Loading

Propolis ile boğaz nasıl tedavi edilir: ipuçları ve halk tarifleri

Propolis - ilk yüzyılda olmayan arıların yaşamının en değerli ürünü, tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir kovanda, bir çatlak dolgu maddesinin rolünü oynar, bu nedenle de arı tutkalı olarak adlandırılır, antiseptik özellikleri telaffuz edilir. Bu nedenle çeşitli hastalıklarda patojenlerle mücadele etmek için aktif olarak kullanılmaktadır. En geniş uygulama alanlarından biri de KBB hastalıklarının tedavisidir. Propolis ile boğaz nasıl tedavi edilir?

Propolis'in tıbbi özellikleri

Propolis, akut ve kronik bademcik iltihabında aktif olarak kullanılmaktadır: yerel uygulama, bakteriyel plak ile savaşmanıza ve sağlığınızı önemli ölçüde artırmanıza izin verir.

Akut fazda hastalık varsa, propolis kullanımı hastaya iyi bir sağlık durumu vermek ve ağrılı semptomları ortadan kaldırmak veya en azından anlamlı bir şekilde azaltmak için 2-3 gün süre tanır.

Arı doğal ürün aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Propolis bileşimi çok sayıda doğal vitamin ve eser element içerir. Tedavinin hızlandırılmasına ve daha etkin hale getirilmesine izin veren bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olurlar.
 • Gerçek bir doğal antibiyotiktir: Bakterilerin hayati aktivitesi üzerinde baskılayıcı bir etkiye sahiptir ve kullanımı modern tabletlerin alımı gibi karaciğer hasarına yol açmaz. Ek bir artı, çeşitli olumsuz yan etkilerin tamamen yokluğudur.
 • Bu, iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olan hasarlı hücrelerin ve dokuların rejenerasyonunu destekler.
 • Diğer ilaçlarla iyi uyuyor, etkilerini artırıyor. Ek olarak, toksinlerin daha hızlı yok edilmesine katkıda bulunur, bu da hastanın refahını önemli ölçüde artırır.

Bu nedenle, arı tutkalı, boğazdaki ağrı ve anjinin diğer belirtilerini hızlı bir şekilde unutabilen eşsiz bir doğal çaredir. Propolis tedavisi her zaman etkilidir ve vücuda zarar vermez.

Angina propolis doğru şekilde nasıl kullanılır

Angina'nın propolis ile tedavisi

Bu madde çeşitli şekillerde kullanılabilir. En yaygın tıbbi ürün propolisin alkollü tentürüdür, ayrıca propolis yağı ve doğal preparat saf formda satışta bulunabilir. Halk hekimliği için evrensel bir ilaç olarak kabul edilmektedir, ancak tıbbi prosedürler için doğru maddeyi seçmek önemlidir.

İyi tanıdıklardan bile, elinden değil, eczanelerden satın almak daha güvenlidir. Boğazın boğaz ağrısı veya ağız mukozasına zarar vermesi için birçok seçenek vardır.

En basit çözüm, bir seferde 3 g miktarında saf propolis kullanımıdır. Birkaç saatliğine çiğneyecekseniz, ikinci günde sağlığınızdaki önemli bir iyileşme ve boğaz ağrısının belirtilerini ortadan kaldırabilirsiniz. Tedavinin etkinliğini kontrol etmek kolaydır: ağızdaki iyi bir propolis yanma hissi yaratır. Ancak, bu tedavi yöntemi oldukça rahatsız edici olacaktır ve başka seçenekleri de seçebilirsiniz. Sermaye yağı da kullanılabilir. Sütte yetiştirilir: tek bir doz 1 çorba kaşığı propolistir, günde 3 kez alınır.

Eğer boğaz ağrısı yüksek bir sıcaklığa sahip şiddetli bir aşamaya geçerse, propolis alkollü tentür yardımı gelecektir: günde üç kez 1 çorba kaşığı alınmalıdır.

Alkolik infüzyonun güçlü bir restoratif etkisi vardır: vücudun tonunu arttırır ve bağışıklığı artırır. Vücut hastalıkla savaşmak için güç kazanacak, böylece iyileşme daha hızlı olacaktır. Bu tedavinin seyri genellikle 3-4 gündür.

Propolis özellikleri hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir.

Pürülan anjina propolis suyu ile tedavi edilir: bu tentür yarıya seyreltilir. Bujileri yıkamak için ağzın içine bir çare yazın ve solüsyon bademciklere değecek şekilde tutun. İkinci günde 2 saatte bir düzenli kullanım ile hasta çok daha kolay olacaktır. Hastanın sağlık durumu normal sınırda ise, hastanın boğazı tarafından yağlanan% 20'lik propolis tentürü tedavi için kullanılabilir. Aktif maddelerin konsantrasyonunu azaltmak için su ve bal ile seyreltilmelidir.

Arıtma için arı tutkalı kullanımı, geleneksel tıbbın kullanımını reddetmez. En iyi sonucu birlikte verecekler ve hasta hastalıkla baş edebilecektir. Her durumda, ölçüme uymanız ve kesinlikle doktor tavsiyesine uymanız gerekir.

Propolis ile tedavi için kontrendikasyonlar

Bu madde her hastayı tedavi etmek için uygundur. Propolis, diğer arı ürünleri gibi, en güçlü alerjenlerden biridir ve ciddi tepkilere neden olabilir. Alerji belirtileri şiddetli kaşıntı ve yanma hissi olabilir, vücut ısısı yükselir, baş ağrısı ve halsizlik görülür. Bu durumda tedavi durdurulmalı ve hastaya antialerjenik ilaçlar reçete edilmelidir.

Tentür harici kullanım için bir çare. Vücudun alerjinin varlığını test etmek için bir örnek yapılır: cilde az miktarda tentür uygulanır ve yarım saat boyunca bırakılır. Reaksiyonun görünümü, ilacın atılması gerektiğini gösterir.

Propolis tentür seyreltilmemiş biçimde almak için KATEGORAL FORBIDDEN. Bu, mutlaka suyla veya sütle karıştırılmış güçlü bir ilaçtır. Saf bir tentür, dokuların nekrozuna ve uzun süreli kullanımıyla mikro enfarktüslere yol açabilir. Aşırı dozdaki herhangi bir ilaç zehir haline dönüşür, bu nedenle duyarlı bir yaklaşım ve orantı önemlidir.

Doz aşımı kuru ağız, baş dönmesi, halsizlik ve diğer olumsuz semptomlara yol açabilir.

Örnek hoş olmayan bir sonuç verdiyse, diğer çareleri seçmek daha iyidir. Neoplazmların varlığının yanı sıra karaciğer ve pankreasın eşlik eden hastalıkları için önerilmez.

Doğru propolis nasıl seçilir?

Propolis seçmek için ipuçları

Ne yazık ki, piyasada, sadece olumlu bir sonuç vermeyecek, aynı zamanda zarara neden olmayacak çeşitli sahte ürünler ve düşük kaliteli tıbbi hammaddeler bulabilirsiniz.

Propolisin normal rengi kahverengi, sarımsı veya yeşilimsi bir tonu da olabilir. Briketler veya kırıntılarla satılır, ancak her durumda karakteristik bir katran kokusu olmalıdır.

Tat, acı ve hafif yanma, müsaade edilen kirlilik miktarı -% 20'den fazla ve balmumu içeriği -% 30'dan fazla olmamalıdır.

Propolis, boğaz hastalıklarını tedavi etmek için değerli bir hammaddedir.

Herhangi bir kullanım yöntemini seçebilirsiniz, her durumda arı tutkalı etkili bir araç olacaktır. Saf formda satın alabilir veya çeşitli tariflerde seyreltilmiş formda kullanılabilecek bir eczane tentürü satın alabilirsiniz.

Angina'da propolis nasıl kullanılır: tarifler, faydalar ve zarar, endikasyonlar ve öneriler

Propolis ile tedavi, bağışıklığı önemli ölçüde güçlendirebilir, tahriş olmuş mukoza boğazını, burnu ve mikropları tahrip edebilir.

Özellikler

Propolis, yapışkan bir madde ile temsil edilen bir arı ürünüdür. Bal arıları tarafından üretilir.

Bu arı ürünü arılar tarafından bir yapı malzemesi olarak kullanılır. Böceklerin kovanın duvarlarına bulaşması, balın depolandığı peteklerin çatlaklarını tıkaması gerekir.

Arı kovanında önerilen propolis satın alın. Ancak çoğu zaman piyasada propolis satın alırız. Sahte satın almamaya çok dikkat etmelisin.

Gerçek, kaliteli bir propolis nasıl seçilir? Bu arıcılık ürününü satın alırken bu eşyalara dikkat etmek gerekir:

 1. Propolis nerede? O, arı kovanından gelse bile, nerede bulunduğunu bilmelisin. Yakınlarda fabrika, yol, fabrika bulunmaması önemlidir. Sonuçta, böyle bir arı kovanından propolis, ağır metaller, zararlı kimya, radyasyon ile zenginleştirilmiştir.
 2. Güney ya da kuzey propolis. Uzmanlar, kuzey arı kovanlarından gelen arı ürününün yüksek kalite nedeniyle daha pahalı olduğunu ileri sürüyorlar (yakınlarda yol, toz ve işyeri yok). Çevreye daha temiz olduğu düşünülmektedir.
 3. Görünüş. En deneyimli uzman bile burada kafa karıştırabilir. Arıcılık ürünü farklı görünebilir. Rengi açık sarıdan koyu kahverengiye kadar değişir. Bazen siyah propolis bile bulunur (onu almak tavsiye edilmez).
 4. Kokusu. Keyifli olmalı, baharatlı balzamik, balla ilgili bir not hissedilmeli.
 5. Tat. Kütle karışık bir karışık tat, acı ile donatılmış.
 6. Görünüş. Kırıntı, pelet, briketler şeklinde olabilir. Uzmanlar bir bebeği almayı öneriyor (tedavi görmedi).

Tıbbi özellikleri

Tıbbi uygulamada, propolis uzun bir süre kullanılır. Değeri, mükemmel antibakteriyel, anestetik etkiye bağlıdır. Ayrıca, o gibi eylemleri vardır:

 • immüno-uyarıcı;
 • antiseptik;
 • anti-enflamatuar;
 • yara iyileşmesi;
 • antipruritik;
 • antioksidan;
 • bakterisit.

Propolis'in faydaları ve kullanmanın yolları hakkında yapılan yorumlar, videomuza bakın:

Kullanım endikasyonları

Mikropların tahribatındaki yüksek propolis etkinliği not edilir. Bu ürün, terapötik etkisinde antibiyotiklerden daha azdır, fakat bağırsak mikroflorasını baskılamaz ve daha az toksiktir.

Propolis bu tür hastalıkların tedavisinde kullanılır:

Propolis, anjin ve diğer soğuk algınlığı için çok iyidir.

Kontrendikasyonlar

Uzun bir süre propolis almak yasaktır. Sistematik olarak kullanmak için bir aydan fazla bu arıcılık ürünü yasaktır. Propolis, tüm insanlar için olmayan hastalıkları tedavi etmek için kullanılabilir. Terapötik amaçlar için kullanılmasının yasak olduğu bazı kontrendikasyonlar vardır:

 • karaciğer hastalıklarının varlığı;
 • şişme;
 • safra yollarının hastalıkları;
 • arı ürünlerine karşı alerji;
 • pankreatit (propolis'i çok dikkatli kullanmanız gerekir);
 • böbrek taşı hastalığı.

Angina ve boğaz diğer hastalıkları ile propolis nasıl tedavi edilir

Akut enfeksiyöz bir hastalık olan anjin, bu arıcılık ürününün kullanımına karşı herhangi bir kontraendikasyon yoksa, propolis bazlı ilaçlar ile tedavi edilebilir.

Uzmanlar propolisin sahip olduğu antibakteriyel etkinin çok güçlü olduğuna inanıyor.

