Loading

Boğaz gargarası için bir adaçayı nasıl demlenir

Merhaba sevgili okuyucular. Bugün sage, okaliptüs, papatya, gargara için bir araç olarak konuşmak istiyorum. Boğazın tedavisi için bu reçete çocukluktan bana tanıdık geliyor. Şimdi soğuk ve belki de boğazın tedavisi için bir reçete ihtiyacınız olacak. Bu doğal, ama en önemli, etkili bir ilaçtır. Bu bitkiler yetişkinler ve çocuklar için kullanılabilir, tabii ki bu bitkilere karşı alerjiniz veya bireysel hoşgörüsüzlüğünüz varsa.

Adaçayı bakterisidal, antifungal etkisi vardır. Adaçayı anti-inflamatuar özellikleri var. Bu, sadece boğazın tedavisi için değil, diş etlerinin tedavisi için kullanılmasına izin verir. Adaçayı infüzyon veya kaynatma stomatit, periodontitis, akı, dişlerin gevşemesi için kullanılır.

Adaçayı yaprakları, kullanışlı özellikleri tıpta yaygın olarak kullanılan, çok kokulu ve acı baharatlı tadı. Çok miktarda uçucu yağ, alkaloid, tanen, reçine, flavonoid, organik asit ve acı içerirler. Bazı bölgelerde, çoğunlukla pirinç, et yemekleri, soğuk atıştırmalıklar ve turtalar için baharat olarak kullanılırlar.

Adaçayı yaprakları eczaneden alırım. Karton kutularda satılmaktadır.

Adaçayı kanamayı durdurur, balgam söktürücü özelliği vardır. Ancak, sadece boğazın tedavisi için kaynatma ve infüzyonları kullandım. Bu, boğazın tuz, soda ve iyotla durulanması ile birlikte ilk çaredir.

Gargara yapmak için bir adaçayı nasıl demlenir.

Adaçayı mukusun boğazını mükemmel bir şekilde temizler. Sıcak bir infüzyon veya adaçayı ile iyice durulayın, ancak soğuk ve sıcak değil.

Annem her zaman gargara için bir kaynatma hazırladı: bir litre su için adaçayı dolu bir çorba kaşığı. Yaklaşık 5-7 dakika kaynatın, yaklaşık 20-25 dakika ısrar edin. Daha sonra, suyun filtrelenmesi gerekecektir. Önce birkaç kat halinde katlanması gereken bir süzgeç veya gazlı bez kullanabilirsiniz.

Durulama günde en az 3-4 kez gerekir. Genellikle ikinci günde çok daha kolay ve boğaz daha az acı veriyor.

Adaçayı infüzyonunun hazırlanması daha kolaydır. Suyu kaynatın. Bir bardak kaynamış su üzerine, bir kaşık adaçayı ekleyin, 20 dakika ısrar edin. İnfüzyon ayrıca boğazınızı veya ağzınızı yıkamak için filtre ve kullanım.

Adaçayı, oral enfeksiyonlarla savaşmak için güçlü bir ilaçtır. Aslında adaçayı, hastalığa neden olan bakterileri "öldüren" doğal antibiyotiklere atfedilebilir.

Buna ek olarak, bir adaçayı gargarası kullanırsanız, o zaman bu mükemmel bir dezenfektandır. Adaçayı soluma için tazelik verir.

Adaçayıda bulunan büzücülerin analjezik etkisi vardır, bu yüzden boğaz ağrısı için harika bir ilaçtır.

Stomatit, mukoza zarı, diş eti iltihabı, ağız boşluğunda ülserler, günde 5-6 kez adaçayı suyu durulayın.

Ağzı veya boğazı durulamak için yeni hazırlanmış et suyu veya infüzyon kullanmak daha iyidir. Aynı şey okaliptüs ve papatya için de geçerlidir. Çok fazla kaynatma yapmışsanız, 12 saat buzdolabında saklanabilir. Ve kullanmadan önce, su üzerinde banyo ısıtın.

Adaçayı boğaz ağrısı olan soğuk algınlığı, larenjit, anjin için mükemmel bir ilaçtır. Hızlı bir etki elde etmek için günde 6 kez durulamalısınız. Ancak, uzun bir süre adaçayı kullanmaya değmez.

Hamilelik sırasında adaçayı kullanabilir miyim? Adaçayı, hamile ve emziren annelere yutulması için kesinlikle kontrendikedir. Boğazınızı adaçayı ile yıkayabilirsiniz. Ama, bu gargara, hamile olduğunuzda, bir şey kullanmayın, otlar ve diğer yollar hakkında doktorunuza danışmak daha iyidir.

Gargara için okaliptüs. Nasıl demlenir?

Okaliptüs analjezik, anti-inflamatuar, balgam söktürücü, antiseptik özelliklere sahiptir. Okaliptüs, boğaz ve üst solunum yollarını tedavi etmek için kullanılır.

Yapraklar, kompozisyonda çok karmaşık olan ve sineole - güçlü bir doğal antiseptik de dahil olmak üzere 40'tan fazla farklı bileşeni içeren değerli okaliptüs esansiyel yağı içerir.

Okaliptüsün kaynatılmasıyla durulama ve inhalasyonlar enflamasyonu ve boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Okaliptüs yapraklarından infüzyon veya kaynatma yapabilirsiniz. Okaliptüs bir eczaneden satın alınabilir.

Bu 200 ml hazırlanması için. kaynar su, 1 tatlı kaşığı okaliptüs yaprağı ekleyin, ısrar edin, süzün ve boğazı sıcak bir şekilde infüze edin.

Okaliptüsün bir okaliptüsünü bir litre suya tam bir yemek kaşığı ekleyerek hazırlayabilirsiniz. Genellikle yaklaşık 5-7 dakika kaynatırım, ısrar ediyorum, süzün ve sıcak bir et suyu ile boğazı ısıtın.

Gargara günde 4-5 kez olmalıdır. Ve okaliptüs, adaçayı, papatya kullanarak otlar ile durulama alternatif olabilir.

Kontrendikasyonlar, otlara karşı alerjisi olan bireysel hoşgörüsüzlüklerdir. Hamileyken ve emziriyorsanız, doktora danıştıktan sonra otlar kullanın.

Boğazın durulanması için papatya. Nasıl demlenir?

Papatya, mükemmel bir anti-enflamatuar ajandır, dokuların şişmesini azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda bir dezenfektan ve dezenfektanı vardır. Acıyı rahatlatmaya yardımcı olur. Papatya çiçekleri, bir kaynatma veya infüzyon hazırlamak. Papatya eczaneden satın alınabilir.

Boğaz ağrısı, boğaz ağrısı, stomatit, grip, ARVI, bademcik iltihabı ile papatya uygulayın. Ayrıca, papatya suyu inhalasyon için kullanılabilir.

Papatyaların en değerli ve aktif maddeleri uçucu yağ, özellikle de chamazulene, glikozit, flavonoidler ve organik asitlerdir.
Esansiyel yağ bağırsaklarda fermantasyonu bastırır, dezenfektan, diaphoretik ve analjezik etkiye sahiptir.

İnfüzyon bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı çiçek ekleyerek hazırlanır. Sızdırmaz bir kapta 25 dakika ısrar edin. Ancak, çoğu zaman gargara ve oral uygulama için bir papatya çiçeği kaynağından alıyorum.

İçecek papatya suyu bal ile olabilir, mükemmel bir anti-enflamatuardır. Papatyaların kaynatılması da bir sıcaklıkta içilebilir. Yemek pişirmek için et suyu da basit. Bir litre su tabanında bir tam çorba kaşığı papatya. 7 dakika kaynatın, ısrar ve süzün. Sıcak et suyu ile gargara.

Papatyadan kontrendike ilaçlar, alerjiler veya bitkilere karşı bireysel hoşgörüsüzlük için. Hamile ve emziren anneler için, papatya zayıf bir infüzyon şeklinde kullanılabilir ve ayrıca gargara için bir kaynatma kullanır.

