Loading

Nazal Merhem - kullanım talimatları

Soğuk algınlığına karşı popüler damla ve spreylere ek olarak, soğuk algınlığı tedavi etmek ve önlemek için özel merhemler kullanabilirsiniz. Bu tedavilerin inkar edilemez bir avantajı vardır - sıklıkla sıvı damlalarla olduğu gibi, uygulamadan sonra larinkse girmezler. Burun için antiviral merhem, çocuklarda grip ve soğuk algınlığının önlenmesine yardımcı olur, alerjik rinit ve uzun süreli rinit rahatlatır.

Burun için merhem çeşitleri

Nazofaringeal mukozayı tedavi etmek için birçok ilaç vardır. Burunda virüslerden bir merhem olabilir, grip veya soğuk algınlığı semptomlarını ortadan kaldırmak için bakteriyel rinit veya antiviral bir ilacın tedavisi için bir balsam olabilir. Eylem ilkesine göre, bu ilaçlar çeşitli gruplara ayrılabilir:

 • Grip, SARS, soğuk algınlığı semptomlarının tedavisi için. Özellikle çocukların tedavisinde popüler olan mevsimsel solunum-viral hastalıkları önlemek için kullanılır.
 • Alerjik rinite karşı ilaçlar. Alerjenin yutulmasını önlemeye yardım eder, hoş olmayan alerji semptomlarını giderir.
 • Antiseptik etkileri olan preparatlar. Bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.
 • Karmaşık bir kompozisyon ile anlamına gelir. Kompleks terapide kullanılırlar.

Soğuk algınlığının önlenmesi için

Bu ilaç grubunun antimikrobiyal, antiinflamatuar ve antiseptik etkileri vardır. Bu tür araçlar, virüslerin ve bakterilerin havaya girmesini engelleyen görünmez bir bariyer oluşturur. Sokağa çıkmadan önce soğuk algınlığının önlenmesi için burun içindeki merhem uygulanmalıdır. Önleme için en popüler yöntemler şunlardır: Oksolinovaya merhem, Infagel, Thuya, Doktor Anne, balsam Zvezdochka, Antivir.

Soğuk algınlığından

Soğuk algınlığı nedenleri, oluşumu nedeni, eşlik eden belirtiler ve merhem hazırlanması ilkesine göre seçilir. Örneğin:

 • Bakteriyel rinit ile antibiyotikli ilaçlar etkili olacaktır: Bactroban, Tetrasiklin, Levomekol.
 • Viral rinitte burun sinüslerini ısıtmak, bitki kökeni (Pinosol, Fleming, Tuy) bileşenlerine dayanmaktadır.
 • Kimyasal kökenli araçlar soğuk algınlığı semptomlarını hızla ortadan kaldırmaya yardımcı olur, iltihapları giderir. Bu ilaç Vinilin, Miramistin, Ihtiolovaja merhem.
 • Vişnevski'nin merhemi, kronik soğuk algınlığı ya da kesin olarak belirlenmiş bir genyantrit ile reçete edilir. İlaç, sadece kompres olarak uygulanan, pamuklu çubukları balsamın burun ve sinüs kanatlarına yerleştiren bir kompres olarak kullanılır.

Alerjilerden

Alerjik rinitte, merhemler de kullanılır. Kural olarak, bu preparatlar doğrudan doktordan reçete ile eczaneden hazırlanır. Antialerjik ilaçların bileşimi aşağıdaki bileşenleri içerir: mentol, difenhidramin, vazelin, novokain, çinko oksit. Soğuktan gelen anti-alerjik balsam, mukoza ödemini anında ortadan kaldırmaya yardımcı olur, daha iyi mukus deşarjı sağlar. Akut bir alerji saldırısı hidrokortizon merhemini çıkarmaya yardımcı olur, ancak bunu yalnızca bir doktora danıştıktan sonra kullanabilirsiniz.

Burun için antiviral ve antiseptik merhemler

Antiseptik özelliklere sahip kombinasyon ilaçları genellikle antibiyotik içerir. Uzun süreli rinit, ağrı, mukoza iltihabı ile karakterize stafilokok ve diğer bazı enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olurlar. Burunda bulunan antiviral merhemler, enfeksiyöz hastalıkların salgınlarında enfeksiyondan kaçınmaya yardımcı olur. Bu ilaçlar, hastalığın ilk aşamalarında etkili olacaktır, çünkü bunlar mukozaların tek tek virüs parçacıklarından ayrılabilmektedir.

tetrasiklin

Geniş spektrumlu bir antibiyotik ile bu antimikrobiyal ilaç, bakteriyel riniti tedavi etmek için kullanılır. Talimatlara göre, ilacın günde üç kereden fazla uygulanması tavsiye edilmez ve tedavinin maksimum seyri 7 günü geçmemelidir. Etken maddenin (tetrasiklin) aktif bileşeninin virüslere ve mantarlara karşı aktif olmadığı belirtilmelidir.

Eğer mukozal hasarlar, kan kabukları, çizikler, yaralar varsa tetrasiklin uygulanamaz. İlacın bileşenleri sistemik kan dolaşımına emilir, bu nedenle uzun süreli kullanımla, ilaç iç organların çalışmasını olumsuz yönde etkileyebilir ve birçok yan etkilere neden olabilir. Emzirme döneminde, 6 yaşından küçük çocukların tedavisi için ilacın hamile kadınlara uygulanması yasaktır.

levomekol

İlaç, karışık bir patojenik flora ile pürülan akıntı varlığında reçete edilir. Levomekolem, nazal geçitlere dikkatlice yerleştirilen emdirilmiş turundas (pamuklu çubuklar). Terapötik etki, en az dört saat boyunca burun içinde tamponlar bulunmasıyla elde edilir. Prosedürler, nazal sinüsler tamamen pürülan nekrotik kitlelerden temizlenene kadar günlük olarak gerçekleştirilir. İlaç eksi - hamilelik ve çocuklarda kullanılamaz. Vücudun artan duyarlılığı ile yan etkileri olabilir: kaşıntı, yanma, döküntüler.

gioksizon

Dış kullanım için antibakteriyel etki ile burunda karmaşık bir merhemdir. İki aktif bileşen içerir: anti-alerjik, antipruritik ve anti-inflamatuar etkileri olan hidrokortizon ve oksitetrasiklin hidroklorür, Gram-pozitif ve Gram-negatif bakterilere karşı bir antibiyotiktir. Gyxysizon ile tedavi prensibi Levomecol ile aynıdır. Tedavinin maksimum seyri 7-10 gündür, uzun süreli kullanımıyla, sistemik yan reaksiyonlara neden olur.

oksolinik

Oksine dayalı ilaç, birçok influenza ve herpes virüsüne karşı yüksek bir etkinliğe sahiptir. Kullanım için ana endikasyonlar şunlardır: basit herpes, sedef hastalığı, viral rinit. Burun içindeki gripten merhem önlemek için sokağa her çıkıştan önce ince bir tabaka uygulanmalıdır. Artı ilaç, kullanmak için hiçbir kontrendikasyon yoktur. Bununla birlikte, bazen uygulamadan sonra burunta hafif yanma hissi mümkündür.

sintomitsinovaja

Bu araç, doku nekrozu ve şişme ile birlikte yanıklar ve sıyrıklar tedavi etmek için kullanılır. Ancak, doktorlar genellikle sinüzit ve sinüzit alevlenmesi için ilaç reçete. Synthomycin jel, mukoza zarlarının kurulmasına neden olmadan tıkanıklığı ortadan kaldırır. İlacın ana avantajları - kabul edilebilir bir fiyat, en az yan etki. Bununla birlikte, antibiyotiklerin içeriğinden dolayı, bebeklerin tedavisinde hamilelik, laktasyon, karaciğer veya böbrek yetmezliğinde kullanılamaz.

