Loading

Çocukta gevşek bademcik nedenleri ve tedavi yolları

Büyümüş, iltihaplı veya gevşek bademcikler hakkında konuşurken, nazofarenkste bulunan spesifik nazofaringeal veya palatine bademcikler anlamına gelir. Onlar küçük (yaklaşık 2 cm) lenfoid doku kümeleridir. Tamamen bademciklerin işlevleri ve amacı bugüne kadar çalışılmamıştır. Ana işlevlerinin koruyucu olduğu bilinmektedir.

Bademcikler, vücuda havadaki damlacıklar yoluyla giren çeşitli patojenik mikroorganizmalar için bir bariyerdir. Palatine bademciklere bez denir, burun iltihabının solunum sistemine daha fazla girmesine izin vermezler. Bu bademcik iltihabına bademcik iltihabı denir.

Gevşek bademcikler: hastalığın bir açıklaması

Çocuğun içinde ya da gevşek boğazda bulunan devasa bademciklere de sıklıkla kronik bademcik iltihabı denir ya da bademcik iltihabının bir belirtisi olarak bu iki hastalığı birleştirir.

Tıpta "gevşek bademcikler" gibi bir hastalık yoktur. Bu terim, doktorlar tarafından inflamasyonun bir göstergesi olarak kullanılır. Friable bademcikler lenfoid doku yaparlar. Büyüdükçe ve folikül ile kaplandığında, muayene sırasında boğazın sünger gibi daha kırılgan hale geldiğini görebilirsiniz.

Bademcikler kendilerini de lenfoid dokudan oluşur. Bildiğiniz gibi, bağışıklık yaratmada ani öneme sahiptirler.

Lenfoid doku, enfeksiyona tepki gösterir, iltihap ve büyür, bu da boğazda gevşeklik hissi yaratır.

Aslında, bu sadece vücudun koruyucu mekanizmasının başladığının bir göstergesidir, patojenik mikroorganizmalara karşı bir mücadele vardır. Bademcikler iltihaplı hale gelir ve gevşer, bu vücudun bir enfeksiyona sahip olduğu anlamına gelir. Bu durumda bademcikler koruyucu bir işlevi yerine getirmeyi bırakmakta ve kendileri bir iltihap kaynağı haline gelmektedir. Bu, çocuğun vücudunu daha da savunmasız hale getirir.

Önemli koruyucu işlevden dolayı, doktorlar bademciklerin çıkarılmasında her zaman acele etmemektedirler, çünkü bu enfeksiyonun yolunda buluştuğu ve vücuda girdiği ilk engeldir. Bademciklerin giderilmesi, sadece iltihaplanmalarından kaynaklanan zararın, onların varlığından daha fazla fayda sağlaması halinde gereklidir.

semptomlar

Gevşek bir boğaz, kulak burun boğazının muayenede gördüğü görsel bir resim.

Hastalığın belirtileri çok farklı olabilir:

 1. Ağızdan hoş olmayan koku. Bademcikler büyüyebilir ve dengesiz hale gelebilir, bu yüzden gıda partikülleri üzerinde durur. Ayrıştırma süreci başlar, bu da ağızdan çok hoş olmayan bir kokuya neden olur. Bu durumda, bu yiyecek artıklarını çıkarmak için boğazı sürekli olarak durulamak gerekir, aksi takdirde larenjit (larinks bölgesinde inflamatuar süreç) başlayacaktır.
 2. Boğaz ağrısı. Enfeksiyondan kaynaklanan inflamatuar süreç, boğazda ağrıyı kışkırtır. Çocuk yutkunur.
 3. Artan sıcaklık. Sıcaklık normal olarak yükselebilir veya normal kalabilir, sadece zaman zaman normu aşabilir. Yüksek ateş, boğaz ağrısı belirtisi olabilir.
 4. Baş ağrısı. Baş ağrısına şişlik, nefes darlığı ve vücudun genel halsizlik neden olabilir.
 5. Zayıflık, uyuşukluk. Enfeksiyon nedeniyle, vücut zayıflar. Nazal solunum zor ise, bebek yiyemez ve uyuyamaz. Çabucak yorulur, isteksiz, kayıtsız, kaprisli olur.
 6. Lenf düğümlerinin büyütülmesi. Lenfoid doku, iltihaplı, yakın lenf düğümlerinde artışa neden olur. Palpasyona daha büyük ve daha duyarlı hale gelirler.
 7. Dış resim. Bir anne ya da doktor muayene olduklarında görebilirler. Sağlıklı bir durumda, bademciklerin yüzeyi pürüzsüz hatta pembemsidir. İnflamasyon varsa, boğaz kırmızı, larinksin yüzeyi eşit değildir. Bademcikler tüpsürlüdür, tüberküle edilebilen pembe veya sarımsı renkli küçük tüberküllere sahiptirler. Bademcikler üzerinde beyaz-sarı bir kaplama vardır.

Gevşek bademcik belirtileri, bir anda ya da sadece birkaç tane kendini gösterir. Eğer bademcikler, ateş, pürülan bir iltihap şüphesi varsa hemen bir çocuk doktorundan yardım almalısınız. Tedavi acil olmalıdır.

nedenleri

Gevşek bademciklerin ortaya çıkmasının başlıca nedenleri

Friable bademcikler çocuğun hayatını tehlikeye atmaz, ebeveynler bu konuda panik yapmamalıdır. Bu iltihap belirtisidir. Başka ciddi belirtiler yoksa, boğaz ilaç ve durulamalarla tedavi edilir.

Gevşek bademciklerin ana nedeni, hareketlerinin mekanizmasıdır. Lenfoid doku foliküller topluluğudur. Küçük çocuklar henüz pek çok virüs, mantar, bakteri ile karşılaşmamışlardır, dolayısıyla bağışıklık sistemi farklı tepkiler verebilmektedir. Bademcikler enfeksiyonu tanıdıklarında, lenfosit üretimi başlar, bu da vücuda enfeksiyon tehlikesi olduğunu gösterir. Aktif lenfosit üretiminin bu süreci aynı zamanda iltihaplanma, kızarıklık, damak ve boğazda ufalanabilirliğe de neden olur.

Bir ön koşul bir hastalık, azalmış bağışıklık, hipotermi olabilir. Tedaviden bir süre sonra, boğaz hala gevreli kalır. Eğer içinde pürülan bir birikinti yoksa ve incinmezse, tedaviye gerek yoktur.

Gevşek bademciklerin nedeni, soğuk algınlığı olabilir.

Özel dikkat ve dikkatli tedavi aşağıdaki hastalıkların neden olduğu iltihaplı bademcikler gerektirir:

 • Anjin. Angina genellikle yüksek ateşle başlar. Çocuğun ateşi, titreme olabilir. İkinci günde boğazda ağrı var. Bademcikler üzerinde pürülan birikim oluşumu da pürülan anjina denir. Çocuk yemek yemeyi reddediyor, çünkü yutmaya acıyor. Tonsillit (veya strep boğaz) da güçlü bir öksürük eşlik eder.
 • Farenjit. Farenjit ile farengeal mukoza ve lenfoid doku iltihaplı hale gelir. Bağımsız bir hastalık veya başka bir hastalığın sonucu olabilir. Çocuk boğaz ağrısı başlar, kalıcı kuru öksürük muzdarip. Boğazı incelerken, mukozada kızarıklık, destek veya yaralar vardır.
 • ARI. Birçok enfeksiyon için ortak ve yaygındır. Boğaz ağrısı çok güçlü olmayabilir. Bununla birlikte, uygun tedavi olmadığında farenjitlere yol açabilir.

tedavi

Hastalığın tedavisi için yöntemler

Gevşek bademciklerin tedavisi çocuğun yaşına ve durumunun şiddetine bağlıdır. Başlamak için, doktor çocuğu muayene etmeli ve gerekli testleri yapmalıdır. Mukoza larenksı ile kazıma yapılır, incelenir, bakterinin belirli bir ilaca duyarlılığı belirlenir. Ancak bundan sonra doktor tedaviyi reçete eder.

Eğer hastalığın başka belirtileri yoksa, boğaz ağrır, zarar vermez, bademcikler hala gevşektir, basit koruyucu önlemler tavsiye edilir. Odayı daha sık havalandırmak, dairedeki nemi korumak gereklidir. Ağız ve burun yıkanmalı, nemlendirilmelidir. Enfeksiyonun kuru zarfı daha hızlı saldırır. Çocuğun bir virüs alabileceği kalabalık yerleri ziyaret etmekten de kaçınmak gerekir.

Bademciklerin şişmesine neden olan bir enfeksiyonun varlığında, bir antibiyotik tedavisi öngörülür.

Bademcik iltihabı da durulama ile giderilir. Bunu evde kendiniz yapamazsınız. Bir sağlık kurumunda bir hemşire tarafından yapılır. Yıkama pusuyu bademciklerden temizler ve iyileşmeyi hızlandırır.

"Sorun" bademcikleri hakkında daha fazla bilgi videodan öğrenilebilir.

Bademcik iltihabının hızlı ve etkili bir şekilde çıkarılmasına katkıda bulunan ve bunların boyutlarını normale düşüren bir takım prosedürler vardır:

 • Bu prosedürler arasında ultrason, lazer, manyetoterapi, fitoterapi, inhalasyon ve diğer fizyoterapi prosedürleri bulunmaktadır. 2 haftaya kadar kurslar verilir. Bademcikler üzerindeki aktif etki, sizden kurtulmayı ve enfeksiyonun durmasını sağlar.
 • Vakumlama özellikle popüler ve etkilidir. Bir vakum kullanarak, limofitik dokudan irin çıkarılır. Bademcikler boyut olarak küçülmeye ve pürüzsüzleşmeye başlar.
 • Enflamasyonu antibakteriyel spreylerle de çıkarabilirsiniz. Çocuğun yaşına bağlı olarak doktor tarafından atanırlar. Küçük çocuklar genellikle bal alerjisi vardır ve bu tür spreyler hemen hemen hepsi propolis içerir. Dozu aşmamak ve alerjik reaksiyonun tezahürünü yakından izlememek önemlidir.

Bademcikler sadece son çare olarak çıkarılır, eğer ödem uzun bir süre yok olmazsa, hasta hastalanır, geceleri iyi uyumuyor, solunumu bozulur, oksijen açlığı başlar.

önleme

Zayıflamış bağışıklığa sahip çocuklar için, genellikle hasta ve bademcik iltihabı eğilimli olan çocuklar için önleme gereklidir. Böyle bir eğilim varsa, bağışıklık sistemini vitaminler ve sertleştirme ile güçlendirmek ve ayrıca sistematik olarak boğaz yıkaması yapmak gerekir.

Bir furatsilina çözeltisi veya papatya, adaçayı ile karıştırın. Bu, bir ay boyunca günlük olarak yapılır, daha sonra bir ay için bir mola verebilir ve kursu tekrarlayabilirsiniz.

Loradan düzenli olarak muayene yaptırmak ve bir uzmandan palatine bademciklerin yıkanması önerilir. Ancak, herkes bir doktora gitme vakti gelmez. Bademciklerin kendileri tarafından değil, bir enfeksiyonun vücuduna girerek iltihaplanmalarını hatırlamaya değer. Bu nedenle, çocuğu mümkün olduğunca enfeksiyondan korumak gerekir: salgın sırasında anaokulunu ziyaret etmeyin, hasta aile üyelerini izole edin, kalabalık yerlere gitmeden önce burun deliklerini oksolin merhemiyle tedavi edin.

Bebeğin vücudunu temperleme de çok önemlidir.

Bir çocuk spor bölümüne gider ve tamamen dinlenirse. En az bir saat yürüyün, yaz aylarında sokakta koşu ve şarj düzenleyin. Sadece tüm vücudu değil, aynı zamanda özellikle boğazını da sertleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için, soğuk su ile durulayın, yavaş yavaş, sıcaklığı düşürerek, serin bir şekilde başlayarak. Kontrast durulamalarını soğuk, ardından ılık suyla yapabilirsiniz. Birkaç prosedürden sonra, buz küpünü ağzınızda çözebilirsiniz. Bu aşırıya kaçmamak ve çok dikkatli başlamak için önemlidir, aksi takdirde vücudunu güçlendirmek yerine, boğaz ağrısı alabilirsiniz.

Soğuk içeceklerin kullanımı düzenli ve az miktarlarda yapılırsa zarar vermeyecektir. Daha sonra boğaz düşük sıcaklıklara alışacak. Günde 2 kez dişlerinizi fırçaladığınızdan emin olun. Çeşitli patojenik bakteriler, yanakların iç tarafına, dilin üzerine yerleşebilir.

Kalbe Bakın

İpuçları ve tarifler

Bir bebek fotoğrafında gevşek bademcikler

Büyümüş, iltihaplı veya gevşek bademcikler hakkında konuşurken, nazofarenkste bulunan spesifik nazofaringeal veya palatine bademcikler anlamına gelir. Onlar küçük (yaklaşık 2 cm) lenfoid doku kümeleridir. Tamamen bademciklerin işlevleri ve amacı bugüne kadar çalışılmamıştır. Ana işlevlerinin koruyucu olduğu bilinmektedir.

