Loading

Boğazda Pers. Boğazımdaki terlemeyi çıkarmak için ne yapmalıyım?

Boğaz ağrısı Bu çok hoş olmayan bir semptomdur, kurumadan kaynaklanan bir saplantıdır, öksürüğe neden olur ve kurutır. Sizin için çok aniden ve beklenmedik bir şekilde ortaya çıkabilir.

Boğazda Zulüm Nedenleri

Birçoğu nedenini bulamıyor pershit boğazı. Sonuç olarak, neyi tedavi ettiklerini bilmeden ilaç alırlar. Fakat bu larinkste inflamatuar sürecin ilk faktörü olarak hizmet edebilir. Tipik olarak, bu semptomlar aşağıdaki hastalıklara sahiptir: akut solunum yolu viral enfeksiyonu (ARVI) veya farenjit (hastalığın inflamatuar tipi).

farenjit Farinksin dokuları iltihaplandığında. Bu durumda trakeada veya kaşıntıda yanma, kuru öksürük, bazen rahatsız edici kulak ağrısı vardır. Çoğu zaman farenjit başka bir hastalığın tezahürüdür: akut solunum yolu hastalığı, grip, kızıl ateş veya kızamık. Nedenleri keskin bir sıcaklık düşüşü veya virüs olabilir.

SARS Solunum organları iltihaplandığında. Bu hastalığın patojenleri, havadaki damlacıklar tarafından öksürülerek veya hasta bir kişiyle iletişim yoluyla iletilir. Yaklaşık 300 virüs var.

Bu gibi durumlarda, semptom, enfeksiyonun patojenleri tarafından neden olunur ve bunlar tedavi edilmelidir, çünkü enfeksiyon, vücuda iner ve hava yollarının komplikasyonlarına neden olabilir.

Çeşitli alerjilerden muzdarip insanlar olduğunu unutmayın. Örneğin, bir bitkinin tozuna veya polenine karşı alerjiniz var. Çiçeklenme sırasında burun akıntısı, gözlerin kızarıklığı ve boğazda gıdıklama vardır.

Aynı rahatsızlık, ses telleri üzerinde sabit bir yük gerektiren iş ile ilişkili kişiler tarafından da görülebilir (iltihaplı bir hastalık türü değil). Öğretmenler, çocuk kamplarındaki danışmanlar, vokalistler ve diğerleri. Daha fazlasını okuyun: Sıcaklıklarda uçmak mümkün mü?

Ya boğazdaki iktidarsa?

Eğer boğazda neden sebat ettiğini bilmiyorsanız, bir uzmana başvurmanız gerekir. Bu konuda bir KBB veya bir terapist size yardımcı olacaktır. Doktor sizi muayene edecek ve bir tedavi veya ek muayene önerecektir.

Kendi kendine ilaç verme. Enflamatuar sürecin nasıl geliştiğine bağlı olarak doktor size bir tedavi programı yazmalıdır.

Hoş olmayan bir semptomu gidermek için, bu gereklidir:

 • Mukoza (tuzlu, baharatlı, ekşi, gazlı içecekler) tahriş eden yiyecekler verin;
 • Yararlı bol içecek: çaylar, kompostolar, decoctions, ballı süt (eğer alerjik reaksiyon yoksa);
 • Kendinizi hava kirleticileri, tütün ve diğer duman ve tozlardan koruyun;
 • Daha az konuşma, sözde koruyucu ses modunu destekleyin;
 • Odayı havalandırın;
 • Tuzlu su burun ve boğaz yıkamak;
 • Evde ıslak temizlik yapın.

Boğazda terleme tedavisi

Hastalığın tipine bağlı olarak hastalıkların tedavisi değişebilir. Buna göre, yöntemler farklıdır. Doktor, ısınmak, ilaç almak, gargara çekmek, tıbbi inhalasyonlar, sıcak ayak banyoları veya cerrahi müdahale şeklinde bir tedaviyi reçete edebilir.

En etkili tedavi her zaman olmuştur boğaz şişmesi prosedürleri ilaçlarla birlikte. Enfeksiyon üzerinde etki ederler, patojenleri ortadan kaldırır ve hastalığın tedavisini yaparlar.

Genellikle sprey, emilebilir tabletler veya larinksin infüzyonu şeklinde anti-inflamatuar ilaçlar reçete. Patojene alerjik reaksiyonlar durumunda, alerjenlerin vücut rahatlatmak ilaçlar reçete.

En yakın eczaneden satın alabilirsiniz Strepsils veya Grammidin. Enflamasyona etki eder, anestezi yapar ve boğazın kızarıklığını azaltır. Daha fazla hap satın alabilirsiniz Decatalene, Neo-angin, Lizak, Septepril, Septotelet.

Spreyleme için aerosoller: Ingalipt, Stopangin, Oracept anti-enflamatuar, bakterisidal ve analjezik olarak davranırlar.

Larinkste terleme öksürük eşlik ediyorsa, alınması önerilir. Lazolvan, Ambrobene, Herbion, Mukaltin. Balgam söktürücü özellikleri vardır ve öksürüğün kurtulmasına yardımcı olurlar.

Tedavi sırasında rejimi izlemeniz gerekeceğini unutmayın. Keskin ve ekşi yemeklerden kaçınmak için, yiyeceklerdeki tuz ve karabiber miktarını, maksimum sıcak içecekleri (çay, komposto, bitki çayı), sıcak yiyecekleri yememeye çalışın, çünkü bu durum larinksin mukoza zarını etkiler. Öğrenin: grip veya soğuktan nasıl hastalanılmamalıdır.

Boğazda iktidarsa halk tedavisi yöntemleri. Artıları ve eksileri!

Birçok kişi boğazda terlemenin halk yöntemleriyle tedavi edilmesine başvurmaktadır. Ancak, her zaman iyilik yapmadıklarını hatırlamalıyız. Kendinize bir tedavi programı belirlemeden önce, yerel doktorunuzla konuşun. Size yöntemin sağlığındaki yararı veya zararı anlatacak ve size bu durumda ne yapacağınızı söyleyecektir.

Ancak, zulmün sizi aniden (işte, toplu taşımada, sokakta) bulduğu zamanlar vardır, o zaman nane tatlıları veya hapları çok faydalıdır. Nane boğazınızı sakinleştirecek ve daha iyi olacaksınız.

Ancak, kendi kendine tedaviye başvurmaya karar verdiyseniz, bu gibi durumlarda, iyi ve etkili bir şekilde durulanır. do tuzlu çözelti iyot eklenmesi ile ve günde 3 kez veya nöbetler sırasında durulayın. Etkili bir yol da bitkilerin (papatya, St. John's wort ve iltihabı gideren ve gideren diğer otlar) bir kaynatmadır.

 • 4 çay kaşığı papatya 2 su bardağı kaynar su dökün, 30 dakika ısrar edin, süzün ve ılık çözeltiyle günde 4 kez durulayın.
 • Tentür ile yardımcı olur okaliptüs - 20-30 damla veya okaliptüs yağı -Bir bardak ılık su üzerinde 15-20 damla;
 • Pancar suyu da kullanılır. Pancar rendeleyin, suyu sıkın, 1 çorba kaşığı ekleyin. sirke kaşığı. Her gün yarım saat durulayın (havuç alınabilir).
 • Limon ve zencefil suyuna dayalı bir çözüm yapabilirsiniz. Bir bardak ılık su içinde malzemeleri ekleyin ve her saat durulayın;
 • Votka kompresini kaydedebilirsiniz. Geceleri, pamuklu diski votka ile ıslatın ve boğaza takın. Isıyı tutmak ve atkı etrafına sarmak için paketin üstüne;
 • Zerdeçal ve tuz çözeltisi hazırlayın. Bir bardak ılık suya ihtiyacınız olacak: 1 çay kaşığı deniz tuzu, 1 çay kaşığı zerdeçal. Günde 5-6 kez karıştırın ve durulayın. Zerdeçal bir antiseptik özelliği vardır, ağrıyı hafifletir ve toksinleri giderir.

