Loading

Rinoparenjit - çocuklarda ve yetişkinlerde semptom ve tedavi

Hızlı sayfa gezinme

Bu nedir? Rinopharyngitis, patolojik süreçte laringeal astarın tutulumu ile birlikte nazal kavitenin mukoza zarının akut inflamatuar lezyonlarının arka planına karşı gelişen bir hastalıktır. Ağrı sendromu, hiperemi ve mukoza zarının kalınlaşması eşlik eder. Hastalık hem yetişkin nüfusu hem de çocukları, daha sık - daha küçük çocukları etkiler.

Hastalığın klinik tezahürü, kendine özgü gelişimi ve ayırt edici özellikleri olan akut ve kronik seyirlidir.

Akut rinofarenjit belirtileri

Olguların% 90'ında, burun ve yutakta akut enflamatuvar reaksiyonların gelişimi, bunların mukozası olan mukus dokularının hücresel yapısı üzerindeki viral etkiye bağlıdır. Akut solunum yolu viral enfeksiyonlarında, rinofarenjitin akut formu, grip viryonları, parainfluenza, rinovirüs veya adenovirüs patojeni etkisi altında gelişebilir.

Diğer durumlarda, hastalık provoke olabilir - vücudun artan hassasiyeti (irritanlara karşı alerji) veya mukus doku yapısına bakteriyel giriş.

Vücuda giren virüslerden farklı olarak aktif aktivitelerine hemen başlanır, bakteriyel flora vücutta kendini göstermeden uzun bir süre bulunabilir ve gelişmesi için uygun koşulları bekler:

 • vücudun hipertermi veya hipotermi faktörleri (aşırı ısınma veya şiddetli soğutma);
 • Catarrhal karakterinin tedavi edilmemiş hastalıkları;
 • zayıflatılmış fagositik savunma;
 • zararlı faktörler ve hastalarla temaslar;
 • kronik patolojilerin aktivasyonu.

Erişkinlerde akut rinofarenjit formunun semptomları ve semptomları, rinit veya farenjit seyrinde benzer semptomların belirtilerinin birleşiminden kaynaklanan canlı bir tabloya sahiptir. Bu nedenle, hastalığın kliniği kendini gösterir:

 1. nazofarenks boşluklar içinde rahatsızlık karıncalanma ve paroksismal hapşırma ve boğaz provoke yanma, aşırı kurutulmuş burun ve boğaz tecelli;
 2. Nazal kavitede posterior faringeal duvardan akan mukus kümeleri (genellikle pürülan);
 3. Burun akıntısına neden olan burunların serbestçe solunmaması;
 4. Kulaklarda sağırlık ve ağrı;
 5. Yutkunurken ve konuşurken ağrılı;
 6. Subfebril sıcaklığı;
 7. Nazofarenksin mukus yapılarının hiperemi ve ödemi;
 8. Sistemin lenf düğümlerinin inflamasyonu ve genişlemesi.

Bu durumda, hasta genel bir rahatsızlık hisseder, şiddetli halsizlik, uyuşukluğa eğilimlidir ve herhangi bir strese tahammül etmez.

Kronik Rinofarenjit Belirtileri

Kronik rinofarenjit formu, inopportunitede veya hastalığın akut formunun tedavisinin tamamen yokluğunda gelişir. Gelişmenin predispozan faktörü, farklı oluşumlardan kaynaklanır:

 • adenoid ve polypous bitki örtüsü (çoğalma);
 • burundaki septumun deformasyon süreçleri;
 • burun boşluğu yapısının konjenital anatomik patolojileri;
 • mantar enfeksiyonunun etkisi;
 • stres ve soğuk içecekler;
 • bağışıklık üzerindeki ilaç etkisi, işlevini zayıflatır.

Kronik rinoparenjit belirtileri uzun, bulanık bir akış paterni ile karakterizedir. Sıcaklık olmayabilir, ancak hastalığın alevlenmesi patolojik semptomlarda bir artışa ve şiddetinin, akut bir kliniğin tezahürlerine benzer olmasına neden olur.

Semptomatik bulgular, nazofarenksin mukoza dokularındaki enflamatuar reaksiyonların bir sonucu olarak, sadece hastalığın klinik formundan değil, aynı zamanda hastalığa ait türlere de bağlı olabilir. Nedensel faktöre bağlı olarak, alerjik bir patoloji, viral veya bakteriyel (aşağıda "türler" e bakınız) olarak ortaya çıkar.

 1. Katarr enflamasyonu;
 2. Granüler, iltihaplanma sürecine katılan farinksin tüm yapısal dokuları;
 3. Mukozanın atrofisi, farinks ve burun boşluğunda sinir uçlarının nekrozu ile kendini gösterir;
 4. Doku aşırı büyümesine yol açan hipertrofik;
 5. Subatrofik inflamasyon, mukus dokularının beslenmesinde rahatsız edici fonksiyonlar.

Rinofaringeal, uygun, spesifik semptomatoloji ile kendini gösteren her tip inflamatuar süreç.

Rinofarenjit Tipleri, Kurs Özellikleri

Alerjik görünüm Patoloji, bazı alerjenlerin burun mukozası üzerindeki etkisi nedeniyle gelişir. Hastalığın Semptomatoloji kuru öksürük, boğazda kaşıntılı ve ağrılı semptomlar ve burun, takviye edilmiş bir yırtılma (sulanma) salgılanan bir sıvının bir transparan substratı olarak ifade edilir.

 • Ayırt edici özelliği, yüksek bir sıcaklığın olmamasıdır.

Bakteri ve viralde Rinofarenjit, semptomatoloji benzerdir. Ifade edilir:

 • vücutta termoregülasyon işlemlerinin ihlali (bu ve diğer rinofarenjit formları ile sıcaklık kritik seviyelere ulaşır);
 • Boğazın güçlü bir acısı, yiyecek ve sıvı yemeyi imkansız kılıyor;
 • burun akıntısı ve tıkalı burun sinüslerinin gelişimi;
 • servikal bölgenin lenf düğümlerinde inflamatuar reaksiyonlar.

rhinopharyngitis viral kökenli gelişmesiyle birlikte, bu nazofarenjit herpes, bağışıklık fonksiyonlarının başarısızlık arka plan üzerinde uçuk enfeksiyonu vücudun virüs soyu aktivasyonu tecelli unutulmamalıdır. Patolojinin semptomları ortak ORZ enfeksiyonlarının bir kliniğine benzeyebilir.

nazofarenks mukoza tabakası etkileyen ateşli reaksiyonların süreçler, bakterilerin uygulanması ile oluşturulmuştur zaman, hastalığın karakteristik işaretler bademcik (bademcik) beyaz plak görünüm ve arka duvar nosoglotoki mukoza ile tamamlanmaktadır. Şiddetli klinik seyrinde, burun sinüslerinden kötü koku ile pürülan kalın akıntı vardır.

Rinofarenjitin en tehlikeli şekli meningokokal formdur.

Etken madde, mukoza dokularının derin yapısına nüfuz edebilmekte ve lenfatik ve kılcal damarlara hızla ulaşarak kanın içine girebilmektedir. Bu meningokokal enfeksiyonun hızlı yayılmasına, çeşitli organların ve beyin dokusunun yenilgisine katkıda bulunur.

 • Sağlık hizmetlerine zamansız bir şekilde başvurulması genellikle hastanın ölümüne neden olur.

