Loading

Çocuklar ve yetişkinler için en iyi öksürük şurupları

Öksürük, çocuklarda ve erişkinlerde tipik ARVI semptomlarından biridir, ancak bu bir komplikasyon değildir, ancak ilerlemiş bir enfeksiyona karşı savunmacı bir tepkidir.

Soğuk algınlığı sırasında vücuttan zararlı balgam ve mikropları uzaklaştırmak, böylece nefes alma sürecini kolaylaştırmak için yardımcı bir araçtır. Bu nedenle öksürüğün tedavi edilmemesi gerektiği, ancak üretken hale getirmeye çalıştığı sonucuna varılır.

Etkili ve ucuz bir öksürük şurubu seçerken, öncelikle semptomatolojiye odaklanmanız gerekir.

Kuru öksürük ile balgamı seyrelten veya öksürüğü önleyen şuruplar (antitüsif) önerilir. Nemli (verimli bir öksürük) kurtulmak için çok sayıda vaftizci tarafından yardım edilir.

sınıflandırma

Şurup en iyi öksürük ilaçtır. Bu bir dizi avantajı vardır: dozaj formu bebekler için uygundur, tat için uygun, dozaj için uygundur. Öksürük şurupları üç tiptir: balgam söktürücü, mukolitik, antitüsif..

 1. Antitussif ve kombine preparasyonlar - kuru, verimsiz öksürük, rahatsız edici uyku ve iştah için endikedir (kuru öksürük ile birlikte antitüssifere bakınız)
 2. Beklentiler - balgam kalın değil, viskoz olduğunda, üretken öksürük ile gösterilir.
 3. Mukolitik - üretken öksürük ile gösterilir, ancak kalın, ayırmak için zor, viskoz balgam.

Antitussif ilaçlar mukolitik ilaçlar ile eşzamanlı olarak tedavi etmek için kullanılamaz, ancak antitusif ve balgam söktürücü etkisi olan kombinasyon ilaçları vardır.

Expectorating şuruplar nasıl

Expectorants (mukolitik) fonlar boğazı temizlemek için yardımcı balgam, sulandırmak. Birçok uzman balgamı seyreltmenin en etkili yolunun daha fazla su içmek olduğuna inanmaktadır.

Bununla birlikte, sıvılaştırmayı ve balgam atılımını kolaylaştıran guaifenesin gibi ajanları içeren bir balgam söktürücü öksürük şurubu kullanmak da mümkündür. Havayollarının temizlenmesi sonunda öksürüğün kurtulmasına neden olur. Mukolitik ilaçların en sık görülen yan etkisi mide bulantısı ve kusmadır.

Bir yaşın altındaki çocuklar için öksürük şurubu

Küçük bebeklerin spontan sputum spontan için yeterince gelişmiş bronşiyal tüpleri yoktur, bu yüzden solunum yollarında durgunluk riski ve normal solunum yetersizliği büyüktür.

Bu nedenle, yılın altındaki çocuklar için tüm öksürük şurupları balgam çıkarılmasına aktif olarak katkıda bulunan, daha hafif ve genellikle lezzetli olan maddeler içerir. En genç için şuruplar öksürük refleksini bastırır ve solunum yollarının mukoza zarlarını hafifçe yumuşatır.

 • Gedelix - balgam sıvıları ve antispazmodik bir etkiye sahiptir. Hazırlık bitki kökenlidir. Ana bileşeni sarmaşık özüdür. Fiyat 356,00 ruble.
 • Propan - hem kuru hem de ıslak öksürükten kurtulmak için kullanılır, kuru bir sarmaşık esasına göre yapılır. Fiyat 550,00 ruble

Bir yaşın altındaki çocuklar için tüm öksürük şurupları gözetim altında ve çocuk doktorunun izni ile uygulanır.

1 ila 2 yaş arası çocuklar için öksürük şurubu

Bir yıldan başlayarak, izin verilen ilaçların listesi önemli ölçüde artıyor.

 1. Herbion - ebegümeci çiçek yaprakları ve muz yaprakları olsun. Üst solunum yolu enfeksiyonunun neden olduğu kuru öksürük ile iki yaşına kadar olan çocuklara reçete edilebilir. Fiyat 256.00 RUR
 2. Doktor Tais - şurup nane ve muzelin özlerini içerir. Çocuğun bronşiyal tüplerinin tahriş olmuş mukozasını hafifçe etkiler, viskoz balgamı etkili bir şekilde temizler. Fiyatı 200.00 rub.
 3. Travisil spazmolitik ve anti-inflamatuar etki ile bir bitkisel preparattır. Tonsillit, farenjit veya bronşit için tavsiye edilir. Fiyat 226.00 руб.
 4. Ambrobe - mukolitik ve balgam söktürücü ilaç. Bir sekreto-motor, sekretolitik ve balgam söktürücü etkisi vardır. Bir benzilamin - bir bromhexin metabolitidir. Fiyat 124.00 ruble.

Yukarıdaki fonlar 1 ila 2 yaş arası çocuklar için uygun olacaktır.

2 yaşından büyük çocuklar için

İki yaşından itibaren çocuklar verilebilir:

İlk önce yukarıda belirtilmişti. İkinci ilacın antitussif ve balgam söktürücü etkisi vardır. Bununla birlikte, kuru öksürükten kurtulmak için ilaçlarla birlikte alınamaz.

3 yaşından büyük çocuklar için

Yukarıdaki şuruplara ek olarak, 3 yıldan itibaren kullanabilirsiniz:

 1. Annem, birleşik bir bitkisel preparattır; bronkodilatatör, mukolitik, balgam söktürücü ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir. 164,00 ruble fiyatı.
 2. Sinekod - Bu ilacın aktif maddesi butamirate. Durmayan kuru öksürük ile uygulayın (boğmaca ile ortaya çıkan gibi). Fiyat 213,00 ruble.

Daha büyük çocukları tedavi etmek için anne-üvey anne ve muz ile şurup kullanılabilir. Bu ilaç, inflamasyonu, spazmı, bronşiyal mukozanın ödemini etkili bir şekilde temizler.

Yetişkinler için en iyi öksürük şurubu

Birçok uzman, öksürük ilaçlarını aynı şekilde reçeteler, çünkü bunların etkinliğini kanıtlamışlardır ve alıcılar arasında talep vardır. Öksürük için ucuz ve etkili şuruplar arasında şunlar bulunabilir:

 1. Mukolitik (balgam söktürücü) ilaçlar - Şurup Althea, Ambrobene, Herbion, Ascoril, Pertussin, Ambroksol.
 2. Öksürük bastırmak için anlamına gelir - Glikodin, Sinekod.
 3. Kombine ilaçlar - Kodelak neo, Broncholitin.

Hangi ilacın en etkili olduğu hakkında söylenemez, çünkü tüm ilaçların farklı bir bileşimi vardır ve her organizma üzerinde farklı etkileri vardır.

Öksürük şurubu Dr. Anne

Şurup Doktor Anne, bronşit ile kuru öksürük ise, hamile kadın ve küçük çocukları tedavi etmek için kullanılır. Zor viskoz balgam daha kolay öksürmeye başlar, iltihap azalır.

Preparasyonda anne karnında bebeğe zarar verebilecek hiçbir bileşen yoktur, bu nedenle ürünün güvenliğini sorgulamayın. Zencefil, zerdeçal, elecampane, meyankökü, fesleğen, aloe: ilacın aşağıdaki etkinliklerle tedavi etkinliği elde edilir.

Şurup Gedelix

Kaliteli doğal hazırlık. Eylem hızlı ve çok etkilidir. Şeker ve alkol içermez, bu nedenle diyabetli ve küçük çocuklu insanlar için uygundur. Hemen hemen hiç kontrendikasyon yok. Kuru öksürük için kullanılır, akışını kolaylaştırır, balgamı önler. Ekstre içeriği nedeniyle, sarmaşık bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Kullanımın ilk üç gününde dikkat çekici bir etkiye sahiptir.

Gedelix şurubunun bir başka şüphesiz avantajı spazmolitik etkisidir. Yani, ilaç bronş duvarının aşırı stresini azaltır ve kaslarının normal tonuna yol açar. Şurubun bu etkisi, ilk on saat içinde kendini gösterir.

Erespal

Öksürük şurubu eraspelinin etkisi, reseptörlerin bloke edilmesine ve düz kaslar üzerindeki etkisine dayanmaktadır. Öksürüğün aşağıdaki gibi ortaya çıktığı düşünülmektedir. Vücuttaki iltihaplanma sırasında, bronşiyal tüplerin ve öksürüğün spazmlarına yol açan maddeler oluşur.

Şurup rahatsızlığı azaltır, solunum fonksiyonunu kolaylaştırır ve balgam gösterir. Erespal kuru ve ıslak öksürük tedavisinde kullanılır.

Stoptussin

Öksürük için iyi bir ilaç. Sadece birkaç gün içinde en kuru kuru öksürüğü bile ıslatır. Öksürük reseptörleri üzerindeki etkisi nedeniyle, yavaş yavaş balgamı seyreltir ve atılımını artırır.

Balgam balgam biriktirirse, ilacı aldıktan sonra bir kişi daha fazla öksürmeye başlar, böylece vücuttan çıkarır.

