Loading

Larenjit için halk ilaçları

Makalenin içeriği

Larenjitin halk ilaçları ile tedavisi farmakolojik preparatların etkisini güçlendirmeyi mümkün kılar, ancak sadece bir ek olarak. Alternatif tıbbın avantajı, tedavide kullanılan ilaçların sentetik maddeler içermemesidir.

Başka bir deyişle, karaciğer ve böbrekler üzerinde ağır bir yük oluşturmazlar, bu nedenle soğuk algınlığı önlemek için kullanılabilirler. Üstelik, birçok halk ilaçları eylemi immünostimüle eder, bu yüzden sadece iyileşmeyi hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda soğuk algınlığının tekrarlanmasını da önlerler.

Genel öneriler

Larenjit nasıl tedavi edilir? Larenjitin tam bir ses kaybına, gırtlak stenozuna ve hatta boğazdaki habis tümörlere yol açabilen sinsi bir hastalık olduğu anlaşılmalıdır. Bu nedenle, larinkste inflamatuar süreçlerin tedavisine, uygun ilaçların alınması eşlik etmelidir. Halk ilaçları yardımıyla tedavi patolojisi neredeyse imkansızdır. Kural olarak, KBB hastalığının ana tedavisine ek olarak kullanılırlar.

Ciddi komplikasyonların yokluğunda, tedavi evde gerçekleştirilebilir. Anti-enflamatuar ilaçlar ile birlikte, anti-ödem, yara iyileşmesi ve immün sistemi uyarıcı etkilere sahip doğal ilaçlar kullanılması önerilir. Geleneksel tıp, larinksin tedavisi için uygun ilaçların hazırlanması için birçok yararlı reçete sunmaktadır.

Ek olarak, larenjit tedavisi, ancak bu tür öneriler gözlenirse en etkili olacaktır:

 • alkol ve sigara kullanımının reddi;
 • bir hafta boyunca yarı posta rejimi;
 • 5 gün boyunca tam ses dinlenmesi;
 • bol miktarda alkali içecek;
 • sıcak ve sıcak yemeklerin kullanılmasının reddi;
 • Normal oda sıcaklığına (23-25 ​​° C) uygundur.

Larenjit ile, sadece larinks değil, aynı zamanda ses telleri de etkilenir, bu nedenle hastalığın zamansız tedavisi, kalıcı ses bozukluklarına neden olabilir.

ENT hastalığının tedavisinde sadece yukarıdaki önerilerde pozitif dinamikler elde edin. Larinkste iltihap belirtileri 14 gün içinde geçmezse, muhtemelen kronik larenjit için tedavi edilmeniz gerekecektir. Hastalığın kronik seyrinde, solunum yollarındaki enflamatuar süreçleri tamamen durdurmanın çok daha zor olacağını anlamak gerekir.

durulama

Larenjit tedavisi için Narodnikler ve birçok fitoterapötik, durulamayı önermektedir. Kural olarak, larenksin iltihabı, laringofarenksin mukoza zarının etkilendiği kataral hastalıkların arka planına karşı ortaya çıkar. İltihabı hızla ortadan kaldırmak ve lokal bağışıklığı arttırmak için, boğaz ağrınızı düzenli olarak yıkamanız gerekir.

Anti-inflamatuar ve antiseptik etkileri olan çözeltiler, boğaz ağrısını, terlemeyi ve mukoza zarlarının şişmesini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca, solunum organlarından gargaralar sayesinde, patojenlerin% 70'ine varan oranda larenjit gelişmesini provoke etti. Prosedür solunum yolu hastalıklarının alevlenme dönemlerinde günde en az 4-5 kez yapılır.

Ne tür durulama yardımcıları kullanabilirim? Etkili çözümlerin hazırlanması için şu tarifleri kullanabilirsiniz:

 • 1 yemek kaşığı ekleyerek, 300 ml su ısıtın. l. bal ve 50 ml havuç suyu;
 • Çözelti 1 yemek kaşığı ekleyerek, 200 ml kaynamış suda 150 ml şalgam suyu dökün. l. şeker;
 • 200 ml pancar suyu içinde 2 tsp ekleyin. sirke ve 1 tatlı kaşığı. şeker;
 • 1 çay kaşığı için karıştırın. ara, papatya, kadife çiçeği ve kekik kökü, daha sonra hammadde 500 ml kaynamış su ile dökülür; Gerçek bir çözüm ile, boğazınızı 4 kez çalkalayın;
 • deniz topalak yağı 4-5 damla papatya 350 ml suyu ekleyin.

Boğazın durulanması için çözeltinin sıcaklığı 35,5'ten farklı olmalıdır. 37 ° C'ye kadar

Larenjitleri en az 10-14 gün boyunca halk ilaçları ile tedavi edin. Durulamadan sonra, 20-30 dakika boyunca bir içecek veya yiyecek almak istenmez. Pratikte görüldüğü gibi, fizyoterapötik prosedürler, boğazda yanma hissi ve boğaz ve palatine bademcikler 2-3 gün düzenli yıkamadan sonra yutulduğunda rahatsızlıktan kurtulmalarına yardımcı olur.

soluk alma

Buhar inhalasyonları mide bulantısı ve boğaz ağrısı tedavisinde en etkili tedavi yöntemidir. İnhalasyonu tedavi etmek sadece boğazdaki iltihap virüslerden kaynaklanıyorsa olabilir. Gerçek şu ki, yeterince sıcak buhar, dokulardaki sıcaklığı hafifçe arttırır ve larenjit bakteriler tarafından uyarılırsa, sıcaklık rejiminde küçük bir değişiklik bile patojenlerin çoğalmasına katkıda bulunabilir.

Larenjit için hangi halk ilaçları en etkili olacak? Larinkste inflamasyon odaklarını hızlı bir şekilde ortadan kaldırmak için bitkisel ve soda inhalasyonlarını değiştirmeniz önerilir. Enflamatuar süreçleri durdurmak için ilk yardım, ve ikinci - solunum yolu patojenik flora yok.

Tıbbi çözelti hazırlığı için bir temel olarak, şunları kullanabilirsiniz:

 • lavanta, adaçayı, kekik, okaliptüs veya anason esansiyel yağları;
 • meşe, calendula, papatya ya da St. John's wort kabuğundan ayrıntılar;
 • yaşlı, ıhlamur ve papatya çiçekleri temelinde su infüzyonları;
 • propolis veya calendula alkollü tentür;
 • Bir guelder kabuğundan gelen otlar koleksiyonları, anne-ve-üvey anne ve huş ağacı yaprakları.

Kronik larenjitin patojenik bakterilerden kaynaklandığını belirtmek gerekir. Gırtlaktaki patojen florayı ortadan kaldırmak için, buhar inhalasyonları için alkali su kullanılması tercih edilir. En etkili araçlar maden suyu "Borjomi" veya "Essentuki" olacaktır. Durulamada olduğu gibi, inhalasyonlar düzenli olarak yapılmalıdır, 7 gün boyunca günde en az 3-4 kez.

Bal terapisi

Bal, organik asitlerin, mikro elementlerin ve vitaminlerin bir deposu. Doğal bir üründe, solunum sisteminde redoks işlemlerinin normalleştirilmesine yardımcı olan 200'den fazla besin maddesi bulunur. Bal, çoğu solunum yolu hastalığının tedavisinde kullanılan en popüler ilaçlardan biridir. Tadı hoşunuza giden, iltihabı ortadan kaldırmaya, bağışıklığı iyileştirmeye ve etkilenen mukoza zarlarını iyileştirmeye yardımcı olur.

Halk ilaçları nasıl tedavi edilir? Kural olarak, bal hem sindirim için, inhalasyon için, hem de boğaz ağrısını durulamak için kullanılır. Larenjit'e karşı en basit ama etkili ilaçlar şunlardır:

 • havuç-bal suyu: 1 yemek kaşığı havuç suyu 250 ml karıştırın. l. çiçek balı; 1 çorba kaşığı için iç. l. Yemeklerden önce 20 dakika günde 3-4 kez;
 • bal ile muz suyu: muz suyu ve erimiş balın 30 ml karıştırın; 5 gün boyunca karanlık ve serin bir yerde ısrar ve 1 çorba kaşığı alın. l. Larenjit alevlenmesi ile günde 3 kez;
 • Limon suyu ve bal: 150 ml limon suyunu 100 ml eritilmiş balla (tercihen ıhlamur) karıştırın; 1 çay kaşığı al. Yemeklerden önce günde 3 kez.

Solunum hastalıklarının tedavisi için en fazla sayıda flavonoid, organik asit ve vitamin içeren kireç, akasya ve tatlı bal kullanılması tavsiye edilir.

Larinjitli bal kullanın ve dikkatli olun. Belirgin anti-inflamatuar ve immünomodülatör etkiye rağmen ürün, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Sıcak içme

Solunum hastalıkları ile, birçok doktor her gün en az 2 litre alkalin içecek tüketmenizi tavsiye eder. Neden? Sıcak bir içecek, vücuttan patojenlerin yaşamsal aktivitesinin çıkarılmasına yardımcı olur. Bu, zehirlenme belirtilerinin şiddetini azaltır. Ek olarak, yeterli miktarda sıvı kullanılması dehidrasyonu önler.

