Loading

Bademcik iltihabı

Bademcik iltihabı - bu çocuklar ve yetişkinlerde en yaygın hastalıklardan biridir. Bademcikler viral ve bakteriyel bir enfeksiyon, şiddetli hipotermi veya yüzlerce başka sebepten dolayı iltihaplıdırlar, bu yüzden boğaz ağrısı ile ilgili endişelenmeye değer değildir. Fakat bademcik iltihabı kronikleşirse veya yılda 3-4 kez daha fazla gelişirse, hastalığa neyin neden olduğunu ve sorunun kaynağından nasıl kurtulacağını öğrenmek gerekir.

Bademcik iltihabı nedenleri

Bademcikler lenfoid doku ve lenfoid nodüllerin bir araya gelmesiyle oluşur, bunların içinde lenfositler oluşur - patojenik bakterileri ve virüsleri yok eden hücreler. Oluşan lenfositlerin bir kısmı kan dolaşımına girerken, bazıları ağız ve solunum yollarını aktif olarak korurken, mikropların daha fazla ilerlemesini engeller.

Palatine bademcikler ya da çağrıldıkları gibi, bademcikler - insan vücuduna nüfuz etmelerine izin vermeyecek "girişte" tüm tehlikeli mikroorganizmaları gözaltına almaları gereken bir bağışıklık savunması organıdır. Farenin her iki tarafında palatine bademcikler, dilin arkasında bulunur ve ağzınızı açarsanız açıkça görülür. Doktor her zaman onları arar ve "ah-ah-ah" demesini ister. Çoğu zaman iltihap haline gelen ve boğaz ağrısı ve öksürükten muzdarip olan palatine bademciklerdir.

Palatine ek olarak, bir kişinin boğazında 3 çeşit bademcik vardır:

 • farinkste yer alan tubal eşleştirilmiş amigdala, dış tetkik sırasında görülemez, nadiren inflame;
 • faringeal tonsiller - posterior duvardaki faringeal ark bölgesinde yer alır. Çoğunlukla okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarda iltihaplıdır. Faringeal tonsilin iltihaplanması adenoidit veya adenoidler olarak adlandırılır;
 • lingual tonsil - küçük, dilin köküne yakın bulunan, çoğunlukla yetişkinlerde, iltihaplı, bu hastalık çok nadirdir.

Her gün vücudumuz yüz binlerce patojende bulunur, çoğu bağışıklık hücreleri tarafından başarılı bir şekilde yok edilir, ancak bazen bağışıklık sistemi enfeksiyonla baş edemez ve sonra vücut iltihaplanma geliştirir.

Bademcik iltihabı nedenleri

 • solunum yolu enfeksiyonu - virüs, stafilokok, streptokok ve pnömokoklar sürekli bedenlerimize saldırıyorlar. mikrop sınırlı miktarda ağız boşluğu içine almak ya da bağışıklık sistemi patojenik mikroplar hemen yok edilir, yeterince güçlü, fakat miktar çok büyük mikroorganizma ya da düşük bağışıklık, bakteri ve virüs ise, inflamasyona yol açar, kan girin;
 • hipotermi - ilkbahar-sonbahar aylarında bademcik iltihabı ile hastalığın zirvesinin düştüğü fark edilir. Bu sadece patojenik mikroorganizmaların artan aktivitesinden değil, aynı zamanda bağışıklık sisteminin büyük ölçüde zayıfladığı gerçeğine de bağlıdır. Batırılmış ayaklar, soğuk içecek, taslak - tüm bu faktörler, kendi başlarına, hastalığa neden olamaz. Sadece mikroplarla tam olarak mücadele edemedikleri için insan vücudunu zayıflatan faktörleri kışkırtıyorlar;
 • enfeksiyonun kronik odakları - sıklıkla tekrarlayan anjina, burun sinüsleri, çürük dişler ve benzeri patojen mikroorganizmaların sürekli girişi nedeniyle ortaya çıkar;
 • Burun nefes darlığı - hangi yerel bağışıklık ve iltihaplanma riskini de azaltmaktadır birkaç kat artar, soğuk bademcikler ve boğaz sorunları burun nefes altında sıkıntı, aşırı soğutulmuş.

Bademcikler iltihabı belirtileri

Bademcik iltihabı hakkında konuşmak, çoğunlukla basit bir bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı ima eder. Hastalığın ilk belirtisi boğazda kuruluk ve rahatsızlık hissidir., boğazdan şantaj, "öğütme", "sanki içine kum dökülür gibi", o zaman boğazda boğaz ağrısı olabilir, bademciklerin boyutu artar, palpasyonda acı verir.

Iltihap yayılırsa, bu belirtilere Artmış ateş, ateş, baş ağrısı, öksürük ve vücudun her yerinde ağrıyan. İnceleme üzerine bademcikler genişlemiş, hiperemik, ödemlidir. Beyaz veya sarı bir kaplamaya sahip olabilirler. Hastanın sesi kısıklaşır, bu aşamada tedaviye başlanmazsa, hastalık hava yollarının aşağı doğru yayılmaya başlayabilir.

Birkaç çeşit anjina vardır:

 • Mavi dil - En kolay ve en sık görülen varyant olan enfeksiyon sadece bademciklerin mukoza zarını etkiler. Katarreli anjina subfebrilindeki sıcaklık 37-37,5 C'ye kadar veya normaldir. Sağlık durumu önemsiz bir şekilde acı çeker, boğaz ağrısı sadece yutmada ortaya çıkar, bademcikler artar, hiperemiktir, ama üzerlerinde bir dokunuş yoktur. Uygun tedavi ile Catarrhal anjina 3-5 gün içinde geçer.
 • Foliküler boğaz ağrısı - daha şiddetli, sıcaklık üstündedir - 38-39 derece, hasta bir ateş olduğunu yukarı, o vücudu ağrıyan bir baş ağrısı vardı, boğaz ağrısı sadece yutma değil, aynı zamanda bir çağrı sırasında, ağrı boyun ve kulakları verilebilir. İncelendiğinde, bademcikler büyük ölçüde genişlemiş, hiperemik, yüzeylerinde açıkça görülebilen beyaz ve sarı noktalar - folikülleri dolduran püy. Tedavi edilmeden foliküler anjin oldukça şiddetli olabilir ve komplikasyonlara neden olabilir.
 • Lacunar Angina - Staphylococcus aureus, streptococcus veya pneumococcus'un yutulmasından kaynaklanan daha ağır bir form. Bu hastalıkta, vücut ısısı 39-40 dereceye, sağlık bozulur, hasta, bilinç veya deliryum kaybı oluşabilir bir baş ağrısı muzdarip, yataktan kalkmak olamaz sıklıkla boğazı, zayıflık keskin bir ağrı hisseder yükselir. muayenede - boğaz kuvvetle hiperemik, bademcik görünür boşlukları irin büyük birikimi yüzeyinde, genişlemiş. bademcik bademciklerin küçük beyaz noktalar olduğunu görünüyorsa, bir topluiğne başı ya bir tane büyüklüğü, daha sonra Laküner - bezelye veya irin daha birikiminin bir değere ulaşabilir. Lacunar angina en ciddi şekilde ortaya çıkar, antibiyotik ve yardımcılar mutlaka tedavide kullanılır.
 • Phlegmonous tonsillit - zayıflatılmış hastalarda, belli tipteki patojenik mikroorganizmalarla bağışıklıkta veya enfeksiyonda keskin bir azalma ile oluşur. Bu formda, iltihap tüm bademcik ve çevre dokulara yayılır, bir apse - irin ile dolu bir boşluk vardır. Bir yandan bademciklerdeki karakteristik artış, keskin ağrı, 41-42 dereceye ateş, bilinç kaybı, halsizlik ve şiddetli ateş. Hastanın durumunu iyileştirmek için apse kırılması gereklidir. Antibiyotik tedavisinin kullanılmasından önce, böyle bir anjin özellikle çocukluk döneminde ölüm sebebi haline gelebilir ve çok tehlikeli bir hastalık olarak kabul edildi, bizim zamanımızda uygun tedavi ile, kusurlu anjin artık böyle bir tehlikeye sahip değildir.
 • Lingual tonsil iltihabı - Sık görülen angina bulguları hariç - nadir görülür, artan vücut ısısı, boğaz ağrısı ve genel halsizlik, hastalığın bu formu dil hareketinde ağrı, zor çiğneme ve seslerin telaffuz ile karakterizedir.
 • Faringeal bademcikler iltihabı - Adenoidit genellikle palatine bademcik iltihabı ve klinik tablonun klasik tablosundan çok farklı bir komplikasyonu olarak gelişir. Yukarıdaki işaretlerin hepsine solunum zorluğu, nazofarenksin arka duvarı boyunca mukusun akışı ve kulaktaki ağrı eşlik eder.

