Loading

Çocuklar için etkili antiviral ilaçlar

Her yıl, soğuk havaların başlangıcıyla birlikte, bakıcı ebeveynlerin endişeleri için başka bir nedeni var - çocuklarını ARI, ARVI veya influenza mevsimsel salgınından nasıl koruyacakları? Çocuğun virüsü zaten almış olması halinde, çocuğun organizmasının virüsle daha hızlı başa çıkmasına ve ciddi komplikasyonlardan kaçınmasına nasıl yardımcı olunur? Bebekler, küçük çocuklar, okul öncesi ve büyük çocuklar için en etkili antiviral ilaçlar daha fazla öğreneceksiniz.

Çocuklara antiviral ilaçlar vermem gerekiyor mu?

Modern eczanelerin rafları, soğuk ve çok etkili antiviral ilaçların kullanıldığı, hem ucuz hem de uygun olmayan bir fiyatla, soğuk algınlığı tedavisi için fonlarla doludur. Ama nasıl yardımcı olacaklarını ve bu tür tabletleri çocuklara vermeye değip değmeyeceğini nasıl anlayabiliriz? Dışarıdan böyle bir müdahale çocuğun bağışıklığına zarar veriyor mu? Bu önemli soruları cevaplamak için öncelikle bir virüsün ne olduğunu, vücuda girdiğinde nasıl davrandığını, bağışıklık sisteminin istilaya nasıl tepki verdiğini ve antiviral ilaçların nasıl yardımcı olabileceğini anlamanız gerekir.

Bu ilginçtir: Virüs, bir protein zarfında kapsüllenmiş bir dizi nükleik asit olan yaşamın hücre dışı bir mikroskobik şeklidir. Kendi metabolizmasına sahip olmayan ve sadece ölümle birlikte vücut kurbanının hücrelerinde üreyen enfeksiyöz bir parazittir.

Bir virüs bulaştığımızda, aşağıdaki işlemler gerçekleşir:

Virüsün DNA'sı veya RNA'sı, özel enzimlerin yardımıyla hücrelere nüfuz eder, genomlarına yerleşir ve fizyolojik işlevler yerine "kendileri için çalışmaya" zorlar;

Çoğalmaya başlar - yeni viral parçacıkların sentezi;

Parçacıklar, yaşamsal kaynaklarını tükeninceye kadar hastalıklı hücrelerin sitoplazmasında üretilir ve biriktirilir;

Hücre ölümü, hücre zarlarının kopması ve virüsün dışarı akışı vardır;

Yeni viral partiküller komşu sağlıklı hücrelere nüfuz eder, enfeksiyon ilerler.

İnsan bağışıklık sistemi, aşağıdaki "silah" türleriyle karşı karşıya kalabilir:

İnterferon, vücudumuzun hücreleri tarafından iltihaplanma ve vücut ısısının artması durumunda üretilen koruyucu bir proteindir. Patojenin hücrelere girmesine izin vermez;

Spesifik olmayan bağışıklık yanıtı, virüsün vücuda girmesine karşı bir reaksiyonun ilk aşamasıdır. İmmün yetersiz hücreler (makrofajlar ve lenfositler) viral partiküllere saldırır ve onları yuturur;

Özel bir immün yanıt, enfeksiyon kontrolünün ikinci aşamasıdır. Bu hücresel ve hümoral. Hücre için, virüs tarafından enfekte edilen hücreleri yok eden sitotoksik lenfositler yanıt verir. Virüsü tanıyan ve antikorların yardımıyla öldüren humoral-B-lenfositler için proteinler-immünoglobulinler tam olarak bunun kontrolü için yaratılmışlardır.

Bundan yola çıkarak bilim, üç eylem ilkesi ile antiviral ilaçlar geliştirdi:

Aşılar - vücudu virüslerle "tanıtır" ve belirli bir bağışıklık yanıtıyla gelecekteki muhtemel saldırılarına tepki vermeye izin verir, yani enfeksiyonu ilk aşamada yenmek ve hiç hastalanmamak;

İnterferon ve bunun indükleyicileri, hastanın vücudundaki interferon depolarını yenilerler veya kendi hücrelerini üretmeleri için uyarırlar, yani spesifik olmayan immün yanıtı kısaltırlar;

Etiyotropik araçlar - virüslerin hücrelere nüfuz etme, çoğalması veya dışa doğru (enzimleri ve üst üste binen iyon kanallarını inhibe etme) safhasını bloke eder. Bu grup, doktor reçetesine göre kesin olarak alınan yapay olarak üretilmiş kimyasalları içerir.

Çocuklar için etkili antiviral ilaçların bileşimi aşağıdaki kategorilere ayrılabilir:

İnterferonlar - Viferon, Grippferon, Lokferon;

Endojen interferonların indüktörleri - Cycloferon, Kagocel, Lavomax;

Nöraminidaz inhibitörleri - Tamiflu (oseltamivir), Relenza (zanamivir);

M2 kanal blokerleri - Remantadin, Amantadin;

Hemaglutininin spesifik bir inhibitörü, umifenovir (Arbidol, Immustat);

Homeopatik preparatlar - Ocillococcinum, Aflubin, Influcid;

Bitkisel özler, Echinacea, Immunal, Immunorm, Immunoflazid, Imupret.

Bu önemlidir: Sadece nöraminidaz ve M2 kanal blokerlerinin inhibitörleri klinik etkinliği kanıtlamıştır. Diğer antiviral ilaçların etkisi ya hiç kanıtlanmamıştır ya da insan vücudunda zordur ve sadece bir laboratuar test tüpünde gözlemlenir.

İnterferon'a gelince, spesifik olmayan immünitenin oluşumundaki önemli rolü şüphelere neden olmaz, fakat kuru interferon liyofilizat, burun damlaları, spreyler ve rektal fitiller şeklinde çocuklar için antiviral ilaçlar ne kadar etkilidir?

Cevap veriyoruz: verici veya rekombinant protein, organizma tarafından yalnızca parenteral uygulama ile (yani, gastrointestinal yolu atlayarak) tamamen metabolize edilecektir. Aynı zamanda, virüsün sadece vücuda girmesinden sonraki ilk 24-72 saat içinde üstesinden gelinmesine yardımcı olur. Ayrıca, interferon işe yaramaz, çünkü bağışıklık tepkisinin ilk fazı tamamlandı, nedensel ajan ilk olarak tanımlandı veya tanımlandı, ikinci faz-spesifik antikor-immünoglobulinlerin çalıştığı faz başladı.

Bu önemlidir: 38,5 dereceyi geçmezse, sıcaklığı düşürmeyin. Soğuk bir febrifüj ve ardından antiviral bir ilaca vererek, önce interferon üretmek için vücudunu "korusun" ve daha sonra bu proteinin yerine konmasını veya yapay olarak sentezini teşvik etmeye çalışın.

Çocuklarda immün sistemi uyarıcı antiviral ilaçların etkinliği daha da fazla soru ortaya çıkarmaktadır. Normal bağışıklığın stimülasyona ihtiyacı yoktur, “yukarı kaldırılmaya” gerek yoktur, yerine oturur. İmmunokompetan hücrelerin hiperaktivasyonu, öngörülemeyen komplikasyonların gelişimini tehdit etmektedir: onkolojik ve otoimmün hastalıklar. İlk durumda, sağlıklı hücreler mutasyona uğrar ve anormal olarak hızla çoğalır ve ikinci durumda, lenfositler ve makrofajlar kendi organizmalarının dokularına saldırır.

Bu önemlidir. Eğer çocuk aile öyküsü ya da otoimmün hastalık öyküsü (lösemi, romatoid artrit, multipl skleroz) öyküsüne sahipse, doktor reçete yazmadan asla immüno-uyarıcı verilmemelidir!

Çocuklar için vejetatif ve homeopatik antiviral ilaçlar, üreticilerin güvencelerini etkileyen immün sistemi uyarıcı etkilere sahip olsa da, örneğin endojen interferonların indükleyicilerinden daha az potansiyeldir. Bununla birlikte, bu ifade homeopatik ilaçların ve bağışıklığın arttırılması için bitki ekstrelerinin doğallığına değil, neredeyse tamamen faydasızlıklarına dayanmaktadır. Çocuklar için bu tür antiviral ilaçlar hakkındaki yorumlar “iyi yardım” dan “rüzgara karşı para” arasında değişir ancak komplikasyonlar ve yan etkiler hakkındaki şikayetler neredeyse hiç gerçekleşmez.

Bu nedenle, influenza ve ARVI mevsimsel epidemileri sırasında çocuk antiviral ilaç vermek gerekli midir? Bebek genellikle hasta ve anaokulu özlüyorsa, kendi sınıf arkadaşları arasında soğuk algınlığı hakkında bilgi edinin sonra, yerel bağışıklığı güçlendirmek için eczanede interferon satın almak için mantıklı. Zaten okula giden büyük bir çocuk, önleyici olarak Remantadin verilebilir. Homeopatik ve bitkisel antiviral ilaçların çocuklarda soğuk algınlığının önlenmesi ve tedavisi açısından etkinliğini tartışmanın bir anlamı yoktur - burada her şey çok özneldir.

