Loading

Anginada antiviral ilaçlar: avantajları ve dezavantajları

Anjina tedavisine başlamadan önce, öncelikle hastalığın gerçek nedenini belirlemelisiniz.

Hastalığın viral kökenli anjinada antiviral ilaçlar ile tedavi edilir.

bir viral boğaz ağrısı bademcikler üzerinde bir plak eşliğinde olmadığını viral boğaz ağrısı belirtileri zamanki farklıdır, bunlar şişmiş hale gelir ve bir kızıl renk tonu iltihabı alır.

Anjiyaya ARVI eşlik ediyorsa, anjina durumunda aşağıdaki antiviral ilaçlar önerilir:

Herpetik angina kabarcıklar nedeniyle denir, ağzın bademcikler ve mukus boşluğunu kapsayan dudaklarındaki uçuk, çok benzer. Zamanla bu kabarcıklar patlar, berrak bir sıvı dışarı akar ve otopsi bölgesinde ülserler oluşur.

Herpes boğaz ağrısı ile yukarıdaki ilaçlar etkili değildir, çünkü bu boğaz ağrısına neden olan Coxsackie virüsü herpes ailesine ait değildir.

Çocuklar anjin için herhangi bir antiviral ilaç reçete edilir:

Bir yıla kadar bebekler antiviral tedavi rektal fitiller - Viferon, Genferon-light olarak önerilmektedir. Çocuklarda angina asiklovir sadece bir çocuk üç yaşına ulaştığında kullanılır.

Anjina için en etkili antibakteriyel ilaçlar

Bakteriyel angina veya akut tonsillit anjinada antibakteriyel ilaçların kullanımını içerir.

Streptococci'nin neden olduğu angina, boğaz ağrısından antibiyotiklerle tedavi edilir. penisilin grubu ve sefalosporinler.

 • penisilinler kasıtlı olarak hareket ettikleri ve bağırsak mikroflorası üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmadıkları için iyidir. klavulanik asit ile amoksisilin anjin ve hazırlıkları - amoxiclav ve Augmentin: Birçok mikroorganizma penisiline karşı direnç geliştirmiş olduğundan, giderek yarı sentetik penisilinler reçete edilir.
 • Hoşgörüsüzlük durumunda penisilin reçete edilir sefalosporinler I ve II kuşak (sefaleksin, Sefuroksim, Sefpodoksim) ve Amoksisilin. boğaz ağrısı için bu antibiyotikler gibi son derece penisilinler olarak uzman değildir ve bağırsak florası üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir, ancak nadiren alerjik reaksiyonlara neden çünkü onlar iyi.

Bir başka antibiyotik grubu - makrolidler. Pürülan anjina için bu antibiyotikler çok popülerdir çünkü en güvenli olanlarından biri olarak kabul edilirler. Günümüzde birçok makrolid kaynağı vardır, en popülerleri Eritromisin, anjinadan Azitromisin, Josamycin, Spiramycin'dir.

Makrolidler penisilinlere göre daha iyi tolere edilir, ancak mikroorganizmaların onlara karşı direnci daha hızlı gelişir. Bu, tekrarlanan bir anjina ile, beklenen terapötik etkiyi artık getiremeyeceği anlamına gelir.

Antibiyotikler olmadan anjina tedavi edilemez. Ve tehlikelidir çünkü fazla bir boğaz ile ilgili bu yol açabilir için komplikasyonları ve sistemik komplikasyonlar - kardiyovasküler sistem (örneğin, miyokardit gibi komplikasyonları), etkilenmiş eklemlerin (bağ dokusu hastalıkları ve romatizma geliştirmek), böbrek (komplikasyonlar meydana gelebilir piyelonefrit formu).

komplikasyonların anjin ve kendini reçete antibiyotikler kendileri ile kendi kendine ilaç tavsiye edilmez, çünkü herkes antibiyotik tür anjin veya yararsız etkilidir bilir çünkü olduğunu.

Örneğin, yaygın antibiyotikler tetrasiklin veya sülfonamidler, streptokoklar onlara çok dirençli olduğundan, anjina tedavisinde yararsızdır. Bu nedenle, antibiyotik tipi ve dozu sadece bir doktor tarafından reçete edilmeli, bireysel hoşgörüsüzlüğe ve antibiyotiğe alerjik reaksiyonların olmamasına dikkat edecektir.

Anjina için antibakteriyel ilaçlar genellikle 7-10 gün boyunca reçete edilir. Antibiyotik kullanmanın etkisi ilk günlerde zaten hissedilebilir, ancak streptokok zayıflamış bir organizmaya saldırabileceğinden ve anjina ile tekrarlayabileceğiniz için tedaviyi kesmek mümkün değildir.

Boğaz ağrısı için hazırlıklar - karmaşık tedavi

Anjinadan bu ilaçlara ek olarak, karmaşık tedavi aşağıdaki tıbbi gruplarla ilgili ilaçları da içermelidir:

 • antihistaminikler şişkinlik giderilmesi için - Diazoline, Loratadine, Simetidin, Erius, Suprastin.
 • Antifungal ilaçlar (Kandidiyaz gelişimini önlemek için, antibiyotik alırken artış olasılığı) - Nistatin, ketokonazol.
 • ateş düşürücü Parasetamol, Ibuprofen.
 • İmmün sistemi uyarıcı ilaçlar - IRS-19, Ribomunil, Bronhomunal.

Şırıngaların rezorpsiyon için sadece spreyler veya tabletlerle tedavi edemediklerini bilmek önemlidir. Ve sadece anjina semptomlarının antibiyotikleri kaldırılamaz. Bir uzman tarafından atanan karmaşık terapi burada gereklidir.

Çocuklarda anjin için hangi ilaçları seçmeliyim

Çocukluk çağında, bebekte bile anjin oluşabilir, ancak bu patolojinin en sık gelişmesi yaşı 3 yaş ve üzerindedir. Çocuklar için anjin için İlaçlar doktora seçmeliyim: değil her ebeveyn bir bakteri akut bademcik farenjit, viral boğaz ağrısı kendinizi ayırmak yanı sıra Laküner tonsillitli ayırt edebilir.

Doğru ilaç nasıl seçilir

Anjina, palatine bademcikler, kemerler ve tüm lenfadenoid faringeal halkanın akut inflamasyonu ile. Çoğunlukla çocuk boğazda streptokokal lezyonlar geliştirir, nadiren farenksin karışık bir enfeksiyonu (stafilokokal, pnömokokkal) vardır. Akut solunum yolu viral enfeksiyonları ve grip mevsiminde, çocuklar viral anjinaya sahip olabilirler, ki bu da etkili tedaviyi geleneksel bakteriyel bademcik iltihabından çok farklıdır.

Boğaz ağrısı için para bulmak çok kolay değil. Ankete da bir doktor benzerleri, ilaçlara kronik hastalıklar, alerji ve diğer kontrendikasyonlar, yaşını göz önünde bulundurarak veli ve hastanın şikayetleri dikkatle dinlemek yaş ve ağırlığa göre dozajı seçin ve olmalıdır. Yanlış terapi (bronşit oldukça ciddi komplikasyonlara yol açabilir D. Çünkü pnömoni, endokardit, nefrit, romatizma), bir uzmana bir tedavi programı sağlamak daha iyidir.

Çocuklar için anjin ilacı, öncelikle bir antibiyotiktir. Antibiyotikler olmadan, pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek imkansızdır: sadece hastalığın akıntılı türü, lokal antibakteriyel maddeler veya sülfonamidler ile tedavi edilebilir (ancak bunlar, çocuğun tedavisinde neredeyse kullanılmaz). Herpetik anjina ile antiviral ilaçlar reçete edilir: Bu durumda antibiyotikler sadece yararsızdır. Bir çocuk bir antibiyotiğe alerjisi varsa, doktor ayrıca öngörülemeyen sonuçları da göz ardı etmeli ve daha uygun bir ilaç yazmalıdır.

Çocuklarda anjina için antibiyotikler - bu tam bir iyileşme için gerekli olan zorunlu bir ilaç şeklidir. Boğazdan etkili ilaçları okuduğunuzdan emin olun.

Çocukluk çağında antibiyotiklerin mutlaka bir dizi gerekliliği karşılaması gerekir:

 • asgari geçerlilik süresi;
 • mümkün olduğunca az yan etki;
 • uygun resepsiyon şekli;
 • uzun süreli etki sağlamak için bademcikler içinde birikme yeteneği.

Sistemik ilaçlardan anjina ve antipiretik, anti-enflamatuar ilaçlar (gerekirse), antihistaminikler, yani semptomatik ilaçlar olan bir çocuk vermek. Ayrıca deneyimli doktorlar, vitamin, mineral, immünomodülatör, restoratif ürün içme konusunda tavsiyede bulunuyorlar. Homeopati aynı zamanda akut tonsillite karşı çocukların tedavisinde popülerlik kazanmaktadır ve bu nedenle terapi programına dahil edilebilir.

Sistemik ilaçlara ek olarak, doktor çocuk için yerel araçlara tavsiyede bulunacaktır - emilim, sprey, gargara hazırlıkları için tabletler. Hepsinin antiseptik bileşenleri içermesi, çocuğun vücuduna zararsız olması gerekir. Bebeğin sağlığına zarar vermemek için, yaş sınırlarını gözlemlemeli ve 3 yıla kadar (sadece toz şeklinde), pastil ve şekerler - 5 yıla kadar bir çocuğa hap vermemelisiniz. Sprey ayrıca, laringospazm riski artık çok yüksek olmadığı zaman, sadece 2-3 yıl sonra boğaz içine sıçramış olmalıdır. Durulama ilaçları 2-3 yaşından büyük bir çocuğu tedavi etmek için kullanılır, onları yutmaması, ancak tamamen tükürdüğü zaman.

Çocukta anjin için hangi ilaçlara ihtiyaç vardır

Farklı farmakolojik gruplardan angina ilaçları ile reçete edilir. Patolojinin nedenini, gelişiminin mekanizmasını harekete geçirir ve aynı zamanda semptomları hafifletir. İlaçların birbirleriyle yer değiştirememesi nedeniyle, uzmanların amacına göre bir kompleks halinde uygulanması gerekir.

Antibiyotikler ve antiviral ilaçlar

Antibiyotikler bakteriyel boğaz ağrısına karşı en etkilidir ve sadece ciddi komplikasyonları önleyebilirler. Eğer anjinin viral bir etyolojisi yoksa, boğazdan bir çocuk antibakteriyel ilaçlar reçete etmelidir. Enflamasyonun hızla yok olma durumuna bağlı olarak hastalığın patojenlerinin çoğalmasını bastırırlar. tercih edilen ilaçlar - yarı-sentetik penisilinler, ampisilin, amoksisilin tekrar tonsillitli - penisilinler Flemoklav, amoksiklav, Panklav "korumalı". Çocuklarda angina tedavisinin seyri - 7-10 gün.

Penisilin ilaçlarına alerjisi olan makrolidler, tedavi programına dahil edilir - Azitromisin, Supraks, Eritromisin. Makrolidlerin alınış zamanına göre çok uygundur: akut tonsillit ile 3-6 gün arası süre alır. Şiddetli vakalarda Suprax, Cephalexin, Zinnat, Panzef (tablet veya enjeksiyon) gibi sefalosporinler reçete edilir. Antibiyotik tedavisi sırasında bağımsız bir kesilmenin, stabil bakterilerin ortaya çıkışını ve tekrarlayan anjinin gelişimini tehdit ettiği unutulmamalıdır. Tedavi etkili ise 1-3 gün içinde bebek vücut ısısını normale döndürmeli ve patolojinin diğer semptomları çok azalacaktır.

Boğazdan gelen antiviral ilaçlar sadece viral anjina için kullanılır. Etkili antiviral ajanlar -.. Ergoferon tabletler, Anaferon Çocuk, mumlar Genferon Işık, Viferon şurubu Citovir 3 vb bakteriyel anjin bu ilaçların kullanılması hiçbir anlamı yoktur mı.

Bir sonraki videoda Dr. Komarovsky, boğaz ağrısı olan bir çocuğa antibiyotik vermeniz gerekip gerekmediğini size söyleyecektir.

Boğazdan sprey ve pastiller

Çocuklarda akut tonsillitin tedavisinde önemli bir yön, lokal antimikrobiyal tedavidir. Küçük çocuklarda (2 yaşından itibaren) antiseptik ve bakterisit ile birlikte boğazdan ve aynı zamanda anti-inflamatuar bileşenlerden bir sprey kullanmasına izin verilir. Sprey ek olarak, nemlendirici ve iyileştirici maddeler ve mümkünse, çocukların anesteziklerini içerir. Erken çocukluk döneminde, sprey, bademcikler üzerinde değil, fakat laryngospazmın provoke edilmemesi için bebeğin yanaklarına püskürtülür.

