Loading

Gargara için bir çözüm - anmalık kompozisyon ve oranlar, yorumlarla popüler halk tarifleri

Angina boğazda şiddetli ağrı ile birlikte çok hoş olmayan bir hastalıktır. Hastanın durumunu kolaylaştırmak için, örneğin iyot, soda ve tuz gibi gargara için bir çözümdür - böyle bir karışım klasik bir reçete olarak kabul edilir. Ama başka birçok tıbbi ürün var - gargara için bir ilaç evde kendi başına yapılabilir ya da bir eczane bitmiş bir ürünü satın alabilirsiniz.

Boğaz durulama nedir

Vücudu patojenik bakterilerden koruyan ilk bariyer, hava ile solunan patojenik mikroorganizmaları yakalayan lenfoid hücrelerin bir kümesi olan amigdala, bağışıklık organıdır. Zararlı mikroplarla sürekli mücadele nedeniyle, bademcikler inflamasyona eğilimlidirler - boyutta artış, ağrı, takviye meydana gelir. Güçlü bir enfeksiyonu olan bakteriler, farenjit, larenjit, bronşit, tracheitis, pnömoniye neden olarak daha fazla hareket edebilir. Ağrının giderilmesi için durulama için özel boyalar kullanılır.

Larinksin bulaşıcı patolojileri lokal terapiye çok uygundur, bu yüzden farengeal temizlik patojenik bakterilerle savaşmak için etkili bir yöntemdir. Basit maden suyuyla bile günlük sulama, viral hastalıkların ortaya çıkma olasılığını azaltır. Gargara için çözümler larinksin dezenfekte edilmesinde, şişmeyi ve ağrının giderilmesinde kullanılan etkili araçlardır. Kural olarak, bu tür fonların temeli her evde bulunan uygun fiyatlı ürünlerdir: iyot, soda, papatya, peroksit, tuz.

Neden gargara

Hayatında en az bir kez herkes, kızarıklık, acı, ses kısıklığı ve boğazda boğulma gibi belirtiler yaşamıştır. Kural olarak, soğuk algınlığının arka planı veya elverişsiz koşullar nedeniyle ortaya çıkar. Hoş olmayan semptomları hızla ortadan kaldırmak için, sulama için özel çözümler sıklıkla kullanılır. Larenksin yıkanması, ilaç yoluyla pürülan birikintilerin, mukusun, patojenlerin mekanik olarak uzaklaştırılmasıdır. Bu yöntem güvenlidir, bu nedenle genellikle hamile kadınlara ve küçük çocuklara reçete edilir.

Sık durulama boğaz, mukozaya floş patojenleri yardımcı ek olarak, bu prosedür virüsler ve bakteriler yaşayamaz hangi koşulları yaratır. zehirlenmesi ve enfeksiyon odaklar - Buna ek olarak, ilaç infüzyon çıkarıldı mikropların pürülan mantar, baskın ortadan kaldırır. Larinksin kızarması, iyileşme anını büyük ölçüde hızlandıracaktır.

Doğru gargara nasıl

Boğaz hastalıklarının nedensel ajanlarının hızla uzaklaştırılması, sık durulama ile gerçekleşir. Prosedürün günde 6 kez yapılması tavsiye edilir ve yemeklerden önce yapılmalıdır. Tipik olarak, bir seans 150 ml tıbbi sıcak çözüme ihtiyaç duyacaktır. Prosedür için sıcak sıvı kullanmayın. Mukoza zarının yanmasına ve vücut ısısında artışa neden olabilir. Larinksin yıkanması katı kurallara göre yapılmalıdır:

 • baş geriye atılmalı ve dil ileriye doğru itilmelidir;
 • durulama için sadece yeni hazırlanmış bir çözeltinin kullanılması daha etkilidir;
 • ağızda bir yudum al;
 • başını arkaya yatır;
 • ayrıca, eğer mümkünse, yıkama işlemi kontrol edilebilirken, uzun bir ses "s" üretmek gereklidir;
 • Sıvıyı harekete geçirmek için yavaşça nefes verin;
 • yanaklarla titreşimsel çoklu hareketler yapmak, bileşimi hareket ettirmek için dil;
 • sonra ilaç tükürmeli ve prosedürü tekrar etmelidir;
 • yaklaşık 30 saniye boyunca çekilen durulamaların her biri için zaman kısıtlamalarına bağlı kalmalıdır;
 • işlem yemeklerden 30 dakika önce;
 • boğazın durulanması ortalama süresi 5 dakikadır (daha güçlü olan ağrı, daha uzun);
 • Prosedür sıklığı semptomların şiddeti, hastalığın şiddeti, seçilen ilaca bağlıdır.

Bir anjina ile gargara yapmaktan

Damak, nazofaringeal ve lingual bademcik iltihabı eşlik eden yaygın bir enfeksiyöz hastalık, akut tonsillit veya bademcik iltihabı denir. Kural olarak, incelendiğinde, doktor iltihabın şiddetini belirler ve antibiyotikleri reçete eder çünkü onlar olmadan anjin ile bu imkansız. Komplikasyonları önlemek için, larinksin çeşitli antiseptik solüsyonlarla durulanması veya sulanması da belirtilmektedir. Anjina ile gargara için popüler araçlar:

 • sarımsak infüzyonu;
 • papatya suyu;
 • soda, iyot ve tuz karışımı;
 • elma sirkesi;
 • propolis tentürü;
 • pancar suyu;
 • % 3 konsantrasyonda hidrojen peroksit;
 • yaban mersini kaynatma;
 • hazır tıbbi farmasötik karışımlar (Chlorophyllipt, Furacilin, Lugol çözeltisi, İyodinol, Miramistin);
 • probiyotikler;
 • Potasyum permanganat;
 • adaçayı kaynatma.

Boğaz durulama için Sodo-saline solüsyonu

Tuz ve soda ile gargara için popüler tarifi uzun yıllardan beri bilinmektedir. Karışımı hazırlamak için bir bardak sıcak kaynamış suya ihtiyacınız olacak, içine bir çay kaşığı soda ve tuz ekleyiniz, sonra herşeyi karıştırmanız gerekiyor. Böyle bir bileşim büyük malzeme maliyetleri gerektirmez, çünkü onu yaratmak için kullanılan ürünler her zaman evdedir. Deniz tuzunu aynı oranlarda kullanabilirsiniz. Bu ilacın olumlu etkisi pH ortamını değiştirmesidir, bu yüzden birçok virüs ve bakteri ölür. Ayrıca, soda-tuz çözeltisi:

 • tahrişi giderir;
 • boğazını yumuşatır;
 • Karışımı hastalığın erken bir aşamasında kullanırsanız, hastalığın daha fazla gelişmesini önleyebilirsiniz;
 • hızlı bir şekilde rahatsızlığı giderir;
 • Bir ses duraklığı veya bakteri enfeksiyonu olsun, herhangi bir rahatsızlık nedeni için kullanılır.

Gargara için ilaçlar

hızlı hoş olmayan semptomlar ortadan kaldırmak ve larinks mukoza zarı üzerinde anti-inflamatuar etkiye sahip yardımcı özel durulama antienflamatuar ilaçlar reçete edebilir boğaz doktoru ağrı yaşarsanız. Modern ilaçlar, soğuk algınlığı yerel tedavisi için büyük miktarda fon sunmaktadır.

klorheksidin

Antiseptik hazırlık Klorheksidin maya, Herpes virüsü, vejetatif patojenler dermatofıtlere karşı etkindir. İlaç temizler, cildi onlara zarar vermeden dezenfekte edebilir. Klorheksidin - Etkili ilaç boğaz ağrısı, bademcik iltihabı ve diğer bulaşıcı hastalıklarla mücadele etmek.

Larinksin dezenfeksiyonu% 0,5 veya% 0,2'lik solüsyonlarla yapılmalıdır. 7 yaşından büyük çocuklar için ilaç kullanabilirsiniz, ancak sadece seyreltilmiş bir formda. Bunu yapmak için, damıtılmış suya ihtiyacınız vardır, örneğin, ilacın 15 ml'si 30 ml sıvı gerektirecektir. Aşırı dozda cilt reaksiyonları durumunda: kovan, kaşıntı. Hamile kadınlar Klorheksidin kullanmamalıdır.

Chlorophyllipt

Okaliptüs yapılan doğal yağ çözeltisi Klorofililpt. Bu ilaç genellikle larenks'i farenjit, anjin, larenjit ile yıkamak için kullanılır. İlaç antimikrobiyal etkiye sahiptir, gripte virüsleri etkili bir şekilde bastırır. Boğaz tedavisi için% 1 alkol çözeltisi seçmelisiniz. Bileşimi yıkama için hazırlamak için, 100 ml ılık su içinde preparatın bir çay kaşığı seyreltmek, her şeyi iyice karıştırmak gerekir. Ilaç kullanın günde 5 dakika 4 kez olmalıdır. Kontrendikasyonlar: gebelik, ilaca karşı yüksek hassasiyet.

furatsilin

Antimikrobiyal ilaç Furacilin antibakteriyel etkiye sahiptir. İlaç, pürülan iltihaplı hastalıklara neden olan mikroorganizmalara karşı etkili bir şekilde savaşır. İlaç tabletler veya hazır bir çözelti şeklinde verilir. İlaç streptokok, stafilokok, bağırsak, dizanteri bacillus, salmonella aktivitesini bastırır. Furacilin çözeltisinin kullanılması fagositlerin aktivitesini artırır - koruyucu kan hücreleri.

