Loading

Yeni nesil geniş spektrumlu antibiyotiklerin listesi

Antibiyotikler, eylemleri bulaşıcı hastalıklarla mücadele etmeyi amaçlayan geniş bir ilaç grubu olarak adlandırılır. Son yıllarda, bu fonların listesi bazı değişikliklere uğradı. Yeni bir jenerasyonun geniş bir etki spektrumunun antibiyotikleri geniş çapta popülerlik kazanmıştır. Belirli bir hastalığın patojenini ortadan kaldırmayı amaçlayan modern ilaçlar vardır. En çok tercih edilenler, normal mikroflorayı etkilemedikleri için dar etkili ilaçlardır.

Yeni jenerasyonda antibiyotikler nasıl çalışır?

Sağlık personeli, insan vücudundaki hücrelerde devam eden hayati süreçlerin, bakteri hücresinin benzer işlemlerinden farklı olması nedeniyle antibakteriyel ilaçları başarıyla kullanır. Bu yeni nesil ilaçlar seçici olarak etki ederler, sadece patojen mikroorganizmanın hücresini etkileyerek insanı etkilemezler. Sınıflandırma, mikroorganizmaların hayati aktivitesini etkileme biçimine bağlı olarak gerçekleşir.

Bazı ilaçlar, insan vücudunda bulunmayan bakterinin dış hücre zarının sentezini bastırır. Bunlar arasında sefalosporinler, penisilin serilerinin antibiyotikleri, vb. Bulunur. Diğer grup, bakteriyel hücrelerde protein sentezini neredeyse tamamen bastırır. İkincisi, makrolidleri, tetrasiklin serisinin antibiyotiklerini içerir. Jenerik ilaçların listesi antibakteriyel aktivite prensibine göre bölünmüştür. Talimatlar her zaman tabletlerin faaliyet alanını gösterir.

Bazı ilaçlar, birçok bakteriye karşı etkinliğini gösteren geniş bir etki spektrumuna sahiptir ve diğerleri, belirli bir bakteri grubuna yönelik dar bir odağa sahip olabilir. Bu neden oluyor? Gerçek şu ki, virüsler, bakteriler farklı yapı ve fonksiyonlarla karakterize edilir, bu nedenle bakterilerin öldüğü virüsleri etkilemez. Geniş spektrumlu antibiyotikler şu durumlarda kullanılır:

 • patojenler, dar olarak yönlendirilmiş bir ilacın etkisine karşı direnç gösterir;
 • Süperinfeksiyon ortaya çıkar, bunların bazı türleri çeşitli bakteri türleridir;
 • cerrahi girişimler sonrası enfeksiyonların önleyici bakımı;
 • Tedavi klinik semptomlar temelinde, yani ampirik olarak reçete edilir. Bu durumda spesifik bir etken madde açıklanmamıştır. Bu yaygın enfeksiyonlar, tehlikeli hızlı akan hastalıklar için uygundur.

Geniş spektrumlu antibiyotiklerin özellikleri

Yeni nesil eylem geniş bir Hazırlıklar benzeri otitis media, lenf düğümleri, soğuk algınlığı iltihabı, onu öksürük eşlik eden burun akıntısı ve başa çıkabilirim evrensel araçlardır. Ne olursa olsun patojen ne de hastalığın nedeni, mikrop karşı galip gelir. Her yeni geliştirilmiş ilaç patojenlere karşı mükemmel bir geliştirilmiş bir etkisi vardır. Antibiyotiklerin yeni nesil insan vücuduna en az hasara neden olduğuna inanılmaktadır.

Geniş bir etki yelpazesine sahip yeni nesil antibiyotiklerin listesi

Yeni nesil var olan geniş spektrumlu antibiyotiklerin listesi hem ucuz hem de daha pahalı olan birçok ilacı içermektedir. Tüm preparasyon gruplarından en sık kullanılanı penisilinler, makrolitler, fluorokinolonlar, sefalosporindir. Enjeksiyonluk solüsyonlar, tabletler, vb. Şeklinde bulunurlar. Yeni jenerasyon ilaçları, eski ilaçlarla karşılaştırıldığında, geliştirilmiş farmakolojik etkilerle karakterize edilir. Yani, liste:

 • tetrasiklin grubu: "Tetrasiklin";
 • penisilinler: Ampisilin, Amoksisilin, Ticarciclin, Bilmycin;
 • fluorokinolonlar: Gatifloksasin, Levofloksasin, Siprofloksasin ve Moksifloksasin;
 • karbapenemler: Meropenem, Imipenem, Ertapenem;
 • amfenicola: Kloramfenikol;
 • aminoglikozitler: "Streptomisin".

Ilaç amoksisilin hakkında daha fazla bilgi - yetişkinler ve çocuklar için dozaj, kullanım ve kontrendikasyonlar için talimatlar.

Dar yönden yönlendirilmiş güçlü antibiyotiklerin isimleri

Enfeksiyöz ajan tam olarak tanımlandığında, yeni nesil dar spektrumlu ilaçlar kullanılır. Her ilaç belirli bir patojenik mikroorganizma grubu üzerinde hareket eder. Geniş spektrumlu antibiyotiklerin aksine, normal bağırsak mikroflorasının rahatsızlığına katkıda bulunmazlar, bağışıklığı inhibe etmezler. Aktif maddenin daha derin saflaştırılması nedeniyle, ilacın daha az toksisitesi vardır.

bronşit

Bronşitte, çoğu durumda, geniş bir etki spektrumu olan yeni bir jenerasyonun antibiyotikleri reçetelenir, ancak ilacın seçimi, balgamın laboratuar çalışmasının sonuçlarına dayanmalıdır. En iyi ilaç, hastalığa neden olan bakterinin üzerinde doğrudan bir felaket etkisi vardır. Bu yaklaşım, çalışmanın 3 ila 5 gün sürdüğü gerçeği ile açıklanmıştır ve bronşit tedavisi mümkün olduğunca erken yapılmalı, böylece herhangi bir komplikasyon ortaya çıkmaz. Aşağıdaki antibakteriyel ilaçlar sıklıkla reçete edilir:

 • Makrolidler - bireysel penisilin intoleransı için reçete edilir. Klaritromisin ve Eritromisin yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Penisilin - bazı mikroorganizmaların aktif maddeye karşı direnç geliştirdiği uzun bir süredir tıpta kullanılmaktadır. Bu nedenle, preparatlar, penisilin aktivitesini azaltmak için mikroorganizmalar tarafından üretilen enzimlerin etkisini bloke eden katkı maddeleri ile güçlendirilmiştir. En etkili olanları "Amoksiklav", "Panklav", "Augmentin" dir.
 • Florokinolonlar - bir alevlenme sırasında kronik bronşiti tedavi etmek için kullanılır. Yüksek verimlilik "Levofloksasin", "Moksifloksasin", "Siprofloksasin" ile karakterizedir.
 • Sefalosporinler - hastalığın obstrüktif formları durumunda reçete edilir. Modern antibiyotikler "Sefuroksim", "Seftriakson".

antritis

Antibiyotiklerin böyle yeni nesil kullanarak sinüs sefalosporinler ve makrolidler zaman. Bu penisilin tedavisinin olumlu dinamikleri gözlemlenen değilken kullanılan sinüzit, en etkili tedavidir. Modern antibiyotikler "Tsefuroksin", "Tsetsefoksitin", "Tsefahlor", "sefotaksim", "Tsefeksim" naminayut yapısı penisilin ilaçlar, ancak gelişimini inhibe ve bakterileri tamamen yok etmek mümkün. Böyle şiddetli durumlarda "Macropen", "azitromisin" göstermek yüksek etkinlik olarak Makrolidler. sinüste bir antibiyotik seçim öğrenin.

boğaz ağrısı

Yakın zamana kadar, en iyi sonuçları gösterdiklerinden, penisilin serilerinin peroral antibiyotikleri anjini tedavi etmek için kullanıldı. Ancak son farmakolojik çalışmalar, yeni nesil sefalosporinlerin orofarenksin bakteriyel enfeksiyonlarının tedavisinde daha etkili olduğunu göstermiştir. Etkileri, bakteri hücrelerinin zar sentezinin inhibisyonuna dayanır ve aktif maddenin tahrip edilmesine yönelik mikroorganizmaların enzimlerine karşı daha büyük direnç gösterirler.

Etkili parametreler, gastrointestinal sistemden yüksek düzeyde emilim ile karakterize edilen "Cefalexin" preparasidir. Tonsiller patolojilerin tedavisinde en güvenli antibiyotikler makrolidlerdir. Kullanıldıklarında, sindirim sistemi bozuklukları ve ayrıca merkezi sinir sisteminden gelen toksik reaksiyonlar söz konusu değildir. makrolitlerle şunlardır: "spiramycin", "lökomisinler", "Eritromisin", "Aziromitsin", Hint "Azitral" "diritromisin" "Klaritromisin".

