Loading

Soğuk algınlığından en iyi damla - TOP-10

Burun akıntısı ölümcül değildir, ancak çok fazla sorun yaratabilir. Sivilce ve burun tıkanıklığı iş ve uyku ile karışır. İkisinden de kurtulmaya çalışırken, çoğu zaman etkisiz ilaçlarla karşılaşırsınız. düşünmek soğuktan en iyi damla, Bazı durumlarda kullanılması tavsiye edilir.

Sorunu çözmek için birçok seçenek var. Her kişi için bireysel özellikler nedeniyle en iyisi belirli bir ilaçtır. Üstelik, zamanla, durum değişiyor - dün yardımcı olan şey bugün faydalı olmayabilir. Bu nedenle, bilgi topluluğunda olmanız gerekir - ilaçların sınıflandırılmasını inceleyerek, önceden hazırlayın.

Bu, uyuşturucu örnekleri ile sınıflandırmadır. En iyi on kategorinin her birinde, favorileri, yüksek verimlilikleri nedeniyle olumlu bir ün kazandı.

1 - vazokonstriktör damlası

Bu en popüler kategoridir. Eylem ilkesi, burundaki kan damarlarının daralmasına dayanır. Sonuç olarak, mukozal şişlik bir süre için kaybolur - burun normal nefes alma yeteneğini alır. Buna karşılık, bu sınıf belirli bir maddenin yaygınlığına bağlı olarak 4 alt kategoriye ayrılır.

Vazokonstriktif damla aşağıdakileri içeren gruplara ayrılır:

 • ksilometazolin;
 • nafazolin;
 • oksimetazolin;
 • Phenylephrine.

En yaygın ksilometazolin preparatları "Galazolin" ve "Farmazolin" dir. En popüler "Naftizin" ve "Sanorin" naphazolin damlacıklarına aittir. Oksimetazolin grubu "Nazol", "Rinazolin", "Nazivin" ile temsil edilir.

Ayrı bir alt kategori fenilefrine dayanmaktadır. Üretilen bu maddeye dayanarak Çocuklar için soğuk algınlığından damlalar. Bebeklerin sprey kullanmaları tavsiye edilmez, çünkü burun boşluğu bunun için yeterince oluşturulmaz. Bu türden en yaygın ve etkili ilaçlar "Nazol Baby" ve "Vibrocil" dir.

2 - nemlendirici damlalar

Aslında bu ilaç değildir. Benzer sorun damla - Mukoza nemlendiriliyor. Damlalar birikmiş mukusun daha hızlı ve daha etkili bir şekilde ayrılmasına katkıda bulunur. En büyük etki, bu fonların diğer, terapötik ile birlikte kullanılmasıyla elde edilir.

Nemlendirici damlalar, deniz suyu veya mineral kaynaklardan su bazında yapılır. Tuz ve çeşitli eser elementlerin yardımcı araçlarının bileşiminde. Bileşenler bezleri normalleştirir ve silia mukozasının daha aktif bir hareketini teşvik eder.

Diğer birçok araçtan farklı olarak, bunlar herhangi bir kısıtlama olmaksızın neredeyse uygulanabilir. Aynı sosudosuzhivayuschie ilaçlar bir haftadan uzun bir süre için tavsiye edilmez - aksi takdirde bir bağımlılık vardır, etkinliği keskin bir şekilde azalır, mukus aşırıya kaçar. Nemlendirici damlacıklar yan etkilere yol açmaz. Bunları uygulayın, eğer şişlik yoksa sadece bir miktar mukus varsa tavsiye edilir.

Etkili nemlendiriciler arasında:

3 - alerjiler ve şişme ile damla

Geleneksel vazokonstriktör p-tov'dan dönüşü arttırmak için, alerjik ve ödemli semptomları ortadan kaldıran bileşenler eklerler. Bu tür fonlardan en büyük yararı, alerjik rinit. Bazen soğuk algınlığı için kullanılması tavsiye edilir.

Nazal alerjiden düşer bu türden:

 • "Sanorin-Analergin". Çek ilacı etkilidir, ancak bir haftadan uzun süredir kullanılması istenmemektedir. Ek olarak, mümkünse, yatmadan önce uygulamak daha iyidir. Damlalar uyuşukluğa neden olur ve reaksiyonu yavaşlatır, bu nedenle uyanıklık döneminde alerjiler kolay olmayacaktır.
 • "Vibrocil". Çoğunlukla çocuklara reçete edilen halihazırda belirtilen ilaç, alerjilerin sonuçları ile ilgili vakalarda da yardımcı olmaktadır. İsviçreli üreticinin hazırlıkları, hem damlama biçiminde hem de sprey ve jel şeklinde gerçekleştirilir.

4 - hormonal preparatlar

Alerjilerin neden olduğu hastalığın şiddetli seyrinde, hormonal bileşenlerle ilaç kullanımı belirtilmektedir. Ancak sadece bir uzmanın onayından sonra kullanılabilirler. Kontrolsüz ilaç tüketimi, burun mukozasının bağışıklık savunmasının bastırılmasına yol açar. Sonuç olarak, bakteriler için mükemmel bir mikroflora oluşur.

 • "Bekonaze". 6 yıldan itibaren uygulanmasına izin verilir.
 • "Flixonase". Düşük yaş eşiği 3 yıldır.
 • "Nasonex®". Sprey formatında mevcuttur. Somut bir etki - yarım gün sonra. 3 yaşından itibaren kullanımına izin verilir.
 • "Nasobek". Için yararlı olacak başka bir etkili araç çocuk 6 yıl.

5 - antimikrobiyal ajanlar

Eğer damarların daralması küçükse ve antimikrobiyal etkiye ihtiyaç varsa, aşağıdaki ilaçlar kurtarmaya gelir. burun için:

 • "Pinosol." Damlalar, spreyler, merhemler, kremler ve hatta kapsüller vardır. Kompozisyonda - çeşitli bitkisel yağların bir kombinasyonu. Aracın özelliği, bağımlılığa neden olmaması ve virüsler ve bakterilerle iyi başa çıkmasıdır.
 • Doktor Tais Nazolin. Bu ksilometazolin temelinde yapılır. Bununla birlikte, antimikrobiyal etkiye sahip olan okaliptüs yağı bileşenlerinden biri olarak.
 • "Bactroban". Damla ihtiyacınız olan şey değilse, merhem deneyin. Sadece cilt hastalıklarıyla savaşmak için tasarlanmış benzer bir ilaçla karıştırmayın. Mukusun bulaşma nedeni uzamış burun akıntısı ve pürülan akıntının ortaya çıkmasıdır. Ana bileşen stafilokoklara karşı aktivite ile karakterizedir.

6 - antibakteriyel ajanlar

Bu tür damlaların kullanılmasının nedenleri iltihaptır. maksiller sinüsler veya soğuk algınlığının sonucu olan bakteri florasının eklenmesi. En iyi bu tür araçlar değil bir genyantrit'ten düşer, ama aerosoller. Bunlar arasında:

Burun akıntısı viral bir enfeksiyonun gelişmesinin bir sonucu haline gelirse, bu, yardım için özel araçlara dönüşmeye değer. onlar iyi Hastalığın başlangıç ​​aşamasında yardımcı olur. İlaçlar, genetik mühendisliği yoluyla oluşturulan ve bağışçıların kanından izole edilen güçlü bileşenler nedeniyle virüslere karşı aktif olarak savaşır.

Önleyici önlemler olarak kullanılması önerilir - enfeksiyon tehdidi olduğunda. Terapötik kullanımla ilgili bir soru ise, preparatların ilk semptomlarla başlaması istenir.

