Loading

Bebeğin boğaz ağzı varsa ebeveynler ne yapmalıdır?

Çocukların yılda 3 ila 8 kez soğuk algınlığı normal kabul edilir. Ebeveynler, mevsimsel salgınlar sırasında hipotermiden sonra sıklıkla çocuklarda hışıltının farkına varırlar. Kural olarak, bu tür ırklara ağrı eşlik eder, yutma güçlüğü. Üst solunum yollarının mukozası solunum yolu viral enfeksiyonuna tepki gösterir. Ancak, soğuk algınlığı boğazda ses kısıklığı ve balgamın tek nedeni değildir.

Çocuk boğazında hışıltının nedenleri

Çocukluktaki bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemiştir, bu nedenle çocuk enfeksiyondan daha az korunmaktadır. Ayrıca, anaokulunda veya okulda, büyük çocuk grupları aynı anda küçük bir alandadır. Enfeksiyonla karşılaşmaktan kaçınmak zordur: viral, bakteriyel, fungal. Hipotoni sıklıkla larenjit - larinksin iltihaplanmasına eşlik eder. Diğer olası nedenler: alerjiler, astım, kalp hastalığı, larinkste yabancı bir cismin varlığı.

Viral bir enfeksiyonu olan bir çocuğun boğazındaki hırıltma, genellikle başlangıçtan 2-3 gün sonra sona erer. Doğal olarak genellikle hastalığın ilk saatlerinde ve günlerinde semptomlar tedaviye başlar (Tablo 1). Çocuğa bir çocuk antipiretik, antihistamin damlası, bitki çayı verilir.

Semptomlar azalmazsa, o zaman hasta küçük çocukların ebeveynleri çocuk doktoruna başvurmalıdır. Yüksek sıcaklığın muhafaza edildiği, genel durumun kötüleştiği, bademcikler üzerinde pürülan çökeller olduğu durumlarda doktora ziyaret gereklidir. Boğazda balgamın nedenleri enfeksiyöz ajanlar, mikrobiyal bir "istila" ya karşı oluşan bir enflamatuar süreçtir.

Antibiyotik alımı

Hafif vakalarda ilaca gerek yoktur - bağışıklık sistemi virüslerle savaşır. Antibiyotikler, bakterilerle savaşmak için tasarlandıkları için viral enfeksiyonlarda etkili değildir. Hafif bir streptokok anjina formu ile, normal bağışıklık savunması da patojenik mikroorganizmalar ile baş eder.

Boğaz ağrısı olan hasta çocuğa, hardal, otlar ile ayak banyoları yapmak için yumuşak bir kıvama sahip sıcak içecek ve ürünler vermek gerekir. Geleneksel olarak, soğuk algınlığı tedavisi için, boğaz ağrılar tuzlu su çözeltisi, şifalı bitkilerin şifa ile durulama kullanılır. Çocuk odasındaki havanın temizliği ve iyi nemlendirilmesi sağlanmalıdır.

Boğaz ağrısı karmaşık bir ders belirtileri:

 1. sıcaklık 39 ° C veya daha düşük, sıcaklık 2-3 günden fazla devam eder;
 2. yutma zorluğu;
 3. şiddetli boğaz ağrısı;
 4. şiddetli öksürük;
 5. boğazda hırıltı;
 6. nefes darlığı.

Antibiyotik tedavisi balgamda balgam bulunduğunda, bakteriyel boğazda iyileşme yolunu önemli ölçüde kısaltır. Ancak, faydalara ek olarak, olası yan etkiler ve mikropların antibiyotiklere girme riski gibi dezavantajları vardır.

Boğaz ses kısıklığı ile fitoterapi

Çocuğun solüsyonu tükürmemesi veya şiddetli öksürüğü olması halinde durulama yapılmaz. Buhar inhalasyonları 7 yaşın üstündeki çocukları yapar, nebulizatörlerin 1 yaşından büyük çocuklar için kullanılmasına izin verilir. 38 ° C'nin üzerindeki sıcaklıklarda, bu prosedürler gerçekleştirilemez.

Boğazın durulanması için çözeltilerin hazırlanması için tesisler:

 • Papatya sepetleri;
 • genç çam iğneleri;
 • ıhlamur rengi;
 • nergis;
 • okaliptüs;
 • adaçayı;
 • kekik.

Eczanede çocuklar için boğaz ağrısı için çeşitli bitkisel ilaçlar bulabilirsiniz. Lolipoplar, pastil Adaçayı, tabletler Antienflamatuar bitkilere sahip bir yıldız, bademcik iltihabı, larenjit ve farenjit ile çözülür. Filtre torbalarındaki fitotlar demlendirilir ve ılık bir formda (200 ml fincan başına 1 poşet) içilmesine izin verilir.

Bir çocuğun boğaz nasıl güçlendirilir ve boğaz ağrısı komplikasyonları önlemek için:

 1. Demlemek ve çay kuru meyve ve ahududu, siyah frenk üzümü, çilek yaprakları olarak içmeye vermek.
 2. Anne-ve üvey anne, muz, adaçayı sıcak infüzyonları alın.
 3. Boğazını durulamak için su içinde calendula tentürü ekleyin.
 4. Echinacea ile damla ver.

Boğazda hırıltı ile zencefil şurubu alabilirsin. 2 çay kaşığı bir ilaç hazırlayın. taze ezilmiş zencefil kökü ve 200 ml su. Şurup yaklaşık 30 dakika pişirilir, 100 g şeker eklenir ve kalınlaşana kadar pişirilir. 1 çay kaşığı al. - Sıcak çay ekleyin.

Boğaz boğaz yardım

Çocukta kolay bir anjin tipi, çocuklar için boğaz ağrısından yerel ilaçlar tarafından iyileştirilebilir. Böyle fonlar, bir doktor çağırmadan önce bile hastalığın ilk saatlerinde başlıyor. Bunlar rezorpsiyon için çözeltiler, pastiller veya tabletler olabilir (Tablo 2).

Durulama sırasında, çözeltinin bileşenleri orofarenksin mukoza zarına nüfuz eder. Etken madde müstahzarlarının boğazdan çocuklar için pastil, şeker veya sprey şeklindeki terapötik etkisi larinkse yayılır. Aerosolün bileşenlerine daha derin nüfuz eder, ancak en küçük ilaç damlacıkları küçük bir çocuğun bronşların spazmına neden olabilir.

Lizobakt, büyük virüslerin çoğalmasını durdurarak, bakteri ve mantarların hücre zarlarına zarar veren bir enzim içerir. Viral kökenli boğaz ağrısını tedavi edebilirsiniz. Tharyngept'in emilimi için tabletler ambazon içerir. Aktif madde ağız boşluğunda ve boğazda staphylococcus, pneumococcus, streptococcus üzerinde etkilidir.

Pharyngoceptus yardımıyla boğazda ses kısıklığı ve rahatsızlık kurtulmak için nasıl:

 • Çocuğa yedikten 15-30 dakika sonra resorpsiyon için bir tablet verin.
 • 3-7 yaş arası çocuklar gün boyunca 3 hap alabilir.
 • 7 yaşın üzerindeki çocuklar için günlük doz 4-5 tablettir.
 • Tedavi süresi 3 ila 5 gündür.

Çocuğun boğazda balgam varsa, Pharyngocept tabletlerin kullanımı yeterli değildir. Daha güçlü antiviral veya antibakteriyel ilaçlara ihtiyacınız vardır (hastalığın nedenine bağlı olarak). Eğer balgam boğazda toplanırsa, antibiyotikli Bioparox aerosol yardımcı olacaktır (fiyat - 490 ruble).

Bir sprey veya aerosol şeklinde boğaz için diğer antiseptik maddeler:

Sprey TeraFlyu LAR anjina, farenjit ve larenjit (fiyat - 270 ruble) ile 4 yaşından itibaren topikal olarak kullanılabilir. Aynı fiyat kategorisinde, bir çözelti, bir aerosol ve emilme için tabletler şeklinde üretilen bir Geksoral preparasyonu vardır.

Bebeğin boğazındaki hırıltı

Yeni doğmuş bir bebek, larinksin kıkırdağının gelişmemesi nedeniyle hışırtı yapabilir.

Bebekte bu tür sesler genellikle diş çıkarma ile tükürük fazlalığı ile ilişkilidir. Bu çağdaki çocukların hala gelişmemiş solunum yolu var, lümen dar. Bu nedenle, ARVI ve bronşit bebeklerde çok tehlikelidir.