Aşağıda angina olan çocuklar için önerilen ilaçların listesi:

 • Bioparox - catarrhal anjina için kullanılır. Bu sprey, çoğu bademcik iltihabı patojenin hassas olduğu bir antibiyotik içerdiğinden, enfeksiyonu erken bir aşamada etkili bir şekilde ortadan kaldırır.
 • Hexoral, Stopangin, Hexasprey, Miramistin, ağrıyı ve iltihaplanmayı hızla azaltan antiseptiklerdir. Bu ilaçlar, çalkalamadan sonra çocuğun boğazına sıçramak için daha iyidir, böylece bademcikler irin ve mukustan temizlenir.
 • Tantum Verde, sadece viral angina veya farenjit ile kullanılabilen bir anti-inflamatuar ilaçtır.
 • Ingalipt, Cameton - sülfonamid içeren ilaçlar. Halihazırda, bu tipte herhangi bir sprey, etkisiz olduğu ve vücut üzerinde ek bir ilaç yükü oluşturduğu için çocukların tedavisinde nadiren kullanılmaktadır.

Boğazdan tabletler, pastiller, anjina ile lolipoplar, sadece dikkat dağıtıcı ve anestetik olarak uygulamak anlamlıdır. Çocuklarda akut bademcik iltihabının tedavisi neredeyse her zaman sistemik antibiyotikler içerdiğinden, çok fazla boya ve aroma veren şekerlerle taşınmaksızın bir sprey ve gargaraya paralel olarak almak daha iyidir. Günde 1-2 kez çocuğa bir Hexoral, Tharingosept, Sebedin, Sage, Chlorophyllipt tableti verilebilir. Ama resorpsiyon için Lizobakt tabletleri 7-10 gün içinde daha iyi kullanırlar: zararsızdırlar ve boğaz ağrısının kronizasyonunu önleyerek, immünostimülasyon etkisi vardır.

Boğaz durulama

Bu tip terapi her türlü anjin için zorunludur. Çalkalamalar, bademciklerin pustan temizlenmesi için en etkili yoldur, bu nedenle prosedürleri her saat ya da iki saatte yapmanız gerekir. Miramistin, Klorheksidin Furatsilinom, Chlorophillipt, Trachisan, hidrojen peroksit solüsyonu - Doktor antibakteriyel bileşenleri ile bir durulama maddesi de öngörmektedir. Anjina için yararlı ve Aquirin, Rotokan, Ingaphitol, Romazulon gibi bitkisel ilaçlar ile durulayın.

Çocukluktaki alkol preparatları tedaviye dahil edilmez, ancak bir doktorun randevusu ile ve tekrar tekrar seyreltilerek kullanılabilir (örneğin, propolis, calendula, okaliptüs tentürü). Çocuğunuza garnitür ve tuz çözeltisi ve 10 yaşından sonra 2-3 damla iyot ekleyerek gargara verebilirsiniz.

Antipiretik ve antihistaminikler

Anjina ile antipiretik preparatlar mutlaka verilir, çünkü bebeklerin vücut ısısı 40 dereceye ulaşabilir. Çoğunlukla, üçlü bir etkiye sahip NSAID grubundan seçilirler - ağrıyı, ateşi, iltihabı ortadan kaldırırlar. Nimesulide - Naise, Nimesil'e dayanan çocuklar genellikle ibuprofen - Ibuklin, Nurofen'e dayalı ilaçlar tavsiye edilir.

NSAİİ'lerin gastrointestinal sisteme çok zararlı oldukları unutulmamalıdır, bu nedenle sadece 4-6 saat sonra acilen ihtiyaç duyulduğunda kullanılmaları gerekir. Parasetamol bazlı ilaçları alarak NSAID'leri değiştirin. Çoğu zaman, çocuklara bir Kalpol, Panadol süspansiyonu verilir veya Parasetamol bebek mumları veya Cefekon mumları verilir. Sıcaklığın 38 derecenin üzerine çıkması veya toleransının zayıf olması durumunda 37,5 dereceden az olmaya başlayın.

Angina ile 7-10 yaş arası bir çocuk boğazın şişmesi, zehirlenme ve antibiyotiklere karşı alerjik reaksiyon riskini azaltmak için antihistaminikler içmelidir. Antihistaminikler, Cetrin, Suprastin, Tavegil, Zodak, Fenistil, Peritol ve diğerleri reçete edilir.

Vitaminler, immunostimulantlar, probiyotikler

Ek bir terapi olarak, birçok doktor bu tür ilaçları önermektedir:

 1. Vitaminler. Hastalık sırasında ya da vitamin kompleksi almaya başlamak için iyileşmeden hemen sonra tavsiye edilir. Vitamin preparatlarının bir parçası olarak mutlaka askorbik asit, B grubu vitaminler, selenyum, çinko olmalıdır.
 2. Immunostimulantlar. Kronik bademcik iltihabı olan çocuklar için bu ilaçlar özellikle yararlıdır, ancak sadece bir doktor tarafından reçete edilmelidir. Lokal immüniteyi iyileştirmek için kullanılan fonlardan, IRS-19, Ribomunil, sistem immünmodülatörlerinden - Immunoriks, Immudon, Likopid - kullanılmaktadır.
 3. Probiyotikler ve prebiyotikler. İlaveten, bu ilaçlar bebeğin bağırsaklarının mikroflorasını geri yükleyecektir, yine de hafifçe bağışıklığı uyarırlar, böylece anjina ve tüm bulaşıcı hastalıklarda etkili olurlar. Çoğu zaman Linex, Normobakt, RioFlora Immuno veya Balance, Acipol, Bifiliz, Bifiform önerilir.

Homeopati anjina ile yardımcı olur mu?

Bademcik iltihabı eğilimi ile, birçok uzman homeopatik preparatlar ile tedaviye takviye önerir. Homeopati, yerel bağışıklığı uyaran, iltihapları gideren, zehirlenmeyi gideren, irin çıkarılmasına ve durgunluğun azaltılmasına yardımcı olan bitkisel bir ilaçtır. En sık vb papatya, meşe, hatmi, pokeweed, Itüzümü, arnika, belladonna ve temelinde yapılan Tonsilgon® H ve Angın Hel, kullandı. D. o homeopati herkese yardımcı olmuyor unutmayın, ancak irinli bademcik zaman antibiyotik yerini asla.

Homeopati, otlar ile tedavi olduğu bir görüş var. Aslında, homeopatinin otlar ile hiçbir ilgisi yoktur ve sadece "suyla doldurulur". O zaman neden doktorlar homeopatik ilaçlar yazıyor? Hangi durumlarda böyle bir tedavi etkili olabilir? Dr. Komarovsky'ye yanıt verdi

Çocuklarda bir anjinin tedavisi imkansızdır.

Çocukluk döneminde, bazı prosedürleri uygulamak ve aşağıdaki ilaçları almak yasaktır:

 • tetrasiklinler grubundan antibiyotikler, florokinolonlar (ikincisi ağır enfeksiyonlarda çok nadir durumlarda kullanılır);
 • 3 aydan kısa bir süre önce verilen antibiyotikler veya antiseptikler (ilaçlara bakteriyel direnç nedeniyle);
 • verimsizlik ve toksik etkileri nedeniyle sistemik faaliyetin sülfonamidleri;
 • Çocuk (irin bademcikler daha derin katmanlarına nüfuz edebilir ve bunlar zarar görebilir) boğaz ağrısı pürülan varsa yağlama, lugol ve diğer antiseptik bademcik;
 • ısınma prosedürleri - sıkıştırır, hardal sıvaları, buhar inhalasyonları;
 • ısınma merhem ile boğaz sürtünme.

Ayrıca probiyotik alımını göz ardı etmeyin, kötüye kullanım febrifüjü. Uzun süreli antibiyotik alımı ile, doktorlar genellikle kandidiyazis gelişmesini önlemek için antimikotik ilaçlar içmeyi öneriyoruz.

Bu nedenle, çocuklarda angina ilaç tedavisi bakteri ya da virüs için sistemik maruz kalma, mikrop lokal kullanımı yer alır ve enfeksiyonun mekanik yıkama için durulama gerekir. Sadece bu durumda tedavi hızlı ve etkili olacaktır ve bebek boğaz ağrısından sonuçsız olarak kurtulacaktır.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

Çocuklar ve yetişkinler için boğaz ağrısı için ilaç - bir açıklama, eylem mekanizması ve fiyat ile etkili ilaçlar

Bir yetişkin veya bir çocuk için boğaz ağrısı için bazı ilaçlar seçerken, birkaç uyuşturucu grubuna dikkat etmek gerekir. Antibiyotikler, antipiretik, immünostimulanlar, ağrı kesiciler veya vitaminler olabilir. Angina hem iç hem de topikal preparatlarla tedavi edilir. Hastalık çok ciddi - kardiyovasküler sistem ve eklemlerdeki olası komplikasyonlar için tehlikelidir. Bu nedenle boğaz ağrısı için etkili bir ilaç seçmek çok önemlidir.

Angina nedir

Akut bademcik iltihabı veya boğaz ağrısına, palatini, daha az sıklıkla faringeal, bademcik iltihabına yol açan enfeksiyöz patoloji denir. Hastalığın nedensel ajanı genellikle stafilokok ve streptokoktur, ancak virüsler veya maya benzeri mantarlar da olabilir. Boğaz ağrısı tipik belirtileri boğaz ağrısı, subfebril ateş, kas ağrısıdır. İlk belirtilerde bile hastalığın tedavisine başlamak gerekir, çünkü gecikmiş tedavi kronik inflamatuar süreçlere yol açabilir.

Yetişkinler için İlaçlar

Hastalığın belirtilerini durdurmak için ilaç almanız gerekir. Enflamasyon odaklarının lokalizasyonunu, enfeksiyonun neden olan etkenini, hastanın yaşını dikkate alarak seçilirler. Genel olarak, anjin tedavisi için aşağıdaki ilaç kategorileri kullanılır:

 1. Antibakteriyel. Bakteriyel boğaz ağrısını tedavi etmek için tasarlanmıştır. Doktor iç veya topikal uygulama için antibiyotik reçete edebilir.
 2. Antiviral. Bademcik iltihabı etkeni virüs ise atandı. Uyumları çok kolaydır, bu nedenle antiviral ilaçlar düşük verimliliğe sahiptir.
 3. Antiseptikler. Bunlar yardımcı bir tedavi aracıdır, antibiyotiklere ek olarak ilerler.
 4. Antialerjik ilaçlar. Laringeal ödemleri azaltmak için gerekli. Bu tür anjinlere karşı ilaçlar yutma sırasında ağrıyı azaltır ve faringeal lümenin daralmasına bağlı boğulmayı önler.
 5. Antifungal. Maya benzeri bir mantarın neden olduğu bademcik iltihabı, antibiyotiklerle tedavi etmek için işe yaramaz. Hastalığın bu formu ile antifungal ilaçlar kullanılır.
 6. İmmünomodülatörler ve vitaminler. Vücudun savunmasını arttırmak için ana terapiye ek olarak atayın.
 7. Semptomatik. Yüksek ateşle savaşmak için Nurofen, Parasetamol ve Ibufen kullanılır. Boğazdaki ağrı, furatsilinom ile durulamaların giderilmesine yardımcı olur.

antibiyotikler

Pürülan boğaz ağrısının etken maddesi, örneğin streptokok veya stafilokoktur. Bu durumda penisilinler tedavi için reçete edilir. Streptokok anjinaya karşı etkilidirler. Hasta penisiline karşı alerjisi varsa, alternatif olarak, bir sefalosporin veya makrolid dizisinden antibiyotik reçete edilir. Sık kullanılan antibakteriyel ilaçlar arasında:

 1. Amoxiclav. Penisilinler grubundan antibiyotik. Aktif maddeler amoksisilin ve klavulanik asittir. Tablet şeklinde üretilmiştir - konvansiyonel ve uzun süreli etki ile ve bir toz halinde. Boğaz ağrısı ek olarak, çare farenjit, bademcik iltihabı, otitis media ve retropharyngeal apse tedavisinde kullanılır. Artı - ilaç çocuklar tarafından kullanılmak üzere izin verilir, ancak sadece 12 yaşından itibaren. Onlar için doz, ağırlık dikkate alınarak hesaplanır.
 2. Sumamed. Makrolid grubundan bir antibiyotiktir. Bunun temeli, mikrop hücresinde protein sentezini baskılayabilen azitromisin maddesidir. Sumamed, bir dizi hücre içi organizma, gram-negatif ve gram-pozitif anaerob ile ilişkili olarak aktiftir. KBB organlarının enfeksiyonları ile günde bir kez 500 mg alınır. Negatif noktalardan, geniş bir yan etki listesi seçebilirsiniz. Avantaj, penisiline alerjisi olan hastaların kullanılması olasılığıdır.
 3. Bioparox püskürtün. Lokal terapi için antibakteriyel bir ilaçtır. Sprey, amigdala sadece kızardığında ve şiştiğinde sadece katarrinal anjin ilk aşamasında kullanılır. Kullanım belirtileri de hastalığın belirtileri çok belirgin olmadığı zaman kronik tonsillittir. Dezavantaj, apselerin biçimindeki komplikasyonlar için çarenin etkisizliğidir.

