Loading

Larenjitli öksürük şurubu

Larenjit, mukus larenks ve ses tellerinin iltihaplanmasıdır. Larenjit ile sesin, terlemenin ve boğazın kaybı veya ses kısıklığı, kuru öksürük karakteristiktir. Hastalığın nedenleri çeşitlidir, ancak tedavi öncelikle semptomları ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Larenjitin en tatsız belirtisi şurupların kullanıldığı bir öksürüktür.

Eczane şurupları

Eczaneler, bu rahatsızlığı tedavi etmek için kullanılabilecek geniş bir şurup yelpazesine sahiptir. Farklı aktif maddelere dayanırlar.

 • Aktif madde dekstrometorfan. Bu şurup grubu, beyindeki öksürük merkezini etkileyen Glikodin, Tussin - baskılayıcı öksürüğü içerir. Günde üç kez bir çay kaşığı şurup alın.
 • Aktif madde kodein. Hazırlıklar Tussamag, Koffeks balgam seyreltici, balgam söktürücü etkisi vardır. Günde üç kez 2-3 çay kaşığı kullanın. Bu bağımlılık, dikkatli alınmalıdır.
 • Aktif madde, fenspirid hidroklorürdür. Erespal, Inspiron, Sirep - antiflogisticheskie ve bronhorasshiryayuschie anlamına gelir. 2 yıldan eski genç jenerasyonda larenjitle kendini kanıtlamıştır. Vücut ağırlığına bağlı olarak, günde 3 kez bir çay kaşığı (10 kilogram ağırlığında bir bebek), öğünlerden önce bir veya iki yemek kaşığı (12 yaşından büyükler ve yetişkinler) içilir.
 • Aktif maddeler glaucina hydrobromide ve ephedrine hydrochloride. Broncholitin, Bronchoton, Bronhitusen Vramed - antitussif ve mukolitik ajanlar. Üç yaşından çocuklar günde üç kez 15 mililitre, yetişkinler - günde üç kez 10 ml.
 • Aktif madde butamattır. Sinecod, Kodelak, Omnitus - medulla oblongata'daki öksürük merkezini bloke eder, mukolitik ve hafif anti-inflamatuar etki gösterir. Üç yaşından küçük çocuklar günde 3 kez bir çay kaşığı içiyorlar, yetişkinler ve 12 yaşından büyükler ve daha büyükler - her öğünden önce 15 mililitre.
 • Sarmaşık özü aktif madde. Gederin, Pektolvan Plus - tonik, antiseptik gibi mukolitik ve antiflojistik etki gösterir. Çocukları bir yıldan altıya, günde üç kez 5 mililitre, yemeklerden önce 2-3 çay kaşığı alın.

Yukarıdaki ilaçların tümü, bir doktora danıştıktan sonra çocuklar tarafından kullanılabilir.

Larenjit sıklıkla antipiretik ve antiflojistik şuruplar reçete edilir. Bunlar spesifik olmayan anti-inflamatuar ilaçlar:

Çocuklar ve yetişkinler için dozaj, yaşa ve kiloya göre değişir. Hasta bir bebek - evde larinjit tedavisi gerekli değilse, bir doktor görmek emin olun. Bu hastalığın, örneğin yanlış inekler gibi komplikasyonları, sadece bir hastanede bir doktor yardımcı olabilir.

Şuruplar için halk tarifleri

Larenjitli şurup, evde yapılabilir. Geleneksel tıp çeşitli tarifler sunar:

 • Bir kaşık bal ile karıştırılmış bir limon suyu. Bu şurubu yemeden önce bir çay kaşığı takip et.
 • Bir çorba kaşığı bal ile karıştırılmış bir bardak havuç suyu, günde 2 saatte bir küçük bir şurup içilir.
 • Siyah turp kökünde çekirdek çekilir, bal yarısına kadar yarısına dökülür. Meyve suyu tahsis edildiğinde ve tüm tankı doldurduğunda, her üç saatte bir çorba kaşığı kullanabilirsiniz.

Bütün bu şuruplar tonik, antiinflamatuar ve hafif ifade edilmiş mukolitik etkiye sahiptir.

Çocuklarda larenjit ile şırınga

Ses kaybına ek olarak, larenjit, mukoza zarına zarar veren hastalığın seyrini daha da kötüleştiren zayıflatıcı bir kuru öksürük eşlik eder. Özellikle ağrılı olan çocuklar için öksürüktür: sırtüstü pozisyonda, laringeal lümen şişmeye bağlı olarak daralır ve uzamış nöbetlere neden olur. Larenjitli şuruplar kanın hızlı emilimi nedeniyle etkili bir antitusif tedavidir. Ve hoş bir tatlı tat sayesinde çocukların tedavisi için popüler bir yoldur.

Öksürük semptomunu durdurmak için, beynin öksürüğünün merkezine etki eden aktif bir maddeye sahip bir balgam çıkarma girişiminde bulunmadan paraya ihtiyacınız vardır. Antitussif şurupların en popüler olanları: Omnitus, Erespal, Stopptussin, Ambrobene.

Omnitus

Aktif madde butamyrat sitrat - antitussif ve bronkodilatördür. Omnitus sadece larenjit ile değil, aynı zamanda kuru obsesif öksürük belirtileri ile de reçete edilir.

Omnitus, beynin belirli bir alanını etkileyerek öksürüğü iyileştirir. Bu durumda solunum fonksiyonuna basmaz ve sindirim sistemini tahriş etmez. Omnitus şurubu ayrıca bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Kandaki şurup Omnitus'un maksimum konsantrasyonu, bir buçuk saat sonra ve sadece 9 saat sonra hapı alırken elde edilir.

Bu ilaç, yetişkinler ve 3 yaşından itibaren çocuklarda kuru öksürük tedavi edebilir.

Önemli: Omnitus diyabetik hastalarda kullanılabilir, çünkü sakarin ve sorbitol tatlandırıcı olarak kullanılır.

Yan etkilerden bazen mide bulantısı, bağırsakta tahriş olur. Aynı anda Omnitis ve uyku hapları veya yatıştırıcıları almak için tavsiye edilmez.

Zaten ertesi gün çoğu hasta kayda değer bir rahatlama gösterir ve öksürüğün tamamen ortadan kaldırılması 5.-6.

Önemli: Alkoler şurubu şoföre götürülmemelidir çünkü alkoler pozitif sonuç verebilir ve uyuşukluk da oluşabilir.

Butamirate'nin anne sütü üzerine etkisi bilinmediğinden, Omnitus hamile ve emziren kadınlarda kontrendikedir.

Stoptussin

bir etki kombine mekanizması ile popüler aracı: bağlanma ve aşırı balgam kaldırılmasını teşvik, hem de solunum yolu enfeksiyonları tarafından provoke zaman Stoptussin kuru öksürüğe yol gırtlak bastırır.

Şurup Stoptussin hareket ana aktif maddeler, bronş mukozasında sakinleştirici digidrogentsitrat balgam kaldırır guaifenesin, ve butamirata vardır.

Stopoutsin, ekstrakttaki aşağıdaki otlar nedeniyle bir phytopreparation olarak kabul edilir:

Birçok insan kekik ve kekiğin bir ve aynı olduğunu düşünür. Bununla birlikte, bu bitkilerin yanı sıra yararlı maddelerin içeriğinde görünüm farklıdır. Stoptopsin şurubunun bir parçası olarak, aşağıdaki işlevleri yerine getirirler:

 • mukus üretimi için bronşların siliyer epitelinin uyarılması;
 • bronkospazm çıkarılması;
 • anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etki.

Tatlandırıcılar olarak sukroz ve bal kullanılmıştır.

Çocuklar için, Stoptopsin şurubu özel bir pakette mevcuttur. Yıl başından itibaren başvurabilirsiniz. Verim yemekten sonra olmalıdır, çünkü ilaç iştahı azaltır.

Stopoutsin bileşimi nispeten güvenlidir, ancak bazı durumlarda alerjik reaksiyonlara ve mide bulantısına neden olabilir. Gebe kadınlarda kontrendikedir. Ayrıca, alkol bağımlılığı, epilepsi ve beyin travmaları yaşayan insanlar için Stoptopsin şurubu arzu edilmez.

Phytosyrope Stoptussin tedavisinde larenjit arka planda öksürük genellikle 2-3 gün için azalır, sonunda 5-6 gün sonra geçer.

ambrobene

Larenjitin etken maddesine bağlı olarak, kuru öksürük yavaş yavaş üretken hale gelir, yani giden balgam ile. Bu durumda Ambrobene hızlı bir şekilde ortadan kaldırılması için etkili bir araçtır.

Bir şurup şeklinde Ambrobene, genellikle yumuşak ahududu tadı nedeniyle çocuklarda larenjit tedavisi için reçete edilir.

