Loading

Ilk doktor

Vücudun tüm dokuları, organları ve hücreleri, bir kişiyi her türlü rahatsızlıktan korumak için tasarlanmıştır. Bu işlevi yerine getiren ana organlardan biri, enfeksiyonun vücuda girmesi için bir bariyer görevi gören bademciklerdir. Bu vücutta, aynı zamanda enfeksiyonu yok eden antikorlar üretilir. Ancak bu koruyucu organın çalışmasının bozulması durumunda, iltihaplanma, başka bir deyişle, bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) oluşur.

Bir yetişkinin bademciklerinin arttırılması suçu genellikle sürekli bir enfeksiyon kaynağıdır: ağız ve diş hastalığı, kulak iltihabı, sinüzit. Hastalığın kalıcı bir arkadaşlığa dönüşmesini önlemek ve daha da büyük bir zarara neden olmamak için, tam iyileşme sağlanana kadar kapsamlı bir tedavi uygulanması gerekir.

Bademcik iltihabının nedeni ağız, sinüzit, kulak hastalıkları hastalıkları olabilir.

Yetişkinlerde bademcikler neden büyüyor?

Yetişkinler, bezlerin kıvrımlarında kalan patojenik bakteriler nedeniyle ağız boşluğundaki iltihaplanma sürecine bağlı olarak bademciklerdeki bir artıştan muzdariptir. Büyümüş bademciklerin nedeni, organın koruyucu işlevi azaldığında ve hasta bir patojenik bakteri kaynağı olduğunda kronik hastalıklardır.

Bu koruyucu organın iltihaplanmasıyla ilişkili hastalığa angina veya bademcik iltihabı denir. Lenfatik sistemin yetersiz fonksiyonları nedeniyle ortaya çıkarlar, bunun sonucu olarak patojen patojenler koruyucu organda sürekli bulunurlar. Büyük bezler, vücudun sürekli olarak bağışıklığın savaşamadığı bakterileri yaşadığı zaman, otitis, çürük, sinüzit gibi kronik bir rinitten kaynaklanabilir. Artan bademcikler hipotermiye, aşırı fiziksel aktiviteye, strese katkıda bulunabilir.

Bademcikleri arttırmak ne tehlikelidir?

İltihaplı bademcikli yetişkinler, boğazda iltihaplanma sürecini arttıran rinit oluşumuyla karşı karşıya kalmaktadır, ayrıca orta kulaktaki orta kulak iltihabını ve enfeksiyondan dolayı iltihaplanan burun sinüslerini de geliştirmektedir. Bademcikler dilate edildiğinde, yorgunluk, uzun süreli fiziksel eforda güçsüzlük gözlenir. Enflamatuar süreç uzun süre devam ederse, alt ve üst solunum yolu, böbrek ve kardiyovasküler sistem ile ilişkili çeşitli hastalıkların oluşması riski vardır. İnsan vücudunda iltihap nedeniyle bademcik artışı ile alerjik reaksiyon oluşturabilir.

Bademciklerin genişlemesi nasıl görünüyor?

Bademcikler genişlediğinde, insan vücudunda, boğazda iltihaplanma sürecinin geçtiği bir enfeksiyon olduğunu gösterir. Bademciklerin genişlemiş olmasının nedenleri, çeşitli semptomların eşlik ettiği solunum yolu olan çeşitli hastalıklardır: yutulduğunda ağrı, yüksek vücut ısısı, burun akıntısı, öksürük ve genel sağlık bozukluğu. Doktor boğaz, ülser ve pürülan baskınların kızarmasını belirleyebilir.

Bademcikler çok büyük olduğunda, doktor aşağıdaki teşhislerden bahsedebilir:

 • amygdala sadece bir tarafta büyüdüğünde, herpes virüsü, sifiliz ile ilişkili enfeksiyonlar;
 • her iki tarafta mukus ülseri bir lezyon olan pernisiyöz anemi;
 • Boğazın difteri, her iki taraftan yoğun filmlerle ve boyunda şişme ile karakterizedir.

