Loading

Farenjit ve larenjitin farklılıkları, nedenleri ve tedavisi

Kataral hastalıkların en sık karşılaşılanları larenjit ve farenjittir, semptomlarındaki farklılıklar hastalığın tipini doğru bir şekilde belirlemeyi mümkün kılar. Bununla birlikte, boğazın bu iki hastalığının tedavisi çok sayıda benzer anlarla farklıdır. Larenjit ve farenjitin nasıl tedavi edileceğini daha iyi anlamak için onları daha dikkatli düşünün.

Bu larenjit nedir?

Larenjit ile, ses telleri iltihaplıdır ve etrafındaki mukoza dokusu. Paketler kızarır, şişer, atrofisi not edilir. Bazen iltihaplanma da güçlü bir şekilde kızar ve şişer olan subglottik alanı kapar. Nesnel olarak ses kısıklığı, ses kısıklığı, sık sık "sesin oturduğunu" söylerler. En zor durumlarda, ses tamamen kaybolur.

Larenjit belirtileri

Hastalığın akut seyrinde, daha az kronik olan belirtiler daha belirgindir. Bazen resim tamamen yıkanır ve sesin sadece sabit bir öksürüğü ve ses kısıklığı vardır. Larenjit komplikasyonları arasında, farenjitin aksine, enfeksiyon solunum yolu boyunca daha az hareket ettiğinde, broncholaryngitis olacaktır. Bazı durumlarda viral pnömoni vardır. Nadir durumlarda kronik süreç, ses tellerinin tümörlerine neden olur.

 • ses kısıklığı, ses kısıklığı ya da sesin tam yokluğu,
 • Boğazda zulüm, hafif ağrı,
 • ağız kuruluğu,
 • hafif balgam ile kuru öksürük,
 • yutulduğunda ağrı,
 • nefes darlığı.

Larenjit nedenleri

Soğuk nedenler için yaygın olan larenjitlere neden olur, neredeyse her zaman bağışıklığın zayıflaması söz konusudur.

Larenjitin provoke ettiği faktörler arasında.

 • Soğuk algınlığı sıcak boğazda veya ısıda kullanın.
 • Ses tellerinde çok fazla gerginlik var.
 • Zehirli gazların larinkse etkisi, soğuk havalarda sokakta sigara içmek.
 • Klima altında aşırı soğutma.
 • Kataral hastalıkların sonucu.

Farenjit nedir?

Farenjit tanısı konduğunda, doktor posterior farryngeal duvarın kızarması palatine bademcikler etrafındaki iltihaplı mukoza dokularını görür (aynada görülebilir). Mukoza şişmesi, kızarıklık. Bununla birlikte, farenjit dikkatli olmalıdır, çünkü anjinadan ayrılmalıdır, insan vücudu hastalığı için daha karmaşık ve tehlikelidir.

Genellikle farenjit, viral soğuğa (ARVI veya ARI) ek olarak oluşur. İki tip olabilir: viral veya bakteriyel ve buna göre farklı şekilde tedavi edilir.

Farenjit belirtileri

Boğaz ile gözlenir.

 • Hem boğazda hem yutma sırasında orta derecede boğaz ağrısı.
 • Larenjit ile ortaya çıkmayan bol soğuk.
 • Kuru öksürük.
 • Kaba bir ses mümkün.
 • Vücut ısısı 37.5 ° C'ye yükselir

Önemli! Eğer boğazda ağrı şiddetliyse ve vücut ısısı 38.5 C'nin üzerindeyse, anjinadan şüphelenmeli ve her zaman kulak burun boğaz uzmanından tavsiye almalısınız.

Farenjit nedenleri

Farenjit de zayıf bağışıklığın bir sonucudur. Bir enfeksiyonun burundan farenksiye gelmesiyle birlikte yaygın soğuk algınlığının bir arkadaşı olarak ortaya çıkar, bu da yutak ve larinksin iltihaplanmasıyla sonuçlanır.

Çağrı yapan doktorlarının özel sebepleri arasında şunlar vardır:

 • Soğukta soğuk ve baharatlı yiyecek tüketimi.
 • Boğazın mekanik travması sert veya zayıf çiğnendi, bu dönemde yiyecekler.
 • Hastalık sırasında sık sigara içilmesi.

Larenjit ile farenjit arasındaki fark nedir?

Görüldüğü gibi, larenjit ve farenjit enfeksiyonun lokasyonuna göre farklılık gösterir, benzer tezahürleri vardır, ancak farklı nedenlerle ortaya çıkarlar ve boğazın farklı bölümlerini etkilerler.

Ancak, birçok doktor bu hastalıkların ve tüm soğuk algınlığının ana nedeninin yanlış bir yaşam tarzı ya da hastalığın bir sonucu olarak bağışıklığın zayıflaması olduğunu savunmaktadır.

Genellikle bir kulak burun boğaz uzmanı larenjit veya farenjit tanısı hakkında şüpheleri yoktur.

Genel ve boğaz hastalıklarının tedavisinde fark

Enfeksiyonun farklı lokasyonlarına rağmen, larenjit ve farenjit tedavisi büyük oranda benzer olacaktır.

Bu nedenle larenjit ve farenjit ile tedavi önerilmektedir.

 • Soluma. Bunlar, buhar yardımıyla (aşağıdaki tarifler) veya bir nebülizör yardımıyla (tuzlu su veya maden suyuyla) geleneksel bir şekilde gerçekleştirilir. Bu, mukusu inceltir, şişliği çıkarır.
 • Tabletlerin emilimi: Sepptelet, Lizobakt, Stopangin. İyi uyutur, şişlikleri çıkarırlar.
 • Burnu gömmek. Mukoza yumuşatmak için damla kullanın: Miramistin, Pinosol, thuya yağı.
 • Boğaz ısınma. Bunu yapmak için, en yaygın olarak kullanılan ısınma sıkıştırır (votka). Ayrıca göğüs bölgesinde hardal sıvaları. Ayak hardal banyoları.
 • Boğazların spreylerle sulanması. Çoğu zaman Lugol veya Inhalipt'i önerir, geniş spektrumlu jeller kullanır: Kamerun, Geksoral, Yoks.
 • Boğaz için durulama. Onlar için furatsilin, papatya, adaçayı kullanın.

Tedaviyi uygularken, kulak burun boğaz uzmanına danışmak ve onun talimatlarını takip etmek gerekir ve bunlar her zaman iltihap lokalizasyonu ve işlemin ciddiyetine bağlıdır. Ayrıca bir evi tedavi ederken uymanız gereken bir takım genel kurallar da vardır.

İşte evde tedavinin temel genel kuralları.

 1. Yemekten sonra günde 8-10 kez durulayın, ideal olarak: her yarım saatte bir.
 2. Tabletlerin emilmesinden veya boğazın spreyle sulanmasından sonra, hiçbir şey içmeyiniz ve en az 30 dakika boyunca yiyebilirsiniz.
 3. Terapötik prosedürler yemeklerden 40 dakika önce veya 30 sonra yapılır.
 4. Larenjitli “sessiz rejimin” gözlenmesi, ses tellerinin asgari bir gerginliğini gerektirir, şarkı söyleyemez, bağıramaz, yüksek sesle konuşamaz veya hiç konuşamazsınız.

Akut formda artmış vücut ısısında veya kronik formda bir larenjitin farenjiti tedavisi sıklıkla antibiyotiklerin uygulanmasını ve uzmanın zorunlu olarak danışılmasını gerektirir.

Farenjit ve larenjit tedavisinde farklılıklar

Tedavi farklılıkları arasında larenjit ile sesin sakinliği olacaktır. Larenjit aponiaya (tam ses kaybı) yol açtıysa, tedavi uzun süre (45 güne kadar) olacak ve bir uzman tarafından reçete edilen antibiyotiklerle karmaşık tedavinin kullanılmasını gerektirecektir.

Sesin ses kısıklığı durumunda, ilk 3-4 günde barış (konuşma değil) tavsiye edilir. Gırtlak için özel jimnastik için larenjit de tavsiye edilir.

Uzamış larenjitin tedavisinde, başlangıçtaki (bakteriyel veya viral) doğasıyla farklılaştırılmalı ve bu tedaviden zaten geçilmelidir.

Farenjit ve larenjit için halk ilaçları

Larenjit ve farenjit tedavisi evde yapılır, genellikle kulak burun boğaz uzmanları eczane ürünlerinin yanı sıra halk yöntemlerinin kullanılmasını önerir. Çoğu zaman ilaçlardan daha etkilidirler.

Boğaz için durulama

 1. 2 yemek kaşığı için ahududu yaprakları ve kireç çiçekleri alın. l. kaynar su yarım litre dökün, ısrar ve gargara 4 kez / gün.
 2. 2 çorba kaşığı yarım litre pancar suyu karıştırın. l. ses tamamen oturdu ise elma sirkesi ve gargara (3 kez / gün).
 3. Nane (2 yemek kaşığı) yarım litre kaynar su ile demlenir ve günde 4-6 kez gargara edilir.
 4. Kurutulmuş elma yapraklarının bir misafirinin kaynar suya bir litre dökmesi, ısrar etmesi ve günde 6 kez ısrar etmesi gerekir.
 5. Soğan avuç avuç haşlama su bir litre dökün ve 3 dakika kaynatın. Gergin, hafif sıcak bir çorba ile günde 6 kez gargara.
 1. Bir bardak suya 2 çorba kaşığı kaynatın. l. kuru üzüm, ılık infüzyon için 1 yemek kaşığı ekleyin. l. doğranmış soğan ve 2 yemek kaşığı içilir. l. Günde 3 kez.
 2. Çok ince doğrayın, üzerine bir bardak su dökün ve bir kaşık şeker koyun. Hepsi kaynamaya ve soğumaya ve karışım katılaşmaya başlayana kadar çok düşük ısıda pişirin. Alınan ilaç, gün boyunca (1 çay kaşığı) yenmelidir.
 3. Kiraz ve siyah frenk üzümü suyunu eşit miktarlarda karıştırın, tada bal ekleyin. Isıtılmış formda gün boyunca içilir.

