Loading

Çocuklarda Rinofarenjit: Tedavi

Nazal mukoza ve farenks'i yakalayan bir çocukta inflamatuar süreç, bir rinofarenjit olarak tıbbı teşhis edilir.

Solunum işleminde, burun boşluğu büyük bir rol oynar:

 • sürekli hareket halinde olan villus mukoza, havadaki tozun tutulmasına katkıda bulunur;
 • mukus bezleri, havayı nemlendiren ve dezenfekte eden mukus salgılar;
 • Çocuk tarafından solunan burun boşluğunda hava temizlenir, nemlendirilir ve ısıtılır.

Çocuk için nazal nazal solunum önemlidir ve zor ise yaşam kalitesi bozulur.

Rinoparenjit nedenleri

Rinoparenjit nazal mukozanın mekanik, bakteriyel, kimyasal veya termal bir uyarana tepkimesinden başka bir şey değildir. Çoğu zaman, doktorlar viral ve alerjik rinofarenjit tanısı koymaktadır. Genç bir çocuğun burnunda yabancı cisim, doktorlar nadiren farenks (farenjit) ya da burun (rinit) izole iltihabı ilerledi zaman genellikle patolojik süreç nazofarenks boyunca uzanır, çünkü Tek taraflı rinit, gelişebilir.

Enflamatuar ajanlar olabilir:

Enflamasyon yükselme (farinkste başlar ve burun boşluğuna yayılır) ve aşağı doğru (burun boşluğundan farinkse doğru) gelişebilir. Bu patolojik süreç trakeaya, bronşlara, akciğere yayılabilir ve nazofarenksin orta kulakla (Östaki borusu içinden) anında birleşmesiyle, sıklıkla otitis oluşur.

Hastalık, havadaki damlacıklar tarafından bulaşır, çocuklarda virüslere duyarlılık çok yüksektir, özellikle erken doğan bebekler ve hipotroplar enfeksiyona eğilimlidir. Çocukluk çağında rinofarenjit akut, subakut ve kronik formlarda ortaya çıkabilir.

ev tozu, hayvan tüyü, tüy kuşlar, mantar sporları, vb akvaryum balıkları ve için yem: Biz alerjik rhinopharyngitis nedenleri hakkında konuşmak, yenilebilir, mantar, ev alerjenler olabilir. Alerjik nazofarenjit provoke Faktörler kapalı bir alanda insanların çapraşıklık, düzensiz oda havalandırma, hava kirliliği, çocuğun vücudundaki vitamin ve minerallerin yetersiz alımı yer alır.

Bir çocukta çeşitli formlarda rhinofarenjit belirtileri

Akut rinofarenjit

Söz konusu hastalığın bu formunun klasik semptomu hapşırma eşliğinde burun tıkanıklığıdır. Nazal kavitede çocuk, beslenmede zorluğa neden olan mukus salgıları biriktirir - bebek her 2-3 boğazda göğsün gitmesine ve nefes almasına zorlanır. Bu "kesintiye uğramış" beslenmenin sonucu, eksiklik ve / veya kilo kaybıdır. Nefes alma zorluğu bebeğin anksiyetesine neden olur, sıklıkla ağlar, uyku bozuktur.

Akut rhinopharyngitis burun başında o zaman ince damarlar lifler şeklinde kan var nadiren mukoza salgılarında, irin gitmek burnundan, bazı durumlarda, sümüksü, daha yoğun hale şeffaf ve likit birbirinden ayrılmasıdır. Nazal pasajlar etrafında çocuğun kızarması vardır - bu, hassas bir cildin, mukus ve mendillerin sürekli olarak silerek temizlediği bir mendil ve peçeteyle tahrişinin sonucudur. Onların nefes zor olduğu için Akut nazofarenjit küçük çocuklar için çok üzücü olduğunu, ancak burun mukus tıkanıklık arkasında meydana gelirse, o burun nefes tam yokluğunda sonuçlanan zaten şişmiş burun yollarını kurutur ve sıkılaştırır.

Daha büyük çocuklarda akut rinofarenjit sadece burun tıkanıklığı ile değil, aynı zamanda boğaz ağrısı, yutma ağrısı, baş ağrısı ve vücut ağrıları ile de karakterizedir. Çoğunlukla, hastalar kulak tıkanıklığı ve işitme kaybı şikayeti ile karşı karşıya kalırlar ve bu, Östaki borusunun iltihaplanmasına işaret edebilir. Söz konusu hastalığın akut formunun böylesine geniş ve hızlı bir şekilde ilerlemesiyle, servikal ve submandibuler lenf düğümleri mutlaka artacaktır, hastanın sesi nazal bir renk kazanır.

Lütfen not: Akut rinofarenjit sıklıkla vücut ısısının artmasına neden olur. Küçük çocuklarda, düşük dereceli belirtiler bile, nitelikli doktorlar tarafından tedavi edilmesi gereken konvulsif bir sendromu tetikleyebilir.

nazofarenjit beri - burun boşluğunun bir iltihap, sadece, aynı zamanda farenks, hastalığın karakteristik belirtisidir ve klasik şemaya göre geliştirilecek bir öksürük: Hastalığın başlangıcında - o zaman, kuru - Balgamlı nemli. Akut farenjit, farenksin arka duvarından aşağı doğru akan ve çocukta kusmayı tetikleyen büyük miktarda mukusun salınmasına neden olur. Bazı olgularda, kusmaya ek olarak, hastanın ishal ve şişkinliği vardır, ancak bu karakteristik semptomlara işaret etmez ve tanıda dikkate alınmaz.

Akut rinofarenjit sıklıkla alevlenmeler ile ortaya çıkar ve orta kulak iltihabına ek olarak pnömoni veya bronşit olabilir. Küçük çocuklar için özellikle tehlikeli bir komplikasyon, acil tıbbi bakımın sağlanmasını gerektiren ses tellerinin iltihaplanmasıdır.

Eğer söz konusu hastalığın akut formu, komplikasyon olmaksızın ortaya çıkarsa, 7 gün sonra iyileşme gerçekleşir, nadir durumlarda, semptomları daha sonra, daha yoğun bir şekilde ortaya çıktığı zaman, hastalığın dalga benzeri bir seyri olabilir.

Kronik rinofarenjit

Uzun süreli bir seyir ile karakterizedir, akut rinofarenjit formunun yetersiz tedavisinin bir sonucudur. Kronik iltihaplanma sürecine katkıda bulunan faktörler bademcik iltihabı, maksiller sinüzit, çürükler ve vücuttaki kronik enfeksiyonların diğer odaklarıdır. Tıpta, üç çeşit kronik rinofarenjit ayırt edilir: katarr, atrofik ve hipertrofik.

Nazal kavite ve farinksin kronik iltihaplanmasıyla, boğazdaki (yukarıda tarif edilen) hoş olmayan duyumlar tedavi sırasında bile devam eder, çocuk sesin ve boğazın belirgin bir ses kısıklığına sahip olabilir. Burun akıntısı mukus veya pürülan olur, hasta kuru öksürükten rahatsız olur, ancak sabah saatlerinde balgam, genellikle kusmayı tetikleyen başka bir öksürük saldırısıyla ortaya çıkabilir. Farinksdeki bademcikler gevşer ve genişler, farenksin posterior ve lateral duvarlarındaki boyut ve lenf düğümleri büyür.

Alerjik rinoparenjit

Çoğunlukla, bu tip hastalık, çiçeklenme dönemi ve ağaçların başladığı yaz aylarında ortaya çıkar. Sadece klinik belirtilerle, alerjik rinoparenjit viral ve bakteriyelden ayırt etmek imkansızdır. Alerjik rinoparenjit belirtileri:

 • mukozada yaygın ödem nedeniyle keskin sert burun tıkanıklığı;
 • göz kapaklarının yırtılması ve kızarması;
 • öksürük;
 • Burundan mukusun bol boşaltımı;
 • nefes alma zorluğu;
 • gözlerde ve nazal pasajlarda kaşıntı ve yanma;
 • Boğazda zulüm.