Hastalığın nedenleri, hastayı rahatsız eden muayene ve semptomlara dayanarak doktor tarafından belirlenmelidir.

Devlet nasıl stabilize edilir?

Bademcikler genişlediğinde, hemen tedavi edilmelidir. Bitkisel ilaçlar ile iltihaplı bölgelerin durulama kullanın, bol içecek ve vitamin kompleksi kullanın. Hastalığın ortadan kaldırılması şunları içerir:

 • homeopati;
 • ultrason;
 • bitkisel terapi;
 • fizyoterapi;
 • Manyetik tedavisi;
 • lazer tedavisi.
Komplikasyonları önlemek için etkilenen alanları bitkisel ilaçlar ile yıkayın.

Toplu bölgenin bir lezyonu durumunda, konservatif tedavi her zaman etkili değildir, o zaman hızlı müdahaleye başvururlar. Cerrahi yöntem, koruyucu bir işlevi yerine getiren bir organın enflamatuar kısmının bir kısmının çıkarılmasıdır ve ciddi rehabilitasyon gerektirmez. Operasyon gelecekte kronik hastalıkların önlenmesi için gereklidir.

Bademcikler tedaviye ihtiyaç duyduğunda ne yapmalı?

Yapılacak ilk şey doğru tanı koyabilecek ve uygun tedaviyi reçeteleyen bir doktora başvurmaktır. Bademcikler üzerindeki iltihaplanma sürecini tedavi etmek konservatif veya cerrahi olabilir. Büyümüş bademcikleri unutmayın - bu sadece çeşitli hastalıkların bir belirtisidir, bu nedenle hangisinin, hastanın testlerin gönderilmesi için gönderildiğini tanımlamaktır. Sadece laboratuar test sonuçlarına göre uygun antibiyotikler atar.

Ancak inflamasyonla mücadelede antibiyotikler önlenemez. Gargara, eczane zincirleri içinde hazır formda satın alınabilir veya popüler yöntemler kullanarak çeşitli ilaçlar ile durulama. Bademcikler, tıbbi çözeltiler, bitkilere dayalı infüzyonlar, inhalasyonlar ile temizlenir. Bu bol içki ve vitamin kursu olmadan yapamazsınız. Uzun süreli hastalıklar ile fizyoterapi reçete edilir. Evde iltihaplı bademcikler tedavi eden halk ilaçları aşağıdaki tariflere sahiptir:

 • Durulama için bitkisel infüzyon. Otların bir kaynatılmasını hazırlamak için papatyaya, menekşe çiçeklerine, bir ipe ve çam tomurcuklarına ihtiyacınız olacaktır. Otlar 100 derece Santigrat ile doldurulmalı ve iki saat boyunca demlenmeye bırakılmalıdır.
 • Propolis tentürü.
 • Kırmızı biber ve iç kullanım için bal. Bu ürünü hazırlamak için, sıkıştırma kağıdına bir kırmızı biber pod ve bal koymanız gerekir. Ardından, kağıdın alt kısmı ateşe ayarlanmalı, böylece bal eriyecek ve biberi çıkarmaya başlayacaktır.
 • Kalanchon'un Tentürü. Durulama, beş gün boyunca günde üç kez yapılır.
 • Sıcak su ile seyreltilmiş ballı limon suyu. Durulamalar günde üç kez yapılır.
 • Sıkıştırmak için sirke ile adaçayı.
 • Sıkıştırılmış sıcak patatesler için kompresler.
 • Lavanta veya okaliptüs yağlarına dayalı kompresler.
 • Pancar suyu Pancar suyu hazırlanması için, bir bardak sebze ovmak ve ilaç durduktan sonra bir kaşık sirke ile karıştırmak gerekir, süzülür ve sonuçtaki meyve suyu ile boğaz durulayın. Bu iki hafta sürecek uzun bir tedavi.
 • Fuschia, çiçeği mladoznik yapraklarının decoctions. Suyu hazırlamak için 2 yemek kaşığı toplama yapın ve 0,5 litre kaynar su dökün, 10 dakika kaynatın ve birkaç saat ısrar edin, sonra süzün.