Soğuk algınlığı ile bebeğin üst solunum yollarında mukus bulunur. Ebeveynler bu durumda ne yapmalı? Bebeğin burnunu zamanında temizlemek gerekir. Nazal pasajlarda deniz suyu bazında fizyolojik salin solüsyonu veya eczaneden damla damla verilmesi tavsiye edilir. Salin solüsyonu balgamı dezenfekte eder, çözer ve atılımını artırır. Mukoza şişmesini azaltmak için vazokonstriktör damlalarına ihtiyaç vardır, ancak bu tür ilaçları büyük bir dikkatle kullanın.

Bebeğin solunum sistemi için normal koşullar yaratmak çok önemlidir. Odada% 50-70 nem ve 18-22 ° C sıcaklıkta tutulması gereklidir. Oda kuru, sıcak ise, o zaman mukoza kurur. Balgam kurur ve kabuklar oluşturur, çünkü solunum sırasında sesler duyulur.

Yeni doğmuş bir bebekte kripsi

Birçok ebeveyn, bebekte boğuk nefes ve hırıltı duyduklarında endişe duymaktadır. Böyle bir hastalık bazen doğumdan sonra bebeklerde görülür. Diğerleri, aksine, yenidoğanlarda bazı hışıltılı, kesinlikle güvenli iken, hastalığın varlığı konusunda uyarır. Bebeğin neden hırıltılı olduğunu, bu fenomenin nedenlerini, olası tehlikeli sonuçları ve hırıltıyı nasıl önleyeceğimizi anlayalım.

Güvenli nedenler

Bu fenomenin nedenleri farklıdır. Güven genellikle ateş ve diğer soğuk algınlığı belirtileri olmayan bir çocuğu etkiler. Bunlar şunları içerir:

Bebeğin vücudunun fizyolojik özellikleri

Emziren iyi yiyor, kilo veriyor, kaygı göstermiyor, taslaklarda yürümüyordu ve yağmurlar var. Bu mümkündür çünkü yeni doğan bebek hava yollarını tam olarak geliştirmemiştir ve hala oldukça dardır. Bu, besleme sırasında veya bebek uyurken hırıltı neden olabilir. Tüm laringeal kıkırdaklar oluştuktan sonra, raller tamamen yok olacaktır. Genellikle bu bir buçuk yılda bir olur, ama belki üç. Ayrıca hayatın ilk aylarında, bebek yutmayı öğrenir ve genellikle tükürükte boğulur, ki bu da hırıltılı olabilir

Kuru hava

Bebeklerdeki nazal kanallar oldukça dardır, dolayısıyla toz nazofarenkste hızla birikmektedir. Bunun ana nedeni kuru havadır. Paradoks, ama en önemlisi, sevecen ebeveynler bunun için suçlanıyorlar. Çocuğun bakımı hasta değil, onlar yanlışlıkla sıkıca kapalı pencereler, havalandırılması ve çocuk olduğu odayı ısıtmak için değil inanıyoruz - bu hipotermi ve soğuk onu korumak için doğru yoldur. Ama çocuk doktorları temelde yeni doğmuş olan odanın, düzenli 10 dakikalık havalandırma, ayrıca düzenli olarak özel Tamponlarla havayı nemlendirmek ya da en azından soğuk suyla odasında herhangi bir kap koymak veya radyatör ıslak havlu asmak gerek unutmak için değil önerilir. Doktor E.Komarovskogo göre, yeni doğmuş bir bebek için en uygun koşullar oda sıcaklığı 18-22 ° C ve% 40-60 nem olarak kabul edilebilir;

Toz birikmesi

Annelerin, toz birikmesini önlemek için yenidoğanın odasının düzenli olarak ıslak bir şekilde temizlenmesi gerekir ve daha sonra bebeğindeki hışıltılı rahatsızlıklardan rahatsız olmazlar. Toz biriktirme eğiliminde olduğu için yumuşak oyuncakların da taşınmaması tavsiye edilir.

Sökülen emzik

Burun soluduğumuz hava için bir filtre olduğundan, mukus periyodik olarak nazal pasajda toplanır, bu da kuruduğunda kuru kaburgalar oluşturur, bu da bebeği solurken hırıltıya neden olur. Yani yetişkinlerde olur, sadece bebekler burunlarını uçuramaz ve burunlarını temizleyemez. Bu nedenle, her gün bebeğin burnundaki kabukları ve mukusları temizlemeniz gerekir.

Çocukta fiziksel aktivitenin olmaması

Bebek her zaman yalancı bir pozisyonda ise, kulplarda alınmaz, çalınmaz, akabinde akciğerlerde ve solunum yollarında bir durgunluk ve şişme riski vardır, bu da daha fazla hırıltıya yol açar. Hemşire ve eğitimcinin tüm çocuklara dikkat etmesi için yeterli el ve zamana sahip olmadığından, bu olgu genellikle çocuk evlerinde görülür.

Kontamine hava

Krizler ve bir bebekte mukus görünümü, sigara dumanı veya egzoz gazlarının bulunduğu kirlenmiş hava tarafından tetiklenebilir, bu nedenle bebekler bu tür etkilere karşı dikkatli bir şekilde korunmalıdır.

Yukarıda açıklanan tüm ırklar ile tıbbi ve tıbbi müdahale gerekli değildir, ancak çocuğun genel esenliğini izlemek gereklidir. 37 derece, iyi iştah ve dinlendirici bir uyku normal vücut sıcaklığında kaygılanmak için bir neden olmakla birlikte, kliniğe sonraki planlı gezi bu "ayrıntı" dikkat çocuk doktoruna için ödemesi gereken, bu yüzden herhangi bir hastalığı ekarte başardı.

Tehlikeli durumlar

Ve şimdi hırıltılı konuşma hakkında konuşalım, bu da doktora acil bir başvuru gerektiriyor. Yenidoğanın vücudu zayıftır ve enfeksiyonu ve herhangi bir patolojinin gelişimini provoke edebilen birçok dış etkene duyarlıdır. Bu durumda, kural olarak, rallere ek semptomlar eşlik eder: öksürük, nefes darlığı, anksiyete, iştahsızlık, ateş, vb.

Bebeği soğuk algınlığı ve ırktan korumak için sokakta yeni doğmuş bir çocukla yürürken basit kurallara uymak gerekir:

 • rüzgarlı havalarda yürüyemezsiniz;
 • "+1" prensibi ile hava koşullarında bir bebek giyin. Yani, çocuk senden 1 kıyafet daha giymeli. Çocuğunuz çok sıcak giyinirse terleyebilir ve kolayca hastalanabilir. Dışarıda soğuksa kıyafetlerin hafif bir versiyonu da uymuyor, çünkü bebek sadece donacak ve hipotermi alacak. Birçok anne, "hafif" giyinme çocukları, çocuğun temperli olması gerektiğini savunuyor. Bu tartışmalı bir konudur ve aynı zamanda doğru ve yetkin bir şekilde tavlanması gerekmektedir;
 • Taslaklardan kaçının. Bebek tekerlekli sandalyede olsa bile, onu rüzgardan, yağmurdan ve kardan korumanız gerekir;
 • Yakın zamanda nakledilmiş ve hatta daha da devam eden viral hastalıklarla bebeğinizle insanlar arasındaki temasa izin vermeyin.

Hışıltının nedeni bir bebek için çok tehlikeli olan pnömoni, bronşit olabilir, çünkü bebeklerdeki tüm hastalıklar hızla gelişir ve doktorlar her zaman tehlikeli semptomları durdurmayı başaramazlar.

Çocuk yabancı bir cisim gırtlak veya solunum sistemine girdiğinde ses kısıklığı, öksürme ve hırıltı gelişir ve bu hışıltı aniden ortaya çıkar. Bebeğinizi asla yanlız bırakabileceği küçük oyuncak, şeker ve diğer eşyalarla yalnız bırakmayın! Bu gerçekleşirse panik yapmanıza gerek yoktur, fakat acil bir şekilde nefes almayı durdurmak için bir ambulans çağırın.

Hışıltı belirtisi olan hastalıklar ve ne yapılması gerektiği

Eğer bebek hırıltı, sümüğü ve öksürüğü varsa, sıcaklık yükselir, bebek yavaş davranır, yemeyi reddeder, daha sonra, muhtemelen tanı, "akut solunum yolu viral hastalığı" gibi görünecektir. Bu durumda, doğru ve doğru bir şekilde tedavi edilip edilmeyeceğine sadece bir hekim karar vermelidir. Sizin için gerekli olan her şey, çocuğu yemeye zorlamamak, bol miktarda içecek sağlamak ve hışıltılı bir çocuğun tedavisi ile ilgili tüm doktor tavsiyelerini açıkça izlemektir.

