Loading

Evde yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi - 5 yol

Angina genellikle akut tonsillit denir. Bu sinsi hastalığa, bademciklerin bulaşıcı bir hastalığı eşlik eder ve birçok tehlikeli komplikasyona neden olabilir. Çoğunlukla hastanın bir hastaneye yerleştirilmesi önerilir, ancak komplike olmayan vakalarda evde yetişkinlerde anjina tedavisi de mümkündür. Terapi prensiplerini anlamak ve ilgili doktorla eylemlerini koordine etmek önemlidir.

Erişkinlerde boğaz ağrısı tedavisinde temel prensipler

Anjina enfeksiyöz bir hastalık olduğundan, tedavinin temel amacı bademcik dokularından patojen floranın ortadan kaldırılmasıdır. Tedavinin ikinci görevi vücudun zehirlenmesini ortadan kaldırmak ve bağışıklık sistemini iyileştirmektir. Bu problem setini çözmek için çeşitli yöntemler kullanılır.

Hangi ilaçlar, antibiyotikler hastalığa yardımcı olur?

İlk olarak, bademcik iltihabı antibiyotik tedavisi reçete edilir.

Anjina'nın antibiyotiklerle tedavisi radikal bir adımdır, ancak gereklidir.

Diğer araçlar ve yöntemler yardımcıdır.

Antibakteriyel ilaçlara ek olarak, antihistamin ve non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar reçete etmek için tavsiye edilir:

Sıklıkla antibiyotiklerle uzun süreli tedavide, mantar karşıtı ilaçların gelişimi gözlenir, bunun için bir antifungal ilaç olan "Nistatin" veya "Ketonazol" reçete edilebilir.

Bağışıklık sistemini artırmak için ilaçlarla ilaç tedavisini takviye etmek de önemlidir - vitamin veya immüno-modüle edici ilaçlar.

Boğaz ağrısı için bir çare olarak durulayın

Anjina ile durulamaların amacı patojen florayı bademciklerin yüzeyinden yıkamaktır.

Bunun için antiseptik çözümler kullanılır:

 • Bir furacillin çözeltisi. 2 tablet toz haline getirildi ve 1 bardak kaynar suda çözündürüldü. Sıcak bir duruma soğutun.
 • İyotlu soda-tuz çözeltisi. 0.5 litre sıcak suda, 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı soda çözün. Çözeltiye 3-4 damla iyot damlatılır.
 • Lugol'un çözümü. 1 bardak sıcak su içinde seyreltmek için 1 çay kaşığı eczane çözeltisi.
 • Bir propolis çözümü. 2 çay kaşığı alkolik kimyager çözeltisi 1 bardak ılık suda seyreltilir.
 • Bir "Chlorophyllipt" çözeltisi. 1 bardak ılık su içinde seyreltilmiş 2 çay kaşığı eczane çözeltisi.

Bademcik iltihabı ile gargara günde en az 6 kez olmalıdır. Hazırlık yeterli hacimde hazırlanmalıdır - her bir durulama için yaklaşık 0,5 litre. Her prosedür için taze bir çözüm kullanmak daha iyidir.

Boğaz için spreyler

Durulamadan sonra spreylerin kullanılması tavsiye edilir. Yıkanmış bademciklerin yüzeyine spreylenmeleri, lokal anestetik ve anti-enflamatuar etkiye sahiptir.

Aşağıdaki preparatların sprey şeklinde başarılı olduğu kanıtlanmıştır:

 • "Tantum Verde";
 • "Geksoral";
 • "Strepsils";
 • "Ingalipt";
 • "Lugol Sprey."

Aynı zamanda spreylerle aynı etkiye sahip olan emilim tabletlerini de kullanabilirsiniz - "Tharyngept", "Septotelet", "Strepsils."

Ne spreylerin, ne de şeker şekerlerinin bademcik iltihabı tedavi etmediğini anlamak önemlidir.

Boğaz ağrısının bazı semptomlarını yumuşatırlar ve boğazda iltihabı hafifletmeye yardımcı olurlar, ancak dokuya derinlemesine nüfuz eden enfeksiyonu yok etmek için sadece antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Boğaz için sıkıştırır

Halen anjina tedavisinde hala popüler olan ısınma kompresleri, günümüzde tartışmalara neden olmaktadır. Bir yandan, yerel kan dolaşımını iyileştirir ve yutulduğunda ağrıyı hafifletir. Diğer taraftan, dolaşım sistemi yoluyla enfeksiyonun diğer organlara girmesine katkıda bulunurlar, bu da ciddi komplikasyonlara yol açar. Aynı nedenle, inhalasyon için angina önerilmez.

Aşağıdaki durumlarda sıkıştırmaları koymak kesinlikle yasaktır:

 • bademcikler üzerinde irin varlığı;
 • yüksek sıcaklık;
 • serebral dolaşım bozuklukları;
 • kardiyovasküler patolojiler;
 • alerjiler ve dermatit;
 • Tiroid bezi hastalıkları.

Bununla birlikte, anjinada lenfadenit - submandibular veya servikal lenf nodlarının inflamasyonu eşlik ediyorsa kompresler durumu hafifletebilir.

Bunun için, deriden iyi nüfuz eden, iltihabı anestezi eden ve hafifleten "Dimexide" ilacını kullanabilirsiniz:

 • ılık su ile "Dimexide" 1: 3 oranında seyreltin;
 • Çözelti içinde gazlı kompres sıkıştırın ve sıkın;
 • boyunun submaksiyel ve lateral yüzeylerinde kompresyon uygulayın;
 • kuru yumuşak bir bezle sabitleyin;
 • yün atkı bağlamak için.

Böyle bir kompresin bir saat içinde kalmasını sağlayın, daha sonra cilt temiz su ile temizlenmelidir.

Halk ilaçları

Geleneksel tıp, tıbbi tedaviye tamamlayıcı birçok yardımcı madde sunabilmektedir:

 • Bal sirkesi durulama. 1 bardak sıcak su içinde çözünmesi için% 6 elma sirkesi 1 çay kaşığı. 1 tatlı kaşığı bal ekleyin ve boğazı yıkayın.
 • Meşe kabuğu bir kaynatma ile durulayın. 1 çorba kaşığı hammaddeli emaye kaplarda dökün ve 0.5 litre kaynar su kaynatın. Soba üzerinde 30 dakika soyun, sıcak bir sıcaklığa ve filtreye soğutun.
 • Propolis bezelye. Durulamadan sonra, bir bezelye büyüklüğünde propolis parçalarını alın ve karakteristik bir yanma hissi ve uyuşma hissine kadar dikkatlice çiğneyin.
 • Kuru tuz sıkıştırın. Bir tavada veya bir fırında sıcak tuzu ısıtın ve bir torbaya dökün. Sıcak bir şekilde, submandibular bölgede boynu takın ve bir eşarp ile sabitleyin. Serinlene kadar devam et.

Anjina tedavisinde, gül kalçalarının soğanı, papatya ve limon rengi infüzyonu, limonlu çay çok yararlıdır ve büyük miktarlarda içilmeleri gerekir. Boğazın yumuşatılması için ılık sütle bir çay kaşığı bal kullanabilirsiniz.

Anjin şekline bağlı tedavi

Tonsillitin birçok çeşidi ve karmaşık bir sınıflandırması vardır. Meydana geldiği forma bağlı olarak, tedavinin kendine özgü özellikleri olabilir.

Mavi dil

Angina'nın catarrhal formu, mukoz membranlardan yüzeysel olarak etkilendiğinde, dokuda enfeksiyonun derin bir şekilde nüfuz etmemesi nedeniyle, ışık olarak kabul edilir.

 1. Bademcikler kızarır, gevşer ve boyut olarak artar.
 2. Enflamasyon, bitişik ark ve yumuşak damakları etkiler.
 3. Sıcaklıkta 380C'ye kadar bir artış var.
 4. Yutulduğunda ağrı var, baş ağrısı.
 5. Genel bir zayıflık var.

Bademcik iltihabı formunun tedavisi olağan şemaya göre meydana gelir ve sıklıkla antibiyotiklerin reçetesi ile dağıtılır.

Ama hastalık başlarsa, daha şiddetli bir aşamaya gidebilir - lacunar anjinası.

Onu bademcikler üzerinde beyaz bir plak görünür, lacuna eksüda birikir. Sıcaklık 390C ve daha yükseklere çıkabilir. Lacunar boğaz ağrısı tedavisi bir doktorun sıkı gözetimi altında yapılmalıdır, çünkü hastalık ciddi komplikasyonlarla doludur.

foliküler

Foliküler anjin, bademciklerin dokularına derin hasar ile karakterizedir. Foliküllerin iltihaplanması - tanecikleri andıran gözle görülür sarı-beyaz odaklardır. Bu form şiddetli kabul edilir ve çoğu zaman bir hastanede yerleştirme gerektirir.

 1. Lacunar anjinda olduğu gibi, sıcaklık yüksek olabilir - 390C ve üzeri.
 2. Hasta tükürük artışını artırdı.
 3. Akut ağrıları vardır, yutma çok zorlaşır.
 4. Bazen kalpte ağrı var.