Bitkisel tıbbı esaslı bitkisel ilaçları uygulamadan önce bademciklerdeki iltihaplanma sürecini ortadan kaldırmak için daha doğru ve uygun bir yöntem bulmak için doktorunuza danışmalısınız. Tedaviye dahil olmak için zamanında gerekli ve tavsiyelere uymak:

 1. ağız boşluğunu dikkatli bir şekilde tutun;
 2. dezenfekte edici durulama işlemleri yapmak;
 3. iltihaplı alanları tedavi etmek için iyot kullanın;
 4. yatak istirahatine uymak;
 5. ayrı bir tabak kullanın;
 6. soda, calendula veya furatsilina bazında durulama yapmak;
 7. bağışıklık sistemini güçlendirmek için bir vitamin kompleksi kullanın;
 8. Yiyecek, tuzlu, keskin, sıcak veya tersi, soğuk yiyecekler ve içecekler için kullanmayın.
İçeriğe geri dön

Tedavi yardımcı olmadıysa?

İltihaplı bademciklerin tedavi edilemediği zamanlar vardır, daha sonra cerrahi müdahale kullanılır. Birkaç çeşit olabilir:

 1. ultrasonik neşter veya lazerle operasyon;
 2. özel olarak tasarlanmış makas veya elektron bıçağı ile çalışma.

Bezleri çıkarmak için bir işlem yapmadan önce dişlerinden çürükleri çıkarmanız, gerekli testleri yaptırmanız ve kalp ve akciğer röntgeni çekmeniz gerekir. Ancak, tüberküloz, böbrek hastalığı, son aylarda gebe, kalp sorunu olan hastalarda cerrahi kontrendike olabilir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda artmış bademcikler (hipertrofi)

Palatine bezlerinin hipertrofisi, kronik bir formda boyutta bir artış ile karakterize edilir. Bir yanda burun tıkanıklığına, normal inhalasyon ve ekshalasyon ile ilgili zorluklara ve diğer hoş olmayan semptomlara yol açar, öte yandan ciddi komplikasyonlarla tehdit eder. Yetişkinlerde teşhis edilir, ancak daha çok küçük çocuklarda kendini gösterir.

Her iki bez de lenfoid dokunun birikmesiyle oluşur, bunun amacı bakterileri ve virüsleri yakalamaktır. Lenfatik sistemin bir parçası olarak hareket ederler ve vücudun enfeksiyonlardan korunmasına yardımcı olurlar. Bademcikler ağızdan görülen boğazın arka tarafında bulunur. Fonksiyon - patojen mikroorganizmalara saldıran antikorların üretimi, bakterilerin ve virüslerin boğaza daha derin girmesini önlemek için. Yetişkinlerde ve çocuklarda palatin lenf bezlerindeki artış, sık görülen enfeksiyonlar ve boğazda iltihaplanma ile ilişkilidir.

Patolojik sürecin belirtileri

Bademciklerin nadir görülen hipertrofisi belirgin semptomlar olmadan ortaya çıkar. Bezlerdeki artışı belirleyen klasik belirtiler:

 1. Ses değişiyor. Vokal kordların yakınındaki dokuların çoğalması sonucu, timbre hafifçe değişir.
 2. Yutma güçlüğü. Bezlerdeki artış sebebi olur.
 3. Iştah kaybı. Yutma ağrıya neden olur, bu nedenle yemek yemek zorlaşır. Bu semptom, çocukları daha büyük ölçüde etkiler.
 4. Ağız kokusu. Enfeksiyon mikropların çoğalmasını teşvik eder, ağızdan hoş olmayan bir koku vardır.
 5. Horlama. Bademciklerin hipertrofisi serbest nefes etkileyen ve uyku sırasında yetişkinler ve çocuklar akciğerlerde hava değişimini engelleyen neden tipik yüksek sesler vardır.
 6. Obstrüktif apne (solunum durması). Ağır vakalarda gelişen bir durumdur. Uyku sırasında solunum kesintileri görülür. Potansiyel olarak pulmoner hipertansiyona ve kalbin sağ tarafındaki hipertrofiye yol açan ciddi ve tehlikeli bir fenomen.
 7. Sık görülen kulak enfeksiyonları. Bademciklerin genişlemesi genellikle Östaki tüplerinin tıkanmasına yol açar ve drenajı (dışarı akışını) önler. Sıvı timpanik membranın arkasında birikir, enfeksiyon riski artar. İşlem tek taraflı veya her iki kulağı da etkiler.
 8. Kronik sinüzit, burun iltihabı. Nazofaringeal tonsilin ve komşu dokunun hipertrofisi, sıvının burun sinüslerinden çıkışını zorlaştırır. Tıkanıklık enfeksiyon gelişimini tehdit eder. Burun tıkanıklığı, raspiraniya ve ağırlığın belirtileri vardır. Dokunun büyümesi adenoidlerden başka bir şey değildir. İnflamasyonu adenoidittir. Çocukluk döneminde ve ergenlerde mümkündür. Çoğalma boyutlarından, dereceler ayrılır.
 9. Baş ağrısı, oksijen eksikliği nedeniyle performans azalır.

Patolojiye yol açan sebepler

Doğumda, bademcikler olgunlaşırlar, yaşlandıkça birtakım değişiklikler geçirirler, fonksiyonlar geliştirilir. Havadaki zararlı maddelerin, tütün dumanının, tozun, virüslerin ve mikropların etkisi altında, bademcikler, boyutlarını değiştiren ve yavaş yavaş büyüyen "tepki vermeye" zorlanırlar. Tüm hastalar etkilenmez. Doktorlara göre, bu kalıtım, enflamasyon ve enfeksiyon sıklığı, asfiksi doğumda ve benzeri rolünü oynar. Zor bir patoloji gelişmekte gerekçesinin tam arayın.

Fark edilir ki, palatine bademcikler hipertrofisi üst solunum yolu hastalıkları, endokrin hastalıkları olan insanlara daha sık tehdit etmektedir. Çevresel koşullar, diyette çeşitlilik eksikliği ve vitamin eksikliği, çevreyi etkiler.

Palatine bademcikler hipertrofisi, bezlerin büyüklüğüne göre sınıflandırılır. 3 derece ayırın:

hafif bir artış ile karakterizedir. Organın dokusu, palatal ark ve farinks arasındaki yüksekliğin üçte biri kadar büyür;

amygdala, yükseklikte üçte ikisini işgal etmelidir;

bademcikler boğazda lümen ile tamamen örtüşüyor ve birbirine yakın eğer teşhis.

Ben, II, III palatine bademcikler hipertrofisi derecesi

2 ve 3 derece için ağız ve burun ile nefes darlığı semptomları, yutma ve burun sesi ile güçlüğü ile karakterizedir. Timbre'deki değişim, faringeal tonsilin hipertrofisine eşlik eder. Ergenlik döneminde, hormonların etkisi altında ve vücudun hızlı büyümesi altında, tersine işlem mümkündür, bademcikler azalır ve normal boyutlar alırlar. Çocukluktaki genişlemiş bezleri çıkarmak her zaman değil, bunun için iyi sebeplere ihtiyacınız var.

Bezler arttıkça yapıları, rengi ve yoğunluğu değişmez. Renk pembe, lakuna temiz, plak yok. Palatine bademcikler hipertrofisi sadece boyutunda bir artış ile karakterize edilir.

Dilin kökü yetiştiğinde ve tüberkül büyüdüğünde yetişkinlerde lingual tonsilin hipertrofisi teşhis edilir. Benzer bir süreç aynı zamanda çocuklarda ve adenoiditte görülür. Kural olarak, hipertrofisi olan lingual bademcikler, özel bir tedavi olmaksızın tedavi edilirler, semptomlar ergenlik döneminde kaybolur ve tekrar azalır.

Bu gerçekleşmezse, yetişkinlerde muayene edildiğinde bez, farenksin arka duvarında ve dilin kökünde büyütülür. Hastalar muayeneye gelir ve “boğazda yumru”, hüzün, “boğazda bir şey” ten şikayet ederler. Bu, lingual bademciğin hipertrofisinden başka bir şey değildir. Tedavi için kupa, süt suyu, devedikeni yağı önermek.