Yenidoğan yeterince güçlü öksürük "kabuk" öksürük sallandı ise, kısık konuşur ve sonra doktorlar genellikle pnömoni göstermektedir, yüksek (yukarıdaki 38.5 ° C) sıcaklık varken interkostal boşluk çizilmiştir solunum ve bir çocukta nefes zaman. Eğer bu tür belirtiler görülürse, teşhis ve uygun tedavi randevusu için bir çocuk doktoru çağırmak gerekir. Sıklıkla bebeğin hastaneye yatırılması gerekir.

Çocuk kısık ses, bebek sert nefes ise bu belirtilerin hepsi geceleri ağırlaştırılmış ise, o ateş, kuvvetli kuru öksürük ve göğüste "ıslık" gözlemlenen, bu inflamasyon ve daralması neden olur bebekler hububat (nefes almada zorluk, şüphe edilebilir üst solunum yollarının lümeni. Böyle bir saldırı başladığında, bir ambulans veya çocuk doktoru çağırmalısınız. Tıbbi bakım beklentisiyle, çocuğun nemli hava solumasına izin verilmelidir. Bu nemlendirici için buharlı ve birkaç dakika için bir banyoda çocuğu yerleştirmek için banyo veya sıcak suda çevirmek için kullanılabilir. Vazoconstrictor damlaları ile burun damladı ve serin taze hava akışını sağladıktan sonra. Bebeğe alerjiden örneğin Fenistil gibi damlalar verebilirsiniz.

Bir yıla kadar olan çocuklarda, bronşiyolit gibi bir hastalık ortaya çıkabilir. Bu durumda, bronşların küçük bölgeleri iltihaplanır. Bu durumda güçlü bir öksürük karakteri uzun süre (bazen birkaç saat) hışıltı, darlığı için çökmek değil, bebek son derece rahatsız ve huysuz, yemek reddediyor neden olduğu boğaz, içinde sümük ve ağrı gibi soğuk belirtileri vardır.

soğuk algınlığı, bebek geceleri horluyor sonra grudnichka hırıltı olsaydı, burnu sürekli astım veya alerji yerli uğrar bazılarıyla, koydu - bu çocuğun başladı astımı olduğunu gösterebilir. Bir pediyatrik allerjistine başvurmak ve ileri tedavi için gerekli incelemeleri yapmak gereklidir.

Bebek ağzını nefes Ayrıca, bu, uykusunda soğuk horluyor da sözlerine adenoidleri artmış ya da herhangi bir uyarıcı alerjisi olduğunu, muhtemelen ağlamaklı ve sinirli sık soğuk algınlığı, burun ve kulak enfeksiyonlarına açıkça boşalma, muzdarip. Bir burun akıntısı adenoid alerji ya da iltihaplanmasıdır: Bu durumda, sadece çocuk doktoru belirlemek için, yani yoksul çocuk sağlığı nedenini belirlemek mümkün olacak. Doğru teşhisi yaptıktan sonra doktor yeterli tedaviyi reçete edebilir.

Hastalık sırasında bir çocuğun çok fazla içmesi gerekir, bu da vücudun sarhoşluğunu azaltacaktır. Ayrıca taze ve nemlendirilmiş havayı solumak için. Dr. Komarovsky bunu sürekli vurgulamaktadır. Hastalığına (sıcaklık ve şiddetli halsizlik) akut fazında evde böyle koşulları sağlamak için gerekli olduğunu savunuyor ve daha iyi (hala balgam ile öksürük var, ama sıcaklık iştah ve çocuğa iyi bir ruh hali geri düştü bile) kalıcı bir duygu sonra unutmaz temiz havada yürümek. Kısık bebek sakin güneşli havalarda 20-30 dakika dışında alınan ve aşırı ısınma veya çocuk süper-soğutmaya etmemek için, doğru giysi almak için emin olun edilebileceği unutulmamalıdır.

Yukarıdakilerin ayrıntılı bir teşhis olmadığı, ancak çocuğun boğulduğu olası seçenekleri olduğu gerçeğine özellikle dikkat edilmelidir. Bu nedenle, anne-babalar yalnız bebeklerde uyanıklıklarını tedavi ederler ve daha çok bir çocuk doktoruna danışmadan herhangi bir ilaç verirler. Böylesine sorumsuz bir yaklaşım bebeğin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacaktır. Küçük bir çocuk, rahatsızlığın temel nedeninin doğru bir şekilde belirlenmesi şartıyla yardımcı olabilir. Bu nedenle doktor bunları önerdiğinde ek testlerden vazgeçmeyin.

Boğazdaki çocuk hırıltıları

Çocuğun boğazındaki hırıltı, ebeveynleri ciddi şekilde endişelendirmeye zorluyor - neden ortaya çıktılar, sağlığa yönelik bir tehdit olup olmadığı ve en önemlisi, çocukta boğaz boğazının nasıl tedavi edileceği.

İlk olarak, "hırıltı" ve "ses kısıklığı" kavramlarını birbirinden ayırmak gerekir.

Tıptaki chryps'ler, solunum eylemine eşlik eden patolojik seslerdir, ses kısıklığı ise ses tellerindeki hasar ile ilişkili bir değişikliktir.

Chypes alt solunum yolunun çeşitli hastalıklarında, örneğin, pnömoni ile oluşur. Ayrıca, bazı kardiyovasküler hastalıklarda, alerjilerde vb.

Hypothy (sesin ses kısıklığı veya ses kısıklığı) genellikle larinkste ses bağları kırıldığında ortaya çıkar. Ses kısıklığının en yaygın nedeni, enfeksiyonun neden olduğu larenksin iltihaplanması olan larenjittir. Ses tellerinin durumu, aşırı derecede ağlama, yüksek sesle şarkı söyleme, vb.

Çocuğun boğazında hırıltıyı nasıl tedavi edeceğimizi, nefes alırken veya konuşma sırasında nasıl göründüğünü konuşalım.

Larenjit - hırıltı ve öksürük nedeni

Çocuğun konuşurken boğaz ağrısı varsa, büyük olasılıkla, larenks - larinksin akut iltihabı vardır. Larinks, farinks ve trakea arasında bulunan solunum yoludur. Bu larynx, bu organın iltihabının kaçınılmaz olarak sesin tonunda bir değişikliğe yol açtığı ile bağlantılı olarak insan ses cihazıdır.

Yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit belirtileri:

ses kısıklığı, ses kısıklığı ve bazı durumlarda - neredeyse tamamen kayıp (hasta sadece bir fısıltıyla konuşabilir); kuruluk, boğazda terleme; enfeksiyon larenksin arka duvarında yer alıyorsa, hasta yuturken acıdan şikayet edebilir; nefes darlığı; hastalığın ilk günlerinde - kuru öksürük, daha sonra ıslak olan gider; Öksürük çoğunlukla geceleri ve uyanmadan sonra endişe duymaktadır; sıcaklıkta ılımlı artış (37-37.5С); hızlı yorgunluk, baş ağrısı.

Çocuklarda larenjit nedeni çoğu vakada bir akut solunum yolu viral enfeksiyondur (ARVI). Soğuk mevsimde ağızda nefes alıp vermek, kirli havalarda nefes almak ve vokal kordların fiziksel aşırılığı - çığlıklar, yüksek sesle kahkaha vb.

Her zaman larenjit ARVI'den kaynaklanmaz. Larenksin iltihaplanması diğer bulaşıcı hastalıkların klinik tablosunun bir parçası olabilir - boğmaca, kızamık, grip, difteri vb.

Larenjit tedavisi

Çocuğun boğazı boğazsa ne yapmalı? İlk olarak, hasta kişiye ses tellerini dinlemesi gerektiği açıklanmalıdır. Ses cihazı tamamen geri yüklenene kadar 4-7 gün boyunca konuşmaktan kaçınmak gerekir. Eğer bir şey söylemeniz gerekiyorsa, sessizce konuşmak daha iyidir, fakat fısıldayarak (fısıldayarak, ses telleri geleneksel konuşmadan daha gergin).

Diyet hasta baharatları, baharatlı yemekler, turşu ve diğer tahriş edici yiyeceklerden uzak durulması tavsiye edilir. İçecekler ve yiyecekler sıcak ve soğuk değil, rahat bir sıcaklıkta olmalıdır.

