Loading

Yetişkinlerde anjina ile papatya ile boğaz durulayın

Boğazınızı bademcik iltihabı ile yıkamak için çok sayıda farklı bitki kullanılır. Ancak bu geniş listede bile papatya özel bir yer kaplar. Her şeyden önce, bu, soğuma ve infüzyonların yaşlılar da dahil olmak üzere herhangi bir yaştaki insanlarda kullanılması önerilmesinden kaynaklanmaktadır. Ek olarak, bu fitoprepirasyon hemen hemen hiç alerjik bir etkiye sahip değildir. Yani hasta başka birçok maddeye karşı alerjisi olsa bile kullanılabilir. Son olarak, papatya, her biri boğaz ve bademcik iltihaplı lezyonlarının tedavisinde yer alan bir dizi yararlı iyileştirme özelliğine sahiptir.

Makalenin içeriği

Papatya ile sağlanan etkiler

Bu ilacın tüm tıbbi etkileri, flavonoidler adı verilen belirli bir bileşikler sınıfındaki zengin içeriğe dayanır. Bu maddeler, vücudumuzun iç ortamı ile biyokimyasal düzeyde aktif etkileşime girer ve yapıları vitaminlere benzemektedir. Papatya bileşiminde ek bir aktif bileşik, hafif esansiyel yağlardır. Bazı dezenfekte edici etkiye sahiptirler (bu, enfeksiyöz anjina için önemlidir) ve ayrıca diğer ilaçların dokulara akışını hızlandırır ve biyoyararlanımlarını artırır.

Papatya flavonoidleri, enflamasyondan etkilenen bademcikler için özellikle önemli olan çok güçlü bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Ayrıca, doku tahrişini azaltırlar ve vitamin benzeri bileşikler gibi, boğazdaki mukoza zarında iyileşme süreçlerini uyarırlar. Papatya'nın bir başka avantajı da anti-alerjik etkisidir.

Son olarak, papatya ile durulamak bademcikler üzerinde yüzeysel süpüratif tabakaların yumuşak ve travmatik olmayan giderilmesi için iyi bir araçtır. Düzgün bir şekilde kullanıldığında, bu bitkinin infüzyonu, bezler üzerinde oluşan kabukları çözer ve patojenler için bir üreme alanı görevi görür.

Önemli! Cure angina sadece durulama papatya yapamaz! Bu phytopreparation yardımcı bir araç olarak hizmet eder ve tedavinin temeli antibiyotik olmalıdır.

Papatya infüzyonu nasıl pişirilir?

Tarif # 1

Bir papatya çözeltisini düzgün bir şekilde yapmanın en kolay yolu, eczanelerde paketlenmiş hazır fıstıktan faydalanmaktır. 1 torba papatya alın (çay gibi görünürler) ve 1 su bardağı kaynar suya koyun. İnfüzyonu kabul edilebilir bir sıcaklığa getirdikten sonra gargara yapabilirsiniz.

2 numaralı yemek tarifi

Şifalı bir papatyaya sahipseniz, eczaneden satın aldığınızda, kendi yemeğiniz için 1 çorba kaşığı almanız gerekecektir. Phytopreparation ve 1 su bardağı kaynar su dökün. Bir başka seçenek de yarım litre su ve kaynamak için 2-3 kaşık papatya almaktır. Bundan sonra, sıvı infüze edin ve aynı anda istenen sıcaklığa soğutun. Durulama işleminden hemen önce, çözelti gazlı bezle süzülmelidir. Bu, tüm katı bileşenleri çıkaracak ve boğaz ve bademcik iltihabını mekanik hasarlardan koruyacaktır.

Tarif # 3

Papatyaya dayalı şifalı bitkilerin bu koleksiyonu aynı zamanda calendula çiçekleri ve okaliptüs esansiyel yağı içerir. 1 bardak kaynar su için 1 kaşık dolusu papatya ve kalendula almanız, infüze etmek için çözeltiyi vermeniz, filtrelemeniz ve daha sonra 2-3 damla yağ ekleyiniz. Durulamadan önce yağı iyice karıştırın. Tamamen çözülmek gerekli değildir, fakat iyi dağılmış bir yapıya sahip olmaya çalışın.

4 numaralı yemek tarifi

Antiseptik ve anti-inflamatuar etkisi belirgin olan birkaç phytopreparation içerir:

 • kuru kimyacının papatyası;
 • John's wort;
 • okaliptüs yaprakları ya da onlardan özü;
 • keten tohumu.

Şifalı otlar eşit oranlarda alınmalıdır ve bu koleksiyonun her 2 çorba kaşığı için 1 bardak kaynar su ekleyin. Sıvıyı infüze ettikten ve soğutduktan sonra süzün ve durulamaya başlayın.

Tarif 5

Yukarıda tarif edilen bitkisel koleksiyon, hastanın boğazda şiddetli ağrıya, yutma ve konuşmada büyük zorluklara sahip olması durumunda modifiye edilebilir. Bu durumda, her hazır, ancak hala sıcak infüzyon camı için 1 çay kaşığı eklenmelidir. hafif bal sıvı ve iyice çözün.

Tarif 6

Boğaz ağrısı iyileşme aşamasında, papatya ve meşe kabuğu karışımı kullanabilirsiniz. Akut iltihaplanma döneminde kabukta bulunan tanenler mukozayı tahriş eder. Ancak, semptomatoloji azaldığında, tekrarlayan hastalığı önlemek için iyi bir araç olarak hizmet edeceklerdir.

Önemli! Bir boğazın lavajı için herhangi bir infüzyon ve papatya suyu, sadece üretim anından itibaren gün boyunca kullanılabilir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda olduğu gibi, angina ile papatya da inhalasyon için kullanılabilir. 2 çorba kaşığı kuru kimyacı papatya alın, iki bardak kaynar su dökün ve 2-3 dakika su banyosunda pişirin. Daha sonra kabı çözelti ile çıkarın, üzerine yaslayın, kafayı bir havluyla örtün ve yükselen çiftleri 5-15 dakika inhale edin.

Buna ek olarak, hem durulama hem de inhalasyon, papatya suyuna birkaç tutam tuz veya kabartma tozu eklerseniz, iyileştirilmiş bir terapötik etkiye sahip olacaktır. Yetişkinlerde ayrıca 2-3 damla iyot kullanabilirsiniz.

Papatya infüzyonlarını kendiniz hazırlamak için yeterince zamanınız yoksa ve pişirip soğumaya beklerseniz hazır müstahzarları kullanabilirsiniz. Yani, örneğin, Romazulan denilen bir ilaç eczanede satışa sunuldu - bu, papatyaların tıbbi maddelerinin hazır bir özü. Sıcak suya kolayca eklenmeli ve hemen durulamaya başlayabilirsiniz.

Boğaz nasıl yıkanır

 1. Çözelti uygun şekilde sıcaktır, ancak sıcak değildir.
 2. Ağzındaki sıvıyı aldıktan sonra, başınızı geriye atın.
 3. Dilinizi öne doğru çekin, gırtlağı süzün ve durulama sırasında sürekli olarak sağır bir "P" gibi bir şey söyleyin.
 4. Nefesini tut - sonra sıvı solunum sistemine nüfuz etmeyecek.
 5. Bir durulama süresi yaklaşık yarım dakika olmalıdır.
 6. Angina ile bir gün için 7-8'den fazla durulama yapmanız gerekir. Prosedürlerin sıklığı, 2 saat içinde 1 kereden daha az, tedavinin etkinliğini büyük ölçüde azaltır.
 7. Papatya ve diğer şifalı bitkilerle karışımları ile durulama, hastalığın seyri boyunca gerçekleştirilebilir.

