Loading

Çocukta angina tedavisinde hangi ilaçlar kullanılır?

Çocuktaki boğaz en hassas organ olup, her tür enfeksiyon için hedeftir. Virüsler, bakteriler, mantarlar soğuk dönemde aktive olur ve bademcik iltihabına neden olur - akut tonsillit. Doktor, hastalığın klinik tablosuna göre, çocuklar için anjina tedavisi seçer. Ebeveynler çocuk hazırlıklarına bağımsız olarak "reçete" etmemelidir. Sonuçta, boğazın şeklini tanımak için öncelikle boğazdan hangi enfeksiyonun etkilendiğini belirlemeniz gerekir.

Bir çocukta akut tonsillit nasıl tedavi edilir?

Palatine bademcikler, sürekli olarak dışarıdan farinkine ağız ve burun boyunca düşen bakterileri ve virüsleri detoksifiye ederler. Lokal bağışıklığın azalmasıyla birlikte, bir viral enfeksiyon ve mikrobiyal organizmalar, lenfatik oluşumların iltihaplanmasına neden olur. Bademcikler şişer, kızarır, acı verir. Küçük çocuklar en çok acı çekerler, ağlarlar, yemeyi reddederler. Diğer anjina semptomları üşüme, ateşe, boyundaki şişmiş lenf bezlerine, kısık sestir. Hastalığın olası gelişimi - kulak ve baş ağrısı, nefes darlığı, öksürük.

Çocuk hekimlerinin pratiğinde, anjinin ayaktan tedavisi devam etmektedir. Şiddetli vakalarda, küçük hasta hastanenin bulaşıcı hastalık bölümüne sevk edilir. Çocuğun vücut ısısı 37.5 ° C'nin üzerine çıktığında, boğazda şiddetli ağrı meydana geldiğinde, akut bir dönemde sıkı yatak istirahati ve koruyucu diyet gözlenmelidir.

Anjin tedavisinin mutlaka antibiyotik almakla ilişkili olduğu fikri kök salmıştır. Aslında, her şey çok basit değil, diğer gruplardan ilaçlara ihtiyacınız olacak. Birbirlerini tamamlarlar, en iyi kombinasyonlarda çalışırlar.

Çocuğun sıklıkla bademcik iltihabı varsa, karmaşık ilaçlara ihtiyaç vardır:

 • ateş düşürücü ve anti-enflamatuar ilaçlar;
 • antihistamin damlası;
 • yerel antiseptikler;
 • antibiyotikler.

Ebeveynler, bir çocuk doktorundan çocuğun boğazını tedavi etmeyi öğrenmeli, bu çözümler hafif bir mukoza boğazında güvenlidir. Anti-inflamatuar ve antihistaminikler, antibiyotikler, immünostimülanlar ve vitaminler oral yoldan alınır. İlaçlar arasında, hastalığın nedeni üzerinde hareket edenler vardır, diğerleri semptomları hafifletir.

Bebeğin boğaz ağrısı varsa ne olur?

 1. Çocuğun organizması için güvenli, şurup, süspansiyon şeklinde ilaç seçimine doktora emanet etmek;
 2. 2 yaşından itibaren, ebeveynler bebeğin sıvıyı yutmayacağından eminselerse, durulama için bebek çözümlerini verebilirler;
 3. Laringospazm önlemek için, 2-3 yaşından büyük bir çocuğun boğazını sulamak için sprey kullanın;
 4. pastiller ve pastiller 5 yıl sonra rassasyvat çocuğa verilir.

Hasta bir çocuğa ayrı bir çatal bıçak, bir fincan ve bir tabak, bir havlu verilir. Bal ve limon, meyve içecekleri, briar infüzyonu, Borjomi'li süt ile çay verirler. İyileştirildikten sonra, çocuğu birkaç gün daha evde bırakmak ve fiziksel aktivitesini sınırlamak tavsiye edilir.

Antipiretikler ve antihistaminikler ile tedavi

Ebeveynler boğazın nasıl anestezi yapılacağını, ısıyı nasıl "yıkacağını" bilmelidirler. Çocuk doktorları ibuprofen ile ilaç kullanımını önermektedir - steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaç. Rektal fitil NSAID, şurup "Çocuklar için Nurofen" hızla antipiretik, analjezik ve anti-inflamatuar etkilere neden olur. Sıvı formdaki ilaç ve ibuprofen ile fitiller 3 aydan 12 yıla kadar olan çocuklar için uygundur.

Parasetamol yaygın olarak tanınan bir antipiretik ve analjeziktir. Pediatride "Panadol", "Kalpol", "Cefekon D", "Efferalgan" ilaçları kullanılır. Sıcaklığın üç günden fazla 38.5 ° C üzerinde tutulması durumunda, antipiretik maddeyi değiştirin. Çocuklarda ilaç göğsü, bu aktif maddeler ile bir süspansiyon veya şurup, rektal fitil şeklinde ibuprofen ve parasetamol ile bir ilaç olmalıdır.

İbuprofen ve parasetamol gastrointestinal sistem için zararlı olup, çocuklarına günde 4-6 kez daha sık verilmemektedir. NSAID antihistaminlerin anti-inflamatuar ve analjezik etkisini güçlendirin: Zirtek veya Zodak, Fenistil, Suprastin, Loratadin. Bademciklerin ödemini azaltır, zehirlenmeyi ve antibiyotiklere karşı alerjik reaksiyon olasılığını azaltırlar.

Antibiyotiklerin seçimi ve antiviral ajanlar için kriterler

Mukus pharynx akut inflamasyonu, palatine bademcikler virüs ve mikroplara neden olurlar, onlar tarafından salınan metabolik ürünler. Çocukların anjin şeklinin neden olduğu virüslerden muzdarip olma olasılığı daha yüksektir. Streptokokların, daha az sıklıkla pnömokokların katılımıyla bakteriyel bademcik iltihabı oluşur. Stafilokok ve karışık enfeksiyon belirtileri olduğunda antimikrobiyallerin kullanımı haklıdır.

Çoğu zaman, doktorlar mikrobiyolojik ekim sonuçları elde etmek için çocuğa boğaz ağrısından antibiyotik reçete ederler. Bu tür ilaçlar patojenik mikroflorayı bastırır, böylece enflamatuar süreç hızla azalır. Çocuklarda bakteriyel boğaz ağrısı tedavisinde kullanılan çeşitli antibiyotiklerden en az yan etkiyle etkili ilaçların seçilmesi gerekmektedir. İlaveten, çocuğun ilaç bırakma yaşına uygun bir form olmalıdır.

Antiviral etkisi olan ilaçlar sadece viral boğaz ağrısının tedavisi için reçete edilir. Bakteriyel bademcik iltihabı için bu ilaç grubunu kullanmanız anlamlı değildir. Antiviral etkisi olan ilaçlar arasında en iyi tabletler "Anaferon" şurubu "Citovir 3", fitiller "Viferon" dur. Farinksin interferon ile birlikte önerilen sulandırılması. Antiviral ve onarıcı ilaçlar, herpetik anjin için reçete edilen solüsyonlarla durulama.

Çocuklarda anjin tedavisi için antibakteriyel ilaçlar

Beta-hemolitik streptokok en çok penisiline duyarlıdır. Amoksisilin yaygın olarak kullanılır, önemli bir biyoyararlanım, iyi tolere edilebilirlik ile karakterize edilir. Antibakteriyel ilaç 7-10 gün boyunca günde 2-3 kez alınır. Amoksisilin en popüler dozaj formu "Flemoxin solute" dir. Tabletler 2 yıldan beri reçete edilir.

Pediatristler giderek artan bir şekilde beta-laktamazların (bakteriyel enzimler) zararlı etkilerine karşı korunan penisilleri reçeteler. Bu özellik kompleks amoksisilin + klavulanik asit tarafından ele geçirilmiştir. Hazırlıkların isimleri "Flemoklav", "Amoksiclav", "Flemoklav solutab", serbest bırakma formunun bir süspansiyonudur. Bu dozaj formu için yaş sınırlaması yoktur, doğumdan itibaren çocuklara verilebilir. Her ne kadar 3 yaşın altındaki bir çocukta angina daha sık teşhis edilirse de, en sık rastlanan patoloji 5-10 yıl sonra gelişir.

Alerjilerle penisilinler, midede parçalanmayan makrolitlerle değiştirilir, böylece ilacın yüksek bir konsantrasyonu hızlı bir şekilde oluşur. Streptokok anjina üç ila beş gün azitromisin ile tedavi edildi. Çocuk doktoru E. Komarovsky ve hasta çocukların ebeveynlerine göre, bu anjina (bakteriyel) için en iyi ilaçtır. Uygulayın ve diğer makrolidler - midekamisin ve spiramycin. Sefaloksporinler, yani sefuroksim ve sefaleksin, şiddetli anjina için reçete edilir.

Kendinizi rahatsız edemez, antibakteriyel ilaçlarla tedavinin seyrini azaltamazsınız. Tamamlanmamış tedavi, nüks ve antibiyotiğe dirençli bakterilerin olasılığını artırır. Doğru ve hızlı bir şekilde antibiyotiklerle yapılan tedavi, ilacın alınmasından 1-2 gün sonra normalleşmeye yol açar. Bir çocuğun anjina diğer belirtileri daha hızlı gider.

homeopati

İlaç "Angin hel" dil altında rezorpsiyon için konabilir veya bir kaşık suyu içinde çözülür ve bebeğe bir içki verir. Bu homeopatik ilaç bitki özleri içerir. İlaç iltihabı, zehirlenmeyi hafifletmek ve lokal bağışıklığı uyarmak için anjina tedavisi ile desteklenir.

Homeopati tıpta alternatif yönleri ifade eder. Çok küçük miktarlarda alınan bitkiler, hayvanlar, minerallerden elde edilen terapötik maddeler kullanılır. İlaçlar herkese yardım etmez, antibiyotiklerin yerini almaz.

Boğaz ağrısı tedavisinde yerel ilaçlar

Sistemik ilaçlara ek olarak, doktorlar anjini tedavi etmek için lokal terapi reçete ederler. Kullanılan aerosol, inhalasyon nebülizörü, durulama çözeltileri, emilim için pastiller. İltihap ve ağrıyı hafifleten maddeler içerirler. Küçük çocuklarda boğaz için aerosol ve sprey kullanımı dikkat gerektirir. Nebülizörün farinksin girişine değil, bebeğin yanaklarının iç yüzeyine yönlendirilmesi tavsiye edilir. Bileşimin antiseptik, antimikrobiyal, analjezik ve iyileştirici bileşenler içermesi arzu edilir.

Çocukta anjinin lokal tedavisi - önerilen ilaçlar:

 1. Catarrhal aşamasında mikrobiyal enfeksiyonu baskılamak için antibiyotik ile boğaz "Bioparox" için sprey.
 2. Antiseptik ve anti-inflamatuar çözüm Sprey nozulu plastik bir şişede Miramistin.
 3. Çocukta anjina ve stomatit, farenjit, viral boğaz ağrısı varsa "Tantum Verde" Sprey kullanılır.
 4. Aerosol "Geksoral" antimikrobiyal ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir. 3 yıldan itibaren kullanımına izin verilir.
 5. Sprey "Ingalipt" antibakteriyel streptocid maddeler, sülfatiazol, gliserol, antiseptikler timol, okaliptüs ve nane esansiyel yağları, hem de karoten ve askorbik asidi içerir. 3 yıl sonra çocukları tedavi etmek için tasarlanmıştır.
 6. Anestezik etkisi olan antiseptik "Stopangin" - bitki bileşenlerine dayalı bir sprey.
 7. "Pharyngocept" ağzında emilmeye yönelik tabletler, çocuğa günde bir veya iki kez verir. Analjezik ve antiseptik etkiye sahiptirler.

Ebeveynler çocuk hastalıkları ile ilgilenir, bir çocuğun anjina ile boğazından daha çok yayılır.

Doktorlar giderek artan bir şekilde, bademciklerin kendilerini yağlamak için herhangi bir araç kullanmamalarını, yani enfeksiyonu lakunaya "sürtmemek" için çağırıyorlar. Bitkisel infüzyonlar ve eczane antiseptikler (çözümler) kullanılarak 3 yıl sonra çocuklarda pürülan anjina ile bademcikler yıkamak için.