Foliküler boğaz ağrısı evde tedavi edilebilir, ancak bir doktorun sürekli gözetimine ihtiyacınız vardır.

Hastalığın bu formu yüksek dozda antibiyotik, kan testlerinin kontrolü ve sonraki rehabilitasyon gerektirir.

irinli

Günlük yaşamda pürülan lacunar veya foliküler anjin denir. Her iki form da takviye varlığı ile karakterizedir. Pürülan formların pürülan formlarının kendine özgü özelliği, antibiyotiklerin zorunlu kullanımıdır. Gerekirse, sadece tabletlerde değil, aynı zamanda kas içinden de reçete edilirler.

Bazı durumlarda pürülan boğaz ağrısının tedavisi özel bir prosedür gerektirir - bademciklerin mekanik olarak temizlenmesi. Durulamaların sonuç vermemesi halinde reçete edilir. Evde temizlik yapmak çok zor, belli bir beceri gerektirir. Buna ek olarak, yanlış yaparsanız, erozyon yaşayabilir veya bir apse geliştirebilirsiniz. Bu nedenle, pürülan fişleri bir spatula ile hafifçe uzaklaştıran ve boğazı antiseptik olarak tedavi eden doktora doktora vermek daha iyidir.

phlegmonous

Flegmonöz formu, pürülan tonsillitin bir komplikasyonu olarak gelişir. Aksi takdirde "paratonzillit" denir. Bu durumda bademciklere bitişik dokular derinden etkilenir.

Phlegmonous tonsillit hızla gelişir ve aşağıdaki belirtilerle karakterizedir:

 • 400С ve üzeri sıcaklıklarda artış;
 • güçlü ses kısıklığı ya da sesin tamamen kaybolması;
 • artan tükürük ve kötü nefes;
 • çenelerin daralması;
 • yumuşak ve sert damağın kuvvetli şişmesi;
 • Şiddetli ağrı, genel ciddi zehirlenme belirtileri.

Bir anjinin flegmon şeklini bağımsız olarak tedavi etmek imkansızdır.

Bu belirtiler varsa, hemen bir "ambulans" çağırmalısınız.

Ülseratif nekrotik

Ülseratif nekrotik anjin, Simanovsky'nin bademcik iltihabı olarak adlandırılan hastalığın ayrı bir şeklidir. Yukarıdakilerin hepsinden farklı olarak gelişir. Bunun sebebi, vücuda bir dış enfeksiyon bulmak değil, normal koşullar altında herhangi bir rahatsızlığa neden olmayan kendi fırsatçı mikroflorasını harekete geçirmektir.

Uzun süreli hastalıklar, tükenme, bağışıklık yetmezliği, kronik enfeksiyonlar sonra - genel bir bağışıklık zayıflama arka planı karşı Tonsillit Simanovsky oluşabilir.

Hastalığın belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • 37.50Сa kadar sıcaklık;
 • boğazda hafif ağrı;
 • ağızdan hoş olmayan bir koku ile stomatit belirtileri;
 • grimsi beyaz plak ve bademcikler ülserler, daha çok bir tarafta.

Başlatılan ülseratif nekrotik tonsillit bademcik, damak, larinks ve dil nekrozuna yol açar. Yeterli tedavi sadece tam laboratuvar teşhisinden sonra mümkündür. Genellikle antibiyotik tedavisi ve ülserlerin hidrojen peroksit ile tedavisi, boğazın antiseptiklerle sulanması, bademciklerin iyotla yağlanmasıdır.

Viral

Viral bademcik iltihabı semptomatolojisi, anjina'nın kataral formuna çok benzer, ancak hastalığın etken maddesi başkadır. Bu nedenle, burada doğru teşhis önemli bir öneme sahiptir.

Angina'nın viral formları antibiyotiklerle tedavi edilmez.

Viral angina aşağıdaki enfeksiyonların bir sonucu olarak gelişebilir:

 • grip;
 • adenovirüs;
 • enterovirüsler;
 • pikornavirüsler;
 • Herpes.

Viral bademcik iltihabı tedavisi antiviral ilaçların kullanımını gerektirir:

 • "Amantadin";
 • "Remandatin";
 • "Arbidol";
 • "Viferon";
 • "Ribavirin";
 • "Kagocel".

Tedavinin geri kalanı her zamanki şemaya göre yapılır. Bununla birlikte, doktorun hastalığın seyrini izlemesi önemlidir. Sıklıkla, anjin viral formu bakteriyel eki çeker.

uçuk gibi

Herpetik veya herpes boğaz ağrısı, viral bademcik iltihabının özel durumlarından biridir. Hastalık genellikle I veya II tipi herpes virüsü tarafından kışkırtır.

Bu angina formunu tedavi etmek için, antiherpetik ilaçlar kullanmanız gerekir:

 • tabletler: "Asiklovir", "Famvir";
 • rektal fitiller: "Viferon", "Panavir".

Ciddi durumlarda, doktor "Cycloferon" veya "Splenin" enjeksiyonlarını reçete edebilir. Herpetik boğaz ağrısı tedavisinin geri kalanı, olağan şemaya göre gerçekleşir.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir?

Hamilelikte, anjin, her zamanki durumdaki gibi aynı şekilde tedavi edilir. Şema standardı: antibiyotik tedavisi, durulama, lokal antiseptik ve ağrı kesici ilaçların kullanımı, bol içecek, vitaminler. Tek nüans - doktor daha dikkatli bir antibiyotik seçer.

Hamilelik sırasında bir anjinada atanan veya aday gösterilmiş preparatları kabul etmekten korkmak gerekli değildir. İhmal edilen enfeksiyonun ve vücudun zehirlenmesinin sonuçları sadece gelecekteki anne için değil, aynı zamanda fetus için de çok ciddi olabilir.

Olası komplikasyonlar

Başlamış veya "tedavi edilmemiş" angina çok sayıda komplikasyonla doludur:

 • farengeal apsesi;
 • abseleri
 • orta kulak iltihabı;
 • pürülan lenfadenit;
 • larinksin ödemi;
 • miyokardit;
 • romatizma;
 • glomerülonefrit.

Bu nedenle, kolay bir catarrhal formu bile bir doktorun gözetiminde tedavi edilmelidir. Hastalığın ağır sonuçlarından kaçınmak için, reçeteleri ve rejimi kesinlikle gözlemek gerekir. Yeterli karmaşık tedavi ve uygun rehabilitasyon, kronik bademcik iltihabının gelişmesini engelleyecektir.

Evde boğaz ağrısı için halk ilaçları

antibiyotik ve diğer modern tedavi yöntemlerinin ateşli karşıtları olan insanların seçimi - Kamu para yardımı ile evde Boğaz Tedavisi.

Elbette, büyükannenin tarifleri, eczane ilaçlarından çok daha güvenlidir. Ancak çoğu zaman sinsi bir hastalık ile baş edemiyorlar, bu da hastalığın tehlikeli komplikasyonlara neden olmasına neden oluyor. Bu nedenle, uzun bir süre için sağlık durumu düzelmezse, kendi başına deneyler derhal durdurulmalıdır. Güvenilir ve etkili bir tedavi planı geliştiren bir doktora danışmalısınız.

Angina neden oluşur, belirtileri nelerdir

Angina veya akut tonsillit, bir veya birkaç palatine bademciği etkileyen enfeksiyöz ve inflamatuar bir süreçtir. Çoğu durumda, hastalığın etken maddeleri patojenik mikroorganizmalar - streptokok ve stafilokoklardır. Daha az sıklıkla, mantar ve virüsler hastalığın sebebi haline gelir.

Patolojinin gelişimini tetikleyen faktörler şunları içerir:

 • vücudun hipotermisi;
 • antibiyotik ilaçların uzun süreli kullanımı;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • gastrointestinal sistemin kronik patolojisi;
 • Alkol bağımlılığı ve sigara içme gibi kötü alışkanlıklar;
 • zararlı üretimde çalışmak;
 • vitamin eksikliği, vb.

Yukarıdaki faktörlerin tümü zayıflamış bir bağışıklık sistemini kışkırtabilir. Savunma sistemi başarısız olduğunda, patojenik mikroorganizmalar zayıflamış organizmaya kolayca nüfuz eder ve "en zayıf bağlantıya" çarpar.

Gargara daha

Boğaz ağrısının halk ilaçlarıyla nasıl tedavi edileceğini bilmek önemlidir.

Çoğu hasta tarafından kullanılan ilk yöntem, ağzın durulanmasıdır. Bu, hastalığın semptomlarını hafifletmenize ve inflamasyonu ortadan kaldırmanıza olanak tanır. Tıbbi çözümler, iyileşmeyi önemli ölçüde hızlandıran etkilenen bölgeye doğrudan düşer.