Hipertrofik formda hastalıklar daha az ciddi problem değildir. Bu, burun ve yutak mukus yapısında geri dönüşü olmayan değişikliklerin oluşumunu provoke eden hastalığın uzun süreli (kronik) seyrinden kaynaklanır.

Patolojik değişiklikler lenf dokusunun retiküler liflerinin proliferasyonundan kaynaklanır ve nazofarenks dokularında kanın normal dolaşımını önler. Bu larinksin stenozuna (daralmasına) ve nefes alma sorunlarına yol açar.

Rinofaringeal atrofi ile formları, mukozal dokuların hücresel nekrozu süreçleri, onun tükenmesi ve yüzeyinde kortikal oluşumlar neden olur. Onları çıkarmak için herhangi bir girişimde, açık hemorajik süreçler meydana gelir.

Kronik catarrhal formu Yabancı nesnedeki hislerle boğazda hoş olmayan rahatsızlık ile karakterizedir. Burundan farenks akıntısına, bol pürülan akıntıya, kalıcı bir öksürüğe neden olur. Sabah, hastalar kusma neden olan balgam çıkarma sırasında güçlü bir pürülan balgam salgılarından muzdariptirler. Semptomatoloji şöyle ifade edilir:

 • lokal servikal lenfadenit;
 • mukus dokuların ufalanabilirliği ve hiperemi;
 • bademciklerin şişmesi (bademcikler).

Granül tipi Patoloji, ödem ya da mukoza dokusunun yapısal gevşemesi ve posterior ya da lateral faringeal duvarın dokularında lokal lenfadenit ile kendini gösterir.

subatrophic Rinofarenjit, değişen hava koşullarına duyarlılığı artmış olan hastalarda kendini gösterir. Kural olarak, bağışıklığı azaltılmış hastalarda soğuk mevsimde kendini gösterir. Semptomlar, hastalığın birçok formuna benzer olup, bunlarla kendini gösterir: vücut ısısında artış, burun akıntısı ve öksürük belirtileri, zayıflık ve lokal lenfadenit.

Çocuklarda rinofarenjit gelişimi belirtileri

Çocukluk çağında rinofarenjit şiddetli seyreden farklıdır, bu nedenle patolojiyi zamanında tanımlamak ve komplikasyonları önlemek önemlidir. Çocuklarda rhinofarenjit belirtileri ortaya çıkar:

 • sıcaklıkta keskin bir artış;
 • bebekler ve kusmalarda regurjitasyon;
 • Burun tıkanıklığı ve nefes alma zorluğu;
 • burundan salgılanan bir pürülan ve mukus salgısı;
 • öksürük ve ateş;
 • dispeptik bozukluklar ve uykusuzluk.

Çocuklar endişeli, halsiz ve huzursuzdur, yemeyi reddeder. Rinofarenjit çocuklarında karakteristik belirtilerin ve semptomların zamanında saptanmasıyla, hastalığın erken tedavisi, genellikle solunum sistemindeki enflamatuar reaksiyonların zeminine karşı gelişen karmaşık süreçlerden kaçınmaya yardımcı olacaktır.

Rinoparenjit tedavisi, ilaçlar

Akut rinofarenjitde ilaç tedavisi karmaşık tedaviden oluşur. İlk eylemi - zehirlenme semptomlarının giderilmesi ve serbest burun solunumu restorasyonu. Tedavi, hastanın durumunu hafifletebilecek önerilerle başlar. Bunun için, sadece birkaç basit kural gözlemlemek gerekir;

 1. Bol miktarda içme rejimini gözlemleyin;
 2. Tahriş edici, çok sıcak ve soğuk yiyecekleri hariç tutun;
 3. Sık sık havalandırmayı ve konutun nemlendirilmesini sağlayın;
 4. Gerekirse, dinlenme moduna bakın.

Rinoparenjitin tıbbi tedavisi kompleksi, preparatları içerir:

 • Antiviral ajanlar "Engistol", "Isoprinoside" veya "Remantadine" nin preparasyonları ve analogları formundadır.
 • Yüksek ateş antipiretik ilaçlar ile durdurulur: Parasetamol, Nurofen, Ibuprofen.
 • Şişlik, iltihap ve bol lakrimasyonu gidermek için antihistaminik ilaçlar "Laratidin", "Tavegil" ve "Cetirizine" formunda reçete edilir.
 • yutma sırasında ağrı, sen tablet, pastil çeşitli kaldırabilir ve lolipop "Dekatilena", "klorofilin", "Valium" ve "Septefrila" boğaz tedavisi, spreyler ve iyileştirici çözümler, "Miramistin", "Klorheksidin" ve "Lugol" bitkisel durular meşe kabuğu, adaçayı, okaliptüs ve calendula çiçeklerinin tentürleri üzerine hazırlanan çözümler.
 • burun ve boğazda mukoza astarı ıslatmak için tuzlu ve burun vazokonstriktör ilaçların sulama tedavileri tarafından atanır, "Mizah", "Aqua Maris", "protargola" ve "Collargol", "Vibrotsilom", "Nazivin", "Rinazolinom".
 • Soluma iyi bir terapötik etkiye sahiptir. Bunu yapmak için, maden suyu, ilaç "Dekasan" veya her zamanki eczane salin kullanın.
 • Öksürük ortaya çıktığında, Erespal, Sinekoda, Linkas veya Lazolvana şeklinde çeşitli mukolitik ajanlar atanır.
 • Rinofarenjit bakteriyel genezi ile antibiyotik tedavisi seçilir.

Vazokonstriktif etkisi olan nazal damlaların ters etki yaptığı hatırlanmalıdır. Bir haftadan fazla bir süre ile alımları sırasında, mukoza zarlarında ödem gelişimini provoke ederler.

Kronik süreçte tedavi kullanılır:

 • nazofarenksin elektro ve ısıtma prosedürleri;
 • vitamin kompleksleri ve immünostimülanlar;
 • kuvars ışınımı ve alkali çözeltiler ile inhalasyon.

Gerekirse - lazer ve kriyoterapi, minimal invazif cerrahi girişimler kullanmak mümkündür.

Prognoz nedir?

Rinoparenjit başarıyla tedavi edilir ve ölüme yol açmaz. Yaşam beklentisi uygun olsa da, zamansız tedavi ile, astım, zatürre veya ağır bronşit gibi çeşitli karmaşık süreçler geliştirmek mümkündür.

Rinoparenjit: belirtiler ve tedavi

Rinoparenjit, ARI'nin belirtilerinden biridir, boğazda ve burunda mukoza zarının iltihaplanması, açık veya pürülan mukusun salınımı ile ödem ile karakterizedir. Daha sıklıkla, rinofarenjit nedeni birçok bakteriyel patojen ve bir solunum sinsityal virüsüdür. Çocuklarda rinofarenjitin difterit riniti ile karıştırıldığı durumlar vardır, ancak, smear sonuçları, tanı için kesin nedenleri verir. ARI'nin bu tezahürü, kendi içinde, rinofarenjit, enfeksiyöz farenjitin aksine, bulaşıcı değildir.

Rinofarenjit salgınları yoktur, ancak hipotermi, ıslak ayaklar, soğuk rüzgar esiyerinden dolayı ARI insidansındaki artışla hastalıkların insidansı artmaktadır. Zamanla tedavi edilmeyen rinoparenjit, hastalığın daha ciddi bir formuna dönüşebilir - subatrofik farenjit. Ayrıca subatrofik farenjit sıklıkla normal vücut ısısında geçmekte, sadece boğaz bölgesinde duyumlar daha da kötüye gitmektedir. Ancak, mukoza zarının inceltilmesindeki temel fark, mukustan boğazın arka kısmında kabukların oluşması, kuru ağız hissi, sıvı tarafından yenilmemesidir.