Burun için homeopatik merhemler

Bu grubun uyuşturucuları çok popülerdir, çünkü neredeyse hiç yan reaksiyona neden olmaz ve kontrendikasyon yoktur. Homeopatik ilaçlar genellikle hamile kadınların tedavisinde ve çocukluk döneminde kullanılmaktadır. Bunlar doğal bileşenler içerir: bitkiler, ekstreler veya bitki özleri, vücut üzerinde bir bağışıklık kazandırıcı etkiye sahiptir.

Doktor anne

Soğuk algınlığı burnundaki bu merhem, oldukça etkili bir kombinasyonun mükemmel bir örneğidir: muskat, terebentin, kafur, mentol, okaliptüs ve timol. Terapötik bir etki elde etmek için, ajan burun kanatlarına uygulanır ve 10 gün boyunca günde üç kez viski. Olumlu bir yön, iyi ilaç toleransı, nispeten düşük maliyet ve bulunabilirliktir. Eksileri: Çare hamilelik sırasında, 3 yaşın altındaki çocukları tedavi etmek için kullanılamaz.

Tui'nin merhemi

Bu ilaç propolis, papatya, keten, mazı, alkol ekstresi, hurma yağı ve gliserin bir ekstraktından yapılır. Bu sayede, ilaç, grip semptomlarının tedavisinde, sinüzit veya sinüzit alevlenmesinde geniş bir uygulama bulmuştur. Bir terapötik etki elde etmek için, ilaç ince bir tabaka ile günde üç kez burun kökü bölümlerine uygulanmalıdır. Maksimum tedavi süresi 7 gündür. Mazı hastaları tarafından iyi tolere edilir, ancak üç yaşın altındaki çocuklar, alerjisi olanlar için tavsiye edilmez.

Propolis ile

Gösterişsiz bir adla "Propolis ile merhem" yumuşak ilaç, çok olumlu geri bildirim topladı. Arı sütü tentürüne dayanan homeopatik ilaç, dermatit, dermatoz, egzama, kronik ve akut rinitin karmaşık tedavisine yöneliktir. İlacın avantajı, bal alerjisi ve bunun tezahürleri dışında herhangi bir kontrendikasyon veya yan etkisi olmamasıdır.

Mentol ve okaliptüslü burun merhemleri

Burundan mukus salgıları miktarını azaltmak için mentol ve okaliptüs temelinde geliştirilen homeopatik ilaçlara yardımcı olacaktır. Anti-enflamatuar ve dikkat dağıtıcı etkiye sahiptirler, iyice ısınırlar, şişkinliği hafifletirler. Bu ilaçların tek ve temel dezavantajı - genellikle alerjik reaksiyonlara neden olurlar, artan hassasiyete sahip insanlar için uygun değildir.

Pinosol

Bu burun tıkanıklığından en popüler merhemdir. Pinosol bileşimi tamamen doğaldır, içerir: çam yağı, okaliptüs, nane özü. Balsam, akut rinit semptomlarını ortadan kaldırmak için, mukoz membranın kuruluklarından kabuk oluşumu, burun boşluğunda operasyonlardan sonra çeşitli durumları durdurmak için reçete edilir. Pinosol uygulayın, talimatlara göre, pamuk tomurcukları, 7-14 gün boyunca günde iki ila üç kez ince bir tabaka yardımı ile daha iyidir. Kontrendikasyonlar arasında doktorlar not:

 • 2 yaşına kadar çocuk yaşı;
 • alerjik rinit;
 • bileşime aşırı duyarlılık.

Evamenol

Bu ilacın bir parçası olan mentol ve okaliptüs, lokal olarak tahriş edici, iltihap önleyici bir etkiye sahiptir. Evamenol 5 ila 10 günlük bir süre boyunca akut ve kronik rinit için reçete edilir, bu arada ajanın burun geçişlerini günde 2 kez işlemesi gerekir. İlacın büyük bir artı, hamile kadınlar için tamamen güvenli olmasıdır. Ancak, çare iki yaşın altındaki çocuklarda alerjik rinit ile tedavi için reçete değildir.

Boromentolovaya

Bu ilacın ana bileşenleri mentol, vazelin ve borik asittir. İlaç, genyantritis ile anestezi için, üst solunum yolu çeşitli hastalıklar ile iltihabı ortadan kaldırmak için reçete edilir. İlaç beş yaşın altındaki çocuklarda ve mentol duyarlılığı artmış olan kişilerde kullanılması tavsiye edilmez. Başlamadan önce burun su yollarını deniz suyu veya burun için diğer çözeltiler yardımıyla temizlemek gerekir.

Burun için vazokonstriktif merhemler

Lokal kullanımı olan bu ilaç grubu kan damarlarının daralmasına neden olur, mukozal ödemleri temizler, nazofaringeal hiperemi, burun akıntısını azaltır ve nefes almayı kolaylaştırır. Tipik olarak, bu ilaçların karmaşık bir kimyasal bileşimi, çoklu kontrendikasyonları ve yan etkileri vardır. Bu nedenlerle, vasoconstrictor bileşenlerine dayanan fonların kullanımı sadece otolaryngologist ile görüştükten sonra mümkündür.

galazolin

Bu, KBB-pratiğinde topikal uygulama için vazokonstriktif bir jeldir. Ana aktif madde olan ksilometazolin hidroklorid, uygulamadan 5-10 dakika sonra hareket etmeye başlar ve terapötik etkisi 10 saat devam eder. İlaç, endikasyonların geniş bir listesini içerir: alerjik ve bakteriyel rinit, viral kökenli soğuk algınlığı, polinosis, kronik sinüzit. Galazolin'in karmaşık bir kompozisyona sahip olması nedeniyle, 12 yaşın altındaki çocuklar için ve aşağıdaki durumlarda kullanılması önerilmez:

 • atrofik rinit;
 • bileşime aşırı duyarlılık;
 • gebelik;
 • emzirme;
 • şiddetli ateroskleroz;
 • arteriyel hipertansiyon;
 • taşikardi;
 • cerrahi müdahale sonrası.

Burun merheminin fiyatı

Rusya'nın herhangi bir bölgesindeki burun ilaçlarını eczane zincirleri ile satın alabilir veya çevrimiçi mağazadaki katalogdan sipariş edebilirsiniz. Sitede satın alırken, sağlanan malların kalitesini sağlamak için diğer alıcıların yorumlarını gözden geçirin. Moskova ve St. Petersburg için bu tür ilaçların maliyeti tabloda belirtilmiştir:

Antiviral ajanlarla burun tedavisi

Makalenin içeriği

Bu nedenle, viral bir enfeksiyonun ilk belirtisinde, tedaviye başlamak gerekir. Antiviral ilaçları, tabletler, spreyler, damlalar ve aynı zamanda burun içindeki merhemler halinde uygulayın.

