu olmakla uğraşan milyonlarca kadından mısın?

Ve tüm kilo verme girişimleriniz başarılı değil mi? Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü ince bir rakam sağlığın göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve "ekstra kilo" kaybeden bir insanın daha küçük görünmesi - kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur. Bu nedenle, hızlı, verimli ve pahalı prosedürler olmadan kilo vermeyi başaran bir kadının geçmişini okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

Propolis ile gargara

Her kişi boğazına nahoş gıdıklanma veya ağrılı heyecan yaşamaya vardı. Solunum sisteminde viral hastalıkların gelişiminde ortaya çıkar, aynı zamanda aldığı yaralardan sonucunda alerjik reaksiyonlar, aşırı gerilim veya bağlar arka planı gerçekleşebilir. Ayrıca, boğazda ağrı, kaşıntı ve boğaz vücut patojenler grip veya soğuk algınlığı, ultraviyole ışınlarının eksikliği veya diyette vitamin eksikliği zayıflar, özellikle kış aylarında ortaya çıkabilir.

yaşı ne olursa olsun gırtlak nedeni rahatsızlık Hastalıkları, ve hastalık zor bir aşamada olduğunu ve önemli ölçüde sıvı alımını ve beslenme, durumu ve hastanın ruh halini çok daha kötü ihlal ediyorsa. Bir hastalık ve bir iltihaplı dönüşebilir veya kronik hale gelir ve soğuk mevsimlerde her yıl dönecektir bunu yapabilir, çünkü tedaviye başlamak için en uygun zamanı çalıştırmak için gerekli değildir.

Bu tür sonuçlara izin vermemek ve boğazda akut ağrıdan kurtulmak için en kısa sürede durulama yapılmalıdır. Propolis, daha doğrusu propolis ile boğazın durulanması, güçlü bir etkiye sahip bir araç olarak hizmet eder. Kalite terapötik bileşeninde bu benzersiz bir çok yararlı tıbbi tıbbi özellikleri vardır, buna da denir - arı uterus tutkal.

Propolis'in eylemi nedir?

propolis tentürü ile boğaz çalkalama Tedavi etkisi, bu iyileştirici besin, özellikle uçucu yağlar, fenolik asitler, tıbbi reçinesi, flavonoidler ve doğal antibiyotik içinde mevcudiyeti neden olmaktadır. Bu maddelerin olağanüstü bir etkisi vardır:

 • negatif mikroorganizmaları yok eder;
 • virüsleri öldürmek;
 • mantar enfeksiyonlarını rahatlatır;
 • en basit mikroorganizmaları yok et;
 • laringeal damarların ve laringeal mukozanın duvarlarını güçlendirmek;
 • bağışıklığı etkinleştirmek;
 • inflamasyon sürecini ortadan kaldırır;
 • iltihaplı dokular yenilenir;
 • analjezik gibi davranır.

Propolis tentürün tıbbi özellikleri sadece eski nesillerin geniş tecrübesi ile değil, aynı zamanda tıbbi bilimsel uzun vadeli çalışmalar ile de onaylanmıştır, bu yüzden ilaçlara başvurur ve yaygın olarak kullanılır. Boğazın durulanması için propolisin teneke tedavisi, tedavide ana ilaç olabilir, ancak sadece alerjik reaksiyonlar olmadığında.

Kullanım endikasyonları

Boğazın propolis ile tedavi edilmesi son derece etkilidir, çünkü etkisi iyi sonuçlar verir ve neredeyse tüm iltihap problemleriyle baş eder. Aşağıdaki inflamasyon türlerinin meydana geldiği durumlarda propolis ile gargara yapılması önerilir:

 • boğaz ağrısı;
 • farenjit kronik veya akut;
 • bademcik iltihabı kronik veya akut;
 • larenjit kronik veya akut;
 • nazofarenjit;
 • boğaz bağlarının kuvvetli gerginliği;
 • alerjilerin neden olduğu tahriş;
 • larinks fiziksel veya termal hasar.

Boğazdan gelen propolis durulamada çok etkilidir ve hastalığın ilk semptomlarında başlanmalıdır. Bu durumda, birkaç gün içinde herhangi bir ilaç kullanmadan hastalıkla kolayca baş edebilirsiniz.

Propolis ile gargara

Propolis bir tentür ile gargara nasıl

Bu tentür, sulu bir çözelti veya alkol şeklinde yapılır, bu nedenle boğazı durulamak için önce sulandırmanız gerekir ve ardından işlemi gerçekleştirin. Uygulaması için, seyreltilmiş sıvıyı doğrudan ağzınıza çevirmeniz gerekir. İyileşmenin tamamlanmasına kadar en az 1-2 dakika, 24 saatte 5 kez durulanması önemlidir.

Bu prosedürün başarılı olması için, boğazdan propolis uygun şekilde seyreltilmelidir. Aşırı miktarda tentenin eklenmesi gerekli değildir, fazla konsantrasyon sadece iltihaplanmayı şiddetlendirir ve arı benzeri uterus tutkalının olmaması beklenen etkiyi yaratmaz.

Propolis tentürü nasıl yetiştirilir

Her eczanede reçetesiz alkollü tıbbi çözüm satın alınabilir. Durulama yardımcısı hazırlamak için, ılık su ile (tercihen önceden kaynatılmış) bir kupa içinde 2 çay kaşığı tentürün dökülmesi gerekir, daha sonra iyice karıştırın. Bunu her gün yapın.

Hamilelik sırasında çocuklar ve kadınlar için alkol tentür uygun değildir, bu yüzden kendinizi doğal propolis veya su infüzyonu bir kaynatma hazırlamak gerekir. Her yaş için dozaj aynıdır, bu nedenle yetişkinler ve küçük çocuklar için et suyu aynıdır.

Durulama için en yaygın reçete bir kaynatmadır. o 2 kaşık iyi öğütülmüş veya propolis ezilmiş alıp 1 bardak (200ml) soğuk kaynamış suda bunları çözmek ve su banyosu içine yerleştirilerek gereklidir almak için. Daha sonra kaynama noktasına getirmeniz gerekir, daha sonra ısıyı önemli ölçüde azalttıktan ve yavaşça karıştıktan sonra, çorba 15 dakika ısınır. Ayrıca filtrelenmeli ve oda sıcaklığına soğumaya bırakılmalıdır.

Sudaki tentürü yapmak çok daha fazla zaman alacaktır. İlk önce yaklaşık 20 gram yer propolisi almanız, bir bardak kaynar su ile dökmeniz ve yaklaşık bir gün boyunca bir termosta ısrar etmeniz gerekir. Bu süreden sonra tentür süzülür ve birkaç saat buzdolabına konulmalıdır.