Çocuklara gelince, bu dönemden önce durulamadığım 9 yaşından sonra boğazını kendim yıkadım. Ama sonra annem durulamada ısrar etti. Annem bana nasıl gargara yapılacağını gösterdi. Bu nedenle çocuğunuz bir gargara alırsa neden olmasın. Eğer değilse, o zaman boğaz tedavisi için başka yollar aramanız gerekir.

Kimseyi boğazımı yıkamasına zorlamayacağım, hepsi ayrı ayrı ve herkes kendine her şey için karar veriyor. Bana yardım eden bitkilerden bahsettim. Ama, arkadaşımın dediği gibi, bir hap içmesi, boğazını serpiştirmesi ve durulama onun için değil.

Boğazın iltihaplı hastalıkları, şişlik, kızarıklık, ağrı eşlik eden ağız boşluğu. Bu belirtiler yutkunmayı, konuşmayı, yemeyi önler. Angina tezahürlerini azaltmak için, tedavi çeşitli otlar ile boğaz durulama ile başlar: adaçayı, papatya, nergiz. Adaçayı suyunun düzenli kullanımı ağrıda bir azalmaya yol açar, inflamatuar reaksiyon daha az fark edilir hale gelir.

Kaynatma hazırlığı için, yaprakların toplanması hem eczaneden hem de bağımsız olarak hazırlanır.

Hangi durumlarda adaçayı kullanılır?

Çözüm birçok durumda yardımcı olur, bir anti-enflamatuar, antiseptik etkiye sahiptir. Özellikle solunum sistemi hastalıkları, diş etleri için faydalıdır.

Angina, gırtlak iltihabı, farinks boğaz ağrısı eşlik eder. Semptomları hafifletmek için, boğazda bir papatya, adaçayı çözeltisi ile durulamayı unutmamak önemlidir. Bitki öksürük etkisine sahiptir, çünkü kuru öksürük ile gösterilir. Diş hekimliğinde vazgeçilmez bir ilaçtır. Dişeti iltihabı, kanama, diş ağrısı, stomatit - hastalığa adaçayı suyu ile başlamaya başlamak gerekir. Ayrıca, ilaç uykuyu artırır, yatıştırır, sinirlilik azaltır. Sır nedir?

Bu bitki çoğu farmakolojik preparatların yerini alabilir, çünkü adaçayı etki spektrumu çok büyüktür. Durulama çözeltisi, biyolojik olarak aktif maddeler içerir, bu sayede tedavi iyi bir etki sağlar.

Antimikrobiyal aksiyon. Ağız ve boğazda, bir takım patojen mikroorganizmalar sürekli olarak bulunur. Normal bağışıklığı olan kişilerde, iltihaplı hastalıklara neden olmazlar: angina, farenjit. Vücudun koruyucu kuvvetleri ihlal edildiğinde, mikroplar çoğalır ve mukoza zarına zarar verir. Adaçayı çözümünün düzenli kullanımıyla, iyileşmeyi hızlandıran patojenik flora ortadan kalkar. Bitki iltihabı giderir. Sonuç olarak, kan akışı iyileşir, boğazın şişmesi, bademcik, hiperemi ve ağrı kaybolur. Doku rejenerasyonunu destekler. Örneğin stomatit ile ağızda bir yara oluşur. Adaçanın uygulanması, tedavinin önemli bir aşamasıdır. Defekt mukoza hızla iyileşir, bağ dokusu ile sıkılaşır. Büzücü etkisi diş eti kanaması ile kullanılabilir. Tanenler kan kaybını azaltır. Hafif, orta derecede balgam söktürücü etkisi kuru öksürük, boğaz ağrısı ile yardımcı olacaktır.

Kullanışlı ve hızlı kullanım, adaçayı bir çözümdür. Eczanede bir bitki satın almak gerekir, yani kuru ot, kendiniz de hazırlayabilirsiniz, ancak bu doğru yapılmalıdır. Tedavi yaprakları ve çiçekleri kullanır.

Bir adaçayı nasıl yapılacağı sorusunun cevabı çok basittir.

Bir bardak kaynar su üzerinde kıyılmış hammaddelerin bir çorba kaşığı almanız gerekir. Sıcak su dökün, soğumaya bırakın. Kaynamaması daha iyidir, bu nedenle çözeltide daha biyolojik olarak aktif maddeler olacaktır. Soğuduktan sonra filtrelenir. Sonra amaçlanan kullanım için kullanın.

Anjina, farenjit ile gargara yapabilirsiniz. Diş eti veya stomatit kanaması durumunda, ağız boşluğunda birkaç dakika et suyu tutulmalıdır. Prosedürü tercihen iki saatte bir tekrarlayın. Etkisini geliştirmek için papatya ekleyebilirsiniz.

Yaşlılıkta, adaçayı çimleri, solunum sistemi ve ağız hastalıklarının tedavisinde yardımcı olur. Bitkisel ilaç güvenlidir, yan etkiler minimaldir. Ancak çocuk 4-5 yaşından küçükse, çözümün kullanımını reddetmek daha iyidir. Bu yaşta, çocuklar boğazını düzgün bir şekilde durulamamaktadır, çünkü etki minimaldir. Uzman, bu tür bir genç yaştaki hastalara hangi tedavi yönteminin uygun olduğunu söyleyecektir.

Dişeti hastalıkları, bademcik iltihabı, stomatit beklenmedik bir şekilde ortaya çıkar. Hemen doktora başvurma fırsatı olmayabilir, ancak ağrı normal çalışmalara müdahale eder, belirtiler rahatsızlık getirir. Doktor tavsiyesi olmadan hap almak tehlikelidir. Bu durumda ağzınızı bir adaçayı ile durulayın. Bir çözüm hazırlamak çok kolay, papatya ekleyebilirsiniz. Anjina belirtileri, birkaç prosedürden sonra diş etlerinde iltihaplanma azalır.

Her zaman bitkisel preparatlar zararsızdır. Sağlıklı bir insan için sadece tedaviye yardımcı olurlar, ancak eşlik eden hastalıkların varlığında bile zarar verebilirsiniz.

Hamileyken ve emzirirken, bu bitkiyi herhangi bir şekilde, hatta boğaz ağrılarını veya dişeti kanamasını tedavi etmeyi bırakmalısınız. Az miktarda adaçayı özü uterusun tonunu artırır, erken doğum veya düşük yapma riski vardır. Böbreklerin akut inflamatuar hastalıkları doğrudan kontrendikasyonlardır. Azaltılmış tiroid aktivitesi ve düşük tansiyonu olan kişilerin ilacı kullanması önerilmez.

Adaçayı boğaz tedavisinde nasıl kullanılır?

Boğaz ağrısı için Adaçayı dayalı ilaç kullanımı başarıyla binlerce yıldır kullanılmaktadır bu bitkinin iyileştirici özellikleri kaynaklanır. Adaçayı yüksek salvinum içeriği. Adaçayı boğaz ve ağız etkileyen çeşitli patolojilerin tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılmıştır, böylece bu antibiyotik, ve hücreler, özünde, bitki, anti-enflamatuar, antibakteriyel, antiseptik ve dezenfektan özelliklerini verdi. Güçlü bir fitokosit olarak, adaçayı da hastalıkları önlemek için kullanılır. Büyük miktarlarda adaçayı bulunur:

Adaçanın özellikleri dikkat çekti ve eczacılar. Yağ ve bitki ekstreleri, hastalara reçete edilen rezorpsiyon ve trok için tabletlere dahil edilir:

 • farenjit ile;
 • akut tonsillit;
 • larenjitin;
 • diş eti iltihabı;
 • stomatit.

Tıbbi bitkilerin kullanımına kontrendikasyonlar

Tıbbi adaçayı kullanmanın bir takım kontrendikasyonları vardır, bu nedenle tedaviyi doktora danışarak tedaviye dahil etmek gerekir. Doğal tıbbi ürün almanın yan etkileri neden olmaz, sadece nadir durumlarda alerjik reaksiyonlara neden olur. Ancak hamilelik sırasında kadınlar bir doktora danıştıktan sonra onu çok dikkatli kullanmalıdır. Her halükarda, adaçayı ya da müstahzarları hamile kadınlara içten alıp götürmek, uterusun kasılmasına neden olabilecek maddeler içerdiğinden, bir düşüğü kışkırttığı için kesinlikle kontrendikedir. Ek olarak, adaçayı katkıda bulunur:

 • hamile kan basıncında artış;
 • hormonal dengesizliğin gelişimi.

