Loading

Farenjit tedavisi için hazırlıklar

Farenjitin üretken ilaç tedavisi, özel bir yaklaşım ve sorumluluk gerektirir, bu nedenle ilaçlar sadece ilgilenen hekim tarafından seçilir. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda farenjit tedavi edebilen çeşitli ilaç grupları vardır. Bunlar:

 1. Yerel ve genel eylemlerin antibiyotikleri;
 2. Antiviral ilaçlar;
 3. Antiseptikler (tabletler, spreyler, lolipoplar);
 4. Beklentiler (içinde okaliptüs bulunan haplar, şuruplar, lolipoplar);
 5. Rinokaritiğin tedavisinde vazokonstriktör burun içine düşer;
 6. Şifalı bitkisel bileşenler (okaliptüs, papatya, calendula);
 7. Artmış vücut ısısı varlığında - antipiretik (tabletler, fitiller).

antibiyotikler

 • Amoksisilin, tabletler biçiminde bir penisilin preparatıdır. Staphylococci ve streptococci'ye karşı mücadelede başarılıdır. Ama herhangi bir bal varlığında Amoxicillin ile birlikte katran damlaları vardır - bunlar özellikle çocuklarda sık görülen alerjik reaksiyonlardır. Bu nedenle, çocuklar dikkatle reçete edilir ve hamile ve emziren anneler ilaç kontrendikedir. Doz, hastalığın şiddetine ve hızına bağlı olarak doktor tarafından reçete edilir, genellikle günde 500 mg / 3'dür. Günde iki kez 125 ila 250 mg arasında 5 yaşından büyük çocuklar.
 • Sefalosporinler. Farenjitin karmaşık formlarını tedavi edebilen preparatlar: rhinopharyngitis, pharyngotracheitis. Bugüne kadarki en etkili olan, Ceftriaxone kalır. Bu enjeksiyonlar, günde iki kez 1 mg Lidokain'de veya enjeksiyon için su üzerinde intravenöz olarak reçete edilir. Çocuklarda tedavi erken yaştan itibaren kullanılır, ancak şiddetli vakalarda görülür.
 • Makrolidlerin cinsine ait azitromisin. Streptokok, stafilokok ve pnömokokların neden olduğu kulak, burun ve boğaz enfeksiyonları ile mükemmel uyum gösteren bir ilaç. Yetişkinler, günde bir kez 0.5 mg için tabletler halinde reçete edilir. Çocuklar için, süspansiyonlar, daha doğrusu, süspansiyonların kendiliğinden hazırlanması için tozlar, örneğin Azimed şeklinde verilir.
 • Bioparox, antibiyotik sprey şeklinde sunulan benzersiz bir ilaçtır. Sadece farenjitin nedenini öldürmez, aynı zamanda boğaz ve burun zarlarının iltihaplanmasını da tedavi edebilir. Yetişkinler, talimatlara göre, her 4 saatte boğazda 4 ağız (ağızdan güçlü bir nefes) yapmaları tavsiye edilir. Çocuklara günde 3 kez 2 kez püskürtülebilir.

Antiviral ilaçlar

Popüler ve ucuz antiviral ajanlardan biri Cycloferon'dur.

Sikloferon sadece bir antiviral değil, aynı zamanda bağışıklık düzenleyici bir ilaç değildir, çünkü doğası gereği vücudun endojen interferon miktarını arttırmasına izin veren bir ilaçtır. Sikloferon ayrıca anti-enflamatuar ve antitümör ajanlara sahiptir. Cycloferon aldıktan sonra, vücudun bağışıklık özelliklerinin aktivasyonu nedeniyle, 2-3 gün içinde iyi olma konusunda önemli bir iyileşme vardır.

Yayınlanmış Cycloferon tabletlerde, 5 gün boyunca günde bir kez 7 yaşından 1 tablete kadar çocuklar için kullanılmasına izin verilir. ARVI ve viral farenjitin tedavi edilmesine izin veren yetişkin dozu, bir hafta boyunca günde bir kez 2 tablet Cycloferon'dur. Su tabletinde çiğneyin, bölünün veya çözünün. Cycloferon tamamen alınamaz, rahat bir miktarda su ile yıkanır.

Ayrıca intravenöz ve intramüsküler enjeksiyon için enjeksiyonlarda eczane Cycloferon da mevcuttur. Ampuller (paket başına 5 parça) 2 ml, 250 mg madde içerir.

Ancak, Cycloferon, birçok immünomodüle edici ilaç gibi, gebelikte, laktasyonda kontrendikedir ve 2 yıla kadar çocuklar için tedavi edilemez.

İlaç Cycloferon ile kombinasyon halinde, farenjit antiseptik, antipiretik ve antitussif ajanlar ile tedavi edilmesine izin verilir.

antiseptikler

Antiseptikler, mikroorganizmaların solunum yolu boyunca çoğalmasını önlemek için, hastalığın ve komplikasyonlarının gelişmesini durdurmaktan ziyade kullanım için reçete edilir. Bu grubun çok çeşitli ilaçları vardır, ancak farenjit ile birlikte, aşağıdakileri atayın: Pharyngosept, Cameton, Iodinol, Tantum Verde, Lizobakt veya Hexoral. Gerçek ve doğal antisentiki Rotokan çözeltisi ve tentür veya okaliptüs yağının bileşenleridir.

 • Faringosept. Resorpsiyon için tabletler, çocuklar ve hamile kadınlar için kontrendikasyon yoktur. Pharyngept, lolipoplar gibi tamamen çözünene kadar eritilir. Farenjiti kısaca tedavi etmek için, onu çiğneyemeyeceğinizi veya suda çözemeyeceğinizi hatırlamanız gerekir, aksi takdirde ilacın gücü kaybolur. Yetişkinler ve 5 yaşın üzerindeki çocuklar için normal doz günde 1 ila 3 kez 5 tablettir. Yedikten sonra bir saat sonra daha iyi alın, tercihen tableti çözdükten sonra yemeyin.
 • Kameton. Farenjit patojenleri ile savaşmak için antiseptik eylem ile Aerosol sprey. Kamerun aktif maddesi klorobutanol ve kafurdur. Kamertonun tadı mentol veya okaliptüsdür.

Kamerun sadece mikropları öldürmekle kalmaz, aynı zamanda anti-enflamatuar, anestetik etkiye sahiptir, bu da boğazda kuruluğu giderir ve nefesi normalleştirir. 5 yıldan itibaren yetişkinler ve çocukların tedavisi için Cameton uygulayın.

Kamerun, öğünlerden sonra günde 3-4 kez veya bir sonraki öğünden bir saat önce iki kez boğaz içine enjekte edilir.

Ambalaj, bir silindir, püskürtme için nozullar ve talimatlardan oluşur. Silindiri çalıştırmak için koruyucu kapağın çıkarılması gerekir. Kamertonu püskürtmek için balon dönmemelidir. Maliyeti yüksek değil, Cameton uygun fiyatlı ilaçları ifade ediyor.

 • Iodinol. Boğazı yağlamak için kullanılan iyotlu antiseptik solüsyon. Kullanırken, iodinolün gastrointestinal sisteme alınmasının kabul edilemez olduğunu hatırlamakta fayda vardır. Iodinol bir kusturucu ajanı vardır, bu nedenle uygulamada ana şey ılımlılıktır, aksi takdirde mukus yanığını tedavi etmek için gerekli olacaktır. Iodinol kullanın ve burun ve kulak iltihabı için iltihaplı otitis kullanın.

Catarrhal farenjit Iodinol, talimatlara göre, 24 saat içinde boğaz boşluğunda 3-kat uygulama sağlanan 4-5 gün için tedavi edecektir. Iodinol pamuklu çubukla ve düzgünce işlenmiş bademcikler, yumuşak damak ve mümkünse boğazda uygulanır.

