Loading

Pürülan anjin nasıl bulaşır ve hastalığın tedavisi nasıldır?

Angina veya akut tonsillit çocuklar ve yetişkinler arasında yaygın bir hastalıktır. Stafilokok ve streptokokların vücuduna girdiğinizde hastalık gelişir. Akut tonsillit kolayca bulaşır, böylece yetişkinler ve çocuklar enfekte olabilir.

Bir pürülan boğaz ağrısı nasıl tanımlanır

Purulent anjin, pürülan odakların bademciklerin bademciklerinde bulunduğu enfeksiyöz bir hastalıktır.

İçinde ve ilk belirtilerin ortaya çıkmasından önce enfeksiyonu alma anından itibaren, birkaç gün geçer.

Pürülan anjina aşağıdaki semptomlarla karakterizedir:

 • Artan vücut ısısı
 • titreme
 • baş ağrısı
 • Kırmızı boğaz
 • Lenf düğümlerinin büyütülmesi
 • Boğazda acı hissi
 • Mukus boğazında beyazımsı kaplamanın oluşumu

Hastalığın ilerlemesi ile semptomlar yoğunlaşır. Kulakta ağrı olabilir, hasta bu durumun bir otit olduğunu hissedebilir.

Boğazdaki ağrının ilk aşamalarında hissedilmez, ancak terleme, kuruluk ve yanma vardır.

Hasta iştah kaybeder, ses husky olur. Bu belirtiler başka bir hastalık olarak düşünülebilir, bu yüzden tam olarak ne tür bir hastalık olduğunu belirlemek önemlidir.

Bademciklerin bademcikler için dağılımının anjina için tipik olmadığı unutulmamalıdır. Öksürük ve burun akıntısı bademcik iltihabı yok. Pürülan anjina genellikle bağışıklık sisteminin derin depresyonu ile oluşur.

Enfeksiyon bulaşma yolları

Pürülan boğaz ağrısı hem havadaki damlacıklar hem de temas eden kişiler tarafından iletilebilir.

Mikrop ve virüs bademciklerinin yüzeyine gittiğinizde, beden kendileriyle başa çıkmaya çalışır. Angina temel olarak provoke edici faktörlerin etkisi altında gelişir.

Pürülan boğaz ağrısının gelişimine katkıda bulunan başlıca nedenler:

 • Stresli durumlar
 • Vücudu alt soğutma
 • immün yetmezlik
 • Kötü alışkanlıklar
 • Kişisel hijyen kurallarına uyulmaması
 • Septik eğrilik

Patojenik mikroorganizmalar, hastaları veya zaten hasta olanları kullanırken vücudun içine sağlıklı girebilir. Bir öpücük mukoza zarında da enfeksiyon geçirdiğinde.

Bulaşıcı hastalık iki şekilde bulaşır: fekal-oral ve hava yoluyla.

Patojenlerin bulaşması için besin yolu nadirdir. Streptococci veya staphylococcus süt ürünleri, yumurta ve şekerleme ürünlerinde çoğaltabilir. Kullanıldıklarında, enfeksiyon mukozaya yayılır.

Enfeksiyonun hava yolu ile bulaşma yolu ile, hasta bir kişi ile temas halinde enfeksiyon meydana gelir. Hapşırma, konuşma, öksürme ve çığlık atma sırasında, patojen mikroorganizmalar, sağlıklı bir insan tarafından solunan havaya girer. Daha sonra toz parçacıklarına yerleşirler ve solunduğunda solunum yolunun mukoza zarına yayılırlar.

Pürülan anjina hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Ayrıca mikropların diğer odaklardan geldiği endojen bulaşma yolu da vardır. Angina çürük, sinüzit, frontal sinüzit, sinüzit veya adenoidlere bağlı olarak gelişebilir.

Konservatif tedavi: temel ilaçlar ve kullanımı

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi bir doktorun gözetimi altında olmalıdır!

Pürülan boğaz ağrısının tedavisinin temeli antibiyotiklerden oluşur. Antipiretik ilaçlar ve analjezikler ile semptomatik tedavi de yapılmaktadır. Ek olarak, durulama ve durulamalar gerçekleştirilir.

Tedavi sırasında hasta yatak istirahatine uymalı, başkalarıyla temas etmemeli ve mümkünse, sesin sakinliğini gözlemlemelidir.

 • Vücut sıcaklığındaki bir artış bu aralık 37-38 derece içinde sıcaklık yıkmak Not antipiretikler :. vb Nurofen, analgin, Parasetamol, aspirin, kullanılır, hiçbir anlamı yoktur. Vücut, enfeksiyonun kendisi ile savaşmalıdır.
 • Anesteziden, hastaya anti-enflamatuar ve analjezik etkileri olan topikal spreyler ve emilebilir pastiller reçete edilir. Bu ilaçlar şunlardır: Ingalipt, Decatilen, Cameton, Tantum Verde, Pharyngocept ve diğerleri.
 • gargara, çeşitli antiseptikler :. Furatsillina, Stomatadin, Chlorophillipt vb Gargara her 2-3 saatte, prosedürün etkisi üstlendiği takdirde gözlemlenecektir izler.
 • Mukoza kullanılan antihistaminik ödemini azaltmak için: Zodak, Loratadin, Erius, Aleron ve diğerleri.

Akut tonsillit tedavisi için ilaçlar, hastanın durumunu, hastalığın şiddetini dikkate alarak, sadece bir doktor tarafından reçete edilmelidir. Bir doktor randevusu olmaksızın ilaç kullanmak kesinlikle yasaktır.

Antibakteriyel ilaçlar

Her hasta için pürülan boğaz ağrısının antibiyotiklerle tedavisi şeması ayrı ayrı seçilmiştir.

Antibiyotik ilaçlar intravenöz veya intramüsküler olarak uygulanabilir. Antibakteriyel özelliklere sahip spreyler ve merhemler de kullanılır.

Antibiyotiklerin akut tonsilliti tedavi etmek için penisilinler kullanılır. Penisilinler arasında, aşağıdaki ilaçlar kullanılır: Ampisilin, Ampioks, Amoksisilin ve diğerleri.

ilaçlar penisilin grubu hastaya uygun değilse, diğer antibiyotiklerdir :. vb Klaritromisin, Klindomitsin, eritromisin, Bioparox anjin de sefalosporinler ve makrolidler tatbik edilebilir olduğunda.

Antibakteriyel ilacı aldıktan birkaç gün sonra, hastanın durumu iyileşir, ancak tedavi durdurulmamalıdır.

Antibiyotikler, bir doktor tarafından belirtildiği gibi günde 3-4 kez alınır. Tedavi süresi en az 7 gündür.

İkinci günde antibiyotik kullanıldıktan sonra iyileşme olmazsa, anjina tedavisi ve tedavisindeki değişiklik için doktora başvurmalısınız.

Geleneksel olmayan yöntemlerle tedavi

Anjin tedavisi için geleneksel tarifleri kullanarak, bir doktora danışmak için gereklidir

Boğazdan kurtulmak için sadece halk yöntemlerini kullanmak imkansızdır. Tedavi bir kompleks içinde yapılmalıdır. Bu nedenle, geleneksel olmayan yöntemler ilaç tedavisi ile birleştirilmelidir.