Ambroben şurubunun ana aktif maddesi ambroksoldür. Siliyer cilia, epitel aktivitesini arttırmaya ek olarak, lokal immüniteyi arttırma kabiliyetine sahiptir ve ayrıca bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir ve akut solunum yolu enfeksiyonlarının virüslerinin çoğalmasını bastırır.

Syrup Ambrobene, 30.dakikada devreye girmeye başladı ve 6 saat devam etti.

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde bulantı veya alerji şeklinde şurup olan Ambrobe yan etkileri nadirdir.

Önemli: Ambroksol, plasentaya ve sütün içine kolayca nüfuz ettiğinden, ambroben hamile ve emziren için önerilmez.

Ambrobe, gastrointestinal sistemin çeşitli ülseratif lezyonları için kontrendikedir.

Erespal

Erespal, larenjit için dekonjestan ve anti-enflamatuar ajan olarak kendini kanıtlamıştır. Şurup Erespal hızla kan dolaşımına nüfuz eder, patojenlerin gelişimini engeller, ses tellerini normalleştirir.

Şurup Erespal'ın ana aktif maddesi, antihistaminik, anti-astmatik ve bronkodilatör etki gösteren fenspirid hidroklorürdür. Erespal ayrıca kronik larenjitin tedavisinde de etkilidir.

Erespal şurubunun kullanımındaki asgari kontrendikasyon sayısı, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda öksürük tedavisi için kullanılmasına izin verir.

Hamile ve emziren Erespal herhangi bir formda önerilmemektedir, çünkü aktif maddenin fetus ve anne sütü üzerindeki etkisi tam olarak araştırılmamıştır.

Şurup Erespal 2 yaşın altındaki çocuklarda larenjit ile tedavi edilemez.

İyileşme yoksa, yukarıdaki ilaçların herhangi birini 5 günden fazla kullanmak anlamsızdır.

Pratikte, Syrup Erespal sıklıkla kullanılır ve Ambrobe ıslak öksürük fazında reçete edilir. Ancak bu ya da bu şurubu larenjitle reçete etmek, özellikle de çocukların tedavisi için, doktorun, hangi patojenlerin öksürüğe neden olduğunu bağımsız olarak tespit etmenin imkansız olduğu için.

Larenjit şurubu ile

Larenjit, mukus boğazının yenilgisine dayanan, enflamatuar doğanın yaygın bir patolojisidir. Bu hastalık yaştan bağımsız olarak ortaya çıkar. Bu bağlamda, sağlık durumunu dikkatlice izlemek ve provoke edici bir faktör keşfettikten sonra tedaviyi zamanında uygulamak gerekmektedir. Hastalığın kurtulmasına yardımcı olan en yaygın ilaç larenjitle birlikte şuruptur. Böyle bir aracın kuşkusuz avantajı, gırtlaktaki iltihaplı bölgeler üzerindeki yumuşak etkisi olacaktır.

Larenjit ile öksürüğe neden olan nedir?

Larenjitin ilerlemesi sırasında, hastanın vücudunun içinde sıklıkla bir havlama öksürüğü görülür ve bu da ciddi rahatsızlığa neden olur. Kuru ve nöbetler ortaya çıkar. Aslında, bu tür hoş olmayan semptomatoloji, hastanın vücudundan mukus atılımına katkıda bulunmadığı ve herhangi bir savunma fonksiyonu gerçekleştirmediği için, herhangi bir fizyolojik avantajı temsil etmez. Ancak, hastaya hoş olmayan duyumlara neden olabilir ve çocuklar tarafından taşınması son derece zordur. Bu, çocukluk döneminde solunum yolunun düz kaslarının yetişkinden daha zayıf olmasından kaynaklanmaktadır.

Bu öksürük belirli özellikler ile karakterize edilir:

 • saplantı,
 • Nefes almayı durdurabilir;
 • Bazı durumlarda, bir emetik refleks ile ilişkilidir;
 • Solunum yollarının şişmesine neden olabilir.

Patolojinin çocukluktan oluştuğu bir durumda, solunumla ilgili zorlukların ortaya çıkmasına neden olur. Solunum organlarında güçlü bir şişlik olduğunda, son kapanışlarının pirinci artar. Temelde, doktorun derhal ziyaretinin sebebi olan, havlayan öksürüğün keskin bir oluşumu vardır.

Larenjit görünümü iki çeşit kuru öksürüğün ortaya çıkmasıyla ilişkilidir:

 • derin (akciğerlerden kaynaklanır);
 • sığ (boğaz veya trakea içinde oluşturulmuş).

Larenjit sırasında öksürük, şiddetli ataklarla ilişkilidir, tam boğaz öksürüğüne yol açmaz. Dar bir öksürüğün varlığında, boğazda rahatsızlık vardır ve bu da rahatsızlık yaratır. Ses kısıklaşır ve yutulduğunda dayanılmaz acı verici duygular vardır.

Bunun ışığında, hoş olmayan semptomların azaltılmasına yardımcı olacak ilaçların alınması gerekmektedir. Öksürük tipik bir sızıntı ile karakterize edilirse, hastalığın ortasında larenjitli şuruplar kullanılır. Saldırılar 60 dakikada 4-6 kez tekrarlanabilir. Bu büyük ölçüde hastaları rahatlatır, uykuyu ve iştahı bozar. Bu semptomları baskılayan ajanlar beyindeki öksürük merkezini etkiler, refleksin kendisinin inhibisyonunu provoke eder, fakat solunum depresyonuna katkıda bulunmaz. Bugüne kadar, yetişkinlikte bu patolojinin varlığında en yaygın ilaç Libexin olacaktır. Larenjitli bu şurup oldukça etkilidir. Ek olarak, Tussin plus ve Sinekod yaygın olarak kullanıldı.

Larenjit ile öksürük şurubu - eylem ilkesi

Laringitli öksürük şurupları şartlı olarak 2 kategoriye ayrılır:

 • Etkisi balgam ayrılmasını kolaylaştırmayı amaçlayan anlamına gelir.
 • Öksürüğü baskılayan şuruplar.

Öksürüğü artıran ve balgamı geri çekmeye yardımcı olan şuruplar, kimyasal ve bitkisel kökenlidir. Çocuklarda larenjit ile etkili bir öksürük şurubu seçin, sadece bir uzman, patolojinin semptomları ve şiddetine dayanır. Öncelikle, bu tip bir ilaç, hastalığın çözülmesi aşamasında zaten kullanılmaktadır. İlk aşamada, öksürüğü baskılayan şuruplar kullanmak en iyisidir: bu tür ilaçlar, solunum depresyonuna katkıda bulunmaz, öksürük refleksleri oluşturan beyindeki merkezleri etkiler.

Larenjitden hangi şurupun patolojinin varlığında etkili olacağını bilmek için bir doktora danışmak gerekir.

Popüler şuruplar

Hastalığın tedavisi için şuruplar da dahil olmak üzere çeşitli ilaçlar kullanılmıştır. Hastalığın yüksekliğinde, öksürüğü bastırmak ve nöbet sayısını azaltmak, aynı zamanda patolojiyi gidermek, öksürüğü iyileştirmek ve iyileşmeyi hızlandırmak için kullanılırlar. Çocuklar için larenjitden gelen şırıngalar, yetişkinler için ilaçlardan farklıdır. Daha fazla "tutucu" bir bileşim ile karakterize edilir ve uygun bir uygulama ile hastanın vücudu üzerinde olumsuz bir sistemik etki oluşturmaz.

Tussin artı

Şurup 2 aktif bileşen içerir: guaifenesin ve dekstromeharfan hidrobromür. Bunlardan ilki balgamın seyreltilmesi ve solunum yollarından atılımının iyileştirilmesi nedeniyle balgam söktürücü etkisiyle karakterizedir. Diğer öksürük merkezinin duyarlılığında azalma, larenjit sırasında öksürük ataklarının sayısında ve yoğunluğunda bir azalmaya katkıda bulunur.

Eylemi ile kodein ve efedrin benzer, ancak bunlardan farklı olarak, dekstrometorfan narkotik ilaçlara atıfta bulunmadığından, bağımlılık ve bağımlılığı kışkırtır. Tussin plus, 4-6 yaş arası çocuklarda larenjitle birlikte kullanılır.

Sinekod

Bir şurup olarak Sinekod, çocukluk çağındaki hastalıkların tedavisinde 3 yıldan beri kullanılmasına izin vermektedir. Bu ilacın ana bileşeni, kan dolaşımına girme sırasında beyindeki öksürük merkezi üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olan butamyrattır. 3-6 yaşından itibaren, ilaç 5 ml için günde 3 kez, 6-12 yaşından itibaren ilacın dozu 2 kat arttırılır. 12 yaş ve üstü hastalara günde 3 kez 15 ml'lik bir doz verilir.