Bademcikler, vücuda havadaki damlacıklar yoluyla giren çeşitli patojenik mikroorganizmalar için bir bariyerdir. Palatine bademciklere bez denir, burun iltihabının solunum sistemine daha fazla girmesine izin vermezler. Bu bademcik iltihabına bademcik iltihabı denir.

Gevşek bademcikler: hastalığın bir açıklaması

Çocuğun içinde ya da gevşek boğazda bulunan devasa bademciklere de sıklıkla kronik bademcik iltihabı denir ya da bademcik iltihabının bir belirtisi olarak bu iki hastalığı birleştirir.

Tıpta "gevşek bademcikler" gibi bir hastalık yoktur. Bu terim, doktorlar tarafından inflamasyonun bir göstergesi olarak kullanılır. Friable bademcikler lenfoid doku yaparlar. Büyüdükçe ve folikül ile kaplandığında, muayene sırasında boğazın sünger gibi daha kırılgan hale geldiğini görebilirsiniz.

Bademcikler kendilerini de lenfoid dokudan oluşur. Bildiğiniz gibi, bağışıklık yaratmada ani öneme sahiptirler.

Lenfoid doku, enfeksiyona tepki gösterir, iltihap ve büyür, bu da boğazda gevşeklik hissi yaratır.

Aslında, bu sadece vücudun koruyucu mekanizmasının başladığının bir göstergesidir, patojenik mikroorganizmalara karşı bir mücadele vardır. Bademcikler iltihaplı hale gelir ve gevşer, bu vücudun bir enfeksiyona sahip olduğu anlamına gelir. Bu durumda bademcikler koruyucu bir işlevi yerine getirmeyi bırakmakta ve kendileri bir iltihap kaynağı haline gelmektedir. Bu, çocuğun vücudunu daha da savunmasız hale getirir.

Önemli koruyucu işlevden dolayı, doktorlar bademciklerin çıkarılmasında her zaman acele etmemektedirler, çünkü bu enfeksiyonun yolunda buluştuğu ve vücuda girdiği ilk engeldir. Bademciklerin giderilmesi, sadece iltihaplanmalarından kaynaklanan zararın, onların varlığından daha fazla fayda sağlaması halinde gereklidir.

semptomlar

Gevşek bir boğaz, kulak burun boğazının muayenede gördüğü görsel bir resim.

Hastalığın belirtileri çok farklı olabilir:

 1. Ağızdan hoş olmayan koku. Bademcikler büyüyebilir ve dengesiz hale gelebilir, bu yüzden gıda partikülleri üzerinde durur. Ayrıştırma süreci başlar, bu da ağızdan çok hoş olmayan bir kokuya neden olur. Bu durumda, bu yiyecek artıklarını çıkarmak için boğazı sürekli olarak durulamak gerekir, aksi takdirde larenjit (larinks bölgesinde inflamatuar süreç) başlayacaktır.
 2. Boğaz ağrısı. Enfeksiyondan kaynaklanan inflamatuar süreç, boğazda ağrıyı kışkırtır. Çocuk yutkunur.
 3. Artan sıcaklık. Sıcaklık normal olarak yükselebilir veya normal kalabilir, sadece zaman zaman normu aşabilir. Yüksek ateş, boğaz ağrısı belirtisi olabilir.
 4. Baş ağrısı. Baş ağrısına şişlik, nefes darlığı ve vücudun genel halsizlik neden olabilir.
 5. Zayıflık, uyuşukluk. Enfeksiyon nedeniyle, vücut zayıflar. Nazal solunum zor ise, bebek yiyemez ve uyuyamaz. Çabucak yorulur, isteksiz, kayıtsız, kaprisli olur.
 6. Lenf düğümlerinin büyütülmesi. Lenfoid doku, iltihaplı, yakın lenf düğümlerinde artışa neden olur. Palpasyona daha büyük ve daha duyarlı hale gelirler.
 7. Dış resim. Bir anne ya da doktor muayene olduklarında görebilirler. Sağlıklı bir durumda, bademciklerin yüzeyi pürüzsüz hatta pembemsidir. İnflamasyon varsa, boğaz kırmızı, larinksin yüzeyi eşit değildir. Bademcikler tüpsürlüdür, tüberküle edilebilen pembe veya sarımsı renkli küçük tüberküllere sahiptirler. Bademcikler üzerinde beyaz-sarı bir kaplama vardır.

Gevşek bademcik belirtileri, bir anda ya da sadece birkaç tane kendini gösterir. Eğer bademcikler, ateş, pürülan bir iltihap şüphesi varsa hemen bir çocuk doktorundan yardım almalısınız. Tedavi acil olmalıdır.

nedenleri

Gevşek bademciklerin ortaya çıkmasının başlıca nedenleri

Friable bademcikler çocuğun hayatını tehlikeye atmaz, ebeveynler bu konuda panik yapmamalıdır. Bu iltihap belirtisidir. Başka ciddi belirtiler yoksa, boğaz ilaç ve durulamalarla tedavi edilir.

Gevşek bademciklerin ana nedeni, hareketlerinin mekanizmasıdır. Lenfoid doku foliküller topluluğudur. Küçük çocuklar henüz pek çok virüs, mantar, bakteri ile karşılaşmamışlardır, dolayısıyla bağışıklık sistemi farklı tepkiler verebilmektedir. Bademcikler enfeksiyonu tanıdıklarında, lenfosit üretimi başlar, bu da vücuda enfeksiyon tehlikesi olduğunu gösterir. Aktif lenfosit üretiminin bu süreci aynı zamanda iltihaplanma, kızarıklık, damak ve boğazda ufalanabilirliğe de neden olur.

Bir ön koşul bir hastalık, azalmış bağışıklık, hipotermi olabilir. Tedaviden bir süre sonra, boğaz hala gevreli kalır. Eğer içinde pürülan bir birikinti yoksa ve incinmezse, tedaviye gerek yoktur.

Gevşek bademciklerin nedeni, soğuk algınlığı olabilir.

Özel dikkat ve dikkatli tedavi aşağıdaki hastalıkların neden olduğu iltihaplı bademcikler gerektirir:

 • Anjin. Angina genellikle yüksek ateşle başlar. Çocuğun ateşi, titreme olabilir. İkinci günde boğazda ağrı var. Bademcikler üzerinde pürülan birikim oluşumu da pürülan anjina denir. Çocuk yemek yemeyi reddediyor, çünkü yutmaya acıyor. Tonsillit (veya strep boğaz) da güçlü bir öksürük eşlik eder.
 • Farenjit. Farenjit ile farengeal mukoza ve lenfoid doku iltihaplı hale gelir. Bağımsız bir hastalık veya başka bir hastalığın sonucu olabilir. Çocuk boğaz ağrısı başlar, kalıcı kuru öksürük muzdarip. Boğazı incelerken, mukozada kızarıklık, destek veya yaralar vardır.
 • ARI. Birçok enfeksiyon için ortak ve yaygındır. Boğaz ağrısı çok güçlü olmayabilir. Bununla birlikte, uygun tedavi olmadığında farenjitlere yol açabilir.

tedavi

Hastalığın tedavisi için yöntemler

Gevşek bademciklerin tedavisi çocuğun yaşına ve durumunun şiddetine bağlıdır. Başlamak için, doktor çocuğu muayene etmeli ve gerekli testleri yapmalıdır. Mukoza larenksı ile kazıma yapılır, incelenir, bakterinin belirli bir ilaca duyarlılığı belirlenir. Ancak bundan sonra doktor tedaviyi reçete eder.

Eğer hastalığın başka belirtileri yoksa, boğaz ağrır, zarar vermez, bademcikler hala gevşektir, basit koruyucu önlemler tavsiye edilir. Odayı daha sık havalandırmak, dairedeki nemi korumak gereklidir. Ağız ve burun yıkanmalı, nemlendirilmelidir. Enfeksiyonun kuru zarfı daha hızlı saldırır. Çocuğun bir virüs alabileceği kalabalık yerleri ziyaret etmekten de kaçınmak gerekir.

Bademciklerin şişmesine neden olan bir enfeksiyonun varlığında, bir antibiyotik tedavisi öngörülür.

Bademcik iltihabı da durulama ile giderilir. Bunu evde kendiniz yapamazsınız. Bir sağlık kurumunda bir hemşire tarafından yapılır. Yıkama pusuyu bademciklerden temizler ve iyileşmeyi hızlandırır.

"Sorun" bademcikleri hakkında daha fazla bilgi videodan öğrenilebilir.

Bademcik iltihabının hızlı ve etkili bir şekilde çıkarılmasına katkıda bulunan ve bunların boyutlarını normale düşüren bir takım prosedürler vardır:

 • Bu prosedürler arasında ultrason, lazer, manyetoterapi, fitoterapi, inhalasyon ve diğer fizyoterapi prosedürleri bulunmaktadır. 2 haftaya kadar kurslar verilir. Bademcikler üzerindeki aktif etki, sizden kurtulmayı ve enfeksiyonun durmasını sağlar.
 • Vakumlama özellikle popüler ve etkilidir. Bir vakum kullanarak, limofitik dokudan irin çıkarılır. Bademcikler boyut olarak küçülmeye ve pürüzsüzleşmeye başlar.
 • Enflamasyonu antibakteriyel spreylerle de çıkarabilirsiniz. Çocuğun yaşına bağlı olarak doktor tarafından atanırlar. Küçük çocuklar genellikle bal alerjisi vardır ve bu tür spreyler hemen hemen hepsi propolis içerir. Dozu aşmamak ve alerjik reaksiyonun tezahürünü yakından izlememek önemlidir.

Bademcikler sadece son çare olarak çıkarılır, eğer ödem uzun bir süre yok olmazsa, hasta hastalanır, geceleri iyi uyumuyor, solunumu bozulur, oksijen açlığı başlar.

önleme

Zayıflamış bağışıklığa sahip çocuklar için, genellikle hasta ve bademcik iltihabı eğilimli olan çocuklar için önleme gereklidir. Böyle bir eğilim varsa, bağışıklık sistemini vitaminler ve sertleştirme ile güçlendirmek ve ayrıca sistematik olarak boğaz yıkaması yapmak gerekir.

Bir furatsilina çözeltisi veya papatya, adaçayı ile karıştırın. Bu, bir ay boyunca günlük olarak yapılır, daha sonra bir ay için bir mola verebilir ve kursu tekrarlayabilirsiniz.

Loradan düzenli olarak muayene yaptırmak ve bir uzmandan palatine bademciklerin yıkanması önerilir. Bununla birlikte, herkes bir doktora gitme zamanını almaz, bademciklerin kendileri tarafından iltihaplanmadıklarını, ancak bir enfeksiyona girdiklerinde hatırlamaya değer. Bu nedenle, çocuğu mümkün olduğunca enfeksiyondan korumak gerekir: salgın sırasında anaokulunu ziyaret etmeyin, hasta aile üyelerini izole edin, kalabalık yerlere gitmeden önce burun deliklerini oksolin merhemiyle tedavi edin.

Bebeğin vücudunu temperleme de çok önemlidir.

Bir çocuk spor bölümüne gider ve tamamen dinlenirse. En az bir saat yürüyün, yaz aylarında sokakta koşu ve şarj düzenleyin. Sadece tüm vücudu değil, aynı zamanda özellikle boğazını da sertleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için, soğuk su ile durulayın, yavaş yavaş, sıcaklığı düşürerek, serin bir şekilde başlayarak. Kontrast durulamalarını soğuk, ardından ılık suyla yapabilirsiniz. Birkaç prosedürden sonra, buz küpünü ağzınızda çözebilirsiniz. Bu aşırıya kaçmamak ve çok dikkatli başlamak için önemlidir, aksi takdirde vücudunu güçlendirmek yerine, boğaz ağrısı alabilirsiniz.

Soğuk içeceklerin kullanımı düzenli ve az miktarlarda yapılırsa zarar vermeyecektir. Daha sonra boğaz düşük sıcaklıklara alışacak. Günde 2 kez dişlerinizi fırçaladığınızdan emin olun. Çeşitli patojenik bakteriler, yanakların iç tarafına, dilin üzerine yerleşebilir.

Bir hata mı buldunuz? Onu seçin ve bize söylemek için Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Arkadaşlarınla ​​paylaş! Sağlıklı ol!

Çocuklarda boğaz muayenesi yapılırken, çocuğun bademciklerinin ve zoe'larının normlarda olduğu gibi tam olarak düz olmadığı ve yüzeylerinin tüberküllerle kaplı olduğu sıklıkla belirtilmektedir. Doktorlar ve ebeveynler arasında bu genellikle gevşek bir boğaz olarak adlandırılır, ancak bu bir tanı değildir ve prensipte bir tıbbi terim değildir ve çocuğun hasta olduğu anlamına gelmez.