Genellikle boğazınızda terleme varsa ve sıklıkla hastalanırsanız, bunu düşünmeniz gerekir. Belki de bağışıklığınızı güçlendirmelisiniz, böylece viral hastalıkların tedavisi için zamanınızı ve enerjinizi boşa harcamazsınız.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi

Hamilelik sırasında boğazda terleme tedavisi çok dikkatli yapılmalıdır. İlaçlar uygulayın ya da hangi hastalıklardan arzu edilmez. İçtiğin, içtiğin, aldığın ve bebeğin olduğu her şeyden beri. Uyuşturucuları halk ilaçları veya otlar ile değiştirebilirsiniz. Manolya asma veya ginseng tentürü satın alın. Onları çok fazla suyla yayma, boğazını okşa. Ancak, internetten tanıdıklarınızdan veya literatürden tavsiye alarak kendinizi tedavi etmeden önce bir doktora danışın ve ona danışın.

Hamile bir kadının semptomları azaltmasına yardımcı olmak için aşağıdaki ipuçlarını takip edebilirsiniz:

 • Yatak istirahatine uymak gereklidir. Daha önce hastalığı ayaklarınız üzerinde hareket ettirebildiyse, dinlenmeye ihtiyaç duyduğunuz zaman gelir. Hamilelik sırasında, soğutulmuş bir kadın vücutta zayıf hisseder.
 • Hamilelik sırasında bacaklarınız ve elleriniz şişmezse, daha sonra ılık bir şekilde daha fazla sıvı içirin. Gül kalçaları, ahududu ve limon ile çay olabilir.
 • Hamilelik sırasında toksikoz yoksa sarımsak ve soğan kullanın. Ama büyük miktarlarda değil.
 • Boğazlarını et suyuyla öp. Sağlığınıza ve bebeğinize zarar vermez.

Ve bir daha ipucu, bağışıklık sistemini yükseltmek ve böylece vücudu güçlendirmek için vitaminler satın alın. Sağlıklı ol!

Sitemize gelin: Soğuk algınlığı tedavisi. ru - soğuk algınlığı tedavisi hakkında her şey

Şiddetli terleme ve kuru öksürüğün nedenleri, evde ne yapılacağı, eğer boğazda boğaz varsa ve hangi tedavinin gerekli olduğu

Zulüm ve öksürük sıklıkla viral, bulaşıcı ve diğer hastalıkların seyrinde eşlik ediyor. Bu semptom herkesin hayatlarında en az bir kez yaşadı, ama herkesin bunu ne kadar hızlı kaldırdığını bilemez.

Bir kişinin boğazda terlemesi ve kuru öksürüğü varsa, hemen tedavi verilmelidir: tedavinin erken başlaması, rahatsızlık vermeden hastalığın hızla iyileşme olasılığını artırır.

Boğazda kuvvetli bir şekilde ikna etmenin ve kuru öksürüğün nedenleri?

Bulaşıcı hastalıklara genellikle boğazda bir iktidar eşlik eder ve kuru öksürük genellikle paroksismaldir. Oluşumlarının nedeni solunum sistemini etkileyen virüsler, bakteriler ve mantarlardır. Hastalığın uzun süreli seyri genellikle zayıflamış bağışıklıkla ilişkilidir. Bu durumda, hastalığın nedenini ve semptomlarını ortadan kaldıran çeşitli ilaçlarla tedavi gereklidir.

Boğazda şiddetli şişkinliğe neden olan en yaygın bulaşıcı hastalıklar ve öksürük:

 • yüksek ateş, burun tıkanıklığı, kuru öksürük ile karakterize influenza ve ORVI-karakter hastalığı başlangıcından 2-4 gün sonra ortaya çıkar;
 • kızamık - deri ve mukoza yüzeyleri, konjonktivit, yüksek vücut ısısı, hastalar kuvvetle pershit ağrısı, kuru öksürük, hastalığın başlangıcından itibaren 2-3 gün büyüyen döküntü, ateş ile karakterizedir;
 • boğmaca - çocuklarda daha sık görülür, vücut ısısı seyrini sürdürmez, boğazda çok terleme, yüzün kızarması, boyundaki damarların şişmesi sırasında öksürük nöbetleri vardır;
 • pnömoni titreme ve yüksek ateş, nefes darlığı, kuru öksürük ile başlar.

Hastalar boğazda terleme ve kuru öksürük şikayet ederse ve diğer belirtiler yok ise, bu bulaşıcı hastalığın en başlangıcıdır. Bu semptomların görünümü boğazın mukoza zarının iltihaplanmasıyla ortaya çıkar. Öksürük refleksinin yardımıyla vücut, tahriş sebebinden kurtulmaya çalışır. Balgam gittiğinde kuru öksürük ıslak öksürüğe akar, iyileşme süreci başlar. Hastalığın sonunda tüm belirtiler kaybolur, farengeal mukoza geri yüklenir.

Zulüm gördüğümde ne yapmalıyım?

Eğer boğazda öksürük ve fazlalık varsa, ne yapmalıyım? Anında tedaviden önce, gıda normalleştirilmelidir. Baharatlı ve baharatlı yiyecekleri hariç tuttuğunuzda yemek sıcak olmalı, cömert bir içecek tavsiye edilir. Eğer boğazda çok fazla sebat varsa, o zaman semptomları kaldırmak insanın yöntemlerine yardımcı olacaktır:

 • sıcak içecekler - ballı bal, bitkisel çaylar (ahududu, adaçayı, köpek gülü, frenk üzümü), meyve meyvesi;
 • gargaralar - boğaz bu tedavi için, bitkisel decoctions ve tentürler (calendula, papatya, okaliptüs), soda, tuz çalışacaktır;
 • mukoza (badem, zeytin, şeftali yağı) kurumasını önlemek için yağlarla yağlama.

Boğazda şiddetli terleme - ilaçlarla tedavi:

 • Heksoral-sprey-su günde üç kez kadar boğaz;
 • Pharyngosept (tabletler) - rassasyvat günde 2-5 kez, yemekten 2 saat önce;
 • Strepsils (lolipop) - günde 1-5 parça çözülür.
İçindekiler ↑

tedavi

Solunum yollarının bulaşıcı bir hastalığını tedavi etmek için, hem semptomları gidermek hem de ortaya çıkma nedenlerini ortadan kaldırmak için kullanılan fonlar kullanılır.

Katılan hekim, antibakteriyel, immün sistemi uyarıcı, analjezik ve antifungal özelliklere sahip bir ilaç kompleksi reçete eder.

immunostimulantlar

Boğaz ve öksürükte çok fazla terleme varsa ne yapmalıyım? Viral bir enfeksiyonun hızlı baskılanması için immüno-uyarıcılarla tedavi önerilmektedir - vakaların% 90'ında solunumsal semptomların nedeni budur. Bu tip ilaçlar, öksürüğü ortadan kaldırmaz, ancak bağışıklığı arttırmak için, enfeksiyonla savaşmak için vücudun savunmasını güçlendirmek için gereklidirler. İmmüno-uyarıcılar sadece tedavi için değil, mümkünse önleme için de kullanılabilir.