Propina tedavisinde propolis aşağıdaki gibi kullanılabilir:

 • İçinde saf bir arıcılık ürünü almak;
 • çiğneme propolis;
 • propolisnoe yağı kullanın;
 • alkol tentürü kullanımı.

Propolis yağı da anjina için kullanılır. Vücudun enfeksiyona direncini arttırır, güçlendirir, erken iyileşmeyi destekler. Yağ sütü karıştırıldıktan sonra tüketilir (1 yemek kaşığı bir bardak süt için yeterlidir). İlacı günde üç kez yemeklerden önce almalısın.

Eğer pürülan anjina şekli gelişirse, propolis suyu kullanılabilir. Su ile seyreltilmiş bir propolis tentürüdür (50:50).

Çözelti ağızda alınır, bademcikler yakınında tutulur, sonra tükürülür. Bu prosedürler 5 yapılmalıdır (aralarında 2 saat ara kalmalıdır). Festering fişlerinin temizlenmesi için gereklidir. Kabartma 2 gün sonra farkedilir. Ve tam iyileşme 5 gün sonra gelecek.

Angina propolis nasıl tedavi edilir, videomuza bakın:

Spreyler ve aerosoller

Boğaz hastalıklarını tedavi etmek için, çocuklarda burun, yetişkinler propolis'ten yapılmış spreyleri kullanabilir. En çok acıyı gidermek için tahriş olmuş mukozayı nemlendirir.

Kullanımda, sprey en basit ilaçtır. İlham almak için ilacı püskürtün (2 saniye boyunca). İlacın yeni bir şişesini kullanmaya başlamak için, güvenlik başlığını şişeden çıkarmanız, nebulizatörün ucunu valf gövdesine takmanız gerekir.

Mukozada iltihaplı bölgeyi eşit olarak sulamak için, uçucu ağız boşluğuna yönlendirildikten sonra 3 ila 4 kez püskürtücüye basmanız gerekir.

Çoğu uzman atandı:

Örneğin, propolis tentür 5 dakika durulama için boğazda ağrıyı ortadan kaldırabilir ve tek kullanımlık bir acı ile "PropoSol" almaz. Bileşimindeki alkol boğaz ağrısını yakar.

"Püskürtme propolis" akut solunum yolu enfeksiyonları, akut solunum yolu enfeksiyonları, grip tedavisinde çok uygundur. Sprey, mukoza üzerinde hafif bir etkiye sahipken, bakterileri ve mikropları öldürürken, mukusun çıkarılmasına yardımcı olur.

Propolis bazlı spreyler ve aerosoller

soluk alma

Propolis ile inhalasyonlar da çok etkili kabul edilir. Bu arıcılık ürününün çiftleri şu konularda yardımcı olur:

 • rinit;
 • bademcik iltihabı;
 • bronşit;
 • sinüzit;
 • soluk borusu iltihabı;
 • bronşiyal astım;
 • sinüzit.

Bir nebulizer içinde propolis tentürü kullanmadan önce, kaynar su ile çözülmelidir (1:20). Aparatın içinde, 3 damla bitmiş çözelti dökülür. Prosedür 10 dakika, daha fazla olmamalıdır. Soluma, burun nefesini kolaylaştırır, akut öksürüğü hafifletir, boğazı yumuşatır.

Propolis'ten bir merhem hazırlamak için su banyosu hazırlamanız gerekir. Sonra petrolatum, propolis'i karıştırın. Oran 1: 1 olmalıdır. Bu şekilde hazırlanan karışım banyoda tutulur, sıcaklık kaynamanın altında olmalıdır.

Isıtılmış kütle süzülmeli, bir cam kabına konmalıdır. Merhem karanlık ve soğuk bir yerde saklanır. Böyle bir merhem solunabilir. Prosedürlerin günde 2-3 kez yapılması önerilir. Ayrıca süt ile içebilirsiniz.

tentürler

Boğaz ağrısı şiddetli formu tentür kullanmak daha iyidir. 5 gün boyunca günde üç kez alın. Tek doz 1 yemek kaşığıdır. Lokal terapi için, durulama, inhalasyon, ağız boşluğunun tedavisi, burun sinüsleri genellikle yapılır.

Larenks kullanımı propolis tentür tedavisi için (% 20). Bu alanı yağlamadan önce propolis bal ile su ile seyreltilmelidir (50:50). İnhalasyonlar vazelin yağı temelinde hazırlanan propolis merhem ile yapılır.

Propolis dayalı merhem ve tentürler

Halk tarifleri

Boğaz ağrısı ile, propolis çiğnemek için tavsiye edilir. Bu yöntem en etkili olarak kabul edilir, özellikle de arıcılık ürününü günde birkaç saat çiğneyseniz. Anjina semptomlarının ortadan kaldırılması ikinci günde zaten gözlenmiştir.

Çözünmüş propolisnym yağı (1 çorba kaşığı.) Ile süt içebilirsiniz. İyileştirme yağını günde üç kez alın.

Bir propolis alkollü tentür nasıl hazırlanır, videomuza bakın:

Uygulama özellikleri

Propolis (buna dayalı tentür, merhem, yağ) yetişkinler ve çocuklar için soğuk algınlığı tedavisinde çok etkili sayılır. Arıcılık bu ürün birçok yararlı maddeler ile donatılmıştır.

Yarar ve zarar

Bu araç sadece angina ile değil, aynı zamanda pnömoni, grip, bronşit ile de yardımcı olur. Ama bunu kullanırken, uzmanların önerilerini izlemelisiniz. Bir alerjinin ilk belirtileri ortaya çıktığında, tedavi durdurulmalıdır. Tedavi sadece kontrendikasyon yokluğunda başlayabilir.

Angina ile boğaz tedavisi için propolis kullanma yöntemleri

Birçok hasta boğaz ağrılarını ilaçlarla tedavi etmekten hoşlanmaz. Bazıları hiçbir şekilde tedavi edilmez, hastalığın kendiliğinden geçmesini veya kritik bir duruma geçmesini bekler. Diğerleri, boğaz halk tıbbının, örneğin propolisin tedavisini seçerler. Tedavinin ne zaman etkili olacağını ve düzgün bir şekilde nasıl yönetileceğini düşünün.

Propolis nedir ve nerede alınır?

Propolis, kovandaki çatlakları kapatan ve yumurtayı yumurtlamadan önce dezenfekte eden reçineye benzer yapışkan bir maddedir. Hayvanlar bir arı kovanına (bir fare, bir fare) girerlerse, arıları onları buradan çıkaramazlar, böylece cesetlerin ayrışmasını ve çürümesini önleyen propolis ile kaplanırlar.

İlkbaharda, arılar ağaçların böbreklerinden yapışkan madde toplar ve daha sonra propolise dönüştürmek için mide enzimlerini kullanırlar. Propolis toplamak için insanlar özel cihazlar kullanırlar ya da kovanın duvarlarından kazırlar. Ardından, kirleri bir su banyosuyla temizleyin.

Özellikleri ve propolis etkileri

Propolisin rengi kahverengiden koyu yeşile ve neredeyse siyahtan oluşur. Hoş olmayan acı bir tadı vardır. Taze propolis yumuşaktır, ancak zamanla donar, donmuş yağ gibi kalın bir maddeye dönüşür. Düşük sıcaklıklarda kolayca parçalanır ve ısıtıldığında erir.

Arıcılık gibi diğer ürünlerden farklı olarak, örneğin bal, özelliklerini yüksek sıcaklıkta kaybetmez. Bu nedenle, popüler tariflerde sıklıkla ısıtılır, kaynatılır veya sıcak su ile birlikte kullanılır.

Bu şaşırtıcı maddenin bileşimi, vitaminler, aromatik asitler, uçucu yağlar, mikro elementler, enzimler, flavonoidler ve amino asitler dahil olmak üzere biyolojik olarak değerli 50'den fazla bileşeni içerir.

Bu kompozisyon sayesinde, aşağıdaki etkileri sergiliyor:

 • antimikrobiyal;
 • anestezik madde;
 • immüno-uyarıcı;
 • bir anti-inflamatuar.

Geleneksel tıp, belirgin alerjenik özellikleri nedeniyle propolisi dikkatli bir şekilde kullanmanızı önerir. Çocuklarda ve hipersensitivite reaksiyonlarına eğilimi olan hastalarda anjinada propolis kullanımını önermeyin.

Boğaz tedavisi için propolis tedavisi

Anjin tedavisi için, eczane ya da evde pişirilen saf propolis, yanı sıra alkol ya da su tentürü kullanabilirsiniz. Bu maddeyi kullanmanın en etkili yöntemlerini düşünün.

Sakız

Kalite propolisi bir santimetre boyutunda hafifçe yumuşak bir kıvama getirecek şekilde ısıtılmalıdır. 5-7 dakika sakız gibi çiğnenir ve sonra atılır. Yedikten sonra günde birkaç kez uygulayın.

Mukozaya yanma veya alerjik reaksiyon gelişimini tetikleme riski nedeniyle 10 dakikadan fazla kullanılmasını önermeyin. Çocuklarda ve hamile kadınlarda kullanmayın. Dilde rahatsızlık, yanma ve uyuşukluğa neden olabilir.

durulama

Boğaz durulamalarında, eczaneden satın alınan veya bağımsız olarak hazırlanan alkol veya su tentürü kullanın.

Alkol tentür için reçete: ızgara 15 gr. iyi bir rende üzerinde propolis (bunun için, önceden dondurulmuş olmalıdır). Birkaç hafta boyunca karanlık bir yere koyun, sonuçta oluşan bir bardak alkol (70-90 derece) kitle dökün. Karışımı her gün karıştırın. Daha sonra tortuyu çıkarın ve amaçlanan kullanım için kullanın.Yarım üretimini yarım yıldan fazla bir süre saklamayın.

Bir boğazın durulanması için, sıcak kaynamış su ile 12-15 kısım su oranında tentenin 1 katına kadar seyreltilir. Gırtlağı günde en az 5-7 kez anjina ile kırarlar. Çocuklarda, hamile ve emziren kadınlarda böyle bir tedavi uygulamayın.

Önemli! Ebeveynler çocuklarının propolis durulamalarının yararlarından emin ise, sulu çözeltisini kullanın. Bunun için 10-15 gr dökün. iki bardak kaynar su ile madde ve gün boyunca bir termos ısrar ediyorlar.

Rezorpsiyon için pastiller

Bir çeşit şeker yapmak için bir parça rafine şeker alın ve üzerine 3-4 damla alkol veya su tentürü damlatın. Tamamen çözünene kadar çözün. Bu tedavi diyabetli ve küçük çocuklarda kullanılmaz.

Bademciklerin tedavisi

Enflamatuar hastalıklarda bademciklerin tedavisi için, eşit kısımlarda bitkisel yağ (şeftali, zeytin, vb.) Ile karıştırılan alkollü tentür kullanılabilir. Ortaya çıkan karışımı pamuklu çubukla uygulayın ve etkilenen bademcikler ve arka faringeal duvarı hafifçe silin.

soluk alma

Buhar inhalasyonlarını gerçekleştirmek için küçük bir parça propolis, bir bezelye büyüklüğüne ihtiyaç duyulacaktır. Bir rende sürülür ve üzerine bir litre kaynayan su eklenir. Bir havlu ile kaplanmış, prosedürü 7-10 dakika kadar geçirin.

Propolis uygun şekilde uygulandığı takdirde boğaz ağrısıyla başa çıkmaya yardımcı olacak etkili bir doğal preparattır. Tedavi ederken olası kontrendikasyonları hatırlamanız ve bir uzmana danışmanız gerekir.

Angina ile propolis

Angina, palatine bademciklerde kendini gösteren akut bademcik iltihabı olarak da bilinen akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Hastalık oldukça eski ve yaygın, bu yüzden halk hekimliğinde mücadele etmek için çok çeşitli araçlar var. Özellikle angina arılar tutkal propolis ile popüler.