Çocuğun zaten hasta olduğu duruma gelince, o zaman özellikle bebekler söz konusu olduğunda, haplar için eczane, ama randevu için doktor için koşmamalıdır. Bakteriyel enfeksiyonu viral “görerek” ayırt etmek, semptomlarla, hiçbir ebeveyn bunu yapamaz. Genel olarak "soğuk algınlığı" kavramının altında, farklı etiyolojiye sahip, potansiyel olarak tehlikeli çeşitli hastalıklara ihtiyaç vardır ve bunlar laboratuar teşhis ve hedefe yönelik tedavi gerektirir. daha tabletler alım: çocuk nihayet soğuk uzamış düzenlenen umuduyla antiviral ilaçlar, bağışıklık sistemi uyarıcıları ve hatta antibiyotik - sadece savurgan değil, aynı zamanda cezai onun sağlığı ile ilgili olarak.

1 yaşın altındaki çocuklar için antiviral ilaçlar

İsim ve benzetme

Endikasyonlar ve dozaj

Kontrendikasyonlar ve yan etkiler

Yaklaşık fiyat (rub.)

İnsan gamma interferonuna karşı saflaştırılmış antikorlar

Akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının önlenmesi için

1 aydan büyük çocuklar: Tedavi için günde 1 tablet: semptomların başlangıcında ilk iki saat içinde 1 tablet her 30 dakikada, sonra 1 tablet günde 3 kez

Laktoz intoleransı (ilacın yardımcı bileşeni)

Yan etkisi yoktu

(damlalar, dil altı tabletleri)

Homeopatik: centiyana, anconite, bryony dioecious, demir fosfat, süt asidi

Bir yıla kadar çocuklar: 1/4 tablet veya 1 damla

1-12 yaş arası çocuklar: 1/2 tablet veya 5 damla

Gençlere ve yetişkinlere: 1 tablet veya 10 damla. Hastalığın ilk 2 gününe kabulün çokluğu - günde 8 defa, sonra - 3 kez

İlaç bileşenlerine bireysel hoşgörüsüzlük

Olası artan salivasyon

Homeopatik: Hamomilla, belladonna, dulcamara, plantago, pulsatilla, kalsiyum armonika

ARVI ve ağrılı diş çıkarma ile

6 aya kadar olan çocuklar: 1 mum günde 2 kez;

6 aylık çocuklar vücut sıcaklığında 37.5 ° C'nin üzerinde 1 mum günde 4 kez; 38 ° C'nin üzerinde bir vücut sıcaklığında günde 6 defaya kadar 1 mum için. Vücut ısısının normalizasyonu ile 1 mum 3-4 gün boyunca günde 1-2 kez

İlaç bileşenlerine bireysel hoşgörüsüzlük

Belki de hastalığın semptomlarının geçici olarak alevlenmesi, alerjik reaksiyonlar

İnterferon alfa-2b rekombinant, süpozituvarlar

150 000 IU, 500 000 IU,

Viral ve bakteriyel enfeksiyonlarda

7 yaşından küçük çocuklar, yenidoğan ve prematüre, 1 fitil 150 000 ME dahil olmak üzere günde 3 kez, her 8 saatte 5 gün;

7 yaşından büyük çocuklar: 1 fitil 500 000 IU günde iki kez 12 günde bir 12 saat

Interferonlar, otoimmün hastalıklar, şiddetli alerjilere bireysel hoşgörüsüzlük

Deride kaşıntı ve döküntü şeklinde alerjik reaksiyonlar mümkündür.

Analoglar: Proteflazide, Flavozid

Turna ve karasal kaplumbağa özü

ARVI ve grip ile 2 hafta boyunca günde iki kez

Bir yıla kadar çocuklar: 0.5 ml;

1-2 yaş arası çocuklar: 1 ml;

2-4 yaş arası çocuklar: 1.5 ml;

4-6 yaş arası çocuklar: 3 ml;

6-9 yaş arası çocuklar: 5 ml;

9-12 yaş arası çocuklar: 6 ml

İlaç bileşenlerinin bireysel intoleransı, mide ve duodenal ülser, otoimmün hastalıklar

Olası kusma, baş ağrısı, ishal, mide bulantısı, karın ağrısı, ateş

Analoglar: Lokferon, Inferon

İnterferon lökosit insan

Akut solunum yolu enfeksiyonları ve gripte, çözelti intranazal olarak uygulanır.

1 aydan küçük çocuklar: Flagellum başına 3 damla, günde 4-6 kez 10 dakika burun delikleri içine yerleştirin, 1 yaşın altındaki çocuklar: Her burun geçişinde 1 damla günde 4-6 kez;

1 yaşından büyük çocuklar: Günde 3-5 damla günde en fazla 6 kez

Lökosit donör interferon, alerji, yan etkiler ve istenmeyen etkileşimler açısından rekombinantdan (suni) daha tehlikelidir

Olası cilt döküntüsü, baş ağrısı, mide bulantısı, uyuşukluk, ateş

(burun ve sprey içinde düşer)

Interferon alfa-2b insan rekombinantı

ARVI ve grip ile

1 yaşın altındaki çocuklar: Her burun deliğine günde 1 kez 1 damla;

1-3 yaş arası çocuklar: Günde 4 kez 2 damla veya 1 enjeksiyon;

3-14 yaş arası çocuklar: Günde 5 kez 3 damla veya 2 enjeksiyon

Interferonlar, otoimmün hastalıklar, şiddetli alerjilere bireysel hoşgörüsüzlük

Alerjik reaksiyonlar kaşıntı, döküntü, hapşırma, lakrimasyon şeklinde mümkündür.

Viral etiyolojinin riniti ve gripten korunma ile

Her yaştan çocuklar burun geçişlerini günde 2-3 kez yağlayın

Oksine karşı bireysel hoşgörüsüzlük

Burunda ve burun akıntısında olası yanma

(granüllü tüpler)

Homeopatik: anas barbarium, hepatit ve cordis özü

Akut solunum yolu viral enfeksiyonu ve hafif ve orta şiddette influenza ile

1 yaşına kadar olan çocuklar Bir tüpün içeriğini suda çözün ve günde 2-3 kez verin

1 yaşından büyük çocuklar 6 saat aralıklarla rassasyvat 1 doz granül 2-3 kez verin

İlaç veya laktoz bileşenlerine bireysel hoşgörüsüzlük

Nadir durumlarda, alerjik reaksiyonlar mümkündür, başka hiçbir yan etki bildirilmemiştir

(Solüsyon ve burun spreyi)

Solunum yolu viral enfeksiyonlarının profilaksisi ve tedavisi için günde 1 kez

1 yaşın altındaki çocuklar: Her bir burun geçişinde 1 damla çözelti;

1-6 yaş arası çocuklar: Herhangi bir burun deliğine 1 enjeksiyon;

7-14 yaş arası çocuklar: Her burun deliğine 1 enjeksiyon

Tonomojen, otoimmün hastalıkların bireysel hoşgörüsüzlüğü.

Alerjik reaksiyonlar, on kat fazla doz ile mümkündür, bazen grip benzeri bir sendrom gelişir

İnsan gamma interferonuna karşı antikorlar afinite ile saflaştırılmış, histamin afinitesi saflaştırılmış antikorlar, saflaştırılmış CD4 afinitesine karşı antikorlardır.

Akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının tedavisi için

6 aylık çocuklar İlk 2 saat boyunca ilaç her 30 dakikada bir verilir, daha sonra ilk gün, düzenli aralıklarla 3 kez daha verilir. İkinci günden ve sonra günde 1 tabletten 3 defa. Viral bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için - günde 1 tablet

İlaç bileşenlerine bireysel hoşgörüsüzlük

Alerjik reaksiyonlar mümkündür

1 yıldan 2 yıla kadar olan çocuklar için antiviral ilaçlar

İsim ve benzetme

Endikasyonlar ve dozaj

Kontrendikasyonlar ve yan etkiler

Yaklaşık fiyat (rub.)

Analoglar: İmmünom, Estifan, Ekinezya Lycidum, Echinacea Hexal

Suyu çim Echinacea purpurea

Komplike olmayan akut viral enfeksiyonlarda bağışıklığı güçlendirmek

1 yaşından büyük çocuklar:

Günde 3 kez 1 ml çözelti.

Uyarı: tabletler 4 yaşın üstündeki çocuklar içindir

Sistemik ve otoimmün hastalıklar, ailenin bitkilerine alerjisi

Olası cilt döküntüsü, baş dönmesi, bronkospazm, nefes darlığı, anafilaktik şok

Althea kök, atkuyruğu, civanperçemi ve karahindiba, papatya çiçeği, ceviz yaprağı, meşe kabuğu

Solunum yolu viral enfeksiyonlarının, üst solunum yollarının akut ve kronik hastalıklarının önlenmesi ve tedavisi için

1 ila 2 yaş arası çocuklar 1-3 haftada 3 kez 3 damla

İlaç bileşenlerine bireysel hoşgörüsüzlük

Nadir durumlarda, alerjik reaksiyonlar gelişebilir

Grip tip A'nın önlenmesi ve tedavisi için

1 yaşından büyük çocuklar: 1 gün içinde günde 3 kez 10 ml (2 çay kaşığı) şurup; 2. ve 3. günlerde günde iki kez 10 ml; 4 günde 10 ml günde bir kez.

Dikkat: tabletlerde rimantadin 7 yaşından itibaren çocuklara izin verilir

Rimantadin, karaciğer ve böbrek hastalığına karşı bireysel hoşgörüsüzlük, epilepsi

Olası cilt döküntüsü, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, şişkinlik, baş dönmesi, uykusuzluk

İnfluenza A ve B'nin tedavisi ve önlenmesi için

1-2 yaş arası çocuklar: 1 doz (12 mg / ml) bir tozdan veya açık bir kapsülden günde 2 kez hazırlanan bir süspansiyon;

tedavi süresi 10 gün

Dikkat: Özel endikasyonlarda 6 aydan itibaren uygulama yapılabilir.