Soluma ve durulama

Boğaz ağrısı enfeksiyon, ağrı ve rahatsızlık odak noktasıdır. Bu nedenle bademciklerin ve boğaz girişinin antiseptik ve antiinflamatuar ajanlarla tedavi edilmesi çok önemlidir. Çocuklarda anjinada sprey ve inhalasyon, yararlı çözeltilerin en küçük damlacıklarının etkilenen dokulara hızlıca ulaşması ve iyileştirici etkiye sahip olması bakımından önemlidir. Bu etki lezyonun derinliğinde bir azalmaya ve bademciklerin epitelyumunun erken iyileşmesine yol açar. Soluma için kullanılabilecek araçlar deniz tuzu, antimikrobiyal özelliklere sahip tıbbi maddeler, bitkilerin soğurulması ve infüzyonu içerebilir.

Boğaz için durulama:

 • çözüm ½ çay kaşığı tuz, aynı miktarda soda ve 5 damla iyot su bardağı;
 • hidrojen peroksit çözeltisi (200 ml su için 2% l'lik% 3 çözelti);
 • 1 bardak ılık suda 1 tablet furacilin çözeltisi;
 • papatya infüzyonunda deniz topalak yağı süspansiyonu;
 • durulama yardımcısı "Rotokan";
 • çiçeğin çiçek infüzyonu;
 • ilaç "Iodinol"% 1;
 • potasyum permanganat çözeltisi.

Çocuklara nadiren spirozoderzhashchimi preparatları durulamak için reçete - Kalendula veya propolis bir tentür bir çözüm. Bu gibi sıvılar su ile seyreltilmelidir. Bununla birlikte, herhangi bir yerel ilaç, boğazdaki enfeksiyonu tamamen ortadan kaldırma sorununu çözmez. Bu nedenle, sistemik tedavi pahasına spreyler ve durulamalarla kullanılmamalıdır. Anjin için prognoz uygundur, yeterli tedavi tam olarak yapılmalıdır.

Çocuklar için boğaz ağrısı için ilaç

Tedaviye başlamadan önce, hangi hastalığa akut bademcik iltihabı denir, neyin neden olduğu ve bir çocukta anjinin nasıl tedavi edileceğine karar vermelisiniz. Ebeveynler genellikle ARVI, enfeksiyöz mononükleoz, viral ve akut tonsillit gibi hastalıkları ayırmaz. Tedavide hata yapmamak için, doktora başvurmak ve kendinizi iyileştirmeye çalışmak daha iyidir.

Çocuklarda angina nasıl tedavi edilir

Latince amigdala olarak çevrilmiştir kelime "Tonsilla", yani tonsillitli - bademcik iltihaplanması ile ilişkili bir hastalık ya dedikleri gibi - bezleri. Hastalığın nedensel ajanı streptokok, bazen stafilokok, pnömokoktur. Akut tonsillit foliküler, laküner ve kataral olabilir. bademcik iltihabı, akut solunum yolu viral enfeksiyonları temel fark - ağrılı bademcikler, lenf düğümleri ile bir burun akıntısı ve öksürük. Akut tonsillit aşağıdaki semptomlarla belirtilir:

 • yutulduğunda ağrı;
 • eklemlerin ağrıları;
 • baş ağrısı;
 • halsizlik;
 • artan vücut ısısı;
 • Servikal lenf düğümlerinin ağrı ve genişlemesi.

Tedavi sadece gerekli testlerden sonra doktor tarafından reçete edilir. Enflamatuar sürecin türünü tanımlamak için, enfeksiyonun nedensel ajanını belirlemek için bir klinik kan testi ve boğazdan bir swab reçete edilir. Test sonuçlarını dikkate alarak, doktor tedaviyi seçer - bu durumda etkili olacak bir antibiyotik. Bu ilaçlar iki sebepten dolayı reçete edilir: hastanın durumunu hafifletmek ve komplikasyon olasılığını ortadan kaldırmak. İlacın zararı olası komplikasyonlardan daha az olacaktır, bu nedenle anjin için bu ilaç çocuklar için kullanılır.

Viral bademcik iltihabı

Kronik bademcik iltihabının alevlenmesi, virüsün yutulması nedeniyle bağışıklığın zayıflamasına neden olabilir. Semptomlar aynı olmasına rağmen, böyle bir hastalık artık boğaz ağrısı olmayacaktır. Benzer belirtiler, enfeksiyöz mononükleoz ile ortaya çıkabilir. Viral bademcik iltihabına eşlik edilir ve böyle bir hastalığın tedavisi bakteriyelden tamamen farklıdır. Antibiyotikler, akut bademcik iltihabının yanlış bir şekilde tedavi edilmesinden veya zayıflatılmış bağışıklıktan sonra amigdala'nın kendisinin enfeksiyon taşıyıcısı ise uygun olacaktır.

Çocuğun fungal anjina

Bazen, akut bademcik iltihabı doğru tedavi ile bile, boğazda birkaç gün sonra, bazen, yüksek bir sıcaklık değil, beyaz plak, kızarıklık, görünebilir. Bu hastalık, ağız boşluğunu etkileyen bir mantar enfeksiyonuna neden olur. (Bu durumda - Oral lokal bağışıklık) bağışıklık hastalığı aktif gelişimine yol açar fırsatçı mikroflorasını defetmek mümkün değildir. Çocuklar için bu tür anjina için ilaç, antifungal (örneğin, Nystatin) ve immün sistemi uyarıcı ilaçlardır.

Boğazın bakteriyel enfeksiyonu

Boğazın bakteriyel lezyonu durumunda, komplikasyonlar şeklinde komplikasyonları önlemek için antibiyotikler reçete edilmelidir. Ağız boşluğunda çeşitli bakteriler sadece streptokok enfeksiyonu değil, aynı zamanda farenjit, larenjit ve hatta menenjite neden olabilir. Antibiyotiklerin atanmasına ek olarak bakteriyel enfeksiyonlu çocuklarda boğazın tedavisine semptomatik tedavi, boğaz anestezi ve bağışıklığı güçlendiren ilaçlar eşlik eder. Muhtemel yan etkiler ve yaş göz önüne alındığında ilaç seçimi dikkatli yapılmalıdır.

Anjina ile hangi antibiyotikler

Çocuğunuza akut bademcik iltihabı teşhisi konulursa, laküner veya kataral belirtiler olsun, her durumda antibiyotik reçete edin. Bunlar, kas içi enjeksiyonlar veya tabletlerin yanı sıra, biyoparoks gibi topikal antibiyotikler olabilir. Bir çocuğun doktoru, enjeksiyonları veya hapları reçete etmeniz gerektiğini, kendinizin veya arkadaşlarınızın veya eczacınızın tavsiyesinde bulunmaması gerektiğini anlamak önemlidir. Bakteriler seçtiğiniz ilaca karşı hassas olmayabilir, nüksetmeye yardımcı olur. Çocuklarda anjina için antibiyotik reçete:

Hastalık, 38'in üzerinde yükselirse yüksek ateşle birlikte görülür, sonra antipiretik kullanmak gerekir. Bir yaşında bir bebek akut tonsillit nedeniyle hastalanamaz, çünkü Bu yaştaki bademcikler sadece büyümeye başlar. İki yıl sonra şuruplarda ibuprofen içebilir, mumları, emzikleri ve çiğneme tabletlerini kullanabilirsiniz. Çoğunlukla bademcik iltihabı ile klinik tabloyu yağlayan, sıcaklığı düşüren ve semptomları temizleyen antiviral ilaçlar uygulanır.

Lokal antibiyotik

Yerel tedavinin tamamlayıcı olduğunu ve çocuklarda anjinin ana tedavisinin antibiyotik almak olduğunu anlamak önemlidir. Birçok tablet, pastil, sprey ve gargara karışımları antiseptikler, analjezikler ve antibakteriyel bileşenler içerir. Bu ilaçlar, acı verici hislerden daha hızlı kurtulmaya yardımcı olur. Bezleri temizlemek ve dezenfekte etmek için bunları kullanmak gereklidir. Eğer pürülan akınların ortaya çıktığı bezleri tutmazsanız, o zaman nükslere yol açacak bakterileri tutabilirler.

Boğaz karşı etkili

Çocuklar için angina için ilaçlar ağrı ve şişlik kaldırmak için çeşitli kullanın. Lokal tedavi için ağrı kesici, hastanın durumunu iyileştirmek için çok önemlidir: anestezi uygular, şişlikleri hafifletir, yutmayı kolaylaştırır, bu da olağan yiyeceği yeniden sağlamanıza ve genel durumu iyileştirmenize olanak tanır. Şimdi eczanede bulabilirsiniz:

 • analjezik tabletler;
 • durulama çözeltileri;
 • emilim için lolipoplar ve tatlılar;
 • spreyler.

Yerel tedavi için yardımcı ilaçlar evde hastalığın kurtulmasına yardımcı olacaktır. Onların yardımı ile hastalık bir aydan daha hızlı geçecek. Viral etiyolojisi olan çocuklarda anjina için etkili ilaç - Viferon. Bu ilaç, interferon yardımıyla virüslerle mücadelede bağışıklığa yardımcı olur, influenza ve ARVI'nın önlenmesi için kullanılır. İnterferonlar, virüslerin yayılmasına tepki olarak vücudun savunmasını salgılarlar. İlaçlarda bu tür maddeler zayıflamış bağışıklığı teşvik eder.

Boğaz ağrısı gelen tabletler

Çocuklar için anjina için mükemmel bir yardımcı ilaç - pastil için pastil ve tabletler. Ancak, çocuğun yutmadan ilacı tamamen eritebildiği durumlarda sadece 3 yaşında kullanılmaları gerekir. Strepsils gibi bazı şekerler, yüksek konsantrasyondaki aktif maddeler nedeniyle 5 yıl sonra kullanılmaktadır. Akut bademcik iltihabı ilk kez ortaya çıkmadıysa, geçmişte tedavi gören tabletlerin kullanılmaması önemlidir, tk. Etken madde, daha önce kullanılmış olan tabletlere artık duyarlı olmayabilir.

sprey

3 yaşından küçük bebekler için, boğazları tedavi ederken nefeslerini tutamayacakları için spreyler kontrendikedir. Bu durumda pamuğun bir parçasını bir spreyle nemlendirin ve bademciği işleyerek asayı bu gibi pamuk yünü ile sarın. Boğaz ağrısı tedavisinde kullanılan spreyler, formülasyonlarında anestetiklere, antiseptiklere ve ilave yatıştırıcı maddelere sahiptir. İyi bir bileşim Ingalipt sprey, Lugol sprey

Bir çocuğu gargaralamaktan

Gargara, anjinaya karşı, tabletlerden ve spreylerden daha etkilidir. Yetişkin Furatsilinom, hlorfillipt, iyot ile soda çözeltisi durulama için de kullanılabilir, ancak çocuklar en iyi popüler bitkisel ilaçlar kullanmak - antienflamatuvar ve antiseptik özelliklere sahip bitki infüzyon, bitkilerin decoctions geçerli:

 • adaçayı;
 • kadife çiçeği;
 • okaliptüs;
 • papatya.

antibiyotik ve boğaz, akut ya da şiddetli vakalarda enflamasyonun Sessize şişme uzaklaştırılması için, örneğin Nimesulit gibi non-steroid anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) atayabilir lokal tedavi ile birlikte. Çocuklar için boğaz ağrısı için böyle bir ilaç etkinliğini tedaviye karmaşık bir yaklaşım sağladı. Bileşenlerin yaşını ve tolere edilebilirliğini dikkate alarak NSAID'leri seçin. Doktor, olası yan etkiler riskini göz önünde bulundurarak bu tür hapları reçete eder.

Çocuklar için boğaz ağrısı için tedaviler nelerdir?

Çocuklar için anjina ilacı sadece semptomları değil, aynı zamanda hastalığın kök nedenlerini de ortadan kaldırmalıdır. Sadece entegre bir yaklaşım, hastalığın hızlı bir şekilde üstesinden gelmek için yardımcı olacaktır, komplikasyonları önler. Eczacılar boğazda yerel rahatsızlığı ortadan kaldıran çeşitli dozaj formları geliştirdiler. Ama iyileşmek için, ana patojenler bademcik iltihabının etkisini nötralize etmek için araçlara ihtiyacınız olacak.

Boğaz ağrısı nedenleri ve şekilleri

Bademcik iltihabı, sezon dışı dönemde sık görülen bir hastalıktır. Böyle bir hastalık bir kataral hastalık değildir, bademcik iltihabı bir enfeksiyona neden olur. Bakteri olabilir - stafilokok veya streptokok, daha az sıklıkla hastalığın bir virüs (örneğin, herpes) veya mantar kandida olabilir.