Kullanım yağları: şeftali, ayçiçeği, köpek-gül, zeytin. Yağ, oda sıcaklığına kadar ısıtılır. Sırayla her burun deliğine (2-3 damla).

Bir kasede sıcak infüzyon kullanın. Kendinizi bir havluyla üzerini örtün ve aynı zamanda burnunuz ve ağzınızla, et suyu soğuyana kadar nefes alın. Dikkat! Sıcak olmalısın, ama kendini yakma.

Inhalasyonlar için kullanın:

 1. Haşlanmış haşlanmış su okaliptüs yaprakları kaynamış.
 2. Kashitsu soğan veya sarımsak, kaynar su ile seyreltilmiş.
 3. Bir kaynar su (1 cam), deniz tuzu (1 yemek kaşığı) karanfil yağı (10 damla) karışımı.

Önemli! Evde tedavi 3-4 gün, larenjit 5-6 ile farenjit belirtilerini kaldırır. Tedavi sonuç vermemişse veya vücut ısısı artmışsa (veya artmışsa), ağrı yoğunlaşmıştır ve öksürük her zaman LOR'dan tavsiye almalıdır.

Farenjit ve larenjit nasıl tedavi edilir?

Sonbahar-kış döneminde birçok insan bağışıklıklarının nasıl zayıfladığı ve soğuk algınlığının daha sık görüldüğünü fark edebilir. Burundan akıntı, boğaz ağrısı, öksürük her zaman soğuk algınlığı göstermez, çünkü bazen bir doktora yaptığı ziyaretten sonra, uzman bu tür tanıları "farenjit" veya "larenjit" olarak koymaktadır. Bu durumda, farenjit ve larenjit tedavisi neredeyse soğuk algınlığı tedavisinden farklı değildir, bu hastalıklar arasındaki farklar nelerdir?

Hastalıklar arasındaki fark nedir?

Larenjit ve farenjit respiratuar hastalıklardır, ancak çeşitli organlar etkilenir. Farenjit, farinksin mukoza zarını etkileyen bir enflamatuar süreçtir ve onun için bu tür belirtiler doğuştan gelir:

 • Boğazda Zulüm;
 • kuru öksürük;
 • sıcaklıkta yükselir.

Bir kural olarak, hastalık olağan rinit veya ARVI'nın seyrinin arka planına karşı ortaya çıkar, iltihaplanma süreci farengeal mukozanın arka duvarını etkiler. Larenjit ve farenjit arasındaki fark, farinksin, larinks ve vokal kordları etkilememesidir. Larenjitin ana semptomu ses kaybıdır. Ayrıca, hastalar bu semptomlardan şikayetçi:

 • ses kısıklığı;
 • havlayan öksürük;
 • boğazda kuruluk;
 • Sıcaklık 38 dereceye yükselir.

Larenjit akut solunum yolu viral enfeksiyonu, grip veya diğer bulaşıcı enfeksiyonların bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar - kırmızı ateş veya boğmaca. Ek olarak, hastalık, ses tellerinin aşırı zorlanması veya olumsuz faktörlerin etkisi altında gelişebilir. Uzmanlar, larinksin iltihaplanmasının mekanik hasarın bir sonucu olarak ortaya çıkabileceğini belirtiyorlar.

Larenjit ve farenjit arasındaki farkı bilmek, hangi hastalığın solunum yollarını etkilediğini bağımsız olarak belirleyebilirsin.

Bununla birlikte, bu iki patolojinin eşzamanlı olarak ortaya çıkabileceğini bilmelisiniz, bu nedenle ilk rahatsızlık belirtilerini bulduktan sonra, bir kulak burun boğaz uzmanından yardım almanız gerekir.

Larenjit ve farenjit boğaz hastalıklarıdır, aralarındaki fark sadece iltihaplanma sürecinin lokalizasyonu, hastalığın semptomları ve nedenleri arasındadır. Bakteriyel orijinli farenjit larenjitden çok daha az yaygın iken viral ve bakteriyel kökenli olabilirler. İki tip boğaz hastalığı akut veya kroniktir.

Tedavi özellikleri

Orijin yapısına bağlı olarak, larenjit ve farenjit semptomlarının tedavisi farklı şekillerde gerçekleşir. Boğaz, solunum yollarında bakterilerin penetrasyonundan etkileniyorsa, antibakteriyel ilaçlar reçete edilir. Viral farenjit ve larenjit ile tedavi, hastalığın biçimine bağlı olarak gerçekleştirilir.

Semptomatik belirtilerin yoğunluğunu azaltmak için akut formda, bu tür terapötik eylemler yardımcı olacaktır:

 • gargara;
 • sıcak ayak banyoları;
 • inhalasyon;
 • ısınma sıkıştırır;
 • fizyoterapi;
 • bol sıcak içecek.

Kronik farenjit formunun belirtileri ile başa çıkma, boğazın soda çözeltisi ile durulanması ve mukoza zarının gümüş nitrat ile yağlanmasına yardımcı olacaktır. Larenjit durumunda, etkilenen boğaz mutlak bir dinlenme rejimi sağlamalıdır. Uzmanlar, hastaların ses tellerini zorlamamak için 5-7 gün konuşmadıklarını, ancak bir fısıltıdaki konuşmaların ses aparatı için de tehlikeli olduğunu tavsiye ediyorlar, bu nedenle bu tür eylemler tamamen dışlanmalıdır.

Larenjit ve farenjit için ilaçlar arasında, ilaçların boğazda ağrıyı gidermek, öksürmek ve virüslerle mücadele etmeyi amaçlayan ilaçlar reçete edilir.

Boğaz ağrısı için besin ne olmalı?

Farenjit ve larenjit tabletleri, spreyler, şuruplar, boğazın yıkanması için çözeltiler, atakları patojenik mikroorganizmaların tahrip edilmesine ve enflamatuar sürecin uzaklaştırılmasına yönelik çözümler. Ek olarak, iyileşme sürecini hızlandırmak için, terapötik diyete sıkı sıkıya uymak gerekir. Hastalar bu tavsiyelere uymalıdır:

 1. Yiyecekler sık ​​olmalı, ancak küçük miktarlarda.
 2. Gıdalar, ürünün katı parçacıklarının boğazın iltihaplı mukoza zarına mekanik olarak zarar vermemesi için iyice çiğnenmelidir.
 3. Hastalıkların tedavisi sırasında, kırıntıların yutulması sürecinde, mukoza zarını çizeceğinden, kraker, kurabiyeler, zencefilli çörek, gevrek ekmek gibi diyet ürünlerinden tamamen uzak tutulmalıdır.
 4. Son derece sıvı ve yarı sıvı yemeklere ihtiyaç vardır, ince bir tahıl uygundur.
 5. Yiyecekler sıcak olmalı, soğuk ve sıcak herşey dahil değildir.
 6. İyileşene kadar aşırı tuzlu, ekşi ve baharatlı yiyecekleri kullanmayı bırakmalısın.

Uzmanlar farenjit ve larenjit tedavisi sırasında bitkisel yağlara dayalı yağlı yiyeceklerin tüketilmesini tavsiye etmektedir. Hasta diyetinde zeytin, ayçiçeği, mısır, soya fasulyesi, susam, balkabağı, kolza tohumu ve keten tohumu yağı bulunur. Mukus boğazını besler ve enflamatuar sürecin daha fazla yayılmasını önlerler.

Hastalara deniz lahanası yememeleri tavsiye edilir, çünkü iyot bakımından zengindir ve bu maddeye antimikrobiyal etki kazandırılır. Sıcak bir durumda, deniz ürünlerinin iyileştirici etkisini artıracak, biraz bitkisel yağ ekleyerek ihtiyacı var.

Halk hekimliğine yardım için başvurursanız, o zaman soğan ve sarımsak gibi ilaçların farenjit ve larenjit tedavisinde yüksek verimliliğin ortaya çıktığı açıktır. Mukoza üzerinde güçlü bir antimikrobiyal etkiye sahiptirler, bu nedenle bu doğal ürün, bakteriyel kaynaklı hastalıkları tedavi etmenize izin verir. Sarımsakın yüksek terapötik etkisi, C vitamini, biyoflavonoidler, fitokitler, esansiyel yağların içeriğine bağlıdır. Sarımsak, belirgin bir inflamatuar süreci ile mukoza üzerinde tahriş edici bir etkiye sahip olabileceğini bilmelisiniz, bu nedenle yarayı ilk önce kaynamış veya ıslak doğal bir ürünle tedavi etmek daha iyidir. Hastanın diyeti, büyük miktarda C vitamini içeren taze sebze ve meyvelerle zenginleştirilmelidir, çünkü farinks ve larinksin hasar görmüş mukoza zarlarını iyileştirmeye yardımcı olur.

Uzmanların tüm tavsiyelerine uyulması, larenjit ve farenjitin tedavisine yardımcı olacak ve nahoş sağlık sonuçlarının gelişmesini engelleyecektir.