Akışın çok şiddetli boğazda olduğu ve öksürüğün olduğu hastalıkların tedavisi için hazırlıklar:

 • Anaferon (resorpsiyon için tabletler) - bir hastalığınız varsa, her yarım saatte 1 tablet, sonra günde 1 tablet, günde üç kez, enfeksiyonlara karşı koruma sağlar;
 • Amiksin (tabletler) - bağışıklık sisteminin reaksiyonunu uyarır, antiviral bir etkiye sahiptir, günde bir kez 125 mg içilir;
 • Ribomunil (granüller, tabletler) - solunum yolu enfeksiyonlarının önlenmesi ve tedavisi, günde 1 paket veya 1 tablet.

Antibiyotikler ve antibakteriyel spreyler ve tabletler

Hastalığın nedenini ortadan kaldırmak için antibakteriyel özelliklere sahip ilaçlar ile tedavi reçete edilir.

Şiddetli boğaz şişmesi ve kuru öksürüğün enfeksiyondan kaynaklanması durumunda bunların kullanımı gereklidir - bu amaçla tabletlerde yerel ajanlar ve preparatlar üretilir. Hastalığın herhangi bir aşamasında tedavi edilebilirler, uygulamalarından en yüksek verim, hastalığın başlangıcında kullanıldığında elde edilir.

Öksürük ve terleme için en etkili antibakteriyel ilaçlar:

 • Miramistin (sprey) - günde 4 defaya kadar 3-4 sulama kullanın;
 • Chlorexidine (sprey, çözelti) - öğünden sonra günde 3 kez uygulanır;
 • Stopangin (sprey) - bir saat önce veya yemekten hemen sonra boğazını sulayın;
 • Gramisidin (emilim için tabletler) - günde iki kez 2 tablet;
 • Avelox (taleti) - 1 parça 5-14 gün boyunca günde bir kez.

Hangi ilaçların alınacağını ve ne yapılacağını belirlemeden önce, boğazda ve öksürükte çok fazla terleme varsa, bu hastalığı teşhis etmek gerekir. Antibiyotiklerin seçimi, enfeksiyon tipi ve hastalığın şiddetini belirleyen bir çalışmanın sonuçlarına dayanmaktadır. Boğaz tedavisi için bu ajanların en popüler türleri şunlardır:

 • sefalosporinler (Sefazolin, Seftriakson) - patojenik bakterilerin hücrelerini ortadan kaldırır, güçlü bir etkiye sahiptir;
 • Makrolidler (Azitromisin, Sumamed, Azitrox) düşük toksiktir, en zararlı bakterileri yok eder, çocukları tedavi etmek için kullanılır;
 • Florokinolonlar (Ofloksasin, Moksifloksasin) - solunum yolu organlarının neredeyse tüm bulaşıcı hastalıklarıyla başa çıkabilen güçlü bir ilaçtır.

Mantar öldürücü preparatlar

Hastalığın nedeni bir mantar ise ve seyri sırasında, boğazda çok hissedilir, ne yapmalıyım?

Solunum organlarını tedavi etmek için kullanılan özel antifungal ilaçlar vardır. Fungal sporların çoğalmasını engellemek, yaşamları için uygun olmayan koşullar yaratmayı amaçlamaktadır.

Öksürük ve persnia tedavisinde fungisidal preparatlar:

Bu çözümler mukus boğazını, bademcikleri, lateral ve posterior farryngeal duvarları günde 2 kez yağlar.

Evde tedavi olmaktan mı?

Ev terapileri, bulaşıcı hastalıkların tedavisi için ek bir yöntem olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Öksürük ve terlemeyi gidermek için kompresler, inhalasyonlar ve sürtünme kullanılır. Bu yöntemlerle tedavi, bir doktor ile koordine edilmesi tavsiye edilir. Boğazda çok fazla terleme varsa evde ne yapmalı:

 • günde üç kez bitkisel soğuma (adaçayı, okaliptüs, papatya, kadife çiçeği, muz) ile durulayın;
 • pamuklu çoraplarda hardal dökün, üstüne sıcak çorap koyun;
 • 0.5 litre sıcak suda (yaklaşık 70 derece) birkaç damla uçucu yağ (lavanta, okaliptüs, nane, köknar) ekleyin, sıvı soğumayana kadar çiftler halinde nefes alın;
 • limon lezzet ile birlikte ovun, bir çorba kaşığı gliserin ve 2 çorba kaşığı bal ekleyin, karıştırın ve 2-4 saat bekletin, bir çorba kaşığı günde üç kez alın.
İçindekiler ↑

Çok güçlü semptomları kaldırmaktan mı?

Öksürük atakları ve boğazda şiddetli terleme, yerel tıbbın yardımıyla çıkarılmalıdır. En sık kullanılan bu tür tedavi için:

 • Sinecod (şurup) - kuru öksürüğü bastırır, etki bir saatin çeyreğinden sonra ortaya çıkar;
 • Teraflu Lar (sprey) - bir yumuşatıcı, analjezik etkiye sahiptir;
 • Sepptelet Plus (sprey) antimikrobiyal, anestetiktir.

Yararlı video

Boğaz ağrısı nasıl giderilir? Aşağıdaki videoda yararlı bir tarif:

Boğazımda çok fazla hissedersem ne yapmalıyım?

Boğaz ağrısı soğuk algınlığının ortak belirtisidir. Kural olarak, hastalığın ilk aşamalarında ortaya çıkar. Boğaz ağrısı sadece hoş olmayan bir semptom değil, aynı zamanda enflamatuar sürecin bir belirtisidir, bu yüzden görmezden gelmemelisiniz.

Bu belirtiye genellikle diğer hoş olmayan belirtiler eşlik eder. İlk belirtilerle tedaviye başlarsanız, hoş olmayan sonuçları ve komplikasyonları önleyebilirsiniz. Terlemenin hem mukoza boğazının iltihaplanması hem de diğer solunum organlarının ihlali anlamına gelebileceği unutulmamalıdır.

Boğazda Görülen Zulüm Sebepleri ve Tehlikeli Belirtileri

Boğazdaki zulüm, genellikle kuru öksürük ve boğuk sesle eşlik eder.

Akciğerlere girmeden önce, hava burun ve nazofarenks geçer. Burunda, havayı sıcaklaştıran ve temizleyen sinüsler ve silyalar bulunur. Boğaz ve gırtlak ulaşmadan önce hava temizlenir. Ağızdan nefes alırken, bu aşama atlanır, bu nedenle boğaz iltihabı kazanmak çok daha kolaydır. Ayrıca boğaz bölgesinde bademcikler de vardır, bu da koruyucu bir işlev görür, ancak iltihaplı hale gelebilir ve artabilir.

Boğazda kuvvetle ikna edildiyse, hastalığın tedavisi hemen başlamak için daha iyidir. Genellikle bu başlangıç ​​belirtisidir, daha sonra paroksismal kuru öksürük izler. Bu bir refleks, üst solunum yollarının tahrişine bir cevaptır. Kuru öksürük çok acı verici olabilir. Buna ek olarak, bu, baş ağrısı, boğaz ağrısı, ses kısıklığı (viral hastalık 37-37,5 ° olarak) rinit, burun mukozasının, şiddetli şişme, artan vücut sıcaklığı görünebilir. Tüm semptomları doktora bildirmek çok önemlidir, böylece teşhis edebilir.