Ascoril

Ascoril, ağız boşluğunda terleme ve kuruluktan kurtulmak için kullanılır. İlaç balgamı inceltir ve solunum yolunu yukarı kaldırmaya yardımcı olur. Bu etki nedeniyle, mukus ve patojen mikroflora vücuttan alınacak ve hastanın sağlığını en kısa sürede geri kazanmaya yardımcı olacaktır.

Ascoril kullanmaya karar vermiş olanlar, talimatlardaki kontrendikasyonları ve dozajları okumalıdır. Çok sayıda kontrendikasyon nedeniyle, ilaç sadece doktor tarafından reçete edildiği şekilde kullanılması önerilir. Uzmanın her bir hastaya ayrı ayrı uyguladığı doz. Bazı durumlarda, kılavuzda belirtilenlerden farklıdır. Böyle bir öksürük ilacının bronş ve akciğer hastalıklarının semptomlarından kurtulmak için kullanıldığı vurgulanmalıdır. Ancak, ilaç sadece yardımcıdır, larenjitin tam değerli tedavisi için uygun değildir.

Erespal

Böyle bir ilaç bir şurup ve tablet olarak salınır. Şurup 2 yaşından büyük çocuklara alınabilir. Aktif madde fenspiriddir. Anti-inflamatuar, mukolitik ve anti-bronkokonstriksiyon ile karakterizedir. İnflamatuar sürecin bastırılmasını teşvik eder, salgı miktarını azaltır, bronşlarda spazm oluşumunu engeller. Erespal ayrıca kuru ve nemli öksürüğün varlığında da kullanılır, kuruya dönüşerek üretkenliğe dönüşür ve balgamın çıkışını kolaylaştırır. Solunum yolu mukozasındaki iltihaplı süreçlerin bastırılmasından dolayı larenjitteki hoş olmayan semptomların giderilmesi için şurup önerilmektedir.

Mukolitik ajanlar

En yaygın ilaçlar sarmaşık özü (Gedelix, Prospan), muz (Herbion, Gerbakekt), kekik (Pertussin), polycomponent şuruplar (Dr. Anne) ilaçlarıdır.

Bitki kökenli ekstraktlar, hafif bronkodilatör, öksürük rahatlamasını ve bronşiyal içeriğin iyileşmesini kolaylaştıran mukolitik etki ile karakterizedir. Bitki bileşenlerinden gelen araçların, ana veya yardımcı bileşene kişisel duyarlılığı olan alerjisi olan çocuklar için kullanılması yasaktır. Ayrıca, öksürük için bu ilaçların her biri, yaş kriterlerine göre bir takım kontrendikasyonlara sahiptir. Yaş çerçeveleri, ulusal düzenlemeleri dikkate alarak farklı bölgelerde farklılık göstermektedir.

Lasolvan

Şurup, aşağıdakiler için idealdir: yoğun bir öksürük eşliğinde akut formda solunum yollarının komplike olmayan inflamatuar patolojileri - larenjit, tracheitis, bronşit, vb. Ile birlikte kullanılır.

 • hamilelik ve emzirme;
 • şurup bileşenlerine artan duyarlılık;
 • kronik formda böbrek veya karaciğer yetmezliği ile.

Terapötik amaçlar için larenjit Lazolvan sadece bir uzmanın tavsiyesi üzerine kullanılır. Bu patolojide ilacın etkinliği tıbbi uygulama ile kanıtlanmıştır. Hastanede kalış süresinin yaklaşık 1,5-2 kat azaltılmasına yardımcı olur. Lazolvan tedavisi ile kronik formda solunum yolu diğer hastalıkları ile daha hızlı ve daha verimli gerçekleştirilebilir.

ambrobene

Ambrobenin yaşanabilir olmayan öksürük şurupları arasında en popüler olduğu düşünülmektedir. İlaç, tablet formunda ve bir şurup olarak üretilen Bromhexine - başka bir ajanın aktif bir metabolitidir. Bronşlarda mukus üretimini uyarmaya yardımcı olur ve mukosiliyer nakliyeyi geliştirir. Bundan sonra balgam seyreltilir, daha ziyade akciğerlerden atılır. Larenjit sırasında, viskoz kıvamın önemli miktarda balgamı larinksin içine veya bronş içine "inen" iner. Bu nedenle, larengit sırasında öksürük için terapötik amaçlar için Ambroben en etkili ilaç olmayacaktır.

Gerbion

Hafif lokal etkiler ve doğal bileşenler nedeniyle, ilaç yaştan bağımsız olarak hastaları tedavi etmek için kullanılır. Nemli bir öksürükten gelen şurup bitki bileşenlerinden elde edilen fito-ilaçlara, şifalı bitkilerin ekstrelerine atıfta bulunur. İlaç, solunum yolunun tedavisinde hafif bir anestetik ve antiseptik etkiye sahip mentol içerir.

Mukusun ayrılmasında zorluk eşlik eden ve aynı zamanda viral ve enfeksiyöz kökenli patolojilerde kuru öksürük varsa, öksürüğün varlığında solunum organlarından balgam atılımını iyileştirmek için karmaşık tedavi için tavsiye edilir. Gerbion balgamı inceltmeye yardımcı olduğu için, öksürük refleksini baskılayan sistemik ilaçların kullanımı ile kombine edilmesi yasaktır.

Doktor Mohm

Şurup, akut larenjit formunda aktif öksürük eliminasyonunu teşvik eder. Antiseptik, balgam söktürücü, anestetik ve antienflamatuar etki ile karakterizedir. İlaç 3 yıl yetişkinler ve çocuklar tarafından kullanılır. Balgamı etkili bir şekilde salgılamak ve kuru öksürüğü ortadan kaldırmak için bir fırsat verir. İlacın aktif bileşenleri patolojinin neden olduğu iltihaplı süreçlere karşı koyar ve ayrıca balgamın atılımına ve bronşların saflaştırılmasına katkıda bulunur. Böyle bir çare doğal bir çare olarak kabul edildiğinden, kullanımının kontrendikasyonları şurubun bazı aktif maddelerine karşı sadece kişisel aşırı duyarlılıktır.

Larenjit ile şurup seçme ve alma için ipuçları

Hangi öksürük şurubunun, larenjit ile tedavi amaçlı seçilmesinin en uygun olduğunu bilmek için, sorumlu doktorun önerilerini bilmek gerekir. Böyle bir soru, yaş indeksleri, sağlık durumu, hastalığın şiddeti dikkate alınarak bireysel olarak çözülür. Hastalığın zirvesinde, kuru ve ağrılı bir öksürük ile, öksürüğü baskılayan bir ilaç almanın en iyi yolu olacağı mantıklı olacaktır. Nemli ancak verimsiz bir öksürük varlığında, patoloji çözünürlüğü aşamasında, balgamı sıvılaştırıp salgılayan mukolitik şuruplarla tedavi önerilir.

Bitki bileşenlerinden veya kimyasal bileşenlerden larenjit ile şurup seçimi, bir uzmanın görevidir. Her ilacın bir yan etkisi ve bir takım kontraendikasyonları vardır ve başlangıçta plantain özütü veya ivyden gelen güvenli şurup güçlü bir alerjiye yol açar. Hasta terapisi için yöntemleri ve araçları seçmeden önce, bir doktora danışmak zorunludur. Kendi kendine tedavi geri dönüşü olmayan sonuçları doğurabilir.

Çocuklar için larenjit ile şırınga

Larenjit tedavisi için, şuruplar dahil olmak üzere çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Çocuklarda ve erişkinlerde larenjitli bir şırınga kullanılır ve öksürüğü hafifletmeye ve atak sayısını azaltmaya ihtiyaç duyduğunuzda hastalığın zirvesinde kullanılır; ve hastalığın çözülmesi sürecinde, öksürük ve hız iyileşmesini iyileştirmek için.

Larenjitli tüm öksürük şurupları 2 büyük gruba ayrılabilir:

 • Baskılayıcı öksürük itişi.
 • Daha kolay balgam akıntısı.

Öksürüğü baskılayan şuruplar

Öksürük tipik bir "larinjik" doğaya sahip olduğunda bu ilaçlar hastalığın yüksekliğinde gereklidir. Kuru, verimsiz öksürük atakları bir saat içinde birkaç kez tekrarlanabilir. Bütün bunlar büyük ölçüde çocuğu tüketir, iyi uyumuyor, yemek yemiyor, oynamıyor. Öksürük refleksini bastıran ajanlar doğrudan beynin öksürük merkezine etki ederler, öksürük refleksinin inhibisyonuna neden olurlar, fakat nefes almayı engellemezler. Şu anda, yetişkinlerde en popüler öksürük çare Libexin (ve onun benzerleri), ancak çocuklarda dikkatle kullanılır ve bir şurup şeklinde bir bırakma formuna sahip değildir. Çocuklar için ilaç pazarında bulunan öksürük şurupları arasında Tussin plus ve Sinekod yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tussin artı

dekstrometarfana hidrobromür ve guaifenesin: Tussin artı iki aktif bileşeni içerir. Guaifenesin nedeniyle balgam atılımı sıvılaştırılması için balgam söktürücü etkiye sahiptir ve hava yollarında onu geliştirmek. Dekstrometarfana gibrodromid, öksürük merkezi duyarsızlaştırır gırtlak öksürük, atakların sayı ve yoğunluğunu azaltır. faaliyet Dekstrometarfan kodein ve efedrin benzer, ama (dekstrometorfan) ilaç değildir olarak aksine, bağımlılık ve madde bağımlılığı neden olmaz. daha eski 4-6 yıl (ulusal kılavuzlar bağlı olarak) Çocuklarda Tussin artı olası larenjit uygulayın.

