Loading

0P3.RU

soğuk algınlığı tedavisi

 • Solunum hastalıkları
  • soğuk
  • ARVI ve ARI
  • grip
  • öksürük
  • zatürree
  • bronşit
 • KBB hastalıkları
  • Burun akıntısı
  • antritis
  • bademcik iltihabı
  • Boğaz ağrısı
  • kulak iltihabı

Yetişkinlerde halk ilaçları ile ortak bir soğuk algınlığı nasıl

Yetişkinlerde burun akıntısı halk ilaçları tedavisi: hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir

Burun tıkanıklığının tedavisi ve yetişkinlerde ve çocuklarda soğuk algınlığının ortadan kaldırılması hiçbir temel farklılığa sahip değildir.

Bu nedenle, eski nesildeki riniti tedavi etmek, annelerin çocukları için kullandıkları aynı anlama gelebilir.

Bununla birlikte, bazı farklılıklar vardır ve bunların dikkate alınması gerekir.

Erişkinlerde rinit tedavisinin özellikleri

Yetişkinlerde, soğuk algınlığı için halk ilaçları iyi nazal geçişler için tasarlanmıştır. Solunduğunda, burun mukozası, buharın etkisi altında şişer ve büyük bir yumru, larinksin içinden geçebilir veya öksürme sırasında çıkabilir.

 1. Çocuklarda burun pasajları dardır, bu nedenle ıslatılmış mukus onları tıkayabilir. Aynısı, nazal septumun eğriliğine sahip erişkin hastalarda da olabilir.
 2. Yetişkinlerde riniti tedavi etmek için araçlar, formülasyonda alkolik bileşenlerin bulunmasına izin verir.
 3. Yetişkinlerde, çeşitli otlar ile tedavi arka plana karşı, alerjik reaksiyonlar çok daha olasıdır. Bu nedenle, bilmediğiniz tarifler dikkatli kullanılmalıdır.
 4. Hamileler ve emziren annelerdeki soğuk algınlığı tedavisine özellikle dikkat edilmelidir. Bu hasta kategorisi, modern ilaçların çoğu rinitten yasaklanmıştır.

Hasta, tüm ilaçların ortak soğuk algınlığına eşit şekilde yardımcı olmadığını anlamalıdır. Tedavinin etkili olabilmesi için rinitin doğasını ve hastalığa neden olan nedenleri bilmek gereklidir.

Soğuk algınlığı tedavisi, diğer herhangi bir hastalık gibi, amaçlı ve kapsamlı olmalıdır.

Hastalığın kendisi, hastanın sağlığı ve hayatı için ciddi bir tehdit oluşturmazsa, o kadar az olmayan komplikasyonları hakkında da aynı şey söylenemez:

Soğuk algınlığı için halk ilaçları nasıl seçilir

Soğuk algınlığını tedavi etmenin en evrensel yolu, kendinizi hazırlayabileceğiniz zayıf bir tuz çözeltisidir. Bu ilaç, herhangi bir etiyolojinin riniti için uygundur ve doğru kullanılırsa, kalıcı bir etki sağlanır.

Ve burnu tuzlu suyla yıkamanın etkinliği, bir dizi yan etkiye ve yüksek maliyete sahip birçok ilaçla rekabet edebilir.

Sofra tuzu ve deniz tuzu tedavisi kontrendikasyon yoktur. Diğer tüm halk yöntemleri, ilgilenen doktor ile koordine edilmeli ve hastalığın doğasını hesaba katmalıdır.

Vasomotor ve alerjik rinit halk ilaçları ile tedavi edilmez. Bu hastalıklar ile, aşağıdaki belirtiler mevcuttur:

 1. burun tıkanıklığı;
 2. Çok miktarda sıvı ve şeffaf mukusun tahsisi;
 3. sık hapşırma.

Bu arada, hastanın genel durumu normal kalır. Bu hastalıklarda nazal pasajların tuzlu su çözeltisi ile yıkanması ve damlatılması, mukoza zarının nemlenmesini sağlar ve patolojik içeriklerin salınmasını kolaylaştırır. Geleneksel tıbbın geri kalanı hastalığın semptomlarını bile hafifletemez.

Alerjik rinit sadece alerjeni ortadan kaldırarak veya mukozayı onunla temastan koruyarak tedavi edilebilir.

Vazomotor rinit sadece hormonal tedavi ile tedavi edilir. Hastalık nazal septumun eğriliği ile provoke edilirse, hastanın bu kusuru gidermek için bir operasyona ihtiyacı vardır.

Gebe kadınlarda, vazomotor rinit hormonal değişikliklerin arka planında gelişir ve hiç tedavi edilmez.

Çiçekli bitkilerin poleninin neden olduğu burun akıntısı, çiçek açması bitene kadar mevcut olacaktır.

Burun akıntısına bol miktarda ve yoğun yeşil sekresyon eşlik ediyorsa, hastalık bakteriyel bir enfeksiyonla tetiklenir. Bu durumda tedavi edilmesi tavsiye edilir:

 • et suları;
 • infüzyon;
 • uçucu yağlar;
 • yağ damlaları.

Bütün bu fonlar sadece burun delikleri aşılamak için uygundur. örneğin, soğuk algınlığı için esansiyel yağlar, soğuk algınlığında olduğu gibi, daha az etkili değildir. Broth ve infüzyonların hazırlanması için, antibakteriyel etkiye sahip tıbbi bitkiler ve diğer bileşenler seçilir. Bakteriyel rinit inhalasyonu ve ısınması yasaktır.

Akut bir solunum yolu viral enfeksiyonunun neden olduğu rinit tedavi edilir:

 1. sıcak soğurucular;
 2. ısınma;
 3. buhar inhalasyonları;
 4. yağ damlacıkları damlatılarak.

ARI olduğunu belirlemek için virüs enfeksiyonu ile oldukça basittir, aşağıdaki belirtiler gözlenir:

 • genel sağlık bozulumu;
 • artan vücut ısısı;
 • baş ağrısı;
 • miyalji ve artralji.

Soğuk algınlığının nedeni travma ise, mukus salgılarında kan mevcut olacaktır. Böyle bir hastalık özel merhemler ve damlalarla tedavi edilmelidir. Bu patoloji ile, sıcak inhalasyon kullanamazsınız.

Rinitin halk ilaçları ile tedavisi ancak hastalık uzun sürmezse yapılabilir.

Nazal mukozanın enflamasyonunun kronik formları evde tedavi edilemez, bu hastalıklar entegre bir yaklaşım ve tıbbi müdahale gerektirir.

Burun için tuzlu çözeltiler

En basit ve en uygun fiyatlı, ama aynı zamanda, güvenilir bir yıkama solüsyonu sıradan mutfak tuzu ve sıcak kaynamış sudan yapılır. 1 litre su için 1 çay kaşığı sofra tuzu ekleyin ve iyice karıştırın. Bu araç tüm otolaringologlar tarafından hastalarına tavsiye edilir. Okuyucuların burnu sodayla yıkamanızı da tavsiye edebilirsiniz.

Rinit sırasında buruntan güçlü bir sızıntı gözlenmezse ve mukusun kıvamı sıvı ise, salin ile basit bir damlatma yeterli olacaktır. Prosedür yarım saat ya da saatte bir yapılmalıdır. Mukoza zarı kurumaya başlarsa, daha sık kazabilirsiniz.

Evin boş bir atomizer varsa, o zaman çözüm içine dökülür ve burun sulanır. Bu durumda nemlendirme kalitesi artacaktır. Burundaki mukus kalın ve bağırsaklarda derin bir topak halinde toplanırsa, kızarma gereklidir. Bu yöntemle yumru yumuşar ve boğazda yıkanır ve onu buradan çıkarmak çok daha kolaydır.

Bazı hastalar saf deniz suyu veya vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş iyotlu tuz için bir sodyum klorür çözeltisini tercih ederler. Bu konuda kötü bir şey yoktur, ancak bu ilaçları kullanmanın etkisi, ortak bir tuz çözeltisi uygulandıktan sonra daha iyi olmayacaktır.

Burun iltihabı ile burun damlatılması için halk ilaçları

Burunda bakteri enfeksiyonu ile mücadele etmek için özel halk ilaçları ve karışımları vardır. Bu tür bir muamele, sadece burun akıntısının kalın bir kıvama ve belirgin bir yeşil renge sahip olması durumunda gerçekleştirilir.

Sarımsak veya soğan suyu. Bu ürünler soğukta yardımcı olur. Bununla birlikte, bu gibi meyve suyu olan çocuklarda rinitin tedavi edilmesi önerilmez, çünkü bebeğin mukoza zarı çok hassastır ve kolayca yanabilir.

Suyu kolanchoe ve aloe - bal veya tuz bir çözelti ile karıştırılabilir:

 1. Bir tatlı kaşığı bal bir bardak ılık suda çözülür ve 3-4 damla meyve suyu eklenir;
 2. 50 ml su, bıçağın ucundaki tuz, 3 damla meyve suyu - her şey karışır.

Papatya damlasının burnuna 2-3 damlatılması bir anda her burun deliğine düşer.