Boğaz ağrısı nedenleri arasında şunlar olabilir:

 1. ARI. Boğazdaki en yaygın zulüm nedeni, havadaki damlacıklar tarafından kolayca bulaşan virüslerdir. Viral hastalıklar kolayca akabilir veya bademcik iltihabı, farenjit, trakeit vb. Gibi çeşitli komplikasyonlara yol açabilir. Enfeksiyon solunum yollarına inerse bronşitlere yol açabilir.
 2. Fungal farenjit. Terlemenin nedeni mantar olabilir. Genellikle fungal farenjit, antibiyotiklerle uzun bir tedaviden sonra ve bağışıklığın azalmasından sonra başka bir hastalığın arka planına karşı ortaya çıkar.
 3. Anjin. Anjina ile, bakteri enfeksiyonu bademcikler etkiler. Bu durumda zulmün yanı sıra, yiyecekleri yutmaya ve konuşmaya izin vermeyen şiddetli bir boğaz ağrısı olacaktır. Ayrıca, angina genellikle yoğun ısı ile eşlik eder.
 4. Alerji. Solunum alerjisine sıklıkla boğazda terleme ve kuruluk, öksürme, şişlik, gözyaşı eşlik eder. Vücudun böyle bir reaksiyonu toz, polen, yün, tüylere neden olabilir. Anti-histaminler semptomların giderilmesine yardımcı olacaktır.

Sigara, gaz veya çok kuru hava, boğaz ağrısına neden olabilir. Bu durumda zulüm kalıcı olacaktır. Hastalık riskini azaltmak için, odayı düzenli olarak havalandırmanız ve odada belirli bir nem seviyesini korumanız gerekir.

ilaç

Pershenie bir semptomdur, tedavi teşhise bağlıdır!

Tedaviye başlamadan önce, zulmün nedenini belirlemelisiniz. Tedavinin kök nedenine yönlendirilmesi gerektiğinden, semptomun kendisinin verimsiz olduğunu ortadan kaldırın. Bir doktora danışmadan herhangi bir ilaç almaya başlamak istenmez.

Tedaviye başlamadan önce, diyetinizi değiştirmeli ve diyetten çıkarmalısınız, her şey çok tuzlu ve sivridir, bu da mukus boğazını tahriş edebilir ve hoş olmayan duyumları yoğunlaştırabilir.

Tanıya bağlı olarak ilaçlar reçete edilir. Tıbbi tedavi şunları içerir:

 • Antibiyotikler. Hastalığın bakteriyel yapısı muayene yöntemiyle doğrulandığında doktor tarafından atanırlar. Örneğin, antibakteriyel ilaçlar boğaz ağrısından kurtulmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, antibiyotiklerin kendileri boğaz ağrısı veya terlemeyi rahatlatmazlar. Hastalığın nedeni üzerinde, yani, bakteriler üzerinde, onları yok ediyorlar. Uygun antibiyotik seçimi ile semptomların rahatlaması yaklaşık 3 gündür.
 • Antihistaminikler. Respiratuar alerjilerle, sadece alerjene tepki gösteren reseptörleri bloke eden antihistaminler, semptomları ve terlemeyi hafifletir. Bu sadece pershenie değil, aynı zamanda öksürük, gözyaşı, şişme, rinit, hapşırma ortadan kaldırır. Antihistamin arasında popüler ilaçlar Loratadine, Zodak, Cetirizine, Suprastin, Diazolin olarak adlandırılır.
 • Boğazdan lolipoplar. Boğazdan pastiller hızlı ve etkili bir şekilde kuruluk, terleme, kuru öksürük ataklarını rahatlatır. Bu durumda, şekerler genellikle birleşik bir etkiye sahiptir, yani, enflamasyonu azaltırlar, virüslerin ve bakterilerin çoğalmasını durdururlar. Bu ilaçları hastalığın ilk günlerinden alabilirsiniz. En popüler olanları Strepsils, Geksoral, Doktor Anne, Grammidin, Pharingosept.
 • Spreyler ve aerosoller. Spreyleri ve aerosolleri kullanmak için daha az uygun değildir. Pastillerin aksine, doğrudan etkilenen bölgeye püskürtülebilir ve mide üzerinde daha az etkiye sahiptir. Boğaz hastalıkları ile Temsilcisi, Lugol, Miramistin, Geksoral sprey, Tantum Verde atadı.

Daha etkili tedavi için yerel ve genel ilaçların birleştirilmesi tavsiye edilir. Sıklıkla eklemeyi ve halk ilaçları, ama aynı zamanda doktor ile koordine etmek de istenir. Ayrıca, boğaz şişmesi mide-bağırsak hastalığına neden olabilir, örneğin, hidroklorik asit mukozaya girdiğinde, reflü. Bu durumda, bir gastroenterolog danışmanız ve mide tedavisine başlamanız gerekir.

Soluma ve durulama

Gargara hem ilaç hem de halk ilaçları ile mümkündür

Farklı bir etiyolojinin ortaya çıkmasıyla, durulamalar çok etkilidir. Mukoza zarının plak ve iltihaptan temizlenmesini, yumuşatılmasını, iltihaplanma ve kızarıklıkların şişmesini kolaylaştırırlar. Durulama yardımı olarak Lugol, Miramistin, Furacilin, tuz ve soda çözeltisi, hidrojen peroksit, Klorofililpti kullanabilirsiniz.

Çeşitli ilaçlar kullanılarak yapılan durulamalar, iltihap sürecini durdurabilir, tahriş olmuş boğazı yumuşatır ve kuru bir öksürüğü giderebilir. Ancak, bu tür bir tedavinin etkili olabilmesi için, tam iyileşme sağlanana kadar, 5-10 gün boyunca günde 5 defaya kadar düzenli olarak gargara yapılması gerekir. Tek veya düzensiz durulama istenen etkiyi vermeyecektir.

Soluma ayrıca boğazın tedavisi için etkili bir yöntemdir.

Genellikle bronkospazmı kaldırmak veya bronşlardan kalın balgam çıkarmak için gerektiğinde, alt solunum yollarının iltihabı için reçete edilir. Sadece kuru öksürük ve terleme belirtileri varsa, güçlü ilaçlar kullanmamanız önerilir. Maden suyu veya tuzlu su ile yeterince inhalasyon nebulizer. Boğazı yumuşatırlar, temizlerler.

Bir nebülizer kullanırken, bazı kuralları hatırlamanız gerekir:

 1. Uyuşturucuları sadece bir doktora danıştıktan sonra kullanın. Nebülizer kullanıldığında, tüm ilaçlar salin solüsyonu ile seyreltilir. Dozaj ayrıca doktor tarafından belirlenmelidir.
 2. Prosedür sırasında terleme ve öksürük artarsa, inhalasyonu durdurmak ve doktora başvurmak gerekir. Belki de bileşenlerden biri alerjik reaksiyona neden olur.
 3. İnhalasyonlar 5-10 gün içerisinde gerçekleştirilir. Buharı solumak yaklaşık 5 dakika alır. Solunduktan sonra bir saat boyunca içmek, yemek yemek, sigara içmek tavsiye edilmez.
 4. İnhalasyonların kontrendikasyonları vardır. Bu nedenle, örneğin, ısı, 37.5 derecenin üzerinde bir vücut sıcaklığında, kalp hastalığı, hemoptizi ve infarktüs sonrası dönemde prosedürü gerçekleştiremezsiniz.
 5. Prosedürler sadece oturma pozisyonunda gerçekleştirilir. Solunduğunda, konuşamazsın. Buhar, solunum sistemine nüfuz etmek için, ağız ve burun boyunca derin nefes almanız gerekir. Baş dönmesi ve nefes darlığı olduğunda, prosedür ertelenir.

Bir nebülizör yardımıyla inhalasyonlar iyidir, çünkü sadece iltihabı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda lokal bağışıklığı arttırır, patojenik mikrofloranın gelişimini bastırırlar.

Halk ilaçları

Bal ile ılık süt boğazda terlemeyi ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır

Geleneksel tıp boğaz tedavisi için çok sayıda yemek tarifleri sunmaktadır. Hastalığın ilk aşamalarında çok etkili olabilirler, bu nedenle doktorun kapsamlı tedavi konusunda tavsiyesini ihmal etmeye değmez.