Bu tip popüler ve etkili damlalar - "Grippferon". Çözelti, bağımlılığa elverişli değildir ve ilaca dirençli olan suşların ortaya çıkmasına yol açmaz. Damla uygulamak, hastalığın süresini yarıya kısaltabilirsiniz.

8 - gümüşe göre

Gümüş içeren damlalar, inflamasyonu ortadan kaldırmaya, aşırı uzun süreli riniti yok etmeye veya antiseptik etkiye sahip olmaya yardımcı olur. Diğer durumlarda olduğu gibi, bunları nazal problemin gelişiminin başlangıcında uygulamak daha iyidir. Etkili araçlar arasında:

 • "Collargol" -% 2'lik bir çözüm olarak geliyor;
 • "Protargol" - benzer bir biçimde yapılır.

Her iki ürün kolloidal gümüş içerir. İltihaplı burun mukozası üzerinde, madde mukus örer. Bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir.

9 - homeopatik damlalar

Bu kategorinin en popüler ve etkili yöntemleri şunlardır:

Vücut üzerinde karmaşık bir pozitif etkiye sahiptirler - virüsleri yok ederler, şişlikleri giderir, bağışıklığı arttırırlar. Genellikle ARVI'nin neden olduğu soğuk algınlığı için bir ilaç olarak kullanılırlar. Hastalığın ilk birkaç saatindeki akut fazında, her 15 dakikada bir damla damlatılması önerilir.

Homeopatik ilaçlar etkili olabilir, ancak ilaçları ve dozajları tek tek seçmeniz gerekir. Bu nedenle, listedeki ilaçların mantıksal girdilerine rağmen, belirli bir kişinin organizmasının yardımcı olmaması halinde, uygun etkilere sahip olmayabilirler.

10 - bitki damla

Bu tür ürünler çeşitli esansiyel yağlar içerir. Ancak en sık görülen bileşenler nane yağı ve mentoldür. İkinci bileşen ödemi ortadan kaldıramamaktadır, fakat soğuk nazal reseptörler üzerindeki etki nedeniyle nefes almayı kolaylaştırmaktadır.

En yaygın yollardan biri de Sinupret. Bu ilacın kombine bir etkisi vardır - iltihabı giderir, balgamı seyreltir, mukusun patojenik ajanlara direnme yeteneğini güçlendirir.

Özetleyelim. Soğuktan en iyi damlalar Belirli bir soruna ve belirli bir organizmaya "sınırlı" olan kişiler olarak düşünülebilir. Bir uzmana ve deneyime başvurmak gerekir. Bazı insanlar yalnız iyi yardımcı olur alerji burun damlaları, diğer - diğerleri. Aynı zamanda etkili bir çözümün de öyle olduğu anlaşılmaktadır. Size yardımcı olmak için - sağduyu ve yukarıdaki ilaçlar listesi.

Burunda 12 en iyi damla

Reyondaki özellikler

Farmakolojik pazar, burun ve burun spreylerinde her türlü damla ile doludur. Bu çeşitliliği anlamak için tıp ve farmakolojiden uzak bir kişinin gücünün ötesinde. Size yardımcı olmak için çabalıyoruz - amacına bağlı olarak, burun için aşağıdaki damla / spreyleri ayırt edebilirsiniz:

 1. Soğuk olan gemileri daraltmak;
 2. Burun yıkamak için tasarlanmış tuzlu su;
 3. antiseptik, enfeksiyonların ölümüne neden olur;
 4. ihmal edilmiş rinit, otit, sinüzit, adenoidler, vb. için olan antibiyotik;
 5. Bağışıklığı geliştirmek, ARI ile mücadele ve onların önlenmesi için kullanılır;
 6. Hormonal ve hormonal olmayan ajanlara bölünmüş, alerjilere karşı yönlendirilmiş;
 7. "Kimya" dan kaçınmayı tercih eden hastalar için bitki bazında;
 8. İki veya daha fazla bileşenden oluşan karmaşık.

Çocuklar ve yetişkinler için burundaki en iyi damla ve spreylerin derecesine dikkatinizi sunuyoruz. En iyisi, alıcılar arasında mükemmel bir şekilde kendini kanıtlayan fonlardı. Adayların seçimi aşağıdaki kriterleri belirledi:

 • kullanıcı yorumları;
 • uzman görüşleri;
 • ilacın maliyeti ve etkinliği.

Soğukta burnun en iyi damlası

Rinit, mukus ve irin salgılarının yanı sıra hapşırma ile birlikte nazal mukozanın iltihaplanmasıdır. Soğuk algınlığına karşı ilk direnç ölçümlerinden biri, kullanıcıların çoğunluğu tarafından burun damlası olarak kabul edilir. Aşağıdaki ilaçlar talep görmektedir ve bunların etkinliği doktorlar ve eczacılar tarafından onaylanmaktadır.

3 Siallor Protargol

Nazal uygulama için sprey Sialor Protargol, anti-inflamatuar, antiseptik ve büzücü etkisi olduğu için rinit, rinit ve otit için reçete edilir. İlacın ayırt edici özelliği, protein kinazda gümüşün (protargol) eklenmesidir ve bu da ilacın hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde yüksek etkililiğini sağlar.

Hamilelik ve emzirme döneminde ve ilaç bileşenlerine karşı bireysel hoşgörüsüzlük varsa burun spreyi önerilmez. Kullanıcı geri bildirimlerine göre büyük bir dezavantaj, tabletin çözülmesiyle bağımsız bir çözelti hazırlama ihtiyacına yöneliktir. Bununla birlikte, aslında, bu konuda karmaşık bir şey yoktur ve talimatlar antiseptik bileşimin hazırlanması sürecini detaylandırmaktadır.

2 Nazivin

Nazivin burun damlaları, burun boşluğunun ödeminin giderilmesine, mukoza boşalmasını azaltmaya ve burun nefeslerini geri kazandırmaya katkıda bulunur. Kullanımları için endikasyonlar ARD, alerjik reaksiyonlar, rinit ve otittir.

Kullanıcılar bu düşüşü genel soğuk algınlığının ilk belirtisinde tercih ederler. Kullanımdan sonra hızlı bir rahatlama ve burun tıkanıklığı hissi yakında geri dönmez. İncelemedeki hastalar pipeti rahat ve fiyat olarak kabul eder. Tedavi süresi sadece 3-5 gün olduğu için 10 ml'lik şişe oldukça uzun bir süre yeterlidir.

Bir yıla kadar olan çocuklar bu damlalar tavsiye edilmez, ancak özel bir form vardır -% 0.01. 1-2 günde 3-4 defa (% 0.05) damla: 6 yıl 1 yaşından de dozaj 1-2 günde 3-4 defa (% 0.025), ve daha fazla 6 yıl yetişkin damla olup.

1 Isofra

Soğuk antibiyotiklerden en popüler sprey Isofra'dır. Bu, bir kullanıcı anketine dayanarak güvenle teyit edilebilir. Bu reçeteli ilaç 1 yaş ve yetişkinler için tasarlanmıştır. Ürün belirgin bir bakterisid etkiye sahiptir.

Sprey otitis media, sinüzit, rinit ve üst solunum yollarının diğer hastalıklar için kombinasyon tedavisinin bir parçası olarak tatbik -. Rinit, sinüzit, nazofarenjit vb ilaca karşı aşırı duyarlılığı listelenen çocukların yaşamın ilk yılında haricinde kontrendikasyonlar. Doz, ilacın 1 enjeksiyonu için 7 günlük bir yol anlamına gelir. Çocuklar günde 2-3 kez, yetişkinlerde - günde 3-4 kez.