Evin okaliptüs yağı varsa, burun mukozası epitelini yağlamak için kullanılabilir. Hastalığın bu şekilde tek başına tedavi edilmesinin imkansız olmasına rağmen, bakterileri öldürme sürecini hızlandırır.

Soğuk olarak, havuç suyu, yerel olarak kullanılmayan, ancak bir iyileştirici içecek olarak yardımcı olur. Bu arada rinit ile sadece havuç suyu yardımcı olur. Pancar suyu aynı özelliklere sahip, ancak sadece iç uygulama ile.

Sıcak içecek

Soğukta sıcak içecek, yetişkinlerde burun mukozasının inflamasyonu tedavisinde vazgeçilmez bir araçtır. Bunun nedeni, birçok tarifin bira veya şarap gibi bileşenlere sahip olmasıdır.

Rinitin hipotermi tarafından tetiklendiği durumlarda bu tür içecekler tavsiye edilir. Rinit ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilen en popüler alkollü içecek, şaraptır. Bu sarhoş ilaç şu şekilde hazırlandı:

 • Bir şişe iyi kırmızı şarap.
 • Bir portakal.
 • Bir limonun lezzetini.
 • Bir karanfil karanfil veya 7-8 kuru çiçekler.
 • Bir çorba kaşığı şeker.
 • 175 ml brendi veya konyak.
 • Nut hindistancevizi kaşığı.

Şarap bir tencerenin içine dökülür, şeker, karanfil, hindistan cevizi, portakal ve zest eklenir. Karışım 70-80 ° C'ye ısıtıldı ve daha sonra konyak ilave edildi. Düşük ısıda 6 dakika daha ısıtıyorlar.

Mulled şarap kaynamaya getirilmesi gerekmez. Sıcak bir içecekde bir bardak yatağa gitmeden önce limon suyu ve içecek ekleyin.

Buhar inhalasyonları

Rinit ile inhalasyon her zaman kullanılamaz. Prosedürün ana görevi, nazal mukozayı nemlendirmek ve temizlemek. Bu problem, burun tıkanıklıklarını ve damlatmayı yıkamak için kullanılan yaygın bir sofra tuzu çözeltisi ile iyi işlenir.

Soluma etkisinin arttırılması için, antiseptik, anti-ödem ve anti-enflamatuar bileşenler sıvıya eklenebilir. Ancak, bazı koşullar vardır:

 1. Bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu rinit, buhar inhalasyonları ile tedavi edilemez. Böyle bir tedavi, durumu daha da kötüleştirecek ve gelecekte tedaviyi zorlaştıracaktır.
 2. ARVI'de (grip ve diğer akut solunum yolu viral hastalıkları), inhalasyonlar uygun değildir. Viral rinit tedavisi sadece virüs yenildikten sonra mümkündür. Bundan sonra, soğuk iki ila üç gün içinde ortadan kalkacaktır.
 3. Hastalık otitis tarafından komplike ise, buhar inhalasyonları da yapılamaz.
 4. Rinitin içinde bir kompresör nebülizörünün (inhalasyon için özel tıbbi cihaz) kullanımı işe yaramaz.

Buhar inhalasyonları, sadece hastalık hipotermiden kaynaklanıyorsa veya burun boşluğunun mukus epitelyumu tamamen kuruysa etkilidir. Ve bu durumda, sıvının bileşimi önemli değildir.

Herhangi bir katkı maddesi içermeyen saf suda kaynayan suda çiftler halinde yapılabiliyor ve burnunuzu sıradan salin solüsyonuna gömerseniz, etki aynı olacaktır. Aslında, birçok yemek tarifleri vardır, en etkili olanları seçmeniz ve bunları bir komplekste kullanmanız gerekir.

Bu svate içinde bir soğuk - video için halk hekimliği sayısız tarifleri nasıl kullanılır.

Neden bir yetişkinde burun akıntısı gelişir ve nasıl tedavi edilir?

Bir yetişkinde uzun süreli burun akıntısı nasıl tedavi edilir? Bunun için hangi araçlar yardımcı olabilir? Birçok insan soğuk algınlığı hastalığı hiç düşünmez ve hatta onu ortadan kaldırmaya bile çalışmaz. Ve boşuna! Sonuçta, zararsız bir burun akıntısı, daha sonra başa çıkmak için daha zor olacak ciddi komplikasyonlar verebilir.

Bu problemi olan bir kişinin yapması gereken ilk şey, KBB doktorunun ofisini ziyaret etmektir. Uzun süreli rinitin nedenini bulan kişi odur.

Soğuk algınlığının muhtemel sebepleri

Sinüzit veya sinüzit.

Çoğu zaman yetişkinlerde burun akıntısı sinüs bir takım sorunlar ile ilişkili ve bunlar edilebilir: Frontal sinüzit, sinüzit, sinüzit ve sfenoidity etmoidita. Bu süreçler nazofarinkste inflamasyonu karakterize eder. Polipler, bakteriler ve enfeksiyonlara neden olabilirler. Eğer ciddi komplikasyonlara yol açabilir böyle iltihabı tedavi etmezseniz, aralarında en tehlikeli menenjit olduğunu.

Uzun süreli burun akıntısı baş ağrısına ve yüz bölgesinde hoş olmayan bir hisle eşlik ederse, hastalığın kronik seyrinden bahsedebilir. Rahatsız edici bir sinüzit anı, hastalığın yüksekliğinde zaten teşhis edilmiş olmalarıdır. Ve bazen konservatif tedavi yöntemi yeterli değildir.

Tedavi aşağıdaki yöntemlerle gerçekleştirilir:

 1. Burun sinüslerinde irin varsa, bir hastanede durulama veya delme ile ortadan kaldırılmalıdır.
 2. Antibakteriyel tedavinin uygulanması.
 3. Ek tedavi antihistaminik uygulanması, burun damlaları ve gerekirse - kortikosteroidler içerir.
 4. Tedavinin son aşamasında fizyoterapi yapılır.

Yetişkinlerde uzamış burun akıntısının ikinci en yaygın nedeni, çoğunlukla dış uyaranlara karşı bir alerjidir. Alerjik reaksiyonlar vücuttaki bağışıklık bozukluklarını gösterdiğinden, onları sonlandırmak mümkün değildir. Sadece semptomları azaltabilirsiniz ve bir alerjen bulunursa, onu yaşamınızdan çıkarmaya çalışın.

Alerjik reaksiyona neden olabilir:

 • toz;
 • evcil hayvanların yünü ve tüyleri;
 • kavak kabartması ve çiçekli bitkilerin poleni;
 • ev kimyasalları;
 • sigara dumanı;
 • bazı gıda ürünleri.

Yetişkinlerde alerjik rinitin ana belirtileri şunlardır: sürekli burun tıkanıklığı, akıntı, sıvı ve şeffaf, gözyaşı, sık sık hapşırma ve gözlerin kızarıklığı. Bu durumda, alerjeni test edecek ve uygun tedaviyi reçete edecek bir alerjistin yardımını almalısınız.

Spesifik rinit şunları içerebilir:

 1. Catarrhal kronik rinit. Akut rinitin bir komplikasyonudur ve paranazal sinüslerin ve yutakların yenilmesi ile karakterizedir. Şu anda, mukoza doğanın burnundan deşarj var. Sık sık bir burun tıkanıklığı, özellikle de uzanırken. Tedavi bir hastanede gerçekleştirilir.
 2. Vazomotor rinit. Sinir faktörleri ile ilişkili alerjeni kışkırtır. Tedavi, alerjenin ortadan kaldırılması, bağışıklık sisteminin arttırılması, sinir sisteminin reaktif reaksiyonlarının deaktive edilmesidir.
 3. Özen. Kalıcı rinit nedeniyle, burun ve kemik dokusunun duvarlarının atrofisi vardır ve burunda hoş olmayan kokulu bir yeşil kabuk oluşumu ile sonuçlanır. Yerel bir doğanın tedavisi gerçekleştirilmekte, bazen cerrahi müdahale gerekmektedir.
 4. Atrofik rinit. Sık ve ağır derecede kalıcı enfeksiyonlar, yaralanmalar ve alerjenik havanın sürekli solunması nedeniyle atrofik rinit gelişebilir, yani burun mukozasının atrofisi gelişebilir. Bu durumda sık burun kanaması, kanla sümük, burunda kuruluk, tıkanıklık, koku kaybı gözlenir. Tedavi bazı durumlarda bir alerji uzmanı tarafından bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından sağlanır.
 5. Hipertrofik kronik rinit. Kimyasalların uzun süreli solunması veya kıvrık burun septumunun arka planında oluşur. Burun tıkanıklığı, baş ağrısı, koku kaybı (bazen parsiyel) ile karakterizedir. Yüz ve tapınaklarda ağrı oluşabilir. Tedavi operatörü.

Uzun süre soğuk algınlığı tedavisi

Soğuk algınlığı soğuk algınlığı ile ilişkili ise, o zaman belirtileri kaldırmak için ilaç seçimi önemlidir.

Burun akıntısı temiz ve sıvı ise, o zaman vazokonstrüktif damlalar kullanılır, Sanorin, Nazivin, Ximelin ve diğerleri gibi ilaçlar dahil edilir.