Minimal miktarlarda şartlı patojenik mikroflora, çocuğun vücudunda daima mevcuttur. Ancak bağışıklık, mikroorganizmaların gelişmesine izin vermez, stabil bir dengeyi korur. Koruyucu özellikler zayıfsa ve onun yanında hasta bir kişi olsaydı, fagositler saldırı ile baş edemezler ve bademcikler iltihaplaşır.

Genel hipotermi, buz ürünlerinin kullanımı, yakın zamanda ARVI veya nazofaringeal hastalıkların aktarılması hastalığın daha şiddetli seyrini tetikleyecektir. Fagositler aktifleştirilmiş mikroorganizmalar ve dışarıdan gelen aktif patojen mikroflora ile baş edemezler.

Enfeksiyon çeşitli şekillerde ortaya çıkar:

 • Havadan. Mikroorganizmalar hapşırırken, öksürdüğünde, bir hastayı solurken havaya girer. Bir patojenik flora ile havaya soluyan bir çocuğun mukozasına dayanarak, bakteriler iltihabın başlamasına neden olacak enzimleri salgılamaya başlar.
 • İletişim-Ev. Enfeksiyon, ortak hijyen maddelerini kullanırken ortaya çıkar, yeme - hasta bir çocuktan sonra yiyemezsin, bir havluyla temizlersin.

İlk başta, çocuklarda bilge angina gelişir. Bu form bademciklerin genel iltihabı ile karakterizedir. Zamanında tedavi, vücudun hap ve diğer ilaçlara pozitif reaksiyonu ile hastalık 5-7 gün sürer. ilaçların yanlış aldı veya zayıflamış gövde için hızlı bir şekilde enfeksiyonu ile baş edemez veya laküner (bezleri tarafından oluşturulan kıvrımları içinde ülserler - boşluklar) (pürülan epitel altında fişli) gelişen foliküler anjin. Akut tonsillit, kronik olmazlar için, dikkatle, doktor randevusu takip etmek bebek açıkça daha iyi olduğu zaman, 2-3 gün sonra durmadan, tam olarak tedavi görmek üzere gerekir. Doktor, anjinin nasıl ilerlediğine bağlı olarak optimal fon setini atar.

antibiyotikler

Modern antibiyotikler, kabul edilen riskleri en aza indiren etkili ilaçlardır. Bu nedenle, bu serideki ilaçların çoğu hasta bebekler için bile reçete edilir. Günümüzde çocuklar, güvenli tatlar ve tatlandırıcı katkı maddelerinin anjin tedavisi için bir ilaç gibi görünmesini sağladığı için, çocukların isteyerek kabul edeceği lezzetli süspansiyonlar, şuruplar var.

Çocuklar için antibakteriyel ilaçlar farklı gruplara aittir:

 • Penisilinler. Çocuklara Amoksisilin veya Amoksiklav, Augmentin reçete edilir. İkinci ilaçlar, antimikrobiyal etkiye sahip olan, prematüre yıkımdan aktif maddeyi koruyan klavulanik asit ile desteklenmektedir. Bu ilaçların analogları Flemoxin ve Flemoclav'dır. Bunlar benzer özelliklere sahiptir, ancak çözünür tabletler formunda mevcuttur ve hızla narenciye aroması ile bir tatlı süspansiyon haline dönüşürler. Bu ilacı çocuklara vermek kolaydır.
 • Makrolidler. Sumamed talep var. Doz, bir doktor atar. Standart, bebeğin ağırlığının kilogramı başına 10 mg verir, ancak başka varyasyonlar olabilir. Çocuklara süspansiyon hazırlama için Sumamed Forte tozu seçilmesi tercih edilir. İlacın 5 mg'ında 200 mg azitromisin bulunur. Çocuklar 125 mg tablet alabilirler. serilmiş adet 2 18-30 kg vücut ağırlığı, ve 31-44 kg talimatlara uygun olarak - 12 yaş üzerindeki 3 ergen 125 mg bir dozajda bir kapsül veya tablet şeklinde olabilir. Bu ilacın yerini yerli Azitromisin olarak hizmet edebilir.
 • Sefalosporinler. Güçlü bir antibakteriyel etkiye sahip olun. Çocuk hekimleri ve KBB hekimleri Cefazolin, Sefuroksim reçete eder. Sefeogram, hastalığın karmaşık formları için enjeksiyonlar için reçete edilir.

Antibakteriyel ajanların alımı iyi probiyotikler (Linex, Laktimak, Bifiform) ile birleştirilmelidir.

18 yaşın altındaki çocuklarda ve ergenlerde kullanım için tavsiye edilmez, tetrasiklin gruplarından ve florokinolonlardan elde edilen tüm ilaçlar.

Antibiyotikler, aktif olarak bakteriyle savaşan sistemik ilaçlardır. Viral boğaz ağrısı ile diğer ilaçları atayın: Arbidol, Imudon, Amizon. Nedeni adenovirüs değil, herpes ise, o zaman Famciclovir, Asiklovir, Valasiklovir yardımcı olacaktır. Hastalık mantarın suşlarından kaynaklandığında, antimikotikler gösterilir.

Yardımcı preparatlar

Herhangi bir formdan oluşan bir bademcik iltihabında mutlaka iyileşmeyi hızlandıracak ve işaretlerini kolaylaştıracak bir yöntem önerilmektedir.

Steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar

Bebeğin ateşi varsa, bu tür tabletler veya şuruplar kullanışlı olacaktır. Ateşi çıkarırlar, ısıyı çıkarırlar, iltihabı hafifletmeye yardımcı olurlar. Çocuklar şurupları veya parasetamol, ibuprofen bazlı diğer formları iyi tolere ederler. Lezzetli bir iksir biçiminde Panadol, Nurofen üretilir.

Aspirin'e herhangi bir biçimde 12 yaşın altında çocuk vermeyin. Bu tabletlerin kan damarları üzerinde ciddi bir etkisi vardır.

Çocuğun ilacı vermesi zor ise, o zaman uygun doz ile rektal fitilleri kullanabilir. Ergenler, etkin maddelerin veya Nimesulidin en iyi özelliklerini çay veya tablet şeklinde birleştiren etkili Ibuklin için uygundur.

antihistaminik ilaçlar

Bu ilaçlar, çocuğun vücudun antibiyotiklere verdiği cevabı yumuşatmak ve mukozanın şişkinliğini gidermek için gereklidir. Bugün, çocukları 3 yıla kadar reçete eden birçok araç var.

Fenistil damla 1 aylık çocuklara verilebilir Suprastin bir yaşındakiler ve daha yaşlı olanlar için uygundur. Zitrek altı ay içinde damla reçete edilir, küçük okul çocukları zaten tablet satın alabilirsiniz. Şurup Eryus bir yıl sonra reçete edilir, haplar 12 yıldan beri izin verilir. Çocuk alerjilere eğilimli ve 6 yaşında ise, o zaman ilaç 4 nesil - Telfast uygulayın.

Anestezik ve antiseptikler

Bu fon grubu özellikle çoktur. Çocuklar için boğaz ağrısı, pastiller, lolipoplar, durulama ve inhalasyon için solüsyonlar vardır. Pratik olarak bu serinin tüm fonları birleştirilir, birbirlerinin eylemlerini destekleyen ve güçlendiren birkaç maddeyi birleştirirler.

Sulama için aerosoller sadece bebeğin nefesini tutmayı öğrendikten sonra kullanılabilir. Gargara çocukların 4-6 yaş arası, 3 okul öncesi yaşından itibaren pastillerin nasıl çözüleceğini bilirler.

Miramistin

Boğaz ağrısından bir sprey şeklinde ve bir çözelti şeklinde üretilir. 3 yaşından küçük bebekler solucandaki emziği nemlendirebilir veya dilin ucu olan yanak üzerinde Miramistin uygulayabilirler. Karıncalanma hakkında şikayet ederken, ilacı saf su ile seyreltmek gerekir (oranlar - 1к1).

Miramistin, catarrhal, purulent anginada mukozayı dezenfekte etmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca, ilaç mantar enfeksiyonuna karşı etkilidir. İltihaplı bademciklerin yağlanması için bir tampon kullanın. Böyle bir uygulama ülserlerin iyileşmesini hızlandıracaktır.

Okul öncesileri için, ilaç formunu seçer, doktor dozu tek tek hesaplar, yedi yaşındakiler rutin olarak günde dört kez durulama veya sulama verilir ve 12 yaşından büyük ergenler için 6 kat tedavi gösterilir.

İlacın avantajı, belirgin bir tat ve kokunun olmamasıdır. Bileşimi nötrdür, ilaç hipoalerjeniktir.

Tantum Verde

Boğaz ağrısı, durulama solüsyonu ve emilme için tablet formu sprey - bu tür dozaj formlarında İtalyan ilaç Tantum Verde üretilir. İlaç dezenfekte eder, önemli bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Ayrıca, ilacın hafif bir analjezik etkisi vardır.

Çözelti ve sprey içinde az miktarda alkol var. Bebeğin vücut ağırlığının her 4 kg'ı için 6 yıla kadar (günde en fazla 4 kez) ve 6'dan 12 yıla kadar - günde 4'er gram olarak basılması gerekecektir.

Çözelti seyreltilmemiştir, bir durulama için 15 ml yeterlidir. Hassas bir mukoza ile 1: 1'lik sulu bir çözelti yapılabilir. Lozenges, bir parça için gün boyunca 3 veya 4 kez çözünmektedir.

Geksoral

Çok çeşitli eylemlere sahiptir - antiseptik, anti-inflamatuar ilaç ve antimikotiktir. Durulama çözeltisi, sprey ve emilim tabletleri şeklinde temin edilebilir. Uzman bir uzmanın başka tavsiyeleri yoksa, Aerosol günde iki kez kullanılır. Talimatlara göre, ilacı 3 yaşından itibaren kullanabilirsiniz, ancak çocuk doktorları ilacı daha erken yaşta reçete ederek, uygulama yöntemini belirterek dozajı hesaplar.

Adzhisept

Çocuğun ağzındaki sert pastilleri güvenli bir şekilde eridikten sonra lolipoplara beş yaşından itibaren izin verilir. Aktif bir antiseptik çeşitli lezzet çeşitlerine sahiptir, bu nedenle çocuklar tarafından olumlu algılanır. Lokal anestezik etki, boğazda rahatsızlığın giderilmesine bir süre için izin verir, tahriş yumuşatır.

Lizobakt

Bu şaşırtıcı ilaç, yerel bağışıklığın korunmasına yardımcı olacaktır. Lizotsim - aktif bir madde - insan enzimlerine benzer ve vücudun koruyucu özelliklerinin korunmasını sağlar. İlaç, dezenfekte edici özelliklere sahiptir ve vitamin B'nin varlığı, sağlıklı hücrelerin rejenerasyonunu hızlandırmaya yardımcı olur. Mukoza hasarlı bölgeleri daha hızlı iyileşir. 3 yıldan beri izin verilir.

Grammidin

Antibiyotik gramicidin içeriği ile ilaç. Patojen mikrofloranın hücre duvarlarına zarar verir. Güçlü bir lokal antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir. 12 yıla kadar: 1 tablet 4 kez - günlük doz. Grammidin NEO, gelişmiş bir antiseptik, antimikrobiyal ve analjezik etkiye sahiptir.

Diğer tedavi yöntemleri

Ebeveynler bir çocuğa angina ile nasıl gargara yapılacağını düşünürse, o zaman halk tariflerine dönüşebilir: papatya, adaçayı veya çay ağacının uçucu yağının çözeltisi veya deniz topalakı mükemmeldir.

Soluma faydalıdır. Çözelti veya et suyu sıcak olmalı, ancak sıcak olmamalıdır. Bitkisel anti-enflamatuar ve dezenfekte edici dozların veya kompozisyonların infüzyonları ve şifalı bitkilerden alınma esasına göre elde edilmesi için tavsiye edilir. Meşe kabuğu, okaliptüs yaprakları, kekik, papatya, St. John's wort, calendula uygundur. Solunumlar sadece normal vücut sıcaklığında belirtilir.

Lazer veya magnetolaser fizyoterapisi de reçete edilir. Her iki taraftaki etki 5 dakikaya kadar. Ders 7-10 işlemden oluşmaktadır.

Sıcak ve kuru kompresler mümkündür. Pürülan anjina ile, anti-inflamatuar kompresler, ısınma etkisi olmaksızın kullanılmalıdır: örneğin, bademciklerde boynun etrafındaki deriye püresi lahana yaprağı uygulanır. Isınma türleri, hastalığın başlangıcında, catarrhal formda veya iyileşme döneminde kullanılabilir. Etkili bir ilaç olarak dimexide gibi bir ilaçtır: ilaç su ile seyreltilir veya furanein çözeltisi 1 ila 5 oranında seyreltilir. 12 yıl sonra böyle bir kompres koyabilirsiniz ve yarım saat bekletin.