Kontrendikasyonlar

Papatya infüzyonları ve gargara yapmak için kullanılan soğanlar, anjina için en güvenli yan tedavi yöntemlerinden biridir. Ancak, yine de, diğer herhangi bir tıbbi madde gibi, papatya kullanmak için kendi sınırlamaları vardır:

 • Hastanın alerjisi varsa, papatya içeren herhangi bir ürünü kullanamazsınız (bu tür ihlaller nadirdir, fakat tamamen hariç tutulmamıştır);
 • Acı fazda veya kronik ishaldeki gastritli kişilere anjinli papatya kullanamazsınız - bir boğaz yıkarken, çözeltinin bir kısmı hala sindirim sistemine nüfuz eder;
 • gebe kadınlara papatya ile gargara yapmak yasaktır - bu bitki hamilelik bozulmasına yol açabilen östrojenlerin sentezini uyarır.

Anjina ile papatya

Angina bademcik iltihabı eşliğinde bulaşıcı hastalıklar, ifade eder. Çoğu durumda anjina ile, bu tür belirtiler vardır:

 • zayıflığı;
 • kalıcı baş ağrıları;
 • yüksek vücut ısısı (39 santigrat dereceye kadar);
 • boğaz mukozasının kızarması;
 • titreme;
 • Özellikle yutulduğunda yerken acı veren duygular.

Şırınga hava yoluyla ve beslenme yolu ile bulaşır.

Boğaz ağrısı tedavisi

Anjinada, doktorlar sık ​​sık durulama yapmanızı tavsiye eder, çünkü bu nedenle bakterileri kısmen dekontamine edip yavaş yavaş artabilir ve bu da boğazı tamamen iyileştirebilir. Ek olarak, bu tür bir tedavi hızlı bir iyileşmeye yol açar, çünkü en etkili olanıdır. Ayrıca, bilim adamları, normal suyla bile boğazın günlük olarak durulanmasıyla vücudun çeşitli solunum yolu hastalıklarına karşı direncinin önemli ölçüde arttığını kanıtlamıştır. Boğazın yıkanması sırasında, belirli gereksinimlere uymanız gerekir ve burada ana olanlar:

 • Boğazınızı ılık bir solüsyonla durulayın, çünkü soğuk bir solüsyon sadece durumu kötüleştirebilir ve sıcak yanıklara ve ağrılara yol açabilir;
 • Bademciklerin sulanmasını iyileştirmek için, boğazınızı yıkarken sesli harfleri telaffuz edin;
 • Durulama sırasında başın geriye doğru atılması ve dilin mümkün olduğu kadar ileri itilmesi gerekir, böylece gargara yaptığınız çözüm mümkün olduğunca derine nüfuz eder;
 • Çözümü yutmamak için nefesinizi izleyin;
 • sadece bir zaman böyle bir dönemde, çözüm iyice boğaz durulayın mümkün olacak, çünkü yarım saat gargara;
 • Günde yaklaşık on kez boğazınızı durulayın.

Angina papatya tedavisi

Doktorlar boğaz ağrısı papatya ile tavsiye ederim. Çoğu insan, papatya yardımı ile anjini iyileştirebileceğini bile bilmiyor. Eczaneye gitmenin ve anjin için ilaç almanın daha kolay olduğunu düşünüyorsun, ama çok yanlışsınız.

Papatya, antiinflamatuar, antiviral ve antibakteriyel etkiye sahip olan uçucu yağ içerdiğinden, anjina ile mücadelede oldukça etkili olduğu düşünülmektedir. Aynı zamanda inflamasyonu, ısıyı giderir ve boğazdaki ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Antik çağlardan beri çeşitli hastalıkların tedavisi için papatya kullanılmıştır. Hastalara göre, anjina ile papatya ile yapılan tedavi şaşırtıcı sonuçlar vericidir, çünkü boğazdaki ağrı uygulamadan sonraki ikinci günde azalır.

Ancak anjinayı sadece karmaşık bir şekilde tedavi edebildiğinize dikkat edin, bu da bir papatya ile alınma veya durulama yapılması yeterli değildir, aynı zamanda doktorunuzun reçetelediği antibiyotikleri almanız gerekir.

Şimdi anjinada doğrudan papatya tedavisine yöneliyoruz. Angina ile sunulan tıbbi bitki tentür veya bir kaynatma olarak kullanılabilir, bir boğaz ile sarhoş veya durulanabilir. Papatyadan boğaz ağrısı olan gargara iki saatte bir olmalıdır. Ve böylece, boğazınızı yıkamak için papatya kaynatma tarifi:

 1. Tarif ilk. Bir bardak kaynar suya bir çorba kaşığı kuru papatya dökün, on dakika demlenip süzgeçten geçirin. Boğazın son derece sıcak bir et suyu ile yıkanabileceğini lütfen unutmayın, aksi takdirde hastalığın tedavisinin süresini uzatabilirsiniz.
 2. Termos içinde bir bardak sıcak bir buçuk% deniz tuzu çözeltisi dökün ve bir kuru çay kaşığı çorba kaşığı ekleyin ve bir saat boyunca ısrar etmek için bırakın. Boğaz ağrısı ile gargara gibi bir tentür günde yaklaşık dört kez gereklidir. Zaman kazanmak için, papatya bir termos içinde değil, bir su banyosunda, bu durumda, tentür hazırlamak için yaklaşık yirmi dakika gerekir.
 3. kaynar su yarım litre dökün ve ince öğütülmüş papatya dört yemek kaşığı ekleyin ve kırk dakika boyunca bir su banyosu içinde bütün kaynama sonra, suyu papatya süzüp birine bir oranında sıcak su ile seyreltilir.

Gördüğünüz gibi, papatya kılçıklı boğaz gargarası hazırlamak için yeterince basit ve çok para gerektirmiyor. Buna ek olarak, yeterince verilmiş nedeniyle dikkate hızlı ve etkili bir şekilde, bademcikler iltihabı rahatlatmak, yani şişme boğaz mukozasında kurtulmak için boğaz ağrısı, tedavi ağrıyı kaldırmak ve anjin ile ortaya çıkabilecek çeşitli komplikasyonların gelişmesini önlemek mümkün olacaktır. Ev koşullarında boğaz ağrısı tedavisi için geleneksel tıptan bazı tarifleri düşünelim. Ve böylece, Boğaz ağrısı tedavisinde birkaç etkili reçete:

 • Papatya çayı. Bunu yapmak için bir bardak kuru papatya bir bardak kaynar su ile dökün ve yirmi dakika demlemek için bırakın ve daha sonra bal veya şeker bir çay kaşığı yanı sıra yirmi mililitre süt bir tentür vermek gerekir.
 • Papatya tentürü. Bunu yapmak için, bir bardak kaynar su ile bir kuru kaşığı çorba kaşığı dökmek ve serinlemek, süzmek ve günde dört kez 1/3 fincan içmek için izin gerekir.

Böylece, papatya sadece harici kullanım için değil, aynı zamanda iç için de kullanılabilir. Bu gerçek, tıbbi papatyaların tıbbi özelliklerinin yanı sıra sakinleştirici ve örtücü etkisinin bir başka kanıtıdır. Ama buna rağmen papatya da birkaç kontraendikasyona sahiptir. Anatomik gastrit ve aynı zamanda bireysel hoşgörüsüzlükten muzdarip insanlar için papatya kaynağı tavsiye edilmez. Aşırı doz durumunda, migren ve vücudun genel zayıflığı oluşabilir. Bu nedenle boğaz ağrısının tedavisinde zorluk ve komplikasyonları önlemek ve olası alerjik reaksiyonları önlemek için bir uzman tavsiyesi almak daha iyidir.

video

Video, soğuk algınlığı, grip veya ARVI'yı nasıl sertleştireceklerini anlatıyor. Tecrübeli bir hekimin görüşü.

Anjina ile papatya

Papatya eczacılığının tıbbi özellikleri hakkında konuşmaktan yorulmuyoruz. Bunu ya da bu hastalıktan kurtulmak için kullanmanın birçok yolunu zaten biliyorsunuz. Bugün anjinle papatyalar nasıl alacağımız hakkında konuşacağız.