Soğuk algınlığı ve grip

Soğuk algınlığı ve grip ile, yeni nesil aşağıdaki ithal ve yerli antibiyotikler yüksek verimlilik göstermektedir:

 • "Sumamed" bir dizi makrolid anlamına gelir. Komplike soğuk algınlığı tedavisinde, hasta alternatif bir ikinci ilaç olarak kabul edilir. Geniş bir antibakteriyel spektruma sahiptir, nadiren bağırsak ve mide rahatsızlıklarına neden olur, son hapı aldıktan sonra yedi gün sürer. Çocuklar kullanılamaz.
 • "Cefaclor", ikinci jenerasyonun bir antibiyotiğidir, solunum enfeksiyonlarının çoğunluğu ile ilişkili olarak yüksek bir aktivite gösterir.
 • "Tsefamandol" - kuvvetli mikrop öldürücü bir etki ile bir eylem geniş bir yelpaze içinde ikinci jenerasyon sefalosporin antibiyotiği enjeksiyonları, kas içi olarak takdim, ampuller içinde üretilir.
 • "Rulid" bir makrolid antibiyotiktir, KBB organlarının ve solunum yolu enfeksiyonlarının enflamatuar süreçlerinin patojenleri ile sınırlı, dar bir antibakteriyel etki spektrumuna sahiptir.
 • "Klaritromisin", kapsüllerde yarı sentetik bir makrolid olup, çoğu patojenik mikroorganizmaya karşı antibakteriyel aktiviteye sahiptir.
 • "Avelox" - son jenerasyonun güçlü bir pill bazlı antibiyotik grubu olan florokinolonların hızlı bir bakterisidal etkisi vardır.

Çocuklar ve yetişkinler için anti-influenza ilaçlarını nasıl seçeceğinizi öğrenin.

sistit

Daha önce geleneksel olarak sistit "Furadonin", "Biseptol", "5-Nok" tedavisinde kullanılır. Bununla birlikte, yerini yeni nesil antibiyotikler aldı, daha güçlü, daha etkili. Modern ilaçlar ilk günkü durumu iyileştirebilir ve hastalığı hızla iyileştirebilir:

 • "Unidox Solutab" - etkin bir şekilde sistit ile savaşır, uzun bir etkisi vardır. Günde bir kez alınır.
 • "Monural", idrarda biriken ve hızla bakterileri yok eden uzun etkili bir antibiyotiktir. Uzun süre terapötik konsantrasyonu sürdürme yeteneği sayesinde, kısa bir tedavi süreci sağlar.
 • Norbaktin önceki ikisinden daha sık reçete edilir, çünkü günde iki kez alınmalı ve bol sıvı içmeli, ki bu da hasta için her zaman rahat değildir.

Tabletlerde antifungal ilaçlar

Antifungal ilaçların atanmasından önce nedensel ajanlar konulmalıdır, çünkü her türün kendi etkili aracı ve dozu vardır. Modern ilaçlar, üretime göre bölünür: eğer birincisi, bazı mantarlarla ilgili olarak etkiliyse, birçok mantar enfeksiyonu türünü dikkate alarak aşağıdakiler oluşturuldu:

 • Birinci kuşak antibiyotik antibiyotikler - "Levorin", "Nystatin", "Amfoterisin B". Jinekolojide dermatomik ve pamukçuk tedavisinde kullanılır.
 • İkinci nesil antibakteriyel ajanlar - "Ketoconazole", "Clotrimazole", "Miconazole", genitoüriner sistem enfeksiyonları içindir.
 • Üçüncü nesil - "Terbinafin", "Antrakonazol", "Naphthyfin", "Flukonazol".
 • Dördüncü nesil geniş bir etki yelpazesinin Antibiyotikler - "Позаконазол", "Вориконазол", "Равуконазол", "Каспофунгин".

Gözler için antibiyotikler

Son yıllarda, oftalmoloji uygulama, örneğin göz damlaları ve sistemik kullanıma yerel antibakteriyel tedavisinin etkili bir takım araçlar sızdı. ikinci chlamydia konjunktivit ve bakteriyel keratit tedavisinde kullanılan "maksakvin" içerir. Topikal kullanım için geniş spektrumlu bir antibiyotik ile yeni oftalmik merhem kullanımı ve "Tobrex", "Okatsin", "Vitabakt", "Eubetal", "kolbiotsin" bırakın.

zatürree

Tüm pnömoni yeni nesil antibiyotikler kalıcı bakterisidal ve streptokoklar, stafilokoklar, mikoplazmalar, klamidyalar, koliform bakterileri ve diğer mikroorganizmalara karşı bakteriostatik etki gösterir:

 • Gram-negatif bakterilerin baskın olması durumunda "Cefotaxime", "Ceftazidime", "Ceftriaxone" reçete edilir.
 • Gram-pozitif kokların baskınlığı ile "Sefuroksim", "Sefazolin", "Cefoksin" reçete edilir.
 • Hastalığın atipik seyrinde - "Azitromisin", "Seftriakson", "Midekamisin", "Ceftazidim".
 • Mantar enfeksiyonu prevalansı durumunda, yetişkinlere "Flukonazol" ve üçüncü kuşak sefalosporinler reçete edilir.
 • Anaerobik enfeksiyon - "Lincomycin", "Metronidazol", "Klindamisin".
 • Sitomegalovirüs pnömonisi - Asiklovir, Ganciclovir, Cytotect.
 • Pneumocystis pneumonia - macrolides ve "Cotrimoxazole".

Zatürree için antibiyotik seçimiyle ilgili daha fazla bilgi edinin.

Bu yazıda sunulan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Makalenin malzemeleri bağımsız tedavi gerektirmemektedir. Sadece yetkili bir doktor, bireysel hastanın bireysel özelliklerine dayanarak tedavi konusunda tavsiyede bulunabilir ve tavsiyede bulunabilir.

En etkili antibiyotik ilaçlar

Çoğu zaman insanlar televizyonda ve yüzeysel tıp bilgisinde reklam yaparak yanılıyorlar. Sonuçta, neredeyse herkes antibiyotiklerin herhangi bir hastalığı tedavi edebilen en güçlü ilaçlar olduğuna inanıyor. Aslında, çoğu soğuk algınlığı ortadan kaldırmak mümkün değildir. Bu nedenle, doktor tavsiyesi olmadan bunları almaya başlarsanız, vücutta mutasyona uğramış bakterilerin yerleşmesi riski vardır, bu da yeni ilaçların yardımıyla çıkarılması gerekir. Antibiyotik almaya karar vermeden önce, ne olduğunu öğrenmelisin.

Antibiyotikler, mikroorganizmaların veya bunların türevlerinin yaşam ürünleridir. Çoğu zaman bunlar mantar aktivitesinin ürünleridir. Patojenik bakterileri öldürürler ya da çoğalmasını engellerler.

Antibiyotikler sadece bakteriler ve parazitler ile savaşabilirken, çoğu soğuk algınlığı virüsün sıcak bir yatağından kaynaklanır. Bu nedenle, grip veya boğaz ağrısı tedavisi sırasında bunları almak uygunsuzdur.

Etkili ilaçların listesi

Çoğu antibiyotik sadece belirli türdeki bakterileri öldürür. Güçlü antibiyotikler, geniş bir etki spektrumu olan ilaçları ifade eder ve hem Gram-pozitif hem de Gram-negatif mikroorganizmalara dayanabilir. Birkaç çeşit var.

makrolidler

Bu ilaç grubu sadece gram-pozitif bakterileri etkiler. Ancak, geniş bir etki spektrumunun antibiyotiklerini tahsis etmek mümkündür:

 1. Jozamisin.
 2. Klaritromisin.
 3. oleandomisin;
 4. eritromisin;
 5. Azitromisin.

Doktor sinüzit, otit durumunda makrolidlerin kullanımını reçete edebilir. Onların yardımı ile solunum yollarının hastalıklarını tedavi ederler ve diş hekimliğinde de kullanılırlar.