Iodinol, tiroid disfonksiyonu olan, hamile kadınlar ve 3 yaşın altındaki çocuklar için tavsiye edilmez.

Iodinol çözeltisinin maliyeti yüksek değildir, popülasyonun tüm katmanları için erişilebilirdir.

 • Tantum Verde. Tantum Verde tarafından resorpsiyon için tabletler şeklinde, harici kullanım ve sprey için bir çözüm olarak sunulmaktadır. Tantum Verde ilacının herhangi bir formundaki aktif madde, benzidamin hidroklorürdür.

Resorpsiyon için tabletler günde 1 kez 3 kez alınır, ayrıca çiğnenmesi önerilmez. Tantum Verde tabletleri nane veya limon aromasına sahiptir.

Tantum-Verde çözeltisi ile gargaralar, daha önce durulanır, 15:15 ml oranında su ile seyreltilir. Tantum-Verde çözeltisinin ambalajı, bir preparasyon, ölçüm ve talimatlar içeren bir şişe koyu camdan oluşur.

Sprey Tantum-Verde 2 saatte bir enjekte edilir, dozaj doktor tarafından bireysel olarak belirlenir, ancak talimatlarda yetişkinler için 6 ve 6-8 dozluk çocuklar için 4 doz yeterli olacaktır. Bir anti-enflamatuar ilaç olarak burun verilir. Sprey Tantum-Verde 3 yaşından itibaren çocukların tedavisi için çocuklukta kullanılmak üzere izin verilir.

 • Lizobakt. Antibakteriyel etkinin emilmesi için tabletler, enflamatuar süreçlerle başa çıkma ve ağız ve boğaz enfeksiyonları. Lizobakt tekrarlayan kronik farenjit için de iyidir.

Aktif madde Lizobakta - lizozim hidroklorür ve piridoksin. Kabuğu dezenfekte eder ve korurlar. Lizobakt vanilya aromasına sahiptir.

Lizobakt bir şerit ile beyaz tabletler şeklinde mevcuttur. Hamilelik ve emzirme döneminde Lizobakt uygulanır, ancak 3 yaşın altındaki çocuklar Lizobakt'a atanmaz.

Dozaj Lizobakta: 1 tablet 3-4 kez bir streç, 7 günden fazla değil.

 • Rotokan, papatya çiçekleri, calendula ve civanperçemi bitki özleri içeren alkol için bir çözümdür. Durulama ve inhalasyon için Rotokan'ı nebülizer ve 2 yemek kaşığı için 4 ml oranında uygulayın. buhar inhalasyonu için yarım litre su için. Durulama için, Rotokan'ın bir kaşık kaşığı bir bardak ılık suda seyreltilir ve bir çay kaşığı okaliptüs tentürüyle karıştırılır.

Paketleme Rotokana bir çözüm ile bir şişe koyu cam ve kullanım talimatları içerir.

Rotokan alerjik reaksiyona neden olabilir, çoğu zaman suçlu bir papatya olur. Bu nedenle, küçük çocuklar, hamile ve hemşirelik, Rotokan tavsiye edilmez.

Çözümün maliyeti yüksek değil, Rotokan ekonomi sınıfının hazırlıklarını ifade ediyor.

 • Hexoral - boğazın sulanması için aerosol. Heksorolün aktif maddesi heksetidin'dir. Özellikle bademcik iltihabı durumunda etkili olan farenjit, larenjit, stomatit için reçete edilir.

Yemekten yarım saat sonra, günde iki kez 2 saniye süreyle Geksoral enjekte edilir.

Geksorala paketinde - ilaçlı bir balon, enjeksiyon için bir nozul ve talimatlar.

Geksoral, okaliptüsün lezzeti nedeniyle bir nane, ama hoş olmayan keskin tadı vardır, bu nedenle kusmayı önlemek için çocuklar ilaç için tavsiye edilmez. Ayrıca, toksikoz döneminde ghexoral hamile alırken dikkatli olun ve farklı bir ilaç seçmek daha iyidir. Geksoral, herhangi bir eczanede ortalama olarak, benzer ilaçların fiyat politikası arasında fiyatlıdır.

Ayrıca Thuracilin ile gargara, soda, calendula ve okaliptüs ile inhalasyon (su litresi başına 1 çay kaşığı) ile etkinliği için ünlüdür. Okaliptüs, tıpta yaygın olarak kullanılan bir tıbbi bitkidir. Okaliptüs yağı ve özleri çıkarır, tentürler yapar.

söktürücüler

Farenjit ile birlikte ağır bir balgamda ağrılı öksürük vardır, bu nedenle doktor tedaviye eklenir. Çoğunlukla, bu çok yönlülüğü ile ünlü Lazolvan. Lazolvan, tabletler, şurup, damlalık ve inhalasyonlar şeklinde alınır ve her yöntemin etkinliği aynı derecede etkileyici kalır. Burundan nefes almayı kolaylaştırmak ve dikkat dağıtıcı bir manevra olarak mentol ve okaliptüslü trokları kullanabilirsiniz.

Vazodilasyon damlaları

Burun tıkanıklıklarında burun damlaları rinofarenjit semptomlarının tedavisi için uygundur. Bunlar şunları içerir:

Ayrıca, okaliptüs tentürüyle inhalasyon ile solunum kolaylaştırılır.

ateş düşürücü

Çoğu zaman, farenjit normal vücut ısısında geçmektedir, ancak, çocuklarda, farenjit ve diğer enfeksiyonların komplike formları ile, onun artış vakaları vardır. Bu nedenle, sıcaklık 38.6'ya ulaştığında, Paracetamol, Ibuprofen veya yetişkinler için Nimesil almak mantıklıdır.

Erişkinlerde viral farenjit tedavisi

Farenjit, özellikle şiddetli semptomlara sahip olan mukozanın (özellikle fotoğrafta gösterildiği gibi) mukoza zarının ve lenf bezinin iltihaplanmasıdır.

Görünümünün nedeni çeşitli faktörler olabilir:

 • bakteriler;
 • virüsler;
 • Mantar enfeksiyonu;
 • Solunum yolu yaralanmaları;
 • Soğuk algınlığı komplikasyonları;
 • Vücudun bulaşıcı bir odak varlığı.

İnsanların yüzde yetmişi viral tipte bir farenjitden etkilenir. Özellikle bu durum, sezon dışı dönemde ve influenza salgınlarının salgınları sırasında ortaya çıkar.

Çocukların bu hastalığı yetişkinlere oranla çok daha fazla etkilediğini bilmek önemlidir. Tedavi zamanında başlanmazsa veya yanlış yapıldığında ciddi komplikasyon riski yüksektir.

Genellikle bu durumda viral farenjit kronikleşir ve kurtulmak neredeyse imkansız hale gelir.

HERKES bu konuda bilmek gerekiyor! İNANILMAZ, AMA FACT! Bilim adamları göz korkutucu bir ilişki kurdular. Yüksek sıcaklıkta, hem de ateş ve titreme belirtileri ile birlikte tüm hastalıkların SARS% 50 nedeni bakteri ve Giardia, Ascaris ve toksokara olarak parazitler olduğu anlaşılmaktadır. Bu parazitler neden tehlikeli? Sağlıkları ve AKŞAM YAŞAMLARINI mahrum edebilirler, çünkü bunlar bağışıklık sistemini doğrudan etkiler ve onarılamaz bir zarara neden olurlar. Vakaların% 95'inde, bağışıklık sistemi bakterilerden önce güçsüzdür ve hastalık gelmeyecek kadar uzun olmayacaktır.

Parazitleri bir kez olsun unutmak, sağlıklarını korumak, uzmanlar ve bilim adamları...

Pürülan farenjit yapan birçok mikroorganizma vardır. Ana olanlar:

 1. adenovirüsler;
 2. rhinovirüsleri;
 3. Influenza virüsleri;
 4. koronavirüsler;
 5. Herpes simpleks virüsleri;
 6. sitomegalovirüs;
 7. Solunum sinsityal virüsü;
 8. Coxsackie virüsü.