Değerlendirmelerde bakteriler üzerinde lokal etkiler, tıkanıklık, burun akıntısı ve hatta çalışan sinüzit ile hızlı yardım bahseder. Belki de bağımlılık yapar, bu yüzden bir doktor sprey atanmasına izin verilmez.

Alerjiler için burundaki en iyi damlalar

Alerji mevsimseldir, o zaman bunun için en azından ahlaki olarak hazırlanabilir ve belki de habersiz yakalayabilirsiniz. Alerjik etiyolojinin riniti ile birlikte, nazal mukozanın iltihaplanması gelişir ve bu da şişlik ve bol miktarda mukus ile birlikte görülür. Bu durumda olağan vazokonstriktör düşmesi etkili değildir. Hormonal ve hormonal olmayan burun damlaları ve spreyleri yardımcı olmak için.

3 Afrin Clear Sea

Nazal Sprey Afrin, 75 ml'lik büyük hacimde mevcuttur. Bu ilacın evrensel bir yönelimi vardır - burun boşluğuna günlük bakım için uygundur, viral ve bakteriyel hastalıklar sırasında kullanılır, burun solunumu kolaylaştırır. Doktorlar soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı, alerjiler ve otitis için bu doğal tedaviyi önerirler.

Kullanıcılar, kullanımdan sonra burun boşluğunun önemli ölçüde azaldığını, nefes almanın daha kolay olduğunu doğrulamaktadır. Ürün, mukoza zarını kalitatif olarak temizler, salgıları ortadan kaldırır, alerjenleri, virüsleri ve bakterileri temizler. Ayrıca, ilaç önleyici bir önlem olarak hareket eden, soğuk algınlığı ve alerjik hastalıklara karşı korur.

Bazılarının güçlü bir jeti dezavantaj gibi gözüküyor, hastaların mutlak çoğunluğu spreyin güvenliğini kaydetti. Hassas mukoza zarlarına aşina olanlar için bile uygundur.

2 Tizin Alerji

Tıbbi preparat Tizin Alerji, zaten isminden de anlaşılacağı gibi, alerji semptomlarını hafifletmeyi amaçlamaktadır. Aslında, bu nazal damlalar, alerjik reaksiyonlara ek olarak, yaygın soğuk algınlığı ve otitte de oldukça etkilidir. Burun damlaları alerjik etiolojisine sahip, mevsimsel ve devamlı rinit mücadelede nicel bir ölçüsü olarak kabul edilir -, nazal boşluktan izole azaltmak, kaşıntı, burun çıkarıldı aksırığı hafifletir.

Gebelik kontrendikasyonlar dönemi arasında, altı yaşın altındaki çocuklar, yanı sıra ilacın bileşenlerine duyarlılığı arttırdı. Kullanıcılara artılar, tezgah üstü kullanım kolaylığı, rahatlama hızı dahildir. İncelemelerde maliyete aşırı ödeme denir. Bazıları sonucun kısa süresinden şikayet ediyor.

1 Vibrocil

Çocuklar ve yetişkinler için vibrocil burun damlaları çok etkili bir antihistaminiktir. Vazokonstrüktif etkiye bağlı bu nazal damlalar alerjilerin, burun akıntısının ve otitisin kontrolünde kullanılmıştır. Kontraendikasyon bireysel tahammülsüzlük, hamilelik ve ayrıca monoamin oksidaz (antidepresan) inhibitörlerinin tamamlanmasından sonra iki haftadan az bir süredir.

Değerlendirmelerdeki kullanıcılar, avantajları arasında, etkinin yumuşaklığını, hoş olmayan alerjik semptomların yüksek oranda alındığını, hoş bir kokunun ve yan etkilerin olmadığını göstermektedir. Şişenin hacmi 15 ml'dir. Uygun bir pipet tüketimi azaltır ve dozajın doğru bir şekilde belirlenmesine yardımcı olur.

Doktorlar, damlatmadan önce nazal boşluğu dikkatli bir şekilde temizlemenizi önerir. Günde 3-4 kez rejim: bir yıla kadar olan çocuklar için - 1 damla; 1 ila 6 yıl - 1-2 damla; 6 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler - 3-4 damla.

Burunda en iyi vazokonstrüktif damlalar

Tıkanıklığı olan bir burun damlası, tıkanıklık durumunda oldukça etkilidir. Kullanımdan sonra ödemde azalma ve mukoza salgılarında azalma olur. Doktorlar kullanımlarının 5-7 günü geçmemesi gerektiği konusunda uyarıyor. Bu süre zarfında sağlıkta herhangi bir gelişme olmazsa, hemen bir uzmana başvurmalısınız.

3 Snoop

Snoop Burun Spreyi en etkili vazokonstriktörlerden biridir. İlaç şişlikleri ortadan kaldırır, hiperemi ile savaşır, açıklığın geri kazanılmasına yardımcı olur. Kullanıcılar yüksek oranda burun nefes almanın yanı sıra hareket süresini de not ederler. İncelemelerde, şişenin artan hacmi not edilir - 15 ml.

Sprey kullanımı için endikasyonlar ARD, burun akıntısı, alerjik rinit, otit, sinüzit ve diğer KBB hastalıklarıdır. Önemli bir dezavantaj, gebelik, altı yaşından küçük çocuklar, ateroskleroz, glokom, taşikardi gibi kontrendikasyonların kapsamlı listesidir. Bakım doktorları ile laktasyon ve diyabet sırasında ilacın kullanımına izin verin.

Dozaj aynıdır - günde 1 ila 3 kez 1 enjeksiyon. Tedavinin seyri bir hafta geçmemelidir.

Okaliptüs yağı ile 2 sanorin

Vasodilating nazal damla Sanorin hızla burun akıntısı ve burun tıkanıklığı belirtilerini rahatlatır. Rinit, larenjit, sinüzit, vb. Burun solunumu rahatlatırlar - bir sözcükte KBB pratiğinde çok talep edilirler. Uzun süreli kullanım, damlaların etkinliğini azaltır ve bu nedenle bir haftalık kullanımdan sonra, bir mola zorunludur.

Kesin dozaj, ilgili doktor tarafından belirlenir ve günde iki kez veya üç kez her bir burun geçişinde 1 ila 3 damla arasında değişebilir. Kontrendikasyonlar arasında bileşenlerin bireysel intoleransı, tiroid bezinde anormallikler, diabetes mellitus, vb. İlaç kusma ve baş dönmesine neden olabilir. Bu nedenle, doktorunuzla danışma dışında damla almayı tavsiye etmemekteyiz.

Genel olarak, kullanıcılar ilaç takviyesine, damlaların mukoza zarını kurutmadığına dikkat ederek olumlu yanıt verirler. Şişe rahat görünüyor. Okaliptüs yağının müşterilere göre eklenmesi, tedavinin daha etkin olmasına katkıda bulunur.

1 Naphthysine

Naphthyzine'nin burnundaki damlalar, düşük bir fiyatla ayırt edilir ve bu da onları aşırı popülerlikten ayırır. Mukoza zarının alınması, ajanın operatif, belirgin ve uzun süreli vazokonstriktif etkisi vardır. Otitis ve soğuk algınlığında etkilidir.

Geribildirim, 15 ml'lik hacme olumlu yanıt verdi - diğer ilaçların çoğu 10 ml'lik şişelerde burun damlası dağıtır. Alıcıların beğenisine de nozul-pipette küçük bir delik var.

Kullanıcıların ciddi bir dezavantajı, uzmanların onayladığı yüksek bağımlılık olasılığını dikkate almaktadır. Bu nedenle, bu nazal damlaların uzun süre kullanılması yasaktır ve acil ihtiyaç olmaksızın bunlarla temas ettirilmesi önerilmez.