Antibiyotik emilim tabletleri

Olağan ilaçlar daha sık acı ise, o zaman resorpsiyon için tabletler hoş bir tadı vardır. Tuhaflık, sadece hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasında kullanılır. Tabletler gecikmiş bir harekete sahiptir, ancak hastalığın erken bir aşamasında yardımcı olurlar. Bu fonlar arasında şunlar bulunabilir:

 1. Faringosept. Temel, monohidrat ambazonun maddesidir. Ek olarak, bileşim bir lezzet (limon veya vanilin) ​​içerir. İlaç 10 adet için blisterde üretilir. Staphylococci, pneumococci ve streptococci'ye karşı etkili, bakterilerin çoğalmasını önler. Tabletleri ağzınıza günde 3-5 kez tamamen emilene kadar saklayın. En az yan etki ve kontrendikasyonlarda ilacın avantajı.
 2. Strepsils. İlaç amylmetacresol dayanmaktadır. mentol, bal limon, limon, C vitamini tableti vardır, gram-pozitif ve gram-negatif mikroorganizmalara karşı antiseptik ve antimikrobiyal etki, mantar enfeksiyonuna karşı hareket - emilebilir pastiller farklı tatlar. Artı - bileşimdeki terapötik katkı maddeleri iltihaplı mukoza zarlarını yumuşatır. Bir gün için 8'den fazla tableti çözemezsiniz.

Antiviral ilaçlar

Bademcik iltihabı nedenleri virüs olduğunda, tedavi, çoğu zaman bu hastalığın özel bir tedavi gerektirmediği halde antiviral ilaçların kullanımını içerir. Bu ilaçlar sadece bademcik iltihabının arka planına karşı akut solunum yolu viral enfeksiyonunun sık tekrarlaması ile kullanılır. Bu durumda, aşağıdakiler atanabilir:

 1. Arbidol. Aktif madde Umifenovir'dir. İlaç, kapsül ve tablet biçimindedir. Arbidol, influenza A ve B virüslerini, koronavirüsü baskılar. Eylem, interferon üretimini teşvik etmektir. Artı ilaç - çocuklar için kullanılabilir, ancak sadece 3 yaşından büyük. Bu bir antibiyotik değildir.
 2. Tamiflu. Temel, virüslerin replikasyonunu baskılayan ve patojenliklerini azaltan oseltamivirdir. Yemek yerken, yemek yemenizden önce, yemek mümkün olsa da tavsiye edilir. Artı - Tamiflu altı aydan büyük çocuklara izin verilir ve hatta önleme amacıyla kullanılabilir. Daha az - sadece reçete ile satılır.

antiseptik

Bu anjinli ilaç kategorisi bir adjuvan. Antibiyotiklerle birlikte çalışırlar. Püyün biriktiği bademciklerin derinliklerinde, boğazdaki antiseptik ilaçlar nüfuz etmez. Sadece anestetik ve anti-inflamatuar etki gösterirler. Bu ilaçlar arasında aşağıdaki sonuçlara ulaşmak mümkündür:

 1. Hexoral Küvetler. Resorpsiyon için tablet şeklinde ilaç. 4 yaşından büyükler için izin verilir. Çare, hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıktığı andan itibaren kullanılması ve çökmesinden birkaç gün sonra tedaviye devam edilmesi önerilir. Yetişkinler 8'den fazla tablet alamaz. Dikkatle, ağızda ülser ve yaralar için bir ilaç kullanmanız gerekir.
 2. Anti-Angin Formülü. Ürün çeşitli şekillerde mevcuttur - hap, sprey, pastil. Bileşim klorheksidin ve tetrakain içerir. Lokal anestezi ve dezenfekte edici eylemler gösterirler. artı - oral mukozanın lokal immünitesini güçlendirmeye yardımcı olan askorbik asit içerir. Eksi - diyabetli ve hamilelikte insanlar için kullanılamaz.

antihistaminikler

Angina bir tür alerjik hastalıktır. Komplikasyonları neredeyse her zaman laringeal ödemdir. Bu özellikle pürülan boğaz ağrısı için geçerlidir. Alerjik ödem, boğazın lümenini daraltır. Sonuç - yutkunma ağrısı meydana geldiğinde boğulma hissedilir. Boğaz ağrılarını tedavi etmek için antialerjik ilaçlar, şişlik ve iltihaplanmayı azaltır, böylece hastanın genel durumunu iyileştirir. Yetişkinlerde ve çocuklarda anjina için antihistaminikler:

 1. Nymphomax. Setirizin bazlı tablet ve damla formunda mevcuttur. İkincisi karakteristik bir asetik asit kokusuna sahiptir. İlacın eksi çok sayıda kontrendikasyonlardır. Onları almadan önce, onları incelemek gerekir. Artı - Zirtek damla altı ay çocuklar için kullanılabilir.
 2. Loratadin. Aktif madde aynı ismin maddesidir. Tablet ve şurup şeklinde üretilmiştir. İlaç histamin H1 tipi reseptörlerin kategorisine aittir. Şurup 1 ila 12 yaş arası çocuklarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. 30 kg'dan az bir çocuk için reçete edilir. İlaç reçete olmadan dağıtılmaktadır. Bazı durumlarda, ilaç doz bağımlı sedasyona neden olabilir.

antifungal

Angina mantar formu, diğer akut tonsillit tiplerinin aksine, daha az belirgin bir klinik tablo ile karakterize edilir. İlaçları da farklıdır. Mantar anjinası doğrulanırsa, tedavi antibakteriyel ilaçları değil, antimikotik ilaçları içermez. Onların eylemi mantarı yok etmek ve üremesini engellemek - mantar öldürücü ve fungistatik bir etkidir. Antifungal ilaçlar arasında şunlar bulunabilir:

 1. Nistatin. Antimikotik aktivitesi olan polene serisinin antibiyotik kategorisinden bir ilaçtır. İlaç, Candida cinsinin maya benzeri mantarlarına karşı etkilidir. Artı ilaçlar - patojenin direnci çok yavaş gelişir. Dezavantajı ağızda acı bir tat, mide bulantısı, kusma ve ishal şeklinde hoş olmayan yan etkilerdir.
 2. Levorinum. İlaç Candida albicans mantarları ve Trichomonas gibi bir çok protozoa ile ilgili olarak özel aktivite gösterir. Her çeşit levorin yan etkilere neden olabilir - baş dönmesi, dispepsi, baş ağrısı. Ağız hastalıkları boğazda bu ilacın antiseptik bir çözeltisi ile durulanması tavsiye edilir. İlacın avantajı, çocukluğundan izin verilmesidir.

Çocuklar için ilaç

Özellikle çocuklar için boğaz ağrısına karşı ilaç seçmek gereklidir. Genç organizma sadece oluşuyor, bu yüzden yetişkinlerden ziyade ilaç almak için farklı tepki veriyor. Bu özellikler ışığında, aşağıdaki ilaçlar bir çocuğa reçete edilebilir:

 1. Antibiyotikler. Daha çok makrolid veya penisilin grubundan reçete edilen ilaçlar. Bir örnek Augmentin. Ilacın kalbinde sadece 2 bileşen - amoksisilin ve klavulanik asit. Çocuklar, ajan bir süspansiyon şeklinde uygulanır. 2 aylıktan beri izinli. Doz hacmi bebeğin ağırlığına bağlı olarak hesaplanır. Daha büyük çocuklara Flemoxin Solutab verilebilir.
 2. Yerel antiseptik ilaçlar. Enflamasyonu rahatlatmak için gereklidirler. Bu kategoride, Lizobakt tabletlerini seçebilirsiniz. Antiseptik etkiye ek olarak, ilaç lokal bağışıklığı düzenleyebilir. Çocukların 3 yaşından itibaren izin verilir.

En iyi ilaçlar

Etkinliğin karşılaştırılmasına dayanarak, advers reaksiyonlar ve kontrendikasyonların sayısı, bademcik iltihabı için en etkili ilaçların bir listesi yapılır. Aşağıdaki araçları içerebilir:

 1. Ingalipt. Özellikle bademcik iltihabının ilk belirtilerinde etkilidir. Bileşim antimikrobiyal, yumuşatıcı ve anti-enflamatuar bileşenleri içerir. Eksi - Inhalipt bu antibiyotiklere göre önemli ölçüde düşüktür. Avantaj - ilaç anjinin hoş olmayan koku özelliğini ortadan kaldırır.
 2. Amoksisilin. Antibiyotikler arasında en güvenli - hastalar tarafından iyi tolere edilen, bağırsaktan yüksek bir emilimin olduğu kabul edilir. İlaveten, ilacın çoğu bakteriye karşı düşük bir maliyeti ve yüksek verimliliği vardır.
 3. Anti-anjina. Bu araç antiseptik kategorisindedir. İlaç çocukluktan beri izin verilir. İlaç, boğaz ağrısı, iltihap ve bademciklerin şişmesini etkili bir şekilde temizler. Sadece antibiyotiklerle birlikte kullanılır.

video

Bu yazıda sunulan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Makalenin malzemeleri bağımsız tedavi gerektirmemektedir. Sadece yetkili bir doktor, bireysel hastanın bireysel özelliklerine dayanarak tedavi konusunda tavsiyede bulunabilir ve tavsiyede bulunabilir.

Çocuklar için boğaz ağrısı için İlaçlar

Bebekler genellikle soğuk solunum yolu hastalıkları alırlar. Angina, çocuklarda en sık görülen hastalıklardan biridir. Kronik bademcik iltihabından muzdarip bebekler yılda birkaç kez artar. Her ebeveynin, çocuklar için hangi ilaçların boğaz ağrısı için en etkili olduğunu bilmesi yararlı olacaktır. Bu bilgi makalede sunulacaktır.

Bademcik iltihabı tedavisi

Farinksin derinliğinde, yumuşak damakın her iki tarafında, her bir kişinin dışbükey büyümesi vardır, bunlar bademcik iltihabı olarak adlandırılır. Akut veya kronik paratonsilliti tedavi taktikleri, iltihaplı seyrin doğasına, iltihap tipine, patojene dayanmaktadır. Kural olarak, hastalık streptococci, basiller, virüsler, mantarlar, spiroketler kışkırtır. Enflamasyon pürülan, balgamik, kronik olabilir. Tüm anjinalar (altta yatan patolojinin bir işareti olarak) primer (palatine bademciklerde bağımsız olarak gelişir), primer olarak 2 gruba ayrılır. Sadece doğru bir tanı konulduktan sonra, yetkili tedavinin atanması mümkündür. Bazı durumlarda, cerrahi müdahale veya konservatif tedavi gereklidir.

Bademcik iltihabı ile mücadele amaçlı geleneksel tedavi bademciklerin sistematik olarak sulanmasını içerir. Böyle bir tedavi, bu tür durumlarda anjina komplikasyonsuz kronik seyri ile ilgilidir:

 • Hastanın sağlık durumuna bağlı olarak cerrahi müdahaleler geciktirilir;
 • Hasta daha önce herhangi bir tıbbi önlem almamışsa, paratonzillitin lokal semptomlarından (bademciklerdeki püy tıkanıklıkları, ağızdan gelen fetid kokusu) endişe duymaktadır.

Kronik anjina ile mücadele yöntemleri.

 1. Vitaminlerin alımı ile nazik tedavi yöntemlerinin amacı.
 2. Larenks, inhalasyonu dezenfektan solüsyonlarla durulayın. Grammidin gibi bir ilacın kullanılması tavsiye edilir. Antibiyotik ve antiseptik birleştirir. Bu kombinasyon larinkste patojenik mikroorganizmaların çoğalmasını bastırır. İltihabı giderir, boğazdaki ağrıyı yumuşatır, yutma işlemini kolaylaştırır. Çocuklar için boğaz ağrısı için hazırlıklar Gramdin tabletlerde mevcuttur, bir ilaç şeklinde bir ilaç 18 yaşından itibaren ergenler tarafından alınabilir.
 3. Furakilin "Hexoral", "Rivanol" un bir sıcak hipertonik sodo-tuz çözeltisi de hastalığın tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Larinksin sulanması bakterileri yıkamasına yardımcı olur. Mentol içeren tabletlerin topikal uygulaması - "Pharyngosept", "Strepsils".
 4. Zehirlenme belirtilerini azaltın, bol miktarda içki gösterir. Uygun zayıf çaylar, kompostolar, meyveli içecekler.
 5. "Parasetamol", "Ibuprofen", "Analgin", örneğin toz, çözelti veya şurup gibi ilaçları kullanarak ağrıyı ortadan kaldırın.