Doktora sorularınız varsa, lütfen istişare sayfasında sorun. Bunu yapmak için, düğmeye tıklayın:

ARVI'de akut farenjit ve akut larenjit

Akut farenjit ve akut larenjit akut solunum yolu viral enfeksiyonunun değişmez yoldaşlarıdır (Orvi). Hastalığın başlangıcından itibaren her zaman bilinebilir. Boğaz ağrısı ve sesin ses kısıklığı, soğuk algınlığının yaralayıcılarıdır, ya da burun akıntısının ortaya çıkmasından sonra bu belirtiler birleşir. Böyle bir eklem yenilgisi, farinks ve larinksin anatomik yakınlığı ve fonksiyonel karşılıklı bağımlılığından kaynaklanır. Semptomatik tedavi bile iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

Akut farenjit ve larenjit

Akut farenjit, farinks ve yumuşak damak mukozasının akut inflamasyonudur. Buna karşılık, angina boğazda şiddetli ağrıya neden olmaz, ancak can sıkıcı bir "pershenie" sürekli kendini hatırlatır.

Akut larenjit - larinks ve kıvrımlarındaki mukoza zarının iltihaplanması (ses telleri). Ses tellerinin şişmesi, sesin ses kısıklığı ve boğazda "hüzün" hissi ile kendini gösterir.

Akut farenjit ve larenjit belirtileri

Akut farenjitin ana semptomu, hem istirahatte hem de yutulduğunda hafif bir boğaz ağrısıdır. Genellikle bu semptom, bir kişinin aktif bir yaşam tarzına öncülük etmesini engellemez. Eğer boğazdaki ağrı çok fazla telaffuz edilirse, yemek yeme zorluğuna kadar ve aynı zamanda vücut ısısı 38 dereceye ve daha yüksek bir değere yükselir - bu büyük ihtimalle boğaz ağrısı ve bir doktora görünmeniz gerekir.

Akut farenjit ile, bademcikler üzerinde hiçbir zaman bir baskın yoktur, boğaz ağrısı, sırayla, farenjit gibi, burun akıntısı eşlik etmez. Böyle bir hastalık çeşitliliği için bile özel bir terim vardır - nazofarenjit (rinopharycinit).

Akut larenjit kendini ilk ses kısıklığı ve sonra sesin bir kemalliği ve "üzüntü" duygusuyla gösterir. Kural olarak, bu belirtiler soğuk algınlığı ile birlikte iz bırakmadan geçer.

nedenleri

Hem akut farenjit hem de larenjitin nedeni viral bir enfeksiyon - influenza, rinovirüs, adenovirüslerdir. Sadece koymak, farenjit ve larenjit tüm soğuk algınlığı eşlik eder. Çoğu zaman, hem farinks hem de larinks etkilenir. Bununla birlikte, genellikle bunlardan birinin özerk bir yenilgisi vardır. Soğuk algınlığında, sesin tamamen "oturur" ve boğazın pratikte rahatsız etmediği; Aynı şekilde, ters durumun gelişmesi muhtemeldir.

Azaltılmış bağışıklığı olan kişilerde, kronik hastalıklar, solunum yolu enfeksiyonlarına yatkınlık artar. Örneğin, tütün dumanı ve katranın üst solunum yolunun ihale epitelyumu üzerindeki sürekli tahriş edici etkisi nedeniyle, "tökezleme" enfeksiyonu, mukus mide mukozası ve sigara içenlerin farenksinde daha kolaydır.

önleme

Ne yazık ki, soğuk algınlığı önlemek için özel bir "yüz yüzde" yoktur. Gribine karşı bir aşı vardır, ancak başka bir suşun virüsü bulaşırsa, hastalık kaçınılmaz olarak gelişir ve kendi başına bir aşı bağışıklık için bir yüktür.

Özgün olmayan bir kişi, sağlıklı bir yaşam tarzını, bağışıklığı sürdürmeyi, temperlemeyi ve kişinin sağlığına dikkat çekmeyi kabul edebilir.

Akut farenjit ve larenjit komplikasyonları

Akut farenjit ciddi komplikasyonlarına neden olmaz. Ancak, boğazdaki uzun süreli ağrılara dikkat etmeyin buna değmez. Bu belirtileri ortadan kaldırmak için doktora görünmek ve önerilerini takip etmek gerekir. Akut larenjit sıklıkla (örneğin, sigara içenlerde) bronşitin alevlenmesine yol açar. Enfeksiyon, olduğu gibi, trakea ve bronşiye, "iner". Bu gibi durumlarda laringotraheronhitis terimi vardır.

Şiddetli vakalarda, azaltılmış bağışıklığı olan kişiler viral pnömoni geliştirebilir.

tanılama

Akut farenjit ve akut larenjit semptomları herkes tarafından bilinmektedir. Soğuk algınlığı belirtileri. Bu, kendi kendine tanı koymanın da bir hakem için de geçerli olduğu nadir durumdur. Bu durumda, bu durumda kendi kendine ilaç hala yanlış olabilir ve hatta daha da kötüleşebilir.

Akut farenjit ve akut larenjit tedavisi

Daha önce belirtildiği gibi, semptomatik tedavi hastanın ömrünü büyük ölçüde kolaylaştırır ve iyileşmeyi hızlandırır. Akut farenjit ve larenjitin nasıl tedavi edileceği ve nasıl tedavi edileceği konusunda doktorunuza söyleyeceksiniz. Spreyleri, durulamaları veya pastilleri kullanabilirsiniz. Örneğin, antimikrobiyal sprey "Bioparox", yumuşatıcılar - lidokain ile "Strepsils", "Cameton", "Ingalipt", "Falimint", okaliptüs pastiller etkilidir.

Akut larenjiti (sesin ses kısıklığı) takarken, durulama ve hapların pratik olarak etkisiz olduğunu belirtmek önemlidir. Burada bir spreye ihtiyacınız vardır ve enjeksiyon derin bir nefes sırasında yapılmalıdır, böylece sprey damlacıkları larinks, ses telleri ve trakeaya ulaşır. Bronşit larenjit katılırsa, mukolitik - Bromgexin, ACTS, Ambroxol ve diğerleri almak için tavsiye edilir. Ayrıca, akut farenjit ve larenjit formlarının tedavisinde antibiyotikler reçete edilebilir.

Hamilelik sırasında akut farenjit tedavisi, bir doktor, bebek için tehlikeli olmayan ilaçlar sıkı gözetimi altında yapılmalıdır.

Ayrı ayrı, insanların araçları hakkında söylenmelidir. İhmal edilmemeli, ancak tüm "büyükannenin" teknikleri akılla uygulanmalı. Çok sıcak bir çay içip, “iyileştirici” bir limonla bile, tahrişleri şiddetlendirebilir ve ağrıyı artırabilir. Aynı bal ile süt için de geçerli. İçecekler oda sıcaklığında olmalı, yiyecekler sıcak, ekşi, baharatlı, pürüzlü olmamalıdır. Sesin barışı korumak gereklidir - bağırmayın ve fısıldamayın ve mümkünse ihtiyaç duymadan konuşmayın. Birkaç gün boyunca sigarayı bırakmak zorundasınız.

Larenjit ve farenjit arasındaki fark

Soğuk mevsim, kitlesel KBB hastalıklarının periyodudur. Sorun, üst solunum yolu hastalıklarının semptomlarının birbirine çok benzediğidir ve tıp eğitimi olmayan bir kişiye ayırıcı tanı koymak oldukça zordur. Ancak yanlış tanı konulmuş bir teşhis başarısız tedavi, zaman kaybı ve sürecin kronik bir forma geçişi ile tehdit etmektedir.

Farenjit ve larenjit, bazı şekillerde benzer hastalıklardır, ancak aynı zamanda bir takım önemli farklılıklar da vardır.

Farenjit ve larenjit nedir

Farenjit, farinksin mukoza zarını etkileyen inflamatuar bir süreçtir. Hastalık kuru öksürük, boğaz ağrısı, sıcaklıkta hafif bir artış, genel bir rahatsızlık ile karakterizedir. Süreç, kural olarak, farinksin arka yüzeyinde lokalizedir. Çoğu durumda farenjit, rinit veya ARVI'nın bir komplikasyonudur.

Larenjit, vokal kıvrımların sürece dahil olduğu larenksin iltihaplanmasıdır. Karakteristik semptomlar sesin ses kısıklığı, öksürük, boğazda kuruluk, ateş, halsizliktir. Çoğunlukla bir komplikasyon olarak gelişir, ancak bazen ses tellerinin aşırı derecede gerildiği ayrı bir hastalık olarak ortaya çıkar.

Larenjit ile farenjit arasındaki fark nedir?

Bu parametrelerde bir dizi farklılığı adım adım ele alalım:

 • oluşum nedenleri;
 • klinik semptomlar;
 • tedavisi.

Sebeplere bağlı olarak farklılıklar

İlk olarak, farenjit hakkında konuşalım. Hastalığın nedensel ajanları virüs, bakteri, mantar olabilir. Hastalığın en tehlikeli sebebi streptokok enfeksiyonu olmakla birlikte çoğu kez - virüs nedenidir.

Bir boğaz iltihabının meydana gelmesini provoke etmek için bu faktörler olabilir:

 • soğuk havanın solunması;
 • kirli hava;
 • kimyasal etkiler;
 • sigara;
 • hormonal bozukluklar;
 • sindirim sistemi ile ilgili problemler;
 • diş problemleri;
 • Çok soğuk veya sıcak yemek yeme.