Boğaz ağrısı sonrası komplikasyonlar

Angina, özellikle çocukluk döneminde tehlikeli bir hastalıktır, kronik bademcik iltihabı vücutta bir enfeksiyon kaynağı haline gelebilir, bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve burun nefeslerinin bozulmasına neden olabilir.

Ancak, anjina tüm çocuk doktorlarından korktuğu için ana neden, enfeksiyonun vücuda yayılma riskidir. Yani, streptococcus miyokardit veya romatizma gelişmesine neden olabilir - çok ciddi hastalıklar ve diğer mikroorganizmalar böbrek, akciğer ve diğer iç organların iltihaplanmasına neden olabilir.

Boğaz ağrısı tedavisi

Anjina tedavisi sırasında, hastalığın ilk belirtilerinde semptomatik tedaviye başlamak ve tüm prosedürleri mümkün olduğunca sık ve düzenli olarak yürütmek önemlidir.

İlaç, bir doktor tarafından muayene ve konsültasyon yapıldıktan sonra reçete edilmelidir.

Boğazın ilk belirtilerinde ihtiyacınız var:

 • Mümkün olduğunca sık gargara - bu, mikroorganizmaları mekanik olarak uzaklaştırmaya, aktivitelerini önlemeye, iltihap ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. furatsilina çözelti et suları papatya, adaçayı, soda-tuzlu su (1 st su, tuz ve soda 0.5 çay kaşığı) iyot çözeltisi (1-2 su 1 çorba kaşığı başına damla),% 1 çözelti - Gargara bir antiseptik çözeltiler olabilir Hidrojen peroksit (1 st su başına 10-30 damla), propolis çözeltisi (1 st su başına 2-5 damla) ve benzeri. Bu gibi durulamaların mümkün olduğunca sık yapılması, günde 10-12 defaya kadar, günde en az 4-6 kez yapılması gerekir;
 • daha fazla alkalin sıvı içirin - hastanın günde 2-2.5 litre sıvı içmesi gerekir. Sıcak süt, limonlu ve ballı bir saat, et suyu, maden suyu, komposto, kissel ve benzeri olabilir;
 • inhalasyonlar yapmak - bu tür prosedürler sadece normal vücut sıcaklığında gerçekleştirilebilir. İnhalasyonlar adaçayı, papatya, haşlanmış patates veya özel müstahzarlar ile yapılır;
 • resorptif pastil ve tablet almak - çeşitli öksürük damlaları boğaz yumuşatmak ve iltihabı azaltmak için yardımcı olur, anjin ile yardımcı olarak kullanılabilir. İyi bir etki Agicept, Travisil, Pharyngosept, Sprepsils, Septotelet, Angisept ve diğerleri gibi ilaçlara sahiptir;
 • spreyler kullanın - küçük çocukların anjin tedavisi için bir nebülizör ile ilaçları kullanabilirsiniz, onlar inflamasyonu azaltmak ve mikroorganizmaları yok yardımcı olur. Angina kullanımı Ingalipt, Yoks, Bioparox, Stopangin ve diğerleri için.

Ne zaman antibiyotik almak

Hasta anjin varsa, şimdiki tedaviye rağmen, en fazla 2 gün vücut ısısı, genel bir kötüleşme yaşandı, uygun tedavi reçete edecektir bir doktora danışın için acil bir ihtiyaç öksürük arttı veya aşırı tükürük salgılanması görünür, kusma veya bilinç kaybı.

Özellikle çocukluk çağında antibiyotik kullanılmadan foliküler ve lacunar anjina ile yeterli değildir.. ampisilin, amoxiclav, amoxil, augumentin ve diğerleri: anjin için en etkili ilaçlar penisilin antibiyotik olarak kabul edilir. Daha ciddi durumlarda, öngörülen sefalosporinler: sefazolin, seftriakson, sefaleksin, intramüsküler veya intravenöz veya makrolidler: vilprafen, sumamed veya azitromisin.

Bademcik iltihabının tedavisinden sonra, 2-3 hafta boyunca koruyucu bir rejimin gözlemlenmesi, hipotermi, yorgunluk, fiziksel ve zihinsel stresden kaçının, iyi yemek yiyin, daha fazla dinlenin ve temiz havada günde en az 1-2 saat harcamanız çok önemlidir. Bu tür önlemler komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Ne yapmalı - bademcikler iltihaplandı: nedenleri, tedavi yöntemleri ve olası komplikasyonlar

Bezlerin iltihabı, ağız boşluğunda meydana gelen inflamatuar bir süreçtir. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda akabilir. Bu durumda, vücudun inflamasyona şiddetli bir reaksiyonu vardır.

Bezlerin iltihaplanmasının nedenleri

Bademcik iltihabı olası nedenleri

Bezlerin iltihaplanmasının birçok nedeni vardır. Çoğu zaman bu hastalık şunlardan dolayı meydana gelir:

 • Hipotermi.
 • Enfekte hasta insanlarla veya nesnelerle temas kurun.
 • Nazal veya oral kavitede fokal inflamasyon.
 • Kötü veya zamansız yemek.

Bir hastada pürülan sinüzit varsa, bu çoğu durumda bezlerin iltihaplanmasına yol açar. Tozlaşma veya gaz kirliliği ile karakterize olan zararlı iş veya yaşam koşulları altında, bu hastalık da gelişebilir. Hastalığın yaygın nedeni, bir kişinin düzenli olarak içtiği kaynatılmamış suyla kontamine olur. Vücudun vitamin veya protein içermemesi durumunda, bu genellikle enflamatuar bir sürece yol açar.

Zayıf bağışıklığı olan ve vücuda düşük direnç gösteren kişiler hastalıktan en çok etkilenenlerdir.

Hastalığın nedeni kronik bir formu olan bademcik iltihabı olabilir. Scarlet ateşi, bademcik iltihabı, kızamık, vb. Bir sonucu olarak ortaya çıkan fokal bir enfeksiyondur. Hastalık geliştiğinde, boğaz ve bezlerin mukoza zarı iltihaplanır. Bir hastada bademcik iltihabı, akut bademcik iltihabı formunun bir sonucu olarak görülebilir. Mikroplara maruz kalma sonucu oluşur: stafilokok, streptokok.

Bezlerin iltihaplanmasının nedenleri, bir kişinin yaşam tarzına ve bağışıklık sisteminin çalışma kapasitesine doğrudan bağlı olan birçok kişidir.

semptomlar

Bezlerin iltihaplanması oldukça geniş bir semptomatoloji ile karakterizedir. Bu hastalığın gelişimi ile, çoğu hasta tüm vücutta ağrı ve genel halsizlik şikayet ediyor. Ayrıca bu dönemde boğaz bölgesinde ağrılı duyular vardır. Çoğu hastada baş ağrısı vardır. Pratik olarak, bezlerin iltihabı olan tüm hastalar vücut ısısında bir artışa sahiptir.