Ancak bu tür damlalar her zaman uygun değildir, örneğin burun pasajlarının atrofisi ile herhangi bir etki göstermezler. Burun solüsyonu ile burun yıkama ve bir antibiyotik uygulanması yöntemi daha etkili olacaktır.

Hastalığın uzun seyri ile, aşağıdaki tedavi yöntemleri kullanılır:

 1. Fizyoterapi.
 2. Lazer tedavisi.
 3. Operatif yöntem

Soğuk algınlığının hala alerjik olduğu tespit edildiğinde, tedavi bir sonraki yön olabilir.

 1. Alerjen dışlanması.
 2. Antihistaminikler: Zirtek, Loratadin, Kestin.

Tedavi bir alerji uzmanı tarafından gerçekleştirilir. Uzun süren burun akıntısı ile yaşam tarzınızı tekrar gözden geçirmeli, alışkanlıklarınızı değiştirmeli ve belki de rinit kendi kendine geçecektir.

Geleneksel tedavi yöntemleri

Hastalık döneminde, burnu tuzlu çözelti ile yıkamak her güne değerdir: Bu, patojenik bakterilerin daha hızlı kurtulmasına yardımcı olur. Ayrıca, bu çözüm bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Pürülan oluşumlar olmadan rinit, o zaman o da soda veya şifalı otlar temelinde olabilir inhalasyon ile tedavi edilir. Bunun için uygun olan papatya, okaliptüs, nergiz. İnhalasyonlar için, uçucu yağlar, örneğin okaliptüs veya mentol de kullanılabilir.

Burunta gömülmek için kendiniz damlatabilirsiniz. Bunu yapmak için, bir kireç çiçeği veya adaçayı demlemek gerekir. Ayrıca taze sıkılmış pancar suyu veya havuç, soğan, kalamar, aloe, suyu muz yaprağı yapraklarından kazabilirsiniz. Bu tür damlalar uygulayarak, oranları ve dozajı bilmeniz ve kesinlikle gözlemeniz gerekir.

Ayaklar ve eller için hardal banyoları, tıkanıklıktan daha hızlı kurtulmaya yardımcı olacaktır. Etkili masaj burunda bir nokta masajı olabilir. Kronik sinüzitte süt ve diğer süt ürünlerinin kullanılması önerilmez. Pastörize süt içerisindeki şeker ve nişastanın sinüzite yol açtığına inanılmaktadır.

Yerel tedaviye ek olarak, bir bütün olarak vücut güçlendirilmelidir. Bu vesileyle geleneksel tıp kendi seçeneklerini sunar. Ortak kuvvetlendirici özellikler, limon, kuşburnu, ahududu, ıhlamur ve St. John's wort kaynatmadır. Bunlar et suyu şeklinde kullanılır ve ayrıca bu bitkileri kullanarak burnu yıkamanız önerilir.

Soğuk algınlığından çabucak kurtulmak için, bitkisel ilaçlar aşağıdaki bitkilerde soğumaya izin verir:

 1. John'un şarabı ve adaçayı.
 2. Nane.
 3. Motherwort'un çimleri.
 4. Dizi ve anne-üvey anne.
 5. Dulavratotu ve çuha çiçeği.
 6. Meadowsweet.
 7. Okaliptüs.
 8. Huş ağacı, söğüt, limon rengi.
 9. Alıç ve köpek gülü.
 10. Devyasil ve diğerleri.

Önleyici tedbirler

Burun akıntısından mustarip olmamak için, önlenmesinde bir rol oynamalıdır. Sıcak mevsimde vücudunu sinirlendirmeye başlaman gerekiyor. Sürekli olarak bulunduğunuz oda düzenli olarak havalandırılmalıdır. Mukoza zarınızı kurumasına, ısıtma sistemi sırasında odayı nemlendirmeye, daha fazla sıvı içmeyiniz. Doğru ye. Soğuk algınlığının ilk belirtilerinde onu ortadan kaldırmak için hemen önlem alın.

Coryza - bu bir sorundur, sonuncusu patojene bağlı olarak farklılaşabilir. Örneğin, yüzeysel bir doğa olabilir. Bir alerjen ortadan kaldırıldığında, aynı günde alerjik bir burun akıntısı ortadan kalkabilir. Diğer durumlarda burun akıntısı aylarca sürülebilir ve sonunda cerrahi tedaviye yol açar.

Rinit ve sinüzit: türleri, belirtileri ve halk ilaçları ile tedavi

Soğuk algınlığı ve sinüzit için halk ilaçları, terapist tarafından reçetelenen ilaçlara ek olarak sadece yardımcı bir tedavi yöntemi olarak kullanılır. En olumlu yol, uçucu yağlar ile burun sürtme, bitkisel infüzyonlar ile aşılama, tıbbi bitkilerin sularını kullanarak tamponad gibi yöntemleri kanıtlamıştır. Ancak, kendi kendine ilaç uygulamadan önce, soğuk algınlığı ve sinüzit semptomlarını ve bu hastalıkların hangi biçimlerinde meydana gelebileceğini bilmeniz gerekir.

Sinüzit soğuk ve hastalık belirtileri nasıl ayırt edilir

Aşağıda sinüzitin soğuk algınlığı ile nasıl ayırt edileceği anlatılmaktadır ve bu hastalıkların belirtileri nelerdir.

Burun akıntısı - Burun boşluğunun mukoza zarında hastalık, yüksek miktarda mukusun burnundan bir akıntı ve nefes almada zorluk (burun tıkanıklığı). Rinit ana türleri: alerjik, akut ve kronik.

Alerjik rinit burun tıkanıklığı, burundan bol sulu-mukoza akıntısı, hapşırma ile karakterize saldırılarla kendini gösterir. Bir alerjenin (bitkilerin poleni, gıda, vb.) Etkisine bir tepkidir.

amanraspy rinit çeşitli uyaranların (bakteri, termal, mekanik veya kimyasal) etkisinin sonucu olarak ortaya çıkar. Akut soğuk algınlığı oluşması için predispozan faktör süper soğutucudur. Akut rinit her zaman iki taraflıdır; bağımsız bir hastalık veya başka bir hastalığın belirtisi olabilir.

Bu tür soğuk algınlığı belirtileri: Hasta genel keyifsizlik, kuru burun ve boğaz, kaşıntı, burun hisseder ilk günü, daha sonra burun nefes hapşırma, gözler, burundan bol sıvı tahliye vardır, zordur. Tedavi edilmeyen akut rinit kronikleşebilir.

Kronik soğuk algısı belirtileri: Hastalar ağız kuruluğu, burun tıkanıklığı, sert otsmarkivaemoe burun akıntısı şikayet, koku duyusu azalma, baş ve baş ağrısı şiddeti, burun görünebilir. Burun akıntısı kalındır, çoğu zaman kabuk oluşturur. Nedolechennaya kronik rinit sinüzit (üst çene sinüslerde burun iltihaplı işlemi başlar) olur.

Sinüzit - paranazal sinüslerin iltihabı. Ana hastalık türleri akut veya kroniktir.

Sinüzitin nedenleri: Tedavi edilmeyen soğuk ya da burun akıntısı, grip, kızamık, kızıl ateş, pnömoni, diş hastalıkları, çocuklarda adenoidler, paraziter hastalıklar.

Bu tip sinüzit belirtileri: etkilenen sinüste gerginlik veya ağrı, akşamları kötüleşiyor; Burun genellikle sadece bir tarafa serilir; nefes almak zor; burundan bol akıntı; lakrimasyon ve fotofobi; koku kaybı; başın ağırlığı; tapınaklar, ön kısım ve burunda ağrı; vücut ısısı 37 - 38 ° C'ye yükselir; çalışma kapasitesi azalır, ses burun olur. Tedavi edilmeyen akut genyantrit kronikleşir.

Kronik sinüzit belirtileri: burundan bolca akıntı, farinkste kuruluk, sabah balgamda büyük miktarda balgam çıkarma, kötü nefes, baş ağrısı, yorgunluk, etkilenen tarafta göz kapağı ve yanakların şişmesi olabilir.

Uygun tedavi olmadığında, sinüzit komplikasyonlar verebilir: otit, göz ve beyin hastalıkları, trigeminal sinir nörit, vb.

Bu belirtilerden herhangi birini bulursanız, bir doktora görünmeniz gerekir. Doğru bir teşhis koyacaktır ve bir tedavi önerecektir.

Katılan hekimin randevularına ek olarak, bazı geleneksel ilaçlar da kullanılabilir.

Halk ilaçları ile ortak soğuk kurtulmak için nasıl: en iyi tarifler

Burada en iyi tarifleri kullanarak, halk ilaçları ile bir soğuk tedavi nasıl öğreneceksiniz.