Larenjitin ortaya çıkması ayrıca virüslere, bakterilere, mantarlara da yol açabilir. Çoğunlukla hastalık zayıflatılmış bağışıklığın arka planında ortaya çıkar. Kışkırtıcı nedenlerle, direnç zayıflaması aşağıdakilere yol açabilir:

 • hipotermi;
 • ses tellerinin aşılması;
 • Kötü ekolojik bir durum;
 • sigara;
 • alkol kötüye kullanımı;
 • gastroözofageal reflü;
 • otoimmün süreçler;
 • alerjik reaksiyon.

Hastalık belirtileri

Farenjit, lokal ve genel semptomlar şeklinde kendini gösterir:

 • Boğazda Zulüm;
 • yutulduğunda ağrı;
 • boğaz hiperemi;
 • yüksek sıcaklık;
 • genel zayıflık;
 • Rinofarenit, burun tıkanıklığı ve burun akıntısı görülür.

Larenjit, bu gibi belirtilerle karakterizedir:

 • ağız kuruluğu;
 • Boğazda Zulüm;
 • sesin ses tonuna kadar ses kısıklığı;
 • ağrılı öksürük;
 • halsizlik;
 • sıcaklıkta hafif bir artış.

Angina farenjit ve larenjit nasıl ayırt edilir

Angina, sadece farinks ve bademciklerin mukozasının etkilenmediği, aynı zamanda bağ dokusunun yanı sıra kalp ve eklemlerin etkilendiği enfeksiyöz ve enflamatuar bir süreçtir. Çoğu zaman, akut tonsillitin nedensel ajanları stafilokok veya streptokok enfeksiyonudur. Anjin için yutma, bademcikler üzerinde baskınlar, yüksek ateş, bölgesel lenf düğümlerinde artış, halsizlik ve halsizlik ile karakterizedir.

Farenjit gelen anjin aşağıdaki parametreler farklı olabilir:

 • angina ile bademciklerin yüzeyi çoğunlukla etkilenir ve farenjit, faringeal mukoza ile;
 • anjin, esas olarak bakteriyel bir enfeksiyondan ve farinks - virüslerin iltihabından kaynaklanır;
 • akut bademcik iltihabı ile, boğaz ağrısı genellikle akşam yemeğinden sonra ve farenjit ile birlikte - sabahları;
 • Anjina bir doktor çağırdığında, farenjit evde tedavi edilebilir;
 • Akut bademcik iltihabı, bademcikler ve genişlemiş lenf nodlarına yapılan ataklarla kendini gösterir ve boğazın iltihabı, boğazın hiperemi ile karakterizedir.

Eğer angina larenjit ile karşılaştırırsanız, o zaman ilk durumda, ses sesini rasgele görünmez ve ses daha fazla kaybolmaz. Akut tonsillite eşlik eden bir öksürük, larenjit karakteristiği eşlik etmez.

Tedavi özellikleri

Farenjit tedavisi aşağıdaki önerileri içerir:

 • bir soda ve tuzlu çözelti ile gargara, yanı sıra şifalı otlar;
 • Boğazın nemlendirilmesi ve yumuşatılması için rezorpsiyon tabletleri kullanın. Farenjit sıklıkla Tharyngept, Septotelet, Strepsils, Hexalysis gibi ilaçlar kullanıldığında;
 • buhar inhalasyonları;
 • kuru mukoza zarları bitkisel yağların damlatılmasını tavsiye ettiğinde;
 • anti-inflamatuar etkisi olan terapötik çaylar.

Genellikle, hastalık doğada yerel ise ve genel sağlık durumunu kötüleştirmezse, semptomatik tedavi yeterlidir. Farenjit ile mücadele aynı zamanda beslenme ile beslenmeyi de içermekte olup, farenksin mukoza zarında tahrişe veya tahrişe yol açabilecek gıdaların dışlanmasına işaret etmektedir.

Larenjit tedavisi, bu tür tavsiyelerin uygulanmasını içerir:

 • esansiyel yağlar, alkali su, bitkisel soğumalara dayanan inhalasyonlarla larinksin nemlendirilmesi;
 • Bakteriyel enfeksiyon durumunda, antibiyotikler reçete edilir;
 • boğaz ve ayak banyoları üzerinde kompresler şeklinde ısınma prosedürleri;
 • emilim için tabletler;
 • hardallar, kutular.

Tedavi, hastalığın biçimine, hastanın yaşına ve patolojik sürecin şiddetine bağlı olarak değişebilir. Larenjit tedavisi anti-enflamatuar ve antibakteriyel ilaçlar olmadan yapamaz.

Antibiyotikler genellikle geniş bir etki yelpazesi ile reçete edilir. Güçlü kuru öksürük ile mukozayı gizleyen ve hızlı tahliyesini destekleyen mukolitikler reçete edilir. Larenjitli hastaların sessiz kalmaları, hatta fısıltıların ses kıvrımları almaları önerilir. Bazen doktorlar antihistaminikler ve hormonlar bile reçete ederler.

Özetle, yaygın klinik belirtilere rağmen farenjit ve larenjitin tamamen farklı hastalıklar olduğunu söyleyebiliriz. İnflamatuar sürecin, patojenin ve bazı özelliklerin lokalizasyonu yerine göre değişir. Farenjit ile kuru havlama öksürüğü ve ses kaybı olmaz ve larenjit boğazın kızarması ile birlikte olmaz. Hastalıkların terapötik taktikleri de farklıdır. Farenjit genellikle viral bir enfeksiyondan dolayı oluşur, bu nedenle antiviral ilaçlarla tedavi edilir ve larenjit tedavisi için temel antibiyotiktir. Tanıyı, teşhis çalışmasının sonuçlarından sonra doktora yardımcı olacağını anlayın. Bir doktorun rolünü üstlenmeyin, böylece sadece kendinizi incitirsiniz.

bronşit. nazofarenjit. larenjit

Bronşit, mukus zarının baskın lezyonu olan bronşların inflamatuar bir hastalığıdır. B - insanda solunum sisteminin en yaygın hastalıklarından biri; Sıklıkla üst solunum yolunda aynı anda hasar meydana gelir.

Patojen. Kaynaklar ve enfeksiyon yolları.

Bronşit patojenleri, - virüsler, bakteriler. Uzmanlar, bronşitin nedensel ajanlarının hastanın yaşına bağlı olarak farklı olduğunu belirtmişlerdir. Viral enfeksiyonlar, mukoza zarlarının günlük işlerini yapabilmelerini azaltır - temizler. Bu, mikrobik floranın üst solunum yolundan solunum sistemine girmesi için optimal koşullar yaratır. Vücudu zayıflatır ve artık tıbbi müdahale olmadan virüs ve bakteri ile baş edemez. Bunlar iç süreçlerdir. Dış semptomlara gelince, influenza, pnömoni başlangıç ​​evresine çok benzerler.

Hastalığın belirtileri ve seyri.

Bronşit soğuk algınlığı ile başlar. Daha sonra kuru öksürük var (boşalma değil), kişi zayıflamış, yüksek vücut ısısına sahip. Nadiren, ama nefes darlığı var. Ancak bronşitin ana semptom kuru bir öksürüktür. Birkaç gün sonra, öksürük ıslak, balgam çekilmeye başlar. Bu akut belirtiler periyodu en fazla 3-4 gün sürmektedir. Son olarak, bronşit 7-10 gün içinde tedavi edilir. Ancak bu, bronşitin zamanında başlaması ve önemli olması durumunda gerçekleşir. Aksi halde, bronşitin akut formu, tedavisi çok daha zor olan, kronik olana doğru akar.

Bakım, ilk yardım. Yatak istirahati, bal, ahududu, kireç rengi ile bol sıcak içecek;

Komplikasyonlar. Akut bir hastalığın seyri genellikle elverişlidir ve tam bir tedaviyle biter. Bazen bronşit bronşektazi gelişimi, pnömoni ile komplike olabilir.

Kronik bronşit, uygun tedavinin yokluğunda solunum veya kalp yetmezliğine yol açabilir.

Bronşit çocuklarda daha yaygındır. Bronşitin önlenmesi için, çocukların uzun süreli riniti olmamalıdır, solunum yollarının iltihaplı hastalıklarını zamanında tedavi etmelidir. Yetişkinler için profilaksi yasaktır - sigara içmeyi reddetme, alkolden. Bu alışkanlıklar bedeni zayıflatır. Ayrıca bronşit hipotermi, kronik ve inflamatuar hastalıklara katkıda bulunur. Vücudu korumak için, bronşiti önlemek için vitamin almalısınız.

Rino farenjit - çocukta nazal mukoza ve yutak iltihabı

Etken madde. Rinoparenjit, mukoza zarının bir uyaran - bakteriyel (mikroplar, toksinler), termal, mekanik ve kimyasal bir nöro-refleks reaksiyonudur. Akut rinoparenjit genellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda (6 aydan 2 yaşına kadar) adenovirüs enfeksiyonundan kaynaklanır (viral veya febril nazofarenjit).

Kaynaklar ve enfeksiyon yolları - Bu hastalık, yılın zamanına bağlı değildir ve havadaki damlacıklar yoluyla bulaşır.

İnkübasyon periyodu - Komplikasyonsuz rinofarenjitin ortalama süresi 10-14 gündür.

Hastalığın Nedenleri - Akut rinofarenjit nedenleri ciddi hipotermi, bakteriyel veya viral enfeksiyonlar olabilir. Genellikle, genç ve orta yaş gruplarındaki çocuklarda akut rinofajiti görülür. Özellikle bu çocuklar risk altındaysa, bunlar çeşitli diyabetlerden muzdarip veya zayıf bağışıklığa sahiptir. Enfeksiyöz akut rinofarenjit patojenleri çeşitli kokerlerdir.