Hastalığın belirtileri, sadece hastanın fiziksel durumuyla değil, aynı zamanda dışsal olarak da ortaya çıkar. Bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilirken, bademciklerin rengini değiştirdiğini fark eder. Hastanın enflamatuar bir süreci varsa bademcikler parlak kırmızı olur. Ayrıca, doktor bademcikler büyüklüğünde önemli bir artış fark ediyor. Bunlar badem taneleri değil, cevizler. Bademcikler gevşeklik ile karakterizedir. Çoğu hasta bademcikler ve damak kolları arasında sikatrisyel skar gelişir.

Bir hastalık meydana geldiğinde, doktorlar hoş olmayan bir putrefaktif koku ile karakterize sarımsı beyaz bir kaplama ve pürülan fişlerin görünümünü teşhis edebilir.

Lenf düğümleri, insan çenesinin altında yer alır, bu da iltihaplanma sürecinin seyri sırasında boyut olarak artar.

Yalnız hasta, kendisine rahatsızlık veren semptomların sadece bir kısmını hissedebilir. Göründüklerinde, hasta mutlaka KBB doktoru görünmelidir.

ilaç

Patolojinin spreyler ve tabletlerle tedavisi

Hastalığın tedavisi doğrudan nedenlerine bağlıdır. Çoğu durumda, rahatsızlığa neden olan sorunun ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. İlk belirtilerin ortaya çıkmasından hemen sonra iltihabı tedavi edin. Çoğu zaman geleneksel yöntemlerle tedavi için antibiyotikler ve antiviral ilaçlar kullanılır.

Aerosol formunda üretilen antibakteriyel ilaçlar yeterince etkilidir. Bu ilaçlar arasında Ingalipt, Hepilor, Hexaspree, vb. Bezlerin iltihaplanmasının tedavisi sırasında, hastanın düzenli olarak boğaz için hapları çözmesi gerekir. Doktorlar bu durumda Tharyngept, Strepsils'i kullanmayı tavsiye ediyor.

Bezlerin iltihaplanmasının tedavisi durulama olmadan yapılamaz. Çoğu zaman, Klorophyllipt, Furazzilin yardımıyla üretilir.

Hastalık geliştiğinde, hastanın bedeni zayıflar, bu yüzden vitamin almak gerekir.

Hastanın vücudunun bireysel özelliklerine uygun olarak seçilirler. Tedavi sadece ilgili hekim tarafından yapılmalıdır. Bu, ilaçların doğru seçilmesinin gerekli olmasından kaynaklanmaktadır.

Inflamasyon tedavisinde geleneksel tıp

Hastalığın tedavisi için geleneksel tıp konseyleri

İlk defa birçok hasta bademcik iltihabı gibi böyle bir durumla karşılaşır, bu durumda ne yapmaları gerektiğini bilmezler. Hastalığın üstesinden gelmek çoğu zaman geleneksel tıbbı yardımcı olur.

Halk ilaçları yardımıyla, sadece semptomatolojinin hafifletilmesi değil, aynı zamanda tedavi sürecinin hızlanması:

 • Bezlerin iltihaplanması ile çok fazla sıcak içecek içmelisiniz. Yanıkları önlemek için çok sıcak olmaları gerekmemektedir.
 • İçmek için en iyisi kartopu, köpek gülü, papatya, limondan oluşan çay kullanmaktır.
 • Hasta bademcikler veya püstüller üzerinde amygdala varsa, düzenli olarak durulanması gerekir. Bu amaçla özel antiseptik çözümler kullanılır.
 • Deniz tuzu esaslı bir durulama yardımcısı hazırlamak da mümkündür. Bunu yapmak için bir bardak ılık su alın ve bir çay kaşığı deniz tuzu ekleyin. Çözelti, tuz çözülene kadar karıştırılır ve boğazı durulamak için kullanılır.
 • Son derece etkili bir ilaç, iyodine dayanan durulama yardımcısıdır. Bunu yapmak için, bir bardak ılık su almanız, bir tutam kabartma tozu ve deniz tuzu ve birkaç damla iyot eklemeniz gerekir. Bu ilaç, günde üç kez boğaz yıkamak için kullanılır.
 • İltihaplı bademcikler üzerindeki yüksek etkiye ortak bal vardır. Hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasıyla her gün bir çorba kaşığı yemek gereklidir. İltihap, irin salgınının eşlik etmesi durumunda boğazın durulanması için kullanılan ilaçlara bal eklenir.

Halk ilaçları, bezlerin iltihaplanmasının tedavisinde yüksek bir etkinlik seviyesi ile karakterize edilir. Buna rağmen, geleneksel tıbbı kullanmadan önce bir doktora danışmanız gerekir.

Antibiyotik kullanımı

Bezlerin iltihaplanması - antibiyotikler: tipleri ve kullanımları

İnflamatuar sürecin tedavisi antibiyotik yardımı ile yapılmalıdır. Çoğu zaman, bezlerin iltihaplanması ile, pennicinal gruba işaret eden ilaçlar uygulanır.

En yaygın olarak kullanılan:

Bu ilaçlar pennicinal gruba ait olan yarı sentetik antibiyotik kategorisine aittir.

İlaçlar transpeptidazların enzimlerini bloke eder, bunun yeri bakterilerin zarlarıdır.

Hasta tedavi sırasında bu ilaçların girişinde kontrendikedir, onlar Doxocycline, Cefalexin ile değiştirilir. Bu ilaçlar, sistematik kullanım için amaçlanan yarı sentetik antibiyotikler olarak sınıflandırılmaktadır. Protein patojenlerinin sentezini olumsuz etkiledikleri için bakteriyostatik bir etki sağlarlar.

Faydalı video - Angina: nedenleri ve tedavisi.

Komplikasyonların varlığında, hastaya intramüsküler yoldan antibiyotik verilebilir. Tedavi etmek için kullanılan ilaca bakılmaksızın, 7 ile 10 gün arasında olmalıdır.

Olası komplikasyonlar

Bezlerin iltihaplanmasının tedavisi, ilk semptomların ortaya çıkmasından hemen sonra yapılmalıdır. Aksi halde, hastalar komplikasyon yaşayabilir. Çoğu zaman, bu hastalık kalbin ve eklemlerin kötüleşmesini provoke eder. Bazı hastalarda, zamansız tedavi ile böbrek bozukluğu görülür.

Bezlerin iltihabı sürekli olarak çevreleyen dokulara geçerse, o zaman çıkarılması sağlanır. Hastalığın pürülan bir süreci varsa, o zaman kalbe ve akciğerlere geçebilir. Bu durum sadece sağlık için değil, aynı zamanda hastanın ömrü için çok tehlikelidir.

Pürülan bir süreç çevre dokuya geçtiğinde, hastalarda pürülan bir apse görülebilir.

Bezlerin iltihaplanması oldukça tehlikeli bir hastalıktır, bu sadece hastalarda rahatsızlığa neden olmaz, aynı zamanda ciddi komplikasyonlara da yol açabilir. Bu nedenle, sadece bir doktora danıştıktan sonra hastalığın zamanında tedavisinin yapılması gereklidir.

Boğazdaki bademcikler: iltihap. Karakteristik semptomlar ve tedavi.

Bademcik iltihabı, yaygın tedavi gerektiren çok yaygın bir durumdur.

Yeterli olmayan bir terapinin yokluğunda kronik bir forma girme ve onunla başa çıkma eğilimi tamamen son derece zordur ve bazen imkansızdır.

Bu durumda, özellikle çocuklarda bademcik iltihabı özellikle sık görülür, çünkü bağışıklığı gelişmiş erişkinlere göre çok sayıda viral ve bakteriyel atak karşısında daha fazla silahsızdırlar. Bu hemen bir cevap gerektirir, çünkü çocuklarda komplikasyon riski çok daha yüksektir.

İnsanlarda bademciklerin işlevleri, yapısı ve işlevi

Bademcikler bağışıklık sisteminin organları arasındadır. Asıl görevi, vücudu ve özellikle de solunum sistemini patojen mikrofloranın penetrasyonundan korumaktır.