Rinofarenjit ile aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

 • Burun akıntısı (genellikle, komplikasyon olmadan ve kolayca tedavi edilebilir);
 • Boğaz ağrısı;
 • Persen ve paroksismal öksürük;
 • Kulakta ağrı, çene, daha kesin olarak, boğazdan kulağa veya çene ağrılarının ışınlanması;
 • Uyku bozukluğu;
 • İncelendiğinde palatine dil, kemerler ve boğaz ödemi gözlenir, ağır vakalarda pürülan plak görülebilir;

Çocuklarda rinofarenjit, yukarıdakilere ek olarak, ORZ semptomlarına benzer şekilde, yalnızca çocuk tezahürlerine özgüdür:

 • Anksiyete ve ağlama;
 • moodiness;
 • Bebek yemek yerken ağlıyor, bebek göğsü veya şişeyi ağzına almaya çalışıyor, ama bu girişimleri keskin bir şekilde terk ediyor ve güçlü ağlıyor.

Çocuklarda nazofarenjit daima tetikte olmalıdır, bu nedeniyle böyle kızamık, kızamıkçık, kızıl hastalığı gibi ARI dışındaki daha ciddi hastalıklara, dikkat arttı. Aşılar, bu hastalıklara karşı tam bir koruma sağlamadıkları halde, geçişi büyük ölçüde kolaylaştırır ve ciddi komplikasyonlara karşı koruma sağlar.

tedavi

Soğuk algınlığını hafifletmek için, semptom kendi evresine göre tedavi edilmelidir:

 1. Tahriş aşaması - hiçbir sekresyon olmadığında, fakat burunda rahatsızlık varsa;
 2. İzinler - tahsis edildiğinde, yani insanların burun akıntısı dediği şey. Tahsisler şeffaf, pürülan veya seröz olabilirler.

Soğuk algınlığının tahriş aşamasını tedavi etmek en çok yağ damlacıkları ile etkilidir. Ancak, sadece bu durumda, burun kuru iken, salgı ve şişlik olmadan yağlı damla alarak izin verilir. Rahatsızlık, kaşıntı ve sürekli göz kırpma isteği alacaklar.

Soğuk algınlığı temizleme aşaması tedavi edilir:

 • Vazoconstriktif soğuk algınlığı düşer. Şişmeyi çıkarmaya ve burun içinde ayrılacak mukus miktarını azaltmaya yardımcı olurlar. Hem spreyler hem de geleneksel damlalar şeklinde üretilen her şeyin yanı sıra, tüm yetişkin grupları tarafından ve hamilelik sırasında kullanılmasına izin verilir. Kulak burun boğaz uzmanları, bu arada, akıntıları işitsel kanallara itebildikleri için spreylerin kullanımını önermiyorlar. Bu nedenle, geleneksel damlalar (Pharmazoline, Nazole) kullanmak daha iyidir. Ayrıca, doktor antibiyotikler (Isofra, Polydex) veya karmaşık damlalar ile reçete yazabilir, bunların hazırlanması müstakil ilaçların satın alınmasını gerektirir. Çocuklar için orada Vazopresörler (Farmazolin çocuk) ayrı bir hat, ancak birçok anneler pipet ve dozaj ayarlaması ile donatılmıştır çocuk Nazivin kolaylık, çok daha uygun olur derler. Bu arada, bebek dozu hamilelik için en uygunudur.
 • Burnun durulanması. Burnunuzu, eczaneden alabileceğiniz ya da 1 çay kaşığı çözerek hazırladığınız tuzlu su çözeltisi ile durulayın. sıcak kaynamış su bir litre içinde sofra tuzu. ARI'de herhangi bir burun akıntısı için kızarma reçete edilir. Küçük çocuklar için, salin ile spreyler uygundur, ancak su jeti burun içine değil, burun kanatlarının içine yönlendirilmelidir. 4-5 enjeksiyon yeterlidir, böylece soğukta mukus içeriği tükenir. Yetişkinler ve 7 yaşından büyük çocuklar için satışa uygun özel aletler veya şırınganın tuzlu su jetinin solunması.

Çocuğun burun mukus kaldırmak için de aspiratör yardımcı olacaktır. Elverişli olmaları hijyen (en modern tek kullanımlık modellerde nozullar) ve kurtarılmış mukusun buruna geri dönüşünün imkansızlığıdır. Prosedür sadece yetişkinlerin gözetimi altında gereklidir.

 • Antiviral anlamına gelir. Burun yıkama ve interferon ile antiviral spreyler kullanabilirsiniz bir vazokonstriktör girişten sonra (Nazoferon, çocuklar ve yetişkinler için uygun izin dahil ve gebelik sırasında), hastalığın nedenini mücadele için bağışıklık yardımcı - bir virüs. Ancak, rinofarenjit viral değilse, o zaman, en iyi interferon kullanımı işe yaramaz kalır.

Başka açılardan, komplike olmayan bir formdan geçen burun siniri iltihabı, esas olarak lokal olarak ve aynı zamanda kronik rinofajınit ile tedavi edilir. İstisnalar bakteriyel formlardır ve subatrofik farenjit genel eylem antibiyotiklerle tedavi edilir.

 • Bol içecek. Yararlı içecekler ise daha iyidir: bitkisel çaylar, limonlu içecekler, dogrose, asidik olmayan meyve suları, meyve içecekleri. Ama ne yazık ki, bu subatrofik olduğunda rahatlama getirmeyecek.
 • Yüksek sıcaklıkta Antipiretik - ağrıyı azaltmak ve karmaşık akım subatrophic hastalığı ve farenjit yeteneğine sahiptir, (Parasetamol, ibuprofen, Nimesil yetişkin algılamak için). Gebelikte Parasetamol ve Ibuprofen preparatlarına izin verilir.
 • Lokal antibiyotik ajanlar (Bioparox sprey, penisilin ile inhalasyon)
 • Yaygın antibiyotikler, tabletler ve enjeksiyonlar şeklinde mevcuttur. Bir kural olarak, tablete Amoksisilin, Azitromisin; Enjeksiyonlarda seftriazon. Hamileliğin ilk üç ayında kullanımları önerilmez.
 • Anti-inflamatuar ilaçlar. Anti-inflamatuar etki, Ibuprofen ve bir dizi lokal antiseptik tarafından ele geçirilmiştir.
 • Antiseptikler. Akut rinofarenjit için antiseptik prosedürler için büyük miktarda fon bulunmaktadır. Özellikle Rotocaine, Chlorophyllipt, Chlorhexedin ile durulama etkinliği için ünlüdür. Önerilen ilaçlar tüm yetişkin gruplar ve hamilelik için uygundur.

Paralel olarak, incitmez, boğaz spreyleri Angilex, Ingalipt, Geksoral ile püskürtülür. Cameton, Tantum Verde, Stopangin.

Sprey yerine gerçekten de hamilelik sırasında randevu korkular neden olmaz Tharyngept, Strepsils, Lizak, resorpsiyonu için bir tablet.

