Loading

Boğaz ağrısı antibiyotiklerle nasıl tedavi edilir: ipuçları ve kurallar

Angina, farinksin palatine bademciklerinin enflamatuar bir hastalığıdır. Farklı tiplerde olabilir, viral bir doğaya sahip olabilir, farklı yaşlardaki insanları etkileyebilir. Doktorlar, antibakteriyel ilaçlar (antibiyotikler) almak, halk yöntemlerini kullanmak ve fizyoterapi prosedürlerini yürütmek için kullanılan anjin tedavisi için doğru bir plan geliştirdiler.

Boğaz ağrısı için en iyi halk ilaçları nelerdir en sık kullanılan, makalede belirtilir.

Boğaz ağrısı tipleri ve semptomları

Hekimlerin asıl görevi, palatine bademciklerin enflamatuar sürecinin gelişimine neden olan virüsü ayırt etmektir - streptokok enfeksiyonu ve diğeri olabilir. Kesin farklılaşma tedavi planına bağlıdır - streptococcus bazı antibiyotiklerin atanması anlamına gelir.

Rus doktorlar, aşağıdaki boğaz ağrısı tiplerini ayırt eder:

İlginçtir ki, Rusya dışında böyle bir sınıflandırma hiç kimseyi ilgilendirmiyor, dünyanın her yerindeki doktorlar sadece söz konusu hastalığın kökeninin doğasını inceliyorlar.

Herhangi bir tip anjina ana belirtileri ve belirtileri şunlardır:

 • yutulduğunda ve sert ve boğazda boğaz ağrısı;
 • sıcaklık artışı;
 • farinksin içinde bir yumru / yabancı cisim varlığı hissi.

Boğazdaki "yumru", anjinin karakteristik ilk belirtilerinden biridir.

Ve farklı türde angina bulguları, bir hastayı muayene ederken sadece bir doktor tarafından teşhis edilebilir:

 • Mavi dil - boğazda kızarma (kızarıklık), palatine bademcikler hafifçe genişlemiş;
 • foliküler - bademcikler üzerinde, pürülan içeriklerle dolu beyaz döküntüler ("yıldız" lar) vardır;
 • tekneli tavan - pürülan plak hem bademciklerin yüzeyinde hem de faringeal mukoza boyunca yoğunlaşır.

Bir anjinada soda ve tuzu olan bir boğaz gargarası olduğu için, madde veya eşyadan öğrenmek veya bulmak mümkündür.

Spesifik bir tip anjin, hastayı inceledikten sonra sadece bir uzman tarafından belirlenebilir. Bu enfeksiyöz hastalık belirtileri ortaya çıktığında, evde tedavi yöntemleri uygulanmış olsa bile, bir kontrol yaptırmak ve tedaviyi yetkili bir şekilde atamak gerekir.

Boğaz ağrısı antibiyotik tedavisi

Antibiyotik tedavisi, anjinin tedavi edilmesine yönelik halk yöntemleriyle birlikte tedavinin vazgeçilmez bir bileşenidir. Antibiyotikler bir doktor tayin etmelidir - bu sadece istenen etkinin alınmasını değil, aynı zamanda sağlığa yönelik güvenliği de garanti edecektir. Ek olarak, enfeksiyöz bir hastalığın gelişimine neden olan virüsü izole etmek ve aktif bir antibiyotik seçmek gereklidir. Gerekirse, uzman tedavi rejimini ve ilacın kendisini değiştirmelidir - bu antibiyotik almaktan üç gün sonra sonuçların eksikliğiyle belirlenebilir.

Reçetelenecek antibiyotik türleri

Anestezi ile sık reçete edilen antibakteriyel ilaçlar, tabletlerde üretilir. Çok nadiren, hastalık şiddetli olduğunda ve enfeksiyon belirtilerini hızla ortadan kaldırmanız gerektiğinde, doktor kas içi enjeksiyonları reçete edebilir. Bazen boğaz ağrısı yerel bir antibiyotik reçete edilir - örneğin, bir sprey şeklinde.

Boğaz ağrısı tedavisinde terapötik bir etkiye sahip olan en popüler antibiyotikler:

 1. Amoksisilin, Amoksiklav - Toksik etkinin yokluğunda farklılık gösteren antibiyotik penisilin serileri, geniş bir etki spektrumuna sahiptir.
 2. Cefazolin, Cefalexin - Hızlı hareket ile karakterize yeni jenerasyon sefalosporin serisi antibiyotikler.
 3. Sumamed, Chemolycin, Zitrolide - bir grup makrolid, penisilin serisinin antibiyotiklerine karşı aşırı duyarlılık / bireysel intoleransı olan hastalar tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.

Angina ile hangi belirtiler en temel ve bunlarla nasıl başa çıkacağınız, bu makaleyi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Penisilin hattının antibakteriyel ilaçları, boğaz ağrısı şiddetli formda ise terapötik bir etkiye sahip olmayacaktır.

Bazı durumlarda, söz konusu bulaşıcı hastalığı, ciddi vakalarda bile erken bir aşamada teşhis etmek mümkündür. Bu durumda, penisilin antibiyotiklerin alımı doktorların kontrolü altında olmalıdır - pozitif dinamiklerin yokluğunda, tedavi rejimi değişir.

Anjina için geniş bir etki spektrumu en sık kullanılan ve en etkili olan antibiyotikler, makalede belirtilmiştir.

Reçete için endikasyonlar ve kontrendikasyonlar

Reçeteli antibiyotiklerin kullanımı sadece bir doktor tarafından belirlenir!

Antibakteriyel ilaçlar (antibiyotikler) aşağıdaki durumlarda tanısal anjina için reçete edilir:

 • streptococcus'un neden olduğu enfeksiyöz bir hastalık;
 • Hastalığın seyri şiddetlidir - hasta, karşı konvulsif bir sendromun bulunduğu, kritik olarak yüksek vücut sıcaklığına sahiptir;
 • Doktor, anjinin akut formunun kronik olana geçişinin yüksek riskini belirler.

Bir çocukta anjina ve tedavi belirtileri neler olabilir, bu makalede belirtilmiştir.

Antibakteriyel ilaçların reçetelenmesinin uygunluğu sadece bir uzman tarafından belirlenmelidir - tedavinin antibiyotik olmadan etkili olacağı oldukça olasıdır. Kabul rejimi ve terapi süresinin süresi ayrı ayrı seçilmelidir.

Önerilen dozlar ve tedavi süresi

Anjin için antibiyotikler ne kadar içilir? Herhangi bir grubun uyuşturucu almanın asgari seyri 7 gündür, maksimum - 10'dur. Hastanın durumunda belirgin bir düzelme olsa bile, anjina semptomları tedaviden 3-4 gün gibi erken bir zamanda daha az belirgin hale gelir, reçeteli ilaçların alınmasının kesilmesi imkansızdır. Birincisi, semptomların aniden tekrarlanmasına neden olabilir (daha fazla ciddiyetle geri gelirler) ve ikinci olarak, antibiyotiğin ne kadar az alınacağına ilişkin görüşün, sağlığa daha az zarar vereceği - yanlıştır.

Bu makaledeki içerikten görülebileceği gibi, angb 10 gibi bir cor angina kodu nasıl görünür?

Antibiyotiklerin dozajları kesinlikle tek tek seçilir ve anjinin akışının şiddet derecesine, hastanın genel iyi oluşuna, antibakteriyel ilaçlara olan duyarlılığına, alerjinin varlığına / yokluğuna bağlıdır.

Boğaz ağrısı olası komplikasyonları

Boğazdan kaynaklanan komplikasyonlar hemen gelişmeyebilir - ortalama olarak, ilk belirtilerin başlangıcından önceki süre 20-25 gündür.

Angina, komplikasyonlar olmaksızın daha sık ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Ancak, hastalığın bu gibi dinamikleri, antibiyotiklerin reçete edilip edilmediğine bakılmaksızın, sadece uygun tedaviyle mümkündür. Bazı durumlarda, aşağıdaki komplikasyonlar teşhis edilebilir:

 • kızıl ateş - streptokok enfeksiyonu enfeksiyonu nedeniyle oluşur, daha sık 5 yaş çocuklarda tespit edilir;
 • septik tipte artrit;
 • romatizmal ateş;
 • akut formun glomerülonefriti.

Nasıl tedavi edilir pürülan boğaz ağrısı Lugolem, bu makaleyi okuyarak bulabilirsiniz.

Bu patolojiler nadiren antibiyotiklere bağlı anjinin arka planına karşı kaydedilmiştir - bu ilaçlar streptokok enfeksiyonunu aktif olarak yok etmektedir.

Eğer anjina evde tedavi edilirse ve doktora danışmadan / reçete yazılmadan, komplikasyonlar hemen gelişmeyebilir - ortalama olarak, ilk işaretlerin ortaya çıkmasından önceki süre 20-25 gündür.

Foliküler ve lacunar anjina ile pürülan bir süreç palatine bademciklerin hemen yakınında dokulara yayılabilir. Geniş apseler cerrahi müdahaleye yol açabilir.

Erken evrelerde hamilelik sırasında anjina olduğunda ne yapması gerektiği, nasıl tedavi edileceği ve ne anlama geldiği, bu makalenin açıklamasında belirtilmiştir.

video

Bu videoda anjinada antibiyotik kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinin:

Antibiyotiklerle tedavi, anjina gelişimini tetikleyen enfeksiyondan hızla kurtulmak için etkili bir yöntemdir. İnternette okumak, anjin için ucuz ve iddia edilen etkili antibiyotik incelemelerine güvenmeyin. Spesifik antibakteriyel ajanlar alma, dozu ve tedavi süreleri bir doktor tarafından alınmalıdır - bu, güçlü ilaçların güvenliğini garanti eder.