Boğaz ağrısından alınan halk tarifleri, hastalığın semptomlarını azaltmaya yardımcı olur, ancak boğaz ağrısının gelişmesine yol açan enfeksiyonu ortadan kaldırmaz:

 • Aloe suyu birçok hastalığın tedavisinde kullanılır ve anjina bir istisna değildir. Küçük bir aloe yaprağı almak, su ile durulamak, kesmek ve yanak için gece koymak gerekir. Semptomlar tamamen yok olana kadar prosedürü uygulayın.
 • Angina normal sofra tuzu ile iyi öksürük. Sofra tuzu kullanılarak günde birkaç kez durulama yapmak yeterlidir. İşlemden sonra, mukusu izole etmek için boğazınızı iyice temizlemeniz gerekir. Buna ek olarak, boğaz ısınmak için tuz kullanılabilir. Bunu yapmak için, bir tavada ısıtılmalı, ardından hafif bir beze sarılmalı ve boğaz bölgesine yerleştirilmelidir.
 • Sarımsak bir karanfil çözdürmek veya inhalasyonları kendi temelinde gerçekleştirmek için yararlıdır.
 • Boğaz ağrısı ile boğaz, bitkisel kaynatma ile nazikçe ayrıştırılır. Eşit miktarda yaşlı, adaçayı ve malva al. Ardından bitkileri sıcak suyla doldurun ve soğumaya bırakın. Günde birkaç kez sıcak et suyu ile gargara.

Hastalığın komplikasyonları

Pürülan anjina tehlikeli bir hastalıktır ve yanlış tedavi ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

İhmal edilen formda anjin, bazı komplikasyonlara neden olabilir. Çoğu zaman akut tonsillitin arka planına karşı aşağıdaki patolojiler ortaya çıkar:

 • Paratonzillit
 • kulak iltihabı
 • romatizma
 • Septik artrit
 • mediyastinit
 • glomerülonefrit

Herhangi bir durum acil tedavi gerektirir. Komplikasyonların gelişmesini önlemek için, ilk belirtilerden doktora danışmalı ve tüm önerilerine uymalısınız. Anjina'nın kendi kendine tedavisi, belirtilen sonuçlara yol açabilir.

Pürülan boğaz ağrısı önlenmesi:

 • Başkalarının kontaminasyonunu önlemek için, hasta ayrı bir odada izole edilmelidir. Ayrıca, yemekleri, havluları, yatak takımlarını ve diğer aksesuarları tahsis etmesi gerekiyor.
 • Hastanın bulunduğu odada, hava sıcaklığını 20 dereceye kadar korumak için, odayı havalandırmak için sürekli olarak ıslak bir temizlik yapılmalıdır.
 • Bademcik iltihabı ve soğuk algınlığı ile enfeksiyonu önlemek için, bağışıklığı artırmak, sertleştirme, doğru yemek, zararlı alışkanlıklardan vazgeçmek, meyve ve sebze tüketmek gereklidir.
 • Sonbahar-kış döneminde, vücudun savunmalarını vitamin-mineral kompleksleri yardımıyla uyarmak gerekir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için bu kurallara uyulursa, sadece anjinin değil aynı zamanda diğer hastalıkların gelişmesini de önlemek mümkündür.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Ilk doktor

Pürülan anjina erişkinlere nasıl bulaşır?

Purulent boğaz ağrısı, bademcik bölgelerinin ve dilin kökünün iltihaplı bir plağın görünümü ile iltihaplı ve kırmızı olduğu boğaz hastalığıdır. Kızarıklık görmek tıbbi cihaz kullanmadan bile kolaydır. Pürülan anjin nasıl bulaşır, ne kadar tehlikeli ve kendinizi ve çocuklarınızı nasıl korursunuz? Hastalık oldukça etkili bir şekilde tedavi edilir, ancak zaman içinde doktora gitmezseniz, bademcik iltihabı kronik bir formda olabilir.

Modern tıp çok ileri adım attı, ancak boğaz ağrısının bulaşıcı olup olmadığı konusundaki tartışmalar devam ediyor. Enfeksiyöz hastalığa patojenik bakteriler neden olduğu bilinmektedir: streptokoklar (10 olgunun 9'unda) ve stafilokoklar (her 10 vakada). Sadece bağışıklığı zayıflamış bir kişinin vücudunda çoğalırlar.

 • Angina nasıl gelişir?
 • Nasıl iletilir
 • önleme

Anginada pürülan baskın

Anjina nasıl bulaşır ve tedavi etmek için kaç gün gerekir? Purulent boğaz ağrısı inkübasyon süresi birkaç saatten 3 güne kadar sürer. Eğer istersen, enfeksiyonun gerçekleştiği kişiyi hatırlayabilirsin. Bunu yapmak için, son 2-3 gün boyunca kapalı bir alanda bulundukları tüm insanların görüntülerini yenilemek gerekir. 5 gün önce hastayla iletişim kuran çocuk hala sağlıklıysa, enfeksiyon meydana gelmedi.

Hastalığın süresi - ilk belirtilerin ortaya çıkmasından 8 ila 10 gün sonra. Pürülan anjina, hastanın ciddi bir durumunun eşlik ettiği akut bir şekilde ortaya çıkar.

Çoğu çocuk, patojenin kendisine karşı yüksek duyarlılığa sahiptir. Streptokok enfeksiyonlarına daha önce maruz kalmamış olan çocuklar, enfeksiyondan sonra hastalığı geliştirme riski yeterince yüksektir.

Hastalığa çok duyarlı insanlar:

 1. Bir bağışıklık savunması eksikliği ile. İmmünsüpresif ilaçların yanı sıra HIV ve onkoloji hastalarının ön uygulaması ile organ nakli geçiren kişiler en çok enfeksiyon geliştirme riski altındadır.
 2. Farinksin diğer hastalıklarından muzdarip.
 3. Sıkı diyet bağımlısı insanlar. Yeterli vitamin ve mineral almamak, vücut patojen mikroflora gelişimi ile baş edemez.

Tehlikeli pürülan anjina nedir, bulaşıcıdır ya da başkaları için değildir ve hangi hastalıkların ortaya çıkmasına katkıda bulunur? Anjina gelişimini provoke eden ana faktörlerden biri, insanların yoğunlaştığı yerlerdeki sık rastlanan durumdur. Çocuklar okuldan ve anaokulundan, yetişkinlerden - iş ve toplu taşıma araçlarından enfeksiyon getirir.

İlginç! Kişinin bademciklerinde staphylococcus veya streptococcus yoksa, herhangi bir hipotermi ile boğaz ağrısı olmaz.

Sıklıkla pürülan bademcik iltihabı nedeni bademciklerin (kronik bademcik iltihabı) sürekli inflamasyonunda yatmaktadır. Enfeksiyonun direkt enfeksiyon olmadan geliştiği tek durum budur. Streptococcus'un bademcikler üzerindeki sabit taşıyıcısı, hastalıkların hafif bir bağışıklık zayıflamasıyla gelişmesini destekler. Bununla birlikte, kronik form her zaman birincil enfeksiyon ve boğaz ağrısı tedavisi sonrası gelişir.

Antibiyotiklerin doğru kullanımı, hastalığın seyrini önemli ölçüde hızlandırır, ancak onlar olmasa bile, enfeksiyon 3 haftadan fazla vücutta gelişemez. Bu dönemden sonra kişinin sağlık durumu kötü ise, bu durum komplikasyonların görünümünü gösterir. Çocuklar için anjina (pürülan) riski nedir ve yetişkinlerde nasıl bulaşır?

Angina'nın havadaki damlacık geçişi, yayılmasının en sık görülen yoludur.