 • Güçlü bir rinit ile nazal septumu, nane, okaliptüs ve çay ağacının (kimyager) aromatik yağı ile bitkisel yağın bir karışımı ile ovalamak yararlıdır. 1 tatlı kaşığı için. Bitkisel yağ, 1 - 2 damla bu yağlardan birini almanız gerekir. Soğuk algınlığı için bu halk ilaçlarını kullanan prosedür, iyileşene kadar günde 3-4 kez tekrarlanmalıdır.
 • Coryza için çözüm: 100 ml yaban turpu suyu alın, 3 limondan meyve suyu ekleyin, iyice karıştırın ve 2 çay kaşığı alın. yemeklerden sonra günde 2 kez karışım. Bundan sonra 2 saat hiçbir şey değildir.
 • Soğuk algınlığı tedavisi için burnunuzu günde 3 - 4 kez tuzlu suyla yıkamak yararlıdır.
 • Aşağıdaki ilaç bir soğuk algınlığı yardımcı olur: 1 çorba kaşığı alın. l. çiçekler papatya eczane, dik kaynar su 1 bardak dökün, şal, 15 dakika, dren ısrar ediyorlar. Gün boyunca burun yıkamak için soğuk algınlığı tedavisinde bu halk ilaç kullanın.
 • Nezle ve öksürük için yararlı ilaç: 0,5 çay kaşığı için 1 su bardağı alın. sofra tuzu ve kabartma tozu, 1 çay kaşığı. okaliptüs tentürü, 0.5 tsp. deniz topalak yağı ve 5 damla tentür iyot. Isıtılmış bir tuğlayı bir kovaya koyun, bu karışımla sıçratarak, bir battaniye ile örtün ve 10 dakika boyunca bir buhar alın, ardından bu tuğladaki bacakları ısıtın. Bundan sonra tuğlayı yastığın altına koyup havluyla örtün ve sırtınızı 20 - 30 dakika ısıtın. Bazen 1-2 işlemden sonra bu halk reçetesini kullanarak soğuk algınlığı hastalığından geçer.

Soğuk algınlığı geleneksel tıp ile evde tedavi

Halk ilaçlarıyla hızlı ve etkili bir şekilde nasıl soğuk algınlığından kurtulabilirsiniz?

 • Coryza için çözüm: Patates pişirin, pişirilenin ucuna ezilmiş dereotu veya misket limonu rengini ekleyin, biraz pişirin, daha sonra süzün ve 10-15 dakika boyunca patates buharı üzerinde inhalasyon yapın. Prosedür günde 2 ila 3 defa tekrarlanmalıdır.
 • Grip benzeri soğuk algınlığı ile günde birkaç kez içilen soğan kabuklarının dumanını solumak ve soğan suyunu (her burun deliğine 1 ila 2 damla) gömmek yararlıdır.
 • Aşağıdaki ilaç, soğuk algınlığının iyileştirilmesine yardımcı olur: Soğan 1/2, rendeleyin sıcak sebze yağı, kapalı bir tabakta 8 saat, ısrar ekleyin. Bu yağ günde birkaç kez burun mukozasını yağlamak ve her bir burun deliğine 1 -2 damla damlatmak zorundadır.
 • Soğuk algınlığı ile havuç yağının bir karışımını bitkisel yağ (1: 1) ile burun içine sokup birkaç damla sarımsak suyu ilave edin. Bu karışım günde 4 ila 5 kez burun içine gömülür ve aynı zamanda limon, bal, baharat ve baharatlı aromatik otlar ile çay içilir.
 • Coryza için çözüm: 1 çorba kaşığı. l. kurutulmuş ve doğranmış kediotu kökleri sıcak bir karanlık yerde, drenaj 10 gün koymak, 100 ml zeytinyağı dökün. Her bir burun deliğine günde 3 ila 4 kez bu yağın 1 ila 2 damlasını gömün.
 • Aşağıdaki çare, evde halk ilaçları ile soğuk algınlığı tedavi etmek için ağız yardımcı olur: aloe veya calanchoe suyu sıkın, su ile sulandırın (1: 2) ve her burun deliğine günde 1-2 damla 1 ila 2 damla aşılayın.

Genyantritin evde halk ilaçları ile etkin tedavisi

Ve genyantriti halk yöntemleriyle tedavi etmek, ilaca başvurmadan nasıl tedavi edilir?

 • Sinüzit tedavisi için araçlar: Şeker 100 gram, 100 ml su ve küçük ezilmiş çam iğne 100 g almak sonra soğuk, karıştırın ve küçük bir yangın üzerinde 2 saat için önceden ısıtılmış fırında yer. 1 çorba kaşığı alın. l. Bu şurup yemeklerden önce 30 dakika boyunca günde 3 kez.
 • Genyantritis ile, su üzerinde su ile inhalasyon (ilk bir burun deliği, sonra diğeri) yararlıdır. Sıcak su ısıtıcısında 1 çorba kaşığı koymanız gerekir. l. bal. Sinüzitin bu halk ilaç tedavisi ile tedavisi 10 gündür.
 • Sinüzit tedavisi için araçlar: Günde 2 kez her bir burun deliğine girmeniz gerekir 2 damla siklamen Avrupa suyu (2 damla deniz topalak yağı ilave edebilirsiniz). İyileştirilmek üzere tedavi edilmek.
 • Sinüziti tedavi etmek için 1 çorba kaşığı almanız gerekir. l. otlar teğet, 5 yemek kaşığı dökün. l. votka, mantar, bir hafta ısrar, süzün, 1 çay kaşığı ekleyin. bal ve aloe suyu, iyice karıştırın. Her burun deliğine 2 ila 3 damla bu karışımın günde 3 ila 4 kez gömülmesini sağlayın, nazal mukozanın deniz topalak yağı ile önceden yağlanmasını sağlayın, böylece yanık yoktur.
 • Sinüzitin halk ilaçları ile etkili bir şekilde tedavi edilmesi için, aşağıdaki çare yardımcı olur: bir tane mısır tohumu dönüşümlü olarak parçalara ayırın (günümüzde bir burun deliğinde, diğer yarısında). İyileştirilmek üzere tedavi edilmek.
 • Genyantritis ile, burnun köprüsüne rendelenmiş siyah turp, bir paçavra koyarak uygulamak yararlıdır.
 • Sinüzit tedavisi için çare: 2 yemek kaşığı alın. l. soğan suyu, 1 çay kaşığı ekleyin. rendelenmiş çamaşır sabunu ve 2 çorba kaşığı. l. gliserol, karıştırın. Gazlı bez veya pamuklu çubuklar sinüzite karşı bu halk ilacı ile nemlendirilmeli ve her iki burun deliğine de dönüşümlü olarak 7-10 gün boyunca 15 dakika süreyle pansuman edilmelidir.

Evde sinüzit nasıl halk yöntemleri ile tedavi edilir?

İşte bazı tarifler, evde basit yöntemlerle halk yöntemleri ile sinüzit nasıl tedavi edilir.

 • Genyantrit durumunda, aşağıdaki çare faydalıdır: 1 çorba kaşığı alın. l. tatlım, 1 çay kaşığı ekleyin. sofra tuzu, homojen bir kütleye karıştırın, alnına koyun, üstünü bir gıda filmi ile örtün ve ardından sıcak bir fularla (yatağa oturmayın, oturmayın). Burundan 2-3 saat sonra, kalın mukus salgılanmaya başlar. Bu işlemi 2 - 3 kez - tam iyileşme elde edilene kadar yapın.
 • Sinüzit tedavisi için araçlar: Karıştırma, 7 dakika sonra sabun 1/2 alt çubuk, çam ve ladin reçinesi 70 gram ezilmiş propolis ve balmumu 50 g, 20 g ekleyin - tereyağı kaynamada, 200 g, 7 koyun ince kıyılmış soğan, 5 düşük ısıda yemek. Stir ve başka bir 15 pişirin - her zaman karıştırarak 20 dakika. tülbentten ve soğuk içinden sıcak merhem soyu. Buzdolabında saklayınız. Isıtmalı merhem dikkatlice cilt sürtünme, maksiller sinüslerde alın, burun ve yanak yağlamak için. Yatmadan önce yapılacak işlem - tam iyileşme sağlanana kadar.
 • Sinüzit tedavisi için etkili ajan: 1 çorba kaşığı alın. l. aloe suyu, Kalanchoe, soğan, Avrupa siklamen ampul, bal, Vishnevsky merhem ve 5 damla kırlangıçotu suyu. İyice karıştırın. Buzdolabında saklayınız. Kullanmadan önce cihazı 37 ° C'ye ısıtın, tamponları onlarla yağlayın ve her iki burun deliğine de dönüşümlü olarak günde 2 kez 30 dakika boyunca dökün. 20 gün sonra, sinüs iltihabında böyle bir ulusal sinüs iltihabı ile genellikle sinüsler temizlenir.
 • Sinüzitte, maksiller sinüsler üzerindeki deri sarımsak suyu ile ovalama için yararlıdır, daha sonra 20-30 dakika boyunca karışımı dulavratotu kökü ve huş ağacı kömürünün suyuyla (1: 1) ovun. İşlem iyileşmeden önce yatmadan önce yapılmalıdır.
 • Sinüzit tedavisi için etkili araçlar: 2 gün boyunca at kestanesi 2 suya koyun, daha sonra soyma ve tam olarak burun delikleri dolduran bu uzunlukta ve kalınlıkta "tıkaç" oluşturmak için hamuru ve hamurundan. Bir tıpayı burun deliğine yerleştirin ve bir süre sonra çok miktarda mukus çok miktarda burundan çıkmaya başlayacaktır. Ertesi gün fiş diğer burun deliğine sokulmalıdır. Bu prosedür yılda 2 ila 4 gün 2 kez tekrarlanmalıdır (ilkbahar ve sonbaharda).