Yetişkinlerde boğaz ağrısı için halk ilaçları genellikle kendi başlarına hazırlanır. En etkili birkaç tarif vardır:

 • Bir bardak ılık suda 4 damla iyot, 1 çay kaşığı çözülür. tuz ve kabartma tozu. Bu çözelti boğazla dikkatlice durulanır. Bu prosedür, semptomlar tamamen ortadan kalkana kadar günde en az 4 kez önerilir.
 • Klasik hale gelmiş olan boğaz ağrısı için etkili bir diğer halk ilaçları adaçayı infüzyonu. Bunu yapmak için, herhangi bir eczanede satılan kuru yapraklar veya filtre torbaları kullanabilirsiniz. İlk seçenek seçilirse, ilacı 2 çorba kaşığı oranında yapın. l. 250 ml kaynar su için adaçayı. Aracı 30 dakika boyunca ısrar etti ve daha sonra süzüldü. Durulama için sıcak bir sıvı kullanın çünkü sıcak bir sıvı yanığa neden olabilir ve durumu kötüleştirebilir. Prosedürün günde 3-4 kez yapılması tavsiye edilir.
 • Boğaz ağrısı yetişkinlerde halk ilaçları ile tedavi genellikle papatya ve calendula çiçek infüzyonlarının kullanımı ile gerçekleştirilir. Bu otlar güçlü antiseptikler, hastalıkların etkili ajanlarıyla etkili bir şekilde savaşırlar. Ilaç hazırlamak için 2 çorba kaşığı demlemek gereklidir. l. kaynar su bir bardak bitkisel karışımı. Sıvı infüze edildikten ve soğutulduktan sonra süzgeçten geçirilerek filtre edilmelidir. Bu ilaç ile durulayın günde 4-5 kez yapılmalıdır. İnfüzyon ağzınızda en az bir dakika tutulmalıdır.
 • Sık sık durulama ve elma sirkesi için kullanılır. Sadece 2 çay kaşığı. 1 damla su ilave edilerek 1-2 damla iyodin eklenir. Bu karışım günde 3 kez bir boğaz ile tedavi edilir.
 • Eğer anginaya saldıracak olursanız, çoğu durumda halk ilaçlarının tedavisi otlar yardımı ile yapılır. Bir başka etkili yöntem, plantain infüzyonu ile durulamadır. Taze yaprakları kullanmak gerekli değildir, oldukça uygundur ve kurutulur. Tıbbı hazırlamak için, yarım saatlik bir sürede, bir bardak kaynar sudaki bitkinin 4 yaprağı ısrar etmek gerekir. İşlemi tekrarlayın, iyileşme tamamlanana kadar günde 3-5 kez olmalıdır.
 • Durulama için kırmızı pancar infüzyonu da uygundur. Bir rendeleyin kökünü rendelemek, kaynar su dökmek ve infüzyon için 6 saat beklemek gereklidir. Bundan sonra, boğaz ağrınızı durdurabilirsiniz.
 • Süt, bal ve tereyağından oluşan bir kokteyl sadece anjinda yararlı değildir, aynı zamanda lezzetlidir. 1 çay kaşığı hazırlanması için. bal ve tereyağı 1 bardak ısıtılmış sütü eklenir. Yataktan önce, tercihen yatakta, battaniyenin altında bir içecek içmeniz gerekir. Sadece akut bademcik iltihabı semptomlarıyla etkili bir şekilde savaşmaz, aynı zamanda vücut ısısını düşürmeye de yardımcı olur.

Durulama için infüzyonlar, oldukça etkili olan bademcik iltihabına karşı halk ilaçlarıdır. Bununla birlikte, daha hızlı bir sonuç elde etmek için, bir değil, birkaç tedavi yöntemi kullanılması önerilir. Entegre bir yaklaşım iyileşmeyi hızlandıracaktır.

İnhalasyon boğazda ağrı ve iltihaplanma ile yardımcı olur mu?

Yetişkinlerde boğaz ağrısını tedavi etmek için, inhalasyon denemeye değer. Bu yöntem çocuklar için uygun değildir, çünkü larinks ve ağız mukozasının yanmasına neden olabilir. Ancak yaşlı hastalarda teknik çok iyi sonuçlar veriyor.

İnhalasyonlar çeşitli yollarla gerçekleştirilebilir. En basit ve en erişilebilir olanlardan biri, tıbbi buharın bir kapta sıcak bir ilaçla solunmasıdır. Prosedürün etkinliğini arttırmak için başın geniş bir banyo havlusuyla örtülmesi tavsiye edilir.

İnhalasyon için bileşenler bağımsız olarak hazırlanabilir. Tarifler şu şekildedir:

 1. 1 bardak su içinde 1 çay kaşığı çözmeniz gerekir. soda ve tuz ve birkaç damla iyot. Bu bileşenlerin kombinasyonu, bileşimi, tıbbi özellikleriyle bilinen, deniz suyuna mümkün olduğunca yakın olan bir karışımı elde etmeyi mümkün kılmaktadır. Bu çözelti ile inhalasyonlar hem klasik yöntemle hem de bir nebulizatör kullanılarak gerçekleştirilebilir. Yordamı yatmadan önce günde 1 kez yapın.
 2. İnhalasyonlar için bitkisel infüzyonlar da harikadır. Örneğin, ideal seçenek papatya, kadife çiçeği, kekik, meşe kabuğu ve okaliptüs karışımıdır. Tüm malzemeler eşit parçalarda karıştırılır. Sonra 2 çay kaşığı. Bu koleksiyon kaynar su ile dökülmeli ve 20 dakika ısıtılmalıdır. Bundan sonra, burnunuzu ve ağzınızı derinlemesine soluyarak, nefes almayı gerçekleştirebilirsiniz. Prosedürün süresi en az 7 dakikadır.

Teneffüs sırasında, ilaç gastrointestinal yolu atlayarak doğrudan solunum yoluna girer. Sonuç olarak, ilaçların organlar üzerindeki olumsuz etkisini önemli ölçüde azaltmak mümkündür. Anjina ile bu yöntemin başka avantajları vardır. Hasarlı ve aşırı kurutulmuş mukozayı nemlendirir ve balgamı seyrelterek, atılımını hızlandırır.

Sıkıştırmaya yardımcı olan nedir

Antik halk ilaçları ile anjin tedavisi ile kompreslerin kullanımını içerir. Faydaları paha biçilemezdir: larenkse kan akışının aktivasyonu, inflamasyonun daha hızlı ortadan kaldırılmasını sağlar. Prosedürü çeşitli şekillerde gerçekleştirebilirsiniz:

 • Bez, alkol içeren içeceklerde, örneğin vodkada nemlendirilmelidir. Nemlendirilmiş malzemenin boğazın etrafına sarılması ve gıda plastik poşet veya filmle üst üste sarılması gerekir. En iyi etki için, boyun sıcak bir fularla sarılması da önerilir.
 • Boğaz ağrısı ve lahana tedavi yardımcı olur. Boğaz ağrısına birkaç tabaka uygulanmalı ve bandaj veya fular üzerine sabitlenmelidir. Bu acıyı gidermenizi sağlar.
 • Hastalıkta daha az etkili olan kil kompresidir. Bu maddenin yarısı bir bardak su ve 30 ml mevcut melisa ile karıştırılmalıdır. Alınan ağırlıktan, yaklaşık bir parmak kalınlığında bir gözleme yapmak gereklidir. Buharla ısınır ve boğazda yumuşak bir bezle sabitlenir.
 • Kil prensibi ile parafin kullanabilirsiniz. Isıtılmış malzeme ince bir gözleme haline getirilerek boğazın üzerine yerleştirilmeli ve bir bezle sabitlenmelidir. Tamamen soğuyana kadar gerekli tutun.
 • İlk bakışta tuhaf görünen geleneksel tedavi yöntemleri, genellikle çok iyi bir sonuç sağlar. Örneğin, hastalığa karşı mücadelede sıradan krakerler oldukça etkilidir. Kaynamış su ile dökülmeli ve 2 adet ezilmiş karanfil sarımsak ile karıştırılmalıdır. Bir süre sonra, sıvı boşaltılmalı ve ortaya çıkan kütle bir bezle sarılmalı ve boğaz ağzı ile birleştirilmelidir. Acı hissi hızla geçecek.

Herhangi bir ulusal tarifin büyük bir dikkatle kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Oldukça zararsız olan maddeler bile alerjik reaksiyona neden olabilir. Anjin ek olarak, rahatsız edici kaşıntılı döküntü alma riski vardır, bu yüzden dikkatli olmak en iyisidir.

Faydalı masaj özellikleri

Antik çağlardan beri mucizevi masaj özellikleri insanlar tarafından bilinmektedir. Anjina durumunda etkilidir. Bu durumda, boğaz ağrısına değil, vücudun diğer önemli noktalarına etki etmek gereklidir. Örneğin:

 • endeks ve başparmak arasındaki alanda ellerde;
 • baş parmağındaki çivi tabanında;
 • dirsek eklemi büküm ve diğer alanlarda.

Belki, ilk önce anjinin tedavisi için bu yöntemler etkisiz görünecektir. Ama teknikle başa çıkıp tekniği ustalaştırırsanız sonuç uzun sürmez.