Pürülan boğaz ağrısı ile enfeksiyonun ana nedeni hasta bir kişi veya enfeksiyon taşıyıcısı ile temastır. Anjin, havadaki damlacıklar tarafından mı iletiliyor? Sonuçta, böyle bir kişi bir çalışma ya da okul kolektifinde ise, hastalığın ciddi bir salgınını kışkırtabilir. Purulent boğaz ağrısı çeşitli yollarla bulaşır:

 1. Havadan. Patojenlerin büyük kısmı bademcikler üzerinde yoğunlaşmıştır. Hapşırırken veya öksürdüğünde, ağızdan uçarlar ve önemli mesafelere yayılabilirler. Öpüşme de oldukça sık bir bulaşma yöntemidir. Bir hastayı ziyaret ederken, tıbbi bir maske takmak daha iyidir.
 2. Ev. Streptococci ve staphylococci de enfekte bir kişinin şeyleri üzerinde birikebilir. Örneğin, bir yemek kullanırken, sağlıklı bir insan patojenik mikropların "dozunu" alır. Herhangi bir şekilde kendini göstermeyen bir anjin var mı? Kesinlikle evet.
 3. Anneden çocuğa. Bir kadın anjinadan muzdaripse, zararlı bakteriler bebeğin vücudunu yakalayabilir. Bu yenidoğanın zayıf bağışıklığı ile kolaylaştırılır. Tedavinin yokluğunda, okul öncesi çocuklarda anjina ciddi bir sağlık tehlikesi oluşturur.

Süper soğutulduğunda, hastalığın gelişme riski artar. Zayıf bağışıklık, mikroorganizmaların patojenik aktivitesi ile baş edemez. Bu dönemde bakteriler vücuda girdiğinde enfeksiyon hızlı bir şekilde geçecektir. Burun doldurulduğunda enfekte olmak kolaydır. Kişi ağızdan nefes almalıdır, böylece mikroorganizmaların içerdiği hava uygun temizliği geçemez.

Pürülan anjina zararlı mikrofloranın gizli gelişimi sırasında bulaşıcı mıdır? Kuluçka dönemi boyunca, bir kişi başkalarını enfekte edebilir. Anjina, iyileşmeden sonra klinik bulguların yokluğunda ve iletilebilir. Enfeksiyon hava kaynaklı damlacıklar tarafından meydana gelmişse, bir kişi ilk belirtilerin ortaya çıkmasından bir hafta sonra zararlı bakterileri yayabilir. Hasta adam başkaları için kaç gün hasta? Patojen mikrofloranın vücutta uzun süre gelişmesi durumunda, kişi 12 gün sonra bile bulaşıcı kalabilir.

Oksolinovaya merhem her eczanede satılır ve bir kuruşa mal olur, ancak size patojenlerden koruma sağlar

Enfeksiyondan korunmanın ana yolu, normalde bağışıklığınızı korumak, düzenli olarak yemek yapmak, hipotermiden kaçınmak ve fiziksel gelişime katılmaktır. Ayrıca, hasta anjina ile temas kurmak ve aşırı durumlarda - tıbbi maske takmak gerekli değildir.

Enfekte olan şeyleri ve bulaşıkları kullanmayın. Burundan enfeksiyonu önlemek için oksolin merhem ile yağlanmalıdır. Patojenik mikroflora üzerinde zararlı bir etkiye sahip olan çam yağları ile patojenik mikroorganizmaları ve aromayı ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi ilk semptomların ortaya çıkmasından hemen sonra başlamalıdır. Anjin, havadaki damlacıklar tarafından mı iletiliyor? Tabii ki, bunu yaymanın en sık yolu budur. Bir doktora zamanında temas, ciddi komplikasyonlardan ve enfeksiyonun gelişmesinden kaçınacaktır. Bebeğin sağlığını izlemek özellikle önemlidir, aksi halde bademcik iltihabı kronik bir form kazanır.

Bu yazıda, bulaşıcı boğaz ağrısının bulaşıcı olup olmadığı hakkında konuşacağız. Başlangıç ​​olarak bulaşıcı hastalıklara işaret eder. En yaygın patojenler streptokoklardır, daha az sıklıkla bakteriyel hastalığın nedeni stafilokoklardır. Üstelik, pürülan anjinanın bulaşıcı olmadığı iddiası bir yanlış anlamadır.

Hastalığa neden olan patojenden bağımsız olarak, viral veya bakteriyel enfeksiyonların baskın çoğunluğunun yanı sıra bulaşıcıdır. Bu nedenle, bakteri boğaz ağrısı teşhisi konan bir hasta ile temastan sonra enfeksiyon meydana gelebilir, ancak bu hastalığa neden olan vücuda girmesi gerekmez.

Pürülan boğaz ağrısı mıdır? Evet, anjina bulaşıcı bir hastalıktır ve ne şekilde gerçekleştiği önemli değildir. Mesele şu ki, her iki durumda da, etken madde bademciklerdeki yerlere bağlı olarak, apsenin oluşumunu provoke edebilen aynı bakteridir. Ve hasta ile temas ettikten sonra, hastalığın benzer şekilde ilerlemesi gerekli değildir.

Önemli! Pürülan boğaz ağrısı, hastalığı kolaylıkla ilerleyen, ülser oluşmadan ilerlemiş bir hastayla temas sonucu da ortaya çıkabilir.

Ayrıca, vücutta bir streptokok enfeksiyonu elde etmek, inflamasyon ve sonraki hastalık gelişimini garanti etmez. Pürülan boğaz ağrısının ortaya çıkmasına neden olan faktörler. Bir kişiyi hasta etmek için, çoğu aynı anda mevcut olmalıdır. Virüsü vücuda aldıktan sonra, hastalığın hiç gelmeyeceği ortaya çıkıyor.

Anginayı enfekte etmek için vücudun ilgili virüsü alması gereklidir. Virüs vücuda girdikten sonra, hastalığın başlangıcı için aşağıdaki koşullardan biri gereklidir:

 • bağışıklık sisteminde bozukluklar. Vücudun çeşitli hastalıkları ya da yetersiz beslenme ile zayıflamış, bağışıklık sistemini önemli ölçüde zayıflatabilir. Tedavi edilmemiş bir bağışıklık sistemi, çoğunlukla, daha önce karşılaşmadığı bir hastalığa neden olan etkenle vücudu zor olan çocuklarda bulunur. Bu durumda, çocuğun bağışıklık sistemi, tehlikeli bir bakteri olarak anjinin nedensel ajanına zamanında cevap veremez. Bu nedenle çocukların yetişkinlerden daha hasta olma olasılığı daha yüksektir.
 • Son zamanlarda hastalıklar acı çekti. Çeşitli hastalıkların bağışıklık üzerinde önemli bir olumsuz etkisi vardır, bundan sonra anjinaya neden olan bakterilerin hayatta kalma ve insan vücudunda kalma ihtimalleri daha yüksektir.
 • fungisitler, antibiyotikler ve özellikle nazofarenks içinde vücut dokularındaki bakteri dengesini önemli ölçüde bozabilecek diğer maddelerin kullanımı, genellikle tehlikeli bakterilerin aktif yayılmasına yol açar. Örneğin, bademciklerdeki normal koşullar altında, hem zararsız mantarlar hem de stafilokoklar vardır, mantarlar ise stafilokok gelişimini engeller, aktif olarak gelişmelerine izin vermez. Antibiyotik aldıktan sonra, stafilokokal inhibitörler kaybolur, bu da inflamasyona neden olur.

Sıklıkla, bademcikler sürekli veya kronik tonsillit ile kendini gösteren streptokoklar sürekli olduğunda anjina oluşur. Benzer bir durumda, anjin, direkt enfeksiyon olmaksızın ortaya çıkabilir. Bu durumda, hastalığın tek nedeni bağışıklığın basit bir zayıflaması olabilir, çünkü bakteri vücutta zaten mevcuttur. Bu nedenle, eğer angina bu gibi durumlarda ortaya çıkarsa, o zaman bu bir enfeksiyon değildir, daha ziyade bademciklerin kronik iltihabının alevlenmesidir.

Bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle çeşitli olumsuz faktörler enfeksiyonu provoke edebilir. Ayrıca sıklıkla kronik tonsillitin alevlenmesinin ana nedeni haline gelirler. Bununla birlikte, vücutta anjinaya neden olabilecek bir bakteri yoksa, o zaman hipotermi hastalığın başlangıcını provoke edemez. Vücudunuzda streptokok enfeksiyonu olup olmadığını anlamak için geçen yıl kaç kez bademcik iltihabı olduğunu hatırlayın. Son bir seferde, daha önce pürülan anjina olsaydınız, kronik tonsillite sahip olmanız muhtemeldir.

Önemli! Pürülan anjina, hipotermi, bir bardak soğuk süt sarhoşluğu veya bir taslakta oturduktan sonra ortaya çıkmaz.

Bazıları için, bağışıklık özelliklerine bağlı olarak, hastalık daha az bulaşıcı, diğerleri için daha bulaşıcı olabilir dikkati çekiyor. Dolayısıyla, çocuk organizması çeşitli enfeksiyon türlerine daha duyarlı olduğu için çocuklar anjinadan daha sık etkilenmektedir. Ve streptococcus ile ilk karşılaşan çocuklarınki, hastalığın olasılığı daha yüksektir. Halen anjinası olan bir çocukken, yeniden enfeksiyon riski ve hastalığın başlangıcı çok daha düşüktür.

Bir pürülan boğaz ağrısı sözleşmesi riski olanlar daha yüksektir

Ancak, uygun bir diyet ve aktif yaşam tarzı takip ederseniz hasta olabilirsiniz. Sonuçta, bu önlemler, vücudun virüslere ve bakterilere karşı direnme kabiliyetinin artmasına bağlı olarak, sadece enfeksiyon olasılığını azaltır.

Şimdi, pürülan boğaz ağrısının nasıl bulaştığını öğrenelim. Çoğu zaman, hastalık havadaki damlacıklar ile bulaşır. Mesele, tükürüğün hapşırma ve öksürme ile kolaylıkla yayılan çok sayıda zararlı bakteriyi içermesidir. Ancak öksürük ve burun akıntısı, kural olarak, anjin için tipik değildir. Bu nedenle, hastalığın yayılmasının ana yolları şunlardır:

 • Enfeksiyon taşıyıcısının katıldığı preparasyonda gıda ile bulaşma;
 • Hijyen ürünleri, bulaşıklar vb. yoluyla bulaşma;
 • Patojenin taşıyıcı ile doğrudan temas yoluyla iletilmesi.

Önemli! Angina hasta bir kızıl ateşle temastan sonra enfekte olabilir, çünkü bu hastalıklar aynı bakterinin streptococcus'un vücuduna girmesinden kaynaklanır.

Patojeni aldıktan sonra vücuda girmek ne kadar zaman alır ki, anjin hastalığının ilk belirtileri ortaya çıkıyor mu? Kuluçka süresinin birkaç saatten birkaç güne kadar sürdüğü bilinmektedir. Bu nedenle, hasta ile iletişim kurduktan sonra kaç gün geçtiğini sayın. Üç günden fazla bir süre geçtiyse, büyük bir rahatlama nefes alabilirsiniz, bu sefer vücudunuz virüslere dayanabildi.

Bir hastanın kaç gün için başkalarının tehlikeli olduğunu bilmek de önemlidir. Yüksek vücut ısısı devam ederken, anjin bulaşıcıdır. Uygunsuz tedavi ile, hasta yedi ila dokuz gün içinde bulaşıcı olacaktır. Doğru antibiyotik tedavisi yapılırsa, hastalığı ortadan kaldırmak için bir buçuk güne kadar on iki saat sürebilir.

Angina veya akut tonsillit çocuklar ve yetişkinler arasında yaygın bir hastalıktır. Stafilokok ve streptokokların vücuduna girdiğinizde hastalık gelişir. Akut tonsillit kolayca bulaşır, böylece yetişkinler ve çocuklar enfekte olabilir.

Purulent anjin, pürülan odakların bademciklerin bademciklerinde bulunduğu enfeksiyöz bir hastalıktır.

İçinde ve ilk belirtilerin ortaya çıkmasından önce enfeksiyonu alma anından itibaren, birkaç gün geçer.

Pürülan anjina aşağıdaki semptomlarla karakterizedir:

 • Artan vücut ısısı
 • titreme
 • baş ağrısı
 • Kırmızı boğaz
 • Lenf düğümlerinin büyütülmesi
 • Boğazda acı hissi
 • Mukus boğazında beyazımsı kaplamanın oluşumu

Hastalığın ilerlemesi ile semptomlar yoğunlaşır. Kulakta ağrı olabilir, hasta bu durumun bir otit olduğunu hissedebilir.

Boğazdaki ağrının ilk aşamalarında hissedilmez, ancak terleme, kuruluk ve yanma vardır.

Hasta iştah kaybeder, ses husky olur. Bu belirtiler başka bir hastalık olarak düşünülebilir, bu yüzden tam olarak ne tür bir hastalık olduğunu belirlemek önemlidir.

Bademciklerin bademcikler için dağılımının anjina için tipik olmadığı unutulmamalıdır. Öksürük ve burun akıntısı bademcik iltihabı yok. Pürülan anjina genellikle bağışıklık sisteminin derin depresyonu ile oluşur.

Pürülan boğaz ağrısı hem havadaki damlacıklar hem de temas eden kişiler tarafından iletilebilir.

Mikrop ve virüs bademciklerinin yüzeyine gittiğinizde, beden kendileriyle başa çıkmaya çalışır. Angina temel olarak provoke edici faktörlerin etkisi altında gelişir.

Pürülan boğaz ağrısının gelişimine katkıda bulunan başlıca nedenler:

Patojenik mikroorganizmalar, hastaları veya zaten hasta olanları kullanırken vücudun içine sağlıklı girebilir. Bir öpücük mukoza zarında da enfeksiyon geçirdiğinde.

Bulaşıcı hastalık iki şekilde bulaşır: fekal-oral ve hava yoluyla.

Patojenlerin bulaşması için besin yolu nadirdir. Streptococci veya staphylococcus süt ürünleri, yumurta ve şekerleme ürünlerinde çoğaltabilir. Kullanıldıklarında, enfeksiyon mukozaya yayılır.

Enfeksiyonun hava yolu ile bulaşma yolu ile, hasta bir kişi ile temas halinde enfeksiyon meydana gelir. Hapşırma, konuşma, öksürme ve çığlık atma sırasında, patojen mikroorganizmalar, sağlıklı bir insan tarafından solunan havaya girer. Daha sonra toz parçacıklarına yerleşirler ve solunduğunda solunum yolunun mukoza zarına yayılırlar.

Pürülan anjina hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Ayrıca mikropların diğer odaklardan geldiği endojen bulaşma yolu da vardır. Angina çürük, sinüzit, frontal sinüzit, sinüzit veya adenoidlere bağlı olarak gelişebilir.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi bir doktorun gözetimi altında olmalıdır!

Pürülan boğaz ağrısının tedavisinin temeli antibiyotiklerden oluşur. Antipiretik ilaçlar ve analjezikler ile semptomatik tedavi de yapılmaktadır. Ek olarak, durulama ve durulamalar gerçekleştirilir.

Tedavi sırasında hasta yatak istirahatine uymalı, başkalarıyla temas etmemeli ve mümkünse, sesin sakinliğini gözlemlemelidir.