Geleneksel tıp reçetelerinin çoğu, boğazını soğuk algınlığı ile tedavi etmeyi amaçlamaktadır. En popüler olanları:

 • Tuzlu su ile durulayın. Bu boğaz tedavisi en popüler halk yöntemidir. Bir bardak temiz su içerisinde az miktarda deniz tuzu çözün ve hazırlanan boğaz solüsyonunu günde 4-5 kez yıkayın. Tuz enflamasyonu mükemmel bir şekilde giderir.
 • Süt ve bal. Bu eski yol her zaman kusursuz çalışır. İltihaplı, tahriş olmuş bir boğaz ve kuru öksürük, içine bir kaşık dolusu bal çözdüğünüzde ılık süt ile iyileştirilebilir. Ancak süt sıcak olmalı, sıcak olmamalıdır, aksi takdirde balın yararlı özellikleri azalır ve boğazda iltihaplara ek olarak yanık görünecektir.
 • Soğan yağı. Yağ tahriş olmuş boğazını yumuşatır ve soğan dezenfekte eder. Durulama karışımı hazırlamak için, soğan ince doğranmış ve ardından bitkisel yağda kızartılmalıdır. Daha sonra yağ süzülür ve durulama için kullanılır.
 • Soluma. Bu inhalasyonların faydaları biraz tartışmalıdır. Bir nebülizer yokluğunda, boğaz ağrısı ile yardımcı olabilirler. Soluma işlemini gerçekleştirmek için tavada su kaynatmanız, birkaç ot (papatya, St. John's wort) atmanız veya birkaç damla esansiyel yağ eklemeniz gerekir.
 • Limon ve gliserol. Limon lezzetle rendelenmeli, gliserin dökülmeli ve demlenmeye bırakılmalıdır. Sonra bu infüzyon günde bir çay kaşığı alınır.
 • Çay. Boğazdaki hoş olmayan hisleri gidermek için kireç çayına, papatya çayı gül kalçalarına yardım eder. İçinde nane, limon balsamı, kekik ekleyebilirsiniz. Ana şey çay çok sıcak içmek değil.
 • Siyah turp. Turp ilacı farklı şekillerde hazırlanır. Bunun dışında bir bardak yapabilir, sıvı bal dökebilir ve ısrar edebilirsiniz. Ama başka bir yolu var. Turp kesilir ve meyve suyu ile sıkılır, daha sonra süt ve bal ile karıştırılır. Böyle bir ilaç yemeklerden hemen sonra günde 1 çorba kaşığı alınabilir.

Boğaz şişmesi hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Boğazda boğulmak daha fazla içilmesi tavsiye edilir, bu durumda özellikle yararlı, sıcak bir içecek. Ancak, güçlü bir alerjik reaksiyona neden olabileceğinden, otlar tedavi edilirken dikkatli olunmalıdır. Bazı halk ilaçları güçsüz olacağından, ciddi bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilmelidir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Farenjit tedavisi, klasik ve halk yöntemleri

Akut farenjit posterior faringeal duvarın mukoza zarının yaygın bir inflamasyonudur. Akut farenjit sıklıkla akut solunum yolu viral enfeksiyonunun, grip ve diğer viral enfeksiyonların arka planında kendini gösterir, ancak bağımsız bir hastalık da olabilir.

içerik

Farenjit belirtileri

Farenjitde posterior faringeal duvar ve anterior palatine arkın parlak hiperemi

İlk belirtiler boğazda kuruluk, boğazda terleme, boğazda yabancı cisim hissi, rahatsızlık, kuru öksürüktür. Akut farenjitli adam genellikle o boğaz ağrısı, Hoş olmayan bir his, normal bir tükürük tükürüğüne bile neden olur.

Boğazdaki ağrı da kulağa verebilir. Hastanın genel durumu genellikle tatmin edicidir, vücut ısısı genellikle normaldir, ancak 37-37.5 santigrat dereceye kadar hafifçe artabilir.

orofaringoskopii (ck ağız) ayrıca arka planda kırmızı taneler (kesecikler) şeklinde farkedilir çıkıntıları olan boğazda, canlı hiperemi mukoz arka duvarını bakıldığında.

sınıflandırma

keskin:

 • viral
 • bakteri
 • mantar
 • alerjik
 • travmatik
 • Tahriş edici etkilerin neden olduğu

Farenjit dışındaki boğaz ağrısının diğer hastalıklarla ilişkili olabileceğini bilmek önemlidir:

 1. Reflü hastalığı (mideden alınan içerikler özofagusa atıldığında, tahrişe, mide ekşimesine, boğazda terlemeye neden olur);
 2. Diabetes mellitus (kuruluk ve boğaz ağrısı, karbonhidrat metabolizması, yüksek kan şekeri ihlali ile ilişkilidir);
 • Basit (catarrhal):
 • Hipertrofik (granül)
 • atrofik
 • Karışık formu

Bir de o strep boğaz genellikle sürekli işlerini olan hastalar sinirli çatışacak yapar ve uykuyu bölen boğaz mukus, arkasından yutmak için ihtiyacı ile ilişkili bazı bulaşıcı hastalıklar :. boğazında Scarlet ateş, kızamık ve diğer rahatsızlık ilk tezahürü olabilir unutmamalıyız.

Okumayı da tavsiye ederim:

Akut farenjit tedavisi

Akut farenjit tedavisi Semptomatik.

 • Durulama için kullanılan çeşitli çözümler (furatsilin, Givalex, Tantum Verde hlorfilipt, iyot ve diğ bir çift damla eklenmesi ile deniz tuzu çözeltisinin konsantrasyonu.);
 • tabletler formundaki antiseptikler (dekatin, septefril, septogal);
 • Fizyoterapi (ultraviyole, kuvars);
 • Anti-enflamatuar karışım, anti-enfestasyon karışımı ile inhalasyonlar;
 • Halk ilaçları ile farenjit yaygın tedavisi;

Farenjit için halk ilaçları

 1. Yaprakları alın nane biber ve limon melisa yaprakları ilaç eşit olarak 15gr. Karışımı 200 ml ile karıştırın. Kaynar su, 20 dakika ısrar ediyoruz. Bu çözüm ile inhalasyon ve durulama, boğazınız kötü ise iyi bir yardımcıdır.
 2. Çiçek alırız papatya ve adaçayı yaprakları tıbbi elli elli, sanat. l. Toplama, kaynar su 0.5 litre dökün, 1 saat boyunca bir termos ısrar ve gerinizi günde birkaç kez durulama için kullanın.
 3. Bal inhalasyonları. 50ml'de gereklidir. 2-3 çay kaşığı bal çözülür. Kağıt hunisi yapın ve inhalasyon yapın. Teneffüs ettikten sonra 20-30 dakika yemememeniz tavsiye edilir.

Farenjitin nasıl tedavi edileceğine dair bir video izleyin!

Kronik inflamasyonun gelişimine katkıda bulunan temel faktörler:

 • Faringeal mukozanın yapısının anayasal özellikleri;
 • Zor burun solunumu (ağızdan nefes alma, dekonjestanların kötüye kullanımı);
 • Toz, sıcak kuru hava, çeşitli kimyasallar gibi eksojen faktörlere uzun süreli maruz kalma;
 • alerji;
 • Sigara ve alkol bağımlılığı;
 • Endokrin bozukluklar;
 • beriberi;

önleme

 1. Vücudun sertleşmesi;
 2. Zararlı faktörlerin ortadan kaldırılması (sigara içmek, alkol içmek);
 3. Bozulmuş burun solunumunun restorasyonu;
 4. Artan vücut savunması;

Sevgili okuyucular, bu blogun yeni yazılarına abone olarak uygun formda bir e-posta adresiyle girerek, çok yararlı makaleler var! Yorumlarda soru sor. Size cevap vermekten memnuniyet duyuyorum. Bir blogun tüm makalelerine bakmak için burada mümkündür.