Kronik anjina için şiddetlenmez, yoga cephaneliği egzersiz yapmak için tavsiye edilir. Boyun kaslarını güçlendirmenize, lenf düğümlerinin işleyişini normalleştirmenize ve kan akışını iyileştirmenize izin verir. Önleme için aslan pozu idealdir:

 1. Dizlerinize rahat bir şekilde oturmak, bir sandalyeye ya da doğrudan yere oturmak gereklidir.
 2. Nefes alırken, kişinin nefesini tutması gerekir. Aynı zamanda ağzınızı mümkün olduğu kadar geniş açmanız, dili öne uzatmanız ve boyun kaslarını germeniz gerekir. Bu pozisyon 3-5 saniye sabittir.
 3. Ekshalasyonda tamamen rahatlamalısınız. Egzersiz günde 3-4 kez tekrarlanmalıdır.

Diğer etkili yöntemler

Bazen popüler yöntemlerle tedavi, fonların kullanımını içerir. Bu yöntemler, yalnızca kişinin ilacın bileşenlerine karşı alerjisi olmadığından emin olduğunda başvurulmalıdır.

Aşağıdaki tarifleri kullanabilirsiniz:

 • Bütün limon kaynar su ile haşlanmalı ve yemek yemelidir. Akut tonsillit tadı dindirir, bu yüzden narenciye neredeyse tatsız görünüyor. Bununla birlikte, tedavinin etkisi hemen hemen fark edilecektir: vücut ısısı azalacak ve boğazdaki ağrı azalacaktır.
 • Siyah turp, çocukluğundan beri neredeyse her insana bilinen bir halk ilacıdır. Kökün üst kısmı dikkatlice kesilmelidir. Sebzede küçük bir delik açmanız, balla doldurmanız, kesilmiş bir kapakla örtmeniz ve bir gün boyunca bırakmanız gerekir. Turpun tahsis ettiği meyve suyu, 1 çay kaşığı almanız gerekiyor. günlük
 • Angina ile, bilge halk tıbbı genellikle aloe kullanımını önerir. Bu şifalı bitkinin 350 gr'lık yaprakları 600 ml bal ve 350 ml güçlü bir şarapla karıştırılarak bir bulamaç haline getirilmelidir. Alınan ajan 5-6 gün boyunca sürdürülmelidir. İlacın 1 çorba kaşığı için tavsiye edilir. l. yemeklerden bir saat önce.
 • Gümüş pelerin ya da adı verilen boğaz otu, çay gibi demlenir. Bir saat boyunca sıvıyı infüze edin ve sonra günde 2 kez 1 bardak içirin.
 • Geleneksel tıbbın hayranları arasında popülerlik, süt üzerinde bitkisel kaynatma kullanır. 2 çay kaşığı içerir. kimyacının papatya çiçekleri, bir bardak süt ve biraz bal. Bu bileşenlerin günde 3 kez kaynatılması ve sıcak alınması gerekir.

Boğaz ağrısı ile basit bir kuralı hatırlamak önemlidir: en etkili halk yöntemleri bile geleneksel tedavinin yerini alamaz. Onların yardımıyla iyileşme sürecini hızlandırabilir ve hastanın durumunu hafifletebilir, ancak hastalığı tamamen ortadan kaldırmazsınız. Bu nedenle, bir hastalığın ilk belirtileri göründüğünde, hemen bir doktora başvurmalısınız. Deneyimli bir tıp uzmanı, tanıyı doğrulayacak ve hastayı mümkün olan en kısa sürede ayağa kaldıracak etkili bir terapi programı geliştirecektir.

Boğaz ağrısı için halk ilaçları

boğaz ağrısı - Kesinlikle aranan bulaşıcı (viral) hastalık. Silahlandırmak için uygun bir halk ilacı alın ve boğaz ağrısı için halk ilaçları ile kendinizi güçlendirin, bu çoğu şifacıların tavsiyesidir.

Bir aile konutumuza taşındı. Boğaz ağrısıyla sürekli hasta olan bir çocuk büyüdü. Sürekli tedavi yavaş yavaş kendini gösterir ve pankreas ile komplikasyonlara dönüşebilir ve antibiyotikler sadece karmaşıklık katar. Anginanın halk ilaçları ile tedavisi tek yöntem olarak kaldı. Ve ona yardımcı oldu, sonuç olumlu oldu.

Neden olur.

Birçok kişi, bu hastalığın ne olabileceğinden dolayı birçok nedeni anlar ve bilir. En ağır neden, özellikle ilkbaharda veya sonbaharda istikrarsız sıcaklık nedeniyle aşırı hipotermidir. Bahçemizden gelen çocuk ayaklarına yardım etmek ya da yağmurda ıslanmak için biraz vardı. Dondurmanın yanı sıra herhangi bir soğuk içecek, dikkatle kaçındı. Kendisini hasta bir kişiyle kapalı bir odada bulduğunda kabul edilemez, o zaman kendini havaya bırakır. Virüsler (mikroplar) kolayca boğaz ağrısına neden olabilir.

Halk ilaçları ile evde anjin tedavisi.

Latince Angina "küçült" anlamına gelir. Boğazda sıkma, diğeri ise diğer çeşitli işaretler çabucak görecektir. Yutma sırasında ağrı eklendiğinde, bu da kesin bir işarettir. Ama gerçekten şişirilmiş bir sıcaklığın başlangıcı ile hissedeceksiniz, kafa ağır olacak, eklemler ağrmaya başlayacak, vücutta zayıflık ve ağrılar olacaktır. Bademcikler üzerinde olacak plak, dilin bir kaşıkla indirilmesiyle görülebilir.

Angina ve halk ilaçları ile tedavi her zaman bir doktor gözetiminde olmalıdır. Tüm bunlar öngörülemeyen komplikasyonlara karşı koruyacağından emin. Bir girişim olarak kendi kendine tedavi cezalandırılabilir. Sigara içmenin genelde reddetmesi gerekir. En azından konuşmaya çalışın ve daha fazla tahrişten kaçının. Kuru boğazlı sıvı, sadece sıcak olmayan bir şekilde tüketin. Sıvı sıcak ise, o zaman kazancı tersine çevirir. Kullanılan gıda ince doğranmış ve sıcak olmamalıdır.

Bal.

Arılar tarafından üretilen ürün ağırlıklı olarak balgam söktürücüdür. Diğer bir bal, toksinleri gidermek için iyi bir anti-enflamatuar etkiye sahip olan gerekli ağrı kesicidir. Günde biraz bal yiyerek, mikropların büyümesini azaltacak, boğazınızı daha fazla tahriş edeceğinizden emin olursunuz, böylece mukusunuzu yumuşatırsınız. Çayla gitmek kötü değil.

% 30 taze yapılmış çözünmüş arı (kireç ve diğer) bal ile boğazınızı durulayın. Suyu 40 C'den (1 st) ısıtıyoruz. Biraz bal göndereceğiz (3 yemek kaşığı) ve ancak herşeyi karıştırın. Tarifimizi 5 kez üretmek için boğazı çalkalayın.

Daha fazla durulamaya ihtiyaç vardır, daha sonra aynı çözeltiyi yaratın ama 1 kaşık bal ekleyin ve bu% 6 elma sirkesine (1 çay kaşığı) ekleyin. Şifacılar 12 saatte yaklaşık 4 içecek yedikten sonra içmeyi tavsiye ederler.

Belki de, uzun bir çocukluktan çok, yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısı için bir halk ilaç kesinlikle kaliteli bal ile süt olduğunu. Öksürük ağrılı ve soğuk algınlığı durumunda uygulanabilir. Biraz ısıtılmış sütte bal eritmek daha iyidir. Yumuşatmak için, krema (erimiş) yağı içeceğe eklenir.

Pancar.

Borsch'a eklenen pancar, boğazdaki zaferde çok güçlüdür. Pancar güçlü bir miktarda vitamin içerir. Orta büyüklükteki yıkanmış pancarları alırız ve bir meyvenin yardımıyla tüm meyve suyunu sıkarız. Sıkacağı da çalışır. Suyu terk ediyoruz ve 3 saat boyunca dokunmuyoruz. % 6'ya eşit olan sofra sirkesi (1 lodge), kaynamış su ile eşit dozlarda seyreltilir, sıcaktan ısıtılır ve 200 ml pancar suyu için domuz yağı ilave edilir. Mikrodalgada ısınmak için ısınıyoruz. Karıştırarak, boğazınızı 7 kez yıkayın. Soğan ve havuç suyu ile ortak kullanım için uygundur.

Pancar sirkesi de tedavide iyi bir yardımcıdır. Rahatsız edici baskılardan kurtulmak için durulamalısınız. Meyve suyu yutarsak, tehlike olmaz.

Sarımsak.