 • Vücut sıcaklığındaki bir artış bu aralık 37-38 derece içinde sıcaklık yıkmak Not antipiretikler :. vb Nurofen, analgin, Parasetamol, aspirin, kullanılır, hiçbir anlamı yoktur. Vücut, enfeksiyonun kendisi ile savaşmalıdır.
 • Anesteziden, hastaya anti-enflamatuar ve analjezik etkileri olan topikal spreyler ve emilebilir pastiller reçete edilir. Bu ilaçlar şunlardır: Ingalipt, Decatilen, Cameton, Tantum Verde, Pharyngocept ve diğerleri.
 • gargara, çeşitli antiseptikler :. Furatsillina, Stomatadin, Chlorophillipt vb Gargara her 2-3 saatte, prosedürün etkisi üstlendiği takdirde gözlemlenecektir izler.
 • Mukoza kullanılan antihistaminik ödemini azaltmak için: Zodak, Loratadin, Erius, Aleron ve diğerleri.

Akut tonsillit tedavisi için ilaçlar, hastanın durumunu, hastalığın şiddetini dikkate alarak, sadece bir doktor tarafından reçete edilmelidir. Bir doktor randevusu olmaksızın ilaç kullanmak kesinlikle yasaktır.

Her hasta için pürülan boğaz ağrısının antibiyotiklerle tedavisi şeması ayrı ayrı seçilmiştir.

Antibiyotik ilaçlar intravenöz veya intramüsküler olarak uygulanabilir. Antibakteriyel özelliklere sahip spreyler ve merhemler de kullanılır.

Antibiyotiklerin akut tonsilliti tedavi etmek için penisilinler kullanılır. Penisilinler arasında, aşağıdaki ilaçlar kullanılır: Ampisilin, Ampioks, Amoksisilin ve diğerleri.

ilaçlar penisilin grubu hastaya uygun değilse, diğer antibiyotiklerdir :. vb Klaritromisin, Klindomitsin, eritromisin, Bioparox anjin de sefalosporinler ve makrolidler tatbik edilebilir olduğunda.

Antibakteriyel ilacı aldıktan birkaç gün sonra, hastanın durumu iyileşir, ancak tedavi durdurulmamalıdır.

Antibiyotikler, bir doktor tarafından belirtildiği gibi günde 3-4 kez alınır. Tedavi süresi en az 7 gündür.

İkinci günde antibiyotik kullanıldıktan sonra iyileşme olmazsa, anjina tedavisi ve tedavisindeki değişiklik için doktora başvurmalısınız.

Anjin tedavisi için geleneksel tarifleri kullanarak, bir doktora danışmak için gereklidir

Boğazdan kurtulmak için sadece halk yöntemlerini kullanmak imkansızdır. Tedavi bir kompleks içinde yapılmalıdır. Bu nedenle, geleneksel olmayan yöntemler ilaç tedavisi ile birleştirilmelidir.

Boğaz ağrısından alınan halk tarifleri, hastalığın semptomlarını azaltmaya yardımcı olur, ancak boğaz ağrısının gelişmesine yol açan enfeksiyonu ortadan kaldırmaz:

 • Aloe suyu birçok hastalığın tedavisinde kullanılır ve anjina bir istisna değildir. Küçük bir aloe yaprağı almak, su ile durulamak, kesmek ve yanak için gece koymak gerekir. Semptomlar tamamen yok olana kadar prosedürü uygulayın.
 • Angina normal sofra tuzu ile iyi öksürük. Sofra tuzu kullanılarak günde birkaç kez durulama yapmak yeterlidir. İşlemden sonra, mukusu izole etmek için boğazınızı iyice temizlemeniz gerekir. Buna ek olarak, boğaz ısınmak için tuz kullanılabilir. Bunu yapmak için, bir tavada ısıtılmalı, ardından hafif bir beze sarılmalı ve boğaz bölgesine yerleştirilmelidir.
 • Sarımsak bir karanfil çözdürmek veya inhalasyonları kendi temelinde gerçekleştirmek için yararlıdır.
 • Boğaz ağrısı ile boğaz, bitkisel kaynatma ile nazikçe ayrıştırılır. Eşit miktarda yaşlı, adaçayı ve malva al. Ardından bitkileri sıcak suyla doldurun ve soğumaya bırakın. Günde birkaç kez sıcak et suyu ile gargara.

Pürülan anjina tehlikeli bir hastalıktır ve yanlış tedavi ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

İhmal edilen formda anjin, bazı komplikasyonlara neden olabilir. Çoğu zaman akut tonsillitin arka planına karşı aşağıdaki patolojiler ortaya çıkar:

 • Paratonzillit
 • kulak iltihabı
 • romatizma
 • Septik artrit
 • mediyastinit
 • glomerülonefrit

Herhangi bir durum acil tedavi gerektirir. Komplikasyonların gelişmesini önlemek için, ilk belirtilerden doktora danışmalı ve tüm önerilerine uymalısınız. Anjina'nın kendi kendine tedavisi, belirtilen sonuçlara yol açabilir.

Pürülan boğaz ağrısı önlenmesi:

 • Başkalarının kontaminasyonunu önlemek için, hasta ayrı bir odada izole edilmelidir. Ayrıca, yemekleri, havluları, yatak takımlarını ve diğer aksesuarları tahsis etmesi gerekiyor.
 • Hastanın bulunduğu odada, hava sıcaklığını 20 dereceye kadar korumak için, odayı havalandırmak için sürekli olarak ıslak bir temizlik yapılmalıdır.
 • Bademcik iltihabı ve soğuk algınlığı ile enfeksiyonu önlemek için, bağışıklığı artırmak, sertleştirme, doğru yemek, zararlı alışkanlıklardan vazgeçmek, meyve ve sebze tüketmek gereklidir.
 • Sonbahar-kış döneminde, vücudun savunmalarını vitamin-mineral kompleksleri yardımıyla uyarmak gerekir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için bu kurallara uyulursa, sadece anjinin değil aynı zamanda diğer hastalıkların gelişmesini de önlemek mümkündür.

İlk olarak size anjin nedir diyeceğiz. Bu akut bulaşıcı bir hastalıktır. Bu enfeksiyon ağızda ve boğazda göründüğünde, pürülan yaralarla güçlü bir iltihap vardır. Bu hastalık esas olarak virüsler, bakteriler ve hatta mantarlardan kaynaklanır. Angina, meydana gelme nedenine bakılmaksızın, bir kişiden diğerine kolaylıkla bulaşır. Kural olarak, havadaki damlacıklar tarafından iletilir. Ama bu aktarmanın tek yolu değil. Enfeksiyon başka birçok şekilde ortaya çıkar.

En yaygın anjina bademciklere zarar veren kişidir. Bu durumda yumuşak gökyüzü ve dil etkilenir. Ayrıca, bu enfeksiyonun varlığında, streptokok ve stafilokoklar, daha az sıklıkla bunların kombinasyonuna neden olabilir. Anjin nasıl bulaşır?

Daha önce bilindiği gibi, çocuklarda görülen hastalık, pek çok türü olan adenovirüs adı verilen bir virüsden kaynaklanmaktadır. Bu tür virüsler eter, kloroform ve diğerleri gibi bu tür solventlere dirençlidir. Bu virüsler, düşük bir sıcaklığa kolayca dayanabilir. Bu hastalar virüsü, bir adenovirüs enfeksiyonu olan vücudunda yaydılar. Virüsün kasılması olasılığı, hastalığın ilerlediği bir zamanda ortaya çıkar. En tehlikeli dönem, hastalığın ikinci ve üçüncü haftasıdır. Virüsler, çocuğun nefes aldıkları oksijendir, dolayısıyla havadaki damlacıklar tarafından bulaşır. Virüs taşıyıcıları konuşma veya hapşırma sırasında iletebilir.

Bazen, adenovirüs gıda ile bulaşır ve bağırsak enfeksiyonu olarak adlandırılır. Kural olarak, altı aylıktan küçük çocuklar, altı aya kadar çocuklar annelerinden özel antikorlar aldıkları için, enfeksiyona maruz kalmaktadırlar. Çocuğun vücudunu adenovirüslerden koruyorlar. Bundan sonra, bağışıklık sistemi yavaş yavaş zayıflar ve enfeksiyon olasılığı artar.