Böbrek yetmezliğinin terminal aşaması, oseltamivir'e duyarlılık artışı

Muhtemel mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, uykusuzluk, nöbetler, artan sinir uyarılabilirliği, depresyon

(şurup, kapsül, toz)

Alfa-glutamil-triptofan sodyum (timojen), askorbik asit (C vitamini), bendazol hidroklorür (dibasol)

İnfluenza ve ARVI'nın kompleks tedavisinde ve tedavisinde

1 yaşından büyük çocuklar: 4 ardışık gün boyunca günde 3 kez şurup 2 ml.

Dikkat: Kapsüller 6 yaş ve üstü çocuklar içindir.

Tromboflebit, ciddi hipotansiyon, diabetes mellitus, mide ülseri, ürolitiazis

Olası ürtiker ve kan basıncında kısa süreli bir azalma

3 yaşından büyük çocuklar için antiviral ilaçlar

İsim ve benzetme

Endikasyonlar ve dozaj

Kontrendikasyonlar ve yan etkiler

Herpes virüsünün karmaşık terapisinin bir parçası olarak, su çiçeği, liken, sitomegalovirüs

3-6 yaş arası çocuklar: 1/2 sekmesinde. Günde 3 kez.

6-12 yaş arası çocuklar: 1 sekme. 5-21 gün boyunca günde 3 kez.

Merhem 1 yıl izin verilir

Bireysel laktoz intoleransı, ilacın bileşenlerine aşırı duyarlılık

Nadir durumlarda, alerjik reaksiyonlar mümkündür

(tabletler, kapsül tozu)

Analogları: Arpefly, Arpetolide, Arpetol, Immustat

Umifenovir (metilfeniltiyometil-dimetilaminometil-hidroksibromoindol karboksilik asit etil ester)

Rotavirus enterik enfeksiyonların kompleks terapisinin bir parçası olarak akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının ve influenza'nın önlenmesi ve tedavisi için.

3-6 yaş arası çocuklar: Günde 1-3 mg;

6-12 yaş arası çocuklar: Günde 1-3 kez 100 mg;

12 yaşından büyük çocuklar: Günde 1-3 kez 200 mg

Umifenovir bireysel hoşgörüsüzlük

Nadir durumlarda, alerjik reaksiyonlar mümkündür

Deniz topalak yaprakları

Akut solunum yolu viral enfeksiyonları, influenza A ve B, adenovirüs ve sitomegalovirüs enfeksiyonu, herpes, liken, suçiçeği önlenmesi ve tedavisi için

3-12 yaş arası çocuklar: 1 tablet günde 2-3 kez;

12 yaşından büyük çocuklar: 1 tablet günde 3-4 kez.

Merhem - 1 aydan

Ilacın aktif bileşenine aşırı duyarlılık

Nadir durumlarda, alerjik reaksiyonlar mümkündür

İnosin pranobeks (bir ila üç oranında 1-dimetilamino-2-propanol-4-asetilaminobenzoat ile bir inosin bileşiği)

ARVI, influenza, herpes, liken, kızamık, suçiçeği, papilloma, mononükleoz, sitomegali, molluscum contagiosum'un önlenmesi ve tedavisi için

3 yaşından büyük çocuklar: 3-4 seans için günde 5 kilogram başına 1/2 tablet (50 mg)

Ürolitiyazis, gut, aritmi, ağır böbrek yetmezliği, vücut ağırlığı az 15 kg

Muhtemel bulantı, kusma, ishal, kaşıntı, poliüri, uykusuzluk, baş ağrısı, halsizlik

Homeopatik: aconite, bryony dioecious, fosfor, ipecacuana, punctate kemikler, gelsemi dökmeyen

ARVI ve grip hastalığının önlenmesi ve tedavisi için

3-6 yaş arası çocuklar: 1 sekme. ya da iyileşme başlangıcından önce her 2 saatte bir 10 damla, sonra 1/2 sekmesi. ya da günde 10 kez 10 damla;

6-12 yaş arası çocuklar: 1 sekme. ya da her saat 10 damla (ama günde en fazla 8 kez), sonra günde 3 kez;

12 yaşından büyük çocuklar: 1 sekme. her saat (ama günde en fazla 12 kez), sonra 2 sekmesi. İyileşmeye kadar günde 3 kez

İlaç bileşenlerine bireysel hoşgörüsüzlük

Kaşıntı ve ürtiker şeklinde çok nadir görülen alerjik reaksiyonlar

Kagocel (karboksimetilselülozlu gossipol kopolimer)

ARVI, influenza, herpes virüsünün tedavisi ve önlenmesi için

3-6 yaş arası çocuklar: İlk 2 gün 1 sekme. Günde 2 defa, sonra 1 sekmesi. 2 gün daha bir gün;

6 yaşından büyük çocuklar: İlk 2 gün 1 sekme. Günde 3 kez, sonra 1 sekmesi. Günde 2 kez 2 gün

Bireysel laktoz intoleransı, ilacın aktif bileşenine aşırı duyarlılık

Olası yerel ve genel alerjik reaksiyonlar

Kadife Amur ve kadife Laval yapraklarının özü

Herpes virüsleri, hepatit, kızamık, liken, suçiçeği tedavisi için.

3-6 yaş arası çocuklar: 0,05-0,1 g günde 2-3 kez.

6 yaşından büyük çocuklar: günde 0.1 g için 2-3 kez, tedavinin seyri 7-21 gün

Akut karaciğer yetmezliği, ilacın bileşenlerine aşırı duyarlılık, kolestaz

Nadir durumlarda, alerjik reaksiyonlar mümkündür

Homeopatik: Vincetoxicum Hirundinaria, Kükürt

Soğuk algınlığı ve grip tedavisinde

3 yaşından büyük çocuklar: 1 tablet her 15 dakikada bir üst üste 2 saat, sonra 2-3 hafta boyunca günde 3 kez

Bireysel laktoz intoleransı veya ilaç bileşenleri

Alerjik reaksiyonlar mümkündür

4-7 yaş arası çocuklar için antiviral ilaçlar

İsim ve benzetme

Endikasyonlar ve dozaj

Kontrendikasyonlar ve yan etkiler

Yaklaşık fiyat (rub.)

Analoglar: Lavomax, Tilaxin, Tiloram

ARVI ve grip ile

7 yaşından büyük çocuklar: Üst üste 3 gün boyunca günde bir kez 60 mg (1 tablet). Kurs dozu, komplike bir enfeksiyon durumunda 240 mg'dır (3 tablet), 240 mg (4 tablet)

Tilorone'ye karşı aşırı duyarlılık

Olası dispeptik bozukluklar, titreme, alerjik reaksiyonlar

Vitaglutam (pentandioik asit imidazoliletanamid)

ARVI ve grip ile

7 yaşından büyük çocuklar: Hastalığın semptomlarının başlangıcı ile birlikte 5-7 gün boyunca günde bir kez 1 kapsül (60 mg)

Vitaglutamın bireysel intoleransı

Alerjik reaksiyonlar mümkündür

(tabletler, fitiller, liyofilizat)

Bakteriler, virüsler ve mantarların neden olduğu akut ve kronik hastalıkların karmaşık tedavisinde

6 yaşından büyük çocuklar: oral, parenteral, intranazal veya rektal olarak. Doz, yöntem ve uygulama takvimi, teşhise bağlı olarak doktor tarafından belirlenir.

Polioksidonyuma karşı aşırı duyarlılık

Parenteral tedavi yolu ise, enjeksiyon bölgesinde alerjik reaksiyonlar ve ağrı olabilir.

(ekli inhaler ile toz)

İnfluenza A ve B'nin tedavisi ve önlenmesi için

5 yaşından büyük çocuklar: İlk semptomlardan 5 gün boyunca 2 kez inhalasyon (5 mg)

Bireysel intoleransı zanamivir, anamnezde bronkospazm

Olası lokal ve genel alerjik reaksiyonlar, boğulma

(tabletler, drajeler, şurup)

ARVI ve grip hastalığının önlenmesi ve tedavisi için

7 yaşından büyük çocuklar: Kg başına 5 mg remantadin vücut ağırlığı günde 1 kez. Maksimum günlük doz 150 mg'ı geçmemelidir

Karaciğer ve böbreklerin akut ve kronik hastalıkları, tirotoksikoz, rimantadine karşı aşırı duyarlılık

Olası bulantı, alerjik reaksiyonlar, ağız kuruluğu, baş ağrısı, uykusuzluk

Çift iplikçikli ribonükleik asit Saccharomyces serevisiae sodyum tuzu

Grip, SARS ve herpes tedavisi ve önlenmesi için

7 yaşından büyük çocuklar: intramüsküler olarak, 1 ml% 0,5 prokain solüsyonu başına 8 mg liyofilizat, bir kez uygulandığında, daha sonra ateşin devam etmesinden 2 gün sonra, kurs için maksimum - 2-4 enjeksiyon

Şiddetli karaciğer ve böbrek hastalığı, bireysel hoşgörüsüzlük

Enjeksiyondan sonra sıcaklıkta kısa süreli artış

(tabletler, çözelti, merhem)

Grip, ARVI ve herpes tedavisi için

4-6 yaş arası çocuklar: Günde 1 tablet;

7-11 yaş arası çocuklar: Günde bir kez 2 tablet;

12 yaşından büyük çocuklar: Günde 3 tablet

Karaciğer sirozu, bireysel hoşgörüsüzlük

Alerjik reaksiyonlar mümkündür

Hangi antiviral ilaçlar çocuklara vermemelidir?

