Loading

Akut rinofarenjit tedavisi, nedenleri ve semptomları

Rinofarenjit, burun ve faringeal boşluğu etkileyen enflamatuar bir hastalıktır. Bu tip hastalıklar yaygın kabul edilir ve en yaygın olarak küçük çocuklarda görülür. Akut rinofarenjitin yaygın rinitin bir komplikasyonu olarak davrandığı belirtilmelidir. Çoğu zaman, yetişkinler burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi semptomları göz ardı ederek her şeyin kendi kendine geçeceğini umuyorlar. Ancak, vücuda zamanında yardım sağlamazsanız, durum bu rahatsızlıktan dolayı karmaşıktır.

Akut rinoparenjit nedenleri

Akut rinofarenjit nazal konjesyondan başlayarak ve boğazda şiddetli ağrıyla birlikte yavaş yavaş gelişir. Olguların yüzde doksanında hastalık, viral bir enfeksiyonun burun mukozasına veya farenksine nüfuz etmesi sonucu oluşur. Hastalık influenza, parainfluenza, rinovirüs veya adenoviral lezyonlarla oluşabilir.

Diğer durumlarda hastalık, dokudaki belirli irritanlara veya bakterilere karşı alerjik reaksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkar.

Viral bir enfeksiyon, eğer yutulursa, aktivitesine derhal başlanırsa, o zaman bakteriler uzun süre inaktif olabilir. Uygun koşullar ortaya çıktığında, çoğalmaya ve çoğalmaya başlarlar.

Ana faktörler genellikle:

 • aşırı soğutma veya aşırı ısınma;
 • soğuk hastalık tedavi edilmez;
 • zayıflamış bağışıklık fonksiyonu;
 • kötü alışkanlıkların varlığı;
 • hasta bir kişiyle temas kurmak;
 • kalabalık yerlerde yürümek;
 • kronik hastalıkların varlığı.

Kronik rinoparenjit hakkında konuşursak, hastalık şu nedenlerle ortaya çıkabilir:

 • artmış adenoidler ve polipler;
 • burun septumunun eğriliği;
 • burun boşluğunun yapısı ile ilişkili olan konjenital patolojiler;
 • mantar enfeksiyonu ve ağız boşluğunda kandidiyaz oluşumu;
 • soğuk içecek tüketimi;
 • bağışıklık fonksiyonunun zayıflamasına yol açan ilaçları almak;
 • düzenli stresli durumlar.

Akut rinofarenjit semptomatik

Hastalığın semptomları rinit ve farenjit belirtilerini içerir. Bu nedenle, hastalık aşağıdakilerle karakterize edilir:

 1. Nazofarengeal bölgede hoş olmayan duyumların ortaya çıkması. Karıncalanma, yanma veya kuruluk oluşabilir;
 2. posterior farryngeal duvar boyunca drene olan burun bölgesindeki mukus tıkanıklığı;
 3. burun solunumu tıkanıklığı;
 4. bir burun görünümü;
 5. işitme kaybı, kulaktaki ağrı başlangıcı;
 6. sıcaklıkta hafif bir artış;
 7. mukoza zarlarının şişmesi ve kızarması;
 8. genişlemiş lenf düğümleri.

Ayrıca, semptomatoloji, hangi rhinofarenjit formunun gözlendiğine bağlıdır.

Alerjik rinoparenjit çeşitli uyaranlarla temas sonucu oluşur. Bu tür bir hastalık burunda başlayan tüm süreç ile birlikte nazofarenksin iltihaplanmasına yol açar ve daha sonra solunum yolundan aşağı iner. Erken günlerde hastalık, catarrhal riniti andırır. Uyaranın ortadan kaldırılmasıyla, hastalığın hızla üstesinden gelinebilir. Ancak tedavi geç kaldıysa, böyle bir süreç laringofarenjit gelişebilir.

Ana belirtiler genellikle:

 • burun tıkanıklığı;
 • burun akıntısı;
 • farinksin inflamasyonu ve kızarıklığı;
 • burundan arka duvarda mukusun akışı;
 • boğazda rahatsızlık duyumları oluşumu;
 • öksürük tezahürü.

Genellikle alerji rinoparenjitin burun boşluğu, sinüsler, larinks veya hava yollarında meydana gelen diğer enflamatuar süreçlerle birleştirildiği bulunmuştur.

Akut rinofarenjit, dokuların şişmesi ve hücresel elementlerin mukoza zarına nüfuz etmesi ile kendini gösterir. Bu tür hastalıklarda kan damarlarının kuvvetli bir şekilde genişlemesinin olduğunu da belirtmek gerekir. Bu nazofarengeal bölgeye kanda bir artışa yol açar.

Akut rinofarenjit parlak bir şekilde ilerler ve aşağıdakilerle karakterizedir:

 1. pürülan mukus oluşumu;
 2. burun pasajında ​​kaşıntı ve yanma nedeniyle paroksismal hapşırma başlangıcı;
 3. ses tonunu değiştir;
 4. gözyaşı;
 5. Boğazda kalıcı terlemenin tezahürü;
 6. yutkunurken ve konuşurken acı veren his;
 7. vücut ısısını 38 derece arttırdı;
 8. hafif rahatsızlık.

Kronik rinoparenjit uzun zaman alır ve sıklıkla akut formu bir kez tedavi edilmediği için ortaya çıkar. Kronik seyrinde, çürük dişlerde veya sinüslerde bir enfeksiyon var.

Bu tür hastalık üç biçime ayrılır.
Atrofik rinoparenjit ile bir hastada boğaz ağrısı ve rahatsız edici duyulardan şikayetçi olabilir. Ses kısık olabilir. Muayenede, mukozanın soluk bir renge sahip olduğu, çok tükendiği görülmektedir.

Kataral ve hipertrofik rinoparenjit ile hasta, boğazda bir yabancı cismin boğaz ağrısı, üzüntü ve hissi şikayet edebilir. Ayrıca, bu formlar nazal bölgede bol ve pürülan akıntı belirtisi ile karakterizedir. Farinksin arka duvarından aşağı akabilirler ve ağızdan hoş olmayan bir kokuya neden olabilirler. Bütün bunlara rağmen, hasta sabah ve gece saatlerinde hafif bir öksürük nöbeti ile öksürük geçirir. Ayrıca bademciklerin artması ve şişmesi de olabilir.

Muayene sırasında, farinksdeki mukoza zarının çok gevşek olduğu ortaya çıkar. Submandibular bölgedeki lenf düğümleri hafifçe büyümüştür.

Çocuklarda Rinofarenjit

Çocuklarda rinofarenjit varsa, semptomlar ve tedavi mümkün olduğunca erken başlanmalıdır. Hastalık yetişkinlere göre daha şiddetlidir ve bu nedenle tehlikelidir.

 • vücut ısısında 38-39 dereceye kadar artış;
 • burun tıkanıklığı;
 • deşarjın açık bir renk olduğu bir soğuk görünmesi;
 • uyku bozukluğu;
 • ateşli durum;
 • mide bulantısı, kusma ve ishal;
 • dayanılmaz bir doğanın öksürüğü.

Bu durumda, bebek zayıf, uyuşuk ve huzursuz olur. Sürekli ağlıyor ve uyuyor. Zorlayıcı solunum ve burun tıkanıklığı nedeniyle, düzgün uyuyamaz, çoğu zaman uyanır. Zaman çocuklarda rinofarenjit tedavisi için başlamazsa, hastalık yanlış krup, bronşit veya zatürre şeklinde komplikasyonlara yol açacaktır. Bir doktora başvurmaktan çekinmeyin, bu nedenle rinofarenjit, influenza enfeksiyonu, difteri, kızıl ateş veya boğmaca ile benzer semptomlara sahiptir.

Rinofarenjit tanısı

Rinofarenjit tanısı koymak için bir doktora görünmelisiniz. Hastayla şikayetler için görüşecek ve ağız boşluğunu inceleyecek. Rinofarenjit ile posterior faringeal duvarın ve bir mukus akışının karakteristik bir kızarması ve şişmesi olacaktır. Boğazda ve burnun dibinde pürülan kaplama görülebilir. Bundan sonra hasta atandı:

 • ESR ve beyaz kan hücrelerinin miktarını belirlemek için analiz için kan vermek;
 • patojeni belirlemek için nazofaringeal alandan bir swab almak.