Çocuğun gevşek boğazı, çocuğun çok sayıda depresyon olabileceği düzensiz veya engebeli bir yüzeye sahip hipertrofili bezleri görebildiği resminin bir açıklamasıdır. Bu durumda, boğazın kendisi kırmızı veya normal pembe olabilir. Aynı resim bir yetişkinde bulunabilir.

inflamasyon belirtisi yokluğunda - hipertermi, ağrı prensipte, yutma veya boğaz yanı sıra bademcikler üzerinde plak, bu korkmak ve çünkü çocuklarda gevşek bademcikler olgusunun panik yükseltmek değil. Aşağıda açıklanan olarak bu durumda tedavi her zaman gerekli değildir.

nedenleri

Bebeklerin anne-babalarının bu duruma neyin sebep olduğunu anlamaları ve bunun da acil tıbbi müdahale gerektiren korkunç bir patoloji olmadığını bilmeleri gerekmektedir.

Çocuklarda, özellikle de çok küçük çocuklarda, kırılabilir bezler fizyolojik bir durum olabilir. Bu, bebeğin bağışıklık sisteminin, bunun için yeni mikroorganizmalar ile "tanıdık" ya tepki göstermesinden kaynaklanmaktadır. Sonuçta, farinkste çok sayıda lenfatik doku vardır ve kümeleri, farinksin arka duvarını örten foliküller olarak adlandırılır. Geniş folikül birikimi bezler veya bademcikler oluşturur.

Yabancı ve patojenik mikroorganizmalar (bakteri, virüs ve hatta mantarlar) solunan hava ile nazofarenkse girdiğinde aktif üremeleri gerçekleşir. Bunlar için elverişli koşullar altında ve vücudun koruyucu kuvvetlerinde bir azalma olduğunda, iltihaplanma süreci boğazda başlar ve bu her zaman tedavi edilmeye ihtiyaç duymaz.

Yabancı bir mikroorganizmayı tanıyan ve bağışıklık sisteminin diğer bölümlerine bu bilgiyi ileten hücreler olan lenfositleri üreten ilk tepki bezleri ve foliküller. Kırmızı boğaz lenfositlerin oluşum sürecine eşlik eder, folikül hipertrofisi ve bademcikler de gelişir ve üzerlerinde düzensizlikler görülür. Çocuğun bir lif kabağı gibi görünen gevşek bir boğaz vardır ve farinksin arka duvarı aynı zamanda engebeli oluşumlar ve kırmızı bir renk kazanır.

Çocukların bağışıklığı hemen hemen her zaman yeni mikroorganizmalarla tanışır, bu da gevrekli boğazı neredeyse sürekli olarak açıklar. Ek olarak, bu tür bir resim mikroorganizmalarla tanışmadan sonra ve aynı zamanda boğazın iltihaplı süreçlerinden iyileşme döneminden sonra da bir süre devam edebilir. Bu nedenle bu fenomen çocukta fizyolojiktir. Komarovsky, bu soruya verdiği yanıtta, "yerel bağışıklık" denilen bir konunun incelenmesini tavsiye ediyor.

Aşağıdaki fotoğraf, karşılaştırmada gevşek ve sağlıklı bademcikler göstermektedir

Ne zaman yardım için kaçacak?

Bu sorun, hastalığın belirtileri ile birlikte gitmediğinde tedavi edilmemelidir. Ancak, boğazda böyle bir semptomatoloji, aynı zamanda, inflamatuar süreçte de gelişebilir:

İlaç tedavisi her zaman gerekli değildir ve hastalığın belirtileri bir uzmana yönlendirilmelidir. Evdeki soğuk algınlığı ve akut solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek mümkündür, ancak organizmanın zehirlenmesiyle ilgili çok belirgin bir durum söz konusu değilse - düşük sıcaklık, genel durumdaki hafif bozulma.

Eğer gevşek bir boğaz ile birlikte giderse doktora başvurmaktan çekinmeyin:

 • Belirgin hiperemi;
 • Özellikle yutulduğunda acı veren duygular;
 • Bir farenin veya bir filin, farinks ve bademciklerin arka duvarında bulunması;
 • Belirgin hipertermi;
 • Servikal ve submandibuler lenf düğümlerinde ağrı;
 • Baş ağrısı.

Muayene doktoru bir tanı kurabilir ve bu patolojiyi nasıl tedavi edeceğini söyleyebilir. Bakteriyel, viral veya fungal etiyoloji saptanırsa, doktor uygun ilaçları reçete edebilir.

Bu semptomlara özellikle dikkat edilmelidir: artan yorgunluk, genel durumun görünür bir neden olmadan uzun bir süre kötüleşmesi. Bu, KBB'de tedavi gerektiren kronik bademcik iltihabının bir belirtisi olabilir; çünkü bu, kalbe, böbreklere ve eklemlere ciddi komplikasyonlar verebilen çok spesifik bir hastalıktır. Bu patolojinin tedavisi zorunludur.

Ayrıca, boğazın gevşek bir boğaz ve tanecikli bir resim eşliğinde eşlik edebilecek kronik farenjitin gelişimini de kaçırmamak gerekir. Bu hastalık ses tellerine komplikasyonlar verebilir.

Çocuklara yardım etmek

Gevşek bademcikler ve çocukluktaki bir boğazın tedavi edilmesine gerek olmadığı gerçeğine rağmen, bu durumun bu semptomdan çekinmemesi gerektiği anlamına gelmez. Çocukların bağışıklıklarının yabancı mikroorganizmalarla temas halindeyken normal şekilde işleyebilmesi için bebeğin hayatının koşullarına ve genel durumuna dikkat edilmelidir. Evdeki olgunlaşmamış çocukluk bağışıklığı için mümkün olduğu kadar rahat bir mikro iklim oluşturmak ve böylece patojenlerle savaşması biraz daha kolay hale getirmektir.

Herhangi bir çocuk, özellikle kırmızı, gevşek bir boğaz varsa, nazofarenksin nemlendirilmiş mukoza zarına sahip olmalıdır. Kurutulmuş mukoza zarı, mikroorganizmalar için sık sık akut hastalıklara yol açan bir mıknatıstır. Aşağıdaki basit önerilerle enfeksiyon olasılığını azaltın:

 • Bebeğe yeterli sıvıları verin;
 • Kalabalık yerlerden kaçının;
 • Temiz havada günlük yürüyüş;
 • Kreşin nemini ve sıcaklığını izleyin, bunları normal sınırlar içinde tutun.

Şok edici istatistikler! Uzun yıllar süren bu parazitlerin çeşitli (Ascaris, Giardia, toksokara) kontaminasyonu nedeniyle solunum yolu yanı sıra titreme, ateş ve sıcaklıkla neredeyse% 50 (!) Sorunlar. Solucanlar insan vücuduna muazzam zarar ve ilk sırayla, çeşitli hastalıklardan vücudu korumak gerekir, bağışıklık sistemini etkiledi. Her çeşit parazitten kurtulmak için acı deneyimlerle öğretilen insanlar...

Özel ihtiyaç olmaksızın boğazınızı çocukluktaki yerel antiseptik solüsyonlarıyla yıkamayın. Gargara, soda çözeltisi ve ayrıca soda-tuzu olabilir. Bu manipülasyon nazofarenksin mukoza zarını hafifçe nemlendirmenize ve mikropları mükemmel bir şekilde kavramanıza ve böylelikle boynun tedavi edilmesine yardımcı olur.

Doktor ya da terapist, kulak burun boğaz, uzman hasta oldukça gevşek bademcik (bademcik), bir çılgınca ya bu tanı ve nasıl tedavi edildiği ile ilgili düşünmeye başlar bunu söylüyorsa. Bu kavram herhangi bir tıbbi kılavuzda bir hastalık olarak belirtilmemiş. Bu formülasyon, patolojik içeriğini görüntülemek için boşlukları hipertrofik bademcik açıklamak için tasarlanmıştır.

nedenleri

Bezler lenfoid bir dokudur. Bu, patojenik mikropların ağız boşluğuna giderken karşılaştığı ilk bağışıklık organıdır.

Çocukluktan beri, bezler vücuttaki enfeksiyona güçlü tepki gösterir, böylece görünüşlerini değiştirebilir ve boyutlarını arttırabilirler. Çocukta bağışıklık sistemi hiperaktif bir durumdadır, bu nedenle yabancı bakteriler ve virüslerle yapılan bir toplantıya sert tepki verir.

Faringeal mukozaya bürünen hastalık ajanları çoğalmaya başlar, inflamatuar reaksiyona ve mukus bezlerinin yeniden yapılandırılmasına neden olur. Enflamatuar sürecin azalmasından sonra, orijinal hallerine geri dönmeyebilirler ve hatta bir sağlık dönemi boyunca, boğazı inceleyen bir uzman hastanın gevşek ve hipertrofilli bademcikler olduğunu not edebilir.

Normun fizyolojik varyantı

Her zaman "gevşek boğaz" kavramı, problemlerin varlığına işaret eder.

Bazı yetişkinlerde ve çocuklarda bu, hastanın boğazda bir sorunu olmaması ve başka patoloji belirtileri olmaması koşuluyla, bir tür norm olabilir. Bezlerin bu yapısının bir özelliği, tükenmiş epitelyum, bakteri parçaları ve gıda kalıntılarından oluşan pürülan tıkaçların varlığı olabilir.

Kronik bademcik iltihabı

Açıklama "kızarıklık Pillar Palatal'ın ile hipertrofik, gevşek bademcik" çoğu zaman bir çocuk ve bir yetişkin olarak "kronik tonsillit" tanısında kullanılır.

harici şekillerde değişiklikler ile birlikte bademcik Kronik iltihap, sıvı iltihap veya sevimsiz fişleri, kırmızı ve şişmiş damak kemer tarafından tanımlanan boşlukları, şişmiş gevşeyebilir. fotoğraf kronik tonsillit olan hastalarda sağlıklı ve gevşek bademcikler bir karşılaştırmasını gösterir.

tanılama

Çocuğun veya bir yetişkinin boğazının kendi kendini muayene etmesi bilgi verici değildir. İnsanlar, hayal gücünü dahil etme ve sağlıklı bezleri patolojinin bir varyantı olarak ele alma eğilimindedir.

Muayenede doktor bademciklerin gevşek olduğunu, ancak diğer anormallikleri ortaya koymadığını gösteriyorsa, kişinin kendi kendine bir hastalık aramaması gerekir. Yaşla birlikte, aşırı büyümüş dokular atrofi eğilimindedir, bu nedenle başka problemlerin yokluğunda, bezlerin ufalanabilirliği yavaş yavaş kaybolabilir.

Bir çocukta veya erişkin bir hastada lenfoid dokuda bir değişiklik olduğunda, genel durumun ve diğer semptomların kötüleşmesi, şikâyetlerin eşlik etmesi halinde, sorunun varlığını tanımlamak ve tanı koymak için bir takım ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

Tedavinin gerekliliği

Sorunu yalnızca mevcut olduğunda ele almanız gerekir. Eğer değişiklikler refahın bozulmasına eşlik etmiyorsa, o zaman her şeyi olduğu gibi bırakmalı ve enfeksiyonun önlenmesine ve bağışıklığın korunmasına dikkat etmelisiniz.

Bir çocukta bezlerin ufalanabilirliğinin viral veya bakteriyel bir enfeksiyon ile ilişkili olduğu durumlarda, tedavi rejimi, hastalığın klinik tablosunu dikkate alarak bir uzman tarafından seçilir. Eğer bezlerdeki değişikliklerin nedeni kronik bademcik iltihabına dönüşürse, işlemin aktivitesine ve beraberindeki komplikasyonların varlığına bağlı olarak konservatif veya cerrahi tedaviyi tercih edin.

Doktora sorular

Çocuğum 10 yaşında, doktor gevşek ve genişlemiş bezleri olduğunu söyledi. Bu ne anlama geliyor ve belki de silinmesi gerekiyor?

Özellikle çocuklar takımdayken bademciklerin genişlemesi çocuklar için karakteristiktir. Sözde gevşeklik de bir patoloji değil, sadece lenfoid dokunun yapısının bir özelliğidir. Belirtileri olmamak kaydıyla bademciklerin üzerinde veya bir şekilde hareket etmemelidir. Bağışıklık haline gelmenin doğal süreçleri ne kadar az istila ederse, o kadar iyidir.

Oğlum 3 yaşında ve büyütülmüş ve gevşek bademcikler var. Geceleri horluyor ve nefes almanın zor olduğunu söylüyor. Ne yapmalıyız?

Konservatif tedavinin bir seyri yapabilirsiniz: fizyoterapi, bitkisel preparatlar, gargara. Bu tedavi ile durum düzelmezse, lenfoid dokunun bir kısmı çıkarılır.

Kızı gevşek bir boğaz, şikayet etmiyor, ama endişeliyim. Belki bir çeşit patoloji ve boğazınızı iyileştirmeniz gerekiyor?

Çocukta büyütülmüş bademcikler - bu, şikayetlerin ve diğer semptomların yokluğunda bir patoloji değildir. Sağlıklı bir çocuğun tedavisi ile uğraşmaya gerek yok, enfeksiyon ve sertleşmenin önlenmesine dikkat edin.

Bademcikler ağızda ve nazofarenkste lenfoid doku birikimidir. Toplam altı ve genel olarak koruyucu bir işlev gerçekleştirdikleri düşünülmektedir.