Hastalığın belirtileri ve seyri - Nazofarenkste tatsız duyumlar - yanma, karıncalanma, kuruluk, sıklıkla mukoza taburcuğu, bazen kanlı hale gelir ve nazofarenksinden ayrılmak zordur. Genellikle çocuklarda nazal solunum ve nazal zorluğunu sık sık rahatsız eder. Đşitme tüplerinin mukoza zarına yayılan iltihaplanma vakalarında kulaklarda kopma ve ağrı, ses üretiminin kötüleşmesiyle işitme kaybı vardır. Yetişkinlerde, genellikle vücut ısısını yükseltmeksizin gerçekleşir; Çocuklukta, özellikle de enflamasyonun akut solunum yolu enfeksiyonu tipiyle larinks ve trakeaya yayılması ile sıcaklık tepkisi önemlidir.

Bakım, ilk yardım - İlk belirtilerle ciddi komplikasyonlar geliştirme olasılığı nedeniyle, çocuğu doktora göstermelisiniz. Ayrıca, rinoparenjit tezahürlerinin influenza, kızamık, kızıl ateş, difteri gibi ciddi hastalıkların belirtileri olabileceğini bilmek önemlidir. Bu hastalıkların her biri özel tedavi gerektirir, bu nedenle doğru tanıyı kurmak için mümkün olan en kısa zamanda önemlidir.

Komplikasyonlar - Çocuklarda bronşit ve pnömoni, rinofarenjit sonrası yetişkinlere göre daha sık görülür. En tehlikeli komplikasyonlardan biri lomber astar veya krupdır. Rinofarenjitin erken çocukluk döneminde en sık görülen komplikasyonu orta kulağın iltihaplanmasıdır.

Önleme - Rinoparenjit genellikle olası hipotermi nedeniyle ortaya çıkar. Bu nedenle, bebeğin vücudunun stabilitesini düşük ve zıt sıcaklıkların yanı sıra soğuk algınlığının dış etkilerine arttırmak için sürekli çalışın.

Her havada bir kırıntı ile yürüyün. Vücudunu temiz hava ve oksijen ile doyurmak için daha sık şehir dışına çıkmaya çalışın. Giysilerin sıcak ve rahat olmasına dikkat edin, ancak çocuğun aşırı ısınmasına neden olmayın.

Larenjit, genellikle soğuk algınlığı veya kızamık, kızıl ateş, boğmaca gibi bulaşıcı hastalıklarla ilişkili olan larenksin iltihaplanmasıdır.

Kaynaklar ve enfeksiyon yolları

Kütle salgınları, geç sonbaharda, kış mevsiminde, ilkbaharda viral enfeksiyonların salgınları sırasında gözlenir. Hastalığın gelişimi hipotermiye katkıda bulunur, ağızdan nefes alır, tozlu hava, sigara ve içme, larenksin aşırılığı.

Catarrhal larenjit ses kısıklığı, boğaz ağrısı, terleme hissi ile kendini gösterir, periyodik olarak öksürük oluşur. Catarrhal larenjit hastalığın en kolay şeklidir.

Hipertrofik larenjit, ses, öksürük ve terlemenin daha güçlü bir ses kısılmasıyla ifade edilir. Aynı zamanda küçük, iğne deliği benzeri büyüme, ses kısıklığı veren "şarkıcı düğümleri" denilen bağlarda oluşur. Bazı çocuklarda, çocuklukta larenjit hastalığından, ergenlik çağında sesin ses kısıklığı geçer.

Doktorlar bunu hormonal değişikliklerle açıklıyor. Tedavi diğer larenjit tipleriyle aynıdır. Aşırı bir durumda, bağlardaki tüberküller gümüş nitrat çözeltisiyle koterize edilir. Eğer ligamentler çok değiştirilirse, bazen operasyona gelir - ligamanların etkilenen kısımları cerrahi olarak çıkarılır.

Atrofik larenjit internal - mukus - larinksin incelmesi ile kendini gösterir. Hastalar ağız ağrısından, acı veren bir öksürükten şikayet ederler, sesleri neredeyse her zaman kısırdır. Güçlü bir öksürük ile kan damarları ile kabuklar gidebilir. Neyse ki, bu hastalık çocuklarda pratik olarak gerçekleşmez. Bu larinjit doktorlarının nedeni baharat ve baharat açısından zengin baharatlı yiyeceklere aşırı tutku duymaktadır. Genellikle larinksin yanı sıra farinksin arka duvarı da etkilenir. Kafkasya sakinleri arasında rahatsızlıklar yaygındır.

Özel bir tür larenjit de vardır - sözde profesyonel. Bu hastalık genellikle öğretmenleri, öğretmenleri ve sıklıkla seslerini zorlamak zorunda kalan diğer insanları etkiler. Bağlarda genellikle bir tür kalınlaşma oluştu - "şarkıcının nodülleri". Zamanla, ses "The Godfather" filminden Vito Corleone'de olduğu gibi olur.

Difteri ile larenjit enfeksiyonun bademciklerden larinkse yayılmasından kaynaklanır. Mukoza zarı, vokal kordların seviyesinde solunum yollarının ayrılmasını ve bloke edilmesini sağlayan beyaz bir zar ile kaplıdır. Benzer bir zar da streptokok enfeksiyonu ile oluşabilir.

Tüberküloz larenjit, bir kural olarak, sekonderdir ve akciğer tüberkülozu yayıldığı zaman ortaya çıkar. Larenks dokularında tüberküloz larenjit tüberküloz nodüler kalınlaşma oluştuğunda. Laringeal kıkırdağın ve epiglotisin de imha edilmesi mümkündür.

Larenjit, sifilizin çoklu komplikasyonlarından biridir. Sifilizin ikinci aşamasında ülserler ve mukus plaklar oluşabilir. Hastalığın üçüncü aşamasında, larinks ve ses tellerini deforme edebilen ve geri dönüşümsüz ses kısıklığına yol açabilen yara izleri oluşur.

Larenjit genellikle aşağıdaki nedenlerle ilişkilidir:

· Diğer viral veya bakteriyel enfeksiyonlar

Pnömoni (pnömoni)

Ek risk faktörleri, binaların tozlanması, sıcak kuru hava, aşırı ses, nazofarenkste inflamasyonun kronik odaklarının varlığı, burun nefeslerinin bozulmasıdır.

Genellikle akut larenjitde (fakat zorunlu olarak değil), genel durumun kötüleştiği görülür, sıklıkla sıcaklık yükselir. Yuturken ağrı hissedebilirsiniz. Bazen, çünkü akut larenjitli onun spazm ve ödem glottisin daralması nedeniyle nefes (darlığı, boğaz ;. öksürük çizilmeye, tickling, başlangıçta kuru ve ayrıca balgam balgam, ardından bir kuruluk hissi, genellikle olduğu, ses çok kısık sert veya hale sessiz.

Larenjit nasıl tedavi edilir?

Akut larenjit tedavisi esas olarak hastalığa neden olan sebeplerin (çoğunlukla grip veya soğuk algınlığı) ortadan kaldırılmasını içerir. Larinksin 5 gün içinde tam olarak dinlenmesi için, hastaya gerekirse konuşmak, düşük bir fısıltıyla konuşmak tavsiye edilmez. Bu çok önemli çünkü vokal kordların aşırı zorlanması ile larenjit kronikleşebilir. Ayrıca akut larenjit sıcak inhalasyon, boynunda sıcak kompres gargara, sıcak (yumuşar ve iltihaplı bağlar obvlakivaet bal ile çok faydalı ılık süt) bol miktarda su içmesi önerilir. Gıda akut baharatları, baharatları (larinksin tahriş ettiği gibi) geçici olarak dışarıda bırakmak gerekir. Hastalık süresince ve taburculuktan en az bir hafta sonra sigara içmek yasaktır. Bir doktor da ilaç tedavisi (anti-enflamatuar ilaçlar, antibakteriyel ilaçlar, dokuların şişmesini giderici ilaçlar (antihistaminikler dahil) reçete edilebilir.

Genellikle hastalık yaklaşık bir hafta sürer, ancak vokal rejiminin sürekli bir ihlali ve yanlış tedavi ile kronik bir form haline gelebilir.

kronik bir şekilde tekrarlayan bir arka planda en çok geliştirir ve akut hastalıkları, solunum yolu iltihabı, alerjik hastalıkların kronik odaklar, hem de meslek tehlikeler (kimyasal tahriş edici, toz, aşırı gerilim oy, vs.) dolechennyh değildir.

Larenjitin önlenmesi öncelikle soğuk algınlığının önlenmesidir. Ellerinizi sabunla yıkayın, tek kullanımlık peçeteleri kullanın, burnunuza ve ağzınıza yıkanmamış ellerle dokunmayın, ARVI hastalarıyla yakın temastan kaçının. Temperlenmiş (kontrast duşu, silme, soğuk su ile ıslatma), yeterince uyuyun, sonbahar ve kış aylarında bile dışarıda vakit geçirin.

Bu durumda, hipotermi kaçının, ses tellerini sıcak tutmaya çalışın (soğukta konuşma, sıcak bir eşarp ve şapka giyme).

Evin mümkün olduğu kadar az toz olması ve hava çok sıcak ve yeterince nemli olmaması istenir.

Zararlı maddelerle işyerleri arasında temas kurmak zorunda kalırsanız, solunum yollarının mukoza zarından maddelerin parçacıklarını çıkarmak için işten sonra inhalasyon yapın.