Antitussif ve anti-catarrhal etkileri olan ilk beş içecek şunlardır:

 • limonlu çay: 1 çay kaşığı dökün. siyah çay 100 ml su, biraz bal ve bir kilo limon ekleyerek;
 • kuşburnu çayı: 3 çorba kaşığı. l. doğranmış kalçaları, kaynar su ½ litre dökün; Mevcut süzülmüş içecek, 1 alımda 100 ml için günde en az 3 kez kullanılır;
 • kızılcık otları: meyveleri şeker ile 3: 1 oranında ezin; 2 çorba kaşığı dökün. l. Hammadde 300 ml sıcak su;
 • mineral süt içecek: eşit oranlarda süt ve Borjomi karıştırın; günde en az 4 kez sıcak bir içecek kullanın;
 • Zencefil İçeceği: 1 bardak sıcak suda 10 ml bal (2 çay kaşığı), 10 ml limon suyu ve öğütülmüş zencefil kökü ilave edin.

Önemli! Böbrek yetmezliği olan kişilere çok miktarda alkalin içecek içmek tavsiye edilmez.

Larenjit ve bronşitlerden halk tarifleri belirgin bir anti-ödematöz etkiye sahiptir. Düzenli içki kullanımı ile nefes almayı kolaylaştırır, ses yeniden kurulur ve boğazda ağrı giderilir.

Larenjit ile sıkıştırır

Islak yarı alkol ve alkol kompresleri boğazda ağrıyı gidermek için en iyi yöntemdir. Mukoza zarının lokal ısınması, etkilenen dokularda kan dolaşımının normale dönmesine ve ayrıca lenf çıkışını hızlandırmaya yardımcı olur. Bu larinksin şişkinliğini azaltır, restore edilmiş bir ses ile sonuçlanır ve larinkste stenoz olasılığını azaltır.

Bir ısınma sıkıştırması hazırlamak için, çözeltiden gazlı bezin nemlendirilmesi gerekir.

 • kırmızı şarap;
 • tıbbi alkol;
 • votka;
 • calendula alkol tentürü;
 • kafur alkolü.

Alkollü içecekler ile su 1: 1 oranında karıştırılmalıdır.

Derin doku ısınması için sıkıştırmayı en az 2-3 saat boyunca doğrudan boğaza uygulayın. Kompresin ısınma etkisini arttırmak için, nemli gazlı bez kraft kâğıt, plastik kaplama veya selofan ile kaplanır, daha sonra boynun etrafına yün veya flanel fular bağlanır.

Ayak banyoları

Ayak banyoları, iltihaplı larenksden hücre içi sıvının dışarı akışının gelişmesi nedeniyle etkili bir prosedürdür. Bacakların buharlanması sırasında, kan damarları genişler, bu da kan dolaşımının vücutta hızlanmasına neden olur. Hastalıklı mukozaya giden kan akışı, daha fazla miktarda besin alır ve bunun sonucunda rejenerasyonu hızlanır.

Ayaklarınızı sıcak suda en az 10-15 dakika boyunca günde üç kez ıslatın. Prosedürün terapötik etkisini güçlendirmek için, okaliptüs, biberiye, sedir veya calendula esansiyel yağları suya eklenir. Buharlama sonrası bacaklar hipotermiyi önlemek için yalıtılmalıdır.

Önemli! Ayak banyoları, hipertansiyon ve vasküler hastalıklardan muzdarip insanlar için kontrendikedir.

Isıtma prosedürlerinin dikkate alınması gereken bir takım sınırlamalara sahip olduğu anlaşılmalıdır. Yüksek sıcaklıkta ısınma kompresleri, buhar inhalasyonları ve ayak banyoları kullanmayın. Ek olarak, hamilelik sırasında kadınlarda distraksiyon terapisi araçları kontrendikedir. Kan dolasiminin yogunlastirilmasi uterusun tonunu arttirir, bu da erken dogum veya dusuklemeye neden olabilir.

Larenjitin etkili tedavisi

Nedenleri ve belirtileri

Patolojinin akut formu, bu faktörler tarafından provoke edilebilir:

 • genel veya lokal hipotermi;
 • ses tellerinin aşılması;
 • akut enfeksiyonlar.

Kronik larenjit nedenleri:

 • Sıklıkla akut formda tekrarlayan hastalık;
 • sigara ve alkol bağımlılığı;
 • mesleki deformasyonlar (öğretmenler, şarkıcılar vb.);
 • nazofarenkste uzun süreli inflamatuar süreçler.

Kronik formdaki hastalığa, seste bir değişiklik, boğazda hoş olmayan duyumlar ve sık öksürme eşlik eder.

Akut larenjitin bazı semptomları sadece bir doktor tarafından tespit edilebilir ve yorumlanabilir. Bu nedenle, doğru bir teşhis için profesyonel tavsiyeye ihtiyaç vardır. Hastalığın "Gizli" belirtileri:

 • mukozada kızarıklık;
 • larinksin içinde şişlik;
 • mukoza üzerinde kırmızı noktalar;
 • kan kompozisyonunda değişiklik.

Erişkinlerin hastalığı bağımsız olarak teşhis edebileceği belirtiler vardır:

 • kuru öksürük öksürük, nemli geçerek zamanla;
 • yutulduğunda ağrı;
 • sıcaklıkta hafif bir artış;
 • nefes alma zorluğu;
 • ses kısıklaşır, zayıflaşır veya kaybolur;
 • boğazda rahatsızlık (pershenie, kuruluk, ekşi duygu).

durulama

Larenjit ile en basit durulama sodadır. Hoş olmayan semptomları çabucak ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Durulama solüsyonu hazırlamak için, bir bardak ılık suda bir çay kaşığı kabartma tozu çözmeniz gerekir. Prosedür, mümkün olduğunca sık tekrarlanmalıdır, ancak günde 5 defadan az olmamalıdır. Bu tür tedavi ağrıyı ve iltihabı hafifletir.

Etkisi artırmak için alternatif olarak soda ve tuzlu su ile durulayın. İkincisinin hazırlanması için, ayrıca antibakteriyel etkiye sahip olacak olan deniz tuzu kullanmak daha iyidir. Bir yetişkinin tuz kaşığı olması için bir bardak ılık su yeterli olacaktır.

Soda ve tuz hariç gargara mı? Sadece semptomları değil, aynı zamanda hastalığın nedenlerini iyileştirmeye yardımcı olacak bitkisel şifa ve infüzyonları hazırlayabilirsiniz. Evde, bu tür bitkilerin toplanması etkili olacaktır:

 • mürver siyahının çiçeklenmesi;
 • altın bıyık;
 • anne-ve-üvey annenin yaprakları.

Infüzyon tarifine göre hazırlanır:

 1. Bileşenler eşit oranlarda karıştırılır.
 2. Koleksiyonun üç çay kaşığı bir bardak kaynar su dökülür.
 3. Çare için üç saat ısrar et.
 4. Iki kez filtre.

Elde edilen sıvı her saat boğazda durulanır.

soluk alma

Larenjitin etkili tedavisi, inhalasyonlar yardımıyla gerçekleştirilebilir. Böyle bir etkiye sahipler:

 • kuru öksürük yumuşatmak;
 • mukoza hızlı bir şekilde geliştirmek;
 • balgam atılımına katkıda bulunur.

Bu gibi durumlarda prosedürden kaçınmak daha iyidir:

 • artan vücut ısısı;
 • kardiyovasküler sistem ile ilgili problemler;
 • burun kanaması eğilimi;
 • pürülan bir doğanın inflamatuar süreçleri;
 • Solunum yetmezliği ve diğer solunum bozuklukları.

İnhalasyonların semptomları ortadan kaldıracağını, ancak hastalığın nedenlerini tedavi edemeyeceğini anlamak önemlidir.. Bu nedenle, bu prosedürler, hastalığa neden olan enfeksiyonun tedavisi ile birleştirilmelidir.

Evde, prosedürü gerçekleştirmek için bir buhar inhaleri kullanılabilir. Bu cihazın dezavantajı, üretilen buharın regülasyonunun ve kontrolünün olmamasıdır, bu yüzden yetişkinlerin tedavisi için kullanılması daha iyidir. Çocuklar için daha uygun nebulizer veya ultrasonik inhaler.

Hazırlanması kolay olan en basit şey alkali çözeltidir. Hoş olmayan semptomları çabucak yok ederler ve kuru öksürüğü rahatlatırlar. Evde, bir soda çözeltisi yapmak en kolay yoldur: bir bardak ılık suda yarım çay kaşığı soda çözün. İnhalasyonlar ayrıca herhangi bir alkali maden suyu ile yapılır: Essentuki, Borjomi veya Narzan.

Bir nebulizer olmadan, buhar inhalasyonları yapılabilir. Bunu yapmak için sıradan bir su ısıtıcısına ya da sıcak su içeren bir kaba ihtiyacınız vardır. Suda uçucu yağ, bir veya bir karışımın bir kaynatmasını ekleyebilirsiniz:

 • papatya;
 • adaçayı;
 • mürver çiçekleri;
 • çim termopsis;
 • muz;
 • biberiye;
 • anne-üvey anne ve diğerleri.

Eğer öksürük kokusu kızarsa, meyan kökü infüzyonu hazırlayabilirsiniz.