Çocuklar için önerilmeyen etkili antiviral ilaçlar, ya büyüyen organizma üzerindeki etkinin yetersiz olması ya da istenmeyen yan etkilerin ortaya çıkma ihtimalinin yüksek olmasından kaynaklanmaktadır.

Bu kategori şunları içerir:

Adapromin-A-Propil-1-adamantil-etilamin hidroklorür, A / H / 3N2 ve B gibi influenza virüslerine karşı antiviral aktiviteye sahiptir;

Amantadin (Midantan, Neo Midantan, Gludantan, PK-Merz) - Adamantan-1-amin, antiviral ve antiparkinson etkisine sahiptir;

Yodantipirrin - 1-fenil-2,3-dimetil-4-iyodoprazolon, anti-inflamatuar, immünostimulasyon ve interferonogenic etki üretir, 14 yaşından büyük çocuklarda kullanım için izin verilir;

Neovir - oksodihidroakridinilasetat sodyum, geniş bir viral etiyoloji hastalıkları kombinasyon terapisinde bir immünostimulatlama maddesi olarak kullanılır;

Ribavirin (Trivorin) - 1 - [(2R, 3R, 4S, 5R) -3,4-dihidroksi-5-gidroksimetiloksolan-2-il] -1 H-1,2,4-triazol-3-karboksamid, tedavi etmek için kullanılabilir viral hepatit;

Triazavirin - dihidrat 18 yıllık bir grip ile sadece hasta atanan 2-metiltiyo-6-nitro-1,2,4-triazolo [5,1-c]-triazin-7-on 1,2,4 sodyum tuzudur.

Ancak, yukarıdaki tablolarda gördüğünüz çocuk antiviral ilaçlar arasında son yıllarda tehlikeye giren ilaçlar bulunmaktadır. Çift kör kontrol ortamında yürütülen bilimsel araştırmalardan bahsediyoruz.

Aynı teşhisi olan büyük bir hasta grubu alınır ve test edilen ilaç sayısına göre bir alt gruba göre alt gruplara ayrılır. Deney boyunca, ne kendileri, ne de hapları veren doktorlar bile, ilacın nerede olduğunu veya kuklanın nerede olduğunu bilmemektedir. Çalışmanın sonunda, bununla ilgili veriler açıklanmış ve test edilen ilaçların etkililiği ve yan etkileri analiz edilmiştir.

Bu nedenle, çocuklar için modern antiviral ilaçların çoğu hiç bu şekilde test edilmemiştir. Ve test edilen ilaçlar arasında, herhangi bir etki göstermeyen ve hatta test edilen insanların vücudu üzerinde zararlı bir etki gösterenler vardı. Bu neden oluyor?

Çünkü eczacılık, kârlı milyarlarca büyük bir iştir. Ve viral enfeksiyonlar salgınların sebebidir. Gelişmiş ülkelerdeki bazı antiviral ilaçlar hükümet düzeyinde lobize edilmekte ve başka bir "kuş" veya "domuz" gribinin salgınıyla dünyayı yuttuğunda devlet parası tarafından tonlarca satın alınmaktadır.

Bu, çocuğunuz için bir antiviral reçete yazarken bir pediyatristin tavsiyesini görmezden gelmeniz gerektiği anlamına mı geliyor? Tabi ki değil, ama bu uyuşturucuların bazılarına dair şu anda uyuşmayan bilgileri öğrenirseniz çok daha sakin olacaksınız. Neyse ki çok azı var.

Amiksin

Bu ilaç, ABD'de son yüzyılın 80 yılında, hayvanlar üzerindeki test aşamasında bile yasaklanmıştır. Deney farelerinde retinal demet, karaciğer lipidozu ve diğer ciddi patolojiler gözlemlenmiştir. Avrupa Birliği ülkelerinde, tylorone'ye dayanan antiviral ilaçlar da kullanılmamaktadır.

Açık kaynaklarda, bu maddenin insanlarda test edilmesi sonuçları vardır: 14 hastadan oluşan küçük bir grupta, tiloron, iki hastada retinopati ve keratopatiye neden oldu. Doğru, göz dokularındaki yıkıcı değişiklikler tersine çevrilebilirdi ve görme yeteneği için ölümcül sonuçlara yol açmadı.

Bundan en adil sonuç şudur: Tylorone, Amiksin ve analoglarının güvenliğini ve etkinliğini güvenilir bir şekilde değerlendirmek için bugün yeterince çalışılmamıştır (aslında, insan bağışıklığı).

Arbidol

Bu ilacın etken maddesi, umifenovir, Rusya'da icat etti. Yabancı araştırmacılar Çin'de 2004 yılında yapılan yenilik ve araştırmada aktif ilgilenen, SARS umifenovir etkinliği ile 230 hastalık bir grubu (o bütün sayıları ve Ingaverinu Tamiflu kayıp) teyit edilmemiştir. 2008 yılında gerçekleşen yerli test, Arbidol kötü Viferon (rekombinant interferon-alfa ile birlikte fitil) daha hastalığın ilk aşamasında, insan vücudunda viral enfeksiyonun geliştirme durur gösterdi.

Bununla birlikte, 2010 yılında Arbidol, Rusya Federasyonu Hükümeti tarafından, öncelikle bir immünostimülan olarak hayati ve gerekli ilaçlar listesinde yer almıştır. Ve sonra, 2013 yılında, DSÖ umifenovir'i doğrudan bir antiviral madde olarak tanımladı ve ona uluslararası J05AX13 koduna başvurulduğunda, Arbidol ülkemizde etkili bir antiviral ilacın durumunu satın aldı.

Çok ciddi sponsorların varlığına rağmen, Arbidol'ün büyük ölçekli testi bilinmeyen sebeplerle gerçekleştirilmemiştir. Son yıllarda, bu ilacı çevreleyen olaylar bir eylem destanı karakterini varsaydım: - Zaman geçtikçe onun mutlak uselessness... hakkında ve tartışmalar devam ediyor bağımsız doktorların protestolar, kamu lobide ücretleri, Arbidol ve diğerlerinin şüphesiz etkinliğinin bazı hastaları gözden geçirmektedir.

Jodantipyrin

Daha önce, bu madde insan vücudunun akışkanlarının donanım çalışmaları sırasında bir radyoizotop etiketi olarak kullanılmıştır. Ve şimdi aktif olarak antiviral bir ilaç olarak Rus pazarına teşvik ediyor.

Klinik öncesi aşamada Yodantipirin ve diğer pirazolon bileşiklerinin antiviral aktivitesi hakkındaki ilk rapor Profesör Saratikov (Sibirya Devlet Tıp Üniversitesi, Tomsk Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı) tarafından yayınlandı.

Ufa'daki Merkez Klinik Hastanesi'nin yönetimi, böbrek sendromu olan hemorajik ateşe karşı başarılı bir şekilde Yodantipirin testi yapıldığını belirtmektedir. Bununla birlikte, ilaç Rusya'da veya yurt dışında tam olarak test edilmemiştir ve antiviral ajan olarak onaylanmamıştır.

Kagocel

Bu preparatın aktif maddesi, bir karboksimetil selülozlu bir kopolimerin bir kopolimerinin sodyum tuzudur. Gossypol'ün kendisi sarı bir pigmenttir, pamuktan türetilmiş bir toksik polifenol. Gossypol'ün kontraseptif özellikleri dünyada uzun zamandır incelenmiştir, bu maddenin spermatogenezi durdurduğu tespit edilmiştir. Özellikle, Çin bununla bağlantılı olarak, erkek sözlü bir kontraseptif temelinde geliştirmeyi planlayan yüksek umutlarla ilişkilidir. Ancak tersine çevrilebilir bir kontraseptif etki elde etmek için günde 10-20 mg gossipol gereklidir, sonuç sadece 2 ila 18 ay arasında çok uzun bir süre sonra görülür. Erkek doğum kontrolünde devrim gerçekleşmedi. Şimdi, bu polifenolün güçlü bir antitümör etkiye sahip olması nedeniyle, onkolojideki gossipolün olasılıkları aktif olarak incelenmektedir.

Kagocel'in sadece bir toksik madde ile ilgili olduğu gerçeğine dayanarak zarar vermekten korkmak yanlıştır. Kagocel'in bileşiminde serbest gossipol yoktur, polifenolden tamamen farklı fizikokimyasal özelliklere sahip olan sodyum tuzu. Fakat adalet adına, bu antiviral ilacın Batı Avrupa'da veya ABD'de kullanılmadığı söylenmelidir, WHO resmi ilaç listesinde görünmez. Her ne kadar Rusya'da Kagocel, yetişkinler ve çocuklar için influenza ve ARVI'ye karşı aktif olarak önerilse de, okul öncesi ve okul çağındaki çocuklar için bu ilacın güvenli olduğuna dair bir kanıt yoktur, bu yaş kategorisindeki klinik çalışmalar şimdiye kadar yapılmamıştır.