Yutma rahatsızlığına rağmen, hasta bir çocuğa gerekli vitaminleri ve besinleri sağlamak için tam olarak yemelidir.

Özellikle sıcak içecekler - ballı bitkisel çaylar, asidik olmayan meyve içecekleri, ısıtılmış süt vb.

Larenjit için önerilen tedavi prosedürleri:

Ilık su ve soda ile gargara; şifalı bitkilerin durulama reaksiyonları; sıcak buhar inhalasyonları (okaliptüs, soda, papatya ve diğer antiseptik maddeler esansiyel yağı ile); kuru ısı - boyunda bir kompres, sıcak bir eşarp, vb. Şiddetli zehirlenme belirtileri (yüksek sıcaklık, baş ağrısı vb.) ile antipiretik yanı sıra antiviral ilaçlar gerektirir.

Antipiretik ilaçlar arasında parasetamol ve buna bağlı preparasyonlar (örneğin Panadol) en uygun olanlardır.

38 ° C'ye ulaşmazsa sıcaklığı düşürmeyin.

Genellikle larenjit tedaviye iyi yanıt verir. Öneriler gözlemlenirse, hastanın durumu, hastalığın 4-5. Gününde önemli ölçüde iyileşir ve 7. güne kadar tam bir iyileşme gerçekleşir.

Nefes alırken boğazda boğaz

Solunum sırasında boğazda hırıltılı solunum sistemi ile ilişkili çeşitli hastalıklarda görülür. Genellikle alt veya üst solunum yollarının lümeni daraldığında hırıltılı solunum, ıslık ve diğer solunum sesleri oluşur. Hava yollarının lümeninin daralması, mukus birikiminin, mukoza zarının ödeminin, bronkospazmın bir sonucudur. Özellikle, bu tür hastalıklarda solunum sırasında ralli görülür:

bronşiyal astım; boğmaca öksürük; bronşit; pnömoni; larenjitin; solunum alerjik reaksiyonu.

Hastalığın nedenlerini belirlemek için, eşlik eden semptomları - vücut ısısının seviyesini, soğuk algınlığı veya yokluğunu, öksürüğü ve bebeğin hırıltılı başladığı koşulları da hesaba katmak gerekir.

Küçük çocuklarda, solunum sırasında ani hışıltı, yabancı cisimlerin girişine veya solunum yoluna büyük miktarda toz olduğunu gösterebilir.

Nefes alırken hırıltılı nefes alma belirtileri varsa, hemen bir ambulans çağırın. Belki çocuk yanlışlıkla küçük bir nesneyi teneffüs etti ya da boğuldu.

Bebeklerin boğazında boğaz

Bir bebekte öksürük oluşturmayan chryps'ler normal fizyolojik süreçlerle ilişkili olabilir, örneğin:

yenidoğanda gırtlak bir süre hışırtılabilir, çünkü larinks kıkırdakları henüz yeterince gelişmemiş ve elastik değildir; Yaşamın 4.-5. ayında, tükürük bezleri bebekte aktif olarak çalışmaya başlar, çünkü öksürme ve hırıltı yapabilir; Diş çıkarma, sıklıkla tükürük oluşumuna eşlik eder ve aynı zamanda hırıltıya neden olan orofarenksin şişmesi ile birlikte gelir; uzun süreli ağlama ve ağlama ile, bebeğin ses telleri fazla uzatılır, böylece ses bir süre kısalır.

Bununla birlikte, bebeğin solunum sistemindeki herhangi bir ihlal anne babaların yoğun ilgisini gerektirir.

Bebeklerde, solunum yolunun lümenleri dardır, bunun sonucu olarak sıklıkla hışırtı yaparlar. Aynı nedenden dolayı, bebekler larenjit, boğmaca ve hatta boğaz ağrısı ile boğulma riski daha yüksektir.

Yetişkinler gibi meme çocukları da larenjit, bronşit ve diğer akut solunum yolu hastalıklarından mustarip olabilir. Bu durumda, boğazdaki çocuk hırıltıları, vücut ısısı yükselir, ıslak öksürük gözlenir.

Bebeklerde larenks veya alt solunum yollarının sıklıkla iltihaplanmasına bol miktarda balgam akıntısı olan burun akıntısı eşlik eder. Bu durumda, çocuğun nefes alabilmesi için solunum yolunun mukustan temizlenmesi gerekir. Bunu yapmak için, deniz suyuna bağlı olarak çocuğun damlalarının burnuna damlama tavsiye edilir - balgamı sulandırır ve gitmesine yardımcı olurlar. Bebekler için uygun olan "Akvalor Bebek", "Nazol Bebek".

Yine de, su tuzu damlalarının yardımıyla nazal solunumun yeniden sağlanması her zaman mümkün değildir. Çocuğun burnu atılırsa, vazokonstriksiyon yapan damlalar yardımcı olacaktır - burun geçişlerinin lümeni genişleyerek nazofarenksin mukoza zarının şişmesini giderirler. Bebeklerde vazokonstriktif damla "Vibrocil" izin verilir.

Normal solunumu tekrar sağlamak için, optimum nem ve hava sıcaklığını korumak gerekir.

Sıcak ve kuru odalarda, solunum yolundaki balgam kurur, kabukları oluşturur, bunun sonucu olarak çocuğun nefesleri gürültülü olur.

Yenidoğanlarda ve bebeklerde Stridor

Boğaz-stridorunda bir çocuk wheezes soluma neden başka bir neden. Strider, hırıltı veya ıslık eşliğinde patolojik gürültülü solunum olarak adlandırılır. Stridor, başta larinks ve epiglott olmak üzere solunum yolunun çeşitli bölümlerinin anatomik bozukluklarından kaynaklanabilir.

Çoğu durumda, yaşamın ilk yılındaki çocuklarda stridor, laringomalazi ile ilişkilidir - epiglottis veya aritenoid kıkırdakların kıkırdağı larenksinin larenksine batırılır.

Laringomalazi, kıkırdaklı dokunun yetersiz sertliğinin neden olduğu konjenital bir patolojidir. Genellikle hastalık yaşamın ilk haftasında kendini gösterir, ancak bazen ilk belirtileri 1-2 aylık çocuklarda görülür. Laringomalazinin karakteristik bir belirtisi, arkadaki pozisyonda hışıltının artmasıdır. Ayrıca çocuk aktif oyunlar sırasında uzun bir ağlama ve kahkaha sırasında hışıltılı başlar. Erkeklerin laringomalazi'den kızlara göre 2-3 kat daha sık yaşadıkları bilinmektedir.

Laringogilasyonun neden olduğu stridorun prognozu çoğu durumda olumludur. Hastalığın semptomları, kıkırdak dokusunun spontan sıkışması nedeniyle 1.5-2 yaşına kadar kaybolur.

Nadir durumlarda, vokal aparatın normal işleyişini çocuğa geri kazandırmak için cerrahi müdahale gösterilmiştir (kıkırdak dokudaki sarkma parçalarının bir lazer yardımıyla çıkarılması).

Son öneriler

Vakaların büyük çoğunluğunda çocuğun ses kısıklığı soğuk larenjitin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bununla birlikte, ebeveynler dikkatli olmalı - larenjit için aldıkları hastalık, boğmaca, krup ve diğer tehlikeli hastalıklar olabilir.

Bir doktora başvurmak ne zaman gereklidir?

Hastalığın semptomları 10 gün veya daha fazla süre ortadan kalkmaz; öksürük balgamında kan veya irin safsızlıkları görülür; Boğazda keskin bir keskin ağrı vardı; boğulma belirtileri vardı; Ağızda veya hastanın cildinde kızarıklık, kızıl ateş belirtisi; çocuk güçlü bir öksürük ataklarından uyanır (boğmaca, yanlış kaburgalar için karakteristiktir); vücut sıcaklığı 39 ° C'yi aşıyor

Hızlı ılık solunum ve hırıltı yumuşatma, nemli havanın ısınmasına yardımcı olur. Maden suyu ile buhar inhalasyonu geçirin, çocuğa ılık bir çay verin.

Larinksin iltihaplanmasını önlemek için, çocukta vokal kordların fiziksel olarak aşırı yüklenmesini önleyin, kirli hava ve hipotermiyi solumayın.