Boğaz ağrısı tedavisinde papatya infüzyonu kullanın. Aynı zamanda içeride, her zamanki çay ile değiştirilir ve boğazın yıkanması için bir çözüm olarak kullanılır.

İnfüzyonu hazırlamak için kuru bir papatya çiçeği çorba kaşığı bir bardak sarp kaynar suya dökülmeli ve bir saat çeyrek kala bırakılmalıdır. Belirtilen süre sonunda infüzyon filtrelenmelidir. Durulama çözeltisi hazırdır. Prosedürü sıcak bir infüzyon papatya ile yürütmek için günde birkaç kez tavsiye edilir.

İçerideki infüzyonu almak istiyorsanız, o zaman doğal çiçek balı ve birkaç yemek kaşığı süt çay kaşığı eklenmelidir. Her gün günde 3 defa 1/3 bardak içecek almanız tavsiye edilir.

Papatya, soğuk algınlığı tedavisinde en etkili ilaçlardan biri olarak kabul edilir. Çoğunlukla küçük çocukları tedavi etmek için kullanılır. Bununla birlikte, hamile kadınlar tarafından bu tür ilaçları kötüye kullanmamalı ve içinde ilginç bir pozisyonda kadınlar için papatya preparatları alımı tamamen kontrendikedir.

Papatya ile gargara nasıl?

Papatya, çeşitli hastalıkların tedavisi için birçok ilaç varyasyonu yapılan yıllık bir bitkidir. Belirli, karakteristik bir kokusu vardır. Genellikle, papatya boğazda ağrıyı hafifletmek için anjinada kullanılır, fakat aynı zamanda ağız kavitesi, diğer KBB organları, gastrointestinal sistem ve deri hastalıklarını tedavi etmek için bir tıbbi çiçek kullanılır.

Papatya aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • dezenfekte edici ve bakterisit;
 • tonik;
 • anti-enflamatuar;
 • dekonjestanlar;
 • ağızdan uygulandığında - immün sistemi uyarıcı, yatıştırıcı ve onarıcı;
 • tonlu mukoza zarları ve cilt;
 • yaraları iyileştirir;
 • kaşıntıyı hafifletir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda anginadan hammadde olarak papatya, ağız ve boğaz durulamalarına, inhalasyonlara ve bademciklerin direk tedavisi için yemeklik yağlara çözüm hazırlamak için kullanılır.

Papatya ile antibakteriyel madde sayısı tartışmak sadece kolayca streptococci, staphylococci üstesinden gelmek ve klamidya büyümesini durdurmak mümkün olabilir okaliptüs.

Kontrendikasyonlar

Görünüşte tamamen güvenli bir çare bile, onun kontrendikasyonları vardır. İlk olarak, kişisel hoşgörüsüzlük. Kullanmadan önce, her zaman alerjik reaksiyon için vücudu kontrol etmelisiniz.

Boğazın durulanması sırasında papatya infüzyonunun yutulması kesinlikle tehlike taşımamaktadır, ancak aşağıdakilere maruz kalan kişilere kontrendikedir:

 1. kronik gastrit alevlenmesi,
 2. ishal,
 3. Sedasyonun tavsiye edilmediği sinir sisteminin ciddi hastalıklarının varlığı.

sinirlilik ve saldırganlık - Bu arada, bademcik iltihabı papatya kullanılması, aksi takdirde aşırı dozda baş ağrısı, uyku hali, ve hatta ters etki yaşayacaktır, dozaj tamamen uyulması gerekir. Papatyayı aynı anda diğer yatıştırıcılarla, kan incelticilerle, diüretiklerle ve hamileliğin ilk aşamalarında uygulamayın.

uygulama

Papatya temeli üzerine, birkaç tedavi satılmamaktadır, ancak bunların çoğu evde sadece kuru salkımlara sahip olarak pişirilebilmektedir.

Nazal Tentür

Gargara, bir bardak kaynar su ile dolu bir slayt ile yarım çorba kaşığı olduğunda, en basit infüzyon olabilir. Sıkıca kapalı bir kapta durmak ve ilk semptomlar göründüğünde her saat başı, boğazdan önce durulamak, durulamak için yarım saat sürecektir. Rölyefin başlamasından sonra, durulama miktarı günde 3 kez azalır. Bu yöntemin tek dezavantajı, her durulama için yeni hazırlanmış bir enfüzyona ihtiyaç duymanızdır.

Ya da infüzyonu biraz daha farklı bir şekilde hazırlayabilirsiniz: Bir bardak suya bir çorba kaşığı papatya çayı demleyin, bir saat bekletin. Tahsis edilen zaman ve zorlamadan sonra, bir çeşit "papatya çayı", balın bir çay kaşığı ekleyin ve ağrı ve kuruluk geçene kadar günde üç kez gargara yapın.

Fungal bademcik iltihabı, ilk yönteme göre hazırlanmış olan, papatya ile infüzyon tedavisi için tavsiye edilir, ki bu 200 ml miktarında 1 çay kaşığı ile birleştirilir. Borik asit ve birkaç damla okaliptüs esansiyel yağı. Bu çözüm günde üç kez gargara yapmak için kullanılır.

Aynı zamanda, örneğin, anjin ile gargara yapmak için papatya diğer izinli otlar ile bağlantı, diğer infüzyon çeşitleri hazırlayabilirsiniz:

Özellikle faydalı olanlar anjinalı okaliptüs ve calenduladır. Ayrıca, okaliptüs, antiseptik, analjezik özelliklere sahiptir, parazitleri ve balgam çıkarma balgamlarını uzaklaştırmaya yardımcı olur. Bitkisel koleksiyon, bu durumda, 3 bileşenden fazla olmayan tüm bileşenlerin bir yemek kaşığına sığmasıyla eşit olarak bölünür.

Şişmemiş formda, anjinli otlar, inhaler içinde, litre başına 2 yemek kaşığı tuz miktarında depolanabilir. Prosedür 5-10 dakika boyunca günde iki kez yapılmalıdır. Ayrıca, bu yöntem sadece normal sıcaklık durumunda kullanılır.

Papatya demlemek için bir istek veya fırsat yoksa, Romazulan - bu şifalı bitki dayalı bir bitki ilaç satın alabilirsiniz. Boğazınızı durulamak için ilacın bir çay kaşığı yeterlidir, sadece bir bardak su içinde çözülür.

Bademcikler üzerinde uygulama

Belirli bir yararın papatya yağının amigdala uygulaması olduğu görüşü vardır. Aşağıdaki gibi hazırlanır: 0.5 litre kapasiteli bir kap tamamen papatya çiçeği ile doldurulur ve ayrıca bitkisel yağ ile dökülür ve sonra 10 gün boyunca karanlık, sıcak ve kuru bir yerde bırakır. 10 gün sonra yağ süzüldü ve boğaz yıkandıktan sonra günde 3 kez bademcikler yağlanması tavsiye edilir.

Bununla birlikte, boğaz ağrısının çimlerle tedavisinin ana yaklaşım olmadığını hatırlamakta fayda var, ancak doktor tarafından seçilen ilaç kursuna ek olarak sadece yardımcı bir ilaçtır.

Boğazın durulanması anjinle yardım eder mi?

Angina ile papatya ile karıştırmak bademciklerdeki ağrıyı hafifletebilir ve inflamasyonu azaltabilir. Her şeyden önce, bu prosedürler bademciklerin mukoza zarlarını nemlendirmeye yardımcı olur ve bunlardan uzaklaşır. Kısmen mukoza zarına ve kan dolaşımına nüfuz ederek, papatya suyunun bileşenleri bazı iltihap önleyici etkiye sahiptir. Düzenli, doğru ve düzenli olarak papatya ile düzenli durulamaların yapılması, hastanın durumunu önemli ölçüde hafifletebilir ve hastalığın belirli semptomlarının tezahürünün zamanlamasını kısaltabilir.