Sarımsak başı temizlenir ve rende üzerine soyulur. 2 orta boy kaşığı şarap veya elma sirkesi ekleyin. İyice karıştırın ve sıkıca kapatın. 10 saat boyunca, bal ekledikten sonra buzdolabında kalmasına izin verin. Hemen yutmayın, ama ağzınızda tutun. Doz: 2 defaya kadar bir kaşık.

Hidrojen peroksit.

Geleneksel bir mutfak camında suyla,% 3 peroksit (1 yemek kaşığı) ekleyin, sonra da boğazını çalkalamaya başlayın. Akşam kadar bu tür prosedürler 5 yapın.

Önemli! Mukoza zarları için tehlikeli, bu yüzden dozu aşmayın.

Tuz.

İlk belirtileri alırken, tuz çözeltisi problemden kurtulacaktır. Bir bardak ılık suya dökün ve bir kaşık dolusu tuz (çay) serpin. Sonra birkaç damla iyot ekleyin. Her zaman taze harç kullanın. 6 dakika boyunca durulayın.

Boğaz ağrısı halk ilaçlarının yetişkinlerde tedavisi.

Angina larenjit ile karıştırılabilir, bazı durumlarda farenjit ile birlikte, ancak çoğu hala soğuk algınlığı ile karıştırılabilir. Tek başına, bu hastalık ciddi, hatta bazen büyük komplikasyonlara neden olabilir. Bunun sonucunda, daha güçlü bir bedeni (bağışıklık) olan bir yetişkinin bile profesyonel bir doktora görünmesi gerekir. Temel olarak erken bir aşamada, genellikle popüler bir tedaviye girmek için çabuk ve fazla çaba harcamadan yapabilirsiniz.

Herhangi bir yetişkin kişi bile, mutlaka bir yatak rejimine müdahale etmese bile, daha iyi olacaktır. Popüler tedaviyi modern olandan ayıran şey, bir yan etki olmayacak ve bedenleriniz tüm kimyayı atlamak zorunda kalmayacak.

Erişkinlerde halk ilaçları Angina tedavisi.

Limon.

Boğazda ortaya çıkan acıyı ortadan kaldırın ve ortaya çıkan sıcaklık bir limonla mümkün olur. 1 limon aldık ve sıcak kaynar su ile ısıtıyoruz. Sonra hepsini yiyoruz.

Ya da ortaya çıkan tüm suyu sıkın ve hemen başka bir sıvı ile yıkamayın. 10 saatten fazla geçtikten sonra, tedaviyi tekrarlayın. Sonra tekrar ediyoruz.

Bira.

İnflamasyonu yenin ve yutkunma ile birlikte yırtılarak bira ile durulamaya yardımcı olur. Bunu yapmak için birayı ısıtın ve ısındığında soğuduktan sonra durulayın.

Arpa.

Arpa, tercihen ezilmiş (1 kutu) sütle demlemeniz gerekir ve demlenip sulayabilirsiniz. Demlemeye zaman ayırın. 100 ml'lik toplam güç için alın.

Yetişkinler için, okaliptüs (uçucu yağlar) kullanırken, buhar, özellikle soda ve patatesten inhalasyonlar yapılması tavsiye edilir. Diğer durumlarda, boğazın kendisinde ve boynunda alkolden yapılan kompresler de bir etki yaratacaktır. Fakat hepsi aşırı sıcaklıkta etkisizdir ve hatta bu hastalığın şiddetlenmesine katkıda bulunacaktır.

Çocuklarda Angina halk ilaçları ile tedavi edildi.

Pediatrik anjin pek çok zor hastalıktan biridir. İlk başta soğuk algınlığı ile kolayca karışır. Bademciklerin yenilgisinde hastalığın şiddeti. Her çocuk ayrı ayrı ve tolerans herkes için ayrı ayrı olacaktır. İlk dönemde bakteri büyümesi sağlandı. Güçlü bağışıklık ile geçebilir. Bu dönemde zayıflık bir semptomdur. Bir ürperti olabilir. Bağışıklık, bakterilerin büyümesi ile baş edemiyorsa, hastalık aktif aşamaya geçer (2. gün). Bu gibi durumlarda boğaz incinmeye başlar ve sıcaklık genellikle yükselmeye başlar. Yutma çok zor olur, lenf düğümleri şişer ve bebeğiniz yiyecekleri reddeder.

Herhangi bir okuryazar ebeveynin kendisi bir tanı koymamalıdır, bu yüzden çocuk doktoru çocuğunuza bakmalıdır. Sonra, doğru ilaç demektir. Ancak ebeveynin sadece oturması gerekmiyor. Ebeveynlerin tüm binanın temiz ve klimalı olduğundan emin olmaları gerekmektedir. İçme, inhalasyon ve yatak rejimi de ebeveynler için bir kaygıdır. Sonuçta, bütün "kuru üzüm" önemli rejimlerin uygulanmasına bağlıdır.

Halk ilaçları olan çocuklarda boğaz ağrısı tedavisi her zaman çok sık kullanılmakta ve sonuç vermektedir. İlk belirtiler limon, sıcak (çok) süt ile tereyağı (kremsi) çiğnemek ve bal yayılmasını tutacaktır.

Boğazını çalkala.

 • Durulama, bademciklerde biriken plak üzerinde çalışmanıza izin verir.
 • Yaban mersini, özellikle et suyundaki meyveleri durulama için sıkılır.
 • Kızılcık suyuyla karıştırılan bal da durulama için uygundur.
 • Pancar ve suyu durulama için değiştirilemez.
 • Havuç, özellikle suyu da bunun için idealdir.

Isı azalması.

 • Ahududu ve tercihen reçel ve iyi bir sarma, zor ısıyı çabucak kaldıracaktır.
 • Ahududu ile bal etkili bir etki verir.
 • Soğan, ve daha sık olarak suyu, ısı ile giderilir.

Ünlü şifacı Kim Lyudmila sadece bal çiğnemek için tavsiye eder. Bir saat kadar çiğnemeniz acı olmaz. Pancar ovmak ve sirke ekleyin, gargara durulanır ısrar ettikten sonra, biraz içebilirsiniz. Ampulün sıkılmış suyunu 2 yudumda alabilirsiniz. Birçoğu hastalığın limonundan kurtulacak. Ortalama lobiyi yaklaşık 40 dakika boyunca emmek ve ardından yemek yememek gerekir. Ancak bu yöntem, hastalığın kökeninin başlangıcında uygundur. Zaten bir başlangıç ​​olsaydı, saatlik durulama ile sitrik asit (% 30) doğru şeyi yapar.

Notuna.

1). Boğaz kırmızısı ise, yutkunma ağrılıdır, fakat aynı zamanda, toplam sıcaklık yokluğu sadece rendelenmiş pancarın tuzu veya suyuyla durulanır.

2). Şişmiş bademciklerimiz varsa, zayıf bir sıcaklıkta, gliserin ve iyotun aynı dozlarda karıştırılması ve bademciklerin yağlanması gerekir. Bu şekilde su içinde çözülmüş hidrojen peroksit durulanır.

3). Eğer bademcikler alkolden ısınan bir kompresle şiştiyse.

4). Sarı bir kaplama ve irin, sıcaklık, tuz ve su ile, burada şifa kaynakları ve daha sık durulama yapılır.

Halk ilaçları ile pürülan (foliküler) angina tedavisi.

Hastalık bademcikler üzerinde irin tarafından ifade edilirse, o zaman bu bir pürülan anjinadır. Zayıflatıcılar genellikle bademciklerin kendileri, çürükleri veya ayaklarında hastalıktan muzdarip olan kronik (sık) hastalıkları olan kişilerdir. Süre normalden daha fazladır. Foliküler boğaz boğaz halk ilaçları tedavisi Bu konuda size yardımcı olacaktır.

Tuz.

Bademleri durulamak için her zamanki tuzumuzu kullanın. Baskınlara katkıda bulunan mikropların kaldırılmasına yardımcı olacak. Aynı zamanda, hala kabuğun dezenfeksiyonunu elde ediyoruz. Durulamadan sonra uyandıktan sonra, her şey öksürükten sonra gereklidir. Pürülan mukus deşarjı olacaktır.

Aloe.

Yüce aloe ile başarılı bir şekilde. Aloe, irin çekmek ve hemen hemen her iltihabı gidermek için tanınır. Geceleri yanak için bir parça aloe uygulanır. Tedavi ve önleme süresi bir aya kadar uzatılabilir.

Adaçayı.

Kekik ve adaçayı solunması zararlı mikroplar içeren irin balgamına katkıda bulunur.

Anis.

Anason meyvesinden pustan infüzyon yaparız. Bu meyveleri (1 çay kaşığı) kaynar suyla doldurun ve 25 dakika ısrar edin. Yemekten önce 4 kez infüzyon yapmaktayız. Ya da üzerine tereyağı damlatıp yediğimiz bir parça şeker alırız.

Çocuklarda herpes boğaz ağrısı halk ilaçları ile tedavi edilir.

