Loading

Viral farenjit: tedaviye modern yaklaşımlar

Boğazda ağrı, perseni ve diğer hoş olmayan duygular, ARVI'nın en sık görülen belirtilerinden biridir. Yüzlerce virüs orofarenkste enfeksiyöz sürece neden olabilir, ancak bu hastalıkların her birinin ortak özellikleri vardır.

Viral farenjit nasıl ortaya çıkıyor? Bakteriyel iltihaplardan nasıl ayırt edilir? Ve bu patolojide neden antibiyotik kullanımı yasaklandı? Bu ve diğer soruların cevapları detaylı inceleme ve video materyallerimizde bulunabilir.

nedenleri

Virüsler, farenksin iltihabının ana sebebini okurlar. Dünyadaki tüm farenjit vakalarının% 70'ine neden olurlar.

Ortak patojenler şunları içerir:

 • adenovirüsler;
 • rhinovirüsleri;
 • koronavirüsler;
 • grip virüsleri.

Enfeksiyon, havanın solunmasıyla virüsün insan taşıyıcısına ait enfekte salya parçacıkları ile havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir. Ayrıca, evde ve çocuk gruplarında enfeksiyon vakaları sık görülür, yakın temaslar, ortak mutfak eşyaları veya oyuncak kullanımı, öpücükler.

Nüfusun bağışıklığının azaldığı vakaların sayısını önemli ölçüde artırır ve virüs kendi başına yüksek nem ve optimal sıcaklık koşullarında rahat hisseder.

Klinik resim

Hastalığın kuluçka dönemi kısa - 2-3 gündür. Viral farenjitin ilk belirtileri hafif rahatsızlık ve boğazda gıdıklanma ile kendini gösterir ve birkaç saat sonra hastalar enflamasyonun ayrıntılı bir klinik görünümünü geliştirir:

 • boğazda ağrı, yutma sırasında artan, özellikle "kuruya" maruz kaldığında;
 • rahatlama getirmeyen kuru öksürük;
 • bazen - boğazda ağrı, boyun ve kulak vererek;
 • genel zehirlenme belirtileri: halsizlik, uyuşukluk, yorgunluk, verim ve iştah azalması;
 • vücut ısısında keskin bir artış 37.5-38.5 dereceye;
 • Farenjit enterovirüs de, bulantı, kusma, dışkıda kızarma gibi belirtilerle birlikte olabilir.

Dikkat edin! Yaygın olarak görülen zehirlenme ve ateş belirtileri viral farenjitli çocuklarda ana semptomlardır. Erişkinlerde hastalık çok fazla ifade edilmez ve çoğu zaman gerekli ciddiyetle tedavi edilmez.

Tedavi olmadığında, enfeksiyon yakın palatine bademciklere yayılabilir ve viral ve daha sonra bakteriyel bademcik iltihabı - bademcik iltihabının gelişimini provoke edebilir. Hastalığın göz ardı edilmesinin bir başka hoş olmayan sonucu da kronik bir forma geçişidir.

tanılama

Viral farenjit gelişimini önermek için zaten boğazın muayenesi sırasında olabilir: Aşağıdaki fotoğrafta palatin kemerli ve posterior faringeal duvarın hiperemik, biraz şişmiş olduğu dikkati çekmektedir. Tek genişletilmiş vasküler pleksus görülebilir.

Tanıyı doğrulamak ve hastalığın nedensel etkisini belirlemek için kanın virolojik muayenesi yapılmalıdır. Analizin fiyatı yüksek olduğundan, sadece teşhis zor durumlarda ve tedavinin etkisiz olduğu durumlarda kullanılır.

Bir klinik muayene sırasında viral veya bakteriyel deneyimli bir hekim tarafından farenjit ayırın. Bu enfeksiyonlardaki temel farklılıklar aşağıdaki tabloda sunulmaktadır.

Tablo: Viral ve bakteriyel farenjitin ayırıcı tanısı:

Farenjitin doğasıyla ilgili varsayımlar, orofarenksden swabların veya swabların bakteriyolojik veya kültür incelemesi ile doğrulanabilir. Büyümüş kolonilerin sonraki mikroskopisi, sadece nedensel ajanları güvenilir bir şekilde adlandırmaya değil, aynı zamanda antibakteriyel veya antiviral ilaçlara olan duyarlılıklarını belirlemeye de izin verecektir. Bu, hasta için optimum tedaviyi seçmeye yardımcı olacaktır.

Modern terapi prensipleri

Genel Hükümler

Erişkinlerde ve çocuklarda viral farenjit tedavisi kapsamlı olmalıdır.

Sadece tabletlerin alınması değil, aynı zamanda komplikasyon riskini azaltmaya yarayan koruyucu rejime de uyulması önemlidir:

 1. Dinlenme ve sağlıklı uyku: oda rahat bir sıcaklığa (18-22 derece), optimum neme, sessiz ışığa ve sessiz sakin bir ortama sahip olmalıdır.
 2. Hastanın odasında düzenli ıslak temizlik ve havalandırma.
 3. Soğuk ve aşırı sıcak yemekler haricinde diyete uyum. Hastalığın ilk günlerinde, boğaz ağrısını tahriş etmeyen yarı sıvı yiyecekler (porselenler, çorbalar, püresi veya haşlanmış çorbalar) tavsiye edilir.
 4. Sigara içmeyi reddetme (en azından tedavi süresi boyunca).
 5. Virüsle daha fazla enfeksiyonun önlenmesi için bir kişinin sağlıklı aile üyeleri ile temasını sınırlamak. Hastaya bakım yaparken tek kullanımlık bir medikal maske kullanılması tavsiye edilir.
 6. Yeterli içme rejimi. Günde 2-3 litre ılık sıvı tüketilmesi tavsiye edilir, bal ve limonlu çay (alerjinin yokluğunda), meyveli meyve içecekleri ve meyve kompostosu, bitkisel kaynatma.

Antiviral terapi

Yetişkinlerde ve çocuklarda farenjit için antiviral ilaçlar - etiyolojik tedavinin ana yöntemi. Bu fonlar farenjit patojenlerin hücre içi yıkımı amaçlanmaktadır.

Farmakolojik grubun ana temsilcileri şunlardır:

Dikkat edin! Farenjit ile antiviral reçete sadece sıkı endikasyonlar tarafından yönlendirilen doktor olabilir. Komplike olmayan viral farenjit ile genellikle genel tedavi yöntemleri, genel restoratif ve semptomatik araçlar kullanmak için yeterlidir.

Ancak farinksin viral inflamasyonu için antibiyotikler sadece işe yaramaz (aynı zamanda virüslere değil, bakterilere karşı hareket ettikleri için), aynı zamanda zararlıdırlar. Gerçek şu ki, antibakteriyel ilaçların nedensiz kullanımı bağırsak mikroflorasını bozar ve disbakteriyoza neden olur. Bu, vücudun bağışıklık savunmasını önemli ölçüde azaltabilir.

Semptomatik tedavi

Farenjit tedavisi için antiviral ajanlara ek olarak, aşağıdakiler reçete edilebilir:

 1. Vücut sıcaklığının normalizasyonu için NPVS (Ibuprofen, Parasetamol) grubundan gelen antipiretikler.
 2. Tuzlama için tuzlu çözeltiler ve antiseptikler. En basit salin solüsyonu 1 tsp çözünerek, elle hazırlanabilir. bir bardak ılık su içinde tuz. Ya da eczane ürünleri Aquamaris, Aqualor, Chlorophyllipt, Miramistin, Hexoral kullanın.
 3. Boğazın antiseptik ve anti-enflamatuar ilaçlarla (Ingalipt, Yoks, Lugol, Tantum Verde) çözülmesi.
 4. İltihaplı mukoza zarını (Tharyngept, Sepptelet, Strepsils, vb.) Yumuşatmak için boğazdan pastil, hap ve tabletlerin derinleştirilmesi.

