Loading

Yetişkinlerde ve çocuklarda farenjit nasıl tedavi edilir

Farenjit (bkz. Fotoğraf) veya farinks ve bademciklerin mukozasının iltihabı en çok ilkbahar, sonbahar veya kış aylarında görülür. Virüs ve bakteriler bu organa neden saldırıyor? Mesele şu ki, solunum sistemindeki hava, ayrıca mide bağırsak yolundan gelen ürünler ve sıvılar, oradan geçiyor. Boğazımız, çok fazla sayıda mikroorganizmanın etkisine maruz kalır ve farenjit ile sonuçlanır. Bugün bu rahatsızlığın tüm belirtilerini öğrenecek ve aynı zamanda doğru tedaviyi seçebileceksiniz.

Farinksin mukoza zarı kirpikler ve mukus ile donatılmıştır. Bu, mikroplara veya virüslere karşı ilk "savunma hattı" dır. Patolojik organizmalar mukozaya yapışır ve silialar tarafından dış tarafa taşınır. Öksürükle birlikte vücuttan çıkarılırlar. Tüm boğazlarımız içeriden bağışıklık sisteminin bir parçası olan lenfoid doku kümeleriyle kaplıdır. Bu kümeler farinksin arka duvarında bademcikler ve bağışıklık konileri üzerinde yer alır. Zamanla mikropları tespit eder ve yok ederler. Mikroorganizmaların saldırıları çok güçlüyse, lenfoid doku bir “savaş” başlatır. Bundan dolayı, dokular iltihaplı ve incinir.

semptomlar

Farenjit nadiren bağımsız bir hastalık olarak ortaya çıkar. Çoğu durumda, bu tezahür enfeksiyonun birçok belirtilerinden biridir. Hastalık belirtilerine bakalım:

 • yutma zorluğu;
 • boğazda yanma ve boğulma;
 • konuşma sırasında acı;
 • ses kısıklığı;
 • boğazda kuruluk;
 • mukoza zarlarının şişmesi ve kızarması.

Çocuklarda farenjit belirtileri, ateş, bulantı ve kusma eşlik edebilir. İlave bir soğuk algınlığı varsa, hasta öksürükten şikayet eder. Çok ciddi olarak, hastalık hamilelik sırasında ortaya çıkar.

Viral ve bakteriyel farenjit nasıl ayırt edilir?

Ağzınızı açıp boğazınıza baktığınızda boğaz ve bademciklerin mukoza zarının kızarıklığını ve şişmesini görebilirsiniz. Aynı zamanda küçük sıvı kabarcıkları da görebilirsiniz (yukarıdaki fotoğrafta olduğu gibi) - bunlar viral bir enfeksiyonun karakteristiği olan seröz püstüllerdir. Bütün bu belirtiler viral farenjitden söz eder (tüm vakaların% 70-90'ında görülür).

Bakteriyel farenjit varsa, belirtiler biraz farklı olacaktır. Boğaz koyu kırmızı olur, adenoidler sarımsı bir kaplamaya sahiptir ve dil üzerinde küçük bir yumuşak doku parçası vardır. Bu tür farenjitlere sıklıkla 38 ° C ve anjinadan daha fazla bir sıcaklık eşlik eder. Sorun özellikle hamilelik sırasında (bakteri doğmamış çocuğun sağlığını tehdit ettiği için) hemen tedavi edilmelidir.

tedavi

Yetişkinlerde farenjit tedavisi topikal preparatlara dayanmalıdır. Enflamasyonun odağını lokalize etmek, komşu dokulara geçmesini önlemek ya da kan akışı ile vücuda yayılmak çok önemlidir. Evde, doğal antibiyotik içeren çeşitli otlar ve ürünler hastalığın ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır. Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi özellikle hamilelik sırasında ve genç bir çocuk için önerilir.

kekik

Bu mütevazi bitki, hoş bir kokunun yanı sıra çok sayıda tıbbi yağ, timol, flavonoid ve vitamin (C ve Grup B) içerir. Ayrıca eşsiz fenolik asitler (yüksek aktif dezenfektan) ve triterpen'ler (antioksidan) vardır. Kekiğin bu gibi bileşenleri, anti-enflamatuar ve antibakteriyel özelliklerini sağlar. Bitki, ağızdaki mikroorganizmaların büyümesini engeller, boğazdaki mukusu sulandırır, balgam çıkarma işlemini kolaylaştırır, öksürüğü çabucak ortadan kaldırır. Ayrıca, bu hammaddeye dayanan preparatlar tüm vücudu güçlendirir, birçok otoimmün hastalığın tedavi edilmesine yardımcı olur.

Kekik ile durulayın

Bir kuru ot çorbası, bir bardak kaynar su dökün ve 10 dakika boyunca kapağın altında durun. Süzün ve sonuçtaki sıvıya bir çay kaşığı zeytinyağı ekleyin. Ağzınızda sıcak bir infüzyon yudumlayın ve sonra boğazınızı yıkayın ve tükürün. Losyon, mukoza zarlarının kurumasının neden olduğu ağrıyı giderir. Bu prosedürler hamilelikte olduğu kadar genç bir çocuk için de kontrendikedir.

Taşlama için kekik ile Balm

Hasta bir boğazını tedavi etmek ve öksürmek için özel balsam yardımcı olacaktır. Bir cam kap içinde hazırlanması için, 2 yemek kaşığı kekik dökün ve bir bardak zeytinyağı veya başka bir bitkisel yağ (örneğin ayçiçeği) dökün. Kavanozu sıcak su kabına koyun ve 15 dakika çok düşük ateşte pişirin. Daha sonra yağı gazlı bezden geçirin ve steril bir şişeye dökün. Bu boyun balsamını ovalayın ve sıcak bir eşarp veya havlu ile sarın. Bu tür prosedürler tamamen iyileşene kadar her akşam yapılmalıdır. Hamilelik sırasında kadınlara zarar vermez, sürtünme ve bir bebeğin tedavisiyle bile sıkıştırır. Ayrıca evde hazırlanan diğer ürünleri kullanın.

adaçayı

Farenjit varsa, adaçayı ile tedavi harika sonuçlar verecektir. Bu bitkinin aromatik yapraklarında birçok değerli madde gizlidir. Bunlar, her şeyden önce, esansiyel yağlar (kafur vb.), Flavonoidler, tanenler, organik asitler, çok sayıda B1, PP ve C vitaminidir. Bu maddelerin kümesi adaçayı en güçlü antiseptik ilaç haline getirir. Aynı zamanda solunum ve sindirim sistemi ile birçok sorunu hızlı bir şekilde tedavi edebileceğiniz bir büzücü ve antienflamatuar ajandır.

Sage Durulama İnfüzyonu

Farenjitleri halk ilaçlarıyla tedavi etmeyi tercih ederseniz, gargara etmeyi deneyin. Kurutulmuş adaçayı yaprakları bir çorba kaşığı bir bardak kaynar su ile kaynatılır ve 10-15 dakika boyunca kapağın altında durmasına ve daha sonra sıvıyı süzülmesine izin verilir. Sıcak (ama sıcak değil) infüzyonu günde 4-5 kez boğazınızı yıkayın. Bu yöntem hamilelik sırasında çocuk ve kadınlara zararlı değildir. Tarif ayrıca öksürük şikayeti olan hastalar için de kullanılabilir.

Adaçayı ve papatya ile durulayın

Yukarıdaki tarife göre hazırlanan tentür için, 5-6 damla papatya özü ekleyin (herhangi bir eczanede satılır ve ucuzdur). Elde edilen losyon güçlü anti-enflamatuar ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Günde birkaç kez durulamak için kullanın. Ayrıca evde hazırlanmış diğer ilaçları kullanın.

NOT. Adaçayı mukoza zarlarını aşırı dozlayabilir, bu nedenle kontrolsüz (daha sık günde 5 kez) kullanmayın. Boğazdaki ağrı gitmezse, doktora danışın ya da başka yollarla tedavi etmeye çalışın.

dikenli tohum kabuğu

Çocuğun boğaz ağrısı ve bir yetişkin çürümeye yardımcı olacak dulavratotu. Bu bitki, özellikle sindirim sistemi üzerindeki yararlı etkisi ile bilinir. Fakat cilt ve mukoza zarında iyileştirici etkilerini hafife almayın. Agrimony anti-inflamatuar özelliklere sahiptir, patolojik mikrofloranın aşırı büyümesini azaltır, mukoza zarlarını güçlendirir, kan dolaşımını artırır, öksürüğü ortadan kaldırır. Bu, özellikle, bitkide bulunan flavonoidler, kolin, vitaminler, sülfatlar ve mineraller (silika, demir) kaynaklanmaktadır. Çocuklarda farenjit gelişirse, dulavratotu ile tedavi evde en iyi çözüm olacaktır.

Nazal Tentür

Otlar 4 yemek kaşığı 2 su bardağı su dökün ve karışımın kaynatılmasına izin vermeyecek şekilde 10 dakika pişirin. Et suyu 15 dakika bekletin, sonra gerinme ve boğazını durulayın. Bu şekilde, farenjit, soğuk ve öksürüğü çok hızlı bir şekilde tedavi edebilirsiniz (2-3 gün). Yöntem gebelikte kontrendikedir.

Dulavratotu sıkıştır

Eğer güçlü bir öksürük ve farenjit tarafından rahatsız edildiyse, bunu dikenli kompreslerle tedavi etmeye çalışın. Bunu yapmak için, 2 yemek kaşığı ot, 2 bardak kaynar su dökün ve 10 dakika boyunca kapağın altında tutun. Süzme, 5 damla biberiye yağı ekleyin. Sıcak infüzyonda, büyük bir gazlı bez parçasını ıslatın ve bezi sıkın. Boynuna bir kompres koyun (bademcikler üzerinde kalacak şekilde) ve sıcak bir havlu ile sarın. 10 dakika bekletin. Hastalığı tamamen iyileştirmek için, günlük olarak sıkıştırmanız gerekir. Teknik, küçük bir çocuk için kontrendike değildir.