Ve şimdi size iyi sağlık diliyorum ve bloğun sonraki sayfalarında görüşmek üzere!

Boğaz ağrısı: nasıl tedavi edilir, önleme

Boğaz ağrısı, soğuk algınlığının başlangıcı için en sık görülen semptomlardan biridir. Bu özelliği bulursanız, gelişmesini önlemek için tüm önlemleri almalısınız. Daha sonra, hastalığın akut fazından kaçınarak, embriyoda bile enfeksiyonu ortadan kaldırabilirsiniz.

Dikkat edin! Semptom, üç yaşın altındaki çocuklarda tespit edilmesi zordur, çünkü genellikle sağlıklarını bildiremezler.

Bir çocuğun boğazında terleme olduğunu anlayabilir, eğer öksürmeye çalışırsa, gırtlaktaki boynuna dokunur, huzursuz davranır.

Boğaz ağrısı ne sebep olabilir?

Yutulduğunda yanma, kaşıntı, rahatsızlık hissi - bu, hastaların bu semptomu nasıl tanımladıklarıdır. Neden boğazınızda terliyor?

 • Enfeksiyon. Prodromal dönemde dokuların ve orofarenks organlarının yenilgisiyle (inkübasyonun sonundan hastalığın başlangıcına kadar devam edilir), yaklaşan soğuğun belirlenmesine izin veren boğaz ağrılı olur. Bu durumda, belirtiye zayıflık, zehirlenme belirtileri, sıcaklıkta hafif bir artış eşlik eder.
 • Alerji. Bu durumda, bir semptomun başlangıcından önce, hastalığı provoke eden bir antijen ile temasa geçilir. Terimin, durumunu gözlemleyerek, doğada alerjik olduğunu anlamak mümkündür. Genellikle göz kapakları, yanaklar, burun iltihabı (burun akıntısı), lakrimasyon ödemi eşlik eder. Boğazda çok fazla terleme varsa, hapşırma, öksürme, belki de bir alerjidir.
 • Farinksin nörozu. Merkezi sinir sisteminin çalışmasında bir ihlal olduğunda veya larinksin inervasyonu ile ilgili problemlerde ortaya çıkar. Nedeni histeri, sifiliz, skleroz, beyin tümörü, bazı enfeksiyonlar olabilir. Zulme ek olarak, hastalık uyuşukluktan öksürük, boğazda bir yumru hissi, hissizlik, duyum bozukluğu, ifade edilebilir. Ayırt edici özellik, faringoskopide saptanan değişikliklerin olmamasıdır.
 • Ses tellerinin aşırı gerilimi, Profesyonel faaliyetlerden doğan Sonra terleme, boğazda bir sesle, sesin tonunda bir değişiklikle birlikte olabilir.
 • Düşük nem, bunun sonucunda mukoza yeterince nemlendirilmez. Terleme ile birlikte bir kuruluk hissi var.
 • Havadaki tozun varlığı, polen, Ağız tarafından solunduğunda, terleme şeklinde hoş olmayan duyumlara neden olabilir, gıdıklama.
 • Farinksin tümörleri, larinks. Hem malign hem de benign olabilirler, tümörün yapısı sadece doktor tarafından histolojik inceleme sırasında belirlenebilir. Hastalığa bazen bir öksürük eşlik eder, tat alma tomurcuklarının hassasiyeti, ses kısıklığı, mukus ayrışması, kanama.

Nasıl gelişir ve neden oluşur?

Enfeksiyon, patojenin hastanın mukoza boğazı ile teması ile başlar. Bir mikroorganizma başka bir hastadan oraya gidebilir veya insan mikroflorasında kalıcı olarak bulunabilir. Hastalık daima hastanın bağışıklık durumunun azalmasını takip eder.

Virüs ya da bakteri solunum yolunun mukoza zarına bağlanır. Bundan sonra, enfeksiyöz ajan hücre içi boşluğun içine veya içine nüfuz eder. Hücresel yapıların tahribi, mikroorganizma tarafından salınan çürümelerinin ve toksinlerin ürünleri, kanın içine girer. Patojen eyleminin bir sonucu olarak, insan savunma sistemleri aktive edilir. Enfeksiyon lokusuna bağışıklık sisteminin hücrelerinin göçü başlar, sonuç olarak, hafif bir şişme vardır. Sinir uçlarındaki baskı, karakteristik bir yanma semptomuna neden olur. Hasta, boğazında bir hastası olduğunu ve öksürük istediğini hisseder. Bununla birlikte, balgam ayrılması genellikle birkaç saat içinde meydana gelir, nadiren aralık 1-2 güne gerilir.

Alerjilerle, reaksiyon benzer bir şemaya göre gerçekleşir. Bununla birlikte, nedensel ajan yerine, bağışıklık sisteminin aktivitesi zararsız bir antijene neden olur. Yine de, şiddetli zehirlenme dışındaki tüm hoş olmayan semptomlar devam etmektedir. Bu durumda öksürük ve terleme, bir alerjenin ortaya çıkışı ile ilişkilidir ve yokluğunda yok olur. Boğaz genellikle incinmez, soğuk algınlığı ile ilk belirtiler genellikle hoş olmayan hislere eşlik eder.

Tümörler zulmün en tehlikeli nedenleridir. Teşhis etmek zordur, pratik olarak spesifik semptomları yoktur. Bu nedenle, ilerlemelerin yokluğunda veya hastalığın akut faza geçişinde, bir uzmana ziyaret yapılması gerekmektedir, ki bu da ertelenmemesi daha iyidir. Neoplazmların büyümesiyle, hücre kitlesi sinir uçları üzerinde baskı uygular ve hafif kaşıntıya neden olur. Aynı zamanda, herhangi bir dış faktörle bağlantılı olmayan sürekli bir zulüm vardır. Önemli! Bu semptom acil tıbbi muayene gerektirir.

Kendi kendine tedaviye ne zaman başlayabilirim?

Birçok insan bilerek doktoru görmeyi reddediyor ve standart tedaviye başlıyor, hastalığın kendisini tedavi etmeyi tercih ediyor. Nedeni sentetik ilaçlar kullanırken yan etki riski, böbrek ve karaciğer fonksiyonları üzerindeki olumsuz etkileri yatıyor. Bazı durumlarda sadece halk ilaçları kullanmak ve doktora gitmekten kaçınmak mükemmel bir şekilde mümkündür:

 1. Hastalık yüksek ateş eşlik etmez;
 2. Semptomlar 1-2 gün içinde ortaya çıkar, daha uzun süre kalıcılığı uzman tavsiyesi gerektirir;
 3. Nedeni şeffaf - hasta bir kişi veya bilinen bir alerjene temas vardı;
 4. Hastanın genel durumu tatmin edicidir, çalışma kapasitesi korunur;
 5. Baş ağrısı, kaslarda ağrı, kızarıklık, şişmiş lenf bezleri vb. Şeklinde ek semptomlar yoktur.