 • İmmün preparatlar. Etkinlikleri şimdiden 20 yıldan fazla bir süredir tartışılmakta ve tartışılmaktadır, ancak konuşmalar devam ettiği sürece, doktorları virüslerle savaşmak için aktif olarak atanmaktadır. Eczacılıkta, immünostimulantlar Amiksin, Arbidol, Grippferon, Derinat, Groprinosin, Immunal, vb şeklinde sunulmaktadır.
 • Antihistaminikler, alerjik reaksiyona neden olabilecek ilaçlarla paralel olarak alınır. Ve, alerjik rinofarenjit veya daha kesin olarak, belirgin semptomları tedavi etmek için, tedaviyi yapan doktor tarafından tedavi dozunun ayarlanması gereklidir. Alerjik rinoparenjit çağrısında hava, toz, hayvan kılı, polen vb.

Bu durumda, kabul için Tetrin, L-Cet, Diazolinum, Suprastin önerilir.

 • Homeopati. Bu tür ilaçların bileşenlerinin tüm doğallığına rağmen, bağımsız olarak alınacak homeopatik ilaçlar kesinlikle yasaktır. Doğru ilacı seçmek için bir homoeopath doktora gitmek daha iyidir, bu arada, önerilen ilacı satın alabilirsiniz. Çoğu zaman, iyot, fosfor, ekinezya, belladonna, vb içeriği olan ilaçlar reçete edilir.

nazofarenjit ait Treat, hem yetişkinlerde ve çocuklarda, dikkat dağıtıcı prosedürlerin kullanımı ile izin verilir: Böyle Dr anne olarak göğüs ısınma aracı, sürtünme; yüksek sıcaklık yokluğunda - sıcak ayak banyoları.

Çocukların tedavisi

Çocuklarda (veya başka bir ARI), yıllar önce olduğu gibi, çocuklarda görülen yan etkileri göz ardı etmek için en az ilaçla tedavi edilmektedir. Ancak, yine de, enfeksiyöz farenjit bulaşıcı olmamasına rağmen, asıl görev belirtilerin erken rahatlamasıdır.

nazofarenjit

nazofarenjit - tercihen keskin, daha az kronik iltihabik süreç yutağın burun mukozası ve arka duvarın gelişir, ve burun tıkanıklığı, rinore, boğaz ağrısı, kuru öksürük ve bazen genel sağlık ihlali tezahür. En önemli etkenler enfeksiyon, meslek ve hanehalkı tehlikeleri, alerjenlerdir. Tanı anamnez, fiziksel ve enstrümantal muayeneyi (rinoskopi, faringoskopi, paranazal sinüslerin radyografisi) içerir, bazen patojen tanımlanır. Tedavi semptomatik: enfeksiyon, burun tıkanıklığı, ekspektoranlar, enfeksiyonlar ile düşer - antiviral ve antibakteriyel ilaçlar.

nazofarenjit

Rinoparenjit (nazofarenjit) - üst solunum yollarının akut veya kronik enflamasyonu, sıklıkla burun mukozasının ve faringeal mukozanın baskın bir lezyonuna sahip enfeksiyöz bir doğadır. Son derece yaygın. Vakaların% 70-80'inde virüsler neden olur, influenza ve diğer akut solunum yolu enfeksiyonlarının başlıca klinik belirtilerinden biridir. Sonbahar-ilkbahar döneminde, nüfusun% 80 kadarı hastalıktan muzdariptir. Patoloji, herhangi bir yaştaki hastalarda tespit edilebilir, ancak çocuklarda daha sık görülür, ki bu da KBB organlarının yapısının yaşa özel özelliklerinden dolayıdır. Çocuklarda ve yetişkinlerde enflamatuar süreç çoğu durumda izole edilmez, ancak hem nazal geçişleri hem de farinksi yakalar. Hastalığın kronik bir forma geçişi mümkündür.

Rinoparenjit nedenleri

Patoloji, enfeksiyöz hastalıkların üst solunum yolu patojenlerine, alerjenlerin, fiziksel ve kimyasal irritanların etkilerine girdiğinde ortaya çıkar.

 • virüsler. ana nedenidir - Rinovirüs gibi adenovirüsleri (akut nazofarenjit tüm vakaların yaklaşık% 50, daha fazla yay ve sonbahar aylarında yaygındır), PC-(genellikle kış) ve ECHO-virüs, influenza virüsleri, parainfluenza, koronavirüs.
 • bakteriler. menengokok (taşıyıcılarında ve meningokok nazofarenjit) - Patoloji mikoplazma, klamidya, streptokoklar, stafilokoklar, en azından kışkırtır. Bakteriyel ajanlar (temel olarak streptokoklara ve ayrıca birkaç mikroorganizmanın birleşmesine bağlı olarak) sıklıkla farenjit gelişmesine neden olurlar.
 • alerjenler, tahriş edici. Sebze, ev, mantar, gıda alerjenleri, hem de ev tozu, hayvan atık ürünler, kuş ve böcek, ev kimyasalları, sigara dumanı, vb. D. Tercihli boğaz lezyon (farenjit) üst solunum yolu penetrasyonu genellikle neden olduğu alerjik nazofarenjit oluşur sıcak (soğuk) yiyecek ve içecek, bir soğuk hava inhalasyon veya zararlı katışkılar sigara ile kirlenmiş alınması üzerine mekanik ve fiziksel uyarılması.

Nazal mukoza ve yutak iltihabının gelişmesine katkıda bulunan predispozan faktörler, vitamin eksikliği olan hipotermi ve malnütrisyondur. Patolojinin ortaya çıkması, zararlı emisyonlar, burun solunumu zorluğu, kulak, boğaz, burun ve iç organların kronik hastalıklarının varlığı ile hava kirliliği ile de kolaylaştırılmaktadır.

patogenez

Bulaşıcı maddeleri, alerjen ve tahriş edici burun boşluğu kirpikli epitel ve duyusal sinir reseptörleri, vazodilasyon iltihabı gelişimi, stimülasyon ile farinks arka duvarı mukoza hücrelerine zarar, vasküler geçirgenlik, mukus gücü artar. epiteli, mukozal erozyonlar görünüm altında epitel tabakasında ve submukozal mukozal lenfositler ve eksüda deskuamasyon birikiminin infiltrasyonu vardır. farenjit ağrı varlığı duyusal, motor ve otonom faringeal pleksus dalları (glossofaringeal, vagus siniri, sempatik üstün servikal gangliyon lifleri) zengin innervasyon arka yutak duvar açıklanmıştır.

Rinofarenjit belirtileri

Kısa bir kuluçka dönemine (1-3 gün), bir kuruluk duygusu ve nazal geçitlerde yanma hissi, hapşırma, kaşıntı ağrısı, burun yoluyla, solunum bozulma, kuru öksürük sonrası akut nazofarenjit bulaşıcı Doğada. Yakında, burundan bol miktarda mukus akıntısı, ağrı ve boğaz ağrısı artar, genel rahatsızlık belirtileri katılabilir: baş ağrısı, titreme, halsizlik, terleme. östaki tüpleri inflamatuar sürecin geçişte ilgili ağrı ve kulak tokluk hissi, paranazal sinüsler yenilmesi ile vardır - alındaki bir ağrı ve burun köprüsü, kötü alçalma sırasında. Hastalığın 4.-6. Gününde, burun akıntısı mukopürülan hale gelir, kalınlaşır, miktarı azalır, burun solunumu tekrar oluşur, genel zehirlenme belirtileri kaybolur.