Bal ile losyon

Bir öksürük ve boğaz ağrısını iyileştirmek için balın çözüldüğü suya yardımcı olur. Böyle bir sıvı mukoza zarlarını iyi nemlendirir ve onları dezenfekte eder (balın doğal bir antiseptik olduğu gibi). Tıbbi prosedür için, bir bardak ılık su içinde 4 çay kaşığı bal eriyik (sıcaklığı vücudumuzun sıcaklığından biraz daha yüksek olmalıdır) ve daha sonra birkaç saatte sonuçtaki solüsyonla boğazını durulayın. Bu yöntem hamilelikte olduğu gibi küçük bir çocuk için de kontrendikedir.

soluk alma

İnhalasyonların öksürük ve boğaz ağrısına yardımcı olduğu herkes için bir sır değil, ama çoğu insan bu tekniği dikkatleri ile özlüyor. Ve boşuna! Günde 2-3 kez inhalasyon kullanarak, hızlı bir şekilde farenjitden kurtulacak ve normal yaşama dönebileceksiniz.

Solumaya yardımcı olarak, şunları kullanabilirsiniz:

 • Papatya çiçeği;
 • kireç çiçekleri;
 • adaçayı çimi;
 • biberiye (çim ve uçucu yağ);
 • defne yaprağı;
 • balsam "Yıldız";
 • her türlü esansiyel yağlar (ladin, köknar, ardıç, vb.).

İnhalasyonların nasıl yapılacağını size anlatmam gerekmiyor. Dikkatli ol - kendini yakma!

Oral kullanım için ilaçlar

Farenjit sadece dışardan değil aynı zamanda içten de tedavi edilmelidir. Böylece vücudun patojenlerin saldırısı ile daha hızlı başa çıkmasına ve hızlıca ayağa kalkmasına yardım edeceksiniz.

Eski Rus usulü

Atalarımız, bir yetişkinin boğazını ve bir çocuğu evde nasıl tedavi edeceğini biliyordu. Bunun için sıcak bir iyileştirici içecek yaptılar. Bunu yapmak için, rendelenmiş horseradish çay kaşığı, bal çay kaşığı ve bir karanfil kuru dallarına ihtiyacınız var. Tüm bu malzemeleri bir bardak kaynar suya koyun, 10 dakika bekleyin, sonra küçük yudumlarda içirin. Bu infüzyon sadece farenjit değil, öksürüğü de ortadan kaldırır. Bir bardak günde birkaç kez (6 ila 12 yaş arası bir çocuk için, dozaj 0.5 fincan) içilir.

Dikkat lütfen! Bu yöntem gebelik sırasında kadınlara önerilmemektedir, zira genital organlara kan acele etmesine neden olabilir.

Bal ile keten tohumu kaynatma

Boğaz ve öksürük de bal ekledi keten tohumu bir kaynatma alarak üstesinden gelebilir. Yarım yemek kaşığı tohum bir bardak soğuk su dökün, bir kaynamaya getirin, daha sonra ısıyı alın, süzün ve biraz soğutun. Bir çorba kaşığı bal ekleyin ve küçük yudumlarda içirin.

Bitkisel ilaçlar

Farenjit ve soğuk aşağıdaki bitkisel koleksiyon durumunda çok iyi:

 • Papatya çiçeği - 20g;
 • Nane yaprakları - 20g;
 • Adaçayı yaprakları - 20g;
 • Grasswort çimen - 20 gr.

Bu koleksiyonun 2 yemek kaşığı bir termos içine dökün ve ½ litre kaynar su dökün. Termos şişesini kapatın ve ilacı 1 saat ısıtın, sonra gün boyunca küçük porsiyonlarda içirin. Dikkat: 6 yaşın altındaki küçük bir çocuk için böyle bir içecek kontrendikedir.

Yaşlı demektir

Boğaz ağrısı hissettiğinizde, yakında farenjit alabileceğiniz anlamına gelir. İyileşmek için mümkün olan en kısa zamanda, mürver ile uyuşturucu kullanın. Kuru bitki 1-2 kaşığı fincan dökün kaynar su, kapak dökün ve daha sonra filtre edilir, 10-15 dakika bekletin: soğuk ve boğaz ilk işareti de kurutulmuş, mürver çiçeği çay hazırlamak. Bu şekilde elde edilen içecek küçük sipslerde günde 2-3 kez içilmelidir.

Ayrıca, güçlü bir boğaz ağrısı ile mürverlerden gelen şurubu içmelisiniz. Hazırlanması için sadece olgun meyvelere ihtiyaç olacaktır. İlk olarak, bir meyve suyu yapmak: bir bardak su ile tavada taze ya da donmuş meyveleri 1 kg karıştırın ve kumaş içinden sıcak-basın daha sonra, 2-3 dakika için kütle karışımının kaynama ya da (sıkacağı kullanılabilir) göz bir filtreden geçirilmiştir. Yarım bardak sıcak suyu bir bardak balla karıştırın - buzdolabında saklanması gereken bir şifa şurubu alacaksınız. Günde iki kez, öğün aralarında bir çorba kaşığı. Şurup gebelikte kontrendikedir.

Hastalıkların tedavisindeki deneyiminiz hakkındaki yorumları yazın, sitenin diğer okuyucularına yardım edin!
Malzemeyi sosyal ağlarda paylaş ve arkadaşlara ve aileye yardım et!

Adaçayı ile durulayın - boğaz için evrensel bir ilaç

Adaçayı ilacı uzun yıllardır mükemmel bir anti-enflamatuar ve antiseptik ajan olarak tıpta kullanılmaktadır, çünkü bitkinin yılda birkaç "hasat" verebilmesi nedeniyle çok ucuz ve uygun maliyetlidir. Boğazın yanı sıra başka şekillerde de kullanılabilir, birçok orofaringeal hastalığın tedavisine yardımcı olabilir, ancak kullanmadan önce terapi kurallarını ve olası kontraendikasyonları dikkatlice okumalısınız.

Boğaz ağrısı ne için?

Boğazdaki acıdan gelen adaçayı, çoğu doktor - terapist, çocuk doktoru, kulak burun boğaz uzmanı tarafından reçete edilen evrensel bir ilaçtır. Bir bitkinin bir parçası olarak, organizma üzerindeki iyileştirici etkisine neden olan maddeler vardır. Bunlar:

 • doğal antibiyotik salvin;
 • taninler;
 • alkaloidler;
 • mineraller ve vitaminler;
 • uçucu yağlar;
 • organik asitler;
 • yağlı asitler.

Şimdi eczaneler boğaz ağrısı için adaçayı, tabletler ve baklava çeşitli çaylar bulabilirsiniz, bu tesis ve vücut üzerinde etkisi dayalı bitkisel preparatlar çok güçlüdür ve çeşitli hastalıklar için gerçek yardım sağlar. Adaçayı yaprakları boğaz ağrısı için yararlı olacak tüm özelliklere sahiptir - bakterisidal, anti-inflamatuar, dezenfektan, antiseptik, büzücü, şifa, analjezik.

Larenjit ve tracheitis sırasında öksürdüğü zaman, hammaddenin bir balgam söktürücü, mukolitik, bronkodilatatör, öksürük eylemi olacaktır. Hastanın kronik ve akut farenjit, bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı, larenjit, grip, akut solunum yolu enfeksiyonları varsa, bitkinin uygulanması haklıdır. Adaçayı ile durulama sadece oropharynx ve trakea hastalıkları değil, aynı zamanda burun iltihabı, yanı sıra dişeti iltihabı, stomatit, periodontitis arka plan üzerinde ağız boşluğu ile yardımcı olacaktır. Buna ek olarak, adaçayı yatıştırıcı etkisi nedeniyle boğazda şiddetli ağrı ve tahriş nedeniyle sık sık gelişen uykusuzluk olgusunu azaltmaya yardımcı olacaktır.

Kullanım için kontrendikasyonlar

Adaçayı tedavi etmede yan etkiler oldukça nadirdir ve çoğunlukla bu bitkilere karşı alerjisi ve tahammülsüzlüğü olan kişilerde kullanılır. Boğaz ağrısı ve diğer hoş olmayan belirtilerle durulamak için bitki, adaçayı duyarlılığı normal ise, yaş kısıtlaması olmaksızın herkesin tümüne alınabilir.

Oral uygulama için, katı sınırlamalar vardır: Biri, hamile kadınlar ve 5 yaşın altındaki çocuklara adaçayı tedavisi uygulayamaz. Gerçek şu ki, uçucu yağlarında, toksik maddeler ve halüsinojenler (tabii ki, mikrodözlerde ve kimyasal preparatlara zarar vermeyecek şekilde) bulunmaktadır. Ayrıca, bazı bitki maddeleri uterus kasılmalarına neden olabilir, bu da düşük yapma, erken doğumla sonuçlanır. Emzirmeyi baskıladığı için (emzirmeyi durdurmak için bile kullanılır) emzirme döneminde boğazdan adaçayı ile içmek yasaktır. Diğer şeylerin yanı sıra, dahili resepsiyon için kontrendikasyonlar şunlardır:

 • hormonal bozukluklar;
 • hipertansiyon;
 • bazı jinekolojik hastalıklar;
 • adet döngüsü bozuklukları;
 • akut karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı.

Adaçayı ile tedavi süresinde sınırlamalar vardır. Dolayısıyla, en uzun tedavi süresi 2 aydan daha uzun olmamalıdır, çünkü aksi halde bu bitkinin maddeleriyle zehirli zehirlenme riski vardır. Boğazdan yetkili fonları okuduğunuzdan emin olun.

