Loading

Larenjit ile hangi inhalasyonları yapabilirim?

Larenjit, trakea ve boğazın submukozal ve mukoza tabakasında lokalize olan inflamatuar bir süreçtir. Bu hastalığın nedeni soğuk, boğmaca, kızamık, bademcik iltihabı ve rinittir. Larenjit, hipotermi, ligament aşınması, sık sık sıcak içecek kullanımı ve sigaraya bağımlılık gibi faktörlerle de tetiklenebilir. Bir çocukta larenjit nasıl tedavi edilir? Tüm hoş olmayan belirtileri ortadan kaldırmak için, doktorlar hastalarına etkili bir yöntem - inhalasyon reçete eder.

fayda

Soluma prosedürü, ilaç maddesinin gerekli kısmını ağız ve burun ile solumayı içerir. Solunan madde partiküllü madde olarak sunulabilir veya suda çözülebilir. Hepsi, böyle bir tedaviden hangi etkinin alınacağına bağlıdır.

Çocuklarda ve yetişkin vücudunda inhalasyonların olumlu etkisi, larinks ve orofarenksin anatomik ve fizyolojik olarak ayrılması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Boğazdaki durulamaların bir sonucu olarak, hiçbir tıbbi madde girmez.

Bir kişi gırtlak içine yabancı bir nesne alırsa, o zaman şiddetli öksürük başlar. Bir kişiyi boğulmadan koruyan koruyucu bir reflekstir. Buhar ve küçük aerosollerin larinks reseptörleri üzerinde rahatsız edici bir etkisi yoktur, bu nedenle terapötik amaçlar için kullanılabilirler. Larenjit ile inhalasyon aşağıdaki etkiyi yapabilir:

 • balgamı seyreltmek için;
 • inflamasyonu ve şişliği gidermek;
 • mukoza zarlarını yumuşatır;
 • tüm bakterilerin üstesinden gelmek için;
 • Lokal bağışıklık mukozasını arttırır.

Video larenjit ile inhalasyonları anlatıyor:

Günümüzde, inhalasyon yoluyla larenjit tedavisi çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Her şey bir doktorun hastaya ne tür bir reçete yazdığına ve bu tedaviden ne gibi bir sonuç beklediğine bağlıdır. Larenjit ile, aşağıdaki inhalasyonu yapabilirsiniz.

Hidrokortizon ile

Larenjit ile inhalasyon yapmak ne ile? En etkili ve popüler ilaç hidrokortizon kalır. Çoğu zaman bir nebulizer kullanarak inhalasyon yoluyla larenjit tedavisinde kullanılır. Hidrokortizonun pozitif bir etkisi vardır ve larinks mukozası şişmeyi, sıvılaşmayı engeller, iltihabı giderir ve interferonun vücudu terk etmesini önler, bu da vücudun koruyucu işlevlerinin orijinal konumlarında kalmasına neden olur.

Herhangi bir ilaç gibi, hidrokortizon alımı çok dikkatli ve doktor reçetesi ile tutulmalıdır. Larenjit ile inhalasyon için, 3 ml salin başına 25 ml'lik bir miktarda çözülmelidir.

Pulmicort

İnhalasyon için Pulmicort kullanıyorsanız, larinks ve bronşların şişmesini azaltabilirsiniz. Bu preparat, balgam ve tükürük üretimini azaltan, solunum yollarının reaktivitesini azaltan bir süspansiyon şeklinde sunulur. 6 aya kadar olan çocuklarda dozaj günde 0.25-0.5 mg, yetişkinler ve günde 1-2 mg olan hastalar içindir.

Berodual ile

Bu inhalasyon çözeltisi, bir hazırlayıcı veya ek ajan olarak kullanılmalıdır. Lazolvan ile kombine edildiğinde, verim mükemmel bir etkiye sahiptir. Bu tedavinin bir sonucu olarak, pasajları bronşlara genişletmek ve balgamı hızlıca çekmek mümkündür. Bir ilacı kullanmanın temel avantajı, pediatride kullanılabilmesidir.

Naftisin ile

Naphthyzine şişmenin üstesinden gelmeye yardımcı olan, kullanımı kolay ve ucuz bir ilaçtır. Bir kural olarak, burun tıkanıklığını ortadan kaldırmak için bir çare olarak reçete edilir, ancak birçok doktor larenjit ortadan kaldırabilir içinde özellikleri bulduk.

Naphthyzine zayıf bir anti-inflamatuar etki ile vazokonstrüktif bir ilaçtır. Uygulamak, larinksin şişkinliğini gidermeniz gerektiğinde, sadece bir doktora danışmaktır.

yağ

Yağ inhalasyonlarının kullanılmasıyla, solunum sisteminde güçlü bir koruyucu film oluşturmak mümkündür, bu sayede boğaz mukusu zararlı maddelerden korunacaktır. Aşağıdaki yağlar yatıştırıcı, bakterisit ve yara iyileştirici etkiye sahiptir:

Buhar inhalasyonları geniş bir kaynar su kabı üzerinde yapılmalıdır. Prosedür süresi 5-8 dakikadır. Hastada vasküler bozukluklar varsa, uyku rahatsız edilir, eksitabilite artar, o zaman doktor ona soğuk inhalasyon önerebilir.

Manipülasyonun gerçekleştirilmesi için, bir su şişesi içine birkaç damla yağ konulması gerekir. Bundan sonra, birkaç nefes alın ve kabı burnuna doğru kaldırın.

Soda ile

Soda, çok fonksiyonlu bir üründür. Çeşitli rahatsızlıkların varlığında hastanın durumunu hafifletebilir. Eğer larenjit ile soda ile inhalasyon yaparsanız, o zaman şifalı otlar, tuz ekleyebilirsiniz.
Daha rahat bir işlem için, kalın bir kâğıt tüpü yapmaya, ağzınıza aldırmaya ve boğazınızdaki buharı çekmeye değer. Bir soda çözeltisi hazırlamak için, spoon tatlı kaşığı alın ve bir bardak su içinde çözün.

Lazolvanom ile

Lazolvan çeşitli şekillerde üretilebilir: tabletler, şurup ve çözelti. Bu son form, larenjit ile inhalasyon için aktif olarak kullanılmaktadır. Bu tedaviyi küçük hastalar için kullanırsanız, ambroksol, sodyum klorür, sitrik asit içeren birçok ilaç için mükemmel bir ikame olacaktır.

Bu ilacın ana avantajı, hızlı bir etkiye sahip olmasıdır. İnhalasyon damlacıkları ile üretilir, bronşların duvarlarına anında yerleşmeye başlar ve balgam oluşumunu etkili bir şekilde uyarır. Lazolvana'nın etkisi altındaki epitellerin ilerleyen hareketleri, balgamın çıkışa hızlı ilerlemesine katkıda bulunur.

Sikloferon ile

Bu ilaç, akut larenjit gibi bir rahatsızlık ile terapötik ve profilaktik amaçlar için aktif olarak kullanılan immünomodülatörler anlamına gelir.

Cycloferon, inhalasyonlar için özel bir preparat değildir. Enjeksiyonlar için kullanılır. Fakat pratikte, inhalasyon sırasında ilacın olumlu etkileri vakaları olmuştur. Bu amaçlar için, ilacın ampul al ve 4 ml salin içinde seyreltin. Tedavi prosedürlerinin sayısı günde 1 olmalıdır. Terapatik kurs - 10 gün. Birkaç saat sonra inhalasyondan sonra, hasta sıcaklıkta hafif bir artış yaşayabilir.

Adrenalin ile

Bu tür bir inhalasyon, hastanın gırtlakın güçlü bir şişkinliği ile acil yardım sağlamasına izin verecektir. Bunun nedeni, adrenalinin güçlü bir antialerjik ajan olmasıdır. Ciddi öksürük nöbetleri sırasında kullanılması önerilir.

Tuzlu çözüm

Tuzlu çözelti kullanıldığında, mukoza zarını geri yüklemek mümkündür. Bu nedenle, bu ilaç öksürük, soğuk tedavisinde büyük talep görmektedir. Bu sürecin hızlanması için hastalığın akut fazında ve iyileşme anında salin etkinleştirilmesine izin verilir.