Çocukların yılda 3 ila 8 kez soğuk algınlığı normal kabul edilir. Ebeveynler, mevsimsel salgınlar sırasında hipotermiden sonra sıklıkla çocuklarda hışıltının farkına varırlar. Kural olarak, bu tür ırklara ağrı eşlik eder, yutma güçlüğü. Üst solunum yollarının mukozası solunum yolu viral enfeksiyonuna tepki gösterir. Ancak, soğuk algınlığı boğazda ses kısıklığı ve balgamın tek nedeni değildir.

Çocuk boğazında hışıltının nedenleri

Çocukluktaki bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemiştir, bu nedenle çocuk enfeksiyondan daha az korunmaktadır. Ayrıca, anaokulunda veya okulda, büyük çocuk grupları aynı anda küçük bir alandadır. Enfeksiyonla karşılaşmaktan kaçınmak zordur: viral, bakteriyel, fungal. Hipotoni sıklıkla larenjit - larinksin iltihaplanmasına eşlik eder. Diğer olası nedenler: alerjiler, astım, kalp hastalığı, larinkste yabancı bir cismin varlığı.

Viral bir enfeksiyonu olan bir çocuğun boğazındaki hırıltma, genellikle başlangıçtan 2-3 gün sonra sona erer. Doğal olarak genellikle hastalığın ilk saatlerinde ve günlerinde semptomlar tedaviye başlar (Tablo 1). Çocuğa bir çocuk antipiretik, antihistamin damlası, bitki çayı verilir.

Semptomlar azalmazsa, o zaman hasta küçük çocukların ebeveynleri çocuk doktoruna başvurmalıdır. Yüksek sıcaklığın muhafaza edildiği, genel durumun kötüleştiği, bademcikler üzerinde pürülan çökeller olduğu durumlarda doktora ziyaret gereklidir. Boğazda balgamın nedenleri enfeksiyöz ajanlar, mikrobiyal bir "istila" ya karşı oluşan bir enflamatuar süreçtir.

Antibiyotik alımı

Hafif vakalarda ilaca gerek yoktur - bağışıklık sistemi virüslerle savaşır. Antibiyotikler, bakterilerle savaşmak için tasarlandıkları için viral enfeksiyonlarda etkili değildir. Hafif bir streptokok anjina formu ile, normal bağışıklık savunması da patojenik mikroorganizmalar ile baş eder.

Boğaz ağrısı olan hasta çocuğa, hardal, otlar ile ayak banyoları yapmak için yumuşak bir kıvama sahip sıcak içecek ve ürünler vermek gerekir. Geleneksel olarak, soğuk algınlığı tedavisi için, boğaz ağrılar tuzlu su çözeltisi, şifalı bitkilerin şifa ile durulama kullanılır. Çocuk odasındaki havanın temizliği ve iyi nemlendirilmesi sağlanmalıdır.

Boğaz ağrısı karmaşık bir ders belirtileri:

sıcaklık 39 ° C veya daha düşük, sıcaklık 2-3 günden fazla devam eder; yutma zorluğu; şiddetli boğaz ağrısı; şiddetli öksürük; boğazda hırıltı; nefes darlığı.

Antibiyotik tedavisi balgamda balgam bulunduğunda, bakteriyel boğazda iyileşme yolunu önemli ölçüde kısaltır. Ancak, faydalara ek olarak, olası yan etkiler ve mikropların antibiyotiklere girme riski gibi dezavantajları vardır.

Boğaz ses kısıklığı ile fitoterapi

Çocuğun solüsyonu tükürmemesi veya şiddetli öksürüğü olması halinde durulama yapılmaz. Buhar inhalasyonları 7 yaşın üstündeki çocukları yapar, nebulizatörlerin 1 yaşından büyük çocuklar için kullanılmasına izin verilir. 38 ° C'nin üzerindeki sıcaklıklarda, bu prosedürler gerçekleştirilemez.

Boğazın durulanması için çözeltilerin hazırlanması için tesisler:

Papatya sepetleri; genç çam iğneleri; ıhlamur rengi; nergis; okaliptüs; adaçayı; kekik.

Eczanede çocuklar için boğaz ağrısı için çeşitli bitkisel ilaçlar bulabilirsiniz. Lolipoplar, pastil Adaçayı, tabletler Antienflamatuar bitkilere sahip bir yıldız, bademcik iltihabı, larenjit ve farenjit ile çözülür. Filtre torbalarındaki fitotlar demlendirilir ve ılık bir formda (200 ml fincan başına 1 poşet) içilmesine izin verilir.

Bir çocuğun boğaz nasıl güçlendirilir ve boğaz ağrısı komplikasyonları önlemek için:

Demlemek ve çay kuru meyve ve ahududu, siyah frenk üzümü, çilek yaprakları olarak içmeye vermek. Anne-ve üvey anne, muz, adaçayı sıcak infüzyonları alın. Boğazını durulamak için su içinde calendula tentürü ekleyin. Echinacea ile damla ver.

Boğazda hırıltı ile zencefil şurubu alabilirsin. 2 çay kaşığı bir ilaç hazırlayın. taze ezilmiş zencefil kökü ve 200 ml su. Şurup yaklaşık 30 dakika pişirilir, 100 g şeker eklenir ve kalınlaşana kadar pişirilir. 1 çay kaşığı al. - Sıcak çay ekleyin.

Boğaz boğaz yardım

Çocukta kolay bir anjin tipi, çocuklar için boğaz ağrısından yerel ilaçlar tarafından iyileştirilebilir. Böyle fonlar, bir doktor çağırmadan önce bile hastalığın ilk saatlerinde başlıyor. Bunlar rezorpsiyon için çözeltiler, pastiller veya tabletler olabilir (Tablo 2).

Durulama sırasında, çözeltinin bileşenleri orofarenksin mukoza zarına nüfuz eder. Etken madde müstahzarlarının boğazdan çocuklar için pastil, şeker veya sprey şeklindeki terapötik etkisi larinkse yayılır. Aerosolün bileşenlerine daha derin nüfuz eder, ancak en küçük ilaç damlacıkları küçük bir çocuğun bronşların spazmına neden olabilir.

Lizobakt, büyük virüslerin çoğalmasını durdurarak, bakteri ve mantarların hücre zarlarına zarar veren bir enzim içerir. Viral kökenli boğaz ağrısını tedavi edebilirsiniz. Tharyngept'in emilimi için tabletler ambazon içerir. Aktif madde ağız boşluğunda ve boğazda staphylococcus, pneumococcus, streptococcus üzerinde etkilidir.

Pharyngoceptus yardımıyla boğazda ses kısıklığı ve rahatsızlık kurtulmak için nasıl:

Çocuğa yedikten 15-30 dakika sonra resorpsiyon için bir tablet verin. 3-7 yaş arası çocuklar gün boyunca 3 hap alabilir. 7 yaşın üzerindeki çocuklar için günlük doz 4-5 tablettir. Tedavi süresi 3 ila 5 gündür.

Çocuğun boğazda balgam varsa, Pharyngocept tabletlerin kullanımı yeterli değildir. Daha güçlü antiviral veya antibakteriyel ilaçlara ihtiyacınız vardır (hastalığın nedenine bağlı olarak). Eğer balgam boğazda toplanırsa, antibiyotikli Bioparox aerosol yardımcı olacaktır (fiyat - 490 ruble).

Bir sprey veya aerosol şeklinde boğaz için diğer antiseptik maddeler:

TerraFlyu LAR. Stopangin. Geksoral. Oralsept. Lugol.

Sprey TeraFlyu LAR anjina, farenjit ve larenjit (fiyat - 270 ruble) ile 4 yaşından itibaren topikal olarak kullanılabilir. Aynı fiyat kategorisinde, bir çözelti, bir aerosol ve emilme için tabletler şeklinde üretilen bir Geksoral preparasyonu vardır.

Bebeğin boğazındaki hırıltı

Yeni doğmuş bir bebek, larinksin kıkırdağının gelişmemesi nedeniyle hışırtı yapabilir.

Bebekte bu tür sesler genellikle diş çıkarma ile tükürük fazlalığı ile ilişkilidir. Bu çağdaki çocukların hala gelişmemiş solunum yolu var, lümen dar. Bu nedenle, ARVI ve bronşit bebeklerde çok tehlikelidir.

Soğuk algınlığı ile bebeğin üst solunum yollarında mukus bulunur. Ebeveynler bu durumda ne yapmalı? Bebeğin burnunu zamanında temizlemek gerekir. Nazal pasajlarda deniz suyu bazında fizyolojik salin solüsyonu veya eczaneden damla damla verilmesi tavsiye edilir. Salin solüsyonu balgamı dezenfekte eder, çözer ve atılımını artırır. Mukoza şişmesini azaltmak için vazokonstriktör damlalarına ihtiyaç vardır, ancak bu tür ilaçları büyük bir dikkatle kullanın.