Yedi yaşın altındaki çocuklarda edinilmiş bağışıklık oluşmuş, bu nedenle nadiren enfeksiyonu yakalarlar. Ancak yedi yıla kadar bir çocuk bir kereden fazla adenovirüs enfeksiyonu geçirebilir.

Virüsün en yaygın bulaşma yöntemi iletişim sırasında ortaya çıkar. Konuşurken, tükürük damlacıkları hapşırma ile ilgili söylenemeyen yaklaşık bir metre uzakta uçabilirler. Bu durumda mesafe beş metreye kadar çıkabilir. Ancak virüs el sıkışmaları veya sarılmalar ile iletildiğinde istisnalar vardır. Ayrıca, ev eşyalarının genel kullanımına dikkat etmelisiniz. Fekal-oral olarak adlandırılan bir iletim yöntemi çok nadirdir. Bu iletim mekanizmasından etkilenmeyenler, banyo sırasında halka açık havuzda kullanılabilir.

Boğaz ağrısı ana türleri:

 1. irinli - en yaygın olanı.
 2. uçuk - Enfeksiyon kaynağı kişi ve kişisel eşyalardır. Çeşitli yollarla bulaşır: havadan, temas ve fekal-oral.
 3. Viral - Genellikle çocuklar arasında bulunur, çünkü ortak oyuncaklar, havlular vs. kullanarak enfekte olabilirsiniz.
 4. bakteri - Sadece çocuklarda görülür. Enfeksiyon çocuğun vücuduna eksojen veya endojen olarak girer.
 5. Foliküler - Vücudun virüs odakları varsa enfeksiyon oluşur. Çürük, sinüzit ve ağız boşluğunun diğer rahatsızlıkları şeklinde görülürler.

Pürülan boğaz ağrısını düşünelim.

Enfeksiyonun ana nedeni, hasta bir kişiden sağlıklı bir enfeksiyona bulaşmadır. Hiçbir bağışıklık olmaması durumunda hastalık gelişmez. Soruyu doğru bir şekilde cevaplamak için: bulaşıcı anjin ya da değil, o zaman bu durumda tereddüt etmeyin, evet cevap!

Purulent boğaz ağrısı için tipik belirtiler nelerdir? Bu baş ağrısı, kırmızı boğaz veya boğaz ağrısı, ateş, titreme ve boğaz mukozasında beyaz bir kaplamadır. Hastalık ilerlemeye başlarsa semptomlar kötüleşebilir. Bu durumda, hastalık kulak iltihabı ile karışabilir, çünkü bu durumda ağrı kulaklara verir. Hastalığın ilk aşamasında boğazda ağrı hissedilmez, sadece terleme ve ağız kuruluğu vardır. Ses kısıklaşır ve iştah kaybolur. Bu belirtiler ana şey diğer hastalıklar ile karıştırmayın. Bu nedenle, daha yakın zamanda, doğru tanı koymak ve tedavi almak daha iyidir.

Bir kişinin nezle boğaz ağrısı ile enfekte etmek için birkaç yolu:

 1. Enfeksiyonun bulaşması damlacık Hasta bir kişiyi sağlıklı biriyle iletişim kurarken. Kural olarak, kış mevsiminde ya da sezon dışında yüksek bir enfeksiyon olasılığı ortaya çıkar. Bu zamanda insanlar çoğu zaman öksürür ve hapşırır.
 2. Iletişim yolu. Enfeksiyon bulaşır bir öpücükte ya da cinsel ilişkide bile.
 3. Iletişim-ev yolu. Kişisel eşyalarınızı dikkatlice kullanın: giysi, havlu, bulaşıklar. Bu doğrudan iletim yoludur.
 4. Ön koymaks. Daha önce stafilokok ile enfekte olan yiyecekleri yerken boğaz ağrısı olabilir. Bu nedenle, güvenlik için kullanmadan önce iyice yıkamalısınız.
 5. Endojen enfeksiyon. Enfeksiyöz ajanlar, iltihaplı sakız veya çürük dişte bulunur.

Boğaz ağrısının bulaşma yolları ve kendini hastalıktan nasıl koruyacakları

Angina, faringeal halkayı oluşturan bademciklerin hızla gelişen bir enflamasyonudur. En az bir kez bu hastalığın hayatında neredeyse her insan bir araya geldi: vücut ısısı aniden arttı, boğaz ağrısı vardı, baş ağrısı, halsizlik, baş dönmesi vardı. Boğaz incelendiğinde, şişmiş, kızarmış palatine bademcikler görülür, sıklıkla pürülan bir depozit veya küçük kesecikler bulunur. Bir anjina hasta adamı, hastalığın gelişimini tetikleyen, anjinin nasıl bulaştığı ve enfeksiyondan korunabileceği için, nasıl enfekte olabileceği ile ilgilenir.

Bu soruları yanıtlamak için, bu hastalık için hangi aktarım yollarının bulunduğunu öğrenmek gerekir. Angina veya akut tonsillit - bulaşıcı bir hastalıktır, çoğu durumda streptokok, stafilokok ve diğer bazı bakteriler neden olur. Böylece, bakteri vücuda girmezse, hastalık gelişmeyecektir.

Fekal-oral ve aerosol: hastalık aktarımının iki ana mekanizması vardır. Fekal-oral mekanizma, temas ve gıda iletim kanalları ve hava damlası yoluyla aerosol mekanizmasının yardımıyla gerçekleştirilir.

Genellikle endojen enfeksiyon, yani, kendi kendine enfeksiyon var. Ek olarak, akut bademcik iltihabının gelişmesi için, provoke edici faktörlerin ek eylemi gerektirir. Angina'nın antropojenik enfeksiyonlara işaret ettiği, yani kaynağının sadece bir kişi olduğu anlaşılmalıdır.

Havadaki damlacık iletimi

Hastalığın hava yoluyla bulaşan bulaşma ile bulaşması durumunda, hasta bir hastayla temas halinde enfeksiyon meydana gelir. Bu, boğaz ağrısı ile enfekte olmak için en sık ve en hızlı yoldur. Öksürme, çığlık atma, konuşma ya da hapşırma sırasında hastanın bademciklerinin mukoza zarında çoğayan mikroorganizmalar, solunan havaya girer. Orada bir aerosol oluştururlar ve ayrıca havada asılı kalan toz parçacıklarına yerleşirler. Mikrobiyal içeriğe sahip parçacıklar, enfeksiyon kaynağından 3 metreye kadar bir mesafeye kadar uzanır. Sağlıklı bir insan tarafından solunduğunda mikroplar, solunum yollarının mukoza zarının yüzeyine yerleşirler. Palatine bademcikler - bu tür enfeksiyon yolunda ilk koruyucu bariyer. Bir kişinin provoke edici faktörleri varsa, mikroplar akut tonsillite, yani anjinaya neden olur.

Havadaki damlacıkların boğazını yakalamaması için aynı odada kalmayı hasta bir kişi ile sınırlamak gerekir. Bu önlenemezse, tıbbi bir maske koymak ve her iki saatte bir değiştirmek gerekir. Hastanın bulunduğu oda daha sık havalandırılmalıdır. Evsel dezenfektanlarla günlük ıslak temizlik yararlıdır. Havadaki mikropların sayısını azaltın hava temizleyicileri kullanabilir.