Theiss

Mızrak şeklinde bir muz ekstresi içeren bir şurup viskoz kıvam ve özel bir kokuya sahiptir. Balgam balgamına yardımcı olur ve iltihap önleyici etkiye sahiptir.

Plantarın yanı sıra, papatya, limon melez, kekik ve askorbik asit içeren şurup, daha sessiz bir uyku için gece kullanımı için uygundur. Bir yaşın altındaki çocukları önermeyin. Sadece doktora danıştıktan sonra hamile ve emziriyor.

Sinekod

Aktif madde olarak butamat ile antitussif. Damlalar (iki aydan itibaren reçete edilen) ve şurup olarak üretilir - sadece üç yaş ve üstü çocuklara reçete edilir, ağrılı kuru, durmadan öksürük durumunda (boğmacada olduğu gibi) belirtilir.

Güçlü öksürük baskılayıcı özelliklere sahiptir, bu nedenle balgam çıkarılmaya başlanıncaya kadar (7 günden fazla olmamak üzere) uygulanmalıdır, daha sonra balgam söktürücü ilaçlarla tedaviye devam etmek mümkündür. Hamilelik ve emzirme için klinik çalışmaların yokluğunda önerilmemektedir.

Lasolvan

Lazolvan kuru öksürük olan çocuklar ve yetişkinler için reçete edilir. Ambroksol - öksürüğe karşı mücadelede en popüler ilaç, bu şurubun aktif bir aktif maddesidir.

Kontrendikasyonlar: İlaç evrenseldir, şeker ve alkol içermediği için alerjisi olan ve diyabet hastası olanlara bile reçete edilir. Nadir durumlarda, ilaç ilk üç aylık dönemde bireysel hoşgörüsüzlük ve hamile kadınlar için yasaktır.

Şurup Propan

Kolayca balgam sıvılaşır, öksürük sakinleştirir, mukusun hızlı çekilmesini kolaylaştırır. Üç aylık çocuklar için süspansiyon önerilir. İlacın aktif maddesi bir sarmaşık özüdür.

Sinecod ayrıca anemik (yani kuru) öksürüğün tedavisinde de etkili bir şekilde kullanılır. Ana bileşeni, anti-inflamatuar etkiye sahip olan öksürük merkezlerini aktif olarak etkileyen butamyrattır.

Meyan kökü şurubu

Hafif eylemin eski kanıtlanmış bitkisel preparat. Çalışır, ancak her zaman yetenekleri tek bir yöntem olarak etkili bir şekilde karşı koymak için yeterli değildir, ancak bronş ve akciğer lezyonlarında mükemmel bir tamamlayıcı ve arka plan asistanıdır.

İyileşme etkisini uzatmak ve iyileştirmek için mümkün olduğu kadar sıvı alın.

Öksürme yetişkinler ve çocuklar için en iyi beklentiler

Bronşlarda viskoz mukus oluşumu ile devam eden öksürük tedavisi için ekspektoranlar reçete edilir. Balgam söktürücü özellikleri olan preparatlar, yetişkinlerde ve erken yaşlardan itibaren çocuklarda balgam ayrılmasını ve atılımını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

sınıflandırma

Beklentiler aşağıdaki gibi etki mekanizmasına göre sınıflandırılır:

 • sekresyon - uyarıcı balgam çıkarma;
  • refleks;
  • rezorptif;
 • mukolitik.

Mukolitik aksiyonun ekspektoran grubu en çok temsil edilmektedir. Bu ilaçlar balgam göstergelerini değiştirir - viskozitesini, yapıştırıcı özelliklerini etkiler, mukusu belirgin şekilde sulandırır.

Sekretuar ajanların balgam söktürücü etkisi, birikmiş mukusun mekanik olarak itilmesini amaçlayan, siliyer epitel hücrelerinin aktivitesinde bir artış olan bronşiyal uyarımla ilişkilidir.

Salgı arayan ilaçlar

Salgı üreten ekspektoranların görevi, solunum sisteminin alt bölümlerinden üst solunum yollarına balgam çıkarma amaçlı bronşiyollerin peristaltik kasılmalarını arttırmaktır.

İlaçların balgam üzerinde orta derecede seyreltme etkisi vardır ve bu da bronşiyal temizleme işleminin hızlanmasına katkıda bulunur.

Refleks eylemi ilaçları

Refleks preparatlar terpinhidrat, licorin, althea bitki özleri, termopsis, ipecuan, meyankökü, elecampane, muz yaprakları içerir.

Bu ajanların etkisi, mide mukozasında bulunan reseptörleri tahriş etmektir. Mide reseptörlerinin uyarılması, parasempatik sinirler aracılığıyla bronşiyal mukozaya iletilir.

Bu değişiklikler bronşlarda mukus salgılayan bezlerin aktivitesini uyarır, solunum yolunu kaplayan siliyer epitelyumun hareketliliğini artırır.

 • balgam seyreltilir;
 • Bunu kaldırmak daha kolaydır.

Balgam ile öksürdüğünüzde, althea'nın kökü içeren ekspektoranlar kullanılır. Bu şifalı bitkinin özü, Mukaltin tabletlerinin bir kısmı, Althaeus şurupları, Alteyka, Öksürükten kuru karışımlar.

Öksüzden Mixtura'da, althayanın kökü hariç, meyan kökü, anason tohumu özüdür. Meyan kökü bulunan ekspektoranlar, özellikle ıslak öksürüğü olan çocukların tedavisi için yaygın olarak temsil edilir ve kullanılır.

Balgam söktürücü bir bileşen olarak meyankökü şurupları Dr Anne, meyan kökü, Erespal şurubu girer.

Balgam söktürücü etkisi kekik ekstresi ile farklı ilaçlardır, Bunlar şuruplar, Perthussin, Kekik, Herbion, Bronchicum, Tussamag, Bronchipret içerir.

Yukarıdaki ilaçların tamamının balgam söktürücü etkisi vardır, dozu hesaba katarak nemli öksürüğü olan çocukların tedavisinde kullanım için onaylanmıştır. Kullanılacak kontrendikasyon kullanım talimatlarında belirtilen yaş kısıtlaması olabilir.

Doz aşımı durumunda kusma meydana gelebilir, bu da bu grubun fonlarının küçük çocukların, yaşlıların ve yatalak hastaların tedavisi için özellikle dikkatli kullanılması gerektiği anlamına gelir.

Emici bir etkisi olan ilaçlar

Solunum sistemi yoluyla emilim, uçucu maddeleri emmek için solunum yollarının mukozasının bir özelliğidir. Böyle bir resorptif etki okaliptüs esansiyel yağı, terpenik, timol yağı ile ele geçirilmiştir.

Balgam söktürücü özellikleri, anason, ledum, çam, kekik, menekşeler esansiyel yağlarını göstermektedir. Bu maddeler sadece balgamı seyreltmekle kalmaz, aynı zamanda bronştan çıkarılmasına da katkıda bulunur.

Onları küçük dozlarda uygulayın. Yüksek konsantrasyonlarda, bu bitkisel ürünler ters etki yaparlar - mukus oluşumunu azaltırlar.

Sodyum, potasyum, amonyum klorürün iyodürleri emici bir etkiye sahiptir. İlaçların aktivitesi, sindirimden sonra kendini gösterir, çünkü kısmen ilaçlar akciğerlerden salgılanır.

Balgamın seyreltilmesinde ve bronşların mukus bezlerinin uyarılmasında balgam söktürücü bir etki ortaya çıkar.

mukolitiks

Mukolitik etkinin balgam söktürücü preparatları arasında:

 • Asetilsistein - Mukosolvin, ATSTS;
 • karbosistein - Bronhokod, Mukodin;
 • mukoreguljatory, bir sürfaktanın uyarıcıları - Ambroksol, Bromheksin;
 • sürfaktanlar - Kurosurf, Exosurf inhale erken prematüre bebekler;
 • Proteolitik enzimler - pratikte bilinen pulmozimden kistik fibrozda kullanılır.

asetilsistein

Aktif maddenin etki mekanizması, balgamın oluştuğu büyük mukopolisakkarit moleküllerinde disülfid köprülerinin kopmasıdır. Süreç, balgamın seyreltilmesine yardımcı olur, bronşların duvarlarına yapışma kabiliyetini azaltır.

Yetişkinler ve çocuklar için balgam ile öksürük için etkili beklentileri, şurup, asetilsistein ATSTS dayalı efervesan tabletler, çözeltinin hazırlanması için granül şeklinde ilaçlardır. İlacın aktivitesi artmış balgam üretimi ile ilişkili olan günlük sıvı alımında bir artış ile artar.

Bromhexinum

Bromheksin mukolitik madde ve analogları Ambroksol, Mucosolvan® pulmoner yüzey aktif alveoli oluşumunu arttırmak yeteneği gösterirler. Yüzey aktif madde, akciğerlerin özel hücreleri tarafından üretilir, esas olarak yağlı doğanın maddelerinden oluşur.

Sürfaktan fonksiyonları şunlardır:

 • alveollerin sınırındaki yüzey filminin gerilimi regülasyonunda;
 • bronkopulmoner sekresyonların viskozitesinin düzenlenmesi;
 • oksijen ve karbon dioksitin gaz değişimi.