Dikkat edin! Farenjit karşı birçok ajan kullanımı için talimatlar, küçük çocuklarda kullanımını engeller. Çocukta farinksin iltihaplanması için tedaviye başlamadan önce bir çocuk doktoruna başvurduğunuzdan emin olun.

Çocuklarda viral farenjit tedavisinin özellikleri

Hasta ne kadar genç olursa, organizması ne kadar şiddetli olursa enfeksiyöz enfeksiyona tepki gösterir. Bu nedenle, bu hastalığın sıkı tıbbi gözetim altındaki çocuklarda tedavi edilmesi önemlidir.

Yukarıdaki ilaçlara ek olarak, bir çocuk doktoru antihistaminikler (Fenistil, Tavegil), ekspektoranlar, anti-enflamatuar bitkilerin süslenmesini reçete edebilir.

önleme

Viral doğanın farenjiti enfeksiyöz (bulaşıcı) hastalıklar anlamına geldiğinden, önlenmesi sadece vücudu güçlendirmek ve geliştirmek için yapılan genel önlemler değil, aynı zamanda enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yönelik bir girişimdir.

 • Sokaktan, toplu taşıma araçlarından ve kalabalık yerlerden sonra yemeklerden önce ellerinizi yıkayın;
 • Kataral hastalıkların mevsimlerinde, mümkün olduğunda, herhangi bir kitle olayından kaçının;
 • ARVI hastaları ile temas ettikten sonra kaynamış su ile gargara;
 • Multivitamin komplekslerinin derslerini almak için yılda 1-2 kez;
 • çocuklara çatal bıçaklarını kullanmalarını ve başkalarının şişesinden içmemelerini öğretmek (genellikle bu kuralların ihlali, anaokullarında ve okullarda hızlı bir şekilde yayılmaya yol açmaktadır);
 • düzenli olarak evde ıslak temizlik yapın ve odayı havalandırın.

Yukarıda viral farenjit seyrinin özelliklerini, bu hastalığın nasıl tedavi edileceğini ve önleneceğini ele aldık. Enfeksiyöz sürecin başlangıcından itibaren ilk 24 saat içinde başlayan kompleks tedavi, hoş olmayan semptomlarla hızla başa çıkmaya ve komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olur.

Farenjit: evde tedavi

Farinksin akut veya kronik inflamatuar hastalığı farenjit denir. Bu, her yaştan insanlarda çok yaygın bir patolojidir, mevsimsel ARI sırasında sıklığı dramatik bir şekilde artar.

Farenjit etiyolojisi

Hem akut hem de kronik farenjit vakalarının büyük çoğunluğu bulaşıcı bir niteliktedir. Çoğu zaman, hastalık etkeni solunum virüsleri (influenza, parainfluenza, adeno ve rino virüsler), bazen bakteri (streptokoklar, üzüm ve pnömokok) neden olduğu,, bazı durumlarda, etiyolojik faktör mantarlardır. Farenjitin enfeksiyöz olmayan nedenleri, alerjik reaksiyonlar, faringeal mukozada travmatik hasar, toza maruz kalma ve çeşitli kimyasal maddelerdir.

Kronik farenjitin ana nedeni, lokal ve / veya genel bağışıklığın azalması durumunda aktive olan ağız boşluğunun şartlı patojenik bir bakteriyel florasıdır.

Buna ek olarak, kronik farenjit bazı sistemik hastalıkları arka planı ortaya çıkabilir - en çarpıcı örnek gastroözofageal reflü hastalığı (GERD veya) aşağıdaki gibidir: Bu durum ortaya çıktığında özofagusa gastrik asidin normal döküm ağırlık itibariyle, yukarıda, ağız üzere. Bu durumda olan hastaları, mide muhtevasının bu tür yanma, asit yetersizliği, hem de bir boğaz ağrısı gibi semptomlarla kendini gösteren içinde farenks mukozayı tahriş.

Sıklıkla kronik farenjit vakaları ve havadaki tozun artmış bakım koşullarında sürekli veya sık görülen bir varlığın sonucu olarak sık görülür.

Provoke edici faktörler:

 • hipotermi;
 • kötü alışkanlıklar (sigara, alkol);
 • eşzamanlı somatik patoloji;
 • endokrin bozuklukları.

Hastalık gelişim mekanizması

Akut farenjit formunda, enfeksiyöz ajan dışarıdan faringeal bölgeye (daha sıklıkla virüsler için) veya vücuttaki enfeksiyon odaklarından (bademcik iltihabı, çürük, vb.) Girer. Hastalığın bu formu genellikle farinksin (nazal, roto ve laringofarenks) ve üst solunum yolunun (burun, larenks, trakea) yakın kısımlarını kapsar.

Kronik farenjit alevlenme ya vücudun savunma zayıflatmayı veya neden (örneğin, GERD) olduğu hastalığın şiddetlenmesi ile (ağız boşluğu şartlı patojenik bitki örtüsü aktive edilmiş) meydana gelir. süreci bitişik boğaz en çok etkilenen tek anatomik bölgenin kronik varyantları ve solunum yolu içinde yer almamaktadır.

Farenjitin klinik resmi

Farenjitli hastaların genel durumu, bir kural olarak, acı çekmez. Vücut ısısı hafifçe yükselebilir (genellikle 38 C'den daha yüksek değildir), hafif huzursuzluk, uyuşukluk ortaya çıkar.

Lokal semptomlar yabancı cisim hissi, boğazda rahatsızlık, terleme ve kuruluk hissidir. Daha sonra, genellikle orta veya yoğun olmayan ağrıları vardır.

Farinksin belirgin bir ödemi varsa, ağrı kulaklara yayılabilir veya tıkanıklık hissi ortaya çıkabilir.

Kalıcı sebatın arka planı karşısında, bir obsesif, kuru yüzeysel öksürük vardır. Zamanla, üretken hale gelir.

Farenjit bir iltihap olduğu için lenfatik sistem buna tepki verebilir, bu da pre-nöral lenf nodlarında hafif bir artış, palpasyon sırasında ağrılılıkları ile kendini gösterir.

Şiddetli farenjit, viral enfeksiyon durumunda, ve özellikle de (adenovirüs enfeksiyonu, grip iken) zehirlenme belirtileri çok daha belirgin ve farenjit semptomları olan paralel olarak diğer organlarda (konjunktivit, larinjit, soluk borusu, vs.), bu belirtileri olabilir.

Kronik farenjit alevlenmelerinde, bu sağlık durumlarında, hastalar nadiren muzdariptir. Zehirlenme belirtileri neredeyse hiç yoktur, sıcaklık genellikle artmaz. Boğazda kuruluk, öksürmek istediğim koma veya yabancı cisim hissi, öksürme.

Farenjit tanısı

Doktorda ne akut ne de kronik farenjit problemlerinin tanısı, bir kural olarak, neden olmaz. Şikayet ve anamnez toplandıktan sonra, terapist veya KBB doktoru, farenks - faringoskopinin görsel muayenesini yapar ve posterior faringeal duvarın mukozasındaki değişikliklerin yapısını değerlendirir:

 • Akut farenjitli, hiperemik ve şişmiş, yüzeyinde inflamatuar lenfoid granüller görülür;
 • kronik farenjitin hipertrofik formu, mukozada kızarıklık ve ödemin arka planına karşı lenfoid dokunun aşırı büyümesine (hiperplazi) benzer;
 • Hastalığın seyrinin kronik varyantının atrofik formu, mukozanın incelmesi, çeşitli damarların varlığı, kabuğun yüzeyindeki kuru mukus veya kabuklarla karakterize edilir.

Doktorun patojenin doğasını bilmesi önemliyse, boğazdan bir yayma analizi yazacak ve bu da virolojik veya bakteriyolojik bir çalışmaya yollanacaktır.

Kronik ve akut farenjit: tedavi

Çoğunlukla, akut dönemde hem akut hem de kronik farenjitli hastalar - sadece hafifçe çekerler. Tabii ki, her hasta en ufak bir öksürükte doktora başvurmak istemeyecektir - hastalığın akciğerleri genellikle insanların kendileri tarafından tedavi edilir.