Hastanın kronik rinofarenjit karakteristik belirtileri varsa, aşağıdakileri içeren ek bir muayene atanır:

 • burun boşluğunun endoskopi;
 • X-ışını incelemesi;
 • nazofarenks ve sinüslerin bilgisayarlı tomografisi;
 • Bir kulak burun boğaz uzmanı, endokrinolog ve gastroenterolog ile konsültasyon.

Rinofaringeal allerjik tipte, uyaranı belirlemek için bir test örneğini geçmeniz gerekir.
Bu hastalığı alerjik ve vazomotor rinit, pollinozis, difteri, grip veya kızıl ateşten doğru ayırt etmek çok önemlidir.

Hastanın uzun süreli bir seyri varsa, daha sonra smearleri PCR ve ELISA analizi üzerinde geçirmek, mikroskopi ve bakteriyoskopiye geçmek gerekir.

Akut rinofarenjit tedavisi

Pek çoğu rhinofarenjitin nasıl tedavi edileceğini merak ediyor. Ancak bunu bir doktora başvurmadan yapmak önerilmez. Yanlış tedavi veya yanlış tanı komplikasyonlara yol açabilir.

Alerjik rinoparenjit tedavisi şu anlama gelir:

 • antihistaminikler alımı. Çocukluk döneminde damlalar Zirtek veya Fenistila şeklinde reçete edilir. On iki yaşın üzerindeki yetişkinler ve çocuklar Suprastin tabletleri veya şurup içinde Erius reçete edilir. Tedavi kursu süresi yedi gündür;
 • tahrişe neden olan alerjenin ortadan kaldırılması. Hasta kendi başına bulmayı zor buluyorsa, laboratuvarda bir test yapmaya değer;
 • hormonal spreylerin uygulanması. Anti-inflamatuar ve anti-ödem etkileri vardır. Onları iki ila dört hafta, günde bir kez kullanın. Burada Nazoneks'i taşımak mümkün.

Akut formda rinofarenjit tedavisi içerir:

 1. antipiretiklerin uygulanması. Bir hastanın 38.5 derecenin üzerinde bir sıcaklık veya konvulsif bir durumu varsa, Parasetamol veya Ibuprofen alınabilir. Bunlar çeşitli biçimlerde verilir: mum, şurup ve tabletlerde;
 2. Anaferon, Viferon, Kagocel, Arbidol formunda antiviral ajanlar. Tedavi kursu süresi beş gündür;
 3. Bakteriyel tip için antibiyotik alımı. Çocuklara Amoxiclav veya Augmentin reçete edilir. Yetişkinlerin Amoksisilin veya Azitromisin almaları tavsiye edilir;
 4. Nazal pasajların tuzlu su ile yıkanması veya deniz tuzu çözeltisi ile yıkanması. Prosedür takip günde altı kez kadar olmalıdır;
 5. Nazivin, Vibrocil, Otryvina şeklinde vazokonstriktif ajanların kullanımı. Çocuklar için tedavi kursunun süresi üç günden fazla olmamalıdır, çocuklarda üç günden fazla olmamalıdır;
 6. Antiseptik etki ile çeşitli çözümler ile durulama. Burada çimler, furatsilin, tuzun süslenmesini taşımak mümkündür. Prosedürü günde sekiz ila on defaya kadar yapmanız önerilir;
 7. Geksoral, Tantum Verde, Miramistin içeren antiseptik ilaçlarla boğazın sulanması;
 8. boğazın Chlorophylliptom, Lugol, Chlorhexidine ile yağlanması;
 9. Pinosol formundaki yağ damlacıklarının burun geçişlerine damlatılması;
 10. Protargol veya Sialora burnunda uygulama;
 11. Salin veya mineral su ilavesi ile çocuklara nebulizatör yardımı ile inhalasyonlar yürütülmesi. Yetişkinlerin, sıcaklığın yokluğunda buhar inhalasyonları ve ısınma prosedürlerini gerçekleştirmeleri tavsiye edilir.
 12. öksürüğe karşı fon kullanımı. Kuru ve ağrılı ise, Sinecode'ı alabilirsiniz. Balgam ayrılması için, Mukaltin tabletleri, Ambroben, Ascoril reçete edilir.

Beş gün sonra, akut dönem düştüğünde, hastaya UHF veya UFO şeklinde fizyoterapi verilir.

Kronik seyrinde, hastalığın gelişim nedenini belirlemek gereklidir. Eğer bu nazal septum, polipler veya adenoidlerin eğriliği ise, o zaman operasyonel müdahale yapılmalıdır. Sinüslerde enfeksiyon varsa, antibiyotikler ve guguklu prosedürü reçete edilir. Hastalık çürük oluşumlar nedeniyle ortaya çıkmışsa, diş hekiminden yardım almalısınız.

 • elektroprosedürlerin gerçekleştirilmesinde ve farenksin ısıtılmasında;
 • elektroforezde;
 • tüp-kuartz yardımı ile nazofarenksin ışınlanması;
 • immün uyarıcı ve vitaminli komplekslerin uygulanmasında;
 • alkalin inhalasyonlarının gerçekleştirilmesinde;
 • boğazın adaçayı ile durulanması, ardından yağ damlacıklarının damlatılması;
 • biyojenik uyarıcılar ve proteolitik enzimlerin kullanımında.

Ayrıca, tedavi sürecinde, önerileri takip etmek gereklidir:

 • Kalori alımını azaltmayı ve sıcak, soğuk, baharatlı ve tuzlu yiyecekleri elemeyi içeren bir diyete devam edin;
 • içme rejimini gözlemleyin, günde iki litreye kadar sıvı almanız gerekir;
 • Odayı günde üç kez havalandırın ve hava nemlendiricisi kullanın;
 • üç ila beş gün yatak istirahatine uymak.

Tedaviden sonra, sertleştirme prosedürleri ve spor yoluyla bağışıklık güçlendirilmelidir.
Hastanın rinofarenjit olması halinde, ilk bakışta hastalığın zararsız görünse bile tedaviye hemen başlanmalıdır.

nazofarenjit

nazofarenjit - tercihen keskin, daha az kronik iltihabik süreç yutağın burun mukozası ve arka duvarın gelişir, ve burun tıkanıklığı, rinore, boğaz ağrısı, kuru öksürük ve bazen genel sağlık ihlali tezahür. En önemli etkenler enfeksiyon, meslek ve hanehalkı tehlikeleri, alerjenlerdir. Tanı anamnez, fiziksel ve enstrümantal muayeneyi (rinoskopi, faringoskopi, paranazal sinüslerin radyografisi) içerir, bazen patojen tanımlanır. Tedavi semptomatik: enfeksiyon, burun tıkanıklığı, ekspektoranlar, enfeksiyonlar ile düşer - antiviral ve antibakteriyel ilaçlar.

nazofarenjit

Rinoparenjit (nazofarenjit) - üst solunum yollarının akut veya kronik enflamasyonu, sıklıkla burun mukozasının ve faringeal mukozanın baskın bir lezyonuna sahip enfeksiyöz bir doğadır. Son derece yaygın. Vakaların% 70-80'inde virüsler neden olur, influenza ve diğer akut solunum yolu enfeksiyonlarının başlıca klinik belirtilerinden biridir. Sonbahar-ilkbahar döneminde, nüfusun% 80 kadarı hastalıktan muzdariptir. Patoloji, herhangi bir yaştaki hastalarda tespit edilebilir, ancak çocuklarda daha sık görülür, ki bu da KBB organlarının yapısının yaşa özel özelliklerinden dolayıdır. Çocuklarda ve yetişkinlerde enflamatuar süreç çoğu durumda izole edilmez, ancak hem nazal geçişleri hem de farinksi yakalar. Hastalığın kronik bir forma geçişi mümkündür.

Rinoparenjit nedenleri

Patoloji, enfeksiyöz hastalıkların üst solunum yolu patojenlerine, alerjenlerin, fiziksel ve kimyasal irritanların etkilerine girdiğinde ortaya çıkar.