Doğası gereği, çeşitli enfeksiyöz ajanlarla savaşan lenfositlerin kaynağı olan lenfoid dokuyu temsil ederler. Bu organlar, içinde mikropların tutulmasına yardımcı olan gevşek bir yapıya sahiptir.

Birkaç çeşit vardır:

Bademcikler iltihaplıdır: nedenler

Bademcik iltihabının başlıca nedenleri, virüs veya bakterilerin neden olduğu bulaşıcı hastalıklarda bulunur.

Bademcikler fotoğraf iltihaplı

Bu mikroorganizmalar nazofarengeal veya oral boşluğu, en sık hava damlacıkları nüfuz ve çarpıcı mukoza yüzeyi üzerinde dinlenmeye edilebilir.

Bu organların neden iltihaplanmasının en yaygın nedeni:

 • stafilokok;
 • streptokoklar;
 • adenovirüsler;
 • herpes virüsü;
 • hemofili influenzae;
 • Mikoplazma ve diğerleri.

Ve patojen mikroflora temsilcileri her zaman çevreleyen havada daha büyük veya daha küçük miktarlarda mevcut olsa da, bir kişi her zaman hasta olamaz.

Bu durumların bir kombinasyonu ile kolaylaştırılır, Enfeksiyonun etken maddesi ile temas ve doğal savunmalarda azalma gibi nedenlerle olabilir:

 • şiddetli hipotermi;
 • son hastalık ya da kronik patolojinin alevlenmesi;
 • dengeli ve yeterli vitamin ve mineral ihtiyacını karşılaması zor olan beslenme yetersizliği;
 • ağız boşluğunun mukoza zarlarına hasar;
 • stresi.
Kaynak: nasmorkam.net bademciklerden hangisini veya mikroorganizmayı etkilediğine bağlı olarak:

İlk olarak, dokuların sadece küçük bir şişmesi, düşük sıcaklık ve zayıf şekilde ifade edilen ağrı duyumları tipiktir. İkinci durumda, işaretler parlak bir şekilde telaffuz edilir ve organların mukoza zarının yüzeyinde beyaz bir kaplama görülebilir.

Lacunar anjinası ile, ağızdan hoş olmayan bir koku görünümü eşlik eden salgı bezinin özel fizyolojik depresyonlarında irin birikmesi görülür.

Bademcik iltihabı belirtileri. Nerede acıyor?

Klinik resmin doğası, bademciklerin iltihaplanmalarına ve hangisinin etkilendiğine bağlıdır. Yine de, hemen hemen her zaman insanlar yutkunmaya acizdir.

Bu durumda, aşağıdaki gibi işaretler olabilir:

 • ateş, göstergeler 37 ila 40 ° C arasında değişebilir;
 • etkilenen organların mukoza zarında şişlik ve kızarma;
 • öksürük;
 • burun akıntısı (kesinlikle boğaz ağrısı için tipik değil);
 • halsizlik ve yorgunluk.

Herpetik enfeksiyon olduğunda, hastalar karındaki ateş, kusma ve rahatsızlıktan şikayet ederler. Mukozal bezleri ve farinks arka duvarı yüzeyi üzerinde bakıldığında Sonra rot veya kapalı kabuklar mümkün olan sıvı içeriği, dolu çok sayıda küçük kabarcıklar görülebilir.

Lingual tonsil yenmek için karakterize edilir:

 • hareketler sırasında dilin şişkinliği ve rahatsızlık;
 • çiğneme ve yutma güçlüğü;
 • konuşma değişikliği.

Eğer bademcikler iltihaplanırsa, ancak boğaz ağrır ya da rahatsız etmezse, kronik bademcik iltihabı olabilir. Bu patoloji sıklıkla vücut ısısı olmadan ortaya çıkar, çünkü vücut kronik bir enfeksiyon odağı ile savaşmayı durdurur.

Palatine bademcikler: iltihap

En çok inflamatuar süreçleri geçiren bademcikler. Bu gibi durumlarda, anjin ya da kronik tonsillit formlarından biri tanısı konur.

Bu patolojilerin oldukça ciddi olduğu düşünüldüğünde, bir uzman kesinlikle bunları tedavi etmelidir. Ve en etkili olanıydı, ilk aramadan önce boğazdan bakteriyolojik araştırmaya geçmesini tavsiye ediyoruz.

Bu analiz, hastalığın nedensel etkisini doğru bir şekilde belirleyecek ve doktorun en etkili tedaviyi seçmesine yardımcı olacaktır.

Bir tarafta bademcik iltihaplandı

Bazen bezlerden sadece biri iltihaplanır. Tek taraflı yenilgi, vücudun aktif olarak enfeksiyonla savaştığını ve yayılmasını engellediğini gösterir.

Bununla birlikte, nadir durumlarda, bu, fasiyal sinirin nörit, lenf nodu iltihabı veya kulak burun boğaz ile ilgili olmayan diğer patolojilerin bir işareti olarak hizmet vermektedir.

Sağ taraf veya sol bademcik iltihaplı olup olmadığına bakılmaksızın, tedavi patolojik sürecin gelişim nedenine göre gerçekleştirilir.

Çocuklarda bademcik iltihabı

Bir çocukta iltihaplı bademcikler nadir değildir. Çoğu durumda, çocuklara viral enfeksiyonlar veya boğaz ağrısı teşhisi konur.

İlk durumda, bebek boğazdaki ısı ve rahatsızlığa rağmen, neşeli ve neşeli kalır ve durumu üçüncü günde önemli ölçüde iyileşir. İkincisi, hastalığın belirtileri daha belirgindir ve şunlardan oluşur:

 • şiddetli ateş (40 ° C'ye kadar);
 • yoğun boğaz ağrısı, çok acı verici yutma eylemi yapmak;
 • güçlü zayıflık, ağlamaklılık;
 • solunumun şiddeti;
 • Bezler üzerinde beyaz bir kaplamanın görünümü.

ОРВИ'de ebeveynler, bir enfeksiyonla bağımsız olarak başa çıkmayı deneyebilirler. Fakat anjina, çocuk doktoruna acil bir talep ve tüm reçetelerine sıkı sıkıya uyulmasını gerektirir.

Bir çocukta iltihaplı bademcikler

Biraz daha az sıklıkta, ama yine de genellikle çocuklar adenoiditten muzdariptir. Bununla birlikte, eşlik eden farengeal tonsil artar:

 • horlama;
 • yeşil veya sarı sümbül tahsisi;
 • baş ağrısı;
 • uykuda bozulma;
 • öksürük;
 • burun sesi.

Adenoidit her zaman bir çocuk kulak burun boğazının gözetiminde tedavi edilir.

Ne zaman doktora gitmelisin? Hangi uzman iyileşir?

Bu tür inflamatuar süreçlerin tedavisi, kulak burun boğaz uzmanının (ENT) ayrıcalığıdır. Bu uzmanın, ilk ihlal belirtilerinin ortaya çıkmasıyla temasa geçmesi tavsiye edilir, bununla birlikte, modern yaşam koşullarında bu pratik olarak imkansızdır.

Bu nedenle, aşağıdaki koşullardan en az biri karşılandığında zorunlu bir doktora danışması gerekecektir:

 • Vücut ısısının 3 günden uzun süre 38 ° C'nin üzerinde korunması;
 • hastanın durumunda keskin bir bozulma;
 • iyileşmenin başlangıcı, ani bir ağırlaşma değişikliği;
 • çocuk yaşı;
 • pürülan odakların oluşumu.

Yetişkinlerde Bademcik iltihabı tedavisi

Çoğu durumda, lenf dokusunun lingual birikiminin lezyonu dışında, evde tedavi uygulanır.

Bakteriyel enfeksiyonda, bu tür girişimler sadece etkisiz değil aynı zamanda çok tehlikeli olabileceğinden, kendiliğinden iltihaplanmaya ancak enflamatuar sürecin viral yapısının doğru bir şekilde güvencesi verilebilir.