Boğaz ağrısını ev koşullarında hızlı, etkili bir şekilde tedavi etmek için. Yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısı tedavisi

Boğaz ağrısı ortadan kaldırmak sadece ayakta tedavi bazında izin verilir. Hastalık karmaşıktır, ancak doğal duvarlarda tedavi edilebilir. Etkili yöntemler, etkili ilaçlar, doğru iyileşme rejimi seçmek gerekir ve birkaç gün sonra boğaz anjina şeklinde rahatsız edici bir yanlış anlama veda edeceğini söyleyecektir. İşlemi daha hızlı hale getirmek için ne tür bir ev tedavi planı kullanılacak?

ilaçlar

Uyuşturucu olmadan, yapmamak, çünkü anjin, komplikasyonlar verebilmektedir. Onlar olmadan, ağrısız bir iyileşme elde etmek zamanla daha zor ve daha uzundur. Anjinadan, sıkı doktorun talimatlarına ve paketteki talimatlara göre antibiyotik alınması tavsiye edilir. Kendinizi bağımsız olarak tedavi edemez ya da televizyon tavsiyesi izleyemezsiniz. Etkilenen boğazdan tıbbi uzmanlar atar:

 1. "Bicillin" - ilacın tek bir kas içi enjeksiyon aktif olarak boğaz ağrısı, boğaz ağrısı karşı savaşır.
 2. "Amoksisilin" - yetişkin günlük doz 1.5 gr, çocuklar için 3 kez ayrılmıştır - 0.75 g / gün. Anjina tedavisinin seyri 10 gündür.
 3. "Fenoksimetilpenisilin" - yemeklerden önce 60 dakika boyunca günde üç kez 10 günlük bir resepsiyon için tasarlanmıştır. Dozaj, talimatlara göre kesinlikle seçilmiştir.
 4. "Flemoxin" - ilaç uygun bir şekilde alınır: çiğnenir, su ile çözülür, yutulur. Doz, ilacın 2-3 saat arayla reçete edilir.
 5. "Amoksil" - oral yöntemler arasında 8 saat sürdürülür. İlaç yutulur, çünkü antianginal antibiyotiğin etkisi midede çözünmesinden sonra ortaya çıkar.
 6. "Gramox" - angina tedavisinde resepsiyon, üç kez tekrar ile 1 kapsül ile sınırlıdır, aralık 5 saattir.
 7. "Azitromisin" - ilacın 1.5 g alması gereken, boğazın iyileşmesi için 3 günlük bir kurs için tasarlanmıştır.
 8. "Midekamisin" - bir ila iki hafta boyunca bir antibiyotik reçete edilir ve yetişkinler için 1.6 g / gün maksimum doz uygulanır. Çocukların günlük dozu, ağırlığa göre 30-50 μ / kg'dır.
 9. "Sumamed" - ilaç bir kapsül, tablet, süspansiyon formunda sunulmaktadır. Paket üzerinde sıkı dozlar belirtilmiştir.
 10. "Chemomycin" - bir günlük alımla sınırlıdır, yemeklerden önce veya 2 saat sonra. Talimatlar size antibiyotiğin uygun dozunu söyleyecektir.
 11. "Eritromisin" - ilaç, düşük bir hızda intravenöz olarak damlatılır. Günlük doz, 1-2 saat antibiyotik enjeksiyonu arasında bir aralık ile, 2-4 randevulara bölü 1-2 g ile sınırlıdır.

Belirtilen ilaçlara ek olarak, boğazın iyileştirilmesi sürecinde alternatif olması önerilen birçok başka ürün de satılmaktadır. Angina son derece sinsidir, çünkü ilaçların eylemine bir organizma bağımlılığı yaratabilir. Olağan tedavi işe yaramıyorsa - bir sağlık uzmanına başvurun. Son doktoru ne zaman aldığını yeni doktora söyle. Antibiyotiklere bağırsak için antihistaminikler, lactobacillus kullanımı eşlik etmelidir.

Halk ilaçları

En iyi taraftan, boğaz ağrısına karşı halk tıbbı hazırlıkları ile sunulmaktadır. Boğazın farklı etkinliklerle tedavi edilmesi için tam yöntemler vardır, ancak en hızlı hizmet verenleri seçtik. Özellikle angina ilk bakışta belirtileri gösterir ve antibiyotik gerektirmez, ilk aşamalarında bunları kullanmak için tavsiye edilir. Öyleyse, boğaz hastalığını zamanında durdurursanız, kimyagerın güçlü bir ilaç kioskuna gitmeden gerçekten yapın.

Ağrıyı ortadan kaldırmak için, bandaj yapmak:

 1. Tülbent 6 kat katlayın,% 10 salin solüsyonu ile ıslatın, boğaz bölgesine, boyuna uygulayın. Üst kısımda, kuru ve doğal bir bezle sıkıca sarın, gece boyunca bırakın.
 2. Ev sabunu ile, kuru bir şekilde bandaj, gazlı bez, boğazınıza koyun. Kompresörü iyi hava değişimi ile sıcak bir bezle daha iyi sabitleyin. Sabaha kadar ağrılar geçecek.
 3. Tuzsuz Salo, ince dilimler halinde kesin, boğaza tutturun, parşömenle, pamuklu yünle, mendille ve üstte bir fularla düzeltin. Bütün gece için yapıldı.
 4. Soğuk suyla örtülü bir sargı boyunda kuru bir şal ile sabitlenir. Sonsuza dek sabah, ağrıyı etkili bir şekilde hafifletir.
 1. Kaynar suyla doldurulmuş kuru patates çiçekleri, ılık ve ılık bir çözeltinin oluşumuna kadar ısrar eder. Sızdırmazlıktan sonra - boğazınızı yıkayın. Ağrılı histen kurtulmak için, işlemden sonra ağrı, tereyağı ile durulanması tavsiye edilir.
 2. Masa kaşık peroksit (% 3) ve bir bardak sudan bir karışım oluşturun. Durulama, bademcikler üzerindeki plakayı ortadan kaldırmaya yardımcı olur, ağrıyı azaltır, zehirlenmeyi azaltmaya yardımcı olur, boğaz hastalığının seyrini daha az ağrılı hale getirir.
 3. 0,5 yemek kaşığı çay sodası, tuz, iyot ile bir bardak su karıştırın. Tüm bileşenler eşit miktarlarda alınır, ancak boğazın yanmasını önlemek için iyotlu kısım azaltılır.

Boğaz ağrısına karşı, basit ürünlerin kullanımı etkilidir:

 1. Pancar - sebze suyu (1 cam) yüzde 6 sirke (1 yk.) Ekleyin, iyice karıştırın. Günde 6 defaya kadar boğaz solüsyonu ile karıştırılmaya izin verilir, bazen karışımın biraz yutulmasına izin verilir, bir yudumdan fazlası olmaz. Boğaz ağrısından etkilidir.
 2. Patates - boğazın teneffüs edilmesi için ideal, tek biçimli kaynaklı bir kaynakta.
 3. Soğan - günde üç kez alınan taze bir tatlı kaşığı meyve suyu, boğaz ağrısının boğazını hızla atmaya yardımcı olur, ağrıyı azaltır.
 4. Propolis - yavaş çiğneme, mikropların giderilmesini kolaylaştırdıktan sonra ürünün boğulması, boğaz ağrısı.
 5. Bal, limonla birlikte harikadır. Her iki ürünün eşit parçalarının ağızda almanın rahat olduğu miktarda karıştırılması tavsiye edilir. 1 çorba kaşığı için yeterli. Karışım 10 dakika ağızda tutulur ve sonra yavaşça yutulur.

Kolay ev tedavi tarifleri ile videoyu izleyin. İlgi yöntemlerini işaretlemek için bir kalemle bir sayfa hazırlayın. Tarif edilen durulama tekniklerine dikkat ederek, hazır ilaçların sağlıklı bir boğaz için mücadelede maksimum güç kullanmalarına izin verin. Boğaz ağrısı karşı limon nasıl kullanılır? Bal tüketiminin sırrı nedir? Antianjinal ilaçların tercih edilen formu nedir? Boğazın tedavisi için cevaplar ve ayrıntılı talimatlar videoda bulunacaktır. Boğaz savaşını ilan eden en etkili halk sırlarını öğrenin.

Yerel Terapi

Kolay bir anjin formunun, en yakın eczanelerde serbestçe bulunan yerel antiseptiklerle tedavi edilmesine izin verilir. Onların çekiciliği - anında boğaz ağrısını gevşetiyordu, bu yüzden sürekli olarak biraz şeker eritmek arzusu var. Bununla birlikte, şeker benzeri ilaçlar bile maksimum günlük dozlarına sahip olan ilaçlardır.

Onları talimatlar temelinde alın:

 1. "Septotelet" - yetişkinler için 8 parça şeker, çocuklar için 4 limit. İlacın rezorpsiyonu arasında birkaç saat aralığını koruyun.
 2. "Falimint" - Günde boğaz için maksimum 10 parçaya izin verdi.
 3. "Strepsils" - günde en fazla 8 lollies, dozlar arasında 2-3 saat ara ile.
 4. "Sebidine" - ilaç artık bir haftadan fazla, günde 4 tablet alınır.

Angina için tedavi rejimi

Anginanın ortadan kaldırılması için etkili bir çalışma planı 7 vazgeçilmez kural içerir. Maksimum uygulama, resmi, ev tıbbı kombinasyonu, doğru rejim başarılı bir iyileşme sürecine katkıda bulunur. Bu nedenle, angina, boğaz ağrısı tedavisinde aşağıdaki kurallara uyun:

 1. Artmış sıvı alımı, basitleştirilmiş sebze-süt diyeti, sınırlı kötü alışkanlıklar ile yatak istirahati. Normal yaşam ritminde angina uygulamak kesinlikle yasaktır, çünkü vücudun boğaz hastalığıyla savaşmaya mukavemeti vardır.
 2. Angina tedavisi için bir rejim reçete bir profesyonel tarafından özel olarak seçilen antibiyotik alımı. Kursu kesmeyin, boğazda aldatıcı bir rahatlama hissedin. Antibiyotikler 5 gün boyunca reçete edilirse - 10 gün 10 gün içilirse 5 gün içilir. Bu tür ilaçların güzelliği, sıcaklığa etkisi olup, antipiretiklerin ayrı olarak alınmasına gerek yoktur.
 3. Antianjinal infüzyon ile düzenli durulama, boğaz ağrısını giderici, mikropları yok eder, bademciklerden plak çıkarır. Bu, boğaz ağrısı için ilaç yöntemlerini tamamlayan mükemmel bir arka plan tedavisidir.
 4. Anjina başlangıç ​​aşamasında mücadele mükemmel yerel tabletli antiseptiklerin bozulması. Aktif tedaviden önce hastalığın dönmesine izin vermemek için kendinize birkaç şeker tutun, hızlı bir şekilde ağrıyı kaldırın.
 5. Boğazın aerosollerle tedavisi, mikropların öldürülmesi, anjina ile ağrının giderilmesi, iltihaplanmanın azaltılması. Anında sonuç gösterme, bu yüzden lokal anestezi kadar iyidir.
 6. Gece kompresörlerinin kullanımı, antioanjiyotik ilaçların etkisini arttırmak, ağrılı rahatsızlığı ortadan kaldırmak, zararlı mikroorganizmaları ortadan kaldırmak. Bazı bandajlar, tekrarlayan bir uygulama gerektirmeden gece boyunca ağrıyı aktif olarak hafifletir.
 7. Tüm doktora emirlerinin yerine getirilmesi, bağımsız bir faaliyetin olmaması, boğaz ağrısına karşı uyuşturucu kullanımı için katı talimatlar.