Deksametazon ile

Yetişkinler için deksametazon ile inhalasyon prosedürlerine izin verilir. Çocuklara gelince, sadece akut enflamatuar süreçler meydana geldiğinde aşırı durumlarda bu tedavinin uygulanması gereklidir. Sunulan ilaç hormonal anlamına gelir, bu nedenle inhalasyonların bir haftadan daha sık yapılması önerilmemektedir.

Çocuklar için Ingalyaia

Larenjitin küçük hastalarda böyle bir tedavisi, aşağıdaki yöntemler kullanılarak gerçekleştirilebilir:

 1. İlaç ve preparatlarla dolu bir kap kullanın.
 2. Dar ve uzun bir ağzı olan sıradan bir çaydanlık kullanarak.
 3. Özel bir cihaz - inhaler ve nebülizatör kullanma.

Burada furatsilinin anjinle yardımcı olup olmadığını okuyabilirsiniz.

Tedavi yöntemi ve ilaç ile kesin bir saptama için, hastalığın doğası ve formu, bebeğin yaşı, kronik hastalıkların varlığı, kalıtsal ve alerjik reaksiyonlar dikkate alınmalıdır. İnhalasyon için nebulizer kullanıyorsanız, patolojik sürecin seyrini önemli ölçüde kısaltmak mümkündür. Cihaz uyurken bile cihazı kullanabilirsiniz.

Genellikle bir Omron inhalasyon cihazında kullanılır.

Buhar inhalasyonlarının uygulanması için, sadece ilaçların değil, aynı zamanda şifalı bitki ve meyvelerin deşifre edilmesi gereklidir, uçucu yağlar ilave edilmelidir. Daha sonra prosedürü güçlendirebileceksiniz.

Hangi inhalasyon varyantını seçerseniz seçin, kullanmadan önce bir uzmana danışın. Çocuğun “zayıf noktaları” nı tanımlayabilecek ve bireysel özellikleri göz önünde bulundurarak ona bir tedavi önerebilecektir.

Bağlantı, çocuklarda larenjit halk ilaçlarının tedavisini anlatmaktadır. Larenjit tedavisi çok karmaşık ve uzun bir süreçtir. Solunumun iyileşme süreci üzerinde çok olumlu etki. Çeşitli ilaçlar, otlar ve yağlar, kullanılmaları için kullanılabilir. Her şey hastalığın biçimine ve inhalasyon prosedürlerinin yapılma şekline bağlıdır. Belki de larenjit ile ses kaybının tedavisi ile ilgili bilgilerden yararlanacaksınız. Link altında, bulaşıcı veya larenjit okumak mümkün mü?

Larenjit ile nebülizer ile inhalasyon için hazırlıklar

İnhalasyonlar, kronik bronşit, farenjit gibi enfeksiyöz solunum hastalıklarının tedavisinin önemli bir bölümünü oluşturur. Larenjit, bir istisna değildir. Geleneksel olarak, prosedür sıcak sudan buhar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu yöntem hala boğazda enfeksiyöz odak ile mücadele için etkili bir ilaç olmayan bir araç olarak kabul edilir. Buna ek olarak, inhalasyonlar artık bir nebulizer ile mevcut.

Larenjitli bir nebulizatör kullanmanın yararları

İlacın ince bir şekilde dağılmış halde püskürtülmesi, bronşiyal astım, bronşit, rinitin tedavisi için etkili bir prosedürdür. Bu prensip, eczaneden satın alınabilen antiseptik spreylerin işinin altında yatan bir prensiptir. "Nebulizörler" adı verilen modern cihazlar, ince bir şekilde ilaç püskürtme prensibini kullanarak bir kompresör veya ultrasonik inhalatör sağlar. Aşağıdaki avantajlara sahiptirler:

 • İlacın en küçük parçacıkları en iyi mukoza tarafından emilir;
 • Cihaz, ilaçları doğrudan larenksin iltihaplı bölgelerine iletmenizi sağlar;
 • Birkaç sprey teneke kutu satın almak gerekli değildir, sadece ilaçlar gereklidir;
 • Cihaz, sprey partiküllerinin büyüklüğünü, ilacın solunum sistemine nüfuz etme derinliğini (küçük partiküller daha derinden nüfuz eder) etkilemesine izin verir;
 • Antienflamatuar ilaçlar gibi bazı ilaçlar sprey olarak satılmaz - bu durumda nebulizerin kullanılması etkili bir şekilde tedavi edilmesinin tek yoludur.

İnhalasyon performansı için kurallar

Nebulizatör küçük ve kullanımı kolay bir cihazdır. İnhalasyon yapmak aşağıdaki algoritmayı içerir:

 1. 2-5 ml preparasyona bağlı olarak inhalasyon çözeltisi ile ilaç için kabı doldurun;
 2. tüpü nebülizatöre bağlayın ve tüp maskesini takın;
 3. Cihazı açın ve ortalama ilaç dağılım seviyesini ayarlayın;
 4. (Biz akciğerlerin derinliklerine nüfuz ilaç gerekmez) duraklama nefes verirken olmadan, yüz maskesi basar ve düzenli sığ nefes (öksürük değil) yapmak;
 5. 15 dakika tekrarlayın;
 6. Prosedür bittikten sonra ilaç şişesi, tüp ve maske su ile yıkanır ve normal şekilde kurutulur.

İşlemden bir saat sonra, içmekten ve yemek yemekten kaçınmalısınız.

Larenjit ile nebulizer için etkili inhalasyon ilaçları

Tıbbi preparatların teneffüsleri doktor reçetesine göre günde 2 ila 5 kez yapılır. Kullanılan ilaçlar 4 grup ile temsil edilmektedir:

 • Mukolitik eylemin preparatları;
 • anti-enflamatuar ilaçlar ve adenosinerjik ilaçlar;
 • antibiyotikler;
 • antiviral ajanlar.

Larenjit için kullanılan mukolitikler, eczanelerde satılan asetilsistein veya ambroksole dayalı hazır solüsyonları içerir:

 • 5 ml - 1 g asetilsistein ampullerinde% 20 asetilsistein (seyreltilmeden bir inhalasyon için ampülün yarısını kullanın);
 • 3 ml ampuller içinde flumutil - 0.3 g asetilsistein (seyreltilmeden bir prosedür için tüm şişeyi kullanın);
 • Ambroksol veya Lazolvan (2 ml su veya tuzlu su çözeltisi başına 2-3 ml).

Larenjit akut atağı ile birlikte, laringeal lümen önemli bir daralma ile birlikte, anti-inflamatuar glukokortikosteroidler ve adenosinerjik ajanlar kullanılır:

 • Çözelti Eufillina% 2.4 10 ml (dozaj ve konsantrasyon atama doktoru, ancak inhalasyon başına 1 ampülden fazla değildir);
 • Deksametazon 1 ml (bir doktor tarafından reçete edilir, ancak inhalasyon başına 1 ampülden fazla değildir).

Virüsler ve bakteriler larenjit için eşit derecede sorumludur. İlk durumda, ikinci antibiyotiklerde antiviral ilaçlar kullanın:

 • İnterferon tozu (1 ampül tozu 5 ml su veya tuzlu su çözeltisi içinde çözülür);
 • ampullerde gentamisin (3 ml su veya tuzlu su çözeltisi içinde seyreltilmiş 1 ampul);
 • 5 ml ampullerde% 0.5'lik bir çözelti içinde dioksin (seyreltilmeden bir seferde 5 ml'ye inhale edilir)

Soluma karışımlarının hazırlanmasındaki çözelti, sıradan kaynamış su ile değiştirilebilir.

Çocuklar için hangi ilaçları kullanabilirim

Çocuklar için güvenli mukolitik ajanlar olarak kabul edilir. Asetilsisteine ​​dayalı preparatlar, yetişkinler ile aynı dozajda solunmaktadır. Ambroksol, Lazolvan - günde 1-2 kez bir karışımda ilacın en fazla 2 ml.
Hormonal antienflamatuar ve adenosinerjik ilaçlar dikkatli ve sadece doktor reçetesiyle kullanılır. Aynı antibiyotik ve antiviral ilaçlar için de geçerlidir.

İnhalasyon kullanımı için tercih edilmeyen preparatlar

Bir nebulizatör yardımıyla herhangi bir tıbbi aracın solunması konusunda kesin olmayan yasaklar mevcut değildir. Cihazın verimliliğini korumak için, bileşimde büyük parçacıkların yanı sıra yağ çözeltileri kullanmaktan kaçınmak gereklidir. Cihazı tıkayabilir ve fırlatma etkinliğini azaltabilirler. Evdeki infüzyonları otlar üzerinde solurken, ağır ve büyük partiküller olmadan mümkün olan en temiz fraksiyonu elde etmeniz gerekir.