İyileştikten sonra, bağışıklık geri yüklenmelidir: multivitaminler bir ders içmek için, bebeğin günlük diyetine dikkat edin. Tüm sorgulanabilir yemekleri - cips, pizza ve benzeri mutfak lezzetlerini hariç tutmak gereklidir. Az yağlı etleri, deniz balıklarını seçmek ve meyveleri veya sebzeleri unutmamak daha iyidir. Temiz havada yürürken orta derecede egzersiz yapar.

Çocuklar için boğaz ağrısı için ilaçlar nelerdir

Çoğunlukla, ebeveynler hastalığın türünü doğru bir şekilde belirleyemez ve hatta çocuklar için boğaz ağrısı için etkili bir ilaç seçebilirler. Çocuklar için angina için ilaç seçimi deneyimli doktor ile kalır. Çoğu zaman, 3 yaş ve üstü çocuklar hastalanır.

Çocuk boğaz ağrısı tedavisi özellikleri

Çocuklukta en sık görülen form catarrhal anjinadır. Bebekler anaokuluna gittiklerinde veya diğer kalabalık yerlerde enfekte olurlar. Anjina ile tedavi için acil önlemler almak gerekir. Çocukların bağışıklığı, özellikle 3 yaşından küçük çocuklar için labilite ile karakterizedir. Enfeksiyon odakları hızla yeni "alan" yakalar. Bu farenjit, larenjit yol açabilir. Aşağıdaki hastalıklar - tracheitis, bronşit. Eğer tedaviyi zamanında yapmazsanız, akciğerlerin zatüresini alabilirsiniz.

Hastalığın ilk aşamasında, çocuk yatağa konulmalıdır. İlk günlerde patojenik mikroorganizmaların hızla çoğalması vardır. Çocuğun organizması ciddi zehirlenme geçirir.

Başlangıç ​​terapisi, papatya suyundan mümkün olduğunca sık durulamak veya papatya ile çay içmek içindir. Doktor çocuğu ziyaret etmeden önce ve bir tedavi yöntemi reçete etmeden önce, durulama ve bol içme içmek vücudun bir enfeksiyonu ile zehirlenmesinin akut semptomlarının giderilmesine yardımcı olur, vücudu temizler.

Bebekler hapı çok iyi almazlar ve boğaz ağrısından antipiretik fitiller kullanabilirler. Boğaz ağrısı olan çocukların şurubu, "iğrenç" bir tabletin aksine, zevkle kabul eder.

Çocuklara antibiyotik reçete edilmesi, yan etkilerden dolayı ihtiyatlı bir yaklaşım gerektirir. Çocuk anjina için ajan antibiyotik şeklinde reçete edilirse, o zaman bağırsak mikroflorası geri yüklemek için ek preparatlar almak gereklidir.

Lactobacillus antibiyotik tedavisinin sonuçlarının üstesinden gelmeye yardımcı olur

tıp

Angina, palatine bademcikler, adenoidler, kemerler dahil olmak üzere tüm faringeal halkanın keskin bir inflamatuar süreci ile karakterizedir. Çocuklar çoğunlukla streptokok enfeksiyonunun nazofarenksin içine girmesinden muzdariptirler. Çocuklarda anjinin gelişiminde kombine tip enfeksiyon (pnömokok, stafilokok) daha az yaygındır.

Viral bademcik iltihabı influenza ve ARVI salgınları sırasında yaygın bir olgudur. Böyle bir anjinin tedavisi akut bakteriyel bademcik iltihabının aksine farklı bir tedavi rejimi gerektirecektir.

Komarovsky bu videoda antiviral ilaçların kullanımı hakkında konuşacak

Bir anjinadan çocuğa yapılan preparatları doğru bir şekilde seçmek için sadece doktoru görevlendirebilirsiniz. Muayene sırasında, doktor her şeyi anlatabiliyorsa ebeveynleri veya küçük bir hastayı dinlemekle yükümlüdür. Birçok parametre dikkate alınmıştır:

 • hasta çocuğun yaşı;
 • kronik hastalıkların varlığı;
 • önceki hastalıklar;
 • ilaçlara duyarlılık;
 • vücudun alerjik reaksiyonları;
 • Kilo ve yaşa bağlı olarak ilaçların optimal dozunun belirlenmesi.

Yanlış teşhis ve tedavi, bu tür hastalıklar şeklinde problemli yan etkilere neden olabilir:

homeopati

Homeopatik ilaçlar, bir kural olarak, bir çocuğa boğaz ağrısı için ilaç tedavisine ek olarak vardır. En ünlü homeopatik ilaçlar arasında, Angin Hel sıklıkla kullanılır. Tabletler bitkisel tıbbi hammaddelerden oluşmaktadır. Kompozisyon Angin Hel althaea, papatya, meşe, lakonos, arnika, papatya, itüzümü, belladonna kökünden özler içerir.

Bu aracın yardımı ile enflamatuar süreçler kaldırılır, toksinler serbest bırakılır, irin seyreltilir, durgun fenomen azalır, lokal düzeyde işleyen bağışıklık sisteminin mekanizması başlatılır.

Dozaj Angin Hel, çocuğun yaşına bağlıdır. 3 yaşına kadar olan bebeklere günde bir kez bir hap döşeme verilir. Daha büyük çocuklar (3 yıldan fazla) 1 tablet verilir. Angin Hel, ilk semptomların ortaya çıkmasıyla birlikte zamanında alınırsa, tedavi seyrinin süresi önemli ölçüde azalır, komplikasyon olasılığı azami kesilir.

Bu videodan homeopati etkin bir şekilde uygulanmasının mümkün olduğunu öğrenebilirsiniz.

antibiyotikler

Çocuklarda akut tonsillit tedavisi mutlaka antibiyotik kullanımını içerir. Pürülan formlarla basitçe gereklidirler. Doktor bebeğin okumaları için en uygun antibiyotik ilaçları seçer. Alerjik reaksiyonlara neden olan ilaçları dışlamak gerekir. Antibiyotikler bu parametrelere uygun olmalıdır:

 • kabul edilebilir kullanım şekli;
 • asgari olumsuz etki sayısı;
 • kısa bir süre hareket ve bedenden mümkün olduğunca geri çekilme;
 • bademciklerin dokularında konsantrasyon ile bir nokta ve uzun süreli etki sağlamak için.

Antibiyotikler, enfeksiyonun çoğalması odaklarını etkili bir şekilde durdurur, patojenler için verimli bir habitat yaratılmasını önler, bu da ölümlerine yol açar.

Doktorlar çocuğu boğazdan yarı sentetik preparatlardan bir dizi penisilinden almayı önerir:

Penisilin ilaçlar alerjik ise, bunlar makrolidlerle değiştirilir:

Özellikle şiddetli boğaz ağrısı formlarında sefalosporin grubu kullanılır:

Bu ilaçlar muhtemelen tabletli formda ve enjeksiyon şeklinde anjina ile alınabilir.

Eğer antibiyotikler doğru seçilirse, çocuk 1-3 gün içinde normale dönecek, hastalığın acı semptomları önemli ölçüde zayıflayacaktır. Antibiyotikler, çok küçük çocuklar için uygun bir ilaç şekli olan rektal fitillerin bir parçası olabilir. Antibiyotiklerin dozajları, çocukların yaşı ve kilosuna göre ayarlanır.

Önemli bir faktör, antibiyotik aldıktan sonra yararlı mikrofloranın geri kazanılmasıdır. Bu amaçla, probiyotikler reçete edilir:

ateş düşürücü

Yüksek sıcaklıklarda, pediatristler İbuprofen içeren ilaçların kullanılmasını önermektedir. İbuprofen, doğası gereği, anti-enflamatuar etki ile steroid olmayan bir grup ilaç anlamına gelir.

Steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) Nurofen'in şurubunun, rektal fitillerin bir parçası olabilir. Tıbbın kısa sürede kullanımı sıcaklığı düşürür, iltihap ve ağrıyı hafifletir. İbuprofen'in yaşa bağlı endikasyonları 3 aydan 12 yıla kadar değişmektedir.

Tedavide antipiretik ilaçların ne zaman kullanılacağına dair endikasyonlar hakkında, bir sonraki videoda öğreneceksiniz.

Parasetamol ayrıca antipiretik ilaçlar grubuna aittir ve bu tür preparatların bir parçasıdır:

NSAİİ'lerin çocukların gastrointestinal kanalını olumsuz etkilediği ve bu açıdan zararlı olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Antipiretikler, 38 derecenin üzerinde bir sıcaklıkta veya 37.5 derecelik bir çocukta ateşin kötü bir toleransıyla kullanılır. Antipiretik çocuklar ile birlikte 10 yıl boyunca antihistaminikler reçete. Boğazın şişmesini azaltmak, vücudun zehirlenmesini azaltmak, antibiyotiklere alerjinin olasılığını en aza indirmek için gereklidirler. Bu tür araçlar şunlardır:

Sprey Plus Soluma

Boğucu bir boğazdan çocuğa spreyi şeklindeki ajanlar yardım eder. Boğazdan alınan lokal antimikrobiyal spreyler bakterisidal, antiseptik ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir.

Spreylerin bileşiminde, ilave olarak yara iyileştirici ve nemlendirici bileşenler ile çocukların anestezikleri de tanıtılmaktadır. Çocuklara bir sprey bademcik ve yanakları işlemek mümkündür. Bu prosedür, bir bez ile bezleri tedavi ederken bir bebekte laringospazm olasılığı ile açıklanır.

Boğaz ağrısından bazı spreyleri listeleyelim:

 • Miramistin, Stopangin, Geksoral, Hexasprees - antiseptiklere aittir. Ağrı ve iltihapla iyi başa çıkıyorlar. Sulama en iyi durulamadan sonra yapılır.
 • Bioparox - antibiyotik içerir, 12 yaşından küçük çocuklar için geçerlidir.
 • Kamerun, Ingalipt - etkisiz bulundu.
 • Tantum Verde, farenjit, viral boğaz ağrısı ile kullanılması tavsiye edilir.

Bir nebülizör veya diğer doğaçlama ilaçlarla yapılan inhalasyonlar, bir bebeğin boğazındaki ağrıyı önemli ölçüde hafifletebilir. İnhalasyon yöntemini kullanmadan önce bir doktora danışın. Bu yöntemde bazı sınırlamalar vardır. Yani, pürülan anjina ile kullanılamaz.

Soluma hakkında daha fazla bilgi Dr. Komarovsky'ye söyleyecektir.

Soluma preparatlarının çözümleri doktor tarafından belirlenir. Aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

Çözünme tabletleri

Pastiller formundaki tabletler, pastiller temel tedaviye ek olarak dikkat dağıtıcı bir manevra olarak kullanılır. Strepsils ve diğer "şekerler" birçok boya ve çeşni içerir. Verimli ve pahalıdırlar.

Doğal bir temel ile bir pastil kullanmak en iyisidir. Tabletleri seyreltmek günde en fazla 3 kez alsın:

Ayrıca uzmanlar 10 güne kadar Lizobakt tabletlerini tavsiye ediyorlar. Doğal hammaddelerden pratik olarak yapılırlar, zararsızdırlar, bağışıklığı arttırırlar.

durulama

Çocuklarda anjina tedavisinde boğazda durulama prosedürü zorunludur. Bu yöntem, bademciklerin pürülan plaklardan arındırılmasını sağlar.

Doktor boğaz ağrısı için durulama yardımcı araçlar yapar. Seçim yeterince geniştir:

Evde gargara yapmak için bir furailin çözeltisinin nasıl hazırlanacağını öğrenin

Ayrıca, boğaz yıkarken, sıvılar bitki bazında kullanılır:

Çocuklar alkol içeren ilaçlar vermemelidir. Su ile seyreltildiyse, durulamalar tentürleri kullanabilir:

 1. Yiyecek sodası.
 2. Tuz pişirilir.
 3. Birkaç damla iyot.

Daha tedavi edilemez

 • Çocukların tedavisi antibiyotikler (florokinolonlar, tetrasiklinler) ile yapılması ve ayrıca daha önce kullanılmış antiseptikler ve antibiyotiklerin kullanılması yasaktır. Terim 3 aydan az değildir. Bu zamandan önce aynı fonu verirseniz, patojenik bakteriler bunlara başarılı bir şekilde uyum sağlar ve tedavi işe yaramaz olacaktır. İlaçları değiştirdiğinizden emin olun.
 • Çocukları sülfonamidlerle tedavi edemezsiniz, çok zehirlidirler ve pratik olarak işe yaramazlar.
 • Pürülan boğaz ağrısına yönelik ısınma prosedürlerini uygulayamazsınız (kompres, buharın solunması, hardal sıvalarının uygulanması).
 • Boğazdaki ısınma merhemleri de kontrendikedir.
 • Pürülan akut bademcik iltihabı ile bezleri Lugol merhem antiseptikler ile yağlamak yasaktır.
 • Tıbbi reçetelere uyduğunuzdan emin olun, febrifugal ile "aşırıya kaçmayın", probiyotik almayın.