Bunlar arasında hem yaygın hem de çok nadir formlar vardır.

Solunum yolunda bir enfeksiyon vardır, bu nedenle hastalığın ana semptomları nazofarenksde lokalize olur. Farinksin yenilgisi, genellikle boğaz ağrısı ile karıştırılan farenjitin ilk belirtisidir.

Hastalık kökünde tahrip edilmezse, üst solunum yolu etkilenir ve bir komplikasyon başlar. Mukoza zarı enfeksiyonun gelişmesi için ideal bir ortamdır ve eğer ilk günlerde çıkarılmazsa, tüm solunum sistemini genişletme ve tıkama fırsatını kaçırmayacaktır.

Viral farenjit çeşitli yollarla bulaşır:

 • Havadaki - enfekte olmuş bir kişiyle yaptığı konuşmada, aynı odada iken;
 • İletişim-hane - hastanın kullandığı materyallerle;
 • İletişim - el sıkışmaları, öpücükler.

Enfeksiyöz bir hastalık olarak farenjit, çoğunlukla büyük gruplarda görülür. Çocuklar, anaokullarında - ortak oyuncaklar, ofis malzemeleri, yakın fiziksel temas yoluyla - bulaştırılıyorlar. Yetişkinler, iş yerinde, halka açık yerlerde ve ulaşımda enfeksiyonu yakalar.

Bildiğiniz gibi, kronik bir formun semptomları akut olandan çok daha tehlikelidir ve çeşitli nedenlerle ortaya çıkarlar:

 1. Yanlış, zamansız veya eksik tedavi;
 2. Solunum yolu sık görülen hastalıklar, kronik bademcik iltihabı;
 3. Kuru veya kirli hava;
 4. Alerjiler ve alerjene uzun süreli maruz kalma;
 5. Vitamin ve mineral eksikliği, zayıf bağışıklık.

Nedeni ne olursa olsun, kronik farenjit tedavisi çok zor ve uzun bir süreçtir. Buna izin vermemek ve en başta hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmak daha iyidir.

Akut viral farenjit formunun anjinin semptomlarına çok benzer olmasına rağmen, bunlar tamamen farklı hastalıklardır.

Esas fark, farenjitin nedensel ajanlarının vücutta üç gün ila haftada saklanabilmesi ve kendini kademeli olarak hissetmesidir.

Daha sonra, bademcik iltihabı enfeksiyondan ertesi gün atlar ve hemen hemen tüm semptomlarını uygulamaya koyar.

Viral farenjitin ilk belirtileri boğazda terleme ve rahatsızlıktır. Birkaç saat sonra diğerleri var:

 • Özellikle yutma sırasında şiddetli boğaz ağrısı;
 • Genel halsizlik: uyuşukluk, uyuşukluk, iştahsızlık;
 • Sıcaklık yükselir. Ateş belirtileri: titreme, terleme, halsizlik arttı. Çocuklarda bunun, yetişkinlere göre daha büyük bir güçle kendini gösterdiğini bilmek önemlidir;
 • Kulakta Zalozhennost;
 • Lenf düğümlerinin büyütülmesi - fotoğrafta gösterilen;
 • Kuru öksürük;
 • Boğazda bol miktarda viskoz mukus birikmesi.

Boğaz iltihabı incelendiğinde, palatine ait kemiğin ve posterior faringeal duvarın hiperemi açıkça görülmektedir (resmedilmiştir).

Farenjit sırasında Bademcikler iltihaplı değildir. Ancak hastalığın ilk gününde tedaviye başlanmazsa, bademcik iltihabı belirtileri uzun süre beklemez, bademcikler üzerinde beyaz bir kaplama vardır. Viral farenjit asla kendi kendine akmaz. Bu zorunlu olarak başka hastalıklara yol açar veya kendi başına bir hastalığın komplikasyonudır.

Çoğu zaman, bir çifti ile görünür:

Ayrıca, bu hastalıkların bazı belirtileri çok benzer. Hastalığı doğru bir şekilde tanımlayın ve doğru tedaviyi sadece doktor olarak yazabilirsiniz.

Görsel muayene ve muayene sonuçlarından sonra sadece bir doktorun teşhis edilmesi doğrudur. İkincisi patojenin doğasını tanımlamak için gereklidir, çünkü farklı formlar (bakteriyel, viral, fungal) farklı tedaviler gerektirir. Reçeteyle ilgili doğru ilaçları ancak enfeksiyonla ilgili verileri aldıktan sonra mümkündür. Bunun iyi bir nedeni var.

Viral farenjit ile antibakteriyel ilaçlar yardımcı olmayacaktır. Sadece çok yüksek bir sıcaklıkta ve ciddi komplikasyon riski altında reçete edilebilirler. Aksi halde, sadece durumu kötüleştirir ve hastalığı tedavi etmek çok daha zor olacaktır.

Viral farenjit tedavisi karmaşık olmalı ve rejim altında kesinlikle seçilmelidir. Tedavinin en ufak gevşemesinde veya ilaçların atlanmasında, baştan başlamak gerekir.

son derece tehlikeli kendini angaje olması nedeniyle geri dönecek olursak, söz konusu edilmelidir - semptomlar (örneğin, sıcaklık hastaneye gitmek için izin vermez) çok güçlü ise, kendi başlarına bir şey yapmaya veya iyileştirmeler için beklememeliyiz. Ambulans çağırmak acil.

Birçok kişi, "en hızlı" en aşırı durum çağrısını dikkate alarak bunu yapmaktan korkuyor. Aslında bu büyük bir hatadır. Evde bir doktora başvurmak, hastaneye kendi ayakları üzerinde gitmesine izin vermemek için gerekli değildir.

Ama bir ambulans çağırıldığında, "şu an" beklemeyin, yolculuğunun asgari süresi otuz dakikadır ve boşta beklemeye gerek yoktur. Genellikle, memur doktorun gelmeden önce ne yapacağını söyler. Bu temel önerilere doğru kaymaktadır:

 • Hastayı yatak istirahati ile sağlayın. Bu virüsün yayılma olasılığını azaltmak için gereklidir;
 • Sağlıklı kişileri enfekte bir kişiden koruyun veya onlar için güvenlik yaratın. Bu amaçla, düzenli havalandırmanın, yüzeylerin dezenfekte edilmesinin, bulaşıkların iyice yıkanmasının ve havluların yıkanmasının gerçekleştirildiği ayrı bir oda tahsis edilir. Hastalığın şekli ne kadar katı olursa, temizlik daha kapsamlıdır;
 • Virüsün hava yollarının derinlerine nüfuz etmesine izin vermeyin. Bunu yapmak için yemeği izlemeniz gerekir: Çok sıcak, baharatlı veya sert olmamalıdır. Mukoza zarında herhangi bir tahriş veya yaralanma, hastalığın komplikasyonuna yol açacaktır;
 • Bol bir içecek izlemek için. Çay ve kahveye ek olarak, üç litre suya, kompostoya, şifalı kaynaşmaya ve diğer yararlı sıvılara kadar içmeniz gerekir. Bu, vücudun zehirlenmesini azaltacaktır;
 • Yerel antiseptik ilaçlar kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunlar soda, iyot veya tuz çözeltileri ise daha iyidir. Bu ilaçlar kesinlikle alerjik reaksiyonlara neden olmaz ve hastalığın seyrini kötüleştirmez. Spreyler ve buhar soluma ile dezenfekte etmek de güvenlidir;
 • Dört yaşın üzerindeki yetişkinler ve çocuklar, bitkisel infüzyonlar, furacilin veya Rotocana ile durulamak için önemlidir. Daha sık prosedürler, daha iyidir - mukoza zarında biriken enfeksiyon yıkanır ve çoğalmaz.