Geleneksel olarak, birçok kişi hala inhalasyon ve durulama için en iyi araçlardan birinin kabartma tozu olduğuna inanmaktadır.

Uzun süren bir sanrı olarak kabul edildi: soda, hafif bir antiseptik etkiye sahiptir, ancak tahriş edici etkisi bakterisidaldan çok daha büyüktür.

Halk ilaçları ve inhalasyon tarifleri

Doğal mineralli su, geleneksel olarak solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bu tam olarak larenjit için geçerlidir. Herhangi bir su - hidrokarbonat, sodyum, kalsiyum, sülfat, hidrojen sülfür - uygundur. Tüm gazlar temizlenene kadar gazlı su tutulmalıdır. Doğal su içinde bulunan tuzlar, mineraller, mikro ve makro elementler nedeniyle, bu gibi inhalasyonlar hafif bir anti-enflamatuar, antiseptik ve rejenere etkiye sahiptir.

Diğer etkili araçlar arasında, not edilmelidir:

 • Rotokan bitkilerinin farmasötik su-alkol ekstraktı (1 çay kaşığı 100 ml su veya tuzlu su çözeltisine oranla);
 • Anti-enflamatuar etki (inflame, caltsula, coltsfoot, papatya çiçeği, meşe kabuğu) otlar üzerinde infüzyon;
 • antiseptik aksiyonun sebze infüzyonları (St. John's wort, okaliptüs, kekik yaprakları, ıhlamur çiçekleri);
 • balgam söktürücü özellikli infüzyonlar (termopsis, sığırkuyruğu, çam tomurcukları, adaçayı, tel);
 • suyu Kalanchoe (5 ml su için 1 ml su);
 • bal ve propolis çözeltileri (1 tatlı kaşığı bal, 40 ml su veya 1 tuzlu su çözeltisi başına 1 g propolis).

Bitkisel ilaçlar ile inhalasyon günde 5 defaya kadar yapılabilir.

ihtiyati tedbirler

Larenjit ile inhalasyon yararlı ve hoştur, hastanın durumunu kolaylaştırır, mukus larenksinin tahrişini rahatlatır. Hatta çocuklar bile, nebülizer tedavisi ile birkaç kez denedikten sonra, uğultu aparatına sempatik olurlar.

Larenjit ile inhalasyon yapmak, tedavi karmaşık bir doğada olması gerektiğini unutmayın: bir nebulizatör tedavi edilemez. Bu cihaz her derde deva değildir ve kalifiye tıbbi yardımı yerine koyamaz.

antibiyotikler, anti-inflamatuar steroid ve yan etkilere neden olabilir veya belirli bir durumda etkili olmayabilir diğer ilaçların bağımsız uygulama kaçınmalıdır tedavi nebulizer zarar vermemek amacıyla.

Fitonastoyami ile de dikkatli olmalı. Sebze güvenli bir araç anlamına gelmez. Bitkiler, bazı insanların hoş olmayan duyular ve alerjik reaksiyonlara neden olabileceği maddeler içerir.

Larenjit ile inhalasyon

Hava yolu inflamasyonu ile yapılan inhalasyonlar, ilacı doğrudan "etkilenen bölgeye" ileterek hastanın durumunu hızlı bir şekilde rahatlatmak için etkili bir yoldur. Böyle bir prosedür herhangi bir yaşta ve herhangi bir sağlık durumunda gerçekleştirilebilir. Çocuklarda larenjit ile inhalasyon nasıl yapılır ve nasıl yapılır? Hangi ilaçlar kullanılacak ve ne yapılması kesinlikle yasaktır?

Larenjit, laringeal dokuların iltihaplandığı bir hastalıktır. Bu lokasyondaki patolojik süreç için karakteristik bir semptom, ses telleri üzerindeki etkisidir. Hasta ya sesini tamamen kaybeder ya da belirgin ses kısıklığı duyar. Semptom, inflamatuar sürece dahil olan ses tellerinin yakınlığıyla açıklanır.

Dikkat edin! Özellikle çocukluktaki larinks iltihabı tehlikelidir. Çocuğun boğazının anatomisinin özellikleri nedeniyle, yanlış bir oluk gelişir ve nefes almayı durdurur.

larinks doğrudan nefes borusu içine geçtiği için, daha sonra (larenks + trakeal inflamasyon iltihabı) larenjitin sık rastlanan bir komplikasyondur Laryngotracheitis. Enfeksiyon derinleşirse, hasta bronşitle yüzleşir. Patojenlerin nazofarenkse yayılması ile anjina, rinit ve sinüzit olasıdır.

Soluma nasıl çalışır?

Larenjitli bir hastada teneffüs edildiğinde:

 • larinks ödemini giderir
 • boğaz, trakea, bronşları nemlendirir
 • iltihabı azaltır
 • balgam seyreltilmiş

Dikkat edin! İnhalasyonların yukarıdaki terapötik etkileri boğazla sınırlı değildir, fakat tüm hava yollarına uzanır. Böylece enfeksiyonun yayılmasını önler.

Birçok inhalasyon tipi vardır, ancak bunların her birinin prensibi aynıdır: ilaç süblimleştirilir veya püskürtülür ve daha sonra hasta tarafından solunur. Evde soluma yapılabilir:

 • özel aparat - nebulizatör
 • Buhar (hasta sıcak buhar solur) ısıtılmış sıvı içeren bir kap kullanarak

İnhalasyonun laringotrakitis ile tedavi edici etkisi, seçilen ilaca ve prosedürlerin sırasına bağlıdır.

Buhar inhalasyonu veya nebülizatör?

Larenjit ile hangi inhalasyonları yapabilirim? Klasik inhalasyonlar, ilacın vaporizasyon ile süblime edildiğinde, larinksin pürülan inflamasyonu için önerilmez. Sıcak buhar ile solunum yolu boyunca yayılır sadece ilaç değil, aynı zamanda enfeksiyon. Çocuklarda sıcak buhar larenksin şişmesine ve yanlış krupın saldırısına neden olabilir.

Komplikasyonları önlemek için, akut larenjit ile bir nebülizör ile inhalasyon yapılması önerilir. Solunan, kolayca solunan, ince bir dispersiyonda çözeltinin granül haline getirilmesinde kullanılan inhaler yöntemi, patojeni tolere etmez.

Nebülizörü tıbbi bitkilerin infüzyonları veya soğurmalarıyla teneffüs etmek mümkün mü? Hayır, homojen olmayan bir çözeltinin süspansiyonu cihazı devre dışı bırakacaktır. Ancak donanım prosedürleri için petrol çözümlerini kullanmak çok daha korkunç.

Dikkat edin! Larenjitli bir nebülizör ile yağ inhalasyonu yasaktır! İnce bölünmüş yağ süspansiyonu akciğerleri tıkar, iltihap ve ödemlere yol açar. Bu duruma lipoid (yağ) pnömoni denir, tedavi etmek son derece zordur, hastanın ölümüne yol açabilir.

Soluma için preparatlar

Larenjit ile inhalasyon yapmak ne kadar etkilidir? Her şey hastalığın doğasına bağlıdır. Larenjit tedavisi kapsamlı olmalıdır.

 • Hidrokortizon çözeltisi üzerinde hazırlanan antibakteriyel ilaçlar
 • Balgamı sulandıran ve salgılatan ilaçlar
 • Azaltıcı solunum ve nemlendirici mukoza

Larenjitli bir nebülizör kullanmaktan mı? Doktor kesin randevuyu alacak. Soluma kullanan birçok ilaç var. Etkilerinden farklı olarak, alınan diğer ilaçlarla uyumlu olarak, spesifik kontrendikasyonları ve yan etkileri vardır. Aşağıda çeşitli endikasyonlar için larenjitli bir nebülizörde inhalasyonlar için kullanılabilecek preparasyonlar yer almaktadır.