Bromhexinum yetişkinler, çocuklar bronşit, bronşiyal astım, akciğer tüberkülozu, zatürree 3 yıl içinde ıslak öksürük bir balgam söktürücü mukolitik ajan olarak atandı. Bromhexine tabletleri belki de herhangi bir tüketici için uygun fiyata en ucuz ve en etkili öksürük baskılayıcıdır.

ambroksol

Bromhexine için benzer bir ilaç Ambroksol'dur. Ambroksole dayanan ekspektoranlar, mukolitik özelliklere sahiptir, sürfaktan üretimini uyarır.

İlaçlar özellikle çocukların tedavisi için bir balgam söktürücü olarak kullanılmaktadır. Eczaneler çok çeşitli ilaçlar sunmaktadır - şurup şeklinde sıvı ilaçlar, herhangi bir yaştaki çocuk için süspansiyonlar.

Öksürük ilaçları için isimleri listesi ilaç içerir:

Ambroksol temelinde, tabletler, çocuklar ve yetişkinler için kapsüller içinde ekspektoranlar mevcuttur:

 • Bronhoksol, Bronhorus (Rusya);
 • Ambrobene (İsrail);
 • Lazolvan, Flavomed (Almanya);
 • Ambrosan, Medox (Çek Cumhuriyeti);
 • Ambroksol Richter (Macaristan).

karbotsistein

Mukolitik balgam söktürücü maddeye dayalı ilaçlar karbosistin asetilsistein mekanizmasına benzer aktivite gösterir. Trakeobronşit, bronşit, astım için bir ilaç atayın.

Karbosistein ile iksirler:

Mukolitik karbosistein içeren araçlar arasında Bronhokod, Mukodin, Mukosol, Fluiditek, Fluvik bulunur. İyi bir balgam söktürücü ve inceltici etki kuru bir öksürük ile ayrı ayrı balgamlı Flavender ile sağlanır.

Şurup Fluiditek iki şekilde mevcuttur:

 • 2% - Karbokisteinin toplam içeriği - 2 yaşındaki çocuklara izin verilir;
 • Karbosistein% 5 konsantrasyon - 15 yıl boyunca önerilen ergen.

Çocuğa zarar vermemek için, her zaman eczaneden alınan ilacın konsantrasyonuna dikkat etmelisiniz.

Birleşik fonlar

tüm yaş grupları için en iyi öksürük şurubu için ekspektoranlar, mukolitikler, bronş genişletici olarak hareket eden bir kompleks yapıya sahip ilaçların bir arada bulunmaktadır:

Erişkinlerde balgam ile iyi öksürmek için Josette, bu ilacın bileşiminde guaifenesin ve bromhexine balgam söktürücü bileşenleri vardır.

İlaç ayrıca spazmolitik madde salbutamol içerir ve KOAH, pulmoner amfizem, tüberküloz gibi ciddi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.

Dzhoset preparasyonu analoğu, öksürük ile öksürüldüğünde de etkili olan bir başka kombine balgam söktürücüdür. Bu ilaç, aynı zamanda kullanım talimatlarına tam olarak uyan çocuklar için de kullanılabilir.

Öksürük balgam şurupları listesi

İlaç seçimi öksürüğün niteliğine bağlıdır. Verimli bir öksürük eşlik eden hastalıklarda, ekspektoranlar gösterilir. Şurup şeklinde en popüler ilaçlar. Dozları kolaydır, tadı güzeldir ve doğru uygulama ile bronşit, tracheitis veya akut solunum yolu hastalığının öksürük gibi hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmasını veya hafifletilmesini sağlarlar.

Uygulama özellikleri

Genellikle üretken olarak adlandırılan ıslak öksürük kuru kadar ağrılı değildir. Engellenemez. Terapinin amacı balgam çekilmesini kolaylaştırmaktır. Bunu yapmak için şurupları, hapları, mumları ve halk ilaçları da dahil olmak üzere başkalarını da uygulayarak eylemini gerçekleştirin:

 • mukus üretiminin bronş tüpleri ile uyarılması (sekreto-motor ilaçlar);
 • balgamın seyreltilmesi (sekretolitik veya mukolitik maddeler).

Kalın ve viskoz sekresyonlar balgam sıvılaşması için mukolitik ilaçlar reçete edilirse, bir sıvı sır sadece bronşlardan kurtulmak için yardımcı olmalıdır. Aynı anda mukolitik ve balgam söktürücü ilaçları kullanamazsınız. Bununla birlikte, kombine araçlar vardır. Genellikle tedavi, bu tür ilaçların kullanımını gerektirir. Ancak eş zamanlı olarak antitüsif ilaçlarla kullanılamazlar.

Sırayla, şerbetçiotu şurupları (öksürük şurubu balgam söktürücü) müstahzarlara ayrılır:

 • refleks eylem (bronşlarda mukus üretimini artırmak için öksürük ve kusma merkezi heyecan);
 • doğrudan resorptif eylem (mukus salgılanmasını artırmak için doğrudan bronşiyal mukozayı tahriş eder).

Öksürük Lincas şurup fiyatı nedir, bu makaleden öğrenebilirsiniz.

Refleks eylem ilaçları

Bu ekspektoran grubu, kusma merkezini uyaran ilaçlar içerir. Aşırı dozlar dışında en kusma meydana gelmez. Aktif maddeler epitelyumun peristalsisinde artışa neden olur. Bu grup, bu tür bitkilerin özütlerini veya uçucu yağlarını içeren şurupları içerir:

 • anne ve üvey;
 • muz;
 • meyan;
 • kekik;
 • termopsis (termopsisli otun nasıl kullanıldığını okuyun);
 • nard;
 • hatmi.

Bu grubun en ünlü şurupları, ilaç althea özünden bitkisel preparatları içerir. Solunum yollarının motor fonksiyonlarının mükemmel uyarıcılarıdır. Bileşimindeki doğal maddeler minimum kontrendikasyona sahiptir. Ama varlar. Genellikle bu bir bireysel hoşgörüsüzlüktür. Tatlı şuruplar diyabet hastalarına dikkatlice alınmalıdır. İlaçların bileşimindeki alkol, aynı zamanda, şurupların alımında bazı kısıtlamalar getirmektedir.

Yetişkinlerde alerjik öksürüğün ne tür şurubu en sık kullanıldığı, makalede belirtilmiştir.

Resorptif doğrudan eylem

Bu ilaçların ana görevi, birikmiş viskoz balgamı bronştan çıkarmaktır. Fonun yapısı şunları içerir:

 • balgam sıvılaşması özelliklerine sahip enzimler (ribonükleaz, tripsin);
 • kükürt içeren maddeler (asetilsistein, karboksisin);
 • doğal Viscin (bromhexine ve ambroxol) sentetik türevleri.

Bu ilaç grubu aşağıdaki gibi şuruplarla bilinmektedir:

Bunlar belirgin bir mukolitik ve balgam söktürücü etkiye sahiptir.

Bir ilaç seçerken, her zaman bir doktora danışın. Aksi halde, etkili bir asistandan iyi tanıtılan bir araç ciddi bir soruna dönüşebilir.

Öksürük Bromhexine şurubu nasıl kullanılır, bu makaleden öğrenebilirsiniz.

Yetişkinler için

Modern eczane giderek artan şekilde doğa armağanlarına işaret eder. Çoğu şurup şifalı bitkilere dayanır. Birçok ürün çeşitli form ve konsantrasyonlarda üretilmektedir. Bir şurubun diğer dozaj formlarına göre birtakım avantajları vardır. Şunları içerir:

 • yüksek emiş hızı;
 • resepsiyonun rahatlığı;
 • dozaj kolaylığı.

Üretken öksürüğe yardımcı olan en popüler şurupları düşünün.

Refleks eylem

Althaea officinalis

Eczanelerde tuhaf bir koku ve tatlı tadı ile kahverengimsi koyu renkli phytopreparation koyu cam şişelerde satılmaktadır. Yemeklerden sonra günde 4-5 kez bir çorba kaşığı üzerinde, verimli bir öksürük ile az miktarda ılık kaynamış su ile seyreltilerek kullanılır. Şurup, KBB hastalıkları için tavsiye edilmekte ve bu durum, kötü şekilde ayrılmış balgam ile öksürük ile birlikte verilmektedir.

Makalede Ascoril öksürüğünden şurup nasıl kullanılır ve nasıl kullanılır.

Termopsisli Meyan Kökü

Ana farkı kombine aksiyon ve bitkisel kökenlidir. Adından da anlaşılacağı gibi, şurubun aktif maddeleri meyankökü ve termopsistir. Ek olarak, bileşiminde, potasyum bromür ve amonyum, sodyum benzoat vardır. Alkol şurubu alındığı zaman su ile seyreltilir. Ülser hastalığı ilaç tedavisine ciddi bir kontrendikasyondur. Kısıtlamalar hamile kadınlar için de geçerlidir. Alkol nedeniyle alkolikler bunu alamazlar. İlacın bileşimindeki şeker, diyabet hastası kişilerin durumunu olumsuz yönde etkileyebilir.

Elixir Codelac Broncho

İlacın bileşimindeki ambroksol ve glisirhizik asit bileşimi, ıslak bir öksürüğün zor bir balgam deşarjı ile tedavisinde iyi bir etki sağlar. Hem yetişkinler hem de çocuklar için tedavi edilir, ancak sadece 12 yaşından büyükler. Balgam söktürücü şurup, bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir, ayrıca bir mukolitik olarak kullanılır.

Öksürük şurubu Prospan'ın maliyeti ne kadardır, bu makaleden öğrenebilirsiniz.