Ancak doktor reçetesi olmayan ilaçları kullanmak kesinlikle yasaktır. Birçok ilaç, bilinen herkes için değil, ciddi yan etkilere ve bir takım kontraendikasyonlara sahiptir. Örneğin, hastalıkları büyük bir özenle tedavi etmek gerekir:

 • Hamile kadınlar;
 • çocuk;
 • İç organların kronik hastalıkları olan kişiler;
 • Alerjiler.

Sadece doktora gittikten ve test yaptırdıktan sonra bu ilacı alabilirsin. Tüm belirtiler doğrulanırsa, viral farenjit tartışmasız bir tanı konur ve kontrendikasyon yoktur, ardından aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

Çocuklar için özel ürünler üretilmektedir:

 1. Viferon (rektal fitil);
 2. Kipferon.

Bağışıklık bastırıcı ajanlara eşlik etmek için tedavi önemlidir. En çok enfeksiyonla birlikte, bağışıklık sistemi zayıflatılmazsa ve uygun biçimde ise vücut kendi kendine baş edebilir. Ciddi hastalıklarda koruyucu işlev, kronik bir formda hareket etmelerine izin vermez. Bu, immün sistemi uyarıcı ilaçlar almak için yeterince iyi bir sebeptir:

 • Cytovir 3 (çocukları bir yıldan itibaren tedavi etmek mümkündür);
 • Kagocel (çocuklar üç yaşından itibaren gösterilmiştir).

Viral farenjit sırasında sıcaklığı düşürmek çok önemlidir, ki bu bazen otuz dokuz dereceye kadar yükselir. Bu amaçlar için, mükemmel uyum:

Bu hastalığa genellikle diğer hastalıkların paralel semptomları eşlik ettiği için, tedaviyi bunlara göre ayarlamak gerekir.

Tedavinin bitiminde durumu iyileştirmek henüz tam bir tedaviyi göstermez. Hiçbir durumda, tamamen geçmeden kursu durdurmalısınız. Genellikle, son belirtilerin kaybolmasından sonra, ilaç iki, üç gün boyunca içilir.

Tedavi tamamlandığında ve hastalık ortadan kalktığında, vücudu temperlemeye başlamak, bağışıklığı güçlendirmek ve hastalıkları önlemek önemlidir:

 • Doğal akciğer inhalasyonu sağlayan temiz havada düzenli yürüyüşler;
 • Sağlıklı beslenme;
 • Kötü alışkanlıkların terk edilmesi;
 • Vitamin ve minerallerin kullanımı.

Farenjit ile ilgili yapılacaklar bu makalede videoda Elena Malysheva söyleyecektir.

Boğaz ağrısı varsa, vakaların yüzde 70'inde viral bir enfeksiyon neden olur

Boğazda ağrı, perseni ve diğer hoş olmayan duygular, ARVI'nın en sık görülen belirtilerinden biridir. Yüzlerce virüs orofarenkste enfeksiyöz sürece neden olabilir, ancak bu hastalıkların her birinin ortak özellikleri vardır.

Viral farenjit nasıl ortaya çıkıyor? Bakteriyel iltihaplardan nasıl ayırt edilir? Ve bu patolojide neden antibiyotik kullanımı yasaklandı? Bu ve diğer soruların cevapları detaylı inceleme ve video materyallerimizde bulunabilir.

Virüsler, farenksin iltihabının ana sebebini okurlar. Dünyadaki tüm farenjit vakalarının% 70'ine neden olurlar.

Ortak patojenler şunları içerir:

 • adenovirüsler;
 • rhinovirüsleri;
 • koronavirüsler;
 • grip virüsleri.

Tüm solunum virüsleri hücre içi parazitlerdir.

Enfeksiyon, havanın solunmasıyla virüsün insan taşıyıcısına ait enfekte salya parçacıkları ile havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir. Ayrıca, evde ve çocuk gruplarında enfeksiyon vakaları sık görülür, yakın temaslar, ortak mutfak eşyaları veya oyuncak kullanımı, öpücükler.

Nüfusun bağışıklığının azaldığı vakaların sayısını önemli ölçüde artırır ve virüs kendi başına yüksek nem ve optimal sıcaklık koşullarında rahat hisseder.

Hasta bir kişinin damlacıkları damlacıkları milyonlarca viral parçacık içerir.

Hastalığın kuluçka dönemi kısa - 2-3 gündür. Viral farenjitin ilk belirtileri hafif rahatsızlık ve boğazda gıdıklanma ile kendini gösterir ve birkaç saat sonra hastalar enflamasyonun ayrıntılı bir klinik görünümünü geliştirir:

 • boğazda ağrı, yutma sırasında artan, özellikle "kuruya" maruz kaldığında;
 • rahatlama getirmeyen kuru öksürük;
 • bazen - boğazda ağrı, boyun ve kulak vererek;
 • genel zehirlenme belirtileri: halsizlik, uyuşukluk, yorgunluk, verim ve iştah azalması;
 • vücut ısısında keskin bir artış 37.5-38.5 dereceye;
 • Farenjit enterovirüs de, bulantı, kusma, dışkıda kızarma gibi belirtilerle birlikte olabilir.

Zulüm, boğaz ağrısı ve öksürük - yetişkinlerde viral farenjit ana belirtileri

Dikkat edin! Yaygın olarak görülen zehirlenme ve ateş belirtileri viral farenjitli çocuklarda ana semptomlardır. Erişkinlerde hastalık çok fazla ifade edilmez ve çoğu zaman gerekli ciddiyetle tedavi edilmez.

Tedavi olmadığında, enfeksiyon yakın palatine bademciklere yayılabilir ve viral ve daha sonra bakteriyel bademcik iltihabı - bademcik iltihabının gelişimini provoke edebilir. Hastalığın göz ardı edilmesinin bir başka hoş olmayan sonucu da kronik bir forma geçişidir.

Viral farenjit gelişimini önermek için zaten boğazın muayenesi sırasında olabilir: Aşağıdaki fotoğrafta palatin kemerli ve posterior faringeal duvarın hiperemik, biraz şişmiş olduğu dikkati çekmektedir. Tek genişletilmiş vasküler pleksus görülebilir.

Boğaz incelerken viral farenjit tipik bir resim

Tanıyı doğrulamak ve hastalığın nedensel etkisini belirlemek için kanın virolojik muayenesi yapılmalıdır. Analizin fiyatı yüksek olduğundan, sadece teşhis zor durumlarda ve tedavinin etkisiz olduğu durumlarda kullanılır.

Bir klinik muayene sırasında viral veya bakteriyel deneyimli bir hekim tarafından farenjit ayırın. Bu enfeksiyonlardaki temel farklılıklar aşağıdaki tabloda sunulmaktadır.

Tablo: Viral ve bakteriyel farenjitin ayırıcı tanısı:

Farenjitin doğasıyla ilgili varsayımlar, orofarenksden swabların veya swabların bakteriyolojik veya kültür incelemesi ile doğrulanabilir. Büyümüş kolonilerin sonraki mikroskopisi, sadece nedensel ajanları güvenilir bir şekilde adlandırmaya değil, aynı zamanda antibakteriyel veya antiviral ilaçlara olan duyarlılıklarını belirlemeye de izin verecektir. Bu, hasta için optimum tedaviyi seçmeye yardımcı olacaktır.

Faringoskopide viral ve bakteriyel pharyngeal inflamasyon arasındaki farklar

Genel Hükümler

Erişkinlerde ve çocuklarda viral farenjit tedavisi kapsamlı olmalıdır.