Günde 4-5 kez durulayın. Yetişkinler için, çocuklar için 1 cam (200 ml) kullanılır - yaklaşık 120 mililitre elde edilen infüzyon. Prosedürden önce, çözeltiyi insan vücudunun ortalama sıcaklığına kadar ısıtmak gerekir.

Angina'da propolis tentürü

Angina tedavisi sırasında Propolis farklı şekillerde uygulanabilir. Kullanımı mümkün ve saf formda. Birkaç saat boyunca çiğneyecekseniz, iki gün sonra büyük bir rahatlama hissedersiniz, ana belirtiler ortadan kalkacak ve sağlığınız iyileşecektir.

Angina'nın propolis ile tedavisi çeşitli yollarla yapılabilir. Çiğneme sırasında, boğazda yanmaya neden olur, bu nedenle bu yöntem oldukça tatsız ve az miktarda kullanır. Bazı terapötik amaçlar için propolis yağı veya tentürü kullanılır.

Yağ süt ile seyreltilmelidir: 1-bir bardak ılık süt için bir yemek kaşığı yağ, günde 3 kez alın.

Çocuklar için tentür kullanımının özellikleri

Bu tavsiyeyi göz ardı ederseniz, çözüm solunum yoluna nüfuz edebilir, hala gynin hala şekillendirilmemiş kasları nedeniyle 3 yaşından küçük çocuklar için propolis ile durulamak yasaktır. Basitçe söylemek gerekirse, bir sel olabilir. On yaşına kadar olan çocuklar yetişkinlerin huzurunda en iyi şekilde servis edilirler, bunu doğru yaptığından emin olmak önemlidir.

Sonuç

Propolis, herhangi bir kişiye 2-4 gün içinde boğaz ağrısını normal sağlıklı bir duruma döndüren eşsiz ve etkili bir ilaçtır. Ancak bu ilaç, diğer arıcılık ürünleri gibi, birtakım olumsuz sonuçlara yol açabilecek yeterince güçlü bir alerjendir.

Bir alerjik reaksiyonun ilk belirtileri farklı şekillerde kendini gösterir: şiddetli kaşıntı, yanma, ateş, migren ve halsizlik şeklinde halsizlik. Bu durumda, bu tedavi yöntemi durdurulmalıdır. Propolis tentürünün su veya sütle seyreltilmemesi halinde yutulması kesinlikle yasaktır. Her zaman sağlıklı ol!

Propolis ile boğaz nasıl tedavi edilir: ipuçları ve halk tarifleri

Propolis - ilk yüzyılda olmayan arıların yaşamının en değerli ürünü, tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir kovanda, bir çatlak dolgu maddesinin rolünü oynar, bu nedenle de arı tutkalı olarak adlandırılır, antiseptik özellikleri telaffuz edilir. Bu nedenle çeşitli hastalıklarda patojenlerle mücadele etmek için aktif olarak kullanılmaktadır. En geniş uygulama alanlarından biri de KBB hastalıklarının tedavisidir. Propolis ile boğaz nasıl tedavi edilir?

Propolis'in tıbbi özellikleri

Propolis, akut ve kronik bademcik iltihabında aktif olarak kullanılmaktadır: yerel uygulama, bakteriyel plak ile savaşmanıza ve sağlığınızı önemli ölçüde artırmanıza izin verir.

Akut fazda hastalık varsa, propolis kullanımı hastaya iyi bir sağlık durumu vermek ve ağrılı semptomları ortadan kaldırmak veya en azından anlamlı bir şekilde azaltmak için 2-3 gün süre tanır.

Arı doğal ürün aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Propolis bileşimi çok sayıda doğal vitamin ve eser element içerir. Tedavinin hızlandırılmasına ve daha etkin hale getirilmesine izin veren bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olurlar.
 • Gerçek bir doğal antibiyotiktir: Bakterilerin hayati aktivitesi üzerinde baskılayıcı bir etkiye sahiptir ve kullanımı modern tabletlerin alımı gibi karaciğer hasarına yol açmaz. Ek bir artı, çeşitli olumsuz yan etkilerin tamamen yokluğudur.
 • Bu, iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olan hasarlı hücrelerin ve dokuların rejenerasyonunu destekler.
 • Diğer ilaçlarla iyi uyuyor, etkilerini artırıyor. Ek olarak, toksinlerin daha hızlı yok edilmesine katkıda bulunur, bu da hastanın refahını önemli ölçüde artırır.

Bu nedenle, arı tutkalı, boğazdaki ağrı ve anjinin diğer belirtilerini hızlı bir şekilde unutabilen eşsiz bir doğal çaredir. Propolis tedavisi her zaman etkilidir ve vücuda zarar vermez.

Angina propolis doğru şekilde nasıl kullanılır

Angina'nın propolis ile tedavisi

Bu madde çeşitli şekillerde kullanılabilir. En yaygın tıbbi ürün propolisin alkollü tentürüdür, ayrıca propolis yağı ve doğal preparat saf formda satışta bulunabilir. Halk hekimliği için evrensel bir ilaç olarak kabul edilmektedir, ancak tıbbi prosedürler için doğru maddeyi seçmek önemlidir.

İyi tanıdıklardan bile, elinden değil, eczanelerden satın almak daha güvenlidir. Boğazın boğaz ağrısı veya ağız mukozasına zarar vermesi için birçok seçenek vardır.

En basit çözüm, bir seferde 3 g miktarında saf propolis kullanımıdır. Birkaç saatliğine çiğneyecekseniz, ikinci günde sağlığınızdaki önemli bir iyileşme ve boğaz ağrısının belirtilerini ortadan kaldırabilirsiniz. Tedavinin etkinliğini kontrol etmek kolaydır: ağızdaki iyi bir propolis yanma hissi yaratır. Ancak, bu tedavi yöntemi oldukça rahatsız edici olacaktır ve başka seçenekleri de seçebilirsiniz. Sermaye yağı da kullanılabilir. Sütte yetiştirilir: tek bir doz 1 çorba kaşığı propolistir, günde 3 kez alınır.

Eğer boğaz ağrısı yüksek bir sıcaklığa sahip şiddetli bir aşamaya geçerse, propolis alkollü tentür yardımı gelecektir: günde üç kez 1 çorba kaşığı alınmalıdır.

Alkolik infüzyonun güçlü bir restoratif etkisi vardır: vücudun tonunu arttırır ve bağışıklığı artırır. Vücut hastalıkla savaşmak için güç kazanacak, böylece iyileşme daha hızlı olacaktır. Bu tedavinin seyri genellikle 3-4 gündür.

Propolis özellikleri hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir.