Bir enfeksiyöz ajanın neden olduğu boğazda terleme tedavisi

Bu gibi durumlarda, aşağıdaki terapötik önlemler gösterilebilir:

 • Isınma. Bu prosedür, bağışıklık sisteminin aktivitesini ve enfeksiyonun ortadan kaldırılmasını arttıran kan dolaşımının ve metabolik süreçlerin yoğunluğunu arttırır.
 • Durulayın. Antiseptik ve anti-inflamatuar çözeltilerin kullanımı patojenik mikroorganizmaların hayati aktivitesi için elverişsiz koşulların oluşmasına katkıda bulunur, ödemi azaltır.
 • Soluma. Etki mekanizması, önceki yönteme benzerdir, ancak aktif maddeler, sıvı halde değil, buhar halinde sağlanır.
 • Bol içecek. Vücuttaki su-tuz dengesini geri yükler, patojenleri bademcikler, larinks yüzeyinden çıkarmaya yardımcı olur.
 • Nazik modu. Stres ve aşırı yükten kaçınmak, rasyonel olarak yemek yemeye ve yeterli vitaminle yemek yemeye ihtiyaç vardır.

Isınma

Bu tedavi şekli genel veya yerel olabilir, doğrudan boğaza odaklanabilir. İlk durumda, geleneksel Rus hamamını hatırlamak uygundur. Uçucu yağların ek kullanımı, bir soluma etkisi yaratacaktır. Ancak, hastalığın ilk belirtisinde seyahat etmemeye değmez, yürüme mesafesinde banyo yoksa, normal banyoyu kullanmak daha iyidir. Önemli! İşlemden sonra, sıcaklık düşüşüne izin vermemelisiniz, soğuk içecekleri içmelisiniz.

Yerel ısıtma genellikle kompreslerin kullanımına indirgenir. Bunun için vazodilasyon sıvısı ile doymuş bir bez parçası (örneğin gazlı bez): sirke, votka, alkol. Ayrıca, tuz bir ısı kaynağı olarak kullanılır. Boğazın etrafına sarılmış bir eşarp ile kesin bir etki verilecektir.

Durulama ve inhalasyon çözümleri

Boğazdaki terden kurtulun, bitkisel tuzlar, su-tuz, soda ve iyot çözeltileri, alkali maden suyu ile olabilir. Kimyacının kümes hayvanı koleksiyonunun bir parçası olan bitkiler, bileşimlerinde doğal antiseptik maddeler olan folitonitlerin yanı sıra mukozanın geri kazanımını hızlandıran tanecik bileşikleri ihtiva ederler. Kullanıma uygun:

Ayrıca, aşağıdaki döküntü preparatları soğuk algınlığının ilk belirtilerinde iyi bir etki yaratabilir:

Video: durulama yararlıdır, "Doktor Komarovsky"

Soğuk algınlığı için su rejimi

Oral alım için içkiler olarak şunları önerebilirsiniz:

 1. Ilık maden suyu;
 2. Bitkisel preparatlara dayalı çaylar;
 3. Meyve ve meyve meyve içecekleri ve meyve suları;
 4. Brees.

Günde tüketilen toplam sıvı hacmi en az 2 litre olmalıdır. Süt ve bal da iyi bir etkiye sahiptir. İçki mukozayı sarar, yatıştırır ve ısınma etkisi vardır. Isı çıkışını arttırdığı ve minimal aşırı soğutma ile hastalığın seyrini arttırabileceği için geceleri almak daha iyidir.

Alerjilerden kaynaklanan tozlar, toz, duman

Bu durumda optimal, hastalığın nedeninin bir laboratuvar tanımı olacaktır. Ancak, böyle bir fırsatın ortaya çıkmasından önce bile, semptomlarını ortadan kaldırmaya çalışabilir. Her şeyden önce, alerjenlerin etkisini dışlamak için gereklidir. Bunların en yaygın olanları:

 • toz;
 • Çiçeklenme sırasında bitkilerin poleni;
 • yün;
 • Akvaryum balıkları için yiyecekler;
 • Kozmetik (kırılabilir toz, deodorant-spreyler);
 • Aşağı ve tüy;
 • Akar ürünleri, hamamböceği.

Ek belirtileri olmayan zulüm, antihistaminikler almak için yeterli bir neden değildir. Bu ölçümü doktoru ziyaret etmeden önce ertelemek daha iyidir. Alerjen ile hipotetik temas yerlerinde bulduktan sonra, ağzınızı ılık ve temiz su ile durulayın.

Papatya, tel, şerbet suyu içilmeleri yararlıdır. Bu bitkiler hipoalerjeniktir, kaşıntıyı, iltihabı azaltır ve ayrıca dokuların yenilenmesini hızlandırır. Güzel bir etki mumyadır. Antialerjik bir ajan olarak, tablet süt ve bal ile karıştırılır ve çözünene kadar dil altına yerleştirilir. Havadaki tahriş edici mukus maddelerin etkisi ile ilişkili bir terleme durumunda benzer öneriler verilebilir.

Zulüm Önleme

Mukus boğazının normal çalışması için aşağıdaki kurallara uyulmalıdır:

 1. Evde ve çalışma odalarında yeterli hava neminin (% 45-50) korunması;
 2. Kirli hava ortamında, hastane hastanesinde iken solunum maskeleri (gaz maskeleri) veya pamuk-gazlı bezlerin kullanımı;
 3. Sağlıklı bir diyet, tüm gerekli maddelerin ve vitaminlerin beslenmesinin varlığı;
 4. Dışarıda kalmak (özellikle çocuklukta önemlidir);
 5. Yeterli miktarda sıvı tüketilmesi (günde 2 litre).

Boğazda Pershit - ne yapmalı?

Boğazdaki zulüm her zaman beklenmedik bir şekilde ortaya çıkar, ancak zaman içinde tedavi edilmezse, komplikasyonlara yol açabilir ve ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Ağızdaki nahoş hisseler, işten sürekli olarak dikkati dağıtır ve normal bir yaşam tarzını sürdürmesini engeller. Buna ek olarak, boğazda terleme genellikle mukozada irritasyondan kaynaklanan kuru öksürük eşlik eder.

Ya sadece boğazımı hissetmeye başladım?

Boğazdaki incin dışarıda tutulması gereken ilk şey:

 • sigara;
 • alkol içmek;
 • tatlı gazlı içeceklerin alımı;
 • gıdaya akut baharat;
 • füme ürünler.

Boğaz ağrısı ile savaşmanın en hızlı yollarından biri, ana bileşenleri mentol veya okaliptüs olan şekerlerin kullanılmasıdır. Mukusun tahrişini gidermeye ve perseni kolaylaştırmaya yardımcı olurlar. Rezorpsiyon tabletlerinde üreticiler şunları içerebilir:

Boğazınızı ağrmaya ve hatta ne yapacağınızı bilmiyor olsanız bile, özel bir sprey almak için eczaneye gidin. En etkili olanları:

Boğaz ağrısı sadece soğuk algınlığının değil, aynı zamanda alerjik reaksiyonun, örneğin polen veya tozun ilk belirtisi olabilir. Bu durumda antihistaminik almalısınız:

Boğazım çok kötü ise ne yapmalıyım?

Rahatsızlık yoğunlaşırsa, boğaz kötü hissettiğinde ne yapılacağını bilmek önemlidir. Bazı durumlarda, ciddi boğaz şişmesi daha ciddi hastalıkların bir işareti olabilir. Semptomlar birkaç gün devam ederse, doktorunuza danışmalısınız. Muayene, belirli bir semptomun belirli bir rahatsızlığın belirtisi olup olmadığının belirlenmesine yardımcı olacaktır ya da reçete edilen prosedürleri gerçekleştirmek için yeterlidir ve boğaz sizi rahatsız etmeyi bırakacaktır.

Doktor boğaz ağrısının nedeninin genellikle iltihabı ve bademciklerin tahrişini tetikleyen bir enfeksiyon olduğunu tespit ederse, antibiyotik veya antiseptik ile tedavi gereklidir.