Makrolidler, çözeltilerin hazırlanması için süspansiyonlar, merhemler veya toz formunda tabletleri salmaktadır.

sefalosporinler

Modern tıpta, sefalosporinler en güçlü geniş spektrumlu antibiyotiklerden biridir. Vücut üzerinde en az olumsuz etkiye sahiptirler. Sefalosporinler birkaç jenerasyonda temsil edilir:

 1. Sefalosporinler, stafilokoklarla savaşan geniş bir etki spektrumuna sahiptir. Temsilciler: Cefadroxil, Cefazolin ve Cefalexin.
 2. İkinci kuşaktaki ilaçlar, bağırsak ve hemofilik çubuğu yok eder. Bunlar, Cefuroxime, Cefamandol ve Cefaclor'u içerir.
 3. Üçüncü nesil - antibiyotikler, pnömoni, piyelonefrit, yanı sıra pelvik hastalığı tedavi yeteneğine sahiptir. Bunlar seftriakson, seftazidim, sefoperazon, seftibuten ve sefotaksimdir.
 4. Dördüncü nesillerin hazırlıkları en güçlü ve en aktif olanlardır. En geniş etki spektrumuna sahiptirler, ancak yüksek nefrotoksisiteye sahiptirler. Sadece Cefepime bu gruba aittir.

Sefalosporinler tabletler veya kapsüller formunda ve ayrıca süspansiyonun hazırlanması için bir çözelti şeklinde temin edilebilir.

fluorokinolonlardır

Bu grubun hazırlıkları iki nesil ile temsil edilmektedir. İkisi arasında önemli bir fark yoktur. İkinci nesil kinolonlar Pseudomonas aeruginosa karşı değildir Birinci nesil antibiyotikler, Pseudomonas aeruginosa, hem de Gram-negatif bakteriler ile rekabet eder.

Bu antibiyotikler çok hızlı bir şekilde insan vücuduna nüfuz edebilir ve uzun süreli bir etkiye sahiptir. Ne zaman kullanılırlar?

 • idrar sistemi hastalıkları;
 • solunum organlarının hastalıkları;
 • dokuları enfekte ederken;
 • chlamydia;
 • tüberküloz.

Geniş spektrumlu ilaçların bu türü çok sayıda ilacı içerir. En güçlü ve en etkili olanları:

Florokinolonlar ayrıca dispepsi, zehirlenme şeklinde yan etkilere neden olabilir ve yüksek artrotoksisiteye sahiptir. Tabletler, harç karışımları ve gözler için bir damla şeklinde üretilmiştir.

penisilinler

Penisilinler vücuttan iyi atılan en güçlü antibiyotiklerdir, bu nedenle düşük toksiktirler.

Penisilinler, solunum sistemi, genitoüriner sistem enfeksiyonlarına direnir. Onların yardımıyla, deri hastalıklarının yanı sıra gastrointestinal sistemi tedavi ederler. Ayrıca, gonore ve sifiliz gibi tehlikeli hastalıkların nedenleri de bu antibiyotiklerin etkisi altında ölmektedir.

Penisilinlere, hamilelik sırasında herhangi bir zamanda ve yeni doğanlarda izin verilir.

Penisilinler şunları içerir:

Hastalığın seyrinin karmaşıklığı ilacın şeklini belirler (tabletler / enjeksiyonlar).

karbapenemler

Bu grup antibiyotikler en güçlülerden biri olarak kabul edilmektedir. Çok geniş bir etki spektrumuna sahiptir ve çoğu zaman alternatif ilaçların işlevini yerine getirirler. Karbapenemler, anaerobik mikroorganizmaların veya enterobakterilerin neden olduğu hastalıkları tedavi edebilir.

Bunlar sadece Tienam ve Meropenem içerir. Bu ilaçlar, alerjik reaksiyonlar, kandidiyaz veya dispepsi oluşumunu tetikleyebilir.

Bu grubun antibiyotikleri, yalnızca viyallerde infüzyonlar için bir toz formunda verilir.

tetrasiklinler

Tetrasiklinler - sadece Gram-negatif ve Gram-pozitif bakteriler olmayan karşı geniş spektrumlu bir antibiyotik temsilcileri, ancak ve spiroket ve Leptospira. Nükleasyonlarının ilk aşamasında bile bakterileri öldürebilirler. Ayrıca, vücudun agresif ortamına son derece dayanıklıdırlar.

Tetrasiklinler grubuna üç antibiyotik dahil edilmiştir:

Bu tür antibiyotikler alırken doktor tavsiyelerini kırmazsanız, vücut onları oldukça sakinleştirir. Ama uygulama için birçok kontrendikasyon var:

 • Hamilelik ve emzirme.
 • Yaş sekiz sene kadardır.
 • Karaciğer hastalıkları.

Antibiyotikler baş dönmesine, baş ağrısına ve mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Tetrasiklinler, tablet formunda ve topikal uygulama için merhem formunda mevcuttur.

Geniş spektrumlu antibiyotiklerin salınım biçiminin etkinliği hakkında konuşmak gerekirse, aşağıdakileri dikkate almak gerekir:

 1. Merhemler vücuda cilt boyunca nüfuz eder, böylece vücut toksik etkilere maruz kalır. Bu nedenle, bu form karaciğer hastalığı olan hastalar için seçilmelidir.
 2. Enjeksiyonlara gelince, yüksek verimlilikleri hakkındaki görüş yanlıştır. Uzmanlar, enjeksiyonların tabletlerden daha etkili olduklarını ancak doğrudan iltihaplanma yerinde yapıldıklarını söylüyorlar. Bu nedenle, herhangi bir serbest bırakma formunda geniş bir etki spektrumunun antibiyotikleri beklenen sonuca yol açacaktır.

En iyi geniş spektrumlu antibiyotik

En iyi geniş spektrumlu antibiyotiği belirlemek kolay değildir - farklı ilaçların farklı özellikleri vardır. Kontrendikasyonların ve yan etkilerin listesinin önemli ölçüde farklı olmasının yanı sıra, bakteriyel enfeksiyonun özgüllüğüne bağımlılık vardır. Bir antibiyotik sindirim sistemi hastalıkları için iyidir, diğeri de genitoüriner sistemi tedavi etmek için daha iyidir.

Güvenli geniş spektrumlu antibiyotikler

Geniş bir etki spektrumunun antibiyotikleri, basit antibiyotiklerden, bir tür bakterinin değil, bir kaç bakterinin yok edilebilmesinden farklıdır. Ve yine de bu ilaçların bile kendi özgünlükleri vardır. Çocukların ve hamile kadınların tedavisine uygun düşük yan etkilere sahip yeni ilaçlardan bahsedersek, bu tür isimleri ayırt edebiliriz:

 1. Augmentin. Potasyum tuzu şeklinde ilaç amoksisilin ve klavulanik asit bileşimi. Bu ilaç özellikle üst solunum organlarının hastalıklarında etkilidir. Ayrıca Augmentin, kadınlarda ve erkeklerde idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde ve yumuşak dokuların takviyesinde kullanılır. Β-laktamaz üreten bakterilerle enfeksiyon durumunda bile, yani saf formda amoksisilin ile monoterapiye karşı duyarsızdır.
 2. Sumamed. Bu ilaç nispeten yeni bir makro-spesifik antibiyotik grubuna aittir. Bileşimde - azitromisin dihidrat. İlaç güçlü bir etkiye sahiptir ve kalıcı bakteriyel enfeksiyonlarla bile etkilidir. Tıpın tüm alanlarında kullanıldığı için evrensel olarak kabul edilebilir.
 3. Seftriakson. Aynı aktif bileşen ile üçüncü nesil güçlü antibiyotik. Genellikle kolayca transfer edilir, teşhis belirtilmemişse, tüm bakteri enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Gebelik 1. trimesterde kontrendikedir.

En geniş spektrumlu antibiyotikler

Kural olarak, en yeni antibiyotiklerin evrensel olmasına rağmen, bazen eski tipte ilaçlara, fakat doğal kökenlere başvurmak mantıklıdır. Bu yüzden ilaç bir doktor tarafından reçete edilmelidir. İsimlerde daha iyi gezinebilmeniz için, size geniş bir etki yelpazesi olan çocuklar için en iyi antibiyotiklerin bir listesini hazırladık. Her zaman uygulanamayacakları unutulmamalıdır:

Yeni nesil geniş spektrumlu antibiyotiklerin listesi

Bakteriyel enfeksiyonların tedavisi günümüzde antibiyotik kullanılmadan imkansızdır. Mikroorganizmalar nihayetinde kimyasal bileşiklere karşı dirençli olma eğilimindedirler ve eski ilaçlar genellikle etkisiz kalmaktadır. Bu nedenle, ilaç laboratuvarları sürekli olarak yeni formüller arıyor. Birçok durumda, bulaşıcı hastalıklar, listesinin farklı aktif maddelere sahip ilaçları içeren yeni bir jenerasyonun geniş spektrumlu bir antibiyotiğini kullanmayı tercih etmektedir.