Damlalar, hamile ve emziren kadınlar için istenmeyen bir yıldan küçük çocuklar için kontrendikedir. Kontrendikasyonların tam listesi için, satın almadan önce dikkatlice incelenmesi gereken talimatlara bakın. Dozaj bireyseldir.

Çocuklar için burundaki en iyi damlalar

Eczanede sunulan tüm damlalar çocuklar için uygun değildir. Bazıları onlar için yasaklanmış, diğerleri yaş sınırına sahip, diğerleri doğumdan izinli. Bir doktorun talimatları ve tavsiyeleri hakkında dikkatli bir çalışma, verimlilik ve güvenlik garantisidir.

3 Rinostop

Burun soğuk, otit, alerji aktif madde Xylometazoline talep ve genzin teşhisi için hazırlama işlemi ile Rinostop düşer. Talimatlar, ürünün çocuklar ve yetişkinler için tasarlandığını belirtir. Ancak, izin verilen çocukların yaşının 2 yıl olduğu gerçeğine özellikle dikkat ediniz. fiyatları düştüğünde açısından cazip bir yerel damar büzücü etki, burun boşluğunun şişlik rahatlatmak burun tıkanıklığı ve burun akıntısı belirtileri ortadan kaldırmak gerekir.

Aktif maddeye karşı aşırı duyarlılık tek kontrendikasyon değildir. Satın almadan önce listeyi dikkatlice okuyunuz. Dozaj - 1-2 günde iki kez düşer. İncelemedeki kullanıcılar, çocuklarda nazal solunumun hafifletilme hızını ve etkinin yüksek süresini doğrulamaktadır.

2 Grippferon

Burun damlaları Grippferon viral hastalıklar, soğuk algınlığı ve grip için kullanılır. Çocuklarda ve yetişkinlerde tedavi ve korunma için uygundur. Aktif madde sayesinde, interferonun immünomodülatör ve anti-inflamatuar etkisi vardır. Kullanıcılar bu düşüşlerden ötürü, yaşamın ilk üç yılındaki çocuklar için en iyi antiviral ajan olarak oy birliğiyle oy kullandılar. Değerlendirmelerde, ilacın doğumdan sonra kullanılma olasılığının ve aynı zamanda acı tatların bulunmamasının bir avantajı olarak dikkat çekmektedir.

Bir yaşın altındaki çocukların hastalığın ilk belirtisinde 1 damla 5 kez, 1 ila 3 yıl arasında - günde 5 kez 2 damla kazılması tavsiye edilir. Alıcılar fiyatın kabul edilebilir olduğunu düşünür, ancak masraf daha yüksektir. Ambalajlama beş kez uygulandığında kısa süre yeterlidir. Tek kontrendikasyon, bileşenlerin bireysel hoşgörüsüzlüğüdür.

Çocuklar için 1 Aqua Maris

Aqua Maris, doğumdan bebeklerin ağzını yıkamak için kullanılan popüler bir tuz damlasıdır. Yenidoğanlar için hijyen prosedürleri, burun boşluğunu günde en az iki kez temizlemeyi içerir. Doktorlar, tıkanıklığın kötü uykuya, iştahın kötüleşmesine ve rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabileceğini vurguluyor. Yani böyle bir manipülasyonu ihmal etmeyin.

Güvenli bileşim ana avantajdır: deniz suyu, doğal mikro elementler, arıtılmış su. Damlatma sayesinde tozları temizlemek, alerjenleri çıkarmak, iltihabı azaltmak mümkündür. Çare otitis, soğuk algınlığı, grip, soğuk ve bu hastalıkların önlenmesi için kullanılır. Kontrendikasyon bireysel bir hoşgörüsüzlük.

Değerlendirmedeki kullanıcılar, fiyatı, şişenin hacmini ve uygulama sıklığını dikkate alarak tüketimi kabul edilebilir olarak kabul eder. Ek bir artı - onlar tamamen güvenli olduğundan, hamilelik sırasında kullanılabilir.

Kronik rinit için burundaki en iyi damlaların gözden geçirilmesi

Kronik bir soğuktan olan damlalar, hoş olmayan bir hastalığı gideren en etkili ilaçlardan biridir. İnsanlar, bir kronik rinit ile yaşamayı ve bir problemi çözmeye çalışmama hatasını yaparlar. Görmezden gelmesi, olumsuz sonuçlara yol açabilir. Mukus zarında distrofik değişiklikler meydana gelebilir ve bu da komplikasyonlara neden olur.

Rinitden en iyi damlalar

Benzer bir problemle karşılaşan hastalar, çok fazla ilaç denemek için zamanları vardı. Kronik rinit tedavisi için tek bir evrensel ilaç yoktur. İlaç bir kişiye yardımcı olursa, diğerine uymayabilir. Aksi takdirde, başvurunun ardından kısa süreli bir rahatlama gelir.

Kronik soğuğun tedavisi için aşağıdaki damla tipleri kullanılır:

 1. Antihistaminikler.
 2. Vasoconstriktör verdi.
 3. Hormon.
 4. Nazal boşluğu yıkamak için.

Her hasta için ayrı ayrı burun damlaları seçilir. Seçim, kronik soğuk tipine bağlıdır. Kullanmadan önce talimatları okumanız önerilir.

Kesinlikle doktor reçetesine göre kullanın.

antihistaminikler

Alerjik rinit tedavisi için uygundur. Kompozisyonunda kan damarlarını daraltan ve şişmeyi azaltan bileşenler bulunur. Eylemleri, alerjik reaksiyon sırasında oluşan maddelere karşı yönlendirilir. Antihistaminik damlalarla tedavi süreci vazokonstriktifden daha uzun sürer. Rinit alevlenmeleri ile ilaçlar etkilidir:

Tedaviden sonra, etki uzun bir süre devam eder.

Avamys

İlacın amacı alerjik rinit ve mevsimsel rinitin tedavisidir. Avamis, farklı bir doğanın soğuk algınlığını iyileştirmek için bir yardımcı olarak kullanılmak üzere onaylanmıştır. Özellikle şiddetli şişlik görünümü eşlik ediyorsa. Yetişkin hastalar sadece günde bir kez damla kullanmalı ve her burun deliğine 2 adet burun deliği enjekte etmelidir. Doz, hastanın durumuna bağlı olarak ayarlanabilir.

Burun için antialerjik damlaların reçete edilmesi, hastayı inceledikten sonra sadece ilgilenen doktor olabilir. İlaç birkaç ay boyunca kullanılmışsa, kullanım taktiği değişmektedir.

Zodak

Oral damla uygulaması sadece günde bir kez yapılır. Hasta sürekli şiddetli soğuk algınlığı geçirirse, 20 damla aktif maddeyi alın. Genellikle ciddi şişlik veya alerjik reaksiyona neden olur. Damlalar, 16 yaşın altındaki çocukların tedavisinde kullanılmak üzere kontrendikedir.

Yiyildikten sonra ilacı nazal pasajlara dökün. Bunu yemeden, bir süre beklemeden önce de yapabilirsiniz. Her vakada tedavi süresi farklıdır. Ortalama olarak, tedavi 5 gün ila 1.5-2 ay arasındadır.

Sanorin-Analergin

Tıbbi ürünün üreticisi Çek Cumhuriyeti'dir. İzin verilen kullanım yaşı 16'dır. Çocuklarda soğuk algınlığı tedavisinde tavsiye edilmez, çünkü damla bileşimi agresif maddeleri içerir. Uygulamanın sonucu ilk günlerde fark edilir.