Özetleyelim

Akut bademcik iltihabının çocukluk çağında tedavisi, çeşitli yöntem ve yöntemler kullanılarak sistematik ve entegre bir yaklaşım gerektirir. Çocuklarının bağışıklığını güçlendirmek için önleyici tedbirler uygulayın.

Sonuç çıkarma zamanı geldi ve bu bize Dr. Komarovsky'ye yardımcı olacak.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Boğaz ağrısı çocuk şurubu

Çoğunlukla, ebeveynler hastalığın türünü doğru bir şekilde belirleyemez ve hatta çocuklar için boğaz ağrısı için etkili bir ilaç seçebilirler. Çocuklar için angina için ilaç seçimi deneyimli doktor ile kalır. Çoğu zaman, 3 yaş ve üstü çocuklar hastalanır.

Çocuklukta en sık görülen form catarrhal anjinadır. Bebekler anaokuluna gittiklerinde veya diğer kalabalık yerlerde enfekte olurlar. Anjina ile tedavi için acil önlemler almak gerekir. Çocukların bağışıklığı, özellikle 3 yaşından küçük çocuklar için labilite ile karakterizedir. Enfeksiyon odakları hızla yeni "alan" yakalar. Bu farenjit, larenjit yol açabilir. Aşağıdaki hastalıklar - tracheitis, bronşit. Eğer tedaviyi zamanında yapmazsanız, akciğerlerin zatüresini alabilirsiniz.

Hastalığın ilk aşamasında, çocuk yatağa konulmalıdır. İlk günlerde patojenik mikroorganizmaların hızla çoğalması vardır. Çocuğun organizması ciddi zehirlenme geçirir.

Başlangıç ​​terapisi, papatya suyundan mümkün olduğunca sık durulamak veya papatya ile çay içmek içindir. Doktor çocuğu ziyaret etmeden önce ve bir tedavi yöntemi reçete etmeden önce, durulama ve bol içme içmek vücudun bir enfeksiyonu ile zehirlenmesinin akut semptomlarının giderilmesine yardımcı olur, vücudu temizler.

Bebekler hapı çok iyi almazlar ve boğaz ağrısından antipiretik fitiller kullanabilirler. Boğaz ağrısı olan çocukların şurubu, "iğrenç" bir tabletin aksine, zevkle kabul eder.

Çocuklara antibiyotik reçete edilmesi, yan etkilerden dolayı ihtiyatlı bir yaklaşım gerektirir. Çocuk anjina için ajan antibiyotik şeklinde reçete edilirse, o zaman bağırsak mikroflorası geri yüklemek için ek preparatlar almak gereklidir.

Lactobacillus antibiyotik tedavisinin sonuçlarının üstesinden gelmeye yardımcı olur

Angina, palatine bademcikler, adenoidler, kemerler dahil olmak üzere tüm faringeal halkanın keskin bir inflamatuar süreci ile karakterizedir. Çocuklar çoğunlukla streptokok enfeksiyonunun nazofarenksin içine girmesinden muzdariptirler. Çocuklarda anjinin gelişiminde kombine tip enfeksiyon (pnömokok, stafilokok) daha az yaygındır.

Viral bademcik iltihabı influenza ve ARVI salgınları sırasında yaygın bir olgudur. Böyle bir anjinin tedavisi akut bakteriyel bademcik iltihabının aksine farklı bir tedavi rejimi gerektirecektir.

Komarovsky bu videoda antiviral ilaçların kullanımı hakkında konuşacak

Bir anjinadan çocuğa yapılan preparatları doğru bir şekilde seçmek için sadece doktoru görevlendirebilirsiniz. Muayene sırasında, doktor her şeyi anlatabiliyorsa ebeveynleri veya küçük bir hastayı dinlemekle yükümlüdür. Birçok parametre dikkate alınmıştır:

 • hasta çocuğun yaşı;
 • kronik hastalıkların varlığı;
 • önceki hastalıklar;
 • ilaçlara duyarlılık;
 • vücudun alerjik reaksiyonları;
 • Kilo ve yaşa bağlı olarak ilaçların optimal dozunun belirlenmesi.

Yanlış teşhis ve tedavi, bu tür hastalıklar şeklinde problemli yan etkilere neden olabilir:

Homeopatik ilaçlar, bir kural olarak, bir çocuğa boğaz ağrısı için ilaç tedavisine ek olarak vardır. En ünlü homeopatik ilaçlar arasında, Angin Hel sıklıkla kullanılır. Tabletler bitkisel tıbbi hammaddelerden oluşmaktadır. Kompozisyon Angin Hel althaea, papatya, meşe, lakonos, arnika, papatya, itüzümü, belladonna kökünden özler içerir.

Bu aracın yardımı ile enflamatuar süreçler kaldırılır, toksinler serbest bırakılır, irin seyreltilir, durgun fenomen azalır, lokal düzeyde işleyen bağışıklık sisteminin mekanizması başlatılır.

Dikkat lütfen. Akut pürülan tonsillit durumunda, homeopatik tabletler antibiyotik tedavisinin yerini alamaz.

Dozaj Angin Hel, çocuğun yaşına bağlıdır. 3 yaşına kadar olan bebeklere günde bir kez bir hap döşeme verilir. Daha büyük çocuklar (3 yıldan fazla) 1 tablet verilir. Angin Hel, ilk semptomların ortaya çıkmasıyla birlikte zamanında alınırsa, tedavi seyrinin süresi önemli ölçüde azalır, komplikasyon olasılığı azami kesilir.

Terapötik etkiyi güçlendirmek için uzmanlar ilacı 3 ila 5 günlük bir süre boyunca almanızı önerir.

Bu videodan homeopati etkin bir şekilde uygulanmasının mümkün olduğunu öğrenebilirsiniz.

Çocuklarda akut tonsillit tedavisi mutlaka antibiyotik kullanımını içerir. Pürülan formlarla basitçe gereklidirler. Doktor bebeğin okumaları için en uygun antibiyotik ilaçları seçer. Alerjik reaksiyonlara neden olan ilaçları dışlamak gerekir. Antibiyotikler bu parametrelere uygun olmalıdır:

 • kabul edilebilir kullanım şekli;
 • asgari olumsuz etki sayısı;
 • kısa bir süre hareket ve bedenden mümkün olduğunca geri çekilme;
 • bademciklerin dokularında konsantrasyon ile bir nokta ve uzun süreli etki sağlamak için.

Antibiyotikler, enfeksiyonun çoğalması odaklarını etkili bir şekilde durdurur, patojenler için verimli bir habitat yaratılmasını önler, bu da ölümlerine yol açar.

Doktorlar çocuğu boğazdan yarı sentetik preparatlardan bir dizi penisilinden almayı önerir:

7-10 gün içinde tedavi süresince çocuğa antibiyotik verilmelidir.

Penisilin ilaçlar alerjik ise, bunlar makrolidlerle değiştirilir:

Kabul süresi en fazla 5 gündür.

Özellikle şiddetli boğaz ağrısı formlarında sefalosporin grubu kullanılır:

Bu ilaçlar muhtemelen tabletli formda ve enjeksiyon şeklinde anjina ile alınabilir.

Bu önemlidir. Hiçbir durumda antibiyotikleri reçete edilmeden önce almayı bırakmayın. Bu, bakterinin ilaca adaptasyonuna ve hastalığın nüksetmesine yol açabilir.

Eğer antibiyotikler doğru seçilirse, çocuk 1-3 gün içinde normale dönecek, hastalığın acı semptomları önemli ölçüde zayıflayacaktır. Antibiyotikler, çok küçük çocuklar için uygun bir ilaç şekli olan rektal fitillerin bir parçası olabilir. Antibiyotiklerin dozajları, çocukların yaşı ve kilosuna göre ayarlanır.

Önemli bir faktör, antibiyotik aldıktan sonra yararlı mikrofloranın geri kazanılmasıdır. Bu amaçla, probiyotikler reçete edilir:

Yüksek sıcaklıklarda, pediatristler İbuprofen içeren ilaçların kullanılmasını önermektedir. İbuprofen, doğası gereği, anti-enflamatuar etki ile steroid olmayan bir grup ilaç anlamına gelir.

Steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) Nurofen'in şurubunun, rektal fitillerin bir parçası olabilir. Tıbbın kısa sürede kullanımı sıcaklığı düşürür, iltihap ve ağrıyı hafifletir. İbuprofen'in yaşa bağlı endikasyonları 3 aydan 12 yıla kadar değişmektedir.

Tedavide antipiretik ilaçların ne zaman kullanılacağına dair endikasyonlar hakkında, bir sonraki videoda öğreneceksiniz.

Parasetamol ayrıca antipiretik ilaçlar grubuna aittir ve bu tür preparatların bir parçasıdır:

NSAİİ'lerin çocukların gastrointestinal kanalını olumsuz etkilediği ve bu açıdan zararlı olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Anjina çocukları için antipiretikler günde 6 defaya kadar verilmelidir. Dozlar arasındaki minimum aralık 4 saat olmalıdır.

Antipiretikler, 38 derecenin üzerinde bir sıcaklıkta veya 37.5 derecelik bir çocukta ateşin kötü bir toleransıyla kullanılır. Antipiretik çocuklar ile birlikte 10 yıl boyunca antihistaminikler reçete. Boğazın şişmesini azaltmak, vücudun zehirlenmesini azaltmak, antibiyotiklere alerjinin olasılığını en aza indirmek için gereklidirler. Bu tür araçlar şunlardır:

Boğucu bir boğazdan çocuğa spreyi şeklindeki ajanlar yardım eder. Boğazdan alınan lokal antimikrobiyal spreyler bakterisidal, antiseptik ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir.

Çocuklar 2 yıl spreylerle tedavi edilebilir.

Spreylerin bileşiminde, ilave olarak yara iyileştirici ve nemlendirici bileşenler ile çocukların anestezikleri de tanıtılmaktadır. Çocuklara bir sprey bademcik ve yanakları işlemek mümkündür. Bu prosedür, bir bez ile bezleri tedavi ederken bir bebekte laringospazm olasılığı ile açıklanır.

Boğaz ağrısından bazı spreyleri listeleyelim:

 • Miramistin, Stopangin, Geksoral, Hexasprees - antiseptiklere aittir. Ağrı ve iltihapla iyi başa çıkıyorlar. Sulama en iyi durulamadan sonra yapılır.
 • Bioparox - antibiyotik içerir, 12 yaşından küçük çocuklar için geçerlidir.
 • Kamerun, Ingalipt - etkisiz bulundu.
 • Tantum Verde, farenjit, viral boğaz ağrısı ile kullanılması tavsiye edilir.

Bir nebülizör veya diğer doğaçlama ilaçlarla yapılan inhalasyonlar, bir bebeğin boğazındaki ağrıyı önemli ölçüde hafifletebilir. İnhalasyon yöntemini kullanmadan önce bir doktora danışın. Bu yöntemde bazı sınırlamalar vardır. Yani, pürülan anjina ile kullanılamaz.

Soluma hakkında daha fazla bilgi Dr. Komarovsky'ye söyleyecektir.

Soluma preparatlarının çözümleri doktor tarafından belirlenir. Aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

Bir bütçe seçeneği olarak, buhar haşlanmış patates solumak.

Pastiller formundaki tabletler, pastiller temel tedaviye ek olarak dikkat dağıtıcı bir manevra olarak kullanılır. Strepsils ve diğer "şekerler" birçok boya ve çeşni içerir. Verimli ve pahalıdırlar.

Doğal bir temel ile bir pastil kullanmak en iyisidir. Tabletleri seyreltmek günde en fazla 3 kez alsın:

Ayrıca uzmanlar 10 güne kadar Lizobakt tabletlerini tavsiye ediyorlar. Doğal hammaddelerden pratik olarak yapılırlar, zararsızdırlar, bağışıklığı arttırırlar.

Çocuklarda anjina tedavisinde boğazda durulama prosedürü zorunludur. Bu yöntem, bademciklerin pürülan plaklardan arındırılmasını sağlar.