Hastalığın belirtileri

Anjina, hastaya ciddi rahatsızlık veren bir dizi belirtiye sahiptir. Bu, boğaz iltihabı ile ilişkili diğer hastalıklardan akut bademcik iltihabı şeklinin ilk ayırt edici özelliğidir. Yani, bu hastalığın ana belirtileri şunlardır:

 • bademciklerin büyüklüğünde ve iltihabında bir artış;
 • servikal lenf düğümlerinde palpasyon sırasında artmış ve ağrı;
 • yutulduğunda daha kötü olan boğazda akut ağrı;
 • vücut ısısında güçlü bir artış;
 • ateşin durumu ve vücudun genel zayıflığı;
 • baş ağrısı.

Boğazda yutulduğunda ve bademcik iltihaplandığında keskin bir ağrı gibi, anjina semptomları için bu türden ayırt edici özellik, hasta için en acı verici olanıdır. Bu nedenle halk hekimliğinde propolisli akut bademcik iltihabı tedavisi yapılmaktadır.

Angina'nın propolis ile tedavisi

Propolis, antibakteriyel ve anestezik etkilere sahiptir. Bu sayede propolisli antibakteriyel tedavi çok etkilidir. Bu tedavinin temeli propolisin karmaşık kullanımıdır: durulama, bademcik tedavisi, yutma.

Boğazın propolisi ile angina ile durulama tedavi başlangıcından itibaren 2-4 gün içinde ağrı semptomlarını rahatlatabilir. Bu prosedür için alkollü tentür kullanılır.

Propolisin ruhaniyetli tentürü sadece durulama prosedürünü değil, aynı zamanda inhalasyonları, hastalığın içten tedavisini ve ağız boşluğunun tedavisini gerçekleştirmek için de etkili bir şekilde kullanılır.

Tentür ek olarak, saf propolis, petrol ve hatta propolis su anjina tedavisinde etkili bir şekilde kullanılır. Tüm bu araçları hazırlamak için sadece yüksek kaliteli arı tutkalı gereklidir. Oldukça kolay bir şekilde belirleyin - az miktarda propolis çiğnerken ağız yanmaya devam eder.

Çiğneme propolisi için, yemekten sonra çiğnenen veya üç saat boyunca gece boyunca çiğnenen, 3-5 mm'den fazla olmayan, küçük bir top yeterlidir. Aynı zamanda dilin altında küçük bir miktar propolis ya da gece yanak düzenleyerek de uygulanır. Boğaz ağrısı ile mükemmel bir şekilde yardımcı olur ve zararlı bakterileri yok eder.

Propolis yağı içeriye uygulanır ve bağışıklık güçlenmesini ve vücut direncinin artmasını destekler, bu da iyileşme sürecinin hızlanmasına katkıda bulunur. Çocuklarda angina için propolis kullanılır, tk. Hafif bir etkiye sahiptir ve sütte karıştırılarak çocuk tarafından kolayca algılanabilir. Bununla birlikte, çocuklarda anjin tedavisi için herhangi bir arı tutkal aracı kullanıldığında, bireysel alerjik reaksiyonları hesaba katmak gerekir.

Pürülan boğaz ağrısı olduğunda, durulama suyu propolis ile kullanılır. Bademciklerin dokularının pürülan oluşumlardan ve iyileşmeden arındırılmasına yardımcı olur.

Propolis bazlı ilaçların reçetesi

Arı tutkalı temelinde yukarıda belirtilen anjinle mücadele yöntemlerinin hazırlanması için, her evde bulunabilecek doğal ürünlere ihtiyacınız olacaktır. Propolis dayalı ilaçlar tarifleri:

 • propolisli su, tentür ve oda sıcaklığında 1: 1 oranında kaynatılmış sudan yapılır;
 • Alkol tentürünün hazırlanması için 100 g alkol içine 10 g toprak propolis ilave edilmesi ve bir hafta boyunca oda sıcaklığında ayarlanması gerekmektedir;
 • propolis ve propolis bir yağ elde etmek üzere, sırasıyla 1:19, oranlarda yağı karışımı için, ve elde edilen karışım bir süre sıcak yağ boşaltma sonra 30 dakika süre ile kapalı bir su banyosuna konulmuştur ve buzdolabı temizleyin.

Propolis kullanımı ile birlikte quinsy tedavisinin oldukça etkili olmasına rağmen, kullanmadan önce bir uzmana danışmak gerekir. Sadece kalifiye bir doktor, tedavinin gidişatını doğru şekilde reçete edebilir ve hastanın sağlık durumuna bağlı olarak propolis ile kombinasyonunu önerebilir veya yasaklayabilir.

Dikkat lütfen! Sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirici. Bir uzmandan profesyonel yardım almanızı ve randevu almanızı öneririz.

Angina ile propolis

Şiddetli boğaz ağrısı, ateş, halsizlik - tüm bunlar anjinaya eşlik eder. Bu hastalık ciddi tedavi gerektirir, ancak ek bir terapi olarak, arı ürünlerine dayalı halk tarifleri kullanmak kabul edilebilir. Bu arı "tutkal" güçlü bir antibakteriyel ve analjezik özelliği vardır, çünkü angina Propolis en etkili tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul edilir.

Faydalı özellikler

Angina ya da bademcik iltihabı hem yetişkinlerde hem de çocuklarda eşit olarak teşhis edilir, bu nedenle bu rahatsızlığı tedavi etmenin tüm etkili yöntemlerini bilmek önemlidir. Geleneksel tıbbın savunucuları sıklıkla bademcik iltihabı propolis tedavisinde kullanılır. Bu arı ürünü böceklerin kendileri tarafından üretilmektedir. Propolis "yapıştırıcı" olarak adlandırılır, çünkü onun yardım arılarıyla kovandaki olası tüm çatlakları ve çatlakları kapatır.

Propolisin görünüşünde, karakteristik bir kokuya sahip olan viskoz ve gergin bir kütleye benzemektedir. Dokunma için, propolis, böceklerin yüzeyleri kalitatif bir şekilde mühürlemesine izin veren, tekrarlanma ile karakterize edilir.

Geleneksel ilaçlara erişilemediğinde, bu arıcılık ürününün yararları antik çağlarda da belirtilmiştir. Boğaz ağrısı propolis ve şimdi özellikleri gibi aşağıdaki gibi birçok halk ilaçları, geliyor:

 • Vücudun koruyucu fonksiyonlarını arttırır;
 • Bademcik iltihabına neden olan patojen mikroorganizmalara karşı savaşır;
 • Vücudu bir vitamin, amino asit ve eser element kompleksi ile zenginleştirir;
 • Hasarlı boğaz dokularında rejeneratif süreçleri hızlandırır;
 • Mukoza iltihabı kaldırır;
 • Şişliği azaltır;
 • Hastalık döneminde biriken zehirli maddeleri gösterir;
 • Enzimlerin aktivasyonu yoluyla ilaçların terapötik etkisini hızlandırır;
 • Hücresel düzeyde metabolizmayı etkileyen hasarlı dokularda kan akışını hızlandırır;
 • Güçlü bir antiseptik etkiye sahiptir.

Bademcik iltihabında tedavi hemen yapılmalıdır, çünkü antibakteriyel bileşikler kullanılmadan, mikroorganizmalar aktif çoğalmaya başlayabilir. Enflamasyonu zamanında durdurmak önemlidir. Anjina ek olarak, arı "yapıştırıcı" farenjit, rinit, stomatit, larenjit ile mücadele edebiliyor. Boğazın propolis ile durulanması streptokok, stafilokok, virüs ve hatta mantarları olumsuz etkilemektedir.

Propolis'i uygularken, bu ürünün, sülfonamid grubunun antibiyotik ve preparatları hakkında söylenemeyen hiçbir yan etkisi olmadığını hatırlamamız gerekir. Bu ürüne alerjik reaksiyondan kaçınmak için, önceden bir alerji testi yapılması önemlidir. Bu özellikle bal alerjisi olan kişiler için önemlidir. Pillillitin propolis ile tedavisi, reçete edilen tedavinin genel kompleksine dahil edilmelidir.

Anjina kullanım endikasyonları

Anjinadan propolis, hastalığın ilk aşamasında önemlidir. Daha fazla iltihap tetiklenir, durması daha zordur. Bu bademcikler yaralarla kaplı olduğunda, pürülan anjina özellikle önemlidir. Eğer bademcik gelen propolis kullanabilirsiniz:

 • Vücut ısısında keskin bir artış meydana gelir;
 • Yutulduğunda şiddetli ağrı vardır;
 • Servikal lenf düğümleri artar;
 • Tüm vücutta baş ağrısı ve zayıflık var.

Eğer angina bir bakteri formuna sahipse, boğazdan propolisin topikal kullanımı. Bakteriyel angina ve viral arasında ayrım yapmayı öğrenmek gerekir. İlk durumda, aşağıdaki semptomatoloji gözlenecektir:

 1. Palatal dil boyut olarak büyütülecektir;
 2. Bademcikler kırmızıya dönecek ve biraz şişecek;
 3. Dil gri bir çiçekle kaplıdır;
 4. Bademcikler üzerinde beyazımsı lekeler görünür;
 5. Boğaz uzun bir süre için kırmızı bir renge sahiptir.

Viral anjina ile boğazın kızarması ve bademciklerin büyüklükleri genişler. Bu formu tedavi etmek daha kolaydır, ancak zamanında teşhis etmek önemlidir. Her iki durumda da boğazın yıkanması için propolis tentürü yardımcı olacaktır. Çocuklar için, bir su bileşimi seçmek daha iyidir, çünkü etkisi alkoldeki tentürden çok daha yumuşaktır.

Genellikle reçete edilen ilaçlar sadece alkolle birleşmediği için, angina'nın propolis tarafından tedavisi hala kulak burun boğaz uzmanı ile koordine edilmelidir. Tedavi yönteminizi seçerken, önce bu kararı doktorunuzla tartışmalısınız. Kronik bademcik iltihabında, propolis tentürü ek tedaviye dahil edilir, çünkü böyle bir durumda patojenik mikroorganizmaların etkisi tamamen nötralize değildir.

Anjinada kullanım yöntemleri

Propolis bir tentür ile Gargara, popüler bir tedavi yöntemidir, ancak aslında buzdağının sadece ucu. Arı "tutkal" yardımı ile tedavi yöntemlerinin Arsenal bir düzine prosedürlere kadar kapsar. Her hasta kendini çalıştıran ve iyileşmeye yardımcı olan tek yöntemi seçebilir.

Tedavi için, arı tutkalının tentürünü aşağıdaki gibi kullanmak uygundur:

 • gargara;
 • Buhar inhalasyonu;
 • Bademciklerin dış yağlanması;
 • çay;
 • Boğazın Sulanması;
 • merhemler;
 • Sadece propolis topunu çiğnemek.

Angina'da propolisin tentürü gerçekten evrensel bir ilaçtır, çünkü hem çocuklara hem de yetişkinlere uygulanmasına izin verilir. Ana şey, aktif maddenin doğru konsantrasyonuna bağlı kalmaktır. Boğazın durulanması yönteminden bahsedersek, tentürün ilk önce su ile 10: 1 oranında sulandırılması önemlidir. Paranın 1 kısmı için 10 kısım su hesabı. Bu konsantrasyon hem su hem de alkol bileşimi için hesaplanır. Çocuklar sadece su tentürü kullanılır. Yetişkinler, izin verilen alkol konsantrasyonunu arttırmamalıdır, çünkü mukoza zarını büyük ölçüde kurutabilir ve daha fazla iltihaplanmaya neden olabilirsiniz.

Çocuklarda angina propolis en iyi buhar inhalasyonları şeklinde kullanılır, ancak bu yöntem vücut sıcaklığının yüksek olduğu bir zamanda kullanılamaz. Bu tavsiyeyi dinlemezseniz, belki de boğaz ve bademciklerin mukoza zarında daha fazla iltihaplanma. İnhalasyonu gerçekleştirmek için 5 litre sıcak suya 2-3 yemek kaşığı sulu propolis solüsyonu dökün. Su kaynar su olmamalıdır. 15-20 dakika boyunca çift olarak nefes alın, başınız ile bir havluya sıkıca sarın.