Boğaz için tarifler

Angina, farenjit ve orofarenksin diğer patolojileri ile durulama - bu, bitkiyi kullanmanın en bilinen yoludur. Ama başka yöntemler var ve adaçayı ile en iyi tarifler burada bulunabilir:

 1. Boğazın ilk aşaması ile, hastalık hala gelişirken, hoş olmayan semptomları gidermek için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bir kaç kuru yaprak alın, ağızda iyice çiğneyin. Tekrarlama tedavisi her 3 saatte bir olabilir ve iltihap 2-3 gün içinde ortadan kalkabilir.
 2. Durulama için, bir bardak kaynar suya bir çorba kaşığı (veya 1 poşet) demleyin, bir saat ısrar edin. Prosedürler saatlik olarak gerçekleştirilebilir, sıklıklarını aşamalı olarak azaltabilir. Bu ilaç pürülan anjinada bile yardımcı olur ve ayrıca kronik farenjit için çok yararlıdır.
 3. Duruların etkisini arttırmak için, adaçayı infüzyonu camına bir çay kaşığı deniz tuzu eklenir. İyileştirme özelliklerini iyileştirmek için ilacı yarım saat kadar bir termosda tutmanız ve sadece boğazınızı yıkamanız istenir. Tuz ek olarak, bu gibi katkı maddeleri, elma sirkesi, limon suyu ve bal gibi, durulama için infüzyonda bilinir.
 4. Votka bitkisinden tentür de boğaz ağrısı için kullanılır. 50 gram yaprak 0.5 litre votka içine dökülür, karanlıkta 14 gün bekletilir. Daha sonra 20 damla 150 ml suya damlatın, boğazını her zamanki gibi durulayın. Aynı miktarda tentür, herhangi bir durulama çözeltisine (tuz, kaynatma veya bitkilerin infüzyonu ile birlikte soda) ilave edilebilir. Ayrıca boğaz ağrısı durumunda soda ile durulamada etkili olacaktır.
 5. Enjeksiyon ile adaçayıdan gelen anjin tüketiminin infüzyonuna mükemmel yardım eder. Eşit parçalarda çam tomurcukları, kekik, calendula, papatya ve adaçayı içerir. Ürünü standart bir şekilde (bir bardak kaynayan su için kaşık toplama) hazırlayın, içilir, 2 bölüme bölünür.
 6. Akut farenjitden, birçok doktor içeride içki içmeyi ve St. John's Wort ile adaçayı infüzyonu ile boğulmayı tavsiye ediyor. Bu bitkileri eşit parçalara ayırın, 2 çorba kaşığı hammadde 500 ml kaynar su ile kaynatılır, bir termos saatinde inkübe edilir. Günde üç kez 50 ml içirin, boğazınızdaki ağrı ile boğazınızı olabildiğince sık durulayın. Ağızdan alınan ağızda, balın tada eklenmesi çok yararlı olacaktır.
 7. Boğazdaki ağrı öksürük ile birleştiğinde veya viral enfeksiyonların arka planında meydana geldiğinde, adaçayı ile inhalasyon yapmanız gerekir. Bir su banyosunda 15 dakika boyunca, 600 ml su içinde 2 yemek kaşığı ham madde kaynatın, daha sonra et suyu su ısıtıcısına dökün, 10 dakika üç kez havlu altında buharın üzerinden nefes alın.
 8. Balçık boğazda birikirse, adaçayı, hanımeli çiçekleri, muz yaprakları, biberiye otu bir koleksiyon hazırlar. Toplama kaşığı 5 dakika boyunca 300 ml suda yavaş yavaş ısıtılır, daha sonra soğutulduktan sonra en az bir hafta boyunca günde üç kez 100 ml alınır.
 9. Farenjit sırasında kuru öksürük ile şurup bal ve adaçayı yapılır. 200 ml bal, 50 ml su, 10 g adaçayı, kalın suya kadar bir su banyosu içinde kaynatılır, sonra bir çorba kaşığı limon suyu eklenir. İyileşene kadar günde üç kez bir çay kaşığı iç.
 10. Boğazda güçlü bir terleme ile, kaşık su ile değil, kaynatılır, soğuk süt (bir bardak) ile kaynatılır, 15 dakika bekletin. Daha sonra 2 kez bölünerek ılık içeri alın. Özellikle işe yatmadan önce böyle bir kaynatma içmek yararlıdır.
 11. Aromaterapi adaçayı doğal esansiyel yağı satın almak ve sonra onu odadaki havayı dezenfekte banyo yapma, lambalar, kolye içinde birkaç damla dökün ve kendimi tüm faydalı özelliklerini hissetmek olabilir. Boğazınızı yıkamak için, orofarenks'i dezenfekte etmek için 5 damla yağ ve bir bardak suya bir çay kaşığı ekleyin.

Tedaviden sonra, tıbbi bitki yarım saat boyunca yenmemelidir: bu yüzden bileşenleri daha etkili bir şekilde çalışacaktır. Ancak boğazını adaçayı ile yıkadıktan sonra, dişlerinizi incitmemek için ağzınızı yıkamanız gerekir.

Ve sonuç olarak Elena Malysheva, en eski şifalı bitkilerden biri olan adaçayıların tıbbi özellikleri hakkında konuşacak.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

Boğaz için adaçayı

Şifalı bitki adaçayı uzun zamandır halk tıbbında kullanılmıştır. Atalarımız, aynı zamanda, iltihaplı süreçlerde hala kullanılan çeşitli tarifler üreterek, onunla deneyler yaptı. Çim tıbbi ve çayırdır, ikincisinin ilaca ilgisi yoktur. Bu bitkinin yararlı özellikleri özellikle kadın bedeni için etkilidir.

Adaçayıda, bağışıklığı ve proteinin yaklaşık% 15'ini güçlendiren uçucu yağlar bulunur. Yağların rengi yoktur, ancak biraz sarı verirler. Aromaterapide, saç maskelerinde, durulamada ve sıkıştırılmasında kullanılırlar. Uçucu yağların buharlarının solunması, stresi azaltır. Bunun için banyo yapmak, sadece birkaç damla suya damlatmanız gerekir. Odada hastalıkları önlemek için adaçayı yağı eklenmesi ile aroma lambaları içerir. Aşağıdaki özelliklere sahiptir:

İnflamasyonun adaçayı alanı azalır ve yaralar hızla iyileşir, bunun nedeni kökün içindeki antibiyotiktir. Sindirimi aktive eder, pankreatik suyu salgılar.

Adaçayı kullanımı, gastrointestinal sistem, böbrek, karaciğer, gastrit bozuklukları gibi hastalıklar için topiktir. İyi adaçayı boğaz, örneğin boğaz ağrısı ile yardımcı olur.

Bronşit, tracheitis, larenjit, sırt ağrısı, jinekolojik hastalıklar, infertilite yanı sıra kütanöz: yaralar, yanıklar, kaynar. Saç foliküllerini güçlendirerek saç kaybını azaltır. Astım ataklarını ve diğer birçok hastalığı ortadan kaldırır.

Şifalı otlar, emilebilir tabletler (pastiller), paçavralar şeklinde ve ezilmiş bir formda salınan adaçayı demlemek için kullanılabilir.

Adaçayı tedavisinde yan etkiler yoktur. Ve sadece bazen alerjik reaksiyon olabilir. Bu bitki rahmin tonunu provoke edeceğinden, gebelikte kontrendikedir. Emzirmeyi almayı önermeyin, çünkü adaçayı sütün miktarını azaltır ve bu nedenle laktasyonu durdururken gereklidir. Sage, beş yaşın altındaki çocuklar için, jinekolojik sorunları olan kadın ve menstrüel başarısızlık ve yüksek tansiyonu olan kişiler için önerilmemektedir. Kabul 3 ay geçmemelidir.

Adaçayı sadece halk hekimliğinde değil, aynı zamanda eczacılar tarafından da kullanılır. Boğaz ağrısı olan hastalar için yağ ve adaçayı özü ile tabletler reçete edilir. Kullanımının kontraendikasyonları vardır: bileşenin bireysel hoşgörüsüzlüğü, tüm trimesterlerde hamilelik, beş yaşından küçük çocukların yaşı. Lolipoplar çiğnenmez, fakat ağızda erir, yemekten sonra yemekten ve yemekten bir saat önce yemelisiniz. Tedavi süresi ortalama bir haftadır. Bu tür tabletlerin yan etkileri, alerjik bir reaksiyonu içerir.

Pastiller topikal olarak kullanılır, çiğnenmez, emilirler. Kontrendikasyonlar tabletlere kontraendikasyonlara benzer.

Bağışıklık zayıflama anında, boğaz bariyer fonksiyonunu yerine getirmeyi durdurur ve organizma mikropları ve virüsleri daha yüksek oranda toplar ve biriktirir. Boğaz aynı zamanda mümkün olduğu kadar acı çeker, nefes almak, içmek, yemek yenmek zorlaşır. Bu nedenle, halktan ve geleneksel tıbbın reçetelerine başvurmak, en kısa zamanda acının ortadan kaldırılması için gereklidir.

Tedavi, boğazda ağrıyı etkili bir şekilde ortadan kaldırır - adaçayı ile durulama, sıkıştırır, inhalasyonlar. Ancak, bazı halk ilaçları ile sınırlı olmamakla birlikte, muhtemelen bir hastalık durumunun önlenmesi için yardımcı önlemlerdir. Tanı için tıbbi kurumlara ve iyileşme yöntemlerine başvurmak gerekir. Adaçayı sayesinde boğaz iltihabı azalır, mukoza zarı yumuşar, şişlik giderilir.

Durulama, semptomlar ortaya çıktığı anda, adaçanın ortaya çıkışından kaynaklanan sıcak infüzyon ile gerçekleştirilmez. Gün boyunca, prosedür birkaç kez taze çözelti ile yapılır. Düzgün bir şekilde nasıl demlenmeli ve uygulanmalı, doktora söylenmeli veya talimatlarda belirtilmelidir. Ağrı, iltihaplanma hissi, şişlik hissi ertesi gün tıbbi çim ile durulandıktan sonra gider. Balgamı azaltmak için mükemmel, fazla çaba sarf etmeden onu ayırır ve hiç göstermez. Ayrıca kan ile öksürük yardımcı olur.

Durulama, iyileşme yolunda tek bir yol değildir. Bu prosedürü gerçekleştirme olasılığı olmadığında, otlar için bir kaynatma kullanın. Herhangi bir katkı maddesi olmadan çay yerine içebilirsiniz. İlk bakışta adaçayı zararsız bir bitkidir, ancak sadece bir doktor tarafından reçete edilmelidir. Tavsiye edilen dozları gözlemlemek gereklidir, çünkü bu bitki diğer ilaçlarla aynı ilaçtır.