Halk ilaçlarıyla genyantritlerden nasıl kurtulabilirim?

Aşağıda, genyantritis halk ilaçlarından nasıl kurtulabileceğiniz ve komplikasyonları nasıl önleyebileceğiniz anlatılmaktadır.

 • Sinüzit için 1 çorba kaşığı almanız gerekir. l. bal, huş katranı ve bitkisel yağ, her şeyi dikkatlice karıştırın ve huş tomurcukları ile inhalasyondan sonra her burun deliğine 1 ila 2 damla burun gömün. Karışımı uygulamadan önce ısıtılmalıdır. Prosedür 7-10 gün boyunca her gün yatmadan önce yapılmalıdır. Çare çok etkilidir.
 • Sinüzitin tedavisi için burnun tuzlu suyla (1 tatlı kaşığı deniz suyu veya 1 bardak ılık su başına sıradan sofra tuzu) yıkaması ve birkaç damla iyot iyotu eklenmesi yararlıdır.
 • Sinüzit tedavisi için araçlar: 1/4 tsp al. propolis tentürleri (bu mümkün kimyager), 1 çay kaşığı ekleyin. suyu aloe, karıştırın ve 7-10 gün boyunca günde 3 kez her burun deliğine 3 damla gömün.
 • Genyantritis ile her bir burun deliğine 2 ila 3 damla muz suyu dökmek için günde 4-5 kez yararlıdır.
 • Yağ karışımında (St. John's wort, ledum, propolis ve sea-buckthorn) burnunda sinüzit damlatmasını tedavi etmeye yardımcı olur. Yağları eşit oranlarda alın. Her burun deliğine günde 2-3 kez 3 ila 5 damla - iyileşene kadar.
 • Sinüziti tedavi etmek için iyi bir yöntem sarımsak ile inhalasyonlardır: sarımsak başını doğrayın ve demlik içine koyun. Çay kaşığı ağzınıza alın, burnunuzu parmaklarınızla tutun ve 5 ila 7 dakika boyunca bir kaç sarımsak alın. Prosedür, iyileşene kadar günde 5-6 kez tekrarlanmalıdır.
 • Sinüzit tedavisi için etkili ajan: 1 çorba kaşığı. l. ezilmiş kurutulmuş okaliptüs yaprakları 150 ml su dökün, su banyosuna koyun, 10 - 15 dakika boyunca kapağın altında pişirin, sonra 3 tablet mumya ekleyin ve iyice karıştırın. Bir şırıngada, bu bileşiği arayın ve üfledikten sonra, burunlarını durulayın. Prosedür haftada 1 ila 2 defa tekrarlanmalıdır.
 • Deniz topalak yağı. Bu yağ, boğaz ve burnun kronik larenjit, farenjit ve sinüzit ile yıkanması için harici olarak kullanılır. 1 çay kaşığı al. 1 bardak sıcak kaynamış su için yağlayın, iyice karıştırın. Prosedür, iyileşene kadar günde 4 ila 5 kez tekrarlanmalıdır.

Evde burun akıntısı nasıl tedavi edilir

 • soluk alma
 • Kronik rinit

Her birimizin neyin soğuk olduğu hakkında bir fikri vardır ve bu semptomun tezahürünün neden olduğu rahatsızlığı bir kereden fazla yaşadı.

İlk bakışta, rinit, hatta basit soğuk algınlığı rinit ciddi komplikasyonların gelişimini tetikleyebilir çünkü, tamamen zararsız bir şey olabilir, ama hata yapma gibi görünüyor.

Özellikle tedaviye en uygun ve etkili olan ve bu da komplikasyonların gelişimini hızlandırabileceği için, evde soğuk algınlığının öz-yönetimi için ihtiyatlı davranılmalıdır.

Soğuk algınlığının tehlikeli sonuçları arasında şunlar dikkate alınmalıdır:

 • antritis (maksiller paranazal sinüslerin mukoza zarının iltihabı).
 • cepheler (frontal paranazal sinüsün mukoza zarının iltihabı, ayrıca bkz. "ön iltihabı nedir?").
 • Akut Sinüzit (burnun bir veya daha fazla sinüsünün mukoza zarının iltihaplanması)
 • Polipozis sinüziti (burun sinüslerinde bağ dokusunun proliferasyonu).

Evde bir soğuk algınlığının nasıl düzeltileceğini anlamak için, hastalığın nedenini belirlemeniz gerekir. Genellikle soğuk enfeksiyonların arka planında rinit oluşur, ancak bu belirtinin gelişimini tetikleyebilecek başka faktörler de vardır.

Soğuk algınlığı nedenleri:

 • virüsler ve zararlı mikroorganizmalar;
 • vücudun hipotermisi;
 • çeşitli harici alerjenler;
 • endokrin ve sinir sistemi hastalıkları;
 • transfer edilen cerrahi operasyonlar;
 • vazokonstriktör ilaçların uzun süreli kullanımı;
 • Nazal mukozaya kimyasal veya diğer irritanların uzun süreli maruz kalması;
 • burun septumunun eğriliği;
 • burun travması;
 • hava sıcaklığı ve iklim koşullarının etkisi;
 • zayıf bağışıklık;
 • adenoidler.

Kural olarak, burun akıntısını tedavi etmek için, öncelikle semptomun kendisi değil, görünüşünün sebebi de etkilenmelidir.

Soğuk algınlığının semptomatik tedavisi göz ardı edilmemelidir, çünkü sıklıkla semptomların rahatsızlık yaratması, hastanın hastalıkla savaşma gücünü bulmasına ve daha iyi hissetmesine yardımcı olur. Soğuktan kurtulmak ne kadar hızlı olursa olsun herkes için bir endişe kaynağıdır. Soğuk algınlığı tedavisi neredeyse her zaman evde başlar ve hastalar genellikle hastalığın başından sonuna kadar bir doktorun ziyaretini ihmal ederek kendi başlarına baş edebileceklerini düşünürler.

Ancak, evde soğuk algınlığının doğru ve yeterli olması için birkaç önemli kuralın hatırlanması gerekmektedir:

 • Vücut sıcaklığında soğuk algınlığı varsa, hasta yatak istirahatı ve antipiretikler alır.
 • Mukus salgılarının nazal boşluğunu zamanında düzeltmek önemlidir. Bunu yıkama yardımı ile yapmak en etkili olanıdır.
 • Burun tıkanıklığı hissi kurtulmak - burun nefes darlığı nedeniyle vücutta düşük oksijen kaynağına hoş olmayan sonuçlara yol açabilir, çünkü sadece semptomatik tedavi değildir. Burnun sürekli tıkanıklığından kurtulmak için ne yapmalı? Evde rinit halk ilaçları tedavisi size homeopatik veya vazokonstriktör ilaçlar kullanmak istiyorum. Eğer dekonjestan kullanmayı tercih ederseniz, onların kullanmaya devam 5-7 gün ile sınırlı olmalıdır unutmamalıyız.

Evde bir soğuktan nasıl hızlı kurtulur: buhar inhalasyonlarının etkinliği

Birçok, tabii ki, çabuk rinit gibi, evde kronik rinit kurtulmak için nasıl sorusu ile ilgilenir, her birimiz bazen bir kereden fazla yılda her yıl karşı karşıya. Hemen rezervasyon, önemli sonuçlar vermemiştir 10 dakika boyunca soğuk algınlığı için kronik rinit halk ilaçları tedavisi yapmak gerekir, ancak gün önemli bir rahatlama sağlayabilir.

Rinit tedavisi gereklidir yüzden, şiddetli rahatsızlık ve rahatsızlık bir sürü getiriyor, uyku bozuklukları nedenleri, tamamen işe bir kişi önler, adil değil nefes engelleyen ve burun pasajda gelen mukus bol salınımını arttırır.

Bir gün boyunca evde soğuktan kurtulmak neredeyse imkansızdır, çünkü tam bir tedavi süreci yürütmek için çok kısa bir süre. Bununla birlikte, bir günde burun nefeslerini önemli ölçüde rahatlatabilir ve mukus salgılarından kurtulabilir, bu tedavi semptomatik tedavi olarak adlandırılır ve hastanın kendini iyi hissetmesini kolaylaştırmayı amaçlar. Rinit tedavisi nasıl yapılmalı?