Lingual tonsil hipertrofisi 2 tiptir:

 • vasküler ve glandüler. Amigdalanın dokusu venöz damarlarla nüfuz eder, mukus bezlerinin sayısı artar;
 • lenfoid. Telafi edici bir reaksiyon olarak bademcikler çıkarıldığında oluşur.

Boğazda tek taraflı süreçler

Bademciklerde artış olması durumunda, sadece bir tarafın ciddi bir hastalıktan şüphelenilmektedir. Bunun nedeni bir tümör, akciğer hastalığı, zührevi enfeksiyonlar (sifiliz), diğer mikrobik enfeksiyonlar olabilir.

Kanser hücrelerinin büyümesini dışlamak için bir onkologdan zorunlu muayene. Tedavi, tanının doğrulanması durumunda, bir tarafta iltihaplı bezin eksizyonunu ve antikanser tedavisinin yürütülmesini sağlar.

Nedeni herhangi bir tarafından bademciklerde bir artış, bazı durumlarda bu vücudun bireysel bir özelliği olmasına rağmen, venereolog ve pulmonolog yardım isteyecektir.

Bezin büyümesi ile tedavi ve yardım

Tedavi bezi aşırı büyümesinin derecesine göre seçilir. İlk aşamada, tedavi, hijyen kurallarına bağlı kalmayı, yemekten sonra ağzınızı her zaman durulamayı gerektirir. Burun yoluyla solunması, vücuda giren mikrop ve virüs sayısını azaltır. Bademcikler nemli kalır ve enfeksiyona dayanabilir.

Palatine bademcikler hipertrofisi antiseptik ve koterizasyon ile tedavi edilir. Tonsiller% 2 solüsyon Korralgola, lapis, tanin-gliserol Karatolina ve ark. Uygun işleme yöntemleri ile yağlanır ve hastanın düzenliliğini artırmak nefes almasını kolaylaştırmak ve rahatsızlık verici semptomların bir sayısını azaltır.

Bademcik hipertrofisi yaşam kalitesini etkilediğinde, kişi nefes alamıyor, yutuyor, yutuyor ve radikal tedaviye ihtiyaç duyuyor. Bir operasyon yap. Kısmi veya tamamen çıkarılmış bir tarafı veya her iki tarafındaki bezi çıkarın.

Halk ilaçları tedavide yardımcı olur. Demlemek meşe kabuğu, ceviz yaprakları durulama için. Et suyunun büzücü etkisi büyümeyi önler ve bezlerin hacmini azaltır. Propolis yağı bademcikler, mineral alkali su, durulama için tuzlu su çözeltileri yağlamak için kullanılır.

Yaz aylarında denizde banyo yapılması tavsiye edilir. Deniz suyu, nazofarenks durulanır, vücudu sertleştirir. Güneşin ısınması bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bademcikler dikkat edin. Göstergelere göre kesinlikle kaldırılma kararını vermek gerekir. Konservatif tedavi hastanın sağlığını normalleştirmeye izin verir. Özellikle dikkat, bir yandan bezde bir artışı hak ediyor. Bu durumda hastaneye yapılan ziyaretler gecikmez, kanser sürecini dışlamak önemlidir. Halk ilaçları ile tedavi, ilgilenen hekim ile tartışmak, o etkili araçlar önerecektir.

Bebeğin bademcikleri neden büyüyor? Bununla ilgili ne yapmalı?

Birçok ebeveyn, bebeğin bademciklerinin neden büyümüş olduğunu merak ediyor? Bu olay hakkında ne söylenir, herhangi bir eylemde bulunulmasının gerekip gerekmediği? Bezler vücudu enfeksiyondan korumak için tasarlanmıştır. Lenfoid doku tarafından oluşturulurlar ve yüzeyde çok sayıda kanal ve çöküntü vardır. Daha sonra lenfositler tarafından tahrip edilen mikroplar içerirler. Çocuklarda, bağışıklık sistemi hala oluşuyor, bu yüzden bademcikteki artış yetişkinlerde olduğundan daha sık görülür.