İletişim aktarma yolu

Hastalığa neden olan mikroorganizmalar hastanın bademciklerinin mukoza zarında çoğalır. Buradan farklı nesnelerin yüzeyine (örneğin kaşıklar veya diğer bulaşıklar, diş fırçası) gelebilirler. Bu nesneler sağlıklı bir kişi tarafından kullanılıyorsa, mikroplar ağzına ve oradan bademciklerin yüzeyine girecektir.

Bir anjina ile enfekte olabilir ve bir hastayla, örneğin bir öpücükle direk temasta bulunabilirsiniz. Bazı durumlarda, hastalığın kaynağı, sadece patojenlerin taşıyıcısı olan herhangi bir semptomu yaşamaz. Ancak, başka bir kişinin vücuduna girerlerse, bu mikroplar yoğun olarak çoğalmaya başlayabilir.

Temasla bulaşmayı önlemek için kişisel hijyen kurallarına uymalısınız. Hastalık dönemi için, bir kişinin kendi yemekleri olması gerekir, özellikle de evde çocuk varsa, dezenfektanların kullanımıyla daha iyi yıkanmalıdır. Elbette, başkasının diş fırçasını ve diğer kişisel bakım ürünlerini kullanamazsınız. Tanıdık olmayan insanlarla yakın temastan kaçınmanız tavsiye edilir.

Gıda transfer yolu

Bu hastalığın seyrek bulaşma yoludur. Bunu uygulamak için, patojenik mikroorganizmaların çoğaldığı gıdaları yemelisiniz. Süt ve bunların yanı sıra yumurta ve yumurta tozu da olabilir. Böylece, "risk grubunda" esas olarak şekerlemelerdir.

Gıda kaynaklı enfeksiyon ile ilişkili hastalık, salgın bir salgın ile karakterize edilir, yani aynı ürünü kullanan birkaç kişi aynı anda hastalanır. Birçok durumda, bu kolektiflerde (askeri birim, sanatoryum, okul sınıfı vb.) Oluşur. Bu tür vakalar her zaman kapsamlı bir epidemiyolojik kontrol gerektirir ve enfeksiyon kaynağını belirler.

Gıda yoluyla anjin çekmekten kaçınmak için, kaliteleri hakkında emin değilseniz protein kreması veya süt ürünleri içeren bulaşıkları yememelisiniz.

Endojen enfeksiyon

Oldukça yaygın olan bademciklerin yüzeyinde ve anjinaya neden olabilen mikropların ağız boşluğunda sürekli varoluşudur. Bu durumda, kronik enfeksiyonun sözde sıcak yatağı oluşur. Bademcikler üzerinde, kronik bademcik iltihabına neden olabilir. Bakteriler, çürük odaklarda ve aynı zamanda burun sinüslerinde kronik sinüs veya frontalit ile bulunur. Ek olarak provoke edici faktörlerin vücuda etkisi, bu mikroplar aktif olarak çoğalır ve hastalığa neden olur.

Hastalıktan kaçınmak için, üst solunum yollarının ve ağız boşluğunun iltihaplanma sürecini zamanında ve doğru bir şekilde tedavi etmek gerekir.

Angina'yı kışkırtan faktörler

Sağlıklı bir organizma, anjin gelişmeden bademcikler üzerinde sürekli olarak bulunan mikrop ve virüslerle baş eder. Hastalık sadece ek uyarıcı faktörler kişi üzerinde hareket ettiğinde ortaya çıkar.

Hastalığın en sık nedeni akut stres reaksiyonudur. Bağışıklık sistemini geçici olarak baskı altına alma özelliğine sahip olan hormonların kanı ile birlikte salınırlar. Aynı zamanda bademciklerde mikrodolaşım bozukluğuna yol açan kılcal damarların en küçük damarlarının tonlarının ihlali söz konusudur. Bu durum hipotermiden kaynaklanmaktadır.

Sigara içmek, alkol almak, tozlu bir yerde kalmak bademcik dokusunun mekanik tahriş olmasına ve hastalığa daha duyarlı olmasına neden olur. Hastalığın ve bağışıklık yetmezliğinin gelişimini destekler. Ağır kronik hastalıklarda, hamilelikte ve ayrıca çocukluk döneminde, bağışıklık savunma mekanizmalarının henüz tam olarak oluşmadığı durumlarda ortaya çıkar.

Provoke edici faktörlerin kombinasyonu, hastalığın doğrudan nedeni (mikroplar) ve enfeksiyonun bulaşma yolu akut tonsillitin tipik bir klinik tablosunun gelişmesine yol açar.

Pürülan boğaz ağrısı: hastalığın olasılığını ve neyin korkmadığını neyin etkilediği

Purulent boğaz ağrısı böbreklerin, kalp, eklemlerin dokularının otoimmün lezyonları dahil olmak üzere, tehlikeli sonuçlara yol açabilecek ciddi bir hastalıktır.

Hastalık sırasında, yeterli tedaviyi almak önemlidir, ancak çevre halkını enfeksiyon riskinden korumak için daha da önemlidir.

Pürülan anjinin bulaşıcı olup olmadığı, daha önce patolojisi olanlar ve bu hastalığı önlemek isteyen kişiler için dikkate alınması gereken önemli bir konudur.

Pürülan boğaz ağrısı mıdır?

Soruyu düşünmeden önce, bulaşıcı boğaz ağrılı bulaşıcıdır, "bulaşıcılık" tanımı altında gizlenmiş olanı bulmak gereklidir.

Tıpta böyle bir terim yoktur, ancak enfeksiyonun bir taşıyıcıdan diğerine aktarım mekanizmasını ortaya çıkaran üç tanım vardır;

 • bulaşıcılık;
 • hastalık oluşturma;
 • patojenite.

Buna göre, bu, enfeksiyonun kendisinin çeşitli yollarla iletilebileceği, vücutta çoğalabileceği ve patolojinin klinik resminin gelişmesine neden olabileceği anlamına gelir.

Angina konusuna dönersek, pürülan formu ile, hastalığın nedensel ajanı genellikle bakteriler olduğunu belirtmek gerekir: streptokok, stafilokok.

Bulaşıcılıkları çok yüksektir, bu yüzden enfekte enfeksiyonla temas ettikten sonra başka bir kişinin vücuduna iletilir ve nazofarenksinin mukozasına yerleşir. Bununla birlikte, enfeksiyonun bulaşıcı virülansı arasında ters bir ilişki vardır.

Yani, anjinaya neden olan ajan kolayca ihanete uğrar, ancak patolojinin bir hastalığa dönüşmesi için, bağışıklık sisteminin antikorlarının kendisinin virüsün üstesinden gelememesi gereklidir. Sağlıklı bir insanda, bağışıklık düzgün çalışır, böylece vücuda giren bakteriler ölür.

Patojenite ve virülans aynı değildir. Virüs, mukoza üzerinde aktif olarak çoğalabilir, ancak kişi taşıyıcısı olmasına rağmen hastalık ortaya çıkmaz.

Staphylococcus ve streptococcus, hemen hemen her yerdeki bakterilerin virülansının canlı bir örneğidir, ancak bağışıklık sistemi vücudu tamamen koruyuncaya kadar patoloji ortaya çıkmaz.

Soru düşünüldüğünde, pürülan anjina ile enfekte olmak kolay, çoğu zaman hastalığın bulaşıcı doğasından bahsediyoruz.

Gerçekten de, pürülan anjina çok bulaşıcıdır, başkalarına bulaşıcıdır, ancak tüm hoş olmayan belirtileriyle karşılaşma olasılığı sadece zayıflamış bir bağışıklık sistemi olan kişilerde görülür.

Enfeksiyon olasılığını ne etkiler?

Anjin oldukça kolay kişiden kişiye iletilir ve hapşırma veya sadece vysmarkivaetsya konuşurken, anjin ile hasta yakın insanlar olmak çoğu zaman Havayla damlacıklar yoluyla bulaşır.