Genel öneriler

 • Mümkünse, birkaç gün evde kalmak, diğer insanlarla temas olasılığını dışarda bırakmak en iyisidir (böylece başka bir enfeksiyon zayıflamış organizma üzerinde birikmez).
 • Yatak istirahati uymak için gerekli değildir, sadece geceleri tamamen dinlenmek ve iyileşmek için bir günlük uykuyu sağlamak için yeterlidir.
 • Diyet içinde kolayca özümsenmelidir, vitaminler ve eser elementler bakımından zengin, kıvamda yumuşak, sıcak yiyecekler. Kızarık, keskin, akut dönemde akut dönemde göz ardı edilmemelidir.
 • Zehirlenme belirtileri olmaksızın içmek çok fazla değildir, ancak ılık süt veya çayı içtikten sonra mukus farenksinin kurumasıyla, hastalar için genellikle daha kolay hale gelir. İçecekler için en uygun seçenekler limonlu yeşil çay, ballı zencefil çayı, ballı ve sütlü süt, meyve ve sebze içecekleri, gazsız alkali maden suyu.
 • Alkol içmeyin, sigara içmeyin.
 • Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için, hasta bireysel bir havlu ve bulaşık kullanmalı, düzenli olarak ıslak bir temizlik yapmalı ve bulunduğu odayı havalandırmalıdır.

Farenjit: ilaç tedavisi

Hastalığın belirli semptomları ortaya çıktığında kendi başınıza kullanabileceğiniz çok sayıda reçetesiz, oldukça güvenli ilaçlar vardır. Hamilelikte farenjit durumunda doktor konsültasyonu zorunludur sonuçlardan kaçınmak için!

 1. Doktor daha önce sizin için bir antiviral ajan reçete ettiyse ve bu ilaca herhangi bir olumsuz reaksiyonunuz olmadıysa, ilaç dolabında her zaman vardı ve bir viral enfeksiyonun ilk belirtilerinde onu hemen almaya başlaması iyi olurdu. Aşağıdaki antiviral ilaçlar en yaygın olarak kullanılmaktadır: Groprinosin, Amizon, Ingavirin, Isoprinosine.
 2. Ağızın antiseptik solüsyonlarla (Klorheksidin, Klorofilit alkol, Furacilin) ​​durulanması, farenjitlerde şüphesiz önemli ve çok etkilidir. Bu prosedürü gerçekleştirmek için mümkün olduğunca sık - her saatte 1-2 kere gereklidir.
 3. Yerel olarak hareket eden ve anti-inflamatuar ve analjezik etkisi olan spreyleri ve şekerleri kullanabilirsiniz. Lisobakt, Isla Nane ve Isla-Moos, Faringosept, Strepsils, daha ciddi ilaçlar - - Dekatilen, Trachisan Of spreyler nane gelen, Kameton, Ingalipt, Givalex, Thera-Grip unutulmamalıdır.
 4. Elbette merak: "Nasıl boğaz ağrısı ile öksürük tedavisinde" Geleneksel tıp (Lasolvan, güvenli ve etkili şurup bitki bazlı (Gerbion şurubu muz Dr. Theissen'in, Evkabal, Bronchipret) sunar söktürücü eylem ve sentetik uyuşturucu içeren hazırlıkları vardır Mukolitik (yani, balgam inceltme) olan Ambroben, Fljuditek, ATSTS, Bromheksin).
 5. Kurutulmuş faringeal mukozayı nemlendirin, balgam deşarjını stimüle edin ve bir nebülizör yardımıyla inhalasyona yardımcı olun. Soluma için bir çözüm olarak, en zararsız olanı, fakat daha az etkili olanları, diğerlerine göre kullanabilirsiniz - fizyolojik salin. Buna ek olarak, ambroksol (öksürüklerin tedavisi için) içeren fonlar sıklıkla kullanılır ve cihazın bazı modelleri, inhalasyonlar için şifalı bitkilerin bile şifrelerini kullanmayı sağlar.

Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Makale ve uygulayıcı bir hekimin yazarı olarak, birçok insanın geleneksel tıbbın genel cazibesini onaylamadığımı hemen bir rezervasyon yapacağım. Tedavi her zaman kapsamlı olmalı ve sadece halk yöntemlerinin kullanımı genellikle komplikasyonların gelişmesine yol açmalıdır. Ancak, farenjit tedavisi için halk ilaçları konusunda cephanemde birkaç tavsiyem var.

 1. Ağız boşluğunun antiseptik özelliklere sahip otlar ile (adaçayı, papatya, okaliptüs, calendula) durulanması. İnfüzyon, 1 bardak kaynar su başına 10 gr sebze hammaddesi oranında pişirmek için gereklidir. Her saat 5 dakika bekle.
 2. Aynı otlar bir nebülizör yoluyla inhalasyon için de kullanılabilir (dikkatli olun: bu cihazın her modeli bitkisel çözeltilerin kullanımına izin vermez).
 3. Propolis farenjit tentürünün tedavisinde çok etkilidir. Tentenin% 30'unun 30 damlası 100 ml ılık suda seyreltilmelidir - günde 3-4 kez alınan bir solüsyonla gargara.
 4. Enfeksiyöz hastalıklar sırasında vücut için gerekli olduğu bilinen en yüksek C vitamini kaynağı olarak, inhalasyon solüsyonu olarak iğne yapraklı böbreklerin (1 bardak kaynar su başına 20 gr hammadde) infüzyonu kullanılabilir.
 5. Mükemmel bir öksürük ilacı kakao yağıdır. Küçük bir parça (yarım çay kaşığı) günde 3-4 kez alınan bir bardak ılık sütün içine ilave edilmelidir.
 6. Böğürtlenin farenksinden enflamasyonu hafifletmeye yardımcı olur. Yapraklarının kaynatılmasını durulama ve inhalasyon için bir çözelti olarak kullanabilir veya sadece lezzetli değil, aynı zamanda vitaminler ve meyveler açısından da zengin yiyebilirsiniz.

Sonuç olarak, evet, farenjitin hafif formlarının evde tedaviye tabi olduğunu söylemek istiyorum.

Bununla birlikte, alerjik reaksiyonlara eğilimli kişiler, özellikle ilaç ve iyot içeren ilaçlar olmak üzere yeni ilaçlar ve geleneksel ilaçlar kullanıldığında son derece ihtiyatlı olmalıdır.

Tedavinizin etkisi 2-3 gün içinde gözlenmezse ya da tersine, hastalığın başlangıcından beri durumunuz daha da kötüye giderse, kendi kendine ilaç kullanmamanız tavsiye edilir, ancak bir doktora görünmesi en kısa zamanda önerilir.

Viral farenjit: nedenleri, belirtileri, tedavisi, bakteriyel enfeksiyondan nasıl ayırt edilir?

Sonbahar-ilkbahar döneminde, çoğumuzun boğaz ağrısı, tıkalı bir burun, öksürüğü olması şaşırtıcı değildir. Genellikle bu belirtilere viral farenjit eşlik eder.

Zaman tedaviye başlamazsa, bakteriler eklenir. Bu durumda, hastalığın seyri daha uzun sürer ve antibiyotik kullanımını gerektirir. Bu enfeksiyonlar birbirine benzese de, bazı semptomlarda farklılık gösterir.

Viral farenjit ile ne olur?

Lenfoid doku ve boğaz epitelyumu ilk kez enfekte olmuş virüslerle karşılaşır. Lokal bağışıklık bunlarla baş etmezse, enfeksiyon çarpar. O zaman mukus farenksinin iltihabı gelişir - viral etyolojinin farenjitidir.

Boğaz duvarları kırmızıya döner ve şişer. Burun bezleri büyük miktarda şeffaf mukus üretir, burun akıntısı vardır.

Boğazı incelerken, değişiklikler ortaya çıkar:

 • Farinksin arka duvarında tüberküller şeklinde lenfoid foliküller genişlemektedir. Bu, onların bir bağışıklık yanıtına sahip oldukları anlamına gelir - virüslere karşı mücadele.
 • Palatine kemiğin mukus epitelyumu, bademcik iltihabı, kabarma, kızarma.