Soğuk algınlığının semptomatik tedavisi şunları içerir:

 • Burun pasajlarının birikmiş mukustan arındırılması. Nazal pasajların saflaştırılması, üfleme ve durulama ile yapılabilir. Burun tuzlu su ile yıkanması, nazal mukozanın aktif olarak nemlendirilmesini sağlar ve sinüsleri daha etkili bir şekilde temizler;
 • Burun tıkanıklığı duygusunu kapatmak. Daha önce belirtildiği gibi burun tıkanıklığı ile bu tür ilaçlar daha arzu edilir haftadır kullanmak, ancak, iyi vazokonstrüktif damla veya spreyler baş. Bileşiminde uçucu yağlar ihtiva eden ürünler aynı zamanda burun tıkanıklığı için etkili bir tedavi olduğu bulunmaktadır. Vietnam balsamı "yıldız işareti" ile yürütülen eğer akupunktur tekniğini uygulayabilir tıkanıklık rahatlama için masaj özellikle etkilidir.

Rinitin semptomatik tedavisine paralel olarak, en sonunda hastalığın üstesinden gelmek için hastalığın odağını etkilemek gerekir. Bu aşamada, hangi rinitin hastayı endişelendirdiğini anlamak gerekir.

Rinit çeşitleri:

 • Vazomotor rinit. Böyle bir burun akıntısı, dış bir uyarana tepki olarak, örneğin, ortam hava sıcaklığındaki keskin bir değişiklik veya dış ortamın agresif etkisi olarak ortaya çıkar. Evde böyle bir soğuk algınlığından kurtulmak basittir: tedavi, tahriş edici olanı ortadan kaldırmaktır.
 • Alerjik bir burun iltihabı. Böyle bir rinitin saldırısı, bir kural olarak, bir alerjenin etkisi ile kışkırtır. Eğer çiçeklenme döneminde böyle bir burun akıntısı ortaya çıkarsa, mevsimsel alerjik rinit hakkında konuşabilirsiniz, bu tür soğuk algınlığı tedavisi biraz farklıdır. Bu semptom, örneğin ev tozu ile temas yoluyla ortaya çıkarsa, uzman kronik bir alerjiyi teşhis edebilir. Evde böyle bir soğuk algınlığından kurtulmak için, tedavi planına semptomatik tedaviyi dahil etmeli, antihistaminikler kullanmalı ve saldırıya neden olan alerjenle temas etmemelisiniz.
 • Enfeksiyöz rinit. Bu tür soğuk algınlığı saldırılarına her zaman akut solunum yolu enfeksiyonları, akut solunum yolu enfeksiyonları ve grip gibi hastalıkların seyri eşlik eder. Bu gibi durumlarda, hastaya antiviral ilaçların yanı sıra semptomatik tedavi de gösterilir. Soğuk soğuk 3-5 gün içinde tamamen iyileşebilir. Birçoğu böyle soğuk algınlığı için en iyi ev ilaçlarının burnu tuzlu suyla yıkadığını iddia ediyor.
 • Tıbbi rinit. Bu burun akıntısı, sürekli kullanımla birlikte, atrofi ve ciddi mukozal ödem neden olan tıbbi nazal ilaçların kötüye kullanımının bir sonucudur. Bu tip rinitin tedavisi sırasında, rinit ataklarına neden olan ilaçların kullanımının dışlanması gerekir. Bozulmayı provoke etmemek için evde böyle bir soğuktan kurtulmamak daha iyidir.
 • Travmatik rinit. Bu tür soğuk burun ve mukoza zarının mekanik, kimyasal veya sıcaklık hasarı olduğunda başlar. Lezyonlar çok güçlü değilse, mukoza hızla geri yüklenir ve burun akıntısı kendi kendine gider. Eğer ciddi bir ihlal sorunu varsa, o zaman hemen bir tedavi uzmanının randevusu için bir uzman-kulak burun boğazına başvurmalısınız.
 • Hipertrofik ve atrofik rinit. Hipertrofik rinit ile birlikte, bir proliferasyon ve burun mukozasında belirgin bir kalınlaşma vardır. Ayrıca, hipertrofik rinit ile birlikte, nazal pasajlardan büyük miktarda mukus salgılanır. Genellikle böyle bir rinit gösterilen ameliyatı tedavi etmek, bu yüzden evde bu tür soğuk kurtulmak için olası bir ihtimal yoktur. Atrofik rinit, aksine, burun pasajlarının dokularının incelmesi ve bunların çok fazla abartılması gerçekleşir. Zaman atrofik rinit tedavisinde başlamıyorsa, bu koku duyusunun kısmen veya hatta tamamen kaybolmasına neden olabilir, bu nedenle atrofik rinit belirtileri evde doktora gezi ve kendi kendine ilaç gecikmiş olmamalıdır.

Herhangi bir soğuk algısı bir uzmanı ziyaret etmek için bir fırsattır. Ancak, her zaman değil, herkesin bu fırsatı vardır ve bu durumda evde soğuk algınlığının hızlı tedavisi tek seçenek olarak kalır.

Evde güçlü veya kronik bir riniti (rinit) nasıl ve nasıl tedavi edebilirsiniz? Soğuk algınlığı için hastalıkla başa çıkmaya ve bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olacak pek çok farklı ev yolu vardır, burada sadece bazılarına daha ayrıntılı olarak değineceğiz:

 • Nazal sinüslerin, tıbbi bitkilerin infüzyonu veya salin solüsyonu ile durulanması. Soğuk algınlığı için bu tür ev ilaçları en etkili arasında kabul edilir. Yıkamalar, patojenik mikroflora içeren burun sinüslerinden birikmiş mukusun çıkarılmasına yardımcı olur. Ayrıca, yıkamalar nazal mukozayı nemlendirir ve tıkanıklıkla savaşmaya yardımcı olur. Nazal lavaj için tuzlu çözelti eczaneden satın alınabilir veya bağımsız olarak hazırlanabilir. Bunu yapmak için, bir çay kaşığı tuz alın ve yarım litre kaynamış suda çözün. dizi, kadife çiçeği, okaliptüs, papatya, adaçayı, ve diğerleri: antiseptik sahip olan bileşikleri kullanımı bitkiler için, burun boşluklarının yıkanması için bitkisel karışımların ilgili olarak.
 • Şifalı otlar infüzyon ile buhar inhalasyon. Soğuk algınlığı, patates ile soğuk algınlığından buharlayın. Soluma, sadece hastanın ateşi yoksa, burun akıntısı için etkili bir ilaçtır. Soğuk algınlığı ile inhalasyon yardımı ile, evde ve mümkün olan en kısa sürede burun tıkanıklığı ve burun pasajları bol mukoza akıntısı gibi hoş olmayan belirtileri durdurmak için yapabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz otlar, sadece burun sinüslerini yıkamak için infüzyon hazırlamak için değil, aynı zamanda inhalasyon için de kullanılabilir. Evde soğuk yapmak için çok uygun olan soğuk algınlığı patates inhalasyonları hakkında daha fazla bilgi. Bunun için, patatesleri tekdüze kaynatmak, suyu boşaltmak ve yumruların üzerine eğilmek ve kendilerini bir havluyla kaplamak, 15-20 dakika derinlemesine nefes almak gerekir. Evde soğuk algınlığına maruz kalan patatesleri teneffüs ettikten sonra dinlenin ve mümkünse yatak istirahati gösterilir, bu nedenle bu prosedürler en iyi şekilde akşamları geçirilir.
 • Burnun, eczane burun preparatları ile şişmesi veya geleneksel tıbbın tariflerine göre hazırlanan kompozisyonlar. Çoğu zaman, eczanede satın alınan soğuk algınlığı tedavisinde çeşitli nazal preparatlar kullanılır. Bir kural olarak, bu tür ilaçlar vazokonstrüktif bir etkiye sahiptir, bu da hastaya önemli ölçüde rahatlama sağlar ve burun nefesini iyileştirmeye yardımcı olur. Soğuk algınlığından bu tür ev ilaçlarının kötüye kullanılması buna değmez, burun mukozasının atrofisine yol açabilir.

Tavsiye

Bileşiminde bulunan uçucu yağları içeren damlalara ve spreylere dikkat edin, örneğin "Pinosol". Elbette, bu tür damlalar nefes almayı kolaylaştırmaz, ancak mukoza zarını önemli ölçüde nemlendirir ve sonunda serbestçe nefes almasına izin verir.

Pancar, soğan ve havuç suları gibi geleneksel tıbbın bölümüyle ilgili soğuk algınlığı için ev ilaçları da vardır. Bu meyve suları, ayrı veya hatta bir karışım halinde, burun pasajlarına gömülmelidir. Fark edilebilir bir gelişme zaten uygulamanın ikinci üçüncüsünde. Burnunuzdaki suları gömerken yanma hissi ve rahatsızlığı hissederseniz, karışım karışımına biraz bitkisel yağ ilave edebilirsiniz. Yanma gitmezse, alerjik reaksiyonların varlığını dışlamak için bir doktora başvurmalısınız.

Evde kronik rinit (rinit) nasıl tedavi edilir

Kronik rinit, hızlı bir şekilde geçmeyen ve bir haftadan daha uzun bir süre boyunca hastayı rahatsız edebilen tedavi edilmemiş veya ihmal edilmiş bir akut rinit olarak adlandırılır.