Sinecod damla (2 aylıktan itibaren çocuklar için) ve şurup şeklinde (3 yaşından büyük çocuklar için) mevcuttur. Sinüs, öksürüğü doğrudan öksürük merkezine maruz bırakarak baskılayan aktif madde butarat içerir. Butamirate, dekstrometorfan gibi, narkotik bir ilaç değildir, bağımlılığa ve bağımlılığa neden olmaz. Sinirin güçlü bir öksürük bastırıcı özelliği vardır, bu nedenle, balgam ayrılmadan önce sadece hastalığın yüksekliğinde kullanılabilir.

Balgam tahliyesini kolaylaştıran şuruplar

Öksürüğü iyileştiren öksürük şurupları larenjit rezolüsyonu aşamasında gereklidir. Larenjitli tüm ekspütasyon şurupları 2 gruba ayrılabilir:

 • Kimyasal olarak (Erespal, Fluiditek, Ambroxol, ACC);
 • Bitki bazında (Gelisal, Gelomirtol, Gedelix, Haliksol, Pectussin, Pertussin ve diğerleri).

Kimyasal bazlı şuruplar

bitki bazlı olmayan öksürük şurupları arasında en yaygın Ambroksol (Mucosolvan®, Flavamed, Ambrobene ve diğerleri) 'dir. Tablet formunda ve bir şurup şeklinde üretilmektedir bromheksin, - Ambroksol bir ilacın etkin bir metabolitidir. Ambroksol bronş mukusun iç kovanın üretimini uyarır ve mukosilier taşıma teşvik eder. Böylece balgam daha sıvı hale gelir, akciğerlerden daha hızlı çıkarılır. değil en etkili yolu - larinks kalır veya "aşağı" bronşların üst kısımlarında, ambroksol böylece çocuklarda öksürük larenjit tedavisinde Laryngitis, viskoz mukus az miktarda.

Tüm favori ilaç ATSTS ve analogları (Accecex ve diğerleri), şurup içinde üretilmez, ancak sadece çözünebilir tabletlerde salım formuna sahiptir. ATSC yapısına benzer şurup Sıvıdır. Bu ilaç, yetişkinler için% 5 ve çocuklar için% 2 lik bir şurup olarak mevcuttur. Aktif madde - karbosistein, bronşların iç kabuğunun hücreleri tarafından üretilen sialovogo transferaz enziminin aktivitesini arttırır. Sialik transferaz, bronşiyal akıntının yapısını restore eder, ayrılmasını artırır. Ayrıca karbosistin, spesifik ve spesifik olmayan bağışıklık savunmasının geliştirilmesini teşvik eder. Ambroksol gibi, Fluidite esas olarak bronşlarda çalışır, ancak dolaylı koruyucu işlevi nedeniyle larenjit ile kullanılabilir. 2 yıldan beri kullanılabilir.

Şurup ve tablet şeklinde Erespal (Sirep, Fenspiride) kullanılabilir, şurup 2 yaşından büyük çocuklarda kullanılabilir. Şurup Erespal'ın aktif maddesi fenspiriddir. Fenspirid, anti-inflamatuar, mukolitik ve anti-bronkokonstriktif etkilere sahiptir. İnflamasyonu baskılar, salgı miktarını azaltır, bronkospazm gelişimini engeller. Erespal hem kuru hem de nemli öksürük için kullanılır, kuru öksürüğün üretkenliğe geçişini teşvik eder, balgamın çıkışını kolaylaştırır. Erespal şurubu, üst solunum yollarının mukozasının inflamasyonu baskılayarak, çocuklarda larenjit ile öksürük için tavsiye edilir.

Bitkisel olarak öksürük şurubu

sarmaşık özü (Gedeliks, Gelisal, Prospan), muz (Gerbion, Gerbapekt, Mukoplant) göre ilaçların en sık çeşitli kekik (Pertussin) çok-bileşenli şuruplar (Dr Anne, Linkus).

Bitkisel özler hafif bir bronkodilatöre, mukolitik etkiye sahiptir, öksürüğü kolaylaştırır ve bronşiyal akıntının ayrılmasını iyileştirir. Her bir bitki, öksürük şurupları, uygulama yaş sınırlamaları vardır yanında bitkisel bileşenler göre preparatlar alerjik çocuklarda kullanılamaz, ana ya da yardımcı bileşenler için hiper-duyarlıdır. Ulusal kısıtlamalara bağlı olarak yaş kısıtlamaları ülkeden ülkeye değişebilir.

Bir çocuğu tedavi etmek için ne tür öksürük şurubu daha iyidir? Bu sorun yaşa bağlı olarak, kesinlikle bireysel çözülmesi gerektiğini, çocuğun durumu, hastalığın gelişme aşaması. Doğal olarak, bu larenjitin ortasında, bir sağlam, kuru ve ağrılı öksürük öksürük kesici bir ilaç (Tussin artı Sinekod), ve yaş olarak vermek üzere daha iyidir, ama underproductive öksürük çözünürlüğü aşaması gırtlak, yani seyreltme ve balgam çıkış, tedavi mukolitik ve mucokinetic şuruplar önerilen - Erespal, Fljuditek, Gelisal, Herbion ve diğerleri.

Bitki hammaddelerinde veya saf kimyasal bileşenlerden oluşan bir ilacı seçin - katılan doktor ve ebeveynlerin görevi. Herhangi bir ilacın yan etkileri ve kontrendikasyonları vardır ve ilk bakışta zararsız bir şurup, bir plankana veya sarmaşık özüyle güçlü bir alerjik reaksiyona neden olabilir.

Bir çocuk hastalandığında, ebeveynler sadece yerlerini bulamazlar. Bebeği olabildiğince çabuk kurtarabilmek için her türlü çabayı sarfetmek istiyorlar. Ve genellikle bu yapılabilir, ancak sadece tedaviye zamanında başlandıysa ve bunun yanı sıra mümkün olduğunca doğru seçilmiştir. Çocukluk döneminde boğaz sıklıkla acı çeker ve bununla birlikte ses de "oturur". Bu, larenjitin başladığı anlamına gelir.

Larenjit: Hastalığın tanımı

Boğaz hastalığının gelişim özellikleri

Larenjit çocuklarda - hastalık oldukça yaygındır ve çoğu zaman viral veya bakteriyel bir enfeksiyonun arka planına karşı gelişir.

Birçok ebeveyn, ilk başta çocuğun hapşırmaya başladığını, burun akıntısının olduğunu ve birkaç gün sonra sesin daha da kötüleştiğini fark eder. Bu, hastalığın en yaygın senaryolarından biridir. Ama bazen ses hemen oturur, ama çocuk kuru öksürükten muzdarip olur.

Larenjit, ses tellerini etkileyen larinkste bir enflamasyondur.

Anatomik özellikler nedeniyle larenjit, çocuklarda erişkinlerden daha ağırdır. Ve tüm bunların nedeni, virüslerin veya bakterilerin en küçük nüfuzunun iltihaplanmaya başladığı zaman, mukoza zarları şişer. Sıkı larenjit en sık görülen tanıdır. Boğaz sesine ek olarak, çocuğun bir ıslık ile ağır bir şekilde nefes almaya başlamasıyla karakterizedir. Bu, larinksin çok tehlikeli olduğunu düşündürmektedir.

Bu yüzden larenjit tedavisi özel bir dikkat gösterilmeli ve bir yetişkin olarak kategorik olarak imkansız hale getirilmelidir. Eğer hastalığın ilk belirtileriniz varsa, doğru tanı koyabilecek ve doğru tedaviyi önerecek bir uzmanla görüşmeniz gerekir.