 • virüsler. ana nedenidir - Rinovirüs gibi adenovirüsleri (akut nazofarenjit tüm vakaların yaklaşık% 50, daha fazla yay ve sonbahar aylarında yaygındır), PC-(genellikle kış) ve ECHO-virüs, influenza virüsleri, parainfluenza, koronavirüs.
 • bakteriler. menengokok (taşıyıcılarında ve meningokok nazofarenjit) - Patoloji mikoplazma, klamidya, streptokoklar, stafilokoklar, en azından kışkırtır. Bakteriyel ajanlar (temel olarak streptokoklara ve ayrıca birkaç mikroorganizmanın birleşmesine bağlı olarak) sıklıkla farenjit gelişmesine neden olurlar.
 • alerjenler, tahriş edici. Sebze, ev, mantar, gıda alerjenleri, hem de ev tozu, hayvan atık ürünler, kuş ve böcek, ev kimyasalları, sigara dumanı, vb. D. Tercihli boğaz lezyon (farenjit) üst solunum yolu penetrasyonu genellikle neden olduğu alerjik nazofarenjit oluşur sıcak (soğuk) yiyecek ve içecek, bir soğuk hava inhalasyon veya zararlı katışkılar sigara ile kirlenmiş alınması üzerine mekanik ve fiziksel uyarılması.

Nazal mukoza ve yutak iltihabının gelişmesine katkıda bulunan predispozan faktörler, vitamin eksikliği olan hipotermi ve malnütrisyondur. Patolojinin ortaya çıkması, zararlı emisyonlar, burun solunumu zorluğu, kulak, boğaz, burun ve iç organların kronik hastalıklarının varlığı ile hava kirliliği ile de kolaylaştırılmaktadır.

patogenez

Bulaşıcı maddeleri, alerjen ve tahriş edici burun boşluğu kirpikli epitel ve duyusal sinir reseptörleri, vazodilasyon iltihabı gelişimi, stimülasyon ile farinks arka duvarı mukoza hücrelerine zarar, vasküler geçirgenlik, mukus gücü artar. epiteli, mukozal erozyonlar görünüm altında epitel tabakasında ve submukozal mukozal lenfositler ve eksüda deskuamasyon birikiminin infiltrasyonu vardır. farenjit ağrı varlığı duyusal, motor ve otonom faringeal pleksus dalları (glossofaringeal, vagus siniri, sempatik üstün servikal gangliyon lifleri) zengin innervasyon arka yutak duvar açıklanmıştır.

Rinofarenjit belirtileri

Kısa bir kuluçka dönemine (1-3 gün), bir kuruluk duygusu ve nazal geçitlerde yanma hissi, hapşırma, kaşıntı ağrısı, burun yoluyla, solunum bozulma, kuru öksürük sonrası akut nazofarenjit bulaşıcı Doğada. Yakında, burundan bol miktarda mukus akıntısı, ağrı ve boğaz ağrısı artar, genel rahatsızlık belirtileri katılabilir: baş ağrısı, titreme, halsizlik, terleme. östaki tüpleri inflamatuar sürecin geçişte ilgili ağrı ve kulak tokluk hissi, paranazal sinüsler yenilmesi ile vardır - alındaki bir ağrı ve burun köprüsü, kötü alçalma sırasında. Hastalığın 4.-6. Gününde, burun akıntısı mukopürülan hale gelir, kalınlaşır, miktarı azalır, burun solunumu tekrar oluşur, genel zehirlenme belirtileri kaybolur.

üst solunum yolu tahriş, alerjik nazofarenjit daha belirgin semptomları olarak, sık sık, hapşırma rinore, zor Balgamlı öksürüğü, hırıltılı solunum ve hava eksikliği bir duygu atakları, hem de diğer organ sistemlerinde (ürtiker, atopik dermatit, konjunktivit alerjik sürecinin belirtileri ortaya bronşiyal astım). Kronik nazofarenjit olarak organizmanın genel reaksiyon ifade edilmez. Hastalığın başlıca belirtileri (içme suyu, öksürük ihtiyacı) sürekli konuşma boğaz, cızırtılı, öksürük, sık yutkunma hareketleri zorluk burun tıkanıklığı, kuruluk sabit bir duygu atfedilebilir. Nazofarenjit sinüzit, otit, larenjit, bronşit, pnömoni, bronşiyal astım gelişimi ile komplike olabilir.

tanılama

Rhinopharyngitis doğru tanı gerekirse olası etiyolojik faktör, pratisyen hekim veya çocuk doktoru, KBB, bulaşıcı hastalıklar, laboratuvar ve araştırma enstrümantal amacı ile hastanın dikkatli bir fizik muayene belirlemek için ayrıntılı bir geçmişi gereklidir. Rinoskopi yaparken, hiperemi ve burun mukozasının şişmesi, burun geçitlerinin daralması, uzun süreli ve kronik süreç, hipertrofi veya atrofi bulguları.

hiperemi ve mukus arka yutak duvarının ödemle birlikte pharyngoscope genellikle granül parlak kırmızı bir renk yüzeyi üzerinde yükselen ayrı lymphadenoid foliküllerinin mevcudiyetini fark zaman. Patojenin tanımlanması için, farinks ve burun (besi ortamı üzerinde tohumlama, PCR) üzerinde bir çalışma gerçekleştirilebilir. Enflamatuar sürecin paranazal sinüslere, bronşlara ve akciğerlere geçişiyle komplikasyonların gelişmesiyle birlikte, paranazal sinüslerin radyografisi ve toraks organları gereklidir. Rinofarenjitin ayırıcı tanısı, KBB organlarının diğer hastalıkları (sinüzit, burunun yabancı cisimleri, adenoidler dahil), enfeksiyonlar ve alerjik reaksiyonlar ile gerçekleştirilir.

Rinoparenjit tedavisi

Akut nazofarenjit tedavisinin temel prensipleri, koruyucu rejimin ve diyetin gözlenmesi, hastalığın etkenlerini ve hastalık belirtilerini etkileyen ilaçların kullanımıdır.

 • Rejim, diyet. Hastalığın akut döneminde, protein, vitamin ve mikro elementler açısından zengin, kolayca sindirilebilen gıdalar da dahil olmak üzere bir yatak istirahati, bol miktarda içecek, yeterli beslenme olması tavsiye edilir.
 • Semptomatik araçlar. Intranazal vazokonstrüktif damlaların (naphazoline, xylometazoline, oksimetazoline vb), antitusif ve antipiretik ajanların, antihistaminiklerin kullanımı gösterilmiştir. Lokal olarak gargara, antiseptik ve şifalı otlar ile çözeltiler kullanılır, boğazın yağlanması ve irrigasyonu izotonik ve alkollü solüsyonlarla atrofik proses yağ preparatları reçete edilir.
 • Antiviral ve antibakteriyel ilaçlar. Rinofarenjit, interferonlar, aminokaproik asit, herpes için asiklovir viral etiyolojisinde, influenza için rimantadin kullanılabilir. Nazofarenjitin bakteriyel doğasında ve komplikasyonların gelişmesinde (sinüzit, bronşit, pnömoni) penisilin serisinin, makrolidlerin, sefalosporinlerin antibiyotikleri reçete edilir.
 • Fizyoterapik tedavi. Uzun süreli ve kronik rinoparenjit ile birlikte, ilaçlarla elektroforez, fizyoterapi, lazer tedavisi, UHF ve ultraviyole ışınlama gibi fizyoterapi yöntemleri yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hastaneye yatış sadece komplikasyonların varlığında gereklidir. Akut süreç için prognoz uygundur, kronik atrofik nazofarenjit ile sistematik destek kurslarına ihtiyaç vardır.