Yetişkinler için, otlar ile buhar inhalasyonları aşağıdaki şemaya göre gerçekleştirilir:

 1. İyileşme suyu hazırlayın.
 2. Suyu veya infüzyonu sıcak su kabına dökün.
 3. Konteynırı bükün, kafasını bir havluyla örtün.
 4. Buharı ağızdan soluyun, burnunuzla nefes alın.
 5. Ekshalasyonlar sığ olmalıdır.
 6. Prosedür süresi 5 - 10 dakikadır.
 7. Solunduktan sonra yarım saat konuşma, yemek ve içmek için tavsiye edilmez.

Yağ inhalasyonları için, 3 ila 4 damla uçucu yağın suya boşaltılması yeterlidir. Bu tür yağlar için uygundur:

 • okaliptüs;
 • mentol;
 • fIR;
 • nane;
 • ardıç;
 • limon;
 • şeftali;
 • pembe.

Bu prosedürü bir su ısıtıcısı üzerinde yapabilirsiniz. Su ısıtıcısının ağzına bir kağıt konisi yerleştirilir ve 5 - 8 dakika, koninin geniş ucundan çıkan buharla nefes alır.

kompres

Larenjit ile kompresyon, hızlı bir şekilde ağrıdan kurtulmanızı ve sesi geri döndürmenizi sağlayan etkili ve popüler bir yöntemdir. Bu prosedür sayesinde, boğazınızı evde ısıtabilir ve kan dolaşımını aktive edebilirsiniz. Bu manipülasyon yüksek sıcaklıklarda önerilmemektedir.

Bir kompres için, bir yetişkinin aşağıdakileri hazırlaması gerekir:

 • gazlı bez veya geniş bir bandaj kesmek;
 • tıbbi çözüm;
 • Sıkıştırma kağıdı veya polietilen;
 • Isınma için eşarp veya atkı.

Eylem sırası şöyledir:

 1. Bandaj, bir çözelti veya başka bir uygun sıvı ile emprenye edilir.
 2. Dokusu boğazın üzerine yerleştirin.
 3. Boynunu sıkıştırılmış kağıt veya filmle sarın.
 4. Bandajı bir fular ile düzeltin ve ısıtın.
 5. 4-8 saat bekletin.
 6. İşlemden sonra, boyun ve boğazın hipotermi olmasına izin vermemelisiniz.

Bir kompres için gazlı bezi nasıl ıslatabilirsiniz? En popüler alkollü bandajlar. Bez, sıcak votka ile nemlendirilir veya tıbbi alkolle seyreltilir. Terapötik etkisini arttırmak için, votka kafur yağı ile eşit oranlarda karıştırılır.

Bir patates sıkıştırması çok popüler. Bu şekilde yap:

 1. 3 - 4 kaynatılmamış patatesleri kaynatın.
 2. Sebzeleri güveçte öğütün.
 3. Elde edilen kütle, eşit bir tabaka ile yoğun bir kumaş üzerine yayılır.
 4. Bir rulo ile rulo ve boynuna yer.
 5. Filmi uygulayın, sıkıştırın ve düzeltin.
 6. Patates kütlesi soğuyana kadar tutulmalıdır.

Kompresyon yapmak için yağ çözeltileri uygundur. Votkaya birkaç damla okaliptüs veya mentol yağı eklenir. Böyle bir kompres uygulamak için prosedür normaldir.

Boğazda ısınan bir bandaj, kafur yağı veya dimexide ile yapılabilir. Tuzlu kompres için de uygundur. Yüz gram tuz, bir litre ılık suda çözülür ve bir gazlı bez çözeltisi ile emprenye edilir.

Bal ve propolis

Larenjitin halk ilaçları ile evde tedavisi genellikle arı ürünlerinin kullanımını içerir. Balın bağlar üzerinde yararlı etkisi vardır, ağrı semptomlarını hafifletir ve hastalığın iyileştirilmesine yardımcı olur. Bal, herhangi bir sıcak içeceğe eklenebilir: çay, süt, bitkisel kaynatma.

Acıyı rahatlatacak, kuru öksürüğü kaldıracak ve yetişkinlerde ses çıkarabilecek etkili bir ilaç hazırlamak için şu bileşenlere ihtiyacınız olacak:

 • bal - 2 yemek kaşığı;
 • konyak - bir çorba kaşığı;
 • Anason tohumları - yarım bardak.

Bu araç şu şekilde hazırlanmıştır:

 1. Tohumları bir bardak suyla dökün.
 2. Kaynatın ve süzün.
 3. Et suyuna bal ve bal ekleyin.

Her saat içilir.

Bal en basit durulama çözümünü yapmak için kullanılır. Bir tatlı kaşığı çorba kaşığı bir bardak ılık su içinde çözülmelidir. Bu çözelti boğazı günde en az 6 kez yıkayın.

Limon suyu ile boğaz balına iyi etki. Acıyı rahatlatırlar, terlemeden ve şişlikten kurtulurlar. Bal 2 ila 1 oranında limon suyu ile karıştırılır. Ürün her yarım saatte bir çay kaşığı alınır.

Ballı havuç veya pancar suyu ile kombine edebilirsiniz. Bir bardak sıvı, bir çorba kaşığı balya ihtiyaç duyacaktır. Bir gün için 200 - 250 ml meyve suyu içmeniz gerekiyor.

Davranış kuralları

Akut larenjiti tedavi etmek etkiliydi, bir yetişkin birkaç basit kurallara uymalıdır:

 1. Ayakları sıcak tutun ve donmayın.
 2. Taslaklara uzun süre maruz kalmaktan kaçının.
 3. Ses tellerini koruyun: bağırmayın, daha az konuşun.
 4. Soğukta konuşma.
 5. Oda serin ve tozlu olmamalıdır. Normal nem ve düzenli havalandırmanın sağlanması önemlidir.
 6. Sigara içmek ve alkol almak yasaktır.
 7. Sert veya baharatlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Tercih edilenler doğranmış veya sıvı bulaşıklardır.
 8. Sokakta daha az, özellikle kötü havalarda.

Öksürük kurtulmak

Larenjit ile mukoza sürekli tahriş olur. Bu sık sık kuru bir öksürüğe neden olur, bu da boğazı daha da tahriş eder.

Etkili öksürük tedavisi hardal sıvaların yardımı ile gerçekleştirilebilir. Bu fizyoterapi dikkatli bir şekilde tedavi edilmelidir. Hardal yüksek sıcaklıkta yapılmamalıdır. Bu tedavi yetişkinler için daha uygundur. Mustards göğsün, ayakların veya boğazın üzerine koydu. Süre - 10 ila 20 dakika arasında. Daha sonra çalışma alanını durulamaya, kremi sürmeye ve sıcak kalmaya ihtiyaç duyuyorsunuz.

Öksürüğün kurutulması verimli hale geldi, mümkün olduğunca içmeniz gerekir. Bal çayı ekleyerek balgamı üretmeye ve öksürmeye yardımcı olur. Çok yararlı, sıcak süt, soda ve bal bir çay kaşığı eklenir.

Bal ve tentür propolis bir çözüm ile gargara yapabilirsiniz. Yarım bardak suya, her bileşenin bir çay kaşığı sulandırınız. Günde üç prosedürün olması yeterli olacaktır, böylece mukoza biraz sakinleşir ve öksürük yumuşar.

Öksürüğü iyileştirmek için bu tür bileşenlerden bir içecek yardımcı olacaktır:

 • süt - 100 ml;
 • maden suyu - 100 ml;
 • tereyağı;
 • bal - bir çay kaşığı;
 • konyak - bir çay kaşığı.

Çare aşağıdaki şemaya göre hazırlanır:

 1. Suyu ve sütü karıştırın.
 2. Karışımı önceden ısıtın.
 3. Çay kaşığı tereyağı eritin.
 4. Bal ve konyak ekle.

Gün içerisinde iki bardak içki içmek gerekir. Tabii ki, bu tür bir tedavi sadece yetişkinler için uygundur. Çocuklar için çare olarak konyak eklemek gerekmez.

Larenjit ile inhalasyon havlama öksürük ile iyi mücadele. Prosedürler, eczaneler, alkali maden suyu veya tuz çözeltisi ile gerçekleştirilir.

Çocuğun geceleri kuru öksürüğü varsa, doktora görünmelisiniz.. Yani yanlış bir kasık saldırısı başlayabilir. Evde tedavi etmeye çalışmayın. Sıcak alkali içecek veya soluma, durumu hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Sesi nasıl iade edebilirim?

Hastalığı tedavi etmeyi başardıktan sonra, sıklıkla çok kötü veya çok zayıf bir ses gibi hoş olmayan belirtiler vardır. Ligamentler nasıl hızlı bir şekilde geri yüklenir? Her şeyden önce, onları mümkün olduğunca korumak gerekir: sessiz ya da fısıltı olmak. Bu durumda, evde kolayca yapılabilir durulamalar yararlıdır. Hediyeyi hazırlamak için bu bileşenler gerekli olacaktır:

Hazırlık, basit bir tarife göre hazırlanır:

 1. Malzemeleri eşit oranlarda karıştırın.
 2. Karışımı iki çorba kaşığı su için 0,5 litre su oranında kaynar su ile dökünüz.
 3. Kapağın altında 40 dakika ısrar edin.
 4. Soğuduktan sonra süzün.