Herpes boğaz ağrısı farengeal bademcikler içinde bir iltihaplanma sürecidir. Çocuklarda, çoğunlukla 10 yıla kadar sıklıkla görülür. Anne sütü ile beslenen bebeklerin hastalanmaları daha az olasıdır, çünkü annelerinin sütünden gelen bağışıklık bunu önleyebilir. Küçük olan hastalığın bulaşmasından sonra, bağışıklık oluşumu vardır, bu nedenle ikinci kez nadiren enfekte olabilirsiniz. Bu isim herpesden (virüs) değil, ona benzeyen bir döküntüden gelmedi. Ayrıca, tüm ağzın tüm mukoza zarları ve hatta sindirim sistemi etkilenebilir. Bunun neredeyse her zaman komplikasyonlara neden olmamasına sevindim.

Neden olur.

Ana sebep, virüsü basit öpücüklerle, hapşırma veya öksürme sonrasında tükürük yoluyla iletebilen bir başka hasta kişidir. Diğer, daha az tehlikeli bir transfer yolu, temas, bulaşıklar ve hastayla temas halinde olan ya da yakınlarda bulunan diğer nesnelerle temas yoluyla olabilir. Çocukların çoğunun hipotermiden, düşük kaliteli (küçük) yiyeceklerden, beriberi, ARI, ARVI'den kaçınması gerekir.

semptomlar.

baş ağrısı, bebek hapşırma, hasta ve yemek değil keçe hangi döküntü değil hastalık ve genel zehirlenme, ilk işareti, sıcaklık (40 kadar) bir kaç gün içinde tutulur ve anksiyete ve boğaz hastalıkları başlayarak keskin düşer.

Tüm orofarenksin görsel bir incelemesini yapmak gerekir. En başlarda damak ve dilin kızarıklığı boğazda gerçekleşir. Ayrıca 20 adete kadar küçük (3mm) kırmızı renkli nodüller vardır. Hastalığın daha da oluşumuyla birlikte, bu nodüller içte bir sıvı ile birlikte bir sıçrayan renkte kabarcıklar haline gelir. Dahası (4 gün), bu bulanık kabarcıklar açılmaya ve beyaz bir kaplama ile kaplanmaya başlar.

Tedavisi.

Tedavide en önemli şey, iyileşme sürecini hızlandırmanız gerekmediğinin anlaşılmasıdır, özellikle boğaz ağrısının tüm iltihapları güçlendirdiği için tüm inhalasyonları iptal etmeniz ve hatta sıkışmanız gerekir. Bu çağda sizinle birlikte, sadece hastalığın kendisini zayıflatacak, aynı zamanda tamamen kurtulabilen halk ilaçları ile kınamayı tedavi etmenin birçok yolu vardır.

Propolis.

Dondurucuda bir gece otuz beş gram propolis bırakılır. Daha sonra, küçük bir poşetin çekip çıkarılması ve ardından çekiçle kırılması gerekir. Yavaşça bir kavanoza aktarın ve 120 gram tıbbi alkol ekleyin. Karanlık bir dolapta 16 gün ısrar ederken, günlük almak ve çok fazla sallamayın. Her şey hazır olduğunda, bir yün veya bandaj alın ve asayı geri sarın. Boğazda iltihapların olduğu tüm yerleri hemen ıslatın.

ÖNEMLİ. Çok hızlı bir çare.

Pancar.

Pancar kabuğundan soyun ve hemen büyük bir kalibrede olmayan bir rende alın ve öğütün. Olanların hepsi eşit eşit hacimde su ile karıştırıldı. Filtrelemeden sonra 3 saat bekleyin ve bebeğin boynunu her 3 saatte bir durulayın.

Sarımsak ve bal.

Soyulmuş sarımsağı, tercihen bir sarımsak çekçekten geçirin, böylece bir yüzlü camın yarısı elde edilir. Alın ve herhangi bir tencereye koyun ve bal ile üstüne eşit olarak dökün. Köpürmeden önce kısık ateşte ısın. Kendi kendine soğutma 22-25 dakika, periyodik karıştırma için zaman ayırın. Tekdüze bir renk olacak olan kütleyi aldığınızda, bir kez daha koyun ve soğumaya biraz zaman verin. Kalın bir karışım elde ederseniz, su ekleyin. Her saat yarım çay kaşığı al.

Evde anjin tedavisi nasıl - evde tedavi

Hastalığın semptomlarıyla hızlı bir şekilde başa çıkmak için boğaz ağrısının tedavisini hızlandırmak, evde bademcik iltihaplanmasını iyileştirmekten daha mı iyidir? Erişkin kişiye hasta olmak için zaman yoktur, amaca ya da doktorun atanmasına ek olarak güvenilir ev araçlarını aramaya zorlar.

Hastalığın özellikleri

Bir enfeksiyonun neden olduğu bademciklerin iltihaplı bir hastalığına angina denir. Bu hastalık için başka bir isim Latince kelime tonsillae - amygdala gelen akut tonsillit olduğunu.

Hastalığa mantar, bakteriyel, viral bir doğa enfeksiyonu neden olur. Akut tonsillit, catarrhal, pürülan formda ortaya çıkar. Komplikasyonsuz ilerleyen anjina ile hastanın immünitesini yerli yollarla arttırmak, toksinlerin etkisini nötralize etmek mümkündür.

Kompreslerin uygulanması

Sıcaklık olmadan catarrhal anjinası için basit bir tedavi yöntemi, alkol kompresidir. Bir pürülan boğaz ağrısı ile pürülan lenfadenit ile komplikasyon riski nedeniyle ısınmış değildir.

3 saat boyunca yetişkinlerin boğazına bir alkol sıkıştırması uygulayın. Daha sonra 3 saat ara vermek zorunludur, daha sonra tekrar bir kompres uygulayabilirsiniz.

Çözeltiyi hazırlamak için, yarısı seyreltilmiş veya votka olan tıbbi bir alkol alınız. Tıbbi bitkiler Kalanchoe, aloe, calendula tentürleri kullanabilirsiniz.

İyi bir etki, sıkıştırmanın Kalanchoe tentürü ile uygulanmasıdır.

 • Kalanchoe viviparous yaprakları yıkanmış, ezilmiş;
 • bir litre kapta hammadde koymak, votka dökün;
 • 10 gün boyunca karanlık bir yerde temizlenmiş bir kapak ile örtün;
 • tentürü süzmek.

Alkol kompresyonu, boyun bölgesini tarafına uygulayarak tiroid bezinin bulunduğu bölgeyi serbest bırakır, bunun için:

 • tentürde, 2 peçeteler nemlendirilir;
 • Boğaz bölgesinde sağa ve sola uygulayın;
 • üstüne polietilen ile örtün - bir eşarp.

Alkol sıkıştırmasına ek olarak, haşlanmış patates, lahana yaprakları ve bal ile sıkıştırın. Tiroid bezi kapatılmadan her türlü kompres uygulanır.

Angina tedavisi için çocuklar, küçük bir bitkisel yağ ekleyerek, haşlanmış patates ile ev kompres yapabilirsiniz. Daha sonra kütle, her iki tarafta da, çocuğun boynuna poşet halinde paketlenir.

Bal, arı ürünleri

Çabuk, ama 1 gün için değil, propolis gibi arıcılık gibi bir ürün, evde catarrhal sinüsü tedavi yardımcı olur. Ilaç hazırlamak için gerçek kalite propolis gerekir, hangi çiğneme zaman hafif bir uyuşukluk, yanma hissi neden olur.

Propolis tentür hazırlanması

 • 100 ml tıbbi alkol alın, 40 dereceye kadar seyreltin;
 • 10 g propolis ekleyin;
 • Propolis'i daha iyi çözmek için karanlıkta bir hafta, sık sık sarsılıyor;
 • Hazırlanan alkol tentürünün 10 ml'sini dökün, 35 ° C'lik bir sıcaklıkta alınan 100 ml su ile seyreltin;
 • Günde 4-5 kez gargara.

Propolis tentürü sadece su ile yetiştirilmemektedir. Ona göre, daha önce su ile 1: 1 oranında seyreltilmiş bir papatya, calendula, pancar suyu kaynatma ekleyebilirsiniz.

Anjina tedavisi için eşsiz özellikler doğal baldır. Ama sadece bu ürüne alerjinin yokluğunda kullanabilirsiniz.

Evdeki 5 yaşın altındaki bir çocuk, angina'yı diğer geleneksel veya halk yöntemleriyle daha iyi tedavi etmelidir, çünkü bal bu yaştaki çocuklarda sıklıkla alerjik reaksiyona neden olur.

Bal + Tereyağı

 • Bir su banyosunda, 20 g bal, ağırlıkça aynı olan bir tereyağı parçası ile ısıtılır;
 • bıçağın ucunda kabartma tozu dökün;
 • soğutuldu;
 • yemekler arasında sıcak bir tane alın.

Bal su

 • Suyu 45 0'a kadar ısıtmak için;
 • bal 3 kaşık ekleyin;
 • Hazırlanan tüm sıvıyı kullanarak 4 kez / gün yıkayın.