Boğaz ağrısı sonrası komplikasyonları nasıl önleyebiliriz?

Amigdalayı etkileyen bu sinsi hastalık sadece lokal değil, aynı zamanda genel nitelikte komplikasyonlar da verebilir. Kalp, damarlar, karaciğer, eklemler ve böbrekler anjinadan çok etkilenir. Boğaz hastalığının can sıkıcı sonuçlarından kaçınmaya yardımcı olun, basit yöntemler yardımı:

 • Tedavi sürecini sonuna kadar getirin. Boğaz ağrısından kaynaklanan ağrı rahatsızlığının yokluğu boğaz hastalığının teslim olduğu, geri çekildiği anlamına gelmez. Her zaman tedavi sürecini mantıksal sonucuna getirin - sadece doktor tarafından kurulan mutlak iyileşme.
 • Kendinizi ilk kez sporla sınırlamak, böylece vücudunuz tamamen rezervleri kurtardı. Boğaz hastalığının bedenin fiziksel durumuyla ilişkili olmadığı gibi sadece görünüş oluşur. Angina, vücudun gücünü ciddi şekilde tüketir, bu nedenle onları dinlenmek, sakin olmak, olumlu duygular ile doldurmak önemlidir.
 • Vücudunuzun ısı alışverişini dikkatlice yapın, süper ıslatın, ıslanmayın, soğuk tutun. Boğaz ağrısının tedavisi, buzlu içeceklerin dondurulmasına izin verir, ancak dondurma yapılırken, alımları keskin bir şekilde sınırlandırılmalıdır.

Boğaz ağrısı ev tedavisi dikkat çekici bir etkinlik göstermektedir, ancak bir uzman süreci denetlemelidir. Tedavide kendi kendine aktiviteden kaçının çünkü hastalık, vücut sonuçlarının genel durumunun ciddi komplikasyonlarına neden olabilir. Hastalığın önlenmesi için, vücudu boğaz ağrısına karşı dirençli hale getirin, koruyucu bariyerleri artırın, bağışıklık üzerinde çalışın, öfke.

Bu yazıda sunulan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Makalenin malzemeleri bağımsız tedavi gerektirmemektedir. Sadece yetkili bir doktor, bireysel hastanın bireysel özelliklerine dayanarak tedavi konusunda tavsiyede bulunabilir ve tavsiyede bulunabilir.

LiveInternetLiveInternet

-Kategoriler

 • KİŞİ TIP (373)
 • Vücudu temizleme hizmetleri (44)
 • TÜMBÖL (42)
 • Kalp - damar hastalıkları (36)
 • Artrit, artroz, osteokondroz, siyatik (34)
 • Sindirim kanalı (30)
 • Soğuk algınlığı ve grip (27)
 • Broncho-akciğer hastalıkları (21)
 • Angina, bademcik iltihabı, farenjit (18)
 • Ayak hastalıkları (17)
 • Böbrek ve idrar yolları (15)
 • Sinüzit, sinüzit, etmoidit (13)
 • Jinekoloji (9)
 • Bağışıklığı arttırmak (9)
 • Endokrinoloji (6)
 • Depresyon (6)
 • Alerjik hastalıklar. (4)
 • Anemi (3)
 • BİLMİYORUM (271)
 • GÜZELLIK (186)
 • Şeker ve bakma günü (93)
 • Cilt Bakımı (40)
 • Sağlıklı saç (37)
 • KULLANIMI ZARARLI ÜRÜNLER (105)
 • ÇOCUK (95)
 • Çeşitli Diğer (59)
 • Öksürük, burun akıntısı, ateş (21)
 • Aşılama (9)
 • Adenoitler (5)
 • TEDAVİ TIP, MASAJI (93)
 • HASTALIKLARIN TANIMI (81)
 • REEL İLE TEDAVİ (58)
 • KİTLE TIP (28)
 • KONSEY İÇİN İSTİYORUM (19)
 • BAZI TIP'LAR ÜZERİNE GERÇEKLEŞTİRİR (18)
 • ECZACILIK (17)
 • ÇIKARTMA ANALİZİ (16)
 • POST (13)
 • ANTIBIOTIKI- düşmanlar? (12)
 • GEBELİK (7)
 • HABITAT ÇEVRE. (5)
 • Çevrimiçi danışmalar (4)
 • NEBULIZER (inhaler) (4)
 • Topluluk Önerileri (0)
 • Emzirme (0)

-Günlüğe göre ara

-E-posta ile abone olun

-istatistik

Angina tedavisi rejimi

Doktor ANGINA ile sizi teşhis ederse, aşağıdaki tavsiyelere uyulmalıdır.

1. Katı yatak istirahati.

Anatoly Dmitrievich Lobko,
Doktor - en yüksek kategoride otolaryngologist

Bir yetişkinde boğaz ağrısı belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Yetişkinlerde Angina her zaman gerçek formunda görünmez. Çoğu zaman, boğazdaki herhangi bir ağrı ile, hastalar kendi teşhisini yaparlar ve çoğu zaman gerçek teşhisi anlamaya çalışmak için anjina denir.

Anginayı çoğunlukla larenjit, farenjit, soğuk algınlığı ile karıştırırlar. Bu yanlış anlamalardan kaçınmak için, yetişkinlerde anjina belirtilerinin neler olduğunu ve nasıl ilerlediğini bilmek gereklidir. Zaten bu belirtilerin varlığında, yeterli tedaviyi almak için doktora gitmelisiniz.

Hastalığa temel olarak stafilokok, daha az sıklıkla pnömokok veya kombine bir enfeksiyon neden olur. Bakteriler ve virüsler dışarıdan ve vücudun içinde bulunan patojenlerden gelir. Genellikle çürük dişlerde, nazofarenkste, maksiller sinüslerde yaşarlar. Onların aktivasyonu bağışıklık zayıflaması ile kolaylaştırılır: hipotermi, stres, soğuk algınlığı, çeşitli alerjenlere uzun süreli maruz kalma, hasta bir kişiyle temas.

nedenleri

En karakteristik patojenler arasında stafilokok, streptokok, pnömokok, bazı diplokokkov ve enterovirüslerin temsilcileri yer alır.

Enfeksiyon yolları:

 1. Endojen (gastroenterit, pürülan sinüzit, kronik tonsillit ve çürük olan hastalarda).
 2. Hava damlacık (en karakteristik iletim şekli).
 3. Enteral (kontamine süt ürünleri ile birlikte).
 4. Hematojen (enfekte organ ve dokulardan kan akışı ile).
 5. Yapay (nazofarenks ve burun boşluğu üzerinde cerrahi operasyonlar yaparken).

Çoğu zaman, organizmanın duyarlılığı ve reaktivitesi olan kişiler anjina ile düşürülür veya fizyolojik sistemlerin konjenital olgunlaşması not edilir veya KBB organlarında kronik patolojik süreçler vardır. Aynı zamanda, hastalığın gelişiminde önemli bir rol bademcikler ve mikrofloranın virülansı tarafından oynanır.

sınıflandırma

Hastalığın çeşitli şekilleri vardır:

 • Catarrhal anjina. Kural olarak çok hızlı bir şekilde gelişir. Ana belirtiler boğazda halsizlik, kuruluk ve boğulmadır. Daha sonra boğazın şişmesi, yutulduğunda ve lenf düğümlerinde ağrı olur. Bu tür anjin, vücut sıcaklığındaki artış 39 ° C'ye, üşüme, vücuttaki ağrılara ve şiddetli migrenlere bağlı olarak karakterizedir. 3-5 gün sonra, hastalığın ana semptomları geçer ya da başka bir forma dönüşür - hepsi tedaviye bağlıdır.
 • Lacunar tonsillit. İlk semptom keskin bir sıcaklık atlamadır (40 dereceye kadar). Larinks, kas, eklem, kalpte ağrı hissi vardır. Tükürük üretimi önemli ölçüde artmaktadır. Kusma, çocuklarda zehirlenme nedeniyle oluşabilir. Bu formda, sıvılar lakunada (fibröz eksüda) birikir. Farinks ve bademciklerin mukoza yüzeyi kızarır, şişer, sarımsı adacıklar oluşur, bademcikler tıbbi bir spatula ile kolayca temizlenen beyazımsı bir kaplama ile kaplanır. Servikal lenf düğümlerinin şişmesi ve yerlerinde ağrılı duyular vardır. Bu tür anjin, 5-7 günlük bir süre boyunca devam eder. Akut dönemden sonra küçük bir sıcaklık gözlenebilir.
 • Foliküler anjin, kataralin aksine, yavaş yavaş gelişir, ancak daha az ağrılı değildir. Komplikasyonlardaki tehlikeleri: baş ağrınız olduğunda, vücut ısısı yükseldiğinde, eklemler parçalanırsa, teşhis ve tedavi önerileri için doktora başvurmanız gerekir. Bu tip anjinada çenenin altındaki lenf düğümleri büyük ölçüde incinir ve artar. Hastane ortamında tedavi edilmelidir.
 • Nekrotik anjin, lacunar ve foliküler anjinadan daha şiddetli semptomlarla ortaya çıkar. Yüksek ateş, bulantı, kusma eşlik eder. Nekrotik anjin için yapılan kan testleri belirgin lökositoz, nötrofili gösterir. Bu anjinası olan bademcikler, daha nadiren gri renkli, sarı-yeşil renkli bir dokunuşla kaplıdır. Sıklıkla, plak çıkarıldığında, mukoza kanaması, enfeksiyon dokusunun odağında olduğu gibi fibrin tarafından reddedilir. Bu reddetme sadece bademciklere değil, aynı zamanda çevredeki bölgelere de yayılabilir - kemerler, dil, farinksin arka duvarı.

Bazen anjina formları birleştirilebilir, bu da tedaviyi büyük ölçüde karmaşıklaştırır. Bir amigdala üzerinde lacunar ve diğer - foliküler tonsillit olabilir.

Boğaz ağrısı yaygın belirtileri

Anjina gelişimi ile, bir yetişkinde ana semptomlar klinik tablonun şiddetine bağlı olarak ortaya çıkar. Hastalık akut formu hızlı gelişim ile karakterizedir.

İlk işaretler ortaya çıkıyor:

 • hipertermi (yüksek sıcaklık), yutma fonksiyonu bozukluğu;
 • bademcikler (bezler) artışı ve iltihabı, püstüler odaklar mümkündür;
 • boğazda ani ağrı ani bir sendrom, ağrı kademeli bir artış;
 • submaksiller bölgenin lenf düğümlerinin hipertrofisi ve enflamasyonu.