Ayrıca, bu tür durulamalar bir dereceye kadar, bazen anginada meydana gelen ve antibiyotiklerle tedavi edilen farenksın mantar enfeksiyonları gelişme riskini azaltır.

Boğazımı papatya ile durdurabilirim, böylece anjina ile antibiyotik kullanmam ki?

Bir anjinada durulamak veya gargaralamak için antibiyotik almak yerine bir papatya papatya imkansızdır. Bu ürünün kaynatılması yeterli bakterisidal aktiviteye sahip değildir ve aktif bileşenleri, bakteriyel enfeksiyonu etkileyebilecek miktarlarda bademciklerin derin dokularına nüfuz etmez. Boğazınızı papatya ile durulayın, anjinle savaşmanıza ve hastayı komplikasyonlarından korumanıza izin vermez.

Anginada papatya besiyerinin kullanımı yardımcı semptomatik tedavi yöntemidir, bunun amacı sadece hastalığın belli semptomlarının tezahürlerini zayıflatmaktır. Bu ilacın yardımıyla hastalığın nedenlerini etkilemek imkansızdır, yani antibiyotiklere alternatif olarak kabul edilemez.

Gargara için bir papatya suyu nasıl pişirilir?

Kurutulmuş papatya çiçeklerinden 1 yemek kaşığı bir bardak suya ilave edilir, bir kaynamaya getirilir, 40-50 ° C'lik bir sıcaklığa soğutulur. Kaynar su ile kuru çiçekler dökebilir ve 2 saat ısrar edebilirsiniz.

Çözeltinin hazırlanması için hammaddenin hangi formda olması önemli değildir - basit olan çiçeklerdir veya demlemek için torbalarda paketlenir. Durulamaların sonucu aynı olacaktır.

Durulama çözeltisinin sıcaklığı sıcak olacak, fakat yanmayacak şekilde olmalıdır.

Papatyaya başka malzemeler ekleyebilir miyim?

Papatya ile birlikte, anti-inflamatuar etkisi olan diğer bitkileri de ekebilirsiniz. Ayrı bir makalede ele aldığımız bir liste...

Karmaşık bir çözelti hazırlanırken, 1 su bardağı başına 1 çorba kaşığı bitkisel hammaddelerin yaklaşık konsantrasyonlarını gözlemlemek tavsiye edilir, ancak bu konsantrasyonlardaki küçük sapmalar tedavinin etkililiğini etkilemez.

Boğaz ağrısı ile papatya ile gargara yapmak ne kadar sürer ve ne kadar sürer?

Durulama, günde 4-5 kez yapılmalıdır: her öğünden sonra, anti-enflamatuar etki ile birlikte, çözelti aynı zamanda, yemeklerden önce ve bir kez yemekler arasındaki en uzun aralığın ortasında, ağızdan kalan artıkları da temizler.

Her durulama 2-3 dakika sürmelidir. Durulamadan sonra, çözeltinin bir kısmı tükürülür ve onu yutmanıza gerek yoktur.

Papatya suyunun yutulması istenmeyen bir durumdur, çünkü yutulduğunda yan etkilere neden olabilir.

Çok sık, uzun ve yoğun gargara gerekli değildir - aşırı titreşim iltihaplı dokuların iyileşmesini yavaşlatır.

Papatya ile boğuşmak boğaz ağrıyorsa olmalıdır. Genellikle, uzman antibiyotik tedavisi ile, durulama ihtiyacı antibiyotik tedavisinin başlamasından sonra üçüncü veya dördüncü günde kaybolur.

Yan etkileri ve papatya ile durulama tehlikeleri

Durulamadan sonra çözeltiyi tükürürseniz, bu prosedürler için hiçbir sonuç olmayacaktır. Genellikle papatyadan gelen yan etkiler yutma ile kendini gösterir - bu durumda sindirim bozuklukları, sinir sisteminin yanından çeşitli fenomenler gelişebilir.

Durulamalarla, lokal alerjik reaksiyonlar küçük bir olasılıkla meydana gelebilir, ancak uygulamada ürünün kendisinin tüm kategorileri için güvenli olduğu düşünülen nadirdir.

Anginada papatya kullanımı

Akut bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı, bademcik iltihabı ile birlikte enfeksiyöz bir hastalıktır. Enfeksiyon hava yoluyla, sofra ve yıkanmamış ellerle bulaşır. Hastalığın ana tedavisi, enflamatuar sürecin patojenlerini yok eden antibakteriyel ilaçların alınmasıdır. Bir kompleksteki antibiyotiklere, geleneksel tıbbın eklenmesi önerilir, örneğin anjinada sıklıkla kullanılan papatya.

Bitkinin yararlı özellikleri

Eczacılık Papatya eski zamanlardan beri yanıklardan ve sinir bozuklukları ile biten birçok hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Basit görünümlü çiçek, kumarinleri, tanenleri, bağlanmamış organik asitleri, polisakkaritleri, C vitamini, biyoflavonoid türevlerini ve diğer yararlı bileşenleri içerir.

Temel papatya yağı aşağıdaki tıbbi özelliklere sahiptir:

 • antibakteriyel (zararlı mikroorganizmaları öldürür);
 • antiviral;
 • yara iyileşmesi;
 • sedatif;
 • antialerjik.

Angina ile papatya ile karıştırmak bademciklerin şişmesini ve hassasiyetini hafifletmeye yardımcı olur, vücudun genel durumunu iyileştirir, farinksin fungal lezyonlarının gelişmesini engeller. İçinde suyu almak bağışıklığı güçlendirmeye, vücut ısısını ve vitamin-mineral dengesini normalleştirmeye yardımcı olur.

Papatya ile anjin ile durulama, antibiyotik tedavisi ile birlikte vücuttaki iyileşmeyi hızlandırır ve hastalığın komplikasyonlarının gelişmesini engeller. Aktif tıbbi bileşenlerin lokal etkisi, bademciklerin kıvrımlarında patojenlerin çoğalmasına izin vermez.

Kontrendikasyonlar

Papatya nispeten güvenli bir bitki olarak kabul edilir, ancak şifalı amaçlar için bitkileri uygulamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Bitki, kendisine bir bireysel hoşgörüsüzlüğü olan kişiler için kontrendikedir. Güçlü alerjik reaksiyonlar (ürtiker, Quincke ödemi) nadirdir.

Bitki, çocuklarda ve aynı zamanda hamile kadınlar ve anatomik gastritli kişilerde bademcik iltihabı tedavisi için dikkatli kullanılmalıdır. Emzirme, şifalı bitkilerin kullanımı için bir kontrendikasyon değildir, ancak uzman tavsiyesi istenir.

Angina papatya tedavisi

Boğaz ağrılarını tedavi etmenin birkaç yolu vardır. En sık tıbbi infüzyon veya kaynatma ile boğulma başvurdu. Durulamalar bademcikler üzerindeki plağın kurtulmasına yardımcı olur, orofarinkste şişlik ve ağrıyı giderir. Prosedürler ılık bir çözelti ile günde 10 kez gerçekleştirilir. Tedavinin seyri 5-7 gündür. Durulamadan sonra, spreyleri ve diğer ilaçları hemen kullanamazsınız. Prosedürden 20 dakika sonra yiyecek ve içecek su alabilirsiniz.

Önemli! Angina papatyalarının tedavisi antibiyotik alımının yerini almamalıdır, çünkü çim hastalığın tümüyle ilgili ajanlarıyla tam olarak mücadele edememektedir.