Çoğunlukla bademcik iltihabı ortadan kaldırmak için, aynı zamanda immün sistemi uyarıcı bitki ekstrelerinin kullanılması gerekmektedir. Papatya, atkuyruğu, althea vücudun koruyucu işlevlerini artırır. Boğaz ağrısı için halk ilaçları doktor reçetesi olmayan çocuklar tarafından kullanılmamalıdır.

Konservatif tedavi işe yaramıyorsa, cerrahi endikedir. Bu gibi durumlarda işlem gereklidir:

 • hipertermi eşlik eden sık tonsillit (yılda 3-4 kez);
 • eğer boğaz ağrısından sonra eklemlerden, kalpten tehlikeli bir komplikasyon gelişirse;
 • bademcik iltihabı olmadığında, ancak kalp hastalıkları veya eklemleri nedeniyle, boğaz ağrısı belirtileri ortaya çıkmış, lakunlarda pürülan eksüda birikmiştir.

Çocuklar için boğaz ağrısı için en iyi çözüm bireysel olarak seçilmelidir, evrensel bir ilaç yoktur. Her şey çocuğun genel sağlığına, hastalıklarına, hastalığın doğasına bağlıdır. Pek çok ebeveyn, arkadaşlarının tavsiyesi veya Internet'teki tavsiyelere göre ilaç seçmektedir. Böyle bir karar temelde yanlıştır, çünkü hastalığın ağırlaştırılması ve komplikasyonlara neden olma riski vardır. Çocukların boğaz ağrısı için etkili araçlar, bebeğin muayenesinden sonra, testlerin sonuçları reçete edilir.

Anjinada antibiyotiklerin rolü

Bademcik iltihabı için antibiyotik tedavisi, nadiren kullanılan streptokokal doğa değil, karmaşık bir form değildir. Antimikrobiyal ajanların kullanımı, hastalığın gelişiminin ilk gününden tam iyileşmeye kadar rasyonel olacaktır. Agranülosit ve monositik paratonzillit tedavisi bir hematoloğun tutulumunu gerektirir.

Purulent boğaz ağrısı, antibakteriyel etkileri olan çocuklar için bir ilaç kullanım için zorunludur. Penisilin, ampisilin, eritromisin gibi yıllarca kanıtlanmış araçları kullanmalısınız.

Kontrendikasyon yokluğunda, aşağıdaki antibiyotiklerin alınması tavsiye edilir.

 1. "Amoxiclav". Bir intravenöz kullanım için de tablet, toz veya süspansiyon şeklinde bir kombinasyon ilacı üretilir. Her yaştan çocuklar için yemeye izin verilir.
 2. "Augmentin". Çok çeşitli etkilerin antibakteriyel araçları, drajeler, şuruplar, tozlar şeklinde mevcuttur. Doğumdan bebeklere verilir.

Çocuğun penisilileri tolere etmemesi halinde, başka bir gruptan ilaç reçete edilir. Örneğin, makrolidler, azitromisinler.

Her durumda, ilaç etkili olmalıdır. Makrolidler grubuna dahil olan çocuklar için anjina için etkili ilaç, azitromisinler, aşağıda verilmiştir.

 1. "Sumamed". Madde, makrolid preparatları grubuna aittir, yüksek konsantrasyon nedeniyle bakterisidal etkiye sahiptir. Yaş sınırlaması yoktur.
 2. "Azitroks". İlaç, geniş bir yelpazede etkileri vardır, etkili mikropları ortadan kaldırır. Bu azalidler grubuna çözülür, kapsül şeklinde yapılır. İlaç 12 yaşından büyük çocuklara verilir.
 3. "Hemomitsin". İlaç yüksek konsantrasyonu nedeniyle bakterisidaldır. Draje, toz, kapsül şeklinde üretilmekte, infüzyon çözeltilerinin üretilmesi için bir araç tasarlanmıştır. Vücut ağırlığı 10 kg'dan fazla olan bebekler için kullanılmasına izin verilir.

Eğer yukarıda belirtilen ajan grupları bir etki yaratmamışsa, sefalosporinler reçete edilir.

 1. "Cephalexin". Bu antibiyotik, yarı sentetik bir bakteri öldürücü etkiye sahiptir. İlaç etkili staphylococci, streptococci ortadan kaldırır.
 2. "Sefuroksim." Antibiyotik ikinci nesil, güçlü bir bakterisidal etkiye sahiptir.

Enjeksiyon şeklinde reçete 6 ay antibiyotikler, Bebekler bağırsak bozulmasını önlemek için yardımcı olur. 6 yaşın üzerindeki çocuklar bir draje şeklinde antibiyotik reçete edilir. 1 haftadan 10 güne kadar çocuklar için bademcik iltihabı. Istisna ilaç "Sumamed", 5 günden fazla tüketilemez. Bu spektrumdaki ilaçların reçete edilmesini programdan önce durdurmak imkansızdır. Bu, bebeği çeşitli komplikasyonlarla tehdit ediyor. Antibakteriyel ilaçların kullanımının alerjik bir reaksiyonu tetikleyebileceğine dikkat edilmelidir. Bu olaydan kaçının, antihistaminikler, en popüler "Suprastin" olan reçete yaz. Sindirim sistemi çalışmalarında bir arızaya izin vermeyin, "Flukonazol", "Nystatin" gibi antifungal ilaçlar reçete. Bademcik iltihabı olan bebekler için haplar, hazır olmanız gereken bir takım yan etkilere sahiptir.

Çocuklar için boğaz ağrısından şırınga en uygun yoldur, çünkü iltihaplı larenks tahriş etmez, hoş bir tada sahiptir. Oral kullanım için bir çözelti şeklinde ilaçlar, çocuklar en az dirençle alınır. Etkili şuruplara bu tür ilaçlar dahildir:

 1. "Tsetrin". 2 yıl boyunca çocuklara atayın. Şurup antiseptik, analjezik etkiye sahiptir. Her pakette ilaca sahip bir ölçme kabı, kullanım kolaylığı için bir kaşık vardır.
 2. "Peritol". İlaç antihistaminik, analjezik etkiye sahiptir. İlaç 2 yaşından büyük çocuklar için reçete edilir.

Şurup formundaki ilaçlar bir doktor tarafından reçete edilmeli, ayrıca doktor bebeğin yaşına ve kilosuna uygun dozu ayarlamaktadır. Alış zaman çizelgesini ve bir dozu bağımsız olarak dağıtmak imkansızdır, çocuğa çok zarar verebilir.

Antiviral ilaçlar

Antiviral bir etkiye sahip ilaçlar, sadece viral etiyolojinin tonsilliti için reçete edilir. Doktorlar, boğaz ağrısı olan çocuklar için antiviral etkisi olan şurup, mum, merhem kullanmanızı önerir. Patojenik mikroorganizmaların söndürülmesini hedefler, bu tür maddeler bağışıklığı arttırır.

Bu gibi etkili antiviral ilaçlar ilacı bu tür araçları taşır.

 1. "Viferon". İlaç merhem, fitiller şeklinde üretilmektedir. Bir çocukta anjina mumlar Viferon antiviral, immünostimulating, antiproliferatif etkiye sahiptir. Merhem ile tedavi süreci 5 gündür. "Viferon" ilacı doğumdan çocuklar tarafından kullanılmak üzere onaylanmıştır.
 2. "Grippferon". İlaç antiviral, immün uyarıcı, anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Doğumdan çocuklar için kullanılmasına izin verilir. Damla şeklinde kullanılabilir.
 3. "Arbidol." İlaç kapsüller formunda, antiviral, immün uyarıcı bir etkiye sahiptir. İlaç 6 yaşın altındaki çocuklar için reçete değildir.

Çocuklarda anjinada antiviral ilaçlar iyileşme sürecinde önemli rol oynar. Rektal fitilleri antiviral ajanlar olarak kullanmak için 1 yaşına kadar olan bebekler önerilir. Unutulmamalıdır ki, bu tür "Viferon", "Asiklovir", "Genferon-ışık" şeklindeki çocuklarda anginadan sağlanan fonların 3 yaşından büyük çocuklara kullanımına izin verilmektedir.

Bir çocuk için angina ile tabletler - hangi atamak

Antibakteriyel ilaçlara ek olarak, çocuklarda bademcik iltihabının tedavisinde bir dizi ilaç kullanılır. İlk grup antipiretik ajanlar içerir. 38 derece üzerinde hipertermi için kullanılmaları gerekir. Çocuk 37'den fazla bir sıcaklıkta konvülsiyonlar varsa, atama 38 yükselmesini beklemeden, onu yıkmak gerekir.

Anjina durumunda, ilaçların süspansiyon şeklinde kullanılması tavsiye edilir. Sıcaklığı düşürmek için hangi araçlar etkilidir?

 1. Mumlar "Paracetamol" (yenidoğan) ve 3 yıldan fazla bebeklere "Nurofen" şurubu verilebilir.
 2. 6 yaşındaki çocuklar tabletleri "Ibuprofen" kullanabilir.
 3. Ergenlerin Ibuklin tabletlerini almasına izin verilir.

Halk ilaçları bademcik iltihabı belirtilerinin giderilmesinde etkilidir. Evde çocuklarda anjina ilaçları genellikle doktorlar tarafından yardımcı tedavi olarak tavsiye edilir.

 1. Bunlar arasında soda, larinksin sulanması için tuzlu çözeltiler (200 ml ılık suda çözünmeyi tercih eden bileşenlerden bir çay kaşığı) bulunur. Böyle bir ilacın günde 6 kez gargara yapması gerekiyor. Papatya ve adaçayı bir kaynatma da ağız boşluğunun sanitasyonu için etkilidir. Bir çare hazırlamak için, iki tatlı kaşığı ham madde almanız, 0.5 bardak su dökmeniz gerekir. Günde 5 kez alınan ilaç ile demlemek, gargara olsun.
 2. Votka veya rendelenmiş patatesin sıkıştırılması. Bu bandaj etkili bir antipiretik etki sağlar. Bir kompres hazırlamak için yarım bardak votka dökmeniz, gazlı bezin içine daldırmanız, alnınıza takmanız gerekir. Patatesleri taze rendeleyin, bir bandaj koyun, üstüne başka bir gazlı bez tabakası koyun, sıcaklık normalize olana kadar her 2 saatte bir alın.

İyileştirici etki kiraz, ahududu, kuş üzümünden çay içerir. Mükemmel bir analjezik, yatıştırıcı etki verirler. İçeceğin çok soğuk olmaması, larinkste ağrıya neden olması önemlidir.

Bir çocuğu gargaralamaktan

Larinksin tıbbi çözümlerle irrigasyonu, hastalığın ortadan kaldırılması için yardımcı bir prosedürdür. Bu önlemlerin yardımıyla, patojenik mikroorganizmalar yıkanır, etkilenen mukozada bakterisit ve analjezik etki görülür. Solunum sistemini dezenfekte etmek için hazır araçlar vardır ve bunları kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Hastalığın seyrini etkilemediklerini, patojenle savaşmadıklarını ve sadece semptomları hafiflettiklerini belirtmek gerekir.

Böyle bir hazırlık genellikle gargara için kullanılır.

 1. "Lugol". Sıvı antiseptik etkiye sahiptir, bileşimine iyot dahildir. Uzun süreli kullanımı ile ilaç stafilokok enfeksiyonlarının florasına baskı yapar. Larinksinizi bu çözümle sulayın, 1 yaşın üzerindeki çocuklar yapabilirsiniz.
 2. "Geksoral". İlaç antimikrobiyal, analjezik, zarflama etkisine sahiptir. Aktif bileşen heksadetidin'dir. 3 yaşından büyük çocuklar için kullanılmasına izin verilir.
 3. Ingalipt. İlaç antiseptik, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Üç yaşından itibaren çocuklara atandı.

3 yaşından küçük bebeklere larinksin sulanması için sprey kullanmamaları tavsiye edilir, çünkü çocuklar enjekte edildiğinde nefesini tutamazlar, bu da solunum organlarının spazmıyla sonuçlanacaktır. Yenidoğanın, bir sprey ile kuklayı ıslatması ya da tıbbi sıvının yanağın içine enjekte etmesi daha iyidir. Tükürük ile birlikte, çözüm iltihaplı bademcikler üzerine düşer.

Çocuk boğaz ağrısı tedavisi özellikleri

Tonsillit, kapsamlı tedavi gerektiren tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir.