Onları bitkisel infüzyon temelinde uygulayın. Adaçayı emaye kutusunda paketin üzerinde belirtilen oranlarda veya doktor tarafından reçete edilir. Soluma, otururken yapılır, buharı bükmek ve içeri ve dışarı nefes almak gerekir. Baş, yukarıdan kalın bir havlu ile kaplanmış ve banyo etkisi yaratmıştır. Cihaz tıkanmış olduğundan, bitkisel nebülizör ile soluma kullanımı tavsiye edilmez.

Hamilelik ve emzirme döneminde adaçayı tedavisi son derece nadiren ve çok dikkatli bir şekilde önerilmektedir. Broth'un dahili olarak kontrendike olarak alınması, uterusun tonuna, artmış kan basıncına ve emzirme sırasında prolaktin azalmasına yol açabilir. Emzirmeyi bitirdiğinizde sadece laktasyonun azaltılması gerekir. Ezilmiş çimlerin infüzyonu demlenir ve küçük bölümlerde günde birkaç kez soğutulmuş halde kullanılır. Sonuçta, bol miktarda bulunan bir içecek, bu durumda gerekli olmayan prolaktin üretimini kışkırtır. Güçlü bir emzirme sırasında adaçayı tedavi etmek de mümkündür; süt, çocuğun içmesi için zamana sahip olmadığı, boğulmadığı, emzirmeyi reddettiği zaman. Bu ciddi bir durgunluğa ve sonunda mastite yol açabilir, bu nedenle gelen süt miktarını azaltmak için infüzyon içmesi tavsiye edilir. İstenmeyen sonuçlardan kaçınmak için, bir uzmanla (mamutolog) iletişime geçilmeli ve dozajla ilgili olarak ona danışılmalıdır.

Meme içinde bir tümör olduğunda veya rahim ve meme bezleri alanında çıkarılmasından sonra, adaçayı ile kontrendike tedavi. Yüksek tansiyon, tiroid problemi ve böbrek problemi olan kişilerin bu ilacı almasına izin verilmez.

Orofaringeal bölgede ağrı, insanlar arasında yaygın bir rahatsızlıktır. Herhangi bir nedenle yılın farklı zamanlarında ortaya çıkabilir. Farmakoloji birçok ilaç sunmaktadır. Fakat iyi yöntemlerden biri adaçayı kullanmaktır. Bu bitki nedir ve nasıl yardımcı olabilir?

Adaçayı, boğaz hastalıklarını tedavi etmek için kullanılan bilinen bitkilerden biridir. Anti-inflamatuar ve antiseptik etkileri vardır. Yılın herhangi bir zamanında kullanılabilir.

Boğazdan gelen adaçana ne yardımcı olabilir? Çimen, durulama için çözeltiler hazırlamak için kullanılır.Mucize edici bitki sayesinde, orofaringeal alanın birçok hastalığı iyileştirilebilir.

Boğaz ağrısı olan adaçayı evrensel bir ilaç olarak kabul edilir, bu nedenle kulak burun boğaz uzmanları, çocuk doktorları, terapistler şeklinde birçok uzman tarafından reçete edilir.
Terapötik etkisi şunlardan kaynaklanır:

salvina şeklinde doğal bir antibiyotik; taninler; aklaloidov; mineraller ve vitaminler; uçucu yağlar; organik asitler; yağlı asitler.

Şu anda eczane kiosklarda adaçayı içeren birçok ilaç bulabilirsiniz. Bu bitkisel preparatlar, tabletler, pastiller, çaylar içerir. Bitki oluşturur:

bakterisidal özellik; anti-enflamatuar özellik; dezenfekte etme özelliği; antiseptik özellik; örgü özelliği; iyileştirme özelliği; anestezik özellik.

Tracheitis veya larenjit ile bir öksürük oluştuğunda, bitki bir balgam söktürücü, mukolitik, bronkodilatatör ve antitusif etkisi olacaktır. Genellikle boğaz ağrısı, farenjit, grip enfeksiyonu ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır.

Ayrıca, adaçayı herhangi bir formda rinit ve sinüzit, stomatit ve diş eti iltihabı şeklinde ağız boşluğu hastalıkları ile yardımcı olur.
Doktorlar sadece yetişkinlerde değil aynı zamanda çocuklarda da adaçayı iyileştirme sürecini de dahil etmeyi tavsiye etmektedir.

Boğazınızı istisnasız şekilde adaçayı ile durulayabilirsiniz. Boğazımı kadınlarla ve küçük çocuklarla birlikte adaçayıyla durdurabilir miyim? Gebe ve emziren anneler için orofaringeal hastalıklarda, dört yaşın üzerindeki çocuklarda kullanılması önerilir. Bu durumda yan etkiler oldukça nadirdir ve bunları bitki bileşenlerine veya diğer alerjik reaksiyonlara karşı artan duyarlılık ile birleştirir.

İçimizdeki adaçayı içeceğinden bahsedersek, o zamanlar dört yıllık bir gebelik dönemi ve çocukluk dönemi şeklinde birkaç ciddi sınırlama vardır. Gerçek şu ki, uçucu yağlarda, istenmeyen etkilerin gelişmesine yol açabilen toksik bileşenler ve halüsinojenler vardır.

Ayrıca, bitki hamile kadınlarda uterus kasılmalarına neden olur, bu da düşük veya erken doğuma neden olabilir.
Adaçayı, süt miktarında bir azalmaya yol açtığı için, gestasyon aşamasında kadın ve kadınlar kullanmak yasaktır.

Adaçayı kullanımı ile ilgili kısıtlamalar şunlardır:

hormonal dengesizlik; hipertansiyon; Jinekolojik hastalıklar; bozulmuş adet döngüsü; böbrek ve karaciğer hastalıkları.

Tedavi kursu süresince de kısıtlamalar vardır. En uzun kurs iki aydan fazla olamaz, aksi takdirde hasta zehirli zehirlenmeye yol açabilir.

Farenjit, anjina, larenjit ile birlikte bir adaçayıyla karıştırın - bu, bitkileri uygulamada en basit ve en ünlü yoldur. Bir kaynatma yapmak için bir kaşık kuru ot almak ve bir bardak kaynamış su dökmek gerekir. İki saat bekletin ve sonra süzün.

Bitmiş ürün günde beş defaya kadar yıkanmalıdır. Kullanmadan önce, çözelti 37-38 dereceye kadar ısıtılmalıdır.
Başka, eşit derecede etkili yöntemler vardır.

İlk tarif.
Eğer boğaz sadece incinmeye başlarsa, ağızda birkaç kuru yaprakları çiğneyebilirsiniz. Bu manipülasyonları üç saatte bir tekrarlayın. İki veya üç gün içinde semptomatoloji tamamen ortadan kalkacaktır. İkinci tarif.
Bu yöntemde kronik tip bademcik iltihabı, anjina ve bakteriyel farenjit önerilmektedir. Durulama için bir adaçayı nasıl demlenir? Bir çözüm yapmak için bir kaşık çimen almak ve bir bardak kaynamış su dökmek gerekir. Otuz dakika bekletin ve sonra boşaltın.

Bundan sonra elde edilen ürüne bir kaşık deniz tuzu eklenmelidir. Durulama günde beş ila yedi defa yapılmalıdır. Bademcik iltihabı olan adaçayı bademciklerin pürülan içeriğini hızlı bir şekilde yıkamanıza ve enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önlemenize olanak sağlar.

Üçüncü tarif.
Boğazdan adaçayı bir alkol tentürü olarak kullanılabilir. Bir ilaç yapmak için, elli gram yaprak almanız ve iki bardak votka dökmeniz gerekir. Bir kapak ile sıkıca kapatın ve on beş gün boyunca karanlık bir yerde işaretleyin.

Çözelti hazır olduğunda, filtrelenmelidir. Sıcak suda yaklaşık on beş damla eklenir. Bademcik iltihabı, anjin, farenjit ile boğaz günde beş kez durulayın. Tentürde, tuz, soda da ekleyebilirsiniz.

Dördüncü tarif.
Hastalığın tedavisi için mükemmel bir çare, bitkisel koleksiyona dayalı bir içecek. Bir içecek nasıl demlenir?
İlacı hazırlamak için adaçayı, çam tomurcuklarını, kekik, calendula, papatyaya ihtiyacınız olacak. Bütün otlar eşit oranlarda karıştırılır ve bir termos şişesine dökülür. Daha sonra iki bardak kaynar su döküp yaklaşık iki ila üç saat ısrar ediyorlar.

Hazır formülü günde iki veya üç kez sarhoş olmalıdır. Tedavi kursunun süresi on ila on dört gün arasında değişmektedir.

Beşinci tarif.
Boğazınızı durulamak ve içmek için bir adaçayı biraraya getirebilirsiniz. Bunun için çimenlerin St. John's Wort ile eşit oranda karıştırılması gerekir. Sonra iki bardak kaynar su dökün ve yaklaşık on dakika su banyosuna koyun.

Bundan sonra, çorba süzülür ve çeşitli resepsiyonlara ayrılır. Bitmiş ürünü sabah ve akşam saatlerinde elli mililitre günde iki kez içirin. Her iki ila üç saatte bir durulama boğaz tavsiye edilir.

Altıncı tarif.
Eğer boğazda ağrı öksürük ile birleşirse, o zaman adaçayıyla inhalasyon yapabilirsiniz. Bunun için kaynamış suya bir kaşık kuru ot eklenir ve iki bardak kaynar suya dökülür. Çiftler halinde nefes almak on beş dakika içinde olmalıdır. Prosedürü beş ila yedi gün boyunca günde üç defaya kadar tekrarlayın. Yedinci tarif.
Eğer farenjit kuru öksürük ise, iyileşme şurubuna yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için, elli mililitre su almanız ve on gramlık adaçayı eklemeniz gerekir. Su banyosuna koyun ve üç dakika kaynatın.

Daha sonra yaklaşık iki yüz gram sıvı bal ekleyin ve bir ya da iki dakika muhafaza edin. Ürün kalınlaştığı zaman, limon suyu ile seyreltilmelidir. Tam iyileşme tamamlanana kadar ilacı günde üç kez içirin.