Lasolvan

Larenjit, laringotrakit ve solunum yollarının diğer iltihaplı hastalıkları ile lazolvanom ile inhalasyonlar, çift bir etkiye sahiptir:

 • Balgamı sulandırır ve çekilmesini teşvik eder
 • ödem rahatlatmak
 • Kullanım şekillerine bakılmaksızın antibiyotiklerin etkisini güçlendirmek (tabletlerde, enjeksiyonlarda)

Bu ilaç, çocukların tedavisi için güvenlidir. Erişkin hastaların kompleks terapisinde etkilidir.

Nefes almayı kolaylaştıran ilaçlar

Solunum zor olsa bile larenjit ile eufillinom ile inhalasyonlar yapmaz. İlk olarak, bu ilacın bronş spazmının giderilmesi için inhalasyonunun etkinliği büyük bir sorundur. İkincisi, laringotrakitis (veya larenjit) ile solunum yolu ile nefes almak, euphylin'in hareket etmediği laringeal ödemden kaynaklanır.

Larenjitli deksametazon, boğaz spazmının çıkarılması ve nefes alma rahatlığı için endikedir. İlaç hormonaldır, glukokortikosteroidlere atıfta bulunur, tüm vücuda etki eder. Sadece bir doktor tarafından yönlendirildiği gibi kullanılabilir. Prosedür başına 1 ml kullanın. % 9 salin ile 4 ml'ye kadar seyreltin. Reçetesiz doktoru kullanmak yasaktır.

Dikkat edin! Deksametazonun kendi kendine uygulanması, Quinck'in ödemi olan anafilaktik şokla tehlikelidir. Çocuklarda kullanıldığında, hormonal bir ilacı büyüyen bir vücut içine sokmanın yararları ve riskleri değerlendirilir.

Berodual - komplike laringotrakeit ile inhalasyon için bir hazırlık. Bebeğin nefes almasını kolaylaştırarak bronkospazmı etkili bir şekilde giderir. Verimin terapötik etkisi 5-10 dakika içinde gelir. Bir doktor tarafından yönlendirilen dozaj.

Bir boğaz şişmesi tehdit ederse, yanlış bir tahıl tehdit ederse, epinefrin (epinefrin) ile inhalasyon uygulanır (bir doktorun gözetiminde ve reçetesinde!). Acil durumlarda nebulizör aracılığıyla epinefrin kullanmak, çocuk boğulmaya başladığında ve ambulans hala yoldadır.

Dikkat edin! Adrenalinin sadece solunum merkezini değil aynı zamanda kardiyak aktiviteyi de uyardığı anlaşılmalıdır. Ilacı kendiniz kullanmayın.

Yatıştırıcı ve nemlendirici çözümler: soda, tuzlu su, maden suyu

Bunlar hemen hemen hiç kısıtlama olmaksızın larenjitli çocuklara ve yetişkinlere inhalasyon için önerilebilecek üç çözümdür. Ses tellerini hafifletmek, ses sesinden kurtulmaya yardımcı olacaktır. Mukoza solunum yolunun nemlendirilmesi, vücudun hastalığın patojenleriyle etkili bir şekilde mücadele etmesini sağlar.

Larenjit sırasında salin (NaCl% 9) ile inhalasyonlar yetişkinlere ve çocuklara gösterilmiştir. Hava yollarını tüm uzunlukları boyunca yumuşatır ve nemlendirir. Akut semptomları etkili bir şekilde rahatlatın. İşlemlerin sayısı konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. İlaç hipoalerjenik, her yaştan hastalar tarafından iyi tolere edilir.

Evde soda inhalasyonları, yetişkinlerde larinksin iltihaplanması için ilk yardım olarak mevcuttur. Tuz çözeltisi gibi, nefesi yumuşatırlar. Alkali etkisi sayesinde, bir nebülizatör ile soda inhalasyonları yumuşatır ve tükürür. Sert solunum, öksürük, ses kısıklığı ile tutulması önerilir. Çocuklar için bir soda kullanın ya da başka bir çözüm sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir.

Solunumunuzu ve balgamınızı yumuşatmak için, mineral su ile inhalasyon yapabilirsiniz. Narzan, Borjomi kullanıyorlar. Maden suyunu kullanmadan önce, karıştırarak veya çökelterek gazları temizleyin. Her işlem için, nebulizatör içine 3-4 ml maden suyu dökülür. Ön vücut ısısına ısıtılmalıdır.

Antibakteriyel ilaçlar

Enfeksiyonu önlemek için dioksin ile prosedürler reçete edilir. Solunduğunda, çözelti doğrudan etkilenen bölgeye girer ve terapinin tabletlerdeki ilaca kıyasla etkinliğini arttırır. Dioksin, seyreltilmeden,% 0.5'lik bir çözeltinin 1 ampulü için bir prosedür kullanılarak inhale edilir. Akut larenjitli çocukların inhalasyonu, bireysel bir şemaya göre bir doktor tarafından reçete edilir.

Flimucil, nebülizör yoluyla larenjit ile inhalasyon için etkili bir antibiyotiktir. Ek antibakteriyel haplar olmadan enflamatuar süreci baskılamak için kullanımı yeterlidir.

Soluma kuralları

 • Prosedürler için, sadece bu tür tedaviye yönelik farmasötik preparatlar kullanılmalıdır.
 • Talimatlarına göre nebulizer doldurun
 • Ağzınızı solumak, ekshaling
 • Doktor farklı bir rejim atamamışsa, prosedür süresi 10-15 dakikadır.
 • Bir öğünden 1,5 saat sonra bir nebülizör ile tedavi edilmeli ve fizikten sonra 0.5 saatten daha erken olmamalıdır. yükler
 • Tedaviden sonra 40 dakikada yiyip içebilirsiniz.
 • İlacı boşaltabilmek için, aksi belirtilmedikçe, tuz çözeltisi veya Borjomi ile mümkündür.

Prosedürleri yapmak yasaktır:

 • Yüksek sıcaklıkta
 • Bir yaşına kadar çocuklar
 • Kalp hastalığı öyküsü olan hastalar, ilaçlara alerjik reaksiyonlar
 • Solunum yetmezliği olan hastalar, akut dönemde astım

Bir çocukta larenjit tedavisi. Larenjit ile inhalasyon

KBB hastalıkları genellikle küçük hastalarda teşhis edilir. Mevcut istatistiksel verilere göre, normal bağışıklığı olan bir çocuk, bu doğanın hastalıklarını yılda dört keze kadar tolere eder. Onlara hafif davranmamalısınız, çünkü bazılarının bebeğin hayatı için tehlikeli, ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Larenjit ile birlikte hangi semptomlar eşlik eder? Tedavi (ilaçlar + inhalasyon) gerçekten hastalığın üstesinden gelmenizi sağlar? Bu ve diğer soruların cevapları makalemizi okuyarak bulunabilir.

Larenjit nedir?

Larenjit, zayıf bir çocuğun vücudunun birçok viral patolojiye reaksiyonu olarak ortaya çıkan oldukça ciddi bir hastalıktır. Çoğu zaman, 3 ila 6 yaş arası çocuklar bu rahatsızlığı çeker. Bu yaşta bir çocuğun günlük olarak virüs ve bakteriyle buluştuğu yeni bir kollektife (örneğin bir anaokulu) girer. Bu "uygun" hava koşulları ile birleştirilirse, hastalanma şansı birkaç kez artar.

Hastanın yaşı ne kadar küçükse, hastalığın seyri de o kadar tehlikelidir. bir yetişkin sadece geçici bir rahatsızlık, üç yaşından küçük çocuklar daha sonra eşlik ediyorsa, risk krup sözde sendromun başlaması, larinks yani daralma mevcuttur. Bu olumsuz sonuçları en aza indirmek için, ebeveynler çocuklarda larenjit semptomlarını bilmeli ve hastalığın bir sonraki saldırısı sırasında doğru şekilde davranabilmelidir.

Hastalık hem akut hem de kronik formlarda ortaya çıkabilir. İlk seçenek hızlı akıştır (yedi ila dokuz gün arası). Kronik larenjit ile, hastalığın semptomları üç hafta veya daha fazla gözlemlenebilir.

nedenleri

Larenjit, mukoza larenksinde irritasyon olup, iltihaplanmaya veya hatta şişmeye neden olur. Bu duruma öksürük, ses kaybı, ateş eşlik edebilir. Bazen iltihaplanma süreci, trakeanın üst kısımlarına hareket eder. Bu durumda laringotracheitis hakkında konuşuyoruz.