Boğazda iktidar ise, temel halk ilaçları

Tedavinin etkisi sadece ilaçlar tarafından değil, aynı zamanda halk ilaçları ile de elde edilebilir. Zulüm belirtilerini hafifletmek için, günde 5 kata kadar ılık su içebilirsiniz. Bu sıvıyı bal ile tatlandırılmış süt veya siyah çay ile değiştirebilirsiniz.

Ne yapacağını bilmiyor olsanız bile, terleme sürekli dönerse, o zaman papatya suyu semptomları hafifletecektir. Bunu yapmak için:

 1. Bir bardak kaynar su ile 2 bardak kuru papatya dökün.
 2. Beş dakika kaynatın.
 3. Yarım saat bekletin.
 4. Küçük yudumda suyu al.

Boğazdaki mikropları ve bakterileri kontrol etmek için tuzlu su ile düzenli durulama yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için:

 1. Yarım çay kaşığı tuz bir bardak ılık su ile karıştırın.
 2. Karışımı ağzınıza koyun, başınızı geriye doğru yatırın ve yaklaşık 10 saniye boyunca boğazınızı yıkayın.
 3. Prosedürü gün boyunca birkaç kez tekrarlayın.
 4. Tuz karışımı yutmaya çalışın.
 5. Ertesi gün bir boğaz olduğunu düşünüyorsanız, bu durulamalara devam edin.

Etkili bir ulusal tarif, eğer boğazda ikna ederse, bir çay kaşığı zencefil suyuyla karıştırılmış bir çorba kaşığı baldır. Bu karışım hafifçe ısıtılmalı ve yatmadan önce alınmalı veya ılık suda çözülmeli ve gün boyunca içilmelidir.

Alternatif olarak, başka bir tarifi deneyebilirsiniz:

 1. Bir bardak süt kaynatın.
 2. Bir çay kaşığı zerdeçal ekleyin.
 3. Karışımın soğumasını bekleyin.
 4. Yatmadan önce iç.

Kuruluk ve boğaz ağrısı nedenleri

Doktorun ofisindeki en sık şikayetlerden biri gıdıklama ve boğaz ağrısıdır. Zulüm, bağımsız bir hastalık değil, bir hastalığın semptomatolojisinin bir parçasıdır.

Hoş olmayan duyumlar, farenksin enflamatuar süreci ile ilişkili olabilir veya bulaşıcı olmayan bir doğanın patolojik koşullarına eşlik edebilir, periyodik olarak ortaya çıkabilir veya sürekli olarak mevcut olabilir. Boğazda terleme ve neden ortaya çıktığını daha ayrıntılı olarak analiz edelim.

Inflamatuar boğaz hastalıkları

Boğazda terleme ve kuruluk, farinks veya bademciklerin enfeksiyöz sürecinin gelişiminin ilk aşamasında ortaya çıktığı vakaların büyük çoğunluğu. Ve semptomatolojinin yanı sıra diğer belirtiler de patojene bağlıdır - hastalığın suçu.

Enflamasyonda Zulüm Nedenleri

Alerjik belirtiler

Alerjik reaksiyonlar çok çeşitlidir, sıklıkla hipersensitivite akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının belirtileri için maskelenir: boğazda şiddetli terleme, kuru öksürük, nazofaringeal mukozanın şişmesi, burun akışı. Genellikle boğazda, gözlerde oldukça yanma hissi vardır.

Alerjinin ayırt edici bir özelliği mevsimsel veya koşullara açık bir bağımlılıktır. Örneğin, spesifik bir deterjan kullandım, boğaz ağrısı, öksürük, kaşıntılı gözler, burun iltihabı. Alerjik belirtiler hızla gelişir, ancak özel bir tedaviye gerek kalmaz.

Genellikle bu belirtilere, döküntü ve kaşıntılı bir deri eşlik eder, bu gerçek, tanıyı büyük ölçüde basitleştirir. Bununla birlikte, alerjik reaksiyonu güvenilir bir şekilde kurmak uzun bir zaman alır ve bir bölüm değil.

Hava, halsizlik nedeni olarak

Çoğu zaman, farenks mukozasının rahatsızlık ve kuruluk sebebi, odada daha düşük bir nem oranına neden olur, çoğu zaman bu, ısıtma mevsiminin başlangıcında gerçekleşir. Sabah uyandığında, bir kişi boğazda inatçı, kuru, mukoza içmek istediğinizi hisseder. Belki de verimsiz bir intrüzif öksürüğün ortaya çıkması, başka bir hastalık belirtisi yokken.

Boğazdaki hüzün, endüstriyel veya evsel atıklarla atmosferin aşırı kirlenmesiyle gelişebilir. Böylece, boğazda sürekli pereshenie mega şehir sakinleri, sigara içenler ve amatörler kendilerini podymit yaşayabilir.

Diğer nedenler kuruluklara neden olabilir

Aslında, boğazın kuruluğu, çeşitli farklı anormalliklerin tezahür niteliğidir:

 • Adenoiditli çocuklar nazal solunum bozukluğu olduğu için sabahları boğaz ağrısı hissederler. Bir rüyada, yatay bir pozisyonda, orofarenksin mukoza zarını kuruyan ağız yoluyla havalandırma yapılır.
 • Profesyonel, sözde "ders larenjit", ses telleri ve kasların aşırı yüklenmesinin bir sonucudur. Sonuç olarak, periyodik olarak sadece üzüntü değil, boğaz ağrısı, ses değişiklikleri, ses kısıklığı ortaya çıkar.
 • Genellikle parazitlerle enfekte olan kişiler boğazdan muzdarip olurlar. Aynı zamanda, tam refahın bir arka planına karşı, can sıkıcı, hafif bir öksürük, boğaz kuru, ama incitmez. Bazen karın ağrısı görülebilir, ancak hızla geçerler.
 • Boğazda yanma hissi için sindirim sistemi ile ilgili problemleri olan bir kişi şikayet edebilir. Mide suyunu özofagus ve farinkse geri gönderirken, mukus zarı asit ile tahriş eder, gözyaşı ve ağrıya başlar, bu da aşırı hoş olmayan bir duyuma neden olur.
 • Zehirli guatr boğazın ıslanmasına ve yıkıcı öksürüğe neden olmasına neden olabilir.
 • Boğazda sürekli bir zulümden, diabetes mellitustan muzdarip hastalar acı çekiyor. Aşırı kan şekeri, ağız kuruluğu, kuru öksürük, boğaz ağrısından kaynaklanan susuzluk, tüm bunlar sistemik bir metabolik hastalık düşüncesine yol açmalıdır.
 • Çoğu zaman, boğaz ajitasyon, stres, zihinsel aşırı zorlanma ile nevrotik depo insanlarda hissedilir.

Boğazda kuruluk ve terleme nedeni olmadan meydana gelmez, bu tür semptomların epizodik oluşumu bir patoloji değildir, ancak düzenli değişiklikler vücudun bazı işlevlerinin ihlal edildiğini gösterir. Bu nedenle, zulüm gibi görünen bir şekilde önemsiz bir tezahür bile dikkat çekilmeden bırakılmamalıdır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Anjina ve hastalığın tedavisi ile kaç gün ısıtır?

Angina farenkste enfeksiyöz inflamatuar süreç olarak adlandırılır. Bu durumda artan sıcaklık, vücudun patojenik mikroflorasıyla savaşmasına yardımcı olur.

Bir bademcik bir yetişkinde büyümüştü

Vücudun tüm dokuları, organları ve hücreleri, bir kişiyi her türlü rahatsızlıktan korumak için tasarlanmıştır. Bu işlevi yerine getiren ana organlardan biri, enfeksiyonun vücuda girmesi için bir bariyer görevi gören bademciklerdir.