Hastalığın nedenleri

Çocuklarda larenjit olası nedenleri

Bir çocukta larenjitin en iyi nasıl tedavi edileceğine geçmeden önce, provoke edici faktörlere dikkat etmek gerekir. Birkaçını ayırt etmek kabul edilir:

 1. Bir soğuk algınlığı sırasında boğaz ağrısı, bu arada gelecekte larenjit gelişimini kışkırtır hangi sırasında catarrhal hastalıkları
 2. laringeal mukozaya zarar verebilecek kimyasallar içeren solunan hava ve sonuç olarak iltihaplanma süreci başlar.
 3. hipotermi. Çocuklar her zaman sıcak giysiler giymezler, çünkü eğer ebeveynler sıcaksa o zaman çocuk da düşünürler. Fakat her organizma bireyseldir ve çocuk özellikle. Ve basit bir taslak ya da donma on beş dakikadan fazla kalmak böyle ciddi bir hastalığın gelişimine neden olabilir
 4. Larenks yapısının özellikleri, bu durumda kendi içinde oldukça dardır, ancak mikropların ve virüslerin herhangi bir penetrasyonu ile, daha da daralır, ve sesle birlikte kaybolur ve boğulur.
 5. sıcak hava. Genellikle bu, çocuğu arabada ya da güçlü ısıtıcılar varsa evde bulmak için geçerlidir.
 6. Doğrudan ses ile ilgili aşırı gerilim. Uzun şarkılar, ezberleri ezberlemek, çığlık atabilir, vb.
 7. midenin içeriğinin periyodik olarak özofagusa atıldığı ve farinkse girdiği gastroözofageal reflü hastalığı. Bundan dolayı insanlar zulmü hissedebiliyorlar, o zaman ertesi gün ya da gece aynı, bir sesleri olacak.
 8. burnun veya boğazın kronik hastalıkları, asla böyle gitmez. Bunu yapmak için sağlığınızı geliştirmek için çok çaba sarfetmeniz gerekir.

Bunlar, bir çocuğun larenjit geçirmesinin ana nedenleridir. Bazen bazı ebeveynler bir hafta içinde iyileşir, diğerleri iki hafta veya daha fazla tedavi görür.

Çocuklarda larenjit belirtileri

Hastalığın gelişim belirtileri

Ebeveynler, bir başlangıç ​​larengitinin ana semptomunun, sesin ses kısıklığı olduğunu düşünür. Tabii ki, bu ilklerden sadece bir tanesi değil.

Genel olarak, hastalık aniden başlar, hemen tüm semptomları geliştirir, her biri her saatte daha fazla ortaya çıkar.

Yani, bir çocukta larenjit ana belirtileri şunlardır:

 • ses tonunu değiştir. Bu sadece ses kısıklığı olarak adlandırılır. Ancak bu belirti her zaman çocukta belirgin değildir çünkü çocuk farklı yaşlarda farklı konuşur. Ve eğer 2 yaşından küçükse, o zaman ses oturmayabilir. Bebekler için de aynı şey söylenebilir
 • sesin ne oturduğundan dolayı mukus gırtlak şişmesi
 • larinksin kızarıklığı. Bu muayene sırasında kulak burun boğaz uzmanı tarafından fark edilebilir
 • kötü bir iştah, ve bir kaç saat önce çocuk iyi yediler, ama sonra bir noktada en sevdiği yemekleri bile reddetmeye başladı.
 • Viral veya bakteriyel bir enfeksiyonun vücuda girdiği neredeyse her zaman görülen burun akıntısı
 • iltihap odağı büyük olduğunda meydana gelen sesin tamamen kaybolması
 • iltihap alanından kanama
 • Bir ıslık ile ağır nefes. Çocuğunuzun ağzını açık olarak nefes almasını rica ederseniz, bu düdüğü duymak kolaydır. Doktorlar bu olayı stenoz olarak adlandırırlar ve hava yolları tamamen kapanabildiği için çok tehlikelidir ve boğulma gelecektir.
 • Hastalığın en başında güçlü olan boğazda zulüm. Onun yüzünden ve kuru bir öksürük var
 • En şiddetli boğaz ağrısından dolayı ortaya çıkan kuru öksürük. Bir süre sonra, öksürük farklılaşır, balgam
 • boğazda kuruluk
 • vücut ısısında hafif bir artış. Larenjitle birlikte, sıcaklık nadiren artar ve sadece esas olarak virüsler ve enfeksiyonlar boğazda lokalize olmak yerine vücuttan daha fazla yayılır.

Bebekler için çok tehlikeli larenjit, yukarıda belirtilen belirtilerin bir parçası olarak fark etmek zor. Esas olarak solunumdaki değişim ve ağlamanın doğasındaki değişimle belirlenir.

Her durumda, larenjitin en erken belirtileriyle birlikte, bir doktora görünmeniz gerekir.

Sadece uygun tedaviyi seçebileceğinden, gerçekten işe yarıyor, ancak daha da kötüleştirmiyor.

tedavi

Çocuklarda larenjit tedavisi için genel öneriler

Larenjit nasıl ve ne tedavi edilir - sadece doktor söyleyecektir. Ancak dikkat edilmesi gereken genel öneriler vardır. Doğru, bazıları çocuklarla mümkün değil, ama yine de denemen gerekiyor.

Bu tavsiyeler şunları içerir:

 • katı yatak istirahatı. Bu noktada ana zorluklar ortaya çıkmaktadır, çünkü bir çocuğun hasta olduğu zaman bile yatağa uzanması nadirdir. Genellikle oyunlar durmaz, aktivite seviyesi basitçe azalır
 • vokal kordonlar üzerindeki yükün azaltılması, yani çocuğun daha az konuşması, çığlık atması, şarkı söylemesi ve bunun da zor olması anlamına gelir. Tek şey, bir boğazın hastalığının ilk günlerinde ya da ona güçlü bir şekilde ikna olacak ve sıkılacaktır. Bu ihmaller nedeniyle, görüşmelerin sayısı azalabilir
 • hava durumu izleme. Evde hasta olan bir çocuk varsa, özellikle larenjit varsa, vücudu daha kolay hale getirmek için hava nemli olmalıdır. Bunu yapmak için, odayı sürekli olarak havalandırmanız ve hava nemlendiricileri kullanmanız gerekir.
 • bol içki. Çocuğa kesinlikle her şeyi sunmak gerekir, ama en önemli şey içeceğin ılık olması gerektiğidir. Ana hedef, öksürüğün ortaya çıkmasını önlemek, çünkü bol miktarda içilen balgam nedeniyle sıvılaşır. Ayrıca, toksinler vücuttan atılır
 • mukoza zarını tahriş eden tüm yiyecekleri dışarıda bırakmak ve aynı zamanda mümkün olduğu kadar çok meyve katmak için gerekli olan doğru beslenme, sıcak çorbalar

Bu genel önerileri takip ederseniz, kurtarma süreci çok daha hızlı olacaktır.

ilaç

Çocuklarda larenjit tedavisi

Kulak burun boğaz uzmanı çocuğun larenjit olduğu konusunda kesin bir tanı koyduğundan sonra, hastalığın şiddetine bağlı olarak biraz farklı olabilen özel bir tedavi önerecektir.

Aradaki fark, bir durumda antibiyotikleri reçete edebileceği, ancak başka bir durumda da yapamayacağıdır.

Larenjit tedavi ettikleri başlıca ilaçlar şunları içerir:

 • Şişliği çıkarabileceğiniz antihistaminikler
 • balgam temizlemek için yardımcı olacak antitussif veya balgam söktürücü ilaçlar
 • boğaz için aerosoller
 • emilim için tabletler ve pastiller
 • ateş düşürücü
 • antibiyotikler

Her bir doktorun, bir grup uyuşturucu kullanmanın yandaşları olduğu ve bir başkasını kullanmanın yandaşları olduğu için, larenjit tedavisi için kendi yaklaşımı vardır.

Larenjit hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir.

antihistaminik ilaçlar

Bir larenjit tedavisi sırasında doktorlar, her zaman bir larinksin hipostasının çıkarılmasına veya çıkarılmasına yardımcı olan veya yardımcı olan antihistamin preparatlarını atar veya tayin eder. Doğru, ilk alımdan sonra% 100 etkisi yoktur, ancak birkaç gün sonra sonucu görebilirsiniz. Ayrıca, soğuk algınlığı durumunda, önemli bir rol oynarlar.

Larenjit ile yardımcı olabilecek en yaygın ilaçlar Zirtek (veya Zodak, onun muadili), Tsetrin, Claritin, Clarisens'dir. Örneğin, Zirtek veya Zodak bir çocuğa vermek için uygun olan damlalar biçimindedir.

Tüm antihistaminikler uyuşukluğa neden olduğundan ilacı geceleri vermek en iyisidir.

Bazen antihistaminik kullanımı ile paralel olarak ciddi ödem doktorları ile, örneğin, Pulmicort, steroid hormonları reçete. Bununla birlikte, inhalasyonları günde bir veya iki kez yapmalısınız, çünkü sadece şişlikleri hızlı bir şekilde azaltabilir ve nefes almayı iyileştirebilir.