Boğaz her 1-2 saatte bir durulanır.

Doktor boğaz ağrısı için durulama yardımcı araçlar yapar. Seçim yeterince geniştir:

 • Hrorofillipt;
 • furatsilin;
 • Miramistin;
 • Hidrojen peroksit;
 • klorheksidin;
 • Trachman.

Evde gargara yapmak için bir furailin çözeltisinin nasıl hazırlanacağını öğrenin

Ayrıca, boğaz yıkarken, sıvılar bitki bazında kullanılır:

Çocuklar alkol içeren ilaçlar vermemelidir. Su ile seyreltildiyse, durulamalar tentürleri kullanabilir:

Bademcikleri durulamak için en yaygın tarif:

 1. Yiyecek sodası.
 2. Tuz pişirilir.
 3. Birkaç damla iyot.

Özetleyelim

Akut bademcik iltihabının çocukluk çağında tedavisi, çeşitli yöntem ve yöntemler kullanılarak sistematik ve entegre bir yaklaşım gerektirir. Çocuklarının bağışıklığını güçlendirmek için önleyici tedbirler uygulayın.

Sonuç çıkarma zamanı geldi ve bu bize Dr. Komarovsky'ye yardımcı olacak.

Tedaviye başlamadan önce, hangi hastalığa akut bademcik iltihabı denir, neyin neden olduğu ve bir çocukta anjinin nasıl tedavi edileceğine karar vermelisiniz. Ebeveynler genellikle ARVI, enfeksiyöz mononükleoz, viral ve akut tonsillit gibi hastalıkları ayırmaz. Tedavide hata yapmamak için, doktora başvurmak ve kendinizi iyileştirmeye çalışmak daha iyidir.

Çocuklarda angina nasıl tedavi edilir

Latince amigdala olarak çevrilmiştir kelime "Tonsilla", yani tonsillitli - bademcik iltihaplanması ile ilişkili bir hastalık ya dedikleri gibi - bezleri. Hastalığın nedensel ajanı streptokok, bazen stafilokok, pnömokoktur. Akut tonsillit foliküler, laküner ve kataral olabilir. bademcik iltihabı, akut solunum yolu viral enfeksiyonları temel fark - ağrılı bademcikler, lenf düğümleri ile bir burun akıntısı ve öksürük. Akut tonsillit aşağıdaki semptomlarla belirtilir:

 • yutulduğunda ağrı;
 • eklemlerin ağrıları;
 • baş ağrısı;
 • halsizlik;
 • artan vücut ısısı;
 • Servikal lenf düğümlerinin ağrı ve genişlemesi.

Tedavi sadece gerekli testlerden sonra doktor tarafından reçete edilir. Enflamatuar sürecin türünü tanımlamak için, enfeksiyonun nedensel ajanını belirlemek için bir klinik kan testi ve boğazdan bir swab reçete edilir. Test sonuçlarını dikkate alarak, doktor tedaviyi seçer - bu durumda etkili olacak bir antibiyotik. Bu ilaçlar iki sebepten dolayı reçete edilir: hastanın durumunu hafifletmek ve komplikasyon olasılığını ortadan kaldırmak. İlacın zararı olası komplikasyonlardan daha az olacaktır, bu nedenle anjin için bu ilaç çocuklar için kullanılır.

Kronik bademcik iltihabının alevlenmesi, virüsün yutulması nedeniyle bağışıklığın zayıflamasına neden olabilir. Semptomlar aynı olmasına rağmen, böyle bir hastalık artık boğaz ağrısı olmayacaktır. Benzer belirtiler, enfeksiyöz mononükleoz ile ortaya çıkabilir. Viral bademcik iltihabına eşlik edilir ve böyle bir hastalığın tedavisi bakteriyelden tamamen farklıdır. Antibiyotikler, akut bademcik iltihabının yanlış bir şekilde tedavi edilmesinden veya zayıflatılmış bağışıklıktan sonra amigdala'nın kendisinin enfeksiyon taşıyıcısı ise uygun olacaktır.

Çocuğun fungal anjina

Bazen, akut bademcik iltihabı doğru tedavi ile bile, boğazda birkaç gün sonra, bazen, yüksek bir sıcaklık değil, beyaz plak, kızarıklık, görünebilir. Bu hastalık, ağız boşluğunu etkileyen bir mantar enfeksiyonuna neden olur. (Bu durumda - Oral lokal bağışıklık) bağışıklık hastalığı aktif gelişimine yol açar fırsatçı mikroflorasını defetmek mümkün değildir. Çocuklar için bu tür anjina için ilaç, antifungal (örneğin, Nystatin) ve immün sistemi uyarıcı ilaçlardır.

Boğazın bakteriyel enfeksiyonu

Boğazın bakteriyel lezyonu durumunda, komplikasyonlar şeklinde komplikasyonları önlemek için antibiyotikler reçete edilmelidir. Ağız boşluğunda çeşitli bakteriler sadece streptokok enfeksiyonu değil, aynı zamanda farenjit, larenjit ve hatta menenjite neden olabilir. Antibiyotiklerin atanmasına ek olarak bakteriyel enfeksiyonlu çocuklarda boğazın tedavisine semptomatik tedavi, boğaz anestezi ve bağışıklığı güçlendiren ilaçlar eşlik eder. Muhtemel yan etkiler ve yaş göz önüne alındığında ilaç seçimi dikkatli yapılmalıdır.

Anjina ile hangi antibiyotikler

Çocuğunuza akut bademcik iltihabı teşhisi konulursa, laküner veya kataral belirtiler olsun, her durumda antibiyotik reçete edin. Bunlar, kas içi enjeksiyonlar veya tabletlerin yanı sıra, biyoparoks gibi topikal antibiyotikler olabilir. Bir çocuğun doktoru, enjeksiyonları veya hapları reçete etmeniz gerektiğini, kendinizin veya arkadaşlarınızın veya eczacınızın tavsiyesinde bulunmaması gerektiğini anlamak önemlidir. Bakteriler seçtiğiniz ilaca karşı hassas olmayabilir, nüksetmeye yardımcı olur. Çocuklarda anjina için antibiyotik reçete:

Hastalık, 38'in üzerinde yükselirse yüksek ateşle birlikte görülür, sonra antipiretik kullanmak gerekir. Bir yaşında bir bebek akut tonsillit nedeniyle hastalanamaz, çünkü Bu yaştaki bademcikler sadece büyümeye başlar. İki yıl sonra şuruplarda ibuprofen içebilir, mumları, emzikleri ve çiğneme tabletlerini kullanabilirsiniz. Çoğunlukla bademcik iltihabı ile klinik tabloyu yağlayan, sıcaklığı düşüren ve semptomları temizleyen antiviral ilaçlar uygulanır.

Yerel tedavinin tamamlayıcı olduğunu ve çocuklarda anjinin ana tedavisinin antibiyotik almak olduğunu anlamak önemlidir. Birçok tablet, pastil, sprey ve gargara karışımları antiseptikler, analjezikler ve antibakteriyel bileşenler içerir. Bu ilaçlar, acı verici hislerden daha hızlı kurtulmaya yardımcı olur. Bezleri temizlemek ve dezenfekte etmek için bunları kullanmak gereklidir. Eğer pürülan akınların ortaya çıktığı bezleri tutmazsanız, o zaman nükslere yol açacak bakterileri tutabilirler.

Boğaz karşı etkili

Çocuklar için angina için ilaçlar ağrı ve şişlik kaldırmak için çeşitli kullanın. Lokal tedavi için ağrı kesici, hastanın durumunu iyileştirmek için çok önemlidir: anestezi uygular, şişlikleri hafifletir, yutmayı kolaylaştırır, bu da olağan yiyeceği yeniden sağlamanıza ve genel durumu iyileştirmenize olanak tanır. Şimdi eczanede bulabilirsiniz:

 • analjezik tabletler;
 • durulama çözeltileri;
 • emilim için lolipoplar ve tatlılar;
 • spreyler.

Yerel tedavi için yardımcı ilaçlar evde hastalığın kurtulmasına yardımcı olacaktır. Onların yardımı ile hastalık bir aydan daha hızlı geçecek. Viral etiyolojisi olan çocuklarda anjina için etkili ilaç - Viferon. Bu ilaç, interferon yardımıyla virüslerle mücadelede bağışıklığa yardımcı olur, influenza ve ARVI'nın önlenmesi için kullanılır. İnterferonlar, virüslerin yayılmasına tepki olarak vücudun savunmasını salgılarlar. İlaçlarda bu tür maddeler zayıflamış bağışıklığı teşvik eder.

Boğaz ağrısı gelen tabletler

Çocuklar için anjina için mükemmel bir yardımcı ilaç - pastil için pastil ve tabletler. Ancak, çocuğun yutmadan ilacı tamamen eritebildiği durumlarda sadece 3 yaşında kullanılmaları gerekir. Strepsils gibi bazı şekerler, yüksek konsantrasyondaki aktif maddeler nedeniyle 5 yıl sonra kullanılmaktadır. Akut bademcik iltihabı ilk kez ortaya çıkmadıysa, geçmişte tedavi gören tabletlerin kullanılmaması önemlidir, tk. Etken madde, daha önce kullanılmış olan tabletlere artık duyarlı olmayabilir.

3 yaşından küçük bebekler için, boğazları tedavi ederken nefeslerini tutamayacakları için spreyler kontrendikedir. Bu durumda pamuğun bir parçasını bir spreyle nemlendirin ve bademciği işleyerek asayı bu gibi pamuk yünü ile sarın. Boğaz ağrısı tedavisinde kullanılan spreyler, formülasyonlarında anestetiklere, antiseptiklere ve ilave yatıştırıcı maddelere sahiptir. İyi bir bileşim Ingalipt sprey, Lugol sprey

Bir çocuğu gargaralamaktan

Gargara, anjinaya karşı, tabletlerden ve spreylerden daha etkilidir. Yetişkin Furatsilinom, hlorfillipt, iyot ile soda çözeltisi durulama için de kullanılabilir, ancak çocuklar en iyi popüler bitkisel ilaçlar kullanmak - antienflamatuvar ve antiseptik özelliklere sahip bitki infüzyon, bitkilerin decoctions geçerli:

antibiyotik ve boğaz, akut ya da şiddetli vakalarda enflamasyonun Sessize şişme uzaklaştırılması için, örneğin Nimesulit gibi non-steroid anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) atayabilir lokal tedavi ile birlikte. Çocuklar için boğaz ağrısı için böyle bir ilaç etkinliğini tedaviye karmaşık bir yaklaşım sağladı. Bileşenlerin yaşını ve tolere edilebilirliğini dikkate alarak NSAID'leri seçin. Doktor, olası yan etkiler riskini göz önünde bulundurarak bu tür hapları reçete eder.

Video: boğaz ağrısı için ilaçlar

Çocuktaki boğaz en hassas organ olup, her tür enfeksiyon için hedeftir. Virüsler, bakteriler, mantarlar soğuk dönemde aktive olur ve bademcik iltihabına neden olur - akut tonsillit. Doktor, hastalığın klinik tablosuna göre, çocuklar için anjina tedavisi seçer. Ebeveynler çocuk hazırlıklarına bağımsız olarak "reçete" etmemelidir. Sonuçta, boğazın şeklini tanımak için öncelikle boğazdan hangi enfeksiyonun etkilendiğini belirlemeniz gerekir.

Palatine bademcikler, sürekli olarak dışarıdan farinkine ağız ve burun boyunca düşen bakterileri ve virüsleri detoksifiye ederler. Lokal bağışıklığın azalmasıyla birlikte, bir viral enfeksiyon ve mikrobiyal organizmalar, lenfatik oluşumların iltihaplanmasına neden olur. Bademcikler şişer, kızarır, acı verir. Küçük çocuklar en çok acı çekerler, ağlarlar, yemeyi reddederler. Diğer anjina semptomları üşüme, ateşe, boyundaki şişmiş lenf bezlerine, kısık sestir. Hastalığın olası gelişimi - kulak ve baş ağrısı, nefes darlığı, öksürük.

Çocuk hekimlerinin pratiğinde, anjinin ayaktan tedavisi devam etmektedir. Şiddetli vakalarda, küçük hasta hastanenin bulaşıcı hastalık bölümüne sevk edilir. Çocuğun vücut ısısı 37.5 ° C'nin üzerine çıktığında, boğazda şiddetli ağrı meydana geldiğinde, akut bir dönemde sıkı yatak istirahati ve koruyucu diyet gözlenmelidir.