Tedavi genellikle karmaşıktır ve enfeksiyonun nedenlerini ve semptomlarını ortadan kaldırmaya yönelik bir dizi ilacın alınmasını içerir.

Ancak, iyileştirmeler, yüksek sıcaklık ve yukarıda listelenen diğer koşulların uzun süreli korunması olmadan, kendi kendine tedavi arka plana karşı, her zaman bir doktora danışmalısınız.

Tedavinin etkinliğini artırmak için, hastalara tavsiye edilir:

 • Mümkün olduğu kadar çok sıcak içecek kullanın, örneğin, bitkisel ve geleneksel çaylar, et suyu, kompostosu, meyve içecekleri ve su;
 • En azından hastalığın akut döneminde yatak istirahatine uymak;
 • İştah gibi yiyin.

Ağır vakalarda, büyük pürülan oluşumların varlığında, hastaların KBB çalışmasında bezleri yıkaması önerilebilir.

Konservatif tedavinin uzun süreli yokluğu ve bademciklerdeki ciddi hasarlar nedeniyle, bunların kaldırılması öngörülür.

Çoğu durumda, operasyon adenoidit ve kronik bademcik iltihabı ile gerçekleştirilir.

Aynı zamanda, enflamatuar süreç hastayı ciddi komplikasyonlarla tehdit ettiği zaman sadece son çare olarak reçete edilir.

ilaç

Tedavinin doğası, patolojik sürecin nedenleri ve lokasyonlarına bağlıdır. Viral enfeksiyonlar ile, semptomatik tedavi için yeterli araç vardır, yani, rahatsızlığın ana belirtilerini gidermeye yardımcı olur.

Bakteriyel enfeksiyonlar, hastalığın hızlı bir şekilde tedavi edilmesine ve komplikasyon riskinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olacak antibiyotik alması gerektiğinde.

Spesifik bir ilaç, yalnızca bir doktor tarafından, durumun yer çekimi ve kendisine başvuran kişinin özelliklerine dayanarak seçilmelidir.

Başlangıçta, hasta topikal kullanım için ilaç (Isofra, Polidexa, Rinil) reçete edilir. Düşük etkinlikte, penisilin grubunun sistemik antibiyotikleri tavsiye edilir:

 • augmentin;
 • flemoksin;
 • Ospamoks;
 • amoksiklav;
 • amoksisilin;
 • Wilprafen ve diğ.

herhangi bir etki, tedavinin sona 3-4 gün sonra da tetrasiklin grubunun temsilcileri (tetrasiklin, Doxey-E, Doksisiklin, JUnidoks Soljutab vs.) ya da makrolidler (Sumamed, Hemomitsin, Azitromisin, azivok, Azitral vs.) ile değiştirilir ise.

Zor durumlarda, antibiyotikler beklenen sonuçları vermediğinde, Hastalığın nedensel ajanını belirlemek için boğazdan yayma ile ilgili bakteriyolojik bir çalışma yapılır. ve çeşitli ilaçlara olan duyarlılığı.

Bu durumda, antibakteriyel özelliklerini artıracak olan durulama çözeltisine birkaç damla iyot ve soda eklenebilir.

Evde tedavi olmaktan mı? Insanların anlamı

Halk ilaçları ile tedavi sadece ilaç tedavisine yardımcı olarak algılanabilir. Boğazda rahatsızlığı gidermenin en etkili yolu durulamadır.

İşte çareler için birkaç yemek tarifleri, gargara daha iyi:

Çocuklarda iltihaplı bademcik nasıl tedavi edilir?

Tedavinin doğası, çocuğun boğazındaki bademciklerdeki iltihaplanmaya neden olan sebepler temelinde belirlenir.

 1. ARVI ile Boğaz, antipiretik ve durulama solüsyonlarında ağrı için reçete edilen fonlardır.
 2. Bakteri enfeksiyonları ile Tedavi çocuk doktoru tarafından seçilir. Sadece bir doktor mevcut durumda ne yapılacağını tam olarak söyler ve uygun ilaçları reçete edecektir. Genellikle, semptomları ortadan kaldıran ilaçlara ek olarak, antibiyotik tedavisi içerir.
 3. Adenoidit ile tedavi daha uzun ve daha karmaşık. Bu bileşim genel olarak kortikosteroidler grubu preparatları (Nazoneks, Fliksonaze ​​ve diğ.), Vazokonstriktif düşer ve spreyler (Rinazolin, Nazivin, ksilometazolin, Rinazolin) ve antimikrobiyaller (Protargolum, kolloid, Gümüş-Defla vs.) içerir.

Bir tanı ile karıştırılmamak için, ebeveynler çocuğun boğazında rahatsızlık olduğunda ne arayacaklarını bilmelidir. Zorunlu tıbbi tavsiye gerektiren durumlarda:

 • Klasik antipiretik şuruplar tarafından kötü biçimde ortadan kaldırılmış sürekli ateş;
 • bezlerde beyaz plak veya mantar;
 • bademcikler güçlü şişlik;
 • kusma kusma kışkırtıcı saldırıları;
 • yeşil veya parlak sarı sümük vurgulayarak.

Önleyici tedbirler

Bademcikler iltihaplı değil, bu tavsiye edilir:

 • Sağlıklı bir yaşam tarzına öncülük etmek;
 • mümkünse, sertleşmek, stresi önlemek ve açıkçası hasta insanlarla temas kurmak;
 • doğru yer;
 • gerekirse, vitamin-mineral kompleksleri alın;
 • Temiz havada günlük yürüyüş.

İltihaplı bezler

Bezlerin iltihabı Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kendini çok sık gösteren bir semptomdur ve bir dizi gelişmeyle ilişkili olabilir. viral, bakteri, mantar enfeksiyonları, bir sonuç gibi alerjik reaksiyonlar. Çocuklarda, bu belirti yetişkinlerde iki kat daha yaygındır.

İltihaplı bademcikler nasıl ortaya çıkıyor?

bademcikler (bademcikİnsan bağışıklık sisteminin organlarından biridir. Onlar oluşur lenfoid doku ve palatine kemer arasında yer alır. Vücutta, bir çeşit filtre olarak işlev görürler ve onu patojenlerin nüfuzuna karşı korurlar. Böylelikle bademcikler vücuda hava, yiyecek, su ile nüfuz eden bir enfeksiyonu nötralize edebilirler. Ancak bazı durumlarda, vücut zayıflarsa ve dolayısıyla çok sayıda mikroorganizma farinkse girerse, bademcikler işlevlerini etkili bir şekilde yerine getiremez ve iltihaplı hale gelemezler.

Kural olarak, bademciklerdeki iltihaplanma süreci akut olarak başlar. Hasta yutulurken bezlerde belirgin bir ağrıya, genel halsizlik hissine, titreme hissine, eklemlerde bir ağrıya neden olabilir. Bir kişi baş ağrısından endişe duyuyor, vücut ısısı çok hızlı artıyor. Lenf düğümleri, Çene altında bulunanlar, genellikle belirgin bir şekilde arttıkça, artar. Bazen işaretlenmiş farinksin anterior duvarında iltihaplanma olabilir. kısık ses. Bademcikler yüzeyinde görünür beyaz kaplama. Purulent iltihaplı bademcikler gelişmesine tanıklık pürülan boğaz ağrısı. Bu durumda uzman derhal iletişime geçilmelidir.

Bazen sol ya da sağ bezte şiddetli ağrı olur. Bademciklerin iltihaplanma süreçleri neredeyse hiç acı çekmeden geçer. Enfeksiyöz hastalıklarla birlikte, bezlerin çıkarılmasından sonra bir süre ağrı gözlemlenmiştir.