Bebeğin solunum sistemi için normal koşullar yaratmak çok önemlidir. Odada% 50-70 nem ve 18-22 ° C sıcaklıkta tutulması gereklidir. Oda kuru, sıcak ise, o zaman mukoza kurur. Balgam kurur ve kabuklar oluşturur, çünkü solunum sırasında sesler duyulur.

Boğazdaki kriptomlar soğuk algınlığı veya ARVI semptomlarından biri olabilir.

Ancak bu fenomen, hastane koşullarında acil tedavi gerektiren daha ciddi hastalıklar için tipiktir.

Bir semptomun ortaya çıkmasının olası nedenleri

Hastalığın odağının konumuna bağlı olarak, hırıltı nedenleri geleneksel olarak üç ana gruba ayrılır.

Larinksin lezyonları. Alt solunum yollarının lezyonları. Solunum sistemini etkilemeyen, ancak hışıltı belirtileri eşlik eden hastalıklar.

Öte yandan, doktorlar doğrudan sesleri ve ses kısıklığını birbirinden ayırırlar - sesin sonluluğunda bir azalma ve tınazısının ihlali. Kocalar bağ hastalıklarından dolayı ortaya çıkar. Hipotez genellikle birçok soğuk algınlığının eşlik eden bir semptomudur, ancak aynı zamanda vokal kord suşunun bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir.

Larinksin çeşitli lezyonları

Bir yetişkin veya bir çocuğun boğazında hışıltı SARS görünüm genellikle boğaz bölgesinde üst solunum ve inflamasyon (larenjit) gelişmesi enfeksiyonun yayılmasını de belirtir. Eşzamanlı semptomlar: boğaz ağrısı, terleme, kuruluk ve yanma.

Kronik larenjit, larinksin tedavi edilmemiş akut inflamasyonunun bir sonucudur. Ayrıca, bu hastalık, kötü niyetli sigara içenlerde ve çalışmaları çok fazla konuşma ihtiyacıyla ilişkili kişilerde ortaya çıkar. Kronik larenjitli boğazda hışıltının nedenleri, ses telleri ve epiglotis üzerindeki nodüllerin görünümü ile ilişkilidir.

Boğazda hırıltılara neden olmak da iyi huylu veya habis tümörler olabilir.

Larinksin bilinen hastalıklarından biri stenozdur. Larinksin stenozu hakkında detaylı ve yararlı bilgiler okuyun.

Larinksin spazmı gibi bir problem hakkında buradan okuyabilirsiniz.

Alt solunum yolu enfeksiyonları

Bir semptomun ortaya çıkma sebebi, hışıltının karakteri ile belirlenir.

kuru En sık bronş lümeninin daralmasını gösterir. Bu fenomen pnömoskleroz, bronkospazm, bronş duvarı ile tümörün kompresyonuna eşlik eder. Ayrıca, bu semptom bronşiyal mukozanın ödeminin varlığını gösterebilir. Lümende kalın balgam bronşusu oluştuğunda hırıltılı ses çıkarır ve ses çıkarır. Whistling kuru hışıltılı balgam yokluğunda bronşların daralmasına eşlik eder. Alevlenme dönemlerinde bronşiyal astımlı hastalarda dinlenebilirler. ıslak hışıltılı akciğerlerde sıvı olduğunu gösterir: eksüda, transuda, kan ve diğerleri. Bronşiyal astım, bronşit, tüberküloz, akciğer apsesi ve diğer hastalıkların bir saldırısından sonra pnömoni, pulmoner ödem ile duyulabilirler.

Hastalığı sadece hırıltılı imkansızlığın doğasıyla belirle. Muayene tarafından atanacak bir doktora danışmak ve sonuçlara dayanarak tanı koyabilmesi gerekmektedir.

Boğazda raller nelerdir ve kombine öksürük

Bu semptomların toplamı alt küçük bronşların tıkanması hakkında konuşabilir. Çoğu durumda, bronş, boğaz veya akciğerlerde inflamatuar bir süreç hakkında konuşuyorlar. Her zaman bu durum viral veya catarrhal hastalıkların gelişiminin bir belirtisidir. Bunun nedeni yabancı maddelerin solunum sistemine girmesi olabilir.

Kuru öksürük ve hırıltı ile doktor bronşit, bronşit veya bronşiyal astımı teşhis edebilir. Eğer derin bir sesle öksürük ve hırıltı görülürse, büyük olasılıkla larenjit gelişimi gözlenir. Bu belirtiler başka hastalıklara da işaret edebilir. Tanı, profesyonel bir muayeneden ve hastanın testlerinin incelenmesinden sonra sadece bir doktor tarafından yapılabilir. Çocuklarda obstrüktif bronşit tedavisi hakkında bilgi edinin.

Solunum sırasında boğazda hırıltıya neden olan hastalıkların tedavisi hakkında konuşalım.

Etkili modern tedavi yöntemleri

Tedavinin seçimi, patojene ve hastalığın evresine bağlıdır. Çoğu durumda, bu semptom altta yatan hastalığın tedavisi nedeniyle ortadan kalkar.

Boğazınızda hırıltıdan nasıl kurtulabilirsin?

ARVI'da Chrychi sıklıkla ortaya çıkar. akut larenjit. Bu durumda, Bioparox gibi adaçayı ve mentol içeren sprey formundaki ilaçlar çok faydalıdır. Larenjitin tedavisinde mükemmel bir sonuç, anne ve üvey annenin yapraklarından kaynatma alımı gibi, okaliptüsün esansiyel yağı ile solunmasıdır. Okaliptüs inhalasyonu için evde okuyunuz. Hastalık başlarsa ve bağlarda nodüller görülürse, doktor cerrahi müdahale önerebilir. Bazen sadece bu yöntem ses kaybından kurtulabilir. tedavi bronşit kendi türüne göre değişir.

Obstrüktif bronşit, yanlış tedavi bronşiyal astım gelişimine yol açabileceğinden, doktorun zorunlu gözlemini gerektirir. Uzman antibiyotik seçecektir. Ayrıca, maden suyu veya sodalı sıradan suyla inhalasyon, bitkisel ilaçlar sıklıkla kullanılır. Başka bronşit iğne yapraklı tipleri gösteriliyorsa, obstrüktif olduğunda kesinlikle yasaktırlar.

Bir nebülizörü aşağıdaki çözümlerle kullanabilirsiniz:

Lazolvan veya abroghexal. Atrovent, berodual, beroteka veya salbutamol dayanarak. Hormonlar temelinde Pulcicort.

Bu ilaçlar bir doktor atar. Yourself kaynatma için otlar seçimine karar verebilir: mercanköşk, papatya, adaçayı, lavanta, sarımsak, soğan suyu veya 1/10 oranında su ile seyreltilmiş.

Bronşitin bulaşıcı bir hastalık olduğunu bilmelisiniz. Virüsler, bakteriler veya atipik patojenler (mikoplazma ve klamidya) patojen olabilir. Buna bağlı olarak, bir tedavi yöntemi reçete edilir. Hışıltılı ve öksürük için doktora başvurmak son derece önemlidir. Sadece bir uzman yeterli tedaviyi reçete edebilir. Bu hastalık grubunun tedavisi anti-enfektif ilaçların kullanımına dayanmaktadır: antibakteriyel, antiviral. Balgam söktürücü ilaçları kullandığınızdan emin olun - enfekte olmuş mukusun vücuttan uzaklaştırılması önemlidir. Solunum zor ise, bronkodilatör ilaçlar kullanılır.

Nedeni bronşiyal astım Çoğu zaman kimyasallar, polen veya hayvan kıllarından kaynaklanan alerjik iltihap haline gelir. Bilim adamlarının son araştırmaları, tedavide temel rolün, temel anti-enflamatuar terapi ile oynadığını göstermektedir: inhalasyonlar veya tabletler şeklinde kortikosteroidler.

Öksürük, hışıltılı eklemez iken, yumuşak ev ilaçları ile tedavi edebilirsiniz. Çocuklar için öksürük için muz nasıl uygulanır.

Sütle öksürük tariflerinde bu makaleyi okuyun.

Ama burun ve boğazda kuruluk gibi bir semptom hakkında, linkten öğreneceksiniz.

Çocuklarda gözlenen semptomun nedeni ne?