Anjin tedavisinin mutlaka antibiyotik almakla ilişkili olduğu fikri kök salmıştır. Aslında, her şey çok basit değil, diğer gruplardan ilaçlara ihtiyacınız olacak. Birbirlerini tamamlarlar, en iyi kombinasyonlarda çalışırlar.

Çocuğun sıklıkla bademcik iltihabı varsa, karmaşık ilaçlara ihtiyaç vardır:

 • ateş düşürücü ve anti-enflamatuar ilaçlar;
 • antihistamin damlası;
 • yerel antiseptikler;
 • antibiyotikler.

Ebeveynler, bir çocuk doktorundan çocuğun boğazını tedavi etmeyi öğrenmeli, bu çözümler hafif bir mukoza boğazında güvenlidir. Anti-inflamatuar ve antihistaminikler, antibiyotikler, immünostimülanlar ve vitaminler oral yoldan alınır. İlaçlar arasında, hastalığın nedeni üzerinde hareket edenler vardır, diğerleri semptomları hafifletir.

Doğru bir şekilde uygulanan sistemik tedavi ve lokal tedavi, sıklıkla pürülan iltihaplı formuna eşlik eden komplikasyonları önlemeye yardımcı olacaktır.

Bebeğin boğaz ağrısı varsa ne olur?

 1. Çocuğun organizması için güvenli, şurup, süspansiyon şeklinde ilaç seçimine doktora emanet etmek;
 2. 2 yaşından itibaren, ebeveynler bebeğin sıvıyı yutmayacağından eminselerse, durulama için bebek çözümlerini verebilirler;
 3. Laringospazm önlemek için, 2-3 yaşından büyük bir çocuğun boğazını sulamak için sprey kullanın;
 4. pastiller ve pastiller 5 yıl sonra rassasyvat çocuğa verilir.

Hasta bir çocuğa ayrı bir çatal bıçak, bir fincan ve bir tabak, bir havlu verilir. Bal ve limon, meyve içecekleri, briar infüzyonu, Borjomi'li süt ile çay verirler. İyileştirildikten sonra, çocuğu birkaç gün daha evde bırakmak ve fiziksel aktivitesini sınırlamak tavsiye edilir.

Ebeveynler boğazın nasıl anestezi yapılacağını, ısıyı nasıl "yıkacağını" bilmelidirler. Çocuk doktorları ibuprofen ile ilaç kullanımını önermektedir - steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaç. Rektal fitil NSAID, şurup "Çocuklar için Nurofen" hızla antipiretik, analjezik ve anti-inflamatuar etkilere neden olur. Sıvı formdaki ilaç ve ibuprofen ile fitiller 3 aydan 12 yıla kadar olan çocuklar için uygundur.

Parasetamol yaygın olarak tanınan bir antipiretik ve analjeziktir. Pediatride "Panadol", "Kalpol", "Cefekon D", "Efferalgan" ilaçları kullanılır. Sıcaklığın üç günden fazla 38.5 ° C üzerinde tutulması durumunda, antipiretik maddeyi değiştirin. Çocuklarda ilaç göğsü, bu aktif maddeler ile bir süspansiyon veya şurup, rektal fitil şeklinde ibuprofen ve parasetamol ile bir ilaç olmalıdır.

Çocuklarda daha tehlikeli anjina, inflamatuar sürecin arka planına karşı yüksek sıcaklık ve komplikasyonlardır. NSAID'ler üç yönde çalışır: ısıyı ortadan kaldırır, ağrıyı hafifletir ve iltihabı azaltır.

İbuprofen ve parasetamol gastrointestinal sistem için zararlı olup, çocuklarına günde 4-6 kez daha sık verilmemektedir. NSAID antihistaminlerin anti-inflamatuar ve analjezik etkisini güçlendirin: Zirtek veya Zodak, Fenistil, Suprastin, Loratadin. Bademciklerin ödemini azaltır, zehirlenmeyi ve antibiyotiklere karşı alerjik reaksiyon olasılığını azaltırlar.

Mukus pharynx akut inflamasyonu, palatine bademcikler virüs ve mikroplara neden olurlar, onlar tarafından salınan metabolik ürünler. Çocukların anjin şeklinin neden olduğu virüslerden muzdarip olma olasılığı daha yüksektir. Streptokokların, daha az sıklıkla pnömokokların katılımıyla bakteriyel bademcik iltihabı oluşur. Stafilokok ve karışık enfeksiyon belirtileri olduğunda antimikrobiyallerin kullanımı haklıdır.

Çoğu zaman, doktorlar mikrobiyolojik ekim sonuçları elde etmek için çocuğa boğaz ağrısından antibiyotik reçete ederler. Bu tür ilaçlar patojenik mikroflorayı bastırır, böylece enflamatuar süreç hızla azalır. Çocuklarda bakteriyel boğaz ağrısı tedavisinde kullanılan çeşitli antibiyotiklerden en az yan etkiyle etkili ilaçların seçilmesi gerekmektedir. İlaveten, çocuğun ilaç bırakma yaşına uygun bir form olmalıdır.

Antiviral etkisi olan ilaçlar sadece viral boğaz ağrısının tedavisi için reçete edilir. Bakteriyel bademcik iltihabı için bu ilaç grubunu kullanmanız anlamlı değildir. Antiviral etkisi olan ilaçlar arasında en iyi tabletler "Anaferon" şurubu "Citovir 3", fitiller "Viferon" dur. Farinksin interferon ile birlikte önerilen sulandırılması. Antiviral ve onarıcı ilaçlar, herpetik anjin için reçete edilen solüsyonlarla durulama.

Beta-hemolitik streptokok en çok penisiline duyarlıdır. Amoksisilin yaygın olarak kullanılır, önemli bir biyoyararlanım, iyi tolere edilebilirlik ile karakterize edilir. Antibakteriyel ilaç 7-10 gün boyunca günde 2-3 kez alınır. Amoksisilin en popüler dozaj formu "Flemoxin solute" dir. Tabletler 2 yıldan beri reçete edilir.

Pediatristler giderek artan bir şekilde beta-laktamazların (bakteriyel enzimler) zararlı etkilerine karşı korunan penisilleri reçeteler. Bu özellik kompleks amoksisilin + klavulanik asit tarafından ele geçirilmiştir. Hazırlıkların isimleri "Flemoklav", "Amoksiclav", "Flemoklav solutab", serbest bırakma formunun bir süspansiyonudur. Bu dozaj formu için yaş sınırlaması yoktur, doğumdan itibaren çocuklara verilebilir. Her ne kadar 3 yaşın altındaki bir çocukta angina daha sık teşhis edilirse de, en sık rastlanan patoloji 5-10 yıl sonra gelişir.

Alerjilerle penisilinler, midede parçalanmayan makrolitlerle değiştirilir, böylece ilacın yüksek bir konsantrasyonu hızlı bir şekilde oluşur. Streptokok anjina üç ila beş gün azitromisin ile tedavi edildi. Çocuk doktoru E. Komarovsky ve hasta çocukların ebeveynlerine göre, bu anjina (bakteriyel) için en iyi ilaçtır. Uygulayın ve diğer makrolidler - midekamisin ve spiramycin. Sefaloksporinler, yani sefuroksim ve sefaleksin, şiddetli anjina için reçete edilir.

Kendinizi rahatsız edemez, antibakteriyel ilaçlarla tedavinin seyrini azaltamazsınız. Tamamlanmamış tedavi, nüks ve antibiyotiğe dirençli bakterilerin olasılığını artırır. Doğru ve hızlı bir şekilde antibiyotiklerle yapılan tedavi, ilacın alınmasından 1-2 gün sonra normalleşmeye yol açar. Bir çocuğun anjina diğer belirtileri daha hızlı gider.

İlaç "Angin hel" dil altında rezorpsiyon için konabilir veya bir kaşık suyu içinde çözülür ve bebeğe bir içki verir. Bu homeopatik ilaç bitki özleri içerir. İlaç iltihabı, zehirlenmeyi hafifletmek ve lokal bağışıklığı uyarmak için anjina tedavisi ile desteklenir.

Homeopati tıpta alternatif yönleri ifade eder. Çok küçük miktarlarda alınan bitkiler, hayvanlar, minerallerden elde edilen terapötik maddeler kullanılır. İlaçlar herkese yardım etmez, antibiyotiklerin yerini almaz.

Sistemik ilaçlara ek olarak, doktorlar anjini tedavi etmek için lokal terapi reçete ederler. Kullanılan aerosol, inhalasyon nebülizörü, durulama çözeltileri, emilim için pastiller. İltihap ve ağrıyı hafifleten maddeler içerirler. Küçük çocuklarda boğaz için aerosol ve sprey kullanımı dikkat gerektirir. Nebülizörün farinksin girişine değil, bebeğin yanaklarının iç yüzeyine yönlendirilmesi tavsiye edilir. Bileşimin antiseptik, antimikrobiyal, analjezik ve iyileştirici bileşenler içermesi arzu edilir.

Çocukta anjinin lokal tedavisi - önerilen ilaçlar:

 1. Catarrhal aşamasında mikrobiyal enfeksiyonu baskılamak için antibiyotik ile boğaz "Bioparox" için sprey.
 2. Antiseptik ve anti-inflamatuar çözüm Sprey nozulu plastik bir şişede Miramistin.
 3. Çocukta anjina ve stomatit, farenjit, viral boğaz ağrısı varsa "Tantum Verde" Sprey kullanılır.
 4. Aerosol "Geksoral" antimikrobiyal ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir. 3 yıldan itibaren kullanımına izin verilir.
 5. Sprey "Ingalipt" antibakteriyel streptocid maddeler, sülfatiazol, gliserol, antiseptikler timol, okaliptüs ve nane esansiyel yağları, hem de karoten ve askorbik asidi içerir. 3 yıl sonra çocukları tedavi etmek için tasarlanmıştır.
 6. Anestezik etkisi olan antiseptik "Stopangin" - bitki bileşenlerine dayalı bir sprey.
 7. "Pharyngocept" ağzında emilmeye yönelik tabletler, çocuğa günde bir veya iki kez verir. Analjezik ve antiseptik etkiye sahiptirler.

Ebeveynler çocuk hastalıkları ile ilgilenir, bir çocuğun anjina ile boğazından daha çok yayılır.

Gebe ya da Lugol solüsyonunu gliserinle bir yaşın altındaki çocuklara 1 yıldan 5 yıla kadar tedavi edemezsiniz - sadece çocuk doktoru tarafından yönlendirildiği gibi.

Doktorlar giderek artan bir şekilde, bademciklerin kendilerini yağlamak için herhangi bir araç kullanmamalarını, yani enfeksiyonu lakunaya "sürtmemek" için çağırıyorlar. Bitkisel infüzyonlar ve eczane antiseptikler (çözümler) kullanılarak 3 yıl sonra çocuklarda pürülan anjina ile bademcikler yıkamak için.

Boğaz ağrısı enfeksiyon, ağrı ve rahatsızlık odak noktasıdır. Bu nedenle bademciklerin ve boğaz girişinin antiseptik ve antiinflamatuar ajanlarla tedavi edilmesi çok önemlidir. Çocuklarda anjinada sprey ve inhalasyon, yararlı çözeltilerin en küçük damlacıklarının etkilenen dokulara hızlıca ulaşması ve iyileştirici etkiye sahip olması bakımından önemlidir. Bu etki lezyonun derinliğinde bir azalmaya ve bademciklerin epitelyumunun erken iyileşmesine yol açar. Soluma için kullanılabilecek araçlar deniz tuzu, antimikrobiyal özelliklere sahip tıbbi maddeler, bitkilerin soğurulması ve infüzyonu içerebilir.

Boğaz için durulama:

 • çözüm ½ çay kaşığı tuz, aynı miktarda soda ve 5 damla iyot su bardağı;
 • hidrojen peroksit çözeltisi (200 ml su için 2% l'lik% 3 çözelti);
 • 1 bardak ılık suda 1 tablet furacilin çözeltisi;
 • papatya infüzyonunda deniz topalak yağı süspansiyonu;
 • durulama yardımcısı "Rotokan";
 • çiçeğin çiçek infüzyonu;
 • ilaç "Iodinol"% 1;
 • potasyum permanganat çözeltisi.

Çocuklara nadiren spirozoderzhashchimi preparatları durulamak için reçete - Kalendula veya propolis bir tentür bir çözüm. Bu gibi sıvılar su ile seyreltilmelidir. Bununla birlikte, herhangi bir yerel ilaç, boğazdaki enfeksiyonu tamamen ortadan kaldırma sorununu çözmez. Bu nedenle, sistemik tedavi pahasına spreyler ve durulamalarla kullanılmamalıdır. Anjin için prognoz uygundur, yeterli tedavi tam olarak yapılmalıdır.