Alerjik rinofarenjit ile ilgili yukarıdaki tüm belirtiler allerjen ile temas sona erdiğinde azalır ve bu zaten hastalığın ayırt edici bir belirtisi olarak işlev görür.

Lütfen not: alerjik rinoparenjit, çocuğun yaşamı için bir tehdit oluşturmaz, ancak tedavisi ile başa çıkmak için hala gereklidir. Gerçek şu ki, hastalığın uzun süreli seyri astımlı bir durumun gelişmesine yol açar.

Çocuklarda rinofarenjit tedavisi

Çoğu zaman, söz konusu hastalığın tedavisi ayakta tedavi şeklinde yapılır, ancak doktor hasta çocuğun hastaneye yerleştirilmesi konusunda ısrar ederse, reddetmemelisiniz. Bir çocuğa viral rinofarenjit tanısı konursa, antiviral bir etkiye sahip ilaç reçete edilir:

 • Anaferon (hayatın 1 ayı ile izin verilir);
 • Oksolin Merhem;
 • Amiksin (7 yaşın altındaki çocuklarda kontrendike);
 • interferon;
 • Viferon jeli.

Hastalığın ilk üç gününde rinofarenjit tedavisinde antiviral ilaçlar kullanılmalıdır. Bu araçları kullanmanın bazı özellikleri vardır:

 • İnterferon, herhangi bir yaşta burun veya inhalasyonlarda damla şeklinde bir çocuğun tedavi edilmesi için kullanılabilir;
 • 2 yaşın altındaki çocuklara yönelik anaferon küçük bir miktar su içinde çözülmelidir, büyük çocuklar sadece hapı ağızda çözer;
 • Amiksin tablet şeklinde kullanılır;
 • Oksolinovoy merhem ve Viferon, nazal pasajlarda mukozayı yağlar, bu ilaçların yeni doğan çocuklara bile uygulanmasına izin verilir;
 • Viferon bademcikleri bir tampon ile yağlar.

Hasta bir çocuğun nefesini geri kazanmak için, doktorlar günde iki kez her burun yolunda Protargol 4 damla% 1'lik bir çözüm reçete. Aynı amaçla Rivanol ve Ephedrine, Galazolin (üç yaşından itibaren), Pharmazoline (altı yaşından itibaren) çözümleri kullanıldı. Bu ilaçlar vasokonstriktör grubuna aittir, doktor tarafından reçete edilmelidir ve ebeveynler komplikasyonları önlemek için önerilen dozu geçmemelidir.

Lütfen not: Ebeveynler genellikle nefes almayı kolaylaştırmak için mentol ile nefes alırlar, ancak 3 yaşın altındaki çocuklar için kategorik olarak kontrendikedirler. Ve genel olarak, mentol çocukları ile yapılan damlalar çok dikkatli kullanılmalıdır, çünkü bu ilaçlar ses telleri ve konvülsiyonların spazmı tetikleyebilir.

Çocuklarda rinofarenjit tedavisi ile ilgili doktorlar tarafından verilen öneriler:

 • salin solüsyonu ile burun düzenli bir yıkama yapmalısınız;
 • burun boşluğundan periyodik mukus emilmesi etkili olacaktır - bu nefes almayı kolaylaştıracaktır;
 • Nazal pasajlardaki deri örtüleri, petrol jeli ile yağlanmalıdır - bu, kızarıklık ve tahriş görünümünü önleyecektir;
 • Odada hava nemlendirmesi, hasta bir çocuğun bulunduğu bir oda - düzenli olarak havalandırılması gereklidir;
 • hasta çocuğun ateşi varsa, o zaman bir antipiretik ajan vermelidir - örneğin, Nurofen, Parasetamol, Analgin ve Dimedrol ile fitiller;
 • boğaz ağrısı ile, deniz tuzu, furatsilinom, şifalı bitkiler (adaçayı, calendula, papatya eczane) suyu ile durulama;
 • Çocuk nasıl gargara yapılacağını bilmiyorsa, o zaman bir soda çözeltisi veya mineralli su ile inhalasyon yapabilir;
 • Ağzınızda çözmeniz gereken Strepsils, Decatilen, Isla-mint, ile boğazda ağrı ve terleme daha büyük bir çocuk rahatlatmak.

Lütfen not: Rinofarenjit tedavisinde antibakteriyel ilaçlar kullanılmaz (sekonder bakteriyel floranın bağlanma çeşitleri hariç).

Alerjik rinofarenjit tedavisi

Bu tür hastalığın tedavisi kesinlikle doktorun reçetesine göre yapılmalıdır ve terapötik bir etki elde etmek için zorunlu bir koşul, alerjenle temasın ortadan kaldırılması veya etkisinin sınırlandırılmasıdır. Alerjik rinofarenjit tedavisi için bir ilaç olarak, doktorlar aşağıdakileri kullanır:

 • Allergodyl (12 yaşından itibaren reçete), Sanallergin (iki yaşından itibaren izin verilir), Vibrocil (her yaşta kullanım için onaylanmıştır) - burun damlaları;
 • Tavegil, Gismanal, Clarinase - genel eylemin antialerjik ilaçları;
 • Fliksonase, Dexarinospray - kortikal steroidler ile burun damlaları, sadece şiddetli alerjik rinofarenjit için kullanılır;
 • Antialerjik immünoglobulin ve Histoglobulin - söz konusu hastalığın alevlenme periyodu dışında reçete edilir, doktor belirli bir çocuk için bireysel bir şema yapar.

Lütfen not: Bir çocukta alerjik rinofarenjit bir arka plana karşı disbiyoz gelişebilir. Bunu ortadan kaldırmak için, doktor, alerjenin vücuttan hızla yok edilmesine katkıda bulunan çeşitli sorbentleri (Carbolong, Enterosgel) reçete edebilir.

Halk ilaçları

Tabii ki, alerjik rinofarenjit tedavisinde halk ilaçları kullanımı hekim ile anlaşılmalıdır. Ancak bu tedavi yöntemlerini denemek buna değer, çünkü birçok durumda bu olumlu bir etki yaratır.

Alerjik rinofarenjit tedavisi için en yaygın halk tarifleri:

 1. Pancar suyu burun geçişleri içine damlatma için kullanılabilir, hızlı ve uzun bir süre için doldurma kurtulmak, mukoza zarının şişmesini kaldırmak için yardımcı olacaktır. Suyu Kalanchoe, daha önce 1: 1 oranında ılık su ile seyreltilmiş, gargara yapmalısınız, ayrıca gömülebilir ve burun içinde de - bitki güçlü bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir.
 2. Kadife çiçeği suyu hazırlayın, şifalı bitkinin suyu 1 çorba kaşığı başına 500 ml su oranında ılık su ile seyreltin. Bitmiş ürün ile, nazal geçişleri yıkamanız gerekir, işlem bir lavabo veya bir tür alet üzerinde yapılmalıdır, çünkü durulama, ilacın serbestçe dışarı akmasını içerir.
 3. Eşit oranlarda limon suyu ve bal ile soğan suyunu karıştırın ve hastalığın ilk günlerinde burun kanalları içine telkin - hızlı mukozal ödem kaybolur, inflamatuar sürecin ilerlemesini yavaşlatabilir.

Lütfen not: Bal ve limon besin alerjendir, bu nedenle kullanmadan önce, çocuğunuzun özellikle bu gıdalara karşı alerjisi olmadığından emin olmalısınız. Aksi halde devlet Hasta keskin bir şekilde kötüleşir, Quincke'in ödemi ve anafilaktik şok gelişebilir.

 1. Eğer öksürük zaman, anne ve üvey anne, hatmi, elecampane, meyan kökü ve muz hazırlanır bitkisel karışımların, içmek için çocukları verebilir. infüzyon klasik tarifi ham malzemenin herhangi bir tür hazırlanır gerekmez, bu otlar her karıştırın hammadde 1 çorba kaşığı kaynar bir bardak su (250-300 mi), 20-30 dakika bekletin, suş. Bu tür infüzyonları günde üç kez 1-2 yemek kaşığı almalısınız.