Tamiflu ve Relenza

Her şeyden önce, oseltamivir ve zanamivirin sadece influenza A ve B influenza virüslerine karşı etkili olduğu, diğer SARS'ye karşı işe yaramayacağı anlaşılmalıdır. Bu iki madde, enzimin inhibitörleridir, bu yolla, influenza virüs parçacıkları, hücre zarlarını eritmeye ve insan vücuduna nüfuz etmeye çalışır. Bilim, Tamiflu ve Relenza'nın grip salgını sırasında gerçekten faydalı olduğunu, ancak ilacı önleme veya soğuk algınlığının ilk belirtilerinde kullanmaya başladığınızı kanıtladı.

Relenza ve Tamiflu'da çok yüksek bir fiyata ek olarak önemli bir dezavantaj vardır: yan etkileri influenza benzeri bir sendrom haline gelebilir ve bu da teşhisi zorlaştırır. Başka bir deyişle, doktor hastanın baş ağrısının, mide bulantısının ve ateşinin ne olduğunu anlayamaz - gribin kendisinden veya haplara karşı. Ama bu en tatsız şey değil.

anksiyete, uykusuzluk, kabuslar, kasılmalar, psikoz, intihar eğilimi: 2004 yılından bu yana tıbbi kaynaklar Tamiflu ile tedavi edilen hastalar arasında nöro-psikiyatrik bozukluklar hakkında bilgi görünmeye başladı. Örneğin, Japonya'da, 16'sı 10-19 yaş grubunda olmak üzere 54 ölüm vakası kaydedilmiştir. Ve, Tamiflu'yu alan 16 gençten 15'i intihar etti, 1'i arabanın altına geçti. Diğer tüm vakalarda ölüm, ciddi bir grip nedeniyle gelişebilecek olan böbrek yetmezliğinden geldi. Unutmayın ki, 54 kişi - Japonya nüfusu ve bu antiviral ilacın yaygınlığı göz önüne alındığında, bu istatistiksel olarak anlamsızdır.

2014 yılında, dünya çapında yaklaşık 24.000 kişinin katıldığı, yaklaşık Eliflu ve Relenza'nın yaklaşık elli çalışmasının sonuçları yayınlandı.

Tamiflu, önleyici kullanımla insandan insana grip bulaşma riskini hafifçe azaltır;

Erişkinlerde hastalığın belirtileri tedavi olmaksızın 7 gün yerine 6 gün boyunca gözlenir, bu aralıktaki çocuklar genellikle kısalmaz;

İlaç grip komplikasyonlarının gelişmesini engellemez;

Oseltamivir ve zanamivir vücut için oldukça toksik olarak kabul edilir, bulantı ve kusma genellikle hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülür;

Bu ilaçların önleyici amaçlar için uzun süreli kullanımı, nöropsikiyatrik bozuklukların ve bozulmuş böbrek fonksiyonlarının gelişmesi ile doludur.

Bulgulara dayanarak, kanıt temelli tıbbı konusunda uzman uluslararası panel, dünyanın önde gelen devletlerinin hükümetlerine Tamiflu ve Relenza'nın devasa alımlarını durdurma çağrısında bulundu. Bu arada, 2009 yılında, domuz gribi salgını ile ilgili olarak, Birleşik Krallık ve Birleşik Devletler, bu ilaçların yaklaşık 40 milyon paketini satın aldı. Belki de bu, ilaç endüstrisinin tarihindeki hükümet lobisinin en canlı örneğidir.

Antiviral ilaçlarla antibiyotik alabilir miyim?

Antibiyotikler ya bakterisidal bir etkiye sahiptir (bakteri ve mikropları yok eder), ya da bakteriyostatiktir (çoğalmasına izin vermez). Ve çocuklar ve yetişkinler için antiviral ilaçlar, insan vücudunda tamamen farklı bir cihaza ve patojenik etki prensiplerine sahip olan bir virüs olan hücrenin yaşamsız hücresi ile savaşmak üzere tasarlanmıştır. Antibiyotikler virüslere karşı güçsüzdür, ancak bazı antiviral ajanlar bakteriyel enfeksiyonlarda yararlı olabilir. Spesifik olmayan bağışıklığı arttıran ilaçlar hakkında konuşuyoruz, çünkü her ne olursa olsun, bir virüs, bir bakteri veya mantar gibi "davetsiz misafir" lerle savaşmamıza yardımcı oluyor. Ancak buna göre çağrılır: sadece antiviral değil, immün sistemi uyarıcıdır.

İlginçtir: Bir viral enfeksiyonu bakteriyel bir enfeksiyondan ayırt etmek nasıl? İlk durumda, hastalık sıcakta keskin bir artış ve vücut boyunca bir ağrı ile ilk kez yapar. Solunum semptomları 2-3 gün sonra bağlanır. Ve ikinci durumda, hastalık yutulduğunda acı ile kendini gösterir ve sıcaklık hiç yükselmeyebilir.

Bazı antibiyotikler, uzun süreli antibakteriyel tedavi ile zayıflatılmış, bakteri sağlıklı hücreleri ile birlikte imhada bir azalmaya neden olduğundan, organizma virüs için kolay bir hedef haline gelebilir. Tersi de doğrudur: viral bir enfeksiyonu olan bir kişi ARVI: bronşit, zatürre gibi korkunç bir komplikasyonu provoke edebilecek patojenik bakterilere karşı daha savunmasızdır.

Bu nedenle bunun mümkün ve hatta gerekli olan, aynı zamanda antibiyotikler ve antiviral ilaçlar, ancak viral hastalık ya da tam tersi, bakteriyel bir iltihabi süreç ile komplike ve sözde "süperenfeksiyon" durumunda olduğu sonucuna varırız. Eşzamanlı tedavi her zaman çünkü insanlar açısından, HIV durumunda, örneğin, haklı immün yetmezlik tüberküloz, sepsis ve ölümcül olan diğer fırsatçı enfeksiyonlar, çarptı.

çocuklara antibiyotik ve antiviral ortak atanması, çocuk doktorları patogenezinde doğası ve dinamikleri tarafından yönlendirilir, küçük hastanın bağışıklık durumu, onun tıbbi kayıtların veri ve dikkate ilaç düşmanlık olgusunu aldığınızdan emin olun. Antimikrobiyal ajanların hepsi antiviral ilaçlarla iyi kombine edilmez, ancak karmaşık ve karışık enfeksiyonların kompleks terapisinde uzun süredir başarıyla kullanılan ilaçlar da vardır.

Doktor "tonsillit" (boğaz ağrısı) ile ve aynı zamanda teşhis çocuğunuzu koyarsanız zaman emin tek şey bir antiviral ilaç (! Immunostimulant değil), bu beceriksiz ya da yerel eczane refah mali ilgilenen ya olduğu yazdı. Doktor "komplikasyonsuz SARS" ile ve aynı zamanda teşhis Çocuğunuz bir antibiyotik yazdı eğer böyle bir tedavinin kurtarma yardım, fakat sadece yararlı mikroflora öldürmek ve aslında hayati olabilir zaman gelecekte antibiyotiklerin etkinliğini azaltmaz çünkü, bu bir suç vardır.

Burun için etkili antiviral merhemler

Sadece insanlık gelişir, aynı zamanda virüs ve bakterilerin uygarlığı da gelişir. Değişirler, uyarlarlar. Bu nedenle günümüzde en yaygın tanı ARVI'dir.

Tüm virüsler hava yoluyla bulaşır, bakteriler vücuda ürün, eşya, eşya yoluyla girebilir. Enfeksiyonların ana yayıcısı hasta bir kişidir. Mikroorganizmalarla dolu havada nefes alırız ve bağışıklığımız zayıf ise, virüsler ölmez, çoğalmaya başlar.

Genellikle, durumu rahatlatanlar dışında bir ilaç gerekmez. Bununla birlikte, doktorlar hem profilaksi hem de tedavi için burunda bulunan antiviral merhem kullanımını önermektedir. Mikroorganizmalarla hızlı bir şekilde başa çıkmaya yardımcı olur, mücadele için bağışıklığı uyarır. Hala ORVI'yi uyarmak için kullanıyor. Örneğin, çocuklar salgın döneminde bahçenin önündeki burnu temizleyebilirler. Bu gibi durumlarda, virüsle temas ettiğinde, çocuk hastalanmaz.

Burun antiviral için merhem

Hastalık zamanındaki rahatsızlığın çoğu, sıcaklık ve soğuktan kaynaklanır. Bu nedenle antipiretik şuruplar ve antiviral merhemler en gerekli ilaçlardır.

Birkaç çeşit ilaç vardır:

 1. Oksolinovaya merhemi.
 2. Viferon.
 3. Doktor Anne.
 4. yıldız işareti.
 5. Tetrasiklin merhem.
 6. Thuya ve Fleming, homeopatik ilaçlardır.

Cildinizi burnunuza sürtmek çok kolay bir işlemdir, hatta bir çocuk bile taşıyabilir. Bu nedenle, bu tür ilaçlar etkili iken, kullanımı son derece kolaydır.

Sonuç vermeyen antiviral tabletleri yutmaktan ziyade, burnu günde birkaç kez atamak daha iyidir.

Oxolin en güvenli ve en etkili maddedir. Bu ilaç hamilelik ve emzirme döneminde bile reçete edilir. Yine de grip ve ORVI'nın önleyici bakımı için başvurur, bu durumda günde 1-2 kez bir araç kullanmak yeterlidir. Tedavi sırasında, günde 4-5 kez burun altında yağlayın.