Muz ve anne-üvey anne

Phytosyrope ile tedavi 2-3 hafta boyunca, bronşlarda önemli gelişmeler vardır. Yetişkin ilacı günde 3-4 kez 1-2 st miktarında reçete. kaşık. Şurup hamile, emziren anneler, 6 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir. Kullanmayın ve mide ülseri ile.

Coldrex Bronho

Anason kokusu ve meyan kokusu ile salgılama eyleminin şurubu. Doğal içeriklerinden, kırmızı biber, kafur, anason yağı ve levomenthol tentürünü içerir. Aktif maddeler ayrıca sodyum siklamat, dekstroz ve benzoattır. 2 saat boyunca her 3 saatte ilacı al. Şurup balgamı seyreltir ve atılımını artırır.

Bir öksürüğün torasyonunun torakal toplanmasını uygulamak için ne kadar doğru ve hangi dozlarda gerekli olduğunu, bu makaleyi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Pertussin

İyi bilinen bir araç yetişkinler ve çocuklar için uygundur. Bir şurup oluşturulduğu temelinde, kekik otunun özü ile bir balgam söktürücü ve mukolitik etki sağlanır. Balgamın viskozitesini azaltır ve bronşların sileli epitelyumunun kirpiklerinin aktivitesini olumlu yönde etkiler. Balgam çıkışa daha hızlı hareket etmeye başlar ve aynı zamanda ilacın bir parçası olan potasyum bromür, öksürük refleksini bastırır. Hamilelik sırasında ve emzirme döneminde ilaç alınmaz. Kalp yetmezliği de Pertussin'i terk etmenin ciddi bir nedenidir. Yetişkinler için günlük alım miktarı 30-45 ml'dir. Üç yönteme ayrılmıştır.

Çocuklarda Meyankökü şurubu, makalede ne kadar belirtilir?

Tussamag

Kekik bazlı başka bir sebze şurubu. Bronkodilatör ve ekspektoranlara atıfta bulunur. İki şekilde üretilmiştir: şeker ve tatlandırıcılar içermez. Yetişkin sadece 2-3 çay kaşığı alır. günde üç kez.

Doğrudan resorptif ve kombine eylem

Amtersol

Meyan kökü için popüler bir özlü meyan kökü ekstresi haline geldi. İlaç balgam söktürücü etkisi vardır. Şurubdaki Glycyrrhizin bir katalizör görevi görür. Madde solunum yollarının mukoza zarlarındaki salgılanmayı olumlu yönde etkiler.

Makalede belirtilen yetişkin meyan kökü şurubu nasıl kullanılır.

göğüs

İsviçre kökenli menşeli şurup özleri, kekik, çuha çiçeği ve senegirin yaygın olarak kullandığı şurup, kuru, tahriş edici öksürüğü yumuşatır ve balgam çıkarmalarını teşvik eder.

Evkabal

Şurup, muz ve kekik özlerini içerir, balgam söktürücü ve sekretolitik etki ile karakterizedir. Farklı doğa öksürüğünün semptomatik tedavisinde endikedir. Balgamı sulandırır ve kuru öksürüğün yoğunluğunu azaltır, ıslak öksürüğü kolaylaştırır.

Çocuklar için hazırlıklar

Şurup, çocukların tedavisi için beklenti verenlerin en yaygın şeklidir. Çoğu insan doğal kaynaklı ilaçları tercih eder. Bazı çocuk şuruplarının iki yaşına kadar çocuklara verilmemesi gerektiğini lütfen unutmayın. Bu özellikle mukolitikler için geçerlidir. Yan etkileri kullanımlarından daha iyi olabilir. Liste aşağıdaki gibidir:

Doğal kökenli

Gedelix (sarmaşık özü)

Bir sarmaşık ekstresinden elde edilen fitoprepilasyon, bir balgamı çıkarmaya yardımcı olur veya yardımcı olur ve tussisi kolaylaştırır. Hamile kadınlar tarafından bile alınabilir. Çocukları, diğer uyuşturucular gibi, dikkatli bir şekilde verilmelidir. Doğal maddeler bile bebeğe zarar verebilir. Şurup, mentol içerir. Larinksin spazmı neden olabilir. Diğer bileşenler (okaliptüs ve anason) ayrıca alerjik reaksiyonun ortaya çıkmasına da katkıda bulunabilir. Ancak çocuğun bileşenler için bireysel hoşgörüsüzlüğü bulunmuyorsa, 10 yıl boyunca 5 yıl, 5 ml günde üç kez, 4-10 yaş arası çocuklarda - günde 4 kez 2.5 ml reçete edilir. 4 yaşından küçük hastalar için, şurup 2,5 ml günde 3 kez verilir.

Öksürdüğü zaman çocuklar için en iyi olan şey, Gedelix damlası veya şurubu, bu yazıda belirtilmektedir.

Doktor MOM

Çocuklar gibi şurupun nazik tatlı tadı. Bunu bir tedavi olarak algılıyorlar. Karmaşık bir şekilde çalışır. Balgam söktürücü, mukolitik ve anti-inflamatuar ilaç olarak kullanılır. Tıbbın bir parçası olarak, 10'dan fazla farklı bitki bileşeni vardır. Bu popüler bir öksürük ilacıdır. 3 gün çocuklarda 0.5 tsp'lik bir dozda ilacı günde üç kez reçete edin. Giriş, 6-14 yaş arası çocuklar, doz 0.5-1 çay kaşığı kadar artırılır.

Meyan kökü

Şurup yetişkinlerde ve çocuklarda öksürüğü tedavi etmek için kullanılır. Tatlı sıvı bebekler zevkle alırlar, ancak aşırı dozun tatsız ve hatta tehlikeli sonuçlara yol açabileceği unutulmamalıdır. Meyan kökü, örneğin kusmaya neden olabilir. 12 yaşından büyük çocuklar günde üç kez 1 çay kaşığı verirler. anlamına gelir, 2-12 yıl - 0.5 tsp. şurup, su ile seyreltilmiş.

Pertussin

Çocukluktan beri bilinen bir başka ucuz ve etkili öksürük ilacı. İlaç iki yıldan alınabilir. Bu durumda, önerilen doza uymanız gerekir.

Flyuditek

Bu şurubun iki türü vardır - yetişkinler ve çocuklar için. Aktif bileşenlerin konsantrasyonunda ve aromalarında farklılık gösterir. Muz 2% şurubu hoş bir tatlı tadı vardır ve genç hastalar için tasarlanmış, karamel% 5 şurubu büyük çocuklar için tasarlanmıştır.

Beklentiler uygun şekilde alındığında öksürükten kurtulmaya yardımcı olur. En zararsız araçlar bile bir doktorun gözetiminde alınmalıdır. Bu özellikle küçük çocuklar için geçerlidir. Öksürük tedavisi sırasında, bol miktarda içecek, düzenli havalandırması ve hava nemlendirmesi gibi temel şeyleri unutmayınız. Pek çok durumda şuruplardan ve diğer ilaçlardan daha az etkili değildirler.

Islak öksürükten çocuklar için şurup. Listesi. Kabul hakkında geri bildirim

Çocuklar için nemli bir öksürük şurubu güvenli ve etkili olmalıdır.

Bir ilaç almadan önce, hangi durumlarda vermeniz gerektiğini ve onsuz yapıp yapamayacağınızı öğrenmeniz gerekir.

Islak öksürük, viral hastalıkların ortasında çocuk hekimlerine başvurularda ebeveynlerin ortak bir şikayeti. Ancak her zaman bulaşıcı hastalıkların işareti değildir. Öksürüğün bir endişe olduğu başka patolojiler vardır.

Çocuklarda ıslak (ıslak) öksürük nedenleri

Öksürük, vücudun yabancı madde ve mikropların girişine gırtlağa ve trakeobronşiyal bir ağaca karşı koruyucu bir reaksiyonudur. Islak ise, vücudun hastalıkla başarılı bir şekilde savaştığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu, her şeyden önce, solunum yolunun patolojik içeriğinin boşaltıldığı mukus üretimi ile kanıtlanmıştır. Bu nedenle profesyonel bir ortamda ıslak öksürük üretken denir.

En yaygın nedenler:

 1. Bulaşıcı Hastalıklar
 2. Obstrüktif bronşit
 3. zatürree
 4. tüberküloz
 5. Bronşiyal astım
 6. Alerji (rinit)
 7. Paraziter hastalıklar

Bebeklerde, öksürük, aşırı salivasyonla (diş çıkarma sırasında) nazofarenksden mukus akan regurjitasyon sırasında sütün solunum sistemine girmesine neden olabilir.

Şurupların terapötik özellikleri ve yararları

 • Uygun dozaj formu. Herhangi bir zamanda kullanıma hazır çözelti, sadece gerekli dozu ölçerek çocuğa verilebilir.
 • Bebek gibi kokulu bir tat ve tedavi keyfine dönüşecek.
 • Eczacılık alanında, aktif maddeye göre farklılık gösteren geniş bir ilaç çeşidi vardır. Bu belirli hastalıklar için bir şurubu seçmenizi sağlar.
 • Nüfusun farklı kesimleri için zengin bir fiyat aralığı.
 • Sıvı formdaki ilaç sindirim sisteminde hızla emilir.
 • Tabletlerden farklı olarak mideyi tahriş etmez.