Bitki bazlı ürünler sadece bir boğaz durulama olarak kullanılabilir, ancak hamileliğin seyrini ve gelecekteki bir annenin durumunu gözlemleyen bir uzman, onu başka yollarla adaçayı değiştirmesini tavsiye edebilir:

Bazen bir doktor durulama için adaçayı uygulamasını onaylayabilir. Onun için kompozisyon - bir bardak kaynar suya az miktarda çimin infüzyonu, çimenleri su ile döküldükten sonra through saat boyunca filtrelenir.

Ayrıca adaçayı almak için kontrendikedir:

 • emziren anneler;
 • bazı jinekolojik hastalıklardan muzdarip kadınlar;
 • hipotiroidizmli hastalar;
 • adet düzensizliği olan kadınlar;
 • 5 yaşından küçük çocuklar;
 • akut aşamasında böbrek hastalığı ile;
 • hipertansiyonu olan hastalar;
 • eylemlerine aşırı duyarlılığı olan insanlar.

Tıbbi bitkilerin sistematik kullanımı nedeniyle organizmanın zehirlenmesi mümkün olduğundan, adaçayı ile tedavi süreci zamanla sınırlandırılmalıdır.

Adaçayıdan fon almak 3 aydan fazla olmamalıdır. Dersler arasında uzun molalar düzenlemek gerekir.

Bu bitkinin fon kullanımındaki sınırlamalar adaçayı tunaonlar ve salvinorin-A içeren esansiyel yağlardan zengin olmasından kaynaklanmaktadır. İlk toksik maddeler ve salvinorin-A, antimikrobiyal etkiye rağmen, bir halüsinojendir. Bu nedenle, adaçayı ve müstahzarları küçük çocuklara reçete etmek yasaktır.

Boğaz tedavisi için şifalı bitkilerin kullanımı

salvia kullanımının sonuçları hakkında uyarıda sonra boğaz tedavisinde bitkilerin kullanımının soruya geçebiliriz. anjina ile, ilk belirtiler ortaya çıktıktan sonra, sadece çiğnemek veya bitkinin kuru yaprakları çözülür. Bu prosedür mümkün olduğunca sık tekrarlanmalıdır. Hastalığın ilk aşamasında adaçayı ve deniz tuzu ile durulama hazırlayabilirsiniz. Bitkinin yaprakları içinde çözünmüş tuz ile kaynar su dökülür. Ürün bir termos şişesinde infüze edilir veya bir su banyosunda hazırlanır. Durulama boğazının günde 4-5 kez tekrarlanması gerekir.

Sage ayrıca boğaz ağrısı tedavisine biraz gecikme ile başlanırsa yardımcı olur. Daha sonra, bu bitkinin yanında bulunan infüzyon hazırlanır:

Bu infüzyon durulama için kullanılır.

Kaynar su ile adaçayı dökülmüş ezilmiş yapraklarının bir infüzyonu, pürülan boğaz ağrısı ile yardımcı olur. Boğaz, günde en az 6 kez sıcak bir bileşim ile yıkanmalıdır. Bademciklerin güçlü bir iltihabı bile batırılır.

Tıbbi bitkilerin anjina - alkol tentürü tedavisi için etkili bir ajan. Bunu yapmak için yaprakların votka ile dökülmesi ve bileşimin sıcak bir yerde 48 saat ısrar edilmesi gerekmektedir. Tentür, gargara için şifalı süngerlere bir katkı maddesi olarak kullanılır.

Farenjit ile adaçayı ve St. John's wort'tan hazırlanan infüzyon, hastalıkla başarılı bir şekilde mücadele eder. Her iki bitki de eşit oranlarda alınır. Araçların farenksin durulanması gerekiyor. Aynı infüzyon dahili alım için tasarlanmıştır. Durulama yardımcısı St. John's wort olmadan yapılabilir. Farenjene ek olarak, hem boğaz ağrısı hem de stomatiti tedavi eder.

Öksürük tedavisi için araçlar

Adaçayısındaki tıbbi bileşikler sadece boğazdaki acı verici semptomları değil, aynı zamanda öksürüğü de azaltır. Bunun için genellikle bir kaynatma kullanılır. Aşağıdaki gibi hazırlanır.

 1. Otlarda bulaşık suyu kaynar su döktü.
 2. Bileşim düşük ısıda 1/3 saat kaynatılır.
 3. Suyu bir termos şişesine dökülür.
 4. İlaç 40-50 ml için günde birkaç kez alınır.

Bununla birlikte, öksürük ağırlaştırabileceğinden, adaçayla yapılan tedaviden güçlü öksürüğün reddedilmesinin daha iyi olacağı vurgulanmalıdır. Bazı pulmoner ve bronşiyal hastalıkların alevlenmesinde çim kullanılması önerilmez. Yine de, adaçayı en etkili bekarlardan biri olarak görüyor, solunum sistemini balgamdan kurtarıyor ve boğazda ağrılı semptomları hafifletiyor.

Mucustan solunum yolunu temizlemek, boğazdaki ağrıyı hafifletmek ve sesin geri gelmesi için mümkün olan en kısa zamanda durulamalara yardımcı olacaktır, ki burada da adaçayı ile birlikte diğer mevcut araçlar kullanılır.

 1. Bunlardan biri adaçayı, biberiye, muz ve hanımeli. Sarp kaynar su ile demlendirilir.
 2. Başka bir ortamda, adaçayı suyuna küçük bir bal ve elma sirkesi eklenir.
 3. Durulamanın yanı sıra çay olarak da kullanılabilen bileşim, yapraklar (taze veya kuru) çimlerden elde edilir. Süzdükten sonra bal ve az miktarda limon suyu eklenir.
 4. Sadece durulama için limon suyu ile adaçayı yaprakları infüzyonu kullanabilirsiniz. Bu bileşim stomatit ile kullanım için yararlıdır.

Öksürük honey bal içeren bir şurup tarafından etkili bir şekilde yardımcı olur. Şurubu daha sıvı hale getirerek su ilavesini sağlar. Tıbbi şurubun ek bileşenleri - limon suyu ve adaçayı. Sindirim ve süzme işleminden sonra ürün sıkıca kapatılmış bir kaba konulur. Broth ve infüzyonların aksine, şurup 3 ay boyunca buzdolabında saklanabilir. Bu nedenle, hastalık mevsimi gelene kadar önceden hazırlanabilir. Sonra hastalıkların başlangıcı zaten tamamen silahlı.

Bu süre için hazırlanın, kuru yapraklar stokları yaparak yapabilirsiniz:

Bu çay sadece iyileştirici etkisi değil, aynı zamanda yatıştırıcı bir etkisi olacaktır. Ve ısırganlarda bulunan vitaminler, grip ve soğuk algınlığının önlenmesinde çok önemli olan bağışıklık sistemini güçlendirecektir.

Yüksek kaliteli doğal inek sütü ve adaçayı ile hazırlanan içeceği, gribin iyileştirilmesine yardımcı olur. Boğaz ağrısına karşı etkili bir şekilde etkilidir.

 1. Bir ilaç yapmak için, kuru ot yapraklarını sütle dökmelisiniz.
 2. Ancak bundan sonra, karışım yavaş ateşte kaynatılır.
 3. Ürün 10 dakika daha kaynatılmalıdır.
 4. Et suyu plakadan çıkarılır, soğutulur ve süzülür.
 5. Her biri 30-50 ml içmelisiniz. Yatmadan önce en iyi şifa kaynağını alın.

Inhalasyonların tedavisinde kullanın

Adaçayıyla durulamaya ek olarak, boğaz ve bunların içsel uygulaması, terapötik terapi ve inhalasyon soğuk algınlığının önlenmesinde kullanılabilir. Yüksek verimlilikleri, bitkideki esansiyel yağların zengin içeriği ile sağlanır.