Önleyici tedbirler

Bir çocuk hastalandığında, hastanın kendisi ve ailesi için her zaman bir problemdir. Çocuklarda rinofarenjit oluşumunu önlemek için, belirli önleyici tedbirleri düzenli olarak uygulamak gerekir:

 1. Temiz havada yürüyüş, hava banyoları, hava sıcaklığı rejimine göre kıyafet seçimi - bu, çocuğun organizmasının enfeksiyonlara karşı genel direncini artıracaktır.
 2. Çocuğun hasta kişilerle iletişiminin ortadan kaldırılması. Bu mümkün değilse, o zaman Oxolin merhem ve / veya Interferon profilaktik amaçlar için kullanılabilir.
 3. Çocuğunuza burnunuzdan nefes almasını öğretin. Nazal solunum yolunu tıkayan adenoidlerin varlığında, kulak burun boğaz uzmanına başvurun ve tamamen tedavi edin.
 4. Kronik enfeksiyonların yanı sıra helmintik enfestasyonlar ve disbakteriyoz odakları, bir doktorun gözetiminde ve zamanında tedavi edilmelidir.
 5. Çocuğun herhangi bir uyarana alerjisi varsa, o zaman onu yaşamından hariç tutmanız gerekir, bebeğin beslenme ve tedavisinden sorumlu doktorun tüm tavsiyelerini uygulayın.

Rinoparenjit genellikle ebeveynler tarafından soğuk algınlığı olarak algılanır. Aslında, bu hastalık hastanın sağlığı için belirli bir tehlike teşkil eder - uzun süreli akış, tedavi olmaması, ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Bu nedenle, ebeveynler bir çocukta rinofarenjitin ilk belirtileri ortaya çıktığında nitelikli tıbbi yardım almalıdırlar.

Tsygankova Yana Aleksandrovna, tıbbi yorumcu, en yüksek yeterlilik kategorisinin terapisti

10.863 toplam görüntülenme, 1 görüntülenme bugün

Çocuklarda Rinofarenjit: Tedavi

Rinofarenjit ile çocukta nazal mukoza ve farinks yakalayan inflamatuar bir süreç olarak anlaşılır. Solunum sırasında burun boşluğu önemli bir koruyucu rol oynar. Sürekli hareket eden villus mukus, havadaki tozun tutulmasına katkıda bulunur. Mukoza salgı bezleri tarafından salgılanan balçık, havayı nemlendirir ve lizozim adı verilen özel bir madde ile dezenfekte eder. Böylece, çocuk tarafından solunan burun boşluğunda hava, temizlenir, nemlendirilir ve ısıtılır. Bu nedenle, bir çocuk için serbest burun soluma çok önemlidir.

Solunum zor ise, hastanın yaşam kalitesini kötüleştirir. Bu yazıda çocuklarda rinofarenjit tedavisi ele alın.

Rinoparenjit nedenleri

Rinoparenjit, mukozanın herhangi bir uyarana verdiği yanıttır: mekanik, termal, kimyasal, bakteriyel. Çoğu zaman viral ve alerjik rinofarenjit gelişir. Küçük çocuklarda burunda yabancı cisim ile tek taraflı rinit oluşabilir. Çok nadir durumlarda, farenks (farenjit) veya burun (rinit) izole enflamasyonu gelişir, genellikle süreç tüm nazofarenks yakalar.

Nazofarenkseki sürecin nedensel ajanları çoğunlukla adenovirüsler, influenza virüsleri, kızamık, rinovirüs veya enterovirüs enfeksiyonudır. Virüslere ek olarak, enfeksiyöz ajanlar bakteri (difteri, streptokok, stafilokok, gonokok) olabilir.

İnflamatuar süreç hem yukarı doğru (farinksden burun boşluğuna) hem de aşağıya doğru yayılabilir (ilk olarak rinit oluşur ve daha sonra farenjit birleşir). Ek olarak, iltihaplanma solunum yolunun diğer bölgelerine de yayılabilir - trakea, bronş ve akciğerler. Nazofarenksin östaki borusundan orta kulağa geçtiği göz önüne alındığında, sıklıkla rinofarenjit orta kulak iltihabına yol açar.

Hastalık, havadaki damlacıklar ile bulaşır. Duyarlılık yüksektir. Özellikle tehlikeli bebekler ve hipotrofikler için hastalıktır. Rinoparenjit yılın herhangi bir zamanında gelişebilir. Hastalık hipotermi tarafından tetiklenebilir. Hastalığın seyri akut, subakut ve kroniktir.

alerjik rinit nedeni bir sebze, ev, mantar, gıda alerjenleri ve hayvan alerjenleri olabilir. Ev tozu, hayvan tüyü, kuş tüyü, çiçekli bitki poleni, (sürekli ev toz bulunan) deterjanlar, boyalar, balık gıda, mantar sporlarının parçaları, - bu bir alerjik reaksiyon tetikleyebilen allerjen tam bir liste değildir. Hava kirliliği, şovuyla oda, kötü barınma koşulları, bir zafiyet ile dairede en dışlama - faktörler alerjik durumların gelişmesine katkıda söyledi.

semptomlar

Akut rinofarenjit

Hastalığın sabit bir belirtisi hapşırma, tıkalı bir burun. Burun boşluğunda salgıların birikmesiyle bağlantılı olarak, küçük bir çocuk beslenmede zorluk çeker: her 2-3 boğazda, göğsünü ağızdan nefes almak için atmaya zorlanır. Sonuç olarak, çocuk yetersiz beslenir, kilo verebilir. Solunumdaki zorluklar bebeğin anksiyetesine neden olur, ağlar, uyku bozuktur. Havanın geçişini kolaylaştırmak için, çocuklar kafayı birkaç kez eğmiştir.

Başlangıçta, burun akıntısı temiz, sıvı, daha sonra mukoza, daha yoğun hale gelir. Burundan pürülan akıntı olabilir. Derideki atıklar ve bir mendil veya peçete ile sürtünme üzerindeki tahriş edici etkisi nedeniyle, burun geçişleri etrafında kızarıklık görülür. Nadir durumlarda, damar şeklindeki burun tahliyesinde kanın bir karışımı vardır.

Nazal kavitenin posterior kesimlerinde, mukus dışarı çıkmadaki zorluğa bağlı olarak durabilir: kurutulmuş balçık, küçük bir çocuğun zaten dar olan nazal geçişlerini daraltır.

Daha büyük çocuklar yutulduğunda, boğaz ağrısı ve ağrılar, baş ağrısı ve vücuttaki ağrılardan şikayet ederler. Çoğunlukla kulaklarda tıkanıklık ve Östaki borusunun iltihaplanmasını gösteren işitme azalması vardır. Ses nasal bir renk kazanır. Gelecekte, kulakta ağrı olabilir. Submaksiller ve servikal lenf düğümleri artmaktadır.

Vücut ısısı yüksek sayılara çıkabilir, ancak belki de hafif bir artış olabilir. Sıcaklık artışının arka planındaki küçük çocuklarda kramplar olabilir.

Farinksin iltihaplanması için, boğaz ağrısına ek olarak, öksürük karakteristiktir. Farenks incelendiğinde, mukozanın kızarıklığını ve yutakın arka duvarındaki tahliye mukusunu görebilirsiniz, bu da çocukta kusmaya neden olabilir. Bazı durumlarda kusma dışında, muhtemelen şişkin bir dışkı vardır.

Komplikasyon yokluğunda hastalık yaklaşık 7 gün sürer ve iyileşme ile biter. Bazı viral enfeksiyonlarla (örneğin adenovirüs), hastalığın dalgalı seyri not edilebilir.

Otitis (çocuklarda en sık görülen komplikasyon) dışında komplikasyonlar bronşit ve zatürree olabilir. Ancak özellikle küçük çocuklar için tehlikeli olan ses telleri (krup) iltihabı gelişmesidir. Bu durumda acil tedavi gereklidir. Şiddetli vakalarda, retrophaengeal apseyi de oluşturabilir.