Pürülan anjina propolis suyu ile tedavi edilir: bu tentür yarıya seyreltilir. Bujileri yıkamak için ağzın içine bir çare yazın ve solüsyon bademciklere değecek şekilde tutun. İkinci günde 2 saatte bir düzenli kullanım ile hasta çok daha kolay olacaktır. Hastanın sağlık durumu normal sınırda ise, hastanın boğazı tarafından yağlanan% 20'lik propolis tentürü tedavi için kullanılabilir. Aktif maddelerin konsantrasyonunu azaltmak için su ve bal ile seyreltilmelidir.

Arıtma için arı tutkalı kullanımı, geleneksel tıbbın kullanımını reddetmez. En iyi sonucu birlikte verecekler ve hasta hastalıkla baş edebilecektir. Her durumda, ölçüme uymanız ve kesinlikle doktor tavsiyesine uymanız gerekir.

Propolis ile tedavi için kontrendikasyonlar

Bu madde her hastayı tedavi etmek için uygundur. Propolis, diğer arı ürünleri gibi, en güçlü alerjenlerden biridir ve ciddi tepkilere neden olabilir. Alerji belirtileri şiddetli kaşıntı ve yanma hissi olabilir, vücut ısısı yükselir, baş ağrısı ve halsizlik görülür. Bu durumda tedavi durdurulmalı ve hastaya antialerjenik ilaçlar reçete edilmelidir.

Tentür harici kullanım için bir çare. Vücudun alerjinin varlığını test etmek için bir örnek yapılır: cilde az miktarda tentür uygulanır ve yarım saat boyunca bırakılır. Reaksiyonun görünümü, ilacın atılması gerektiğini gösterir.

Propolis tentür seyreltilmemiş biçimde almak için KATEGORAL FORBIDDEN. Bu, mutlaka suyla veya sütle karıştırılmış güçlü bir ilaçtır. Saf bir tentür, dokuların nekrozuna ve uzun süreli kullanımıyla mikro enfarktüslere yol açabilir. Aşırı dozdaki herhangi bir ilaç zehir haline dönüşür, bu nedenle duyarlı bir yaklaşım ve orantı önemlidir.

Doz aşımı kuru ağız, baş dönmesi, halsizlik ve diğer olumsuz semptomlara yol açabilir.

Örnek hoş olmayan bir sonuç verdiyse, diğer çareleri seçmek daha iyidir. Neoplazmların varlığının yanı sıra karaciğer ve pankreasın eşlik eden hastalıkları için önerilmez.

Doğru propolis nasıl seçilir?

Propolis seçmek için ipuçları

Ne yazık ki, piyasada, sadece olumlu bir sonuç vermeyecek, aynı zamanda zarara neden olmayacak çeşitli sahte ürünler ve düşük kaliteli tıbbi hammaddeler bulabilirsiniz.

Propolisin normal rengi kahverengi, sarımsı veya yeşilimsi bir tonu da olabilir. Briketler veya kırıntılarla satılır, ancak her durumda karakteristik bir katran kokusu olmalıdır.

Tat, acı ve hafif yanma, müsaade edilen kirlilik miktarı -% 20'den fazla ve balmumu içeriği -% 30'dan fazla olmamalıdır.

Propolis, boğaz hastalıklarını tedavi etmek için değerli bir hammaddedir.

Herhangi bir kullanım yöntemini seçebilirsiniz, her durumda arı tutkalı etkili bir araç olacaktır. Saf formda satın alabilir veya çeşitli tariflerde seyreltilmiş formda kullanılabilecek bir eczane tentürü satın alabilirsiniz.

Boğazın propolis tentürü ile tedavisi

Boğazın propolis tentürü ile tedavisi - Bu kırmızı (boğaz) boğazla uğraşmanın en popüler yöntemlerinden biridir. Boğazın propolis tentürüyle tedavisi, tarihimizdeki şifacılar ve doktorlar tarafından yaygın olarak kullanıldı. Propolisin zengin ilaç özelliklerini uygulamalarında biliyor ve yaygın olarak kullanıyorlardı.

Boğazın propolis ile tedavisi

Boğazın propolis ile tedavi edilmesi için kendinize bir tentür hazırlamanız veya hazır almanız gerekir. Yazımızdapropolis tentür ile boğaz tedavisi » Evde kolayca hazırlanabilen üç tentür ve farklı fiyat kategorilerinde üç hazır müstahzar düşüneceğiz.

Boğazın hangi hastalıkları propolisle tedavi edilir?

Boğaz (boğaz ağrısı) - aynı zamanda travma, difteri ve diğer hastalıkların sonucu olabilir, ancak yaygın bir semptom, genellikle akut farenjit (boğaz iltihabı) veya bademcik iltihabı neden oldu. Genellikle tahriş veya iltihaptan kaynaklanır.

Vakaların yaklaşık% 80'inde en sık boğaz ağrısı nedeni, akut viral farenjittir (viral boğaz enfeksiyonu). Diğer nedenler arasında streptokokal farenjit, travma ve tümörler gibi başka enfeksiyonlar bulunur. Çocuklarda, boğaz ağrısı vakalarının% 37'sinden streptokokal farenjit sorumludur.

Propolis ile boğazın tedavisinde tentürün ne kadar doğru yapılması gerekir?

Boğaz tedavisi ve inflamasyonun hızlı bir şekilde giderilmesi için uzmanlar şunları önermektedir:

Yemeklerden önce: yemeklerden önce 15-20 dakika boyunca ¼ çay kaşığı% 10 tentür yağı (1 çay kaşığı su propolis) alın. Propolis tentürü sıcak çay veya haşlanmış süt ile daha iyi alın. Etkisini arttırmak için, bir tatlı kaşığı doğal çiçek balı eklemeniz tavsiye edilir.

Bir yemekten sonra: (Bir sıvı hale, propolis yağı vücut sıcaklığına kadar ön ısıtmaya tabi tutulması gerekir) daha sonra özel bir atomizör yıktığı tentür boğaz kullanılarak, ağız boşluğu ve suyu adaçayı veya papatya kullanılarak hastalıklı dokuların durulama üretir. Ayrıca turundy bandaj (gazlı bez, pamuk) sarılmakta ve zengin, tentür batırılmış boğaz uygulanan kullanabilirsiniz.

1 gün - günde 4 kez (ağrı ve kızarıklığı giderir) Propolis tentürüyle boğaz tedavisi

2-7 gün - günde 2-3 kez veya semptomlar tamamen alınana kadar.

Hemoroidler çok tehlikelidir - vakaların% 79'unda kanserli bir tümöre yol açar! Ne yazık ki, çok az bilgi var, ama ondan kurtulmak çok kolay - bunun için, al. Daha fazla oku »

7-14 gün - bağışıklığı güçlendirmek için günde 1 kez oral yolla.