Çocuğun bezleri büyür ve vücut ısısı keskin bir şekilde yükselirse, ebeveynler bu belirtileri gözetimsiz bırakmamalıdır. Bununla birlikte, bir doktora danışmaksızın boğaz ağrısı için mevcut bir ev ilaçlarının kullanımı buna değmez, çünkü durum daha da kötüleşebilir. Uygun tedavinin yokluğunda, bezlerin iltihabı ciddi komplikasyonlara neden olabilir - kâlp kası iltihabı, romatizmal kalp hastalığı, piyelonefrit ve diğerleri.

Foliküler ile boğaz ağrısı Boğazdaki ağrı genellikle kulaklara verdiği kadar belirgindir. Çocuklarda akut dönemde, ishal ve kusma mümkündür.

en bademcikler iltihabı Hastalığın semptomları tek tek ifade edilir. Bazen, bazen keskin ve telaffuz edilir - nispeten bulanık. Bir kişinin çok şişmiş bezleri bakmak bilen Ama eğer (o görüntü genişler Bademciklerin ile fotoğraf düşünmek yeterlidir), ifade inflamasyon çıplak gözle görülebilir. Boğaz ağrısı çok güçlü olmasa bile, belirtileri şiddetini azaltmak için, gargara göre hastalığın tedavi nasıl, her zaman bir doktora danışmalısınız. Tedavinin ana gidişatına paralel olarak uzman, bıldırcınlara halk ilaçlarıyla nasıl davranılacağını ve buna değip değmeyeceğini söyleyecektir.

İltihaplı bademcikler neden?

İltihaplı bezler - bulaşıcı ve alerjik rahatsızlıklar ile ilgili hastalıkların bir işareti. Bu tür hastalıkların gelişiminin ana nedenleri, vücudun enfeksiyonu virüsler veya bakteriler. Enfeksiyöz ajanlar olabilir stafilokoklar, streptokoklar, virüsler, mantar. Mikroorganizmaların ve bunların hayati aktivitelerinin etkilerinin bir sonucu olarak bademcikler genişlemiş ve iltihaplanmıştır.

Bademciklerdeki inflamatuar süreçler sıklıkla insanlarda gelişir, dokunulmazlık önemli ölçüde azalır. Enflamasyonun gelişimine katkıda bulunan faktörler, vücudun genel hipotermidir, enfeksiyon taşıyıcıları ile temasa geçer. Kural olarak, enfeksiyon, zaten enfekte olan diğer kişilerin öksürmesi ve hapşırma nedeniyle vücuda girer. Ayrıca bulaşıkları, hijyen ürünlerini paylaşarak enfekte olabilirsiniz. Enfeksiyon kaynağı, kişinin zamanında tedavi edemediği içsel bir enfeksiyon olabilir. Çoğunlukla bademcik iltihabı muzdarip kişilerde görülür diş çürümesi, diş etlerinin inflamatuar süreçleri, kronik sinüzit. Bezler bir süreliğine bu tür bir enfeksiyonun üstesinden gelebilir, ancak, er ya da geç, iltihaplı bir süreç geliştirmeye başlarlar.

Böylece, iltihaplı bademcikler ile ilişkili olabilir bakteri, tekneli tavan, monositik, karatalnoy ve foliküler boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, akut farenjit ile. Bezler ayrıca mantar kökenli bir anjina ile iltihaplı hale gelir. Bu durumda, üzerinde ayrı bir beyaz kaplama görünür.

İltihaplı bademcikler nasıl tedavi edilir?

Nasıl tedavi edilir bir tarafta bezlerin iltihabı veya bilateral inflamasyon, Doktor muayeneyi yaptıktan ve doğru tanı koyduktan sonra söyleyecektir. Kendini tedavi eden insanların bezlerinin iltihaplanmasıyla ilgili fotoğraflar bile hastalığın şiddetini gösterdiğinden, doktorun ziyareti ile geciktirmek olmamalıdır.

Tedavi, hastada bezlerin iltihaplanma semptomlarının ne olduğuna bağlı olup, hangi nedenler enflamatuar sürecin gelişmesine yol açmıştır. Son teşhise bağlı olarak, doktor kapsamlı bir tedavi öngörür ve belirtileri bademcik iltihabı ile ilişkili olan bir hastalık durumunda ne yapılacağını detaylı olarak açıklar. Bazen gerekli laboratuvar testleri, Mantar enfeksiyonu varlığını belirlemek için bir kazıma alınız.

Çocuklar ve bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı için ana tedavi, etkili antibakteriyel tedavi yürütmektir. Boğazın herhangi bir hastalığı ile ne yapmalı ve tedavi etmek, bademcikler zarar görürse tedavi eden doktor karar verir. Her şeyden sonra antibiyotikler yan etkileri vardır ve vücudun savunmalarını zayıflatır. Antibiyotikler, bakteriyel mikrofloranın özelliklerine bağlı olarak reçete edilir. Geniş bir etki spektrumunun antibakteriyel ajanları sıklıkla atanır. Antibiyotiklerle tedaviye olan duyarlılığı belirlemek için patojenin ekilmesi önerilir.

Kompleks tedavi ayrıca bireysel olarak seçilmiş ilaçlarla semptomatik anti-inflamatuar tedaviyi de içerir. Bir yetişkinde bademcikler nasıl tedavi edilir, hastalığın seyrinin şiddetine bağlıdır. Eğer evde bademcikler tedavi etmek zorundaysanız ve hasta çok yüksek bir vücut ısısına sahipse, doktor ateş düşürücü. Yüksek sıcaklıkta çocuklar bazında ilaç reçete edilir. parasetamol ve ibuprofen. Fakat eğer termometre 38 dereceden fazla göstermiyorsa, antipiretikler kullanmaktan kaçınmak daha iyidir. Bu kural hem çocuklar hem de yetişkinler için geçerlidir.

Apseler varsa, bezler şişti ve viral bir enfeksiyonun etkisi nedeniyle iltihaplı hale gelir, tedavi sırasında antiviral tedavi mutlaka kullanılır.

Aerosoller ve emilim için tabletler de kullanılır. Ancak bu ilaçlar doğru kullanılmalıdır: Kullanımlarından sonra, en azından yarım saat kadar yiyecek ve sıvı yemekten kaçınmalısınız. Doktor ayrıca genişletilmiş bademciklerin halk ilaçlarıyla nasıl tedavi edileceğini, maksimum pozitif etkiyi elde edecek şekilde ayrıntılı olarak anlatacaktır. Örneğin, bazı durumlarda inhalasyon, Ancak boğazın bazı hastalıkları ile kontrendikedir. Ek bir araç olarak, boğaz için durulama kullanılabilir. Bademcikler üzerindeki trafik sıkışmaları ve baskınlar durumunda, durulamalar yapılır salin soda çözeltisi (Bir çay kaşığı su bir çay kaşığı soda, bir çorba kaşığı tuz ve birkaç damla eklenir iyot). Gargara günde 7-10 kez gerekir.

Fungal angina, antifungal ilaçlar ile tedavi edilir. Bağırsak mikroflorasını normalleştiren ilaçlar almak da gereklidir.

Bademcik iltihabı alerjik reaksiyonlar ile ilişkili ise, tedavi antihistaminleri içermelidir, kalsiyum glukonat.

Hastada nispeten normal hissedilirse, büyük boğazlar yoksa, bezlerin evde tedavisi yapılır. pürülan fişler ve beyaz topaklar. Çocuklarda ve yetişkinlerde bezlerin evde tedavisi, en azından hastanın bademcikler ve yüksek vücut ısısı ile hasta olduğu dönemde yatak istirahatine bağlı kalmayı gerektirir. Yapışmak önemlidir doğru içme rejimi: Gün boyunca çok miktarda sıvı tüketin. Bademcik iltihabının tedavisi, o zaman, bademcikler genişlediğinde, hasta sadece küçük miktarlarda sadece sıcak yiyecek tüketirse daha etkili olacaktır. Kaçınmak için arzu edilir akut, tuz, ekşi yiyecek. Bir hastanın kullandığı her şey kolayca asimile edilmelidir.