üst solunum yolu tahriş, alerjik nazofarenjit daha belirgin semptomları olarak, sık sık, hapşırma rinore, zor Balgamlı öksürüğü, hırıltılı solunum ve hava eksikliği bir duygu atakları, hem de diğer organ sistemlerinde (ürtiker, atopik dermatit, konjunktivit alerjik sürecinin belirtileri ortaya bronşiyal astım). Kronik nazofarenjit olarak organizmanın genel reaksiyon ifade edilmez. Hastalığın başlıca belirtileri (içme suyu, öksürük ihtiyacı) sürekli konuşma boğaz, cızırtılı, öksürük, sık yutkunma hareketleri zorluk burun tıkanıklığı, kuruluk sabit bir duygu atfedilebilir. Nazofarenjit sinüzit, otit, larenjit, bronşit, pnömoni, bronşiyal astım gelişimi ile komplike olabilir.

tanılama

Rhinopharyngitis doğru tanı gerekirse olası etiyolojik faktör, pratisyen hekim veya çocuk doktoru, KBB, bulaşıcı hastalıklar, laboratuvar ve araştırma enstrümantal amacı ile hastanın dikkatli bir fizik muayene belirlemek için ayrıntılı bir geçmişi gereklidir. Rinoskopi yaparken, hiperemi ve burun mukozasının şişmesi, burun geçitlerinin daralması, uzun süreli ve kronik süreç, hipertrofi veya atrofi bulguları.

hiperemi ve mukus arka yutak duvarının ödemle birlikte pharyngoscope genellikle granül parlak kırmızı bir renk yüzeyi üzerinde yükselen ayrı lymphadenoid foliküllerinin mevcudiyetini fark zaman. Patojenin tanımlanması için, farinks ve burun (besi ortamı üzerinde tohumlama, PCR) üzerinde bir çalışma gerçekleştirilebilir. Enflamatuar sürecin paranazal sinüslere, bronşlara ve akciğerlere geçişiyle komplikasyonların gelişmesiyle birlikte, paranazal sinüslerin radyografisi ve toraks organları gereklidir. Rinofarenjitin ayırıcı tanısı, KBB organlarının diğer hastalıkları (sinüzit, burunun yabancı cisimleri, adenoidler dahil), enfeksiyonlar ve alerjik reaksiyonlar ile gerçekleştirilir.

Rinoparenjit tedavisi

Akut nazofarenjit tedavisinin temel prensipleri, koruyucu rejimin ve diyetin gözlenmesi, hastalığın etkenlerini ve hastalık belirtilerini etkileyen ilaçların kullanımıdır.

 • Rejim, diyet. Hastalığın akut döneminde, protein, vitamin ve mikro elementler açısından zengin, kolayca sindirilebilen gıdalar da dahil olmak üzere bir yatak istirahati, bol miktarda içecek, yeterli beslenme olması tavsiye edilir.
 • Semptomatik araçlar. Intranazal vazokonstrüktif damlaların (naphazoline, xylometazoline, oksimetazoline vb), antitusif ve antipiretik ajanların, antihistaminiklerin kullanımı gösterilmiştir. Lokal olarak gargara, antiseptik ve şifalı otlar ile çözeltiler kullanılır, boğazın yağlanması ve irrigasyonu izotonik ve alkollü solüsyonlarla atrofik proses yağ preparatları reçete edilir.
 • Antiviral ve antibakteriyel ilaçlar. Rinofarenjit, interferonlar, aminokaproik asit, herpes için asiklovir viral etiyolojisinde, influenza için rimantadin kullanılabilir. Nazofarenjitin bakteriyel doğasında ve komplikasyonların gelişmesinde (sinüzit, bronşit, pnömoni) penisilin serisinin, makrolidlerin, sefalosporinlerin antibiyotikleri reçete edilir.
 • Fizyoterapik tedavi. Uzun süreli ve kronik rinoparenjit ile birlikte, ilaçlarla elektroforez, fizyoterapi, lazer tedavisi, UHF ve ultraviyole ışınlama gibi fizyoterapi yöntemleri yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hastaneye yatış sadece komplikasyonların varlığında gereklidir. Akut süreç için prognoz uygundur, kronik atrofik nazofarenjit ile sistematik destek kurslarına ihtiyaç vardır.

Akut rinofarenjit tedavisi, nedenleri ve semptomları

Rinofarenjit, burun ve faringeal boşluğu etkileyen enflamatuar bir hastalıktır. Bu tip hastalıklar yaygın kabul edilir ve en yaygın olarak küçük çocuklarda görülür. Akut rinofarenjitin yaygın rinitin bir komplikasyonu olarak davrandığı belirtilmelidir. Çoğu zaman, yetişkinler burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi semptomları göz ardı ederek her şeyin kendi kendine geçeceğini umuyorlar. Ancak, vücuda zamanında yardım sağlamazsanız, durum bu rahatsızlıktan dolayı karmaşıktır.

Akut rinoparenjit nedenleri

Akut rinofarenjit nazal konjesyondan başlayarak ve boğazda şiddetli ağrıyla birlikte yavaş yavaş gelişir. Olguların yüzde doksanında hastalık, viral bir enfeksiyonun burun mukozasına veya farenksine nüfuz etmesi sonucu oluşur. Hastalık influenza, parainfluenza, rinovirüs veya adenoviral lezyonlarla oluşabilir.

Diğer durumlarda hastalık, dokudaki belirli irritanlara veya bakterilere karşı alerjik reaksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkar.

Viral bir enfeksiyon, eğer yutulursa, aktivitesine derhal başlanırsa, o zaman bakteriler uzun süre inaktif olabilir. Uygun koşullar ortaya çıktığında, çoğalmaya ve çoğalmaya başlarlar.

Ana faktörler genellikle:

 • aşırı soğutma veya aşırı ısınma;
 • soğuk hastalık tedavi edilmez;
 • zayıflamış bağışıklık fonksiyonu;
 • kötü alışkanlıkların varlığı;
 • hasta bir kişiyle temas kurmak;
 • kalabalık yerlerde yürümek;
 • kronik hastalıkların varlığı.

Kronik rinoparenjit hakkında konuşursak, hastalık şu nedenlerle ortaya çıkabilir:

 • artmış adenoidler ve polipler;
 • burun septumunun eğriliği;
 • burun boşluğunun yapısı ile ilişkili olan konjenital patolojiler;
 • mantar enfeksiyonu ve ağız boşluğunda kandidiyaz oluşumu;
 • soğuk içecek tüketimi;
 • bağışıklık fonksiyonunun zayıflamasına yol açan ilaçları almak;
 • düzenli stresli durumlar.

Akut rinofarenjit semptomatik

Hastalığın semptomları rinit ve farenjit belirtilerini içerir. Bu nedenle, hastalık aşağıdakilerle karakterize edilir:

 1. Nazofarengeal bölgede hoş olmayan duyumların ortaya çıkması. Karıncalanma, yanma veya kuruluk oluşabilir;
 2. posterior farryngeal duvar boyunca drene olan burun bölgesindeki mukus tıkanıklığı;
 3. burun solunumu tıkanıklığı;
 4. bir burun görünümü;
 5. işitme kaybı, kulaktaki ağrı başlangıcı;
 6. sıcaklıkta hafif bir artış;
 7. mukoza zarlarının şişmesi ve kızarması;
 8. genişlemiş lenf düğümleri.

Ayrıca, semptomatoloji, hangi rhinofarenjit formunun gözlendiğine bağlıdır.