Çocukta "gevşek bademcikler" dediğinde, bir çift palatini ifade ederler. Böyle bir terim kronik bademcik iltihabı için şartlı bir isimdir. Koşullu çünkü tanı "gevşek bademcikler" mevcut değildir. Bu, doktorların kelime bilgisinden, inflamasyon göstergesi için özel bir terimdir. İltihaplı lenfoid doku şişer, boyut olarak artar, bir sünger gibi gevşer. Bu, enfeksiyonun vücuda girdiği ve savunma mekanizmasının onunla mücadele ettiği anlamına geliyor, ama şimdiye kadar kaybediyor.

Çocuğun gevşek bademcikleri

Bademcikler kendileri için pek çok ebeveynin bir enfeksiyon sıcaklığına dönüştüğünde, bezleri bir çocuğa çıkarma sorunu acil hale gelir. Birkaç yıl önce, doktorlar hemen çıkarılmasını tavsiye ettiler ve şimdi bu aşırı bir ölçü, sadece iltihaplı olduklarında iyiden daha fazla zarar veriyorlar.

Kötü bir boğaz, doktorun muayene ettiği zaman verdiği bir özelliktir. Boynuna ve anneye bak. Sağlıklı bademcikler - pembe ve eşittir, ve iltihapları ile boğaz kırmızısıdır, beyaz-sarı bir kaplama veya beyaz noktalar içeren çıkıntılardır. Böyle bir fotoğraf bir doktora danışmak için bir fırsattır.

Hastalığın başka belirtileri (tümü veya birkaç) varsa tereddüt etmeyin:

 1. Boğazım ağrıyor. Çocuğun onu yutması için onu üzdüğünü söyler.
 2. Artan sıcaklık. Bademcik iltihabı ile, subfebril sıcaklığı gün boyunca devam eder ya da gece sadece akşamları 37,5'e yükselir. Sıklıkla, kronik bademcik iltihabı yüksek sıcaklık olmaksızın ortaya çıkar.
 3. baş ağrısı. Zorluk çekme, oksijen eksikliğine yol açar, bu yüzden başınız incinebilir.
 4. Lenf düğümlerinin büyütülmesi. Enflamasyonlu lenf düğümleri boyutta büyür, iyi palpe edilir.
 5. Ağızdan hoş olmayan koku. Büyümüş bademciklerin yüzeyi düzensizdir (ufalanır). Gözeneklerde, yiyecek parçacıkları sıkışır, orada ayrıştırılır ve bir fetid kokusu artar.
 6. Zayıflık, uyuşukluk, iştahsızlık. Nefes darlığı ve boğaz ağrısından dolayı, çocuk kaprisli ve ilgisiz hale gelir.

Videoda, bir çocukta gevşek bademcikler:

Eğer bademcikler “gevşek”, ancak plaksız ise boğaz ağrıyor ve hastalığın başka belirtileri yok, panik yapmamalısınız. Herhangi bir ilaç almadan çocuğu gözlemleyin.

Gevşek bademcikler eylemlerinin mekanizmasından kaynaklanır. Bunlar bir karakol, virüsler ve bakteriler için bir engel, bir enfeksiyon vücuda girdiğinde, ilk karşı karşıya gelir. Enfeksiyonu tanımak, hemen tepki vermek: organizmayı tehlikeye işaret eden lenfositler üretilir. Aktif lenfosit üretimi, inflamasyon ve boğazda kızarıklığa neden olur.

Boğaz ağrısı nedeni sağlıklı bademciklerde direnç bulamayan birçok virüs ve bakteri olabilir. Örneğin, A grubu streptokoklar streptokokal anjinaya neden olur. İltihaplı bademciklere ve boğaz ağrısına ek olarak karakteristik belirtileri ateş (38.5 ° C), öksürük yokluğu, kısık sestir.

Bademcikteki deliklere neden olan ve bu hastalığı nasıl tedavi edeceği bu yazıda anlatılmıştır.

Stomatitin bademcikler üzerindeki tedavisi ve tıbbi dahil olmak üzere, bu yazıda nasıl bir yol tarif edilmiştir.

Ama cryo bademcikler prosedürünün fiyatı nedir, bu makale size yardımcı olacaktır:

İşte burada bademciklerin aptallığı fotoğrafta göründüğü gibi, bu makalede de görebilirsiniz.

Çocuğun etkili tedavisini belirlemek için doktora başvurmalısınız. Ebeveynler her zaman doğru bir şekilde teşhis edemezler, ancak bu, tedavinin etkinliğine bağlıdır.

Boğucu bademcikler genellikle boğaz ağrısı ile. Çok sayıda kulak burun boğaz uzmanı ve çocuk doktoru, streptokokal doğanın bademcik iltihabıdır. Bir streptokokal anjinadan şüphelenirseniz, test yaptırmanız gerekir (boğazdan bulaşma). Ayrıca bir klinik kan testi yapmalısınız. Doktorun randevuları sonuçlara bağlı olacaktır.

Bakteriyozun sonuçları olumlu ise, doktor bir antibiyotik reçete edecektir. Sık görülen vakalarda penisilin veya benzeri amoksisilin önerilir.

Penisilin alerjisi olan çocuklar için başka bir antibiyotik seçerler.

Bu ilaçlar genellikle günde 2-3 kez almak için tabletlerde üretilir. Bebek hapı alamazsa, enjeksiyonları uygulamak mümkündür. Çocuğun durumu iki gün içinde düzelmelidir, tedavi süresi doktor tarafından belirlenen süre boyunca devam etmelidir (genellikle 10 gün sürer). Sağlık durumu üç gün içinde düzelmediyse, bir doktor tarafından ikinci bir muayeneye ihtiyacınız var ve bu hastanın hastaneye yatırılmasıyla ilgili olabilir.

Antibiyotik ek olarak, boğaz ağrısı rahatlatmak için, doktor ağrı kesiciler, durulama, bol bir içecek tavsiye eder.

Doktor antibiyotiğe atıfta bulunmadıysa, bunları kendiniz reçete etmeniz gerekmez, çünkü virüslerle mücadelede etkisizdirler.

Friable boğaz semptomatik olarak tedavi edilir. Anestezi olarak parasetamol alabilirsiniz. Ayrıca gösterilen ve steroid olmayan ibuprofen gibi ilaçlar, Nurofen (burada ve bir çocuğun bu makalede anlattı durumdayken kulağına Nurofen ağrıyı şekilde kullanmanız gerekir) (burada ve soğuk algınlığı için ibuprofen şekilde kullanmanız gerekir, bu makalenin içeriğini anlamamıza yardımcı olur). tablet veya süspansiyonlar - Onların dozaj Eğer çocuklar için serbest bırakılması şeklinde bu ilaçları satın alabilirsiniz eczanelerde çocuğun ağırlığına bağlıdır.

Doktor anestezik sprey önerebilir. Önerilerine kulak vermesi çok önemlidir, çünkü hastanın yaşı, alerjik reaksiyonlara eğilimi ve ilacın etkinliği dikkate alınacaktır.

Çocuklar aspirin (asetilsalisilik asit) almamalıdır! Ray sendromu riski vardır.

Boğazın etkili gargaralanması. Otlar (papatya, adaçayı, calendula) et suyu hazırlayabilir veya eczanede gargara yapmak için ilaç satın alabilirsiniz. Tuz hazırlamak ve evde kolaydır. Ama sadece 6-8 yaş arası çocuklar için gargara. Genç insanlar için böyle bir tedavi uygun değildir. Ama boğazın yıkanması için ne kadar soda ve tuz gereklidir, bu yazıda öğrenebilirsiniz.

3-4 yaşından büyük çocuklar boğazdaki ağrıdan pastilleri çözebilir. Onlara biraz rahatlama getirecekler. Ama sadece boğulma riski yoksa alınabilirler. Ama öksürük adaçasından pastil nasıl kullanılır, bu makaleyi anlamaya yardımcı olacaktır.

Uygun güvenli yöntemlerle hemen hemen tüm küçük yudumlar By içki sıcak sıvıyı (limon, ahududu, bal, haşlanmış meyve, tavuk suyu ile çay yanı sıra çay zencefil öksürük) ile ilgilidir.

Hastalıkların önlenmesi her zaman daha iyidir, tüm ebeveynler çocukları için sağlık isterler. Ve gevşek bademciklerin önlenmesi için kanıtlanmış yöntemler vardır:

 • Temiz ve nemli hava. Kuru hava genellikle kabuğu ve nazofarenks içinde kurur. Kuru olduklarında enfeksiyonlara daha yatkındırlar. Apartmanda kuru hava ile, ağız ve burun sürekli yıkanması gerekir.
 • Ellerini yıka. Enfeksiyonun yayılmasını önlemenin en etkili yolu. Özellikle akut solunum yolu virüsü ve influenza hastalığının mevsimsel alevlenmeleri döneminde enfeksiyon riski artar. Birçok virüs ve bakteri ellerin teması yoluyla bulaşır. Hasta kişiye dokunmak gerekli değildir. Temas ayrıca, hasta burnuna dokunduğunda veya ağzını kapattığında ve daha sonra taşıma, para, kapı tutamağındaki korkuluklara tutulduğunda da aracılık edebilir. Birkaç dakika sonra, sağlıklı bir insan aynı şeyi halledebilir, sonra ağzınıza veya burnunuza elinizi getirip enfekte olabilir.
 • Elleri öksürdükten sonra ellerini yıkamak, hapşırmak, burun üfleme. Iyice parmakları arasında, çivi altında yıkayarak, katı sabun ile iyi bileklerini onları ele alın. alkol dezenfektan (sprey veya mendil) kullanın kontrol edin ve sabun ve suyla ellerinizi yıkayın gerektiğini roditeli.Kogda mümkün değildir ellerini yıkamak için çocuklara öğretmek.
 • Sertleşme. Ayakların soğuk su ile durulanmasıyla mükemmel sonuçlar elde edilir. Yazın başlamak, ayağınızı ayaklardan dizlere kadar ilk önce ılık su ile durulamak, çocuk için rahat ve daha sonra, günden güne sıcaklığı 15oC'ye düşürmek daha iyidir (aşağıda gerekli değildir). Ve böyle soğuk su ile ayaklarınızı her gün durulayın.

Prosedür gece, akşamları yapılmalıdır. Ardından ayaklarınızı kurulayın. Sabrınız olsun, baharın bitiminden ve yaz mevsiminden böyle sertleşiyorlar. Ve sonra soğuk mevsimde boğaz bir çocuk tarafından tehdit edilmez.

Söndürebilir ve boğaz. Ancak bu yöntem, boynu nasıl durulacağını bilen çocuklar için uygundur. Su ile 30 ° C sıcaklıkta, günde iki kez gargara yapmalısınız. Her iki günde bir dereceye kadar sıcaklığı düşürün. 15oC'ye getirin, daha düşük tavsiye edilmez.

İyi bir etki, çocuklarda gevşek bademciklerin karmaşık tedavisidir: ilaç almak, bezleri yıkamak, fizyoterapi, immünoterapi. Ancak her ayrı durumda randevu sadece doktor tarafından bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılır.

Kötü boğaz: nedenleri ve tedavisi

Kronik tonsillit oluşur bir çocuk veya yetişkin boğazın sürekli gevşek arka tarafta, ateş yoktur, bu nedenle parlak değil, her zaman hipertrofik bademcik genellikle katı fişi, ateş basması çöktürülür - kızarıklık, hiçbir dokular, ağız kokusu vardır.

Akut veya kronik farenjit, boğazda mukoza dokularının bir patolojisi olup, ateş, boğazda şiddetli ağrı, yutma veya yemek yerken görülen rahatsızlıktır. Hasta sesin tonundaki değişimi izler, orada bir hışıltı vardır, boğazda kızarıklık ve şişlik vardır, bazen rinit eklenir.

Soğuk algınlığı, bakteriyel veya viral enfeksiyonlara ateş, vücut ağrıları, titreme, halsizlik, bezlerde beyaz bezler eşlik eder. Benzer patolojiler sırasında hasta sindirim sistemi ile ilgili sorunlar yaşar: iştah kaybı, sürekli mide bulantısı, kötü dışkı.

Hangi doktor gevşek bir boğazını iyileştirir?

Bir yetişkin veya bir çocuk kırmızı, gevşek bir boğaz ve ateş varsa, o zaman bir uzmana başvurma zamanı. Bebek bir çocuk doktoru tarafından tedavi edilecek ve yetişkin hastalar bir terapist ve bir kulak burun boğaz uzmanını ziyaret etmelidir.

tedavi

Hastanın dokularda hiperemi, yüksek sıcaklık ve diğer patoloji bulguları olduğunda gevşek boğaz tedavisi gereklidir. İlaçları kendiniz seçmek gerekli değildir, çünkü bir tedavi rejimi oluşturmak için, bozukluğun tam nedenini bilmeniz gerekir.