Rinitden kurtulmak için günde 2 ila 4 kez burun kazmanız önerilir. Tedavi süresi - 7 gün. Bundan sonra bir mola ver. Bağımlılık olasılığını dışlamak gerekir.

Kronik rinitli vazokonstriktif damlalar

Bu tür damlaların kullanımı bir haftadan fazla olmamalıdır. İlaç çok güçlüdür. Sadece birkaç dakika içinde gözenekleri açar ve şişlikleri giderir. Sonuç olarak, kişi tamamen nefes almaya başlar. En Popüler:

Faria

Kronik rinitten modern damlalar. Klinik tabloya bağlı olarak tedavi süresi her hastaya ayrı ayrı atanır. İlacın kullanımına kontrendikasyon glokomdur. Bu durumu hafifletmek için, hastaya günde iki kez damla uygulamak, burun deliğine 2 kez enjekte etmeniz önerilir.

FASINI

Bileşimindeki ilaç, aktif bir bileşen oksimetazolin içerir. Damlalar vücutta 10 saat çalışmaya devam eder, bu nedenle günde sadece iki kez kullanılır. Kullanmadan önce burun geçişlerini temizlemek gerekir. Aşırı mukus, ilacın inflamatuar odağa girmesini önleyecektir.

Burun yıkandıktan sonra, her burun deliğine 2 damla sıvı enjekte edilir. Fazin iki şekilde mevcuttur - damla ve sprey. Sunulan iki seçenekten birini kullanabilirsiniz. Tedavinin ilerleyişi 10 günden fazla olmamakta, bundan sonra aktif madde diğerine değiştirilmektedir.

ksimelin

İlacın aktif maddesi ksilometazolin'dir. Ödemi nazal kavitede çıkarır ve artan mukus üretimini azaltır. İlaç bir sprey ve damla şeklinde mevcuttur. Günde 3 kez, 1-2 damla veya enjeksiyon yapamazsınız.

Xymelyn'in sürekli kullanılması kesinlikle yasaktır. Uygulamanın yan etkisi bağımlılık yapıcıdır. Tedavi süresi 10 günü geçmemelidir. Tedavinin bitiminden sonra, mola verin ve ilacın kendisi bir diğerine değişti.

Damarlar genişledikçe damar tıkanıklıkları uzun vadede kullanılamaz ve bu da burun nefeslerini önler. Optimum uygulama - günde iki kez. Bir kişi alerjik veya siklik rinit muzdarip ise, tedavi için antialerjik veya hormonal damla seçmek daha iyidir.

Hormonlara dayalı preparatlar

Hormonal ajanlar, glukokortikosteroidlere dayanan ilaçlardır. Lokal aksiyon ile ayırt edilir - burun boşluğunda. Kronik soğuk algınlığı durumlarını rahatlatmaya yardımcı olurlar - kaşıntıyı azaltır, şişlikleri ve alerji belirtilerini ortadan kaldırırlar. Vücut üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.

Hormonal ilaçlar arasında tahsis edilmesi alışılmış bir durumdur:

Hormonlar temelinde düşer, sürekli burun akıntısı ile baş etmede yardımcı olur. Doğada alerjik olan rinit ile güvenle başvurabilirsiniz. Bu durumda, burnun sürekli şişmesi gözlenir. Tedavi süresi her bir vakada ayrı ayrı belirlenir.

beklometazon

Tıbbi ürünün üreticisi Finlandiya'dır. Mukoza zarına zarar vermeden hızlı ve etkili bir şekilde soğuk algınlığı giderir. Burun damlatılması arasında aynı zaman aralıklarını koruyarak günde iki kez kullanmanız önerilir. Kullanım için, bir sprey almanız ve ajanı burun boşluğuna sokmak için aplikatöre çift tıklatmanız gerekir.

Nasobek

Kronik soğuk algınlığı tedavisinde bir başka etkili ilaç. Sadece yetişkinleri değil, aynı zamanda orta yaşlara erişmiş çocukları da alabilir. Günlük başvuru sayısı 3-4 kat. Form sürümü - sprey. Hasta için doz, hastalığın şiddetine bağlı olarak değişebilir.

Yıkama için damlalar

Burnu yıkamak için kullanılan damlalar daha az etkili değildir. Sprey formunda üretilmiştir. En Popüler:

Burnu yıkamak için bir sprey, şişkinliği hafifletmeye ve kişinin tamamen nefes alma yeteneğini geri kazandırmaya yardımcı olur. Düzenli uygulama, burun boşluğu ve paranazal sinüslerden hızlı çıkışına katkıda bulunan eksudayı seyreltir.

Humer

Nazal geçişleri yıkamak için bir hazırlık olarak kullanılan Amerikan ilaç. Burun temizlendikten sonra, sprey, aplikatöre bastırılarak her burun deliğine dönüşümlü olarak enjekte edilir. O zaman birkaç dakika beklemeniz ve burnunuzu uçurmanız gerekir. Bu prosedürü günde 5-6 kez yapabilirsiniz.

Akvalor

Akvalor damlalarını kullanarak tedavi için kronik rinit. Onların yardımıyla yetişkinler ve çocuklar sulama yapıyorlar. Hazırlık, serbest bırakma şeklinde farklı olabilir. Yetişkin hastalar burun yıkamak için tuzlu bir çözüm gösterilir.

Rinitin tüm belirtileri ortadan kaldırılıncaya kadar kullanabilirsiniz.

Damlalar ve burun yıkama için bir sprey antialerjik, hormonal ve vazokonstrüktif ilaçlarla eşzamanlı olarak kullanılabilir. Hastanın hızlı iyileşmesine katkıda bulunan eylemlerini artırırlar. Tedavi için hangi ilaç seçildi ne olursa olsun, talimatları okumalısınız. Bazıları insan vücudunu olumsuz yönde etkileyerek bir dizi yan etkiye yol açabilir. Bir reaksiyon hasta için sıra dışı ise, tıbbi yardım almalısınız.

Burundan soğuktan etkili damlalar

Soğuktan burun damarı vazokonstriktif

Vazokonstriktif bir etkiye sahip olan damlalar, küçük çocuklarda coryza için en popüler ilaçtır. Aynı ilaçlar, sadece bir sprey şeklinde yetişkinler ve altı yaşın üzerindeki çocuklar için kullanılır.

Hareket prensipleri oldukça basittir: burun içinden içeri giren mukozaya uygulandığında kan damarlarının belirgin bir daralması söz konusudur. Ödem azalır ve kişi burun içinden nefes alabilir, çünkü damlacık hareketi sırasında akciğerlere giren havaya engel olmayacaktır.

Vazokonstriktif damlaların sahip olduğu bir başka etki, mukus üretim oranının azalmasıdır. Çok sıvı değil ve bir kişi daha kolay nefes alır.

Bununla birlikte, tüm damlacıklara vazokonstriktif bir etkiye sahip herhangi bir talimatın, kullanıcıları uzun süreli fon kullanımına karşı uyardığını hatırlamaya değer. Damlaların ve spreylerin alışkanlık geliştirilmesinden korkmadan kullanılmasına izin verilen zaman aralığı, 3 gün ile hafta arasındadır.

Zaman zaman yan etki kullanımıyla, kural olarak geliştirmeyin. Uzun süreli ve düzenli kullanım tehlikesi. Burun damarlarının, ilacın bir parçası olan ana aktif bileşen üzerindeki garip bir bağımlılığı gelişir. Uygulandığında, doz atlandığında, daralırlar, şişer ve kişi normal nefes alamaz. Bazen, damlaların kendilerinden bile şişmede bir artış olur.