İyileşme özellikleri, ilk etapta, viskoz mukus inceltme ve vücudun vücuttan çıkarılmasına yardımcı olma ile ilgilidir.

Yapıdaki şuruplar, bitki kaynaklı olabilir ve kimyasallar içerebilir. Kompozisyona bağlı olarak, farklı bir etki spektrumuna sahiptirler.

Bazıları boğazda iltihap ve tahrişleri giderebilir. Diğerleri antiseptik etkiye sahiptir. Birkaç terapötik özelliği olan kombine ilaçlar da vardır.

Şurupların çeşitleri ve ilkeleri. sınıflandırma

Eczane çeşitliliğinden bir çocuğa ıslak öksürük vermek için ne tür bir şurup, onların türleri ve eylem mekanizması hakkında genel bir fikre sahip olmanız gerekir.

Şuruplar, amaçlarına göre, üç tipe ayrılır: antitussif, balgam söktürücü ve mukolitik. Onlardan satın almak daha iyidir, öncelikle bir uzman ile kontrol etmek için gereklidir.
Kaynak: nasmorkam.net Öksürüğün eşlik ettiği solunum yolu dahil olmak üzere, alerjik hastalıkların sayısındaki artışla birlikte, bu gruba antihistaminik etkiyi eklemek mantıklıdır.


Üretken öksürük de dahil olmak üzere tüm diğer durumlarda, bu ilaçların kullanımı kabul edilemez, çünkü bunlar mukusun geçişini bloke eder ve komplikasyonların gelişmesine yol açabilir.

Bu nedenle öksürüğe karşı şuruplar sadece doktor tarafından sadece endikasyonlara göre reçete edilir ve reçeteyle eczanede serbest bırakılır. Birçoğu narkotik bir etkiye sahiptir ve araç kullanan kişilere kontrendikedir.

Beklentilerin çoğu bitki kökenlidir. Buna rağmen, küçük çocuklarda kullanılmazlar, CNS patolojisi, artmış gag refleksi, çünkü bu koşullar altında balgamı bol miktarda üretmemek için bir risk yoktur. Sonuç olarak, bu kategorideki bu tür tedavi pnömoni ile komplike olabilir.

Kuru beklentiler etkili olmayacak, bu yüzden kullanımları gösterilmeyecektir.

Çocuklar için ıslak öksürükten şuruplar

Bir çocuğun ıslak öksürüğü olan şurup, endikasyonlara göre bir doktor tarafından reçete edilir, çünkü yanlış seçilmiş tedavi ile hastalığın seyri karmaşık bir karakter kazanabilir.

Çoğu durumda, viral bir enfeksiyonun neden olduğu öksürük tedavi olmaksızın gider. Bunun için yalnızca çevre için elverişli koşullar yaratmak gerekir: odayı iyi havalandırmak, havayı nemlendirmek ve yeterli içme rejimini sağlamak.

Sadece ciddi vakalarda öksürük tedavisi endikedir. Genellikle bu alt solunum yolu hastalıkları için haklı - zatürre, bronşit.

Bir yaşın altındaki çocuklar için

Islak öksürüğün bebek şurupları dikkatle uygulanmalıdır. Çocuklarda yaşamın ilk 2 yılında, öksürük basınının gücünün yetişkinlere göre zayıf bir şekilde geliştiğini anlamak önemlidir. Gerçek şu ki, balgam seyreltme fonları hacimdeki sırrı arttırır ve çocuk bunu başarılı bir şekilde öksüremez.

Bu akciğerlerde durgun olaylara yol açar. En iyi durumda, öksürük daha da kötüye gidecek, en kötüsü - zatürree gelişecektir. Bu nedenle, herhangi bir ilaç bir doktor tarafından reçete edilmelidir.

En yaygın araçlar:

Ambroksol, balgam için çocuklardan balgam olup, yaşamın ilk gününden itibaren kullanılabilir. Bir sekreto-motor ve sekretolitik özelliklere sahiptir. Terapötik kurs 4-5 gündür.

Lazolvan balgam atılımı için en iyi bilinen yöntemdir. İlaç emilimini artırmak için su ile içmek daha iyidir. 6 aydan daha erken olmamalıdır.

Bronchicum - balgam balgam ile öksürük bir çözüm. Kekik otu bileşimi, kuru öksürüğe karşı da etkilidir. 6 aylık hayatla atandı. Tedavi süreci iki haftadan fazla olmamalıdır.

Propan - balgamı kaldıran bitkisel şurup. Sarmaşık yaprakları akciğerlerde bulunması zor bir sırrı ile başa çıkmaya yardımcı olur. Doğumdan kullanmak mümkündür.

Yıldan

Ambrobene. Aktif madde ambroksol hidroklorür ile temsil edilir. Sekresyon üretimini uyarır. Yeterli miktarda sıvı kullanıldığında mukolitik özellikler artmaktadır. Ölçüm kabının yarısını günde iki kez alın. Tedavi süresi 5 günden fazla olmamalıdır.

Travisil, çok bileşenli bir bitkisel preparattır. Iyi bir balgam söktürücü, anti-inflamatuar etkisi vardır. Bronşit, tracheitis için reçete edilir.

Doktor Tice. Aktif bir bileşen, bir planör ekstraktı olduğundan, ilave bileşenler, önceden naneli biber ve şeker pancarı suyudır. Bronşit, tracheitis, zatürree için önerilir.

Üç yaşından çocuklar

Dr. Ann bitkisel bazlı bir çözümdür. Sıvılaşma ve sekresyon teşvik etmektedir. Üst solunum yolu, kronik solunum yolu hastalıkları enflamatuar hastalıklarında etkilidir.

Erespal - anti-inflamatuar etkisi olan sentetik bir ilaçtır. Bronşiyal astım, alerjik öksürük, bronşit, tracheitis için kullanılır.

Çocuklar için balgam deşarjı için Althea şurubu. Solunum yolu hastalıkları için endikedir: bronşit, zatürre, bronşektazi, amfizem.

Büyük çocuklar için

Okul çağındaki çocuklar ve adolesanlar için ilaçların listesi kontrendikasyon sayısında azalma nedeniyle genişlemektedir.

Yukarıdakilere ek olarak, şunları da kullanabilirsiniz:

Gerbion - balgam akıntısı için şurup, çuhaçiçeği ve kekik otunun köklerinden oluşur. 8 yaş altı çocuklar için tek doz 5 ml, 8-14 yıl - 10 ml. 2-3 hafta boyunca günde üç kez iç.

Ascoril - mukolitik, bronkodilatör ve balgam söktürücü etkisi ile kombine preparat. Bronşiyal astım, alt solunum yollarının iltihaplı hastalıkları, boğmaca boğması için endikedir. 12 yaşın üzerindeki çocuklar günde üç kez 10 ml reçete edilir.

Gedelix sarmaşık yaprakları üzerine dayalı bitkisel bir preparattır. Balgam söktürücü, mukolitik, spazmolitik etkisi vardır. Bulaşıcı solunum yolu hastalıkları için kullanılır. Yetişkinler ve 10 yaşından büyük çocuklar günde üç kez bir çay kaşığı alırlar. Kursun süresi 1 haftadır.

Eucabal - muz ve kekik yapraklarından bitki kökenli bir ilaçtır. Balgamın balgam çıkarma ve yumuşak doku iltihabının giderilmesi için kullanılırlar. Yetişkinler ve okul çocukları, günde iki kez bir çorba kaşığı tek doz.

Islak öksürükten bir yetişkine şurup

Bir boğazdaki balgamdan gelen yetişkinlerde, kurtulmak için yardımcı olacak veya yardımcı olacak:

hederin - Islak öksürük tedavisinde phytopreparation. Dokuların lokal olarak iltihaplanmasını azaltır ve bağışıklık sistemini bir bütün olarak güçlendirir.

Şurup ATSTS - balgamı sıvılaştırmak için bir araç pnömoni, her türlü bronşit, bronşiyal astım için kullanılır. Çocuklar yaşamın 10. gününden itibaren tam anlamıyla kullanılabilir.

Bromhexinum - balgam söktürücü ve mukolitik etkisi ile ilaç. Kronik pulmoner patolojide etkilidir.

Stodal, herhangi bir etiyolojinin semptomatik öksürük tedavisi için homeopatik bir ilaçtır.

Kuru ve ıslak öksürük şurubu aynı zamanda

Rengalin, enfeksiyöz ve alerjik kökenli her tür öksürük için etkili bir ilaçtır. Mukoza zarının ödemini ve iltihaplanmasını giderir.

Kronik inflamatuar ve alerjik solunum yolu hastalıkları için reçete edilir. 3 yaşından önce kullanılması tavsiye edilmez.

Stoptussin - sentetik bir ilaç, kuru ve ıslak öksürük ile başa çıkmaya yardımcı olacaktır. Altı aylıktan itibaren kullanımına izin verilir.

Hala ucuz, ancak etkili

Meyan kökü şurubu ucuz, ancak aynı zamanda etkili bir üründür. Zor bir sır gösterir ve bronşlarda, trakeada iltihabı azaltır. Ayrıca bağışıklığı artırır, bronşlarda spazmları hafifletir. Bronşit, tracheitis, bronşektazi için kullanılır.

Linkas ekonomik bir bitkisel ilaçtır. Öksürük yoğunluğunu azaltır ve mukoza akıntısının çıkışını iyileştirir. Bu araç erken bir yaştan itibaren kullanılabilir.