çocuklar

Çocuk doktoru çocuğun neden gevşek bir boğaz olduğunu belirlediğinde, tedaviye başlamak gerekir. Küçük hastalar için ana prosedürler gargara ve inhalasyon vardır. Onlar bademcikler ve boğaz yıkamak, aşırı mukus kaldırmak, inflamasyonu azaltmak için izin verir. Durulama için zayıf bir tuz ve iyot, furatsilina veya kimyacının kalendula tentürü kullanın. Inhalasyonlar için Rotokan, salin veya maden suyu alın.

Antibiyotikler nadiren kullanılır, çünkü çocukta gevşek bir boğazın tedavisi sağlığını olumsuz etkiler. Boğazın dezenfeksiyonu için, farinksin yüzeyinin yağlandığı spreyler (Ingalipt, Chlorophyllipt, Bioparox, Tantum Verde) ve Lugol uygundur.

Yetişkinlerde

Durulama yanı sıra, çocuklar için izin harici işleme için inhalasyonlar ve ilaçlar penisilin antibiyotik veya makrolid serisi, antiviral (Oscillococcinum, Arbidol) ve antifungal ilave formülasyonlar, emilebilir tabletler (Dekatilen, Faringosept, Septolete) (Miramistin ve benzeri harici işlem anlamına gelir).

Yetişkin bademcikler ultraviyole ışık ile boğazını yanı sıra yapay temizlik ısınma, örneğin, fizyoterapi reçete edebilir - doktor ultrasonik titreşim bezlerinden mantarı kaldırır ve bir antiseptik solüsyon ile bunları işler.

önleme

Önleme düzenli (haftada 2-3 kez) bir yetişkin ya da bir çocuğun boğazı sürekli gevşek, kronik tonsillit, otoimmün hastalıklar, boğazın sık bulaşıcı hastalıklar varsa, yapılmalıdır. Destekleyici prosedürlerin listesi şunları içerir:

 • eşit oranlarda tuz ve soda çözeltisi kullanımı ile gargara (su bardağı başına 1 çay kaşığı);
 • deniz tuzu ve iyot çözeltisi ile durulama (1 bardak tuz ve 5 damla bir ilaç çözeltisi iyotlu suya ihtiyaç duyar);
 • furacilin çözeltisi ile durulama (her bardak su için 2 tablet);
 • Maden suyu veya eczane salin ile inhalasyon;
 • burnun tuzlu çözelti ile yıkanması;
 • Bitkisel decoctions (adaçayı, papatya, meşe kabuğu, ısırgan otu, kırlangıçotu) ile gargara, ama şifalı bitkiler genellikle çocuklarda alerjiye neden olarak bu işlemler, yalnızca yetişkinler için uygundur.

Gevşek boğaz ve bademcikler, bağışıklık sisteminin patojenik mikroorganizmalarla, ayrıca bir otoimmün reaksiyonla veya kronik bademcik iltihabı ile aktif mücadelesinin bir işaretidir. Teşhis yapmak için muayene yapacak, anamnez ve testler yapacak bir uzmana başvurmalısınız.

Yetişkinler ve çocuklar için terapi farklıdır, çünkü birçok ilaç küçük hastalar için kontrendikedir. Kronik boğaz hastalıklarına yakalananlar ve sıklıkla boğaz enfeksiyonu geçirenler, bu durumun kötüleşmemesi için koruyucu önlemleri almalıdır.

Ilk doktor

Nedeni Nedeni Sebepleri

Tonsiller bağlı nazofaringeal lemfoid dokusunda artış ve enflamasyon gevşeyebilir veya larenks kısmını palatal. Bu lenf düğümleri birincil rolü - solunum yolu ve boğaz yoluyla insan vücudu tarafından damlacıklar düşen enfeksiyon, patojen ve tahriş edici her türlü karşı koruyucu bir bariyer. Bademcikler burun yoluyla solunum yoluna giren enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan bademcikler olarak adlandırılır.

Gevşek bademcikler çocuklar ve yetişkinler için göründüğü kadar tehlikeli değildir. Mukoza lenfoid dokusunun ufalanabilirliği, başlamış olan iltihabın ilk belirtisidir. Daha ciddi semptomların yokluğunda boğaz, durulama ve ilaçlarla tedavi edilebilir. Bundan sonra, gevrek kalır, ancak eğer pürülan çökelti oluşmazsa, palatine bademcikler zarar görmez, sonra ek önlemlere gerek yoktur.

Gevşek bademciklerin nedenleri, bezin bezinin işleyişindeki problemlerde yatmaktadır. Lenfoid doku çok sayıda folikülden oluşur. Bir kişi bilinmeyen patojenik bakteriler ve mikroorganizmaların vücuduna girdiğinde, bağışıklık sistemi her zaman doğru tepki göstermez. Bademcikler enfeksiyonu tanıyabiliyorsa lenfosit üretimi aktive olur. Bu vücudun yönlendirilmesine izin verir, bir enfeksiyon tehdidi vardır. Çok fazla stres hacimdeki tonsil mukozasında artışa, iltihaplanma başladıktan sonra membranlarının gevşekliğine yol açar. Bu reaksiyon, vücuda aşina virüslerde meydana gelir. Bunun nedeni, bir önceki hastalığın komplikasyonları olan hipotermiden dolayı bağışıklığın azalmasıdır.

Çoğu zaman, sık sık soğuk algınlığı nedeniyle bademcikler gevşer.

Mukus bezlerinde ufalanabilirliğin ortaya çıkmasına neden olmak yaygın bir soğuk algınlığı olabilir. Özellikle zararlı lenfoid doku bademcik iltihabıdır. Bu hastalığa yüksek ateş, ateş ve titreme eşlik eder. Eğer zaman içinde adım atmazsanız, bademciklerin yüzeyinde beyaz bir pus oluşumu yaşanır, ağrılı hislere neden olan güçlü bir iltihaplanma başlar.

Tonsillit ayrıca bezlerdeki lenfoid bezin doğmasına neden olur. Streptococcal angina olarak da adlandırılır. Hastalığa güçlü bir öksürük ve diğer boğaz ağrısı semptomları eşlik eder. Farenjit, mukus farinks ve bademciklerin güçlü bir iltihaplanmasına yol açar. Bu durumda, farenjit hem bağımsız bir hastalık hem de birbiri ardına bir komplikasyon olabilir. Güçlü bir kuru öksürük, mukus bezi üzerinde görünen ek ve ülser nedeniyle boğaz ağrısı eşlik eder.

SARS dolaylı olarak bademcik yüzeyinin gevşekliğine neden olur. Eğer viral hastalığı tedavi etmeye başlamazsanız, farenjit başladıktan sonra.

"Gevşek boğaz" tanısı, öyle ki, hayır. Bu, hastalığın görünür bir tezahürüdür. Ancak hastalığın semptomatolojisi çeşitlidir. Bir yetişkin veya çocuğun herhangi bir belirti varsa, o zaman hemen LOR ile iletişime geçmelisiniz:

Bir hasta bir doktoru ne kadar hızlı ziyaret ederse, o kadar erken tedaviye başlar.

 1. Ağızdaki hoş olmayan bir koku, genişlemiş bezler üzerinde sıkışmış olan gıda parçacıklarının devrilmesiyle provokasyona uğruyor ve yüzeyi iltihaplanma nedeniyle düzensiz hale geliyor. Her yemekten sonra gargara durulanır. Bu yapılmazsa, larenjit gelişir ve bademcikler üzerinde pürülan rüyalar görünecektir.
 2. Enflamatuar sürecin başlangıcından kaynaklanan ve enfeksiyonun etkisine bağlı olan boğazdaki ağrı hissi. Ek olarak, sıcaklık da yükselir. Değerleri sürekli dalgalanırsa, bir ARI gösterir. Eğer güçlü bir ateş bulunursa ve bademcikler kırmızıysa - bu boğaz ağrısıdır.
 3. Baş ağrısı, güçsüzlüğün neden olduğu genel rahatsızlıktan, nefes darlığı nedeniyle ortaya çıkar.
 4. Vücutta enfeksiyon gelişmesiyle oluşan uyuşukluk ve güçsüzlük. Zorlukla nefes almak uykuyu bozar, apati ortaya çıkar.
 5. Lenfoid bezin iltihaplanması nedeniyle lenf düğümlerinin hacminde değişiklik. Lenf düğümleri ne kadar büyümüşse palpasyonla belirlenebilir. Dokunulduğunda duyular acı verici olur.

Çocuğun doğrudan muayenesi ile, kalan bademcik iltihabı belirtilerini bulabilirsiniz.

Amigdala'nın sağlıklı yüzeyi pürüzsüzdür ve hatta pembemsi bir tonu vardır. İnflamasyon durumunda boğaz kırmızılaşır ve yüzeyde çukur ve düzensizlikler vardır. Artan palatine bademcikler inişli ve pembemsi-sarımsı renktedir. Daha ihmal edilmiş bir biçimde, küçük takviyeleri görebilirsiniz. Mukoza, dil ve gökyüzü üzerinde beyazımsı sarı bir kaplama görselleştirdi.

Semptomlar hemen görünmez. Sadece birkaçı görünür. Çocuğun sıcaklığı keskin bir şekilde yükselirse, boğazda her zaman beyaz pürülan plağın görülebileceği, acıtırsa, yardım için hemen doktora başvurulması tavsiye edilir. Enflamasyon tedavi edilmezse, ameliyat tehlikeye girer, ki bu da enfeksiyonun yakın organlara ve sistemlere yayılmasıdır.

Gevşek bademciklerin tedavisi için konservatif yöntemler kullanılır. İnflamasyonu rahatlatan antibakteriyel ilaçlar derhal atanır. Geleneksel olarak, doktorlar klavulanik aside dayanarak aminopenisilin önermektedir.

İlaç antimikrobiyal etkiye sahiptir ve inflamasyonu hafifletir.

Patojenik streptokokların neden olduğu lenf dokusu akut enflamasyon, sentetik penisilinler, antibiyotikler aksetil, sefaklor, sefadroksil olmalıdır edin.

Anestezi amacıyla antiseptik ajanlar alınır. İyi bir anti-enflamatuar etki, tartum verde, heksoral, stopangin tarafından sağlanır.

İlaçlar ile birlikte, fizyoterapik yardımcı bir kompleks reçete edilir. Bademciklerin gevşekliği farenjitden kaynaklanıyorsa, ultraviyole ısınması tavsiye edilir. Bez iltihabının azaltılmasında daha az etkili olmak ultrasound ve lazer tedavisidir.

En yaygın yöntemlerden biri, düşük frekanslı dalgalar ile iltihaplanma odağı üzerinde ultrasonik etkileri içeren tahliye işlemidir. Bazı durumlarda tedavinin etkinliği% 90'a ulaşır. Tonsillar lenf düğümlerinden vakum pompalama iliği. Daha sonra, boğaz uygun bir antibiyotik ile antiseptik bir çözelti ile yıkanır. Tahliye sonrası sonucu düzeltmek için başka bir fizyoterapik prosedür atanır - düşük frekanslı fonoforez. Tam kurs en az 7 hafta ve en fazla 15 haftadır.

Konservatif medikal tedavi ile birlikte fizyoterapi yöntemleri cerrahiye alternatiftir. Cerrahi girişimin atanması sadece ciddi semptomların varlığında gerçekleştirilir. Büyük gevşek bademcikler her zaman kaldırılmaya ihtiyaç duymaz. En azından diğer organlarda ve sistemlerde inflamatuar süreçler tespit edilmelidir. Diğer terapilerin etkisiz olduğu kanıtlanmışsa operasyon gerekli olabilir.

Bir kişi KBB organlarının sık görülen hastalıklarına eğilimli ise, düzenli önleyici prosedürler yapılmalıdır. Bu larinks enfeksiyonu riskini azaltacak ve bağışıklığı azaltacaktır. Ana önleyici tedbirler:

 1. Ağız ve boğazın sıkı kişisel hijyeni. Bakteriler dişler, gökyüzü, dil üzerinde çoğalırlar, böylece her yemekten sonra, yatmadan ve gece antiseptik ilaçlarla ağzınızı durulayın.
 2. Durulama lacunae. Böyle bir önleyici prosedür bir poliklinikte gerçekleştirilir. Doktoru ziyaret etmek için bir fırsat yoksa, alternatif bir seçenek sunulur - bir eczanede satılan bir furacilin solüsyonu ile gargara. Çözeltinin etkisi, bademciklerin yüzeyinde düzensizliklere ve iltihaplanmalarına neden olan streptokok ve stafilokoklara karşı dezenfekte ve koruma sağlamaktır.
 3. Bitkisel kaynatma ile durulayın. Bu yöntemin ağız boşluğunun ilaç tedavisi kursları arasında değiştirilmesi önerilir. Papatya, adaçayı, calendulaya yardım ederler. Zorunlu ders 28-30 gün, mola 1 ay, aynı süre içerisinde tekrarlanan derstir.

Durulama, gevşek bademciklerin tedavi edilmesine yönelik yöntemlerden biridir; bu da, enflamatuar sürecin alevlenmesiyle gelişmeyi tedavi etmenizi ve onlardan kaçınmanızı sağlar. Prosedür için, hazır veya el ile alınabilen bir tuzlu su çözeltisi kullanılır.