Bu gibi ciddi sonuçlardan kaçınmak için, burun akıntısının gelişmeye başladığı anda uygun şekilde tedavi edilmesi gereklidir.

Bağımlılığa ek olarak, vazokonstriktif ilaçlar aşağıdakilere yol açabilir:

Nazal mukozanın bozulmasına (kronik soğuk algınlığında damlaların sürekli kullanımı).

Kan damarlarının duvarlarını incelemek, kırılganlıklarını arttırmak. Bu, daha büyük yaralanma riskine yol açar. Böylece damarlar kan basıncında bir artışla bile hasar görebilir ve bu da burun kanamalarına neden olacaktır. (ayrıca okuyun: burun kanaması - ilk yardım ve tedavi)

Aritmi, çarpıntı, baş ağrısı, uyku bozukluğu, bulantı hissi, depresyon gibi - tüm bunlar bir ilacın aşırı dozda alınmasında ortaya çıkabilecek yan etkilerdir.

Ek olarak, hipertansiyonda, hipertiroidizmde, kalp hastalığı ve kan damarlarında, vazokonstrüktif bir etkiye sahip olan burunta herhangi bir damla kullanılması yasaktır. Bir kadın emziriyorsa, akıntının durması için bu ilacı veya ilacı kullanabiliyorsa bir uzmana danışmanız tavsiye edilir.

Vazokonstriktif etkisi olan ilaçları kullanırken uyulması gereken temel kurallar:

Düzenli olarak kullanılmasına izin verilmez.

Başvuru haklı olmalıdır. Ilacı girin sadece solunum ciddi şekilde engellendiğinde olmalıdır.

Soğuk algınlığı semptomlarını hissetmek, damla kullanımı olmadan, solunum jimnastiği ve masaj yardımıyla şişlik ortadan kaldırmak için deneyebilirsiniz.

Öğleden sonra, uyanıklık sırasında tam staz durumu nadiren gözlemlendiği için, etkilerini dört saat koruyan ilaçlar kullanmak daha iyidir.

Gece istirahati için uzun süreli eylemi uygulayabilirsiniz (12 saate kadar).

Mümkün olduğu kadarıyla, ilaca temas süresi ve kullanım sıklığı en aza indirilmelidir. Hastalığın ilk aşamasında nefes almanın zor olduğunu hatırlamak önemlidir.

Bir gelişme olduğunda, damla olmadan yapmaya değer. Hastalığın semptomlarını hafifletmeye ve inhalasyonun geri kazanımını hızlandırmaya ve burun içine zayıf bir tuzlu çözeltinin sokulmasına yardımcı olun.

ksilometazolin

Çoğu zaman, burun akıntısı sırasında soluk alma rahatlatmak için, soğuk algınlığındaki damlalar, xylometazoline adı verilen ana aktif madde ile birlikte kullanılır.

Farklı isimlere sahip birkaç ilaç vardır, ancak her birinde temel bileşen ksilometazolin'dir:

Galazolin. Çeşitli dozaj formlarında satın alınabilir: damlalar halinde ve yetişkinler ve çocuklar tarafından kullanılmak üzere bir jel şeklinde.

Soğuk algınlığı "Nos" için sprey.

Rinorormdan püskürtün.

Soğuk "Ximelin" den püskürtün.

Spreylere gelince, kolaylık ve kullanım kolaylığı sayesinde ilacın daha doğru dozajını sağlarlar. Tasarruf, spreyleri kullanmanın bir başka avantajıdır.

İlaveten, spreyler halinde ilaçlarla ortak soğuktan kurtulmak için kullanılan insanlar arasında önemli ölçüde daha az yan etki görülmüştür. Ksilometazoline dayalı tüm ilaçların etki süresi ile ilgili olarak, bu dört saatlik bir ortalamadır.

oxymetazoline

Oxymetazoline - vazokonstriktif bir etkiye sahip ve etkili bir şekilde soğuk algınlığından kurtulmaya yardımcı olan başka bir ilaçtır. Buna dayanan spreyler yeterince uzun süre dayanır. Tek bir uygulamadan sonraki etki 12 saate kadar sürebilir.

Bununla birlikte, kullanmadan önce, hastanın burun boşluğuna girişinde herhangi bir kontraendikasyon bulunmadığından emin olmak önemlidir:

Gebelik dönemi;

Yaş bir yıl;

Böbreklerin çalışmalarındaki rahatsızlıklar.

Oksimetazolin bazında üretilen ilaçlar:

Nazivin. Yetişkinler tarafından ayrı ayrı satın alınabilir - ayrı yaşlardaki çocuklar tarafından kullanılmak üzere - ayrı olarak satın alınabilir. İlacın bileşimi değişmeden kalır, ancak ana aktif maddenin konsantrasyonu, farklı hasta kategorilerinin yaş özellikleri dikkate alınarak seçilir. Yetişkinler için, Nazivin hem bir sprey şeklinde hem de damla şeklinde satın alınabilir. Çocuklar için ilaç sadece damla şeklinde kullanılabilir.

Nazol püskürtün. Kompozisyonunda oksimetazolin bulundurmanın yanı sıra, Nazol Advance ilacı da nazal pasajlarda kuruluk hissini azaltan bileşenler ile desteklenir.

Rus üretici tarafından üretilen Spray Fazin.

nafazoline

Nafazolin altı saatten fazla olmayan bir vazokonstriktör görevi görür. Temeli olarak üretilen ilaçlar, aralarındaki benzer ilaçların tümünün en ucuzudur:

Damlalar, emülsiyon, burun spreyi Sanorin adı verilen bir ilaçtır. Ana aktif maddeye - naphazoline ek olarak, bu preparat ek olarak vazelin yağı, okaliptüs ve borik asit esansiyel yağı ile zenginleştirilmiştir. Bu bileşenlerden dolayı Sanorin'in etkinliği artmakta ve yan etkileri azaltılmaktadır.

Soğuk Naphthysine'den düşer.

Vazokonstriktör olarak hareket edebilen modern ilaçlar şunlardır:

Bir sprey veya damla şeklinde satın alınabilen Tysin. İçindeki ana aktif madde, imidazolinler grubuna ait olan tetrazolin'tir. Pediyatrik pratikte iki yıl içinde yaş çizgisini geçen çocuklara reçete edilir. Eylem süresi yeterince büyük ve 8 saate ulaşabilir. Çoğu zaman bu tetrazolin bazlı ilaç diğer ilaçlar etkisiz olduğunda nefes almaya devam edebilir.

Fatal, indanazolin olan aktif madde. Sprey formunda üretilmiştir. Yedi yaşın altındaki çocuklar ve kapalı glokomlu kişiler tarafından kullanılamaz.

Nemden soğukta nemlendirici damlalar

Burun mukozasını nemlendirmeyi amaçlayan soğuktan damlalar, tıbbi ürünler değildir. Terapötik bir işlevi yoktur, bunun yerine bir yardımcı işlev vardır. Kullanımları nedeniyle, mukusun özelliklerini arttırmak ve ayrılmasını kolaylaştırmak mümkündür.

Soğuk algınlığı tedavisinde diğer ilaçlarla birlikte nemlendiriciler kullanıyorsanız, maksimum etki elde edilebilir. Bu özellikle kronik atrofik rinit tedavisinde önemlidir.

Nemlendiriciler mineral yaylardan veya deniz suyundan su bazında hazırlanır. Demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, bakır gibi sadece tuzları değil, aynı zamanda çeşitli eser elementleri de içerirler. Nazal mukozanın kirpiklerinin daha aktif hareket etmesine, burun geçişinde bulunan bezlerin işlevlerini normalleştirmelerine yardımcı olurlar.