Sadece tabletlerin alınması değil, aynı zamanda komplikasyon riskini azaltmaya yarayan koruyucu rejime de uyulması önemlidir:

 1. Dinlenme ve sağlıklı uyku: oda rahat bir sıcaklığa (18-22 derece), optimum neme, sessiz ışığa ve sessiz sakin bir ortama sahip olmalıdır.
 2. Hastanın odasında düzenli ıslak temizlik ve havalandırma.
 3. Soğuk ve aşırı sıcak yemekler haricinde diyete uyum. Hastalığın ilk günlerinde, boğaz ağrısını tahriş etmeyen yarı sıvı yiyecekler (porselenler, çorbalar, püresi veya haşlanmış çorbalar) tavsiye edilir.
 4. Sigara içmeyi reddetme (en azından tedavi süresi boyunca).
 5. Virüsle daha fazla enfeksiyonun önlenmesi için bir kişinin sağlıklı aile üyeleri ile temasını sınırlamak. Hastaya bakım yaparken tek kullanımlık bir medikal maske kullanılması tavsiye edilir.
 6. Yeterli içme rejimi. Günde 2-3 litre ılık sıvı tüketilmesi tavsiye edilir, bal ve limonlu çay (alerjinin yokluğunda), meyveli meyve içecekleri ve meyve kompostosu, bitkisel kaynatma.

Maskeli mod, epidemiyolojik kontrolün önemli bir noktasıdır.

Yetişkinlerde ve çocuklarda farenjit için antiviral ilaçlar - etiyolojik tedavinin ana yöntemi. Bu fonlar farenjit patojenlerin hücre içi yıkımı amaçlanmaktadır.

Farmakolojik grubun ana temsilcileri şunlardır:

Dikkat edin! Farenjit ile antiviral reçete sadece sıkı endikasyonlar tarafından yönlendirilen doktor olabilir. Komplike olmayan viral farenjit ile genellikle genel tedavi yöntemleri, genel restoratif ve semptomatik araçlar kullanmak için yeterlidir.

Ancak farinksin viral inflamasyonu için antibiyotikler sadece işe yaramaz (aynı zamanda virüslere değil, bakterilere karşı hareket ettikleri için), aynı zamanda zararlıdırlar. Gerçek şu ki, antibakteriyel ilaçların nedensiz kullanımı bağırsak mikroflorasını bozar ve disbakteriyoza neden olur. Bu, vücudun bağışıklık savunmasını önemli ölçüde azaltabilir.

Viral farenjit tedavisinde yaygın antibiyotik kullanımı yaygın bir yanlıştır.

Farenjit tedavisi için antiviral ajanlara ek olarak, aşağıdakiler reçete edilebilir:

 1. Vücut sıcaklığının normalizasyonu için NPVS (Ibuprofen, Parasetamol) grubundan gelen antipiretikler.
 2. Tuzlama için tuzlu çözeltiler ve antiseptikler. En basit salin solüsyonu 1 tsp çözünerek, elle hazırlanabilir. bir bardak ılık su içinde tuz. Ya da eczane ürünleri Aquamaris, Aqualor, Chlorophyllipt, Miramistin, Hexoral kullanın.
 3. Boğazın antiseptik ve anti-enflamatuar ilaçlarla (Ingalipt, Yoks, Lugol, Tantum Verde) çözülmesi.
 4. İltihaplı mukoza zarını (Tharyngept, Sepptelet, Strepsils, vb.) Yumuşatmak için boğazdan pastil, hap ve tabletlerin derinleştirilmesi.

Dikkat edin! Farenjit karşı birçok ajan kullanımı için talimatlar, küçük çocuklarda kullanımını engeller. Çocukta farinksin iltihaplanması için tedaviye başlamadan önce bir çocuk doktoruna başvurduğunuzdan emin olun.

Hasta ne kadar genç olursa, organizması ne kadar şiddetli olursa enfeksiyöz enfeksiyona tepki gösterir. Bu nedenle, bu hastalığın sıkı tıbbi gözetim altındaki çocuklarda tedavi edilmesi önemlidir.

Çocukta boğaz ağrısı - bir doktor görmek için bir fırsat

Yukarıdaki ilaçlara ek olarak, bir çocuk doktoru antihistaminikler (Fenistil, Tavegil), ekspektoranlar, anti-enflamatuar bitkilerin süslenmesini reçete edebilir.

Viral doğanın farenjiti enfeksiyöz (bulaşıcı) hastalıklar anlamına geldiğinden, önlenmesi sadece vücudu güçlendirmek ve geliştirmek için yapılan genel önlemler değil, aynı zamanda enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yönelik bir girişimdir.

 • Sokaktan, toplu taşıma araçlarından ve kalabalık yerlerden sonra yemeklerden önce ellerinizi yıkayın;
 • Kataral hastalıkların mevsimlerinde, mümkün olduğunda, herhangi bir kitle olayından kaçının;
 • ARVI hastaları ile temas ettikten sonra kaynamış su ile gargara;
 • Multivitamin komplekslerinin derslerini almak için yılda 1-2 kez;
 • çocuklara çatal bıçaklarını kullanmalarını ve başkalarının şişesinden içmemelerini öğretmek (genellikle bu kuralların ihlali, anaokullarında ve okullarda hızlı bir şekilde yayılmaya yol açmaktadır);
 • düzenli olarak evde ıslak temizlik yapın ve odayı havalandırın.

Ellerin sık yıkanması ARVI ile enfeksiyon riskini azaltır.

Yukarıda viral farenjit seyrinin özelliklerini, bu hastalığın nasıl tedavi edileceğini ve önleneceğini ele aldık. Enfeksiyöz sürecin başlangıcından itibaren ilk 24 saat içinde başlayan kompleks tedavi, hoş olmayan semptomlarla hızla başa çıkmaya ve komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olur.

Virüsler, bakterilerden daha az yaygın olmayan birtakım bulaşıcı hastalık patojenleridir. Viral doğanın bulaşıcı ajanları çok sayıda aileye bölünür ve farklı patojenler aynı anatomik bölgede patolojik değişikliklere neden olabilir. Viral farenjit, yani virüs tarafından kışkırtılan farinksin mukoza zarının iltihabı, farklı yaş gruplarındaki hastalarda ortaya çıkar. Bakteriyel doğanın iltihaplanma sürecinden nasıl farklıdır, özellikleri var mı ve nasıl kendini gösterir? Hastanın durumunu rahatlatmak için hangi tedaviler kullanılır?

Viral bir enfeksiyonun neden olduğu farinksin mukoza zarının yenilgisi, bakteriyel bir doğanın farenjitinden çok daha sık görülür. Uzmanlar, hastalık vakalarının% 70'inden fazlasının virüsler ile ilişkili olduğunu iddia eder - faringeal bölgedeki inflamasyon semptomları akut solunum yolu viral enfeksiyonunun semptom kompleksine girebilir. Viral doğanın hem izole farenjit hem de ARVI, hem yetişkin hastalarda hem de farklı yaş gruplarındaki çocuklarda görülen akut seyirli bulaşıcı hastalıklardır.

Farenjit semptomlarını provoke edebilecek birçok virüs vardır - bunlar arasında ARVI'nin baskın olmasına neden olan solunumsal viral ajanlar bulunmaktadır. Bu durumda hastalığın belirtileri benzerdir ve etiyotropik olmaması, yani doğrudan etken maddeyi etkilemek, tek bir tedavi rejimini açıklar. Bununla birlikte, klasik ARVI semptomları için atipik işaretlerle karakterize edilen viral etiyolojinin farenjitleri de vardır - örneğin, bir hasta herpes virüs grubundan bir ajan ile enfekte olduğunda. Bu nedenle, farinks hastalığına neden olabilir:

 • rinovirüsler, koronavirüsler, solunum sinsityal virüsü;
 • adenovirüsler, influenza ve parainfluenza virüsleri;
 • Enterovirüsler, Coxsackie virüsleri ve ECHO;
 • herpes simpleks virüsleri.