Tuz iltihap ve dezenfeksiyonu ortadan kaldırır ve genişlemiş bademcik hacmi azalır. Soda ya da iyot atıkları pus, şişlik rahatlatır. Boğaz boğazını bir kalendula solüsyonuyla yıkamak faydalıdır. Bu bitki, kalıcı büzücü ve antibakteriyel etkileri gösterir.

Gevşek bademciklerin temizlenmesi

Bademcik hastalıklarını tedavi etmek ve önlemek için, özellikle gevşeklerse, temizleme önerilir. Prosedürü hastanede veya evde yapabilirsiniz. Evde, süreç şu şekildedir:

 • bir aynanın önünde durup ağzını açmalısın;
 • sırayla bademciklerin her birine kuvvetlice bastırmak için bir çay kaşığının ters tarafı;
 • pus beyaz bezelye şeklinde ortaya çıkana kadar basınç üretilir;
 • Yutmaya çalışmayın, boğaz hemen bir soda veya tuz çözeltisi ile yıkanır.

Çocuk için böyle bir temizlik kabul edilemez, dolayısıyla KBB departmanına başvurmak daha iyidir. Temizleme genellikle ultrason ile yapılır. Bir antiseptik ile durulama, tüm larinksin temizleneceği bir şırınga ile gerçekleştirilir. Prosedürün, önleme veya tedaviye bakmaksızın en az 10 kez yapılması önerilir.

Gevşek bademciklerin ortaya çıkması lenfoid dokudaki artmaya bağlı olarak enflamatuar sürece yanıttır. Lenfoid yapıların çoğalması, vücudun kan dolaşımı boyunca bulaşıcı patojenlerin yayılmasından korunmasını sağlar. Gevşek bademcikler çoğu durumda, örneğin kronik farenjit, bademcik iltihabı veya sık ARI ile akut veya uzamış enfeksiyöz inflamatuar bir sürecin varlığını gösterir.

Bademcikler neden gevşek? Bademcikler, bulaşıcı mikroorganizmalara ve çevresel uyaranlara (toz partikülleri, mesleki tehlikeler) vücuda girmeye çalışırken bir bariyerdir.

Lenfoid doku, inflamatuar sürecin gelişiminde hiperplazi geçiren foliküllerden oluşur.

Bademciklerin sağlıklı dokusu pürüzsüz bir yüzeye ve pembe bir renge sahiptir. Enflamasyon, mukozanın tüberositesinin ortaya çıkmasına ve dokunun gevşemesine yol açar.

Yılda 1-2 kez sıklığı olan SARS lenfoid dokunun gevşemesine neden olmaz, ancak sık görülen bulaşıcı mikroorganizma atakları ile bademcikler artar ve daha az yoğunlaşır. Özellikle sık olarak eşlik eden farenjit veya anjina ile gevşeklik görülür.

En yaygın virüsler arasında parainfluenza virüsü, gergedan ve adenovirüsler bulunur. Semptomların ilk haftasında hasta bir kişiden enfeksiyon riski vardır. Enfeksiyon hava ile bulaşır.

Klinik belirtiler saldıran virüsün türüne bağlıdır.

Friral bademcikler sık ​​sık viral bir enfeksiyon saldırısı ile bulunur. Boğaz tarafındaki semptomların yokluğunda bile, lenfoid doku hala değişime uğrar.

Akut solunum yolu enfeksiyonlarının komplikasyonları arasında,

Yetersiz bezler, akut hastalıkların yetersiz tedavisi durumunda enfeksiyon kaynağı olabilir.

Komplikasyonlar viral bir hastalığın ilerlemesi veya ikincil bir bakteriyel enfeksiyonun eklenmesiyle oluşur.

Tanı anamnestik bilgi, fizik muayene ve laboratuvar çalışmalarının analizini içerir (RIF, PCR). Ayrıca otorhinolo, faringoskopi ve radyografi reçete edilir. Komplikasyonların gelişmesi ile birlikte bir pulmonolog, nörolog ve enfeksiyon hastalıkları uzmanının danışması gereklidir.

Genellikle ARVI tedavisi evde yapılır. Şunları içerir:

 1. yatak istirahati (yüksek hipertermi ile);
 2. bol sıcak içecek;
 3. Vitamin beslenmesi, protein bakımından zengin;
 4. antiviral ilaçlar (Remantadin, Amiksin);
 5. ateş düşürücü ilaçlar (Nimesil);
 6. beklentileri, mukolitikler (ACTS, Ambroksol);
 7. antihistamin ilaçlar (Loratadin);
 8. Nazal damla şeklinde vazokonstriktif ilaçlar (Pinosol, Lazolvan);
 9. damlalar, gözler için merhem (konjonktivit ile) - Sofradex.

Antibiyotikler, bakteriyel komplikasyonların varlığında reçete edilir. Aynı zamanda, karbonatlanmamış alkali su, Ambroksol ya da bitkisel süslemeler (papatya, adaçayı) ile yapılan inhalasyonlar da yararlıdır.

Bademciklerin gevşekliğinin ortaya çıkmasının nedenleri, dokularında enflamatuar-enfeksiyöz odaklanmanın korunmasında saklanır. Bu kronik tonsillit görülür. Patolojik süreç, sık alevlenmelerle devam ederek akut anjina semptomlarına neden olur.

Şişlik, hiperemi ve bezlerin yumuşaması bademciklerin doğrudan enfeksiyöz mikroorganizmalar tarafından yok edilmesi anlamına gelebilir veya ikincil bir bakteri sürecine işaret edebilir.

Predispozan faktörler arasında:

 1. immün yetmezlik kronik patoloji, onkolojik hastalıklar veya soğuk algınlığı alevlenmesinin bir arka plana karşı;
 2. genel hipotermi;
 3. Kızamık gibi bir bulaşıcı hastalıktan sonra durum;
 4. polinom, adenoidit, septumun eğriliği, burun nefeslerinin kötüleşmesi;
 5. çürük, çıkarılabilir protezler, artan enfeksiyon.

Kronik hastalığın şiddeti göz önüne alındığında, ayırt edin:

 • Ağrının şişmesini, kalınlaşmasını ve lakunada pürülan akıntıyı gösteren basit bir form. Bazen büyümüş lenf düğümleri problanır;
 • toksik alerjik 1 derece - hızlı yorgunluk, halsizlik, artralji, elektrokardiyogramda değişiklik olmaksızın vajinal rahatsızlık ile karakterizedir. Bir sonraki alevlenmeden sonra restorasyon daha uzun olur;
 • Elektrokardiyogramda kaydedilen kardiyak ritmin ihlali ile kendini gösteren zehirli alerjik 2 derece. Bu miyokardın yenilgisi anlamına gelir. Renal, hepatik disfonksiyon tanısı da konur, kalp defekti, artrit, romatizma ve sepsis şeklinde komplikasyonlar gelişir. Lokal semptomların paratonsiller apse ve flegmon tahsis edilmesi gerekir. Ayrıca, kronik anjin dolaylı olarak kollajenozların (lupus, periarteritis) gelişimini etkiler.

Sepsisin nedeni enfekte bezler haline gelir, bunun sonucunda iç organlarda (böbrek, akciğer) enfeksiyon odakları oluşur.

Kişinin terlemesi, orofarinkste kuruluktan rahatsız olması, hoş olmayan bir koku ve boğazda bir yumru hissedilir. Genel belirtilerin, halsizlik, hızlı yorgunluk ve küçük bir subfebril durumu belirtilmelidir. Alevlenmeler yılda 5 defaya kadar kaydedilir.

Bademciklerin yenilgisinin nedenlerini ve klinik semptomların ortaya çıkışını belirlemek için, bir boğazdan yayılan bir materyal olan bakteriyolojik bir çalışma tayin edilir. Kültürel analiz, patojenik mikroorganizmaları ve ilaçlara olan duyarlılıklarını tespit etmeyi mümkün kılar.

Ayrıca, farenjektomi yapılır ve komplikasyonlar ortaya çıkarsa otokroskopi ve radyografi gereklidir. Terapötik taktikler tanı sonuçlarına dayanır. Terapi içerir:

 • bademciklerin boğazını durulayarak lokal etkileri, salgı bezlerini antiseptik, anti-enflamatuar ve anti-ödematöz etkilerle (Bioparox, Furacilin) ​​çözdürme;
 • sistemik etkinin antibakteriyel preparatları (Augmentin, Sefuroksim);

Kronik sinüzit varlığında, enfeksiyöz inflamatuar bir odağın sanitasyonu gereklidir. Bağışıklığı güçlendirmek özellikle önemlidir. Bunun için otlar (papatya), propolis ve vitamin terapisi kullanılır. Gerekirse, bademcikler lakuna bir doktor tarafından yıkanmalıdır.

Cerrahi müdahale (bezlerin çıkarılması anlamına gelen tonsillektomi) 2 derece toksik-alerjik formda, komplikasyonların varlığında ve lenfoid bağ dokusunun değiştirilmesinde gerçekleştirilir.

Posterior faringeal duvarın enfeksiyöz iltihaplı bir işlemle yenilmesi, sıklıkla kronik bademcik iltihabı ile kombine edilir ve bu da kademeli gevşemeye yol açar. Farenjit görünümünü nedenleri şunlardır:

 1. viral enfeksiyon (parainfluenza, gergedan, adenovirüs) -% 70;
 2. bakteriyel enfeksiyon (streptokok);
 3. mantar enfeksiyonu (kandida, küf) - uzun süreli antibiyotik tedavisi, hormonal ilaçlar veya sitotoksik ilaçlar;
 4. alerjik bir faktör (alerjik farenjiyopati);
 5. kirli havanın solunması (zararlı üretim);
 6. kronik sinüzit.

Patolojinin belirtileri patolojik sürecin (catarrhal, hypertrophic, atrophic) aşamasından kaynaklanır.

Klinik olarak, kronik farenjit terleme, orofarinkste kuruluk, bir yumru hissi ve hafif bir rahatsızlık ile kendini gösterir. Yoğun mukus öksürük zor olan orofarenks içinde birikir. Kişinin sık alevlenmelerinde, yutkunmada morbidite ve daha fazla ifade edilen bir zehirlenme belirtileri rahatsız edilir. Bölgesel lenf düğümleri büyümüş ve biraz ağrılı hale gelir.

Teşhis sürecinde farenjiyoskopi yapılır:

 1. Katarrhal formda kızarıklık, posterior faringeal duvarın mukozasının şişmesi ve kalınlaşması, dil, kemer ve salgı bezlerinin yayılması ile görülebilir. Balçık yüzeyde birikir ve bazı folikül grupları genişler;
 2. hipertrofikte - lenfoid dokunun büyümesi ve gevşemesi gözlenir;
 3. mukoza atrofisi ile kuru, inceltilmiş ve yüzeyde kabuklar ve kalın mukus vardır.

Streptokokal farenjit olgusunda romatizma, kalp defekti, miyokardit, endokardit, artrit ve glomerülonefrit gelişme riski artmaktadır.

Tanı, farenjiyoskopiyi yürütmeyi ve hasta şikayetlerini analiz etmeyi içerir. Ek olarak, patolojik sürecin prevalansını değerlendirmek için rinoskopi ve radyografi de yazılabilir.

Tedavi lokal etkilere dayanır - antiseptik, anti-inflamatuar ve analjezik etki ile çözümler kullanılır. Durulama için Rotokan veya Givalex uygundur. Farinks ve bezlerin posterior duvarını çizen Strepsils Plus veya Miramistin kullanılır. Rezorpsiyon amacıyla Candy Decatilen veya Sepptole reçete edilebilir. Orofarenksin enflamatuar hastalıklarının zamanında tedavisi, işlemin kronizasyonunu ve bademciklerin gevşemesini önler.

Özellikle küçük çocuklarda genişlemiş, iltihaplı ve gevşek bademcikler (aşağıda anlatılacak olan şey) oldukça sık görülür. Bir doktor randevunun yanı sıra bağımsız bir ev sınavı ile bulunabilir.

Nazofarenkste yer alan spesifik nazofaringeal ve palatine bademciklerle ilgilidir. Lenfoid doku boyutlarında küçüktürler. İnsan vücudundaki işlevselliği tam olarak anlaşılmamıştır. Fakat bir şey biliniyor: bademcikler virüslere ve bakterilere karşı korumak için tasarlandı. Bunlar, havadaki damlacıklar yoluyla vücuda nüfuz etmeye çalışan patojenik mikropların yolunda bir tür bariyerdir. Palatine bademcikler için ikinci isim bezdir. Bu sayede enfeksiyon daha fazla ilerleyemez ve hava yollarına ciddi şekilde zarar verebilir.

Bademciklerin iltihaplandığı hastalık bademcik iltiğidir. Gevşek bademcikler nasıl tedavi edilir, bu makaleye bakalım.

Kronik bademcik iltihabı insanlar gevşek bademcikler veya gevşek boğaz olarak adlandırılır.

Bu tıbbi bir terim değildir, bu organdaki inflamatuar sürecin bir göstergesidir. Lenfoid doku büyüdüğünde gevşek bir boğaz görünümü oluşur. Ayrıca bu doku genellikle foliküllerle kaplıdır ve boğazda bir süngere benzemeye başlar. Bu genişlemiş gevşek bademciklerin görünüşüdür.