Boğazın önlenmesi (bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi)

almadan önce 20 dakika - yay ve salgın hastalıkların düşme sırasında viral farenjit neden olduğu boğaz ağrısı, önlemek için, doktor 15 yağ (veya tentür su 1 çay kaşığı) içinde çay kaşığı 10% arasında propolis tentür akşam alma 10 gün içinde tavsiye yiyecek. Bir çay kaşığı doğal çiçek balı ekleyerek sıcak çay veya haşlanmış süt ile tentür daha iyi olur.

Evde propolis tentürü ile boğaz tedavisi. Tereyağı için tentür tarifi

emzirme çocuk, ihtiyacımız sırasında boğaz (3 yıl) tüm yaş grupları için kür için propolis ev tentür de yanı sıra hamile kadınlar için ve kadınlar için pişirmek için

 • Propolis 20 gram
 • tereyağı 82% 180 gram
 • iki tencere (bir su banyosu için)

Tereyağını su banyosuna koyun. Tereyağı tamamen çiçek açtığı zaman, yer arı ürününü ekleyin. 1-8 saat boyunca düşük ısıda pişirin, sürekli karıştırın (daha uzun, son ilacın etkinliği ne kadar yüksekse). Sonra, bir günlüğüne razı olsun. En üst fraksiyonu çıkarın ve dibe yerleşmek için gerekli olmayan tüm pislikleri kullanabilirsiniz. Propolis yağı uzun süre saklanabilir. Gereksiz nüansları önlemek için buzdolabında saklamanızı öneririz.

Boğaz bir propolis tentür ile tedavi - ayrıntılı talimatlar ve yağda pişirme tentürleri için 7 tarifleri.

Çocuklar için propolis ile boğaz tedavisi için bir tentür nasıl hazırlanır?

Papatya ve ballı çocuklar için propolis ile boğaz tedavisi için bir tentür yapmak için gerekli olan:

 • zemin arı tutkalı 10 gram
 • papatya eczane 20 gram
 • Hazırlanan su 200 ml (cam)
 • iki kap (tercihen emaye)
 • termos
 • dar bir kapaklı bir şişe koyu cam (mantar)
 • bal

Su kaynatılmalıdır. Daha sonra sıcak suya papatya ekleyin ve oda sıcaklığında soğutun. Çözeltiyi su banyosuna 50-55 derecelik bir sıcaklıkta koyun ve ezilmiş propolis ekleyin. Bu termal rejimle, çözüm sürekli karıştırılırken 60 dakika tutulur. Sonra bir termos içine dökün ve düzenli olarak sallayarak, 48 saat ısrar ediyor.

Çözelti infüze edildiğinde, katı yabancı maddeler ve papatya tortuları temizlenmelidir. Bu gazlı bezle yapılabilir. Infüzyon kullanıma hazırdır. Bu çözümü 10 gün boyunca, tercihen buzdolabında saklayabilirsiniz. Kullanmadan önce, infüzyon bir tatlı kaşığı bal ile güçlendirilir.

Boğaz tedavisi için propolis nasıl kullanılır, deniz topalak yağı üzerinde bir tentür yapmak

Deniz topalak yağı üzerinde boğaz tedavisi için propolis tentür hazırlanması için ihtiyaç duyacağız

 • Propolis 20 gram
 • deniz topalak yağı 180 gram

Deniz topalak yağı bir tencereye dökün ve sıcaklığı 60-70 dereceye getirin. Hazırlanan arı ürününü ekleyin. Sürekli olarak karıştırarak, 1-8 saat boyunca bu sıcaklıkta tutun. Propolis ne kadar uzun olursa, nihai ürünün etkinliği o kadar yüksektir. Sonra, birkaç saat bekletin. Çözeltiyi temizlemek için üç katmanlı bir gazlı bezden geçirin. Tüm gereksiz kirlilikler derme çatma filtresinde kalacaktır. Tentür "deniz topalak yağı ile propolis" uzun bir süre için saklanabilir. İnfüzyonun karanlık, serin bir yerde veya buzdolabında saklanması önerilir.

Boğazın propolis alkol ile tedavisi: reçeteli tentür ve uygulama

Boğazın inflamasyonunu alkolle propoliste tedavi etmek için, uzmanlar cevizli bir tentürün yapılmasını önerir:

 • Propolis 10 gram
 • kuru ceviz septumları 10 gram
 • saf tıbbi alkol 80 ml
 • koyu cam şişe

Alkol içinde çözünmüş kalıntı olmadan propolise, küçük cips veya kırıntıların durumuna ezilmelidir. Bunu yapmak için, birkaç saat buzdolabına koyabilirsiniz, daha sonra ince bir rende ovalayın veya seramik bir stupa ile öğütün.

Hemoroid kurtulmak için nasıl

Hemoroidlerden kurtulmak için 1000'den fazla blog kullanıcısı. Hastalığın üstesinden nasıl gelebilir ve hatırlamıyorsunuz. Kullanılan yöntemler ve araçlar, uzman ve hasta tartışmaları. Portalda www.gemorroy.site

Koyu cam bir kapta alkol ile arı tutkalı karıştırın. Sıkıca kapalı şişe iki hafta boyunca karanlık bir yere koyun. Her gün, şişe iyi çalkalanmalıdır. Daha sonra, ortaya çıkan çözeltiyi, fazla safsızlıkların çözeltisini temizlemek için dört tabaka gazlı bezden geçirin. Ceviz septumlarını ekleyin ve 30 gün boyunca karanlık bir yerde bekletin.

uygulama

1 gün - bir öğünden sonra 1/4 çay kaşığı için günde 4 kez (ağrı ve kızarıklığı giderir)

2-7 gün - bir öğünden sonra veya semptomlar tamamen alınana kadar 1–4 çay kaşığı günde 2-3 kez.

7-14 gün - bağışıklığı güçlendirmek için günde 1 kez oral yolla.

Bu tentür ARD, ARVI, boğaz ağrısı, grip ve diğer soğuk algınlığı için idealdir.

Emzirme döneminde çocuklara, hamile kadınlara ve kadınlara alkollü tentür almamaları şiddetle tavsiye edilmektedir.

Propolis tentürü ile boğaz tedavisi - hazır çözümler

Propolis yağı TM Apigrin

Propolis yağı TM Apigrin federal sağlık merkezlerinde satın alınabilir: 60 gram ambalaj - 260 ila 2 300 (elit sanatoria) ruble.