Rinofarenjit nasıl tedavi edilir

Rinoparenjit (posterior rinit veya nazofarenjit), burun mukozası ve farinksin iltihaplandığı bir hastalıktır. Zaten adından da anlaşılacağı gibi, iki hastalık - rinit ve farenjitin bir kombinasyonu olduğunu tahmin edebilirsiniz. Yetişkinlerde ve çocuklarda olduğu gibi, bu patoloji genellikle hipotermi varsa, yaygın olarak soğuk algınlığı zorlaştırır. Ek olarak, tüm nazofarenksi anında etkileyen SARS ve influenzaya ek olarak görülebilir. Bu hastalığın semptomatolojisi, burun iltihabı ve farenjit bulgularından oluşur. Bu nedenle, yetişkinlerde rinofarenjit tedavisi, boğazda ve soğukta reçete edilen ilaç ve tedavi prosedürlerinin alınmasını içerir.

Akut solunum yolu viral enfeksiyonu vakalarının neredeyse% 80'inin nazofarenjit gelişimi ile komplike olmasına rağmen, biri ihmal edilmemelidir. Kendi kendine ilaç kullanmanız tavsiye edilmez. İlk belirtiler göründüğünde, hemen doktora gitmeli ve tüm randevularını yerine getirmelisiniz.

Makalenin içeriği

Nasıl Teşhis Edilir

Bu hastalık mevsimsel olarak kabul edilir. Çoğu zaman şubat-mart aylarında gelişir. Bu dönemde birçok insanda bağışıklık azalır, bu nedenle posterior rinit bakteriyel bir enfeksiyon veya başka bir problemle ilişkili olabilir. Daha sonra nazofarenjit tedavisi önemli ölçüde gecikmiştir.

Rinofarenjit teşhisi için, doktor, her şeyden önce, hastanın kapsamlı bir incelemesini yapar. Bu muayenenin sonuçlarına bağlı olarak, katılan hekim ek olarak, hastalığın kökenini belirleyen bir çalışmayı tayin eder - bakteriyolojik veya viral. Bu doğru ve başarılı tedavi için çok önemlidir.

Farenjit, boyundaki üst lenf düğümlerinin boyut ve hassasiyetindeki artışla kendini gösterir. Bu palpasyon ile tespit edilir. Kafa reflektörünün aydınlatmasını kullanan doktor, farenksin arka duvarındaki damarları ve kanla dolu palatine saplarını tespit edecek ve aynı zamanda lenfoid granüllerin iltihaplanmasını da işaretleyecektir. Doğru, bademcikler iltihaptan etkilenmez, bu yüzden anjinadan şüphelenemezsiniz.

Eğer ağrı reçeteli tedaviden sonra bile gitmezse, hasta muhtemelen rinofarenjitle çok benzer olan başka bir hastalıktan muzdariptir. Örneğin, benzer semptomlar (kavrulmuş mukus ve genişlemiş tükrük bezleri), Sjögren sendromunun karakteristiğidir (bu, otoimmün hastalıklar kategorisinden bir hastalıktır). Yan-farenjit ile stylalgia sendromunu kolayca karıştırabilirsiniz. Semptomu aynı zamanda sıklıkla bir yandan yüksek yoğunluktaki boğazdaki sürekli ağrıdır.

Saygıdeğer yaşta insanlar, boğaz ağrısı sadece farenjit tarafından değil, aynı zamanda nevralji (glossopharyngeal veya vagus sinir etkilenir zaman) tarafından tetiklenebilir.

Farklı bir rinofarenjit tedavisi için

Semptomlarınız koca (eş), anne (baba), kızkardeşi (kardeş) veya yakın arkadaşın belirtileriyle tamamen örtüşse bile, onlara yardım eden ilaçları almamalısınız. Her durumda tedavi kesinlikle bireysel ve tıbbi gözetim altında olmalıdır.

Nazofarenjit, eğer tedavi bir doktor tarafından reçete edilirse, mutlaka hastanın muayenesini ve bir dizi testin yapılmasını gerektirir. Bu aktiviteler hastalığın tipini açıklığa kavuşturmayı ve doğasını belirlemeyi amaçlamaktadır.

Rinofarenjitin viral kökenli olduğu ortaya çıkarsa, semptomatik tedavi önerilmektedir:

 • koruyucu diyet gıda;
 • bol içme;
 • Nazal pasajların tuzlu su ile yıkanması;
 • burun akıntısını kolaylaştırmak için fenilefrin, oksimetazolin ve benzer aktif maddeler ile vazokonstriksiyon için preparatlar;
 • antipiretik ve analjezik ilaçlar (ibuprofen, parasetamol, aspirin ve benzeri);
 • antihistaminler (loratadin ve benzerleri) - mukozanın şişmesini azaltmak için;
 • boğazda ağrıyı azaltan ilaçlar (aerosoller, pastiller vb.);

Antibiyotikler sadece test sonuçları hastalığın bakteriyel kökenini doğruladığında alınabilir. Antibakteriyel preparat "Bioparox", nazofarenjit karşı etkili bir ilaç olduğunu kanıtladı.

Alerjik rinoparenjit, hastalığın başlangıcını tetikleyen alerjen ile temasın tamamen dışlanmasını gerektirir. Ek olarak, antihistamin veya steroid ilaçlar kullanmalısınız (örneğin, "Nasobek", "Nazonex" ve benzerleri). Ancak, sadece bir doktorun ilacı reçete edebileceğini unutmayın.

Popüler anti-inflamatuar ilaç "Erespal" kullanır. Bununla birlikte, etkinliği araştırmayla doğrulanmamıştır. Doğru, bazı hastalar durumlarını aldıklarında hafifçe iyileştiklerini iddia ediyorlar. Bu ilacı kasıtsız olarak reçete etmeniz tavsiye edilmez. Size yardımcı olabileceğini düşünüyorsanız, bu konuda bir doktora danışın.

Ek tedaviler

Nispeten yakın zamanda, yeni ve çok ilginç bir tedavi yönteminin yayınlanması, İngiliz dili literatüründe ortaya çıkmıştır. Özü, sıradan bir şeker şekerinin emilmesinin, öksürüğü rahatça azaltabilmesi gerçeğinde yatmaktadır. Bu arada, klinik kanıtları var.

Genel sağlık durumu normalse ve vücut ısısı normal sınırlarda tutulursa, temiz havaya çıkmak için dışarı çıkılması tavsiye edilir.

Doktor, fizyoterapik prosedürlerin bir yolunu izlemeyi seçmişse, bunu yapmak gerekir. Onları kliniğe götür. Rinofarenjit genellikle reçete edildiğinde:

 • fizyolojik inhalasyonlar;
 • UHF tedavisi (ultra yüksek frekanslı terapi);
 • manyeto ve lazer tedavisi;
 • kvartsevanie;
 • Bioptron üzerinde ışık tedavisi.

Kronik rinoparenjit sadece kalıcı olarak mevcut enfeksiyöz odakların (çürük, adenoidler, sinüzit, kronik bademcik iltihabı vb.) Tespiti ve giderilmesinden sonra tedavi edilebilir. Alevlenme döneminde, doktor genellikle akut nazofarenjit tedavisinde kullanılan aynı ilaçları reçete eder.

Bir hastaya ciddi atrofik posteriyor rinit tanısı konulursa, doktor, posterior farryngeal duvarın iyot çözeltileri ile yağlanmasını önerebilir. Bu, mukozanın tahrişini sağlamak için, daha sonra fonksiyonlarının aktive edilmesi gerektiğinde gereklidir.

Nazofarenks iltihaplandığında, zarar vermek için şunları yapabilirsiniz:

 • vasoconstriction için ilaçların kötüye kullanımı - burun mukozasının aşırı kuru ve bağımlılık haline gelir;
 • farenksin aşırı dozlanması (özellikle geceleri);
 • Sıcak ve kuru bir odada uzun kalmak;
 • çok sıcak içecekler ve yemekler içmek;
 • ateş, hardal, kompresler yanı sıra boğaz ve bacakları ısıtmayı amaçlayan prosedürler eşliğinde rinoparenjit tedavisi için uygulama.

"Büyükannemin" tarifleri

Bir doktor tarafından reçete edilen nazofarenjit tedavisi bir veya daha fazla halk ilaçları ile destekleniyorsa, bu tedavinin etkinliğini artıracak ve iyileşmeyi hızlandıracaktır. Sadece bu konuda doktora danışmayı unutma. İşte hem yetişkinler hem de çocuklar için kullanılabilecek birkaç tarif.