Sekizinci tarif.
Solunum yolu mukus birikmesi ile aşağıdaki çare yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için adaçayı, hanımeli, muz ve biberiye ihtiyacın olacak. Tüm bileşenler eşit oranda karıştırılır. Su dökün, daha sonra soba üzerine koyun. Efervesansı beklemek ve germek gerekir.

Bitmiş ilaç, yedi gün boyunca günde üç ila dört kez boğazını durulatır.

Dokuzuncu tarifi.
Güçlü bir terleme olduğunda, bir kaşık kuru ot, suyla değil, kaynamış sütle dökülebilir. Biraz infüzyon ver ve sonra yatmadan önce al. Bu ürün yatıştırıcı ve örtücü bir etkiye sahiptir.

Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Farenjit akut veya kronik olan farinksin mukoza zarının iltihaplanması anlamına gelir. Klinik tablo rahatsızlık, terleme ve boğaz ağrısı, kulaklarda ağrı ve kuru, histerik öksürük ile temsil edilir. Tedavinin reddi komplikasyonlara neden olabilir. Bunların arasında apse, abse, tracheitis, larenjit, kronik bronşit ve akut artiküler romatizma. Olguların% 70'inde, farenjit ARVI'nin bir sonucudur, ancak bazen maya mantarları ve bakterileri tarafından kışkırtır.

Etiyolojik faktörlere göre, akut farenjit, viral, fungal, bakteriyel, alerjik, yanal, travmatik ve irritan ajanların etkisine bağlı olarak ayrılır. Hastalığın kronik formu, mukozada meydana gelen değişikliklerin doğası ile sınıflandırılır: katarr ya da basit, atrofik (subatrofik), hipertrofik. Klasik semptomlar boğazda terleme, kuru öksürük ve servikal lenf nodlarının genişlemesi ile temsil edilir.

Resmi ilaçlar çocuklarda ve yetişkinlerde farenjit tedavisinde birçok yol biliyor. Geleneksel olmayan ilaçların bağlıları, geleneksel tarifleri kullanırken evde farenjitin etkili tedavisinin mümkün olduğuna inanmaktadır.

tepsileri

Halk şifacıları, ayak banyolarını düşünür - farenjit ile durumu hafifletmenin en etkili yöntemlerinden biridir. Doğaçlama araçları kullanma sürecinde. Bir seansın ortalama süresi 15 dakikadır.

 1. Bir limon dilimler halinde kesilmiş ve meyve suyunu izole etmek için hafifçe bastırılmıştır. Bir bardak sıcak suya ekleyin ve birkaç saat kaynatın. İşlemden önce infüzyon ısıtılır. Bacaklarını bir kaseye indirdiler. Her akşam tekrarlayın. Tedavi süreci bir haftadan az süremez.
 2. Tarif, hastalığın ilk belirtileri ile yardımcı olur. İğneler veya papatya bir kaynatma (iki litre su için yarım bardak hammadde) hazırlayın. Sıcak su havuzuna dökülür ve oturuma başlar. Tedavi, rahatsızlık ortadan kalkıncaya kadar devam eder.
 3. Bir su havzasında 39 derecelik bir sıcaklıkta, 5 damla köknar yağı ilave edin ve bacakları içine indirin. Her akşam bir hafta boyunca tekrarlayın.
 4. İki çorba kaşığı hardal tozu 3-4 litre sıcak suya ilave edildi, karıştırıldı. 39 derecelik bir sıcaklıkta terapötik bir sıvı ile pelvis bacakları yerleştirir. Haftada iki kez tekrarlanır.

Ayakların derisinde yaralar varsa hardal banyoları zararlı olabilir.

soluk alma

Hastalığın akut formunda, inhalasyonlar günde dört kez evde gerçekleştirilir. Süre - 5-7 dakika, hastalığın kronik aşamaya geçişi durumunda, işlem süresi 10'a çıkarılır. Farenjit belirtileri ortadan kalkıncaya kadar bu planın tedavisi kabul edilir.

Tedavi, özel inhalasyon cihazları ile veya başınıza bir havlu ile kaplanarak bir kaba eklenmiş bir madde üzerinde solunabilir.

İnhalasyonlar yükseltilmiş vücut sıcaklığında kesinlikle yasaktır. Bazı durumlarda, böyle bir planın tedavisi, mukoza zarlarının şişmesine yol açabilir (ısı etkisi altında kan damarlarının genişlemesi nedeniyle).

 1. 20 gram iğneler bir bardak kaynar suyla demlendirilir. Bir saat sonra, filtre, ısı ve hastalığın akut formunda tıbbi inhalasyon için kullanın.
 2. Calamusun kök kısmı 15 g miktarında emaye kaplara konur. Aynı yere 300 ml su dökülür. Bir kaynamaya getirin. 10 dakika sonra. çiçek papatya çiçek eczane eklemek, bir avuç daha fazla değil. Bir havluyla örtün, bir saat bekleyin. Kronik farenjit ile inhalasyon için günde iki kez uygulayın.
 3. Hastalığın kronik formunun tedavisinde mukoza yumuşatmak ve nemlendirmek için adaçayı, ıhlamur çiçeği ve calendula eşit parçaların bir koleksiyonu kullanın. Hammadde bir çorba kaşığı karıştırın ve ayırın. Bir bardak kaynar suyla kaynatın, 40 dakika bekletin. Günde üç kez seanslar düzenleyin.

 • Hastalıkla mücadele etmek için, çocuklar haşlanmış patatesler üzerinde solunduğunda gösterilir.
 • Hastalığı tedavi etmek için taze patates suyunu sıkın. Bir su banyosunda ön ısıtma yapın. Günde iki kez meyve suyu alın. Tarif, çocuklara bile gösterilir.
 • 20 g lavanta ve nane çiçeklerini birleştirin, 40 g meşe kabuğu ekleyin. Karışımı yarım bardak kaynar suyla buharlaştırın. Bir saatin çeyreğinden sonra su banyosunda ısıtın ve tedavi seansına ilerleyin. Günde iki kez tekrarlayın.
 • Taze kaynatılmış su içeren bir kapta 15 g soda yemeği ekleyin. Karıştırınız. Günde iki kez bir kasenin üzerinde nefes alın.
 • Anne ve üvey anne, civanperçemi, okaliptüs, nane ve nergiz ile eşit parçaların bir karışımını yapın. 0.5 litre kaynar su kaynatın, 1.5 saat bekletin, infüzyon hafifçe ısıtıldıktan sonra. İnhalasyonlar günde en az iki kez gerçekleştirilir.
 • Papatya çiçeği ve civanperçemi otları, 400 ml taze kaynamış su ile birleştirilir. Yarım saat bekletin. Aşırı ısıtılmış infüzyon günde üç kez nefes alır.

 • 10 ml civanperçemi infüzyonu alın, kartopu kökünün kaynatma kabına ekleyin. 250 ml parmesan kaynatın. İlaç, günde üç kez inhalasyonlar için kullanılır.
 • Eşit miktarda, tarla at kuyruğu ve ahududu yaprakları karıştırın. Karışımın bir çorba kaşığı alın, bir bardak sıcak suyla buğulayın. Kapak iki saat savundu. Isıtıldıktan sonra. Günde birkaç kez infüzyon üzerinde nefes.
 • Meşe kabuğunun suyunu (bir bardak kaynar su için 20 g), nane yaprakları (200 ml başına 10 g) ve lavanta çiçeklerinin infüzyonu (250 ml başına 15 g) karıştırın. Her prosedür için bitmiş ürünün 100 ml'sini alın. Ortalama tedavi süreci beş prosedürdür.
 • Bir alüminyum kapta 80 gram propolis koyun, 60 gram balmumu ekleyin ve iki bardak su dökün. Bir su banyosunda ön ısıtma yapın. Günde birkaç kez kullanın.
 • Ayr marsh kökünü kaynatın (bir bardak kaynar su için 10 g) ve papatya eczane infüzyonu (0.2 litre başına 15 gram) karıştırın. Isıtılmış bir formda, prosedür başına 100 ml uygulayın. Günde iki kez tekrarlayın.
 • İki bardak dik kaynayan suya 100 ml taze bal ekleyin. Günde üç kez nefes al. 3 yaşından küçük çocuklar için kullanılabilir.

  kompres

  Halk şifacıları, kompreslerin evde farenks iltihabının tedavisinde vazgeçilmez bir aşama olduğunu ve kanıtlanmış tariflere bakmanızı tavsiye ettiğini iddia eder.

  1. Gazlı bezleri% 40 alkol solüsyonu ile emprenye edin. Boğaz ağrısına uygulayın, polietilen ile kaplayın. Seansın süresi iki saattir.
  2. Rafine edilmemiş bitkisel yağ 50 ml karıştırın ve bir st. l. ortak sofra tuzu. Kompozisyonu önceden ısıtın, boynun ön kısmına uygulayın. Bir bez ve polietilen ile örtün. En az bir saat sürüyorlar.
  3. Menovazin ile boynun önünü yağlayın. Bir eşarp ile örtün. Yarım saat beklerler. Günde iki kez tekrarlayın.
  4. 1 litre kaynar su 40 gram gümüş tartar demleyin. İki saat ısrar et. Sıcak bir formda günde üç kez sıkıştırmak için kullanılır. Tedavinin süresi bir haftadır.
  5. Birkaç diş sarımsak, öğütülür, bir torbaya aktarılır veya bir dokuya sarılır. 20-30 dakika boyuna iki kez uygulayın.

  içkiler

  Tıbbi içeceklerin kullanımı, kuruluk ve terlemenin neden olduğu boğazdaki rahatsızlıktan kurtulmanın yanı sıra vücudun patojenlere karşı direncini arttırmaya yardımcı olur.