Viral enfeksiyon izolasyonda, sadece farinksin mukoza zarında hasara yol açarak meydana gelebilir veya bir dizi bulunan anatomik bölgeye yayılır. Yani, ARVI'de burun boşluğunun mukoza zarını, ayrıca larinks, trakea, bronşlar, bademcikler etkiler. Herpes simpleks virüsü ağız mukozasında zarara, dudaklara zarar verir. Klinik tablo patojen tipine, hastanın yaşına, bağışıklık sisteminin reaktivitesine (enfeksiyona cevap verme kabiliyeti) ve diğer bazı özelliklere bağlıdır.

Bir hastalık olarak farenjit, enflamasyonun varlığını içerir - enfekte olduğunda ortaya çıkan tipik bir patolojik süreç, bir viral maddeye maruz kalmanın bir sonucu olarak zarar görür. Enflamatuar süreç koruyucu bir reaksiyon olarak kabul edilir: virüs zaten vücutta olduğundan, enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önlemek için hasarlı alanı mümkün olduğunca sınırlamak gerekir. Bu nedenle, farklı yoğunluk derecelerinde kızarıklık, şişlik ve ağrı - farinksin tüm viral lezyonlarını bir araya getiren semptomlar, herhangi bir iltihaplanma tipine özgüdür.

Viral etiyolojinin farenjitine, pürülan eksüda ile birlikte eşlik edilmez ve çoğu zaman catarrtal bir karaktere sahiptir.

Virüsün neden olduğu inflamasyonun özellikleri, kısmen viral ve bakteriyel enfeksiyon arasındaki farklılıkları açıklar. Kısmen, mukozal ödem ile karakterize olan kataral iltihaplanma nedeniyle, bezlerinin salgılama aktivitesinde bir artış ve yüzeyinde mukoza eksüdasının bulunması, hem virüs hem de bakterinin neden olabileceği bir durumdur. Bununla birlikte, enfeksiyöz etiyolojinin seröz iltihaplanması virüsler (örneğin, herpes simpleks) - etkilenirken, etkilenen mukoza veziküller ile dolu seröz eksüdalar ortaya çıkar. Pürülan inflamasyonun nedeni piyojenik bakterilerdir (stafilokok, streptokok, vb.).

Viral farenjit akut seyir ile karakterize olduğundan, bu tür belirtiler ile karakterizedir:

 1. Ani başlangıç.
 2. İlk saatlerde ve / veya günlerde semptomların şiddetinde artış.
 3. Enflamatuar süreçten sonra hasarlı mukozanın iyileşmesini tamamlama eğilimi azalır.
 4. Hastalığın başlangıcından birkaç gün sonra zehirlenme belirtilerinin (zayıflık, ateş) iyileşme ve kaybolma eğilimi.

Viral kökenli farenjit ciddi bir hastalık olarak kabul edilmez, ancak birçok özellik göz önünde bulundurulmalıdır. Her şeyden önce, virüsün türü - eğer ARVI vezikül oluşumu eşlik etmezse, farenks ve ağız boşluğunu etkileyen herpes simplex, çok sayıda vezikül ve ağrılı ülserin görünümünü kışkırtır. Hastanın yaşı da önemlidir. İmmün yetmezliği olmayan orta yaş grubundaki ergenler ve yetişkinler, farenksin viral inflamasyonunu nispeten kolay bir şekilde tolere edebilirler, esas olarak lokal semptomlar (ağrı, şişlik, yutma güçlüğü) ile ilgilidirler. Yetişkinlerde, farenjit ile birlikte, her zaman bir ateş yoktur. Bununla birlikte, genç yaş grubundaki çocukların belirgin lokal tezahürlerin yanı sıra belirgin bir zehirlenme sendromu olabilir.

Viral farenjit belirtileri nelerdir? Hastalığın belirtileri tipik olarak (farenksin viral enfeksiyonunun tüm formlarıyla ortaya çıkan) ve bazı enfeksiyon çeşitlerini karakterize eden ek olarak bölünmelidir.

Bunlar şunları içerir:

 • tahriş, kuruluk, boğazda karıncalanma;
 • zayıflık, artan vücut ısısı;
 • yutma hareketlerinde ağrı;
 • Kulaklarda ağrının ışınlanması, bazen - kulaklarda tıkanıklık ve ağrı;
 • obsesif bir doğanın öksürüğü.

Küçük çocuklarda, viral etiyolojinin farenjitleri genellikle nazofarenksin bir lezyonu olan rinofarenjit olarak ilerler.

Rinit de genellikle yetişkinlerde görülür. Bu nedenle, klinik tablo, ödem, burun tıkanıklığı, burun solunumu, burun boşluğundan boşalma varlığı ile tamamlanabilir. Erişkin bir hastada ateş sıklıkla subfebrildir (37.1-37.9 ° C), çocuk ateşli değerlere ulaşabilir (38-38.9 ° C).

Muayenede, farinks mukoza zarının kızarması ve şişmesi gözlenir, bazen yüzeyinde yükselen lenfadenoid foliküller görülür. Farinks mukozasının duvarlarında, bazen mukopurulent baskınlar. Viral enfeksiyon bakteriyel enfeksiyonu önleyebilir, bu yüzden farinksin tüm değişikliklerine dikkat etmelisiniz.

Bunlar arasında, kızılkafa, şeffaf, grimsi-sarımsı - mukus zarı üzerinde veziküllerin görünümü çağrılabilir. Bu semptomlar, enterovirüsler, Coxsackie virüsleri ve ECHO, herpes simplex'in neden olduğu bir enfeksiyonun karakteristiğidir. Bademcikler, dil, dudak, yanaklar da etkilenebilir.

Viral farenjit varsa, yetişkinlere ve çocuklara yönelik tedavi şemaya göre inşa edilmiştir:

 1. Diyet (keskin, ufalanma, soğuk ve sıcak yemekler, sigara, alkol, gazlı içecekler) reddetme.
 2. Ses yükünün sınırlandırılması, odadaki mikro iklim parametrelerinin iyileştirilmesi (sıcaklık, nem).
 3. Lokal terapi (gargaralama, tabletlerin emilmesi, spreyleme).
 4. Ateşli sistemik antipiretik tedavi 38-38.5 ° C'den daha fazladır (Parasetamol, Nurofen).

Lokal terapi, gerektiğinde immüno-modüle edici (IRS-19) etkisi olan analjezik, antiseptik, anti-enflamatuar (Strepsils Intensive, Pharyngept, Decaturene) olmalıdır. Durulama için adaçayı infüzyonu, papatya, Rotokan, tuz bazlı çözeltiler, soda kullanılır.

Viral farenjit, virüsleri etkilemediğinden antibakteriyel ilaçlarla tedavi etmekte yararsızdır.

Virüsler ve bakteriler farklı şekillerde düzenlenir; Bir antibakteriyel ilaç virüsü yok edemez, ancak aynı zamanda yan etkileri gösterebilir. Spesifik antiviral ilaçlar vardır, ancak sadece belirli virüsler üzerinde etki gösterirler - örneğin, herpes simpleks (Asiklovir). Bu ilaçlar bir doktor tarafından reçete edilir.

Farenjit tedavisi ne kadar çabuk? - En iyi ipuçları, teknikler ve tarifler

Boğaz ağrısı genellikle uygun ve zamanında tedavi olmaksızın hızlı bir şekilde kronik bir forma dönüşen farenjit sonucu oluşur. Hastalığın tehlikesi de ciddi komplikasyonların gelişmesidir.

Farenjit tedavisi için, birçok yöntem vardır - bu boğaz, durulama, inhalasyon, antibakteriyel tedavi, iç ilaç püskürtme.

Farenjit ana nedenleri

Farenjit, faringeal mukozanın iltihaplanmasıdır.