 1. Ham pancardan suyu sıkın ve her burun deliğine 3 damla enjekte edin. Bunu günde 4 kez yapın. Çocuklar için bu meyve suyu yarım su ile seyreltilmelidir. Pancar suyunu burun içine damlattıktan sonra, meyve suyunu dışarıya sızmasını önlemek için burun deliklerinin pamuklu çubukla tıkanması arzu edilir.
 2. Bir bardak temiz su tuzu (bir tutam) ve kadife çiçeği suyunu (1 çorba kaşığı) çözün. Bir şırınga ile silahlandırın, solüsyonu onunla doldurun ve burnu yıkayın. Bir kerede hazırlanan ilacın tüm hacmini tüketmek gerekir. Bu yıkama günde 3 kez yapılmalıdır.
 3. Taze muz yaprakları (100 g) toplayın ve bunları öğütün. Daha sonra 4 yemek kaşığı doğal sıvı bal dökün ve kısık ateşte 5 dakika pişirin. Bitmiş ilacı bir parça gazlı bez veya süzgeçten geçirin. Sütü bir yemek kaşığı ilacı ekleyin ve günde 3 kez içirin.

Soluma ve durulama

Rinitin inhalasyon ve durulamalarla da tedavi edilebilir. Soluma günde dört kez uygulanmalıdır. Her prosedürün süresi 5 dakika olmalıdır. Eğer evde inhalasyon ve durulama yaparsanız, onlar için aynı infüzyonları kullanabilirsiniz. Bir inhalasyon solüsyonu hazırlamak için, şifalı bitkilerin (100 ml) bir infüzyonunu yapın ve kaynar suda (300-500 mi) seyreltin. Solumayı bir kasenin üzerine bir solüsyon ile bükerek ve başınızı bir havluyla kaplayarak gerçekleştirebilirsiniz. Alternatif olarak, bir su ısıtıcısını kullanmanıza izin verilir - ağzına sokulmuş bir bükülmüş huniden nefes almanız gerekir.

Tabii ki bir nebülizer kullanabilirsiniz.

İnhalasyon yaparken, sıcak buharın tahriş olmuş boğazı yakmaması için dikkatli olunmalıdır. Siz ve çözelti deposu arasındaki sıcaklığı ve mesafeyi herhangi bir rahatsızlık hissetmeyecek şekilde ayarlayın.

Gargaralar günde 3-4 kez yapılmalıdır. Kullanım için aşırı sıcak infüzyon olabilir. Onları bu oranda pişirin: 200 ml saf su başına 10 gram şifalı bitki.

İnhalasyon ve durulama için uygun olan infüzyonlar için bazı tarifler.

 1. Anne-ve-üvey anne ile nane. Otları bu oranda alın: 1 kısım nane ile 2 parça anne ve üvey anneye. Toplam olarak, kuru otlar karışımı bir yemek kaşığı elde edilmelidir. Bir bardak kaynar su ile dökün. Beslendikten sonra başvurabilirsiniz.
 2. Civanperçemi ile papatya, rinofarenjit tedavisi için en popüler halk ilaçlarından biridir. Bunu yapmak için, bir çorba kaşığı kurutulmuş şifalı papatya ve yarım çay kaşığı civanperçemi almanız gerekir. Bu karışım kaynar suyla (1 bardak) dökülmelidir. İnfüzyonun sıcaklığı rahat bir şekilde azaldıktan sonra kullanın.
 3. Evde rinofarenjit ve nane tedavisi yapabilirsiniz. Bu infüzyon çok basit bir şekilde hazırlanır. Bu baharatlı bitkinin bir çorba kaşığını bir bardak kaynar suyla dökmeniz ve ısrar etmek için bir süre beklemeniz yeterlidir. Böyle bir ilaç, boğazda ağrı ve rahatsızlık hissini ortadan kaldırır. İstenirse, nane yerine papatya, okaliptüs, adaçayı veya kalendula (yalnızca yaprak) kullanılmasına izin verilir. Papatya ile Calendula iltihabı ortadan kaldırır. Komplekste listelenen bitkileri kullanırsanız ve ilaca az miktarda doğal bal eklerseniz tedavinin etkisi artırılabilir. Bu infüzyonun durulama için uygulanması, bu ilacın 2-3 yemek kaşığı içilmesi tavsiye edilir. Ağrının 3-4 işlemden sonra bitmesi gerekir.
 4. Iğne yapraklı tomurcuklar. Herhangi bir iğne yapraklı ağacın tomurcuklarını (20 g) veya sadece iğneleri alın ve bir bardak kaynar su dökün. İnfüzyon için biraz bekletin. Sadece solunduğunda kullanın.
 5. Rinoparenjitin propolis ile tedavi edilebilir. İlacın hazırlanması için, yarım fincan ılık suya 30 damla% 30 propolis tentürü damlatmanız gerekecektir. Sadece durulama için kullanın.

Komplikasyonlar ve önleme

Rinofarenjitin teşhisi ve tedavisine zamanında başlanması durumunda, prognoz genellikle elverişlidir. Ancak, başka herhangi bir hastalıkta olduğu gibi, bir takım komplikasyonların gelişimi de göz ardı edilmemiştir. Çoğunlukla bebeklerde ortaya çıkarlar - bu özellikle, kreş nazofarenksinin anatomisinin özellikleri ile kolaylaştırılır. Yani, nazofarenjit karmaşık olabilir:

 • otitis - genellikle küçük çocukları etkiler;
 • inflamasyonun alt solunum sistemine yayılması - tracheitis, bronşit ve pnömoni gelişme riski ile;
 • bronşiyal astım ve bronşektazinin alevlenmesi.
 • bazen ölümcül olabilen (meningokok ve difteri nazofarenjit ile) kardiyovasküler ve sinir sistemi lezyonları.

İltihaplı bir nazofarenksin nasıl tedavi edileceğini düşünmemek için nazofaringeal hastalıkların önlenmesi için önlemler alınması gerekir. Her şeyden önce, sağlıklı bir yaşam tarzına sadık kalmalısınız: mevcut kötü alışkanlıklardan vazgeç, spor yap ve mümkünse, stresten uzak dur. Ayrıca çok soğuk olmamaya ve soğuk algınlığına yakın olmamaya çalışmalısınız.

Evde düzenli olarak tozu silmek ve zeminleri yıkamak istenir. Bu, patojenik bakterilerin sayısını önemli ölçüde azaltacaktır. Böylece odanızdaki optimum nem seviyesini koruyabilirsiniz.

Aslında, rinofarenjitin gelişmesini önlemek, bu hastalığı tedavi etmekten çok daha kolaydır. Hiçbir şeyden korunmaya değmezsiniz, ama vücudunuz için, yan etkileri ile birlikte, uyuşturucu hakkında söylenemez olan belirgin faydalar getirecektir.

Özetlemek gerekirse

Erişkinlerde, pek çok durumda rinofarenjit kolaydır ve evde yeterince hızlı tedavi edilir. Terapi temelde hastalık belirtilerini ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Yetişkinlerin alabileceği ilaçların çeşitleri, bebeklerden çok daha geniştir. Örneğin, boğazdaki ağrıyı azaltmak için pastiller emdirmek sadece 5 yaşından itibaren uygulanmasına izin verilir. Bununla birlikte, sigara ve alkollü içkiler tüm tedavi süresi için terk edilmelidir.

Hastalığın semptomlarını görmezden gelirseniz ve kendi kendine geçeceğini umuyorsanız ve antibiyotikleri kötüye kullanırsanız ve bunu halkla tedavi yöntemleriyle yaparsanız, nazofarenjit kronik hale gelebilir. Ayrıca, bronşların ve akciğerlerin zarar görebileceği komplikasyonlar gelişebilir.

Erişkinlerde rinofarenjit hastalığının özellikleri: semptomlar ve tedavi

Rinoparenjit - farinks ve burun mukozasının inflamatuar hastalığı, rinit ve farenjit birleşimidir.

hastalık daha çok çocukları etkiler, ancak yetişkinleri geçmez, ve tedavinin yokluğunda, rinofarenjit çoğu durumda tedavi edilmeyen kronik bir evreye gidebilir (sadece semptomların geçici olarak rahatlaması mümkündür).