  1. Reçete, hemen hemen her hastalığın eşlik ettiği öksürük için iyidir. 100 ml sıcak sütte birkaç damla iyot ve üç Muciltin tableti çözülür. Yatmadan önce on gün boyunca bir ilaç içelim.
  2. Öksürük için başka bir reçete, kakao yağı kullanımını içerir. Küçük bir parça bir bardak ılık süt içinde çözülür. Bir hafta boyunca günde dört kez bardağın yarısını iç.
  3. Bir bardak su bardağı adaçayı ve bir avuç kekik eklenir. 15 dakika içinde kaynatın, biraz soğumaya bırakın ve filtreleyin. Bitmiş halk ilaçlarında biraz bal ve bir dilim limon ekleyin. Bir hafta boyunca günde iki kez bardağın yarısını iç.
  4. Böğürtlen yaprakları (0.2 litre su için 1 yemek kaşığı kuru veya taze hammadde) gün boyunca alınır. Tedavi tamamen iyileşene kadar devam eder.
  5. Saksafon, ısırgan otu, ısırgan otu, kekik otu ve elecampane yüksek kökleri 15 g alın. Tatlı kaşığını ayırın. Ham maddeyi bir bardak kaynar suya ekleyin, beş ila on dakika kısık ateşte bekletin. 20 dakika bekledikten sonra. ve filtre edildi. Yemeklerden önce günde üç kez 1.5 hafta alın. Her resepsiyondan önce yeni bir içecek hazırlanır.
  6. 200 ml kırmızı şaraba yarım limon suyu ve bir çorba kaşığı koyu bal ekleyin. Beş dakika içinde, karışım düşük sıcaklıkta ısıtılır. Sonra karanfilin kafasını ekleyin ve 20 dakika bekleyin. Tedaviden önce günde iki kez 100 ml alın, daima ılık bir formda.

 • Büyük, benzer miktarda bahar çuha çiçeği, kekik ve şifalı otlar bir yemek kaşığı bir çorba kaşığı karışımı hazırlayın. Tatlı kaşığı toplama ayırın, 250 ml su dökün. Üç saat ısrar ediyorlar. Beş dakika almadan önce, düşük ısı ve filtre kaynatın. Günde dört kez 30 ml alın. Terapi süresi altı gündür.
 • Herhangi bir farenjit formunun tedavisi için yabani gül suyunun alınması önerilir (çocuklar yapabilirsiniz). 1 çorba kaşığı. l. ezilmiş kuru meyveler bir harç içinde öğütülür ve 0.5 litre kaynar su içine dökülür. Örtün ve geceye bakalım. Birkaç hafta boyunca bir bardak iç.

  Dogrose'dan aşırı çay tüketimi böbrekler üzerinde büyük bir yüktür. Bir çocuk doktoru başvurmadan, çocuklar için bir reçete kullanın, kabul edilemez!

 • 10 gram nane yaprakları ve gül kalçaları alın, 5 g civanperçemi ekleyin. 250 ml miktarında soğuk su ile doldurun ve 10 dakika kısık ateşte kaynatın. Serinletirler, süzülürler. Karabuğday bal biraz ekledikten sonra bir hafta yatmadan önce iç.
 • 5 gram melissa 2 g psilyum yaprağı ve 3 g ip ile karıştırılmıştır. Soğuk su ile doldurun. Yarım saat sonra, bir kap otu ateşe koyun ve kaynatın. Yine saati savun. Yatmadan önce sıcak bir şekilde 20 ml içilir. Kurs - en az sekiz gün.

 • 5 gram dize ve nane, 10 g Schisandra alın. 0,5 litre soğuk su ile doldurun, beş dakika kaynatın. Üç saat ısrar et. Filtreyi almadan ve ön ısıtmadan önce. Yemeklerden önce günde iki kez 50 ml içilir.
 • Tıbbi bir içecek hazırlamak için, 10 gram ebegümeci yaprağı birkaç gram stok-gül yaprağı içine eklenir. 500 ml süt dökün. Düşük ısıda beş ila yedi dakika kaynatın. Filtrelemeden ve hafif soğutulmuş bir kaynatmadan sonra 10 ml koyu bal ekleyin. Bir fincanda günde üç kez rahatsızlık yok olana kadar içiyorlar.
 • Tıbbi amaçlar için, 5 g badan kökü, 10 g kuşburnu, 10 gr nane ve 7 gr anaakışı karıştırın. Koleksiyonun dört tatlı kaşığı bir bardak kaynar suyla buğulanır. Yavaş ateşte yaklaşık 30 dakika bekletin. Filtreli. Boğazda rahatsızlığın ortadan kalkmasına kadar günde üç kez bal ile alın.
 • 5 gram ahududu yaprağı (taze veya kuru) 10 gr nane, 5 gr ısırgan otu ve 3 g St. John's Wort ile karıştırılır. Karışımın 8 gramını ayırın ve bir bardak taze kaynamış suyla birleştirin. 60 dakika ısrar et. Filtre. Birkaç damla propolis özü almadan önce. Yemekten sonra 25 dakika sonra günde iki kez 30 ml.
 • durulama

  Evde, herhangi bir yaştaki insanlar için tıbbi infüzyon ve decoctions ile durulama önerilmektedir. Prosedür rahatsızlık ortadan kaldırır, bir ısınma etkisi sağlar. Terapi süresi semptomların şiddetine bağlıdır.

  1. Meşe kabuğu, papatya veya kadife çiçeği bir çay kaşığı alın, bir bardak kaynar su yapın. 40 dakika sonra. filtre ve durulama için kullanın. Hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmak için prosedürü günde en az üç kez tekrarlayın. Tarif, akut, kronik ve catarrhal farenjit tedavisi için endikedir.
  2. Bir st. Bir litre ılık suya bir kaşık dolusu deniz tuzu eklenir, iyice karıştırılır. Halkın çare bir hafta boyunca atrofik, akut ve kronik hastalıklarla savaşmak için kullanılır. Durulama günde beş kez yapılır. Çocuklar ve yetişkinler için önerilir. Hamile ve emziren kadınlar için uygundur.
  3. 300 ml kaynar suya bir meşe kabuğu ve kartopu (karışım) çorba kaşığı ekleyin, bir saat kadar ısrar edin. İnfüzyon, günde beş kez akut ve diğer farenjitli çalkalamalarda kullanılır. Kurs, ağrı ve boğaz ağzı alınana kadar devam etmelidir.
  4. 1 çay kaşığı al. kartopu meyveleri, meşe ve söğüt kabuğu, St. John's wort ve huş ağacı yaprakları. Elde edilen koleksiyon 0.45 litre kaynar su döktü ve kapağın altında sıcak bir yerde üç saat boyunca bırakıldı. Filtrelenmiş infüzyon günde üç kez boğaz yıkar.
  5. çiçek skipetrovidnogo ebegümeci ve ormancılık, orman karakafes 15 gram mullein 10 gram kediotu kökü ve adaçayı yaprağı 5 gram alın. Elde edilen karışımın 15 gramı bir litre kaynar su ile buhara tabi tutulur, 12 saat boyunca ısrar edilir, süzülmüş infüzyon günde yedi kez uygulanır.

 • 5 gram meyve, normal rezene, 15 gram althea kökü, rizom kökleri dik, meşe kabuğu ve adaçayı yaprakları kullanın. Toplamanın bir çorba kaşığı beş saat boyunca bir bardak sıcak suda ısrar edilir. Sıcak formda günde en az 6 kez kullanın.
 • Yarım fincan ılık suda, nişastayı (1 çay kaşığı), gliserin (1 çay kaşığı) karıştırın. Birkaç damla iyot ekleyin. Günde dört kez uygulayın, her defasında yeni bir araç hazırlayın.
 • Bir toz için önceden öğütülmüş bir çay kaşığı söğüt kabuğu, 0.5 litre sıcak su ile dökülür. Sekiz saat boyunca savun ve süz. Günde iki kez durulayın. Terapi süresi en az bir haftadır.
 • Kara otu st John's wort bir çorba kaşığı kaynar su birkaç bardak ile kombine edilir. 40 dakika boyunca halk ilacı ısrar ediyorlar. Filtrelenmiş infüzyon günde dört kez uygulanır. Uyanmadan ve akşam yatmadan önce sabahları durulayınız.
 • 15 g kuru adaçayı bir bardak sıcak suya dökülür. Yarım saat bekletin. Gazlı bezle filtrelenen ilaç, klinik resmin ortadan kalkmasından dört gün önce kullanılır.
 • Yarım bardak taze böğürtlen meyve suyuna dönüşür. Elde edilen meyve suyu miktarında 1/3 fincan ılık su ekleyin. Hazır bir içecek günde en az iki kez boğazını durulayın. Reçete, çocuklarda ve hamile kadınlarda hastalığı tedavi etmek için kullanılabilir.

 • Bir avuç ahududu yaprağı, rengi bozulmayan çiçek ve atkuyruğu çimi karıştırın. 15 gram toplama, bir bardak kaynar su ile birleştirilir, 2 saat ısrar edilir.Yüzülen infüzyon günde üç kez durulama için kullanılır. Hastalığın tüm formları için uygundur.
 • Tıbbi amaçlar için, bir avuç otlar veronica, mürver çiçeği ve nane otu için bir araya getirirler. Bitmiş kuru karışımın bir çorba kaşığı bir bardak dik kaynar suya dökülür, birkaç saat bekletilir ve süzülür. Ortaya çıkan infüzyon, akut farenjit ile durulama için kullanılır, günlük seyrin dört katıdır.
 • Hipertrofik farenjit hazırlandığında dört yemek kaşığı ot eczane ve 500 ml kaynar su infüzyonu. Bir saat sonra, ilaç gazlı bezle süzülür ve günde en az üç kez durulama için kullanılmaya başlar.
 • Elm-kabuğu yaprakları bir çorba kaşığı 0,4 litre kaynar su ile doldurulur ve 15 dakika boyunca bir su banyosu içinde tutulur. Günde birkaç kez kullanıldıktan sonra. Benzer şekilde, meyveler ve yabanmersini yaprakları için bir çare kullanılır.
 • Atrofik farenjit ve subatrofik formun halk ilaçları ile tedavi genellikle nane yaprakları veya civanperçemi bitkilerinin infüzyonlarının kullanımına dayanır. İlk durumda, ikinci - 15 gram, 10 gram bir bardak kaynar su alın. Bir havlu altında 40 dakika dayanır, filtre. Rahatsızlık ortadan kalkıncaya kadar günde beş defadan fazla boğaz atıyorlar.
 • Tek bir pancardan suyu sıkın, ılık suyla eşit parçalara seyreltin, bir kaşık sirke ekleyin. Günde en az beş kez kullanın.