Subakut formda hastalık uyuşuktur. Hafif semptomatoloji ortaya çıkar ve 1 ila 3 ay arasında değişir. Hem yetişkinler hem de çocuklar var:

 • Ağrı belirtilerinin şiddetinde değişiklikler;
 • ağız kokusu (ağzın taze kokusu değil);
 • bademciklerin hafif bir hipertrofisi (artışı);
 • tonsil nişlerinin viskoz yapısının fetid boşaltımı;
 • tadında değişiklik.

Kronik formu genellikle, evde kendilerini sessizce tedavi etmeye çalışan, tedaviyi tam iyileşmeye getirmeden, hastalığı "ayakları üzerinde" transfer eden hastalarda gelişir. Semptomlar periyodiktir - tezahür eder, sonra kaybolurlar. Aşağıdaki belirtilmiştir:

 • lenf düğümlerinin kolay şişmesi;
 • bademcikler kızarıklık küçük belirtileri, hafif bir artış;
 • Boğazda ağrı semptomlarının periyodik bir tezahürüdür.

Erişkin hastalarda ve çocuklarda hastalığın semptomatolojisi aynıdır, çünkü bulaşıcı olmasından dolayı, bir hasta aile üyesi de dahil olmak üzere tüm hanehalkı fertlerini etkileyebilir.

Angina nasıl görünüyor: photo

Aşağıdaki fotoğraf, hastalığın yetişkinlerde nasıl ortaya çıktığını göstermektedir.

Purulent boğaz ağrısının semptomatolojisi nedir?

Angina ile bir kişi zayıflar, vücut ısısı 40 dereceye kadar yükselir, yutulması, boğazda şiddetli ağrılar, baş ağrısı ve boğaz ağrısı mümkün değildir. Doktor boğazı incelediğinde, bademciklerin sık sık birleştiklerini ve sık sık eklemleri kırarak bir dokunuşla örtüldüğünü belirtiyor. Hastalık zamanında tedavi edilirse, kişi 5 gün sonra daha kolay hale gelir. Genellikle anjina yerine doktorlar ARD'yi teşhis eder, ancak sıcaklık 39 derecenin üzerindeyse, boğazın çok ağrılı olduğunu söyler. Böylece hasta içemez, yemek yiyemez, pek konuşmaz, sonra çabuk yorulur.

Eğer anjina pürülansa, lenf nodları belirgin bir şekilde artar, yumuşak damaktaki amigdala değişir ve ülserler üzerinde görünmeye başlar.

Angina ile sıcaklık ne kadar dayanır?

Angina ateşin açık bir nedenidir. Akut bulaşıcı bir hastalığın ayırt edici özelliği, sıcaklıkta keskin bir artıştır ve bu da kısa bir süre devam eder. Boğaz ağrısı - boğaz ağrısı, bademcikler üzerinde plak, genel halsizlik Görünür belirtiler. Ortalama olarak, yüksek sıcaklık 5 güne kadar sürer. Hastalığın süresi anjinaya göre değişir:

 • catarrhal - süresi 1-2 gündür;
 • foliküler - 3 - 4 gün;
 • lacunar - 4 - 5 gün;
 • Herpes boğaz ağrısı (herpangina) - 1 ila 3 gün;
 • angina Simanovsky-Plaut-Vincent - 1 - 2 gün veya sıcaklıksız geçer.

Organizmanın bireysel özelliklerine, özellikle de bağışıklığa ve virüslere genel yatkınlığa bağlı olarak endekslerdeki doğal değişimleri hesaba katmak gerekir. Farklı türdeki anjinaların, pürülan bölgelerin bulunduğu bölgede farklılaşan benzer hastalık belirtileri vardır. Bademcik iltihabındaki sıcaklığın olmaması, vücudun koruyucu işlevlerinde bir azalmaya, hastalığa karşı kendi kendine direnemediğine işaret eder.

Angina nasıl tedavi edilir?

Aşağıda, anjin tedavisinde evde görülmesi gereken bir dizi evrensel tavsiye vardır:

 • Yatak istirahatı. Boğaz ağrısının geçirilmesi sıklıkla komplikasyonların gelişmesine yol açar.
 • Bol içecek. Zehirlenmenin ve patojenlerin ve bunların hayati aktivitelerinin vücuttan atılmasını önlemek için gereklidir. Su, çay, komposto, meyve içecekleri, meyve suları içebilirsiniz. Ana şey, sıcak olması gerektiğidir.
 • Antiseptikler. Semptomatik terapi aracı olarak şiddetli ağrı durumunda boğazda ağrıdan her türlü lolipop, mantar ve aerosol kullanılır.
 • Antipiretikler. Sıcaklık 38 derecenin üzerine çıktığında alınır ve hastaya dayanması zorlaşır.
 • Boğaz ağrısı ile boğaz yıkayın. İltihap kaynağının kaynağı olan beyaz plaktan kurtulmaya yardımcı olur. Her saat boğaz ağrısı ile boğulması önerilir.

Çoğu durumda, anjina streptokoklardan kaynaklanır, bu nedenle anjinin ana ilaçları penisilin serisinin antibiyotikleridir. Bunlardan en etkili olanı benzilpenisilin'dir. Hasta penisiline alerjisi varsa, o zaman makrolidler reçete edilebilir ("Azitromisin", "Eritromisin"). Tetrasiklinler ve sülfonamidler anjinada etkisizdir.

Halk ilaçları

Geleneksel tıp, evde anjina gibi karmaşık bir hastalığın tedavisi için çok sayıda reçete sunmaktadır. Akut bademcik iltihabında, mikropların faringeal mukozasından yıkanması gereklidir ve bu amaçla bitkilerin infüzyonları ve dekompozitlerinin kullanılması tavsiye edilir.

Aşağıdaki prosedürlerle iyi bir etki sağlanır:

 • ağız suyunun sık sık durulanması ile deniz suyunun çözülmesi boğazdaki ağrıdan kurtulmaya yardımcı olur.
 • Birkaç gün içinde hastalığın hoş olmayan belirtilerinden kurtulmak, sarımsak, kompres, inhalasyon ve durulama için kullanarak olabilir.
 • Gün boyunca broth oregano kullanımı ses kısıklığı kurtulmak yardımcı olacaktır.
 • bademcik iltihabının başlangıcında, limon kabuğu ile birlikte hamur ve gargara ile birlikte limon kabuğu ezmesi tavsiye edilir.
 • anjina, vücut ısısı ve titremelerinde bir artış eşlik etmesi durumunda, o zaman durumu kolaylaştırmak için kızılcık, limon veya ahududu ilavesi ile sıcak çay yardımcı olur.

Akut tonsillit tanısı konduğunda, vücuttan biriken tüm toksinleri temizlemeye ve su dengesini geri kazanmaya yardımcı olacak kadar sıvı kullanmak önemlidir.

Gargara mı?

Bademcik iltihabının yerel tedavisi, genel eylem ilaçları almaktan daha az etkili değildir. Ağrıların giderilmesi ve bademcik iltihabının ortadan kaldırılması, çözeltiler (furacilin, Eludryl, soda + iyot + tuz), soğuma (adaçayı, calendula) ile boğulmak suretiyle kolaylaştırılır.

Gargara, 2 saat içinde en az 1 kez çalkalanmalıdır, bu işlem, farmakolojik mukozanın, patojenik mikroorganizmaların vital aktivitesinden elde edilen ürünlerden arındırılmasını sağlar, yüzeyinden pülyenin yıkanması, iltihapla savaşır.

Ayrıca anjin tedavisiyle ilgili "Canlı Sağlıklı" transferinin videosunu görebilirsiniz.

Boğaz ağrısı komplikasyonları

Angina komplikasyonları için çok tehlikelidir. Bunlardan biri, anjinin devamı olan paratonsiller apseledir. Derhal iyileşme görülüyor, ama aniden hastanın sürekli olarak artan güçlü bir boğaz ağrısı var. 2-3 gün sonra yutma imkansız hale gelir, sıcaklık artar, tükürük artar. Kısa süre sonra hastanın durumu o kadar kötüleşir ki, yumuşak damak şişmesi sonucu yutulurken, yemek nazofarenks ve burun içine girebilir. Zorluklar nefes alır. Bu durumda sadece acil hospitalizasyon ve cerrahi müdahale yardımcı olacaktır.

Başka komplikasyonlar var. Yerel ve yaygın tezahürleri vardır. Lokal akut pürülan lenfadenite aittir (lenf bezlerinin iltihabı), boyun flegmonu. Sık görülen komplikasyonlar romatizma, miyokardit, enfeksiyöz poliartrit, piyelonefrit, sepsis, menenjittir. İşte bu yüzden boğaz ağrısı her zaman kanı, idrarı iki katına çıkarmalı ve herhangi bir komplikasyon olmadığından emin olmak için bir elektrokardiyogram yapmalıdır.

Anjina tedavisi için ana yöntemler ve ilaçlar

"Angina" terimi sıklıkla yutulduğunda boğazda rahatsızlık içeren herhangi bir hastalığı ifade eder. Aslında, anjina veya akut tonsillit, hem dikkatli tanı hem de tedaviye özel bir yaklaşım gerektiren oldukça tehlikeli bir hastalıktır.

Boğaz ağrısı tedavi edilmeden önce, ilgili hekim teşhisi gerçekleştirecektir. Ancak sağlığına özen gösteren herhangi bir kişi, hangi tür anjinaların var olduğunu, hangi önlemlerin hızla ve doğru bir şekilde başa çıkabileceğini, tehlikeli komplikasyonları ve nüksleri önlediğini bilmelidir.

Angina tipine tedavi seçiminin bağımlılığı

Anjin etkili tedavi sadece doktor doğru teşhis için yönetirse mümkündür. Angina, bütün bir patoloji grubu için karmaşık bir tanımdır ve her biri kendi terapötik yaklaşımını gerektiren en az 7 anjin tipi tanımlamak mümkündür.

Bakteriyel komplikasyonlarda - antibiyotikler.

Verimsizliği ile - antibiyotikler ve antimikrobiyal ajanlar (sülfonamidler).

ilaç

Boğaz ağrısı tedavi ve tamamen kronik patoloji veya nüks riskinden kurtulmak kapsamlı bir ilaç yaklaşımı ile olabilir.

Bol miktarda içecek, yatak istirahati ve vitamin alımı sadece yardımcı bir etkiye sahipken, ilaçlar hem patolojinin kaynağını ortadan kaldırmayı hem de semptomatik tedavi yöntemleriyle sağlığı iyileştirmeyi mümkün kılar.