 1. Anne-babalar sadece bir çocuk tedavi etmemelidir, eczane demektir ki daha güçlü bir eyleme ihtiyaç vardır.
 2. Bazı angina formları sadece bir hastanede tedavi edilir.
 3. Patojen etken madde oluşturulduktan sonra terapötik önlemler atanır.
 4. Antibiyotik alımı sadece bakterilerin neden olduğu bademcik iltihabı durumunda geçerlidir.
 5. Antiviral ilaçlar, bakteriyel etiyolojinin bademcik iltihabından önce güçsüzdür, bu tür ilaçlar viral boğaz ağrısını söndürür.

Yukarıdaki bilgilere dayanarak, sadece bir doktora yetkili bir doktor atayabileceğini ortaya koymaktadır. Doktor kesinlikle uyulması gereken gerekli ilaçları, dozlarını yazacaktır.

Çocuklar için anjina için antiviral ilaçlar

Anginada antiviral ilaçlar: avantajları ve dezavantajları

Anjina tedavisine başlamadan önce, öncelikle hastalığın gerçek nedenini belirlemelisiniz.

Hastalığın viral kökenli anjinada antiviral ilaçlar ile tedavi edilir.

bir viral boğaz ağrısı bademcikler üzerinde bir plak eşliğinde olmadığını viral boğaz ağrısı belirtileri zamanki farklıdır, bunlar şişmiş hale gelir ve bir kızıl renk tonu iltihabı alır.

Anjiyaya ARVI eşlik ediyorsa, anjina durumunda aşağıdaki antiviral ilaçlar önerilir:

Herpetik angina kabarcıklar nedeniyle denir, ağzın bademcikler ve mukus boşluğunu kapsayan dudaklarındaki uçuk, çok benzer. Zamanla bu kabarcıklar patlar, berrak bir sıvı dışarı akar ve otopsi bölgesinde ülserler oluşur.

Herpes boğaz ağrısı ile yukarıdaki ilaçlar etkili değildir, çünkü bu boğaz ağrısına neden olan Coxsackie virüsü herpes ailesine ait değildir.

Çocuklar anjin için herhangi bir antiviral ilaç reçete edilir:

Bir yıla kadar bebekler antiviral tedavi rektal fitiller - Viferon, Genferon-light olarak önerilmektedir. Çocuklarda angina asiklovir sadece bir çocuk üç yaşına ulaştığında kullanılır.

Anjina için en etkili antibakteriyel ilaçlar

Bakteriyel angina veya akut tonsillit anjinada antibakteriyel ilaçların kullanımını içerir.

Streptokokların neden olduğu angina penisilin grubu anjina ve sefalosporinlerden antibiyotiklerle tedavi edilir.

 • Penisilinler iyidir çünkü kasıtlı olarak hareket ederler ve bağırsak mikroflorası üzerinde olumsuz bir etkiye sahip değildirler. klavulanik asit ile amoksisilin anjin ve hazırlıkları - amoxiclav ve Augmentin: Birçok mikroorganizma penisiline karşı direnç geliştirmiş olduğundan, giderek yarı sentetik penisilinler reçete edilir.
 • Penisilin intoleransı durumunda, birinci ve ikinci kuşak sefalosporinler (sefaleksin, sefuroksim, sefpodoksim) ve amoksisilin reçete edilir. boğaz ağrısı için bu antibiyotikler gibi son derece penisilinler olarak uzman değildir ve bağırsak florası üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir, ancak nadiren alerjik reaksiyonlara neden çünkü onlar iyi.

Bir başka antibiyotik grubu da makrolidlerdir. Pürülan anjina için bu antibiyotikler çok popülerdir çünkü en güvenli olanlarından biri olarak kabul edilirler. Günümüzde birçok makrolid kaynağı vardır, en popülerleri Eritromisin, anjinadan Azitromisin, Josamycin, Spiramycin'dir.

Makrolidler penisilinlere göre daha iyi tolere edilir, ancak mikroorganizmaların onlara karşı direnci daha hızlı gelişir. Bu, tekrarlanan bir anjina ile, beklenen terapötik etkiyi artık getiremeyeceği anlamına gelir.

Antibiyotikler olmadan anjina tedavi edilemez. Ve tehlikelidir çünkü fazla bir boğaz ile ilgili bu yol açabilir için komplikasyonları ve sistemik komplikasyonlar - kardiyovasküler sistem (örneğin, miyokardit gibi komplikasyonları), etkilenmiş eklemlerin (bağ dokusu hastalıkları ve romatizma geliştirmek), böbrek (komplikasyonlar meydana gelebilir piyelonefrit formu).

komplikasyonların anjin ve kendini reçete antibiyotikler kendileri ile kendi kendine ilaç tavsiye edilmez, çünkü herkes antibiyotik tür anjin veya yararsız etkilidir bilir çünkü olduğunu.

Örneğin, yaygın antibiyotikler tetrasiklin veya sülfonamidler, streptokoklar onlara çok dirençli olduğundan, anjina tedavisinde yararsızdır. Bu nedenle, antibiyotik tipi ve dozu sadece bir doktor tarafından reçete edilmeli, bireysel hoşgörüsüzlüğe ve antibiyotiğe alerjik reaksiyonların olmamasına dikkat edecektir.

Anjina için antibakteriyel ilaçlar genellikle 7-10 gün boyunca reçete edilir. Antibiyotik kullanmanın etkisi ilk günlerde zaten hissedilebilir, ancak streptokok zayıflamış bir organizmaya saldırabileceğinden ve anjina ile tekrarlayabileceğiniz için tedaviyi kesmek mümkün değildir.

Boğaz ağrısı için hazırlıklar - karmaşık tedavi

Anjinadan bu ilaçlara ek olarak, karmaşık tedavi aşağıdaki tıbbi gruplarla ilgili ilaçları da içermelidir:

 • Şişme için antihistaminikler - Diazolin, Loratadin, Simetidin, Erius, Suprastin.
 • Antifungal ilaçlar (kandidiyaz gelişimini önlemek için, antibiyotik alırken artış olasılığı) - Nystatin, Ketoconazole.
 • Antipiretikler - Parasetamol, Ibuprofen.
 • İmmün uyarıcı ilaçlar - IRS-19, Ribomunil, Bronchomunal.

Şırıngaların rezorpsiyon için sadece spreyler veya tabletlerle tedavi edemediklerini bilmek önemlidir. Ve sadece anjina semptomlarının antibiyotikleri kaldırılamaz. Bir uzman tarafından atanan karmaşık terapi burada gereklidir.

Çocuklarda anjin için hangi ilaçları seçmeliyim

Çocukluk çağında, bebekte bile anjin oluşabilir, ancak bu patolojinin en sık gelişmesi yaşı 3 yaş ve üzerindedir. Çocuklar için anjin için İlaçlar doktora seçmeliyim: değil her ebeveyn bir bakteri akut bademcik farenjit, viral boğaz ağrısı kendinizi ayırmak yanı sıra Laküner tonsillitli ayırt edebilir.

Doğru ilaç nasıl seçilir

Anjina, palatine bademcikler, kemerler ve tüm lenfadenoid faringeal halkanın akut inflamasyonu ile. Çoğunlukla çocuk boğazda streptokokal lezyonlar geliştirir, nadiren farenksin karışık bir enfeksiyonu (stafilokokal, pnömokokkal) vardır. Akut solunum yolu viral enfeksiyonları ve grip mevsiminde, çocuklar viral anjinaya sahip olabilirler, ki bu da etkili tedaviyi geleneksel bakteriyel bademcik iltihabından çok farklıdır.

Boğaz ağrısı için para bulmak çok kolay değil. Ankete da bir doktor benzerleri, ilaçlara kronik hastalıklar, alerji ve diğer kontrendikasyonlar, yaşını göz önünde bulundurarak veli ve hastanın şikayetleri dikkatle dinlemek yaş ve ağırlığa göre dozajı seçin ve olmalıdır. Yanlış terapi (bronşit oldukça ciddi komplikasyonlara yol açabilir D. Çünkü pnömoni, endokardit, nefrit, romatizma), bir uzmana bir tedavi programı sağlamak daha iyidir.

Çocuklar için anjin ilacı, öncelikle bir antibiyotiktir. Antibiyotikler olmadan, pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek imkansızdır: sadece hastalığın akıntılı türü, lokal antibakteriyel maddeler veya sülfonamidler ile tedavi edilebilir (ancak bunlar, çocuğun tedavisinde neredeyse kullanılmaz). Herpetik anjina ile antiviral ilaçlar reçete edilir: Bu durumda antibiyotikler sadece yararsızdır. Bir çocuk bir antibiyotiğe alerjisi varsa, doktor ayrıca öngörülemeyen sonuçları da göz ardı etmeli ve daha uygun bir ilaç yazmalıdır.

Çocukluk çağında antibiyotiklerin mutlaka bir dizi gerekliliği karşılaması gerekir:

 • asgari geçerlilik süresi;
 • mümkün olduğunca az yan etki;
 • uygun resepsiyon şekli;
 • uzun süreli etki sağlamak için bademcikler içinde birikme yeteneği.

Sistemik ilaçlardan anjina ve antipiretik, anti-enflamatuar ilaçlar (gerekirse), antihistaminikler, yani semptomatik ilaçlar olan bir çocuk vermek. Ayrıca deneyimli doktorlar, vitamin, mineral, immünomodülatör, restoratif ürün içme konusunda tavsiyede bulunuyorlar. Homeopati aynı zamanda akut tonsillite karşı çocukların tedavisinde popülerlik kazanmaktadır ve bu nedenle terapi programına dahil edilebilir.

Sistemik ilaçlara ek olarak, doktor çocuk için yerel araçlara tavsiyede bulunacaktır - emilim, sprey, gargara hazırlıkları için tabletler. Hepsinin antiseptik bileşenleri içermesi, çocuğun vücuduna zararsız olması gerekir. Bebeğin sağlığına zarar vermemek için, yaş sınırlarını gözlemlemeli ve 3 yıla kadar (sadece toz şeklinde), pastil ve şekerler - 5 yıla kadar bir çocuğa hap vermemelisiniz. Sprey ayrıca, laringospazm riski artık çok yüksek olmadığı zaman, sadece 2-3 yıl sonra boğaz içine sıçramış olmalıdır. Durulama ilaçları 2-3 yaşından büyük bir çocuğu tedavi etmek için kullanılır, onları yutmaması, ancak tamamen tükürdüğü zaman.

Çocukta anjin için hangi ilaçlara ihtiyaç vardır

Farklı farmakolojik gruplardan angina ilaçları ile reçete edilir. Patolojinin nedenini, gelişiminin mekanizmasını harekete geçirir ve aynı zamanda semptomları hafifletir. İlaçların birbirleriyle yer değiştirememesi nedeniyle, uzmanların amacına göre bir kompleks halinde uygulanması gerekir.

Antibiyotikler ve antiviral ilaçlar

Antibiyotikler bakteriyel boğaz ağrısına karşı en etkilidir ve sadece ciddi komplikasyonları önleyebilirler. Eğer anjinin viral bir etyolojisi yoksa, boğazdan bir çocuk antibakteriyel ilaçlar reçete etmelidir. Enflamasyonun hızla yok olma durumuna bağlı olarak hastalığın patojenlerinin çoğalmasını bastırırlar. tercih edilen ilaçlar - yarı-sentetik penisilinler, ampisilin, amoksisilin tekrar tonsillitli - penisilinler Flemoklav, amoksiklav, Panklav "korumalı". Çocuklarda angina tedavisinin seyri - 7-10 gün.

Penisilin ilaçlarına alerjisi olan makrolidler, tedavi programına dahil edilir - Azitromisin, Supraks, Eritromisin. Makrolidlerin alınış zamanına göre çok uygundur: akut tonsillit ile 3-6 gün arası süre alır. Şiddetli vakalarda Suprax, Cephalexin, Zinnat, Panzef (tablet veya enjeksiyon) gibi sefalosporinler reçete edilir. Antibiyotik tedavisi sırasında bağımsız bir kesilmenin, stabil bakterilerin ortaya çıkışını ve tekrarlayan anjinin gelişimini tehdit ettiği unutulmamalıdır. Tedavi etkili ise 1-3 gün içinde bebek vücut ısısını normale döndürmeli ve patolojinin diğer semptomları çok azalacaktır.

Boğazdan gelen antiviral ilaçlar sadece viral anjina için kullanılır. Etkili antiviral ajanlar -.. Ergoferon tabletler, Anaferon Çocuk, mumlar Genferon Işık, Viferon şurubu Citovir 3 vb bakteriyel anjin bu ilaçların kullanılması hiçbir anlamı yoktur mı.

Bir sonraki videoda Dr. Komarovsky, boğaz ağrısı olan bir çocuğa antibiyotik vermeniz gerekip gerekmediğini size söyleyecektir.