Bademciklerin harici yağlanması için, birkaç bileşimi bir kerede uygundur:

 • Propolisin yağ ve ruh tentürü. Her iki bileşeni de eşit miktarlarda karıştırın. Homojen bir kıvam için, yağ ve propolis insan vücudunun sıcaklığına ısıtılmalıdır. Karışım bittikten sonra bademcikler pamuklu çubukla yağlanır.
 • Deniz topalak yağı ve tentür alkolde. Eşit miktarlarda karıştırın. Günde 3 kez bademcik uygula.

Bu ilaca sahip çay ayrıca şişlik ve iltihapları hafifletmeye yardımcı olur. Kullanımı için, 1 çay kaşığı su propolis tentürünü sıcak fakat sıcak olmayan bir çayı ilave etmek yeterlidir. Günde 3-4 kez iç. Böyle bir içki sadece anjinle savaşmaya değil, aynı zamanda vücudun savunmasını güçlendirmeye de yardımcı olacaktır. Ana şey - daha fazla iltihaplanma sürecine neden olmamak için çay ılık kullanmak.

Gargara yapamazsanız, sulama uygulayabilirsiniz. Bunu yapmak için, 10 çay kaşığı ılık su ile 1 çay kaşığı su veya alkolle karıştırılmış propolisi sulandırınız. Günde 2-3 kez boğazını sulamak için hazır bir kompozisyon. Kolaylık sağlamak için, kalan şişeyi bir sprey biçiminde uygulayabilirsiniz.

Propolis merhem

Propolise dayalı merhem, aşırı ısıtmamaya gerek olmadığı için belirli bir pişirme teknolojisine ihtiyaç duyar. Bileşimin ısıtma sıcaklığı 80 dereceden fazlaysa, tüm yararlı bileşenler buharlaşır. Hazırlanmanız gerekiyor, ev yapımı merhem ilk kez çıkamaz. Su sıcaklığını sıkı bir şekilde kontrol etmek önemlidir. Merhem elde etmek için, saf propolis ve petrolatum 1: 1 oranında karıştırın. Bitmiş kütle 30 dakika su banyosuna yerleştirilir. Kütlenin içinde kompozisyonun tam sıcaklığını gösteren bir termometre bulunmalıdır. Yarım saat sonra, kütleyi plakadan ve filtreden çıkarın. Bitmiş bileşimi bir kavanoza koyun. Buzdolabında saklayınız. Merhem bademcikleri ve boğazı günde 2-3 kez, sadece steril pamuklu çubukla yağlayın.

Angina ile propolis çiğneme hem saf formda hem de bir parça şeker ilavesi ile izin verilebilir. Çiğnemek için küçük bir parça propolis almak yeterlidir. Boyutu karabiber bezinden daha fazla olmamalıdır. Tükürük ile bağlantı sürecinde, hasta dilin ucunda hafif bir hissizlik hissedebilir. 30 dakika çiğneyin. Propolisin tadı hissedilmeye son verildiğinde, ürünün kalıntıları tükenebilir.

Oldukça yoğun bir arı "tutkal" çiğnemeyen insanlar, bir parça şeker rafine şeker ile su tentürüne batırılabilir. Ön-tentür su ile seyreltilmiş. Hazır bir parça "şeker" 5-10 dakika içinde çözülür. Prosedürü günde 2-3 kez tekrarlayın. Aynı zamanda öksürük ataklarını azaltmaya yardımcı olur.

Boğaz propolis tarifleri tedavisi

Arıcılık ürünlerinin uygulanması hem birtakım avantajlara hem de önemli bir dezavantaja sahiptir. Bu bileşikler alerjisi olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Propolis ile herhangi bir tıbbi ilaç ürününün uygulanmasından önce alerjisi yapılması gerekmektedir.

Bunu yapmak için, el bileğinin cildine 3-4 damla propolis tentürü uygulayın. 30 dakika boyunca rahatsızlık yoksa, uygulama tamamen güvenlidir. Bu zaman aralığında cilt, kızarıklık veya döküntü kaşıntısı varsa, herhangi bir şekilde bu tür bir ilaç kullanmak kontrendikedir. Hasta, propolisin nasıl saf biçimde uygulanacağını bilmediğinde, denemeyin. Eğer izin verilen doz aşılırsa, bir mikro enfarktüs mümkün olsa bile, doğanın gücünü küçümsemeyin.

Ballı Propolis ve Kalanchoe

Propolisin özellikleri açıksa, anjina tedavisinde Kalanchoe ve balın rolü çok değerlidir. Kalanchoe ayrıca bal hakkında da söylenebilen aktif bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Arılar nektarı ayrıca boğaz ağrısını da hafifletir.

Bu bileşenlerden emülsiyon hazırlamak için, bir su banyosunda 3 çorba kaşığı bal eritmeniz gerekir. İçinde Kalanchoe suyu ve 20 ml su tentür bir çorba kaşığı ekleyin. Her şeyi karıştırın ve serinletin. Bir emülsiyon olarak uygulayın, günde 3 kez bademciklere uygulayın. Böyle bir bileşimi sürekli olarak demlemek için buzdolabında saklanır.

Tentür hazırlanması

Tedavi için ya doğal propolis ya da alkol ya da su üzerinde tentür almak yeterlidir. Satın almak için tentür sorunlu ise, o zaman kendiniz yapabilirsiniz. Çoğu zaman alkol bileşimi kullanılır. İhtiyacınız olan hazırlık için:

 1. Doğal propolisin 30 gramını öğütün.
 2. Soğuk su dökmek için hazır kütle, böylece balmumu ve olası tüm yabancı maddeler yükselir.
 3. Safsız su, propolis bırakarak yavaşça süzülür.
 4. Saf ürün kurutulur.
 5. Elde edilen arı "tutkal", 100 ml votka içine dökülür.
 6. Çözelti karanlık bir yerde 7 gün boyunca infüze edilir, her gün karıştırılmalıdır.

Boğazın propolis ile alkol tedavisine sadece yetişkinler için izin verilir. Bu tür tentür çocuklar, hamile ve emziren kadınlarda tedavi edilemez. Alkol bağımlılığı olan bireyleri tedavi etmek de kabul edilemez.

Nüfusun bu gibi grupları için, birçok bilim adamına göre, daha yararlı maddeler depolayan su tentürünün kullanımını kabul ediyoruz. Ev su propolis tentür algoritması:

 1. Shred propolis, 10 g arı ürününün yarım bardak su içerdiğini hesaba kattı.
 2. Su ile doldurmak ve 24 saat ısrar etmek için hazır "yapıştırıcı" arılar. Görünüşte açık yeşilimsi bir renk ile net bir çözüm elde edersiniz.
 3. İnfüzyondan sonra, çözelti tülbentten süzülür ve çökelti atılmamalıdır. Tekrar tekrar uygulanır.
 4. Çözeltiyi bir cam kavanozda doldurun, serin bir yerde saklayın.

Su banyosu yöntemi ile propolisin su tentürünü hazırlama arzusu varsa, aşağıdaki kurallara uymak gerekir:

 • 200 ml su içine 20 g propolis yerleştirin;
 • Karışımı bir su banyosu üzerinde ayarlayın;
 • Su kaynatmamalıdır, böyle bir durumda, 60 dakika boyunca kütleyi tutun;
 • Zamanın sonunda, her şeyi plakadan çıkarın;
 • Çözeltiyi soğumaya bırakın ve boşaltın.

Bu yönteme göre tentürü yapıyorum, sıvının rengi hafif sarımsı bir renk tonuyla elde edilmelidir. Bir cam kapta ve serin, karanlık bir yerde saklayın.

Sulu bir propolis çözeltisi

1:10 oranında seyreltilmiş sulu bir propolis çözeltisi çeşitli bileşenlere ve emülsiyonların ve durulamaların hazırlanmasına eklenebilir. Durulama için ek bileşenler olarak şunları kullanabilirsiniz:

 • Papatyaların kaynatılması;
 • Bitkiler Üzerindeki Bitkiler;
 • Bir bardak sıvı üzerinde 2-3 damla Lugol ile sıcak su;
 • Sıcak süt.

Aynı zamanda, sulu çözelti, ılık çayı limonla ilave edilir. Böyle bir içecek çabuk bir şekilde gücü tekrar kazanır ve boğazın acısını azaltır.

Boğaz kullanımını yağlamak için:

 • Bir su banyosunda erimiş bal;
 • Aloe suyu;
 • Calancho suyu;
 • Soğan suyu;
 • Bitkisel yağlar;
 • Uçucu yağlar.

Geleneksel tıp için herhangi bir reçete bir doktor ile bir ön tartışma gerektirir, çünkü birçok yöntem kontrendikasyonları vardır.

Tuz çözeltisi ile propolis

Hazırlamak için, yarım fincan tuzlu su, bir tatlı kaşığı bal ve 10 ml su propolis tentür karıştırmak gerekir. Hepsi iyice karıştırılır, böylece bal tamamen çözülür. Bitmiş ürünü sprey içeren bir kaba dökün. Günde 4 kez boğazını sulayın. Tedavi süresi 10 gündür.

Propolis ve kakao yağı

Bu tedavi yöntemi, hastalığın gelişiminin ilk aşamasında etkilidir. Yemek pişirmek için, bir bardak sütü ısıtmanız gerekir, böylece sıcak, ancak sıcak değildir. İçinde, propolis bir su kaşığı ve bir çay kaşığı kakao yağı bir çay kaşığı ekleyin. Hepsi küçük yudumda karıştırın ve iç. Bu prosedürü günde 2-3 kez tekrarlayın. Tedavinin seyri en az 5 gündür.

Propolis yağı

Propolis yağı herhangi bir bitkisel yağ temelinde yapılabilir. Yemek pişirmek için şeftali, okaliptüs, zeytinyağı alın. Bademcik ve boğazı yağlayabilen bir yağ elde etmek için, 30 ml su propolis tentürünü 60 ml herhangi bir yağ ile karıştırmak önemlidir. Her şeyi pürüzsüz olana kadar karıştırın. Pamuklu çubukla mukozaya uygulayın.

Süt ile propolis

Arı tutkalı ve sütünden yapılmış bir içecek, sadece bağışıklığı arttırmakla kalmaz, aynı zamanda boğaz ağrısını da hafifletir. 1 litre sütte 60-70 gr ağırlığındaki bir propolis topu göndermeniz gerekir, süt 10 dakika su banyosuna gönderilir. Sıvı süzüldükten sonra serin ve karanlık bir yerde saklayın. Yemeklerden sonra günde sadece 3 kez 20 ml alın. Tedavinin seyri 2-4 haftadır.

Kullanım için kontrendikasyonlar

Arı "tutkal" oldukça güçlü bir alerjik ürün olarak kabul edilir. Propolis bazlı herhangi bir bileşimin uygulanmasından sonra cildin kaşınması, kızarıklık, yırtılma, vücut ısısının artması durumunda, resepsiyon hemen durdurulmalıdır. Hemen bir antihistamin almak ve bir doktordan yardım almak için önemlidir.

Ayrıca, bu ürünü aşağıdaki hastalıklara sahip olanlar için kendi kendine ilaç olarak kullanmayın:

 • tümörleri;
 • Atrofik farenjit;
 • Pankreas patolojileri;
 • Karaciğer hastalıkları;
 • Mide ve duodenum ülseri;
 • gastrit;
 • egzama;
 • Kontakt dermatit;
 • Kan hastalıkları;
 • İlacın bileşenlerine yüksek hassasiyet.

Hamile ve emziren kadınlara, çocuklara alkol tentürü uygulamayın. Alkol temeli, alkol bağımlılığı varsa veya tedaviye tabi tutulursa, su ile yer değiştirmek daha iyidir.