 • Iki st. l. okaliptüs yaprakları, bir st. l. lindens, bir tart. l. Papatya ve 0,5 çorba kaşığı kekik otu karıştırılır. Ayrı 15 gram toplama, 0.25 litre sıcak su dökün, 30 dakika boyunca kapağın altında durun. Sıcak bir infüzyonla, semptomlar ortadan kalkana kadar boğaz günde dört kez durulanır.
 • Tıbbi hatmi, 5 gram ot şifalı ot, marsh aura ve papatya çiçekleri kök birkaç çorba kaşığı karıştırın. 30 gram hammadde ayırın, öğütüp 300 ml su ile karıştırın. Su banyosunda 15 dakika ısıtın. Filtreli. Elde edilen infüzyon 100 ml saf ılık su ile birleştirilir. Günde birkaç kez durulayın.
 • Anne-ve üvey annenin iki parçasını ve bir tane - nane yaprakları bağlayın. Karışımın 15 gramını alın ve bir bardak kaynar su ekleyin. Bir saat sonra süzün ve gargara yapmaya başlayın. Günde prosedür sayısı üç ila dörttür.
 • 0,45 litre suya st ekleyin. bir kaşık adaçayı şifa, bir avuç kekik ve muz. 15 dakika kaynatın. Filtreden sonra bir tatlı kaşığı taze bal ve biraz sitrik asit koyun. Ürün günde dört kez boğazını durulayın.
 • Tıbbi bileşimin hazırlanması için, iki orta sarımsak dişi kesilir, ezilir ve kaynar süt ile bir bardağa konulur. Süt biraz soğuduktan sonra, prosedüre başlayın. Durulamaları günde on defa altı gün tekrarlayın.
 • Kurutulmuş patates çiçeklerinden oluşan bir yemek kaşığı 250 ml sıcak su içine dökülür. 5-7 dakika su banyosunda lekeli. Yarım saat sonra filtre. Günde on gün altı kez kullanırlar.
 • Beyaz akasya, çayır ve böğürtlen yaprakları rütbeleri çiçek eşit parçaların toplanması hazırlayın. Bir avuç toplama parçasını bir bardak taze kaynamış suya koyun. Bir saat sonra süzün. Sıcak bir şekilde mümkün olduğunca sık uygulayın.

 • 15 gr nane, 30 gr civanperçemi ve 45 gr kıpkırmızı kabuk öğütülür. 10 gram toplama, 0.3 litre kaynar suya eklenir, ısrar eder. Filtrelenmiş ürün günde en az üç kez durulanır.
 • Elm-ağaç kabuğu yaprakları 30 gram, sarp kaynar su 200 ml buğulanmış, dört saat ısrar ediyorlar. Günde beş kez kullanın.
 • Adaçayı ve okaliptüsün tıbbi tentürü hazırlayın. Kuru bir karışımın 150 gramı (bileşenler eşit paylara sahiptir) 150 ml votka dökülür. Karanlık bir yerde 10 gün ısrar et. Filtre. Durulamadan önce suyla seyreltin (1:10). Günlük kurs - 6 durulama.
 • Kalanchoe'den suyu sıkın, eşit parçalarla su ile seyreltin. Her üç saatte bir durulayın. Hipertrofik formun tedavisi için özellikle uygundur.
 • Eşit parça ot kekik, dereotu ve anason tohumları alın. Toplamanın bir çay kaşığı, su miktarına 15 dakika boyunca bir su banyosu üzerine bastırılarak sıcak su dökülür. Yarım saat ve filtre için kapağın altında ısrar edin. Her 4 saatte bir durulamada, birkaç kez prosedürün sonunda infüzyonu yutmak için kullanılır.

  şuruplar

  Alternatif tıbbın ustaları açısından şuruplar, bir zarflama etkisine sahip oldukları için farenksin iltihaplı hastalıklarının tedavisinde çok faydalıdırlar. Ayrıca bağışıklığı aktif olarak arttırırlar. Şurup bir haftaya kadar alınabilir.

  1. Limon suyu ve bal karıştırın (eşit parçalarda). Günlük doz, dört kez bir tatlı kaşığıdır. Böyle bir ilaç, boğazdaki acıyı sonsuza dek unutmak için en iyilerinden biri olarak kabul edilir.
  2. Soyulmuş sarımsak (dört karanfil) öğütülür ve koyu balına eklenir. Bal sarımsağı kaplamalıdır. Yarım saat kadar kısık ateşte bıktınız. Soğumaya bırakın ve tekrar ateşe (kaynamaya) gönderin. Biraz arıtılmış su içine dökülür, karıştırın ve gazlı bezle süzün. Bitmiş ilaç bir cam kaba yerleştirilir. Yetişkinler her iki saatte bir 15 ml, çocuklar - her biri 5 ml. Tedavinin seyri iki ila üç gündür.
  3. Siyah turp suyu 1: 2 oranında haşlanmış süt ile karıştırılır. Biraz bal ekle, karıştır. Şurup daha önce bir kapaklı bir cam kavanoz içine yerleştirilmiş bir buzdolabında saklanır. Günlük doz yemeklerden üç kez on beş mililitredir.
  4. Ayr marsh'ın bir çorba kaşığı birkaç bardak kaynar suya dökülür, su banyosuna on dakika bastırılır. Bir çorba kaşığı papatya ekleyin, saat ısrar edin. Filtre, 15 ml bal ekleyin. Günde iki kez iki tatlı kaşığı şurup alın.

  Bataklığın bataklığının kökünün burun kanaması eğilimi ve düşük basınç ile alınması yasaktır.

 • İki litre suya 0.5 kg çam tomurcukları dökülür. Yarım saat kaynatın, süzün. Bir litre et suyu alın, bir kilogram bal ekleyin. Karıştırılmış, bir cam kaba yerleştirilir. Günde üç kez 20 ml alın. Karışım bir buzdolabında saklanır. Herhangi bir formun farenjit tedavisi için uygundur.

 • Eşit parçalarda bal ve agav suyu karıştırılır. Günde üç kez 15 ml'lik bir terapötik kompozisyon alın. Hastalığın kronik formu için önerilir.
 • 1 fincan miktarındaki kuru üzümleri yıkayın ve iyice kesin. Bir bardak kızılcık (yıkama ve öğütme) hazırlayın. Öğütülmüş ceviz (1 yemek kaşığı). Bileşenleri bağlayın, 1.5 bardak bal ve 200 ml votka ekleyin. İyice karıştırın, karanlık bir yerde birkaç saat bekletin. Bitmiş ilaç buzdolabında saklanır. Kompozisyon bitene kadar bir yemekten bir saat önce bir tatlı kaşığı alın.
 • Muz yapraklarının süzülmüş bir karışımı (bir bardak suya bir kaşık dolusu ham madde) yarım bardak bal ile karıştırılır. Karışık. Şurup iki çorba kaşığı içiyor. yemeklerden önce günde üç kez kaşık. Tarif, hastalığın hızlı bir şekilde üstesinden gelmek için uygun kabul edilir.
 • Emaye bir kaba yerleştirilmiş yarım bardak suya yarım bardak anason tohumu ekleyin. Bir kaynamaya getirin, bir saatin çeyreği için kısık ateşte kızartın. Filtre. Soğutulmuş bir et suyunda 50 ml bal ve bir tatlı kaşığı konyak ekleyin. Su banyosunda dört dakika ısıtın. Günde üç kez 15 ml şurubu içirin.

  Anason tohumu alımının alerjik reaksiyona neden olduğu durumlar vardır. Şurupun bir haftadan uzun süre kullanılması, özellikle bal ile birlikte güvenli değildir.

 • Yarım kutu (0.5 litre) küçük parçalara kesilmiş aloe yaprakları ile doldurulur. Uyuyakalık 0,3 kg şeker. Bir kapakla kapatın, birkaç gün boyunca karanlık bir yerde bırakın. Bundan sonra votkayı toplar ve tekrar üç gün boyunca gönderir. Süzün, sıkın. Her 15 ml yemeden önce üç kez terapötik şurubu alın. Reçete çocuklara izin verilir: günde iki kez bir tatlı kaşığı.
 • Diğer halk yöntemleri

  Geleneksel tıp evde diğer farmakjit mücadele yöntemlerini bilir.

  kil

  Yöntem Hindistan'dan doktorlar tarafından önerilmektedir. Kimyacının kilini toz içinde almalısın. Bir bardak ılık suya bir çorba kaşığı karıştırın. Böyle bir araç boğazını durulamakta - bir hafta boyunca günde altı kez.

  konyak

  Öneri geçmişten bize geldi. Napolyon'un bu tıbbi tarifi kullandığı söyleniyor. Her gün boğazınızı kaliteli brendi ile yıkamanız gerekir. Prosedür iki dakika sürmelidir.

  Deniz topalak yağı

  A, C, B ve PP vitaminleri bakımından zengin olan deniz topalak yağı, mukoza zarlarının onarılmasına yardımcı olur. Soğuk presleme yöntemiyle neyin yapıldığını seçmelisiniz. Kendiniz için tereyağı yapmak daha iyidir. Bütün meyveleri toplamak, durulayın ve kurulayın ve kağıt havluya sürün. Sonra suyu kıyma makinesi ile sıkın. Elde edilen kek bir cam kaba aktarılır ve rafine edilmemiş bitkisel yağ ile dökülür. Her üç bardak deniz topalaklı krep için 500 ml yağ gereklidir. Kapağı kapatın ve karanlık bir yerde bir hafta boyunca örtün. Ardından süzün. Yağ hazır.

  Farenjit tedavisinde tedavi edici deniz topalak yağı bu şekilde kullanılır: burun içindeki boşluğu yağlar ve buharın üzerinden nefes alırlar. Tedaviye kadar günde bir kez tekrarlanır. Ayrıca, ilk önce 10 damla deniz topalak yağı veya başka bir (şeftali, köknar, lavanta veya portakal) ılık su ile bir bardağa ekleyerek inhalasyon yapabilirsiniz. Buhar günde on defa iki defa solunmalıdır. Özellikle yararlı olan atrofik farenjit ile yağ inhalasyonlarıdır.