Antibiyotik tedavisi

Olguların büyük çoğunluğunda anjin için antibiyotik gereklidir, ancak her zaman değil. Hastanın kendisi ne tür hastalıklara sahip olduğunu ve hangi ilaçların en etkili olacağını anlayamaz. Bu nedenle, evde yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi, ilgilenen hekimin kontrolü altında olmalıdır.

Her türden güçlü bir anjinle, geniş bir aksiyon yelpazesinin antibiyotikleri kullanılabilir. Genellikle klinik tablo çok canlı ise bu gereklidir:

 • yüksek sıcaklık var;
 • zehirlenme belirtileri.

Farinksin bulaşma sonuçları sadece birkaç gün sonra hazır olacaktır, bu yüzden geniş spektrumlu bir antibakteriyel ajan ile tedaviye başlamak en güvenli olacaktır. Testlerden sonra doktor, bunları dar bir spektrumlu antibiyotiklerle veya antiviral ilaçlarla değiştirebilir.

Bu gruptan en yaygın ilaç Amoksisilin'dir. Aşağıdaki araçlar da kullanılır:

Tedavinin düşük etkinliğinde, antibiyotik enjekte edilebilir:

 • penisilin serilerinin preparatları;
 • Sefazolin.

Ayrı ayrı antibiyotiklerle tedaviyi destekleyen sülfanilamid preparatlarının ayrılması gereklidir ve kataral anjinin lokal tedaviye yönelik preparatlarla birlikte ve antibiyotik olmadan kullanılabilir. Bu gruptan yaygın ilaçlar:

Anjina tedavisi sırasında, boğaz ağrısı geçip sağlık durumu düzelse bile, öngörülen rotayı kesmenin imkansız olduğunu bilmek önemlidir. Relaps tekrar meydana gelirse, daha önce kullanılan antibiyotiklere karşı direncin gelişmesi ve enfeksiyonun neden olan etkisinin yok edilmesinin zor olması olasılığı yüksektir.

antihistaminikler

Bağışıklık tepkisi antihistaminlerinin şiddetini azaltmaya yönelik ilaçlar (daha az sıklıkla - kortikosteroidler), çok sayıda ilacın alınmasına dayanan bir alerjik reaksiyonun önlenmesi için kullanılır. Bu özellikle bağışıklık sistemi henüz yeterince oluşmamış çocuklar için geçerlidir.

Alerjilerle mücadele etmek için tasarlanan ilaçların bir başka işlevi de iltihap bölgesinde ödemin azaltılmasıdır. Bu nedenle semptomatik tedavi sunulmaktadır:

 • boğazda şişme azalır;
 • Bir kişinin yutması daha kolay olur.

vitaminler

Nezle sırasında alınan vitaminler doğrudan inflamatuar süreci etkilemez. Fakat iyileşme sürecini hızlandırabilir, bağışıklığı güçlendirebilir. En çok tercih edilenler vitaminlerdir:

 • A - mukus larenks ve ağız boşluğunun dokularının rejenerasyonunu hızlandırır;
 • C - bağışıklık sisteminin işleyişini iyileştirir, kan damarlarının ve kılcal damarların geçirgenliğini azaltarak şişmeyi azaltır;
 • E - doku iyileşme hızını artırır.

Vitaminler saf halde alınabilir veya beslenmeyi daha dengeli ve faydalı hale getirebilir. Birçok ürünün iltihaplı mukoza boğazını tahriş edeceğini hatırlamak önemlidir, bu nedenle boğaz ağrısı sırasında dikkatli bir diyet seçmelisiniz.

Yerel tedavi

Lokal tedavi olmaksızın anjinin hızlı tedavisi imkansızdır. İyileşme sürecini hızlandırmaya ve hastanın durumunu anında azaltmaya yardımcı olur.

Boğaz durulama

Gargara, her yetişkin kişinin iyileşmesi için en kolay ve en erişilebilir yoldur. Bazı anjina formları (laküner, ülseratif film) ile, durulamalar, tedavi için önde gelen yöntem olarak adlandırılabilir.

İstenen terapötik etkiyi elde etmek için, boğazı durulama kurallarını bilmelisiniz:

 • Durulama çözeltisi ılık, soğuk değil ve yanmamalıdır;
 • böylece çözüm boğazda çalışır, durulama sırasında bademcikler üzerinde çalışmak için "A" sesini telaffuz etmeniz gerekir, sesi "Y" olarak telaffuz etmeniz gerekir;
 • Çözeltinin her kısmı ağızda alındığında, esnemeyi en az 30 saniye boyunca yıkamanız gerekir;
 • çalkalama başlığı, boğulmamaya yönelik nefesi kontrol ederken mümkün olduğunca geri atılmalıdır;
 • tekrarlama durulama günde en az 10 kez olmalıdır.

Gargaradan daha fazlası, doktor randevusuna ve kişisel tercihine bağlıdır:

 • soda ve tuz çözeltisi (250 ml su başına 1 çay kaşığı);
 • güçlü yeşil çay;
 • zayıf bir potasyum permanganat çözeltisi (açık pembe);
 • bir elma sirkesi çözeltisi (250 ml su başına 1 çay kaşığı);
 • furatsilin (250 ml su için 1 tablet);
 • limon çözeltisi (250 ml su başına limonun üçte biri);
 • Miramistin (talimatlara göre veya saf biçimde suyla seyreltilmiş);
 • bitkisel soğurucular (okaliptüs, adaçayı, papatya).

Bitkisel decoctions ve infüzyonları kullanırken, alerjik reaksiyon riskini dikkate almak önemlidir.

Anjina ile spreyler

Aktif maddenin doğrudan iltihaplı dokulara uygulanması nedeniyle, anjin içinde sprey ilacın en uygun şeklidir. Baskın olarak arındırıcı etkiye sahip olan durulamalardan farklı olarak, sprey geniş bir fonksiyon yelpazesine sahiptir.

Antiseptikler bu gruptaki en yaygın ilaçlardır. Bakteriler, virüsler ve mantarlar: iltihabi süreci kışkırtarak, mukoza üzerindeki patojenik mikroorganizmaları etkili bir şekilde yok ederler. Bunları eczanede isimleri altında bulabilirsiniz:

Antibiyotikler, yalnızca bakteriyel bir enfeksiyonla mücadele eder ve virüslere ve mantarlara karşı neredeyse hiç güçsüzdür. Bu tür spreyleri reçetelemek için hekim, hastalığın bakteriyel yapısını bir boğaz çubukla veya klinik tabloyla tespit etmelidir. Bu grubun ortak ilaçları şunlardır:

Antiviral spreyler, virüs çoğalması mekanizmalarını bloke ederek çalışır. Bu gruptan bilinen ilaçlar şunlardır:

Temizleyici ve nemlendirici spreyler genellikle hastanın sağlığını iyileştirmek ve boğazda kuruluğu ve rahatsızlık belirtilerini ortadan kaldırmak için etiyolojik tedaviye destek olur. Bu tip spreyler neredeyse güvenlidir ve sadece tedavi için değil aynı zamanda önleme için de kullanılabilir. Bunlar şunları içerir:

Çeşitli terapötik etkileri olan kombine spreyler de vardır. Örneğin, patojenik mikroorganizmaları yok eder ve ayrıca bir anestetik etki oluşturur. Bugün, bu grupta eczanede bulunabilecek boğaz spreylerinin neredeyse tamamı bulunmaktadır.

Hastaya özel bir ilaç seçmek için doktor olmalı, Yalnız, sadece bir temizleme ve nemlendirme etkisi olan bir spreyi ve bitki bazında hazırlıkları kullanabilirsiniz.. İlacın bitkisel bileşenlerine alerjinin olasılığını hatırlamak ve testi kullanmadan önce yanak içine az miktarda fon uygulamak önemlidir.

Doğru kullanıldığında, boğaz ağrısı olan belirtileri anjina ve diğer hastalıkların tedavisi için ilaçlar neredeyse güvenlidir. Ancak çoğu alerjisi olanlar, hamile kadınlar ve 3 yaşından küçük çocuklar tarafından kullanılamaz.

Püskürtme uygulaması süreci herhangi bir zorluğa neden olmaz:

 • hasta mukoza boğazını temizlemek için boğazı ılık su ile durulamalı;
 • Fokonu eller aşağıya bakacak şekilde dik olarak alın ve 1-2 kez nebülizatöre basın.

Günde prosedür sayısı, ilaç için talimatlarda belirtilmiştir. İlaçlamadan sonra yarım saat yemeyin.

Doktor aynı anda birkaç ilaç reçete ederse, boğazın içine püskürtün, en az 2 saat arayla birbirinden ayrılmalıdır.

Bademciklerin yağlanması

Anginada boğazın bulaşması, palatin bademciklerinin ve kemiklerini, orofarenksin arka çeperini ve larenks farenksinin, terapötik bir ajan ile nemlendirilmiş bir gazlı bezle tedavisidir. Bu topikal tedavi yöntemi en çok tercih edilir, çünkü ilaç mukozada daha uzundur ve sonuç olarak, uyguladığı terapötik etki çok daha yüksektir.

 • Bileşiminde bu prosedür için ilaçların çoğu gliserol vardır: Lugol, Kollargol, Tanin.
 • Baz olarak diğer maddeler bitkisel yağlardır: Carotolin.
 • Mukoza boğaz yumuşatmak ve boğazda terleme hissini hafifletmek için, saf bitkisel yağlar kullanabilirsiniz: şeftali, kayısı veya okaliptüs. Yağa az miktarda A vitamini eklenebilir.

Boğazın yağlanması prosedürü aşağıdaki gibidir:

 • Zev ılık su ile duruyarak temizlenir;
 • gazlı bez swab bir çubuk üzerinde sabittir ve bolca tıbbi preparat ile ıslatılır;
 • İlacın kendine güvenen hareketi bademcikler ve farinksin arka duvarı üzerine dağıtılmalıdır.

Şiddetli kusma refleksleri olan insanlar ve küçük çocuklar için, larinksin yağlanmasının alternatif bir yolu vardır: az miktarda ilacın dilin köküne damlaması gerekir, daha sonra kişi ilacı kendisinin mukus boğazında dağıtır.

Devam eden hekimin başka talimatları yoksa, prosedürün günde en az 2-3 kez olması gerektiğini tekrarlayın.

Lolipop pastilleri

Pastillerin ve pastillerin kullanımı en uygun, hızlı ve bu nedenle anjin tedavisi için birçok yöntemle sevilir. Bununla birlikte, lolipopların bir ilaç olduğu ve bu nedenle onları talimatlara göre kesinlikle alabildiğiniz anlaşılmalıdır.