Burun için antiviral merhem soğuk algınlığının karmaşık tedavisinde etkili bir araçtır, sadece genel bir terapötik etkiye sahip değildir, aynı zamanda burun mukozasında da yararlı bir etkiye sahiptir, tıkanıklığı ortadan kaldırır.

Uygulama özellikleri

Burun için antiviral merhemler, benzer bir etkiye sahip diğer nazal ilaç formlarından daha az popülerdir. Ve hiçbir şey için değil, çünkü bir burun antiviral merhem olan terapötik etkisi çok daha düşüktür. Mesele, sıvı ilaç biçimlerinin aktif bileşenlerinin tüm iç yüzeyi etkilemesidir, oysa merhemler genellikle mukus burun geçişlerinin sadece başlangıcını tedavi ederler.

Ayrıca merhem eksiklikleri atfedilebilir:

 • Çok yağlı araçlar kullanırken, tıkanıklığı provoke edebilecek, patojenik mikroorganizmaların sayısını artırabilecek mukustan pasajı çıkarmak zorlaşır;
 • Hastanede, merhem şeklinde nazal ajanlar özel aletler ile uygulanırken, ayakta tedavi için hastalar böyle bir çareyi doğru bir şekilde uygulayamazlar.

Ancak, eksikliklere rağmen, burundaki antiviral merhem bir dizi inkar edilemez avantajlara sahiptir:

 • kremsi yapı sayesinde, ilaç uygulama yerinde kalır, yutma olasılığını dışlayan salgı bezi içine boşaltmaz (küçük çocukların tedavisinde çok önemlidir);
 • Ayrıca burnunuza bulaşır ve damla ve sprey kullanmazsanız, öksütük tüberkülozun iltihaplanma olasılığını dışlamak mümkündür;
 • Bileşiminde krem ​​benzeri ürünler genellikle nemlendirici bileşenler, örneğin, mukus zarını nemlendirmek için uzun bir süre sağlayan, kuru ve kabuk oluşumunu ortadan kaldıran petrol jölesi içerir;
 • Bu antiviral ajanlar, merhem daha uzun süre burunda süreceğinden, aynı eylemin damlalarına kıyasla, virüslerden daha hızlı kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Hastalığın hem bir virüs hem de bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanmasına rağmen, çoğu zaman merhem ilaçları virüslerin neden olduğu mevsimsel akıntılı hastalıkların önlenmesi ve kapsamlı tedavisi için kullanılmaktadır.

Önemli! Viral enfeksiyonların antibakteriyel merhem ile tedavi edilmesinin, bakteriyel rinit için antiviral tedavinin yanı sıra yararsız olacağı da anlaşılmalıdır.

İnterferon içeren

İnterferon içeren anlamına gelir, virüslerin neden olduğu hastalıkların tedavisi için güvenli ve oldukça etkili ilaçlar olduğunu kanıtlamıştır. örneğin Viferon, Infagel gibi interferon merhemler, belirgin bir immün uyarıcı etkiye sahip olduğu ve enfeksiyona karşı antikorların gelişmesine katkıda hastalığın farklı aşamalarında üreme ve gelişme yoğunluğunu azaltarak patojenik mikroorganizmalara karşı mücadele.

Antiviral tedavi, hastalığın ilk belirtilerinde mümkün olduğunca erken başlatılmalıdır. Hastalığın ilk üç gününde tedaviye başlanmamışsa, ilacın etkinliği önemli ölçüde azalır.

Merhemin interferon ile uzun süreli etkisi nedeniyle günde iki kez, günde ve yatmadan önce küçük porsiyonlarda uygulanmalıdır. Interferon kullanımı kontrendikasyonlar bireysel intoleransı, kardiyovasküler sistem, siroz ciddi hastalıklar.

oxoline

Oksolin, viral enfeksiyonları önlemek için kullanılan en iyi bilinen araçlardan biridir. Bu ilacın belirgin bir antiviral aktivitesi vardır, patojenik mikroorganizmaların çoğalmasını ve gelişmesini engeller, mukozayı virüslerin nüfuzuna karşı korur. Oksolin sıklıkla bir profilaksi olarak ve viral rinitin karmaşık tedavisinde reçete edilir. Kullanılacak tek kontrendikasyon, bileşenlerin bireysel hoşgörüsüzlüğüdür.

Soğuk mevsimde ve salgın sırasında oksolen merhem kullanımının önleyici seyri en az otuz gün olmalıdır. Merhem nazal mukozayı günde üç kez pamuk turunda veya enfeksiyon taşıyıcısı ile temas etmeden önce kapsar.

Bitkisel preparatlar

Bu gruba ait olan merhemler, immüno-modüle edici, önleyici ve yenileyici, antiseptik bir etki sahip enflamasyonun azaltılması ve patojen mikroorganizmaların (Evamenol, DoktorMom, Pinosol, Mentoklar, yıldız balsamı, merhem Fleming) gelişiminin engellenmesi, doğal bileşenler bazında yapılır.

Evamenol

Bu ilacın bileşimi okaliptüs ve levomenthol içerir. Evamenol kullanımı sonucunda enflamatuar sürecin yoğunluğu azalır, hoş olmayan belirtilerin şişkinliği ve yoğunluğu azalır. İlaç, viral enfeksiyonlara karşı bir koruyucu olarak rinitin karmaşık tedavisinde reçete edilir. İlaç, günde üç kez bir parmak veya pamuklu turunda yardımı ile küçük porsiyonlarda mukozaya nazal geçişlere uygulanır. Terapi süresi beş ila on gündür. Evamenol, iki yaşın altındaki çocuklarda ve bileşenlere bireysel hoşgörüsüzlükte kontrendikedir.

Pinosol

Pinosol bileşimi, sadece bitki bileşenlerini (çam ve okaliptüs yağı, timol, E vitamini, levomenthol) içerir. İlaç antiseptik, antimikrobiyal ve geri yükleme etkisine sahiptir. Bu nedenle, rinit ve burun tıkanıklığı ile birlikte viral enfeksiyonların tedavisinde ve soğuk algınlığının önlenmesinde kullanılır. Nazal boşluğun ön kısımlarının mukozasına küçük bir miktar merhem pamuklu bir sırt veya bir parmak yardımı ile günde üç kez uygulanır. Terapi süresi yedi ila on dört gün arasındadır. İlaç iki yıla kadar ve alerjik rinit tedavisinde kontrendikedir.

Fleming merhem

Hazırlık atkestanesi ekstresi temelinde yapılır, güvercin ağacı ve kadife mentol, çinko oksit ve vazelin gibi yardımcı maddeler içerir. Nedeniyle tesis bileşenlerinin benzersiz özelliklerine, iltihaplanma şiddetini azaltır analjezik ve antihistaminik etkiye sahiptir, yerel bağışıklık ve doku yenilenmesi işlemi, damar tonusu geliştirmek yükseltir anlamına kılcal güçlendirir. Bu rinit (akut, kronik, vazomotor) herhangi bir tür tedavisi için önerilmiş ve hemen hemen hiç kontrendikasyon vardır.