Alerjik rinoparenjit

Çoğunlukla yaz aylarında, çimler ve ağaçların çiçeklenme döneminde görülür. Diğer alerjenler ile gelişebilir ve temas edebilir. Klinik bulgulara göre, diğer hastalık türlerinden (viral, bakteriyel) ayırt etmek her zaman kolay değildir.

Alerjik rinofarenjit belirtileri şunlardır:

 • aniden mukozanın belirgin ödemi nedeniyle burun tıkanıklığı ortaya çıkar;
 • Burundan mukusun bol boşaltımı;
 • burun pasajlarında ve gözlerinde yanma ve kaşıntı;
 • göz kapaklarının kızarıklığı ve gözyaşı;
 • Boğazda Zulüm;
 • arkada yatan çocuğun pozisyonundaki artan belirtiler;
 • nefes almada sık sık zorluk vardır;
 • öksürük.

Hastalığın tezahürleri, alerjene temas ettiğinde azalır, bu da diğer hastalık türlerinden ayırt edici bir özellik olarak hizmet edebilir.

Çocuğa soğuk algınlığı durumunda (özellikle çiçeklenme mevsiminde), ortadan kalkmayan, tedaviye rağmen, alerjik konsültasyon gereklidir.

alerjik rinit çocuğun yaşamı için bir tehdit olmasa da, ebeveynler bir astımlı durumun gelişmesine habercisi olabileceğinden, onun tedavide ele ve okulda büyük ölçüde çalışma yeteneği azaltır edilmelidir.

Kronik rinofarenjit

Hastalık uzun bir seyir ile karakterizedir ve yetersiz tedavi sonucu akut formun sonucudur. Kronik enfeksiyon enfeksiyonları (bademcik iltihabı, çürük, sinüzit) aynı zamanda sürecin kronikleşmesine de katkıda bulunabilir. Kronik sürecin akut, atrofik ve hipertrofik formlarını izole edin.

Tedaviye rağmen boğazda hoş olmayan duyumlar kalır; Boğaz sesleri, boğaz ağrısı olabilir. Burun akıntısı mukus veya pürüldir. Sık kuru öksürük rahatsız olur, ancak sabah saatlerinde balgam boğazdan ayrılır, bu da kusma refleksini tetikleyebilir. Bademcikler gevşek, genişlemiş. Lenf düğümleri (arkada ve farinksin kenarlarında) artmaktadır.

tanılama

Klinik bulgulara ek olarak, viral hastalığı olan hastalarla temas da dikkate alınmaktadır.

Laboratuvar tanı yöntemleri kullanılır:

 • virolojik (virüs tipini belirlemek için);
 • bakteriyolojik (nazal difteri tanısı, yenidoğanda gonore riniti);
 • serolojik (akut solunum yolu viral enfeksiyonu tanısı, yenidoğanlarda sifilitik konjenital nazofaringeal lezyon).

Rinoparenjit tedavisi

Bir çocuğun tedavisi ile baş edemezsiniz, bir çocuk doktoruna danışmak gerekir. Çoğu zaman, rhinofarenjit tedavisi ayaktan tedavi edilir. Ancak, eğer doktor yenidoğanın hastaneye kaldırılmasını önerirse, hastanede tedaviyi anneye vermeyi reddetmek gerekli değildir.

Viral rinoparenjitde antiviral ilaçlar kullanılır:

 • interferon;
 • Anaferon (1 aylık yaşamdan);
 • Oksolin Merhem;
 • Viferon jeli;
 • Amiksin (7 yıl sonra).

Antiviral ilaçlar mümkün olduğunca erken kullanılmalıdır: hastalığın ilk üç gününde. İnterferon, burun damlaları veya inhalasyonlar şeklinde herhangi bir yaştaki bir çocuk için kullanılır. 2 yaşın altındaki çocuklara yönelik anaferon, az miktarda su içinde çözülür ve daha büyük çocuklar, hapı ağızda çözer. Oksolinovoy merhem ve Viferon mukozayı burun pasajlarında yağlar, prematüre bebeklerde bile kullanılabilirler. Viferon ayrıca bademcikleri bir tampon ile yağlayabilir. Amiksin tablet şeklinde kullanılır.

Burundan nefes alıp vermek için, çocuklara günde iki kez nazal geçitlerde 4 damla bir kollajen dozu ile% 1'lik bir çözelti (Protargol) reçete edilir. Rivanol ve% 1'lik bir Efedrin solüsyonu da kullanılabilir. Çocuklara diğer vazokonstrüktör (3 yaşından itibaren Halazolin, 6 yaşından itibaren Pharmazolin) reçete edilebilir, ancak komplikasyonları önlemek için ne ilaç dozu ne de kullanım süresi aşılabilir. Vaskülit sadece doktor tarafından reçete edilen çocuklar için kullanılmalıdır.

Mentol ile burun damlacıkları 3 yaşın altındaki çocuklar için kontrendikedir, çünkü ses telleri ve konvülsiyonların spazmına neden olabilirler.

Aynı zamanda burun burunda, mukustan nazal geçitleri emerek, tuzlu solüsyon ile yıkamaktayız. Nazal pasajlardaki deri örtüleri, petrol jeli ile yağlanır. Odada havanın nemlendirilmesinin sağlanması, odanın düzenli olarak havalandırılması gereklidir.

Yüksek bir sıcaklıkta, çocuğa ateş düşürücü (Nurofen, Parasetamol, Analgin ve Dimedrol ve diğer ilaçlar ile süpozituvarlar) verilir.

Boğaz furatsilinom, deniz tuzu, papatya suyu, adaçayı, calendula gargaraları uygulayın. Durulama için de Rotokan ve Chlorophyllipt, hidrojen peroksit iyi preparatlar da vardır. Çocuğun nasıl gargara yapılacağını bilmemesi halinde, soda çözeltisi, mineralli su ile inhalasyon (sıcaklık artışı olmadan) kullanın. Daha büyük çocuklar şekerler Strepsils (5 yaşından itibaren), Decatilen (10 yıldan beri), Isla-nane (12 yaşından itibaren) ve diğerleri çözünebilir. Boğaz ve perseniadaki ağrıyı hafifletmeye yardımcı olurlar.

Sulama spreylerinin kullanılmasına dikkat edilmelidir: glottiste spastik kesime neden olabilirler. 2 yaşına kadar kullanım için tavsiye edilmez.

Antibiyotikler sadece sekonder bakteriyel floranın bağlanması durumunda ve sadece doktorun reçetesine göre kullanılır.

İnhalasyonlar haricinde fizyoterapik prosedürlerden UHF'yi burun bölgesi UFO boğazında belirlemek mümkündür. Kuru mide bulantısı, bacakların ısınması (hardal tozu ile ayak banyoları), hardal sıvaları distraksiyon prosedürü olarak kullanılabilir.

Alerjik rinofarenjit tedavisi

Tedavi kesinlikle doktor reçetesine göre yapılır. Zorunlu bir tedavi koşulu, alerjenle temasın ortadan kaldırılması veya en azından sınırlandırılmasıdır. Burun içinde damla şeklinde Allergoodil (12 yıl), Sanallergin (2 yıl), Vibrocil (her yaşta). Genel hareketin antialerjik maddeleri de kullanılır: Tavegil, Claritin, Gismanal, Clarinase. Ağır vakalarda, kortikosteroidlerle (Fliksonase, Dexarinospray ve diğerleri) burun damlaları kullanılabilir.

Bir allergist, spesifik bir tedavi yöntemi (alevlenme dönemi dışında) reçete edebilir: çocuk vücudunda alerjik reaksiyon gelişimini önleyebilecek maddeler üretmek için çok küçük bir alerjen dozunun uygulanması. Bazı çocuklara alerjist doktorun sürekli gözetiminde antialerjik immünoglobulin ve Histoglobulin'i bireysel bir program altında reçete eder.

Bireysel olarak seçilen homeopatik ilaçlarla iyi bir etki de sağlanabilir.

alevlenme dysbiosis çocuğu :. Enterosgel, Flavosorb, Karbolong vb Eliminasyon gövdesi, genellikle eşlik eden alerjik hastalıklardan alerjen daha hızlı ortadan kaldırılması için farklı sorbentler uygulamalıdır sırasında hızla alerjik rhinopharyngitis alevlenmesi ile başa çıkmak için yardımcı olacaktır.