Önemli! Tüm bu değişiklikler, boğazın arka duvarının yüzeysel tabakasının gevşekliği - farenjitin ayırt edici bir belirtisini oluşturur.

Viral solunum yolu enfeksiyonları, enfeksiyon salgınları mevsiminde yaygındır. Bu, vücudun savunması zayıfladığı zaman olur. Ağız, sinüzit, bademcik iltihabı hastalığı kronik enfeksiyonları kışkırtır.

kanıt

Aslında, farinksin iltihabı en yaygın SARS biçimidir. Viral farenjit ile, semptomlar sıradan bir soğuğa benzer:

 • kuru boğaz ile değişen yoğunlukta boğaz ağrısı;
 • boğazın arka duvarının şişmesi;
 • Çocuklarda ateşe artan terleme, halsizlik eşlik eder;
 • Öksürük farinksin arka duvarından akan açık bir sıvının birikmesinden kaynaklanır;
 • Servikal lenf düğümleri her zaman artmaz;
 • 37.2-38.0 ° C sıcaklıkta bir artış;
 • Enfeksiyon tubofarengeal sırtlara yayıldığında, ağrı kulaklara bulaşır.

Farenjit hastalanan kişinin genel durumunu etkiler. Gücün azalması, baş ağrısı, sesin ızgarası var.

Notuna! Farenks incelendiğinde, bazen dokuların tek taraflı belirgin ödemi gözlenir. Eğer bu alan bulanıklaşırsa veya tam tersine, parıldayan bir KBB doktoruna danışmak gerekir. Bu işaret bir komplikasyon gösterir, laringeal ödemleri tehdit edebilir.

Farenjitin etken maddesi herpes virüsü ise, erişkinlerde ve çocuklarda görülen hastalık, faringeal duvarların ülseratif lezyonları şeklinde gerçekleşir.

Bu durumda solunum yollarının iltihaplanmasına şiddetli bir durum, zehirlenme belirtileri, yüksek ateş eşlik eder. Bu nedenle, tedavi antiviral ilaçların (Asiklovir) kullanımını gerektirir.

Kronik farenjit ile, hastalığın resmi hastalığın reçete ve aşamasına bağlıdır. Hastalığın ihmal edilmiş bir şekli ile öne çıkan semptom, boğazda mukus birikiminin neden olduğu öksürüktür. Zamanla, bir sinirlilik sebebi olur.

nedenleri

Enfeksiyöz farenjit etiyolojik belirtiler ve klinik tabloya bağlı olarak değişir. Solunum yolunun bu hastalığı iki ana virüs grubuna neden olur:

 1. Yaygın vaka sayısında, spesifik olmayan patojenler tanımlanmıştır - influenza ve parainfluenza virüsleri, adenovirüsler, rinovirüsler.
 2. Spesifik mikroorganizmalar - herpes virüsü veya Coxsackie, sitomegalovirüs, solunum veya sinsityal görünüm.

Kollektiflerde enfeksiyon genellikle konuşma, hapşırma, öksürme sırasında havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir. Çocuklarda hastalığın nedensel ajanı genellikle bir rinovirüsdür.

Enfeksiyon okul öncesi kurumlarda ev eşyaları, oyuncaklarla ortaya çıkabilir. Çocuklarda viral farenjit genellikle kolaydır. Semptomatik tabletleri aldıktan sonra 5-7 gün sürer.

Bu arada! Çocuklarda, farinksin iltihabı sıklıkla kızamık, kızamıkçık, kızıl ateşle oluşur. Bu nedenle, ateşi olan bir çocuk çocuk doktorunu göstermek için daha iyidir.

Viral farenjit bakteriyel enfeksiyondan nasıl ayırt edilir?

Boğaz ağrısı tedavi edilmezse veya bacaklara aktarılmazsa, bakteriler eklenir. Bu mikroorganizmalar zayıf bağışıklığı olan bir kişide hızla çoğalırlar. Nazofarenksin - sinüzit, diş çürüğü, bademcik iltihabı, frontalin kronik iltihaplı hastalıkları provoke.

Yanlış seçilmiş ilaçlar veya kendi kendine ilaç sadece semptomları zayıflatır. Böylece kişi, hastalığın geçtiğini ya da gerçekleştiğini düşünerek tedaviyi durdurur. Ancak, 2-3 gün sonra bakteriyel enfeksiyon, keskin bir sıcaklık atlaması, genel durumun kötüleşmesi ile kendini gösterir.

Bu belirtiler ortaya çıkarsa derhal kliniğe gitmelisiniz. Doktor viral bir hastalığı bakteriyel farenjitten ayırt etmeyi bilir - belli bir formu tanımak farinksin laringoskopla incelenmesine yardımcı olur. Önemli!

Boğazın bakteriyel ve fungal enfeksiyonlardan viral inflamasyonunun ana ayırt edici özelliği, plak ve pürülan akıntının yokluğudur.

Ek olarak, farinksin bakteriyel iltihabına dair daha az önemli belirtiler vardır:

 • vücudun hipertermi 38.0-40 ° C;
 • boğaz ağrısı, yutma sırasında daha kötü;
 • dil üzerinde gri plak;
 • bezler üzerinde pürülan tıkanıklık;
 • edematik dil.

Notuna! Bakteriyel farenjit tedavisi yöntemlerine yaklaşımda önemli bir fark. Dil bademcikler üzerinde beyaz bir scurf ve pürülan noktaları varsa, bir antibiyotik için bir kulak burun boğaz uzmanı ile irtibata geçmeniz gerekir.

Her iki enfeksiyonda da ortak bir semptom, kızarık, şişmiş bir boğazdır. Bununla birlikte, ilk aşamada, görsel bir muayene her zaman hastalığın doğasını oluşturmaya izin vermez.

Bu kısa sürede bakteriyel farenjitin tek işareti 40.0 ° C'ye ulaşan sıcaklıkta önemli bir artıştır. Viral hastalıklarda, hipertermi nadiren bu rakamlara yükselir.

Son tanı, hastalık dinamiğinde 2-3 gün sonra belirlenir. Boğaz swabının mikroskobik incelemesinden sonra hastalığın nedensel ajan tipi ortaya çıkar. Ekim yaparken, mikrofloranın antibiyotiklere duyarlılığı belirlenir.

tedavi

Bir virüs farenjitinde antibiyotikler atanmaz veya atanmaz. Sadece işe yaramazlar değil, aynı zamanda farenks mikroflorasının dengesini bozduklarından zarar da verebilirler. Sonuç olarak, virüslere mantar enfeksiyonu eklenir. Bu nedenle, bir eczanede bir pastil satın alarak, ister antibiyotik içeriyor olsun, kompozisyonu incelemeniz gerekir.

Erişkinlerde ve çocuklarda viral farenjit tedavisi karmaşıktır. Sadece ilaç kullanmak değil, doktor tavsiyelerini de takip etmek önemlidir.

 • Hastalık 38.0 ° C'nin üzerinde bir sıcaklıkta ortaya çıkarsa, antipiretik ajanlar Ibuprofen, Parasetamol kullanılır. Daha düşük oranlarda, bu ilaçlar alınmamalıdır. Orta derecede hipertermi koşullarında virüslerin daha hızlı öldüğü düşünülmektedir.
 • Günde bol miktarda sıvı içmek gerekir. Bol bol içki, komposto, zehirlenme belirtilerini kaldırır - baş ağrıları, halsizlik, farinksin kuru epitelini ortadan kaldırır.

Bu arada! Özellikle, alkalin maden sularının kullanımı Narzan, Essentuki 17'dir. Virüsleri exceller ve sıcaklığı düşürürler.