Erişkinlerde rinofarenjit

Hastalığın gelişimi sırasında, mukoza zarının yüzeyini etkileyen nazofarenkste inflamatuar süreçler.

Hastalık tedavi edilmemiş sinüzit ve nazofarenksin diğer patolojilerine karşı hızla gelişebilir.

Kronik bir doğaya giderken Rinofarenjit üç formdan birinde oluşabilir: hipertrofik, catarrtal veya atrofik.

Hastalığın nedenleri

Bu virüslere aşağıdaki virüsler neden olur:

 • PC virüsü;
 • rinovirüs;
 • adenovirüsler;
 • influenza ve parainfluenza patojenleri.

Çoğu durumda, bu tür patojenler Tedaviye doğru yaklaşımla kolayca ortadan kaldırılabilir, ancak bu ancak hastalığın henüz ihmal edilmiş bir formda olmadığı durumlarda mümkündür.

Erişkinlerde rinofarenjit belirtileri

Böyle bir hastalık için, rinit ve farenjitde mevcut olan belirtiler aşağıdaki gibi karakteristiktir:

 • Nazofarinkste yanma, yanma ve kuruluk;
 • burun solunumu tıkanıklığı (bir veya her iki burun deliğine tıkanma sabit hissi);
 • burun mukus tıkanıklığı, ağır bir şekilde atılır ve bazı durumlarda kanın safsızlıklarını içerir;
 • şişme ve bölgede şişme nazofarenks;
 • Kulak ağrıları ve işitme bozukluğu (işitme tüpleri üzerinde iltihap yayılması ile);
 • lenf düğümlerinin büyümesi, Boyun ve boynun arkasında yer alır.

Sempmatoloji, farklı rhinofarenjit formlarıyla kendine özgü özelliklere sahip olabilir.

Akut rinofarenjit

Örneğin, en akut sızıntı hastalık şişlik en çok fark edilir, Gelişimdeki enflamatuar süreçler dokuların en derin katmanlarına ulaştıkça.

Bu form ile de gözlendi burunda artan yırtılma, hapşırma ve kaşıntı, mukusun burun akıntısı büyük miktarlarda, hastanın sesinin azalması, sıcaklıkta hafif bir artış (38 derecelik bir seviyeye), genel halsizlik, halsizlik ve baş dönmesi.

kronik

Çoğu zaman böyle durumlarda bir kişi kokuları ayırt etme yeteneğini kaybeder. Nazal solunumla ilgili ciddi zorluklar var.

Buna karşılık, hastalığın kronik formu, semptomatolojide biraz farklı olan aşağıdaki türlere ayrılır:

 • granül görünüm.
  Palatin bademcikler içinde ufalanabilir mukoza zarının en güçlü şişmesi, lenf düğümlerinin hacminde bariz bir artış vardır;
 • hipertrofik görünüm.
  Dış semptomlar çok belirgin değildir, ancak hastanın kendisi boğazda yabancı bir cismin varlığının öznel bir hissine sahiptir.
  Burundan mukus akıntısı, pürülan inklüzyonlar içerebilir, bazen hastalar mide bulantısı ve kusma görülür;
 • subatrofik görünüm.
  Boğazda boğaz hissi ve terleme hissedilir, kişinin sesi oturur, hemen hemen hiç sekresyon yoktur, ancak nazofarenksin yüzeyi aynı zamanda soluklaşır.

alerjik

Hastalığın başka bir şekli - alerjik.

Bu durumda, semptomatoloji akut ve kronik rinofarenjit ile hemen hemen aynı olacaktır, ancak tedavi süresi, patolojinin gelişimini tetikleyen alerjenleri ne kadar hızlı nötralize edebileceğine bağlıdır.

Inflamatuar süreçler bu durumda Nazofarenksin mukoza zarının tüm yüzeyini etkiler.

tanılama

Rinofarenjit varlığını tanımlamak anamnez ve görsel inceleme olabilir, Hangi farryngoscopy prosedürünü içerir (farinksin incelenmesi).

Faringeal dokular belirgin bir kırmızı renk tonuna sahipse ve larenksin arka duvarı şişirilir ve aynı zamanda kızarırsa, uzman teşhis "rinofarenjit" olur.

Bu hastalık kronik fazda şüpheleniliyorsa, ek olarak yapılabilir aşağıdaki teşhis prosedürleri:

 • Nazal sinüslerin BT'si ve nazofarenks;
 • X-ışını;
 • burun endoskopi;
 • bir pulmonolog tarafından muayene,gastroenterolog ve terapist.

Davranışı sırasında vazomotor rinit, nazal difteri, pollinozis ve diğer hastalıklar dışlanabilir.

Hastalığın uzun süreli seyri de Nazofaringeal mukozanın yüzeyinden smear alınabilir, ve genel bir idrar ve kan analizi de yapılır.

Erişkinlerde rinofarenjit tedavisi

Erişkinlerde rinofarenjit tedaviye entegre bir yaklaşım gerektirir, Farklı ilaçlar kullanılmalıdır.

Tedaviye genel yaklaşım

ancak Tedavi kalitesi genel önlemlerden etkilenebilir., Doğada terapötik olmayan, ancak iyileşme sürecini hızlandırabilir. Bunlar şunları içerir:

 • yatak ve içme rejimlerine uyum;
 • diyete sıkı sıkıya bağlı kalma ihtiyacı, yağlı, sıcak ve soğuk yemeklerin kullanıldığı yerler hariçtir;
 • günlük 1,5-2 litre sıvı içme (alkollü içecekler hariç);
 • odanın günlük havalandırması, hastanın bulunduğu yer.

Akut hastalık tedavisi

Hastalığın formuna bağlı olarak, uygun tedavi reçete edilir.

Etkilenen yüzeylere eşit olarak dağılırlar ve ödemin erken ortadan kaldırılmasına katkıda bulunurlar, nazal olarak uygulanırlar. Bu tür araçlar şunlardır:

 • fenilefrin;
 • nazivin;
 • ksilometazolin;
 • epinefrin;
 • nafazoline.

Bağımlılığı önlemek için, bu tür ilaçlar kısa süreli tedavi için başvur: Bu ilaçları 10 günden fazla kullanırsanız, etkinliklerinde ve yan etkilerin ortaya çıkmasında keskin bir düşüş olabilir.

Ayrıca, salin, dioksidin ve geniş spektrumlu bir antibiyotik kullanılarak inhalasyonların yapılması mümkündür. miramistin (inhalasyonlar bir nebulizer ile gerçekleştirilir).

Paralel olarak yerel tedaviye başvurabilir - Flicatin, bioparox, mupirosin ile merhem şeklinde nazal mukozanın yüzey tedavisi ve fusafungin adı verilen bir antibiyotik ilacı.

veri Rinofarenjit semptomları tamamen ortadan kalkana kadar ilaçlar kullanılmalıdır., ancak bu bir ay içinde gerçekleşmezse - hastalığın kronik bir forma geçişi teşhis edilir ve bu durumda tedavi farklı olacaktır.

Rinofarenjitin kronik formu nasıl tedavi edilir?

Kronik formda rinofarenjit tedavisinde ilk sırada sanitasyon yapılır (ağız boşluğunun zararlı mikrofloranın geliştiği patojenik ortamdan temizlenmesi).

Bunun için, tüm hastalıklı dişleri tedavi etmek ve başka enfeksiyöz hastalıkların olmadığından emin olmak gerekir.

Boğazınızı ve ağrınızı birkaç gün boyunca% 1'lik bir tuzlu su çözeltisi ile yıkamak ve salin solüsyonu ile inhalasyon yapmak da mümkündür.

ancak Kronik formda kullanılan tüm araçlar sadece semptomları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. ama hastalık ne ilaçlanmış ne de fizyoterapi yöntemleridir.