Bezlerin halk ilaçları ile muamele edilmesi, infüzyonlar ve bitkisel dekontaminasyon ile durulama ağzının kullanılmasını sağlar (papatya, adaçayı, okaliptüs civanperçemi, nergis Ancak, bir kişi iltihaplı bademciklerin tedavi edilmesiyle ilgilenirse, antibiyotik tedavisi olmadan anjinadan kurtulmanın zor olması nedeniyle, sadece halk ilaçları uygulanmamalıdır.

Bademcik sık sık iltihabı gelen vücut korumak için dahil olmak üzere, bağışıklık güçlendirmek hatırlanacak unutulmamalıdır sertleştirme, Vitamin içeren ürünlerin kullanımı vb.

Tedavi zamanında yapılmazsa, hastalık kronik bir forma girebilir. Bazı durumlarda, başvurmak zorunda cerrahi müdahale ve bademcikler çıkarın. Operasyonun özellikleri ve çocuklarda ve yetişkinlerde bezlerin çıkarılmasının maliyeti, genişletilmiş bademcikler önemli rahatsızlık verenlere ilgi gösterir. Gözlenirse cerrahi müdahale tavsiye edilir. nefes alma ve konuşma zorluğu, uzun bir süre tedaviye rağmen bademcikler ağrıyor ve yutmak acı veriyor. Bademcikler veya adenoidleri çıkardıktan sonra, bir kişi sıklıkla kronik bademcik iltihabı ve bademcik iltihabından kurtulur. Ebeveynler bu tür bir müdahalenin uygunluğunu ve çocuklarda bademcikler çıkarılması sonuçları beklenmedik korku sorguladı varsa, doktorunuzla detaylı olarak her şeyi sormak ve zaten ameliyat oldu olanların bezlerinden çıkarılmasından sonra değerlendirmeleri okumalısınız. Uzman, kapsamlı bir incelemeden sonra böyle bir operasyonun yararı hakkında bilgi verecektir. Daha ayrıntılı olarak, tüm ilginç detaylar birçok tıbbi kaynakta açıklanmaktadır. İstenirse, zarar hastalıklı bademcikler yanı nereye Minsk, Voronezh ve diğer bölgelerde bademcikler lazer kaldırma kaldırmak nasıl olduğunu görmek için videoda bezlerinin çıkarılmasını görmek mümkündür.

Amigdala'nın kesilmesi acı verici olduğuna inanmak bir hatadır. Operasyon hem lokal anestezi altında hem de genel anestezi altında yapılabilir. Tıp açısından bakıldığında bu müdahale zor değildir. Bu nedenle, hemen hemen her klinikte Moskova'da bezlerin çıkarılması için ameliyat yapılmaktadır. Kaldırma bedeli tıp kurumunun seçimine bağlıdır. anestezi ve doktorun daha ayrıntılı olarak açıklayacağı diğer faktörler. İşlemden sonra hasta 1-2 gün hastanede kalır, daha sonra evde iyileşme süresini geri getirir. Boğazda birkaç gün ağrı hissedebilir. Şu anda öğütülmüş yiyecekleri yemek arzu edilir.

Ancak, insanlarda bezlerin yokluğunda doğal bir koruyucu bariyerin yok olduğu unutulmamalıdır. Sonuç olarak, bir enfeksiyona yakalanma şansı artar. Bu nedenle, bademcikler bu tür bir işlem için açık göstergeler varsa kaldırılmalıdır.

Bademcik iltihabı nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri

Bademcikler veya bademcik iltihabı, bir veya iki bademciğin viral veya bakteriyel bir enfeksiyona maruz kaldığı bir hastalıktır. Bu hastalık, üst solunum yollarının en yaygın bulaşıcı hastalıklarından biri olarak sınıflandırılmaktadır.

İnsan farenksinin badem şeklindeki açıklıklarındaki lenfoid doku, virüslerin ve bakterilerin üst solunum yoluna nüfuz etmesi için koruyucu bir bariyer görevi görür. Enfeksiyöz sürecin zamansız tedavisi veya uzamış seyri durumunda, bademcikler iltihaplaşmaya başlar.

Bademcik iltihabı iki şekilde ortaya çıkabilir: akut ve kronik.

Akut tonsillit daha yaygın olarak anjina olarak bilinir. Kronik bademcik iltihabı tamamen iyileşmemiş akut tonsillit nedeniyle oluşur. Dalgalı akar ve zaman zaman ağırlaşabilir.

Provoke edici faktörler ve nedenler

Bademcik iltihabına yol açan en çok kışkırtıcı faktörler, bu tür patojenlerle akut solunum yolu enfeksiyonlarıdır:

 • Streptococcus pneumoniae;
 • streptokok;
 • staphylococcus bir çubuk.

Ayrıca bademcik iltihabı başlangıcı, vücudun aşırı hipotermisi tarafından büyük ölçüde etkilendiği için, yılın belirli zamanlarında insanların bu hastalığa karşı duyarlılıklarını belirtmek önemlidir. Çoğu zaman sonbahar ve kış aylarında olur.

Bademciklerdeki enflamatuar sürecin başlangıcının diğer nedenleri arasında şunlar bulunur:

 1. Bağışıklığın işleyişinin bozulması.
 2. Farinks ve ağızda kronik bir enfeksiyon varlığı (çürük, stomatit).
 3. Orofarinksin anatomik patolojisi. Örneğin, bir kişinin kavisli bir septumu varsa, yanlış solunuma yol açacaktır. Bu nedenle, soğutulmuş hava burun pasajlarından geçmez, ancak hemen ağzın içinden geçer.
 4. Epstein virüsü.
 5. Bar Virüsü.

semptomataloji

Bezlerin iltihabı: yetişkinlerde ve çocuklarda belirtiler:

 1. Yutulduğunda acıyı keser.
 2. Farinksin bir tarafında veya hemen her iki taraftan da büyük bezler (şişmiş).
 3. Bademcikler ağrıyor.
 4. Bir çocuk veya bir yetişkin akşamları yüksek bir sıcaklığa sahipse.
 5. Konuşurken boğaz bademcikleri. Ayrıca, hasta bir kişi sesini tamamen kaybedebilir.
 6. Bezlerde beyaz bir film oluşur.
 7. Zayıflık, halsizlik ve enerji kaybı.
 8. Yetişkinlerde, özellikle oksipital serebellum seviyesinde baş ağrısı görülür.
 9. Böbreklerdeki ağrı, kalp ve ayrıca kaslar ve eklemler.
 10. Kan basıncında artış.
 11. Vücuttaki enfeksiyonun yayılmasından dolayı ciltte dysbiosis ve döküntü oluşumu.
İçindekiler ↑

tanılama

Başarıyla bademcikler iltihabı teşhis etmek amacıyla, hasta da buna karşılık, incelemek belirtileri kaydedip uygun tedaviyi reçete, bir audiologist, danışmalısınız.

Kronik bademcik iltihabı şüphesi varsa, doktor bakteri ve antikorları tespit etmek için bir kan testi yazabilir.

Ayrıca, hasta enfeksiyonun nedensel ajanlarını saptamak için bademciklerden smear alınabilir.

Ne zaman doktora gitmeye değecek?