İlaçların eylem ilkesi

Antibiyotikler sadece bakteriyel hücreler üzerinde etkilidir ve virüs parçacıklarını öldürme yeteneğine sahip değildir.

Etki spektrumuna göre, bu ilaçlar iki büyük gruba ayrılır:

 • Daraldı, sınırlı sayıda patojen ile başa çıkmak;
 • Farklı patojen grupları ile savaşan geniş bir etki spektrumu.

Patojenin kesin olarak bilinmesi durumunda, birinci grubun antibiyotikleri kullanılabilir. Enfeksiyon karmaşık bir kombinasyon karakterindeyse veya patojen bir laboratuvar yolu ile tespit edilmezse, ikinci grubun ilaçları kullanılır.

Eylem ilkesine göre, antibiyotikler ayrıca iki gruba ayrılabilir:

 • bakterisidler - bakteriyel hücreleri öldüren ilaçlar;
 • bakteriyostatik - mikroorganizmaların üremesini durduran ancak onları öldüremeyen ilaçlar.

Bakteriyostatikler vücut için daha güvenlidir, bu nedenle, hafif enfeksiyon formları ile, bu grup antibiyotik tercih edilir. Bakterilerin büyümesini geçici olarak içerebilir ve kendi ölümlerini bekleyebilirler. Ağır enfeksiyonlar bakterisidal ilaçlar ile tedavi edilir.

Geniş bir etki spektrumunun yeni jenerasyonunun antibiyotik listesi

Antibiyotiklerin kuşaklara bölünmesi tek tip değildir. Örneğin, sefalosporin serilerinin ve fluorokinolonların preparasyonları, 4 kuşak, makrolit ve aminoglikozidlere ayrılır - 3:

İlk 10 antibiyotik

Reyondaki özellikler

Çoğunlukla, öksürük veya sıcaklıkta hafif bir artış fark etmemiş olmakla birlikte, tüm olası tabletleri ve ilaçları çalışmaya başlarız. Şüphesiz, iyi ilaçların bilgisi her zaman kullanışlı olacaktır. Bu nedenle, internette onlar hakkında bilgi aramak çok yararlı bir eğlencedir. Bununla birlikte, herhangi bir hastalık dikkatli bir şekilde tedavi edilmeli, iyice çalışılmalı ve elbette bir doktora danışıldıktan sonra. Özellikle antibiyotikler söz konusu olduğunda.

Antibiyotikler birçok hastalık için güçlü ve etkili bir ilaçtır. Sentetik, yarı sentetik veya doğal kaynaklı bu antibakteriyel maddeler, zararlı mikroorganizmaların büyümesini hızlı bir şekilde durdurabilir veya tamamen yok edebilir.

Özellikle sıklıkla bu gibi yaygın hastalıkların tedavisinde kullanılır:

Ayrıca, antibiyotikler, bir dizi başka vakada da kullanılmaktadır, çünkü bunlar, en popüler ilaç türlerinden biridir. Ancak, hepsi değil ve bu maddelerle her zaman tedavi edilmez. Örneğin çoğu antibiyotik genellikle viral hastalıkların tedavisinde yararsızdır. Virüslere karşı, sadece tetrasiklinler ve diğer bazı gruplar kullanılır.

Ek olarak, yaygın yaygınlığa rağmen, antibiyotikler hiçbir şekilde zararsız değildir. Bazılarının uzun süreli kullanımı disbiyoz ve deri döküntülerine neden olabilir. Ayrıca, antibakteriyel ilaçların genellikle yan etkileri vardır ve eğer yanlış alınırsa organizmayı ciddi şekilde zayıflatabilir ve tedaviye karşı bağışık zararlı bakteriler yapabilirler.

Bu nedenle, özellikle anjin, öksürük ve diğer bazı özel hastalıklara karşı en iyi antibiyotik derecelerini derledik. Fonları seçerken, uzmanların önerileri, hasta geri bildirimleri ve ilaçların farmakolojik etkilerinin bir tarifi ile yönlendirildik. Ancak, antibiyotik almak kesinlikle doktor reçetesine göre yapılmalıdır!

Anjina, bronşit ve öksürük için en iyi antibiyotikler

Çoğu antibiyotik, birkaç farklı mikrop türü ile hemen savaşmak için tasarlanmış ve oldukça geniş bir aksiyon yelpazesine sahiptir. Ancak öksürük ve solunum yolu enfeksiyonları için sadece bir kısmı gerçekten etkilidir.

3 Azitromisin

Çok çeşitli eylemlerin soğuk bütçe iç uyuşturucularına karşı en iyi antibiyotik derecesini açar. Düşük fiyata rağmen, bronşit, larenjit ve pnömoni de dahil olmak üzere çeşitli solunum yolu enfeksiyonları ile iyi başa çıkıyor. Bu nedenle, en çok reçete edilen antibiyotiklerden biridir.

Bununla birlikte, derecelendirmede daha yüksek bir yer elde etmek, çok sayıda yan etki ve kontraendikasyon ile önlenmiş, benzer ilaçların çoğunda bulunan alas. Ayrıca, 16 yaşın altındaki çocukların yanı sıra, aritmi, böbrek ya da karaciğer yetmezliği olan yetişkinler için önerilmemektedir.

2 Macropen

Bir kabuktaki Sloven tabletleri, patojenik hücre içi mikroorganizmalar için iyi bir ilaçtır. Bu antibiyotik öncelikle bronşit, stomatit, pnömoni ve bazı patojenlerin neden olduğu diğer enfeksiyonlar için kullanılır. Ayrıca, ilaç boğmaca ve difteri tedavisi ve önlenmesi için alınabilir.

Bu antibiyotiğin faydaları arasında verimlilik, az sayıda kontrendikasyon ve minimal yan etki sayılabilir. Ayrıca, almak oldukça kolay. Genellikle yemeklerden önce bir tablet için günde 3 kez reçete edilir.

Standart antibiyotik salınımı formu 16 tablettir. Ancak ilaç, en küçük çocuklara bile verilen bir süspansiyon şeklinde de bulunur.

1 Fluimucil antibiyotik BT

Fluimucil, hem enjeksiyonlar hem de inhalasyonlar için uygun birkaç etkili antibiyotiktir. Bu antibiyotik esas olarak nemli öksürük, bronşit, anjin, trakeit ve diğer solunum yolu hastalıkları ile inhalasyon için kullanılır.

Ayrıca, bu çözüm sinüzit ve otit dahil olmak üzere sinüzit ile durulama veya damlatma için en iyi araçlardan biri olarak adlandırılabilir. Antibiyotik ve mukolitiklerin başarılı kombinasyonu sayesinde, Fluimucil sadece patojen mikroflorayı ortadan kaldırmaz, aynı zamanda problem bölgesini de temizler. Örneğin, bronşit ile ilaç balgam atılım sürecini hızlandırır.

Fluimucil-antibiyotik BT, inhalasyonlar ve enjeksiyonlar için 500 mg'lık bir çözelti formunda salınır. Ağızdan alınan bir çözeltinin hazırlanması için aynı efervesan tabletler ve granüller ile karıştırılmamalıdır.

Sinüzit için en iyi antibiyotikler

Fenilefrin ile 2 Polidex

Polydex püskürtme pürülan burun akıntısı olan zaman uzun bir soğuk atanan karmaşık bir yöntemdir. iki antibiyotik kombinasyonu ve bir damar daraltıcı fenilefrin madde sayesinde, bu antibiyotik sinüzit ve sinüzit, rinit ve farklı bir bakteri sayısı mücadelede eylem ve etkinlik geniş bir spektrumuna sahiptir. Bu damlalar antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkiye sahip olan ve nefes almanın iyileştirilmesine katkıda bulunan en iyi ilaç olarak adlandırılabilir. Uygulamalarının etkisi, kural olarak 3 ila 5 gün sonra fark edilir. Tam tedavi süreci 10 günden fazla sürmez.

Bunun sadece bir burun spreyi değil, aynı zamanda birtakım kontrendikasyonları olan güçlü bir antibiyotik olduğunu da hatırlamak önemlidir. Hamile kadınlara ve 2.5 yaşın altındaki çocuklara ek olarak, Polydex glokom, böbrek yetmezliği ve böbrek hastalığından muzdarip erişkinler için uygun değildir. Bu nedenle, genellikle daha tutucu bir analog ile değiştirilir.

1 Isofra

Sinüzit için en iyi çareler arasında ilk yer, bir burun spreyi formunda güçlü bir lokal antibiyotiğe verilir. Bu Fransız ilacı oldukça ucuz olmasına ve en geniş etki spektrumuna sahip olmamasına rağmen, rinit, sinüzit veya rinoparenjit ile uzun süreli soğuk algınlığı tedavisinde tam anlamıyla yer değiştiremez. Ayrıca, bu antibiyotik hem yetişkinleri hem de çocukları tedavi etmek için kullanılır.