Rinoparenjit: işaretler ve terapi

nazofarenjit - burun boşluğu ve yutak mukozasının iltihaplanması süreci. Hastalığa, solunum sisteminin iki üst kısmının lezyonunun karakteristiği olan semptomlar eşlik eder. Bağımsız olarak ortaya çıkar ya da enfeksiyonun azaldığı ve boğazda iltihaba neden olduğu rinitin bir komplikasyonu haline gelir. Tedavi semptomları ortadan kaldırmak ve normal nazofaringeal mukozayı düzeltmek için yapılır.

Rinofarenjit nedir

Rinofarenjit çeşitli nedenlerden dolayı nazofaringeal mukozanın iltihaplanmasıdır. Hastalık akut veya kronik formlarda ortaya çıkabilir. Nadiren bağımsız bir patoloji olarak ortaya çıkar, daha sıklıkla mukoza larenksine, trakeaya ve altta yatan solunum sistemine giden bir süreçtir.

Her iki cinsiyette de rinopharyngitis eşit derecede yaygındır. Organizmanın fizyolojik özelliklerinden dolayı çocuklarda ve yaşlılarda ortaya çıkma sıklığının artmasıyla karakterizedir.

Bu patolojinin insidans hızındaki bir artış, viral aktivitenin mevsimsel alevlenmesi sırasında ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde ortaya çıkar.

Akut rinofarenjit formu (Ikinci adı akut nazofarenjit) için ICD-10 kodu J00'dür. Kronik bir form için ayrı bir çizgi seçilir - J31.1. ICD-10 kodlamasının bilgisi, uluslararası düzeyde çeşitli hastalıkların istatistiksel bir kaydını tutmaya yardımcı olur ve hastalar için hiçbir temel öneme sahip değildir.

Rinoparenjit belirtileri ve belirtileri

Akut rinoparenjit (rinoparenjit) birkaç saat içinde hızla gelişir, nadir durumlarda inkübasyon süresi yaklaşık bir gün sürer. İlk belirtiler hapşırma, yanma, kaşıntı ve burunda iğneleme hissi, hapşırma hissi olabilir.

Burundan bol sulu akıntı olduktan sonra, faringeal mukozanın iltihabı belirtileri birleşir. Bunlar arasında - boğaz ağrısı, ağız kuruluğu, öksürük öksürüğü. Nazofarenkste bulunan işitme tüplerinin boşaltım ağızlarının iltihaplanması ve şişmesi ile kulaklarda tıkanma hissi ortaya çıkar.

Görsel inceleme ile nazofaringeal zar, tanıyı doğrulayan kırmızı ve şişer döner. nazofarenjit.

Enflamatuar süreç sinüs sinüzite dönüştüğünde sinüzit semptomları birleşir. Sinüs bölgesinde ağrı, burundan pürülan akıntı, şiddetli baş ağrıları ile ifade edilirler.

Bulaşıcı süreç aşağıya yayılırsa, bu duruma balgam, öksürük, farinolaringit veya rinoparingotrakheitis gelişebilir.

Patolojinin türüne bağlı olarak, hastalığın belirtileri ve belirtileri değişebilir:

 1. Alerjik rinoparenjit. Alerjik formda tahriş ve şişlik belirtileri ifade edildiğinde. Hasta, ağrılı, hapşırma, hava eksikliği hissi, şişlik ve burun tıkanıklığı nedeniyle rahatsız edilir. Hastalığın belirtileri sadece nedensel allerjenle temas ettiğinde gelişir.
 2. O. Rinofarenjit. Akut formun belirtileri belirgin inflamasyon belirtileriyle karakterizedir. Hastanın boğaz ağrısı var, burun akıntısı var, sıcaklık yükseliyor. Yakındaki lenf düğümlerinde bir artış olabilir (çene, dil altı vb.).
 3. Kronik rinofarenjit. Kronik inflamasyonda, genel zehirlenme belirtileri zayıf bir şekilde ifade edilir. Her şeyden önce, hasta burun ve boğazda kuruluk ve terleme konusunda endişe duyuyor. Hastalar rinofarenjit, burun tıkanıklığı, mukus sekresyonu, boğazda koma hissi ile öksürük şikâyette bulunurlar.

Kronik rinoparenjit, atrofik, kataral ve hiperplastik formlara ayrılır.

Hastalığın nedenleri

Akut rinofarenjit çeşitli agresif faktörlerin etkisi altında oluşur.

Rinofarenjit gelişimi için ana nedenler:

 1. Virüsler. Tüm rinofarenjitlerin% 70'inden fazlası viral bir kökene sahiptir. Çoğu durumda, bu alan rino ve adenovirüslerin yanı sıra influenza, parainfluenza virüsleri ve diğer türlerden etkilenir.
 2. Bakteriler. Hakkında bakteri. Rinofarenjit, stafilokok ve streptokoklara ve klamidya ve mikoplazma gibi daha az sıklıkla hücre içi patojenlere neden olur. Bazı durumlarda, hastalığın nedeni mikroflora, örneğin viral-bakteriyel derneklerin bir kombinasyonu olabilir.
 3. Mantarlar. Nazofarenksin mantar enfeksiyonu, uzun süreli antibiyotik kullanımının yanı sıra zayıf bağışıklığı olan kişilerde de gelişebilir. En ünlü patojenlerden biri Candida mantarlarıdır.
 4. Alerji. Çevrede, önceden belirlenmiş bireylerde alerjik reaksiyona neden olan bir milyardan fazla potansiyel alerjen vardır. En yaygın belirtiler hakkındadır. rinoparenjit alerjik doğa polen, yün, yatak kenesi, hayvan ve kuşların gıda ve geçim kaynaklarını, ev kimyasallarını kışkırtır.
 5. Kimyasal ve mekanik uyaranlar. Sadece yatkın kişilerde gelişen bir alerjik reaksiyondan farklı olarak, agresif kimyasal ve mekanik faktörlerin etkisi hemen hemen her insanda nazofaringeal mukozanın iltihaplanmasına neden olur. Zararlı gazların ve yabancı maddelerin solunması, alkalilerin ve asitlerin etkileri olabilir.

Rinofarenjitin katkıda bulunan faktörleri genel ve lokal hipotermi, ağız boşluğunun kronik hastalıkları, odadaki kuru ve kirli hava, diyetlerdeki vitamin ve mineral eksikliğidir.

Rinofarenjit tanısı ve tedavisi

Tanı, bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından karakteristik şikayetler ve hastanın özel muayenesi ile görsel muayenesi temelinde yapılır. Vücuttaki enflamatuar süreci doğrulamak için, hastaya genel bir kan testi verilir. Alerjik reaksiyondan şüphelenildiğinde, alerjileri doğrulamak veya reddetmek için alerjik testlere başvurulur.

Kronik rinofarenjit formu olan hastaların, mikroflorayı açıklığa kavuşturmak ve antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemek için burun ve boğazdan bakteriyolojik bir yayma yapmaları önerilir.

Hastalığın tedavisi için genel öneriler, koruyucu diyete ve rejime uymayı içerir.

İlaç tedavisi, hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmayı ve hasarlı mukozayı tamir etmeyi amaçlamaktadır.

Bu amaçlar için kullanın:

 • Antibiyotikler. Akut rinofarenjit ve bakteriyel doğanın komplikasyonlarının tedavisi, penisilin veya sefalosporin serisinin antibiyotikleriyle, nadiren makrolidler, respiratuar florokinolonlar ile gerçekleştirilir.
 • Antiviral ilaçlar. Viral etyolojide antiviral ilaçlar reçete edilir. Viferon, Asiklovir ve diğerleri olabilir.
 • Vazokonstriktif ilaçlar. Burun tıkanıklığı semptomlarını ortadan kaldırmak için, vazokonstriktif ve topikal steroidler reçete edilir.
 • Mukolitik ilaçlar. Terleme ve öksürük ortadan kaldırmak için mukolitik ve antitüsif kullanın.
 • Anti-inflamatuar çözümler, spreyler. Lokal terapi için, boğazı antiseptik solüsyonlarla (Furacilin, Chlorhexidine) yıkayın.
 • Hijyenik anlamına gelir. Sulama ve burnun sulanması için, Aqualor, LinAqua, Saline ve inhalasyonlar gibi salin solüsyonları kullanılabilir.

Kompleks terapide, hekimler fizyoterapötik tedavi yöntemlerini içerir. UFO, UHF, elektroforez, manyetolazer tedavisi olabilir.

Rinofarenjitin halk ilaçları ile tedavisi, ilaç tedavisiyle birlikte hastalığın ilk belirtilerinde doğrulanmaktadır. Burnunuzu yıkamak ve bitkisel karışımlar, soda veya salin ile gargara yapmak faydalıdır.

Cerrahi yöntemler, vücuttaki kronik enfeksiyon odaklarını ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bunun için, kronik dekompanse tonsillit durumunda bademcik kaldırılır. Diğer olgularda, nazal septum büküldüğünde veya nazal solunum zor ise septoplasti önerilir.

Kronik hipertrofik rinofarenjitde erişkinler, farinksin arka duvarında yer alan genişlemiş lenfatik folikülleri de kısırlaştırmaktadır.

Olumsuz koşulların bir araya gelmesiyle (stabil bir mikroflora, bağışıklığın azalması, eşlik eden patolojiler, vb.) Paranazal sinüslerden (sinüzit, frontalit, etmoidit) kaynaklanan komplikasyonlar mümkündür. Bu durumda, enflamatuar sürecin altta yatan kısımlara, larenjit, tracheitis, bronşit veya pnömoni gelişimine geçiş olasılığı yüksektir.