Mevcut tüm ilaçların, portalımızın ve birçok meslektaşımızın doktorları bu özel ilacı tercih ediyor. İşte sadece birkaç nedendir:

 • Doktorların çeşitli hastalıkların tedavisi ve önlenmesi için önerdikleri ve kullandıkları birkaç bitkisel uygulamadan biri
 • Kaynak ürünlerin kendi kalite kontrolü
 • uygun fiyat, en yakın benzerleri 3 kat daha pahalıdır
 • sertfitsirovan
 • bebek ve çocuk emzirme sırasında hamile kadınlar ve kadınlar için uygundur.

yapı

 • Saflaştırılmış propolis
 • Krem tereyağı (doğal)

Patentli hazırlanma teknolojisi, bu ilacı, bu ilaçtaki diğer temsilcilerin arka planına karşı çok güçlü bir şekilde ayıran tüm propolis özelliklerinin% 100'üne kadar kullanılmasını mümkün kılmaktadır. Preparasyondaki propolis konsantrasyonu% 10'dan az değildir.

İşitme kaybının "Propolis yağı" preparasyonu ile tedavisi, tam gözden geçirme: kullanım talimatları, geri bildirim ve diğer birçok yararlı bilgi...

Dozun dozaj şekli

Birlikte kullanım talimatları ile birlikte bir plastik kap ve polivinil klorür veya polietilen paketleme ifade propolis özel bir kokuya sahip, yeşilimsi-kahverengi bir yassı kıvama sarıdan madde.

Apibalzam 1 Tentorium

Apibalzam 1 Tentorium Tentorium ofisleri ağından satın alınabilir: 15 ml ambalaj - 345 ila 380 ruble.

 • sebze (ayçiçek) yağı
 • balmumu
 • arı tutkalı

Farmakolojik eylem

Antimikrobiyal. Antivirüs. Antienflamatuvar. Yara iyileşmesi. Antitümör. Antibiyotik. Antifungal. Antiseptik.

Uygulama Apibalzam 1 Tentorium aşağıdaki durumlarda önerilir:

 • yanıklar ile, donma
 • trofik ülserlerin iyileşmesi için, bedores;
 • sivilce etkilerini ortadan kaldırmak için, yüz cildinin esnekliğini arttırmak
 • İşitme kaybı.

Tedavi için propolis yağı ile emprenye edilmiş turunda veya tamponlarda kullanın.

Çeşitli hastalıklarda tıbbi özelliklerin tam olarak tanımlanması ve bitkisel yağda propolis kullanımı.

 • önleme, soğuk algınlığı tedavisi, öksürük, soğuk algınlığı
 • bağışıklık restorasyonu için
 • gastrointestinal sistemin tedavisi ve önlenmesi için.

Propolis tentür ile boğaz tedavisi - Video

Propolis tedavisi - hastalıkları tedavi etmek ve önlemek için 15 yol: harika bir bakış...

Bir hata bulursanız, lütfen metin parçasını seçin ve tıklayın Ctrl + Enter.
Tüm materyaller telif hakkıyla korunmaktadır. Bir makalenin (veya bir parçasının) kopyalanması durumunda, kaynağa etkin bir bağlantı gereklidir.

Konstantin Seleznev

Eczacı Eğitimi: Ryazan Tıp Enstitüsü. Akademisyen Pavlov. ilaç fakültesi. İş deneyimi 17 yıl.

Boğazın propolis tentürü ile tedavisi: 2 yorum

Merhaba, ama söyle bana, ben bir propolis tentür alkol var, kendim yaptım, ama doğru şekilde boğaz alkol tentür ile tedavi etmek nasıl?

Dmitry, sorduğun için teşekkürler, güncellenmiş makale iki yeni paragraflar ekledi: "alkol boğaz propolis tedavisinde nasıl" ve "propolis boğazın alkol tentür tedavisi için hazırlayın"

Yorum ekle Cevabı iptal et

Sitenin bölümleri

Yazarlarımız

Doktor cerrah, kolorekolog
Eğitim: Samara Devlet Tıp Üniversitesi. Klinik staj "Cerrahi"
35 yıllık iş tecrübesi.

eczacı
Eğitim: Ulyanovsk Eczacılık Koleji, Kuban Devlet Teknoloji Üniversitesi, eczane.
İş tecrübesi 22 yıldır.

Eczacı
Eğitim: Ryazan Tıp Enstitüsü. Akademisyen Pavlov. ilaç fakültesi.
İş deneyimi 17 yıl.

Doktor bir fitoterapisttir.
Eğitim: 1. MOLMI (Lenin Tıp Enstitüsü İlk Moskova Düzeni)
İş tecrübesi: 28 yıl.

Boğazın propolis ile tedavisi: etkileri, yöntemleri, önlemleri

Ve bu hala, arı tutkalı ekstresinin etkili bir şekilde savaştığı hastalıkların tam bir listesinden uzak.

Ama kontrendikasyonları bilmiyorsanız, doğal ürünler bile sağlığa zarar verebilir. Tüm arı ürünleri güçlü bir alerjendir. Bu nedenle, bazı insanlar için bu faktör propolisle tedavide bir engel haline gelir. Temel olarak, bal ya da diğer yiyeceklere (narenciye, çilek, çikolata) bir tepki göstermişlerdir.

Diğer kontrendikasyonlar arasında aşağıdaki patolojilerin varlığı listelenmektedir:

 • pankreas iltihabı;
 • böbrek taşı;
 • safra kesesi hastalıkları;
 • karaciğer yetmezliği.

Bir uzmanla görüştükten sonra çocuklara propolisle takılmak mümkündür. Bu durumda, kesinlikle dozu takip etmelisiniz.

Tarifler ve kullanma yolları

Boğazda şiddetli ağrı ile birlikte propolis çeşitli şekillerde kullanılır. En etkili tarifleri düşünün.

Saf formda

Ana tedaviye anjina, bademcik iltihabı, bronşit ile propolis eklenir. Catarrhal ve viral hastalıkların başlangıç ​​aşamaları birkaç gün içinde durdurulabilir. Saf haliyle, yaklaşık yarım saat boyunca çiğnemek için küçük bir parça arı tutkalı sunulmaktadır. Her 3-4 saatte bir tekrarlayın.

durulama

Propolis tentürü, angina ve larinksin diğer hastalıklarında uygulanır. Alkol için ise, ilacın nasıl dikileceğini düşünün. Hemen bir bardak ılık suda kullanmadan önce 1 çorba kaşığı ekleyin. l. tentürler. Seyreltilmiş madde, 3-5 gün boyunca her 3-4 saatte bir boğaz yıkar. Tedavi için% 20'lik bir konsantrasyona sahip bir preparat uygundur.

soluk alma

Boğaz uzmanları ağrılarından propolisin inhalasyon için bir çözelti hazırlamak için kullanılmasını önerir. Bunu yapmak için, bir litre kaynar su veya 50 gr alın. Ürün saf formda veya 2 yemek kaşığı. l. alkol tentürü.