 • Akut farenjit sırasında yatak istirahatına uyum, virüslerin yayılmasını önler.
 • Yerel eylem antiseptik atayın - pastiller Sepptelet, Strepsils, sprey Geksoral, Pharingosprey. Boğazın sulanması için Ingalipt, Miramistin kullanılır.
 • Septomycin, Chlorhexidine, Furacilin, Rotocan ile iyi bir etki durulanır. Farryngitis hastalığı durumunda bu fonlar virüsleri ve bakterileri ağız boşluğundan temizler, bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir, boğazdaki ağrıyı azaltır.
 • Epitel nemlendirmek ve yumuşak bir antibakteriyel etki elde etmek için, şifalı otlar yerli infüzyon ile durulama - papatya, adaçayı, okaliptüs. Prosedür boğazda kuruluk ortadan kaldırır, iltihabı azaltır.

Enfeksiyöz farenjit tanısı konduğunda, doktor, klinik tabloya, kontraendikasyonlara ve hastanın yaşına göre ilaç reçete eder. Gerekirse, antiviral ilaçlardan (Asiklovir) biri kullanılır.

Bazıları ayrıca immünomodülatör özelliklere sahiptir (Kagocel, Citovir).

Farenjit ile, ilacı kendiniz seçmek gerekli değildir. Hamile kadınlar ve çocuklar için bir dizi ilaç önerilmemektedir. Ayrıca, hangi ilaçların birleştirilebileceğini bilmek önemlidir. Bağışıklığı artırmak için antipiretik tabletler ve vitaminler almak gereklidir.

Farenjitin ilk semptomları ortaya çıktığında, soda veya tuzlu su durulamalarının yapılması yararlıdır. Kendiniz antibiyotiksiz hapları - sosalki alabilirsiniz.

Doktor bir tedavi yöntemi öngörmüşse, kesintiye uğramaz. Semptomların ortadan kalkması iyileşme anlamına gelmez. Tedavi edilmemiş farenjit, kronik bir forma dönüşme tehdidinde bulunur.

Farenjit tedavisi ne kadar çabuk? - En iyi ipuçları, teknikler ve tarifler

Boğaz ağrısı genellikle uygun ve zamanında tedavi olmaksızın hızlı bir şekilde kronik bir forma dönüşen farenjit sonucu oluşur. Hastalığın tehlikesi de ciddi komplikasyonların gelişmesidir.

Farenjit tedavisi için, birçok yöntem vardır - bu boğaz, durulama, inhalasyon, antibakteriyel tedavi, iç ilaç püskürtme.

Farenjit ana nedenleri

Farenjit, faringeal mukozanın iltihaplanmasıdır.

Genellikle, farenjit hipotermiden veya boğazın aşırı ısınmasından dolayı ortaya çıkar. Bu, esas olarak ağızdan nefes almanın yanı sıra çok soğuk veya sıcak yiyecekler tüketmenin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Farenjit bakteriyel ve viral enfeksiyonlara neden olur. Çoğu durumda, hastalığın nedensel ajanı streptokok, stafilokok, pnömokok, virüsler arasında - rinovirüs, adenovirüs, influenza virüsüdür. Bu patolojiyi kışkırtmak bazen mantar olabilir.

Hastalık aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir:

 • Zayıf bağışıklık sistemi.
 • Yorucu uzun süreli bir ses nedeniyle boğazda kuruluk.
 • Diş hastalıkları.
 • Kronik formda kulak burun boğaz hastalıkları.
 • Burun septumunun eğriliği.
 • Rahatsız duruş.
 • Sindirim organlarının patolojik süreçleri.
 • Hormonal sistemin çalışmasında başarısızlıklar.

Bazen farenjitin başlangıcı alerjik reaksiyonlardan etkilenir. Bu nedenlerden dolayı, çoğu durumda akut bir farenjit seyri vardır. Zamansız tedavi ya da yanlış seçilmiş tedavi taktikleriyle, hastalık kronik bir hal alabilir.

Hastalığın gelişimini tetikleyen faktörler şunlardır:

 • Hasta iklimi için elverişsiz.
 • Tütün içimi.
 • Alkollü içeceklerin sık kullanımı.
 • Ekolojik faktör.

Nadiren farenjit, cerrahi müdahale veya yabancı cisimlerin boğaza girmesi sonucu oluşur.

Doğru tedavi taktiklerini seçmek için, uzmanlığın hastalığın temel nedenini oluşturması gerekir. Örneğin, patojenik bakterilerin neden olduğu farenjit tedavisi için antibiyotik almanız gerekir.

Hastalığın belirtileri

Boğaz ağrısı, bademcikler kızarıklık, kuru öksürük ve sıcaklık - olası farenjit belirtileri

Farenjitin ana semptomu boğazda ağrı, özellikle de uykudan sonra sabahtan sonra hissedilir. Ek olarak, bir patolojik durumun ifade edilen belirtileri şöyledir:

 • Baş ağrısı.
 • Yüksek sıcaklık.
 • Boğaz ağrısı kuruluğu ve hissi.
 • Genel yorgunluk.
 • Beyaz bir dokunuşla bademciklerin kızarması.
 • Mukoza boğazının şişmesi.
 • Mide bulantısı veya kusma.
 • Boyundaki büyümüş lenf düğümleri.
 • Balgamsız öksürük.
 • Boğazda yumru hissi.
 • Yutulduğunda ağrı.
 • Dilde - gri bir kaplama.

Bazen öksürük sırasında hasar gören orofarenkseki zayıf damarlarla, balgam veya tükürükte kanın safsızlıkları gözlenebilir. Buna ek olarak, farenjit ile, hastanın yutma hissi, sanki boğazda ağrıyı giderirmiş gibi. Ayrıca, hastalığa kas ve burun akıntısı ağrı eşlik edebilir.

Farenjit tanısı koymak için, bir uzmanı incelemeye ek olarak, bazen bir boğaz swabı gerekebilir.

Hastalığın belirtilerinin, iki farenjit tipine bağlı olarak farklılık gösterebileceğini belirtmek önemlidir: akut ve kronik. Akut formda farenjit oluştuğunda, semptomlar daha belirgindir, hasta ciddi rahatsızlık hisseder. Kronik farenjit klinik belirtilerin minimal bir tezahürü ile karakterizedir.

Ayrıca hastalığın belirtileri üzerine farenjit formunu belirleyebilirsiniz:

 • Mukoza boğazında hipermi, kataral farenjit gösterir.
 • Artan lenf düğümleri, hastalığın hipertrofik bir formunu gösterebilir.
 • Atrofik farenjit ile, uzamış enflamatuar süreç nedeniyle mukoza daha incedir.
 • Alerjenlerin solunması ile tetiklenen farenjit, kuru öksürük, posterior farenksin hiperemi, mukozal ödem, boğaz şişmesi eşlik eder.

Yukarıdaki semptomları bulursanız, bademcik iltihabı veya larenjit ile karışabilen hastalığın kesin tanısı için bir uzmana danışmalısınız. Muayeneden sonra doktor gerekli tedaviyi reçete edecektir.

ilaç

Farenjit tedavisi entegre bir yaklaşımla yapılmalıdır.

Bakteriyel enfeksiyon sonucu ortaya çıkan akut hastalık durumunda antibakteriyel tedavi zorunludur.

Bunlar aşağıdaki grupların antibiyotik olabilir:

 • Penisilin grubu. Etkili olarak, bu ilaçlar stafilokokları etkiler. Klavulanik asit ve amoksisilin içerir. Farenjit tedavisinde popüler Augmentin, Trimafoks, Flemoksin, Flemoklav, Amoksisilin, Ecoclave kabul edilir.
 • Makrolidler. Bu ilaçlar sıklıkla kullanılırlar, çünkü enfeksiyöz odağa hızla nüfuz etme kabiliyetine sahiptirler, birçok patojen bakteriye karşı etkilidirler. Ayrıca, penisilinlere karşı toleranssızlık için kullanılırlar. Makrolid grubu Azitromisin, Eritromisin, Zitrolid, Sumamed, Spiramisin içerir.
 • Sefalosporin serileri. Etkili ajanlar, Cefrioxone, Suprax, Cefabol, Zinnat, Cefalexin, Sefuroksim'dir. İhmal edilen farenjit ve komplikasyon gelişimi ile birlikte kullanılırlar.
 • Tetrasiklin grubu. Nadir durumlarda, mikroorganizmaların diğer grupların antibiyotiklerine direnci gözlendiğinde atandı. Bu ilaçların çocuklarda farenjit tedavisinde kullanılması tavsiye edilmez.
 • Bazen yerel aksiyonun antibakteriyel ajanları reçete edilebilir. Bunlar Fusofungin veya Bioparox gibi ilaçlardır.