Anjina ile havlayan öksürük varsa, o zaman bir papatya suyu enhalasyon kullanılması tavsiye edilir. Bu amaçla, hazır sıcak et suyu yaklaşık 5-7 dakika kadar soğutulur. Daha sonra ilaçla birlikte konteyner önünüze konur ve 15-20 dakika boyunca çözelti buharlarını soluyun. Etkisini arttırmak için vücudun üst kısmı bir örtü veya havlu ile kapatılabilir. İnhalasyonlar günde 2-3 kez yapılır, ancak sadece ateşin yokluğunda. Tedavinin seyri 5-7 gündür. Çocuklukta, inhalasyon süresi ebeveynlerin sıkı gözlemi altında 5-7 dakikadır.

Bazen boğaz ağrısı ile içeride papatya infüzyonu atar. Hastalığa yüksek ateş eşlik ediyorsa, içilmesi tavsiye edilir. Şifalı çay, enfeksiyonu vücut temizlemeye yardımcı olur, vücut ısısını normalleştirir ve iyileşmeyi hızlandırır. Hasarlı mukoza orofarenksinin tahrişini provoke etmemek için çok fazla sıcak olmamalıdır. Günde 3 kadeh çay içebilirsiniz.

Bir kaynatma ve infüzyon nasıl hazırlanır

Erişkinlerde anjina ile papatya bir kaynatma şeklinde kullanılır, ancak çocukların tedavisi için infüzyon hazırlamak gerekir. Her iki içecek de sadece tıbbi maddelerin konsantrasyonunda farklılık gösterir.

İnfüzyonu hazırlamak için, bir çorba kaşığı kurutulmuş ham madde almanız ve 200 ml kaynamış su dökmeniz gerekir. Ortaya çıkan çözümü çözün, örtün ve 20-30 dakika ısrar edin. Infüzyondan sonra, filtre ve talimatlara göre kullanın. Eczanelerde, tek seferlik çantalarda papatya satın alabilirsiniz. Bu, tıbbi infüzyon hazırlanma sürecini kolaylaştırır, çünkü çözümü filtrelemeye gerek yoktur.

Papatyaların kaynatılması şu şekilde hazırlanır: iki çorba kaşığı kuru çiçek 400 ml kaynar su dökülür ve yavaş ateşlenir. Suyun ikincil kaynatılmasından sonra, kabın içeriği 5-7 dakika süreyle kapak altında preslenir. Ardından yangın söndürülür ve tedavi solüsyonu 30 dakika daha ısrar edilir. Filtre edilmeli ve amaçlanan amaç için kullanılmalıdır.

İnfüzyonu uzun süre saklamak istenmez. Boğazını durulamadan önce her zaman derhal hazırlanırsa daha iyidir. Kaynatma gün boyunca kullanılabilir, ancak prosedürden önce biraz kaynayan su eklenir.

Bitmiş formda bir eczane satın alarak, papatya ile boğaz yıkayabilirsiniz. Romazulan, papatyaların sıvı özleri temelinde hazırlanan bir bitkisel preparattır. Durulama için, ilaç sıcak kaynamış suda seyreltilir - litre suya konsantre bir yarım çay kaşığı.

Papaya başka otlar ekleyebilir miyim?

Doktorlar, anjina aşağıdaki otlar kullanmanızı öneririz:

Yukarıdaki bitkilerin hepsi, et suyu ve infüzyonların hazırlanmasında papatya ile birleştirilebilir. Oranlar şu şekildedir: 2 çay kaşığı papatya çiçeği, 2 çay kaşığı diğer bitkilerden, 200 ml su.

Eczanede ot satın almamak için evde temin edebilirsiniz. Bitkiyi çiçeklenme döneminde toplayın ve gölgede kuruyun. Çiçekler yırtıldıktan ve kağıt torbalara doldurulduktan sonra. Hammaddeyi 1 yıl boyunca kuru ve karanlık bir yerde saklayın.

Angina içinde papatya ile boğaz durulayın

Angina ile papatya ile karıştırmak bademciklerdeki ağrıyı hafifletebilir ve inflamasyonu azaltabilir. Her şeyden önce, bu prosedürler bademciklerin mukoza zarlarını nemlendirmeye yardımcı olur ve bunlardan uzaklaşır. Kısmen mukoza zarına ve kan dolaşımına nüfuz ederek, papatya suyunun bileşenleri bazı iltihap önleyici etkiye sahiptir. Düzenli, doğru ve düzenli olarak papatya ile düzenli durulamaların yapılması, hastanın durumunu önemli ölçüde hafifletebilir ve hastalığın belirli semptomlarının tezahürünün zamanlamasını kısaltabilir.

Ayrıca, bu tür durulamalar bir dereceye kadar, bazen anginada meydana gelen ve antibiyotiklerle tedavi edilen farenksın mantar enfeksiyonları gelişme riskini azaltır.

Boğazımı papatya ile durdurabilirim, böylece anjina ile antibiyotik kullanmam ki?

Bir anjinada durulamak veya gargaralamak için antibiyotik almak yerine bir papatya papatya imkansızdır. Bu ürünün kaynatılması yeterli bakterisidal aktiviteye sahip değildir ve aktif bileşenleri, bakteriyel enfeksiyonu etkileyebilecek miktarlarda bademciklerin derin dokularına nüfuz etmez. Boğazınızı papatya ile durulayın, anjinle savaşmanıza ve hastayı komplikasyonlarından korumanıza izin vermez.

Anginada papatya besiyerinin kullanımı yardımcı semptomatik tedavi yöntemidir, bunun amacı sadece hastalığın belli semptomlarının tezahürlerini zayıflatmaktır. Bu ilacın yardımıyla hastalığın nedenlerini etkilemek imkansızdır, yani antibiyotiklere alternatif olarak kabul edilemez.

Gargara için bir papatya suyu nasıl pişirilir?

Kurutulmuş papatya çiçeklerinden 1 yemek kaşığı bir bardak suya ilave edilir, bir kaynamaya getirilir, 40-50 ° C'lik bir sıcaklığa soğutulur. Kaynar su ile kuru çiçekler dökebilir ve 2 saat ısrar edebilirsiniz.

Çözeltinin hazırlanması için hammaddenin hangi formda olması önemli değildir - basit olan çiçeklerdir veya demlemek için torbalarda paketlenir. Durulamaların sonucu aynı olacaktır.

Durulama çözeltisinin sıcaklığı sıcak olacak, fakat yanmayacak şekilde olmalıdır.

Papatyaya başka malzemeler ekleyebilir miyim?

Papatya ile birlikte, anti-inflamatuar etkisi olan diğer bitkileri de ekebilirsiniz. Ayrı bir makalede ele aldığımız bir liste...

Karmaşık bir çözelti hazırlanırken, 1 su bardağı başına 1 çorba kaşığı bitkisel hammaddelerin yaklaşık konsantrasyonlarını gözlemlemek tavsiye edilir, ancak bu konsantrasyonlardaki küçük sapmalar tedavinin etkililiğini etkilemez.

Boğaz ağrısı ile papatya ile gargara yapmak ne kadar sürer ve ne kadar sürer?

Durulama, günde 4-5 kez yapılmalıdır: her öğünden sonra, anti-enflamatuar etki ile birlikte, çözelti aynı zamanda, yemeklerden önce ve bir kez yemekler arasındaki en uzun aralığın ortasında, ağızdan kalan artıkları da temizler.

Her durulama 2-3 dakika sürmelidir. Durulamadan sonra, çözeltinin bir kısmı tükürülür ve onu yutmanıza gerek yoktur.

Papatya suyunun yutulması istenmeyen bir durumdur, çünkü yutulduğunda yan etkilere neden olabilir.

Çok sık, uzun ve yoğun gargara gerekli değildir - aşırı titreşim iltihaplı dokuların iyileşmesini yavaşlatır.

Papatya ile boğuşmak boğaz ağrıyorsa olmalıdır. Genellikle, uzman antibiyotik tedavisi ile, durulama ihtiyacı antibiyotik tedavisinin başlamasından sonra üçüncü veya dördüncü günde kaybolur.