Lenfoid dokunun ana işlevi koruyucudır, bu nedenle, bir enfeksiyon meydana geldiğinde, çoğalması şiddetlenir ve bu da gevşek bir boğaz oluşturur.

Vücutta, patojenik mikroorganizmaların korunması ve kontrol mekanizması başlatılır. Gevşek bademcikler enfeksiyon bildirir. Bademcikler kendileri iltihaplı hale gelir ve artık koruyucu bir işlev yapamazlar. Kendileri bir iltihap kaynağıdır. Bu zamanda vücut çeşitli ciddi hastalıklara en duyarlı.

Bademciklerin uzaklaştırılması çoğu zaman pratik değildir, bunu nadir durumlarda yapar, çünkü ilk engelin bir insanını enfeksiyon yolunda yok etmek arzu edilmez. Doktorlar bademciklerin çıkarılmasına yönelik bir operasyona karar verirler, sadece vücudun iltihaplanmalarından kaynaklanan hasar çok büyük olduğunda, yani işlevlerinin olası faydalarından daha fazla olduğunda. Bu nedenle, bir çocukta gevşek bademcikler oluşursa, tedavi zamanında yapılmalıdır.

Zaten belirtildiği gibi, gevşek bademcik iltihaplı hale gelir. Ama bu bir hastalık değil. Bu nedenle, spesifik belirtiler yoktur, sadece eşzamanlı işaretler olabilir. Böylelikle bademciklerdeki inflamatuar süreç şu şekilde karakterize edilir:

 • Ağızdan hoş olmayan bir koku. Neden görünüyor? Gerçek şu ki, genişletilmiş ve gevşek bademcikler üzerinde yiyecekler küçük miktarlarda erteleniyor. Sonra, hoş olmayan kokuyu bozar. Dezenfeksiyon için boğazı sürekli olarak durulamak ve ayrıştırılmış gıda parçacıklarını yıkamak tavsiye edilir. Aksi takdirde iltihaplanma süreci larinkse geçer ve kişi bir larenjitle hastalanır.
 • Boğazda ağrı. Bu hoş olmayan duyumlar çoğu kez yutulduğunda kendini gösterir, iltihaplı bir süreçle kışkırtırlar.
 • Artan vücut ısısı. Ancak zorunlu olarak çok yüksek oranlara yükselir. Bazen norm içinde, bazen subfebrildir. Sıcaklıkta keskin bir artış anjin gelişimini gösterir.
 • Baş ağrısı. Baş ağrısı, mukozal ödem, nefes darlığı, vücudun genel zayıflığına neden olur.
 • Zayıflık, uyuşukluk. Enfeksiyon nedeniyle vücut zayıflar. Ciddi burun tıkanıklığı ile nefes almak zorlaşır, o zaman bir kişi iyi beslenmez ve biraz uyur. Bu uyuşukluk, yorgunluk, halsizlik yol açar. Çocuklar genellikle kaprislidir.
 • Artan lenf düğümleri. Lenfoid dokunun büyümesi ile, en yakın lenf düğümlerinde bir artış ve inflamasyon vardır. Eğer bir palpasyon yaparsanız, o zaman daha iyi incelenir, boyut olarak daha büyük ve ağrılı olurlar.
 • Özel bir görünüm. Bir insanın sağlıklı boğazına bakarsanız pürüzsüz, pürüzsüz ve pembemsi bir yüzeye sahip bademcikler görebilirsiniz. Ve eğer gevşek bademcikli boğaz ağrısına bakarsanız, boğazın kırmızı olduğunu ve gırtlak yüzeyinin düzensiz olduğunu fark edebilirsiniz. Bademcikler kırmızı veya sarımsı renkte tüberküller ile kaplıdır, bunlar takviye yerleridir. Beyaz ve sarı bir kaplama ile kaplıdır.

Gevşek bademcikler ile ilgili olan tüm bu belirtiler eşzamanlı olarak ortaya çıkmaya gerek yoktur. Kural olarak, iltihabın başladığını anlamak için bir veya iki yeterlidir.

Eğer bademcik hastalığı şüphesi varsa, vücut ısısı arttı, yutulduğunda boğaz ağrıyordu ve ayrıca plak görüldü, en kısa zamanda bir doktora başvurmak gerekiyor. Anında tedaviyi atayacak.

Gevşek bademciklerin sebepleri nelerdir?

Bademciklerin gevşekleştiği bu tür bir durum yaşamı tehdit edici değildir. Bu nedenle panik durdurulmalıdır. Fakat aynı zamanda vücuttaki iltihaplı bir sürecin başlangıcından söz eder. Eğer boğazın ufalanabilirliğine ek olarak, hastalığın başka belirtileri yoksa, o zaman doktor ve gargara tarafından reçete edilen ilaçları almak gerekir. Yani, gevşek bademcikler sürekli olarak bir kişiye işkence yaparlarsa.

Bademciklerin enfeksiyona reaksiyonu için özel bir mekanizma, gevşekliklerinin ana faktörü olacaktır. Havadaki patojenler tarafından boğaza alındığında, lenfositlerin yoğun üretimi gerçekleşir. Aktif gelişmelerinden boğazın kızarması, gevşek bademcikler, damak ve larinks iltihaplanması görülür.

Belli hastalıklar, bağışıklık savunmasında azalma, hipotermi durumudur. Tedavinin başladığı bir zamandan sonra, boğazdaki ağrı azalır, ancak bademcikler hala gevşektir. Sıcaklık yokluğunda, pürülan plak, ek tedavi gerekmez.

Bu genellikle soğuk algınlığı durumunda geçerlidir. Aşağıdaki hastalıklar vardı ve gevşek bademcikler vardı (fotoğraf aşağıda görülebilir), o zaman tedavi için daha ciddi bir yaklaşım gereklidir:

 • Angina ile. Bu boğaz hastalığının ilk belirtisi yüksek vücut ısısıdır. Ateş, titreme ile kendini gösterir. İkinci günden yaklaşık olarak boğaz kuvvetli bir şekilde ağrıyor. Bademcikler üzerinde pürülan erüpsiyonlar varsa, o zaman bu pürülan boğaz ağrısıdır. Genellikle yutulduğunda ağrılı duyular nedeniyle hasta yiyemez. Belki streptokok anjina veya bademcik iltihabı tezahürü, o zaman güçlü bir öksürük var.
 • Farenjit ile. Mukoza farenksinin yanı sıra lenfoid dokuda güçlü bir iltihaplanma başlar. Bu genellikle bağımsız bir hastalıktır, ancak bazen başka bir hastalıktan dolayıdır. Boğaz, terleme, ağrılı kuru öksürükte sürekli bir ağrı var. Boğaz boğazını dikkatli bir şekilde incelerseniz, kızarıklığı, yaraların ve mukusun pusun varlığını kolayca görebilirsiniz.
 • ARVI ile. Bu en sık görülen enfeksiyon türüdür, alevlenme sonbahar ve kış aylarında başlar. Bu durumda boğazda şiddetli ağrı olmayabilir. Ancak tedavi yapılmazsa, o zaman farenjit veya boğaz ağrısı şeklinde bir komplikasyon olacaktır. Bu nedenle, bu inflamatuar süreci başlatmak için tavsiye edilmez. Peki, gevşek bademcikler nasıl tedavi edilir? Bu konuda daha fazla.

Daha önce bahsedildiği gibi, tedavi yönteminin seçimi tamamen bu patolojinin nedenine bağlıdır. Ayrıca, hastanın genel durumu önemli bir rol oynar, yaşı, diğer hastalıkların varlığı. Kendi kendine ilaçlama gerekli değildir. Bir doktora gittiğinizden emin olun.

Uzman özel testler atar - laboratuvar çalışması için bademciklerden kazıma yapmanız gerekir. Bu, patojenik mikroorganizmaların antibakteriyel ilaçlara duyarlılığını belirlemeye yardımcı olacaktır. Bundan sonra terapiyi seçebilirsiniz.

Acı yoksa?

Yutma, terleme, öksürme, ateş, genel halsizlik ve halsizlik sırasında ağrılı duyular yoksa bademcikler gevşek iken sıradan önleme gereklidir. Oda iyi ve düzenli bir şekilde havalandırılmalı, odada belirli bir nem oranı korunmalıdır.

Ağız ve burun mukozası, bakterileri öldürmek için nemlendirilmelidir. Ayrıca, aşırı kurutulmuş kabuklar enfeksiyona daha çok maruz kalmaktadır. İnsanların, özellikle küçük bir çocukla, yerleri ziyaret etme olasılıkları daha azdır, bu da virüsün vücuduna girme riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Eğer bademcik iltihabına yol açan bakteriyel bir enfeksiyon bulunursa, antibiyotik tedavisi almanız gerekecektir. İşte gevşek bademciklerin nasıl iyileştirileceğine dair birkaç ipucu.

İyi iltihaplı yıkama sürecini kaldırır. Ne yazık ki, bu bağımsız olarak yapılmaz, bu manipülasyon bir hemşire tarafından gerçekleştirilir. Yani pürülan plak bademciklerden iyice temizlenir, iyileşme daha hızlı olur.

Enflamasyonu ne kaldıracak?

Gevşek bademcikler üzerinde yararlı etkisi olan aşağıdaki prosedürleri göz önünde bulundurun, inflamasyonu daha hızlı azaltmaya yardımcı olun:

 • Bademcikler ultrason, lazer, manyetoterapi, fitoterapi, inhalasyonlar ve diğer fizyoterapi prosedürleriyle tedavi edilir. Onları iki hafta süren bir kursla geçirin. Enfeksiyon yok edilir, destek alınır, bir kişi daha hızlı iyileşir.
 • Gevşek bademcikler ile yeni bir yöntemle uygulayın - tahliye. Şimdi çok popüler ve etkili. Lenfoid doku, iltihaplı yüzeyden irin çekmek için bir vakum kullandıktan sonra daha çabuk geri yüklenir. Bu, bademciklerin boyutunda bir azalmaya ve bunların yumuşamasına katkıda bulunur.
 • Enflamasyonu hafifletmek için antibakteriyel spreyler uygulayın. Sadece bir doktor tarafından belirtildiği şekilde kullanın. Biri alerjiye, özellikle de bal duyarlılığına dikkat etmelidir, çünkü hemen hemen tüm spreyler propolis ile. Doz aşılmamalıdır, en küçük alerjik reaksiyon ortaya çıkarsa, ilacın kullanılmasının durdurulması ve doktora başvurulması acildir.

Uzun süre bademciklerdeki şişliklerin düşmediği durumlarda, boğaz sürekli ağrır, şiddetli soluma nedeniyle uyku zorlaşır ve bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması için oksijen açlığı reçete edilir. Hangi durumlarda gevşek bademcikler olduğunu, bunları tedavi etmek için neler yapılacağını inceledik.

Dokunulmazlık, sık sık soğuk algınlığı ve bademciklerdeki iltihaplanma süreçlerine eğilimi zayıflayanlar, özel önleme ihtiyaç duyarlar. Vitamin kompleksleri ve sertleştirme prosedürleri sağlığın güçlendirilmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca düzenli olarak gargara yapmak mantıklıdır. Bunu yapmak için sistematik olarak kurslara ihtiyacınız var. Furacilin veya papatya, St. John's wort ve adaçayı et suyu bu amaçlar için uygundur. Her gün bir ay boyunca boğaz solüsyonlarla durulanır, ardından bir mola verilir. Bundan sonra kurs tekrarlanmalıdır.

Doktor bademcikleri düzenli olarak incelemelidir. Bunları tıbbi bir ofiste yıkamak da mantıklı. Fakat maalesef, her zaman bir doktora gitme fırsatı yoktur. Enfeksiyona girmeye dikkat etmelisiniz çünkü bademcikteki artışın nedeni budur. Bir salgın varsa, kendinizi korumanız ve insanların tıkanıklığını görmemeye çalışmanız gerekir. Bir kişi evde hasta ise, onu diğer aile üyelerinden korumanız gerekir. Burunda Oksolinovaya merhem de soğuk döneminde yardımcı olur.

sertleştirme

Sertleştirme, yaz aylarında daha iyi, yavaş yavaş başlatılmalıdır. Spor ve fiziksel aktivite bağışıklığı güçlendirmede önemli bir rol oynamaktadır. Temiz havada yürümek, egzersiz yapmak, koşmak, mobil oyunlar oynamak gerekir.

Boğazı sertleştirmek için, soğuk su ile durulamak, ancak serin bir ile daha iyi başlamak için iyidir. Durulama için mükemmel derecede uygundur. Buz küpünü zaman içinde çözebilirsiniz.

Dişler günde iki kez iyice temizlenmelidir, bu ağız boşluğundaki bakterileri yok etmeye yardımcı olacaktır. Sonra gevşek bademcikler görünmez, tedavi gerekli değildir.