Genellikle, farenjit hipotermiden veya boğazın aşırı ısınmasından dolayı ortaya çıkar. Bu, esas olarak ağızdan nefes almanın yanı sıra çok soğuk veya sıcak yiyecekler tüketmenin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Farenjit bakteriyel ve viral enfeksiyonlara neden olur. Çoğu durumda, hastalığın nedensel ajanı streptokok, stafilokok, pnömokok, virüsler arasında - rinovirüs, adenovirüs, influenza virüsüdür. Bu patolojiyi kışkırtmak bazen mantar olabilir.

Hastalık aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir:

 • Zayıf bağışıklık sistemi.
 • Yorucu uzun süreli bir ses nedeniyle boğazda kuruluk.
 • Diş hastalıkları.
 • Kronik formda kulak burun boğaz hastalıkları.
 • Burun septumunun eğriliği.
 • Rahatsız duruş.
 • Sindirim organlarının patolojik süreçleri.
 • Hormonal sistemin çalışmasında başarısızlıklar.

Bazen farenjitin başlangıcı alerjik reaksiyonlardan etkilenir. Bu nedenlerden dolayı, çoğu durumda akut bir farenjit seyri vardır. Zamansız tedavi ya da yanlış seçilmiş tedavi taktikleriyle, hastalık kronik bir hal alabilir.

Hastalığın gelişimini tetikleyen faktörler şunlardır:

 • Hasta iklimi için elverişsiz.
 • Tütün içimi.
 • Alkollü içeceklerin sık kullanımı.
 • Ekolojik faktör.

Nadiren farenjit, cerrahi müdahale veya yabancı cisimlerin boğaza girmesi sonucu oluşur.

Doğru tedavi taktiklerini seçmek için, uzmanlığın hastalığın temel nedenini oluşturması gerekir. Örneğin, patojenik bakterilerin neden olduğu farenjit tedavisi için antibiyotik almanız gerekir.

Hastalığın belirtileri

Boğaz ağrısı, bademcikler kızarıklık, kuru öksürük ve sıcaklık - olası farenjit belirtileri

Farenjitin ana semptomu boğazda ağrı, özellikle de uykudan sonra sabahtan sonra hissedilir. Ek olarak, bir patolojik durumun ifade edilen belirtileri şöyledir:

 • Baş ağrısı.
 • Yüksek sıcaklık.
 • Boğaz ağrısı kuruluğu ve hissi.
 • Genel yorgunluk.
 • Beyaz bir dokunuşla bademciklerin kızarması.
 • Mukoza boğazının şişmesi.
 • Mide bulantısı veya kusma.
 • Boyundaki büyümüş lenf düğümleri.
 • Balgamsız öksürük.
 • Boğazda yumru hissi.
 • Yutulduğunda ağrı.
 • Dilde - gri bir kaplama.

Bazen öksürük sırasında hasar gören orofarenkseki zayıf damarlarla, balgam veya tükürükte kanın safsızlıkları gözlenebilir. Buna ek olarak, farenjit ile, hastanın yutma hissi, sanki boğazda ağrıyı giderirmiş gibi. Ayrıca, hastalığa kas ve burun akıntısı ağrı eşlik edebilir.

Farenjit tanısı koymak için, bir uzmanı incelemeye ek olarak, bazen bir boğaz swabı gerekebilir.

Hastalığın belirtilerinin, iki farenjit tipine bağlı olarak farklılık gösterebileceğini belirtmek önemlidir: akut ve kronik. Akut formda farenjit oluştuğunda, semptomlar daha belirgindir, hasta ciddi rahatsızlık hisseder. Kronik farenjit klinik belirtilerin minimal bir tezahürü ile karakterizedir.

Ayrıca hastalığın belirtileri üzerine farenjit formunu belirleyebilirsiniz:

 • Mukoza boğazında hipermi, kataral farenjit gösterir.
 • Artan lenf düğümleri, hastalığın hipertrofik bir formunu gösterebilir.
 • Atrofik farenjit ile, uzamış enflamatuar süreç nedeniyle mukoza daha incedir.
 • Alerjenlerin solunması ile tetiklenen farenjit, kuru öksürük, posterior farenksin hiperemi, mukozal ödem, boğaz şişmesi eşlik eder.

Yukarıdaki semptomları bulursanız, bademcik iltihabı veya larenjit ile karışabilen hastalığın kesin tanısı için bir uzmana danışmalısınız. Muayeneden sonra doktor gerekli tedaviyi reçete edecektir.

ilaç

Farenjit tedavisi entegre bir yaklaşımla yapılmalıdır.

Bakteriyel enfeksiyon sonucu ortaya çıkan akut hastalık durumunda antibakteriyel tedavi zorunludur.

Bunlar aşağıdaki grupların antibiyotik olabilir:

 • Penisilin grubu. Etkili olarak, bu ilaçlar stafilokokları etkiler. Klavulanik asit ve amoksisilin içerir. Farenjit tedavisinde popüler Augmentin, Trimafoks, Flemoksin, Flemoklav, Amoksisilin, Ecoclave kabul edilir.
 • Makrolidler. Bu ilaçlar sıklıkla kullanılırlar, çünkü enfeksiyöz odağa hızla nüfuz etme kabiliyetine sahiptirler, birçok patojen bakteriye karşı etkilidirler. Ayrıca, penisilinlere karşı toleranssızlık için kullanılırlar. Makrolid grubu Azitromisin, Eritromisin, Zitrolid, Sumamed, Spiramisin içerir.
 • Sefalosporin serileri. Etkili ajanlar, Cefrioxone, Suprax, Cefabol, Zinnat, Cefalexin, Sefuroksim'dir. İhmal edilen farenjit ve komplikasyon gelişimi ile birlikte kullanılırlar.
 • Tetrasiklin grubu. Nadir durumlarda, mikroorganizmaların diğer grupların antibiyotiklerine direnci gözlendiğinde atandı. Bu ilaçların çocuklarda farenjit tedavisinde kullanılması tavsiye edilmez.
 • Bazen yerel aksiyonun antibakteriyel ajanları reçete edilebilir. Bunlar Fusofungin veya Bioparox gibi ilaçlardır.

Antibiyotik alırken, antibiyotik tedavisinden gelişen dysbiosis'in önlenmesini unutmamalısınız. Bunu yapmak için probiyotikler - Lactobacterin, Linex, Bifiform.

Viral farenjit ile antiviral ilaçlar, örneğin Anaferon, Neovir, Arbidol, Isoprinosin almak gereklidir.

Farenjit tedavisi için modern ve etkili ilaç Imudon olarak kabul edilir.

Farenjitin uygun tedavisi sadece bir doktor tarafından ortaya çıkmasının nedenine bağlı olarak reçete edilebilir.

Boğazda rahatsızlık ve ağrıyı ortadan kaldırmak için, bu tür tabletlerin kullanılması mümkündür:

 • Falimint
 • Strepsils
 • Grammidin
 • Lizobakt
 • Faringosept
 • Geksoral Küvetler
 • Sebidin
 • Septolete
 • Neo-angin
 • İyot içeren ilaçlar reçete edilebilir: Yoks, Vokadin, İyodinol

Farenjit tedavisinde vazgeçilmez bir yöntem gargaralıktır. Prosedür için Furacilin, Miramistin, Klorheksidin veya Chlorophilipta'nın tıbbi çözümleri mükemmeldir.

Enflamatuar süreci kaldırın ve ağrıları azaltacak ağrıları azaltın:

Öksürük, eşlik eden farenjit, balgam sıvılaşması teşvik şurup kullanımı önerilir. Birçoğu tıbbi bitkilerin özlerini içerir: Gedelix, Alteika, Doktor Anne, Gerbion, Linkas. Özellikle bu şuruplar çocuklarda farenjit tedavisi için uygundur. Ambroksol, asetilsisteine ​​dayalı şurup içebilirsiniz.