Ancak pürülan tonsillit bulaştığı için başka yollar da vardır:

 • Sağlıklı ve enfekte bir kişi sadece havlu, bardak, giysi kullandığında;
 • sindirim yöntemi, sağlıklı bir kişinin hasta tarafından hazırlanan yiyecekleri kullandığı zaman;
 • iletişim - hugs, öpücükler, seks ile.

Her iki hastalık, aynı patojenlerin neden olduğu ve irin mevcudiyeti, mukoza lezyonları konumunu gösterir edilmiştir: bademcikler üzerinde normal (Mavidil) enfeksiyon olasılığını ve pürülan bademcik iltihabı arasında bir fark olduğuna dikkat etmek önemlidir.

Bu, hastalığın catarrhal formuna sahip bir kişinin, yukarıda açıklandığı gibi bir boğaz ağrısının yukarıda tarif edilen yollarını dikkate alarak, başka bir kişinin pürülan bir forma sahip olmasına neden olabileceği anlamına gelir.

Ne korkmuyor ki?

Hastalığın hangi evresinde angina en bulaşıcıdır ve ne zaman, kesinlikle sağlığınızdan korkmamanız, boğaz ağrısı olan bir hastayla iletişim kurmak önemli bir konudur.

Hasta kişi hastalık dönemine bulaşır, yani patolojinin belirtileri görülürken.

Ortalama olarak, bu 7 ila 10 gün sürer, bazen tedavi uygun şekilde reçete edilmezse veya hasta doktorun talimatlarına uymazsa, süre daha uzun sürebilir.

Bazen iyileşmeden sonra bile, başka bir kişiye bulaşma riski birkaç gün daha kalır.

Antibiyotiklerin tedavisinde biraz farklı bir tablo: İlaç, enfeksiyonun neden olduğu enfeksiyonu tamamen ortadan kaldırdığında, bir kişi başkaları için tehlikeli olmayı bırakmaktadır. Antibakteriyel ilaçların uygulanması sırasında pürülan anjina bulaşıcı kaç gün belirli bir ilaca bağlıdır.

Modern antibiyotiklerin çoğu 1-2 gün boyunca görevleriyle baş ederler ve bir kişi hastalığın semptomlarını hafifletmek için bunu hissedebilir.

Sağlığın durumu zayıfsa ve sıcaklık yüksekse, ilaç yanlış seçilmiştir ve randevu ayarlanmalıdır. Uygun şekilde reçete edilen bir antibiyotikle, bir kişi tedavinin başlamasından 48 saat sonra bulaşmayı durdurur.

Enfeksiyonun ilk belirtileri ortaya çıktığında

Anjin gelişiminin oranı bağışıklık sisteminin durumuna bağlıdır. Eğer kendisine verilen görevle başa çıkmamışsa ve hastalık aktif bir aşamaya geçerse, hastalığın başlangıcından sonraki ilk günde bir kişi ilk belirtileri hemen hissetmeye başlar.

İlk olarak, halsizlik, güçte düşüş, verimlilikte bir düşüş yaşar. Sonra boğazda terleme başlar, bu da acıya dönüşür, bir kişinin yutmasını ve konuşmasını engeller.

Sıcaklık hızla yükselir ve bakterilerin neden olduğu pürülan anjina ile 38-39 dereceye ulaşabilir. Yüksek ateşe zehirlenme belirtileri eşlik eder: tüm vücutta ağrı, şiddetli susama, mide bulantısı ve baş ağrısı.

Anjin için hastalığın hızlı bir başlangıcı ile karakterizedir, ancak hastalığın tam resmi insan sağlığının genel durumuna bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Kendine kim özen göstermeli?

Hastalığın nedeni insan vücuduna giren bir enfeksiyondur. Fakat her gün çok sayıda farklı enfeksiyonla karşı karşıyayız, ancak bağışıklık sistemimiz onları iyi hissetmemize izin vermeyerek etkili bir şekilde mücadele edebiliyor.

Ancak dokunulmazlık çalışması ihlal edilirse, bir kişi daha dikkatli olmalı ve potansiyel enfeksiyon kaynaklarından kaçınmalıdır.

Vücudun koruyucu güçlerini azaltmak için:

 • sık enfeksiyonlar;
 • immün yetersizlik;
 • kronik hastalıkların varlığı;
 • stres;
 • burun tıkanıklığı (polipler, nazal septumun eğriliği);
 • immünosupresanlar alımı;
 • Yakın zamanda tamamlanmış antibiyotik kullanımı.

Böylece, daha hızlı ve daha kolay pürülan anjin, sağlığı iyi olarak adlandırılamayacak insanlara aktarılır.

remisyonda bile kronik bademcik, bağışıklık sistemi üzerinde önemli bir yük vardır ve kişi, bakteriyel bir enfeksiyon onu bulaştırmak edebiliyoruz insanları önlemek etmezse, tekrarlayan bademcik tonsillektomide ihtiyacını da beraberinde getirecek yılda birkaç kez, tekrarlanacaktır.

Aksi takdirde, bağışıklık sistemi üzerindeki sabit bir yük, komplikasyonlar şeklinde tehlikeli sonuçlara yol açacaktır.

Enfeksiyon riskini artıran dış faktörler

Vücudun koruyucu kuvvetlerini azaltmak için kullanılan iç faktörlere ek olarak, pürülan anjina veya bademcik iltihabı riskini artıran dış faktörler de vardır.

Bunlar şunları içerir:

 • kötü alışkanlıklar;
 • hipotermi;
 • Büyük bir kalabalık insanın bulunduğu yerlerde sık sık kalmak;
 • iklim değişikliği;
 • sıkı diyetlere bağlılık;
 • kişisel hijyen kurallarına uyulmaması.

Tüm bu faktörlerden kurtulmak çok kolaydır, aktif durumda bağışıklık sistemini destekleyecek maksimum sağlıklı yaşam tarzını gözlemlemeye başlar. Ve sonra soru, pürülan anjin iletilir nasıl, sadece teorik olacaktır.

Önleyici tedbirler

Pürülan boğaz ağrısı kaçının iki kategoriye ayrılabilir faaliyetlerin yardımı ile mümkündür:

 • Patojenlerle çarpışmalardan kaçınma;
 • bağışıklığı arttırmak.

diş çürüğü, bademcik iltihabı, farenjit, sinüzit: enfeksiyon kaynaklarının kaçınma hastalarla temas reddini sadece kastedilmektedir altında, aynı zamanda kronik enfeksiyon iç odaklar kurtulmak için.

Artan bağışıklık, sağlıklı bir yaşam tarzı, dengeli bir diyet, açık hava aktivitesi, optimal fiziksel aktivite seviyesidir.

Larinksin bağışıklık sistemini artıran yerel yöntemler de vardır: Tuzlu suyla durulama ve farklı sıcaklıktaki sıvılarla dönüşümlü olarak durulama.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bebeğinizin boğazını nasıl sinirlendirirsiniz

Sertleştirme, vücudun olumsuz çevre koşullarına ve çeşitli enfeksiyonlara karşı direncini arttırmayı amaçlayan bir önleyici tedbirler kompleksidir. Sıcak ve soğuk su (duş, silme, durulama, zıt duşlar), güneş ve hava banyoları, çıplak ayakla yürümek suretiyle gerçekleştirilir.

Boğaz ağrısı ile okaliptüs-M hapları

KBB hastalıklarının gelişmesiyle birçok insan doğal bazda tabletleri tercih etmektedir. Bu adım haklı, ancak sadece komplikasyon ve kontrendikasyon yokluğunda. Okaliptüs-M'nin emilimi için soğuk algınlığı, burun akıntısı ve boğaz ağrısına karşı etkilidir.