Büyümüş, iltihaplı veya gevşek bademcikler hakkında konuşurken, nazofarenkste bulunan spesifik nazofaringeal veya palatine bademcikler anlamına gelir. Onlar küçük (yaklaşık 2 cm) lenfoid doku kümeleridir. Tamamen bademciklerin işlevleri ve amacı bugüne kadar çalışılmamıştır. Ana işlevlerinin koruyucu olduğu bilinmektedir.

Bademcikler, vücuda havadaki damlacıklar yoluyla giren çeşitli patojenik mikroorganizmalar için bir bariyerdir. Palatine bademciklere bez denir, burun iltihabının solunum sistemine daha fazla girmesine izin vermezler. Bu bademcik iltihabına bademcik iltihabı denir.

Çocuğun içinde ya da gevşek boğazda bulunan devasa bademciklere de sıklıkla kronik bademcik iltihabı denir ya da bademcik iltihabının bir belirtisi olarak bu iki hastalığı birleştirir.

Tıpta "gevşek bademcikler" gibi bir hastalık yoktur. Bu terim, doktorlar tarafından inflamasyonun bir göstergesi olarak kullanılır. Friable bademcikler lenfoid doku yaparlar. Büyüdükçe ve folikül ile kaplandığında, muayene sırasında boğazın sünger gibi daha kırılgan hale geldiğini görebilirsiniz.

Bademcikler kendilerini de lenfoid dokudan oluşur. Bildiğiniz gibi, bağışıklık yaratmada ani öneme sahiptirler.

Lenfoid doku, enfeksiyona tepki gösterir, iltihap ve büyür, bu da boğazda gevşeklik hissi yaratır.

Aslında, bu sadece vücudun koruyucu mekanizmasının başladığının bir göstergesidir, patojenik mikroorganizmalara karşı bir mücadele vardır. Bademcikler iltihaplı hale gelir ve gevşer, bu vücudun bir enfeksiyona sahip olduğu anlamına gelir. Bu durumda bademcikler koruyucu bir işlevi yerine getirmeyi bırakmakta ve kendileri bir iltihap kaynağı haline gelmektedir. Bu, çocuğun vücudunu daha da savunmasız hale getirir.

Önemli koruyucu işlevden dolayı, doktorlar bademciklerin çıkarılmasında her zaman acele etmemektedirler, çünkü bu enfeksiyonun yolunda buluştuğu ve vücuda girdiği ilk engeldir. Bademciklerin giderilmesi, sadece iltihaplanmalarından kaynaklanan zararın, onların varlığından daha fazla fayda sağlaması halinde gereklidir.

Gevşek bir boğaz, kulak burun boğazının muayenede gördüğü görsel bir resim.

Hastalığın belirtileri çok farklı olabilir:

 1. Ağızdan hoş olmayan koku. Bademcikler büyüyebilir ve dengesiz hale gelebilir, bu yüzden gıda partikülleri üzerinde durur. Ayrıştırma süreci başlar, bu da ağızdan çok hoş olmayan bir kokuya neden olur. Bu durumda, bu yiyecek artıklarını çıkarmak için boğazı sürekli olarak durulamak gerekir, aksi takdirde larenjit (larinks bölgesinde inflamatuar süreç) başlayacaktır.
 2. Boğaz ağrısı. Enfeksiyondan kaynaklanan inflamatuar süreç, boğazda ağrıyı kışkırtır. Çocuk yutkunur.
 3. Artan sıcaklık. Sıcaklık normal olarak yükselebilir veya normal kalabilir, sadece zaman zaman normu aşabilir. Yüksek ateş, boğaz ağrısı belirtisi olabilir.
 4. Baş ağrısı. Baş ağrısına şişlik, nefes darlığı ve vücudun genel halsizlik neden olabilir.
 5. Zayıflık, uyuşukluk. Enfeksiyon nedeniyle, vücut zayıflar. Nazal solunum zor ise, bebek yiyemez ve uyuyamaz. Çabucak yorulur, isteksiz, kayıtsız, kaprisli olur.
 6. Lenf düğümlerinin büyütülmesi. Lenfoid doku, iltihaplı, yakın lenf düğümlerinde artışa neden olur. Palpasyona daha büyük ve daha duyarlı hale gelirler.
 7. Dış resim. Bir anne ya da doktor muayene olduklarında görebilirler. Sağlıklı bir durumda, bademciklerin yüzeyi pürüzsüz hatta pembemsidir. İnflamasyon varsa, boğaz kırmızı, larinksin yüzeyi eşit değildir. Bademcikler tüpsürlüdür, tüberküle edilebilen pembe veya sarımsı renkli küçük tüberküllere sahiptirler. Bademcikler üzerinde beyaz-sarı bir kaplama vardır.

Gevşek bademcik belirtileri, bir anda ya da sadece birkaç tane kendini gösterir. Eğer bademcikler, ateş, pürülan bir iltihap şüphesi varsa hemen bir çocuk doktorundan yardım almalısınız. Tedavi acil olmalıdır.

Gevşek bademciklerin ortaya çıkmasının başlıca nedenleri

Friable bademcikler çocuğun hayatını tehlikeye atmaz, ebeveynler bu konuda panik yapmamalıdır. Bu iltihap belirtisidir. Başka ciddi belirtiler yoksa, boğaz ilaç ve durulamalarla tedavi edilir.

Gevşek bademciklerin ana nedeni, hareketlerinin mekanizmasıdır. Lenfoid doku foliküller topluluğudur. Küçük çocuklar henüz pek çok virüs, mantar, bakteri ile karşılaşmamışlardır, dolayısıyla bağışıklık sistemi farklı tepkiler verebilmektedir. Bademcikler enfeksiyonu tanıdıklarında, lenfosit üretimi başlar, bu da vücuda enfeksiyon tehlikesi olduğunu gösterir. Aktif lenfosit üretiminin bu süreci aynı zamanda iltihaplanma, kızarıklık, damak ve boğazda ufalanabilirliğe de neden olur.

Bir ön koşul bir hastalık, azalmış bağışıklık, hipotermi olabilir. Tedaviden bir süre sonra, boğaz hala gevreli kalır. Eğer içinde pürülan bir birikinti yoksa ve incinmezse, tedaviye gerek yoktur.

Gevşek bademciklerin nedeni, soğuk algınlığı olabilir.

Özel dikkat ve dikkatli tedavi aşağıdaki hastalıkların neden olduğu iltihaplı bademcikler gerektirir:

 • Anjin. Angina genellikle yüksek ateşle başlar. Çocuğun ateşi, titreme olabilir. İkinci günde boğazda ağrı var. Bademcikler üzerinde pürülan birikim oluşumu da pürülan anjina denir. Çocuk yemek yemeyi reddediyor, çünkü yutmaya acıyor. Tonsillit (veya strep boğaz) da güçlü bir öksürük eşlik eder.
 • Farenjit. Farenjit ile farengeal mukoza ve lenfoid doku iltihaplı hale gelir. Bağımsız bir hastalık veya başka bir hastalığın sonucu olabilir. Çocuk boğaz ağrısı başlar, kalıcı kuru öksürük muzdarip. Boğazı incelerken, mukozada kızarıklık, destek veya yaralar vardır.
 • ARI. Birçok enfeksiyon için ortak ve yaygındır. Boğaz ağrısı çok güçlü olmayabilir. Bununla birlikte, uygun tedavi olmadığında farenjitlere yol açabilir.

Hastalığın tedavisi için yöntemler

Gevşek bademciklerin tedavisi çocuğun yaşına ve durumunun şiddetine bağlıdır. Başlamak için, doktor çocuğu muayene etmeli ve gerekli testleri yapmalıdır. Mukoza larenksı ile kazıma yapılır, incelenir, bakterinin belirli bir ilaca duyarlılığı belirlenir. Ancak bundan sonra doktor tedaviyi reçete eder.

Eğer hastalığın başka belirtileri yoksa, boğaz ağrır, zarar vermez, bademcikler hala gevşektir, basit koruyucu önlemler tavsiye edilir. Odayı daha sık havalandırmak, dairedeki nemi korumak gereklidir. Ağız ve burun yıkanmalı, nemlendirilmelidir. Enfeksiyonun kuru zarfı daha hızlı saldırır. Çocuğun bir virüs alabileceği kalabalık yerleri ziyaret etmekten de kaçınmak gerekir.

Bademciklerin şişmesine neden olan bir enfeksiyonun varlığında, bir antibiyotik tedavisi öngörülür.

Bademcik iltihabı da durulama ile giderilir. Bunu evde kendiniz yapamazsınız. Bir sağlık kurumunda bir hemşire tarafından yapılır. Yıkama pusuyu bademciklerden temizler ve iyileşmeyi hızlandırır.

"Sorun" bademcikleri hakkında daha fazla bilgi videodan öğrenilebilir.

Bademcik iltihabının hızlı ve etkili bir şekilde çıkarılmasına katkıda bulunan ve bunların boyutlarını normale düşüren bir takım prosedürler vardır:

 • Bu prosedürler arasında ultrason, lazer, manyetoterapi, fitoterapi, inhalasyon ve diğer fizyoterapi prosedürleri bulunmaktadır. 2 haftaya kadar kurslar verilir. Bademcikler üzerindeki aktif etki, sizden kurtulmayı ve enfeksiyonun durmasını sağlar.
 • Vakumlama özellikle popüler ve etkilidir. Bir vakum kullanarak, limofitik dokudan irin çıkarılır. Bademcikler boyut olarak küçülmeye ve pürüzsüzleşmeye başlar.
 • Enflamasyonu antibakteriyel spreylerle de çıkarabilirsiniz. Çocuğun yaşına bağlı olarak doktor tarafından atanırlar. Küçük çocuklar genellikle bal alerjisi vardır ve bu tür spreyler hemen hemen hepsi propolis içerir. Dozu aşmamak ve alerjik reaksiyonun tezahürünü yakından izlememek önemlidir.

Bademcikler sadece son çare olarak çıkarılır, eğer ödem uzun bir süre yok olmazsa, hasta hastalanır, geceleri iyi uyumuyor, solunumu bozulur, oksijen açlığı başlar.

Zayıflamış bağışıklığa sahip çocuklar için, genellikle hasta ve bademcik iltihabı eğilimli olan çocuklar için önleme gereklidir. Böyle bir eğilim varsa, bağışıklık sistemini vitaminler ve sertleştirme ile güçlendirmek ve ayrıca sistematik olarak boğaz yıkaması yapmak gerekir.

Bir furatsilina çözeltisi veya papatya, adaçayı ile karıştırın. Bu, bir ay boyunca günlük olarak yapılır, daha sonra bir ay için bir mola verebilir ve kursu tekrarlayabilirsiniz.

Loradan düzenli olarak muayene yaptırmak ve bir uzmandan palatine bademciklerin yıkanması önerilir. Bununla birlikte, herkes bir doktora gitme zamanını almaz, bademciklerin kendileri tarafından iltihaplanmadıklarını, ancak bir enfeksiyona girdiklerinde hatırlamaya değer. Bu nedenle, çocuğu mümkün olduğunca enfeksiyondan korumak gerekir: salgın sırasında anaokulunu ziyaret etmeyin, hasta aile üyelerini izole edin, kalabalık yerlere gitmeden önce burun deliklerini oksolin merhemiyle tedavi edin.

Bebeğin vücudunu temperleme de çok önemlidir.

Bir çocuk spor bölümüne gider ve tamamen dinlenirse. En az bir saat yürüyün, yaz aylarında sokakta koşu ve şarj düzenleyin. Sadece tüm vücudu değil, aynı zamanda özellikle boğazını da sertleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için, soğuk su ile durulayın, yavaş yavaş, sıcaklığı düşürerek, serin bir şekilde başlayarak. Kontrast durulamalarını soğuk, ardından ılık suyla yapabilirsiniz. Birkaç prosedürden sonra, buz küpünü ağzınızda çözebilirsiniz. Bu aşırıya kaçmamak ve çok dikkatli başlamak için önemlidir, aksi takdirde vücudunu güçlendirmek yerine, boğaz ağrısı alabilirsiniz.

Soğuk içeceklerin kullanımı düzenli ve az miktarlarda yapılırsa zarar vermeyecektir. Daha sonra boğaz düşük sıcaklıklara alışacak. Günde 2 kez dişlerinizi fırçaladığınızdan emin olun. Çeşitli patojenik bakteriler, yanakların iç tarafına, dilin üzerine yerleşebilir.

Bir hata mı buldunuz? Onu seçin ve bize söylemek için Ctrl + Enter tuşlarına basın.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Anjin. Belirtileri, reçeteleri, boğaz ağrısı tedavisi için öneriler

Angina, çeşitli piyojenik mikropların neden olduğu akut bulaşıcı bir hastalıktır. Angina sıklıkla çocuk ve yetişkinleri 35-40 yıla kadar etkiler.

Papatya ile boğazını çalkalayın

Papatya, bir yüzyıldan uzun süredir boğazın birçok hastalığını tedavi etmek için kullanılır. Bitkinin kompozisyonu çok çeşitli olduğu ve ana bitki antiseptik ve anti-inflamatuar maddeler içerir, çünkü papatya, boğaz ağrısı için terapinin ayrılmaz bir parçasıdır.