Nemlendiricileri neredeyse kısıtlama olmadan uygulayabilirsiniz. Yan etkilere neden olabilecek bileşenler yoktur. Hava akımının, normal burun kanalları için bir engel mukozasının bir şişme ve mukus bolluğu ise, bu nedenle, burun verimli yerine damla veya spreyler bir damar daraltma etkisine kullanarak daha tuz ile yıkanmalıdır.

Soğuktan kurtulmak için nemlendiriciler:

Şişlik ve alerjiler için burun damlaları

Vazokonstriktif damlaların etkisini arttırmak için, üreticiler bir antihistaminik etkiye sahip olan maddeler ekler. Bu, şişmeyi ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve varsa alerjik reaksiyonları hafifletir. Alerjik rinitten muzdarip bir kişi, bu tür ilaçların kullanımını önemli ölçüde azaltabilir, ancak bunların soğuk algınlığı için kullanımına izin verilmez.

Bu tür hazırlıklar arasında:

Bir İsviçre şirketi tarafından üretilen Vibrocil. Çocuklarda, çocuklarda burun tıkanıklığı semptomlarını ortadan kaldırmak için sıklıkla kullanılır. Bu ilaç, bırakıldığı üç serbest bırakma formunda bulunabilir: bir jel gibi, bir sprey gibi ve damlalar gibi. Üst üste yedi günden fazla kullanılması önerilmez.

Çek üreticileri tarafından üretilen Sanorin-Anaerhegine. İlacın bir şekli vardır - sadece damla şeklinde. Bu ilacın aşırı dozu, uyuşukluk hissine ve reaksiyonun yavaşlamasına neden olabilir. Bu nedenle gece dinlenmeden önce kazılması tavsiye edilir. Ayrıca, Vibrocil gibi, bu ilaç bir haftadan fazla kullanılmamalıdır.

Rinoflumacil, bir İtalyan üretici tarafından üretilen yeni bir kombinasyon ilacıdır. Burundan ayrılan kalın sırrı seyrelterek nazal nefesi hafifletebilir. Ek olarak, ilacın hafif bir vazokonstriktif etkisi vardır. Bu araç, burun akıntısı üçüncü veya dördüncü gün sürdüğünde kullanmaya başlamak için en iyisidir.

Koldakt - Hintli üreticinin soğuk algınlığındaki tabletleri. Ilacı alırken, artan uyuşukluğa neden olabileceğini göz önünde bulundurulmalıdır.

Orinol, tablet formunda üretilen ortak soğuktan birleştirilmiş bir preparattır. Nefes almayı rahatlatır, aynı zamanda uyuşukluğa neden olur.

Antimikrobiyal damlalar ve soğuktan merhemler

Ek bir antimikrobiyal etki elde etmek için vazokonstrüktör etkisine ek olarak gerektiğinde, kombinasyon preparatlarının kullanılması mümkündür;

Doktor Tais Nazollin. Kompozisyonunda sadece ksilometazolin değil, aynı zamanda antimikrobiyal etkiye sahip olan okaliptüs yağı da vardır.

Pinosol. Bu ilaç banyolar için bir sprey, damla, krem, merhem ve kapsüller şeklinde mevcuttur. İlacın bileşimi, şifalı bitkilerden elde edilen çeşitli yağların bir karışımını içerir. Bu damlalar bağımlılık yapmazlar ve birçok bakteri ve virüsle mücadelede yardımcı olabilirler.

Bactroban, ilaç bir merhem şeklinde mevcuttur. Ana aktif madde stafilokoklara karşı aktiviteye sahiptir. Uzun süre kalıcı burun akıntısı ile burundan pürülan akıntı olduğunda merhem uygulayın önerilir. Bir ilacı alırken, hastanın nazal uygulama için bir alete ihtiyaç duyduğunu açıklığa kavuşturmak önemlidir, çünkü bir merhem şeklinde Bactroban vardır, fakat cilt hastalıklarının tedavisi için. Burnunda onu rehin etmek yasaktır.

Fenilefrinli Polidexa, bir anti-enflamatuar etki ve bir vazokonstriktör etkisini aynı anda uygulayabilen bir kombinasyon ilacıdır. Bir vasokonstriktör bileşeni olarak bir antibiyotik ve fenilefrin içerir. Form sürümü - sprey. Bununla birlikte, Polydec viral rinit tedavisi için uygun değildir, bir fetus taşırken, böbrekler ve emzirme sırasında problemlerle birlikte kullanılamaz. Yaş sınırı 2.6 yıldır.

Soğuktan hormonal damlalar

Hasta şiddetli eşliğinde allerjik rinit, muzdarip ise, hormonal bir bileşeni ile burun spreyleri kullanmak mümkündür.

Bu tür hazırlıklar arasında:

Nasonex®. Bu sprey hızlı. Etki, ilacın ilk uygulamasından sonra 12 saat sonra hissedilebilir. Kullanım kolaylığı, manuel bir dağıtıcı ile donatılmış olduğu anlamına gelir, bu aşırı dozdan kaçınır. İlaç topikal olarak uygulandığından, vücudu etkilemez. Üç yaşından itibaren çocuklarda kullanılabilir.

Bekonaze. Uygulama 6 yıl mümkündür.

Nasobek. Çocuklara 6 yaşına kadar girdikten sonra izin verilir.

Fliksonaze. Hasta 3 yıla ulaştıktan sonra resepsiyon mümkündür.

Bileşime dahil hormonal bir bileşenli ilaçların sadece bir doktora danıştıktan sonra kullanılabileceğini hatırlamaya değer. Gerçek şu ki, kontrolsüz uzun süreli kullanımda, burun mukozasının bağışıklık savunmasını azaltmak mümkündür. Bu, bakteri ve mikotik organizmaların gelişimi için verimli bir ortam olacaktır.

Bitki soğuğa düşer

Bitkisel kökenli soğuk kaynaklı ilaçlarda, çoğu zaman mentol veya nane yağı olmak üzere çeşitli esansiyel yağlar bulunur. Nazal boşluğa girdiğinde, hasta ferahlatıcı ve antiseptik bir etki alır. Mentol mukozal ödem ortadan kaldırmak mümkün değildir, ancak kullanımı soğuk burun reseptörlerine poz vererek nefes alıp vermeyi kolaylaştıran etkisine sahiptir.

Sinupret kombine bir eylem ilacıdır. Balgamın seyrelmesini teşvik eder, iltihabı hafifletir, bir balgam söktürücü ve mukolitik etki gösterir. Şişmede azalma nedeniyle, paranazal sinüslerden eksüda çekilmesi daha kolaydır.

Sinupret erken çocukluğundan - iki yıldan beri kullanılabilir. Antiviral aktiviteye sahiptir, burun mukozasının ve boğazın patojenik ajanların etkilerine direncini artırır. İlaç damla ve pelet içinde bulabilirsiniz.

Soğuktan homeopatik damlalar

Homeopatik ilaçlar da genellikle ARVI'nın neden olduğu bir soğuk algınlığı tedavisinde kullanılmaktadır. Müstahzarlar damlalar, spreyler, şuruplar, drajeler vb. Şeklinde mevcuttur.

Vücut üzerindeki etki karmaşıktır - ödemin giderilmesi, bağışıklık direncinin artırılması, virüslerin yok edilmesi. Hastalık akut fazda ise, ilaç almak sık kullanılmalıdır - ilk iki saat boyunca her 15 dakikada bir. Dozaj yaşa bağlı.