Küçük çocuklar bu çare ile gırtlak yıkamamalıdır. Bir çocuğun yanlışlıkla bir ilacı yutması durumunda, kusma, bulantı, alerjik reaksiyon meydana gelebilir. Yetişkinler günde 5 kez ilacı kullanmaları tavsiye edilir, prosedür en az 5 dakika sürmelidir. Tipik olarak, günde yaklaşık 500 ml Furacilin tüketilir. Birkaç uygulamadan sonra, ağrı önemli ölçüde azalır, kızarıklık ortadan kalkar. Bir çözümü yutamazsın.

Potasyum permanganat ile boğaz yıkayın

Potasyum permanganat veya manganez, antimikrobiyal etkiye sahiptir. Bu ürün mukoza zarının şişkinliğini gidermeye, bademcikleri dezenfekte etmeye ve kurutmaya yardımcı olur. Kural olarak, larinksin durulanması açık pembe bir çözelti ile yapılmalıdır. Bunu yapmak için 100 ml ılık suya ve birkaç ilaç ilacına ihtiyacınız vardır. Tedavinin etkinliğini arttırmak için, sıvıya 5 damla% 5'lik alkol iyot çözeltisi eklenebilir. Yarım saat sonra bademciklere gül kalçaları ya da deniz topalak yağı ile muamele etmelisiniz. Potasyum permanganatı günde 7 kez kullanabilirsiniz.

Potasyum permanganat ile tedavi, yüksek hassasiyet ve alerji ile gerçekleştirilemez. Ayrıca, çocuklar için ilacın 3 gram tehlikeli dozu kabul edilir ve yetişkinler için olduğunu biliyoruz - aşırı doz 300 g potasyum permanganat vaka hasta genellikle yemek borusu keskin bir ağrı hisseder ağız alanı, mide. İshal oluşabilir.

Angina ile gargara için otlar

Boğazın yıkanması sırasında bitkisel ilaçlara dayanan tuzlar, birçok eczaneden farklı olarak, vücut için güvenli iken, hastanın refahını kolaylaştırır. Bakterisidal, anti-inflamatuar özellikleri: St. John's wort, kekik, calendula, ahududu yaprağı, papatya, adaçayı. Bileşimi yıkamak için hazırlamak için, bir bitki ve şifalı bitkilerin tamamını kullanabilirsiniz. Bir kural olarak, çeşitli şifalı soğuma kombinasyonları vücut üzerinde en iyi etkiye sahiptir.

Şifalı karışımı hazırlamak için 200 ml kaynar suya, marigold, adaçayı, papatyaya ait bir karışımdan oluşan bir yemek kaşığı gerekir. Hepsi iyice karıştırılmalıdır, kapağın altında yarım saat bekletin. İnfüzyon oda sıcaklığına kadar soğuduktan sonra filtrelenmeli ve işlemden geçirilmelidir. Halihazırda hazırlanmış bir bitkisel eczane satın alabilirsiniz bitkisel alkol tentür. Böylece bir tıbbi çözeltinin hazırlanması için 100 ml su ve bir ch.l. ilaç.

tentürler

calendula dayalı Alkol tentür, civanperçemi bitkisel özler, etkin bir gırtlak, ağrı kesici mukoza zarını temizlemek ve iltihabı azaltır. Boğaz ağrısı belirtileri ortadan kaldırmak en etkili ilaçlar biri radyogramlar bir tentür pembe. Bu tahkim ajan ginseng yaklaştırılan özelliklerinde olumsuz etkilere karşı direncini arttırır. hazırlanması için işlem çözeltisi çay kaşığı tentürler, sıcak suyun 100 ml gereklidir. Boğaz, 3 gün boyunca 20 dakika böyle bir bileşim ile yıkanmalıdır.

Calendula'nın tentürü ayrıca mükemmel antiseptik özelliklere sahiptir. İlacını iki şekilde üretin: su ve alkol. Anjina ile, larinksin durulanması ile birlikte, 7 gün boyunca günde 5 kez olmak zorundadır. Semptomlar daha önce gittiyse, tedaviyi durduramazsınız çünkü hastalık geri dönebilir. Sulama tavsiye edilen calendula su tentürü. Kural olarak, bu çare haşlanmış ılık suda çözülür, 100 ml bir yemek kaşığı ilaca ihtiyaç duyar.

Boğaz borik asit ile durulayın

Farklı etiyolojide anjin belirtileri borik asit ile ortadan kaldırılabilir. Bu antiseptik zayıf bir fungistatik, bakteriyostatik özelliklere sahiptir. Tıbbi bileşimi hazırlamak için, ılık suda (250 ml) bir çay kaşığı renksiz kristalli maddenin çözülmesi gereklidir. Larinksin böyle bir karışımla yıkanması 5 gün boyunca günde 6 kez yapılmalıdır. Çözeltinin iyileştirici özellikleri, soda ilavesiyle artırılmıştır.

Tuzlu İyot

Boğaz ve iyot ile karıştırmak, boğaz ağrısını tedavi etmenin en popüler yolu olarak kabul edilir. Bu kompozisyona tuz eklerseniz, enfekte olmuş dokuların epitelizasyon sürecini hızlandıracak olan viral, fungal, bakteriyel patojenlerin çoğalmasını önleyen bir ilaç alırsınız. İyot, soda ve tuz içeren antiseptik bir solüsyon ile sistematik sulama lenfadenoid doku ödemini önler.

Tıbbi bileşimi hazırlamak için, bir bardak süzülmüş kaynatılmış su içinde bir çay kaşığı soda ve tuzu çözmek gereklidir. Daha sonra karışıma 3 damla iyot ekleyin. Akut ağrıda, durulama her saatte bir yapılmalıdır. Yıkarken, ağız mukozası nemlendirilir ve temizlenir, küçük yaralar iyileşir. Bu bileşim ağrıyı azaltır, şişkinliği giderir.

sirke

Boğaz veya farenjitin ilk semptomları ile larinksin elma sirkesi ile durulanması hastalığın gelişimini durdurmaya ve yutulduğunda rahatsızlığı hızlı bir şekilde ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu ilaç iyi dezenfekte eder, bakterilerle savaşır, bağışıklığı güçlendirir. Şifalı bileşimi hazırlamak için 250 ml ılık suya ve aynı miktarda sirke ihtiyacınız vardır. Karışım bir hafta boyunca her saat yıkanmalıdır. Küçük bir çocuğu tedavi etmek için ajan kullanmayın. Sirke yerine yetişkin kişi hala çay mantarı infüzyonu kullanabilir.

Bal durulama

Angina'dan gerçek kurtuluş baldır. Bu çare boğazını yumuşatır, durulamak veya içine almak için kullanılabilir. Çözeltiyi hazırlamak için 250 ml ılık su ve bir kaşık bal gerekir. Bu bileşim haftada günde 5 kez larinks yıkanmalıdır. Arıcılık doğal bir ürün ile ilaç, kronik larenjit muzdarip olanlar için en uygun olanıdır. Bal - doğal bir antiseptik, bademcik iltihabı rahatlatır. Bu karışımı üç yaşın altındaki çocuklar için kullanmayın.

Çocuğa boğaz ağrısı ile gargara yapmaktan

Çoğunlukla, çocuğun boğazında pürülan bakterilerin yayılmasını önlemek için durulama kullanılır. Küçük çocukların sıvıları yutmaması, aynı zamanda nefeslerini tutması da bazen zordur. Bu nedenle, ebeveynler bebeğe, ağzınızı düzgün bir şekilde nasıl durulayacağını açıklamalıdır. Her ne kadar 3 yaşın altındaki çocuklar bu prosedürde ustalaşmak mümkün değildir. Kural olarak, küçük hastalara bitkisel doğal bileşenlerle ilaç reçete edilir. Bir çocukta bulaşıcı hastalıkların tedavisi için en popüler tarifler şunlardır:

 • Malavi. Bu büzücü anti-enflamatuar ve antiseptik özelliklere sahiptir. Preparat konsantre edilir, bu nedenle kullanımdan önce seyreltilmelidir, 4 damla Malavit suya eklenir. Bu karışımla durulayın, semptomlar ortadan kalkmadan günde 3 kez alınmalıdır.
 • Deniz tuzu Karışımı hazırlamak için ürünün bir çay kaşığına ve bir bardak ılık suya ihtiyacınız olacaktır. Larinksin bu ajanla yıkanması her 4 saatte bir olmalıdır.
 • Pancar suyu Ürün şişkinliği giderir, iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Bir çözelti elde etmek için, 2 saat ısrar etmek için 400 ml meyve suyuna 35 ml elma sirkesi eklenmesi gerekmektedir. Her 40 dakikada bir bu çare ile ağzınızı çalkalayın.
 • Papatya infüzyonu. Ürünü hazırlamak için bir çorba kaşığı kuru ot ve 250 ml kaynar suya ihtiyacınız vardır. Karışım 20 dakika sürdükten sonra ilaç filtrelenebilir ve tedaviye başlanabilir. Çözelti boğazı yumuşatır, iltihabı ortadan kaldırır.