Antitussif ve balgam söktürücü ilaçlar

İlk iki günde, çocuğun öksürüğü kuru olacak ve çok konuşursa, o zaman güçlü ve yorucu. Saldırı sayısını azaltmak için, bu refleksi baskılayacak antitusif ilaçlar kullanmalısınız:

 • Çoğunlukla günde üç kez alınması gereken Stoptussin, Sinekod, Herbion.
 • Öksürük ıslanırsa, yani küçük bir balgam bile tahsis edilirse, o zaman seyreltici ilaçları almak ve boşaltım sürecini geliştirmek gerekir. Lazolvan, Bronhosan vb.

Çocuk boğazını temizledikten sonra ve öksürük boğazından geldikten sonra, sesi iyileşmeye başlar. Balgam, mukozaya ve ses tellerine yerleşir ve bu yüzden onu çıkarmak için çaba sarf etmek çok önemlidir.

En başta balgamın sarımsı renkte olacağı fark edilebilir, bu da iltihaplı bir süreçtir. Tedavi ilerledikçe balgam rengi değişir ve şeffaf hale gelir. Bu aşamada, ana şey hastalığın tekrar gelişmemesi için tedaviyi durdurmak değildir.

Boğaz durulama

Durulama için reçeteler

Larenjit ile boğazın yıkanması, özellikle iltihabı hafifletmekle kalmayıp aynı zamanda mukusun daha iyi hareket etmesine yardımcı olan otlar ve alkali çözeltiler ile iyidir.

Boğazınızı yıkamanın en iyi yolu:

 1. Soda, tuz ve iyot. Bir çay kaşığı tuz, bir çay kaşığı soda almanız, ılık su dökmeniz ve iyice karıştırmanız gerekir. Bundan sonra, birkaç damla iyot ekleyin. Günde üç kez durulayın
 2. Pancar. Bir pancar almalıyız, rendeleyin üzerinde rendeleyin, suyu sıkın. Ve zaten bu suyu biraz suyla sulandırıp durulayın ve en iyi zaman günde 5 veya 6'dır.
 3. Her evde pratik olarak elma ısırığı. Bunu yapmak için bir çay kaşığı sirke ve bir bardak su alın.
 4. Sadece inflamasyonu kaldırmak için değil, aynı zamanda antimikrobiyal tedavi gerçekleştirmek için yardımcı olacak bir papatya veya adaçayı bir kaynatma
 5. Iodinol zayıf bir çözüm

Bu tedavi yönteminin tek dezavantajı, 5 veya 6 yaşından küçük bir çocuğun basitçe gargara yapamamasıdır. Larenjit tedavisi için bu tür yöntemler büyük çocuklar için uygundur nedeni budur.

Spreyler ve lolipoplar

Larenjit tedavisinde birçok doktor boğaz için spreyler atar.

Bugüne kadar, birçoğu var, ama çoğu zaman Tantum Verde kullanıyorlar. Pek çok çocuk normal olarak algılar, çünkü tatlı bir tadı vardır. Ayrıca, oldukça sık Lugol veya Geksoral atandı.

Son zamanlarda, daha az sayıda insan daha az alerjik reaksiyona neden olduğu için Geoxoral kullanıyor ve çocukların tadı için hoş değil.

Pastil ve pastillerin kullanımıyla ilgili olarak, bunları sadece 5 yaşından büyük olan çocuklara verebileceğinizi hemen söylemelisiniz.

Rezorpsiyon için tabletler ve haplar arasında, aşağıdaki ilaçlar ayırt edilir:

 • Grammidin. Bu ilaç sadece ağrıyı azaltan bir anesteziyi değil, aynı zamanda tüm mikropları ve virüsleri tamamen öldürmesi gereken yerel bir antibiyotiği de içerir.
 • Faringosept. Bu ilaç, inflamasyonu ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olan bir antiseptik gruba aittir. Ana şey resepsiyonları kaçırmamak
 • Stopangin. Çoğu insan bu ilacın bir sprey şeklinde eczanelerde satıldığını bilir

Bazen lolipoplar spreylerden çok daha etkilidir. Ve her şeyden dolayı ağızda yavaş bir rezorpsiyon ile daima aktif madde olacaktır. Bu, tüm çocukların tatlıları çözemeyeceği anlamına gelmez.

antibiyotikler

Larenjitden Antibiyotikler: Endikasyonlar ve çeşitleri

Ayrı ayrı, larenjit sırasında antibiyotik kullanımı hakkında söylenmelidir.

Çoğu doktor, sadece vücut ısısı 3 gün sürdüğü zaman antibiyotik reçete eder ve kısırlaştırıldığı zaman antipiretik ilaçların azalması ve azalması zordur. Antibiyotiklerin kullanılmasının gerekip gerekmediğini anlamak çok önemlidir.

Bunun kaçınılmaz hale geldiği bazı tanıklıklar vardır:

 • larenjitin bakterilerden kaynaklandığı, yani iltihap bölgesinde bakteriyel enfeksiyonun bir sıcaklığının bulunduğuna
 • Çocuğun içindeki sıcaklık birkaç gün ve dolayısıyla bir organizmanın sarhoşluğunun tüm belirtilerini tutar - zayıflık, iştah kaybı, baş ağrısı
 • nefes almak zor oldu

Genel olarak, aşağıdaki ilaçlar reçete edilir:

 1. Şurup formunda bulunan sefalosporinler. Örneğin Suprax, Seftriakson
 2. Penisilin serileri. Bunlar arasında Augmentin, Flemoclav vb.
 3. Makrolidler ve Azitromisin, ancak sadece hastanın durumu oldukça şiddetli ise.

Küçük bir çocukta bir larenjit bulunması durumunda, kendisi ve annesi mümkün olan en kısa zamanda tüm belirtilerden kurtulmak için bulaşıcı bir hastaneye götürülebilir.

Çocuklar için larenjit ilaçları sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir.

Hiçbir durumda bu ilacı ya da bu ilacı ön inceleme olmaksızın bağımsız olarak satın alamazsınız, özellikle de çocuklar hakkında konuşuyoruz. Düzgün seçilmiş ilaçlar, bebeğindeki sesin hızlı iyileşmesini ve iyileşmesini garanti eder.

Bir hata mı buldunuz? Onu seçin ve bize söylemek için Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Arkadaşlarınla ​​paylaş! Sağlıklı ol!

larenjit - larinksin mukoza zarının inflamatuar hastalığı, patojenik mikrofloranın aktivitesinden ortaya çıkar.

Bu rahatsızlık ile ilaç gerekli, ve çocuğun hasta olması durumunda - güçlü ilaçlar kullanmamaya, ancak orta kuvvetli etki şurupları uygulamaktan daha iyidir.

Larenjit nedir?

Herhangi bir formun larenjit ile mukus larenks etkilenir, İltihaplanma duvarlarının dokularında yayılır.

Sonuç olarak, glottisin ve solunum yolunun daralması (stenoz) meydana gelir ve bu da vokal fonksiyonların kaybolmasına ve aynı zamanda solunum zorluğuna yol açar.

Unutmayın! Bazen ilk aşamada larenjit daha az tehlikeli soğuk algınlığı ve SARS'dan ayırt etmek zordur.

Ancak, hastalığın yokluğunda hastalığın ciddi sonuçları ve komplikasyonları olabileceğinden Larenjitin zaman içinde teşhis edilmesi önemlidir.

Bir uzmanın bunu yapması zor değil ama ebeveynler kendilerine dikkat etmelidir Bunlar arasında soğuk algınlığı için bazı karakteristik olmayan işaretler vardır:

 • Ses azaltma ve ses kısıklığı;
 • kuru "havlayan" öksürüğün hızlı gelişimi, Birkaç gün içinde üretken bir forma geçer;
 • nefes alma zorluğu;
 • yüzeysel muayenede gırtlak gördük şişkinlikleri.

Yardım! Tedavi sırasında 12-14 yaş arası çocuklar, semptomları durduran ve mukoza zarının yüzeyinden larenjitin neden olan ajanlarını ortadan kaldıran şurupları almalıdır.

Larenjit tedavisinde şuruplar

Larenjitden şuruplar şartlı olarak iki kategoriye ayrılır:

 1. Amacı balgam akıntısını kolaylaştırmayı amaçlayan ilaçlar.
 2. Öksürüğü baskılayan şuruplar.

Öksürüğü geliştiren ve balgam üretiminin hem kimyasal hem de bitki bazında üretilebildiği anlamına gelir.

Bir çocuk için optimal ilaç seçmek için sadece bir doktor olabilir, Hastalığın seyrinin semptomatolojisine ve şiddetine odaklanır.

Temel olarak, bu tür ilaçlar larenjit rezolüsyonu aşamasında zaten kullanılmaktadır.

İlk aşamalarda öksürüğü baskılayan ilaçları kullanmak daha iyidir: Bu araçlar, doğrudan beyin merkezlerinde hareket ederek, öksürük refleksleri oluşturarak nefes almayı engellemez.