Flavamed. Bileşimde ambroksol hidroklorür, sırın viskozitesini azaltacak ve vücudun çekilmesine yardımcı olacaktır. Yaşamın ilk günlerinden çocuklara verilebilir.

Yetişkinler için ıslak öksürük beklentileri - seçim ve uygulama

Acheul'a göre vücudun uyaranlara karşı koruyucu bir reaksiyonu vardır. provokatörden rolü dış faktörler (duman, toz, sert parfüm) veya dahili (bulaşıcı hastalıkları ve solunum hastalıkları) hareket edebilir olarak. Her öksürük bireyseldir.

Bir semptom bertaraf edilmeli, diğeri ise tersine, provoke edilmelidir. Tedavi yöntemleri her zaman hastanın vücudunun bireysel özelliklerine ve öksürüğe neden olan etkene bağlıdır.

Islak öksürük - belirtiler

Islak öksürük için ekspektoranlar her yere atandı. Çoğu ilaç reçetesiz satılan ilaçların listesinde. Islak öksürüğü kuru olarak doğru bir şekilde ayırmak önemlidir, çünkü sahip oldukları tedavi tamamen farklıdır. Islak öksürük ile, aşağıdaki belirtiler not edilir:

 • kişi öksürür, sesler çıkarır;
 • balgam değişken yoğunluk dereceleriyle (üretken veya zor) ayrılır;
 • uyanıştan sonra sabah saatlerinde yetişir;
 • Bir fanendoskopla nefes aldığınızda, hırıltı ve ıslık seslerini duyabilirsiniz.

Solunum sisteminin alt bölümlerinin hastalıkları ile nemli bir öksürük vardır: kronik, akut, enfeksiyöz veya somatik.

Beklentiler: ilaçların sınıflandırılması

Beklentilere ilaçların kompleksleri denir, bunun amacı solunum yolundan balgamın atılımıdır.

Normal durumda, bu süreç bağımsız olarak ilerler. Mukusun bronştaki ilerleme hızı dakikada 0.4 ila 2 cm arasında değişmektedir. Bu süreç ihlal edilirse, doktorlar hasta balgam söktürücü ilaçlarına reçete eder.

Hazırlıklar birçok sınıflandırmaya sahiptir. Eylem ilkesinde farklıdırlar:

 1. uyarıcılar (refleks ve resorptif);
 2. sekretolitik (proteolitik, sistein, mucoregulators).

İlaçlar çeşitli formlarda üretilir: tabletler, süspansiyonlar, konsantreler, inhalasyon çözeltileri. İlaçların temeli bitki veya sentetik olabilir. Her hasta için daha iyi bir balgam söktürücü seçilir.

Öksürük refleks uyarıcılar

Nemli bir öksürük ile uyarıcı beklentileri tavsiye edilir. Bu tür ilaçların etkisi, öksürüğü kışkırtan solunum reseptörlerinin tahrişine yöneliktir.

Uyarıcı ilaçlar, bronştan balgam atılımını hızlandırır, böylece iltihabı giderir ve iyileşme anına yaklaşır. Bu ilaç grubunun kullanımı inviscid ve seyrek balgam için tavsiye edilir.

Tüm uyarıcı ilaçlar, sırayla, iki alt gruba ayrılır:

Refleks eylemi ilaçları

Refleks uyarıcı ilaçların balgam söktürücü etkisi vardır:

 • gastrik mukusu, emetik ve öksürük sentlerinin tahrişinden daha seyreltir;
 • medulla oblongata'nın yüksek aktivitesi, ilave bir bronş mukus sentezini kışkırtır;
 • Sonuç olarak, öksürük sıklığı artar.

İlaçların kısa bir etki süresi vardır, bu nedenle ikinci bir dozun sık kullanılmasını gerektirir. Büyük hacimlerin kullanımı kusma ile birlikte bulantı oluşumu ile doludur.

Reflü preparatlarını almak için, önerilen dozu kesinlikle uygulamanız gerekir.

Emici eylemin hazırlıkları

Yetişkinlerde ıslak öksürük için resorptif beklentiler, balgam miktarı küçük olduğunda kullanılır. Bu kompozisyonlar aşağıdaki prensibe göre çalışır:

 • bronşiyal mukusun salgılanmasını arttırmak (sıvı kısım);
 • sıvılaşmasını teşvik etmek ve balgamı çıkarmayı daha kolay hale getirmek;
 • birikmiş sırrın çabuk hareket etmesini teşvik eder.

Farmakolojik etkisinden dolayı, emici ilaçlar lakrimasyon, burun tıkanıklığı şeklinde yan etkilere neden olabilirler.

Bu işaretler, ilacı durdurduktan sonra bağımsız olarak geçer. Bu grubun ilaçlarının sıvı formları daha etkili kabul edilir.

Pratik, resorptif ilaçların nadiren reçete edildiğini göstermektedir. Daha sık kullanımları kombine ajanlar kullanıldığında olur.

Balgam üzerinde hareket eden ilaçlar

Seyreltme ilaçları iyi öksürük refleksinin varlığında kullanılması için tavsiye edilir, ancak salgılanan sekresyonları ayırmak zordur.

İlaçlar, durumunu düzenleyen doğrudan balgam üzerinde hareket eder. Etkileri nedeniyle, ilaçlar bronşiyal gizli sıvıyı yapar ve kolayca ayrılabilir. Tüm seyreltme formülasyonları, alt gruplara ayrılır: proteolitik, sistein ve mucoregulatörler.

Sistein türevleri

En popüler, sıvılaştırıcı balgam fonları, sistein alt grubunun bir parçası olan ilaçlardır. Eylemlerinin prensibi şöyledir:

 • balgam glikoprotein proteininin bir parçasını oluşturan disülfid bağları;
 • hızla kalın mukus seyreltin;
 • öksürük sırasında hafif balgam atılımına katkıda bulunur.

Sistein bazlı ilaçlar zayıflamış hastaya dikkatle yazılmalıdır. Bir doktor gözetiminde, bu tür ilaçlar, seyreltilmiş balgam çıkarılması zor bulabilen hastalar tarafından alınır.

Sistein bazlı preparatlar hızlı ve etkili bir şekilde hareket eder. Bazı durumlarda bir hastanede tahliye edilmesini gerektiren büyük hacimli bronşiyal mukus oluştururlar.

Enzim proteolitik ajanlar

Bu grubu oluşturan ilaçlar aşağıdaki etkileri gösterir:

 • balgam oluşturan moleküller arasındaki gözyaşı bağları (peptidik);
 • bronşiyal mukus güçlü sıvılaşma geçirir;
 • öksürdüğünde, balgam kolayca doğal olarak atılır.

Proteolitik enzimler, bir hekimin gözetiminde hastalara verilir. Bu tür ilaçlar ciddi yan etkilere neden olabilir: alerjiler, bronkospazm veya akciğerlerde kanama. Bu fonları obstrüktif bronşit için kullanmak yasaktır.

Enzim preparatları sığırların pankreasından yapılır. Çoğu inhalasyon ile kullanılır. Bu ilaçlar kendi kendini idare için uygun değildir. Onları satın almak için bir reçete gerekir.

Mukolitik yanıt düzenleyicileri

Bu grubun expectorannts en son. Çalışmalarının özelliği şöyledir:

 • Salgılanan pulmoner sürfaktanın hacmini arttırmak;
 • viskoz balgam ve sıvı sekresyonunun miktarını dengelemek;
 • Mukus miktarını arttırarak öksürük refleksini uyarır.

Mukoregulyatory, modern tıpta aktif olarak kullanılmıştır. Çocuklara ve yetişkinlere atanırlar. Çoğu ilaç OTC ilaçlarıdır.

Ambroksol temelinde ilaçlar günümüzde en popüler hale gelmektedir. Pediatri, terapi, kulak burun boğaz ve pulmonolojide kullanılırlar.

Hazırlıklar güvenli, etkili, tüketicilerden olumlu geribildirim alır.

Halk ilaçları

Bazı hastalarda eczanede satın alınan balgam söktürücü ve balgam sıvılar güvensizliğe neden olmaktadır. İyi sağlık ve sağlık yararları için, insanlar halk tariflerini ıslak öksürük ile kullanırlar. Bu tedavi yönteminin etkinliği sorgulanmaktadır.

 • Bal - bronştan balgamı ortadan kaldırır, iltihabı hafifletir ve dokuların yenilenmesini hızlandırır.
 • Limon - C vitamini kaynağıdır, bağışıklığı artırır, hasar görmüş epitelyumu geri getirir.
 • Turp - bağışıklık yanıtını uyarır, kalın balgamın çıkışını hızlandırır. Yararlı maddelerin bir kombinasyonu sayesinde, enflamatuar süreci ortadan kaldırır ve oksijen değişimini normalleştirir.
 • Bitkisel çay otlar - anti-inflamatuar, rejeneratif, balgam söktürücü etkiye sahiptir. Bir inhaler ile alınır veya uygulanır.

Doktorların da önerdiği ıslak öksürüğün yaygın halk ilaçlarından biri maden suyuyla solunmasıdır. Mineral tuzlar iltihaplanmayı azaltır, ek sıvı mukusun sıvılaşmasını hızlandırır ve alkali bileşenler hasarlı yapıların hızlı iyileşmesine katkıda bulunur.