Çocuklar için tentür kullanımının özellikleri

Çocukların tedavisi için genellikle su tentürü kullanın. Çocuğa çiğnemek için saf bir propolis vermek, sadece bunun sadece bir sakız olmadığını anladığında mümkündür. Çocuğun böyle bir ürüne karşı alerjisi olup olmadığını kontrol etmek de önemlidir. Bunu yapmak için, cildinizde bir kaç ilaç bileşimi damlayabilir ya da bir alçıyla saf bir propolis parçası yapıştırabilirsiniz. Ayrıca, propolis 30 dakikadan fazla çiğnenebilir. Propolisin bir topunun çiğnemesi daha kolay olduğundan su banyosunda önceden ısıtmak daha iyidir.

5 yaşın altındaki çocuklar için, tentürü çözmek için süt yerine su kullanmak daha iyidir, çünkü tahriş edilen boğazı daha da yumuşatır.

Propolis ile tedavi yöntemini seçerken, bunun sadece yardımcı bir tedavi olduğunu hatırlamanız gerekir. Geleneksel ilaçlardan vazgeçmeyin, kapsamlı ve doktor gözetiminde tedavi edilmek daha iyidir.

Angina içinde propolis ile boğaz durulayın

Propolis, arılar tarafından kovanların mühürlenmesi ve dezenfekte edilmesi için üretilen reçineli bir maddedir. Ürün, antimikrobiyal, immünostimulasyon ve antiphlogistik özellikler göstermiştir.

Propinanın angina ile kullanılması, enfeksiyöz patolojinin lokal belirtilerini durdurmak ve ayrıca kataral süreçlerin gerilemesini hızlandırmak mümkündür. Doğal antiseptik dezenfektan çözeltileri, antibiyotikler ve lokal anesteziklerin üretimi için farmasötikte kullanılır. Ürünün terapötik özellikleri, flavonoid bileşiklerinin bileşimindeki varlığa bağlıdır. Propolis tentür antibakteriyel ve antiviral özellikler sağlarlar. Fitopreparasyonlara dayanan tıbbi solüsyonlarla boğazın durulanması, patojenlerin yok olmasını ve enflamasyonlu lenfadenoid oluşumlarının rejenerasyonunu destekler.

Biyokimyasal bileşim

bademcikler, Sütun Palatal şişme iltihap, boşlukları irin fişleri, mukoz boğazın kızarıklık, vb oluşumlar lymphadenoid: anjina propolis tedavisi dahil hastalığın lokal belirtileri, çoğu ortadan kaldırmak için yardımcı olur bağlı bir besin sayıda Bileşiminde varlığına propolis temelinde çözümler, antiseptik, anti-enflamatuar ve yara iyileştirici özelliklere.

Ürün,% 40'ı terapötik özelliklere sahip 200'den fazla organik bileşik içerir:

 • flavonoidler;
 • yağlı asitler;
 • steroidler;
 • laktonlar;
 • tiamin;
 • riboflavin;
 • piridoksin;
 • retinol;
 • askorbik asit;
 • tokoferol;
 • biyotin;
 • amino asitler;
 • magnezyum;
 • kobalt;
 • stronsiyum;
 • kalsiyum;
 • kükürt;
 • silikon.

Alkol tentürü, Pinocerbrin - antifungal antioksidan bileşimindeki varlığına bağlı olarak bademcik iltihabının kandidiyaz formunu tedavi etmek için kullanılabilir.

farmakodinami

Yararlı propolis nedir? Angina esas olarak palatini ve faringeal tonsilleri ve farinksin arka duvarını etkileyen enfeksiyöz bir hastalıktır. Zaman zaman patojenlerin uzaklaştırılması, mukoza KBB organlarında inflamasyonun yayılmasına yol açar. Fitopreparatif ilaçların aktif bileşenleri, patolojik süreçlerin genellenmesini önleyen mikropların üreme aktivitelerini inhibe eder.

Propolis'in alkol ve su tentürlerinin bir dizi önemli terapötik özelliği vardır:

 • antioksidan - vücutta serbest radikallerin oluşumunu önler;
 • immünostimulasyon - bunun sonucu olarak fagositozun hızlandırıldığı koruyucu hücrelerin aktivitesini arttırır (fagositler tarafından patojenik ajanların emilmesi);
 • antiflogisticheskie - iltihabın gerilemesine katkıda bulunan prostaglandinlerin sentezini inhibe eder;
 • antimikrobiyal - ölümlerine yol açan mikropların hücresel yapılarını yok eder;
 • yara iyileşmesi - etkilenen dokularda kan mikrosirkülasyonunu hızlandırır, böylece hücresel metabolizmayı hızlandırır ve siliyer epitel epitelizasyonunu hızlandırır.

Önemli! Ürün, deri dermatitinin gelişimini tetikleyen hassaslaştırıcılar içerir.

Boğaz antiseptik solüsyonlarıyla boğuşmak, gram-pozitif ve gram-negatif bakterilerin yanı sıra bazı virüs ve mantar türlerini yok etmeye yardımcı olur.

Orofarenksin dezenfeksiyonu, iltihabın gerilemesi sonucu lokal bağışıklığı uyarır. Lezyonlardaki patojen sayısındaki azalma, vücudun detoksifikasyonuna ve hastalığın lokal belirtilerinin giderilmesine katkıda bulunur.

Çalışma prensibi

Solunum hastalıklarının tedavisinde fitopreparasyonların kullanımı antibakteriyel ilaçların etkisini güçlendirmeyi mümkün kılmaktadır. Bu nedenle bademcik iltihabı, larenjit, rinoparenjit ve üst solunum yollarının diğer patolojilerinde ek bir ajan olarak kullanılır. Antiseptik solüsyonun terapötik etkisini ne belirler?

Fitopreparasyonun bileşenleri, KBB organlarına giren patojenik mikroorganizmaları emen fagositlerin aktivitesini uyarır. Akasetin ve ermanin gibi flavonoid bileşikleri vücuttaki gama globülin konsantrasyonunu arttırır. Bağışıklık tepkisinin uyarılması, organizmanın direncinde artışa ve patojenik virüslere ve bakterilere direnç göstermeye hazır olmasına yol açar.

Antiseptik Sistematik gargara seyreltik aşaması, akut enflamasyon belirtileri bademcik iltihabı ortadan kaldırır. İmmünostimulasyon etkisinden dolayı, fitoprepilasyon patolojik süreçlerin kronikleşmesini önler. İlacın profilaktik kullanımı, herhangi bir etyolojide enfeksiyöz KBB hastalıklarının nüks riskini azaltır.

Durulama için Tarifler

Boğazın durulanması, mukus boğazının, bademciklerin ve ağız boşluğunun dezenfekte edildiği bir fizyoterapik prosedürdür. İlacın bileşenlerinin lokal etkisi, dokulardaki patolojik süreçlerin gerilemesini uyarır, böylece hastalığın semptomlarını kolaylaştırır. Saf formunda, propolisin alkollü tentürü, mukoza zarında yanma riski ile ilişkili olan orofarenksin sulanmasında kullanılmaz.

Durulama solüsyonu hazırlamak için aşağıdaki tarifleri kullanabilirsiniz:

Önemli! Mekanik hasarların varlığında orofarenksin sanitasyonu için alkol solüsyonlarının kullanılması arzu edilmez.

Pürin bademciklerinin lacunalarındaki pürülan tıkaçları yumuşatmak için 2 çay kaşığı karıştırın. 1 çay kaşığı ile fito anlamına gelir. suyu Kalanchoe ve 50 ml ılık su. Hazırlanan çözelti bir şırıngaya yazılmalı ve amigdalayı basınç altında durulayınız. İşlemden sonra, farinksin mukozasını antibakteriyel etkinin lokal anestezikleriyle tedavi etmek arzu edilir.

Sulu bir çözelti hazırlanması

Çocuk terapisinde alkol içeren sıvıların kullanımı, vücudun artan hassasiyetinden dolayı kontrendikedir. Alerjik reaksiyonların oluşmasını önlemek için, sudaki tentürler boğaz ağrısını sterilize etmek için kullanılır. Hafif düzeyde konsantre edilmiş çözeltiler, okul öncesi çocuklarının yanı sıra gebelik boyunca kadınları tedavi etmek için kullanılabilir.

Bir ilaç nasıl hazırlanır?

 • 20 g propolis doğrayın;
 • 200 ml su ile doldurun;
 • Propolis'i 10 dakika hazırlayın;
 • soğutulmuş çözeltiyi süzün.

Boğazını durulamak için 3 çorba kaşığı sulandırınız. l. 200 ml su içinde su tentürü. Enflamasyonun alevlenme döneminde, günde en az 3-4 kez prosedür uygulanması tavsiye edilir. Ilaç analjezik etkisini güçlendirmek için 20 ml kekik kaynatma ekleyebilirsiniz. Bitki, subfebril ateşini ortadan kaldırmaya yardımcı olan belirgin bir antiflojistik ve ateş düşürücü etkiye sahiptir.

tavsiyeler

Boğazdan gelen propolis semptomatik bir ajandır ve bunun yardımı ile KBB hastalığının klinik belirtilerinin çoğunun ortadan kaldırılması mümkündür. Bununla birlikte, tedavinin etkinliği, fitoparçacılığın doğru şekilde uygulanması ve sanitasyon prosedürlerinin düzenliliği ile büyük ölçüde belirlenir. Akut ve kronik tonsillitin tedavisinde istenen sonuçlara ulaşmak için, durulama solüsyonlarının kullanımı sırasında aşağıdaki öneriler dikkate alınmalıdır:

 1. tenteyi suyla seyreltin veya kullanmadan hemen önce tuzla sulandırın;
 2. antiseptik solüsyonu 37-38 dereceye ısıtın;
 3. prosedür sırasında palatine bademciklerin daha iyi yıkanması için "yy-yy" sesini söyleyin;
 4. işlem süresi ortalama 4-5 dakika olmalıdır;
 5. günde en az 4 kez durulayın; boğaz sanitasyonundan sonra 30 dakika boyunca yemeyin.

Çok miktarda ilaç çözeltisinin yutulması midede ağrıya neden olabilir.

Kontrendikasyonlar

Propolis, yüksek derecede alerjeniteye sahip ürün sayısına, yani kafeik asit esterlerinin bileşiminden kaynaklanmaktadır. Fitoprepilasyonun bileşenleri, infiltratların çözünürlüğüne katkıda bulunan ancak kan pıhtılaşmasını önleyen trombositlerin aktivitesini inhibe eder. Bu nedenlerden dolayı, propolis kullanımı aşağıdaki durumlarda kontrendikedir:

 • gastrit;
 • egzama;
 • mide ülseri;
 • kan hastalıkları;
 • alerjiye eğilim;
 • kontakt dermatit.

Alkol çözeltisi, hücresel turgoru arttıran enzimler içerir. Bu bağlamda, gebelik döneminde kadınlarda solunum yolu hastalıklarının tedavisinde fito-ilaçların kullanılmasını önermemektedir.

flickr tarafından nickodoherty

bir klinik çalıştıran soğuk algınlığının ilk belirtileri veya boğazda bir ağrı veya sadece eczaneye Birçok kişi, vücut bu sorunla başa çıkmak yardımcı ilaçların her türlü satın almak için. Ama apiary Yetişkin hayatımın en geçirdi deneyimli arıcı olarak, ben şüphe, sverhpolezny arı ürünü propolisin dışında, hata yapma ve böyle bir yüksek değere dikkat etmek değil önerilir. boğaz ağrısı, ateş veya boğulma vardır dede arıcı hayal etmek unutmayınız öksürük, ilaç saatlik el altında temelini ve bizim kardeşlik her biri Eğir ile boğazını tedavi değil, bilen vardı zor ve tüm çünkü sadece boğaz.