Yan etkileri ve papatya ile durulama tehlikeleri

Durulamadan sonra çözeltiyi tükürürseniz, bu prosedürler için hiçbir sonuç olmayacaktır. Genellikle papatyadan gelen yan etkiler yutma ile kendini gösterir - bu durumda sindirim bozuklukları, sinir sisteminin yanından çeşitli fenomenler gelişebilir.

Durulamalarla, lokal alerjik reaksiyonlar küçük bir olasılıkla meydana gelebilir, ancak uygulamada ürünün kendisinin tüm kategorileri için güvenli olduğu düşünülen nadirdir.

Devam:

Dahası, boğaz ağrısı ile gargara yapmak mümkündür ve yapmak ya da tavsiye edilmez yapmak daha mı? Boğaz ağrısı ile boğuşma hakkında okuyucularımızın yorumları Boğaz ağrısı tedavisi için kurallar Boğaz ağrısı ile gargara hakkında 10 efsaneler evde

Video: Pediatride papatya kullanımı hakkında doktorun görüşü

Anginada kalsula ile boğazın durması hastalığın akut döneminde bademciklerdeki ağrıyı bir dereceye kadar hafifletebilir. Doğru yapılan seks ile...

Boğaz ağrısı olan gargara, günde 4-5 kez gerekir. Daha sık bu yapılmamalıdır, çünkü iltihaplı bademciklerin sürekli anksiyete...

Angina ile, boğazınızı Stomatophyte ile yıkayabilirsiniz. Bu preparat, antipsi olan bitki özleri ve bitki özlerinin bir karışımının bir çözeltisidir.

Boğazınızı bademcik iltihabı ile yıkamak için çok sayıda farklı bitki kullanılır. Ancak bu geniş listede bile papatya özel bir yer kaplar. Her şeyden önce, bu, soğuma ve infüzyonların yaşlılar da dahil olmak üzere herhangi bir yaştaki insanlarda kullanılması önerilmesinden kaynaklanmaktadır. Ek olarak, bu fitoprepirasyon hemen hemen hiç alerjik bir etkiye sahip değildir. Yani hasta başka birçok maddeye karşı alerjisi olsa bile kullanılabilir. Son olarak, papatya, her biri boğaz ve bademcik iltihaplı lezyonlarının tedavisinde yer alan bir dizi yararlı iyileştirme özelliğine sahiptir.

Papatya ile sağlanan etkiler

Bu ilacın tüm tıbbi etkileri, flavonoidler adı verilen belirli bir bileşikler sınıfındaki zengin içeriğe dayanır. Bu maddeler, vücudumuzun iç ortamı ile biyokimyasal düzeyde aktif etkileşime girer ve yapıları vitaminlere benzemektedir. Papatya bileşiminde ek bir aktif bileşik, hafif esansiyel yağlardır. Bazı dezenfekte edici etkiye sahiptirler (bu, enfeksiyöz anjina için önemlidir) ve ayrıca diğer ilaçların dokulara akışını hızlandırır ve biyoyararlanımlarını artırır.

Papatya flavonoidleri, enflamasyondan etkilenen bademcikler için özellikle önemli olan çok güçlü bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Ayrıca, doku tahrişini azaltırlar ve vitamin benzeri bileşikler gibi, boğazdaki mukoza zarında iyileşme süreçlerini uyarırlar. Papatya'nın bir başka avantajı da anti-alerjik etkisidir.

Son olarak, papatya ile durulamak bademcikler üzerinde yüzeysel süpüratif tabakaların yumuşak ve travmatik olmayan giderilmesi için iyi bir araçtır. Düzgün bir şekilde kullanıldığında, bu bitkinin infüzyonu, bezler üzerinde oluşan kabukları çözer ve patojenler için bir üreme alanı görevi görür.

Önemli! Cure angina sadece durulama papatya yapamaz! Bu phytopreparation yardımcı bir araç olarak hizmet eder ve tedavinin temeli antibiyotik olmalıdır.

Papatya infüzyonu nasıl pişirilir?

Tarif # 1

Bir papatya çözeltisini düzgün bir şekilde yapmanın en kolay yolu, eczanelerde paketlenmiş hazır fıstıktan faydalanmaktır. 1 torba papatya alın (çay gibi görünürler) ve 1 su bardağı kaynar suya koyun. İnfüzyonu kabul edilebilir bir sıcaklığa getirdikten sonra gargara yapabilirsiniz.

2 numaralı yemek tarifi

Şifalı bir papatyaya sahipseniz, eczaneden satın aldığınızda, kendi yemeğiniz için 1 çorba kaşığı almanız gerekecektir. Phytopreparation ve 1 su bardağı kaynar su dökün. Bir başka seçenek de yarım litre su ve kaynamak için 2-3 kaşık papatya almaktır. Bundan sonra, sıvı infüze edin ve aynı anda istenen sıcaklığa soğutun. Durulama işleminden hemen önce, çözelti gazlı bezle süzülmelidir. Bu, tüm katı bileşenleri çıkaracak ve boğaz ve bademcik iltihabını mekanik hasarlardan koruyacaktır.

Tarif # 3

Papatyaya dayalı şifalı bitkilerin bu koleksiyonu aynı zamanda calendula çiçekleri ve okaliptüs esansiyel yağı içerir. 1 bardak kaynar su için 1 kaşık dolusu papatya ve kalendula almanız, infüze etmek için çözeltiyi vermeniz, filtrelemeniz ve daha sonra 2-3 damla yağ ekleyiniz. Durulamadan önce yağı iyice karıştırın. Tamamen çözülmek gerekli değildir, fakat iyi dağılmış bir yapıya sahip olmaya çalışın.

4 numaralı yemek tarifi

Antiseptik ve anti-inflamatuar etkisi belirgin olan birkaç phytopreparation içerir:

kuru kimyacının papatyası; John's wort; okaliptüs yaprakları ya da onlardan özü; keten tohumu.

Şifalı otlar eşit oranlarda alınmalıdır ve bu koleksiyonun her 2 çorba kaşığı için 1 bardak kaynar su ekleyin. Sıvıyı infüze ettikten ve soğutduktan sonra süzün ve durulamaya başlayın.

Tarif 5

Yukarıda tarif edilen bitkisel koleksiyon, hastanın boğazda şiddetli ağrıya, yutma ve konuşmada büyük zorluklara sahip olması durumunda modifiye edilebilir. Bu durumda, her hazır, ancak hala sıcak infüzyon camı için 1 çay kaşığı eklenmelidir. hafif bal sıvı ve iyice çözün.

Tarif 6

Boğaz ağrısı iyileşme aşamasında, papatya ve meşe kabuğu karışımı kullanabilirsiniz. Akut iltihaplanma döneminde kabukta bulunan tanenler mukozayı tahriş eder. Ancak, semptomatoloji azaldığında, tekrarlayan hastalığı önlemek için iyi bir araç olarak hizmet edeceklerdir.

Önemli! Bir boğazın lavajı için herhangi bir infüzyon ve papatya suyu, sadece üretim anından itibaren gün boyunca kullanılabilir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda olduğu gibi, angina ile papatya da inhalasyon için kullanılabilir. 2 çorba kaşığı kuru kimyacı papatya alın, iki bardak kaynar su dökün ve 2-3 dakika su banyosunda pişirin. Daha sonra kabı çözelti ile çıkarın, üzerine yaslayın, kafayı bir havluyla örtün ve yükselen çiftleri 5-15 dakika inhale edin.

Buna ek olarak, hem durulama hem de inhalasyon, papatya suyuna birkaç tutam tuz veya kabartma tozu eklerseniz, iyileştirilmiş bir terapötik etkiye sahip olacaktır. Yetişkinlerde ayrıca 2-3 damla iyot kullanabilirsiniz.

Papatya infüzyonlarını kendiniz hazırlamak için yeterince zamanınız yoksa ve pişirip soğumaya beklerseniz hazır müstahzarları kullanabilirsiniz. Yani, örneğin, Romazulan denilen bir ilaç eczanede satışa sunuldu - bu, papatyaların tıbbi maddelerinin hazır bir özü. Sıcak suya kolayca eklenmeli ve hemen durulamaya başlayabilirsiniz.