Antibiyotik alırken, antibiyotik tedavisinden gelişen dysbiosis'in önlenmesini unutmamalısınız. Bunu yapmak için probiyotikler - Lactobacterin, Linex, Bifiform.

Viral farenjit ile antiviral ilaçlar, örneğin Anaferon, Neovir, Arbidol, Isoprinosin almak gereklidir.

Farenjit tedavisi için modern ve etkili ilaç Imudon olarak kabul edilir.

Farenjitin uygun tedavisi sadece bir doktor tarafından ortaya çıkmasının nedenine bağlı olarak reçete edilebilir.

Boğazda rahatsızlık ve ağrıyı ortadan kaldırmak için, bu tür tabletlerin kullanılması mümkündür:

 • Falimint
 • Strepsils
 • Grammidin
 • Lizobakt
 • Faringosept
 • Geksoral Küvetler
 • Sebidin
 • Septolete
 • Neo-angin
 • İyot içeren ilaçlar reçete edilebilir: Yoks, Vokadin, İyodinol

Farenjit tedavisinde vazgeçilmez bir yöntem gargaralıktır. Prosedür için Furacilin, Miramistin, Klorheksidin veya Chlorophilipta'nın tıbbi çözümleri mükemmeldir.

Enflamatuar süreci kaldırın ve ağrıları azaltacak ağrıları azaltın:

Öksürük, eşlik eden farenjit, balgam sıvılaşması teşvik şurup kullanımı önerilir. Birçoğu tıbbi bitkilerin özlerini içerir: Gedelix, Alteika, Doktor Anne, Gerbion, Linkas. Özellikle bu şuruplar çocuklarda farenjit tedavisi için uygundur. Ambroksol, asetilsisteine ​​dayalı şurup içebilirsiniz.

Anti-histaminler, alerjenlerin yutulması sonucu ortaya çıkan bir hastalık için reçete edilir: Cetrin, Tavegil, Claritin, Suprastin, Loratadin. Boğazın şişlik ve kızarıklıklarının giderilmesine yardımcı olurlar.

Evde farenjit tedavisi hakkında daha fazla bilgi videodan öğrenilebilir:

Boğaz ve ısıdaki ağrıyı azaltmak için Analgin, Acetaminophen, Ibuprofen, Paracetamol gibi ağrı kesiciler alabilirsiniz.

Bağışıklığı arttırmak için B vitaminleri ve askorbik asit içeren vitamin-mineral kompleksleri kullanılmalıdır. İmmünomodülatörler de örneğin, Viferon olarak reçete edilir.

Hastalıkta Geleneksel Tıp

Evde farenjit tedavisi için en iyi halk tarifleri

Farenjit tedavisinin yardımcı bir yöntemi olarak, boğazın yıkanması için şifalı bitkilerin şifreleri kullanılır.

Bu anlamda etkili araçlar şunlardır:

 • Siyah mürver çiçekleri, Veronica ve nane.
 • Huş ağacı yaprakları ve meşe kabuğu.
 • Aira ve papatya kabuğu.
 • Atkuyruğu alanı, ahududu (yapraklar), rengi bozulmayan çiçek.

Bitkiler eşit oranlarda alınır. Bir bardak kaynar suya toplayın (çorba kaşığı). Yaklaşık iki saat bekletin. Boğaz, sıcak et suyu ile durulanmış olmalıdır. Ayrıca, hem bireysel olarak hem de koleksiyonlarda, papatya, okaliptüs, nane, nergis, yaprak şeklindeki kararanın kabuğu ile işlem yapabilirsiniz.

Prosedür için taze, ancak su, beyaz lahana ve lahana suyu veya pancar ile seyreltilmiş kullanabilirsiniz. Etkili, uygun fiyatlı ve durulama için güvenli bir mutfak, ama tercihen deniz tuzu bir çözümdür. Boğaz durulama boğazda ağrı ve rahatsızlık azaltmaya yardımcı olacaktır.

İnsanların yöntemi inhalasyon.

Etkili eylem bal bazlı inhalasyon ile sağlanır. Bu arıcılık ürünü uygulamalar için de kullanılabilir. Bu tür ajanların farenjit için olası uygulama:

 • Sarımsaklı bal şurubu.
 • Böbrek tomurcukları balda.

Halk ilaçları çok etkili kabul edilir. Bununla birlikte, bunlar sadece yardımcı tedavi yöntemleridir ve başvuruları bir uzman ile anlaşılmalıdır.

Nebülizör ile solunum

Farenjit ile inhalasyon nebulizer hastalığın tedavisinde en iyi yöntemlerden biridir

Soluma prosedürünü önemli ölçüde basitleştirmek ve bu yöntemin terapötik etkisini artırmak için özel bir cihaz - bir nebülizatör kullanılabilir.

İlaç pazarında, bu tür aparatların birkaç çeşidi vardır. Kullanmak için yeterince basit - sadece nebulizer rezervuar bir tıbbi çözüm ile doldurun ve bir maske kullanarak, yaklaşık 15 dakika şifa çiftler solu. Nebülizörün çocuklarda ve gebe kadınlarda otolaringolojik ve catarrhal hastalıkların tedavisinde vazgeçilmez olduğunu belirtmek önemlidir.

Anti-inflamatuar, bakterisidal ve analjezik etkileri olan otların farenjit infüzyonları ile inhalasyon için uygundur:

İnhalasyon yöntemi için, farengeal mukozayı nemlendirmeye ve patojenik mikroorganizmaların çoğalmasını ve büyümesini azaltmaya yardımcı olan aşağıdaki esansiyel yağlar kullanılabilir:

 • şeftali
 • pembe
 • zeytin
 • nane
 • okaliptüs
 • adaçayı

Öksürdüğünde, inhale edilen tıbbi solüsyonlar kullanılabilir - Flumucil, Acetylcysteine.

Faydalı ipuçları: ne yapılmaz ve bir hastalık durumunda ne yapılmalı?

Farenjit ile, iyileşmenin daha hızlı olmasını sağlamak için belirli kuralları izlemelisiniz.

Uzmanlar, hastaya doğru içme rejimi sağlanmasını şiddetle tavsiye eder. Bu, dehidrasyonu önlemek ve boğazı nemlendirmek için gerekli olan, içindeki acı verici duyguların azaltılmasına yardımcı olur. Ek olarak, ılık bir sıvı, tahriş olmuş bir boğazı önemli ölçüde rahatlatır. Bir içecek olarak, su gelir, ballı yeşil çay, mors, kompostolar.

Farenjitli bir hastanın keskin, asidik, tuzlu, salamura edilmiş yiyecekleri yememesi tavsiye edilmez. Diyette mukus boğazını tahriş etmeyecek yumuşak yemeyi içermesi arzu edilir. Ayrıca, sıcaklık değişimleri ile içmeyi ve yemek yemeyi kesmelisiniz.

Sigara ve alkollü içeceklerin bir hastalık durumunda kabul edilemez olduğunu hatırlamak önemlidir.

Farenjit bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, tekrar hastalanmamak ve hastalığın yayılmasını önlemek için kişisel hijyen kurallarına uyulmalıdır.

Farenjitin olası komplikasyonları

Hastalığın komplikasyonlarını önlemek için, zamanında farenjit tedavisine başlamak gerekir

Farenjitin olası istenmeyen etkileri arasında, bu hastalıklar ayırt edilir:

 • Böbrek yetmezliği.
 • Scarlet ateşi.
 • Faringeal veya peritonosilerin apsesi.
 • Eklemleri, kalp kaslarını, sinir sistemini etkileyen romatizma.
 • Laryngitis.
 • İç kulak veya işitsel tüpün inflamatuar süreçleri.
 • Kronik formda bronşit.
 • Tükrük bezi iltihabı.
 • Servikal lenfadenit.