Bu grubun en ünlü uyuşturucuları arasında:

Homeopatik ilaçların bir çok üyesi tarafından kullanılır, ancak etkinliği yargılamak zordur. Her ilaç, vücudun bireysel özelliklerine ve hastalığın seyrine bağlı olarak seçilmelidir. Bu nedenle, ilaçların belirli bir kişinin beklentilerini haklı çıkarmaması mümkündür.

Antiviral soğuktan burun damlaları

bir viral enfeksiyonun geliştirme erken aşamalarında soğuk algınlığı önlenmesi mükemmel araçlar ve tedavi - Burun antiviral etkiye sahip olan, soğuk algınlığının düşer. Virüslerin çoğalmasını etkiler, donör kanından izole edilen ve genetik mühendisliği tarafından oluşturulan aktif bileşenler sayesinde.

Enfeksiyon tehdidi olduğunda, bu tür fonlar önleyici olarak kullanılabilir. Alım tehdidi ortadan kaldırılıncaya kadar devam eder.

Viral soğuk algınlığı tedavisi için, o zaman ilaç, ilk semptomların başlangıcından hemen sonra kullanılmalıdır.

Antiviral ilaçlar şunlardır:

Grippferon - burun boşluğuna damlatma için çözüm.

Arbidol kapsül şeklinde.

Tamiflu kapsül şeklinde.

Tablet formunda Remantadin.

Rektal fitiller şeklinde Kipferon.

Vitalron rektal fitiller şeklinde.

Gümüş temelinde soğuktan düşer

uzamış burun akıntısı damlaları gümüş oluşur ki, yardımcı olabilir ortadan kaldırmak etkili ve hızlı, iltihap rahatlatmak bir antiseptik etkisi vardır. Ayrıca, kronik bir doğanın hipertrofik rinitinin ilk aşamalarında kullanılması önerilir.

Bu gibi araçlara taşımak:

Protargol% 2 çözelti içinde, çözülme şekli - düşer.

Kollargol% 2 çözelti içinde, çözülme şekli - damla.

Her iki ilaç da kolloidal gümüştür. İltihaplı mukozaya bulaşırsanız, hafif bir anti-enflamatuar etkinin yanı sıra büzücü bir etki söz konusudur.

Soğuktan antibakteriyel damlalar

rinit bakteriyel florayı katılmadan karmaşık ya da bir komplikasyon bir sinüzit veya sinüzit şeklinde ortaya çıkarsa, bu amaca resepsiyon antibakteriyel olduğunu.

Mupirosin, burun için damla ve merhem şeklinde mevcuttur.

İlaç bir aerosol formunda kullanıldığında, en küçük partikülleri burnun derinlemesine yerleştirilmiş kısımlarına nüfuz eder. Onlar antibakteriyel etkiye sahiptir, iltihabı rahatlatır ve bakterileri yok eder. Aerosoller, kadınları emzirmek için bile kullanılabilir, çünkü vücudu etkilemeden, lokal olarak hareket eder.

KBB doktoruna ne zaman başvurulur?

Soğuk algınlığının kronik formunun nasıl tedavi edilmesi, hastalığın etiyolojisine bağlıdır. Çoğu zaman, ilacın güçlendirilmesine yönelik yöntemlerin uygulanması ile birlikte ilaçların kullanılması gerekmektedir. Fizyoterapi prosedürleri gereksiz değildir. Kompleks tedavi istenen etkiyi vermezse, cerrahi müdahaleye başvurmak gerekir.

Modern tıp, ortak soğuk lazeri tedavi etmek için giderek daha fazla kullanılmaktadır. Nefes almayı kolaylaştırmak için mukozanın şişmesini, eksüda miktarını azaltmanızı sağlar.

Kronik rinitin nedeni alerjilerde kaplandığında, bir alerjistine başvurma konusunda yardıma ihtiyacınız vardır. Gerekli teşhis prosedürlerini yerine getirecek ve en uygun tedavi şemasını seçecektir.

Burun akıntısı bir aydan fazla sürerse - bu bir kulak burun boğaz doktoru çağırmanın sebebidir.

Ayrıca, aşağıdaki durumlarda uzman ziyaretleri ertelenmemelidir:

14 günlük aktif tedaviden sonra, burun nefesleri normale dönmez;

Periyodik baş ağrıları vardır;

Gözlerde uyuşukluk ve ağrı rahatsız edici;

Genel durum bozuldu;

Burundan ayrılan içerikler, pürülan bir karaktere sahiptir.

Bu semptomlar açık bir şekilde komplikasyonların gelişimini gösterir ve profesyonel tedavi gerektirir.

Soğuk algınlığının tedavisi için birçok tıbbi preparat vardır, ancak makul olarak uygulanmalıdır. Bazı ilaçların bir kerede tedavi edici bir etki üreteceğini umuyoruz. Bu, komplikasyonların ve yan etkilerin gelişmesi kadar tehlikelidir. Soğuk algınlığı tedavisinin en uygun şekilde başlatılması, bağımsız bir ilaç seçimi değil, bir uzmana hitap etmektir.

Erişkinlerde ve çocuklarda rinit (rinit) tedavisi. Rinit tedavisi için preparatlar

Rinit nedir?burun akıntısı)?

Erişkinlerde ve çocuklarda rinit tedavisi

Rinitin evde tedavisi

Rinit tedavisinde nazal instilasyon

Rinit tedavisinde merhem kullanımı

Gruptaki fonlar

Viral tip rinitin ilk belirtileri. Bu ilaçların hastalığın aktif fazında kullanımı etkisizdir.

Çeşitli viral ajanlara göre organizmanın dayanıklılığını artırın.

Bir bakteri enfeksiyonu şeklinde komplikasyonlar ile oluşan rinit.

Bakterilerin etkisini bastırın, burun boşluğunun mukoza dokularının aktif kurtarılmasını teşvik edin.

 • merhem Vishnevsky;
 • tetrasiklin;
 • kloramfenikol;
 • Bactroban;
 • miramistin.

Rinit herhangi bir aşamada alerjik değildir.

Etkiler karmaşık, rejeneratif ve antiseptik bir etki sağlar.

 • Pinosol;
 • levomekol;
 • Evamenol.

Kataral rinitin başlangıç ​​aşamaları. Burun kanatlarının dış yüzeyine uygulayın.

Nazal tıkanıklığı azaltın, hafif bir analjezik etkiye sahip olun.

 • balsam "Yıldız";
 • IOM doktoru;
 • Fleming'in merhemi.

Rinitlerde tablet alımı

Rinit ile inhalasyon

Özel bir rejimin gözlemi

Rinitin halk yöntemleri ile tedavisi

Rinit ile masaj

Rinitin tedavisinde inhalasyon

Rinitde Isınma

Rinitli ayak banyoları

Rinit tedavisi için preparatlar

Rinit tedavisinde vazokonstriktörler

Geçerlilik süresiortalama olarak)

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Anjina Ampisilin Tedavisi

Angina - kronik bademcik iltihabının alevlenmesi veya bademciklerin akut iltihaplanması - bulaşıcı bir özelliktedir. Olguların% 90'ında inflamasyonun nedeni, koka florasıdır. Streptococcus, Pnömokok, Staphylococcus pürülan işlemi (bademcik veya boşlukları irin köklerinin oluşumu) yol açar.

Bir anjinada inhalasyon yapmanın mümkün olup olmadığı: Birlikte anlıyoruz!

Sonbahar, kış, ilkbahar - daha fazla solunum yolu hastalığı vakası olduğu bir zaman. Bazen bu, özellikle eritme döneminde, ıslak hava koşullarında teşvik edilir.