Boğaz nasıl yıkanır

Çözelti uygun şekilde sıcaktır, ancak sıcak değildir. Ağzındaki sıvıyı aldıktan sonra, başınızı geriye atın. Dilinizi öne doğru çekin, gırtlağı süzün ve durulama sırasında sürekli olarak sağır bir "P" gibi bir şey söyleyin. Nefesini tut - sonra sıvı solunum sistemine nüfuz etmeyecek. Bir durulama süresi yaklaşık yarım dakika olmalıdır. Angina ile bir gün için 7-8'den fazla durulama yapmanız gerekir. Prosedürlerin sıklığı, 2 saat içinde 1 kereden daha az, tedavinin etkinliğini büyük ölçüde azaltır. Papatya ve diğer şifalı bitkilerle karışımları ile durulama, hastalığın seyri boyunca gerçekleştirilebilir.

Kontrendikasyonlar

Papatya infüzyonları ve gargara yapmak için kullanılan soğanlar, anjina için en güvenli yan tedavi yöntemlerinden biridir. Ancak, yine de, diğer herhangi bir tıbbi madde gibi, papatya kullanmak için kendi sınırlamaları vardır:

Hastanın alerjisi varsa, papatya içeren herhangi bir ürünü kullanamazsınız (bu tür ihlaller nadirdir, fakat tamamen hariç tutulmamıştır); Acı fazda veya kronik ishaldeki gastritli kişilere anjinli papatya kullanamazsınız - bir boğaz yıkarken, çözeltinin bir kısmı hala sindirim sistemine nüfuz eder; gebe kadınlara papatya ile gargara yapmak yasaktır - bu bitki hamilelik bozulmasına yol açabilen östrojenlerin sentezini uyarır.

Papatya, çeşitli hastalıkların tedavisi için birçok ilaç varyasyonu yapılan yıllık bir bitkidir. Belirli, karakteristik bir kokusu vardır. Genellikle, papatya boğazda ağrıyı hafifletmek için anjinada kullanılır, fakat aynı zamanda ağız kavitesi, diğer KBB organları, gastrointestinal sistem ve deri hastalıklarını tedavi etmek için bir tıbbi çiçek kullanılır.

Papatya aşağıdaki özelliklere sahiptir:

dezenfekte edici ve bakterisit; tonik; anti-enflamatuar; dekonjestanlar; ağızdan uygulandığında - immün sistemi uyarıcı, yatıştırıcı ve onarıcı; tonlu mukoza zarları ve cilt; yaraları iyileştirir; kaşıntıyı hafifletir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda anginadan hammadde olarak papatya, ağız ve boğaz durulamalarına, inhalasyonlara ve bademciklerin direk tedavisi için yemeklik yağlara çözüm hazırlamak için kullanılır.

Papatya ile antibakteriyel madde sayısı tartışmak sadece kolayca streptococci, staphylococci üstesinden gelmek ve klamidya büyümesini durdurmak mümkün olabilir okaliptüs.

Kontrendikasyonlar

Görünüşte tamamen güvenli bir çare bile, onun kontrendikasyonları vardır. İlk olarak, kişisel hoşgörüsüzlük. Kullanmadan önce, her zaman alerjik reaksiyon için vücudu kontrol etmelisiniz.

Boğazın durulanması sırasında papatya infüzyonunun yutulması kesinlikle tehlike taşımamaktadır, ancak aşağıdakilere maruz kalan kişilere kontrendikedir:

kronik gastrit alevlenmesi, ishal, sedasyon tavsiye edilmez sinir sistemi, ciddi hastalıkların varlığı.

sinirlilik ve saldırganlık - Bu arada, bademcik iltihabı papatya kullanılması, aksi takdirde aşırı dozda baş ağrısı, uyku hali, ve hatta ters etki yaşayacaktır, dozaj tamamen uyulması gerekir. Papatyayı aynı anda diğer yatıştırıcılarla, kan incelticilerle, diüretiklerle ve hamileliğin ilk aşamalarında uygulamayın.

uygulama

Papatya temeli üzerine, birkaç tedavi satılmamaktadır, ancak bunların çoğu evde sadece kuru salkımlara sahip olarak pişirilebilmektedir.

Nazal Tentür

Gargara, bir bardak kaynar su ile dolu bir slayt ile yarım çorba kaşığı olduğunda, en basit infüzyon olabilir. Sıkıca kapalı bir kapta durmak ve ilk semptomlar göründüğünde her saat başı, boğazdan önce durulamak, durulamak için yarım saat sürecektir. Rölyefin başlamasından sonra, durulama miktarı günde 3 kez azalır. Bu yöntemin tek dezavantajı, her durulama için yeni hazırlanmış bir enfüzyona ihtiyaç duymanızdır.

Ya da infüzyonu biraz daha farklı bir şekilde hazırlayabilirsiniz: Bir bardak suya bir çorba kaşığı papatya çayı demleyin, bir saat bekletin. Tahsis edilen zaman ve zorlamadan sonra, bir çeşit "papatya çayı", balın bir çay kaşığı ekleyin ve ağrı ve kuruluk geçene kadar günde üç kez gargara yapın.

Fungal bademcik iltihabı, ilk yönteme göre hazırlanmış olan, papatya ile infüzyon tedavisi için tavsiye edilir, ki bu 200 ml miktarında 1 çay kaşığı ile birleştirilir. Borik asit ve birkaç damla okaliptüs esansiyel yağı. Bu çözüm günde üç kez gargara yapmak için kullanılır.

Aynı zamanda, örneğin, anjin ile gargara yapmak için papatya diğer izinli otlar ile bağlantı, diğer infüzyon çeşitleri hazırlayabilirsiniz:

adaçayı; okaliptüs; civanperçemini; muz; nergis; Alıç.

Özellikle faydalı olanlar anjinalı okaliptüs ve calenduladır. Ayrıca, okaliptüs, antiseptik, analjezik özelliklere sahiptir, parazitleri ve balgam çıkarma balgamlarını uzaklaştırmaya yardımcı olur. Bitkisel koleksiyon, bu durumda, 3 bileşenden fazla olmayan tüm bileşenlerin bir yemek kaşığına sığmasıyla eşit olarak bölünür.

Şişmemiş formda, anjinli otlar, inhaler içinde, litre başına 2 yemek kaşığı tuz miktarında depolanabilir. Prosedür 5-10 dakika boyunca günde iki kez yapılmalıdır. Ayrıca, bu yöntem sadece normal sıcaklık durumunda kullanılır.

Papatya demlemek için bir istek veya fırsat yoksa, Romazulan - bu şifalı bitki dayalı bir bitki ilaç satın alabilirsiniz. Boğazınızı durulamak için ilacın bir çay kaşığı yeterlidir, sadece bir bardak su içinde çözülür.

Bademcikler üzerinde uygulama

Belirli bir yararın papatya yağının amigdala uygulaması olduğu görüşü vardır. Aşağıdaki gibi hazırlanır: 0.5 litre kapasiteli bir kap tamamen papatya çiçeği ile doldurulur ve ayrıca bitkisel yağ ile dökülür ve sonra 10 gün boyunca karanlık, sıcak ve kuru bir yerde bırakır. 10 gün sonra yağ süzüldü ve boğaz yıkandıktan sonra günde 3 kez bademcikler yağlanması tavsiye edilir.

Bununla birlikte, boğaz ağrısının çimlerle tedavisinin ana yaklaşım olmadığını hatırlamakta fayda var, ancak doktor tarafından seçilen ilaç kursuna ek olarak sadece yardımcı bir ilaçtır.