Inceltme çözümleri

Boğazınızı yıkamak için hem halk tariflerini hem de ilaçları kullanabilirsiniz. Balgamdan uzaklaşmaya, boğazdan şişmeyi çıkarmaya ve mikropları öldürmeye yardımcı olurlar. Çözüm yapmak için tarifler çok basit. Ve bu kesin bir artı. Ayrıca, malzemeler herhangi bir dairede bulunabilir.

Boğaz ile çalkalayın

Soda, boğazda ağrıyı hafifletmek ve öksürüğü azaltmak istediğinizde akla ilk gelen şeydir. Ancak soda ile gargara yapmanın günde 4 defadan fazla olmayacağını unutmayın. Aksi halde mukus boğazına zarar verebilirsiniz.

Çözüm çok basit bir şekilde yapılır. Sıcak suda 1 tatlı kaşığı kabartma tozu eklenir. Her şey karışık ve durulama başlar. Suyu kabul edilebilir bir sıcak duruma ısıtmak arzu edilir. O zaman aynı anda ve boğazını ısın. Ve eğer birkaç damla iyot eklerseniz, o zaman durulama boğaz boşluğuna yardımcı olur ve dezenfekte eder.

Tuz ile gargara

Hazırlanması kolay ve etkili bir başka tarif. Sıcak suda yarım çay kaşığı tuz ekleyip karıştırmanız gerekir. Bu çözüm ile boğaz ağrınızı yıkamanız gerekir. Tuz tuzlu su olmalıdır.

Tuz ve soda ile gargara

Ağrıyı azaltmak, şişliği gidermek, bakterileri öldürmek ve ses kısıklığını azaltmak için, rastovr tuz ve soda yapabilirsiniz. İçme suyuna sıcak bir bardakta 1 yemek kaşığı eklenir. tuz, 1 çay kaşığı. soda ve birkaç damla iyot. Hepsi iyi karıştırın ve gargara.

Boğaz klorheksidin ile durulayın

Boğazdaki enfeksiyonu öldürmek klorheksidin ile iyi bir şekilde yardımcı olur. Sonuçta, ana özelliği mikropları ve virüsleri öldürmektir. 10 ml klorheksidin, bir bardak su içerisinde çözündürüldü ve durulandı. Bu yöntem sadece yetişkinler tarafından kullanılabilir, çünkü çözelti asla yutulmamalıdır. Eğer böyle bir şey varsa, sıvıyı durulayınca mideye çarparsanız, o zaman hemen aktif kömür almanız gerekir.

Calendula ile Gargara

Elinizde kuru bir calendula olan bademcik iltihabı ile kendinizi etkili bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Sonuçta, bu tıbbi bitkinin esansiyel yağları bir antibiyotiktir. Kadife tentürünü çok kolay bir şekilde hazırlayın. 2 çay kaşığı. kuru bitkilerin bir bardak kaynar su dökmesi ve en az 15 dakika demlenmesini sağlaması gerekir. Bundan sonra sıvı, kalendula ve gargaradan ayrılır. Sıvı iyi ısıtılmışsa bir kalendula ile karıştırmak etkili olacaktır.

Ağız çalkalayın

Yeryüzündeki her insan yılda en az bir kez soğuk hastalıklardan ya da ARVI'den muzdariptir. Bu nedenle, bu rahatsızlıkların çok sayıda tedavi yöntemi icat edildi: antiviral ilaçlardan geleneksel tıp yöntemlerine kadar. Çoğu zaman hastalığın gelişimi sırasında boğaz iltihabı vardır, tedavisi özel dikkat gerektirir. Boğaz için herhangi bir tedavi yoksa, hastalık bir ay sürebilir. Bu terapide önemli bir rol çeşitli yollarla durulama ile oynanır. Durulama için kullanılan çözümler, doğaçlama araçlardan hazırlanabilir veya eczanede özel bir çözücü ilaç satın alabilirsiniz. Geleneksel tıp yöntemlerinden uzun bir süre önce tuz ve iyotlu soda ile durulama uygulanmıştır, çünkü birçok doktor tarafından boğazda iltihaplanma süreçleri ile mücadele edilmesi önerilmektedir.

Soda, tuz ve iyot çözeltisinden elde edilen faydalar

Her bir bileşenin etkisi enflamasyonun giderilmesi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir ve sadece boğaz hastalıklarının değil, aynı zamanda ağız mukozasının etkilendiği diğer patolojilerin de hızla yok edilmesine yardımcı olur. Tuz, ödemlerin giderilmesine yardımcı olan ve aynı zamanda patojenleri yok eden bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Boğazda pürülan çökellerden ve birikintilerden kurtulmanız tuz sayesinde. Bundan sonra, ağız mukozası üzerinde iyileştirici bir etkisi vardır ve bu nedenle hasarlı dokuların tam bir restorasyonuna yol açar. Deniz tuzu, kendisi için en iyi tedavi yöntemidir, ancak konvansiyonel gıdaların kullanımı da terapötik bir etki sağlar.

Soda, her insanın evinde bulunan bir ürün olarak kabul edilir, ayrıca birçok yararlı özelliğe sahiptir. Soda'nın başlıca avantajlarından biri antifungal etkisidir. Aynı zamanda ağız boşluğunun dezenfeksiyonunu teşvik eder, böylece insan vücudunu enflamatuar süreçlerin gelişimine neden olan zararlı enfeksiyonlar ve mikroorganizmalardan arındırır.

Yaraları tedavi etmek için iyot kullanımı uzun zamandır bilinmektedir. İyileşme sürecini hızlandıran cildin kurumasına yardımcı olur. Tedavi sürecini hızlandıran kişidir. Ayrıca, iyot, özellikle bademcik iltihabı, bademcik iltihabı ve diğer iltihaplı hastalıkların tedavisinde gerekli olan, pürülan bir yapının boğazındaki oluşumların daha hızlı bir şekilde ayrışmasını teşvik eder.

Tuz + soda + iyot çözeltisi: oranlar

Halk tıbbında, yukarıdaki bileşenlerden boğazın yıkanması için bir çözüm hazırlamak için çeşitli yöntemler vardır. Her şeyden önce, tüm ana bileşenleri hazırlamanız gerekir: tuz, iyot, soda ve su. Ancak bundan sonra pişirmeye başlayabilirsiniz.

En uygun tarif aşağıdaki gibidir: önce 250 ml su kaynatmanız gerekir. Ortaya çıkan kaynar su, bir solüsyonun hazırlanacağı bir kap içine dökülmelidir (çoğu zaman bir kupa veya camdır, çünkü bunlar durulama için elverişlidir). Bundan sonra, su içinde bir çay kaşığı soda ve tuz eklenmesi gereklidir, tamamen çözünene kadar her şeyi iyice karıştırın. Bu birkaç dakika sürebilir, tüm tahılların çözünmesini sağlamak çok önemlidir. Sonra, üç ila dört damla iyot ekleyin ve çözeltiyi tekrar karıştırın.

Bu oranlardaki çözüm, boğazdaki enflamatuar süreçlerin tedavisinde maksimum sonucu gösterir. Çözümü hazırlandıktan hemen sonra kullanamazsınız, çünkü tüm mukoza zarlarını yakabilirsiniz. Suyun oda sıcaklığına kadar soğumasını beklemek en iyisidir, böylece durulama rahattır.

Çocuklarla durulayabilir miyim?

Doktorlara göre, çocuklarda boğaz tedavisi için bu çözümü kullanın ancak çocuk iki yaşından büyükse olabilir. Fakat bu prosedürü çok dikkatli ve dikkatli bir şekilde uygulamanız gerekir, çünkü bu yaşta bile bebek bazı çözümlerin yerini alabilir. Buna ek olarak, durulama sürecini zorlaştırabilecek spesifik tadı hatırlamak önemlidir, çünkü her çocuk problemsiz tuzlu su almak istemeyecektir.

Tedaviye başlamak için en uygun yaş, bir tuz ve iyot çözeltisi ile beş yıldır, çünkü bu süreçte çocuğun tüm prosedür kurallarını ayrıntılı olarak açıklamak zaten mümkündür.