Çocuklar ve hamile kadınlar için merhemler

Yaşamın ilk yıllarındaki çocuklar için pediatri, sadece antiviral ilaçlar interferon serisi (çocuk Viferon) kullanılması tavsiye edilir. Bu tür müstahzarlar insan vücuduna bağlı doğal maddeler içerir. Merhem küçük bir pamuklu turunda bebeğin mukoza ağzına hafifçe uygulanır ve yaralanmayı önler.

Önemli! Asla merhemizi su ile seyreltmeyiniz ve burnunuza bebekle tutmayınız.

İki yaş ve üstünde, antiviral merhemleri yerel antiseptik etkiye sahip bitki bileşenlerine dayalı olarak kullanmalarına izin verilir. Bir çocuk, daha önce alerjik reaksiyonlar mentol, okaliptüs, ve profilaksisi için ve bunların viral enfeksiyonların tedavisinde merhemler hazırlamak için kullanılan diğer bileşenler gözlenmiştir ise benzeri yıldız merhem, merhem Fleming, oksolinik merhem ve kullanılabilmektedir.

Benzer şekilde, vaka hamileliktir. Bu durumda, genellikle yetişkinlerde viral enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan birçok ilacın kullanılması yasaktır. Soğuk algınlığı önlenmesi amacı ile, tedavi için oksolin kullanılır, interferon içeren ajanlar sıklıkla reçete edilir (Viferon, Infagel). Ayrıca, anne adayına bireysel hoşgörüsüzlük yokluğunda, örneğin, Pinosol veya Fleming merhemi gibi homeopatik ilaçların kullanılmasına izin verilir.

Uygulama özellikleri

Tedavinin beklenen yararları sağlaması ve hastaya zarar vermemesi için, burun merhemlerini uygularken gözlenmesi gereken birkaç basit kuralı dikkate almalısınız.

 • Merhem kullanmadan önce, mukus ya da irinsiz nazal geçişleri temizlemek için gereklidir. Bunu yapmak için, burnu fizyolojik bir çözelti ile yıkamanız tavsiye edilir.
 • Merhemler, iyileşme ve rejenere etkisi, bu burun deri iltihaplı üfleme sabit bir sonucu olarak genellikle burun mukozasına değil, aynı zamanda burun altında sadece uygulamak için tavsiye edilir, tahriş ve kaşıntı bulunmaktadır.
 • İlacın mukozaya uygulanması günde en az üç kez gereklidir, tedavi seyrinin ortalama süresi genellikle beş ila yedi gündür.
 • Merhem sonbahar-kış döneminde viral enfeksiyonları önlemek için kullanılırsa, o zaman caddeye çıkmadan veya çok sayıda insanla temas kurmadan hemen önce uygulanmalıdır. Bu durumda, iki saat sonra, çözelti yıkanmalı ve tekrar uygulanmalıdır, çünkü bu süre zarfında merhem yüzeyinde çok sayıda patojenik mikroorganizma birikebilir ve preparat uygun önleyici etki sağlamayacaktır.

Kuşkusuz, nazal antiviral merhemler özellikle küçük çocuklar ve hamile kadınlar söz konusu olduğunda soğuk algınlığı tedavisi ve önlenmesi için vazgeçilmezdir. Çok çeşitli modern ilaçlar, burun akıntısı gibi bir semptomdan hızlı ve güvenli bir şekilde kurtulmaya, vücudun koruyucu işlevlerini iyileştirmeye, hasarlı burun mukozasını geri kazanmaya yardımcı olacaktır.

Soğuk algınlığının önlenmesi için burun antiviral merhemler

Her sonbaharda, solunum yolu enfeksiyonları geliştirme riski birkaç kat artar. Bu sırada, bir çocuk veya bir yetişkin ARVI, akut solunum yolu hastalığı veya grip hastalığına yakalanabilir. Viral enfeksiyon hava yoluyla bulaşan damlacıklar tarafından bulaşır, bu yüzden halka açık bir yerde influenza almak çok kolaydır. Bugün, soğuk algınlığı önlemek için kullanılan birçok antiviral ilaç vardır. Hap almak istemeyenler özel antiviral merhemler ile korunabilir.

Antiviral ilaç türleri

Virüslerle savaşabilen tüm ilaçlar, aşağıdaki gruplara ayrılır:

 1. Biyolojik preparatlar interferon içerir.
 2. Sentetik antiviral ilaçlar.
 3. Sarımsak ve soğan fitoktitlerini içeren doğal preparatlar.

Virüslere karşı seçilen araçlardan herhangi biri sadece savaşabilir hastalığın ilk üç gününde. Genel olarak, soğuk algınlığı önleme ve tedavisi için merhem şeklinde tüm hazırlıklar, birkaç gruba ayrılır:

 • antiseptik;
 • antiviral;
 • homeopatik;
 • Kombine.

Merhem yerel bir etkiye sahiptir, bu nedenle çoğunlukla influenza veya ARVI'nın önlenmesi için reçete edilir.

Burun antiviral için merhemler

Eczanelerde soğuk algınlığının önlenmesi için çok sayıda farklı merhem görebilirsiniz. En etkili ve bilinen sadece bazılarıdır.

Oksolinovaya merhemi

Merhemin bir parçası olan etken maddenin oksolinin bazılarıyla savaşabileceğine inanılmaktadır. grip virüsü, yoksunluk, herpes. İlaç esas olarak salgınlar sırasında grip ve soğuk algınlığı önlenmesi için kullanılır. Vücudun aktif maddenin eylemine olası bağımlılığı nedeniyle, kullanımının yirmi günden fazlası önerilmez.

Oksolin merhem kullanımı için endikasyonlar şunlardır:

 • İnfluenza önlenmesi.
 • Mesane ve zona tedavisi.
 • Viral rinit.
 • Viral etiyoloji ile göz ve cilt enfeksiyonları.

Ürünü nazal mukozaya günde birkaç kez uygulayın. Vücuttaki aktif madde birikmez.

Bununla birlikte, virüslerle başa çıkmak için sadece bir "oksolin" yetersizdir. Salgın sırasında vücudun güçlendirilmesi gerekiyor. İyi bağışıklık ile oksolin merhem vücudun engellerini güçlendirir ve virüslerden korur.

Kullanım kontrendikasyonlarıvirüslerden:

 • oksoline karşı aşırı duyarlılık;
 • yenidoğan ve bebekler;
 • hamilelik ve emzirme döneminde hafifçe.

Vazokonstriktif ilaçlarla eşzamanlı olarak "oksolin" uygulanması tavsiye edilmez. Bu ilaçların kombine kullanımı, kılcal kanama ile sonuçlanan mukoza zarını aşırı dozda alabilir.

Preobrazhensky merhem

Bu oldukça etkili bir araç, Viral enfeksiyonlarla savaşabilir. Şunları içerir:

 • norsulfazol;
 • efedrin hidroklorür;
 • sulfadimezin;
 • streptocid;
 • okaliptüs ve kafur yağı.

Bu bileşenler sayesinde, ilaç antiseptik ve vazokonstriktif bir etkiye sahiptir, soğuk algınlığı semptomlarını kolaylaştırır.

Preobrazhensky merhem uygulamak için kontrendikedir aşağıdaki patolojiler ile:

 • ateroskleroz;
 • uyku bozukluğu;
 • hipertiroidizm;
 • kalp hasarı;
 • hipertansif hastalık.