Hastalık genellikle küçük çocuklarda gelişir. Bu, çocukta larenksin larenksinin gevşek olmasından kaynaklanır, bu nedenle dışarıdan gelen herhangi bir uyaran kolayca içeri girebilir ve ödemlere neden olabilir. Yaşla birlikte, mukoza zarları daha yoğun hale gelir, üç yıl sonra çocuklarda larenjit hastalığı birkaç kez daha az sıklıkla teşhis edilir.

Larinkste iltihaplanma süreci aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir:

 1. Viral doğanın enfeksiyonları. Üst solunum yolunu etkileyen bakteriler, ses tellerinde sürekli olarak birikerek, laringeal dokulardan direkt olarak koruyucu bir reaksiyona neden olurlar.
 2. KBB hastalıklarının tedavisinde spreylerin kullanımı. İlacın talimatları kullanımda kısıtlanmamış olsa bile, bu aracı kullanmanız son derece ihtiyatlı olmalıdır. Belli bir kuvvetle püskürtüldüğünde bir ilaç jeti, mukozada sinir uçlarını etkiler, bu da istemsiz spazmın ortaya çıkmasına neden olabilir - sonuç olarak şişlik.
 3. Yatkınlık. Larinks mukozasının güvenlik açığı genellikle bir kadının hamilelik sırasındaki sağlık sorunlarının sonucudur ya da kalıtsal olabilir. gebelik bebek sırasında gelecekteki anne yağ ve karbonhidrat kötüye, tam tersine, sıkı diyetler yapışan veya bu patoloji geç gebelikte en yaygın olanıdır. Bu tür çocuklar, bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkmasına özel dikkat göstermelidir.
 4. Güçlü stres. Küçük çocuklarda, ruh hali henüz bitmez, bu yüzden bazı durumlar ciddi bir sinir şokuna neden olabilir. Bazı durumlarda, spazmlar nedeniyle ses kaybında kendini gösterir.
 5. Alerjenlerle temas. Gıda ürünleri, ev kimyasalları, evcil hayvan kılı - tüm bu faktörler mukoza boğazında iltihaplanmaya veya daha çok alerjik larenjitlere neden olabilir.

Hastalık çocuklarda nasıl ortaya çıkıyor?

Larenjitin olağan seyri, burun sinüslerinden, kuru öksürükten, boğuk sesten sekresyonların ortaya çıkmasıyla başlar. Hastalık, tek başına boğulma saldırıları veya tekrarlayan nefes darlığı durumları ile kendini gösterebilir.

Patoloji, bir kural olarak, daha sıklıkla sabahları ortaya çıkar. Bu durum, tamamen sağlıklı uykuya dalmış bir çocuğun korkusuyla şiddetlenir. Çocuklarda sinir uyarımı doğrudan solunum fonksiyonuna bağlıdır, bu nedenle her şeyden önce anne baba bebeği sakinleştirmeye çalışmalıdır.

Çocuklarda larenjit aşağıdaki belirtileri ayırt edin:

 • Sıcaklıkta artış.
 • Ağır, sığ solunum.
 • Kaba bir ses.
 • Kuru öksürük.
 • Yutulduğunda sürekli yanma hissi / ağrı.
 • Ağız çevresindeki deri mavimsi hale gelir - bu başlangıçtaki boğulmanın açık bir göstergesidir.
 • Küçük bir soğuk.

Çocuğun semptomları zayıf bir şekilde ifade edilse bile, bir çocuk doktorundan yardım almalı ve hemen tedaviye başlamalısınız.

Akut larenjit

Hastalığın akut formu kendiliğinden oluşur. Akşamları bile çocuk kesinlikle sağlıklı hisseder, oynar ve eğlenir. Ertesi sabah resim çarpıcı bir şekilde değişiyor: kısık ses geliyor, sıcaklık 39 dereceye çıkıyor. Durum çok hızlı bir şekilde kötüleşir. Nefes almada ciddi sorunlar başlar, bebeğin konuşması zorlaşır. Aksi halde, bu duruma birinci dereceden stenoz denir.

İkinci derecede semptomlar yoğunlaşır. Dispne artık kalıcı hale gelir. Bebek aşırı heyecanlanır, uyku rahatsız olur. Ağız çevresindeki deri soluklaşır, sonra maviye dönüşür. Bu durum üç ila beş gün sürebilir.

Üçüncü derece darlık, solunum bozuklukları ile karakterizedir. Çocuk uyuşur ve yavaşlar, kalp hızı artar.

Aşırı derecede darlık asfiksi olarak kabul edilir. Böyle bir durum, derin bir koma gerektirebilir. Bu durumda larenjit ile sıcaklık ya normale düşer ya da kritik değerlere düşer. Solunum çok sık görülür ve bazen tamamen ortadan kaybolur.

Kronik formu

Larinkste sıklıkla görülen inflamatuar süreçler, bu hastalığın kronik formunun gelişmesine yol açabilir. Genellikle büyük çocuklarda teşhis edilir. Tekrarlanan iltihaplanma larinks dokularının patolojisine yol açar.

Küçük hastalar genellikle bu bölgedeki rahatsızlıklardan şikayet ederler, hafif bir karıncalanma hissi. Kural olarak, solunum zorluğu not edilmez. Öksürük ıslak, ama balgam hızla uzaklaşıyor. Kronik sürecin ana işareti, küçük değişikliklerden açıkça görülen ses kısıklığına kadar farklı tonlardaki ses değişimleridir.

Bebeklerde hastalık arasındaki fark nedir?

Bir yıla kadar küçük çocuklar için, larenjit özellikle tehlikelidir. Görünüşünün nedenleri zayıf bağışıklık veya kötü oluşturulmuş solunum organlarında gizlenebilir. Çoğu zaman hastalık, havadaki kirliliğe karşı alerjik reaksiyona bağlı olarak gelişir. Coryza, öksürük, boğuk ağlama, uyuşukluk - bunlar genç bir çocukta larenjitin ana belirtileridir.

Komplikasyonları önlemek için acil tıbbi müdahale gereklidir. Bir çocuğun doktoru gelmeden önce, onu dik pozisyonda tutmak ve daha sık içmek en iyisidir. Evde bir yıla kadar olan bebekler, ısınma merhemleri ve kompreslerinin kullanımında kategorik olarak kontrendikedir.

Bebeklik döneminde bir çocukta larenjit tedavisi, sadece durağan bir ortamda yapılmalıdır, böylece uzmanlar öngörülemeyen bir saldırı durumunda zamanında yardım sağlayabilirler. Terapi, iltihaplanma derecesine bağlıdır. Bebekler genellikle reçete fizyoterapi, ilaç, inhalasyon.

Larenjit atağı: ebeveynler ne yapmalı?

Böyle bir teşhisi olan bebeğin durumu keskin bir şekilde bozulduğunda, acil bakım gereklidir. Nefes eşit değilse, öksürük boğulur, nazolabial üçgen maviye döner, hemen ambulans çağırmak gerekir.

Doktorların gelişinden önce, ebeveynler aşağıdaki önlemleri almaya teşvik edilir:

 • Odada havayı nemlendirmeye çalışın.
 • Çocuğun uzanmasına izin vermeyin, dik bir konumda, nefes alması daha kolay olacaktır.
 • Hastayı böyle bir durumdan saptırmak, çünkü korkular sadece semptomların tezahürünü yoğunlaştırabilir.

Sahadaki doktorların, larenjitle etkili bir şekilde yardım edebilecekleri, yani saldırıyı kaldırabilecekleri olasıdır. Eğer uzmanlar hastaneye yatmayı teklif ederse, hiçbir durumda terk edilmemelidir. Hastalığın belirtileri kısa sürede oldukça tehditkar formlar alabilir.

tanılama

Küçük çocuklarda hastalık oldukça basittir - çocuğun durum ve davranışlarının görsel olarak gözlemlenmesi. Bu rahatsızlığın primer semptomları, larenjit için etkili bir ilaç önerecek olan bir pediyatristten derhal yardım almalıdır.

Çocuğun durumu ya da larinksin fizyolojik özelliklerinden dolayı kullanılamamasından dolayı, hastalığın laboratuar tanısı her durumda reçete edilmemektedir. Bununla birlikte, modern teknolojiler (örneğin, spirometri, kapnografi, nabız oksimetresi, vb.) Doğru tanıyı oluşturmaya yardımcı olur. İnsan solunum fonksiyonunun çalışması için kullanılan aparat minimal invaziv ve eş zamanlı olarak maksimum bilgilendirici olup, çocuğun iyileşme dinamiklerini sürekli olarak izlemenizi sağlar.