Alerjik rinoparenjit çeşitli uyaranlarla temas sonucu oluşur. Bu tür bir hastalık burunda başlayan tüm süreç ile birlikte nazofarenksin iltihaplanmasına yol açar ve daha sonra solunum yolundan aşağı iner. Erken günlerde hastalık, catarrhal riniti andırır. Uyaranın ortadan kaldırılmasıyla, hastalığın hızla üstesinden gelinebilir. Ancak tedavi geç kaldıysa, böyle bir süreç laringofarenjit gelişebilir.

Ana belirtiler genellikle:

 • burun tıkanıklığı;
 • burun akıntısı;
 • farinksin inflamasyonu ve kızarıklığı;
 • burundan arka duvarda mukusun akışı;
 • boğazda rahatsızlık duyumları oluşumu;
 • öksürük tezahürü.

Genellikle alerji rinoparenjitin burun boşluğu, sinüsler, larinks veya hava yollarında meydana gelen diğer enflamatuar süreçlerle birleştirildiği bulunmuştur.

Akut rinofarenjit, dokuların şişmesi ve hücresel elementlerin mukoza zarına nüfuz etmesi ile kendini gösterir. Bu tür hastalıklarda kan damarlarının kuvvetli bir şekilde genişlemesinin olduğunu da belirtmek gerekir. Bu nazofarengeal bölgeye kanda bir artışa yol açar.

Akut rinofarenjit parlak bir şekilde ilerler ve aşağıdakilerle karakterizedir:

 1. pürülan mukus oluşumu;
 2. burun pasajında ​​kaşıntı ve yanma nedeniyle paroksismal hapşırma başlangıcı;
 3. ses tonunu değiştir;
 4. gözyaşı;
 5. Boğazda kalıcı terlemenin tezahürü;
 6. yutkunurken ve konuşurken acı veren his;
 7. vücut ısısını 38 derece arttırdı;
 8. hafif rahatsızlık.

Kronik rinoparenjit uzun zaman alır ve sıklıkla akut formu bir kez tedavi edilmediği için ortaya çıkar. Kronik seyrinde, çürük dişlerde veya sinüslerde bir enfeksiyon var.

Bu tür hastalık üç biçime ayrılır.
Atrofik rinoparenjit ile bir hastada boğaz ağrısı ve rahatsız edici duyulardan şikayetçi olabilir. Ses kısık olabilir. Muayenede, mukozanın soluk bir renge sahip olduğu, çok tükendiği görülmektedir.

Kataral ve hipertrofik rinoparenjit ile hasta, boğazda bir yabancı cismin boğaz ağrısı, üzüntü ve hissi şikayet edebilir. Ayrıca, bu formlar nazal bölgede bol ve pürülan akıntı belirtisi ile karakterizedir. Farinksin arka duvarından aşağı akabilirler ve ağızdan hoş olmayan bir kokuya neden olabilirler. Bütün bunlara rağmen, hasta sabah ve gece saatlerinde hafif bir öksürük nöbeti ile öksürük geçirir. Ayrıca bademciklerin artması ve şişmesi de olabilir.

Muayene sırasında, farinksdeki mukoza zarının çok gevşek olduğu ortaya çıkar. Submandibular bölgedeki lenf düğümleri hafifçe büyümüştür.

Çocuklarda Rinofarenjit

Çocuklarda rinofarenjit varsa, semptomlar ve tedavi mümkün olduğunca erken başlanmalıdır. Hastalık yetişkinlere göre daha şiddetlidir ve bu nedenle tehlikelidir.

 • vücut ısısında 38-39 dereceye kadar artış;
 • burun tıkanıklığı;
 • deşarjın açık bir renk olduğu bir soğuk görünmesi;
 • uyku bozukluğu;
 • ateşli durum;
 • mide bulantısı, kusma ve ishal;
 • dayanılmaz bir doğanın öksürüğü.

Bu durumda, bebek zayıf, uyuşuk ve huzursuz olur. Sürekli ağlıyor ve uyuyor. Zorlayıcı solunum ve burun tıkanıklığı nedeniyle, düzgün uyuyamaz, çoğu zaman uyanır. Zaman çocuklarda rinofarenjit tedavisi için başlamazsa, hastalık yanlış krup, bronşit veya zatürre şeklinde komplikasyonlara yol açacaktır. Bir doktora başvurmaktan çekinmeyin, bu nedenle rinofarenjit, influenza enfeksiyonu, difteri, kızıl ateş veya boğmaca ile benzer semptomlara sahiptir.

Rinofarenjit tanısı

Rinofarenjit tanısı koymak için bir doktora görünmelisiniz. Hastayla şikayetler için görüşecek ve ağız boşluğunu inceleyecek. Rinofarenjit ile posterior faringeal duvarın ve bir mukus akışının karakteristik bir kızarması ve şişmesi olacaktır. Boğazda ve burnun dibinde pürülan kaplama görülebilir. Bundan sonra hasta atandı:

 • ESR ve beyaz kan hücrelerinin miktarını belirlemek için analiz için kan vermek;
 • patojeni belirlemek için nazofaringeal alandan bir swab almak.

Hastanın kronik rinofarenjit karakteristik belirtileri varsa, aşağıdakileri içeren ek bir muayene atanır:

 • burun boşluğunun endoskopi;
 • X-ışını incelemesi;
 • nazofarenks ve sinüslerin bilgisayarlı tomografisi;
 • Bir kulak burun boğaz uzmanı, endokrinolog ve gastroenterolog ile konsültasyon.

Rinofaringeal allerjik tipte, uyaranı belirlemek için bir test örneğini geçmeniz gerekir.
Bu hastalığı alerjik ve vazomotor rinit, pollinozis, difteri, grip veya kızıl ateşten doğru ayırt etmek çok önemlidir.

Hastanın uzun süreli bir seyri varsa, daha sonra smearleri PCR ve ELISA analizi üzerinde geçirmek, mikroskopi ve bakteriyoskopiye geçmek gerekir.

Akut rinofarenjit tedavisi

Pek çoğu rhinofarenjitin nasıl tedavi edileceğini merak ediyor. Ancak bunu bir doktora başvurmadan yapmak önerilmez. Yanlış tedavi veya yanlış tanı komplikasyonlara yol açabilir.

Alerjik rinoparenjit tedavisi şu anlama gelir:

 • antihistaminikler alımı. Çocukluk döneminde damlalar Zirtek veya Fenistila şeklinde reçete edilir. On iki yaşın üzerindeki yetişkinler ve çocuklar Suprastin tabletleri veya şurup içinde Erius reçete edilir. Tedavi kursu süresi yedi gündür;
 • tahrişe neden olan alerjenin ortadan kaldırılması. Hasta kendi başına bulmayı zor buluyorsa, laboratuvarda bir test yapmaya değer;
 • hormonal spreylerin uygulanması. Anti-inflamatuar ve anti-ödem etkileri vardır. Onları iki ila dört hafta, günde bir kez kullanın. Burada Nazoneks'i taşımak mümkün.