Rinofarenjit tedavisinde halk hekimliği tarafından önerilen ilaçlar da kullanılır:

 • Taze sıkılmış pancar suyu ve Kalanchoe suyu burun damlaları şeklinde enflamatuar süreci hızlı bir şekilde gidermek için yardımcı olacaktır. Ayrıca pancar suyuyla iyice nemlendirilmiş burun pasajlarına da takabilirsiniz. Suyu pancar ve sulandırılmış (1: 1) suyu Kalanchoe iyi gargara.
 • Calendula seyreltilmiş suyu (sıcak suyun 500 ml başına 1 çorba kaşığı), bir burun ile yıkanabilir diğer burun deliği içerisinde birinci ve daha sonra çözündürüldü çekerek (çözelti dışarı doğru serbest bir şekilde döküldü prosedürü, yukarıda lavabo gerçekleştirilir).
 • limon ve bal ile karışık Soğan suyu, aynı zamanda hastalığın ilk günlerinde iyi sonuçlar verir ama bal alerjik gıdalar aittir olarak bu tedavi hem de alerjik reaksiyonlar ile çocuklar için uygun değildir.
 • Patates suyu ile inhalasyon ile iyi bir etki verilir.
 • Ot, anne ve üvey anne, muz, althaea, meyan kökü ve elecampane infüzyonları, farenjit ile öksürük ile başa çıkmaya yardımcı olacaktır.

önleme

Çocuğun organizmasının genel temperlenmesi, açık havada herhangi bir havada yürümesi, hipotermi ve çocuğun aşırı ısınmasına izin vermeyen kıyafetler, çocuğun organizmasının enfeksiyonlara karşı genel direncini artıracaktır.

Mümkünse, hastayla hastayla temas kurunuz. Temas halinde, önleyici amaçlar için Oksolinovuyu merhem ve Interferon kullanın.

Genç yaşlardan itibaren çocuğa burnundan nefes alması öğretilmelidir. Nazal solunum yolunu tıkayan adenoidlerin varlığında, zamanında tedaviye karar vermek (konservatif veya operasyonel) KBB doktorudur. Çocuğun zamanında kronik enfeksiyon enfeksiyonları tedavisi, disbakteriyoz ve helmintik invazyonların tedavisi için de gereklidir.

dışlamak veya alerjenler ile çocuğun temasını en aza indirmek, kesinlikle beslenme ve çocuk bakımı ile ilgili tüm önerileri allerjist veya çocuk takip etmek alerjik rhinopharyngitis önlemek için.

Ebeveynler için özgeçmiş

Bir çocuğun ebeveynlerinde rinofarenjit genellikle bir soğuk algınlığı olarak algılanır. Ancak çocuklar için, özellikle erken çocukluk döneminde, bu hastalık zararsız olarak kabul edilemez. Hastalık enfeksiyonun yayılması şeklinde komplikasyonlara yol açabilir veya kronik bir forma geçebilir. Bu nedenle, rinofarenjit oluşursa, çocuk bir doktora danışmalı ve tüm önerilerini yerine getirmelidir.

Hangi doktora başvurulur?

Rinofarenjit bir çocuk doktoru tarafından tedavi edilir. Hastalığın ciddi vakalarında, özellikle de altta yatan hastalığın başka belirtileri varsa (örn., Influenza), çocuk bir enfeksiyöz hastanede yatmaktadır. Rinofarenjit, alerjik bir doğaya sahipse, gerekirse bir allerjist ve bir immünologun danışması, gerekirse bir beslenme uzmanı, pulmonolog gereklidir. Tanı ve tedaviye ek yardım, bir KBB doktoru ve bir göz doktoru tarafından sağlanır. Tedavi sırasında çocuk bir fizyoterapist tarafından muayene edilir.

Çocuklarda akut rinofarenjit semptomatolojisi ve tedavi yöntemleri

Rinoparenjit (nazofarenjit) nazofaringeal mukozanın iltihabı ile karakterize bir hastalıktır. Aslında, bunlar bir rinit ve farenjitde iki hastalıktır. Çocuklarda akut rinofarenjit, hipotermiden sonra, rinit veya alerjik rinitin bir komplikasyonu olarak ARI'nin arka planına karşı ortaya çıkar. Tüm rinofarenjit vakalarının% 80'inde mevsimsel viral enfeksiyonların bir komplikasyonudur.

Hastalığın nedenleri

Rinofarenjit gelişimi mukus boğazının ve burnunun çeşitli etiyolojilerdeki bir uyarana karşı bağışıklık yanıtıdır: viral, bakteriyel, kimyasal, mekanik. Enflamatuar süreç neden olabilir:

 • adenovirüsler;
 • enterovirüsler;
 • kızamık ve influenza virüsleri;
 • rhinovirüsleri;
 • difteri basili;
 • gonokok;
 • streptokok ve stafilokoklar.

Ayrıca, hastalık hipotermiye bağlı olarak transfer edilen rinit, farenjitden sonra gelişebilir. Nazofarenkste herhangi bir inflamatuar süreç bir burun-burun iltihabına yol açabilir. Sürecin yoluna bağlı olarak şunlar olabilir:

 • artan - farinksden gelen virüs burun boşluğuna geçer;
 • inen - rinit bir arka plana karşı farenjit başlar;
 • ortak - iltihap bronş, trakea kapsar.

Nazofarenksin östaki borusundan orta kulağa olan bağlanması sıklıkla otit gelişmesine neden olur. Rinoparenjit alerjenik doğanın irritanları tarafından neden olabilir: alerjik rinit derin yayılır. Rinitin izole formu, farenjit oldukça nadirdir. Genellikle iltihap, üst solunum yolu, nazofarenks kapsar.

İletim, havadaki damlacıklar tarafından gerçekleştirilir. Son derece yüksek duyarlılık, bebekler ve prematüre bebeklerin yanı sıra hipotrofi tarafından gösterilir. Rinoparenjit yılın herhangi bir zamanında oluşur, ancak sonbahar-kış döneminde, çocukta bağışıklık genel azalma nedeniyle, hipotermi, odalarda kuru hava, hastalık birkaç kez daha sık teşhis edilir.

Rinofarenjit formları

Patojene ve hastalığın evresine bağlı olarak, rinofarenjit genellikle alt türlere ayrılır:

 1. Alerjik. Çocuğun alerjenle temasından sonra oluşabilir - hayvanlar, bitkiler, gıda, kimyasallar, ilaçlar polen. Hastalık nazal kavitede gelişmeye başlar, yavaş yavaş batar ve tüm nazofarenksi kaplar. Semptomlar - yavaş inflamasyon, boğazda "yumru" hissi, balgam olmadan kuru öksürük, boğazda kızarıklık, burun akıntısı.
 2. Keskin. Mukozada güçlü bir şişme ile karakterizedir. Özellikle lenfoid dokunun biriktiği yerlerde dikkat çekicidir. Semptomlar - bol miktarda salgılama (bazen pürülan), sürekli düşük dereceli ateş, burunda kaşıntı, gözyaşı, halsizlik, boğazda şişme. Hastalığın bu formu, kış ve ilkbahar döneminde 2-7 yaş arası çocuklarda ve ayrıca viral hastalıkların salgınlarında ortaya çıkar.
 3. Atrofik. Sesin ses kısıklığı, mukozanın soluk rengi, boğaz ağrısı olan hastalığın kronik formu.
 4. Kataraldan. Ana belirti, yabancı bir nesnenin boğazındaki bir duygudur. Ayrıca boğazda ve burundan bolca akıntı vardır, bazen irinle birlikte, kusma refleksinin görünümü, bademciklerdeki artış.
 5. Kronik granüloza rinoparenjit ağır mukozal ödem, yutakların arka tarafında veya yan duvarlarda lenf düğümlerinde artış ile karakterizedir.

Hastalığı ve patojen türünü ayırt eder:

 • enfeksiyon hastalıkları;
 • bulaşıcı olmayan - nörovejetatif, alerjik.