Doktor anjinin bakteriyel yapısını teşhis ederse, antibiyotikleri içeren pastil kullanılmalıdır:

Hastalığın viral doğasında, anti-enflamatuar ve analjezik etkisi olan lolipoplar kullanılır:

Hamilelik sırasında, bir lolipop sorusu olsa bile, alınan tüm ilaçlar hakkında çok dikkatli olmalısınız. Bu durumda tedavi randevusu sadece ilgili hekim olabilir, ancak çoğu zaman gelecekteki anneler aşağıdaki ilaçlar reçete edilir:

Çocuklar için özel bir yapıya sahip bir boğazda ağrıdan pastiller de verilir:

 • Septolete;
 • Suprema Lor;
 • Çocuklar için Grammidin.

3 yıllık şekerlerin altındaki çocukların kontrendike olduğunu hatırlamak önemlidir.

soluk alma

Boğaz ağrısı ile solunum, yaygın ve kanıtlanmış bir tedavidir. Daha önce, inhalasyonlar için sıradan bir çaydanlık kullanıldı, bugün daha çok kişi, en etkili ve güvenli olan özel bir nebulizatör cihazı kullanıyor.

 • Diğer tedavi yöntemlerinden önce inhalasyonun avantajı, etiyotropik etkisi, yani hastalığın kendisinin etken maddesinin yok edilmesidir.
 • Soluma için bir çözelti içinde tıbbi ürünler kullanılarak, alınan oral ilaç dozunun azaltılması ve dolayısıyla yan etkilerinin azaltılması mümkündür.
 • İnhalasyonlar, durumdan kurtulmayı çabuklaştırır, hastalığın akut evresinin süresini kısaltır, boğazın şişmesi ile etkili bir şekilde savaşır.

Bir çaydanlık yardımı ile yürütülen buhar inhalasyonları bir soru ise, çok sayıda kontrendikasyonları olduğunu bilmek önemlidir. Özellikle, bunlar ile yürütülemez:

 • yüksek sıcaklık;
 • ülser;
 • kalp ve kan damarlarının hastalıkları;
 • gebelik;
 • KBB organlarındaki tümörler.

Nebülizörün avantajı sadece daha az sayıda kontrendikasyon değil, aynı zamanda güvenliği. Prosedür sırasında hasta sıcak buhar değil, mukozanın yaralanmaması ve vücut ısısının artmadığı soğuk bir solüsyon solumaktadır.

Soluma için hazırlıklar bir doktor tayin etmelidir. Kural olarak, uygulayın:

Tüm araçlar tuzlu su çözeltisi ile seyreltilmelidir. Bazı durumlarda, inhalasyon ve fizyolojik tuzlu su için bir araç olarak kullanabilirsiniz: boğazını yumuşatmaya ve yutma sırasında rahatsızlık hissini azaltmaya yardımcı olur.

Prosedürün süresi:

 • Nebülizör inhalasyonu ile 8-10 dakika;
 • Buhar inhalasyonu ile 10-15 dakika.

İşlemden 1 saat önce ve ayrıca bir saat yemekten sonra tavsiye edilmez. Solunduğunda, dinlenmeli, soluk almalı ve soluk almalısınız.

Halk ilaçları

Angina dahil olmak üzere somatik patolojilerin halk ilaçları ile tedavisi oldukça popülerdir. Bununla birlikte, geleneksel olmayan tedavi yöntemlerini abartmak gerekli değildir. Örneğin, anjina bitkisel decoctions bakteri doğada, büyük olasılıkla, semptomatik bir etki üretmesine rağmen, hastalığın nedenini ortadan kaldıramaz.

Angina'da geleneksel tıp çok çeşitli tedavi yöntemleri sunar:

 • otlar ile gargara;
 • aloe suyu ile muslukların yağlanması;
 • buharın solunması ve diğerleri.

Bu yöntemlerin çoğu, yukarıda açıklanan ilaç tedavisi ile aynı şekilde kullanılır. Önemli bir nüans sadece alerjik bir reaksiyonun yanı sıra sadece taze tentür ve dekontaminasyon kullanılmasının aciliyetidir.

kompres

Kompresler, anjina halk tedavisi için oldukça spesifik bir yöntemdir. Onları çok basit yapmak için, hem çocuklar hem de yetişkinler için pratik olarak güvenlidirler.

Tarif 1

En popüler yöntem sarımsak ve kraker yardımı ile boğazda bir ısınma kompresidir.

 • Sıkıştırmalar için, kaynar su ile az miktarda bisküvi dökün ve bir sarımsak sütü ekleyin.
 • Peksimet, yulaf ezmesine dönüştüğünde, fazla sıvı boşaltılmalı, kütleyi pamuklu bir beze veya bir çorabın içine koyun ve tam soğuma anına kadar boğazına koyun.

Tarif 2

Bazı durumlarda, krakerleri kül ile değiştirmek önerilmektedir, kompres prensibi aynı kalır.

Tarif 3

Yaygın olarak bilinen bir yöntem, bir hasta kişinin boğazına tamamen uygulanması veya bir kıyma makinesinde veya bir karıştırıcıda bir yulaf ezmesi içinde öğütülmesi önerilen bir lahana yaprağı sıkıştırmasıdır.

Evde anjin tedavisi için yöntemler uygulamadan önce, halk ilaçları bir doktora danışmak için önemlidir. Sadelikleri ve görünen güvenliklerine rağmen, sağlığa zarar verebilirler. Örneğin, pürülan boğaz ağrısı, yüksek vücut ısısı, bakteriyel enfeksiyonlar ile istenmeyen sıcak kompres.

Angina, sadece hoş olmayan semptomlarla değil aynı zamanda ciddi komplikasyon tehlikesiyle de ayırt edilen en yaygın hastalıklardan biridir. Bu nedenle, terapi, bir doktorun gözetiminde, sistematik olarak ve tam iyileşme sağlanana kadar yapılmalıdır. Topikal preparatlar ve halk tarifleri ile etiyolojik tedavi için ilaçları birleştirerek kapsamlı bir şekilde yaklaşırsanız, anjinin evdeki hızlı tedavisi mümkündür.

boğaz ağrısı

Klinikte ziyaret ettiğiniz ya da sizi evde ziyaret ettiğiniz doktor, sizi teşhis etti: boğaz ağrısı.

Ve belki de doktora gitmedin mi? Ve anjina kendini teşhis etmek mümkün olup olmadığını, tıbbi muayene olmadan? Bunun için sağlıklı bir kişinin boğazının neye benzediğini bilmelisiniz.

Eğer geniş açık ağız içine bakarsanız, o zaman derinliklerinde, küçük dilin kenarları boyunca, sağda ve solda palatine bademcikler vardır. Yüzeyleri, lacunas denilen dar, kıvrımlı çatlaklara yol açan çok sayıda delikten dolayı bile değildir. Boşluklarda, mukoza zarı, lökositler, yaşayan ve yaşayan olmayan mikroplar, küçük gıda parçacıklarından oluşan bir kümelenme kümesinden oluşan tıkaçlar, oluşturulabilir.

Çoğu zaman, söz konusu çocuğun ebeveynlerin büyük bademcik büyüklüğü, doktora hitap etti. bademcik boyutu kritik değildir Ancak durumunu değerlendirmek için. Tonsiller küçük olabilir, kendi kendini temizleyen boşluklar bademcikler birçok mikroorganizmalar ve bunların metabolik ürünleri içeren ve böylece organizma üzerinde olumsuz etkilere neden zayıf katkıda bademcik kemerler kapalı.

Deneyimli doktorlar ve modern tedavi yöntemleri sizi bademcik iltihabından arındırır.
Etkili ve uygun fiyatlı tedavi!

Palatine ek olarak, kişinin daha fazla bademciği vardır: dil (dilin kökünde bulunur), faringeal (nazofarenks içinde), guttural (larinkste).

Bu oldukça yaygın ve nadiren sinsi, akut palatine bademcik hastalığı ile tanışmak için kısaca deneyelim.

boğaz ağrısı - Diğer tonsiller iltihaplanma sürecinde görev alır, çoğu zaman bademcikler olarak ifade edilmiştir farenks lymphadenoid ve yerel belirtileri dokuların akut enflamasyon ile bütün vücudun ortak bulaşıcı hastalık özelliği nispeten azdır.
Bu nedenle, tıbbi uygulamada, "anjin" terimi palatinin bademciklerinin bademcik iltihabı anlamına gelir.

Anginaya ne sebep olur? Piyojenik grubun mikropları, özellikle streptokok ve stafilokoklardan kaynaklanır. Önemli ölçüde daha az sıklıkla, anjinin nedeni adenovirüsler, spiroketler ve mantar florasıdır.

Mikroplar, vücuda besinle girer, öksürdüğünde hastanın tükürüğünün damlacıkları veya kötü yıkanmış bulaşıklar yoluyla, stafilokok ile kontamine olmuş gıdalar ile.

Genellikle anjina aktivasyonu ve bademcik boşlukları olan mikropların daha iyi üretimi nedeniyle meydana gelir ve bu tür grip gibi başka hastalık acı nedeniyle vücudun zayıflamasına aşırı iş yükü, yetersiz beslenmeye olabilir.

Hastalığa genel ve lokal hipotermi öneriyor. Unutmayın - dondurma çok lezzetliydi ve soğuk içecek bir yaz, sıcak bir günde çok iyiydi. Eh, yılın soğuk mevsimlerinde - ayaklarım ıslanmış, üşüttü ve boğaz ağrısı olan soğuk uzun sürmeyecek.

Angina'nın bu tür temel çeşitleri vardır: catarrhal, lacunar, foliküler, ülseratif-membranöz.

Yine de, akut bulaşıcı hastalıklarda ve kan sistemindeki hastalıklarda belirli anjinler vardır.

Catarrhal anjina ile esas olarak bademciklerin yüzey tabakaları etkilenir. Ağrı, genel halsizlik, baş ağrısı gibi yavaş yavaş gelişir, boğazda terleme, bir kuruluk hissi ile başlar. Bazen bu acı kulakta yutulabilir.

Vücut ısısı hafifçe artar (sıklıkla pratikte, sıcaklık içermeyen kataral anjina da vardır), ancak bir ürperti olabilir. Hafifçe genişlemiş ve lenf düğümleri alt çene açısına yakın durmaktadır. Boğazın içine bakarken bademciklerin çok kızardığını ve arttığını görebilirsiniz. Çocuklarda yukarıdakilerin hepsi daha keskin bir şekilde ifade edilebilir. Böyle bir angina 3-5 gün sürer, bundan sonra tüm fenomenler yatar ya da boğaz ağrısı başka bir forma geçer.