Soda durulama

Etkili bir araç içme sodası ile durulanır. Çözelti, 250 ml ılık su içinde bir çay kaşığı soda eklenerek hazırlanır. Bu çözelti, fıtık tıkaçlarını temizler, ağrıyı yumuşatır, iltihabı azaltır.

Evde nezle durulama nasıl yapılır, çocuk ve yetişkinlerin boğaz ağrısı ile tedavi başka ne, soda ile Rinse boğaz yazısında anlatılır.

Hidrojen peroksit ile durulama

Yetişkinlerde hızlı bir şekilde tedavi edilen catarrhal, ancak evde değil, anjinada hidrojen peroksit gibi bir araç olabilir. Bir peroksit çözeltisi kullanıldığında, çok sık durulamamaya dikkat etmek önemlidir.

Durulama sıvısı, bir çorba kaşığı eczane% 3 hidrojen peroksitin bir bardak ılık su içinde çözülmesiyle hazırlanır. Boğaz boğazından hidrojen peroksit ile durulanması iyileşmeyi önemli ölçüde hızlandırabilir, ancak tabiki 1 gün boyunca hastalığın tedavisi işe yaramaz.

Pürülan boğaz ağrısının tedavisinde, doktor tavsiyelerine uymak, semptomlarla hızlı bir şekilde başa çıkabilmek için ek bir yol olarak bir peroksit çözeltisi kullanmak, evde sağlığınızı iyileştirmek gerekir.

Boğazın hidrojen peroksit ile durulanması prosedürü hakkında ayrıntılı olarak, makalede okuyunuz. Boğazınızı hidrojen peroksit ile durulayın.

Boğaz ağrısı gelen pancar suyu

Pancar suyu, vücudun enfeksiyona karşı korunması için gerekli maddeleri içerir - iyot, demir, folik, nikotinik, askorbik asit, kalsiyum, A vitamini, tokoferol, fosfor, kükürt, çinko.

Bu besin maddelerinin özellikleri nedeniyle pancar suyu dezenfekte edebilir, lokal bağışıklığı ve organizmanın genel reaktivitesini artırabilir. Bu nitelikler, boğazı tedavi etmek için pancar suyu kullanımını mümkün kılar.

Pancar suyu + sirke

 • 250 ml pancar suyu için% 9 sofralık sirke;
 • günde 4 kez durulayın.

Pancar suyu + propolis

 • Bir bardak pancar suyu içinde, yukarıda tarif edilen tarifte olduğu gibi hazırlanan propolisin alkol tentürünün bir çorba kaşığı ekleyin;
 • 4 kez / gün durulayın.

Taze pancar suyu yerine, bu sebzenin bir kaynatmasını kullanabilirsiniz. Boğaz ağrısı tedavisi için bir kaynatma hazırlamak için, pancar, bir tavaya konur, su ile dökülür, böylece iki parmak, temizlenmiş, dilimlenmiş pancar ile kaplı, parmak yaklaşık su üzerinde buharlaştırmak kapsar.

Daha sonra suyu süzün, ılık kullanın. Etkisini arttırmak için, yukarıda tarif edildiği gibi limon suyu, propolis, kızılcık veya havuç suyu (pancar suyu başına 1 çorba kaşığı) ekleyebilirsiniz.

Boğaz ağrısı sarımsak

Erişkinlerde anestezi ile durulama gibi taze sarımsak infüzyonu, evde pürülan formundaki pürülan formları hızlı bir şekilde tedavi etmek için kullanılır. Her defasında yeni bir çözüm hazırlanır.

 • Sarımsak başı temizlenir, doğranmış, bir çay kaşığı tuz eklenir;
 • bir bardak su dökün;
 • 20 dakika ısrar ediyor;
 • filtre edilmiştir.

4 kez / gün yıkamak için kullanın. Bir bardak su ile seyreltilmiş sarımsak suyu (1 yemek kaşığı) bir kutu ile gargara.

Günde 3 seyreltilmiş su ile 3 kez durulanır. Daha sık durulanırsa, tahrişe ve hatta yanığa neden olabilirsiniz, mukozaya iyileşmek için zaman vermek gerekir.

İyot ile durulama

İyotlu bir ilaç çözeltisi ilavesi ile durulama sadece iyot, hipertiroidizm, hamilelik ile ilaçların alerjisi yokluğunda uygun olacaktır. Gebelikte teratojenik etki nedeniyle durulama için iyot kullanmamalısınız.

Ayrıca, iyot, soda ve tuz ile boğazın durulanması makalesinde bilinen başka bir halk ilacı hakkında bilgi edinin.

soluk alma

Hem çocuklar hem de yetişkinler için boğaz ağrısı için kanıtlanmış bir çözüm - teneffüs edilir. Pürülan anjina ile, buhar inhalasyonları yasaktır ve nebulizatörü hastalığın herhangi bir aşamasında kullanabilirsiniz.

Nebülizör sayesinde, kendi isteğinize göre soluk alıp verebilirsiniz, kendi yapınızdaki soğurmayı ve bitki örtüsünü bozarsınız. Fitopreparasyonlardan, etkili etki, calendula, propolis, Rotokan, Chlorophyllipt tentürü tarafından uygulanır.

Geleneksel tıp tarifleri

Çabuk ve etkili bir şekilde boğaz ağrısından kurtulmak, insanların tedavi yöntemlerine yardımcı olacaktır. Çok sık durulamada boğaz imkansızdır, 4 işlem / gün yapmak yeterlidir.

 • Bir bardak kaynar su ile 1: 2 oranında alınan bir çorba kaşığı papatya ve ıhlamur çiçekleri hazırlayarak hazırlanan enfüzyon ile gargara yapabilirsiniz.
 • Ahududu, yapraklar veya çiçeklerin yeşil kuru dallarının iki çorba kaşığı bir bardak kaynar suya dökülür. Bu çare 15 dakika ısrar ederseniz, 4-5 kez / gün durulayın, iltihap belirtilerini mükemmel bir şekilde ortadan kaldırır.
 • Calendula (çorba kaşığı) Eczane tentürü, 4 kez / gün durulama için kullanılan 250 ml ılık su ile seyreltilir.
 • Bir meşe kabuğu ve bir ıhlamur 2: 1 oranında alınan çiçekler, iyice karıştırın, daha sonra bir termos içine yerleştirilir ve bir bardak su ile doldurulur. Bir termos içinde 20 dakika ısrar edin, daha sonra 4-5 kez / gün durulama için kullanılır.
 • Çabuk boğaz ağrısı evde kurtulmak bir meşe kabuğu, ahududu çiçekleri, adaçayı eşit parçalarda alınan gibi bir araç yardımcı olur. 2 masa. Karışım kaşığı termoslarda 20 dakika ısrarla, işlem 4-5 kez / gün gerçekleştirilir.

Bir doktor gözetimi olmadan halk tarifleri ile evde uzun süreli tedavi almak için tavsiye edilmez. Eğer 2-3 gün boyunca anjina tedavisi uygulandıktan sonra hastanın durumu düzelmezse, bir kulak burun boğaz uzmanı ile randevu almanız gerekir.

Anneannelerinizden evde boğaz ağrısı için en etkili halk ilaçları

10/19/2015 Elena Ev Sağlık Seti 4 yorum

Ziyarete gelen herkese selamlar!

Cevap ver, lütfen: anginadan kim acı çekmedi?
Birisi "ben!" Diyor - şanslı!

Ne yazık ki, bu hoş olmayan duygular neredeyse herkese tanıdık geliyor: yutmak, konuşmak, yemek yemek, hatta içmek için acı verici. Birileri boğuluyormuş gibi!

Ve aslında, kelime anjin ve Latin "ango" dan geliyor - sıkmak, sıkmak için.

Boğaz ağrısı tedavisi kesinlikle gereklidir, çünkü bu tür semptomlarla sakin bir şekilde yaşayamazsınız. Ancak, doğal olan her şeyin destekçisi olarak, hastalık durumunda tabletler için koşmak için acele etmem ama doğal depolarda bir alternatif bulmaya çalışıyorum. Ve size tavsiyem: antibiyotik tedavisi etkilidir, tartışmıyorum ama bundan sonra bağırsak mikroflorasını tedavi etmek zorunda kalacağım. Bu nedenle, boğaz ağrısı için halk ilaçları hakkında bilgi almak ve silahlanma için reçete almak!

Makale'den öğreneceksiniz:

Boğaz ağrısı için halk ilaçları

Anjina belirtileri ve nedenleri

Her şeyden önce, bu boğazda güçlü bir ağrıdır. Buna ateş, titreme ve güçsüzlük eklenebilir.

Hastalığın nedenleri 2 olabilir:

İkinci durumda, bir hasta kişiyle (el sıkışma, nesnelerin değişimi) yeterince ev içi temas vardır. Boğaz ağrısı ve havadaki damlacıklar ile seyahat (Sokakta çıktığınızda doktorların salgınların ortasında tek kullanımlık bir maske takmanızı tavsiye etmiyoruz!)

Vücut ısısı "derece kapalı" 39 derece ise, kendi kendine ilaç ile uğraşmamak daha iyidir - bir doktor çağırın. Bu durumda, gerçekten güçlü araçlara ihtiyaç vardır.