Viferon sadece mükemmel bir antiviral merhem değil, aynı zamanda enfeksiyonu mücadele etmek için vücudu uyaran bir immünomodülatördür. Bebekler için bile rektal fitil Viferon vardır. Bir yıl sonra bebeklere merhem uygulayın. 2 yıla kadar, günde en fazla 3 kez kullanabilirsiniz. 4 kata kadar yetişkin ve büyük çocuklar. Yine de bu ajan, herpes, papillomalar atayın veya aday göstersin.

Hem önleme hem de tedavi için kullanılan Merhem Tui mükemmel homeopatik ilaç. Hastalanmamak için, günde bir kez burnunuzun altına bulaşmak yeterlidir, enfeksiyon durumunda, dozaj ikiye katlanır. Ürün kesinlikle zararsızdır, doğal maddelerden oluşur.

Bir başka benzer hazırlık Fleming'dir. Aynı zamanda antibakteriyel etkiye sahiptir, enfeksiyonlarla mücadele için bağışıklığa yardımcı olur. Merhem sadece bir hafta boyunca uygulayabilirsiniz. Doz - günde 3 defaya kadar.

Herkes Zvezdochka merhemini bilir. Sadece soğuk algınlığı değil, aynı zamanda öksürükten de yardımcı olur. Büyükannelerimiz tarafından kullanılmıştır. İlaç bir anti-enflamatuar ve antiseptik etkiye sahiptir.

Virüslerle mücadelede iyi sonuçlar merhem Dr. Anne. 2-3 hafta boyunca profilaksi için kullanılabilir.

Kombine ilaçlar da vardır. Bu gibi işlevleri yerine getirirler:

 • Inflamatuar süreç kaldırıldı.
 • Virüsleri ve bakterileri öldürün.
 • Kan damarlarının ödemini çıkarın.
 • Mukoza zarını yumuşatın.
 • Rejenerasyonu hızlandırın.

Bu tür aletler sayesinde solunum kolaylaştırılır, ARVI'dan koruma yapılır, burun pasajları kurumaz. Bununla birlikte, antibakteriyel etkiye sahip olduklarından profilaksi için bu tür maddelerin kullanılması gerekli değildir.

Kullanmak istediğiniz ilaç hangisi olursa, önce bir doktora gitmelisiniz. En etkili ve zararsız ilacı seçmeye yardımcı olacaktır. Doğru yaşam tarzını unutma, o zaman hastalık riski en aza indirilir.

Viral ve bakteriyel enfeksiyonların önlenmesi

Bu nedenle çok rahatsız edici olmak için vücudu birçok SARS ve soğuk algınlığından kurtaracak basit kurallara uymak daha kolaydır. Şunları içerir:

 1. Temiz havada düzenli kalmak.
 2. Kapsamlı günlük havalandırma ve odanın nemlendirilmesi.
 3. Yazın doğada, toz ve egzozdan uzak durun.
 4. Sertleşme.
 5. Hijyen ile uyumluluk.
 6. Salgın hastalıklar sırasında kalabalık yerlere ziyaretleri en aza indirmek gerekir.
 7. Çok miktarda meyve, çilek, sebze yemek.
 8. Hekimlerde en az yılda bir kez önleyici muayene yapmak.
 9. Herhangi bir hastalığın dikkatli kürlenmesi.
 10. Asgari miktarda ilaç kullanımı.
 11. İlk belirtilerle bir doktoru ziyaret etmek.

Birkaç kural vardı ve bunlar basit, bu yüzden kolayca gözlenebilir. Daha sonra vücut her zaman güçlü ve virüslere ve bakterilere karşı savaşmaya hazır olacak.

Tedavi ne olursa olsun, doktor bunu reçete etmelidir. Ancak o zaman hasta hızla iyileşir ve normal hayata döner.

En popüler merhemler

ARVI bizim zamanımızda en yaygın tanıdır. Çok fazla virüs var, sürekli olarak değişiyor, onlara dokunulmazlık üretmiyor, bu yüzden kolayca hastalanabilirsiniz. Özellikle çok sayıda insanla çalışanlar enfekte olurlar. Sonuçta, virüsün kaynağı hasta bir kişidir.

Enfekte olmamak için burun için özel antiviral merhem kullanabilirsiniz. Mikroorganizma solunan hava ile bize geldiği için, benzer bir ilaç enfeksiyondan korunmaya yardımcı olacaktır.

Merhem eylem basittir:

 1. Mikropları öldürür.
 2. Nefes almayı kolaylaştırır.
 3. Inflamatuar süreci kaldırır.
 4. Bazı ilaçlar ayrıca mukusun kurumasına izin vermez.

En popüler ilaçlar: Viferon, Oxolinum, Dr. Mom, Fleming, Tui. Son ikisi homeopatik ilaçlardır. Çoğu merhem bir yıl sonra bile çocuklar tarafından kullanılabilir.

Her durumda, kullanmadan önce bir doktora danışın. Çabucak tedavi edebilecek bir ilacı doğru seçebilecek ve önleyici bir etkiye sahip olacaktır.

Kendi kendine ilaçlama, komplikasyonlara ve ciddi sonuçlara yol açabilir.

Antiviral ilaçların listesi

Antiviral ilaçlar, virüsün neden olduğu bazı hastalıkların tedavisi ve önlenmesi için reçete edilen ayrı bir ilaç grubudur. Antiviral aktiviteye sahip tüm ilaçların soğuk algınlığının gelişmesine engel olabileceğini düşünmeyin.

Her ilacın belirli bir kompozisyonu ve etki mekanizması vardır, bunun nedeni sadece belirli durumlarda etkinliğini ifade edecektir. Bu nedenle, antiviral ilaçlar gruplara ayrılır ve doktor bunları terapötik veya koruyucu bir ilaç olarak seçmelidir.

Antiviral aktiviteye sahip ilaçlar neden

Virüsler, insan vücuduna farklı şekillerde nüfuz eden en küçük enfeksiyöz ajanlardır. "Usta" virüslerinin içine girmek, sağlıklı hücrelere nüfuz etmeye, yapılarını ve işlevlerini değiştirmeye başlar. Vücudun hücrelerinde virüsler hızla çoğalır ve hücrenin önemli bir yok oluşu ölümüne yol açar.

Uzun süre kafeste uygulanan bazı virüsler, etkin olmayan bir durumda olabilir, ancak bağışıklık içinde ve diğer tetikleyici etkenler patojenin etkisi altında azalma ile belirtilerin görünümünü neden geliştirmeye başlar.

Antiviral ilaçların etki mekanizması, virüsün insan vücudu içindeki etkisini engellemeye ve üreme sürecini engellemeye dayanır.

Böylece profilaksi olarak kullanılan ilaçlar, organizmaya giren mikroorganizmanın gelişmesine izin vermez ve hastalık ya hafif dereceli tezahürlerle gelişmez ya da ilerlemez.

Viral enfeksiyonların tedavisinde kullanılan fonlar virüs sayısını azaltır, hasta kişinin genel esenliğini kolaylaştırır ve iyileşmeyi hızlandırır.

Antiviral ilaçlar ayrılır:

 • Grip yapan virüslere karşı aktif olan ilaçlar. Bu grup Remantadin, Amantadine, Zanamivir içerir.
 • Herpes virüsleriyle savaşan ilaçlar. En popüler ilaçlar Acyclovir, Penciclovir.
 • Uzun bir maruz kalma spektrumu olan anlamına gelir - Ribavirin.
 • Sitomegalovirüs enfeksiyonu için preparatlar.

Kronik viral enfeksiyonlarda, antiviral ilaçların kullanımı bir doktor tarafından reçete edilmelidir. Bu tür enfeksiyonlarda, dozu takip etmek ve tedavinin genel süresini izlemek önemlidir, gerekirse, antiviral terapi kursları tekrarlanabilir.

Makale, başlıca herpes ve siğillere karşı kullanılan lokal preparatları (merhemler, kremler), ayrıca haplar, ARVI ve çeşitli enfeksiyonlarda kullanılan enjeksiyonları içermektedir. Bir ilaç satın almadan önce, lütfen talimatlara göz atın.

Artan fiyatlarla liste:

Oksolin (50 p *)

Oksolinovaya merhemi ana etken madde olarak oksolin içerir.

Bu madde, sağlıklı hücrelerin zarlarının yüzeyinde bile virüsleri engeller ve böylece içeri girmelerini önler.

Nazal pasajları ve mukoza zarlarını yağlamak için% 0.25 merhem dışarıdan kullanılır.

 • Geni önlemek için salgınlar.
 • Viral rinit tedavisi için.
 • Stomatit herpesin etkisi altında meydana geldiğinde.

Herpes zoster, siğiller, molluskum kontagiosumu tedavi etmek için% 3 oksolin merhem kullanılır. Oksolin vücutta birikmez, tamamen yok edilir ve toksik etkisi yoktur.

Zaten geçerli değil oxoline bakterilerin gelecekteki büyümesinde olduğu gibi rinit tedavisinde, bebekler bile izin merhemlerin Uygulama, ilk iki dört günlük akut enfeksiyonda merhem kullanmak gerekir.

Asiklovir (100-120 r *)

Asiklovir basit ve herpes simplex virüslerine karşı etkilidir. Bu ilaç varisella ve sitomegalovirüs enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılır. Asiklovir tablet, krem ​​ve merhem formunda üretilir, ilaç uygulanır ve intravenöz olarak, bu amaçlar için liyofilizat kullanılır.