İnfüzyonlar boğazınızı günde birkaç kez yıkar.

Ek olarak, restoratif prosedürleri yürütmek için, bu tür araçlar uygundur:

 • patates suyu - durulama;
 • Sıcak bira veya kırmızı şarap - gecelik 50 ml;
 • deniz cehri, köknar, okaliptüs yağı - damlatılması.

Larenjitin hızlı ve etkili tedavisi

Terapinin ilkeleri ve aşamaları

larenjit Çünkü - bunun sonucunda öksürük, boğazda glotis ve rahatsızlık daralması ile inflamasyon ve larinks mukoza zarının şişmesi, tedavi iltihabı ortadan kaldırarak veya tezahürleri eşlik hedefleniyor. Larinjit ilaçlarının tedavisi çeşitli yaklaşımlara dayanmaktadır:

 • etiyotropik: hastalığın nedeninin ortadan kaldırılması (enfeksiyonlar, alerjenler, larenjit durumunda kimyasal ajanlar - antibiyotikler, antiviral);
 • patogenetik: hastalığın gelişim mekanizmalarına etkisi (antihistaminler, immünomodülatörler, ekspektoranlar);
 • semptomatik: hastalığın semptomlarının giderilmesi (antitusif, yumuşatma pastilleri).
 1. Farmakolojik olmayan yöntemler
  Bir kaç gün sesli geri kalanını (imkansız sessiz fısıltı), olumlu bir mikro (nem% 60-70, sıcaklık 23 ila 25 santigrat derece), polupostelny modunu temiz hava: larenjitli yetişkin ve çocuklar için elverişli koşullar yaratmak için gereklidir. Diyete, ekşi süt ve sebze ürünleri, haşlanmış et hakimdir. Baharat, kafein, yağlı ve kızarmış, gazlı içecekler hariçtir. Yeterince ılık alkalin içeceği - ballı süt, yine de maden suyu içmeniz gerekir. Larenjitin evde böyle bir tedavisi hastaya gerekli fiziksel ve psikolojik rahatlığı sağlar.
 1. Yerel tedavi
  adaçayı ve bal Laryngitis mükemmel yumuşatıcı etki pastilleri, böyle Strepsils Dr. anne, Septolete, homeopati Gomeovoks olarak şekerler. Durulayın ve (Heksetidin, benzidamin, povidon iyot) ve larenjit farenjit veya bademcik iltihabı eşlik yararlı otlar kaynatma, laringeal popadayut.Otdelno ilaçlarla beri antiseptik ile sulama esansiyel yağlar ve antibiyotik Bioparox ile yerel sprey kayda değer değildir: ince sprey ve dağıtıcı cihaz akım üretebilir burun, ağız ve boğazda madde. larenjit tedavisi günde hızlı bir rahatlama getiriyor, ancak Bioparox 2.5 yaşın altındaki alerji ve çocuklu kişilerde kontrendikedir dört kez sprey.

  atrofi ve mukoza etkisinin kuruluk boğazın arkasına burundan sıcak yağın damlatma sahip olduğunda: burundan gömülmüş hafifçe kalkık kafa ile petrol yirmi ya da otuz damla prosedür iyi tıkanıklığı önlemek için sabah yapılır.

 1. soluk alma
  Bu koruyucu refleks olarak öksürük neden sadece buhar ya da ince bir toz, katı ve sıvı tahriş etmez, böylece larinks zengin, innerve edilir. Bu nedenle, inhalasyon larenjitin yadsınamaz avantajlara sahiptir: (olup, ayrıca sıcak buhar (otlar decoctions uçucu bitki yağları arasında mentol, ardıç, çam) olabilir slizistuyu.Ingalyatsii gırtlak nemlendirmek, dozu ve diğer organları etkileyemez, doğrudan doğruya mukozaya soğuk ilaç teslim uçucu yağlar), kuru (sıcak tuzu) ve nebulize. Cihaz solunum yolu girer küçük aerosol haline ilaç döner, çünkü ikinci yöntem, en umut vericidir. nebulizatör basit cihaz "düzgün" nefes alamaz minik çocuğun bile teneffüs yapmanızı sağlar. Detay larenjitin tedavi, ayrı bir makalede tarif edilmiştir.

  Inhalasyon kuralları:

 • İşlem, yemekten bir buçuk saat önce veya sonra yapılmalıdır;
 • En uygun prosedür sayısı günde üç ila altı ila sekiz arasındadır;
 • Soluma süresi beş ila on dakikadır;
 • Buhar inhalasyonları için sıcak fakat kaynamayan su alınır;
 • Uçucu yağlar, soğan ve sarımsak cildi yakabilir ve alerjiye neden olabilir;
 • Solunması ile rahatlayın, ağızdan nefes alın, nefes verin; burun;
 • Soluma ve rahatsızlık ile inhalasyon acilen kesilmelidir.
 1. Antibiyotikler ve antiviral ilaçlar
  Sadece, ancak gösterilmemiştir antibiyotikler farenjit, bademcik iltihabı, sinüzit yokluğunda, bakterilerin neden olduğu her beşinci larenjitin durumunda. Antiviral tedavinin olmayan başarısına en az iki veya üç gün boyunca düşük dereceli ateş, veya hastalık beşinci gününde - Kriter antibiyotik tedavisine başlamadan. Hastalığın ilk günlerinde kullanılan klavulanik yalnız veya kislotoy.Protivovirusnye ilaçlar (Arbidol, Anaferon, Kagocel, Oscillococcinum, Ingavirin) ile azitromisin, amoksisilin kullanın etkisi sonradan onlar sağlıklı vücut bu hafta virüsünün kurtulacaksınız yok. larenjitin bu patojenik tedavi - kullanılan bağışıklık kusuru, bağışıklık durumunda.
 1. immünomodülatörler
  Özellikle çocuklarda sık solunum yolu enfeksiyonları ile çeşitli immünomodülatörler kullanılır:
 • Sebze: ekinezya;
 • Bakteriyel lisatları: yerel (Imudon yuvarlak yassı haplar, Lizobakt aerosol ICR-19) ve solunum yolu enfeksiyonları en sık patojenler için bağışıklık oluşturmak için tablet (Bronhomunal, Likopid, Ribomunil);
 • İnterferonlar ve indükleyiciler: tilorona, Immunoriks, Anaferon, Tsikloferon.V İdeal immünomodülatörler immunogram analiz sonra doktor immünolog (hücre ve serum bağışıklık mahsus bir "harita") öngörülmüş.
 1. antihistaminikler
  40 virüsler ve allerjenlerin neden olduğu mukozal tepkinin vakaların% Ancak özel tahrik faktörler (toz, saç, ev kimyasalları maddeleri alerjen) ve alıcı antihistaminler alerjik larenjitin sorunu çözer. Suprastin, günde bir kez Tavegil® ve Fenistil çocuklar, loratadin ve setirizinle izin, ve daha yeni ilaçlar uyku hali vermeyin ve alınan.
 1. öksürük
  Öksürük koruyucu refleks, mukoza larenksinin iltihaplanması ile tehdit edici faktörler olmaksızın meydana gelir ve sadece patolojik süreci destekler. bir balgam olduğunda atrofik ve akıntılı larenjitin olarak, soğuk preparatlar alınabilir: merkezi etkisine (butamirata, kodein) ve çevresel (prenoxdiazine). Butamirata gebeliğin ikinci üç aylık 2 aydan çocuklarda güvenli, kodein sadece retseptu.Protivokashlevye varlıkları artık yedi veya on gün daha ve kesinlikle balgam varlığında kontrendikedir vardır yayınlandı!
 1. glukokortikoidler
  İnhale steroid hormonları (Pulmicort), mukoza larenksinin şişmesini ve iltihaplanmasını rahatlatır, nefes almayı kolaylaştırır ve öksürüğü ortadan kaldırır. Uzun süreli kullanım bile güvenlidir, Pulmicort'a yarım yıllık, hamile ve emziren kadınlarda izin verilir. Hormonlar larinksin boğulma ile boğulmasını önler - yanlış groats.
 1. söktürücüler
  Ambroksol, karbotsistein, hatmi, muz, sarmaşık, meyankökü: larenjit üçüncü veya dördüncü gününde görünen kalın mukus, iyi balgam incelme ve ürünler söndürme yardımcı olduğunda. Maksimum etki için, yeterli bir içkiye ihtiyacınız var! İlk iki ilaç bir nebülizatör ile kullanılabilir.

Halk yöntemleri

Bir hastada evde larinjit tedavisi varsa, doktorun ayarlaması sadece yardımcı olabilir. Bazı teknikleri - haşlanmış patates üzerinde buhar, uçucu yağlar, süt ve bal teneffüs nefes - alerji ve kötüleşen duruma yol açabilir. Aşırı yöntemlerde - gazyağı ile gargara - hayır demeye gerek yok!

Larenjit ile neler yapılmaz?

Ses tellerinin aşırı yüklenmesini önlemek için, konuşup fısıldama, sigara içmemeli ve alkol tüketmemelidir. Madden gırtlak alkol durulama ve spreyler (proposol, Strepsils Plus), pişmemiş soğan ve sarımsak, zencefil, sıvı iyot. Boğazın yumuşatılması ümidinde kullanılan keskin ve sıcak yiyecekler de ters etkilere yol açar. Sıcak buhar inhalasyonları, akut larenjit ile ödem ve ödemeyi artırır.