Akut rinofarenjit ayrıca bir yaralanma sonrasında ortaya çıkabilecek mantarlardan da kaynaklanabilir. Bazen kimyasalların etkisi, ani sıcaklık değişimleri nedeniyle gelişir.

Farklı yaştaki çocuklarda rinofarenjit komplikasyonları

Hastalık özellikle bebekler için tehlikelidir. Bebeğin dar burun pasajları, mukozanın şişmesi, iltihap hızlı yayılmasına katkıda bulunur. Bu nedenle, nefes almak zor, çocuk yemek yiyemez: 2-3 emme hareketinden sonra hava solumayı durdurur. Çabuk yorulur ve sık sık aç karnına dalar. Bu kilo kaybı, uyuşukluk veya tersine, ağlamaklılık, kötü uykuya yol açar.

Bebeklerde akut rinofarenjit, kusma, şişkinlik, ishal eşlik edebilir. Bu, gazların oluşumuna bağlı olarak dehidrasyona yol açar, diyafram “yükselir” ve daha zor nefes almayı sağlar. Enflamasyona yanıt, sıcaklıkta tek veya dalgalı bir artış olur. Orta kulak iltihabı, pnömoni, bronşit, zagrug apse olası gelişimi. Bebekler için tehlike, aynı zamanda, solunum sürecini kolaylaştırmak için bilinçsizce başını geri atmaktır. Bu fontanel ve olası krampların stresini kışkırtır.

Her yaştaki çocuklarda viral nazofarenjit, bakteriyel bir enfeksiyonun (pnömoni, sinüzit) bağlanmasıyla komplike hale gelebilir. Bu, özellikle düşük vücut ağırlığına sahip çocuklarda, zayıflatılmış, antibakteriyel ilaçların zamansız başlangıcı ile, bağışıklıktaki bir azalma ile mümkündür.

Pulmoner patolojileri olan çocuklar için hastalık çok tehlikelidir - bronşektazi, astım. Yeterli tedavinin olmaması, hastalığın nazal sinüslerin, larenksin, bademciklerin, trakeaların yenilmesiyle dolu olan kronik bir forma geçişini tetikleyebilir. 1-2 yaşına kadar olan çocuklarda rinoparenjit, aşırı derecede rahatsız edici ve tehlikeli bir hastalık olan sahte krup veya larenjit gelişimine neden olabilir.

Hangi doktor rhinofarenjit tanısı alır ve tedaviyi reçete eder?

Hastalığın tanı ve tedavisi çocuk doktoru ve kulak burun boğaz uzmanıdır. Ek olarak, bir akut rinofarenjitin doğada alerjik olduğu tespit edilirse bir alerjene başvurulabilir.

Laboratuvar teşhis çalışmaları bir çalışma yürütmekten ibarettir:

 • bakteriyolojik - gonorrheal rinit, burun difteri giderir;
 • virolojik - virüsün türü - hastalığın etken maddesi belirlenir;
 • serolojik - ARVI ve yenidoğanlar - farinks ve sivri doğanın burun sifiliz enfeksiyonu tanısı konur.

Çoğu durumda tedavi poliklinikte yapılır. Bir hastanede, münferit durumlarda, örneğin, etkilenen çocuk çok düşük bir vücut ağırlığına sahip yenidoğan, prematüre ise gösterilir.

Tedaviye bağımsız olarak herhangi bir yaştaki çocuğa reçete yazamaz. Akut rinofarenjit tanısı koymak imkansızdır. Ayrıca, tüm belirtiler diğer hastalıkları da gösterebilir: grip, difteri, kızıl ateş. Tedavi, soğuk algınlığı veya ARVI ile farklıdır ve bu nedenle doktora başvurmayı gerektirir.

Çocuklarda çeşitli hastalık biçimlerinin tedavisi

Hastalığın yerleşik bir viral doğası olması durumunda tedavi, çocuğun yaşına uygun olarak bu ilaçları kullanmaktan oluşur:

 • interferon;
 • Anaferon;
 • Viferon jeli;
 • Amiksin;
 • Oxoline merhem.

Herhangi bir antiviral ilaç, hastalığın ilk belirtilerinde alınmalıdır. İnterferon, burun damlaları veya herhangi bir yaştaki çocuklar için inhalasyon şeklinde reçete edilir. "Amiksin", 7 yıldan beri tablet formunda uygulanır. Yenidoğanlarda ve prematüre bebeklerde bile "Viferon" ve oksolin merhemleri kullanılabilir: günde birkaç kez burun tıkanıklıkları hem tedavi hem de viral enfeksiyonların önlenmesi için yağlanır. İlk aydan itibaren Anaferon kullanılabilir. İki yıldan daha eski olan tabletler çözülebilir ve genç yaştaki çocukların bunları toz haline getirmeleri ve nötr sıvı içinde sulandırmaları önerilir.

Akut rinofajiti iltihabı bakteriyel ise, antibakteriyel ilaçlar reçete edilir. Boğaz bölgesinde iltihabı ortadan kaldırmak için lokal antibiyotik kullanımı belirtilir. Komplikasyonların varlığında, geniş bir etki spektrumunun preparatları reçete edilir. Üç yaşından itibaren çocuklar resorpsiyon için antibakteriyel pastiller reçete edilir. Antibiyotikler 5-7 gün boyunca reçete edilir. Yapamayacağınız gün sayısını azaltın ya da artırın, ayrıca doktorunuz tarafından reçete edilen dozu değiştirin.

Ebeveynlerin, çocuğun karmaşık tedavisindeki durumunu ve çocuk doktorunun gelişinden önce kolaylaştırması gerekir:

 1. Bebeğin bulunduğu odadaki havayı nemlendirin. Islak bir temizlik yapın, havalandırın ve mümkünse, hava sıcaklığını 20-21 ° C'ye düşürün.
 2. Burun birikmiş mukustan arındırılmalıdır. Geleneksel tuzlu su ile önerilen yıkama, deniz suyu "Humer", "Salin", "Aquamaris" dayalı preparatlar. 2-3 yaşından sonra, çocuğa yıkamadan önce bloke etmesini isteyin, her iki burun deliğini de parmakla dönüşümlü olarak kapatın. Bebeklerde, mukus küçük bir "armut" ile yumuşak bir uçla (plastik değil) çıkarılabilir. Mükemmel, bu amaçlar için evde özel bir çocuk "sopleootsos" kullanıyorsunuz.
 3. Vazokonstriktörler sadece bir uzmanın tavsiyesi üzerine kullanılmalıdır. Bebeklerde, çoğu durumda kullanılamazlar çünkü zaten şişmiş burun yollarını daraltabilir ve solunum sürecini daha da kötüleştirebilirler. Yaşlı çocuklara uyuşturuculardan biri verilebilir: Nazol, Nazivin, Vibrotsil. Art arda üç günden fazla bu tür ilaçların kullanılması önerilmez.
 4. 4-5 yaşından büyük çocuklarda sık sık boğaz yıkamaları reçete edilir. Onları antiseptik özelliklere sahip ilaçlar ile taşıyabilirsiniz - "Chlorophyllipt", "Rotokan".
 5. İki yıldan beri antibakteriyel, aerosol formundaki antiseptik ilaçlar yaygın olarak kullanılmaktadır: "Geksoral", "Ingalipt", "Cameton".
 6. Hastanın vücut ısısı 38-38.3 derecenin üzerine çıkarsa, antipiretik ilaçlar kullanılabilir: "Parasetamol" şurup şeklinde veya bebeğin yaşına bağlı olarak tabletlerde "Ibuprofen", "Efferalgan". 1 yaşın altındaki çocuklara "Cefekon" gibi rektal fitiller önerilmektedir. Antipiretikler 24 saat içinde 4-6 defadan fazla kullanılamaz.
 7. Beslenmeye özel önem verin. Tüm yemekler pürüssüz bir kıvama sahip olmalı, ılık, baharatsız ve baharatsız olmalıdır. Bol miktarda içecek gösterilir: asitsiz meyveler ve meyvelerden meyve suyu, çaylar, kompostolar. Tam iyileşme sağlanana kadar içme rejimi gözlenmelidir.