Prognoz ve önleme

Akut tedavi için prognoz uygundur. Yeterli tedavi ile semptomlar tedavinin başlamasından 3-4 gün sonra kaybolur.

Rinofarenjit gelişimini önlemek için sağlıklı beslenme, günün rejimi, kötü alışkanlıklardan vazgeçme ilkelerini gözetmeniz önerilir. Odada kuru hava ile, burnun mukoz membranını tuzlu çözeltilerle nemlendirmek ve sulamak gerekir.

Komplikasyonların gelişmesini önlemek, hastalığın kronik bir forma geçişini önlemek için tedavi zamanında ve doğru olmalıdır.

Farenjit ve larenjit arasındaki fark nedir? Semptomların özellikleri ve larenjit ve farenjit tedavisi

"Larinjit" ve "farenjit" terimleri, boğazın iltihaplanma sürecini karakterize eder, ancak fark şu ki; larenjit ile - larinksin mukoza zarının iltihaplanması, ve farenjit Patolojik süreç, faringeal duvarları içerir.

İstatistiklere göre, farenjit ve larenjit erkeklerde ve çocuklarda daha sık görülür ve kulak burun boğazına başvurmak için en sık nedenlerden biridir. Çocuklarda bunun açıklaması, enfeksiyona karşı korunmada zayıf bağışıklık mekanizmalarıdır ve erkeklerde - zor işlerde ve zararlı koşullarda çalışma, sigara ve alkol kötüye kullanımı, pestisitlerin ve aktif maddelerin baskın etkisi ile mesleki tehlikeler.

Bu yazıda larenjit ve farenjit, semptomlar ve tedavi, tanı yöntemleri ve nedenleri tartışılmaktadır.

Farenjit ve larenjitdeki farklılıklar, bu hastalıkların gelişimine yol açan nedenler ve risk faktörleri ile başlar. Bir başka önemli ayırt edici özellik, bu hastalıkların klinik görüntüsü ve semptomları, teşhis çalışmaları ve tedavi yöntemleri arasındaki farktır. Larenjit ve farenjit arasındaki farklılıkların her birinin ana noktalarını düşünün.

Larenjit ve farenjit nedenleri: farklılıkları

Mukus boğazının bir ve diğer olguda yenilgisine rağmen, genellikle nedensel bir ilişkiye neden olurlar. Bir kerede farenjiti tetikleyen şeyleri söylemek güçtür, ancak açıklığa kavuşması için birtakım tanısal manipülasyonlar vardır.

Farenjit ile ana nedenler Bunlar:

 1. Bakteriyel bitki örtüsü: Haemophilus influenzae, streptococcia, B ve Ctipov, Staphylococcusaureusi viridans, birçok çeşit diplokokkov, pnevmokokkovye- ve gonokok bakteriler, en azından - Corynebacterium ve Bacteroides fragilis. Bakteriler birincil bir hastalık olarak ortaya çıkabilir bakteriyel farenjit geliştirme, tahrik anlaşılmalıdır ve viral mikroorganizma / yutağın enflamatuar hastalıkların allerjik formları bağlandıklarında olacaktır.
 2. Viral flora - azaltılmış bağışıklık, çocuklar ve hamile kadınlarda genellikle nedenidir. Virüsler arasında Adenoviridae, Orthomyxovirus influenzae, Picornaviridae, enterovirüs ve diğerleri bulunur. Viral farenjit bakteriye göre 2 kat daha sık görülür ve tedavi etmek ve komplikasyonları önlemek için daha az zaman alır.
 3. alerjik farenjit durumunda, hastalığın ana nedenleri alerjik geçmişi yükü (örneğin, yün, toz, vb üzerinde işaretlenmiş alerjik dermatit, konjunktivit, alerjik vardır), vücut sensitizasyon alerjik farenjit yol açmıştır sonra alerjen ile uzun süreli temas. Araştırmaya göre, alerjik farenjit forma genetik yatkınlık vardır: anne Çocuklarda alerji muzdarip aile içinde farenjit dahil gözlenen ilgili hastalıklardır.
 4. Endüstriyel çalışma ve yaşam koşullarının zararlı faktörlerinin etkisi. kimyasal temas, ince bölünmüş (endüstriyel toz, küçük cam üretim odun parçacıkları) ve biyolojik uyarıcılar boğaz mukozalarında yaralanmasına yol açar ve yutak bir rahatsızlık duyarlılaştırma dokuları neden olur. Sonuç olarak, mukoza, bir tür farenjitin gelişmesine yol açan bakteriyel ve viral ajanlara duyarlı hale gelir.
 5. Zararlı ve olumsuz beslenme alışkanlıklarının varlığı. Zararlı alışkanlıklar, farenks hastalıkları için risk faktörü, sigara ve güçlü alkolün kötüye kullanılmasıdır. Son yıllarda, farenks ve nazal kavitenin duvarlarına 4 kez daha agresif bir şekilde etki eden burun tıkanıklığına bağlı rinofarenjitde bir artış olmuştur. Güçlü alkolün agresif etkisi, yüksek etanol konsantrasyonlarının tahriş edici etkisi ile ilişkilidir ve sigara, duman ve zift sırasında bakterilerin çoğalması ve virüslerin bölünmesi için uygun bir ortam sağlar. Zararlı yeme alışkanlıkları, baharatlı, tuzlu ve füme ürünlerin kötüye kullanılması, biber ve yanan baharatların diyetinde birincil kullanımdır.
 6. Yiyecekleri sert ve zor kullanmanın da farenjite yol açan bir faktör olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, farenjit, küçük kemikleri olan stregganı yiyen İskandinav halklarında, faringeal mukozanın kronik travmatizasyonuna yol açan daha yaygındır. Bu risk faktörü hiçbir zaman larenjit ile ilişkili değildir.
 7. Genel ve yerel karakterlerin alt soğutulması. Soğuk koşullarda çalışan insanların% 98'inden fazlası (dondurucu üretimi, dükkanlar, dondurucu balık ve et fabrikaları vb.), En az bir kez farenjit hastasıydı. Buradaki sorun, zararlı soğuk çalışma koşullarının korunması ile birlikte hastalığın sık tekrarlamalarının meydana gelmesi ve komplikasyon riskinin artmasıdır.
 8. Burun boşluğu ve ağız hastalıkları. Uygun hijyen ve ağız bakımı ve diş eksikliği mukozal bağışıklık sisteminin azından yerel zayıflaması de farinks farenjit gelişimine yol açar inatçı enfeksiyon varlığı, yol açar.
 9. Otoimmün, hormonal veya enfeksiyöz süreçlerin bulunduğu arka plan hastalıkları ve eşlik eden hastalıklar farenjitin gelişmesine yol açar.

Farenjit etiyolojisinin aksine, larenjit nedenleri farklı ve aşağıdaki gibidir:

 1. Larenjit ve farenjit arasındaki fark bakteriyel florası: Bu, genellikle Streptococcus pneumoniae, tespit larinks, Streptococcus haemolyticus ve Streptococcus faecies enflamatuar hastalıklarda. Daha az yaygın olanları Bacteroidesporphyromonas ve Influe Wand.
 2. Farenjitli viral ajanlar arasında şunlar vardır: B ve A tipi influenza virüsleri, Rubulavirus ve Respirovirus, Coronaviridae ve diğer bazı RNA içeren virüsler. Ayrıca, hastalığın nedeni mantar (mikotik) flora içinde olabilir. Çoğunlukla larenjit tanısında, karışık bir etiyolojik genesis (hem virüs hem de mantar) ortaya çıkar.
 3. Soğuk ve donlu uzamış konuşmaların yanı sıra soğuk (buz) içeceklerin kullanımıyla ilişkili aşırı soğuma. Bu eylemler sonucunda, mukoza zarının tahriş olması ve ses aygıtının işlemde yer almasıyla larinksin duvarlarının catarrhal fenomenlerinin ortaya çıkması.
 4. Mesleki tehlikelerin üst solunum yolu, özellikle gaz ve uçucu maddeler üzerindeki etkileri.
 5. Özellikle kış aylarında ses tellerinin ve vokal aygıtların aşırı gerginliği ve yüksek sesle konuşma veya çığlık. Larenjit, ses yapılarının sürekli gerginliğine duyulan ihtiyaç ile bağlantılı olan aktörleri ve oyuncuları, vokalistleri, trompetçileri ve diğer pek çok kişiyi etkiler.
 6. Bir organizmanın bağışıklık reaktivitesinin ihlali, bu yüzden bir larenksin iç duvarı bakteriyel ve virüs istilalarına maruz kalır.
 7. Yaş değişiklikleri: Bu nedenle, yetişkinlerde ve yaşlı hastalarda larinksin mukoza zarında atrofik değişiklikler vardır. Çocuklarda larenjit sıklıkla ergenlikle ilişkilidir, bunun sonucu olarak, ses cihazındaki değişiklikler nedeniyle bir ses mutasyonu meydana gelir.

Yetişkinlerde farenjit ve larenjit arasındaki fark nedir? Yukarıda yazılanlara dayanarak, etiyolojik (“nedensel”) belirtilerin bile, boğazın iki hastalığı arasında bir fark olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca larenjit ve farenjit arasındaki fark klinik tablo ve semptomların yanı sıra tanı ve tedavi yöntemlerinde de yatmaktadır.

Erişkinlerde larenjit ve farenjit belirtileri: fark nedir?

Boğazın tüm hastalıklarının klinik tablosu birçok yönden benzerdir, ancak larenjit veya farenjit hakkında konuşmayı sağlayan spesifik belirtiler vardır.