Larenjit halk ilaçlarının nasıl tedavi edileceğini öğreneceksiniz

Larenjit, boğazda inflamatuar süreçlerin eşlik ettiği bir hastalıktır.

Şimdi, tıbbi tedaviden farklı olarak, bir organizmaya zarar vermeyen ve minimum yan etkilere sahip olan bir larenjitin popüler tedavi yöntemleri aktif olarak uygulanır. Bunlar şunları içerir:

 • gargara;
 • inhalasyon tedavisi;
 • kompreslerin uygulanması;
 • Bal ile tedavi.

Bir doktora danışmadan çocukların halk ilaçlarını tedavi etmek tavsiye edilmez.

Soluma prosedürlerinin uygulanması

Evde larenjit ile inhalasyon, çeşitli yöntemlerle yapılır. En güvenli, ancak etkili olan buhar yöntemidir.

Prosedür bir eczane satılan bir ultrasonik inhaler veya nebülizör kullanılarak gerçekleştirilir. Hiçbiri yoksa, "buharın tavadan çekilmesi" yolu henüz iptal edilmedi.

Bunun için, su ile kaplanmış ve hazır olana kadar pişirilen tabaklara birkaç temiz patates konur. Daha sonra sıvı dışarı dökülür ve tava masaya konur. Adam patateslerin üzerine eğilir, kafasını bir havlu ya da battaniye ile kaplar ve sebzelerin ağızlarını buhara çeker.

Evdeki larenjit tedavisi bir nebülizör yardımıyla gerçekleştirilirse, bu durumda sadece ilaçları kullanın, çünkü halk ilaçları cihazın bozulmasına yol açar.

Soluma için kurallar ve ipuçları

 1. İşlemden hemen sonra (yarım saat sonra) prosedürün uygulanması önerilmez.
 2. Sürecin süresi 5-7 dakikadır.
 3. İnhalasyon ile tedavi günde en az 2 kez önerilir.
 4. Prosedürden önce ve sonra yarım saat kadar yemeye veya içilmesine izin verilmez.
 5. Tedavi sırasında, sakin olmanız gerekir, böylece doğru solunum engellenmez.
 6. Doktorlar kaynatma solüsyonlarını solumayı önermezler. Mukoza zarını ve cildi yakma şansı vardır.

İnhalasyonlar yardımıyla larenjitin ev yöntemleriyle tedavi edilmesinin en güvenli olmasına rağmen, bu işlemin kontrendikasyonları vardır. Bunlar:

 • vücut ısısı 38 dereceyi aşar;
 • kalp yetmezliği;
 • genellikle burun kanamasıdır;
 • balgam eşlik eden öksürük;
 • solunum yetmezliği varlığı.

Bir doktora danışmadan küçük çocuklar için işlem yapılması tavsiye edilmez.

Bir nebulizer ile inhalasyon için ilaçlar:

 • "Flomax". Bronşolitik ilaç bronşlardan ciddi balgam deşarjı için kullanılır.
 • "Lasolvan". Laringitin yanı sıra ağır balgam deşarjı ile ilişkili bronşiyal hastalıkların tedavisi için tasarlanmıştır.
 • "Hidrokortizon". Birtakım glukokortikosteroidlerden bir ilaç. Birçok kontrendikasyon vardır, ancak bronşit ve laringotrakit ile savaşta oldukça etkilidir. Anti-inflamatuar ve anti-alerjik özelliklere sahiptir.
 • "Deksametazon". Çocuklar için inhalasyon prosedürleri için uygundur. Bronşit ve larenjit, farenjit ve tüberküloz, kistik fibrozis ve solunum yollarında mantar enfeksiyonu varlığında uygulanır.
 • Fizyolojik salin. Sadece inhalasyon için kullanılır. İlacın buharının solunması, iltihap bölgesine tuz alma olasılığının düşük olması nedeniyle önerilmez.
 • "Epinefron". Güçlü bir antialerjik etkiye sahiptir. Larinksin ödemi için acil bir yardımdır.

Larenjitin evde tedavi edilmesi sadece ilaçların yardımı ile değil, aynı zamanda halk yöntemleri ile de mümkündür.

En etkili olanlardan biri, infüzyonları kullanan bitkisel inhalasyonlardır. Bu amaçlar için, uygun: papatya ve calendula, okaliptüs ve adaçayı, nane ve St John's wort. Ana şey, hastanın alerjik reaksiyonlar şeklinde larenjit komplikasyonları olmamasıdır.

Soluma için 3'ten fazla tipte şifalı bitki kullanılması tavsiye edilmez. Toplamanın bir çorba kaşığı bir tencereye dökülür ve bir bardak kaynar su dökülür. Karışım bir kapakla kapatıldı ve yarım saat kaldı. Daha sonra infüzyon büyük bir tencereye dökülür ve kaynar su ile doldurulur. Hasta, kabın üzerinde kıvrılır, başını bir havluyla kapatır ve bitkisel buharın üzerine solur.

Nebulizer içine 800 ml su başına 6 ml tentür enjekte edilir.

Larenjitin evde tedavisi de soda inhalasyonu ile yapılır. Bir çay kaşığı tabanı, kaynamış (filtrelenmiş) ılık suda bir bardak içinde seyreltilir.

Tuzlu çözeltiler ile larenjit inhalasyon prosedürleri ile yardımcı olun. Hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından kullanılabilir. 60 gr. Deniz tuzu bir litre sıcak temiz suda seyreltilir.

Larenjitin halk ilaçları ile evde tedavisi sarımsak ve soğan ile yapılır. Bunu yapmak için sebzeler parçalar halinde kesilir ve sıcak su ile doldurulur.

Eterler ayrıca larenjitin üstesinden gelebilir. Bir inhalasyon yağı mentol veya sedir yağı olarak, mazı ya da okaliptüs kullanılır. Maddenin 1-3 damla 400 ml su içinde çözülür.

Borjomi ile larenjit ile inhalasyonlar da etkilidir. Prosedür laringeal ödemi kaldıracak ve inflamasyonu ortadan kaldıracaktır. Larenjit ile alkali içmeye de yardımcı olur.

Daha ziyade, pharynx iltihabı ile boğaz durulama?

Larenjitli gargara, düzenli titizlikle (günde 15 defaya kadar) gereklidir. Böyle bir tedavi ile larenjit semptomları ikinci günde zayıflatılacaktır.

Papatya, nergis, St. John's wort, adaçayı

Larenjit sesin ses kısıklığına neden olduysa, anason ağacından kaynatma kurtarmaya gelir. 80 gr. Ürün bir bardak soğuk su dökün ve kaynama zamanından 15 dakika boyunca orta ateşte pişirin. Et suyu soğuduktan sonra, 7 ml bal ve aynı miktarda konyak ilave edilir. Bu ilaç her 1.5 saatte bir boğaz yıkar.

Bir yetişkin larenjit ile gargara, okaliptüs, papatya veya St. John's wort tentürleri kullanarak olabilir. Karışım (her bitkinin 1 çay kaşığı) 200-220 ml su ile doldurulur ve 15 dakika su banyosuna konur. Her 45 dakikada bir boğaz karışımı.

Larenjitli otlar güçlü bir iyileştirici etkiye sahiptir. Meşe ya da muz kabuğu, pamuk fındık ya da rezene meyve kökünden tentür dahil. Bitkiler boğazda ses kısıklığı ve iltihaplanma ile yardımcı olacaktır. Otlar eşit miktarlarda karıştırılır, 450 ml sıvı dökülür ve 35 dakika su banyosunda batırılır. 24 saat boyunca devam ediyor. Tentür her 4, 5-5 saatte bir boğaz yıkar.

Çocuklarda larenjit ile boğaz yıkayın siyah mürver ve altın bıyık bir kaynatma ile yapılır. Ürün acıyı dezenfekte eder ve rahatlatır. 20 gr. Bitkilerin karışımı 200-250 ml su döktü ve infüzyon için serin bir yere koydu (3 saat).

Larenjit ile boğaz, elma sirkesi yardımıyla yapılır. Ürünün 60 ml'si 1 litre su içinde seyreltilir. Orada da, 40 ml bal tanıtıldı. Günde 4-6 kez bir ilaç ile boğazını durulayın.

Soda ile karıştırılması, dezenfeksiyon ve ağrının giderilmesi için gereklidir. 1 çay kaşığı. bir bardak ılık suda çözülür. Günde 7-9 kez boğazınızı yıkayın. Durulama için aynı oranlarda deniz tuzu da kullanılır. Bu prosedür mukus larenksinin ödemini ortadan kaldıracak ve iltihabı ortadan kaldıracaktır.

Larenjit ile boğaz yumuşatmak için sebze ve meyve taze meyve suları yardımcı olacaktır. Bu amaçla havuç, pancar ve limon suyu uygundur. Daha fazla etkinlik için, sıvı deniz topalak yağı ile seyreltilir. Ürün enflamasyonu rahatlatacak ve dezenfekte edecektir. Eşit miktarlarda taze sıkılmış havuç suyu ile süt de yardımcı olacaktır. 20 ml meyve suyu sütle seyreltilir ve her 5 saatte bir boğazda durulanır.