5 yıl sonra çocuklarda halk ilaçlarının yaygın kullanımı. Psyllium, calendula, papatya, St. John's wort, adaçayı: Bitkisel decoctions ile durulama boğazının durumunu kolaylaştırır. Çocuğun hala boğazını durdurabilmesi halinde, bu tür suçlamalar inhalasyonlar için de kullanılabilir. Ancak prosedür sadece sıcaklık yokluğunda yapılabilir.

İyi kanıtlanmış soda durulamalarının yanı sıra patates suyunu durulama. Bu amaçla 1: 2 oranında suyla karıştırılmış pancar suyu, Kalanchoe suyu kullanabilirsiniz.

Rinofaringit, zamanında başlama tedavisi ve patojenin doğru belirlenmesi ile 7-9 gün içinde tamamen iyileşir. Çocuğun herhangi bir çağında daha ciddi hastalıkları dışlamak için bir doktora başvurmak zorunludur: grip, kızamık, kızıl ateş. Tedavi çoğunlukla evde yapılır, ancak bir uzman gözetiminde yapılır.

Herhangi bir hastalık (ve akut rinofarenjit bir istisna değildir) tedaviden daha kolay önlenebilir ve bu nedenle bu tür önlemleri gözlemlemek önemlidir:

 • Çocukları dışarıda, bir takımda veya tuvaleti ziyaret ettikten sonra ellerini sık sık yıkamayı öğretin;
 • çocuğun odasında nem oranını% 45-60 seviyesinde ve hava sıcaklığının 22 dereceden fazla olmaması;
 • Kışın ve erken ilkbaharda, karmaşık preparatlar veya halk ilaçları ile vitamin terapisi gerçekleştirmelisiniz: dogrose kaynatma, ekinezya tentürü;
 • sık sık havalandırın;
 • Çocukların ARVI ile temaslarını sınırlayın.

Hastalığın ilk üç gününde, antiviral ilaçları almaya başlamak gerekir. Yüksek miktarda mukus tahsis edilirken - burun geçişlerini tuzlu suyla yıkamak için. Çocuklar, özellikle de bebekler mutlaka bir uzmana gösterilmeli ve uygun tedavi amacıyla hastalığın doğasını belirlemelidir.

Çocuklarda Rinofarenjit

Akut rinofarenjit, viral veya bakteriyel bir yapıda çok yaygın bir hastalıktır. Üst solunum yollarının (örn., Rinit, bademcik iltihabı, farenjit, vb.) Izole enfeksiyonlarının aksine, bu hastalık burun boşluğunu ve farenksini etkiler.

Çocuklarda Rinofarenjit

Çoğu zaman, okul öncesi çocuklarda ilkokul çağında rinoparenjit görülür. Bu, çocukta nazofarenksin yapısının, bağışıklık sisteminin olgunluğunun özelliklerine bağlıdır. Ayrıca, ilk kez bahçeye veya okula geldiklerinde, çocuklar da sıkı bir takıma düşer ve bu da bağışıklık için bir strestir.

Tıbbi istatistiklere göre, ortalama olarak her çocuk yılda 4-7 kez rhinofarenjit geçirir. Bu hastalığın belirli bir mevsimselliği de vardır. Zirvesi sonbahar-kış döneminde, kış aylarında, ilkbaharda ise daha az sıklıkla hastalanmaktadır. Yetişkinlerde, ARVI'nin izole formları daha yaygındır.

Hastalığın nedenleri

Çoğu durumda, bir çocukta akut rinofarenjit akut solunum yolu viral enfeksiyonlarına veya kısaltılmış haliyle ARVI'ye atfedilir. Gerçek şu ki, çoğu zaman hastalığın sebebi rinovirüsler, adenovirüsler, influenza virüsleridir.

Virüsler için "ağ geçidi", burun ve ağız boşluğudur. Önce mukoza zarına girerler ve daha sonra hücre zarına nüfuz ederler ve çoğalmaya başlarlar. Sonuç olarak, mukus ayrışması artar, tüm nazofarenksi kapsayan iltihaplı bir süreç gelişir. Bu arada, çalışmalar çocuk ekibinde çoğu durumda virüsün temas ile bulaştığını göstermiştir (örneğin, hijyen kurallarına uymayan oyuncaklarla).

Daha az sıklıkla, çocuklarda rinofarenjit, patojenik veya koşullu patojenik bakteriyel floranın, özellikle de pnömokok, A grubu beta hemolitik streptokok ve hemofilik bir çubuğun arka planına karşı gelişir.

Ancak, hemen hemen her gün çocuklar, viral enfeksiyon ve çeşitli bakterilerin taşıyıcılarıyla karşılaşırlar. Ama herkes rhinofarenjit hasta değil. Belirleyici bağışıklık, hastalığın gelişiminde belirleyici bir rol oynar. Bu gibi durumlarda nazofaringeal tutulum riski artar:

 • Hipotermi.
 • Vücudu zayıflatan yeni bir hastalık.
 • Kronik hastalıklar.
 • Çocuğun vücudunda bakteriyel enfeksiyon odaklarının varlığı. Banal çürükler bile bağışıklık sisteminin çalışmasını olumsuz etkiler ve sık rinofarenjit ve diğer akut solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilir.
 • Çeşitli etiyolojilerin adenoiditi.
 • Beslenmede vitamin ve diğer besin maddelerinin yetersiz bakımı, yetersiz beslenme.
 • Pasif sigara içilmesi. Son çalışmaların sonuçlarına göre, tütün dumanının solunması üst solunum yolu hastalıkları riskini artırmaktadır.
 • Çevrenin olumsuz çevresel faktörleri.
 • Bağırsak mikroflorasının (dysbacteriosis) durumunun bozulması da bağışıklık sistemini zayıflatan bir faktördür.

Bakteriyel rinoparenjitin nedenleri de yetersiz veya yanlış kürlenmiş streptokok veya pnömokok enfeksiyonudır. Çoğunlukla bu, antibiyotiklerin uygunsuz dozlanması, çocuğun durumunda bir iyileşme sonrasında ilacın erken kesilmesinden kaynaklanır.

semptomlar

Viral rinoparenjitin inkübasyon periyodu iki ila beş gün arasındadır, çoğu zaman üçüncü günde üçüncü belirtiler dikkat çekicidir. Çocuk halsizleşir, kaprisli olur, yemek yemeyi reddeder, sürekli ellerle sorar, boğazda terleme, burnunda bir kaşıntı şikayeti.

Bir süre sonra, çocuklarda akut rinofarenjit belirtileri gelişir:

 • Burun akıntısı. Virüs enfeksiyonu katılmamışsa, mukus sekresyonları saydamdır. Hastalığın başlangıcında sıvı kıvamındadırlar ve birkaç gün sonra daha yoğunlaşırlar.
 • Boğaz ağrısı, yutulduğunda daha da kötüdür.
 • Hapşırma.
 • Öksürük, Dikkat edilmelidir ki, bir refleks karakterine sahiptir ve boğazın arka kısmı tahriş olduğunda, burun boşluğundan mukus ile boşaldığında ortaya çıkar.
 • Alt göz kapağındaki mukoza zarının belirgin şekilde kızarması. Normalde, soluk pembe bir renge sahiptir.
 • Sıcaklık 37.5 - 38.0 ° 'ye yükselir.
 • Kaba bir ses.
 • Gözyaşı salgısında.
 • Oksipital, ard arda, bazen servikal lenf nodlarında artış.
 • Palatine kızarıklıklar, farinksin arka ve yan yüzeyleri.

Ayrıca, genel zehirlenmenin klinik belirtileri artmaktadır. Çocuklar baş ağrısından, artan yorgunluktan, okul performansındaki düşüşten, sürekli zayıflıktan şikayet ediyorlar.