Akut farenjit komplikasyonları da patolojik durumun kronik formda taşmasıdır.

Önleyici tedbirler

Farenjit gelişimini önlemek için, bu tür önleyici kurallara uymak gerekir:

 1. Vücudun alt soğutmasına izin vermeyin.
 2. Vücudu batırarak bağışıklık sistemini güçlendirir.
 3. Çoğu zaman taze meyve ve sebze yerler.
 4. Arıcılık ürünlerine yiyecek katın.
 5. Yiyeceklerde sıcaklık dalgalanmalarından kaçının.
 6. Tuzlu, baharatlı ve ekşi yiyecek tüketimini sınırlayın.
 7. Alkol ve sigara içmeyi reddedin.
 8. Sıcak buharların ve kirli havanın solunmasından kaçının.

Farenjit ve iyot buharı ve deniz havasını önlemeye yardımcı olun. Bu nedenle, yaz aylarında denize bir gezi sağlamak istenmektedir. Bu mümkün değilse, periyodik olarak iyot eklenmesi ile deniz tuzu ile profilaktik inhalasyon yapabilirsiniz.

Bu koruyucu önlemleri uygularsanız, farenjit gelişimini birkaç kez azaltabilirsiniz.

Viral farenjit tanısı ve tedavisi

Mukus tabakalarının akut veya kronik enflamasyonu ve farinksin lenfoid dokusu genellikle farenjit olarak tıpta kabul edilir. Enfeksiyöz farenjit, bakteriler, virüsler ve mantarlarla enfekte olduğunda gelişir. Viral farenjit olguların yaklaşık% 70'inde kayıtlıdır ve çoğu zaman bu hastalık sonbahar salgınları döneminde gelişir.

bir virüs neden çocuklarda farenjit, genellikle akut biçimde meydana gelir ve bu anda hiçbir uygun tedavi varsa, iltihaplanma, çeşitli olumsuz faktörlerden kaynaklanan alevlenme kronik hale gelmektedir.

Viral farenjit nedenleri

Viral farenjit, oldukça büyük bir virüs grubundan kaynaklanır. Bu hastalığa neden olan ana mikroorganizmalar şunlardır:

 • rhinovirüsleri
 • adenovirüsler
 • coronavirüsleri
 • Influenza virüsleri ve parainfluenza.

Ayrıca farenjit, aşağıdakileri içeren nadir virüslerin etkisi altında ve gelişebilir:

 • Herpes simpleks virüsleri
 • sitomegalovirüs
 • Respiratuar sinsitiyal virüs
 • Coxsackie virüsü

çocuklar arasında, hastalık en sık nazofarenks rinovirüs içine nüfuz sonra gelişir. Tedavi bakteri büyümesi için ideal koşullar, üst solunum yollarında, sonunda yürütülen değilse farenks Viral enfeksiyon, bir birincil bir hastalık olarak kabul edilmektedir. boğaz ağrısına neden olur Herhangi bir virüs, çeşitli yollarla bulaşabilir, enfeksiyon öpüşme genel konular aracılığıyla, hava yoluyla gerçekleşir. Çocuklar, viral farenjit gruplar, aynı anda bunları birbiriyle yakın ve bazı oyuncaklar ve kırtasiye kullanımı ile temas ettirilmesi ile bağlı olan, birçok çocuk hemen kaydedilebilir.

Kronik farenjit, farenksin tedavi edilmeyen akut iltihabının bir sonucudur. Hastalık, keskin kokuları ve kuru havayı teneffüs ettikten sonra, sindirim sistemi hastalıklarına, alerjik reaksiyonlara, temel vitamin eksikliğine karşı şiddetli hale gelebilir.

Viral farenjit - hastalığın ana semptomları

Akut viral farenjit, bademcik iltihabı, yani anjinadan ayırt edilmelidir. Anjinada, farinks ve tonsil dokular enflamatuar sürece dahil olur ve zehirlenme belirtileri kuvvetle belirgindir. Akut farenjit enfeksiyondan 2-3 gün sonra gelişir, yüksek bağışıklığı olan bazı çocuklarda bu süre bir haftaya çıkar. Viral farenjit ilk belirtileri boğazda terleme ve rahatsızlık ile ortaya çıkmaya başlar. Birkaç saat sonra, enflamasyonun belirgin bir klinik tablosu gelişir:

 • Boğazdaki ağrı, özellikle boğazda ifade edildiğinde, içeceğin “kuru” olduğu zamandır.
 • İlk günlerde halsizlik belirtileri - zayıflık, uyuşukluk, iştahsızlık.
 • Yetişkinlerin aksine, akut dönemde küçük çocuklarda viral farenjit çoğunlukla vücut ısısında bir artışla kendini gösterir. Ateş belirtileri titreme, halsizlik, terleme ile kendini gösterir.
 • Tubofarengeal sırtların iltihaplanma sürecine dahil olduğunda, ağrı kulak bölgesine ışınlanabilir.
 • Palpasyon genişlemiş submandibular lenf düğümleri ortaya çıkardığında.
 • Farenjit ile kuru bir öksürük akut formda gelişir, farenksin arka yüzeyinde mukus birikmesi neden olur.

Bu iltihap gelişmesi döneminde boğazın yakın bir muayenesi veya bir fotoğraf yapılırsa, farinks ve palatine kemerlerin arka duvarında kızarma görülebilir. Bademcik iltihabının yokluğu, şu anda hiçbir bademcik iltihabı olmadığına, yani sadece farenjitin ortaya çıktığına işaret etmektedir.

Viral farenjitin nadiren bağımsız bir hastalık olarak meydana geldiği unutulmamalıdır. Çocuklarda, boğaz ağrısı kırmızı ateş, kızamık, kızamıkçık, ARVI, eşlik edebilir, bu hastalıklar benzer ve ayırt edici belirtiler var. Bazı durumlarda, sadece bir doktor hastalıkları ayırt edebilir.

Kronik farenjit belirgin bir klinik tabloyla karakterize değildir. Hastanın alevlenmesi sırasında, boğazda terleme gibi semptomlar, mukus tıkanıklığının neden olduğu kuru öksürük sıklıkla bozulur. Öksürük kalıcı olabilir, bu da nörolojik rahatsızlıklara yol açar - sinirlilik, verim azalır. Çocuklarda kronik farenjit belirtileri performansı etkiler ve solunum yolu enfeksiyonlarının sayısındaki artış, yani bağışıklık sisteminin çalışması azalır.

Tanı ve tedavi yöntemleri

Farenjit tanısı orofarenksin incelenmesine dayanılarak yapılır ve patojen tipi smear testleriyle belirlenir. Doğru ilacı ancak hastalığın etken maddesi hakkında güvenilir bilgiler varsa seçmek mümkündür. Bir doktorun viral bir enfeksiyonu bir mantar ve bakteriyel enfeksiyondan ayırt etmesi de önemlidir. Virüsün neden olduğu farenjit ile antibakteriyel ilaçlar, sadece aşırı durumlarda - yüksek sıcaklıkta, komplikasyon riskinde - yardımcı olmaz ve reçete edilir.

Farenjit ile, tüm tedavi kapsamlı olmalıdır. Sadece ilaç kullanmak değil, aynı zamanda özel bir rejimi gözlemlemek de önemlidir, bu tam iyileşmenin önemli bir parçasıdır.