Larenjit ve farenjitin yaygın semptomları obscheintoksikatsionny sendromu (zayıflık, letarji, uyuşukluk), rahatsızlık boğazda, ateş subfebril için, bazen öksürük oluşabilir (nadir sıcaklık belirli hastalıklarda 37.5 0 C'yi aştığında), iki hastalıklar, boğaz ya da batma ağrısı. Ne olursa olsun larenjit ve farenjit boğaz rahatsızlık sebebinin, profesyonel yardım almak ve tedavi tamamını almak zaman önemlidir.

Farenjit ve larenjitin ayırt edici semptomları şunlardır:

 1. Vokal aparatın ihlali ve disfonik bozuklukların ortaya çıkması ile larenjit - Bu, boğaz ve gırtlak iltihaplı hastalıklarda ses tellerinin yenilgisinden kaynaklanmaktadır. Genellikle, böyle bir lezyon ile ses kısıklığı ve ses kısıklığı meydana gelir, hasta sürekli olarak boğazını temizlemek ve normal konuşmaya başlamak için bir arzuya sahiptir. Çoğu zaman, insanlar kuru bir öksürüğe sahip olurlar, bu da iyileşme zamanlarında ıslaklığa (balgam çıkarma balgamına) gider.
 2. en larenjit Larinkste sıkışmış bir nesnenin hoş olmayan bir hissi ile karakterize edilen bir “yabancı cisim” belirtisi vardır.
 3. en farenjit Bu özellik yutma ile artan farenks bölgesinde giderek artan bir terleme ve yanma hissidir. Ayrıca, hastalar özellikle uzun bir konuşma ya da şarkı söyleyerek boğazda kuruluktan şikayet ederler. Farenjitli hastalar, semptomları kuru ve terlemeyi ortadan kaldıran bir veya iki sıvı sıvısı ile hafifletmeye çalışıyorlar.

Farenjit ve larenjitin tanı ve tedavisi: farklılıklar ve özellikleri

Hastalığın ve yaşam anamnez bir kişinin semptomları geliştirdi hangi koşullar altında, hayatının doğasını ve diğer bazı noktaları açıklığa sahip herhangi bir hastalığın teşhis manipülasyonlara gibi, larenjit veya farenjit tanısı başlar. Bu gereksinim, farmakin, larenjit ve boğazın diğer hastalıklarının uygun şekilde tedavi edilmesinin bu veriler hesaba katılmadan mümkün olmadığı gerçeği ile açıklanmaktadır.

Tanıda larenjit ve farenjitin farklılıkları

Fark, larenjit ve farenjit ile farklı bilgi veren teşhis prosedürlerinde yatmaktadır. larenjit ile en bilgilendirici fibrolaringoskopiya (hem doğrudan hem de dolaylı), larinksin duvarını inceleme ve hastalığın seyrini değerlendirme yeteneği ile ilişkilidir. Farenjit ile Süreci gırtlağa yaymadan, pharyngoscope, Boğazın arka yüzeyini gösterir ve farenksin enflamatuar süreçlerini ortaya çıkarır.

 1. laringoskopide mukozada mukozada inflamatuar değişiklikler gösterir, iç tabakanın larinks, kızarma ve şişlik gösterir. ses telleri, kıvam ve şişme olmayan kapanması - Çoğu zaman, vokal kıvrımların kusur disfoni belirtilerine yol açabilir ses kutusu, iltihabı görülmektedir. laringoskopide de Burs gırtlak ve farenjit larengoskop her kuruyana işaretleri, bazen mükemmel bir renk tonu ile gırtlak mukoza iltihabı katılımı yaygın bir örneği ile karakterize olduğu bir gerçektir.
 2. pharyngoscope Faringeal mukozanın durumu, farenjitin seyri ve patolojik değişiklik bulguları hakkında tam bilgi verir. Çalışma sırasında boğazın arka duvarının şişmesi, kızarıklığı ve şişmesi ortaya çıkar. Bazen yüzeyinde, mukoza zarının üzerinde yükselen plak ve tüberküller (posterior faringeal duvarın kaynaşmış ödematöz folikülleri) bulunur ve bu da farenjitin granüler formunu gösterir.
  1. atrofi değişebilir farenjit deseni faringoskopicheskaya ve mukozanın bir incelme ise, soyma ve özelliklerini inceltme olarak kusurları metalik parlaklık ve kabuk elemanlarıdır.
 3. Birinde ve diğerinde, boğazın mukoza zarının patojenik florasını ortaya koyan bakteriyolojik bir çalışma gerçekleştirilir. Sonuç olarak, bakteriyoloji verileri, bazı antibiyotiklere olan duyarlılığı dikkate almayı ve en uygun olanı seçmeyi mümkün kılar.

Bunun üzerine, bir larenjit ve bir farenjitin tanısı ve çoğunluğu sınırlıdır, daha sonra teşhis konur ve gerekli tedavi atanır.

Yetişkinlerde bir farenjit ve bir larenjit tedavisi daha: tıbbi ürünler ve boğaz gargara özellikleri

yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit ve farenjit tedavisi belirli bir tedavinin randevu, belirli bir diyet, tehlikeli olmayan ve yeme alışkanlıkları, hem de kendini iptal etmeden tedavinin tam sahası bulunmaktadır.

Larenjit ve farenjit için ilaçlar:

 1. Bakteriyel farenjit ve larenjit - Penisilin ve makrolid gruplarının ayırt edilebildiği antibiyotiklerin atanması belirtilmiştir. Her şeyden önce "Amoksisilin", etkisizlik veya penisiline alerji durumunda, "Azitromisin" reçete edebilirsiniz.
  1. Çocuklar için günlük "Amoksisilin" temel dozu (> 40 kg) ve yetişkinler 1500 mg'dır (3-4 kere 500 mg); Ağırlığı 40 kg'dan az olan çocuklara günde bir kez 45 mg / kg programına göre bir doz verilir. Tedavi süreci tamamen bireyseldir ve anamnezinize göre doktor tarafından belirlenir, genellikle 10-12 günü geçmez.
  2. "Azitromisin" dozu 0,5 gramdır ve içeride 1 kez veya yemekten önce 60 dakika veya yemekten 2 saat sonra alınır. Makrolidlerle tedavi süresi 3 gündür (toplam doz 1.5 g'ı geçmez).
  3. Makrolidlere ve penisiline direnç durumunda, tedavi rejiminde klavulanik asit varlığına bağlı korumalı bir antibiyotik olan ilacın Amoksiklav ilavesine işaret edilir. Ortalama doz, işlemin ağırlığına bağlı olarak 250/125 mg veya 500/125 mg'dır ve bir doktor tarafından alınır. Tedavinin seyri 7 ila 12 gündür.
 2. Viral larenjit ve farenjit tedavisi, ilk 2 gün boyunca günde 3 kez antiviral ilaç "Kagocel" 2 dozunun kullanımına ve ardından 1 sekmesine dayanmaktadır. Kalan 2 gün içinde 3 kez. Gıda alımına bağlı değildir. Kurs 4 gündür.

Yetişkinlerde farenjit ve larenjit tedavi edebilir misiniz? Elbette bu bir gargara. Farenjit ve larenjit ile gargara yapmaktan daha mı iyidir? Seçimin ana yolu, her 2.5 saatte bir 1 kez reçete edilen "Chlorophyllipt" dir. Bu durulamaların süresi, 4-5 günlük bir süre için 25 saniyedir.Ayrıca, evde hazırlanan soda-tuz çözeltileri kullanılır: 1 çay kaşığı tuz ve soda, 200 ml su ile seyreltilir. Gerekirse, 1 damla iyot ekleyin. Durulama gün içinde en az 6 kez olmalıdır.

Farenjit ve larenjit arasındaki fark nedir? Semptomların özellikleri ve larenjit ve farenjit tedavisi.. Larenjit, bademcik iltihabı ve farenjit tedavisinin özellikleri: nedenleri, belirtileri ve belirtileri.

Larenjit, bademcik iltihabı ve farenjit tedavisinin özellikleri: nedenleri, belirtileri ve belirtileri. Yazar: doktor | 2017/09/05.. Farenjit ve larenjit arasındaki fark nedir? Semptomların özellikleri ve larenjit ve farenjit tedavisi.

Semptomların özellikleri ve larenjit ve farenjit tedavisi. Farenjit ile diyet özellikleri: kurallar ve tavsiye. Larenjit, bademcik iltihabı ve farenjit tedavisinin özellikleri: nedenleri, belirtileri ve belirtileri.

Farenjit ve larenjit arasındaki fark nedir? Semptomların özellikleri ve larenjit ve farenjit tedavisi. Larenjit, bademcik iltihabı ve farenjit tedavisinin özellikleri: nedenleri, belirtileri ve belirtileri.

Semptomların özellikleri ve larenjit ve farenjit tedavisi.. 4 Yetişkinlerde farenjit ve larenjit tedavisi için: tıbbi ürünler ve boğaz gargaralarının özellikleri.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklarda laringotrakitin tedavisi ve belirtileri nelerdir?

Solunum yolları, virüslerin ve bakterilerin organizmalarımıza girdiği bir çeşit ağ geçididir. En sık görülen soğuk algınlığı en üst kısmı - nasofarenks'i etkiler.

Evde bademcik iltihabı tedavisi

yetişkinlerde ve çocuklarda bademcik ve irinli formlarının tedavisi, varsa Lacunae, irinli fişler kaldırılmasını yıkıyor tonsillit etkenini doğasını belirlemek için alınan testlerin sonuçlarına bağlı olarak, otolaringolojist tarafından atanır antibiyotik ve lokal antiseptik, kullanımı.