Boğazdan sprey ve pastiller

Çocuklarda akut tonsillitin tedavisinde önemli bir yön, lokal antimikrobiyal tedavidir. Küçük çocuklarda (2 yaşından itibaren) antiseptik ve bakterisit ile birlikte boğazdan ve aynı zamanda anti-inflamatuar bileşenlerden bir sprey kullanmasına izin verilir. Sprey ek olarak, nemlendirici ve iyileştirici maddeler ve mümkünse, çocukların anesteziklerini içerir. Erken çocukluk döneminde, sprey, bademcikler üzerinde değil, fakat laryngospazmın provoke edilmemesi için bebeğin yanaklarına püskürtülür.

Aşağıda angina olan çocuklar için önerilen ilaçların listesi:

 • Bioparox - catarrhal anjina için kullanılır. Bu sprey, çoğu bademcik iltihabı patojenin hassas olduğu bir antibiyotik içerdiğinden, enfeksiyonu erken bir aşamada etkili bir şekilde ortadan kaldırır.
 • Hexoral, Stopangin, Hexasprey, Miramistin, ağrıyı ve iltihaplanmayı hızla azaltan antiseptiklerdir. Bu ilaçlar, çalkalamadan sonra çocuğun boğazına sıçramak için daha iyidir, böylece bademcikler irin ve mukustan temizlenir.
 • Tantum Verde, sadece viral angina veya farenjit ile kullanılabilen bir anti-inflamatuar ilaçtır.
 • Ingalipt, Cameton - sülfonamid içeren ilaçlar. Halihazırda, bu tipte herhangi bir sprey, etkisiz olduğu ve vücut üzerinde ek bir ilaç yükü oluşturduğu için çocukların tedavisinde nadiren kullanılmaktadır.

Boğazdan tabletler, pastiller, anjina ile lolipoplar, sadece dikkat dağıtıcı ve anestetik olarak uygulamak anlamlıdır. Çocuklarda akut bademcik iltihabının tedavisi neredeyse her zaman sistemik antibiyotikler içerdiğinden, çok fazla boya ve aroma veren şekerlerle taşınmaksızın bir sprey ve gargaraya paralel olarak almak daha iyidir. Günde 1-2 kez çocuğa bir Hexoral, Tharingosept, Sebedin, Sage, Chlorophyllipt tableti verilebilir. Ama resorpsiyon için Lizobakt tabletleri 7-10 gün içinde daha iyi kullanırlar: zararsızdırlar ve boğaz ağrısının kronizasyonunu önleyerek, immünostimülasyon etkisi vardır.

Boğaz durulama

Bu tip terapi her türlü anjin için zorunludur. Çalkalamalar, bademciklerin pustan temizlenmesi için en etkili yoldur, bu nedenle prosedürleri her saat ya da iki saatte yapmanız gerekir. Miramistin, Klorheksidin Furatsilinom, Chlorophillipt, Trachisan, hidrojen peroksit solüsyonu - Doktor antibakteriyel bileşenleri ile bir durulama maddesi de öngörmektedir. Anjina için yararlı ve Aquirin, Rotokan, Ingaphitol, Romazulon gibi bitkisel ilaçlar ile durulayın.

Çocukluktaki alkol preparatları tedaviye dahil edilmez, ancak bir doktorun randevusu ile ve tekrar tekrar seyreltilerek kullanılabilir (örneğin, propolis, calendula, okaliptüs tentürü). Çocuğunuza garnitür ve tuz çözeltisi ve 10 yaşından sonra 2-3 damla iyot ekleyerek gargara verebilirsiniz.

Antipiretik ve antihistaminikler

Anjina ile antipiretik preparatlar mutlaka verilir, çünkü bebeklerin vücut ısısı 40 dereceye ulaşabilir. Çoğunlukla, üçlü bir etkiye sahip NSAID grubundan seçilirler - ağrıyı, ateşi, iltihabı ortadan kaldırırlar. Nimesulide - Naise, Nimesil'e dayanan çocuklar genellikle ibuprofen - Ibuklin, Nurofen'e dayalı ilaçlar tavsiye edilir.

NSAİİ'lerin gastrointestinal sisteme çok zararlı oldukları unutulmamalıdır, bu nedenle sadece 4-6 saat sonra acilen ihtiyaç duyulduğunda kullanılmaları gerekir. Parasetamol bazlı ilaçları alarak NSAID'leri değiştirin. Çoğu zaman, çocuklara bir Kalpol, Panadol süspansiyonu verilir veya Parasetamol bebek mumları veya Cefekon mumları verilir. Sıcaklığın 38 derecenin üzerine çıkması veya toleransının zayıf olması durumunda 37,5 dereceden az olmaya başlayın.

Angina ile 7-10 yaş arası bir çocuk boğazın şişmesi, zehirlenme ve antibiyotiklere karşı alerjik reaksiyon riskini azaltmak için antihistaminikler içmelidir. Antihistaminikler, Cetrin, Suprastin, Tavegil, Zodak, Fenistil, Peritol ve diğerleri reçete edilir.

Vitaminler, immunostimulantlar, probiyotikler

Ek bir terapi olarak, birçok doktor bu tür ilaçları önermektedir:

 1. Vitaminler. Hastalık sırasında ya da vitamin kompleksi almaya başlamak için iyileşmeden hemen sonra tavsiye edilir. Vitamin preparatlarının bir parçası olarak mutlaka askorbik asit, B grubu vitaminler, selenyum, çinko olmalıdır.
 2. Immunostimulantlar. Kronik bademcik iltihabı olan çocuklar için bu ilaçlar özellikle yararlıdır, ancak sadece bir doktor tarafından reçete edilmelidir. Lokal immüniteyi iyileştirmek için kullanılan fonlardan, IRS-19, Ribomunil, sistem immünmodülatörlerinden - Immunoriks, Immudon, Likopid - kullanılmaktadır.
 3. Probiyotikler ve prebiyotikler. İlaveten, bu ilaçlar bebeğin bağırsaklarının mikroflorasını geri yükleyecektir, yine de hafifçe bağışıklığı uyarırlar, böylece anjina ve tüm bulaşıcı hastalıklarda etkili olurlar. Çoğu zaman Linex, Normobakt, RioFlora Immuno veya Balance, Acipol, Bifiliz, Bifiform önerilir.

Homeopati anjina ile yardımcı olur mu?

Bademcik iltihabı eğilimi ile, birçok uzman homeopatik preparatlar ile tedaviye takviye önerir. Homeopati, yerel bağışıklığı uyaran, iltihapları gideren, zehirlenmeyi gideren, irin çıkarılmasına ve durgunluğun azaltılmasına yardımcı olan bitkisel bir ilaçtır. En sık vb papatya, meşe, hatmi, pokeweed, Itüzümü, arnika, belladonna ve temelinde yapılan Tonsilgon® H ve Angın Hel, kullandı. D. o homeopati herkese yardımcı olmuyor unutmayın, ancak irinli bademcik zaman antibiyotik yerini asla.

Homeopati, otlar ile tedavi olduğu bir görüş var. Aslında, homeopatinin otlar ile hiçbir ilgisi yoktur ve sadece "suyla doldurulur". O zaman neden doktorlar homeopatik ilaçlar yazıyor? Hangi durumlarda böyle bir tedavi etkili olabilir? Dr. Komarovsky'ye yanıt verdi

Çocuklarda bir anjinin tedavisi imkansızdır.

Çocukluk döneminde, bazı prosedürleri uygulamak ve aşağıdaki ilaçları almak yasaktır:

 • tetrasiklinler grubundan antibiyotikler, florokinolonlar (ikincisi ağır enfeksiyonlarda çok nadir durumlarda kullanılır);
 • 3 aydan kısa bir süre önce verilen antibiyotikler veya antiseptikler (ilaçlara bakteriyel direnç nedeniyle);
 • verimsizlik ve toksik etkileri nedeniyle sistemik faaliyetin sülfonamidleri;
 • Çocuk (irin bademcikler daha derin katmanlarına nüfuz edebilir ve bunlar zarar görebilir) boğaz ağrısı pürülan varsa yağlama, lugol ve diğer antiseptik bademcik;
 • ısınma prosedürleri - sıkıştırır, hardal sıvaları, buhar inhalasyonları;
 • ısınma merhem ile boğaz sürtünme.

Ayrıca probiyotik alımını göz ardı etmeyin, kötüye kullanım febrifüjü. Uzun süreli antibiyotik alımı ile, doktorlar genellikle kandidiyazis gelişmesini önlemek için antimikotik ilaçlar içmeyi öneriyoruz.

Bu nedenle, çocuklarda angina ilaç tedavisi bakteri ya da virüs için sistemik maruz kalma, mikrop lokal kullanımı yer alır ve enfeksiyonun mekanik yıkama için durulama gerekir. Sadece bu durumda tedavi hızlı ve etkili olacaktır ve bebek boğaz ağrısından sonuçsız olarak kurtulacaktır.

Antiviral ilaçlar anjinle yardımcı olur mu?

Anjinli antiviral ilaçların kullanılması kesinlikle işe yaramaz: Hastalıktan kurtulmaya yardımcı olmazlar çünkü patojenlerini etkilemezler.

Angina, çok nadir görülen vakalarda - gonococci - streptokok ve stafilokokların çok sınırlı sayıda bakteri türünün neden olduğu bir bakteriyel hastalıktır. Ayrıca, Simanovsky-Vincent'ın nadir bir anjina, Vincent'ın spiroket ve iğ şeklindeki çubuk türlerinden biridir. Bu patojenlerin hiçbiri antiviral ilaçlar tarafından önlenemez, çünkü onların görevi virüslerin replikasyonu için gerekli olan proteinleri bloke etmek, fakat bakterileri değil. Bu nedenle, anjinada antiviral ilaçlar prensipte etkili olamaz.

Streptococcus, vakaların% 90'ında (stafilokok ile birlikte her dokuzuncu vakada bir tane olmak üzere) anjinin nedensel ajanıdır.

Staphylococcus, olguların% 10'unda anjinaya neden olur, diğer bir% 10 - streptococcus ile birlikte

Gonococcus anormal derecede nadiren ve sadece yetişkinlerde, cinsiyette hijyen kurallarını ihmal ederek

Ayrıca yerine antibiyotik, antiviral ilaçlar ile tedavi deneyin bakterilerin neden olduğu tipik bir boğaz, bu patojen aktif çoğalır ve şiddetli ve bazen neden yeni organlar ve dokular içine nüfuz etmesini sağlar - eğer yaşamı tehdit eden komplikasyonlar.

bezlerini çıkarmak için ihtiyaca ve yaşam boyu kalp kusurları, sağırlık ve glomerülonefrit - onlar, doğru yöntemler anjina hem kronik tonsillit yol açabilir tedavi sonuçta sabit bunun şiddetlenmesi ve henüz çünkü yerine çocuklar için tam bir antibiyotik tedavisi antiviral anjin atama özellikle tehlikelidir.

Doktorlarla iletişim kurmayan ve ilacı bilmeyen hasta çevrelerinde, anjinada antiviral ilaçların popülaritesi, boğazda herhangi bir ağrıya angina adını verdikleri gerçeğinden kaynaklanmaktadır. On taneden dokuz olguda, boğazdaki bu ağrılara viral hastalıklar neden olur ve tıbbi terminolojiye uygun olarak ARVI'da viral bademcik iltihabı, farenjit veya larenjit denir. Gerçek anjina ile hiçbir ilgisi yoktur, fakat ortak paritede "viral boğaz ağrısı" terimi, hasta bir çocuğun hemen hemen her hastasının veya annesinin bu kelimeyi tam olarak SARS olarak adlandırdığı şekilde sabittir. Bu durumda, böyle bir "viral boğaz ağrısı" olan bazı antiviral ilaçlar gerçekten yardımcı olabilir.

Boğaz ağrısı antiviral ilaçlar aldığında?

Bugüne kadar, viral boğaz lezyonları için iki etkili ilaç vardır:

Bu ilaçların ikisi de sadece influenza virüsüne karşı etkilidir. Herhangi bir ARVI'ye uygulayarak boğazda ağrı olduğu anlamsızdır, çünkü birçok ARVI influenza arasında çok sık meydana gelmez. Ayrıca, influenza ile bile, sadece hastalık çok ciddi ve bağışıklık yetmezliği olan hastalar için gösterilir.

Ayrıca, geçmişte tam zamanlı amantadin ve rimantadin klinik deneyi, influenza virüsünün çoğu suşunda aktif değildir ve bu nedenle tıbbi uygulamada kullanılmamaktadır.

Rimantadin preparatlarının kötü düşünülmüş kullanımı nedeniyle, sadece birkaç yıl içinde grip virüsü onlara karşı direnç geliştirdi

Ayrıca, anjini olan yetişkinlerde bu tür antiviral ilaçlar hiçbir şekilde haklı değildir. Çok pahalılar, hastalığın süresini kısaltmak için sadece 1-1.5 gün izin veriyorlar. Bu fonlar hızlı ve tamamen viral bir boğaz ağrısı ile tedavi edilemez.