Boğaz yıkama için papatya

Üst solunum yollarının herhangi bir patolojisi ile kişinin benzer belirtileri vardır - kızarıklık ve boğaz ağrısı, terleme ve öksürük, mukozal ödem. İlk enfeksiyon belirtilerinin ortaya çıkmasından hemen sonra soğuk algınlığı tedavisine başlayın. Hastalığı hızlı ve etkin bir şekilde ortadan kaldıracak birçok halk ilaçları var. Tanınmış yöntemlerden biri, boğazın papatya ile durulanmasıdır. Takviye tedavisi, inhalasyon ve içerideki bitkilerin infüzyonları ve decoctions alınabilir.

Papatyaların iyileştirici özellikleri

İlaveten, tıbbi bitki vücudun bağışıklığını arttırır, nazofaringeal mukozada küçük hasarı iyileştirir, kuruluğu ve boğazda boğulmayı ortadan kaldırır. Papatya tedavisi, hastalığın erken evresinde, güçlü ilaçlardan kaçınmak için yardımcı olacaktır.

İnfüzyon yapmak için bir iyileştirici bitki kullanarak, kaynayan bitkinin tüm yararlı bileşenlerini tamamen yok ettiği unutulmamalıdır.

Papatya - en iyi şifacı

Uzun zaman önce, papatya popüler bir şifa bitkisidir. Böyle organik asitler, mineraller, A ve C vitaminleri, esansiyel yağlar, sadece bakterilerle başa çıkmak mümkün bitki, aynı zamanda virüsler gibi bir kompozisyon bileşenleriyle.

Infusion inflorescence ile gargara aşağıdaki rahatsızlıklar için tavsiye edilir:

 • faringeal mukozaya (farenjit) hasar;
 • larinks iltihabı (larenjit);
 • akut anjina;
 • influenza ve ARVI.

İyileşme infüzyonu sıklıkla bademciklerin çıkarılmasından sonra nazofarenksin sulanması için kullanılır. İltihap ve ağrılar hemen giderir, iyileşmeyi hızlandırır ve komplikasyon riskini azaltır.

Tıbbi amaçlar için kuru çiçek salkımları kullanılır. Onları herhangi bir eczaneden satın alabilir veya kendiniz temin edebilirsiniz. Hammaddeleri tercihen kağıt kutularda bir yıldan fazla olmamak üzere kuru bir yerde saklayın.

Terapötik bir etki elde etmek için, durulama solüsyonunun nasıl düzgün hazırlanacağını bilmeniz gerekir. Çok güçlü infüzyon kullanmak ve yeterince konsantre olmak kabul edilemez. İlk durumda, durulama mukozada aşırı miktarda kurumaya ve hastalığın semptomlarının ağırlaşmasına ve ikincisinde de terapötik etkinin yok olmasına yol açacaktır.

Ek olarak, yetişkinlerde ve çocuklarda prosedürün özellikleri dikkate alınmalıdır.

Infüzyon hazırlanması

Gargara için yeteri kadar hazırlanmış olan papatya, tedavi sonucuna bağlı olacaktır. Dozu gözlemlemek önemlidir ve her hastalık için kendine aittir. Gerekli miktarda kurutulmuş çiçek salkımına kaynar su dökülür, kapak ve filtre altında yarım saat ısrar edilir. Gargara mümkün olduğunca sık tavsiye edilir. Her kullanımdan önce terapötik infüzyon taze hazırlanır.

Terapötik etkisini arttırmak için, papatya çiçekleri diğer şifalı otlar ile karıştırılabilir: okaliptüs, calendula, coltsfoot ve kekik. Toplama sıcak su dökülür ve 2-3 saat süreyle bir termos içinde buğulama yapılır. Kaynama kaynama kesinlikle yasaktır. Soğutulan sıvı dikkatlice filtre edilir ve durulama için kullanılır.

Papatya Terapi: En İyi Tarifler

Sıcak bir çözelti ile sulamak, bademcik ve nazofarenksin mukus ve iltihaptan temizlenmesine yardımcı olur. Prosedür kan dolaşımını aktive eder ve patojenik mikroflorayı yok eder ve hastanın durumunu önemli ölçüde iyileştirir.

KBB organlarının her hastalığı, infüzyonun hazırlanması için bireysel bir yaklaşım ve kendi formülasyonunu gerektirir.

boğaz ağrısı

Eğer boğazda ağrı hissedilirse, boğazda kuruluk ve yutulursa, bademcik iltihabı - durulama işlemi bal ile pişirilir. Bunu yapmak için, 1 çorba kaşığı çiçek salkımına bir bardak kaynar su ile demlenir ve 60 dakika ısrar edilir. Süzdükten sonra, çare için bir tatlı kaşığı bal ekleyin.

İlaç toplama, kaynar su 200 ml dökün, en az 1 saat ısrar ve boğazını durulayın. Bir bardak infüzyonda, bıçağın ucuna borik asit ilave edilmesi önerilir.

Farenjit, larenjit

larinks ve yutak İlaç akut enflamasyonda başka bir tarifi hazırlanır: kaynar su dolu bir beher içinde, bir su banyosunda ısıtıldı 2 çorba kaşığı ot, soğutulmuş ve filtre edilmiştir. Ürün durulama için kullanılır. İnhalasyonlar için uygundur.

Grip ve ARVI

Akut viral enfeksiyonlarda sadece farinks değil, aynı zamanda burun da etkilenir, bu nedenle tedavi kapsamlı olmalıdır.

Papatya infüzyonu 1 çay kaşığı kuru ot ve 300 ml sudan hazırlanır. Ortaya çıkan çözüm sadece boğazı sulamakla kalmaz, aynı zamanda burun sinüslerini de yıkayabilir. Prosedürü günde en az dört kez tekrarlayın.

Soğuk algınlığı ile içteki papatyadan çay almak çok faydalıdır. O sadece vücudun hastalığa karşı direncini arttırmaz, aynı zamanda hastanın durumunu hafifletir, halsizlik belirtilerini ortadan kaldırır.

Çocuklar için boğaz yıkayın

Nazofarenksin papatya ile sulanması, bebekler için bile uygundur. En tuhaf çocuk gibi hoş tadı ve göze batmayan lezzet. Zararsız ve oldukça etkili bir bitki nadiren alerjik reaksiyonlara ve diğer yan etkilere neden olur.

Kırıntıları tedavi etmeye başladığınızda, ebeveynler birkaç basit kuralları hatırlamalıdır:

 • Prosedür sırasında bebekler boğulabileceklerinden, 2-3 yıl öncesine kadar bebekler için durulama önerilmemektedir.
 • 3 ila 7 yaş arası çocuklar için, boğaz sulaması yetişkinlerin sıkı gözetimi altında yapılmalıdır.

Çocuğun yaşı ve hastalık tipine bakılmaksızın, durulama, prosedür başına 100-150 ml papatya infüzyonu kullanılarak günde en az 4 kez gerçekleştirilir.

Soğuk algınlığı tedavisi için modern ilaç ağırlıklı olarak ilaç sunmaktadır. Bu tamamen haklı ve mantıklı. Ancak, şifalı bitkilerin gücünü unutmayınız. Nasıl ve nasıl gargara yapılacağını bilmek, hastalığın semptomlarından hızlıca kurtularak iyileşmeyi büyük ölçüde hızlandırabilirsiniz.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Farenjit hipertrofik formunun tedavisi

Uzun süreli enflamasyon sonucu faringeal epitel yapısında geri dönüşü olmayan değişiklikler geliştirmeye başlarken hipertrofik farenjit türü, hastalığın bu tip karmaşık formlar olarak sınıflandırılır.

Ateşli angina ile ne yapmalı

KBB> KBB hastalıkları> Boğaz hastalıkları> Angina> Anjina ve hastalığın tedavisi ile kaç gün sürebilir?Anjina ve hastalığın tedavisi ile kaç gün ısıtır?Angina farenkste enfeksiyöz inflamatuar süreç olarak adlandırılır.