Çeşitli nedenlerden dolayı, bademcikler işleriyle başa çıkmaktan vazgeçerler. Bunun en yaygın nedeni bağışıklıkta bir azalmadır. Bademcikler birikmiş enfeksiyondan kurtulmak için zamana sahip değildir. Mikroplar aktive edilir, hayati fonksiyonlarının ürünleri iltihaplanmaya neden olur. Bademcikler şişmeye başlar, boyut olarak artar. İlk başta bu süreç neredeyse belirsiz bir şekilde ortaya çıkabilir. Zamanla, ebeveynlerin genişlemiş bademciklerin nasıl tedavi edileceğini öğrenmek için doktora gitmelerine neden olan belirtiler vardır.

Tehlikeli sürekli artan bezler nelerdir?

Bezlerin şekli ve büyüklüğündeki değişiklik, içlerinde iltihaplı bir işlemin meydana geldiğini gösterir. Tedavi edilmezse, zamanla hoş olmayan sonuçlar ortaya çıkabilir:

 • Uykuda solunum ihlali. Çocuk bir süre nefes almayı keser, uyanır. Bundan dolayı, kötü bir uyku alır, irritabl, dikkatsiz olur.
 • Boğazda yutulduğunda hoş olmayan duyumlar vardır. Artan salgı bezlerinin gıda ve tükürüğün normal geçişine müdahale ettiği gerçeği ile ilişkilidir. Çocuk yemek yemeyi reddediyor, mantıksız bir kusmaya zorlanıyor.
 • Öksürük var. Bazen öksürüğün çıkarılması sadece bezlerin çıkarılmasına yardımcı olur. Ancak bu durum nadirdir.

Bademcikler neden artabilir, bu fenomenin nedeni nedir? Bir ana sebebi ayırmak zor. Her durumda, kendi başına, genellikle eylem birkaç olumsuz etkene sahiptir. Çoğunlukla, çocuklarda bademcik iltihabı soğuk algınlığı, elverişsiz dış koşullar, vücudun artan alerjik reaksiyonu ile ilişkilidir. Ek olarak, azaltılmış bağışıklık dengesiz beslenmeye, vücudun sürekli süper soğutmasına neden olur.

Genişlemiş bezlerin belirtileri

Bir çocuğun boğazda hoş olmayan hisleri varsa, terlemekten, yutulduğunda ağrı, öksürük ortaya çıkmasından şikayet eder, bu da salgı bezleriyle ilgili sorunların ortaya çıktığı anlamına gelir. Semptomlar aynı anda veya ayrı ayrı, farklı derecelerde ortaya çıkabilir. Daha erken tedavi başlanır, hastalık daha az sorun çıkarır. Ayrıca, bebeğin ömrünü büyük ölçüde zorlaştıracak olası sonuçları unutmayınız. Bademcikler için tedaviye başlamanın gerekliliğinden bahseden ana belirtiler şunlardır:

 • yutma işleminde ağrı,
 • perseniyi kışkırtmak, kuru boğaz,
 • nefes alma zorluğu,
 • ağız boşluğunda bir daralma hissi var,
 • ses kısılıyor
 • aşırı terleme ile karakterizedir.

Vücut ısısı hastalığın evresine bağlı olarak değişir. Kronik form sıcaklıksız veya hafif bir artışla (yaklaşık 37 derece) oluşabilir. Ağırlama ile, 39 dereceye kadar bir sıçrama mümkündür. Buna ek olarak, bademcikler beyazımsı plak, genişlemiş lenf düğümleri görünür, ağız tatsız kokuyor. Bir çocukta bu belirtilerden herhangi biri bulunursa, tedavi derhal başlatılmalıdır.

Çocukta genişlemiş bademcikler bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı gibi hastalıkların karakteristik bir belirtisidir. Daha az belirgin belirtiler, sıcaklık eksikliği genellikle kronik bademcik iltihabı ile ilişkilidir. Sonunda bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı tedavisi yapılmamışsa ortaya çıkar. Bu formun tehlikesi, tüm vücuda zarar verebilecek bir enfeksiyon odağının sürekli varlığıdır.