Buna ek olarak, yetişkinlerde, viral boğaz ağrısı yeterince hızlı geçer ve nadiren çok sıkı çalışır, bunun için özel bir tedavi gerektirir.

Mikroskop altında viral influenza partikülleri

Kural olarak, çocuklarda viral anjin için bu antiviral ilaçlar, sadece çocuğun çok zayıf ve genellikle hasta olduğu durumlarda alınır. Bu ilaçların yan etkileri göz önüne alındığında, sadece virüsün etkin kontrolüne acilen ihtiyaç duyulduğunda reçete edilir. Kendilerine antiviral reçete sadece bir doktor tarafından.

Rusya ve BDT ülkelerinde, şüpheli etkinlik gösteren birçok antiviral ve immünmodüle edici ilaç sıklıkla ARVI ve boğazda ortaya çıkan ağrıyla savaşmak için kullanılmaktadır. Viral anjinada antiviral ilaçların etkinliğine ilişkin materyallerde kullanımlarının tavsiye edilebilirliği hakkında daha fazla bilgi edinin...

Daha fazla bilgi edinin:

Video: Dr. Komarovsky, antiviral ilaçların ne kadar etkili olduğunu açıklıyor...

Anjin için ilaçlar: antibiyotikler, antiviral, lokal ilaçlar

Angina (bademcik iltihabı) yaygın bir enfeksiyöz hastalıktır. İstatistiklere göre çocukluk döneminde foliküler inflamasyon şekli en sık görülen enfeksiyondur, ikinci sırada - lacunar.

Anjina için antibiyotikler ana terapötik önlemdir, çünkü hastalığın ana patojenleri bakteridir. Viral etiyolojinin iltihaplanması, bağışıklık düzenleyici, bağışıklık uyarıcı ilaçlar reçete edildiğinde. Topikal ürünlere doktorlar için önemli bir rol verilmiştir: durulama, aerosoller ve spreyler için çözücüler.

Anjina için antibakteriyel tedavi

Çoğu durumda, hastalığa antibiyotik reçete edilir. Ancak, bu ilaçların sadece bakterileri ve mantarları yok etmede etkili olduğunu, ancak virüslere karşı güçsüz olduklarını hatırlamakta fayda var. Patojen belirlemek için boğaz ağrısı veya PCR (polimeraz zincir reaksiyonu) ile, sadece şiddetli seyrinde, atipik belirtiler, komplikasyonlar durumunda nadirdir. Hatta viral tonsillitli mikroflorası faringeal mukoza (stafilokoklar, streptokoklar) arasında mümkün autoinfektsirovanie temsilcileri yapar genel ve yerel bağışıklığın azalmasına çünkü önsel antibiyotikler atama, doktor genellikle "güvenli oyun".

Antibiyotik tedavisinin genel prensipleri şöyledir:

 • İlaçların kabul edilmesi, hastalığın ilk semptomlarının tezahürüyle başlar.
 • Anjin tedavisinin antibiyotik tedavisiyle seyri ortalama olarak bir hafta sürmektedir, ancak doktor tavsiyesi üzerine uzayabilir.

Önemli! Giriş süresi aşağıdaki gibi hesaplanır: ana semptomlar durduktan sonra (sıcaklığın azaltılması, boğaz ağrısının giderilmesi, bademciklerdeki plaklar), 2-3 gün daha antibiyotik içmek gerekir.

 • Etkilenen dokularda optimal konsantrasyon elde etmek için antibiyotikler düzenli aralıklarla (genellikle 5-8 saat) alınmalıdır.
 • Ek olarak, antifungal aktiviteye sahip bir nistatin preparatı reçete edilebilir. Antibiyotikler farklı mukozalı bireyler üzerinde yaşayan simbiyotik, "yararlı" bakteriler kadar patojenik olduğundan, ekolojik nişleri Candida türünün mantarları tarafından işgal edilebilir. Kandidiyaz veya pamukçuk denen tehlikeli olmayan ama nahoş bir hastalığa neden olurlar.
 • Anjin için çocuk antibiyotikler en az toksik ve alerjen olmalıdır.
 • Bir ilacı seçerken, alanın patojen karakteristiğinin özelliklerinden başlamak gerekir. Örneğin, yerel bilim adamları tarafından bildirildiği üzere, Rusya'nın bazı bölgelerinde, bazı streptokok ve stafilokok suşları eritromisine direnç (duyarsızlık) geliştirmiştir.
 • 7-10 gün boyunca ilacın sağ seçimi ile boğaz ağrısı tedavi mümkündür. Tedavinin 3-4 günü iyileşmediğinde, başka bir daha etkili antibiyotik gereklidir.

Penisilin serisinin antibiyotik

İlk sırada anjinin tedavisi için önerilen bu ilaçlardır. Profesör Т.V. Palchun "β-hemolitik streptokok olarak verilen penisilin ve yarı sentetik türevleri [tonsilit tedavisinde] tercih penisiline en hassas olduğu". Bununla birlikte, Batılı meslektaşları bu antibiyotiğin atanmasını çok şüpheci bir temel önlem olarak görmektedir. Yani Penisilin bir makalede Zvatr C. (S. Zwatr), devletler: "Aslında nedeniyle Batılı ülkelerde... akut tonzillofaringit büyüyen antibiyotik direnci (peritonsiller apse tehdit yutmak için yetersizlik) penisilin sadece şiddetli vakalarda tedavi reçete tavsiye olduğunu ".

Not. Rus tıp pratiğinde, anjina ve farenjitleri ayırt etmek gelenekseldir, Batılı doktorlar bunları bir hastalık haline getirmektedir - tonsillofarenjit.

Yukarıda görüldüğü gibi, bademcik iltihabı için penisilin preparatları almanın yararı tartışmalı bir konudur. Aynı Zvatr inanarak vb romatizmal ateş, kızıl hastalığı, gibi nadir komplikasyonlar, bu hafif ise mümkündür antibiyotikler olmadan boğaz ağrısı tedavisi için ülkelerde onları terk önerir.

Penisilinlerin eylem ilkesi

Bu serinin antibiyotikleri, membrandaki kanallar yoluyla bakteriyel hücrenin içine nüfuz eder. Peptideoglycan Murein'in sentez sistemlerini etkiler, bireysel bağlantılarını bozar ve maddeyi kararsız hale getirir, dış etkilere duyarlıdır. Bu Gram-pozitif bakterilerin hücre duvarının ana bileşenidir. Gram-negatif bakterilerin, genellikle% 10'dan az olan çok az murein vardır. Bu antibiyotik seçiciliğine bağlıdır.

Dış duvardan hücre duvarı tarafından korunmayan bakteri, hızla ölüyor. Kompozisyonunda (proteinler, lipidler, özel polisakkaritler) ek maddelere sahip olan türler penisiline karşı dirençli olabilir. Bu antibiyotikler flegmonöz, catarrhal ve pürülan anjina için reçete edilir.

Kullanılan ilaçlar

Hastalığın ciddiyetine, hastanın durumuna ve yaşına bağlı olarak, aşağıdaki antibiyotiklerden biri seçilir:

 1. Amoksisilin. İlaç iyi emilir ve toksisitesi düşüktür. 8 saat arayla uygulanır. 2 yaşın altındaki çocuklar, dozaj vücut ağırlığına göre hesaplanır: Günde 20 mg / kg. 2 ila 5 yaşında, en fazla 125 mg, 5 ila 10 yıl, 250 mg. Yetişkinler ve 10 yaşından büyük çocuklar için antibiyotik, alım başına 250-500 mg olarak belirlenmiştir.
 2. Flemoksin-Soljutab. Ayrıca, gıda alımından bağımsız olarak, çocuklukta kabul için önerilen mükemmel emme oranlarına (% 95) sahiptir. Hafif ila orta derecede anginada kullanıma uygundur. Bir yıla kadar olan çocuklara 30-60 mg / kg vücut ağırlığı reçete edilir. Büyük yaşta, 125 ila 500 mg arasında reçete edilir. Yetişkin dozu 750 mg'a ulaşabilir.
 3. Dişçiler. Streptococcus'un neden olduğu bademcik iltihabını etkili bir şekilde tedavi eder. Alerjiye yatkın olan kişilere ve bronşiyal astımı olan hastalara dikkatle alınmalıdır. İlaç en iyi yemeklerden önce bir saat alındığında emilir ve 2 saatten az olmamalıdır. Yetişkinler için ortalama günlük doz - (- 100 000 IU / kg ila 50 000), 2-3 g küçük çocuklar için antibiyotiğin 1-2 gram tatbik her 10 yaş, vücut ağırlığının bazında hesaplanmasını gerektirir 4g Çocuklar artabilir.
 4. Ampisilin. Ağır, karmaşık enfeksiyonlar için kullanılır. Bu pürülan (lacunar, foliküler) anjina için reçete edilir. Sindirim sisteminde iyi emilim nedeniyle tablet şeklinde kullanılması önerilir. Yetişkinler için, ilacın günde 4 kez, günde 2 gr'a kadar reçete edilir. 10 yaşın altındaki çocuklar - her 6 saatte bir çocuğun kilosunun 15-25 mg / kg'ı için. Ampisilin alerjiye, kusmaya, mide bulantısına neden olabilir.
 5. Oxacillin. Staphylococcal angina tedavisinde kullanılır. Enjeksiyonlar için kullanılması önerilir, oral uygulama ile maruz kalmanın etkinliği çok daha düşüktür. Enjeksiyonlar her 4-6 saatte bir yapılmalıdır. İlaç uzun süreli tedavi için uygundur - 3 haftadan fazla. 3 ay ile 2 yıl, 2 g -, - 1, 60-80 mg / kg 2 yaşın altındaki çocuklar için antibiyotiğin günlük doz çocuk 2-6 yaş için günde 4 g - yetişkin dozu ulaşabilir.
 6. Amoxiclav. Bileşiminde amoksisilin ve klavulanik asit içerir, bu da ilacın spektrumunu genişletir, vücutta daha stabil hale getirir. Amoksiklav tablet şeklinde alınır ve sindirim sistemine iyi emilir. Güçlü bir antibiyotik olarak sınıflandırılır, 12 yaşın altındaki çocuklar için kontrendikedir, daha büyük yaşta her 8 saatte bir veya her 12 saatte bir tablet reçete edilir.

Önceki serilerin antibiyotiklerine, bazı akut anjinlere (örneğin, kan dolaşımına) karşı toleranssızlık için reçete edilirler. Penisilinlere benzer bakteriyel ve mikotik hücreler üzerinde etkilidirler. Bu sınıfın bazı uyuşturucuları, değerli doktorları sayesinde, uygulayıcı doktorlardan olumlu eleştiriler aldı:

 • Koklar için en aktif olan seftriaksondur. Ilacın büyük bir artı vücuttan kaldırılması uzun bir süre, bu sadece günde bir kez almanızı sağlar. Enjeksiyon çözeltisinin hazırlanması için sadece toz formunda kullanılabilir. Ağırlığı 50 kg'dan fazla olan yetişkinler ve çocuklar günde 4 grama kadar reçete edilir. Genç yaşlarda, doz 20-80 mg / kg'dır. Yenidoğanlar için 50 mg / kg'ı geçmemelidir. Anjina tedavisi için sefalosporid sınıfından en iyi antibiyotik olarak kabul edilir.
 • İlaç sefazolin stafilokoklara karşı bakterisidal bir etkiye sahiptir. Kas içi ve intravenöz uygulama için kullanılır. Yetişkin dozu - günde 6 g'a kadar (muhtemelen endikasyonlarda artış), çocuklar - 25-50 mg / kg. Yenidoğan (1 aya kadar) ilaç kontrendikedir.
 • Sefuroksim-aksetil ampisilin dirençli koklara karşı kullanılır. Dahili yönetim veya enjeksiyonlar, damlalıklar için kullanılabilir. İlk durumda, maksimum tek yetişkin dozu 500 mg, bebek - 250 mg'dır. Düzenli aralıklarla günde iki kez tanıtıldı.

makrolidler

Makrolidler düşük toksisite ve alerjenite ile karakterizedir. Eylemleri esas olarak bakteriyostatiktir, yani. Protein sentezini engelleyen, ancak bakterilerin çoğalmasını ve çoğalmasını bastırırlar, fakat ölümlerine sebep olmazlar.

İlaçlar, uygun anjina ile kullanımlarını mümkün kılan koklara karşı aktiftir. Bazı uzmanlar, solunum yolu hastalıklarının tedavisinde makrolidlerin rolünü fazlasıyla takdir etmektedir. Yani tıp bilimleri doktoru Yu.L. Soldatsky notları: "Makrolidlerin önemli bir avantajı antibiyotik olmayan etkileri - anti-inflamatuar ve immünmodüle edici" dir.