Evde kronik larinjit tedavisi bal (60 ml), limon suyu (20 ml) ve 450 ml su ile yapılır. Bütün malzemeler karıştırılır. İlaç her 4 saatte bir boğaz yıkar.

Patatesin suyu, farenksin iltihabına yardımcı olur. Gergilerini günde 3 ila 5 kez yıkarlar. Tedavi semptomlar bitene kadar sürer.

Larinksin iltihaplanması için etkili halk ilaçları - bir böğürtlen çözeltisiyle durulayın. 3 böğürtlen yaprağı 200 ml kaynar su dökülür. Ilacı 1 saat boyunca infüze edin.

Bal uygulaması

Larenjitli bal en güvenli ilaçtır. Yavaş yavaş çözülür veya ilaç hazırlanır.

Tedavi larenjit halk ilaçları, limon suyu ile eşit miktarda bal karışmasına yardımcı olacaktır. İlaç her 3 saatte bir alınır.

Doğal bal ile karışık 80 ml havuç suyu. Ilacı her 3-4 saatte bir alın.

Aloe ve bal suyu da hastalığın tedavisinde yardımcı olacaktır. 200 ml meyve suyu 70 gr ile seyreltilir. bal. Günde 3 kez 5 ml larenjitin üstesinden gelmek için yeterlidir.

Larenjit için halk ilaçları dikkatle kullanılır. Özellikle bu bal için geçerlidir. Çoğu ürün bu alerjiye neden olur.

Bal, inhalasyon ve durulama solüsyonlarında aktif olarak kullanılmaktadır. Bir yemek kaşığı balın yarım litresi zemine eklenir.

Isıtma kompresleri

Kullanılan ıslak kompresler için:

 1. şarap;
 2. eterler;
 3. alkol;
 4. domuz yağı iç;
 5. hardal sıvaları;
 6. alkol bazlı kalendula tentürü;
 7. yağ porsuğu;
 8. bal;
 9. kafur alkolü.

Alkol 1: 1 su ile seyreltilir. Tül pansuman çözelti içine daldı, sıkar ve boynuna sarar. Sıkıştırılan kompresörün üzerine yiyecek filmi veya polietilen.

Yanık olmamak için, cildiniz daha önce bebek kremasından bulaşır. Prosedür süresi 10 saattir. Boyundaki kompres kaldırıldıktan sonra, bir yün şal giydirin.

Porsuk yağ ve viseral yağ servikal bölgede kızarıklık durumuna yayılır. Sonra bir yün şal giy.

Ajan yanık bırakabileceğinden, hardal sıvaların yardımıyla sıkıştırılır. Hardal bezleri kullanmadan önce talimatları dikkatli bir şekilde okuyun.

Bu prosedür iltihabı giderecek ve vazodilatasyonu teşvik edecektir. Kompresler ayrıca larenjit ile ses kaybı için kullanılır. Bunu yapmak için, boğaz ağrısı ve göğüs bölgesinde yer almaktadır.

Larenjit ile bal sıkıştırır mokrotazzhazhayuschee etkiye sahiptir. Bunu yapmak için, pancar kaynatın, bir rende ovalayın ve bal ile eşit miktarlarda karıştırın. İçerik gazlı bezlere uygulanır ve göğüs bölgesinde uygulanır.

Larenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Laryngitis - ses ani değişiklikler ya da tam olmaması ve yutma ağrılı duyumlar, boğaz ağrısı, kuru öksürük atakları ile karakterize iltihabı eşlik SARS hastalıklar.

İlaç tedavisinin etkinliğini artırmak için, doktorların kanıtlanmış halk ilaçlarını kullanması nadir değildir. Larenjit tedavisinde halk yöntemlerinin çeşitliliği arasında en etkili olanları şunlardır:

 • durulama
 • soluk alma
 • sıcak içecek
 • ayak banyoları

Kurtarma işlemini hızlandırmak için, listelenen yöntemler kapsamlı bir şekilde kullanılmalıdır.

Larenjit ile inhalasyon

Propolis, otlar, uçucu yağlar, tuz veya soda ile inhalasyon tedavisi vokal kordların ve larinksin inflamasyonu üzerinde belirgin bir terapötik etkiye sahiptir.

 1. Propolis, ağrı ve terleme hafifletmek, balgam söktürmeyi artırabilir larenjit tedavisi için etkili bir yol olarak tıpta kullanılır:
  1 çorba kaşığı. l. propolis 1 yığına ekle. Sıcak su Prosedürün etkinliğini arttırmak için, propolis buharını solumak, nefesinizi tutmak, böylece uçucu maddelerin tıbbi özelliklerini göstermesi tavsiye edilir.
  Kuru öksürük şiddetli saldırılarında, tentür yerine, saf propolis veya su ekstresi kullanılması önerilir.
 2. Bir sesi tekrar sağlamak için, zulüm belirtilerini ortadan kaldırmak için soda veya saline inhalasyonları yardımcı olacaktır.
  Soda veya deniz tuzu sıcak suda çözülür, 15 dakikaya kadar buharla yıkanır.
 3. Başarıyla larengit tedavi deniz topalak yağı olabilir:

Kaynar suda, deniz topalak yağı - 1 yemek kaşığı ekleyin. l. Buharı 10 dk. Prosedürü günde üç kez tekrarlayın.

Larenjit ile durulama

Durulama, gırtlak iltihabının azaltılmasına izin vererek yetişkinlerde boğazın tedavi edilmesinin en etkili yollarından biridir. Prosedürler için bitkisel infüzyonlar, bal, propolis, deniz topalak yağı kullanabilirsiniz.

 1. Balın, enflamatuar süreçleri baskılayarak antibakteriyel ve antiviral bir etkisi vardır.
  Su ile karıştırın (1 yığın.) 1 çay kaşığı için. bal ve elma sirkesi. Hastalığın semptomlarının ilk gününü durulayın.
 2. Deniz topalak yağı, laringeal mukozanın epitelleşmesini hızlandıran anti-inflamatuar ve rejeneratif bir etkiye sahiptir.
  Larenjit ile durulama için, ağzınızda bir kaşık dolusu sıcak deniz topalak yağı denemelisiniz, dilinizle yuvarlayın ve tükürün. İkinci seçenek - deniz topalak yağı, su ekleyin, sallayın, sık durulama için kullanın.
 3. Terapötik durulama için, alkol propolis tentür uygulanabilir:
  1 çay kaşığı. Propolis 0.5 yığınında seyreltilir. su. Propolisin durulama etkisini güçlendirmek, papatya, St. John's wort, muzun kaynatma kullanımı. 1/2 yığına 10 damla propolis tentürü ekleyin. bitkisel kaynatma. Durulama işlemini 2 saatte bir gerçekleştirin.

Larenjit ile İçme

Larenjitli bol sıcak bir içecek, kuru öksürüğün ortaya çıkmasını önler ve aynı zamanda vücudun genel zehirlenmesini azaltmaya yardımcı olur.

 1. İyileşme eylemi sıcak bir alkalin içeceğe sahiptir. Soda, bu amaçlar için kullanılan, bir anti-enflamatuar ajan olarak görev yapar.
  Bu nedenle, içme için önceden ısıtmak için maden suyu veya sodalı süt kullanmanız gerekir.
  Ses kurtarma Borjomi veya kuru incir ile sütle ısıtılmış süt yardımcı olacaktır.
 2. Yetişkinlerde başlangıç ​​larenjitiyle birlikte, propolis tentürü veya deniz topalak yağı içeren sıcak bir içecek yardımcı olacaktır.
  Bunun için, 10 damla propolisin sıcak bir kaynatma camına eklendiği şifalı bitkisel şifalı bitkilerin kullanılması tavsiye edilir. İkinci seçenek - ballı deniz topalak yağı - 1 çay kaşığı. 1 yığınla karıştırın. kaynar su. Sık ve yavaş yavaş iç.
 3. Balın etkili bir anti-enflamatuar etkisi vardır, bu yüzden tıbbi içeceklerde aktif olarak kullanılır.
  Bunu yapmak için sütü kaynatın ve sonra 15 dakika ısrar edin. anason tohumları ile, filtre, bal ekleyin. Anason tohumu ile süt içmek gün boyunca küçük bir yudum olmalı, larenjit ile ağrılı durumdan kurtulmak için ballı taze havuç suyu içebilirsiniz.
  Larenjit ile öksürüğü etkili bir şekilde tedavi etmek, turp siyah suyu ve balla karıştırılmış sütü ısıtmaya yardımcı olacaktır.

Larenjitli ayak banyoları ve banyo prosedürleri

 1. Sıcak ayak banyosu vzroslyh.Chtoby, etkinliğini artırmak soda, deniz tuzu ve kuru hardal esans yağını veya mentol, okaliptüs, çay ağacı, çam eklemek de boğaz hastalığa Kaçmak sahiptir. Ayaklarınızı uçurun - 10 dk. Prosedürün sonunda ayaklarınıza sıcak çoraplar koyun.
 2. aromatik yağlar ile gortani.Banya inflamatuar süreçleri arttırabilmektedir ve şifalı otlar, sadece hastalığın ilk aşamasında, ilk belirtiler ortaya gıdıklanmak yetişkinler için yararlı olacaktır yetişkinler için buhar uygulamaları, akut formda veya kronik gırtlak formlarının alevlenme kontrendikedir Boğazda, öksürük, ama vücut ısısı normaldir.