Islak öksürükten gelen kompresler sadece normal vücut ısısı ile yapılabilir. Isınma votka, bal, hamurdan kekler, hardal sıvalar ve diğer araçlarla yapılır.
Islak öksürük tedavisinde yüksek verimlilik, fizyoterapi ve masajı da gösterir.

Etkili öksürük şurubu listesi

Öksürük şurubu en yaygın hastalık için çok popüler bir ilaçtır. Bu şekilde seçilmiş bir ilaç hoş bir şekilde tadı ve genellikle çok etkilidir. Ve en önemlisi - ilaç endüstrisi bu ürünü tüm durumlar için geniş bir aralıkta üretir.

Bir insan neden öksürür?

Bir kişinin güçlü bir öksürüğü varsa, o zaman iyidir. Garip bir deyiş, değil mi? Öksürük konusunda ne güzeldir?

Herhangi bir hastalık için iyi bir işaret, vücudun uyguladığı dirençtir. Virüs veya bakteri enfeksiyonu sırasında ateşiniz varsa, vücudun tüm kuvvetlerinin istilacılarla savaşmak için harekete geçirildiği bir işarettir. Zehirlenme sırasında ishal ve kusma, toksinlere bir tepki ve onlardan kurtulmanın bir yoludur. Yüksek tansiyon, vücudunuzun sistemlerinden birinde bazı arızaları telafi etme çabası olarak da görülebilir. Öksürük, bronşlardaki patojenlere ve inflamasyon süreçlerine karşı aktif bir mücadelenin işaretidir.

Peki ne yapıyorsun? Sıcaklığı veya basıncı düşürmeyin, ishata ve öksürüğe katlanmayın. Hiçbir şekilde, tüm bu belirtilerle savaşmak gerekli değildir. Sonuçta, eğer bir süre bedeniniz rahatsızlıkla baş edemiyorsa, telafi edici reaksiyonlar zaten bir sorun sinyali olan kronik patolojinin bir işareti olabilir.

Öksürdüğü zaman bronşlar temizlenmeli ve restore edilmelidir. Bu işlem herhangi bir şekilde bitemezse, bronşunuza yardım edilmelidir. Ve öksürük acı verici ve yorucu bir hal aldığında, kişinin kendisine yardım etmesi gerekir.

Öksürük şurubu nedir?

Öksürük şurupları bu özelliklere göre kategorilere ayrılır:

 • bileşenlerin bileşimi;
 • hastanın yaş özellikleri;
 • öksürük özellikleri;
 • hastanın durumu.

Bu, hangi öksürük şurubunun en iyisi olduğuna karar vermeden önce, ne istediğinizi bilmeniz gerekir - öksürüğü bastırmak veya balgamı çabucak ortadan kaldırmak için vücuda yardım etmek.

Etkinin doğası gereği öksürük şurupları üç büyük kategoriye ayrılır.

 1. Öksürüğe karşı. Bunlar, uyku ve iştahı bozan, ruh halini ve genel refahı kötüleştiren kuru, verimsiz öksürüğü bastırmaya yönelik araçlardır. Bu öksürük bronşları saflaştırdığından, hastanın dinlenmesine izin vermek için onu bastırmak daha iyidir.
 2. Ekspektoranlar. Bu tür şuruplar öksürüğü ortadan kaldırmaz ve balgamın kıvamını etkilemez. Onlar sadece doğal olarak başlamış olan balgam balgam çıkarmalarını hızlandırıyorlar.
 3. Mukolitik. Bunlar balgamı değiştirmeyi amaçlayan, kalın, zor ve ayrı kıvamlı bir kıvamı ışık ve sıvıya transfer eden araçlardır. Bu durumda öksürük kendi başına zor bir burundan ışığa ve üretkenliğe geçer.

Böylece, bir tedavi yöntemi seçerken, hangi öksürüğün tedavi edileceğini bilmeniz gerekir. Daha kesin olarak söylemek gerekirse, öksürüğün kendisi ile savaşmak isteyip istemediğinizi ya da ana sebebi olan balgam ile mücadelede yardımcı olup olmadığını bilmelisiniz.

Öksürük baskılayıcıların mukolitik ilaçlarla eşzamanlı olarak kullanılamayacağı hatırlanmalıdır. Bu durumda, sadece durumunuzu kötüleştirir ve iyileşme sürecini yavaşlatırsınız. Bu kuralın tek istisnası, aynı zamanda zayıf antitussif ve balgam söktürücü etkiye sahip ilaçlardır.

En popüler öksürük şurubu

Eğer eylemin, amaçların ve sınırlamaların detaylarından soyutlanırsanız, o zaman öksürük fonlarının listesi etkileyici olacaktır. Bu çeşitlilik, farklı durumlarda etkinin sağlanması ihtiyacına bağlıdır.

Şurupları alfabetik olarak düzenledikten sonra aşağıdaki listeyi alırız:

 • ambrobene;
 • ambroksol;
 • Ascoril;
 • bronholitin;
 • Gedeliks;
 • Gerbion;
 • Glikodin;
 • Doktor Anne;
 • Thais;
 • Kodelak Neo;
 • Lasolvan;
 • Pertussin;
 • Prospan;
 • Sinekod;
 • Althea'nın Şurubu;
 • Meyan kökü yetimleri;
 • Stoptussin;
 • Travisil;
 • Eraspel.

Bu liste tam olarak adlandırılamaz, ancak bu araç seti her yaştan insanı öksürmek için yeterlidir. Bir öksürükten en iyi şurubu ayırt etmek mümkün değildir, çünkü böyle bir durumda bireysel bir yaklaşıma ihtiyaç vardır. Bu, her özel durumda, hastanın tüm özelliklerini ve en önemlisi, patolojik süreçlerin seyrinin özelliklerini dikkate almak gerektiği anlamına gelir.

Yetişkinler için şuruplar

İlaçların yetişkinlere ve çocuklara bölünmesi, farklı gelişim aşamalarında olan organizmanın fizyolojik özellikleri ile ilişkilidir. Ayrıca, yaş kategorilerine bölünme, dozajla sıkı bir şekilde uyulması gereğinden kaynaklanmaktadır. Tabii ki, bazen çocuklara iyi bir "yetişkin" şurubu verebilir ve dozunu birkaç kez azaltabilirsiniz. Bununla birlikte, her zaman bir hata yapabilir ve çocuğunuza çok konsantre bir ilaç verebilirsiniz. Sonuç olarak, böyle bir hatanın sadece soğuktan değil aynı zamanda aşırı doz durumunda zehirlenmeden de tedavi edilmesi gerekecektir.

Genellikle eczane zincirinde iki tür "yaş" ilaç satılmaktadır. Sadece çocuklar ve belirli yaş kategorileri için ilaç olabilir. Ve evrensel karakterin preparatları ve preparatları olabilir, hangi uygulamanın farklı yaşlar için bir dozajı tarif ettiği talimatı olabilir.

Bir yetişkin öksürük şurubu genellikle aşağıdaki ilaçlar şeklinde önerilmektedir.

1. Mukolitik ajanlar içerir: Şurup Althea, Ambrobene, Herbion, Ascoril, Pertussin, Ambroksol (bunlar en iyi yumuşak etkili ajanlardır).

Althea şurubu althea'dan yapılır - tıbbi bir bitkidir. Balgam söktürücüye ek olarak, aynı zamanda inflamatuar süreçleri bastırmak için yeteneği vardır. İlaç tamamen doğaldır, bu nedenle kullanımında pratik olarak hiçbir kontrendikasyon yoktur.

Ambrobe sıklıkla nefes darlığı semptomları olan ağır bronşit formlarında en etkili ilaç olarak kabul edilir. Hızlı bir etkiye ve eylemin uzun süreli bir doğasına sahiptir.

Herbion iki versiyonda üretilir - muz ve çuha çiçeği ile. Muzlu kuru öksürük şurubu daha iyi yardımcı olur. Nemli ama zor bir öksürükle, Herbrose'u çuha çiçeği üzerinde kullanmak daha iyidir. Bu durumda, balgam iyi seyreltilir ve hızlı bir şekilde ayrılır.

Ascoril iki formda üretilen bir mukolitik ilaçtır - şurup ve tabletler. Aralarında aktif maddelerin bileşiminde bazı farklılıklar vardır. Ascoril'in bir tableti salbutamol, bromhexine, hidroklorür, guaifenesin içerir. Şurup ayrıca mentol içerir. Ascoril'in kapsamı geniş. En sık bronşiyal astım, zatürre, boğmaca, tüberküloz, akut bronşit, amfizem için kullanılır. Başka bir deyişle Ascoril en iyi öksürük için değil, nefes almakta zorlanır.

Pertussin yumuşak hareketin en iyi yoludur. Bu şurup balgam çıkarma sürecini geliştiren bir salgılama etkisine sahiptir. Bununla birlikte, bu lezzetli şurup ayrıca, sadece öksürüğü yumuşatmakla kalmaz, aynı zamanda hızlı bir şekilde uykuya dalmayı da sağlayan hafif bir yatıştırıcı etkiye sahiptir.

Ambroksol çeşitli formlarda mevcuttur. Tablet, kapsül, troka, şurup, inhalasyon çözeltisi, enjeksiyon çözeltisi, infüzyon şeklinde alınabilir. Ambroksolün kapsamı çeşitlidir: bunlar bronşit, pnömoni, tracheitis, larenjit, bronşiyal astım, farenjitin tüm formlarıdır.