İnhalasyonlar sadece boğaz ağrısı değil aynı zamanda burun mukozasının iltihaplanması da tedavi edilebilir. Tıbbi işlem için bir çare hazırlamak için, kıyılmış adaçayı yapraklarının içine yerleştirilmiş olan büyük tabaklara yerleştirmek ve kaynar su ile dökmek yeterlidir. Solunabilir çiftler, havlu kaplı başın, bileşimle birlikte plakanın üzerinde tutulmalıdır. Evde bir inhaler varsa, adaçayı bir kaynatma kullanmak daha da kolaydır.

Boğaz boğazından adaçayı

Tıbbi özelliklerle donatılmış adaçayı, çok sayıda hastalığın tedavisi için halk hekimliğinde haklı olarak kullanılmaktadır. Değerini takdir eden atalarımız, birkaç yüzyılı aşkın uygulamalarıyla tarifler kullandılar. Korunan eski tedavi yöntemleri bugün hala kullanılmaktadır. Bitki genellikle boğazda ve ağızda ağrı ile reçete bulunur.

Tıbbi adaçayı özellikleri

Oldukça evrensel bir ilaçtır. Birçok terapist ve kulak burun boğaz uzmanının tedavisi için reçete.

Bitkinin çiçekleri ve yaprakları, iyileştirici özelliklerini karakterize eden çeşitli maddeler içerir:

 • Organik asitler;
 • Tanenler;
 • alkaloidler;
 • Uçucu yağlar;
 • flavonoidler;
 • Vitaminler.

İçinde salvinden dolayı doğal bir antibiyotik olarak adlandırılabilir. Bu bileşenin varlığı nedeniyle inflamasyonun lokalizasyonu azalır. Eterli renksiz yağlar, vücudun koruyucu işlevlerini güçlendirir, stresi azaltır ve yumuşatır. Pankreas suyunun salınmasına katkıda bulunurlar, böylece sindirimi uyarırlar.

Bütün bu bileşenler şifalı bitki faydalı özellikleri verir:

 • rejenere edilmesi;
 • antimikrobiyal;
 • anti-enflamatuar;
 • diüretikler;
 • Genellikle restoratif;
 • bronşodilatörler;
 • büzücü;
 • ekspektoranlar;
 • Ağrı kesici.

Tıbbi uygulamada kullanım

Modern farmakoloji ile ilgilenen tedavi nitelikleri. Bu bitkinin yaprakları içeren dayalı durulama için bitkisel karışım: Boğazımda ağrı ile baş yardımcı olmak için tıbbi hazırlıkları her türlü yapılmış.

Uçucu yağlar ve bitkisel özler, adaçayılı pastil ve pastillerde bulunur. Aşağıdaki hastalıklara sahip hastalara reçete edilir:

Uygulama antimikrobiyal, analjezik ve anti-inflamatuar etkiyi artırır. Bununla birlikte, bitkisel özlü şeker, hamile kadınların ve beş yaşın altındaki çocukların kullanımına kısıtlamalar getirmektedir. İlaç, çözülene kadar ağızda tutulur ve yemekten önce bir saatten daha erken tüketilmez. Bu ilacın kullanım süresi yedi gündür. Tedavide, alerjik belirtilere eğilimli hastalar tarafından dikkatli bir şekilde kullanılır.

Boğaz ağrısı ile adaçayı

Boğazımız, hastalık sırasında, enfeksiyon ve virüslerin yolunda bir tür engel olarak işlevlerini kaybeder. Hastalığın tüm ciddiyetini üstlenerek, bademcikler, bademcikler en güçlü mikroplara maruz kalırlar. Güçlü bir acı vardır, yutmak, nefes almak ve içmek ve yemek için ilkel olmak zorlaşır. Halk usullerinin cephaneliğini alarak bu tezahürleri geciktirmeden rahatlatmak arzu edilir:

İnfüzyon, yutma sırasında ağrı ile birlikte solunum rahatsızlıkları için kullanılır. Tıbbi bir bitkiden pişirildiğinde, şiddetli ağrıyla günde yedi kez gargara yapmanın yardımı olacaktır.

Et suyu sadece acı verici hislerle değil, aynı zamanda güçlü bir öksürükle de başa çıkacaktır. Her ne kadar bronşların kronik patolojilerinin kullanılmasının önerilmediğine dikkat edilmelidir. Bir çorba kaşığı üzerinde günde dört kez ağızdan alarak, iyileşmeyi hızlandırabilirsiniz.

Evi tedavi ederken boğazdaki adaçayı sadece durulama olarak değil, aynı zamanda inhalasyonlarla da sıkıştırır. Halk ilaçları geleneksel tıbbın bir parçasıdır. Bu nedenle, bir doktor konsültasyonu zorunludur.

Inhalasyon için otlar kullanımı

Tedavinin bir yolu inhalasyon. Prosedürün maksimum etkisi, bitki ile doymuş olan uçucu yağ nedeniyle elde edilir. ÇalıĢması için, çimler, geniş bir kapta kaynayan su ile dökülür, kafanın eğilmesi ve buharın solunması. Buhar banyosunun etkisini yaratmak için baş, bir havlu ile kapatılmalıdır.

Infüzyon ile durulayın

Durulama, hastalığın ilk belirtisinde yapılır. Her işlem için yaklaşık 30 derecelik bir sıcaklığa sahip pişmiş infüzyon, sadece taze kullanmalısınız. Durulama, bir dakikaya kadar mümkün olduğunca sık yapılır. Etki, tedavinin ikinci gününde fark edilir. Enflamasyon ve şişlik azalır, ağrı ve terleme kaybolur. Bademcikler pürülan tıkaçlardan temizlenirken, adaçayı yaprakları foliküler anjinle başa çıkacaktır.

Infüzyon ve et suyu hazırlanması

 • İnfüzyon. Çözeltiyi hazırlamak için, yarım litre kaynamış suya iki yemek kaşığı kuru ot eklenmesi gerekir. Yaklaşık yarım saat ısrar edin, soğumaya ve filtrelemeye bırakın. Oda sıcaklığı bileşimi ile durulayın;
 • Broth. Et suyu almak için, 20 dakika boyunca aynı oranları kaynatın. Gün boyunca üç defaya kadar 2-3 yemek kaşığı kullanın.
 • Enfeksiyonda maksimum sonucu elde etmek için bir çay kaşığı, elma sirkesi, limon suyu etrafında deniz tuzu ekleyebilirsiniz.

Çimenlerde iyi kurulmuş votka. Bu ürünün birkaç damlası gargaraya infüzyonu eklenir. Bu nedenle 14 gün için hazırlanır, bu nedenle önceden yapılması arzu edilir. Yarım litrelik bir votka 40-60 gram adaçayı için yeterlidir. Ortaya çıkan karışım karanlık ve serin bir yerde tutulmalıdır.

Kontrendikasyonlar

Herhangi bir adaçayı uygulaması, mevcut kontrendikasyonlar nedeniyle bir doktorla ön istişare gerektirir. İlaçların kullanılması önerilen dozdaki belirtilere göre kesinlikle yapılmalıdır.

Hamile kadınlara sadece harici kullanım izin verilir, bitkisel özlerle preparasyonlar yapılması tavsiye edilmez. İçerdiği maddeler hamileliği kesebilir. Ayrıca, ciddi hormonal bozuklukların ve hipertansif krizlerin artmasına yol açar.

Aşağıdakilerden muzdarip kişilere şifalı otlar kullanmak yasaktır:

 • hipertansiyon;
 • mastopatileri;
 • piyelonefrit;
 • Jinekolojik hastalıklar;
 • alerji;
 • 5 yaşın altındaki çocuklar.

Uzun süreli kullanım nedeniyle zehirlenme mümkün olduğundan tedavi süresi üç aylık bir süre ile sınırlıdır. Eğer adaçayı sürekli kullanmak istendiğinde, tedavide molalar almak gerekir.