Çocuk larenjitleri için halk tarifleri

 1. Çocuklarda larenjit tedavisinde yüksek bir sonuç, inhalasyon kullanımını sağlar.
  Soluma prosedürleri en iyi şekilde bir nebulizer ile yapılır ve inhalasyon solüsyonu olarak kullanılır:
 • maden suyu
 • bitkisel soğurmalar
 1. Her zamanki gibi çocuklar için inhalasyon yapmak, onları sıcak buharlı yanıklardan korumak için önlem almalısınız.
 2. Terapötik durulama, bir anti-enflamatuar, antiseptik ve balgam söktürücü etkiye sahip olacaktır. Çocuklarda boğaz ve ses tellerini iyileştirebilirler.
  Gırtlak ile larenjit etkili bir şekilde durulamak için, bal ile su kullanmanız gerekir: bal - 1 çay kaşığı. 1 yığınını seyreltin. Sıcak su
 3. Çocuklar için sıcak bir tedavi edici içecek olarak sütle bal veya sütle soda, alkali maden suyu kullanmalısınız. Çocukların boğazındaki ağrıyı hafifletir, eriyen tereyağı, jöle, yulaf suyu ile ılık süt içmesine yardımcı olur.
 4. Çocuklarda ses tellerinin şişmesini azaltmak için, sıcaklık olmadan, hardallı bir ayak banyosu kullanabilirsiniz. Prosedürü yerine getirirken, çocukları sıcak suyla yanıklardan korumak için dikkatli olmalısınız.

Larenjit için beslenme

Hastalık sırasında, yetişkinler ve çocuklar, boğaz ağrısını tahriş etmeyen özel bir diyete aktarılmalıdır. Bunun için, baharatlı, tuzlu, çok sıcak ve soğuk yemekleri dışarıda bırakmak gereklidir. Erken iyileşme için, tedavi edici diyetin, püreli sebzeler veya meyveler, süt köftesi, kissel, kıyılmış et veya balıkla buğulanmış olması gerekir.
Bu dönemde uygun beslenme, bağışıklık sistemini güçlendirir, hızlı iyileşmeyi destekler.

ihtiyati tedbirler

Halk yöntemleri larenjit tedavisi için etkili bir yoldur, ancak dikkat etmeyi unutmamak gerekir:

 • Isınma prosedürlerinin yüksek sıcaklıkta yapılması yasaktır: ayak banyoları, kompresler, banyo veya sauna.
 • Alerjik reaksiyonların gelişmesini önlemek için bal, propolis, bazı ot ve aromatik yağları bireysel intoleransın varlığında kullanmak yasaktır.
 • Çocukların tedavisinde halk yöntemlerinin özellikle dikkatli kullanılması, larenjit hastalığı olarak ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Larenjitin halk ilaçları ve yöntemleri ile tedavisi sadece bir doktor tarafından reçete edilen ana ilaca etkili bir katkıdır. Bu nedenle, kendi kendine ilaç kullanmadan, makul bir şekilde uygulanmaları gerekir.

Evde larinjit halk yöntemlerini hızlı bir şekilde iyileştirme

Larenjit nadiren hastaneye yatmayı gerektirir. Bunun için endikasyonlar sadece ciddi bir formdur - örneğin flegmonöz larenjit - ve komplikasyon tehdidi (sahte krup). Çoğu durumda larenjit evde başarıyla tedavi edilir. Yumuşak formu halk ilaçları ile tedavi edilir. Ayrıca şifa sürecini hızlandırmak için bitkisel ve bal terapisini haplarla birleştirebilirsiniz.

Evde tedavi yöntemleri ve ilkeleri

Yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit için geleneksel ilaçlar ayrılır:

 • yararlı içeceklerin alınması;
 • inhalasyon;
 • sıkıştırır;
 • gargara yapar.

Evde çocuklarda larenjit tedavisi, çocuk doktorunun zorunlu gözetimi altında olmalıdır. Doktor zaman içinde komplikasyon tehlikesini tanımak ve riski en aza indirmek için önlemler alabilecektir.

Halk hekimliğinin artıları ve eksileri

larenjit hafif veya orta şiddette set doktor ise, halk hekimliğinde vurgu yaparak, evinde tedavi veya yardımcı olarak kullanarak yapılabilir.

Hızlı iyileşme önerisi

Hasta kişinin yapması gereken ana şey, halk ilaçları ile larenjit tedavisine hızlıca fayda sağlamaktır:

 • ses dinlenmesini gözlemleyin (fısıldamasın bile);
 • aşırı soğuma yapmayın;
 • çok fazla ılık sıvı iç (şekersiz ve gazsız);
 • baharatlı yiyeceklerden kaçının.

Dikkatli ol

Larenjitin evde tedavi edilmesi, hastanın iyi olma hali için kendi kendini izlemesini gerektirir. Bozulma belirtilerini ihmal etmeyin:

 • 37.5 ° C'nin üzerinde bir sıcaklıkta yükselir;
 • zayıflık görünümü;
 • boğazda artan ağrı;
 • öksürük atakları.

Doğru alerjik olmalıdır: Hastalığın dışavurumları belirli bitki veya ürünlerin kullanımıyla artabilir.

Larenjit ile durulama

Enflamasyonun odağını ortadan kaldırmak ve toksinleri olabildiğince çabuk çıkarmak için gargara gereklidir.

Gargara için 3 en iyi yemek tarifleri

Popüler araçlar

Durulama için geçerlidir:

 • furacilinin çözeltisi;
 • bir bardak su içinde çözülmüş kalendula tentürü (15-20 damla);
 • meşe kabuğu kabuğu;
 • broth papatya.

Bitkisel infüzyon tarifi

Bitkisel infüzyon için reçete kullanabilirsiniz. Hazırlık karışımı için:

Tümü karıştırın, 2 bardak sıcak su dökün. Israr, serin, filtre.

Uçucu yağ

Ayrıca papatya çiçeği (cam) ve 5 damla deniz topalak yağı kaynağını da alabilirsiniz. Elde edilen çözelti durulama için kullanılır.

Durulama kuralları

Boğaz günde en az 4-5 kez durulanır. Erişkinlerde evde larenjit tedavisi sırasında, bu önlem inhalasyonlar ve antitüsifler ile birlikte ana konulardan biridir. Ancak 4-5 yaş arası çocuklar bu prosedürün nasıl düzgün bir şekilde yerine getirileceğini anlamakta zorlanıyorlar. Bu nedenle, inhalasyonlar onlar için daha etkilidir.

Sesini kurtar

Larenjitin ana işareti, sesin veya aponinin ses kısıklığı olduğundan, yani tam yokluğu, sesin restorasyonu ile başlayalım. 2 etkili tarif vardır: anason tohumlarının bir kaynatılması ve incir meyvelerinde bir içecek.

Anason tohumlarının kaynatılması

Her saat bir çorba kaşığı ilacı içmelisin. Ama bunu yapmak için günde 7'den fazla kez buna değmez.

 • anason tohumu (0.5 bardak);
 • bal (bir bardak çeyrek);
 • konyak (bir çorba kaşığı).

Tohumlar, sıcak su dökün ve ateşe: tohumların saklanan bu nedenle daha fazla besin: Su banyosu yöntemi kullanmak en iyisidir pokipyat dakika 10. edelim. 10 dakika sonra, et suyunu ateşten çıkarın, süzün, bal ekleyin.

Çare yetişkin hastalar için iyidir. Çocuklar başka bir reçete ile yardımcı olacaktır.

Incir meyve iç

 • kuru incir (3 fetüs);
 • süt (cam).

Sütte 3 dakika kaynatılır ve daha sonra 2 saat ısrar edilir. Günde üç kez bir fincan üçte bir içki iç.

Çocuklar için hayat ağacı

Ürünler öksürük yumuşatmak, bir tahriş boğaz yatıştırmaya, ses geri yardımcı: Çocukların halk hızlı geçti ilaçlar ve küçük hastalarda larenjit tedavisinde için, çocuklar rendelenmiş havuç ya da ılık fırınlanmış elma yemek sunuyoruz daha olumlu algılanan. Ayrıca, bu "ilaçlar" lezzetlidir.

Boğazını yağlayın

% 20 propolis tentürüne dayalı boğaz ilacının yağlanmasına yardımcı olur. Bunun için bir çay kaşığı şeftali tereyağı veya deniz topalak yağı ekleyin.

Tedavi 7-10 gün devam ediyor. Şeftali veya deniz topalak yerine zeytinyağı alabilirsin.

Genç bir anne, küçük bir çocuğun boğazını ağrısız bir şekilde yağlamak konusunda sırrını paylaşır:

Öksürük Tarifler

Hastalığın başında öksürük kuru ve yorucu. Larenjit belirtilerinden biridir. Bu aşamaya geçmeye çalışmak, beklentilere değmez: Bu, verimsiz öksürüğün artmasına ve iyilik halinin kötüleşmesine yol açacaktır.