Merhem hazırlanması

Farenjit, tonsillit ve farinksin diğer hastalıklarını tedavi etmek için propolise dayalı merhem olabilir. Yemek pişirmek için malzemeler:

 • Gliserin tozu 100 mg'dır.
 • Propolis alkolden tentür - 150 ml.
 • Şeftali yağı - 1 çorba kaşığı. l.

Tüm bileşenler karıştırılır, buzdolabında bir cam kapta saklanır. Elde edilen merhem boğazdaki etkilenen alanları günde 3-4 kez tedavi eder. Tedavi süreci semptomlar tamamen ortadan kalkana kadar devam eder.

Erken yaşta tedavi

Genellikle çocuklara alkol için propolis reçete edilmez. Çoğu zaman, saf formda su infüzyonları veya arı tutkalı kullanın. Çocuğun (cud) propolisin nasıl çiğneneceğini veya durulama prosedürünü nasıl yaptığını öğrendiğinde propolis ile tedaviye başlayabilirsiniz.

Su infüzyonu bağımsız olarak hazırlanabilir. En kolay yol 50 gr dökmektir. Bir bardak su ile propolis, bir termos şişede gece boyunca bırakın. Kullanmadan önce, ürün su ile 1: 1 oranında seyreltilmelidir.

alkol formuna ek olarak, bir şey bulamadı, Eğer ondan yapılan çocuklar daha az konsantre boğaz ve burun instilasyon durulayın. Bir bardak ılık suda, ilacın 5 ila 10 damla enjekte edilir.

Doktorla istişare edildikten sonra, bir propolis tentürü ile teneffüs edilmesi, inhalasyonlarla değiştirilebilir. Üst yaştaki çocuklara günde 3 kez saf halde bir ürün çiğnemek için ver.

Hamilelik sırasında tedavi özellikleri

Hamilelik sırasında boğazda boğazın durulanması, bu tür bir terapiye karşı kontrendikasyon olmaması koşuluyla izin verilir. Hastanın arıcılık ürünlerine hiç alerjisi olmasa bile, reçeteleri kullanmadan önce bir test yapılmalıdır.

Hamile bir kadına ilacın alkol şeklini karıştırmak mümkün mü? Doktorlar bunu sulu bir çözelti ile değiştirmeyi tavsiye eder. Ancak, zayıf bir konsantrasyonda (su başına 10 damla), ilaç sağlığa zarar vermeyecektir.

ihtiyati tedbirler

Propolisin ana tedavisine boğaz hastalıklarıyla girmeden önce, doktorlardan alerjik reaksiyon için bir test yapmaları istenir. Dirsek katının iç kısmına az miktarda ürün uygulanır. Bir saat sonra deride kızarıklık veya kaşıntı görülürse, ilaç kullanılamaz.

Sadece seyreltilmiş alkol tentürü kullanın. Saf formda uygulamak kesinlikle yasaktır.

ENT hastalıklarının arıcılık ürünü ile tedavisi uzun süredir uygulanmaktadır. Bu dönemde, fonlar, kendilerini ilaç tedavisine güçlü ve güvenli bir alternatif olarak kanıtlamıştır.

Boğaz ağrısı gelen propolis

Sonbahar-kış döneminin başlangıcı ile, her insan boğaz ağrısı ile karakterize ARVI, karşı karşıya. Bu semptomu ortadan kaldırmak için, birçok kişi propolis gibi doğal boğaz ilaçlarını kullanmayı tercih etmektedir. Sadece etkinliği için değil, aynı zamanda güvenliği için de bilinir.

Şifa özellikleri

Propolis güçlü bir doğal antiseptiktir, çünkü bileşimde esansiyel yağlar, flavonoidler, reçineler ve diğer yararlı maddeler vardır. Ayrıca bu arıcılık ürünü güçlü bir immünmodülatör olarak bilinir. Ayrıca, propolis terleme ve boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olur, çünkü propolis doku rejenerasyon sürecini hızlandırır ve doğal bir ağrı kesici ilaç olarak işlev görür.

Tedavi, bu ürünün doğal haliyle kullanımını veya boğazın yıkanması için bir çözüm olarak seyreltilmiş propolis tentürünün kullanılmasını ve yağ emülsiyonunun dilin içine damlatılmasını içerir.

Bu tedavi aşağıdaki rahatsızlıklarla gerçekleştirilir:

 • boğaz ağrısı;
 • şiddetli bademcik iltihabı;
 • boğaz ağrısı;
 • larenjit vb.

Propolisin viral enfeksiyonlarda kullanımı, bu ürünün yüksek etkinliği ile kanıtlanmıştır.

kullanımı

Çoğu zaman, boğaz tedavisi eczane satın alınabilir propolis tentür yardımı ile gerçekleştirilir. Böyle bir aracın maliyeti herkes tarafından kullanılabilir. Propolisin acıya karşı alkolde tentürlenmesi de evde kendi elleriyle hazırlanır. Aşağıdaki bileşenlere ihtiyaç duyulacaktır:

 • 100 mililitre medikal alkol;
 • propolis 20 gram;
 • koyu camın kapasitesi.

Propolis topları bir buzdolabında soğutulur ve bir rende kullanılarak iyice ezilir. Daha sonra ezilmiş ürünü bir cam kaba koyun ve alkolle doldurun. Tentür 2 hafta boyunca karanlık bir yerde saklanır, ancak her gün çalkalanmalıdır. Hazırlık süresi bittiğinde filtrelenmelidir. Hazır tentür buzdolabında saklanır.

Ajan yıl boyunca kullanılabilir.

Bu tentürün kullanımına herkesin girmesine izin verilmez. Örneğin, alkol ile tedavi, hamile kadınlar, çocuklar ve yaşlılar için uygun değildir. O zaman bu tarifi ile boğaz propolis ile nasıl tedavi edilir? Bununla birlikte, tentürün alkol bazı başarıyla su ile değiştirilir. Böyle basit bir ilaç hazırlayın: 20 gram yer propolis alın, bir termos içine koyun ve bir bardak kaynar su dökün. Ilacı bir güne kadar saklayın, ardından filtreden geçirin ve buzdolabına koyun. Çare, bir haftadan daha uzun bir süre kullanılmaya uygundur.

Alkol tentürü gargara için idealdir, ancak bu durumda kullanımı sıvı ile seyreltmeyi içerir. Yani, 100 mililitre su için bir çay kaşığı ilaç almalıdır. Boğaz günde üç kez böyle bir sıvı ile durulanır. Bu arada, tentür boğaz tedavi etmek için bitkisel decoctions etkinliğini artırabilir. Ajan, yarım fincan broth başına 20 damla hesaplanır.

Bal ile tentür

Acı ile boğuşmak için başka bir tarif var. 100 mililitre tuzlu su, bir tatlı kaşığı bal ve aynı miktarda propolis almalısınız. Böyle bir terapötik madde, boğaz ağrısını, tercihen günde 2-4 kez durulayın.