2. yetişkinler için öksürük için araçlar içerir Glikodin ve Sinekod.

Glikodin kuru, yıkıcı, üretken olmayan öksürüğün eşlik ettiği herhangi bir hastalık için kullanılır. Glikojen bronşların refleks aktivitesini baskıladığından, bronşiyal astım, hamilelik ve emzirme için kullanılamaz. Bir yaşından küçük çocukların tedavisi için kontrendikedir.

Sinüs kodu şurup ve drajeler şeklinde mevcuttur. Aktif madde dihidrogenosititrat bütramattır. Bu ilacın bronkodilasyon etkisi vardır, öksürme sırasında nefes almayı kolaylaştırır, merkezi öksürük merkezinin hareketini bastırır.

3. Kombine eylemin özelliği Kodelak Neo, Bronholitin.

Kodelak Neo, aktif içeriği (butamirate sitrat), merkezi eylemin antitussif etkisine sahip olan ilacın ticari adıdır. Bu, Kodelak Neo'nun doğrudan merkezi sinir sistemi öksürük merkezi üzerinde etkili olduğu anlamına gelir. Kodelak Neo, öksürüğün orta düzeyde bastırılmasıyla eşzamanlı olarak, balgam tahliyesini uyarır, enflamatuar süreçleri kısıtlar, solunum yollarının direncini azaltır.

Bronkotin, aktif bileşenlerin glaucin hidrobromür ve efedrin hidrokloridi içerdiği bir ilaçtır. Bu iki madde, bronşolidin karmaşık etkisini belirler. Glaucine hydrobromide öksürük merkezini inhibe eder, ancak solunum süreci üzerinde baskılayıcı bir etkiye sahip değildir. Efedrin, bronşları dilate etmek, çeşitli jenerasyonun şişlik ve bronkospazmı gidermek ve ayrıca bronşiyal astımda solunumu kolaylaştırmak için kullanılan en meşru çözümdür.

Bütün bu fonlar yetişkin hastaların tedavisi için tasarlanmıştır. Ancak, belirli koşullar altında, çocukların tedavisi için kullanılabilir.

Farklı yaştaki çocukları tedavi etmek için

Çocuklara ne öksürük şurubu verilebilir? Bir çocuğun yaşı uzamış bir kavram olduğu için bu soruyu açık bir şekilde cevaplamak imkansızdır. Farmakolojide, genellikle bu kategoriye 12-14 yaş arası olmakla birlikte, bazı durumlarda yaş aralığı 18 yıla çıkarılmaktadır.

Yukarıdaki "yetişkin" ilaçların açıklamasından görülebileceği gibi, aksiyonun benzerliğine rağmen öksürük şurubu bileşimi çeşitlidir. Bu, bronşlarda oluşmasına rağmen öksürüğün, enflamatuar sürecin spesifik lokalizasyonu ile bağlantılı olarak farklı bir mekanizmaya sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

En erken yaştaki çocukların (1 ila 2 yıl) aşağıdaki şurupları almaları önerilir:

 1. Travisil - isminin kendisi için konuştuğu bir ilaç. Bu araç, 14 bitki içerir. Bunlar arasında meyankökü, zencefil, zerdeçal, rezene, acacia catechu, fesleğen kutsal, abrux duası vb. Bütün bu bitki çeşitliliği antispazmodik ve anti-inflamatuar etki oluşturur. Travisil'i farenjit ve herhangi bir bronşit şekli ile uygulayın.
 2. Ebegümeci çiçek ve muz yaprakları özü ile Herbion enfeksiyöz kökenli kuru öksürük için etkili bir ilaçtır.
 3. Tays, aktif bileşeni nane ve muz ekstresi olan bir çare. Bronşiyal mukozayı hafifçe etkileyen iyi bir spazmolitik, viskoz balgamı giderir, hasarlı dokuları onarır.

Bu ilaçlara ek olarak, bu yaştaki çocuklar özellikleri yukarıda tarif edilen Ambrobene verebilir.

Yaşları 2-3 yılı aşan çocuklar, aşağıdaki gibi ilaçları verebilirsiniz:

Çocukların tedavisinde bazı şuruplar sizin tarafınızdan yapılabilir. Bu sadece para kazanmakla kalmayacak, aynı zamanda tamamen doğal ürünlerden oluşan lezzetli bir ilaç yaratacaktır.

Soğan temelli öksürük ilaçları

Bazen öksürük için ev ilaçları, büyük verim açısından farklılık gösterir, pek çok hoş olmayan duyuma neden olur. Bir yetişkin hoş olmayan bir tada dayanabilirse, çocuğun sadece yararlı değil aynı zamanda lezzetli olduğu da ilaçlara ihtiyacı vardır.

Bir öksürükten gelen soğan şurubu, hoş ve kullanışlı tüm belirtileri birleştirir.

Sarımsaklı soğan özellikle halk hekimliğinde sıklıkla kullanılır. Mikroorganizmaları öldüren çok sayıda fitoktitin varlığı, enfeksiyöz hastalıklarla savaşmak için kullanılmasına izin verir. Üst solunum yollarının hastalıklarının tedavisi için özellikle etkili soğanlar. Garip bir şekilde, ama öksürdüğünde, genellikle şeker ve ballı soğanların bir kombinasyonu kullanılır.

1. Eğer bronşit ve beraberindeki öksürüğün üstesinden gelirseniz, büyük bir soğanı temizleyin, çekirdeği çıkarın ve şeker veya bal koyun. Doldurulmuş soğanı bir bardak veya porselen tabak içine koyun ve bir gece boyunca bırakın. Ertesi gün, ampulün içinde oluşturulan soğan şurubu ile tedaviye başlayabilirsiniz. Bunu yapmak için 1 çorba kaşığı bir şurup alın. l. her 2 saatte bir. Küçük çocuklar için, kısım 2 kat azalır.

2. Soğan tamamen yumuşayana kadar soğanı tereyağında kızartın. Sonra kızartmayı bal ile eşit oranlarda karıştırın. 1 çay kaşığı al. Günde 3 kez.

3. Ampulün temizlenmesi, ezilmesi, 3 çorba kaşığı ile karıştırılması gerekir. l. bal. Bütün bunlar yarım bardak su ile doldurulmalı, zayıf ateş yakılmalı ve yaklaşık 5 dakika pişirilmelidir. Daha sonra bu soğan-bal şurubu 2 saat daha ısrar edilmelidir. 1 çay kaşığı günde 4 kez ilacı al.

4. Halk hekimliğinde, soğan ve sütü esas alan bir kaynatma öksürük için iyi bir çare olarak kabul edilir. 2 orta boy soğanı alın, soyup, 0,5 litre süt dökün ve düşük ateşte kızartın. Bundan sonra, et suyu sıcak bir sıcaklığa soğutulmalı ve 1 çorba kaşığı günde 3 kez içilmelidir. l.

5. Bu soğan şurubu özellikle çocukların soğuk algınlığı tedavisinde etkilidir. Soğan 500 g alın, kabuğu soyup, mümkün olduğu kadar küçük olacak şekilde doğrayın. Oluşan yulafta 50 g bal ve 3 bardak şeker ekleyin. Tüm malzemeler bir emaye tencerede karıştırıldıktan sonra, 1 litre soğuk su dökün, düşük ısıya koyun ve 3 saat pişirmeye hazırlayın. Daha sonra şurup soğutulmalı, süzülmeli, cam kavanozlara dökülmeli, tıkalı ve buzdolabında saklanmalıdır.

Yetişkinler bu şurubu 2 çorba kaşığı günde en az 5 kez almalıdır. l. Çocuklar için doz 2 kat azalır.

Böylece, zamanımızdaki öksürüğü iyileştirmek hem iç hem de endüstriyel üretim için çeşitli araçlar olabilir. Bununla birlikte, ilaçların bolluğuna rağmen, öksürük hala büyük bir fenomendir. Bu neden oluyor?

Tabii ki, nedenleri arasında, birçok sağlıksız yaşam tarzı ve ekolojik çevre kalitesizliği nedeniyle bağışıklık zayıflama denir. Bununla birlikte, bunlar sık ​​görülen hastalıkların nedenleridir. Konuşma uygun öksürük tedavisi ile ilgilidir.

Kendinizi ve sevdiklerinizi iyileştirme çabalarınızın boşuna kalmamasını sağlamak için, hastalığın doğasını ve öksürüğü belirlemelisiniz. Bu, tam olarak amaç için bir öksürükten para kullanmanıza izin verecektir. İlaç kullanımının doğruluğu, hızlı bir iyileşmeye ve nüksetmeye yol açacaktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kronik hipertrofik larenjit tedavisi

Kronik hipertrofik larenjit belirtileri ve şekilleri Hastalığın ilaç dışı tedavisi Kronik hipertrofik larenjitin klinik tedavisi Kronik larenjit profilaksisiTek başına, kronik hiperplastik larenjit meydana gelmez.

Ilk doktor

Boğaz ağrımı hareket ettirebilir miyim?Aslında, anjina hastalığında korkunç ve tehlikeli, zamanında teşhis edilir ve uygun şekilde tedavi edilirse, yoktur. Ancak, bu hastalığın kendi kendine bıraktığı sonuçları hafife almayın.