Akut formda rinofarenjit tedavisi içerir:

 1. antipiretiklerin uygulanması. Bir hastanın 38.5 derecenin üzerinde bir sıcaklık veya konvulsif bir durumu varsa, Parasetamol veya Ibuprofen alınabilir. Bunlar çeşitli biçimlerde verilir: mum, şurup ve tabletlerde;
 2. Anaferon, Viferon, Kagocel, Arbidol formunda antiviral ajanlar. Tedavi kursu süresi beş gündür;
 3. Bakteriyel tip için antibiyotik alımı. Çocuklara Amoxiclav veya Augmentin reçete edilir. Yetişkinlerin Amoksisilin veya Azitromisin almaları tavsiye edilir;
 4. Nazal pasajların tuzlu su ile yıkanması veya deniz tuzu çözeltisi ile yıkanması. Prosedür takip günde altı kez kadar olmalıdır;
 5. Nazivin, Vibrocil, Otryvina şeklinde vazokonstriktif ajanların kullanımı. Çocuklar için tedavi kursunun süresi üç günden fazla olmamalıdır, çocuklarda üç günden fazla olmamalıdır;
 6. Antiseptik etki ile çeşitli çözümler ile durulama. Burada çimler, furatsilin, tuzun süslenmesini taşımak mümkündür. Prosedürü günde sekiz ila on defaya kadar yapmanız önerilir;
 7. Geksoral, Tantum Verde, Miramistin içeren antiseptik ilaçlarla boğazın sulanması;
 8. boğazın Chlorophylliptom, Lugol, Chlorhexidine ile yağlanması;
 9. Pinosol formundaki yağ damlacıklarının burun geçişlerine damlatılması;
 10. Protargol veya Sialora burnunda uygulama;
 11. Salin veya mineral su ilavesi ile çocuklara nebulizatör yardımı ile inhalasyonlar yürütülmesi. Yetişkinlerin, sıcaklığın yokluğunda buhar inhalasyonları ve ısınma prosedürlerini gerçekleştirmeleri tavsiye edilir.
 12. öksürüğe karşı fon kullanımı. Kuru ve ağrılı ise, Sinecode'ı alabilirsiniz. Balgam ayrılması için, Mukaltin tabletleri, Ambroben, Ascoril reçete edilir.

Beş gün sonra, akut dönem düştüğünde, hastaya UHF veya UFO şeklinde fizyoterapi verilir.

Kronik seyrinde, hastalığın gelişim nedenini belirlemek gereklidir. Eğer bu nazal septum, polipler veya adenoidlerin eğriliği ise, o zaman operasyonel müdahale yapılmalıdır. Sinüslerde enfeksiyon varsa, antibiyotikler ve guguklu prosedürü reçete edilir. Hastalık çürük oluşumlar nedeniyle ortaya çıkmışsa, diş hekiminden yardım almalısınız.

 • elektroprosedürlerin gerçekleştirilmesinde ve farenksin ısıtılmasında;
 • elektroforezde;
 • tüp-kuartz yardımı ile nazofarenksin ışınlanması;
 • immün uyarıcı ve vitaminli komplekslerin uygulanmasında;
 • alkalin inhalasyonlarının gerçekleştirilmesinde;
 • boğazın adaçayı ile durulanması, ardından yağ damlacıklarının damlatılması;
 • biyojenik uyarıcılar ve proteolitik enzimlerin kullanımında.

Ayrıca, tedavi sürecinde, önerileri takip etmek gereklidir:

 • Kalori alımını azaltmayı ve sıcak, soğuk, baharatlı ve tuzlu yiyecekleri elemeyi içeren bir diyete devam edin;
 • içme rejimini gözlemleyin, günde iki litreye kadar sıvı almanız gerekir;
 • Odayı günde üç kez havalandırın ve hava nemlendiricisi kullanın;
 • üç ila beş gün yatak istirahatine uymak.

Tedaviden sonra, sertleştirme prosedürleri ve spor yoluyla bağışıklık güçlendirilmelidir.
Hastanın rinofarenjit olması halinde, ilk bakışta hastalığın zararsız görünse bile tedaviye hemen başlanmalıdır.

Çocuklarda ve yetişkinlerde rinofarenjit: akut ve kronik

Enflamatuar bir süreç ile karakterize bir hastalık, Nazal kavite ve farinksin mukoza zarını etkileyen rinoparenjit denir. Çoğu zaman hastanın doktordan duyduğu rinit veya farenjit tanısı konması ilginçtir. Bununla birlikte, anatomik bölümlerin verilerinin yakın düzenlenmesi nedeniyle, bunlardan birinin enflamasyonu genellikle izolasyona devam etmez ve bitişik bölgeler buna dahil olur. Bu nedenle "rinofajiti" veya "nazofarenjit" tanısı konması daha doğru ve mantıklıdır. Farenks anatomik olarak hala sindirim sisteminin organlarını ifade eder ve aslında, ikincisinin ve solunum yolunun kesişme yeridir. Nazal kavite etkilendiğinde, hemen hemen tüm olgularda inflamasyon alt kısımlara, yani farinks, larinks ve trakeaya kadar uzanır. Bu, ya mekanik olarak basit bir şekilde, sıvının ayrılabilir sızıntısı ile ya da bir temas yöntemi ile olur: patojenlerin hastalıklı bir mukozadan sağlıklı bir şekilde doğrudan geçişi.

Üst solunum yolunun diğer enflamatuar patolojileri gibi, bu hastalık da akut ve kronik formlarda ortaya çıkabilir. Birincisi aniden ortaya çıkar, genellikle şiddetli semptomlarla karakterize olan nedensel faktörün etkisinden kısa bir süre sonra ve ikincisi - uzun vadede, klinik olarak kötü bir şekilde tezahür ettirilir, çoğu durumda birincisinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Akut rinoparenjit akut ve pürülan olarak sınıflandırılır, burun ve iltihaplı kronik iltihaplanma, ayrıca akut, hipertrofik ve atrofik olabilir. Yukarıdaki formlara bölünme temel olarak, iltihabın türüne göre, sadece akademik, pratik değil, büyüktür.

Hastalığın nedenleri

Farinks ve burun boşluğunun mukoza zarındaki inflamatuar sürecin başlangıcı, aşağıdaki senaryolara göre ortaya çıkabilir:

1. İç organları kaplayan zarlardaki iltihaplanma, hasar sonucu ortaya çıkar. ve enfeksiyonu birleştirmek. Solunum yolunun iç yüzeyinde, normalde birçok enfeksiyöz ajan bulunur, ancak sağlıklı mukoza, mikroorganizmaların saldırılarına başarılı bir şekilde direnir ve hastalık ortaya çıkmaz. İkincisi mukoza zarının dokuları çeşitli zararlı faktörler tarafından zarar gördüğünde gelişir:

 • Yüksek ve düşük sıcaklıklar;
 • Toz ve diğer yabancı parçacıklar;
 • Kimyasal;
 • Aktif veya pasif sigara içilen sigaralar.

2. Hastalığa yüksek patojenik mikroplar neden olabilir: normal mukozada bulunmayan virüsleri, bakterileri, mantarları, mikoplazmaları, ancak havadaki damlacıklar yoluyla hastanın vücuduna girer. Bu tür enfeksiyonlarla, bir kişi yakın temasta bulunan kişiden enfekte olur.

3. Ek olarak, rinofarenjitin alerjik bir formu vardır, Hastanın bağışıklık sisteminin bir arızasının bir sonucudur. Patoloji, alerjenlere (inhalasyon ile) maruz kalmanın bir sonucu olarak ve bunlara karşı bir ters bağışıklık tepkisi sonucu oluşur. Bu durumda hastalığın başlangıç ​​faktörü, farenjit ve solunum yolunun diğer bölümlerinin iltihabı ile komplike olan alerjik rinittir.