İlaç en zararsız antibiyotiklerden biri olarak kabul edilir, diğer ilaçlarla iyi kombine edilir, pratik olarak kontrendikasyon yoktur. Muhtemel yan etkiler, uzun süreli kullanım sırasında tek tek bileşenlere karşı alerjiyi ve nazofarenksin mikroflorasında bir miktar bozulmayı içerir.

Ancak, hala doktorun reçetesine göre kullanılması gereken bir antibiyotik olduğunu hatırlamak önemlidir. Ayrıca, alerjik rinitte veya alerjiler için bir çare olarak kullanılması kesinlikle tavsiye edilmez.

En geniş spektrumlu antibiyotikler

Çoğu durumda, dar yönlendirilmiş antibiyotiklerin kullanılması tercih edilmekle birlikte, daha az yan etkiye sahip olduklarından, geniş bir aktivite spektrumunun antibiyotik olmadan geri kazanılması çoğu zaman mümkün değildir. Örneğin, bazı hastalıklar bir kerede birkaç bakteri türünden kaynaklanabilir. Ek olarak, tüm patojenik mikrofloralar, özel bir antibiyotik alarak ortadan kaldırılamaz.

3 Tetrasiklin

Bu genellikle reçete edilen ilaç, muhtemelen hemen hemen her yetişkin bilir. Çeşitli şekillerde salınan antibiyotik neredeyse evrenseldir.

Çoğu durumda, tetrasiklin bronşit, bademcik iltihabı, farenjit, prostatit, egzama ve mide-bağırsak sistemi ve yumuşak dokuların çeşitli enfeksiyonlar dahil olmak üzere, hap şeklinde alınır. Karmaşık bir şekilde hareket eden bu antibiyotik, öksürüğün, sıcaklığın ve diğer rahatsızlıkların bulaşıcı nedenlerinin çoğunu hızlı bir şekilde karşılar. Ayrıca, antibiyotik dış kullanım için merhem şeklinde ve oftalmik merhem, bazı sorunların yerel olarak ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Bununla birlikte, antibiyotik birçok kontraendikasyona sahiptir ve 8 yaşın altındaki çocukların yanı sıra hamilelik veya emzirme döneminde kadınlar için uygun değildir. Ayrıca, diğer birçok güçlü ilaç gibi, ciddi yan etkilere neden olabilir.

2 Avelox

Ünlü Alman firması Bayer'un Avelox tabletleri - en ciddi antibiyotiklerden biri, başta akut ve kronik hastalıklar olmak üzere çoğu yolla tedavi edilemeyen ilaçlar için kullanılıyor. Bu nedenle, 2012'den beri Rusya Federasyonu Hükümeti tarafından Temel İlaçlar Listesinde yer almaktadır.

Yetişkinler için en iyi ilaçlardan biri de aynı zamanda son derece etkili olmasını ve bunun kolay ve kolay alınmasını sağlar, bu nedenle yemeklere bağlı değildir ve herhangi bir ek işlem gerektirmez. Ayrıca, antibiyotik iyi anlaşılmış ve çok sayıda çalışmaya göre, çok nadiren yan etkilere neden olmaktadır.

Ayrıca, sıklıkla bir antibiyotik, kronik bronşitin alevlenmesinde kullanılan enjeksiyon için bir çözelti şeklinde bulunur. Bazı durumlarda, Avelox enjeksiyon kursu, tabletlerdeki aynı antibiyotiğin seyrinden önce gelir.

1 Amoksisilin

Geniş bir etki spektrumunun en iyi antibiyotik derecelendirmesinin lideri, zamanla test edilmiş popüler bir ilaçtır. Özellikle sıcaklık ile veya sıcaklık olmaksızın ortaya çıkan çeşitli hastalıklarla birlikte alınır:

 • solunum yolu enfeksiyonları ve KBB organları (sinüzit, bronşit, bademcik iltihabı, otit dahil);
 • sindirim sistemi enfeksiyonları;
 • cilt ve yumuşak doku enfeksiyonları;
 • genitoüriner sistemin enfeksiyonu;
 • Lyme hastalığı;
 • dizanteri;
 • menenjit;
 • salmonelloz;
 • sepsis.

Amoksisilin, belki de yetişkinler ve çocuklar için en popüler antibiyotiklerden biridir. Tabletler ve süspansiyonlar dahil olmak üzere farklı salım biçimlerinin varlığı ve olası yan etkilerin nispeten küçük bir listesi, ilacın, 1 aylıktan hamile kadınlara ve küçük çocuklara bile alınmasına izin verir.

Çocuklar için en iyi antibiyotikler

Çocuğun hastalığı kolay bir test değildir. Ancak, çoğu zaman, çocukların bir antibiyotik almak istememesi ya da çocuğun vücuduna son derece zararlı yan etkileri olması durumu ile karmaşıktır. Bu nedenle, anjina, bronşit ve diğer yaygın hastalıklardan etkili ilaçların tadı için en zararsız ve hoş olan bazılarını aldık.

2 Augmentin

Augmentin, küçük çocuklara, hatta bebeklere bile verebilecek kadar güvenli olan birkaç antibiyotikten biridir. Nispeten az sayıda yan etki olmasına rağmen, ilaç, bazı analogların aksine, böbrekler ve bağırsaklar üzerinde hala olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Bu nedenle, özellikle erken yaşlarda dikkatli olunmalıdır.

Genel olarak, antibiyotik etkinliği ve iyi kompozisyonu ile karakterizedir. Özellikle bu antibakteriyel madde, bronşit, bademcik iltihabı, sinüzit ve solunum yollarının çeşitli enfeksiyonlarının tedavisinde reçete edilir. Buna ek olarak, genişletilmiş bir kompleks eylem sayesinde, bu antibiyotik çeşitli karışık enfeksiyonlarla mücadelede etkilidir.

Süspansiyona ek olarak, Augmentin ayrıca okul çağındaki çocuklar ve yetişkinler tarafından alınabilen tabletler şeklinde de mevcuttur.

1 Amoksiklav

En iyi çocuk antibiyotik arasında lider güvenle yetişkinler hem de çocuklar için uygun geniş bir faaliyet yelpazesi ile evrensel ürün çağrılabilir. Amoksiklava en popüler formu tabletler, ancak eczaneler kolayca bulunabilir ve genellikle küçük çocuklar ve çeşitli enfeksiyonlara sebep olduğu şiddetli soğuk, öksürük ve sıcaklıkla hatta yeni doğan çocuklara verilen süspansiyon.

Uygun serbest bırakma ve çok yönlülüğe ek olarak, ilacın yararları şunlardır:

 • en az kontrendikasyonlar ve yan etkiler;
 • hoş tadı;
 • performans;
 • renklendirici içermez;
 • Uygun fiyat.

İlacın hafif etkisine rağmen, sadece doktorun reçetesine göre, antibiyotiklerin geri kalanı gibi alabilir. Ek olarak, Amoxiclav diğer bazı ilaçlarla birleştirilemez.

Güçlü geniş spektrumlu antibiyotik

Çoğu antibiyotik seçici olarak çalışır ve en geniş ilaç yelpazesi, hem gram-negatif hem de gram-pozitif bakteriler üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olan en güçlü antibiyotikler olarak kabul edilir.

makrolidler

Bu tip antibiyotik dar bir etkidir, gram-pozitif bakterileri olumsuz yönde etkiler. Bağışıklık bastırmayın, bir bakteri hücresinin büyümesini durdurun. Makrolid grubundan en güçlü antibiyotikler, josamisin ve klaritromisin'dir. Aynı grup oleandomisin, eritromisin, spiramisin, azitromisin içerir. Diş hekimliğinde klamidya enfeksiyonu, sinüzit, otit, solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisi için kullanılır.

Yan etkileri vardır: Enfeksiyon, alerji, dispepsi ile flebit, duyarlılık hızla azalır.

sefalosporinler

Bu grupta geniş spektrumlu antibiyotikler bugüne kadarki en güçlü olanlardır. Vücut tarafından iyi taşınan, bakterisidal bir etkiye sahip. Sefalosporinler grubunda dört kuşak antibiyotik sunulmaktadır.

• 1. nesil: sefadroksil, sefaleksin, sefazolin. Staphylococci ile mücadelede mükemmel.

• 2. nesil: sefuroksim, sefamandol, sefaklor. Bu antibiyotikler hemofilik rod, protea, E. coli, Klebsiella'ya karşı aktiftir.