Gerçekten de, sürekli tüketen bal ve diğer arı ürünleri, örneğin, aynı propolis, polen veya "arı hlebchik" ambrosia, kelimenin tam anlamıyla gövde doğanın bu gücü imbues ve bu maddelerin kullanımının uzun farklı ülkelerden bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır nasıl hissetmek. Propolis hava yavaş yavaş bozulmaya başlar başlamaz, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, akut solunum enfeksiyonları, soğuk algınlığı, öksürük, grip ve diğer viral, hoş olmayan şeyler ve her köşede bizim için pusuya yatmak ile yardımcı olur ve hava sonbahar yaklaşımı ile soğutulur. Ve propolis duymuş, birçok tıbbi özellikleri farkındayız, ama gerçekten buna özellikle fırsat için, zor olabilir anlamak için, aksi kullanılan veya nasıl olması gerektiği gibi görünüyor ve ne ne anlatmak değil, ben paylaşmaya karar kendi deneyimim.

Değerli ürün hakkında kısaca: soğuk algınlığı için propolis tentürü ve sadece

le Schtroumpf mycologue flickr tarafından

Tam olarak ne olduğunu merak ediyorsanız - propolis, ilgili makaleyi tam olarak olduğu gibi blogumda da bulabilirsiniz. Şimdi bu konuda bir şey yok, ama propolis ile boğaz tedavisi, öksürük için acil yardım, soğuk ve benzeri hakkında. Aslında, propolis son derece üstün antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahip olan bir arı tutkalıdır, içerdiği maddelerin biyolojik aktivitesi insan bağışıklığını korumak için izin verir ve bu şekilde devam eder. Bu nedenle, bu tür arıcılık ürünlerini kullanan kişiler, soğuk algınlığı ile bile neredeyse hiç hastalanmamaktadırlar ve bu hiç bir başarı değildir.

Her şeyden önce, her insan için uygun olan şeyden bahsetmeye değer, çünkü yakınlarda pek çok kovan yok, ama neredeyse hiç küçük bir köyde bile bir eczane var. Orada ve çok mütevazi bir miktar olan propolisin gerçek bir tentürünü bulabilirsin ve bunun faydaları sadece devasa olabilir. Eczaneden boğaz için propolis alkol tentürü - sadece iyileştirici etkisi olmayan ama başka özellikleri olan vazgeçilmez bir ilaçtır.

 • Arı propolisinin ruhani infüzyonunun belirgin bir antibakteriyel etkisi vardır. Yani, çeşitli bakterilerin, mantarların ve virüslerin gelişimini niteliksel olarak engelleyebilir, örneğin, anjinle aktif olarak çarpışan aynı streptokoklar. Buradaki şey, propoliste, patojenlerin yaşamına uygun olmayan bir ortam yaratan özel asitler olmasıdır.
 • Aynı asitler ve diğer maddeler sayesinde, angina veya influenza ile propolis tentürü de bir anti-enflamatuar etkiye sahip olacaktır.
 • En yakın eczane kioskunun en yaygın olduğu propolisin tentürü, aynı zamanda, herhangi bir yoldan zarar gören dokuların ve kılcal damarların en hızlı geri kazanımına katkıda bulunan, canlandırıcı bir etkiye de sahip olabilir.
 • Boğaz ağrısı olan propolis de anestetik bir etkiye sahip olabilir, yani, anestezi ve tahriş yatıştırır.
 • Vücudun bağışıklık sisteminin aktivitesi, eczaneden propolis tentürü çekerken, ve daha da önemlisi, bağımsız olarak yapılırsa, evde küçük tüylü sarsaklarımız tarafından hazırlanan hammaddeden yapılırsa, önemli ölçüde artmaktadır.

propolis benzersizliği farklı virüsler, mantarlar ve bakteriler patojenik doğası binlerce nasıl başa, insan vücudunda yaşayan yararlı mikroflorasını etkilemeden tamamen "bilir" olmasıdır. Bu yüzden sadece davranmakla kalmayıp aynı zamanda koruyucu bir etkiye de sahip olan bir ürün olarak kabul edilir. Buna ek olarak, toksik maddelerin vücuttan bu çıkış işgal fagositler gibi şaşırtıcı hücrelerin aktivitesi önemli ölçüde anjin, bademcik iltihabı, öksürük, bronşit ve diğer propolis uygulanması ile arttırmıştır. Güçlü antibiyotiklerin, propolise karşı son derece etkili kaldığını ve zararlı sonuçların hafifletildiği ve hatta tamamen ortadan kaldırıldığını da belirtmek gerekir.

benzersiz soğuk algınlığı için propolis tentürü: kullanım talimatları, pişirme ve depolama

John Pluta flickr tarafından

Tabii ki, bu eczaneye çalıştırın ve böylece hiçbir şeyi dert istenen tentür elde değil kolay, ama biz, bütün ev yapımı biliyorum ve kendi eli daha da verimli ve güvenilir bir şekilde yardımcı olur yapılmış olarak, bu yüzden bilerek kendini tentür pişirmek tercih tam olarak ne ben Ben korumak gibi bir ürün buzdolabı ve her hasta için önemli olan diğer nüansları ve sağlıklı bir kişi bırakılabilir ne kadar süreyle, koymak. Eğir tentürü boğaz ağrısı, soğuk algınlığı, grip, SARS, akut solunum enfeksiyonları, bronşit, larenjit, farenjit ve diğer hastalıklarla yardımcı olur.

Bir propolis alkol evinin hazırlanması: doğaüstü hiçbir şey yoktur

Daha sık olarak, boğazın yıkanması için propolis yetiştirilir ve eczaneden satın alınabilen tıbbi alkolde ısrar edilir. Eskiden iyi zamanlarda dedem güçlü ve hoş kokulu moonshine pişirirdi, ve onun üzerinde, kır çiçekleri, çam iğneleri, yeşil bor aromasıyla dolu olan ve başka ne olduğunu bilen pek çok tentür yaptı. Şimdi büyükbabamın moonshine tarifi benim tarafımdan kayboldu, bu yüzden mevcut olanı yönetmek gerekiyor. Yani, orantıları gözlemlemeniz ve önerileri izlemeniz gerekir. Çeşitli malzemeler ve yemekler alacak:

 • Sıkı bir kapak ile koyu kahverengi veya mavi-yeşil cam küçük cam kavanoz. Kapasite, büyük ve önemli değil, ama tahmini alkol miktarından başlamalıdır.
 • Eczanede satılan yüzde 70'lik medikal alkol, boğazın propolis ile tedavi edilmesi, yani tentürün kendisinin hazırlanması için doğru olacaktır. Yüz gram almalısın.
 • Yaklaşık on beş ila yirmi gram saflaştırılmış propolis. Arıcılık ürünlerinin ve hatta pazarın bulunduğu özel mağazalarda satın alabilirsiniz. Ancak, elinizden propolis satın alırken, dikkatli olun ve satıcının belgelerini kontrol edin, çünkü sadece dolandırıcıya girip paranızı kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda kendi sağlığınıza da zarar verirsiniz.

Resmi tıp propolis alkol tentür hakkında kendi görüşü vardır ve bu açık: infüzyon bu tip tedavi kesinlikle çocuklara, hamile ve emziren kadınlar, yaşlılar ve diğer hastalıklar tarafından zayıflamış olanlar için yasaktır. Bu gibi durumlarda, alkol içermeyen su infüzyonlarına dikkat edilmeli.

Her şey hazır olduğunda ve her şey hazır olduğunda, tentenin hazırlanışına gitme zamanı. Bunun için propolisin kendisinin yavaşça soğutulması gerekir, fakat dondurulmamalıdır. Bunun için buzdolabı en iyi şekilde çalışır, ancak ürünü birkaç saniye hariç dondurucuya koymayın. Soğuduktan sonra, herhangi bir metresin mutfağında bulunan normal mutfak, ince bir rende üzerine bir parça propolisin rendelenmesi gerekecektir.

Daha sonra çipleri bir kavanozun içine dökün ve alkolle doldurun, birkaç kez iyice çalkalayın, kapağı sıkıca kapatın ve oda sıcaklığında karanlık bir yerde dinlendirin. Sadece temiz bir karanlık havlu ile örtün ve rafta bırakabilirsiniz. Günde bir kez, tentür aktif olarak çalkalanmalı ve iki hafta sonra zaten alınabilir. Propolis ile soğuk algınlığı gergin infüzyonu içerir, bu nedenle de yapmaya değer ve bir buzdolabında bu ilacı bir yıl boyunca saklayabilir ve hatta önleyici amaçlar için uygulayabilirsiniz.

Boğazını durulamak için propolis bir tentür seyreltmek için nasıl

Freeman Huang flickr tarafından

Propolis'ten sıradan su yardımıyla mucize ilaç da hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için küçük bir termoya ihtiyacınız vardır, çünkü bu buharlama anlamına gelir. Kullanımı bile çocuklara tavsiye edilen öksürük propolisinin bu tentürü, hamile kadınlar ve hatta emziren anneler için bile en iyi seçenek olacaktır.

 • Yirmi gram propolis, bir önceki versiyonda olduğu gibi, bir rende içinden iyice öğütülür.
 • Termoslarda meydana gelen herşeyi uykuya dalın ve iki yüz mililitre, yani bir bardak dışkıyla dik kaynar su dökün.
 • Kapalı stoper ile ısrar etmek için, alınan ilacın gazlı bez veya ince elek ile filtrelenmesi için tam olarak uygun olduğu gün gereklidir.
 • Bu infüzyonu saklamak en fazla yedi gün içinde buzdolabında olabilir.

Propolisin en büyük sağlık ve iyileştirici etkisinin, preparasyondan sonraki ilk üç günde bir infüzyona sahip olduğu ve daha sonra özelliklerinin giderek azaldığı ve ortadan kalktığı belirtilmektedir.

Propolis bir tentür ile gargara: Hızlı, ucuz ve son derece kullanışlı

Birçok kişi, propolis tentürüyle nasıl gargara yapılacağı sorusuyla ilgilenir, böylece hastalık olabildiğince çabuk geçer ve hatta kendisine zarar vermez, çünkü alkol söz konusu olduğunda, o zaman herhangi bir şey olabilir. Çünkü ben, angina'nın propolis ile tedavisinin - eylemin tamamen meşrulaştırıldığı, kabul edilen ve resmi tıbbın olduğunu söylemek istiyorum.

Angina ile propolis: uygulama alkol infüzyon

 • Bir bardak sıcak, kaynamış suya bir çay kaşığı pişirin veya infüzyonu satın alın.
 • Boğazı beş dakika boyunca durulayın.
 • El kaldırmak gibi, yaklaşık üç veya beş kez ve semptomlar, yanı sıra hastalığın nedeni için eylemi tekrarlayın.
 • Su tentürleri bir ila üç oranında seyreltilir.

Bu tedaviyi iki haftaya kadar uzun bir süre alabilir, ancak sonuç çok daha erken görülecektir. Dahası, propolis tentürünü sadece saf suyla değil, her zaman yaptığım gibi çeşitli otların et suyuyla seyreltmek mümkündür. Böyle şaşırtıcı ve hoş kokulu bir çay her zaman yarar sağlar, hiçbir şey acıtmasa bile, en önemlisi, taşınmaz ve aşırıya kaçmayın. Şimdi herkes, anjin ile bir propolis tentürü ile nasıl gargara yapılacağını anlayacaktır, ki bu oldukça kolaydır.

1 gece boyunca soğuk propolis tedavisi: imkansız mümkün

Flickr tarafından Rmmateos

, Size bir öksürükle soğuk ziyarete geldi bir kez, o zaman "küçük kan" kurtulmak edemez ve antibiyotik sindirerek bırakmaya düşünüyor musunuz başını tutarak aşağı bile yataktan çıkmak istemeyen sonları, en az bir hafta var. Ama soğuk algınlığı için, eşsiz bir araçtır olarak orada, bu gerekli değildir, hepsi propolis söylüyorum, kullanımı ılık süt kullanımını içerir. Bir gecede soğuk algınlığı semptomlarından kurtulmaya yardımcı olacak bir ilaç hazırlamak hiç de zor değil.