Angina akut bademcik iltihabıdır. Sıcaklık keskin bir artış, boğaz ağrısı, bademcik iyi görünür plak ile karakterizedir. Doktorlar, boğaz ağrısının kendisinin olası sonuçlardan korkmadığını vurgular. Hastalık kalbe komplikasyonlar verir, eklemler. Bu nedenle, ilk belirtiler ortaya çıktığı anda tedaviye başlanmalıdır.

Bademcikler nasıl tedavi edilir?

Bademciklerin bağışıklık sisteminin bir organı olarak önemi göz önüne alındığında, bunların tedavisi sistematik, entegre olmalıdır. Ana görev bademciklerin enfeksiyon odağını yok etmektir. Bu konservatif ve cerrahi yöntemlerle yardımcı olur.

İlaçlar ve ek önlemler doktor seçer, özelliklerden ve hastalık evresinden ilerler. Genel durumda, orta ve belirgin semptomlarla, bu tür eylemler önerilir:

 • maksimum barış, minimum yükler,
 • Limonlu çay, kuru meyve kompostosu, sulandırılmış meyve suları, şeklinde bol miktarda sıcak sıvı,
 • Burun, farinksden enfeksiyonu temizlemeye yardımcı olan tuzlu çözeltilerle gömmek,
 • antiseptik, bitkisel kaynatma ile durulayın.

Küçük çocuklar genellikle durulama ile ilgili bir problemi olur: gargara yapmayı bilmiyorlar. Bu durumda ne yapmalı? Bir ilaç kompleksi içeren spreyleri kullanabilirsiniz. Antiseptik, iltihap önleyici, yumuşatıcı etkiye sahiptirler. Günde 4 kez yemeklerden sonra kullanılırlar. Çocuğun yüksek ateşi yoksa, kuru bir kompres yapabilir. Bir sıcak al, ama kaşıntılı bir eşarp değil, bebeğin boynunu sarın. Çocuklar genellikle kaprislidir, bir eşarp takmayı reddeder. Onları küçük bir hile yardımcı ikna etmek için: Eğer anne eşarp büyülü yetenekleri olduğunu söylüyorsa, o zaman çocuk bir "sihirbaz" olmak için biraz zaman kabul edebilir.

Şiddetli anjina olgularında, eğer bakteriyel bir neden oluşursa, doktor antibiyotikleri reçete eder. Çocuklar koruyucu türler almaya çalışıyorlar (örneğin, makrolitler). Doktor tedavinin dozunu ve süresini seçer. Ebeveynler tedavinin gidişini kendi başlarına kesmemelidir. Çoğunlukla, çocuk sağlığına dikkat çekerek, antibiyotiklerin olumsuz sonuçlarını azalttığına inanırlar. Ancak tedavi edilmeyen bademcik iltihabı veya boğaz ağrısı, tedavi edilmesi daha zor olan kronik bir forma geçer.

Kronik tonsillitte bademcikler ile ne yapmalı?

Hastalığın bu formu hafif semptomlarla karakterizedir. Bazen hastalığın dışsal belirtileri genellikle uzun bir süre için yoktur. Bununla birlikte, bademcikler hakkında bir şey unutulmamalıdır, sürekli Laura tarafından gözlemlenmelidir. Daha sonra komplikasyonların gelişmesini önlemek için alevlenmeyi önlemek mümkün olacaktır. Kronik tonsillit tehlikesi çocuk üzerindeki olumsuz etkisidir. Çocuk daha sık hastalanır, çabuk yorulur, dikkatsiz olur.