• 3. nesil: seftriakson, seftazidim, sefoperazon, seftibuten, sefotaksim. Çoğu zaman bu ilaçlar piyelonefrit, pnömoni, menenjit, osteomiyelit, pelvik enfeksiyon ve abdominal bölge için kullanılır.

• 4. nesil - en güçlü aksiyonun antibiyotik. Bu grup cefepime (maxipim) içerir. Daha önceki tüm nesillere göre daha yaygın olarak kullanılırlar, fakat aynı zamanda bir dizi ciddi yan etki ile karakterize edilirler: hematoksisite, nefrotoksisite, dysbacteriosis, nörotoksisite.

fluorokinolonlardır

eylem geniş spektrumlu Çok güçlü antibiyotik. 2 nesil bölünmüş - Erken ve yeni. Antibiyotik birinci kuşak ikinci nesil florokinolonlar Gram-negatif bakteriler de aktif olmalanna karşın, gram-negatif bakteriler ve Pseudomonas aeruginosa 'ya karşı aktif olan, Pseudomonas aeruginosa' ya karşı etkili değildir. Florokinolonlar mükemmel kanda uzun dolaşım ayrı doku ve organların içine nüfuz eder.

• Norfloksasin, üriner sistem enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır.

• Siprofloksasin menengit, sepsis, idrar yolu enfeksiyonları ve solunum sistemi, yumuşak doku ve deri enfeksiyonları, eklem ve kemik takviyesi, STD'lerde etkilidir.

• Ofloksasin Gardnerella, Helicobacter pylori, Chlamydia ile birlikte kullanılır.

• Lomefloksasin tüberküloz ve klamidya tedavisinde kullanılır.

Bunlar sadece bazı florokinolon temsilcileridir, bu grubun antibiyotik listesi çok daha geniştir. Dispepsi, fototoksisite, toksik karaciğer hasarı, artrotoksisite gibi yan etkilere sahip olabilir.

penisilinler

Geniş kullanım antibiyotikler arasında penisilinler en güçlü olarak kabul edilmektedir. Bunlar esas olarak böbrekler tarafından atılır, toksisitesi düşüktür.

Bu grubun antibiyotik temsilcileri: oksasilin, ampisilin, ampioks, amoksisilin, fenoksimetilpenisilin.

Penisilinler, genitoüriner sistem enfeksiyonları, solunum organları, deri, bağırsaklar ve mide, gonore, sifiliz, yumuşak dokuların emilimini tedavi etmek için kullanılır. Bu grubun antibiyotikleri hamileliğin son iki trimesterinde sarhoş olabilir, bunlar da doğumdan sonra reçete edilir, bazı durumlarda emzirme sırasında reçete edilebilir.

Penisilin grubunun antibiyotiklerinin yan etkileri: alerjiler, dispeptik bozukluklar, kan üzerindeki toksik etkiler.

karbapenemler

Çok çeşitli aktiviteler var, çok güçlü. Bu grubun antibiyotikleri, persistan anaerob ve enterobakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde rezerv ilaç olarak kullanılmaktadır.

Carbapenems grubuna: meropenem, tienam. Olası yan etkiler: kandidiyaz, dispepsi, alerji, flebit.

tetrasiklinler

Antimikrobiyal etki ile geniş bir etki spektrumunun antibiyotikleri. Tetrasiklinler, gram-negatif ve gram-pozitif bakteriler, leptospira, spiroket, riketsiya'ya karşı aktiftir. Tam çapraz direnç ile karakterize ribozomların seviyesinde mikrobiyal hücrelerin proteininin biyosentezini bastırın.

Temsilciler: doksisiklin, oksetetrasiklin, tetrasiklin.

Tetrasiklinler 8 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir, hamile ve emziren kadınlar, hepatik böbrek yetmezliği olan kişiler (doksisiklin dışında). Olası yan etkiler: baş dönmesi, baş ağrısı, mide-bağırsak sistemi bozuklukları, bireysel hoşgörüsüzlük. Çoğu durumda, rejimdeki rahatsızlıkların yokluğunda, tetrasiklinler vücut tarafından iyi tolere edilir.

Güçlü geniş spektrumlu antibiyotikler

Antibiyotikler - Bu, enfeksiyöz hastalıkları ortadan kaldırmayı amaçlayan büyük bir tıbbi ürün grubudur. Son zamanlarda, geniş bir etki yelpazesinin yeni ilaçlarını görebilirsiniz. Hangi ilaç en etkili, bronşit, sıcaklık ve soğuk algınlığı ile daha iyi nedir? Bu konuda daha ayrıntılı olarak.

Antibiyotik çalışma prensibi

Tabletlerdeki antibiyotiklerin popülaritesi, insan vücudunun hücrelerinde gerçekleşen hayati süreçlerin, bakteri hücresindeki benzer işlemlerden farklı olmasından dolayı önemli ölçüde artmıştır. Bu güçlü antibiyotikler, sağlıklıya dokunmadan sadece patojenik mikroorganizmanın hücrelerini etkileyen seçici etkiler sağlayabilir. Sınıflandırma, bu tür mikroorganizmaların yaşamsal aktivitesi üzerindeki etkisinin gerçekleştiği yoldan ilerlemektedir.

Hangi antibiyotiği seçerken, bazılarının insan vücudunda bulunmayan bakteriyel hücre zarının sentezini baskıladığını bilmelisiniz. Bunlar penisilin ve sefalosporin gibi geniş spektrumlu ilaçlardır. Diğer geniş spektrumlu ilaçlar, bakteriyel hücrelerde protein sentezini neredeyse tamamen baskılayabilir. Bunlar tetrasiklin serilerinin ve makrolidlerin antibiyotiklerini içerir. Geniş spektrum ajanlarının listesi antifungal aktivite prensibine göre bölünebilir. İlaçların kapsamını talimatlarda okumak çok gereklidir.

Geniş bir etki spektrumuna sahip olan ilaçlar, birçok bakteri için çok etkilidir ve diğerleri, belirli bir bakteri grubu için amaçlanan dar bir yönde farklılık gösterebilir. Neden böyle? Bunun nedeni bakteri ve virüslerin farklı işlev ve yapı ile karakterize olmasıdır, bu nedenle bakterileri öldüren virüslere karşı etkili değildir. Geniş spektrum araçları şu durumlarda uygulanır:

 • Hastalığın nedensel ajanları, belirli bir grubun ilaçlarının etkilerine karşı dirençlidir.
 • Birçok bakteri türünün neden olduğu süperinfeksiyonu tespit etmek mümkündü.
 • Operatif müdahalenin ardından enfeksiyon oluşumunun önlenmesi.
 • Tedavinin amacı klinik semptomlara, diğer bir deyişle ampirik olarak dayanmaktadır. Bu durumda spesifik bir patojen tanımlanmamıştır. Hızlı akan tehlikeli hastalıklar, yaygın enfeksiyonlar için uygundur.

Preparatların özellikleri

Yeni nesle ilişkin geniş bir etki spektrumuna sahip olan ilaçlar, bronşit, sıcaklık, soğuk algınlığı varlığında çok etkilidir. Onlar, orta kulak iltihabı, lenf düğümleri ve diğer hastalıkların iltihaplanması konusunda çok iyidirler.

Hangi soğuk algınlığı soğuk algınlığının nedeni olursa olsun, geniş spektrumlu bir ilaç onunla başa çıkacaktır. Gelecekte icat edilen her ilacın, çeşitli patojenik mikroorganizmalar üzerinde daha iyi, daha mükemmel bir etkisi vardır. Genellikle bronşit ve sıcaklığa sahip geniş spektrumlu yeni preparatların vücuda en az zarar verdiğini kabul edilir.

Yeni nesil antibiyotikler

Günümüzde yeni nesil geniş bir etki ile mevcut ilaçların listesi hem ucuz hem de daha yüksek bir fiyatla çok sayıda ilaç içerir. Çelik kullanımı için en popüler olanları: sefalosporinler, florokinolonlar, makrolitler, penisilinler. Tabletler ve enjeksiyonlar şeklinde serbest bırakılırlar. Yeni jenerasyonla ilgili preparatlar, eski nesil ilaçlara kıyasla en iyi farmakolojik etki ile karakterize edilebilir. Onların listesi aşağıdaki gibidir:

 • Florokinolonlar: Siprofloksasin, Levofloksasin, Gatifloksasin ve Moksifloksasin.
 • Kategori tetrasiklin: "Tetrasiklin."
 • Penisilinler: "Tetrasiklin", "Amoksisilin", "Ampisilin", "Biyomisin".
 • Amphenicola: Kloramfenikol.
 • Carbapenems: "Ertapenem", "Imipenem", "Meropenem".
 • Aminoglikozidler: Streptomisin.