Hastalığın komplikasyonları

Hastalığa başlarsanız ve kronik veya ihmal edilmiş bir forma geçişine izin verirseniz, zamanla yan etkiler aşağıdaki gibi hastalıklarda oluşabilir:

 • larenjitin;
 • sinüzit;
 • bronşit;
 • orta kulak iltihabı;
 • inflamatuar süreçler, burun ve kulakları etkileyerek;
 • pnömoni;
 • bronkospazm.

Daha az ciddi bir sonuç, rinofarenjitin, tedaviye hemen hemen yanıt vermeyen kronik bir forma geçişidir: en iyi ihtimalle, kısa süreli remisyon gözlemlenebilir.

önleme

Rinoparenjit uzmanları tarafından önerilen koruyucu önlemler, esas olarak bağışıklığı güçlendirmeyi amaçlayan, Sonuç olarak, hastalığın gelişme riskini ve kronik forma geçişini azaltır.

Bu tür önlemlere öncelikle Vitamin komplekslerinin kullanımı, ayrıca vücudu temperlemek için önlemler.

Mümkünse Alkollü içecek ve tütün kullanımını sınırlamak gerekir.

Soğuk mevsimlerde hipotermiye izin vermemek önemlidir, rinofarenjit neden olan koşullu patojenik mikroorganizmaların daha aktif hale gelmesi ve patolojinin ilerlemesini provoke edebilen arka plan üzerinde.

Çok yağlı, keskin ve tuzlu yemekler hariç tutulmalıdır. Bir kişi ne tür içecekler tercih ederse içmeyin (çay, meyve suları, su, meyve içecekleri veya kompostolar).

Yararlı video

Bu videodan rinovirüs enfeksiyonu hakkında bilgi edineceksiniz - rhinofarenjit nedenlerinden biri:

Rinofarenjit, hastalıkları ifade eder. satın almak kolay, ama tedavi etmek oldukça zor.

bu nedenle Böyle bir hastalık gelişiminin ilk belirtilerinde bir uzmana danışmak gerekir, Anketin sonuçlarına dayanarak, doğru tedaviyi atayacaktır.

Rinoparenjit - çocuklarda ve yetişkinlerde semptom ve tedavi

Hızlı sayfa gezinme

Bu nedir? Rinopharyngitis, patolojik süreçte laringeal astarın tutulumu ile birlikte nazal kavitenin mukoza zarının akut inflamatuar lezyonlarının arka planına karşı gelişen bir hastalıktır. Ağrı sendromu, hiperemi ve mukoza zarının kalınlaşması eşlik eder. Hastalık hem yetişkin nüfusu hem de çocukları, daha sık - daha küçük çocukları etkiler.

Hastalığın klinik tezahürü, kendine özgü gelişimi ve ayırt edici özellikleri olan akut ve kronik seyirlidir.

Akut rinofarenjit belirtileri

Olguların% 90'ında, burun ve yutakta akut enflamatuvar reaksiyonların gelişimi, bunların mukozası olan mukus dokularının hücresel yapısı üzerindeki viral etkiye bağlıdır. Akut solunum yolu viral enfeksiyonlarında, rinofarenjitin akut formu, grip viryonları, parainfluenza, rinovirüs veya adenovirüs patojeni etkisi altında gelişebilir.

Diğer durumlarda, hastalık provoke olabilir - vücudun artan hassasiyeti (irritanlara karşı alerji) veya mukus doku yapısına bakteriyel giriş.

Vücuda giren virüslerden farklı olarak aktif aktivitelerine hemen başlanır, bakteriyel flora vücutta kendini göstermeden uzun bir süre bulunabilir ve gelişmesi için uygun koşulları bekler:

 • vücudun hipertermi veya hipotermi faktörleri (aşırı ısınma veya şiddetli soğutma);
 • Catarrhal karakterinin tedavi edilmemiş hastalıkları;
 • zayıflatılmış fagositik savunma;
 • zararlı faktörler ve hastalarla temaslar;
 • kronik patolojilerin aktivasyonu.

Erişkinlerde akut rinofarenjit formunun semptomları ve semptomları, rinit veya farenjit seyrinde benzer semptomların belirtilerinin birleşiminden kaynaklanan canlı bir tabloya sahiptir. Bu nedenle, hastalığın kliniği kendini gösterir:

 1. nazofarenks boşluklar içinde rahatsızlık karıncalanma ve paroksismal hapşırma ve boğaz provoke yanma, aşırı kurutulmuş burun ve boğaz tecelli;
 2. Nazal kavitede posterior faringeal duvardan akan mukus kümeleri (genellikle pürülan);
 3. Burun akıntısına neden olan burunların serbestçe solunmaması;
 4. Kulaklarda sağırlık ve ağrı;
 5. Yutkunurken ve konuşurken ağrılı;
 6. Subfebril sıcaklığı;
 7. Nazofarenksin mukus yapılarının hiperemi ve ödemi;
 8. Sistemin lenf düğümlerinin inflamasyonu ve genişlemesi.

Bu durumda, hasta genel bir rahatsızlık hisseder, şiddetli halsizlik, uyuşukluğa eğilimlidir ve herhangi bir strese tahammül etmez.

Kronik Rinofarenjit Belirtileri

Kronik rinofarenjit formu, inopportunitede veya hastalığın akut formunun tedavisinin tamamen yokluğunda gelişir. Gelişmenin predispozan faktörü, farklı oluşumlardan kaynaklanır:

 • adenoid ve polypous bitki örtüsü (çoğalma);
 • burundaki septumun deformasyon süreçleri;
 • burun boşluğu yapısının konjenital anatomik patolojileri;
 • mantar enfeksiyonunun etkisi;
 • stres ve soğuk içecekler;
 • bağışıklık üzerindeki ilaç etkisi, işlevini zayıflatır.

Kronik rinoparenjit belirtileri uzun, bulanık bir akış paterni ile karakterizedir. Sıcaklık olmayabilir, ancak hastalığın alevlenmesi patolojik semptomlarda bir artışa ve şiddetinin, akut bir kliniğin tezahürlerine benzer olmasına neden olur.

Semptomatik bulgular, nazofarenksin mukoza dokularındaki enflamatuar reaksiyonların bir sonucu olarak, sadece hastalığın klinik formundan değil, aynı zamanda hastalığa ait türlere de bağlı olabilir. Nedensel faktöre bağlı olarak, alerjik bir patoloji, viral veya bakteriyel (aşağıda "türler" e bakınız) olarak ortaya çıkar.

 1. Katarr enflamasyonu;
 2. Granüler, iltihaplanma sürecine katılan farinksin tüm yapısal dokuları;
 3. Mukozanın atrofisi, farinks ve burun boşluğunda sinir uçlarının nekrozu ile kendini gösterir;
 4. Doku aşırı büyümesine yol açan hipertrofik;
 5. Subatrofik inflamasyon, mukus dokularının beslenmesinde rahatsız edici fonksiyonlar.

Rinofaringeal, uygun, spesifik semptomatoloji ile kendini gösteren her tip inflamatuar süreç.

Rinofarenjit Tipleri, Kurs Özellikleri

Alerjik görünüm Patoloji, bazı alerjenlerin burun mukozası üzerindeki etkisi nedeniyle gelişir. Hastalığın Semptomatoloji kuru öksürük, boğazda kaşıntılı ve ağrılı semptomlar ve burun, takviye edilmiş bir yırtılma (sulanma) salgılanan bir sıvının bir transparan substratı olarak ifade edilir.

 • Ayırt edici özelliği, yüksek bir sıcaklığın olmamasıdır.

Bakteri ve viralde Rinofarenjit, semptomatoloji benzerdir. Ifade edilir:

 • vücutta termoregülasyon işlemlerinin ihlali (bu ve diğer rinofarenjit formları ile sıcaklık kritik seviyelere ulaşır);
 • Boğazın güçlü bir acısı, yiyecek ve sıvı yemeyi imkansız kılıyor;
 • burun akıntısı ve tıkalı burun sinüslerinin gelişimi;
 • servikal bölgenin lenf düğümlerinde inflamatuar reaksiyonlar.

rhinopharyngitis viral kökenli gelişmesiyle birlikte, bu nazofarenjit herpes, bağışıklık fonksiyonlarının başarısızlık arka plan üzerinde uçuk enfeksiyonu vücudun virüs soyu aktivasyonu tecelli unutulmamalıdır. Patolojinin semptomları ortak ORZ enfeksiyonlarının bir kliniğine benzeyebilir.

nazofarenks mukoza tabakası etkileyen ateşli reaksiyonların süreçler, bakterilerin uygulanması ile oluşturulmuştur zaman, hastalığın karakteristik işaretler bademcik (bademcik) beyaz plak görünüm ve arka duvar nosoglotoki mukoza ile tamamlanmaktadır. Şiddetli klinik seyrinde, burun sinüslerinden kötü koku ile pürülan kalın akıntı vardır.