Nefes alırken boğazdaki kronlar grudnichka Dört aylık yaş tükürük normal bir tepki olabilir altında, bu çağda, bebek sadece onu yutmak öğrenmek başlıyor. Ayrıca, bu yaşta iç ve dış salgı bezleri tam olarak çalışmaya başlar, hava yolları gelişir. Bu fenomen bebeğin 1.5 yaşından sonra geçmesi gerekir. Çocuğun iştahı ve uykusu normal ise panik yapmayın, ancak sıcaklık yükselmez. Yenidoğan boğazında hırıltı varsa, bir çocuk doktoruna gidip emin sorun yok yapmak ve kalp hastalığı veya alerjik reaksiyonların olasılığını ortadan kaldırabilir. Çocuğun boğazındaki hırıltı gözlenirse sağlıkta keskin bir bozulma ile birlikte, hemen bir doktora danışmalısınız. Coryza ve öksürük ARVI veya soğuğa işaret eder. Doktorun gelişinden önce bir bebek en rahat koşulları yaratmalı ve mümkün olduğunca çok sıcak sıvı vermelidir. Hışıltılı solunum, uyuşukluk, uyuşukluk, dudakların etrafındaki mavi deri hemen bir ambulans çağırmak için bir işaret haline gelmelidir. Bu semptomlar, sıcaklıkta hafif bir artış ve güçlü kuru öksürük eşlik ediyorsa, büyük ihtimalle çocuk hastalanır. krup hastalığı. Bu durumda bir ambulans gelmeden önce, naftisin ağzına damlatmak ve sıcak ve nemli havayı solumak için çok önemlidir. Sadece bebeğinizi kollarınıza alın, banyoda sıcak suyu açın ve ambulans gelene kadar ya da solunum normalleştiği ve öksürüğün geçtiği an gelene kadar orada kalın. Uzun süreli ve şiddetli öksürük, ateş ve diğer soğuk algınlığı semptomları olan persistan şiddetli semptomlar olabilir. bronşit. Ebeveynler tedavi seçimine bağımsız olarak karar vermemelidir. Bu durumda yeterli cevap, sadece ambulans çağrısı ve bebeğin durağan koşullarda tedavisi olabilir. Bir yaşından büyük çocuklarda, boğazda hırıltı, bir dizi hastalığa neden olabilir: Akut veya kronik bronşit, astım. Alerjik reaksiyon, yabancı cisimlerin solunum sistemine girmesi. Bazı kalp hastalıkları. Akciğerlerin pnömonisi veya amfizemi. Krup. Epiglotisin enflamasyonu. Epiglottitis olarak da adlandırılan bu hastalık hakkında daha fazla bilgi edinin.

Çoğu hastalıkta, rallere ateş, öksürük veya boğaz ağrısı eşlik eder. Kalp hastalığı durumunda, hırıltılı çocuk için ciddi bir sağlık sorunu olduğu tek sinyal olabilir. Genel refahı ne olursa olsun, anneler muayeneyi yapacak ve kapsamlı bir tedavi önerecek bir uzmanla temasa geçmelidir.

Boğazda sıklıkla hırıltı gösteren bronşit hakkında, Dr. Agapkin'den bir sonraki videoda öğreneceksiniz.

Hastanın yaşı ne olursa olsun, hatırlamak çok önemlidir - boğazda hırıltılı solunum bu belirtilerden sadece biridir. Hastalığın belirlenmesi sadece bir dizi testten sonra olabilir. Bu şekilde ifade edilen hastalıkların spektrumu, yaygın soğuktan hava yolundaki, kalp veya akciğer hastalıklarındaki malign oluşumlara kadar çok geniştir. Semptom ciddi değilse, ciddi bir hastalığın başlangıcını gösterebileceğini hatırlamak önemlidir.

Bebek wheezes ise ne yapmalı

Çocuğun hırıltılı olduğu durum ebeveynleri endişelendiriyor. Çocuğun sağlığını veya hayatını tehdit edip etmediği ve bununla nasıl baş edeceği gibi bir belirtiye neden olan sorular vardır. Hırıltılı nefes altında solunum sırasında anormal bir gürültü anlaşılmaktadır.

Bu semptom çeşitli hastalıkların belirtisi olabilir. Hipotez ses tellerinin ses kısıklığı olarak kabul edilir, bu ses telleri ile ilgili sorunlardan kaynaklanır. Çoğunlukla, çocuğun sesi larenjit nedeniyle boğulmuş olabilir - larenksin enfeksiyöz bir iltihabı.

Yaygın patoloji nedenleri

Bir çocuğun boğaz boğazına sahip olduğu durumlarda, doktorlar, sesin sesini kısaltarak ve onun tınısını ihlal ettiğinden kaynaklanır. Sesin hipotansiyonu bağların iltihaplanması sonucu ortaya çıkar ve sıklıkla çeşitli soğuk algınlığına eşlik eder. Her ne kadar vokal kordların aşırı gerilmesinden dolayı ortaya çıkan bağımsız bir patoloji olabilir.

Çocuklarda hırıltıya neden olabilecek tüm nedenler, yaralanma yerine bağlı olarak 3 gruba ayrılabilir:

 • larinks;
 • alt solunum yolu;
 • Solunum sistemi ile ilişkili olmayan diğer hastalıklar.

Enfeksiyonun larinkse girmesi ve daha sonraki inflamasyonuna larenjit denir. Bu hastalık çocuklarda en sık görülenlerden biridir. Bu kuruluk, terleme ve boğaz ağrısı eşlik eder. Alt solunum yolu etkilendiğinde, solunum kuru veya ıslak hışıltı üretir. Kuru ırklar, bronşların lümeninin daralmasını gösterir.

Bronşlarda kalın, sert, ayrı balgam biriktiğinde, nefes alırken sesler daha da artar. Bir düdük sesiyle hırıltı, bronşlarda balgam yokluğuna tanıklık eder. Bronşiyal astımı olan çocuklarda benzer bir belirti gözlenir. Nefes çeken nefes, bronşların spazmı, daralmasını ve şişmesini gösterir.

Hışıltılı ıslak ise, bu akciğerlerde eksüda veya transudat varlığını gösterir. İlk durumda, bir inflamatuar sıvıdır ve ikincisi, şişmiş bir sıvıdır. Bu tür hışıltısı pnömoni ve pulmoner ödem ile görülebilir. Akciğerlerin iltihaplanması, hastanın nefes alması ve çocuğun nefes alamaması durumunda ağrılı hale geldiğinde böyle bir semptomla gösterilebilir. Bu tür belirtiler aynı zamanda akciğerlerin zarlarının iltihaplanması - plörezi için de karakteristiktir.

Çocukta nefes alırken sessiz hırıltılı solunum kronik kalp yetmezliğinin bir belirtisi olabilir. Alt solunum yollarında kalın ve viskoz balgam biriktiğinde öksürük meydana geldiğinde çınlayan bir hışıltı. Bu hırıltılı karakter, akciğerlerde tıkanıklığı gösterebilir.

Bir çocuk sıcak olmadan hırıltı ve öksürdüğünde, bronşlarda veya trakeada bir mukus birikimi olan üst solunum yolunu etkileyen hastalıklar olduğundan kuşkulanabilir. Mukus yavaş yavaş sünekleşir ve bronşları tıkar. Bu durumda çocuk zorlukla öksürür. Bu durumun ana tehlikesi öksürüğün etkisizliğinde yatmaktadır.

Çoğu zaman ebeveynler, uyurken bebeğin hırıltılı olduğu gerçeğiyle yüzleşir. Bu burun mukozası ve nazofarenksin şişmesi sonucu burun nefeslerinin ihlaline bağlıdır. Bu ödem farklı bir köken doğasına sahip olabilir: viral, bakteriyel, alerjik. Çoğu zaman bu semptom, genç okul öncesi çağdaki çocuklarda görülür.

Çocukta kıskançlık özellikleri

Eğer bir çocukla konuşma sırasında, bir ses kısıklığı varsa, yüksek olasılıkla, larenksin (trakea ve farinks arasında bulunan solunum yolu) akut bir enflamasyon şekli olan larenjit olduğundan şüphelenilebilir. Larenksde, iltihabına sesin tınısındaki bir değişiklik eşlik eden bir ses aygıtı vardır.

Larenjit ile sadece küçük bir ekim sesi olabilir ve hastalığın seyrinin daha şiddetli vakalarında, ses tamamen ortadan kalkabilir ve çocuğu sadece bir fısıltıyla konuşmaya zorlayabilir. Larenjit en sık ARVI, boğmaca, griptir.