  Deniz topalak yağı ile, aynı zamanda aplikler taşırlar. Yedikten sonra, boğaz bir papatya ile çalkalanır, yağ pipetlenir ve burun deliğine gömülür, iyi bir kafa geriye atılır. Ters konumda bulunan kafa 60 saniye tutulur. Prosedür her burun deliğinden tekrarlanır. Farinkste yağ camı elde etmek ve duvarlarını kaplamak gereklidir. İşlemden sonra, mümkün olduğunca uzun süre içmek ve yemek yemekten kaçınmalısınız.

  havuç

  Küçük bir rende 1 havuç üzerine sürün. Biraz doğranmış altın bıyık ve bir tatlı kaşığı bal ekleyin. 2 saat karıştırın ve bırakın farenjit tedavisinde kullanın: günde üç kez, bir tatlı kaşığı havuç tütsü, ağızda, boğaza daha yakın, biraz bekletip tükürür. Seanslar hafta boyunca yapılır.

  mumya

  300 ml ılık sütte 300 gram mumya çözülür. 1/2 st. Aksi takdirde yapabilirsiniz: dayanılmaz acı ile, sadece bir parça mumya çözmek, yanağına koyarak.

  bira

  Alternatif tıbbın yandaşlarına göre, sıcak bira farenjit için iyi bir halk ilaçtır. Bununla boğazınızı ıslatabilir, zulümden ve acıdan kurtulabilirsin. İhtiyacınız olan yarım fincan miktarında sıcak bir bira içmek için, yatakta uzanmak. Kurs yerel yardım gelene kadar devam eder.

  propolis

  Tıbbi amaçlar için, bir propolis bezinin ağızda 1.5 saat bekletilmesi önerilir En iyi etki için ağızın bir tarafından diğerine doğru yuvarlanması gerekir. Ayrıca bütün gece için yanağınızda bir bezelye bırakabilirsiniz. Karıncalanma ve hafif yanma hissi önemlidir. Bu, propolisin işe yaradığı anlamına gelir. Bir başka yöntem ise, bir parça şekerin propolis ile emprenye edilmesini içerir, daha sonra ağrı ve terlemede yavaşça çözünmesi gerekir. Uzmanlar, akut ve kronik farenjit karakteristiği olan güçlü bir öksürük ile en etkili ilaçlardan birini düşünürler.

  Propolis tentürü, durulama, inhalasyon ve çay takviyesi için kullanılır. Evde hazırlayın. Propolis öğütülür, 200 ml soğuk su dökülür. Saf propolis dibe çöktüğü zaman (balmumu ve safsızlıklar yüzdüğü zaman), başka bir kap içine konulduğu ve 100 ml sıvı başına 30 g propolis oranında alkol ile döküldüğü gösterilmiştir. Bir hafta sürer, ardından süzülür ve zeytinyağıyla karıştırılır (1: 2).

  Hastalığın kronik formu, deniz topalak yağı veya gliserin ile karıştırılmış olan boğaz tentürünün sırtını yağlamak için tavsiye edildiğinde (1: 2).

  Farenjit tedavisinde burun damlaları da propolis'ten hazırlanabilir. 60 ml suda seyreltilmiş% 10'luk bir alkolik infüzyon, 40 damla alın. Her burun deliğine beş damla damlatılır. Boğazdan sonra kalan solüsyon ile durulayın. Yemeklerden önce günde iki kez tekrarlanır. Önerilen ders bir aydır.

  elma

  Elma suyu, alternatif tıbbın hayranlarına göre, her türlü farenjitin tedavisinde vücut üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bu şekilde hazırlayın: ince doğranmış meyvenin küçük bir kasesi yarım litre suya dökülür ve kaynatılır. Düşük sıcaklıklarda, en az bir saat bir çeyrek boyunca basılırlar. Bir veya iki hafta boyunca günde iki kez 0.2 litre alın.

  yorumlar

  Tiroid genellikle kızımla hastalanır. İlçe terapistinin reçetelediği ilaçlar işe yarıyor. İyileşmeyi hızlandırmak ve rahatsızlığı hafifletmek için kızıma bazı halk ilaçları vereceğim: ballı ahududu çayı, kakao yağıyla süt. Bazen boğaz otlanır. Ana tedaviye ek olarak, halk tarifleri iyidir, ancak kızımı sadece onlar tarafından tedavi etmek için girişimde bulunmam.

  Anastasia, 26 yaşında

  Belki de geleneksel tıbbın önerileri boğazın iltihaplanmasıyla gerçekten yardımcı olur, ancak her zamanki tabletlerden ve durulama solüsyonlarından faydalanmaya çalışırım. İlk olarak, geleneksel tıbbı kullanarak, tüm sonuçları ve yan etkileri anlamanız gerekir. İkincisi, haplar çok daha hızlı tedavi edilir ve 2 haftalık hastalık bir şekilde bir av değildir. Terapi "eski tarzda" benim için değil.

  Boğaz incinmeye başlar başlamaz, ahududu ile çay içerim ve taze bal yiyin. Zaman varsa, ayaklarınızı havza ile otlar koyun. Ama ilaç kullanmadan asla yapmam, çünkü halk ilacını farenjit ve farenksine saldıran diğer hastalıkların tedavisinde% 100 etkili olduğunu düşünmüyorum.

  Doktorların Görüşü

  Elena Valentinovna, bir doktor-kulak burun boğaz uzmanı

  Farenjit, virüsler, bakteriler ve diğer bazı faktörler tarafından kışkırtılan farengeal mukozanın iltihaplanmasıdır. Çoğu zaman tanı ARVI'de kurulur. Viral enfeksiyon, hastalığın sadece ilk aşaması olup, bakteriyel bir enfeksiyonun yolunu açar. Terleme ve boğaz ağrısı, bademciklerin kızarması ve servikal lenf bezlerinin şişmesi gibi semptomlar, SARS'ın geleneksel semptomatolojisine katılırsa, hemen bir uzmana kendinizi göstermelisiniz. Erken evrelerde, farenjit daha kolay tedavi edilir, rahatlama daha erken gelir. Hastanın, kalın mukus oluşumunu beklediği, boğazın arka duvarından aşağı akmaya başladığı durumlarda, tedavi daha ciddi ilaçlar içerir.

  Evde farenjitden kurtulmaya çalışan insanlar, doktorlara yardım etmeyi reddediyorlar. Halk asistanlarının kullanımı onlara daha etkili bir tedavi seçeneği gibi görünüyor. Bu arada, alternatif tıp araçları - bu sadece tam bir rahatlama getirmeyecek ve hastalığı tedavi etmeyecek yardımcı bir ölçüdür. Ahududu çayı, adaçayı ile durulayın ve yağlarla teneffüs etmek iyidir, ancak bir doktorun gözetiminde tedavi edilmesi çok daha önemlidir!

  Alexey Viktorovich, doktor terapisti

  Geleneksel tıbbın farenjit tedavisinde kullanımı, özellikle hastalığın başlangıcında mümkündür. İyi kanıtlanmış bal, propolis, deniz topalak yağı. Onların yardımı ile, inhalasyonlar yapabilir, durulayabilir ve hatta uygulamalar gerçekleştirebilirsiniz. Ve yine de, bir "ama" var: farenjit tedavisi mutlaka onu tetikleyen faktörün ortadan kaldırılmasını amaçlamalıdır. Eğer bakterilerse, antibiyotiklere ihtiyacınız var, nedeni alerjenin etkisinde yatıyorsa, yaşam tarzını gözden geçirmelisiniz. Halk ilaçları ne yapar? Sadece semptomları ortadan kaldırıyor, kişinin rahatlama hissetmesine yardımcı oluyorlar.

  Farenjit ile eylemsizliğin sonuçlarının acınabilir olması nedeniyle tıbbi yardımı reddetmeyi önermiyorum. Ve boğazını tedavi edici çayla ısıtmak ya da yatmadan önce bacaklara banyo yapmak için - bu acı vermez.

  Volkov Sergey Vladimirovich, Allergoloji ve İmmünoloji Bölümü Profesörü, site nodoctor.ru kurucusu

  Ciddiyetsiz olarak tedavi edilmesi geleneksel olan bir dizi hastalık vardır. Farenjit bunlardan biridir. Boğaz ağrısı ve kuru öksürüğü bulmak, insanlar genellikle emzirme için bir kutu pastil için eczaneye gidip bir limonlu çay yaparlar. Ve bu, bir doktora görünmek ve özel tedaviye ihtiyaç duymak için acele etmek yerine. Sonuç olarak, semptomatoloji sadece kötüleşir, durum açık bir rahatsızlık getirir.

  Farenjiti uygun bir şekilde tedavi etmemek niçin bir uzmanın yardımı ile tehlikelidir? İlk olarak, hastalık kolayca kronik bir aşamaya girebilir. İkincisi, sıklıkla farenjit işitsel tüpün iltihaplanması ve akut artiküler romatizma dahil olmak üzere bir takım komplikasyonlara dönüşür. Dedikleri gibi, hareketsizlik cezalandırılabilir. Hastalıktan kurtulmak için kök nedenini aşmanız gerekiyor!

  Faringezi halk ilaçlarıyla tedavi etmek mantıklı mıdır? Kesinlikle, ama sadece ek bir terapi olarak. Dahası, bunların kullanımı doktorla birlikte kabul edilmeli, çünkü yan etkiler bile görünüm bitkilerinde zararsız kaynatma kaynağında.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Ilk doktor

  Çocuğun boğazını hızla tedavi edinBoğazdaki ağrı kızarır ve dahası, bilinmesi, tehlikeli komplikasyonlarla tehdit edildiği influenza gibi bir viral enfeksiyonun başlangıcını işaret edebilir.

  Deşarjı kulağından iyileştirmek için mi?

  Otore, kulaktan akıntının teşhis edildiği patolojik bir durumdur. Sıvı, belirleyici bir rol oynayan farklı bir yoğunluk, renk tonu ve etiyolojik faktöre sahip olabilir.