Çocuklarda larenjitli şırıngalar

Dikkat lütfen! Larenjitli çocuklar için şuruplar, daha "yumuşak" bir bileşime sahip olan yetişkinler için ilaçlardan farklıdır ve doğru dozajla, vücut üzerinde olumsuz bir sistemik etkiye sahip değildir.

Bu ilaçlar şunları içerir:

 1. Ambrobene. İlaç ambroksol temelinde balgam hızlı atılımı için bir araç. İlaç hoş bir kızıl tadı vardır, bu nedenle bu yöntemle ilgili herhangi bir problem yoktur.
  Balgamın eklenmesine ek olarak, ilaç ayrıca lokal immüniteyi geliştirir ve enflamatuar süreçleri ortadan kaldırır, hastalığın gelişimine neden olan virüsleri inhibe eder.
  İki yaşından küçük çocukların günde 15 miligram vermesine izin verilir. Dozu ikiye bölerek 2 ila 6 yıl arasında, doz 22 miligrama çıkarılabilir, ve alım sıklığı - günde üç defaya kadar. Altı ila on iki yaşında Üçlü giriş ile günde ilaç miktarı kadar olabilir 45 miligram. Daha yaşlı bir yaşta, "yetişkin" dozları (90 miligrama kadar) izin verilebilir.
 2. Erespal. Fenspirid hidroklorürün aktif maddesine dayanan bir anti-inflamatuar ve dekonjestan madde.
  Şurup ayrıca, kronik bir şekilde larenjitin etkili tedavisine katkıda bulunan bir bronkodilatör etkiye sahiptir. Bu, en az sayıda endikasyona sahip olan çocuklar için en popüler tedavi yöntemidir.
  İki yaşından küçük çocuklara günde 20 gram ilaç verilebilir, iki yıl sonra doz 60 gram'a çıkarılır.
 3. ambroksol. Çocuklar için bir şurup şeklinde bulunan bromhexine preparatının bir türevi.
  Gırtlaktaki mukus üretiminden sorumlu organlar üzerinde uyarıcı bir etkisi vardır, bu nedenle iyi bir balgam söktürücü etkisi vardır.
  2-5 yaşlarında, çocuklara günde ilacın 2,5 mililitreden fazla verilmez., bu hacmi üç adımda bölüyoruz. Bir dahaki sefere 12 yaş altıdozaj ikiye çıkarılabilir, ve çocuklar 12 yaş ve üstü ambroksol Hastalığın ilk üç gününde 10 mililitre olarak verilir. (alım günde üç kez yapılır), daha sonra doz yarı yarıya azalır.
 4. Panadol. Enflamasyonu hafifletmeye ve nefes darlığını azaltmaya yardımcı olan bir ilaç.
  Larenjit tedavisinde kullanılabilir üç aylık bir çocuklaama hesaplamadan her kilogram vücut ağırlığı için uygulayabilirsiniz 15 miligram şurup. İlaç düzenli aralıklarla günde 4 kez uygulanmalıdır.

Çocuklar için öksürük şurubu

Arasında çocuk şurupları, etkili bir şekilde öksürük larenjit ile birlikte, maksimum terapötik etkiye sahip ve çocuğun organizması için güvenli olan aşağıdaki ilaçlar ayırt edilir:

 1. Omnitus. İlaç sitrat butamirate dayanmaktadır.
  Bronkodilatör bir etkiye sahiptir ve öksürük reflekslerini bastırır, Solunum fonksiyonlarının inhibisyonu olmamakla birlikte, beynin ilgili kısımlarına etki eder.
  Ek olarak, ilaç bir anti-enflamatuar ajan.
  üç ila altı yaş arasında Kabul şurup iki ölçüm kaşık ile sınırlı olmalıdır, 6 yaş çocukları en fazla üç kaşık alabilir (her durumda, şurup toplam miktarı günde üç kez almak için düzgün bir şekilde bölünmüş olmalıdır).
 2. Stoptussin.Kuru öksürük için kombine ilaç, balgam eşlik etmemektedir.
  Dozaj, çocuğun vücudunun ağırlığına ve yaşına göre değil.
  Yani, 12 kilograma kadar ağırlığındaki çocuklar günde 8 kez yaklaşarak, 8 damla şurup verebilirler. resepsiyon gövdesi 12-30 kg sayıda kütle artmadığı ve damlacık sayısıdır 30-40 kg 16 40 kilogram ağırlığındaki günde dört kez ve çocuk düşer ve bir şurup 25 elde edilebilir elde ağırlığı ile 14'e kadar artırılabilir günde üç kere düştüğünde.
 3. Tussin artı. İlaç, hidrobromil dekstromeharfan ve guaifenesin aktif bileşenlerini içerir.
  Birlikte, bu maddeler öksürük yoğunluğunu azaltmak ve balgamın solunum yolundan aktif atılımını teşvik etmek. araç larenjitin uzun süreli tedavisi için uygun, bağımlılık olmadığı için.
  Sadece yemeklerden sonra alınır.
  Altı yaşından beri olabilir bu ilaç kullanarak ve tedavi şemasının 12 yaş belirtilerin tamamen ortadan kalkana kadar her 4 saatte günde bir çay kaşığı şurup kullanımını gerektirir. 12 yaşın üzerindeki çocuklar için, dozaj iki katına çıkar ve uygulama benzer aralıklarla gerçekleştirilir.
 4. Sinekod Şurup şeklinde, üç yaşından itibaren çocuklarda larenjit tedavisi için başvurmak için izin verilir.
  Bu çözümün temeli, dolaşım sisteminin başlamasından sonra dolaşım sistemi başlatan butamyraldir. Beynin öksürük merkezi üzerinde doğrudan bir etkisi vardır.
  3-6 yaşlarında ilaç günde üç kez 5 mililitre uygulanır, 6 ila 12 yıl arasında, ilacın dozu ikiye katlanır. 12 yaş ve üstü hastalara günde üç kez 15 mililitre reçete yazılır.

Yetişkinler için öksürük şurubu

Bunu bilmek gerekiyor!

Bazı şurup türleri

larenjit sadece yetişkinlere reçete edilir

Hastalar, maksimum etkililikte olduğu gibi, kırılgan çocuğun vücudunda ciddi yan etkilerin gelişmesine neden olabilir.

Yetişkinler için bu tip bir ilaç, dekstrometorfan bazlı glikoindir.

Bileşen, kuru veya üretken öksürüğün hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmasına yol açan öksürük merkezindeki hassas kanalları bloke eder. Bir çay kaşığı için ilacı günde 4 kez alın.

Yetişkinler için başka bir güçlü şurubu hederin (sarmaşık bir özü içerir).

İlaç, gırtlaktan etkilenen dokudaki şişlikleri temizler ve tahrişi ortadan kaldırır. Tedavi sırasında şurup balgam üretimini seyreltir ve vücudun serbest kalmasını uyarır.

İlacın alımı yaklaşım başına 7.5 mililitre aşmayan bir miktarda günde 3 kez gerçekleştirilir.

Evde şurup tarifleri

Larenjit tedavisi uygulanabilir bağımsız olarak yapılan şurup kullanımı ile evde.

Bu tür doğal ilaçlar eczanelerden daha az etkili değildir:

 1. Taze sıkılmış bir bardak havuç suyu bal bir çorba kaşığı eklenir Daha sonra ajan, tekdüze bir bileşim oluşana kadar karıştırılır.
  İlaç her iki saatte bir çay kaşığı kullanılır.
 2. Bir havuç yerine bir tane alabilir limon suyu ve ayrıca karıştırın Bir çorba kaşığı bal ile. Bu şurup her öğünden önce bir çay kaşığı ile alınır.
 3. Ortalama boyut kara turp iyice yıkamak ve daha sonra ortalarını kesmek için ortaya çıkan çöküntüye bal.
  Daha sonra, meyve 3-4 saat boyunca serin ve kuru bir yerde bırakılmalıdır: bu süre zarfında turp, bal ile karıştırıldığında, bir şurup oluşturan suyunu verecektir. Bir çorba kaşığı için üç saatte bir tüketilebilir.

Bu tür halk ilaçlarının doğal bileşenlere dayanmasına rağmen, Çocuğun bal alerjisi olmaması için gereklidir., aksi halde tedavi sadece zarar verebilir.

Yararlı video

Bu videoda, öksürük ilaçları hakkında her şeyi öğreneceksiniz:

Ayrıca, sadece geleneksel tıbbın reçetelerine güvenmemeliyiz: sadece yardımcı araçlar olmalı, Tedavinin ana seyri, çocuğun muayenesinden sonra doktor tarafından atanan ilacı içermelidir.