Eylem mekanizması ve ana bileşen için ilacın komple analogları, aşağıdaki gibi ilaçlardır:

Asiklovir vücudun tüm dokularına ve hücrelerine dağıtılır. Sağlıklı bir hücreye girmek, tıbbın ana bileşenleri işlevini değiştirmez, orijinal formunda görüntülenir. Enfekte olmuş hücreye girdikten sonra, asiklovir, iki yolla virüsü etkileyen trifosfata dönüştürülür.

İlk yol, mikroorganizmanın sinir lifleri boyunca daha fazla yayılmasını önleyen virüsü izole etmektir. Virüsü etkilemenin ikinci yolu antiviral ilacın bileşenlerini DNA zincirine entegre etmektir, enfeksiyöz ajanın genomu stabiliteyi kaybeder ve çöker.

Acyclovir kullanmanın avantajları şunlardır:

 • Yaş kısıtlaması yok. Haplar gibi, merhem bile her yaştan ve yetişkinlerden çocuklar için reçete edilir. Doğal olarak, tablet haline getirilmiş formların dozajı yaşa göre seçilir.
 • Kanserojen bir etkinin yokluğu, yani bu antiviral ajan kansere neden olamaz. Bir dizi başka antiviral ilaç, yerleşik bir kanserojen etkiye sahiptir.
 • İlacın teratojenik bir etkisi olmadığı için hamilelikte kullanım olasılığı.

Asiklovir'in başlıca dezavantajları:

 • Gün boyunca ilacın çeşitli dozları için ihtiyaç. Artan alım sıklığı ilacın düşük biyoyararlanımı ile ilişkilidir. Virüsü yenmek için, Acyclovir alırken, kandaki antiviral komplekslerin sürekli sirkülasyonu gereklidir, bu sadece ilacın günde 5 kez içilmesi durumunda sağlanır.
 • Asiklovir bileşenlerinin nefrotoksik etkisi. Böbrek tübüllerinin zarar görmesi organın dokularında ilacın yüksek bir konsantrasyonu ile mümkündür. Bunun Asiklovir tedavisini engellemek için, mümkün olduğunca fazla sıvı içirin. İlaç sadece gün boyunca içilmesi tavsiye edilir, yani yüksek motor aktivitesi vücudun temizlenmesine katkıda bulunur.
 • Bağımlılığın etkisi. Eğer kronik viral hastalıkların tedavisi için Asiklovir tekrar tekrar kullanılmışsa, o zaman buna karşı tolerans geliştirmek mümkündür, yani virüsler ilaca cevap vermeyi durdurur.

Tedavi rejimi kesinlikle gözlenirse, asiklovir tedavisinin etkinliği artar.

Alpisarin (merhem 100 r *, tabletler 200 p *)

Zona, siğiller ve siğiller, suçiçeği ve ağız hastalıkları da dahil olmak üzere herpes için virüsler tarafından kışkırtıldı.

6 yaşından büyük çocuklar için izin verilir. Gebelik kontrendikedir.

Aktif madde: tetrahidroksiglukkopiranosilksanten.

Merhem reçetesiz satılır, tabletler bir doktor tarafından reçete edilir.

Hiporamin (150 p *)

 • Her şeyden önce, soğuk algınlığı - grip, ARVI, rinit ve angina;
 • Ayrıca, herpes, suçiçeği ve sitomegalovirüs.

Düşük toksik bir ilaç, vücuttan hızla çıkarılır ve insan bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip değildir.

İnterferon (120 p * 'den itibaren)

İnterferonlar, farklı dozaj formlarında üretilen bütün bir ilaç grubudur. En çok kullanılanlar:

 • Burun ve gözlerde damlaların hazırlanması için toz.
 • Enjeksiyon için çözüm.
 • Göz damlası.
 • Jel. İnterferon, Infagel denilen bir ilacın içinde bulunur.
 • Rektal ve vajinal fitiller (Genferon)

Tüm interferonlar sadece antiviral aktiviteye sahip değildir, bu ilaçlar bağışıklık çalışmalarını aktive eder. İnterferonlar organizmanın bağışıklık sistemini virüslere arttırır ve hücreye girdikten sonra bu mikroorganizmaların çoğalmasını bloke eder. Makrofajların uyarılması hücresel bağışıklığı artırır.

İnterferonlar esas olarak solunum sistemini etkileyen viral orijinli hastalıkların tedavisi ve önlenmesi için reçete edilir. Viral hepatiti tedavi etmek için kullanılan kombinasyon terapisinin bir parçası olarak.

İlacın eksiklikleri, çok sayıda yan etki ve üreme fonksiyonunun geçici olarak ihlali anlamına gelir. Bu nedenle, interferonlar sadece endikasyonlarda kullanılmalıdır.

Panavir (160 p * 'den itibaren)

Bu antiviral ajan, antiviral aktiviteye sahip bitki bileşenlerine dayanan bir ilaçtır. Ana aktif madde patates filizlerinden izole edilir, ilaç farklı virüs türleri üzerinde etki gösterir. Antiviral aktiviteye ek olarak immünomodülatör özellikleri vardır. Panavir tedavi ve önleme için reçete edilir:

 • Grip, SARS.
 • Farklı lokalizasyon ile herpes simpleks virüsünün neden olduğu hastalıklar.
 • Sitomegalovirüs enfeksiyonu.
 • Papilloma.

Kompleks terapinin bir parçası olarak panavir kene kaynaklı ensefalit, peptik ülser, prostatit ve romatoid artrit tedavisinde kullanılmaktadır. İntravenöz uygulama, jel, rektal ve vajinal fitiller için bir çözelti şeklinde, genital organların tedavisi için bir sprey formunda mevcuttur.

Panavirin ana bileşeninin antiviral aktivitesi, enfekte olmuş hücrelerde virüs DNA'sının sentezini inhibe etme kabiliyeti ile açıklanmaktadır. İlaveten, ilaç interferon üretimini aktive eder, spesifik olmayan bağışıklığı arttırır.

İlacın çalışması insan vücudu üzerinde kanserojen, mutajenik, alerjik ve embriyotoksik etki göstermedi. Panvir ayrıca anti-enflamatuar ve analjezik özelliklere sahiptir, yaraların ve ülserlerin skarlaşmasının harici kullanımına katkıda bulunur.

Viru-Merz (400 p *)

Herpes zoster'in yanı sıra, tip 1 ve 2'nin herpesine karşı etkili, anterpetik merhem.

5 gün boyunca günde 3-5 kez uygulanır.

Hastalığın en erken aşamalarında kullanmaya başlarsanız, en büyük etki daima elde edilir.

Hamilelik ve besleme kullanılmadığında.

Sikloferon (merhem 160 р *, tablet 200 р *, ampul 350 р *)

Enjeksiyonlar, merhemler ve tabletler şeklinde üretilmiştir. Antiviral ve immünmodüle edici bir ilaçtır, interferon sentezinin indükleyicisidür, dolayısıyla geniş bir etki spektrumuna sahiptir.

Hepatit, herpes, çeşitli doğa, ziller ve romatizmal hastalıkların immün yetmezliği için reçete tabletler ve enjeksiyonlar.

Cycloferon etkisi, T-hücresi lenfositlerini ve doğal geliştirmek için - epitel hücreleri ve mukozal lenfoid hücreler olmak üzere enfeksiyon ortadan kaldırmak için katil T-baskılayıcı ve T yardımcı hücreleri alt tipleri arasında, normal denge kurulması amaçlı başka bir işlem, merhemler.

Herpferon (250 r *)

Gerpferon, asiklovir, interferon, lidokain içeren bir merhemdir. Bu ilacın avantajları eşzamanlı anti-enflamatuar, antiviral, analjezik ve immüno-modüle edici özelliği içerir. Bir merhem reçete edilir:

 • Herpes ile etkilenen cilde uygulama için.
 • Genital herpes tedavisi için.
 • Zonaları yok etmek için.

İlaç iyi tolere edilir ve diğer antiviral sistem ilaçları ile birleştirilebilir. Merhem kullanımı döküntü yeni elemanların görünümünü engeller, tedaviye ne kadar erken başlarsa, cildin durumu daha hızlı normalleşir.

Fenistil pencivir (350 r *)

Bu ilaç cilde uygulamak için kullanılan% 1 kremdir. Ana gösterge, dudaklarda ve etraflarında ortaya çıkan tekrarlayan bir uçuktur. İlacın aktif maddesi, virüsün aktivitesini engelleyen ve çoğalmasını durduran pensiklovirdir.

Fenistilin ciltte uygulanmasından sonra pencivir ağrı şiddetini azaltır, salınan virüs miktarını azaltır ve böylece çevredeki insanların enfeksiyon olasılığını azaltır.

Antiviral ilacın etkinliği, etkilenen cilde günde iki saatte bir uygulanma koşulu ile bir relapsın başlamasından sonraki ilk iki günde kullanıldığında büyük ölçüde artar.

Fenistil pentivir'in avantajları, bu kremin, başka bir formda üretilmesi gerçeğine bağlanabilir - tonlama bileşenlerinin eklenmesiyle. Bu, döküntülerin görünürlüğünü azaltmak için kremayı cilde uyguladıktan sonra izin verir.

Allomedine (400 p *)

Allomedin, ana aktif madde olan Allostatin peptidini içeren bir jeldir.

Cilde uygulandığında, allomidin bileşenleri epitelyuma nüfuz eder, patolojik olarak değiştirilmiş deri hücrelerini tanır ve virüsün yayılmasını önleyen koruyucu reaksiyonların gelişmesini aktive eder.