Ek olarak, hastalığın bulaşıcı doğasını belirlemek ve bir çocukta larenjitin etkili tedavisini belirlemek için bir kan testi verilebilir.

İlaç tedavisi

Laringotracheitis gelişimi genellikle yanlış bir gruptur. Bu, çocuğun hayatı için çok tehlikeli bir durumdur. Bu yüzden larenjitin tek başınıza tedavi edilmesi önerilmez, bunu bir hastanede yapmak daha iyidir. Hastanedeki uzmanlar ödem ve boğulma gelişimini derhal önleyebilirler. Evde, hastalığın hafif formlarıyla baş başa kalabilirsin.

Bir çocukta larenjit tedavisi, patolojinin şiddetine bağlı olarak reçete edilir. İlk aşamada çocuğa tam huzur ve yetişkinlerin odadaki görevlerini yerine getirmeleri önerilmektedir. Hastalığın ikinci ve üçüncü derecesinde, sabit bir ortamda tıbbi yardım sağlanır. Kural olarak, antipiretik ajanlar, antibakteriyel ilaçlar ve inhalasyonlar ile karmaşık tedavi reçete edilir. Dördüncü aşama hastanın resüsitasyona aktarılmasını gerektirir. Glottisin üst üste binmesi tamamlandığında, bir tra- kozom oluşturulur. Doktor boyunda küçük bir kesi yapar ve çocuğun nefes alabileceği bir tüp yerleştirir.

Larenjitin ne tedavi edeceğini belirleyin, sadece bir çocuk doktoru olabilir. Tipik olarak, standart terapi şeması aşağıdaki ilaçların kullanımını içerir:

 • Mukoza ödemini azaltmak için antihistaminikler (Fenistil, Suprastin).
 • Antibiyotikler ("Amoksiklav", "Cefix", "Sumamed"). Sadece analizden sonra laringeal mukoza üzerinde bir bakteriyel ortamın varlığını doğrular veya hastalık yüksek sıcaklıkta şiddetli formda ortaya çıkarsa.
 • Antitussives (Ambroksol).
 • Beklentiler (Gedelix, Herbion plantain).
 • Antiviral ilaçlar (Aflubin).

Bu hastalık için reçete edilen ilaçların listesi çok çeşitlidir. Larenjit için özel haplar sadece sorumlu doktor tarafından tavsiye edilebilir. Bunu yaparken, çocuğun genel durumunu, yaşını, klinik resmi dikkate almalıdır. Ayrıca, antibiyotik alımı sırasında, flora (Bifiform, Acipol, Probifor) normalizasyonu için de probiyotikler reçete edilir.

Larenjit ile inhalasyon

İnhalasyonlar güvenli ve aynı zamanda bu hastalığın tedavisi için etkili bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Vazgeçilmez sözde nebulizanlar. Bunlar, tıbbi çözümlerin vücuda ulaşılması zor yerlere nüfuz etmelerini sağlayan en küçük bileşenlere ayıran özel cihazlardır. Böyle bir tedavi ile sinir uçlarının veya spazmodik ses tellerinin tahriş olmadığı gözlenir.

Teneffüs kullanımı için çözümler:

 • Soda çözeltisi.
 • Maden suyu ("Borjomi", "Essentuki 17"). Mineralka, şişmeyi mükemmel bir şekilde giderir, refleks öksürüğü ortadan kaldırır, bronşları nemlendirir.
 • Bitkisel şifalı otlar (papatya, nane, adaçayı).
 • Uçucu yağlar (okaliptüs, mentol, köknar).
 • Tıbbi preparatlar ("Lazolvan", "Sinupret", "Tonzilgon").

Larenjit ile buhar inhalasyonu da tedavide olumlu bir etkiye sahiptir. Ancak, bu prosedür aşırı dikkatle yapılmalıdır. Aşırı sıcak hava ile, buhar inhalasyonları larinkste inflamatuar süreci hızlandırabilir. Ayrıca, çocuğun fiziksel aktivitesinden hemen sonra tedaviye başlayamazsınız. Prosedür sırasında, ağızdan nefes almalı ve burun içinden nefes almalısınız.

Buhar inhalasyon nasıl yapılır?

Büyük bir tencerede, bir litre su dökmeniz ve yukarıdaki çözeltilerden birini eklemeniz, birkaç dakika kaynatmanız gerekir. Çocuğun buharın üzerinde uzun süre tutulması gerekli değildir, kapıyı odaya sıkıca kapatabilir ve bebekle orada kalabilirsiniz.

Geleneksel tıp yardımı

Çocukta bir larenjit tedavisi daha mı? Bu problemle baş etmek, geleneksel tıp tarifleri ile sıklıkla yardımcı olur. Böyle bir tedaviden önce bir uzmana danışmanız tavsiye edilir. Aşağıda en etkili tarifleri listeliyoruz:

 1. Bal suyu, gargara için harika. Bunu yapmak için, bir bardak kaynar su ile bir kaşık dolusu tatlı incelik dökün, bir dakika kaynatın. Durulama, günde dört kez tekrarlanması tavsiye edilir.
 2. İyi bir etki, dereotu tohumlarının kaynatılmasını sağlar. Bir avuç dolusu tohum kaynar su ile dökülmeli ve 40 dakika demlendirilmelidir. Günde altı kez bir çorba kaşığı için bu ilacı larenjitden kullanın.
 3. Papatya ve adaçayı mükemmel bir anti-inflamatuar ilaçtır. Bitkisel karışımın kaynatılması, doğrudan yemekten önce günde üç kez alınır.
 4. Hemen hemen her eczanede, muz yaprağı yaprakları satın alınabilir. Larenjitin halk ilaçları ile tedavisi, bu durumda, kaynatma yönteminin günde dört kez kullanılması anlamına gelir. Bunu yapmak için, bir yaprak kaynamış suyla, muzun yapraklarını dökmelisiniz, bir saat boyunca demlensin.
 5. Kızılcık + bal çok etkili ve aynı zamanda bu hastalığa karşı lezzetli bir ilaçtır. Karışım bir çorba kaşığı içindeki çocuklara günde birkaç kez verilmelidir.

Pratikte görüldüğü gibi, yukarıdaki alternatif ilaç tarifleri, larenjitin eşlik ettiği bu hoş olmayan belirtilerin tezahürünü azaltmaya yardımcı olur. Yardımlarına başvurmak, ancak çocuğun bu veya diğer bileşenlere karşı alerjisi olmaması durumunda mümkündür.

Hastalık ne kadar sürer?

Bir çocukta larenjit tedavisi, bir tanı muayenesinin sonuçları ve kursun doğasına ve hastalığın ciddiyetine bağlı olarak belirlenir. Bu problemi yaşamazsanız ve doktordan gelen tüm önerileri uygularsanız, üçüncü günde balgam akıntısı görülebilir.

Larenjit ne kadar sürebilir? Bu soruya kesin olarak cevap vermek imkansızdır, çünkü bu durumda her şey doğrudan hastanın organizmasının bireysel özelliklerine ve patolojinin kendisinin şiddet derecesine bağlıdır.

Larenjit ile karşı karşıya kalan genç hastalar için doktorların prognozu çoğu durumda olumludur. Merkezi sinir sisteminin son oluşumundan ve gevşek bir submukozal tabakanın kaybolmasından sonra, hastalık genellikle ortadan kalkar.

Ebeveynler için faydalı öneriler

Bu yazıda, çocuklarda larenjit tedavisindeki farklılıklar hakkında çoktan konuştuk. Komarovsky (ünlü bir çocuk doktoru) iyileşme sürecini hızlandırma önerilerini sunar.

Tamamen tedaviden önce, çocuk yatakta kalmalıdır. Zorunlu olarak, uygun bir içme rejimi sağlanmalıdır. Daha fazla sıvı ve sadece oda sıcaklığında (meyveli içecekler, kuru meyvelerden elde edilen kompostolar, şekersiz ılık çay) içilmesi gereklidir. Bu, mukoza zarının yumuşatılmasına ve tüm toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olacaktır.