Şurubu bir ilaçtır

Doktorlar iki sebepten ötürü çocuklarda larenjit ile şurubu reçete eder - çocuklardan hoşlanır ve bu iyi bir ilaçtır. Bildiğimiz gibi, hastalığı tedavi etmek için herhangi bir ilaç kullanılır ve çocuklarda larenjit sıklıkla görülür. Tabi ki, çocuklar için larenjitden gelen en iyi şurup geniş bir kavramdır ve seçim verimlilik ve fiyat ile belirlenir.

Larenjitli çocuklar için öksürük şurubu birincil bir ilaç değil, yardımcı bir ilaçtır. Bu dozaj formu, kesinlikle tadı nitelikleri nedeniyle gerçekten çocuksu. Çocuklarda larenjit ile şuruplar, anti-enflamatuar özellikleri, tatlandırıcı ve şeker ile aktif bir madde içerir. Her şurubun bileşimi orjinaldir.

Larenjit nedir

Laryngitis - ses telleri iltihaplı olduğu bir hastalık, ses, ağrılı öksürük söylemek, kısık ağrılı hale gelir, bu larinks iltihabı anlamına gelen larenjit olduğunu. Boğaz ağrısının bir sonucu olabilir veya bağımsız olarak ortaya çıkabilir. Hastalık anjinadan daha az tehlikeli değildir (bkz. Anjini hızlı bir şekilde tedavi etmek için: kanıtlanmış yöntemler) ve ses kaybına yol açabileceğinden bademcik iltihabı.

Larenjit'e ne sebep olur?

 • nazofarenksine penetre olan virüsler ve bakteriler, glottisin mukozasının ödemi biçiminde bir tepkiye neden olur;
 • havada bulunan ve alerjik reaksiyona neden olan yabancı maddeler, bunlar toz, hayvan kılı, kimyasal kirleticilerdir;
 • bağışıklık sistemindeki rahatsızlıklar, çocuğun zayıflamış organizmaları, özellikle de transfer edilen enfeksiyonlardan sonra, ses tellerinde iltihaplanma sürecinin gelişmesiyle reaksiyona girebilir;
 • aşırı ve aşırı stres, hipotermi ile kombinasyon halinde, çocuğun vücudunun zayıflamasına yol açar, ki bu da larinksin tepkisinde kendini gösterir;
 • nazofaringeal savunma sisteminin doğal zayıflığı ile ilişkili kalıtsal yatkınlık;
 • çocuğun deneyimsiz sinir sistemi ve yaşam deneyimi eksikliği ile ilgili deneyimleri ve ses telleri, spazmlar ve iltihaplanma ile duygusal strese tepki verebilir.
 • Atrofik. Akut larenjit kurtarıldı olmadığında, o zaman ses telleri zayıflamış, daha ince hale anlamına gelen kronik hale gelir, çocuk genellikle öksürükler, o ses atlayabilir
 • Hipertrofik. İnflamatuar süreç, gırtlak kıvrımlarında, pershit boğazında ve çocuk öksürüklerinde kalınlaşma görünümüne yol açar. Sıcaklık yoksa, fenomen hızla geçer.
 • Kataraldan. Boğaz şişmesi, ligamentlerin yumuşak kızarıklığı ve nazofarinkste inflamasyonun yan etkisi olarak ifade edilen kolay bir formdur.

Çocuklarda larenjit belirtileri

Larenjit akut

Aniden başlar, çocuk eğlenceliydi ve aniden bir sesle konuşmaya başladı. Bu, larenjitin başlangıcındaki ilk işarettir - seste bir değişiklik. Sıcaklık biraz artar ve hiç olmayabilir.

İkinci işaret, kuru bir öksürük havlayan bir gece. Nefes almayı zorlaştıran bir laringeal ödem görünümünden kaynaklanır. Ses boşluğu daralır, çocuk tüm göğüsle birlikte çabayla nefes almaya başlar. Bebeğe konuşmak zor, dudaklar maviye dönüşebilir. Acil önlemler alınırsa, akut larenjit atağı birkaç gün sonra çıkarılabilir. Böyle bir saldırı genellikle soğuk virüs hastalığı ile ilişkilidir.

Kronik formun larenjit

Kronik larinjit, bulaşan kızamık veya grip sonucu olarak ortaya çıkabilir. Larenjitin kronik hale gelmesi, bebeğin sesin tonunda ve hatta kaybında, aponiada kalıcı bir değişime sahip olmasıyla belirlenebilir. Muayenede, doktor larinks dokularındaki değişiklikleri, damarların şişmesini, genişlemiş servikal lenf düğümlerini keşfeder.

Öznel olarak çocuk, öksürük arzusu olan nazofarenks ve larinkste hoş olmayan karıncalanma ve terleme hisseder. Bir çocukta larenjit nasıl, bu makalede bir video gösterir. Bronşlarda balgam varsa, kolayca boğaz temizler. Kronik larenjit tedavi edilmelidir, aksi halde çocuk sesini kaybedebilir.

Larenjit iltihabı

Kronik larenjit, stenoza neden olabilir (çocuklarda Stenosing laryngitis: semptomlar). Yani, larenksin iltihabı trakea ve larinkse doğru iner. Daha sonra larinksin mukoza zarının iltihaplanması ve ödemi, daralmasına, darlığına yol açar. Bu daralma larinksin refleks spazmı neden olur.

Larinksin stenozu belirtileri:

 1. Tazminat aşaması. Çocuk huzursuz, zorlukla nefes alıyor, fiziksel efor sarf etmiyor. Sakin bir durumda, durumu ile iyi başa çıkabilir. Bu aşama kısa, sadece birkaç gün.
 2. Alt telafi aşaması. Bir bebeğin nefes alması zordur, bu amaçla daralmış çatlaktan havaya itmek için bir göğüs ve mide kaslarını zorlamak gerekir. Çarpıntı ve ateş beş güne kadar sürer. Çocuk nefes darlığı ve kuru öksürükten muzdariptir.
 3. Stenoz aşaması. Çocuk zorlukla nefes alır, kalp genellikle yener, uyuşukluk ortaya çıkar, yüz ve dudaklar siyanotik bir gölge alır. Neredeyse hiç öksürük yok, ama kalıcı bir nefes darlığı var. Kan basıncı azalır, kalp düzensiz atlar.
 4. Nefes almayı bırak, boğulma. Solunum hareketleri durur, nabız yavaşlar, kasılmalar ortaya çıkar, bebek komaya girer. Acil yardım gerektiren çok tehlikeli bir durum. Bu durumdaki eylemler hakkında sıkı bir talimat var.

Alerjik larenjit

Yaygın bir alerjik reaksiyon olarak, havada bir alerjen olduğunda kuru öksürük görülür. Sonra bir laringeal ödem var, bir ses yok oluyor, stenoz mümkün.

Çocuğun sesindeki herhangi bir değişiklik ebeveynleri uyarmalıdır - doktorun larenjitin teşhisten veya onayından hariç tutulması gerektiğini göstermesi gerekir. Çocuklarda viral larenjit, bilinen enfeksiyonların larenjit komplikasyonları ile tam olarak aynı semptomlara sahiptir. Sadece tedavi antibiyotik olmadan gerçekleştirilir.

Larenjitin şuruplarla tedavisi

Fotoğraf. Şurup yardımcı olacak

küçük çocuklarda Laryngitis akut ve kronik formlarda ortaya çıkar ve bunu, pek çok hekimin deneyimi tedavi etmek, bu tavsiye şuruplar, eczane ve kendi elleriyle hazırlanmış.

Şuruplar direkt olarak gırtlakta hareket edemez, çünkü solunum organlarına atıfta bulunur ve şuruplar yalnızca boğaz, öksürük merkezi veya bronşlar üzerinde etkili olurlar. Öksürmeyi kolaylaştırırlar ve larinks üzerinde dolaylı olarak hareket ederler. Tıp endüstrisi, fiyatı etkinliğe bağlı olarak çok çeşitli şuruplar üretir:

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bademciklerin evde yıkanması

Kronik bademcik iltihabı teşhisi konmuş kişiler düzenli olarak bademciklerin patolojik kitleler ve irinle doldurulması problemiyle karşı karşıya kalmaktadırlar. Eğer lakunadan zamanında uzaklaştırılmazlarsa, ağızda hoş olmayan bir tat ve koku gelişir ve zamanla, bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla birlikte, anjinin ve beraberindeki tüm semptomların alevlenmesi olabilir.

Tonsillit ve farenjit - hastalıkların tedavisi özellikleri

Göğüs iltihabı ve farenjit, iltihap ve boğaz ağrısı ile birlikte üst solunum yolunun en yaygın hastalıklarından biri olarak kabul edilir.Bu rahatsızlıkların her ikisi de sıklıkla viral veya bakteriyel enfeksiyonların bir arka planına karşı gelişir ve benzer semptomlara sahiptir, ki bunlar karmaşık teşhisler olmadan bazen başka hastalıklarla kolayca karışabilir.