Bu durumda çocuğa nasıl yardımcı olunur: çocuğu daha az konuşmaya, ses tellerinin tamamen dinlenmesini sağlamak için ikna etmeye çalışın. Gerekirse, bir fısıltıya sessiz bir ses tercih edilir. İkinci durumda, ses telleri üzerindeki yük daha büyüktür. Yiyecek ve içecek sıcak olmalı.

Çocuğun boğazı hırıltılıdır - böyle bir semptom her zaman bir çocuğun sağlıksız durumunu göstermez. Böyle bir belirtiye burun akıntısı, boğaz ağrısı, ateş, nefes ve öksürük eşlik ettiği zaman bir alarm çalmanız gerekir. Çoğu zaman, böyle bir semptom meydana geldiğinde, akla ilk gelen şey solunum hastalıklarıdır.

Çocuklarda bronşiyal ve akciğer hastalıklarını tedavi etmek, erken evrelerde çok daha kolay ve güvenlidir. Nefes alma sırasında şüpheli seslerin ortaya çıkması uyarılmalı ve özellikle bu belirtiye aşağıdaki gibi değişikliklerin eşlik ettiği durumlarda tıbbi yardım arama nedenidir:

 • boğulma. Mavi deri ile birlikte normal nefes alma eksikliği;
 • balgam ayrımı belirtileri olmadan sesli ve kuru öksürük havlama;
 • yüksek sıcaklık;
 • kusma eşlik eden bir boğuk öksürük.

Tedavi yöntemleri

Çocuğun sesi başka acı verici belirtiler göstermeden çınlıyor ve böyle bir semptomun neden ortaya çıktığı bilinmiyor, evde tedaviye izin verilir. Çocuğun sesinin uzun bir ağlama ya da ağlama yüzünden kısık olduğunu varsayabiliriz. Bolca sıcak bir içecek ve konuşma kısıtlaması bir ses verebilir.

Ses tellerinin boşaltılması için "sessizlik" modu gereklidir ve çocuk sürekli konuştuğunda kurtarma işlemi önemli ölçüde yavaşlar.

Bu durumda zayıf bir soda solüsyonu veya papatya bir kaynatma ile gargara zarar vermez. Balın alerjisi yoksa, kısık sesin geri kazanılması, arıcılık ürünlerinin tıbbi ürününe yardımcı olacaktır. Yeterli, ağızda bir tatlı kaşığı balın yavaş çözünürlüğüdür.

Çocuğun hırıltı ve öksürük ile nasıl yapılacağı ve nasıl tedavi edileceği bir çocuk doktoru tarafından bir göğüs hastalıkları uzmanı ile birlikte ele alınmalıdır. Kuru öksürük ile, nemlendirmeye ve balgam çıkarmaya yardımcı olan özel ilaçlar reçete edilir. Bunlar ekspektoranlar ve mukolitik ilaçlar olup, çocuğun yaşına göre seçilmiştir.

Hastalık ciddi bir seyir geçirdiğinde, çocuk kötü hisseder, yemeyi reddeder, pasiftir ve durum sürekli olarak durgunlaşır, zehirlenme belirtileri vardır, sonra tedavi bir hastanede yapılmalıdır. Öksürük uzun bir sıcaklık artışı eşlik ettiği zaman, antibakteriyel ilaçlar reçete edilir.

Solunum hastalıklarının neden olduğu öksürüğün karmaşık tedavisinde, nebülizör inhalasyon prosedürü dahildir. Solunum yolunun mukoza zarındaki ilacın doğrudan yutulması nedeniyle, inhalasyonlar, mukoza zarının nemlenmesini ve seyreltilmesinden dolayı kolay balgam deşarjını teşvik eder.

Çocukta boğaz ağrısı varsa ve hırıltılı burun iltihabı ile ilişkili ise, doktorlar tavsiye:

 • bol sıcak içecek;
 • gargara;
 • emilim için tabletler;
 • özel spreyler ile anti-inflamatuar boğaz tedavisi;
 • antiseptik ilaçların kullanımı.

Bebeklerde semptomun neden ve nasıl ortaya çıktığı

Yeni doğan bebek wheezes ise, ama aynı zamanda öksürük, bazı durumlarda normal fizyolojik bir süreç olarak kabul edilir. Böyle bir belirti aşağıdaki durumlarla ilişkilidir:

 • Bir bebeğin boğazı gırtlak kıkırdağının gelişim ve elastikiyetinin olmaması nedeniyle doğumdan bir süre sonra hışırtı yapabilir.
 • Tükürük bezlerinin aktif çalışması, bunun sonucu olarak çocuğun tükürüğü yutması ve nefes alıp verme ve öksürme sırasında hışıltıya başlama zamanı yoktur.
 • Diş çıkarma dişlerine aynı zamanda aşırı tükürük üretimi ve hışıldama neden olan farenksin şişmesi eşlik eder.
 • Bebek uzun bir süre ağladığında, ses telleri sıkılır ve sonuç olarak ses kısa bir süre çalkalanır.

Bu durumların normal ve kabul edilebilir olduğu düşünülse de, solunum sisteminin işleyişindeki dışsal belirtilerdeki değişiklikler ebeveynlerin dikkatinden uzak kalmamalıdır. Akut solunum hastalıklarında, boğazda hışıltının yanı sıra, ıslak öksürük ve ateş gibi hastalık belirtileri de vardır.

Bir bebeğin boğazındaki hırıltılı solunum yolu lümeninin hala oldukça dar olması ile ilgili olabilir, bu nedenle bu semptom sıklıkla ortaya çıkar. Bu gerçek, boğmaca veya larenjitin boğulmasında bebek boğulma riskinin artmasına neden olur. Bebeklerde alt solunum yolunun veya larinksin enflamatuar hastalıkları, hemen hemen her zaman bol miktarda mukus sekresyonu olan rinit ile birlikte görülür.

Bu durumda soğuk algınlığı ile birlikte solunum yolu düzenli olarak toplanmalıdır, böylece bebeğin serbestçe nefes alması sağlanır. Bunun için yeni doğanlar balgamı seyrelten damlalar ile burun içerisine damlatılabilir. Suit Aqualor bebek veya Nazol bebek, deniz suyu temelinde yapılır.

Bu fonlar yeterli olmadığında ve çocuğun burnu tıkanık kaldığında, bebekler için uygun vazokonstriktif damlalar kullanabilirsiniz. Böyle bir araç Vibrocil kullanılır. Burun akıntısının neden olduğu boğazda hışıltıyı ortadan kaldırmanın tıbbi yollarına ek olarak, bebeğin bulunduğu odada uygun koşulların yaratılması gereklidir.

Havanın sıcaklığı ve nemi optimum olmalı, eğer hava kuru ve sıcak ise, o zaman mukus hava yollarında kurur ve kabuklar oluşur. Sonuç olarak, bebeğin nefes alması daha gürültülü duracaktır. Bazen 1 yaşın altındaki çocuklarda hışıltının nedeni, stridor gibi bir fenomen ile ilişkilidir.

Bu terim, ıslık ya da hırıltı ile birlikte görülen gürültülü solunuma işaret eder. Stridor, larinks ve epiglottis atonik bozukluklar olduğunda oluşur - epiglotis'in kıkırdakları laringeal lümene düşer. Bu, kıkırdak dokusunun aşırı yumuşaklığı ile karakterize bir konjenital patolojidir. Hayatın ilk ayında kendini gösterir.

Laringomelasyonun neden olduğu stridor prognozu olumludur. Çocuk 2 yaşına ulaştığında tezahürleri kaybolur. Bu zamana kadar kıkırdaklı doku kendiliğinden sıkışır. Çok nadiren bu anatomik bozukluğu düzeltmek için bir operasyon gerekebilir. Aşırı kıkırdak dokusu bir lazerle çıkarılır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bademcikler pürülan tıkanıklık kurtulmak nasıl

Bademciklerdeki pürülan tıkanıklıklar, kronik bademcik iltihabına sahip kişilerde veya başka nedenlerle, hijyen eksikliğinden dolayı boğaz hastalığının bir komplikasyonu nedeniyle ortaya çıkabilir.

Erişkinlerde ve çocuklarda bakteriyel boğaz ağrısının tedavisi, nedenleri ve semptomları

Her türlü anjin, bademciklerde iltihaplanma sürecine yol açan bir hastalıktır. Boğazın derinlerinde bulunurlar. En sık görülen tipler viral ve bakteriyel anjinadır.