İlaç bir doktor tarafından belirtildiği şekilde kullanılması önerilir. Aşırı dozda kan dolaşım bozukluğu ve artmış sinirsel heyecan olabilir.

viferon

İnsan rekombinant interferon alfa-2 içeren bir antiviral ilaç. Viferon, akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının ve diğer ilaçlarla kompleks tedavide influenzanın önlenmesi ve tedavisi için kullanılabilir. Merhem mukoza zarından emilimi düşük bir yeteneği vardır, bu nedenle doktorlar hamile kadınlar ve bir yıl hayattan çocuklar tarafından kullanılmak üzere tavsiye ederim.

Çare için günde üç kez bulaşması burun mukozası üzerinde:

 1. Hayatın ilk yılındaki çocuklar bir kerede merhem miktarını 0,5 cm çapında uygularlar.
 2. İki yaşından çocuklara günde dört kez aynı miktarda para verilir.
 3. On iki yaşından büyükler ve yetişkinler, merhemin yaklaşık 1 cm çapında olabilirler.

Aşırı duyarlılığı olan kişilerde Viferon'un yardımcı bileşenleri üzerinde, bu nedenle, alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir, bu nedenle, bir doktora danışmanız tavsiye edilir.

Infagel

İlaç aktif madde nedeniyle farklı virüs türlerine karşı etkili bir şekilde savaşır. interferon alfa-2. Infagel ayrıca immünomodülatör özelliklere de sahiptir. Yani, daha önce inaktif olan bağışıklık hücrelerine vücutta hareket eder. Havadaki damlacıklar (ARVI, influenza) ve uçuklarla bulaşan hastalıkların önlenmesi için salgın sırasında jele uygulayın.

Kullanmadan önce, jelin karıştırılması gerekir, daha sonra burun boşluğuna ince bir tabaka uygulamak için bir pamuk tomurcuğu kullanın. Kullanım beş gün boyunca günde iki kez önerilir.

Antiseptik ajanlar

Soğuk, akut solunum yolu viral enfeksiyonu ve influenza ile ortaya çıkan inflamatuar süreçler kaldırılmalıdır. Bunun için özel ilaçlar var.

levomekol

Merhem antimikrobiyal bir etkiye sahiptir, inflamasyonu hafifletir ve metabolik süreçleri hızlandırır. Uygulaması sonucunda burun tıkanıklığından hızlıca kurtulabilirsiniz.

Levomechol kullanımına kontrendikasyon:

 1. Ilacın bileşenlerine aşırı duyarlılık.
 2. Hamilelik ve emzirme döneminde dikkat. Doktorunuza danışmanız en iyisidir.
 3. Alerjik reaksiyonlara eğilim.

Merhem için, bir süre burun içine sokulan pamuklu çubukla emdirilir.

Vishnevsky merhem

Aşağıdaki kompozisyon ile antiseptik:

 • xeroform;
 • huş katranı;
 • hint yağı.

İlaç mukoza zarını yumuşatır ve onarır, kan akışını arttırır, antiseptik etkiye sahiptir.

Vishnevsky'nin merhemi, yaralar, yanıklar ve diğerleri gibi cilt problemleri için reçete edildiği gerçeğine çokça kullanılır. Bununla birlikte, antiseptik olarak etkilidir ve burun üstündeki kompresler ve burun geçişlerinin yağlanması için kullanılır.

Ürünü kullanmak yedi günden fazla olamaz. Daha uzun kullanım alerjik reaksiyonlara veya tahrişe neden olabilir.

Kullanım için kontrendikasyonlar Vishnevski'nin merhemleri:

 • müstahzarın içerdiği bileşenlerin bireysel hoşgörüsüzlüğü;
 • hamile kadınlar;
 • altı yaşın altındaki çocuklar;
 • böbrek patolojileri olan hastalar.

Birleşik müstahzarlar

Çoğu hastalığın tedavisi için doktorlar karmaşık ilaçları reçete etmeyi tercih ederler. Daha belirgin bir etkisi var ve aşağıdaki özelliklere sahip:

 • virüslere karşı direnir ve bakterilerle savaşır;
 • iltihabı rahatlatmak;
 • nazal mukozayı yumuşatır ve yeniler;
 • Kan damarlarının ödemini temizler.

Evamenol

Bileşimde okaliptüs yağı ve levomenthol ile lokal aksiyon merhemidir. Vazokonstriktif, antimikrobiyal ve analjezik etki ile karakterizedir.

Evamenol uygulamasından sonra soğuk algınlığı belirtileri. Bu refleks irritan eylem, lokal anestezi ve damarların daralması kaynaklanmaktadır.

Uygulayın merhem tavsiye edilir günde iki ya da üç kez. İnce bir tabaka ile nazal mukozaya uygulanmalıdır. Tedavi süresi on gündür. Yan etkiler çoğunlukla gözlenmez, ancak mukoza zarında lokal irritasyon mümkündür. Kontraendike Evamenol, iki yaşın altındaki insanlara ve çocuklara alerjik reaksiyonlara eğilimli.

Pinosol

Herkes Pinosol'ün damlalarını bilir. Ancak bu ilaç bir merhem olarak da mevcuttur. Şunları içerir:

 • tokoferol asetat;
 • timol;
 • levomentol;
 • çam ve okaliptüs özü.

Preparatın bitkisel baz antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Pinosol yardımıyla soğuk ve soğuğu tedavi edebilirsiniz. doğada hem bakteriyel hem de alerjik.

Önleme ve tedavi için, merhem pamuklu çubuklara uygulanır ve günde dört kez burun pasajlarına sokulur. Tedavi on dört güne kadar sürebilir. Olası yan etkiler arasında lokal alerjik reaksiyonlar, yanma, kaşıntı, mukoza zarının şişmesi yer alır. Pinosol, 2 yaşın altındaki çocuklarda ve alerjilerde kullanılmamalıdır.

Homeopatik merhemler

Günümüzde birçok patoloji, homeopatik ilaçları da içeren daha hassas yöntemlerle tedavi etmeye çalışır. Kompleks bir etkisi vardır ve birçok avantajı vardır. Homeopatik merhemler farklıdır:

 1. Belirgin antiviral etkisi.
 2. Antihistamin eylemi.
 3. Bağışıklığı uyarın.
 4. Mukoza ödemini çıkarın.
 5. Inflamasyonu çıkarın.

Homeopatik ilaçlar, tamamen doğal bileşenlerden oluştuğu için çocukların tedavisi için uygundur.

En etkili merhemler şunlardır:

 1. "Tuya" - merhem bileşimi propolis, papatya, mazı ve keten, yanı sıra alkol özü, palmiye yağı ve gliserin bir ekstresi içerir. Rinit ve sinüzit tedavisinde kullanılır. Burunun kök kısımlarına ve sinüslerine günde üç kez ince bir tabaka uygulayın. Tedavi süreci - en fazla yedi gün. Alerji ve üç yaşına kadar olan çocukların kullanılması önerilmez.
 2. Fleming merhem mentol, anethole, cineole, glikozitler ve karotenoidler gibi aktif maddeler ile homeopatik bir preparattır. Antimikrobiyal etkiden farklıdır, kan dolaşımını artırır, vücudun koruyucu reaksiyonunu artırır. Çeşitli etyolojilerin rinitini tedavi etmek için kullanılır. Flemings merhem burun ve dış dokuların mukoza zarlarını tedavi eder. Doktorlar, merhem ile ıslatılmış pamuklu çubuklar kullanmanızı ve 10-15 dakika boyunca günde en fazla üç kez burun pasajlarına sokulmasını önermektedir. Tedavi on güne kadar sürmelidir.
 3. Anne - merhem terebentin, muscat, okaliptüs, kafur, timol, mentolden oluşur. Analjezik, antiseptik, antihistaminik etkiye sahiptir. Tedavi için, burun mukozası ve günde üç kez viski uygulayın. Terapi süresi on güne kadardır. İlaç alerjisi olan kişiler, boğmaca ve sahte krupalı, dermatit ve pürülan deri hastalıkları muzdarip insanlar tarafından kullanım için kontrendikedir.