Rinofarenjitin en tehlikeli şekli meningokokal formdur.

Etken madde, mukoza dokularının derin yapısına nüfuz edebilmekte ve lenfatik ve kılcal damarlara hızla ulaşarak kanın içine girebilmektedir. Bu meningokokal enfeksiyonun hızlı yayılmasına, çeşitli organların ve beyin dokusunun yenilgisine katkıda bulunur.

 • Sağlık hizmetlerine zamansız bir şekilde başvurulması genellikle hastanın ölümüne neden olur.

Hipertrofik formda hastalıklar daha az ciddi problem değildir. Bu, burun ve yutak mukus yapısında geri dönüşü olmayan değişikliklerin oluşumunu provoke eden hastalığın uzun süreli (kronik) seyrinden kaynaklanır.

Patolojik değişiklikler lenf dokusunun retiküler liflerinin proliferasyonundan kaynaklanır ve nazofarenks dokularında kanın normal dolaşımını önler. Bu larinksin stenozuna (daralmasına) ve nefes alma sorunlarına yol açar.

Rinofaringeal atrofi ile formları, mukozal dokuların hücresel nekrozu süreçleri, onun tükenmesi ve yüzeyinde kortikal oluşumlar neden olur. Onları çıkarmak için herhangi bir girişimde, açık hemorajik süreçler meydana gelir.

Kronik catarrhal formu Yabancı nesnedeki hislerle boğazda hoş olmayan rahatsızlık ile karakterizedir. Burundan farenks akıntısına, bol pürülan akıntıya, kalıcı bir öksürüğe neden olur. Sabah, hastalar kusma neden olan balgam çıkarma sırasında güçlü bir pürülan balgam salgılarından muzdariptirler. Semptomatoloji şöyle ifade edilir:

 • lokal servikal lenfadenit;
 • mukus dokuların ufalanabilirliği ve hiperemi;
 • bademciklerin şişmesi (bademcikler).

Granül tipi Patoloji, ödem ya da mukoza dokusunun yapısal gevşemesi ve posterior ya da lateral faringeal duvarın dokularında lokal lenfadenit ile kendini gösterir.

subatrophic Rinofarenjit, değişen hava koşullarına duyarlılığı artmış olan hastalarda kendini gösterir. Kural olarak, bağışıklığı azaltılmış hastalarda soğuk mevsimde kendini gösterir. Semptomlar, hastalığın birçok formuna benzer olup, bunlarla kendini gösterir: vücut ısısında artış, burun akıntısı ve öksürük belirtileri, zayıflık ve lokal lenfadenit.

Çocuklarda rinofarenjit gelişimi belirtileri

Çocukluk çağında rinofarenjit şiddetli seyreden farklıdır, bu nedenle patolojiyi zamanında tanımlamak ve komplikasyonları önlemek önemlidir. Çocuklarda rhinofarenjit belirtileri ortaya çıkar:

 • sıcaklıkta keskin bir artış;
 • bebekler ve kusmalarda regurjitasyon;
 • Burun tıkanıklığı ve nefes alma zorluğu;
 • burundan salgılanan bir pürülan ve mukus salgısı;
 • öksürük ve ateş;
 • dispeptik bozukluklar ve uykusuzluk.

Çocuklar endişeli, halsiz ve huzursuzdur, yemeyi reddeder. Rinofarenjit çocuklarında karakteristik belirtilerin ve semptomların zamanında saptanmasıyla, hastalığın erken tedavisi, genellikle solunum sistemindeki enflamatuar reaksiyonların zeminine karşı gelişen karmaşık süreçlerden kaçınmaya yardımcı olacaktır.

Rinoparenjit tedavisi, ilaçlar

Akut rinofarenjitde ilaç tedavisi karmaşık tedaviden oluşur. İlk eylemi - zehirlenme semptomlarının giderilmesi ve serbest burun solunumu restorasyonu. Tedavi, hastanın durumunu hafifletebilecek önerilerle başlar. Bunun için, sadece birkaç basit kural gözlemlemek gerekir;

 1. Bol miktarda içme rejimini gözlemleyin;
 2. Tahriş edici, çok sıcak ve soğuk yiyecekleri hariç tutun;
 3. Sık sık havalandırmayı ve konutun nemlendirilmesini sağlayın;
 4. Gerekirse, dinlenme moduna bakın.

Rinoparenjitin tıbbi tedavisi kompleksi, preparatları içerir:

 • Antiviral ajanlar "Engistol", "Isoprinoside" veya "Remantadine" nin preparasyonları ve analogları formundadır.
 • Yüksek ateş antipiretik ilaçlar ile durdurulur: Parasetamol, Nurofen, Ibuprofen.
 • Şişlik, iltihap ve bol lakrimasyonu gidermek için antihistaminik ilaçlar "Laratidin", "Tavegil" ve "Cetirizine" formunda reçete edilir.
 • yutma sırasında ağrı, sen tablet, pastil çeşitli kaldırabilir ve lolipop "Dekatilena", "klorofilin", "Valium" ve "Septefrila" boğaz tedavisi, spreyler ve iyileştirici çözümler, "Miramistin", "Klorheksidin" ve "Lugol" bitkisel durular meşe kabuğu, adaçayı, okaliptüs ve calendula çiçeklerinin tentürleri üzerine hazırlanan çözümler.
 • burun ve boğazda mukoza astarı ıslatmak için tuzlu ve burun vazokonstriktör ilaçların sulama tedavileri tarafından atanır, "Mizah", "Aqua Maris", "protargola" ve "Collargol", "Vibrotsilom", "Nazivin", "Rinazolinom".
 • Soluma iyi bir terapötik etkiye sahiptir. Bunu yapmak için, maden suyu, ilaç "Dekasan" veya her zamanki eczane salin kullanın.
 • Öksürük ortaya çıktığında, Erespal, Sinekoda, Linkas veya Lazolvana şeklinde çeşitli mukolitik ajanlar atanır.
 • Rinofarenjit bakteriyel genezi ile antibiyotik tedavisi seçilir.

Vazokonstriktif etkisi olan nazal damlaların ters etki yaptığı hatırlanmalıdır. Bir haftadan fazla bir süre ile alımları sırasında, mukoza zarlarında ödem gelişimini provoke ederler.

Kronik süreçte tedavi kullanılır:

 • nazofarenksin elektro ve ısıtma prosedürleri;
 • vitamin kompleksleri ve immünostimülanlar;
 • kuvars ışınımı ve alkali çözeltiler ile inhalasyon.

Gerekirse - lazer ve kriyoterapi, minimal invazif cerrahi girişimler kullanmak mümkündür.

Prognoz nedir?

Rinoparenjit başarıyla tedavi edilir ve ölüme yol açmaz. Yaşam beklentisi uygun olsa da, zamansız tedavi ile, astım, zatürre veya ağır bronşit gibi çeşitli karmaşık süreçler geliştirmek mümkündür.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Dış orta kulak iltihabı

Dış orta kulak iltihabı Etkileyen oldukça yaygın bir hastalıktır dış kulak. İkincisi iki bileşenden oluşmaktadır: kulak kepçesi ve dış işitme kanalı.Dış kulakta, bulaşıcı olmayan birkaç hastalık vardır.

Anjina için en etkili bebek antibiyotikler

Angina, palatine bademciklere iltihap veren enfeksiyöz bir hastalıktır. Çocuklara angina ile antibakteriyel ilaçların dikkatli ve sadece doktor tarafından reçete edildiği şekilde kullanılması atayın.