Farenjit ile sıcaklık yüksek ise, tüm belirtiler telaffuz edilir, o zaman evde bir doktor çağırmak gereklidir. Özellikle küçük çocuklarda boğaz hastalığı meydana gelirse bu gereklidir. Bir doktorun gelişinden önce aşağıdaki tavsiyelere uyulmalıdır:

 • Yatak dinlenmeye dikkat edin. Komplikasyonların önlenmesi olan virüsün yayılma olasılığını azaltmak için vücudun dinlenmesi gereklidir.
 • Viral farenjit bulaşıcı bir hastalık olduğundan, hasta bir kişinin sağlıklı aile üyeleri ile temasını sınırlamak gerekir. Hastaya ayrı bir oda ayırmak, maske ile ilgilenmek en iyisidir ve tüm kullanılmış bulaşıklar ve havlular dezenfektanlarla veya aşırı durumlarda, eğer mümkünse, kaynar su ile tedavi edilmelidir. Virüsün yayılmasını ve odanın sürekli ıslak temizliğini ve havalanmasını önler.
 • Gıdalar sıcak, baharatlı ve pürüzlü olmamalıdır, yani boğazın mukoza dokularının mekanik tahrişini dışlamak gerekir. Bu duruma uygunluk sadece farenjit ile olan ağrılığı azaltmaz, aynı zamanda en önemlisi - dokuların mekanik hasar görmesine yol açmaz, bu da virüsün içeriye derinlemesine nüfuz etmesine izin vermez.
 • Yeterli içme rejimini gözlemlerseniz, zehirlenme belirtileri az miktarda ortaya çıkar. Otlar, kızılcık ve kızılcık tokmakları, bal ya da limonla sıcak çay, ballı süt, acıyı azaltır ve farinksin kuru mukoza tabakasını yumuşatır. Bu durumda sıvı birikmiş toksinleri vücuttan hızla uzaklaştırır.
 • Bağımsız olarak yerel antiseptik ilaçlar kullanmaya başlayabilirsiniz. Ingalipt, Strepsils ve Miramistin inhalasyon ve durulama için kullanılır, aynı zamanda mantarları, virüsleri ve bakterileri de etkiler. 2 yaşın altındaki çocukların tedavisi kontrendikedir, bu nedenle diğer dozaj formlarını kullanmanız gerekir.
 • Yetişkinler ve 4-5 yaşından büyük çocuklar furacilin, Rotocan, bitkisel decoctions ile durulama gösterilmektedir. Durulama, patojen mikrofloranın yayılmasını önlemeye yardımcı olur ve ayrıca boğazın kuruluk ve ağrısını azaltır. Gün içerisinde mümkün olduğunca sık durulayın, bu prosedür her iki saatte bir yapılır.

İlaç tedavisi sadece bir doktor tarafından seçilir. Bazı ilaçlar çocuklarda, hamile kadınlarda veya iç organların kronik hastalıkları olan kişilerde kontrendikedir ve bu nedenle kendi kendine tedavi negatif sonuçlara neden olabilir. Farenjitin virüsler tarafından doğru bir şekilde neden olduğu tespit edilirse, antiviral ilaçlar kullanılır;

Çocuklar genellikle rektal mum şeklinde salıverilen Viferon ilacını sindirebilir ve bu da sindirilebilirliğini artırır. Viferon doğumdan beri gösterilmiştir, Kipferon sıklıkla prematüre bebekler için kullanılır.

Viral farenjit tedavisi, bağışıklığı arttırmaya yardımcı olan ve hastalığın kronik bir forma geçişini önleyen immüno-modüle edici ajanların uygulanması için gereklidir. Cytovir 3 gibi antiviral ilaçlar, Kagocel de immün sistemi uyarıcı aktiviteye sahiptir ve bu nedenle reçete edildiğinde ek immünomodülatörlere ihtiyaç yoktur. Cytovir bir yaşında, sadece üç yaşında olan Kagocel çocuklarına işaret edilir. Tüm aile üyelerine antiviral ilaçların içilmesi arzu edilir, bu da hastalığın gelişmesini engeller.

Viral farenjit sıklıkla ateşle oluşur ve bu nedenle antipiretik ilaçların kullanımı - Nurofen, Parasetamol - gereklidir. Bu ilaçlar biraz boğazda ağrıyı azaltır. Sıcaklığı düşüren araçlar sadece 38,5 dereceye yükseltildiğinde kullanılır. Ancak bir çocuğun konvulsif bir sendromu varsa veya kardiyovasküler patolojileri varsa, o zaman sıcaklığı zaten 37,5 - 38 dereceye düşürmek gerekir.

Hastalığın semptomlarına bağlı olarak, geri kalan semptomatik tedavidir. Farenjit, bazı hastalarda rinit, konjunktivit, öksürük eşlik ettiği için, uygun mekanizma ile ilaçları seçerler.

Doktor tarafından reçete edilen tüm tedavi tamamlanmalıdır.

Semptomların ortadan kalkması, enfeksiyonun vücudu tamamen terk ettiği ve boğulduğu zaman, farenjitin her an yeni bir alevlenme gösterdiği anlamına gelmez. Vücudun iyileşmesi sırasında hipotermi önlenmelidir, bağışıklık sistemi, vitamin kompleksleri yardımı ile bağışıklık sisteminin çalışmasını artırmak için arzu edilir. Gelecekte, kronik enfeksiyon enfeksiyonlarının ortadan kaldırılması, ortadan kaldırılması ile baş etmek gerekir.

Farenjit ilk kez bir yetişkinde ortaya çıkarsa, tedavi sırasında sigara içmenin tamamen dışlandığını bilmeniz gerekir. İlacın tahriş edici mukoza tabakası, hastalığın kronik aşamaya geçişine yol açacaktır.

Viral farenjit önlenmesi

Viral farenjit enfeksiyöz, bulaşıcı bir hastalık olduğundan, alınan bazı önlemler inflamasyona karşı korunmaya yardımcı olacaktır:

 • Halka açık yerleri ve sokakları ziyaret ettikten sonra ellerinizi sabunla yıkamak gerekir. Salgın mevsiminde, normal kaynamış su ile boğazınızı yıkamak gereksiz olacaktır. Bu prosedürler öğretmek ve çocuklara ihtiyaç duyar.
 • Bağışıklığın normal çalışması, sağlığın anahtarıdır. Bağışıklık sisteminin düzgün işleyişi, sağlıklı bir yaşam tarzına, vitamin ve eser elementlerin vücuda yeterli miktarda alınmasına, yeterli beslenmeye bağlıdır.
 • Kışın, multivitamin kompleksleri alarak koruyucu kuvvetleri artırabilirsiniz. Vitamin ve taze sebze ve meyvelerin ikmalini yapabilirsiniz.
 • Çocuklara sadece kendi kaşıklarını, fincanlarını, kupalarını, havlularını kullanmaları öğretilmelidir. Virüsler genellikle tükürük yoluyla bulaşırlar ve bir şişe su veya bir kupa kullanımı, anaokullarında ve evde hızlı bir enfeksiyon yayılmasına yol açar.
 • Evde kalıcı ıslak temizlik aynı zamanda sağlık durumunu da olumlu etkiler.
 • Kronik hastalıklar her zaman sonuna kadar tedavi edilmelidir.

Tüm ebeveynler, çocuklarda soğuk algınlığı önlemek için başarılı olma olasılığının olmadığını bilirler. Ancak zamanında tedavi ve enfeksiyonların önlenmesi, gelecekte çocukta ciddi hastalıkların yokluğunun temel garantisidir.

Viral ve bakteriyel enfeksiyonların tedavisi farklı yöntemlerle yapıldığından, hastalığın nedenini ayırt etmek gerekir. Enfeksiyon farklılıkları video dersi yardımcı olacaktır daha iyi anlamak "ORZ Okulu. Viral bir enfeksiyonu bakteriyel enfeksiyondan nasıl ayırt edebiliriz? "

Ayrıca okumayı da öneririz: herpes farenjit.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Aşılarda inhalasyonların yararları ve zararları

Hasta anjina ile inhalasyon yapmanın mümkün olup olmadığı, hastanın sabit bir bölümde değil de evde tedavi görüp görmediği sorusu, çevrimiçi makalelerde uzun zamandır abartılmıştır.

Anginada Furacilin çözeltisi ile boğazın hazırlanması ve durulanması

Anginada Thuracilin ile karıştırmak, lokal inflamasyonu hafifletmeye yardımcı olur ve bademciklerin yüzeyini patojen mikroorganizmalardan temizler.