Özellikle çocuklarda şiddetli akut rinofajiti erken yaşta tolere edilir. Havasız burun nedeniyle, bebekler besleme sırasında zorlanırlar, bir memeyi ya da bir şişe şişeyi emmeleri ve sürekli olarak ağzında emmek zorunda kalmaları zor olur. Sonuç olarak, bir hastalık döneminde bir çocuk önemli ölçüde kilo verebilir. Ek olarak, mukusun burundan sürekli salımı şiddetli ağrılı cilt tahrişine yol açar.

Çocuklarda hastalığın seyrini rahatlatmak için nasıl

Tanınmış doktor Evgeny Komarovsky'nin de dahil olduğu birçok pediatrist, çocuklarda rinofarenjitin ana tedavisinin ilaçların kullanımı değil, iyileşme için uygun koşulların yaratılması olduğunu kabul eder.

 • Kreşteki sıcaklık, ve tercihen tüm ev veya apartman dairesinde, 20 - 21 ° 'yi geçmemelidir.
 • Çocuğun kıyafetleri doğal kumaşlardan yapılmalıdır.
 • Özellikle ısıtma mevsiminde normal bir nem seviyesinin korunması. Bu amaçla sıradan bir nemlendirici en iyisidir. Bu cihaz yoksa, ısıtma radyatörlerini nemli bir bezle kapatmanız önerilir.
 • Günlük ıslak temizlik.
 • Odanın düzenli havalandırması.
 • Bol içecek. Genellikle küçük çocukların içmesi çok zordur, ancak bu ilaçların dozlanması için geleneksel bir şırınga ile yapılabilir. Göğüsler sıradan su, daha yaşlı bir çocuk verilebilir - bir dogrose kaynatma, kurutulmuş meyve kompostosu, meyve suyu.
 • Çocuğun iştahı doğrultusunda beslenmesi. Viral bir enfeksiyon için altın kural: yemek istemiyor - yapmayın.

Bununla birlikte, listelenen tüm kurallara uyum yeterli değildir. Gerçek şu ki, akut rinofarenjit, kızıl ateş, difteri, kızamık gibi tehlikeli enfeksiyonlarla benzer semptomlara sahiptir. Bu nedenle, tanıyı doğrulamak için bir bölge çocuk doktoru çağırmak gerekir.

Hastalığın ilaç tedavisi

Çocuklarda akut rinofarenjit tedavisi ve durumun hafifletilmesi için, bu tür ilaç grupları kullanılır:

 • Burunda vazokonstriktif damlalar. Doktorlara ve annelere göre, Vibrozil, Nazivin, Otrivin, Lazolvan Reno en etkili olanlardır. Bunun, sadece bebeğin burnundaki şişliği gidermeye ve geçici olarak mukus salgısını askıya almaya yardımcı olan semptomatik bir tedavi olduğuna dikkat edilmelidir.
 • Burun için şifa damlaları. Soğuk algınlığı tedavisinde ideal olan Protargol uygundur. Bu ilaç sadece reçete departmanına sahip eczanelerde satılmaktadır. İki yıl sonra çocuklar Pinosol'i damlayabilir. Bunlar bitki bileşenlerini içeren yağ damlalarıdır. Bazı olgularda çocuk doktoru, vazokonstriktif ve antimikrobiyal etkiye sahip kompleks bileşik damlalar reçete eder. Bileşimleri çocuğun yaşı dikkate alınarak seçilir, ancak genellikle adrenalin hidroklorür, suprastin, hidrokortizon, dioksidin solüsyonları içerirler.
 • Antihistaminikler (antialerjik) ilaçlar. Bunlar, nazal kavite, lakrimasyon, mukusun bol deşarjındaki ödemleri azaltmak için semptomatik tedavi olarak reçete edilir. Bunlar Tavegil, Suprastin, Erius, Fenistil gibi araçlardır. Hepsinin 1 aydan itibaren kullanımına izin verilir.
 • Boğazdaki enfeksiyonu tedavi etmek için spreyler veya emilim tabletleri reçete edilir. Spreylerin kullanımı laringospazm gelişmesi riski ile ilişkilidir, bu nedenle 4 yaşın altındaki çocuklar için tavsiye edilmez. Bu yaştan sonra Tantum Verde, Geksoral, Ingalipt, Cameton etkilidir. Küçük çocuklar Lisobakt, Tonzilotren'in bir tabletinin yarısını ya da dörtte birini veriyorlar. 5 ila 6 yaş arası çocuklar kendilerini gargaralayabilir. Durulama çözümleri kendiniz hazırlanabilir. Bunu yapmak için, papatya, calendula, adaçayı ve gerginlik çiçekleri bir kaynatma yapın. Garnitür için hazır müstahzarlar da alabilirsiniz - Givalex, Stomatidin ve diğerleri.
 • Bazen bir çocukta refleks öksürüğünün tedavisi için Paxeladine gibi bir ilaç kullanılır. Bununla birlikte, kullanmadan önce, bronşit veya zatürree başlangıç ​​ile durumu kötüleştirebilir, çünkü doktorunuza danışmak gereklidir.

Akut rinoparenjit için gerekli prosedür, burnun deniz suyuyla (Humer, Atomer, Aqua-Maris) sulanmasıdır. İçinde bulunan mikroelementler, burun boşluğunun mukoza zarının bağışıklık savunmasında bir artışa katkıda bulunur, mukusun salgılanmasını azaltır. Yaşları gereği, kendilerini nasıl işaretleyeceğini bilemeyen küçük çocuklar için, bu ilaçlarla veya normal salinle günde 3 veya 4 kez burun durulamak ve birikmiş mukus kaldırmak gerekir. Bu özel aspiratörlerin yardımı ile yapılabilir.

Daha önce, akut viral rinoparenjit tedavisi için, antiviral ilaçlar çocuklarda her zaman reçete edilmiştir: İnterferon, Amiksin, Viferon, Groprinosin, Arbidol, vb. Ancak, bugüne kadar, daha fazla pediatrist bu uygulamayı reddetmiştir, çünkü bazı kaynaklara göre, bu tür ilaçların kontrolsüz kullanımı çocuğun bağışıklık sistemine baskı yapmaktadır. Bu nedenle, bir çocuğa bu ilaçları vermeden önce doktora başvurmak gerekir.

Akut rinofarenjit için antibiyotikler, hastalığın nedeni bir bakteriyel enfeksiyon ise gereklidir. Genellikle, geniş bir etki spektrumunun preparatları reçete edilir ve farinks ve burundan bakusslara bir yön verilir. Daha sonra, analiz sonuçlarına dayanarak, daha ileri tedavi için taktikleri seçilir. Patojenik mikrofloradan tamamen kurtulmak ve komplikasyonları önlemek için KBB'nin kontrolü altında uzun süreli tedavi gereklidir.

Rinoparenjitin olası komplikasyonları

Çocuklarda, özellikle yaşamın ilk yıllarında, enfeksiyonun yayılması çok hızlı gerçekleşir. Bir üst solunum yolu enfeksiyonunun en sık görülen komplikasyonları şunlardır:

 • Ortakulak. Bu hastalığın ilk belirtisi, kulakta şiddetli ağrı, muhtemelen bir ateştir.
 • Bakteriyel soğuk. Bakteriyel bir enfeksiyon eklendiğinde, burundan salgılanan mukus bulanıklaşır ve sarımsı bir renk alır.
 • Alt solunum yolu enfeksiyonunun bronşit gelişimi ile yayılması, ana belirtisi güçlü bir derin öksürük ve sıcaklıktır.
 • Akut rinofarenjit formunun kronikleşmesi.

Rinofarenjitin önlenmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesidir. Ve bunu daha erken yapmaya, daha iyisi yapmaya ihtiyacın var.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Chlorophyllipt bir alkol çözeltisi ile gargara nasıl

Chlorophyllipt - bilinen bir antibakteriyel ilaç, yağ veya etanol bazlı bir çözelti şeklinde üretilmiştir. Alkol tentürü Rus ("Wifitech") ve Ukrayna ("Galichpharm") şirketleri tarafından üretilmektedir.

Klorheksidin - diş hekimliğinde kullanım talimatları

Klorheksidin antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahip ilaçları ifade eder. Çeşitli enstrümanların dezenfeksiyonu için medikal kurumlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.