Çocuklar için anjina ilacı sadece semptomları değil, aynı zamanda hastalığın kök nedenlerini de ortadan kaldırmalıdır. Sadece entegre bir yaklaşım, hastalığın hızlı bir şekilde üstesinden gelmek için yardımcı olacaktır, komplikasyonları önler. Eczacılar boğazda yerel rahatsızlığı ortadan kaldıran çeşitli dozaj formları geliştirdiler. Ama iyileşmek için, ana patojenler bademcik iltihabının etkisini nötralize etmek için araçlara ihtiyacınız olacak.

Bademcik iltihabı, sezon dışı dönemde sık görülen bir hastalıktır. Böyle bir hastalık bir kataral hastalık değildir, bademcik iltihabı bir enfeksiyona neden olur. Bakteri olabilir - stafilokok veya streptokok, daha az sıklıkla hastalığın bir virüs (örneğin, herpes) veya mantar kandida olabilir.

Minimal miktarlarda şartlı patojenik mikroflora, çocuğun vücudunda daima mevcuttur. Ancak bağışıklık, mikroorganizmaların gelişmesine izin vermez, stabil bir dengeyi korur. Koruyucu özellikler zayıfsa ve onun yanında hasta bir kişi olsaydı, fagositler saldırı ile baş edemezler ve bademcikler iltihaplaşır.

Genel hipotermi, buz ürünlerinin kullanımı, yakın zamanda ARVI veya nazofaringeal hastalıkların aktarılması hastalığın daha şiddetli seyrini tetikleyecektir. Fagositler aktifleştirilmiş mikroorganizmalar ve dışarıdan gelen aktif patojen mikroflora ile baş edemezler.

Enfeksiyon çeşitli şekillerde ortaya çıkar:

 • Havadan. Mikroorganizmalar hapşırırken, öksürdüğünde, bir hastayı solurken havaya girer. Bir patojenik flora ile havaya soluyan bir çocuğun mukozasına dayanarak, bakteriler iltihabın başlamasına neden olacak enzimleri salgılamaya başlar.
 • İletişim-Ev. Enfeksiyon, ortak hijyen maddelerini kullanırken ortaya çıkar, yeme - hasta bir çocuktan sonra yiyemezsin, bir havluyla temizlersin.

İlk başta, çocuklarda bilge angina gelişir. Bu form bademciklerin genel iltihabı ile karakterizedir. Zamanında tedavi, vücudun hap ve diğer ilaçlara pozitif reaksiyonu ile hastalık 5-7 gün sürer. ilaçların yanlış aldı veya zayıflamış gövde için hızlı bir şekilde enfeksiyonu ile baş edemez veya laküner (bezleri tarafından oluşturulan kıvrımları içinde ülserler - boşluklar) (pürülan epitel altında fişli) gelişen foliküler anjin. Akut tonsillit, kronik olmazlar için, dikkatle, doktor randevusu takip etmek bebek açıkça daha iyi olduğu zaman, 2-3 gün sonra durmadan, tam olarak tedavi görmek üzere gerekir. Doktor, anjinin nasıl ilerlediğine bağlı olarak optimal fon setini atar.

Modern antibiyotikler, kabul edilen riskleri en aza indiren etkili ilaçlardır. Bu nedenle, bu serideki ilaçların çoğu hasta bebekler için bile reçete edilir. Günümüzde çocuklar, güvenli tatlar ve tatlandırıcı katkı maddelerinin anjin tedavisi için bir ilaç gibi görünmesini sağladığı için, çocukların isteyerek kabul edeceği lezzetli süspansiyonlar, şuruplar var.

Çocuklar için antibakteriyel ilaçlar farklı gruplara aittir:

 • Penisilinler. Çocuklara Amoksisilin veya Amoksiklav, Augmentin reçete edilir. İkinci ilaçlar, antimikrobiyal etkiye sahip olan, prematüre yıkımdan aktif maddeyi koruyan klavulanik asit ile desteklenmektedir. Bu ilaçların analogları Flemoxin ve Flemoclav'dır. Bunlar benzer özelliklere sahiptir, ancak çözünür tabletler formunda mevcuttur ve hızla narenciye aroması ile bir tatlı süspansiyon haline dönüşürler. Bu ilacı çocuklara vermek kolaydır.
 • Makrolidler. Sumamed talep var. Doz, bir doktor atar. Standart, bebeğin ağırlığının kilogramı başına 10 mg verir, ancak başka varyasyonlar olabilir. Çocuklara süspansiyon hazırlama için Sumamed Forte tozu seçilmesi tercih edilir. İlacın 5 mg'ında 200 mg azitromisin bulunur. Çocuklar 125 mg tablet alabilirler. serilmiş adet 2 18-30 kg vücut ağırlığı, ve 31-44 kg talimatlara uygun olarak - 12 yaş üzerindeki 3 ergen 125 mg bir dozajda bir kapsül veya tablet şeklinde olabilir. Bu ilacın yerini yerli Azitromisin olarak hizmet edebilir.
 • Sefalosporinler. Güçlü bir antibakteriyel etkiye sahip olun. Çocuk hekimleri ve KBB hekimleri Cefazolin, Sefuroksim reçete eder. Sefeogram, hastalığın karmaşık formları için enjeksiyonlar için reçete edilir.

Antibakteriyel ajanların alımı iyi probiyotikler (Linex, Laktimak, Bifiform) ile birleştirilmelidir.

18 yaşın altındaki çocuklarda ve ergenlerde kullanım için tavsiye edilmez, tetrasiklin gruplarından ve florokinolonlardan elde edilen tüm ilaçlar.

Antibiyotikler, aktif olarak bakteriyle savaşan sistemik ilaçlardır. Viral boğaz ağrısı ile diğer ilaçları atayın: Arbidol, Imudon, Amizon. Nedeni adenovirüs değil, herpes ise, o zaman Famciclovir, Asiklovir, Valasiklovir yardımcı olacaktır. Hastalık mantarın suşlarından kaynaklandığında, antimikotikler gösterilir.

Herhangi bir formdan oluşan bir bademcik iltihabında mutlaka iyileşmeyi hızlandıracak ve işaretlerini kolaylaştıracak bir yöntem önerilmektedir.

Bebeğin ateşi varsa, bu tür tabletler veya şuruplar kullanışlı olacaktır. Ateşi çıkarırlar, ısıyı çıkarırlar, iltihabı hafifletmeye yardımcı olurlar. Çocuklar şurupları veya parasetamol, ibuprofen bazlı diğer formları iyi tolere ederler. Lezzetli bir iksir biçiminde Panadol, Nurofen üretilir.

Aspirin'e herhangi bir biçimde 12 yaşın altında çocuk vermeyin. Bu tabletlerin kan damarları üzerinde ciddi bir etkisi vardır.

Çocuğun ilacı vermesi zor ise, o zaman uygun doz ile rektal fitilleri kullanabilir. Ergenler, etkin maddelerin veya Nimesulidin en iyi özelliklerini çay veya tablet şeklinde birleştiren etkili Ibuklin için uygundur.

Bu ilaçlar, çocuğun vücudun antibiyotiklere verdiği cevabı yumuşatmak ve mukozanın şişkinliğini gidermek için gereklidir. Bugün, çocukları 3 yıla kadar reçete eden birçok araç var.

Fenistil damla 1 aylık çocuklara verilebilir Suprastin bir yaşındakiler ve daha yaşlı olanlar için uygundur. Zitrek altı ay içinde damla reçete edilir, küçük okul çocukları zaten tablet satın alabilirsiniz. Şurup Eryus bir yıl sonra reçete edilir, haplar 12 yıldan beri izin verilir. Çocuk alerjilere eğilimli ve 6 yaşında ise, o zaman ilaç 4 nesil - Telfast uygulayın.

Bu fon grubu özellikle çoktur. Çocuklar için boğaz ağrısı, pastiller, lolipoplar, durulama ve inhalasyon için solüsyonlar vardır. Pratik olarak bu serinin tüm fonları birleştirilir, birbirlerinin eylemlerini destekleyen ve güçlendiren birkaç maddeyi birleştirirler.

Sulama için aerosoller sadece bebeğin nefesini tutmayı öğrendikten sonra kullanılabilir. Gargara çocukların 4-6 yaş arası, 3 okul öncesi yaşından itibaren pastillerin nasıl çözüleceğini bilirler.

Boğaz ağrısından bir sprey şeklinde ve bir çözelti şeklinde üretilir. 3 yaşından küçük bebekler solucandaki emziği nemlendirebilir veya dilin ucu olan yanak üzerinde Miramistin uygulayabilirler. Karıncalanma hakkında şikayet ederken, ilacı saf su ile seyreltmek gerekir (oranlar - 1к1).

Miramistin, catarrhal, purulent anginada mukozayı dezenfekte etmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca, ilaç mantar enfeksiyonuna karşı etkilidir. İltihaplı bademciklerin yağlanması için bir tampon kullanın. Böyle bir uygulama ülserlerin iyileşmesini hızlandıracaktır.

Okul öncesileri için, ilaç formunu seçer, doktor dozu tek tek hesaplar, yedi yaşındakiler rutin olarak günde dört kez durulama veya sulama verilir ve 12 yaşından büyük ergenler için 6 kat tedavi gösterilir.

İlacın avantajı, belirgin bir tat ve kokunun olmamasıdır. Bileşimi nötrdür, ilaç hipoalerjeniktir.

Boğaz ağrısı, durulama solüsyonu ve emilme için tablet formu sprey - bu tür dozaj formlarında İtalyan ilaç Tantum Verde üretilir. İlaç dezenfekte eder, önemli bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Ayrıca, ilacın hafif bir analjezik etkisi vardır.

Çözelti ve sprey içinde az miktarda alkol var. Bebeğin vücut ağırlığının her 4 kg'ı için 6 yıla kadar (günde en fazla 4 kez) ve 6'dan 12 yıla kadar - günde 4'er gram olarak basılması gerekecektir.

Çözelti seyreltilmemiştir, bir durulama için 15 ml yeterlidir. Hassas bir mukoza ile 1: 1'lik sulu bir çözelti yapılabilir. Lozenges, bir parça için gün boyunca 3 veya 4 kez çözünmektedir.

Çok çeşitli eylemlere sahiptir - antiseptik, anti-inflamatuar ilaç ve antimikotiktir. Durulama çözeltisi, sprey ve emilim tabletleri şeklinde temin edilebilir. Uzman bir uzmanın başka tavsiyeleri yoksa, Aerosol günde iki kez kullanılır. Talimatlara göre, ilacı 3 yaşından itibaren kullanabilirsiniz, ancak çocuk doktorları ilacı daha erken yaşta reçete ederek, uygulama yöntemini belirterek dozajı hesaplar.

Çocuğun ağzındaki sert pastilleri güvenli bir şekilde eridikten sonra lolipoplara beş yaşından itibaren izin verilir. Aktif bir antiseptik çeşitli lezzet çeşitlerine sahiptir, bu nedenle çocuklar tarafından olumlu algılanır. Lokal anestezik etki, boğazda rahatsızlığın giderilmesine bir süre için izin verir, tahriş yumuşatır.

Bu şaşırtıcı ilaç, yerel bağışıklığın korunmasına yardımcı olacaktır. Lizotsim - aktif bir madde - insan enzimlerine benzer ve vücudun koruyucu özelliklerinin korunmasını sağlar. İlaç, dezenfekte edici özelliklere sahiptir ve vitamin B'nin varlığı, sağlıklı hücrelerin rejenerasyonunu hızlandırmaya yardımcı olur. Mukoza hasarlı bölgeleri daha hızlı iyileşir. 3 yıldan beri izin verilir.

Antibiyotik gramicidin içeriği ile ilaç. Patojen mikrofloranın hücre duvarlarına zarar verir. Güçlü bir lokal antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir. 12 yıla kadar: 1 tablet 4 kez - günlük doz. Grammidin NEO, gelişmiş bir antiseptik, antimikrobiyal ve analjezik etkiye sahiptir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

10 dakika içinde boğaz ağrısı nasıl kaldırılır?

Angina, belirgin bir semptomatik görüntü - boğaz ağrısı, bademciklerde plak, şişliğin ve farinksin kızarması, sıcaklık vb. Ile karakterize bir hastalıktır.

Boğazda kuruluk ve tedavisi

Boğazın mukoza zarının aşırı kuruluk hissi sadece soğuk algınlığı sırasında meydana gelmez. Nedenleri odadaki aşırı ve tozlu hava gibi basit ve önemsiz şeylerde saklanabilir.