İlacın hazırlanmasında, bileşenlerin oranlarını azaltmak gerekir, yani, mukoza üzerinde bir yanık görünümünü önlemek için 250 ml su başına bir damla iyot kullanılmalıdır. Ayrıca, dikkatli olmak gerekirse, ilk durulamaya gitmeniz gerekir, çünkü bazen çocuklar alerjilerin gelişimini tetikleyecek olan, bireysel hoşgörüsüzlük veya bileşenlere karşı hassasiyeti artırırlar.

Standart reçete kullanmak en iyisidir: 250 ml kaynar su içinde bir yarım kaşık soda ve tuzu sulandırın ve bir damla iyot ekledikten sonra. Bazı durumlarda iyotsuz pişirmeye izin verilir, bu durumda günde beş kez durulayın. Çözeltide iyot mevcutsa, günde en fazla iki kez durulanabilir. İlaç kullanmadan önce bir çocuk doktorundan tavsiye almak çok önemlidir.

Durulama tekniği

Durulama etkisini artırmak için, belirli kuralları izlemelisiniz:

 • Çözelti sıcak olmalı, sıcak su ile durulamadan kaçınmak çok önemlidir, çünkü bu sadece iyiliğini daha da kötüleştirebilir;
 • Solüsyon ağzınızda yazmış sonra, geri başını eğmek ve ses (genellikle "a" veya "o") telaffuz başlaması gerekir - bu dilin kökünü düşmesi yardımcı olur ve böylece ilaç boğaza nüfuz ve gastrointestinal girmesinin engellenmesini sağlar sistem;
 • durulamadan sonra yarım saat içemezsiniz ya da yiyemezsiniz;
 • Herhangi bir bileşenin dozunu arttırmak tavsiye edilmez, çünkü yanık mukozasına neden olabilir ve refahı kötüleştirebilir.

Ne sıklıkta gargara yapmalıyım

Bu prosedürün kapsamlı ve düzenli bir şekilde yapılması en iyisidir. Ortalama olarak, günde üç ila dört kez gargaraya ihtiyaç duyulur, ancak anjina ile miktar altı kat artırılmalıdır. Etki, ilk işlemden sonra fark edilebilir olacaktır, çünkü soda ve tuz, bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir.

Hamilelik sırasında boğaz durulayın

Bebek bekleyen birçok kadın, verilen bir çözümle gargara yapmanın mümkün olup olmadığına çok meraklıdır, çocuğa zarar vermez mi?

Hazırlanmış bir soda ve tuz çözeltisi sadece mümkün olmamakla kalmaz, aynı zamanda hamile bir kadınla gargara yaparken onu kullanmak da gereklidir. Sonuçta, bu işlem sürecinde, patojen mikroorganizmalar, bezlerin boşluğunu, larenks kapsayan, yıkanır. Fakat iyot ilavesiyle, daha dikkatli olmanız ve bu maddeyi sadece jinekologla görüştükten sonra kullanmanız gerekir, çünkü bazı kadınlar olumsuz bir reaksiyona girebilir. Bunun nedeni, iyotun ağız boşluğunun mukoza zarına emilmesi ve daha sonra kan dolaşımına girmesidir. Tüm süreç vücutta iyot artışına yol açar.

Aşırı iyot öksürük ataklarına, mukozal ödemlere, burun akıntısına ve sulu gözlere neden olabilir. Buna ek olarak, hamilelik sırasında, bir kadının vücudu birçok değişiklik geçirir, bu nedenle bu bileşene karşı bireysel bir hoşgörüsüzlük olabilir. Bu durumda pürülan aknenin görünümü ile karakterize olan iyododerma vardır.

Angina ile boğaz durulama - daha etkili gargara?

Anjinaya neden olan mikroorganizmalar çok çeşitlidir. Burada bakteri, mantar ve virüsler ve her durumda ayrı bir en uygun ilaç tayin edilmelidir. Hastalığın bakteriyel yapısında, mantar-antifungal ajanlarla antibiyotikler kullanılır.

Virüs kınlığı antiviral ajanların bazı formlarında (atsiklovir) ve ayrıca bir interferonun immünomodülatörleri ve sentez indükleyicileri tayin edilir veya atanır. Bununla birlikte, ikincisinin etkinliği söz konusudur.

Uygun ilaçların sistemik uygulaması ile eşzamanlı olarak, lokal tedavi yöntemleri de kullanılır. Bununla birlikte, bademcik iltihabı türünden bağımsız olarak, anjina ile gargara yapmak, evde hastalıkla mücadele etmek için her zaman yararlı ve gerekli bir yol olacaktır.

Bununla birlikte, gargaraların boğaz ağrısını tamamen iyileştiremediğini unutmayın. Angina'nın bulaşıcı bir hastalık olduğu gerçeğinden yola çıkarak, antibiyotik reçete eden bir doktorun yardımı gereklidir. Evde, boğazın gargarası sadece ağrıyı azaltmaya ve bademcik iltihaplanmasını azaltmaya yöneliktir.

Doğru şekilde gargara nasıl yapılır?

Prosedürün etkili olması için aşağıdaki kurallara uyun:

 1. Sadece sıcak bir çözüm ile karıştırın.
 2. Bu prosedürü günde en az 2 kez uygulayın (her durulama prosedürü yaklaşık 3 - 5 dakika arasında yapılmalıdır).
 3. Durulama yaparken başını hafifçe geriye doğru eğmek en iyisidir, fakat solüsyon burun boşluğuna akmaz (oraya enfeksiyonu getirmek için henüz yeterli değildi). Durulama sırasında, dilin kökünü azaltmaya ve sorunlu alanların bir çözümü ile daha iyi yıkamasına yardımcı olduğu için, mektubun sürekli olarak telaffuz edilmesi gerekir.
 4. Durulama boğaz hastalığın seyri boyunca kullanılmalıdır.
 5. Durulama yutmayınız!
 6. Prosedürden sonra yarım saat kadar içmeyin ya da yemeyin, çünkü ilacın hareketi sadece durulama sırasında değil, aynı zamanda sonrasında da oluşur.

Bakterilerin çevredeki değişikliklere uyum sağlayabildiklerini ve bu nedenle yok oldukları araçlara karşı dirençli olduklarını hatırlamak önemlidir. Durulamalardan uygun etkinliğe sahip olmak için, seanslar alternatif olarak ilacı bir kez, ikinci kez de ilaçsız olarak yıkayabilir. Bu sekans yararlıdır ve gereksiz ilaçlara gereksiz yere maruz kalmayacak olan boğazdır.

Daha çok angina ile gargara yapabilirsiniz: halk ilaçları

Evde, boğazınızı yıkamak için mevcut halk ilaçlarını kullanabilirsiniz. Popüler tarifleri düşünün, evde gargara yapmak daha iyi:

 1. Bir tuz, iyot ve soda çözeltisi. Bir bardak ılık kaynamış suya dökün, 5 damla iyot damlatın, bir çay kaşığı soda ve tuz ekleyin. İyice karıştırın ve boğazı mümkün olduğunca sık su ile durulayın.
 2. Soda ve su. Bu durulama için geleneksel bir reçetedir. Bir bardak ılık sıvı içinde, bir çay kaşığı soda çözün. Daha fazla durulama yapılır, daha iyi.
 3. Pancar suyu Bu ürünün hazırlanması ve kullanılması kolaydır. Pancar suyunun ana etkisi anti-inflamatuardır. Boğazın durulanması sayesinde bu çözelti hızlı ve etkili bir şekilde ağrı ve şişliği ortadan kaldırabilir. Taze pancar suyunun içinde, ayrıca sirke ekleyin: 200 ml meyve suyu için yaklaşık 20 ml sirke. Prosedür her 30 dakikada bir tekrarlanmalıdır.
 4. Bitkisel preparatlarla durulayın. pelin, nergis, muz, hala seçenek - - adaçayı, hatmi çiçeği ve mürver çim hiçbir alerjik reaksiyonlar yoksa, o okaliptüs, nergis ve papatya tentür yapmak mümkündür, başka bir seçenektir. Bunu yapmak için, şarjlardan birinin bir çorba kaşığı bir bardak kaynar su demlendi, soğutun, süzün ve boğazınızı yıkayın. Saf papatya infüzyonuyla durulayın.
 5. Elma sirkesi. 1 çay kaşığı çözülür. bir bardak su içinde elma sirkesi. Her saatte gargara. Bir sirke çözeltisi yerine, bir çay mantarı infüzyonu alabilirsiniz.
 6. Propolis. Propolisin% 10'luk alkol çözeltisi - 2 çay kaşığı. 100 g sıcak su ekleyin. Günde 5 kez Gargara, çayın içine propolis (birkaç damla) bir çözüm ekleyin.
 7. Limon suyu Su ile karıştırılır. 2: 3 oranını gözlemlemek en iyisidir. Ağrıyı ortadan kaldırır ve iltihabı azaltır. Limon doğal bir antiseptiktir. Boğazınızı olabildiğince sık durulayın.
 8. Ihlamur ağacı. Bitki anti-inflamatuar özellikleri ile ünlüdür. Angina ile ıhlamur çiçekleri bir kaynatma yapmak. Kaynar su ile bir hammadde bir çorba kaşığı dökün. Sıcak et suyu ile, boğazınızı yıkayın.