Boğaz gargarası için bir adaçayı nasıl demlenir

Antik çağlardan beri, adaçayı iltihaplı süreçleri tedavi etmek için kullanılmıştır ve antiseptiktir. Bu bitkinin nadir türlere ait olmadığı ve mevsimsel olarak birkaç kez çiçek açabileceği gerçeğinden dolayı, tedavide geniş çapta uygulanabilir olan bütçe niteliğindedir. Boğazınızı yıkamak için, orofarenks hastalığından kurtulabilirsiniz. Koleksiyonun zararsız göründüğü gerçeğine rağmen, kendinizi kontraendikasyonların listesine almanız önerilir.

yapı

Geleneksel tıp tesisi değerlendirdi ve çeşitli tedavi alanlarındaki yeteneklerini kullanıyor. Adaçayı kompozisyona dahil eden şifalar vardır:

 • Astringenler.
 • Efiroli.
 • Salvini.
 • Yağ asitleri.
 • Alkaloidler.
 • Organik asitler.
 • Vitamin ve minerallerden oluşan bir kompleks.

Faydalı özellikler

Modern ilaç formlarının kullanımı uygundur ve çaylar, tabletler, dozlar ve pastiller formunda mevcuttur. Patoloji üzerindeki en güçlü etki, tüketici tarafından haklı olarak takdir edilmektedir. Adaçayı yaprakları boğazda faydalı bir etkiye sahiptir, ağrı semptomlarını azaltır. Bu bitkinin ana özellikleri:

 • Bakterileri.
 • Antienflamatuvar.
 • Anti spazmodik.
 • Yara iyileşmesi.
 • Sıkılaştırıcı.
 • Dezenfektan.
 • Antiseptik.
 • Balgam söktürücü.
 • Bronkodilatör.

Ne zaman lezyonlar ve gırtlak hava yolu, larenjit etkili adaçayı, soluk borusu iltihabı. Mukolitik ve antitussif etkisi vardır. Farenjit, bademcik iltihabı, larenjit, anjin, viral hastalıklar, rinit, gingit, periodontitis ve stomatitin çeşitli akımları için endikedir. Ayrıca, küratif koleksiyon sinir sistemi üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir ve bir uyku kurar.

Adaçayı kim kontrendikedir?

Ana madde olarak adaçayı ile ilaçların iç kullanımını göz önünde bulundurursak, kısıtlamalar kadınlarda hamilelik durumunda ve 5 yaşına kadar olan çocuklar için geçerlidir. Bu, uçucu yağların bileşimindeki toksinlerin içeriğinden ve az sayıda halüsinojenden kaynaklanmaktadır. Adaçayı yapısındaki bazı kapanımlar uterus kasılmalarını provoke edebilir ve fetal kayıp veya erken doğumlara yol açabilir. Emzirirken, bu bitkinin kullanımı da önerilmez. Süt miktarını azaltabilir. Bazı durumlarda, koleksiyon emzirmeyi durdurmak için kullanılır.

İç kullanım aşağıdaki durumlarda hariç tutulur:

 • Hipertansiyon. İçeri giren alıştırmalar, aritmi ve basınç değişimlerine neden olabilir.
 • Jinekolojik patolojiler.
 • Hormonal yetmezlikler.
 • Böbrek ve karaciğer hastalıklarının akut seyrinde - sadece durulama yapılabilir.
 • Adet düzensizlikleri ile.

Uygulamada kısıtlamaları olmayan kişilerin yanı sıra ilacın dozaj alımı. Maksimum tedavi süresi 2 aydan fazla olamaz, aksi takdirde bitki maddelerine zehirlenme olasılığı vardır.

Boğaz tedavi etmek için adaçayı doğru demlemek nasıl

Orofarenkseki patolojik değişikliklerle, yaygın bir kullanım yöntemi durulamadır. Adaçayı uygulamanın birçok yararlı ve etkili yolu vardır:

 1. Hastalığın ilk belirtileri ve ağrı semptomlarında aşağıdaki yöntem kullanılır: kurutulmuş adaçayı yaprakları (2 parça) çiğnenir. Prosedür hızlı iyileşmeyi destekleyen üç saatte bir tekrarlanır.
 2. Larinksin sulanması için, adaçayı (1 çorba kaşığı) toplamak, kaynar suyla (200 ml) dökülür, bir saat ısrar edin. Durulama saat başı harcanması tavsiye edilir. İlaç formu, pürülan belirtiler ve kronik farenjit ile anjinada etkilidir.
 3. Boğazda rahatsız edici rahatsızlık ile, adaçayı toplama (1 çorba kaşığı.) Soğuk sütle (200 ml) dökülür, kaynamaya getirilir, ısrar edilir (15 dk.). Etkili bir şekilde sıcak uygulamada iç uygulama ile tüketerek iki doza bölünür. Ilacı yatmadan önce almak için tavsiye edilir. Bu, tahrişi gidermeye yardımcı olur ve huzurlu bir uyku sağlar.
 4. Durulama sırasında ilacın etkisini artırmak için, adaçayı (200 ml) infüzyonunda, deniz tuzu (1 çay kaşığı) ekleyin. Sıcak bir yerde veya bir termos (30 dak.). Adaçayıdaki değerli kalıntılar alındıktan sonra, durulamaya devam edin. Tuz, elma sirkesi, limon suyu, bal ile değiştirilebilir. Bireysel tercihlere bağlı olarak.
 5. Doğal adaçayı yağları aromaterapide kullanılır. banyo zaman aroma lambaları kullanılır, kolye, banyoya katkıda bulunur. Yağların buharlaşması, hava boşluğunun iyi bir dezenfektandır. Ayrıca patojen mikroorganizmaların eylemi durdurma, su (200 mi) efirol (5 damla), karbonat (1 saat. L.) Tedavi orofaringeal mukoza ilave edildi.
 6. Gırtlaktaki rahatsızlıkla birlikte, adaçayı oluşturan öğelerin bir tentürünün kullanılması tavsiye edilir. Adaçayı (50 gr) yapraklarına votka (0, 5 litre) eklenir, ışığa erişmeden iki hafta bekletilir. Aşağıdaki doza tutun: tentür (20 damla) suya (150 ml) sokulur, sulama geleneksel şekilde yapılır. Ilaç geliştirmek soda, tuz, tamamlayıcı, kombine şifalı otlar olabilir. Larinkste ağrı ile etkili araçlar.
 7. Farenjit ile şurubun ağrı nedeni üzerinde olumlu bir etkisi vardır: bal (200 ml), su (50 mi), adaçayı (10 g) ile karıştırılır, sıvı buharlaşana kadar bir banyoda kalaylanır. Kalınlaştırılmış bir bileşimde, bir limon suyu (1 yemek kaşığı) yapın. Tam etkiyi tamamlayın (günde üç kez 1 çay kaşığı).
 8. Aşırı miktarda mukus birikmesi ile hanımeli, adaçayı, muz, biberiye (1 çorba kaşığı) bitkisinin toplanması suya (300 mi) eklenir, ılımlı ısı (5 dakika) üzerinde ısıtılır. İntravenöz (günde üç kez 100 ml). Tedavinin gidişatı 7 gün sürer.
 9. Boğaz ağrısı, bir öksürük eşliğinde veya virüslerin etkisiyle, adaçayıyla solunduğunda iyileşir. Ham maddeler (2 çorba kaşığı) Su banyosu kullanarak orta ateşte su (600 mi) ilavesi ile kaynatılır. Et suyu bir kaba yerleştirilir ve yoğun bir bezle (10 dakika) buharlaştırma yoluyla solunur. Prosedür günde üç kez tekrarlanması tavsiye edilir.

Adaçayı, bunlara neden olan sebeplerden bağımsız olarak herhangi bir boğaz problemini ortadan kaldırabilir:

 1. Alkolsüz içeceklerin veya tüm vücudun neden olduğu alt soğutma.
 2. Mukoza zarında bakteriyel etkiler.
 3. Bölgenin ekolojik ve coğrafi özellikleri.
 4. Meslek aktiviteleri ile ilişkili hastalıklar.

Bir tıbbi madde kullanmanın yararı konusunda herhangi bir şüphe varsa, durulamayı veya solumayı kısıtlamanız tavsiye edilir ve bir tıp uzmanının yetkili bir danışması daha iyidir. Hamile ve emziren kadınlara kontraendikasyona özellikle dikkat edilmelidir.

Adaçayı ile gargara için tarifler

Orofaringeal bölgede ağrı, insanlar arasında yaygın bir rahatsızlıktır. Herhangi bir nedenle yılın farklı zamanlarında ortaya çıkabilir. Farmakoloji birçok ilaç sunmaktadır. Fakat iyi yöntemlerden biri adaçayı kullanmaktır. Bu bitki nedir ve nasıl yardımcı olabilir?