Güçlü dar odaklı araçlar

Daha yeni bir neslin yönetilen dar ilaçları, örneğin soğuk algınlığı sırasında ve bir sıcaklıkta enfeksiyonun nedensel ajanını doğru bir şekilde tanımlamanın mümkün olduğu durumlarda kullanılabilir. Mevcut ilaçların her biri, belirli bir patojenik mikroorganizma kategorisi üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olabilir.

Soğuk algınlığı sırasında da kullanılabilen geniş etkili ilaçların aksine, bağışıklık sistemine baskı yapmazlar ve normal bağırsak mikroflorasını bozmazlar. Preparatın aktif bileşenlerinin daha derin bir saflaştırılmasının varlığından dolayı, daha az toksisiteye sahiptirler.

Bronşit ve soğuk algınlığı

Çoğu durumda, bronşit ve soğuk algınlığı, yeni jenerasyonun geniş bir aksiyonu olan ilaçlar reçete edilir, ancak ilaç seçiminin laboratuardaki balgam incelemesinden elde edilen verilere dayanması gerektiğini bilmek gerekir.

Soğuk ve bronşit sırasında, en iyi ilaçlar, hastalığa neden olabilecek bakteriler üzerinde zararlı bir etkiye sahip olanlardır. Bu yaklaşım, çalışmanın 3 ila 5 gün sürdüğü gerçeği ile açıklanmıştır ve bronşit tedavisi hemen yapılmalıdır, böylece herhangi bir komplikasyon yoktur. Bronşit ve soğuk algınlığı varlığı genellikle bu tür ilaçlar reçete edilir:

 • Makrolidler - bireysel penisilin intoleransı varlığında kullanılır. Eritromisin ve klaritromisin çok etkilidir.
 • Penisilin - bronşit ve diğer hastalıklarda uzun süredir kullanılmaktadır, bunun sonucunda bazı mikroorganizmalar aktif maddeye karşı yüksek direnç geliştirebilir. İlaç, penisilinin aktivitesini azaltmak için mikroorganizmalar tarafından üretilen enzimlerin etkisini bloke edebilen bir dizi katkı ile güçlendirilmiştir. Soğuk algınlığı tedavisinde en etkili olanları "Augmentin", "Panklava", "Amoksiclav" dır.
 • Florokinolonlar - alevlenme sırasında kronik bronşitlerde kullanılır. Yüksek verimlilik "Siprofloksasin", "Moksifloksasin", "Levofloksasin" ile ayırt edilir.
 • Sefalosporinler - hastalığın obstrüktif formu için reçete edilir. Etkili ilaçlar "Seftriakson", "Sefuroksim" olarak kabul edilir.

antritis

Genyantrit varlığında, yeni nesil ile ilgili bu tür preparatların makrolid ve sefalosporin olarak kullanılması tavsiye edilir. Penisilin aldıktan sonra, tedavide pozitif dinamizm olmadığı zaman kullanılabilecek sinüzit tedavisinde en etkili araç olarak kabul edilirler. Modern antibiyotiklere "Tsefexim", "Sefuroksim", "Cefaclor", "Cefoxytin", "Cefuroxime" ürünlerini ekleyebiliriz. Penicillin preparasyonlarını yapılarına benzetiyorlar, ancak gelişime zarar verebilir ve bakterileri tamamen yok edebilirler. "Azitromisin" ve "Makropen" gibi bu tür makrolidler, hastalığın ciddi aşamalarında yüksek verimlilik gösterebilir.

sistit

Yakın zamana kadar, "5-Nok", "Biseptol" ve "Furadonin" gibi ilaçlar geleneksel olarak sistitin tedavisinde kullanılmıştır. Ama şimdiden bugün yerini yeni jenerasyonla ilgili daha etkili ve daha güçlü antibiyotik aldı. Modern ilaçlar, tedavinin ilk gününden rahatlama ve rahatsızlıktan kurtulma fırsatını sunar:

 • "Unidox Solutab". Sistit ile hızlı bir şekilde tedavi eden bir ilaç, uzun süreli etki ile karakterizedir. Günde bir kez alınır.
 • Monural. İdrarda biriken ve hızla bakterilerle baş edebilen uzun etkili bir ilaçtır. Terapötik konsantrasyonun uzun süre muhafaza edilebilmesi nedeniyle, kısa bir tedavi süreci gerçekleştirebilirsiniz.
 • "Norbaktin". Daha önceki iki ilaçtan daha az reçete edilir, çünkü günde iki kez alması ve büyük miktarda sıvı içmesi tavsiye edilir, bu da hastalar için her zaman rahat değildir.

Doktorunuza sağlık sorunları hakkında bilgi verdiyseniz ve antibiyotik kullanımını önerdiyse, bir takım kurallara uymalısınız. Her şeyden önce, ilacın kendisinin dozajını ve zamanlamasını değiştirmek yasaktır. Ciddi sağlık sorunları ile doludur gibi sağlık değişiklikleri ve rahatsızlık hissi durumunda doktora ziyaret etmek gereklidir.

Yeni nesil geniş spektrumlu antibiyotiklerin listesi

Çoğu hastalık ile başa çıkmak için antibiyotik yardımcı olur. Birçoğu, uyuşturucuları sağlık açısından tehlikeli olarak değerlendirmekten hoşlanmazlar ("bir tedavi, ikinci sakat"). Ancak, birden fazla salgını durduran bu ilaçların tam olduğunu iddia etmek zor. Ayrıca, geniş kullanım alanları nedeniyle insanlar bulaşıcı hastalıklardan daha az ölmektedir. Sonuç olarak, insanların yaşam beklentisi zaman zaman artmıştır.

Burada sadece bir problem vardır: virüsler ve bakteriler, antibiyotiklere dönüşebilir ve adapte olabilirler (bu, antibiyotik direnci olarak adlandırılan özelliklerdir - mikroorganizmaların ilacın etkisine gelişmiş bağışıklığı). Bu yüzden onlarca yıl önce icat edilen ve neredeyse tüm enfeksiyonlar için neredeyse her derde deva olarak düşünülen antibiyotiklerin, çoğu hastalığın tedavisinde etkili bir şekilde etkili olmasının nedeni budur.

Bilim adamları uyuşturucuları geliştirmeye, yani yeni nesil ilaçlar üretmeye zorlanıyorlar. Şu anda geniş kullanımlı dört nesil antibiyotik var. Bu makalede, yeni jenerasyonun en popüler modern ilaçlarının bir listesini oluşturacağız, onların temel özelliklerini, endikasyonlarını, kontrendikasyonlarını ve fiyatlarını inceleyeceğiz.

Genel açıklama

Geniş bir etki spektrumunun antibiyotikleri - çok sayıda patojene karşı mücadele için atanan evrensel eylemin hazırlıkları (bilinmeyen bir enfeksiyon kaynağında dahil). Ne yazık ki, böyle bir evrensellik zayıf bir noktadır: antibiyotiklerin yararlı mikroflora karşı savaşmaya başlaması muhtemeldir (örneğin, simbiyotik bağırsak florasının yok edilmesi durumunda, sonra disbiyoz ortaya çıkar). Bu nedenle, geniş spektrumlu antibiyotiklerle tedaviden sonra, normal seviyedeki yararlı bakterilerin yeniden sağlanması gerekmektedir.

Yeni kuşağın preparatları evrenseldir ve çok sayıda patojenik mikropları etkileyebilmektedir.

Yeni jenerasyonun antibiyotikleri, seleflerinden daha etkilidir, çünkü bakteriler bunlara uyum sağlamak için henüz zamana sahip değildir. Ek olarak:

 • Yeni kuşağın antibiyotikleri daha güvenli kabul edilir (daha az yan etkisi vardır ve bu kadar belirgin değildir);
 • Yeni nesil antibiyotiklerin kullanımı uygundur - ilk nesil ilaçlar günde 3-4 kez alınmalı ve modern antibiyotikler 1-2 kez alınmalıdır;
 • Yeni nesil antibiyotikler farklı şekillerde üretilmektedir. Şurup ve yamalar şeklinde bile ilaçlar vardır.

En güçlü olan

Hekimlerin ve hastaların görüşlerini inceledikten sonra, son nesilden geniş bir etki spektrumunun en yaygın antibiyotiklerini ayırmak mümkündür. Aşağıdaki listeyi alıyoruz:

 1. Sumamed.
 2. Cefamandole.
 3. Yunidox Solutab.
 4. Rulid.
 5. Amoxiclav.
 6. Lincomycin.
 7. Ceftazidime.
 8. Sefotaksim.
 9. Cefixime.
 10. Avelox.