Propolis tentürü de içsel olarak alınır. Bunu yapmak için bir çay kaşığı şeker veya bir rafine şeker küpü alın ve üzerine 5 damla tentür damlatın. Böylece, boğaz soğuk algınlığı semptomları tamamen ortadan kalkana kadar günde iki kez tedavi edilir. Bu çare boğazda terleme ve kuru öksürük ile başa çıkmaya yardımcı olur.

Tedavi yöntemleri

Boğazda ağrıyı ortadan kaldırmak için propolis kullanımı için başka tarifler vardır:

 1. Yarım santimetre bir propolis parçası her 3 saatte bir kaç dakika çiğneniyor. Böyle bir tedavi sadece boğaz hastalıklarına değil, aynı zamanda diş etlerinin iltihaplanmasına da yardımcı olur.
 2. Bir yemek kaşığı infüzyon bir litre kaynar su içine enjekte edilir ve daha sonra elde edilen et suyu inhalasyonu yardımıyla yapılır. Prosedür 10 dakika, tercihen günde birkaç kez gerçekleştirilir.
 3. Bir litre sütte 70 gram propolis ekleyin. Kütük kısık ateşte bastırılır ve birkaç dakika kaynamaya bırakılır. Süt soğuduktan sonra filtrelenmeli ve buzdolabına konulmalıdır. Her yemekten sonra ilaç bir çorba kaşığı içilir.
 4. 80 gram bal alın ve su banyosunda ısıtın. Daha sonra, taze sıkılmış Kalanchoe suyu ve bir yemek kaşığı propolis bir çay kaşığı enjekte edilir. İlacı bademcik ve boğaz ile anjin ile yağlarsanız, iyileşme süresi önemli ölçüde azalır.
 5. Yumuşak tereyağı bir çay kaşığı almak ve birkaç damla propolis tentürü eklemek gerekir. Alınan çözüm anjin ile bademcikler tedavi.

Propolis terapisinin sonuçlara ulaşması için, ürünün seçimine karşı sorumlu bir yaklaşım benimsemek gerekir. Propolis kahverengi-yeşil veya sarımsı bir renge sahiptir, karakteristik reçineli bir kokuya sahiptir. Doğal ürün% 30'a kadar balmumu içerir ve tadı biraz acıdır.

Propolisi soğuk algınlığı tedavisinde kullanmadan önce, özellikle arıcılık ürünlerine karşı alerjisi varsa doktorunuza danışmalısınız.

Propolis ile boğaz nasıl tedavi edilir

Birçok kişi boğazdan kurtulmak için ilaçları tercih ediyor ve “grip ve soğuk” preparatlarından - propolis'ten gelenlere benzer bir doğal ilaç olduğunu unutuyor. Kompleks kimyasal bileşimi ve geniş bir yelpazedeki biyolojik ve farmakolojik özellikleri nedeniyle, başta enfeksiyöz ve enflamatuar nitelikte olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Propolis özellikleri: enfeksiyonlara ve boğaz ağrısına etkileri

Propolis - reçineli bir madde, hammadde olan arılar böbrekler ve ağaçlar ve çalılar kabuğu üzerinde toplamak ve sonra kendi gizli bezlerinde ile seyreltilmiş ve bir mum ile karıştırılır. Kovanın, bu, çatlak ve delikler sızdırmazlık dış işgalciler (yılanlar, kertenkeleler), mikroorganizmalar (bakteriler, virüsler, protozoalar) karşı veya olumsuz çevresel faktörler (rüzgar ve yağmur) tarafından koruyucu bir bariyer olarak yumuşatma ve iç duvarlar için inşaat ve onarımında kullanılır.

Propolis,% 50 reçine,% 30 mum,% 10 eterli yağlar ve% 5 polen, çeşitli organik bileşiklerin 5% bir kompleks bir karışımıdır. Bileşenlerin tam oranları, koleksiyonun yer ve zamanına bağlıdır. Farklı örneklerde 300'den fazla bileşen tanımlanmıştır, ancak yeni propolis türleri araştırılırken bileşenler hala ayırt edilmektedir. Polifenoller, benzoik asit ve türevleri, sinamik alkol, sinnamik asit ve türevlerini içerir; seskiterpen ve triterpen hidrokarbonlar benzaldehit türevleri, alkoller, ketonlar ve heteroaromatik bileşikler, terpen ve siskiterpen alkoller, alifatik hidrokarbonlar, mineral, steroller ve steroidal hidrokarbonlar, şekerler ve amino asitler yer alır.

Bu tür karmaşık bir bileşim, propolisin sadece spesifik bileşenleri ile değil, aynı zamanda etkileşimleriyle de ilişkili çeşitli biyolojik ve farmakolojik özellikler sergilediğine yol açar.

Çoğu zaman, boğaz ağrısı nedeni enfeksiyöz viral veya bakteriyel bir hastalıktır - influenza, enfeksiyöz mononükleoz, adenovirüs enfeksiyonu, bademcik iltihabı, kızıl ateş ve diğerleri. Enfeksiyon bademcikler (bademcik iltihabı), faringeal mukoza (farenjit) veya larinks (larenjit) iltihabına neden olabilir. Daha az sıklıkla farenjit, maya ve küf mantarlarının (mikoz) aktivitesinin bir sonucudur. Diğer bir yaygın neden diş ve ağız hastalıklarıdır. Propolis, çeşitli özelliklerinden dolayı hem farenjit hem de çürük gibi çeşitli faktörlerin neden olduğu boğaz ağrısına yardımcı olabilir:

Propolis çeşitli bakteriyel suşlara karşı etkilidir, motilitelerini ve enzimatik aktivitelerini baskılar, yüksek konsantrasyonlarda bakteriyostatik özellikler ve bakterisit sergiler. Aşağıdaki bakterileri etkilediği kanıtlanmıştır:

 • saman basili;
 • E. coli;
 • Helicobacter pylori;
 • Staphylococcus aureus;
 • streptokok.

Propolis, bazı virüslerin çoğalmasını engeller, özellikle:

 • basit herpes, tip 1 ve 2;
 • adenovirüs tip 2;
 • grip virüsü;
 • vesiküler stomatit virüsü.

Propolisin mantar mantarlarının 40 suşu üzerinde fungisidal etkisi tespit edilmiştir.

Fenollerin, flavonların ve flavonolların içeriğinden dolayı propolis, dokuları oksidatif strese karşı koruyarak, hücrelerin yapısal ve işlevsel bütünlüğünü korur. Bu bademciklerin, boğazın veya gırtlakların iltihaplı kısımlarını geri yükleme sürecini hızlandırır.