Adaçayı yararlı özellikleri

Adaçayı, boğaz hastalıklarını tedavi etmek için kullanılan bilinen bitkilerden biridir. Anti-inflamatuar ve antiseptik etkileri vardır. Yılın herhangi bir zamanında kullanılabilir.

Boğazdan gelen adaçana ne yardımcı olabilir? Çimen, durulama için çözeltiler hazırlamak için kullanılır.Mucize edici bitki sayesinde, orofaringeal alanın birçok hastalığı iyileştirilebilir.

Boğaz ağrısı olan adaçayı evrensel bir ilaç olarak kabul edilir, bu nedenle kulak burun boğaz uzmanları, çocuk doktorları, terapistler şeklinde birçok uzman tarafından reçete edilir.
Terapötik etkisi şunlardan kaynaklanır:

 • salvina şeklinde doğal bir antibiyotik;
 • taninler;
 • aklaloidov;
 • mineraller ve vitaminler;
 • uçucu yağlar;
 • organik asitler;
 • yağlı asitler.

Şu anda eczane kiosklarda adaçayı içeren birçok ilaç bulabilirsiniz. Bu bitkisel preparatlar, tabletler, pastiller, çaylar içerir. Bitki oluşturur:

 • bakterisidal özellik;
 • anti-enflamatuar özellik;
 • dezenfekte etme özelliği;
 • antiseptik özellik;
 • örgü özelliği;
 • iyileştirme özelliği;
 • anestezik özellik.

Tracheitis veya larenjit ile bir öksürük oluştuğunda, bitki bir balgam söktürücü, mukolitik, bronkodilatatör ve antitusif etkisi olacaktır. Genellikle boğaz ağrısı, farenjit, grip enfeksiyonu ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır.

Ayrıca, adaçayı herhangi bir formda rinit ve sinüzit, stomatit ve diş eti iltihabı şeklinde ağız boşluğu hastalıkları ile yardımcı olur.
Doktorlar sadece yetişkinlerde değil aynı zamanda çocuklarda da adaçayı iyileştirme sürecini de dahil etmeyi tavsiye etmektedir.

Adaçayı kullanımı ile ilgili kısıtlamalar

Boğazınızı istisnasız şekilde adaçayı ile durulayabilirsiniz. Boğazımı kadınlarla ve küçük çocuklarla birlikte adaçayıyla durdurabilir miyim? Gebe ve emziren anneler için orofaringeal hastalıklarda, dört yaşın üzerindeki çocuklarda kullanılması önerilir. Bu durumda yan etkiler oldukça nadirdir ve bunları bitki bileşenlerine veya diğer alerjik reaksiyonlara karşı artan duyarlılık ile birleştirir.

İçimizdeki adaçayı içeceğinden bahsedersek, o zamanlar dört yıllık bir gebelik dönemi ve çocukluk dönemi şeklinde birkaç ciddi sınırlama vardır. Gerçek şu ki, uçucu yağlarda, istenmeyen etkilerin gelişmesine yol açabilen toksik bileşenler ve halüsinojenler vardır.

Ayrıca, bitki hamile kadınlarda uterus kasılmalarına neden olur, bu da düşük veya erken doğuma neden olabilir.
Adaçayı, süt miktarında bir azalmaya yol açtığı için, gestasyon aşamasında kadın ve kadınlar kullanmak yasaktır.

Adaçayı kullanımı ile ilgili kısıtlamalar şunlardır:

 • hormonal dengesizlik;
 • hipertansiyon;
 • Jinekolojik hastalıklar;
 • bozulmuş adet döngüsü;
 • böbrek ve karaciğer hastalıkları.

  Tedavi kursu süresince de kısıtlamalar vardır. En uzun kurs iki aydan fazla olamaz, aksi takdirde hasta zehirli zehirlenmeye yol açabilir.

  Adaçayı ile boğaz tedavisi için Tarifler

  Farenjit, anjina, larenjit ile birlikte bir adaçayıyla karıştırın - bu, bitkileri uygulamada en basit ve en ünlü yoldur. Bir kaynatma yapmak için bir kaşık kuru ot almak ve bir bardak kaynamış su dökmek gerekir. İki saat bekletin ve sonra süzün.

  Bitmiş ürün günde beş defaya kadar yıkanmalıdır. Kullanmadan önce, çözelti 37-38 dereceye kadar ısıtılmalıdır.
  Başka, eşit derecede etkili yöntemler vardır.

  1. İlk tarif.
   Eğer boğaz sadece incinmeye başlarsa, ağızda birkaç kuru yaprakları çiğneyebilirsiniz. Bu manipülasyonları üç saatte bir tekrarlayın. İki veya üç gün içinde semptomatoloji tamamen ortadan kalkacaktır.
  2. İkinci tarif.
   Bu yöntemde kronik tip bademcik iltihabı, anjina ve bakteriyel farenjit önerilmektedir. Durulama için bir adaçayı nasıl demlenir? Bir çözüm yapmak için bir kaşık çimen almak ve bir bardak kaynamış su dökmek gerekir. Otuz dakika bekletin ve sonra boşaltın.

  Bundan sonra elde edilen ürüne bir kaşık deniz tuzu eklenmelidir. Durulama günde beş ila yedi defa yapılmalıdır. Bademcik iltihabı olan adaçayı bademciklerin pürülan içeriğini hızlı bir şekilde yıkamanıza ve enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önlemenize olanak sağlar.

 • Üçüncü tarif.
  Boğazdan adaçayı bir alkol tentürü olarak kullanılabilir. Bir ilaç yapmak için, elli gram yaprak almanız ve iki bardak votka dökmeniz gerekir. Bir kapak ile sıkıca kapatın ve on beş gün boyunca karanlık bir yerde işaretleyin.

  Çözelti hazır olduğunda, filtrelenmelidir. Sıcak suda yaklaşık on beş damla eklenir. Bademcik iltihabı, anjin, farenjit ile boğaz günde beş kez durulayın. Tentürde, tuz, soda da ekleyebilirsiniz.

 • Dördüncü tarif.
  Hastalığın tedavisi için mükemmel bir çare, bitkisel koleksiyona dayalı bir içecek. Bir içecek nasıl demlenir?
  İlacı hazırlamak için adaçayı, çam tomurcuklarını, kekik, calendula, papatyaya ihtiyacınız olacak. Bütün otlar eşit oranlarda karıştırılır ve bir termos şişesine dökülür. Daha sonra iki bardak kaynar su döküp yaklaşık iki ila üç saat ısrar ediyorlar.

  Hazır formülü günde iki veya üç kez sarhoş olmalıdır. Tedavi kursunun süresi on ila on dört gün arasında değişmektedir.

 • Beşinci tarif.
  Boğazınızı durulamak ve içmek için bir adaçayı biraraya getirebilirsiniz. Bunun için çimenlerin St. John's Wort ile eşit oranda karıştırılması gerekir. Sonra iki bardak kaynar su dökün ve yaklaşık on dakika su banyosuna koyun.

  Bundan sonra, çorba süzülür ve çeşitli resepsiyonlara ayrılır. Bitmiş ürünü sabah ve akşam saatlerinde elli mililitre günde iki kez içirin. Her iki ila üç saatte bir durulama boğaz tavsiye edilir.

 • Altıncı tarif.
  Eğer boğazda ağrı öksürük ile birleşirse, o zaman adaçayıyla inhalasyon yapabilirsiniz. Bunun için kaynamış suya bir kaşık kuru ot eklenir ve iki bardak kaynar suya dökülür. Çiftler halinde nefes almak on beş dakika içinde olmalıdır. Prosedürü beş ila yedi gün boyunca günde üç defaya kadar tekrarlayın.
 • Yedinci tarif.
  Eğer farenjit kuru öksürük ise, iyileşme şurubuna yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için, elli mililitre su almanız ve on gramlık adaçayı eklemeniz gerekir. Su banyosuna koyun ve üç dakika kaynatın.