Antiviral ve antiseptik merhemler virüslere karşı mücadelede yardımcı olabilir Grip salgını sırasında, ARVI, soğuk algınlığı. Özellikle açık hava yürüyüşleri, sağlıklı yemekler ve bağışıklığı güçlendiren fonlarla birlikte etkilidirler.

Burun için etkili antiviral merhemler

Birçoğu, kendisini bir enfeksiyondan, örneğin gripten korunmanın mümkün olup olmadığını soruyor mu? Tabii ki, vücudun virüs ve bakterilerin nüfuz etmesinden korunmak için aşağıdaki araçlar kullanılabilir.

Antiviral merhemler, doğrudan yerel etki yapan ilaçlardır. Bu nedenle, kural olarak, burun için merhem viral enfeksiyonların profilaksisi olarak reçete edilir. Sonuçta, sadece antiviral ilaçların yardımı ile ARVI veya grip gelişme riskini en aza indirebilirsiniz.

İçe aktarılan, pahalı ilaçların her zaman istenen etkiyi yaratmadığı gerçeğine dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Örneğin: Gel Panavir® Inlay bir anti-enflamatuar, antiviral immünomodülatör bir etkiye sahip olan ve ayrıca yan etkisi olmayan bir jel formunda profilaktiktir!

Kulağa cazip geliyor, ama bu sadece bir reklam hareketi, yani insanlar uyuşturucu için para ayırmıyorlar (fiyat, rakiplerinden birkaç kat daha pahalıdır)! Böyle bir miktar için tüketici hem etkili hem de hoş / nötr bir ilaç almak istiyor gibi görünmektedir, ancak Panavir hemen acı verici bir etkiye neden olan çok acı bir tada sahiptir. Ayrıca ilacın bir kozmetik olarak değil, tıbbi olarak GOST'ye göre kaydedildiğinden endişelenir. Bu, bize bu ilacın verilmesinden önce yeterli araştırmanın yapılıp yapılmadığı konusunda şüpheler uyandırır, bu da bize DRUG olarak satılır.

Bu nedenle, doktorlar zaten insan vücudunu virüslerden korumaya yardımcı olan kanıtlanmış araçlara eğiliyorlar. Yani, antiviral etkisi olan üç test edilen ilaç vardır. Ayrıca bunlardan biri tedavi olarak kullanılabilir.
En etkili araçlara bakalım.

Antiviral merhemler

Oksolinovaya merhemi

Çok iyi "Oxoline" önerilir. Bu ilaç, direkt olarak oxoline'den üretilen, antiviral aktiviteye sahiptir.

Uygulama yöntemi: Nazal pasajlar anoint ince bir tabaka. Günde 3 kez, dışarı çıkmadan önce kullanılması önerilir.

Lütfen, enfeksiyon riski yüksek ise, ilaç 40 gün içinde kullanılmalıdır.

"Oxoline" un sadece sağlıklı hücreleri etkilediğini unutmayın, bu yüzden eğer bir enfeksiyon vücuda girerse, ilaç etkisiz hale gelir.
Bu araç herkes tarafından kullanılabilir, ancak yan etkilerin farkında olmalısınız. Çoğu zaman, merhem uygulandıktan sonra, burun boşluğunda kısa süreli yanma olur.

Infagel

Ayrıca etkili bir antiviral ilaç olarak kabul edilir. "Infagel" de interferon alfa-2'yi içerir, dolayısıyla farklı bir virüs türünü etkiler.

Yukarıda tarif edilen araçların aksine "Infagel", immüno-modüle edici bir etkiye sahiptir.
uygulama: Kullanmadan önce iyice karıştırılmalıdır. Bundan sonra, günde 2 kez burun boşluğunda ince bir mukoza tabakası ile anoint. "Infagel" 5 gün boyunca kullanılabilir.

Dikkat edin, "Oxolin merhem" in aksine, "Infagel" her durumda alerjik hastalıklar için kullanılamaz.

viferon

Nazal kavite için bir antiviral ilaç olarak, "Viferon" kullanabilirsiniz. Oldukça güçlü bir aktif maddeye, yani interferon alfa-2 insan rekombinantına sahip olmasından dolayı etkilidir.

Çoğu zaman insanlar böyle bir merhemi reddederler, çünkü herkesin tahammül edemediği özel bir lanolin kokusu vardır.

Ancak, tam olarak böyle bir araç doktorları bir yıl yaşlı hamile kadınları ve çocukları reçete. Gerçek şu ki, mukoza zarına absorbe etme yeteneği düşüktür.
Yukarıda açıklanan araçların aksine, "Viferon" sadece önleyici bir önlem olarak kullanılamaz. Çoğu zaman doktorlar "Viferon" grip veya ARVI için karmaşık bir tedavi olarak reçete ederler.
Uygulama yöntemi: "Viferon", burun boşluğunda mukoza zarında günde 3 kez ince bir tabaka uygulanır. Bir tedavi olarak kullanılıyorsa, bu durumda bir hafta içinde kullanılabilir.
dozaj: "Viferon" bir yaşına erişen çocuklar tarafından kullanılabilir. 1 yıldan 2 yıla kadar, günde 3 kez çapı 0.5 cm merhem tabakası uygulayın. 2 yıldan 12 yıla kadar "Viferon" tam olarak aynı katmana uygulanır, ancak günde 4 kez. Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar, merhem 1 cm çapa kadar uygulayabilirsiniz.
Yan etkileri : Diğer antiviral ajanlar gibi, merhem uygulandıktan sonra, burun boşluğunda kısa bir yanma hissi olabilir.

Önemli! "Viferon", sadece bir doktora danıştıktan sonra kullanılabilir. İlaç aktif maddeye karşı bireysel hoşgörüsüzlük ve yardımcı bileşenlere alerji için kullanılamaz olduğundan.

Burun için en iyi antiviral merhem

Rinit (rinit) genellikle bir hastalık olarak kabul edilmez. Gerçekten de, en yaygın soğuk viral hastalıkların bir belirtisidir - ARVI, grip, ancak bazen kendi kendine, örneğin, hipotermiden sonra ortaya çıkar. Ayrıca alerjilerin veya vasküler bozuklukların (alerjik ve vazomotor rinit) bir işareti olabilir. Çoğu insan burun iltihabından hemen sonra damla kullanmaya başlar, ancak hastalığın baş edebileceği başka bir tür lokal terapi vardır - burun için merhem. Burun merhemlerinin birçok çeşidi vardır ve amaçlarına göre kullanmak için bunları daha ayrıntılı olarak anlamaya değer.