Aşağıdaki preparatlar anginada kullanılmak üzere endikedir:

 1. Klaritromisin. İç uygulamada, gıda emilimini yavaşlatabilir, bu nedenle optimal alım süresi yemeklerden kısa bir süre önce yapılır. Yetişkinler için maksimum günlük alım miktarı 1 gr, çocuklar için - 500 mg'dır.
 2. Klatsid. İlaç karmaşıktır. Kompozisyonunda, klaritromisine ek olarak, bir dizi yardımcı madde vardır. Etkilenen dokuya antibiyotiğin yüksek derecede penetrasyonunu belirlerler. Vücudun iç ortamında, kendisine bir hidroksil grubu ekleyebilir. Elde edilen metabolit ve klaritromisin, birbirlerinin eylemlerini karşılıklı olarak tamamlayan dirençli koko florasını bile etkili bir şekilde inhibe eder. Akciğer boğaz ağrısı için yetişkin dozu günde iki kez 250 mg'dır. Ağır inflamasyon formlarında, 500 mg'a çıkarmak mümkündür.

Virüsler, bakterilerden farklı olarak, kendi sentezleme sistemlerine sahip değildirler, bu da onların bastırılmaları için ilaç seçimini zorlaştırır. Antibiyotikler, bu mekanizmaları kesin olarak bakterilerde bloke ederek hareket ederler. Virüsler ayrıca bir konakçı hücre sistemini sentezlemek için kullanılır. Bu nedenle, çoğu antiviral ilaçlar doğrudan parazit üzerinde hareket etmez, ancak insan bağışıklığının bağlantılarından birini aktive eder. Bu durumda, genellikle antiviral aktivitesi olan immünomodülatörler olarak adlandırılır.

Antiviral ilaçlar

Anjina ile, aşağıdaki ilaçlar reçete edilir:

 1. Amantidin. Kapsüller, tabletler şeklinde üretilmiştir. Virüsün kafese girmesini önler. Amantidin içeren müstahzarların farklı isimleri olabilir: midantan, neomidantan, simetri, viregit. Bununla birlikte, hepsi aynı hap içinde aktif maddenin özdeş bir konsantrasyonunu içerir - 100 mg. İlaç merkezi sinir sistemi, kardiyovasküler sistem, cilt geniş bir yan etki yelpazesine sahiptir, bu nedenle kesinlikle doz ile uymak için gereklidir. Bir günde 600 mg'dan fazla maddeyi, bir kez - 200 mg'dan fazla olmamak kaydıyla izin verilir.
 2. Rimantadin. Bir önceki maddeye kimyasal olarak ve etki mekanizmasına göre. 50 mg'lık bir dozajda tabletler halinde üretilir. Tedavi rejimi ayrı ayrı yapılır. İlaç boğaz ağrısının erken aşamalarında yüksek aktivite gösterir.

immünomodülatörler

Solunum hastalıkları ve özellikle anjin ile birlikte, aşağıdaki grupların etkili ilaçları olduklarını kanıtladılar:

 • Amiksin. İnsan bağışıklığı hücrelerinde, virüsü vücuttan uzaklaştırmayı amaçlayan bir reaksiyon dizisini tetikleyen interferonların oluşumuna neden olur. Ek olarak, amiksin, virüs alt birimlerinin sentezine ve patojenin reprodüksiyonuna (çoğalmasına) müdahale eder. İlaç 7 yaşından itibaren çocuklarda akut solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisi için uygundur. Yetişkinler için resepsiyon şeması, hastalığın ilk 2 gününde günde 1 tabletin bir girişidir ve sonraki 48 saatlik bir aralıkta bir başka 4'ün eklenmesidir. Çocuklar için, ilaca 1, 2, 4 gün tedavi başına 1 tablet reçete edilir.
 • Kagatsel. Özellikle virüslere karşı aktif "geç" interferon sentezini uyarır. Tedavi süresi 4 gün sürer, ilaç günde üç kez alınır. Yetişkinlerin ilk iki günü, bir seferde 3 tablet içmelidir, 6 yaşından büyük çocuklar. Takip eden günlerde, resepsiyon başına 1 tablet alınır. 3 ila 6 yaş arası çocuklar ilacı ilk 2 gün iki kez, diğeri ise 1 kez içmelidir.
 • Viferon. İnsan interferonunu içeren karmaşık bir ilaçtır. Ayrıca (forma bağlı olarak) vitamin C, E mevcut olabilir. Ilacın yaş sınırlaması yoktur. Doz ve tedavi rejimi, vücut ağırlığına, hastanın durumuna, patojen tipine ve enfeksiyonun ciddiyetine bağlı olarak ayrı ayrı hesaplanır. İlacın yan etkileri nadirdir ve alerjik reaksiyonlarda ifade edilir.
 • Izoprinozin. İlaç 3 yaşından büyük çocuklarda ARVI tedavisinde kullanım için tavsiye edilir. Lenfositlerin aktivitesini arttırır (bağışıklık hücreleri) ve antikorların sentezini uyarır. İzoprinosin, sindirim sisteminde iyi bir emiciliğe sahiptir, oral uygulama için tablet formunda mevcuttur. Dozaj günde 50 mg / kg'dır, ilaç 3-4 alımında alınır.

Sıklıkla, immünomodülatörler, sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde viral anjin ve diğer akut solunum yolu enfeksiyonlarını önlemek için önleyici bir önlem olarak reçete edilir. Ancak, bazı modern doktorlar bu uygulama hakkında olumsuzdur. Bu ilaçları aldıktan sonra bağışıklık sisteminin, alerjilerin gelişimini provoke edebilen, daha da kötüleştiren, otoimmün hastalıkların seyrini zorlaştırabilecek bir aktivite artışı durumuna girmesi gerçeği.

Topikal preparatlar

Yerel terapi bazen genel olarak tercih edilir ve her durumda iyi bir şekilde tamamlar. Etkilenen bademcikler üzerinde bir nokta etkisi olduğunda, tüm organizma için komplikasyon riski yoktur, yan etkiler, alerjik reaksiyonların daha düşük bir olasılığı.

Önemli! Lokal terapinin önemli bir dezavantajı, anjina durumunda ikincil bir ölçüm olarak değerlendirilmesine izin veren düşük etkinliğidir.

Bir tedavi aracı olarak, kimyasal olarak sentezlenmiş ve doğal preparatları ayırmak gelenekseldir.

Anjina lokal tedavisi için sentetik ilaçlar

En etkili ve zararsız aşağıdaki antiseptik ilaçları içerir:

 1. Furatsilin. Çözeltinin kendi kendine üretimi için tabletler şeklinde veya hazır, sıvı halde üretilir. Bakteriyel proteinlerin denatürasyonuna neden olur. Boğazınızı durulamak için anjin kullanıldığında.
 2. Strepsils. Bu resorpsiyon için bir tablettir. Antimikrobiyal (bakteri ve mantar parazitlerinin zarlarını tahrip eder) ve zarflama etkisi vardır. Semptomların şiddetini azaltır (rahatsızlık ve boğaz ağrısı). 5 yaş üstü çocuklar için uygundur. Doz - 2-3 saat içinde 1 tablet, ancak günde 8'den fazla değil.
 3. Miramistin. İlaç iltihaplanmayı giderir ve bakteri ve mantarların zarlarına bağlanarak ölümüne yol açar. Bu hamilelik sırasında çocuklukta kullanılmak üzere yerel olarak hareket eden en iyi ilaçlardan biridir. Solüsyon halinde mevcut olan sprey nozul dahildir. Bademcik iltihabı ile günde üç kez durulama veya su boğaz için kullanılır. İlaç dermal ve mukoza zarlarından nüfuz etmez, bu nedenle, dıştan uygulandığında, simbiont mikroflorayı olumsuz etkilemez.
 4. Geksoral. İki formda mevcuttur: bir alkollü durulama çözeltisi, soluma için bir aerosol. İlk durumda, ilave dilüsyon gerekli değildir. İlaç günde iki kez kullanılır. Heksoral bakteri metabolizmasının belirli aşamalarını bastırır, böylece hayati işlevlerini engeller. Önemli miktarda çözelti yutulursa, sindirim sistemine emildiğinde toksik etkisini önleyen kusma meydana gelir.
 5. Anti-anjina. Resorpsiyon için bir sprey ve tablet şeklinde üretilmiştir. İki ana bileşenden oluşur: antibakteriyel özelliklere ve tetrakain anesteziklerine sahip klorheksidin. Sprey çocuklarda günde 6 defaya kadar yetişkinlerde kullanılır - 3'e kadar - günde 3 tablet - 3-6, düzenli aralıklarla alınması gerekir.

Doğal ilaçlar

Angina tedavisi için doğal hammaddelerden (sürgünler ve bitki kökleri, arıcılık ürünleri, vb.) Hazırlanan preparatlar seçilebilir:

 • Chlorophyllipt. Durulama için tabletler ve çözeltiler şeklinde üretilmiştir, inhalasyonlar. Preparat, anti-enflamatuar, yara iyileştirici ve antiseptik etkiye sahip olan okaliptüs yapraklarının aktif bileşenlerini içerir. Klorofilit, çoğalmasını, özellikle stafilokokları etkileyerek büyümelerini durdurur. İlacın alınma süresi 1-2 haftadır, ilaçların sıklığı günde 3-4 kezdir.
 • Hemşirelik ücretleri 1 ila 4 arasındaki sıra sayıları olan ilaçları kullanabilirsiniz. Bunlar çeşitli şifalı otlar içerir. Onları uygulayarak, durulama için bir kaynatma yaparak, günde 3-4 kez 1-2 hafta. Bitkilerin toplanmasında kullanılan fitoesterler - doğal antibakteriyel bileşikler, ek olarak balgam ayrışmasına katkıda bulunur ve bunun vücuttan uzaklaştırılması, bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Hemşirelik ücretleri pürülan tonsillit için iyidir, onların seyrini kolaylaştırır.
 • Proposol-H. Bir nebulizer ile balonlarda aerosol şeklinde üretilmiştir. Ilacın ana bileşeni propolistir. Propolisin antiseptik ve antiinflamatuar özelliklerini belirler. Boğazın sulanması, yemeklerden en az 30 dakika önce günde 6 kez yapılır. Kursun süresi 7-10 gündür.

Anjinada h2-histamin blokerlerinin kullanımı

Antihistaminikler hastalığın semptomlarını hafifletmek için kullanılır. Enflamasyonun klinik belirtilerinin şiddetini azaltır - şişlik, şişlik, balgam oluşumu, kaşıntı ve boğazda yanma. Anjina reçete ile:

 1. Difenhidramin. Tabletler şeklinde üretilen, hipo-duyarlaştırıcı, analjezik bir etkiye sahiptir. Uyuşukluğa, uyuşukluğa neden olabilir. Bebekleri tedavi etmek için bile kullanılır. Doz, hastanın yaşına, alma amacına ve ilacın nasıl uygulandığına bağlıdır.
 2. Suprastin. Yüksek hızlı ilaç, etki yönetiminden sonra 15-30 dakika içinde gelir. Maksimum doz günde 20 mg / kg'ı geçmemelidir. Girişte, ilgilenen hekimin tavsiyeleri tarafından yönlendirilmelidir, tk. talimatlar genellikle alerjilerin tedavisi için şemaları göstermektedir.
 3. Tavegil®. İlaç uzun bir etkiye sahiptir: etkisi 12 saate kadar korunur. Resepsiyon, yemeklerden önce günde iki kez yapılır. 12 yaşın altındaki çocuklara bir seferde, daha büyük yaşta - bir bütün olarak 0,5 tablet reçete edilir.

Kompleks terapi, vücuttaki temel sistemlerin kontrolü ile birleşince, anjina ile hızlı bir şekilde ve gereksiz komplikasyonlara neden olur. Hastalığı ciddi şekilde tedavi etmek ve tüm reçete yazan doktorun talimatlarına uymak önemlidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Ne anjinle yiyemezsin, ne yiyebilirsin?

Anjina ile ilgili temel sorunlardan biri beslenme olacaktır. Boğazdaki ağrı sadece yemek yeme arzusuna katkıda bulunmaz, aynı zamanda besin alımını da önemli ölçüde engeller.

Çocuklarda anjin için hangi ilaçları seçmeliyim

Çocukluk çağında, bebekte bile anjin oluşabilir, ancak bu patolojinin en sık gelişmesi yaşı 3 yaş ve üzerindedir. Çocuklar için anjin için İlaçlar doktora seçmeliyim: değil her ebeveyn bir bakteri akut bademcik farenjit, viral boğaz ağrısı kendinizi ayırmak yanı sıra Laküner tonsillitli ayırt edebilir.