Özel bir diyet uyguladığınızdan emin olun. Yiyecekler sıcak olmalı ve sert olmamalıdır, tuz miktarı en aza indirilmelidir. Füme / salamura ürünlerinin yanı sıra ekşi ve aşırı baharatlı yemeklerin hariç tutulması gereklidir. Kuru bir yerde beslenme, sağlığı olumsuz etkileyebilir.

Çocuğun sürekli olduğu odada temiz ve nemli hava olmalıdır.

önleme

Kronik larenjit önleyebilir miyim? Hastalığın gelişmesini önlemek ve düzenli alevlenmelerden kaçınmak için, oldukça basit önleyici tedbirleri takip etmek gerekir. Her şeyden önce, çocuğun durumunu yakından izlemek için tavsiye edilir, en soğuk algınlığı bile tedavi ettiğinizden emin olun. alerjenler ile temas en aza durumunda, düzenli böylece taze hava kaynağı sağlanması, odayı havalandırın. Doktorların küçük bir kişinin bağışıklığını sürekli olarak güçlendirmeleri şiddetle tavsiye edilir. Bu amaçlar için sertleştirme, açık havada yürümek harikadır. Bu konuda ayrıca çocuk doktorunuza danışabilirsiniz.

Bazen doktorlar immün sistemi uyarıcı ajanların kurslarını önerir. Kural olarak, ilkbahar-sonbahar döneminde atanırlar. Doktor tavsiyesi olmadan, ilacın yardımına başvurmak gerekli değildir, çünkü bu bebeğin vücuduna zarar verebilir.

Kronik larenjit genellikle küçük bir hastaya rahatsızlık veren oldukça hoş olmayan semptomlarla birlikte görülür. Bir doktora zamanında başvurmak, ciddi sonuçlara yol açmadan bu problemden kurtulabilir.

Sonuç

Larenjit çocuklarda oldukça yaygın bir hastalıktır ve mutlaka tedaviye nitelikli bir yaklaşım gerektirir. Aksi takdirde, patoloji daha ciddi bir klinik tablo eşliğinde kronik bir formda gelişebilir. Larenjitin halk ilaçları ile tedavisi, bir kural olarak, hastalığın akut formunda etkilidir. Ancak, sadece bir uzman ile doğrudan istişarede kullanıldıktan sonra kullanılmalıdır.

Bu makalede sunulan tüm bilgilerin sizin için gerçekten yararlı olacağını umuyoruz. Sağlıklı ol!

Larenjit ile ne yapmalı?

Mukoziti gırtlak ve ses telleri - larenjit - çeşitli nedenlerden dolayı oluşur: Kalıcı aşırı voltaj ses telleri için veya tek tek anatomik özellikler vokal aparatı için "ödeme" olarak SARS bir sonucu olarak. Ayrıca, bu hastalık boğmaca veya kızamık gibi bazı bulaşıcı hastalıklara da eşlik edebilir. Larenjit genellikle sigara içenlerde ve solunum sisteminde sürekli patojenik mikroflora sahip kişilerde bulunur. Her durumda, hasta bir soruyla karşı karşıyadır: larenjit ile ne yapmalı?

Kime dönecek?

Larenjit sırasında sesimi kaybedersem ne yapmalıyım?

Larenjitin belirgin bir semptomu, tamamen kaybı olana kadar, bir boğuk sestir. Buna ek olarak, boğaz doyurulur ve inat edilir ve sonuç olarak, kuru öksürük vardır. Bütün bunlar, larinksin mukoza zarının iltihaplandığını ve vokal kıvrımların (ligamentler) normal kapanmayı ve vokal cismin açılmasını sağlamadığını düşündürmektedir.

Larenjit sırasında sesimi kaybedersem ne yapmalıyım? Her şeyden önce, susar için birkaç güne ihtiyacım var ve bir şeyler söylemek gerekirse bir fısıltı yapmak ve alçak sesle, daha bir fısıltı yüksek sesle ses tellerinin zorlayarak çünkü. Ayrıca tahriş edici boğaz ve larinks yemeğinden de vazgeçilmelidir - akut, sert ve soğuk; sigara içmeyin ya da alkol kullanmayın. Ama sıcak bir içecek, bal, sıcak kompres veya boyun ve sistematik gargara çok yararlı sıcak bir eşarp ile özellikle orta derecede sıcak süt.

Papatya, adaçayı, caizus köksapı, ısırgan otu ısırgan otu (kuru ot bir kadeh kaynar suya çorba kaşığı) ile gargaralar ve gargaralar ile rahatlatmak. Normal sıcaklıkta bacaklar veya önkollar için sıcak banyolar (bir dirsek virajından) iyi bir yardımcıdır. Laringeal mukozayı Lugol çözeltisi ile gliserin, propolis, deniz topalak yağı ile yağlamakta kullanılır. Balgam sıvılaşması ve daha kolay öksürük için öksürük ilaçları veya müstahzarları tablet şeklinde almanız önerilir. Ve ayrıca otlar infüzyonları: anne ve üvey anne, elecampane, althea kökleri ve meyan kökü.

Ancak larenjit tedavisinde en etkili yöntem inhalasyondur. Larenjit için inhalasyon nedir? Evde başarıyla gerçekleştirilen buhar alkali ve bitkisel inhalasyonlar olmalıdır. Kompresör ve ultrasonik inhaler (nebülizerler) yardımıyla gerçekleştirilen ısı ve nem inhalasyonlarının yanı sıra laringeal mukozada ilaç çözeltisi püskürtülür. Solunan buhar veya aerosol formülasyonları ile birlikte, inhalasyon solüsyonlarının aktif maddelerinin ince partikülleri larinkse girer ve antimikrobiyal ve antienflamatuar bir lokal terapötik etkiye sahiptir.

Larenjitde inhalasyon yapmaktan mı?

Evdeki buhar inhalasyonları için "tencere" yönteminin yerine, gelişmiş bir yöntem, sıradan bir demlik kullanmaya başladı. Örneğin, alkali inhalasyon bu şekilde yapılır. Su ısıtıcısı çok sıcak su (yaklaşık kaynar su) bir porselen fincan doldurulur, karıştırılmış ve başlıklı, sodyum bikarbonat (pişirme soda) çay kaşığı döküldü.

Solüsyon hafifçe soğurken (solunum yollarının mukoza zarını yakmamak için, soluma sırasında buharın sıcaklığı + 45 ° C'yi geçmemelidir), koni hunisi kalın kağıttan veya ince kartondan yapılır. Huni, üst geniş kenarı, çene ve ağzı kaplayacak ve burun serbest kalacak şekilde yapılır. huni ağzı üzerine konabilir, böylece huni dar kısmında deliği ayarlanır. Şimdi su ısıtıcısını ve huniyi bir araya getirip prosedürü başlatın - buharı ağzınızla yavaşça solumak ve burnu solumaktan geçirin. Bir inhalasyonun süresi 10 dakikadır, en az üç ila beş gün boyunca günde beş kez yapılmalıdır.

Soda dışında bir larenjitte inhalasyon yapmak veya yapmaktan mı? Alkali inhalasyonlar için soda yerine "Borjomi" ve "Essentuki" gibi tıbbi mineralli suların kullanılması tavsiye edilir. Onlar kolayca kendi kompozisyonunda Kafkasya yakın olan Ukrayna alkali maden suları "Glade Kupel" ve "Glade Kvasova" ile değiştirilir.

Alkalin inhalasyonu, uçucu yağların eklendiği bitkisel ile dönüşümlü olarak faydalıdır. şifalı bitkiler okaliptüs yaprağı tavsiye larenjit, papatya çiçekleri, adaçayı, mürver, nergis, çam tomurcukları arasında (2 yemek kaşığı kuru toplama kaynar su bardağı dökün ve 15 dakika demlenmeye). Ve uçucu yağlar, özellikle etkili larenjit arasında, bu okaliptüs, çam, köknar, anason, biberiye, topalak, ardıç yağı, nane ve kalçalarını unutulmamalıdır. İnhalasyon için 200 ml çözelti için bu yağlardan 10-15 damla eklenir.

bir aerosol Kameton olarak birleştirilmiş preparasyonu (oluşur Hlorobutanolgidrat, kamfor, L-mentol ve okaliptüs yağı) hasta zaman gırtlak ne sorulduğunda da sık sık kullanılan. Bu sprey, bir anti-inflamatuar, lokal antiseptik ve hafif kaçınma hareketi vardır ve enflamatuvar üst solunum yolu hastalıkları için endikedir - 5 yaşından küçük uygulama kameton çocuk kontrendikedir vb rinit, farenjit, larinjit, bademcik iltihabı,.. İlaç, ağız boşluğuna günde iki kez olmak üzere iki saniyeden fazla püskürtülmelidir.