Allostin rejeneratif özelliklere sahiptir ve bu nedenle cildin hızla iyileşmesine katkıda bulunur. Bu ilacın kullanımı için ana gösterge, kabarcıkların cildindeki görünüm ile kendini gösteren herpes enfeksiyonu.

Allomedin ağrıyı ve yanma hissini hafifletir, değişikliklerin daha fazla gelişmesine izin vermez. Jelin, hastalığın ilk semptomları tespit edildikten hemen sonra kullanılması önerilir.

Valasiklovir (500 r *)

İlaç ana aktif madde olan L-valil eter asiklovir ile yeni bir nesildir.

Vücudun içine girdikten sonra, hızlı bir şekilde asiklovire dönüştürülür, ancak orijinalinden farklı olarak Valasiklovirin biyoyararlanımı önemli ölçüde daha yüksektir ve% 54'e ulaşır.

Aktif madde sadece virüs tarafından etkilenen hücrelere girer ve etki mekanizmasının patojenik bir mikroorganizmanın oluşumunu bloke etmesiyle ilişkilidir. İlaç tedavi ve önleme için bir ajan olarak kullanılır:

 • Genital herpes ve dudakların herpes nüksü.
 • Zona.
 • Sitomegalovirüs enfeksiyonu. Valasiklovir genellikle iç organların nakli için reçete edilir.

Valacyclovir kanda kullanıldığında, aktif maddenin konsantrasyonu ancak asiklovirin intravenöz uygulanmasıyla mümkün olan bir seviyeye ulaşır. İlaç günde iki kez kabul için reçete edilir.

Valasiklovir sadece tabletlerde mevcuttur, 18 yaşın altındaki çocukların tedavisinde kullanılmaz. Valasiklovir, Valtrex, Valogard, Valcicon'un ana aktif maddesidir.

Ganciclovir (900 r *)

Ganciclovir'in antiviral aktivitesi gansiklovurtilfosfatın vücuduna girdikten sonra oluşmasından kaynaklanır.

Bu madde virüsün DNA'sının sentezini inhibe eder, bunun sonucu olarak mikroorganizmanın yeniden üretimi durur.

 • Sitomegalovirüs enfeksiyonunun neden olduğu hastalıkların tedavisi için zayıf bağışıklığı olan hasta. Organ nakli ve kemoterapiden sonra, HIV enfeksiyonu olan kişilerde ilacın yüksek etkinliği görülür.
 • Herpes virüsünün neden olduğu akut yüzeysel keratit tedavisi içindir.

İlaç, çözelti, jel hazırlanması için tabletler, toz şeklinde mevcuttur. En az etkili olan tabletlerin kullanımıdır, bu nedenle Ganciclovir sıklıkla intravenöz olarak verilir. Terapötik etki, bir haftalık tedaviden sonra gelişir.

Ganciclovir Tzymevene ilacında bulunur.

Famciclovir (1500 r *)

Famciclovir, vücuda girdikten sonra pensiklovire dönüştürülen antiviral bir maddedir. Bu özellik asiklovirden daha etkili hale getirir.

Penciclovir sadece virüsle enfekte olmuş hücrelerde entegre olup patojenik mikroorganizmaların ölümüne neden olur. Enfekte olmamış hücreler Famciclovir'e maruz kalmaz.

Ilacın reçete için ana endikasyonlar:

 • Varicella zoster etkisi altında gelişen viral enfeksiyonlar. Bu hastalık grubuna zona taşıyor.
 • Herpes simpleks virüsünün neden olduğu hastalıklar.

Famciclovir, herpes zosterin postherpetik nevralji ve göz komplikasyonları ile eşlik ettiği hastaların iyileşmesi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Bu antiviral ajan, hastalık seyri sırasında nevraljinin süresini önemli ölçüde azaltabilen tek olandır. Genital herpes tedavisinde, Famciclovir hastalığın nüks sayısını önemli ölçüde azaltır.

Famciclovir tablet formunda mevcuttur. Ana aktif maddenin içeriğine ve hastalığın türüne bağlı olarak ilaca günde iki veya üç kez reçete edilir.

Ancak bu ilaç 18 yaşından önce kullanım için kontrendikedir, hamile kadınlara reçete etmeyin, çünkü bu antiviral ajanın fetusla ilişkili tam güvenliği kurulmamıştır.

Famciclovir, Minaker, Famvir ilaçlarında bulunur.

Hamilelikte izin verilen preparatlar

Antiviral aktiviteye sahip preparatlar genellikle hamile kadınlar tarafından alınmalıdır. Bu gruptaki tüm ilaçlar fetus için güvenli olmayabilir, bu nedenle, çok dikkatli bir şekilde tedavi edilmeye gerek kalmadan bunları kullanmak için.

Hamileliğin ilk üç ayında özellikle tehlikeli antiviral ilaçlar. İkinci ve üçüncü trimesterde antiviral ilaçlar daha sık reçete edilir:

Mümkünse, bu dozaj formunun bileşenleri sadece az miktarda kanın içine nüfuz ettiğinden, rektal fitiller kullanmak daha iyidir. Ancak her halükarda, bir kadın doktoruna danışmadan asla antiviral ilaçları reçete etmemelidir.

Çocuklar için izin verilen paralar

Çocuklar, antiviral ilaçlar genellikle viral solunum yolu hastalığının gelişmesini engelleyen veya semptomlarını hafifleten ilaçlar olarak reçete edilir. ata:

 • Tamiflu. Bir yıldan başlayarak kullanılabilir.
 • Asiklovir.
 • Burun damlaları ve fitiller şeklinde interferon.
 • Kagocel. Üç yıldan beri kullanımına izin verilir.
 • Remantadin yedi yıldan beri kullanılıyor.
 • Grippferon.
 • Anaferon bir çocuktur.

Antiviral ilaçlar, kullanımları için açık bir endikasyon olmaksızın kullanılmamalıdır, çünkü bu, bağışıklık işini tamamen etkisiz hale getirebilir. Bu grubun tıbbı bir doktor tarafından seçilse daha iyidir.

* - birkaç satıcı arasında izleme sırasındaki ortalama fiyat halka arz değildir.

3 yorum

Bir kataral hastalığın ilk belirtilerinde bebeğim Influcid tabletleri verdim. Kız küçük ve çoğu zaman herhangi bir ilaç içmeyi reddediyor. Ve bu, şaşırtıcı bir şekilde, ikna olmadan çözülür, lezzetli diyor. Influcidum vücudu tamamen onarır, hastalığın gelişmesini engeller ve çocuklarda ve yetişkinlerde virüslere karşı iyi savaşır.

antiviral sadece denedim birçok şey rağmen, sadece Amiksin sevdim. Grip'e çabuk yardım ettim.

Hasta olduğumu hissettiğim anda, tomurcuktaki hastalığı “boğmaya” çalışıyorum. Eczaneye gidip Ingavirin'i satın alıyorum. Bir hafta boyunca sadece yedi tablet, günde bir tane ve soğuk ısırıyor.

Yorum ekle Cevabı iptal et

En popüler:

Doktor konsültasyonu ücretsizdir.

Kirli bir numara yok. Sorunuzu yorumlarda bırakın ve uzman cevap verecektir.

Fiyatlar ile birlikte eksiksiz bir liste (150'den fazla parça) düzenli olarak güncellenmektedir.

Mantarı fotoğrafla tanımla

Bir doktora ne zaman gitmeli? Tırnak mantarının farklı aşamalarda nasıl göründüğünü öğrenmenizi öneririz.

1 gün tedavi edebilir miyim? Enfeksiyon, bulaşma yolları, ilaçlardan korunma türleri.

1 gün tedavi edebilir miyim? Enfeksiyon, bulaşma yolları, ilaçlardan korunma türleri.

Siğiller nasıl kaldırılır?

Çocuklarda siğiller, yetişkinlerde papillomlar ve kondilomlar, onları evde çıkarmak tehlikeli midir?

Kadınlarda pamukçuk

Pamukçuk ya da vajinal kandidiyaz, her ikinci kadından bilinir.

Dermatit: fotoğraf ve açıklama

Cilt üzerindeki lekenin bir mantar olmaması da mümkündür. Emin olmak için fotoğrafı karşılaştırın.

Karakteristik bir döküntü varsa, o zaman bir doktora veya en azından bir eczaneye gitmelisiniz.

Erkeklerde kandidiyaz

Bir tür insanlığın güçlü yarısının temsilcileri, pamukçukun kadınların ayrıcalığı olduğuna inanıyor, ama öyle değil.

Bir mantarı tedavi etmek için

Mantar farklı türleri için ilaçların listesi. Merhemler, kremler, vernikler, süpozituvarlar, tabletler - karşılaştırmalar, yorumlar, maliyet.

Doktorlar için test

Uzman veya öğrenciyseniz, dermatoloji bilginizi kontrol edin.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Auginain ile angina tedavisi

Anjina sırasında antibakteriyel tedavi seçimi, hastalığın nedensel etkisinin duyarlılığı ile belirlenir. Çoğu durumda, patojenik bakterilerin çoğunu yok eden geniş spektrumlu bir antibiyotik seçilir.

Klorheksidin solüsyonu: gargara için kullanım talimatları

Klorheksidin veya başka bir şekilde klorheksidin bigluconate - birçok kişi tarafından bilinen bir madde. Bugün neredeyse her ailenin ilk yardım çantası içinde.