Anti-histaminler, alerjenlerin yutulması sonucu ortaya çıkan bir hastalık için reçete edilir: Cetrin, Tavegil, Claritin, Suprastin, Loratadin. Boğazın şişlik ve kızarıklıklarının giderilmesine yardımcı olurlar.

Evde farenjit tedavisi hakkında daha fazla bilgi videodan öğrenilebilir:

Boğaz ve ısıdaki ağrıyı azaltmak için Analgin, Acetaminophen, Ibuprofen, Paracetamol gibi ağrı kesiciler alabilirsiniz.

Bağışıklığı arttırmak için B vitaminleri ve askorbik asit içeren vitamin-mineral kompleksleri kullanılmalıdır. İmmünomodülatörler de örneğin, Viferon olarak reçete edilir.

Hastalıkta Geleneksel Tıp

Evde farenjit tedavisi için en iyi halk tarifleri

Farenjit tedavisinin yardımcı bir yöntemi olarak, boğazın yıkanması için şifalı bitkilerin şifreleri kullanılır.

Bu anlamda etkili araçlar şunlardır:

 • Siyah mürver çiçekleri, Veronica ve nane.
 • Huş ağacı yaprakları ve meşe kabuğu.
 • Aira ve papatya kabuğu.
 • Atkuyruğu alanı, ahududu (yapraklar), rengi bozulmayan çiçek.

Bitkiler eşit oranlarda alınır. Bir bardak kaynar suya toplayın (çorba kaşığı). Yaklaşık iki saat bekletin. Boğaz, sıcak et suyu ile durulanmış olmalıdır. Ayrıca, hem bireysel olarak hem de koleksiyonlarda, papatya, okaliptüs, nane, nergis, yaprak şeklindeki kararanın kabuğu ile işlem yapabilirsiniz.

Prosedür için taze, ancak su, beyaz lahana ve lahana suyu veya pancar ile seyreltilmiş kullanabilirsiniz. Etkili, uygun fiyatlı ve durulama için güvenli bir mutfak, ama tercihen deniz tuzu bir çözümdür. Boğaz durulama boğazda ağrı ve rahatsızlık azaltmaya yardımcı olacaktır.

İnsanların yöntemi inhalasyon.

Etkili eylem bal bazlı inhalasyon ile sağlanır. Bu arıcılık ürünü uygulamalar için de kullanılabilir. Bu tür ajanların farenjit için olası uygulama:

 • Sarımsaklı bal şurubu.
 • Böbrek tomurcukları balda.

Halk ilaçları çok etkili kabul edilir. Bununla birlikte, bunlar sadece yardımcı tedavi yöntemleridir ve başvuruları bir uzman ile anlaşılmalıdır.

Nebülizör ile solunum

Farenjit ile inhalasyon nebulizer hastalığın tedavisinde en iyi yöntemlerden biridir

Soluma prosedürünü önemli ölçüde basitleştirmek ve bu yöntemin terapötik etkisini artırmak için özel bir cihaz - bir nebülizatör kullanılabilir.

İlaç pazarında, bu tür aparatların birkaç çeşidi vardır. Kullanmak için yeterince basit - sadece nebulizer rezervuar bir tıbbi çözüm ile doldurun ve bir maske kullanarak, yaklaşık 15 dakika şifa çiftler solu. Nebülizörün çocuklarda ve gebe kadınlarda otolaringolojik ve catarrhal hastalıkların tedavisinde vazgeçilmez olduğunu belirtmek önemlidir.

Anti-inflamatuar, bakterisidal ve analjezik etkileri olan otların farenjit infüzyonları ile inhalasyon için uygundur:

İnhalasyon yöntemi için, farengeal mukozayı nemlendirmeye ve patojenik mikroorganizmaların çoğalmasını ve büyümesini azaltmaya yardımcı olan aşağıdaki esansiyel yağlar kullanılabilir:

 • şeftali
 • pembe
 • zeytin
 • nane
 • okaliptüs
 • adaçayı

Öksürdüğünde, inhale edilen tıbbi solüsyonlar kullanılabilir - Flumucil, Acetylcysteine.

Faydalı ipuçları: ne yapılmaz ve bir hastalık durumunda ne yapılmalı?

Farenjit ile, iyileşmenin daha hızlı olmasını sağlamak için belirli kuralları izlemelisiniz.

Uzmanlar, hastaya doğru içme rejimi sağlanmasını şiddetle tavsiye eder. Bu, dehidrasyonu önlemek ve boğazı nemlendirmek için gerekli olan, içindeki acı verici duyguların azaltılmasına yardımcı olur. Ek olarak, ılık bir sıvı, tahriş olmuş bir boğazı önemli ölçüde rahatlatır. Bir içecek olarak, su gelir, ballı yeşil çay, mors, kompostolar.

Farenjitli bir hastanın keskin, asidik, tuzlu, salamura edilmiş yiyecekleri yememesi tavsiye edilmez. Diyette mukus boğazını tahriş etmeyecek yumuşak yemeyi içermesi arzu edilir. Ayrıca, sıcaklık değişimleri ile içmeyi ve yemek yemeyi kesmelisiniz.

Sigara ve alkollü içeceklerin bir hastalık durumunda kabul edilemez olduğunu hatırlamak önemlidir.

Farenjit bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, tekrar hastalanmamak ve hastalığın yayılmasını önlemek için kişisel hijyen kurallarına uyulmalıdır.

Farenjitin olası komplikasyonları

Hastalığın komplikasyonlarını önlemek için, zamanında farenjit tedavisine başlamak gerekir

Farenjitin olası istenmeyen etkileri arasında, bu hastalıklar ayırt edilir:

 • Böbrek yetmezliği.
 • Scarlet ateşi.
 • Faringeal veya peritonosilerin apsesi.
 • Eklemleri, kalp kaslarını, sinir sistemini etkileyen romatizma.
 • Laryngitis.
 • İç kulak veya işitsel tüpün inflamatuar süreçleri.
 • Kronik formda bronşit.
 • Tükrük bezi iltihabı.
 • Servikal lenfadenit.

Akut farenjit komplikasyonları da patolojik durumun kronik formda taşmasıdır.

Önleyici tedbirler

Farenjit gelişimini önlemek için, bu tür önleyici kurallara uymak gerekir:

 1. Vücudun alt soğutmasına izin vermeyin.
 2. Vücudu batırarak bağışıklık sistemini güçlendirir.
 3. Çoğu zaman taze meyve ve sebze yerler.
 4. Arıcılık ürünlerine yiyecek katın.
 5. Yiyeceklerde sıcaklık dalgalanmalarından kaçının.
 6. Tuzlu, baharatlı ve ekşi yiyecek tüketimini sınırlayın.
 7. Alkol ve sigara içmeyi reddedin.
 8. Sıcak buharların ve kirli havanın solunmasından kaçının.

Farenjit ve iyot buharı ve deniz havasını önlemeye yardımcı olun. Bu nedenle, yaz aylarında denize bir gezi sağlamak istenmektedir. Bu mümkün değilse, periyodik olarak iyot eklenmesi ile deniz tuzu ile profilaktik inhalasyon yapabilirsiniz.

Bu koruyucu önlemleri uygularsanız, farenjit gelişimini birkaç kez azaltabilirsiniz.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuğun boğazında bir balgam: neden ve ne yapmalı?

Bir çocuğun boğazındaki balgam, çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bu, üst solunum yollarının işleyişinde üretilen mukozal bir sekresyondur. Komplikasyonlara yol açmamak için ilk belirtiler için tedaviye başvurulmalıdır.

Larenjit ile kayıp ses. Nasıl iade edilir?

İnsan bağları dış uyaranlara çok duyarlıdır. Bazen hemen anlayamıyoruz: sesin nereye ve neden gittiği, ne yapılacağı. Aslında, bağlar, bir kişinin duygusal durumuna bağlı olabilmeleri için çok titizdir.