Larenjit tedavisinde antibiyotik veya sülfonamid içeren aerosol preparatlarının kullanımı için, hastalığın virüs kökenine atanmazlar, virüslere karşı hareket etmezler. öksürük pürülan balgam eşlik ediyorsa Ama boğaz irinli lifli kabuk vardır ve stenoz belirtileri yanı enfeksiyonla mücadele için daha sonra, ateşi tutan açıkça bakteriyel doğa antibiyotik kullanmaya gerek olduğunu vardır.

Bir çocukta larenjit ile ne yapmalı?

Bir çocukta larenjit ile ilk yapılacak şey - bir doktora görün. Çünkü sadece uzman doğru bir tanı koyacaktır (yaygın larenjit, akut sublingus larenjit, krup veya epiglottitis) ve uygun tedaviyi reçete edecektir. Çocukluk çağındaki larenjit, viral bir etiyolojiye sahiptir ve akut solunum yetmezliğinin ortaya çıkabileceği yanlış bir kolera (akut stenoz laringotrakitis) dönüşür.

diffüz larenjitin olarak tedavi yöntemleri ARI ve SARS ve okaliptüs ve çam yağı ile anti-enflamatuar ilaçlar ve buhar inhalasyon ile aynıdır. Bunların nasıl yapıldığı yukarıda açıklanmıştı, ancak bu tedavi prosedürünün uygulanmasında 6-7 yaşın altındaki çocuklar özellikle dikkatli olmalıdır. Çok sıcak buharın mukus boğazında ve larenksin yanmasına yol açmamasını sağlamak için, soluma çözeltisinin sıcaklığı + 38 ° C'yi aşmamalıdır.

Küçük çocuklarda akut sublingus larenjitinde, sesin ses kısıklığı ve geceleri dispne atakları sıklıkla belirtilmektedir. Ve ayrıca - genel solgunluk, yanaklar ve parlak bir kızarıklık. Böyle bir durumda zorunlu yatışlar gösterilir!

Bugüne kadar, çocuk hekimlerine göre akut laringotreatheronkit veya krup çok nadirdir ve genellikle sublingual larenjitin bir komplikasyonudur. Bu patoloji aynı zamanda acil yatış gerektiriyor!

larenjit bir tür bakterinin Hemofilus influenza (Hemofilus influenza), pnömokok veya Staphylococcus aureus neden - Yedi yaşında altındaki çocuklar epiglotit teşhis edilebilir. Hastalık, boğazda şiddetli ağrı, “dikti” sesi, ateş ve hipersalivasyon (artan tükürük) gibi semptomlar şeklinde kendini gösterir. O zaman boğulmayı tehdit eden nefes darlığı var. Acil yatışa ihtiyacınız var!

Larenjit tedavisi ile ne yapmalı?

Larenjit atağı, larinkste akut inflamatuar bir sürecin bir işaretidir ve mukoza zarının güçlü bir ödeminden kaynaklanır. Sesin ses kısıklığına, boğazda kuruluğa ve acı verici hislere, yutulduğunda, öksürük ataklarına, nefes darlığına ve genel halsizlik eklenir. Sıcaklığı yükseltmek mümkündür (+ 38 ° C'ye kadar).

Erişkin hastalarda, doktorlar bu gibi durumlarda bol sıcak içecek, et suyu ile gargara çalkalama ve tıbbi bitkilerin infüzyonlarını önermektedir. Ayrıca odadaki havayı solumak ve nemlendirmek de gereklidir. Diskinezinde önemli bir artış eşlik eden larenjit ile ne yapmalı? kortikosteroidler (deksametazon) ile acil tedaviyi provededet ambulans, Çağrı, antihistaminikler (Suprastinum) ve ilaçlar (aminofilinle) dekonjestanlar.

Deksametazon - Adrenal korteks glukokortikosteroid hormon, güçlü bir anti-alerjik ve anti-inflamatuar özellikleri olan - vasküler bozulması, beyin ödemi, aspirasyon pnömoni ve gırtlak ödem, şok da dahil olmak üzere pek çok kritik durumlarda, anında hareket eder. 0,5 mg'lık tabletlerde ve 1 ml'lik ampullerde üretilmiştir. Şiddetli vakalarda günde ilacın 10-15 mg kadarını uygulayın ve günlük 2-4.5 mg dozunu destekleyin. Akut viral, bakteriyel veya sistemik mantar enfeksiyonlarında kontrendikedir, ilaca karşı artan duyarlılık; Hamilelik sırasında kullanın - sadece yaşam belirtileri için.

Euphyllin uygulama yöntemi: intramüsküler ve intravenöz enjeksiyonlar ve mikrositler (ampul içinde çözelti), yanı sıra (0.15 g tabletler). İçeride, yetişkinler günde 1-3 kez 0.15 g alırlar (yemeklerden sonra). Yetişkinler için (iç veya kas içi) maksimum tek doz eufillina 0.5 g'dır.

Şiddetli durumlarda Suprastin (1 ml'lik ampullerde 0,025 g ve% 2'lik çözelti tabletleri),% 2'lik bir çözeltinin 1-2 ml'sinde kas içi ve intravenöz enjeksiyonlar olarak kullanılır. Yetişkinler ilacı günde 2-3 kez bir tabletin içine alır (yemek sırasında). Çocuklar için dozaj, yaşına göre reçete edilir - bir çeyrek, tabletin üçte biri veya yarısı günde 2-3 kez. Bu ilacın yan etkileri arasında uyuşukluk ve genel güçsüzlük kaydetti. Ve kontrendikasyonlar arasında - prostatın glokom ve hipertrofisi.

Bir çocukta larenjit atağınız varsa ne yapmalısınız?

(Ancak, bu dönemde hava yolu gelişiminin anatomik özelliklerine) beş yaşın altındaki çocuklarda larenjit sırasında yoğun larinks ödemi ve hemen vokal kıvrımlar altında bulunan mukozal bölgesinden eşlik eder. Şişmiş laringeal mukozası düz kas ve bozulmuş solunumun spazm yol açabilir beri bebeklerde bir larenjit, ciddi bir tehlikedir.

Bir çocukta larenjitle, yani akut stenoza laringotrakitis veya yalancı krupayla birlikte ne yapmalı?

Eğer çocuk öksürür ve dudaklarında siyanoz ve ilham veren bir nazolabial üçgeni varsa, ebeveynler çok çabuk olmalıdır:

 • ambulans çağırmak;
 • havalandırın ve nemlendirme (elektrikli nemlendirici de dahil olmak üzere, bir ısı kaynağının üzerine ıslak bir tabaka asmak için oda geniş su bulunan sağlamak için sprey sprey);
 • soda ile inhalasyon yapmak, ve eğer çocuk çok küçükse - banyoda (buharla) sıcak su toplamak ve bebeğin yanında kalmak;
 • sudaki suprastinin üçte birini seyreltin ve çocuğa bir içki verin;
 • göğsüne sarı kart koy;
 • birkaç dakika içinde sıcak (+ 39 ° C) ayak banyosu yapın.

KBB doktorlarının ve terapistlerin, larenjitin uygun tedavisi ile belirtildiği gibi, hastalık 7-10 gün sonra düzelir. Larenjit ile ne yapacağınızı bilmiyorsanız, uzmanlarla iletişime geçin, çünkü tedavi edilmeyen herhangi bir iltihaplanma kronikleşebilir ve ciddi komplikasyonlarla tehdit edebilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Gebelikte boğaz tedavisi: farklı terimlerde tedavi özellikleri

Her gelecekteki anne bebeğin uygulanması sırasında hastalanmasının son derece istenmeyen olduğunu bilir. Ancak hamilelik sırasında kadının bağışıklık sistemi özellikle savunmasızdır.

Ebeveynler için ipuçları: bir çocuk Lugol boğaz nasıl smear

Lugol - farenks iltihabi hastalıkların karmaşık tedavisi için reçete etkili ilaçlardan biri. Bu hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından kullanılabilecek ucuz bir antiseptiktir.