Evde bağımsız tedaviyi durdurmak ve doktora gitmek gerekirse, eğer bir tonsillit bu semptomatolojiyi alırsa:

 1. Çocuk veya yetişkin 38 derecenin üzerinde ateşi vardır.
 2. Eğer boğazdaki çocuk veya yetişkin her zaman pürülan akıntıya gider.
 3. Bademcikler o kadar şişti ki bir kişinin ağzıyla nefes alması zordu.
 4. Çocuğun bir taraftan veya iki bademciden derhal şiddetli ağrıya yol açması nedeniyle düzgün yeme imkanı yoktur.
 5. Eğer bademcik iltihabı, kusma, konvülziyon veya kalpte akut ağrı eşlik ediyorsa.
İçindekiler ↑

Olası komplikasyonlar

Görünürdeki zararsızlığa rağmen, bademcik iltihabı bu gibi sonuçlara yol açabilecek oldukça tehlikeli bir durumdur:

 1. Orta kulağın bulunduğu bölgedeki iltihaplanma, sonuçta bir işitme kaybına veya tam bir işitme kaybına yol açar (yeterli ve zamanında tedavi olmadığında).
 2. Kalbin ve eklemlerin akut romatizması.
 3. Kalp kapaklarındaki prolapslar.
 4. Glomerulonerit.
 5. Farinkste dokuların pürülan enflamasyonu.
 6. Paratonziller abse.
 7. Şiddetli pnömoni (tek taraflı veya iki taraflı).
 8. Alerjik reaksiyonların alevlenmesi.
İçindekiler ↑

İlaç tedavisi

Birçoğu, bezlerin iltihaplanmasının nasıl tedavi edileceğini merak etmektedir, çünkü "göz yoluyla", hangi enfeksiyonun hastalığın nedensel ajanı olduğuna karar veremez. Bunu yapmak için, hastalığın odağından - bademciklerin kendisinden yayma yapmak gerekir. Bundan sonra doktor, gargara için antibakteriyel ve dezenfektan ve ayrıca ağrı ve sıcaklığın giderilmesi için hazırlıklar yazacaktır.

tedavi sürecinde gargara hasta iltihaplı larinks, bakteri dışarı fışkırma bir salt mekanik bir yol olarak çok önemli bir rol oynar. Bu borik asit çözeltisi (bir bardak su ile 1 çay kaşığı), furatsilina çözeltisi su (1 tablet 200 mg olarak) ve su klorofilin 250 mg, 10 damla kullanılmasını gerektirir.

Iltihaplı bademcik çoğu zaman bu semptomların, çeşitli haplar ve antiseptik ve analjezik etkiye sahip pastiller kurtulmak için, boğaz ve akut ağrıda hissini neden olur.

Bu amaçla çok etkili olan "Tharyngept" adı verilen tabletler. Yetişkinler ve 7 yaşından büyük çocuklar için izin verilen günlük doz, her üç saatte bir absorbe edilmesi gereken 5 tablettir. "Tharyngept" - bu hamilelik ve emzirme sırasında bile, amaçlanan amaç için kullanılabilecek oldukça güvenli bir ilaçtır.

Rezorpsiyon için başka bir hazırlık "Doktor Theiss Angi sept" denir. Anestezi, mentol, nane yağı ve alkol içerecektir. Bu tür bileşenler sayesinde, tedavi edilen hasta yavaş yavaş ağrıyı azaltır, laringeal ödem ve inflamasyon azalır.

Yetişkinler ve 12 yaşın üzerindeki çocuklar için günlük doz 4 tablettir. Beş yaşın altındaki çocuklara ve hamile kadınlara kabul, önceden doktorla görüşülmelidir.

Daha gelişmiş tonsillit vakalarında antibiyotikler reçete edilir:

 1. Amoksisilin. Geniş bir bakteri öldürücü etkiye sahip bir ilaçtır. Amoksisilin tabletleri yetişkinlere ve 12 yaşından büyük çocuklara günde 3 kez atfedilmektedir. Tedavinin genel seyri iki haftadır. Giriş kontrendikasyonlar arasında gebelik, emzirme dönemi, böbrek ve kalp yetmezliği vardır.
 2. Amoxiclav. Amoksisilin ve klavulanik asit içeren bir antibiyotiktir. Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar için 8 saatte birer tablet alın. Tedavinin genel seyri on gündür.
 3. Vilprafen. Ana aktif maddesi josamisin olan bir grup makrolid grubunun bir antibiyotiktir. Bir çocuk bir tablet almalı ve bir yetişkin - iki tablet almalıdır. Tedavinin seyri, katılan doktor tarafından belirlenir.

Genellikle bademcik iltihabını tedavi etmek için kullanılan yukarıdaki antibiyotiklerin analogları şunları içerir:

 • augmentin;
 • Amosin;
 • Alemoksin.

Lokal terapi için, sprey formundaki preparatlar kullanılır:

Halk ilaçları yardımı ile terapi

İltihaplı bezler evde oldukça iyi tedavi edilebilir. Bunun için aşağıdaki tarifler mevcuttur:

 1. Bir çay kaşığı tuz ve sodayla bir bardak ılık su karıştırın. 5 damla iyot ekleyin. Günde üç kez böyle bir cihazla çalın.
 2. Bir bardak limon suyunu bir çay kaşığı limon suyuyla karıştırın. Günde en az 5 kez durulayın.
 3. Kimyager kuru papatya ve iki çay kaşığı propolis bir çorba kaşığı alın. Onları termolara dökün ve 0,5 litre kaynar su dökün. Kırk dakika ısrar et. Bundan sonra, yemeklerden sonra günde üç kez boğazda oluşan infüzyon ile durulayın. Ayrıca, ona bir tatlı kaşığı taze bal ekleyebilirsiniz.
 4. Taze bal tarakları (zabrusom ile birlikte), günde en az 15 dakika süreyle bezlerin akut iltihaplanması için çiğnenmelidir. Bu arı ürünlerinin mükemmel antibakteriyel özelliklere sahip olmasından dolayı, bir kişi hızla enfeksiyon patojeninden kurtulacaktır.
 5. Eşit oranda, papatya, çam tomurcukları, bir ip ve bir menekşe atın. Onlara bir litre kaynar su dökün. O zaman tentürü üç saat içinde yapmanız gerekir. Bu sürenin sonunda, elde edilen madde drenaj yapar ve hazır bir sıvı ile durulanır.
 6. Bezlerin iltihaplanması kronik bir formda ise, o zaman tedavi etmek için çok etkili bir yöntem aloe suyu ve çiçek balı üç bölümünün bir parçası bir karışımıdır. Her iki bileşen iyice karıştırılmalı, ardından iki hafta boyunca günde iki kez bezleri yağlayan bir ilaç hazırlayın.
İçindekiler ↑

Önleyici tedbirler

Kendinizi bu enfeksiyondan olabildiğince korumak için aşağıdaki hijyen kurallarına uymalısınız:

 1. Sık sık ellerinizi su ve sabunla yıkayınız.
 2. Sabunu en az 10 saniye sabundur.
 3. Ellerin sadece iç yüzeyini değil, aynı zamanda bilekleri ve parmakların arasındaki alanı da durulayın.
 4. Birkaç kez yıkandıktan sonra ellerinizi, özellikle sıvı sabun kullanırken yıkayın.
 5. Ellerinizi temiz bir havluyla (tercihen kağıttan) silin.
 6. Musluğu kapatmak için ellerinizi değil, bir havlu kullanmanız gerekir.
 7. Suya erişim yoksa ellerinizi dezenfekte etmek için ıslak mendilleri alkol bazında kullanabilirsiniz. Bir dezenfektan spreyi de kullanabilirsiniz.
 8. Aynı yemeği, hasta olan veya hafif burun akıntısı olan kişiyle birlikte kullanmayın.
 9. Hasta insanlarla doğrudan temastan kaçının.

Bademcik iltihabı, hem yetişkin hem de çocukta ortaya çıkabilen bir hastalıktır.

Ancak, onu evde veya hastanede doğru bir şekilde tedavi edersek, vücut enfeksiyonla baş edip iyileşebilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Evde yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi - 5 yol

Angina genellikle akut tonsillit denir. Bu sinsi hastalığa, bademciklerin bulaşıcı bir hastalığı eşlik eder ve birçok tehlikeli komplikasyona neden olabilir.

Anjina tedavisi için ilaçların gözden geçirilmesi

Ne yazık ki, birçok kişi hastalığın belirtilerini hafifletmeye ilaçları dağıtmak için tercih yeterince ciddiye akut tonsillit, halk sık sık denilen anjin, gibi hastalıklara karşılık gelir.