Virüs rinoparenjitleri arasında en yaygın olanı rinovirüs, bakteriyel - stafilokok, streptokok, meningokok, pnömokoktur. Çoğu durumda, ağrılı süreç viral bir doğa enfeksiyonu ile başlar ve daha sonra bakteriyel ve / veya fungal flora birleşir.

Vücudun doğal savunmasını azaltan herhangi bir faktör, hastalığın gelişimine katkıda bulunur. Bunlar şunları içerir:

 • Sindirim sistemi hastalıkları;
 • Kalbin ve kan damarlarının patolojileri;
 • Endokrin sistemin bozuklukları;
 • hipotermi;
 • Stresli durumlar;
 • Açlık, hipovitaminoz, monoton ve kötü kalitede beslenme;
 • Alkolizm, aktif ve pasif içicilik, narkotik maddelere bağımlılık.

Klinik özellikleri

Nazofarenjit ana belirtileri:

 1. Farklı bir doğanın burnundan çıkma;
 2. Burun boşluğunda ve boğazda hoş olmayan duyumlar: yanma, kaşıma, kuruluk;
 3. öksürük;
 4. Burun tıkanıklığı;
 5. Yutulduğunda ve hatta istirahat halindeyken pürülan bir süreçle değişen şiddetli bir ağrı sendromu da vardır;
 6. Baş ağrısı;
 7. akıntısı;
 8. Uyuşukluk, zayıflık;
 9. Vücut ısısında hafif bir artış (pürülan nazofarenjit ciddi bir ateşle birlikte olabilir).

Çocuklarda bu hastalık yetişkinlerde olduğu gibi devam eder. Fakat iki yıla kadar yenidoğanlarda ve yeni yürümeye başlayan çocuklarda, patoloji, vücut sıcaklığındaki keskin bir artışla çok hızlı bir şekilde gelişebilir, üst solunum yolunun diğer bölümlerine hızla yayılır. Tedavinin yokluğunda, orta kulak, bronş ve akciğerlerin ciddi iltihaplarına kadar ciddi komplikasyonlarla tehdit eder.

Ek teşhisler

Bu durumda, genellikle gerekli değildir. Tanı hasta şikayetlerine, klinik muayene verilerine dayanır. Sonuçlar, aşağıdaki özelliklerin hepsinin ya da bunlardan bir ya da iki tanesinin tespit edilmesini içerebilir:

 • Nazal mukozanın ödem ve kızarıklığı;
 • Burundan yorulma;
 • Ses tonundaki değişiklikler (burun);
 • Farenksin arka duvarında mukus veya pürülan örtüler;
 • İki yıla varan bebeklerde dilin şişmesi;
 • Palpasyonda servikal lenf düğümlerinde ve hassasiyette artışlar.

Vücutta iltihaplanma sürecinin belirtilerini ortaya koyan genel bir kan testi yapın.

Şiddetli bir enfeksiyon şekliyle, hastalığa neden olan mikropların türünü ve antibakteriyel ilaçlara olan duyarlılıklarını belirlemek için spesifik teşhisler yapılır. Bu etkili antibiyotiklerin atanması için gereklidir. Bu amaçla, nazal mukoza ve balgamdan yapılan yıkamalar muayene için alınır.

Kronik persistan rinoparenjit, azalmış immünitenin nedenini belirlemek için ek tanı gerektirebilir.

Hastalığın alerjik doğası tespit edilirse, alerjeni tanımlamak için testler yapılır.

terapi

Rinofarenjit ve ayrıca herhangi bir rahatsızlık tedavisi karmaşıktır. Bu hastalıkta klasik tıp geniş bir ilaç deposuna sahiptir. Ancak, rhinofarenjit insanların ilaçlarının oldukça etkili olduğu bir hastalıktır. Farenksin yıkanması ve yutulması için şifalı bitkilerin soğanı ve infüzyonlarının kullanımı yaygındır. Bu hastalığın tedavisi için halk hekimliğinde teknikleri kullanın:

 1. Farenksin bir kabartma tozu, hala maden suyu çözeltisi ile durulayın;
 2. Bu amaç için adaçayı, calendula infüzyonlarını kullanın;
 3. Pancar suyu ve Kalanchoe ekstresinin burnuna enjeksiyonu;
 4. Tıbbi bitkilerin çeşitli kısımlarının (plantain, althea, anne-ve-üveyotu, papatya, okaliptüs, elecampane, meyankökü ve diğerleri) infüzyonlarının ve et suyunun alınması.

Bu hastalıktaki doktor terapist çeşitli gruplardan ilaç atar. Temel olarak, bunlar semptomatik ajanlardır, akut rinofarenjittir, komplikasyonlara eşlik etmez, antibakteriyel ilaçlarla tedavi edilmemelidir.

 • Anestezik ve antiinflamatuar ilaçlar.
 • Antiseptik ilaçlar (iyot ve diğerleri içerir).
 • Antihistaminik ilaçlar.
 • Mukoza nazal damlalarının şişmesini azaltmak (dekonjestanlar).
 • Hastanın yaşam kalitesini azaltan kötü huylu öksürük varsa, öksürük hastalıkları. Küçük çocuklarda bu grup genellikle yan etki tehdidi nedeniyle kullanılmaz.
 • Yardımcı terapiler de rinofarenjitin ana semptomlarını ortadan kaldırmak için etkili ve reçete edilir. Bu, şifalı otlar özleri ile nemli sıcak hava ile inhalasyon ve bunlar olmadan, tahriş edici merhemler ile sürtünme, çok sıvı alarak içerir.
 • Hastalığın kronik formlarında, merhem, spreyler şeklinde lokal etki kortikosteroid preparatlarının uygulanması gerekebilir.

Bazı hastalarda nazofarenjit tedavisi plana antibiyotik eklenmesini gerektirebilir, ancak doktor bunları reçete yazıp yazmayacağına karar verir. İlacın seçimi ve dozu aynı olmalıdır.

önleme

Hastalığı önlemek için, aşağıdakileri yapmak gereklidir:

 1. Solunum yolu enfeksiyonlarına karşı korunmak için bireysel önlemler: maske takmak, hasta insanlarla temastan kaçınmak, burnun iç kabuğuna uygulanan oksolin merhem kullanımı, restoratif araçlar, multivitamin kompleksleri. Kötü alışkanlıklarla mücadele etmek için, uyku, iş ve dinlenme rejimini gözlemlemek, iyi ve çeşitli yemek yemek zorundadır. Ayrıca mevsim için doğal kaliteli kıyafet ve ayakkabı seçerek hipotermiye dikkat etmek gerekir.
 2. Genel önleyici tedbirler. Evde ve iş yerinde, binaların temizliğini izlemeli, havalandırmalı, havayı nemlendirme ve iyonize etmelisiniz.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Anjina için antibiyotikler

Anjin (akut bademcik iltihabı) - patojenik mikroflora tarafından neden olunan bulaşıcı bir hastalıktır. Viral enfeksiyon esnasında klamidya mikoplazmal anjin ve aktive bademcik mukoza bakteriyel mikroflora ile, bakteriyel hastalık formlarının tedavisi için yetişkinlere de uygulanabilir antibiyotikler.

Erişkin bir anjina tedavi etmek için

Angina (bademcik iltihabı), faringeal halka ve palatine bademciklerinin lezyonu olan oldukça ciddi bir enfeksiyöz hastalıktır. Enflamasyon sıklıkla akut formda (yüksek ateş ve zehirlenme semptomları ile) gerçekleşir ve birçok komplikasyona neden olur.