  Daha sonra yaklaşık iki yüz gram sıvı bal ekleyin ve bir ya da iki dakika muhafaza edin. Ürün kalınlaştığı zaman, limon suyu ile seyreltilmelidir. Tam iyileşme tamamlanana kadar ilacı günde üç kez içirin.

 • Sekizinci tarif.
  Solunum yolu mukus birikmesi ile aşağıdaki çare yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için adaçayı, hanımeli, muz ve biberiye ihtiyacın olacak. Tüm bileşenler eşit oranda karıştırılır. Su dökün, daha sonra soba üzerine koyun. Efervesansı beklemek ve germek gerekir.

  Bitmiş ilaç, yedi gün boyunca günde üç ila dört kez boğazını durulatır.

 • Dokuzuncu tarifi.
  Güçlü bir terleme olduğunda, bir kaşık kuru ot, suyla değil, kaynamış sütle dökülebilir. Biraz infüzyon ver ve sonra yatmadan önce al. Bu ürün yatıştırıcı ve örtücü bir etkiye sahiptir.
 • Çocuklarda adaçayı ile boğaz durulayın

  Evde bir adaçayı varsa, boğazınızı ve çocuklarınızı dört ila beş yıl arasında yıkayabilirsiniz. Ancak prosedürün uygulanması ile son derece doğru olmalıdır. Tüm manipülasyonlar doktor tarafından denetlenmelidir. Çözümü yutmayın, özellikle on yaşın altındaki çocuklar.

  Böyle bir süreç, aşağıdaki gibi olumsuz olaylara neden olabilir:

  • baş dönmesi;
  • halüsinasyon;
  • zayıflaması;
  • Vücudun hafif zehirlenmesi.

  Adaçayı çözeltisi iki kez zayıf olmalı ve bu nedenle iki yüz mililitre su üzerinde bir bitkinin bir kaşık yarısı ilave edilmelidir.
  Durulamadan sonra, çözelti tükenmeli ve akan su ile durulanmış olmalıdır. İlk durulamadan önce, doktorlara antialerjik ajan kullanmaları önerilir. Bu güçlü bir alerjik reaksiyonu önleyecektir.

  Boğaz ağrısı sips için Tarifler

  Sh Alpheus - eski çağlardan beri bilinen, halk ve resmi tıpta uygulama bulmuş bir tıbbi ürün. Dezenfeksiyon, antibakteriyel, şifalı otların iyileştirici özellikleri vücutta iltihaplı süreçlerle baş etmede yardımcı olur. Eczacılık ürünleri demleme kitleri, uçucu yağ, emilim için pastiller ile temsil edilmektedir. Evde infüzyon hazırlamak için, tıbbi bir bitki kullanılır, diğer türlerin yararlı özellikleri yoktur. Boğazdan gelen adaçayı bademcik iltihabı, farenjit, larenjit, solunum yolu viral enfeksiyonları için kullanılır.

  Bitkilerin Özellikleri ve Faydaları

  Şifalı bitkinin Latince adı salvia officinalis gibi geliyor. Bunun "salvare" fiili ile (kurtar) veya "salvus" ifadesiyle (sağlıklı kalması) ilişkili olduğuna inanılmaktadır. Antik Roma'da bitki, diş ağrısı, enfeksiyöz hastalıklar, soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan şifacılar tarafından çok değerliydi. Rusya'da, "salvia" adı dekoratif çeşitler anlamına gelir. Adaçanın iyileştirici etkisi, zengin bileşimi ile açıklanmaktadır. Renkler ve yapraklar biyoaktif bileşenler içerir:

  • bakterisit, iltihap önleyici özelliklere sahip alkaloidler, flavonoidler, fitokitler;
  • esansiyel yağlar, tanenler;
  • oleanolik, klorojenik, ursolik asit (farklı antimikrobiyal, antiviral aktivite, atrofik süreçlere müdahale, bağışıklık artışı);
  • makro ve mikro elementler (demir, kalsiyum, potasyum, çinko, selenyum, manganez, magnezyum, sodyum ve diğerleri);
  • A, E, K, P gruplarının vitaminleri;
  • doğal antibakteriyel ajan Salvin.

  Tohumlardaki olgunlaşma sırasında adaçayındaki maksimum besin konsantrasyonu not edilir. Vahşi, bir tıbbi çeşitlilik bulunamamıştır. Tesisin benzersiz özellikleri göz önüne alındığında, neden özel arazilerde ve oda koşullarında yetiştirildiğini anlamak kolaydır.

  Boğaz ve ağız boşluğu hastalıklarında adaçayı

  ot Durulama ve yıkama çözeltileri, mekanik hasar ağrı ve enflamasyon tedavisi için, akut ve kronik tonsillitin formları, larinjit, soluk borusu, farenjit tanımlanmış ve gırtlak ve yutak yakar. Adaçayı infüzyonu tahriş olmuş mukoza zarlarını yumuşatır, patojen mikroflorayı tahrip eder, ağız ve boğazı dezenfekte eder. Ajan, hafif bir anestezi görevi görür, ağrı semptomunu hafifletir, anti-enflamatuar etki nedeniyle şişlikleri giderir.

  pürülan bademcik iltihabı boğaz ve bademcik, kanallar bezleri köprü bağlantıları kaldırmak için yardımcı plak temizliğini yıkandığında. Boğazdaki obsesif terleme, kuru öksürük ataklarına neden olur, bitki özü ve düzenli durulama ile pastillerin emilimini giderir. Bakterisidal ve antiseptik etki, enfeksiyonun yayılmasını, bronşit ve pnömoni gelişimini önler. Adaçayı yağı ile inhalasyon hastalığı ile başa çıkmak için yardımcı olur, sıkıştırır. Antimikrobiyal, ağız günde 3-4 kere yıkayın stomatit, diş eti iltihabı, akı, diş eti iltihabı hastalığının tedavisinde kullanılan bitkiler, iyileştirici özellikleri.

  Adaçayı ile Tarifler

  Ilaç hazırlamak için genç sürgünler, yapraklar, çiçekli üstleri kullanın. Taze hammaddeden inhalasyon, durulama, soğuk ve sıcak kompresler için kullanılan yağı sıkın. Kurutma için, sapların yaprakları ve üstleri çiçeklenme sırasında kesilir, demetler halinde bağlanır ve nemden ve doğrudan güneş ışığından korunarak ılık bir yere asılır.

  Küf kokusunu önlemek için, iyi hava sirkülasyonu gereklidir. Kurutucular kullanıldığında, uçucu yağların uçuculuğunu önlemek için sıcaklığı 40 dereceden fazla tutmayınız. Saplar kırılgan ve kırılgan hale geldiğinde işlem tamamlanır. Yapraklar taşlama işlemine tabi tutulmaz, aksi takdirde hızla lezzet kaybederler. Hammadde sıkıca kapalı kavanozlarda 24 aya kadar saklayın.

  demleme

  Boğazın adaçayıyla durulanması bademcik iltihabı ve bademcikler üzerinde bademcik iltihabı ile mücadelede etkili bir yoldur. Yemek pişirmek için çiçek çorbası ve çim yapraklarını doğrayın, bir bardak kaynar su dökün, kap kapalı, yarım saat ısrar edin. Filtrelemeden sonra, boğaz 6-7 gün boyunca günde yedi kez durulanır. Çocuklar için hafif konsantre bir çözüm hazırlayın: bir tatlı kaşığı ham madde 250 ml kaynamış suya haşlanır, 5 g deniz tuzu ekleyin. Soğumaya bırakın, gazlı bezle süzün.

  Çocuk infüzyonu yutmadan gargara yapabilmelidir. İlk uygulamada çocuğun bir durumunun gözlemlenmesi gereklidir - alerjik reaksiyonların gelişmesi riski vardır.

  kaynatma

  Bitkinin 20 gram ezilmiş yaprakları 250 ml kaynar suya buğulanmış, yemekleri su banyosuna koyun, 5-7 dakika kısık ateşte soğumaya bırakın, soğumaya bırakın. Durulamalar günde 4-5 kez gerçekleştirilir. İşlemden 30-40 dakika sonra, içmek ve yemek yemek istenmez.