Eğer bademcikler sıklıkla kendilerine hatırlatırsa, doktor durumu iyileştirecek, vücudu iyileştirmeye yardımcı olacak bir dizi önlem önerecektir. Bu yöntemler arasında manyeto ve lazer tedavisi, fizyoterapi, ultrason, inhalasyon, fitoterapi bulunur. Sadece iltihaplanmayı değil, aynı zamanda bezlerin boyutunu azaltmaya da yardımcı olurlar. Bazen muhafazakâr yollar problemle başa çıkmaz, bademcikler o kadar çok artar ki, nefes almayı engellerler, diğer organları da komplike hale getirirler. Bu durumda, işlem hakkında soru ortaya çıkar.

Bezleri çıkarma: artıları ve eksileri

Kelimenin tam anlamıyla birkaç on yıl önce hastanelerde kaldırılması için kuyruklar vardı. Şimdi bu tedavi yöntemi sadece aşırı durumlarda kullanılır. Bez koruyucu ve hematopoietik işlevleri yerine getiren gerekli bir organdır. Onun sürekli artışı, çıkarılması için bir mazeret değildir, ancak yeterli tedavinin nedenlerini ve amacını tanımlamak için sadece bir işarettir.

Biri çıkarılmadan yapamayacağı birkaç durum vardır. Eğer bademcikler patolojik değişiklikler yaşadıysa, o zaman onların çıkarılmasıyla ilgili soru ortaya çıkar. Bu lenfoid doku bir bağ dokusu ile değiştirildiği zaman ortaya çıkar. Daha pürüzlüdür, daha drenaj işlevi görür, enfeksiyon deposu haline gelir.

Özel testler yardımıyla doktor, bademciğin yük ile nasıl başa çıktığını kontrol edebilir. Normalde işleyen bezler belli sayıda lenfosit üretmelidir. Yeterli değilse, bu, komplikasyonların gelişeceği anlamına gelebilir. Bu yardımı kaldırmaktan kaçının. Bir başka gösterge de hastalığın ciddi seyri, antibiyotiklerle tedavi edilememesidir. Ayrıca, bir yıl boyunca kişi 3-5 anginadan daha fazlasını transfer ettiğinde, kaldırma sorunu da yükselir. Böylece, kaldırma sadece aşırı durumlarda uygulanmaya çalışır.

Ağırlıklı argümanlara, vücutta önemli bir koruyucu işlev gerçekleştirdikleri gerçeğine atfedilen bezleri bırakır. Diğer solunum organlarının hastalıklarını önlerler. Bilim adamları, insanlarda bezlerin varlığında, solunum yollarının daha az onkolojisini, daha az komplikasyon olasılığının olduğunu tespit etmişlerdir.

Herhangi bir doktor böyle zor bir seçimden kaçınmak için bademciklerin nasıl kaldırılacağını veya bırakılacağını söyleyecektir. Ve sadece ilaç almak ya da ziyaret prosedürlerini kapsamaktadır. Sağlıklı bir yaşam tarzı, tam teşekküllü bir diyet, çocuğun sağlığını korumaya yardım edecek, operasyonlarına zarar vermeyecektir.

Hastalığı önlemek için geleneksel ilaçları kullanabilir ve kullanmalısınız. Çaylar, infüzyonlar, soğumalar bebeğin sürekli yoldaşları haline gelmelidir. Vücudu eser elementlerle doyurur, anti-inflamatuar etkisi vardır, bağışıklığı güçlendirir. Çocuk tütün dumanından korunmalıdır. Pasif sigara içmek ona sigaradan daha az zarar vermez. Bebeğin tamamen burun nefes aldığını izlemek gerekir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Angina tedavisinde daha iyi

Angina (bademcik iltihabı) - hastalık oldukça karmaşıktır, bunun yanında larinksin diğer iltihaplarından bağımsız olarak ayırt edilmesi kolay değildir. Doğru bir teşhis koymak için, bir doktor görmeniz gerekir, bakteriyel flora üzerinde bir faringeal swab dahil olmak üzere gerekli testleri yapın.

1 gün boyunca evde hızlı bir şekilde anjina tedavisi, tarifler HLS

Ev koşullarında bir boğaz tedavi etmek - bir anjin gelen en etkili ve hızlı ulusal anlamına gelir - gazete "HELL Herald" tarifleri.Evde boğaz ağrısı tedavisi bir tuz sosu ile.