Bu halk ilaçları, semptomları hafifletmek ve boğazda ağrıyı hafifletmek için pürülan anjinada olduğu gibi, ve hastalığın daha hafif biçimleri ile durulama için kullanılabilir.

Etkili ilaçlar ile boğaz yıkayın

İlaçların ve tentürlerin değiştirilmesi, sadece anjina sadece papatya veya peroksit ile gargara yapmaktan daha iyidir. En uygun ilaçlar şunlardır:

 1. Furatsilin. Çözeltiyi hazırlamak için 0.2 g furacilin ve 100 ml kaynatılmış sıcak su alın. Furatsilin daha iyi ezilme, böylece daha iyi çözülür. Bu paketin içinde yapılabilir, eğer ağır bir şeyle uğraşırsan. Daha sonra bir bardakta furacilini dökün, kaynar su ile dökün ve çözünene kadar karıştırın. Ortaya çıkan çözüm 20 ° C'ye kadar soğutulur ve gargaraya başlayabilirsiniz.
 2. Dioxidine. Gargara veya bitkisel infüzyonlar için bir soda solüsyonu yardımcı olmadığında en şiddetli enfeksiyon vakalarında kullanılır. Ampul (% 1) bir bardak su içinde çözülür, 5 güne kadar durulayın. Günde üç kez uygulanması tavsiye edilir.
 3. Chlorophyllipt. Hazır bir çözüm satın alabilir veya ilacı suda çözünebilir hale getirebilirsiniz. Bu madde, doğal bileşenler temelinde yapılan bir dezenfektan ve anti-inflamatuar ilaç olarak etkilidir.
 4. Oka. İlaçla birlikte bir ölçü kabı satılır. Ilık su ile (sıcak ve soğuk kesinlikle yasaktır) yarısına kadar doldurun, bir solüsyon eklemek için şişenin üzerine bir sprey kullanın. Günde en az yarım dakika ila iki kez durulayın.
 5. Miramistin. Boğaz ağrısı üzerinde güçlü bir anti-inflamatuar etki sağlamak için oldukça etkili bir ilaç olduğu düşünülmektedir. Bir çözelti veya sprey şeklinde satın alınabilir.

Unutmayın ki hiçbir zaman sistemik bir antibiyotik alımı yerine angina ile gargara yapamazsınız. Durulama sadece hastalığın temel tedavisine ek olarak kullanılabilir. Bu durumda, boğazın çeşitli yollarla durulanması, anjina ile farklı problemlerin çözülmesini sağlar.

Kontrendikasyonlar

Gargara kullanımının güvenliğine rağmen, bazı bileşenler sağlığa zarar verebilir. Bu nedenle aşağıdaki kontrendikasyonları gözlemlemeniz önerilir:

 • kurucu maddelerin bireysel hoşgörüsüzlüğü;
 • durulama için tıbbi çözeltilere alerjik reaksiyon;
 • Bazı insanların doğru bir şekilde gargara yapamaması durumu sadece kötüleştirebilir.

Boğazın durulanması için etkili çözümlerin gözden geçirilmesi, doğaçlama araçlar, halk yöntemleri

Boğazdaki ağrı her zaman ciddi tıbbi müdahale gerektirmez. Bir çok durumda, basit bir şekilde tam bir iyileşmeye kadar, durumun büyük ölçüde iyileştirilmesi için birkaç prosedürün gerçekleştirilmesi yeterli olabilir. Önemli: herhangi bir durulama sadece doktor muayenesi ve teşhisi yapıldıktan sonra mümkündür, çünkü bazen boğaz ağrısı ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.

Durulama yardımcısı, en iyi tarifler

Her zaman tedaviyi ima eden maddeler serbestçe kullanılabilir değildir. Ancak en yakın eczaneye bile gitmek, sağlıksız olmak, gerçekten istememek. Her biri evinizde bulunacağından emin olduğumuz gargara için en etkili 10 el yıkama ürününü dikkatinize sunuyoruz.

Tuzlu su

Hastalığın erken evrelerinde yardımcı olan en basit ve en erişilebilir yöntemlerden biri. Bir bardak ılık suda 5 gram tuzu sulandırmanız ve günde üç kez yıkamanız yeterlidir. Boğazdaki ağrı, geleneksel sofra tuzu ile aynı şekilde durulama için kullanılması gereken deniz tuzu ile etkili bir şekilde yardımcı olur. Eser elementlerin ve besin maddelerinin içeriği sayesinde, durulamadaki deniz tuzu, rahatsızlıklardan hızla kurtulmaya yardımcı olur.

Soda + tuzu + iyot

Soda, tuz ve iyot ile durulanan, popüler ve iyi bilinen pek çok kişi, antibiyotik kullanmadan boğaz ağrısının hafif formlarından kurtulmaya yardımcı olur. Elbette, doktor böyle bir tedaviye izin veriyorsa. Bir bardak ılık suda bir çözelti yapmak için, bir çay kaşığı tuz ve sodada tamamen çözünene kadar karıştırın ve daha sonra oluşan çözeltiye üç damla eczane iyot ekleyin. Deniz tuzu kullanıyorsanız son bileşen ihmal edilebilir. Tuz, soda ve iyot ile karıştırılması, sadece bireysel iyot intoleransının yokluğunda kabul edilebilir.

Furacilin bir çözüm

Tabii ki, hemen hemen herkesin ev ecza dolabında, fiyatı her zaman son derece düşük olan sarı tabletler vardır ve uygulamanın etkisi yüksektir. Boğazın durulanması için tableti yüz mililitre suda (sıcak, ama sıcak değil) çözün ve elde edilen solüsyonu bir boğazla durulayın. Her üç saatte bir tekrarlayın.

sirke

Nadiren kullanılsa bile, rafta durmayan böyle bir mutfak var. Bununla birlikte, her zamanki sofra sirkesiyle (elma sirkesini kullanmak daha iyidir), boğazdaki acıdan başarılı bir şekilde kurtulabilirsiniz. Bunu yapmak için sirke, 2 çay kaşığı sirke oranında ılık su ile bir bardak ılık suya karıştırılır ve her saat gargara edilir.

zerdeçal

Bütün ev hanımları bu baharatı pişirmede kullanmazlar, ama eğer stokta varsa - şanslısınız çünkü zerdeçal güçlü bir antiseptiktir, boğaz ağrısına neden olan soğuk algınlığının en güçlü semptomlarını bile ortadan kaldırabilir. Zerdeçalla pişirme durulama birkaç çeşidi vardır: su, süt, su ve tuz. Her durumda, baharatı çözeceğiniz sıvı sıcak alınmalıdır. Bir bardak sıvı üzerine 2 gr zerdeçal tozu almanız gerekir. Tuz eklerseniz, iki katı alın.

Biyokefir

Bütün doktorlar bununla aynı fikirde olmasa da, hala probiyotiklerin yardımı bazen vazgeçilmezdir. Ürünün raf ömrü ne kadar az olursa, içerdiği laktobasilin miktarı da o kadar artar. İçeceği hafifçe ısıtın ve boğazı yıkayın. Günde iki kez tekrarlayın.

Soda ile durulayın

Bir hastanın iyot ya da boğaz ağrısına karşı alerjisi olması durumunda, bir mantar enfeksiyonundan kaynaklanır. Bir bardak ılık suda, bir çay kaşığı soda çözün ve her saat boğazınızı yıkayın.

Sarımsak tentürü

Bu boğazda ağrıyı hızla ortadan kaldırmak için ucuz ve uygun fiyatlı bir yoldur. Bir ya da iki küçük dişeti alın, soyun ve bir bardak dik kaynar su dökün. İki saat sonra, gün içerisinde en az üç kez prosedürü tekrarlayarak gargara yapabilirsiniz.

Hidrojen peroksit ile boğaz yıkayın

Peroksidin bir farmasötik ilaç olduğu gerçeğine rağmen, çoğu zaman tıpkı her ilaç dolabında bulunan furacilin gibi. Durulama için 100 ml ılık su içinde bir çorba kaşığı yetiştirilen sadece yüzde üçlük bir çözelti kullanılmasına izin verilir. Bu durulama her saatte bir yapılabilir.