Kronik rinitin evde tedavi edilmemesi daha iyidir çünkü ciddi komplikasyonlar (koku, kulak tıkanıklığı, gözlere inflamasyonun yayılması ve diğerlerinin kaybı) olasılığı yüksektir. Bununla birlikte, eğer ev koşullarında kronik bir rinitin tedavisi için gerekli olsaydı, kural olarak, alışkanlık hali hazırda oluşturulmuş vazokonstriktif preparatların keskin kullanımını sınırlamak gerekir.

Kronik soğuğu olan mukoza aşırı derecede tahriş edicidir, bu nedenle salin solüsyonları ile durulanması da ek bir rahatsızlığa neden olabilir, yanma ve kaşıntıya neden olabilir.

Evde kronik soğuk algınlığı tedavisi şunları içermelidir:

 • Semptomatik tedavi. Şifalı bitkilerin uçucu yağlarını içeren ve otlar üzerindeki müstahzarların yardımı ile bunu yapmak daha iyidir. Evdeki kronik bir soğuk algınlığı için bu tür ilaçlar derhal nazal nefesi rahatlatmaz, ancak mukoza zarını daha az tahriş eder.
 • Karmaşık terapi bağışıklık sistemini güçlendiren ve vücudun koruyucu özelliklerini aktive eden ilaçların kullanımı ile. Evdeki kronik burun akıntısı tedavisi sırasında, vücut uzun süreli bir hastalık ile mücadelede aşırı derecede zayıflar ve hastalıkla baş etmek için ek kaynaklara ihtiyaç duyar.
 • Ev modu, sıcak içecek ve ortam sıcaklığında ani değişikliklerden kaçının. Hipotermiden kaçınmak gerekir, mümkünse dışarı çıkmamak en iyisidir. İçme sıcak ve bol olmalı, mukustan burun tıkanıklıklarının temizlenmesi düzenli olmalıdır.

Kronik soğuğun tedavisinin evde yapılamayacağı durumlar:

 • Mukusun nazal geçitlerinin, bir mukus karışımı ile izolasyonu. Bu durumda, burun akıntısı bir sinüzit haline gelmiştir, bir kulak burun boğazına hemen başvurmak gerekir.
 • Şiddetli baş ağrıları ve genel halsizlik (kalıcı burun akıntısı ile birlikte). Bunlar, iltihabın olası yayılımının burun frontal veya maksiller sinüslerine belirtileridir.
 • Uzun süre dayanan artmış vücut ısısı (38C'den). Sıcaklıktaki artış, inflamatuar sürecin hız kazanacağını ve vücudun artık kendi kaynakları ile baş edemeyeceğini işaret edebilir. Böyle durumlarda evde bir doktor çağırmak gerekir; çünkü bir sağlık kuruluşuna bağımsız bir ziyaret, hastanın genel durumu ve refahında keskin bir bozulmaya neden olabilir.

Burun akıntısı - halk ilaçları tarafından evde tedavi

Herkes söyleyerek bilir - Soğuk algınlığı yapmazsanız, o zaman bir hafta olacak ve eğer tedavi edildiyse - 7 gün için.
Evde burun akıntısı tedavisi için bazı halk ilaçları 1-3 gün içinde yan etki olmadan hızlı bir şekilde soğuk algınlığına yardımcı olacaktır, diğerleri - genel sağlığını kolaylaştıracak, burun tıkanıklığını ortadan kaldıracaktır. Daha hızlı iyileşme için birkaç halk yöntemini birleştirmek daha iyidir.

Evde soğuk algınlığı tedavisinde en basit ve en zordan en zor olana kadar halk yöntemlerini ve çareleri düşünün.

Burun yıkama yaygın bir soğuk algınlığı tedavisinde popüler bir yöntemdir.

Soğuk algınlığının tedavisi için, bir burun deliğinin avuç içinden sıvı çekmek ve diğer burun deliğinden veya ağızdan dökmek gerekir. Prosedürü burnunuzu üfledikten sonra burun anında temizlenir, su burundaki virüsler tarafından yıkanır. Bu halk ilaçları, bir gün içinde en fazla 2 gün soğuk algınlığının iyileştirilmesine yardımcı olur. Durulama, tuzlu su, tercihen deniz ürünü (bir bardak su 1 tatlı kaşığı tuz) ilavesiyle ılık su olmalıdır. Bu yıkamanın iyileştirici özelliklerini, propolis, calendula veya okaliptüsün (bir bardak suya 0.5 tsp) suya eklenmesiyle iyileştirir. Ayrıca, pancarın kaynatılmasıyla burnun yıkanmasına da yardımcı olur. Eğer her gün burnunuzu suyla yıkamak için profilaksi varsa o zaman burun akıntısı alma şansı sıfıra indirilir.
Kronik kalıcı rinit evde böyle bir çözelti ile yıkanarak tedavi edilebilir: 1 su bardağı - 1 çay kaşığı. tuz, 0.5 çay kaşığı. Soda ve 5 damla iyot - bu yıkamalar bile sinüzitin tedavisine yardımcı olur.

Halk ilaçları ile ortak soğuk algınlığı tedavisinde ev sabunu.
Parmağınızı sabunla bolca sabunlayın ve burnu içeriden yağlayın - günde üç kez yapın.
Eğer grip döneminde yıkama sırasında her gün profilaksi olursa, burnunuzu sabunla yıkayın, daha sonra rinit hastalığına yakalanma riskini sıfıra düşürün (HLS 2011, No. 21, sayfa 33).

Soğuk bir hardalın evde tedavisi.
Hardal yaygın olarak soğuk algınlığı tedavisinde halk usullerinde ve reçetelerinde kullanılmaktadır: ayaklara hardal uygulayın ve bir bezle ya da kuru hardalınızı çoraplarınıza dökün ve 1-2 gün yürüyün. Ya da ayak banyoları: Uyumadan önce ayaklarınızı sıcak suya hardal ile tutun. Burnu temizler, soğuğuyla genel refahı artırır.

Coryza - masaj yardımı ile rinit tedavisi.
Masaj yapın, bacaklarınızı alkolle ovun, daha sonra yün yastığına koyun, daha sonra ısıtma pedini ayağınıza koyun.

Soğan ve sarımsak soğuk algınlığı halk halk ilaçlarıdır.

Bir burun akıntısının evde soğanla tedavisi.
Islak bir peçete içinde, rendelenmiş soğanları sarın, burnun üzerine koyun, üstte kuru bir bezle kaplayın, 15 dakika bu kompresle uzanın, prosedürü günde 3 kez tekrarlayın. Bir yay yardımıyla burun akıntısı çok çabuk iyileşebilir - bir gün için. Soğan suyu ile emprenye edilmiş burun gazlı turundochki ekleyebilirsiniz. Ve soğan suyunu 1: 3 - 1: 6 oranında su ile seyreltebilir ve burunda bu damlalarda kazabilirsiniz.

Soğuktan soğan, sarımsak veya horseradish çifti.
Sıklıkla evde burun akıntısı için aşağıdaki tedaviyi tavsiye edin: soğan, sarımsak veya yabantı küçük parçalar halinde kesin, sıkıca vidalanmış bir kavanoza koyun ve buharları olabildiğince sık teneffüs edin. Ortak soğuk algınlığı için bu tedavi halk hekimliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Grip salgını sırasında bu halk yöntemi hastalığa yakalanmamaya yardımcı olacaktır.
Ve burada ev, çöpü soğukla ​​tedavi etmenin daha yoğun bir yoludur: büyük bir diş sarımsak alın, 3 tabak kesin. Burnunuzun altındaki cildi temizlemek için bir tabak. Ardından sırtınıza yaslanın, her burun deliğine bir parça sarımsak ekleyin ve her 10 nefes de nefes almak için iki seçenek sunuyor:
1. Burun parmak uçlarınızla sıkın ve ağzınızla nefes alın - 10 kez
2. Burundan nefes alın ve ağızdan nefes verin.
Prosedürün toplam süresi 10 dakikadır. Başlangıçta güçlü bir hapşırma olacak, burada sarımsak parçalarını farklı yönlere dağılmayacak şekilde saklamak gerekir - onları buruntan dışarı çıkarın ya da tam tersine burnunuzu sıkın ve ağzınızdan hapşırın.
Bu tedaviyi grip veya ARI'nin ilk belirtisinde başlatırsanız, hastalığın gelişiminden kaçınılabilir (Sağlıklı Yaşam Bülteni No. 19, 2010, s.10).

Sarımsak tereyağı ile soğuk algınlığı ev tedavisi.
30 dakika su banyosunda bir bardak bitkisel yağın yarısını ısıtın, bir parça ezilmiş sarımsak ekleyin. Israr gün. Burun delikleri günde 2-3 kez yağlayın.

Pancar, evde soğuk algınlığı için etkili bir halk ilaçtır.