 • Yarım litre süt kaynatın, tercihen bir bütün olarak doğal.
 • Ezilmiş propolisin üst kısmı ile bir buçuk ila iki yemek kaşığı, bir kap sütüne dökülür ve iyice karıştırılır.
 • Tencerenin altındaki ateşi en aza indirir, tüm bunları kaynatır, sürekli karıştırır, 10-15 dakika.
 • Sıcak et suyu filtre edilmeli ve tamamen soğuyana kadar soğumaya bırakılmalıdır.
 • Yüzeyde propolis katı bir balmumu kabuğu oluşur, çıkarılması gerekir ve kalan demleme yemekten önce 20-30 dakika, yani boş bir midede bir tatlı kaşığının üzerine alınır.

İlacın alması gereken her yemekten önce, günde yaklaşık 3-5 kez, ve her zaman geceleri. Ve o, sürtünme yapmak ya da ayaklarınızı takmaktan zarar görmez. Sabah, hastalığın tüm belirtileri el ile kaldırılacak ve bu olmazsa, bir doktora danışmalısınız, bir gün içinde tedavi edilebilir, soğuk algınlığı olmayabilir.

Bir öksürük ile propolis içmek nasıl: Deneyimli arıcıların sırları

Sunica Markovic flickr tarafından

Öksürük, çeşitli nedenlerle bir kişide ortaya çıkabilir, ancak en yaygın olanları bronşiyal hastalıklar, iltihaplar, tüberküloz ve diğerleridir. Propolis, uygulamada nasıl uygulanacağını biliyorsanız, yardımcı olur. Uzun süre nedeniyle vücutta, kötü beslenme (düşük kaliteli ürünler) yanı sıra diğer faktörlerin genel zayıflama, tesadüfen, zamanımızda hiç nadir değildi tüberküloz, kurtulmak ve sadece propolis yardım ve Barsukov yağ he ile alınamadı Arkadaşım, lanetlenmiş enfeksiyonu yenmeyi başardı.

 • Herhangi bir bitkisel kirlilik eklemeden doğal tereyağı alın. Ve bunun gibi uzmanlaşmış mağazalarda edinebilir veya hatta evde yapabilirsiniz, ancak bazı zorluklarla ilişkilidir. Bu değerli ve kullanışlı ürünün tam yüz gramını alacaktır.
 • Bir emaye tencerede veya kasede, yağı 50 derecelik bir sıcaklığa ısıtın ve orada on gram toprak propolis atın ve iyice karıştırın.
 • Elde edilen karışımın 10-20 derece daha ısıtılması gerekir ve daha sonra çıkarılır ve oda sıcaklığında soğumaya bırakılır.
 • Karışım, ince bir süzgeç veya iki kat gazlı bezle dikkatlice filtre edilmelidir.
 • Karışımı cam kaplara dökün ve buzdolabında saklayın.

Yemekten önce bir buçuk saat boyunca ihtiyaç duyduğunuz şekilde pişirin, yaklaşık iki, sonra da günde üç kez. Ayrıca, sıradan bir öksürük ile tedavi seyri üç ila beş günü geçemez. Daha ciddi hastalıklar için, tedaviyi iki haftaya uzatmanız önerilir, ondan sonra on gün ara vermeniz gerekir. Dahası, propolisin yağda uygulanması devam ettirilebilir.

Boğazda şiddetli ağrı, sıcaklık, halsizlik - tüm bunlar, doktorlar bu hastalığı çağırdıkça, anjina veya bademcik iltihabı gibi rahatsız edici belirtilerdir. Doktorlar bu hastalık için antibiyotik reçete eder, ancak tedavi için başka yollar vardır. Angina'da propolisin tentürü: Uygulama ve geri bildirimleri ayrıntılı olarak açıklıyoruz.

Hangi formda tedavi için propolis seçmeliyim?

Doğal propolis arıların arı kovanı ve petekleri sızdırmaz hale getirmek için kullanıldığı arı tutkalıdır. Küçük reçineli toplar şeklinde satılmaktadır. Ağzınızda bir parça propolis alırsanız, dilin ucunda bir yanma hissi ve hatta bir hissizlik hissedeceksiniz. Tutarlı olarak, reçineli ve viskoz olacaktır. Ancak, eczada hazır bir tentür propolis satın almak daha kolaydır, ki bu da bir alkol ya da sulu çözelti olarak satılmaktadır.

Zaten hazır tentür, su veya süt içinde çözünmesi ve reçete yazıldığından kabul edilmesi yeterlidir. Fakat bu tentürü arıcılardan doğal propolis satın alarak kendiniz yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, arı tutkalı bitlerini öğütüyoruz, soğuk suyla doldurup, dibe çöktüğünde bekleriz. Balmumu ve diğer gereksiz safsızlıkların ayrıldığı tüm suyu dikkatli bir şekilde boşaltın ve kalan propolis kurutulur.

Şimdi tekrar propolis döküyoruz, ama zaten votka ile. 30 g arı tutkalı için 100 ml votka alın. Böyle bir çözüm kapalı bir kaba yerleştirilir ve karanlık bir yerde bırakılır. Bir hafta boyunca, periyodik olarak içeriği sallayarak, demlemek izin verin.

Boğaz hastalıklarında özel yarar

Arı yapıştırıcı, çeşitli hastalıkların tedavisinde aktif olarak kullanılmaktadır. Bunlar arasında, KBB organları ve gastrit hastalıkları ve göz problemleri ve çok daha fazlası. Boğaz için bu doğal ilacın kullanımını düşünün:

 • hasarlı dokuyu yeniler ve mukoza zarlarını geri yükler;
 • vücudun hastalığa neden olan mikroplarla savaşmasını sağlayan bağışıklık sistemini güçlendirir;
 • vitaminler ve mikro elementlerle zenginleştirir;
 • anjinayı başka organlara zarar vermeden ve sonuç vermeden tedavi etmeyi sağlayan doğal bir antibiyotiktir;
 • propolisin iyi antiseptik özellikleri hızlı ve aktif bir şekilde hastalığın nedenini etkiler;
 • hastayı rahatlama hissi veren toksinleri hızlı bir şekilde giderir;
 • angina diğer ilaçlarla birlikte, ana etkilerini artırır.

Anjinada kullanım yöntemleri

Angina'da, propolis aşağıdaki varyantlarda kullanılması önerilir:

 1. Propolisin hazır tentürünün bir çorba kaşığı bir bardak su içinde çözülür ve boğaz günde altı defa yıkanır. Bu yöntem herkese açıktır ve sadece boğaz ağrısını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda mikropları ağız boşluğundan fiziksel olarak uzaklaştırır.
 2. Angina'yı propolisle tedavi etmenin yollarından biri de bademciklerin bir çözelti ile yağlanmasıdır. Bunu yapmak için 1: 1 su ile, gazlı bez veya pamuklu çubukla uygulanır ve bademcikler ile yağlanır.
 3. Pürülan tıkaçların oluşumunda, suda seyreltilmiş bir tentürde boğazın durulanması veya sulanması tavsiye edilir. Böyle bir çözelti bir şırıngada toplanır ve tedavi prosedürü günde yedi kez gerçekleştirilir.
 4. Eşit parçalarda, propolis tentürü, bitkisel yağ (daha iyi deniz topalak) ve bal karıştırın. Böyle bir bileşim, çok kuru hissettiğinde boğaz ağrısını tedavi eder.
 5. İyileşmeyi hızlandırmak için sadece gargara değil, aynı zamanda içinde propolis de yapabilirsiniz. Bu durumda, ilacın bir çay kaşığı bir bardak sütte seyreltilmeli ve hemen içilmelidir. Bir gün için bu ilacı iki kez - sabahları ve yatmadan önce - içmek yeterlidir.
 6. Ayrıca iyi bir yol, ama daha lezzetli şekerle birlikte propolis kullanımıdır. Bir küp şeker üzerine bir tentür atmak ve çözülene kadar ağzınızda tutmak yeterlidir. Bu aracı kötüye kullanmayın - günde üç ila dört kez yeterli.
 7. Propolis tentürünü ve tedavi edici bitkisel sıcak çay ile birlikte kullanabilirsiniz. Bunun için, birkaç damla tentür ve bir kaşık bal, seçilen bitkilerden biraz soğutulmuş çayın içine eklenir. Bu çay da günde üç defadan fazla içme değmez.
 8. İyi kanıtlanmış inhalasyon. Boğaz ağrısı ile nasıl tedavi edilir, muhtemelen herşeyi bilirim. Çok sıcak suda, iki kaşık propolis çözün, kabın yanında oturun ve bir battaniye veya kalın bir havlu ile örtün. Sıcak buharlaşmayı günde üç kez yaklaşık on dakika boyunca soluyun. Bu gibi prosedürler dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Altı yaşın altındaki çocuklar kontrendikedir. Ayrıca, bir sıcaklık olduğunda, inhalasyonlar gerçekleştirilmez.
 9. Konsantre bir ürünü kullanabilirsiniz - propolis parçaları. Bunu yapmak için küçük bir doğal ilaç topu alın ve 20 dakika boyunca çiğneyin. Ağzınızda daha uzun süre tutulması tavsiye edilmez. Tükürüğünüzü tükürmeyin ve bir süre su içmeyin. Böyle bir yararlı madde konsantresi, en hızlı iyileşmeyi ve hatta boğazı anestezi edecektir.
 10. Propolis'ten hazırlanıp merhem yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, yer propolisini ve Vazelin'i eşit dozlarda karıştırın ve 30 dakika boyunca bir su banyosunda ısrar edin. Ürün sıcakken, gazlı bez ile filtrelenmeli ve bir kaba dökülmelidir. Buzdolabında böyle bir merhemin saklanması uygundur.
 11. Bademcik iltihabı ve şifalı otlar etkili bir şekilde tedavi yardımcı olmak için. Bu yüzden onları durulama için propolis ile birleştirmek iyi bir fikir. Yani, otlar beş dakika için papatya, okaliptüs, ıhlamur ve keten kaynatın. Sonra suyu süzün ve biraz zaman bekleyip soğumaya bırakın. Daha sonra yaklaşık 40 damla propolis alkol solüsyonu ekleyin. Bu ürün durulama için kullanılır.
 12. Sadece boğaz iltihabını hafifletmekle kalmayıp aynı zamanda öksürükte de etkili olan otlar, muzdaman da çok yardımcı olur. Düşük ısıda 15 dakikalık taze muz yapraklarını kaynatmak gerekir. Daha sonra et suyu birkaç saat bekletin. İlk durulamadan önce propolis tentürünü ekleyin.

Tavsiye ve önlemler

Propolis konsantre ve güçlü bir ajan olduğundan, aşırı dikkatle uygulanmalıdır. Tıbbi amaçlı kullanımının birkaç temel ilkesi vardır:

 • Çocuklar için propolis kullanıldığında, alkollü tentürün sulu bir varyantla değiştirilmesi gerekir. Ayrıca, alkol solüsyonu tüketemeyen diğer insan gruplarını tedavi ederken bu kurala uyulmalıdır;
 • Eğer bir propolis tentürü ile tedavi edilmezseniz, fakat doğal seçeneği ile, 20 dakikadan uzun bir süre ağzınızda tutmamalısınız, aksi takdirde hoş olmayan belirtiler ortaya çıkabilir. Ayrıca, arı tutkalı bu uygulama ile, başlangıçta hafifçe yumuşatmak için ısınması tavsiye edilir;
 • Alkol solüsyonundan boğazda aşırı kuruluk hissederseniz, bunu sulu veya yağlı bir çözeltiye değiştirin. Daha yavaş hareket ederler, ancak daha az etkili değildirler;
 • propolisin kötüye kullanımı alerjiye veya diğer hoş olmayan sonuçlara yol açabileceğinden, belirtilen günlük dozları aşmayın;
 • Her zaman saf formdaki kullanımı yasaklandığından propolis tentürünü bir bardak su, bal veya sütte seyreltin;
 • Durulama ve inhalasyonlar ilacı kullanmanın harici metotları olduğu için, anjina tedavisi için çeşitli yöntemleri eş zamanlı olarak birleştirmek mümkündür. Örneğin, durulama, inhalasyon ve aynı zamanda içeride biraz daha fazlasını kullanmak için tariflerden birini seçebilirsiniz. Böylece ilacın etkinliği artacak ve bu durumun çabuk bir şekilde giderilmesini sağlayabilirsiniz;
 • Eğer propolisi bir boğazla durulamaya karar verirseniz, o zaman olağan serum fizyolojik solüsyonu ile durulamadan daha iyidir. Ve bundan sonra, propolis tentürünü al;
 • Her ne kadar arı tutkalı ve büyük bir terapötik etkiye sahip olsa da, henüz karmaşık formlarla birlikte, sadece onun yardımına güvenmemelidir. Aynı anda ve doktor atadığınız diğer ilaçları kullanın.