Farenjit tedavisi, klasik ve halk yöntemleri

Eczane boğazda ağrıyı ortadan kaldırmak demektir

Yukarıda belirtilen araçlara ek olarak, her biri oldukça uygun fiyatlı, ilaçları, durulamada, boğazda ağrıyı ortadan kaldırmak için tasarlanmış olarak kullanabilirsiniz. Yemek yapmak ve kullanmak, özellikle hamilelik sırasında veya antibiyotikli fonlar kullanırken doktorun talimatlarına ve tavsiyelerine uygun olmalıdır. En popüler araçlar:

 1. Dekasan
 2. Miramistin
 3. furatsilin
 4. Hidrojen Peroksit
 5. Kapsül içinde Lactobacillus
 6. Calendula Tentürü
 7. Okaliptüsün tentürü
 8. Lugol'un çözümü
 9. Chlorophyllipt
 10. iodinol

Yanıltıcı olmaksızın, durulamaların herkes tarafından kullanılmayacağına inanmayın. Hiçbir kontrendikasyon içermeyen ilaçlar mevcut değildir.

Özellikle 1 yıldan küçük çocuklar için ilaç kullanımında dikkatli olunmalıdır. Bu durumda, bir doktora danışın emin olun!

Boğaz ağrısı durulama için Top-10 halk yöntemleri

 1. Pancar suyu Ödemi boğazda giderir, inflamatuar sürecin şiddetini azaltır. Orta pancarın hazırlanması için, rendelenmelidir, elde edilen ağırlığa 15 ml sirke ilave edilir ve durulama için kullanılan 4 saat sonra meyve suyu sıkılır. Prosedürü iki saatte bir tekrarlayın.
 2. nergis
 3. papatya
 4. Ihlamur ağacı
 5. adaçayı
 6. Çam tomurcukları
 7. kızılcık
 8. ahududu
 9. çalı
 10. deniz dikeni

Otlardan (nokta 2-6), aşağıdaki şekilde süsleri hazırlayın: iki yemek kaşığı miktarındaki listelenen bileşenlerden herhangi biri, bir su banyosunda zaten kaynayan yarım litre su ile kaplıdır. Yarım saat boyunca minimum ateşi koruyun ve belirli bir süre sonra kapatın ve tamamen soğuyana kadar bırakın. Sonra ot dökülür, et suyu durulamadan hemen önce ısıtılır ve günde üç kez boğaz çalkalanır.

Çilek (ürün 7-10) sadece bir vitamin kaynağı ve birçok yararlı madde değil, aynı zamanda mükemmel bir doğal antiseptiktir. Onların yardımıyla boğaz ağrısı ile başa çıkmaya yardımcı olacak çok etkili durulamalar hazırlayabilirsiniz. Ayrıca, bu meyvelerin bir kaynatılmasının kullanımının antibakteriyel ilaçların etkisine benzer bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

Et suyu hazırlamak için, iki avuç çilek (taze, kuru veya dondurulmuş - hiçbir fark yoktur) bir litre suya dökülür, kaynamaya getirilir ve yaklaşık 10 dakika boyunca minimum ısıda tutulur. Zaman varsa - gece için bir termos içinde kaynar su ile çilek dökün, ve sabah, infüzyon zorlayarak, hazır durulama sıvı alacaksınız.

Yukarıdaki önerilerin herhangi birini kullanmadan önce doktorunuzun tanı ve tedavi özelliklerini açıklamayı unutmayın. Unutmayın: bazı durumlarda, boğaz ağrısı tehlikeli hastalıkların bir belirtisi olabilir, bu nedenle bu durumda kendi kendine ilaç kabul edilemez sonuçlar doğurabilir, çünkü bu öngörülemeyen sonuçlara yol açabilir.

Ve ne tür durulama çözümleri kullanıyorsunuz? Ne düşünüyorsun, etkili ve ne değil? Yorum yaz!

Boğaz ağrısı ile durulama için en iyi çözümlerin listesi

Yutmadaki ağrı, beklenmedik görünen ve bir kişiyi şaşırtarak yakalayan bir soğuk algınlığının ortak belirtisidir. Hastanın yapmaya başladığı ilk şey, ağrının giderilmesi için uygun bir yol bulmaktır, yani evde nasıl gargaralanır.

Eczanelerde, boğaz ağrısını durulamaktan en ucuz ve en etkili ilaçları seçmek mümkündür.

Kimler prosedürü uygulayabilir?

Durulama, ağız boşluğundan patojenik bakterilerin, virüslerin, patojenik mantarların mekanik olarak uzaklaştırılmasıdır. Boğaz ağrırsa, bir kişi ağzını nasıl durulacağı hakkında düşünmeye başlar. Sonuçta, zamanla başlatılan prosedür, mikroorganizmaların mukoza boğazındaki zararlı etkilerini dışarıda bırakarak, yutulduğunda ağrıyı azaltmanızı sağlar.

Kulak burun boğaz uzmanı hemen hemen her zaman bu prosedürü reçete edecek ve nasıl ve nasıl gargara yapılacağını açıklayacak, boğaz ağrısı ile durulama kontrendikasyonları nelerdir:

Üç yaşındaki bir çocuk kontrendikedir, çünkü bir çocuk ağzını kendi başına yıkamayı, sıvıyı ağzında tutmayı, yutmamakta, örneğin sadece 5 yaşında tutmayı öğrenebilir.

İlaç boğaz için kullanıldığı için, yutulması çeşitli yan etkilere neden olabilir, öncelikle boğazın yıkanması için çözümün çocuklar için doğru olduğundan emin olunmalıdır.

 • Eşzamanlı hastalıkların varlığı

Ayrıca, bazı tıbbi sıvıların kullanımına yönelik kontrendikasyonlar da vardır, evde sarkma, başka bir hastalığın seyrini kötüleştirebilir. Örneğin, yutma prosedürü için asit ve alkalilerin kullanımı, gastrit veya mide ülserlerini, böbrek ve karaciğer hastalıklarını şiddetlendirebilir.

Durulama yapar

Kataral hastalığın erken aşamalarında, boğaz ağrısının düzenli olarak durması, ek pahalı ilaçların alınmasına izin vermeyen tek tedavi seçeneği olabilir. Boğazınızın ağrımdığını hissettiğiniz anda, her şeyden önce, yedikten sonra gün içinde ağzınızı evde yıkayacağınız bir çözüm hazırlayın.

Hastalığın ilerleyişi durdurulamazsa, halk ya da tıbbi ürünlerle yapılan sulama, karmaşık terapinin ayrılmaz bir parçası haline gelecektir ki bu da hastanın daha hızlı iyileşmesine yol açacaktır.

Kırmızı boğaz, akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının gelişiminde ilk belirtilerden biridir, bu nedenle hiperemi ortadan kaldırılması için tercih edilmeye değerdir.

Durulama solunum yolu hastalıklarının ve grip önlenmesinde etkili bir yöntemdir. Maden suyu ile bile günlük sulama, bazen vücuda nazofarenks yoluyla giren viral hastalıklara yakalanma olasılığını azaltır. ARVI ile gargara ne yapmalı?

Evde gargara

Suda seyreltildiğinde belirli bir miktarda tuz, bir izotonik çözelti elde edilir, boğaz ağrısının ağrının çalkalanması tavsiye edilir. Bu bileşim ağrıyı azaltmaya, şişmeyi rahatlatmaya ve kızarıklıkların kaybolmasına yardımcı olur. Hazırlanan bileşim ve dokulardaki tuzların konsantrasyonundaki farklılıktan dolayı, fazla miktarda sıvı (ödemde bir azalma) ve patojenik mikropların çoğaldığı, oluşan mukusun sıvılaşması vardır.

Bileşimi bir bardak kaynamış filtrelenmiş su içinde hazırlamak için, bir çay kaşığı çözün. Akut ağrı ile durulama her 30-60 dakikada bir yapılır.

Doğru konsantrasyonda uygulanırsa antiseptik etkisi olan bir mikro element.

Ayrı olarak, iyot çözeltisi hazırlanmamıştır, ancak ilacın 3 damlası tuzlu çözeltiye eklenmiştir.

Potasyum permanganat

Antimikrobiyal bir etkiye sahiptir. Bir boğazı gargaralamak için, zayıf bir "manganez" çözeltisi kullanın (% 0.1'e kadar konsantrasyonda seyreltme). Suda, sıvı açık pembe bir gölge haline gelene kadar potasyum permanganat kristallerini seyreltin. Çözüm, günde 5-7 kez gargara yapmak için kullanılır.
Bu bileşim mukoza kurur, bu yüzden sulamadan sonra bitkisel yağ ile yağlanmalıdır.

Eczanelerden gelen acılarla gargara yapmak daha iyidir

furatsilin

Antibakteriyel etki ile antimikrobiyal preparat. 6-7 gün boyunca durulama solüsyonunda kullanıldığında, boğazdaki tüm patojen mikroorganizmalar tahrip olur.

 1. 200 ml sıvı içinde Furacilin 0.02 g (1 tablet) dozunda seyreltilir.
 2. İlacın su içinde çözündürülmesinden sonra, çözelti, ilaç kalıntılarını ondan çıkarmak için tülbentten geçirilir.
 3. Kompozisyon günde 4-6 kez kullanılır.