Şimdi her ilacı bu listeden biraz daha fazla düşünün.


Yeni nesil makrolidlerin listesinden geniş bir etki spektrumunun antibiyotikleri. Azitromisin (bir kapsül içinde - 250 ml madde) nedeniyle çalıştırın.

(Bağırsak enfeksiyonları da dahil olmak üzere), solunum yolu (bademcik iltihabı, sinüzit, bronşit, pnömoni) bulaşmasına, deri ve yumuşak doku, genitoüriner yol (örneğin, prostat) ve GIT karşı etkilidir Sumamed. Karaciğer ve böbrek hastalıklarının yanı sıra makrolidlere karşı aşırı duyarlılıkta kontrendikedir. Sumamed'i diğer geniş spektrumlu antibiyotiklerden ayıran hafif yan etkiler vardır. 3 gün boyunca günde bir tablet alınır (kurs bir doktor tarafından uzatılabilir).

Sumemd fiyatı serbest bırakma ve paketleme biçimine bağlıdır: 6 parça için 250 mg kapsül - 320 ruble; 6 tablet 125 mg - 290 ruble; 6 tablet 500 mg - 377 ruble.

Son nesil sipalosporin grubunun ilacı. Nadiren mikroorganizmalara uyarlanabilir bir cevaba neden olur, bu nedenle gram-pozitif ve gram-negatif bakteriler, mikoplazmalar, lejyonella, salmonella ve cinsel yolla bulaşan patojenlere karşı etkili bir şekilde savaşır. Genellikle soğuk algınlığı ve bağırsak enfeksiyonları için atandı. İkinciye karşı direnç gözlenirse sefalosporine alternatif olarak kullanılabilir. Postoperatif enfeksiyöz komplikasyonların önlenmesinde etkilidir. İlacın minuses - onun yüksek fiyat.

 • Unidox Solutab


Yeni nesil tetrasiklinler listesinden geniş bir etki spektrumunun antibiyotiği. Kompozisyondaki aktif madde doksisiklin'dir. 100 mg'lık tabletler halinde üretilmiştir (paket başına 10 tablet).

Gram-pozitif ve gram-negatif mikroorganizmalar, protozoa, anaeroblar, atipik patojenlerle mücadelede etkilidir. Çoğu zaman soğuk algınlığı, bağırsak enfeksiyonları, prostatit tedavisi için reçete edilir. Hemen hemen disbiyoz neden olmaz. Yetişkinler için dozaj - 200 mg (2 tablet) günde bir veya iki kez. İlacın fiyatı yaklaşık 280 ruble. ambalaj için.


Makrolidlerin listesinden dördüncü nesil antibiyotik. Bazik madde roksitromisin'dir. 150 mg'lık bir dozajda tabletler halinde üretilmiştir. İlacın tek bir günlük alımı yeterlidir. Çoğu zaman üst solunum yolu enfeksiyonları, ürogenital hastalıklar (örneğin, prostatit), bağırsak, ondotolojik enfeksiyonlar için reçete edilir. Böbrek yetmezliğinde kabul için önerilmez. Bu oldukça pahalı - 800 ruble. 10 adet için.

Dördüncü nesil antibiyotiğin ambalajlanması.

Aminopenisilinlerin farmakolojik grubu listesinden yeni jenerasyon antibiyotiği. Geniş bir aksiyon yelpazesine sahiptir, beta-laktamaz suşlarının hareketine karşı direnç gösterir. Hafif bir etkiye sahiptir, bu nedenle hem tedavi hem de önleme için kullanılır. Dördüncü nesil birçok antibiyotiğin aksine, hamile ve emziren kadınlara reçete edilebilir. Lek Pharma ve Lek D.D. tarafından üretilmiştir. İntravenöz uygulama için toz formunda, oral uygulama için toz halinde, tabletlerde bulunur. Enjeksiyon için tozlar için fiyat - 200 ruble. İçinde alınan tozlar - 60 ruble., Tablet 375 mg - 224 ruble.

Diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Geniş bir kullanım yelpazesi için en uygun antibiyotiklerden biri. Damar içi ve kas içi enjeksiyon için ampul şeklinde ve kapsül şeklinde satılmaktadır. Seçici bakteriyostatik etki, diğer dirençlerin gelişmiş direnç nedeniyle etkisiz olduğu durumlarda kullanılmasını mümkün kılar. Bununla birlikte, aynı kalite Lincomycin'in birinci basamak ilaç olarak atanmasına izin vermez. Oldukça zehirlidir ve ilacı almadan önce okunması gereken çok sayıda yan etki ve kontrendikasyon listesine sahiptir. Bir çözüm ile ampullerin maliyeti 68 ruble. 10 adet için; kapsül maliyeti - 73 ruble.

Farklı formlar ve dozajlar için eczanelerde antibiyotik fiyatları - 110 ila 370 ruble. Geniş bir uygulama alanına sahiptir: solunum, idrar yolu enfeksiyonları, deri ve bağırsak enfeksiyonları, pelvik inflamatuar hastalık, prostatit, abdominal, jinekolojik ve ortopedik ameliyatlar sonrası profilaksi. Sefalosporinler grubuna atıfta bulunur. Günde iki kez yeterli. Kural olarak, iyi tolere edilebilirlik gösterir, yan etkiler nadirdir. Ne yazık ki, sadece bir enjeksiyon çözeltisi şeklinde temin edilebilir. Fiyat 115 ruble.


Yeni nesil antibiyotik grubu sefalosporinler. En bulaşıcı ve enflamatuar hastalıklar için en sık reçete edilen ilaçlardan biri olarak kabul edilir (soğuk algınlığı, bağırsak, ürolojik, jinekolojik, prostatit vb.). Bu yaygınlık, geniş bir spektrumda antibiyotik etkisine, uygun fiyatlara, düşük toksisiteye ve yararlı bakteriler üzerinde minimal etkilere bağlıdır. Tedavi ve korunma için kullanılabilir (örneğin, postoperatif dönemde). Sadece enjeksiyon için bir çözüm olarak kullanılabilir.

Antibiyotik için başka bir isim Panzef. Sadece ağızdan alınan kapsüller ve tabletler biçiminde kullanılabilir. Bakterisidal olarak davranır (patojenlerin hücre duvarlarının sentezini önler). Çok çeşitli eylemlere sahiptir (bağırsak enfeksiyonlarını öldürür, soğuk algınlığı tedavi eder, prostatit, ameliyattan sonra kullanılır). Ne yazık ki, bu yeni nesil antibiyotik böbrek ve karaciğer üzerinde oldukça güçlü bir toksik etkiye sahiptir, bu nedenle bu organların hastalıkları randevu için tavsiye edilmediğinde. Fiyat 397 ruble.


Son jenerasyonun fluorokinolon grubundan çok güçlü bir antibiyotik. Moxifloxcin'in modern bir analogudur. Bilinen birçok bakteri ve atipik patojene karşı etkilidir. Neredeyse böbrek ve mide üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Bu tür antibiyotikler çocuk ilaçları olarak kullanılabilir, bu nedenle pediatride atanmaz. Oldukça pahalı - 750 ruble. 5 adet için.

Nasıl seçilir

Doğal olarak, yeni kuşağın antibiyotik listesi ile tanışmak için yeterli değildir. Hangi geniş spektrumlu antibiyotiklerin en güvenli ve en etkili olduğunu söylemek isterim. Ne yazık ki, belirli bir ilacı ayırmak mümkün değildir, çünkü antibiyotiklerin her biri kendi özelliklerine sahiptir ve her özel durumda farklı araçlar daha etkili olacaktır. Bu yüzden tıbbi eğitiminiz yoksa, tedavi ve önleme için ilaç reçete etmemelisiniz. Bağırsak enfeksiyonları, prostatit, anjin ya da otitis çeşitli antibiyotikler reçete zaman. Tanıya, hastalığın evresine, eşlik eden hastalıklara ve hastanın bireysel özelliklerine dayanarak ilacı reçete eden uzmana güvenmek daha iyidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazdaki balgam temizleniyor. Balgam tıkanıklığı ve tedavi nedenleri

Terapistler sıklıkla boğazdaki hoş olmayan hislerden şikayetçi hastalar tarafından tedavi edilir: kalın balgamın tıkanıklığı, topakların varlığı, yutma güçlüğü.

Bebeklerde akut larenjit belirtileri ve tedavi yöntemleri

Bebeklerde larenjit yaygın bir patolojidir. Bu hastalığın nedenleri çok değişkendir ve semptomlar manifolddur. Tedavi her zaman karmaşıktır, durumun ciddiyetine bağlı olarak ya ayakta ya da durağan olabilir.