İşlem henüz başlamamışsa ve hastalık vücudunuzda kök salmaya başlıyorsa - bir dakika kaybetmeyin. Tedavi edilmeye başlayın.

Boğaz ağrısı tedavisi daha: boğaz boğaz gelen halk tarifleri

Herhangi bir hastalığın tedavisinde en uygun çözüm entegre bir yaklaşımdır. Vücudunuzun çeşitli organları üzerindeki etkiyi birleştirerek istenilen sonucu elde edersiniz.

soluk alma

Solunumun özü: hava yollarını sıcak su buharı ile ısıtmak. Uçucu yağlar suya eklenir, otlar yapılır ve bu şekilde devam eder.

Bu harika ve çok ucuz bir antiseptik (bu arada, ünlü Miramistin'in değerli bir analoğu!)

Çiftler halinde solumak istediğiniz bir sıcak su kabı ekleyin, bir yemek kaşığı klorheksidin.

 • Soda inhalasyonu - kabartma tozu ekleyin
 • Papatya, adaçayı veya St. John's wort ile inhalasyon - Bütün bu otlar boğazdaki ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Hepsini bir araya getirebilir ya da ayrı ayrı kullanabilirsiniz.
 • Balsam "asterisk" ile inhalasyonlar“- Hatırlıyorum, annem hala boğazda ağrı ile çocukluk çağında bademciklere bu kokulu balsamın ince bir tabakasıyla bulaşmıştı. Her evde kapakta büyük bir yıldız bulunan kırmızı bir kutu vardı. Ve şimdi, modern ilaçların bolluğuna rağmen, genellikle kanıtlanmış bir "yıldız" ın yardımına başvuruyorum. Sıcak suda çok az miktarda balsam (bir maç başlığından fazla değil, daha sonra boğulabilirsiniz) ekleyin, bir havluyla örtün ve nefes alın. Bu çok kullanışlı ve etkili bir prosedürdür.

durulama

Boğaz ağrısı ile gargara yapmaktan mı?

 • Deniz tuzu çözeltisi, örneğin Ilık suyla (yeteri kadar cam) bir kaşık dolusu tuzu çözün ve boğazınızı yıkayın. Prosedürü günde üç kez tekrarlayın.

Ev iyot ve soda varsa, mükemmel - yapabilirsin iyot tuzu durulama, Boğaz ağrısı için çok etkili halk ilaçları.

Bir bardak ılık su aldık:

 • 5 damla iyot
 • bir kaşık deniz tuzu (ya da deniz tuzu yok ise normal)
 • bir kaşık dolusu soda.

Boğaz boğazını günde iki kez karıştırın ve örün.

Bir litre ılık suda, birkaç manganez tanesi çözülür. İlacın tam çözünmesini bekleyin, aksi takdirde mukus yanıkları riski yüksektir!

Günde birkaç kez boğazınızı yıkayın.

Not: Manganez müköz kurur, bu nedenle durulandıktan sonra 20 dakika sonra, bir pamuklu çubukla herhangi bir yenilebilir yağ ile boğazı yağlayın.

Sarımsak harika bir doğal antiseptiktir! Etrafında tüm mikropları öldürür O boğaz ağrısı için hemen hemen tüm halk ilaçları konur boşuna değil

Bir kaç tane diş sarımsakını kaynar suyla birleştirin, solüsyonu yaklaşık bir saat kadar bekletin.

Bir rende üzerinde pancar (küçük boyut) fırçalayın, bu kitle bir elma sirkesi kaşığı birkaç dökün. Pancarın meyve suyu vermesini bekleyin. Basın. Ortaya çıkan çözüm ile, boğazını durulayın.

Geleneksel ilaçların alımı

Bal ile rendelenmiş soğanların nasıl soğuk algınlığına yardımcı olduğunu çoktan yazdım. Aynı zamanda anjin için de yararlıdır - bir çay kaşığı günde üç kez soğan yiyin, isterseniz - bal olmadan, ama isterseniz - ballı (tatlı tadı daha iyi).

Limonu bir kıyma makinesinden geçirin, birkaç kaşık bal ekleyin ve gerçek bir vitamin kokteyli alın. Yemek yemeden önce yemek kaşığı al.

Propolis olarak da adlandırılan arı tutkalı, harika bir anestetik (yani, anestetik) ve antibakteriyel doğal bir ilaçtır.

Propolisin ruhani tentürü günde üç kez bir çay kaşığı alınmalıdır, en şiddetli boğaz ağrısını tedavi etmeye yardımcı olur.

Eğer bulabilirsen bir parça saf propolisi çiğneyebilirsin. Çiğneme uzun olmalıdır - günde 3 saate kadar.

Boğaz ağrısı başka ne yardımcı olur?

kompres

Sıkıştırma, bir ilaçla hasta bir vücut üzerinde sıcak bir bandaj uygulanmasıdır. Eylem ilkesi: ısı nedeniyle, etkilenen dokularda kan dolaşımı iyileşir ve iyileşme süreci hızlanır. Büyükannemin bana bu kompreslerle nasıl işkence ettiğini hatırlıyorum ama ne etkisi var!

Bu nedenle anjina ile sıkıştırılmalıdır.

Tıbbi alkolü 1: 1 oranında çözündürün (Alkol yok - önemli değil, sıradan votka da uygundur), dört kez katlanmış temiz bir pamuklu kumaş çözeltiye batırılmış ve boğazına bir bandaj koydu. Polietilen ve bir havlu ile ısıtın.

Eğer her şeyi doğru yaptıysanız, birkaç dakika içinde kompres alanında hoş bir sıcaklık hissedeceksiniz. Bandajı olabildiğince uzun süre boğazınızda tutun (ancak yanma hissine neden olmaz, rahatsızlık gerekmez!)

Rendelenmiş patates ile 2 yemek kaşığı sirke karıştırın. Biraz su ekleyin (yaklaşık yarım bardak). Kashitsu gazlı bez giydi, bir bandaj şeklinde katlandı ve boğazına koydu. Ayrıca polietilen ve havlu ile ısın.

Taze ev yapımı süzme peynir yarım kilo alın, fazla sıvı sıkın ve gazlı bez tabakası üzerine yayılır. Daha sonra sıkıştırmayı katlayın ve boğazınızı takın. Bir kat polietilen tabakasıyla, bir pamuk yünü tabakası ve bandajlı bandajla örtün. Yatağa bir kompresle git. Katılıyorum: bir kompres ile yatmak sıradışı, ama sağlıklı bir boğaz için, biraz tolere edebilirsiniz.

Isınma Merhemleri

Daha önce bahsettiğim aynı yıldız ya da ısınma etkisi olan diğer bitkisel merhemler. Boğazın her iki tarafında ince bir tabaka ve bronşların üstünde, göğsün biraz üstünde uygulayın.

Bol içecek

Patojen bakterileri vücuttan "yıkamak" için çok fazla şey içmeniz gerekir. Soğuk içecek artık sizin için yasaklandı (bazen soğuk boğaz ağrısının tedavisi konusunda cesur teorileri karşılıyor olsam da, hastalığın deneyler için bir zaman olmadığını ve kanıtlanmış reçetelere dönmenin daha iyi olduğunu düşünmeye cesaret edebilirim).

Sıcak bitkisel çaylar veya infüzyonlar, meyve smoothies, bal ile sıcak süt içilir. Bitkisel preparatlar, kızılcık, kızılcık, köpek-gül, deniz topalak, adaçayı, papatya demleyin.

Tarçın ve ballı anjin çayı ile mükemmel bir şekilde yardımcı olur. Burada. Ve burada gerçek bir köpek gülü tarifi, anjinadan muzdarip olanlar için gerçek bir kurtarıcı bulacaksınız.

Halk hekimliğinin bilgeliğini kullanın: bu reçetelerde tembel olmamak, tedavi olmak, ve boğaz ağrısı yakında veda edecek!

Dikkat lütfen!

Gün boyunca yoğun tedaviye rağmen daha iyi olmuyorsanız, doktor çağırın!

NB! Bir reçete uygulamadan önce, reçetenin bileşenlerine karşı alerjilerin yanı sıra, bunun için hiçbir kontrendikasyon olmadığından emin olun.

Herkese - tüm sağlığa ve yeni toplantılara!

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklarda adenoidlerde inhalasyon

Nazofarenksin arka duvarında bulunan faringeal tonsil, bağışıklık sisteminin çalışmasına yardımcı olur. Nefes alma sürecinde vücudu yabancı parçacıkların girişinden korur.

Boğazda kuruluk: ilaç ve halk tedavisi

Ağrı ve boğaz ağrısı ile birlikte, içinde kuruluk genellikle sağlıklı insanlarda görülür. Bir kural olarak, bu, nazofarenksin herhangi bir rahatsızlık gelişiminin başlangıcı ile kışkırtır, bu nedenle böyle bir fenomeni göz ardı etmek kesinlikle buna değmez.