Video: propolis ile tedavi, kullanmanın iki yolu.

Arı tutkalı kullanımı için ana kontrendikasyonlar

Propolis tentürü ve doğal ürünün kendisi aşağıdaki durumlarda kullanılması tavsiye edilmez:

 1. Herhangi bir arı ürününe ciddi alerjiler. Eğer alerjiden önce gözlenmediyse, ama propolis tentürü kullanırken veya çiğnemede, hoş olmayan belirtiler fark ettiniz, kullanmayı bırakıp tedavi için başka bir doğal ürün seçmeniz daha iyidir.
 2. Bu çare kullanmak için atrofik farenjit de önerilmez.
 3. Alkol kullanamayanlar, tentürün su ile değiştirilmesi gerekir.

Daha ciddi bir kontrendikasyon yoktur, ancak her durumda kendi kendine ilaç kullanmaz. Popüler bir etkili ilaç kullanmaya başlamadan önce, bu konuda bir doktora danışın.

Propolis tentür kullanımından olumlu geribildirim

“Propolis'i saf haliyle ilk denediğimden beri, başka yollardan bile kullanmadım. Boğaz incinmeye başlar başlamaz, yaklaşık on dakika boyunca doğal bir topun çiğnenmesi yeterlidir ve boğazımdaki acıyı unutuyorum. İlk günlerde hala günde birkaç kez alıyorum ve iki gün sonra tamamen sağlıklı hissediyorum "- Olga.

"Arıcıları aramayı düşünmüyorum bile. Bu sıkı bir şehirde. Ancak evin yakınındaki eczanede her zaman ucuz ve zaten hazır bir propolis tentürü vardır. Ben hala annem onu ​​bir boğazın ve hatta stomatitlerin herhangi bir hastalığında kullanmaya alıştırmıştır. Onun sayesinde, uzun yıllar boyunca pahalı ve kimyasal ilaçlara para harcamak zorunda değilsiniz "- Andrei.

“Propolis tentürünün çeşitli hastalıklarla etkili bir şekilde yardımcı olduğu birçok bilgiyi okudum. Ama ben buna pek inanmadım. Kimyasal olarak test edilmiş ilaçlara daha fazla dayanıyordu. Ama bir şekilde hastalandı, köyde tatildeyken ve eldeki araçları kullanmak zorunda kaldı. Propolis bunlardan biri oldu. Bu gerçekten bir mucize aracı! Çok daha hızlı bir şekilde yardımcı olur ve mide ve diğer her şeyden önce, eczanelerden sonra sık sık olduğu gibi, her şeyin yeniden kurulmasına gerek kalmaz. Artık boğaz ağrısı için eczaneye gitmiyorum "- Tatiana.

Akut, kronik bademcik iltihabı pek hoş olmayan semptomlar verebilir. Hastalık sırasında vücut ısısı yükselir, boğaz ağrıyor, yemek zor. Hasta güçte bir düşüş ve işe alışma kabiliyeti kaybına dikkat çeker.

Angina sağlığa çok fazla gizli tehdit taşır. Yani, rahatsızlık, kalp, karaciğer, böbrek hastalıkları geliştirme riski vardır. Bu yüzden hastalığın tedavisi ilk belirtilerle başlamalıdır.

İlaçlara ek olarak, doktorlar halk yöntemlerinin kullanımına izin verir. Propolis, anjin için en etkili ilaç olacaktır.

Bu maddenin yararlı etkisi aşırı tahmin etmek çok zordur. Arıtma için çeşitli formlarda arı tutkalı kullanılabilir. Bu ürün tamamen:

Bununla birlikte, bazen hatırlanması gereken alerjilerin nedeni olabilir.

tedavi

HERKES bu konuda bilmek gerekiyor! İNANILMAZ, AMA FACT! Bilim adamları göz korkutucu bir ilişki kurdular. Yüksek sıcaklıkta, hem de ateş ve titreme belirtileri ile birlikte tüm hastalıkların SARS% 50 nedeni bakteri ve Giardia, Ascaris ve toksokara olarak parazitler olduğu anlaşılmaktadır. Bu parazitler neden tehlikeli? Sağlıkları ve AKŞAM YAŞAMLARINI mahrum edebilirler, çünkü bunlar bağışıklık sistemini doğrudan etkiler ve onarılamaz bir zarara neden olurlar. Vakaların% 95'inde, bağışıklık sistemi bakterilerden önce güçsüzdür ve hastalık gelmeyecek kadar uzun olmayacaktır.

Parazitleri bir kez olsun unutmak, sağlıklarını korumak, uzmanlar ve bilim adamları...

Eğer boğaz ağrısı yeni başlamışsa veya komplikasyonsuz gerçekleşiyorsa, propolis ile tedaviyi gerçekleştirmek iyidir. Bu amaçlar için, yemeklerden sonra günde üç kez arı tutkalı çiğnemek yeterlidir. Maddenin 2 gramını çiğnemek 5-7 dakika sürecektir.

Sadece doğal bir ürünün tedavisi için kullanışlıdır. Kullanmadan önce ısıtılır. Propolis bir acı reçineli tadı ile karakterizedir. Çiğneme sırasında dil ve gökyüzü biraz uyuşabilir. Propolisin rengi, arıların nektarı topladığı çiçeklerin tipine bağlıdır.

Hastanın önerileri net bir şekilde izlemesi şartıyla, boğaz birkaç gün sonra ağrımayı durduracaktır. Önerilen tarifler sadece bademcik iltihabı ile değil, aynı zamanda:

 • boğaz ağrısı;
 • Boğazdaki diğer enflamatuar süreçler.

Pürülan anjina, güçlü bir ağrı sendromu eşlik eder. Bu durumdan kurtulmak çok daha zor. Propolis bu durumda antibiyotik, yatak istirahati ile ana tedaviyi tamamlar. Tamamen sadece halk tedavisi yöntemleri ile iyileşmeye güvenmek çok umursamaz.

Propolis tentürü kullanılabilir:

 1. içinde;
 2. boğaz gargaraları için;
 3. inhalasyonlar için.

Boğaz ağrısı, bol miktarda içmeyi yumuşatır. Bakterileri bademciklerden bademcik iltihabı ile durulayın. Günde en az iki kez yapılmalıdır. İlk işlemden sonra bile, pozitif bir değişim zaten fark edilir. Tedavinin etkinliğini artırmak angina ile solunabilir.

Boğaz boşluğundaki patojenik çökeltilerin miktarını azaltırlar, burun içinden nefes almayı sağlarlar.

Propolis tentürü

Ürün, halihazırda hazır veya evde pişirilmiş eczaneden satın alınabilir. Bu gerektirecektir:

 • 10 g kaliteli propolis;
 • 100 g tıbbi alkol.

Bileşenler birlikte karıştırılır ve oda sıcaklığında tutulur. 7 gün sonra tentür hazırdır.

Arı tutkalı tentürünü çeşitli şekillerde uygulayabilirsiniz. Boğazın anjina ve farenjit ile tedavi edilmesi için en basit ve en yaygın yöntem içerideki uygulamadır. Propolisin öksürüğe karşı tentürü de kullanılır, yani ilaç bütün problemleri kapsar.

Hastalıktan başarıyla kurtulmak için bir bardakta su ile seyreltilmesi gerekir. İnfüzyon mililitre miktarı tam yıl hastaya kadar alınır.

Propolisin eşit verimle özü ılık sütte yetiştirilir. Günde bir bardak karışım alırsanız, boğazda enflamatuar süreci hızlıca durdurabilirsiniz.

Tentür ile durulayın

Angina'daki propolis, inflamatuar sürecin daha da gelişmesine izin vermeyen, patojenik mikroorganizmaları yok etmeye yardımcı olur. Anjina ile durulayın, farenjit aşağıdaki gibidir:

 • çocuklar için su tentürü kullanın (propolis 3 ila 1);
 • Yetişkinler için, alkol için ilaç kullanın (10 ila 1 oranında).

Bu gibi çözümler günde en az 5 kez tedavi edilmelidir.

Arı yapıştırıcı özü seyreltmek için, sıcak su alın. Bazı doktorlar sıcak inek sütünü kullanmasını tavsiye ediyor.

Sadece düzenli durulamalarla iyileşir. Ek olarak şifalı bitkilerin infüzyonlarını uygularsanız, iyileşmeyi hızlandırabilirsiniz. Anti-inflamatuar etkisini artırın:

Otların her 100 ml kaynatılması için ilacın 10-20 damlası alınır. Her 3 saatte bir propolis ile durulayın.

soluk alma

Prosedür için, çözümün su tentürünü seçmek daha iyidir. 1 ila 3 oranında damıtılmış su eklenir.

Bir arı ürününün alkol tentürü kullanıyorsanız, akciğerlere hava yoluyla nüfuz etme riski vardır. Bu, vücudun olumsuz tepkileriyle doludur.

İnhalasyonlar bu tarife göre gerçekleştirilebilir:

Bileşenler bir kaba yerleştirilir, su banyosuna konur. Hasta bu yapı üzerinde eğilmeli, kendini bir havluyla örtmeli ve iyileşme çiftlerini 15 dakika içinde teneffüs etmelidir. Tedavi sabahları ve akşamları yapılır. Tedavinin tam seyri, rahatsızlığın ciddiyetine ve organizmanın özelliklerine bağlıdır. Ortalama olarak, 7 ila 14 gün gereklidir.

Evde manuel inhaler varsa, onunla başarılı bir şekilde nefes alabilirsin. 3 ml sulu bir propolis çözeltisi veya 1 ml alkol (2 ml su ile seyreltilir) alınır. İnhalasyonlar günde 3-5 kez tekrarlanır. Anjina önlenmesi için soğuk algınlığı ile günde 1 kez inhalasyon yeterlidir.

Boğazdaki ağrıları angina ve farenjit ile tedavi etmek için sadece propolis kırıntıları içeren buhar inhalasyonları etkisizdir. Sorun, ürünün sıvı ve su dahilinde çok zayıf derecede çözünür olmasıdır.

yağ

Tedavi ayrıca propolis yağının kullanımını içerir:

 • 100 gr tereyağı;
 • 5 g propolis.

Malzemeler karıştırılır, 30 dakika su banyosuna konur. Uçucuların buharlaşmasını önlemek için, kap bir kapak ile kaplıdır. Bitmiş karışımın soğumasına izin verilmemesi, koyu cam bir kap içinde paketlenir. Onları buzdolabında saklayın.

Bu yağ, boğazdaki ağrıyı tedavi etmeye, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, patojenik mikroorganizmaları yok etmeye yardımcı olur.

Anjin kaynaklı propolis her yaşta kullanılabilir, ancak alerji yoksa. Tentür cilt döküntüleri, kaşıntı veya yanık neden olduğunda, tedavi kesilmelidir. Bu durumda, bir antihistaminik ilaç almak ve tavsiye için bir doktora danışmak gerekir. Boğazda iltihaptan kurtulmanın daha uygun yöntemlerini önerecektir.

Propolis kullanmanın yararları ve kullanımı yöntemleri - bu makaledeki videoda.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.

Farenjit ile inhalasyon yapmam gerekiyor mu

Farenjit - farenks mukoza ve lemfoid dokusunda iltihabı. Bu hastalığın nedeni virüs veya bakteriler tarafından çok yaygın insan enfeksiyonu olmakla farenjit vakalarının büyük çoğunluğu SARS ve grip enfeksiyonu oluşturuyor.