Lacunar Angina vücut ısısında 39-40 derece keskin bir artışla başlar, titreme, genel rahatsızlık, boğazda, baş, eklemlerde, kaslarda ve hatta kalpte şiddetli ağrı. Çok fazla tükürük üretilir. Çocuklar kusabilirler.

Bademcikler incelendiğinde, çok kızarma ve artmış oldukları ve yüzeylerinde bademciklerin ötesine geçmeyen sarımsı beyaz adacıklar ya da plak filmleri ortaya çıktığı açıktır. Servikal lenf düğümleri artar ve incinir. Böyle bir boğaz ağrısı genellikle 5-7 gün sürer. Şiddetle akıyor. Hastalığın ana semptomlarının azalmasından sonra düşük bir sıcaklık devam edebilir.

Foliküler boğaz ağrısı ani bir soğuk algınlığı ve vücut ısısında 40 dereceye kadar bir artış ve boğazda şiddetli ağrı ile başlar. Yutma hareketlerinde, kulak kulağında herhangi bir değişiklik bulunmamasına rağmen, ağrı kulakta hissedilebilir. Genel zehirlenme olgusunu ifade etti: genel halsizlik, baş ağrısı, kalpte ağrı, eklemler ve kaslar.

Çenenin altındaki lenf düğümleri ciddi şekilde incinir ve artar. Kızarık ve ödemli bademcikler üzerinde, beyazımsı-sarımsı, bir iğne başı ile sınırlı oluşumlar görülebilir.

Bu angina formları temel olarak tek bir sürecin farklı aşamalarıdır. Bazı belirtilerin prevalansı temelinde onları ayırt eder.

Ülseratif artrit (hala: angina Simanovsky-Plaut-Vincent), vücudun genel durumu rahatsızlık vermeden devam eder: sıcaklık düşük, genel sağlık durumu az ya da çok tatmin edici, yutma çok acı verici değildir. Bademcikler üzerinde (çoğunlukla sadece bir tane), ülserli bölgelerle kirli bir gri plak görülebilir.

Bu tip anjinaları benzer semptomları olan diğer hastalıklardan ayırt etmek, doktorunuzun görevidir. Ve yakında tedavi edilmeli ve iyileşmelisin.
Anjin tedavisi evde ve sadece ciddi vakalarda - bulaşıcı bir hastanede gerçekleştirilir.

10 gün ağızdan veya enjeksiyonla uygulanan herhangi bir ilaç kullanmadan klinik iyileşme tamamlandı - anjin tedavisinde Deneyim bireysel uzmanlar 5 için olduğu gibi akut anjina hastalık konusu dinlenme modu kuralları ve bazı terapötik önlemler sonucuna getirdi.

Özellikle çocuklarda oldukça ağır olabilen anjina komplikasyonları tehlikesi yoksa, buna katılıyorum.

Bu yüzden bu ya da ilaç tedavisi için gereklidir. Karmaşık ve yoğun tedavi etmek için, en çok "hafif" kataral anjinaya bile ihtiyaç vardır, bu da hastalığın komplikasyonları ile sinsi olduğunu hatırlar.

Romatizma veya romatoid artriti olan birçok hasta, hastalığın boğaz ağrısı ile başladığını söyleyecektir. Ek olarak, anjina'nın, paratonsillar apse (amigdala yakınında bulunan bir apse) olarak böyle bir "lokal" komplikasyon verebileceğini bilmesi gerekir.


Anginanın tedavisinde hastanın ve doktorun ana görevleri.

1. Enfeksiyonla mücadelede koruyucu mekanizmalarının aktivitelerini kolaylaştıracak genel zehirlenme fenomenlerinin üstesinden gelmek için elverişli koşulların oluşturulması
(şemanın noktası - 1, 9).
2. Genel anti-inflamatuar tedavi
(şemanın noktaları - 2, 3, 4,9).
3. Lokal tedavi (şemanın noktaları - 5, 6, 7, 8, 9)

Anjina tedavisi rejimi.

1. Katı yatak istirahati.

Sadece yüksek sıcaklıklarda değil, normalizasyonundan 2-3 gün sonra da gereklidir. Dinlenme önemlidir, sıklıkla anjinada kardiyovasküler, ürogenital ve diğer vücut sistemlerinde ihlaller vardır. Komplikasyonlara mı ihtiyacınız var? Daha iyi uzan.

Bol sıcak bir içecek. Limon, meyve, meyve jöle, meyve suları, Borjom tipi maden suyu vb. Ile günde 1-1.5 litreye kadar çay. Sık içme, özellikle yüksek sıcaklık dönemlerinde vücutta biriken zehirli ürünlerin ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur.
Nazik, çoğunlukla sütlü sebze diyetleri, vitamin bakımından zengin, özellikle C vitamini ve B
Baharatlı, çok sıcak ve soğuk yiyecekleri ortadan kaldırın.

2. antibiyotik kullanımı.

Birçok yan etkilerine rağmen, onlar olmadan yapmak hala zor.

Genellikle lacunar ve foliküler anjin için, daha az sıklıkla catarrhal ile reçete edilir. Örneğin, örneğin: oksasilin, ampiyotlar, amoksisilin, doksisiklin, sefaleksin, digitan, abaktal, makropen veya diğerleri.
Ağır ve karmaşık tonsillit seyrinde, enjekte edilebilir antibiyotikler kullanılır: penisilin, amioks sodyum, sefazolinum, seftriakson veya diğerleri.

Yaşla ilgili dozaj, talimatlara bakılmalıdır, süre 7-10 gündür.

3. Sülfonamid preparatlarının kullanımı.

Biseptol (Greseptol, oriprim veya başka bir ad altında da bilinir), sülfadimetoksin, sulfalen ve diğerleri.
Tek başına catarrhal sinüs ve lakunar ve foliküler ile birlikte antibiyotiklere ek olarak uygulanır.
Yaşla ilgili dozaj, talimatlara bakılmalıdır, süre 7-10 gündür.

4. Diğer ilaçlar.

aspirin, sitramon, analgin, amidoprin, parasetamol. Listeden biri, talimatlara göre yaşa uygun dozaj en az 5 gün sürmektedir.

Antihistaminik, hipo-duyarlılaştırıcı ilaçlar: suprastin, diazolinum, difenhidramin, pipolfen, kalsiyum glukonat. Listeden biri, talimatlara göre yaşa uygun dozaj en az 5 gün sürmektedir. Özellikle alerjik bir komponent ile kronik tonsillitin alevlenmesi gibi görünen anjina ile kompleks tedaviye dahil edilirler.

5. Boğazınızı durulayın.

2 bardak hazırla.
Bir bardakta,% 3'lük hidrojen peroksidin 1 çorba kaşığı su ile karıştırılır. Veya 1 bardak su başına 1 hap hidropeni seyreltin, ayrıca bir peroksit elde edin.

Bu çözelti ile durulama bademcikler üzerindeki fibröz plakları azaltır, bu da vücudun zehirlenmesini azaltır.

ilaç çözeltisinin akış ikinci cam, bu olabilir: potasyum permanganat (pembe çözelti) ekteritsid, mikrotsid, iodinol, propolis furatsilin, dioxidine (15-20 1/2 fincan su damla) (1-2 ampul 1/2 seyreltildi cam FRC) hlorofillipt su (1 çorba kaşığı 1 fincan), decamethoxin (0.5 litre şişe içerisinde sulu çözelti) yodditserin (15 -. su 1/2 fincan 20 damla), nergis (alkolat, 1 saat. 1 fincan su içinde l) Rotokan (çim konsantresi, 1 çay kaşığı su bardağı 1), 1 -. 1/2 çay kaşığı Soda + 4-6-8-10 tuzu (yaşa bağlı) 1 fincan su, elekasol (çim toplanması, talimatlarına göre hazırlanmıştır) rekutan (papatya konsantresi, 1 çay kaşığı su bardağı 1) ya da bir çok iyot damla, diğerleri.

Bu ilaçlar, anti-enflamatuar, antimikrobiyal, yara iyileştirici, analjezik ve diğer özelliklere sahiptir.

Durulama yöntemi: İlk camdan bir yudum alın ve açıkça O veya E harfinin boğazınızı durulayışını bildirerek. Daha sonra solüsyonu tükürün, çözeltinin başka bir yudumunu alın, ancak ikinci camdan tekrar boğazınızı yıkayın.

çözeltinin birinci kısmı şiş o, ancak bir sonraki hemen ağzından çıkarılır, fakat durulama, ağız içinde tutmak ve daha sonra bir yudum çözeltisi içinde iyi ve çok 3-5 kez yıkayın ve daha sonra yeni bir toplu yazın. Bu hastalıklı bademcikler ile çözümün temas uzun bir süre için gereklidir.

Başka bir durulama yöntemi derin durulamadır.

Az miktarda solüsyon alın, başınızı geriye doğru eğin ve net bir şekilde, sürekli olarak "GLU" harfini, birkaç kez de yudumlayın. Bu durulama ile amigdala, posterior faringeal duvar ve dilin kökü iyi yıkanır (lingual anjin için bu durulama vazgeçilmezdir).

İki bardaktan durulama yaparken - son durulama ikinci camdan bir çözelti olmalıdır, örn. peroksidi yıkamak için. Birinci camdaki çözelti her zaman peroksit ile kalır, ancak ikincisinde değişmek, listeden iki preparat seçmek ve gün boyunca bunları değiştirmek arzu edilir.

Her - 2 - 3 saat, gün boyunca, her seferinde bir çözeltinin 1 fincan - 1/2 durulama için gereklidir. Orada hiçbir plak olduğunu ve bir akıntılı anjin altında olabilir, o zaman peroksit kesinlikle gerekli değildir uygulamak, ayrıca plak temizlenmiş amigdala olarak peroksit kullanılarak, durulama durdurmak ve geleneksel bir durulama bırakabilir.

6. Tabletli antiseptiklerin topikal uygulaması.

antiangin, sebidin, geksaliz, tsedoviks, Strepsils, septolete, Falimint, Faringosept, septefril, streptocid ya da birçok başka benzer: 15 dakika bir sözlü antiseptikler ağızda erimesi durulandıktan sonra.

Rezorbsiyon için homeopatik ilaçların iyi olduğu kanıtlanmıştır: tonsilotren, angin-topuk, angin-gran ve bunun gibi pek çok başka şey (sadece ilacın talimatlarına göre uygulanır).