Propolisin bazı bileşenleri, örneğin, kafeik asit, kuersetin ve naringenin, enflamatuar ajanların üretimini ve makrofajların vücut tarafından işlevsel aktivitesini inhibe eder.
İmmünmodüle edici eylem.

Propolis, interferon ve anti-inflamatuar sitokinlerin üretimini etkileyerek hücresel bağışıklık yanıtını arttırır. Bu özellikler sadece bulaşıcı hastalıkların tedavisinde değil, aynı zamanda alerjik bir doğanın boğazında da yararlı olabilir.

Anestezik etki.
Esansiyel yağların içeriği nedeniyle propolis anestezik özelliklerini gösterir ve boğazdaki ağrıyı hafifletir, ancak bu hareket özel ilaçlarınki kadar belirgin değildir.

Kullanmanın yolları

Farenjit propolis topikal olarak kullanıldığında, çoğu zaman boğazın durulanması için bir tentür olarak kullanılır, ancak genel bağışıklığı arttırmak ve hastalıktan sonra vücudun geri kazanılması için içeride tüketilir.

Alkol tentürü

Bir eczane içinde bir propolis tentürü almak daha kolay, ancak bunu kendiniz pişirmek zor değil. Tek olumsuz - birkaç hafta sürecek, bu yüzden hastalığın beklemeden, bunu önceden yapmaya değer.

 1. Her şeyden önce, propolis tozu almanız gerekir. Bunu yapmak için, bir dondurucuda katı halde dondurulur ve daha sonra küçük bir rende, bir kahve değirmeni veya karıştırıcıda öğütülür.
 2. Çoğu zaman tavsiye edilen alkol ve propolis oranını 1:10 veya 1: 5 ile karşılayabilirsiniz - bu, 100 gram sıvı başına bir veya iki çay kaşığıdır, ancak daha fazla doymuş tentür vardır. Propolis'e yönelik minimum kontrendikasyonlar göz önüne alındığında, bileşenlerin ona uygun oranını seçebilir.
 3. Alkol ve propolis tozu 2-3 hafta boyunca karanlık bir yere yerleştirilen bir cam kavanozda karıştırılır. Günde bir kez, içerikleri karıştırmanız gerekir.
 4. Bitmiş ürün buzdolabında bir şişe koyu camda saklanır.

Tentürün kullanımı için üreticilerin resmi tavsiyeleri şunlardır:

 • Boğaz ve ağız iltihabı ile durulama için propolis tentürü su ile suyla seyreltilmelidir - su başına 15 ml. Çözelti, günde 5 kez, en iyi şekilde - yiyecek artıklarını çıkarmak için yedikten sonra kullanılır. Uygulama süresi 3-4 gündür.
 • Badem ve bademcik iltihabı ile bademcikler ve inhalasyonları yağlamak için kullanılır. İlk durumda, tentenin bir bölümünden, iki kısım sudan bir çözüm hazırlanır ve haftada iki güne kadar kullanılır. Teneffüsler için, tentenin bir kısmı 20 kısım su alınır, prosedürler 10 gün boyunca günde bir kez yapılır.
 • Eğer boğaz ağrısının odağı ağız boşluğundaki bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, tentenin içine batırılmış pamuk yünden çalkalama veya losyonlar kullanın.
 • Vücudun genel tonu ve bağışıklığı geliştirmek için propolisin alkollü tentürü ağızdan alınır. Bunun için 20 ila 60 damla yarım bardak su içinde çözülür ve şartlar düzelene kadar 5 ila 30 gün arasında günde üç kez sarhoş olur.

Geleneksel tıp, bal, şeftali ve deniz topalak yağı, bitkisel şifalı otlar ve Kalanchoe suyu da dahil olmak üzere durulama ve yağlama için propolis tentür bileşimlerinde çeşitlilik sunmaktadır.

Su ekstresi

Bazı durumlarda (hamilelik, çocuk yaşı), propolis tentürü ile boğazın durulanması, alkolün varlığı nedeniyle istenmeyen bir durumdur, ancak su özü, enfeksiyöz hastalıkların ve enflamatuar süreçlerin tedavisinde daha az etkili değildir. Hazırlanması için tentür ile aynı tozu kullanın. Suya dökülür ve 20 dakika su banyosunda ısrar edilir. Durulama çözeltisi, bardak su başına 3 çay kaşığı hesaplanarak hazırlanır.

Bademcik aşırı vibrasyon iltihaplı bademcik iyileşme sürecini yavaşlatmak, bu yüzden dikkatli olmalı propolis ve propolis su özü gargara yapmak ve üç saat içinde bir kereden prosedür daha yapmazlar olabileceğini hatırlamak önemlidir.

Doğal propolis

Tedavi edilmeyen propolis bir sakız olarak kullanılabilir. 5-10 dakikalık çiğneme için, solunum yollarının ve ağız boşluğunun enflamatuar ve enfeksiyöz hastalıklarının tedavi edilmesine yardımcı olan yararlı özellikleri salınır. Tentür gibi, doğal propolis yemeklerden sonra günde 5 kez kullanılır.

Propolis, bilimsel araştırmalarla doğrulanan antiseptik, antioksidan, antienflamatuar, analjezik ve diğer özellikleri nedeniyle uzun süre popüler kalan birkaç doğal üründen biridir. Nazofarenksin ve ağız boşluğunun enflamatuar ve enfeksiyöz lezyonlarının tedavisinde, bademciklerin yağlanması için durulama, sıkıştırmalar ve bileşimler için halk tariflerinin bileşiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ek olarak, saflaştırılmış ve özel olarak hazırlanmış propolis, boğazda ağrıyı hafifletmek için bazı dozaj formlarının bir parçasıdır. Böylece, resmi tıp tarafından onaylanmış tam teşekküllü bir doğal tıp olarak düşünülebilir. Ancak, bir propolis tentürüyle gargara yapmadan önce, unutma ve talimatları okuyun.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı ile etkili spreyler ve aerosoller

Solunum hastalıklarına eğilimli insanlar için, boğaz için spreyler uzun zamandır ev tıp göğüste zorunlu bir ilaç haline gelmiştir.30 yıl önce, sadece eczanelerde boğaz ağrısı Kameton.Segodnya tedavisi için tüketicilere sunulan Sovyet ilaç sanayi 2 düzine öğeleri boğaz spreyleri bulundu ve eylem ve fiyat için en uygun olanı seçmek edilebilir.

Boğazda kuruluk kurtulmak nasıl

Elbette, her insanın boğazda bir kuruluk hissi vardı, herkes ne kadar nahoş olduğunu bilir. Bu semptom, farklı koşullarda ve patolojik olmaksızın görülebilir. Kuruluk geçici veya kalıcıdır, ancak çoğu durumda bu geçici bir durumdur.