Bu videodan öksürmenize yardımcı olacak 10 ev tarifini öğreneceksiniz:

Kuru öksürük karşı muz

Öksürüğü çabucak transfer etmek için larenjit ile otlar ve bal kullanın.

 • muz suyu (taze bitkinin bir kilogramından sıkılmış);
 • sıvı bal (0.5 litre);
 • su (böylece karışımı tamamen kapatır).

İlaç ekşi krema yoğunluğuna ulaşana kadar düşük ateşte kaynatılır. Bir çorba kaşığı günde 4 kez alın.

Islak öksürükten meyan kökü

Etkili meyan kökü bazlı bir reçete. Öksürük ıslanmaya başladığında, sekresyon oluşumunu ve ayrılmasını kolaylaştırmak için kullanılabilir.

 • meyan kökü (30 g kuru hammadde);
 • su (0.5 litre).

Hepsi 15 dakika kaynatılır. Sonra soğutun, filtrele. Bir bardak dörtte bir günde ilacı günde 4 kez iç.

Islak öksürükten çam kozalakları

Nemli bir öksürükle, çam kozalaklarından şurup hazırlayın. Gerekli malzemeler:

 • koniler (1 kg);
 • şeker (1 kg);
 • su (konileri örtmek için).

Koniler su döküp gecede ısrar ediyorlar. Daha sonra kaynatılır, şeker eklenir ve kalın bir şurup çıkana kadar pişirilir. Günde 2-3 kez 1 çay kaşığı alın.

Kuru ve ıslak öksürüğe karşı Ayurveda

Ayurveda'nın Vata tipi öksürük dediği kuru bir öksürükte meyan kökü ve marshmallowun kökünü karıştırabilir, karışımı 10 dakika pişirip bir bardakta bir bardak içebilirsiniz.

Islak bir öksürük ile mücadele (Ayurveda sistemine göre Kapha-tipi) aşağıdakilerden bir içecekle yardımcı olur:

 • zencefil (çeyrek çorba kaşığı);
 • tarçın (tutam);
 • karanfil (tutam);
 • bir bardak su.

Hardal sıvaları hakkında unutma

Bir başka etkili halk ilacı hardal alçısıdır. 15-20 dakika boyun arkasına koydular. Nemli bir öksürük ile gösterilir.

Doktor Natalia Yuzefovich hardal sıvalarının nasıl ve ne zaman kullanılacağı hakkında konuşacak:

Bal tedavisi

Balın larenjit ile kullanımı boğazda ağrıyı hafifletmek, öksürüğü hafifletmek ve genel iyilik halini iyileştirmek için harika bir yoldur. Birçoğuna tanıdık bir ilaç: bir kaşık bal ile bir muz hamuru. Lezzetli ve kullanışlı!

Bal içeceği

Sadece günde bir tatlı kaşığı bal, oda sıcaklığında içme suyu yiyebilirsiniz. Bir içki hazırlayabilirsin:

 • bir bardak süt;
 • Bir tatlı kaşığı bal.

Sıcak bir biçimde böyle bir içecek larenjitin herhangi bir aşamasında faydalıdır.

Sütü sevmiyorsanız, bal ya da yeşil çayla aynı oranlarda bal eklemeyi deneyin. Ana kural: çay sıcak olmamalıdır! Sıcak suda, bal sadece yararlı özelliklerini kaybetmez, aynı zamanda zararlı da olabilir.

Bu videoda Elena Timchenko, zencefil, limon ve baldan oluşan bir vitamin karışımının nasıl hazırlanacağını gösterecek:

Bal ve çilek

Larenjit belirtilerini hafifletmek için, kalina demini balla veya kızılcıklara bal ekleyin. Bir tatlı kaşığı bal ile bir tatlı kaşığı.

Bal ve sarımsak

Bu ilacı hazırlayın:

 • taze soyulmuş sarımsak (bir bardak çeyrek);
 • Sıvı bal (sarımsak tamamen kapatılmış bir miktar).

20 dakika kaynatın. Sarımsak yumuşatır, karışımın kıvamı homojen hale gelir. Karışımı soğutulmuş bir biçimde kullanın, günde birkaç kez bir yemek kaşığına ihtiyacınız var.

Bal ve Aloe

Eğer aloe ve bal suyu (2 ile 1 oranlarında) alır ve günde dört kez bir çay kaşığı alırsanız, bir hafta sonra larenjit çekilir, durum iyileşir.

soluk alma

Larenjit ile inhalasyonun yararı tartışılmaz. Tıbbi maddeler hızla iltihap bölgesine nüfuz eder, bu nedenle patojenik mikroorganizmaların dışarı atılma süreci hızlanır. Buhar inhalasyonları için uçucu yağları kullanın. Tencerede sıcak su dökün, 3-4 damla mentol yağı ekleyin. Bu deniz topalak yağı, geleneksel balsam "Altın Yıldız" ile değiştirilebilir. Nefes almak 5-7 dakika sürüyor.

Salyangoz larenjit semptomları ile mükemmel bir şekilde, adaçayı, papatyaya dayalı soğumaları ile başa çıkma.

Adaçayı ile

 • kuru adaçayı avuç dolusu (bir eczaneden satın alabilirsiniz);
 • bir bardak kaynar su.

Adaçayı suyla doldurun ve yarım saat bekleyin. Sonra da bir litreye daha fazla su ekleyin. Başını bir havluyla sardık ve ilaç bileşimi ile kap üzerinde soluk aldık. Prosedür süresi 10 dakikadır.

Larenjit kireç infüzyonuna yardımcı olur (aynı prensipte, adaçayı ile inhalasyon için karışım hazırlayabilirsiniz).

Papatya ile

Bir papatya kimyacısı satın alıyoruz, bir slayt ile bir çorba kaşığı döküyoruz. Dik kaynar suyla doldurun (cam). 15 dakika bekledikten sonra karışımı kaynar suyla bir havuza dökeceğiz. Kafayı bir çarşaf veya havluyla örtün, 10-15 dakika boyunca nefes alın.

Ballı

Bir başka ilginç tarif de balla solunmasıdır. Bal ile suyu 1 - 5 oranında seyreltmeniz gerekir. Daha sonra inhaleri kullanabilir ve karışıma sıcak su ekleyebilir ve oluşan buhara soluk alabilirsiniz.

Larenjitli sıcak bir içecek

İçme rejiminin gözlemlenmesi başarılı bir iyileşme için önemli bir koşuldur.

Bu nedenle, larenjit önerildiğinde:

 • "Borjomi";
 • "Narzan";
 • Sodalı sıcak süt (bir bardak soda).

Larenjit kızılcık otları (C vitamini çok miktarda), yeşil çay, kurutulmuş meyvelerin kompostosu için kullanışlıdır. Karbonhidratlar virüslerin varlığı için "rahat koşullar" yarattığı ve böylece iyileşme hızını yavaşlattığı için her şey şekersiz olmalıdır.

Vitaly bu videoda kızılcık mors için basit bir tarif gösterecektir:

kompres

Popüler tarifler arasında, sıkıştırmalar popülerlik kazanmıştır. Fakat şunu hatırlamamız gerekir: Her zaman böyle tedavi yöntemleri kullanılmaz. Eğer bir sıcaklık veya bağın güçlü bir şişmesi varsa, sıkıştırılamaz! Bu, şişkinliğin artmasına neden olur, bu da hastalığın seyrini artırdığı anlamına gelir.

Housewife Love Hook size bir kompresin nasıl hazırlanacağını gösterecek:

Kompresler hastalığın subakut seyrini aşamasında iyidir. Alkol, votka veya kırmızı şarap temelinde, 1 ila 1 oranında su ile karıştırılarak yapılır. 2 saatten fazla olmayan bir süre boyundaki sıkışmayı engelleyin.

Ayak banyoları

Ayak banyosu mükemmel bir iyileşme etkisine sahiptir. Bir kişi ayaklarını sıcak suya düşürdüğünde, kan onlara akar - iltihap bölgesinden bir çıkış vardır. Sonuç olarak, kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Sıcaklık ve pürülan süreçlerin yokluğunda banyolara izin verilir. Tabii ki, larenjit tedavi edemez, ancak rahatlama getirebilirler. Havzaya sıcak su dökebilir ya da otlar otları ekleyebilirsiniz: adaçayı, papatya.

Doğru bacakları buharlamak, kendinize yardımcı olmaktır. Videoyu izle:

Özetleyelim

Larenjit tedavisinde halk ilaçları kullanımı hızlı bir iyileşme elde etmek için mükemmel bir yoldur. Ancak bunları kullanmaya başlamadan önce bir doktora danışın: size yetişkinlerde hangisinin daha etkili olduğunu ve çocuklara göre daha iyi olduğunu söyleyecektir. Biraz sabır - ve larenjit geri çekilecek!

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz için İyot: Çocuklar ve yetişkinler için kullanım kılavuzu

İyot antiseptik özelliklerinden ötürü, sadece cildin dışarıdan işlenmesi için değil aynı zamanda mukoza zarlarının enfeksiyöz lezyonlarının tedavisinde de uygulama bulmuştur.

Erişkinlerde ateş olmadan anjina nasıl tedavi edilir

Angina genellikle palatine bademcikler iltihabı eşlik eden bulaşıcı bir hastalıktır. Staphylococci veya streptococci, böyle bir hastalığın nedensel ajanlarıdır.