7. Aerosol formülasyonlarının topikal uygulaması.

30 dakika sonra rezorpsiyon tabletleri aerosoller bioparoks, geksasprey, kameton, ingalipt, kamfomen, proposol, farmaseptik, Joks, kolustan veya benzeri boğaz sulama birini yapın.
Bunlar antimikrobiyal, antiinflamatuar, analjezik ilaçlardır.

Yarı-alkol ya da votka kompresleri (iyi bir demetten daha da iyidir) submandibular alanlara uygulanır. Günde birkaç saat boyunca sıkıştırın - 2-3 kez. Boşluklarda, boynun üst üçte birine birkaç saat boyunca pamuklu gazlı bez giyinebilirsiniz.

3 (1 kısım Dimexidum ve su ya da FRC'nin 3 parça) ya da 1: 4, 1: kadınlar ve çocuklar için 5 seyreltme daha fazla büyük ölçüde büyütülmüş ve ağrılı submandibuler lenf düğümleri veya peritonsiller apse başlarsa, Dimexidum 1 seyreltilmiş sıkıştırmak olarak uygulanması tavsiye edilir. Böyle bir kompres 30 dakika ile 1.5 - 2 saat arasında olmalıdır, yaşına, solüsyonun toleransına, cilt hassasiyetine bağlıdır. Gün boyunca 1 ila 3 defa. Gün sayısı: 3-5-7, hastalığın şiddetine bağlıdır.

Yarı alkollü kompres ile kombine edilebilir.

Geleneksel tıptan sıkıştırır.
Boğaz ağrısı ile yaprakları taze lahana ile ıslatın ve ılık bir eşarp ile bağlayın. Yapraklar her 2 saatte bir değişir.

Süzme peynirleri sıkıştırın. Az miktarda sıkıştırılmış süzme peynir, keten kumaşa sarılır ve alt çenelerin altına yerleştirilir. Polietilen film ve eşarp veya pamuklu gazlı bezle kaplıdır. Bu kompres bütün gece boyunca uygulanır, sabahları süzme peynir sağlam olmalıdır. En şiddetli dönemde kullanılır.

Bir çorba kaşığı bal, hardal, alkol, ayçiçek yağı, un ve su alın, her şeyi karıştırın. Sıcak bir tür alınan kitle bir tülbent kadar sarılır ve submandibular alanlara uygulanır, bitkisel yağ ile bir cildin ön yağı, bir film ve kolay bir eşarp ile örtmek mümkündür. 30 dakikadan birkaç saate kadar saklayın. Hastalığın tüm dönemini uygulayabilirsiniz.

Bir tane daha sıkıştır. 2 parça bal, 1 parça aloe ve 3 parça votka karışımı. Birkaç bandaj tabakasını doyurun ve boynunuza, çeneye daha yakın, bir filmle örtün, eşarp takın. Günde birkaç kez, birkaç saat boyunca uygulayın, gece için onu bırakabilirsiniz.

9. Geleneksel tıbbı kullanarak boğaz ağrısı tedavisi.

Kendiniz için en uygun ve uygun fiyatlı seçin.

Yavaşça limonun yarısını deri ile birlikte çiğneyin. Bundan bir saat sonra, uçucu yağlar ve limon kabuğu yemek için hiçbir şey iltihaplı bademciklere etki etmez. Prosedür 3 saat sonra tekrarlamak iyidir. Çare anjin başında çok etkilidir.

2 - 3 dilim limon soyun, kabuğu soyup, ara sıra boğaza daha yakın bir yere koyun. Dilimler emilmeli ve sonra yutulmalıdır. İşlem hastanın rahatlama hissi verene kadar saatlik olarak tekrarlanmalıdır. Ayrıca hastalığın başında etkilidir.

Orta sarımsak başı bir bulamaç haline getirilir, 1 bardak sıcak kaynamış su dökülür ve her yarım saatte bir, her saatte 1 çorba kaşığı durulanır. Bu infüzyonun bir kaşığı, 1/4 oranında seyreltilir. ılık su.

Propolisin parçalarını yedikten sonra yavaşça çiğnemek için tırnağın büyüklüğü. Bir gün için 5 gram propolis kadar çiğneyin. Ağızda iyi propolis yanmasına sebep olur.

Kristalize bir bal kaşığı günde 6 kez alınmalı ve ağzınızda daha uzun süre tutmaya çalışılmalıdır. Tüm anjina sırasında kullanılabilir.
Kaynar su iki bardak yaprakları veya kuru ahududu meyve 4 çay kaşığı demleyin. Sıcak formda günde 4 kez 0,5 bardak içilir.

Menekşe kokulu. Bu, anjina, grip ve üst solunum yollarındaki mukoza zarının diğer iltihapları için mükemmel bir çare. Alkol tentürü şeklinde kullanılır. Alkolte tentür: 10 ml alkol başına 25 gram çiçek. Yemeklerden önce günde 3 kez 20-30 ml tentür alın. Durulayın - bir bardak ılık su üzerinde 10 ml tentür - yemeklerden sonra ve geceleri.

Hava (kök). Günlük küçük bir parça için günde 5-6 kez ayrılır. Ve her parçayı ağzınızda 15-20 dakika tut.

Anason sıradan. Bir çay kaşığı meyve bir bardak kaynar su demlemek, 20 dakika, dren ısrar ediyor. Yemekten önce 30 dakika boyunca günde 1/4 bardak 3-4 kez içilir.

Bir yaydan taze hazırlanmış bir soğanı teneffüs edin, çapı yaklaşık 5 cm olan bir ampulü alın, temizleyin ve 4 parçaya bölün. Ağızda bir parça alın ve soğan tamamen kuruyana kadar çözün. Ve bu yüzden sürekli olarak ampulün 4 kısmı.

Pancar rendeleyin, bir bardak meyve suyu sıkın, sirke (ama asetik asit değil) 1 çorba kaşığı ekleyin. Küçük porsiyonlarda günde 5-6 kez gargara. 1 gulp yutup, iyileşmeden önce uygulayabilirsiniz.

Rezorpsiyon için karışım. Sığ bir rendelenmiş havuç 2 yemek kaşığı üzerine sürün. kaşıklar, 1 yemek kaşığı ekleyin. Bal kaşık 1 tablet ve 1 streptotsida askorbik asit tablet (0.5 g doz) ekleyin, burada çözelti yodditserina 0.5 ml, bu karışımı, küçük parçalar halinde küçük bir kaşık dil alınır eklemek mümkündür damağını doğru bastırılır ve emilir şeker gibi, sonra yeni bir bölüm ve günde 3 kez koyun.
Bu bir yetişkin için tek dozdur.
Çocuk için, bileşenlerin dozları 2 ila 3 kez azalır. Yazarın gelişimi.

Kızılcık, ahududu, kuş üzümü, otlar suyu: ısırgan, nane.

İnfüzyon, et suyu, tentür hazırlama yolu.

İnfüzyonlar genellikle 20.0: 200 ml'nin hesaplanmasından hazırlanır.
(Bir bardak kaynar su için 1 çorba kaşığı kuru toz bitkisi). 15-20-30 dakika ısrar ediyorlar.

Et suyu hazırlamak için, tıbbi bitki 1-2 saat boyunca ham su ile dökülür ve daha sonra yavaş yavaş karıştırarak, 20-30 dakika boyunca düşük ısıda kaynatılır.

Dikmeler 1: 10 oranında ve bir grup güçlü bitki için - 1: 400 oranında hazırlanır.
1: 500. İnfüzyonlar ve soğumalar bozulabilir dozaj formlarıdır, bu nedenle günlük olarak pişirilmesi tavsiye edilir. En az 2-3 gün boyunca serin bir yerde saklanmasına izin verilir.

En güçlü etki, alkol-votka özleri olan şifalı bitkilerden tentürlere sahiptir. Hazırlanışı: Ezilmiş tıbbi bitkiler% 70 etil alkol (veya votka) ile dökülür ve 8-10 gün boyunca karanlık bir yerde ısrar edilir, daha sonra filtrelenir.

Alkollü tentürlerin hazırlanması için tıbbi bitkiler 1: 4, 1: 5 oranında güçlü bitkiler için - 1:10 olarak alınır. Elde edilen tentürler şeffaf olmalıdır.

Propolis tentürünün hazırlanması örneği: 20 gram propolis, 100 mililitre miktarında% 70 oranında alkol dökün. Günlük 10 dakika çalkalanır. Sekizinci günde, buzdolabına koyun ve akşamları boşaltın. Durulama için 10-15-20 damla 12 bardak su için.

Şemanın uygulanması için hastalar için öneriler.
1. Kendi ilacınızı sadece doktorunuzu ziyaret etme ya da doktorunuzdaki muayenehaneye doktorunuzla görüşme imkanınız yoksa verin.
Anjina belirtileri ile, diğer ciddi hastalıklar sıklıkla ortaya çıkar. Bunu kaçırmayın.
2. Hazırlıkları seçerken, her zaman talimatlara bakın, bunların yönetimi için herhangi bir kontraendikasyonunuz var mı? İlaca karşı alerjiniz olduğunda, geleneksel tıp tarafından önerilen yöntemleri kullanın.
3. Şiddetli boğaz ağrısında, şemanın her noktasından bir şey yapması tavsiye edilir.
4. Başlangıç ​​anjinalarının ilk belirtilerinde, 5-9. Paragraflarda belirtilen yöntemleri uygulayın, anjinin lokal belirtileri önemsiz olabilir.
Eğer doktor ziyaret ettiğinizde 5. nazikçe hidrojen peroksitle baskınlar çubukla bademciklerini kaldırmak için ona sorabilirsiniz. Doktor hiçbir peroksit olduğunu söylüyor ve siz bademcikleri tür çözümler yağlamak için yapardı plak çıkarıldıktan sonra aynı zaman çözümü veya Lugol yodditserina çivinin de, bir eczaneye gidip getir. plak indirgeme bademcik iltihabı intoksikasyon, vücut sıcaklığının azaltılması, azaltma azaltır.

Anatoly Dmitrievich Lobko,
Doktor - en yüksek kategoride otolaryngologist

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Insan enfeksiyonları

Kategoriler Bakteriyel enfeksiyonlar (41) Biyokimya (5) Viral hepatit (12) Viral enfeksiyonlar (43) HIV / AIDS (28) Teşhis (30) Zoantropropotik enfeksiyonu (19) Bağışıklık (16) Cildin bulaşıcı hastalıkları (33) Tedavi (38) Genel enfeksiyon bilgisi (36) Paraziter hastalıklar (8) Doğru beslenme (41) Önleme (23) Başka (3) Sepsis (7) Bakım standartları (26)Farenjit bulaşıcı mıdır?