Hidrojen Peroksit

Peroksitlerin bir temsilcisi, "metalik" bir tada sahip temiz bir sıvı.

Durulama yardımcısı kullanırken, mukus, kan, pürülan akıntı ve mukozal bademciklerden arındırıcı temizlik dezenfekte edilir.

100 ml su içinde durulamak için 1 çorba kaşığı hidrojen peroksit ile seyreltin veya 200 ml karıştırın 1 tablet hidroperitisin. Hazırlanan formülasyon günde 5 kez kullanılır.

Borik asit

Renksiz kristalin madde. Bir bardak ılık suda 1 tatlı kaşığı asidi çözün ve ağzını günde 6 kez yıkayın.

Rotokan

Civanperçemi, papatya ve calendula bitki özlerinden elde edilen alkol solüsyonu. İlaç anestezi yapar, kanamayı durdurur, spazmları hafifletir ve iltihabı azaltır.

Ağzınızı suyla yıkamak için (200 ml), 2 çay kaşığı Rotokan'ı seyreltin. Kompozisyon yemeklerden sonra günde 4 kez uygulanır.

Chlorophyllipt

Okaliptüs temelinde yapılan bir ilaç bırakır. Bir bardakta, ilacın 1 çay kaşığı seyreltin.

Hazırlanan gargara sıvı 4 gün için günde 2-4 kez kullanılır.

Mentol ve nane tadı ile yeşil renkte bir sıvı. Bir nonsteroidal ilaç - ketoprofen içerdiği içerik nedeniyle belirgin bir analjezik etkiye sahiptir.

Spreyden tek bir tıklama 2 ml'lik bir doza karşılık gelir. Prosedürü 100 ml su içinde gerçekleştirmek için 10 ml OCI (5 tıklama) ekleyin, sabah ve akşam yıkayın.

dioxidine

Ağız boşluğunda patojenik bakteriler üzerinde zararlı bir etkiye sahip olan antibakteriyel ilaç. Boğazın durulanması için,% 1 veya% 0,5 dioksidinin ampul içeriği, ılık suda veya izotonik çözelti içerisinde seyreltilir ve günde 2-3 kez çoklukla kullanılır.

Durulama çözümünü seçmenin özellikleri

Bir staphilococcus ile gargara yapmaktan mı?

Stafilokoklar, toksik enzimleri sağlıklı vücut dokuları üzerinde zararlı bir etkiye sahip olan gram-pozitif bakterilerdir.

Staphylococcus enfekte ederken belirgin bir antiseptik etki ile sadece tıbbi bileşikler kullanın:

Amygdala'da bir stoperle gargara yapmaktan mı?

Bezleri tıkaçlardan temizlemek için, bademciklerin bademciklerden dışarı atılmasını destekleyen antiseptik solüsyonlar kullanılır.

Bundan başka, tapaların yıkanması için bir boğazda gargara yapmak etkilidir:

Bezlerin iltihabına boğaz atmaktan mı?

Bademcikler insan bağışıklığının güçlendirilmesine ve güçlendirilmesine katılan lenfoid bir organdır. Bademcik iltihabı, durulama solüsyonları ile tedaviye başlanmalıdır:

 • Hidrojen peroksit;
 • Borik asit;
 • Furatsilin.

Salgı bezlerinde pürülan içerik varlığında antimikrobiyal ilaçlar - Dioksidin ve Klorofililpt kullanılır.

Nasıl gargaralanır?

Etkili gargara için kurallar

Saf kaynamış su 40-50 derece C kullanılması tavsiye edilir. Durulama için, sadece taze hazırlanmış çözeltilerin kullanılması daha etkilidir.

Boğazın durulanması için ortalama süre 5 dakikadır. Yutulduğunda ağrı ne kadar büyük olursa, gargara yapmak o kadar uzun sürer.

Prosedür sıklığı, seçilen çözeltiye, hastalığın ciddiyetine ve semptomların şiddetine bağlıdır.

Boğazda akut ağrı ile birlikte, her 2 saatte bir prosedür önerilir. Konsantre ilaç bazlı sıvı karışımlar günde 3 defaya kadar kullanılır.

Durulama tekniği

 1. Ağzına bir ağız dolusu solüsyon yazarız.
 2. Nefes alırız.
 3. Kafalarımızı geri atıyoruz.
 4. Çözümü harekete geçirmek için yavaşça nefes verin.
 5. Dilin ve yanakların, bileşimi ağız boşluğu içinde hareket ettirmek için çoklu salınım hareketleri yaparız.
 6. Sıvıyı çıkardıktan ve solüsyon tükenene kadar (200 ml) prosedürü tekrarlayın.
İçindekiler ↑

Çocukları dolaştırmaktan mı?

Çocukta boğazın kızarık olması, yaklaşan inflamasyonun ilk belirtisidir. İlk yardım olarak, anneler genellikle durulama yöntemini kullanır ve ilk önce boğaz ağrısının nasıl durulacağına karar verirler.

Prosedür için çocuk yetişkin ile aynı çözümleri kullanır. Bazen ilacın konsantrasyonunu çocukların durulanması için bir çözelti içinde azaltmak gerekir, böylece içeri girdiğinde yan etki olmaz.

Ebeveynler genellikle çocuklara nasıl gargara yapmaları gerektiğini ve bu durumda kendileri için en iyi olanı soruyorlar.

Durulamaların etkinliği, her durumda, doğrudan patojeni etkileyen uygun şekilde seçilmiş bir bileşimi kullanırsa artar.

Ağzınızı yıkarken düzenlilik ve süreyi takip etmediğiniz takdirde, evde hazırlanmış hazır ilaçlar ve solüsyonlar inaktif olabilir. Ağrının kaybolmasından sonra bile, prosedür 2-3 gün daha devam etmelidir. Bu nedenle, pahalı veya ucuz bir araç seçerken, tedavinin etkinliği hastanın kendisine ve reçete edilen tedaviye uygunluğa bağlı olacaktır.

Kesinlikle, gargara, soğuk algınlığı ile mücadelede yardımcı olur, ancak antiseptik spreyler, immünostimulantlar ile tam iyileşme ve bazı durumlarda, antibiyotik tedavisi, tam iyileşme yardımcı olacaktır.

Ağız çalkalayın

Boğaz ağrısının nedenleri kabaca iki ciltli gruba ayrılabilir: enfeksiyöz hastalıkların neden olduğu mukozal tahriş ve bakteriler, mikroplar ve virüslerle ilişkili olmayan mekanik hasar.

Tedavi üst üste gelebilir, ancak ilk durumda, sadece ağrıyı hafifletmek ve mukozayı yeniden sağlamak değil, aynı zamanda iltihap odağını yok etmek de önemlidir, o zaman ikincisinde hücre rejenerasyonunu uyarmak gerekirken, güçlü antibakteriyel tedaviye ihtiyaç yoktur.

 1. Boğaz ağrısı bulaşıcı olduğunda, kombine tedaviye uyulmalıdır - mikropları yıkayın ve yok edin, yüzeyi dezenfekte edin ve bütünlüğünü yeniden sağlayın.
 2. Hoş olmayan ve ağrılı duyular bariz mekanik hasarlardan kaynaklanıyorsa, iyileşmeyi artıran bileşimlerin kullanılması gerekir. Ancak, aynı zamanda dezenfekte edici tedavinin, ilk versiyonda olduğu gibi sık olmamakla birlikte, yara içindeki enfeksiyonu dışarıda bırakmak da önemlidir.

Her türlü durulama için genel kurallar

Boğazınızı yıkarken, bir dizi kural izlemelisiniz:

 • Kaynatma, infüzyon veya çözelti sıcak olmalıdır. Aşırı sıcak ve soğuk sıvıları kullanmayın - bu durumu daha da kötüleştirecektir. Optimum sıcaklık 35-37 derecedir.
 • Bir kerede ihtiyacınız olan pişirme çözümleri, et suyu - bir gün için. Bir prosedür için 100-150 ml tıbbi sıvı tüketilmesi önerilir.
 • Prosedür üç ila altı kez tekrarlanmalıdır. Bazı durumlarda, en az yarım saat arayla ara verebilirsiniz.

Durulama şeması şöyledir:

 1. Sığ bir nefes al.
 2. Ağzı bir çözelti veya çorba doldurmak için.
 3. Kafanı geriye yatır.
 4. Dilini söndür ve ciğerlerini havalandır.
 5. Sesleri ve gurgle yapmak tavsiye edilmez - böylece sıvının içeriye girmesine veya sıvı girmesine izin verebilirsiniz.
 6. Ekshalasyonun sona ermesinden sonra sıvı tükürülmeli ve bir sonraki kısım toplanmalıdır.
 7. Durulamadan sonra en azından bir süre yememek ya da içmemek istenir.