Burun için merhemlerin avantajları ve dezavantajları

Merhemler genellikle spreylerden ve damlalardan daha az etkili olarak kabul edilir. İlacın semptomatik etkisini düşünürsek, bu gerçekten doğrudur: ilacın sıvı şeklindeki aktif maddeler hemen hemen tüm burun boşluğunu kaplarken, merhem sadece uygulandığı yerde çalışır. Bununla birlikte, burun için merhem de avantajları vardır:

 • kremsi kıvam, ilacın boğaza akmasına izin vermeyecektir, küçük çocuklarda kullanıldığında çok önemli olan yutulmayacaktır;
 • merhem östaki borusuna girmez ve iltihabına neden olmaz, bu da çocuğun tedavisi için bir avantajdır;
 • Ürün neredeyse her zaman burun mukozasının kurumasına izin vermeyecek, kabuklar oluşmayacak ve kuruluk hissine izin vermeyecek bir şekilde besleyici ve nemlendirici bileşenler içerir - burunda ortaya çıkar ve hastaya işkence yapar;
 • antiviral ve immüno-modüle edici aksiyonlu merhemler, bu eylemi tamamen gerçekleştirme şansı daha fazladır: aynı amaçtaki damlalar sadece birkaç saniye çalışacak, merhem ise daha uzun süre burunda kalacaktır.

Burun preparatlarının merhem formunda sakıncaları vardır:

 • Bu dozaj formu ile, burnun tüm mukoza zarını tamamen tedavi etmek imkansızdır, bu nedenle terapötik etki daha zayıf olacaktır. Bu amaçla pamuk tomurcukları kullanırsanız, burun için belirli bir yaralanma riski ile ilişkilidir.
 • Çok yağlı merhemler mukusun dışarı atılmasına ve buruntan çıkarılmasına izin vermez, bu da burun yollarındaki bakteriler, virüsler ve kirlenmeyi engelleyebilir.

Nazal merhemler hastane ortamlarında sıklıkla kullanılır, ancak doktorlar bunları özel aletler yardımıyla uygular. Evde, bu tür fonlar daha az sıklıkta reçete edilir, ancak yine de bir kişi için yararlı olabilir. Ancak bu vakadaki konuşma sadece eczane merhemleriyle ilgilidir: halk ilaçları alerjilere ve diğer hoş olmayan reaksiyonlara neden olmamak için çok dikkatli olmalıdır.

tür

Rinitde yararlı olacak merhem, jel ve krem ​​şeklinde birçok ilaç türü vardır. Bunlar arasında:

 1. antibakteriyel ve antiseptik;
 2. antiviral;
 3. rejenere (rejenerasyon);
 4. homeopatik;
 5. vazokonstriktör ve dekonjestan.

ilaçların her grubun kendine ait bir amacı vardır ve pomatlar kullanımını kötüye unutmayın bir antibiyotiğe bir araç homeopatik merhem akım uzun vadeli bakteriyel rinit ise faydasız olacak viral rinit yardımcı olmaz gibi gerekli değildir.

Bu videoda Dr. Komarovsky, çocuğun burun akıntısında burun içindeki yağın ne kadar etkili olduğunu size söyleyecektir.

antiseptik

Burun akıntısı hipotermiden sonra ortaya çıkarsa veya viral rinit sonrası sarı-yeşil kalın akıntı varsa, bu hastanın burunda bakteriyel bir enfeksiyona sahip olduğu anlamına gelir. Antiseptik merhemler ve antibiyotikli ajanların anti-inflamatuar etkisi vardır, bakterilerin ikincil tabakalaşmasını önlemeye yardımcı olur, burun tıkanıklığını ortadan kaldırır. Bu merhem grubu en önemlisidir ve eski antiseptiklerin yanı sıra eski ve kanıtlanmış araçları da içerir. Geçmiş kuşakların merhem ilaçları arasında:

 • merhem Vishnevsky;
 • levomekol;
 • protargolovaya;
 • mentol ile çinko;
 • borik asit ile;
 • streptomisin;
 • levomitsetinovaya;
 • tetrasiklin;
 • Preobrazhensky merhemidir.

Daha etkili olan, son yıllarda geliştirilen ve çoğu mikrobiyal hastalıklara karşı aktif olan ilaçların kullanılmasıdır.

Bactroban

Kompozisyonda - antibiyotik mupirosin, lokal ve eksternal tedavi için kullanılır, mikropların çoğalmasını durdurur ve hücre duvarlarını tahrip eder. Bactroban pratik olarak dirençli suşların oluşumuna neden olmaz, bu nedenle tekrarlayan rinit için kullanılabilir. Anaeroblar, bazı gram-negatif bakteriler, ilaca karşı duyarsızdır. İlaç mupirosine karşı aşırı duyarlılıkta kontrendikedir.

Miramistin

Bileşimde bir antiseptik olarak aynı maddeyle merhem. Çare, sadece bilinen bakteriler-rinit patojenlerine karşı değil, aynı zamanda virüslere, mantarlara karşı da çalışır. Topikal uygulama ile sistemik bir etkisi yoktur, neredeyse hiç yan etki yoktur. Kontrendike Miramistin sadece bireysel intoleransı ile.

Antiviral ilaçlar

interferon ve diğer antiviral bileşenler bazında fon burun mukozasına uygulama için ilk SARS gün ve grip gösterilmiştir. Virüslerden en popüler ilaçlar Viferon ve Infagel ile oksolin merhemidir. Bu ilaçları hastalığın ilk 3 gününde kullanmayacaksanız, etkinliği azalır, ancak immünomodülatör etki devam eder. Bu nedenle, antiviral merhem ayrıca burun mukozasına düşmek viral partikülleri ile başa çıkabilir ve bunları üremek için izin vermez gibi epidemiyolojik sezonunda SARS önlenmesi için tavsiye edilir.

Infagel

Kompozisyon - alfa interferon, virüslerin membranları ile etkileşime ve proteinlerinin üretiminin inhibisyonuna bağlı antiviral etkiye sahiptir. Sonuç olarak, virüs çoğalması döngüsü bozulur. İlaç yüksek bir immünomodüle edici aktiviteye sahiptir, enfeksiyona karşı antikorların üretimini uyarır. Kullanım kontrendikasyon interferon, şiddetli kalp ve vasküler hastalık, dekompanse aşamasında siroz intoleransıdır.

oxoline

Aktif madde dioksotetrahydroxynaphthalene ile nazal merhem. Antiviral aktiviteye sahiptir, virüslerin hücre zarlarına bağlanmasını bloke eder, koruyucu bir etkiye sahiptir, virüsün vücudun hücrelerine girmesini önler. Kullanım için ana endikasyonlar viral rinitin önlenmesi ve tedavisidir. İlaç aktif maddeye karşı toleranssız, 2 yaşından önce kontrendikedir.

Homeopatik ve onarıcı

Bu grubun preparatları doğal bileşenlerden yapılır, ancak bazen sentetik maddelerle desteklenir. Bitkilere dayalı merhem formundaki ilaçlar, immünomodülatör, antiviral, dekonjestan, rejenerasyon, antiseptik etkilere sahiptir. Böyle geniş bir çalışma yelpazesine rağmen, hastaya antibiyotiklerle ihtiyaç duyduğunda, ciddi bakteriyel rinit durumunda homeopatik ilaçlar işe yaramaz.