Pancar suyu ile bal, çocuklarda soğuk algınlığı tedavisinde popüler bir halk yöntemidir.
Sıvı bal, 1/3 çay kaşığı alın, bir tatlı kaşığı kaynamış suda çözün ve 1 çorba kaşığı ile karıştırın. l. meyve suyu pancar. 7 günde gömme, her 2 saatte bir ısınmış durumda düşer. Burun akıntısı bir gün içinde tedavi edilebilir. (Sağlıklı Tatiller Bülteni No. 16, 2000, s.12)
Soğuk algınlığını daha kolay iyileştirebilirsiniz: 1: 1 kaynamış su ile pancar suyunu karıştırın ve günde birkaç kez 4-5 damla burun içine gömün. (HLS 2010, №20, s.39-40)

Soğuk ile ham pancar tamponları.
Burnu çok iyi temizleyin. Taze pancar rendeleyin, bir parça bandaj koyun ve bir tüpe yuvarlayın, 1-2 saat boyunca burun deliklerine yerleştirin, günde birkaç kez yapın. Sadece sarımsak ile tamponları yapın, ama sarımsak tamponun girişinden önce, petrol jeli ile burun mukozasının yağlanması tavsiye edilir

Burnun dumanla solunması - bu geleneksel soğuk algınlığı tedavisinde geleneksel tıp kurumlarında görülür.
Burun akıntısını tedavi etmek için, içten yanan pamuk yünü veya yanan bisküviden duman soluması gerekir. Bir veya diğer burun deliklerini gözyaşlarına boğun. Burun akıntısı aynı günde. (Sağlıklı Tatiller No. 10, 2007).
Adam bütün yıl boyunca sürekli burun akıntısı tarafından eziyete uğradı. Krakeri aldı, bir ucundan ateş açtı, ateş yaktığında, hemen söndürüldü, duman gitti, bir veya bir başka burun deliği ile soludu. Burun akıntısı ilk seanstan sonra gitti. Şimdi ona 91 yıl sonra, bir burun tıkanıklığının tedavisinden sonra hiçbir zaman olmadı. (HLS 18, sayfa 40, 2011).
Bu davada HLS'de okuyan bir kadın. Onun burnu gece ve gündüz burnundan çıktı, burnunu her beş dakikada bir, şal içinde değil de çocuk bezlerinde uçurdu. Ve notu okuduktan hemen sonra, soğuk algınlığı dumanla tedavi etmeye başladı. Sadece bir prosedür yaptı ve mukusun çıkması durdu. 20 gün tedaviden sonra geçti veya gerçekleşti - bir burun iltihabı mevcut değil, çocuk bezi atıldı, mendiller kullanıyor, ve şimdi ve o zaman. (Sağlıklı Tatiller No. 21, s. 7, 2011).

Motherwort'un Tentürü:
Burnunu ovala, burun deliklerini yağla, nefes alması daha kolay olur.

Burun akıntısının evde yağ ile muamele edilmesi.
Hypericum yağı: Her burun deliğine günde 2-3 kez 2 ila 3 damla ya da her saat içinde burnu yağlayın. İki gün sonra rinit geçer (HLS 4, 2007).
Ayrıca kullanabilirsiniz kafur yağı Ev tedavisi için (HLS-2, s. 41, 2012). Özellikle burun akıntısı baş ağrısına eşlik ederse tedavi için kafur yağının kullanılması tavsiye edilir - günde en az 2 kez burnu ve viskiyi yağlayın (HLS No. 3, sayfa 30, 2007).
Tedavide yardımcı olur ve mentol yağı.

Kalanchoe'nin soğuk algınlığının halk tedavisi.
Aloe ve - Kalanchoe soğuk algınlığı için harika halk ilaçlarıdır. Burnun her yarısında 3-4 kez burun, kanola suyu, pinnat veya aloe, 3-5 damla kazmanız gerekir. Bir Kalanchoe suyu içermek bazen güçlü bir hapşırmaya neden olur, ancak bir günde bu ilacı ile riniti tedavi edebilirsiniz.
Aynı zamanda bir burun akıntısını altın bir bıyıklı meyve suyu ile etkili bir şekilde tedavi edebilirsiniz - sadece bir gün içinde. Bir altın bıyık 2-3 acı suyu günde 3-4 kez düşer.

Kartopu ile balın suyu, soğuk algınlığının iç tedavisi için popüler bir ilaçtır.
Tarif şu şekildedir: 1 bardak asma suyu ve 1 bardak bal karıştırın, 1 çorba kaşığı. l. Günde 3 kez. Buzdolabında saklayın, sıcak içirin. 3. günde tüm mukus salgılanır (HLS 23, 2000, s. 19).

Bir çocukta uzun süreli burun akıntısı ile ısınma köprüler.
Bir çocukta uzun süreli burun akıntısı ile, küçük bir torba keten bezi dikin, sıcak, dik bir şekilde pişirilmiş darı lapasıyla doldurun ve maksiller sinüslere bir torba koyun. Serinlene kadar devam et.

Nazal ısınma, coryza için en yaygın halk çözümdür. Evde burnu ısıtmak için iki haşlanmış yumurta kullanılır, bezle sarılır, bir torba sıcak kum veya tuz.

Uzun bir burun akıntısı ile propolis ve yağ damlalarının tedavisi.
Burun akıntısı birkaç ay boyunca gitmez. Daha sonra tedavi için aşağıdaki tarifi kullanın:% 10 tentür propolis, kafur yağı, ayçiçek yağı alın - 1 tsp için tüm bileşenler, karanlık bir şişe içine süzün, sallayın. Her burun deliğine bir hafta boyunca günde 3 kez 3-5 damla damlatınız. Ardından 3 gün ara verin. Sonra tekrar bir hafta damlat. Burun akıntısı gider. Damlamadan önce karışım çalkalanmalıdır (HLS 10, 2007).

Kronik rinit - burnu tuzlu suyla yıkamak.
Adam, sürekli olarak burun damlalarına gömülü kronik riniti vardı, ama bir süre için yardımcı oldular, burun, özellikle geceleri piyonladı. Burnunu bir armutla (1 bardak su için 1 çay kaşığı tuz) tuzlu suyla yıkadı. İlk başta günde birkaç kez bu prosedürü yaptım, daha az sıklıkta. Kronik rinit tamamen iyileşti. (HLS # 13, 2010, ss. 28-29).

Kronik rinit - iyileşme damlaları.
Kadının uzun süre kalıcı burun akıntısı vardı. Hiçbir şekilde yardım edilmedi. Bir arkadaşım basit bir reçete önerdi: 1 çay kaşığı alın. Propolisin% 10 tentürü, kafur yağı. ayçiçeği rafine edilmemiş yağ, hepsi koyu bir cam şişe içine drene ve sarsıldı. Her bir burun deliğine günde 3-5 kez 3 damla bir hafta boyunca, daha sonra 3 gün ara verilir. İkinci haftadan sonra, bir kadının burun akıntısı tamamen geçti. (Sağlıklı Yaşam Tarzı No. 9, 2007, sayfa 30).

Kronik rinitin otlar ile halk tedavisi.
Şifacı F. Zaitsev, akciğeri ve nazofarenksini mukusdan temizleyen koleksiyon için bir reçete verir.
Anne-ve-üvey anne, biberiye, kekik, muz, ıhlamur ve böğürtlen çiçekleri, althea kökü ve meyan kökü, eşit oranlarda almak gerekir. 2 yemek kaşığı. l. Bu sekiz bileşenden toplayın, 2 bardak kaynar su dökün, 30 dakika ısrar edin. Yarım fincan yemeden önce 15 dakika boyunca günde 3-4 kez infüzyon. Kronik rinit tedavisinin seyri 1.5 aydır. (HLS 8, 2006, sayfa 24).

Kronik soğuk su ile tedavi.
Kadın üşüttü, uzun süre bitmeyen burun akıntısı vardı. Ve sonunda, kronikleşti. Komşu, soğuk algınlığı tedavisi için alışılmadık bir halk yöntemi başlattı: sol ya da sağ ayağınıza soğuk su dökmek zorundasınız. Denemeye karar verdi. Her parmak soğuk su için her gün 3 dakika Leela. Etkisi muhteşem! Geçtiğimiz 2 yıl boyunca, soğuk algınlığı ve diğer soğuk algınlığını hatırlamıyordu (Sağlıklı Yaşam No. 23, 2012, sayfa 32).

Uzun süre soğuk algınlığı çiğ olarak tedavi edilir.
Adam kış ve yaz aylarında kötü bir soğuk tarafından eziyet edildi. Eczaneden damlalar, halk ilaçları yardım etmedi. Sonra sabah çiğnerinde çıplak ayakla yürümeye karar verdi. Bir aylığına gittim. Ve kronik rinit iyileşmeyi başardı. (HLS 8, sayfa 38, 2013).

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bademcikler pürülan tıkanıklık kurtulmak nasıl

Bademciklerdeki pürülan tıkanıklıklar, kronik bademcik iltihabına sahip kişilerde veya başka nedenlerle, hijyen eksikliğinden dolayı boğaz hastalığının bir komplikasyonu nedeniyle ortaya çıkabilir.

Halk ilaç meşe kabuğu - ipucu

Ayrıca farenjit de iyileşir. Meşe kabuğunun ağzını dişeti iltihabı ile yıkamak için kullanıldığı gerçeği hakkında uzun zamandır duydum. Ve burada bir kez daha kocası için suyu meşe kabuğu pişmiş ve ambalaj üzerinde yazılanları okumaya başladı ilgisi yoktu.