Evde gargara için ilaçlar ve halk tarifleri

Boğaz ağrısını evde durulacak şeyleri seçerken, doktorun önerilerini takip etmeli ve bazı yönlendirme eylemlerini teşhis etmeli ve reçetelemelidir. Tüm gaglamayı ek olarak veya hafif hastalık durumlarında kullanmanız önerilir.

İlaçlar ve gerçek olasılıkları

Eczanelerde durulama için çok çeşitli ilaçlar. Zamana göre test edilmiş markaların kollarını giyin:

 • Furacilin karakteristik sarı rengin uygun fiyatlı bir ilaçtır. Mikropları öldürür, enfeksiyonun yayılmasını önler ve iyileşmeyi hızlandırır. Çözelti hesaplamadan - bir toz tablet, yarım bardak sıcak suya (60-70 derece) hazırlanır. Mukus yıkamak için, ağız ve boğaz bir soda (yarım fincan su - yarım çay kaşığı) ile durulama tavsiye edilir.
 • İyodin anjin için iyidir. Yetişkinler için bir bardak su içinde bir yemek kaşığı yapılması tavsiye edilir, çocuklar kapalı talimatlara göre daha zayıf bir çözüm hazırlamalıdır. Kontrendikasyonlar var.
 • Miramistin, geniş bir bakteri yelpazesi üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip bir çözelti formunda antiseptik bir ilaçtır. Boğazın rahatlığı için sprey memeleri ile şişeler üretilir, ancak standart durulama versiyonunda da kullanılabilir. Çocuklar ve hamile kadınlar için izin verilir.
 • Klorheksidin, miramistinin ucuz bir analogudur, ancak daha az etki spektrumuna sahiptir. Ağız boşluğu için ilaç ürününü seyreltmek gereklidir, böylece% 0.5'lik bir konsantrasyon elde edilir. Çocuklara bakıp veremezsin!
 • Hidrojen peroksit başka bir mikrop öldürücüdür. Boğaz ağrısını durulamak için,% 3 hidrojen peroksitli bir çay kaşığı ve yarım bardak sıcak sudan bir çare hazırlamanız gerekir.
 • Chlorfillipt - iltihabı gideren ve analjezik etkisi olan okaliptüsün alkollü tentürüdür. Kullanmadan önce, tentür talimatlara göre ılık suda seyreltilmelidir.

Geleneksel tıp tarifleri - otlar ve onların tentürleri

Halk tıbbında, hamile bir kadının veya çocuğun boğazını durulamak için neyin bulunduğunu bulmak kolaydır, çünkü yüzeysel kullanıma sahip çimler neredeyse hiçbir kontrendikasyona sahip değildir. Bitkisel infüzyonlar, sadece tahriş olmuş boğazı yumuşatmakla kalmayıp aynı zamanda bir anti-inflamatuar etkiye sahip olan şişmeyi de rahatlattığı için tıbbi tedavi ile eşzamanlı olarak reçete ederler.

Taze ve kuru otlar yerine, eczane özleri ve tentürleri kullanabilirsiniz. Sadece evde değil, işyerinde de hazırlamak daha kolaydır. Ancak, tentürde alkol varlığını unutmayınız - eğer kontrendikasyon varsa, daha fazla zaman hazırlamak için daha iyi olur.

 • okaliptüs güçlü antiseptik etkisi ile bilinir. Durulama için 200 ml su ve bir çay kaşığı ezilmiş yaprak veya 15 damla eczane tentürü hazırlayabilirsiniz. Çocuklar ve hamile kadınlar için önerilmez.
 • etki adaçayı sineol bileşiminde doğal bir antiseptik varlığında açıklanmaktadır. Adaçayı ile durulama, rejenere, kolay analjezik ve hemostatik özelliklere sahiptir. İnfüzyon, bir sebze özlü çay kaşığı ve tamamlanmamış bir bardak sudan hazırlanır.
 • çiçekler nergis iyice temizleyin, nemlendirin, tahrişi hafifletin ve küçük hasarı iyileştirin. Boğazın çocuğa ve hamileye durulanması için, bir çorba kaşığı kuru hammadde ve bir bardak su infüzyonu hazırlamanız gerekir. İlk defa çocukların yan etkilerden kaçınmak için sadece seyreltilmiş bir çözelti vermelerine izin verilir. Yetişkinler tentürü kullanabilirler - 2/3 su bardağı bir çay kaşığı konsantre.
 • Kaynatma veya infüzyon nane kolay bir analjezik etkiye sahiptir, orta derecede rahatsızlık ile kullanmak iyidir.
 • bir tür muz angina ile kullanın, bir bardak kaynar su 20 gr ezilmiş yaprakları demleyin. Ilacı bir saat kadar infüze edin, sonra tahliye edin ve boğaz ağrısını tedavi etmek için kullanın.
 • Kupa - kitleler arasında çok popüler değil, ancak boğaz ağrısını durulamak için etkili bir bitki. Et suyu hazırlamak için 15 gram kuru ot ve 200 ml su almanız, bir kaynamaya getirmeniz, sessiz bir ısıda kaynatmanız, yarım saat kadar soğumaya ve soğumaya bırakın.
 • yaprakları kekik Ayrıca, bir bardak su başına 30 gramlık bir oranda kaynar su dökün, 40 dakika ısrar edin ve anjina ile kullanın.
 • Iyi mikropları yatıştırır ve öldürür papatya çayı. Papatya çiçeği bir çorba kaşığı kaynar su bir bardak dökün, demlemek, bir çay kaşığı bal ekleyin.

Ev ilaçları hazırlamak için basit ve hızlı

Bak, eczaneye gidecek kimse yoksa, boğazını durulamak daha iyi olur mu? Basit ama zaman testli ev yöntemlerini deneyin.

En popüler ev ilaçları - soda çözeltisi, Bir çay kaşığı kabartma tozu ve bir bardak sıcak sudan hazırlanır. Kontrendikasyon yoksa, durulamadan önce, etkiyi arttırmak için birkaç damla iyot ekleyebilirsiniz. Hastalığın bulaşıcı doğasında tuz eklemesi tavsiye edilir, ancak boğaz kuvvetli bir şekilde tahriş ederse, durumu daha da kötüleştirmemek için tuz atmak en iyisidir.

Bitkisel yağ Birkaç kişi boğaz ağrısını durulamakta ve boşuna kullanmaktadır. Yağ, mukoza zarlarını etkili bir şekilde temizler ve hızlı rejenerasyonu destekler. Bu yöntemle destekçileri eski Hindistan'da kullanılan yağ ile ağız çalkalayın ve şimdi tamamen vücudun ve hatta kanser ile mücadeleler geliştirmek için yardımcı olduğunu iddia ediyor.

Bu konuda en etkili olanı, soğuk preslemenin rafine edilmemiş ve deodorize edilmemiş bitkisel yağlarıdır. Zeytin, ayçiçeği, susam, keten tohumu alabilirsin. Yağ ile durulandıktan sonra, ağzınızı birkaç kez ılık suyla durulayın. Öyleyse, yutmaya can atıyorsa semptomları yumuşatmak için bir kaşık dolusu yağı yutmanız yeterlidir.

Diğer ev tedavi tarifleri:

 • demlemek güçlü yeşil çay iyi kalite, bardağa bir çay kaşığı tuz ekleyin ve soğuduktan sonra boğaz enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanın.
 • Bir reçel veya bıçak içinde iki büyük denticles ezmek sarımsak, kaynar su dökün, serin ve süzün.
 • Çözeltiyi bir bardak ılık su ve bir çay kaşığı doğaltan hazırlayın elma sirkesi (sadece doğal, aromalı değil).
 • Sıkmak limon suyu Yarım bardak ılık suda karıştırın. Parçacıklar meyve suyuna girerse, süzün.

Evde boğaz ağrısını ciddi hastalıklar ile durulamak ve hastalığın uzun süreli seyrini sürdürmek daha iyi bir doktora danışılmalıdır. Bu semptom sadece hoş olmayan bir teşhisin en üstünde olabilir. Kliniğe ziyareti ertelemeyin!

Halk ilaçları ile tedavi edilmeyi seviyorsanız, sitemizin "kadın hobileri" nin diğer yayınlarında, bir baş ağrısının nasıl sıkıştırılacağını ve fitoterapiden ne beklendiğini öğrenmenizi öneririz.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklar için boğaz ağrısı için ilaç

Tedaviye başlamadan önce, hangi hastalığa akut bademcik iltihabı denir, neyin neden olduğu ve bir çocukta anjinin nasıl tedavi edileceğine karar vermelisiniz. Ebeveynler genellikle ARVI, enfeksiyöz mononükleoz, viral ve akut tonsillit gibi hastalıkları ayırmaz.

Bademcikler bademcik iltihabı ile nasıl yıkanır

Antiseptik solüsyonlarla birlikte bademcik iltihabı ile yıkama, dokuların patolojik sekresyonlardan, enfeksiyon patojenlerinden ve viskoz mukustan arındırılmasını sağlar.