  Uçucu yağ

  Phytotherapists bal, soda, bir tutam tuz ve adaçayı yağı, 4 damla bir çay kaşığı ile sıcak suyun 200 mL hazırlanan gargara çözüm sunar. Soğuk algınlığında iltihap ve terlemeyi azaltmaya yardımcı olur.

  tentür

  Kırılan kuru yapraklar 1 ila 10 oranında alkolle dökülür, kabı sıkıca kapatılır, 48 saat sıcak bir yerde bekletilir. Süzüldükten sonra çözelti, kaynamış suya veya bir kaynatmaya (cam başına 15 mi) eklenir. Angina çare ile rahatsızlık ve ağrı ortadan kaldırır, şişme, bademcikler üzerinde plak çıkarılmasını hızlandırır.

  Eczanede, filtre paketlerinde şifalı otlar içeren koleksiyonlar satıyorlar. Tıbbi çözümler hazırlarken, boğazınızı yıkamak için bir adaçayı nasıl yapacağınızı ekli talimatları izlemeniz gerekir. Terleme ve ağrı da tabletleri bitki özü ile çıkarır. Çeşitli tatlandırıcı katkı maddeleri, onları çözebilen çocuklara pastil verilmesini sağlar.

  Bitkilerde bulunan maddeler, fetusun gelişimini olumsuz yönde etkilediğinden ve bitkide bulunan maddeler üremeyi etkilediğinden, hamile kadınlara, adaçayı temel alan ilaçların yutulması yasaktır. Beslerken alkaloidler annenin sütünün içine girerek bebeğin vücuduna girer. Bu gibi durumlarda, eğer boğaz ağrırsa, doktor bu süre içerisinde ilaçların güvenli olmasına izin verir.

  Adaçayı tedavisi

  Bitki, zararlı mikropların çoğalmasını durduran ve hoş olmayan semptomları hafifleten, enfeksiyöz hastalıklarda farinkste oluşan patojenik mikroflora karşı etkili bir şekilde mücadele eder. Bitkisel özler ile tedavinin şiddetine bağlı olarak, otlar genellikle bağımsız bir ilaç olarak veya karmaşık terapinin bir parçası olarak kullanılır.

  durulama

  Her prosedür için çözeltinin yeni bir bölümünün hazırlanması arzu edilir. Gerekirse, ürünü kullanmadan önce 10-12 saat buzdolabında saklamak, rahat bir sıcaklığa kadar ısıtmak için izin verilir. İlk bademcik iltihabı belirtileri görüldüğünde, 250 ml kaynar su infüzyonu, ezilmiş yapraklardan oluşan bir çorba kaşığı, 7 g deniz tuzu ve tüm malzemeyi bir termosla kaynatın. Bir buçuk saat sonra sıvı süzüldü ve boğaz gün boyunca 4-5 kez çalkalandı.

  Akut ağrıda, şifalı bitkilerin bir kombinasyonundan bir çare hazırlanır. Eşit oranlarda, papatya, çam tomurcukları, okaliptüs, nane yaprakları, kekik, anason meyve karıştırın. İki adaçayı ekleyin. Büyük bir kaşık dolusu hammadde 200 ml kaynar su ile yıkanır ve su banyosunda 20 dakika kaynatılır. Soğumaya bıraktılar. Çözeltinin 30 ml'si bir bardak saf su içine dökülür. Prosedürü 24 saat içinde dört kez uygulayın. Hasta boğazını çaldıktan sonra, bir saat boyunca yemek yememesi tavsiye edilir.

  soluk alma

  Adaçayı veya şifalı bitkilerin bir karışımı, bir tavaya dökülür, böylece sıvı kenarlara ulaşmaz (aksi takdirde yanma riski yüksektir). Çözeltinin sıcaklığı + 85-90 ° C olmalıdır. Bir havlu ile kaplanmış, kabı bükün, buharı teneffüs edin. Prosedürün süresi 6-10 dakikadır. Adaçayı yağı kullanmak ve bir buhar inhaleri için çözeltiye 4-6 damla eklemek kabul edilebilir. Seansın ardından, soğuk havaya çıkamazsınız, bir saat boyunca yiyeceklerden uzak durmalısınız, bir bardak ılık süt içebilirsiniz.

  Hastanın ateşi olduğunda nefes almayın. 10 yaşın altındaki çocuklar için önerilmez.

  Tıbbi uygulamada kullanım

  Adaçayı - bir dizi hastalığın tedavisi ve önlenmesi için reçete edilen doğal bir antiseptik. İlaçların etkinliği diğer şifalı bitkilerle birlikte artar.

  farenjit

  Eşit oranlarda karıştırın St. John's wort ve adaçayı. 2 yemek kaşığı. l. Hammaddeler bir bardak kaynatılarak iki bardak kaynar su ile 1 saat bekletilir. Filtre, günde 3 kez 50 ml içine alın. Alerji yoksa, bal eklemek faydalıdır. Paralel olarak, aynı çözüm 5-6 kez gargara tavsiye edilir.

  Kuru öksürük

  10 gram yaprak ve bitkinin çiçeklerinden bir bardak su bir bardak dökün, 150 ml sıvı bal, 5 ml limon suyu ilave edin. Zayıf bir ateş yaktılar, kaynamaya kadar ısıtın, plakadan alın, 15 dakika bekletin. Filtrelemeden sonra bir cam kaba dökün. Günde üç kez 5 ml alın.

  Terleme, boğazda tahriş

  Kıyılmış yaprakların bir çorba kaşığı bir bardak sütün içine dökülür, yavaş ateşte bir kaynamaya getirilir, 20 dakika ısrar edilir. Strain, 2 porsiyona bölün ve ılık bir formda içilir.

  Kontrendikasyonlar ve önlemler

  Doz aşımı ve uzun süreli kullanımı ile bitki alkaloidleri dahil toksik ve vücuda zararlıdır. Durulama ile bile, mukoz membranlar aracılığıyla çim bileşenlerinin aktif emilimi meydana gelir. Yan etkilerden kaçınmak için, yetişkinler için tedavi süreci 8 haftadan fazla değildir, çocuklar için - 4. Aşağıdaki durumlarda boğaz ağrısı için adaçayı kullanılması tavsiye edilmez:

  • Gebelik (bitki düşürücü östrojen ve progesteron üretimini teşvik bitki hormonları içermesi erken aşamalarında dolu düşükle ve 3. trimesterde - erken doğum);
  • emzirme - ot aracı genellikle laktasyon kesilmesi için yanlış burada emziren anneler süt, kısmi olarak azalmaktadır hormon prolaktin, baskılayan;
  • adet döngüsünün ihlali, östradiol yüksek seviyeleri;
  • 5 yaşın altındaki çocuklar - bebekler biyoaktif maddelere daha duyarlıdır ve herkes bir çözüm yutmadan durulayamaz;
  • şiddetli böbrek ve karaciğer patolojisi;
  • endometriozis, mastopati, göğüste neoplazm varlığı;
  • şiddetli arteriyel hipertansiyon, epilepsi, psikomotor uyarılabilirliği artırdı;
  • Bitkide bulunan maddelerin bireysel hoşgörüsüzlüğü.


  Doğru, ihtiyatlı kullanımı ile adaçayı boğaz, öksürük ve soğuk algınlığı hastalıkları ile mücadele için etkili bir ilaçtır. Bununla birlikte, bademcik iltihabı ve diğer birçok patoloji sadece doktorun seçtiği kapsamlı yaklaşım ve antibiyotik tedavisi ile tedavi edilebilir.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Zavallı balgam öksürük: nedenleri ve tedavisi

  Ciddi öksürük balgamı genellikle ciddi hastalıkların bir göstergesidir - bronşit ve zatürree. Solunum yolunda aşırı mukus birikmesi, patojenik bakterilerin yoğun çoğalmasını provoke eden hoş olmayan ve tehlikeli bir olgudur.

  Kronik bir tonsillitte bademcik kaldırmak için gerekli olup olmadığı

  Ana sayfa »Tonsillit» Kronik tonsillitte bademcik kaldırmak için gerekli olup olmadığıKronik tonsilliti tedavi eden var mı? ? Ve bademcik kaldırmak için gerekli olup olmadığını.