Bitki merhemleri grubu çok sayıda ilacı içerir:

 • Doktor Anne;
 • Tuy merhem;
 • yıldız işareti;
 • Mentoklar;
 • Suprema Plus;
 • Pinosol ve diğerleri.

Evamenol

Merhem okaliptüs yağı ve levomenthol içerir. Anti-inflamatuar, lokal irritan, dikkat dağıtıcı, anti-ödematöz etkisi vardır. Akut ve kronik rinit için semptomatik bir ilaç olarak uygundur. Kontrendikasyonlar - 2 yaşın altındaki, bileşenlere aşırı duyarlılık.

Fleming merhem

Burun için homeopatik ilaç petrol jöle ve at kestanesi, cadı ela, marigold yanı sıra mentol ve çinko oksit özleri içerir. Merhem anti-inflamatuar, analjezik, antialerjik etkiye sahiptir, lokal bağışıklığı artırır, doku onarımını uyarır, venöz tıkanıklığı azaltır, burun damarlarını güçlendirir. Endikasyon - bir vazomotor burun akıntısı, kontrendikasyonlar dahil olmak üzere herhangi bir rinit türü - alerjiler ve bileşenlerin hoşgörüsüzlüğü.

Bir sonraki videoda Aşk Kriuk, manastırın hazırlanması için bir reçete paylaşacak. Bu çare genyantritis ve burun akıntısı ile yardımcı olur, güçlü bir çeken, anti-inflamatuar, emici özelliklere sahiptir. Hem harici hem de dahili olarak kullanılır.

vazokonstriktör

Bu ajanlar, damla ve spreyleri vazokonstriktif etki ile değiştirebilir ve ek olarak nemlendirici bileşenler, antiseptikler vb. Içerebilir.

Merhem Galazolin

topikal olarak uygulandığında, kan damarlarını daraltır, alfa-agonistleri ksilometazolin ait kompozisyon, hiperemi, burun mukozasının ödemi azaltır burun daha rahat nefes, rinore düşürür. Merhem eylem en az 10 saat sürer, 5-10 dakika içinde başlar. Kontrendikasyonlar - 3 yıla kadar, vazomotor rinit, laktasyon, atrofik rinit, arteriyel hipertansiyon, antidepresan ilaç.

kombine

Yukarıda tarif edilen ajanların birçoğu, farklı farmakolojik gruplardan çeşitli bileşenler içerdiğinden kombine edilmiştir. Bu merhemler, farklı yönlerde hareket ettikleri için belirgin bir etkiye sahiptir. Şişliği ve iltihabı azaltır, burun mukozasının dokusunu onarır, bakterileri ve virüsleri öldürürler. Uyuşturucu örnekleri - Levomekol, Evamenol, Pinosol, Doktor Anne, vb.

Çocuklar için burun merhemleri

Erken çocukluk döneminde, çocuğa sadece interferon bazlı antiviral ilaçlar önerilmektedir - örneğin, çocuk Viferon. Vücudun vücuduna zarar vermeyen vücut ile ilgili maddeler içerirler. Ne yazık ki, burnu yeni doğmuş bir merhemle dikkatlice yağlamak oldukça zordur ve bu amaçla pamuk tomurcuklarını çok dikkatli kullanmak gerekir. Bir çocuğun burun mukozası zarının travmatize edilmesi kolay olduğundan, ilk önce bir çocuk doktorunun gözetiminde tedaviyi yapmak daha iyidir.

Hiçbir durumda merhem su ile seyreltilemez ve bebeğin burnuna dökülmez, burun tarafından doktor tarafından tavsiye edilen başka bir yöntem kullanılmaz. 2 yaşından sonra, nazal ürünlerin yelpazesi büyük ölçüde genişler ve doktor antiseptikler, antibiyotikler, bitkisel bileşenler ile merhemler reçete edebilir. Hoşgörüsüzlük ve alerji yoksa, okul öncesi çocuklarda bir doktor tavsiyesi olmadan, merhem Zvezdochka, Fleminga, Evamenol, oksolin merhem kullanabilirsiniz. Yetersiz veya çok uzun süreli kullanımı olan Mucistin, Bactroban gibi araçlar, lokal bağışıklığın zayıflamasına ve burnun mantar enfeksiyonlarının gelişmesine neden olabilir. Çocuğun organizması için toksik olan ve sıklıkla alerjik reaksiyonlara neden olan tetrasiklin merhem, Vishnevsky merhem, Levomecol merhem kullanmak kesinlikle yasaktır.

Hamileler için merhem

Hamilelikte, bir çok ilacın kullanımı yasak olduğu için herhangi bir hastalığın tedavisi oldukça karmaşıktır. ARVI ve rinitin önlenmesi başarılı olmazsa ve gelecekteki annenin hastalanması "şanslı" ise, hemen bir doktora görünmeniz gerekir. Onlara verilen tüm fonlar arasında, genellikle merhemler vardır. Çoğu durumda, bunlar interferon bazlı ilaçlar - Viferon, Infagel, ayrıca oksolin merhemidir. Gestasyon sırasında bakteriyel enfeksiyon ile, Miramistin sıklıkla tavsiye edilir. Gelecekte anne ve bazı bitkisel ilaçlar, örneğin, Fleming'in merhemi, ama her özel durumda, tedavi kararı sadece bir doktor tarafından alınmalıdır.

Uygulama kuralları

Burun için merhem uygularken dikkate alınması gereken çeşitli kurallar vardır:

 • Nazal pasajlar mukus ya da iltihapla tıkanırsa ürünü burun içine enjekte etmeyin. Başlangıçta, tuz - "deniz" preparatları, tuz çözeltisi çözeltileri ile burnu yıkamak daha iyidir. Burun için deniz tuzu kullanımı hakkında bilgi edinin
 • Rejenerasyon ve rejenere merhemler burun altındaki bölgeye de uygulanabilir: bu, rinitte ciltte sıklıkla görülen kaşıntı ve tahrişlerin giderilmesine yardımcı olacaktır.
 • Ev yapımı da dahil olmak üzere ballı merhem içeren bakteriyel rinit ile burnunuzu temizleyemezsiniz: bal, mikroplar için mükemmel bir besin ortamı olacaktır.
 • Antibakteriyel etkiye sahip hiçbir merhem, bir doktorun randevusu olmaksızın, komplikasyonlara neden olmamak için kullanılamaz. Birçok araç, özellikle geçmiş kuşaklar, dirençli suşların ortaya çıkmasına neden olur.
 • Hekim tarafından aksi belirtilmedikçe, merhemler 5-7 gün boyunca günde en az 3 kez kullanılmalıdır.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ile klorheksidin durulayın

Boğaz durulama için ticari isim klorheksidin biglukonat veya klorheksidindir. İlaç periodontal hastalık, anjina, farenjit, bademcik iltihabı için etkili bir hızlı etkili ajan olarak kullanılır.

Çocukta mantar anjina nedenleri ve tedavisi

Çocuklarda fungal anjina (tonsillomikoz veya farinksozis) özellikle sinsi bir hastalıktır. Belirsiz bir şekilde gelişir, semptomlar zayıftır: çoğu zaman yüksek ateş yoktur, boğazda acı verici duyumlar önemsizdir, genel zayıflık olmaksızın bir durumdur.